GLPI Project - en to de_DE translation catalogue (2652 entries)

en: GLPI - Authentication
de_DE: GLPI - Authentifizierung

en: Authentication
de_DE: Authentifizierung

en: Login
de_DE: Benutzername

en: Password
de_DE: Passwort

[ctx: button]
en: Post
de_DE: Abschicken

en: Forgotten password?
de_DE: Passwort vergessen?

en: You must activate the JavaScript function of your browser
de_DE: Die JavaScript Funktion von Browser muss aktiviert sein

en: You must accept cookies to reach this application
de_DE: Cookies müssen aktiviert sein

en: Checking write permissions for session files
de_DE: Überprüfe Schreibzugriff für Session Dateien

en: Invalid use of session ID
de_DE: Ungültige Nutzung der Session ID

en: Access to the Frequently Asked Questions
de_DE: FAQ-Zugang

note: TRANS: %1$s is device name, %2$s is port name
en: %1$s - The port %2$s
de_DE: %1$s - Der Anschluss %2$s

note: TRANS: %1$s is a string (device name - port name...), %2$s is network outlet name
en: %1$s - Network outlet %2$s
de_DE: %1$s - Netzwerkausgang  %2$s

en: Email followup
de_DE: E-Mail Benachrichtigung

en: Email | Emails
de_DE[0]: E-Mail
de_DE[1]: E-Mails

[ctx: button]
en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: Comments
de_DE: Kommentare

en: All
de_DE: Alle

en: None
de_DE: Keine

en: Warning
de_DE: Warnung

note: TRANS: %1$s is address, %2$s is netmask
en: IP network: %1$s/%2$s
de_DE: IP-Netzwerk: %1$s/%2$s

en: First/last addresses: %1$s/%2$s
de_DE: erste/letzte Adresse: %1$s/%2$s

en: Enter the first letters (user, item name, serial or asset number)
de_DE: Anfangsbuchstaben eingeben (Kontakt, Name des Geräts, Seriennummer oder Inventarnummer)

en: Show all
de_DE: Alle zeigen

en: Action | Actions
de_DE[0]: Aktion
de_DE[1]: Aktionen

en: Availability
de_DE: Verfügbarkeit

en: Start date
de_DE: Anfangsdatum

en: Period
de_DE: Dauer

en: Specify an end date
de_DE: Schluss Datum angeben

[ctx: Planning]
en: Reminder
de_DE: Erinnerung

en: Personal
de_DE: Persönlich

en: Set public
de_DE: Öffentlich machen

en: Public
de_DE: Öffentlich

en: Child entities
de_DE: Untereinheiten

en: Set personal
de_DE: Persönlich machen

en: End date
de_DE: Gültig bis

en: By day
de_DE: Täglich.

en: Each month, same date
de_DE: Jeden Monat, gleiches Datum

en: Each month, same day of week
de_DE: Jeden  Monat, gleicher Wochentag

en: Delete a global search criterion
de_DE: Globales Suchkriterium löschen

en: My groups
de_DE: Meine Gruppen

en: Add a search criterion
de_DE: Suchkriterium hinzufügen

en: Add a global search criterion
de_DE: Globales Suchkriterium hinzufügen

en: Show the dustbin
de_DE: Papierkorb anzeigen

en: Don't show deleted items
de_DE: Gelöschte Elemente verbergen

en: Delete a search criterion
de_DE: Suchkriterium entfernen

en: Items seen
de_DE: Angezeigte Elemente

en: Choose an existing device
de_DE: Wähle ein besetehendes Gerät aus

en: and/or
de_DE: und/oder

en: Add new devices
de_DE: Neue Geräte hinzufügen

en: No unaffected device !
de_DE: Kein nichtbetroffenes Gerät!

en: No restriction
de_DE: Keine Einschränkung

en: Entity | Entities
de_DE[0]: Einheit
de_DE[1]: Einheiten

note: TRANS: %d is number of objects for the user
en: Processing
de_DE: in Bearbeitung

en: %s ticket in progress or recently solved on this item. | %s tickets in progress or recently solved on this item.
de_DE[0]: %s Ticket in Bearbeitung oder neulich gelöst dieses Element betreffend.
de_DE[1]: %s Tickets in Bearbeitung oder neulich gelöst dieses Element betreffend.

en: Create survey after
de_DE: Erzeugung der Umfrage nach

en: As soon as possible
de_DE: Sobald als möglich

en: Rate to trigger survey
de_DE: Umfragequote

en: Disabled
de_DE: Inaktiv

en: Duration of survey
de_DE: Dauer der Umfrage

en: Unspecified
de_DE: unspezifiziert

en: For tickets closed after
de_DE: Für Tickets, die geschlossen wurden nach dem

en: Valid tags
de_DE: gültige Tags

en: Access denied
de_DE: Zugriff verweigert

en: Service is down for maintenance. It will be back shortly.
de_DE: Dienst wegen Unterhaltsabeiten abgeschaltet. Wird in kurze wieder verfügbar sein.

en: The version of the database is not compatible with the version of the installed files. An update is necessary.
de_DE: Die Version der Datenbank ist nicht mit der installierten Version der Anwendung kompatibel. Es ist eine Aktualisierung notwendig.

en: Try again
de_DE: Noch mal versuchen

en: You are trying to use GLPI with outdated files compared to the version of the database. Please install the correct GLPI files corresponding to the version of your database.
de_DE: Sie versuchen GLPI mit veralteten Dateien verglichen zu Ihren Datenbank Version zu starten. Bitte installieren Sie die GLPI Dateien die zu Ihren Datenbank Version zusammenpassen

en: Test successful
de_DE: Test erfolgreich

en: Test failed
de_DE: Test fehlgeschlagen

note: TRANS: %s is the description of the test
en: Test successful: %s
de_DE: Test erfolgreich: %s

note: TRANS: %s is the name of the LDAP main server
en: Main server %s
de_DE: Hauptserver %s

note: TRANS: %s is the description of the test
en: Test failed: %s
de_DE: Test fehlgeschlagen: %s

note: TRANS: %s is the name of the LDAP replica server
en: Replicate %s
de_DE: Replikation %s

en: External authentication sources
de_DE: externe Authentifizierungsquellen

en: Maintenance
de_DE: Wartung

en: ERROR:
de_DE: FEHLER:

en: File %s not found.
de_DE: Datei %s nicht gefunden.

note: TRANS: %s is the name of the file
en: Unauthorized access to the file %s
de_DE: Unerlaubter Zugriff auf Datei %s

note: TRANS: %s is the number of the byte
en: Unable to find the byte %s
de_DE: Kann Byte nicht lesen %s

note: TRANS: %s is the SQL query which generates the error
en: Mysql error starting from %s
de_DE: MySQL-Fehler bei %s

en: The file already exists
de_DE: Die Datei existiert bereits

en: Automatic redirection, else click
de_DE: Sie werden automatisch weitergeleitet. Wenn nicht, klicken Sie hier

note: TRANS: %s is a file name
en: %s deleted
de_DE: %s gelöscht

en: Check if a new version is available
de_DE: Prüfe, ob eine neue Version verfügbar ist

en: Deleted
de_DE: Gelöscht

en: Backup the database?
de_DE: Datenbank sichern?

en: SQL Dump
de_DE: SQL-Sicherung erzeugen

en: XML Dump
de_DE: XML-Sicherung erzeugen

en: File
de_DE: Datei

en: Size
de_DE: Größe

en: Date | Dates
de_DE[0]: Datum
de_DE[1]: Datums

note: TRANS: %s is the filename
en: Delete the file %s?
de_DE: Die Datei %s löschen?

[ctx: button]
en: Delete permanently
de_DE: Definitiv löschen

note: TRANS: %s is the filename
en: Replace the current database with the backup file %s?
de_DE: Die aktuelle Datenbank mit dem Backup  %s ersetzen?

en: Warning, your actual database will be totaly overwriten by the database you want to restore !!!
de_DE: Achtung, die aktuell verwendete Datenbank wird mit der Datenbank, die zurückgespielt weden soll, komplett überschrieben !!!

en: Restore
de_DE: Wiederherstellen

en: Download
de_DE: Herunterladen

en: Setup
de_DE: Konfiguration

note: TRANS: %1$s is the user login, %2$s is the name of the item to add TRANS: %1$s is the user login, %2$s is the name of the item
en: %1$s adds the item %2$s
de_DE: %1$s fügt das Element %2$s hinzu

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes an item
de_DE: %s löscht ein Element

note: TRANS: %s is the user login
en: %s restores an item
de_DE: %s stellt Element wieder her

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges an item
de_DE: %s bereinigt Element

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates an item
de_DE: %s aktualisiert ein Element

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a link with an item
de_DE: %s fügt einen Link mit einem Element hinzu

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds cartridges
de_DE: %s fügt eine Kartusche hinzu

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a cartridge
de_DE: %s bereinigt eine Patrone

note: TRANS: %s is the user login
en: %s installs a cartridge
de_DE: %s hat eine Kartusche installiert

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a cartridge
de_DE: %s aktualisiert eine Kartusche

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a type
de_DE: %s verbindet einen Typ

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an actor
de_DE: %s fügt einen Bearbeiter hinzu

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes an actor
de_DE: %s löscht einen Bearbeiter

en: You have been redirected because you no longer have access to this item
de_DE: Sie wurden umgeleitet, da Sie keinen Zugriff mehr auf dieses Element haben

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a cost
de_DE: %s fügt Kosten hinzu

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a cost
de_DE: %s bereinigt Kosten

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a cost
de_DE: %s aktualisiert Kosten

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a task
de_DE: %s fügt eine Tätigkeit hinzu

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a task
de_DE: %s bereinigt Aufgabe

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a task
de_DE: %s aktualisiert eine Tätigkeit

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an approval
de_DE: %s fügt eine Genehmigung hinzu

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates an approval
de_DE: %s aktualisiert eine Genehmigung

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges an approval
de_DE: %s bereinigt ein Freigabe

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a volume
de_DE: %s fügt ein Laufwerk hinzu

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a volume
de_DE: %s bereinigt ein Volum

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a volume
de_DE: %s aktualisiert ein Laufwerk

note: TRANS: %s is the user login
en: %s disconnects an item
de_DE: %s löscht eine Artikel

note: TRANS: %s is the user login
en: %s connects an item
de_DE: %s verbindet ein Element

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a computer and a license
de_DE: %s vereinigt einen Computer mit einer Lizenz

note: TRANS: %s is the user login
en: %s installs software
de_DE: %s installiert Software

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a virtual machine
de_DE: %s fügt eine virtuelle Maschine hinzu

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a virtual machine
de_DE: %s bereinigt eine virtuelle Mascine

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a virtual machine
de_DE: %s aktualisiert eine virtuelle Maschine

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds consumables
de_DE: %s fügt Verbrauchsmaterialien hinzu

en: Consumable | Consumables
de_DE[0]: Einheit(en)
de_DE[1]: Verbrauchsmat.

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a link with a supplier
de_DE: %s verknüpft mit einem Lieferanten

note: TRANS: %s is a directory
en: ERROR: %s is not writable
de_DE: FEHLER: %s ist schreibgeschützt

en: run script as apache user
de_DE: Skript als Apache-Benutzer ausführen

note: TRANS: %s is a task name
en: Task %s executed
de_DE: Task %s ausgeführt

en: Execute
de_DE: Ausführen

en: Next run
de_DE: Nächste Ausführung

en: Next task to run: %s
de_DE: Nächste Aufgabe: %s

en: No action pending
de_DE: Keine anstehenden Tasks

en: You have more automatic actions which need to run each minute than the number allow each run. Increase this config.
de_DE: Es gibt pro Minute mehr laufende automatisierte Aufgaben, als erlaubt ist. Die Anzahl muss in der Konfiguration erhöht werden werden.

en: Component | Components
de_DE[0]: Komponente
de_DE[1]: Komponenten

en: Dictionaries
de_DE: Lexika

en: Global dictionary
de_DE: Allgemeines Lexikon

en: Manufacturer | Manufacturers
de_DE[0]: Hersteller
de_DE[1]: Hersteller

en: Printer | Printers
de_DE[0]: Drucker
de_DE[1]: Drucker

en: Model | Models
de_DE[0]: Modell
de_DE[1]: Modelle

en: Computer model | Computer models
de_DE[0]: Computer-Modell
de_DE[1]: Computer-Modelle

en: Monitor model | Monitor models
de_DE[0]: Monitor-Modell
de_DE[1]: Monitor-Modelle

en: Printer model | Printer models
de_DE[0]: Drucker-Modell
de_DE[1]: Drucker-Modelle

en: Device model | Device models
de_DE[0]: Gerät-Modell
de_DE[1]: Gerät-Modelle

en: Network equipment model | Network equipment models
de_DE[0]: Netzwerkgerät-Modell
de_DE[1]: Netzwerkgerät-Modelle

en: Phone model | Phone models
de_DE[0]: Telefonemodell
de_DE[1]: Telefonmodelle

en: Type | Types
de_DE[0]: Typ
de_DE[1]: Typen

en: Computer type | Computer types
de_DE[0]: Computertyp
de_DE[1]: Computertypen

en: Monitor type | Monitor types
de_DE[0]: Bildschirm-Typ
de_DE[1]: Monitor Typ

en: Printer type | Printer types
de_DE[0]: Drucker-Typ
de_DE[1]: Drucker Typ

en: Device type | Device types
de_DE[0]: Gerätetyp
de_DE[1]: Gerätetypen

en: Network equipment type | Network equipment types
de_DE[0]: Netzwerk Gerätetypen
de_DE[1]: Netzwerk Gerätetypen

en: Phone type | Phone types
de_DE[0]: Telefontyp
de_DE[1]: Telefontypen

en: Operating system | Operating systems
de_DE[0]: Betriebssystem
de_DE[1]: Betriebssysteme

en: Service pack | Service packs
de_DE[0]: Service Pack
de_DE[1]: Service Packs

en: Version | Versions
de_DE[0]: Version
de_DE[1]: Versionen

en: Display options
de_DE: Anzeigeoptionen

en: Unknown file
de_DE: Unbekannte Datei

en: File not found
de_DE: Datei nicht gefunden

en: File is altered (bad checksum)
de_DE: Datei verändert (falsche Prüfsumme)

en: Unauthorized access to this file
de_DE: Unerlaubter Zugriff auf diese Datei

en: Invalid filename
de_DE: Ungültiger Dateiname

note: TRANS: %s is the user login
en: %s replaces an item
de_DE: %s ersetzt ein Element

en: No selected element or badly defined operation
de_DE: Kein Element ausgewählt oder die Operation ist schlecht definiert

en: Dropdown | Dropdowns
de_DE[0]: Rubrik
de_DE[1]: Rubriken

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
de_DE: Die Grösse der hochzuladende Datei übersteigt die upload_max_filesize Vorgabe in php.ini

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
de_DE: Die Grösse der hochzuladende Datei übersteigt die MAX_FILE_SIZE Vorgabe spezifiziert im HTML Formular

en: The uploaded file was only partially uploaded
de_DE: Die hochgeladene Datei wurde nur teilsweise hochgeladen

en: No file was uploaded
de_DE: Keine Datei wurde hochgeladen

en: Missing a temporary folder
de_DE: Eine temporäre Verzeichnis wird vermisst

en: Failed to write file to disk
de_DE: Fehler beim Schreiben der Datei auf Datenträger

en: A PHP extension stopped the file upload
de_DE: Eine PHP-Erweiterung stoppte das hochladen der Datei.

en: The uploaded file exceeds the post_max_size directive in php.ini
de_DE: Die Grösse der hochzuladende Datei übersteigt die post_max_size Vorgabe in php.ini

en: File is too big
de_DE: Datei zu gross

en: File is too small
de_DE: Datei zu klein

en: Filetype not allowed
de_DE: Dateityp nicht zugelassen

en: Maximum number of files exceeded
de_DE: Maximum Anzahl Dateien überschritten

en: Image exceeds maximum width
de_DE: Maximale Bildbreite überschritten

en: Image requires a minimum width
de_DE: erforderliche minimale Bildbreite

en: Image exceeds maximum height
de_DE: Maximale Bildhöhe überschritten

en: Image requires a minimum height
de_DE: erforderliche minimale Bildhöhe

en: Search the ID of your hardware
de_DE: Nach der Gerätenummer suchen

[ctx: button]
en: Search
de_DE: Suchen

en: Alternate username
de_DE: Kontakt

en: Hardware type
de_DE: Hardwaretyp

en: Associated element | Associated elements
de_DE[0]: Verbundenes Element
de_DE[1]: Verbundene Elemente

en: Serial number
de_DE: Seriennummer

en: Inventory number
de_DE: Inventarnummer

en: Network device | Network devices
de_DE[0]: Netzwerkgerät
de_DE[1]: Netzwerkgeräte

en: Monitor | Monitors
de_DE[0]: Monitor
de_DE[1]: Monitore

en: Device | Devices
de_DE[0]: Gerät
de_DE[1]: Geräte

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a user to a group
de_DE: %s fügt einen Benutzer einer Gruppe hinzu

en: FAQ
de_DE: FAQ's

en: New ticket
de_DE: Neues Supportticket

en: Home
de_DE: Startseite

en: Successfully recreated network tree
de_DE: Netzwerkbaum erfolgreich neu erstellt

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a VLAN to a network port
de_DE: %s verbindet ein VLAN mit einem Netzwerkport

note: TRANS: %s are the fields concerned
en: Mandatory fields are not filled. Please correct: %s
de_DE: Es wurden nicht alle Pflichfelder ausgefüllt. Bitte korrigieren: %s

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a target
de_DE: %s fügt eine Vorgabe hinzu

en: Knowledge base
de_DE: WissensDB

en: LDAP directory link
de_DE: Verknüpfung zu einem LDAP-Verzeichnis

en: Unable to connect to the LDAP directory
de_DE: Keine Verbindung zum LDAP-Directory

en: Back
de_DE: Zurück

en: Bulk import groups from a LDAP directory
de_DE: Massenimport der Gruppen aus dem LDAP-Verzeichnis

en: Import of new groups
de_DE: Neue Gruppen importieren

en: Bulk import users from a LDAP directory
de_DE: Massenimport der Benutzer aus dem LDAP-Verzeichnis

en: Synchronizing already imported users
de_DE: Synchronisierung bereits importierter Benutzer

en: Import new users
de_DE: Neue Benutzer importieren

en: Log in again
de_DE: Erneut einloggen

en: Receiver | Receivers
de_DE[0]: Empfänger
de_DE[1]: E-Mail Posteingang

en: Your PHP parser was compiled without the IMAP functions
de_DE: Ihre PHP Installation wurde ohne IMAP Unterstützung kompiliert

en: Bulk modification error
de_DE: Gruppen Mutation Fehler

en: Bulk modification
de_DE: Batch-Änderung

en: Failed operation
de_DE: Der Vorgang ist fehlgeschlagen

en: Operation performed partially successful
de_DE: Der Vorgang war nur teilweise erfolgreich

en: Operation successful
de_DE: Vorgang erfolgreich abgeschlossen

note: TRANS: %$1d and %$2d are numbers
en: (%1$d authorizations problems, %2$d failures)
de_DE: (%1$d Authetifizierungsprobleme, %2$d Fehler)

en: You don't need the "migration cleaner" tool anymore...
de_DE: Sie benötigen die Migrationsbereinigung nicht mehr ...

en: Migration cleaner
de_DE: Migrationsbereinigung

en: "Migration cleaner" tool
de_DE: Migrationsbereinigung

en: Reinit the network topology
de_DE: Reinitialisieren der Netzwerktopologie

en: Clean the network port migration errors
de_DE: Säubern der Netzwerkport Migrationsfehler

note: TRANS: %s is the user login
en: %s sets unitary management
de_DE: %s setzt eine einheitliche Verwaltung

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an item
de_DE: %s fügt ein Element hinzu

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a network name to an item
de_DE: %s verbindet einen Netzwerknamen mit einem Element

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds several network ports
de_DE: %s fügt mehrere Netzwerkports hinzu

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes several network ports
de_DE: %s löscht mehrere Netzwerkports

en: Cannot change a migration network port to an unknown one
de_DE: Kann Migrations-Netzwerkport nicht auf unbekannt setzen

en: Network port is not available...
de_DE: Netzwerkport ist nicht verfügbar ...

en: List of available tags
de_DE: Liste der verfügbaren Tags

en: Planning
de_DE: Zeitplan

note: TRANS: %s is user name
en: %s makes a bad usage.
de_DE: %s

en: %s tries to use a non standard path.
de_DE: %s versucht einen Nicht-Standardpfad zu verwenden

en: The plugin %s is incompatible with this version of GLPI
de_DE: Das Plugin %s ist mit dieser GLPI-Version nicht kompatibel

en: Delete or update it otherwise GLPI will not work correctly.
de_DE: Löschen oder aktualisieren Sie es, sonst wird GLPI nicht korrekt funktionieren.

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a user to an entity
de_DE: %s fügt einen Benutzer einer Einheit zu

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a team member
de_DE: %s fügt ein Teammitglied hinzu

en: List of the hardware under contract
de_DE: Hardware unter diesem Vertrag auflisten

en: Location | Locations
de_DE[0]: Standort
de_DE[1]: Standorte

en: Date of purchase
de_DE: Kaufdatum

en: Warranty expiration date
de_DE: Ablauf der Garantie

en: Contract type | Contract types
de_DE[0]: Vertragstyp
de_DE[1]: Vertragstyp

en: Hardware under contract
de_DE: Hardware unter diesem Vertrag

en: Item type
de_DE: Art des Eintrags

en: Display report
de_DE: Bericht anzeigen

en: Account net value
de_DE: Nettobuchwert

[ctx: price]
en: Value
de_DE: Wert

note: TRANS: %1$s and %2$s are values
en: Total: Value=%1$s - Account net value=%2$s
de_DE: Total: Wert=%1$s - Konto Nettowert=%2$s

en: Startup date
de_DE: Inbetriebnahme-Datum

en: Network report by location: %s
de_DE: Netzwerkbericht nach Standort: %s

en: Network report by outlet: %s
de_DE: Netzwerkbericht nach Netzwerkdose: %s

en: Network report
de_DE: Netzwerkbericht

en: By location
de_DE: Nach Standort

en: By hardware
de_DE: Nach Switch

en: By network outlet
de_DE: Nach Netzwerkdose

en: Network report by hardware: %s
de_DE: Netzwerkbericht nach Switch: %s

en: Device list
de_DE: Materialliste

en: Equipment's report by year
de_DE: Materialbericht nach Jahr

en: Simplified interface
de_DE: Einfache Ansicht

en: %1$s adds the item %2$s (%3$d)
de_DE: %1$s fügt das Element %2$s (%3$d) hinzu

en: Replay the rules dictionary
de_DE: Lexikon wiederholen

en: Work in progress...
de_DE: Bearbeitung läuft...

en: Task completed in %s
de_DE: Bearbeitung abgeschlossen in %s

en: Rule type
de_DE: Regeltyp

en: Transfer
de_DE: Übertragen

en: Search
de_DE: Suchen

en: External authentications
de_DE: externe Authentifizierungen

en: LDAP directory | LDAP directories
de_DE[0]: LDAP-Verzeichnis
de_DE[1]: LDAP Verzeichnisse

en: The LDAP extension of your PHP parser isn't installed
de_DE: Die LDAP Erweiterung des PHP-Parsers ist nicht installiert

en: Impossible to use LDAP as external source of connection
de_DE: LDAP kann nicht als Authentifizierungsquelle genutzt werden

en: Mail server | Mail servers
de_DE[0]: Mailserver
de_DE[1]: Mail Server

en: Impossible to use email server as external source of connection
de_DE: IMAP/POP kann nicht als Authentifizierungsquelle genutzt werden

en: Others authentication methods
de_DE: Andere Authentifizierungsmethode

en: Notification | Notifications
de_DE[0]: Benachrichtigung
de_DE[1]: Benachrichtigung

en: Enable followup via email
de_DE: E-Mail-Benachrichtigungen aktivieren

en: Email followups configuration
de_DE: Konfiguration der E-Mail Benachrichtigungen

en: Notification template | Notification templates
de_DE[0]: Notifizierung Vorlage
de_DE[1]: Vorlagen für Benachrichtigungen

en: Unable to configure notifications: please configure your email followup using the above configuration.
de_DE: Benachrichtigungen können nicht konfiguriert werden: Bitte erst die E-Mail-Benachrichtigung oberhalb einstellen.

en: Manage templates...
de_DE: Vorlagen verwalten …

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a sla level
de_DE: %s aktualisiert ein SLA

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a sla level
de_DE: %s ein SLA Stufe bereinigen

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s adds the license %2$s
de_DE: %1$s fügt Lizenz %2$s hinzu

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s purges the license %2$s
de_DE: %1$s bereinigt die Lizenz %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s updates the license %2$s
de_DE: %1$s aktualisiert Lizenz %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s adds the version %2$s
de_DE: %1$s fügt Version %2$s hinzu

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s purges the version %2$s
de_DE: %1$s bereinigt die Version %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s updates the version %2$s
de_DE: %1$s aktualisiert Version %2$s

en: Statistics
de_DE: Statistik

[ctx: ticket]
en: Opened | Opened
de_DE[0]: Geöffnet
de_DE[1]: Geöffnet

[ctx: ticket]
en: Solved | Solved
de_DE[1]: Gelöst

en: Late
de_DE: Verspätet

en: Closed
de_DE: Geschlossen

[ctx: Quantity]
en: Number
de_DE: Anzahl

en: Closure
de_DE: Abschluss

en: Resolution
de_DE: Lösung

en: Real duration
de_DE: Reale Dauer

en: Take into account
de_DE: Berücksichtigt

en: Average time
de_DE: Durchschnittliche Dauer

en: Hour | Hours
de_DE[0]: Stunden
de_DE[1]: Stunden

[ctx: survey]
en: Opened | Opened
de_DE[0]: Geöffnet
de_DE[1]: Geöffnet

[ctx: survey]
en: Answered | Answered
de_DE[1]: Beantwortet

en: Satisfaction survey
de_DE: Zufriedenheitsumfrage

en: Satisfaction
de_DE: Zufriedenheit

en: Technician
de_DE: Techniker

en: Supplier | Suppliers
de_DE[0]: Lieferant
de_DE[1]: Lieferant

en: User | Users
de_DE[0]: Benutzer
de_DE[1]: Benutzer

en: Category
de_DE: Kategorie

en: Group | Groups
de_DE[0]: Gruppe
de_DE[1]: Gruppen

en: Priority
de_DE: Priorität

en: Urgency
de_DE: Dringlichkeit

en: Impact
de_DE: Auswirkung

[ctx: person]
en: Title
de_DE: Titel

en: Solution type | Solution types
de_DE[0]: Typ der Lösung
de_DE[1]: Lösungs-Typen

en: Request source | Request sources
de_DE[0]: Art der Anfrage
de_DE[1]: Quellen der Anfragen

en: Previous
de_DE: Zurück

en: Next
de_DE: Weiter

[ctx: quantity]
en: Number of tickets
de_DE: Anzahl der Supporttickets

en: Show graphics
de_DE: Diagramme zeigen

en: Number opened
de_DE: Anzahl der geöffneten Tickets

en: Number solved
de_DE: Anzahl gelöst

en: Number solved late
de_DE: Anzahl mit Verspätung gelöst

en: Number closed
de_DE: Anzahl geschlossener Tickets

en: Requester | Requesters
de_DE[0]: Anforderer
de_DE[1]: Antragsteller

en: Writer
de_DE: Autor

en: Group tree
de_DE: Gruppen-Baum

en: Category tree
de_DE: Kategoriebaum

en: Location tree
de_DE: Standortbaum

en: Characteristics
de_DE: Eigenschaften

en: Assigned to
de_DE: zugewiesen zu

en: Technician as assigned
de_DE: Zugewiesene(r) TechnikerIn

en: Technician in tasks
de_DE: Techniker in Aufgabe

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a followup
de_DE: %s fügt eine Anmerkung hinzu

note: TRANS: %s is the user login
en: %s approves or refuses a solution
de_DE: %s nimmt eine Lösung an/lehnt sie ab

