GLPI Project - en to cs_CZ translation catalogue (2655 entries)

en: "Migration cleaner" tool
cs_CZ: Nástroj pro vyčištění po migraci

en: %1$d day %2$dh%3$s | %1$d days %2$dh%3$s
cs_CZ[0]: %1$d den %2$dh %3$smin
cs_CZ[1]: %1$d dny %2$dh %3$smin
cs_CZ[2]: %1$d dnů %2$dh %3$smin

en: %1$d on %2$d
cs_CZ: %1$d z %2$d

en: %1$dh%2$s
cs_CZ: %1$dh %2$s

en: %1$s - Error during the database query: %2$s - Error is %3$s
cs_CZ: %1$s - chyba při vykonávání databázového dotazu: %2$s - chyba je %3$s

en: %1$s - Network outlet %2$s
cs_CZ: %1$s - Síťová zásuvka %2$s

en: %1$s - The port %2$s
cs_CZ: %1$s - Port %2$s

en: %1$s - replay rules on existing database: %2$s/%3$s (%4$s Mio)
cs_CZ: %1$s - opakování pravidel pro stávající databázi: %2$s/%3$s (%4$s MB)

en: %1$s adds several netpoints
cs_CZ: %1$s přidal několik síťových bodů

en: %1$s adds the item %2$s
cs_CZ: %1$s přidal položku %2$s

en: %1$s adds the item %2$s (%3$d)
cs_CZ: %1$s přidal položku %2$s (%3$d)

en: %1$s adds the license %2$s
cs_CZ: %1$s přidal licenci %2$s

en: %1$s adds the version %2$s
cs_CZ: %1$s přidal verzi %2$s

en: %1$s by %2$s
cs_CZ: %1$s, uživatel: %2$s

en: %1$s log in from IP %2$s
cs_CZ: Uživatel %1$s se přihlásil z IP adresy %2$s

en: %1$s login since %2$s | %1$s logins since %2$s
cs_CZ[0]: %1$s přihlášen od since %2$s
cs_CZ[1]: %1$s přihlášeni od since %2$s
cs_CZ[2]: %1$s přihlášení uživatele od %2$s

en: %1$s of %2$s: %3$s
cs_CZ: %1$s z %2$s: %3$s

en: %1$s on %2$s
cs_CZ: %1$s na %2$s

en: %1$s purges the license %2$s
cs_CZ: %1$s vymazal licenci %2$s

en: %1$s purges the version %2$s
cs_CZ: %1$s vymazal verzi %2$s

en: %1$s trying to add an item that already exists: %2$s
cs_CZ: %1$s se pokusil přidat položku, která již existuje: %2$s

en: %1$s updates the item %2$s
cs_CZ: %1$s aktualizuje položku %2$s

en: %1$s updates the license %2$s
cs_CZ: %1$s aktualizuje licenci %2$s

en: %1$s updates the version %2$s
cs_CZ: %1$s aktualizuje verzi %2$s

en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes
cs_CZ: %1$s%2$d dnů %3$d hodin %4$d minut

en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes %5$d seconds
cs_CZ: %1$s%2$d dnů %3$d hodin %4$d minut %5$d sekund

en: %1$s%2$d hours %3$d minutes
cs_CZ: hodin: %1$s%2$d, minut: %3$d

en: %1$s%2$d hours %3$d minutes %4$d seconds
cs_CZ: hodin: %1$s%2$d, minut: %3$d, sekund: %4$d

en: %1$s%2$d minute | %1$s%2$d minutes
cs_CZ[0]: %1$s%2$d minuta
cs_CZ[1]: %1$s%2$d minuty
cs_CZ[2]: %1$s%2$d minut

en: %1$s%2$d minutes %3$d seconds
cs_CZ: minut: %1$s%2$d, sekund: %3$d

en: %1$s%2$s second | %1$s%2$s seconds
cs_CZ[0]: %1$s%2$s sekunda
cs_CZ[1]: %1$s%2$s sekundy
cs_CZ[2]: %1$s%2$s sekund

en: %1$s: from %2$s to %3$s:
cs_CZ: %1$s: od %2$s do %3$s:

en: %d associated document | %d associated documents
cs_CZ[0]: %d související dokument
cs_CZ[1]: %d související dokumenty
cs_CZ[2]: %d souvisejících dokumentů

en: %d day | %d days
cs_CZ[0]: %d den
cs_CZ[1]: %d dny
cs_CZ[2]: %d dnů

en: %d hour | %d hours
cs_CZ[0]: %d hodina
cs_CZ[1]: %d hodiny
cs_CZ[2]: %d hodin

en: %d millisecond | %d milliseconds
cs_CZ[0]: %d milisekunda
cs_CZ[1]: %d milisekundy
cs_CZ[2]: %d milisekund

en: %d minute | %d minutes
cs_CZ[0]: %d minuta
cs_CZ[1]: %d minuty
cs_CZ[2]: %d minut

en: %d month | %d months
cs_CZ[0]: %d měsíc
cs_CZ[1]: %d měsíce
cs_CZ[2]: %d měsíců

en: %d new ticket | %d new tickets
cs_CZ[0]: %d nový požadavek
cs_CZ[1]: %d nové požadavky
cs_CZ[2]: %d nových požadavků

en: %d printed page | %d printed pages
cs_CZ[0]: %d vytištěná stránka
cs_CZ[1]: %d vytištěné stránky
cs_CZ[2]: %d vytištěných stránek

en: %d second | %d seconds
cs_CZ[0]: %d sekunda
cs_CZ[1]: %d sekundy
cs_CZ[2]: %d sekund

en: %d view | %d views
cs_CZ[0]: %d pohled
cs_CZ[1]: %d pohledy
cs_CZ[2]: %d pohledů

en: %d week | %d weeks
cs_CZ[0]: %d týden
cs_CZ[1]: %d týdny
cs_CZ[2]: %d týdnů

en: %d year | %d years
cs_CZ[0]: %d rok
cs_CZ[1]: %d roky
cs_CZ[2]: %d roků

en: %s Mio
cs_CZ: %s MB

en: %s Mio max
cs_CZ: %s MB max

en: %s adds a cost
cs_CZ: %s přidal náklady

en: %s adds a followup
cs_CZ: %s přidal doplňující zprávu

en: %s adds a link with a supplier
cs_CZ: %s přidal odkaz na dodavatele

en: %s adds a link with an item
cs_CZ: %s přidal odkaz na položku

en: %s adds a target
cs_CZ: %s přidal cíl

en: %s adds a task
cs_CZ: %s přidal úkol

en: %s adds a team member
cs_CZ: %s přidal člena týmu

en: %s adds a user to a group
cs_CZ: %s přidal uživatele do skupiny

en: %s adds a user to an entity
cs_CZ: %s přidal uživatele do entity

en: %s adds a virtual machine
cs_CZ: %s přidal virtuální stroj

en: %s adds a volume
cs_CZ: %s přidal jednotku

en: %s adds an actor
cs_CZ: %s přidal účastníka

en: %s adds an approval
cs_CZ: %s přidal schválení

en: %s adds an item
cs_CZ: %s přidal položku

en: %s adds cartridges
cs_CZ: %s přidal náplně

en: %s adds consumables
cs_CZ: %s přidal spotřební materiál

en: %s adds hidden field
cs_CZ: %s přidal skryté pole

en: %s adds mandatory field
cs_CZ: %s přidal povinné pole

en: %s adds predefined field
cs_CZ: %s přidal předdefinované pole

en: %s adds several network ports
cs_CZ: %s přidal několik síťových portů

en: %s adds the item
cs_CZ: %s přidal položku

en: %s approves or refuses a solution
cs_CZ: %s schválil nebo zamítl řešení

en: %s associates a VLAN to a network port
cs_CZ: %s přiřadil VLAN k síťovému portu

en: %s associates a computer and a license
cs_CZ: %s přiřadil k počítači licenci

en: %s associates a network name to an item
cs_CZ: %s přiřadil síťové jméno k položce

en: %s associates a type
cs_CZ: %s přiřadil typ

en: %s connects an item
cs_CZ: %s připojil položku

en: %s deleted
cs_CZ: %s smazán

en: %s deletes an actor
cs_CZ: %s smazal účastníka

en: %s deletes an item
cs_CZ: %s smazal položku

en: %s deletes several network ports
cs_CZ: %s smazal několik síťových portů

en: %s deletes users from a group
cs_CZ: %s vymazal uživatele ze skupiny

en: %s disconnects an item
cs_CZ: %s odpojil položku

en: %s gives a consumable
cs_CZ: %s vydal spotřební materiál

en: %s hour | %s hours
cs_CZ[0]: %s hodina
cs_CZ[1]: %s hodiny
cs_CZ[2]: %s hodiny

en: %s installs a cartridge
cs_CZ: %s nainstaloval náplň

en: %s installs software
cs_CZ: %s nainstaloval software

en: %s is not writable
cs_CZ: do adresáře %s nelze zapisovat

en: %s item | %s items
cs_CZ[0]: %s položka
cs_CZ[1]: %s položky
cs_CZ[2]: %s položky

en: %s items/sec
cs_CZ: %s položek/sekundu

en: %s makes a bad usage.
cs_CZ: %s chybně použil.

en: %s purges a cartridge
cs_CZ: %s odstranil náplň

en: %s purges a cost
cs_CZ: %s odstranil náklady

en: %s purges a followup
cs_CZ: %s odstranil doplňující zprávu

en: %s purges a sla level
cs_CZ: %s odstranil úroveň SLA

en: %s purges a task
cs_CZ: %s odstranil úkol

en: %s purges a virtual machine
cs_CZ: %s odstranil virtuální stroj

en: %s purges a volume
cs_CZ: %s odstranil jednotku

en: %s purges an approval
cs_CZ: %s odstranil schválení

en: %s purges an item
cs_CZ: %s nevratně vymazal položku

en: %s purges link between tickets
cs_CZ: %s odstranil spojení mezi požadavky

en: %s replaces an item
cs_CZ: %s nahradil položku

en: %s restores an item
cs_CZ: %s obnovil položku

en: %s second | %s seconds
cs_CZ[0]: %s sekunda
cs_CZ[1]: %s sekundy
cs_CZ[2]: %s sekundy

en: %s sets unitary management
cs_CZ: %s nastavil jednotnou správu

en: %s start | %s starts
cs_CZ[0]: %s spuštění
cs_CZ[1]: %s spuštění
cs_CZ[2]: %s spuštění

en: %s stop | %s stops
cs_CZ[0]: %s zastavení
cs_CZ[1]: %s zastavení
cs_CZ[2]: %s zastavení

en: %s ticket in progress or recently solved on this item. | %s tickets in progress or recently solved on this item.
cs_CZ[0]: %s požadavek v řešení nebo nedávno vyřešen týkající se této položky
cs_CZ[1]: %s požadavky v řešení nebo nedávno vyřešené týkající se této položky
cs_CZ[2]: %s požadavky v řešení nebo nedávno vyřešené týkající se této položky

en: %s tries to use a non standard path.
cs_CZ: %s se pokusil použít nestandardní cestu.

en: %s updates a cartridge
cs_CZ: %s změnil náplň

en: %s updates a cost
cs_CZ: %s změnil náklady

en: %s updates a followup
cs_CZ: %s změnil doplňující zprávu

en: %s updates a sla level
cs_CZ: %s změnil úroveň SLA

en: %s updates a task
cs_CZ: %s změnil úkol

en: %s updates a virtual machine
cs_CZ: %s změnil virtuální stroj

en: %s updates a volume
cs_CZ: %s změnil jednotku

en: %s updates an approval
cs_CZ: %s změnil schválení

en: %s updates an item
cs_CZ: %s  změnil položku

en: %s: send cartridge alert failed
cs_CZ: %s: zaslání upozornění na docházející náplň se nezdařilo

en: %s: send consumable alert failed
cs_CZ: %s: zaslání upozornění na docházející spotřební materiál se nezdařilo

en: (%1$d authorizations problems, %2$d failures)
cs_CZ: (%1$d autorizačních problémů, %2$d chyb)

en: (leave the field empty for a generation from HTML)
cs_CZ: (pro generování z HTML ponechte toto pole prázdné)

en: + %d day | + %d days
cs_CZ[0]: + %d den
cs_CZ[1]: + %d dny
cs_CZ[2]: + %d dnů

en: + %d hour | + %d hours
cs_CZ[0]: + %d hodina
cs_CZ[1]: + %d hodiny
cs_CZ[2]: + %d hodin

en: + %d minute | + %d minutes
cs_CZ[0]: + %d minutu
cs_CZ[1]: + %d minuty
cs_CZ[2]: + %d minut

en: + %d month | + %d months
cs_CZ[0]: + %d měsíc
cs_CZ[1]: + %d měsíce
cs_CZ[2]: + %d měsíců

en: + %d week | + %d weeks
cs_CZ[0]: + %d týden
cs_CZ[1]: + %d týdny
cs_CZ[2]: + %d týdnů

en: + %d year | + %d years
cs_CZ[0]: + %d rok
cs_CZ[1]: + %d roky
cs_CZ[2]: + %d roků

en: - %d day | - %d days
cs_CZ[0]: - %d den
cs_CZ[1]: - %d dny
cs_CZ[2]: - %d dnů

en: - %d hour | - %d hours
cs_CZ[0]: - %d hodina
cs_CZ[1]: - %d hodiny
cs_CZ[2]: - %d hodin

en: - %d minute | - %d minutes
cs_CZ[0]: - %d minutu
cs_CZ[1]: - %d minuty
cs_CZ[2]: - %d minut

en: - %d month | - %d months
cs_CZ[0]: - %d měsíc
cs_CZ[1]: - %d měsíce
cs_CZ[2]: - %d měsíců

en: - %d week | - %d weeks
cs_CZ[0]: - %d týden
cs_CZ[1]: - %d týdny
cs_CZ[2]: - %d týdnů

en: - %d year | - %d years
cs_CZ[0]: - %d rok
cs_CZ[1]: - %d roky
cs_CZ[2]: - %d roků

en: ... From an external source
cs_CZ: ... Z externího zdroje

en: 1- Critical (login error only)
cs_CZ: 1- Kritické (pouze chyba přihlášení)

en: 2- Severe (not used)
cs_CZ: 2- Závažné (nepoužívá se)

en: 3- Important (successful logins)
cs_CZ: 3- Důležité (úspěšná přihlášení)

en: 4- Notices (add, delete, tracking)
cs_CZ: 4- Výpovědi (přidat, smazat, sledování)

en: 5- Complete (all)
cs_CZ: 5- Kompletní (vše)

en: A PHP extension stopped the file upload
cs_CZ: Rozšíření PHP zastavilo nahrávání souboru

en: A file and a directory have be created and deleted - Perfect!
cs_CZ: Vytvoření a smazání souboru a adresáře bylo provedeno - výborně!

en: A file was created - Perfect!
cs_CZ: Soubor byl vytvořen - výborně!

en: A minimum of 64 Mio is commonly required for GLPI.
cs_CZ: Obvykle je pro GLPI vyžadováno minimálně 64 MB.

en: A minimum of 64Mio is commonly required for GLPI.
cs_CZ: Obvykle je pro GLPI vyžadováno minimálně 64 MB.

en: A new version is available: %s.
cs_CZ: Je dostupná nová verze: %s.

en: A validation request has been submitted
cs_CZ: Potvrzení požadavku bylo odesláno

en: Accepted mail archive folder (optional)
cs_CZ: Archivní složka přijatých emailů (volitelně)

en: Access denied
cs_CZ: Přístup odepřen

en: Access to the Frequently Asked Questions
cs_CZ: Přístup k nejčastějším dotazům (FAQ)

en: Account net value
cs_CZ: Čistá účetní hodnota

en: Account number
cs_CZ: Číslo účetnictví

en: Action | Actions
cs_CZ[0]: Akce
cs_CZ[1]: Akce
cs_CZ[2]: Akcí

en: Action completed, fully processed
cs_CZ: Akce dokončena, zcela zpracováno

en: Action completed, no processing required
cs_CZ: Akce dokončena, nic ke zpracování

en: Action completed, partially processed
cs_CZ: Akce dokončena, částečně zpracováno

en: Action type
cs_CZ: Typ akce

en: Action when a user is deleted from the LDAP directory
cs_CZ: Akce, když bude uživatel smazán z adresáře LDAP

en: Actions refused
cs_CZ: Akce odmítnuty

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Actor
cs_CZ: Účastník

en: Actual locations
cs_CZ: Stávající umístění

en: Ad-hoc (without access point)
cs_CZ: Ad-hoc (bez AP)

en: Add
cs_CZ: Přidat

en: Add a LDAP directory replica
cs_CZ: Přidat repliku adresáře LDAP

en: Add a change
cs_CZ: Přidat změnu

en: Add a close time
cs_CZ: Přidat čas uzavření

en: Add a compatible printer model
cs_CZ: Přidat kompatibilní model tiskárny

en: Add a contact
cs_CZ: Přidat kontakt

en: Add a contract
cs_CZ: Přidat smlouvu

en: Add a correct IP to the network port
cs_CZ: Přidejte správnou IP adresu k síťovému portu

en: Add a criterion
cs_CZ: Přidat kritérium

en: Add a document
cs_CZ: Přidat dokument

en: Add a followup to tickets (requester)
cs_CZ: Přidat doplňující zprávu k požadavku (žadatel)

en: Add a followup to tickets of associated groups
cs_CZ: Přidat doplňující zprávy k požadavkům přiřazených skupin

en: Add a global search criterion
cs_CZ: Přidat globální vyhledávací kritérium

en: Add a hidden field
cs_CZ: Přidat skryté pole

en: Add a link with an item
cs_CZ: Přidat odkaz na položku

en: Add a mandatory field
cs_CZ: Přidat povinné pole

en: Add a network
cs_CZ: Přidat síť

en: Add a network alias
cs_CZ: Přidat síťový alias

en: Add a network name
cs_CZ: Přidat jméno sítě

en: Add a new action
cs_CZ: Přidat novou akci

en: Add a new component
cs_CZ: Přidat novou komponentu

en: Add a new cost
cs_CZ: Přidat nové náklady

en: Add a new criteria
cs_CZ: Přidat nové kritérium

en: Add a new followup
cs_CZ: Přidat novou doplňující zprávu

en: Add a new task
cs_CZ: Přidat nový úkol

en: Add a new translation
cs_CZ: Přidat nový překlad

en: Add a predefined field
cs_CZ: Přidat předdefinované pole

en: Add a problem
cs_CZ: Přidat problém

en: Add a project
cs_CZ: Přidat projekt

en: Add a schedule
cs_CZ: Přidat plán

en: Add a search criterion
cs_CZ: Přidat vyhledávací kritérium

en: Add a supplier
cs_CZ: Přidat dodavatele

en: Add a target
cs_CZ: Přidat cíl

en: Add a team member
cs_CZ: Přidat člena týmu

en: Add a template...
cs_CZ: Přidat šablonu...

en: Add a ticket
cs_CZ: Přidat požadavek

en: Add a user
cs_CZ: Přidat uživatele

en: Add a user without accreditation from a LDAP directory
cs_CZ: Přidat uživatele bez pověření z LDAP adresáře

en: Add a virtual machine
cs_CZ: Přidat virtuální stroj

en: Add a volume
cs_CZ: Přidat disk

en: Add an actor
cs_CZ: Přidat účastníka

en: Add an authorization to a user
cs_CZ: Přidat uživatelská práva

en: Add an escalation level
cs_CZ: Přidat úroveň eskalace

en: Add an item
cs_CZ: Přidat položku

en: Add an item type
cs_CZ: Přidat položku typu

en: Add cartridges
cs_CZ: Přidat náplně

en: Add date
cs_CZ: Datum přidání

en: Add documents into ticket notifications
cs_CZ: Přidat dokumenty do upozornění požadavku

en: Add external
cs_CZ: Přidat externí

en: Add followup (associated groups)
cs_CZ: Přidat doplňující zprávu (přiřazené skupiny)

en: Add followup (requester)
cs_CZ: Přidat doplňující zprávu (žadatel)

en: Add new devices
cs_CZ: Přidat nové zařízení

en: Add several ports
cs_CZ: Přidat několik portů

en: Add the component
cs_CZ: Přidat komponentu

en: Add the item
cs_CZ: přidat položku

en: Add the result of regular expression
cs_CZ: Přidat výsledek regulárního výrazu

en: Add to all tickets
cs_CZ: Přidat ke všem požadavkům

en: Add to schedule
cs_CZ: Přidat do kalendáře

en: Add user...
cs_CZ: Přidat uživatele...

en: Add users from an external source
cs_CZ: Přidat uživatele z externích zdrojů

en: Added by %s
cs_CZ: Přidán pomocí %s

en: Added document: %s
cs_CZ: Přidán dokument: %s

en: Additional headers
cs_CZ: Další hlavičky

en: Address
cs_CZ: Adresa

en: Addressable network
cs_CZ: Adresovatelná síť

en: Administration
cs_CZ: Administrace

en: Administration of reservations
cs_CZ: Administrace rezervací

en: Administrative number
cs_CZ: Administrativní číslo

en: Administrator
cs_CZ: Správce

en: Administrator email
cs_CZ: Emailová adresa správce

en: Administrator name
cs_CZ: Jméno administrátora

en: Administrator reply-to email (if needed)
cs_CZ: Emailová adresa správce pro odpovědi (pokud je třeba)

en: Advanced information
cs_CZ: Rozšířené informace

en: Affected computers
cs_CZ: Dotčené počítače

en: After
cs_CZ: po

en: Aggregation port
cs_CZ: Agregace portů

en: Alarms on cartridges
cs_CZ: Alarmy u náplní

en: Alarms on consumables
cs_CZ: Alarmy u spotřebního materiálu

en: Alarms on contracts
cs_CZ: Alarmy u smluv

en: Alarms on expired licenses
cs_CZ: Alarmy u prošlých licencí

en: Alarms on financial and administrative information
cs_CZ: Alarmy u finančních informací

en: Alarms options
cs_CZ: Volby alarmů

en: Alert on duplicate record
cs_CZ: Upozornit na duplicitní záznam

en: Alert sent on %s
cs_CZ: Upozornění posláno %s

en: Alert threshold
cs_CZ: Upozornění při dosažení hranice

en: Alerts on reservations
cs_CZ: Upozornění u rezervací

en: Alerts on tickets which are not solved
cs_CZ: Upozornění na požadavky nevyřešené od

en: Alerts on tickets which are not solved since
cs_CZ: Upozornění na požadavky nevyřešené od

en: Alias port
cs_CZ: Alias portu

en: All
cs_CZ: Všechno

en: All categories
cs_CZ: Všechny kategorie

en: All items
cs_CZ: Všechny položky

en: All linked tickets
cs_CZ: Všechny související požadavky

en: All my articles
cs_CZ: Všechny mé články

en: All pages in CSV
cs_CZ: Všechny strany do CSV

en: All pages in SLK
cs_CZ: Všechny strany do SLK

en: All pages in landscape PDF
cs_CZ: Všechny strany do PDF na šířku

en: All pages in portrait PDF
cs_CZ: Všechny strany do PDF na výšku

en: All reservable devices
cs_CZ: Zařízení k zamluvení

en: All unpublished articles
cs_CZ: Všechny nepublikované články

en: All users having administrators rights have have been updated to 'super-admin' rights with the creation of his new user type.
cs_CZ: Byl přidán nový typ uživatele 'super-admin'. Všichni uživatelé s právy administrátora budou teď mít práva super-admin.

en: Allocated memory
cs_CZ: Alokovaná paměť

en: Allocated memory > 64Mio - Perfect!
cs_CZ: Alokovaná paměť > 64 MB - Skvělé!

en: Allocated memory test
cs_CZ: Test alokované paměti

en: Allow FAQ anonymous access
cs_CZ: Povolit FAQ anonymní přístup

en: Allow anonymous followups (receiver)
cs_CZ: Povolit anonymní doplňující zprávy (přijímačem)

en: Allow anonymous ticket creation (helpdesk.receiver)
cs_CZ: Povolit vytvoření anonymních požadavků (přijímačem)

en: Alternate username
cs_CZ: Náhradní uživatelské jméno

en: Alternate username number
cs_CZ: Náhradní uživatelské číslo

en: Alternate username updated. The connected items have been updated using this alternate username.
cs_CZ: Náhradní uživatelské jméno změněno. Připojená zařízení byla aktualizována použitím tohoto uživatelského jména.

en: Altitude
cs_CZ: Nadmořská výška

en: Always
cs_CZ: Vždy

en: Always dereferenced
cs_CZ: Vždy dereferencováno

en: Amortization coefficient
cs_CZ: Koeficient odepisování

en: Amortization duration
cs_CZ: Doba odepisování

en: Amortization type
cs_CZ: Typ odepisování

en: An addressable network is a network defined on an equipment
cs_CZ: Adresovatelná síť je síť definovaná na zařízení

en: An answer to a validation request was produced
cs_CZ: Odpověď pro žádost o schválení byla vytvořena

en: An answer to an an approval request was produced by %s
cs_CZ: Odpověď pro žádost o schválení byla vytvořena uživatelem %s

en: An approval request has been submitted by %s
cs_CZ: Uživatelem %s byla předložena žádost o schválení

en: An email has been sent to your email address. The email contains information for reset your password.
cs_CZ: Na vaši adresu byl zaslán email. Tento email obsahuje informace pro obnovení hesla.

en: An email to %s was added to queue
cs_CZ: Email pro %s byl přidán do fronty

en: An email was sent to %s
cs_CZ: Email byl odleslán na %s

en: Analysis
cs_CZ: Analýza

en: Append a correct gateway to the network %s
cs_CZ: Přidejte správnou bránu k síti %s

en: Applied
cs_CZ: Aplikováno

en: Approval | Approvals
cs_CZ[0]: Schválení
cs_CZ[1]: Schválení
cs_CZ[2]: Schválení

en: Approval comments
cs_CZ: Komentář ke schválení

en: Approval date
cs_CZ: Datum schválení

en: Approval granted by %s
cs_CZ: Schválení udělil %s

en: Approval of the solution
cs_CZ: Schválení řešení

en: Approval request
cs_CZ: Žádost o schválení

en: Approval request send to %s
cs_CZ: Schválený požadavek odeslán %s

en: Approval request to requester group manager
cs_CZ: Žádost o schválení vedoucím skupiny žadatele

en: Approval request to technician group manager
cs_CZ: Žádost o schválení vedoucím skupiny technika

en: Approval requester
cs_CZ: Schválení žádal

en: Approval status
cs_CZ: Stav schválení

en: Approvals for the ticket
cs_CZ: Schválení pro tento požadavek

en: Approve the solution
cs_CZ: Schválit řešení

en: Approver
cs_CZ: Schvalovatel

en: April
cs_CZ: Duben

en: Archives log files and deletes aging ones
cs_CZ: Archivuje soubory záznamů a maže staré soubory.

en: Archiving log file: %1$s to %2$s
cs_CZ: Archivování souborů záznamů: %1$s do %2$s

en: Are you sure you want to return this non-reservable item?
cs_CZ: Opravdu si přejete vrátit tuto nerezervovatelnou položku?

