GLPI Project - en to fa_IR translation catalogue (1388 entries)

en: %s adds the item
fa_IR: %s افزودن یک فقره

en: %s associates a network name to an item
fa_IR:  %s برای یک آیتم یک نام شبکه استفاده کنید

en: %s deletes several network ports
fa_IR: %s پورت های شبکه حذف شده

en: ... From an external source
fa_IR: ... از یک منبع خارجی

en: 1- Critical (login error only)
fa_IR: ۱- بحرانی (فقط خطای ورود)

en: 2- Severe (not used)
fa_IR: ۲- سخت(استفاده نشده)

en: 24/7
fa_IR: ۲۴/۷

en: 3- Important (successful logins)
fa_IR: ۳- مهم (درون برد موفقیت آمیز)

en: 4- Notices (add, delete, tracking)
fa_IR: ۴-اخطار(اضافه، حذف، پیگردی)

en: 5- Complete (all)
fa_IR: ۵- کامل(همه)

en: Access denied
fa_IR: امکان دسترسی وجود ندارد

en: Access to the Frequently Asked Questions
fa_IR: دسترسی به پرسش و پاسخ های متداول

en: Account net value
fa_IR: حساب ارزش خالص

en: Account number
fa_IR: شماره حساب

en: Action completed, fully processed
fa_IR: عمل کامل شد، فرآیند کاملا انجام شد

en: Action completed, no processing required
fa_IR: عمل کامل شد، فرآیندی لازم نیست

en: Action completed, partially processed
fa_IR: عمل کامل شد، فرآیند جزئی انجام شد

en: Action type
fa_IR: نوع اقدام

en: Action when a user is deleted from the LDAP directory
fa_IR: عمل هنگامی که کاربر از فهرست LDAP حذف شده است

en: Active
fa_IR: فعال

en: Active Directory
fa_IR: شاخه فعال

en: Actual locations
fa_IR: مکان های واقعی

en: Add
fa_IR: افزودن

en: Add a LDAP directory replica
fa_IR: افزودن فهرست LDAP المثنی

en: Add a contact
fa_IR: افزودن تماس

en: Add a contract
fa_IR: افزودن قرارداد

en: Add a document
fa_IR: افزودن یک سند

en: Add a followup to tickets (requester)
fa_IR: افزودن پیگیری برای درخواست ها(درخواست کننده)

en: Add a new component
fa_IR: افزودن یک جزء جدید

en: Add a new followup
fa_IR: افزودن پیگیری جدید

en: Add a new task
fa_IR: افزودن تکلیف جدید

en: Add a new translation
fa_IR: افزودن ترجمه جدید

en: Add a schedule
fa_IR: افزودن زمان بندی

en: Add a target
fa_IR: افزودن هدف

en: Add a template...
fa_IR: افزودن قالب...

en: Add a user
fa_IR: افزودن یک کاربر

en: Add a user without accreditation from a LDAP directory
fa_IR: افزودن کاربر بدون مجوز رسمی از فهرست LDAP

en: Add a virtual machine
fa_IR: افزودن ماشین مجازی

en: Add a volume
fa_IR: افزودن برچسب

en: Add an actor
fa_IR: افزودن خواهان جدید

en: Add an authorization to a user
fa_IR: اضافه کردن توانمندسازی به کاربر

en: Add an escalation level
fa_IR: افزودن سطح ماده تعدیل

en: Add date
fa_IR: افزودن تاریخ

en: Add the item
fa_IR: افزودن یک فقره

en: Add to schedule
fa_IR: افزودن زمانبندی

en: Add user...
fa_IR: افزودن کاربر ...

en: Add users from an external source
fa_IR: افزودن کاربران از یک منبع خارجی

en: Added by %s
fa_IR: اضافه شده توسط %s

en: Address
fa_IR: نشانی

en: Addressable network
fa_IR: شبکه های قابل ادرس دهی

en: Administration
fa_IR: مدیریت

en: Administration of reservations
fa_IR: مدیریت ذخیره ها

en: Administrative number
fa_IR: تعداد اداری

en: Administrator
fa_IR: مدیر

en: Administrator email
fa_IR: رایانامه مدیر

en: Administrator name
fa_IR: نام مدیر

en: Administrator reply-to email (if needed)
fa_IR: مدیر پاسخ به رایانامه (در صورت نیاز)

