GLPI Project - en to es_AR translation catalogue (2680 entries)

en: GLPI - Authentication
es_AR: GLPI - Autenticación

en: Authentication
es_AR: Autenticación

en: Login
es_AR: Usuario

en: Password
es_AR: Contraseña

[ctx: button]
en: Post
es_AR: Entrar

en: Forgotten password?
es_AR: Olvidó su contraseña?

en: You must activate the JavaScript function of your browser
es_AR: Debe activar la función javascript de su navegador

en: You must accept cookies to reach this application
es_AR: Debe aceptar cookies para usar esta aplicación

en: Checking write permissions for session files
es_AR: Prueba de escritura de archivos de sesiones

en: Invalid use of session ID
es_AR: Uso incorrecto de ID de sesión

en: Access to the Frequently Asked Questions
es_AR: Acceso a las Preguntas Frequentes

note: TRANS: %1$s is device name, %2$s is port name
en: %1$s - The port %2$s
es_AR: %1$s - El puerto %2$s

note: TRANS: %1$s is a string (device name - port name...), %2$s is network outlet name
en: %1$s - Network outlet %2$s
es_AR: %1$s - Boca de red %2$s

en: Email followup
es_AR: Seguimiento por correo

en: Email | Emails
es_AR[0]: Correo
es_AR[1]: Correos

[ctx: button]
en: Add
es_AR: Agregar

en: Comments
es_AR: Comentarios

en: All
es_AR: Todos

en: None
es_AR: Ninguno

en: Warning
es_AR: Advertencia

note: TRANS: %1$s is address, %2$s is netmask
en: IP network: %1$s/%2$s
es_AR: Red : %1$s/%2$s

en: First/last addresses: %1$s/%2$s
es_AR: Primera/Última dirección: %1$s/%2$s

en: Gateway: %s
es_AR: Puerta de enlace: %s

en: Enter the first letters (user, item name, serial or asset number)
es_AR: Ingrese las primeras letras (usuario, nombre de ítem, número serial o número del activo)

en: Show all
es_AR: Ver Todos

en: Action | Actions
es_AR[0]: Acción
es_AR[1]: Acciones

en: Availability
es_AR: Disponibilidad

en: Start date
es_AR: Fecha de inicio

en: Period
es_AR: Período

en: Specify an end date
es_AR: Especifique fecha de fin

[ctx: Planning]
en: Reminder
es_AR: Recordatorio

en: Set public
es_AR: Hacer Público

en: Public
es_AR: Público

en: Child entities
es_AR: Sub entidades

en: Set personal
es_AR: Hacer personal

en: End date
es_AR: Fecha de fin

en: By day
es_AR: Por día

en: Each month, same date
es_AR: Cada mes, misma fecha

en: Each month, same day of week
es_AR: Cada mes, mismo día de la semana

en: Delete a global search criterion
es_AR: Eliminar un criterio global de búsqueda

en: My groups
es_AR: Mis grupos

en: Add a search criterion
es_AR: Agregar un criterio de búsqueda

en: Add a global search criterion
es_AR: Agregar un criterio de búsqueda global

en: Show the dustbin
es_AR: Mostrar papelera

en: Don't show deleted items
es_AR: No mostrar los elementos borrados

en: Delete a search criterion
es_AR: Eliminar un criterio de búsqueda

en: Items seen
es_AR: Elementos visualizados

en: Choose an existing device
es_AR: Seleccione un dispositivo existente

en: and/or
es_AR: y/o

en: Add new devices
es_AR: Agregar nuevos dispositivos

en: No unaffected device !
es_AR: ¡ Dispositivo no desafectado !

en: No restriction
es_AR: Sin restricción

en: Entity | Entities
es_AR[0]: Entidad
es_AR[1]: Entidades

note: TRANS: %d is number of objects for the user
en: Processing
es_AR: En curso

en: %s ticket in progress or recently solved on this item. | %s tickets in progress or recently solved on this item.
es_AR[0]: %s incidente en progreso o recientemente resuelta para este ítem.
es_AR[1]: %s incidentes en progreso o recientemente resueltos para este ítem.

en: Create survey after
es_AR: Crear encuesta después

en: As soon as possible
es_AR: Lo antes posible

en: Rate to trigger survey
es_AR: Umbral para iniciar la encuesta

en: Disabled
es_AR: Desactivado

en: Duration of survey
es_AR: Tiempo de la encuesta

en: Unspecified
es_AR: No especificado

en: For tickets closed after
es_AR: Para incidentes cerrados después

en: Valid tags
es_AR: Etiquetas válidas

en: Access denied
es_AR: Acceso denegado

en: Service is down for maintenance. It will be back shortly.
es_AR: El servicio no está disponible por mantenimiento. En breve estará operativo nuevamente.

en: The version of the database is not compatible with the version of the installed files. An update is necessary.
es_AR: La versión de la base de datos no es compatible con la versión de los archivos instalados. Una actualización es necesaria.

en: Try again
es_AR: Reintentar

[ctx: button]
en: Upgrade
es_AR: Actualización a nueva versión

en: You are trying to use GLPI with outdated files compared to the version of the database. Please install the correct GLPI files corresponding to the version of your database.
es_AR: Usted está intentando utilizar GLPI con archivos de una versión anterior a la versión de la base de datos. Por favor instale los archivos de GLPI correspondientes a la versión de su base de datos.

en: Test successful
es_AR: Prueba exitosa

en: Test failed
es_AR: Prueba fallida

note: TRANS: %s is the description of the test
en: Test successful: %s
es_AR: Prueba exitosa: %s

note: TRANS: %s is the name of the LDAP main server
en: Main server %s
es_AR: Servidor principal %s

note: TRANS: %s is the description of the test
en: Test failed: %s
es_AR: Prueba fallida: %s

note: TRANS: %s is the name of the LDAP replica server
en: Replicate %s
es_AR: Replicar %s

en: External authentication sources
es_AR: Fuentes de autenticación externas

en: Maintenance
es_AR: Mantenimiento

en: File %s not found.
es_AR: Archivo %s no encontrado.

note: TRANS: %s is the name of the file
en: Unauthorized access to the file %s
es_AR: Acceso no autorizado al archivo %s

note: TRANS: %s is the number of the byte
en: Unable to find the byte %s
es_AR: Imposible hallar el octeto %s

note: TRANS: %s is the SQL query which generates the error
en: Mysql error starting from %s
es_AR: Error MySQL a partir de %s

en: The file already exists
es_AR: El archivo ya existe

en: Automatic redirection, else click
es_AR: Redirección automática, de lo contrario haga clic

note: TRANS: %s is a file name
en: %s deleted
es_AR: %s borrado

en: Check if a new version is available
es_AR: Verificar si hay una nueva versión disponible

en: Deleted
es_AR: Eliminado

en: Backup the database?
es_AR: ¿Desea resguardar la base de datos?

en: SQL Dump
es_AR: Guardar SQL

en: XML Dump
es_AR: Guardar XML

en: File
es_AR: Archivo

en: Size
es_AR: Tamaño

en: Date | Dates
es_AR[1]: Fecha

note: TRANS: %s is the filename
en: Delete the file %s?
es_AR: Eliminar el archivo %s?

[ctx: button]
en: Delete permanently
es_AR: Eliminar permanentemente

note: TRANS: %s is the filename
en: Replace the current database with the backup file %s?
es_AR: Reemplazar la base de datos actual con el backup %s?

en: Warning, your actual database will be totaly overwriten by the database you want to restore !!!
es_AR: Advertencia, su base de datos actual sera totalmente sobreescrita por la base de datos que desea restaurar!!!

en: Restore
es_AR: Restaurar

en: Download
es_AR: Descarga

en: Setup
es_AR: Configuración

note: TRANS: %1$s is the user login, %2$s is the name of the item to add TRANS: %1$s is the user login, %2$s is the name of the item
en: %1$s adds the item %2$s
es_AR: %1$s agrega el ítem %2$s

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes an item
es_AR: %s elimina un ítem

note: TRANS: %s is the user login
en: %s restores an item
es_AR: %s restaura un ítem

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges an item
es_AR: %s elimina un ítem

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates an item
es_AR: %s actualiza un ítem

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a link with an item
es_AR: %s agrega un enlace con un ítem

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds cartridges
es_AR: %s agrega cartuchos

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a cartridge
es_AR: %s purgar un cartucho

note: TRANS: %s is the user login
en: %s installs a cartridge
es_AR: %s instala un cartucho

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a cartridge
es_AR: %s actualiza un cartucho

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a type
es_AR: %s asocia un tipo

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an actor
es_AR: %s agrega un actor

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes an actor
es_AR: %s elimina un actor

en: You have been redirected because you no longer have access to this item
es_AR: Usted ha sido redireccionado debido a que no tiene más acceso a este ítem

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a cost
es_AR: %s agrega un costo

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a cost
es_AR: %s purgar un costo

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a cost
es_AR: %s actualiza un costo

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a task
es_AR: %s agrega una tarea

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a task
es_AR: %s purgar una tarea

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a task
es_AR: %s actualiza una tarea

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an approval
es_AR: %s agrega una aprobación

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates an approval
es_AR: %s actualiza una aprobación

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges an approval
es_AR: %s purgar una aprovación

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a volume
es_AR: %s agrega un volumen

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a volume
es_AR: %s purgar un volúmen

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a volume
es_AR: %s actualiza un volumen

note: TRANS: %s is the user login
en: %s disconnects an item
es_AR: %s desconecta un ítem

note: TRANS: %s is the user login
en: %s connects an item
es_AR: %s conecta un ítem

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a computer and a license
es_AR: %s asocia una computadora a una licencia

note: TRANS: %s is the user login
en: %s installs software
es_AR: %s instala software

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a virtual machine
es_AR: %s agrega una máquina virtual

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a virtual machine
es_AR: %s purgar una máquina virtual

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a virtual machine
es_AR: %s actualiza una máquina virtual

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds consumables
es_AR: %s agrega insumos

en: Consumable | Consumables
es_AR[0]: Insumos
es_AR[1]: Insumos

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a link with a supplier
es_AR: %s agrega un enlace a un proveedor

note: TRANS: %s is a directory
en: ERROR: %s is not writable
es_AR: ERROR: %s no tiene permisos de escritura

en: run script as apache user
es_AR: ejecutar script con usuario de apache

note: TRANS: %s is a task name
en: Task %s executed
es_AR: Tarea %s ejecutada

en: Execute
es_AR: Ejecutar

en: Next run
es_AR: Próxima ejecución

en: Next task to run: %s
es_AR: Próxima tarea en ejecutarse: %s

en: No action pending
es_AR: No hay acción pendiente

en: You have more automatic actions which need to run each minute than the number allow each run. Increase this config.
es_AR: Usted tiene más acciones automáticas por minuto que el máximo permitido. Aumente la configuración.

en: Component | Components
es_AR[0]: Componente
es_AR[1]: Componentes

en: Administration
es_AR: Administración

en: Dictionaries
es_AR: Diccionarios

en: Global dictionary
es_AR: Diccionario global

en: Manufacturer | Manufacturers
es_AR[0]: Fabricante
es_AR[1]: Fabricantes

en: Printer | Printers
es_AR[0]: Impresora
es_AR[1]: Impresoras

en: Model | Models
es_AR[0]: Modelo
es_AR[1]: Modelos

en: Computer model | Computer models
es_AR[0]: Modelo de Computadora
es_AR[1]: Modelos de Computadora

en: Monitor model | Monitor models
es_AR[0]: Modelo de Monitor
es_AR[1]: Modelos de Monitor

en: Printer model | Printer models
es_AR[0]: Modelo de Impresora
es_AR[1]: Modelos de Impresora

en: Device model | Device models
es_AR[0]: Modelo de Dispositivo
es_AR[1]: Modelos de Dispositivo

en: Network equipment model | Network equipment models
es_AR[0]: Modelo de equipo de red
es_AR[1]: Modelos de equipos de red

en: Phone model | Phone models
es_AR[0]: Modelo de Teléfonos
es_AR[1]: Modelos de Teléfonos

en: Type | Types
es_AR[0]: Tipo
es_AR[1]: Tipos

en: Computer type | Computer types
es_AR[0]: Tipo de Computadoras
es_AR[1]: Tipos de Computadoras

en: Monitor type | Monitor types
es_AR[0]: Tipo de monitor
es_AR[1]: Tipos de monitor

en: Printer type | Printer types
es_AR[0]: Tipo de Impresora
es_AR[1]: Tipos de Impresora

en: Device type | Device types
es_AR[0]: Tipo de dispositivo
es_AR[1]: Tipos de dispositivos

en: Network equipment type | Network equipment types
es_AR[0]: Tipo de quipo de red
es_AR[1]: Tipos de quipos de red

en: Phone type | Phone types
es_AR[0]: Tipo de teléfono
es_AR[1]: Tipos de teléfonos

en: Operating system | Operating systems
es_AR[0]: Sistema Operativo
es_AR[1]: Sistemas Operativos

en: Version | Versions
es_AR[0]: Versión
es_AR[1]: Versiones

en: Display options
es_AR: Opciones de visualización

en: Unknown file
es_AR: Archivo desconocido

en: File not found
es_AR: Archivo no encontrado

en: File is altered (bad checksum)
es_AR: Archivo alterado (checksum incorrecto)

en: Unauthorized access to this file
es_AR: Usted no tiene permiso de acceder a este archivo

en: Invalid filename
es_AR: Nombre de archivo incorrecto

note: TRANS: %s is the user login
en: %s replaces an item
es_AR: %s reemplaza un ítem

en: No selected element or badly defined operation
es_AR: No se han seleccionado elementos o la operación está mal definida

en: Dropdown | Dropdowns
es_AR[0]: Menú desplegable
es_AR[1]: Menúes desplegables

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
es_AR: El archivo subido excede el tamaño definido en la directiva upload_max_filesize en php.ini

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
es_AR: El archivo subido excede el tamaño definido en la directiva MAX_FILE_SIZE del formulario HTML

en: The uploaded file was only partially uploaded
es_AR: El archivo fue sólo parcialmente subido

en: No file was uploaded
es_AR: No se subió el archivo

en: Missing a temporary folder
es_AR: No existe la carpeta temporal

en: Failed to write file to disk
es_AR: Error al escribir el archivo al disco

en: A PHP extension stopped the file upload
es_AR: Una extensión de PHP detuvo la subida del archivo

en: The uploaded file exceeds the post_max_size directive in php.ini
es_AR: El archivo subido excede el tamaño definido en la directiva post_max_size en php.ini

en: File is too big
es_AR: El archivo es demasiado grande

en: File is too small
es_AR: El archivo es demasiado pequeño

en: Filetype not allowed
es_AR: Tipo de archivo no permitido

en: Maximum number of files exceeded
es_AR: Se excedió el número máximo de archivos

en: Image exceeds maximum width
es_AR: La imagen excede el ancho máximo

en: Image requires a minimum width
es_AR: La imagen requiere un ancho mínimo

en: Image exceeds maximum height
es_AR: La imagen excede la altura máxima

en: Image requires a minimum height
es_AR: La imagen requiere una altura mínima

en: Search the ID of your hardware
es_AR: Busque el ID de su hardware

[ctx: button]
en: Search
es_AR: Buscar

en: Alternate username
es_AR: Nombre de usuario alternativo

en: Hardware type
es_AR: Tipo de servicio

en: Associated element | Associated elements
es_AR[0]: Elemento asociado
es_AR[1]: Elementos asociados

en: Serial number
es_AR: Número de serie

en: Inventory number
es_AR: Número de inventario

en: Computer | Computers
es_AR[0]: Computador
es_AR[1]: Computadores

en: Network device | Network devices
es_AR[0]: Dispositivo de red
es_AR[1]: Dispositivos de red

en: Monitor | Monitors
es_AR[0]: Monitor
es_AR[1]: Monitores

en: Device | Devices
es_AR[0]: Periférico
es_AR[1]: Periféricos

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a user to a group
es_AR: %s agrega un usuario a un grupo

en: New ticket
es_AR: Nuevo incidente

en: Home
es_AR: Inicio

en: Successfully recreated network tree
es_AR: Árbol de red regenerado exitosamente

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a VLAN to a network port
es_AR: %s asocia una VLAN a un puerto de red

note: TRANS: %s are the fields concerned
en: Mandatory fields are not filled. Please correct: %s
es_AR: Los campos obligatorios no fueron completados. Por favor corregir: %s

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a target
es_AR: %s agrega un objetivo

en: Knowledge base
es_AR: Base de conocimiento

en: LDAP directory link
es_AR: Enlace al directorio LDAP

en: Unable to connect to the LDAP directory
es_AR: Imposible ligarse al directorio LDAP

en: Back
es_AR: Volver

en: Bulk import groups from a LDAP directory
es_AR: Importar grupos masivamente desde un directorio LDAP

en: Import of new groups
es_AR: Importar grupos nuevos

en: Bulk import users from a LDAP directory
es_AR: Importar usuarios masivamente desde un directorio LDAP

en: Synchronizing already imported users
es_AR: Sincronización de usuarios ya importados

en: Import new users
es_AR: Importación de nuevos usuarios

en: Log in again
es_AR: Volver a ingresar

en: Receiver | Receivers
es_AR[0]: Receptor
es_AR[1]: Receptores

en: Your PHP parser was compiled without the IMAP functions
es_AR: La extensión IMAP de su intérprete PHP no está instalada

en: Bulk modification error
es_AR: Error de modificación

en: Bulk modification
es_AR: Modificación masiva

en: Failed operation
es_AR: Falló la Operación

en: Operation performed partially successful
es_AR: Operación parcialmente exitosa

en: Operation successful
es_AR: La operación fue exitosa

note: TRANS: %$1d and %$2d are numbers
en: (%1$d authorizations problems, %2$d failures)
es_AR: (%1$d problemas de autorización, %2$d errores)

en: You don't need the "migration cleaner" tool anymore...
es_AR: Usted no necesita más la herramienta "limpieza de migración"...

en: "Migration cleaner" tool
es_AR: Herramienta "Limpieza de Migración"

en: Reinit the network topology
es_AR: Reiniciar la topología de la red

en: Clean the network port migration errors
es_AR: Limpiar los errores de migración de puertos de red

note: TRANS: %s is the user login
en: %s sets unitary management
es_AR: %s establece directiva unitaria

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an item
es_AR: %s agrega un ítem

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a network name to an item
es_AR: %s asocia un nombre de red al ítem

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds several network ports
es_AR: %s agrega varios puertos de red

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes several network ports
es_AR: %s elimina varios puertos de red

en: Cannot change a migration network port to an unknown one
es_AR: No se puede cambiar un puerto de red de migración a uno desconocido

en: Network port is not available...
es_AR: Puerto de red no disponible...

en: List of available tags
es_AR: Lista de etiquetas disponibles

en: Planning
es_AR: Planificación

note: TRANS: %s is user name
en: %s makes a bad usage.
es_AR: %s realiza un mal uso.

en: %s tries to use a non standard path.
es_AR: %s intenta utilizar una ruta no-standard.

en: The plugin %s is incompatible with this version of GLPI
es_AR: El plugin %s es incompatible con esta versión de GLPI

en: Delete or update it otherwise GLPI will not work correctly.
es_AR: Elimínelo o actualícelo, de lo contrario GLPI no funcionará correctamente.

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a user to an entity
es_AR: %s agrega un usuario a una entidad

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a team member
es_AR: %s agrega miembro de equipo

en: List of the hardware under contract
es_AR: Lista del material bajo contrato

en: Name
es_AR: Nombre

en: Location | Locations
es_AR[0]: Lugar
es_AR[1]: Lugares

en: Date of purchase
es_AR: Fecha de compra

en: Warranty expiration date
es_AR: Expiración de garantía

en: Contract type | Contract types
es_AR[0]: Tipo de contrato
es_AR[1]: Tipo de contratos

en: Hardware under contract
es_AR: Material bajo contrato

en: Item type
es_AR: Tipo de material

en: Display report
es_AR: Mostrar reporte

en: Account net value
es_AR: Valor neto contable

[ctx: price]
en: Value
es_AR: Valor

note: TRANS: %1$s and %2$s are values
en: Total: Value=%1$s - Account net value=%2$s
es_AR: Valor Total=%1$s - Valor Neto=%2$s

en: ANV
es_AR: VNC

en: Startup date
es_AR: Fecha de puesta en servicio

en: Network report by location: %s
es_AR: Reporte de red por lugar: %s

en: Network report by outlet: %s
es_AR: Reporte de red por boca: %s

en: Network report
es_AR: Reporte de red

en: By location
es_AR: Por lugar

en: By hardware
es_AR: Por material

en: By network outlet
es_AR: Por boca de red

en: Network report by hardware: %s
es_AR: Reporte de red por hardware: %s

en: Device list
es_AR: Lista de materiales

en: Equipment's report by year
es_AR: Reporte de equipamiento por año

en: Simplified interface
es_AR: Interfaz simplificada

en: %1$s adds the item %2$s (%3$d)
es_AR: %1$s agrega el ítem %2$s (%3$d)

en: Replay the rules dictionary
es_AR: Repetir el diccionario de reglas

en: Work in progress...
es_AR: Trabajo en progreso...

en: Task completed in %s
es_AR: Tarea completada en %s

en: Rule type
es_AR: Selección del tipo de regla

en: Transfer
es_AR: Transferir

en: Blacklist | Blacklists
es_AR[0]: Lista Negra
es_AR[1]: Listas Negras

en: Search
es_AR: Buscar

en: External authentications
es_AR: Autenticaciones externas

en: LDAP directory | LDAP directories
es_AR[0]: Directorio LDAP
es_AR[1]: Directorios LDAP

en: The LDAP extension of your PHP parser isn't installed
es_AR: La extensión LDAP de su intérprete PHP no está instalada

en: Impossible to use LDAP as external source of connection
es_AR: Imposible utilizar LDAP como origen de conexión externa

en: Mail server | Mail servers
es_AR[0]: Servidor de correo
es_AR[1]: Servidores de correo

en: Impossible to use email server as external source of connection
es_AR: Imposible utilizar el servidor de correo como origen de conexión externa

en: Others authentication methods
es_AR: Otros métodos de autenticación

en: Notification | Notifications
es_AR[0]: Notificación
es_AR[1]: Notificaciones

en: Enable followup via email
es_AR: Activar seguimiento via correo

en: Email followups configuration
es_AR: Configuración de seguimientos por correo

en: Notification template | Notification templates
es_AR[0]: Plantilla de notificación
es_AR[1]: Plantillas de notificaciones

en: Unable to configure notifications: please configure your email followup using the above configuration.
es_AR: Imposible configurar notificaciones: por favor configure sus seguimientos por correo utilizando la configuración arriba mostrada.

en: Manage templates...
es_AR: Gestión de plantillas...

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a sla level
es_AR: %s actualiza un nivel de SLA

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a sla level
es_AR: %s purgar un nivel sla

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s adds the license %2$s
es_AR: %1$s agrega la licencia %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s purges the license %2$s
es_AR: %1$s purgar la licencia %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s updates the license %2$s
es_AR: %1$s actualiza la licencia %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s adds the version %2$s
es_AR: %1$s agrega la versión %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s purges the version %2$s
es_AR: %1$s purgar la versión %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s updates the version %2$s
es_AR: %1$s actualiza la versión %2$s

en: Statistics
es_AR: Estadísticas

[ctx: ticket]
en: Opened | Opened
es_AR[0]: Abierto
es_AR[1]: Abiertos

[ctx: ticket]
en: Solved | Solved
es_AR[0]: Resuelto
es_AR[1]: Resueltos

en: Late
es_AR: Tarde

en: Closed
es_AR: Cerrado

[ctx: Quantity]
en: Number
es_AR: Número

en: Closure
es_AR: Cierre

en: Resolution
es_AR: Solución

en: Real duration
es_AR: Duración real

en: Take into account
es_AR: Tomar en consideración

en: Average time
es_AR: Tiempo promedio

en: Hour | Hours
es_AR[0]: Hora
es_AR[1]: Horas

[ctx: survey]
en: Opened | Opened
es_AR[0]: Abierto
es_AR[1]: Abiertos

[ctx: survey]
en: Answered | Answered
es_AR[0]: Respondido
es_AR[1]: Respondidos

en: Satisfaction survey
es_AR: Encuesta de satisfacción

en: Tickets
es_AR: Servicios

en: Satisfaction
es_AR: Satisfacción

en: Technician
es_AR: Técnico

en: Supplier | Suppliers
es_AR[0]: Proveedor
es_AR[1]: Proveedores

en: User | Users
es_AR[0]: Usuario
es_AR[1]: Usuarios

en: Category
es_AR: Categoría

en: Group | Groups
es_AR[0]: Grupo
es_AR[1]: Grupos

en: Priority
es_AR: Prioridad

en: Urgency
es_AR: Urgencia

en: Impact
es_AR: Impacto

[ctx: person]
en: Title
es_AR: Título

en: Solution type | Solution types
es_AR[0]: Tipo de Solución
es_AR[1]: Tipos de Soluciones

en: Request source | Request sources
es_AR[0]: Origen de la solicitud
es_AR[1]: Origen de las solicitudes

en: Previous
es_AR: Anterior

en: Next
es_AR: Siguiente

[ctx: quantity]
en: Number of tickets
es_AR: Cantidad de incidentes

en: Show graphics
es_AR: Mostrar gráficos

en: Number opened
es_AR: Abiertos

en: Number solved
es_AR: Resueltos

en: Number solved late
es_AR: Número de resueltos tardíos

en: Number closed
es_AR: Cerrados

en: Requester | Requesters
es_AR[1]: Autor

en: Writer
es_AR: Escritor

en: Group tree
es_AR: Árbol de grupos

en: Category tree
es_AR: Árbol de categorías

en: Location tree
es_AR: Vista de árbol

en: Characteristics
es_AR: Características

en: Assigned to
es_AR: Asignado a

en: Technician as assigned
es_AR: Técnico asignado

en: Technician in tasks
es_AR: Técnico asignado

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a followup
es_AR: %s agrega un nuevo seguimiento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s approves or refuses a solution
es_AR: %s aprueba o deniega una solución

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a followup
es_AR: %s actualiza un seguimiento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a followup
es_AR: %s purga un seguimiento

en: You have been redirected because you no longer have access to this ticket
es_AR: Usted ha sido redireccionado debido a que no tiene más acceso a este incidentes

en: Save solution to the knowledge base
es_AR: Guardar solución en base de conocimiento.

