GLPI Project - en to es_ES translation catalogue (2698 entries)

en: "Migration cleaner" tool
es_ES: Herramienta «Limpiador de migración»

en: %1$d day %2$dh%3$s | %1$d days %2$dh%3$s
es_ES[0]: %1$d día %2$dh%3$s
es_ES[1]: %1$d días %2$dh%3$s

en: %1$d on %2$d
es_ES: %1$d en %2$d

en: %1$s - Error during the database query: %2$s - Error is %3$s
es_ES: %1$s - Error durante la consulta a la base de datos: %2$s - Error %3$s

en: %1$s - Network outlet %2$s
es_ES: %1$s - Toma de red %2$s

en: %1$s - The port %2$s
es_ES: %1$s - El puerto %2$s

en: %1$s - replay rules on existing database: %2$s/%3$s (%4$s Mio)
es_ES: %1$s - volver a ejecutar las reglas en base de datos existente: %2$s/%3$s (%4$s Mb)

en: %1$s adds several netpoints
es_ES: %1$s añade varios puntos de red

en: %1$s adds the item %2$s
es_ES: %1$s añade el elemento %2$s

en: %1$s adds the item %2$s (%3$d)
es_ES: %1$s añade el elemento %2$s (%3$d)

en: %1$s adds the license %2$s
es_ES: %1$s añade la licencia %2$s

en: %1$s adds the version %2$s
es_ES: %1$s añade la versión %2$s

en: %1$s by %2$s
es_ES: %1$s por %2$s

en: %1$s log in from IP %2$s
es_ES: %1$s inició la sesión desde la IP %2$s

en: %1$s login since %2$s | %1$s logins since %2$s
es_ES[0]: %1$s acceso desde %2$s
es_ES[1]: %1$s accesos desde %2$s

en: %1$s of %2$s: %3$s
es_ES: %1$s de %2$s: %3$s

en: %1$s on %2$s
es_ES: %1$s en %2$s

en: %1$s purges the license %2$s
es_ES: %1$s purga la licencia %2$s

en: %1$s purges the version %2$s
es_ES: %1$s purga la versión %2$s

en: %1$s trying to add an item that already exists: %2$s
es_ES: %1$s intenta añadir un elemento que ya existe: %2$s

en: %1$s updates the item %2$s
es_ES: %1$s actualiza el elemento %2$s

en: %1$s updates the license %2$s
es_ES: %1$s actualiza la licencia %2$s

en: %1$s updates the version %2$s
es_ES: %1$s actualiza la versión %2$s

en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes
es_ES: %1$s%2$d días %3$d horas %4$d minutos

en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes %5$d seconds
es_ES: %1$s%2$d días %3$d horas %4$d minutos %5$d segundos

en: %1$s%2$d hours %3$d minutes
es_ES: %1$s%2$d horas %3$d minutos

en: %1$s%2$d hours %3$d minutes %4$d seconds
es_ES: %1$s%2$d horas %3$d minutos %4$d segundos

en: %1$s%2$d minute | %1$s%2$d minutes
es_ES[0]: %1$s%2$d minuto
es_ES[1]: %1$s%2$d minutos

en: %1$s%2$d minutes %3$d seconds
es_ES: %1$s%2$d minutos %3$d segundos

en: %1$s%2$s second | %1$s%2$s seconds
es_ES[0]: %1$s%2$s segundo
es_ES[1]: %1$s%2$s segundos

en: %1$s: from %2$s to %3$s:
es_ES: %1$s: desde %2$s hasta %3$s:

en: %d associated document | %d associated documents
es_ES[0]:  %d documento asociado
es_ES[1]: %d documentos asociados

en: %d day | %d days
es_ES[0]: %d día
es_ES[1]: %d días

en: %d hour | %d hours
es_ES[0]: %d hora
es_ES[1]: %d horas

en: %d millisecond | %d milliseconds
es_ES[0]: %d milisegundo
es_ES[1]: %d milisegundos

en: %d minute | %d minutes
es_ES[0]: %d minuto
es_ES[1]: %d minutos

en: %d month | %d months
es_ES[0]: %d mes
es_ES[1]: %d meses

en: %d new ticket | %d new tickets
es_ES[0]: %d incidencia nueva
es_ES[1]: %d incidencias nuevas

en: %d printed page | %d printed pages
es_ES[0]: %d página impresa
es_ES[1]: %d páginas impresas

en: %d second | %d seconds
es_ES[0]: %d segundo
es_ES[1]: %d segundos

en: %d view | %d views
es_ES[0]: %d vista
es_ES[1]: %d vistas

en: %d week | %d weeks
es_ES[0]: %d semana
es_ES[1]: %d semanas

en: %d year | %d years
es_ES[0]: %d año
es_ES[1]: %d años

en: %s Mio
es_ES: %s MB

en: %s Mio max
es_ES: %s MB max

en: %s adds a cost
es_ES: %s añade un coste

en: %s adds a followup
es_ES: %s añade un seguimiento

en: %s adds a link with a supplier
es_ES: %s añade un enlace con un proveedor

en: %s adds a link with an item
es_ES: %s añade un enlace con un elemento

en: %s adds a target
es_ES: %s añade un objetivo

en: %s adds a task
es_ES: %s añade una tarea

en: %s adds a team member
es_ES: %s añade un miembro del equipo

en: %s adds a user to a group
es_ES: %s añade un usuario a un grupo

en: %s adds a user to an entity
es_ES: %s añade un usuario a una entidad

en: %s adds a virtual machine
es_ES: %s añade una máquina virtual

en: %s adds a volume
es_ES: %s añade un volumen

en: %s adds an actor
es_ES: %s añade un actor

en: %s adds an approval
es_ES: %s añade una validación

en: %s adds an item
es_ES: %s añade un elemento

en: %s adds cartridges
es_ES: %s añade cartuchos

en: %s adds consumables
es_ES: %s añade consumibles

en: %s adds hidden field
es_ES: %s añade un campo oculto

en: %s adds mandatory field
es_ES: %s añade un campo obligatorio

en: %s adds predefined field
es_ES: %s añade un campo predefinido

en: %s adds several network ports
es_ES: %s añade varios puertos de red

en: %s adds the item
es_ES: %s añade el elemento

en: %s approves or refuses a solution
es_ES: %s valida o rechaza una solución

en: %s associates a VLAN to a network port
es_ES: %s asocia una VLAN a un puerto de red

en: %s associates a computer and a license
es_ES: %s acocia un equipo y una licencia

en: %s associates a network name to an item
es_ES: %s asocia un nombre de red a un elemento

en: %s associates a type
es_ES: %s asocia un tipo

en: %s connects an item
es_ES: %s conecta un elemento

en: %s deleted
es_ES: %s suprimido

en: %s deletes an actor
es_ES: %s suprime un actor

en: %s deletes an item
es_ES: %s suprime un elemento

en: %s deletes several network ports
es_ES: %s suprime varios puertos de red

en: %s deletes users from a group
es_ES: %s suprime usuarios de un grupo

en: %s disconnects an item
es_ES: %s desconecta un elemento

en: %s gives a consumable
es_ES: %s entrega un consumible

en: %s hour | %s hours
es_ES[0]: %s hora
es_ES[1]: %s horas

en: %s installs a cartridge
es_ES: %s instala un cartucho

en: %s installs software
es_ES: %s instala software

en: %s is not writable
es_ES: No se puede escribir en %s

en: %s item | %s items
es_ES[0]: %s elemento
es_ES[1]: %s elementos

en: %s items/sec
es_ES: %s elementos/segundo

en: %s makes a bad usage.
es_ES: %s hace un mal uso.

en: %s purges a cartridge
es_ES: %s purga un cartucho

en: %s purges a cost
es_ES: %s purga un coste

en: %s purges a followup
es_ES: %s purga un seguimiento

en: %s purges a sla level
es_ES: %s purga un nivel de ANS

en: %s purges a task
es_ES: %s purga una tarea

en: %s purges a virtual machine
es_ES: %s purga una máquina virtual

en: %s purges a volume
es_ES: %s purga un volumen

en: %s purges an approval
es_ES: %s purga una validación

en: %s purges an item
es_ES: %s purga un elemento

en: %s purges link between tickets
es_ES: %s purga enlaces entre incidencias

en: %s replaces an item
es_ES: %s reemplaza un elemento

en: %s restores an item
es_ES: %s restablece un elemento

en: %s second | %s seconds
es_ES[0]: %s segundo
es_ES[1]: %s segundos

en: %s sets unitary management
es_ES: %s establece gestión unitaria

en: %s start | %s starts
es_ES[0]: %s empieza
es_ES[1]: %s empiezan

en: %s stop | %s stops
es_ES[0]: %s parada
es_ES[1]: %s paradas

en: %s ticket in progress or recently solved on this item. | %s tickets in progress or recently solved on this item.
es_ES[0]: %s incidencia en curso o resuelta recientemente sobre este elemento.
es_ES[1]: %s incidencias en curso o resueltas recientemente sobre este elemento.

en: %s tries to use a non standard path.
es_ES: %s intenta utilizar una ruta no estándar.

en: %s updates a cartridge
es_ES: %s actualiza un cartucho

en: %s updates a cost
es_ES: %s actualiza un coste

en: %s updates a followup
es_ES: %s actualiza un seguimiento

en: %s updates a sla level
es_ES: %s actualiza un nivel de ANS

en: %s updates a task
es_ES: %s actualiza una tarea

en: %s updates a virtual machine
es_ES: %s actualiza una máquina virtual

en: %s updates a volume
es_ES: %s actualiza un volumen

en: %s updates an approval
es_ES: %s actualiza una validación

en: %s updates an item
es_ES: %s actualiza un elemento

en: %s: send cartridge alert failed
es_ES: %s: fallo al enviar el aviso de cartuchos

en: %s: send consumable alert failed
es_ES: %s: fallo al enviar el aviso de consumible

en: (%1$d authorizations problems, %2$d failures)
es_ES: (%1$d problemas de autorización, %2$d fallos)

en: (leave the field empty for a generation from HTML)
es_ES: (deje el campo vacío para generarlo desde HTML)

en: + %d day | + %d days
es_ES[0]: + %d día
es_ES[1]: + %d días

en: + %d hour | + %d hours
es_ES[0]: + %d hora
es_ES[1]: + %d horas

en: + %d minute | + %d minutes
es_ES[0]: + %d minuto
es_ES[1]: + %d minutos

en: + %d month | + %d months
es_ES[0]: + %d mes
es_ES[1]: + %d meses

en: + %d week | + %d weeks
es_ES[0]: + %d semana
es_ES[1]: + %d semanas

en: + %d year | + %d years
es_ES[0]: + %d año
es_ES[1]: + %d años

en: - %d day | - %d days
es_ES[0]: - %d día
es_ES[1]: - %d días

en: - %d hour | - %d hours
es_ES[0]: - %d hora
es_ES[1]: - %d horas

en: - %d minute | - %d minutes
es_ES[0]: - %d minuto
es_ES[1]: - %d minutos

en: - %d month | - %d months
es_ES[0]: - %d mes
es_ES[1]: - %d meses

en: - %d week | - %d weeks
es_ES[0]: - %d semana
es_ES[1]: - %d semanas

en: - %d year | - %d years
es_ES[0]: - %d año
es_ES[1]: - %d años

en: ... From an external source
es_ES: ... Desde una fuente externa

en: 1- Critical (login error only)
es_ES: 1- Crítico (sólo errores de inicio de sesión)

en: 2- Severe (not used)
es_ES: 2- Severo (no utilizado)

en: 3- Important (successful logins)
es_ES: 3- Importante (inicios de sesión correctos)

en: 4- Notices (add, delete, tracking)
es_ES: 4- Avisos (añadir, suprimir, seguimiento)

en: 5- Complete (all)
es_ES: 5- Completo (todo)

en: A PHP extension stopped the file upload
es_ES: Una extensión PHP ha detenido la carga del archivo

en: A file and a directory have be created and deleted - Perfect!
es_ES: Se han podido crear y suprimir un archivo y una carpeta - ¡perfecto!

en: A file was created - Perfect!
es_ES: Se creó un archivo - ¡Perfecto!

en: A minimum of 64 Mio is commonly required for GLPI.
es_ES: Se requiere un mínimo de 64 MB para GLPI.

en: A minimum of 64Mio is commonly required for GLPI.
es_ES: Se necesitan un mínimo de 64MB para GLPI

en: A new version is available: %s.
es_ES: Hay una nueva versión disponible: %s.

en: A validation request has been submitted
es_ES: Se ha enviado una solicitud de validación

en: ANV
es_ES: VNC

en: Accepted mail archive folder (optional)
es_ES: Carpeta de almacén de correo aceptado (opcional)

en: Access denied
es_ES: Acceso denegado

en: Access to the Frequently Asked Questions
es_ES: Acceder a las preguntas frecuentes

en: Account net value
es_ES: Valor neto contable

en: Account number
es_ES: Número de cuenta

en: Action | Actions
es_ES[0]: Acción
es_ES[1]: Acciones

en: Action completed, fully processed
es_ES: Tarea finalizada, procesada completamente

en: Action completed, no processing required
es_ES: Tarea finalizada, no necesita procesado

en: Action completed, partially processed
es_ES: Tarea finalizada, procesada parcialmente

en: Action type
es_ES: Tipo de acción

en: Action when a user is deleted from the LDAP directory
es_ES: Acción cuando se suprime un usuario de un directorio LDAP

en: Actions refused
es_ES: Acción rechazada

en: Active
es_ES: Activo

en: Active Directory
es_ES: Directorio Activo

en: Actual locations
es_ES: Ubicaciones actuales

en: Ad-hoc (without access point)
es_ES: Ad-hoc (sin punto de acceso)

en: Add
es_ES: Añadir

en: Add a LDAP directory replica
es_ES: Añadir un directorio LDAP réplica

en: Add a change
es_ES: Añadir un cambio

en: Add a close time
es_ES: Añadir un horario de cierre

en: Add a compatible printer model
es_ES: Agregar un modelo de impresora compatible

en: Add a contact
es_ES: Añadir un contacto

en: Add a contract
es_ES: Añadir un contrato

en: Add a correct IP to the network port
es_ES: Añadir una dirección IP correcta para el puerto de red

en: Add a criterion
es_ES: Añadir un criterio

en: Add a document
es_ES: Añadir un documento

en: Add a followup to tickets (requester)
es_ES: Añadir un seguimiento a las incidencias (solicitante)

en: Add a followup to tickets of associated groups
es_ES: Añadir un seguimiento a las incidencias de los grupos asociados

en: Add a global search criterion
es_ES: Añadir un criterio de búsqueda global

en: Add a hidden field
es_ES: Añadir campo oculto

en: Add a link with an item
es_ES: Añadir un enlace con un elemento

en: Add a mandatory field
es_ES: Añadir un campo obligatorio

en: Add a network
es_ES: Añadir una red

en: Add a network alias
es_ES: Añadir un alias de red

en: Add a network name
es_ES: Añadir un nombre de red

en: Add a new action
es_ES: Añadir una acción nueva

en: Add a new component
es_ES: Añadir un componente nuevo

en: Add a new cost
es_ES: Añadir un nuevo coste

en: Add a new criteria
es_ES: Añadir un criterio nuevo

en: Add a new followup
es_ES: Añadir un nuevo seguimiento

en: Add a new task
es_ES: Añadir una nueva tarea

en: Add a new translation
es_ES: Añadir una nueva traducción

en: Add a predefined field
es_ES: Añadir un campo predefinido

en: Add a problem
es_ES: Añadir un problema

en: Add a project
es_ES: Añadir proyecto

en: Add a schedule
es_ES: Añadir un horario

en: Add a search criterion
es_ES: Añadir un criterio de búsqueda

en: Add a supplier
es_ES: Añadir un proveedor

en: Add a target
es_ES: Añadir objetivo

en: Add a team member
es_ES: Añadir un miembro del equipo

en: Add a template...
es_ES: Añadir una plantilla...

en: Add a ticket
es_ES: Añadir una incidencia

en: Add a user
es_ES: Añadir un usuario

en: Add a user without accreditation from a LDAP directory
es_ES: Añadir un usuario sin acreditación desde un directorio LDAP

en: Add a virtual machine
es_ES: Añadir una máquina virtual

en: Add a volume
es_ES: Añadir un volumen

en: Add an actor
es_ES: Añadir un actor

en: Add an authorization to a user
es_ES: Añadir una autorización para el usuario

en: Add an escalation level
es_ES: Añadir un nivel de escalado

en: Add an item
es_ES: Añadir elemento

en: Add an item type
es_ES: Añadir un tipo de elemento

en: Add cartridges
es_ES: Añadir cartuchos

en: Add date
es_ES: Añadido en la fecha

en: Add documents into ticket notifications
es_ES: Añadir documentos en las notificaciones de las incidencias

en: Add external
es_ES: Añadir externo

en: Add followup (associated groups)
es_ES: Añadir seguimiento (grupos asociados)

en: Add followup (requester)
es_ES: Añadir seguimiento (solicitante)

en: Add new devices
es_ES: Añadir nuevos dispositivos

en: Add several ports
es_ES: Añadir varios puertos

en: Add the component
es_ES: Añadir el componente

en: Add the item
es_ES: Añadir el elemento

en: Add the result of regular expression
es_ES: Añade el resultado de una expresión regular

en: Add to all tickets
es_ES: Añadir a todas las incidencias

en: Add to schedule
es_ES: Añadir horario

en: Add user...
es_ES: Añadir usuario...

en: Add users from an external source
es_ES: Añadir usuarios desde una fuente externa

en: Added by %s
es_ES: Añadido por %s

en: Added document: %s
es_ES: Documento añadido: %s

en: Additional headers
es_ES: Cabeceras adicionales

en: Address
es_ES: Dirección

en: Addressable network
es_ES: Red direccionable

en: Administration
es_ES: Administración

en: Administration of reservations
es_ES: Gestión de reservas

en: Administrative number
es_ES: Número administrativo

en: Administrator
es_ES: Administrador

en: Administrator email
es_ES: Correo del administrador

en: Administrator name
es_ES: Nombre del administrador

en: Administrator reply-to email (if needed)
es_ES: Correo de respuesta del administrador (si es necesario)

en: Advanced information
es_ES: Información avanzada

en: Affected computers
es_ES: Equipos afectados

en: After
es_ES: Después de

en: Aggregation port
es_ES: Puerto de agregación

en: Alarms on cartridges
es_ES: Avisos de cartuchos

en: Alarms on consumables
es_ES: Avisos de consumibles

en: Alarms on contracts
es_ES: Avisos de contratos

en: Alarms on expired licenses
es_ES: Avisos sobre licencias vencidas

en: Alarms on financial and administrative information
es_ES: Avisos de información financiera y administrativa

en: Alarms options
es_ES: Opciones de avisos

en: Alert on duplicate record
es_ES: Aviso sobre registro duplicado

en: Alert sent on %s
es_ES: Aviso enviado el %s

en: Alert threshold
es_ES: Umbral de aviso

en: Alerts on reservations
es_ES: Avisos sobre reservas

en: Alerts on tickets which are not solved
es_ES: Avisos sobre las incidencias sin resolver

en: Alerts on tickets which are not solved since
es_ES: Avisos sobre las incidencias sin resolver desde hace

en: Alias port
es_ES: Alias del puerto

en: All
es_ES: Todos

en: All categories
es_ES: Todas las categorías

en: All items
es_ES: Todos los elementos

en: All linked tickets
es_ES: Todas las incidencias enlazadas

en: All my articles
es_ES: Todos mis artículos

en: All pages in CSV
es_ES: Todas las páginas en CSV

en: All pages in SLK
es_ES: Todas las páginas en SLK

en: All pages in landscape PDF
es_ES: Todas las páginas en PDF apaisado

en: All pages in portrait PDF
es_ES: Todas las páginas en PDF vertical

en: All reservable devices
es_ES: Todos los dispositivos que se pueden reservar

en: All unpublished articles
es_ES: Todos los artículos sin publicar

en: All users having administrators rights have have been updated to 'super-admin' rights with the creation of his new user type.
es_ES: A raíz de la creación de este nuevo tipo de usuario, se han actualizado a permisos de 'super-admin' a todos los usuarios que tienen permisos de administrador.

en: Allocated memory
es_ES: Memoria asignada

en: Allocated memory > 64Mio - Perfect!
es_ES: Memoria asignada > 64 MB - ¡Perfecto!

en: Allocated memory test
es_ES: Prueba de memoria asignada

en: Allow FAQ anonymous access
es_ES: Permitir el acceso anónimo a las preguntas frecuentes

en: Allow anonymous followups (receiver)
es_ES: Permitir seguimientos anónimos (destinatario)

en: Allow anonymous ticket creation (helpdesk.receiver)
es_ES: Permitir la creación de incidencias anónimas (sistema_de_ayuda.destinatario)

en: Alternate username
es_ES: Nombre de usuario alternativo

en: Alternate username number
es_ES: Número de nombre de usuario alternativo

en: Alternate username updated. The connected items have been updated using this alternate username.
es_ES: Nombre de usuario alternativo actualizado. Se han actualizado los elementos conectados utilizando este nombre de usuario alternativo.

en: Altitude
es_ES: Altitud

en: Always
es_ES: Siempre

en: Always dereferenced
es_ES: Desreferenciar siempre

en: Amortization coefficient
es_ES: Coeficiente de amortización

en: Amortization duration
es_ES: Duración de amortización

en: Amortization type
es_ES: Tipo de amortización

en: An addressable network is a network defined on an equipment
es_ES: Una red direccionable es una red definida en un equipo

en: An answer to a validation request was produced
es_ES: Se ha producido una respuesta a una solicitud de validación

en: An answer to an an approval request was produced by %s
es_ES: Se ha producido una respuesta a una solicitud de validación por %s

en: An approval request has been submitted by %s
es_ES: Se ha enviado una solicitud de validación por %s

en: An email has been sent to your email address. The email contains information for reset your password.
es_ES: Se ha enviado un correo a su dirección de correo. El correo contiene información para reiniciar su contraseña.

en: An email to %s was added to queue
es_ES: Se ha añadido a la cola un correo para %s

en: An email was sent to %s
es_ES: Se ha enviado un correo a %s

en: Analysis
es_ES: Análisis

en: Append a correct gateway to the network %s
es_ES: Añade una puerta de enlace correcta a la red %s

en: Applied
es_ES: Aplicado

en: Approval | Approvals
es_ES[0]: Validación
es_ES[1]: Validaciones

en: Approval comments
es_ES: Comentarios de la validación

en: Approval date
es_ES: Fecha de la validación

en: Approval granted by %s
es_ES: Validación concedida por %s

en: Approval of the solution
es_ES: Validación de la solución

en: Approval request
es_ES: Solicitud de validación

en: Approval request send to %s
es_ES: Solicitud de validación enviada a %s

en: Approval request to requester group manager
es_ES: Solicitud de validación al gestor del grupo solicitante

en: Approval request to technician group manager
es_ES: Solicitud de aprobación al gestor del grupo técnico

en: Approval requester
es_ES: Solicitante de la validación

en: Approval status
es_ES: Estado de aprobación

en: Approvals for the ticket
es_ES: Validaciones para la incidencia

en: Approve the solution
es_ES: Validar la solución

en: Approver
es_ES: Usuario de validación

en: April
es_ES: Abril

en: Archives log files and deletes aging ones
es_ES: Almacena archivos de registro y suprime los antiguos

en: Archiving log file: %1$s to %2$s
es_ES: Almacenar archivo de registro: %1$s a %2$s

en: Are you sure you want to return this non-reservable item?
es_ES: ¿Está seguro de que quiere devolver este activo no reservable?