en: Advanced information
fa_IR: اطلاعات پیشرفته

en: Affected computers
fa_IR: رایانامه های مبتلا

en: After
fa_IR: بعداز

en: Alarms on cartridges
fa_IR: هشدار بر قاب نوارها

en: Alarms on consumables
fa_IR: هشدار بر مواد مصرفی

en: Alarms on contracts
fa_IR: هشدار بر قراردادها

en: Alarms on expired licenses
fa_IR: هشدار بر مجوزهای منقضی شده

en: Alarms on financial and administrative information
fa_IR: هشدار بر روی اطلاعات مالی و اداری

en: Alarms options
fa_IR: گزینه های هشدار

en: Alert on duplicate record
fa_IR: هشدار بر ثبت تکراری

en: Alert sent on %s
fa_IR: هشدار فرستاده شده در %s

en: Alert threshold
fa_IR: اعلان سرحد

en: Alerts on reservations
fa_IR: هشدار بر ذخیره ها

en: Alerts on tickets which are not solved
fa_IR: هشدار بر درخواست که هنوز حل نشده است

en: Alerts on tickets which are not solved since
fa_IR: هشدار بر درخواست که هنوز حل نشده است

en: All
fa_IR: همه

en: All items
fa_IR: همه موارد

en: All pages in CSV
fa_IR: تمام صفحات در CSV

en: All pages in SLK
fa_IR: تمام صفحات در SLK

en: All users having administrators rights have have been updated to 'super-admin' rights with the creation of his new user type.
fa_IR: همه کاربران با حقوق مدیران به حقوق 'مدیر عالی'  با ایجاد نوع کاربر جدید به روز رسانی شده اند.

en: Allocated memory test
fa_IR: آزمون حافظه اختصاص داده شده

en: Allow anonymous followups (receiver)
fa_IR: اجازه پیگیری های ناشناس(دریافت کننده)

en: Allow anonymous ticket creation (helpdesk.receiver)
fa_IR: اجازه ایجاد درخواست ناشناس(میز فرمان.دریافت کننده)

en: Alternate username
fa_IR: نام کاربری تعویضی

en: Alternate username number
fa_IR: تعداد نام کاربری تعویضی

en: Alternate username updated. The connected items have been updated using this alternate username.
fa_IR: نام کاربر تعویضی بروزآوری شد. فقره های متصل با استفاده از این نام کاربر تعویضی بروزآوری شد.

en: Always
fa_IR: همواره

en: Always dereferenced
fa_IR: همیشه بدون ارجاع

en: Amortization coefficient
fa_IR: ضریب استهلاک

en: Amortization duration
fa_IR: مدت استهلاک

en: An email has been sent to your email address. The email contains information for reset your password.
fa_IR: یک رایانامه به نشانی رایانامه شما فرستاده شده است. رایانامه حاوی اطلاعات برای تنظیم مجدد گذر واژه شماست.

