GLPI Project - en to es_CO translation catalogue (2388 entries)

en: GLPI - Authentication
es_CO: Autenticación - GLPI

en: Authentication
es_CO: Autenticación

en: Login
es_CO: Usuario

en: Password
es_CO: Contraseña

[ctx: button]
en: Post
es_CO: Aceptar

en: Forgotten password?
es_CO: Ha olvidado la contraseña?

en: You must accept cookies to reach this application
es_CO: Debe aceptar cookies para acceder a la aplicación

en: Checking write permissions for session files
es_CO: Prueba de escritura de archivos de sesiones

en: Access to the Frequently Asked Questions
es_CO: Acceder a las Preguntas Frecuentes

note: TRANS: %1$s is device name, %2$s is port name
en: %1$s - The port %2$s
es_CO: %1$s - El puerto %2$s

note: TRANS: %1$s is a string (device name - port name...), %2$s is network outlet name
en: %1$s - Network outlet %2$s
es_CO: %1$s - Salida de red %2$s

en: Email followup
es_CO: Seguimiento por email

en: Email | Emails
es_CO[0]: Correo electrónico
es_CO[1]: Direcciones de correo electrónico

[ctx: button]
en: Add
es_CO: Agregar

en: Comments
es_CO: Comentarios

en: All
es_CO: Todo

en: None
es_CO: Ninguno

en: Warning
es_CO: Precaución

note: TRANS: %1$s is address, %2$s is netmask
en: IP network: %1$s/%2$s
es_CO: IP de red: %1$s/%2$s

en: First/last addresses: %1$s/%2$s
es_CO: Primera/Ultima dirección: %1$s/%2$s

en: Gateway: %s
es_CO: IP de enlace: %s

en: Enter the first letters (user, item name, serial or asset number)
es_CO: Ingrese las primeras letras (nombre, material, n° de serie o nº de inventario)

en: Show all
es_CO: Ver Todos

en: Action | Actions
es_CO[0]: Acción
es_CO[1]: Acciones

en: Availability
es_CO: Disponibilidad

en: Start date
es_CO: Fecha de Inicio

en: Period
es_CO: Periódo

en: Specify an end date
es_CO: Especifique una fecha de terminación

[ctx: Planning]
en: Reminder
es_CO: Rordatorio

en: Set public
es_CO: Hacer público

en: Public
es_CO: Público

en: Child entities
es_CO: Subentidades

en: Set personal
es_CO: Hacer privado

en: End date
es_CO: Fecha Final

en: By day
es_CO: Por día

en: Each month, same date
es_CO: Cada mes, misma fecha

en: Each month, same day of week
es_CO: Cada mes, mismo día de la semana

en: Delete a global search criterion
es_CO: Borrar un criterio global de búsqueda

en: Add a search criterion
es_CO: Agregar un criterio de busqueda

en: Add a global search criterion
es_CO: Agregar un criterio de búsqueda global

en: Show the dustbin
es_CO: Mostrar la papelera

en: Don't show deleted items
es_CO: No mostrar los elementos borrados

en: Delete a search criterion
es_CO: Borrar un criterio de busqueda

en: Items seen
es_CO: Elementos mostrados

en: No restriction
es_CO: No hay restricciones

en: Entity | Entities
es_CO[0]: Entidad
es_CO[1]: Entidades

note: TRANS: %d is number of objects for the user
en: Processing
es_CO: En curso

en: %s ticket in progress or recently solved on this item. | %s tickets in progress or recently solved on this item.
es_CO[0]: %s incidencia en progreso o recientemente solucionada para este elemento
es_CO[1]: %s incidencias en progreso o recientemente solucionadas para este elemento

en: Create survey after
es_CO: Crear encuesta después de

en: As soon as possible
es_CO: Lo antes posible

en: Rate to trigger survey
es_CO: Tarea para activar encuesta

en: Disabled
es_CO: Deshabilitado

en: For tickets closed after
es_CO: Para las incidencias cerradas después

en: Valid tags
es_CO: Tags válidos

en: Access denied
es_CO: Acceso Denegado

en: The version of the database is not compatible with the version of the installed files. An update is necessary.
es_CO: La versión de la base de datos no es compatible con la versión de los archivos instalados. Es necesaria una actualización.

en: Try again
es_CO: Reintentar

[ctx: button]
en: Upgrade
es_CO: Actualizar

en: Test successful
es_CO: Prueba satisfactoria

en: Test failed
es_CO: Prueba fallida

note: TRANS: %s is the description of the test
en: Test successful: %s
es_CO: Prueba satisfactoria: %s

note: TRANS: %s is the name of the LDAP main server
en: Main server %s
es_CO: Servidor Principal %s

note: TRANS: %s is the description of the test
en: Test failed: %s
es_CO: Prueba fallida: %s

note: TRANS: %s is the name of the LDAP replica server
en: Replicate %s
es_CO: Replicar %s

en: External authentication sources
es_CO: Fuentes de autenticación externas

en: Maintenance
es_CO: Mantenimiento

en: File %s not found.
es_CO: Archivo %s no encontrado

note: TRANS: %s is the name of the file
en: Unauthorized access to the file %s
es_CO: Acceso no autorizado a el archivo %s

note: TRANS: %s is the number of the byte
en: Unable to find the byte %s
es_CO: No se encuentra el byte %s

note: TRANS: %s is the SQL query which generates the error
en: Mysql error starting from %s
es_CO: Error MySQL a partir de %s

en: The file already exists
es_CO: El archivo ya existe

en: Automatic redirection, else click
es_CO: Redirección automática (si no, haga click)

note: TRANS: %s is a file name
en: %s deleted
es_CO: %s eliminado

en: Check if a new version is available
es_CO: Comprobar si hay una nueva versión disponible

en: Deleted
es_CO: Borrado

en: Backup the database?
es_CO: ¿Está seguro de querer guardar la base de datos?

en: SQL Dump
es_CO: Copia de seguridad en SQL

en: XML Dump
es_CO: Copia de seguridad en XML

en: File
es_CO: Archivo

en: Size
es_CO: Tamaño

en: Date | Dates
es_CO[0]: Fecha
es_CO[1]: Fechas

note: TRANS: %s is the filename
en: Delete the file %s?
es_CO: Esta seguro de borrar el archivo %s?

[ctx: button]
en: Delete permanently
es_CO: Borrar permanentemente

note: TRANS: %s is the filename
en: Replace the current database with the backup file %s?
es_CO: Esta seguro de reemplazar la base de datos actual por la copia de seguridad %s?

en: Warning, your actual database will be totaly overwriten by the database you want to restore !!!
es_CO: Advertencia, su base de datos real será totalmente sobreescrita por la base de datos que desea restaurar!

en: Restore
es_CO: Reemplazar

en: Download
es_CO: Descarga

en: Setup
es_CO: Configuración

note: TRANS: %1$s is the user login, %2$s is the name of the item to add TRANS: %1$s is the user login, %2$s is the name of the item
en: %1$s adds the item %2$s
es_CO: %1$s agrega el elemento %2$s

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes an item
es_CO: %s borrados un elemento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s restores an item
es_CO: %s restaurado un elemento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges an item
es_CO: %s purgado un elemento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates an item
es_CO: %s actualizado un elemento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a link with an item
es_CO: %s agrega un enlace con un elemento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds cartridges
es_CO: %s agrega cartuchos

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a cartridge
es_CO: %s limpiar un cartucho

note: TRANS: %s is the user login
en: %s installs a cartridge
es_CO: %s instala un cartucho

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a cartridge
es_CO: %s Actualizar un cartucho

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a type
es_CO: %s associa un tipo

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an actor
es_CO: %s agregar un actor

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes an actor
es_CO: %s borrar un actor

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a cost
es_CO: %s añadir un costo

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a cost
es_CO: %s limpiar un costo

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a cost
es_CO: %s Actualizar un costo

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a task
es_CO: %s agrega una tarea

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a task
es_CO: %s limpiar una tarea

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a task
es_CO: %s actualiza una tarea

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an approval
es_CO: %s agrega una aprobación

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates an approval
es_CO: %s actualiza una aprobación

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a volume
es_CO: %s agrega un volumen

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a volume
es_CO: %s limpiar un volumen

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a volume
es_CO: %s actualiza un volumen

note: TRANS: %s is the user login
en: %s disconnects an item
es_CO: %s desconecta un elemento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s connects an item
es_CO: %s conecta un elemento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a computer and a license
es_CO: %s asocia un computador y una licencia

note: TRANS: %s is the user login
en: %s installs software
es_CO: %s Instala software

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a virtual machine
es_CO: %s agraga una maquina virtual

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a virtual machine
es_CO: %s limpiar una maquina virtual

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a virtual machine
es_CO: %s actualiza una maquina virtual

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds consumables
es_CO: %s agrega consumibles

en: Consumable | Consumables
es_CO[0]: Consumible
es_CO[1]: Consumibles

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a link with a supplier
es_CO: %s agraga un enlace a un proveedor

note: TRANS: %s is a directory
en: ERROR: %s is not writable
es_CO: ERROR: %s no es escribible

en: run script as apache user
es_CO: Ejecute el script como usuario apache

note: TRANS: %s is a task name
en: Task %s executed
es_CO: Tarea %s ejecutada

en: Execute
es_CO: Ejecutar

en: Next run
es_CO: Próxima ejecución

en: Next task to run: %s
es_CO: Siguiente tarea a correr: %s

en: No action pending
es_CO: No hay acciones pendientes

en: Component | Components
es_CO[0]: Componente
es_CO[1]: Componentes

en: Administration
es_CO: Administración

en: Dictionaries
es_CO: Diccionarios

en: Global dictionary
es_CO: Diccionario general

en: Manufacturer | Manufacturers
es_CO[0]: Fabricante
es_CO[1]: Fabricantes

en: Printer | Printers
es_CO[0]: Impresora
es_CO[1]: Impresoras

en: Model | Models
es_CO[0]: Modelo
es_CO[1]: Modelos

en: Computer model | Computer models
es_CO[0]: Modelo de computador
es_CO[1]: Modelos de computador

en: Monitor model | Monitor models
es_CO[0]: Modelo de monitor
es_CO[1]: Modelos de monitores

en: Printer model | Printer models
es_CO[0]: Modelo de Impresora
es_CO[1]: Modelos de impresoras

en: Device model | Device models
es_CO[0]: Modelo de dispositivo
es_CO[1]: Modelos de dispositivo

en: Network equipment model | Network equipment models
es_CO[0]: Modelo de equipo de red
es_CO[1]: Modelos de equipos de red

en: Phone model | Phone models
es_CO[0]: Modelo de Telefono
es_CO[1]: Modelos de Telefónos

en: Type | Types
es_CO[0]: Tipo
es_CO[1]: Tipos

en: Computer type | Computer types
es_CO[0]: Tipo de computador
es_CO[1]: Tipos de Computadores

en: Monitor type | Monitor types
es_CO[0]: Tipo de Monitor
es_CO[1]: Tipos de monitor

en: Printer type | Printer types
es_CO[0]: Tipo de Impresora
es_CO[1]: Tipos de impresoras

en: Device type | Device types
es_CO[0]: Tipo de dispositivo
es_CO[1]: Tipos de dispositivos

en: Network equipment type | Network equipment types
es_CO[0]: Tipo de Equipos de red
es_CO[1]: Tipos de Equipos de red

en: Phone type | Phone types
es_CO[0]: Tipo de telefono
es_CO[1]: Tipos de telefono

en: Operating system | Operating systems
es_CO[0]: Sistema Operativo
es_CO[1]: Sistemas Operativos

en: Service pack | Service packs
es_CO[0]: Service Pack
es_CO[1]: Service packs

en: Version | Versions
es_CO[0]: Versión
es_CO[1]: Versiones

en: Display options
es_CO: Opciones de visualización

en: Unknown file
es_CO: Archivo no conocido

en: File not found
es_CO: Archivo no encontrado

en: File is altered (bad checksum)
es_CO: Archivo alterado (checksum erróneo)

en: Unauthorized access to this file
es_CO: No tiene permisos para acceder a este archivo

en: Invalid filename
es_CO: Nombre de archivo incorrecto

note: TRANS: %s is the user login
en: %s replaces an item
es_CO: %s remplace un elemento

en: No selected element or badly defined operation
es_CO: No se han seleccionado elementos o la operación está mal definida

en: Dropdown | Dropdowns
es_CO[0]: Menú desplegable
es_CO[1]: Menús desplegables

en: Search the ID of your hardware
es_CO: Buscar su número de computador

[ctx: button]
en: Search
es_CO: Buscar

en: Alternate username
es_CO: Contacto

en: Hardware type
es_CO: Tipo de Hardware

en: Serial number
es_CO: Número de serie

en: Inventory number
es_CO: Número de inventario

en: Computer | Computers
es_CO[0]: Computador
es_CO[1]: Computadores

en: Network device | Network devices
es_CO[0]: Dispositivo de Red
es_CO[1]: Dispositivos de Red

en: Monitor | Monitors
es_CO[0]: Monitor
es_CO[1]: Monitores

en: Device | Devices
es_CO[0]: Dispositivo
es_CO[1]: Dispositivos

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a user to a group
es_CO: %s agrega un usuario a un grupo

en: FAQ
es_CO: Preguntas Frecuentes (FAQ)

en: New ticket
es_CO: Nueva incidencia

en: Home
es_CO: Inicio

en: Successfully recreated network tree
es_CO: Árbol de red recreado correctamente

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a VLAN to a network port
es_CO: %s asocio una VLAN a un puerto de red

note: TRANS: %s are the fields concerned
en: Mandatory fields are not filled. Please correct: %s
es_CO: Campos obligatorios no han sido llenados completamente. Por favor corríjalos: %s

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a target
es_CO: %s agrega un objetivo

en: Knowledge base
es_CO: Base de conocimiento

en: LDAP directory link
es_CO: Enlace LDAP

en: Unable to connect to the LDAP directory
es_CO: Imposible conectar con el servidor LDAP

en: Back
es_CO: Atras

en: Bulk import groups from a LDAP directory
es_CO: Importación masiva de grupos desde un servidor LDAP

en: Import of new groups
es_CO: Importación de nuevos grupos

en: Bulk import users from a LDAP directory
es_CO: Importación masiva de usuarios desde un servidor

en: Synchronizing already imported users
es_CO: Sincronización de los usuarios ya importados

en: Import new users
es_CO: Importar nuevos usuarios

en: Log in again
es_CO: Volver a conectarse

en: Receiver | Receivers
es_CO[0]: Receptor
es_CO[1]: Receptores

en: Your PHP parser was compiled without the IMAP functions
es_CO: La extensión IMAP de su intérprete PHP no está instalada

en: Bulk modification
es_CO: Modificación masiva

en: Failed operation
es_CO: Operación fallida

en: Operation performed partially successful
es_CO: Operacion realizada parcialmente satisfactoria

en: Operation successful
es_CO: Operación realizada con éxito

note: TRANS: %$1d and %$2d are numbers
en: (%1$d authorizations problems, %2$d failures)
es_CO: (%1$d autorizaciones de problemas, %2$d fallas)

en: You don't need the "migration cleaner" tool anymore...
es_CO: Usted no necesita mas la herramienta "limpiador de migración"

en: "Migration cleaner" tool
es_CO: herramienta "Migration cleaner"

en: Reinit the network topology
es_CO: Restaurar la topologia de red

en: Clean the network port migration errors
es_CO: Limpiar los errores de migración del puerto de red

note: TRANS: %s is the user login
en: %s sets unitary management
es_CO: %s define administración unitaria

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an item
es_CO: %s agregar un elemento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a network name to an item
es_CO: %s asociar un nombre de red al elemento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds several network ports
es_CO: %s agrego varios puertos de red

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes several network ports
es_CO: %s elimina varios puertos de red

en: Cannot change a migration network port to an unknown one
es_CO: No se puede cambiar un puerto de migracion de red, a uno desconocido

en: Network port is not available...
es_CO: Puerto de red no disponible...

en: List of available tags
es_CO: Lista de tags disponibles

en: Planning
es_CO: Planificación

note: TRANS: %s is user name
en: %s makes a bad usage.
es_CO: %s hace un mal uso.

en: %s tries to use a non standard path.
es_CO: %s intente usar una ruta no estandar.

en: The plugin %s is incompatible with this version of GLPI
es_CO: El complemento %s no es compatible con esta versión de GLPI

en: Delete or update it otherwise GLPI will not work correctly.
es_CO: Borrar o actualizarlo de otra forma GLPI no funcionará correctamente

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a user to an entity
es_CO: %s agrego un usuario a una entidad

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a team member
es_CO: %s agregar un miembro al equipo

en: List of the hardware under contract
es_CO: Lista del material bajo contrato

en: Name
es_CO: Nombre

en: Location | Locations
es_CO[0]: Ubicación
es_CO[1]: Lugares

en: Date of purchase
es_CO: Fecha de compra

en: Warranty expiration date
es_CO: Fecha de terminación de la garantía

en: Contract type | Contract types
es_CO[0]: Tipo de contrato
es_CO[1]: Tipo de contrato

en: Hardware under contract
es_CO: Material bajo contrato

en: Item type
es_CO: Tipo de elemento

en: Display report
es_CO: Mostrar informe

en: Account net value
es_CO: Valor Neto Contable (VNC)

[ctx: price]
en: Value
es_CO: Precio de compra

note: TRANS: %1$s and %2$s are values
en: Total: Value=%1$s - Account net value=%2$s
es_CO: Total: Valor=%1$s - Reporte valor de red=%2$s

en: ANV
es_CO: VNC

en: TCO
es_CO: CTP

en: Startup date
es_CO: Fecha de puesta en servicio

en: Network report by location: %s
es_CO: Reporte de red por ubicación: %s

en: Network report by outlet: %s
es_CO: Informe de red por conector: %s

en: Network report
es_CO: Informe de red

en: By location
es_CO: Por lugar

en: By hardware
es_CO: Por switch

en: By network outlet
es_CO: Por conector de red

en: Network report by hardware: %s
es_CO: Reporte de red por hardware: %s

en: Device list
es_CO: Lista de materiales

en: Equipment's report by year
es_CO: Informe de equipos por año

en: Simplified interface
es_CO: Mesa de Ayuda

en: %1$s adds the item %2$s (%3$d)
es_CO: %1$s agregar el elemento %2$s (%3$d)

en: Replay the rules dictionary
es_CO: Repetir las reglas del diccionarion

en: Work in progress...
es_CO: Trabajo en proceso...

en: Task completed in %s
es_CO: Tarea finalizada en %s

en: Rule type
es_CO: Tipo de regla

en: Transfer
es_CO: Transferir

en: Search
es_CO: Buscar

en: External authentications
es_CO: Autenticaciones externas

en: LDAP directory | LDAP directories
es_CO[0]: Directorio LDAP
es_CO[1]: Directorios LDAP

en: The LDAP extension of your PHP parser isn't installed
es_CO: La extensión LDAP de su intérprete PHP no está instalada

en: Impossible to use LDAP as external source of connection
es_CO: Imposible utilizar LDAP como origen de conexión externa

en: Mail server | Mail servers
es_CO[0]: Servidor de correo
es_CO[1]: Servidores de correo

en: Impossible to use email server as external source of connection
es_CO: Imposible utilizar IMAP/POP como origen de conexión externa

en: Others authentication methods
es_CO: Otros métodos de autentificación

en: Notification | Notifications
es_CO[0]: Notificación
es_CO[1]: Notificaciones

en: Enable followup via email
es_CO: Utilizar el seguimiento por correo

en: Email followups configuration
es_CO: Configuración de Seguimientos por e-mail

en: Notification template | Notification templates
es_CO[0]: Modelo de notificación
es_CO[1]: Plantillas de notificación

en: Manage templates...
es_CO: Gestión de plantillas...

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a sla level
es_CO: %s actualizar un nivel de SLA

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a sla level
es_CO: %s limpiar un nivel de ANS

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s adds the license %2$s
es_CO: %1$s agregar la licencia %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s purges the license %2$s
es_CO: %1$s limpiar la licencia %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s updates the license %2$s
es_CO: %1$s actualizar la licencias %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s adds the version %2$s
es_CO: %1$s agregar la version %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s purges the version %2$s
es_CO: %1$s limpiar la versión %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s updates the version %2$s
es_CO: %1$s actualizar la version %2$s

en: Statistics
es_CO: Estadísticas

[ctx: ticket]
en: Solved | Solved
es_CO[1]: Resueltas

en: Late
es_CO: En espera

en: Closed
es_CO: Cerrado

[ctx: Quantity]
en: Number
es_CO: Número

en: Closure
es_CO: Cerrada en

en: Resolution
es_CO: Resuelta en

en: Real duration
es_CO: Duración real

en: Take into account
es_CO: Atención de la incidencia

en: Average time
es_CO: Tiempo promedio

en: Hour | Hours
es_CO[0]: Hora
es_CO[1]: Horas

en: Satisfaction survey
es_CO: Encuesta de satisfacción

en: Tickets
es_CO: Incidencias

en: Satisfaction
es_CO: Satisfacción

en: Technician
es_CO: Técnico

en: Supplier | Suppliers
es_CO[0]: Proveedor
es_CO[1]: Proveedores

en: User | Users
es_CO[0]: Usuario
es_CO[1]: Usuarios

en: Category
es_CO: Categoría

en: Group | Groups
es_CO[0]: Grupo
es_CO[1]: Grupos

en: Priority
es_CO: Prioridad

en: Urgency
es_CO: Urgencia

en: Impact
es_CO: Impacto

[ctx: person]
en: Title
es_CO: Título

en: Solution type | Solution types
es_CO[0]: Tipo de solución
es_CO[1]: Tipos de Solución

en: Request source | Request sources
es_CO[0]: Origen de la solicitud
es_CO[1]: Fuentes de solicitud

en: Previous
es_CO: Anterior

en: Next
es_CO: Siguiente

[ctx: quantity]
en: Number of tickets
es_CO: Número de Incidencias

en: Show graphics
es_CO: Mostrar gráficas

en: Number opened
es_CO: Numero abierto

en: Number solved
es_CO: Numero solucionado

en: Number solved late
es_CO: Numero resuelto tarde

en: Number closed
es_CO: Numero cerrado

en: Requester | Requesters
es_CO[0]: Autor
es_CO[1]: Solicitantes

en: Writer
es_CO: Autor

en: Group tree
es_CO: Arbol de grupo

en: Category tree
es_CO: Árbol de Categoría

en: Location tree
es_CO: Árbol de localización

en: Characteristics
es_CO: Características

en: Assigned to
es_CO: Asignado a:

en: Technician as assigned
es_CO: Técnico asignado

en: Technician in tasks
es_CO: Técnico en labor

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a followup
es_CO: %s agrga unseguimiento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s approves or refuses a solution
es_CO: %s aprueba o rechaza una solución

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a followup
es_CO: %s actualiza un seguimiento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a followup
es_CO: %s limpiar un seguimiento

en: You have been redirected because you no longer have access to this ticket
es_CO: Usted ha sido redireccionado porque ya no tiene acceso a esta incidencia

en: Save solution to the knowledge base
es_CO: Guardar la solución en la base de conocimiento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds hidden field
es_CO: %s agregar campo oculto

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds mandatory field
es_CO: %s agregar campo obligatorio

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds predefined field
es_CO: %s agregar campo predefinido

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges link between tickets
es_CO: %s limpiar vínculos entre incidencias

en: Your ticket has been registered, its treatment is in progress.
es_CO: Su incidencia ha sido registrada, su tratamiento está en progreso

en: Thank you for using our automatic helpdesk system.
es_CO: Gracias por utilizar nuestro sistema de mesa ayuda automático.