en: As child of
es_ES: Como hijo de

en: As soon as possible
es_ES: Lo antes posible

en: Assets
es_ES: Activos

en: Assign
es_ES: Asignar

en: Assign a SLA
es_ES: Asignar un ANS

en: Assign a ticket
es_ES: Asignar una incidencia

en: Assign equipment
es_ES: Asignar equipamiento

en: Assign the value from regular expression
es_ES: Asigna el valor desde una expresión regular

en: Assign: equipment by IP address
es_ES: Asignar: equipamiento por dirección IP

en: Assign: equipment by MAC address
es_ES: Asignar: equipamiento por la dirección MAC

en: Assign: equipment by name + domain
es_ES: Asignar: equipamiento por nombre + dominio

en: Assigned
es_ES: Asignada a

en: Assigned to
es_ES: Asignada a

en: Assigned to a supplier
es_ES: Asignado a un proveedor

en: Assigned to groups
es_ES: Asignado a los grupos

en: Assigned to technicians
es_ES: Asignado a los técnicos

en: Assistance
es_ES: Soporte

en: Associable items to a ticket
es_ES: Elementos asociables con una incidencia

en: Associable to a ticket
es_ES: Asociable a una incidencia

en: Associate a VLAN
es_ES: Asociar una VLAN

en: Associate myself
es_ES: Asociarme a mi mismo

en: Associate to a group
es_ES: Asociar a un grupo

en: Associate to a profile
es_ES: Asociar a un perfil

en: Associated contact | Associated contacts
es_ES[0]: Contacto asociado
es_ES[1]: Contactos asociados

en: Associated contract | Associated contracts
es_ES[0]: Contrato asociado
es_ES[1]: Contratos asociados

en: Associated element | Associated elements
es_ES[0]: Elemento asociado
es_ES[1]: Elementos asociados

en: Associated item | Associated items
es_ES[0]: Elemento asociado
es_ES[1]: Elementos asociados

en: Associated item ID
es_ES: ID del elemento asociado

en: Associated item type | Associated item types
es_ES[0]: Tipo de elemento asociado
es_ES[1]: Tipos de elemento asociado

en: Associated supplier | Associated suppliers
es_ES[0]: Proveedor asociado
es_ES[1]: Proveedores asociados

en: Association
es_ES: Asociación

en: At all events
es_ES: En todos los eventos

en: At least one field has an incorrect value
es_ES: Al menos un campo tiene un valor incorrecto

en: Attribute of the user containing its groups
es_ES: Atributo del usuario que contiene sus grupos

en: Attribute representing entity
es_ES: Atributo que representa la entidad

en: Attribute value
es_ES: Valor del atributo

en: August
es_ES: Agosto

en: Authentication
es_ES: Autenticación

en: Authentication on GLPI database
es_ES: Autenticación sobre la base de datos de GLPI

en: Authentication on a LDAP directory
es_ES: Autenticación sobre un directorio LDAP

en: Authentication on mail server
es_ES: Autenticación sobre el servidor de correo

en: Author | Authors
es_ES[0]: Autor
es_ES[1]: Autores

en: Authorization | Authorizations
es_ES[0]: Autorización
es_ES[1]: Autorizaciones

en: Authorization error
es_ES: Error de autorización

en: Authorizations assignment rules
es_ES: Reglas de asignación de autorizaciones

en: Authorize reservations
es_ES: Autorizar reservas

en: Authorized upload
es_ES: Envío autorizado

en: Auto-Submitted email header
es_ES: Cabecera de correo «Auto-Submitted»

en: Autocompletion of text fields
es_ES: Autocompletado de campos de texto

en: Autofill dates for financial and administrative information
es_ES: Completar automáticamente las fechas en la información financiera y administrativa

en: Automatic
es_ES: Automático

en: Automatic action | Automatic actions
es_ES[0]: Tarea automática
es_ES[1]: Tareas automáticas

en: Automatic actions of SLA
es_ES: Acciones automáticas de ANS

en: Automatic assignment of tickets
es_ES: Asignación automática de incidencias

en: Automatic closing configuration
es_ES: Configuración del cierre automático

en: Automatic closing of solved tickets after
es_ES: Cierre automático de las incidencias resueltas después de

en: Automatic fields (marked by *)
es_ES: Campos automáticos (marcados con *)

en: Automatic inventory
es_ES: Inventario automático

en: Automatic redirection, else click
es_ES: Redirección automática. Si no es así, haga clic

en: Automatic reminders of SLA
es_ES: Recordatorios automáticos de ANS

en: Automatic reminders of SLAs
es_ES: Recordatorios automáticos de ANS

en: Automatic tickets closing
es_ES: Cierre automático de las incidencias

en: Automatic transfer of computers
es_ES: Transferencia automática de equipos

en: Automatic user assignment
es_ES: Asignación automática de usuario

en: Automatically add a user of an external source
es_ES: Añadir automáticamente un usuario de una fuente externa

en: Automatically add users from an external authentication source
es_ES: Añadir usuarios automáticamente desde una fuente externa de autenticación

en: Automatically generated by GLPI %s
es_ES: Generado automáticamente por GLPI %s

en: Automatically refresh the list of tickets (minutes)
es_ES: Recargar automáticamente la lista de incidencias (minutos)

en: Automatically update of the elements related to the computers
es_ES: Actualización automática de los elementos relacionados con los equipos

en: Availability
es_ES: Disponibilidad

en: Available
es_ES: Disponible

en: Average
es_ES: Promedio

en: Average count
es_ES: Número medio

en: Average number of printed pages
es_ES: Número medio de páginas impresas

en: Average real duration of treatment of the ticket
es_ES: Duración media real de tratamiento de la incidencia

en: Average satisfaction
es_ES: Satisfacción media

en: Average speed
es_ES: Velocidad media

en: Average time
es_ES: Duración media

en: Average time in stock
es_ES: Tiempo medio en existencias

en: Average time in use
es_ES: Tiempo medio de uso

en: Average time to closure
es_ES: Tiempo medio de cierre

en: Average time to resolution
es_ES: Tiempo medio de resolución

en: Average time to take into account
es_ES: Tiempo medio a tener en cuenta

en: Back
es_ES: Volver

en: Back to planning
es_ES: Volver a la planificación

en: Back to stock
es_ES: Volver a existencias

en: Backup plan
es_ES: Plan de copia de seguridad

en: Backup the database?
es_ES: ¿Realizar copia de seguridad de la base de datos?

en: Based on the category then the item
es_ES: Basado en la categoría, a continuación el elemento

en: Based on the item then the category
es_ES: Basado en el elemento, a continuación la categoría

en: Be careful: there is no default value
es_ES: Cuidado: no existe valor predeterminado

en: Beeing in charge
es_ES: Estar al cargo

en: Before
es_ES: Antes

en: Before the last month
es_ES: Antes del último mes

en: Begin
es_ES: Comienzo

en: Begin date
es_ES: Fecha de inicio

en: Begin hour of run period
es_ES: Hora de comienzo del periodo de ejecución

en: Beginning of fiscal year
es_ES: Inicio del año fiscal

en: Beginning of the installation
es_ES: Comienzo de la instalación

en: Beginning of the month
es_ES: Inicio del mes

en: Beginning of the year
es_ES: Inicio de año

en: Belonging to groups
es_ES: Pertenencia a grupos

en: Binding to the LDAP directory
es_ES: Enlace con el directorio LDAP

en: Blacklist | Blacklists
es_ES[0]: Lista negra
es_ES[1]: Listas negras

en: Blacklisted for import
es_ES: En lista negra para la importación

en: Blacklisted mail content
es_ES: Contenido del correo en lista negra

en: Blank
es_ES: Borrar

en: Blank Template
es_ES: Plantilla vacía

en: Bookmark | Bookmarks
es_ES[0]: Marcador
es_ES[1]: Marcadores

en: Brand
es_ES: Marca

en: Bring down
es_ES: Bajar

en: Bring up
es_ES: Subir

en: Budget | Budgets
es_ES[0]: Presupuesto
es_ES[1]: Presupuestos

en: Building number
es_ES: Número del edificio

en: Bulk import groups from a LDAP directory
es_ES: Importación masiva de grupos desde un directorio LDAP

en: Bulk import users from a LDAP directory
es_ES: Importación masiva de usuarios desde un directorio LDAP

en: Bulk modification
es_ES: Modificación masiva

en: Bulk modification error
es_ES: Error de modificación masivo

en: Business rules for ticket (entity parent)
es_ES: Reglas de negocio para incidencias (entidad padre)

en: Business rules for tickets
es_ES: Reglas de negocio para las incidencias

en: Business rules for tickets (entity)
es_ES: Reglas de negocio para las incidencias (entidad)

en: By
es_ES: Por

en: By %s
es_ES: Por %s

en: By change
es_ES: Por cambio

en: By contract
es_ES: Por contrato

en: By day
es_ES: Por día

en: By default, a software may be linked to a ticket
es_ES: Por defecto, un software ha de asociarse a una incidencia

en: By entity
es_ES: Por entidad

en: By hardware
es_ES: Por hardware

en: By hardware characteristics
es_ES: Por características hardware

en: By location
es_ES: Por ubicación

en: By network outlet
es_ES: Por toma de red

en: By problem
es_ES: Por problema

en: By ticket
es_ES: Por incidencia

en: By year
es_ES: Por año

en: CAS Host
es_ES: Servidor CAS

en: CAS authentication
es_ES: Autenticación CAS

en: CSRF compliant
es_ES: Compatible CSRF

en: CSV delimiter
es_ES: Separador CSV

en: Cache
es_ES: Caché

en: Calendar | Calendars
es_ES[0]: Calendario
es_ES[1]: Calendarios

en: Calendar of the ticket
es_ES: Calendario de la incidecia

en: Can be manager
es_ES: Puede ser gestor

en: Can be notified
es_ES: Puede ser notificado

en: Can contain
es_ES: Puede contener

en: Can not add a range riding an existing period
es_ES: No se puede añadir el periodo de tiempo, se solapa con otro existente

en: Can't change this attribute. It's inherited from its parent.
es_ES: No puede cambiar este atributo. Está heredado desde su padre.

en: Can't connect to the database
es_ES: No se puede conectar con la base de datos

en: Can't connect to the database.
es_ES: Imposible conectarse a la base de datos.

en: Can't create the database connection file, please verify file permissions.
es_ES: Imposible crear el archivo de conexión a la base de datos, compruebe los permisos sobre el archivo, por favor.

en: Can't get DB lock
es_ES: No se puede obtener el bloqueo de la BD

en: Can't start
es_ES: No se puede iniciar

en: Cancel the approval request to %s
es_ES: Cancelar la solicitud de validación a %s

en: Cannot change a migration network port to an unknown one
es_ES: No se puede cambiar un puerto de red migrado a otro desconocido

en: Cannot update item: not enough right on the parent(s) item(s)
es_ES: No se puede actualizar el elemento: permisos insuficientes en el(los) elemento(s) raíz

en: Capacity
es_ES: Capacidad

en: Capacity by default
es_ES: Capacidad predeterminada

en: Caption
es_ES: Leyenda

en: Cartridge | Cartridges
es_ES[0]: Cartucho
es_ES[1]: Cartuchos

en: Cartridge model | Cartridge models
es_ES[0]: Modelo de cartucho
es_ES[1]: Modelos de cartucho

en: Cartridge type | Cartridge types
es_ES[0]: Tipo de cartucho
es_ES[1]: Tipos de cartuchos

en: Cartridges alarm
es_ES: Aviso de cartuchos

en: Case | Cases
es_ES[0]: Caja
es_ES[1]: Cajas

en: Case type | Case types
es_ES[0]: Tipo de caja
es_ES[1]: Tipos de caja

en: Category
es_ES: Categoría

en: Category name
es_ES: Nombre de la categoría

en: Category tree
es_ES: Árbol de categoría

en: Causes
es_ES: Causas

en: Caution! You are not the author of this element. Delete targets can result in loss of access to that element.
es_ES: ¡Atención! no es el autor de este elemento. Suprimir los objetivos puede provocar una pérdida de acceso a este elemento.

en: Caution! You will update the GLPI database named: %s
es_ES: ¡Atención! Va a actualizar la base de datos de GLPI: %s

en: Caution: you're about to remove a heading used for one or more items.
es_ES: Atención: está a punto de suprimir una cabecera utilizada para uno o más elementos.

en: Change | Changes
es_ES[0]: Cambio
es_ES[1]: Cambios

en: Change %1$s by %2$s
es_ES: Cambiar %1$s por %2$s

en: Change of the authentication method
es_ES: Cambiar el método de autenticación

en: Change of the database layout - %s
es_ES: Cambio de la estructura de la base de datos - %s

en: Change solved
es_ES: Cambio resuelto

en: Change task | Change tasks
es_ES[0]: Cambiar tarea
es_ES[1]: Cambiar tareas

en: Change the component %1$s: %2$s
es_ES: Cambiar el componente %1$s: %2$s

en: Change the priority
es_ES: Cambiar la prioridad

en: Change visibility in child entities
es_ES: Cambiar visibilidad en las entidades hija

en: Changes on linked items
es_ES: Cambios en los elementos enlazados

en: Characteristics
es_ES: Características

en: Check | Checks
es_ES[0]: Prueba
es_ES[1]: Pruebas

en: Check all
es_ES: Marcar todo

en: Check all as
es_ES: Marcar todos como

en: Check for new updates
es_ES: Comprobar nuevas actualizaciones

en: Check for upgrade
es_ES: Comprobar actualizaciones

en: Check if a new version is available
es_ES: Comprobar si hay una nueva versión disponible

en: Check permissions to the directory: %s
es_ES: Verificar permisos del directorio: %s

en: Check the MySQL replica
es_ES: Probar la réplica MySQL

en: Check to keep the devices while deleting this item
es_ES: Marcar para conservar los dispositivos mientras se suprimen estos elementos

en: Check your personnal information
es_ES: Compruebe su información personal

en: Check/uncheck all
es_ES: Marcar / desmarcar todos

en: Checking of the compatibility of your environment with the execution of GLPI
es_ES: Verificar la compatibilidad de su entorno con la ejecución de GLPI

en: Checking write permissions for automatic actions files
es_ES: Prueba de permisos de escritura en archivos de acciones automáticas

en: Checking write permissions for cache files
es_ES: Prueba de permisos de escritura en archivos de caché

en: Checking write permissions for document files
es_ES: Prueba de permisos de escritura en archivos de documentación

en: Checking write permissions for dump files
es_ES: Prueba de permisos de escritura en archivos de volcado

en: Checking write permissions for graphic files
es_ES: Prueba de permisos de escritura en archivos gráficos

en: Checking write permissions for lock files
es_ES: Prueba de permisos de escritura en archivos de bloqueo

en: Checking write permissions for log files
es_ES: Prueba de permisos de escritura en archivos de registro

en: Checking write permissions for pictures files
es_ES: Prueba de permisos de escritura en archivos de imagen

en: Checking write permissions for plugins document files
es_ES: Prueba de permisos de escritura en archivos de documentación de complementos

en: Checking write permissions for rss files
es_ES: Prueba de permisos de escritura en archivos rss

en: Checking write permissions for session files
es_ES: Prueba de permisos de escritura en archivos de sesión

en: Checking write permissions for setting files
es_ES: Prueba de permisos de escritura en archivos de configuración

en: Checking write permissions for temporary files
es_ES: Prueba de permisos de escritura en archivos temporales

en: Checking write permissions for upload files
es_ES: Prueba de permisos de escritura en archivos cargados

en: Checklist
es_ES: Lista de verificación

en: Checksum
es_ES: Suma de verificación

en: Child entities
es_ES: Entidades hijas

en: Child groups
es_ES: Grupos hijo

en: Choose 'Install' for a completely new installation of GLPI.
es_ES: Elija 'Instalar' para una instalación completamente nueva de GLPI.

en: Choose a template
es_ES: Elija una plantilla

en: Choose an existing device
es_ES: Elija un dispositivo existente

en: City
es_ES: Ciudad

en: Clean %1$d graph file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d graph files created since more than %2$s seconds
es_ES[0]: Limpiar el archivo gráfico %1$d creado desde hace más de %2$s segundos
es_ES[1]: Limpiar los archivos gráficos %1$d creados desde hace más de %2$s segundos

en: Clean %1$d session file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d session files created since more than %2$s seconds
es_ES[0]: Limpiar el archivo de sesión %1$d creado desde hace más de %2$s segundos
es_ES[1]: Limpiar los archivos de sesión %1$d creados desde hace más de %2$s segundos

en: Clean %1$d temporary file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d temporary files created since more than %2$s seconds
es_ES[0]: Limpiar el archivo temporal %1$d creado hace más de %2$s segundos
es_ES[1]: Limpiar los archivos temporales %1$d creados hace más de %2$s segundos

en: Clean expired sessions
es_ES: Limpiar sesiones caducadas

en: Clean generated graphics
es_ES: Limpiar los gráficos generados

en: Clean mail queue
es_ES: Limpiar la cola de correo

en: Clean old logs
es_ES: Limpiar registros antiguos

en: Clean temporary files
es_ES: Limpiar los archivos temporales

en: Clean the network port migration errors
es_ES: Limpiar los errores de migración de los puertos de red

en: Clear
es_ES: Limpiar

en: Clear status
es_ES: Limpiar estado

en: Close date
es_ES: Fecha de cierre

en: Close time | Close times
es_ES[0]: Periodo de cierre
es_ES[1]: Periodos de cierre

en: Closed
es_ES: Cerrado

en: Closed on %s
es_ES: Cerrada el %s

en: Closing date
es_ES: Fecha de cierre

en: Closing of the ticket
es_ES: Clausura de la incidencia

en: Closing time
es_ES: Fecha de cierre

en: Closure
es_ES: Cierre

en: Closure of a change
es_ES: Cierre de un cambio

en: Closure of a problem
es_ES: Cierre de un problema

en: Code
es_ES: Código

en: Comments
es_ES: Comentarios

en: Comments on financial and administrative information
es_ES: Comentarios sobre información financiera y administrativa

en: Comments to the satisfaction survey
es_ES: Comentarios a la encuesta de satisfacción

en: Commercial
es_ES: Comercial

en: Common
es_ES: General

en: Common options
es_ES: Opciones comunes

en: Complete name
es_ES: Nombre completo

en: Component | Components
es_ES[0]: Componente
es_ES[1]: Componentes

en: Computer | Computers
es_ES[0]: Equipo
es_ES[1]: Equipos

en: Computer model | Computer models
es_ES[0]: Modelo de equipo
es_ES[1]: Modelos de equipos

en: Computer type | Computer types
es_ES[0]: Tipo de equipo
es_ES[1]: Tipos de equipos

en: Computer's name
es_ES: Nombre del equipo

en: Condition
es_ES: Condición

en: Configuring the satisfaction survey
es_ES: Configuración de la encuesta de satisfacción

en: Confirm the final deletion?
es_ES: ¿Confirma la supresión final?

en: Connect a computer
es_ES: Conectar un equipo

en: Connect an item
es_ES: Conectar un elemento

en: Connect the item
es_ES: Conectar el elemento

en: Connected devices
es_ES: Dispositivos conectados

en: Connected to
es_ES: Conectado a

en: Connection | Connections
es_ES[0]: Conexión
es_ES[1]: Conexiones

en: Connection by dial line - Dialup Port
es_ES: Conexión por marcado telefónico - Puerto RTB

en: Connection errors
es_ES: Errores de conexión

en: Connection failed
es_ES: Fallo de conexión

en: Connection failed. If you use a proxy, please configure it. (%s)
es_ES: Ha fallado la conexión. Si utiliza un proxy, configúrelo, por favor. (%s)

en: Connection filter
es_ES: Filtro de conexión

en: Connection options
es_ES: Opciones de conexión

en: Connection string
es_ES: Cadena de conexión

en: Connection to database failed, verify the connection parameters included in config_db.php file
es_ES: La conexión a la base de datos ha fallado, compruebe los parámetros de conexión que figuran en el archivo config_db.php

en: Consumable | Consumables
es_ES[0]: Consumible
es_ES[1]: Consumibles

en: Consumable model | Consumable models
es_ES[0]: Modelo de consumible
es_ES[1]: Modelos de consumibles

en: Consumable type | Consumable types
es_ES[0]: Tipo de consumible
es_ES[1]: Tipos de consumible

en: Consumables alarm
es_ES: Aviso de consumibles

en: Contact | Contacts
es_ES[0]: Contacto
es_ES[1]: Contactos

en: Contact of project team
es_ES: Contacto del equipo de proyecto

en: Contact type | Contact types
es_ES[0]: Tipo de contacto
es_ES[1]: Tipos de contacto

en: Content
es_ES: Contenido

en: Continue
es_ES: Continuar

en: Continue?
es_ES: ¿Continuar?

en: Contract | Contracts
es_ES[0]: Contrato
es_ES[1]: Contratos

en: Contract ended
es_ES: Contrato terminado

en: Contract entered in notice time
es_ES: Contrato en período de pre-aviso

en: Contract entered in notice time for period
es_ES: El contrato ha entrado en pre-aviso para este período de tiempo

en: Contract expired since the
es_ES: Contrato vencido desde el

en: Contract number
es_ES: Número de contrato

en: Contract period ended
es_ES: Periodo del contrato terminado

en: Contract reached the end of a period since the
es_ES: El contrato ha alcanzado el final de un período desde el

en: Contract renewal period
es_ES: Periodo de renovación del contrato

en: Contract type | Contract types
es_ES[0]: Tipo de contrato
es_ES[1]: Tipos de contratos

en: Contract with notice for the current period since the
es_ES: Contrato con preaviso para el período actual desde el

en: Contract with notice since the
es_ES: Contrato en pre-aviso desde el

en: Contracts alarm
es_ES: Aviso de contratos

en: Contracts expired in the last 30 days
es_ES: Contratos vencidos en los últimos 30 días

en: Contracts expiring in less than 30 days
es_ES: Contratos que vencen en menos de 30 días

en: Contracts expiring in less than 7 days
es_ES: Contratos que vencen en menos de 7 días

en: Contracts where notice begins in less than 30 days
es_ES: Contratos cuyo pre-aviso comienza en menos de 30 días

en: Contracts where notice begins in less than 7 days
es_ES: Contratos cuyo pre-aviso comienza en menos de 7 días

en: Control list
es_ES: Lista de control

en: Controller | Controllers
es_ES[0]: Controlador
es_ES[1]: Controladores

en: Copy
es_ES: Copiar

en: Copy computer status
es_ES: Copiar el estado del equipo

en: Copy from item
es_ES: Copiar desde el elemento

en: Copy from user
es_ES: Copiar desde el usuario

en: Copy of %s
es_ES: Copia de %s

en: Copy the date of purchase
es_ES: Copiar la fecha de la compra

en: Copy the delivery date
es_ES: Copiar la fecha de entrega

en: Copy the order date
es_ES: Copiar la fecha del pedido

en: Copy the start date of warranty
es_ES: Copiar la fecha de inicio de la garantía

en: Cost | Costs
es_ES[0]: Coste
es_ES[1]: Costes

en: Could not connect to mailgate server
es_ES: No se pudo conectar al servidor de correo

en: Could not find mailgate %d
es_ES: No se pudo encontrar el servidor de correo %d

en: Counter error
es_ES: Error del contador

en: Country
es_ES: País

en: Create
es_ES: Crear

en: Create a change from this problem
es_ES: Crear un cambio para este problema

en: Create a change from this ticket
es_ES: Crear un cambio desde esta incidencia

en: Create a new database or use an existing one:
es_ES: Crear una base de datos nueva o utilizar una ya existente:

en: Create a new network name
es_ES: Crear un nombre de red nuevo

en: Create a problem from this ticket
es_ES: Crear un problema desde esta incidencia

en: Create a ticket
es_ES: Crear una incidencia

en: Create a ticket from this task
es_ES: Crear una incidencia desde esta tarea

en: Create a validation request for a request
es_ES: Crear una solicitud de validación para una solicitud

en: Create a validation request for an incident
es_ES: Crear una solicitud de validación para un incidente

en: Create by %1$s on %2$s
es_ES: Creado por %1$s en %2$s

en: Create for incident
es_ES: Creado para el incidente

en: Create for request
es_ES: Creado para la solicitud

en: Create survey after
es_ES: Generar la encuesta después de

en: Create the directory %s
es_ES: Crear la carpeta %s

en: Create ticket
es_ES: Abrir incidencia

en: Created from the template %s
es_ES: Creado desde la plantilla %s

en: Created on %s
es_ES: Creado el %s

en: Created tickets
es_ES: Incidencias creadas

en: Creation date
es_ES: Fecha de creación

en: Creation date of the satisfaction survey
es_ES: Fecha de creación de la encuesta de satisfacción

en: Creator
es_ES: Autor

en: Criteria refused
es_ES: Criterio rechazado

en: Criterion | Criteria
es_ES[0]: Criterio
es_ES[1]: Criterios

en: Critical state color
es_ES: Color del estado crítico

en: Critical state threshold
es_ES: Umbral del estado crítico

en: Cryptography test
es_ES: Prueba de cifrado

en: Current and future reservations
es_ES: Reservas en curso y futuras

en: Current counter of pages
es_ES: Contador actual de páginas

en: Current file
es_ES: Archivo actual

en: Current page in CSV
es_ES: Página actual en CSV

en: Current page in SLK
es_ES: Página actual en SLK

en: Current page in landscape PDF
es_ES: Página actual en PDF apaisado

en: Current page in portrait PDF
es_ES: Página actual en PDF vertical

en: D=Dynamic
es_ES: D=Dinámico

en: D=Dynamic, R=Recursive
es_ES: D=Dinámico, R=Recursivo

en: DD-MM-YYYY
es_ES: DD-MM-AAAA

en: DEBUG
es_ES: DEPURAR

en: Data migration
es_ES: Migración de datos

en: Data migration - %s
es_ES: Migración de datos - %s

en: Database
es_ES: Base de datos

en: Database connection parameters
es_ES: Parámetros de conexión a la base de datos

en: Database connection setup
es_ES: Configuración de la conexión a la base de datos

en: Database connection successful
es_ES: Conexión con la base de datos correcta

en: Database created
es_ES: Base de datos creada

en: Database optimization
es_ES: Optimización de la base de datos

en: Date | Dates
es_ES[0]: Fecha
es_ES[1]: Fechas

en: Date format
es_ES: Formato de fecha

en: Date of last physical inventory
es_ES: Fecha del último inventario físico

en: Date of purchase
es_ES: Fecha de compra

en: Date of solving
es_ES: Fecha de solución

en: Day | Days
es_ES[0]: Día
es_ES[1]: Días

en: Days to keep sent emails
es_ES: Días para conservar los correos enviados

en: Debug
es_ES: Depuración

en: December
es_ES: Diciembre

en: Decision-maker
es_ES: Responsable

en: Decreasing
es_ES: Reducido

en: Default characters limit (summary text boxes)
es_ES: Límite de caracteres predeterminado (cuadros de texto resumen)

en: Default characters limit in dropdowns
es_ES: Límite de caracteres por defecto en desplegables

en: Default chart format
es_ES: Formato gráfico predeterminado

en: Default decimals limit
es_ES: Límite predeterminado de decimales

en: Default display
es_ES: Vista por defecto

en: Default documents:
es_ES: Documentos predeterminados:

en: Default email
es_ES: Correo predeterminado

en: Default entity
es_ES: Entidad predeterminada

en: Default file size limit imported by the mails receiver
es_ES: Límite de tamaño de archivo predeterminado importados por los destinatarios de correo

en: Default for mail recipients
es_ES: Predeterminado para los destinatarios de correo

en: Default for tickets
es_ES: Predeterminado para incidencias

en: Default heading when adding a document to a ticket
es_ES: Cabecera predeterminada cuando se añade un documento a una incidencia

en: Default language
es_ES: Idioma predeterminado

en: Default logins / passwords are:
es_ES: Los usuarios / contraseñas predeterminadas son:

en: Default profile
es_ES: Perfil predeterminado

en: Default report
es_ES: Informe predeterminado

en: Default search
es_ES: Búsqueda predeterminada

en: Default search results limit (page)
es_ES: Límite de resultados de búsqueda predeterminado (página)

en: Default server
es_ES: Servidor predeterminado

en: Default threshold for cartridges count
es_ES: Umbral predeterminado para el recuento de cartuchos

en: Default threshold for consumables count
es_ES: Umbral predeterminado sobre el número de consumibles

en: Default ticket template
es_ES: Plantilla de incidencia predeterminada

en: Default translation
es_ES: Tradución predeterminada

en: Default url length limit
es_ES: Límite predeterminado de longitud de una url

en: Default value
es_ES: Valor predeterminado

en: Default value for alarms on contracts
es_ES: Valor predeterminando para avisos de contratos

en: Default value for alarms on financial and administrative information
es_ES: Valor predeterminado para avisos de información financiera y administrativa

en: Default values
es_ES: Valores predeterminados

en: Default view
es_ES: Vista predeterminada

en: Delay to send email notifications
es_ES: Demora en el envío de las notificaciones por correo

en: Delegatee
es_ES: Delegado

en: Delete
es_ES: Borrar

en: Delete a global search criterion
es_ES: Suprimir un criterio de búsqueda global

en: Delete a link with an item
es_ES: Suprimir un enlace con un elemento

en: Delete a search criterion
es_ES: Suprimir un criterio de búsqueda

en: Delete all rehearsals
es_ES: Suprimir todas las repeticiones

en: Delete an item
es_ES: Suprimir el elemento

en: Delete emails
es_ES: Suprimir correos

en: Delete or update it otherwise GLPI will not work correctly.
es_ES: Suprime o actualizalo si no GLPI no funcionará correctamente.

