GLPI Project - en to ar_SA translation catalogue (1115 entries)

en: "Migration cleaner" tool
ar_SA: اداة "تنظيف الإنتقال"

en: %1$s adds the item %2$s
ar_SA: %1$s قام بإضافة %2$s

en: %1$s login since %2$s | %1$s logins since %2$s
ar_SA[0]: %1$s تسجيل دخول منذ %2$s
ar_SA[1]: %1$s تسجيل دخول منذ %2$s

en: %1$s updates the item %2$s
ar_SA: %1$s يقوم بتعديل المادة %2$s

en: %1$s updates the license %2$s
ar_SA: %1$s يقوم بتعديل الترخيص %2$s

en: %1$s updates the version %2$s
ar_SA: %1$s يقوم بتحديث النسخة %2$s

en: %d day | %d days
ar_SA[0]: %d يوم
ar_SA[1]: %d أيام

en: %d millisecond | %d milliseconds
ar_SA[0]: %d جزء من الثانية
ar_SA[1]: %d جزء من الثانية

en: %d month | %d months
ar_SA[0]: %d شهر
ar_SA[1]: %d أشهر

en: %d printed page | %d printed pages
ar_SA[0]: %d صفحة مطبوعة
ar_SA[1]: %d صفحة مطبوعة

en: %d second | %d seconds
ar_SA[0]: %d ثانية
ar_SA[1]: %d ثانية

en: %d week | %d weeks
ar_SA[0]: %d أسبوع
ar_SA[1]: %d أسابيع

en: %s adds a cost
ar_SA: %s يقوم بإضافة تكلفة

en: %s adds a followup
ar_SA: %s قام بإضافة متابعة

en: %s adds a link with an item
ar_SA: %s قام بإضافة رابط إلى عنصر

en: %s adds a task
ar_SA: %s يقوم بإضافة مهامة

en: %s adds an approval
ar_SA: %s قام بإضافة موافقة

en: %s adds an item
ar_SA: %s قام بإضافة عنصر

en: %s adds cartridges
ar_SA: %s  قام بإضافة خراطيش حبر

en: %s adds consumables
ar_SA: %s يقوم بإضافة مواد إستهلاكية

en: %s adds several network ports
ar_SA: %s قام بإضافة العديد من منافذ الشبكة

en: %s adds the item
ar_SA: %s قام بإضافة هذا العنصر

en: %s approves or refuses a solution
ar_SA: %s وافق أو رفض الحل

en: %s associates a network name to an item
ar_SA: %s قام بربط إسم الشبكة بأحد العناصر

en: %s deleted
ar_SA: تم حذف %s

en: %s deletes an item
ar_SA: %s قام بحذف عنصر

en: %s deletes several network ports
ar_SA: %s قام بحذف العديد من منافذ الشبكة

en: %s disconnects an item
ar_SA: %s قام بفصل عنصر

en: %s hour | %s hours
ar_SA[0]: %s ساعة
ar_SA[1]: %s ساعة

en: %s installs a cartridge
ar_SA: %s  قام بتركيب خرطوش حبر

en: %s installs software
ar_SA: %s يقوم بتثبيت برنامج

en: %s item | %s items
ar_SA[0]: %s عنصر
ar_SA[1]: %s عناصر

en: %s items/sec
ar_SA: %s عنصر/الثانية

en: %s replaces an item
ar_SA: %s قام بإستبدال عنصر

en: %s restores an item
ar_SA: %s قام بإسترجاع عنصر

en: %s second | %s seconds
ar_SA[0]: %s ثانية
ar_SA[1]: %s ثانية

en: %s updates a cartridge
ar_SA: %s قام بتعديل خرطوش حبر

en: %s updates a cost
ar_SA: %s يقوم تعديل التكلفة

en: %s updates a followup
ar_SA: %s قام بتعديل المتابعة

en: %s updates a sla level
ar_SA: %s يقوم بتعديل إتفاقية مستوى الخدمة

en: %s updates a task
ar_SA: %s يقوم بتعديل مهمة

en: %s updates a virtual machine
ar_SA: %s يقوم بتعديل الجهاز الإفتراضي

en: %s updates a volume
ar_SA: %s يقوم بتعديل الحجم

en: %s updates an approval
ar_SA: %s قام بتعديل موافقة

en: %s updates an item
ar_SA: %s قام بتعديل عنصر

en: %s: send cartridge alert failed
ar_SA: %s: حدث خطأ في إرسال التنبيه عن خرطوش الحبر

en: 1- Critical (login error only)
ar_SA: 1- خطير (محاولات الدخول الخاطئة)

en: 3- Important (successful logins)
ar_SA: 3- مهم (محاولات الدخول الناجحة)

en: Access denied
ar_SA: غير مسموح بالوصول إليه

en: Access to the Frequently Asked Questions
ar_SA: الدخول إلى الأسئلة الشائعة

en: Account net value
ar_SA: القيمة الصافية للحساب

en: Account number
ar_SA: رقم الحساب

en: Action | Actions
ar_SA[0]: العمل
ar_SA[1]: االأعمال

en: Active
ar_SA: نشط

en: Actual locations
ar_SA: الموقع الحالي

en: Add
ar_SA: إضافة

en: Add a change
ar_SA: إضافة تغيير

en: Add a compatible printer model
ar_SA: إضافة نموذج طابعة متوافق

en: Add a contact
ar_SA: إضافة جهة إتصال

en: Add a contract
ar_SA: إضافة عقد

en: Add a correct IP to the network port
ar_SA: إضافة بروتوكول الإنترنت الصحيح لمنفذ الشبكة

en: Add a document
ar_SA: إضافة ملف

en: Add a global search criterion
ar_SA: إضافة معيار بحث كلي

en: Add a network
ar_SA: إضافة شبكة

en: Add a network alias
ar_SA: إضافة إسم مستعار للشبكة

en: Add a network name
ar_SA: إضافة إسم شبكة

en: Add a new cost
ar_SA: إضافة تكلفة جديدة

en: Add a new task
ar_SA: اضف مهام جديد

en: Add a project
ar_SA: إضافة مشروع

en: Add a search criterion
ar_SA: إضافة معيار بحث

en: Add a supplier
ar_SA: إضافة مورد

en: Add a template...
ar_SA: إضافة نموذج...

en: Add a ticket
ar_SA: إضافة تذكرة دعم فني

en: Add a user
ar_SA: إضافة مستخدم

en: Add an item
ar_SA: إضافة مادة

en: Add cartridges
ar_SA: إضافة خرطوشة حبر

en: Add date
ar_SA: إضافة تاريخ

en: Add new devices
ar_SA: إضافة جهاز جديد

en: Add the item
ar_SA: إضافة العنصر

en: Add user...
ar_SA: إضافة مستخدم ...

en: Add users from an external source
ar_SA: إضافة مستخدم من مصدر خارجي

en: Address
ar_SA: العنوان

en: Addressable network
ar_SA: شبكة قابلة لإضافة عنوان

en: Administration
ar_SA: التنحكم

en: Administration of reservations
ar_SA: إدارة الحجوزات

en: Administrative number
ar_SA: رقم الإداري

en: Administrator
ar_SA: إداري

en: Administrator email
ar_SA: البريد الإلكتروني للإدارة

en: Administrator name
ar_SA: إسم الإداري

en: Administrator reply-to email (if needed)
ar_SA: عنوان الرد على البريد الإلكتروني الخاص بالإدارة (عند الحاجة)

en: Advanced information
ar_SA: معلومات متقدمة

en: After
ar_SA: بعد

en: Aggregation port
ar_SA: منفذ التجمع

en: Alarms on cartridges
ar_SA: تنبيهات على خراطيش الحبر

en: Alarms on consumables
ar_SA: التنبيهات على المواد الإستهلاكية

en: Alarms on contracts
ar_SA: التنبيهات على العقود

en: Alarms on financial and administrative information
ar_SA: تنبيهات حول المعلومات المالية والإدارية

en: Alert sent on %s
ar_SA: تم إرسال التنبيه في %s

en: Alias port
ar_SA: المنفذ البديل

en: All
ar_SA: الجميع

en: All categories
ar_SA: جميع التصنيفات

en: All items
ar_SA: جميع العناصر

en: All linked tickets
ar_SA: جميع التذاكر المرتبطة

en: All unpublished articles
ar_SA: جميع المواضيع الغير منشورة

en: All users having administrators rights have have been updated to 'super-admin' rights with the creation of his new user type.
ar_SA: تم منح صلاحيات 'الإدارة العليا' لجميع المدراء.

en: Alternate username
ar_SA: اسم المستخدم البديل

en: Alternate username number
ar_SA: رقم إسم المستخدم البديل

en: Alternate username updated. The connected items have been updated using this alternate username.
ar_SA: تم تعديل الإسم البديل. وتم تحديث المواد المرتبطة بإستحدام الإسم البديل.

en: Always
ar_SA: دائماً

en: An addressable network is a network defined on an equipment
ar_SA: إن الشبكة القابلة لإضافة عنوان هي شبكة معرفة على أحد الاجهزة

en: An email has been sent to your email address. The email contains information for reset your password.
ar_SA: تم إرسال رسالة إلى بريدك الإلتروني. تحتوي هذه الرسالة على معلومات لإعادة تعيين كلمة المرور الخاصة بك.

en: Analysis
ar_SA: تحليل

en: Append a correct gateway to the network %s
ar_SA: إضافة مخرج شبكة صحيح للشبكة %s

en: Applied
ar_SA: تم التطبيق

en: Approval | Approvals
ar_SA[0]: موافقة
ar_SA[1]: موافقات

en: Approval comments
ar_SA: ملاحظات الموافقة

en: Approval date
ar_SA: تاريخ الموافقة

en: Approval granted by %s
ar_SA: تمت الموافقة بواسطة %s

en: Approval status
ar_SA: حالة الطلب

en: Approvals for the ticket
ar_SA: موافقات التذكرة

en: As soon as possible
ar_SA: بأسرع وقت ممكن

en: Assets
ar_SA: الأصول

en: Assign: equipment by name + domain
ar_SA: ربط: الجهاز حسب الإسم + إسم النطاق

en: Assigned to
ar_SA: تم تحديدها إلى

en: Assistance
ar_SA: المساعدة

en: Associated contact | Associated contacts
ar_SA[0]: جهة إتصال ذات علاقة
ar_SA[1]: جهات إتصال ذات علاقة

en: Associated contract | Associated contracts
ar_SA[0]: العقد المرتبط
ar_SA[1]: العقود المرتبطة

en: Associated item | Associated items
ar_SA[0]: عنصر مرتبط
ar_SA[1]: عناصر مرتبطة

en: Associated supplier | Associated suppliers
ar_SA[0]: المورد المرتبط
ar_SA[1]: الموردون المرتبوطون

en: At all events
ar_SA: جميع الأحداث

en: Authentication
ar_SA: توثيق

en: Authentication on GLPI database
ar_SA: التحقق من الهوية في قواعد بيانات GLPI

en: Authentication on a LDAP directory
ar_SA: التحقق من الهوية في دليل LDAP

en: Authentication on mail server
ar_SA: التحقق من الهوية في خادم البريد الإلتكروني

en: Autofill dates for financial and administrative information
ar_SA: التعبئة التلقائية لتواريخ المعلومات المالية والإدارية