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes users from a group
es_CO: %s elimina usuarios desde un grupo

note: TRANS: %s is the character used as wildcard in ajax search return "<input title=\"".sprintf(__s('Search (%s for all)'), $CFG_GLPI["ajax_wildcard"]). "\" type='text' ondblclick=\"this.value='". $CFG_GLPI["ajax_wildcard"]."';\" id='search_$id' name='____data_$id' size='$size'>\n";
en: Search (%s for all)
es_CO: Buscar (%s para todos)

en: Loading...
es_CO: Durante la carga...

en: Inheritance of the parent entity
es_CO: Herencia de la entidad raíz

en: Never
es_CO: Nunca

en: Each day
es_CO: Todos los días

en: Each week
es_CO: Todas las semanas

en: Each month
es_CO: Todos los meses

en: Yes
es_CO: Si

note: TRANS: %s is the date
en: Alert sent on %s
es_CO: Alerta enviada el %s

en: Others
es_CO: Otros

en: Incorrect username or password
es_CO: Usuario o contraseña erróneos

en: User not authorized to connect in GLPI
es_CO: Usuario no autorizado para ingresar a GLPI

en: Password field is empty
es_CO: Contraseña vacía

en: Empty login or password
es_CO: Usuario o contraseña vacío

note: TRANS: %1$s is the login of the user and %2$s its IP address
en: %1$s log in from IP %2$s
es_CO: %1$s inicio de sesión desde la IP %2$s

note: TRANS: %1$s is the login of the user and %2$s its IP address
en: Failed login for %1$s from IP %2$s
es_CO: Inicio de sesión fallido para %1$s desde la IP %2$s

en: Authentication on GLPI database
es_CO: Autentificación en la base de datos GLPI

en: Authentication on a LDAP directory
es_CO: Identificación sobre LDAP

en: Authentication on mail server
es_CO: Autentificación en servidor IMAP/POP

en: Email server
es_CO: IMAP/POP

en: CAS
es_CO: CASq

en: x509 certificate authentication
es_CO: Certificado x509

en: Other
es_CO: Otro

en: GLPI internal database
es_CO: Base de datos interna de GLPI

en: Not yet authenticated
es_CO: Aún no autentificado

en: Force synchronization
es_CO: Forzar la sincronicación

en: Change of the authentication method
es_CO: Cambiar el método de autentificación

en: Synchronization
es_CO: Sincronización

en: CAS authentication
es_CO: Autenticación CAS

[ctx: authentication]
en: Enabled
es_CO: Activo

note: TRANS: for CAS SSO system
en: CAS Host
es_CO: Servidor CAS

note: TRANS: for CAS SSO system TRANS: Proxy port TRANS: SMTP port
en: Port | Ports
es_CO[0]: Puerto
es_CO[1]: Puertos

note: TRANS: for CAS SSO system
en: Root directory (optional)
es_CO: Directorio de base (opcional)

note: TRANS: for CAS SSO system
en: Log out fallback URL
es_CO: Desconectar URL alternativa

en: The CURL extension for your PHP parser isn't installed
es_CO: La extensión CURL para su analizador de PHP no está instalado

en: Impossible to use CAS as external source of connection
es_CO: Imposible utilizar CAS como origen de conexión externa

en: Email attribute for x509 authentication
es_CO: Atributos de correo para x509

en: Restrict %s field for x509 authentication (separator $)
es_CO: Restringie el campo %s para autenticación x509 (separador $)

en: Other authentication sent in the HTTP request
es_CO: Otra autenticación enviada en la petición HTTP

en: Field storage of the login in the HTTP request | Fields storage of the login in the HTTP request
es_CO[1]: Campo de almacenamiento del usuario en la petición HTTP

en: Remove the domain of logins like login@domain
es_CO: Remover dominio del login en formato login@dominio

en: Surname
es_CO: Apellido

en: First name
es_CO: Nombre

en: Administrative number
es_CO: Número administrativo

note: TRANS: Test of comment for translation (mark : //TRANS)
en: Phone | Phones
es_CO[0]: Teléfono
es_CO[1]: Teléfonos

en: Phone 2
es_CO: Telefono 2

en: Mobile phone
es_CO: Número de celular

en: Language
es_CO: Idioma

en: Save
es_CO: Guardar

en: Preconfiguration
es_CO: Configuración previa

en: Active Directory
es_CO: Directorio Activo

en: Default values
es_CO: Valores predeterminados

en: Last update
es_CO: Última actualización

en: Default server
es_CO: Servidor predeterminado

en: Active
es_CO: Activar

en: Server
es_CO: Servidor

en: Port (default=389)
es_CO: Puerto LDAP (predeterminado=389)

en: Connection filter
es_CO: Filtro de conexión

en: BaseDN
es_CO: Basedn

en: RootDN (for non anonymous binds)
es_CO: rootdn (para las conexiones no anónimas)

en: Password (for non-anonymous binds)
es_CO: Contraseña (para las conexiones no anónimas)

en: Clear
es_CO: Limpiar

en: Login field
es_CO: Campo de usuario

en: Advanced information
es_CO: Información avanzada

en: Use TLS
es_CO: Usar TLS

en: ldap_start_tls does not exist
es_CO: Función ldap_start_tls inexistente

en: LDAP directory time zone
es_CO: Zona horaria de LDAP

en: Use paged results
es_CO: Usar pagina de resultados

en: Page size
es_CO: Tamaño de pagina

en: Maximum number of results
es_CO: Número máximo de resultados

en: Unlimited
es_CO: Ilimitado

en: How LDAP aliases should be handled
es_CO: Tratamiento de los alias LDAP

en: Never dereferenced (default)
es_CO: No elimina la referencia (por defecto)

en: Always dereferenced
es_CO: Siempre

en: Dereferenced during the search (but not when locating)
es_CO: Des-referenciado durante la búsqueda (pero no en la localización)

en: Dereferenced when locating (not during the search)
es_CO: Des-referenciado durante la localización (no durante la búsqueda)

en: List of LDAP directory replicates
es_CO: Lista de réplicas de LDAP

en: Replicate | Replicates
es_CO[1]: Replicar

[ctx: button]
en: Test
es_CO: Probar

en: In users
es_CO: En los usuarios

en: In groups
es_CO: En grupos

en: In users and groups
es_CO: Usuarios y Grupos

en: Belonging to groups
es_CO: Pertenencia a grupos

en: Search type
es_CO: Tipo de búsqueda

en: User attribute containing its groups
es_CO: Atributo del usuario que indica sus grupos

en: Filter to search in groups
es_CO: Filtro para búsqueda en los grupos

en: Group attribute containing its users
es_CO: Atributo de los grupos que contienen los usuarios

en: Use DN in the search
es_CO: Usar DN en la búsqueda

en: Test of connection to LDAP directory
es_CO: Prueba de conexión con el servidor LDAP

en: Binding to the LDAP directory
es_CO: Enlace GLPI/LDAP

en: Picture
es_CO: Imagen

en: Import entities from LDAP directory
es_CO: Importar entidades desde LDAP

en: Attribute representing entity
es_CO: Atributo que representa la entidad

en: Search filter for entities
es_CO: Filtros de búsqueda por entidad

en: Search filter for users
es_CO: Filtro de búsqueda para usuarios

en: Warning: The request exceeds the limit of the directory. The results are only partial.
es_CO: Cuidado: La respuesta excede el límite del LDAP. Los resultados son parciales

[ctx: button]
en: Synchronize
es_CO: Sincronizar

[ctx: button]
en: Import
es_CO: Importar

en: Last update in the LDAP directory
es_CO: Ultima actualización en el directorio LDAP

en: Last update in GLPI
es_CO: Ultima actualización en GLPI

en: No user to be synchronized
es_CO: No hay usuario a sincronizar

en: No user to be imported
es_CO: No hay usuario a importar

en: Group DN
es_CO: DN del grupo

en: Destination entity
es_CO: Entidad de Destino

en: No group to be imported
es_CO: Ningún grupo para ser importado

en: Please choose LDAP directory to import users from
es_CO: Por favor elija el directorio LDAP desde el cual se importarán los usuarios

en: LDAP directory choice
es_CO: Elección del servidor LDAP

en: No LDAP directory defined in GLPI
es_CO: No hay ningún servidor LDAP definido en GLPI

en: User not found or several users found
es_CO: Usuario no encontrado o varios usuarios encontrados

en: Unable to add. The user already exist.
es_CO: No se puede agregar. Este usuario ya existe..

en: Expert mode
es_CO: Modo experto

en: Simple mode
es_CO: Modo sencillo

[ctx: button]
en: To change
es_CO: Cambiar

en: Select the desired entity
es_CO: Seleccionar la entidad deseada

en: Search criteria for users
es_CO: Criterios de búsqueda para los usuarios

en: No directory selected
es_CO: Ningún directorio seleccionado

en: No directory associated to entity: impossible search
es_CO: Ningún directorio asociado con la entidad

en: Preserve
es_CO: Conservar

en: Put in dustbin
es_CO: Poner en la papelera

en: Withdraw dynamic authorizations and groups
es_CO: Eliminar los permisos y grupos (dinámicos)

en: Disable
es_CO: Desactivar

en: Enable filtering by date
es_CO: Activar el filtro por fecha

en: View updated users
es_CO: Visualizar usuarios actualizados

en: from
es_CO: De

en: to
es_CO: A

en: Disable filtering by date
es_CO: Desactivar el filtro por fecha

en: Add a LDAP directory replica
es_CO: Añadir una réplica LDAP

note: TRANS: for mail connection system
en: Connection string
es_CO: Cadena de conexión

en: Email domain Name (users email will be login@domain)
es_CO: Nombre del servidor IMAP/POP <br>(el email del usuario será tipo login@dominio)

note: TRANS: %s is the datetime of update TRANS: %s is the datetime of insertion TRANS: %s is the date
en: Last update on %s
es_CO: Ultima actualización %s

en: Email server configuration
es_CO: Configuración IMAP/POP

en: Test connection to email server
es_CO: Prueba de conexión al servidor IMAP/POP

en: Update Source | Update Sources
es_CO[0]: Origen de actualización
es_CO[1]: Fuentes de Actualización

en: Read
es_CO: Lectura

en: Create
es_CO: Crear

en: Check for upgrade
es_CO: Verificar la presencia de actualizaciones

en: Value
es_CO: Precio de compra

en: Content
es_CO: Contenido

en: Move
es_CO: Mover

en: After
es_CO: después

en: Before
es_CO: antes

[ctx: button]
en: Move
es_CO: Mover

en: New item
es_CO: Nuevo elemento

en: Private
es_CO: Privado

en: Partial load of the bookmark.
es_CO: Carga parcial del marcador

en: Default view
es_CO: Vista predeterminada

[ctx: button]
note: TRANS: select action 'update' (before doing it)
en: Update
es_CO: Actualizar

en: Load
es_CO: Cargar

en: Not default search
es_CO: Búsqueda no predeterminada

en: Default search
es_CO: Búsqueda por defecto

en: You have not recorded any bookmarks yet
es_CO: Usted no tiene grabado ningun marcador aún

en: Save as bookmark
es_CO: Salvar como marcador

en: Budget | Budgets
es_CO[0]: Presupuesto
es_CO[1]: Presupuestos

en: Main
es_CO: Principal

en: Item | Items
es_CO[0]: Elemento
es_CO[1]: Elementos

en: No associated item
es_CO: No hay elemento asociado

en: Associated item | Associated items
es_CO[0]: Elementos asociados
es_CO[1]: Elementos asociados

en: Total spent on the budget
es_CO: Total gastado en el presupuesto

en: Total remaining on the budget
es_CO: Total restante del presupuesto

en: Calendar | Calendars
es_CO[0]: Calendario
es_CO[1]: Calendarios

[ctx: button]
en: Duplicate
es_CO: Duplicar

en: Add a close time
es_CO: Añadir un tiempo cercano

en: Start
es_CO: Iniciar

en: End
es_CO: Fin

en: Recurrent
es_CO: Recurrente

en: Close time | Close times
es_CO[0]: Períodos de cierre
es_CO[1]: Períodos de Cierre

en: Time range | Time ranges
es_CO[0]: Intervalo de tiempo
es_CO[1]: Intervalos de tiempo

en: Can not add a range riding an existing period
es_CO: No se puede añadir el periodo de tiempo, se superpone con otro existente

en: Add a schedule
es_CO: Agregar periodo

en: Day | Days
es_CO[1]: Día

en: Cartridge | Cartridges
es_CO[0]: Cartucho
es_CO[1]: Cartuchos

en: Installing a cartridge
es_CO: Instalar un cartucho

en: No free cartridge
es_CO: No hay cartuchos disponibles

en: Uninstalling a cartridge
es_CO: Des instalar un cartucho

[ctx: cartridge]
en: New | New
es_CO[0]: Nuevo
es_CO[1]: Nuevos

[ctx: cartridge]
en: Used | Used
es_CO[1]: Usados

[ctx: cartridge]
en: Worn | Worn
es_CO[0]: Deteriorado
es_CO[1]: Deteriorados

note: TRANS : for display cartridges count : %1$d is the total number, %2$d the new one, %3$d the used one, %4$d worn one
en: Total: %1$d (%2$d new, %3$d used, %4$d worn)
es_CO: Total: %1$d (%2$d nuevo, %3$d usado, %4$d deteriorado)

en: No cartridge
es_CO: No hay cartuchos

en: Enable the financial and administrative information
es_CO: Activar los datos financieros

en: Back to stock
es_CO: Reintegrar al stock

en: Worn cartridges
es_CO: Cartuchos gastados

[ctx: item]
en: State
es_CO: Estado

en: Add date
es_CO: Agregado fecha

en: Use date
es_CO: Fecha de uso

en: Used on
es_CO: Usados en

en: Printer counter
es_CO: Contador de impresora

note: TRANS: Always plural
en: Financial and administrative information
es_CO: Datos financieros

en: %d printed page | %d printed pages
es_CO[0]: %d pagina impresa
es_CO[1]: %d paginas impresas

en: Counter error
es_CO: Error de contador

en: Average time in stock
es_CO: Promedio en stock

en: month | months
es_CO[1]: mes

en: Average time in use
es_CO: Tiempo promedio en uso

en: Average number of printed pages
es_CO: Número promedio de páginas impresas

en: Add cartridges
es_CO: Agregar Cartuchos

[ctx: button]
en: Install
es_CO: Instalar

en: No cartridge available
es_CO: No hay cartuchos disponibles

en: End of life
es_CO: Final de ciclo de vida

en: Update printer counter
es_CO: Actualizar contador de impresión

en: Used cartridges
es_CO: Cartuchos usados

en: Cartridge model | Cartridge models
es_CO[0]: Modelo de cartucho
es_CO[1]: Modelos de cartucho

en: Cartridge type | Cartridge types
es_CO[0]: Tipo de Cartucho
es_CO[1]: Tipo de cartucho

en: Printed pages
es_CO: Paginas imprimidas

note: TRANS: %d is a number of months
en: %d month | %d months
es_CO[0]: %d mes
es_CO[1]: %d meses

en: Reference
es_CO: Referencia

en: Technician in charge of the hardware
es_CO: Técnico a cargo del hardware

en: Group in charge of the hardware
es_CO: Grupo a cargo del hardware

en: Stock location
es_CO: Lugar de almacenamiento

en: Alert threshold
es_CO: Umbral de alarma

en: Send alarms on cartridges
es_CO: Alertas sobre cartuchos

note: TRANS: %1$s is the cartridge name, %2$s its reference, %3$d the remaining number
en: Threshold of alarm reached for the type of cartridge: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
es_CO: Umbral de alarma alcanzado para el tipo de cartucho: %1$s - Referencia %2$s - Remanente %3$d

note: TRANS: %s is entity name
en: %s: send cartridge alert failed
es_CO: %s envio alerta de cartucho fallido

en: Add a compatible printer model
es_CO: Añadir un modelo de impresora compatible

en: No item found
es_CO: No se encontraron elementos

en: Standard interface
es_CO: Interfaz estándar

en: Personal View
es_CO: Vista personal

en: Group View
es_CO: Vista de Grupo

en: Global View
es_CO: Vista Global

en: For security reasons, please change the password for the default users: %s
es_CO: Por razones de seguridad, por favor cambie las contraseñas de los usuarios por defecto: %s

en: For security reasons, please remove file: %s
es_CO: Por razones de suguridad, por favor borre el archivo: %s

en: MySQL replica: read only
es_CO: Replicar MySQL : solo lectura

en: Change | Changes
es_CO[0]: Cambio
es_CO[1]: Cambios

en: Add an actor
es_CO: Agregar un actor

en: Analysis
es_CO: Análisis

en: Plans
es_CO: Planes

en: Solution | Solutions
es_CO[0]: Solución
es_CO[1]: Soluciones

en: Control list
es_CO: Lista de control

en: Deployment plan
es_CO: Plan de Despliegue

en: Backup plan
es_CO: Plan de Backup

[ctx: status]
en: New
es_CO: Nuevo

en: Evaluation
es_CO: Evaluación

en: Approval | Approvals
es_CO[0]: Aprobación
es_CO[1]: Validaciones

[ctx: status]
en: Accepted
es_CO: Aceptado

en: Pending
es_CO: En espera

[ctx: change]
en: Test
es_CO: Probar

en: Qualification
es_CO: Calificación

en: Applied
es_CO: Aplicado

en: Review
es_CO: Revisar

[ctx: status]
en: Closed
es_CO: Cerrado

[ctx: status]
en: Not solved
es_CO: No resueltos

[ctx: status]
en: Not closed
es_CO: Sin cerrar

[ctx: status]
en: Solved + Closed
es_CO: Resuelto + Cerrado

en: Opening date
es_CO: Fecha de Apertura

en: Due date
es_CO: Fecha de Vencimiento

en: By
es_CO: Por

en: Date of solving
es_CO: Fecha de solución

en: Closing date
es_CO: Fecha de cierre

en: Status | Statuses
es_CO[0]: Estado
es_CO[1]: Estado

en: Total duration
es_CO: Duración total

en: Title
es_CO: Título

en: Description
es_CO: Descripción

en: Impacts
es_CO: Impactos

en: See all
es_CO: Ver todo

en: See (author)
es_CO: Ver (autor)

en: Child groups
es_CO: Sub grupos

en: Add an item
es_CO: Agregar un elemento

en: Link Problem/Change | Links Problem/Change
es_CO[0]: Problema/Cambio de enlace
es_CO[1]: Problema/Cambio de enlaces

en: Add a change
es_CO: Agregar un cambio

en: Create a change from this problem
es_CO: Crear un cambio para este problema

en: Add a problem
es_CO: Agregar un problema

en: Add a project
es_CO: Añadir un proyecto

en: Change task | Change tasks
es_CO[0]: Cambiar Tarea
es_CO[1]: Cambiar Tareas

en: Link Ticket/Change | Links Ticket/Change
es_CO[0]: Enlace Incidencia/Cambio
es_CO[1]: Enlaces Incidencia/Cambio

en: Add a ticket
es_CO: Agregar una incidencia

en: Solve tickets
es_CO: Incidentes resueltos

en: Create a change from this ticket
es_CO: Crear un cambio desde esta incidencia

en: Item not linked to an object
es_CO: Elemento no enlazado a un objeto

en: Add
es_CO: Agregar

en: Cannot update item: not enough right on the parent(s) item(s)
es_CO: No puede actualizar el elemento: no tiene permisos en el elemento(s) padre(s)

[ctx: button]
en: Associate
es_CO: Asignar

[ctx: button]
en: Dissociate
es_CO: Quitar asignación

en: First Item
es_CO: Primer articulo

en: Second Item
es_CO: Segundo articulo

en: Remove all at once
es_CO: Eliminar todos  de una vez.

en: Item successfully added
es_CO: Elemento agregado satisfactoriamente

en: Item successfully updated
es_CO: Elemento actualizado satisfactoriamente

en: Item successfully deleted
es_CO: Elemento agregado satisfactoriamente

en: Item successfully purged
es_CO: Elemento eliminado satisfactoriamente

en: Item successfully restored
es_CO: Elemento restaurado satisfactoriamente

[ctx: button]
note: TRANS : means update / actualize
en: Save
es_CO: Guardar

[ctx: button]
en: Restore
es_CO: Reemplazar

en: Confirm the final deletion?
es_CO: Confirma el borrado definitivo?

[ctx: button]
en: Put in dustbin
es_CO: Poner en la papelera

note: TRANS: %s is the template name
en: Created from the template %s
es_CO: Creado desde la plantilla %s

en: Template name
es_CO: Nombre de plantilla

en: Can't change this attribute. It's inherited from its parent.
es_CO: Este elemento es dependiente de otro. La modificación no está permitida

en: You are not allowed to change the visibility flag for child entities.
es_CO: Usted no tiene los permisos suficientes para modificar la visibilidad en las subentidades

en: Flag change forbidden. Linked items found.
es_CO: La existencia de elementos enlazados impiden la modificación de este atributo

en: Change visibility in child entities
es_CO: Cambio de vicibilidad en entidades hijas

en: Complete name
es_CO: Nombre Completo

note: TRANS: Number of the alternate username
en: Alternate username number
es_CO: Número de contacto

en: At least one field has an incorrect value
es_CO: Al menos un campo tiene un valor incorrecto

en: Impossible record for %s
es_CO: Registro imposible para %s

en: Item successfully added but duplicate record on %s
es_CO: Artículo agregado con éxito, pero registro duplicado en %s

en: Other item exist
es_CO: Otro elemento existente

en: Item in the dustbin
es_CO: Elemento en la papelera

note: TRANS: %1$s is the user login, %2$s the message
en: %1$s trying to add an item that already exists: %2$s
es_CO: %1$s intentando aagregar un elemento ya existente: %2$s

en: Default value
es_CO: Valor predeterminado

en: Choose a template
es_CO: Escoja una plantilla

en: Blank Template
es_CO: Plantilla vacía

en: Templates
es_CO: Plantillas

en: Add a template...
es_CO: Agregar una plantilla

en: Update
es_CO: Actualizar

en: Purge
es_CO: Purgar

en: Delete
es_CO: Borrar

en: You can't delete that item, because it has sub-items
es_CO: No puede borrar este elemento porque posee sub-elementos

en: Caution: you're about to remove a heading used for one or more items.
es_CO: Atención, está a punto de borrar un título usado en uno o más elementos..

en: If you confirm the deletion, all uses of this dropdown will be blanked.
es_CO: Si usted confirma la eliminación, todos los usuarios de este menú seran borrados.