en: As child of
cs_CZ: Jako potomek od

en: As soon as possible
cs_CZ: Co možná nejdříve

en: Assets
cs_CZ: Inventář

en: Assign
cs_CZ: Přiřadit

en: Assign a SLA
cs_CZ: Přiřadit SLA smlouvu

en: Assign a ticket
cs_CZ: Přidělit požadavek

en: Assign equipment
cs_CZ: Přiřadit vybavení

en: Assign the value from regular expression
cs_CZ: Přiřadit hodnotu z regulárního výrazu

en: Assign: equipment by IP address
cs_CZ: Přiřadit: IP addresa zařízení

en: Assign: equipment by MAC address
cs_CZ: Přiřazení: MAC adresa zařízení

en: Assign: equipment by name + domain
cs_CZ: Přiřazení: jméno zařízení + doména

en: Assigned
cs_CZ: Přiděleno

en: Assigned to
cs_CZ: Přiděleno komu

en: Assigned to a supplier
cs_CZ: Vázán na dodavatele

en: Assigned to groups
cs_CZ: Přiděleno skupinám

en: Assigned to technicians
cs_CZ: Přiděleno technikům

en: Assistance
cs_CZ: Podpora

en: Associable items to a ticket
cs_CZ: Položky propojitelné s požadavkem

en: Associable to a ticket
cs_CZ: Přidružitelné k požadavku

en: Associate a VLAN
cs_CZ: Přiřadit VLAN

en: Associate myself
cs_CZ: Přiřadit mě

en: Associate to a group
cs_CZ: Přiřadit ke skupině

en: Associate to a profile
cs_CZ: Přiřadit k profilu

en: Associated contract | Associated contracts
cs_CZ[0]: Přiřazená smlouva
cs_CZ[1]: Přiřazené smlouvy
cs_CZ[2]: Přiřazené smlouvy

en: Associated item | Associated items
cs_CZ[0]: Přiřazená položka
cs_CZ[1]: Přiřazené položky
cs_CZ[2]: Přiřazených položek

en: Associated item ID
cs_CZ: Přiřazená položka ID

en: Associated item type | Associated item types
cs_CZ[0]: Typ přiřazené položky
cs_CZ[1]: Typy přiřazené položky
cs_CZ[2]: Typy přiřazené položky

en: Associated supplier | Associated suppliers
cs_CZ[0]: Přiřazený dodavatel
cs_CZ[1]: Přiřazení dodavatelé
cs_CZ[2]: Přiřazených dodavatelů

en: Association
cs_CZ: Přiřazení

en: At all events
cs_CZ: V každém případě

en: At least one field has an incorrect value
cs_CZ: Minimálně jedno pole má nesprávnou hodnotu

en: Attribute of the user containing its groups
cs_CZ: Atribut uživatele obsahující jeho skupiny

en: Attribute representing entity
cs_CZ: Atribute představující entitu

en: Attribute value
cs_CZ: Hodnota atributu

en: August
cs_CZ: Srpen

en: Authentication
cs_CZ: Ověření

en: Authentication on GLPI database
cs_CZ: Autentizace v databázi GLPI

en: Authentication on a LDAP directory
cs_CZ: Ověření v adresáři LDAP

en: Authentication on mail server
cs_CZ: Ověření v emailovém serveru

en: Author | Authors
cs_CZ[0]: Autor
cs_CZ[1]: Autoři
cs_CZ[2]: Autorů

en: Authorization | Authorizations
cs_CZ[0]: Autorizace
cs_CZ[1]: Autorizace
cs_CZ[2]: Autorizací

en: Authorization error
cs_CZ: Chyba autorizace

en: Authorizations assignment rules
cs_CZ: Pravidla přiřazující pověření

en: Authorize reservations
cs_CZ: Povolit rezervace

en: Authorized upload
cs_CZ: Autorizované nahrání

en: Auto-Submitted email header
cs_CZ: Hlavička emailu Auto-Submitted

en: Autocompletion of text fields
cs_CZ: Automatické vyplnění textových polí

en: Autofill dates for financial and administrative information
cs_CZ: Automatické vyplňování datumů pro finanční a administrativní informace

en: Automatic
cs_CZ: Automatický

en: Automatic action | Automatic actions
cs_CZ[0]: Automatická akce
cs_CZ[1]: Automatické akce
cs_CZ[2]: Automatických akcí

en: Automatic actions of SLA
cs_CZ: Automatické akce SLA smluv

en: Automatic assignment of tickets
cs_CZ: Automatické přidělení požadavků

en: Automatic closing configuration
cs_CZ: Konfigurace automatického uzavírání

en: Automatic closing of solved tickets after
cs_CZ: Automatické uzavření vyřešených požadavků po

en: Automatic fields (marked by *)
cs_CZ: Automatická pole (označená *)

en: Automatic inventory
cs_CZ: Automatická inventarizace

en: Automatic redirection, else click
cs_CZ: Automatické přesměrování, jinak klikněte

en: Automatic reminders of SLA
cs_CZ: Automatické připomínání SLA smluv

en: Automatic reminders of SLAs
cs_CZ: Automatické připomínání SLA smluv

en: Automatic tickets closing
cs_CZ: Automatické uzavírání požadavků

en: Automatic transfer of computers
cs_CZ: Automatický převod počítačů

en: Automatic user assignment
cs_CZ: Automatické přidělení uživatele

en: Automatically add a user of an external source
cs_CZ: Automaticky přidat uživatele z externího zdroje

en: Automatically add users from an external authentication source
cs_CZ: Automaticky přidat uživatele z externího ověřovacího zdroje

en: Automatically generated by GLPI %s
cs_CZ: Automaticky vygenerováno GLPI %s

en: Automatically refresh the list of tickets (minutes)
cs_CZ: Automaticky aktualizovat seznam požadavků (minuty)

en: Automatically update of the elements related to the computers
cs_CZ: Automatická aktualizace součástí vztahujících se k počítačům

en: Availability
cs_CZ: Dostupnost

en: Available
cs_CZ: K dispozici

en: Average
cs_CZ: Průměr

en: Average count
cs_CZ: Průměrný počet

en: Average number of printed pages
cs_CZ: Průměrný počet vytištěných stránek

en: Average real duration of treatment of the ticket
cs_CZ: Průměrná skutečná doba trvání požadavku

en: Average satisfaction
cs_CZ: Průměrná spokojenost

en: Average speed
cs_CZ: Průměrná rychlost

en: Average time
cs_CZ: Průměrný čas

en: Average time in stock
cs_CZ: Průměrná doba na skladu

en: Average time in use
cs_CZ: Průměrná doba používání

en: Average time to closure
cs_CZ: Průměrná doba na uzavření

en: Average time to resolution
cs_CZ: Průměrná doba na vyřešení

en: Average time to take into account
cs_CZ: Průměrná doba na vzetí v úvahu

en: Back
cs_CZ: Zpět

en: Back to planning
cs_CZ: Zpět do kalendáře

en: Back to stock
cs_CZ: Vrátit do skladu

en: Backup plan
cs_CZ: Plán záloh

en: Backup the database?
cs_CZ: Zálohovat databázi?

en: BaseDN
cs_CZ: Basedn

en: Based on the category then the item
cs_CZ: Založeno na kategorii a poté položce

en: Based on the item then the category
cs_CZ: Založeno na položce a poté kategorii

en: Be careful: there is no default value
cs_CZ: Dejte pozor: tady chybí výchozí hodnota

en: Beeing in charge
cs_CZ: Mít na starosti

en: Before
cs_CZ: před

en: Before the last month
cs_CZ: Před minulým měsícem

en: Begin
cs_CZ: Začátek

en: Begin date
cs_CZ: Datum začátku

en: Begin hour of run period
cs_CZ: Počáteční hodina období běhu

en: Beginning of fiscal year
cs_CZ: Počátek fiskálního roku

en: Beginning of the installation
cs_CZ: Začátek instalace

en: Beginning of the month
cs_CZ: Začátek měsíce

en: Beginning of the year
cs_CZ: Začátek roku

en: Belonging to groups
cs_CZ: Patřící do skupin

en: Binding to the LDAP directory
cs_CZ: Spojení k adresáři LDAP

en: Blacklist | Blacklists
cs_CZ[0]: Blacklist
cs_CZ[1]: Blacklisty
cs_CZ[2]: Blacklistů

en: Blacklisted for import
cs_CZ: Blacklistováno pro import

en: Blacklisted mail content
cs_CZ: Přidat obsah emailu na černou listinu

en: Blank
cs_CZ: Vyčistit formulář

en: Blank Template
cs_CZ: Prázdná šablona

en: Bookmark | Bookmarks
cs_CZ[0]: Záložka
cs_CZ[1]: Záložky
cs_CZ[2]: Záložky

en: Brand
cs_CZ: Označení

en: Bring down
cs_CZ: Posunout dolů

en: Bring up
cs_CZ: Posunout nahoru

en: Budget | Budgets
cs_CZ[0]: Rozpočet
cs_CZ[1]: Rozpočty
cs_CZ[2]: Rozpočty

en: Building number
cs_CZ: Číslo budovy

en: Bulk import groups from a LDAP directory
cs_CZ: Hromadný import skupin z adresáře LDAP

en: Bulk import users from a LDAP directory
cs_CZ: Hromadný import uživatelů z adresáře LDAP

en: Bulk modification
cs_CZ: Hromadná úprava

en: Bulk modification error
cs_CZ: Chyba hromadné úpravy

en: Business rules for ticket (entity parent)
cs_CZ: Obchodní pravidla pro požadavek (rodičovskou entitu)

en: Business rules for tickets
cs_CZ: Obchodní pravidla pro požadavky

en: Business rules for tickets (entity)
cs_CZ: Obchodní pravidla pro požadavky (entity)

en: By
cs_CZ: Kým

en: By %s
cs_CZ: Kým %s

en: By change
cs_CZ: Podle změny

en: By contract
cs_CZ: Podle smlouvy

en: By day
cs_CZ: Po dnech

en: By default, a software may be linked to a ticket
cs_CZ: Výchozí software, který je možné propojit s požadavkem

en: By entity
cs_CZ: Podle entity

en: By hardware
cs_CZ: Podle hardware

en: By hardware characteristics
cs_CZ: Podle hardwarových vlastností

en: By location
cs_CZ: Podle umístění

en: By network outlet
cs_CZ: Podle síťové zásuvky

en: By problem
cs_CZ: Podle problému

en: By ticket
cs_CZ: Podle požadavku

en: By year
cs_CZ: Podle roku

en: CAS Host
cs_CZ: Počítač CAS

en: CAS authentication
cs_CZ: Ověření CAS

en: CLI
cs_CZ: Příkazový řádek

en: CSRF compliant
cs_CZ: CSRF kompatibilní

en: CSV delimiter
cs_CZ: Oddělovač v CSV

en: Cache
cs_CZ: Mezipaměť (cache)

en: Calendar | Calendars
cs_CZ[0]: Kalendář
cs_CZ[1]: Kalendáře
cs_CZ[2]: Kalendářů

en: Calendar of the ticket
cs_CZ: Kalendář požadavku

en: Can be manager
cs_CZ: Může být vedoucí

en: Can be notified
cs_CZ: Mohou být zaslána avíza

en: Can contain
cs_CZ: Může obsahovat

en: Can not add a range riding an existing period
cs_CZ: Nelze přidat rozsah přesahující stávající období

en: Can't change this attribute. It's inherited from its parent.
cs_CZ: Nelze změnit tento parametr. Je zděděný z jeho rodiče.

en: Can't connect to the database
cs_CZ: Nemohu se připojit do databáze

en: Can't connect to the database.
cs_CZ: Nemohu se připojit do databáze.

en: Can't create the database connection file, please verify file permissions.
cs_CZ: Nemohu vytvořit soubor s databázovým připojením, ověřte prosím přístupová oprávnění k souboru.

en: Can't get DB lock
cs_CZ: Nelze získat DB zámek

en: Can't start
cs_CZ: Nelze spustit

en: Cancel the approval request to %s
cs_CZ: Stornována žádost o schválení pro %s

en: Cannot change a migration network port to an unknown one
cs_CZ: Nelze změnit migrační síťový port na neznámý

en: Cannot update item: not enough right on the parent(s) item(s)
cs_CZ: Nelze změnit položku: nejsou dostatečná práva u nadřazené (nadřazených) položky (položkách)

en: Capacity
cs_CZ: Kapacita

en: Capacity by default
cs_CZ: Výchozí kapacita

en: Caption
cs_CZ: Nadpis

en: Cartridge | Cartridges
cs_CZ[0]: Náplň
cs_CZ[1]: Náplně
cs_CZ[2]: Náplní

en: Cartridge model | Cartridge models
cs_CZ[0]: Model náplně
cs_CZ[1]: Modely náplní
cs_CZ[2]: Modelů náplní

en: Cartridge type | Cartridge types
cs_CZ[0]: Typ náplně
cs_CZ[1]: Typy náplní
cs_CZ[2]: Typů náplní

en: Cartridges alarm
cs_CZ: Alarm náplní

en: Case | Cases
cs_CZ[0]: Skříň
cs_CZ[1]: Skříně
cs_CZ[2]: Skříní

en: Case type | Case types
cs_CZ[0]: Typ skříně
cs_CZ[1]: Typy skříní
cs_CZ[2]: Typů skříní

en: Category
cs_CZ: Kategorie

en: Category name
cs_CZ: Jméno kategorie

en: Category tree
cs_CZ: Strom kategorií

en: Causes
cs_CZ: Příčiny

en: Caution! You are not the author of this element. Delete targets can result in loss of access to that element.
cs_CZ: Pozor! Nejste autorem této součásti. Smazání cílů může vést ke ztrátě přístupu k této součásti.

en: Caution! You will update the GLPI database named: %s
cs_CZ: Pozor! Budete aktualizovat GLPI databázi s názvem: %s

en: Caution: you're about to remove a heading used for one or more items.
cs_CZ: Varování: chystáte se odstranit hlavičku použitou u jedné nebo více položek.

en: Change | Changes
cs_CZ[0]: Změna
cs_CZ[1]: Změny
cs_CZ[2]: Změn

en: Change %1$s by %2$s
cs_CZ: Změna %1$s na %2$s

en: Change of the authentication method
cs_CZ: Změnit autentizační mechanismus

en: Change of the database layout - %s
cs_CZ: Změna v rozvržení databáze - %s

en: Change solved
cs_CZ: Změna vyřešena

en: Change task | Change tasks
cs_CZ[0]: Změnit úkol
cs_CZ[1]: Změnit úkoly
cs_CZ[2]: Změnit úkolů

en: Change the component %1$s: %2$s
cs_CZ: Změnit komponentu %1$s: %2$s

en: Change the priority
cs_CZ: Změnit prioritu

en: Change visibility in child entities
cs_CZ: Změnit viditelnost podřízených entit

en: Characteristics
cs_CZ: Vlastnosti

en: Check | Checks
cs_CZ[0]: Kontrola
cs_CZ[1]: Kontroly
cs_CZ[2]: Kontrol

en: Check all
cs_CZ: Zaškrtnout vše

en: Check all as
cs_CZ: Zaškrtnout vše jako

en: Check for new updates
cs_CZ: Zkontrolovat nové aktualizace

en: Check for upgrade
cs_CZ: Kontrola aktualizací

en: Check if a new version is available
cs_CZ: Zkontrolovat dostupnost nové verze

en: Check permissions to the directory: %s
cs_CZ: Ověřte přístupová oprávnění k adresáři: %s

en: Check the MySQL replica
cs_CZ: Zkontrolovat repliku MySQL

en: Check to keep the devices while deleting this item
cs_CZ: Zkontrolovat zachování zařízeni při mazání této položky

en: Check your personnal information
cs_CZ: Zkontrolujte si vaše personální informace

en: Check/uncheck all
cs_CZ: Označit/odznačit vše

en: Checking of the compatibility of your environment with the execution of GLPI
cs_CZ: Kontrola kompatibility vašeho prostředí pro provoz GLPI

en: Checking write permissions for automatic actions files
cs_CZ: Kontrola přístupových oprávnění pro zápis do souborů automatizovaných akcí

en: Checking write permissions for cache files
cs_CZ: Kontrola přístupových oprávnění pro zápis do souborů mezipaměti (cache)

en: Checking write permissions for document files
cs_CZ: Kontrola přístupových oprávnění pro zápis do souborů dokumentů

en: Checking write permissions for dump files
cs_CZ: Kontrola přístupových oprávnění pro zápis do souborů výpisů (dump)

en: Checking write permissions for graphic files
cs_CZ: Kontrola přístupových oprávnění pro zápis do grafických souborů

en: Checking write permissions for lock files
cs_CZ: Kontrola přístupových oprávnění pro zápis do souborů se zámky

en: Checking write permissions for log files
cs_CZ: Kontrola přístupových oprávnění pro zápis do souborů záznamů (log)

en: Checking write permissions for pictures files
cs_CZ: Kontrola přístupových oprávnění pro zápis do souborů obrázků

en: Checking write permissions for plugins document files
cs_CZ: Kontrola přístupových oprávnění pro zápis do souborů dokumentů

en: Checking write permissions for rss files
cs_CZ: Kontrola přístupových oprávnění pro zápis do souborů rss

en: Checking write permissions for session files
cs_CZ: Kontrola přístupových oprávnění pro zápis do souborů sezení (session)

en: Checking write permissions for setting files
cs_CZ: Kontrola přístupových oprávnění pro zápis do souborů nastavení

en: Checking write permissions for temporary files
cs_CZ: Kontrola přístupových oprávnění pro zápis do dočasných souborů

en: Checking write permissions for upload files
cs_CZ: Kontrola přístupových oprávnění pro nahrání souborů

en: Checklist
cs_CZ: Kontrolní seznam

en: Checksum
cs_CZ: Kontrolní součet

en: Child entities
cs_CZ: Podřízené entity

en: Child groups
cs_CZ: Podřízené skupiny

en: Chipset
cs_CZ: Čipová sada

en: Choose 'Install' for a completely new installation of GLPI.
cs_CZ: Pro úplně novou instalaci GLPI zvolte 'Nainstalovat'.

en: Choose a template
cs_CZ: Zvolit šablonu

en: Choose an existing device
cs_CZ: Vybrat existující zařízení

en: City
cs_CZ: Město

en: Clean %1$d graph file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d graph files created since more than %2$s seconds
cs_CZ[0]: Vymazat %1$d soubor s grafem vytvořený před více než %2$s sekundami
cs_CZ[1]: Vymazat %1$d soubory s grafem vytvořenými před více než %2$s sekundami
cs_CZ[2]: Vymazat %1$d souborů s grafem vytvořených před více než %2$s sekundami

en: Clean %1$d session file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d session files created since more than %2$s seconds
cs_CZ[0]: Vymazat %1$d soubor sezení vytvořený před více než %2$s sekundami
cs_CZ[1]: Vymazat %1$d soubory sezení vytvořených před více než %2$s sekundami
cs_CZ[2]: Vymazat %1$d souborů sezení vytvořených před více než %2$s sekundami

en: Clean %1$d temporary file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d temporary files created since more than %2$s seconds
cs_CZ[0]: Vymazat %1$d dočasný soubor vytvořený před více než %2$s sekundami
cs_CZ[1]: Vymazat %1$d dočasné soubory vytvořené před více než %2$s sekundami
cs_CZ[2]: Vymazat %1$d dočasných souborů vytvořených před více než %2$s sekundami

en: Clean expired sessions
cs_CZ: Smazat prošlé seance

en: Clean generated graphics
cs_CZ: Vyčistit vygenerovanou grafiku

en: Clean mail queue
cs_CZ: Vyčistit frontu emailů

en: Clean old logs
cs_CZ: Vyčistit staré záznamy

en: Clean temporary files
cs_CZ: Vymazat dočasné soubory

en: Clean the network port migration errors
cs_CZ: Vyčistit migrační chyby síťového portu

en: Clear
cs_CZ: Vyčistit

en: Clear status
cs_CZ: Vyčistit stav

en: Close date
cs_CZ: Datum uzavření

en: Close time | Close times
cs_CZ[0]: Čas uzavření
cs_CZ[1]: Časy uzavření
cs_CZ[2]: Časů uzavření

en: Closed
cs_CZ: Uzavřeno

en: Closed on %s
cs_CZ: Uzavřeno %s

en: Closing date
cs_CZ: Datum uzavření

en: Closing of the ticket
cs_CZ: Uzavření požadavku

en: Closing time
cs_CZ: Čas uzavření

en: Closure
cs_CZ: Uzavření

en: Closure of a change
cs_CZ: Uzavření změn

en: Closure of a problem
cs_CZ: Uzavření problému

en: Code
cs_CZ: Kód

en: Color
cs_CZ: Barva

en: Comments
cs_CZ: Komentáře

en: Comments on financial and administrative information
cs_CZ: Komentáře u finančních a administrativních informací

en: Comments to the satisfaction survey
cs_CZ: Komentáře k průzkumu spokojenosti

en: Commercial
cs_CZ: Komerční

en: Common
cs_CZ: Obecný

en: Common options
cs_CZ: Obecné volby

en: Complete name
cs_CZ: Celé jméno

en: Component | Components
cs_CZ[0]: Komponenta
cs_CZ[1]: Komponenty
cs_CZ[2]: Komponent

en: Computer | Computers
cs_CZ[0]: Počítač
cs_CZ[1]: Počítače
cs_CZ[2]: Počítače

en: Computer model | Computer models
cs_CZ[0]: Model počítače
cs_CZ[1]: Modely počítačů
cs_CZ[2]: Modelů počítačů

en: Computer type | Computer types
cs_CZ[0]: Typ počítače
cs_CZ[1]: Typy počítačů
cs_CZ[2]: Typů počítačů

en: Computer's name
cs_CZ: Jméno počítače

en: Condition
cs_CZ: Podmínka

en: Configuring the satisfaction survey
cs_CZ: Konfigurace průzkumu spokojenosti

en: Confirm the final deletion?
cs_CZ: Potvrdit definitivní smazání?

en: Connect a computer
cs_CZ: Připojit počítač

en: Connect an item
cs_CZ: Připojit položku

en: Connect the item
cs_CZ: Připojit položku

en: Connected devices
cs_CZ: Připojená zařízení

en: Connected to
cs_CZ: Připojen k

en: Connection | Connections
cs_CZ[0]: Připojení
cs_CZ[1]: Připojení
cs_CZ[2]: Připojení

en: Connection by dial line - Dialup Port
cs_CZ: Připojení přes vytáčenou linku - port pro Dialup

en: Connection errors
cs_CZ: Chyby připojení

en: Connection failed
cs_CZ: připojení selhalo

en: Connection failed. If you use a proxy, please configure it. (%s)
cs_CZ: Připojení se nezdařilo. Pokud používáte proxy server, nakonfigurujte jej prosím. (% s)

en: Connection filter
cs_CZ: Filtr připojení

en: Connection options
cs_CZ: Volby připojení

en: Connection string
cs_CZ: Připojovací řetězec

en: Connection to database failed, verify the connection parameters included in config_db.php file
cs_CZ: Připojení do databáze selhalo, ověřte parametry připojení obsažené v souboru config_db.php

en: Consumable | Consumables
cs_CZ[0]: Spotřební materiál
cs_CZ[1]: Spotřební materiál
cs_CZ[2]: Spotřební materiál

en: Consumable model | Consumable models
cs_CZ[0]: Model spotřebního materiálu
cs_CZ[1]: Modely spotřebního materiálu
cs_CZ[2]: Modelů spotřebního materiálu

en: Consumable type | Consumable types
cs_CZ[0]: Typ spotřebního materiálu
cs_CZ[1]: Typy spotřebního materiálu
cs_CZ[2]: Typů spotřebního materiálu

en: Consumables alarm
cs_CZ: Alarm spotřebního materiálu

en: Contact | Contacts
cs_CZ[0]: Kontakt
cs_CZ[1]: Kontakty
cs_CZ[2]: Kontakty

en: Contact of project team
cs_CZ: Kontakt projektového týmu

en: Contact type | Contact types
cs_CZ[0]: Typ kontaktu
cs_CZ[1]: Typy kontaktů
cs_CZ[2]: Typů kontaktů

en: Content
cs_CZ: Obsah

en: Continue
cs_CZ: Pokračovat

en: Continue?
cs_CZ: Pokračovat?

en: Contract | Contracts
cs_CZ[0]: Smlouva
cs_CZ[1]: Smlouvy
cs_CZ[2]: Smlouvy

en: Contract ended
cs_CZ: Smlouva ukončena

en: Contract entered in notice time
cs_CZ: Smlouva vstoupila do výpovědní lhůty

en: Contract entered in notice time for period
cs_CZ: Smlouva vstoupila do výpovědní lhůty pro období

en: Contract expired since the
cs_CZ: Smlouvě skončila platnost od

en: Contract number
cs_CZ: Číslo smlouvy

en: Contract period ended
cs_CZ: Období smlouvy ukončeno

en: Contract reached the end of a period since the
cs_CZ: Smlouva dosáhla konce období od

en: Contract renewal period
cs_CZ: Doba pro obnovování smlouvy

en: Contract type | Contract types
cs_CZ[0]: Typ smlouvy
cs_CZ[1]: Typy smluv
cs_CZ[2]: Typy smluv

en: Contract with notice for the current period since the
cs_CZ: Smlouva s výpovědní dobou pro aktuální období od

en: Contract with notice since the
cs_CZ: Smlouva s výpovědní dobou od

en: Contracts alarm
cs_CZ: Alarm smluv

en: Contracts expired in the last 30 days
cs_CZ: Smlouvy s ukončenou platností v posledních 30 dnech

en: Contracts expiring in less than 30 days
cs_CZ: Smlouvy s končící platností za méně jak 30 dnů

en: Contracts expiring in less than 7 days
cs_CZ: Smlouvy s končící platností za méně než 7 dnů

en: Contracts where notice begins in less than 30 days
cs_CZ: Smlouvy, u kterých začíná výpovědní doba za méně než 7 dnů

en: Contracts where notice begins in less than 7 days
cs_CZ: Smlouvy, u kterých začíná výpovědní doba za méně než 7 dnů

en: Control list
cs_CZ: Řídící seznam

en: Controller | Controllers
cs_CZ[0]: Řadič
cs_CZ[1]: Řadiče
cs_CZ[2]: Řadičů

en: Copy
cs_CZ: Kopírovat

en: Copy computer status
cs_CZ: Kopírovat stav počítače

en: Copy from item
cs_CZ: Kopírovat z položky

en: Copy from user
cs_CZ: Kopírovat od uživatele

en: Copy of %s
cs_CZ: Kopie z %s

en: Copy the date of purchase
cs_CZ: Kopírovat datum nákupu

en: Copy the delivery date
cs_CZ: Kopírovat datum dodání

en: Copy the order date
cs_CZ: Kopírovat datum objednávky

en: Copy the start date of warranty
cs_CZ: Kopírovat datum začátku záruky

en: Cores
cs_CZ: Jádra

en: Could not connect to mailgate server
cs_CZ: Nelze se připojit k emailové bráně

en: Could not find mailgate %d
cs_CZ: Nelze najít emailovou bránu %d

en: Counter error
cs_CZ: Chyba počítadla

en: Country
cs_CZ: Země

en: Create
cs_CZ: Vytvořit

en: Create a change from this problem
cs_CZ: Vytvořit změnu z tohoto problému

en: Create a change from this ticket
cs_CZ: Vytvořit změnu z tohoto požadavku

en: Create a new database or use an existing one:
cs_CZ: Vytvořit novou databázi nebo použít stávající:

en: Create a new network name
cs_CZ: Vytvořit nové jméno sítě

en: Create a problem from this ticket
cs_CZ: Vytvořit problém z tohoto požadavku

en: Create a ticket
cs_CZ: Vytvořit požadavek

en: Create a ticket from this task
cs_CZ: Vytvořit požadavek z tohoto úkolu

en: Create a validation request for a request
cs_CZ: Vytvořit žádost o schválení žádosti

en: Create a validation request for an incident
cs_CZ: Vytvořit žádost o schválení poruchy

en: Create by %1$s on %2$s
cs_CZ: Vytvořeno uživatelem: %1$s v %2$s

en: Create for incident
cs_CZ: Vytvořit poruchu

en: Create for request
cs_CZ: Vytvořit žádost

en: Create survey after
cs_CZ: Vytvořit průzkum po

en: Create the directory %s
cs_CZ: Vytvořit adresář %s

en: Create ticket
cs_CZ: Vytvořit požadavek

en: Created from the template %s
cs_CZ: Vytvořen ze šablony %s

en: Created on %s
cs_CZ: Vytvořeno %s

en: Created tickets
cs_CZ: Vytvořené požadavky

en: Creation date
cs_CZ: Datum vytvoření

en: Creation date of the satisfaction survey
cs_CZ: Datum vytvoření průzkumu spokojenosti