en: An email was sent to %s
fa_IR: یک رایانامه فرستاده شد به %s

en: Analysis
fa_IR: کاوش

en: Applied
fa_IR: کاربردی

en: Approval comments
fa_IR: توضیح موافقت

en: Approval date
fa_IR: تاریخ موافقت

en: Approval of the solution
fa_IR: تصویب راه حل

en: Approval request
fa_IR: درخواست موافقت

en: Approval requester
fa_IR: درخواست کننده موافقت

en: Approvals for the ticket
fa_IR: موافقت(ها) برای درخواست

en: Approver
fa_IR: تصویب کننده

en: April
fa_IR: آوریل

en: As child of
fa_IR: به عنوان فرزند

en: As soon as possible
fa_IR: به محض این که امکان پذیر باشد

en: Assets
fa_IR: دارائی ها

en: Assign
fa_IR: اختصاص دادن

en: Assign a SLA
fa_IR: تخصیص یک SLA

en: Assign a ticket
fa_IR: تخصیص یک درخواست

en: Assign equipment
fa_IR: اختصاص تجهیزات

en: Assign the value from regular expression
fa_IR: اختصاص مقدار از عبارات منظم

en: Assign: equipment by IP address
fa_IR: تخصیص: تجهیزات توسط نشانی IP

en: Assign: equipment by MAC address
fa_IR: تخصیص: تجهیزات توسط نشانی MAC

en: Assign: equipment by name + domain
fa_IR: تخصیص : تجهیزات توسط نام + دامنه

en: Assigned
fa_IR: تخصیص داده شده

en: Assigned to
fa_IR: تخصیص دادن به

en: Assistance
fa_IR: دستیار

en: Associable items to a ticket
fa_IR: اقلام قابل پیوند به یک درخواست

en: Associable to a ticket
fa_IR: منطبق به درخواست

en: Associate a VLAN
fa_IR: ارتباط یک VLAN

en: Associate to a group
fa_IR: پیوستن به گروه

en: Associate to a profile
fa_IR: پیوستن به مشخصات

en: Associated contact | Associated contacts
fa_IR[0]: تماس وابسته

en: Associated item | Associated items
fa_IR[0]: اقلام وابسته

en: Associated supplier | Associated suppliers
fa_IR[0]: تامین کنندگان وابسته

en: Association
fa_IR: انجمن

en: At least one field has an incorrect value
fa_IR: حداقل یک جزء دارای مقدار نامعتبر است.

en: Attribute representing entity
fa_IR: ویژگی نمایندگی نهاد

en: Attribute value
fa_IR: مقدار ویژگی

en: August
fa_IR: آکوست

en: Authentication
fa_IR: تصدیق

en: Authentication on GLPI database
fa_IR: تصدیق بر پایگاه داده GLPI

en: Authentication on a LDAP directory
fa_IR: تصدیق بر فهرست LDAP

en: Authentication on mail server
fa_IR: تصدیق بر خادم رایانامه

en: Authorizations assignment rules
fa_IR: مجوزهای قواعد انتصاب

en: Authorize reservations
fa_IR: اجازه ذخیره

en: Autocompletion of text fields
fa_IR: تکمیل خودکار  اجزاء متنی

en: Automatic assignment of tickets
fa_IR: تخصیص خودکار درخواست

en: Automatic closing configuration
fa_IR: بستن خودکار پیکره بندی

en: Automatic closing of solved tickets after
fa_IR: بستن خودکار پس از رفع درخواست

en: Automatic fields (marked by *)
fa_IR: اجزاء خودکار(مشخص شده با *)

en: Automatic redirection, else click
fa_IR: تعیین مسیر خودکار، در عیر اینصورت کلیک کنید

en: Automatic reminders of SLAs
fa_IR: یادآور خودکار SLAها

en: Automatic tickets closing
fa_IR: درخواست های خودکار بسته شده

en: Automatic transfer of computers
fa_IR: انتقال خودکار از رایانه ها

en: Automatic user assignment
fa_IR: تخصیص خودکار کاربر

en: Automatically add a user of an external source
fa_IR: افزودن خودکار یک کاربر از منبع خارجی

en: Automatically add users from an external authentication source
fa_IR: افزودن خودکار کاربران از منبع مجاز خارجی

en: Automatically generated by GLPI %s
fa_IR: به طور خودکار توسط GLPI تولید شده است %s

en: Automatically update of the elements related to the computers
fa_IR: بروزرسانی خودکار یک عنصر مرتبط به رایانه ها

en: Availability
fa_IR: حق ندارید این فقره را در این نهاد بازگشتی کنید

en: Available
fa_IR: در دسترس

en: Average
fa_IR: میانگین

en: Average count
fa_IR: شمارش میانگین

en: Average number of printed pages
fa_IR: تعداد میانگین برگه های چاپی

en: Average speed
fa_IR: سرعت میانگین

en: Average time
fa_IR: زمان میانگین

en: Average time in stock
fa_IR: میانگین زمان در انبار

en: Average time in use
fa_IR: میانگین زمان استفاده

en: Back
fa_IR: بازگشت

en: Back to planning
fa_IR: بازگشت به برنامه ریزی

en: Back to stock
fa_IR: بازگشت به انبار

en: Backup plan
fa_IR: برنامه پشتیبان

en: BaseDN
fa_IR: Basedn

en: Based on the category then the item
fa_IR: بر اساس رده و سپس فقره

en: Based on the item then the category
fa_IR: بر اساس فقره و سپس رده

en: Be careful: there is no default value
fa_IR: مراقب باشید : مقدار پیش فرض وجود ندارد

en: Before
fa_IR: قبل از

en: Beginning of fiscal year
fa_IR: آغاز سال مالی

en: Beginning of the installation
fa_IR: شروع نصب

en: Beginning of the month
fa_IR: ابتدای ماه

en: Beginning of the year
fa_IR: ابتدای سال

en: Belonging to groups
fa_IR: متعلق به گروه

en: Binding to the LDAP directory
fa_IR: ابتدای فهرست LDAP

en: Blank
fa_IR: خالی

en: Blank Template
fa_IR: قالب خالی

en: Brand
fa_IR: عنوان تجاری

en: Building number
fa_IR: تعداد ساختمان

en: Bulk import groups from a LDAP directory
fa_IR: درون برد کلی گروه ها از یک فهرست LDAP