[ctx: button]
en: Confirm
es_CO: Confirmar

[ctx: button]
en: Cancel
es_CO: Cancelar

en: You can also replace all uses of this dropdown by another.
es_CO: Usted puede reemplazar todos los usos de este menú por otros.

[ctx: button]
en: Replace
es_CO: Reemplazar

en: Transfer and merge
es_CO: Transferir y unir

[ctx: button]
en: Merge
es_CO: Reagrupar

en: Debug
es_CO: Depurar

en: First
es_CO: Primero

en: List
es_CO: Lista

en: Last
es_CO: Último

en: Reset display options
es_CO: Reiniciar opciones de visualización

en: Incompatible items
es_CO: Articulo incompatible

en: Error on executing the action
es_CO: Error al ejecutar la operación

en: Item already defined
es_CO: El articulo ya esta definido

en: Email Followup
es_CO: Seguimiento por email

en: Cost | Costs
es_CO[0]: Costo
es_CO[1]: Costos

en: Begin date
es_CO: Fecha de inicio

en: Duration
es_CO: Duración

en: Time cost
es_CO: Costo del tiempo

en: Fixed cost
es_CO: Costo fijo

en: Material cost
es_CO: Costo de material

en: Total cost
es_CO: Costo total

en: Add a new cost
es_CO: Agregar un nuevo costo

en: Ticket cost | Ticket costs
es_CO[0]: Costo de la incidencia
es_CO[1]: Costos de la incidencia

en: Item duration
es_CO: Duración del articulo

en: Ticket | Tickets
es_CO[0]: Incidencia
es_CO[1]: Incidencias

en: Invalid email address
es_CO: Email no válido

en: Invalid dates. Update cancelled.
es_CO: Datos inválidos. Actualización cancelada

note: TRANS: Default document to files attached to tickets : %d is the ticket id
en: Document Ticket %d
es_CO: Documento de incidencia %d

[ctx: priority]
en: Major
es_CO: Mayor

[ctx: priority]
en: Very high
es_CO: Muy urgente

[ctx: priority]
en: High
es_CO: Urgente

[ctx: priority]
en: Medium
es_CO: Mediana

[ctx: priority]
en: Low
es_CO: Baja

[ctx: priority]
en: Very low
es_CO: Muy baja

[ctx: priority]
en: All
es_CO: Todo

[ctx: priority]
en: At least very low
es_CO: Como mínimo muy bajo

[ctx: priority]
en: At least low
es_CO: Como mínimo bajo

[ctx: priority]
en: At least medium
es_CO: Como mínimo medio

[ctx: priority]
en: At least high
es_CO: Como mínimo alto

[ctx: priority]
en: At least very high
es_CO: Como mínimo muy alto

[ctx: urgency]
en: Very high
es_CO: Muy alta

[ctx: urgency]
en: High
es_CO: Alta

[ctx: urgency]
en: Medium
es_CO: Mediana

[ctx: urgency]
en: Low
es_CO: Baja

[ctx: urgency]
en: Very low
es_CO: Muy baja

[ctx: urgency]
en: All
es_CO: Todo

[ctx: urgency]
en: At least very low
es_CO: Como mínimo muy bajo

[ctx: urgency]
en: At least low
es_CO: Como mínimo bajo

[ctx: urgency]
en: At least medium
es_CO: Como mínimo medio

[ctx: urgency]
en: At least high
es_CO: Como mínimo alto

[ctx: urgency]
en: At least very high
es_CO: Como mínimo muy alto

[ctx: impact]
en: Very high
es_CO: Muy alto

[ctx: impact]
en: High
es_CO: Alto

[ctx: impact]
en: Medium
es_CO: Medio

[ctx: impact]
en: Low
es_CO: Bajo

[ctx: impact]
en: Very low
es_CO: Muy bajo

[ctx: impact]
en: All
es_CO: Todo

[ctx: impact]
en: At least very low
es_CO: Como mínimo muy bajo

[ctx: impact]
en: At least low
es_CO: Como mínimo bajo

[ctx: impact]
en: At least medium
es_CO: Como mínimo medio

[ctx: impact]
en: At least high
es_CO: Como mínimo alto

[ctx: impact]
en: At least very high
es_CO: Como mínimo muy alto

en: Watcher | Watchers
es_CO[1]: Observador

en: Due date + Progress
es_CO: Fecha de vencimiento + Progreso

en: Resolution date
es_CO: Fecha de solución

en: Last edit by
es_CO: Última edición por

en: Resolution time
es_CO: Tiempo de solución

en: Closing time
es_CO: Tiempo de Cierre

en: Waiting time
es_CO: Tiempo de espera

en: Requester group | Requester groups
es_CO[1]: Grupo solicitante

en: Watcher group | Watcher groups
es_CO[0]: Grupo Observador
es_CO[1]: Grupos Observadores

en: Assigned to a supplier
es_CO: Asignado a un proveedor

en: Technician group
es_CO: Grupo de Tecnicos

en: Email for followup
es_CO: Correo para el seguimiento

en: Requester user
es_CO: Usuario solicitante

en: Watcher user
es_CO: Usuario observador

en: Group in charge of the ticket
es_CO: Grupo encargado de la incidencia

en: Solution template | Solution templates
es_CO[0]: Plantilla
es_CO[1]: Plantillas de solución

en: Search a solution
es_CO: Buscar una solución

en: Save and add to the knowledge base
es_CO: Grabar y agregar a la Base de Conocimiento

en: Time | Times
es_CO[0]: Tiempo
es_CO[1]: Tiempos

en: Closed on %s
es_CO: Cerrada el %s

en: Solved on %s
es_CO: Solucionado el %s

en: Put on hold on %s
es_CO: Poner en espera en %s

en: Opened on %s
es_CO: Abierta el %s

en: From %s
es_CO: De %s

en: To %s
es_CO: A %s

note: TRANS: %s is user name
en: By %s
es_CO: Por %s

en: Assigned
es_CO: Asignado

en: Planification
es_CO: Planificación

en: Task | Tasks
es_CO[0]: Tarea
es_CO[1]: Tareas

en: Error in entering dates. The starting date is later than the ending date
es_CO: Error en ingreso de Fecha: La fecha de inicio es superior a la fecha de finalización

en: Tasks category | Tasks categories
es_CO[0]: Categoría de tareas
es_CO[1]: Categoría de tareas

en: Public followup
es_CO: Seguimiento público

[ctx: quantity]
en: Number of tasks
es_CO: Número de tareas

en: Private task
es_CO: Tarea Privada

note: TRANS: %1$s is a type, %2$$ is a date, %3$s is a date
en: %1$s: from %2$s to %3$s:
es_CO: %1$s: desde %2$s hasta %3$s:

note: TRANS: %1$s is the start time of a planned item, %2$s is the end
en: From %1$s to %2$s :
es_CO:  Desde %1$s a las %2$s :

note: TRANS: %s is the start time of a planned item
en: Start at %s:
es_CO: inicia a las %s:

note: TRANS: %s is the end time of a planned item
en: End at %s:
es_CO: Finaliza a las %s:

en: Recall on %s
es_CO: Recordar en %s

en: Information | Information
es_CO[0]: Información
es_CO[1]: Información

en: To do
es_CO: Pendiente

en: Done
es_CO: Terminado

en: Begin
es_CO: Inicio

note: TRANS: %1$s is the begin date, %2$s is the end date TRANS: %1$s is the start time of a planned item, %2$s is the end
en: From %1$s to %2$s
es_CO: Desde %1$s hasta %2$s

en: Plan this task
es_CO: Planear esta tarea

en: Add a new task
es_CO: Agregar una nueva tarea

en: No task found.
es_CO: Tarea no encontrada

en: Approval request send to %s
es_CO: Aprobación de requerimiento enviado a %s

en: The selected user (%s) has no valid email address. The request has been created, without email confirmation.
es_CO: El usuario seleccionado (%s) no tiene una dirección de correo electrónica válida. La solicitud ha sido creada, sin confirmación por correo.

en: If approval is denied, specify a reason.
es_CO: Si la aprobación es rechazada, especifique un motivo.

note: TRANS: %s is the username
en: Approval granted by %s
es_CO: Aprobación concedida por %s

note: TRANS: %s is the username
en: Update the approval request to %s
es_CO: Actualizar la solicitud de aprobación %s

en: Cancel the approval request to %s
es_CO: Cancelar una solicitud de aprobación a %s

en: Waiting for approval
es_CO: En espera de aprobación

en: Refused
es_CO: Rechazado

en: Granted
es_CO: Aceptado

en: Not subject to approval
es_CO: No está sujeto a una aprobación

en: Granted + Not subject to approval
es_CO: Concedido + No esta sujeto a aprobación

en: Global approval status
es_CO: Estado de validación global

en: Minimum validation required
es_CO: Validación mínima es requerida

en: Send an approval request
es_CO: Enviar una solicitud de aprobación

en: Request date
es_CO: Fecha de la solicitud

en: Approval requester
es_CO: Solicitante de la aprobación

en: Request comments
es_CO: Comentario de la solicitud

en: Approval status
es_CO: Estado de aprobación

en: Approver
es_CO: Aprobador

en: Approval comments
es_CO: Comentario de la aprobación

en: Approvals for the ticket
es_CO: Aprobación(es) para la incidencia

en: Status of the approval request
es_CO: Estado de la solicitud de aprobación

en: Status of my validation
es_CO: Estado de mi validación

en: Optional when approved
es_CO: Opcional cuando es aprobado

en: Approval date
es_CO: Fecha de aprobación

en: Validate
es_CO: Validar

en: This item is waiting for approval, do you really want to resolve or close it?
es_CO: Este articulo esta en espera para ser aprobado, realmente quiere resolverlo o cerrarlo?

en: As child of
es_CO: Debajo de

en: New child heading
es_CO: Nuevo título hijo

en: Sons of %s
es_CO: Hijos de %s

en: Father
es_CO: Padre

en: Alternate username updated. The connected items have been updated using this alternate username.
es_CO: Nombre de contacto actualizado. Los elementos conectados se han actualizado usando este nombre de contacto

en: User or group updated. The connected items have been moved in the same values.
es_CO: Usuario o grupo actualizado. Los elementos conectados se han movido con los mismos valores

en: Status updated. The connected items have been updated using this status.
es_CO: Estado actualizado. Los elementos conectados se han actualizado con este estado

en: Location updated. The connected items have been moved in the same location.
es_CO: Ubicación actualizada. Los elementos relacionados se han movido a la misma ubicación.

en: Network | Networks
es_CO[0]: Red
es_CO[1]: Equipo de red

en: Domain | Domains
es_CO[0]: Dominio
es_CO[1]: Dominios

en: Version of the operating system | Versions of the operating system
es_CO[0]: Versión S.O.
es_CO[1]: Versioens de Sistemas Operativos

en: Product ID of the operating system
es_CO: Id. de producto del S.O.

en: Serial of the operating system
es_CO: Número de serie del S.O.

en: Automatic inventory
es_CO: Inventario automatico

note: TRANS: %s is the datetime of insertion TRANS: %s is the datetime of update
en: Created on %s
es_CO: Creado a las %s

[ctx: button]
en: Connect
es_CO: Conectar

en: Processor | Processors
es_CO[0]: Procesador
es_CO[1]: Procesadores

en: Processor frequency
es_CO: Frecuencia del procesador

en: Memory type | Memory types
es_CO[0]: Tipo de memoria
es_CO[1]: Tipo de memoria

en: Mio
es_CO: MB

en: Memory | Memories
es_CO[0]: Memoria RAM
es_CO[1]: Memorias

en: Network interface | Network interfaces
es_CO[0]: Interfaz de red
es_CO[1]: Interfaces de red

en: MAC address
es_CO: Dirección MAC

en: Soundcard | Soundcards
es_CO[0]: Tarjeta de sonido
es_CO[1]: Tajetas de Sonido

en: Graphics card | Graphics cards
es_CO[0]: Tarjeta gráfica
es_CO[1]: Tarjetas gráficas

en: System board | System boards
es_CO[0]: Tarjeta madre
es_CO[1]: Motherboards

en: Hard drive type
es_CO: Tipo de Disco Duro

en: Hard drive size
es_CO: Tamaño de Disco Duro

en: Power supply | Power supplies
es_CO[1]: Alimentación

en: Volume | Volumes
es_CO[0]: Unidad
es_CO[1]: Unidades

en: Global size
es_CO: Tamaño global

en: Free size
es_CO: Espacio libre

en: Free percentage
es_CO: Porcentaje libre

en: Mount point
es_CO: Partición

en: Partition
es_CO: Partición

en: File system | File systems
es_CO[0]: Sistema de archivos
es_CO[1]: Sistemas de archivos

en: Virtual machine | Virtual machines
es_CO[0]: Máquina virtual
es_CO[1]: Máquinas virtuales

en: State of the virtual machine | States of the virtual machine
es_CO[0]: Estado de la maquina virtual
es_CO[1]: Estados de la maquina virtual

en: Virtualization model | Virtualization models
es_CO[0]: Modelo de virtualización
es_CO[1]: Modelos de virtualización

en: Virtualization system | Virtualization systems
es_CO[0]: Sistema de virtualización
es_CO[1]: Sistemas de virtualización

en: Virtual machine processor number
es_CO: Numero de procesadores de la maquina virtual

en: Memory of virtual machines
es_CO: Memoria de las máquinas virtuales

en: Virtual machine UUID
es_CO: UUID de la máquina virtual

en: Add a volume
es_CO: Agregar un volumen

note: TRANS: %s is a size
en: %s Mio
es_CO: %s Mb

[ctx: button]
en: Disconnect
es_CO: Desconectar

en: Connect an item
es_CO: Conectar un elemento

en: Connect a computer
es_CO: Conectar un computador

en: Not connected
es_CO: No conectado

en: Connection | Connections
es_CO[0]: Conexión
es_CO[1]: Conexiones

en: License | Licenses
es_CO[0]: Licencia
es_CO[1]: Licencias

en: Number of affected computers
es_CO: Número de computadores afectados

en: Affected computers
es_CO: Computadores afectados

en: Summary
es_CO: Resumen

en: Installation | Installations
es_CO[0]: Instalación
es_CO[1]: Instalaciones

en: All categories
es_CO: Todas las categorias

en: Uncategorized software
es_CO: Software sin categoría

en: Machine
es_CO: Máquina

[ctx: quantity]
en: Processors number
es_CO: Número de procesadores

en: List of host machines
es_CO: Lista de máquinas hosts.

en: Add a virtual machine
es_CO: Agregar una máquina virtual

en: No virtual machine associated with the computer
es_CO: No hay máquinas virtuales asociadas con el computador

en: List of virtual machines
es_CO: Listado de las máquinas virtuales

en: Maintenance mode activated. Backdoor using: %s
es_CO: El modo de mantenimiento esta activado. Usando puerta trasera: %s

en: General setup
es_CO: Configuración general

en: URL of the application
es_CO: URL de la aplicación

en: Text in the login box
es_CO: Texto en el recuadro de inicio

en: Allow FAQ anonymous access
es_CO: Permitir acceso anónimo a las preguntas frecuentes - FAQ

en: Simplified interface help link
es_CO: Link Ayuda Helpdesk

en: Default search results limit (page)
es_CO: Limite de resultados por defecto (pagina)

en: Standard interface help link
es_CO: Link Ayuda Central

en: Default characters limit (summary text boxes)
es_CO: Limite de caracteres por defecto (cajas de texto de resumen)

en: Default url length limit
es_CO: Longitud limite de una url por defecto

en: Default decimals limit
es_CO: Limite de decimales por defecto

en: Default chart format
es_CO: Tipo de gráfica por defecto

en: Dynamic display
es_CO: AJAX

en: Autocompletion of text fields
es_CO: Autocompletar campos de texto con Ajax

en: Search engine
es_CO: Motor de búsqueda

en: last criterion
es_CO: Ultimo criterio

en: default criterion
es_CO: Criterio predeterminado

en: Global search
es_CO: Búsqueda global

en: Assets
es_CO: Inventario

en: Enable the financial and administrative information by default
es_CO: Habilitar la información financiera y administrativa por defecto

en: Restrict monitor management
es_CO: Restringir la gestión de monitores

en: Software category deleted by the dictionary rules
es_CO: Categoría de software borrada por las reglas de diccionario

en: Restrict device management
es_CO: Restringir la gestión de periféricos

en: Beginning of fiscal year
es_CO: Inicio del año fiscal

en: Restrict phone management
es_CO: Restringir la gestión de teléfonos

en: Automatic fields (marked by *)
es_CO: Campos automáticos (marcados con *)

en: By entity
es_CO: Por entidad

en: Restrict printer management
es_CO: Restringir la gestión de impresoras

en: Automatic transfer of computers
es_CO: Transferencia automática de computadores

en: Template for the automatic transfer of computers in another entity
es_CO: Plantilla para la transferencia automática de los computadores en otra entidad

en: No automatic transfer
es_CO: Sin transferencia automática

en: Automatically update of the elements related to the computers
es_CO: Actualización automática de los elementos relacionados con los computadores

en: Unit management
es_CO: Gestión individual

en: When connecting or updating
es_CO: Cuando se conecta o actualiza

en: Do not copy
es_CO: No copiar

en: Copy
es_CO: Copiar

en: Copy computer status
es_CO: Copiar estado del computador

en: When disconnecting
es_CO: Cuando se desconecta

en: Do not delete
es_CO: No borrar

en: Clear status
es_CO: Limpiar estado

en: Automatically add users from an external authentication source
es_CO: Agregado automático de usuarios a partir de fuentes externas de autenticación

en: Add a user without accreditation from a LDAP directory
es_CO: Añadir un usuario LDAP sin derechos

en: Action when a user is deleted from the LDAP directory
es_CO: Acción cuando un usuario es eliminado del directorio LDAP

en: GLPI server time zone
es_CO: Zona horaria del servidor GLPI

en: Mysql server
es_CO: Servidor Mysql

en: Database
es_CO: Base de datos

en: Mysql user
es_CO: Usuario Mysql

en: Mysql password
es_CO: Constraseña Mysql

en: Use the slave for the search engine
es_CO: Utilice el esclavo para el motor de búsqueda

en: If synced (all changes)
es_CO: Si fue sincronizado (Todos los cambios)

en: If synced (current user changes)
es_CO: Si fue sincronizado (cambios usuario actual)

en: If synced or read-only account
es_CO: Si esta sincronizado o cuenta de solo lectura

en: Always
es_CO: Siempre

en: Assistance
es_CO: Soporte

en: Step for the hours (minutes)
es_CO: Paso por las horas (minutos)

en: Limit of the schedules for planning
es_CO: Límite de horarios para la planificación

en: Default file size limit imported by the mails receiver
es_CO: Tamaño por defecto del archivo importado por el servidor de correo

en: Use rich text for helpdesk
es_CO: Usar texto enriquecido para la mesa de ayuda

en: You will lose the formatting of your data
es_CO: Usted perderá el formato de sus datos

en: Default heading when adding a document to a ticket
es_CO: Asunto por defecto para los documentos relacionados con las incidencias

en: By default, a software may be linked to a ticket
es_CO: Por defecto, un software se puede enlazar a un caso

en: Keep tickets when purging hardware in the inventory
es_CO: Conservar las incidencias al borrar un elemento del inventario

en: Show personnal information in new ticket form (simplified interface)
es_CO: Mostrar información personal en el nuevo formulario del incidente (interfaz simplificada)

en: Allow anonymous ticket creation (helpdesk.receiver)
es_CO: Permitir la apertura de incidencias anónimas (helpdesk.html)

en: Allow anonymous followups (receiver)
es_CO: Permitir seguimientos anonimos (receptor)

en: Matrix of calculus for priority
es_CO: Matriz de cálculo para la prioridad

en: Personalization
es_CO: Personalización

en: Default language
es_CO: Idioma predeterminado

en: Date format
es_CO: Formato de fecha

en: YYYY-MM-DD
es_CO: AAAA-MM-DD

en: DD-MM-YYYY
es_CO: DD-MM-AAAA

en: MM-DD-YYYY
es_CO: MM-DD-AAAA

en: Results to display by page
es_CO: Resultados a mostrar por pagina

en: Number format
es_CO: Formato de Número

en: Default characters limit in dropdowns
es_CO: Limite de caracteres por defecto en un dropdowns

en: Display order of surnames firstnames
es_CO: Visualiza apellido y nombre

en: Surname, First name
es_CO: Apellido,  Nombre

en: First name, Surname
es_CO: Nombre, Apellido

en: Display the complete name in tree dropdowns
es_CO: Muestra el nombre completo en arbol dropdowns

en: Display counts in tabs
es_CO: Muestra contadores en tabs

en: Show GLPI ID
es_CO: Mostrar los ID GLPI

en: CSV delimiter
es_CO: Delimitador CSV

en: Notifications for my changes
es_CO: Notificaciones para mis cambios

en: Results to display on home page
es_CO: Resultados a mostrar en pagina de inicio

en: Keep devices when purging an item
es_CO: Mantener los dispositivos cuando se limpia un dispositivo

en: Private followups by default
es_CO: Seguimiento privado por defecto

en: Show new tickets on the home page
es_CO: Mostrar las incidencias nuevas al entrar en el sistema

en: Private tasks by default
es_CO: Tareas predeterminadas por defecto

en: Request sources by default
es_CO: Fuentes de requerimientos por defecto

en: Pre-select me as a technician when creating a ticket
es_CO: Pre-asignarme como técnico cuando se cree una incidencia

en: Automatically refresh the list of tickets (minutes)
es_CO: Automáticamente refresca la lista de incidencias (minutos)

en: Priority colors
es_CO: Colores prioritarios

en: Remote access key
es_CO: Llave de acceso remoto

note: TRANS: %s is the generation date
en: generated on %s
es_CO: Generados en %s

en: Regenerate
es_CO: Regenerar

en: Due date progression
es_CO: Progresión fecha de vencimiento

en: OK state color
es_CO: Correcto color de estado

en: Warning state color
es_CO: Cuidado color de estado

en: Warning state threshold
es_CO: Umbral del estado de advertencia

en: Critical state color
es_CO: Color estado crítico

en: Critical state threshold
es_CO: Umbral de estado critico

en: Password minimum length
es_CO: Longitud mínima de la contraseña

en: Digit
es_CO:  dígito

en: Lowercase
es_CO: Minusculas

en: Uppercase
es_CO: Mayúsculas

en: Symbol
es_CO: Símbolo

en: Password must contains
es_CO: La Contraseña debe contener

en: Password too short!
es_CO: Contraseña muy corta!