en: Creator
cs_CZ: Tvůrce

en: Criteria refused
cs_CZ: Kritéria odmítnuta

en: Criterion | Criteria
cs_CZ[0]: Kritérium
cs_CZ[1]: Kritéria
cs_CZ[2]: Kritérií

en: Critical state color
cs_CZ: Barva kritického stavu

en: Critical state threshold
cs_CZ: Mezní hranice kritického stavu

en: Cryptography test
cs_CZ: Test kryptografie

en: Current and future reservations
cs_CZ: Současné a budoucí rezervace

en: Current counter of pages
cs_CZ: Aktuální stav počitadla stránek

en: Current file
cs_CZ: Aktuální soubor

en: Current page in CSV
cs_CZ: Tato strana do CSV

en: Current page in SLK
cs_CZ: Tato strana do SLK

en: Current page in landscape PDF
cs_CZ: Tato strana do PDF na šířku

en: Current page in portrait PDF
cs_CZ: Tato strana do PDF na výšku

en: D=Dynamic
cs_CZ: D=Dynamický

en: D=Dynamic, R=Recursive
cs_CZ: D=Dynamický, R=Rekurzivní

en: DD-MM-YYYY
cs_CZ: DD-MM-RRRR

en: DEBUG
cs_CZ: Ladit

en: Data migration
cs_CZ: Migrace dat

en: Data migration - %s
cs_CZ: Migrace dat - %s

en: Database
cs_CZ: Databáze

en: Database connection parameters
cs_CZ: Parametry připojení k databázi

en: Database connection setup
cs_CZ: Nastavení připojení k databázi

en: Database connection successful
cs_CZ: Připojení k databázi bylo úspěšné

en: Database created
cs_CZ: Databáze vytvořena

en: Database optimization
cs_CZ: Optimalizace databáze

en: Date | Dates
cs_CZ[0]: Datum
cs_CZ[1]: Datumy
cs_CZ[2]: Datumy

en: Date format
cs_CZ: Formát datumu

en: Date of last physical inventory
cs_CZ: Datum poslední inventarizace

en: Date of purchase
cs_CZ: Datum nákupu

en: Date of solving
cs_CZ: Datum vyřešení

en: Day | Days
cs_CZ[0]: Den
cs_CZ[1]: Dny
cs_CZ[2]: Dny

en: Days to keep sent emails
cs_CZ: Dny uchování odeslaných emailů

en: Debug
cs_CZ: Ladit

en: December
cs_CZ: Prosinec

en: Decision-maker
cs_CZ: Rozhodovatel

en: Decreasing
cs_CZ: Degresivní

en: Default characters limit (summary text boxes)
cs_CZ: Výchozí počet znaků (v textových polích souhrnů)

en: Default characters limit in dropdowns
cs_CZ: Výchozí počet znaků pro každou položku v rozbalovacích nabídkách

en: Default chart format
cs_CZ: Výchozí formát grafu

en: Default decimals limit
cs_CZ: Výchozí limit pro desetinná čísla

en: Default display
cs_CZ: Výchozí zobrazení

en: Default documents:
cs_CZ: Výchozí dokumenty:

en: Default email
cs_CZ: Výchozí email

en: Default entity
cs_CZ: Výchozí entita

en: Default file size limit imported by the mails receiver
cs_CZ: Výchozí limit velikosti souboru importovaného pomocí emailového přijímače

en: Default for mail recipients
cs_CZ: Výchozí pro příjemce emailů

en: Default for tickets
cs_CZ: Výchozí pro požadavky

en: Default heading when adding a document to a ticket
cs_CZ: Výchozí hlavička při přidání dokumentu k požadavku

en: Default language
cs_CZ: Výchozí jazyk

en: Default logins / passwords are:
cs_CZ: Výchozí přihlašovací jména / hesla jsou:

en: Default profile
cs_CZ: Výchozí profil

en: Default report
cs_CZ: Výchozí výkaz

en: Default search
cs_CZ: Výchozí vyhledávání

en: Default search results limit (page)
cs_CZ: Výchozí limit pro výsledky vyhledávání (na stránce)

en: Default server
cs_CZ: Výchozí server

en: Default threshold for cartridges count
cs_CZ: Výchozí práh pro množství náplní

en: Default threshold for consumables count
cs_CZ: Výchozí práh pro množství spotřebního materiálu

en: Default ticket template
cs_CZ: Výchozí šablona požadavku

en: Default translation
cs_CZ: Výchozí překlad

en: Default url length limit
cs_CZ: Výchozí limit pro délku URL

en: Default value
cs_CZ: Výchozí hodnota

en: Default value for alarms on contracts
cs_CZ: Výchozí hodnota alarmů u smluv

en: Default value for alarms on financial and administrative information
cs_CZ: Výchozí hodnota alarmů u finančních a administrativních informací

en: Default values
cs_CZ: Výchozí hodnoty

en: Default view
cs_CZ: Výchozí pohled

en: Delay to send email notifications
cs_CZ: Zpoždění při zasílání upozornění emailem

en: Delegatee
cs_CZ: Zástupce

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Delete a global search criterion
cs_CZ: Smazat globální vyhledávací kritérium

en: Delete a link with an item
cs_CZ: Smazat odkaz na položku

en: Delete a search criterion
cs_CZ: Smazat vyhledávací kritérium

en: Delete all rehearsals
cs_CZ: Smazat všechna opakování

en: Delete an item
cs_CZ: Smazat položku

en: Delete emails
cs_CZ: Smazat email(y)

en: Delete or update it otherwise GLPI will not work correctly.
cs_CZ: Smažte nebo změňte to, jinak nebude GLPI pracovat správně.

en: Delete permanently
cs_CZ: Smazat trvale

en: Delete the component
cs_CZ: Smazat komponentu

en: Delete the file %s?
cs_CZ: Smazat soubor %s?

en: Delete the item
cs_CZ: Smazat položku

en: Deleted
cs_CZ: Smazáno

en: Deleted user in LDAP directory
cs_CZ: Smazaný uživatel v adresáři LDAP

en: Deleting a change
cs_CZ: Uzavření změny

en: Deleting a problem
cs_CZ: Smazání problému

en: Deletion of a followup
cs_CZ: Smazání doplňující zprávy

en: Deletion of a project
cs_CZ: Smazání projektu

en: Deletion of a project task
cs_CZ: Smazání úkolu v projektu

en: Deletion of a reservation
cs_CZ: Smazání rezervace

en: Deletion of a task
cs_CZ: Smazání úkolu

en: Deletion of a ticket
cs_CZ: Smazání požadavku

en: Deletion of archived log file: %s
cs_CZ: Smazání archivních souborů záznamů: %s

en: Deletion refused
cs_CZ: Smazání zamítnuto

en: Delimiter
cs_CZ: Znak oddělovače

en: Delivery date
cs_CZ: Datum dodání

en: Delivery form
cs_CZ: Dodací list

en: Deployment plan
cs_CZ: Plán nasazení

en: Dereferenced during the search (but not when locating)
cs_CZ: Dereferencováno během hledání (ale ne při lokalizování)

en: Dereferenced when locating (not during the search)
cs_CZ: Dereferencováno při lokalizování (ne při hledání)

en: Describe the incident or request
cs_CZ: Popsat poruchu nebo požadavek

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Destination entity
cs_CZ: Cílová entita

en: Desynchronization MySQL replica
cs_CZ: Desynchronizace MySQL replikace

en: Device | Devices
cs_CZ[0]: Zařízení
cs_CZ[1]: Zařízení
cs_CZ[2]: Zařízení

en: Device 1
cs_CZ: Zařízení 1

en: Device 2
cs_CZ: Zařízení 2

en: Device list
cs_CZ: Seznam materiálu

en: Device model | Device models
cs_CZ[0]: Model zařízení
cs_CZ[1]: Modely zařízení
cs_CZ[2]: Modelů zařízení

en: Device name
cs_CZ: Název zařízení

en: Device reservations expiring today
cs_CZ: Zařízení s dnes končící rezervací

en: Device temporarily unavailable
cs_CZ: Zařízení není dočasně k dispozici

en: Device type | Device types
cs_CZ[0]: Typ zařízení
cs_CZ[1]: Typy zařízení
cs_CZ[2]: Typů zařízení

en: Devices own by my groups
cs_CZ: Zařízení vlastněné mými skupinami

en: Devices type | Devices types
cs_CZ[0]: Typ zařízení
cs_CZ[1]: Typy zařízení
cs_CZ[2]: Typů zařízení

en: Dictionaries
cs_CZ: Slovníky

en: Dictionary of manufacturers
cs_CZ: Slovník výrobců

en: Dictionnary of computer models
cs_CZ: Slovník modelu počítače

en: Dictionnary of computer types
cs_CZ: Slovník typu počítače

en: Dictionnary of device models
cs_CZ: Slovník modelu periférie

en: Dictionnary of device types
cs_CZ: Slovník typu periférie

en: Dictionnary of monitor types
cs_CZ: Slovník typu monitoru

en: Dictionnary of network equipment types
cs_CZ: Slovník typu síťového zařízení

en: Dictionnary of networking equipment models
cs_CZ: Slovník modelu sítě

en: Dictionnary of operating system versions
cs_CZ: Slovník verzí operačního systému

en: Dictionnary of operating systems
cs_CZ: Slovník operačních systémů

en: Dictionnary of phone models
cs_CZ: Slovník modelu telefonu

en: Dictionnary of phone types
cs_CZ: Slovník typu telefonu

en: Dictionnary of printer models
cs_CZ: Slovník modelů tiskáren

en: Dictionnary of printer types
cs_CZ: Slovník typu tiskárny

en: Dictionnary of printers
cs_CZ: Slovník tiskáren

en: Dictionnary of service packs
cs_CZ: Slovník servisního balíčku

en: Dictionnary of software
cs_CZ: Slovník software

en: Difference between master and slave
cs_CZ: Rozdíl mezi master a slave

en: Digit
cs_CZ: Číslice

en: Direct
cs_CZ: Přímo

en: Direct connections
cs_CZ: Přímá připojení

en: Disable
cs_CZ: Deaktivovat

en: Disable filtering by date
cs_CZ: Vypnout filtrování podle data

en: Disabled
cs_CZ: Vypnuto

en: Disabled plugin
cs_CZ: Vypnutý plugin

en: Disconnect the item
cs_CZ: odpojit položku

en: Display (number of items)
cs_CZ: Zobrazit (počet položek)

en: Display counts in tabs
cs_CZ: Zobrazit počty v tabulkách

en: Display options
cs_CZ: Zobrazit možnosti

en: Display order of surnames firstnames
cs_CZ: Pořadí zobrazení jmen a příjmení

en: Display report
cs_CZ: Zobrazit výkaz

en: Display the complete name in tree dropdowns
cs_CZ: Zobrazit kompletní jméno ve stromu rozbalovacích nabídek

en: Dissociate a VLAN
cs_CZ: Zrušit přiřazení VLAN

en: Dissociate from a group
cs_CZ: Odloučit ze skupiny

en: Dissociate from a profile
cs_CZ: Odloučit z profilu

en: Dissociated devices
cs_CZ: Odloučená zařízení

en: Do not copy
cs_CZ: Nekopírovat

en: Do not delete
cs_CZ: Nemazat

en: Do you really want to use unitary management for this item?
cs_CZ: Opravdu si přejete použít jednotnou správu této položky?

en: Do you want to continue?
cs_CZ: Přejete si pokračovat?

en: Document | Documents
cs_CZ[0]: Dokument
cs_CZ[1]: Dokumenty
cs_CZ[2]: Dokumentů

en: Document Ticket %d
cs_CZ: Dokument požadavku %d

en: Document copy succeeded.
cs_CZ: Kopírování dokumentu bylo úspěšné.

en: Document heading | Document headings
cs_CZ[0]: Hlavička
cs_CZ[1]: Hlavičky
cs_CZ[2]: Hlaviček

en: Document move succeeded.
cs_CZ: Přesunutí dokumentu bylo úspěšné.

en: Document type | Document types
cs_CZ[0]: Typ dokumentu
cs_CZ[1]: Typy dokumentů
cs_CZ[2]: Typů dokumentů

en: Doer
cs_CZ: Vykonavatel

en: Domain | Domains
cs_CZ[0]: Doména
cs_CZ[1]: Domény
cs_CZ[2]: Domén

en: Don't show deleted items
cs_CZ: Nezobrazovat smazané položky

en: Don't show search engine in dropdowns if the number of items is less than
cs_CZ: Nezobrazovat vyhledávač v rozbalovacích seznamech, pokud je počet položek menší než

en: Done
cs_CZ: Hotovo

en: Download
cs_CZ: Stáhnout

en: Download URL
cs_CZ: URL ke stažení

en: Download the planning in Ical format
cs_CZ: Stáhnout plánování ve formátu Ical

en: Drag and drop your file here, or
cs_CZ: Přetáhněte a pusťte soubor zde nebo

en: Drive | Drives
cs_CZ[0]: Mechanika
cs_CZ[1]: Mechaniky
cs_CZ[2]: Mechanik

en: Dropdown | Dropdowns
cs_CZ[0]: Rozbalovací nabídka
cs_CZ[1]: Rozbalovací nabídky
cs_CZ[2]: Rozbalovacích nabídek

en: Dropdowns dictionary
cs_CZ: Rozbalovací nabídka slovníku

en: Due date
cs_CZ: Termín splnění

en: Due date + Progress
cs_CZ: Termín splnění + Průběh

en: Due date progression
cs_CZ: Průběh termínu splnění

en: Duplicate the element as many times as there are connections
cs_CZ: Zkopírovat součást tolikrát, kolik je připojení

en: Duplicated tickets
cs_CZ: Duplicitní požadavky

en: Duplicates
cs_CZ: duplicity

en: Duration
cs_CZ: Trvání

en: Dynamic
cs_CZ: Dynamicky

en: Dynamic display
cs_CZ: Dynamické zobrazení

en: ERROR:
cs_CZ: CHYBA:

en: ERROR: %s is not writable
cs_CZ: CHYBA: do adresáře %s nelze zapisovat

en: Each day
cs_CZ: Každý den

en: Each month
cs_CZ: Každý měsíc

en: Each month, same date
cs_CZ: Každý měsíc, stejné datum

en: Each month, same day of week
cs_CZ: Každý měsíc, stejný den v týdnu

en: Each week
cs_CZ: Každý týden

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Effective duration
cs_CZ: Efektivní doba trvání

en: Email | Emails
cs_CZ[0]: Email
cs_CZ[1]: Emaily
cs_CZ[2]: Emailů

en: Email %s not found. Impossible import.
cs_CZ: Email %s nenalezen. Import není možný.

en: Email Followup
cs_CZ: Emailové doplňující zprávy

en: Email HTML body
cs_CZ: HTML tělo emailu

en: Email address
cs_CZ: Emailová adresa

en: Email address not found.
cs_CZ: Emailová adresa nenalezena.

en: Email alarms
cs_CZ: Emailové alarmy

en: Email attribute for x509 authentication
cs_CZ: atribut emailu pro ověření x509

en: Email body
cs_CZ: Tělo emailu

en: Email domain Name (users email will be login@domain)
cs_CZ: Doménové jméno emailové adresy <br>(email uživatelů bude 'přihašovací jméno'@'doménové jméno')

en: Email followup
cs_CZ: Emailové doplňující zprávy

en: Email followups configuration
cs_CZ: Konfigurace emailových upozornění

en: Email for followup
cs_CZ: Email pro doplňující zprávu

en: Email not found. Impossible import
cs_CZ: Email nenalezen. Není možné importovat

en: Email server configuration
cs_CZ: Konfigurace emailového serveru

en: Email server for authentication
cs_CZ: Emailový server pro autentizaci

en: Email signature
cs_CZ: Podpis emailu

en: Email text body
cs_CZ: Textové tělo emailu

en: Empty array
cs_CZ: Prázdné pole

en: Empty login or password
cs_CZ: Prázdné přihlašovací jméno nebo heslo

en: Enable filtering by date
cs_CZ: Zapnout filtrování podle data

en: Enable followup via email
cs_CZ: Aktivovat doplňující zprávy emailem

en: Enable the financial and administrative information
cs_CZ: Aktivovat finanční a administrativní informace

en: Enable the financial and administrative information by default
cs_CZ: Standardně aktivovat finanční a administrativní informace

en: End
cs_CZ: Konec

en: End + Notice
cs_CZ: Ukončení + Výpověď

en: End at %s
cs_CZ: Konec v %s

en: End at %s:
cs_CZ: Konec v %s:

en: End date
cs_CZ: Datum ukončení

en: End hour of run period
cs_CZ: Konečná hodina období běhu

en: End of contract
cs_CZ: Konec smlouvy

en: End of life
cs_CZ: Konec životnosti

en: End of the selected timeframe is not a working hour.
cs_CZ: Konec zvoleného časového rámce není v pracovní hodinu.

en: End of working day
cs_CZ: Konec pracovního dne

en: Enter the first letters (user, item name, serial or asset number)
cs_CZ: Zadejte první znaky (jména uživatele nebo položky, sériového nebo inventárního čísla)

en: Entities assignment
cs_CZ: Přiřazení entit

en: Entity | Entities
cs_CZ[0]: Entita
cs_CZ[1]: Entity
cs_CZ[2]: Entit

en: Entity administrator
cs_CZ: Správce entity

en: Entity based on LDAP information
cs_CZ: Entita založena na informaci z LDAP

en: Entity based on user's profile
cs_CZ: Entita je založena na uživatelově profilu

en: Entity dropdowns
cs_CZ: Rozbalovací nabídky entit

en: Entity for software creation
cs_CZ: Entita pro vytvoření software

en: Entity from TAG
cs_CZ: Entita z TAG

en: Entity from complete name
cs_CZ: Entita z celého jména

en: Entity from domain
cs_CZ: Entita z domény

en: Entity from mail domain
cs_CZ: Entita z emailové domény

en: Entity not found
cs_CZ: Entita nenalezena

en: Entity right
cs_CZ: Práva entity

en: Equipment without network card
cs_CZ: Zařízení bez síťové karty

en: Equipment's report by year
cs_CZ: Výkaz o vybavení podle roku

en: Error
cs_CZ: Chyba

en: Error / to clean
cs_CZ: Chyba / vyčistit

en: Error in creating database!
cs_CZ: Chyba při vytváření databáze!

en: Error in entering dates. The starting date is later than the ending date
cs_CZ: Chyba při zadávání datumů. Počáteční datum je pozdější než koncové datum

en: Error in sending the email
cs_CZ: Chyba při odesílání emailu

en: Error inserting email to queue
cs_CZ: Chyba při vložení emailu do fronty

en: Error on executing the action
cs_CZ: Chyba při provádění akce

en: Error reading directory %s
cs_CZ: Chyba při čtení adresáře %s

en: Error replaying rules
cs_CZ: Chyba při opakování pravidel

en: Error retrieving RSS feed
cs_CZ: Chyba při načítání RSS zdroje

en: Error: %s is not a directory
cs_CZ: Chyba: %s není platný adresář

en: Error: the two passwords do not match
cs_CZ: Chyba: tyto dvě hesla nejsou totožná

en: Escalation level | Escalation levels
cs_CZ[0]: Úroveň eskalace
cs_CZ[1]: Úrovně eskalace
cs_CZ[2]: Úrovní eskalace

en: Escalations defined in the SLA will be triggered under this new date.
cs_CZ: Eskalace definované v SLA smlouvě budou spuštěny od tohoto nového data.

en: Ethernet port
cs_CZ: Port pro Ethernet

en: Ethernet port speed
cs_CZ: Rychlost ethernetového portu

en: Ethernet port type
cs_CZ: Typ ethernetového portu

en: Evaluation
cs_CZ: Vyhodnocení

en: Event | Events
cs_CZ[0]: Událost
cs_CZ[1]: Události
cs_CZ[2]: Událostí

en: Execute
cs_CZ: Provést

en: Execution
cs_CZ: Vyřízení

en: Expected send date
cs_CZ: Předpokládané datum odeslání

en: Expert mode
cs_CZ: Expertní režim

en: Expiration
cs_CZ: Konec platnosti

en: Expiration date
cs_CZ: Datum konce platnosti

en: Expiration date + notice
cs_CZ: Datum konce platnosti + Výpověď

en: Express
cs_CZ: Výslovně

en: Extension
cs_CZ: Rozšíření

en: External
cs_CZ: Externí

en: External authentication sources
cs_CZ: Externí ověřovací zdroje

en: External authentications
cs_CZ: Externí ověřování

en: External link | External links
cs_CZ[0]: Externí odkaz
cs_CZ[1]: Externí odkazy
cs_CZ[2]: Externích odkazů

en: External survey
cs_CZ: Externí průzkum

en: FAQ
cs_CZ: FAQ (nejčastější dotazy)

en: FAQ item
cs_CZ: Položka FAQ

en: FQDN is not valid
cs_CZ: FQDN není platné

en: FQDN must not be empty
cs_CZ: FQDN nesmí být prázdné

en: Failed login for %1$s from IP %2$s
cs_CZ: Neúspěšné přihlášení uživatele %1$s z IP adresy %2$s

en: Failed operation
cs_CZ: Operace selhala

en: Failed to connect to the proxy server (%s)
cs_CZ: Nepodařilo se připojit k proxy serveru (%s)

en: Failed to create recurrent ticket %s
cs_CZ: Nepodařilo se vytvořit opakující se požadavek %s

en: Failed to create the directory %s. Verify that you have the correct permission
cs_CZ: Nepodařilo se vytvořit adresář %s. Zkontrolujte zda máte správně nastavená přístupová oprávnění.

en: Failed to delete the file %1$s (%2$s)
cs_CZ: Chyba při mazání souboru %1$s (%2$s)

en: Failed to delete the file %s
cs_CZ: Chyba při mazání souboru %s

en: Failed to send test email to administrator
cs_CZ: Chyba při odesílání zkušebního emailu správci

en: Failed to write file to disk
cs_CZ: Neúspěšný zápis souboru na disk

en: Father
cs_CZ: Otec

en: February
cs_CZ: Únor

en: Field storage of the login in the HTTP request | Fields storage of the login in the HTTP request
cs_CZ[0]: Pole pro uložení přihlašovacího jména v HTTP požadavku
cs_CZ[1]: Pole pro uložení přihlašovacího jména v HTTP požadavku
cs_CZ[2]: Polí pro uložení přihlašovacího jména v HTTP požadavku

en: Fields unicity
cs_CZ: Jedinečnost polí

en: File
cs_CZ: Soubor

en: File %s not found.
cs_CZ: Soubor %s nenalezen.

en: File (%s)
cs_CZ: Soubor (%s)

en: File content
cs_CZ: Obsah souboru

en: File is altered (bad checksum)
cs_CZ: Soubor pozměněn (chybný kontrolní součet)

en: File is too big
cs_CZ: Soubor je příliš velký

en: File is too small
cs_CZ: Soubor je příliš malý

en: File move failed
cs_CZ: Přesun souboru selhal

en: File move failed.
cs_CZ: Přesun souboru selhal.

en: File not found
cs_CZ: Soubor nenalezen

en: File system | File systems
cs_CZ[0]: Souborový systém
cs_CZ[1]: Souborové systémy
cs_CZ[2]: Souborových systémů

en: File too large to be added.
cs_CZ: Příliš velký soubor pro přidání.

en: Filetype not allowed
cs_CZ: Typ souboru není povolen

en: Fill when shifting to state %s
cs_CZ: Vyplnit, když se změní stav na %s

en: Filter to search in groups
cs_CZ: Filtr prohledávání ve skupinách

en: Financial and administrative information
cs_CZ: Finanční a administrativní informace

en: Financial and administratives information
cs_CZ: Finanční a administrativní informace

en: Find a free item in a specific period
cs_CZ: Nalézt volné položky v daném období

en: Find computers in GLPI having the status
cs_CZ: Najdi počítače v GLPI mající tento stav

en: Finished state
cs_CZ: Konečný stav

en: Firmware | Firmwares
cs_CZ[0]: Firmware
cs_CZ[1]: Firmwary
cs_CZ[2]: Firmwarů

en: First
cs_CZ: První

en: First Item
cs_CZ: První položka

en: First name
cs_CZ: Jméno

en: First name, Surname
cs_CZ: Jméno, příjmení

en: First/last addresses: %1$s/%2$s
cs_CZ: První/poslední adresa: %1$s/%2$s

en: Fixed cost
cs_CZ: Fixní náklady

en: Flag change forbidden. Linked items found.
cs_CZ: Změna příznaku zakázána. Nalezeny propojené položky.

en: Flags
cs_CZ: Indikátory

en: Flow
cs_CZ: Datový tok

en: Followup | Followups
cs_CZ[0]: Doplňující zpráva
cs_CZ[1]: Doplňující zprávy
cs_CZ[2]: Doplňujících zpráv

en: Followup author
cs_CZ: Jít na autora

en: For security reasons, please change the password for the default users: %s
cs_CZ: Z bezpečnostních důvodů změňte, prosím, heslo výchozích uživatelů: %s

en: For security reasons, please remove file: %s
cs_CZ: Z bezpečnostních důvodů odstraňte, prosím, soubory: %s

en: For this type of item, the financial and administrative information are only a model for the items which you should add.
cs_CZ: Pro tento typ položky jsou finanční a administrativní informace pouze ukázkou jak přidávat položky.

en: For tickets closed after
cs_CZ: Pro požadavky uzavřené po

en: Force synchronization
cs_CZ: Vynutit synchronizaci

en: Forgotten password?
cs_CZ: Zapomněli jste heslo?

en: Former technician in charge of the ticket
cs_CZ: Předchozí technik zodpovědný za tento požadavek

en: Free percentage
cs_CZ: Volno %

en: Free size
cs_CZ: Volné místo

en: Frequency
cs_CZ: Frekvence

en: Frequency by default
cs_CZ: Výchozí frekvence

en: Friday
cs_CZ: Pátek

en: From %1$d to %2$d on %3$d
cs_CZ: Od %1$d do %2$d z %3$d

en: From %1$s to %2$s
cs_CZ: Od %1$s do %2$s

en: From %1$s to %2$s :
cs_CZ: Od %1$s do %2$s :

en: From %s
cs_CZ: Od %s

en: From \ To
cs_CZ: Od / do

en: From email header
cs_CZ: Hlavička emailu Od

en: Fully Qualified Domain Name. Use the classical notation (labels separated by dots). For example: indepnet.net
cs_CZ: Plně specifikované jméno domény. Použijte klasickou notaci (jednotlivé názvy oddělené tečkami). Například: indepnet.net

en: GD extension of your parser PHP is not installed
cs_CZ: Rozšíření GD vašeho překladače PHP není nainstalováno

en: GD extension test
cs_CZ: Test rozšíření GD

en: GLPI - Authentication
cs_CZ: GLPI - autentizace

en: GLPI can't work correctly without the ctype functions
cs_CZ: GLPI nemůže správně pracovat bez funkce ctype

en: GLPI can't work correctly without the json_encode and json_decode functions
cs_CZ: GLPI nemůže správně pracovat bez funkcí json_encode a json_decode

en: GLPI does not work with the magic_quotes_sybase option. Please turn it off and retry
cs_CZ: GLPI nebude fungovat s volbou magic_quotes_sybase. Vypněte ji prosím a zkuste to znovu

en: GLPI internal database
cs_CZ: Vnitřní databáze GLPI

en: GLPI is not compatible with the option zend.ze1_compatibility_mode = On.
cs_CZ: GLPI není kompatibilní s volbou zend.ze1_compatibility_mode = On.