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds hidden field
es_AR: %s agrega un campo oculto

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds mandatory field
es_AR: %s agrega un campo obligatorio

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds predefined field
es_AR: %s agrega un campo predefinido

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges link between tickets
es_AR: %s elimina vínculo entre incidentes

en: Your ticket has been registered, its treatment is in progress.
es_AR: Su incidente ha sido registrado y ya está siendo trabajado.

en: Thank you for using our automatic helpdesk system.
es_AR: Gracias por utilizar nuestro sistema de mesa de ayuda.

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes users from a group
es_AR: %s elimina a un usuario de un grupo

note: TRANS: %s is the character used as wildcard in ajax search return "<input title=\"".sprintf(__s('Search (%s for all)'), $CFG_GLPI["ajax_wildcard"]). "\" type='text' ondblclick=\"this.value='". $CFG_GLPI["ajax_wildcard"]."';\" id='search_$id' name='____data_$id' size='$size'>\n";
en: Search (%s for all)
es_AR: Buscar (%s para todos)

en: Loading...
es_AR: Cargando...

en: Inheritance of the parent entity
es_AR: Herencia de la entidad padre

en: Never
es_AR: Nunca

en: Each day
es_AR: Cada día

en: Each week
es_AR: Todas las semanas

en: Each month
es_AR: Todos los meses

en: Yes
es_AR: Sí

note: TRANS: %s is the date
en: Alert sent on %s
es_AR: Alerta enviada el %s

en: Others
es_AR: Otros

en: Incorrect username or password
es_AR: Usuario o contraseña erróneo

en: User not authorized to connect in GLPI
es_AR: Usuario no autorizado a conectarse

en: Password field is empty
es_AR: Contraseña vacía

en: Empty login or password
es_AR: Usuario o contraseña vacío

note: TRANS: %1$s is the login of the user and %2$s its IP address
en: %1$s log in from IP %2$s
es_AR: %1$s login desde IP %2$s

note: TRANS: %1$s is the login of the user and %2$s its IP address
en: Failed login for %1$s from IP %2$s
es_AR: Login fallido de %1$s desde IP %2$s

en: Authentication on GLPI database
es_AR: Autenticación en la base de datos de GLPI

en: Authentication on a LDAP directory
es_AR: Autenticación en un directorio LDAP

en: Authentication on mail server
es_AR: Autenticación en servidor de correo

en: Email server
es_AR: Servidor de correo

en: x509 certificate authentication
es_AR: Autenticación con certificado x509

en: Other
es_AR: Otro

en: GLPI internal database
es_AR: Base interna GLPI

en: Not yet authenticated
es_AR: Aún no autenticado

en: Force synchronization
es_AR: Forzar sincronización

en: Change of the authentication method
es_AR: Cambiar el método de autenticación

en: Synchronization
es_AR: Sincronización

en: CAS authentication
es_AR: Autenticación CAS

[ctx: authentication]
en: Enabled
es_AR: Activo

note: TRANS: for CAS SSO system
en: CAS Host
es_AR: Host CAS

note: TRANS: for CAS SSO system TRANS: Proxy port TRANS: SMTP port
en: Port | Ports
es_AR[0]: Puerto
es_AR[1]: Puertos

note: TRANS: for CAS SSO system
en: Root directory (optional)
es_AR: Directorio de base (opcional)

note: TRANS: for CAS SSO system
en: Log out fallback URL
es_AR: URL para ir luego del deslogueo

en: The CURL extension for your PHP parser isn't installed
es_AR: La extensión CURL de su intérprete PHP no está instalada

en: Impossible to use CAS as external source of connection
es_AR: Imposible utilizar CAS como origen de conexión externa

en: Email attribute for x509 authentication
es_AR: Atributo Email para autenticación x509

en: Restrict %s field for x509 authentication (separator $)
es_AR: Restringir campo %s para autenticación x509 (separador $)

en: Other authentication sent in the HTTP request
es_AR: Otra autenticación enviada en la petición HTTP

en: Field storage of the login in the HTTP request | Fields storage of the login in the HTTP request
es_AR[0]: Campo de almacenamiento del inicio de sesión en la solicitud HTTP
es_AR[1]: Campos de almacenamiento del inicio de sesión en la solicitud HTTP

en: Remove the domain of logins like login@domain
es_AR: Quite el dominio de los logins como login@domain

en: Surname
es_AR: Apellido

en: First name
es_AR: Nombre

en: Administrative number
es_AR: Número administrativo

note: TRANS: Test of comment for translation (mark : //TRANS)
en: Phone | Phones
es_AR[0]: Teléfono
es_AR[1]: Teléfonos

en: Phone 2
es_AR: Teléfono 2

en: Mobile phone
es_AR: Teléfono celular

en: Language
es_AR: Idioma

en: Save
es_AR: Guardar

en: Preconfiguration
es_AR: Configuración previa

en: Default values
es_AR: Valores por defecto

en: Last update
es_AR: Última modificación

en: Default server
es_AR: Servidor por defecto

en: Active
es_AR: Activo

en: Server
es_AR: Servidor

en: Port (default=389)
es_AR: Puerto (default=389)

en: Connection filter
es_AR: Filtro de conexión

en: BaseDN
es_AR: Basedn

en: RootDN (for non anonymous binds)
es_AR: rootdn (para las conexiones no anónimas)

en: Password (for non-anonymous binds)
es_AR: Pass (para las conexiones no anónimas)

en: Clear
es_AR: Limpiar

en: Login field
es_AR: Campo de login

en: Advanced information
es_AR: Información avanzada

en: Use TLS
es_AR: Utilizar TLS

en: ldap_start_tls does not exist
es_AR: Función ldap_start_tls inexistente

en: LDAP directory time zone
es_AR: Zona horaria del directorio LDAP

en: Use paged results
es_AR: Ver resultados paginados

en: Page size
es_AR: Tamaño de página

en: Maximum number of results
es_AR: Número máximo de resultados

en: Unlimited
es_AR: Ilimitado

en: How LDAP aliases should be handled
es_AR: Cómo se manejan los aliases LDAP

en: Never dereferenced (default)
es_AR: Nunca sin referencia (por defecto)

en: Always dereferenced
es_AR: Siempre sin referencia

en: Dereferenced during the search (but not when locating)
es_AR: Sin referencia durante la búsqueda (no al localizar)

en: Dereferenced when locating (not during the search)
es_AR: Sin referencia al localizar (no durante la búsqueda)

en: List of LDAP directory replicates
es_AR: Lista de réplicas del directorio LDAP

en: Replicate | Replicates
es_AR[0]: Réplica
es_AR[1]: Réplicas

[ctx: button]
en: Test
es_AR: Prueba

en: In users
es_AR: En los usuarios

en: In groups
es_AR: En los grupos

en: In users and groups
es_AR: Usuarios y grupos

en: Belonging to groups
es_AR: Pertenencia a grupos

en: Search type
es_AR: Tipo de búsqueda

en: User attribute containing its groups
es_AR: Atributo del usuario indicando sus grupos

en: Filter to search in groups
es_AR: Filtro para búsqueda en los grupos

en: Group attribute containing its users
es_AR: Atributo de los grupos que contienen los usuarios

en: Use DN in the search
es_AR: Usar DN en la búsqueda

en: Test of connection to LDAP directory
es_AR: Test de conexión al directorio LDAP

en: Binding to the LDAP directory
es_AR: Enlazándose al directorio LDAP

en: Picture
es_AR: Foto

en: Import entities from LDAP directory
es_AR: Importar entidades del directorio LDAP

en: Attribute representing entity
es_AR: Atributo que representa la entidad

en: Search filter for entities
es_AR: Filtro de búsqueda para entidades

en: Search filter for users
es_AR: Filtro de búsqueda para usuarios

en: Warning: The request exceeds the limit of the directory. The results are only partial.
es_AR: Advertencia: La solicitud excede el límite del directorio. Los resultados son sólo parciales.

[ctx: button]
en: Synchronize
es_AR: Sincronizar

[ctx: button]
en: Import
es_AR: Importar

en: Last update in the LDAP directory
es_AR: Última actualización en el directorio LDAP

en: Last update in GLPI
es_AR: Última actualización en GLPI

en: No user to be synchronized
es_AR: No hay usuario a sincronizar

en: No user to be imported
es_AR: No hay usuario a importar

en: Group DN
es_AR: DN del grupo

en: Destination entity
es_AR: Entidad destino

en: No group to be imported
es_AR: No importar grupos

en: Please choose LDAP directory to import users from
es_AR: Por favor elija el directorio LDAP desde el cual se importarán los usuarios

en: LDAP directory choice
es_AR: Elección de directorio LDAP

en: No LDAP directory defined in GLPI
es_AR: No hay servidores LDAP definidos en GLPI

en: User not found or several users found
es_AR: Usuario no hallado o varios usuarios idénticos hallados

en: Unable to add. The user already exist.
es_AR: No se peude agregar. El usuario ya existe.

en: Expert mode
es_AR: Modo experto

en: Simple mode
es_AR: Modo simple

[ctx: button]
en: To change
es_AR: Cambiar

en: Select the desired entity
es_AR: Seleccione la entidad deseada

en: Search criteria for users
es_AR: Criterio de búsqueda de usuarios

en: No directory selected
es_AR: No seleccionó un directorio

en: No directory associated to entity: impossible search
es_AR: No hay un directorio asociado a la entidad: imposible buscar

en: Preserve
es_AR: Preservar

en: Put in dustbin
es_AR: Enviar a papelera

en: Withdraw dynamic authorizations and groups
es_AR: Evitar autorizaciones dinámicas y grupos

en: Disable
es_AR: Desactivar

en: Enable filtering by date
es_AR: Habilitar filtrado por fecha

en: View updated users
es_AR: Ver usuarios actualizados

en: from
es_AR: desde

en: to
es_AR: A

en: Disable filtering by date
es_AR: Deshabilitar filtrado por fecha

en: Add a LDAP directory replica
es_AR: Agregar una réplica de directorio LDAP

note: TRANS: for mail connection system
en: Connection string
es_AR: Cadena de conexión

en: Email domain Name (users email will be login@domain)
es_AR: Nombre de dominio de correo (emai lde usuarios será login@dominio)

note: TRANS: %s is the datetime of update TRANS: %s is the datetime of insertion TRANS: %s is the date
en: Last update on %s
es_AR: Última modificación el %s

en: Email server configuration
es_AR: Configuración de servidor de correo

en: Test connection to email server
es_AR: Conexión de prueba al servidor de correo

en: Update Source | Update Sources
es_AR[0]: Origen de actualización
es_AR[1]: Orígenes de actualizaciones

en: Read
es_AR: Lectura

en: Create
es_AR: Crear

en: Check for upgrade
es_AR: Verificar la presencia de actualizaciones

en: Value
es_AR: Valor

en: Blacklisted mail content
es_AR: Contenido de correo en lista negra

en: Content
es_AR: Contenido

en: Move
es_AR: Mover

en: After
es_AR: Después

en: Before
es_AR: Antes

[ctx: button]
en: Move
es_AR: Mover

en: New item
es_AR: Nuevo ítem

en: Private
es_AR: Privado

en: Partial load of the bookmark.
es_AR: Carga parcial del marcador

en: Bookmark | Bookmarks
es_AR[0]: Marcador
es_AR[1]: Marcadores

en: Default view
es_AR: Aplicar por defecto

[ctx: button]
note: TRANS: select action 'update' (before doing it)
en: Update
es_AR: Actualizar

en: Load
es_AR: Cargar

en: Not default search
es_AR: Búsqueda modificada

en: Default search
es_AR: Búsqueda por defecto

en: You have not recorded any bookmarks yet
es_AR: Usted no ha guardado ningún marcador aún

en: Save as bookmark
es_AR: Guardar como marcador

en: Budget | Budgets
es_AR[0]: Presupuesto
es_AR[1]: Presupuestos

en: Main
es_AR: Principal

en: Item | Items
es_AR[0]: Elemento
es_AR[1]: elementos

en: No associated item
es_AR: Sin ítem asociado

en: Associated item | Associated items
es_AR[0]: Elementos asociados
es_AR[1]: Elementos asociados

en: Total spent on the budget
es_AR: Gasto total del presupuesto

en: Total remaining on the budget
es_AR: Remanante total del presupuesto

en: Calendar | Calendars
es_AR[0]: Calendario
es_AR[1]: Calendarios

[ctx: button]
en: Duplicate
es_AR: Duplicar

en: Add a close time
es_AR: Agregar hora de cierre

en: Start
es_AR: Comienzo

en: End
es_AR: Fin

en: Recurrent
es_AR: Recurrente

en: Close time | Close times
es_AR[0]: Tiempo de cierre
es_AR[1]: Tiempos de cierre

en: Time range | Time ranges
es_AR[0]: Rango de tiempo
es_AR[1]: Rangos de tiempo

en: Can not add a range riding an existing period
es_AR: No se puede agregar un rango corriendo un período existente

en: Add a schedule
es_AR: Agregar una planificación

en: Day | Days
es_AR[0]: Día
es_AR[1]: Días

en: Cartridge | Cartridges
es_AR[0]: Cartucho
es_AR[1]: Cartuchos

en: Installing a cartridge
es_AR: Instalando un cartucho

en: No free cartridge
es_AR: No hay cartuchos libres

en: Uninstalling a cartridge
es_AR: Desinstalando un cartucho

[ctx: cartridge]
en: New | New
es_AR[1]: Nuevo

[ctx: cartridge]
en: Used | Used
es_AR[1]: Usado

[ctx: cartridge]
en: Worn | Worn
es_AR[0]: Deteriorado
es_AR[1]: Deteriorados

note: TRANS : for display cartridges count : %1$d is the total number, %2$d the new one, %3$d the used one, %4$d worn one
en: Total: %1$d (%2$d new, %3$d used, %4$d worn)
es_AR: Total: %1$d (%2$d nuevo, %3$d usado, %4$d deteriorado)

en: No cartridge
es_AR: No hay cartuchos

note: TRANS : for display cartridges count : %1$d is the total number, %2$d the used one, %3$d the worn one
en: Total: %1$d (%2$d used, %3$d worn)
es_AR: Total: %1$d (%2$d usado, %3$d dañado)

en: Enable the financial and administrative information
es_AR: Activar información financiera y administrativa

en: Back to stock
es_AR: Reintegrar al stock

en: Worn cartridges
es_AR: Cartuchos deteriorados

[ctx: item]
en: State
es_AR: Estado

en: Add date
es_AR: Agregado fecha

en: Use date
es_AR: Utilizado fecha

en: Used on
es_AR: Usado en

en: Printer counter
es_AR: Contador de impresora

note: TRANS: Always plural
en: Financial and administrative information
es_AR: Información financiera y administrativa

en: %d printed page | %d printed pages
es_AR[0]: %d página impresa
es_AR[1]: %d páginas impresas

en: Counter error
es_AR: Error de contador

en: Average time in stock
es_AR: Tiempo promedio en stock

en: month | months
es_AR[1]: mes

en: Average time in use
es_AR: Tiempo en uso, promedio

en: Average number of printed pages
es_AR: Número promedio de páginas impresas

en: Add cartridges
es_AR: Agregar cartuchos

[ctx: button]
en: Install
es_AR: Instalar

en: No cartridge available
es_AR: Sin cartuchos disponibles

en: End of life
es_AR: Término de vida

en: Update printer counter
es_AR: Actualizar contador de impresora

en: Used cartridges
es_AR: Cartuchos usados

en: Cartridge model | Cartridge models
es_AR[0]: Modelo de Cartucho
es_AR[1]: Modelos de Cartuchos

en: Cartridge type | Cartridge types
es_AR[0]: Tipo de cartucho
es_AR[1]: Tipo de cartuchos

en: Printed pages
es_AR: Páginas impresas

note: TRANS: %d is a number of months
en: %d month | %d months
es_AR[0]: %d mes
es_AR[1]: %d meses

en: Reference
es_AR: Referencia

en: Technician in charge of the hardware
es_AR: Responsable técnico del hardware

en: Group in charge of the hardware
es_AR: Grupo responsable del hardware

en: Stock location
es_AR: Lugar de Almacenamiento

en: Alert threshold
es_AR: Umbral de la alerta

en: Number of used cartridges
es_AR: Cartuchos usados

en: Number of worn cartridges
es_AR: Cartuchos deteriorados

en: Number of new cartridges
es_AR: Cartuchos nuevos

en: Send alarms on cartridges
es_AR: Envía alarmas de cartuchos

note: TRANS: %1$s is the cartridge name, %2$s its reference, %3$d the remaining number
en: Threshold of alarm reached for the type of cartridge: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
es_AR: Umbral de alarma alcanzado para cartucho tipo %1$s - Referencia %2$s - Remanente %3$d

note: TRANS: %s is entity name
en: %s: send cartridge alert failed
es_AR: %s: falló el envío de alerta de cartucho

en: Add a compatible printer model
es_AR: Agregar un modelo de impresora compatible

en: No item found
es_AR: No se encontraron elementos

en: Standard interface
es_AR: Interfaz Standard

en: Personal View
es_AR: Vista personal

en: Group View
es_AR: Vista grupal

en: Global View
es_AR: Vista global

en: For security reasons, please change the password for the default users: %s
es_AR: Por razones de seguridad, por favor cambie la contraseña para los usuarios por defecto: %s

en: For security reasons, please remove file: %s
es_AR: Por razón de seguridad, por favor eliminar archivo: %s

en: MySQL replica: read only
es_AR: Réplica MySQL: solo lectura

en: Change | Changes
es_AR[0]: Cambio
es_AR[1]: Cambios

en: Add an actor
es_AR: Agregar un actor

en: Set notifications for all actors
es_AR: Especificar notificaciones para todos

en: Analysis
es_AR: Análisis

en: Plans
es_AR: Planes

en: Solution | Solutions
es_AR[0]: Solución
es_AR[1]: Soluciones

en: Control list
es_AR: Lista de control

en: Deployment plan
es_AR: Plan de implementación

en: Backup plan
es_AR: Plan de resguardo

en: Checklist
es_AR: Lista de control

[ctx: status]
en: New
es_AR: Nuevo

en: Evaluation
es_AR: Evaluación

en: Approval | Approvals
es_AR[0]: Aprobación
es_AR[1]: Aprobaciones

[ctx: status]
en: Accepted
es_AR: Aceptado

en: Pending
es_AR: En espera

[ctx: change]
en: Test
es_AR: Prueba

en: Qualification
es_AR: Calificación

en: Applied
es_AR: Aplicado

en: Review
es_AR: Revisión

[ctx: status]
en: Closed
es_AR: Cerrado

[ctx: status]
en: Not solved
es_AR: No resuelto

[ctx: status]
en: Not closed
es_AR: No cerrado

[ctx: status]
en: Solved + Closed
es_AR: Resuelto + Cerrado

en: Opening date
es_AR: Fecha de apertura

en: Due date
es_AR: Vencimiento

en: By
es_AR: Por

en: Date of solving
es_AR: Fecha de resolución

en: Closing date
es_AR: Fecha de cierre

en: Status | Statuses
es_AR[0]: Estado
es_AR[1]: Estado

en: Total duration
es_AR: Duración total

en: Title
es_AR: Título

en: Description
es_AR: Descripción

en: Impacts
es_AR: Impactos

en: See all
es_AR: Ver todo

en: See (author)
es_AR: Ver (autor)

en: Last changes
es_AR: Últimos Cambio

en: Child groups
es_AR: Grupos hijos

note: TRANS : %d is the number of problems
en: Last %d change | Last %d changes
es_AR[0]: Último %d cambio
es_AR[1]: Últimos %d cambios

en: No change found.
es_AR: Sin cambios

en: Changes on linked items
es_AR: Cambios en elementos vinculados

en: Add an item
es_AR: Agregar un ítem

en: Link Problem/Change | Links Problem/Change
es_AR[0]: Enlace Problema/Cambio
es_AR[1]: Enlaces Problema/Cambio

en: Add a change
es_AR: Agregar un cambio

en: Create a change from this problem
es_AR: Crear un cambio desde este problema

en: Add a problem
es_AR: Agregar un problema

en: Link Project/Change | Links Project/Change
es_AR[0]: Proyecto Vínculo/Cambiar
es_AR[1]: Proyectos Vínculo/Cambiar

en: Add a project
es_AR: Agregar un proyecto

en: Change task | Change tasks
es_AR[0]: Tareas del cambio
es_AR[1]: Tareas del cambio

en: Link Ticket/Change | Links Ticket/Change
es_AR[0]: Enlaces Incidente/Cambio
es_AR[1]: Enlaces Incidente/Cambio

en: Add a ticket
es_AR: Agregar un servicio

en: Solve tickets
es_AR: Solucionar incidentes

en: Create a change from this ticket
es_AR: Crear un cambio desde este incidente

en: Item not linked to an object
es_AR: Ítem no enlazado a un objeto

en: Add
es_AR: Agregar

en: Cannot update item: not enough right on the parent(s) item(s)
es_AR: No se puede actualizar el ítem: sin suficientes permisos sobre el/los ítem(s) padre(s)

[ctx: button]
en: Associate
es_AR: Asociar

[ctx: button]
en: Dissociate
es_AR: Desasociar

en: First Item
es_AR: Primer Item

en: Second Item
es_AR: Segundo Item

en: Select a peer for %s:
es_AR: Seleccionar un par para %s

en: Unable to reaffect given elements !
es_AR: No se puede re-afectar esos elementos !

en: Remove all at once
es_AR: Eliminar todos a la vez

en: Item successfully added
es_AR: Elemento agregado exitosamente

en: Item successfully updated
es_AR: Elemento actualizado exitosamente

en: Item successfully deleted
es_AR: Item eliminado exitosamente

en: Item successfully purged
es_AR: Item eliminado exitosamente

en: Item successfully restored
es_AR: Elemento recuperado exitosamente

[ctx: button]
note: TRANS : means update / actualize
en: Save
es_AR: Guardar

[ctx: button]
en: Restore
es_AR: Restaurar

en: Check to keep the devices while deleting this item
es_AR: Preservar los dispositivos al borrar este item

en: Confirm the final deletion?
es_AR: Confirma el borrado definitivo?

[ctx: button]
en: Put in dustbin
es_AR: Enviar a papelera

note: TRANS: %s is the template name
en: Created from the template %s
es_AR: Creado desde la plantilla %s

en: Template name
es_AR: Nombre de la plantilla

en: Can't change this attribute. It's inherited from its parent.
es_AR: No se peude cambiar este atributo. Está heredado del padre.

en: You are not allowed to change the visibility flag for child entities.
es_AR: Usted no está autorizado a cambiar la visibilidad de las sub entidades.

en: Flag change forbidden. Linked items found.
es_AR: Imposible cambiar el Flag. Se encontraron ítems vinculados.

en: Change visibility in child entities
es_AR: Visibilidad del cambio en sub entidades

en: Complete name
es_AR: Nombre completo

note: TRANS: Number of the alternate username
en: Alternate username number
es_AR: Número de usuario alternativo

en: At least one field has an incorrect value
es_AR: Al menos un campo posee un valor incorrecto

en: Impossible record for %s
es_AR: Imposible registrar %s

en: Item successfully added but duplicate record on %s
es_AR: Ítem agregado exitosamente pero se encontró registro duplicado en %s

en: Other item exist
es_AR: Otro ítem existe

en: Item in the dustbin
es_AR: Ítem en la papelera

note: TRANS: %1$s is the user login, %2$s the message
en: %1$s trying to add an item that already exists: %2$s
es_AR: %1$s intentando agregar un ítem que ya existe: %2$s

en: Default value
es_AR: Valor por defecto

en: Choose a template
es_AR: Elija una plantilla

en: Blank Template
es_AR: Plantilla vacía

en: Templates
es_AR: Plantillas

en: Add a template...
es_AR: Agregar una plantilla...

en: Update
es_AR: Actualizar

en: Purge
es_AR: Purgar

en: Delete
es_AR: Suprimir

en: Read notes
es_AR: Leer notas

en: Read the item's notes
es_AR: Leer notas de temas

en: Update notes
es_AR: Actualizar notas

en: Update the item's notes
es_AR: Actualizar notas de temas

en: You can't delete that item, because it has sub-items
es_AR: No puede suprimir este elemento porque posee sub-elementos

en: Caution: you're about to remove a heading used for one or more items.
es_AR: Cuidado: está por quitar un título utilizado por uno o más ítems.

en: If you confirm the deletion, all uses of this dropdown will be blanked.
es_AR: Si confirma el borrado, todos los usos de este menú desplegable aparecerán en blanco.