en: Automatic
ar_SA: تلقائي

en: Automatic closing configuration
ar_SA: إعدادات الإغلاق التلقائي

en: Automatically add a user of an external source
ar_SA: إضافة مستخدم خارجي تلقائيا

en: Automatically add users from an external authentication source
ar_SA: إضافة المستخدمين تلقائيا من المصادر الخارجية للتحقق من الهوية

en: Automatically update of the elements related to the computers
ar_SA: تعديل المواد المتعلقة باجهزة الحاسب تلقائيا

en: Availability
ar_SA: الإتاحة

en: Average number of printed pages
ar_SA: معدل الصفحات المطبوعة

en: Average satisfaction
ar_SA: معدل الرضاء

en: Average time
ar_SA: متوسط الوقت

en: Average time in stock
ar_SA: معدل فترة التخزين

en: Average time in use
ar_SA: معدل فترة الإستخدام

en: Average time to take into account
ar_SA: معدل الوقت للإضافة للحساب

en: Back
ar_SA: الرجوع للخلف

en: Back to stock
ar_SA: إعادة إلى المخزن

en: Backup plan
ar_SA: خطة النسخ الإحتياطي

en: Backup the database?
ar_SA: أخذ نسخة إحتياطية من قواعد البيانات؟

en: Before
ar_SA: قبل

en: Begin date
ar_SA: تاريخ البداية

en: Blacklist | Blacklists
ar_SA[0]: القائمة السوداء
ar_SA[1]: القوائم السوداء

en: Blank Template
ar_SA: نموذج فارغ

en: Budget | Budgets
ar_SA[0]: الميزانية
ar_SA[1]: الميزانيات

en: Building number
ar_SA: رقم المبنى

en: By
ar_SA: بواسطة

en: By %s
ar_SA: بواسطة %s

en: By contract
ar_SA: حسب العقد

en: By day
ar_SA: حسب اليوم

en: By entity
ar_SA: حسب المدخلات

en: By hardware
ar_SA: حسب العتاد

en: By location
ar_SA: حسب الموقع

en: By network outlet
ar_SA:  حسب المخرج

en: By year
ar_SA: حسب السنة

en: CAS authentication
ar_SA: CAS للتحقق من الهوية

en: CSV delimiter
ar_SA: مخطط CSV

en: Calendar | Calendars
ar_SA[0]: التقويم
ar_SA[1]: التقاويم

en: Cancel the approval request to %s
ar_SA: إلغاء طلبات الموافقة الخاصة ب %s

en: Cannot update item: not enough right on the parent(s) item(s)
ar_SA: لا يمكن تعديل المادة: لا يوجد صلاحيات كافية في المواد الأعلى رتبة

en: Cartridge | Cartridges
ar_SA[0]: خرطوش حبر
ar_SA[1]: خراطيش حبر

en: Cartridge model | Cartridge models
ar_SA[0]: نوع خرطوشة الحبر
ar_SA[1]: أنواع خراطيش الحبر

en: Cartridge type | Cartridge types
ar_SA[0]: نوع خرطوش الحبر
ar_SA[1]: انواع خراطيش الحبر

en: Cartridges alarm
ar_SA: تنبيه خرطوش الحبر

en: Case | Cases
ar_SA[0]: صندوق الحاسوب
ar_SA[1]: صناديق الحاسوب

en: Category
ar_SA: تصنيف

en: Category name
ar_SA: إسم التصنيف

en: Category tree
ar_SA: شجرة التصنيف

en: Caution! You will update the GLPI database named: %s
ar_SA: تحذير! ستقوم بتعديل قواعد بيانات GLPI والتي تحمل إسم: %s

en: Change | Changes
ar_SA[0]: تغيير
ar_SA[1]: تغييرات

en: Change of the authentication method
ar_SA: تغيير طريقة التحقق من الهوية

en: Change of the database layout - %s
ar_SA: تغيير طريقة عرض قواعد البيانات - %s

en: Change task | Change tasks
ar_SA[0]: تغيير المهمة
ar_SA[1]: تغيير المهام

en: Change the priority
ar_SA: تغيير الأهمية

en: Characteristics
ar_SA: الخصائص

en: Check all
ar_SA: تحديد الكل

en: Check for new updates
ar_SA: البحث عن التحديثات

en: Check for upgrade
ar_SA: البحث عن تحديثات

en: Check if a new version is available
ar_SA: البحث عن التحديثات

en: Checking write permissions for graphic files
ar_SA: التأكد من صلاحيات الكتابة على ملفات الرسومات

en: Checking write permissions for plugins document files
ar_SA: التأكد من صلاحيات الكتابة لملفات وثائق البرامج الإضافية

en: Checking write permissions for session files
ar_SA: فحص صلاحيات ملف هذه الجلسة

en: Choose a template
ar_SA: إختار نموذج

en: Choose an existing device
ar_SA: إختر جهاز موجود مسبقاً

en: City
ar_SA: المدينة

en: Clean generated graphics
ar_SA: تنظيف الرسوم البيانية

en: Clean the network port migration errors
ar_SA: حذف أخطاء دمج منافذ الشبكة

en: Clear status
ar_SA: ألغ الحالة

en: Close date
ar_SA: تاريخ الإغلاق

en: Close time | Close times
ar_SA[0]: وقت الإغلاق
ar_SA[1]: أوقات الإغلاق

en: Closed
ar_SA: مغلقة

en: Closing date
ar_SA: تاريخ الإغلاق

en: Closing time
ar_SA: زمن الإغلاق

en: Closure
ar_SA: مغلق

en: Comments
ar_SA: التعليقات

en: Comments on financial and administrative information
ar_SA: ملاحظات حول المعلومات المالية والإدارية

en: Complete name
ar_SA: الإسم الكامل

en: Component | Components
ar_SA[0]: مكوّن
ar_SA[1]: مكوّنات

en: Computer | Computers
ar_SA[0]: حاسوب
ar_SA[1]: حواسيب

en: Computer model | Computer models
ar_SA[0]: طراز الحاسوب
ar_SA[1]: طرازات الحاسوب

en: Computer type | Computer types
ar_SA[0]: نوع الحاسوب
ar_SA[1]: أنواع الحاسوب

en: Computer's name
ar_SA: إسم جهاز الكمبيوتر

en: Configuring the satisfaction survey
ar_SA: إعداد إستبيان الرضاء

en: Connect a computer
ar_SA: إتصال بجهاز حاسوب

en: Connect an item
ar_SA: إتصال بمادة

en: Connected devices
ar_SA: أجهزة متصل

en: Connected to
ar_SA: متصل بـ

en: Connection failed. If you use a proxy, please configure it. (%s)
ar_SA: خطأ في الإتصال.  في حال كنت تستخدم خادم للإتصال, الرجاء التأكد من الإعدادات. (%s)

en: Connection to database failed, verify the connection parameters included in config_db.php file
ar_SA: خطأ في الإتصال بقواعد البيانات, الرجاء التأكد من معلومات الإتصال في ملف config_db.php

en: Consumable | Consumables
ar_SA[0]: مادة إستهلاكية
ar_SA[1]: مواد الإستهلاكية

en: Consumables alarm
ar_SA: تنبيه على المواد الإستهلاكية

en: Contact | Contacts
ar_SA[0]: جهة الإتصال
ar_SA[1]: جهات الإتصال

en: Contact type | Contact types
ar_SA[0]: نوع جهة الإتصال
ar_SA[1]: أنواع جهات الإتصال

en: Content
ar_SA: المحتوى

en: Continue?
ar_SA: المواصلة؟

en: Contract | Contracts
ar_SA[0]: عقد
ar_SA[1]: عقود

en: Contract ended
ar_SA: العقد منتهي

en: Contract entered in notice time
ar_SA: عذود ضمن فترة الإنذار

en: Contract entered in notice time for period
ar_SA: عقود ضمن فترة الإنذار منذ فترة

en: Contract expired since the
ar_SA: إنتهى العقد منذ

en: Contract number
ar_SA: رقم العقد

en: Contract period ended
ar_SA: إنتهت فترة العقد

en: Contract reached the end of a period since the
ar_SA: عقود وصلت إلى نهاية المدة منذ

en: Contract renewal period
ar_SA: فترة تجديد العقد

en: Contract type | Contract types
ar_SA[0]: نوع العقد
ar_SA[1]: انواع العقود

en: Contract with notice for the current period since the
ar_SA: عقود ضمن فترة الإنذار خلال الفترة الحالية منذ

en: Contract with notice since the
ar_SA: عقود ضمن فترة الإنذار منذ

en: Contracts alarm
ar_SA: تنبيهات العقود

en: Contracts expired in the last 30 days
ar_SA: العقود المنتهية خلال الـ 30 يوم الماضية

en: Contracts expiring in less than 30 days
ar_SA: العقود التي ستنتهي خلال الـ 30 يوم القادمة

en: Contracts expiring in less than 7 days
ar_SA: العقود التي ستنتهي خلال الـ 7 أيام القادمة

en: Contracts where notice begins in less than 30 days
ar_SA: عقود ضمن فترة الإنذار منذ أقل من 30 يوم

en: Contracts where notice begins in less than 7 days
ar_SA: ال

en: Control list
ar_SA: قائمة التحكم

en: Controller | Controllers
ar_SA[0]: جهاز التحكم
ar_SA[1]: أجهزة التحكم

en: Copy
ar_SA: نسخ

en: Copy computer status
ar_SA: نسخ حالة الحاسوب

en: Copy from user
ar_SA: نسخ من مستخدم

en: Copy the date of purchase
ar_SA: نسخ تاريخ الشراء

en: Copy the delivery date
ar_SA: نسخ تاريخ التسليم

en: Copy the order date
ar_SA: نسخ تاريخ الطلب

en: Copy the start date of warranty
ar_SA: نسخ تاريخ بداية الضمان

en: Cost | Costs
ar_SA[0]: التكلفة
ar_SA[1]: التكاليف

en: Country
ar_SA: الدولة

en: Create
ar_SA: إنشاء

en: Create a change from this ticket
ar_SA: إضافة تغيير بناء على هذه التذكرة

en: Create a new database or use an existing one:
ar_SA: إنشاء قاعدة بيانات جديدة أو إستخدام اخرى متوفرة:

en: Create a new network name
ar_SA: إنشاء إسم للشبكة

en: Create survey after
ar_SA: إنشاء الإستبيان بعد

en: Creation date
ar_SA: تاريخ الإنشاء

en: Creation date of the satisfaction survey
ar_SA: تاريخ إنشاء إستبيان الرضاء

en: Critical state color
ar_SA: لون الحالة الخطرة

en: Critical state threshold
ar_SA: بداية الحالة الخطرة

en: DEBUG
ar_SA: تصحيح الأخطاء

en: Data migration
ar_SA: نقل البيانات

en: Data migration - %s
ar_SA: دمج بيانات - %s

en: Database
ar_SA: قاعدة بيانات

en: Date | Dates
ar_SA[0]: تاريخ
ar_SA[1]: تواريخ

en: Date format
ar_SA: صيغة التواريخ

en: Date of last physical inventory
ar_SA: تاريخ أخر جرد فعلي

en: Date of purchase
ar_SA: تاريخ الشراء

en: Day | Days
ar_SA[0]: يوم
ar_SA[1]: أيام

en: Debug
ar_SA: تصحيح الأخطاء

en: Default characters limit in dropdowns
ar_SA: عدد الأحرف التلقائي في القوائم المنبثقة

en: Default language
ar_SA: اللغة التلقائية

en: Default logins / passwords are:
ar_SA: إسم المستخدم التلقائي  / كلمة المرور التلقائية هي:

en: Default report
ar_SA: التقرير التلقائي

en: Default search
ar_SA: البحث التلقائي

en: Default server
ar_SA: الخادم التلقائي

en: Default threshold for cartridges count
ar_SA: العدد الأولي لخراطيش الحبر

en: Default threshold for consumables count
ar_SA: الحد الأدنى للمواد الإستهلاكية

en: Default value
ar_SA: القيمة الإفتراضية

en: Default value for alarms on contracts
ar_SA: القيمة التلقائية للإرسال التنبيهات حول العقود

en: Default value for alarms on financial and administrative information
ar_SA: القيمة التلقائية للمعلومات المالية والإدارية

en: Default values
ar_SA: القيمـة الإفتراضية

en: Default view
ar_SA: التطبيق حسب الافتراضي

en: Delete a global search criterion
ar_SA: مسح معيار من معايير البحث الكلي

en: Delete a search criterion
ar_SA: حذف معيار بحث

en: Delete emails
ar_SA: حذف رسائل البريد إلكتروني

en: Delete or update it otherwise GLPI will not work correctly.
ar_SA: سواء قمت بالحذف أو التعديل فإن GLPI لن يعمل بشكل صحيح.