en: Delete permanently
es_ES: Suprimir permanentemente

en: Delete the component
es_ES: Suprimir el componente

en: Delete the file %s?
es_ES: ¿Suprimir el archivo  %s?

en: Delete the item
es_ES: Suprimir el elemento

en: Deleted
es_ES: Suprimido

en: Deleted user in LDAP directory
es_ES: Usuario suprimido del directorio LDAP

en: Deleting a change
es_ES: Suprimir un cambio

en: Deleting a problem
es_ES: Supresión de un problema

en: Deletion of a followup
es_ES: Supresión de un seguimiento

en: Deletion of a project
es_ES: Supresión de un proyecto

en: Deletion of a project task
es_ES: Supresión de una tarea del proyecto

en: Deletion of a reservation
es_ES: Supresión de una reserva

en: Deletion of a task
es_ES: Supresión de una tarea

en: Deletion of a ticket
es_ES: Supresión de una incidencia

en: Deletion of archived log file: %s
es_ES: Supresión del archivo de registro almacenado: %s

en: Deletion refused
es_ES: Supresión rechazada

en: Delimiter
es_ES: Separador

en: Delivery date
es_ES: Fecha de entrega

en: Delivery form
es_ES: Albarán de entrega

en: Deployment plan
es_ES: Plan de despliegue

en: Dereferenced during the search (but not when locating)
es_ES: Desreferenciado durante la búsqueda (pero no cuando la localización)

en: Dereferenced when locating (not during the search)
es_ES: Desreferenciado durante la localización (no durante la búsqueda)

en: Describe the incident or request
es_ES: Describa el incidente o la solicitud

en: Description
es_ES: Descripción

en: Destination entity
es_ES: Entidad destino

en: Desynchronization MySQL replica
es_ES: Réplica MySQL desincronizada

en: Device | Devices
es_ES[0]: Dispositivo
es_ES[1]: Dispositivos

en: Device 1
es_ES: Dispositivo 1

en: Device 2
es_ES: Dispositivo 2

en: Device list
es_ES: Lista de dispositivos

en: Device model | Device models
es_ES[0]: Modelo de dispositivo
es_ES[1]: Modelos de dispositivo

en: Device name
es_ES: Nombre del dispositivo

en: Device reservations expiring today
es_ES: Las reservas sobre el dispositivo vencen hoy

en: Device temporarily unavailable
es_ES: Dispositivo no disponible temporalmente

en: Device type | Device types
es_ES[0]: Tipo de dispositivo
es_ES[1]: Tipos de dispositivo

en: Devices own by my groups
es_ES: Dispositivos propiedad de mis grupos

en: Devices type | Devices types
es_ES[0]: Tipo de dispositivos
es_ES[1]: Tipos de dispositivos

en: Dictionaries
es_ES: Diccionarios

en: Dictionary | Dictionaries
es_ES[0]: Diccionario
es_ES[1]: Diccionarios

en: Dictionary of manufacturers
es_ES: Diccionario de fabricantes

en: Dictionnary of computer models
es_ES: Diccionario de modelos de equipos

en: Dictionnary of computer types
es_ES: Diccionario de tipos de equipos

en: Dictionnary of device models
es_ES: Diccionario de modelos de dispositivo

en: Dictionnary of device types
es_ES: Diccionario de tipos de dispositivos

en: Dictionnary of monitor types
es_ES: Diccionario de tipos de monitor

en: Dictionnary of network equipment types
es_ES: Diccionario de tipos de equipamiento de red

en: Dictionnary of networking equipment models
es_ES: Diccionario de modelos de equipamiento de red

en: Dictionnary of operating system versions
es_ES: Diccionario de versiones de sistema operativo

en: Dictionnary of operating systems
es_ES: Diccionario de sistemas operativos

en: Dictionnary of phone models
es_ES: Diccionario de modelos de teléfono

en: Dictionnary of phone types
es_ES: Diccionario de tipos de teléfono

en: Dictionnary of printer models
es_ES: Diccionario de modelos de impresora

en: Dictionnary of printer types
es_ES: Diccionario de tipos de impresoras

en: Dictionnary of printers
es_ES: Diccionario de impresoras

en: Dictionnary of service packs
es_ES: Diccionario de revisiones

en: Dictionnary of software
es_ES: Diccionario de software

en: Difference between master and slave
es_ES: Diferencia entre maestro y esclavo

en: Digit
es_ES: Dígito

en: Direct
es_ES: Directa

en: Direct connections
es_ES: Conexiones directas

en: Disable
es_ES: Desactivar

en: Disable filtering by date
es_ES: Desactivar el filtro por fecha

en: Disabled
es_ES: Desactivada

en: Disabled plugin
es_ES: Complemento desactivado

en: Disconnect the item
es_ES: Desconectar el elemento

en: Display (number of items)
es_ES: Muestra (número de elementos)

en: Display all items
es_ES: Mostrar todos los elementos

en: Display counts in tabs
es_ES: Ver contadores en pestañas

en: Display options
es_ES: Opciones de visualización

en: Display order of surnames firstnames
es_ES: Orden de visualización de apellidos y nombres

en: Display report
es_ES: Mostrar informe

en: Display the complete name in tree dropdowns
es_ES: Mostrar el nombre completo en el árbol de desplegables

en: Dissociate a VLAN
es_ES: Disociar una VLAN

en: Dissociate from a group
es_ES: Disociar desde un grupo

en: Dissociate from a profile
es_ES: Disociar desde un perfil

en: Dissociated devices
es_ES: Dispositivos disociados

en: Do not copy
es_ES: No copiar

en: Do not delete
es_ES: No suprimir

en: Do you really want to use unitary management for this item?
es_ES: ¿Realmente quiere utilizar la gestión unitaria para este elemento?

en: Do you want to continue?
es_ES: ¿Quiere continuar?

en: Document | Documents
es_ES[0]: Documento
es_ES[1]: Documentos

en: Document Ticket %d
es_ES: Documento de la incidencia %d

en: Document copy succeeded.
es_ES: Documento copiado correctamente.

en: Document heading | Document headings
es_ES[0]: Encabezado del documento
es_ES[1]: Encabezados del documento

en: Document move succeeded.
es_ES: Documento movido correctamente.

en: Document type | Document types
es_ES[0]: Tipo de documento
es_ES[1]: Tipos de documento

en: Doer
es_ES: Autor de la acción

en: Domain | Domains
es_ES[0]: Dominio
es_ES[1]: Dominios

en: Don't show deleted items
es_ES: No mostrar elementos suprimidos

en: Don't show search engine in dropdowns if the number of items is less than
es_ES: No mostrar el motor de búsqueda en los desplegables si el número de elementos es menor que

en: Done
es_ES: Hecho

en: Download
es_ES: Descargar

en: Download URL
es_ES: URL de descarga

en: Download the planning in Ical format
es_ES: Descargar la planificación en formato Ical

en: Drag and drop your file here, or
es_ES: Arrastrar y soltar el archivo aquí, o

en: Drive | Drives
es_ES[0]: Lector óptico
es_ES[1]: Lectores ópticos

en: Dropdown | Dropdowns
es_ES[0]: Desplegable
es_ES[1]: Desplegables

en: Dropdowns dictionary
es_ES: Diccionario de desplegables

en: Due date
es_ES: Fecha de vencimiento

en: Due date + Progress
es_ES: Fecha de vencimiento + En curso

en: Due date progression
es_ES: Evolución de la fecha de vencimiento

en: Duplicate the element as many times as there are connections
es_ES: Duplica el elemento tantas veces como conexiones haya

en: Duplicated tickets
es_ES: Incidencias duplicadas

en: Duplicates
es_ES: Duplicados

en: Duration
es_ES: Duración

en: Duration of survey
es_ES: Duración de la encuesta

en: Dynamic
es_ES: Dinámico

en: Dynamic display
es_ES: Vista dinámica

en: ERROR: %s is not writable
es_ES: ERROR: no se puede escribir en %s

en: Each day
es_ES: Cada día

en: Each month
es_ES: Cada mes

en: Each month, same date
es_ES: Cada mes, el mismo día

en: Each month, same day of week
es_ES: Cada mes, el mismo día de la semana

en: Each week
es_ES: Cada semana

en: Edit
es_ES: Editar

en: Effective duration
es_ES: Duración real

en: Email | Emails
es_ES[0]: Correo electrónico
es_ES[1]: Correos electrónicos

en: Email %s not found. Impossible import.
es_ES: Correo %s no encontrado. Importación imposible.

en: Email Followup
es_ES: Seguimiento por correo

en: Email HTML body
es_ES: Cuerpo del correo en HTML

en: Email address
es_ES: Dirección de correo

en: Email address not found.
es_ES: Dirección de correo no encontrada.

en: Email alarms
es_ES: Avisos de correo

en: Email attribute for x509 authentication
es_ES: Atributo de correo para la autenticación x509

en: Email body
es_ES: Cuerpo del correo

en: Email domain Name (users email will be login@domain)
es_ES: Nombre de dominio de correo (el correo de los usuarios será usuario@dominio)

en: Email followup
es_ES: Seguimiento por correo

en: Email followups configuration
es_ES: Configuración de los seguimientos por correo

en: Email for followup
es_ES: Correo para el seguimiento

en: Email not found. Impossible import
es_ES: Correo no encontrado. Importación imposible

en: Email server
es_ES: Servidor de correo

en: Email server configuration
es_ES: Configuración del servidor de correo

en: Email server for authentication
es_ES: Servidor de correo para autenticación

en: Email signature
es_ES: Firma de los correos

en: Email text body
es_ES: Cuerpo del correo en texto plano

en: Empty array
es_ES: Cadena vacía

en: Empty login or password
es_ES: Usuario o contraseña vacío

en: Enable filtering by date
es_ES: Activar el filtro por fecha

en: Enable followup via email
es_ES: Activar seguimiento por correo

en: Enable notifications by default
es_ES: Activar notificaciones por defecto

en: Enable the financial and administrative information
es_ES: Activar la información financiera y administrativa

en: Enable the financial and administrative information by default
es_ES: Habilitar la información financiera y administrativa por defecto

en: End
es_ES: Fin

en: End + Notice
es_ES: Fin + Preaviso

en: End at %s
es_ES: Terminar en %s

en: End at %s:
es_ES: Finaliza a las %s:

en: End date
es_ES: Fecha fin

en: End hour of run period
es_ES: Hora de finalización del periodo de ejecución

en: End of contract
es_ES: Fin de contrato

en: End of life
es_ES: Fin de la vida

en: End of the selected timeframe is not a working hour.
es_ES: El fin del periodo de tiempo seleccionado no está dentro de las horas de trabajo.

en: End of working day
es_ES: Fin del día de trabajo

en: Enter the first letters (user, item name, serial or asset number)
es_ES: Teclee las primeras letras (usuario, nombre del elemento, número de serie o inventario)

en: Entities assignment
es_ES: Asignación de entidades

en: Entity | Entities
es_ES[0]: Entidad
es_ES[1]: Entidades

en: Entity administrator
es_ES: Administrador de la entidad

en: Entity based on LDAP information
es_ES: Entidad basada en la información de LDAP

en: Entity based on user's profile
es_ES: Entidad basada en el perfil de usuario

en: Entity dropdowns
es_ES: Desplegable de entidades

en: Entity for software creation
es_ES: Entidad para la creación de software

en: Entity from TAG
es_ES: Entidad desde TAG

en: Entity from complete name
es_ES: Entidad desde el nombre completo

en: Entity from domain
es_ES: Entidad desde dominio

en: Entity from mail domain
es_ES: Entidad desde dominio de correo

en: Entity not found
es_ES: Entidad no encontrada

en: Entity right
es_ES: Permiso de entidad

en: Equipment without network card
es_ES: Equipo sin tarjeta de red

en: Equipment's report by year
es_ES: Informe del equipamiento por año

en: Error / to clean
es_ES: Error / a limpiar

en: Error in creating database!
es_ES: ¡Error en la creación de la base de datos!

en: Error in entering dates. The starting date is later than the ending date
es_ES: Error al introducir las fechas. La fecha de inicio es posterior a la fecha de fin

en: Error in sending the email
es_ES: Error en el envío del correo

en: Error inserting email to queue
es_ES: Error al añadir el correo en la cola

en: Error on executing the action
es_ES: Error al ejecutar la operación

en: Error reading directory %s
es_ES: Error al leer la carpeta %s

en: Error replaying rules
es_ES: Error al ejecutar de nuevo las reglas

en: Error retrieving RSS feed
es_ES: Error al obtener el canal RSS

en: Error: %s is not a directory
es_ES: Error: %s no es una carpeta

en: Error: the two passwords do not match
es_ES: Error: las dos contraseñas no coinciden

en: Escalation level | Escalation levels
es_ES[0]: Nivel de escalado
es_ES[1]: Niveles de escalado

en: Escalations defined in the SLA will be triggered under this new date.
es_ES: Los escalados definidos en el ANS se activarán en esta nueva fecha.

en: Ethernet port
es_ES: Puerto ethernet

en: Ethernet port speed
es_ES: Velocidad del puerto ethernet

en: Ethernet port type
es_ES: Tipo de puerto ethernet

en: Evaluation
es_ES: Evaluación

en: Event | Events
es_ES[0]: Evento
es_ES[1]: Eventos

en: Execute
es_ES: Ejecutar

en: Execution
es_ES: Ejecución

en: Expected send date
es_ES: Fecha de envío esperada

en: Expert mode
es_ES: Modo experto

en: Expiration
es_ES: Vencimiento

en: Expiration date
es_ES: Fecha de vencimiento

en: Expiration date + notice
es_ES: Fecha de vencimiento + pre-aviso

en: Express
es_ES: Expresa

en: Extension
es_ES: Extensión

en: External
es_ES: Externo

en: External authentication sources
es_ES: Fuentes de autenticación externas

en: External authentications
es_ES: Autenticaciones externas

en: External link | External links
es_ES[0]: Enlace externo
es_ES[1]: Enlaces externos

en: External survey
es_ES: Encuesta externa

en: FAQ
es_ES: Preguntas frecuentes

en: FAQ item
es_ES: Artículo de las preguntas frecuentes

en: FQDN is not valid
es_ES: El FQDN no es correcto

en: FQDN must not be empty
es_ES: El FQDN no debe estar vacío

en: Failed login for %1$s from IP %2$s
es_ES: Fallo en el inicio de sesión de %1$s desde la IP %2$s

en: Failed operation
es_ES: La operación ha fallado

en: Failed to connect to the proxy server (%s)
es_ES: Fallo al conectar con el servidor proxy (%s)

en: Failed to create recurrent ticket %s
es_ES: Fallo en la creación de la incidencia recurrente %s

en: Failed to create the directory %s. Verify that you have the correct permission
es_ES: Error al crear la carpeta %s. Compruebe que posee los permisos adecuados

en: Failed to delete the file %1$s (%2$s)
es_ES: Fallo al suprimir el archivo %1$s (%2$s)

en: Failed to delete the file %s
es_ES: Fallo al suprimir el archivo %s

en: Failed to send test email to administrator
es_ES: Fallo al enviar un correo de prueba al administrador

en: Failed to write file to disk
es_ES: Fallo al escribir el archivo en el disco

en: Father
es_ES: Padre

en: February
es_ES: Febrero

en: Field | Fields
es_ES[0]: Campo
es_ES[1]: Campos

en: Field storage of the login in the HTTP request | Fields storage of the login in the HTTP request
es_ES[0]: Campo de almacenamiento del usuario en la petición HTTP
es_ES[1]: Campos de almacenamiento del usuario en la petición HTTP

en: Fields unicity
es_ES: Campos de unicidad

en: File
es_ES: Archivo

en: File %s not found.
es_ES: Archivo %s no encontrado.

en: File (%s)
es_ES: Archivo (%s)

en: File content
es_ES: Contenido del archivo

en: File is altered (bad checksum)
es_ES: Archivo modificado (suma de verificación errónea)

en: File is too big
es_ES: Archivo demasiado grande

en: File is too small
es_ES: Archivo demasiado pequeño

en: File move failed
es_ES: Fallo al mover el archivo

en: File move failed.
es_ES: Fallo al mover el archivo.

en: File not found
es_ES: Archivo no encontrado

en: File system | File systems
es_ES[0]: Sistema de archivos
es_ES[1]: Sistemas de archivos

en: File too large to be added.
es_ES: Archivo demasiado grande para ser añadido.

en: Fileinfo extension of your parser PHP is not installed
es_ES: No está instalada la extensión Fileinfo de su intérprete PHP

en: Fileinfo extension test
es_ES: Prueba de la extensión Fileinfo

en: Filetype not allowed
es_ES: Tipo de archivo no permitido

en: Fill when shifting to state %s
es_ES: Completar cuando cambie al estado %s

en: Filter to search in groups
es_ES: Filtro para búsqueda en los grupos

en: Financial and administrative information
es_ES: Información financiera y administrativa

en: Financial and administratives information
es_ES: Información financiera y administrativa

en: Find a free item in a specific period
es_ES: Encontrar un elemento libre en un periodo específico

en: Find computers in GLPI having the status
es_ES: Buscar los equipos en GLPI con el estado

en: Finished state
es_ES: Estado terminado

en: First
es_ES: Primero

en: First Item
es_ES: Primer artículo

en: First name
es_ES: Nombre

en: First name, Surname
es_ES: Nombre, Apellidos

en: First/last addresses: %1$s/%2$s
es_ES: Primera/última dirección: %1$s/%2$s

en: Fixed cost
es_ES: Coste fijo

en: Flag change forbidden. Linked items found.
es_ES: Cambio de opción prohibido. Elementos enlazados encontrados.

en: Flags
es_ES: Opciones

en: Flow
es_ES: Flujo

en: Followup | Followups
es_ES[0]: Seguimiento
es_ES[1]: Seguimientos

en: Followup author
es_ES: Autor del seguimiento

en: For security reasons, please change the password for the default users: %s
es_ES: Por razones de seguridad, cambie la contraseña de los usuarios por defecto, por favor: %s

en: For security reasons, please remove file: %s
es_ES: Por razones de seguridad, por favor elimine el archivo: %s

en: For this type of item, the financial and administrative information are only a model for the items which you should add.
es_ES: Para este tipo de elemento, la información financiera y administrativa son solo un modelo para los elementos que debe añadir.

en: For tickets closed after
es_ES: Para incidencias cerradas después de

en: Force synchronization
es_ES: Forzar sincronicación

en: Forgotten password?
es_ES: ¿Ha olvidado su contraseña?

en: Former technician in charge of the ticket
es_ES: Técnico anteriormente encargado de la incidencia

en: Free percentage
es_ES: Porcentaje libre

en: Free size
es_ES: Tamaño libre

en: Frequency
es_ES: Frecuencia

en: Frequency by default
es_ES: Frecuencia predeterminada

en: Friday
es_ES: Viernes

en: From %1$d to %2$d on %3$d
es_ES: Desde %1$d hasta %2$d en %3$d

en: From %1$s to %2$s
es_ES: Desde %1$s hasta %2$s

en: From %1$s to %2$s :
es_ES: Desde %1$s hasta %2$s :

en: From %s
es_ES: De %s

en: From \ To
es_ES: De \ A

en: From email header
es_ES: Cabecera de correo «De»

en: Fully Qualified Domain Name. Use the classical notation (labels separated by dots). For example: indepnet.net
es_ES: Nombre de dominio completo. Emplear la notación clásica (etiquetas separadas por puntos). Por ejemplo: indepnet.net

en: GD extension of your parser PHP is not installed
es_ES: No está instalada la extensión GD de su intérprete PHP

en: GD extension test
es_ES: Prueba de la extensión GD

en: GLPI - Authentication
es_ES: GLPI - Autenticación

en: GLPI can't work correctly without the ctype functions
es_ES: GLPI no puede funcionar correctamente sin las funciones ctype

en: GLPI can't work correctly without the json_encode and json_decode functions
es_ES: GLPI no puede funcionar correctamente sin las funciones json_encode y json_decode

en: GLPI does not work with the magic_quotes_sybase option. Please turn it off and retry
es_ES: GLPI no funciona con la opción magic_quotes_sybase. Desactívela y vuelva a probar, por favor

en: GLPI internal database
es_ES: Base de datos interna de GLPI

en: GLPI is not compatible with the option zend.ze1_compatibility_mode = On.
es_ES: GLPI no es compatible con la directiva zend.ze1_compatibility_mode = On.