[ctx: button]
en: Confirm
es_AR: Confirmar

[ctx: button]
en: Cancel
es_AR: Anular

en: You can also replace all uses of this dropdown by another.
es_AR: Puede también reemplazar todos los usos de este menú desplegable por otro.

[ctx: button]
en: Replace
es_AR: Reemplazar

en: Transfer and merge
es_AR: Transferir y unir

[ctx: button]
en: Merge
es_AR: Unir

en: Debug
es_AR: Depurar

en: First
es_AR: Primero

en: List
es_AR: Lista

en: Last
es_AR: Último

en: Reset display options
es_AR: Restablecer opciones de pantalla

en: Unable to get item
es_AR: No es posible obtener item

en: Authorization error
es_AR: Error en autorización

en: Incompatible items
es_AR: Items incompatibles

en: Error on executing the action
es_AR: Error al ejecutar la acción

en: Item already defined
es_AR: Item ya definido

en: Email Followup
es_AR: Seguimiento por correo

en: Cost | Costs
es_AR[0]: Costo
es_AR[1]: Costos

en: Begin date
es_AR: Fecha de inicio

en: Duration
es_AR: Duración

en: Time cost
es_AR: Costo horario

en: Fixed cost
es_AR: Costo fijo

en: Material cost
es_AR: Costo material

en: Total cost
es_AR: Costo total

en: Add a new cost
es_AR: Agregar un costo

en: Ticket cost | Ticket costs
es_AR[0]: Costo del servicio
es_AR[1]: Costos del servicio

en: Item duration
es_AR: Dureción de item

en: Ticket | Tickets
es_AR[0]: Incidente
es_AR[1]: Incidentes

en: Invalid email address
es_AR: Dirección de correo no válida

en: Invalid dates. Update cancelled.
es_AR: Fechas inválidas. Actualización cancelada.

note: TRANS: Default document to files attached to tickets : %d is the ticket id
en: Document Ticket %d
es_AR: Documentar incidente %d

[ctx: priority]
en: Major
es_AR: Mayor

[ctx: priority]
en: Very high
es_AR: Muy urgente

[ctx: priority]
en: High
es_AR: Urgente

[ctx: priority]
en: Medium
es_AR: Mediana

[ctx: priority]
en: Low
es_AR: Baja

[ctx: priority]
en: Very low
es_AR: Muy baja

[ctx: priority]
en: All
es_AR: Todo

[ctx: priority]
en: At least very low
es_AR: Al menos Muy Baja

[ctx: priority]
en: At least low
es_AR: Al menos Baja

[ctx: priority]
en: At least medium
es_AR: Al menos Media

[ctx: priority]
en: At least high
es_AR: Al menos Alta

[ctx: priority]
en: At least very high
es_AR: Al menos Muy Alta

[ctx: urgency]
en: Very high
es_AR: Muy urgente

[ctx: urgency]
en: High
es_AR: Urgente

[ctx: urgency]
en: Medium
es_AR: Mediana

[ctx: urgency]
en: Low
es_AR: Baja

[ctx: urgency]
en: Very low
es_AR: Muy baja

[ctx: urgency]
en: All
es_AR: Todo

[ctx: urgency]
en: At least very low
es_AR: Al menos Muy Baja

[ctx: urgency]
en: At least low
es_AR: Al menos Baja

[ctx: urgency]
en: At least medium
es_AR: Al menos Media

[ctx: urgency]
en: At least high
es_AR: Al menos Alta

[ctx: urgency]
en: At least very high
es_AR: Al menos Muy Alta

[ctx: impact]
en: Very high
es_AR: Muy urgente

[ctx: impact]
en: High
es_AR: Urgente

[ctx: impact]
en: Medium
es_AR: Mediana

[ctx: impact]
en: Low
es_AR: Baja

[ctx: impact]
en: Very low
es_AR: Muy baja

[ctx: impact]
en: All
es_AR: Todo

[ctx: impact]
en: At least very low
es_AR: Al menos Muy Baja

[ctx: impact]
en: At least low
es_AR: Al menos Baja

[ctx: impact]
en: At least medium
es_AR: Al menos Media

[ctx: impact]
en: At least high
es_AR: Al menos Alta

[ctx: impact]
en: At least very high
es_AR: Al menos Muy Alta

en: Watcher | Watchers
es_AR[0]: Observador
es_AR[1]: Observadores

en: Due date + Progress
es_AR: Fecha de vencimiento + progreso

en: Resolution date
es_AR: Fecha de solución

en: Last edit by
es_AR: Última edición por

en: Resolution time
es_AR: Hora de Resolución

en: Closing time
es_AR: Hora de Cierre

en: Waiting time
es_AR: Tiempo de espera

en: Requester group | Requester groups
es_AR[1]: Grupo solicitante

en: Watcher group | Watcher groups
es_AR[0]: Grupo de Observadores
es_AR[1]: Grupos de Observadores

en: Assigned to a supplier
es_AR: Asignado a un proveedor

en: Technician group
es_AR: Grupo de técnicos

en: Email for followup
es_AR: Email para el seguimiento

en: Requester user
es_AR: Usuario solicitante

en: Watcher user
es_AR: Usuario observador

en: Group in charge of the ticket
es_AR: Grupo responsable del servicio

en: Associate myself
es_AR: Asociarme

en: Solution template | Solution templates
es_AR[0]: Plantilla de solución
es_AR[1]: Plantillas de solución

en: Search a solution
es_AR: Buscar una solución

en: Save and add to the knowledge base
es_AR: Guardar y agregar a la base de conocimientos

en: Time | Times
es_AR[0]: Hora
es_AR[1]: Horas

en: Closed on %s
es_AR: Cerrado en %s

en: Solved on %s
es_AR: Resuelto el %s

en: Put on hold on %s
es_AR: Poner en espera el %s

en: Opened on %s
es_AR: Abierto el %s

en: From %s
es_AR: desde %s

en: To %s
es_AR: A %s

note: TRANS: %s is user name
en: By %s
es_AR: Por %s

en: No item in progress.
es_AR: No hay Item en progreso

en: Assigned
es_AR: Asignado

en: Planification
es_AR: Planificación

en: Task | Tasks
es_AR[0]: Tarea
es_AR[1]: Tareas

en: Error in entering dates. The starting date is later than the ending date
es_AR: Error al ingresar fechas. La fecha de inicio es mayor a la fecha de fin.

en: Start of the selected timeframe is not a working hour.
es_AR: Inicia el periodo de tiempo seleccionado no es una hora de trabajo.

en: End of the selected timeframe is not a working hour.
es_AR: Termina el periodo de tiempo seleccionado no es una hora de trabajo.

en: Tasks category | Tasks categories
es_AR[0]: Categoría de tarea
es_AR[1]: Categorías de tareas

en: Public followup
es_AR: Seguimiento público

[ctx: quantity]
en: Number of tasks
es_AR: Número de tareas

en: Task category | Task categories
es_AR[0]: Categoría de Tarea
es_AR[1]: Categorías de Tarea

en: Private task
es_AR: Tarea privada

note: TRANS: %1$s is a type, %2$$ is a date, %3$s is a date
en: %1$s: from %2$s to %3$s:
es_AR: %1$s: de %2$s a %3$s:

note: TRANS: %1$s is the start time of a planned item, %2$s is the end
en: From %1$s to %2$s :
es_AR: De %1$s a %2$s :

note: TRANS: %s is the start time of a planned item
en: Start at %s:
es_AR: Comenzar a las %s:

note: TRANS: %s is the end time of a planned item
en: End at %s:
es_AR: Finalizar a las %s:

en: Recall on %s
es_AR: Recordarme el %s

en: Information | Information
es_AR[0]: Información
es_AR[1]: Información

en: To do
es_AR: Por hacer

en: Planned
es_AR: Planeado

en: Done
es_AR: Hecho

en: Begin
es_AR: Inicio

note: TRANS: %1$s is the begin date, %2$s is the end date TRANS: %1$s is the start time of a planned item, %2$s is the end
en: From %1$s to %2$s
es_AR: Desde %1$s a %2$s

en: Plan this task
es_AR: Planear esta tarea

en: Add a new task
es_AR: Añadir una nueva tarea

en: No task found.
es_AR: No se encontró una tarea.

en: Approval request send to %s
es_AR: Pedido de aprobación enviado a %s

en: The selected user (%s) has no valid email address. The request has been created, without email confirmation.
es_AR: El usuario seleccionado (%s) no posee una dirección de correo válida. La solicitud fue creada sin una confirmación por correo.

en: If approval is denied, specify a reason.
es_AR: Si se niega la aprobación, especificar la razón.

note: TRANS: %s is the username
en: Approval granted by %s
es_AR: Aprobado por %s

note: TRANS: %s is the username
en: Update the approval request to %s
es_AR: Actualizar el pedido de aprobación a %s

en: Cancel the approval request to %s
es_AR: Cancelar el pedido de aprobación a %s

en: Waiting for approval
es_AR: Esperando aprobación

en: Refused
es_AR: Rechazado

en: Granted
es_AR: Aceptado

en: Not subject to approval
es_AR: No sujeto a aprobación

en: Granted + Not subject to approval
es_AR: Otorgado + No sujeto a aprobación

en: Global approval status
es_AR: Estado de aprobación global

en: Minimum validation required
es_AR: Validación mínima requerida

en: Send an approval request
es_AR: Enviar de un requerimiento de validación

en: Request date
es_AR: Fecha de solicitud

en: Approval requester
es_AR: Solicitante de la aprobación

en: Request comments
es_AR: Comentarios del solicitante

en: Approval status
es_AR: Estado de aprovación

en: Approver
es_AR: Autorizante

en: Approval comments
es_AR: Comentarios de la aprobación

en: Approvals for the ticket
es_AR: Aprobaciones para el servicio

en: Status of the approval request
es_AR: Estado de la solicitud de validación

en: Status of my validation
es_AR: Estado de mi validación

en: Optional when approved
es_AR: Opcional al aprobarse

en: Approval date
es_AR: Fecha de aprobación

en: Validate
es_AR: Validar

en: This item is waiting for approval, do you really want to resolve or close it?
es_AR: El item esta a la espera de validación, ¿realmente quiere resolverlo o cerrarlo?

en: As child of
es_AR: Debajo de

en: New child heading
es_AR: Nuevo título hijo

en: Sons of %s
es_AR: Hijos de %s

en: Father
es_AR: Padre

en: Alternate username updated. The connected items have been updated using this alternate username.
es_AR: Nombre de usuario alternativo actualizado. Los ítems conectados han sido actualizados usando el nombre de usuario alternativo.

en: User or group updated. The connected items have been moved in the same values.
es_AR: Usuario o grupo actualizado. Los ítems conectados han sido sido actualizados usando los mismos valores.

en: Status updated. The connected items have been updated using this status.
es_AR: Status actualizado. Los ítems conectados han sido actualizados usando este status.

en: Location updated. The connected items have been moved in the same location.
es_AR: Lugar actualizado. Los ítems conectados han sido actualizados usando este lugar.

en: Network | Networks
es_AR[0]: Red
es_AR[1]: Redes

en: Domain | Domains
es_AR[0]: Dominio
es_AR[1]: Dominios

en: Version of the operating system | Versions of the operating system
es_AR[0]: Versión del sistema operativo
es_AR[1]: Versiones del sistema operativo

en: Product ID of the operating system
es_AR: ID de producto del sistema operativo

en: Serial of the operating system
es_AR: Serie del sistema operativo

en: Automatic inventory
es_AR: Inventario automático

note: TRANS: %s is the datetime of insertion TRANS: %s is the datetime of update
en: Created on %s
es_AR: Creado el %s

[ctx: button]
en: Connect
es_AR: Conectar

en: Processor | Processors
es_AR[0]: Procesador
es_AR[1]: Procesadores

en: Processor frequency
es_AR: Frecuencia del procesador

en: Memory type | Memory types
es_AR[0]: Tipo de memoria
es_AR[1]: TIpos de Memoria

en: Mio
es_AR: Mb

en: Memory | Memories
es_AR[0]: Memoria
es_AR[1]: Memorias

en: Network interface | Network interfaces
es_AR[0]: Interfaz de red
es_AR[1]: Interfaces de red

en: MAC address
es_AR: Dirección MAC

en: Soundcard | Soundcards
es_AR[0]: Tarjeta de sonido
es_AR[1]: Tarjetas de sonido

en: Graphics card | Graphics cards
es_AR[0]: Tarjeta gráfica
es_AR[1]: Tarjetas gráficas

en: System board | System boards
es_AR[0]: Placa de sistema
es_AR[1]: Placas de sistema

en: Hard drive type
es_AR: Tipo de disco rígido

en: Hard drive size
es_AR: Tamaño de disco rígido

en: Power supply | Power supplies
es_AR[0]: Fuente de alimentación
es_AR[1]: Fuentes de alimentación

en: Volume | Volumes
es_AR[0]: Volumen
es_AR[1]: Volúmenes

en: Global size
es_AR: Tamaño global

en: Free size
es_AR: Espacio libre

en: Free percentage
es_AR: Porcentaje libre

en: Mount point
es_AR: Punto de montaje

en: Partition
es_AR: Partición

en: File system | File systems
es_AR[0]: Sistema de archivo
es_AR[1]: Sistemas de archivos

en: Virtual machine | Virtual machines
es_AR[0]: Máquina virtual
es_AR[1]: Máquinas virtuales

en: State of the virtual machine | States of the virtual machine
es_AR[0]: Estado de la máquina virtual
es_AR[1]: Estados de máquinas virtuales

en: Virtualization model | Virtualization models
es_AR[0]: Modelo de virtualización
es_AR[1]: Modelos de virtualización

en: Virtualization system | Virtualization systems
es_AR[0]: Sistema de virtualización
es_AR[1]: Sistemas de virtualización

en: Virtual machine processor number
es_AR: Número de procesadores de máquina virtual

en: Memory of virtual machines
es_AR: Memoria de máquinas virtuales

en: Virtual machine UUID
es_AR: UUID de máquina virtual

en: Add a volume
es_AR: Agregar un volumen

note: TRANS: %s is a size
en: %s Mio
es_AR: %s Mb

[ctx: button]
en: Disconnect
es_AR: Desconectar

en: Connect an item
es_AR: Conectar un ítem

en: Connect a computer
es_AR: Conectar una computadora

en: Not connected
es_AR: No conectado

en: Connection | Connections
es_AR[0]: Conexión
es_AR[1]: Conexiones

en: License | Licenses
es_AR[0]: Licencia
es_AR[1]: Licencias

en: Number of affected computers
es_AR: Número de computadoras afectadas

en: Affected computers
es_AR: Computadoras afectadas

en: Summary
es_AR: CV

en: Installation | Installations
es_AR[0]: Instalación
es_AR[1]: Instalaciones

en: All categories
es_AR: Todas las categorías

en: Uncategorized software
es_AR: Software no categorizado

en: Valid license
es_AR: Licencia válida

en: Machine
es_AR: Máquina

[ctx: quantity]
en: Processors number
es_AR: Número de procesadores

en: List of host machines
es_AR: Lista de servidores

en: Add a virtual machine
es_AR: Agregar una máquina virtual

en: No virtual machine associated with the computer
es_AR: Sin máquina virtual asociada a la computadora

en: List of virtual machines
es_AR: Lista de máquinas virtuales

en: Maintenance mode activated. Backdoor using: %s
es_AR: Modo de mantenimiento activado. Puerta trasera usando: %s

en: General setup
es_AR: Configuración general

en: URL of the application
es_AR: URL de la aplicación

en: Text in the login box
es_AR: Texto en la casilla de logueo

en: Allow FAQ anonymous access
es_AR: Permite acceso anónimo a las FAQ

en: Simplified interface help link
es_AR: Vínculo de ayuda para interfaz simplificada

en: Default search results limit (page)
es_AR: Límite por defecto de resultados de búsqueda (páginas)

en: Standard interface help link
es_AR: Vínculo de ayuda para interfaz standard

en: Default characters limit (summary text boxes)
es_AR: Límite de caracteres por defecto (casillas de texto resumidas)

en: Default url length limit
es_AR: Límite del largo de url, por defecto

en: Default decimals limit
es_AR: Límite de decimales, por defecto

en: Default chart format
es_AR: Formato por defecto del gráfico

en: Translation of dropdowns
es_AR: Traducción de menúes desplegables

en: Knowledge base translation
es_AR: Traducción de base de conocimiento

en: Dynamic display
es_AR: Visualización dinámica

en: Page size for dropdown (paging using scroll)
es_AR: Tamaño de página de lista desplegable (paginación mediante desplazamiento)

en: Autocompletion of text fields
es_AR: Autocompletado de campos de texto

en: Don't show search engine in dropdowns if the number of items is less than
es_AR: No volver a mostrar motor de búsqueda en el menú despegable si el número de elementos es menor que

en: Search engine
es_AR: Motor de búsqueda

en: last criterion
es_AR: último criterio

en: default criterion
es_AR: criterio por defecto

en: Global search
es_AR: Búsqueda global

en: Assets
es_AR: Inventario

en: Enable the financial and administrative information by default
es_AR: Activar información financiera y administrativa por defecto

en: Restrict monitor management
es_AR: Restringir gestión de monitores

en: Software category deleted by the dictionary rules
es_AR: Categoría de software borrar mediante las reglas del diccionario

en: Restrict device management
es_AR: Restringir gestión de dispositivos

en: Beginning of fiscal year
es_AR: Inicio del año discal

en: Restrict phone management
es_AR: Restringir gestión de teléfonos

en: Automatic fields (marked by *)
es_AR: Campos automáticos (marcados con *)

en: By entity
es_AR: Por entidad

en: Restrict printer management
es_AR: Restringir gestión de impresoras

en: Automatic transfer of computers
es_AR: Transferencia automática de computadoras

en: Template for the automatic transfer of computers in another entity
es_AR: Plantilla para la transferencia automática de computadoras a otra entidad

en: No automatic transfer
es_AR: Sin transferencia automática

en: Automatically update of the elements related to the computers
es_AR: Actualizar automáticamente los elementos asociados a las computadoras

en: Unit management
es_AR: Gestión individual

en: When connecting or updating
es_AR: Al conectar o actualizar

en: Do not copy
es_AR: No copiar

en: Copy
es_AR: Copiar

en: Copy computer status
es_AR: Copiar el estado de la computadora

en: When disconnecting
es_AR: Al desconectar

en: Do not delete
es_AR: No eliminar

en: Clear status
es_AR: Limpiar estado

en: Automatically add users from an external authentication source
es_AR: Agregado automático de usuarios a partir de fuentes externas de autenticación

en: Add a user without accreditation from a LDAP directory
es_AR: Agregar un usuario sin acreditación de un directorio LDAP

en: Action when a user is deleted from the LDAP directory
es_AR: Acción cuando un usuario es eliminado del directorio LDAP

en: GLPI server time zone
es_AR: Zona horaria del servidor GLPI

en: Mysql replica | Mysql replicas
es_AR[0]: Réplica Mysql
es_AR[1]: Réplicas Mysql

en: Mysql server
es_AR: Servidor Mysql

en: Database
es_AR: Base de datos

en: Mysql user
es_AR: Usuario Mysql

en: Mysql password
es_AR: Contraseña Mysql

en: Use the slave for the search engine
es_AR: Usar el esclavo para el motor de búsqueda

en: If synced (all changes)
es_AR: Si está sincronizado (todos los cambios)

en: If synced (current user changes)
es_AR: Si está sincronizado (cambios de usuario actual)

en: If synced or read-only account
es_AR: Si es una cuenta sincronizada o de solo-lectura

en: Always
es_AR: Siempre

en: Assistance
es_AR: Soporte

en: Step for the hours (minutes)
es_AR: Salto entre horas (minutos)

en: Limit of the schedules for planning
es_AR: Límite de horarios para la planificación

en: Default file size limit imported by the mails receiver
es_AR: Tamaño máximo por defecto para archivos importados por el receptor de correos

en: Use rich text for helpdesk
es_AR: Utilice texto enriquecido para helpdesk

en: You will lose the formatting of your data
es_AR: Perderá el formato de los datos

en: Default heading when adding a document to a ticket
es_AR: Asunto por defecto para los documentos relacionados con los servicios

en: By default, a software may be linked to a ticket
es_AR: Por defecto, un software puede estar vinculado a un incidente

en: Keep tickets when purging hardware in the inventory
es_AR: Conservar los servicios al eliminar un elemento del inventario

en: Show personnal information in new ticket form (simplified interface)
es_AR: Mostrar información personal en el formulario de nuevo servicio (interfase simplificada)

en: Allow anonymous ticket creation (helpdesk.receiver)
es_AR: Permitir creación anónima de incidentes (helpdesk.receptor)

en: Allow anonymous followups (receiver)
es_AR: Permitir seguimientos anónimos (receptor)

en: Matrix of calculus for priority
es_AR: Matriz de cálculo de prioridad

en: Personalization
es_AR: Personalización

en: Default language
es_AR: Idioma por defecto

en: Date format
es_AR: Formato de fechas

en: YYYY-MM-DD
es_AR: AAAA-MM-DD

en: DD-MM-YYYY
es_AR: DD-MM-AAAA

en: MM-DD-YYYY
es_AR: MM-DD-AAAA

en: Results to display by page
es_AR: Resultados por página

en: Number format
es_AR: Formato de número

en: Default characters limit in dropdowns
es_AR: Límite de caracteres por defecto en menúes desplegables

en: Display order of surnames firstnames
es_AR: Mostrar orden de Nombres y Apellidos

en: Surname, First name
es_AR: Apellido, Nombre

en: First name, Surname
es_AR: Nombre, Apellido

en: Display the complete name in tree dropdowns
es_AR: Mostrar nombres completos en menúes desplegables

en: Display counts in tabs
es_AR: Mostrar totales en Tabs

en: Show GLPI ID
es_AR: Mostrar ID GLPI

en: CSV delimiter
es_AR: Delimitador CSV

en: Notifications for my changes
es_AR: Notificaciones para mis cambios

en: Results to display on home page
es_AR: Resultados a mostrar en la página de inicio

en: PDF export font
es_AR: Exportar fuente PDF

en: Keep devices when purging an item
es_AR: Mantener los dispositivos cuando se purga un elemento

en: Go to created item after creation
es_AR: Volver al elemento después de crearlo

en: Private followups by default
es_AR: Seguimientos privados por defecto

en: Show new tickets on the home page
es_AR: Mostrar incidentes nuevos en la página de inicio

en: Private tasks by default
es_AR: Tareas privadas por defecto

en: Request sources by default
es_AR: Origen por defecto de las solicitudes

en: Tasks state by default
es_AR: Estado de tareas por defecto

en: Pre-select me as a technician when creating a ticket
es_AR: Pre-seleccionarme como técnico al crear un incidente

en: Automatically refresh the list of tickets (minutes)
es_AR: Refrescar automáticamente la lista de incidente (minutos)

en: Priority colors
es_AR: Colores de prioridades

en: Remote access key
es_AR: Clave de acceso remoto

note: TRANS: %s is the generation date
en: generated on %s
es_AR: generado el %s

en: Regenerate
es_AR: Regenerar

en: Due date progression
es_AR: Progresión de la fecha de vencimiento

en: OK state color
es_AR: Color para estado OK

en: Warning state color
es_AR: Color para estado ADVERTENCIA

en: Warning state threshold
es_AR: Umbral para estado ADVERTENCIA

en: Critical state color
es_AR: Color para estado CRITICO

en: Critical state threshold
es_AR: Umbral para estado CRÍTICO

en: Password minimum length
es_AR: Tamaño mínimo de la contraseña

en: Digit
es_AR: Dígito

en: Lowercase
es_AR: Minúscula

en: Uppercase
es_AR: Mayúscula

en: Symbol
es_AR: Símbolo

en: Password must contains
es_AR: La contraseña debe contener

en: Password too short!
es_AR: La contraseña es muy corta!

en: Password must include at least a digit!
es_AR: La contraseña debe incluír al menos un dígito!

en: Password must include at least a lowercase letter!
es_AR: La contraseña debe incluír al menos un caracter en minúscula!

en: Password must include at least a uppercase letter!
es_AR: La contraseña debe incluír al menos un caracter en mayúscula!

en: Password must include at least a symbol!
es_AR: La contraseña debe incluír al menos un caracter de puntuación!

en: Log Level
es_AR: Nivel de log

en: 1- Critical (login error only)
es_AR: 1- Crítico (sólo errores de login)

en: 2- Severe (not used)
es_AR: 2- Severo (No utilizado)

en: 3- Important (successful logins)
es_AR: 3- Importante (logins exitosos)

en: 4- Notices (add, delete, tracking)
es_AR: 4- Avisos (agregados, supresiones, tracking)

en: 5- Complete (all)
es_AR: 5- Completo (Todo)

en: Maximal number of automatic actions (run by CLI)
es_AR: Número máximo de tareas (ejecución externa)

en: Logs in files (SQL, email, automatic action...)
es_AR: Registros en archivos (SQL, correo, cron...)

en: Password security policy
es_AR: Política de seguridad de contraseñas

en: Password security policy validation
es_AR: Validación de la política de seguridad de contraseñas

en: Password need digit
es_AR: La contraseña necesita un dígito

en: Password need lowercase character
es_AR: La contraseña necesita un caracter en minúscula

en: Password need uppercase character
es_AR: La contraseña necesita un caracter en mayúscula

en: Password need symbol
es_AR: La contraseña necesita un caracter de puntuación

en: Maintenance mode
es_AR: Modo mantenimiento

note: TRANS: Proxy port
en: Maintenance text
es_AR: texto de mantenimiento

en: Proxy configuration for upgrade check
es_AR: Configuración de proxy para chequeo de actualizaciones

en: Information about system installation and configuration
es_AR: Información sobre la instalación y configuración del sistema

en: To copy/paste in your support request
es_AR: Para copiar/pegar en su petición de soporte

en: Yes - Restrict to unit management for manual add
es_AR: Si - Restringir gestión Individual para adiciones manuales

en: Yes - Restrict to global management for manual add
es_AR: Si - Restringir gestión Global para adiciones manuales

en: Settings
es_AR: Preferencias

en: System
es_AR: sistema

en: Checking write permissions for setting files
es_AR: Test de escritura del archivo de configuración

en: Checking write permissions for document files
es_AR: Test de escritura de archivos de documentos

en: Checking write permissions for dump files
es_AR: Tests de escritura de archivos dump

en: Checking write permissions for automatic actions files
es_AR: Chequeando permiso de escritura para archivos de acciones automáticas

en: Checking write permissions for cache files
es_AR: Test de escritura de archivos de cache

en: Checking write permissions for graphic files
es_AR: Test de escritura de archivos de gráficos

en: Checking write permissions for lock files
es_AR: Revisando permisos de escritura para archivos de lock

en: Checking write permissions for plugins document files
es_AR: Revisando permisos de escritura para documentos de plugins

en: Checking write permissions for temporary files
es_AR: Revisando permisos de escritura para archivos temporales

en: Checking write permissions for rss files
es_AR: Comprobando permisos de escritura para archivos RSS

en: Checking write permissions for upload files
es_AR: Revisando permisos de escritura para archivos subidos

en: Checking write permissions for pictures files
es_AR: Prueba de escritura de archivos de imágenes

en: The directory could not be created.
es_AR: No se pudo crear el directorio.

en: The directory was created but could not be removed.
es_AR: Se creó el directorio pero no se pudo eliminarlo.

en: The file could not be created.
es_AR: No se ha podido crear el archivo.

en: The file was created but can't be deleted.
es_AR: El archivo ha sido creado pero no se ha podido suprimirlo.

en: Check permissions to the directory: %s
es_AR: Revise los permisos del directorio: %s

en: A file and a directory have be created and deleted - Perfect!
es_AR: Un archivo y un directorio han sido creados y borrados - Perfecto!

en: Checking write permissions for log files
es_AR: Test de escritura de archivos de log

en: A file was created - Perfect!
es_AR: Un archivo fue creado - Perfecto!