en: Delete permanently
ar_SA: حذف نهائي

en: Delete the file %s?
ar_SA: حذف الملف %s؟

en: Delete the item
ar_SA: حذف العنصر

en: Deleted
ar_SA: محذوف

en: Delimiter
ar_SA: مخطط

en: Delivery date
ar_SA: تاريخ التسليم

en: Deployment plan
ar_SA: خطة التطبيق

en: Description
ar_SA: وصف

en: Device | Devices
ar_SA[0]: جهاز
ar_SA[1]: أجهزة

en: Device list
ar_SA: قائمة الأجهزة

en: Device model | Device models
ar_SA[0]: طراز الجهاز
ar_SA[1]: طرازات الجهاز

en: Device name
ar_SA: إسم الجهاز

en: Device type | Device types
ar_SA[0]: نوع الجهاز
ar_SA[1]: أنواع الجهاز

en: Dictionaries
ar_SA: القواميس

en: Dictionary of manufacturers
ar_SA: دليل الشركات المصنعة

en: Dictionnary of operating system versions
ar_SA: قائمة نسخ أنظمة التشغيل

en: Dictionnary of operating systems
ar_SA: قائمة أنظمة التشغيل

en: Dictionnary of printer models
ar_SA: قائمة نماذج الطابعات

en: Dictionnary of printer types
ar_SA: قائمة أنواع الطابعات

en: Dictionnary of printers
ar_SA: قائمة الطابعات

en: Dictionnary of service packs
ar_SA: قائمة الحزم الخدمية

en: Digit
ar_SA: رقم

en: Direct
ar_SA: مباشر

en: Disable
ar_SA: تعطيل

en: Disable filtering by date
ar_SA: منع البحث حسب التاريخ

en: Disabled
ar_SA: معطل

en: Disabled plugin
ar_SA: برنامج إضافي معطل

en: Display counts in tabs
ar_SA: عرض الأعداد في التبويبات

en: Display options
ar_SA: خيارات العرض

en: Display order of surnames firstnames
ar_SA: العرض حسب لقب العائلة والإسم الأول

en: Display report
ar_SA: عرض التقرير

en: Display the complete name in tree dropdowns
ar_SA: عرض الإسم الحقيقي في القائمة

en: Do not copy
ar_SA: لا تنسخ

en: Do not delete
ar_SA: لا تحذف

en: Document | Documents
ar_SA[0]: وثيقة
ar_SA[1]: وثائق

en: Document copy succeeded.
ar_SA: تم نسخ الوثيقة بنجاح

en: Document move succeeded.
ar_SA: تم نقل الوثيقة بنجاح

en: Don't show deleted items
ar_SA: لا تعرض العناصر

en: Download
ar_SA: ملف

en: Drive | Drives
ar_SA[0]: محرك القرص
ar_SA[1]: محركات الأقراص

en: Dropdown | Dropdowns
ar_SA[0]: قائمة منسدلة
ar_SA[1]: القوائم المنسدلة

en: Due date
ar_SA: تاريخ الإستحقاق

en: Due date + Progress
ar_SA: تاريخ الإستحقاق + مستوى التقدم

en: Due date progression
ar_SA: مستوى التقدم حسب الوقت المتوقع

en: Duration
ar_SA: المدة

en: ERROR:
ar_SA: خطأ:

en: Each day
ar_SA: يوميا

en: Each month
ar_SA: شهريا

en: Each month, same date
ar_SA: شهريا, في نفس تاريخ اليوم

en: Each month, same day of week
ar_SA: كل شهر, بنفس يوم الإسبوع

en: Each week
ar_SA: أسبوعيا

en: Email | Emails
ar_SA[0]: بريد إلكتروني
ar_SA[1]: بريد إلكتروني

en: Email alarms
ar_SA: تنبيه عبر البريد الإلكتروني

en: Email attribute for x509 authentication
ar_SA: خصائص البريد الإلتروني لتاكيد شهادات x509

en: Email domain Name (users email will be login@domain)
ar_SA: إسم نطاق البريد الإلتروكني (ستكون صيغة البريد الإلكتروني للمسختدمين login@domain)

en: Email followup
ar_SA: المتابعة بواسطة البريد الإلكتروني

en: Email followups configuration
ar_SA: إعدادات المتابعة بواسطة البريد الإلكتروني

en: Email server
ar_SA: خادم البريد الإلكتروني

en: Email server configuration
ar_SA: إعدادات خادم البريد الإلكتروني

en: Email server for authentication
ar_SA: خادم التحقق من الهوية بواسطة البريد الإلكتروني

en: Empty login or password
ar_SA: لم يتم إدخال إسم المستخدم أو كلمة المرور

en: Enable filtering by date
ar_SA: السماح بالبحث حسب التاريخ

en: Enable followup via email
ar_SA: إتاحة المتابعة بواسطة البريدا لإلكتروني

en: Enable the financial and administrative information
ar_SA: تفعيل المعلومات المالية والإدارية

en: Enable the financial and administrative information by default
ar_SA: تفعيل المعلومات المالية والإدارية بشكل تلقائي

en: End
ar_SA: نهاية

en: End date
ar_SA: تاريخ الإنتهاء

en: End of contract
ar_SA: نهاية العقد

en: Enter the first letters (user, item name, serial or asset number)
ar_SA: أدخل الاحرف الأولى (الإسم, إسم العنصر,الرقم التعريفي, رقم سجل الأصول)

en: Entity administrator
ar_SA: مدير الموقع

en: Entity from complete name
ar_SA: التوفر حسب الإسم الكامل

en: Equipment without network card
ar_SA: جهاز بدون كرت إنترنت

en: Equipment's report by year
ar_SA: تقرير الأجهزة حسب السنة

en: Error retrieving RSS feed
ar_SA: خطأ في إستلام تغذية RSS

en: Error: the two passwords do not match
ar_SA: خطأ: كلمات المرور غير متطابقة

en: Escalation level | Escalation levels
ar_SA[0]: مستوى التصعيد
ar_SA[1]: مستويات التصعيد

en: Ethernet
ar_SA: إيثرنت

en: Ethernet port speed
ar_SA: سرعة منفذ الإيثرنت

en: Ethernet port type
ar_SA: نوع منفذ الإيثرنت

en: Execute
ar_SA: تنفيذ

en: Expiration date
ar_SA: تاريخ الإنتهاء

en: External
ar_SA: خارجي

en: External authentication sources
ar_SA: مصادر التحقق من الهوية الخارجية

en: External authentications
ar_SA: موافقة خارجية

en: External link | External links
ar_SA[0]: رابط خارجي
ar_SA[1]: روابط خارجية

en: External survey
ar_SA: إستبيان خارجي

en: FAQ
ar_SA: الأسئلة الشائعة

en: FQDN
ar_SA:  إسم نطاق مطابق للشروط FQDN

en: Failed login for %1$s from IP %2$s
ar_SA: تعذر تسجيل دخول  %1$s من الأيبي %2$s

en: Failed operation
ar_SA: فشلت العملية

en: Failed to send test email to administrator
ar_SA: فشل في إرسال البريد إلكتروني التجريبي للإدارة

en: Failed to write file to disk
ar_SA: تعذر الكتابة على القرص

en: Fax
ar_SA: الفاكس

en: Field storage of the login in the HTTP request | Fields storage of the login in the HTTP request
ar_SA[0]: حقل حفظ تسجيل الدخول بواسطة HTTP
ar_SA[1]: حقول حفظ تسجيل الدخول بواسطة HTTP

en: File
ar_SA: ملف

en: File %s not found.
ar_SA: لم يتم العثور على الملفات %s

en: File is altered (bad checksum)
ar_SA: تم تغيير الملف (رقم تعريفي غير صالح)

en: File is too big
ar_SA: حجم الملف كبير جداً

en: File is too small
ar_SA: حجم الملف صغير جداً

en: File not found
ar_SA: لم يتم العثور على ملف

en: File system | File systems
ar_SA[0]: نظام الملفات
ar_SA[1]: أنظمة الملفات

en: Financial and administrative information
ar_SA: المعلومات المالية والإدارية

en: Financial and administratives information
ar_SA: المعلومات المالية والإدارية

en: Find computers in GLPI having the status
ar_SA: إبحث عن أجهزة الحاسب في GLPI ذات الحالة

en: First
ar_SA: الأول

en: First Item
ar_SA: المادة الأولى

en: First name
ar_SA: الإسم الأول

en: First name, Surname
ar_SA: الإسم الأول, لقب الأسرة

en: Fixed cost
ar_SA: التكلفة الثابتة

en: For this type of item, the financial and administrative information are only a model for the items which you should add.
ar_SA: إن المعلومات المالية والإدارية الخاصة بهذه المادة, هي نموذج للمواد التي يجب عليك إضافتها.