en: GLPI server time zone
es_ES: Zona horaria del servidor GLPI

en: Gateway
es_ES: Puerta de enlace

en: Gateway not include inside the network
es_ES: Puerta de enlace no incluida dentro de la red

en: Gateway: %s
es_ES: Puerta de enlace: %s

en: General setup
es_ES: Configuración general

en: Generation of satisfaction surveys
es_ES: Generación de encuestas de satisfacción

en: Gio
es_ES: GB

en: Give to
es_ES: Entregar a

en: Given to
es_ES: Entregado a

en: Global View
es_ES: Vista global

en: Global approval status
es_ES: Estado de validación global

en: Global criteria
es_ES: Criterios globales

en: Global dictionary
es_ES: Diccionario global

en: Global displays
es_ES: Vistas globales

en: Global dropdown | Global dropdowns
es_ES[0]: Desplegable global
es_ES[1]: Desplegables globales

en: Global management
es_ES: Gestión global

en: Global right
es_ES: Permiso global

en: Global search
es_ES: Búsqueda global

en: Global size
es_ES: Tamaño global

en: Go back to GLPI
es_ES: Volver a GLPI

en: Go to created item after creation
es_ES: Ir al elemento creado después de su creación

en: Granted
es_ES: Concedido

en: Granted + Not subject to approval
es_ES: Concedido + No sujeto a validación

en: Graphics card | Graphics cards
es_ES[0]: Tarjeta gráfica
es_ES[1]: Tarjetas gráficas

en: Group | Groups
es_ES[0]: Grupo
es_ES[1]: Grupos

en: Group DN
es_ES: DN del grupo

en: Group View
es_ES: Vista de grupo

en: Group attribute containing its users
es_ES: Atributo del grupo que contienen sus usuarios

en: Group except manager users
es_ES: Grupo excepto usuarios gestores

en: Group in charge of the hardware
es_ES: Grupo a cargo del hardware

en: Group in charge of the ticket
es_ES: Grupo encargado de la incidencia

en: Group in charge of the ticket except manager users
es_ES: Grupo al cargo de la incidencia excepto usuarios gestores

en: Group of project team
es_ES: Grupo del equipo de proyecto

en: Group of project team except manager users
es_ES: Grupo del equipo de proyecto excepto usuarios gestores

en: Group tree
es_ES: Árbol de grupo

en: Hard drive | Hard drives
es_ES[0]: Disco duro
es_ES[1]: Discos duros

en: Hard drive size
es_ES: Tamaño de disco duro

en: Hard drive type
es_ES: Tipo de disco duro

en: Hardware financial and administrative information
es_ES: Información financiera y administrativa del hardware

en: Hardware support
es_ES: Mantenimiento hardware

en: Hardware type
es_ES: Tipo de hardware

en: Hardware under contract
es_ES: Hardware con contrato

en: Hardware user
es_ES: Usuario de hardware

en: Heading
es_ES: Encabezado

en: Headset
es_ES: Auricular

en: Help
es_ES: Ayuda

en: Hidden field | Hidden fields
es_ES[0]: Campo oculto
es_ES[1]: Campos ocultos

en: Historical
es_ES: Histórico

en: Home
es_ES: Inicio

en: Hour | Hours
es_ES[0]: Hora
es_ES[1]: Horas

en: How LDAP aliases should be handled
es_ES: Como se han de tratar los alias LDAP

en: I don't understand why this migration error is not deleted.
es_ES: No entiendo por qué este error de migración no se elimina.

en: I have read and ACCEPT the terms of the license written above.
es_ES: He leído y ACEPTO los términos de la licencia enunciados arriba.

en: I have read and DO NOT ACCEPT the terms of the license written above
es_ES: He leído y NO ACEPTO los términos de la licencia enunciados arriba

en: IP address | IP addresses
es_ES[0]: Dirección IP
es_ES[1]: Direcciones IP

en: IP network | IP networks
es_ES[0]: Red IP
es_ES[1]: Redes IP

en: IP network is not included in the database. However, you can see current available networks.
es_ES: La red IP no está incluida en la base de datos. Sin embargo,  puede ver las redes disponibles actualmente.

en: IP network: %1$s/%2$s
es_ES: Red IP: %1$s/%2$s

en: IP version
es_ES: Versión IP

en: Icon
es_ES: Icono

en: If approval is denied, specify a reason.
es_ES: Si rechaza una validación, indique el motivo.

en: If contacts are no longer used
es_ES: Si los contactos ya no se utilizan

en: If contracts are no longer used
es_ES: Si los contratos ya no se utilizan

en: If devices are no longer used
es_ES: Si los dispositivos ya no se utilizan

en: If documents are no longer used
es_ES: Si los documentos ya no se utilizan

en: If monitors are no longer used
es_ES: Si los monitores ya no se utilizan

en: If phones are no longer used
es_ES: Si los teléfonos ya no se utilizan

en: If printers are no longer used
es_ES: Si las impresoras ya no se utilizan

en: If software are no longer used
es_ES: Si el software ya no se utiliza

en: If suppliers are no longer used
es_ES: Si los proveedores ya no se utilizan

en: If synced (all changes)
es_ES: Si está sincronizado (todos los cambios)

en: If synced (current user changes)
es_ES: Si está sincronizado (cambios del usuario actual)

en: If synced or read-only account
es_ES: Si está sincronizado o cuenta de solo lectura

en: If the cartridge types are no longer used
es_ES: Si los tipos de cartucho ya no se utilizan

en: If you confirm the deletion, all uses of this dropdown will be blanked.
es_ES: Si confirma la supresión, todos los usos de este desplegable aparecerán en blanco.

en: If you reject the solution, you must specify a reason
es_ES: Si rechaza la solución, ha de especificar un motivo

en: If you want to reopen the ticket, you must specify a reason
es_ES: Si desea volver a abrir la incidencia, se debe especificar una razón

en: Ignored value for the unicity | Ignored values for the unicity
es_ES[0]: Valor ignorado para la unicidad
es_ES[1]: Valores ignorados para la unicidad

en: Image exceeds maximum height
es_ES: La imagen excede la altura máxima

en: Image exceeds maximum width
es_ES: La imagen excede la anchura máxima

en: Image requires a minimum height
es_ES: La imagen requiere una altura mínima

en: Image requires a minimum width
es_ES: La imagen necesita una anchura mínima

en: Immediatly
es_ES: Inmediatamente

en: Immobilization number
es_ES: Número de inmovilizado

en: Impact
es_ES: Impacto

en: Impacts
es_ES: Impactos

en: Implementation error !
es_ES: ¡Error de implementación!

en: Import a user
es_ES: Importar un usuario

en: Import entities from LDAP directory
es_ES: Importar entidades desde el directorio LDAP

en: Import from directories
es_ES: Importar desde directorios

en: Import from other sources
es_ES: Importar desde otras fuentes

en: Import new users
es_ES: Importar nuevos usuarios

en: Import of new groups
es_ES: Importación de nuevos grupos

en: Import rules from a XML file
es_ES: Importar reglas desde un archivo XML

en: Imported group from an LDAP directory
es_ES: Grupo importado de un directorio LDAP

en: Impossible record for %s
es_ES: Registro imposible para %s

en: Impossible to accomplish an update by this way!
es_ES: ¡Imposible realizar una actualización de esta forma!

en: Impossible to connect to site (%s)
es_ES: Imposible conectarse al sitio (%s)

en: Impossible to use CAS as external source of connection
es_ES: Imposible utilizar CAS como fuente de conexión externa

en: Impossible to use LDAP as external source of connection
es_ES: Imposible utilizar LDAP como fuente de conexión externa

en: Impossible to use email server as external source of connection
es_ES: Imposible utilizar el servidor de correo como fuente de conexión externa

en: Impossible to use the database:
es_ES: Imposible utilizar la base de datos:

en: Impossible to write the database setup file
es_ES: Imposible escribir el archivo de configuración de la base de datos

en: In groups
es_ES: En los grupos

en: In stock
es_ES: En existencias

en: In users
es_ES: En los usuarios

en: In users and groups
es_ES: En los usuarios y grupos

en: In-Reply-To email header
es_ES: Cabecera de correo «In-Reply-To»

en: Inactive
es_ES: Inactiva

en: Incident
es_ES: Incidencia

en: Incoming mail folder (optional, often INBOX)
es_ES: Carpeta de correo entrante (opcional, a menudo INBOX)

en: Incompatible items
es_ES: Artículo incompatible

en: Incorrect username or password
es_ES: Usuario o contraseña erróneos

en: Infinite
es_ES: Infinito

en: Inform me about the actions taken
es_ES: Infórmeme sobre las acciones tomadas

en: Information | Information
es_ES[0]: Información
es_ES[1]: Información

en: Information about system installation and configuration
es_ES: Información sobre la instalación y configuración del sistema

en: Information in inventory tool (TAG) representing the entity
es_ES: Información en la herramienta de inventariado (TAG) que representa la entidad

en: Infrastructure (with access point)
es_ES: Infraestructura (con punto de acceso)

en: Inheritance of the parent entity
es_ES: Herencia de la entidad raíz

en: Initial contract period
es_ES: Periodo inicial del contrato

en: Initial page counter
es_ES: Contador de página inicial

en: Initialization of the database
es_ES: Inicialización de la base de datos

en: Install the software
es_ES: Instalar el software

en: Installation | Installations
es_ES[0]: Instalación
es_ES[1]: Instalaciones

en: Installation or update of GLPI
es_ES: Instalación o actualización de GLPI

en: Installed software
es_ES: Software instalado

en: Installing a cartridge
es_ES: Instalar un cartucho

en: Insurance
es_ES: Seguro

en: Intended action
es_ES: Acción prevista

en: Interface
es_ES: Interfaz

en: Interface type (Hard drive...) | Interface types (Hard drive...)
es_ES[0]: Tipo de interfaz (disco duro...)
es_ES[1]: Tipos de interfaz (disco duro...)

en: Internal
es_ES: Interno

en: Internal survey
es_ES: Encuesta interna

en: Internet domain | Internet domains
es_ES[0]: Dominio de Internet
es_ES[1]: Dominios de Internet

en: Internet information
es_ES: Información de Internet

en: Invalid IP address
es_ES: Direcciónes IP incorrectas

en: Invalid address or netmask
es_ES: Dirección o máscara de red incorrecta

en: Invalid attached file
es_ES: Archivo adjunto incorrecto

en: Invalid configuration for %1$s folder in receiver %2$s
es_ES: Configuración incorrecta para la carpeta %1$s del destinatario %2$s

en: Invalid dates. Update cancelled.
es_ES: Fechas incorrectas. Actualización cancelada.

en: Invalid email address
es_ES: Dirección de correo incorrecta

en: Invalid filename
es_ES: Nombre de archivo incorrecto

en: Invalid frequency. It must be greater than the preliminary creation.
es_ES: Frecuencia incorrecta. Debe se mayor que la creación preliminar.

en: Invalid gateway address
es_ES: Dirección de la puerta de enlace incorrecta

en: Invalid input format for the network
es_ES: Formato de entrada incorrecto para la red

en: Invalid internet name: %s
es_ES: Nombre de Internet incorrecto: %s

en: Invalid items (no start or end date): %s
es_ES: Elementos incorrectos (sin fecha de comienzo o fin): %s

en: Invalid network (already defined or with invalid addresses)
es_ES: Red incorrecta (ya definida o con direcciones incorrectas)

en: Invalid network address
es_ES: Dirección de red incorrecta

en: Invalid planned dates. Dates not updated.
es_ES: Fechas planificadas incorrectas. Fechas no actualizadas.

en: Invalid process
es_ES: Proceso incorrecto

en: Invalid real dates. Dates not updated.
es_ES: Fechas reales incorrectas. Fechas no actualizadas.

en: Invalid subnet mask
es_ES: Máscara de sub-red incorrecta

en: Invalid use of session ID
es_ES: Uso del ID de sesión incorrecto

en: Inventory number
es_ES: Número de inventario

en: Invitation to fill out the survey
es_ES: Invitación para completar la encuesta

en: Invoice number
es_ES: Número de factura

en: Invoice period
es_ES: Periodo de facturación

en: It is possible to affect the result of a regular expression using the string #0
es_ES: Se puede alterar el resultado de una expresión regular utilizando la cadena #0

en: It's mandatory to select a type and at least one field
es_ES: Es necesario seleccionar un tipo y al menos un campo

en: Item | Items
es_ES[0]: Elemento
es_ES[1]: Elementos

en: Item - %s link
es_ES: Elemento - %s enlace

en: Item already defined
es_ES: El artículo ya esta definido

en: Item duration
es_ES: Duración del elemento

en: Item in the dustbin
es_ES: Elemento en la papelera

en: Item is too large
es_ES: Elemento demasiado grande

en: Item location
es_ES: Ubicación del elemento

en: Item not found
es_ES: Elemento no encontrado

en: Item not linked to an object
es_ES: Elemento no enlazado a un objeto

en: Item reaching the end of warranty on %1$s: %2$s
es_ES: El elemento %2$s llegará al fin de su garantía el %1$s

en: Item successfully added
es_ES: Elemento añadido correctamente

en: Item successfully added but duplicate record on
es_ES: Artículo añadido correctamente, pero registro duplicado en

en: Item successfully added but duplicate record on %s
es_ES: Elemento añadido correctamente pero registro duplicado en %s

en: Item successfully deleted
es_ES: Elemento suprimido correctamente

en: Item successfully purged
es_ES: Elemento purgado correctamente

en: Item successfully restored
es_ES: Elemento restablecido correctamente

en: Item successfully updated
es_ES: Elemento actualizado correctamente

en: Item type
es_ES: Tipo de elemento

en: Items seen
es_ES: Elementos mostrados

en: Items to transfer
es_ES: Elementos a transferir

en: January
es_ES: Enero

en: July
es_ES: Julio

en: June
es_ES: Junio

en: Just follow this link (you have one day):
es_ES: Sólo siga este enlace (tiene un día):

en: Keep
es_ES: Mantener

en: Keep devices when purging an item
es_ES: Conservar los dispositivos cuando se purgue un elemento

en: Keep status
es_ES: Conservar estado

en: Keep tickets when purging hardware in the inventory
es_ES: Conservar las incidencias al purgar hardware del inventario

en: Key
es_ES: Clave

en: Kio
es_ES: KB

en: Knowledge base
es_ES: Base de conocimiento

en: Knowledge base administration
es_ES: Gestión de la base de conocimiento

en: Knowledge base category | Knowledge base categories
es_ES[0]: Categoría de la base de conocimiento
es_ES[1]: Categorías de la base de conocimiento

en: Knowledge base translation
es_ES: Traducción de la base de conocimiento

en: Known mail domain
es_ES: Dominio de correo conocido

en: LDAP criteria
es_ES: Criterio LDAP

en: LDAP criterion | LDAP criteria
es_ES[0]: Criterio LDAP
es_ES[1]: Criterios LDAP

en: LDAP directory | LDAP directories
es_ES[0]: Directorio LDAP
es_ES[1]: Directorios LDAP

en: LDAP directory choice
es_ES: Elección del directorio LDAP

en: LDAP directory for authentication
es_ES: Directorio LDAP para autenticación

en: LDAP directory information attribute representing the entity
es_ES: Atributo de información del directorio LDAP que representa la entidad

en: LDAP directory link
es_ES: Enlace a directorio LDAP

en: LDAP directory of an entity
es_ES: Directorio LDAP de una entidad

en: LDAP directory time zone
es_ES: Huso horario del directorio LDAP

en: LDAP filter associated to the entity (if necessary)
es_ES: Filtro LDAP asociado a la entidad (si fuese necesario)

en: Label
es_ES: Término

en: Language
es_ES: Idioma

en: Last
es_ES: Último

en: Last %d change | Last %d changes
es_ES[0]: Último %d cambio
es_ES[1]: Últimos %d cambios

en: Last %d events
es_ES: Últimos %d eventos

en: Last %d problem | Last %d problems
es_ES[0]: %d último problema
es_ES[1]: Últimos %d problemas

en: Last %d ticket | Last %d tickets
es_ES[0]: %d última incidencia
es_ES[1]: Últimas %d incidencias

en: Last changes
es_ES: Últimos cambios

en: Last edit by
es_ES: Última edición por

en: Last login
es_ES: Último inicio de sesión

en: Last login on %s
es_ES: Último inicio de sesión en %s

en: Last month
es_ES: Mes pasado

en: Last problems
es_ES: Últimos problemas

en: Last run
es_ES: Última ejecución

en: Last run list
es_ES: Listado de las últimas ejecuciones

en: Last synchronization
es_ES: Última sincronización

en: Last synchronization on %s
es_ES: Última sincronización en %s

en: Last tickets
es_ES: Últimas incidencias

en: Last update
es_ES: Última actualización

en: Last update by %1$s on %2$s
es_ES: Última actualización por %1$s en %2$s

en: Last update in GLPI
es_ES: Última actualización en GLPI

en: Last update in the LDAP directory
es_ES: Última actualización en el directorio LDAP

en: Last update on %s
es_ES: Última actualización el %s

en: Last updated entries
es_ES: Últimas entradas actualizadas

en: Last updater
es_ES: Autor de la última actualización

en: Last week
es_ES: Semana pasada

en: Late
es_ES: Retrasado

en: Latitude
es_ES: Latitud

en: Launch
es_ES: Ejecutar

en: Level
es_ES: Nivel

en: License | Licenses
es_ES[0]: Licencia
es_ES[1]: Licencias

en: License %1$s expired on %2$s
es_ES: Licencia %1$s vencida en %2$s

en: License comments
es_ES: Comentarios de licencia

en: License inventory number
es_ES: Número de inventario de la licencia

en: License name
es_ES: Nombre de licencia

en: License serial number
es_ES: Número de serie de la licencia

en: License type | License types
es_ES[0]: Tipo de licencia
es_ES[1]: Tipos de licencia

en: Life cycle of changes
es_ES: Ciclo de vida de los cambios

en: Life cycle of problems
es_ES: Ciclo de vida de los problemas

en: Life cycle of tickets
es_ES: Ciclo de vida de las incidencias

en: Life cycles
es_ES: Ciclos de vida

en: Lifelong
es_ES: Para toda la vida

en: Limit of the schedules for planning
es_ES: Límite horario para la planificación

en: Linear
es_ES: Lineal

en: Link | Links
es_ES[0]: Enlace
es_ES[1]: Enlaces

en: Link Contact/Supplier | Links Contact/Supplier
es_ES[0]: Enlace contacto/proveedor
es_ES[1]: Enlaces contacto/proveedor

en: Link Contract/Item | Links Contract/Item
es_ES[0]: Enlace contrato/elemento
es_ES[1]: Enlaces contrato/elemento

en: Link Problem/Change | Links Problem/Change
es_ES[0]: Enlace problema/cambio
es_ES[1]: Enlaces problema/cambio

en: Link Project/Change | Links Project/Change
es_ES[0]: Enlace proyecto/cambio
es_ES[1]: Enlaces proyecto/cambio

en: Link Ticket/Change | Links Ticket/Change
es_ES[0]: Enlace incidencia/cambio
es_ES[1]: Enlaces incidencia/cambio

en: Link Ticket/Problem | Links Ticket/Problem
es_ES[0]: Enlace incidencia/problema
es_ES[1]: Enlaces incidencia/problema

en: Link Ticket/Project task | Links Ticket/Project task
es_ES[0]: Enlace incidencia/tarea de proyecto
es_ES[1]: Enlaces incidencia/tarea de proyecto

en: Link if possible
es_ES: Enlazar si es posible

en: Link if possible, otherwise imports declined
es_ES: Enlazar si es posible, de lo contrario la importación se rechaza

en: Link or filename
es_ES: Enlace o nombre de archivo

en: Link with items for the creation of tickets
es_ES: Enlaces con elementos para la creación de incidencias

en: Linked ticket | Linked tickets
es_ES[0]: Incidencia enlazada
es_ES[1]: Incidencias enlazadas

en: Linked to
es_ES: Enlazada con

en: Links between cartridge types and cartridges
es_ES: Enlaces entre tipos de cartuchos y cartuchos

en: Links between computers and volumes
es_ES: Enlaces entre equipos y volúmenes

en: Links between consumable types and consumables
es_ES: Enlaces entre tipos de consumible y consumibles

en: Links between printers and cartridge types and cartridges
es_ES: Enlaces entre impresoras, tipos de cartuchos y cartuchos

en: Links between suppliers and contacts
es_ES: Enlaces entre proveedores y contactos

en: List
es_ES: Lista

en: List of LDAP directory replicates
es_ES: Listado de las réplicas del directorio LDAP

en: List of available tags
es_ES: Lista de las etiquetas disponibles

en: List of host machines
es_ES: Listado de máquinas servidor

en: List of not imported emails
es_ES: Lista de correos no importados

en: List of the hardware under contract
es_ES: Lista del hardware con contrato

en: List of translations
es_ES: Lista de traducciones

en: List of values
es_ES: Lista de valores

en: List of virtual machines
es_ES: Listado de máquinas virtuales

en: Load
es_ES: Cargar

en: Load a bookmark
es_ES: Cargar un marcador

en: Loading...
es_ES: Cargando...

en: Loan
es_ES: Préstamo

en: Local loop port
es_ES: Puerto del bucle local

en: Local network port
es_ES: Puerto de red local

en: Local rules: %s
es_ES: Reglas locales: %s

en: Location | Locations
es_ES[0]: Ubicación
es_ES[1]: Ubicaciones

en: Location comments
es_ES: Comentarios de ubicación

en: Location tree
es_ES: Árbol de ubicación

en: Location updated. The connected items have been moved in the same location.
es_ES: Ubicación actualizada. Los elementos conectados se han movido a la misma ubicación.

en: Locations update
es_ES: Actualización de ubicaciones

en: Lock | Locks
es_ES[0]: Bloqueo
es_ES[1]: Bloqueos

en: Lock a link with an item
es_ES: Bloquear un enlace con un elemento

en: Lock an item
es_ES: Bloquear un elemento

en: Lock the component
es_ES: Bloquear el componente

en: Lock the item
es_ES: Bloquear el elemento

en: Locked items
es_ES: Elementos bloqueados

en: Log | Logs
es_ES[0]: Registro
es_ES[1]: Registros

en: Log Level
es_ES: Nivel del registro

en: Log in again
es_ES: Volver a iniciar sesión

en: Log out fallback URL
es_ES: URL de retorno al salir de la aplicación

en: Logical operator
es_ES: Operador lógico

en: Login
es_ES: Usuario

en: Login field
es_ES: Campo de usuario

en: Logout
es_ES: Desconexión

en: Logs in files (SQL, email, automatic action...)
es_ES: Registros en ficheros (SQL, correo, tareas automáticas...)

en: Longitude
es_ES: Longitud

en: Lowercase
es_ES: Minúscula

en: MAC address
es_ES: Dirección MAC

en: MAC address by default
es_ES: Dirección MAC predeterminada

en: MIME type
es_ES: Tipo MIME

en: MM-DD-YYYY
es_ES: MM-DD-AAAA

en: Machine
es_ES: Máquina

en: Mail domain
es_ES: Dominio de correo

en: Mail domain surrogates entity
es_ES: Dominio del correo que suple a la entidad

en: Mail queue
es_ES: Cola de correo

en: Mail server | Mail servers
es_ES[0]: Servidor de correo
es_ES[1]: Servidores de correo

en: Mail test
es_ES: Prueba de correo

en: Mails receiver
es_ES: Destinatario de correo

en: Main
es_ES: Principal

en: Main server %s
es_ES: Servidor principal %s

en: Maintenance
es_ES: Mantenimiento

en: Maintenance mode
es_ES: Modo de mantenimiento

en: Maintenance mode activated. Backdoor using: %s
es_ES: Modo mantenimiento activado. Acceso indirecto utilizando: %s

en: Maintenance text
es_ES: Texto de mantenimiento

en: Make a reservation
es_ES: Hacer una reserva

en: Make available
es_ES: Hacer disponible

en: Make sure that sessions support has been activated in your php.ini
es_ES: Compruebe que esté activado el soporte de sesiones en su php.ini

en: Make unavailable
es_ES: Hacer no disponible

en: Manage templates...
es_ES: Gestión de plantillas...