[ctx: button]
en: Give
es_AR: Dar

note: TRANS: %s is the user login
en: %s gives a consumable
es_AR: %s otorga un insumo

note: TRANS: For consumable. %1$d is total number, %2$d is unused number, %3$d is old number
en: Total: %1$d, New: %2$d, Used: %3$d
es_AR: Total: %1$d, Nuevos: %2$d, Usados: %3$d

en: No consumable
es_AR: Ningún insumo

[ctx: consumable]
en: New | New
es_AR[1]: Nuevo

[ctx: consumable]
en: Used | Used
es_AR[1]: Usado

[ctx: button]
en: Add consumables
es_AR: Agregar insumos

en: Used consumables
es_AR: Insumos utilizados

en: Given to
es_AR: Entregado a

en: Give to
es_AR: Dar a

en: In stock
es_AR: En stock

en: No consumable found
es_AR: No se hallaron insumos

en: Consumable model | Consumable models
es_AR[0]: Modelo de insumo
es_AR[1]: Modelos de insumos

en: Number of used consumables
es_AR: Insumos utilizados

en: Number of new consumables
es_AR: Insumos nuevos

en: Send alarms on consumables
es_AR: Enviar alarmas de insumos

note: TRANS: %1$s is the consumable name, %2$s its reference, %3$d the remaining number
en: Threshold of alarm reached for the type of consumable: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
es_AR: Umbral de alarma alcanzado para insumo tipo %1$s - Referencia %2$s - Remanente %3$d

note: TRANS: %s is entity name
en: %s: send consumable alert failed
es_AR: %s: falló el envío de alerta de insumo

en: Consumable type | Consumable types
es_AR[0]: TIpo de insumo
es_AR[1]: TIpos de insumos

en: Contact | Contacts
es_AR[0]: Nombre de usuario alternativo
es_AR[1]: Contactos

en: Address
es_AR: Dirección

en: Postal code
es_AR: Código postal

en: City
es_AR: Ciudad

[ctx: location]
en: State
es_AR: Estado

en: Country
es_AR: País

[ctx: button]
en: Add a supplier
es_AR: Agregar proveedor

en: Associated supplier | Associated suppliers
es_AR[1]: Proveedores asociados

en: Link Contact/Supplier | Links Contact/Supplier
es_AR[0]: Enlace Contacto/Proveedor
es_AR[1]: Enlaces Contacto/Proveedor

en: Add a supplier
es_AR: Agregar proveedor

en: Third party type | Third party types
es_AR[0]: Tipo de Tercero
es_AR[1]: Tipo de tercero

en: Website
es_AR: Sitio Web

en: Add a contact
es_AR: Agregar un Contacto

en: Contact type | Contact types
es_AR[0]: Tipo de contacto
es_AR[1]: Tipos de contactos

en: Contract | Contracts
es_AR[0]: Contrato
es_AR[1]: Contratos

[ctx: phone]
en: Number
es_AR: Número

en: Initial contract period
es_AR: Período inicial de contrato

en: Notice
es_AR: Preaviso

en: Account number
es_AR: Número contable

en: Contract renewal period
es_AR: Periodicidad del contrato

en: Invoice period
es_AR: Periodicidad de facturación

en: Renewal
es_AR: Renovación

en: Max number of items
es_AR: Número máximo de ítems

en: Email alarms
es_AR: Alertas por correo

en: Support hours
es_AR: Horas de servicio

en: on week
es_AR: de semana

en: on Saturday
es_AR: sábado

en: Sundays and holidays
es_AR: domingo y feriados

[ctx: quantity]
en: Number of contracts
es_AR: Número de contratos

en: Contract number
es_AR: Número de contrato

en: Periodicity
es_AR: Periodicidad

[ctx: button]
en: Add an item
es_AR: Agregar un ítem

[ctx: button]
en: Remove an item
es_AR: Eliminar un ítem

en: Expiration
es_AR: Expiración

en: Expiration date + notice
es_AR: Fecha que expira + Preaviso

[ctx: quantity]
en: Number of items
es_AR: Número de ítems

en: Contracts expired in the last 30 days
es_AR: Contrato(s) expirado(s) - últimos 30 días

en: Contracts expiring in less than 7 days
es_AR: Contrato(s) que expira(n) en menos de 7 días

en: Contracts expiring in less than 30 days
es_AR: Contrato(s) que expira(n) en menos de 30 días

en: Contracts where notice begins in less than 7 days
es_AR: Contrato(s) cuyo preaviso comienza en menos de 7 días

en: Contracts where notice begins in less than 30 days
es_AR: Contrato(s) cuyo preaviso comienza en menos de 30 días

en: Send alarms on contracts
es_AR: Enviar alarmas de contratos

en: Contract entered in notice time
es_AR: Contrato ingresado al momento de la notificación

en: Contract ended
es_AR: Contrato finalizado

en: Contract entered in notice time for period
es_AR: Contrato ingresado al momento de la notificación para el período

en: Contract period ended
es_AR: Período del contrato finalizado

en: send contract alert failed
es_AR: Falló el envío de alerta de contrato

en: Tacit
es_AR: Tácito

en: Express
es_AR: Expresa

en: End + Notice
es_AR: Fin + Notificación

en: Period end
es_AR: Fin del período

en: Period end + Notice
es_AR: Fin del período + Notificación

[ctx: button]
en: Add a contract
es_AR: Agregar un Contrato

[ctx: button]
en: Remove a contract
es_AR: Eliminar un contrato

en: Link Contract/Item | Links Contract/Item
es_AR[0]: Enlace Contrato/Ítem
es_AR[1]: Enlaces Contrato/Ítem

en: Associated item ID
es_AR: ID de ítem asociado

en: Add a contract
es_AR: Agregar un Contrato

en: Check | Checks
es_AR[0]: Marca
es_AR[1]: Marcas

en: Fields unicity
es_AR: Campos únicos

en: Automatic action | Automatic actions
es_AR[0]: Acción automática
es_AR[1]: Acciones automáticas

en: Action completed, partially processed
es_AR: Acción completada, parcialmente procesada

en: Action completed, fully processed
es_AR: Acción completada, totalmente procesada

en: Action completed, no processing required
es_AR: Acción completada, nada por hacer.

en: Run frequency
es_AR: Frecuencia de ejecución

en: System lock
es_AR: Bloqueo de sistema

en: Disabled plugin
es_AR: Plugin deshabilitado

en: Run mode
es_AR: Modo de ejecución

en: Run period
es_AR: Período de ejecución

en: Number of days this action logs are stored
es_AR: Tiempo en días que se conservarán los registros de esta tarea:

en: Infinite
es_AR: Infinito

en: Last run
es_AR: Última ejecución

en: Blank
es_AR: Eliminar

en: Running
es_AR: Ejecutándose

en: Scheduled
es_AR: Programado

en: A minimum of 64 Mio is commonly required for GLPI.
es_AR: Un mínimo de 64mb es comunmente requerido para GLPI.

en: No task with Run mode = CLI, fix your tasks configuration
es_AR: No hay tarea con Modo de ejecución = CLI , arregle la configuración de sus tareas

en: External
es_AR: Externo

en: Internal
es_AR: Interno

en: Launch
es_AR: Lanzar

en: Can't start
es_AR: No se puede iniciar

en: Undefined function %s (for cron)
es_AR: Función unificada %s (para cron)

en: Nothing to launch
es_AR: Nada para lanzar

en: Can't get DB lock
es_AR: No se puede realizar bloqueo de BD

en: Run count
es_AR: Conteo de ejecuciones

note: TRANS: %s is the number of starts
en: %s start | %s starts
es_AR[0]: %s inicia
es_AR[1]: %s inicia

note: TRANS: %s is the number of stops
en: %s stop | %s stops
es_AR[0]: %s termina
es_AR[1]: %s termina

en: Minimal time
es_AR: Duración mínima

en: %s second | %s seconds
es_AR[0]: %segundo
es_AR[1]: %segundos

en: Maximal time
es_AR: Duración máxima

en: Minimal count
es_AR: Conteo mínimo

en: %s item | %s items
es_AR[0]: %s ítem
es_AR[1]: %s ítems

en: Maximal count
es_AR: Conteo máximo

en: Average count
es_AR: Conteo promedio

en: Total count
es_AR: Conteo total

en: Average speed
es_AR: Velocidad promedio

en: %s items/sec
es_AR: %s ítems/seg

en: Last run list
es_AR: Última lista de ejecución

[ctx: quantity]
en: Number
es_AR: Número

en: Reset last run
es_AR: Eliminar última ejecución

en: Begin hour of run period
es_AR: Hora inicial de período de ejecución

en: End hour of run period
es_AR: Hora final de período de ejecución

note: TRANS: % %1$d is a number, %2$s is a number of seconds
en: Clean %1$d session file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d session files created since more than %2$s seconds
es_AR[0]: Limpiar %1$d archivo de sesión creado hace más de %2$s segundos
es_AR[1]: Limpiar %1$d archivos de sesión creados hace más de %2$s segundos

en: Deletion of archived log file: %s
es_AR: Eliminado de log archivado: %s

en: Unable to delete archived log file: %s
es_AR: No se puede eliminar el log: %s

en: Archiving log file: %1$s to %2$s
es_AR: Archivando log: %1$s a %2$s

en: Unable to archive log file: %1$s. %2$s already exists. Wait till next day.
es_AR: Incapaz de registrar archivo: %1$s. %2$s ya existe. Pruebe mañana

en: Clean %1$d graph file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d graph files created since more than %2$s seconds
es_AR[0]: Limpiar %1$d gráfico creado hace más de %2$s segundos
es_AR[1]: Limpiar %1$d gráficos creados hace más de %2$s segundos

en: Clean %1$d temporary file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d temporary files created since more than %2$s seconds
es_AR[0]: Limpiar %1$d archivo creado temporariante por mas de %2$s segundos
es_AR[1]: Limpiar %1$d archivos creados temporariante por mas de %2$s segundos

en: Check for new updates
es_AR: Buscar actualizaciones

en: Clean old logs
es_AR: Limpiar logs viejos

en: System logs retention period (in days, 0 for infinite)
es_AR: Período de retención de logs de sistema (en días, usar 0 para 'infinitos')

en: Database optimization
es_AR: Optimización de la base de datos

en: Clean expired sessions
es_AR: Limpiar sesiones expiradas

en: Clean generated graphics
es_AR: Limpiar gráficos generados

en: Clean temporary files
es_AR: Limpiar archivos temporarios

en: Monitoring of automatic actions
es_AR: Monitoreo de acciones autmáticas

en: Archives log files and deletes aging ones
es_AR: Archivar y eliminar logs antiguos

en: Number of days to keep archived logs
es_AR: Número de días para mantener registros archivados

note: TRANS: %d is a number of minutes
en: %d minute | %d minutes
es_AR[0]: %d minuto
es_AR[1]: %d minutos

note: TRANS: %d is a number of hours
en: %d hour | %d hours
es_AR[0]: %d hora
es_AR[1]: %d horas

note: TRANS: %d is a number of days
en: %d day | %d days
es_AR[0]: %d día
es_AR[1]: %d días

en: Check the MySQL replica
es_AR: Chequear la réplica MySQL

en: Max delay between master and slave (minutes)
es_AR: Demora máxima entre maestro y esclavo (minutos)

en: Mysql server: %s can't connect to the database
es_AR: Servidor Mysql: %s no se puede conectar con la base de datos

note: TRANS: %1$s is the server name, %2$s is the time
en: Mysql server: %1$s, difference between master and slave: %2$s
es_AR: Mysql server: %1$s, diferencia entre master y slave: %2$s

en: can't connect to the database
es_AR: Imposible conectarse a la base de datos

en: Difference between master and slave
es_AR: Diferencia entre maestro y secundario

en: %1$s - Error during the database query: %2$s - Error is %3$s
es_AR: %1$s - Error durante la consulta a la base de datos: %2$s - El error es %3$s

en: Optimizing tables
es_AR: Optimización de tablas

en: optimize
es_AR: optimizar

en: Case | Cases
es_AR[0]: Estuche
es_AR[1]: Estuches

en: Case type | Case types
es_AR[0]: Tipo de estuche
es_AR[1]: Tipos de estuches

en: Controller | Controllers
es_AR[0]: Controladora
es_AR[1]: Controladoras

en: Interface
es_AR: Interfaz

en: Drive | Drives
es_AR[0]: Unidad de disco
es_AR[1]: Unidades de disco

en: Writing ability
es_AR: Grabación

en: Speed
es_AR: Velocidad

en: Memory by default
es_AR: Memoria por defecto

en: Hard drive | Hard drives
es_AR[0]: Disco rígido
es_AR[1]: Discos rígidos

en: Capacity by default
es_AR: Capacidad por defecto

en: Size by default
es_AR: Tamaño por defecto

en: Frequency
es_AR: Frecuencia

en: Network card | Network cards
es_AR[0]: Tarjeta de Red
es_AR[1]: Tarjetas de Red

en: MAC address by default
es_AR: Dirección MAC por defecto

en: Flow
es_AR: Velocidad

en: Other component | Other components
es_AR[0]: Otro componente
es_AR[1]: Otros componentes

en: Power
es_AR: Potencia

en: Frequency by default
es_AR: Frecuencia por defecto

en: Number of cores
es_AR: Cantidad de núcleos

en: Number of threads
es_AR: Cantidad de hilos

en: No personal criteria. Create personal parameters?
es_AR: Sin criterios personales. Crear parámetros personales?

en: Select default items to show
es_AR: Seleccione los elementos a presentar por defecto

en: Bring up
es_AR: Activar

en: Bring down
es_AR: Desactivar

en: Delete permanently
es_AR: Eliminar permanentemente

note: TRANS: short for : Search result user display
en: User display
es_AR: Pantalla de usuario

en: Search result user display
es_AR: Presentación de búsqueda por defecto personalizada

note: TRANS: short for : Search result default display
en: Default display
es_AR: Pantalla por defecto

en: Search result default display
es_AR: Presentación de búsqueda por defecto

en: Document heading | Document headings
es_AR[0]: Título de documento
es_AR[1]: Título de documentos

en: Document | Documents
es_AR[0]: Documento
es_AR[1]: Documentos

en: Succesful deletion of the file %s
es_AR: Supresión exitosa del archivo %s

en: Failed to delete the file %s
es_AR: Falló la supresión del archivo %s

en: Added by %s
es_AR: Agregado por %s

en: Current file
es_AR: Archivo actual

en: Heading
es_AR: Asunto

en: Web Link
es_AR: Enlace web

en: MIME type
es_AR: Tipo MIME

en: Blacklisted for import
es_AR: Lista negra para importar

en: Use a FTP installed file
es_AR: Seleccionar un archivo instalado por FTP

note: TRANS: %s is a size
en: %s Mio max
es_AR: %s Mb max

[ctx: quantity]
en: Number of documents
es_AR: Número de documentos

en: Tag
es_AR: Etiqueta

[ctx: quantity]
en: Number of associated items
es_AR: Número de ítems asociados

en: Upload directory doesn't exist
es_AR: No existe el directorio de carga

note: TRANS: %1$s is the curent filename, %2$s is its directory
en: Failed to delete the file %1$s (%2$s)
es_AR: Error al eliminar el archivo %1$s (%2$s)

en: Document move succeeded.
es_AR: Documento movido exitosamente.

en: File move failed.
es_AR: Problema al mover el archivo.

en: Document copy succeeded.
es_AR: Documento copiado exitosamente.

en: File move failed
es_AR: Problema al mover el archivo

en: Temporary directory doesn't exist
es_AR: Directorio temporal no existe

en: File too large to be added.
es_AR: Archivo demasiado grande para ser agregado.

en: The file is valid. Upload is successful.
es_AR: El archivo es válido, y ha sido descargado exitosamente.

en: Potential upload attack or file too large. Moving temporary file failed.
es_AR: Potencial ataque de cargas o archivo demasiado grande. Error al mover archivo temporal.

en: Unauthorized file type
es_AR: Tipo de archivo no autorizado

en: The directory %s doesn't exist.
es_AR: El directorio %s no existe.

en: Create the directory %s
es_AR: Creación del directorio %s

en: Failed to create the directory %s. Verify that you have the correct permission
es_AR: Error al crear el directorio %s. Verifique que tiene los permisos correctos

en: No file available
es_AR: No hay archivos disponibles

[ctx: button]
en: Add a document
es_AR: Agregar un Documento

[ctx: button]
en: Remove a document
es_AR: Eliminar documento

en: Web link
es_AR: Enlace web

en: Add a document
es_AR: Agregar un Documento

[ctx: button]
en: Add a new file
es_AR: Agregar un nuevo archivo

[ctx: button]
en: Associate an existing document
es_AR: Asociar un documento existente

en: Icon
es_AR: Ícono

en: Authorized upload
es_AR: Subida autorizada

en: Extension
es_AR: Extensión

en: May be a regular expression
es_AR: Puede ser una expresión regular

en: Document type | Document types
es_AR[0]: Tipo de documento
es_AR[1]: Tipos de documento

en: Help
es_AR: Ayuda

note: TRANS: %s is the store path
en: Error reading directory %s
es_AR: Error leyendo el directorio %s

note: TRANS: %s is the store path
en: Error: %s is not a directory
es_AR: Error: %s no es un directorio

en: %s hour | %s hours
es_AR[0]: %s hora
es_AR[1]: %s horas

en: Common
es_AR: General

en: Status of items | Statuses of items
es_AR[0]: Estados de materiales
es_AR[1]: Estados de materiales

en: Ticket category | Ticket categories
es_AR[0]: Categorías del incidente
es_AR[1]: Categorías de incidentes

en: Project state | Project states
es_AR[0]: Estado de proyecto
es_AR[1]: Estados de proyectos

en: Project type | Project types
es_AR[0]: Tipo de proyecto
es_AR[1]: Tipos de proyectos

en: Project tasks type | Project tasks types
es_AR[0]: Tipo de tarea de proyecto
es_AR[1]: Tipos de tareas de proyectos

en: Networking equipment type | Networking equipment types
es_AR[0]: Tipo de quipo de red
es_AR[1]: Tipos de quipos de red

en: Devices type | Devices types
es_AR[0]: Tipo de dispositivo
es_AR[1]: Tipos de dispositivo

en: License type | License types
es_AR[1]: Tipo de licencias

en: Interface type (Hard drive...) | Interface types (Hard drive...)
es_AR[0]: Tipo de interfaz (disco rígido...)
es_AR[1]: Tipos de interfaces (disco rígido...)

en: Phone power supply type | Phones power supply types
es_AR[0]: Tipo de fuente de alimentación teléfonica
es_AR[1]: Tipos de fuentes de alimentación teléfonica

en: Networking equipment model | Networking equipment models
es_AR[0]: Modelo de equipo de red
es_AR[1]: Modelos de equipos de red

en: Peripheral model | Peripheral models
es_AR[0]: Modelo de periférico
es_AR[1]: Modelos de periféricos

en: Management
es_AR: Gestión

en: Tools
es_AR: Herramientas

en: Knowledge base category | Knowledge base categories
es_AR[0]: Categoría de base de conocimiento
es_AR[1]: Categorías de base de conocimiento

en: Update source | Update sources
es_AR[0]: Orígen de actualizaciones
es_AR[1]: Orígenes de actualizaciones

en: Networking
es_AR: Redes

en: Network outlet | Network outlets
es_AR[0]: Boca de red
es_AR[1]: Bocas de red

en: IP network | IP networks
es_AR[0]: Red IP
es_AR[1]: Redes IP

en: Internet domain | Internet domains
es_AR[0]: Dominio de Internet
es_AR[1]: Dominios de internet

en: Wifi network | Wifi networks
es_AR[0]: Red Wifi
es_AR[1]: Redes Wifi

en: Network name | Network names
es_AR[0]: Nombre de red
es_AR[1]: Nombres de red

en: Software category | Software categories
es_AR[0]: Categoría de software
es_AR[1]: Categorías de software

en: User title | Users titles
es_AR[0]: Título de usuario
es_AR[1]: Títulos de usuarios

en: User category | User categories
es_AR[0]: Categoría de usuario
es_AR[1]: Categorías de usuarios

en: Authorizations assignment rules
es_AR: Reglas de asignación de autorizaciones

en: LDAP criterion | LDAP criteria
es_AR[0]: Criterio LDAP
es_AR[1]: Criterios LDAP

en: Ignored value for the unicity | Ignored values for the unicity
es_AR[0]: Valor omitido por la unicidad
es_AR[1]: Valores omitidos por la unicidad

note: TRANS: %d is a number of years
en: %d year | %d years
es_AR[0]: %d año
es_AR[1]: %d años

note: TRANS: %d is a number of seconds
en: %d second | %d seconds
es_AR[0]: %d segundo
es_AR[1]: %d segundos

note: TRANS: %d is a number of milliseconds
en: %d millisecond | %d milliseconds
es_AR[0]: %d milisegundo
es_AR[1]: %d milisegundos

note: TRANS: %1$d is the number of days, %2$d the number of hours, %3$s the number of minutes : display 1 day 3h15
en: %1$d day %2$dh%3$s | %1$d days %2$dh%3$s
es_AR[0]: %1$d día %2$dh%3$s
es_AR[1]: %1$d días %2$dh%3$s

en: Other...
es_AR: Otro...

en: Global management
es_AR: Gestión global

en: Use unitary management
es_AR: Usar gestión individual

en: Do you really want to use unitary management for this item?
es_AR: Desea utilizar gestión individual para este ítem?