en: Forgotten password?
ar_SA: هل نسيت كلمة المرور؟

en: Free percentage
ar_SA: النسبة الحرة

en: Free size
ar_SA: حجم حر

en: Frequency
ar_SA: تكررار

en: Frequency by default
ar_SA: القيمة التلقائية للتكررار

en: From %s
ar_SA: من %s

en: Fully Qualified Domain Name. Use the classical notation (labels separated by dots). For example: indepnet.net
ar_SA:  إسم نطاق مطابق للشروط. يستخدم الرموز الأساسية (أسماء تبتعها نقاط) على سبيل المثال: indepnet.net

en: GLPI - Authentication
ar_SA: التحقق من الهوية GLPI

en: GLPI internal database
ar_SA: قاعدة بيانات GLPI الداخلية

en: Gateway
ar_SA: مخرج (شبكات)

en: Gateway not include inside the network
ar_SA: مخرج الشبكة ليس ضمن نطاق الشبكة

en: General
ar_SA: عام

en: General setup
ar_SA: إعدادات عامة

en: Global
ar_SA: شامل

en: Global View
ar_SA: العرض العام

en: Global approval status
ar_SA: الحالة العامة للموافقة

en: Global dictionary
ar_SA: القاموس العام

en: Global management
ar_SA: الإداراة العامة

en: Global search
ar_SA: البحث العام

en: Global size
ar_SA: الحجم العام

en: Go back to GLPI
ar_SA: العودة إلى GLPI

en: Graphics card | Graphics cards
ar_SA[0]: بطاقة الرسومات
ar_SA[1]: بطاقات الرسومات

en: Group | Groups
ar_SA[0]: مجموعة
ar_SA[1]: مجموعات

en: Group View
ar_SA: عرض المجموعة

en: Group tree
ar_SA: شجرة المجموعات

en: Hard drive | Hard drives
ar_SA[0]: محرك القرص الصلب
ar_SA[1]: محركات الأقراص الصلبة

en: Hard drive size
ar_SA: حجم القرص الصلب

en: Hard drive type
ar_SA: نوع القرص الصلب

en: Hardware financial and administrative information
ar_SA: المعلومات المالية والإدارية الخاصة بالعتاد

en: Hardware support
ar_SA: دعم المعدات

en: Hardware type
ar_SA: نوع العتاد

en: Hardware under contract
ar_SA: أجهزة ضمن العقد

en: Hardware user
ar_SA: مستخدم العتاد

en: Help
ar_SA: مساعدة

en: Home
ar_SA: الرئيسية

en: I don't understand why this migration error is not deleted.
ar_SA: لا أستطيع تحديد سبب عدم حذف خطأ الإنتقال هذا

en: ID
ar_SA: رقم التعريف

en: IP
ar_SA: عنوان الأيبي

en: IP address | IP addresses
ar_SA[0]: عنوان بروتوكول الإنترنت
ar_SA[1]: عناوين بروتوكول الإنترنت

en: IP network | IP networks
ar_SA[0]: شبكات بروتوكول الإنترنت
ar_SA[1]: شبكات بروتوكول الإنترنت

en: IP network: %1$s/%2$s
ar_SA: شبكة بروتوكول الإنترنت: %1$s/%2$s

en: IP version
ar_SA: نسخة بروتوكول الإنترنت

en: If contacts are no longer used
ar_SA: في حال لم تعد جهة الإتصال قيد الإستخدام

en: If contracts are no longer used
ar_SA: في حال لم تعد العقود قيد الإستخدام

en: If devices are no longer used
ar_SA: في حال لم تعد الأجهزة قيد الإستخدام

en: If documents are no longer used
ar_SA: في حال لم تعد الوثائق  قيد الإستخدام

en: If monitors are no longer used
ar_SA: في حال لم تعد الشاشات قيد الإستخدام

en: If phones are no longer used
ar_SA: في حال لم تعد الهواتف قيد الإستخدام

en: If printers are no longer used
ar_SA: في حال لم تعد الطابعات قيد الإستخدام

en: If software are no longer used
ar_SA: في حال لم يعد البرنامج قيد الإستخدام

en: If suppliers are no longer used
ar_SA: في حال إيقاف التعامل مع المورد

en: If synced or read-only account
ar_SA: في حال حسابات المزامنة أو القراءة فقط

en: If the cartridge types are no longer used
ar_SA: في حال التوقف عن إستخدام هذا النوع من خراطيش الحبر

en: Image exceeds maximum height
ar_SA: إرتفاع الصورة أكبر من المسموح به

en: Image exceeds maximum width
ar_SA: عرض الصورة أكبر من المسموح به

en: Impact
ar_SA: التأثير

en: Impacts
ar_SA: تأثيرات

en: Import a user
ar_SA: إستيراد مستخدم

en: Import new users
ar_SA: إستيراد مستخدمين جدد

en: Import of new groups
ar_SA: إستيراد مجموعات جديدة

en: Impossible to accomplish an update by this way!
ar_SA: لا يمكن القيام بالتحديث بهذه الطريقة!

en: In groups
ar_SA: في مجموعات

en: In users
ar_SA: في المستخدمين

en: In users and groups
ar_SA: في المستخدمين والمجموعات

en: Incorrect username or password
ar_SA: هناك خطأ في إسم المستخدم أو كلمة المرور

en: Information | Information
ar_SA[0]: معلومة
ar_SA[1]: معلومات

en: Information about system installation and configuration
ar_SA: معلومات حول تركيب وإعدادات النظام

en: Initial contract period
ar_SA: الفترة المبدئية للعقد

en: Installation or update of GLPI
ar_SA: تركيب أو تحديث GLPI

en: Installing a cartridge
ar_SA: تركيب خرطوش حبر

en: Interface
ar_SA: الواجهة

en: Internal
ar_SA: داخلي

en: Internal survey
ar_SA: إستبيان داخلي

en: Internet domain | Internet domains
ar_SA[0]: نطاق إنترنت
ar_SA[1]: نطاقات الإنترنت

en: Invalid IP address
ar_SA: عنوان إنترنت بروتوكول غير صحيح

en: Invalid address or netmask
ar_SA: عنوان أو قناع شبكة غير صحيح

en: Invalid attached file
ar_SA: ملف مرفق غير صحيح

en: Invalid configuration for %1$s folder in receiver %2$s
ar_SA: إعدادات غير صحيحة للمجلد %1$s في المُستقبل %2$s

en: Invalid dates. Update cancelled.
ar_SA: تواريخ غير صحيحة. تم إلغاء التحديث.

en: Invalid email address
ar_SA: عنوان بريد إلكتروني غير صحيح

en: Invalid filename
ar_SA: إسم ملف غير صحيح

en: Invalid frequency. It must be greater than the preliminary creation.
ar_SA: تكررار غير صحيح. يجب أن يكون أكبر عن القيمة الأساسية.

en: Invalid gateway address
ar_SA: مخرج إنترنت غير صحيح

en: Invalid input format for the network
ar_SA: تهيئة غير صحيحة للشبكة

en: Invalid internet name: %s
ar_SA: إسم إنترنت غير صحيح: %s

en: Invalid network (already defined or with invalid addresses)
ar_SA: شبكة خاطئة (تم تعريفها, أو تحتوي عنوان غير صحيح)

en: Invalid network address
ar_SA: عنوان إنترنت غير صحيح

en: Invalid subnet mask
ar_SA: قناع شبكة فرعية غير صحيح

en: Invalid use of session ID
ar_SA: إستخدام غير صالح لبيانات التعريف

en: Inventory number
ar_SA: رقم المخزون

en: Item | Items
ar_SA[0]: عنصر
ar_SA[1]: عناصر

en: Item not found
ar_SA: لم يتم العثور على المادة

en: Item not linked to an object
ar_SA: عنصر غير مرتبط بأي موضوع

en: Item reaching the end of warranty on %1$s: %2$s
ar_SA: مواد قاربت على إنتهاء فترة الضمان %1$s: %2$s

en: Item successfully added
ar_SA: تم الإضافة بنجاح

en: Item successfully deleted
ar_SA: تم الحذف بنجاح

en: Item successfully restored
ar_SA: تم الإسترجاع بنجاح

en: Item successfully updated
ar_SA: تم تحديث العناصر بنجاح

en: Item type
ar_SA: نوع العنصر

en: Items seen
ar_SA: العناصر المعروضة

en: Keep status
ar_SA: إبقاء الحالة

en: Knowledge base
ar_SA: مكتبة المعرفة

en: Knowledge base administration
ar_SA: إدارة مكتبة المعرفة

en: Knowledge base category | Knowledge base categories
ar_SA[0]: تصنيف مكتبة المعرفة
ar_SA[1]: أصناف مكتبة المعرفة

en: Knowledge base translation
ar_SA: ترجمة مكتبة المعرفة

en: LDAP directory | LDAP directories
ar_SA[0]: LDAP مجلد
ar_SA[1]: LDAP مجلدات

en: LDAP directory for authentication
ar_SA: دليل LDAP للتحقق من الهوية

en: Language
ar_SA: اللغة

en: Last
ar_SA: الاخير

en: Last edit by
ar_SA: اخر تعديل بواسطة

en: Last login
ar_SA: أخر دخول

en: Last login on %s
ar_SA: أخر دخول في %s

en: Last update
ar_SA: أخر تحديث

en: Last update in GLPI
ar_SA: أخر تحديث في GLPI

en: Last update in the LDAP directory
ar_SA: اخر تحديث في دليل LDAP

en: Last update on %s
ar_SA: أخر تحديث في %s

en: Last updated entries
ar_SA: اخر المدخلات المعدلة

en: Last updater
ar_SA: اخر تحديث بواسطة

en: Late
ar_SA: متاخرة

en: License | Licenses
ar_SA[0]: ترخيص
ar_SA[1]: تراخيص

en: License name
ar_SA: إسم الترخيص

en: Lifelong
ar_SA: مدى الحياة

en: Link Contact/Supplier | Links Contact/Supplier
ar_SA[0]: ربط جهة الإتصال/ بالمورد
ar_SA[1]: ربط جهات الإتصال/ بالموردين

en: Link Contract/Item | Links Contract/Item
ar_SA[0]: رابط العقد/المادة
ar_SA[1]: روابط العقد/المادة

en: Link or filename
ar_SA: الرابط أو إسم الملف

en: Links between cartridge types and cartridges
ar_SA: يربط بين انواع خراطيش الحبر والخراطيش

en: Links between consumable types and consumables
ar_SA: العلاقة بين أنواع المواد الإستهلاكية ومواد الإستهلاكية

en: Links between printers and cartridge types and cartridges
ar_SA: العلاقة بين الطابعات, انواع الخراطيش, وخراطيش الحبر

en: Links between suppliers and contacts
ar_SA: العلاقة بين الموردين وجهات الإتصال

en: List
ar_SA: القائمة

en: List of not imported emails
ar_SA: قائمة البريد إلكتروني الغير مستورد

en: List of the hardware under contract
ar_SA: قائمة الأجهزة ضمن العقد

en: List of virtual machines
ar_SA: قائمة الأجهزة الإفتراضية

en: Load
ar_SA: تحميل

en: Loading...
ar_SA: جاري التحميل

en: Loan
ar_SA: القروض

en: Local network port
ar_SA: منفذ الشبكة الداخلي

en: Location | Locations
ar_SA[0]: مكان
ar_SA[1]: أماكن

en: Location updated. The connected items have been moved in the same location.
ar_SA: تم تعديل المكان , و تم نفقل المواد المرتبطة إلى هذا المكان.

en: Locations update
ar_SA: تحديث المواقع

en: Log in again
ar_SA: الدخول مرة أخرى

en: Login
ar_SA: تسجيل دخول

en: Login field
ar_SA: تعذر تسجيل الدخول

en: Logout
ar_SA: تسجيل الخروج

en: Lowercase
ar_SA: حرف صغير

en: MAC
ar_SA: عنوان ماك

en: MAC address
ar_SA: عنوان ماك

en: Machine
ar_SA: جهاز

en: Mail server | Mail servers
ar_SA[0]: خادم بريد إلكتروني
ar_SA[1]: خوادم بريد إلكتروني

en: Main
ar_SA: الرئيسية

en: Main server %s
ar_SA: الخادم الرئيسي %s

en: Maintenance
ar_SA: صيانة

en: Maintenance mode
ar_SA: وضع الصيانة

en: Maintenance text
ar_SA: رسالة الصيانة

en: Manage templates...
ar_SA: إدارة النماذج...