en: Password must include at least a digit!
es_CO: La contraseña debe contener al menos un dígito!

en: Password must include at least a lowercase letter!
es_CO: La contraseña debe contener al menos una minúscula!

en: Password must include at least a uppercase letter!
es_CO: La contraseña debe contener al menos una mayúscula!

en: Password must include at least a symbol!
es_CO: La contraseña debe contener al menos un símbolo!

en: Log Level
es_CO: Nivel del registro

en: 1- Critical (login error only)
es_CO: 1- Crítico (solamente error de login)

en: 2- Severe (not used)
es_CO: 2- Severo (No utilizado)

en: 3- Important (successful logins)
es_CO: 3- Importante (logins exitosos)

en: 4- Notices (add, delete, tracking)
es_CO: 4- Avisos (Creación, borrado, seguimiento)

en: 5- Complete (all)
es_CO: 5- Completo (Todo)

en: Maximal number of automatic actions (run by CLI)
es_CO: Máximo número de acciones automáticas (ejecutado por CLI)

en: Logs in files (SQL, email, automatic action...)
es_CO: Logs en archivos(SQL, email, acción automática...)

en: Password security policy
es_CO: Política de seguridad de la constraseña

en: Password security policy validation
es_CO: Validación de política de seguridad de la contraseña

en: Password need digit
es_CO: La contraseña necesita dígito

en: Password need lowercase character
es_CO: La contraseña necesita una letra en minúscula

en: Password need uppercase character
es_CO: La contraseña necesita una letra en mayúscula

en: Password need symbol
es_CO: La contraseña necesita símbolo

en: Maintenance mode
es_CO: Modo de mantenimiento

note: TRANS: Proxy port
en: Maintenance text
es_CO: Texto de mantenimiento

en: Proxy configuration for upgrade check
es_CO: Configuración del proxy para verificacion de actualizaciones

en: Information about system installation and configuration
es_CO: Información acerca de la instalación y configuración del sistema

en: To copy/paste in your support request
es_CO: Copiar/pegar en su solicitud de soporte

en: Yes - Restrict to unit management for manual add
es_CO: Si - Restringir el acceso a la unidad administrativa para agregar manualmente

en: Yes - Restrict to global management for manual add
es_CO: Si - Restringir el acceso a la administración global para agregar manualmente

en: Settings
es_CO: Preferencias

en: System
es_CO: sistema

en: Checking write permissions for setting files
es_CO: Prueba de escritura del archivo de configuración

en: Checking write permissions for document files
es_CO: Prueba de escritura de archivos de documentos

en: Checking write permissions for dump files
es_CO: Pruebas de escritura de archivos dump

en: Checking write permissions for automatic actions files
es_CO: Comprobar permisos de escritura para acciones automáticas sobre los archivos.

en: Checking write permissions for cache files
es_CO: Prueba de escritura de archivos de cache

en: Checking write permissions for graphic files
es_CO: Verificando permisos de escritura para los archivos de gráficas

en: Checking write permissions for lock files
es_CO: Comprobación de permisos de escritura para los archivos de bloqueo

en: Checking write permissions for plugins document files
es_CO: Comprobación de permisos de escritura para los archivos de documentación de los complementos

en: Checking write permissions for temporary files
es_CO: Comprobación de permisos de escritura para archivos temporales

en: Checking write permissions for rss files
es_CO: Prueba de permisos de escritura para archivos rss

en: Checking write permissions for upload files
es_CO: Comprobando permisos de escritura para archivos subidos

en: Checking write permissions for pictures files
es_CO: Verificando permisos de escritura para los archivos de gráficas

en: The directory could not be created.
es_CO: No se ha podido crear el directorio.

en: The directory was created but could not be removed.
es_CO: Se creó el directorio pero no se pudo eliminar.

en: The file could not be created.
es_CO: No se ha podido crear el archivo.

en: The file was created but can't be deleted.
es_CO: El archivo ha sido creado pero no se ha podido eliminar.

en: Check permissions to the directory: %s
es_CO: Verificar permisos para el directorio: %s

en: A file and a directory have be created and deleted - Perfect!
es_CO: El archivo y un directorio han sido creados y borrados - ¡Perfecto!

en: Checking write permissions for log files
es_CO: Prueba de escritura de archivos de log

en: A file was created - Perfect!
es_CO: Un arhivo ha sido creado - Perfecto!

[ctx: button]
en: Give
es_CO: Dar

note: TRANS: %s is the user login
en: %s gives a consumable
es_CO: %s proporciona un consumible

note: TRANS: For consumable. %1$d is total number, %2$d is unused number, %3$d is old number
en: Total: %1$d, New: %2$d, Used: %3$d
es_CO: Total:%1$d, Nuevo: %2$d, Usado: %3$d

en: No consumable
es_CO: Ningún consumible

[ctx: consumable]
en: New | New
es_CO[1]: Nuevo

[ctx: consumable]
en: Used | Used
es_CO[1]: Usados

[ctx: button]
en: Add consumables
es_CO: Agregar insumos

en: Used consumables
es_CO: Insumos usados

en: Given to
es_CO: Teniendo en cuenta

en: Give to
es_CO: Entregar a

en: In stock
es_CO: En stock

en: No consumable found
es_CO: No se encontraron consumibles

en: Consumable model | Consumable models
es_CO[0]: Modelo de consumible
es_CO[1]: Modelos de consumible

en: Send alarms on consumables
es_CO: Envío aviso material de consumo

note: TRANS: %1$s is the consumable name, %2$s its reference, %3$d the remaining number
en: Threshold of alarm reached for the type of consumable: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
es_CO: Umbral de alarma alcanzado para el tipo de consumible: %1$s - Referencia %2$s - Restante %3$d

note: TRANS: %s is entity name
en: %s: send consumable alert failed
es_CO: %s: Fallo el envío de alerta de consumible

en: Consumable type | Consumable types
es_CO[0]: Tipo de consumible
es_CO[1]: Tipos de consumibles

en: Contact | Contacts
es_CO[0]: Contacto
es_CO[1]: Contactos

en: Address
es_CO: Total restante del presupuesto

en: Postal code
es_CO: Código postal

en: City
es_CO: Ciudad

[ctx: location]
en: State
es_CO: Estado

en: Country
es_CO: País

[ctx: button]
en: Add a supplier
es_CO: Agregar un proveedor

en: Associated supplier | Associated suppliers
es_CO[0]: Proveedor asociado
es_CO[1]: Proveedores asociados

en: Link Contact/Supplier | Links Contact/Supplier
es_CO[0]: Enlace Contrato/Proveedor
es_CO[1]: Enlaces Contrato/Proveedor

en: Add a supplier
es_CO: Añadir un proveedor

en: Third party type | Third party types
es_CO[0]: Tipo de Tercero
es_CO[1]: Tipos de tercero

en: Website
es_CO: Sitio Web

en: Add a contact
es_CO: Agregar un contacto

en: Contact type | Contact types
es_CO[0]: Tipo de Contacto
es_CO[1]: Tipo de contacto

en: Contract | Contracts
es_CO[0]: Contrato
es_CO[1]: Contratos

[ctx: phone]
en: Number
es_CO: Número

en: Initial contract period
es_CO: Período inicial del contrato

en: Notice
es_CO: Preaviso

en: Account number
es_CO: Número contable

en: Contract renewal period
es_CO: Periodicidad del contrato

en: Invoice period
es_CO: Periodo de facturación

en: Renewal
es_CO: Renovación

en: Max number of items
es_CO: Cantidad máxima de elementos (0=sin límites)

en: Email alarms
es_CO: Alarmas por correo

en: Support hours
es_CO: Horas de soporte

en: on week
es_CO: de semana

en: on Saturday
es_CO: en Sábado

en: Sundays and holidays
es_CO: Domingos y festivos

[ctx: quantity]
en: Number of contracts
es_CO: Número de contratos

en: Contract number
es_CO: Número de Contrato

en: Periodicity
es_CO: Periodicidad

[ctx: button]
en: Add an item
es_CO: Agregar un elemento

[ctx: button]
en: Remove an item
es_CO: Eliminar un elemento

en: Expiration
es_CO: Finalización

en: Expiration date + notice
es_CO: Fecha de finalización + Notificación

[ctx: quantity]
en: Number of items
es_CO: Número de elementos

en: Contracts expired in the last 30 days
es_CO: Contratos vencidos - últimos 30 días

en: Contracts expiring in less than 7 days
es_CO: Contratos que expiran en menos de 7 días

en: Contracts expiring in less than 30 days
es_CO: Contratos que expiran en menos de 30 días

en: Contracts where notice begins in less than 7 days
es_CO: Contratos cuyo aviso comienza en menos de 7 días

en: Contracts where notice begins in less than 30 days
es_CO: Contratos cuyo aviso comienza en menos de 30 días

en: Send alarms on contracts
es_CO: Envío aviso de contratos

en: Contract entered in notice time
es_CO: Contrato en período de preaviso:

en: Contract ended
es_CO: Contrato Terminado

en: Contract entered in notice time for period
es_CO: Contrato celebrado en el tiempo de notificación para el período

en: Contract period ended
es_CO: Período del Contrato finalizado

en: send contract alert failed
es_CO: Fallo el envío de alerta de contrato

en: Tacit
es_CO: Tácito

en: Express
es_CO: Expresa

en: End + Notice
es_CO: Fin + Noticia

en: Period end
es_CO: Fin de periodo

en: Period end + Notice
es_CO: Fin de periodoo + Notificación

[ctx: button]
en: Add a contract
es_CO: Agregar un Contrato

[ctx: button]
en: Remove a contract
es_CO: Eliminar un contrato

en: Link Contract/Item | Links Contract/Item
es_CO[0]: Enlace Contrato/Elemento
es_CO[1]: Enlaces Contrato/Elemento

en: Associated item ID
es_CO: ID de item asociado

en: Add a contract
es_CO: Agregar un Contrato

en: Check | Checks
es_CO[0]: Selección
es_CO[1]: Selecciones

en: Fields unicity
es_CO: Campos únicos

en: Automatic action | Automatic actions
es_CO[0]: Acción automática
es_CO[1]: Acciones automáticas

en: Action completed, partially processed
es_CO: Acción finalizada, parcialmente procesada

en: Action completed, fully processed
es_CO: Acción finalizada, proceso completo

en: Action completed, no processing required
es_CO: Acción completada, nada por hacer.

en: Run frequency
es_CO: Frecuencia de ejecución

en: System lock
es_CO: Sistema bloqueado

en: Disabled plugin
es_CO: Plugin desactivado

en: Run mode
es_CO: Modo de ejecución

en: Run period
es_CO: Periodo de ejecución

en: Number of days this action logs are stored
es_CO: Número de días que se conservan los logs de esta acción

en: Infinite
es_CO: Infinito

en: Last run
es_CO: Última ejecución

en: Blank
es_CO: Borrar

en: Running
es_CO: En proceso de ejecución

en: Scheduled
es_CO: Programado

en: A minimum of 64 Mio is commonly required for GLPI.
es_CO: Un minimo de 64 Mb es comunmente requeridos por GLPI

en: No task with Run mode = CLI, fix your tasks configuration
es_CO: No hay tareas en modo ejecución = CLI, verifique la configuracion de sus tareas

en: External
es_CO: Externo

en: Internal
es_CO: Interno

en: Launch
es_CO: Ejecutar

en: Can't start
es_CO: No se puede iniciar

en: Undefined function %s (for cron)
es_CO: Función no definida %s (para cron)

en: Nothing to launch
es_CO: No hay nada para ejecutar

en: Can't get DB lock
es_CO: No se puede obtener el bloqueo de la base de datos

en: Run count
es_CO: Número de ejecuciones

note: TRANS: %s is the number of starts
en: %s start | %s starts
es_CO[0]: %s inicio
es_CO[1]: %s inicios

note: TRANS: %s is the number of stops
en: %s stop | %s stops
es_CO[0]: %s detenido
es_CO[1]: %s detenciones

en: Minimal time
es_CO: Duración mínima

en: %s second | %s seconds
es_CO[0]: %s segundo
es_CO[1]: %s segundos

en: Maximal time
es_CO: Duración máxima

en: Minimal count
es_CO: Contador mínimo

en: %s item | %s items
es_CO[0]: %s elemento
es_CO[1]: %s elementos

en: Maximal count
es_CO: Contador máximo

en: Average count
es_CO: Contador promedio

en: Total count
es_CO: Número total

en: Average speed
es_CO: Velocidad promedio

en: %s items/sec
es_CO: %s items/seg

en: Last run list
es_CO: Listado de las últimas ejecuciones

[ctx: quantity]
en: Number
es_CO: Número

en: Reset last run
es_CO: Reiniciar ultima ejecución

en: Begin hour of run period
es_CO: Hora de inicio del periodo de ejecución

en: End hour of run period
es_CO: Hora finalización del periodo de ejecucion

note: TRANS: % %1$d is a number, %2$s is a number of seconds
en: Clean %1$d session file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d session files created since more than %2$s seconds
es_CO[0]: Limpiar %1$d archivo de sesión creado hace mas de %2$s segundos.
es_CO[1]: Limpiar %1$d archivos de sesión creados hace mas de %2$s segundos.

en: Unable to delete archived log file: %s
es_CO: Imposible borrar archivo de log: %s

en: Unable to archive log file: %1$s. %2$s already exists. Wait till next day.
es_CO: No se puede archivar el fichero de registro: %1$s. %2$s ya existe. Espere hasta el siguiente día.

en: Clean %1$d graph file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d graph files created since more than %2$s seconds
es_CO[0]: Limpiar %1$d archivo gráfico creado desde hace mas de %2$s segundos
es_CO[1]: Limpiar %1$d archivos gráficos creados desde hace mas de %2$s segundos

en: Check for new updates
es_CO: Comprobar actualizaciones

en: Clean old logs
es_CO: Limpiar los logs antiguos

en: System logs retention period (in days, 0 for infinite)
es_CO: Periodo de retención de las bitácoras del sistema(en días, 0 para infinito)

en: Database optimization
es_CO: Optimización de la base de datos

en: Clean expired sessions
es_CO: Limpiar sesiones expiradas

en: Clean generated graphics
es_CO: Limpiar los gráficos generados

en: Clean temporary files
es_CO: Borrar archivos temporales

en: Monitoring of automatic actions
es_CO: Seguimiento de las acciones automáticas

en: Number of days to keep archived logs
es_CO: Numero de días a mantener los archivos de registro

note: TRANS: %d is a number of minutes
en: %d minute | %d minutes
es_CO[0]: %d minuto
es_CO[1]: %d minutos

note: TRANS: %d is a number of hours
en: %d hour | %d hours
es_CO[0]: %d hora
es_CO[1]: %d horas

note: TRANS: %d is a number of days
en: %d day | %d days
es_CO[0]: %d día
es_CO[1]: %d días

en: Check the MySQL replica
es_CO: Verificar la replica MySQL

en: Max delay between master and slave (minutes)
es_CO: Máxima diferencia entre maestro y esclavo

en: Mysql server: %s can't connect to the database
es_CO: Servidor Mysql: %s que no se puede conectar a la base de datos

note: TRANS: %1$s is the server name, %2$s is the time
en: Mysql server: %1$s, difference between master and slave: %2$s
es_CO: Servidor Mysql: %1$s, diferencia entre maestro y esclavo: %2$s

en: can't connect to the database
es_CO: Imposible conectarse a la base de datos

en: Difference between master and slave
es_CO: Diferencia entre maestro y esclavo

en: %1$s - Error during the database query: %2$s - Error is %3$s
es_CO: %1$s - Error durante el query a la base de datos: %2$s - Error is %3$s

en: Optimizing tables
es_CO: Optimizar tablas

en: optimize
es_CO: Optimizar

en: Case | Cases
es_CO[0]: Caso
es_CO[1]: Casos

en: Case type | Case types
es_CO[0]: Tipo de Caso
es_CO[1]: Tipos de Casos

en: Controller | Controllers
es_CO[0]: Controlador
es_CO[1]: Controladoras

en: Interface
es_CO: Interfaz

en: Drive | Drives
es_CO[0]: Lector
es_CO[1]: Lectoras

en: Writing ability
es_CO: Grabación

en: Speed
es_CO: Velocidad

en: Memory by default
es_CO: Memoria por defecto

en: Hard drive | Hard drives
es_CO[0]: Disco duro
es_CO[1]: Discos Duros

en: Capacity by default
es_CO: Capacidad por defecto

en: Cache
es_CO: Caché

en: Size by default
es_CO: Tamaño por defecto

en: Frequency
es_CO: Frecuencia

en: Network card | Network cards
es_CO[0]: Tarjeta de Red
es_CO[1]: Adaptadores de red

en: MAC address by default
es_CO: MAC address por defecto

en: Flow
es_CO: Velocidad

en: Other component | Other components
es_CO[0]: Otro componente
es_CO[1]: Otros componentes

en: Power
es_CO: Potencia

en: Frequency by default
es_CO: Frecuencia por defecto

en: No personal criteria. Create personal parameters?
es_CO: No hay criterios personales. ¿Desea crear sus parámetros personales?

en: Select default items to show
es_CO: Seleccione los elementos que se mostrarán de forma predeterminada

en: Bring up
es_CO: Hacer subir

en: Bring down
es_CO: Hacer bajar

en: Delete permanently
es_CO: Borrar permanentemente

en: Search result user display
es_CO: Vista del resultado de busqueda del usuario

note: TRANS: short for : Search result default display
en: Default display
es_CO: Vista predeterminada

en: Search result default display
es_CO: Vistas predeterminadas

en: Document heading | Document headings
es_CO[0]: Encabezado del documento
es_CO[1]: Encabezados del documento

en: Document | Documents
es_CO[0]: Documento
es_CO[1]: Documentos

en: Succesful deletion of the file %s
es_CO: Se ha borrado el archivo satisfactoriamente %s

en: Failed to delete the file %s
es_CO: Falló el borrado del archivo %s

en: Added by %s
es_CO: Agregado por %s

en: Current file
es_CO: Archivo actual

en: Heading
es_CO: Asunto

en: Checksum
es_CO: Suma de verificación

en: Web Link
es_CO: Enlace web

en: MIME type
es_CO: Tipo MIME

en: Blacklisted for import
es_CO: Listas negras para importar

en: Use a FTP installed file
es_CO: Usar un archivo FTP instalado

note: TRANS: %s is a size
en: %s Mio max
es_CO: %s Mb max

[ctx: quantity]
en: Number of documents
es_CO: Número de documentos

[ctx: quantity]
en: Number of associated items
es_CO: Número de elementos asociados

en: Upload directory doesn't exist
es_CO: Directorio de carga no existe

note: TRANS: %1$s is the curent filename, %2$s is its directory
en: Failed to delete the file %1$s (%2$s)
es_CO: Falló el borrado del archivo %1$s (%2$s)

en: Document move succeeded.
es_CO: El documento se ha movido correctamente.

en: File move failed.
es_CO: Problema al mover el arhivo.

en: Document copy succeeded.
es_CO: Documento copiado correctamente.

en: File move failed
es_CO: Problema al mover el arhivo

en: Temporary directory doesn't exist
es_CO: El directorio temporal no existe

en: File too large to be added.
es_CO: Archivo muy grande para ser añadido

en: The file is valid. Upload is successful.
es_CO: El archivo es válido, y ha sido descargado correctamente.

en: Potential upload attack or file too large. Moving temporary file failed.
es_CO: Potencial ataque de carga o archivo muy grande. Falló movimiento de archivo temporal.

en: Unauthorized file type
es_CO: Tipo de archivo no autorizado

en: The directory %s doesn't exist.
es_CO: El directorio %s no existe

en: Create the directory %s
es_CO: Crear el directorio %s

en: Failed to create the directory %s. Verify that you have the correct permission
es_CO: Falló la creación del directorio %s. Verifique que tiene los permisos correctos

en: No file available
es_CO: No hay archivos disponibles

[ctx: button]
en: Add a document
es_CO: Agregar un documento

[ctx: button]
en: Remove a document
es_CO: Eliminar un documento

en: Web link
es_CO: Enlace web

en: Add a document
es_CO: Agregar un documento

[ctx: button]
en: Add a new file
es_CO: Añadir un nuevo archivo

[ctx: button]
en: Associate an existing document
es_CO: Asociar un documento existente

en: Icon
es_CO: Ícono

en: Authorized upload
es_CO: Carga autorizada

en: Extension
es_CO: Extensión

en: May be a regular expression
es_CO: Puede ser una expresión regular

en: Document type | Document types
es_CO[0]: Tipo de Documento
es_CO[1]: Tipos de documentos

en: Help
es_CO: Ayuda

note: TRANS: %s is the store path
en: Error reading directory %s
es_CO: Error leyendo directorio %s

note: TRANS: %s is the store path
en: Error: %s is not a directory
es_CO: Error: %s no es un directorio

en: %s hour | %s hours
es_CO[0]: %s hora
es_CO[1]: %s horas

en: Common
es_CO: General

en: Status of items | Statuses of items
es_CO[0]: Estados de materiales
es_CO[1]: Estados de materiales

en: Ticket category | Ticket categories
es_CO[0]: Categoría de incidencia
es_CO[1]: Categorías de incidencias

en: Networking equipment type | Networking equipment types
es_CO[0]: Tipo de equipo de red
es_CO[1]: Tipos de material de redes

en: Devices type | Devices types
es_CO[0]: Tipos de periféricos
es_CO[1]: Tipos de dispositivos

en: License type | License types
es_CO[0]: Tipo de Licencia
es_CO[1]: Tipo de licencia

en: Interface type (Hard drive...) | Interface types (Hard drive...)
es_CO[0]: Tipo de interface (Disco Duro...)
es_CO[1]: Tipos de interfaces (Disco Duro...)