en: Duplicate the element as many times as there are connections
es_AR: Replica el elemento tantas veces como conexiones

en: Current page in landscape PDF
es_AR: Vista en formato PDF apaisado

en: Current page in portrait PDF
es_AR: Vista en formato PDF retrato

en: Current page in SLK
es_AR: Vista en formato SLK

en: Current page in CSV
es_AR: Vista en formato CSV

en: All pages in landscape PDF
es_AR: Todo en formato PDF paisado

en: All pages in portrait PDF
es_AR: Todo en formato PDF retrato

en: All pages in SLK
es_AR: Todo en formato SLK

en: All pages in CSV
es_AR: Todo en formato CSV

[ctx: button]
en: Export
es_AR: Exportar

en: Translation | Translations
es_AR[0]: Traducción
es_AR[1]: Traducciones

en: There's already a translation for this field in this language
es_AR: Ya hay una traducción de este campo en este lenguaje

en: Add a new translation
es_AR: Añadir nueva traducción

en: List of translations
es_AR: Lista de traducciones

en: Field | Fields
es_AR[0]: Campo
es_AR[1]: Campos

en: No translation found
es_AR: Traducción no encontrada

en: LDAP directory information attribute representing the entity
es_AR: Atributo del directorio LDAP que representa la entidad

en: Information in inventory tool (TAG) representing the entity
es_AR: Información en herramienta de inventario (TAG) que representa la entidad

en: LDAP directory of an entity
es_AR: Directorio LDAP de una entidad

en: Search filter (if needed)
es_AR: Filtro de búsqueda (si es necesario)

en: Mail domain
es_AR: Dominio de correo

en: Notification options
es_AR: Opciones de notificación

en: Delay to send email notifications
es_AR: Retardo para enviar notificaciones por correo electrónico

en: Enable notifications by default
es_AR: Activar notificaciones por defecto

en: Administrator email
es_AR: Correo del administrador

en: Administrator reply-to email (if needed)
es_AR: Email 'responder a' del Administrador (si es necesario)

en: Prefix for notifications
es_AR: Prefijo para las notificaciones

en: Administrator name
es_AR: Nombre del administrador

en: Response address (if needed)
es_AR: Dirección de respuesta (opcional)

en: Email signature
es_AR: Firma de los mensajes

en: Alarms on cartridges
es_AR: Alertas sobre cartuchos

en: Alarms on consumables
es_AR: Alertas sobre insumos

en: Alarms on expired licenses
es_AR: Alertas con licencias vencidas

en: Send license alarms before
es_AR: Enviar alarmas de licencias antes de

en: Alarms on contracts
es_AR: Alertas sobre contratos

en: Send contract alarms before
es_AR: Enviar alarmas de contratos antes de

en: Alarms on financial and administrative information
es_AR: Alarmas de información administrativa y financiera

en: Send financial and administrative information alarms before
es_AR: Enviar alarmas de información administrativa y financiera antes de

en: Alerts on reservations
es_AR: Alertas de reservas

en: Default value for alarms on contracts
es_AR: Valor por defecto para alarmas de contratos

en: Default value for alarms on financial and administrative information
es_AR: Valor por defecto para alarmas de información financiera y administrativa

en: Default threshold for cartridges count
es_AR: Umbral por defecto para conteo de cartuchos

en: Default threshold for consumables count
es_AR: Umbral por defecto para conteo de insumos

en: Ticket template | Ticket templates
es_AR[0]: Plantilla de incidente
es_AR[1]: Plantillas de incidentes

en: Automatic closing of solved tickets after
es_AR: Cerrar automáticamente incidentes resueltos después de

en: Immediatly
es_AR: Inmediatamente

en: Alerts on tickets which are not solved
es_AR: Alertas de incidente no resueltos

en: Automatic assignment of tickets
es_AR: Asignación automática de incidentes

en: Tickets default type
es_AR: Tipo por defecto para los incidentes

en: Order date
es_AR: Fecha de orden

en: Delivery date
es_AR: Fecha de entrega

en: Start date of warranty
es_AR: Inicio de la garantía

en: Satisfaction survey configuration
es_AR: Configuración de encuesta de satisfacción

en: Satisfaction survey trigger rate
es_AR: Tasa de disparador de encuesta de satisfacción

note: TRANS: software in plural
en: Entity for software creation
es_AR: Entidad para la creación de software

en: to see the entity and its sub-entities
es_AR: ver las entidades y sus sub-entidades

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds the item
es_AR: %s agrega el ítem

en: Values for the generic rules for assignment to entities
es_AR: Valores para las reglas genéricas de asignación a entidades

en: These parameters are used as actions in generic rules for assignment to entities
es_AR: Estos parámetros son usados como acciones en las reglas genéricas de asignación a entidades

en: Mail domain surrogates entity
es_AR: Dominio de correo sustituye la entidad

en: Values used in the interface to search users from a LDAP directory
es_AR: Valores usados en la interfaz para buscar usuarios en un directorio LDAP

en: LDAP filter associated to the entity (if necessary)
es_AR: Filtro LDAP asociado a la entidad (opcional)

en: Autofill dates for financial and administrative information
es_AR: Autocompletar fechas de información financiera y administrativa

en: No autofill
es_AR: Relleno no automático

note: TRANS: %s is the name of the state TRANS %s is the name of the state
en: Fill when shifting to state %s
es_AR: Copletar al cambiar a estado %s

en: Copy the start date of warranty
es_AR: Copiar inicio de garantía

en: Copy the date of purchase
es_AR: Copiar fecha de compra

en: Copy the order date
es_AR: Copiar fecha de orden

en: Copy the delivery date
es_AR: Copiar fecha de entrega

en: No change of entity
es_AR: No cambia entidad

en: Alarms options
es_AR: Opciones de alertas

en: Reminders frequency for alarms on cartridges
es_AR: Recordatorios frecuencia de las alarmas en los cartuchos

en: Reminders frequency for alarms on consumables
es_AR: Recordatorios frecuencia de las alarmas en los insumos

en: Reservation | Reservations
es_AR[0]: Reserva
es_AR[1]: Reservas

en: Alerts on tickets which are not solved since
es_AR: Alertas de incidentes no resueltos

en: Automatic closing configuration
es_AR: Cerrar configuración automaticamente

en: Configuring the satisfaction survey
es_AR: Configuración de la encuesta de satisfacción

en: Internal survey
es_AR: Encuesta Interna

en: External survey
es_AR: Encuesta Externa

en: Based on the item then the category
es_AR: Basado en el ítem, luego categoría

en: Based on the category then the item
es_AR: Basado en la categoría, luego ítem

en: Read parameters
es_AR: Leer parámetros

en: Read helpdesk parameters
es_AR: Leer parámetros de mesa de ayuda

en: Update parameters
es_AR: Actualizar parámetros

en: Update helpdesk parameters
es_AR: Actualizar parámetros de mesa de ayuda

en: Rule | Rules
es_AR[0]: regla
es_AR[1]: Reglas

en: Security
es_AR: Seguridad

en: No Event
es_AR: Sin eventos

en: Last %d events
es_AR: Últimos %d eventos

en: Source
es_AR: Orígen

en: Service
es_AR: Servicio

en: Message
es_AR: Mensaje

en: Level
es_AR: Nivel

en: %1$s login since %2$s | %1$s logins since %2$s
es_AR[0]: %1$s login desde %2$s
es_AR[1]: %1$s logins desde %2$s

en: Unique fields
es_AR: Campos únicos

en: Record into the database denied
es_AR: Registro en la base de datos denegado

en: Send a notification
es_AR: Enviar notificación

en: Duplicates
es_AR: Duplicados

en: It's mandatory to select a type and at least one field
es_AR: Es obligatorio seleccionar un tipo y al menos un campo

en: No item to display
es_AR: No hay elementos para mostrar

en: Fully Qualified Domain Name. Use the classical notation (labels separated by dots). For example: indepnet.net
es_AR: Nombre de Dominio Completamente Calificado. Use la notación clásica (rótulos separados por puntos). Por ejemplo: indepnet.net

en: FQDN must not be empty
es_AR: FQDN no debe estar vacío

en: FQDN is not valid
es_AR: FQDN no es válido

en: Invalid internet name: %s
es_AR: Nombre de internet no válido: %s

en: Used items
es_AR: Ítems utilizados

en: Managed items
es_AR: Ítems gestionados

en: Visible in a ticket
es_AR: Visible en un incidente

en: Can be notified
es_AR: Puede ser notificada

en: Visible in a project
es_AR: Visible en un proyecto

en: Can be manager
es_AR: Debe ser supervisor

en: Can contain
es_AR: Puede contener

[ctx: button]
en: Add a user
es_AR: Agregar un usuario

[ctx: button]
en: Add a manager
es_AR: Agregar administrador

[ctx: button]
en: Add a delegatee
es_AR: Agregar un delegado

[ctx: button]
en: Remove a user
es_AR: Eliminar usuario

en: Attribute of the user containing its groups
es_AR: Atributo del usuario indicando sus grupos

en: Attribute value
es_AR: Valor del atributo

en: Manager
es_AR: Administrador

en: Delegatee
es_AR: Delegado

en: Associate to a group
es_AR: Asociar a un grupo

en: Dynamic
es_AR: Dinámico

en: Add a user
es_AR: Agregar un usuario

en: Criterion | Criteria
es_AR[0]: Criterio
es_AR[1]: Criterios

en: D=Dynamic
es_AR: D=Dinámico

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of days, %3$d number of hours, %4$d number of minutes, %5$d number of seconds
en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes %5$d seconds
es_AR: %1$s%2$d días %3$d horas %4$d minutos %5$d segundos

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of days, %3$d number of hours, %4$d number of minutes
en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes
es_AR: %1$s%2$d días %3$d horas %4$d minutos

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of hours, %3$d number of minutes, %4$d number of seconds
en: %1$s%2$d hours %3$d minutes %4$d seconds
es_AR: %1$s%2$d horas %3$d minutos %4$d segundos

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of hours, %3$d number of minutes
en: %1$s%2$d hours %3$d minutes
es_AR: %1$s%2$d horas %3$d minutos

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of minutes,  %3$d number of seconds
en: %1$s%2$d minutes %3$d seconds
es_AR: %1$s%2$d minutos %3$d segundos

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of minutes
en: %1$s%2$d minute | %1$s%2$d minutes
es_AR[0]: %1$s%2$d minuto
es_AR[1]: %1$s%2$d minutos

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of seconds
en: %1$s%2$s second | %1$s%2$s seconds
es_AR[0]: %1$s%2$s segundo
es_AR[1]: %1$s%2$s segundos

en: Item not found
es_AR: No se encuentra el Elemento

en: You don't have permission to perform this action.
es_AR: No tiene permiso para realizar esta acción.

en: Progress
es_AR: Progresión

en: My settings
es_AR: Mis preferencias

en: Logout
es_AR: Desconexión

en: Load a bookmark
es_AR: Abrir marcador

en: ^Top^
es_AR: ^Arriba^

en: You will find it on the GLPI-PROJECT.org site.
es_AR: Podrá buscar en el sitio de GLPI-PROJECT.

en: A new version is available: %s.
es_AR: Existe una nueva versión: %s.

en: Create a ticket
es_AR: Crear un servicio

en: Ticket followup
es_AR: Seguimiento de servicios

en: Ticket waiting for your approval
es_AR: Incidente esperando su aprobación

en: Check all
es_AR: Marcar todo

en: Uncheck all
es_AR: Desmarcar todo

en: Check all as
es_AR: Controlar todos como

en: Selection too large, massive action disabled.
es_AR: Selección muy larga, acción masiva deshabilitada.

en: To increase the limit: change max_input_vars or suhosin.post.max_vars in php configuration.
es_AR: Para incrementar el límite: cambiar max_input_vars o suhosin.post.max_vars en la configuración de php.

en: Now
es_AR: Ahora

en: Today
es_AR: Hoy

en: Specify a date
es_AR: Fecha específica

en: - %d hour | - %d hours
es_AR[0]: - %d hora
es_AR[1]: - %d horas

en: - %d day | - %d days
es_AR[0]: - %d día
es_AR[1]: - %d días

en: last Sunday
es_AR: Último Domingo

en: last Monday
es_AR: Último Lunes

en: last Tuesday
es_AR: Último Martes

en: last Wednesday
es_AR: Último Miércoles

en: last Thursday
es_AR: Último Jueves

en: last Friday
es_AR: Último Viernes

en: last Saturday
es_AR: Último Sábado

en: - %d week | - %d weeks
es_AR[0]: - %d semana
es_AR[1]: - %d semanas

en: Beginning of the month
es_AR: Inicio de mes

en: - %d month | - %d months
es_AR[0]: - %d mes
es_AR[1]: - %d meses

en: Beginning of the year
es_AR: Principio del año

en: - %d year | - %d years
es_AR[0]: - %d año
es_AR[1]: - %d años

en: + %d hour | + %d hours
es_AR[0]: + %d hora
es_AR[1]: + %d horas

en: + %d day | + %d days
es_AR[0]: + %d día
es_AR[1]: + %d días

en: + %d week | + %d weeks
es_AR[0]: + %d semana
es_AR[1]: + %d semanas

en: + %d month | + %d months
es_AR[0]: + %d mes
es_AR[1]: + %d meses

en: + %d year | + %d years
es_AR[0]: + %d año
es_AR[1]: + %d años

[ctx: button]
en: Drag and drop or paste image
es_AR: Arrastrar y soltar o pegar imágen

en: Item is too large
es_AR: El ítem es demasiado grande

note: TRANS: %1$d, %2$d, %3$d are page numbers
en: From %1$d to %2$d on %3$d
es_AR: Desde %1$d a %2$d en %3$d

en: Empty array
es_AR: Matriz vacía

en: Display (number of items)
es_AR: Mostrar (número de ítems)

note: TRANS %1$d %2$d are numbers (displayed, total)
en: %1$d on %2$d
es_AR: %1$d en %2$d

en: Drag and drop your file here, or
es_AR: Arrastre y coloque su archivo aquí, o

[ctx: button]
en: Paste image
es_AR: Pegar imágen

en: Upload successful
es_AR: Subida exitosa

en: Check/uncheck all
es_AR: Marcar/desmarcar todo

en: Select/unselect all
es_AR: Seleccionar/deseleccionar todo

en: Purchase date incompatible with the associated budget. %1$s not in budget period: %2$s / %3$s
es_AR: Fecha de compra incompatible con el presupuesto asociado. %1$s no figura en el período del presupuesto %2$s / %3$s

en: Send alarms on financial and administrative information
es_AR: Enviar alarmas de información administrativa y financiera

note: TRANS: %1$s is the warranty end date and %2$s the name of the item
en: Item reaching the end of warranty on %1$s: %2$s
es_AR: Ítem alcanzando el fin de la garantía el %1$s: %2$s

en: No item reaching the end of warranty.
es_AR: No hay ítems alcanzando el fin de la garantía.

en: send infocom alert failed
es_AR: Falló el envío de alerta infocom

en: Linear
es_AR: Lineal

en: Decreasing
es_AR: Reducido

[ctx: button]
en: Show
es_AR: Ver

en: Requested item not found
es_AR: No se halló el elemento solicitado

en: For this type of item, the financial and administrative information are only a model for the items which you should add.
es_AR: Para este tipo de ítem, la información administrativa y financiera son sólo un modelo para los ítems que usted debería agregar

en: Order number
es_AR: Número de pedido

en: Immobilization number
es_AR: Número de inhibición

en: Invoice number
es_AR: Número de factura

en: Delivery form
es_AR: Remito de entrega

en: Date of last physical inventory
es_AR: Fecha del último inventario físico

en: Warranty extension value
es_AR: Valor extensión garantía

en: Amortization type
es_AR: Tipo de amortización

en: Amortization duration
es_AR: Duración de amortización

en: Amortization coefficient
es_AR: Coeficiente de amortización

en: TCO (value + tracking cost)
es_AR: TCO (valor + monto de servicios)

en: Monthly TCO
es_AR: TCO mensual

en: Warranty information
es_AR: Datos de garantía

en: Warranty duration
es_AR: Duración de la garantía

en: Lifelong
es_AR: Tiene vida

en: Valid to %s
es_AR: Valido al %s

en: Comments on financial and administrative information
es_AR: Comentarios sobre informaciín administrativa y financiera

en: IP address | IP addresses
es_AR[0]: Dirección IP
es_AR[1]: Direcciones IP

en: Invalid IP address
es_AR: Dirección IP no válida

en: Order by item type
es_AR: Ordenar por tipo de ítem

en: Other kind of items
es_AR: Ordenar por clase de ítem

en: No IP address found
es_AR: No se encontró dirección IP

en: Subnet mask | Subnet masks
es_AR[0]: Máscara de subred
es_AR[1]: Máscaras de subred

en: IP version
es_AR: Versión IP

en: Gateway
es_AR: Puerta de enlace

en: Addressable network
es_AR: Red direccionable

en: Set the network using notation address/mask
es_AR: Configurar la red utilizando dirección/máscara

en: An addressable network is a network defined on an equipment
es_AR: Una red direccionable es una red definida en un equipo

en: Invalid network address
es_AR: Dirección de red no válida

en: Invalid input format for the network
es_AR: Formato de entrada no válido para la red

en: Invalid subnet mask
es_AR: Máscara de subred no válida

en: Network already defined in visible entities
es_AR: Red ya definida en entidades visibles

en: Invalid gateway address
es_AR: Puerta de enlace no válida

en: Associate a VLAN
es_AR: Asociar una VLAN

en: Capacity
es_AR: Capacidad

en: Cores
es_AR: Nucleos

en: Threads
es_AR: Hilos

note: TRANS: %s is the type of the component
en: Item - %s link
es_AR: elemento - %s vinculado

en: Position of the device on its bus
es_AR: Posición del dispositivo en su bus

en: Type of component
es_AR: Tipo de componente

en: Specificities
es_AR: Especificaciones

en: Add a new component
es_AR: Agregar un nuevo componente

en: Dissociated devices
es_AR: Dispositivos disociados

note: TRANS : %1$s is the type of the device %2$s is the type of the item %3$s is the name of the item (used for headings of a list),
en: %1$s of %2$s: %3$s
es_AR: %1$s de %2$s: %3$s

en: View | Views
es_AR[0]: Vista
es_AR[1]: Vistas

en: Or complete search
es_AR: O búsqueda completa

en: My devices
es_AR: Mis materiales

en: Devices own by my groups
es_AR: Dispositivos de mis grupos

en: Connected devices
es_AR: Periféricos conectados

en: version
es_AR: versión

en: Installed software
es_AR: Software instalado

en: Associated item type | Associated item types
es_AR[0]: Tipo de elemento asociado
es_AR[1]: Tipos de elementos asociados

en: Visible in the simplified interface
es_AR: Visible en la interfaz simplificada

en: Visible for an incident
es_AR: Visible para un incidente

en: Visible for a request
es_AR: Visible para una solicitud

en: Visible for a problem
es_AR: Visible para un problema

en: Visible for a change
es_AR: Visible para un cambio

en: Template for a request
es_AR: Plantilla para una solicitud

en: Template for an incident
es_AR: Plantilla para un incidente

[ctx: quantity]
en: Number of problems
es_AR: Número de problemas

[ctx: quantity]
en: Number of changes
es_AR: Número de cambios

en: Incident
es_AR: Incidente

en: Request
es_AR: Solicitud

[ctx: button]
en: Browse
es_AR: Examinar

[ctx: button]
en: Manage
es_AR: Gestionar

en: Target | Targets
es_AR[0]: objetivo
es_AR[1]: objetivos

en: Edit
es_AR: Editar

en: Category name
es_AR: Nombre de la categoría

en: Put this item in the FAQ
es_AR: Guardar este ítem en el FAQ

en: This item is part of the FAQ
es_AR: Este ítem es parte del FAQ

en: This item is not part of the FAQ
es_AR: Este ítem no es parte del FAQ

en: %d view | %d views
es_AR[0]: %d vista
es_AR[1]: %d vistas

en: Visible since
es_AR: Visible desde

en: Visible until
es_AR: Visible hasta

en: Subject
es_AR: Asunto

en: Unpublished
es_AR: No publicado

en: My unpublished articles
es_AR: Mis artículos sin publicar

en: All my articles
es_AR: Todos mis artículos

en: All unpublished articles
es_AR: Todos los artículos no publicados

en: Use as a solution
es_AR: Usar como solución

en: Recent entries
es_AR: Asuntos más recientes

en: Last updated entries
es_AR: Últimas modificaciones

en: Most popular questions
es_AR: Asuntos más populares

en: FAQ item
es_AR: Ítem de FAQ

en: Visibility start date
es_AR: Fecha de inicio de visibilidad

en: Visibility end date
es_AR: Fecha de fin de visibilidad

en: Add a target
es_AR: Agregar objetivo

en: Caution! You are not the author of this element. Delete targets can result in loss of access to that element.
es_AR: Cuidado! Usted no es el autor de este elemento. Eliminar objetivos puede resutlar en pérdida de acceso al elemento.

en: Recipient | Recipients
es_AR[0]: Destinatario
es_AR[1]: Destinatarios

en: Profile | Profiles
es_AR[0]: Perfil
es_AR[1]: Perfiles

en: Knowledge base administration
es_AR: Administración de la base de datos de conocimientos

en: Publish in the FAQ
es_AR: Publicar en FAQ

en: Read the FAQ
es_AR: Leer la FAQ

en: External link | External links
es_AR[0]: Enlace externo
es_AR[1]: Enlaces externos

en: Link | Links
es_AR[0]: Vínculo
es_AR[1]: Vínculos

en: Link or filename
es_AR: Enlace o nombre de archivo

en: Open in a new window
es_AR: Abrir en nueva ventana

en: File content
es_AR: Contenido del archivo

en: No link defined
es_AR: No hay enlaces definidos

en: Add an item type
es_AR: Agregar un tipo de ítem

en: Building number
es_AR: Número de edificio

en: Room number
es_AR: Número de habitación

en: Longitude
es_AR: Longitud

en: Latitude
es_AR: Latitud

en: Altitude
es_AR: Altitud

en: Location comments
es_AR: Comentarios

en: Lock | Locks
es_AR[0]: Bloqueo
es_AR[1]: Bloqueos

en: Locked items
es_AR: Ítems bloqueados

[ctx: button]
en: Unlock
es_AR: Desbloquear

en: No locked item
es_AR: Sin ítems bloqueados

en: Unlock components
es_AR: Desbloquear componentes

en: Network port | Network ports
es_AR[0]: Puerto de red
es_AR[1]: Puertos de red

en: Select the type of the item that must be unlock
es_AR: Seleccionar el tipo de componente que será bloqueado

en: Historical
es_AR: Histórico

en: No historical
es_AR: No hay histórico

[ctx: name]
note: TRANS: a noun, modification, change
en: Update
es_AR: Actualizar

en: Add the item
es_AR: Agregar el ítem

en: Delete the item
es_AR: Eliminar el ítem

en: Lock the item
es_AR: Bloquear el ítem

en: Unlock the item
es_AR: Desbloquear el ítem

en: Restore the item
es_AR: Restaurar el ítem

en: Add the component
es_AR: Agregar el componente

note: TRANS: %1$s is the old_value, %2$s is the new_value
en: Change the component %1$s: %2$s
es_AR: Cambiar el componente %1$s: %2$s

note: TRANS: %1$s is the update date, %2$s is the last updater name
en: %1$s by %2$s
es_AR: %1$s por %2$s

en: Delete the component
es_AR: Eliminar un componente

en: Lock the component
es_AR: Bloquear el componente

en: Unlock the component
es_AR: Desbloquear el componente

en: Install the software
es_AR: Instalar el software

en: Uninstall the software
es_AR: Desinstalar el software

en: Disconnect the item
es_AR: Desconectar

en: Connect the item
es_AR: Conectar

en: Add a link with an item
es_AR: Agregar un vínculo con un ítem

en: Delete a link with an item
es_AR: Eliminar un vínculo con un ítem

en: Lock a link with an item
es_AR: Bloquear un vínculo con un ítem

en: Unlock a link with an item
es_AR: Desbloquear un vínculo con un ítem

en: Update an item
es_AR: Actualizar elemento

en: Delete an item
es_AR: Eliminar elemento

en: Lock an item
es_AR: Bloquear un ítem

en: Unlock an item
es_AR: Desbloquear un ítem

en: Update of the field
es_AR: Actualización del campo

en: Change %1$s by %2$s
es_AR: Cambiar %1$s por %2$s

en: mbstring extension not found. Warning with charsets used.
es_AR: Extensión mbstring no encontrada. Advertencia con charsets utilizados.

en: Email address
es_AR: Dirección de correo

en: Connection errors
es_AR: Errores de conexión

en: Use Kerberos authentication
es_AR: Usar autenticación Kerberos

en: Accepted mail archive folder (optional)
es_AR: Archivo de correo aceptado (opcional)

en: Refused mail archive folder (optional)
es_AR: Archivo de correo rechazado (opcional)

en: Maximum size of each file imported by the mails receiver
es_AR: Tamaño máximo para cada archivo importado por el receptor de correos

en: Use mail date, instead of collect one
es_AR: Usar fecha de correo, en vez de recoger una

[ctx: button]
en: Get email tickets now
es_AR: Recuperar ahora

en: Email %s not found. Impossible import.
es_AR: Email %s no encontrado. Imposible importar.

note: TRANS: %1$d, %2$d, %3$d, %4$d and %5$d are number of messages
en: Number of messages: available=%1$d, retrieved=%2$d, refused=%3$d, errors=%4$d, blacklisted=%5$d
es_AR: Número de mensajes: disponibles=%1$d, recuperados=%2$d, rechazados=%3$d, errores=%4$d, blacklisted=%5$d

en: Could not connect to mailgate server
es_AR: No se pudo conectar con el servidor

note: TRANS: %s is the ID of the mailgate
en: Could not find mailgate %d
es_AR: No se pudo conectar con el servidor %d

note: TRANS: %s is a directory
en: %s is not writable
es_AR: %s no tiene permisos de escritura

en: Too large attached file
es_AR: El archivo adjunto es demasiado grande

en: Invalid attached file
es_AR: El archivo adjunto no es válido

note: TRANS: %1$s is the name of the folder, %2$s is the name of the receiver
en: Invalid configuration for %1$s folder in receiver %2$s
es_AR: Configuración incorrecta para el directorio %1$s en receptor %2$s

en: Retrieve email (Mails receivers)
es_AR: Recuperar correo (receptores de correo)

en: Number of emails to retrieve
es_AR: Cantidad de correos a recuperar

en: Send alarms on receiver errors
es_AR: Enviar alarma al recibir error

en: Your email could not be processed.
    If the problem persists, contact the administrator
es_AR: Su correo no pudo ser procesado.
    SI el problema persiste, contacte al administrador.