en: GLPI server time zone
cs_CZ: Časová zóna GLPI serveru

en: Gateway
cs_CZ: Brána

en: Gateway not include inside the network
cs_CZ: Brána není uvedena uvnitř sítě

en: Gateway: %s
cs_CZ: Brána: %s

en: General
cs_CZ: Obecné

en: General setup
cs_CZ: Obecné nastavení

en: Generation of satisfaction surveys
cs_CZ: Vytváření průzkumů spokojenosti

en: Give to
cs_CZ: Dát komu

en: Given to
cs_CZ: Dáno komu

en: Global
cs_CZ: Globální

en: Global View
cs_CZ: Globální pohled

en: Global approval status
cs_CZ: Globální stav potvrzení

en: Global criteria
cs_CZ: Globální kritéria

en: Global dictionary
cs_CZ: Globální slovník

en: Global displays
cs_CZ: Globalní zobrazení

en: Global dropdown | Global dropdowns
cs_CZ[0]: Globální rozbalovací nabídka
cs_CZ[1]: Globální rozbalovací nabídky
cs_CZ[2]: Globální rozbalovací nabídky

en: Global management
cs_CZ: Globání správa

en: Global right
cs_CZ: Globální oprávnění

en: Global search
cs_CZ: Globální vyhledávání

en: Global size
cs_CZ: Globální velikost

en: Go back to GLPI
cs_CZ: Návrat zpět do GLPI

en: Go to created item after creation
cs_CZ: Přejít do vytvořené položky po vytvoření

en: Granted
cs_CZ: Přijato

en: Granted + Not subject to approval
cs_CZ: Povoleno + Není předmětem schvalování

en: Graphics card | Graphics cards
cs_CZ[0]: Grafická karta
cs_CZ[1]: Grafické karty
cs_CZ[2]: Grafických karet

en: Group | Groups
cs_CZ[0]: Skupina
cs_CZ[1]: Skupiny
cs_CZ[2]: Skupin

en: Group View
cs_CZ: Skupinový pohled

en: Group attribute containing its users
cs_CZ: Atribut skupiny obsahující její členy

en: Group except manager users
cs_CZ: Skupina vyjma vedoucích uživatelů

en: Group in charge of the hardware
cs_CZ: Skupina zodpovědná za hardware

en: Group in charge of the ticket
cs_CZ: Skupina zodpovědná za tento požadavek

en: Group in charge of the ticket except manager users
cs_CZ: Skupina zodpovědná za požadavek vyjma vedoucích uživatelů

en: Group of project team
cs_CZ: Skupina projektového týmu

en: Group of project team except manager users
cs_CZ: Skupina projektového týmu vyjma vedoucích skupiny

en: Group tree
cs_CZ: Skupinový strom

en: Hard drive | Hard drives
cs_CZ[0]: Pevný disk
cs_CZ[1]: Pevné disky
cs_CZ[2]: Pevných disků

en: Hard drive size
cs_CZ: Velikost disku

en: Hard drive type
cs_CZ: Typ disku

en: Hardware financial and administrative information
cs_CZ: Finanční a administrativní informace o hardware

en: Hardware support
cs_CZ: Podpora hardwaru

en: Hardware type
cs_CZ: Typ hardwaru

en: Hardware under contract
cs_CZ: Hardware součástí smlouvy

en: Hardware user
cs_CZ: Uživatel hardware

en: Heading
cs_CZ: Hlavička

en: Headset
cs_CZ: Náhlavní souprava

en: Help
cs_CZ: Nápověda

en: Hidden field | Hidden fields
cs_CZ[0]: Skryté pole
cs_CZ[1]: Skrytá pole
cs_CZ[2]: Skrytých polí

en: Historical
cs_CZ: Historie

en: Home
cs_CZ: Domů

en: Hour | Hours
cs_CZ[0]: Hodina
cs_CZ[1]: Hodiny
cs_CZ[2]: Hodin

en: How LDAP aliases should be handled
cs_CZ: Jak má být nakládáno s LDAP aliasy

en: I don't understand why this migration error is not deleted.
cs_CZ: Nechápu proč tato chyba migrace není odstraněna.

en: I have read and ACCEPT the terms of the license written above.
cs_CZ: Přečetl jsem si licenční ujednání napsané výše a SOUHLASÍM s ním.

en: I have read and DO NOT ACCEPT the terms of the license written above
cs_CZ: Přečetl jsem si licenční ujednání uvedené výše a NESOUHLASÍM s ním

en: IP address | IP addresses
cs_CZ[0]: IP adresa
cs_CZ[1]: IP adresy
cs_CZ[2]: IP adres

en: IP network | IP networks
cs_CZ[0]: IP adresa
cs_CZ[1]: IP adresy
cs_CZ[2]: IP adres

en: IP network is not included in the database. However, you can see current available networks.
cs_CZ: IP síť není v databázi, ale aspoň můžete vidět aktuální dostupné sítě.

en: IP network: %1$s/%2$s
cs_CZ: IP adresa: %1$s/%2$s

en: IP version
cs_CZ: IP verze

en: Icon
cs_CZ: Ikona

en: If approval is denied, specify a reason.
cs_CZ: Pokud je schválení zamítnuto, vysvětlit důvod.

en: If contacts are no longer used
cs_CZ: Pokud se kontakty již nepoužívají

en: If contracts are no longer used
cs_CZ: Pokud se smlouvy již nepoužívají

en: If devices are no longer used
cs_CZ: Pokud se zařízení již nepoužívají

en: If documents are no longer used
cs_CZ: Pokud se dokumenty již nepoužívají

en: If monitors are no longer used
cs_CZ: Pokud se monitory již nepoužívají

en: If phones are no longer used
cs_CZ: Pokud se telefony již nepoužívají

en: If printers are no longer used
cs_CZ: Pokud se tiskárny již nepoužívají

en: If software are no longer used
cs_CZ: Pokud se software již nepoužívá

en: If suppliers are no longer used
cs_CZ: Pokud se dodavatelé již nepoužívají

en: If synced (all changes)
cs_CZ: Pokud synchronizováno (všechny změny)

en: If synced (current user changes)
cs_CZ: Pokud synchronizováno (změny aktuálního uživatele)

en: If synced or read-only account
cs_CZ: Pokud synchronizováno nebo účet jen pro čtení

en: If the cartridge types are no longer used
cs_CZ: Pokud se typy náplní již nepoužívají

en: If you confirm the deletion, all uses of this dropdown will be blanked.
cs_CZ: Budete-li souhlasit se smazáním, všechny výskyty této rozbalovací nabídky budou vymazány.

en: If you reject the solution, you must specify a reason
cs_CZ: Pokud odmítnete řešení, musíte uvést důvod

en: If you want to reopen the ticket, you must specify a reason
cs_CZ: Pokud chcete znovu otevřít požadavek, musíte uvést důvod

en: Ignored value for the unicity | Ignored values for the unicity
cs_CZ[0]: Hodnota ignorována pro jednoznačnost
cs_CZ[1]: Hodnoty ignorovány pro jednoznačnost
cs_CZ[2]: Hodnot ignorovaných pro jednoznačnost

en: Image exceeds maximum height
cs_CZ: Obrázek překročil maximální výšku

en: Image exceeds maximum width
cs_CZ: Obrázek překročil maximální šířku

en: Image requires a minimum height
cs_CZ: Obrázek vyžaduje nějakou minimální výšku

en: Image requires a minimum width
cs_CZ: Obrázek vyžaduje nějakou minimální šířku

en: Immediatly
cs_CZ: Ihned

en: Immobilization number
cs_CZ: Číslo vinkulace

en: Impact
cs_CZ: Dopad

en: Impacts
cs_CZ: Dopady

en: Implementation error !
cs_CZ: Chyba implementace!

en: Import a user
cs_CZ: Importovat uživatele

en: Import entities from LDAP directory
cs_CZ: Importovat entity z adresáře LDAP

en: Import from directories
cs_CZ: Importovat z adresářů

en: Import from other sources
cs_CZ: Importovat z jiných zdrojů

en: Import new users
cs_CZ: Importovat nové uživatele

en: Import of new groups
cs_CZ: Importovat nové skupiny

en: Import rules from a XML file
cs_CZ: Importovat pravidla z XML souboru

en: Imported group from an LDAP directory
cs_CZ: Importované skupiny z LDAP adresáře

en: Impossible record for %s
cs_CZ: Není možný záznam pro %s

en: Impossible to accomplish an update by this way!
cs_CZ: Takto není možné dokončit aktualizaci!

en: Impossible to connect to site (%s)
cs_CZ: Není možné se připojit k webu (%s)

en: Impossible to use CAS as external source of connection
cs_CZ: Není možné použít CAS jako externí zdroj pro připojení

en: Impossible to use LDAP as external source of connection
cs_CZ: Není možné použít LDAP jako externí zdroj pro připojení

en: Impossible to use email server as external source of connection
cs_CZ: Není možné použít emailový server jako externí zdroj pro připojení

en: Impossible to use the database:
cs_CZ: Není možné použít databázi:

en: Impossible to write the database setup file
cs_CZ: Není možné zapsat do souboru s nastavením databáze

en: In groups
cs_CZ: Ve skupinách

en: In stock
cs_CZ: Ve skladu

en: In users
cs_CZ: V uživatelích

en: In users and groups
cs_CZ: Uživatelé a skupiny

en: In-Reply-To email header
cs_CZ: Hlavička emailu In-Reply-To

en: Inactive
cs_CZ: Neaktivní

en: Incident
cs_CZ: Poruchu

en: Incoming mail folder (optional, often INBOX)
cs_CZ: Složka pro příchozí poštu (nepovinné, obvykle INBOX)

en: Incompatible items
cs_CZ: Nekompatibilní položky

en: Incorrect username or password
cs_CZ: Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

en: Infinite
cs_CZ: Nekonečné

en: Inform me about the actions taken
cs_CZ: Informovat mě o provedených akcích

en: Information | Information
cs_CZ[0]: Informace
cs_CZ[1]: Informace
cs_CZ[2]: Informací

en: Information about system installation and configuration
cs_CZ: Informace o instalaci a konfiguraci systému

en: Information in inventory tool (TAG) representing the entity
cs_CZ: Informace v inventarizačním nástroji (TAG) představující entitu

en: Infrastructure (with access point)
cs_CZ: Infrastructure (s AP)

en: Inheritance of the parent entity
cs_CZ: Dědění z nadřazené entity

en: Initial contract period
cs_CZ: Původní doba trvání smlouvy

en: Initial page counter
cs_CZ: Výchozí stav počitadla stránek

en: Initialization of the database
cs_CZ: Inicializace databáze

en: Install the software
cs_CZ: Instalovat software

en: Installation | Installations
cs_CZ[0]: Instalace
cs_CZ[1]: Instalace
cs_CZ[2]: Instalací

en: Installation or update of GLPI
cs_CZ: Instalace nebo aktualizace GLPI

en: Installed software
cs_CZ: Nainstalován software

en: Installing a cartridge
cs_CZ: Instalace náplně

en: Insurance
cs_CZ: Pojištění

en: Intended action
cs_CZ: Zamýšlená akce

en: Interface
cs_CZ: Rozhraní

en: Interface type (Hard drive...) | Interface types (Hard drive...)
cs_CZ[0]: Typ rozhraní (HDD...)
cs_CZ[1]: Typy rozhraní (HDD...)
cs_CZ[2]: Typů rozhraní (HDD...)

en: Internal
cs_CZ: Interní

en: Internal survey
cs_CZ: Interní průzkum

en: Internet domain | Internet domains
cs_CZ[0]: Internetová doména
cs_CZ[1]: Internetové domény
cs_CZ[2]: Internetové domény

en: Internet information
cs_CZ: Informace o Internetu

en: Invalid IP address
cs_CZ: Neplatná IP adresa

en: Invalid address or netmask
cs_CZ: Neplatná adresa nebo síťová maska

en: Invalid attached file
cs_CZ: Poškozený nebo nepovolený přiložený soubor

en: Invalid configuration for %1$s folder in receiver %2$s
cs_CZ: Neplatná konfigurace přijímače %2$s pro složku %1$s

en: Invalid dates. Update cancelled.
cs_CZ: Neplatné datumy. Aktualizace zrušena.

en: Invalid email address
cs_CZ: Neplatný email

en: Invalid filename
cs_CZ: Neplatný název souboru

en: Invalid frequency. It must be greater than the preliminary creation.
cs_CZ: Neplatná frekvence. Musí být větší než úvodní vytvoření.

en: Invalid gateway address
cs_CZ: Neplatná adresa brány

en: Invalid input format for the network
cs_CZ: Neplatný vstupní formát sítě

en: Invalid internet name: %s
cs_CZ: Neplatné internetové jméno: %s

en: Invalid items (no start or end date): %s
cs_CZ: Neplatné položky (není počáteční nebo koncové datum): %s

en: Invalid network (already defined or with invalid addresses)
cs_CZ: Neplatná síť (je již nadefinovaná nebo má neplatné adresy)

en: Invalid network address
cs_CZ: Neplatná síťová adresa

en: Invalid planned dates. Dates not updated.
cs_CZ: Neplatné plánované datumy. Datumy nebyly změněny.

en: Invalid process
cs_CZ: Neplatný proces

en: Invalid real dates. Dates not updated.
cs_CZ: Neplatné skutečné datumy. Datumy nebyly změněny.

en: Invalid subnet mask
cs_CZ: Neplatná síťová maska

en: Invalid use of session ID
cs_CZ: Neplatné použití ID relace

en: Inventory number
cs_CZ: Inventární číslo

en: Invitation to fill out the survey
cs_CZ: Pozvánka k vyplnění průzkumu

en: Invoice number
cs_CZ: Číslo faktury

en: Invoice period
cs_CZ: Fakturační období

en: It is possible to affect the result of a regular expression using the string #0
cs_CZ: Výsledek regulárního výrazu můžete ovlivnit použitím řetězce #0

en: It's mandatory to select a type and at least one field
cs_CZ: Je nutné vybrat typ a alespoň jedno pole

en: Item | Items
cs_CZ[0]: Položka
cs_CZ[1]: Položky
cs_CZ[2]: Položek

en: Item - %s link
cs_CZ: Položka - %s spojení

en: Item already defined
cs_CZ: Položka je již definována

en: Item duration
cs_CZ: Trvání položky

en: Item in the dustbin
cs_CZ: Položka v koši

en: Item is too large
cs_CZ: Položka je příliš velká

en: Item location
cs_CZ: Umístění položky

en: Item not found
cs_CZ: Položka nenalezena

en: Item not linked to an object
cs_CZ: Položka není spojena s objektem

en: Item reaching the end of warranty on %1$s: %2$s
cs_CZ: Položka %2$s se blíží ke konci záruky - %1$s

en: Item successfully added
cs_CZ: Položka úspěšně přidána

en: Item successfully added but duplicate record on
cs_CZ: Položka úspěšně přidána, ale duplicitní záznam na

en: Item successfully added but duplicate record on %s
cs_CZ: Položka úspěšně přidána, ale duplicitní záznam na %s

en: Item successfully deleted
cs_CZ: Položka úspěšně smazána

en: Item successfully purged
cs_CZ: Položka úspěšně odstraněna

en: Item successfully restored
cs_CZ: Položka úspěšně obnovena

en: Item successfully updated
cs_CZ: Položka úspěšně změněnu

en: Item type
cs_CZ: Typ položky

en: Items seen
cs_CZ: Zobrazené položky

en: Items to transfer
cs_CZ: Položek k přesunu

en: January
cs_CZ: Leden

en: July
cs_CZ: Červenec

en: June
cs_CZ: Červen

en: Just follow this link (you have one day):
cs_CZ: Pokračujte po kliknutí na odkaz (máte jeden den) :

en: Keep
cs_CZ: Ponechat

en: Keep devices when purging an item
cs_CZ: Zachovat zařízení při odstranění položky

en: Keep status
cs_CZ: Zachovat stav

en: Keep tickets when purging hardware in the inventory
cs_CZ: Zachovat požadavky při odstranění hardwaru z inventáře

en: Key
cs_CZ: Klíč

en: Knowledge base
cs_CZ: Databáze znalostí

en: Knowledge base administration
cs_CZ: Administrace databáze znalostí

en: Knowledge base category | Knowledge base categories
cs_CZ[0]: Kategorie databáze znalostí
cs_CZ[1]: Kategorie databáze znalostí
cs_CZ[2]: Kategorií databáze znalostí

en: Knowledge base translation
cs_CZ: Překlad znalostní databáze

en: Known mail domain
cs_CZ: Známá emailová doména

en: LDAP criteria
cs_CZ: LDAP kritérium

en: LDAP directory | LDAP directories
cs_CZ[0]: LDAP adresář
cs_CZ[1]: LDAP adresáře
cs_CZ[2]: LDAP adresářů

en: LDAP directory choice
cs_CZ: Volba adresáře LDAP

en: LDAP directory for authentication
cs_CZ: LDAP adresář pro autentizaci

en: LDAP directory information attribute representing the entity
cs_CZ: Atribut v LDAP adresáři představující entitu

en: LDAP directory link
cs_CZ: Propojení adresáře LDAP

en: LDAP directory of an entity
cs_CZ: LDAP adresář entity

en: LDAP directory time zone
cs_CZ: Časová zóna adresáře LDAP

en: LDAP filter associated to the entity (if necessary)
cs_CZ: LDAP filtr přiřazený k entitě (pokud je vyžadováno)

en: Label
cs_CZ: Označení

en: Language
cs_CZ: Zvolit jazyk

en: Last
cs_CZ: Poslední

en: Last %d events
cs_CZ: Posledních %d událostí

en: Last %d problem | Last %d problems
cs_CZ[0]: Poslední %d problém
cs_CZ[1]: Poslední %d problémy
cs_CZ[2]: Posledních %d problémů

en: Last %d ticket | Last %d tickets
cs_CZ[0]: Poslední %d požadavek
cs_CZ[1]: Poslední %d požadavky
cs_CZ[2]: Posledních %d požadavků

en: Last edit by
cs_CZ: Naposledy upravoval

en: Last login
cs_CZ: Poslední přihlášení

en: Last login on %s
cs_CZ: Poslední přihlášení v %s

en: Last month
cs_CZ: Minulý měsíc

en: Last problems
cs_CZ: Minulé problémy

en: Last run
cs_CZ: Poslední běh

en: Last run list
cs_CZ: Přehled posledního běhu

en: Last synchronization
cs_CZ: Poslední synchronizace

en: Last synchronization on %s
cs_CZ: Poslední synchronizace v %s

en: Last tickets
cs_CZ: Poslední požadavky

en: Last update
cs_CZ: Poslední změna

en: Last update by %1$s on %2$s
cs_CZ: Poslední aktualizace uživatelem: %1$s v %2$s

en: Last update in GLPI
cs_CZ: Poslední změna v GLPI

en: Last update in the LDAP directory
cs_CZ: Poslední změna v adresáři LDAP

en: Last update on %s
cs_CZ: Poslední změna: %s

en: Last updated entries
cs_CZ: Naposledy změněné záznamy

en: Last updater
cs_CZ: Poslední změnu provedl

en: Last week
cs_CZ: Minulý týden

en: Late
cs_CZ: Zpožděno

en: Latitude
cs_CZ: Zeměpisná šířka

en: Launch
cs_CZ: Spuštění

en: Leasing
cs_CZ: Pronájmy

en: Level
cs_CZ: Úroveň

en: License | Licenses
cs_CZ[0]: Licence
cs_CZ[1]: Licence
cs_CZ[2]: Licencí

en: License %1$s expired on %2$s
cs_CZ: Platnost licence %1$s vypršela dne %2$s

en: License comments
cs_CZ: Komentář licence

en: License inventory number
cs_CZ: Inventární číslo licence

en: License name
cs_CZ: Název licence

en: License serial number
cs_CZ: Sériové číslo licence

en: License type | License types
cs_CZ[0]: Typ licence
cs_CZ[1]: Typy licencí
cs_CZ[2]: Typů licencí

en: Life cycle of changes
cs_CZ: Životní cyklus změn

en: Life cycle of problems
cs_CZ: Životní cyklus problémů

en: Life cycle of tickets
cs_CZ: Životní cyklus požadavků

en: Life cycles
cs_CZ: Životní cykly

en: Lifelong
cs_CZ: Je živý

en: Limit of the schedules for planning
cs_CZ: Omezení plánovací tabulky

en: Linear
cs_CZ: Lineární

en: Link | Links
cs_CZ[0]: Odkaz
cs_CZ[1]: Odkazy
cs_CZ[2]: Odkazů

en: Link Contact/Supplier | Links Contact/Supplier
cs_CZ[0]: Odkaz na kontakt/dodavatele
cs_CZ[1]: Odkazy na kontakt/dodavatele
cs_CZ[2]: Odkazů na kontakt/dodavatele

en: Link Contract/Item | Links Contract/Item
cs_CZ[0]: Spojení Smlouva/Položka
cs_CZ[1]: Spojení Smlouva/Položka
cs_CZ[2]: Spojení Smlouva/Položka

en: Link Problem/Change | Links Problem/Change
cs_CZ[0]: Odkaz Problém/změnit
cs_CZ[1]: Odkazy Problém/změnit
cs_CZ[2]: Odkazů Problém/změnit

en: Link Project/Change | Links Project/Change
cs_CZ[0]: Odkaz na projekt/změny
cs_CZ[1]: Odkaz na projekty/změny
cs_CZ[2]: Odkaz na projekty/změny

en: Link Ticket/Change | Links Ticket/Change
cs_CZ[0]: Odkaz Požadavek/změnit
cs_CZ[1]: Odkazy Požadavek/změnit
cs_CZ[2]: Odkazů Požadavek/změnit

en: Link Ticket/Problem | Links Ticket/Problem
cs_CZ[0]: Odkaz Požadavek/problém
cs_CZ[1]: Odkazy Požadavek/problém
cs_CZ[2]: Odkazů Požadavek/problém

en: Link Ticket/Project task | Links Ticket/Project task
cs_CZ[0]: Odkaz na požadavek/úkol projektu
cs_CZ[1]: Odkazy na požadavek/úkol projektu
cs_CZ[2]: Odkazy na požadavek/úkol projektu

en: Link if possible
cs_CZ: Propojit, pokud je to možné

en: Link if possible, otherwise imports declined
cs_CZ: Pokud je to možné propojit, jinak import odmítnout

en: Link or filename
cs_CZ: Odkaz nebo jméno souboru

en: Link with items for the creation of tickets
cs_CZ: Propojit s položkami pro vytváření požadavků

en: Linked ticket | Linked tickets
cs_CZ[0]: Související požadavek
cs_CZ[1]: Související požadavky
cs_CZ[2]: Souvisejících požadavků

en: Linked to
cs_CZ: Propojeno s

en: Links between cartridge types and cartridges
cs_CZ: Vazby mezi typy náplní a náplněmi

en: Links between computers and volumes
cs_CZ: Vazby mezi počítači a jednotkami

en: Links between consumable types and consumables
cs_CZ: Vazby mezi typy spotřebního materiálu a spotřebním materiálem

en: Links between printers and cartridge types and cartridges
cs_CZ: Vazby mezi tiskárnami, typy náplní a náplněmi

en: Links between suppliers and contacts
cs_CZ: Vazby mezi dodavateli a kontakty

en: List
cs_CZ: Seznam

en: List of LDAP directory replicates
cs_CZ: Zobrazit seznam replik adresáře LDAP

en: List of available tags
cs_CZ: Seznam příznaků k dispozici

en: List of host machines
cs_CZ: Seznam hostitelských strojů

en: List of not imported emails
cs_CZ: Seznam nenaimportovaných emailů

en: List of the hardware under contract
cs_CZ: Seznam hardwaru ve smlouvě

en: List of translations
cs_CZ: Seznam překladů

en: List of values
cs_CZ: Seznam hodnot

en: List of virtual machines
cs_CZ: Seznam virtuálních strojů

en: Load
cs_CZ: Načíst

en: Load a bookmark
cs_CZ: Načíst záložku

en: Loading...
cs_CZ: Probíhá nahrávání...

en: Loan
cs_CZ: Zápůjčka

en: Local loop port
cs_CZ: Port pro lokální smyčku

en: Local network port
cs_CZ: Lokální síťový port

en: Local rules: %s
cs_CZ: Místní pravidla: %s

en: Location | Locations
cs_CZ[0]: Umístění
cs_CZ[1]: Umístění
cs_CZ[2]: Umístění

en: Location comments
cs_CZ: Poznámky k umístění

en: Location tree
cs_CZ: Strom umístění

en: Location updated. The connected items have been moved in the same location.
cs_CZ: Umístění bylo změněno. Připojené položky byly přesunuty na stejné umístění.

en: Locations update
cs_CZ: Aktualizace umístění

en: Lock | Locks
cs_CZ[0]: Zámek
cs_CZ[1]: Zámky
cs_CZ[2]: Zámků

en: Lock a link with an item
cs_CZ: Uzamknout odkaz na položku

en: Lock an item
cs_CZ: Uzamknout položku

en: Lock the component
cs_CZ: Zamknout komponentu

en: Lock the item
cs_CZ: Zamknout položku

en: Locked items
cs_CZ: Uzamčené položky

en: Log | Logs
cs_CZ[0]: Záznam
cs_CZ[1]: Záznamy
cs_CZ[2]: Záznamy

en: Log Level
cs_CZ: Úroveň záznamů

en: Log in again
cs_CZ: Znovu se přihlásit

en: Log out fallback URL
cs_CZ: Odhlásit při tlačítku zpět

en: Logical operator
cs_CZ: Logický operátor

en: Login
cs_CZ: Přihlašovací jméno

en: Login field
cs_CZ: Pole s přihlašovacím jménem

en: Logout
cs_CZ: Odhlásit

en: Logs in files (SQL, email, automatic action...)
cs_CZ: Záznamy v souborech (SQL, email, automatizované akce...)

en: Longitude
cs_CZ: Zeměpisná délka

en: Lowercase
cs_CZ: Malé písmeno

en: MAC address
cs_CZ: MAC adresa

en: MAC address by default
cs_CZ: Výchozí MAC adresa

en: MIME type
cs_CZ: Typ MIME

en: MM-DD-YYYY
cs_CZ: MM-DD-RRRR

en: Machine
cs_CZ: Stroj

en: Mail domain
cs_CZ: Emailová doména

en: Mail domain surrogates entity
cs_CZ: Emailová doména zastupující entitu

en: Mail queue
cs_CZ: Fronta emailů

en: Mail server | Mail servers
cs_CZ[0]: Emailový server
cs_CZ[1]: Emailové servery
cs_CZ[2]: Emailové servery

en: Mail test
cs_CZ: Test emailu

en: Mails receiver
cs_CZ: Emailový přijímač

en: Main
cs_CZ: Hlavní

en: Main server %s
cs_CZ: Hlavní server %s

en: Maintenance
cs_CZ: Údržba

en: Maintenance mode
cs_CZ: Režim údržby

en: Maintenance mode activated. Backdoor using: %s
cs_CZ: Aktivován mód údržby. Používají se zadní vrátka: %s

en: Maintenance text
cs_CZ: Text údržby

en: Make a reservation
cs_CZ: Vytvořit rezervaci

en: Make available
cs_CZ: Zpřístupnit

en: Make sure that sessions support has been activated in your php.ini
cs_CZ: Ujistěte se, že byla v souboru php.ini aktivována podpora sezení

en: Make unavailable
cs_CZ: Znepřístupnit

en: Manage templates...
cs_CZ: Spravovat šablony...