en: Phone power supply type | Phones power supply types
es_CO[0]: Tipo de cargador de telefono
es_CO[1]: Tipos de cargadores de teléfono

en: Networking equipment model | Networking equipment models
es_CO[0]: Modelo de red
es_CO[1]: Modelos de Redes

en: Peripheral model | Peripheral models
es_CO[0]: Modelo de periférico
es_CO[1]: Modelos de perifericos

en: Management
es_CO: Administración

en: Tools
es_CO: Útiles

en: Knowledge base category | Knowledge base categories
es_CO[0]: Categoría de la Base de Conocimiento
es_CO[1]: Categorías de la base de conocimiento

en: Update source | Update sources
es_CO[0]: Origen de actualización
es_CO[1]: Fuentes de Actualización

en: Networking
es_CO: Redes

en: Network outlet | Network outlets
es_CO[0]: Punto de red
es_CO[1]: Conector de red

en: IP network | IP networks
es_CO[0]: Red IP
es_CO[1]: Redes IP

en: Internet domain | Internet domains
es_CO[0]: dominio de internet
es_CO[1]: Dominios de Internet

en: Wifi network | Wifi networks
es_CO[0]: Red wifi
es_CO[1]: Redes wifi

en: Network name | Network names
es_CO[0]: Nombre de Red
es_CO[1]: Nombres de Red

en: Software category | Software categories
es_CO[0]: Categorias de software
es_CO[1]: Categorías de software

en: User title | Users titles
es_CO[0]: Titulo de usuario
es_CO[1]: Títulos de usuarios

en: User category | User categories
es_CO[0]: Categoria de usuario
es_CO[1]: Categorías de usuario

en: Authorizations assignment rules
es_CO: Reglas de afectación de entidad y de derechos a partir del directorio

en: LDAP criterion | LDAP criteria
es_CO[1]: Criterio LDAP

en: Ignored value for the unicity | Ignored values for the unicity
es_CO[0]: Valor no válido
es_CO[1]: Valores ignorados para la unicidad

note: TRANS: %d is a number of years
en: %d year | %d years
es_CO[0]: %d año
es_CO[1]: %d años

note: TRANS: %d is a number of seconds
en: %d second | %d seconds
es_CO[0]: %d segundo
es_CO[1]: %d segundos

note: TRANS: %d is a number of milliseconds
en: %d millisecond | %d milliseconds
es_CO[0]: %d milisegundo
es_CO[1]: %d milisegundos

note: TRANS: %1$d is the number of days, %2$d the number of hours, %3$s the number of minutes : display 1 day 3h15
en: %1$d day %2$dh%3$s | %1$d days %2$dh%3$s
es_CO[0]: %1$d día %2$dh%3$s
es_CO[1]: %1$d días %2$dh%3$s

en: Other...
es_CO: Otro...

en: Global management
es_CO: Gestión global

en: Use unitary management
es_CO: Usar administración única

en: Do you really want to use unitary management for this item?
es_CO: ¿Realmente desea usar la gestión unitaria para este elemento?

en: Duplicate the element as many times as there are connections
es_CO: Replica el elemento tantas veces como conexiones

en: Current page in landscape PDF
es_CO: Página actual en Horizontal PDF

en: Current page in portrait PDF
es_CO: Página actual en vertical PDF

en: Current page in SLK
es_CO: Página actual en SLK

en: Current page in CSV
es_CO: Página actual en CSV

en: All pages in landscape PDF
es_CO: Todas las páginas en horizontal PDF

en: All pages in portrait PDF
es_CO: Todas las páginas en vertical PDF

en: All pages in SLK
es_CO: Todas las páginas en SLK

en: All pages in CSV
es_CO: Todas las páginas en CSV

[ctx: button]
en: Export
es_CO: Exportar

en: Add a new translation
es_CO: Agregar nueva traducción

en: List of translations
es_CO: Lista de traducciones

en: Field | Fields
es_CO[0]: Campo
es_CO[1]: Campos

en: No translation found
es_CO: No se encontró la traducción

en: LDAP directory information attribute representing the entity
es_CO: DN de la entidad

en: Information in inventory tool (TAG) representing the entity
es_CO: TAG de la entidad

en: LDAP directory of an entity
es_CO: Directorio LDAP de una entidad

en: Search filter (if needed)
es_CO: Filtro de búsqueda (si es necesario)

en: Mail domain
es_CO: Dominio de correo

en: Notification options
es_CO: Opciones de notificación

en: Delay to send email notifications
es_CO: Retraso para el envío de notificaciones de correo

en: Administrator email
es_CO: Correo electrónico del administrador

en: Administrator reply-to email (if needed)
es_CO: Dirección email de respuesta (si es necesario)

en: Prefix for notifications
es_CO: Prefijo para notificaciones

en: Administrator name
es_CO: Nombre del administrador

en: Response address (if needed)
es_CO: Dirección de respuesta (si es necesaria)

en: Email signature
es_CO: Firma de los mensajes

en: Alarms on cartridges
es_CO: Alertas sobre cartuchos

en: Alarms on consumables
es_CO: Alertas sobre insumos

en: Alarms on expired licenses
es_CO: Alertas con licencias vencidas

en: Send license alarms before
es_CO: Enviar alertas de licencia antes

en: Alarms on contracts
es_CO: Alertas sobre contratos

en: Send contract alarms before
es_CO: Enviar alertas de contrato antes

en: Alarms on financial and administrative information
es_CO: Alertas sobre datos financieros

en: Send financial and administrative information alarms before
es_CO: Enviar alertas de información financiera y administrativa antes.

en: Alerts on reservations
es_CO: Alertas sobre reservas

en: Default value for alarms on contracts
es_CO: Valor por defecto para alertas de contratos

en: Default value for alarms on financial and administrative information
es_CO: Valor por defecto para alertas sobre información financiera y administrativa

en: Default threshold for cartridges count
es_CO: Umbral por defecto para contador de cartuchos

en: Default threshold for consumables count
es_CO: Umbral por defecto para contador de consumibles

en: Ticket template | Ticket templates
es_CO[0]: Plantilla de indicidencia
es_CO[1]: Plantilla de incidencias

en: Automatic closing of solved tickets after
es_CO: Cierre administrativo de las incidencias después de resueltas

en: Immediatly
es_CO: Inmediatamente

en: Alerts on tickets which are not solved
es_CO: Alertas de incidencias que no están resueltas desde

en: Automatic assignment of tickets
es_CO: Asignación automática de incidencias

en: Tickets default type
es_CO: Tipo por defecto para las incidencias

en: Order date
es_CO: Fecha del pedido

en: Delivery date
es_CO: Fecha de entrega

en: Start date of warranty
es_CO: Fecha de inicio de la garantía

en: Satisfaction survey configuration
es_CO: Configuración de la encuesta de Satisfacción

en: Satisfaction survey trigger rate
es_CO: Encuestas de satisfacción tasa de disparo

note: TRANS: software in plural
en: Entity for software creation
es_CO: Entidad para la creación de software

en: to see the entity and its sub-entities
es_CO: para ver la entidad y sus subentidades

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds the item
es_CO: %s adicionar el elemento

en: Values for the generic rules for assignment to entities
es_CO: Valores para las reglas genéricas de asociación a las entidades

en: These parameters are used as actions in generic rules for assignment to entities
es_CO: Estos parámetros se utilizan como acciones en las reglas genéricas para la asignación a las entidades

en: Mail domain surrogates entity
es_CO: Dominio del correo correspondiente a la entidad

en: Values used in the interface to search users from a LDAP directory
es_CO: Valores utilizados en la interfaz de búsqueda de usuarios de un directorio LDAP

en: LDAP filter associated to the entity (if necessary)
es_CO: Filtro LDAP asociado a la entidad (si es necesario)

en: Autofill dates for financial and administrative information
es_CO: Auto-completado de fechas para información financiera y administrativa

en: No autofill
es_CO: No autocompletar

note: TRANS: %s is the name of the state TRANS %s is the name of the state
en: Fill when shifting to state %s
es_CO: Completar cuando cambie de estado %s

en: Copy the start date of warranty
es_CO: Copiar fecha de inicio de la garantía

en: Copy the date of purchase
es_CO: Copiar fecha de compra

en: Copy the order date
es_CO: Copia fecha de orden

en: Copy the delivery date
es_CO: Copiar fecha de entrega

en: No change of entity
es_CO: No hay cambio de entidad

en: Alarms options
es_CO: Opciones de alarmas

en: Reminders frequency for alarms on cartridges
es_CO: Frecuencia de recordatorios para alertas de cartuchos

en: Reminders frequency for alarms on consumables
es_CO: Frecuencia de recordatorios para alertas de consumibles

en: Reservation | Reservations
es_CO[0]: Reserva
es_CO[1]: Reservas

en: Alerts on tickets which are not solved since
es_CO: Alertas de incidencias que no están resueltas desde

en: Automatic closing configuration
es_CO: Configuración para el cierre administrativo

en: Configuring the satisfaction survey
es_CO: Configurar la encuesta de satisfacción

en: Internal survey
es_CO: Encuesta interna

en: External survey
es_CO: Encuesta externa

en: Based on the item then the category
es_CO: Basado en el elemento, a continuación en la categoría

en: Based on the category then the item
es_CO: Basado en la categoría, a continuación el elemento

en: Read parameters
es_CO: Leer parámetros

en: Read helpdesk parameters
es_CO: Leer parámetros de la mesa de ayuda

en: Update parameters
es_CO: Actualizar parámetros

en: Update helpdesk parameters
es_CO: Actualizar parámetros de la mesa de ayuda

en: Rule | Rules
es_CO[0]: regla
es_CO[1]: Reglas

en: Security
es_CO: Seguridad

en: No Event
es_CO: Sin eventos

en: Last %d events
es_CO: Ultimo %d eventos

en: Source
es_CO: Elemento (ID)

en: Service
es_CO: Servicio

en: Message
es_CO: Mensaje

en: Level
es_CO: Nivel

en: %1$s login since %2$s | %1$s logins since %2$s
es_CO[0]: %1$s inicio de sesion desde %2$s
es_CO[1]: %1$s inicios de sesion desde %2$s

en: Unique fields
es_CO: Campo(s) único(s)

en: Record into the database denied
es_CO: Registro en la base de datos denegado

en: Send a notification
es_CO: Enviar una notificación

en: Duplicates
es_CO: duplicados

en: It's mandatory to select a type and at least one field
es_CO: Es necesario seleccionar un tipo y al menos un campo

en: No item to display
es_CO: No hay elementos a mostrar

en: Fully Qualified Domain Name. Use the classical notation (labels separated by dots). For example: indepnet.net
es_CO: Nombre de Dominio Totalmente Cualificado (FQDN). Utilice la notación clásica(Etiquetas separadas por puntos). Ejemplo: indepnet.net

en: FQDN must not be empty
es_CO: FQDN no debe estar vacío

en: FQDN is not valid
es_CO: FQDN no es valido

en: Invalid internet name: %s
es_CO: Nombre invalido de Internet: %s

en: Used items
es_CO: Materiales utilizados

en: Managed items
es_CO: Elementos administrados

en: Visible in a ticket
es_CO: Visible en una incidencia

en: Can be notified
es_CO: Puede ser notificado

en: Can contain
es_CO: Puede contener

[ctx: button]
en: Add a user
es_CO: Agregar un usuario

[ctx: button]
en: Add a delegatee
es_CO: Añadir un delegado

[ctx: button]
en: Remove a user
es_CO: Eliminar un usuario

en: Attribute of the user containing its groups
es_CO: Atributo del usuario que contiene sus grupos

en: Attribute value
es_CO: Valor LDAP

en: Manager
es_CO: Supervisor

en: Delegatee
es_CO: Delegado

en: Associate to a group
es_CO: Asociar a un grupo

en: Dynamic
es_CO: Dinámico

en: Add a user
es_CO: Agregar un usuario

en: Criterion | Criteria
es_CO[0]: Criterio
es_CO[1]: Criterios

en: D=Dynamic
es_CO: D=Dinámico

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of days, %3$d number of hours, %4$d number of minutes, %5$d number of seconds
en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes %5$d seconds
es_CO: %1$s%2$d días %3$d horas %4$d minutos %5$d segundos

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of days, %3$d number of hours, %4$d number of minutes
en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes
es_CO: %1$s%2$d días %3$d horas %4$d minutos

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of hours, %3$d number of minutes, %4$d number of seconds
en: %1$s%2$d hours %3$d minutes %4$d seconds
es_CO: %1$s%2$d horas %3$d minutos %4$d segundos

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of hours, %3$d number of minutes
en: %1$s%2$d hours %3$d minutes
es_CO: %1$s%2$d horas %3$d minutos

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of minutes,  %3$d number of seconds
en: %1$s%2$d minutes %3$d seconds
es_CO: %1$s%2$d minutos %3$d segundos

en: Item not found
es_CO: Elemento no encontrado

en: You don't have permission to perform this action.
es_CO: Usted no tiene permisos para ejecutar esta acción.

en: Progress
es_CO: Progreso

en: My settings
es_CO: Mis preferencias

en: Logout
es_CO: Cerrar sesión

en: Load a bookmark
es_CO: Coloque un marcador

en: ^Top^
es_CO: ^Arriba^

en: You will find it on the GLPI-PROJECT.org site.
es_CO: Está disponible en el sitio de GLPI : <a href='http://glpi-project.org' target='_blank'>http://glpi-project.org</a>.

en: A new version is available: %s.
es_CO: Una nueva versión esta disponible: %s

en: Create a ticket
es_CO: Crear una incidencia

en: Ticket followup
es_CO: Seguimiento de incidencia

en: Ticket waiting for your approval
es_CO: Incidencias esperando su aprobación

en: Check all
es_CO: Seleccionar todo

en: Uncheck all
es_CO: Desmarcar todo

en: Check all as
es_CO: Seleccionar todas

en: Selection too large, massive action disabled.
es_CO: Selección muy larga, acción masiva deshabilitada.

en: To increase the limit: change max_input_vars or suhosin.post.max_vars in php configuration.
es_CO: Para incrementar el limite: cambie max_input_vars o suhosin.post.max_cars en su configuración de php

en: Now
es_CO: Ahora

en: Today
es_CO: Hoy

en: Specify a date
es_CO: Especificar una fecha

en: - %d hour | - %d hours
es_CO[0]: - %d hora
es_CO[1]: - %d horas

en: - %d day | - %d days
es_CO[0]: - %d día
es_CO[1]: - %d días

en: last Sunday
es_CO: domingo

en: last Monday
es_CO: lunes

en: last Tuesday
es_CO: martes

en: last Wednesday
es_CO: miércoles

en: last Thursday
es_CO: jueves

en: last Friday
es_CO: viernes

en: last Saturday
es_CO: sábado

en: - %d week | - %d weeks
es_CO[0]: - %d semana
es_CO[1]: - %d semanas

en: Beginning of the month
es_CO: Inicio del mes

en: - %d month | - %d months
es_CO[0]: - %d mes
es_CO[1]: - %d meses

en: Beginning of the year
es_CO: Inicio de año

en: - %d year | - %d years
es_CO[0]: - %d año
es_CO[1]: - %d años

en: + %d hour | + %d hours
es_CO[0]: + %d hora
es_CO[1]: + %d horas

en: + %d day | + %d days
es_CO[0]: + %d día
es_CO[1]: + %d días

en: + %d week | + %d weeks
es_CO[0]: + %d semana
es_CO[1]: + %d semanas

en: + %d month | + %d months
es_CO[0]: + %d mes
es_CO[1]: + %d meses

en: + %d year | + %d years
es_CO[0]: + %d año
es_CO[1]: + %d años

note: TRANS: %1$d, %2$d, %3$d are page numbers
en: From %1$d to %2$d on %3$d
es_CO: Desde %1$d a %2$d en %3$d

en: Empty array
es_CO: Arreglo vacío

en: Display (number of items)
es_CO: Mostrar (numero de elementos)

note: TRANS %1$d %2$d are numbers (displayed, total)
en: %1$d on %2$d
es_CO: %1$d dentro %2$d

en: Drag and drop your file here, or
es_CO: Arrastrar su archivo aquí, o

[ctx: button]
en: Paste image
es_CO: Pegar imagen

en: Upload successful
es_CO: Carga exitosa

en: Check/uncheck all
es_CO: Seleccionar/de-seleccionar todo

en: Select/unselect all
es_CO: Seleccionar/de-seleccionar todo

en: Send alarms on financial and administrative information
es_CO: Envío de alertas sobre información financiera y administrativa

note: TRANS: %1$s is the warranty end date and %2$s the name of the item
en: Item reaching the end of warranty on %1$s: %2$s
es_CO: Elementos alcanzando el fin de la garantía en %1$s: %2$s

en: No item reaching the end of warranty.
es_CO: Número de elementos alcanzando el fin de la garantia

en: send infocom alert failed
es_CO: Fallo envío de alerta infocom

en: Linear
es_CO: Lineal

en: Decreasing
es_CO: Reducido

[ctx: button]
en: Show
es_CO: Ver

en: Requested item not found
es_CO: No se encontró el elemento solicitado

en: For this type of item, the financial and administrative information are only a model for the items which you should add.
es_CO: Para este tipo de elemento, La información financiera y administrativa es solo un modelo para los elementos que se deben agregar.

en: Order number
es_CO: Número de pedido

en: Immobilization number
es_CO: Número de activo

en: Invoice number
es_CO: Número de Factura

en: Delivery form
es_CO: Forma de envío

en: Date of last physical inventory
es_CO: Fecha del último inventario físico

en: Warranty extension value
es_CO: Precio extensión garantía

en: Amortization type
es_CO: Tipo de Amortización

en: Amortization duration
es_CO: Duración de amortización

en: Amortization coefficient
es_CO: Coeficiente de amortización

en: TCO (value + tracking cost)
es_CO: CTP (precio de compra + costo de incidencias)

en: Monthly TCO
es_CO: CTP mensual

en: Warranty information
es_CO: Información de la garantía

en: Warranty duration
es_CO: Duración de garantía

en: Lifelong
es_CO: Para toda la vida

en: Valid to %s
es_CO: Valido hasta %s

en: Comments on financial and administrative information
es_CO: Comentarios sobre información financiera y administrativa

en: IP address | IP addresses
es_CO[0]: Dirección IP
es_CO[1]: Direcciones IP

en: Invalid IP address
es_CO: Dirección IP Inválida

en: Order by item type
es_CO: Ordenar por tipo de artículo

en: Other kind of items
es_CO: Otro tipo de articulos

en: No IP address found
es_CO: No se encontró dirección IP

en: Subnet mask | Subnet masks
es_CO[0]: Mascara de Subred
es_CO[1]: Mascaras de Subred

en: IP version
es_CO: Version IP

en: Gateway
es_CO: Puerta de enlace

en: Addressable network
es_CO: Red direccionable

en: Set the network using notation address/mask
es_CO: Establezca la red usando la notación dirección/mascara

en: An addressable network is a network defined on an equipment
es_CO: Una red direccionable es una red definida sobre un equipo

en: Invalid network address
es_CO: Dirección de Red Inválida

en: Invalid input format for the network
es_CO: Formato invalido de entrada para la Red

en: Invalid subnet mask
es_CO: Mascara de subred inválida

en: Network already defined in visible entities
es_CO: Red ya definida en entidades visibles

en: Invalid gateway address
es_CO: Direccion de Puerta de Enlace invalida

en: Associate a VLAN
es_CO: Asociar una VLAN

en: ID TAG
es_CO: TAG ID

en: Capacity
es_CO: Capacidad

en: Type of component
es_CO: Tipo de componente

en: Specificities
es_CO: Especificaciones

en: Add a new component
es_CO: Agregar un nuevo componente

note: TRANS : %1$s is the type of the device %2$s is the type of the item %3$s is the name of the item (used for headings of a list),
en: %1$s of %2$s: %3$s
es_CO: %1$s de %2$s: %3$s

en: View | Views
es_CO[0]: Vista
es_CO[1]: Vistas

en: Or complete search
es_CO: O búsqueda completa

en: My devices
es_CO: Mis Dispositivos

en: Devices own by my groups
es_CO: Dispositivos que pertenecen a mi grupo

en: Connected devices
es_CO: Dispositivos conectados

en: version
es_CO: Versión

en: Visible in the simplified interface
es_CO: Visible en la interfaz del Helpdesk

en: Visible for an incident
es_CO: Visible para un incidente

en: Visible for a request
es_CO: Visible para una solicitud

en: Visible for a problem
es_CO: Visible para un problema

en: Template for a request
es_CO: Plantilla para una solicitud

en: Template for an incident
es_CO: Plantilla para un incidente

[ctx: quantity]
en: Number of problems
es_CO: Número de problemas

en: Incident
es_CO: Incidencia

en: Request
es_CO: Requerimiento

[ctx: button]
en: Browse
es_CO: Buscar

[ctx: button]
en: Manage
es_CO: Administar

en: Edit
es_CO: Editar

en: Category name
es_CO: Nombre de categoría

en: Put this item in the FAQ
es_CO: Colocar este artículo en las Preguntas Frecuentes (FAQ)

en: This item is part of the FAQ
es_CO: Este artículo hace parte de las Preguntas Frecuentes (FAQ)

en: This item is not part of the FAQ
es_CO: Este artículo no forma parte de las Preguntas Frecuentes (FAQ)

en: %d view | %d views
es_CO[0]: %d vista
es_CO[1]: %d vistas

en: Subject
es_CO: Asunto

en: Unpublished
es_CO: No publicado

en: My unpublished articles
es_CO: Mis artículos sin publicar

en: All my articles
es_CO: Todos mis artículos

en: All unpublished articles
es_CO: Todos los artículos sin publicar

en: Use as a solution
es_CO: Utilizar como solución

en: Recent entries
es_CO: Artículos recientes

en: Last updated entries
es_CO: Actualizadas las ultimas entradas

en: Most popular questions
es_CO: Asuntos más populares

en: FAQ item
es_CO: FAQ elemento

en: Visibility start date
es_CO: Visibilidad fecha inicio

en: Visibility end date
es_CO: Visibilidad fecha finalización

en: Add a target
es_CO: Agregar destino

en: Caution! You are not the author of this element. Delete targets can result in loss of access to that element.
es_CO: Cuidado! Usted no es el autor de este elemento. Borrarlo puede terminar en la perdida de acceso al elemento.