en: List of not imported emails
es_AR: Lista de direcciones de correo electrónico no importadas.

en: Receivers in error: %s
es_AR: Receptores en error: %s

en: No import
es_AR: No importar

en: No action available
es_AR: Ninguna acción disponible

en: Implementation error !
es_AR: ¡ Error en implementación !

en: No selected items
es_AR: No hay elementos seleccionados

en: Invalid process
es_AR: Proceso incorrecto

en: Select the type of the item on which applying this action
es_AR: Seleccione el tipo de ítem al cual aplicar esta acción

[ctx: button]
en: Add to transfer list
es_AR: Agregar a lista de transferencia

[ctx: button]
en: Delete permanently but keep devices
es_AR: Eliminar permanentemente sin eliminar los dispositivos

[ctx: button]
en: Delete permanently and remove devices
es_AR: Eliminar permanentemente y remover los dispositivos

[ctx: button]
en: Delete permanently even if linked items
es_AR: Eliminar permanentemente aunque existan enlaces a otros ítems

en: Select the common field that you want to update
es_AR: Seleccione el campo común que quiere actualizar

en: Select the field that you want to update
es_AR: Seleccione el campo que quiere actualizar

en: or
es_AR: o

en: You can't delete that item by massive actions, because it has sub-items
es_AR: No puede eliminar este elemento porque posee sub-elementos

en: but you can do it by the form of the item
es_AR: pero puede hacerlo a través del formulario del ítem

en: You can't delete that item, because it is used for one or more items
es_AR: No puede eliminar ese ítem ya que se encuentra en uso por uno o más ítem

en: default_value must be 0 or 1
es_AR: valor_por_defecto debe ser 0 o 1

en: default_value must be numeric
es_AR: valor_por_defecto debe ser numérico

note: TRANS: %s is 'Clean DB : rename tables' TRANS: %s is the table or item implied
en: Change of the database layout - %s
es_AR: Cambio de la disposición de la base de datos - %s

en: Task completed.
es_AR: Tarea completa.

en: Automatically generated by GLPI %s
es_AR: Generado automáticamente por GLPI %s

note: TRANS: %s is the table or item to migrate TRANS: %s is 'Clean reservation entity link'
en: Data migration - %s
es_AR: Migración de datos - %s

en: Management type
es_AR: Tipo de gestión

en: Microphone
es_AR: Micrófono

en: Speakers
es_AR: Parlantes

en: %1$s adds several netpoints
es_AR: %1$s agrega varios puertos de red

en: Network outlets for %s
es_AR: Bocas de red de %s

en: Network alias | Network aliases
es_AR[0]: Alias de red
es_AR[1]: Alias de red

en: Add a network alias
es_AR: Agregar un alias de red

en: Computer's name
es_AR: Nombre de Computadora

en: The MAC address and the IP of the equipment are included in an aggregated network port
es_AR: La dirección MAC e IP del equipo están incluídas en un puerto de red agregado

en: IP network is not included in the database. However, you can see current available networks.
es_AR: La subred no está incluida en la base de datos. Sin embargo, Usted puede ver las redes actualmente disponibles

en: Several network names available! Go to the tab 'Network Name' to manage them.
es_AR: Varios nombres de red disponibles! Vaya a la solapa 'Nombre de Red' para manejarlas.

en: Add a network name
es_AR: Agregar un nombre de red

en: Not associated
es_AR: No asociado

en: Create a new network name
es_AR: Crear un nuevo nombre de red

en: No network name found
es_AR: No se encontraron nombres de red

en: Aggregation port
es_AR: Puerto de Agregación

en: Origin port
es_AR: Puerto origen

en: Alias port
es_AR: Puerto alias

en: Global displays
es_AR: Pantallas globales

en: Internet information
es_AR: Información de internet

en: Common options
es_AR: Opciones comunes

en: Network port type to be added
es_AR: Tipo de puerto de red a agregar

en: Add several ports
es_AR: Agregar varios puertos

en: Network ports waiting for manual migration
es_AR: Puertos de red esperando migración manual

en: No network port found
es_AR: No se encontró puerto de red

en: Port number | Ports number
es_AR[0]: Número de puerto
es_AR[1]: Número de puertos

en: Network port type
es_AR: Tipo de puerto de red

en: Dissociate a VLAN
es_AR: Desasociar una VLAN

en: Connection by dial line - Dialup Port
es_AR: Conexión por línea telefónica - Puerto Dialup

en: Connected to
es_AR: Conectado a

en: Ethernet port
es_AR: Puerto ethernet

en: Ethernet port type
es_AR: Tipo de puerto Ethernet

en: Ethernet port speed
es_AR: Velocidad de puerto Ethernet

en: Twisted pair (RJ-45)
es_AR: Par Trenzado (RJ-45)

en: Multimode fiber
es_AR: Fibra multi-modo

en: Single mode fiber
es_AR: Fibra mono-modo

en: No options available for this port type.
es_AR: No hay opciones disponibles para este tipo de puerto.

en: Virtual ports
es_AR: Puertos virtuales

en: Opposite link
es_AR: Enlace opuesto

en: Local network port
es_AR: Puerto de red local

en: this port
es_AR: este puerto

en: No network card available
es_AR: No hay tarjeta de red disponible

en: Equipment without network card
es_AR: Equipamiento sin tarjeta de red

en: item not linked to an object
es_AR: item no enlazado a un objeto

note: TRANS: %1$s and %2$s are links
en: %1$s on %2$s
es_AR: %1$s en %2$s

en: Without name
es_AR: Sin nombre

en: Not connected.
es_AR: No conectado

en: Local loop port
es_AR: Puerto de loop local

en: Network port migration
es_AR: Migración de puerto de red

en: Undefined interface
es_AR: Interfaz no definida

en: Invalid network (already defined or with invalid addresses)
es_AR: Red no válida (ya definida o con dirección no válida)

en: Gateway not include inside the network
es_AR: Puerta de enlace no incluida dentro de la red

en: Transform this network port to
es_AR: Transformar este puerto de red a

en: Network port information conflicting with %s
es_AR: Información de puerto de red en conflicto con %s

en: Invalid address or netmask
es_AR: Dirección o máscara de red no válidos

en: No conflicting network
es_AR: Sin red en conflicto

en: you may have to add a network
es_AR: Usted debería agregar una red

en: Append a correct gateway to the network %s
es_AR: Agregar la puerta de enlace correcta a la red %s

en: Unknown network
es_AR: Red desconocida

en: Add a network
es_AR: Agregar una red

en: Add a correct IP to the network port
es_AR: Agregar una IP válida al puerto de red

en: Unknown network port
es_AR: Puerto de red desconocido

en: I don't understand why this migration error is not deleted.
es_AR: No entiendo por qué este error de migración no es borrado

en: You can delete this migration error
es_AR: Puede borrar este error de migración

en: At all events
es_AR: En todos los eventos

en: Original network port information
es_AR: Información de puerto de red origen

en: Network address
es_AR: Dirección de red

en: Unknown interface
es_AR: Interfaz desconocida

en: Tagged
es_AR: Etiquetado

en: Wifi port
es_AR: Puertos Wifi

en: Wifi mode
es_AR: Modo Wifi

en: Wifi protocol version
es_AR: Versión del protocolo Wifi

note: TRANS: Always plural
en: Note | Notes
es_AR[0]: Nota
es_AR[1]: Notas

en: Creation date
es_AR: Fecha de creación

en: Last updater
es_AR: Última actualizador

en: Last update by %1$s on %2$s
es_AR: Ultima actualización por %1$s el %2$s

en: Create by %1$s on %2$s
es_AR: Creado por %1$s el %2$s

en: Notification method
es_AR: Método de notificación

en: Event | Events
es_AR[0]: Evento
es_AR[1]: Eventos

en: Mail test
es_AR: Prueba de COrreo

en: This is a test email.
es_AR: Este es un mensaje de prueba

en: Failed to send test email to administrator
es_AR: Falla al enviar el mensaje al administración

en: Test email sent to administrator
es_AR: Correo electrónico enviado al administrador

en: Error inserting email to queue
es_AR: Error al insertar correo en la cola

en: An email to %s was added to queue
es_AR: Un correo para %s fue añadido a la cola

en: Response name (if needed)
es_AR: Nombre de respuesta (si es necesario)

en: Add documents into ticket notifications
es_AR: Agregar documentos en notificación de incidente

en: The PHP mail function is unknown or is not activated on your system.
es_AR: La función de correo PHP es desconocida o no está activada en su sistema.

en: The use of a SMTP is needed.
es_AR: Es imprescindible utilizar un servidor SMTP.

en: Way of sending emails
es_AR: Modo de envío de correos

en: SMTP host
es_AR: Servidor de SMTP

en: SMTP login (optional)
es_AR: Login SMTP (opcional)

en: SMTP password (optional)
es_AR: Contraseña SMTP (opcional)

en: Send a test email to the administrator
es_AR: Mandar un mensaje de prueba al administrador

en: Cartridges alarm
es_AR: Alerta de cartuchos

en: Remaining
es_AR: Restante

en: New change
es_AR: Nuevo cambio

en: Update of a change
es_AR: Cambio actualizado

en: Change solved
es_AR: Cambio resuelto

en: Validation request
es_AR: Validar solicitud

en: Validation request answer
es_AR: Pregunta para validar solicitud

en: New task
es_AR: Nueva tarea

en: Update of a task
es_AR: Actualiza una tarea

en: Deletion of a task
es_AR: Elimina una tarea

en: Closure of a change
es_AR: Cambio cerrado

en: Deleting a change
es_AR: Cambio borrado

note: TRANS: %s is the user name
en: An approval request has been submitted by %s
es_AR: %s ingresó un pedido de aprobación

note: TRANS: %s is the user name
en: An answer to an an approval request was produced by %s
es_AR: %s creó una respuesta a un requerimiento de validación

en: Validation | Validations
es_AR[0]: Convalidación
es_AR[1]: Convalidaciones

en: Decision-maker
es_AR: Gestor

en: A validation request has been submitted
es_AR: Se ha ingresado una solicitud de validación

en: An answer to a validation request was produced
es_AR: Se produjo una respuesta a una solicitud de validación

en: Problem | Problems
es_AR[0]: Problema
es_AR[1]: Problemas

en: Manager of group
es_AR: Gerente de grupo

en: Group except manager users
es_AR: Grupo sin supervisor

en: Administrator
es_AR: Administrador

en: Entity administrator
es_AR: Administrador de entidad

en: Former technician in charge of the ticket
es_AR: Técnico anteriormente responsable del servicio

en: Manager of the group in charge of the ticket
es_AR: Administrador del grupo responsable del servicio

en: Group in charge of the ticket except manager users
es_AR: Grupo encargado de la incidencia sin supervisor

en: Requester group manager
es_AR: Supervisor de grupos de solicitantes

en: Requester group except manager users
es_AR: Grupos de solicitantes sin supervisor

en: Technician in charge of the ticket
es_AR: Técnico responsable del servicio

en: Hardware user
es_AR: Usuario de hardware

en: Watcher group manager
es_AR: Supervisor del grupo de de observadores

en: Watcher group except manager users
es_AR: Grupo de observadores sin supervisor

en: Technician in charge of the task
es_AR: Técnico responsable de la tarea

en: Task author
es_AR: Autor de la tarea

en: Followup author
es_AR: Autor del seguimiento

en: Requester ID
es_AR: ID del solicitante

en: Requester location
es_AR: Ubicación del solicitante

en: Assigned to technicians
es_AR: Asignado a técnicos

en: Assigned to groups
es_AR: Asignado a grupos

en: Number of unresolved items
es_AR: Número de elementos no resueltos

en: Number of costs
es_AR: Número de costos

en: No defined category
es_AR: No hay categoría asignada

en: Web link to approval the solution
es_AR: Vínculo web a la aprobación de la solución

en: Download URL
es_AR: Bajar URL

en: Status value in database
es_AR: Valor de estado en Base de datos

en: Consumables alarm
es_AR: Alerta de insumos

en: End of contract
es_AR: Fin del contrato

en: Periodicity notice
es_AR: Periodicidad del aviso

en: Contracts alarm
es_AR: Alerta de contratos

en: Contract expired since the
es_AR: Contrato expirado desde el

en: Contract with notice since the
es_AR: Contrato con preaviso desde el

en: Contract reached the end of a period since the
es_AR: El contrato llegó al final del período desde el

en: Contract with notice for the current period since the
es_AR: Contrato con preaviso desde el

en: The following automatic actions are in error. They require intervention.
es_AR: Error en acciones automáticas del seguimiento. Requiere intervención.

en: Desynchronization MySQL replica
es_AR: De-sincronización de réplica MySQL

en: Can't connect to the database.
es_AR: Imposible conectarse a la base de datos.

en: Slave database out of sync!
es_AR: ¡Base de datos secundaria fuera de sincronismo!

en: The slave database is desynchronized. The difference is of:
es_AR: La base de datos secundaria esta desincronizada. La diferencia es de:

en: Alert on duplicate record
es_AR: Alerta en registro duplicado

en: Update the item
es_AR: Actualizar elemento

en: Item successfully added but duplicate record on
es_AR: Elemento agregado con éxito, pero registro duplicado en

en: Doer
es_AR: Realizador

en: Intended action
es_AR: Acción prevista

en: Expiration date
es_AR: Fecha de expiración

en: Receiver errors
es_AR: Errores del receptor

en: Planning recall
es_AR: Planificación de retiro

en: New problem
es_AR: Nuevo problema

en: Update of a problem
es_AR: Actualización del problema

en: Problem solved
es_AR: Problema resuelto

en: Closure of a problem
es_AR: Cierre del problema

en: Deleting a problem
es_AR: Eliminando un problema

en: Causes
es_AR: Causas

en: Symptoms
es_AR: Síntomas

en: New project
es_AR: Nuevo proyecto

en: Update of a project
es_AR: Actualización de proyecto

en: Deletion of a project
es_AR: Eliminación de proyecto

en: Manager group
es_AR: Administrar grupo

en: Manager of manager group
es_AR: Administrador de grupo de administradores

en: Manager group except manager users
es_AR: Grupo de administradores sin supervisor

en: User of project team
es_AR: Usuario de quipo de proyecto

en: Group of project team
es_AR: Grupo de quipo de proyecto

en: Manager of group of project team
es_AR: Administrador de quipo de proyecto

en: Group of project team except manager users
es_AR: Grupo de equipo de proyecto sin supervisor

en: Contact of project team
es_AR: Contacto de quipo de proyecto

en: Supplier of project team
es_AR: Proveedor de quipo de proyecto

en: Code
es_AR: Código

en: Planned start date
es_AR: Fecha de inicio planeada

en: Planned end date
es_AR: Fecha de finalización planificada

en: Real start date
es_AR: Fecha de inicio real

en: Real end date
es_AR: Fecha real de finalización

en: Percent done
es_AR: Porcentaje finalizado

en: Planned duration
es_AR: Duración planeada

en: Effective duration
es_AR: Duración efectiva

[ctx: quantity]
en: Number of team members
es_AR: Miembros del equipo

en: Team member | Team members
es_AR[0]: Miembro del equipo
es_AR[1]: Miembros del equipo

en: Project team | Project teams
es_AR[0]: Equipo de proyecto
es_AR[1]: Equipos de proyectos

en: New project task
es_AR: Nueva tarea de proyecto

en: Update of a project task
es_AR: Actualizacion de tarea de proyecto

en: Deletion of a project task
es_AR: Eliminación de tarea de proyecto

en: Project team user
es_AR: Usuario del equipo de proyecto

en: Project team group
es_AR: Grupo del equipo de proyecto

en: Project | Projects
es_AR[0]: Proyecto
es_AR[1]: Proyectos

en: Tickets duration
es_AR: Duración de tickets

en: New reservation
es_AR: Nueva reserva

en: Update of a reservation
es_AR: Actualiza reserva

en: Deletion of a reservation
es_AR: Elimina reserva

en: Reservation expired
es_AR: Reserva expirada

en: To answer by email, write above this line
es_AR: Para responder por correo electrónico, escribir encima de esta línea

en: To answer by email, write under this line
es_AR: Para responder por correo electrónico, escribir bajo esta línea

en: Update of a ticket
es_AR: Actualización de servicio

en: Ticket solved
es_AR: Incidente resuelto

en: Solution rejected
es_AR: Solución rechazada

en: New followup
es_AR: Nuevo seguimiento para este servicio

en: Update of a followup
es_AR: Actualizar seguimiento

en: Deletion of a followup
es_AR: Eliminación de seguimientos

en: Closing of the ticket
es_AR: Cerrar el incidente

en: Deletion of a ticket
es_AR: Eliminar lncidencia

en: Not solved tickets
es_AR: incidentes no cerrados

en: Automatic reminders of SLAs
es_AR: Recordatorios automáticos de SLAs

en: Satisfaction survey answer
es_AR: Respuesta a encuesta de satisfacción

note: TRANS: %s is the number of days before auto closing
en: Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s day | Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s days
es_AR[0]: Sin una respuesta, el incidente será cerrado automáticamente después de %s días
es_AR[1]: Sin una respuesta, el incidente será cerrado automáticamente después de %s días

[ctx: quantity]
en: Number of followups
es_AR: Número de seguimientos

[ctx: quantity]
en: Number of linked tickets
es_AR: Número de servicios vinculados

en: Solution rejection comment
es_AR: Comentario de solución rechazada

en: Solution rejection date
es_AR: Fecha de rechazo de solución

en: Creation date of the satisfaction survey
es_AR: Fecha de creación de la encuesta de satisfacción

en: Response date to the satisfaction survey
es_AR: Fecha de respuesta a la encuesta de satisfacción

en: Comments to the satisfaction survey
es_AR: Comentario a la encuesta de satisfacción

en: Survey type
es_AR: Tipo de encuesta

en: Invitation to fill out the survey
es_AR: Invitación a completar la encuesta

en: Followup | Followups
es_AR[0]: Seguimiento
es_AR[1]: Seguimientos

en: Linked ticket | Linked tickets
es_AR[0]: Servicio vinculado
es_AR[1]: Servicios vinculados

en: Token
es_AR: Detalle

en: You have been made a request to reset your account password.
es_AR: Se ha hecho un requerimiento de reinicialización de su contraseña de cuenta

en: Just follow this link (you have one day):
es_AR: Solo siga este vínculo (tiene un día):

en: Template translation | Template translations
es_AR[0]: Traducción de plantilla
es_AR[1]: Traducciones de plantilla

en: Show list of available tags
es_AR: Mostrar lista de etiquetas disponibles

en: Email text body
es_AR: Cuerpo del correo en formato solo texto

en: (leave the field empty for a generation from HTML)
es_AR: (deje este campo vacía para la generación desde HTML)

en: Email HTML body
es_AR: Cuerpo de correo en formato HTML

en: Default translation
es_AR: Traducción por defecto

en: Label
es_AR: Etiqueta

en: Possible values
es_AR: Valores posibles

en: List of values
es_AR: Lista de valores

en: Single value
es_AR: Valor único

en: Preview
es_AR: Vista previa

en: Refused email | Refused emails
es_AR[0]: Correo rechazado
es_AR[1]: Correos rechazados

en: Delete emails
es_AR: Eliminar correos

en: From email header
es_AR: Cabecera de correo "Desde"

en: To email header
es_AR: Cabecera de correo "A"

en: Subject email header
es_AR: Cabecera de correo "Asunto"

en: Mails receiver
es_AR: Receptor de correos

en: Message-ID email header
es_AR: Cabecera de correo "Message-ID"

en: Reason of rejection
es_AR: Razones del rechazo

en: Unable to affect the email to an entity
es_AR: Imposible asignar el correo a una entidad

en: Email not found. Impossible import
es_AR: Correo electrónico no encontrado. No es posible reportar

en: Brand
es_AR: Fabricante

[ctx: quantity]
en: Number of lines
es_AR: Cantidad de líneas

en: Flags
es_AR: Opciones

en: Headset
es_AR: Casco

en: Speaker
es_AR: Parlante

en: The user is busy at the selected timeframe.
es_AR: El usuario está ocupado en el horario seleccionado

en: Week
es_AR: Semana

en: Month
es_AR: mes

en: Download the planning in Ical format
es_AR: Descargar la planificación en formato Ical

en: webcal:// synchronization
es_AR: Sincronización Webcal://

en: Caption
es_AR: Subtítulo

en: Available
es_AR: Disponible

en: Unavailable
es_AR: No disponible

en: Your planning
es_AR: Su planificación

note: TRANS: %1$s is the ticket, %2$s is the title
en: Ticket #%1$s %2$s
es_AR: Servicio #%1$s %2$s

en: See personnal planning
es_AR: Ver planificación personal

en: See schedule of people in my groups
es_AR: Ver el calendio de las personas en mi grupo

en: See all plannings
es_AR: Ver todas las planificaciones

en: Planning reminder | Planning reminders
es_AR[0]: Recordatorio de planificación
es_AR[1]: Recordatorios de planificación

en: %d week | %d weeks
es_AR[0]: %d semana
es_AR[1]: %d semanas

en: Send planning recalls
es_AR: Enviar recordatorios de planificación

en: Plugins list
es_AR: Lista de plugins

en: Author | Authors
es_AR[0]: Autor
es_AR[1]: Autores

en: CSRF compliant
es_AR: CSRF compatible

[ctx: plugin]
en: Enabled
es_AR: Activo

[ctx: plugin]
en: Not installed
es_AR: No instalado

en: To update
es_AR: A actualizar

[ctx: plugin]
en: Installed / not configured
es_AR: Instalado / No configurado

[ctx: plugin]
en: Installed / not activated
es_AR: Instalado / No activado

en: Error / to clean
es_AR: Error / Para limpiar

[ctx: button]
en: Disable
es_AR: Desactivar

[ctx: button]
en: Uninstall
es_AR: Desinstalar

en: Non-existent function
es_AR: Función no existente

en: Not CSRF compliant
es_AR: No CSRF compatible

[ctx: button]
en: Enable
es_AR: Activar

[ctx: button]
en: Clean
es_AR: Limpiar

en: No plugin installed
es_AR: Sin plugin instalado

en: See the catalog of plugins
es_AR: Ver el catálogo de los plugins

en: Initial page counter
es_AR: Contador de página inicial

en: Current counter of pages
es_AR: Contador actual de páginas

en: Serial
es_AR: Puerto serial

en: Parallel
es_AR: Paralelo

[ctx: status]
en: Processing (assigned)
es_AR: En curso (asignado)

[ctx: status]
en: Processing (planned)
es_AR: En curso (planificado)

[ctx: status]
en: Solved
es_AR: Resueltos

en: Under observation
es_AR: Bajo observación

en: Problems on pending status
es_AR: Problemas en estado pendiente

en: Problems to be processed
es_AR: Problemas a procesar

en: Your problems in progress
es_AR: Sus Problemas en progreso

en: Problem followup
es_AR: Seguimiento de Problemas

en: No problem in progress.
es_AR: Sin problemas en progreso.

note: TRANS: %d is the document number
en: %d associated document | %d associated documents
es_AR[0]: Documento asociado a %d
es_AR[1]: Documentos asociados a %d

en: Last problems
es_AR: Útlimos problemas

note: TRANS : %d is the number of problems
en: Last %d problem | Last %d problems
es_AR[0]: Último problema %d
es_AR[1]: Últimos %d problemas

en: No problem found.
es_AR: No se encontró el problema.