en: Bulk import users from a LDAP directory
fa_IR: درون برد کلی کاربران از یک فهرست LDAP

en: Bulk modification
fa_IR: اصلاح به صورت کلی

en: Business rules for tickets
fa_IR: قواعد کسب و کار برای درخواست ها

en: By
fa_IR: توسط

en: By %s
fa_IR: توسط %s

en: By contract
fa_IR: با قرارداد

en: By day
fa_IR: توسط روز

en: By entity
fa_IR: به وسیله هویت

en: By hardware
fa_IR: با سخت افزار

en: By location
fa_IR: با محل

en: By network outlet
fa_IR: با خروجی شبکه

en: By problem
fa_IR: با مشکل

en: By ticket
fa_IR: توسط درخواست

en: By year
fa_IR: به سال

en: CAS Host
fa_IR: میزبان CAS

en: CAS authentication
fa_IR: احراز هویت CAS

en: CSV delimiter
fa_IR: جداکننده CSV

en: Cache
fa_IR: نهانگاه

en: Calendar of the ticket
fa_IR: تقویم درخواست

en: Can be notified
fa_IR: اطلاع داده شود

en: Can contain
fa_IR: می تواند شامل

en: Can not add a range riding an existing period
fa_IR: در دوره موجود نمی توان بخش محدوده را اضافه نمود

en: Can't change this attribute. It's inherited from its parent.
fa_IR: این ویژگی را نمی توانید تغییر دهید. آن از والدین اش ارث می برد.

en: Can't connect to the database
fa_IR: نمی توان به پایگاه داده متصل شد

en: Can't connect to the database.
fa_IR: نمی توان به پایگاه داده متصل شد.

en: Can't create the database connection file, please verify file permissions.
fa_IR: نمی توان پرونده ارتباط با پایگاه داده را ایجاد نمود، لطفا دسترسی ها را بررسی نمایید.

en: Cancel the approval request to %s
fa_IR: لغو درخواست تصویب به %s

en: Capacity
fa_IR: ظرفیت

en: Caption
fa_IR: عنوان

en: Cartridges alarm
fa_IR: هشدار قاب نوار

en: Category name
fa_IR: نام رده

en: Causes
fa_IR: علل

en: Caution! You are not the author of this element. Delete targets can result in loss of access to that element.
fa_IR: هشدار! شما نویسنده این عنصر نیستید. حذف نشان هامی تواند منجر به از دست دادن دسترسی به آن عنصر شود.

en: Caution: you're about to remove a heading used for one or more items.
fa_IR: توجه : شما درحال حذف یک عنوان استفاده شده برای یک یا چند مورد هستید.

en: Change of the authentication method
fa_IR: تغییر روش تصدیق

en: Change the priority
fa_IR: تغییر اولویت

en: Characteristics
fa_IR: مشخصات

en: Check all
fa_IR: نشان‌گذاری همه

en: Check for new updates
fa_IR: بررسی بروزآوری های جدید

en: Check for upgrade
fa_IR: بررسی برای ارتقاء

en: Check if a new version is available
fa_IR: بررسی کنید اگر نسخه جدید موجود است

en: Check the MySQL replica
fa_IR: بررسی نسخه MYSQL

en: Checking of the compatibility of your environment with the execution of GLPI
fa_IR: بررسی سازگاری محیط شما با اجرای GLPI

en: Checking write permissions for cache files
fa_IR: بررسی مجوزهای نوشتن برای پرونده های نهان گاه

en: Checking write permissions for document files
fa_IR: بررسی مجوزهای نوشتن برای پرونده های سند

en: Checking write permissions for dump files
fa_IR: بررسی مجوزهای نوشتن برای پرونده های رونوشت

en: Checking write permissions for graphic files
fa_IR: بررسی مجوزهای نوشتن برای پرونده های گرافیک

en: Checking write permissions for log files
fa_IR: بررسی مجوزهای نوشتن برای پرونده های ثبت وقایع

en: Checking write permissions for session files
fa_IR: بررسی مجوزهای نوشتن برای پرونده های جلسات

en: Checking write permissions for setting files
fa_IR: بررسی مجوزهای نوشتن برای پرونده های نصب

en: Checklist
fa_IR: فهرست مقابله

en: Child entities
fa_IR: هویت فرزندان

en: Child groups
fa_IR: زیرگروه ها

en: Choose 'Install' for a completely new installation of GLPI.
fa_IR: برای نصب کاملا جدید از GLPI 'نصب' را انتخاب کنید.