en: Managed
ar_SA: مُدار

en: Management
ar_SA: الإداراة

en: Manager
ar_SA: المدير

en: Manufacturer | Manufacturers
ar_SA[0]: شركة مصنعة
ar_SA[1]: شركات مصنعة

en: Manufacturer choice
ar_SA: إختيار الشركة المصنعة

en: Master
ar_SA: رئيسي

en: Material cost
ar_SA: تكلفة المواد

en: Matrix of calculus for priority
ar_SA: مصفوفة التفاضل في الأهميات

en: Max number of items
ar_SA: الحد الأقصى للعناصر

en: Memory | Memories
ar_SA[0]: بطاقة الذاكرة
ar_SA[1]: بطاقات الذاكرة

en: Merge
ar_SA: دمج

en: Migration cleaner
ar_SA: مُنظف الإنتقال

en: Mio
ar_SA: م.ب

en: Missing a temporary folder
ar_SA: لا يوجد مجلد مؤقت

en: Mobile phone
ar_SA: هاتف نقال

en: Model | Models
ar_SA[0]: نموذج
ar_SA[1]: نماذج

en: Monitor | Monitors
ar_SA[0]: شاشة
ar_SA[1]: شاشات

en: Monitor model | Monitor models
ar_SA[0]: طراز الشاشة
ar_SA[1]: طرازات الشاشة

en: Monitor type | Monitor types
ar_SA[0]: نوع الشاشة
ar_SA[1]: أنواع الشاشات

en: Move
ar_SA: تحريك

en: My devices and all items
ar_SA: أجهزتي وجميع العناصر

en: My groups
ar_SA: مجموعاتي

en: My settings
ar_SA: إعداداتي

en: MySQL Improved extension test
ar_SA: اختبار

en: Mysql error starting from %s
ar_SA: خطأ قواعد بيانات Mysql بداية من %s

en: Mysql password
ar_SA: كلمة مرور خادم Mysql

en: Mysql replica | Mysql replicas
ar_SA[0]: نسخة قواعد البيانات
ar_SA[1]: نسخ قواعد البيانات

en: Mysql server
ar_SA: خادم قواعد البيانات

en: Mysql user
ar_SA: مستخدم MySQL

en: Name
ar_SA: الإسم

en: Network | Networks
ar_SA[0]: شبكة
ar_SA[1]: الشبكات

en: Network address
ar_SA: عنوان الشبكة

en: Network alias | Network aliases
ar_SA[0]: الإسم المستعار للشبكة
ar_SA[1]: الأسماء المستعارة للشبكة

en: Network card | Network cards
ar_SA[0]: بطاقة الشبكة
ar_SA[1]: بطاقات الشبكة

en: Network device | Network devices
ar_SA[0]: جهاز شبكة
ar_SA[1]: أجهزة شبكة

en: Network equipment model | Network equipment models
ar_SA[0]: طراز جهاز الشبكة
ar_SA[1]: طرازات جهاز الشبكة

en: Network equipment type | Network equipment types
ar_SA[0]: نوع جهاز الشبكة
ar_SA[1]: أنواع جهاز الشبكة

en: Network interface | Network interfaces
ar_SA[0]: جهاز توصيل الشبكة
ar_SA[1]: أجهزة توصيل الشبكة

en: Network name | Network names
ar_SA[0]: إسم الشبكة
ar_SA[1]: أسماء الشبكة

en: Network outlet | Network outlets
ar_SA[0]: منفذ الشبكة
ar_SA[1]: منافذ الشبكة

en: Network port | Network ports
ar_SA[0]: منفذ الشبكة
ar_SA[1]: منافذ الشبكة

en: Network port information conflicting with %s
ar_SA: تتعارض معلومات منفذ الشبكة مع %s

en: Network port is not available...
ar_SA: منفذ الإنترنت غير متوفر ..

en: Network port migration
ar_SA: دمج منفذ الشبكة

en: Network port type
ar_SA: نوع منفذ الشبكة

en: Network port type to be added
ar_SA: نوع منف الشبكة المطلوب إضافته

en: Network ports waiting for manual migration
ar_SA: منافذ شبكة في إنتظار الدمج اليدوي

en: Network report
ar_SA: تقرير الشبكة

en: Network report by hardware: %s
ar_SA: تقرير الشبكة حسب الاجهزة:  %s

en: Network report by location: %s
ar_SA: تقرير الشبكة حسب المكان: %s

en: Network report by outlet: %s
ar_SA: تقرير الشبكة حسب المخرج:  %s

en: Networking
ar_SA: الشبكة

en: Networking equipment model | Networking equipment models
ar_SA[0]: نموذج عتاد الشبكة
ar_SA[1]: نماذج عتاد الشبكة

en: Networking equipment type | Networking equipment types
ar_SA[0]: نوع جهاز الشبكة
ar_SA[1]: انواع أجهزة الشبكة

en: New hierarchy
ar_SA: هرم جديد

en: New item
ar_SA: عنصر جديد

en: New ticket
ar_SA: تذكرة جديدة

en: Next
ar_SA: التالي

en: Next run
ar_SA: التشغيل التالي

en: Next task to run: %s
ar_SA: المهمة التالية للتشغيل: %s

en: No
ar_SA: لأ

en: No associated item
ar_SA: لا يوجد عناصر ذات صلة

en: No cartridge
ar_SA: لا يوجد خرطوش حبر

en: No cartridge available
ar_SA: لا يوجد خراطيش حبر

en: No conflicting network
ar_SA: لا يوجد شبكة متعارضة

en: No file was uploaded
ar_SA: لم يتم رفع الملف

en: No free cartridge
ar_SA: لا يوجد خرطوش حبر متوفر

en: No item found
ar_SA: لا يوجد نتائج

en: No item reaching the end of warranty.
ar_SA: لا يوجد أي مادة قاربت على إنتهاء فترة الضمان

en: No item to display
ar_SA: لا يوجد نتائج للعرض

en: No network card available
ar_SA: لا يوجد كرت إنترنت

en: No network name found
ar_SA: لم يتم العثور على إسم الشبكة

en: No network port found
ar_SA: لم يتم العثصور على منفذ للشبكة

en: No options available for this port type.
ar_SA: لايوجد حيارات لهذا النوع من المنافذ.

en: No plugin installed
ar_SA: لم يتم تثبيت برامج إضافية

en: No restriction
ar_SA: بدون قيود

en: No task found.
ar_SA: لا يوجد اي مهام

en: No task with Run mode = CLI, fix your tasks configuration
ar_SA: لا يوجد مهمة في وضع Run = CLI , الرجاء التاكد من إعدادات المهام.

en: No user found
ar_SA: لم يتم العثور على مستخدمين

en: No user to be imported
ar_SA: لا يوجد مستخدم للإستيراد

en: No user to be synchronized
ar_SA: لا يوجد مستخدم للتزامن

en: None
ar_SA: لا شيء

en: Normal
ar_SA: عادي

en: Not connected.
ar_SA: غير متصل

en: Not default search
ar_SA: لا يوجد بحث تلقائي

en: Notice
ar_SA: ملاحظات

en: Notification | Notifications
ar_SA[0]: التنبيه
ar_SA[1]: التنبيهات

en: Notification template | Notification templates
ar_SA[0]: نموذج المتابعة
ar_SA[1]: نماذج المتابعة

en: Notifications for my changes
ar_SA: التنبيه عند قيامي بالتغيير

en: Number closed
ar_SA: عدد المغلق

en: Number format
ar_SA: صيغة الأرقام

en: Number of all linked tickets
ar_SA: عدد التذاكر المرتبطة

en: Number of emails to retrieve
ar_SA: عدد رسائل البريد الإلكتروني المراد إسترجاعها

en: Number of items displayed
ar_SA: عدد النتائج المعروضة

en: Number of tickets
ar_SA: عدد التذاكر

en: Number opened
ar_SA: عدد المفتوح

en: Number solved
ar_SA: عدد الذي تم حله

en: OK state color
ar_SA: لون الحالة الجيدة

en: Opening date
ar_SA: تاريخ الفتح

en: Operating system | Operating systems
ar_SA[0]: نظام التشغيل
ar_SA[1]: أنظمة التشغيل

en: Operation successful
ar_SA: تمت العملية بنجاح

en: Order date
ar_SA: تاريخ الطلب

en: Origin port
ar_SA: المنفذ الأصلي

en: Original network port information
ar_SA: المعلومات الأصلية لمنفذ الشبكة

en: Other
ar_SA: آخر

en: Other authentication sent in the HTTP request
ar_SA: تأكيدات اخرى بواسطة HTTP

en: Other component | Other components
ar_SA[0]: مكوّن أخر
ar_SA[1]: مكوّنات أخرى

en: Other financial and administrative information (licenses, cartridges, consumables)
ar_SA: معلومات مالية وإدارية أخرى (الترخيص, خرطوش الحبر, الإستهلاك)

en: Others
ar_SA: أخرى

en: Others authentication methods
ar_SA: طرق أخرى للتوثيق - التأكيد

en: Page size
ar_SA: حجم الصفحة

en: Password
ar_SA: كلمة المرور

en: Password confirmation
ar_SA: تأكيد كلمة المرور

en: Password field is empty
ar_SA: لم يتم إدخال كلمة المرور

en: Password minimum length
ar_SA: الحد الأدنى لعدد حروف كلمة المرور

en: Password must contains
ar_SA: يجب أن تحتوي كلمة المرور على

en: Password must include at least a digit!
ar_SA: يجب أن تحتوي كلمة المرور على رقم

en: Password must include at least a lowercase letter!
ar_SA: يجب أن تحتوي كلمة المرور على حرف صغير lowercase

en: Password must include at least a symbol!
ar_SA: يجب أن تحتوي كلمة المرور على رمز symbol

en: Password must include at least a uppercase letter!
ar_SA: يجب أن تحتوي كلمة المرور على حرف كبير uppercase

en: Password need digit
ar_SA: تحتاج كلمة المرور إلى رقم

en: Password need lowercase character
ar_SA: تحتاج كلمة المرور إلى حرف صغير lowercase

en: Password need symbol
ar_SA: تحتاج كلمة المرور إلى رمز symbol

en: Password need uppercase character
ar_SA: تحتاج كلمة المرور إلى حرف كبير uppercase

en: Password security policy
ar_SA: سياسة كلمة المرور

en: Password security policy validation
ar_SA: التأكد من سياسة كلمة المرور

en: Password too short!
ar_SA: كلمة المرور قصيرة جداً.