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a followup
de_DE: %s aktualisiert eine Anmerkung

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a followup
de_DE: %s bereinigt Folgeaktion

en: You have been redirected because you no longer have access to this ticket
de_DE: Sie wurden umgeleitet, da Sie keinen Zugriff mehr auf dieses Ticket haben

en: Save solution to the knowledge base
de_DE: Problem Lösung in Wissensdatenbank speichern

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds hidden field
de_DE: %s fügt ein verstecktes Feld hinzu

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds mandatory field
de_DE: %s fügt ein Pflichtfeld hinzu

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds predefined field
de_DE: %s fügt ein vordefiniertes Feld hinzu

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges link between tickets
de_DE: %s bereinigt Verknüpfung zwischen Ticket

en: Your ticket has been registered, its treatment is in progress.
de_DE: Ihre Nachricht wurde erfolgreich übermittelt, Ihre Anfrage wird bearbeitet.

en: Thank you for using our automatic helpdesk system.
de_DE: Danke für die Benutzung unseres automatischen Helpdesk-Systems

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes users from a group
de_DE: %s löscht Benutzer aus einer Gruppe

note: TRANS: %s is the character used as wildcard in ajax search return "<input title=\"".sprintf(__s('Search (%s for all)'), $CFG_GLPI["ajax_wildcard"]). "\" type='text' ondblclick=\"this.value='". $CFG_GLPI["ajax_wildcard"]."';\" id='search_$id' name='____data_$id' size='$size'>\n";
en: Search (%s for all)
de_DE: Suche (%s für alle)

en: Loading...
de_DE: Wird geladen …

en: Inheritance of the parent entity
de_DE: Vererbung durch die Elterneinheit

en: Never
de_DE: Nie

en: Each day
de_DE: Täglich

en: Each week
de_DE: Jede Woche

en: Each month
de_DE: Jeden Monat

en: No
de_DE: Nein

en: Yes
de_DE: Ja

note: TRANS: %s is the date
en: Alert sent on %s
de_DE: Benachrichtigung gesendet am %s

en: Others
de_DE: Andere

en: Incorrect username or password
de_DE: Falscher Benutzername oder Passwort

en: User not authorized to connect in GLPI
de_DE: Benutzer ist nicht für die Verwendung von GLPI autorisiert.

en: Password field is empty
de_DE: Passwort nicht angegeben

en: Empty login or password
de_DE: Benutzername oder Passwort fehlen

note: TRANS: %1$s is the login of the user and %2$s its IP address
en: %1$s log in from IP %2$s
de_DE: %1$s loggt sich mit der IP %2$s ein

note: TRANS: %1$s is the login of the user and %2$s its IP address
en: Failed login for %1$s from IP %2$s
de_DE: Anmeldung des Benutzers %1$s von IP %2$s fehlgeschlagen

en: Authentication on GLPI database
de_DE: GLPI Datenbank-Authentifizierung

en: Authentication on a LDAP directory
de_DE: Authentifizierung am LDAP-Verzeichnis

en: Authentication on mail server
de_DE: Authentifizierung am E-Mail Server

en: Email server
de_DE: E-Mail Server

en: x509 certificate authentication
de_DE: x509-Zertifikat Authentifizierung

en: Other
de_DE: Andere

en: GLPI internal database
de_DE: GLPI-interne Datenbank

en: Not yet authenticated
de_DE: Noch nicht authentifiziert

en: Force synchronization
de_DE: Synchronisation erzwingen

en: Change of the authentication method
de_DE: Authentifizierungsmethode ändern

en: Synchronization
de_DE: Synchronisation

en: CAS authentication
de_DE: Authentifizierung über CAS

[ctx: authentication]
en: Enabled
de_DE: Aktiv

note: TRANS: for CAS SSO system
en: Log out fallback URL
de_DE: URL, die nach dem Abmelden geöffnet werden soll

en: The CURL extension for your PHP parser isn't installed
de_DE: Die PHP-Erweiterung cURL ist nicht installiert.

en: Impossible to use CAS as external source of connection
de_DE: CAS kann nicht als Authentifizierungsquelle genutzt werden

en: Email attribute for x509 authentication
de_DE: Mailattribut für x509

en: Restrict %s field for x509 authentication (separator $)
de_DE: Einschränkung %s Feld for x509 Authentifizierung (Seperatur $)

en: Other authentication sent in the HTTP request
de_DE: Andere Authentifizierung über HTTP-Request übergeben

en: Field storage of the login in the HTTP request | Fields storage of the login in the HTTP request
de_DE[0]: Fields storage of the login in the HTTP Anfrage
de_DE[1]: Fields storage of the login in the HTTP Anfrage

en: Remove the domain of logins like login@domain
de_DE: Wenn Login im Format login@domain, Domäne entfernen

en: Surname
de_DE: Nachname

en: First name
de_DE: Vorname

en: Administrative number
de_DE: Administrative Nummer

note: TRANS: Test of comment for translation (mark : //TRANS)
en: Phone | Phones
de_DE[0]: Telefon
de_DE[1]: Telefone

en: Phone 2
de_DE: Telefon 2

en: Mobile phone
de_DE: Handy

en: Language
de_DE: Sprache

en: Save
de_DE: Speichern

en: Preconfiguration
de_DE: Vorkonfiguration

en: Default values
de_DE: Standardwerte

en: Last update
de_DE: Letzte Aktualisierung

en: Default server
de_DE: Standardserver

en: Active
de_DE: Aktiv

en: Port (default=389)
de_DE: Port (Standard=389)

en: Connection filter
de_DE: Verbindungsfilter

en: RootDN (for non anonymous binds)
de_DE: RootDN (für nicht-anonyme LDAP-Verbindungen)

en: Password (for non-anonymous binds)
de_DE: Passwort (für nicht-anonyme LDAP-Verbindungen)

en: Clear
de_DE: Löschen

en: Login field
de_DE: Login Feld

en: Advanced information
de_DE: Erweiterte Informationen

en: Use TLS
de_DE: Verwenden von TLS

en: ldap_start_tls does not exist
de_DE: ldap_start_tls existiert nicht

en: LDAP directory time zone
de_DE: Zeitzone des LDAP-Verzeichnisses

en: Use paged results
de_DE: Suchergebnisse auf mehreren Seiten

en: Page size
de_DE: Seitengröße

en: Maximum number of results
de_DE: Maximale Anzahl von Ergebnissen

en: Unlimited
de_DE: unbegrenzt

en: How LDAP aliases should be handled
de_DE: Behandlung der LDAP Aliase

en: Never dereferenced (default)
de_DE: Niemals dereferenzieren (Standard)

en: Always dereferenced
de_DE: Immer dereferenzieren

en: Dereferenced during the search (but not when locating)
de_DE: Dereferenzieren während der Suche

en: Dereferenced when locating (not during the search)
de_DE: Dereferenzieren während der Lokalisierung

en: List of LDAP directory replicates
de_DE: Liste der Replikate von LDAP-Verzeichnissen

en: Replicate | Replicates
de_DE[1]: Replikation

en: In users
de_DE: In Benutzern

en: In groups
de_DE: In Gruppen

en: In users and groups
de_DE: Benutzer und Gruppen

en: Belonging to groups
de_DE: Zuordnung zu Gruppen

en: Search type
de_DE: Suchtyp

en: User attribute containing its groups
de_DE: LDAP-Attributname für Gruppenzugehörigkeit

en: Filter to search in groups
de_DE: Filter für Suche in Gruppen

en: Group attribute containing its users
de_DE: LDAP-Attributname für Gruppenmitglieder

en: Use DN in the search
de_DE: Diesen DN für die Suche verwenden

en: Test of connection to LDAP directory
de_DE: LDAP-Verbindung testen

en: Binding to the LDAP directory
de_DE: Verknüpfungen mit LDAP-Verzeichnis

en: Picture
de_DE: Bild

en: Import entities from LDAP directory
de_DE: Import der Einheiten aus einem LDAP-Verzeichnis

en: Attribute representing entity
de_DE: Attribut das der Einheit entspricht

en: Search filter for entities
de_DE: Suchfilter für Einheiten

en: Search filter for users
de_DE: Suchfilter für Benutzer

en: Warning: The request exceeds the limit of the directory. The results are only partial.
de_DE: Achtung: die Abfrage geht über die Leistung des Verzeichnisses hinaus. Es werden nur Teilergebnisse angezeigt.

[ctx: button]
en: Synchronize
de_DE: Synchronisieren

[ctx: button]
en: Import
de_DE: Importieren

en: Last update in the LDAP directory
de_DE: Letzte Änderung im LDAP-Verzeichnis

en: Last update in GLPI
de_DE: Letzte Änderung im GLPI

en: No user to be synchronized
de_DE: Kein zu synchronisierender Benutzer

en: No user to be imported
de_DE: Keine Benutzer zu importieren

en: Group DN
de_DE: DN der Gruppe

en: Destination entity
de_DE: Zieleinheit

en: No group to be imported
de_DE: Keine Gruppen zum importieren

en: Please choose LDAP directory to import users from
de_DE: Bitte LDAP-Directory für Benutzerimport wählen

en: LDAP directory choice
de_DE: LDAP-Verzeichnis wählen

en: No LDAP directory defined in GLPI
de_DE: Kein LDAP-Directory in GLPI definiert

en: User not found or several users found
de_DE: Benutzer nicht gefunden oder mehr als ein Benutzer gefunden

en: Unable to add. The user already exist.
de_DE: Kann nicht hinzugefügt werden. Benutzer existiert bereits.

en: Expert mode
de_DE: Expertenmodus

en: Simple mode
de_DE: Einfacher Modus

[ctx: button]
en: To change
de_DE: &Auml;ndern

en: Select the desired entity
de_DE: Wählen sie die gewünschte Einheit

en: Search criteria for users
de_DE: Suchkriterien für Benutzer

en: No directory selected
de_DE: Kein Verzeichnis gewählt

en: No directory associated to entity: impossible search
de_DE: Der Einheit ist kein Verzeichnis zugewiesen: kann nicht suchen

en: Preserve
de_DE: Beibehalten

en: Put in dustbin
de_DE: In Papierkorb legen

en: Withdraw dynamic authorizations and groups
de_DE: (Dynamische) Freigaben und Gruppen entfernen

en: Disable
de_DE: Deaktivieren

en: Enable filtering by date
de_DE: Datumsfilter aktivieren

en: View updated users
de_DE: aktualisierte Benutzer anzeigen

en: from
de_DE: Absender

en: to
de_DE: nach

en: Disable filtering by date
de_DE: Datumsfilter deaktivieren

en: Add a LDAP directory replica
de_DE: Replikat von LDAP-Verzeichnis hinzufügen

note: TRANS: for mail connection system
en: Connection string
de_DE: Resultierende Verbindungsparameter

en: Email domain Name (users email will be login@domain)
de_DE: E-Mail Domainname (Benutzeradressen beginnen mit login@domain)

note: TRANS: %s is the datetime of update TRANS: %s is the datetime of insertion TRANS: %s is the date
en: Last update on %s
de_DE: Letztes Update am %s

en: Email server configuration
de_DE: Konfiguration des E-Mail Servers

en: Test connection to email server
de_DE: Verbindung zum E-Mail Server testen

en: Update Source | Update Sources
de_DE[0]: Aktualisierungsmethode
de_DE[1]: Aktualisierungsquellen

en: Read
de_DE: Lesen

en: Create
de_DE: Erstellen

en: Check for upgrade
de_DE: Auf neue Version prüfen

en: Value
de_DE: Wert

en: Blacklisted mail content
de_DE: Blacklisted Mailinhalt

en: Content
de_DE: Inhalt

en: Move
de_DE: Verschieben

en: After
de_DE: nach

en: Before
de_DE: vor

[ctx: button]
en: Move
de_DE: Verschieben

en: New item
de_DE: Neues Element

en: Private
de_DE: Privat

en: Partial load of the bookmark.
de_DE: Lesezeichen nur teilweise geladen.

en: Bookmark | Bookmarks
de_DE[0]: Lesezeichen
de_DE[1]: Lesezeichen

en: Default view
de_DE: Standardmäßig zuweisen

[ctx: button]
note: TRANS: select action 'update' (before doing it)
en: Update
de_DE: Aktualisieren

en: Load
de_DE: Laden

en: Not default search
de_DE: Keine Standardsuche

en: Default search
de_DE: Standardsuche

en: You have not recorded any bookmarks yet
de_DE: Sie haben bisher keine Lesezeichen gespeichert

en: Save as bookmark
de_DE: Als Lesezeichen speichern

en: Main
de_DE: Standard

en: Item | Items
de_DE[0]: Eintrag
de_DE[1]: Elemente

en: No associated item
de_DE: Kein verbundener Eintrag

en: Associated item | Associated items
de_DE[0]: Verbundene Gegenstände
de_DE[1]: Verbundende Einträge

en: Total
de_DE: Gesamt

en: Total spent on the budget
de_DE: Aus Budget verbrauchter Totalbetrag

en: Total remaining on the budget
de_DE: Im Budget verbleibender Betrag

en: Calendar | Calendars
de_DE[0]: Kalender
de_DE[1]: Kalender

[ctx: button]
en: Duplicate
de_DE: Duplikat

en: Add a close time
de_DE: Schließzeit hinterlegen

en: End
de_DE: Ende

en: Recurrent
de_DE: Wiederkehrend

en: Close time | Close times
de_DE[0]: Urlaubsperiode
de_DE[1]: Urlaubsperioden

en: Time range | Time ranges
de_DE[0]: Stundenplan
de_DE[1]: Stundenpläne

en: Can not add a range riding an existing period
de_DE: Kann diese Zeitspanne nicht erfassen, da sie sich mit einer bestehenden überlappt

en: Add a schedule
de_DE: Einen Stundenplan hinzufügen

en: Day | Days
de_DE[0]: Tag
de_DE[1]: Tage

en: Cartridge | Cartridges
de_DE[0]: Kartusche
de_DE[1]: Kartuschen

en: Installing a cartridge
de_DE: Kartusche installieren

en: No free cartridge
de_DE: Keine verfügbaren Kartuschen

en: Uninstalling a cartridge
de_DE: Kartusche deinstallieren

[ctx: cartridge]
en: New | New
de_DE[0]: Neu
de_DE[1]: Neu

[ctx: cartridge]
en: Used | Used
de_DE[0]: Gebraucht
de_DE[1]: Gebraucht

[ctx: cartridge]
en: Worn | Worn
de_DE[0]: Verbraucht
de_DE[1]: Verbraucht

note: TRANS : for display cartridges count : %1$d is the total number, %2$d the new one, %3$d the used one, %4$d worn one
en: Total: %1$d (%2$d new, %3$d used, %4$d worn)
de_DE: Gesamt: %1$d (%2$d neu, %3$d in Benutzung, %4$d verbraucht)

en: No cartridge
de_DE: Keine Kartusche

note: TRANS : for display cartridges count : %1$d is the total number, %2$d the used one, %3$d the worn one
en: Total: %1$d (%2$d used, %3$d worn)
de_DE: Gesamt: %1$d (%2$d in Benutzung, %3$d verbraucht)

en: Enable the financial and administrative information
de_DE: Finanz- und Administrationsmodus aktivieren

en: Back to stock
de_DE: Zurück ins Lager

en: Worn cartridges
de_DE: Verbrauchte Kartuschen

[ctx: item]
en: State
de_DE: Status

en: Add date
de_DE: Vorhanden seit

en: Use date
de_DE: Ausgegeben am

en: Used on
de_DE: Benutzt in

en: Printer counter
de_DE: Drucker Zähler

note: TRANS: Always plural
en: Financial and administrative information
de_DE: Finanz- und Administrationsdaten

en: %d printed page | %d printed pages
de_DE[0]: %d gedruckte Seite
de_DE[1]: %d gedruckte Seiten

en: Counter error
de_DE: Zähler-Fehler

en: Average time in stock
de_DE: Durchschnittlich auf Lager

en: month | months
de_DE[1]: Monat(e)

en: Average time in use
de_DE: Durchschnittlich in Verwendung

en: Average number of printed pages
de_DE: Durchschnittliche Anzahl gedruckter Seiten

en: Add cartridges
de_DE: Kartuschen hinzufügen

note: TRANS : multiplier
en: x
de_DE: *

[ctx: button]
en: Install
de_DE: Installieren

en: No cartridge available
de_DE: Keine Kartusche vorhanden

en: End of life
de_DE: Leer

en: Update printer counter
de_DE: Seitenzähler aktualisieren

en: Used cartridges
de_DE: Kartuschen in Verwendung

en: Cartridge model | Cartridge models
de_DE[0]: Kartuschenmodell
de_DE[1]: Kartuschen-Modelle

en: Cartridge type | Cartridge types
de_DE[0]: Kartuschentyp
de_DE[1]: Kartuschentyp

en: Printed pages
de_DE: Seitenzahl

note: TRANS: %d is a number of months
en: %d month | %d months
de_DE[0]: %d Monat
de_DE[1]: %d Monate

en: Reference
de_DE: Referenzmodell

en: Technician in charge of the hardware
de_DE: Verwaltende Person

en: Group in charge of the hardware
de_DE: Technikergruppe

en: Stock location
de_DE: Lagerplatz

en: Alert threshold
de_DE: Schwelle zur Benachrichtigung

en: Number of used cartridges
de_DE: Anzahl gebrauchte Patronen

en: Number of worn cartridges
de_DE: Anzahl abgenutzte Patronen

en: Number of new cartridges
de_DE: Anzahl neue Patronen

en: Send alarms on cartridges
de_DE: Meldungen zu Kartuschen

note: TRANS: %1$s is the cartridge name, %2$s its reference, %3$d the remaining number
en: Threshold of alarm reached for the type of cartridge: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
de_DE: Alarmschwelle für Kartuschentyp erreicht: %1$s - Referenz %2$s - Verbeibend %3$d

note: TRANS: %s is entity name
en: %s: send cartridge alert failed
de_DE: %s: Senden des Kartuschenalarms fehlgeschlagen

en: Add a compatible printer model
de_DE: Kompatibles Druckermodell hinzufügen

en: No item found
de_DE: Keine Einträge gefunden

en: Standard interface
de_DE: Standard-Ansicht

en: Personal View
de_DE: Persönliche Ansicht

en: Group View
de_DE: Gruppenansicht

en: Global View
de_DE: Globale Ansicht

en: RSS feed | RSS feeds
de_DE[0]: RSS-Feed
de_DE[1]: RSS-Feeds

en: For security reasons, please change the password for the default users: %s
de_DE: Aus Sicherheitsgründen sollten Sie das Passwort des Default-Benutzers ändern: %s

en: For security reasons, please remove file: %s
de_DE: Bitte Folgende Datei aus Sicherheitsgründen löschen: %s

en: MySQL replica: read only
de_DE: MySQL Replikat : Einzelauslesung

en: Change | Changes
de_DE[0]: Änderung
de_DE[1]: Änderungen

en: Add an actor
de_DE: Einen Bearbeiter hinzufügen

en: Set notifications for all actors
de_DE: Benachrichtigung für alle Betroffenen einschalten

en: Analysis
de_DE: Analyse

en: Plans
de_DE: Pläne

en: Solution | Solutions
de_DE[0]: Lösung
de_DE[1]: Lösungen

en: Control list
de_DE: Kontrollliste

en: Deployment plan
de_DE: Verteilungsplan

en: Backup plan
de_DE: Backup Plan

en: Checklist
de_DE: Checkliste

[ctx: status]
en: New
de_DE: Neu

en: Evaluation
de_DE: Evaluierung

en: Approval | Approvals
de_DE[0]: Genehmigung
de_DE[1]: Genehmigungen

[ctx: status]
en: Accepted
de_DE: Akzeptiert

en: Pending
de_DE: In der Warteschlange

en: Qualification
de_DE: Eignung

en: Applied
de_DE: Ausgeführt

en: Review
de_DE: Überprüfung

[ctx: status]
en: Closed
de_DE: Geschlossen

[ctx: status]
en: Not solved
de_DE: Nicht gelöst

[ctx: status]
en: Not closed
de_DE: Nicht abgeschlossen

[ctx: status]
en: Solved + Closed
de_DE: Gelöst + Geschlossen

en: Opening date
de_DE: Erstellungsdatum

en: Due date
de_DE: Ablaufdatum

en: By
de_DE: von

en: Date of solving
de_DE: Lösungsdatum

en: Closing date
de_DE: Abschlussdatum

en: Total duration
de_DE: Zeitaufwand

en: Title
de_DE: Titel

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: Impacts
de_DE: Auswirkungen

en: See all
de_DE: Alle ansehen

en: See (author)
de_DE: Ansehen (Author)

en: Last changes
de_DE: Letzte Änderungen

en: Child groups
de_DE: Unter-Gruppen

note: TRANS : %d is the number of problems
en: Last %d change | Last %d changes
de_DE[0]: Letzte %d Änderung
de_DE[1]: Letzte %d Änderungen

en: No change found.
de_DE: Keine Änderungen gefunden.

en: Changes on linked items
de_DE: Änderungen an verknüften Elementen

en: Add an item
de_DE: Eintrag hinzufügen

en: Link Problem/Change | Links Problem/Change
de_DE[0]: Verknüpfung Problem/Änderung
de_DE[1]: Verknüpfungen Problem/Änderung

en: Add a change
de_DE: Änderung hinzufügen

en: Create a change from this problem
de_DE: Aus diesem Problem eine Änderung erzeugen

en: Add a problem
de_DE: Ein Problem hinzufügen

en: Link Project/Change | Links Project/Change
de_DE[0]: Verknüpfung Projekt/Änderung
de_DE[1]: Verknüpfungen Projekt/Änderung

en: Add a project
de_DE: Ein Projekt hinzufügen

en: Change task | Change tasks
de_DE[0]: Änderungsaufgabe
de_DE[1]: Änderungsaufgaben

en: Link Ticket/Change | Links Ticket/Change
de_DE[0]: Verknüpfung Ticket/Änderung
de_DE[1]: Verknüpfungen Ticket/Änderung

en: Add a ticket
de_DE: Ticket hinzufügen

en: Solve tickets
de_DE: Tickets lösen

en: Create a change from this ticket
de_DE: Aus diesem Ticket eine Änderung erzeugen

en: Item not linked to an object
de_DE: Element ist mit keinem Objekt verknüpft

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: Cannot update item: not enough right on the parent(s) item(s)
de_DE: Element kann nicht gespeichert werden: Nicht genügend Berechtigungen auf das/die übergeordnete(n) Element(e)

[ctx: button]
en: Associate
de_DE: Zuordnen

[ctx: button]
en: Dissociate
de_DE: Trennen

en: First Item
de_DE: Erstes Element

en: Second Item
de_DE: Zweites Element

en: Select a peer for %s:
de_DE: wähle ein Peer aus für %s:

en: Unable to reaffect given elements !
de_DE: Wieder Zuweisung des vorgegebenes Elements fehlgeschlagen !

en: Remove all at once
de_DE: Alle auf einmal entfernen

en: Item successfully added
de_DE: Element erfolgreich hinzugefügt

en: Item successfully updated
de_DE: Element erfolgreich geändert

en: Item successfully deleted
de_DE: Element erfolgreich gelöscht

en: Item successfully purged
de_DE: Element erfolgreich bereinigt

en: Item successfully restored
de_DE: Element erfolgreich wiederhergestellt

[ctx: button]
note: TRANS : means update / actualize
en: Save
de_DE: Speichern

[ctx: button]
en: Restore
de_DE: Wiederherstellen

en: Check to keep the devices while deleting this item
de_DE: Prüfen ob die Geräte aufbewart werden sollen obwohl das Element gelöscht wird.

en: Confirm the final deletion?
de_DE: Löschen bestätigen?

[ctx: button]
en: Put in dustbin
de_DE: In Papierkorb legen

note: TRANS: %s is the template name
en: Created from the template %s
de_DE: Aus Vorlage %s erstellen

en: Template name
de_DE: Vorlage Name

en: Can't change this attribute. It's inherited from its parent.
de_DE: Dieses Element ist von einem anderen abhängig. Die Änderung des Attributs ist nicht erlaubt.

en: You are not allowed to change the visibility flag for child entities.
de_DE: Sie sind nicht berechtigt die Sichtbarkeit für Untereinheiten zu ändern.

en: Flag change forbidden. Linked items found.
de_DE: Dieses Element ist mit anderen verbunden. Die Änderung des Attributs ist nicht erlaubt.

en: Change visibility in child entities
de_DE: Sichtbarkeit in Untereinheiten ändern

en: Complete name
de_DE: Vollständiger Name

note: TRANS: Number of the alternate username
en: Alternate username number
de_DE: Kontakt-Nummer

en: At least one field has an incorrect value
de_DE: Mindestens ein Feld hat einen falschen Wert

en: Impossible record for %s
de_DE: Speichern nicht möglich für %s

en: Item successfully added but duplicate record on %s
de_DE: Speichern erfolgreich aber Duplikat auf %s

en: Other item exist
de_DE: Es existieren weitere Elemente

en: Item in the dustbin
de_DE: Element im Papierkorb

note: TRANS: %1$s is the user login, %2$s the message
en: %1$s trying to add an item that already exists: %2$s
de_DE: %1$s hinzuzufügendes Element existiert bereits: %2$s

en: Default value
de_DE: Standardwert

en: Choose a template
de_DE: Vorlage auswählen

en: Blank Template
de_DE: Leere Vorlage

en: Templates
de_DE: Vorlagen

en: Add a template...
de_DE: Vorlage hinzufügen …

en: Update
de_DE: Aktualisieren

en: Purge
de_DE: Endgültig löschen

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Read notes
de_DE: Notizen lesen

en: Read the item's notes
de_DE: Notizen des Elements lesen

en: Update notes
de_DE: Notizen aktualisieren

en: Update the item's notes
de_DE: Notizen des Elements aktualisieren

en: You can't delete that item, because it has sub-items
de_DE: Sie können diesen Eintrag nicht löschen, da diese Unterpunkte besitzt

en: Caution: you're about to remove a heading used for one or more items.
de_DE: Achtung! Die Rubrik die Sie entfernen wollen, wird noch verwendet..

en: If you confirm the deletion, all uses of this dropdown will be blanked.
de_DE: Wenn Sie den Löschvorgang bestätigen, werden die Elemente, die diese Rubrik nutzen, leere Werte enthalten.