en: Choose a template
fa_IR: انتخاب قالب

en: City
fa_IR: شهر

en: Clean expired sessions
fa_IR: زدودن جلسات منقضی شده

en: Clean generated graphics
fa_IR: زدودن نمودارهای ساخته شده

en: Clean old logs
fa_IR: پاک کردن سیاهه های قدیمی

en: Clear
fa_IR: پاک کردن

en: Clear status
fa_IR: پاک کردن وضعیت

en: Closed
fa_IR: بسته شده

en: Closed on %s
fa_IR: بسته شده در %s

en: Closing date
fa_IR: تاریخ بستن

en: Closing of the ticket
fa_IR: بستن درخواست

en: Closing time
fa_IR: بستن زمان

en: Closure
fa_IR: بستن

en: Closure of a problem
fa_IR: خاتمه یک مسئله

en: Comments
fa_IR: توضیح

en: Comments to the satisfaction survey
fa_IR: نظر برای نظرسنجی رضایت

en: Commercial
fa_IR: تجاری

en: Common
fa_IR: مشترک

en: Complete name
fa_IR: نام کامل

en: Computer | Computers
fa_IR[0]: کامپیوترها

en: Computer's name
fa_IR: نام رایانه

en: Condition
fa_IR: شرط

en: Configuring the satisfaction survey
fa_IR: پیکربندی نظرسنجی رضایت

en: Connected devices
fa_IR: ابزارهای متصل شده

en: Connected to
fa_IR: اتصال به

en: Connection failed
fa_IR: اتصال شکست خورد

en: Connection filter
fa_IR: صافی اتصال

en: Connection options
fa_IR: گزینه های اتصال

en: Connection string
fa_IR: رشته اتصال

en: Connection to database failed, verify the connection parameters included in config_db.php file
fa_IR: اتصال به پایگاه داده شکست خورد، پارامترهای اتصال در پرونده config_db.php را بازبینی کنید

en: Consumables alarm
fa_IR: هشدار موادمصرفی

en: Content
fa_IR: محتویات

en: Continue
fa_IR: ادامه

en: Contract expired since the
fa_IR: قرارداد منقضی شده از

en: Contract renewal period
fa_IR: دوره تجدید قرارداد

en: Contract with notice since the
fa_IR: قرارداد با تذکر از

en: Contracts alarm
fa_IR: هشدار قرارداد

en: Contracts expired in the last 30 days
fa_IR: قرارداد منقضی شده است - در ۳۰ روز گذشته

en: Contracts expiring in less than 30 days
fa_IR: انقضای قرارداد در کمتر از ۳۰ روز

en: Contracts expiring in less than 7 days
fa_IR: انقضای قرارداد در کمتر از ۷ روز

en: Contracts where notice begins in less than 30 days
fa_IR: قراردادهایی که در کمتر از  ۳۰ روز آغاز می شود

en: Contracts where notice begins in less than 7 days
fa_IR: قراردادهایی که در کمتر از ۷ روز شروع می شود

en: Control list
fa_IR: فهرست وارسی

en: Copy
fa_IR: رونوشت

en: Copy computer status
fa_IR: رونوشت وضعیت رایانه

en: Cost | Costs
fa_IR[0]: بها

en: Counter error
fa_IR: خطای شمارنده

en: Country
fa_IR: کشور

en: Create a change from this problem
fa_IR: ایجاد تغییر از این مشکل

en: Create a change from this ticket
fa_IR: ایجاد تغییر از این درخواست

en: Create a new database or use an existing one:
fa_IR: ایجاد یک پایگاه داده جدید و یا استفاده از یک پایگاه موجود :

en: Create a problem from this ticket
fa_IR: ایجاد مسئله از این درخواست

en: Create a ticket
fa_IR: ایجاد یک درخواست

en: Create survey after
fa_IR: ایجاد نظرسنجی پس از

en: Create the directory %s
fa_IR: ساختن یک شاخه %s

en: Created tickets
fa_IR: درخواست ها ایجاد شد.