en: Managed
es_ES: Gestionado

en: Managed items
es_ES: Elementos gestionados

en: Management
es_ES: Gestión

en: Management type
es_ES: Tipo de gestión

en: Manager
es_ES: Gestor

en: Manager group
es_ES: Grupo gestor

en: Manager group except manager users
es_ES: Grupo gestor excepto usuarios gestores

en: Manager of group
es_ES: Gestor de grupo

en: Manager of group of project team
es_ES: Gestor del grupo del equipo de proyecto

en: Manager of manager group
es_ES: Gestor del grupo de gestión

en: Manager of the group in charge of the ticket
es_ES: Gestor del grupo a cargo de la incidencia

en: Mandatory field | Mandatory fields
es_ES[0]: Campo obligatorio
es_ES[1]: Campos obligatorios

en: Mandatory fields are not filled. Please correct: %s
es_ES: No se han completado los campos obligatorios. Corríjalo, por favor: %s

en: Manufacturer | Manufacturers
es_ES[0]: Fabricante
es_ES[1]: Fabricantes

en: Manufacturer choice
es_ES: Selecciona un fabricante

en: March
es_ES: Marzo

en: Master
es_ES: Principal

en: Material cost
es_ES: Coste del material

en: Matrix of calculus for priority
es_ES: Matriz de cálculo de la prioridad

en: Max delay between master and slave (minutes)
es_ES: Retardo máximo entre maestro y esclavo (minutos)

en: Max number of items
es_ES: Número máximo de elementos

en: Maximal count
es_ES: Número máximo

en: Maximal number of automatic actions (run by CLI)
es_ES: Número máximo de tareas automáticas (ejecutadas por CLI)

en: Maximal time
es_ES: Duración máxima

en: Maximum emails to send at once
es_ES: Número máximo de correos a enviar de una vez

en: Maximum number of files exceeded
es_ES: Número máximo de archivos excedido

en: Maximum number of results
es_ES: Número máximo de resultados

en: Maximum size of each file imported by the mails receiver
es_ES: Tamaño máximo de cada archivo importado por el destinatario de correo

en: Maximum time to solve
es_ES: Tiempo máximo de resolución

en: May
es_ES: Mayo

en: May be a regular expression
es_ES: Puede ser una expresión regular

en: Mbstring extension of your parser PHP is not installed
es_ES: La extensión mbstring del interprete PHP no está instalada

en: Mbstring extension test
es_ES: Prueba de la extensión mbstring

en: Member | Members
es_ES[0]: Miembro
es_ES[1]: Miembros

en: Memory | Memories
es_ES[0]: Memoria
es_ES[1]: Memorias

en: Memory by default
es_ES: Memoria predeterminada

en: Memory of virtual machines
es_ES: Memoria de las máquinas virtuales

en: Memory type | Memory types
es_ES[0]: Tipo de memoria
es_ES[1]: Tipos de memoria

en: Merge
es_ES: Fusionar

en: Merging
es_ES: Fusionar

en: Message
es_ES: Mensaje

en: Message ID
es_ES: ID del mensaje

en: Message-ID email header
es_ES: Cabecera de correo «Message-ID»

en: Microphone
es_ES: Micrófono

en: Migration cleaner
es_ES: Limpiador de migración

en: Milestone
es_ES: Hito

en: Minimal count
es_ES: Número mínimo

en: Minimal time
es_ES: Duración mínima

en: Minimum validation required
es_ES: Se requiere una validación mínima

en: Minute | Minutes
es_ES[0]: Minuto
es_ES[1]: Minutos

en: Mio
es_ES: MB

en: Missing a temporary folder
es_ES: Carpeta temporal no encontrada

en: Mobile phone
es_ES: Teléfono móvil

en: Model | Models
es_ES[0]: Modelo
es_ES[1]: Modelos

en: Modify the comment
es_ES: Modificar el comentario

en: Monday
es_ES: Lunes

en: Monitor | Monitors
es_ES[0]: Monitor
es_ES[1]: Monitores

en: Monitor model | Monitor models
es_ES[0]: Modelo de monitor
es_ES[1]: Modelos de monitor

en: Monitor type | Monitor types
es_ES[0]: Tipo de Monitor
es_ES[1]: Tipos de monitores

en: Monitoring of automatic actions
es_ES: Monitorización de las tareas automáticas

en: Month
es_ES: Mes

en: Monthly TCO
es_ES: CTP mensual

en: Most popular questions
es_ES: Preguntas más populares

en: Mount point
es_ES: Punto de montaje

en: Move
es_ES: Mover

en: Move to group
es_ES: Mover al grupo

en: Multimode fiber
es_ES: Fibra multimodo

en: My devices
es_ES: Mis dispositivos

en: My devices and all items
es_ES: Mis dispositivos y todos los elementos

en: My groups
es_ES: Mis grupos

en: My settings
es_ES: Mis opciones

en: My tasks
es_ES: Mis tareas

en: My unpublished articles
es_ES: Mis artículos no publicados

en: MySQL Improved extension test
es_ES: Prueba de la extensión MySQL Improved

en: MySQL replica: read only
es_ES: Réplica MySQL: de solo lectura

en: Mysql error starting from %s
es_ES: Error MySQL empezando desde %s

en: Mysql password
es_ES: Contraseña MySQL

en: Mysql replica | Mysql replicas
es_ES[0]: Réplica de MySQL
es_ES[1]: Réplicas de MySQL

en: Mysql server
es_ES: Servidor MySQL

en: Mysql server: %1$s, difference between master and slave: %2$s
es_ES: Servidor MySQL: %1$s, diferencia entre maestro y esclavo: %2$s

en: Mysql server: %s can't connect to the database
es_ES: Servidor MySQL: %s no puede conectarse a la base de datos

en: Mysql user
es_ES: Usuario MySQL

en: Name
es_ES: Nombre

en: Network | Networks
es_ES[0]: Red
es_ES[1]: Redes

en: Network address
es_ES: Dirección de red

en: Network alias | Network aliases
es_ES[0]: Alias de red
es_ES[1]: Alias de red

en: Network already defined in visible entities
es_ES: Red ya definida en entidades visibles

en: Network card | Network cards
es_ES[0]: Tarjeta de red
es_ES[1]: Tarjetas de red

en: Network device | Network devices
es_ES[0]: Dispositivo de red
es_ES[1]: Dispositivos de red

en: Network equipment model | Network equipment models
es_ES[0]: Modelo de equipo de red
es_ES[1]: Modelos de equipo de red

en: Network equipment type | Network equipment types
es_ES[0]: Tipo de equipamiento de red
es_ES[1]: Tipos de equipamiento de red

en: Network interface | Network interfaces
es_ES[0]: Interfaz de red
es_ES[1]: Interfaces de red

en: Network name | Network names
es_ES[0]: Nombre de red
es_ES[1]: Nombres de red

en: Network outlet | Network outlets
es_ES[0]: Toma de red
es_ES[1]: Tomas de red

en: Network outlets for %s
es_ES: Tomas de red para %s

en: Network port | Network ports
es_ES[0]: Puerto de red
es_ES[1]: Puertos de red

en: Network port information conflicting with %s
es_ES: La información del puerto de red está en conflicto con %s

en: Network port is not available...
es_ES: El puerto de red no está disponible...

en: Network port migration
es_ES: Migración de puerto de red

en: Network port type
es_ES: Tipo de puerto de red

en: Network port type to be added
es_ES: Tipo de puerto de red a añadir

en: Network ports waiting for manual migration
es_ES: Puertos de red en espera de una migración manual

en: Network report
es_ES: Informe de red

en: Network report by hardware: %s
es_ES: Informe de red por hardware: %s

en: Network report by location: %s
es_ES: Informe de red por ubicación: %s

en: Network report by outlet: %s
es_ES: Informe de red por toma de red: %s

en: Networking
es_ES: Red

en: Networking equipment model | Networking equipment models
es_ES[0]: Modelo de equipamiento de red
es_ES[1]: Modelos de equipamiento de red

en: Networking equipment type | Networking equipment types
es_ES[0]: Tipo de equipamiento de red
es_ES[1]: Tipos de equipamiento de red

en: Never
es_ES: Nunca

en: Never dereferenced (default)
es_ES: Nunca desreferenciar (predeterminado)

en: Never expire
es_ES: Nunca caduca

en: New change
es_ES: Nuevo cambio

en: New child heading
es_ES: Nuevo título hijo

en: New followup
es_ES: Nuevo seguimiento

en: New hierarchy
es_ES: Nueva jerarquía

en: New item
es_ES: Nuevo elemento

en: New note
es_ES: Nueva nota

en: New problem
es_ES: Nuevo problema

en: New project
es_ES: Nuevo proyecto

en: New project task
es_ES: Nueva tarea del proyecto

en: New reservation
es_ES: Nueva reserva

en: New task
es_ES: Nueva tarea

en: New ticket
es_ES: Nueva incidencia

en: New ticket for this item...
es_ES: Nueva incidencia para este elemento...

en: Next
es_ES: Siguiente

en: Next creation on %s
es_ES: Próxima creación en %s

en: Next escalation: %s
es_ES: Siguiente escalado: %s

en: Next run
es_ES: Próxima ejecución

en: Next task to run: %s
es_ES: Próxima tarea a ejecutar: %s

en: No Event
es_ES: Sin eventos

en: No IP address found
es_ES: Dirección IP no encontrada

en: No LDAP directory defined in GLPI
es_ES: No se ha definido ningún directorio LDAP en GLPI

en: No access
es_ES: Sin acceso

en: No action available
es_ES: Ninguna acción disponible

en: No action pending
es_ES: Ninguna tarea pendiente

en: No associated item
es_ES: Ningún elemento asociado

en: No autofill
es_ES: No autocompletar

en: No automatic transfer
es_ES: Sin transferencia automática

en: No cartridge
es_ES: Sin cartucho

en: No cartridge available
es_ES: Ningún cartucho disponible

en: No change found.
es_ES: No se han encontrado cambios.

en: No change of entity
es_ES: No hay cambio de entidad

en: No conflicting network
es_ES: No hay red en conflicto

en: No consumable
es_ES: Ningún consumible

en: No consumable found
es_ES: Consumible no encontrado

en: No data available on the web site
es_ES: No hay datos disponibles en este sitio web

en: No defined category
es_ES: Categoría no definida

en: No directory associated to entity: impossible search
es_ES: Ningún directorio asociado con la entidad: búsqueda imposible

en: No directory selected
es_ES: Ningún directorio seleccionado

en: No element to be tested
es_ES: Ningún elemento a probar

en: No file available
es_ES: Archivo no disponible

en: No file was uploaded
es_ES: No se ha cargado ningún archivo

en: No followup for this ticket.
es_ES: No hay seguimiento para esta incidencia.

en: No free cartridge
es_ES: No hay cartuchos libres

en: No generated survey
es_ES: Encuesta no generada

en: No group to be imported
es_ES: Ningún grupo a importar

en: No historical
es_ES: No hay histórico

en: No import
es_ES: No importar

en: No item found
es_ES: Elemento no encontrado

en: No item in progress.
es_ES: No hay elementos en curso.

en: No item reaching the end of warranty.
es_ES: No hay elementos alcanzando el fin de la garantía.

en: No item to display
es_ES: No hay campos a mostrar

en: No link defined
es_ES: Enlace no definido

en: No locked item
es_ES: No hay elementos bloqueados

en: No network card available
es_ES: Tarjeta de red no disponible

en: No network name found
es_ES: Nombre de red no encontrado

en: No network port found
es_ES: Puerto de red no encontrado

en: No options available for this port type.
es_ES: Opciones no disponibles para este tipo de puerto.

en: No personal criteria. Create personal parameters?
es_ES: No hay criterios personales. ¿Crear parámetros personales?

en: No plugin installed
es_ES: Ningún complemento instalado

en: No problem found.
es_ES: Problema no encontrado.

en: No problem in progress.
es_ES: No hay problemas en curso.

en: No reservation
es_ES: Sin reserva

en: No restriction
es_ES: Sin restricciones

en: No selected element or badly defined operation
es_ES: No se han seleccionado elementos o la operación está mal definida

en: No selected items
es_ES: Elementos no seleccionados

en: No statistics are available
es_ES: No hay estadísticas disponibles

en: No task found.
es_ES: Tarea no encontrada.

en: No task with Run mode = CLI, fix your tasks configuration
es_ES: No hay  tareas con modo ejecución = CLI, corrija la configuración de las tareas

en: No ticket found.
es_ES: Incidencia no encontrada.

en: No ticket in progress.
es_ES: No hay incidencias en curso.

en: No translation found
es_ES: Traducción no encontrada

en: No unaffected device !
es_ES: ¡Ningún dispositivo no afectado!

en: No user found
es_ES: Usuario no encontrado

en: No user to be imported
es_ES: Ningún usuario a importar

en: No user to be synchronized
es_ES: Ningún usuario a sincronizar

en: No virtual machine associated with the computer
es_ES: Ninguna máquina virtual asociada al equipo

en: Non-existent function
es_ES: Función inexistente

en: None
es_ES: Ninguno

en: Not CSRF compliant
es_ES: No compatible CSRF

en: Not associated
es_ES: No asociado

en: Not connected
es_ES: No conectado

en: Not connected.
es_ES: No conectado.

en: Not default search
es_ES: Búsqueda no predeterminada

en: Not solved tickets
es_ES: Incidencias sin resolver

en: Not subject to approval
es_ES: No está sujeto a validación

en: Not yet authenticated
es_ES: Aún no se ha autenticado

en: Note | Notes
es_ES[0]: Nota
es_ES[1]: Notas

en: Nothing to launch
es_ES: Nada que ejecutar

en: Notice
es_ES: Preaviso

en: Notification | Notifications
es_ES[0]: Notificación
es_ES[1]: Notificaciones

en: Notification method
es_ES: Método de notificación

en: Notification options
es_ES: Opciones de notificación

en: Notification template | Notification templates
es_ES[0]: Plantilla de notificación
es_ES[1]: Plantillas de notificación

en: Notifications for my changes
es_ES: Notificaciones de mis cambios

en: November
es_ES: Noviembre

en: Now
es_ES: Ahora

en: Number closed
es_ES: Número cerradas

en: Number format
es_ES: Formato de número

en: Number of affected computers
es_ES: Número de equipos afectados

en: Number of all linked tickets
es_ES: Número de todas las incidencias enlazadas

en: Number of answered satisfaction survey
es_ES: Número de respuestas sobre la encuesta de satisfacción

en: Number of assigned tickets
es_ES: Número de incidencias asignadas

en: Number of closed tickets
es_ES: Número de incidencias cerradas

en: Number of cores
es_ES: Número de núcleos

en: Number of costs
es_ES: Número de costes

en: Number of days this action logs are stored
es_ES: Número de días que se conservarán los registros de esta tarea

en: Number of days to keep archived logs
es_ES: Número de días que se conservarán los registros almacenados

en: Number of duplicated tickets
es_ES: Número de incidencias duplicadas

en: Number of emails to retrieve
es_ES: Número de mensajes a recuperar

en: Number of items displayed
es_ES: Número de elementos mostrados

en: Number of late tickets
es_ES: Número de incidencias fuera de plazo

en: Number of messages: available=%1$d, retrieved=%2$d, refused=%3$d, errors=%4$d, blacklisted=%5$d
es_ES: Número de mensajes: disponibles=%1$d, recibidos=%2$d, rechazados=%3$d, errores=%4$d, lista negra=%5$d

en: Number of new cartridges
es_ES: Número de cartuchos nuevos

en: Number of new consumables
es_ES: Número de nuevos consumibles

en: Number of opened satisfaction survey
es_ES: Número de encuestas de satisfacción abiertas

en: Number of opened tickets
es_ES: Número de incidencias abiertas

en: Number of solved tickets
es_ES: Número de incidencias resueltas

en: Number of threads
es_ES: Número de hilos

en: Number of tickets
es_ES: Número de incidencias

en: Number of tickets as requester
es_ES: Número de incidencias como solicitante

en: Number of tries of sent
es_ES: Número de intentos de envío

en: Number of unresolved items
es_ES: Número de elementos sin resolver

en: Number of used cartridges
es_ES: Número de cartuchos utilizados

en: Number of used consumables
es_ES: Número de consumibles utilizados

en: Number of worn cartridges
es_ES: Número de cartuchos gastados

en: Number of written tickets
es_ES: Número de incidencias escritas

en: Number opened
es_ES: Número abiertas

en: Number solved
es_ES: Número resueltas

en: Number solved late
es_ES: Número resueltas con retraso

en: OK
es_ES: Correcto

en: OK - database was initialized
es_ES: Correcto - La base de datos ha sido inicializada

en: OK state color
es_ES: Color del estado correcto

en: October
es_ES: Octubre

en: Ok - the MySQLi class exist - Perfect!
es_ES: Correcto - la clase MySQLi existe - ¡Perfecto!

en: Ok - the sessions works (no problem with trans_id) - Perfect!
es_ES: Correcto - Las sesiones funcionan (no hay problemas con trans_id) - ¡Perfecto!

en: On search engine, use "Expiration contains NULL" to search licenses with no expiration date
es_ES: En el motor de búsqueda, utilice "Vencimiento contiene NULL" para buscar licencias sin fecha de vencimiento

en: Open in a new window
es_ES: Abrir en una ventana nueva

en: Opened on %s
es_ES: Abierta el %s

en: Opening date
es_ES: Fecha de apertura

en: Operating system | Operating systems
es_ES[0]: Sistema operativo
es_ES[1]: Sistemas operativos

en: Operation performed partially successful
es_ES: Operación realizada parcialmente correcta

en: Operation successful
es_ES: Operación realizada correctamente

en: Opposite link
es_ES: Enlace opuesto

en: Optimizing tables
es_ES: Optimizar tablas

en: Optional when approved
es_ES: Opcional cuando es validada

en: Or complete search
es_ES: O búsqueda completa

en: Order by item type
es_ES: Ordenar por tipo de elemento

en: Order date
es_ES: Fecha del pedido

en: Order number
es_ES: Número de pedido

en: Origin port
es_ES: Puerto de origen

en: Original network port information
es_ES: Información del puerto de red original

en: Other
es_ES: Otro

en: Other authentication sent in the HTTP request
es_ES: Otra autenticación enviada en la petición HTTP

en: Other component | Other components
es_ES[0]: Otro componente
es_ES[1]: Otros componentes

en: Other financial and administrative information (licenses, cartridges, consumables)
es_ES: Otra información financiera y administrativa (licencias, cartuchos, consumibles)

en: Other item exist
es_ES: Existe otro elemento

en: Other kind of items
es_ES: Otro tipo de elementos

en: Other...
es_ES: Otro...

en: Others
es_ES: Otros

en: Others authentication methods
es_ES: Otros métodos de autenticación

en: PDF export font
es_ES: Tipografía para la exportación PDF

en: PHP >= 5.3.7 recommended, with crypt extension
es_ES: PHP >= 5.3.7 recomendado, con la extensión crypt

en: PHP version is at least 5.3.0 - Perfect!
es_ES: Versión de PHP es por lo menos 5.3.0 - ¡Perfecto!

en: Page size
es_ES: Tamaño de página

en: Page size for dropdown (paging using scroll)
es_ES: Tamaño de la página para los desplegables (paginado utilizando desplazamiento)

en: Parallel
es_ES: Paralelo

en: Parent business
es_ES: Negocio padre

en: Partial load of the bookmark.
es_ES: Carga parcial del marcador.

en: Partition
es_ES: Partición

en: Password
es_ES: Contraseña

en: Password (for non-anonymous binds)
es_ES: Contraseña (para las conexiones no anónimas)

en: Password confirmation
es_ES: Confirmación de contraseña

en: Password field is empty
es_ES: Campo de contraseña vacío

en: Password minimum length
es_ES: Longitud mínima de contraseña

en: Password must contains
es_ES: La contraseña debe contener

en: Password must include at least a digit!
es_ES: ¡La contraseña debe incluir, al menos, un dígito!

en: Password must include at least a lowercase letter!
es_ES: ¡La contraseña debe contener, al menos, una letra minúscula!

en: Password must include at least a symbol!
es_ES: ¡La contraseña debe contener, al menos, un símbolo!

en: Password must include at least a uppercase letter!
es_ES: ¡La contraseña debe contener, al menos, una letra mayúscula!

en: Password need digit
es_ES: La constraseña necesita un dígito

en: Password need lowercase character
es_ES: La contraseña necesita una letra minúscula

en: Password need symbol
es_ES: La contraseña necesita un símbolo

en: Password need uppercase character
es_ES: La contraseña necesita una letra mayúscula

en: Password security policy
es_ES: Política de seguridad de las contraseñas

en: Password security policy validation
es_ES: Validación de la política de seguridad de las contraseñas

en: Password too short!
es_ES: ¡Contraseña demasiado corta!

en: Past reservations
es_ES: Reservas pasadas

en: Pending
es_ES: En espera

en: Percent done
es_ES: Porcentaje realizado

en: Period
es_ES: Periodo

en: Period end
es_ES: Fin de periodo

en: Period end + Notice
es_ES: Fin del período + Preaviso

en: Periodicity
es_ES: Periodicidad

en: Periodicity notice
es_ES: Aviso de periodicidad

en: Peripheral model | Peripheral models
es_ES[0]: Modelo de periférico
es_ES[1]: Modelo de periféricos

en: Peripheral type | Peripheral types
es_ES[0]: Tipo de periférico
es_ES[1]: Tipos de periférico

en: Personal RSS feed | Personal RSS feed
es_ES[0]: Canal RSS personal
es_ES[1]: Canal RSS personal

en: Personal View
es_ES: Vista personal

en: Personal reminder | Personal reminders
es_ES[0]: Recordatorio personal
es_ES[1]: Recordatorios personales

en: Personalization
es_ES: Personalización

en: Phone | Phones
es_ES[0]: Teléfono
es_ES[1]: Teléfonos

en: Phone 2
es_ES: Teléfono 2

en: Phone model | Phone models
es_ES[0]: Modelo de teléfono
es_ES[1]: Modelos de teléfono

en: Phone power supply type | Phones power supply types
es_ES[0]: Tipo de fuente de alimentación de teléfono
es_ES[1]: Tipos de fuente de alimentación de teléfono

en: Phone type | Phone types
es_ES[0]: Tipo de teléfono
es_ES[1]: Tipos de teléfono

en: Picture
es_ES: Imagen

en: Pivot
es_ES: Peana

en: Plan this task
es_ES: Planificar esta tarea

en: Planification
es_ES: Planificación

en: Planned
es_ES: Planificado

en: Planned duration
es_ES: Duración planificada

en: Planned end date
es_ES: Fecha de finalización planificada

en: Planned start date
es_ES: Fecha de comienzo planificada

en: Planning
es_ES: Planificación

[ctx: Planning]
en: Reminder
es_ES: Recordatorio

en: Planning end date
es_ES: Planificación, fecha de fin

en: Planning recall
es_ES: Planificar retirada

en: Planning reminder | Planning reminders
es_ES[0]: Recordatorio de planificación
es_ES[1]: Recordatorios de planificación

en: Planning start date
es_ES: Planificación, fecha de inicio

en: Plans
es_ES: Planes

en: Please choose LDAP directory to import users from
es_ES: Elija el directorio LDAP desde el que se importarán los usuarios

en: Please confirm your email address and enter your new password.
es_ES: Confirme su dirección de correo e introduzca su nueva contraseña, por favor.

en: Please enter your email address. An email will be sent to you and you will be able to choose a new password.
es_ES: Introduzca su dirección de correo, por favor. Se le enviará un correo y podrá elegir una contraseña nueva.

en: Please select a database:
es_ES: Seleccione una base de datos, por favor:

en: Please select the database to update:
es_ES: Seleccione la base de datos a actualizar, por favor:

en: Plugin | Plugins
es_ES[0]: Complemento
es_ES[1]: Complementos

en: Plugins
es_ES: Complementos

en: Plugins list
es_ES: Lista de complementos

en: Port | Ports
es_ES[0]: Puerto
es_ES[1]: Puertos

en: Port (default=389)
es_ES: Puerto (predeterminado=389)

en: Port (optional)
es_ES: Puerto (opcional)

en: Port number | Ports number
es_ES[0]: Número de puerto
es_ES[1]: Número de puertos

en: Position
es_ES: Posición

en: Position of the device on its bus
es_ES: Posición del dispositivo en su bus

en: Possible values
es_ES: Valor(es) posible(s)

en: Postal code
es_ES: Código postal

en: Potential upload attack or file too large. Moving temporary file failed.
es_ES: Ataque potencial en el envío o el archivo es demasiado grande. Fallo al mover el archivo temporal.

en: Power
es_ES: Potencia

en: Power supply | Power supplies
es_ES[0]: Fuente de alimientación
es_ES[1]: Fuentes de alimentación

en: Pre-select me as a technician when creating a ticket
es_ES: Pre-asignarme como técnico cuando se cree una incidencia

en: Preconfiguration
es_ES: Configuración previa

en: Predefined field | Predefined fields
es_ES[0]: Campo predefinido
es_ES[1]: Campos predefinidos

en: Prefix for notifications
es_ES: Prefijo para notificaciones

en: Preliminary creation
es_ES: Creación preliminar

en: Preserve
es_ES: Conservar

en: Preview
es_ES: Vista previa

en: Previous
es_ES: Anterior

en: Printed pages
es_ES: Páginas impresas

en: Printer | Printers
es_ES[0]: Impresora
es_ES[1]: Impresoras

en: Printer counter
es_ES: Contador de la impresora

en: Printer model | Printer models
es_ES[0]: Modelo de impresora
es_ES[1]: Modelos de impresora

en: Printer type | Printer types
es_ES[0]: Tipo de impresora
es_ES[1]: Tipos de impresoras

en: Printers dictionnary
es_ES: Diccionario de impresoras

en: Priority
es_ES: Prioridad

en: Priority colors
es_ES: Colores de prioridad

en: Private
es_ES: Privado

en: Private followup
es_ES: Seguimiento privado

en: Private followups by default
es_ES: Seguimientos privados por defecto

en: Private task
es_ES: Tarea privada

en: Private tasks by default
es_ES: Tareas privadas por defecto

en: Problem | Problems
es_ES[0]: Problema
es_ES[1]: Problemas

en: Problem followup
es_ES: Seguimiento del problema

en: Problem solved
es_ES: Problema resuelto

en: Problem task | Problem tasks
es_ES[0]: Tarea de problema
es_ES[1]: Tareas de problema

en: Problems on linked items
es_ES: Problemas en elementos enlazados

en: Problems on pending status
es_ES: Problemas en estados pendientes

en: Problems to be processed
es_ES: Problemas a ser procesados

en: Processing
es_ES: En curso

en: Processor | Processors
es_ES[0]: Procesador
es_ES[1]: Procesadores

en: Processor frequency
es_ES: Frecuencia del procesador

en: Product ID of the operating system
es_ES: ID de producto del sistema operativo

en: Profile | Profiles
es_ES[0]: Perfil
es_ES[1]: Perfiles

en: Profile's interface
es_ES: Interfaz del perfíl

en: Progress
es_ES: En curso

en: Prohibit reservations
es_ES: Prohibir reservas

en: Project | Projects
es_ES[0]: Proyecto
es_ES[1]: Proyectos

en: Project state | Project states
es_ES[0]: Estado del proyecto
es_ES[1]: Estados del proyecto

en: Project task | Project tasks
es_ES[0]: Tarea del proyecto
es_ES[1]: Tareas del proyecto

en: Project tasks type | Project tasks types
es_ES[0]: Tipo de tareas de proyecto
es_ES[1]: Tipos de tareas de proyecto

en: Project team | Project teams
es_ES[0]: Equipo de proyecto
es_ES[1]: Equipos de proyecto

en: Project team group
es_ES: Grupo del equipo de proyecto

en: Project team user
es_ES: Usuario del equipo de proyecto

en: Project type | Project types
es_ES[0]: Tipo de proyecto
es_ES[1]: Tipos de proyecto

en: Provide a delimiter in order to automate the new hierarchy generation.
es_ES: Proporcione un separador para automatizar la generación de la nueva jerarquía.