[ctx: button]
en: Confirm
de_DE: Bestätigen

[ctx: button]
en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: You can also replace all uses of this dropdown by another.
de_DE: Sie können auch diese Rubrik global durch eine Andere ersetzen::

[ctx: button]
en: Replace
de_DE: Ersetzen

en: Transfer and merge
de_DE: Übertragen und zusammenführen

[ctx: button]
en: Merge
de_DE: umgruppieren

en: General
de_DE: Allgemein

en: First
de_DE: Erste

en: List
de_DE: Liste

en: Last
de_DE: Letzte

en: Reset display options
de_DE: Anzeigeoptionen zurücksetzen

en: Unable to get item
de_DE: Kann kein Objekt finden

en: Authorization error
de_DE: Berechtigungsfehler

en: Incompatible items
de_DE: Inkompatible Elemente

en: Error on executing the action
de_DE: Fehler beim Ausführen dieser Aktion

en: Item already defined
de_DE: Objekt bereits definiert

en: Email Followup
de_DE: E-Mail Benachrichtigung

en: Cost | Costs
de_DE[0]: Kosten
de_DE[1]: Kosten

en: Begin date
de_DE: Startdatum

en: Duration
de_DE: Dauer

en: Time cost
de_DE: Stundensatz

en: Fixed cost
de_DE: Fixe Kosten

en: Material cost
de_DE: Materialkosten

en: Total cost
de_DE: Gesamtkosten

en: Add a new cost
de_DE: Neue Kosten hinzufügen

en: Ticket cost | Ticket costs
de_DE[0]: Ticketkosten
de_DE[1]: Ticketkosten

en: Item duration
de_DE: Elementdauer

en: Ticket | Tickets
de_DE[0]: Supportticket
de_DE[1]: Tickets

en: Invalid email address
de_DE: Ungültige Adresse

en: Invalid dates. Update cancelled.
de_DE: Inkonsistente Datumsangabe. Aktualisierung abgebrochen

note: TRANS: Default document to files attached to tickets : %d is the ticket id
en: Document Ticket %d
de_DE: Dokument Ticket %d

[ctx: priority]
en: Major
de_DE: Kritisch

[ctx: priority]
en: Very high
de_DE: Sehr hoch

[ctx: priority]
en: High
de_DE: Hoch

[ctx: priority]
en: Medium
de_DE: Mittel

[ctx: priority]
en: Low
de_DE: Niedrig

[ctx: priority]
en: Very low
de_DE: Sehr niedrig

[ctx: priority]
en: All
de_DE: Alle

[ctx: priority]
en: At least very low
de_DE: Mindestens sehr niedrig

[ctx: priority]
en: At least low
de_DE: Mindestens niedrig

[ctx: priority]
en: At least medium
de_DE: Mindestens mittel

[ctx: priority]
en: At least high
de_DE: Mindestens hoch

[ctx: priority]
en: At least very high
de_DE: Mindestens sehr hoch

[ctx: urgency]
en: Very high
de_DE: Sehr hoch

[ctx: urgency]
en: High
de_DE: Hoch

[ctx: urgency]
en: Medium
de_DE: Mittel

[ctx: urgency]
en: Low
de_DE: Niedrig

[ctx: urgency]
en: Very low
de_DE: Sehr niedrig

[ctx: urgency]
en: All
de_DE: Alle

[ctx: urgency]
en: At least very low
de_DE: Mindestens sehr niedrig

[ctx: urgency]
en: At least low
de_DE: Mindestens niedrig

[ctx: urgency]
en: At least medium
de_DE: Mindestens mittel

[ctx: urgency]
en: At least high
de_DE: Mindestens hoch

[ctx: urgency]
en: At least very high
de_DE: Mindestens sehr hoch

[ctx: impact]
en: Very high
de_DE: Sehr hoch

[ctx: impact]
en: High
de_DE: Hoch

[ctx: impact]
en: Medium
de_DE: Mittel

[ctx: impact]
en: Low
de_DE: Niedrig

[ctx: impact]
en: Very low
de_DE: Sehr niedrig

[ctx: impact]
en: All
de_DE: Alle

[ctx: impact]
en: At least very low
de_DE: Mindestens sehr niedrig

[ctx: impact]
en: At least low
de_DE: Mindestens niedrig

[ctx: impact]
en: At least medium
de_DE: Mindestens mittel

[ctx: impact]
en: At least high
de_DE: mindestens hoch

[ctx: impact]
en: At least very high
de_DE: Mindestens sehr hoch

en: Watcher | Watchers
de_DE[0]: Beobachter
de_DE[1]: Beobachter

en: Due date + Progress
de_DE: Fälligkeitsdatum + Verlauf

en: Resolution date
de_DE: Datum der Lösung

en: Last edit by
de_DE: Letzte Änderung durch

en: Resolution time
de_DE: Lösungszeit

en: Closing time
de_DE: Zeit bis Abschluss

en: Waiting time
de_DE: Zeit in Warteschlange

en: Requester group | Requester groups
de_DE[0]: Anfordernde Grupppe
de_DE[1]: Anfordernde Grupppen

en: Watcher group | Watcher groups
de_DE[0]: Beobachtergruppe
de_DE[1]: Beobachtergruppe

en: Assigned to a supplier
de_DE: Einem Lieferant zugewiesen

en: Technician group
de_DE: Technikergruppe

en: Email for followup
de_DE: E-mail Adresse für die Benachrichtigung

en: Requester user
de_DE: Anfordernder Benutzer

en: Watcher user
de_DE: Beobachtender Benutzer

en: Group in charge of the ticket
de_DE: Techniker-Gruppe des Tickets

en: Actor
de_DE: Betroffene

en: Associate myself
de_DE: Mir selbst zuweisen

en: Solution template | Solution templates
de_DE[0]: Lösungsvorlage
de_DE[1]: Lösungsvorlagen

en: Search a solution
de_DE: Eine Lösung suchen

en: Save and add to the knowledge base
de_DE: Speichern und der WissensDB hinzufügen

en: Time | Times
de_DE[0]: Zeit
de_DE[1]: Zeiten

en: Closed on %s
de_DE: Abgeschlossen am %s

en: Solved on %s
de_DE: Gelöst am %s

en: Put on hold on %s
de_DE: Zurückgestellt %s

en: Opened on %s
de_DE: eröffnet am %s

en: From %s
de_DE: Absender %s

en: To %s
de_DE: bis %s

note: TRANS: %s is user name
en: By %s
de_DE: von %s

en: No item in progress.
de_DE: Kein Objekt in Bearbeitung

en: Assigned
de_DE: zugewiesen

en: Planification
de_DE: Planung

en: Task | Tasks
de_DE[0]: Tätigkeit
de_DE[1]: Tätigkeiten

en: Error in entering dates. The starting date is later than the ending date
de_DE: Fehler bei der Eingabe des Datums: Das Startdatum liegt hinter dem Enddatum

en: Start of the selected timeframe is not a working hour.
de_DE: Start des Zeitfenster ist nicht während der Arbeitszeit

en: End of the selected timeframe is not a working hour.
de_DE: Ende des Zeitfenster ist nicht während der Arbeitszeit

en: Tasks category | Tasks categories
de_DE[0]: Kategorie der Tätigkeiten
de_DE[1]: Kategorien der Tätigkeiten

en: Public followup
de_DE: Öffentliche Anmerkung

[ctx: quantity]
en: Number of tasks
de_DE: Anzahl Tätigkeiten

en: Task category | Task categories
de_DE[0]: Aufgaben Kategorie
de_DE[1]: Aufgaben Kategorie

en: Private task
de_DE: Private Tätigkeit

note: TRANS: %1$s is a type, %2$$ is a date, %3$s is a date
en: %1$s: from %2$s to %3$s:
de_DE: %1$s: von %2$s nach %3$s:

note: TRANS: %1$s is the start time of a planned item, %2$s is the end
en: From %1$s to %2$s :
de_DE: Von %1$s nach %2$s :

note: TRANS: %s is the start time of a planned item
en: Start at %s:
de_DE: Startet um %s:

note: TRANS: %s is the end time of a planned item
en: End at %s:
de_DE: Endet um %s:

en: Recall on %s
de_DE: Rückruf von %s

en: To do
de_DE: Aufgaben

en: Planned
de_DE: Geplant

en: Done
de_DE: Fertig

en: Begin
de_DE: Startdatum

note: TRANS: %1$s is the begin date, %2$s is the end date TRANS: %1$s is the start time of a planned item, %2$s is the end
en: From %1$s to %2$s
de_DE: Von %1$s bis %2$s

en: Plan this task
de_DE: Zeitplan für diese Tätigkeit

en: Add a new task
de_DE: Tätigkeit hinzufügen

en: No task found.
de_DE: Keine Tätigkeit gefunden.

en: Approval request send to %s
de_DE: Genehmigungsanfrage an %s gesendet

en: The selected user (%s) has no valid email address. The request has been created, without email confirmation.
de_DE: Der ausgewählte Benutzer (%s) hat keine gültige E-Mail-Adresse. Die Anfrage wurde erstellt, allerdings ohne E-Mail-Benachrichtigung.

en: If approval is denied, specify a reason.
de_DE: Bei einer Abweisung müssen Sie den Grund angeben.

note: TRANS: %s is the username
en: Approval granted by %s
de_DE: Genehmigung gegeben durch %s

note: TRANS: %s is the username
en: Update the approval request to %s
de_DE: Aktualisierung der Genehmigungsanfrage an %s

en: Cancel the approval request to %s
de_DE: Löschen der Genehmigungsanfrage an %s

en: Waiting for approval
de_DE: Wartet auf Genehmigung

en: Refused
de_DE: Abgelehnt

en: Granted
de_DE: Akzeptiert

en: Not subject to approval
de_DE: Keine Genehmigung beantragt

en: Granted + Not subject to approval
de_DE: Genehmigt + Genehmigung nicht erforderlich

en: Global approval status
de_DE: Globaler Status der Genehmigung

en: Minimum validation required
de_DE: Minimale Validierung erforderlich

en: Send an approval request
de_DE: Eine Genehmigungsanfrage absenden

en: Request date
de_DE: Datum der Anfrage

en: Approval requester
de_DE: Antragsteller für Genehmigung

en: Request comments
de_DE: Kommentar der Genehmigungsanfrage

en: Approval status
de_DE: Freigabe Status

en: Approver
de_DE: Genehmigende(r)

en: Approval comments
de_DE: Kommentar der Genehmigung

en: Approvals for the ticket
de_DE: Genehmigungen für das Ticket

en: Status of the approval request
de_DE: Status der Genehmigungsanfrage

en: Status of my validation
de_DE: Status meiner Überprüfung

en: Optional when approved
de_DE: Optional bei einer Genehmigung

en: Approval date
de_DE: Datum der Genehmigung

en: Validate
de_DE: Überprüfe

en: This item is waiting for approval, do you really want to resolve or close it?
de_DE: Das Objekt wartet auf ein Freigabe, wollen Sie es wirklich lösen oder schliessen?

en: As child of
de_DE: ist Unterkategorie von

en: New child heading
de_DE: Neue Unterrubrik

en: Sons of %s
de_DE: Kind von %s

en: Father
de_DE: Übergeordneter Vorgang

en: Alternate username updated. The connected items have been updated using this alternate username.
de_DE: Kontakt aktualisiert. Die mit dem Kontakt verbunden Einträge wurden ebenfalls aktualisiert.

en: User or group updated. The connected items have been moved in the same values.
de_DE: Benutzer oder Gruppe aktualisiert. Die verbundenen Elemente wurden mit den selben Werten aktualisiert.

en: Status updated. The connected items have been updated using this status.
de_DE: Statusaktualisierung. Die verbundenen Elemente wurden gemäß des Status des Computers aktualisiert.

en: Location updated. The connected items have been moved in the same location.
de_DE: Standort aktualisiert. Die verbundenen Elemente wurden mit den selben Werten aktualisiert.

en: Network | Networks
de_DE[0]: Netzwerk
de_DE[1]: Netzwerk

en: Domain | Domains
de_DE[0]: Domäne
de_DE[1]: Domains

en: Version of the operating system | Versions of the operating system
de_DE[0]: Betriebssystem-Version
de_DE[1]: Betriebssystem-Versionen

en: Product ID of the operating system
de_DE: Produkt-ID des Betriebssystems

en: Serial of the operating system
de_DE: Betriebssystem-Seriennummer

en: Automatic inventory
de_DE: Automatische Inventarisierung

note: TRANS: %s is the datetime of insertion TRANS: %s is the datetime of update
en: Created on %s
de_DE: Erstellt am %s

[ctx: button]
en: Connect
de_DE: Verbinden

en: Processor | Processors
de_DE[0]: Prozessor
de_DE[1]: Prozessoren

en: Processor frequency
de_DE: Taktfrequenz Prozessor

en: Memory type | Memory types
de_DE[0]: Arbeitsspeicher Typ
de_DE[1]: Arbeitsspeicher Typen

en: Mio
de_DE: MB

en: Memory | Memories
de_DE[0]: Arbeitsspeicher
de_DE[1]: Speicher

en: Network interface | Network interfaces
de_DE[0]: Netzwerk Schnittstelle
de_DE[1]: Netzwerk-Schnittstellen

en: MAC address
de_DE: MAC-Adresse

en: Soundcard | Soundcards
de_DE[0]: Soundkarte
de_DE[1]: Soundkarten

en: Graphics card | Graphics cards
de_DE[0]: Grafikkarte
de_DE[1]: Grafikkarten

en: System board | System boards
de_DE[0]: Mainboard
de_DE[1]: Hauptplatinen

en: Hard drive type
de_DE: Typ der Festplatte

en: Hard drive size
de_DE: Größe der Festplatte

en: Power supply | Power supplies
de_DE[0]: Netzteil
de_DE[1]: Netzteile

en: Volume | Volumes
de_DE[0]: Laufwerk
de_DE[1]: Laufwerke

en: Global size
de_DE: Gesamtgröße

en: Free size
de_DE: Freier Speicher

en: Free percentage
de_DE: Anteil freier

en: Mount point
de_DE: Mount-Point

en: File system | File systems
de_DE[0]: Dateisystem
de_DE[1]: Dateisysteme

en: Virtual machine | Virtual machines
de_DE[0]: Virtuelle Maschine
de_DE[1]: Virtuelle Maschinen

en: State of the virtual machine | States of the virtual machine
de_DE[0]: Status der virtuellen Maschine
de_DE[1]: Status der virtuellen Maschinen

en: Virtualization model | Virtualization models
de_DE[0]: Virtualisierungsmodell
de_DE[1]: Virtualisierungsmodelle

en: Virtualization system | Virtualization systems
de_DE[0]: Virtualisierungssystem
de_DE[1]: Virtualisierungssysteme

en: Virtual machine processor number
de_DE: VM Anzahl Prozessoren

en: Memory of virtual machines
de_DE: RAM der VM

en: Virtual machine UUID
de_DE: UUID der VM

en: Add a volume
de_DE: Laufwerk hinzufügen

[ctx: button]
en: Disconnect
de_DE: Lösen

en: Connect an item
de_DE: Ein Element verbinden

en: Connect a computer
de_DE: Ein Computer verbinden

en: Not connected
de_DE: Nicht verbunden

en: Connection | Connections
de_DE[0]: Verbindung
de_DE[1]: Anschlüsse

en: License | Licenses
de_DE[0]: Lizenz
de_DE[1]: Lizenzen

en: Number of affected computers
de_DE: Anzahl der betroffenden Computer

en: Affected computers
de_DE: Betroffene Computer

en: Summary
de_DE: Zusammenfassung

en: Installation | Installations
de_DE[0]: Installation
de_DE[1]: Installiert

en: All categories
de_DE: Alle Kategorien

en: Uncategorized software
de_DE: Nicht kategorisierte Software

en: Valid license
de_DE: Gültige Lizenz

en: Machine
de_DE: Maschine

[ctx: quantity]
en: Processors number
de_DE: Anzahl der Prozessoren

en: List of host machines
de_DE: Liste der Host Maschinen

en: Add a virtual machine
de_DE: Eine Virtuelle Maschine hinzufügen

en: No virtual machine associated with the computer
de_DE: Dem Computer sind keine virtuelle Maschinen zugeordnet.

en: List of virtual machines
de_DE: Liste der virtuellen Maschinen

[ctx: setup]
en: General
de_DE: Allgemein

en: Maintenance mode activated. Backdoor using: %s
de_DE: Verwaltungsmodus aktiviert. Abbruch mit: %s

en: General setup
de_DE: Haupteinstellungen

en: URL of the application
de_DE: Webadresse der Anwendung

en: Text in the login box
de_DE: Text der Anmeldeseite

en: Allow FAQ anonymous access
de_DE: Anonymen FAQ Zugriff erlauben

en: Simplified interface help link
de_DE: Hilfeseite in der einfachen Ansicht

en: Default search results limit (page)
de_DE: Standard Suchergebnislimit (Seite)

en: Standard interface help link
de_DE: Hilfeseite in der Standard-Ansicht

en: Default characters limit (summary text boxes)
de_DE: Standard Zeichenlimit (Zusammenfassungstextfelder)

en: Default url length limit
de_DE: Standard URL Längenlimit

en: Default decimals limit
de_DE: Standard Dezimalzahlenlimit

en: Default chart format
de_DE: Anzeigeformat der Statistikdiagramme

en: Translation of dropdowns
de_DE: Übersetzung Aufklappmenü

en: Knowledge base translation
de_DE: Wissensdatenbank Übersetzung

en: Dynamic display
de_DE: Dynamische Anzeige

en: Page size for dropdown (paging using scroll)
de_DE: Seitengröße für das Abwärtsskrollen

en: Autocompletion of text fields
de_DE: Automatische Vervollständigung der Textfelder

en: Don't show search engine in dropdowns if the number of items is less than
de_DE: Such Maschine nicht in Dropdows anzeigen wenn der Anzahl Objekten kleiner ist als

en: Search engine
de_DE: Suchmaschine

en: last criterion
de_DE: letztes Kriterium

en: default criterion
de_DE: Standardkriterium

en: Global search
de_DE: Globale Suche

en: Assets
de_DE: Inventar

en: Enable the financial and administrative information by default
de_DE: Standardmäßig Finanz- und Administrationsdaten aktivieren

en: Restrict monitor management
de_DE: Monitor-Verwaltung beschränken

en: Software category deleted by the dictionary rules
de_DE: Vom Lexikon gelöschte Softwarekategorie

en: Restrict device management
de_DE: Geräte-Verwaltung beschränken

en: Beginning of fiscal year
de_DE: Startdatum des Fiskaljahres

en: Restrict phone management
de_DE: Telefonie-Verwaltung beschränken

en: Automatic fields (marked by *)
de_DE: Auto-Felder (gekennzeichnet durch *)

en: By entity
de_DE: Nach Einheit

en: Restrict printer management
de_DE: Drucker-Verwaltung beschränken

en: Automatic transfer of computers
de_DE: Automatischer Transfer von Computern

en: Template for the automatic transfer of computers in another entity
de_DE: Vorlage für den automatischen Transfer von Computern in eine andere Einheit

en: No automatic transfer
de_DE: Keine automatische Übertragung

en: Automatically update of the elements related to the computers
de_DE: Mit Computern verknüpfte Elemente automatisch aktualisieren

en: Unit management
de_DE: Als Einzelgerät

en: When connecting or updating
de_DE: Bei Verbindung oder Aktualisierung

en: Do not copy
de_DE: Nicht kopieren

en: Copy
de_DE: Kopieren

en: Copy computer status
de_DE: Status des Computers übernehmen

en: When disconnecting
de_DE: Bei Trennung

en: Do not delete
de_DE: Nicht löschen

en: Clear status
de_DE: Status löschen

en: Automatically add users from an external authentication source
de_DE: Benutzer einer externen Authentifizierungsquelle automatisch hinzufügen

en: Add a user without accreditation from a LDAP directory
de_DE: Benutzer aus LDAP-Verzeichnis ohne Freigabe hinzufügen

en: Action when a user is deleted from the LDAP directory
de_DE: Handlung wenn ein Benutzer aus dem LDAP-Verzeichnis gelöscht wird

en: GLPI server time zone
de_DE: Zeitzone des GLPI Servers

en: Mysql replica | Mysql replicas
de_DE[0]: Mysql-Replikation
de_DE[1]: Mysql-Replikationen

en: Mysql server
de_DE: Mysql Server

en: Database
de_DE: Basis

en: Mysql user
de_DE: Mysql Benutzername

en: Mysql password
de_DE: Mysql Passwort

en: Use the slave for the search engine
de_DE: Slave für Suche verwenden

en: If synced (all changes)
de_DE: Wenn synchronisiert (sämtliche Änderungen)

en: If synced (current user changes)
de_DE: Wenn synchronisiert (Änderungen des Benutzers)

en: If synced or read-only account
de_DE: Wenn synchronisiert oder Konto nur mit Leseberechtigung

en: Always
de_DE: Immer

en: Assistance
de_DE: Helpdesk

en: Step for the hours (minutes)
de_DE: Takt für die Stunden (Minuten)

en: Limit of the schedules for planning
de_DE: Zeitbegrenzung der Ausarbeitungen

en: Default file size limit imported by the mails receiver
de_DE: Maximale Größe der über ein Mail-Gateway importierten Dateien

en: Use rich text for helpdesk
de_DE: Für Helpdesk, Rich Text verwenden

en: You will lose the formatting of your data
de_DE: Die Formatierung ihren Daten geht hiermit verloren

en: Default heading when adding a document to a ticket
de_DE: Standardüberschrift für angefügte Dokumente

en: By default, a software may be linked to a ticket
de_DE: Standardmäßig ist eine Software einem Ticket zuweisbar

en: Keep tickets when purging hardware in the inventory
de_DE: Tickets aufbewahren, wenn verknüpftes Gerät aus dem Inventar endgültig gelöscht wird.

en: Show personnal information in new ticket form (simplified interface)
de_DE: Zeige personelle Informationen bei neuen Tickets (einfache Ansicht)

en: Allow anonymous ticket creation (helpdesk.receiver)
de_DE: Im Helpdesk anonyme Supporttickets zulassen (helpdesk.html, Mail-Gateway)

en: Allow anonymous followups (receiver)
de_DE: Anonyme Anmerkungen zulassen (Mail-Gateway)

en: Matrix of calculus for priority
de_DE: Prioritätsberechnungsmatrix

en: Personalization
de_DE: Personalisierung

en: Default language
de_DE: Standardsprache

en: Date format
de_DE: Datums Format

en: YYYY-MM-DD
de_DE: JJJJ-MM-TT

en: DD-MM-YYYY
de_DE: TT-MM-JJJJ

en: MM-DD-YYYY
de_DE: MM-TT-JJJJ

en: Results to display by page
de_DE: Anzahl anzuzeigende Ergebnisse pro Seite

en: Number format
de_DE: Zahlenformatierung

en: Default characters limit in dropdowns
de_DE: Standard Zeichenlimit in DropDown Listen

en: Display order of surnames firstnames
de_DE: Anzeige der Vor- und Nachnamen

en: Surname, First name
de_DE: Nachname, Vorname

en: First name, Surname
de_DE: Vorname, Nachname

en: Display the complete name in tree dropdowns
de_DE: Darstellung des kompletten Namens in DropDown-Bäumen

en: Display counts in tabs
de_DE: Anzahl in Tabs darstellen

en: Show GLPI ID
de_DE: Zeige die GLPI IDs

en: CSV delimiter
de_DE: CSV Trennzeichen

en: Notifications for my changes
de_DE: Benachrichtigung für meine Änderungen

en: Results to display on home page
de_DE: Anzahl der anzuzeigenden Vorgänge auf der Startseite

en: PDF export font
de_DE: Schrift für PDF-Export

en: Keep devices when purging an item
de_DE: Geräte behalten bei Zusammenführung eines Elementes

en: Go to created item after creation
de_DE: Element nach der Erstellung aufrufen

en: Private followups by default
de_DE: Anmerkungen standardmäßig privat

en: Show new tickets on the home page
de_DE: Neue Tickets bei Anmeldung anzeigen

en: Private tasks by default
de_DE: Tätigkeiten standardmäßig privat

en: Request sources by default
de_DE: Quellen standardmäßig anfordern

en: Tasks state by default
de_DE: Vorbesetzung des Aufgabenstatus

en: Pre-select me as a technician when creating a ticket
de_DE: Vorauswahl als Techniker während der Ticket-Erstellung

en: Automatically refresh the list of tickets (minutes)
de_DE: Liste der Tickets automatisch aktualisieren (Minuten)

en: Priority colors
de_DE: Prioritätsfarben

en: Remote access key
de_DE: Schlüssel für Fernzugriff

note: TRANS: %s is the generation date
en: generated on %s
de_DE: erzeugt am %s

en: Regenerate
de_DE: Neu erzeugen

en: Due date progression
de_DE: Fälligkeitsdatum hervorheben

en: OK state color
de_DE: Farbe Status OK

en: Warning state color
de_DE: Farbe Status Warnung

en: Warning state threshold
de_DE: Schwellwert für den Status Warnung

en: Critical state color
de_DE: Farbe Status kritisch

en: Critical state threshold
de_DE: Schwellwert für den Status kritsich

en: Password minimum length
de_DE: Mindestlänge des Passwortes

en: Digit
de_DE: Ziffer

en: Lowercase
de_DE: Kleinschrift

en: Uppercase
de_DE: Grossschrift

en: Password must contains
de_DE: Passwort muss enthalten

en: Password too short!
de_DE: Passwort zu kurz

en: Password must include at least a digit!
de_DE: Das Kennwort muss mindestens eine Zahl enthalten!

en: Password must include at least a lowercase letter!
de_DE: Das Kennwort muss mindestens einen Kleinbuchstaben enthalten!

en: Password must include at least a uppercase letter!
de_DE: Das Kennwort muss mindestens einen Grossbuchstaben enthalten!

en: Password must include at least a symbol!
de_DE: Das Kennwort muss mindestens ein Sonderzeichen enthalten!

en: Log Level
de_DE: Loglevel

en: 1- Critical (login error only)
de_DE: 1 – Kritisch (Nur Fehler beim Anmelden)

en: 2- Severe (not used)
de_DE: 2 – Schwerwiegend (Nicht benutzt)

en: 3- Important (successful logins)
de_DE: 3 – Wichtig (erfolgreiche Anmeldungen)

en: 4- Notices (add, delete, tracking)
de_DE: 4 – Informationen (Hinzufügen, Löschen, Verlauf)

en: 5- Complete (all)
de_DE: 5 – Vollständig (Alles)

en: Maximal number of automatic actions (run by CLI)
de_DE: Maximale Anzahl gleichzeitig ausgeführter Jobs (externe Ausführung)

en: Logs in files (SQL, email, automatic action...)
de_DE: Protokoll in Dateien (SQL, Mail, automatische Jobs …)

en: Password security policy
de_DE: Passwortrichtlinie

en: Password security policy validation
de_DE: Passwortrichtlinie anwenden

en: Password need digit
de_DE: Dass Passwort muss eine Ziffer enthalten

en: Password need lowercase character
de_DE: Das Kennwort muss mindestens einen Kleinbuchstaben enthalten

en: Password need uppercase character
de_DE: Das Kennwort muss mindestens einen Grossbuchstaben enthalten

en: Password need symbol
de_DE: Das Kennwort muss mindestens ein Sonderzeichen enthalten!

en: Maintenance mode
de_DE: Wartungsmodus

note: TRANS: Proxy port
en: Maintenance text
de_DE: Wartungstext

en: Proxy configuration for upgrade check
de_DE: Proxykonfiguration für Upgrade-Prüfung

en: Information about system installation and configuration
de_DE: Informationen über das System, die Installation und die Konfiguration

en: To copy/paste in your support request
de_DE: Kopieren und in Support-Anfrage einfügen

en: Yes - Restrict to unit management for manual add
de_DE: Ja - Einschränken auf Einheiten Management oder manuell Hinzufügen

en: Yes - Restrict to global management for manual add
de_DE: Ja - Einschränken auf Globales Management oder manuell Hinzufügen

en: Settings
de_DE: Benutzereinstellungen

en: Checking write permissions for setting files
de_DE: Überprüfe Schreibzugriff für Voreinstellungsdateien

en: Checking write permissions for document files
de_DE: Überprüfe Schreibzugriff für Dokumentdateien

en: Checking write permissions for dump files
de_DE: Überprüfe Schreibzugriff für Dump-Dateien

en: Checking write permissions for automatic actions files
de_DE: Überprüfe Schreibzugriff für Dateien der automatischen Jobs

en: Checking write permissions for cache files
de_DE: Überprüfe Schreibzugriff für Cache Dateien

en: Checking write permissions for graphic files
de_DE: Das Schreiben von Grafikdateien wird getestet

en: Checking write permissions for lock files
de_DE: Teste Schreibzugriff für Lock-Dateien

en: Checking write permissions for plugins document files
de_DE: Teste Schreibzugriff für Plugin-Dateien

en: Checking write permissions for temporary files
de_DE: Teste Schreibzugriff für temporäre Dateien

en: Checking write permissions for rss files
de_DE: Überprüfen der Schreibberechtigungen für die RSS-Dateien

en: Checking write permissions for upload files
de_DE: Teste Schreibzugriff für hochgeladenen Dateien

en: Checking write permissions for pictures files
de_DE: Die Schreibschutz Berechtigung diesen Bild-Dateien wird überprüft

en: The directory could not be created.
de_DE: Der Ordner konnte nicht erstellt werden

en: The directory was created but could not be removed.
de_DE: Der Ordner wurde erstellt, konnte aber nicht gelöscht werden.

en: The file could not be created.
de_DE: Datei konnte nicht erstellt werden.

en: The file was created but can't be deleted.
de_DE: Datei wurde erstellt, konnte aber nicht gelöscht werden.

en: Check permissions to the directory: %s
de_DE: Verzeichnisberechtigungen überprüfen zu: %s

en: A file and a directory have be created and deleted - Perfect!
de_DE: Eine Datei und ein Ordner konnten erstellt und gelöscht werden - Perfekt!

en: Checking write permissions for log files
de_DE: Test Logdateien Schreibzugriff

en: A file was created - Perfect!
de_DE: Eine Datei wurde angelegt - Perfekt!