en: Pending
ar_SA: في الإنتظار

en: Period
ar_SA: الفترة الزمنية

en: Personal
ar_SA: شخصي

en: Personal View
ar_SA: العرض الشخصي

en: Personal reminder | Personal reminders
ar_SA[0]: تنبيه خاص
ar_SA[1]: التنبيهات الخاصة

en: Personalization
ar_SA: التخصيص

en: Phone | Phones
ar_SA[0]: الهاتف
ar_SA[1]: الهواتف

en: Phone 2
ar_SA: رقم هاتف 2

en: Phone model | Phone models
ar_SA[0]: طراز الهاتف
ar_SA[1]: طرازات الهاتف

en: Phone type | Phone types
ar_SA[0]: نوع الهاتف
ar_SA[1]: أنواع الهاتف

en: Picture
ar_SA: صورة

en: Plan this task
ar_SA: برمجة هذه المهمة

en: Planning
ar_SA: تخطيط

[ctx: Planning]
en: Reminder
ar_SA: تنبيه

en: Planning end date
ar_SA: تاريخ إنتهاء التخطيط

en: Planning start date
ar_SA: تاريخ بداية التخطيط

en: Please select the database to update:
ar_SA: الرجاء إختيار قواعد البيانات للتحديث:

en: Plugins
ar_SA: البرامج الإضافية

en: Plugins list
ar_SA: قائمة البرامج الإضافية

en: Port | Ports
ar_SA[0]: منفذ
ar_SA[1]: منافذ

en: Port (default=389)
ar_SA: المنفذ (التلقائي=389)

en: Postal code
ar_SA: الرمز البريدي

en: Power supply | Power supplies
ar_SA[0]: محول الطاقة
ar_SA[1]: محولات الطاقة

en: Pre-select me as a technician when creating a ticket
ar_SA: أختياري تلقائيا كفني عند إنشاء تذكرة

en: Preconfiguration
ar_SA: ما قبل الإعداد

en: Preserve
ar_SA: حجز

en: Previous
ar_SA: السابق

en: Printed pages
ar_SA: صفحة مطبوعة

en: Printer | Printers
ar_SA[0]: طابعة
ar_SA[1]: طابعات

en: Printer counter
ar_SA: عدد الطابعات

en: Printer model | Printer models
ar_SA[0]: طراز الطابعة
ar_SA[1]: طرازات الطابعة

en: Printer type | Printer types
ar_SA[0]: نوع الطابعة
ar_SA[1]: أنواع الطابعات

en: Printers dictionnary
ar_SA: قائمة الطابعات

en: Priority
ar_SA: الأهمية

en: Priority colors
ar_SA: ألوان تحديد الأهمية

en: Private
ar_SA: خاص

en: Private followups by default
ar_SA: تحديد المتابعات كخاصة بشكل تلقائي

en: Private task
ar_SA: مهمة خاصة

en: Private tasks by default
ar_SA: تحديد المهام كخاصة بشكل تلقائي

en: Problem | Problems
ar_SA[0]: مشكلة
ar_SA[1]: مشاكل

en: Processing
ar_SA: جاري العمل

en: Processor | Processors
ar_SA[0]: مُعالج
ar_SA[1]: مُعالجات

en: Product ID of the operating system
ar_SA: الرقم التسلسلي لنظام التشخيل

en: Profile | Profiles
ar_SA[0]: ملف
ar_SA[1]: ملفات

en: Project state | Project states
ar_SA[0]: حالة المشروع
ar_SA[1]: حالة المشاريع

en: Project type | Project types
ar_SA[0]: نوع المشروع
ar_SA[1]: انواع المشاريع

en: Provide a delimiter in order to automate the new hierarchy generation.
ar_SA: يقوم بتوفير مخطط لتسهيل إنشاء التسلسل الهرمي للسلطة تلقائياً.

en: Proxy configuration for upgrade check
ar_SA:  إعدادات الخادم للبحث عن التحديثات

en: Public
ar_SA: عام

en: Public RSS feed | Public RSS feeds
ar_SA[0]: تغذية RSS عامة
ar_SA[1]: تغذيات RSS العامة

en: Public reminder | Public reminders
ar_SA[0]: تنبيه عام
ar_SA[1]: التنبيهات العامة

en: Publisher
ar_SA: الناشر

en: Qualification
ar_SA: كفاءة

[ctx: Quantity]
en: Number
ar_SA: الرقم

en: RSS feed | RSS feeds
ar_SA[0]: تغذية RSS
ar_SA[1]: تغذيات RSS

en: RSS feeds found
ar_SA: تم العثور على تغذية RSS

en: Read
ar_SA: قراءة

en: Read notes
ar_SA: قراءة الملاحظات

en: Read the item's notes
ar_SA: قراءة ملاحظات المادة

en: Real duration
ar_SA: الوقت المستخدم الأصلي

en: Receiver | Receivers
ar_SA[0]: جهاز إستقبال
ar_SA[1]: أجهزة إستقبال

en: Recurrent
ar_SA: متكرر

en: Recursive
ar_SA: متكرر

en: Reference
ar_SA: المرجع

en: Refused
ar_SA: مرفوض

en: Refused email | Refused emails
ar_SA[0]: بريد إلكتروني مرفوض
ar_SA[1]: بريد إلكتروني مرفوض

en: Regenerate
ar_SA: إعادة إنشاء

en: Reminder | Reminders
ar_SA[0]: التنبيه
ar_SA[1]: التنبيهات

en: Reminders frequency for alarms on cartridges
ar_SA: تكرار التنبيه الخاص بخراطيش الحبر

en: Reminders frequency for alarms on consumables
ar_SA: عدد مرات تكرار التنبيه للمواد الإستهلاكية

en: Remote access key
ar_SA: مفتاح الوصول الخارجي

en: Remove all at once
ar_SA: حذف الجميع مرة واحدة

en: Remove the domain of logins like login@domain
ar_SA: حذف إسم النطاق عند تسجيل الدخول مثل login@domain

en: Renewal
ar_SA: تجديد

en: Replace the current database with the backup file %s?
ar_SA: إستبدال قواعد البيانات الحالية بملف قواعد البيانات %s؟

en: Report | Reports
ar_SA[0]: تقرير
ar_SA[1]: التقارير

en: Request comments
ar_SA: ملاحظات الطلب

en: Request date
ar_SA: تاريخ الطلب

en: Request source | Request sources
ar_SA[0]: مصدر الطلب
ar_SA[1]: مصادر الطلب

en: Request sources by default
ar_SA: طلب المصدر بشكل تلقائي

en: Reservable item | Reservable items
ar_SA[0]: عنصر قابل للحجز
ar_SA[1]: عناصر قابلة للحجز

en: Reservation | Reservations
ar_SA[0]: الحجز
ar_SA[1]: الحجوزات

en: Reserve an item
ar_SA: حجز العنصر

en: Reset password successful.
ar_SA: تم إعادة تعيين كلمة المرور بنجاح.

en: Resolution
ar_SA: الحل

en: Resolution date
ar_SA: تاريخ الحل

en: Resolution time
ar_SA: زمن الحل

en: Response date
ar_SA: تاريخ الإستجابة

en: Response date to the satisfaction survey
ar_SA: تاريخ الرد على إستبيان الرضاء

en: Restore
ar_SA: إعادة

en: Restore the item
ar_SA: إستعادة العنصر

en: Restrict %s field for x509 authentication (separator $)
ar_SA: حصر حقل %s  لتأكيد x509 (فاصل $)

en: Restrict printer management
ar_SA: تقييد إدارة الطابعة

en: Results to display by page
ar_SA: عدد النتائج في الصفحة الواحدة

en: Results to display on home page
ar_SA: النتائج المعروضة في الصفحة الرئيسية

en: Review
ar_SA: مراجعة

en: Root entity
ar_SA: مدخلات أساسية

en: Root location
ar_SA: الموقع الجذر

en: Run count
ar_SA: عدد مرات التنفيذ

en: Run frequency
ar_SA: عدد مرات التشغيل

en: SELinux boolean configuration for %s
ar_SA: إعدادات SELinux للقيم الثنائية لـ %s

en: SMTP login (optional)
ar_SA: تسجيل دخول بواسطة SMTP (إختياري)

en: SQL Dump
ar_SA: كشف بلSQL

en: Satisfaction
ar_SA: الرضى

en: Satisfaction survey
ar_SA: إستبيان الرضى

en: Satisfaction survey configuration
ar_SA: إعدادات إستبيان الرضاء

en: Save
ar_SA: حفظ

en: Save and add to the knowledge base
ar_SA: حفظ وإضافة إلى مكتبة المعرفة

en: Search
ar_SA: بحث

en: Search (%s for all)
ar_SA: بحث (%s  عن الجميع)

en: Search criteria for users
ar_SA: نطاق البحث عن المستخدمين

en: Search engine
ar_SA: محرك البحث

en: Search the ID of your hardware
ar_SA: البحث عن رقم تعريف العتاد

en: Search type
ar_SA: نوع البحث

en: Second Item
ar_SA: المادة الثانية

en: Secondary
ar_SA: ثانوي

en: See all
ar_SA: عرض الكل

en: See all tickets
ar_SA: عرض جميع التذاكر

en: See the catalog of plugins
ar_SA: عرض بيان البرامج الإضافية

en: Select 'Upgrade' to update your version of GLPI from an earlier version
ar_SA: إختر "تحديث" لتحديث نسختك القديمة من GLPI.

en: Select the report you want to generate
ar_SA: إختر التقرير المطلوب انشاءه

en: Send a test email to the administrator
ar_SA: إرسال بريد إلكتروني تجريبي للإدارة

en: Send alarms on cartridges
ar_SA: إرسالا تنبيه على خراطيش الحبر

en: Send alarms on consumables
ar_SA: إرسال التنبهيات على المواد الإستهلاكية

en: Send alarms on contracts
ar_SA: إرسال تنبيه على العقود

en: Send alarms on financial and administrative information
ar_SA: إرسال تنبيه على المعلومات المالية والإدارية

en: Send contract alarms before
ar_SA: إرسال التنبيه على العقود قبل

en: Send financial and administrative information alarms before
ar_SA: إرسال تنبيهات المعلومات المالية والإدارية قبل

en: Serial number
ar_SA: الرقم المتسلسل

en: Serial of the operating system
ar_SA: الرقم التسلسلي لنظام التشغيل

en: Server
ar_SA: الخادم

en: Service pack | Service packs
ar_SA[0]: حزمة خدمية
ar_SA[1]: حزم خدمية

en: Service provided
ar_SA: خدمة مقدمة

en: Set personal
ar_SA: ضبط كشخصي

en: Set public
ar_SA: ضبط كعام

en: Set status: %s
ar_SA: تغيير الحالة إلى: %s

en: Settings
ar_SA: إعدادات

en: Setup
ar_SA: إعداد

en: Several network names available! Go to the tab 'Network Name' to manage them.
ar_SA: هناك العديد من أسماء الشبكة! إذهب إلى تبويب "إسم الشبكة" لتتمكن من إدارتها.