en: Managed items
cs_CZ: Spravované položky

en: Management type
cs_CZ: Typ správy

en: Manager
cs_CZ: Vedoucí

en: Manager group
cs_CZ: Vedoucí skupina

en: Manager group except manager users
cs_CZ: Manažerská skupina vyjma vedoucích skupiny

en: Manager of group
cs_CZ: Vedoucí skupiny

en: Manager of group of project team
cs_CZ: Vedoucí skupiny projektového týmu

en: Manager of manager group
cs_CZ: Správce vedoucí skupiny

en: Manager of the group in charge of the ticket
cs_CZ: Vedoucí skupiny zodpovědný za tento požadavek

en: Mandatory field | Mandatory fields
cs_CZ[0]: Povinné pole
cs_CZ[1]: Povinná pole
cs_CZ[2]: Povinných polí

en: Mandatory fields are not filled. Please correct: %s
cs_CZ: Povinná pole nejsou vyplněna. Prosím opravte: % s

en: Manufacturer | Manufacturers
cs_CZ[0]: Výrobce
cs_CZ[1]: Výrobci
cs_CZ[2]: Výrobců

en: Manufacturer choice
cs_CZ: Výběr výrobce

en: March
cs_CZ: Březen

en: Material cost
cs_CZ: Materiálové náklady

en: Matrix of calculus for priority
cs_CZ: Matice pro výpočet priority

en: Max delay between master and slave (minutes)
cs_CZ: Maximální zpoždění mezi master a slave (v minutách)

en: Max number of items
cs_CZ: Maximální počet položek

en: Maximal count
cs_CZ: Maximální počet

en: Maximal number of automatic actions (run by CLI)
cs_CZ: Maximální počet automatizovaných akcí (spuštěno příkazovým řádkem)

en: Maximal time
cs_CZ: Maximální čas

en: Maximum emails to send at once
cs_CZ: Maximální počet emailů, které lze poslat najednou

en: Maximum number of files exceeded
cs_CZ: Maximální počet souborů překročil

en: Maximum number of results
cs_CZ: Maximální počet zobrazených výsledků

en: Maximum size of each file imported by the mails receiver
cs_CZ: Maximální velikost jednotlivého souboru importovaného mailovým přijímačem

en: Maximum time to solve
cs_CZ: Maximální čas k řešení

en: May
cs_CZ: Květen

en: May be a regular expression
cs_CZ: Může být regulární výraz

en: Mbstring extension of your parser PHP is not installed
cs_CZ: Rozšíření Mbstring vašeho překladače PHP není nainstalováno

en: Mbstring extension test
cs_CZ: Test rozšíření mbstring

en: Member | Members
cs_CZ[0]: Člen
cs_CZ[1]: Členové
cs_CZ[2]: Členové

en: Memory | Memories
cs_CZ[0]: Paměť
cs_CZ[1]: Paměti
cs_CZ[2]: Pamětí

en: Memory by default
cs_CZ: Výchozí paměť

en: Memory of virtual machines
cs_CZ: Paměť virtuálních strojů

en: Memory type | Memory types
cs_CZ[0]: Typ paměti
cs_CZ[1]: Typy pamětí
cs_CZ[2]: Typů pamětí

en: Merge
cs_CZ: Spojit

en: Merging
cs_CZ: Slučuji

en: Message
cs_CZ: Zpráva

en: Message ID
cs_CZ: ID zprávy

en: Message-ID email header
cs_CZ: Hlavička emailu Message-ID

en: Microphone
cs_CZ: Mikrofon

en: Migration cleaner
cs_CZ: Vyčištění po migraci

en: Minimal count
cs_CZ: Minimální počet

en: Minimal time
cs_CZ: Minimální čas

en: Minimum validation required
cs_CZ: Vyžadováno minimální ověření

en: Minute | Minutes
cs_CZ[0]: Minuta
cs_CZ[1]: Minuty
cs_CZ[2]: Minut

en: Mio
cs_CZ: MB

en: Missing a temporary folder
cs_CZ: Chybějící dočasný soubor

en: Mobile phone
cs_CZ: Mobil

en: Model | Models
cs_CZ[0]: Model
cs_CZ[1]: Modely
cs_CZ[2]: Modelů

en: Modify the comment
cs_CZ: Upravit komentář

en: Monday
cs_CZ: Pondělí

en: Monitor | Monitors
cs_CZ[0]: Monitor
cs_CZ[1]: Monitory
cs_CZ[2]: Monitory

en: Monitor model | Monitor models
cs_CZ[0]: Model monitoru
cs_CZ[1]: Modely monitorů
cs_CZ[2]: Modelů monitorů

en: Monitor type | Monitor types
cs_CZ[0]: Typ monitoru
cs_CZ[1]: Typy monitorů
cs_CZ[2]: Typů monitorů

en: Monitoring of automatic actions
cs_CZ: Monitorování automatizovaných akcí

en: Month
cs_CZ: měsíc

en: Monthly TCO
cs_CZ: Měsíční TCO

en: Most popular questions
cs_CZ: Nejoblíbenější dotazy

en: Mount point
cs_CZ: Přípojný bod

en: Move
cs_CZ: Přesunout

en: Move to group
cs_CZ: Přesunout do skupiny

en: My devices
cs_CZ: Moje zařízení

en: My devices and all items
cs_CZ: Mé zařízení a všechny položky

en: My groups
cs_CZ: Mé skupiny

en: My settings
cs_CZ: Mé nastavení

en: My tasks
cs_CZ: Moje úkoly

en: My unpublished articles
cs_CZ: Moje nepublikované články

en: MySQL Improved extension test
cs_CZ: Test rozšíření MySQLi

en: MySQL replica: read only
cs_CZ: MySQL replika: pouze pro čtení

en: Mysql error starting from %s
cs_CZ: Chyba Mysql začíná na %s

en: Mysql password
cs_CZ: Heslo MySQL

en: Mysql replica | Mysql replicas
cs_CZ[0]: Mysql replikace
cs_CZ[1]: Mysql replikace
cs_CZ[2]: Mysql replikací

en: Mysql server
cs_CZ: Server MySQL

en: Mysql server: %1$s, difference between master and slave: %2$s
cs_CZ: Mysql server: %1$s, rozdíl mezi master a slave: %2$s

en: Mysql server: %s can't connect to the database
cs_CZ: Mysql server: %s nemohu se připojit k databázi

en: Mysql user
cs_CZ: Uživatel MySQL

en: Name
cs_CZ: Název

en: Network | Networks
cs_CZ[0]: Síť
cs_CZ[1]: Sítě
cs_CZ[2]: Sítí

en: Network address
cs_CZ: Síťová adresa

en: Network alias | Network aliases
cs_CZ[0]: síťový alias
cs_CZ[1]: síťové aliasy
cs_CZ[2]: síťové aliasy

en: Network already defined in visible entities
cs_CZ: Síť již definována ve viditelných entitách

en: Network card | Network cards
cs_CZ[0]: Síťová karta
cs_CZ[1]: Síťové karty
cs_CZ[2]: Síťové karty

en: Network device | Network devices
cs_CZ[0]: Síťové zařízení
cs_CZ[1]: Síťová zařízení
cs_CZ[2]: Síťová zařízení

en: Network equipment model | Network equipment models
cs_CZ[0]: Model síťového zařízení
cs_CZ[1]: Modely síťových zařízení
cs_CZ[2]: Modely síťových zařízení

en: Network equipment type | Network equipment types
cs_CZ[0]: Typ síťového zařízení
cs_CZ[1]: Typy síťových zařízení
cs_CZ[2]: Typy síťových zařízení

en: Network interface | Network interfaces
cs_CZ[0]: Síťové rozhraní
cs_CZ[1]: Síťová rozhraní
cs_CZ[2]: Síťová rozhraní

en: Network name | Network names
cs_CZ[0]: Jméno sítě
cs_CZ[1]: Jména sítí
cs_CZ[2]: Jmena sítí

en: Network outlet | Network outlets
cs_CZ[0]: Síťová zásuvka
cs_CZ[1]: Síťové zásuvky
cs_CZ[2]: Síťových zásuvek

en: Network outlets for %s
cs_CZ: Síťové zásuvky pro %s

en: Network port | Network ports
cs_CZ[0]: Síťový port
cs_CZ[1]: Síťové porty
cs_CZ[2]: Síťové porty

en: Network port information conflicting with %s
cs_CZ: Informace o síťovém portu jsou v konfliktu s %s

en: Network port is not available...
cs_CZ: Síťový port není k dispozici

en: Network port migration
cs_CZ: Migrace síťového portu

en: Network port type
cs_CZ: Typ síťového portu

en: Network port type to be added
cs_CZ: Typ síťového portu, který chcete přidat

en: Network ports waiting for manual migration
cs_CZ: Síťové porty čekající na ruční migraci

en: Network report
cs_CZ: Výkaz o síti

en: Network report by hardware: %s
cs_CZ: Výkaz o síti podle hardware: %s

en: Network report by location: %s
cs_CZ: Výkaz o síti podle umístění: %s

en: Network report by outlet: %s
cs_CZ: Výkaz o síti podle zásuvek: %s

en: Networking
cs_CZ: Síť

en: Networking equipment model | Networking equipment models
cs_CZ[0]: Model síťového zařízení
cs_CZ[1]: Modely síťových zařízení
cs_CZ[2]: Modely síťových zařízení

en: Networking equipment type | Networking equipment types
cs_CZ[0]: Typ síťového zařízení
cs_CZ[1]: Typy síťových zařízení
cs_CZ[2]: Typy síťových zařízení

en: Never
cs_CZ: Nikdy

en: Never dereferenced (default)
cs_CZ: Nikdy dereferencováno (výchozí)

en: Never expire
cs_CZ: Bez konce platnosti

en: New change
cs_CZ: Nová změna

en: New child heading
cs_CZ: Název nového potomka

en: New followup
cs_CZ: Nová doplňující zpráva požadavku

en: New hierarchy
cs_CZ: Nová struktura

en: New item
cs_CZ: Nová položka

en: New note
cs_CZ: Nová poznámka

en: New problem
cs_CZ: Nový problém

en: New project
cs_CZ: Nový projekt

en: New project task
cs_CZ: Nový úkol v projektu

en: New reservation
cs_CZ: Nová rezervace

en: New task
cs_CZ: Nový úkol

en: New ticket
cs_CZ: Nový požadavek

en: New ticket for this item...
cs_CZ: Nový požadavek pro tuto položku...

en: Next
cs_CZ: Další

en: Next creation on %s
cs_CZ: Další vytvoření v %s

en: Next escalation: %s
cs_CZ: Další eskalace: %s

en: Next run
cs_CZ: Příští běh

en: Next task to run: %s
cs_CZ: Další úloha ke spuštění: %s

en: No
cs_CZ: Ne

en: No Event
cs_CZ: Žádná událost

en: No IP address found
cs_CZ: IP adresa nenalezena

en: No LDAP directory defined in GLPI
cs_CZ: V GLPI nebyl definován žádný adresář LDAP

en: No access
cs_CZ: Bez přístupu

en: No action available
cs_CZ: Žádná dostupná akce

en: No action pending
cs_CZ: Žádné čekající akce

en: No associated item
cs_CZ: Žádná přiřazená položka

en: No autofill
cs_CZ: Žádné automatické vyplňování

en: No automatic transfer
cs_CZ: Žádný automatický transfer

en: No cartridge
cs_CZ: Bez náplně

en: No cartridge available
cs_CZ: Žádná náplň není k dispozici

en: No change of entity
cs_CZ: Žádná změna entity

en: No conflicting network
cs_CZ: Žádná konfliktní síť

en: No consumable
cs_CZ: Žádný spotřební materiál

en: No consumable found
cs_CZ: Nebyl nalezen žádný spotřební materiál

en: No data available on the web site
cs_CZ: Na webové adrese nejsou k dispozici žádná data

en: No defined category
cs_CZ: Kategorie není definována

en: No directory associated to entity: impossible search
cs_CZ: Žádný adresář není přiřazen k entitě: vyhledávání není možné

en: No directory selected
cs_CZ: Není vybrán adresář

en: No element to be tested
cs_CZ: Žádná součást nebude testována

en: No file available
cs_CZ: Žádný soubor není k dispozici

en: No file was uploaded
cs_CZ: Žádný soubor nebyl nahrán

en: No followup for this ticket.
cs_CZ: Žádné doplňující zprávy pro tento požadavek.

en: No free cartridge
cs_CZ: Žádná volná náplň

en: No generated survey
cs_CZ: Žádný průzkum nebyl vytvořen

en: No group to be imported
cs_CZ: Nebude naimportována žádná skupina

en: No historical
cs_CZ: Žádná historie

en: No import
cs_CZ: Žádný import

en: No item found
cs_CZ: Žádná položka nebyla nalezena

en: No item in progress.
cs_CZ: Žádná položka se nezpracovává.

en: No item reaching the end of warranty.
cs_CZ: Žádná položka se neblíží ke konci záruky.

en: No item to display
cs_CZ: Žádná položka k zobrazení

en: No link defined
cs_CZ: Žádný odkaz nebyl definován

en: No locked item
cs_CZ: Žádná uzamčená položka

en: No network card available
cs_CZ: Žádná síťová karta není k dispozici

en: No network name found
cs_CZ: Žádné jméno sítě nebylo nalezeno

en: No network port found
cs_CZ: Nenalezen žádný síťový port

en: No options available for this port type.
cs_CZ: Pro tento typ portu nejsou k dispozici žádné volby.

en: No personal criteria. Create personal parameters?
cs_CZ: Žádná osobní kritéria. Vytvořit osobní parametry?

en: No plugin installed
cs_CZ: Žádný plugin není nainstalován

en: No problem found.
cs_CZ: Žádný problém nenalezen.

en: No problem in progress.
cs_CZ: Žádný problém se nezpracovává.

en: No reservation
cs_CZ: Žádné rezervace

en: No restriction
cs_CZ: Žádná omezení

en: No selected element or badly defined operation
cs_CZ: Žádná součást nebyla vybrána nebo je špatně definovaná operace

en: No selected items
cs_CZ: Žádné vybrané položky

en: No statistics are available
cs_CZ: Žádná statistika není k dispozici

en: No task found.
cs_CZ: Žádný úkol nenalezen.

en: No task with Run mode = CLI, fix your tasks configuration
cs_CZ: Žádná úloha pro režim běhu = CLI, opravte prosím vaši konfiguraci úloh

en: No ticket found.
cs_CZ: Žádný požadavek nebyl nalezen.

en: No ticket in progress.
cs_CZ: Žádný požadavek se nezpracovává

en: No translation found
cs_CZ: Žádný překlad nenalezen

en: No unaffected device !
cs_CZ: Není neovlivněné zařízení !

en: No user found
cs_CZ: Žádný uživatel nenalezen

en: No user to be imported
cs_CZ: Žádný uživatel k importu

en: No user to be synchronized
cs_CZ: Žádný uživatel k synchronizaci

en: No virtual machine associated with the computer
cs_CZ: Žádný virtuální stroj přiřazený k tomuto počítači

en: Non-existent function
cs_CZ: Neexistující funkce

en: None
cs_CZ: Žádný

en: Normal
cs_CZ: Normální

en: Not CSRF compliant
cs_CZ: Není CSRF kompatibilní

en: Not associated
cs_CZ: Není přiřazen

en: Not connected
cs_CZ: Nepřipojeno

en: Not connected.
cs_CZ: Není připojeno.

en: Not default search
cs_CZ: Není výchozím vyhledáváním

en: Not solved tickets
cs_CZ: Nevyřešené požadavky

en: Not subject to approval
cs_CZ: Není předmětem schvalování

en: Not yet authenticated
cs_CZ: Neověřen

en: Note | Notes
cs_CZ[0]: Poznámka
cs_CZ[1]: Poznámky
cs_CZ[2]: Poznámky

en: Nothing to launch
cs_CZ: Nic ke spuštění

en: Notice
cs_CZ: Výpověď

en: Notification | Notifications
cs_CZ[0]: Upozornění
cs_CZ[1]: Upozornění
cs_CZ[2]: Upozornění

en: Notification method
cs_CZ: Metoda avíza

en: Notification options
cs_CZ: Volby upozornění

en: Notification template | Notification templates
cs_CZ[0]: Šablona upozornění
cs_CZ[1]: Šablony upozornění
cs_CZ[2]: Šablon upozornění

en: Notifications for my changes
cs_CZ: Oznámení mých změn

en: November
cs_CZ: Listopad

en: Now
cs_CZ: Nyní

en: Number closed
cs_CZ: Počet uzavřených

en: Number format
cs_CZ: Formát čísla

en: Number of affected computers
cs_CZ: Počet ovlivněných počítačů

en: Number of all linked tickets
cs_CZ: Počet všech souvisejících požadavků

en: Number of answered satisfaction survey
cs_CZ: Počet zodpovězených průzkumů spokojenosti

en: Number of assigned tickets
cs_CZ: Počet přiřazených požadavků

en: Number of closed tickets
cs_CZ: Počet uzavřených požadavků

en: Number of cores
cs_CZ: Počet jader

en: Number of costs
cs_CZ: Náklady

en: Number of days this action logs are stored
cs_CZ: Počet dní, po které se záznamy této akce uchovávají

en: Number of days to keep archived logs
cs_CZ: Počet dní uchovávání archivních souborů záznamů

en: Number of duplicated tickets
cs_CZ: Počet duplicitních požadavků

en: Number of emails to retrieve
cs_CZ: Počet emailů k načtení

en: Number of items displayed
cs_CZ: Počet zobrazených položek

en: Number of late tickets
cs_CZ: Počet opožděných požadavků

en: Number of messages: available=%1$d, retrieved=%2$d, refused=%3$d, errors=%4$d, blacklisted=%5$d
cs_CZ: Počet zpráv: dostupné =%1$d, získané=%2$d, odmítnuté=%3$d, chyby=%4$d, blacklistované=%5$d

en: Number of new cartridges
cs_CZ: Počet nových náplní

en: Number of new consumables
cs_CZ: Počet nového spotřebního materiálu

en: Number of opened satisfaction survey
cs_CZ: Počet otevřených průzkumů spokojenosti

en: Number of opened tickets
cs_CZ: Počet otevřených požadavků

en: Number of solved tickets
cs_CZ: Počet vyřešených požadavků

en: Number of threads
cs_CZ: Počet vláken

en: Number of tickets
cs_CZ: Počet požadavků

en: Number of tickets as requester
cs_CZ: Počet požadavků jako žadatele

en: Number of tries of sent
cs_CZ: Počet pokusů o poslání

en: Number of unresolved items
cs_CZ: Počet nevyřešených položek

en: Number of used cartridges
cs_CZ: Počet použitých náplní

en: Number of used consumables
cs_CZ: Počet použitého spotřebního materiálu

en: Number of worn cartridges
cs_CZ: Počet vypotřebovaných náplní

en: Number of written tickets
cs_CZ: Počet zapsaných požadavků

en: Number opened
cs_CZ: Počet otevřených

en: Number solved
cs_CZ: Počet řešených

en: Number solved late
cs_CZ: Počet řešených se zpožděním

en: OK - database was initialized
cs_CZ: OK - databáze byla inicializována

en: OK state color
cs_CZ: Barva stavu OK

en: October
cs_CZ: Říjen

en: Ok - the MySQLi class exist - Perfect!
cs_CZ: OK - rozšíření MySQLi existuje - výborně!

en: Ok - the sessions works (no problem with trans_id) - Perfect!
cs_CZ: OK - sezení funguje (bez problému s trans_id) - výborně!

en: On search engine, use "Expiration contains NULL" to search licenses with no expiration date
cs_CZ: U vyhledávače používejte "Konec platnosti je NULL" pro hledání licencí bez konce platnosti

en: Open in a new window
cs_CZ: Otevřít v novém okně

en: Opened on %s
cs_CZ: Otevřeno %s

en: Opening date
cs_CZ: Datum otevření

en: Operating system | Operating systems
cs_CZ[0]: Operační systém
cs_CZ[1]: Operační systémy
cs_CZ[2]: Operačních systémů

en: Operation performed partially successful
cs_CZ: Operace provedena z části úspěšně

en: Operation successful
cs_CZ: Operace byla úspěšná

en: Opposite link
cs_CZ: Opačný odkaz

en: Optimizing tables
cs_CZ: Optimalizace tabulek

en: Optional when approved
cs_CZ: Volitelné v případě schválení

en: Or complete search
cs_CZ: Nebo úplné vyhledávání

en: Order by item type
cs_CZ: Seřadit podle typu položky

en: Order date
cs_CZ: Datum objednávky

en: Order number
cs_CZ: Číslo objednávky

en: Origin port
cs_CZ: Původní port

en: Original network port information
cs_CZ: Informace o původním síťovém portu

en: Other
cs_CZ: Ostatní

en: Other authentication sent in the HTTP request
cs_CZ: Jiné ověření zasláno v HTTP request

en: Other component | Other components
cs_CZ[0]: Další komponenta
cs_CZ[1]: Ostatní komponenty
cs_CZ[2]: Ostatních komponent

en: Other financial and administrative information (licenses, cartridges, consumables)
cs_CZ: Další finanční a administrativní informace (licence, náplně, spotřební materiál)

en: Other item exist
cs_CZ: Existuje další položka

en: Other kind of items
cs_CZ: Jiný druh položek

en: Other...
cs_CZ: Ostatní...

en: Others
cs_CZ: Ostatní

en: Others authentication methods
cs_CZ: Ostatní ověřovací metody

en: PDF export font
cs_CZ: Font PDF exportu

en: PHP >= 5.3.7 recommended, with crypt extension
cs_CZ: Doporučujeme PHP >= 5.3.7 s kryptografickým rozšířením

en: PHP version is at least 5.3.0 - Perfect!
cs_CZ: Verze PHP je alespoň 5.3.0 - výborně!

en: Page size
cs_CZ: Velikost stránky

en: Page size for dropdown (paging using scroll)
cs_CZ: Velikost stránky rozbalovací nabídky (stránkování pomocí kolečka myši)

en: Parallel
cs_CZ: Paralelní

en: Parent business
cs_CZ: Mateřská firma

en: Partial load of the bookmark.
cs_CZ: Částečné zavedení záložky.

en: Partition
cs_CZ: Diskový oddíl

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Password (for non-anonymous binds)
cs_CZ: Pass (pro ne-anonymní přiřazení)

en: Password confirmation
cs_CZ: Potvrzení hesla

en: Password field is empty
cs_CZ: Pole s heslem je prázdné

en: Password minimum length
cs_CZ: Minimální délka hesla

en: Password must contains
cs_CZ: Heslo musí obsahovat

en: Password must include at least a digit!
cs_CZ: Heslo musí zahrnovat alespoň jednu číslici!

en: Password must include at least a lowercase letter!
cs_CZ: Heslo musí zahrnovat alespoň jedno malé písmeno!

en: Password must include at least a symbol!
cs_CZ: Heslo musí zahrnovat alespoň jeden znak!

en: Password must include at least a uppercase letter!
cs_CZ: Heslo musí zahrnovat alespoň jedno velké písmeno!

en: Password need digit
cs_CZ: Heslo vyžaduje číslici

en: Password need lowercase character
cs_CZ: Heslo vyžaduje malé písmeno

en: Password need symbol
cs_CZ: Heslo vyžaduje znak

en: Password need uppercase character
cs_CZ: Heslo vyžaduje velké písmeno

en: Password security policy
cs_CZ: Bezpečnostní politika hesla

en: Password security policy validation
cs_CZ: Ověření bezpečnostní politiky hesla

en: Password too short!
cs_CZ: Heslo je příliš krátké!

en: Past reservations
cs_CZ: Minulé rezervace

en: Pending
cs_CZ: Nevyřízené

en: Percent done
cs_CZ: Procent dokončeno

en: Period
cs_CZ: Doba

en: Period end
cs_CZ: Konec období

en: Period end + Notice
cs_CZ: Konec období + Výpověď

en: Periodicity
cs_CZ: Frekvence

en: Periodicity notice
cs_CZ: Výpovědní doba pro opakování

en: Peripheral model | Peripheral models
cs_CZ[0]: Model periférie
cs_CZ[1]: Modely periférií
cs_CZ[2]: Modelů periférií

en: Peripheral type | Peripheral types
cs_CZ[0]: Typ periférií
cs_CZ[1]: Typy periférií
cs_CZ[2]: Typů periférií

en: Personal
cs_CZ: Vlastní

en: Personal View
cs_CZ: Vlastní pohled

en: Personal reminder | Personal reminders
cs_CZ[0]: Vlastní poznámka
cs_CZ[1]: Vlastní poznámky
cs_CZ[2]: Vlastních poznámek

en: Personalization
cs_CZ: Přizpůsobení

en: Phone | Phones
cs_CZ[0]: Telefon
cs_CZ[1]: Telefony
cs_CZ[2]: Telefonů

en: Phone 2
cs_CZ: Telefon 2

en: Phone model | Phone models
cs_CZ[0]: Model telefonu
cs_CZ[1]: Modely telefonů
cs_CZ[2]: Modelů telefonů

en: Phone power supply type | Phones power supply types
cs_CZ[0]: Typ napájecího zdroje telefonu
cs_CZ[1]: Typy napájecích zdrojů telefonů
cs_CZ[2]: Typů napájecích zdrojů telefonů

en: Phone type | Phone types
cs_CZ[0]: Typ telefonu
cs_CZ[1]: Typy telefonů
cs_CZ[2]: Typů telefonů

en: Picture
cs_CZ: Obrázek

en: Pivot
cs_CZ: Pivot (otočení o 90°)

en: Plan this task
cs_CZ: Naplánovat tento úkol

en: Planification
cs_CZ: Plánování

en: Planned
cs_CZ: Plánované

en: Planned duration
cs_CZ: Plánovaná doba trvání

en: Planned end date
cs_CZ: Plánované datum ukončení

en: Planned start date
cs_CZ: Plánované datum začátku

en: Planning
cs_CZ: Plánování

[ctx: Planning]
en: Reminder
cs_CZ: Upomínka

en: Planning end date
cs_CZ: Plánované datum konce

en: Planning recall
cs_CZ: Připomenutí plánování

en: Planning reminder | Planning reminders
cs_CZ[0]: Plánování upomínky
cs_CZ[1]: Plánování upomínek
cs_CZ[2]: Plánování upomínek

en: Planning start date
cs_CZ: Plánované datum začátku

en: Plans
cs_CZ: Plány

en: Please choose LDAP directory to import users from
cs_CZ: Zvolte prosím adresář LDAP, ze kterého chcete importovat uživatele

en: Please confirm your email address and enter your new password.
cs_CZ: Potvrďte, prosím, vaši emailovou adresu a zadejte vaše nové heslo.

en: Please enter your email address. An email will be sent to you and you will be able to choose a new password.
cs_CZ: Zadejte prosím vaši emailovou adresu. Bude vám zaslán email a budete si moci vybrat nové heslo.

en: Please select a database:
cs_CZ: Zvolte prosím databázi:

en: Please select the database to update:
cs_CZ: Zvolte prosím databázi pro aktualizaci:

en: Plugins
cs_CZ: Pluginy

en: Plugins list
cs_CZ: Seznam pluginů

en: Port | Ports
cs_CZ[0]: Port
cs_CZ[1]: Porty
cs_CZ[2]: Porty

en: Port (default=389)
cs_CZ: Port (výchozí=389)

en: Port (optional)
cs_CZ: Port (volitelně)

en: Port number | Ports number
cs_CZ[0]: Číslo portu
cs_CZ[1]: Čísla portů
cs_CZ[2]: Čísla portů

en: Position
cs_CZ: Pozice

en: Position of the device on its bus
cs_CZ: Pozice zařízení na sběrnici

en: Possible values
cs_CZ: Možná hodnota(y)

en: Postal code
cs_CZ: PSČ

en: Potential upload attack or file too large. Moving temporary file failed.
cs_CZ: Potencionální útok při nahrávání souboru nebo je soubor příliš velký. Přesun dočasného souboru se nezdařil.