en: Proxy configuration for upgrade check
es_ES: Configuración del proxy para comprobación de actualización

en: Public
es_ES: Público

en: Public RSS feed | Public RSS feeds
es_ES[0]: Canal RSS público
es_ES[1]: Canales RSS públicos

en: Public bookmark | Public bookmarks
es_ES[0]: Marcador público
es_ES[1]: Marcadores públicos

en: Public followup
es_ES: Seguimiento público

en: Public reminder | Public reminders
es_ES[0]: Recordatorio público
es_ES[1]: Recordatorios públicos

en: Publish in the FAQ
es_ES: Publicar en las preguntas frecuentes

en: Publisher
es_ES: Editor

en: Purchase date incompatible with the associated budget. %1$s not in budget period: %2$s / %3$s
es_ES: Fecha de compra incompatible con el presupuesto asociado. %1$s no está en el periodo del presupuesto: %2$s / %3$s

en: Purchase version
es_ES: Versión comprada

en: Purge
es_ES: Purgar

en: Put in dustbin
es_ES: Tirar a la papelera

en: Put on hold on %s
es_ES: Poner en espera %s

en: Put this item in the FAQ
es_ES: Colocar este artículo en las preguntas frecuentes

en: Qualification
es_ES: Calificación

[ctx: Quantity]
en: Number
es_ES: Número

en: RSS feed | RSS feeds
es_ES[0]: Canal RSS
es_ES[1]: Canales RSS

en: RSS feeds found
es_ES: Canales RSS encontrados

en: Rate to trigger survey
es_ES: Tasa para activar encuesta

en: Read
es_ES: Lectura

en: Read auth
es_ES: Lectura de autenticación

en: Read helpdesk parameters
es_ES: Leer los parámetros del sistema de ayuda

en: Read notes
es_ES: Leer notas

en: Read parameters
es_ES: Leer parámetros

en: Read the FAQ
es_ES: Leer las preguntas frecuentes

en: Read the item's notes
es_ES: Leer las notas del elemento

en: Read user authentication and synchronization method
es_ES: Leer la autenticación de usuario y el método de sincronización

en: Real duration
es_ES: Duración real

en: Real duration of treatment of the ticket
es_ES: Duraciónal real del tratamiento de la incidencia

en: Real end date
es_ES: Fecha de finalización real

en: Real start date
es_ES: Fecha de comienzo real

en: Reason
es_ES: Motivo

en: Reason of rejection
es_ES: Razón del rechazo

en: Recalculate
es_ES: Recalcular

en: Recalculate the category
es_ES: Volver a calcular la categoría

en: Recall on %s
es_ES: Retirar en %s

en: Received email header
es_ES: Cabecera de correo «Received»

en: Receiver | Receivers
es_ES[0]: Destinatario
es_ES[1]: Destinatarios

en: Receiver errors
es_ES: Errores de destinatario

en: Receivers in error: %s
es_ES: Destinatarios con error: %s

en: Recent entries
es_ES: Artículos recientes

en: Recipient | Recipients
es_ES[0]: Destinatario
es_ES[1]: Destinatarios

en: Recipient email
es_ES: Correo del destinatario

en: Recipient name
es_ES: Nombre del destinatario

en: Record into the database denied
es_ES: Registro en la base de datos denegado

en: Recurrent
es_ES: Recurrente

en: Recurrent tickets
es_ES: Incidencias recurrentes

en: Recursive
es_ES: Recursivo

en: Reference
es_ES: Referencia

en: Refresh rate
es_ES: Tasa de recarga

en: Refuse the solution
es_ES: Rechazar la solución

en: Refused
es_ES: Rechazado

en: Refused email | Refused emails
es_ES[0]: Correo rechazado
es_ES[1]: Correos rechazados

en: Refused mail archive folder (optional)
es_ES: Carpeta de almacén de correo rechazado (opcional)

en: Regenerate
es_ES: Regenerar

en: Registered ID (issued by PCI-SIG) | Registered IDs (issued by PCI-SIG)
es_ES[0]: ID registrado (emitido por PCI-SIG)
es_ES[1]: IDs registrados (emitidos por PCI-SIG)

en: Rehearsal
es_ES: Repetir

en: Reinit the network topology
es_ES: Reiniciar la topología de red

en: Reject email
es_ES: Rechazar correo

en: Remaining
es_ES: Restante

en: Reminder | Reminders
es_ES[0]: Recordatorio
es_ES[1]: Recordatorios

en: Reminders frequency for alarms on cartridges
es_ES: Frecuencia de recordatorios para avisos de cartuchos

en: Reminders frequency for alarms on consumables
es_ES: Frecuencia de recordatorios para avisos de consumibles

en: Remote access key
es_ES: Clave de acceso remoto

en: Remove all at once
es_ES: Eliminar todos a la vez

en: Remove the domain of logins like login@domain
es_ES: Eliminar el dominio de los inicios de sesión similares a usuario@dominio

en: Renewal
es_ES: Renovación

en: Renting
es_ES: Alquiler

en: Reopen
es_ES: Reabrir

en: Reopen the ticket
es_ES: Reabrir la incidencia

en: Repeater
es_ES: Repetidor

en: Replace the current database with the backup file %s?
es_ES: ¿Reemplazar la base de datos actual con la copia de seguridad %s?

en: Replay dictionary rules for manufacturers (----- = All)
es_ES: Ejecutar nuevamente las reglas del diccionario para los fabricantes (----- = Todas)

en: Replay rules on existing database ended on %s
es_ES: Volver a ejecutar las reglas en base de datos existente finalizando en %s

en: Replay rules on existing database started on %s
es_ES: Volver a ejecutar las reglas en base de datos existente iniciado en %s

en: Replay rules on existing database: %1$s/%2$s
es_ES: Volver a ejecutar las reglas en la base de datos existente: %1$s/%2$s

en: Replay the dictionary rules
es_ES: Volver a ejecutar las reglas de diccionario

en: Replay the rules dictionary
es_ES: Repetir las reglas del diccionario

en: Replicate | Replicates
es_ES[0]: Réplica
es_ES[1]: Réplicas

en: Replicate %s
es_ES: Replicar %s

en: Reply-to email
es_ES: Correo de respuesta

en: Reply-to name
es_ES: Nombre de respuesta

en: Report | Reports
es_ES[0]: Informe
es_ES[1]: Informes

en: Request
es_ES: Solicitud

en: Request comments
es_ES: Comentarios de la solicitud

en: Request date
es_ES: Fecha de la solicitud

en: Request source | Request sources
es_ES[0]: Origen de la solicitud
es_ES[1]: Orígenes de la solicitud

en: Request sources by default
es_ES: Orígenes de solicitudes por defecto

en: Requested item not found
es_ES: Elemento solicitado no encontrado

en: Requester | Requesters
es_ES[0]: Solicitante
es_ES[1]: Solicitantes

en: Requester ID
es_ES: ID del solicitante

en: Requester group | Requester groups
es_ES[0]: Grupo solicitante
es_ES[1]: Grupos solicitantes

en: Requester group except manager users
es_ES: Grupo solicitante excepto usuarios gestores

en: Requester group manager
es_ES: Gestor del grupo solicitante

en: Requester in group
es_ES: Solicitante en el grupo

en: Requester location
es_ES: Ubicación del solicitante

en: Requester user
es_ES: Usuario solicitante

en: Reservable item | Reservable items
es_ES[0]: Activo reservable
es_ES[1]: Activos reservables

en: Reservation | Reservations
es_ES[0]: Reserva
es_ES[1]: Reservas

en: Reservation expired
es_ES: Reserva vencida

en: Reserve
es_ES: Reservar

en: Reserve an item
es_ES: Reservar un activo

en: Reset display options
es_ES: Reiniciar las opciones de visualización

en: Reset last run
es_ES: Reiniciar la última ejecución

en: Reset password successful.
es_ES: Contraseña reiniciada correctamente.

en: Resolution
es_ES: Resolución

en: Resolution date
es_ES: Fecha de resolución

en: Resolution time
es_ES: Tiempo de resolución

en: Response address (if needed)
es_ES: Dirección de respuesta (si es necesario)

en: Response date
es_ES: Fecha de respuesta

en: Response date to the satisfaction survey
es_ES: Fecha de respuesta a la encuesta de satisfacción

en: Response name (if needed)
es_ES: Nombre de respuesta (si es necesario)

en: Restore
es_ES: Restablecer

en: Restore the item
es_ES: Restablecer el elemento

en: Restrict %s field for x509 authentication (separator $)
es_ES: Restringir el campo %s para autenticación x509 (separador $)

en: Restrict device management
es_ES: Restringir la gestión de dispositivos

en: Restrict monitor management
es_ES: Restringir la gestión de monitores

en: Restrict phone management
es_ES: Restringir la gestión de teléfonos

en: Restrict printer management
es_ES: Restringir la gestión de impresoras

en: Result details
es_ES: Detalles del resultado

en: Result of the regular expression
es_ES: Resultado de la expresión regular

en: Results
es_ES: Resultados

en: Results to display by page
es_ES: Número de resultados por página

en: Results to display on home page
es_ES: Resultados a mostrar en la página principal

en: Retrieve email (Mails receivers)
es_ES: Recuperar correo electrónico (destinatarios de correos)

en: Review
es_ES: Revisar

en: Rights and entities assignment
es_ES: Asignación de permisos y entidades

en: Rights assignment
es_ES: Asignación de permisos

en: Room number
es_ES: Número de estancia

en: Root directory (optional)
es_ES: Directorio raíz (opcional)

en: Root entity
es_ES: Entidad raíz

en: Root location
es_ES: Ubicación raíz

en: RootDN (for non anonymous binds)
es_ES: RootDN (para las conexiones no anónimas)

en: Rule | Rules
es_ES[0]: Regla
es_ES[1]: Reglas

en: Rule results
es_ES: Resultados de la regla

en: Rule type
es_ES: Tipo de regla

en: Rules applicable in the sub-entities
es_ES: Reglas aplicables en las sub-entidades

en: Rules applied: %s
es_ES: Reglas aplicadas: %s

en: Rules are conditionals. Each one can be used on multiple actions.
es_ES: Las reglas son condicionales. Cada una se puede emplear en múltiples acciones.

en: Rules for assigning a category to a software
es_ES: Reglas para asignar una categoría a un software

en: Rules for assigning a category to software
es_ES: Reglas para asignar una categoría a un software

en: Rules for assigning a computer to an entity
es_ES: Reglas de asignación de un equipo a una entidad

en: Rules for assigning a ticket created through a mails receiver
es_ES: Reglas para la asignación de una incidencia creada a través de los destinatarios de correo

en: Rules for assigning an item to an entity
es_ES: Reglas para asignar un elemento a una entidad

en: Rules for import and link computers
es_ES: Reglas para importar y enlazar equipos

en: Rules list
es_ES: Lista de reglas

en: Rules management
es_ES: Gestión de reglas

en: Rules refused
es_ES: Reglas rechazadas

en: Rules used for
es_ES: Reglas utilizadas para

en: Rules using the object have been disabled.
es_ES: Las reglas que utilizan el objeto se han desactivado.

en: Run count
es_ES: Número de ejecuciones

en: Run frequency
es_ES: Frecuencia de ejecución

en: Run mode
es_ES: Modo de ejecución

en: Run period
es_ES: Periodo de ejecución

en: Running
es_ES: En ejecución

en: SECURE
es_ES: SEGURO

en: SELinux boolean configuration for %s
es_ES: Configuración booleana de SELinux para %s

en: SELinux mode is %s
es_ES: El modo SELinux es %s

en: SLA
es_ES: ANS

en: SMTP host
es_ES: Servidor SMTP

en: SMTP login (optional)
es_ES: Usuario SMTP (opcional)

en: SMTP password (optional)
es_ES: Contraseña SMTP (opcional)

en: SQL Dump
es_ES: Volcado SQL

en: Satisfaction
es_ES: Satisfacción

en: Satisfaction survey
es_ES: Encuesta de satisfacción

en: Satisfaction survey answer
es_ES: Respuesta de la encuesta de satisfacción

en: Satisfaction survey configuration
es_ES: Configuración de la encuesta de satisfacción

en: Satisfaction survey expired
es_ES: La encuesta de satisfacción ha caducado

en: Satisfaction survey trigger rate
es_ES: Tasa de activación de la encuesta de satisfacción

en: Satisfaction with the resolution of the ticket
es_ES: Satisfación con la resolución de la incidencia

en: Saturday
es_ES: Sábado

en: Save
es_ES: Guardar

en: Save and add to the knowledge base
es_ES: Guardar y añadir a la base de conocimiento

en: Save as bookmark
es_ES: Guardar como marcador

en: Save solution to the knowledge base
es_ES: Guardar la solución en la base de conocimiento

en: Scheduled
es_ES: Programada

en: Search
es_ES: Buscar

en: Search (%s for all)
es_ES: Buscar (%s para todo)

en: Search a solution
es_ES: Buscar una solución

en: Search criteria for users
es_ES: Criterio de búsqueda para usuarios

en: Search engine
es_ES: Motor de búsqueda

en: Search filter (if needed)
es_ES: Filtro de búsqueda (si es necesario)

en: Search filter for entities
es_ES: Filtro de búsqueda para las entidades

en: Search filter for users
es_ES: Filtro de búsqueda para usuarios

en: Search result default display
es_ES: Vista predeterminada del resultado de la búsqueda

en: Search result display
es_ES: Vista de resultados de búsqueda

en: Search result user display
es_ES: Vista de usuario del resultado de la búsqueda

en: Search the ID of your hardware
es_ES: Buscar el ID de su hardware

en: Search type
es_ES: Tipo de búsqueda

en: Second Item
es_ES: Segundo artículo

en: Secondary
es_ES: Secundario

en: Security
es_ES: Seguridad

en: See (actor)
es_ES: Ver (actor)

en: See (author)
es_ES: Ver (autor)

en: See all
es_ES: Ver todo

en: See all plannings
es_ES: Ver toda la planificación

en: See all reservable items
es_ES: Ver todos los elementos reservables

en: See all tickets
es_ES: Ver todas las incidencias

en: See assigned
es_ES: Ver las asignadas

en: See assigned tickets
es_ES: Ver las incidencias asignadas

en: See group ticket
es_ES: Ver las incidencias del grupo

en: See hardware of my groups
es_ES: Ver el hardware de mis grupos

en: See my ticket
es_ES: Ver mis incidencias

en: See personnal planning
es_ES: Ver la planificación personal

en: See planning
es_ES: Ver planificación

en: See private ones
es_ES: Ver los privados

en: See public ones
es_ES: Ver los públicos

en: See schedule of people in my groups
es_ES: Ver la planificación de las personas en mis grupos

en: See the catalog of plugins
es_ES: Ver el catálogo de complementos

en: See tickets created by my groups
es_ES: Ver las incidencias creadas por mis grupos

en: Select 'Upgrade' to update your version of GLPI from an earlier version
es_ES: Seleccione 'Actualizar' para actualizar su versión de GLPI desde una versión anterior

en: Select a peer for %s:
es_ES: Seleccionar un par para %s:

en: Select default items to show
es_ES: Seleccionar los elementos que se mostrarán de forma predeterminada

en: Select statistics to be displayed
es_ES: Seleccionar las estadísticas a mostrar

en: Select the common field that you want to update
es_ES: Seleccione el campo común que desee actualizar

en: Select the desired entity
es_ES: Seleccionar la entidad deseada

en: Select the field that you want to update
es_ES: Seleccione el campo que desee actualizar

en: Select the report you want to generate
es_ES: Seleccione el informe que desea generar

en: Select the type of the item on which applying this action
es_ES: Seleccionar el tipo de elemento sobre el que se aplicará esta acción

en: Select the type of the item that must be unlock
es_ES: Seleccionar el tipo de elemento que debería estar desbloqueado

en: Select/unselect all
es_ES: Seleccionar / deseleccionar todos

en: Selection too large, massive action disabled.
es_ES: Selección demasiado grande, acción masiva desactivada.

en: Send
es_ES: Enviar

en: Send a notification
es_ES: Enviar una notificación

en: Send a test email to the administrator
es_ES: Enviar un correo de prueba al administrador

en: Send alarms on cartridges
es_ES: Enviar avisos de cartuchos

en: Send alarms on consumables
es_ES: Enviar avisos de consumibles

en: Send alarms on contracts
es_ES: Enviar avisos de contratos

en: Send alarms on expired licenses
es_ES: Enviar avisos sobre licencias vencidas

en: Send alarms on financial and administrative information
es_ES: Enviar avisos sobre información financiera y administrativa

en: Send alarms on receiver errors
es_ES: Enviar avisos sobre errores de destinatario

en: Send an approval request
es_ES: Enviar una solicitud de validación

en: Send contract alarms before
es_ES: Enviar avisos de contrato antes de

en: Send date
es_ES: Fecha de envío

en: Send financial and administrative information alarms before
es_ES: Enviar avisos de información financiera y administrativa antes de

en: Send license alarms before
es_ES: Enviar avisos de licencias antes de

en: Send licenses alert failed
es_ES: Fallo al enviar el aviso de licencias

en: Send mails in queue
es_ES: Correos enviados en cola

en: Send planning recalls
es_ES: Enviar planificación de retiradas

en: Send reservation alert failed
es_ES: Fallo al enviar el aviso de reserva

en: Sender email
es_ES: Correo del remitente

en: Sender name
es_ES: Nombre del remitente

en: September
es_ES: Septiembre

en: Serial
es_ES: Serie

en: Serial number
es_ES: Número de serie

en: Serial of the operating system
es_ES: Número de serie del sistema operativo

en: Server
es_ES: Servidor

en: Service
es_ES: Servicio

en: Service is down for maintenance. It will be back shortly.
es_ES: Fuera de servicio por mantenimiento. Se repondrá en breve.

en: Service pack | Service packs
es_ES[0]: Revisión
es_ES[1]: Revisiones

en: Service provided
es_ES: Prestación de servicio

en: Sessions support is available - Perfect!
es_ES: El soporte de sesiones está disponible - ¡Perfecto!

en: Sessions test
es_ES: Prueba de sesiones

en: Set notifications for all actors
es_ES: Establecer notificaciones para todos los actores

en: Set personal
es_ES: Hacer privado

en: Set public
es_ES: Hacer público

en: Set status: %s
es_ES: Configurar estado: %s

en: Set the network using notation address/mask
es_ES: Configurar la red usando la notación dirección/máscara

en: Settings
es_ES: Preferencias

en: Setup
es_ES: Configuración

en: Several network names available! Go to the tab 'Network Name' to manage them.
es_ES: ¡Varios nombres de red disponibles! Ir a la pestaña 'Nombre de red' para gestionarlos.

en: Show GLPI ID
es_ES: Mostrar ID GLPI

en: Show all
es_ES: Ver todos

en: Show graphics
es_ES: Mostrar gráficos

en: Show list of available tags
es_ES: Mostrar lista de etiquetas disponibles

en: Show new tickets on the home page
es_ES: Mostrar las incidencias nuevas en la página principal

en: Show on global GANTT
es_ES: Mostrar en el GANTT global

en: Show personnal information in new ticket form (simplified interface)
es_ES: Mostrar información personal en el formulario de nueva incidencia (interfaz simplificada)

en: Show the dustbin
es_ES: Mostrar la papelera

en: Simple mode
es_ES: Modo sencillo

en: Simplified interface
es_ES: Interfaz simplificada

en: Simplified interface help link
es_ES: Enlace a la ayuda de la interfaz simlificada

en: Single mode fiber
es_ES: Fibra monomodo

en: Single value
es_ES: Valor único

en: Size
es_ES: Tamaño

en: Size by default
es_ES: Tamaño predeterminado

en: Slave database out of sync!
es_ES: ¡Base de datos esclava desincronizada!

en: Software category | Software categories
es_ES[0]: Categoría de software
es_ES[1]: Categorías de software

en: Software category deleted by the dictionary rules
es_ES: Categoría de software suprimida por las reglas del diccionario

en: Software deleted after merging
es_ES: Se suprime el software después de combinarse

en: Software deleted by GLPI dictionary rules
es_ES: Software suprimido por las reglas del diccionario de GLPI

en: Software dictionary
es_ES: Diccionario de software

en: Software of computers
es_ES: Software de los equipos

en: Software support
es_ES: Mantenimiento de software

en: Solution | Solutions
es_ES[0]: Solución
es_ES[1]: Soluciones

en: Solution approved
es_ES: Solución aprobada

en: Solution rejected
es_ES: Solución rechazada

en: Solution rejection comment
es_ES: Comentario de rechazo de la solución

en: Solution rejection date
es_ES: Fecha de rechazo de la solución

en: Solution template | Solution templates
es_ES[0]: Plantilla de solución
es_ES[1]: Plantillas de solución

en: Solution type | Solution types
es_ES[0]: Tipo de solución
es_ES[1]: Tipos de Solución

en: Solve tickets
es_ES: Resolver incidencias

en: Solved on %s
es_ES: Resuelta el %s

en: Sons of %s
es_ES: Hijos de %s

en: Soundcard | Soundcards
es_ES[0]: Tarjeta de sonido
es_ES[1]: Tajetas de sonido

en: Source
es_ES: Fuente

en: Source of followup
es_ES: Origen del seguimiento

en: Speaker
es_ES: Altavoz

en: Speakers
es_ES: Altavoces

en: Specificities
es_ES: Especificaciones

en: Specify a date
es_ES: Especificar una fecha

en: Specify an end date
es_ES: Especificar una fecha de finalización

en: Speed
es_ES: Velocidad

en: Standard interface
es_ES: Interfaz estándar

en: Standard interface help link
es_ES: Enlace de ayuda sobre la interfaz estándar

en: Start
es_ES: Comienzo

en: Start at %s
es_ES: Empezar en %s

en: Start at %s:
es_ES: Comienza a las %s:

en: Start date
es_ES: Fecha inicial

en: Start date of warranty
es_ES: Fecha de inicio de la garantía

en: Start of the selected timeframe is not a working hour.
es_ES: El comienzo de periodo de tiempo seleccionado no está dentro de las horas de trabajo.

en: Startup date
es_ES: Fecha de comienzo

en: State of the virtual machine | States of the virtual machine
es_ES[0]: Estado de la máquina virtual
es_ES[1]: Estados de la máquina virtual

en: Statistics
es_ES: Estadísticas

en: Status | Statuses
es_ES[0]: Estado
es_ES[1]: Estado

en: Status of items | Statuses of items
es_ES[0]: Estado de los activos
es_ES[1]: Estados de los activos

en: Status of my validation
es_ES: Estado de mi validación

en: Status of the approval request
es_ES: Estado de la petición de validación

en: Status updated. The connected items have been updated using this status.
es_ES: Estado actualizado. Se han actualizado los elementos conectados utilizando este estado.