[ctx: button]
en: Give
de_DE: Ausgeben

note: TRANS: %s is the user login
en: %s gives a consumable
de_DE: %s gibt ein Verbrauchsmaterial

note: TRANS: For consumable. %1$d is total number, %2$d is unused number, %3$d is old number
en: Total: %1$d, New: %2$d, Used: %3$d
de_DE: Total: %1$d, Neu: %2$d, Gebraucht: %3$d

en: No consumable
de_DE: Nichts auf Lager!

[ctx: consumable]
en: New | New
de_DE[1]: Neu

[ctx: consumable]
en: Used | Used
de_DE[1]: In Verwendung

[ctx: button]
en: Add consumables
de_DE: Verbrauchsmaterial hinzufügen

en: Used consumables
de_DE: leere Verbrauchsmaterialien

en: Given to
de_DE: Ausgegeben an

en: Give to
de_DE: Übergeben an

en: In stock
de_DE: Auf Lager

en: No consumable found
de_DE: Keine ausgegebenen Einheiten gefunden

en: Consumable model | Consumable models
de_DE[0]: Verbrauchsmaterialien-Modell
de_DE[1]: Verbrauchsmaterialein-Modelle

en: Number of used consumables
de_DE: Anzahl gebrauchte Verbrauchsartikeln

en: Number of new consumables
de_DE: Anzahl neue Verbrauchsartikeln

en: Send alarms on consumables
de_DE: Meldungen zu Verbrauchsmaterial

note: TRANS: %1$s is the consumable name, %2$s its reference, %3$d the remaining number
en: Threshold of alarm reached for the type of consumable: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
de_DE: Schwellwert des Alarms erreichte für den Typ Verbrauchsgüter %1$s - Referenz %2$s - Verbleibend %3$d

note: TRANS: %s is entity name
en: %s: send consumable alert failed
de_DE: %s: Senden des Verbrauchsmaterialalarms fehlgeschlagen

en: Consumable type | Consumable types
de_DE[0]: Verbrauchsmaterial Typ
de_DE[1]: Verbrauchsmaterial-Typen

en: Contact | Contacts
de_DE[0]: Kontakt
de_DE[1]: Kontakte

en: Address
de_DE: Adresse

en: Postal code
de_DE: Postleitzahl

en: City
de_DE: Stadt

[ctx: location]
en: State
de_DE: Status

en: Country
de_DE: Land

en: Vcard
de_DE: Visitenkarte

[ctx: button]
en: Add a supplier
de_DE: Lieferant hinzufügen

en: Associated supplier | Associated suppliers
de_DE[0]: Verbundener Lieferant
de_DE[1]: verbundene Lieferanten

en: Link Contact/Supplier | Links Contact/Supplier
de_DE[1]: Verknüpfungen Vertrag/Lieferant

en: Add a supplier
de_DE: Lieferant hinzufügen

en: Third party type | Third party types
de_DE[0]: Anbieter-Typ
de_DE[1]: Anbieter Typen

en: Website
de_DE: Webseite

en: Add a contact
de_DE: Kontakt hinzufügen

en: Contact type | Contact types
de_DE[0]: Kontakt-Typ
de_DE[1]: Kontakttyp

en: Contract | Contracts
de_DE[0]: Vertrag
de_DE[1]: Verträge

[ctx: phone]
en: Number
de_DE: Anzahl

en: Initial contract period
de_DE: Initiale Vertragslaufzeit

en: Notice
de_DE: Kündigungsfrist

en: Account number
de_DE: Buchungsnummer

en: Contract renewal period
de_DE: Vertragsverlängerung um

en: Invoice period
de_DE: Abrechnungszeitraum

en: Renewal
de_DE: Verlängerung

en: Max number of items
de_DE: Maximale Anzahl von Elementen

en: Email alarms
de_DE: E-Mail Benachrichtigungen

en: Support hours
de_DE: Einsatzzeiten

en: on week
de_DE: in der Woche

en: on Saturday
de_DE: am Samstag

en: Sundays and holidays
de_DE: Sonn- und Feiertage

[ctx: quantity]
en: Number of contracts
de_DE: Anzahl Verträge

en: Contract number
de_DE: Vertragsnummer

en: Periodicity
de_DE: Intervall

[ctx: button]
en: Add an item
de_DE: Eintrag hinzufügen

[ctx: button]
en: Remove an item
de_DE: Element entfernen

en: Expiration
de_DE: Läuft ab

en: Expiration date + notice
de_DE: Ablauf + Kündigungsfrist

[ctx: quantity]
en: Number of items
de_DE: Anzahl der Elemente

en: Contracts expired in the last 30 days
de_DE: In den letzten 30 Tagen ausgelaufene Verträge

en: Contracts expiring in less than 7 days
de_DE: In den nächsten sieben Tagen auslaufende Verträge

en: Contracts expiring in less than 30 days
de_DE: In den nächsten 30 Tagen auslaufende Verträge

en: Contracts where notice begins in less than 7 days
de_DE: Verträge mit Kündigungsfrist in unter 7 Tagen

en: Contracts where notice begins in less than 30 days
de_DE: Verträge mit Kündigungsfrist in unter 30 Tagen

en: Send alarms on contracts
de_DE: Meldungen zu Verträgen

en: Contract entered in notice time
de_DE: Kündigungsfrist für den Vertrag beginnt

en: Contract ended
de_DE: Vertrag beendet

en: Contract entered in notice time for period
de_DE: Kündigungsfrist für den Vertrag beginnt in

en: Contract period ended
de_DE: Vertragslaufzeit beendet

en: send contract alert failed
de_DE: Senden des Vertrags-Alarms fehlgeschlagen

en: Tacit
de_DE: stillschweigend

en: Express
de_DE: Ausdrücklich

en: End + Notice
de_DE: Ende + Kündigung

en: Period end
de_DE: Ende der Laufzeit

en: Period end + Notice
de_DE: Ende der Laufzeit + Kündigung

[ctx: button]
en: Add a contract
de_DE: Vertrag hinzufügen

[ctx: button]
en: Remove a contract
de_DE: Vertrag entfernen

en: Link Contract/Item | Links Contract/Item
de_DE[1]: Verknüpfungen Vertrag/Element

en: Associated item ID
de_DE: Verbundenes Element ID

en: Add a contract
de_DE: Vertrag hinzufügen

en: Check | Checks
de_DE[0]: Überprüfung
de_DE[1]: Überprüfungen

en: Fields unicity
de_DE: Feldeindeutigkeit

en: Automatic action | Automatic actions
de_DE[0]: Automatischer Job
de_DE[1]: Automatische Jobs

en: Action completed, partially processed
de_DE: Job fertig, teilweise ausgeführt

en: Action completed, fully processed
de_DE: Job fertig, komplett ausgeführt

en: Action completed, no processing required
de_DE: Job fertig, nichts zu tun

en: Run frequency
de_DE: Häufigkeit der Ausführungen

en: System lock
de_DE: Systemsperre

en: Disabled plugin
de_DE: Plugin deaktiviert

en: Run mode
de_DE: Ausführungsmodus

en: Run period
de_DE: Zeitfenster zur Ausführung

en: Number of days this action logs are stored
de_DE: Anzahl Tage für Aufbewahrung der Protokolle

en: Infinite
de_DE: Unbegrenzt

en: Last run
de_DE: Letzte Ausführung

en: Blank
de_DE: Zurücksetzen

en: Running
de_DE: Wird ausgeführt

en: Scheduled
de_DE: geplant

en: A minimum of 64 Mio is commonly required for GLPI.
de_DE: Für GLPI werden mindestens 64MB benötigt..

en: No task with Run mode = CLI, fix your tasks configuration
de_DE: Keine Aufgabe mit dem Modus = CLI, überprüfe die Aufgaben Konfiguration

en: External
de_DE: Extern

en: Internal
de_DE: Intern

en: Launch
de_DE: Starte

en: Can't start
de_DE: Kann nicht starten

en: Undefined function %s (for cron)
de_DE: nicht definierte Funktion %s (für cron)

en: Nothing to launch
de_DE: Nichts zu starten

en: Can't get DB lock
de_DE: Datenbank kann nicht gesperrt werden

en: Run count
de_DE: Anzahl Ausführungen

note: TRANS: %s is the number of starts
en: %s start | %s starts
de_DE[0]: %s Start
de_DE[1]: %s Starts

note: TRANS: %s is the number of stops
en: %s stop | %s stops
de_DE[0]: %s Stop
de_DE[1]: %s Stops

en: Minimal time
de_DE: Mindestdauer

en: %s second | %s seconds
de_DE[0]: %s Sekunde
de_DE[1]: %s Sekunden

en: Maximal time
de_DE: Maximaldauer

en: Minimal count
de_DE: Mindestanzahl

en: %s item | %s items
de_DE[0]: %s Element
de_DE[1]: %s Elemente

en: Maximal count
de_DE: Maximale Anzahl

en: Average count
de_DE: Anzahl im Durchschnitt

en: Total count
de_DE: Gesamtanzahl

en: Average speed
de_DE: Durchschnittliche Geschwindigkeit

en: %s items/sec
de_DE: %s Elemente/Sek

en: Last run list
de_DE: Liste der zuletzt ausgeführten Tasks

[ctx: quantity]
en: Number
de_DE: Anzahl

en: Reset last run
de_DE: Letzten Durchlauf zurücksetzen

en: Begin hour of run period
de_DE: Anfangsstunde der Laufzeit

en: End hour of run period
de_DE: Letzte Stunde des Ausführungsplan

note: TRANS: % %1$d is a number, %2$s is a number of seconds
en: Clean %1$d session file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d session files created since more than %2$s seconds
de_DE[0]: Bereinigen von %1$d Datei aus der Sitzung die älter als %2$s Sekunden sind
de_DE[1]: Bereinigen von %1$d Datei aus der Sitzung die älter als %2$s Sekunden sind

en: Deletion of archived log file: %s
de_DE: Löschung der archivierten Protokolldatei: %s

en: Unable to delete archived log file: %s
de_DE: Das Entfernen von archivierte Log-Datei ist fehlgeschlagen: %s

en: Archiving log file: %1$s to %2$s
de_DE: Protokolldatei wird archiviert: %1$s nach %2$s

en: Unable to archive log file: %1$s. %2$s already exists. Wait till next day.
de_DE: Das Archivieren von Log-Datei ist fehlgeschlagen: %1$s, %2$s existiert bereits. Bitte bis Morgen warten.

en: Clean %1$d graph file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d graph files created since more than %2$s seconds
de_DE[0]: Bereinigen von %1$d Grafik Dateien älter als %2$s Sekunden
de_DE[1]: Bereinigen von %1$d Grafik Dateien älter als %2$s Sekunden

en: Clean %1$d temporary file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d temporary files created since more than %2$s seconds
de_DE[0]: Bereinigen %1$d temporären Dateien älter als %2$s Sekunden
de_DE[1]: Bereinigen von %1$d temporären Dateien älter als %2$s Sekunden

en: Check for new updates
de_DE: Nach Aktualisierungen suchen

en: Clean old logs
de_DE: Protokolle säubern

en: System logs retention period (in days, 0 for infinite)
de_DE: Speicherdauer für Systemprotokolle (in Tagen, 0 für unbegrenzt)

en: Database optimization
de_DE: Datenbank optimieren

en: Clean expired sessions
de_DE: Abgelaufene Sitzungen säubern

en: Clean generated graphics
de_DE: Erzeugte Diagramme säubern

en: Clean temporary files
de_DE: Bereinigen von temporären Dateien

en: Monitoring of automatic actions
de_DE: Überwachung von automatischen Prozessen

en: Archives log files and deletes aging ones
de_DE: Log Dateien archivieren und ältere Dateien entfernen

en: Number of days to keep archived logs
de_DE: Anzahl der Tage wie lange die archiviereten Protkolle aufbewart werden sollen

note: TRANS: %d is a number of minutes
en: %d minute | %d minutes
de_DE[0]: %d Minute
de_DE[1]: %d Minuten

note: TRANS: %d is a number of hours
en: %d hour | %d hours
de_DE[0]: %d Stunde
de_DE[1]: %d Stunden

note: TRANS: %d is a number of days
en: %d day | %d days
de_DE[0]: %d Tag
de_DE[1]: %d Tage

en: Log | Logs
de_DE[0]: Protokoll
de_DE[1]: Protokolle

en: Check the MySQL replica
de_DE: &Uuml;berprüfung des MySQL-Replikats

en: Max delay between master and slave (minutes)
de_DE: Maximale Dauer der De-Synchronisation (in Minuten)

en: Mysql server: %s can't connect to the database
de_DE: Mysql Server: %s kann sich mit der Datenbank nicht verbinden

note: TRANS: %1$s is the server name, %2$s is the time
en: Mysql server: %1$s, difference between master and slave: %2$s
de_DE: Mysql-Server: %1$s, Unterschied zwischen Master und Slave: %2$s

en: can't connect to the database
de_DE: Verbindung zur Datenbank ist nicht möglich

en: Difference between master and slave
de_DE: Unterschied zwischen Master und Slave

en: %1$s - Error during the database query: %2$s - Error is %3$s
de_DE: %1$s - Fehler in der Datenbank-Abfrage: %2$s - Fehler ist %3$s

en: Optimizing tables
de_DE: Tabellen optimieren

en: optimize
de_DE: optimieren

en: Case | Cases
de_DE[0]: Gehäuse
de_DE[1]: Gehäuse

en: Case type | Case types
de_DE[0]: Gehäuse-Typ
de_DE[1]: Gehäuse Art

en: Interface
de_DE: Schnittstelle

en: Drive | Drives
de_DE[0]: Laufwerk
de_DE[1]: Laufwerke

en: Writing ability
de_DE: Schreiben

en: Speed
de_DE: Geschwindigkeit

en: Chipset
de_DE: Chipsatz

en: Memory by default
de_DE: Voreinstellung Arbeitsspeicher

en: Hard drive | Hard drives
de_DE[0]: Festplatte
de_DE[1]: Festplatten

en: Capacity by default
de_DE: Standardkapazität

en: Rpm
de_DE: Drehzahl

en: Size by default
de_DE: Standardgröße

en: Frequency
de_DE: Frequenz

en: Network card | Network cards
de_DE[0]: Netzwerkkarte
de_DE[1]: Netzwerkkarten

en: MAC address by default
de_DE: Voreinstellung MAC-Adresse

en: Flow
de_DE: Durchsatz

en: Other component | Other components
de_DE[0]: Andere Komponenten
de_DE[1]: Andere Hardwarekomponenten

en: Power
de_DE: Leistung

en: Frequency by default
de_DE: Standardfrequenz

en: Number of cores
de_DE: Anzahl Kern

en: Number of threads
de_DE: Anzahl Ausführungstrang

en: No personal criteria. Create personal parameters?
de_DE: Sie haben noch keine persönliche Ansicht definiert, möchten Sie diese jetzt erstellen?

en: Select default items to show
de_DE: Wählen Sie die Einträge, die standardmäßig angezeigt werden sollen

en: Bring up
de_DE: Aktivieren

en: Bring down
de_DE: Deaktivieren

en: Delete permanently
de_DE: Dauerhaft löschen

note: TRANS: short for : Search result user display
en: User display
de_DE: Benutzer Anzeige

en: Search result user display
de_DE:  Suche Resultat für Benutzer Anzeige

note: TRANS: short for : Search result default display
en: Default display
de_DE: Standard Bildschirm

en: Search result default display
de_DE: Liste der Standardsuchfelder

en: Document heading | Document headings
de_DE[0]: Dokument-Rubriken
de_DE[1]: Dokumentenkopf

en: Document | Documents
de_DE[0]: Dokument
de_DE[1]: Dokumente

en: Succesful deletion of the file %s
de_DE: Löschen der Datei war erfolgreich %s

en: Failed to delete the file %s
de_DE: Löschen der Datei ist fehlgeschlagen %s

en: Added by %s
de_DE: Hinzugefügt von %s

en: Current file
de_DE: Aktuelle Datei

en: Heading
de_DE: Thema

en: Checksum
de_DE: Prüfsumme

en: MIME type
de_DE: MIME Typ

en: Blacklisted for import
de_DE: Blacklisted für Import

en: Use a FTP installed file
de_DE: Eine mittels FTP verfügbare Datei auswählen.

note: TRANS: %s is a size
en: %s Mio max
de_DE: %s MB max

[ctx: quantity]
en: Number of documents
de_DE: Anzahl Dokumente

[ctx: quantity]
en: Number of associated items
de_DE: Anzahl verbundene Elemente

en: Upload directory doesn't exist
de_DE: Upload-Verzeichnis existiert nicht

note: TRANS: %1$s is the curent filename, %2$s is its directory
en: Failed to delete the file %1$s (%2$s)
de_DE: Löschen der Datei %1$s ist fehlgeschlagen (%2$s)

en: Document move succeeded.
de_DE: Dokument wurde erfolgreich verschoben.

en: File move failed.
de_DE: Verschieben der Datei ist fehlgeschlagen.

en: Document copy succeeded.
de_DE: Dokument wurde erfolgreich kopiert.

en: File move failed
de_DE: Verschieben der Datei ist fehlgeschlagen

en: Temporary directory doesn't exist
de_DE: Temporäre Verzeichnis existiert nicht

en: File too large to be added.
de_DE: Die Datei ist zu groß, um hinzugefügt zu werden.

en: The file is valid. Upload is successful.
de_DE: Die Datei ist gültig. Hochladen erfolgreich.

en: Potential upload attack or file too large. Moving temporary file failed.
de_DE: Potenzielle Upload Attacke oder Datei zu groß. Verschieben der temporären Datei fehlgeschlagen.

en: Unauthorized file type
de_DE: unerlaubter Dateityp

en: The directory %s doesn't exist.
de_DE: Das Verzeichnis %s existiert nicht.

en: Create the directory %s
de_DE: Ordner erstellen %s

en: Failed to create the directory %s. Verify that you have the correct permission
de_DE: Fehler beim Erstellen des Verzeichnisses %s. Prüfen Sie, ob Sie über die erfordrlichen Berechtigungen verfügen.

en: No file available
de_DE: Keine Datei verfügbar

[ctx: button]
en: Add a document
de_DE: Dokument hinzufügen

[ctx: button]
en: Remove a document
de_DE: Dokument entfernen

en: Web link
de_DE: Web Link

en: Add a document
de_DE: Dokument hinzufügen

[ctx: button]
en: Add a new file
de_DE: Eine neue Datei anfügen

[ctx: button]
en: Associate an existing document
de_DE: Mit einem Vorhandenen Dokument verbinden.

en: Authorized upload
de_DE: Upload zugelassen

en: Extension
de_DE: Erweiterung

en: May be a regular expression
de_DE: Kann ein regulärer Ausdruck sein

en: Document type | Document types
de_DE[0]: Dokumententyp
de_DE[1]: Dokumenttypen

en: Help
de_DE: Hilfe

note: TRANS: %s is the store path
en: Error reading directory %s
de_DE: Fehler beim Lesen des Verzeichnisses %s

note: TRANS: %s is the store path
en: Error: %s is not a directory
de_DE: Fehler: %s ist kein Verzeichnis

en: %s hour | %s hours
de_DE[0]: %s Stunde
de_DE[1]: %s Stunden

en: Common
de_DE: Allgemein

en: Status of items | Statuses of items
de_DE[0]: Gerätestatus
de_DE[1]: Gerätestatus

en: Ticket category | Ticket categories
de_DE[0]: Ticketkategorie
de_DE[1]: Ticketkategorien

en: Project state | Project states
de_DE[0]: Projekt Status
de_DE[1]: Projekt Status

en: Project type | Project types
de_DE[0]: Projekt Typen
de_DE[1]: Projekt Typen

en: Project tasks type | Project tasks types
de_DE[0]: Typen von Projekt Aufgaben
de_DE[1]: Typen von Projekt Aufgaben

en: Networking equipment type | Networking equipment types
de_DE[0]: Netzwerkgerätetyp
de_DE[1]: Netzwerk Gerätetypen

en: Devices type | Devices types
de_DE[0]: Peripherie-Typen
de_DE[1]: Gerätetypen

en: License type | License types
de_DE[0]: Lizenz-Typen
de_DE[1]: Lizenztyp

en: Interface type (Hard drive...) | Interface types (Hard drive...)
de_DE[0]: Schnittstellen (Festplatten ...)
de_DE[1]: Schnittstellen (Festplatten ...)

en: Phone power supply type | Phones power supply types
de_DE[0]: Typ Telefonnetzteil
de_DE[1]: Typen Telefonnetzteile

en: Networking equipment model | Networking equipment models
de_DE[0]: Netzwerkgerät Modell
de_DE[1]: Netzwerkgeräte Modelle

en: Peripheral model | Peripheral models
de_DE[0]: Gerät-Modelle
de_DE[1]: Gerät-Modelle

en: Management
de_DE: Verwaltung

en: Tools
de_DE: Werkzeuge

en: Knowledge base category | Knowledge base categories
de_DE[0]: Kategorie der Wissensdatenbank
de_DE[1]: Kategorien der Wissensdatenbank

en: Update source | Update sources
de_DE[0]: Aktualisierungsmethode
de_DE[1]: Aktualisierungsquellen

en: Networking
de_DE: Netzwerk

en: Network outlet | Network outlets
de_DE[0]: Netzwerkdose
de_DE[1]: Netzwerkdosen

en: IP network | IP networks
de_DE[0]: IP Netzwerk
de_DE[1]: IP Netzwerke

en: Internet domain | Internet domains
de_DE[0]: Internet Domain
de_DE[1]: Internet Domains

en: Wifi network | Wifi networks
de_DE[0]: Wifi Netzwerk
de_DE[1]: Wifi Netzwerke

en: Network name | Network names
de_DE[0]: Netzwerk Name
de_DE[1]: Netzwerk Namen

en: Software category | Software categories
de_DE[0]: Softwarekategorie
de_DE[1]: Software-Kategorien

en: User title | Users titles
de_DE[0]: Benutzertitel
de_DE[1]: Benutzertitel

en: User category | User categories
de_DE[0]: Benutzerdefinierte Kategorie
de_DE[1]: Benutzerdefinierte Kategorien

en: Authorizations assignment rules
de_DE: Zuweisungsregeln für Einheit und Berechtigungen

en: LDAP criterion | LDAP criteria
de_DE[1]: LDAP-Kriterium

en: Ignored value for the unicity | Ignored values for the unicity
de_DE[0]: Ignorierter Wert für die Eindeutigkeit
de_DE[1]: Ignorierte Werte für die Eindeutigkeit

note: TRANS: %d is a number of years
en: %d year | %d years
de_DE[0]: %d Jahr
de_DE[1]: %d Jahre

note: TRANS: %d is a number of seconds
en: %d second | %d seconds
de_DE[0]: %d Sekunde
de_DE[1]: %d Sekunden

note: TRANS: %d is a number of milliseconds
en: %d millisecond | %d milliseconds
de_DE[0]: %d Millisekunde
de_DE[1]: %d Millisekunden

note: TRANS: %1$d is the number of days, %2$d the number of hours, %3$s the number of minutes : display 1 day 3h15
en: %1$d day %2$dh%3$s | %1$d days %2$dh%3$s
de_DE[0]: %1$d Tag %2$dh%3$s
de_DE[1]: %1$d Tage %2$dh%3$s

en: Other...
de_DE: Andere...

en: Global management
de_DE: Als Gerätekategorie

en: Use unitary management
de_DE: Als Einzelgerät verwalten

en: Do you really want to use unitary management for this item?
de_DE: Wollen Sie wirklich eine vereinheitlichte Verwaltung für dieses Element?