en: Power
cs_CZ: Zdroj

en: Power supply | Power supplies
cs_CZ[0]: Napájecí zdroj
cs_CZ[1]: Napájecí zdroje
cs_CZ[2]: Napájecích zdrojů

en: Pre-select me as a technician when creating a ticket
cs_CZ: Předvybrat mě jako technika při vytváření požadavku

en: Preconfiguration
cs_CZ: Přednastavení

en: Predefined field | Predefined fields
cs_CZ[0]: Předdefinované pole
cs_CZ[1]: Předdefinovaná pole
cs_CZ[2]: Předdefinovaných polí

en: Prefix for notifications
cs_CZ: Předpona pro notifikace

en: Preliminary creation
cs_CZ: Úvodní vytvoření

en: Preserve
cs_CZ: Zachovat

en: Preview
cs_CZ: Náhled

en: Previous
cs_CZ: Předchozí

en: Printed pages
cs_CZ: Vytištěné stránky

en: Printer | Printers
cs_CZ[0]: Tiskárna
cs_CZ[1]: Tiskárny
cs_CZ[2]: Tiskárny

en: Printer counter
cs_CZ: Počítadlo tiskárny

en: Printer model | Printer models
cs_CZ[0]: Model tiskárny
cs_CZ[1]: Modely tiskáren
cs_CZ[2]: Modelů tiskáren

en: Printer type | Printer types
cs_CZ[0]: Typ tiskárny
cs_CZ[1]: Typy tiskáren
cs_CZ[2]: Typů tiskáren

en: Printers dictionnary
cs_CZ: Slovník tiskáren

en: Priority
cs_CZ: Priorita

en: Priority colors
cs_CZ: Barvy priorit

en: Private
cs_CZ: Soukromé

en: Private followup
cs_CZ: Soukromá doplňující zpráva

en: Private followups by default
cs_CZ: Soukromé doplňující zprávy jako výchozí

en: Private task
cs_CZ: Soukromý úkol

en: Private tasks by default
cs_CZ: Soukromé úkoly jako výchozí

en: Problem | Problems
cs_CZ[0]: Problém
cs_CZ[1]: Problémy
cs_CZ[2]: Problémů

en: Problem followup
cs_CZ: Navazující problém

en: Problem solved
cs_CZ: Problém vyřešen

en: Problem task | Problem tasks
cs_CZ[0]: Problémový úkol
cs_CZ[1]: Problémové úkoly
cs_CZ[2]: Problémových úkolů

en: Problems on linked items
cs_CZ: Problémy s propojenými položkami

en: Problems on pending status
cs_CZ: Problémy ve stavu čekání

en: Problems to be processed
cs_CZ: Problémy ke zpracování

en: Processing
cs_CZ: Zpracováváno

en: Processor | Processors
cs_CZ[0]: Procesor
cs_CZ[1]: Procesory
cs_CZ[2]: Procesorů

en: Processor frequency
cs_CZ: Frekvence procesoru

en: Product ID of the operating system
cs_CZ: Product ID operačního systému

en: Profile | Profiles
cs_CZ[0]: Profil
cs_CZ[1]: Profily
cs_CZ[2]: Profilů

en: Profile's interface
cs_CZ: Rozhraní profilu

en: Progress
cs_CZ: Postup

en: Prohibit reservations
cs_CZ: Zakázat rezervace

en: Project | Projects
cs_CZ[0]: Projekt
cs_CZ[1]: Projekty
cs_CZ[2]: Projekty

en: Project state | Project states
cs_CZ[0]: Stavy projektu
cs_CZ[1]: Stavy projektů
cs_CZ[2]: Stavy projektů

en: Project task | Project tasks
cs_CZ[0]: Úkol v projektu
cs_CZ[1]: Úkoly v projektu
cs_CZ[2]: Úkoly v projektu

en: Project tasks type | Project tasks types
cs_CZ[0]: Typy úkolů v projektu
cs_CZ[1]: Typy úkolů v projektu
cs_CZ[2]: Typy úkolů v projektu

en: Project team | Project teams
cs_CZ[0]: Projektový tým
cs_CZ[1]: Projektové týmy
cs_CZ[2]: Projektové týmy

en: Project team group
cs_CZ: Skupina projektového týmu

en: Project team user
cs_CZ: Uživatel projektové týmu

en: Project type | Project types
cs_CZ[0]: Typy projektu
cs_CZ[1]: Typy projektu
cs_CZ[2]: Typy projektů

en: Provide a delimiter in order to automate the new hierarchy generation.
cs_CZ: Použít znak oddělovače pro vygenerování nové struktury.

en: Proxy configuration for upgrade check
cs_CZ: Konfigurace proxy serveru pro kontrolu dostupnosti novější verze

en: Public
cs_CZ: Veřejné

en: Public RSS feed | Public RSS feeds
cs_CZ[0]: Veřejný RSS zdroj
cs_CZ[1]: Veřejné RSS zdroje
cs_CZ[2]: Veřejných RSS zdrojů

en: Public bookmark | Public bookmarks
cs_CZ[0]: Veřejná záložka
cs_CZ[1]: Veřejné záložky
cs_CZ[2]: Veřejných záložek

en: Public followup
cs_CZ: Veřejné doplňující zprávy

en: Public reminder | Public reminders
cs_CZ[0]: Veřejná upomínka
cs_CZ[1]: Veřejné upomínky
cs_CZ[2]: Veřejných upomínek

en: Publish in the FAQ
cs_CZ: Zveřejněno ve FAQ

en: Publisher
cs_CZ: Vydavatel

en: Purchase date incompatible with the associated budget. %1$s not in budget period: %2$s / %3$s
cs_CZ: Datum nákupu není v souladu s přiřazeným rozpočtem. %1$s není v období rozpočtu: %2$s / %3$s

en: Purchase version
cs_CZ: Zakoupená verze

en: Purge
cs_CZ: Odstranit

en: Put in dustbin
cs_CZ: Vyhodit do koše

en: Put on hold on %s
cs_CZ: Toto pozdržet %s

en: Put this item in the FAQ
cs_CZ: Umístit položku do nejčastějších dotazů (FAQ)

en: Qualification
cs_CZ: Kvalifikace

[ctx: Quantity]
en: Number
cs_CZ: Číslo

en: RSS feed | RSS feeds
cs_CZ[0]: RSS zdroj
cs_CZ[1]: RSS zdroje
cs_CZ[2]: RSS zdrojů

en: RSS feeds found
cs_CZ: RSS zdroj nalezen

en: Rate to trigger survey
cs_CZ: Úroveň spouštějící průzkum

en: Read
cs_CZ: Číst

en: Read auth
cs_CZ: Načíst autentizaci

en: Read helpdesk parameters
cs_CZ: Načítám parametry helpdesku

en: Read notes
cs_CZ: Číst poznámky

en: Read parameters
cs_CZ: Načítám parametry

en: Read the FAQ
cs_CZ: Přečtěte si FAQ

en: Read the item's notes
cs_CZ: Číst poznámky položky

en: Read user authentication and synchronization method
cs_CZ: Číst metodu ověření a synchronizace  uživatele

en: Real duration
cs_CZ: Skutečné trvání

en: Real duration of treatment of the ticket
cs_CZ: (skutečné) Trvání požadavku

en: Real end date
cs_CZ: Skutečné datum konce

en: Real start date
cs_CZ: Skutečné datum začátku

en: Reason
cs_CZ: Důvod

en: Reason of rejection
cs_CZ: Důvod odmítnutí

en: Recalculate
cs_CZ: Přepočítat

en: Recalculate the category
cs_CZ: Přepočítat kategorii

en: Recall on %s
cs_CZ: Připomenutí %s

en: Received email header
cs_CZ: Hlavička přijatého emailu

en: Receiver | Receivers
cs_CZ[0]: Přijímač
cs_CZ[1]: Přijímače
cs_CZ[2]: Přijímačů

en: Receiver errors
cs_CZ: Chyba přijímače

en: Receivers in error: %s
cs_CZ: Chyba přijímače: %s

en: Recent entries
cs_CZ: Nově přidáno

en: Recipient | Recipients
cs_CZ[0]: Příjemce
cs_CZ[1]: Příjemci
cs_CZ[2]: Příjemců

en: Recipient email
cs_CZ: Email příjemce

en: Recipient name
cs_CZ: Jméno příjemce

en: Record into the database denied
cs_CZ: Zapisovat do databáze je odepřeno

en: Recurrent
cs_CZ: Opakující se

en: Recurrent tickets
cs_CZ: Opakující se požadavky

en: Recursive
cs_CZ: Rekurzivní

en: Refresh rate
cs_CZ: Obnovovací frekvence

en: Refuse the solution
cs_CZ: Odmítnout řešení

en: Refused
cs_CZ: Odmítnuto

en: Refused email | Refused emails
cs_CZ[0]: Odmítnutý email
cs_CZ[1]: Odmítnuté emaily
cs_CZ[2]: Odmítnuté emaily

en: Refused mail archive folder (optional)
cs_CZ: Archivní složka odmítnutých emailů (volitelně)

en: Regenerate
cs_CZ: Znovu vygenerovat

en: Registered ID (issued by PCI-SIG) | Registered IDs (issued by PCI-SIG)
cs_CZ[0]: Registrované ID (vydané PCI-SIG)
cs_CZ[1]: Registrované ID (vydané PCI-SIG)
cs_CZ[2]: Registrované ID (vydané PCI-SIG)

en: Rehearsal
cs_CZ: Opakování

en: Reinit the network topology
cs_CZ: Reinicializace topologie sítě

en: Reject email
cs_CZ: Odmítnout email

en: Remaining
cs_CZ: Zbývající

en: Reminder | Reminders
cs_CZ[0]: Upomínka
cs_CZ[1]: Upomínky
cs_CZ[2]: Upomínek

en: Reminders frequency for alarms on cartridges
cs_CZ: Frekvence zasílání alarmů u náplní

en: Reminders frequency for alarms on consumables
cs_CZ: Frekvence zasílání alarmů u spotřebního materiálu

en: Remote access key
cs_CZ: Přístupový klíč ke vzdálenému přístupu

en: Remove all at once
cs_CZ: Odstranit vše najednou

en: Remove the domain of logins like login@domain
cs_CZ: Odstranit doménu přihlašovacích jmen jako 'přihlašovací jméno'@'doména'

en: Renewal
cs_CZ: Obnovení

en: Renting
cs_CZ: Rentování

en: Reopen
cs_CZ: Znovu otevřít

en: Reopen the ticket
cs_CZ: Znovu otevřít požadavek

en: Replace the current database with the backup file %s?
cs_CZ: Nahradit aktuální databázi záložním souborem %s?

en: Replay dictionary rules for manufacturers (----- = All)
cs_CZ: Přehrát pravidla slovníku výrobců ( ----- = Všichni)

en: Replay rules on existing database ended on %s
cs_CZ: Provedení pravidel pro stávající databázi ukončeno v %s

en: Replay rules on existing database started on %s
cs_CZ: Provedení pravidel pro stávající databázi zahájeno v %s

en: Replay rules on existing database: %1$s/%2$s
cs_CZ: Opakování pravidel pro stávající databázi: %1$s/%2$s

en: Replay the dictionary rules
cs_CZ: Přehrát pravidla slovníku

en: Replay the rules dictionary
cs_CZ: Přehrát pravidla slovníku

en: Replicate %s
cs_CZ: Replikace %s

en: Reply-to email
cs_CZ: Emailová adresa pro odpověď

en: Reply-to name
cs_CZ: Jméno pro odpověď

en: Report | Reports
cs_CZ[0]: Výkaz
cs_CZ[1]: Výkazy
cs_CZ[2]: Výkazy

en: Request
cs_CZ: Žádost

en: Request comments
cs_CZ: Komentář k žádosti

en: Request date
cs_CZ: Datum žádosti

en: Request source | Request sources
cs_CZ[0]: Způsob zadání
cs_CZ[1]: Způsoby zadání
cs_CZ[2]: Způsobů zadání

en: Request sources by default
cs_CZ: Výchozí způsob zadání

en: Requested item not found
cs_CZ: Požadovaná položka nebyla nalezena

en: Requester | Requesters
cs_CZ[0]: Žadatel
cs_CZ[1]: Žadatelé
cs_CZ[2]: Žadatelů

en: Requester ID
cs_CZ: ID žadatele

en: Requester group except manager users
cs_CZ: Žádající skupina vyjma vedoucích skupiny

en: Requester group manager
cs_CZ: Vedoucí skupiny žadatele

en: Requester in group
cs_CZ: Žadatel ve skupině

en: Requester location
cs_CZ: Umístění žadatele

en: Requester user
cs_CZ: Žadatel

en: Reservable item | Reservable items
cs_CZ[0]: Rezervovatelná položka
cs_CZ[1]: Rezervovatelné položky
cs_CZ[2]: Rezervovatelných položek

en: Reservation | Reservations
cs_CZ[0]: Rezervace
cs_CZ[1]: Rezervace
cs_CZ[2]: Rezervací

en: Reservation expired
cs_CZ: Rezervace vypršela

en: Reserve
cs_CZ: Rezervovat

en: Reserve an item
cs_CZ: Rezervovat položku

en: Reset display options
cs_CZ: Obnovit zobrazení možností

en: Reset last run
cs_CZ: Obnovit poslední běh

en: Reset password successful.
cs_CZ: Obnovení hesla bylo úspěšné.

en: Resolution
cs_CZ: Vyřešení

en: Resolution date
cs_CZ: Datum vyřešení

en: Resolution time
cs_CZ: Čas vyřešení

en: Response address (if needed)
cs_CZ: Adresa pro odpovědi (pokud je třeba)

en: Response date
cs_CZ: Datum odpovědi

en: Response date to the satisfaction survey
cs_CZ: Datum odezvy na průzkum spokojenosti

en: Response name (if needed)
cs_CZ: Jméno pro odpovědi (pokud je třeba)

en: Restore
cs_CZ: Obnovit

en: Restore the item
cs_CZ: Obnovit položku

en: Restrict %s field for x509 authentication (separator $)
cs_CZ: Omezit pole %s pro x509 ověřování (oddělovač $)

en: Restrict device management
cs_CZ: Omezit správu zařízení

en: Restrict monitor management
cs_CZ: Omezit správu monitorů

en: Restrict phone management
cs_CZ: Omezit správu telefonů

en: Restrict printer management
cs_CZ: Omezit správu tiskáren

en: Result details
cs_CZ: Detaily výsledku

en: Result of the regular expression
cs_CZ: Výsledek regulárního výrazu

en: Results
cs_CZ: Výsledky

en: Results to display by page
cs_CZ: Počet výsledků zobrazených na stránce

en: Results to display on home page
cs_CZ: Počet výsledků zobrazených na domovské stránce

en: Retrieve email (Mails receivers)
cs_CZ: Načíst email (Emailové přijímače)

en: Review
cs_CZ: Přezkoumání

en: Rights and entities assignment
cs_CZ: Přiřazení práv a entit

en: Rights assignment
cs_CZ: Přiřazení práv

en: Room number
cs_CZ: Číslo místnosti

en: Root directory (optional)
cs_CZ: Kořenový adresář (volitelný)

en: Root entity
cs_CZ: Kořenová entita

en: Root location
cs_CZ: Umístění kořenové složky

en: RootDN (for non anonymous binds)
cs_CZ: Rootdn (pro anonymní přiřazení)

en: Rpm
cs_CZ: ot/min

en: Rule | Rules
cs_CZ[0]: Pravidlo
cs_CZ[1]: Pravidla
cs_CZ[2]: Pravidel

en: Rule results
cs_CZ: Výsledky pravidla

en: Rule type
cs_CZ: Typ pravidla

en: Rules applicable in the sub-entities
cs_CZ: Pravidla použitelná v podřízených entitách

en: Rules applied: %s
cs_CZ: Pravidla aplikována: %s

en: Rules are conditionals. Each one can be used on multiple actions.
cs_CZ: Pravidla jsou podmiňovací. Každé z nich může být použito ve více akcích.

en: Rules for assigning a category to a software
cs_CZ: Pravidla pro přiřazení kategorií k software

en: Rules for assigning a category to software
cs_CZ: Pravidla pro přiřazení kategorií k software

en: Rules for assigning a computer to an entity
cs_CZ: Pravidla pro přiřazení počítače do entity

en: Rules for assigning a ticket created through a mails receiver
cs_CZ: Pravidla pro přiřazení požadavku vytvořeného emailovým přijímačem

en: Rules for assigning an item to an entity
cs_CZ: Pravidla pro přiřazení položky do entit

en: Rules for import and link computers
cs_CZ: Pravidla pro import a propojení počítačů

en: Rules list
cs_CZ: Seznam pravidel

en: Rules management
cs_CZ: Správa pravidel

en: Rules refused
cs_CZ: Pravidla odmítnuta

en: Rules used for
cs_CZ: Pravidla použitá pro

en: Rules using the object have been disabled.
cs_CZ: Pravidla využívající tento objekt byla vypnuta.

en: Run count
cs_CZ: Počet běhů

en: Run frequency
cs_CZ: Frekvence běhu

en: Run mode
cs_CZ: Mód běhu

en: Run period
cs_CZ: Období běhu

en: Running
cs_CZ: Běžící

en: SELinux boolean configuration for %s
cs_CZ: SELinux boolean konfigurace pro %s

en: SELinux mode is %s
cs_CZ: SELinux mód je %s

en: SMTP host
cs_CZ: Počítač SMTP

en: SMTP login (optional)
cs_CZ: Přihlášení SMTP (volitelně)

en: SMTP password (optional)
cs_CZ: Heslo SMTP (volitelně)

en: SQL Dump
cs_CZ: Výpis SQL

en: Satisfaction
cs_CZ: Spokojenost

en: Satisfaction survey
cs_CZ: Průzkum spokojenosti

en: Satisfaction survey answer
cs_CZ: Odpověď na průzkum spokojenosti

en: Satisfaction survey configuration
cs_CZ: Konfigurace průzkumu spokojenosti

en: Satisfaction survey trigger rate
cs_CZ: Hodnota triggeru průzkumu spokojenosti

en: Satisfaction with the resolution of the ticket
cs_CZ: Spokojenost s vyřešením požadavku

en: Saturday
cs_CZ: Sobota

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Save and add to the knowledge base
cs_CZ: Uložit a přidat do databáze znalostí

en: Save as bookmark
cs_CZ: Uložit jako záložku

en: Save solution to the knowledge base
cs_CZ: Uložit řešení do znalostní databáze

en: Scheduled
cs_CZ: Naplánováno

en: Search
cs_CZ: Hledat

en: Search (%s for all)
cs_CZ: Hledat (%s pro vše)

en: Search a solution
cs_CZ: Hledat řešení

en: Search criteria for users
cs_CZ: Vyhledávací kritéria pro uživatele

en: Search engine
cs_CZ: Vyhledávač

en: Search filter (if needed)
cs_CZ: Vyhledávací filtr (pokud je třeba)

en: Search filter for entities
cs_CZ: Vyhledávací filtr pro entity

en: Search filter for users
cs_CZ: Vyhledávací filtr uživatelů

en: Search result default display
cs_CZ: Výchozí seznam výsledků hledání

en: Search result display
cs_CZ: Seznam výsledků hledání

en: Search result user display
cs_CZ: Seznam výsledků hledání uživatele

en: Search the ID of your hardware
cs_CZ: Hledat ID vašeho hardware

en: Search type
cs_CZ: Typ hledání

en: Second Item
cs_CZ: Druhá položka

en: Secondary
cs_CZ: Sekundární

en: Security
cs_CZ: Bezpečnost

en: See (actor)
cs_CZ: Zobrazit (účastník)

en: See (author)
cs_CZ: Zobrazit (autora)

en: See all
cs_CZ: Zobrazit vše

en: See all plannings
cs_CZ: Podívat se na všechna plánování

en: See all reservable items
cs_CZ: Zobrazit všechny rezervované položky

en: See all tickets
cs_CZ: Podívat se na všechny požadavky

en: See assigned
cs_CZ: Podívat se na přidělené

en: See assigned tickets
cs_CZ: Vidět přiřazené požadavky

en: See group ticket
cs_CZ: Vidět požadavky skupiny

en: See hardware of my groups
cs_CZ: Podívat se na hardware v mých skupinách

en: See my ticket
cs_CZ: Podívat se na moje požadavky

en: See personnal planning
cs_CZ: Podívat se na osobní plánování

en: See planning
cs_CZ: Podívat se na plánování

en: See private ones
cs_CZ: Podívat se na soukromé

en: See public ones
cs_CZ: Zobrazit veřejné

en: See schedule of people in my groups
cs_CZ: Podívat se na plány lidí v mých skupinách

en: See the catalog of plugins
cs_CZ: Podívat se na katalog pluginů

en: See tickets created by my groups
cs_CZ: Podívat se na požadavky vytvořené mými skupinami

en: Select 'Upgrade' to update your version of GLPI from an earlier version
cs_CZ: Pro aktualizaci z dřívější verze GLPI zvolte 'Aktualizovat'

en: Select a peer for %s:
cs_CZ: Vyberte druh pro %s:

en: Select default items to show
cs_CZ: Zvolit výchozí položky pro zobrazení

en: Select statistics to be displayed
cs_CZ: Zvolte statistiku k zobrazení

en: Select the common field that you want to update
cs_CZ: Vybrat obecné pole, které chcete aktualizovat

en: Select the desired entity
cs_CZ: Zvolte požadovanou entitu

en: Select the field that you want to update
cs_CZ: Vybrat pole, které chcete aktualizovat

en: Select the report you want to generate
cs_CZ: Zvolte výkaz, který chcete vygenerovat

en: Select the type of the item on which applying this action
cs_CZ: Vyberte typ položky, na kterou se má aplikovat následující akce

en: Select the type of the item that must be unlock
cs_CZ: Vyberte typ položky, která má být odemknuta

en: Select/unselect all
cs_CZ: Vybrat/odznačit vše

en: Selection too large, massive action disabled.
cs_CZ: Výběr je příliš velký, provedení hromadné akce bylo vypnuto.

en: Send
cs_CZ: Odeslat

en: Send a notification
cs_CZ: Poslat avízo

en: Send a test email to the administrator
cs_CZ: Poslat zkušební email správci

en: Send alarms on cartridges
cs_CZ: Posílat alarmy u náplní

en: Send alarms on consumables
cs_CZ: Posílat alarmy u spotřebního materiálu

en: Send alarms on contracts
cs_CZ: Posílat alarmy u smluv

en: Send alarms on expired licenses
cs_CZ: Posílat alarmy u prošlých licencí

en: Send alarms on financial and administrative information
cs_CZ: Posílat alarmy u finančních a administrativních informací

en: Send alarms on receiver errors
cs_CZ: Posílat alarmy v případě poruch přijímače

en: Send an approval request
cs_CZ: Poslat žádost o schválení

en: Send contract alarms before
cs_CZ: Posílat alarm ohledně smlouvy před

en: Send date
cs_CZ: Datum odeslání

en: Send financial and administrative information alarms before
cs_CZ: Posílat alarmy u finančních a administrativních informací před událostí

en: Send license alarms before
cs_CZ: Poslat alarm ohledně licence před událostí

en: Send licenses alert failed
cs_CZ: Poslat upozornění ohledně licence se nezdařilo

en: Send mails in queue
cs_CZ: Odeslat emaily ve frontě

en: Send planning recalls
cs_CZ: Poslat připomenutí plánování

en: Send reservation alert failed
cs_CZ: Poslat upozornění ohledně rezervace se nezdařilo

en: Sender email
cs_CZ: Email odesílatele

en: Sender name
cs_CZ: Jméno odesílatele

en: September
cs_CZ: Září

en: Serial
cs_CZ: Sériový

en: Serial number
cs_CZ: Sériové číslo

en: Serial of the operating system
cs_CZ: Sériové číslo operačního systému

en: Service
cs_CZ: Služby

en: Service is down for maintenance. It will be back shortly.
cs_CZ: Služba je nedostupná z důvodu údržby. Brzy bude opět použitelná.

en: Service pack | Service packs
cs_CZ[0]: Servisní balíček
cs_CZ[1]: Servisní balíčky
cs_CZ[2]: Servisních balíčků

en: Service provided
cs_CZ: Poskytované služby

en: Sessions support is available - Perfect!
cs_CZ: Podpora sezení je k dispozici - výborně!

en: Sessions test
cs_CZ: Test sezení (session)

en: Set personal
cs_CZ: Nastavit jako soukromé

en: Set public
cs_CZ: Nastavit jako veřejné

en: Set status: %s
cs_CZ: Nastavit stav: %s

en: Set the network using notation address/mask
cs_CZ: Nastavit síť pomocí notace adresa/maska

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Setup
cs_CZ: Nastavení

en: Several network names available! Go to the tab 'Network Name' to manage them.
cs_CZ: Několik jmen sítí k dispozici. Přejděte na záložku 'Jméno sítě' pro jejich správu.

en: Show GLPI ID
cs_CZ: Zobrazit GLPI ID

en: Show all
cs_CZ: Zobrazit všechny

en: Show graphics
cs_CZ: Zobrazit graficky

en: Show list of available tags
cs_CZ: Zobrazit seznam příznaků k dispozici

en: Show new tickets on the home page
cs_CZ: Zobrazit nové požadavky na domovské stránce

en: Show on global GANTT
cs_CZ: Zobrazit v globálním Ganttově grafu

en: Show personnal information in new ticket form (simplified interface)
cs_CZ: Zobrazit osobní informace v novém formuláři požadavku (zjednodušené rozhraní)

en: Show the dustbin
cs_CZ: Zobrazit koš

en: Simple mode
cs_CZ: Základní režim

en: Simplified interface
cs_CZ: Zjednodušené rozhraní

en: Simplified interface help link
cs_CZ: Odkaz nápovědy zjednodušeného rozhraní

en: Single value
cs_CZ: Jediná hodnota

en: Size
cs_CZ: Velikost

en: Size by default
cs_CZ: Výchozí velikost

en: Slave database out of sync!
cs_CZ: Slave databáze není sychronizovaná !

en: Software category | Software categories
cs_CZ[0]: Kategorie software
cs_CZ[1]: Kategorie software
cs_CZ[2]: Kategorií software

en: Software category deleted by the dictionary rules
cs_CZ: Kategorie software smazána na základě pravidel slovníku

en: Software deleted after merging
cs_CZ: Software smazán při slučování

en: Software deleted by GLPI dictionary rules
cs_CZ: Software smazán na základě pravidel GLPI slovníku

en: Software dictionary
cs_CZ: Slovník software

en: Software of computers
cs_CZ: Software počítačů

en: Software support
cs_CZ: Softwarová podpora

en: Solution | Solutions
cs_CZ[0]: Řešení
cs_CZ[1]: Řešení
cs_CZ[2]: Řešení

en: Solution template | Solution templates
cs_CZ[0]: Šablona řešení
cs_CZ[1]: Šablony řešení
cs_CZ[2]: Šablon řešení

en: Solution type | Solution types
cs_CZ[0]: Typ řešení
cs_CZ[1]: Typy řešení
cs_CZ[2]: Typů řešení

en: Solve tickets
cs_CZ: Vyřešit požadavky

en: Solved on %s
cs_CZ: Vyřešeno %s

en: Sons of %s
cs_CZ: Potomci od %s

en: Soundcard | Soundcards
cs_CZ[0]: Zvuková karta
cs_CZ[1]: Zvukové karty
cs_CZ[2]: Zvukových karet

en: Source
cs_CZ: Zdroj

en: Source of followup
cs_CZ: Způsob zadání doplňující zprávy

en: Speaker
cs_CZ: Reproduktor

en: Speakers
cs_CZ: Reproduktory

en: Specificities
cs_CZ: Specifika

en: Specify a date
cs_CZ: Určit datum

en: Specify an end date
cs_CZ: Označit koncové datum

en: Speed
cs_CZ: Rychlost

en: Standard interface
cs_CZ: Standardní rozhraní

en: Standard interface help link
cs_CZ: Odkaz nápovědy standardního rozhraní

en: Start
cs_CZ: Začátek

en: Start at %s
cs_CZ: Začátek v %s

en: Start at %s:
cs_CZ: Začátek v %s:

en: Start date
cs_CZ: Datum zahájení

en: Start date of warranty
cs_CZ: Datum začátku záruky

en: Start of the selected timeframe is not a working hour.
cs_CZ: Začátek zvoleného časového intervalu není v pracovní hodinu.

en: Startup date
cs_CZ: Datum zprovoznění

en: State of the virtual machine | States of the virtual machine
cs_CZ[0]: Stav virtuálního stroje
cs_CZ[1]: Stavy virtuálních strojů
cs_CZ[2]: Stavů virtuálních strojů

en: Statistics
cs_CZ: Statistika

en: Status | Statuses
cs_CZ[0]: Stav
cs_CZ[1]: Stavy
cs_CZ[2]: Stavů

en: Status of items | Statuses of items
cs_CZ[0]: Stav položky
cs_CZ[1]: Stavy položek
cs_CZ[2]: Stavů položek

en: Status of my validation
cs_CZ: Stav mého ověření

en: Status of the approval request
cs_CZ: Stav žádosti o schválení

en: Status updated. The connected items have been updated using this status.
cs_CZ: Stav změněn. Připojená zařízení byla aktualizována použitím tohoto stavu.