en: Recipient | Recipients
es_CO[0]: Destinatario
es_CO[1]: Destinatarios

en: Profile | Profiles
es_CO[0]: Perfil
es_CO[1]: Perfiles

en: Knowledge base administration
es_CO: Administración de base de conocimiento

en: External link | External links
es_CO[0]: Enlace externo
es_CO[1]: Enlaces externos

en: Link | Links
es_CO[0]: Enlace
es_CO[1]: Conexión

en: Link or filename
es_CO: Enlace o nombre de archivo

en: File content
es_CO: Contenido del archivo

en: No link defined
es_CO: No hay enlaces definidos

en: Add an item type
es_CO: Añadir un tipo de elemento

en: Building number
es_CO: Código de oficina

en: Room number
es_CO: Número de Sala

en: Location comments
es_CO: Comentarios de ubicación

en: Lock | Locks
es_CO[0]: Bloqueo
es_CO[1]: Bloqueos

en: Locked items
es_CO: Elementos desbloqueados

[ctx: button]
en: Unlock
es_CO: Desmarcar

en: No locked item
es_CO: Elemento no bloqueado

en: Network port | Network ports
es_CO[0]: Puerto de red
es_CO[1]: Puerto de red

en: Historical
es_CO: Histórico

en: No historical
es_CO: No hay históricos

[ctx: name]
note: TRANS: a noun, modification, change
en: Update
es_CO: Actualizar

en: Add the item
es_CO: agregar el elemento

en: Delete the item
es_CO: Borrar el elemento

en: Lock the item
es_CO: Bloquear el elemento

en: Unlock the item
es_CO: Desbloquear el elemento

en: Restore the item
es_CO: Restaurar el elemento

en: Add the component
es_CO: Agregar el componente

note: TRANS: %1$s is the old_value, %2$s is the new_value
en: Change the component %1$s: %2$s
es_CO: Cambie el componente %1$s: %2$s

note: TRANS: %1$s is the update date, %2$s is the last updater name
en: %1$s by %2$s
es_CO: %1$s por %2$s

en: Delete the component
es_CO: Borrar el componente

en: Lock the component
es_CO: Bloquear el componente

en: Unlock the component
es_CO: Desbloquear el componente

en: Install the software
es_CO: Instalar el Software

en: Uninstall the software
es_CO: Desinstalar el software

en: Disconnect the item
es_CO: Desconectar el elemento

en: Connect the item
es_CO: Conectar el elemento

en: Add a link with an item
es_CO: Agregar un vinculo con un articulo

en: Delete a link with an item
es_CO: Borrar un enlace con un elemento

en: Lock a link with an item
es_CO: Bloquear un enlace con un elemento

en: Unlock a link with an item
es_CO: Desbloquear un enlace con un elemento

en: Lock an item
es_CO: Bloquear un elemento

en: Unlock an item
es_CO: Desbloquear un elemento

en: Update of the field
es_CO: modificación de campo

en: Change %1$s by %2$s
es_CO: Cambiar  %1$s por %2$s

en: mbstring extension not found. Warning with charsets used.
es_CO: La extensión mbstring no está disponible. Tenga cuidado con los juegos de caracteres que utiliza.

en: Email address
es_CO: Dirección de correo electrónico

en: Connection errors
es_CO: Errores de conexión

en: Use Kerberos authentication
es_CO: Usar autenticación Kerberos

en: Accepted mail archive folder (optional)
es_CO: Directorio de correo aceptado (opcional)

en: Refused mail archive folder (optional)
es_CO: Directorio de correo rechazado (opcional)

en: Maximum size of each file imported by the mails receiver
es_CO: Tamaño máximo de cada archivo importado por el Servidor de correo

en: Use mail date, instead of collect one
es_CO: Utilice fecha de envió, en lugar de colectar uno

[ctx: button]
en: Get email tickets now
es_CO: Recuperar incidencias recibidas por e-mail ahora

en: Email %s not found. Impossible import.
es_CO: Correo electronico %s no encontrado. imposible importar.

note: TRANS: %1$d, %2$d, %3$d, %4$d and %5$d are number of messages
en: Number of messages: available=%1$d, retrieved=%2$d, refused=%3$d, errors=%4$d, blacklisted=%5$d
es_CO: Numero de mensajes: disponibles=%1$d, Recuperados=%2$d, rechazados=%3$d, errores=%4$d,Listas negras= %5$d

en: Could not connect to mailgate server
es_CO: No se pudo conectar al servidor de correo

note: TRANS: %s is the ID of the mailgate
en: Could not find mailgate %d
es_CO: No puede encontrar el servidor de salida %d

note: TRANS: %s is a directory
en: %s is not writable
es_CO: %s no es escribible

en: Too large attached file
es_CO: Archivo adjunto demasiado grande

en: Invalid attached file
es_CO: Archivo adjunto inválido

note: TRANS: %1$s is the name of the folder, %2$s is the name of the receiver
en: Invalid configuration for %1$s folder in receiver %2$s
es_CO: Configuración invalida para %1$s directorio en receptor %2$s

en: Retrieve email (Mails receivers)
es_CO: Recuperar correo (Servidor de correo)

en: Number of emails to retrieve
es_CO: Numero de correos a recuperar

en: Your email could not be processed.
    If the problem persists, contact the administrator
es_CO: Su dirección de correo no puede ser procesada.
    Si el problema persiste, contacte al administrador

en: List of not imported emails
es_CO: Listado de correos no importados

en: Receivers in error: %s
es_CO: Destinatarios en error: %s

en: No import
es_CO: No importar

[ctx: button]
en: Add to transfer list
es_CO: Agregar a la lista de transferencia

en: or
es_CO: o

en: default_value must be 0 or 1
es_CO: El valor por defecto puede ser 0 ó 1

en: default_value must be numeric
es_CO: El valor por defecto puede ser numerico

note: TRANS: %s is 'Clean DB : rename tables' TRANS: %s is the table or item implied
en: Change of the database layout - %s
es_CO: Cambio del diseño de la Base de datos - %s

en: Task completed.
es_CO: Tarea finalizada.

en: Automatically generated by GLPI %s
es_CO: Generados automáticamente por GLPI %s

note: TRANS: %s is the table or item to migrate TRANS: %s is 'Clean reservation entity link'
en: Data migration - %s
es_CO: Migracion de datos - %s

en: Management type
es_CO: Tipo de Administración

en: Microphone
es_CO: Micrófono

en: Speakers
es_CO: Altavoces

en: Pivot
es_CO: Soporte

en: DisplayPort
es_CO: Puerto de pantalla

en: %1$s adds several netpoints
es_CO: %1$s agregar varios puntos de red

en: Network outlets for %s
es_CO: Conectores de red para %s

en: Network alias | Network aliases
es_CO[0]: Alias de red
es_CO[1]: Alias de redes

en: Add a network alias
es_CO: Añadir un nombre a la red

en: Computer's name
es_CO: Nombre del computador

en: The MAC address and the IP of the equipment are included in an aggregated network port
es_CO: La dirección IP y MAC del equipo están incluidas en el puerto de red agregado.

en: IP network is not included in the database. However, you can see current available networks.
es_CO: La red no esta incluida en la base de datos, Pero puede ver las redes que están disponibles actualmente.

en: Several network names available! Go to the tab 'Network Name' to manage them.
es_CO: ¡Varios nombres de red disponibles! Diríjase a la pestaña 'Nombre de Red' y Adminístrelos.

en: Add a network name
es_CO: Agregar un nombre de Red

en: Not associated
es_CO: No asociado

en: Create a new network name
es_CO: Crear un nombre a la red

en: No network name found
es_CO: No se encontró nombre de Red

en: Aggregation port
es_CO: Puerto de Agregación

en: Origin port
es_CO: Puerto de origen

en: Alias port
es_CO: Alias de Puerto

en: Global displays
es_CO: Vista global

en: Internet information
es_CO: Información de Internet

en: Common options
es_CO: Opciones comunes

en: Network port type to be added
es_CO: Tipo de puerto de red que se agrega

en: Add several ports
es_CO: Agregar varios puertos

en: Network ports waiting for manual migration
es_CO: Puerto de red esperando para migración manual

en: No network port found
es_CO: No se encontró puerto de red

en: Port number | Ports number
es_CO[0]: Número de puerto
es_CO[1]: Número de puertos

en: Network port type
es_CO: Tipos de puertos de red

en: Dissociate a VLAN
es_CO: Des-asociar una VLAN

en: Connection by dial line - Dialup Port
es_CO: Conexión por linea telefonica - puerto Dial up

en: Connected to
es_CO: Conectado a

en: Ethernet port
es_CO: Puerto Ethernet

en: Ethernet port type
es_CO: Tipo de Puerto Ethernet

en: Ethernet port speed
es_CO: Puerto de velocidad ethernet

en: Twisted pair (RJ-45)
es_CO: Par cruzado (RJ-45)

en: Multimode fiber
es_CO: Fibra Multimodo

en: Single mode fiber
es_CO: Fibra de modo sencillo

en: No options available for this port type.
es_CO: No hay opciones disponibles para este tipo de puerto.

en: Virtual ports
es_CO: Puertos virtuales

en: Opposite link
es_CO: Enlace opuesto

en: Local network port
es_CO: Puerto de red local

en: this port
es_CO: este puerto

en: No network card available
es_CO: No hay tarjeta de red disponible

en: Equipment without network card
es_CO: Equipo sin tarjeta de red

en: item not linked to an object
es_CO: Elemento no enlazado a un objeto

note: TRANS: %1$s and %2$s are links
en: %1$s on %2$s
es_CO: %1$s dentro %2$s

en: Without name
es_CO: Sin nombre

en: Not connected.
es_CO: No conectado.

en: Local loop port
es_CO: Puerto Local loop

en: Network port migration
es_CO: Migracion de puerto de red

en: Undefined interface
es_CO: Interfaz indefinida

en: Invalid network (already defined or with invalid addresses)
es_CO: Red invalida (ya definida o con dirección invalida)

en: Gateway not include inside the network
es_CO: Puerta de enlace no incluida dentro de la red

en: Transform this network port to
es_CO: Transformar este puerto de red a

en: Network port information conflicting with %s
es_CO: Información del puerto de red en conflicto con %s

en: Invalid address or netmask
es_CO: Dirección o máscara de Red Inválida

en: No conflicting network
es_CO: No hay conflictos de red

en: you may have to add a network
es_CO: puede que tenga que añadir una red

en: Append a correct gateway to the network %s
es_CO: Añadir una correcta puerta de enlace a la red %s

en: Unknown network
es_CO: Red desconocida

en: Add a network
es_CO: Agregar una red

en: Add a correct IP to the network port
es_CO: Agregar una IP correcta al puerto de red

en: Unknown network port
es_CO: Puerto de red desconocido

en: I don't understand why this migration error is not deleted.
es_CO: No entiendo por qué no se elimina este error de migración.

en: You can delete this migration error
es_CO: Usted puede eliminar este error de migracion

en: At all events
es_CO: En todos los eventos

en: Original network port information
es_CO: Información original del puerto de red

en: Network address
es_CO: Dirección de red

en: Unknown interface
es_CO: Interfaz desconocida

en: Tagged
es_CO: Etiquetado

en: Wifi port
es_CO: Puertos WiFi

en: Wifi mode
es_CO: Modo WiFi

en: Wifi protocol version
es_CO: Versión de protocolo WiFi

en: Creation date
es_CO: Fecha de Creación

en: Last updater
es_CO: Ultima actualización

en: Notification method
es_CO: Método de notificación

en: Event | Events
es_CO[0]: Evento
es_CO[1]: Eventos

en: Mail test
es_CO: Prueba de email

en: This is a test email.
es_CO: Este es un correo de prueba

en: Failed to send test email to administrator
es_CO: Falló el envío de email de prueba al administrador

en: Test email sent to administrator
es_CO: Mensaje de prueba enviado al administrador

en: Response name (if needed)
es_CO: Nombre remitente (si es necesario):

en: The PHP mail function is unknown or is not activated on your system.
es_CO: La función de mail PHP no existe o está desactivada en su sistema.

en: The use of a SMTP is needed.
es_CO: Es imprescindible utilizar un servidor SMTP.

en: Way of sending emails
es_CO: Utilizar un servidor SMTP para el envío de correo

en: SMTP host
es_CO: Servidor SMTP

en: SMTP login (optional)
es_CO: Login SMTP

en: SMTP password (optional)
es_CO: Contraseña SMTP

en: Send a test email to the administrator
es_CO: Probar el envío de mensajes de e-mail al administrador

en: Cartridges alarm
es_CO: Alerta de cartuchos

en: Remaining
es_CO: Restante

en: Validation request
es_CO: Validación de un requerimiento

en: Validation request answer
es_CO: Respuesta de una solicitud de validación

en: New task
es_CO: Nueva Tarea

en: Update of a task
es_CO: Actualización de la labor

en: Deletion of a task
es_CO: Borrar una tarea

note: TRANS: %s is the user name
en: An approval request has been submitted by %s
es_CO: Una solicitud de aprobación ha sido enviada por %s

note: TRANS: %s is the user name
en: An answer to an an approval request was produced by %s
es_CO: Una respuesta a una solicitud de aprobación fue realiza por %s

en: Validation | Validations
es_CO[0]: Validación
es_CO[1]: Validaciones

en: Decision-maker
es_CO: Marca de desición

en: A validation request has been submitted
es_CO: Una solicitud de aprobación ha sido enviada

en: An answer to a validation request was produced
es_CO: Una respuesta de una solicitud de aprobación fue realizada

en: Problem | Problems
es_CO[0]: Problema
es_CO[1]: Problemas

en: Manager of group
es_CO: Administrador del Grupo

en: Administrator
es_CO: Administrador

en: Entity administrator
es_CO: Administrador de entidad

en: Former technician in charge of the ticket
es_CO: Técnico anteriormente encargado del servicio

en: Manager of the group in charge of the ticket
es_CO: Administrador del grupo a cargo de la incidencia

en: Requester group manager
es_CO: Administrador grupo solicitante

en: Technician in charge of the ticket
es_CO: Técnico a cargo de la incidencia

en: Hardware user
es_CO: Usuario del Hardware

en: Watcher group manager
es_CO: Administrador grupo observador

en: Technician in charge of the task
es_CO: Técnico a cargo de la labor

en: Task author
es_CO: Autor de la labor

en: Followup author
es_CO: Autor del seguimiento

en: Requester ID
es_CO: ID Solicitante

en: Requester location
es_CO: Localización del solicitante

en: Assigned to technicians
es_CO: Asignados a los tecnicos

en: Assigned to groups
es_CO: Asignados a los grupos

en: Number of unresolved items
es_CO: Numero de elementos sin resolver

en: No defined category
es_CO: No hay categoría asignada

en: Web link to approval the solution
es_CO: Enlace web para aprobar la solución

en: Status value in database
es_CO: Valor del estado en la base de datos

en: Consumables alarm
es_CO: Alerta de consumibles

en: End of contract
es_CO: Fin del contrato

en: Periodicity notice
es_CO: Periodicidad de notificación

en: Contracts alarm
es_CO: Alerta de contratos

en: Contract expired since the
es_CO: Contrato vencido desde el

en: Contract with notice since the
es_CO: Contrato en preaviso desde el

en: Contract reached the end of a period since the
es_CO: Contrato alcanza el final de un período transcurrido desde el

en: Contract with notice for the current period since the
es_CO: Contrato con notificación para el período en curso desde el

en: The following automatic actions are in error. They require intervention.
es_CO: Hay error en las siguientes acciones automáticas. Requieren intervención

en: Desynchronization MySQL replica
es_CO: Desincronización de la réplica MySQL

en: Can't connect to the database.
es_CO: Imposible conectarse a la base de datos.

en: Slave database out of sync!
es_CO: ¡Base de datos esclava desincronizada!

en: The slave database is desynchronized. The difference is of:
es_CO: La base de datos esclava no esta sincronizada. La diferencia es de:

en: Alert on duplicate record
es_CO: Alerta sobre registro duplicado

en: Update the item
es_CO: actualización del elemento

en: Item successfully added but duplicate record on
es_CO: Artículo agregado con éxito, pero registro duplicado en

en: Doer
es_CO: Autor de la acción

en: Intended action
es_CO: Acción requerida

en: Expiration date
es_CO: Fecha de expiración

en: Planning recall
es_CO: recordatorios de planificación

en: New problem
es_CO: Nuevo problema

en: Update of a problem
es_CO: Actualización de un problema

en: Problem solved
es_CO: Problema resuelto

en: Closure of a problem
es_CO: Cierre de un problema

en: Deleting a problem
es_CO: Borrar un problema

en: Causes
es_CO: Causas

en: Symptoms
es_CO: Síntomas

en: New reservation
es_CO: Nueva reserva

en: Update of a reservation
es_CO: Actualización de una reserva

en: Deletion of a reservation
es_CO: Borrado de una reserva

en: Reservation expired
es_CO: Fin de la reserva

en: Update of a ticket
es_CO: Actualización de una incidencia

en: Ticket solved
es_CO: Incidencia resuelta

en: New followup
es_CO: Nuevo seguimiento para esta incidencia

en: Update of a followup
es_CO: Actualizacion de un seguimiento

en: Deletion of a followup
es_CO: Borrado de seguimiento

en: Closing of the ticket
es_CO: Cierre de una incidencia

en: Deletion of a ticket
es_CO: Borrado de una incidencia

en: Not solved tickets
es_CO: Incidencias sin resolver

en: Automatic reminders of SLAs
es_CO: Avisos automáticos de ANS

note: TRANS: %s is the number of days before auto closing
en: Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s day | Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s days
es_CO[0]: Sin una respuesta, el incidente será cerrado automáticamente después de %s día
es_CO[1]: Sin una respuesta, el incidente será cerrado automáticamente después de %s días

en: SLA
es_CO: ANS (Acuerdo de nivel de servicio)

[ctx: quantity]
en: Number of followups
es_CO: Numero de seguimientos

[ctx: quantity]
en: Number of linked tickets
es_CO: Número de incidencias asociadas

en: Creation date of the satisfaction survey
es_CO: Fecha de creación de la encuesta de satisfacción

en: Response date to the satisfaction survey
es_CO: Fecha de respuesta de la encuesta de satisfacción

en: Comments to the satisfaction survey
es_CO: Comentarios a la encuesta de satisfacción

en: Survey type
es_CO: Tipo de servicio

en: Invitation to fill out the survey
es_CO: Invitación a diligenciar la encuesta

en: Followup | Followups
es_CO[0]: Seguimiento
es_CO[1]: Seguimientos

en: Linked ticket | Linked tickets
es_CO[0]: Incidente relacionado
es_CO[1]: Incidentes relacionados

en: You have been made a request to reset your account password.
es_CO: Ha solicitado reiniciar su contraseña

en: Just follow this link (you have one day):
es_CO: Sólo tienes que seguir este enlace (tiene un día):

en: Template translation | Template translations
es_CO[0]: Plantilla de traducción
es_CO[1]: Plantilla de traducciones

en: Show list of available tags
es_CO: Mostrar lista de tags disponibles

en: Email text body
es_CO: Texto del cuerpo del correo

en: (leave the field empty for a generation from HTML)
es_CO: (Deje el campo vació para una generación desde HTML)

en: Email HTML body
es_CO: Cuerpo HTML del correo

en: Default translation
es_CO: Traducción predeterminada

en: Label
es_CO: Etiqueta

en: Possible values
es_CO: Posible(s) valor(es)

en: List of values
es_CO: Lista de valores

en: Single value
es_CO: valor único

en: Preview
es_CO: Vista Previa

en: Refused email | Refused emails
es_CO[0]: Correo rechazado
es_CO[1]: Correos electrónicos rechazados

en: Delete emails
es_CO: Borrar email(s)

en: From email header
es_CO: Remitente en encabezado del correo

en: To email header
es_CO: Destinatario en encabezado del correo

en: Subject email header
es_CO: Asunto en el encabezado del correo

en: Mails receiver
es_CO: Receptor de correos

en: Message-ID email header
es_CO: ID-Mensaje encabezado del correo

en: Reason of rejection
es_CO: Razón del rechazo

en: Unable to affect the email to an entity
es_CO: No se puede asociar el correo electrónico a una entidad

en: Email not found. Impossible import
es_CO: La dirección de correo no existe. Imposible importar

en: Brand
es_CO: Marca

[ctx: quantity]
en: Number of lines
es_CO: Cantidad de líneas

en: Flags
es_CO: Opciones

en: Headset
es_CO: Manos libres

en: Speaker
es_CO: Altavoz

en: The user is busy at the selected timeframe.
es_CO: El usuario esta ocupado en el periodo seleccionado.

en: Week
es_CO: Semana

en: Month
es_CO: mes

en: Download the planning in Ical format
es_CO: Descargar calendario en formato Ical

en: webcal:// synchronization
es_CO: webcal:// Sincronización

en: Caption
es_CO: Leyenda

en: Available
es_CO: Disponible

en: Unavailable
es_CO: No disponible

en: Your planning
es_CO: Su planeación

note: TRANS: %1$s is the ticket, %2$s is the title
en: Ticket #%1$s %2$s
es_CO: Incidencia #%1$s %2$s

en: See personnal planning
es_CO: Ver la planificacion personal

en: See schedule of people in my groups
es_CO: Ver la planificación de las personas de mis grupos

en: See all plannings
es_CO: Ver todas las planificaciones

en: Planning reminder | Planning reminders
es_CO[0]: Recordatorio de planificación
es_CO[1]: Recordatorios de planificación

en: %d week | %d weeks
es_CO[0]: %d semana
es_CO[1]: %d semanas

en: Send planning recalls
es_CO: Enviar recordatorios de planificación

en: Plugins list
es_CO: Lista de Plugins

en: Author | Authors
es_CO[0]: Autor
es_CO[1]: Autores

en: CSRF compliant
es_CO: Compatible CSRF

[ctx: plugin]
en: Enabled
es_CO: Activo

[ctx: plugin]
en: Not installed
es_CO: No instalado

en: To update
es_CO: A actualizar

[ctx: plugin]
en: Installed / not configured
es_CO: Instalado / no configurado

[ctx: plugin]
en: Installed / not activated
es_CO: Instalado / no activado

en: Error / to clean
es_CO: Error / a limpiar

[ctx: button]
en: Disable
es_CO: Desactivar

[ctx: button]
en: Uninstall
es_CO: Desinstalar

en: Non-existent function
es_CO: La función no existe

en: Not CSRF compliant
es_CO: No compatible CSRF

[ctx: button]
en: Enable
es_CO: Activar

[ctx: button]
en: Clean
es_CO: Limpiar

en: No plugin installed
es_CO: Ningún plugin instalado

en: See the catalog of plugins
es_CO: Ver listado de plugins

en: Initial page counter
es_CO: Contador de página inicial

en: Current counter of pages
es_CO: Contador actual de paginas

en: Parallel
es_CO: Paralelo

en: Wifi
es_CO: Wi-fi

[ctx: status]
en: Processing (assigned)
es_CO: En curso (asignada)