en: Duplicate the element as many times as there are connections
de_DE: Kopien des Elements für jeden Anschluss erstellen

en: Current page in landscape PDF
de_DE: Aktuelle Seite als PDF im Querformat

en: Current page in portrait PDF
de_DE: Aktuelle Seite als PDF im Querformat

en: Current page in SLK
de_DE: Angezeigte Seite als SLK

en: Current page in CSV
de_DE: Angezeigte Seite als CSV

en: All pages in landscape PDF
de_DE: Alle Seiten als PDF im Querformat

en: All pages in portrait PDF
de_DE: Alle Seiten als PDF im Querformat

en: All pages in SLK
de_DE: Alle Seiten als SLK

en: All pages in CSV
de_DE: Alle Seiten als CSV

[ctx: button]
en: Export
de_DE: Exportieren

en: Translation | Translations
de_DE[0]: Übersetzung
de_DE[1]: Übersetzungen

en: There's already a translation for this field in this language
de_DE: Für diesen Feld und Sprache gibt es bereits eine Übersetzung

en: Add a new translation
de_DE: Weitere Übersetzung hinzufügen

en: List of translations
de_DE: Liste der Übersetzungen

en: Field | Fields
de_DE[0]: Feld
de_DE[1]: Felder

en: No translation found
de_DE: Keine Übersetznug gefunden

en: LDAP directory information attribute representing the entity
de_DE: Information aus dem LDAP-Verzeichnis für die Einheit

en: Information in inventory tool (TAG) representing the entity
de_DE: Information aus dem Inventartool (TAG) für die Einheit

en: LDAP directory of an entity
de_DE: Verzeichnis der Einheit

en: Search filter (if needed)
de_DE: Suchfilter (wenn nötig)

en: Mail domain
de_DE: Maildomäne

en: Notification options
de_DE: Möglichkeiten zur Benachrichtigung

en: Delay to send email notifications
de_DE: Verzögerung für E-Mail Benachrichtigung

en: Enable notifications by default
de_DE: Benachrichtigung Standard gemäß aktivieren

en: Administrator email
de_DE: Administrator E-Mail

en: Administrator reply-to email (if needed)
de_DE: Administrator E-Mail Antwortadresse (wenn benötigt)

en: Prefix for notifications
de_DE: Präfix für Benachrichtigungen

en: Administrator name
de_DE: Administrator Name

en: Response address (if needed)
de_DE: Antwortadresse (falls benötigt)

en: Email signature
de_DE: Email Signatur

en: Alarms on cartridges
de_DE: Benachrichtigungen für Kartuschen

en: Alarms on consumables
de_DE: Benachrichtigungen für Verbrauchsmaterial

en: Alarms on expired licenses
de_DE: Benachrichtigungen für Lizenzablauf

en: Send license alarms before
de_DE: Sende Lizenzalarme bevor

en: Alarms on contracts
de_DE: Meldungen zu Verträgen

en: Send contract alarms before
de_DE: Sende Vertragsalarme bevor

en: Alarms on financial and administrative information
de_DE: Benachrichtigungen zu den Finanz- und Administrationsdaten

en: Send financial and administrative information alarms before
de_DE: Sende Finanz- und Administrative Alarme bevor

en: Alerts on reservations
de_DE: Meldungen zu Reservierungen

en: Default value for alarms on contracts
de_DE: Standardwert für Vertragsalarme

en: Default value for alarms on financial and administrative information
de_DE: Standardwert für Alarme zu den Finanz- und Administrationsdaten

en: Default threshold for cartridges count
de_DE: Standardwert für die Mindestanzahl verfügbarer Kartuschen

en: Default threshold for consumables count
de_DE: Standardwert für die Mindestanzahl verfügbarer Einheiten von Verbrauchsmaterial

en: Ticket template | Ticket templates
de_DE[0]: Ticket Vorlage
de_DE[1]: Ticket Vorlagen

en: Automatic closing of solved tickets after
de_DE: Automatisches Abschließen der gelösten Tickets nach

en: Immediatly
de_DE: Sofort

en: Alerts on tickets which are not solved
de_DE: Meldungen zu den ungeschlossenen Tickets seit

en: Automatic assignment of tickets
de_DE: Automatische Zuordnung der Tickets

en: Tickets default type
de_DE: Tickets Standard Typ

en: Order date
de_DE: Bestelldatum

en: Delivery date
de_DE: Lieferdatum

en: Start date of warranty
de_DE: Startdatum der Garantie

en: Satisfaction survey configuration
de_DE: Konfiguration der Zufriedenheitsumfrage

en: Satisfaction survey trigger rate
de_DE: Rückmeldungsrate der Zufriedenheitsumfrage

note: TRANS: software in plural
en: Entity for software creation
de_DE: Einheit für Software-Erstellung

en: to see the entity and its sub-entities
de_DE: um die Einheit und ihre Untereinheiten zu sehen

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds the item
de_DE: %s fügt das Element hinzu

en: Values for the generic rules for assignment to entities
de_DE: Werte für die allgemeinen Einheitenzuweisungsregeln

en: These parameters are used as actions in generic rules for assignment to entities
de_DE: Diese Parameter werden als Aktionen verwendet für die allgemeine Einheitenzuweisungsregeln

en: Mail domain surrogates entity
de_DE: E-Mail Domain Alias Einheit

en: Values used in the interface to search users from a LDAP directory
de_DE: Vorgaben mit welchen die Benutzer vom LDAP Verzeichnisdienst gesucht werden

en: LDAP filter associated to the entity (if necessary)
de_DE: Der Einheit zugewiesener LDAP-Filter (wenn nötig)

en: Autofill dates for financial and administrative information
de_DE: Daten zu finanziellen und administrativen Informationen automatisch ausfüllen

en: No autofill
de_DE: Kein Autofill

note: TRANS: %s is the name of the state TRANS %s is the name of the state
en: Fill when shifting to state %s
de_DE: Ausfüllen bei Übergang zu Status %s

en: Copy the start date of warranty
de_DE: Startdatum der Garantie kopieren

en: Copy the date of purchase
de_DE: Kaufdatum kopieren

en: Copy the order date
de_DE: Bestelldatum kopieren

en: Copy the delivery date
de_DE: Lieferdatum kopieren

en: No change of entity
de_DE: Einheit nicht gewechselt

en: Alarms options
de_DE: Einstellung der Benachrichtigungen

en: Reminders frequency for alarms on cartridges
de_DE: Häufigkeit der Alarme für Kartuschen

en: Reminders frequency for alarms on consumables
de_DE: Häufigkeit der Alarme für Verbrauchsmaterial

en: Reservation | Reservations
de_DE[0]: Reservierung
de_DE[1]: Reservierungen

en: Alerts on tickets which are not solved since
de_DE: Meldungen zu den ungeschlossenen Tickets seit

en: Automatic closing configuration
de_DE: Einstellung für automatischen Abschluss

en: Configuring the satisfaction survey
de_DE: Konfigurieren der Zufriedenheitsumfrage

en: Internal survey
de_DE: Interne Umfrage

en: External survey
de_DE: Externe Umfrage

en: Based on the item then the category
de_DE: Auf Gerät und dann auf Kategorie basierend

en: Based on the category then the item
de_DE: Auf Kategorie und dann auf Gerät basierend

en: Read parameters
de_DE: Laden Parameter

en: Read helpdesk parameters
de_DE: Laden Helpdesk Parameter

en: Update parameters
de_DE: Parameter aktualisieren

en: Update helpdesk parameters
de_DE: Aktualisierung Helpdesk Parameter

en: Rule | Rules
de_DE[0]: Regel
de_DE[1]: Regeln

en: Security
de_DE: Sicherheit

en: No Event
de_DE: kein Ereignis

en: Last %d events
de_DE: letzte %d Ereignisse

en: Source
de_DE: Quelle

en: Message
de_DE: Nachricht

en: %1$s login since %2$s | %1$s logins since %2$s
de_DE[0]: %1$s Login seit %2$s
de_DE[1]: %1$s Logins seit %2$s

en: Unique fields
de_DE: Schlüsselfeld(er)

en: Record into the database denied
de_DE: Speichern in Datenbank verweigert

en: Send a notification
de_DE: Eine Benachrichtigung versenden

en: Duplicates
de_DE: Duplikate

en: It's mandatory to select a type and at least one field
de_DE: Der Typ und ein weiteres Feld müssen zwingend ausgewählt werden

en: No item to display
de_DE: Kein zu anzeigendes Element

en: Fully Qualified Domain Name. Use the classical notation (labels separated by dots). For example: indepnet.net
de_DE: Fully Qualified Domain Name. Bitte klassische Notation benutzen (Namensteile durch Punkte getrennt). Z.B.: indepnet.net

en: FQDN must not be empty
de_DE: FQDN darf nicht leer sein

en: FQDN is not valid
de_DE: FQDN ist ungültig

en: Invalid internet name: %s
de_DE: Invalider Internet Name: %s

en: Used items
de_DE: Benutzte Geräte

en: Managed items
de_DE: Verwaltete Geräte

en: Visible in a ticket
de_DE: In einem Ticket sichtbar

en: Can be notified
de_DE: Kann benachrichtigt werden

en: Visible in a project
de_DE: Sichtbar in einem Projekt

en: Can be manager
de_DE: kann Manager sein

en: Can contain
de_DE: Kann beinhalten

[ctx: button]
en: Add a user
de_DE: Benutzer hinzufügen

[ctx: button]
en: Add a manager
de_DE: Manager Einfügen

[ctx: button]
en: Add a delegatee
de_DE: Einen Beauftragten hinzufügen

[ctx: button]
en: Remove a user
de_DE: Benutzer entfernen

en: Attribute of the user containing its groups
de_DE: LDAP Benutzerattributname für Gruppenzugehörigkeit

en: Attribute value
de_DE: Wert des Attributs

en: Manager
de_DE: Überprüfer

en: Delegatee
de_DE: Beauftragter

en: Associate to a group
de_DE: Zu einer Gruppe hinzufügen

en: Dynamic
de_DE: Dynamisch

en: Add a user
de_DE: Benutzer hinzufügen

en: Criterion | Criteria
de_DE[0]: Kriterium
de_DE[1]: Kriterien

en: D=Dynamic
de_DE: D=Dynamisch

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of days, %3$d number of hours, %4$d number of minutes, %5$d number of seconds
en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes %5$d seconds
de_DE: %1$s%2$d Tage %3$d Stunden %4$d Minuten %5$d Sekunden

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of days, %3$d number of hours, %4$d number of minutes
en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes
de_DE: %1$s%2$d Tage %3$d Stunden %4$d Minuten

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of hours, %3$d number of minutes, %4$d number of seconds
en: %1$s%2$d hours %3$d minutes %4$d seconds
de_DE: %1$s%2$d Tage %3$d Minuten %4$d Sekunden

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of hours, %3$d number of minutes
en: %1$s%2$d hours %3$d minutes
de_DE: %1$s%2$d Stunden %3$d Minuten

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of minutes,  %3$d number of seconds
en: %1$s%2$d minutes %3$d seconds
de_DE: %1$s%2$d Minuten %3$d Sekunden

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of minutes
en: %1$s%2$d minute | %1$s%2$d minutes
de_DE[0]: %1$s%2$d Minute
de_DE[1]: %1$s%2$d Minuten

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of seconds
en: %1$s%2$s second | %1$s%2$s seconds
de_DE[0]: %1$s%2$s Sekunde
de_DE[1]: %1$s%2$s Sekunden

en: Item not found
de_DE: Element nicht gefunden

en: You don't have permission to perform this action.
de_DE: Sie haben keine ausreichenden Rechte für diese Aktion.

en: Progress
de_DE: Fortschritt

en: My settings
de_DE: Benutzereinstellungen

en: Logout
de_DE: Abmelden

en: Load a bookmark
de_DE: Ein Lesezeichen laden

en: ^Top^
de_DE: ^Nach oben^

en: You will find it on the GLPI-PROJECT.org site.
de_DE: Verfügbar auf der GLPI Webseite: <a href='http://glpi-project.org' target='_blank'>http://glpi-project.org</a>.

en: A new version is available: %s.
de_DE: Eine neue Version ist verfügbar: %s.

en: Create a ticket
de_DE: Supportticket erstellen

en: Ticket followup
de_DE: Tickets

en: Ticket waiting for your approval
de_DE: Auf Ihre Genehmigung wartende Tickets

en: Check all
de_DE: alles markieren

en: Uncheck all
de_DE: alle Markierungen aufheben

en: Check all as
de_DE: Alle markieren als

en: Selection too large, massive action disabled.
de_DE: Auswahl zu groß, Batch-Aktualisierungen deaktiviert.

en: To increase the limit: change max_input_vars or suhosin.post.max_vars in php configuration.
de_DE: Um den Limit zu erhöhen muss der Wert von max_input_vars oder von suhosin.post.max_vars in der php-Konfiguration geändert werden.

en: Now
de_DE: Jetzt

en: Today
de_DE: Heute

en: Specify a date
de_DE: einem bestimmten Datum

en: - %d hour | - %d hours
de_DE[0]: - %d Stunde
de_DE[1]: - %d Stunden

en: - %d day | - %d days
de_DE[0]: %d Tag
de_DE[1]: - %d Tage

en: last Sunday
de_DE: letzten Sonntag

en: last Monday
de_DE: letzten Montag

en: last Tuesday
de_DE: letzten Dienstag

en: last Wednesday
de_DE: letzten Mittwoch

en: last Thursday
de_DE: letzten Donnerstag

en: last Friday
de_DE: letzten Freitag

en: last Saturday
de_DE: letzten Samstag

en: - %d week | - %d weeks
de_DE[0]: -%d Woche
de_DE[1]: -%d Wochen

en: Beginning of the month
de_DE: Anfang Monat

en: - %d month | - %d months
de_DE[0]: -%d Monat
de_DE[1]: -%d Monate

en: Beginning of the year
de_DE: Anfang Jahr

en: - %d year | - %d years
de_DE[0]: - %d Jahr
de_DE[1]: - %d Jahre

en: + %d hour | + %d hours
de_DE[0]: + %d Stunde
de_DE[1]: + %d Stunden

en: + %d day | + %d days
de_DE[0]: + %d Tag
de_DE[1]: + %d Tage

en: + %d week | + %d weeks
de_DE[0]: + %d Woche
de_DE[1]: + %d Wochen

en: + %d month | + %d months
de_DE[0]: + %d Monat
de_DE[1]: + %d Monate

en: + %d year | + %d years
de_DE[0]: + %d Jahr
de_DE[1]: + %d Jahre

[ctx: button]
en: Drag and drop or paste image
de_DE: Datei hierher ziehen und loslassen oder Bild einfügen

en: Item is too large
de_DE: Das Objekt ist zu gross

note: TRANS: %1$d, %2$d, %3$d are page numbers
en: From %1$d to %2$d on %3$d
de_DE:  %1$d bis %2$d von %3$d

en: Empty array
de_DE: Datenreihe ist leer

en: Display (number of items)
de_DE: Anzeige (Anzahl Elemente)

note: TRANS %1$d %2$d are numbers (displayed, total)
en: %1$d on %2$d
de_DE: %1$d von %2$d

en: Drag and drop your file here, or
de_DE: Datei hierher ziehen und loslassen, oder

[ctx: button]
en: Paste image
de_DE: Bild einfügen

en: Upload successful
de_DE: Hochladen erfolgreich

en: Check/uncheck all
de_DE: Markieren alle/keine

en: Select/unselect all
de_DE: Auswählen alle/keine

en: Purchase date incompatible with the associated budget. %1$s not in budget period: %2$s / %3$s
de_DE: Kaufdatum stimmt nich mit dem zugeordneten Budget überein. %1$s ist nicht im Budgetzeitraum: %2$s / %3$s

en: Send alarms on financial and administrative information
de_DE: Meldungen zu Finanz- und Administrationsdaten versenden

note: TRANS: %1$s is the warranty end date and %2$s the name of the item
en: Item reaching the end of warranty on %1$s: %2$s
de_DE: Element erreicht das Ende der Garantiezeit am %1$s: %2$s

en: No item reaching the end of warranty.
de_DE: Kein Element erreicht bald das Ende der Garantie

en: send infocom alert failed
de_DE: Senden des Infocom Alarms fehlgeschlagen

en: Linear
de_DE: linear

en: Decreasing
de_DE: degressiv

[ctx: button]
en: Show
de_DE: Zeige

en: Requested item not found
de_DE: angeforderter Eintrag nicht gefunden

en: For this type of item, the financial and administrative information are only a model for the items which you should add.
de_DE: Finanz- und Verwaltungsdaten an dieser Stelle gelten nur als Vorlage - sie werden für alle zukünftig eingefügten Elemente übernommen.

en: Order number
de_DE: Auftragsnummer

en: Immobilization number
de_DE: Anlagenummer

en: Invoice number
de_DE: Rechnungsnummer

en: Delivery form
de_DE: Lieferschein

en: Date of last physical inventory
de_DE: Datum der letzten physikalischen Inventarisierung

en: Warranty extension value
de_DE: Wert am Ende der Garantie

en: Amortization type
de_DE: Abschreibungstyp

en: Amortization duration
de_DE: Abschreibungsdauer

en: Amortization coefficient
de_DE: Abschreibungsfaktor

en: TCO (value + tracking cost)
de_DE: TCO (Wert + Einsatzkosten)

en: Monthly TCO
de_DE: TCO im Monat

en: Warranty information
de_DE: Garantie Informationen

en: Warranty duration
de_DE: Garantiedauer

en: Lifelong
de_DE: Lebenszeit

en: Valid to %s
de_DE: Gültig bis %s

en: Comments on financial and administrative information
de_DE: Kommentare zu finanziellen und administrativen Informationen

en: IP address | IP addresses
de_DE[0]: IP-Adresse
de_DE[1]: IP-Adressen

en: Invalid IP address
de_DE: Ungültige IP-Adressen

en: Order by item type
de_DE: Nach Elementtyp sortieren

en: Other kind of items
de_DE: andere Elemente

en: No IP address found
de_DE: Keine IP-Adresse gefunden

en: Subnet mask | Subnet masks
de_DE[0]: Netzmaske
de_DE[1]: Netzmasken

en: IP version
de_DE: IP Version

en: Addressable network
de_DE: Adressierbares Netzwerk

en: Set the network using notation address/mask
de_DE: Definieren Sie das Netzwerk mit der Schreibweise Adresse/Maske

en: An addressable network is a network defined on an equipment
de_DE: Ein adressierbares Netzwerk ist ein Netzwerk, das auf einem Gerät definiert wurde

en: Invalid network address
de_DE: Ungültige Netzwerkadresse

en: Invalid input format for the network
de_DE: Ungültiges Eingabeformat des Netzwerkes

en: Invalid subnet mask
de_DE: Ungültige Netzmaske

en: Network already defined in visible entities
de_DE: Netzwerk bereits in sichtbaren Einheiten definiert

en: Invalid gateway address
de_DE: Ungültige Gateway Adresse

en: Associate a VLAN
de_DE: VLAN zuweisen

en: ID TAG
de_DE: TAG ID

en: Capacity
de_DE: Kapazität

en: Cores
de_DE: Kerne

note: TRANS: %s is the type of the component
en: Item - %s link
de_DE: Element - %s verknüpfen

en: Position of the device on its bus
de_DE: Gerät Position auf sein Bus

en: bus ID
de_DE: Buskennung

en: Type of component
de_DE: Komponententyp

en: Specificities
de_DE: Spezifitäten

en: Add a new component
de_DE: Hardwarekomponente hinzufügen

en: Dissociated devices
de_DE: abgesonderten Geräte

note: TRANS : %1$s is the type of the device %2$s is the type of the item %3$s is the name of the item (used for headings of a list),
en: %1$s of %2$s: %3$s
de_DE: %1$s von %2$s: %3$s

en: View | Views
de_DE[0]: Ansicht
de_DE[1]: Ansichten

en: Or complete search
de_DE: Oder vollständige Suche

en: My devices
de_DE: Meine Geräte

en: Devices own by my groups
de_DE: Geräte, die meine Gruppen besitzen

en: Connected devices
de_DE: Angeschlossene Geräte

en: version
de_DE: Version

en: Installed software
de_DE: Installierte Software

en: Associated item type | Associated item types
de_DE[0]: Verknüpfte Objekt Typen
de_DE[1]: Verknüpfte Objekt Typen

en: Visible in the simplified interface
de_DE: In der einfachen Ansicht sichtbar

en: Visible for an incident
de_DE: Sichtbar bei Störungen

en: Visible for a request
de_DE: Sichtbar bei Anfragen

en: Visible for a problem
de_DE: Sichtbar für Probleme

en: Visible for a change
de_DE: Sichtbar für eine Änderung

en: Template for a request
de_DE: Vorlage für eine Anfrage

en: Template for an incident
de_DE: Vorlage für eine Störung

[ctx: quantity]
en: Number of problems
de_DE: Anzahl Probleme

[ctx: quantity]
en: Number of changes
de_DE: Anzahl Änderungen

en: Incident
de_DE: Störung

en: Request
de_DE: Anfrage

[ctx: button]
en: Browse
de_DE: Durchsuchen

[ctx: button]
en: Manage
de_DE: Verwalten

en: Target | Targets
de_DE[0]: Ziele
de_DE[1]: Ziele

en: Edit
de_DE: Editieren

en: Category name
de_DE: Name der Kategorie

en: Put this item in the FAQ
de_DE: Dieses Element in die FAQ setzen

en: This item is part of the FAQ
de_DE: Dieses Element ist Teil der FAQ

en: This item is not part of the FAQ
de_DE: Dieses Element ist kein Teil der FAQ

en: %d view | %d views
de_DE[0]: %d Ansicht
de_DE[1]: %d Ansichten

en: Visible since
de_DE: Sichtbar seit

en: Visible until
de_DE: sichtbar bis

en: Subject
de_DE: Thema

en: Unpublished
de_DE: Unveröffentlicht

en: My unpublished articles
de_DE: Meine nicht publizierten Artikel

en: All my articles
de_DE: Alle meine Artikel

en: All unpublished articles
de_DE: Alle unveröffentlichten Artikel

en: Use as a solution
de_DE: Eine Lösung anwenden

en: Recent entries
de_DE: Neueste Themen

en: Last updated entries
de_DE: zuletzt aktualisierte Elemente

en: Most popular questions
de_DE: Beliebteste Themen

en: FAQ item
de_DE: FAQ-Artikel

en: Visibility start date
de_DE: Sichtbar ab

en: Visibility end date
de_DE: Unsichtbar nach

en: Add a target
de_DE: ein Ziel hinzufügen

en: Caution! You are not the author of this element. Delete targets can result in loss of access to that element.
de_DE: Achtung! Sie sind nicht der Autor dieses Elements. Wenn Ziele gelöscht werden kann u.U. der Zugriff zu diesem Element verloren gehen.

en: Recipient | Recipients
de_DE[0]: Empfänger
de_DE[1]: Empfänger

en: Profile | Profiles
de_DE[0]: Profil
de_DE[1]: Profile

en: Knowledge base administration
de_DE: Verwaltung der Wissendatenbank

en: Publish in the FAQ
de_DE: In FAQ veröffentlichen

en: Read the FAQ
de_DE: FAQ lesen

en: External link | External links
de_DE[0]: Externer Link
de_DE[1]: Externe Links

en: Link | Links
de_DE[0]: Verknüpfung
de_DE[1]: Verknüpfungen

en: Link or filename
de_DE: Link oder Dateiname

en: Open in a new window
de_DE: Im neuen Fernster eröffnen

en: File content
de_DE: Dateiinhalt

en: No link defined
de_DE: Keine Verknüpfung mit externen Anwendungen

en: Add an item type
de_DE: Einen Elementtyp hinzufügen

en: Building number
de_DE: Kennzeichen des Gebäudes

en: Room number
de_DE: Kennzeichen des Raums

en: Longitude
de_DE: Breitegrad

en: Latitude
de_DE: Höhegrad

en: Altitude
de_DE: Höhe über Meer

en: Location comments
de_DE: Beschreibung Standort

en: Lock | Locks
de_DE[0]: Sperrungen
de_DE[1]: Sperrungen

en: Locked items
de_DE: gesperrte Elemente

[ctx: button]
en: Unlock
de_DE: Entsperren

en: No locked item
de_DE: kein gesperrtes Element

en: Unlock components
de_DE: Komponenten entsperren

en: Network port | Network ports
de_DE[0]: Netzwerk Port
de_DE[1]: Netzwerkports

en: Select the type of the item that must be unlock
de_DE: Objektstyp auswählen das entsperrt wird

en: Historical
de_DE: Verlauf

en: No historical
de_DE: Keine Änderungen

[ctx: name]
note: TRANS: a noun, modification, change
en: Update
de_DE: Aktualisieren

en: Add the item
de_DE: Satz hinzugefügt

en: Delete the item
de_DE: Element löschen

en: Lock the item
de_DE: Element sperren

en: Unlock the item
de_DE: Element entsperren

en: Restore the item
de_DE: Element wiederherstellen

en: Add the component
de_DE: Komponente hinzufügen

note: TRANS: %1$s is the old_value, %2$s is the new_value
en: Change the component %1$s: %2$s
de_DE: Änderung der Komponente %1$s: %2$s

note: TRANS: %1$s is the update date, %2$s is the last updater name
en: %1$s by %2$s
de_DE: %1$s durch %2$s

en: Delete the component
de_DE: Die Komponente löschen

en: Lock the component
de_DE: Komponente sperren

en: Unlock the component
de_DE: Komponente entsperren

en: Install the software
de_DE: Software installieren

en: Uninstall the software
de_DE: Software deinstallieren

en: Disconnect the item
de_DE: Anschluss mit Element getrennt

en: Connect the item
de_DE: Element verbinden

en: Add a link with an item
de_DE: Verknüpfung zu einem Element hinzufügen:

en: Delete a link with an item
de_DE: Verknüpfung zu einem Element löschen

en: Lock a link with an item
de_DE: Verknüpfung zu einem Element sperren

en: Unlock a link with an item
de_DE: Eine Verknüpfung zu einem Element entsperren

en: Update an item
de_DE: Objekt aktualisieren

en: Delete an item
de_DE: Objekt entfernen

en: Lock an item
de_DE: Ein Element sperren

en: Unlock an item
de_DE: Ein Element entsperren

en: Update of the field
de_DE: Feldänderung

en: Change %1$s by %2$s
de_DE: Änderung %1$s von %2$s

en: mbstring extension not found. Warning with charsets used.
de_DE: Die mbstring-Erweiterung nicht verfügbar. Bitte verwendeten Zeichensatz beachten.

en: Email address
de_DE: E-Mail Adresse

en: Connection errors
de_DE: Verbindungsprobleme

en: Use Kerberos authentication
de_DE: Kerberos-Authentifizierung verwendung

en: Accepted mail archive folder (optional)
de_DE: Archiv Verzeichnis für Mail angenommen (Optional)

en: Refused mail archive folder (optional)
de_DE: Archiv Verzeichnis für Mail zurückgewiesen (Optional)

en: Maximum size of each file imported by the mails receiver
de_DE: Maximale Größe der über ein Mail-Gateway importierten Dateien

en: Use mail date, instead of collect one
de_DE: Datum der E-Mail verwenden anstelle der Abholzeit

[ctx: button]
en: Get email tickets now
de_DE: Jetzt Mail-Tickets holen

en: Email %s not found. Impossible import.
de_DE: E-Mail %s nicht vorhanden. Import nicht möglich

note: TRANS: %1$d, %2$d, %3$d, %4$d and %5$d are number of messages
en: Number of messages: available=%1$d, retrieved=%2$d, refused=%3$d, errors=%4$d, blacklisted=%5$d
de_DE: Anzahl der Nachrichten: verfügbar=%1$d, empfangen=%2$d, verworfen=%3$d, Fehler=%4$d, auf Blacklist=%5$d

en: Could not connect to mailgate server
de_DE: Verbindung zum Mailgateway fehlgeschlagen

note: TRANS: %s is the ID of the mailgate
en: Could not find mailgate %d
de_DE: Konnte Mailgateway %d nicht finden

note: TRANS: %s is a directory
en: %s is not writable
de_DE: %s ist schreibgeschützt

en: Too large attached file
de_DE: Angehängte Datei ist zu groß

en: Invalid attached file
de_DE: Ungültiger Anhang

note: TRANS: %1$s is the name of the folder, %2$s is the name of the receiver
en: Invalid configuration for %1$s folder in receiver %2$s
de_DE: Falsche Konfiguration für den Ordner %1$s des Empfängers %2$s

en: Retrieve email (Mails receivers)
de_DE: E-Mail empfangen (Mail-Empfänger)

en: Number of emails to retrieve
de_DE: Anzahl zu holender E-Mails

en: Send alarms on receiver errors
de_DE: Benachrichtigung bei Fehlern beim E-Mail Empfang

en: Your email could not be processed.
    If the problem persists, contact the administrator
de_DE: Ihre E-Mail konnte nicht verarbeiter werden.
    Wenn das Problem weiterhin besteht, kontaktieren Sie Ihren Systemadministrator

en: List of not imported emails
de_DE: Liste der nicht importierten E-Mails

en: Receivers in error: %s
de_DE: E-Mail Posteingang Fehler: %s

en: No import
de_DE: Kein Import

en: No action available
de_DE: Keine Aktion vorhanden

en: Implementation error !
de_DE: Implementierungsfehler !