en: Show GLPI ID
ar_SA: عرض رقم التعريف في GLPI

en: Show all
ar_SA: اظهار الكل

en: Show graphics
ar_SA: عرض الرسوم البيانية

en: Show new tickets on the home page
ar_SA: عرض التذاكر الجديدة في الصفحة الرئيسية

en: Show the dustbin
ar_SA: اظهار سلة المحذوفات

en: Simplified interface
ar_SA: الواجهة المبسطة

en: Size
ar_SA: الحجم

en: Software | Software
ar_SA[0]: برنامج
ar_SA[1]: برنامج

en: Software category | Software categories
ar_SA[0]: صنف البرنامج
ar_SA[1]: أصناف البرامج

en: Software support
ar_SA: دعم البرمجيات

en: Solution | Solutions
ar_SA[0]: حل
ar_SA[1]: حلول

en: Solution type | Solution types
ar_SA[0]: نوح الحل
ar_SA[1]: انواع الحلول

en: Soundcard | Soundcards
ar_SA[0]: بطاقة الصوت
ar_SA[1]: بطاقات الصوت

en: Specify a date
ar_SA: حدد التاريخ

en: Specify an end date
ar_SA: حدد تاريخ الإنتهاء

en: Standard interface
ar_SA: الواجهة القياسية

en: Start
ar_SA: ابداء

en: Start date
ar_SA: تاريخ البداية

en: Start date of warranty
ar_SA: تاريخ ببداية الضمان

en: Startup date
ar_SA: تاريخ البداية

en: Statistics
ar_SA: إحصائيات

en: Status | Statuses
ar_SA[0]: الحالة
ar_SA[1]: الحالات

en: Status of items | Statuses of items
ar_SA[0]: حالة العنصر
ar_SA[1]: حالات العناصر

en: Status of the approval request
ar_SA: حالة الموافقة على الطلب

en: Status updated. The connected items have been updated using this status.
ar_SA: تم تعديل الحالة, و تم تحديث المواد المرتبطة بناء على هذه الحالة.

en: Status value in database
ar_SA: قيمة الحالة في قاعدة البيانات

en: Stock location
ar_SA: موقع الؤوصول

en: Subnet
ar_SA: شبكة فرعية

en: Subnet mask | Subnet masks
ar_SA[0]: قناع الشبكة الفرعية
ar_SA[1]: أقنعة الشبكة الفرعية

en: Successfully recreated network tree
ar_SA: تم إعادة إنشاء شجرة الشبكة

en: Summary
ar_SA: الملخص

en: Sundays and holidays
ar_SA: أيام الأحد والعطلات

en: Supplier | Suppliers
ar_SA[0]: المورد
ar_SA[1]: الموردين

en: Support hours
ar_SA: ساعات الدعم الفني

en: Surname
ar_SA: لقب الأسرة

en: Surname, First name
ar_SA: لقب الأسرة, الإسم الأول

en: Symbol
ar_SA: رمز

en: Synchronization
ar_SA: تزامن

en: Synchronizing already imported users
ar_SA: مزامنة المستخدمين المستوردين

en: System
ar_SA: نظام

en: System board | System boards
ar_SA[0]: لوحة النظام
ar_SA[1]: لوحات النظام

en: Tagged
ar_SA: تحتوي على بطاقة

en: Take into account
ar_SA: أخذ بعين الإعتبار

en: Take into account time
ar_SA: إضافة إلى وقت الحساب

en: Task | Tasks
ar_SA[0]: مهام
ar_SA[1]: مهام

en: Task category | Task categories
ar_SA[0]: تصنيف المهمة
ar_SA[1]: تصنيفات المهمة

en: Task completed in %s
ar_SA: تم الإنتهاء من المهمة خلال %s

en: Tasks category | Tasks categories
ar_SA[0]: تصنيفات المهمة
ar_SA[1]: تصنيفات المهام

en: Technician
ar_SA: الفني

en: Technician as assigned
ar_SA: الفنيين المخصصين

en: Technician in charge of the hardware
ar_SA: المسؤول الفني للأجهزة

en: Technician in tasks
ar_SA: الفنيين في المهمة

en: Template name
ar_SA: إسم النموذج

en: Templates
ar_SA: النماذج

en: Test email sent to administrator
ar_SA: تم إرسال البريد إلكتروني التجريبي للإدارة

en: Test failed
ar_SA: فشل الإختبار

en: Test failed: %s
ar_SA: فشل الإختبار: %s

en: Test successful
ar_SA: تم الإختبار بنجاح

en: Test successful: %s
ar_SA: تم الإختبار بنجاح: %s

en: Text in the login box
ar_SA: النص في مربع تسجيل الدخول

en: Thank you for using our automatic helpdesk system.
ar_SA: نشكرك على إستخدامك نظام الدعم الفني الألي.

en: The authentication method configuration doesn't allow you to change your password.
ar_SA: إن طريقة التحقق من الهوية لا تسمح لك بتغيير كلمة المرور

en: The file already exists
ar_SA: الملف موجود بالفعل

en: The installation is finished
ar_SA: تم الإنتهاء من التركيب

en: The new structure is hierarchical
ar_SA: الهيكل الجديد ذو تسلسل هرمي

en: The plugin %s is incompatible with this version of GLPI
ar_SA: البرنامج الإضافي %s غير متوافق مع هذا الإصدار من GLPI

en: The server or/and user field is empty
ar_SA: إن حقل إسم الخادم و/أو المستخدم فارغ

en: The version of the database is not compatible with the version of the installed files. An update is necessary.
ar_SA: إن إصدار قواعد البيانات لا يتوافق مع الملفات المثبتة. الرجاء التحديث.

en: Threshold of alarm reached for the type of cartridge: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
ar_SA: وصل الحد الأدنى من الخراطيش من النوع: %1$s - المرجع %2$s - المتبقي %3$d

en: Ticket | Tickets
ar_SA[0]: تذكرة
ar_SA[1]: التذاكر

en: Ticket cost | Ticket costs
ar_SA[0]: تكلفة التذكرة
ar_SA[1]: تكلفة التذاكر

en: Ticket creation form on login
ar_SA: نموذج إنشاء التذكرة عند تسجيل الدخول

en: Tickets
ar_SA: التذاكر

en: Time | Times
ar_SA[0]: الوقت
ar_SA[1]: الأوقات

en: Time cost
ar_SA: تكلفة الوقت

en: Title
ar_SA: العنوان

en: To %s
ar_SA: إلى %s

en: To increase the limit: change max_input_vars or suhosin.post.max_vars in php configuration.
ar_SA: لزيادة الحد: قم بتغيير قيمة max_input_vars أو  suhosin.post.max_vars  في إعدادات php

en: To update
ar_SA: للتحديث

en: Tools
ar_SA: أدوات

en: Total
ar_SA: المجموع

en: Total cost
ar_SA: التكلفة الإجمالية

en: Total: Value=%1$s - Account net value=%2$s
ar_SA: الإجمالي: القيمة =%1$s - القيمة الفعلية للحساب =%2$s

en: Transfer
ar_SA: نقل

en: Transfer and merge
ar_SA: نقل ودمج

en: Transform this network port to
ar_SA: نقل بروتوكول إنترنت هذه الشبكة إلى

en: Try again
ar_SA: حاول مرة أخرى

en: Type | Types
ar_SA[0]: نوع
ar_SA[1]: أنواع

en: URL
ar_SA: عنوان الإنترنت

en: URL of the application
ar_SA: رابط الطلب

en: Unable to add. The user already exist.
ar_SA: لا يمكن الإضافة. هناك مستخدم أخر بنفس الإسم.

en: Unable to add. The user already exists.
ar_SA: لا يمكن الإضافة. هناك مستخدم أخر بنفس الإسم.

en: Unable to find the byte %s
ar_SA: العثور على البايت غير ممكن %s

en: Unable to update login. A user already exists.
ar_SA: لا يمكن تحديث معلومات الدخول. هناك مستخدم بهذا الإسم.

en: Unauthorized access to the file %s
ar_SA: دخول غير شرعي لملف %s

en: Unauthorized access to this file
ar_SA: إستخدام غير مصرح به لهذا الملف

en: Uncheck all
ar_SA: إلغاء التحديد

en: Undefined interface
ar_SA: واجهة غير محددة

en: Uninstalling a cartridge
ar_SA: إزالة خرطوش حبر

en: Unit management
ar_SA: إداراة الوحدة

en: Unknown error
ar_SA: خطاء غير معروف

en: Unknown file
ar_SA: ملف غير معروف

en: Unknown interface
ar_SA: واجهة غير معروفة

en: Unknown network
ar_SA: شبكة غير معروفة

en: Unknown network port
ar_SA: منفذ شبكة غير معروف

en: Unlimited
ar_SA: غير محدد

en: Update
ar_SA: تحديث

en: Update Source | Update Sources
ar_SA[0]: مصادر التحديث
ar_SA[1]: مصدر التحديث

en: Update authentification method to
ar_SA: تعديل طريقة إثبات الهوية إلى

en: Update followups (author)
ar_SA: تعديل المتابعة (الكاتب)

en: Update notes
ar_SA: تعديل الملاحظات

en: Update of a followup
ar_SA: تعديل المتابعة

en: Update of a problem
ar_SA: تعديل في مشكلة

en: Update of a reservation
ar_SA: تعديل الحجز

en: Update of a task
ar_SA: تعديل مهمة

en: Update of a ticket
ar_SA: تعديل المذكرة

en: Update of the field
ar_SA: تعديل الحقل

en: Update password
ar_SA: تحديث كلمة المرور

en: Update printer counter
ar_SA: تحديث عدد الطابعات

en: Update source | Update sources
ar_SA[0]: مصدر التحديث
ar_SA[1]: مصادر التحديث

en: Update successful, your database is up to date
ar_SA: تم تحديث قواعد البيانات بنجاح

en: Update the approval request to %s
ar_SA: تعديل طلبات الموافقة الى %s

en: Update the item
ar_SA: تحديث العنصر

en: Update the item's notes
ar_SA: تعديل ملاحظات المادة

en: Update to %s
ar_SA: تحديث إلى %s

en: Upgrade
ar_SA: تحديث

en: Uppercase
ar_SA: حرف كبير

en: Urgency
ar_SA: الإلحاحية

en: Use GLPI in mode
ar_SA: طريقة إستخدام GLPI

en: Use Kerberos authentication
ar_SA: إستخدام Kerberos للتحقق من الهوية

en: Use date
ar_SA: إستخدام تاريخ

en: Used cartridges
ar_SA: خرطوشة حبر مستخدمة

en: Used consumables
ar_SA: مواد الإستهلاكية مستخدمة

en: Used items
ar_SA: عناصر مستخدمة

en: Used on
ar_SA: أستخدم في

en: User | Users
ar_SA[0]: مستخدم
ar_SA[1]: مستخدمين

en: User information
ar_SA: معلومات المستخدم

en: User not authorized to connect in GLPI
ar_SA: مستخدم غير مصرح له بإستخدام GLPI

en: User not found or several users found
ar_SA: لم يتم العثور على المستخدم أو يوجد هناك العديد من المستخدمين

en: User or group updated. The connected items have been moved in the same values.
ar_SA: تم تعديل مجموعة المستخدمين.  وتم نقل المواد المرتبطة في القيمة.