en: Status value in database
es_ES: Valor del estado en la base de datos

en: Steal
es_ES: Apropiarse

en: Steal a ticket
es_ES: Apropiarse una incidencia

en: Step %d
es_ES: Paso %d

en: Step for the hours (minutes)
es_ES: Intervalo para las horas (minutos)

en: Stock location
es_ES: Ubicación de existencias

en: Subject
es_ES: Asunto

en: Subject email header
es_ES: Cabecera de correo «Asunto»

en: Submit message
es_ES: Enviar mensaje

en: Subnet
es_ES: Sub-red

en: Subnet mask | Subnet masks
es_ES[0]: Máscara de sub-red
es_ES[1]: Máscaras de sub-red

en: Succesful deletion of the file %s
es_ES: Supresión correcta del archivo %s

en: Successful importation
es_ES: Importación correcta

en: Successfully recreated network tree
es_ES: Árbol de red re-creado correctamente

en: Sum of planned durations of tasks
es_ES: Suma de las duraciones de las tareas planificadas

en: Sum of total effective durations of tasks
es_ES: Suma del total de la duración efectiva de las tareas

en: Summary
es_ES: Resumen

en: Sunday
es_ES: Domingo

en: Sundays and holidays
es_ES: Domingos y festivos

en: Supplier | Suppliers
es_ES[0]: Proveedor
es_ES[1]: Proveedores

en: Supplier of project team
es_ES: Proveedor del equipo de proyecto

en: Support hours
es_ES: Horas de soporte

en: Surname
es_ES: Apellido

en: Surname, First name
es_ES: Apellido, Nombre

en: Survey type
es_ES: Tipo de encuesta

en: Symbol
es_ES: Símbolo

en: Symptoms
es_ES: Síntomas

en: Synchronization
es_ES: Sincronización

en: Synchronizing already imported users
es_ES: Sincronizar los usuarios ya importados

en: System
es_ES: Sistema

en: System board | System boards
es_ES[0]: Placa base
es_ES[1]: Placas base

en: System lock
es_ES: Sistema bloqueado

en: System logs retention period (in days, 0 for infinite)
es_ES: Periodo de retención de los registros de sistema (en días, 0 para infinito)

en: TCO
es_ES: CTP

en: TCO (value + tracking cost)
es_ES: CTP (precio de compra + coste de incidencias)

en: Tacit
es_ES: Tácito

en: Tag
es_ES: Etiqueta

en: Tagged
es_ES: Etiquetado

en: Take into account
es_ES: A tener en cuenta

en: Take into account time
es_ES: Tiempo a tener en cuenta

en: Target | Targets
es_ES[0]: Objetivo
es_ES[1]: Objetivos

en: Target entity for the computer
es_ES: Entidad destino para el equipo

en: Task | Tasks
es_ES[0]: Tarea
es_ES[1]: Tareas

en: Task %s executed
es_ES: Tarea %s ejecutada

en: Task author
es_ES: Autor de la tarea

en: Task category | Task categories
es_ES[0]: Categoría de tarea
es_ES[1]: Categorías de tarea

en: Task completed in %s
es_ES: Tarea completada en %s

en: Task completed.
es_ES: Tarea terminada.

en: Task team | Task teams
es_ES[0]: Equipo de tarea
es_ES[1]: Equipos de tarea

en: Tasks category | Tasks categories
es_ES[0]: Categoría de las tareas
es_ES[1]: Categorías de las tareas

en: Tasks state by default
es_ES: Estado predeterminado de la tarea

en: Team member | Team members
es_ES[0]: Miembro del equipo
es_ES[1]: Miembros del equipo

en: Technician
es_ES: Técnico

en: Technician as assigned
es_ES: Técnico asignado

en: Technician group
es_ES: Grupo técnico

en: Technician in charge of the hardware
es_ES: Técnico a cargo del hardware

en: Technician in charge of the task
es_ES: Técnico responsable de la tarea

en: Technician in charge of the ticket
es_ES: Técnico encargado de la incidencia

en: Technician in tasks
es_ES: Técnico en tareas

en: Template for a request
es_ES: Plantilla para una solicitud

en: Template for an incident
es_ES: Plantilla para un incidente

en: Template for the automatic transfer of computers in another entity
es_ES: Plantilla para la transferencia automática de los equipos en otra entidad

en: Template name
es_ES: Nombre de la plantilla

en: Template translation | Template translations
es_ES[0]: Plantilla de traducción
es_ES[1]: Plantilla de traducciones

en: Templates
es_ES: Plantillas

en: Temporary directory doesn't exist
es_ES: Directorio temporal no existe

en: Test connection to email server
es_ES: Prueba de conexión contra el servidor de correo

en: Test ctype functions
es_ES: Prueba de las funciones ctype

en: Test done
es_ES: Prueba realizada

en: Test email sent to administrator
es_ES: Correo de prueba enviado al administrador

en: Test failed
es_ES: La prueba ha fallado

en: Test failed: %s
es_ES: La prueba ha fallado: %s

en: Test if Session_use_trans_sid is used
es_ES: Probar si se utiliza Session_use_trans_sid

en: Test json functions
es_ES: Prueba de las funciones json

en: Test of connection to LDAP directory
es_ES: Prueba de conexión con el directorio LDAP

en: Test of the connection at the database
es_ES: Prueba de la conexión a la base de datos

en: Test rules engine
es_ES: Probar el motor de reglas

en: Test session auto start
es_ES: Prueba sesión de autoinicio

en: Test successful
es_ES: Prueba correcta

en: Test successful: %s
es_ES: Prueba correcta: %s

en: Testing PHP Parser
es_ES: Prueba del intérprete PHP

en: Text in the login box
es_ES: Texto en el cuadro de inicio de sesión

en: Thank you for using our automatic helpdesk system.
es_ES: Gracias por utilizar nuestro sistema de ayuda automática.

en: That will remove all the reservations in progress.
es_ES: Esto suprimirá todas las reservas en curso.

en: The CURL extension for your PHP parser isn't installed
es_ES: La extensión CURL de su intérprete PHP no está instalada

en: The LDAP extension of your PHP parser isn't installed
es_ES: La extensión LDAP de su intérprete PHP no está instalada

en: The MAC address and the IP of the equipment are included in an aggregated network port
es_ES: La dirección MAC y la dirección IP del equipo están incluídas en un puerto de red agregado

en: The PHP mail function is unknown or is not activated on your system.
es_ES: La función de correo de PHP no existe o está desactivada en su sistema.

en: The action you have requested is not allowed.
es_ES: La acción que ha solicitado no está permitida.

en: The action you have requested is not allowed. Reload previous page before doing action again.
es_ES: La acción que ha solicitado no está permitida. Recarga la página anterior antes de realizar la acción nuevamente.

en: The assignment of a SLA to a ticket causes the recalculation of the due date.
es_ES: La asignación de un ANS a una incidencia provoca que se re-calcule la fecha de vencimiento.

en: The authentication method configuration doesn't allow you to change your password.
es_ES: La configuración del método de autenticación no le permite cambiar su contraseña.

en: The directory %s doesn't exist.
es_ES: La carpeta %s no existe.

en: The directory could not be created.
es_ES: No se ha podido crear la capeta.

en: The directory was created but could not be removed.
es_ES: Se ha creado el directorio pero no se ha podido suprimir.

en: The engine passes the result of a rule to the following one.
es_ES: El motor pasa el resultado de una regla a la siguiente.

en: The engine stops on the first checked rule.
es_ES: El motor se para en la primera regla que verifique.

en: The engine treats all the rules.
es_ES: El motor ejecuta todas las reglas.

en: The file already exists
es_ES: El archivo ya existe

en: The file could not be created.
es_ES: No se ha podido crear el archivo.

en: The file is not an image file.
es_ES: El archivo no es una imagen.

en: The file is valid. Upload is successful.
es_ES: El fichero es correcto. La carga es correcta.

en: The file was created but can't be deleted.
es_ES: Se ha creado el archivo pero no se ha podido suprimir.

en: The following automatic actions are in error. They require intervention.
es_ES: Error en la siguientes tareas automáticas. Requieren intervención.

en: The functionality is found - Perfect!
es_ES: Se ha encontrado la funcionalidad - ¡Perfecto!

en: The installation is finished
es_ES: La instalación ha terminado

en: The login is not valid. Unable to add the user.
es_ES: El usuario no es correcto. Imposible añadir el usuario.

en: The login is not valid. Unable to update login.
es_ES: El usuario no es correcto. Imposible actualizar el usuario.

en: The magic_quotes_sybase option isn't active on your server - Perfect!
es_ES: No está activada la opción magic_quotes_sybase en su servidor - ¡Perfecto!

en: The new structure is hierarchical
es_ES: La nueva estructura es jerárquica

en: The plugin %s is incompatible with this version of GLPI
es_ES: El complemento %s no es compatible con esta versión de GLPI

en: The required item is already reserved for this timeframe
es_ES: El activo solicitado ya está reservado para este periodo de tiempo

en: The selected user (%s) has no valid email address. The request has been created, without email confirmation.
es_ES: El usuario elegido (%s) no tiene una dirección correcta de correo. Se ha creado la petición sin confirmación de correo.

en: The server answered: %s
es_ES: El servidor ha respondido: %s

en: The server or/and user field is empty
es_ES: El campo servidor y/o usuario están vacíos

en: The slave database is desynchronized. The difference is of:
es_ES: La base de datos esclava está desincronizada. La diferencia es de:

en: The ticket will be added in the entity %s
es_ES: La incidencia se añadirá en la entidad %s

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
es_ES: El archivo cargado excede la directiva MAX_FILE_SIZE que ha sido especificada en el formulario HTML

en: The uploaded file exceeds the post_max_size directive in php.ini
es_ES: El archivo cargado excede la directiva post_max_size de php.ini

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
es_ES: El archivo cargado exdede la directiva upload_max_filesize in php.ini

en: The uploaded file was only partially uploaded
es_ES: El archivo sólo se ha cargado parcialmente

en: The use of a SMTP is needed.
es_ES: Es necesario el uso de SMTP.

en: The user is busy at the selected timeframe.
es_ES: El usuario está ocupado durante el período de tiempo seleccionado.

en: The version of the database is not compatible with the version of the installed files. An update is necessary.
es_ES: La versión de la base de datos no es compatible con la versión de código instalado. Se necesita actualizar.

en: There's already a translation for this field in this language
es_ES: Ya existe una traducción para este campo en este idioma

en: These parameters are used as actions in generic rules for assignment to entities
es_ES: Estos parámetros se utilizan como acciones en las reglas genéricas para la asignación a las entidades

en: Think of making a backup before transferring items.
es_ES: Se recomienda hacer una copia de seguridad antes de transferir elementos.

en: Third party type | Third party types
es_ES[0]: Tipo de tercero
es_ES[1]: Tipos de terceros

en: This is a test email.
es_ES: Este es un correo de prueba.

en: This is the new hierarchy. If it's complete approve it.
es_ES: Esta es la nueva jerarquía. Si está completa, valídela.

en: This item is not part of the FAQ
es_ES: Este artículo no forma parte de las preguntas frecuentes

en: This item is part of the FAQ
es_ES: Este artículo forma parte de las preguntas frecuentes

en: This item is waiting for approval, do you really want to resolve or close it?
es_ES: Este artículo está en espera para ser aprobado, ¿realmente quiere resolverlo o cerrarlo?

en: This month
es_ES: Este mes

en: This profile is the last with write rights on profiles
es_ES: Este perfil es el último con permisos de escritura en los perfiles

en: This ticket concerns me
es_ES: Esta incidencia me implica

en: This week
es_ES: Esta semana

en: Threads
es_ES: Hilos

en: Threshold of alarm reached for the type of cartridge: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
es_ES: Umbral de aviso alcanzado para el tipo de cartucho: %1$s - Referencia %2$s - Restante %3$d

en: Threshold of alarm reached for the type of consumable: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
es_ES: Umbral de aviso alcanzado para el tipo de consumible: %1$s - Referencia %2$s - Restante %3$d

en: Thursday
es_ES: Jueves

en: Ticket | Tickets
es_ES[0]: Incidencia
es_ES[1]: Incidencias

en: Ticket #%1$s %2$s
es_ES: Incidencia #%1$s %2$s

en: Ticket %d successfully created
es_ES: Incidencia %d creada correctamente

en: Ticket category | Ticket categories
es_ES[0]: Categoría de incidencia
es_ES[1]: Categorías de incidencia

en: Ticket cost | Ticket costs
es_ES[0]: Coste de la incidencia
es_ES[1]: Costes de las incidencias

en: Ticket creation failed (check mandatory fields)
es_ES: Fallo en la creación de la incidencia (compruebe los campos obligatorios)

en: Ticket creation failed (no template)
es_ES: Fallo en la creación de la incidencia (no hay plantilla)

en: Ticket creation form on login
es_ES: Formulario de creación de incidencias al inicio

en: Ticket followup
es_ES: Seguimiento de la incidencia

en: Ticket location
es_ES: Ubicación de la incidencia

en: Ticket on linked items | Tickets on linked items
es_ES[0]: Incidencia sobre elementos enlazados
es_ES[1]: Incidencias sobre elementos enlazados

en: Ticket solved
es_ES: Incidencia resuelta

en: Ticket task | Ticket tasks
es_ES[0]: Tarea de una incidencia
es_ES[1]: Tareas de una incidencia

en: Ticket template | Ticket templates
es_ES[0]: Plantilla de incidencia
es_ES[1]: Plantillas de incidencia

en: Ticket waiting for your approval
es_ES: Incidencia en espera de su validación

en: Tickets
es_ES: Incidencias

en: Tickets awaiting approval
es_ES: Incidencias en espera de validación

en: Tickets default type
es_ES: Tipo predeterminado de las incidencias

en: Tickets duration
es_ES: Duración de las incidencias

en: Tickets on pending status
es_ES: Incidencias con estado pendiente

en: Tickets to be processed
es_ES: Incidencias a ser procesadas

en: Time | Times
es_ES[0]: Tiempo
es_ES[1]: Tiempos

en: Time cost
es_ES: Coste horario

en: Time range | Time ranges
es_ES[0]: Intervalo de tiempo
es_ES[1]: Intervalos de tiempo

en: Tio
es_ES: TB

en: Title
es_ES: Título

en: To %s
es_ES: A %s

en: To answer by email, write above this line
es_ES: Para responder por correo electrónico, escriba sobre esta línea

en: To answer by email, write under this line
es_ES: Para responder por correo electrónico, escriba bajo esta línea

en: To be in charge of a ticket
es_ES: Estar a cargo de una incidencia

en: To be unaware of import
es_ES: Ignorar la importación

en: To copy/paste in your support request
es_ES: Para copiar/pegar en su petición de soporte

en: To do
es_ES: Por hacer

en: To email header
es_ES: Cabecera de correo «Para»

en: To empty the list of elements to be transferred
es_ES: Vaciar la lista de elementos a transferir

en: To increase the limit: change max_input_vars or suhosin.post.max_vars in php configuration.
es_ES: Para incrementar el límite: cambie max_input_vars o suhosin.post.max_vars en la configuración de php.

en: To update
es_ES: A actualizar

en: Today
es_ES: Hoy

en: Token
es_ES: Identificador

en: Too large attached file
es_ES: Archivo adjunto demasiado grande

en: Tools
es_ES: Herramientas

en: Total cost
es_ES: Coste total

en: Total count
es_ES: Número total

en: Total duration
es_ES: Duración total

en: Total real duration of treatment of the ticket
es_ES: Duración total real de tratamiento de la incidencia

en: Total remaining on the budget
es_ES: Total restante del presupuesto

en: Total spent on the budget
es_ES: Total gastado en el presupuesto

en: Total: %1$d (%2$d new, %3$d used, %4$d worn)
es_ES: Total: %1$d (%2$d nuevo/s, %3$d usado/s, %4$d gastado/s)

en: Total: %1$d (%2$d used, %3$d worn)
es_ES: Total: %1$d (%2$d utilizado, %3$d gastado)

en: Total: %1$d, New: %2$d, Used: %3$d
es_ES: Total: %1$d, Nuevo: %2$d, Usado: %3$d

en: Total: Value=%1$s - Account net value=%2$s
es_ES: Total : Valor=%1$s - Valor neto contable=%2$s

en: Transfer
es_ES: Transferir

en: Transfer and merge
es_ES: Transferir y fusionar

en: Transfer mode
es_ES: Modo de transferencia

en: Transform this network port to
es_ES: Transformar este puerto de red a

en: Translation | Translations
es_ES[0]: Traducción
es_ES[1]: Traducciones

en: Translation of dropdowns
es_ES: Traducciones de los desplegables

en: Try again
es_ES: Inténtalo de nuevo

en: Try increasing the memory_limit parameter in the php.ini file.
es_ES: Intente aumentar el parámetro memory_limit en el archivo php.ini.

en: Tuesday
es_ES: Martes

en: Twisted pair (RJ-45)
es_ES: Par trenzado (RJ-45)

en: Type | Types
es_ES[0]: Tipo
es_ES[1]: Tipos

en: Type of component
es_ES: Tipo de componente

en: URL of the application
es_ES: URL de la aplicación

en: Unable to add. The user already exist.
es_ES: No se puede añadir. El usuario ya existe.

en: Unable to add. The user already exists.
es_ES: No se puede añadir. Este usuario ya existe.

en: Unable to affect the email to an entity
es_ES: No se puede asociar el correo a una entidad

en: Unable to archive log file: %1$s. %2$s already exists. Wait till next day.
es_ES: Imposible almacenar el archivo de registro: %1$s. %2$s ya existe. Espere hasta el siguiente día.

en: Unable to configure notifications: please configure your email followup using the above configuration.
es_ES: Imposible configurar las notificaciones: configure los seguimientos por correo utilizando la configuración de arriba, por favor.

en: Unable to connect to the LDAP directory
es_ES: Imposible conectar con el directorio LDAP

en: Unable to delete archived log file: %s
es_ES: No se puede eliminar el archivo de registro: %s

en: Unable to find the byte %s
es_ES: No se encuentra el byte %s

en: Unable to get item
es_ES: Imposible obtener el elemento

en: Unable to reaffect given elements !
es_ES: ¡No ha sido posible re-asociar los elementos dados!

en: Unable to update login. A user already exists.
es_ES: No ha sido posible actualizar el usuario. El usuario ya existe.

en: Unauthorized access to the file %s
es_ES: Acceso no autorizado al archivo %s

en: Unauthorized access to this file
es_ES: Acceso no autorizado a este archivo

en: Unauthorized file type
es_ES: Tipo de archivo no autorizado

en: Unavailable
es_ES: No disponible

en: Uncategorized software
es_ES: Software sin categorizar

en: Uncheck all
es_ES: Desmarcar todo

en: Undefined function %s (for cron)
es_ES: Función %s no definida (para cron)

en: Undefined interface
es_ES: Interfaz indefinida

en: Under observation
es_ES: Bajo observación

en: Uninstall the software
es_ES: Desinstalar el software

en: Uninstalling a cartridge
es_ES: Quitar un cartucho

en: Unique fields
es_ES: Campos únicos

en: Unit management
es_ES: Gestión unitaria

en: Unknown error
es_ES: Error desconocido

en: Unknown file
es_ES: Archivo desconocido

en: Unknown interface
es_ES: Interfaz desconocida

en: Unknown network
es_ES: Red desconocida

en: Unknown network port
es_ES: Puerto de red desconocido

en: Unknown ticket
es_ES: Incidencia desconocida

en: Unlimited
es_ES: Ilimitado

en: Unlimited memory - Perfect!
es_ES: Memoria ilimitada - ¡Perfecto!

en: Unlock a link with an item
es_ES: Desbloquear un enlace con un elemento

en: Unlock an item
es_ES: Desbloquear un elemento

en: Unlock components
es_ES: Desbloquear componentes

en: Unlock the component
es_ES: Desbloquear el componente

en: Unlock the item
es_ES: Desbloquear el elemento

en: Unofficial translations are also available
es_ES: También están disponibles traducciones no oficiales

en: Unpublished
es_ES: No publicado

en: Unspecified
es_ES: No especificado

en: Untagged
es_ES: Sin etiquetar

en: Update
es_ES: Actualizar

en: Update (actor)
es_ES: Actualizar (actor)

en: Update Source | Update Sources
es_ES[0]: Fuente de actualización
es_ES[1]: Fuentes de actualización

en: Update all
es_ES: Actualizar todo

en: Update an item
es_ES: Actualizar un elemento

en: Update auth and sync
es_ES: Actualizar autenticación y sincronización

en: Update authentification method to
es_ES: Actualizar el método de autenticación a

en: Update followups (author)
es_ES: Actualizar seguimientos (autor)

en: Update helpdesk parameters
es_ES: Actualizar los parámetros del sistema de ayuda

en: Update method for user authentication and synchronization
es_ES: Método de actualización para la autenticación y sincronización de usuarios

en: Update notes
es_ES: Actualizar las notas

en: Update of a change
es_ES: Actualización de un cambio

en: Update of a followup
es_ES: Actualización de un seguimiento

en: Update of a problem
es_ES: Actualizar un problema

en: Update of a project
es_ES: Actualización de un proyecto

en: Update of a project task
es_ES: Actualización de una tarea del proyecto

en: Update of a reservation
es_ES: Actualización de una reserva

en: Update of a task
es_ES: Actualizar una tarea

en: Update of a ticket
es_ES: Actualizar una incidencia

en: Update of the field
es_ES: Actualizar el campo

en: Update parameters
es_ES: Actualizar parámetros

en: Update password
es_ES: Actualizar la contraseña

en: Update printer counter
es_ES: Actualizar el contador de la impresora

en: Update source | Update sources
es_ES[0]: Fuente de actualización
es_ES[1]: Fuentes de actualización

en: Update successful, your database is up to date
es_ES: Actualización correcta, su base de datos está actualizada

en: Update the approval request to %s
es_ES: Actualizada la solicitud de validación a %s

en: Update the item
es_ES: Actualizar el elemento

en: Update the item's notes
es_ES: Actualizar las notas del elemento

en: Update to %s
es_ES: Actualizar a %s

en: Upgrade
es_ES: Actualizar

en: Upload directory doesn't exist
es_ES: La carpeta de envío no existe

en: Upload successful
es_ES: Carga correcta

en: Uppercase
es_ES: Mayúscula

en: Urgency
es_ES: Urgencia

en: Urgency or impact used in actions, think to add Prioriy: recompute action if needed.
es_ES: Urgencia o impacto utilizado en acciones, piensa en añadir Prioridad: recalcula la acción si es necesario.

en: Use DN in the search
es_ES: Usar DN en la búsqueda

en: Use GLPI
es_ES: Utilizar GLPI

en: Use GLPI in mode
es_ES: Utilizar GLPI en modo

en: Use Kerberos authentication
es_ES: Usar autenticación Kerberos

en: Use TLS
es_ES: Utilizar TLS

en: Use a FTP installed file
es_ES: Usar un archivo FTP instalado

en: Use as a solution
es_ES: Utilizar como solución

en: Use date
es_ES: Usado en la fecha

en: Use mail date, instead of collect one
es_ES: Usar fecha de correo, en lugar de recoger una

en: Use paged results
es_ES: Usar resultados paginados

en: Use rich text for helpdesk
es_ES: Utilice texto enriquecido para el sistema de ayuda

en: Use rule for
es_ES: Utilizar la regla para

en: Use the slave for the search engine
es_ES: Utilice el esclavo para el motor de búsqueda

en: Use unitary management
es_ES: Utilizar la gestión unitaria

en: Used cartridges
es_ES: Cartuchos usados

en: Used consumables
es_ES: Consumibles usados

en: Used items
es_ES: Elementos utilizados

en: Used on
es_ES: Usado en

en: User | Users
es_ES[0]: Usuario
es_ES[1]: Usuarios

en: User DN
es_ES: DN de usuario

en: User attribute containing its groups
es_ES: Atributo del usuario que contiene sus grupos

en: User category | User categories
es_ES[0]: Categoría de usuario
es_ES[1]: Categorías de usuario

en: User display
es_ES: Vista de usuario

en: User featuring a single profile
es_ES: Usuario con un único perfil

en: User featuring the profile
es_ES: Usuario con el perfil

en: User information
es_ES: Información de usuario

en: User missing in LDAP directory
es_ES: Usuario no encontrado en el directorio LDAP

en: User not authorized to connect in GLPI
es_ES: Usuario no autorizado a conectarse a GLPI

en: User not found or several users found
es_ES: Usuario no encontrado o encontrados varios usuarios

en: User of project team
es_ES: Usuario del equipo de proyecto

en: User or group updated. The connected items have been moved in the same values.
es_ES: Usuario o grupo actualizado. Se han movido los elementos conectados a los mismos valores.