en: Status value in database
cs_CZ: Hodnota stavu v databázi

en: Steal
cs_CZ: Odcizit

en: Steal a ticket
cs_CZ: Ukrást požadavek

en: Step %d
cs_CZ: Krok %d

en: Step for the hours (minutes)
cs_CZ: Krok v hodinách (minuty)

en: Stock location
cs_CZ: Místo uskladnění

en: Subject
cs_CZ: Předmět

en: Subject email header
cs_CZ: Hlavička emailu Předmět

en: Submit message
cs_CZ: Odeslat zprávu

en: Subnet
cs_CZ: Podsíť

en: Subnet mask | Subnet masks
cs_CZ[0]: maska podsítě
cs_CZ[1]: masky podsítě
cs_CZ[2]: masek podsítě

en: Succesful deletion of the file %s
cs_CZ: Úspěšné smazání souboru %s

en: Successful importation
cs_CZ: Úspěšný import.

en: Successfully recreated network tree
cs_CZ: Síťový strom byl úspěšně opětovně vytvořen

en: Sum of planned durations of tasks
cs_CZ: Součet plánované doby trvání úkolů

en: Sum of total effective durations of tasks
cs_CZ: Součet celkové efektivní doby trvání úkolů

en: Summary
cs_CZ: Souhrn

en: Sunday
cs_CZ: Neděle

en: Sundays and holidays
cs_CZ: v neděli a svátek

en: Supplier | Suppliers
cs_CZ[0]: Dodavatel
cs_CZ[1]: Dodavatelé
cs_CZ[2]: Dodavatelů

en: Supplier of project team
cs_CZ: Dodavatel projektového týmu

en: Support hours
cs_CZ: Hodiny pro podporu

en: Surname
cs_CZ: Příjmení

en: Surname, First name
cs_CZ: Příjmení, jméno

en: Survey type
cs_CZ: Typ průzkumu

en: Symbol
cs_CZ: Znak

en: Symptoms
cs_CZ: Příznaky

en: Synchronization
cs_CZ: Synchronizace

en: Synchronizing already imported users
cs_CZ: Synchronizovat již naimportované uživatele

en: System
cs_CZ: systém

en: System board | System boards
cs_CZ[0]: Základní deska
cs_CZ[1]: Základní desky
cs_CZ[2]: Základních desek

en: System lock
cs_CZ: Systémové hodiny

en: System logs retention period (in days, 0 for infinite)
cs_CZ: Doba uchovávání systémových logů (ve dnech, 0 pro neomezeně)

en: TCO (value + tracking cost)
cs_CZ: TCO (celkové náklady na pořízení a držení)

en: Tacit
cs_CZ: Automaticky

en: Tag
cs_CZ: Příznak

en: Tagged
cs_CZ: Označený

en: Take into account
cs_CZ: Přidělení

en: Take into account time
cs_CZ: Čas zaregistrování

en: Target | Targets
cs_CZ[0]: Cíl
cs_CZ[1]: Cíl
cs_CZ[2]: Cíle

en: Target entity for the computer
cs_CZ: cílová entita pro tento počítač

en: Task | Tasks
cs_CZ[0]: Úkol
cs_CZ[1]: Úkoly
cs_CZ[2]: Úkolů

en: Task %s executed
cs_CZ: Úloha %s provedena

en: Task author
cs_CZ: Autor úkolu

en: Task category | Task categories
cs_CZ[0]: Kategorie úkolu
cs_CZ[1]: Kategorie úkolu
cs_CZ[2]: Kategorie úkolu

en: Task completed in %s
cs_CZ: Úkol dokončen v %s

en: Task completed.
cs_CZ: Dokončeno.

en: Task team | Task teams
cs_CZ[0]: Tým řešící úkoly
cs_CZ[1]: Týmy řešící úkoly
cs_CZ[2]: Týmy řešící úkoly

en: Tasks category | Tasks categories
cs_CZ[0]: Kategorie úkolů
cs_CZ[1]: Kategorie úkolů
cs_CZ[2]: Kategorií úkolů

en: Team member | Team members
cs_CZ[0]: Člen týmu
cs_CZ[1]: Členové týmu
cs_CZ[2]: Členové týmu

en: Technician
cs_CZ: Technik

en: Technician as assigned
cs_CZ: Technik, jak byl přidělen

en: Technician group
cs_CZ: Skupina technika

en: Technician in charge of the hardware
cs_CZ: Technik zodpovědný za hardware

en: Technician in charge of the task
cs_CZ: Technik zodpovědný za tento úkol

en: Technician in charge of the ticket
cs_CZ: Technik zodpovědný za tento požadavek

en: Technician in tasks
cs_CZ: Technik v úkolech

en: Template for a request
cs_CZ: Šablona pro žádost

en: Template for an incident
cs_CZ: Šablona pro poruchu

en: Template for the automatic transfer of computers in another entity
cs_CZ: Šablona pro automatický transfer počítače do jiné entity

en: Template name
cs_CZ: Jméno šablony

en: Template translation | Template translations
cs_CZ[0]: Šablona překladu
cs_CZ[1]: Šablony překladů
cs_CZ[2]: Šablon překladů

en: Templates
cs_CZ: Šablony

en: Temporary directory doesn't exist
cs_CZ: Dočasný adresář neexistuje

en: Test connection to email server
cs_CZ: Testovat připojení k emailovému serveru

en: Test ctype functions
cs_CZ: Test ctype funkcí

en: Test done
cs_CZ: Test dokončen

en: Test email sent to administrator
cs_CZ: Zkušební email poslán správci

en: Test failed
cs_CZ: Neúspěšný test

en: Test failed: %s
cs_CZ: Neúspěšný test: %s

en: Test if Session_use_trans_sid is used
cs_CZ: Test, zda se používá Session_use_trans_sid

en: Test json functions
cs_CZ: Test json funkcí

en: Test of connection to LDAP directory
cs_CZ: Test připojení k adresáři LDAP

en: Test of the connection at the database
cs_CZ: Test připojení k databázi

en: Test rules engine
cs_CZ: Testovat vyhodnocování pravidel

en: Test successful
cs_CZ: Úspěšný test

en: Test successful: %s
cs_CZ: Úspěšný test: %s

en: Testing PHP Parser
cs_CZ: Test překladače PHP

en: Text in the login box
cs_CZ: Text v přihlašovacím políčku

en: Thank you for using our automatic helpdesk system.
cs_CZ: Děkujeme za použití našeho automatizovaného systému podpory.

en: That will remove all the reservations in progress.
cs_CZ: Odstraní všechny probíhající rezervace.

en: The CURL extension for your PHP parser isn't installed
cs_CZ: Rozšíření CURL vašeho překladače PHP není nainstalováno

en: The LDAP extension of your PHP parser isn't installed
cs_CZ: Rozšíření LDAP vašeho překladače PHP není nainstalováno

en: The MAC address and the IP of the equipment are included in an aggregated network port
cs_CZ: MAC adresa a IP adresa zařízení je zahrnuta v agregačním síťovém portu

en: The PHP mail function is unknown or is not activated on your system.
cs_CZ: Funkce PHP mail není známa nebo není ve vašem systému aktivní.

en: The action you have requested is not allowed.
cs_CZ: Požadovaná akce není povolena.

en: The action you have requested is not allowed. Reload previous page before doing action again.
cs_CZ: Požadovaná akce není povolena. Obnovte předchozí stránku předtím než provedte tuto akci znovu.

en: The assignment of a SLA to a ticket causes the recalculation of the due date.
cs_CZ: Přiřazení SLA smlouvy k požadavku způsobí přepočítání termínu splnění.

en: The authentication method configuration doesn't allow you to change your password.
cs_CZ: Nastavení metody ověření vám nedovoluje změnit vaše heslo.

en: The directory %s doesn't exist.
cs_CZ: Adresář %s neexistuje.

en: The directory could not be created.
cs_CZ: Adresář nebylo možné vytvořit.

en: The directory was created but could not be removed.
cs_CZ: Adresář byl vytvořen, ale není možné ho odstranit.

en: The engine passes the result of a rule to the following one.
cs_CZ: Vyhodnocený výsledek pravidla se předá následujícímu pravidlu.

en: The engine stops on the first checked rule.
cs_CZ: Vyhodnocování se zastaví u prvního zaškrtnutého pravidla.

en: The engine treats all the rules.
cs_CZ: Vyhodnotí všechna pravidla.

en: The file already exists
cs_CZ: Soubor již existuje

en: The file could not be created.
cs_CZ: Soubor nebylo možné vytvořit.

en: The file is valid. Upload is successful.
cs_CZ: Soubor je platný. Upload byl úspěšný.

en: The file was created but can't be deleted.
cs_CZ: Soubor byl vytvořen, ale není možné ho smazat.

en: The following automatic actions are in error. They require intervention.
cs_CZ: Následující automatizované akce ohlásily chybu a vyžadují Váš zásah.

en: The functionality is found - Perfect!
cs_CZ: Funkcionalita byla ověřena  - výborně!

en: The installation is finished
cs_CZ: Instalace je dokončena

en: The login is not valid. Unable to add the user.
cs_CZ: Přihlašovací jméno není platné. Není možné přidat uživatele.

en: The login is not valid. Unable to update login.
cs_CZ: Přihlašovací jméno není platné. Není možné změnit přihlašovací jméno.

en: The magic_quotes_sybase option isn't active on your server - Perfect!
cs_CZ: Volba magic_quotes_sybase není na vašem serveru aktivní - výborně!

en: The new structure is hierarchical
cs_CZ: Nová struktura je hierarchická

en: The plugin %s is incompatible with this version of GLPI
cs_CZ: Plugin %s není kompatibilní s touto verzí GLPI

en: The required item is already reserved for this timeframe
cs_CZ: Požadovaná položka je již v daném časovém období rezervována.

en: The selected user (%s) has no valid email address. The request has been created, without email confirmation.
cs_CZ: Zvolený uživatel (%s) nemá platnou emailovou adresu. Žádost byla vytvořena bez emailového potvrzení.

en: The server answered: %s
cs_CZ: Server odpověděl: %s

en: The server or/and user field is empty
cs_CZ: Pole server a/nebo uživatel je prázdné

en: The slave database is desynchronized. The difference is of:
cs_CZ: Slave databáze je desynchronizovaná. Rozdíl:

en: The ticket will be added in the entity %s
cs_CZ: Požadavek bude zadán do této entity %s

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
cs_CZ: Nahrávaný soubor překročil hodnotu MAX_FILE_SIZE určenou v HTML formuláři

en: The uploaded file exceeds the post_max_size directive in php.ini
cs_CZ: Nahrávaný soubor překročil hodnotu post_max_size v php.ini

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
cs_CZ: Nahrávaný soubor překročil hodnotu upload_max_filesize v php.ini

en: The uploaded file was only partially uploaded
cs_CZ: Nahrávaný soubor byl nahrán jen částečně

en: The use of a SMTP is needed.
cs_CZ: Je nutné použít SMTP.

en: The user is busy at the selected timeframe.
cs_CZ: Uživatel je ve zvoleném časovém období obsazený.

en: The version of the database is not compatible with the version of the installed files. An update is necessary.
cs_CZ: Verze vaší databáze není kompatibilní s verzí nainstalovaných souborů. Je vyžadována aktualizace.

en: There's already a translation for this field in this language
cs_CZ: V tomto jazyce již existuje překlad tohoto pole

en: These parameters are used as actions in generic rules for assignment to entities
cs_CZ: Tyto parametry jsou použity jako akce ve všeobecných pravidlech pro přiřazení k entitám

en: Think of making a backup before transferring items.
cs_CZ: Přemýšlejte o provedení zálohy před vlastním převodem položek.

en: Third party type | Third party types
cs_CZ[0]: Typ externího subjektu
cs_CZ[1]: Typy externího subjektu
cs_CZ[2]: Typy externího subjektu

en: This is a test email.
cs_CZ: Toto je zkušební email.

en: This is the new hierarchy. If it's complete approve it.
cs_CZ: Toto je nová struktura. Potvrďte, pokud je v pořádku.

en: This item is not part of the FAQ
cs_CZ: Tato položka není součástí nejčastějších dotazů (FAQ)

en: This item is part of the FAQ
cs_CZ: Tato položka je součástí nejčastějších dotazů (FAQ)

en: This item is waiting for approval, do you really want to resolve or close it?
cs_CZ: Tato položka čeká na schválení, opravdu ji chcete vyřešit nebo zavřít?

en: This month
cs_CZ: Tento měsíc

en: This profile is the last with write rights on profiles
cs_CZ: Tento profil je poslední, který má právo pro zápis do profilů

en: This ticket concerns me
cs_CZ: Tento požadavek se mě týká

en: This week
cs_CZ: Tento týden

en: Threads
cs_CZ: Vlákna

en: Threshold of alarm reached for the type of cartridge: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
cs_CZ: Prahová hodnota alarmu pro typ náplně: %1$s - reference %2$s - zbývá %3$d

en: Threshold of alarm reached for the type of consumable: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
cs_CZ: Prahová hodnota alarmu pro typ spotřebního materiálu: %1$s - reference %2$s - zbývá %3$d

en: Thursday
cs_CZ: Čtvrtek

en: Ticket | Tickets
cs_CZ[0]: Požadavek
cs_CZ[1]: Požadavky
cs_CZ[2]: Požadavků

en: Ticket #%1$s %2$s
cs_CZ: Požadavek #%1$s %2$s

en: Ticket %d successfully created
cs_CZ: Požadavek %d byl úspěšně vytvořen

en: Ticket category | Ticket categories
cs_CZ[0]: Kategorie požadavku
cs_CZ[1]: Kategorie požadavku
cs_CZ[2]: Kategorií požadavku

en: Ticket cost | Ticket costs
cs_CZ[0]: Náklady na požadavek
cs_CZ[1]: Náklady na požadavky
cs_CZ[2]: Nákladů na požadavky

en: Ticket creation failed (check mandatory fields)
cs_CZ: Vytvoření požadavku selhalo (zkontrolujte povinná pole)

en: Ticket creation failed (no template)
cs_CZ: Vytvoření požadavku selhalo (žádná šablona)

en: Ticket creation form on login
cs_CZ: Po přihlášení přejít na formulář pro vytvoření požadavku

en: Ticket followup
cs_CZ: Doplňující zprávy požadavku

en: Ticket location
cs_CZ: Umístění požadavku

en: Ticket on linked items | Tickets on linked items
cs_CZ[0]: Požadavek na propojených položkách
cs_CZ[1]: Požadavky na propojených položkách
cs_CZ[2]: Požadavků na propojených položkách

en: Ticket solved
cs_CZ: Vyřešený požadavek

en: Ticket task | Ticket tasks
cs_CZ[0]: Úkol požadavku
cs_CZ[1]: Úkoly požadavku
cs_CZ[2]: Úkolů požadavku

en: Ticket template | Ticket templates
cs_CZ[0]: Šablona požadavku
cs_CZ[1]: Šablony požadavků
cs_CZ[2]: Šablon požadavků

en: Ticket waiting for your approval
cs_CZ: Požadavek čeká na vaše schválení

en: Tickets
cs_CZ: Požadavky

en: Tickets awaiting approval
cs_CZ: Požadavky čekající na schválení

en: Tickets default type
cs_CZ: Výchozí typ požadavků

en: Tickets duration
cs_CZ: Doba trvání požadavků

en: Tickets on pending status
cs_CZ: Požadavky  ve stavu čekání

en: Tickets to be processed
cs_CZ: Požadavky ke zpracování

en: Time | Times
cs_CZ[0]: Čas
cs_CZ[1]: Časy
cs_CZ[2]: Časů

en: Time cost
cs_CZ: Hodinové náklady

en: Time range | Time ranges
cs_CZ[0]: Časový rozsah
cs_CZ[1]: Časové rozsahy
cs_CZ[2]: Časových rozsahů

en: Title
cs_CZ: Název

en: To %s
cs_CZ: Do %s

en: To answer by email, write above this line
cs_CZ: Chcete-li odpovědět emailem, napište jej nad tento řádek

en: To answer by email, write under this line
cs_CZ: Chcete-li odpovědět emailem, napište jej pod tento řádek

en: To be in charge of a ticket
cs_CZ: Zodpovědný za požadavek

en: To be unaware of import
cs_CZ: Ignorovat import

en: To copy/paste in your support request
cs_CZ: Kopírovat/vložit do vaší žádosti o podporu

en: To do
cs_CZ: Má být uděláno

en: To email header
cs_CZ: Hlavička emailu Komu

en: To empty the list of elements to be transferred
cs_CZ: Vyčistit seznam součástí určených k převodu

en: To increase the limit: change max_input_vars or suhosin.post.max_vars in php configuration.
cs_CZ: Pro zvýšení limitu: změnit max_input_vars nebo suhosin.post.max_vars v konfiguraci php.

en: To update
cs_CZ: Aktualizovat

en: Today
cs_CZ: Dnes

en: Too large attached file
cs_CZ: Příliš veliký přiložený soubor

en: Tools
cs_CZ: Nástroje

en: Total
cs_CZ: Celkem

en: Total cost
cs_CZ: Celkové náklady

en: Total count
cs_CZ: Celkový počet

en: Total duration
cs_CZ: Doba trvání celkem

en: Total real duration of treatment of the ticket
cs_CZ: Celková skutečná doba trvání požadavku

en: Total remaining on the budget
cs_CZ: Celkový zůstatek v rozpočtu

en: Total spent on the budget
cs_CZ: Celkové výdaje v rozpočtu

en: Total: %1$d (%2$d new, %3$d used, %4$d worn)
cs_CZ: Celkem: %1$d (%2$d nových, %3$d použitých, %4$d vypotřebovaných)

en: Total: %1$d (%2$d used, %3$d worn)
cs_CZ: Celkem: %1$d (%2$d použitých, %3$d vypotřebovaných)

en: Total: %1$d, New: %2$d, Used: %3$d
cs_CZ: Celkem: %1$d, nových: %2$d, použitých: %3$d

en: Total: Value=%1$s - Account net value=%2$s
cs_CZ: Celkem: Hodnota=%1$s - Zůstatková hodnota=%2$s

en: Transfer
cs_CZ: Převést

en: Transfer and merge
cs_CZ: Převést a sloučit

en: Transfer mode
cs_CZ: Mód převodu

en: Transform this network port to
cs_CZ: Přeměnit tento síťový port na

en: Translation | Translations
cs_CZ[0]: Překlad
cs_CZ[1]: Překlady
cs_CZ[2]: Překlady

en: Translation of dropdowns
cs_CZ: Překlad rozbalovacích nabídek

en: Try again
cs_CZ: Zkusit znovu

en: Try increasing the memory_limit parameter in the php.ini file.
cs_CZ: Zkuste zvětšit parametr memory_limit v souboru php.ini.

en: Tuesday
cs_CZ: Úterý

en: Type | Types
cs_CZ[0]: Typ
cs_CZ[1]: Typy
cs_CZ[2]: Typů

en: Type of component
cs_CZ: Typ komponenty

en: URL of the application
cs_CZ: Adresa (URL) aplikace

en: Unable to add. The user already exist.
cs_CZ: Nelze přidat. Uživatel již existuje.

en: Unable to add. The user already exists.
cs_CZ: Není možno přidat. Uživatel již existuje.

en: Unable to affect the email to an entity
cs_CZ: Není možné přiřadit email k entitě

en: Unable to archive log file: %1$s. %2$s already exists. Wait till next day.
cs_CZ: Není možné archivovat soubor záznamů: %1$s. %2$s už existuje. Počkejte do dalšího dne.

en: Unable to connect to the LDAP directory
cs_CZ: Nelze se připojit k adresáři LDAP

en: Unable to delete archived log file: %s
cs_CZ: Není možné smazat archivní soubor záznamů: %s

en: Unable to find the byte %s
cs_CZ: Nemohu nalézt data %s

en: Unable to get item
cs_CZ: Nelze získat položku

en: Unable to reaffect given elements !
cs_CZ: Nelze znovu ovlivnit dané součásti!

en: Unable to update login. A user already exists.
cs_CZ: Není možné změnit přihlašovací jméno. Uživatel již existuje.

en: Unauthorized access to the file %s
cs_CZ: Neoprávněný přístup k souboru %s

en: Unauthorized access to this file
cs_CZ: Neoprávněný přístup k tomuto souboru

en: Unauthorized file type
cs_CZ: Neplatný typ souboru

en: Unavailable
cs_CZ: Není k dispozici

en: Uncategorized software
cs_CZ: Neroztříděný software

en: Uncheck all
cs_CZ: Odškrtnout vše

en: Undefined function %s (for cron)
cs_CZ: Nedefinovaná funkce %s (pro cron)

en: Undefined interface
cs_CZ: Nedefinované rozhraní

en: Under observation
cs_CZ: Probíhá zkoumání

en: Uninstall the software
cs_CZ: Odinstalovat software

en: Uninstalling a cartridge
cs_CZ: Odinstalace náplně

en: Unique fields
cs_CZ: Jedinečné(á) pole

en: Unit management
cs_CZ: Dílčí správa

en: Unknown error
cs_CZ: Neznámá chyba

en: Unknown file
cs_CZ: Neznámý soubor

en: Unknown interface
cs_CZ: Neznámé rozhraní

en: Unknown network
cs_CZ: Neznámá síť

en: Unknown network port
cs_CZ: Neznámý síťový port

en: Unknown ticket
cs_CZ: Neznámý požadavek

en: Unlimited
cs_CZ: Neomezeně

en: Unlimited memory - Perfect!
cs_CZ: Neomezená paměť - skvělé!

en: Unlock a link with an item
cs_CZ: Odemknout odkaz na položku

en: Unlock an item
cs_CZ: Odemknout položku

en: Unlock components
cs_CZ: Odemknout komponenty

en: Unlock the component
cs_CZ: Odemknout komponentu

en: Unlock the item
cs_CZ: Odemknout položku

en: Unofficial translations are also available
cs_CZ: Neoficiální překlady jsou také k dispozici

en: Unpublished
cs_CZ: Nepublikováno

en: Untagged
cs_CZ: Neoznačený

en: Update
cs_CZ: Změnit

en: Update (actor)
cs_CZ: Aktualizovat (účastník)

en: Update Source | Update Sources
cs_CZ[0]: Zdroj aktualizace
cs_CZ[1]: Zdroje aktualizací
cs_CZ[2]: Zdrojů aktualizací

en: Update all
cs_CZ: Změnit všechno

en: Update an item
cs_CZ: Změnit položku

en: Update auth and sync
cs_CZ: Aktualizace autentizace a synchronizace

en: Update authentification method to
cs_CZ: Změnit autentizační metodu na

en: Update followups (author)
cs_CZ: Změnit doplňující zprávy (autor)

en: Update helpdesk parameters
cs_CZ: Změnit parametry helpdesku

en: Update method for user authentication and synchronization
cs_CZ: Změnit metodu pro ověřování a synchronizaci uživatele

en: Update notes
cs_CZ: Změnit poznámky

en: Update of a change
cs_CZ: Úprava Změny

en: Update of a followup
cs_CZ: Změna doplňující zprávy

en: Update of a problem
cs_CZ: Úprava Problému

en: Update of a project
cs_CZ: Změnit projekt

en: Update of a project task
cs_CZ: Změnit úkol v projektu

en: Update of a reservation
cs_CZ: Změna rezervace

en: Update of a task
cs_CZ: Změna úkolu

en: Update of a ticket
cs_CZ: Změna požadavku

en: Update of the field
cs_CZ: Změna pole

en: Update parameters
cs_CZ: Změnit parametry

en: Update password
cs_CZ: Změnit heslo

en: Update printer counter
cs_CZ: Aktualizovat počítadlo tiskárny

en: Update source | Update sources
cs_CZ[0]: Aktualizovat zdroje
cs_CZ[1]: Aktualizovat zdroje
cs_CZ[2]: Aktualizovat zdroje

en: Update successful, your database is up to date
cs_CZ: Aktualizace byla úspěšná, vaše databáze je aktuální

en: Update the approval request to %s
cs_CZ: Změnit žádost o schválení pro %s

en: Update the item
cs_CZ: Změnit položku

en: Update the item's notes
cs_CZ: Změnit poznámky položky

en: Update to %s
cs_CZ: Změnit na %s

en: Upgrade
cs_CZ: Aktualizovat

en: Upload directory doesn't exist
cs_CZ: Adresář pro nahrání neexistuje

en: Upload successful
cs_CZ: Úspěšné načtení

en: Uppercase
cs_CZ: Velké písmeno

en: Urgency
cs_CZ: Naléhavost

en: Urgency or impact used in actions, think to add Prioriy: recompute action if needed.
cs_CZ: Naléhavost nebo dopad je použito v akcích, přemýšlejte o přidání Priority: v případě potřeby přepočítejte akci.

en: Use DN in the search
cs_CZ: Použít DN ve vyhledávání

en: Use GLPI
cs_CZ: Používat GLPI

en: Use GLPI in mode
cs_CZ: Použít mód GLPI

en: Use Kerberos authentication
cs_CZ: Použít ověřování přes Kerberos

en: Use TLS
cs_CZ: Použít TLS

en: Use a FTP installed file
cs_CZ: Použít soubor uložený na FTP

en: Use as a solution
cs_CZ: Použít řešení

en: Use date
cs_CZ: Datum použití

en: Use mail date, instead of collect one
cs_CZ: Použijte datum emailu místo jednoho z těchto

en: Use paged results
cs_CZ: Použít stránkování výsledků

en: Use rich text for helpdesk
cs_CZ: Použijte formátovaný text pro helpdesk

en: Use rule for
cs_CZ: Použít pravidlo pro

en: Use the slave for the search engine
cs_CZ: Použít slave pro vyhledávač

en: Use unitary management
cs_CZ: Použít jednotnou správu

en: Used cartridges
cs_CZ: Použité náplně

en: Used consumables
cs_CZ: Použitý spotřební materiál

en: Used items
cs_CZ: Používané položky

en: Used on
cs_CZ: Použitých v

en: User | Users
cs_CZ[0]: Uživatel
cs_CZ[1]: Uživatelé
cs_CZ[2]: Uživatelů

en: User DN
cs_CZ: Uživatelovo DN

en: User attribute containing its groups
cs_CZ: Atribut uživatele obsahující jeho skupiny

en: User category | User categories
cs_CZ[0]: Kategorie uživatele
cs_CZ[1]: Kategorie uživatelů
cs_CZ[2]: Kategorií uživatelů

en: User display
cs_CZ: Uživatelské zobrazení

en: User featuring a single profile
cs_CZ: Uživatel s jediným profilem

en: User featuring the profile
cs_CZ: Uživatel s tímto profilem

en: User information
cs_CZ: Informace o uživateli

en: User missing in LDAP directory
cs_CZ: Chybějící uživatel v adresáři LDAP

en: User not authorized to connect in GLPI
cs_CZ: Uživatel není autorizován pro připojení k GLPI

en: User not found or several users found
cs_CZ: Uživatel nenalezen nebo jich bylo nalezeno více

en: User of project team
cs_CZ: Uživatel projektového týmu

en: User or group updated. The connected items have been moved in the same values.
cs_CZ: Uživatel nebo skupina změněno. Připojené položky byly přesunuty se stejnými hodnotami.