en: Problems on linked items
es_AR: Problemas en elementos vinculados

en: Problem task | Problem tasks
es_AR[0]: Tarea del problema
es_AR[1]: Tareas del problema

en: Link Ticket/Problem | Links Ticket/Problem
es_AR[0]: Vínculo Servicio / Problema
es_AR[1]: Vínculos Servicio / Problema

en: Create a problem from this ticket
es_AR: Crear un problema desde este servicio

en: Life cycles
es_AR: Ciclos de vida

en: This profile is the last with write rights on profiles
es_AR: Este perfil es el último con derechos de escritura en perfiles

en: Deletion refused
es_AR: No se permite eliminar

en: Global right
es_AR: Derecho global

en: Entity right
es_AR: Derecho local

en: Default profile
es_AR: Perfil por defecto

en: Profile's interface
es_AR: Interface de los perfiles

en: Update password
es_AR: Actualización de contraseña

en: Ticket creation form on login
es_AR: Formulario de creación de servicio al ingreso

en: Association
es_AR: Asociación

en: See hardware of my groups
es_AR: Ver hardware de mis grupos

en: Link with items for the creation of tickets
es_AR: Relación con los materiales para la creación de servicios

en: Associable items to a ticket
es_AR: Elementos asociables a un servicio

en: Default ticket template
es_AR: Plantilla de incidente por defecto

en: Public reminder | Public reminders
es_AR[0]: Recordatorio público
es_AR[1]: Recordatorios públicos

en: Public RSS feed | Public RSS feeds
es_AR[0]: RSS feed público
es_AR[1]: RSS feeds públicos

en: Financial and administratives information
es_AR: Información administrativa y financiera

en: Public bookmark | Public bookmarks
es_AR[0]: Marcador público
es_AR[1]: Marcadores públicos

en: Report | Reports
es_AR[0]: Reporte
es_AR[1]: Reportes

en: Administration of reservations
es_AR: Administración de reservas

en: Recurrent tickets
es_AR: Incidentes recurrentes

en: Visibility
es_AR: Visibilidad

en: From \ To
es_AR: Desde \ Hasta

en: Life cycle of tickets
es_AR: Ciclo de vida de los servicios

en: Life cycle of problems
es_AR: Ciclo de vida de los problemas

en: Life cycle of changes
es_AR: Ciclo de vida de cambios

en: Mail queue
es_AR: Cola de correo

en: Rules for assigning a computer to an entity
es_AR: Reglas para asigar un computadora a un entidad

en: Rules for assigning a ticket created through a mails receiver
es_AR: Reglas para la asignación de un servicio creado con un receptor de correos

en: Rules for assigning a category to a software
es_AR: Reglas para la asignación de categoría a un software

en: Business rules for tickets (entity)
es_AR: Reglas de negocio para servicios (entidad)

en: Dropdowns dictionary
es_AR: Menúes desplegables de diccionario

en: Software dictionary
es_AR: Diccionario de software

en: Printers dictionnary
es_AR: Diccionario de impresoras

en: Search result display
es_AR: Pantalla de resultados de búsqueda

en: Global dropdown | Global dropdowns
es_AR[0]: Desplegable global
es_AR[1]: Desplegables globales

en: Entity dropdowns
es_AR: Menúes de entidades

en: Business rules for tickets
es_AR: Reglas de negocio para servicios

en: No access
es_AR: Sin acceso

en: Write
es_AR: Escritura

en: All items
es_AR: Todos los materiales

en: My devices and all items
es_AR: Mis dispositivos y todos los elementos

en: Add an authorization to a user
es_AR: Agregar una autorización a un usuario

en: Recursive
es_AR: Recursivo

en: D=Dynamic, R=Recursive
es_AR: D=Dinámico, R=Recursivo

en: No user found
es_AR: Usuarios no encontrados

en: Authorization | Authorizations
es_AR[0]: Autorización
es_AR[1]: Autorizaciones

en: See (actor)
es_AR: Ver(actor)

en: My tasks
es_AR: Mis tareas

en: Show on global GANTT
es_AR: Mostrar en GANTT Global

en: Invalid planned dates. Dates not updated.
es_AR: Fechas planeada inválidas. fechas no actualizadas.

en: Invalid real dates. Dates not updated.
es_AR: Fechas reales inválidas. fechas no actualizadas.

en: Sum of planned durations of tasks
es_AR: Suma de duraciones planeadas de tareas

en: Sum of total effective durations of tasks
es_AR: Suma del total de duración efectiva de tareas

en: Add a team member
es_AR: Agregar miembro de equipo

en: Member | Members
es_AR[0]: Miembro
es_AR[1]: Miembros

en: Invalid items (no start or end date): %s
es_AR: Ítems incorrectos (sin fecha de inicio o fin): %s

en: January
es_AR: Enero

en: February
es_AR: Febrero

en: March
es_AR: Marzo

en: April
es_AR: Abril

en: May
es_AR: Mayo

en: June
es_AR: Junio

en: July
es_AR: Julio

en: August
es_AR: Agosto

en: September
es_AR: Septiembre

en: October
es_AR: Octubre

en: November
es_AR: Noviembre

en: December
es_AR: Diciembre

en: Sunday
es_AR: Domingo

en: Monday
es_AR: Lunes

en: Tuesday
es_AR: Martes

en: Wednesday
es_AR: Miércoles

en: Thursday
es_AR: Jueves

en: Friday
es_AR: Viernes

en: Saturday
es_AR: Sábado

en: Finished state
es_AR: Estado finalizado

en: Project task | Project tasks
es_AR[0]: Tarea de proyecto
es_AR[1]: Tareas de proyecto

en: Update (actor)
es_AR: Actualizar(actor)

en: Milestone
es_AR: Hito

en: Creator
es_AR: Creador

[ctx: button]
en: Add a task
es_AR: Agregar tarea

en: Task team | Task teams
es_AR[0]: Equipo de tarea
es_AR[1]: Equipos de tareas

en: Link Ticket/Project task | Links Ticket/Project task
es_AR[0]: Vínculo de tarea de Incidente/Proyecto
es_AR[1]: Vínculos de tareas de Incidentes/Proyectos

en: Create a ticket from this task
es_AR: Crear un incidente de esta tarea

[ctx: button]
en: Send
es_AR: Enviar

en: Expected send date
es_AR: Fecha de envío

en: Send date
es_AR: Enviar fecha

en: Sender email
es_AR: Email del Remitente

en: Sender name
es_AR: Nombre del remitente

en: Recipient email
es_AR: Email del receptor

en: Recipient name
es_AR: Nombre del receptor

en: Reply-to email
es_AR: Dirección Responder-a

en: Reply-to name
es_AR: Nombre para Responder-a

en: Additional headers
es_AR: Encabezados adicionales

en: Message ID
es_AR: ID de mensaje

en: Number of tries of sent
es_AR: Cantidad de intentos

en: Error in sending the email
es_AR: Error al enviar el mensaje

en: An email was sent to %s
es_AR: Se envió un correo a %s

en: Send mails in queue
es_AR: Enviar correos en cola

en: Maximum emails to send at once
es_AR: Número máximo de correos a enviar de una vez

en: Clean mail queue
es_AR: Limpiar cola de correos

en: Days to keep sent emails
es_AR: Días a guardar correos enviados

en: Registered ID (issued by PCI-SIG) | Registered IDs (issued by PCI-SIG)
es_AR[0]: ID Registrado (expedido por PCI-SIG)
es_AR[1]: IDs Registrados (expedido por PCI-SIG)

en: Reminder | Reminders
es_AR[0]: Recordatorio
es_AR[1]: Recordatorios

en: Personal reminder | Personal reminders
es_AR[0]: Recordatorio personal
es_AR[1]: Recordatorios personales

en: Planning start date
es_AR: Fecha de inicio de planificación

en: Planning end date
es_AR: Fecha de fin de planificación

en: Without title
es_AR: Sin título

en: New note
es_AR: Nueva nota

en: Add to schedule
es_AR: Agregar a calendario

en: Start at %s
es_AR: Comenzar a las %s

en: End at %s
es_AR: Finalizar a las %s

en: Default report
es_AR: Reporte por defecto

en: By contract
es_AR: Por contratos

en: By year
es_AR: Por años

en: Hardware financial and administrative information
es_AR: Información administrativa y financiera de hardware

en: Other financial and administrative information (licenses, cartridges, consumables)
es_AR: Otra información administrativa y financiera (licencias, cartuchos, insumos)

en: Loan
es_AR: Préstamo

en: Select the report you want to generate
es_AR: Seleccionar un reporte a ser generado

en: Device 1
es_AR: Dispositivo 1

en: Device 2
es_AR: Dispositivo 2

en: Device name
es_AR: Nombre de dispositivo

en: Default for tickets
es_AR: Valor por defecto para servicios

en: Default for mail recipients
es_AR: Correo por defecto para destinatarios

en: Be careful: there is no default value
es_AR: Cuidado: no hay un valor por defecto

en: The required item is already reserved for this timeframe
es_AR: El material solicitado ya está reservado para este horario.

en: Unknown error
es_AR: Error desconocido

en: Back to planning
es_AR: Volver a planificación

en: Device temporarily unavailable
es_AR: Material temporariamente no disponible

en: All reservable devices
es_AR: Todos los dispositivos reservables

en: Reserve
es_AR: Reservar

en: Reserve an item
es_AR: Reservar un material

en: Rehearsal
es_AR: Ensayo

[ctx: periodicity]
en: None
es_AR: Ninguno

[ctx: periodicity]
en: Daily
es_AR: Diario

[ctx: periodicity]
en: Weekly
es_AR: Semanal

[ctx: periodicity]
en: Monthly
es_AR: Mensual

en: Delete all rehearsals
es_AR: Eliminar todos los ensayos

en: Current and future reservations
es_AR: Reservas en curso y futuras

en: No reservation
es_AR: No hay reservas

en: See planning
es_AR: Ver planificación

en: Past reservations
es_AR: Reservas pasadas

en: Reservable item | Reservable items
es_AR[0]: Elemento elegible de reserva
es_AR[1]: Elementos elegibles de reserva

en: Make unavailable
es_AR: Deshabilitar

en: Make available
es_AR: Deshabilitar

en: Prohibit reservations
es_AR: No permitir reservas

en: Are you sure you want to return this non-reservable item?
es_AR: Seguro que quiere devolver este ítem no reservable?

en: That will remove all the reservations in progress.
es_AR: Esto suprimirá todas las reservaciones en curso.

en: Authorize reservations
es_AR: Autorizar reservas

en: Modify the comment
es_AR: Modificar el comentario

en: See all reservable items
es_AR: Ver todos los ítems reservables

en: Find a free item in a specific period
es_AR: Buscar un ítem disponible en un período específico

en: Device reservations expiring today
es_AR: Dispositivos con reservas a vencer hoy

en: Send reservation alert failed
es_AR: Falló el envío de alerta de reserva

en: Make a reservation
es_AR: Hacer una reserva

en: Personal RSS feed | Personal RSS feed
es_AR[0]: Noticias RSS Personal
es_AR[1]: Noticias RSS Personales

en: Number of items displayed
es_AR: Número de items mostrados

en: Refresh rate
es_AR: Tasa de actualización

en: Error retrieving RSS feed
es_AR: Error recibiendo el feed RSS

en: RSS feeds found
es_AR: RSS feeds encontrados

[ctx: button]
en: Use
es_AR: Usar

note: TRANS: short for : Assign a ticket
en: Assign
es_AR: Asignar

en: Assign the value from regular expression
es_AR: Asignar el valor desde una expresión regular

en: Add the result of regular expression
es_AR: Agregar el resultado de una expresión regular

en: Assign: equipment by IP address
es_AR: Asignar: Dirección IP del equipo

en: Assign: equipment by name + domain
es_AR: Asignar: Nombre del equipo + dominio

en: Assign: equipment by MAC address
es_AR: Asignar: Dirección MAC del equipo

en: Recalculate
es_AR: Recalcular

en: Send
es_AR: Enviar

en: Copy from user
es_AR: Copiar desde usuario

en: Copy from item
es_AR: Copiar desde ítem

en: Dictionary | Dictionaries
es_AR[1]: Diccionarios

en: Peripheral type | Peripheral types
es_AR[0]: Tipo de periférico
es_AR[1]: Tipos de perféricos

en: Rules management
es_AR: Gestión de reglas

en: Position
es_AR: Posición

en: Logical operator
es_AR: Operador lógico

en: and
es_AR: y

en: Use rule for
es_AR: Usar regla para

en: It is possible to affect the result of a regular expression using the string #0
es_AR: Es posible afectar el resultado de una expresión regular usando la cadena #0

en: Add a new action
es_AR: Agregar una acción

en: Action type
es_AR: Tipo de acción

en: Add a new criteria
es_AR: Agregar un nuevo criterio

en: Condition
es_AR: Condición

en: Reason
es_AR: Motivo

en: Result details
es_AR: Detalle de resultados

en: Rule results
es_AR: Resultado de regla

en: Result of the regular expression
es_AR: Resultados de una expresión regular

en: Key
es_AR: Clave

en: Rules using the object have been disabled.
es_AR: Las reglas que utilizan este objeto han sido deshabilitadas

en: Rules list
es_AR: Lista de reglas

en: The engine stops on the first checked rule.
es_AR: El motor de reglas se detiene en la primer regla chequeada

en: The engine treats all the rules.
es_AR: El motor de reglas da tratamiento a todas las reglas

en: The engine passes the result of a rule to the following one.
es_AR: El motor pasa el resultado a una de las siguientes reglas.

en: Rules are conditionals. Each one can be used on multiple actions.
es_AR: Las reglas son condicionales. Cada una puede ser usada en múltiples acciones.

en: Rules used for
es_AR: Reglas usadas para

en: Test rules engine
es_AR: Probar el motor de reglas

en: Replay the dictionary rules
es_AR: Repetir el diccionario de reglas

en: Copy of %s
es_AR: Copia de %s

en: Import rules from a XML file
es_AR: Importar reglas desde un archivo XML

en: Rules refused
es_AR: Reglas rechazadas

en: Entity not found
es_AR: Entidad no encontrada

en: Criteria refused
es_AR: Criterio rechazado

en: Actions refused
es_AR: Acciones rechazadas

en: Successful importation
es_AR: Importación exitosa

en: No element to be tested
es_AR: Sin elemento a probar

en: Inactive
es_AR: Inactivo

note: TRANS: %s is the entity name
en: Rules applied: %s
es_AR: Reglas aplicadas: %s

note: TRANS: %s is the entity name
en: Local rules: %s
es_AR: Reglas locales:  %s

en: Rules applicable in the sub-entities
es_AR: Reglas aplicables a sub-entidades

en: is
es_AR: es

en: is not
es_AR: no es

en: contains
es_AR: contiene

en: does not contain
es_AR: no contiene

en: starting with
es_AR: comienza por

en: finished by
es_AR: Finalizado por

en: regular expression matches
es_AR: La expresión regular concuerda

en: regular expression does not match
es_AR: la expresión regular no concuerda

en: exists
es_AR: existe

en: does not exist
es_AR: no existe

en: under
es_AR: bajo

en: not under
es_AR: no bajo

en: Add a criterion
es_AR: Agregar un criterio

en: Dictionnary of computer models
es_AR: Diccionario de modelos de computadoras

en: Dictionnary of computer types
es_AR: Diccionario de tipos de computadoras

en: Replay rules on existing database started on %s
es_AR: Ejecutar reglas en base de datos existente iniciado %s

note: TRANS: %1$s is a row, %2$s is total rows
en: Replay rules on existing database: %1$s/%2$s
es_AR: Ejecutar reglas en base de datos existente: %1$s/%2$s

en: Error replaying rules
es_AR: Error ejecutando reglas

en: Replay rules on existing database ended on %s
es_AR: Ejecutar reglas en base de datos existente finalizado %s

en: Dictionary of manufacturers
es_AR: Diccionario de Fabricantes

en: Dictionnary of monitor types
es_AR: Diccionario de tipos de Monitores

en: Dictionnary of networking equipment models
es_AR: Diccionario de modelos de equipamiento de red

en: Dictionnary of network equipment types
es_AR: Diccionario de modelos de equipamiento de red

en: Dictionnary of operating systems
es_AR: Diccionario de sistemas operativos

en: Dictionnary of service packs
es_AR: Diccionario de paquetes de servicio

en: Dictionnary of operating system versions
es_AR: Diccionario de versiones de sistemas operativos

en: Dictionnary of device models
es_AR: Diccionario de modelos de dispositivos

en: Dictionnary of device types
es_AR: Diccionario de tipos de dispositivos

en: Dictionnary of phone models
es_AR: Diccionario de modelos de teléfonos

en: Dictionnary of phone types
es_AR: Diccionario de tipso de teléfonos

en: Dictionnary of printers
es_AR: Diccionario de impresoras

note: TRANS: %1$s is a date, %2$s is a row, %3$s is total row, %4$s is memory
en: %1$s - replay rules on existing database: %2$s/%3$s (%4$s Mio)
es_AR: %1$s - ejecutar reglas en base de datos existente: %2$s/%3$s (%4$s Mb)

en: Dictionnary of printer models
es_AR: Diccionario de modelos de impresoras

en: Dictionnary of printer types
es_AR: Diccionario de tipos de impresoras

note: TRANS: plural for software TRANS: software in plural
en: Dictionnary of software
es_AR: Diccionario de software

en: Publisher
es_AR: Editor

en: Associable to a ticket
es_AR: Asociable a un servicio

en: Warning before running rename based on the dictionary rules
es_AR: Cuidado al ejecutar renombrar basado en reglas de diccionario

en: Warning! This operation can put merged software in the dustbin.<br>Sure to notify your users.
es_AR: ¡Cuidado! Esta operación puede poner software fusionado en la papelera.<br>Asegúrese de notificar a sus usuarios.

en: Manufacturer choice
es_AR: Elección de fabricante

en: Software deleted by GLPI dictionary rules
es_AR: Software borrado mediante reglas de diccionario de GLPI

en: Rules for import and link computers
es_AR: Reglas para importación y relación entre computadoras

en: Target entity for the computer
es_AR: Entidad destino para la computadora

en: Find computers in GLPI having the status
es_AR: Encontrar computadoras en GLPI con el estado

en: Subnet
es_AR: Subred

en: Link if possible
es_AR: Vincular si es posible

en: Link if possible, otherwise imports declined
es_AR: Vincular si es posible, de lo contrario no permitir importaciones

en: Yes if equal
es_AR: Si si es igual

en: Yes if empty
es_AR: Si si está vacío

en: is already present in GLPI
es_AR: ya está presente en GLPI

en: is empty in GLPI
es_AR: está vacío en GLPI

en: Rules for assigning an item to an entity
es_AR: Reglas de asignación de ítems a una entidad

en: Email body
es_AR: Cuerpo de mensaje

en: In-Reply-To email header
es_AR: Cabecera de correo "En-Respuesta-A"

en: X-Priority email header
es_AR: Cabecera de correo "X-Priority"

en: X-Auto-Response-Suppress email header
es_AR: Cabecera de correo "X-Auto-Response-Suppress"

en: Auto-Submitted email header
es_AR: Cabecera de correo "Auto-Submitted"

en: X-UCE-Status email header
es_AR: Cabecera de correo "X-UCE"

en: Received email header
es_AR: Cabecera de correo "Recibido"

en: Known mail domain
es_AR: Dominio de correo conocido

en: User featuring the profile
es_AR: Usuario que presenta el perfil

en: User featuring a single profile
es_AR: Usuario que presenta un perfil simple

en: User with a single profile
es_AR: Usuario con un único perfil

en: Entity from domain
es_AR: Entidad desde el dominio

en: Entity from TAG
es_AR: Entidad desde etiqueta

en: Entity based on user's profile
es_AR: Entidad basada en el perfil del usuario

en: Reject email
es_AR: Rechazar correo

en: without email response
es_AR: sin respuesta de correo

en: with email response
es_AR: con respuesta de correo

en: Automatic user assignment
es_AR: Asignación automática de usuarios

en: Global criteria
es_AR: Criterio global

en: Imported group from an LDAP directory
es_AR: Grupo importado desde un directorio LDAP

en: Entity based on LDAP information
es_AR: Entidad basada en información LDAP

en: Entity from mail domain
es_AR: Entidad desde dominio de correo

en: Entity from complete name
es_AR: Nombre completo de entidad origen

en: LDAP criteria
es_AR: Criterio LDAP

en: Entities assignment
es_AR: Asignación de entidades

en: Rights assignment
es_AR: Asignación de derechos

en: Rights and entities assignment
es_AR: Asignación de entidades y derechos

en: Rules for assigning a category to software
es_AR: Reglas para asignación de categoría a software

en: Urgency or impact used in actions, think to add Prioriy: recompute action if needed.
es_AR: Urgencia o impacto utilizado en acciones, piensa añadir Prioridad: recalcular la acción si es necesario

en: Requester in group
es_AR: Solicitante del grupo

en: Item location
es_AR: Ubicación

en: Ticket location
es_AR: Ubicación del servicio

en: Approval request to requester group manager
es_AR: Solicitud de aprobación de administrador del grupo solicitante

en: Approval request to technician group manager
es_AR: Solicitud de aprobación de administrador del grupo técnico

note: TRANS: short for : Business rules for ticket (entity parent)
en: Parent business
es_AR: Unidad de Negocio

en: Business rules for ticket (entity parent)
es_AR: Reglas de negocio para incidentes (entidad padre)

en: before
es_AR: antes

en: after
es_AR: después

en: You don't have right to connect
es_AR: Usted no tiene permisos para conectarse

en: You don't have access to this application because your account was deactivated or removed
es_AR: No tiene acceso a esta aplicación porque su cuenta fue desactivada o eliminada

en: tree structure
es_AR: estructura de arbol

en: The action you have requested is not allowed.
es_AR: La acción que solicitó no está permitida.

en: Calendar of the ticket
es_AR: Calendario del servicio

en: Maximum time to solve
es_AR: Tiempo máximo para resolver

en: Minute | Minutes
es_AR[0]: Minuto
es_AR[1]: Minutos

en: End of working day
es_AR: Fin de jornada laboral

en: Escalation level | Escalation levels
es_AR[0]: Nivel de escalamiento
es_AR[1]: Niveles de escalamiento

en: Add an escalation level
es_AR: Agregar un nivel de escalamiento

en: Execution
es_AR: Ejecución

en: Automatic reminders of SLA
es_AR: Notificaciones automáticas de SLA

en: + %d minute | + %d minutes
es_AR[0]: + %d minuto
es_AR[1]: + %d minutos

en: - %d minute | - %d minutes
es_AR[0]: + %d minuto
es_AR[1]: + %d minutos

en: Automatic actions of SLA
es_AR: Acciones automáticas de SLA

en: Merging
es_AR: Fusión

note: TRANS: a noun, (ex : this software is an upgrade of..)
en: Upgrade
es_AR: Actualización a nueva versión

en: Recalculate the category
es_AR: Recalcular la categoría

note: TRANS: Indicator to know is all licenses of the software are valids
en: Valid licenses
es_AR: Licencias válidas

[ctx: quantity]
en: Number of installations
es_AR: Número de instalaciones

en: Version name
es_AR: Nombre de versión

en: Version comments
es_AR: Comentarios de la versión

en: License name
es_AR: Nombre de licencia

en: License serial number
es_AR: Número de serie de licencia

en: License inventory number
es_AR: Número de inventario de la licencia

[ctx: phone]
en: Number of licenses
es_AR: Número de licencias

en: License comments
es_AR: Comentarios de la licencia

en: Never expire
es_AR: Nunca expira

[ctx: adjective]
en: Valid
es_AR: Válido

en: Merge
es_AR: Unir

en: Software deleted after merging
es_AR: Software borrado post fusión

en: Purchase version
es_AR: Versión comprada

en: Version in use
es_AR: Versión en uso

[ctx: adjective]
en: Invalid
es_AR: Inválido

en: On search engine, use "Expiration contains NULL" to search licenses with no expiration date
es_AR: En el motor de búsqueda utilice "Expiration contains NULL" para buscar licencias sin fecha de vencimiento

en: Valid
es_AR: Válido

en: Send alarms on expired licenses
es_AR: Enviar alarmas al expirar licencias

note: TRANS: %1$s the license name, %2$s is the expiration date
en: License %1$s expired on %2$s
es_AR: Licencia %1$s vencida el %2$s

en: Send licenses alert failed
es_AR: Falló el envío de alerta de licencias

[ctx: button]
en: Add a license
es_AR: Agregar una licencia

[ctx: button]
en: Add a version
es_AR: Agregar una versión

en: Real duration of treatment of the ticket
es_AR: Duración real del tratamiento del servicio

en: Number of opened tickets
es_AR: Número de servicio abiertos

en: Number of solved tickets
es_AR: Número de servicios resueltos

en: Number of late tickets
es_AR: Número de servicios con resolución atrasada

en: Number of closed tickets
es_AR: Número de servicios cerrados

en: Number of opened satisfaction survey
es_AR: Número de encuestas de satisfación abiertas

en: Number of answered satisfaction survey
es_AR: Número de encuestas de satisfacción completadas

en: Average satisfaction
es_AR: Satisfacción promedio

en: Average
es_AR: Promedio

en: Average time to take into account
es_AR: Tiempo promedio en ser tomado en consideración

en: Average time to resolution
es_AR: Tiempo promedio de resolución

en: Average time to closure
es_AR: Tiempo promedio de cierre

en: Average real duration of treatment of the ticket
es_AR: Duración real promedio para el tratamiento del servicio

en: Total real duration of treatment of the ticket
es_AR: Duración real total para el tratamiento del servicio

en: No statistics are available
es_AR: No hay estadísticas disponibles

en: Number of tickets
es_AR: Cantidad de incidentes

en: By ticket
es_AR: Por servicios

en: By hardware characteristics
es_AR: Por características de hardware

en: By problem
es_AR: Por problema

en: By change
es_AR: Por cambio

en: Select statistics to be displayed
es_AR: Seleccione las estadísticas a visualizar

en: Keep status
es_AR: Mantener estado

en: Set status: %s
es_AR: Cambiar estado: %s

[ctx: button]
en: Add a contact
es_AR: Agregar un Contacto

en: Associated contact | Associated contacts
es_AR[0]: Contacto Asociado
es_AR[1]: Contacto Asociados

en: Associated contract | Associated contracts
es_AR[0]: Contrato asociado
es_AR[1]: Contratos asociados

en: Create ticket
es_AR: Crear incidencia

en: Created tickets
es_AR: Servicios creados

en: Satisfaction survey expired
es_AR: Encuesta de satisfacción caducada

en: No generated survey
es_AR: Encuesta no generada

en: Unknown ticket
es_AR: Servicios desconocidos

en: %1$s updates the item %2$s
es_AR: %1$s actualiza el ítem %2$s

en: Add a new followup
es_AR: Agregar un nuevo seguimiento

en: Approval request
es_AR: Solicitud de aprobación

[ctx: button]
en: Link tickets
es_AR: Vincular servicios

en: Response date
es_AR: Fecha de respuesta

en: Private followup
es_AR: Seguimiento privado

en: Take into account time
es_AR: Tiempo en ser tomado en consideración

en: All linked tickets
es_AR: Todos los servicios vinculados

en: Duplicated tickets
es_AR: Servicios duplicados

en: Number of all linked tickets
es_AR: Número de todos los servicios vinculados

en: Number of duplicated tickets
es_AR: Número de servicios duplicados

en: Tickets awaiting approval
es_AR: Servicios esperando aprobación

en: This ticket concerns me
es_AR: Este servicio es de mi interés

en: Check your personnal information
es_AR: Revise su información personal

en: Describe the incident or request
es_AR: Describa el problema/acción

en: Inform me about the actions taken
es_AR: Avisarme sobre las acciones tomadas

en: Submit message
es_AR: Enviar mensaje

en: The ticket will be added in the entity %s
es_AR: Se agregará el servicio en la entidad %s

en: Next escalation: %s
es_AR: Próximo escalamiento: %s

en: The assignment of a SLA to a ticket causes the recalculation of the due date.
es_AR: La asignación de un "SLA" a un servicio ocasiona el recálculo del vencimiento.