[ctx: status]
en: Processing (planned)
es_CO: En curso (planificada)

[ctx: status]
en: Solved
es_CO: Resueltas

en: Under observation
es_CO: Bajo observación

en: Problems on pending status
es_CO: Problemas en estado pendiente

en: Problems to be processed
es_CO: Problemas a ser procesados

en: Your problems in progress
es_CO: Sus problemas en progreso

en: Problem followup
es_CO: Seguimiento de problema

en: No problem in progress.
es_CO: No hay problemas en progreso

note: TRANS: %d is the document number
en: %d associated document | %d associated documents
es_CO[0]: %d documento asociado
es_CO[1]: %d documentos asociados

en: Last problems
es_CO: Últimos problemas

note: TRANS : %d is the number of problems
en: Last %d problem | Last %d problems
es_CO[0]: Ultlimo %d problema
es_CO[1]: Ultlimos %d problemas

en: No problem found.
es_CO: Sin problema encontrado

en: Problems on linked items
es_CO: Problemas sobre los elementos

en: Problem task | Problem tasks
es_CO[0]: Tarea de problema
es_CO[1]: Tareas de problemas

en: Link Ticket/Problem | Links Ticket/Problem
es_CO[0]: Incidencia/Problema asociado
es_CO[1]: Incidencia/Problemas asociados

en: Create a problem from this ticket
es_CO: Crear un problema desde esta incidencia

en: Life cycles
es_CO: Ciclos de vida

en: This profile is the last with write rights on profiles
es_CO: Este perfil es el ultimo con permisos de escritura sobre los perfiles

en: Deletion refused
es_CO: Borrado negado

en: Global right
es_CO: Permiso global

en: Entity right
es_CO: Permiso local

en: Default profile
es_CO: Perfil predeterminado

en: Profile's interface
es_CO: Interfaz

en: Update password
es_CO: Actualizar contraseña

en: Ticket creation form on login
es_CO: Crear incidencia desde el inicio de sesión

en: Association
es_CO: Asociación

en: See hardware of my groups
es_CO: Ver hardware de mis grupos

en: Link with items for the creation of tickets
es_CO: Relación con los materiales para la apertura de incidencias

en: Associable items to a ticket
es_CO: Materiales asociables con una incidencia

en: Default ticket template
es_CO: Plantilla de incidencia predeterminada

en: Public reminder | Public reminders
es_CO[0]: Recordatorio publico
es_CO[1]: Recordatorios públicos

en: Public RSS feed | Public RSS feeds
es_CO[0]: feed RSS Publico
es_CO[1]: feeds RSS publicos

en: Financial and administratives information
es_CO: Información administrativa y financiera

en: Public bookmark | Public bookmarks
es_CO[0]: Marcador Público
es_CO[1]: Marcadores Públicos

en: Report | Reports
es_CO[0]: Reporte
es_CO[1]: Reportes

en: Administration of reservations
es_CO: Administración de reservas

en: Recurrent tickets
es_CO: Incidencias recurrentes

en: Visibility
es_CO: Visibilidad

en: From \ To
es_CO: Desde \ A

en: Life cycle of tickets
es_CO: Ciclo de vida de las incidencias

en: Life cycle of problems
es_CO: Ciclo de vida de los problemas

en: Life cycle of changes
es_CO: Ciclo de vida de los cambios

en: Rules for assigning a computer to an entity
es_CO: Reglas de asignación de un computador a una entidad

en: Rules for assigning a ticket created through a mails receiver
es_CO: Reglas para asignar una incidencia creada por correo

en: Rules for assigning a category to a software
es_CO: Reglas para asignar una categoria a un software

en: Business rules for tickets (entity)
es_CO: Reglas de negocio para las incidencias (entidad)

en: Dropdowns dictionary
es_CO: Titulos de diccionario

en: Software dictionary
es_CO: Diccionario de software

en: Printers dictionnary
es_CO: Diccionario de impresoras

en: Entity dropdowns
es_CO: Titulos de entidad

en: Business rules for tickets
es_CO: Reglas de negocio para las incidencias

en: No access
es_CO: Sin acceso

en: Write
es_CO: Escritura

en: All items
es_CO: Todos los elementos

en: My devices and all items
es_CO: Mis dispositivos y todos los elementos

en: Add an authorization to a user
es_CO: Agregar perfíl de usuario

en: Recursive
es_CO: Recursivo

en: D=Dynamic, R=Recursive
es_CO: D=Dinámico, R=Recursivo

en: No user found
es_CO: No se han encontrado usuarios

en: Authorization | Authorizations
es_CO[0]: Autorización
es_CO[1]: Autorizaciones

en: January
es_CO: Enero

en: February
es_CO: Febrero

en: March
es_CO: Marzo

en: April
es_CO: Abril

en: May
es_CO: Mayo

en: June
es_CO: Junio

en: July
es_CO: Julio

en: August
es_CO: Agosto

en: September
es_CO: Septiembre

en: October
es_CO: Octubre

en: November
es_CO: Noviembre

en: December
es_CO: Diciembre

en: Sunday
es_CO: Domingo

en: Monday
es_CO: Lunes

en: Tuesday
es_CO: Martes

en: Wednesday
es_CO: Miércoles

en: Thursday
es_CO: Jueves

en: Friday
es_CO: Viernes

en: Saturday
es_CO: Sábado

en: Creator
es_CO: Creador

[ctx: button]
en: Send
es_CO: Enviar

en: Error in sending the email
es_CO: Error enviando el correo electrónico

en: An email was sent to %s
es_CO: Se ha enviado un correo electrónico a %s

en: Reminder | Reminders
es_CO[0]: Recordatorio
es_CO[1]: Recordatorios

en: Personal reminder | Personal reminders
es_CO[0]: Recordatorio personal
es_CO[1]: Recordatorios personales

en: Planning start date
es_CO: Fecha de inicio planeación

en: Planning end date
es_CO: Fecha finalización planeación

en: Without title
es_CO: Sin título

en: New note
es_CO: Nueva nota

en: Add to schedule
es_CO: Agregar al calendario

en: Start at %s
es_CO: Inicia a las %s

en: End at %s
es_CO: Finaliza a las %s

en: Default report
es_CO: Reporte predeterminado

en: By contract
es_CO: Por contratos

en: By year
es_CO: Por años

en: Hardware financial and administrative information
es_CO: Datos financieros y administrativos del Hadware

en: Other financial and administrative information (licenses, cartridges, consumables)
es_CO: Otra información financiera y administrativa (licencias, cartuchos, consumibles)

en: Loan
es_CO: Préstamo

en: Select the report you want to generate
es_CO: Seleccione el reporte que desea generar

en: Device 1
es_CO: Dispositivo 1

en: Device 2
es_CO: Dispositivo 2

en: Device name
es_CO: Nombre de dispositivo

en: Default for tickets
es_CO: Origen por defecto para helpdesk

en: Default for mail recipients
es_CO: Predeterminado para destinatarios de correo

en: Be careful: there is no default value
es_CO: Cuidado: no hay un valor por defecto

en: The required item is already reserved for this timeframe
es_CO: El elemento solicitado ya está reservado para este horario.

en: Unknown error
es_CO: Error no conocido

en: Back to planning
es_CO: Volver a la planeación

en: Device temporarily unavailable
es_CO: Material no disponible temporalmente

en: All reservable devices
es_CO: Todos los dispositivos reservables

en: Reserve
es_CO: Reservar

en: Reserve an item
es_CO: Reservar un material

en: Rehearsal
es_CO: Periodicidad

[ctx: periodicity]
en: None
es_CO: Ninguno

[ctx: periodicity]
en: Daily
es_CO: Diario

[ctx: periodicity]
en: Weekly
es_CO: Semanal

[ctx: periodicity]
en: Monthly
es_CO: Mensual

en: Delete all rehearsals
es_CO: Borrar todas las peticiones

en: Current and future reservations
es_CO: Reservas en curso y futuras

en: No reservation
es_CO: No hay reservas

en: See planning
es_CO: Ver las reservas

en: Past reservations
es_CO: Reservas pasadas

en: Reservable item | Reservable items
es_CO[0]: Material reservable
es_CO[1]: Elementos reservables

en: Make unavailable
es_CO: Haga clic para que quede no disponible

en: Make available
es_CO: Hacer disponible

en: Prohibit reservations
es_CO: No autorizar el préstamo

en: Are you sure you want to return this non-reservable item?
es_CO: ¿Está seguro de querer devolver este elemento no reservable?

en: That will remove all the reservations in progress.
es_CO: Esto borrará todas las reservas en curso.

en: Authorize reservations
es_CO: Autorizar el préstamo

en: Modify the comment
es_CO: Modificar el comentario

en: Device reservations expiring today
es_CO: Equipos con reserva expiran hoy

en: Send reservation alert failed
es_CO: Enviar alerta de reserva fallida

en: Number of items displayed
es_CO: Numero de elementos mostrados

en: Refresh rate
es_CO: Frecuencia de actualización

en: Error retrieving RSS feed
es_CO: Error al recuperar el feed RSS

en: RSS feeds found
es_CO: feeds RSS encontrados

[ctx: button]
en: Use
es_CO: Uso

note: TRANS: short for : Assign a ticket
en: Assign
es_CO: Asignar

en: Assign the value from regular expression
es_CO: Asigna el valor de la expresión regular

en: Add the result of regular expression
es_CO: Agregar el resultado de la expresión regular

en: Assign: equipment by IP address
es_CO: Asignar: Dirección IP del equipo

en: Assign: equipment by name + domain
es_CO: Asignar: Nombre del equipo + dominio

en: Assign: equipment by MAC address
es_CO: Asignar: Dirección MAC del equipo

en: Recalculate
es_CO: Recalcular

en: Send
es_CO: Enviar

en: Copy from user
es_CO: Copiar desde el usuario

en: Copy from item
es_CO: Copiar desde el elemento

en: Dictionary | Dictionaries
es_CO[0]: Diccionario
es_CO[1]: Diccionarios

en: Peripheral type | Peripheral types
es_CO[0]: Tipo de periferico
es_CO[1]: Tipos de periférico

en: Rules management
es_CO: Gestión de reglas

en: Position
es_CO: Posición

en: Logical operator
es_CO: Operador Lógico

en: and
es_CO: y

en: It is possible to affect the result of a regular expression using the string #0
es_CO: Puede asignar el resultado de una expresión regular utilizando la cadena #0

en: Action type
es_CO: Tipo de Acción

en: Condition
es_CO: Condición

en: Reason
es_CO: Motivo

en: Result details
es_CO: Detalle del resultado

en: Rule results
es_CO: Resultado de la regla

en: Result of the regular expression
es_CO: Resultado de la expresión regular

en: Key
es_CO: Llave

en: Rules using the object have been disabled.
es_CO: Las reglas que afectan a la entidad están desactivadas

en: Rules list
es_CO: Lista de reglas

en: The engine stops on the first checked rule.
es_CO: El motor se para cuando se verifique una de las reglas.

en: The engine treats all the rules.
es_CO: El motor ejecuta todas las reglas.

en: The engine passes the result of a rule to the following one.
es_CO: El motor pasa el resultado de una regla a la siguiente.

en: Test rules engine
es_CO: Probar el motor de reglas

en: Replay the dictionary rules
es_CO: Repetir las reglas diccionario

en: Successful importation
es_CO: Importación satisfactoria

en: No element to be tested
es_CO: Ningún elemento para comprobar

en: Inactive
es_CO: Inactivo

note: TRANS: %s is the entity name
en: Rules applied: %s
es_CO: Reglas aplicadas: %s

note: TRANS: %s is the entity name
en: Local rules: %s
es_CO: Reglas locales: %s

en: Rules applicable in the sub-entities
es_CO: Reglas de subentidades

en: is
es_CO: es

en: is not
es_CO: no es

en: contains
es_CO: contiene

en: does not contain
es_CO: no contiene

en: starting with
es_CO: comienza por

en: finished by
es_CO: terminado por

en: regular expression matches
es_CO: Validaciones de la expresión regular

en: regular expression does not match
es_CO: La expresión regular no se verifica

en: exists
es_CO: existe

en: does not exist
es_CO: no existe

en: under
es_CO: Debajo de

en: not under
es_CO: No debajo de

en: Add a criterion
es_CO: Agregar un criterio

en: Dictionnary of computer models
es_CO: Diccionario modelo de computador

en: Dictionnary of computer types
es_CO: Diccionario de tipo de computador

en: Replay rules on existing database started on %s
es_CO: Reglas de replicación en base de datos existente en %s

note: TRANS: %1$s is a row, %2$s is total rows
en: Replay rules on existing database: %1$s/%2$s
es_CO: Reglas de replicación en base de datos existente: %1$s/%2$s

en: Error replaying rules
es_CO: Error replicando reglas

en: Replay rules on existing database ended on %s
es_CO: Reglas de replicación en base de datos existente finaliza en %s

en: Dictionary of manufacturers
es_CO: Diccionario de fabricantes

en: Dictionnary of monitor types
es_CO: Diccionario tipo de monitor

en: Dictionnary of networking equipment models
es_CO: Diccionario de modelos de electrónica de red

en: Dictionnary of network equipment types
es_CO: Diccionario de tipos de electrónica de red

en: Dictionnary of operating systems
es_CO: Diccionario de S.O.

en: Dictionnary of service packs
es_CO: Diccionario de Service Packs

en: Dictionnary of operating system versions
es_CO: Diccionario de versiones

en: Dictionnary of device models
es_CO: Diccionario modelos de periféricos

en: Dictionnary of device types
es_CO: Diccionario tipos de periféricos

en: Dictionnary of phone models
es_CO: Diccionario modelos de teléfonos

en: Dictionnary of phone types
es_CO: Diccionario tipos de teléfonos

en: Dictionnary of printers
es_CO: Diccionario de impresoras

en: To be unaware of import
es_CO: Ignorar la importación

note: TRANS: %1$s is a date, %2$s is a row, %3$s is total row, %4$s is memory
en: %1$s - replay rules on existing database: %2$s/%3$s (%4$s Mio)
es_CO: %1$s - reglas de repetición en la base de datos existente:: %2$s/%3$s (%4$s Mb)

en: Dictionnary of printer models
es_CO: Diccionario de modelos de impresora

en: Dictionnary of printer types
es_CO: Diccionario de tipos de impresoras

note: TRANS: plural for software TRANS: software in plural
en: Dictionnary of software
es_CO: Diccionario de software

en: Publisher
es_CO: Editor

en: Associable to a ticket
es_CO: Asociable a una incidencia

en: Warning before running rename based on the dictionary rules
es_CO: Cuidado antes de ejecutar el diccionario

en: Warning! This operation can put merged software in the dustbin.<br>Sure to notify your users.
es_CO: ¡Advertencia! Esta operación puede poner software fusionado en la papelera. <br> Asegúrese de notificar a sus usuarios.

en: Manufacturer choice
es_CO: Seleccione un fabricante

en: Replay dictionary rules for manufacturers (----- = All)
es_CO: Repetir las reglas de diccionario para fabricante(s)(----- = Todo))

en: Software deleted by GLPI dictionary rules
es_CO: Material enviado a la papelera por el diccionario GLPI

en: Rules for import and link computers
es_CO: Normas de importación y vinculación de los equipos

en: Target entity for the computer
es_CO: Entidad de destino para el computador

en: Find computers in GLPI having the status
es_CO: Buscar los computadores GLPI con el estado

en: Subnet
es_CO: Subred

en: Link if possible
es_CO: Enlazar si es posible

en: Link if possible, otherwise imports declined
es_CO: Enlazar si es posible, de lo contrario rechazar

en: Yes if equal
es_CO: Si si es igual

en: Yes if empty
es_CO: Si si es vacio

en: is already present in GLPI
es_CO: ya se encuentra en GLPI

en: is empty in GLPI
es_CO: está vacío en GLPI

en: Rules for assigning an item to an entity
es_CO: Reglas para asignar un elemento a una entidad

en: Email body
es_CO: Cuerpo del correo

en: In-Reply-To email header
es_CO: En respuesta a encabezado de email

en: X-Priority email header
es_CO: Prioridad X encabezado de email

en: X-Auto-Response-Suppress email header
es_CO: Suprimir auto respuesta X encabezado de email

en: Auto-Submitted email header
es_CO: Auto envio encabezado de email

en: X-UCE-Status email header
es_CO: Estado UCE X encabezado de email

en: Received email header
es_CO: Encabezado de email del receptor

en: Known mail domain
es_CO: dominio de correo electrónico conocido

en: User featuring the profile
es_CO: Con el perfil del usuario

en: User featuring a single profile
es_CO: Usuario con un único perfil

en: User with a single profile
es_CO: Usuario con un solo perfil

en: Entity from domain
es_CO: Entidad del dominio

en: Entity from TAG
es_CO: Entidad desde TAG

en: Entity based on user's profile
es_CO: Entidad basada en perfiles de usuarios

en: Reject email
es_CO: Rechazar correo

en: without email response
es_CO: correo sin respuesta

en: with email response
es_CO: respuesta con correo

en: Automatic user assignment
es_CO: Asignación automática de usuarios

en: Global criteria
es_CO: Criterio global

en: Imported group from an LDAP directory
es_CO: Grupo importado de un directorio LDAP

en: Entity based on LDAP information
es_CO: Entidad desde LDAP

en: Entity from mail domain
es_CO: Entidad del dominio de correo electrónico

en: Entity from complete name
es_CO: Entidad de nombre completo

en: LDAP criteria
es_CO: Criterio LDAP

en: Entities assignment
es_CO: Asignación de entidades

en: Rights assignment
es_CO: Asignación de derechos

en: Rights and entities assignment
es_CO: Derechos y asignación de entidades

en: Rules for assigning a category to software
es_CO: Reglas de asignación de categoría al software

en: Item location
es_CO: Localización del elemento

en: Ticket location
es_CO: Ubicación de la incidencia

en: before
es_CO: antes

en: after
es_CO: después

en: You don't have right to connect
es_CO: No tiene permisos para conectarse a esta aplicación

en: You don't have access to this application because your account was deactivated or removed
es_CO: Usted no tiene acceso a esta aplicación porque su cuenta ha sido desactivada o removida.

en: tree structure
es_CO: estructura en árbol

en: The action you have requested is not allowed.
es_CO: La acción que ha solicitado no está permitida.

en: Calendar of the ticket
es_CO: Calendario de la incidecia

en: Maximum time to solve
es_CO: Tiempo máximo de solución

en: Escalation level | Escalation levels
es_CO[0]: Nivel de escalamiento
es_CO[1]: Niveles de Escalamiento

en: Add an escalation level
es_CO: Agregar un nivel de escalamiento

en: Execution
es_CO: Ejecución

en: Automatic reminders of SLA
es_CO: Recordatorios automaticos de SLA

en: + %d minute | + %d minutes
es_CO[0]: + %d minuto
es_CO[1]: + %d minutos

en: - %d minute | - %d minutes
es_CO[0]: - %d minuto
es_CO[1]: - %d minutos

en: Automatic actions of SLA
es_CO: Acciones automáticos de los ANS

en: Merging
es_CO: Agrupación

note: TRANS: a noun, (ex : this software is an upgrade of..)
en: Upgrade
es_CO: Actualizar

en: Recalculate the category
es_CO: Recalcular la categoria

[ctx: quantity]
en: Number of installations
es_CO: Número de instalaciones

en: Version name
es_CO: Nombre de Versi´no

en: Version comments
es_CO: Comentarios de la versión

en: License name
es_CO: Nombre de Licencia

en: License serial number
es_CO: Número serial de la Licencia

en: License inventory number
es_CO: Número de inventario de la Licencia

[ctx: phone]
en: Number of licenses
es_CO: Número de Licencias

en: License comments
es_CO: Comentarios de la Licencia

en: Merge
es_CO: Reagrupar

en: Software deleted after merging
es_CO: Programas enviados a la papelera después de reagrupar

en: Purchase version
es_CO: Versión comprada

en: Version in use
es_CO: Versión en uso

en: Send alarms on expired licenses
es_CO: Envío de alertas por licencias expiradas

note: TRANS: %1$s the license name, %2$s is the expiration date
en: License %1$s expired on %2$s
es_CO: Licencias %1$s expirado en %2$s

en: Send licenses alert failed
es_CO: Enviar alerta de licencias fallidas

[ctx: button]
en: Add a license
es_CO: Agregar una licencia

[ctx: button]
en: Add a version
es_CO: Agregar una versión

en: Real duration of treatment of the ticket
es_CO: Duración de la incidencia (real)

en: Number of opened tickets
es_CO: Número de incidencias abiertas

en: Number of solved tickets
es_CO: Número de incidencias resueltas

en: Number of late tickets
es_CO: Número de incidencias atrasadas

en: Number of closed tickets
es_CO: Número de incidencias cerradas

en: Number of opened satisfaction survey
es_CO: Número de encuestas de satisfacción abiertas

en: Number of answered satisfaction survey
es_CO: Número de encuestas de satisfacción constestadas

en: Average satisfaction
es_CO: Porcentaje de Satisfacción

en: Average
es_CO: Promedio

en: Average time to take into account
es_CO: Tiempo promedio para tener en cuenta

en: Average time to resolution
es_CO: Tiempo promedio de solución

en: Average time to closure
es_CO: Tiempo promedio de cierre

en: Average real duration of treatment of the ticket
es_CO: Duración real promedio del tratamiento de una incidencia

en: Total real duration of treatment of the ticket
es_CO: Duración Total Real del tratamiento de una incidencia

en: No statistics are available
es_CO: No hay estadísticas disponibles

en: Number of tickets
es_CO: Número de Incidencias

en: By ticket
es_CO: Por incidencias

en: By hardware characteristics
es_CO: Caracteristicas por hardware

en: By problem
es_CO: Por problema

en: Select statistics to be displayed
es_CO: Seleccione las estadísticas a visualizar

en: Keep status
es_CO: Mantener estado

en: Set status: %s
es_CO: Configurar estado: %s

[ctx: button]
en: Add a contact
es_CO: Agregar un contacto

en: Associated contact | Associated contacts
es_CO[0]: Contacto asociado
es_CO[1]: Contactos asociados

en: Associated contract | Associated contracts
es_CO[0]: Contrato asociado
es_CO[1]: Contratos asociados

en: Created tickets
es_CO: Incidencia creada

en: No generated survey
es_CO: No Generar encuesta

en: Unknown ticket
es_CO: Incidencia desconocida

en: %1$s updates the item %2$s
es_CO: %1$s actualizaciones de elementos %2$s

en: Add a new followup
es_CO: Agregar un nuevo seguimiento

en: Approval request
es_CO: Solicitud de validación

[ctx: button]
en: Link tickets
es_CO: Asociar incidencias

en: Response date
es_CO: Fecha de Respuesta

en: Private followup
es_CO: Seguimiento Privado

en: Take into account time
es_CO: Tiempo en atender el servicio

en: All linked tickets
es_CO: Todas las incidencias enlazadas

en: Duplicated tickets
es_CO: Incidencias duplicadas

en: Number of all linked tickets
es_CO: Número de todas las incidencias enlazadas

en: Number of duplicated tickets
es_CO: Número de incidencias duplicadas

en: Tickets awaiting approval
es_CO: Incidencias esperando aprobación

en: This ticket concerns me
es_CO: Esta incidencia me implica

en: Check your personnal information
es_CO: Revise su información personal

en: Describe the incident or request
es_CO: Describa el problema/acción

en: Inform me about the actions taken
es_CO: Informarme de las acciones realizadas

en: Submit message
es_CO: Enviar mensaje

en: The ticket will be added in the entity %s
es_CO: Incidencia creada en la entidad %s

en: Next escalation: %s
es_CO: Próximo nivel de escalamiento: %s

en: The assignment of a SLA to a ticket causes the recalculation of the due date.
es_CO: La asignación de una ANS a una incidencia ocasiona el recalcula de una fecha de vencimiento

en: Escalations defined in the SLA will be triggered under this new date.
es_CO: Las escalaciones definidas en el SLA se activarán en esta nueva fecha.