en: No selected items
de_DE: Kein Objekt ausgewählt

en: Invalid process
de_DE: Ungültige Prozess

en: Select the type of the item on which applying this action
de_DE: Objekttyp für das Element auswählen für das Sie diese Aktion durchführen wollen

[ctx: button]
en: Add to transfer list
de_DE: Zur Übertragunsliste hinzufügen

[ctx: button]
en: Delete permanently but keep devices
de_DE: Unwirderruflich löschen aber Geräte beibehalten

[ctx: button]
en: Delete permanently and remove devices
de_DE: Unwirderruflich löschen und Geräte entfernen

[ctx: button]
en: Delete permanently even if linked items
de_DE: unwiderruflich gelöscht trotz verknüpften Objekten

en: Select the common field that you want to update
de_DE: Wählen Sie die das Feld welches geändert werden soll aus.

en: Select the field that you want to update
de_DE: Wählen Sie das zu aktualisierende Feld aus.

en: or
de_DE: oder

en: You can't delete that item by massive actions, because it has sub-items
de_DE: Sie können diesen Eintrag nicht über die Mehrfachaktion löschen. Es hat untergeordnete Elemente.

en: but you can do it by the form of the item
de_DE: Aber Sie können es über das Formular des Elements durchführen.

en: You can't delete that item, because it is used for one or more items
de_DE: SIe können dieses Element nicht löschen. Es wird noch verwendet.

en: default_value must be 0 or 1
de_DE: default_value ist entweder 0 oder 1

en: default_value must be numeric
de_DE: default_value muss numerisch sein

note: TRANS: %s is 'Clean DB : rename tables' TRANS: %s is the table or item implied
en: Change of the database layout - %s
de_DE: Änderung des Datenbank-Layouts - %s

en: Task completed.
de_DE: Bearbeitung abgeschlossen

en: Automatically generated by GLPI %s
de_DE: Automatisch erzeugt von GLPI %s

note: TRANS: %s is the table or item to migrate TRANS: %s is 'Clean reservation entity link'
en: Data migration - %s
de_DE: Datenmigration - %s

en: Management type
de_DE: Verwaltungsmethode

en: Microphone
de_DE: Mikrofon

en: Speakers
de_DE: Lautsprecher

en: %1$s adds several netpoints
de_DE: %1$s fügt mehrere Netzpunkte hinzu

en: Network outlets for %s
de_DE: Netzwerkbuchsen für %s

en: Network alias | Network aliases
de_DE[0]: Netzwerk Alias
de_DE[1]: Netzwerk Aliase

en: Add a network alias
de_DE: Netzwerk-Alias hinzufügen

en: Computer's name
de_DE: Computername

en: The MAC address and the IP of the equipment are included in an aggregated network port
de_DE: Die MAC-Adresse und die IP des Geräts sind in einem zusammengeführten Netzwerk-Port schon vorhanden.

en: IP network is not included in the database. However, you can see current available networks.
de_DE: Das IP-Netzwerk ist nicht in der Datenbak hinterlegt.  Jedoch können Sie sich momentan verfügbare Netzwerke anzeigen lassen.

en: Several network names available! Go to the tab 'Network Name' to manage them.
de_DE: Verschiedene Netzwerknamen sind verfügbar: Gehen Sie zum "Netzwerk Name" Reiter um sie zu verwalten

en: Add a network name
de_DE: Netzwerknamen hinzufügen

en: Not associated
de_DE: nicht zugeordnet

en: Create a new network name
de_DE: neuen Netzwerknamen erstellen

en: No network name found
de_DE: Kein Netzwerkname gefunden

en: Aggregation port
de_DE: Aggregation Port

en: Origin port
de_DE: Ursprungsport

en: Alias port
de_DE: Aliasport

en: Global displays
de_DE: Globale Bildschirme

en: Internet information
de_DE: Internetinformationen

en: Common options
de_DE: Allgemeine EInstellungen

en: Network port type to be added
de_DE: Hinzuzufügender Netzwerkport-Typ

en: Add several ports
de_DE: Mehrere Ports hinzufügen

en: Network ports waiting for manual migration
de_DE: Netzwerkports warten auf manuelle Migration

en: No network port found
de_DE: Kein Netzwerkport gefunden

en: Port number | Ports number
de_DE[0]: Portnummer
de_DE[1]: Portnummern

en: Network port type
de_DE: Netzwerkport-Typ

en: Dissociate a VLAN
de_DE: Ein VLAN entfernen

en: Connection by dial line - Dialup Port
de_DE: Verbindung über Wählverbindung - Modem-Port

en: Connected to
de_DE: Verbunden mit

en: Ethernet port
de_DE: Ethernet-Port

en: Ethernet port type
de_DE: Ethernet Port Typ

en: Ethernet port speed
de_DE: Ethernet Port Geschwindigkeit

en: No options available for this port type.
de_DE: Keine Optionen für diesen Porttyp verfügbar

en: Virtual ports
de_DE: Virtuelle Ports

en: Opposite link
de_DE: Gegensätzliche Verknüpfung

en: Local network port
de_DE: Lokaler Netzwerkport

en: this port
de_DE: dieser Port

en: No network card available
de_DE: Keine Netzwerkkarte verfügbar

en: Equipment without network card
de_DE: Equipment ohne Netzwerkkarte

en: item not linked to an object
de_DE: Element ist mit keinem Objekt verknüpft

note: TRANS: %1$s and %2$s are links
en: %1$s on %2$s
de_DE: %1$s auf %2$s

en: Without name
de_DE: ohne Namen

en: Not connected.
de_DE: Nicht verbunden

en: Local loop port
de_DE: Port der lokalen Schleife

en: Network port migration
de_DE: Netzwerk Port Migration

en: Undefined interface
de_DE: Undefinierte Schnittstelle

en: Invalid network (already defined or with invalid addresses)
de_DE: Ungültiges Netzwerk (bereits definiert oder ungültige Adressen)

en: Gateway not include inside the network
de_DE: Das Gateway ist nicht innerhalb des Netzwerkes

en: Transform this network port to
de_DE: Übertrage diesen Netzwerkport zu

en: Network port information conflicting with %s
de_DE: Die Netzwerkport Information stehen im Konflikt mit %s

en: Invalid address or netmask
de_DE: Ungültige Adresse oder Netzmaske

en: No conflicting network
de_DE: Kein Netzwerkkonflikt

en: you may have to add a network
de_DE: Sie sollten möglicherweise ein Netzwerk hinzufügen

en: Append a correct gateway to the network %s
de_DE: Gateway dem Netzwerk %s hinzufügen

en: Unknown network
de_DE: Unbekanntes Netzwerk

en: Add a network
de_DE: Netzwerknamen hinzufügen

en: Add a correct IP to the network port
de_DE: Eine korrekte IP dem Netzwerkport zuordnen

en: Unknown network port
de_DE: Netzwerkport unbekannt

en: I don't understand why this migration error is not deleted.
de_DE: Ich verstehe nicht, wieso dieser Migrationsfehler nicht gelöscht wurde.

en: You can delete this migration error
de_DE: Sie können diesen Migrationsfehler löschen

en: At all events
de_DE: Bei allen Ereignissen

en: Original network port information
de_DE: Ursprüngliche Netzwerkportinformation

en: Network address
de_DE: Netzwerkadresse

en: Unknown interface
de_DE: Unbekannte Schnittstelle

en: Wifi port
de_DE: Wifi Ports

en: Wifi mode
de_DE: Wifi Modus

en: Wifi protocol version
de_DE: Wifi Protokollversion

note: TRANS: Always plural
en: Note | Notes
de_DE[0]: Notiz
de_DE[1]: Notizen

en: Creation date
de_DE: Erstellungsdatum

en: Last updater
de_DE: Letzter Änderer

en: Last update by %1$s on %2$s
de_DE: Zuletzt von %1$s am %2$s aktualisiert

en: Create by %1$s on %2$s
de_DE: Erstellt von %1$s auf %2$s

en: Notification method
de_DE: Benachrichtigungsmodus

en: Event | Events
de_DE[0]: Ereignis
de_DE[1]: Ereignisse

en: Mail test
de_DE: E-Mail testen

en: This is a test email.
de_DE: Dies ist eine Test E-Mail.

en: Failed to send test email to administrator
de_DE: E-Mail konnte nicht an den Administrator gesendet werden

en: Test email sent to administrator
de_DE: Test-E-Mail wurde an den Administrator gesendet

en: Error inserting email to queue
de_DE: Fehler beim Einfügen der E-Mail in die Warteschlange

en: An email to %s was added to queue
de_DE: Ein Email an %s wurde der Warterschlange angefügt

en: Response name (if needed)
de_DE: Antwortname (falls benötigt)

en: Add documents into ticket notifications
de_DE: Füge Dokumente in die Ticketbenachrichtigung ein

en: The PHP mail function is unknown or is not activated on your system.
de_DE: Die Funktion mail von PHP ist nicht vorhanden oder wurde auf Ihrem System deaktiviert.

en: The use of a SMTP is needed.
de_DE: Die Verwendung eines SMTP Servers ist notwendig.

en: Way of sending emails
de_DE: E-Mail Versandmodus

en: SMTP host
de_DE: SMTP Host

en: SMTP login (optional)
de_DE: SMTP Benutzername

en: SMTP password (optional)
de_DE: SMTP Passwort (optional)

en: Send a test email to the administrator
de_DE: Eine Test-E-Mail an den Administrator senden

en: Cartridges alarm
de_DE: Kartuschen Warnung

en: Remaining
de_DE: Verbleibend

en: New change
de_DE: Neue Änderung

en: Update of a change
de_DE: Änderung aktualisieren

en: Change solved
de_DE: Änderung gelöst

en: Validation request
de_DE: Genehmigungsanfrage

en: Validation request answer
de_DE: Gültigkeitsanforderungsantwort

en: New task
de_DE: Neue Tätigkeit

en: Update of a task
de_DE: Tätigkeit aktualisieren

en: Deletion of a task
de_DE: Tätigkeit löschen

en: Closure of a change
de_DE: Abschluss einer Änderung

en: Deleting a change
de_DE: Änderung löschen

note: TRANS: %s is the user name
en: An approval request has been submitted by %s
de_DE: Eine Genehmigungsanfrage wurde durch %s eingereicht

note: TRANS: %s is the user name
en: An answer to an an approval request was produced by %s
de_DE: Eine Antwort zu einer Genehmigungsanfrage wurde durch %s verfasst

en: Validation | Validations
de_DE[0]: Prüfung
de_DE[1]: Genehmigungen

en: Decision-maker
de_DE: Entscheidungsträger

en: A validation request has been submitted
de_DE: Eine Genehmigungsanfrage wurde eingereicht

en: An answer to a validation request was produced
de_DE: Eine Antwort auf eine Genehmigungsanfrage ist eingetroffen

en: Problem | Problems
de_DE[0]: Problem
de_DE[1]: Probleme

en: Manager of group
de_DE: Verwalter der Gruppe

en: Group except manager users
de_DE: Gruppe ohne Verwalter

en: Entity administrator
de_DE: AdministratorIn der Entität

en: Former technician in charge of the ticket
de_DE: Vorherig verantwortlicher Techniker

en: Manager of the group in charge of the ticket
de_DE: Verwalter der Bearbeitergruppe des Tickets

en: Group in charge of the ticket except manager users
de_DE: Zuständige Gruppe ohne Verwalter

en: Requester group manager
de_DE: Verwalter der Anforderergruppe

en: Requester group except manager users
de_DE: Anforderergruppe ohne Verwalter

en: Technician in charge of the ticket
de_DE: Für das Ticket zuständiger Techniker

en: Hardware user
de_DE: Benutzer von Gerät

en: Watcher group manager
de_DE: Verwalter der Beobachtergruppe

en: Watcher group except manager users
de_DE: Beobachtergruppe ohne Verwalter

en: Technician in charge of the task
de_DE: Für das Ticket zuständiger Techniker

en: Task author
de_DE: Autor der Tätigkeit

en: Followup author
de_DE: Autor des Kommentars

en: Requester ID
de_DE: Anforderer ID

en: Requester location
de_DE: Standort des Anforderes

en: Assigned to technicians
de_DE: An Techniker zugewiesen

en: Assigned to groups
de_DE: Gruppenzuordnung

en: Number of unresolved items
de_DE: Anzahl der ungelösten Elemente

en: Number of costs
de_DE: Höhe der Kosten

en: No defined category
de_DE: Keine definierte Kategorie

en: Web link to approval the solution
de_DE: Weblink zur Genehmigung der Lösung

en: Status value in database
de_DE: Wert vom Grundstatus

en: Consumables alarm
de_DE: Alarm für Verbrauchsmaterialien

en: End of contract
de_DE: Ablauf des Vertrags

en: Periodicity notice
de_DE: Widerkehrende Notiz

en: Contracts alarm
de_DE: Vertrags Benachrichtigungen

en: Contract expired since the
de_DE: Vertrag abgelaufen seit dem

en: Contract with notice since the
de_DE: Vertragskündigungsfrist ab dem

en: Contract reached the end of a period since the
de_DE: Vertrag Ablaufdatum erreicht seit dem

en: Contract with notice for the current period since the
de_DE: Vertrag Ablaufdatum erreicht seit dem

en: The following automatic actions are in error. They require intervention.
de_DE: Fehler bei der Ausführung. Ein Eingreifen ist notwendig.

en: Desynchronization MySQL replica
de_DE: Desynchronisation des MySQL-Replikats

en: Can't connect to the database.
de_DE: Verbindung zur Datenbank ist nicht möglich.

en: Slave database out of sync!
de_DE: Slave-Datenbank nicht synchron!

en: The slave database is desynchronized. The difference is of:
de_DE: Die Slave-Datenbank nicht mehr synchronisiert. Die Abweichung beträgt:

en: Alert on duplicate record
de_DE: Benachrichtigung Speicherung eines Dublikates

en: Update the item
de_DE: Element aktualisiert

en: Item successfully added but duplicate record on
de_DE: Speichern erfolgreich aber Duplikat auf

en: Doer
de_DE: Author dieser Aktion

en: Intended action
de_DE: Gewünschte Maßnahme

en: Expiration date
de_DE: Ablaufdatum

en: Receiver errors
de_DE: E-Mail Posteingang Fehler

en: Planning recall
de_DE: Rückruf Planung

en: New problem
de_DE: Neues Problem

en: Update of a problem
de_DE: Änderung eines Problems

en: Problem solved
de_DE: Problem gelöst

en: Closure of a problem
de_DE: Abschluss eines Problems

en: Deleting a problem
de_DE: Problem löschen

en: Causes
de_DE: Ursachen

en: Symptoms
de_DE: Symptome

en: New project
de_DE: Neues Projekt

en: Update of a project
de_DE: Projekt aktualisieren

en: Deletion of a project
de_DE: Projekt löschen

en: Manager group
de_DE: Manager Gruppe

en: Manager of manager group
de_DE: Manager Gruppenmanager

en: Manager group except manager users
de_DE: Verwaltergruppe ohne Verwalter

en: User of project team
de_DE: Projekt Team Benutzer

en: Group of project team
de_DE: Projekt Team Gruppe

en: Manager of group of project team
de_DE: Projekt Team Gruppenmanager

en: Group of project team except manager users
de_DE: Projektteamgruppe ohne Verwalter

en: Contact of project team
de_DE: Projekt Team Kontakt

en: Supplier of project team
de_DE: Projekt Team Lieferant

en: Planned start date
de_DE: Geplante Anfangsdatum

en: Planned end date
de_DE: geplante Schlussdatum

en: Real start date
de_DE: Tatsächliches Anfangsdatum

en: Real end date
de_DE: Tatsächliches Schlussdatum

en: Percent done
de_DE: Prozent erledigt

en: Planned duration
de_DE: geplante Durchlaufzeit

en: Effective duration
de_DE: Tatsächliche Durchlaufzeit

[ctx: quantity]
en: Number of team members
de_DE: Anzahl Team Mitglieder

en: Team member | Team members
de_DE[0]: Team Mitglieder
de_DE[1]: Team Mitglieder

en: Project team | Project teams
de_DE[0]: Projekt Teams
de_DE[1]: Projekt Teams

en: New project task
de_DE: Projekt Aufgabe einfügen

en: Update of a project task
de_DE: Aktualisierung von Projekt Aufgabe

en: Deletion of a project task
de_DE: Entfernung von Projekt Aufgabe

en: Project team user
de_DE: Projekt Team Benutzer

en: Project team group
de_DE: Projekt Team Gruppe

en: Project | Projects
de_DE[0]: Projekt
de_DE[1]: Projekte

en: Tickets duration
de_DE: Ticket Durchlaufzeit

en: New reservation
de_DE: Neue Reservierung

en: Update of a reservation
de_DE: Reservierungsaktualisierung

en: Deletion of a reservation
de_DE: Löschung einer Reservation

en: Reservation expired
de_DE: Ablauf der Reservation

en: To answer by email, write above this line
de_DE: Bitte geben Sie Ihre Antwort oberhalb dieser Zeile ein

en: To answer by email, write under this line
de_DE: Bitte geben Sie Ihre Antwort unterhalb dieser Zeile ein

en: Update of a ticket
de_DE: Aktualisierung eines Tickets

en: Ticket solved
de_DE: Ticket gelöst

en: Solution rejected
de_DE: Lösung abgelehnt

en: New followup
de_DE: Neue Anmerkung zum Ticket

en: Update of a followup
de_DE: Anmerkung aktualisieren

en: Deletion of a followup
de_DE: Anmerkung gelöscht

en: Closing of the ticket
de_DE: Abschluss des Tickets

en: Deletion of a ticket
de_DE: Ticket löschen

en: Not solved tickets
de_DE: Ungelöste Tickets

en: Automatic reminders of SLAs
de_DE: Automatische Erinnerungen von SLAs

en: Satisfaction survey answer
de_DE: Antwort Zufriedenheituntersuchung

note: TRANS: %s is the number of days before auto closing
en: Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s day | Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s days
de_DE[0]: Ohne Antwort wird das Ticket in %s Tag automatisch geschlossen
de_DE[1]: Ohne Antwort wird das Ticket in %s Tagen automatisch geschlossen

[ctx: quantity]
en: Number of followups
de_DE: Anzahl Anmerkungen

[ctx: quantity]
en: Number of linked tickets
de_DE: Anzahl verknüpfter Tickets

en: Solution rejection comment
de_DE: Ablehnungskommentar der Lösung

en: Solution rejection date
de_DE: Ablehungsdatum der Lösung

en: Creation date of the satisfaction survey
de_DE: Anlegedatum der Zufriedenheitsumfrage

en: Response date to the satisfaction survey
de_DE: Antwortdatum der Zufriedenheitsumfrage

en: Comments to the satisfaction survey
de_DE: Kommentare zu den Zufriedenheitsumfragen

en: Survey type
de_DE: Umfragetyp

en: Invitation to fill out the survey
de_DE: Einladung zum Ausfüllen der Umfrage

en: Followup | Followups
de_DE[0]: Anmerkung
de_DE[1]: Anmerkungen

en: Linked ticket | Linked tickets
de_DE[0]: Verbundenes Ticket
de_DE[1]: Verbundene Tickets

en: You have been made a request to reset your account password.
de_DE: Sie haben eine Anforderung zum Rücksetzen Ihre Passwortes gestellt.

en: Just follow this link (you have one day):
de_DE: Diesem Link folgen (Sie haben einen Tag Zeit):

en: Template translation | Template translations
de_DE[0]: Template-Übersetzung
de_DE[1]: Template-Übersetzungen

en: Show list of available tags
de_DE: Liste der verfügbaren Tags anziegen

en: Email text body
de_DE: Textteil der E-Mail

en: (leave the field empty for a generation from HTML)
de_DE: (Lassen die dieses Feld leer, um es durch HTML erzeugen zu lassen)

en: Email HTML body
de_DE: Textteil der E-Mail

en: Default translation
de_DE: Standardübersetzung

en: Label
de_DE: Bezeichnung

en: Possible values
de_DE: Mögliche Werte

en: List of values
de_DE: Mehrere Werte

en: Single value
de_DE: Ein Wert

en: Preview
de_DE: Vorschau

en: Refused email | Refused emails
de_DE[0]: Abgelehnte E-Mail
de_DE[1]: Abgelehnte E-Mails

en: Delete emails
de_DE: E-Mail(s) löschen

en: From email header
de_DE: Von E-Mail-Header

en: To email header
de_DE: An E-Mail-Header

en: Subject email header
de_DE: Betreff E-Mail-Header

en: Mails receiver
de_DE: E-Mail-Gateway

en: Message-ID email header
de_DE: Nachrichten-ID E-Mail-Header

en: Reason of rejection
de_DE: Grund des Verwurfes

en: Unable to affect the email to an entity
de_DE: Die E-Mail kann keiner Einheit zugewiesen werden

en: Email not found. Impossible import
de_DE: E-Mail nicht vorhanden. Import nicht möglich

en: Brand
de_DE: Marke

[ctx: quantity]
en: Number of lines
de_DE: Anzahl Leitungen

en: Flags
de_DE: Optionen

en: Speaker
de_DE: Lautsprecher

en: The user is busy at the selected timeframe.
de_DE: Der Benutzer ist in dem ausgewählten Zeitraum bereits beschäftigt.

en: Week
de_DE: Woche

en: Month
de_DE: Monat(e)

en: Download the planning in Ical format
de_DE: Kalender im Ical Format herunterladen

en: webcal:// synchronization
de_DE: Webcal:// Synchronisierung

en: Caption
de_DE: Erklärung

en: Available
de_DE: Verfügbar

en: Unavailable
de_DE: Nicht verfügbar

en: Your planning
de_DE: Ihre Termine

en: See personnal planning
de_DE: Personalplanung anzeigen

en: See schedule of people in my groups
de_DE: Zeitplan der Personen meiner Gruppen ansehen

en: See all plannings
de_DE: Alle Planungen anzeigen

en: Planning reminder | Planning reminders
de_DE[0]: Weckauftragsplanung
de_DE[1]: Weckauftragsplanung

en: %d week | %d weeks
de_DE[0]: %d Woche
de_DE[1]: %d Wochen

en: Send planning recalls
de_DE: Rückrufsplanung verschicken

en: Plugins list
de_DE: Liste der Plugins

en: Author | Authors
de_DE[0]: Author
de_DE[1]: Authoren

en: CSRF compliant
de_DE: CSRF-konform

[ctx: plugin]
en: Enabled
de_DE: Aktiv

[ctx: plugin]
en: Not installed
de_DE: Nicht installiert

en: To update
de_DE: Aktualisieren

[ctx: plugin]
en: Installed / not configured
de_DE: Installiert / nicht konfiguriert

[ctx: plugin]
en: Installed / not activated
de_DE: Installiert / nicht aktiviert

en: Error / to clean
de_DE: Fehler / zu bereinigen

[ctx: button]
en: Disable
de_DE: Deaktivieren

[ctx: button]
en: Uninstall
de_DE: Deinstallieren

en: Non-existent function
de_DE: nicht existierende Funktion

en: Not CSRF compliant
de_DE: Nicht CSRF-konform

[ctx: button]
en: Enable
de_DE: Aktivieren

[ctx: button]
en: Clean
de_DE: Aufräumen

en: No plugin installed
de_DE: Kein Plugin ist installiert

en: See the catalog of plugins
de_DE: Zum Plugin-Katalog

en: Initial page counter
de_DE: Startwert Seitenzähler

en: Current counter of pages
de_DE: aktueller Stand des Seitenzählers

en: Serial
de_DE: Seriell

en: USB
de_DE: USB Port

[ctx: status]
en: Processing (assigned)
de_DE: in Bearbeitung (zugewiesen)

[ctx: status]
en: Processing (planned)
de_DE: in Bearbeitung (mit Zeitplan)

[ctx: status]
en: Solved
de_DE: Gelöst

en: Under observation
de_DE: Unter Beobachtung

en: Problems on pending status
de_DE: Probleme in der Warteschlange

en: Problems to be processed
de_DE: Probleme, die bearbeitet werden müssen

en: Your problems in progress
de_DE: Ihre Probleme in Bearbeitung

en: Problem followup
de_DE: Problem aktualisiert

en: No problem in progress.
de_DE: Keine Probleme in Bearbeitung.

note: TRANS: %d is the document number
en: %d associated document | %d associated documents
de_DE[0]: %d verbundenes Dokument
de_DE[1]: %d verbundene Dokumente

en: Last problems
de_DE: Letzten Probleme

note: TRANS : %d is the number of problems
en: Last %d problem | Last %d problems
de_DE[0]: Letztes %d Problem
de_DE[1]: Letzten %d Probleme

en: No problem found.
de_DE: Kein Problem gefunden.

en: Problems on linked items
de_DE: Probleme von verknüpften Elementen

en: Problem task | Problem tasks
de_DE[0]: Problemaufgabe
de_DE[1]: Problemaufgaben

en: Link Ticket/Problem | Links Ticket/Problem
de_DE[0]: Verknüpfung Ticket/Problem
de_DE[1]: Verknüpfungen Ticket/Problem

en: Create a problem from this ticket
de_DE: Ein Problem zu diesem Ticket erstellen.

en: Life cycles
de_DE: Lebenszyklen

en: This profile is the last with write rights on profiles
de_DE: Dieses Profil ist das letzte mit Schreibberechtigungen im Bereich Profile

en: Deletion refused
de_DE: Löschen verweigert

en: Global right
de_DE: Globale Rechte

en: Entity right
de_DE: Lokale Rechte

en: Default profile
de_DE: Standardprofil

en: Profile's interface
de_DE: Mit Profil verbundene Ansicht

en: Update password
de_DE: Passwort aktualisieren

en: Ticket creation form on login
de_DE: Ticketerstellungsformular bei der Anmeldung

en: Association
de_DE: Vereinigung

en: See hardware of my groups
de_DE: Hardware meiner Gruppen anzeigen

en: Link with items for the creation of tickets
de_DE: Mit Geräten bei Erstellung des Tickets verknüpfen

en: Associable items to a ticket
de_DE: Mit einem Ticket verknüpfbare Elemente

en: Default ticket template
de_DE: Standard-Ticketvorlage

en: Public reminder | Public reminders
de_DE[0]: Öffentliche Erinnerung
de_DE[1]: Öffentliche Erinnerungen

en: Public RSS feed | Public RSS feeds
de_DE[0]: Öffentlicher RSS-Feed
de_DE[1]: Öffentliche RSS-Feeds

en: Financial and administratives information
de_DE: Finanz- und Verwaltungsinformationen

en: Public bookmark | Public bookmarks
de_DE[0]: Öffentliches Lesezeichen
de_DE[1]: Öffentliche Lesezeichen

en: Report | Reports
de_DE[0]: Bericht
de_DE[1]: Berichte

en: Administration of reservations
de_DE: Administrieren der Reservierungen

en: Recurrent tickets
de_DE: Wiederkehrende Tickets

en: Visibility
de_DE: Sichtbarkeit

en: From \ To
de_DE: Von \ nach

en: Life cycle of tickets
de_DE: Lebenszyklus der Tickets

en: Life cycle of problems
de_DE: Lebenszyklus der Probleme

en: Life cycle of changes
de_DE: Lebenszyklus der Änderungen

en: Mail queue
de_DE: Mail Warteschlange

en: Rules for assigning a computer to an entity
de_DE: Regeln, die einen Computer einer Einheit zuweisen

en: Rules for assigning a ticket created through a mails receiver
de_DE: Zuweisungsregeln für Tickets die per E-Mail eingegangen sind

en: Rules for assigning a category to a software
de_DE: Regeln, die eine Software einer Kategorie zuweisen

en: Business rules for tickets (entity)
de_DE: Geschäftsregeln für Tickets

en: Dropdowns dictionary
de_DE: Wörterbuch Dropdown-Listen

en: Software dictionary
de_DE: Software-Lexikon

en: Printers dictionnary
de_DE: Wörterbuch Drucker

en: Search result display
de_DE: Suchergebnis anzeigen

en: Global dropdown | Global dropdowns
de_DE[0]: Globales Aufklappmenü
de_DE[1]: Globale Aufklappmenüs

en: Entity dropdowns
de_DE: Dropdown-Liste Entitäten

en: Business rules for tickets
de_DE: Zuweisungsregeln für Tickets

en: No access
de_DE: Kein Zugriff

en: Write
de_DE: Schreiben

en: All items
de_DE: Alle Gegenstände

en: My devices and all items
de_DE: Meine Geräte und alle Elemente

en: Add an authorization to a user
de_DE: Benutzerberechtigungen hinzufügen

en: Recursive
de_DE: Rekursiv

en: D=Dynamic, R=Recursive
de_DE: D=Dynamisch, R=Rekursiv

en: No user found
de_DE: Keinen Benutzer gefunden

en: Authorization | Authorizations
de_DE[0]: Berechtigung
de_DE[1]: Berechtigungen

en: See (actor)
de_DE: Betroffene(n) anzeigen

en: My tasks
de_DE: Meine Aufgaben

en: Show on global GANTT
de_DE: Im Globalen GANTT anzeigen

en: Invalid planned dates. Dates not updated.
de_DE: Inkonsistente geplante Datumsangabe. Datum nicht aktualisiert.