en: User title | Users titles
cs_CZ[0]: Titul uživatele
cs_CZ[1]: Tituly uživatele
cs_CZ[2]: Titulů uživatele

en: User with a single profile
cs_CZ: Uživatel s jediným profilem

en: Valid
cs_CZ: Platné

en: Valid license
cs_CZ: Platná licence

en: Valid licenses
cs_CZ: Platné licence

en: Valid since
cs_CZ: Platné od kdy

en: Valid tags
cs_CZ: Platné příznaky

en: Valid to %s
cs_CZ: Platnost do %s

en: Valid until
cs_CZ: Platné do kdy

en: Validate
cs_CZ: Ověření

en: Validate a request
cs_CZ: Schválit žádost

en: Validate an incident
cs_CZ: Schválit poruchy

en: Validation | Validations
cs_CZ[0]: Potvrzení
cs_CZ[1]: Potvrzení
cs_CZ[2]: Potvrzení

en: Validation request
cs_CZ: Schválení žádosti

en: Validation request answer
cs_CZ: Schvalovací odpověď na žádost

en: Value
cs_CZ: Hodnota

en: Values for the generic rules for assignment to entities
cs_CZ: Hodnoty pro všeobecná pravidla pro přiřazení k entitám

en: Values used in the interface to search users from a LDAP directory
cs_CZ: Hodnoty použité v rozhraní pro vyhledání uživatelů z LDAP adresáře

en: Version | Versions
cs_CZ[0]: Verze
cs_CZ[1]: Verze
cs_CZ[2]: Verzí

en: Version comments
cs_CZ: Poznámky k verzi

en: Version in use
cs_CZ: Použitá verze

en: Version name
cs_CZ: Název verze

en: Version of the operating system | Versions of the operating system
cs_CZ[0]: Verze operačního systému
cs_CZ[1]: Verze operačního systému
cs_CZ[2]: Verzí operačního systému

en: View | Views
cs_CZ[0]: Pohled
cs_CZ[1]: Pohledy
cs_CZ[2]: Pohledů

en: View updated users
cs_CZ: Zobrazit změněné uživatele

en: Virtual machine | Virtual machines
cs_CZ[0]: Virtuální stroj
cs_CZ[1]: Virtuální stroje
cs_CZ[2]: Virtuálních strojů

en: Virtual machine UUID
cs_CZ: UUID virtuálního stroje

en: Virtual machine processor number
cs_CZ: Číslo procesoru virtuálního stroje

en: Virtual ports
cs_CZ: Virtuální porty

en: Virtualization model | Virtualization models
cs_CZ[0]: Virtualizační model
cs_CZ[1]: Virtualizační modely
cs_CZ[2]: Virtualizačních modelů

en: Virtualization system | Virtualization systems
cs_CZ[0]: Virtualizační systém
cs_CZ[1]: Virtualizační systémy
cs_CZ[2]: Virtualizačních systémů

en: Visibility
cs_CZ: Viditelnost

en: Visibility end date
cs_CZ: Viditelné datum konce

en: Visibility start date
cs_CZ: Viditelné datum začátku

en: Visible for a change
cs_CZ: Viditelné pro změnu

en: Visible for a problem
cs_CZ: Viditelné pro problém

en: Visible for a request
cs_CZ: Viditelné pro žádost

en: Visible for an incident
cs_CZ: Viditelné pro poruchu

en: Visible in a project
cs_CZ: Viditelné v projektu

en: Visible in a ticket
cs_CZ: Viditelnost na požadavku

en: Visible in the simplified interface
cs_CZ: Viditelné ve zjednodušeném rozhraní

en: Visible since
cs_CZ: Viditelné od kdy

en: Visible until
cs_CZ: Viditelné do kdy

en: Volume | Volumes
cs_CZ[0]: Jednotka
cs_CZ[1]: Jednotky
cs_CZ[2]: Jednotek

en: Waiting for approval
cs_CZ: Čeká na schválení

en: Waiting time
cs_CZ: Čas čekání

en: Warning
cs_CZ: Upozornění

en: Warning before running rename based on the dictionary rules
cs_CZ: Varování před spuštěním přejmenování založeném na pravidlech slovníku

en: Warning state color
cs_CZ: Barva varovného stavu

en: Warning state threshold
cs_CZ: Mezní hranice varovného stavu

en: Warning! This operation can put merged software in the dustbin.<br>Sure to notify your users.
cs_CZ: Varování! Tato operace může vyhodit sloučený software do koše.<br>Upozorněte na to uživatele.

en: Warning, your actual database will be totaly overwriten by the database you want to restore !!!
cs_CZ: Upozornění, vaše aktuální databáze bude kompletně přepsána databází, kterou chcete obnovit !!!

en: Warning: The request exceeds the limit of the directory. The results are only partial.
cs_CZ: Upozornění: Požadavek přesáhl omezení adresáře. Výsledky jsou pouze částečné.

en: Warranty duration
cs_CZ: Doba záruky

en: Warranty expiration date
cs_CZ: Datum konce záruky

en: Warranty extension value
cs_CZ: Hodnota na konci záruky

en: Warranty information
cs_CZ: Záruční informace

en: Watcher | Watchers
cs_CZ[0]: Pozorovatel
cs_CZ[1]: Pozorovatelé
cs_CZ[2]: Pozorovatelů

en: Watcher group | Watcher groups
cs_CZ[0]: Skupiny pozorovatele
cs_CZ[1]: Skupiny pozorovatele
cs_CZ[2]: Skupiny pozorovatele

en: Watcher group except manager users
cs_CZ: Skupina pozorovatelů vyjma vedoucích skupiny

en: Watcher group manager
cs_CZ: Vedoucí skupiny pozorovatele

en: Watcher user
cs_CZ: Pozorovatel

en: Way of sending emails
cs_CZ: Způsob odesílání emailů

en: Web Link
cs_CZ: Webový odkaz

en: Web link
cs_CZ: Webový odkaz

en: Web link to approval the solution
cs_CZ: Webový odkaz na schválení řešení

en: Website
cs_CZ: Webová stránka

en: Wednesday
cs_CZ: Středa

en: Week
cs_CZ: Týden

en: When connecting or updating
cs_CZ: V případě připojení nebo aktualizace

en: When disconnecting
cs_CZ: V případě odpojení

en: Wifi mode
cs_CZ: Wifi mód

en: Wifi network | Wifi networks
cs_CZ[0]: Wifi síť
cs_CZ[1]: Wifi sítě
cs_CZ[2]: Wifi sítí

en: Wifi network type
cs_CZ: Typ Wifi sítě

en: Wifi port
cs_CZ: Wifi portů

en: Wifi protocol version
cs_CZ: verze Wifi protokolu

en: Withdraw dynamic authorizations and groups
cs_CZ: Odebrat dynamická oprávnění a skupiny

en: Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s day | Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s days
cs_CZ[0]: Bez odpovědi bude požadavek automaticky uzavřen za %s den
cs_CZ[1]: Bez odpovědi bude požadavek automaticky uzavřen za %s dny
cs_CZ[2]: Bez odpovědi bude požadavek automaticky uzavřen za %s dny

en: Without name
cs_CZ: Bez jména

en: Without title
cs_CZ: Bez názvu

en: Work in progress...
cs_CZ: Zpracovává se...

en: Worn cartridges
cs_CZ: Vypotřebované náplně

en: Write
cs_CZ: Psát

en: Writer
cs_CZ: Autor

en: Writing ability
cs_CZ: Schopnost zapisovat

en: Written
cs_CZ: Zapsáno

en: X-Auto-Response-Suppress email header
cs_CZ: Hlavička emailu X-Auto-Response-Suppress

en: X-Priority email header
cs_CZ: Hlavička emailu X-Priority

en: X-UCE-Status email header
cs_CZ: Hlavička emailu X-UCE-Status

en: XML Dump
cs_CZ: Výpis XML

en: YYYY-MM-DD
cs_CZ: RRRR-MM-DD

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: Yes - Restrict to global management for manual add
cs_CZ: Ano - omezit při globální správě možnost ručního zadávání

en: Yes - Restrict to unit management for manual add
cs_CZ: Ano - omezit při dílčí správě možnost ručního zadávání

en: Yes if empty
cs_CZ: Ano, pokud je prázdný

en: Yes if equal
cs_CZ: Ano, pokud je roven

en: You are not allowed to change the visibility flag for child entities.
cs_CZ: Nemáte povoleno měnit vlastnost viditelnosti pro podřízené entity.

en: You are trying to use GLPI with outdated files compared to the version of the database. Please install the correct GLPI files corresponding to the version of your database.
cs_CZ: Snažíte se používat GLPI se zastaralými soubory ve srovnání s verzí databáze. Prosím, nainstalujte správné GLPI soubory odpovídající verzi vaší databáze.

en: You can also replace all uses of this dropdown by another.
cs_CZ: Také můžete nahradit všechny výskyty této rozbalovací nabídky jinou.

en: You can also specify a root location which will include all the generated locations.
cs_CZ: Také můžete určit umístění kořenové složky, které bude obsahovat všechna vytvořená umístění.

en: You can continue to add elements to be transferred or execute the transfer now
cs_CZ: Můžete pokračovat v přidávání součástí určených k převodu nebo můžete spustit převod.

en: You can delete or modify these accounts as well as the initial data.
cs_CZ: Tyto účty můžete smazat nebo upravit, stejně jako výchozí údaje.

en: You can delete this migration error
cs_CZ: Můžete smazat tuto migrační chybu

en: You can't delete that item by massive actions, because it has sub-items
cs_CZ: Nemůžete smazat tuto položkou pomocí hromadných akcí, protože obsahuje pod-položky.

en: You can't delete that item, because it has sub-items
cs_CZ: Toto umístění nelze smazat, protože má pod-umístění

en: You can't delete that item, because it is used for one or more items
cs_CZ: Nemůžete smazat tuto položku, protože je použita pro jednu nebo více položek

en: You didn't select a database!
cs_CZ: Nezvolili jste databázi!

en: You don't have access to this application because your account was deactivated or removed
cs_CZ: Nemáte přístup k této aplikaci, protože Váš účet byl deaktivován nebo odebrán

en: You don't have permission to perform this action.
cs_CZ: Nemáte oprávnění k provedení této akce.

en: You don't have right to connect
cs_CZ: Nemáte právo se připojit

en: You don't have right to see all tickets
cs_CZ: Nemáte oprávnění zobrazit všechny požadavky

en: You don't need the "migration cleaner" tool anymore...
cs_CZ: Nástroj pro vyčištění po migraci již nepotřebujete...

en: You have been made a request to reset your account password.
cs_CZ: Požádali jste o resetování hesla k vašemu účtu.

en: You have been redirected because you no longer have access to this item
cs_CZ: Byli jste přesměrováni, protože už nemáte přístup k této položce

en: You have been redirected because you no longer have access to this ticket
cs_CZ: Byli jste přesměrováni, protože už nemáte přístup k tomuto požadavku

en: You have more automatic actions which need to run each minute than the number allow each run. Increase this config.
cs_CZ: Máte víc automatizovaných akcí, které potřebují běžet každou minutu, než je pro jeden běh povoleno. Zvyšte to v konfiguraci.

en: You have not recorded any bookmarks yet
cs_CZ: Dosud nemáte uloženy žádné záložky

en: You have the latest available version
cs_CZ: Máte poslední dostupnou verzi

en: You must accept cookies to reach this application
cs_CZ: Pro spuštění této aplikace musíte povolit cookies

en: You must activate the JavaScript function of your browser
cs_CZ: Musíte aktivovat JavaScript ve vašem prohlížeči

en: You must desactivate the Session_use_trans_id option in your php.ini
cs_CZ: V php.ini musíte deaktivovat volbu Session_use_trans_id.

en: You must install at least PHP 5.3.0.
cs_CZ: Musíte nainstalovat minimálně PHP 5.3.0.

en: You must install the MySQL Improved extension for PHP.
cs_CZ: Musíte nainstalovat MySQLi rozšíření pro PHP.

en: You must now proceed to updating your database content
cs_CZ: Nyní budete pokračovat aktualizací obsahu vaší databáze

en: You will find it on the GLPI-PROJECT.org site.
cs_CZ: Najdete na webu GLPI-PROJECT.org.

en: You will lose the formatting of your data
cs_CZ: Ztratíte formátování vašich dat

en: Your PHP parser was compiled without the IMAP functions
cs_CZ: Váš překladač PHP byl zkompilován bez funkcí IMAP

en: Your email could not be processed.
    If the problem persists, contact the administrator
cs_CZ: Váš email se nepodařilo zpracovat.
    Pokud problém přetrvává, obraťte se na správce

en: Your observed tickets
cs_CZ: Vaše požadavky k prozkoumání

en: Your parser PHP is not installed with sessions support!
cs_CZ: Váš překladač PHP není nainstalován s podporou sezení (sessions)!

en: Your password reset request has expired or is invalid. Please renew it.
cs_CZ: Žádost o resetování hesla vypršela nebo je neplatná. Obnovte ji, prosím.

en: Your planning
cs_CZ: Vaše plánování

en: Your problems in progress
cs_CZ: Váš problém se zpracovává

en: Your rejected tickets
cs_CZ: Vaše odmítnuté požadavky

en: Your ticket has been registered, its treatment is in progress.
cs_CZ: Váš požadavek byl zaregistrován, probíhá jeho řešení.

en: Your tickets in progress
cs_CZ: Vaše zpracovávané požadavky

en: Your tickets to close
cs_CZ: Vaše požadavky k uzavření

en: Your tickets to validate
cs_CZ: Vaše požadavky ke schválení

en: ^Top^
cs_CZ: ^Nahoru^

[ctx: adjective]
en: Invalid
cs_CZ: Neplatné

[ctx: adjective]
en: Valid
cs_CZ: Platné

en: after
cs_CZ: po

en: and
cs_CZ: a

en: and/or
cs_CZ: a/nebo

[ctx: authentication]
en: Enabled
cs_CZ: Zapnuto

en: before
cs_CZ: před

en: bus ID
cs_CZ: ID sběrnice

en: but you can do it by the form of the item
cs_CZ: ale můžete to udělat pomocí formuláře položky

[ctx: button]
en: Add
cs_CZ: Přidat

[ctx: button]
en: Add a contact
cs_CZ: Přidat kontakt

[ctx: button]
en: Add a contract
cs_CZ: Přidat smlouvu

[ctx: button]
en: Add a delegatee
cs_CZ: Přidat zástupce

[ctx: button]
en: Add a document
cs_CZ: Přidat dokument

[ctx: button]
en: Add a license
cs_CZ: Přidat licenci

[ctx: button]
en: Add a manager
cs_CZ: Přidat vedoucího

[ctx: button]
en: Add a new file
cs_CZ: Přidat nový soubor

[ctx: button]
en: Add a supplier
cs_CZ: Přidat dodavatele

[ctx: button]
en: Add a task
cs_CZ: Přidat úkol

[ctx: button]
en: Add a user
cs_CZ: Přidat uživatele

[ctx: button]
en: Add a version
cs_CZ: Přidat verzi

[ctx: button]
en: Add an item
cs_CZ: Přidat položku

[ctx: button]
en: Add consumables
cs_CZ: Přidat spotřební materiál

[ctx: button]
en: Add to transfer list
cs_CZ: Přidat do seznamu k přesunu

[ctx: button]
en: Associate
cs_CZ: Přiřadit

[ctx: button]
en: Associate an existing document
cs_CZ: Přiřadit existující dokument

[ctx: button]
en: Browse
cs_CZ: Procházet

[ctx: button]
en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

[ctx: button]
en: Change the authentication method
cs_CZ: Změnit metodu ověřování

[ctx: button]
en: Clean
cs_CZ: Vyčistit

[ctx: button]
en: Confirm
cs_CZ: Potvrdit

[ctx: button]
en: Connect
cs_CZ: Připojit

[ctx: button]
en: Delete permanently
cs_CZ: Smazat trvale

[ctx: button]
en: Delete permanently and remove devices
cs_CZ: Odstranit trvale včetně zařízení

[ctx: button]
en: Delete permanently but keep devices
cs_CZ: Odstranit trvale, ale ponechat zařízení

[ctx: button]
en: Delete permanently even if linked items
cs_CZ: Tvale smazat i když jsou odkazované položky

[ctx: button]
en: Disable
cs_CZ: Deaktivovat

[ctx: button]
en: Disconnect
cs_CZ: Odpojit

[ctx: button]
en: Dissociate
cs_CZ: Zrušit přiřazení

[ctx: button]
en: Drag and drop or paste image
cs_CZ: Přetáhněte a pusťte nebo vložte obrázek

[ctx: button]
en: Duplicate
cs_CZ: Zkopírovat

[ctx: button]
en: Enable
cs_CZ: Aktivovat

[ctx: button]
en: Get email tickets now
cs_CZ: Získat požadavky z emailu nyní

[ctx: button]
en: Give
cs_CZ: Dát

[ctx: button]
en: Install
cs_CZ: Nainstalovat

[ctx: button]
en: Link tickets
cs_CZ: Vytvořit související požadavky

[ctx: button]
en: Manage
cs_CZ: Spravovat

[ctx: button]
en: Merge
cs_CZ: Spojit

[ctx: button]
en: Move
cs_CZ: Přesunout

[ctx: button]
en: Paste image
cs_CZ: Vložit obrázek

[ctx: button]
en: Post
cs_CZ: Odeslat

[ctx: button]
en: Put in dustbin
cs_CZ: Vyhodit do koše

[ctx: button]
en: Remove a contract
cs_CZ: Odstranit smlouvu

[ctx: button]
en: Remove a document
cs_CZ: Odstranit dokument

[ctx: button]
en: Remove a user
cs_CZ: Odstranit uživatele

[ctx: button]
en: Remove an item
cs_CZ: Odstranit položku

[ctx: button]
en: Replace
cs_CZ: Nahradit

[ctx: button]
en: Restore
cs_CZ: Obnovit

[ctx: button]
en: Save
cs_CZ: Uložit

[ctx: button]
en: Search
cs_CZ: Hledat

[ctx: button]
en: Send
cs_CZ: Odeslat

[ctx: button]
en: Show
cs_CZ: Zobrazit

[ctx: button]
en: Synchronize
cs_CZ: Synchronizovat

[ctx: button]
en: Test
cs_CZ: Testovat

[ctx: button]
en: To change
cs_CZ: Bude změněno

[ctx: button]
en: Uninstall
cs_CZ: Odinstalovat

[ctx: button]
en: Unlock
cs_CZ: Odemknout

[ctx: button]
en: Update
cs_CZ: Aktualizovat

[ctx: button]
en: Upgrade
cs_CZ: Aktualizovat

[ctx: button]
en: Use
cs_CZ: Použít

en: can't connect to the database
cs_CZ: Nemohu se připojit do databáze

[ctx: cartridge]
en: New | New
cs_CZ[0]: Nová
cs_CZ[1]: Nové
cs_CZ[2]: Nové

[ctx: cartridge]
en: Used | Used
cs_CZ[0]: Použitá
cs_CZ[1]: Použité
cs_CZ[2]: Použitých

[ctx: cartridge]
en: Worn | Worn
cs_CZ[0]: Vypotřebované
cs_CZ[1]: Vypotřebované
cs_CZ[2]: Vypotřebovaných

[ctx: change]
en: Test
cs_CZ: Testovat

[ctx: consumable]
en: New | New
cs_CZ[0]: Nový
cs_CZ[1]: Nové
cs_CZ[2]: Nové

en: contains
cs_CZ: obsahuje

en: default criterion
cs_CZ: Výchozí kritérium

en: default_value must be 0 or 1
cs_CZ: default_value musí být 0 nebo 1

en: default_value must be numeric
cs_CZ: default_value musí být číslo

en: does not contain
cs_CZ: neobsahuje

en: does not exist
cs_CZ: neexistuje

en: exists
cs_CZ: existuje

en: finished by
cs_CZ: ukončeno kým

en: from
cs_CZ: Od

en: generated on %s
cs_CZ: vygenerováno %s

en: glpi/glpi for the administrator account
cs_CZ: glpi/glpi pro účet administrátora

[ctx: impact]
en: All
cs_CZ: Všechno

[ctx: impact]
en: At least high
cs_CZ: Vysoký

[ctx: impact]
en: At least low
cs_CZ: Nízký

[ctx: impact]
en: At least medium
cs_CZ: Střední

[ctx: impact]
en: At least very high
cs_CZ: Velmi vysoký

[ctx: impact]
en: At least very low
cs_CZ: Velmi nízký

[ctx: impact]
en: High
cs_CZ: Vysoký

[ctx: impact]
en: Low
cs_CZ: Nízký

[ctx: impact]
en: Medium
cs_CZ: Střední

[ctx: impact]
en: Very high
cs_CZ: Velmi vysoký

[ctx: impact]
en: Very low
cs_CZ: Velmi nízký

en: is
cs_CZ: je

en: is already present in GLPI
cs_CZ: už je přítomen v GLPI

en: is empty in GLPI
cs_CZ: je prázdné v GLPI

en: is not
cs_CZ: není

[ctx: item]
en: State
cs_CZ: Stav

en: item not linked to an object
cs_CZ: položka není spojena s objektem

en: last Friday
cs_CZ: minulý pátek

en: last Monday
cs_CZ: minulé pondělí

en: last Saturday
cs_CZ: minulá sobota

en: last Sunday
cs_CZ: minulá neděle

en: last Thursday
cs_CZ: minulý čtvrtek

en: last Tuesday
cs_CZ: minulé úterý

en: last Wednesday
cs_CZ: minulá středa

en: last criterion
cs_CZ: Poslední kritérium

en: ldap_start_tls does not exist
cs_CZ: ldap_start_tls neexistuje

[ctx: location]
en: State
cs_CZ: Stát

en: magic_quotes_sybase extension test
cs_CZ: Test rozšíření magic_quotes_sybase

en: mbstring extension not found. Warning with charsets used.
cs_CZ: Rozšíření mbstring nenalezeno. Upozornění týkající se použité znakové sady.

[ctx: name]
en: Update
cs_CZ: Změna

en: normal/normal for the normal account
cs_CZ: normal/normal (pro normální účet)

en: not under
cs_CZ: ne pod

en: on Saturday
cs_CZ: v sobotu

en: on week
cs_CZ: během týdne

en: optimize
cs_CZ: optimalizovat

en: or
cs_CZ: nebo

[ctx: periodicity]
en: Daily
cs_CZ: Denní

[ctx: periodicity]
en: Monthly
cs_CZ: Měsíční

[ctx: periodicity]
en: None
cs_CZ: Žádný

[ctx: periodicity]
en: Weekly
cs_CZ: Týdenní

[ctx: person]
en: Title
cs_CZ: Název

[ctx: phone]
en: Number
cs_CZ: Číslo

[ctx: phone]
en: Number of licenses
cs_CZ: Počet licencí

[ctx: plugin]
en: Enabled
cs_CZ: Zapnuto

[ctx: plugin]
en: Installed / not activated
cs_CZ: Instalováno / neaktivováno

[ctx: plugin]
en: Installed / not configured
cs_CZ: Instalováno / nenakonfigurováno

[ctx: plugin]
en: Not installed
cs_CZ: Nenainstalováno

en: post-only/postonly for the postonly account
cs_CZ: post-only/postonly (pro účet postonly- pouze zasílání)

[ctx: price]
en: Value
cs_CZ: Hodnota

[ctx: priority]
en: All
cs_CZ: Všechno

[ctx: priority]
en: At least high
cs_CZ: Vysoká

[ctx: priority]
en: At least low
cs_CZ: Nízká

[ctx: priority]
en: At least medium
cs_CZ: Střední

[ctx: priority]
en: At least very high
cs_CZ: Velmi vysoká

[ctx: priority]
en: At least very low
cs_CZ: Velmi nízká

[ctx: priority]
en: High
cs_CZ: Vysoká

[ctx: priority]
en: Low
cs_CZ: Nízká

[ctx: priority]
en: Major
cs_CZ: Hlavní

[ctx: priority]
en: Medium
cs_CZ: Střední

[ctx: priority]
en: Very high
cs_CZ: Velmi vysoká

[ctx: priority]
en: Very low
cs_CZ: Velmi nízká

[ctx: quantity]
en: Number
cs_CZ: Číslo

[ctx: quantity]
en: Number of associated items
cs_CZ: Počet přiřazených položek

[ctx: quantity]
en: Number of changes
cs_CZ: Počet změn

[ctx: quantity]
en: Number of contracts
cs_CZ: Počet smluv

[ctx: quantity]
en: Number of documents
cs_CZ: Počet dokumentů

[ctx: quantity]
en: Number of followups
cs_CZ: Počet doplňujících zpráv

[ctx: quantity]
en: Number of installations
cs_CZ: Počet instalací

[ctx: quantity]
en: Number of items
cs_CZ: Počet položek

[ctx: quantity]
en: Number of lines
cs_CZ: Počet řádků

[ctx: quantity]
en: Number of linked tickets
cs_CZ: Počet souvisejících požadavků

[ctx: quantity]
en: Number of problems
cs_CZ: Počet problémů

[ctx: quantity]
en: Number of tasks
cs_CZ: Počet úkolů

[ctx: quantity]
en: Number of team members
cs_CZ: Počet členů týmu

[ctx: quantity]
en: Number of tickets
cs_CZ: Počet požadavků

[ctx: quantity]
en: Processors number
cs_CZ: Počet procesorů

en: regular expression does not match
cs_CZ: regulární výraz se neshoduje

en: regular expression matches
cs_CZ: kontroly regulárních výrazů

en: run script as apache user
cs_CZ: spustit skript jako uživatel apache

en: send contract alert failed
cs_CZ: poslat upozornění ohledně smlouvy se nezdařilo

en: send infocom alert failed
cs_CZ: poslat upozornění ohledně finančních informací se nezdařilo

en: session.auto_start is activated. See .htaccess file in the GLPI root for more information.
cs_CZ: session.auto_start je aktivováno. Více informací naleznete v souboru .htaccess v kořenové složce GLPI.

[ctx: setup]
en: General
cs_CZ: Obecné

en: starting with
cs_CZ: začíná s

[ctx: status]
en: Accepted
cs_CZ: Přijato

[ctx: status]
en: Closed
cs_CZ: Uzavřeno

[ctx: status]
en: New
cs_CZ: Nové

[ctx: status]
en: Not closed
cs_CZ: Neuzavřeno

[ctx: status]
en: Not solved
cs_CZ: Nevyřešeno

[ctx: status]
en: Processing (assigned)
cs_CZ: Zpracováváno (přiděleno)

[ctx: status]
en: Processing (planned)
cs_CZ: Zpracováváno (naplánováno)

[ctx: status]
en: Solved
cs_CZ: Vyřešeno

[ctx: status]
en: Solved + Closed
cs_CZ: Vyřešeno + Uzavřeno

[ctx: survey]
en: Answered | Answered
cs_CZ[0]: Zodpovězeno
cs_CZ[1]: Zodpovězeno
cs_CZ[2]: Zodpovězeno

en: tech/tech for the technician account
cs_CZ: tech/tech (pro účet technika)

en: this port
cs_CZ: tento port

[ctx: ticket]
en: New
cs_CZ: Nové

[ctx: ticket]
en: Solved | Solved
cs_CZ[0]: Vyřešeno
cs_CZ[1]: Vyřešeno
cs_CZ[2]: Vyřešeno

en: to
cs_CZ: Do

en: to see the entity and its sub-entities
cs_CZ: zobrazit tuto entitu a její pod-entity

en: tree structure
cs_CZ: stromová struktura

en: under
cs_CZ: pod

[ctx: urgency]
en: All
cs_CZ: Všechno

[ctx: urgency]
en: At least high
cs_CZ: Vysoká

[ctx: urgency]
en: At least low
cs_CZ: Nízká

[ctx: urgency]
en: At least medium
cs_CZ: Střední

[ctx: urgency]
en: At least very high
cs_CZ: Velmi vysoká

[ctx: urgency]
en: At least very low
cs_CZ: Velmi nízká

[ctx: urgency]
en: High
cs_CZ: Vysoká

[ctx: urgency]
en: Low
cs_CZ: Nízká

[ctx: urgency]
en: Medium
cs_CZ: Střední

[ctx: urgency]
en: Very high
cs_CZ: Velmi vysoká

[ctx: urgency]
en: Very low
cs_CZ: Velmi nízká

en: version
cs_CZ: Verze

en: webcal:// synchronization
cs_CZ: webcal:// Synchronizace

en: with email response
cs_CZ: s odpovědí emailem

en: without email response
cs_CZ: bez odpovědi emailem

en: x509 certificate authentication
cs_CZ: ověření x509 certifikátu

en: you may have to add a network
cs_CZ: budete muset přidat síť