en: Value
ar_SA: القيمة

en: Version | Versions
ar_SA[0]: الإصدار
ar_SA[1]: الإصدارات

en: Version name
ar_SA: إسم النسخة

en: Version of the operating system | Versions of the operating system
ar_SA[0]: نسخة نظام التشغيل
ar_SA[1]: نسخ نظام التشغيل

en: View updated users
ar_SA: عرض المستخدمين المعدليين

en: Virtual machine UUID
ar_SA: UUID الجهاز الإفتراضي

en: Waiting for approval
ar_SA: بإنتظار الموافقة

en: Waiting time
ar_SA: زمن الإنتظار

en: Warning
ar_SA: تحذير

en: Warning state color
ar_SA: لون حالة التنبيه

en: Warning state threshold
ar_SA: بداية حالة التنبيه

en: Warranty duration
ar_SA: فترة  الضمان

en: Warranty expiration date
ar_SA: تاريخ إنتهاء الضمان

en: Warranty extension value
ar_SA: قيمة تمديد الضمان

en: Warranty information
ar_SA: معلومات الضمان

en: Way of sending emails
ar_SA: طريقة إرسال البريد الإلكتروني

en: Website
ar_SA: الموقع الإلكتروني

en: Wifi mode
ar_SA: صيغة الشبكة اللاسلكية

en: Wifi network | Wifi networks
ar_SA[0]: شبكة لاسلكية
ar_SA[1]: الشبكات اللاسلكية

en: Wifi network type
ar_SA: نوع الشبكة اللاسلكية

en: Wifi port
ar_SA: منفذ الشبكات اللاسلكية

en: Wifi protocol version
ar_SA: نئخة بروتوكول الشبكة اللاسلكية

en: Without name
ar_SA: بدون إسم

en: Without title
ar_SA: بدون عنوان

en: Work in progress...
ar_SA: جاري العمل

en: Worn cartridges
ar_SA: خراطيش حبر مستخدمة

en: Writer
ar_SA: الكاتب

en: Written
ar_SA: مكتوب

en: XML Dump
ar_SA: كشف بلXML

en: Yes
ar_SA: نعم

en: You can also specify a root location which will include all the generated locations.
ar_SA: يمكنك أيضا تحديد جذر التي سوف يشمل جميع المواقع المتولدة,

en: You can delete or modify these accounts as well as the initial data.
ar_SA: بإمكان حذف أو تعديل هذا الحساب بالإضافة إلى المعلومات المبدئية

en: You can delete this migration error
ar_SA: بإمكانك حذف منظف الإنتقال هذا

en: You can't delete that item, because it has sub-items
ar_SA: لا يمكنك حذف هذا العنصر, حيث أنه يحتوي على عناصر فرعية

en: You don't have access to this application because your account was deactivated or removed
ar_SA: لا يوجد لديك صلاحية لإستخدام هذا البرنامج , ربما يعود السبب إلى إلغاء تفعيل حسابك أو حذفه نهائيا.

en: You don't have permission to perform this action.
ar_SA: ليس لديك الإذن لتنفيذ هذا الإجراء.

en: You have been made a request to reset your account password.
ar_SA: لقد قمت بطلب إستعادة كلمة المرور الخاصة بحسابك.

en: You have been redirected because you no longer have access to this item
ar_SA: تم إعادة تحويلك بسبب أنه لم يعد لديك صلاحية لإستخدام هذه المادة

en: You must accept cookies to reach this application
ar_SA: يجب عليك السماح بالكعكات (الكوكيز) لإستخدام هذا البرنامج

en: You must activate the JavaScript function of your browser
ar_SA: يجب تشغيل خاصية جافاسكريبت على متصفح الويب

en: You must install at least PHP 5.3.0.
ar_SA: يجب عليك تثبيت PHP 5.3.0 على الأقل.

en: You must now proceed to updating your database content
ar_SA: الآن، يجب القيام بتحديث محتوى قاعدة البيانات

en: Your email could not be processed.
    If the problem persists, contact the administrator
ar_SA: لم يتم إتمام عملية البريد الإلتروني الخاصة بك.
    في حال تكرر هذا الخطأ, الرجاء مراسلة الإدارة.

en: Your password reset request has expired or is invalid. Please renew it.
ar_SA: طيب إستعادة كلمة مرور غير صحيح أو منتهي الصلاحية. الرجاء الحصول على طلب جديد.

en: Your planning
ar_SA: التقويم الشخصي

en: Your ticket has been registered, its treatment is in progress.
ar_SA: لقد تم فتح تذكرة, جاري إجراؤ المعالجة.

en: and/or
ar_SA: أو/و

[ctx: authentication]
en: Enabled
ar_SA: متاح

[ctx: button]
en: Add
ar_SA: أضف

[ctx: button]
en: Add a contact
ar_SA: إضافة جهة إتصال

[ctx: button]
en: Add a contract
ar_SA: إضافة عقد

[ctx: button]
en: Add a document
ar_SA: إضافة ملف

[ctx: button]
en: Add a supplier
ar_SA: إضافة مورد

[ctx: button]
en: Add a user
ar_SA: إضافة مستخدم

[ctx: button]
en: Add an item
ar_SA: إضافة مادة

[ctx: button]
en: Add consumables
ar_SA: إضافة مواد الإستهلاكية

[ctx: button]
en: Associate
ar_SA: تنظيم

[ctx: button]
en: Browse
ar_SA: تصفح

[ctx: button]
en: Cancel
ar_SA: إلغاء

[ctx: button]
en: Change the authentication method
ar_SA: تغيير طريقة للتحقق من الهوية

[ctx: button]
en: Clean
ar_SA: نظف

[ctx: button]
en: Confirm
ar_SA: تأكيد

[ctx: button]
en: Connect
ar_SA: اتصال

[ctx: button]
en: Delete permanently
ar_SA: حذف نهائي

[ctx: button]
en: Disable
ar_SA: تعطيل

[ctx: button]
en: Disconnect
ar_SA: قطع الاتصال

[ctx: button]
en: Dissociate
ar_SA: إلغاء الإرتباط

[ctx: button]
en: Enable
ar_SA: تفعيل

[ctx: button]
en: Export
ar_SA: تصدير

[ctx: button]
en: Import
ar_SA: استيراد

[ctx: button]
en: Install
ar_SA: تثبيت

[ctx: button]
en: Merge
ar_SA: دمج

[ctx: button]
en: Move
ar_SA: تحريك

[ctx: button]
en: Post
ar_SA: لصق

[ctx: button]
en: Remove a contract
ar_SA: حذف عقد

[ctx: button]
en: Remove an item
ar_SA: حذف مادة

[ctx: button]
en: Replace
ar_SA: إستبدال

[ctx: button]
en: Restore
ar_SA: إعادة

[ctx: button]
en: Save
ar_SA: حفظ

[ctx: button]
en: Search
ar_SA: بحث

[ctx: button]
en: Show
ar_SA: اظهار

[ctx: button]
en: Synchronize
ar_SA: مزامنة

[ctx: button]
en: Test
ar_SA: اختبار

[ctx: button]
en: Uninstall
ar_SA: الغاء التثبيت

[ctx: button]
en: Update
ar_SA: تحديث

[ctx: button]
en: Upgrade
ar_SA: تحديث

[ctx: cartridge]
en: New | New
ar_SA[0]: جديد
ar_SA[1]: جديد

[ctx: change]
en: Test
ar_SA: اختبار

[ctx: consumable]
en: Used | Used
ar_SA[0]: مستخدم
ar_SA[1]: مستخدم

en: contains
ar_SA: يحتوي على

en: from
ar_SA: من

en: generated on %s
ar_SA: تم إنشائه في %s

en: glpi/glpi for the administrator account
ar_SA: الحساب glpi/glpi للمدراء

[ctx: impact]
en: All
ar_SA: الجميع

[ctx: impact]
en: High
ar_SA: مرتفع

[ctx: impact]
en: Low
ar_SA: منخفض

[ctx: impact]
en: Medium
ar_SA: متوسط

[ctx: impact]
en: Very high
ar_SA: جد مرتفع

[ctx: impact]
en: Very low
ar_SA: جد منخفض

en: is
ar_SA: يساوي

en: is already present in GLPI
ar_SA: موجودة مسبقا في GLPI

en: is not
ar_SA: لا يساوي

[ctx: item]
en: State
ar_SA: الحالة

en: item not linked to an object
ar_SA: عنصر غير مرتبط

[ctx: location]
en: State
ar_SA: الحالة

en: month | months
ar_SA[0]: شهر
ar_SA[1]: شهور

[ctx: name]
en: Update
ar_SA: تحديث

en: normal/normal for the normal account
ar_SA: الحساب normal/normal للمستخدمين العاديين

en: on Saturday
ar_SA: يوم السبت

en: on week
ar_SA: خلال أيام الأسبوع

[ctx: periodicity]
en: None
ar_SA: لا شيء

[ctx: person]
en: Title
ar_SA: العنوان

[ctx: phone]
en: Number
ar_SA: الرقم

[ctx: plugin]
en: Enabled
ar_SA: متاح

[ctx: plugin]
en: Installed / not configured
ar_SA: تم التركيب / لم يتم الإعداد

[ctx: plugin]
en: Not installed
ar_SA: غير مثبت

en: post-only/postonly for the postonly account
ar_SA: الحساب post-only/postonly للإضافة فقط

[ctx: price]
en: Value
ar_SA: القيمة

[ctx: priority]
en: All
ar_SA: الجميع

[ctx: priority]
en: High
ar_SA: مرتفع

[ctx: priority]
en: Low
ar_SA: منخفض

[ctx: priority]
en: Medium
ar_SA: متوسط

[ctx: priority]
en: Very high
ar_SA: جد مرتفع

[ctx: priority]
en: Very low
ar_SA: جد منخفض

[ctx: quantity]
en: Number
ar_SA: الرقم

[ctx: quantity]
en: Number of contracts
ar_SA: عدد العقود

[ctx: quantity]
en: Number of documents
ar_SA: عدد الوثائق

[ctx: quantity]
en: Number of installations
ar_SA: عدد مرات التثبيت

[ctx: quantity]
en: Number of items
ar_SA: عدد العناصر

[ctx: quantity]
en: Number of tasks
ar_SA: عدد المهام

[ctx: quantity]
en: Number of tickets
ar_SA: عدد التذاكر

[ctx: quantity]
en: Processors number
ar_SA: رقم المُعالج

en: run script as apache user
ar_SA: تشغيل البرنامج كمستخدم اباتشي

en: send contract alert failed
ar_SA: حدث خطأ عند محاولة إرسال تنبيه على العقود

[ctx: setup]
en: General
ar_SA: عام

[ctx: status]
en: Accepted
ar_SA: مقبول

[ctx: status]
en: Closed
ar_SA: مغلقة

[ctx: status]
en: New
ar_SA: جديد

[ctx: status]
en: Not closed
ar_SA: لم يتم غلقه

[ctx: status]
en: Not solved
ar_SA: لم يتم حله

[ctx: status]
en: Solved
ar_SA: تم حله

[ctx: status]
en: Solved + Closed
ar_SA: تم حله و إغلاقه

en: tech/tech for the technician account
ar_SA: الحساب tech/tech لموظفي الدعم الفني

[ctx: ticket]
en: New
ar_SA: جديد

en: to
ar_SA: إلى

[ctx: urgency]
en: All
ar_SA: الجميع

[ctx: urgency]
en: High
ar_SA: مرتفع

[ctx: urgency]
en: Low
ar_SA: منخفض

[ctx: urgency]
en: Medium
ar_SA: متوسط

[ctx: urgency]
en: Very high
ar_SA: جد مرتفع

[ctx: urgency]
en: Very low
ar_SA: جد منخفض

en: x509 certificate authentication
ar_SA: شهادة x509 للتحقق من الهوية

en: you may have to add a network
ar_SA: ربما يجب عليك إضافة شبكة