en: Invalid real dates. Dates not updated.
de_DE: Inkonsistentes reeales Datum. Aktualisierung abgebrochen.

en: Sum of planned durations of tasks
de_DE: Geplante Gesamtzeit der Aufgaben

en: Sum of total effective durations of tasks
de_DE: Tatsächliche Gesamtzeit der Aufgaben

en: Add a team member
de_DE: Team Mitglied einfügen

en: Member | Members
de_DE[0]: Mitglied
de_DE[1]: Mitglieder

en: Invalid items (no start or end date): %s
de_DE: Ungültige Objekte (kein Start- bzw End-Datum): %s

en: January
de_DE: Januar

en: February
de_DE: Februar

en: March
de_DE: März

en: May
de_DE: Mai

en: June
de_DE: Juni

en: July
de_DE: Juli

en: October
de_DE: Oktober

en: December
de_DE: Dezember

en: Sunday
de_DE: Sonntag

en: Monday
de_DE: Montag

en: Tuesday
de_DE: Dienstag

en: Wednesday
de_DE: Mittwoch

en: Thursday
de_DE: Donnerstag

en: Friday
de_DE: Freitag

en: Saturday
de_DE: Samstag

en: Color
de_DE: Farbe

en: Finished state
de_DE: Abschlussstatus

en: Project task | Project tasks
de_DE[0]: Projekt Aufgaben
de_DE[1]: Projekt Aufgaben

en: Update (actor)
de_DE: Aktualisieren (Schauspieler)

en: Milestone
de_DE: Meilenstein

en: Creator
de_DE: Ersteller

[ctx: button]
en: Add a task
de_DE: Aufgabe einfügen

en: Task team | Task teams
de_DE[0]: Aufgaben Teams
de_DE[1]: Aufgaben Teams

en: Link Ticket/Project task | Links Ticket/Project task
de_DE[0]: Verknüpfung Ticket/Projektaufgabe
de_DE[1]: Verknüpfungen Ticket/Projektaufgabe

en: Create a ticket from this task
de_DE: Ticket aus dieser Aufgabe erstellen

[ctx: button]
en: Send
de_DE: Versenden

en: Expected send date
de_DE: Erwartetes Versanddatum

en: Send date
de_DE: Absendedatum

en: Sender email
de_DE: Absender Email Adresse

en: Sender name
de_DE: Absender Name

en: Recipient email
de_DE: Empfänger Email Adresse

en: Recipient name
de_DE: Empfänger Name

en: Reply-to email
de_DE: Antwort Email Adresse

en: Reply-to name
de_DE: Antwort Name

en: Additional headers
de_DE: Zusätzliche Kopfzeilen

en: Message ID
de_DE: Nachrichtenkennung

en: Number of tries of sent
de_DE: Anzahl Versuche beim Senden

en: Error in sending the email
de_DE: Fehler beim Versenden der E-Mail

en: An email was sent to %s
de_DE: Eine E-Mail Benachrichtigung wurde versandt an %s

en: Send mails in queue
de_DE: E-Mails in Warteschlange versenden

en: Maximum emails to send at once
de_DE: Maximal Anzahl Emails pro Versand

en: Clean mail queue
de_DE: Mail Warteschlange bereinigen

en: Days to keep sent emails
de_DE: Aufbewahrungszeitraum für gesendete E-Mails

en: Registered ID (issued by PCI-SIG) | Registered IDs (issued by PCI-SIG)
de_DE[0]: Registrierte ID (zugeordnet von PCI-SIG)
de_DE[1]: Registrierte IDs (zugeordnet von PCI-SIG)

en: Reminder | Reminders
de_DE[0]: Erinnerung
de_DE[1]: Erinnerungen

en: Personal reminder | Personal reminders
de_DE[0]: Persönliche Erinnerung
de_DE[1]: Persönliche Erinnerungen

en: Planning start date
de_DE: Planungsbeginn

en: Planning end date
de_DE: Planungsende

en: Without title
de_DE: Ohne Titel

en: New note
de_DE: Neue Notiz

en: Add to schedule
de_DE: Zum Kalender hinzufügen

en: Start at %s
de_DE: Startet um %s:

en: End at %s
de_DE: Endet um %s:

en: Default report
de_DE: Standard-Bericht

en: By contract
de_DE: Vertragsauflistung

en: By year
de_DE: Nach Jahr

en: Hardware financial and administrative information
de_DE: Finanz- und Administrationsdaten zu Hardwareinventar

en: Other financial and administrative information (licenses, cartridges, consumables)
de_DE: Weitere Finanz- und Administrationsdaten (Lizenzen, Kartuschen, Verbrauchsmaterial)

en: Loan
de_DE: Leihstellung

en: Select the report you want to generate
de_DE: Bericht zum Erstellen wählen

en: Device 1
de_DE: Gerät 1

en: Device 2
de_DE: Gerät 2

en: Device name
de_DE: Gerätename

en: Default for tickets
de_DE: Standard für die Tickets

en: Default for mail recipients
de_DE: Standard für die Mail-Gateways

en: Be careful: there is no default value
de_DE: Achtung: es gibt keine Standardwerte mehr

en: The required item is already reserved for this timeframe
de_DE: Das Gerät ist im angefragten Zeitraum bereits reserviert

en: Unknown error
de_DE: Unbekannter Fehler

en: Back to planning
de_DE: Zurück zum Kalender

en: Device temporarily unavailable
de_DE: Gerät im Augenblick nicht verfügbar

en: All reservable devices
de_DE: Gesamte Hardware zum Verleihen

en: Reserve
de_DE: Reservieren

en: Reserve an item
de_DE: Gerät reservieren

en: Rehearsal
de_DE: Serie

[ctx: periodicity]
en: None
de_DE: Keine

[ctx: periodicity]
en: Daily
de_DE: Täglich

[ctx: periodicity]
en: Weekly
de_DE: Wöchentlich

[ctx: periodicity]
en: Monthly
de_DE: Monatlich

en: Delete all rehearsals
de_DE: Alle Wiederholungen löschen

en: Current and future reservations
de_DE: Aktuell gebuchte Reservierungen

en: No reservation
de_DE: Keine Reservierungen

en: See planning
de_DE: Kalender anzeigen

en: Past reservations
de_DE: Frühere Reservierungen

en: Reservable item | Reservable items
de_DE[0]: Reservierbare Geräte
de_DE[1]: Reservierbare Geräte

en: Make unavailable
de_DE: Unverfügbar machen

en: Make available
de_DE: Verfügbar machen

en: Prohibit reservations
de_DE: Nicht mehr zum Verleih anbieten

en: Are you sure you want to return this non-reservable item?
de_DE: Wollen Sie wirklich zum nicht reservierbaren Element zurück gehen

en: That will remove all the reservations in progress.
de_DE: Das wird alle aktiven Reservierungen entfernen.

en: Authorize reservations
de_DE: Zum Verleih anbieten

en: Modify the comment
de_DE: Anmerkung bearbeiten

en: See all reservable items
de_DE: Siehe alle reservierbaren Objekten

en: Find a free item in a specific period
de_DE: Suche freies Objekt in spezifizierte Periode

en: Device reservations expiring today
de_DE: Geräte deren Reservierung heute abläuft

en: Send reservation alert failed
de_DE: Senden des Reservierungsalarms fehlgeschlagen

en: Make a reservation
de_DE: Reservierung buchen

en: Personal RSS feed | Personal RSS feed
de_DE[0]: Persönlicher RSS-Feed
de_DE[1]: Persönlicher RSS-Feed

en: Error
de_DE: Fehler

en: Number of items displayed
de_DE: Anzahl der anzuzeigenden Elemente

en: Refresh rate
de_DE: Aktualisierungsrate

en: Error retrieving RSS feed
de_DE: Fehler, konnte RSS Feeds nicht herunterladen

en: RSS feeds found
de_DE: RSS-Feeds gefunden

[ctx: button]
en: Use
de_DE: Benutzen

note: TRANS: short for : Assign a ticket
en: Assign
de_DE: Zuweisen

en: Assign the value from regular expression
de_DE: Wert aus dem regulärem Ausdruck zuweisen

en: Add the result of regular expression
de_DE: Das Ergebnis des regulären Ausdrucks hinzufügen

en: Assign: equipment by IP address
de_DE: Zuordnen: Hardware-IP

en: Assign: equipment by name + domain
de_DE: Zuordnen: Hardware zu Namen + Domäne

en: Assign: equipment by MAC address
de_DE: Zuweisen: Gerät zu MAC-Adresse

en: Recalculate
de_DE: Neu berechnen

en: Send
de_DE: Versenden

en: Copy from user
de_DE: Von Benutzer kopieren

en: Copy from item
de_DE: Von Element kopieren

en: Dictionary | Dictionaries
de_DE[1]: Lexika

en: Peripheral type | Peripheral types
de_DE[0]: Geräte-Typen
de_DE[1]: Geräte-Typen

en: Rules management
de_DE: Regelverwaltung

en: Logical operator
de_DE: logischer Operator

en: and
de_DE: und

en: Use rule for
de_DE: Regel anwenden bei

en: It is possible to affect the result of a regular expression using the string #0
de_DE: Es ist möglich, das Ergebnis eines regulären Ausdrucks zu benutzen indem man #0 eingibt

en: Add a new action
de_DE: Neue Aufgabe einfügen

en: Action type
de_DE: Aktionstyp

en: Add a new criteria
de_DE: Kriterium hinzufügen

en: Condition
de_DE: Bedingung

en: Reason
de_DE: Begründung

en: Result details
de_DE: Ergebnisdetails

en: Rule results
de_DE: Ergebnis der Regel

en: Result of the regular expression
de_DE: Ergebnis des regulären Ausdrucks

en: Key
de_DE: Schlüssel

en: Rules using the object have been disabled.
de_DE: Die Regeln, die diesem Objekt zugewiesen sind, wurden deaktiviert.

en: Rules list
de_DE: Regeln auflisten

en: The engine stops on the first checked rule.
de_DE: Stoppen bei erster verarbeiteten Regel.

en: The engine treats all the rules.
de_DE: Verarbeitung aller Regeln.

en: The engine passes the result of a rule to the following one.
de_DE: Ergebnis einer Regel an die nachfolgenden Regeln weitergeben.

en: Rules are conditionals. Each one can be used on multiple actions.
de_DE: Bedingte Regeln. Jede kann auf merhfachen Aktion angewendet werden.

en: Rules used for
de_DE: Regeln werden angewendet bei

en: Test rules engine
de_DE: Regelmotor testen

en: Replay the dictionary rules
de_DE: Lexikon wiederholen

en: Copy of %s
de_DE: Kopie von %s

en: Import rules from a XML file
de_DE: Regeln aus einer XML-Datei impotieren

en: Rules refused
de_DE: Regel wurde abgelehnt

en: Entity not found
de_DE: Objekt nicht gefunden

en: Criteria refused
de_DE: Kriteria wurde abgelehnt

en: Actions refused
de_DE: Aufgabe verweigert

en: Successful importation
de_DE: Import erfolgreich

en: No element to be tested
de_DE: Kein Element zum Testen vorhanden

en: Inactive
de_DE: Inaktiv

note: TRANS: %s is the entity name
en: Rules applied: %s
de_DE: Angewendete Regeln: %s

note: TRANS: %s is the entity name
en: Local rules: %s
de_DE: Lokale Regeln: %s

en: Rules applicable in the sub-entities
de_DE: Regeln für Untereinheiten

en: is
de_DE: ist gleich

en: is not
de_DE: ist ungleich

en: contains
de_DE: enthält

en: does not contain
de_DE: beinhaltet nicht

en: starting with
de_DE: beginnt mit

en: finished by
de_DE: endet mit

en: regular expression matches
de_DE: Regulärer Ausdruck entspricht

en: regular expression does not match
de_DE: Regulärer Ausdruck entspricht nicht

en: exists
de_DE: vorhanden

en: does not exist
de_DE: nicht vorhanden

en: under
de_DE: unter

en: not under
de_DE: nicht unter

en: Add a criterion
de_DE: Kriterium hinzufügen

en: Dictionnary of computer models
de_DE: Computermodell-Lexikon

en: Dictionnary of computer types
de_DE: Computertyp-Lexikon

en: Replay rules on existing database started on %s
de_DE: Regeln auf bestehende Datenbank anwenden, beginnend mit %s

note: TRANS: %1$s is a row, %2$s is total rows
en: Replay rules on existing database: %1$s/%2$s
de_DE: Regeln auf bestehende Datenbank anwenden: %1$s/%2$s

en: Error replaying rules
de_DE: Fehler beim Durchführen der Regeln

en: Replay rules on existing database ended on %s
de_DE: Regeln auf bestehende Datenbank anwenden, ausgehend mit %s

en: Dictionary of manufacturers
de_DE: Hersteller-Lexikon

en: Dictionnary of monitor types
de_DE: Monitortyp-Lexikon

en: Dictionnary of networking equipment models
de_DE: Netzwerkgerätemodell-Lexikon

en: Dictionnary of network equipment types
de_DE: Netzwerkgerätentyp-Lexikon

en: Dictionnary of operating systems
de_DE: Betriebssystem-Lexikon

en: Dictionnary of service packs
de_DE: Servicepack-Lexikon

en: Dictionnary of operating system versions
de_DE: Versions-Lexikon

en: Dictionnary of device models
de_DE: Gerätemodell-Lexikon

en: Dictionnary of device types
de_DE: Gerätetyp-Lexikon

en: Dictionnary of phone models
de_DE: Telefonmodell-Lexikon

en: Dictionnary of phone types
de_DE: Telefontyp-Lexikon

en: Dictionnary of printers
de_DE: Drucker-Lexikon

en: To be unaware of import
de_DE: Import ignorieren

note: TRANS: %1$s is a date, %2$s is a row, %3$s is total row, %4$s is memory
en: %1$s - replay rules on existing database: %2$s/%3$s (%4$s Mio)
de_DE: %1$s - Regeln auf bestehende Datenbank anwenden: %2$s/%3$s (%4$s Mio)

en: Dictionnary of printer models
de_DE: Druckertyp-Lexikon

en: Dictionnary of printer types
de_DE: Druckertyp-Lexikon

note: TRANS: plural for software TRANS: software in plural
en: Dictionnary of software
de_DE: Software-Lexikon

en: Publisher
de_DE: Hersteller

en: Associable to a ticket
de_DE: Einem Ticket zuweisbar

en: Warning before running rename based on the dictionary rules
de_DE: Warnung vor dem Wiederholen des Lexikons

en: Warning! This operation can put merged software in the dustbin.<br>Sure to notify your users.
de_DE: Warnung! Dieser Vorgang könnte zusammengeführte Software in den Papierkorb verschieben. <br> Bitte benachrichtigen Sie Ihre Benutzer.

en: Manufacturer choice
de_DE: Herstellerauswahl

en: Replay dictionary rules for manufacturers (----- = All)
de_DE: Alle Dictionary Regeln für Hersteller testen (----- = All)

en: Software deleted by GLPI dictionary rules
de_DE: Software wurde von GLPI Lexikon in den Papierkorb verschoben

en: Rules for import and link computers
de_DE: Regeln zum Importieren und Verknüpfen von Computern

en: Target entity for the computer
de_DE: Ziel-Einheit des Computers

en: Find computers in GLPI having the status
de_DE: Computer in GLPI suchen mit folgendem Status

en: Subnet
de_DE: Subnetz

en: Link if possible
de_DE: Verknüpfung wenn möglich

en: Link if possible, otherwise imports declined
de_DE: Verknüpfung wenn möglich, sonst kein Import

en: Yes if equal
de_DE: Ja, wenn gleich

en: Yes if empty
de_DE: Ja, wenn leer

en: is already present in GLPI
de_DE: ist schon in GLPI vorhanden

en: is empty in GLPI
de_DE: ist leer in GLPI

en: Rules for assigning an item to an entity
de_DE: Regeln zum Zuordnen eines Elements zu einer Einheit

en: Email body
de_DE: Textteil der E-Mail

en: X-Auto-Response-Suppress email header
de_DE: X-Auto-Response-Suppresss E-Mail Kopf

en: Auto-Submitted email header
de_DE: automatisch versendeter E-Mail-Header

en: X-UCE-Status email header
de_DE: X-UCE-Status E-Mail header

en: Received email header
de_DE: Eingegangene E-Mail-Kopfzeile

en: Known mail domain
de_DE: bekannte Maildomain

en: User featuring the profile
de_DE: Benutzer mit dem Profil

en: User featuring a single profile
de_DE: Benutzer nur mit dem Profil

en: User with a single profile
de_DE: Benutzer mit einem einzigen Profil

en: Entity from domain
de_DE: Einheit aus Domäne

en: Entity from TAG
de_DE: Einheit aus TAG

en: Entity based on user's profile
de_DE: Einheit aus Benutzerprofil

en: Reject email
de_DE: E-Mail verwerfen

en: without email response
de_DE: ohne E-Mail-Antwort

en: with email response
de_DE: mit E-Mail-Antwort

en: Automatic user assignment
de_DE: Benutzer automatisch zuweisen

en: Global criteria
de_DE: Globale Kriterien

en: Imported group from an LDAP directory
de_DE: Aus LDAP-Verzeichnis importierte Gruppe

en: Entity based on LDAP information
de_DE: Einheit aus LDAP

en: Entity from mail domain
de_DE: Einheit aus E-Mail Domäne

en: Entity from complete name
de_DE: Einheit aus dem vollständigen Name

en: LDAP criteria
de_DE: LDAP-Kriterium

en: Entities assignment
de_DE: Einheitenzuweisung

en: Rights assignment
de_DE: Rechtezuweisung

en: Rights and entities assignment
de_DE: Rechte- und Einheitenzuweisung

en: Rules for assigning a category to software
de_DE: Regeln, die eine Software einer Kategorie zuweisen

en: Urgency or impact used in actions, think to add Prioriy: recompute action if needed.
de_DE: Dringlichkeit oder Auswirkung welche in der Aktion gewählt wurde verlangt eine Erhöhung der Priorität. Aktion neu berechnen falls benötigt.

en: Requester in group
de_DE: Anforderer in der Gruppe

en: Item location
de_DE: Elementstandort

en: Ticket location
de_DE: Ticket Ursprung

en: Approval request to requester group manager
de_DE: Freigabe anfordern beim Anforderer Gruppe Manager

en: Approval request to technician group manager
de_DE: Freigabe anfordern beim Technikerr Gruppe Manager

note: TRANS: short for : Business rules for ticket (entity parent)
en: Parent business
de_DE: Übergeordnetes Geschäft

en: Business rules for ticket (entity parent)
de_DE: Zuordnungsregeln für Tickets (übergeordenet Einheit)

en: before
de_DE: vor

en: after
de_DE: nach

en: You don't have right to connect
de_DE: Sie haben keine Berechtigung für die Anmeldung

en: You don't have access to this application because your account was deactivated or removed
de_DE: Sie haben keinen Zugriff zu dieser Anwendung, weil Ihr Konto deaktiviert oder gelöscht wurde.

en: tree structure
de_DE: Baumstruktur

en: The action you have requested is not allowed.
de_DE: Der angeforderte Vorgang ist nicht erlaubt

en: Calendar of the ticket
de_DE: Kalender des Tickets

en: Maximum time to solve
de_DE: maximale Zeit bis zur Lösung

en: Minute | Minutes
de_DE[0]: Besprechungsprotokll
de_DE[1]: Minuten

en: End of working day
de_DE: Arbeitstag Ende

en: Escalation level | Escalation levels
de_DE[0]: Eskalationsstufe
de_DE[1]: Eskalationsstufen

en: Add an escalation level
de_DE: Eine Eskalationsstufe hinzufügen

en: Execution
de_DE: Ausführung

en: Automatic reminders of SLA
de_DE: Automatische Erinnerungen von SLAs

en: + %d minute | + %d minutes
de_DE[0]: + %d Minute
de_DE[1]: + %d Minuten

en: - %d minute | - %d minutes
de_DE[0]: - %d Minute
de_DE[1]: - %d Minuten

en: Automatic actions of SLA
de_DE: Automatische Aktionen von SLAs

en: Merging
de_DE: Zusammenlegen

en: Recalculate the category
de_DE: Kategorie neu berechnen

note: TRANS: Indicator to know is all licenses of the software are valids
en: Valid licenses
de_DE: Gültige Lizenzen

[ctx: quantity]
en: Number of installations
de_DE: Anzahl Installationen

en: Version name
de_DE: Version

en: Version comments
de_DE: Versionskommentare

en: License name
de_DE: Lizenzname

en: License serial number
de_DE: Lizenz-Seriennummer

en: License inventory number
de_DE: Lizenz-Inventarnummer

[ctx: phone]
en: Number of licenses
de_DE: Anzahl Lizenzen

en: License comments
de_DE: Lizenzkommentar

en: Never expire
de_DE: Lauft nie ab

[ctx: adjective]
en: Valid
de_DE: gültig

en: Merge
de_DE: umgruppieren

en: Software deleted after merging
de_DE: Verschiebe die Software nach dem Zusammenlegen in den Papierkorb

en: Purchase version
de_DE: Kauf-Version

en: Version in use
de_DE: Verwende Version

[ctx: adjective]
en: Invalid
de_DE: ungültig

en: On search engine, use "Expiration contains NULL" to search licenses with no expiration date
de_DE: Bei der Suchmaschine, "Expiration contaiins NULL"  verwenden um Lizenz ohne Ablaufsdatum zu suchen.

en: Valid
de_DE: gültig

en: Send alarms on expired licenses
de_DE: Meldungen zu Lizenzablaufterminen

note: TRANS: %1$s the license name, %2$s is the expiration date
en: License %1$s expired on %2$s
de_DE: Lizenz %1$s ist abgelaufen am %2$s

en: Send licenses alert failed
de_DE: Senden des Lizenzalarms fehlgeschlagen

[ctx: button]
en: Add a license
de_DE: Füge Lizenz hinzu

[ctx: button]
en: Add a version
de_DE: Füge Version hinzu

en: Real duration of treatment of the ticket
de_DE: Reale Dauer der Bearbeitung des Tickets

en: Number of opened tickets
de_DE: Anzahl der geöffneten Tickets

en: Number of solved tickets
de_DE: Anzahl der gelösten Tickets

en: Number of late tickets
de_DE: Anzahl verzögerter Tickets

en: Number of closed tickets
de_DE: Anzahl abgeschlossene Tickets

en: Number of opened satisfaction survey
de_DE: Anzahl der offenen Zufriedenheitsumfragen

en: Number of answered satisfaction survey
de_DE: Anzahl der beantworteten Zufriedenheitsumfragen

en: Average satisfaction
de_DE: Durchschnittliche Zufriedenheit

en: Average
de_DE: Durchschnitt

en: Average time to take into account
de_DE: Durchschnittliche Zeit bis zur Kenntnisnahme

en: Average time to resolution
de_DE: Durchschnittliche Zeit bis zur Lösung

en: Average time to closure
de_DE: Durchschnittliche Zeit bis zum Schließen

en: Average real duration of treatment of the ticket
de_DE: Durchschnittliche reale Dauer der Bearbeitung des Tickets

en: Total real duration of treatment of the ticket
de_DE: Reale Dauer der Bearbeitung des Tickets

en: No statistics are available
de_DE: Keine Statistik vorhanden

en: Number of tickets
de_DE: Anzahl der Supporttickets

en: By ticket
de_DE: Statistik nach Eigenschaften der Supporttickets

en: By hardware characteristics
de_DE: Nach Hardwareeigenschaften

en: By problem
de_DE: Pro Problem

en: By change
de_DE: Durch Änderung

en: Select statistics to be displayed
de_DE: Statistik auswählen

en: Keep status
de_DE: Status beibehalten

en: Set status: %s
de_DE: Status setzen: %s

[ctx: button]
en: Add a contact
de_DE: Kontakt hinzufügen

en: Associated contact | Associated contacts
de_DE[0]: Verbundener Kontakt
de_DE[1]: Verbundene Kontakte

en: Associated contract | Associated contracts
de_DE[0]: Verbundener Vertrag
de_DE[1]: Dafür bestehende Verträge

en: Create ticket
de_DE: Ticket erstellen

en: Created tickets
de_DE: Erstellte Tickets

en: Satisfaction survey expired
de_DE: Zufriedenheitsumfrage ist abgelaufen

en: No generated survey
de_DE: Keine Umfrage wurde erzeugt

en: Unknown ticket
de_DE: Ticket unbekannt

en: %1$s updates the item %2$s
de_DE: %1$s aktualisiert das Element %2$s

en: Add a new followup
de_DE: Anmerkung hinzufügen

en: Approval request
de_DE: Genehmigungsanfrage

[ctx: button]
en: Link tickets
de_DE: Tickets verbinden

en: Response date
de_DE: Antwortdatum

en: Private followup
de_DE: Private Anmerkung

en: Take into account time
de_DE: Berücksichtigte Zeit

en: All linked tickets
de_DE: Alle verbundenen Tickets

en: Duplicated tickets
de_DE: Duplizierte Tickets

en: Number of all linked tickets
de_DE: Anzahl aller verbundenen Tickets

en: Number of duplicated tickets
de_DE: Anazhl der doppelten Tickets

en: Tickets awaiting approval
de_DE: Tickets warten auf Ihre Genehmigung

en: This ticket concerns me
de_DE: Dieses Ticket geht mich an

en: Check your personnal information
de_DE: Persönliche Daten überprüfen

en: Describe the incident or request
de_DE: Beschreibung der Anforderung oder der Störung

en: Inform me about the actions taken
de_DE: Benachrichtigung bei Änderung oder Rückfrage?

en: Submit message
de_DE: Nachricht übermitteln

en: The ticket will be added in the entity %s
de_DE: Ticket wird erstellt in der Einheit %s

en: Next escalation: %s
de_DE: Nächste Eskalation: %s

en: The assignment of a SLA to a ticket causes the recalculation of the due date.
de_DE: Wenn ein SLA nachträglich einem Ticket zugewiesen wird, wird das Fälligkeitsdatum neu berechnet.