en: Assign a SLA
es_CO: Asignar un ANS

en: Close date
es_CO: Fecha de Cierre

en: File (%s)
es_CO: Archivo (%s)

en: Your tickets to close
es_CO: Sus incidencias a cerrar

en: Tickets on pending status
es_CO: Incidencias en estado pendiente

en: Tickets to be processed
es_CO: Incidencias a ser procesadas

en: Your observed tickets
es_CO: Sus incidentes observados

en: Your tickets in progress
es_CO: Sus incidencias en curso

en: Your tickets to validate
es_CO: Sus incidencias por validar

en: Your rejected tickets
es_CO: Sus incidencias rechazadas

note: TRANS: %d is the number of new tickets
en: %d new ticket | %d new tickets
es_CO[0]: %d nuevo incidente
es_CO[1]: %d nuevos incidentes

en: No ticket found.
es_CO: No se han enontrado incidencias.

en: Last tickets
es_CO: última(s) incidencia(s)

en: New ticket for this item...
es_CO: Nueva incidencia para este elemento...

en: Last %d ticket | Last %d tickets
es_CO[0]: Ultimo %d incidente
es_CO[1]: Últimos %d incidentes

en: Ticket on linked items | Tickets on linked items
es_CO[0]: Incidencias en los elementos enlazados
es_CO[1]: Incidencia sobre los elementos de red

en: No ticket in progress.
es_CO: No hay incidencias pendientes.

en: Assign equipment
es_CO: Asignar equipo

en: Automatic tickets closing
es_CO: Cerrado automático de incidencias

en: Generation of satisfaction surveys
es_CO: Generación de encuestas de satisfacción

en: See tickets created by my groups
es_CO: Visualizar incidencias creadas por mi grupo

en: See all tickets
es_CO: Visualizar todas las incidencias

en: Assign a ticket
es_CO: Asignar una incidencia

en: Steal a ticket
es_CO: Quitar una incidencia

en: To be in charge of a ticket
es_CO: Estar a cargo de una incidencia

en: Change the priority
es_CO: Cambiar la prioridad

note: TRANS: %s is tha document name
en: Added document: %s
es_CO: Agregar documento: %s

en: If you reject the solution, you must specify a reason
es_CO: Si se rechaza la solución, debe especificar un motivo

en: Source of followup
es_CO: Origen del seguimiento

en: No followup for this ticket.
es_CO: No hay seguimiento para esta incidencia.

en: Approval of the solution
es_CO: Aprobación de la Solución

en: Approve the solution
es_CO: Aprobar la solución

en: Refuse the solution
es_CO: Rechazar la solución

en: Add a followup to tickets of associated groups
es_CO: Agregar un seguimiento a las incidencias de los grupos asociados

en: Update followups (author)
es_CO: Actualizar seguimientos (autor)

en: Add a followup to tickets (requester)
es_CO: Añadir un seguimiento a las incidencias (autor)

en: Preliminary creation
es_CO: Creación preliminar

note: TRANS: %s is the date of next creation
en: Next creation on %s
es_CO: Siguiente creación en %s

en: Invalid frequency. It must be greater than the preliminary creation.
es_CO: Frecuencia inválida. Debe se mayor que la creación preliminar

note: TRANS: %s is a name
en: Failed to create recurrent ticket %s
es_CO: Fallo la creación de un incidente recurrente %s

en: Ticket %d successfully created
es_CO: Incidente %d creado correctamente

en: Ticket creation failed (check mandatory fields)
es_CO: Fallo la creacion del incidente (verifique campos obligatorios)

en: Ticket creation failed (no template)
es_CO: La creación de la incidencia Falló (No hay plantilla)

en: Satisfaction with the resolution of the ticket
es_CO: Satisfaccción con la solución de la incidencia

en: Ticket task | Ticket tasks
es_CO[0]: Tarea de la incidencia
es_CO[1]: Tareas de la incidencia

en: Hidden field | Hidden fields
es_CO[0]: Campo oculto
es_CO[1]: Campos ocultos

en: Add a hidden field
es_CO: Agregar un campo oculto

en: Mandatory field | Mandatory fields
es_CO[0]: Campo Obligatorio
es_CO[1]: Campos Obligatorios

en: Add a mandatory field
es_CO: Agregar un campo obligatorio

en: Predefined field | Predefined fields
es_CO[0]: Campo Predefinido
es_CO[1]: Campos predefinidos

en: Add a predefined field
es_CO: Agregar un campo predefinido

en: Linked to
es_CO: Enlazado a

en: Create a validation request for a request
es_CO: Crear una solicitud de validación para un requerimiento

en: Create a validation request for an incident
es_CO: Crear una solicitud de validación para un incidente

en: Validate a request
es_CO: Validar una solicitud

en: Validate an incident
es_CO: Validar un incidente

en: Test done
es_CO: Prueba realizada

en: Results
es_CO: Resultados

en: Testing PHP Parser
es_CO: Prueba del intérprete PHP

en: GLPI is not compatible with the option zend.ze1_compatibility_mode = On.
es_CO: GLPI no es compatible con la opción zend.ze1_compatibility_mode = On.

en: PHP version is at least 5.3.0 - Perfect!
es_CO: La versión de PHP es 5.3.0 o superior - Perfecto!

en: You must install at least PHP 5.3.0.
es_CO: Debe instalar al menos PHP 5.3.0

en: MySQL Improved extension test
es_CO: MySQL prueba extensión mejorada

en: Ok - the MySQLi class exist - Perfect!
es_CO: OK - la clase MySQLi existe - ¡Perfecto!

en: You must install the MySQL Improved extension for PHP.
es_CO: Es necesario instalar la extensión mejorada de MySQL para PHP

en: Sessions test
es_CO: Prueba de Sesiones

en: Your parser PHP is not installed with sessions support!
es_CO: Su intérprete PHP no se instala con soporte para sesiones!

en: Sessions support is available - Perfect!
es_CO: El soporte de sesiones está disponible - ¡Perfecto!

en: Make sure that sessions support has been activated in your php.ini
es_CO: Compruebe que esté activado el soporte de sesiones en su php.ini

en: Test session auto start
es_CO: Prueba de inicio automático de la sesion

en: session.auto_start is activated. See .htaccess file in the GLPI root for more information.
es_CO: session.auto_start está activo. Para más información vea el archivo .htaccess en la raiz GLPI.

en: Test if Session_use_trans_sid is used
es_CO: Prueba de utilización de Session_use_trans_sid

en: You must desactivate the Session_use_trans_id option in your php.ini
es_CO: Debe desactivar la opción Session_use_trans_id en su PHP.ini

en: Ok - the sessions works (no problem with trans_id) - Perfect!
es_CO: OK - Las sesiones funcionan (no hay problemas de trans_id) - Perfecto!

en: magic_quotes_sybase extension test
es_CO: Prueba de la extensión magic_quotes_sybase

en: GLPI does not work with the magic_quotes_sybase option. Please turn it off and retry
es_CO: GLPI no puede funcionar con la opción magic_quotes_sybase. Por favor desactive esta opción y reintente

en: The magic_quotes_sybase option isn't active on your server - Perfect!
es_CO: Su servidor no utiliza la opción magic_quotes_sybase - Perfecto!

en: Test ctype functions
es_CO: Probar las funciones ctype

en: GLPI can't work correctly without the ctype functions
es_CO: GLPI no puede funcionar correctamente sin las funciones ctype

en: The functionality is found - Perfect!
es_CO: Se han encontrado las funciones - ¡Perfecto!

en: Test json functions
es_CO: Probar las funciones json

en: GLPI can't work correctly without the json_encode and json_decode functions
es_CO: GLPI no puede trabajar correctamente sin las funciones json_encode y json_decode

en: Mbstring extension test
es_CO: Prueba de la extensión mbstring

en: Mbstring extension of your parser PHP is not installed
es_CO: La extensión mbstring del interprete PHP no está instalada

en: Allocated memory test
es_CO: Comprobar la memoria asignada

en: Unlimited memory - Perfect!
es_CO: Memoria ilimitada - ¡Perfecto!

en: Allocated memory
es_CO: Memoria asignada

en: Try increasing the memory_limit parameter in the php.ini file.
es_CO: Intente aumentando el parámetro memory_limit en el archivo php.ini.

en: Allocated memory > 64Mio - Perfect!
es_CO: Memoria asignada > 64 Mb - Perfecto!

note: TRANS: %s is mode name (Permissive, Enforcing of Disabled)
en: SELinux mode is %s
es_CO: SELinux esta en modo %s

note: TRANS: %s is an option name
en: SELinux boolean configuration for %s
es_CO: Configuración SELinux boolean para %s

en: Kio
es_CO: Kb

en: Gio
es_CO: Gb

en: Tio
es_CO: Tb

en: You have the latest available version
es_CO: Usted tiene instalada la última versión disponible

note: TRANS: %s is the error string
en: Connection failed. If you use a proxy, please configure it. (%s)
es_CO: Fallo en la conexión. Si usted utiliza proxy, por favor configúrelo. (%s)

note: TRANS: %s is the error string
en: Failed to connect to the proxy server (%s)
es_CO: Fallo en la conexión al servidor proxy (%s)

en: No data available on the web site
es_CO: No hay datos disponibles en este sitio web

note: TRANS: %s is the error string
en: Impossible to connect to site (%s)
es_CO: Imposible conectarse al sitio (%s)

en: Connection options
es_CO: Opciones de Conexión

note: TRANS: imap_open option see http://www.php.net/manual/en/function.imap- open.php
en: NO-VALIDATE-CERT
es_CO: CERTIFICADO-NO-VALIDO

note: TRANS: imap_open option see http://www.php.net/manual/en/function.imap- open.php
en: VALIDATE-CERT
es_CO: CERTIFICADO-VALIDO

note: TRANS: imap_open option see http://www.php.net/manual/en/function.imap- open.php
en: SECURE
es_CO: SEGURO

note: TRANS: imap_open option see http://www.php.net/manual/en/function.imap- open.php
en: DEBUG
es_CO: Depurar

en: Incoming mail folder (optional, often INBOX)
es_CO: Carpeta de correo entrante (opcional, a menudo Bandeja de Entrada)

note: TRANS: for mail connection system
en: Port (optional)
es_CO: Puerto (Opcional)

en: The action you have requested is not allowed. Reload previous page before doing action again.
es_CO: La acción solicitada no esta permitida. Recargue la pagina anterior antes de intentar nuevamente.

en: Keep
es_CO: Mantener

en: Software of computers
es_CO: Software de los computadores

en: If software are no longer used
es_CO: Si el software no esta siendo usado

en: Links between printers and cartridge types and cartridges
es_CO: Enlaces entre impresoras, tipos de cartuchos y cartuchos

en: If the cartridge types are no longer used
es_CO: Si el tipo de cartucho no esta utlizado

en: Links between cartridge types and cartridges
es_CO: Enlaces entre tipos de cartuchos y cartuchos

en: Links between consumable types and consumables
es_CO: Enlaces entre tipos de consumible y consumibles

en: Links between computers and volumes
es_CO: Enlaces entre computadores y volumenes

en: Direct connections
es_CO: Conexiones Directas

en: If monitors are no longer used
es_CO: Si los monitores no están siendo usados

en: If printers are no longer used
es_CO: Si las impresoras no están siendo usadas

en: If devices are no longer used
es_CO: Si el dispositivo no esta siendo usado

en: If phones are no longer used
es_CO: Si el teléfono no esta siendo usado

en: If suppliers are no longer used
es_CO: Si los proveedores no están siendo usados

en: Links between suppliers and contacts
es_CO: Enlaces entre proveedores y contactos

en: If contacts are no longer used
es_CO: Si los contactos no están siendo usados

en: If documents are no longer used
es_CO: Si los documentos no están siendo usados

en: If contracts are no longer used
es_CO: Si los contratos no están siendo usados

en: You can continue to add elements to be transferred or execute the transfer now
es_CO: Puede añadir más elementos o transferir los que hay ahora

en: Think of making a backup before transferring items.
es_CO: Se recomienda hacer una copia de seguridad antes de transferir elementos.

en: Items to transfer
es_CO: Elementos a transferir

en: Transfer mode
es_CO: Modo de transferencia

en: To empty the list of elements to be transferred
es_CO: Limpiar la lista de elementos a transferir

en: Unable to add. The user already exists.
es_CO: No se puede agregar. Este usuario ya existe.

en: Error: the two passwords do not match
es_CO: Error : las dos contraseñas no coinciden

en: Add user...
es_CO: Agregar usuario...

en: ... From an external source
es_CO: ... Desde un origen externo

en: Password confirmation
es_CO: Confirmar contraseña

note: TRANS: %s is the date of last sync
en: Last synchronization on %s
es_CO: Ultima sincronización en %s

en: User DN
es_CO: Usuario DN

en: Default entity
es_CO: Entidad por defecto

en: Last login on %s
es_CO: Ultimo inicio de sesión en %s

en: Use GLPI in mode
es_CO: Utilizar GLPI en modo

en: Unable to update login. A user already exists.
es_CO: Imposible actualizar acceso. El usuario ya existe,

en: Associate to a profile
es_CO: Asociar a un perfil

[ctx: button]
en: Change the authentication method
es_CO: Cambiar método de autenticación

en: Last login
es_CO: Última conexión

en: LDAP directory for authentication
es_CO: Directorio LDAP para autenticación

en: Email server for authentication
es_CO: Servidor de Email para autenticación

en: Last synchronization
es_CO: Última sincronización

en: Deleted user in LDAP directory
es_CO: Usuario borrado en el directorio LDAP

en: Number of tickets as requester
es_CO: Numero de incidentes como solicitantes

en: Number of written tickets
es_CO: Numero de incidentes escritos

en: Import a user
es_CO: Importar un usuario

en: Automatically add a user of an external source
es_CO: Añadir directamente un usuario de un origen externo

en: Import from directories
es_CO: Importar del directorio

en: Import from other sources
es_CO: Importar desde otras fuentes

en: Update authentification method to
es_CO: Actualizar método de autenticación a

en: Please confirm your email address and enter your new password.
es_CO: Por favor, confirme su correo electronico e introduzca su nueva contraseña.

en: Your password reset request has expired or is invalid. Please renew it.
es_CO: Su pregunta para reiniciar la contraseña ha expirado o es inválida. Vuelva a configurarla

en: Please enter your email address. An email will be sent to you and you will be able to choose a new password.
es_CO: Por favor, introduzca su dirección de correo electrónico. Un correo electrónico le será enviado y podrá elegir una nueva contraseña.

en: Reset password successful.
es_CO: La contraseña se ha cambiado correctamente

en: The authentication method configuration doesn't allow you to change your password.
es_CO: La configuración de autenticación no le permite cambiar su contraseña.

en: Email address not found.
es_CO: La dirección de correo no existe

en: An email has been sent to your email address. The email contains information for reset your password.
es_CO: Se ha enviado un correo a su dirección de correo. Este correo tiene información para reiniciar su contraseña

en: User information
es_CO: Información de usuario

en: Connection failed
es_CO: fallo de conexión

en: Add users from an external source
es_CO: Añadir usuarios desde un origen externo

en: Default email
es_CO: Correo por defecto

en: Untagged
es_CO: Desmarcado

en: Managed
es_CO: Administrado

en: Master
es_CO: Maestro

en: Repeater
es_CO: Repetidor

en: Secondary
es_CO: Secundario

en: Automatic
es_CO: Automático

en: Infrastructure (with access point)
es_CO: Infraestructura(con access point)

en: Ad-hoc (without access point)
es_CO: Ad-hoc (sin access point)

en: Wifi network type
es_CO: Tipo de red Wifi

en: Unofficial translations are also available
es_CO: Traducciones no oficiales están disponibles

en: I have read and ACCEPT the terms of the license written above.
es_CO: He leído y ACEPTO los términos de la licencia enunciados arriba.

en: I have read and DO NOT ACCEPT the terms of the license written above
es_CO: He leído y NO ACEPTO los términos de la licencia enunciados arriba

en: Continue
es_CO: Continuar

en: Installation or update of GLPI
es_CO: Instalación o actualización de GLPI

en: Choose 'Install' for a completely new installation of GLPI.
es_CO: Elija 'Instalación' para una nueva instalación completa de GLPI

en: Select 'Upgrade' to update your version of GLPI from an earlier version
es_CO: Seleccione "Upgrade" para actualizar su versión de GLPI desde una versión anterior

en: Checking of the compatibility of your environment with the execution of GLPI
es_CO: Verificación de la compatibilidad de su ambiente con la ejecución de GLPI

en: Do you want to continue?
es_CO: ¿Desea continuar?

en: Database connection setup
es_CO: Configuración de la conexión a la base de datos

en: Database connection parameters
es_CO: Parámetros de conexión a la base de datos

en: Test of the connection at the database
es_CO: Prueba de la conexión a la base de datos

en: Can't connect to the database
es_CO: Imposible conectarse a la base de datos

en: The server answered: %s
es_CO: El servidor ha respondido: %s

en: The server or/and user field is empty
es_CO: El campo servidor y/o el campo usuario están vacíos

en: Database connection successful
es_CO: Conexión a la base de datos satisfactoria

en: Please select a database:
es_CO: Seleccione una base de datos:

en: Create a new database or use an existing one:
es_CO: Crear una nueva Base de Datos o utilizar una existente:

en: Please select the database to update:
es_CO: Seleccione la base de datos a actualizar:

en: Initialization of the database
es_CO: Inicialización de la Base de Datos

en: Impossible to use the database:
es_CO: Imposible utilizar la base de datos:

en: OK - database was initialized
es_CO: OK - La Base de Datos fue inicializada

en: Impossible to write the database setup file
es_CO: Imposible escribir el archivo de configuración de su base de datos

en: Database created
es_CO: Base de Datos creada

en: Error in creating database!
es_CO: Error en la creación de la Base de Datos

en: You didn't select a database!
es_CO: No ha seleccionada ninguna Base de Datos

en: The installation is finished
es_CO: La instalación ha terminado

en: Default logins / passwords are:
es_CO: Los logins y claves por defecto son:

en: glpi/glpi for the administrator account
es_CO: glpi/glpi para la cuenta administrador

en: tech/tech for the technician account
es_CO: tech/tech para la cuenta de técnico

en: normal/normal for the normal account
es_CO: normal para la cuenta normal

en: post-only/postonly for the postonly account
es_CO: post-only/post-only para la cuenta postonly

en: You can delete or modify these accounts as well as the initial data.
es_CO: Puede borrar o modificar estas cuentas así como las primeras entradas en la base de datos

en: Use GLPI
es_CO: Utilizar GLPI

en: Can't create the database connection file, please verify file permissions.
es_CO: Imposible crear el archivo de conexión a la base de datos, verifique los derechos sobre los archivos

en: Beginning of the installation
es_CO: Inicio de la instalación

note: TRANS %s is step number
en: Step %d
es_CO: Paso %d

en: Commercial
es_CO: Comercial

en: Renting
es_CO: Alquiler

en: Insurance
es_CO: Seguros

en: Hardware support
es_CO: Mantenimiento Hardware

en: Software support
es_CO: Mantenimiento Software

en: Service provided
es_CO: Servicio prestado

note: TRANS: %s is the number of new version
en: Update to %s
es_CO: Actualizar a %s

en: Direct
es_CO: Directa

en: Written
es_CO: Escrita

en: Data migration
es_CO: Migración de datos

en: Root entity
es_CO: Entidad Raíz

[ctx: ticket]
en: New
es_CO: Nuevo

en: Update successful, your database is up to date
es_CO: Actualización satisfactoria, la base de datos ha sido actualizada

en: You must now proceed to updating your database content
es_CO: Ahora debe proceder a actualizar el contenido de la base de datos

en: Continue?
es_CO: Continuar?

en: Locations update
es_CO: Actualización de lugares

en: The new structure is hierarchical
es_CO: La nueva estructura es jerárquica

en: Provide a delimiter in order to automate the new hierarchy generation.
es_CO: Si utiliza un carácter de separación puede indicarlo para automatizar la generación de la jerarquía

en: You can also specify a root location which will include all the generated locations.
es_CO: Puede también especificar un lugar de base que incluirá todos los lugares generados.

en: Delimiter
es_CO: Carácter de separación

en: Root location
es_CO: Lugar raíz

en: Actual locations
es_CO: Ubicaciones actuales

en: New hierarchy
es_CO: Nueva jerarquía

en: This is the new hierarchy. If it's complete approve it.
es_CO: Esta es la nueva jerarquía generada. Si es correcta puede aceptarla.

en: Impossible to accomplish an update by this way!
es_CO: ¡Imposible acceder a la actualización de esta forma!

en: Go back to GLPI
es_CO: Volver a GLPI

en: Caution! You will update the GLPI database named: %s
es_CO: ¡Cuidado! Se actualizará la base de datos GLPI llamada: %s

en: All users having administrators rights have have been updated to 'super-admin' rights with the creation of his new user type.
es_CO: Todos los administradores tienen permisos de 'super-admin'. También se ha añadido este nuevo tipo de usuario.

en: Connection to database failed, verify the connection parameters included in config_db.php file
es_CO: La conexión a la base de datos ha fallado, verifique los parámetros de conexión que se encuentran en el archivo config_db.php