en: User title | Users titles
es_ES[0]: Título de usuario
es_ES[1]: Títulos de usuarios

en: User with a single profile
es_ES: Usuario con un único perfil

en: Valid
es_ES: Correcta

en: Valid license
es_ES: Licencia correcta

en: Valid licenses
es_ES: Licencias correctas

en: Valid since
es_ES: Vigente desde

en: Valid tags
es_ES: Etiquetas correctas

en: Valid to %s
es_ES: Correcto para %s

en: Valid until
es_ES: Vigente hasta

en: Validate
es_ES: Validar

en: Validate a request
es_ES: Validar una solicitud

en: Validate an incident
es_ES: Validar un incidente

en: Validation | Validations
es_ES[0]: Validación
es_ES[1]: Validaciones

en: Validation request
es_ES: Solicitud de validación

en: Validation request answer
es_ES: Respuesta de la solicitud de validación

en: Value
es_ES: Valor

en: Values for the generic rules for assignment to entities
es_ES: Valores para las reglas genéricas para la asignación a entidades

en: Values used in the interface to search users from a LDAP directory
es_ES: Valores utilizados en la interfaz para buscar usuarios desde un directorio LDAP

en: Vcard
es_ES: vCard

en: Version | Versions
es_ES[0]: Versión
es_ES[1]: Versiones

en: Version comments
es_ES: Comentarios de versión

en: Version in use
es_ES: Versión en uso

en: Version name
es_ES: Nombre de versión

en: Version of the operating system | Versions of the operating system
es_ES[0]: Versión del sistema operativo
es_ES[1]: Versiones del sistema operativo

en: View | Views
es_ES[0]: Vista
es_ES[1]: Vistas

en: View updated users
es_ES: Ver usuarios actualizados

en: Virtual machine | Virtual machines
es_ES[0]: Máquina virtual
es_ES[1]: Máquinas virtuales

en: Virtual machine UUID
es_ES: UUID de la máquina virtual

en: Virtual machine processor number
es_ES: Número de procesadores de la máquina virtual

en: Virtual ports
es_ES: Puertos virtuales

en: Virtualization model | Virtualization models
es_ES[0]: Modelo de virtualización
es_ES[1]: Modelos de virtualización

en: Virtualization system | Virtualization systems
es_ES[0]: Sistema de virtualización
es_ES[1]: Sistemas de virtualización

en: Visibility
es_ES: Visibilidad

en: Visibility end date
es_ES: Visibilidad, fecha de fin

en: Visibility start date
es_ES: Visibilidad, fecha de inicio

en: Visible for a change
es_ES: Visible para un cambio

en: Visible for a problem
es_ES: Visible para un problema

en: Visible for a request
es_ES: Visible para una solicitud

en: Visible for an incident
es_ES: Visible para un incidente

en: Visible in a project
es_ES: Visible en el proyecto

en: Visible in a ticket
es_ES: Visible en una incidencia

en: Visible in the simplified interface
es_ES: Visible en la interfaz simplificada

en: Visible since
es_ES: Visible desde

en: Visible until
es_ES: Visible hasta

en: Volume | Volumes
es_ES[0]: Volumen
es_ES[1]: Volúmenes

en: Waiting for approval
es_ES: En espera de validación

en: Waiting time
es_ES: Tiempo de espera

en: Warning
es_ES: Advertencia

en: Warning before running rename based on the dictionary rules
es_ES: Tenga cuidado andes de ejecutar el renombrado basado en las reglas de diccionario

en: Warning state color
es_ES: Color del estado de advertencia

en: Warning state threshold
es_ES: Umbral del estado de advertencia

en: Warning! This operation can put merged software in the dustbin.<br>Sure to notify your users.
es_ES: ¡Advertencia! esta operación puede colocar en la papelera el software fusionado.<br />Asegúrese de notificar a sus usuarios.

en: Warning, your actual database will be totaly overwriten by the database you want to restore !!!
es_ES: ¡Advertencia, se sobrescribirá totalmente la base de datos actual por la que desea restablecer!

en: Warning: The request exceeds the limit of the directory. The results are only partial.
es_ES: Advertencia: la solicitud excede el límite del directorio. Los resultados son parciales.

en: Warranty duration
es_ES: Duración de la garantía

en: Warranty expiration date
es_ES: Fecha de vencimiento de la garantía

en: Warranty extension value
es_ES: Precio de la ampliación de la garantía

en: Warranty information
es_ES: Información sobre la garantía

en: Watcher | Watchers
es_ES[0]: Observador
es_ES[1]: Observadores

en: Watcher group | Watcher groups
es_ES[0]: Grupo de observación
es_ES[1]: Grupos de observación

en: Watcher group except manager users
es_ES: Grupo de observación excepto usuarios gestores

en: Watcher group manager
es_ES: Gestor del grupo de observación

en: Watcher user
es_ES: Usuario observador

en: Way of sending emails
es_ES: Forma de envío de correos

en: Web Link
es_ES: Enlace web

en: Web link
es_ES: Enlace web

en: Web link to approval the solution
es_ES: Enlace web para validar la solución

en: Website
es_ES: Sitio web

en: Wednesday
es_ES: Miércoles

en: Week
es_ES: Semana

en: When connecting or updating
es_ES: Cuando se conecta o actualiza

en: When disconnecting
es_ES: Cuando se desconecta

en: Wifi mode
es_ES: Modo wifi

en: Wifi network | Wifi networks
es_ES[0]: Red wifi
es_ES[1]: Redes wifi

en: Wifi network type
es_ES: Tipo de red wifi

en: Wifi port
es_ES: Puerto wifi

en: Wifi protocol version
es_ES: Versión de protocolo wifi

en: Withdraw dynamic authorizations and groups
es_ES: Retirar autorizaciones y grupos dinámicos

en: Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s day | Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s days
es_ES[0]: Sin respuesta, se cerrará automáticamente la incidencia tras %s día
es_ES[1]: Sin respuesta, se cerrará automáticamente la incidencia tras %s días

en: Without name
es_ES: Sin nombre

en: Without title
es_ES: Sin título

en: Work in progress...
es_ES: Trabajo en curso...

en: Worn cartridges
es_ES: Cartuchos gastados

en: Write
es_ES: Escritura

en: Writer
es_ES: Autor

en: Writing ability
es_ES: Capacidad de grabación

en: Written
es_ES: Escrita

en: X-Auto-Response-Suppress email header
es_ES: Cabecera de correo «X-Auto-Response-Suppress»

en: X-Priority email header
es_ES: Cabecera de correo «X-Priority»

en: X-UCE-Status email header
es_ES: Cabecera de correo «X-UCE-Status»

en: XML Dump
es_ES: Volcado XML

en: YYYY-MM-DD
es_ES: AAAA-MM-DD

en: Yes
es_ES: Sí

en: Yes - Restrict to global management for manual add
es_ES: Sí - Restringir la gestión global para los añadidos manualmente

en: Yes - Restrict to unit management for manual add
es_ES: Sí - Restringir la gestión individual para los añadidos manualmente

en: Yes if empty
es_ES: Sí, si está vacío

en: Yes if equal
es_ES: Sí, si es igual

en: You are not allowed to change the visibility flag for child entities.
es_ES: No tiene permiso para cambiar la opción de visibilidad para entidades hijas.

en: You are trying to use GLPI with outdated files compared to the version of the database. Please install the correct GLPI files corresponding to the version of your database.
es_ES: Está intentando utilizar GLPI con archivos obsoletos en comparación con la versión de la base de datos. Instale los archivos correctos de GLPI que correspondan con la versión de la base de datos, por favor.

en: You can also replace all uses of this dropdown by another.
es_ES: Puede sustituir todos los usos de este desplegable por otro.

en: You can also specify a root location which will include all the generated locations.
es_ES: Puede especificar también una ubicación raíz que incluirá todas las ubicaciones generadas.

en: You can continue to add elements to be transferred or execute the transfer now
es_ES: Puede continuar añadiendo elementos a transferir o ejecutar la transferencia ahora

en: You can delete or modify these accounts as well as the initial data.
es_ES: Puede suprimir o modificar estas cuentas así como los datos iniciales.

en: You can delete this migration error
es_ES: Puede suprimir este error de migración

en: You can't delete that item by massive actions, because it has sub-items
es_ES: No puede suprimir este elemento con acciones masivas porque tiene sub-elementos

en: You can't delete that item, because it has sub-items
es_ES: No puede suprimir este elemento porque posee sub-elementos

en: You can't delete that item, because it is used for one or more items
es_ES: No puede suprimir este elemento porque está en uso por uno o más elementos

en: You didn't select a database!
es_ES: ¡No ha seleccionado una base de datos!

en: You don't have access to this application because your account was deactivated or removed
es_ES: No tiene acceso a esta aplicación porque su cuenta ha sido desactivada o suprimida

en: You don't have permission to perform this action.
es_ES: No tiene permisos para realizar esta acción.

en: You don't have right to connect
es_ES: No tiene permisos para conectarse

en: You don't have right to see all tickets
es_ES: No tiene permiso para ver todas las incidencias

en: You don't need the "migration cleaner" tool anymore...
es_ES: Ya no necesitará nunca más la herramienta «limpiador de migración»...

en: You have been made a request to reset your account password.
es_ES: Ha solicitado reiniciar la contraseña de su cuenta.

en: You have been redirected because you no longer have access to this item
es_ES: Ha sido redirigido porque ya no tiene acceso a este elemento

en: You have been redirected because you no longer have access to this ticket
es_ES: Se le ha redirigido porque ya no tienen acceso a esta incidencia

en: You have more automatic actions which need to run each minute than the number allow each run. Increase this config.
es_ES: Se necesitan ejecutar más acciones automáticas por minuto que el número permitido para cada ejecución. Incremente este parámetro en la configuración.

en: You have not recorded any bookmarks yet
es_ES: Todavía no ha registrado ningún marcador

en: You have the latest available version
es_ES: Tiene instalada la última versión disponible

en: You must accept cookies to reach this application
es_ES: Debe aceptar cookies para acceder a la aplicación

en: You must activate the JavaScript function of your browser
es_ES: Debe activar Javascript en su navegador

en: You must desactivate the Session_use_trans_id option in your php.ini
es_ES: Debe desactivar la opción Session_use_trans_id en su php.ini

en: You must install at least PHP 5.3.0.
es_ES: Debe instalar al menos PHP 5.3.0.

en: You must install the MySQL Improved extension for PHP.
es_ES: Debe instalar la extensión MySQL Improved para PHP.

en: You must now proceed to updating your database content
es_ES: Ahora debe proceder a la actualización del contenido de su base de datos

en: You will find it on the GLPI-PROJECT.org site.
es_ES: La encontrará en la página GLPI-PROJECT.org.

en: You will lose the formatting of your data
es_ES: Usted perderá el formato de sus datos

en: Your PHP parser was compiled without the IMAP functions
es_ES: El intérprete PHP se ha compilado sin las funciones IMAP

en: Your email could not be processed.
    If the problem persists, contact the administrator
es_ES: No se pudo procesar su correo electrónico.
    Si el problema persiste, póngase en contacto con el administrador

en: Your observed tickets
es_ES: Sus incidencias observadas

en: Your parser PHP is not installed with sessions support!
es_ES: ¡Su intérprete PHP no está instalado con soporte de sesiones!

en: Your password reset request has expired or is invalid. Please renew it.
es_ES: Su petición de reinicio de la contraseña ha caducado o es incorrecta. Renuévela, por favor.

en: Your planning
es_ES: Su planificación

en: Your problems in progress
es_ES: Sus problemas en curso

en: Your rejected tickets
es_ES: Sus incidencias rechazadas

en: Your ticket has been registered, its treatment is in progress.
es_ES: Se ha dado de alta su incidencia, su resolución se encuentra en curso.

en: Your tickets in progress
es_ES: Sus incidencias en curso

en: Your tickets to close
es_ES: Sus incidencias a cerrar

en: Your tickets to validate
es_ES: Sus incidencias a validar

en: Zlib extension of your parser PHP is not installed
es_ES: No está instalada la extensión Zlib de su intérprete PHP

en: Zlib extension test
es_ES: Prueba de la extensión Zlib

en: ^Top^
es_ES: ^Arriba^

[ctx: adjective]
en: Invalid
es_ES: Incorrecto

[ctx: adjective]
en: Valid
es_ES: Correcto

en: after
es_ES: después de

en: and
es_ES: y

en: and/or
es_ES: y/o

[ctx: authentication]
en: Enabled
es_ES: Activado

en: before
es_ES: antes de

en: bus ID
es_ES: ID del bus

en: but you can do it by the form of the item
es_ES: pero puede hacerlo a través del formulario del elemento

[ctx: button]
en: Add
es_ES: Añadir

[ctx: button]
en: Add a contact
es_ES: Añadir un contacto

[ctx: button]
en: Add a contract
es_ES: Añadir un contrato

[ctx: button]
en: Add a delegatee
es_ES: Añadir un delegado

[ctx: button]
en: Add a document
es_ES: Añadir un documento

[ctx: button]
en: Add a license
es_ES: Añadir una licencia

[ctx: button]
en: Add a manager
es_ES: Añadir un gestor

[ctx: button]
en: Add a new file
es_ES: Añadir un archivo nuevo

[ctx: button]
en: Add a supplier
es_ES: Añadir un proveedor

[ctx: button]
en: Add a task
es_ES: Añadir una tarea

[ctx: button]
en: Add a user
es_ES: Añadir un usuario

[ctx: button]
en: Add a version
es_ES: Añadir una versión

[ctx: button]
en: Add an item
es_ES: Añadir elemento

[ctx: button]
en: Add consumables
es_ES: Añadir comsumibles

[ctx: button]
en: Add to transfer list
es_ES: Añadir a la lista de traslados

[ctx: button]
en: Associate
es_ES: Asociar

[ctx: button]
en: Associate an existing document
es_ES: Asociar un documento existente

[ctx: button]
en: Browse
es_ES: Examinar

[ctx: button]
en: Cancel
es_ES: Cancelar

[ctx: button]
en: Change the authentication method
es_ES: Cambiar el método de autenticación

[ctx: button]
en: Clean
es_ES: Limpiar

[ctx: button]
en: Confirm
es_ES: Confirmar

[ctx: button]
en: Connect
es_ES: Conectar

[ctx: button]
en: Delete permanently
es_ES: Suprimir permanentemente

[ctx: button]
en: Delete permanently and remove devices
es_ES: Suprimir permanentemente y eliminar dispositivos

[ctx: button]
en: Delete permanently but keep devices
es_ES: Suprimir permanentemente pero conservar los dispositivos

[ctx: button]
en: Delete permanently even if linked items
es_ES: Suprimir permanentemente incluso si tiene elementos enlazados

[ctx: button]
en: Disable
es_ES: Desactivar

[ctx: button]
en: Disconnect
es_ES: Desconectar

[ctx: button]
en: Dissociate
es_ES: Disociar

[ctx: button]
en: Drag and drop or paste image
es_ES: Arrastrar y soltar o pegar una imagen

[ctx: button]
en: Duplicate
es_ES: Duplicado

[ctx: button]
en: Enable
es_ES: Activar

[ctx: button]
en: Export
es_ES: Exportar

[ctx: button]
en: Get email tickets now
es_ES: Recuperar incidencias por correo ahora

[ctx: button]
en: Give
es_ES: Entregar

[ctx: button]
en: Import
es_ES: Importar

[ctx: button]
en: Install
es_ES: Instalar

[ctx: button]
en: Link tickets
es_ES: Enlace a las incidencias

[ctx: button]
en: Manage
es_ES: Gestionar

[ctx: button]
en: Merge
es_ES: Fusionar

[ctx: button]
en: Move
es_ES: Mover

[ctx: button]
en: Paste image
es_ES: Pegar imagen

[ctx: button]
en: Post
es_ES: Aceptar

[ctx: button]
en: Put in dustbin
es_ES: Tirar a la papelera

[ctx: button]
en: Remove a contract
es_ES: Eliminar un contrato

[ctx: button]
en: Remove a document
es_ES: Eliminar un documento

[ctx: button]
en: Remove a user
es_ES: Eliminar un usuario

[ctx: button]
en: Remove an item
es_ES: Eliminar un elemento

[ctx: button]
en: Replace
es_ES: Reemplazar

[ctx: button]
en: Restore
es_ES: Restablecer

[ctx: button]
en: Save
es_ES: Guardar

[ctx: button]
en: Search
es_ES: Buscar

[ctx: button]
en: Send
es_ES: Enviar

[ctx: button]
en: Show
es_ES: Mostrar

[ctx: button]
en: Synchronize
es_ES: Sincronizar

[ctx: button]
en: Test
es_ES: Probar

[ctx: button]
en: To change
es_ES: Cambiar

[ctx: button]
en: Uninstall
es_ES: Desinstalar

[ctx: button]
en: Unlock
es_ES: Desbloquear

[ctx: button]
en: Update
es_ES: Actualizar

[ctx: button]
en: Upgrade
es_ES: Actualizar

[ctx: button]
en: Use
es_ES: Usar

en: can't connect to the database
es_ES: Imposible conectar con la base de datos

[ctx: cartridge]
en: New | New
es_ES[0]: Nuevo
es_ES[1]: Nuevos

[ctx: cartridge]
en: Used | Used
es_ES[0]: Usado
es_ES[1]: Usados

[ctx: cartridge]
en: Worn | Worn
es_ES[0]: Usado
es_ES[1]: Usados

[ctx: change]
en: Test
es_ES: Probar

[ctx: consumable]
en: New | New
es_ES[0]: Nuevo
es_ES[1]: Nuevos

[ctx: consumable]
en: Used | Used
es_ES[0]: Usado
es_ES[1]: Usados

en: contains
es_ES: contiene

en: default criterion
es_ES: criterio predeterminado

en: default_value must be 0 or 1
es_ES: valor predeterminado debe ser 0 o 1

en: default_value must be numeric
es_ES: valor predeterminado debe ser numérico

en: does not contain
es_ES: no contiene

en: does not exist
es_ES: no existe

en: exists
es_ES: existe

en: finished by
es_ES: terminado por

en: from
es_ES: desde

en: generated on %s
es_ES: Generado en %s

en: glpi/glpi for the administrator account
es_ES: glpi/glpi para la cuenta de administrador

[ctx: impact]
en: All
es_ES: Todos

[ctx: impact]
en: At least high
es_ES: Al menos, alto

[ctx: impact]
en: At least low
es_ES: Al menos, bajo

[ctx: impact]
en: At least medium
es_ES: Al menos, medio

[ctx: impact]
en: At least very high
es_ES: Al menos, muy alto

[ctx: impact]
en: At least very low
es_ES: Al menos, muy bajo

[ctx: impact]
en: High
es_ES: Alto

[ctx: impact]
en: Low
es_ES: Bajo

[ctx: impact]
en: Medium
es_ES: Medio

[ctx: impact]
en: Very high
es_ES: Muy alto

[ctx: impact]
en: Very low
es_ES: Muy bajo

en: is
es_ES: es

en: is already present in GLPI
es_ES: ya está presente en GLPI

en: is empty in GLPI
es_ES: está vacío en GLPI

en: is not
es_ES: no es

[ctx: item]
en: State
es_ES: Estado

en: item not linked to an object
es_ES: elemento no enlazado a un objeto

en: last Friday
es_ES: viernes pasado

en: last Monday
es_ES: lunes pasado

en: last Saturday
es_ES: sábado pasado

en: last Sunday
es_ES: domingo pasado

en: last Thursday
es_ES: jueves pasado

en: last Tuesday
es_ES: martes pasado

en: last Wednesday
es_ES: miércoles pasado

en: last criterion
es_ES: último criterio

en: ldap_start_tls does not exist
es_ES: no existe ldap_start_tls

[ctx: location]
en: State
es_ES: Estado

en: magic_quotes_sybase extension test
es_ES: Prueba de la extensión magic_quotes_sybase

en: mbstring extension not found. Warning with charsets used.
es_ES: extensión mbstring no encontrada. Tenga cuidado con los juegos de caracteres utilizados.

en: month | months
es_ES[0]: mes
es_ES[1]: meses

[ctx: name]
en: Update
es_ES: Actualizar

en: normal/normal for the normal account
es_ES: normal/normal para la cuenta normal

en: not under
es_ES: no bajo

en: o
es_ES: b

en: on Saturday
es_ES: el sábado

en: on week
es_ES: entre semana

en: optimize
es_ES: optimizar

en: or
es_ES: o

[ctx: periodicity]
en: Daily
es_ES: Diaria

[ctx: periodicity]
en: Monthly
es_ES: Mensual

[ctx: periodicity]
en: None
es_ES: Ninguno

[ctx: periodicity]
en: Weekly
es_ES: Semanal

[ctx: person]
en: Title
es_ES: Título

[ctx: phone]
en: Number
es_ES: Número

[ctx: phone]
en: Number of licenses
es_ES: Número de licencias

[ctx: plugin]
en: Enabled
es_ES: Activado

[ctx: plugin]
en: Installed / not activated
es_ES: Instalado / no activado

[ctx: plugin]
en: Installed / not configured
es_ES: Instalado / no configurado

[ctx: plugin]
en: Not installed
es_ES: No instalado

en: post-only/postonly for the postonly account
es_ES: post-only/postonly para la cuenta de sólo lectura

[ctx: price]
en: Value
es_ES: Valor

[ctx: priority]
en: All
es_ES: Todos

[ctx: priority]
en: At least high
es_ES: Al menos, alto

[ctx: priority]
en: At least low
es_ES: Al menos, bajo

[ctx: priority]
en: At least medium
es_ES: Al menos, medio

[ctx: priority]
en: At least very high
es_ES: Al menos, muy alto

[ctx: priority]
en: At least very low
es_ES: Al menos, muy bajo

[ctx: priority]
en: High
es_ES: Urgente

[ctx: priority]
en: Low
es_ES: Baja

[ctx: priority]
en: Major
es_ES: Mayor

[ctx: priority]
en: Medium
es_ES: Mediana

[ctx: priority]
en: Very high
es_ES: Muy urgente

[ctx: priority]
en: Very low
es_ES: Muy baja

[ctx: quantity]
en: Number
es_ES: Número

[ctx: quantity]
en: Number of associated items
es_ES: Número de elementos asociados

[ctx: quantity]
en: Number of changes
es_ES: Número de cambios

[ctx: quantity]
en: Number of contracts
es_ES: Número de contratos

[ctx: quantity]
en: Number of documents
es_ES: Número de documentos

[ctx: quantity]
en: Number of followups
es_ES: Número de seguimientos

[ctx: quantity]
en: Number of installations
es_ES: Número de instalaciones

[ctx: quantity]
en: Number of items
es_ES: Número de elementos

[ctx: quantity]
en: Number of lines
es_ES: Número de líneas

[ctx: quantity]
en: Number of linked tickets
es_ES: Número de incidencias enlazadas

[ctx: quantity]
en: Number of problems
es_ES: Número de problemas

[ctx: quantity]
en: Number of tasks
es_ES: Número de tareas

[ctx: quantity]
en: Number of team members
es_ES: Número de miembros del equipo

[ctx: quantity]
en: Number of tickets
es_ES: Número de incidencias

[ctx: quantity]
en: Processors number
es_ES: Número de procesadores

en: regular expression does not match
es_ES: La expresión regular no se verifica

en: regular expression matches
es_ES: La expresión regular se verifica

en: run script as apache user
es_ES: ejecutar el script como usuario apache

en: send contract alert failed
es_ES: fallo al enviar el aviso de contrato

en: send infocom alert failed
es_ES: fallo al enviar el aviso financiero/administrativo

en: session.auto_start is activated. See .htaccess file in the GLPI root for more information.
es_ES: session.auto_start está activado. Ver el archivo .htaccess en la carpeta raíz de GLPI para más información.

en: starting with
es_ES: comienza por

[ctx: status]
en: Accepted
es_ES: Aceptado

[ctx: status]
en: Closed
es_ES: Cerrado

[ctx: status]
en: New
es_ES: Nuevo

[ctx: status]
en: Not closed
es_ES: No cerrado

[ctx: status]
en: Not solved
es_ES: No resuelto

[ctx: status]
en: Processing (assigned)
es_ES: En curso (asignada)

[ctx: status]
en: Processing (planned)
es_ES: En curso (planificada)

[ctx: status]
en: Solved
es_ES: Resuelto

[ctx: status]
en: Solved + Closed
es_ES: Resuelto + Cerrado

[ctx: survey]
en: Answered | Answered
es_ES[0]: Contestado
es_ES[1]: Contestado

[ctx: survey]
en: Opened | Opened
es_ES[0]: Abierto
es_ES[1]: Abierto

en: tech/tech for the technician account
es_ES: tech/tech para la cuenta de técnico

en: this port
es_ES: este puerto

[ctx: ticket]
en: New
es_ES: Nuevos

[ctx: ticket]
en: Opened | Opened
es_ES[0]: Abierto
es_ES[1]: Abierto

[ctx: ticket]
en: Solved | Solved
es_ES[0]: Resuelto
es_ES[1]: Resuelto

en: to
es_ES: a

en: to see the entity and its sub-entities
es_ES: Ver la entidad y sus sub-entidades

en: tree structure
es_ES: estructura en árbol

en: under
es_ES: debajo de

[ctx: urgency]
en: All
es_ES: Todos

[ctx: urgency]
en: At least high
es_ES: Al menos, alto

[ctx: urgency]
en: At least low
es_ES: Al menos, bajo

[ctx: urgency]
en: At least medium
es_ES: Al menos, medio

[ctx: urgency]
en: At least very high
es_ES: Al menos, muy alto

[ctx: urgency]
en: At least very low
es_ES: Al menos, muy bajo

[ctx: urgency]
en: High
es_ES: Alta

[ctx: urgency]
en: Low
es_ES: Baja

[ctx: urgency]
en: Medium
es_ES: Mediana

[ctx: urgency]
en: Very high
es_ES: Muy alta

[ctx: urgency]
en: Very low
es_ES: Muy baja

en: version
es_ES: versión

en: webcal:// synchronization
es_ES: Sincronización webcal://

en: with email response
es_ES: con respuesta por correo

en: without email response
es_ES: sin respuesta por correo

en: x509 certificate authentication
es_ES: Autenticación por certificado x509

en: you may have to add a network
es_ES: puede que tenga que añadir una red