en: Escalations defined in the SLA will be triggered under this new date.
de_DE: Die im SLA definierten Eskalationen werden gemäß dem neuen Datum angewandt werden.

en: Assign a SLA
de_DE: SLA zuweisen

en: Close date
de_DE: Abschlussdatum

en: Reopen
de_DE: Wieder eröffnen

en: Display all items
de_DE: Alle Elemente anzeigen

en: File (%s)
de_DE: Datei (%s)

en: Default documents:
de_DE: Vorlage Dokumente

en: Your tickets to close
de_DE: Abzuschließende Tickets

en: Tickets on pending status
de_DE: Tickets in der Warteschlange

en: Tickets to be processed
de_DE: Zu bearbeitende Tickets

en: Your observed tickets
de_DE: Ihre überwachten Tickets

en: Your tickets in progress
de_DE: Ihre Tickets in Bearbeitung

en: Your tickets to validate
de_DE: Von Ihnen zu genehmigende Tickets

en: Your rejected tickets
de_DE: Ihre abgelehnten Tickets

note: TRANS: %d is the number of new tickets
en: %d new ticket | %d new tickets
de_DE[0]: %d neues Ticket
de_DE[1]: %d neue Tickets

en: No ticket found.
de_DE: Kein bestehendes Supportticket.

en: Last tickets
de_DE: Neueste Tickets

en: New ticket for this item...
de_DE: Neues Ticket für dieses Gerät erstellen …

en: Last %d ticket | Last %d tickets
de_DE[0]: Letztes %d Ticket
de_DE[1]: Letzte %d Tickets

en: You don't have right to see all tickets
de_DE: Sie haben keine Berechtigung um alle Tickets zu sehen

en: Ticket on linked items | Tickets on linked items
de_DE[0]: Ticket von verbundenen Geräten
de_DE[1]: Tickets auf verbundenen Elementen

en: No ticket in progress.
de_DE: Kein Supportticket in Bearbeitung

en: Assign equipment
de_DE: Hardware zuordnen

en: Automatic tickets closing
de_DE: Automatischer Abschluss der Tickets

en: Generation of satisfaction surveys
de_DE: Erstellen einer Zufriedenheitsumfrage

en: See my ticket
de_DE: Siehe mein TIcket

note: TRANS: short for : See tickets created by my groups
en: See group ticket
de_DE: Siehe Gruppen Ticket

en: See tickets created by my groups
de_DE: Tickets meiner Gruppen als Autor zeigen

en: See all tickets
de_DE: Alle Tickets anzeigen

note: TRANS: short for : See assigned tickets (group associated)
en: See assigned
de_DE: Siehe zugewiesen

en: See assigned tickets
de_DE: Siehe zugewiesene Ticket

en: Assign a ticket
de_DE: Ein Supportticket zuweisen

note: TRANS: short for : Steal a ticket
en: Steal
de_DE: Diebstahl

en: Steal a ticket
de_DE: Ticket übernehmen

note: TRANS: short for : To be in charge of a ticket
en: Beeing in charge
de_DE: verantwortlich

en: To be in charge of a ticket
de_DE: Ticket annehmen

en: Change the priority
de_DE: Priorität ändern

note: TRANS: %s is tha document name
en: Added document: %s
de_DE: Dokument hinzugefügt: %s

en: Solution approved
de_DE: Lösung bestätigt

en: If you want to reopen the ticket, you must specify a reason
de_DE: Sie müssen der Grund für die Wiedereröffnung eines Ticket angeben

en: If you reject the solution, you must specify a reason
de_DE: Wenn Sie die Lösung nicht akzeptieren, müssen Sie einen Grund eingeben

en: Source of followup
de_DE: Anmerkungsquelle

en: Reopen the ticket
de_DE: Ticket Wiedereröffnung

en: No followup for this ticket.
de_DE: Keine Anmerkungen zu diesem Ticket.

en: This week
de_DE: Diese Woche

en: Last week
de_DE: Vorherige Woche

en: This month
de_DE: Diesen Monat

en: Last month
de_DE: Vormonat

en: Before the last month
de_DE: Vor dem letzten Monat

en: Approval of the solution
de_DE: Lösung annehmen

en: Approve the solution
de_DE: Lösung annehmen

en: Refuse the solution
de_DE: Lösung ablehnen

en: Update all
de_DE: Alle aktualisieren

en: Add to all tickets
de_DE: Zu allen Tickets hinzufügen

en: See private ones
de_DE: Private anzeigen

en: Add followup (associated groups)
de_DE: Anmerkung hinzufügen  (associated groups)

en: Add a followup to tickets of associated groups
de_DE: Anmerkungen zu Tickets der eigenen Gruppen hinzufügen

en: Update followups (author)
de_DE: Anmerkungen bearbeiten (Autor)

en: Add followup (requester)
de_DE: Folgeaktivität einfügen (Anforderer)

en: Add a followup to tickets (requester)
de_DE: Anmerkung zu Tickets hinzufügen (Anforderer)

en: See public ones
de_DE: Öffentliche anzeigen

en: Preliminary creation
de_DE: Voraberstellung

note: TRANS: %s is the date of next creation
en: Next creation on %s
de_DE: Nächste Erstellung am %s

en: Invalid frequency. It must be greater than the preliminary creation.
de_DE: Häufigkeit ungültig. Die Regelmäßigkeit muss größer sein als die Erstellung im Voraus. (Erinnerungsfunktion)

note: TRANS: %s is a name
en: Failed to create recurrent ticket %s
de_DE: Fehler beim Erstellen des wiederkehrenden Tickets %s

en: Ticket %d successfully created
de_DE: Ticket %d erfolgreich erstellt

en: Ticket creation failed (check mandatory fields)
de_DE: Fehler beim Erstellen des Tickets (Pflichtfelder überprüfen)

en: Ticket creation failed (no template)
de_DE: Fehler beim Erstellen des Tickets (keine Vorlage)

en: Satisfaction with the resolution of the ticket
de_DE: Zufriedenheit mit der Lösung des Tickets

en: Ticket task | Ticket tasks
de_DE[0]: Ticketaufgabe
de_DE[1]: Ticketaufgaben

en: Hidden field | Hidden fields
de_DE[0]: Verstecktes Feld
de_DE[1]: Versteckte Felder

en: Add a hidden field
de_DE: Verstecktes Feld hinzufügen

en: Mandatory field | Mandatory fields
de_DE[0]: Pflichtfeld
de_DE[1]: Pflichtfelder

en: Add a mandatory field
de_DE: Obligatorisches Feld hinzufügen

en: Predefined field | Predefined fields
de_DE[0]: Vordefiniertes Feld
de_DE[1]: Vordefinierte Felder

en: Add a predefined field
de_DE: Vordefiniertes Feld hinzufügen

en: Linked to
de_DE: Verbunden mit

en: Create for request
de_DE: Anfrage erstellen

en: Create a validation request for a request
de_DE: Genehmigungsanfrage für eine Anfrage erstellen

en: Create for incident
de_DE: Für Störung erstellen

en: Create a validation request for an incident
de_DE: Genehmigungsanfrage für einen Incident erstellen

en: Validate a request
de_DE: Anfrage genehmigen

en: Validate an incident
de_DE: Incident genehmigen

en: Test done
de_DE: Test abgeschlossen

en: Results
de_DE: Ergebnisse

en: Testing PHP Parser
de_DE: PHP Parser wird getestet

en: GLPI is not compatible with the option zend.ze1_compatibility_mode = On.
de_DE: GLPI ist nicht kompatibel mit der Direktive zend.ze1_compatibility_mode = On.

en: PHP version is at least 5.3.0 - Perfect!
de_DE: PHP-Version ist 5.3.0 oder höher - Perfekt!

en: You must install at least PHP 5.3.0.
de_DE: Sie müssen mindestens PHP 5.3.0 installieren.

en: MySQL Improved extension test
de_DE: Test der MySQLi-Erweiterung

en: Ok - the MySQLi class exist - Perfect!
de_DE: OK - die MySQLi-Klasse ist vorhanden. Perfekt!

en: You must install the MySQL Improved extension for PHP.
de_DE: Sie müssen die MySQLi-Erweiterung für PHP installieren.

en: Sessions test
de_DE: Sessions Test

en: Your parser PHP is not installed with sessions support!
de_DE: Der installierte PHP Parser unterstützt keine Sessions!

en: Sessions support is available - Perfect!
de_DE: Sessions werden von der Konfiguration unterstützt - Perfekt!

en: Make sure that sessions support has been activated in your php.ini
de_DE: Überprüfen Sie, ob die Unterstützung für Sessions in der php.ini aktiviert ist

en: Test session auto start
de_DE: Automatischer Start der Testsitzung

en: session.auto_start is activated. See .htaccess file in the GLPI root for more information.
de_DE: session.auto_start ist aktiv. Siehe Datei .htaccess im GLPI Wurzelverzeichnis für weitere Information.

en: Test if Session_use_trans_sid is used
de_DE: Prüfen, ob Session_use_trans_sid benutzt wird

en: You must desactivate the Session_use_trans_id option in your php.ini
de_DE: In der php.ini muss die Option 'Session_use_trans_id' deaktiviert werden.

en: Ok - the sessions works (no problem with trans_id) - Perfect!
de_DE: Ok - Sessions funktionieren (kein Problem mit der trans_id) - Perfekt!

en: magic_quotes_sybase extension test
de_DE: Test der magic_quotes_sybase Erweiterung

en: GLPI does not work with the magic_quotes_sybase option. Please turn it off and retry
de_DE: GLPI läuft nicht mit der aktivierten Option 'magic_quotes_sybase' - bitte abschalten und nochmal versuchen.

en: The magic_quotes_sybase option isn't active on your server - Perfect!
de_DE: Die Option 'magic_quotes_sybase' ist auf dem Server nicht aktiv - Perfekt!

en: Test ctype functions
de_DE: ctype Funktionen testen

en: GLPI can't work correctly without the ctype functions
de_DE: GLPI funktioniert ohne die ctype-Functionen nicht korrekt.

en: The functionality is found - Perfect!
de_DE: Funktionalität vorhanden - Perfekt!

en: Fileinfo extension test
de_DE: Fileinfo Erweiterung Test

en: Fileinfo extension of your parser PHP is not installed
de_DE: Die Fileinfo Erweiterung des PHP-Parsers ist nicht installiert

en: Test json functions
de_DE: JSON Funktionen testen

en: GLPI can't work correctly without the json_encode and json_decode functions
de_DE: GLPI kann nicht korrekt ohne die json_encode und json_decode Funktionen arbeiten.

en: Mbstring extension test
de_DE: Die mbstring-Erweiterung wird getestet

en: Mbstring extension of your parser PHP is not installed
de_DE: Die mbstring-Erweiterung des PHP-Parsers ist nicht installiert

en: GD extension test
de_DE: GD Erweiterungstest

en: GD extension of your parser PHP is not installed
de_DE: Die GD Erweiterung des PHP-Parsers ist nicht installiert.

en: Zlib extension test
de_DE: Zlib Erweiterung Test

en: Zlib extension of your parser PHP is not installed
de_DE: Die Zlib Erweiterung des PHP-Parsers ist nicht installiert

en: Cryptography test
de_DE: Kryptografie Test

en: PHP >= 5.3.7 recommended, with crypt extension
de_DE: PHP >= 5.3.7 mit Verschlüsselung Erweiterung empfohlen

en: Allocated memory test
de_DE: Teste zugewiesenen Speicher

en: Unlimited memory - Perfect!
de_DE: Unbegrenzter Speicher - Perfekt!

en: Allocated memory
de_DE: Zugewiesener Speicher

en: A minimum of 64Mio is commonly required for GLPI.
de_DE: 64Mio minimum sind üblicherweise für GLPI notwendig.

en: Try increasing the memory_limit parameter in the php.ini file.
de_DE: Erhöhen Sie das Speicherlimit (den 'memory_limit' Parameter) in der php.ini.

en: Allocated memory > 64Mio - Perfect!
de_DE: Zugewiesener Speicher > 64MB - Perfekt!

note: TRANS: %s is mode name (Permissive, Enforcing of Disabled)
en: SELinux mode is %s
de_DE: SELinux im Modus %s

note: TRANS: %s is an option name
en: SELinux boolean configuration for %s
de_DE: SELinux: Boolean Konfiguration %s

en: Kio
de_DE: KB

en: Gio
de_DE: GB

en: Tio
de_DE: TeBiByte

en: You have the latest available version
de_DE: Sie verfügen über die aktuellste Version

note: TRANS: %s is the error string
en: Connection failed. If you use a proxy, please configure it. (%s)
de_DE: Fehler beim Verbinden. Wenn Sie einen Proxy verwenden, tragen Sie ihn bitte in die Konfiguration ein. (%s)

note: TRANS: %s is the error string
en: Failed to connect to the proxy server (%s)
de_DE: Konnte keine Verbindung zum Proxyserver (%s) aufbauen

en: No data available on the web site
de_DE: Keine Daten für diese Seite verfügbar

note: TRANS: %s is the error string
en: Impossible to connect to site (%s)
de_DE: Kann keine Verbindung zum Standort (%s) aufbauen

en: Connection options
de_DE: Verbindungsoptionen

note: TRANS: imap_open option see http://www.php.net/manual/en/function.imap- open.php
en: NO-TLS
de_DE: ohne TLS

note: TRANS: imap_open option see http://www.php.net/manual/en/function.imap- open.php
en: NO-VALIDATE-CERT
de_DE: Zertifikat nicht prüfen

note: TRANS: imap_open option see http://www.php.net/manual/en/function.imap- open.php
en: VALIDATE-CERT
de_DE: Zertifikat prüfen

note: TRANS: imap_open option see http://www.php.net/manual/en/function.imap- open.php
en: DEBUG
de_DE: Debug

en: Incoming mail folder (optional, often INBOX)
de_DE: Ordner des Posteingangs (optional, meistens INBOX)

en: The action you have requested is not allowed. Reload previous page before doing action again.
de_DE: Der Vorgang, den den Sie angefordert haben, ist nicht erlaubt. Bitte laden Sie die vorhergehende Seite neu, bervor Sie den Vorgang wiederholen.

en: Keep
de_DE: Behalte(n)

en: Software of computers
de_DE: Software von Computern

en: If software are no longer used
de_DE: Wenn Software nicht mehr verwendet

en: Links between printers and cartridge types and cartridges
de_DE: Verbindungen zwischen Druckern, Verbrauchsmaterialtypen und Verbrauchsmaterial

en: If the cartridge types are no longer used
de_DE: Wenn Kartuschen nicht mehr verwendet

en: Links between cartridge types and cartridges
de_DE: Verknüpfungen zwischen Kartuschentypen und Kartuschen

en: Links between consumable types and consumables
de_DE: Verknüpfungen zwischen Verbrauchsmaterialtypen und Verbrauchsmaterial

en: Links between computers and volumes
de_DE: Verknüpfungen zwischen Computern und Laufwerken

en: Direct connections
de_DE: Lokale Anschlüsse

en: If monitors are no longer used
de_DE: Wenn Bildschirm nicht mehr verwendet

en: If printers are no longer used
de_DE: Wenn Drucker nicht mehr verwendet

en: If devices are no longer used
de_DE: Wenn Gerät nicht mehr verwendet

en: If phones are no longer used
de_DE: Wenn Telefone nicht mehr verwendet

en: If suppliers are no longer used
de_DE: Wenn Lieferanten nicht länger verwendet

en: Links between suppliers and contacts
de_DE: Verknüpfungen zwischen Lieferanten und Kontakten

en: If contacts are no longer used
de_DE: Wenn Verträge nicht länger verwendet

en: If documents are no longer used
de_DE: Wenn Dokumente nicht länger verwendet

en: If contracts are no longer used
de_DE: Wenn Verträge nicht länger verwendet werden

en: You can continue to add elements to be transferred or execute the transfer now
de_DE: Sie können weitere Elemente für die Übertragung hinzufügen oder die aktuell hinzugefügten sofort übertragen.

en: Think of making a backup before transferring items.
de_DE: Denken Sie daran, eine Sicherung anzufertigen, bevor Sie die Elemente übertragen.

en: Items to transfer
de_DE: Zu übertragende Elemente

en: Transfer mode
de_DE: Übertragungsmodus

en: To empty the list of elements to be transferred
de_DE: Liste der zu übertragenden Elemente leeren

en: The login is not valid. Unable to add the user.
de_DE: Ungültige Anmelgung. Einfügen Benutzer fehlgeschlagen.

en: Unable to add. The user already exists.
de_DE: Kann nicht hinzugefügt werden. Benutzer existiert bereits.

en: Error: the two passwords do not match
de_DE: Fehler: die beiden Passwörter sind nicht identisch

en: The file is not an image file.
de_DE: Diese Datei ist keine Grafikdatei.

en: Add user...
de_DE: Benutzer hinzufügen …

en: ... From an external source
de_DE: … aus einer externen Quelle

en: Password confirmation
de_DE: Bestätigung Passwort

en: Valid since
de_DE: gültig seit

en: Valid until
de_DE: gültig bis

note: TRANS: %s is the date of last sync
en: Last synchronization on %s
de_DE: Letzte Synchronisierung am %s

en: User DN
de_DE: DN des Benutzers

en: User missing in LDAP directory
de_DE: Nutzer fehlt im LDAP Verzeichnis

en: Default entity
de_DE: Standard-Einheit

en: Last login on %s
de_DE: Letzte Anmeldung am %s

en: Use GLPI in mode
de_DE: Verwenden Sie GLPI im Modus

en: Unable to update login. A user already exists.
de_DE: Änderungen der Anmeldeinformationen nicht möglich. Ein Benutzer existiert bereits.

en: The login is not valid. Unable to update login.
de_DE: Die Anmeldung ist ungültg. Ihre Aktualisierung ist fehlgeschlagen.

en: Dissociate from a group
de_DE: Von Gruppe trennen

en: Associate to a profile
de_DE: Profil zuweisen

en: Dissociate from a profile
de_DE: Vom Profil trennen

en: Move to group
de_DE: In der Gruppe verschieben

[ctx: button]
en: Change the authentication method
de_DE: Authentifizierungsmethode ändern

en: Last login
de_DE: Letzte Anmeldung

en: LDAP directory for authentication
de_DE: LDAP-Verzeichnis zur Authentifizierung

en: Email server for authentication
de_DE: E-Mail-Server zur Authentifizierung

en: Last synchronization
de_DE: Letzte Synchronisation

en: Deleted user in LDAP directory
de_DE: Benutzer aus LDAP-Verzeichnis gelöscht

en: Number of tickets as requester
de_DE: Anzahl der Tickets als Antragsteller

en: Number of written tickets
de_DE: Anzahl der geschriebenen Tickets

en: Number of assigned tickets
de_DE: Anzahl zugewiesenen Ticket

en: Import a user
de_DE: Benutzer importieren

en: Automatically add a user of an external source
de_DE: Benutzer aus externen Quellen automatisch hinzufügen

en: Import from directories
de_DE: Import aus den Verzeichnissen

en: Import from other sources
de_DE: Import aus anderen Quellen

en: Update authentification method to
de_DE: Authentifikationsmethode ändern zu

en: Please confirm your email address and enter your new password.
de_DE: Bitte bestätigen Sie Ihre E-Mail Adresse und geben Sie Ihr neues Passwort ein.

en: Your password reset request has expired or is invalid. Please renew it.
de_DE: Ihr Anfrage zum Rücksetzen des Passwortes ist nicht mehr gültig. Bitte setzen Sie es erneut zurück.

en: Please enter your email address. An email will be sent to you and you will be able to choose a new password.
de_DE: Bitte geben Sie Ihre E-Mail-Adresse ein. Sie bekommen dann eine E-Mail und können ein neues Passwort vergeben.

en: Reset password successful.
de_DE: Passwort erfolgreich geändert.

en: The authentication method configuration doesn't allow you to change your password.
de_DE: Die eingestellte Authentifizierung ermöglicht es Ihnen nicht, Ihr Passwort hier zu ändern.

en: Email address not found.
de_DE: Email Adresse wurde nicht gefunden.

en: An email has been sent to your email address. The email contains information for reset your password.
de_DE: Es wurde eine Email an Ihre Mailadresse gesendet. Diese Mail enthält Informationen zum Rücksetzen Ihres Passworts.

en: User information
de_DE: Benutzer Informationen

en: Connection failed
de_DE: Verbindung fehlgeschlagen

note: TRANS: short for : Add users from an external source
en: Add external
de_DE: Externen hinzufügen

en: Add users from an external source
de_DE: Benutzer aus externer Quelle hinzufügen

note: TRANS: short for : Read method for user authentication and synchronization
en: Read auth
de_DE: Authorisation lesen

en: Read user authentication and synchronization method
de_DE: Benutzer Authentifizierungs- und Synchronisations-Methode lesen

note: TRANS: short for : Update method for user authentication and synchronization
en: Update auth and sync
de_DE: Authentifizierung und Synchronisation aktualisieren

en: Update method for user authentication and synchronization
de_DE: Aktualisierungsmethode für Benutzer Authentifizierung und Synchronisierung

en: Default email
de_DE: Standard E-Mail

en: Managed
de_DE: Verwalted

en: Secondary
de_DE: sekundär

en: Automatic
de_DE: automatisch

en: Infrastructure (with access point)
de_DE: Infrastruktur (mit Access-Point)

en: Ad-hoc (without access point)
de_DE: Ad-hoc (ohne Access-Point)

en: Wifi network type
de_DE: Wifi Netzwerktyp

en: Unofficial translations are also available
de_DE: Inoffizielle Übersetzungen sind ebenfalls verfügbar

en: I have read and ACCEPT the terms of the license written above.
de_DE: Ich habe die Bedingungen des obenstehenden Lizenzvertrags gelesen und AKZEPTIERT.

en: I have read and DO NOT ACCEPT the terms of the license written above
de_DE: Ich habe die Bedingungen des obenstehenden Lizenzvertrags gelesen und AKZEPTIERE sie NICHT.

en: Continue
de_DE: Weiter

en: Installation or update of GLPI
de_DE: GLPI installieren oder updaten

en: Choose 'Install' for a completely new installation of GLPI.
de_DE: Wählen Sie 'Installieren' für eine komplett neue Installation von GLPI.

en: Select 'Upgrade' to update your version of GLPI from an earlier version
de_DE: 'Update' auswählen, um von einer installierten früheren Version auf die aktuelle Version umzusteigen

en: Checking of the compatibility of your environment with the execution of GLPI
de_DE: Die Kompatibilität von GLPI mit der vorhandenen Konfiguration wird überprüft

en: Do you want to continue?
de_DE: Möchten Sie fortfahren?

en: Database connection setup
de_DE: Setup der Datenbankverbindung

en: Database connection parameters
de_DE: Verbindungsparameter der Datenbank

en: Test of the connection at the database
de_DE: Test der Datenbankverbindung

en: Can't connect to the database
de_DE: Verbindung zur Datenbank ist nicht möglich

en: The server answered: %s
de_DE: Serverantwort: %s

en: The server or/and user field is empty
de_DE: Felder 'Server' und/oder 'Benutzername' ist leer

en: Database connection successful
de_DE: Verbindung zur Datenbank erfolgreich

en: Please select a database:
de_DE: Bitte Datenbank wählen:

en: Create a new database or use an existing one:
de_DE: Neue Datenbank erstellen oder eine bestehende wählen:

en: Please select the database to update:
de_DE: Bitte wählen Sie die Datenbank für das Update:

en: Initialization of the database
de_DE: Initialisierung der Datenbank.

en: Impossible to use the database:
de_DE: Kann Datenbank nicht benutzen:

en: OK - database was initialized
de_DE: OK - Datenbank wurde initialisiert

en: Impossible to write the database setup file
de_DE: Kann die Datei für die Neueinrichtung der Datenbank nicht schreiben

en: Database created
de_DE: Datenbank erstellt

en: Error in creating database!
de_DE: Fehler beim Erstellen der Datenbank!

en: You didn't select a database!
de_DE: Sie haben keine Datenbank ausgewählt!

en: The installation is finished
de_DE: Installation abgeschlossen

en: Default logins / passwords are:
de_DE: Standardbenutzername und Passwort sind:

en: glpi/glpi for the administrator account
de_DE: glpi/glpi für den Administrator-Zugriff

en: tech/tech for the technician account
de_DE: tech/tech für den Zugriff als Techniker

en: normal/normal for the normal account
de_DE: normal/normal für den Zugriff des normalen Benutzers

en: post-only/postonly for the postonly account
de_DE: post-only/postonly für das postonly-Konto

en: You can delete or modify these accounts as well as the initial data.
de_DE: Sie können diese Benutzerkonten und auch die ersten Einträge in der Datenbank löschen oder ändern.

en: Use GLPI
de_DE: GLPI benutzen

en: Can't create the database connection file, please verify file permissions.
de_DE: Verbindungsdatei für Datenbank kann nicht erstellt werden. Bitte Berechtigungen prüfen.

en: Beginning of the installation
de_DE: Beginn der Installation

note: TRANS %s is step number
en: Step %d
de_DE: Schritt %d

en: Commercial
de_DE: Kommerziell

en: Renting
de_DE: Vermietung

en: Insurance
de_DE: Versicherung

en: Hardware support
de_DE: Hardware Support

en: Software support
de_DE: Software Support

en: Service provided
de_DE: Service-Anbieter

note: TRANS: %s is the number of new version
en: Update to %s
de_DE: Update auf %s

en: Direct
de_DE: Direkt

en: Written
de_DE: Geschrieben

en: Data migration
de_DE: Reorganisation der Daten

en: Root entity
de_DE: Wurzel-Einheit

[ctx: ticket]
en: New
de_DE: Neu

en: Update successful, your database is up to date
de_DE: Erneuerung erfolgreich, die Datenbank ist auf dem neuesten Stand

en: You must now proceed to updating your database content
de_DE: Weiter zur Aktualisierung der Inhalte der Datenbank.

en: Continue?
de_DE: Weiter?

en: Locations update
de_DE: Aktualisierung der Standorte

en: The new structure is hierarchical
de_DE: Die neue Struktur ist hierarchisch

en: Provide a delimiter in order to automate the new hierarchy generation.
de_DE: Wenn ein Trennzeichen genutzt wurde, können Sie es eintragen, um die Erstellung der neuen Hierarchie zu automatisieren.

en: You can also specify a root location which will include all the generated locations.
de_DE: Sie können auch eine Wurzel der Standorthierarchie erstellen, die alle anderen Standorte enthält.

en: Delimiter
de_DE: Trennzeichen

en: Root location
de_DE: Wurzel der Standorthierarchie

en: Actual locations
de_DE: aktuelle Standorte

en: New hierarchy
de_DE: Neue Hierarchie

en: This is the new hierarchy. If it's complete approve it.
de_DE: Das ist die neue Hierarchie. Sie können Sie jetzt überprüfen.

en: Impossible to accomplish an update by this way!
de_DE: Kann Aktualisierung so nicht durchführen!

en: Go back to GLPI
de_DE: zurück zur Anwendung

en: Caution! You will update the GLPI database named: %s
de_DE: Achtung! Sie wollen folgende GLPI-Datenbank aktualisieren: %s

en: All users having administrators rights have have been updated to 'super-admin' rights with the creation of his new user type.
de_DE: Alle 'Administratoren' besitzen jetzt 'super-admin' Rechte. Dieser neue Benutzertyp wurde hinzugefügt.

en: Connection to database failed, verify the connection parameters included in config_db.php file
de_DE: Verbindung zur Datenbank ist fehlgeschlagen, bitte Verbindungsparameter in Datei config_db.php überprüfen