en: Escalations defined in the SLA will be triggered under this new date.
es_AR: Escalamientos definidos en SLA serán activados en esta nueva fecha

en: Assign a SLA
es_AR: Asignar un SLA

en: Close date
es_AR: Fecha de cierre

en: Reopen
es_AR: Reabrir

en: Display all items
es_AR: Todos los elementos

en: File (%s)
es_AR: Archivo (%s)

en: Default documents:
es_AR: Documentos por defecto

en: Your tickets to close
es_AR: Sus servicios a cerrar

en: Tickets on pending status
es_AR: Servicios en estado "en espera"

en: Tickets to be processed
es_AR: Servicios a procesar

en: Your observed tickets
es_AR: Sus incidencias observadas

en: Your tickets in progress
es_AR: Sus servicios en curso

en: Your tickets to validate
es_AR: Sus servicios a convalidar

en: Your rejected tickets
es_AR: Sus servicios rechazados

note: TRANS: %d is the number of new tickets
en: %d new ticket | %d new tickets
es_AR[0]: %d servicio nuevo
es_AR[1]: %d servicios nuevos

en: No ticket found.
es_AR: No se han hallado servicios..

en: Last tickets
es_AR: Últimos servicios

en: New ticket for this item...
es_AR: Nuevos servicios para este elemento...

en: Last %d ticket | Last %d tickets
es_AR[0]: Último servicio (%d)
es_AR[1]: Últimos %d servicios

en: You don't have right to see all tickets
es_AR: Usted no tiene permiso para ver todos los tickets

en: Ticket on linked items | Tickets on linked items
es_AR[0]: Servicio en los elementos vinculados
es_AR[1]: Servicios en los elementos vinculados

en: No ticket in progress.
es_AR: Sin servicios en progreso

en: Assign equipment
es_AR: Asignar equipamiento

en: Automatic tickets closing
es_AR: Servicios de cerrado automático

en: Generation of satisfaction surveys
es_AR: Generación de encuestas de satisfacción

en: See my ticket
es_AR: Ver mi incidencia

note: TRANS: short for : See tickets created by my groups
en: See group ticket
es_AR: Ver incidencias del grupo

en: See tickets created by my groups
es_AR: Ver servicios creados por mis grupos

en: See all tickets
es_AR: Ver todos los servicios

note: TRANS: short for : See assigned tickets (group associated)
en: See assigned
es_AR: Ver asignados

en: See assigned tickets
es_AR: Ver tickets asignados

en: Assign a ticket
es_AR: Asignar un servicio

note: TRANS: short for : Steal a ticket
en: Steal
es_AR: Tomar

en: Steal a ticket
es_AR: Apropiarse de un servicio

note: TRANS: short for : To be in charge of a ticket
en: Beeing in charge
es_AR: A cargo

en: To be in charge of a ticket
es_AR: Hacerse responsable de un servicio

en: Change the priority
es_AR: Cambiar la prioridad

note: TRANS: %s is tha document name
en: Added document: %s
es_AR: Se agregó el documento: %s

en: Solution approved
es_AR: Solución aprobada

en: If you want to reopen the ticket, you must specify a reason
es_AR: Si desea reabrir el ticket, debe especificar una razón

en: If you reject the solution, you must specify a reason
es_AR: Si se rechaza la solución, se debe especificar un motivo

en: Source of followup
es_AR: Origen del seguimiento

en: Reopen the ticket
es_AR: Reabrir incidencia

en: No followup for this ticket.
es_AR: No hay seguimiento para este servicio.

en: This week
es_AR: Esta semana

en: Last week
es_AR: Semana anterior

en: This month
es_AR: Este mes

en: Last month
es_AR: Mes anterior

en: Before the last month
es_AR: Antes del último mes

en: Approval of the solution
es_AR: Aprobación de Solución

en: Approve the solution
es_AR: Aprobar la solución

en: Refuse the solution
es_AR: Rechazar la solución

en: Update all
es_AR: Actualizar todos

en: Add to all tickets
es_AR: Agregar a todos los incidentes

en: See private ones
es_AR: Ver privados

en: Add followup (associated groups)
es_AR: Agregar seguimiento (grupos asociados)

en: Add a followup to tickets of associated groups
es_AR: Agregar un seguimiento a servicios de grupos asociados

en: Update followups (author)
es_AR: Actualizar seguimiento (autor)

en: Add followup (requester)
es_AR: Agregar seguimiento (solicitante)

en: Add a followup to tickets (requester)
es_AR: Agregar un seguimiento a los servicios (solicitante)

en: See public ones
es_AR: Ver públicos

en: Preliminary creation
es_AR: Creación preliminar

note: TRANS: %s is the date of next creation
en: Next creation on %s
es_AR: Próxima creación el %s

en: Invalid frequency. It must be greater than the preliminary creation.
es_AR: Frecuencia incorrecta. Debe ser mayor que la creación preliminar.

note: TRANS: %s is a name
en: Failed to create recurrent ticket %s
es_AR: Falla al crear servicio recurrente %s

en: Ticket %d successfully created
es_AR: Servicio %d creado exitosamente

en: Ticket creation failed (check mandatory fields)
es_AR: Creación de servicio fallida (chequear campos obligatorios)

en: Ticket creation failed (no template)
es_AR: Creación de servicio fallida (no existe la plantilla)

en: Satisfaction with the resolution of the ticket
es_AR: Satisfacción respecto a la resolución del servicio

en: Ticket task | Ticket tasks
es_AR[0]: Tarea del servicio
es_AR[1]: Tareas del servicio

en: Hidden field | Hidden fields
es_AR[0]: Campo oculto
es_AR[1]: Campos ocultos

en: Add a hidden field
es_AR: Agregar un campo oculto

en: Mandatory field | Mandatory fields
es_AR[0]: Campo obligatorio
es_AR[1]: Campos obligatorios

en: Add a mandatory field
es_AR: Agregar un campo obligatorio

en: Predefined field | Predefined fields
es_AR[0]: Campo predefinido
es_AR[1]: Campos predefinidos

en: Add a predefined field
es_AR: Agregar un campo predefinido

en: Linked to
es_AR: Vinculado a

en: Create for request
es_AR: Crear para solicitud

en: Create a validation request for a request
es_AR: Crear una solicitud de validación para una solicitud

en: Create for incident
es_AR: Crear para incidente

en: Create a validation request for an incident
es_AR: Crear solicitud de validación para un incidente

en: Validate a request
es_AR: Validar una solicitud

en: Validate an incident
es_AR: Validar un incidente

en: Test done
es_AR: Test completo

en: Results
es_AR: Resultados

en: Testing PHP Parser
es_AR: Test del intérprete PHP

en: GLPI is not compatible with the option zend.ze1_compatibility_mode = On.
es_AR: GLPI no es compatible con la opción zend.ze1_compatibility_mode = On.

en: PHP version is at least 5.3.0 - Perfect!
es_AR: La versión de PHP es al menos 5.3.0 - Perfecto!

en: You must install at least PHP 5.3.0.
es_AR: Usted debe instalar al menos PHP 5.3.0.

en: MySQL Improved extension test
es_AR: Prueba de extensión mejorada de MySQL

en: Ok - the MySQLi class exist - Perfect!
es_AR: Ok - la clase MySQLi existe - Perfecto!

en: You must install the MySQL Improved extension for PHP.
es_AR: Debe instalar la extensión mejorada de MySQL para PHP.

en: Sessions test
es_AR: Test de Sesiones

en: Your parser PHP is not installed with sessions support!
es_AR: Su intérprete PHP no está instalado con spoporte de sesiones!

en: Sessions support is available - Perfect!
es_AR: El soporte de sesiones está disponible - Perfecto!

en: Make sure that sessions support has been activated in your php.ini
es_AR: Verifique que el soporte de sesiones esté activado en su php.ini

en: Test session auto start
es_AR: Test inicio automático de la sesion

en: session.auto_start is activated. See .htaccess file in the GLPI root for more information.
es_AR: session.auto_start está activo. Para más información vea el archivo .htaccess en la raiz GLPI.

en: Test if Session_use_trans_sid is used
es_AR: Test de utilización de Session_use_trans_sid

en: You must desactivate the Session_use_trans_id option in your php.ini
es_AR: Debe desactivar la opción Session_use_trans_id en su PHP.ini

en: Ok - the sessions works (no problem with trans_id) - Perfect!
es_AR: Ok - las sesiones funcionan (no hay problema con trans_id) - Perfecto!

en: magic_quotes_sybase extension test
es_AR: Test de la extensión magic_quotes_sybase

en: GLPI does not work with the magic_quotes_sybase option. Please turn it off and retry
es_AR: GLPI no puede funcionar con la opción magic_quotes_sybase. Por favor desactive esta opción y reintente

en: The magic_quotes_sybase option isn't active on your server - Perfect!
es_AR: Su servidor no utiliza la opción magic_quotes_sybase - Perfecto!

en: Test ctype functions
es_AR: Testear funciones ctype

en: GLPI can't work correctly without the ctype functions
es_AR: GLPI no puede funcionar correctamente sin las funciones ctype

en: The functionality is found - Perfect!
es_AR: Se han encontrado las funciones - ¡Perfecto!

en: Fileinfo extension test
es_AR: Prueba de extensión fileinfo

en: Fileinfo extension of your parser PHP is not installed
es_AR: La extensión fileinfo de PHP no está instalada

en: Test json functions
es_AR: Probar las funciones json

en: GLPI can't work correctly without the json_encode and json_decode functions
es_AR: GLPI no puede trabajar correctamente sin las funciones json_encode y json_decode

en: Mbstring extension test
es_AR: Prueba de extensión mbstring

en: Mbstring extension of your parser PHP is not installed
es_AR: La extensión mbstring de PHP no está instalada

en: GD extension test
es_AR: Prueba de extensión GD

en: GD extension of your parser PHP is not installed
es_AR: La extensión GD de PHP no está instalada

en: Zlib extension test
es_AR: Prueba de extensión zlib

en: Zlib extension of your parser PHP is not installed
es_AR: La extensión zlib de PHP no está instalada

en: Cryptography test
es_AR: Test de criptografía

en: PHP >= 5.3.7 recommended, with crypt extension
es_AR: PHP >= 5.3.7 recomendado, con extension crypt

en: Allocated memory test
es_AR: Comprobar la memoria asignada

en: Unlimited memory - Perfect!
es_AR: Sin límite de Memoria - Perfecto!

en: Allocated memory
es_AR: Memoria asignada

en: A minimum of 64Mio is commonly required for GLPI.
es_AR: Un mínimo de 64mb es comunmente requerido para GLPI.

en: Try increasing the memory_limit parameter in the php.ini file.
es_AR: Intente aumentando el parámetro memory_limit en el archivo php.ini.

en: Allocated memory > 64Mio - Perfect!
es_AR: Memoria asignada > 64Mb - Perfecto!

note: TRANS: %s is mode name (Permissive, Enforcing of Disabled)
en: SELinux mode is %s
es_AR: Modo SELinux: %s

note: TRANS: %s is an option name
en: SELinux boolean configuration for %s
es_AR: Configuración booleana de SELinux para %s

en: Kio
es_AR: Kb

en: Gio
es_AR: Gb

en: Tio
es_AR: Tb

en: You have the latest available version
es_AR: Usted tiene instalada la última versión disponible

note: TRANS: %s is the error string
en: Connection failed. If you use a proxy, please configure it. (%s)
es_AR: Fallo en la conección.. Si está utilizando un proxy, por favor configúrelo. (%s)

note: TRANS: %s is the error string
en: Failed to connect to the proxy server (%s)
es_AR: Fallo al conectar con el servidor de proxy (%s)

en: No data available on the web site
es_AR: No hay datos disponibles en el sitio web

note: TRANS: %s is the error string
en: Impossible to connect to site (%s)
es_AR: Imposible conectar al sitio (%s)

en: Connection options
es_AR: Opciones de conexión

note: TRANS: imap_open option see http://www.php.net/manual/en/function.imap- open.php
en: DEBUG
es_AR: Depurar

en: Incoming mail folder (optional, often INBOX)
es_AR: Directorio de entrada de correo (opcional, default: INBOX)

note: TRANS: for mail connection system
en: Port (optional)
es_AR: Puerto (optional)

en: The action you have requested is not allowed. Reload previous page before doing action again.
es_AR: La acción que solicitó no está permitida. Recargue la página anterior antes de realizar la acción nuevamente.

en: Keep
es_AR: Mantener

en: Software of computers
es_AR: Software de computadoras

en: If software are no longer used
es_AR: Si el software ya no está en uso

en: Links between printers and cartridge types and cartridges
es_AR: Vínculos entre impresoras y tipos de cartuchos

en: If the cartridge types are no longer used
es_AR: Si los tipos de cartucho ya no son utilizados

en: Links between cartridge types and cartridges
es_AR: Vínculos entre tipos de cartuchos y cartuchos

en: Links between consumable types and consumables
es_AR: Vínculos entre tipos de insumos

en: Links between computers and volumes
es_AR: Vínculos entre computadoras y volúmenes

en: Direct connections
es_AR: Conexiones directas

en: If monitors are no longer used
es_AR: Si los monitores no se utilizan más

en: If printers are no longer used
es_AR: Si las impresoras no se utilizan más

en: If devices are no longer used
es_AR: Si los dispositivos no se utilizan más

en: If phones are no longer used
es_AR: Si los teléfonos no se utilizan más

en: If suppliers are no longer used
es_AR: Si los proveedores no se utilizan más

en: Links between suppliers and contacts
es_AR: Vínculos entre suministros y contactos

en: If contacts are no longer used
es_AR: Si los contactos no se utilizan más

en: If documents are no longer used
es_AR: Si los documentos no se utilizan más

en: If contracts are no longer used
es_AR: Si los contratos no se utilizan más

en: You can continue to add elements to be transferred or execute the transfer now
es_AR: Puede continuar agregando elementos a transferir o transferir los elementos agregados hasta aquí

en: Think of making a backup before transferring items.
es_AR: Considere hacer un backup antes de tranferir elementos.

en: Items to transfer
es_AR: Elementos a tranferir

en: Transfer mode
es_AR: Modo transferencia

en: To empty the list of elements to be transferred
es_AR: Vaciar la lista de elementos a transferir

en: The login is not valid. Unable to add the user.
es_AR: Login incorrecto. No se puede agregar el usuario.

en: Unable to add. The user already exists.
es_AR: Imposible de agregar. El usuario ya existe.

en: Error: the two passwords do not match
es_AR: Error: las contraseñas no concuerdan

en: The file is not an image file.
es_AR: El archivo no es de imagen

en: Add user...
es_AR: Agregar usuario...

en: ... From an external source
es_AR: ... Desde un origen externo

en: Password confirmation
es_AR: Confirmar contraseña

en: Valid since
es_AR: Válido desde

en: Valid until
es_AR: Válido hasta

note: TRANS: %s is the date of last sync
en: Last synchronization on %s
es_AR: Última sincronización el %s

en: User DN
es_AR: DN del Usuario

en: User missing in LDAP directory
es_AR: Usuario no encontrado en directorio LDAP

en: Default entity
es_AR: Entidad por defecto

en: Last login on %s
es_AR: Último login el %s

en: Use GLPI in mode
es_AR: Utilizar GLPI en modo

en: Unable to update login. A user already exists.
es_AR: Imposible actualizar login. El usuario ya existe.

en: The login is not valid. Unable to update login.
es_AR: Login incorrecto. No se puede actualizar el login.

en: Dissociate from a group
es_AR: Quitar del grupo

en: Associate to a profile
es_AR: Asociar a un perfil

en: Dissociate from a profile
es_AR: Quitar del perfil

en: Move to group
es_AR: Mover al grupo

[ctx: button]
en: Change the authentication method
es_AR: Cambiar el método de autenticación

en: Last login
es_AR: Última conexión

en: LDAP directory for authentication
es_AR: Directorio LDAP para autenticación

en: Email server for authentication
es_AR: Servidor de correo para autenticación

en: Last synchronization
es_AR: Última sincronización

en: Deleted user in LDAP directory
es_AR: Usuario eliminado en directorio LDAP

en: Number of tickets as requester
es_AR: Número de servicios como solicitante

en: Number of written tickets
es_AR: Número de servicios creados

en: Number of assigned tickets
es_AR: Tickets asignados

en: Import a user
es_AR: Importar un usuario

en: Automatically add a user of an external source
es_AR: Agregar directamente un usuario de una fuente externa

en: Import from directories
es_AR: Importar desde directorios

en: Import from other sources
es_AR: Importar desde otros orígenes

en: Update authentification method to
es_AR: Actualizar método de autenticación a

en: Please confirm your email address and enter your new password.
es_AR: Por favor confirme su dirección de correo e ingrese su nueva contraseña.

en: Your password reset request has expired or is invalid. Please renew it.
es_AR: Su reset de contraseña ha expirado o no es válido. Por favor solicítelo nuevamente.

en: Please enter your email address. An email will be sent to you and you will be able to choose a new password.
es_AR: Por favor ingrese su dirección de correo. Se el enviará un correo y usted podrá luego configurar una nueva contraseña.

en: Reset password successful.
es_AR: Reset de contraseña exitoso.

en: The authentication method configuration doesn't allow you to change your password.
es_AR: La configuración del método de autenticación no le permite cambiar su contraseña.

en: Email address not found.
es_AR: Dirección de correo no encontrada.

en: An email has been sent to your email address. The email contains information for reset your password.
es_AR: Se le ha enviado un mensaje a su dirección de correo. El mensaje contiene información para resetear su contraseña.

en: User information
es_AR: Información del usuario

en: Connection failed
es_AR: fallo de conexión

note: TRANS: short for : Add users from an external source
en: Add external
es_AR: Agregar externo

en: Add users from an external source
es_AR: Agregar usuarios desde una fuente externa

note: TRANS: short for : Read method for user authentication and synchronization
en: Read auth
es_AR: Autenticación de lectura

en: Read user authentication and synchronization method
es_AR: Método de autenticación y sincronización del usuario

note: TRANS: short for : Update method for user authentication and synchronization
en: Update auth and sync
es_AR: Actualizar autenticación y sincronización

en: Update method for user authentication and synchronization
es_AR: Actualizar método de autenticación y sincronización de usuarios

en: Default email
es_AR: Correo por defecto

en: Untagged
es_AR: Sin etiqueta

en: Managed
es_AR: Gestionado

en: Master
es_AR: Maestro

en: Repeater
es_AR: Repetidor

en: Secondary
es_AR: Secundario

en: Automatic
es_AR: Automático

en: Infrastructure (with access point)
es_AR: Infraestructura (con access point)

en: Ad-hoc (without access point)
es_AR: Ad-hoc (sin access point)

en: Wifi network type
es_AR: Tipo de red Wifi

en: Unofficial translations are also available
es_AR: También hay traducciones no-oficiales disponibles

en: I have read and ACCEPT the terms of the license written above.
es_AR: He leído y ACEPTO los términos de la licencia enunciados arriba.

en: I have read and DO NOT ACCEPT the terms of the license written above
es_AR: He leído y NO ACEPTO los términos de la licencia enunciados arriba

en: Continue
es_AR: Continuar

en: Installation or update of GLPI
es_AR: Instalación o actualización de GLPI

en: Choose 'Install' for a completely new installation of GLPI.
es_AR: Elija 'Instalar' para una nueva instalación de GLPI.

en: Select 'Upgrade' to update your version of GLPI from an earlier version
es_AR: Elija 'Upgrade' para actualizar su versión de GLPI desde una versión anterior

en: Checking of the compatibility of your environment with the execution of GLPI
es_AR: Verificación de la compatibilidad de su ambiente con la ejecución de GLPI

en: Do you want to continue?
es_AR: Desea continuar?

en: Database connection setup
es_AR: Configuración de la conexión a la base de datos

en: Database connection parameters
es_AR: Parámetros de conexión a la base de datos

en: Test of the connection at the database
es_AR: Test de la conexión a la base de datos

en: Can't connect to the database
es_AR: Imposible conectarse a la base de datos

en: The server answered: %s
es_AR: El servidor ha respondido: %s

en: The server or/and user field is empty
es_AR: El campo de servidor y/o usuario está vacío

en: Database connection successful
es_AR: La conexión a la base de datos ha sido exitosa

en: Please select a database:
es_AR: Seleccione una base de datos:

en: Create a new database or use an existing one:
es_AR: Crear una nueva base de datos o utilizar una existente:

en: Please select the database to update:
es_AR: Seleccione la base de datos a actualizar:

en: Initialization of the database
es_AR: Inicialización de la base de datos

en: Impossible to use the database:
es_AR: Imposible utilizar la base:

en: OK - database was initialized
es_AR: OK - La base ha sido inicializada

en: Impossible to write the database setup file
es_AR: Imposible escribir el archivo de configuración de su base de datos

en: Database created
es_AR: Base de datos creada

en: Error in creating database!
es_AR: Error al crear la base de datos!

en: You didn't select a database!
es_AR: No ha seleccionado una base de datos!

en: The installation is finished
es_AR: La instalación ha terminado

en: Default logins / passwords are:
es_AR: Los Usuarios/Contraseñas por defecto son:

en: glpi/glpi for the administrator account
es_AR: glpi/glpi para la cuenta del administrador

en: tech/tech for the technician account
es_AR: tech/tech para la cuenta de técnico

en: normal/normal for the normal account
es_AR: normal/normal para la cuenta normal

en: post-only/postonly for the postonly account
es_AR: post-only/postonly para la cuenta postonly

en: You can delete or modify these accounts as well as the initial data.
es_AR: Puede modificar o liminar estas cuentas como también sus datos iniciales

en: Use GLPI
es_AR: Utilizar GLPI

en: Can't create the database connection file, please verify file permissions.
es_AR: Imposible crear el archivo de conexión a la base de datos, verifique los derechos sobre los archivos

en: Beginning of the installation
es_AR: Inicio de la instalación

note: TRANS %s is step number
en: Step %d
es_AR: Paso %d

en: Commercial
es_AR: Comercial

en: Renting
es_AR: Locación

en: Insurance
es_AR: Seguros

en: Hardware support
es_AR: Mantenimiento Hardware

en: Software support
es_AR: Mantenimiento Software

en: Service provided
es_AR: Prestación

note: TRANS: %s is the number of new version
en: Update to %s
es_AR: Actualizar a %s

en: Direct
es_AR: Directa

en: Written
es_AR: Escrita

en: Data migration
es_AR: Migración de datos

en: Root entity
es_AR: Entidad Raíz

[ctx: ticket]
en: New
es_AR: Nuevo

en: Update successful, your database is up to date
es_AR: La actualización ha sido exitosa, su base de datos está actualizada

en: You must now proceed to updating your database content
es_AR: Ahora debe proceder a la actualización del contenido anterior de su base de datos

en: Continue?
es_AR: Continuar?

en: Locations update
es_AR: Actualización de lugares

en: The new structure is hierarchical
es_AR: La nueva estructura es jerárquica

en: Provide a delimiter in order to automate the new hierarchy generation.
es_AR: Si utiliza un carácter de separación puede indicarlo para automatizar la generación de la jerarquía

en: You can also specify a root location which will include all the generated locations.
es_AR: Puede también especificar un lugar de base que incluirá todos los lugares generados.

en: Delimiter
es_AR: Carácter de separación

en: Root location
es_AR: Lugar raíz

en: Actual locations
es_AR: Lugares actuales

en: New hierarchy
es_AR: Nueva jerarquía

en: This is the new hierarchy. If it's complete approve it.
es_AR: He aquí la nueva jerarquía generada. Si es correcta puede validarla.

en: Impossible to accomplish an update by this way!
es_AR: Imposible acceder a la actualización de esta forma!

en: Go back to GLPI
es_AR: Volver a GLPI

en: Caution! You will update the GLPI database named: %s
es_AR: ¡Precaución! Está por actualizar la base de datos GLPI con nombre %s

en: All users having administrators rights have have been updated to 'super-admin' rights with the creation of his new user type.
es_AR: Con el agregado de este nuevo tipo de usuario, todos los usuarios que tuvieran anteriormente los derechos de 'admin' recibirán derechos de 'super-admin'

en: Connection to database failed, verify the connection parameters included in config_db.php file
es_AR: La conexión a la base de datos ha fallado, verifique los parámetros de conexión que figuran en el archivo config_db.php