en: Creation date of the satisfaction survey
fa_IR: تاریخ ایجاد  یک نظرسنجی رضایت

en: Current and future reservations
fa_IR: ذخیره های فعلی و آینده

en: Current file
fa_IR: پرونده فعلی

en: Current page in CSV
fa_IR: صفحه فعلی در CSV

en: Current page in SLK
fa_IR: صفحه فعلی در SLK

en: DD-MM-YYYY
fa_IR: سال-ماه-روز

en: DEBUG
fa_IR: اشکال زدائی

en: Data migration
fa_IR: مهاجرت داده ها

en: Database
fa_IR: پایگاه داده

en: Database connection parameters
fa_IR: پارامترهای ارتباط پایگاه داده

en: Database connection setup
fa_IR: برپایی ارتباط پایگاه داده

en: Database connection successful
fa_IR: اتصال پایگاه داده موفقیت آمیز

en: Database created
fa_IR: پایگاه داده ساخته شد

en: Database optimization
fa_IR: بهینه سازی پایگاه داده

en: Date | Dates
fa_IR[0]: تاریخ

en: Date format
fa_IR: قالب تاریخ

en: Date of last physical inventory
fa_IR: تاریخ آخرین فهرست اموال فیزیکی

en: Date of purchase
fa_IR: تاریخ خرید

en: Day | Days
fa_IR[0]: روز

en: Debug
fa_IR: اشکال زدائی

en: December
fa_IR: دسامبر

en: Decreasing
fa_IR: کاهنده

en: Default chart format
fa_IR: قالب نمودار پیش فرض

en: Default email
fa_IR: رایانامه پیش فرض

en: Default entity
fa_IR: نهاد پیش فرض

en: Default for mail recipients
fa_IR: پیش فرض برای گیرنده گان نامه

en: Default for tickets
fa_IR: پیش فرض برای درخواست کنندگان

en: Default heading when adding a document to a ticket
fa_IR: عنوان پیش فرض هنگامی که سندی به درخواستی اضافه می شود

en: Default language
fa_IR: زبان پیش فرض

en: Default logins / passwords are:
fa_IR: کلمه عبور / رمز پیش فرض:

en: Default profile
fa_IR: مشخصات پیش فرض

en: Default report
fa_IR: گزارش پیش فرض

en: Default server
fa_IR: خادم پیش فرض

en: Default translation
fa_IR: ترجمه پیش فرض

en: Default value
fa_IR: مقدار پیش فرض

en: Default values
fa_IR: مقادیر پیش فرض

en: Default view
fa_IR: نمای پیش فرض

en: Delete
fa_IR: برای حذف

en: Delete all rehearsals
fa_IR: حذف تمام تکراری ها

en: Delete emails
fa_IR: حذف رایانامه(ها)

en: Delete or update it otherwise GLPI will not work correctly.
fa_IR: آن را حذف یا بروزرسانی کنید در غیر اینصورت GLPI به درستی کار نخواهد کرد.

en: Deleted
fa_IR: حذف شده

en: Deleted user in LDAP directory
fa_IR: حذف کاربر در فهرست LDAP

en: Deleting a problem
fa_IR: حذف یک مسئله

en: Deletion of a followup
fa_IR: حذف پیگیری

en: Deletion of a task
fa_IR: حذف یک وظیفه

en: Deletion of a ticket
fa_IR: حذف درخواست

en: Delimiter
fa_IR: حائل

en: Delivery date
fa_IR: تاریخ تحویل

en: Delivery form
fa_IR: برگه تحویل

en: Deployment plan
fa_IR: گسترش طرح

en: Dereferenced during the search (but not when locating)
fa_IR: بدون ارجاع در طی جستجو(اما نه در مکان یابی)

en: Dereferenced when locating (not during the search)
fa_IR: بدون ارجاع هنگام مکان یابی(نه در طی جستجو)

en: Describe the incident or request
fa_IR: شرح واقعه یا درخواست

en: Description
fa_IR: شرح

en: Destination entity
fa_IR: نهاد مقصد

en: Device | Devices
fa_IR[0]: وسیله ها

en: Device list
fa_IR: فهرست مواد

en: Device reservations expiring today
fa_IR: ذخیره مواد امروز منقضی می شود

en: Device temporarily unavailable
fa_IR: دستگاه موقتا در دسترس نیست

en: Dictionaries
fa_IR: فرهنگ ها

en: Dictionary | Dictionaries
fa_IR[0]: فرهنگ ها

en: Dictionary of manufacturers
fa_IR: فهرست سازنده

en: Dictionnary of computer models
fa_IR: فرهنگ مدل رایانه

en: Dictionnary of computer types
fa_IR: فرهنگ نوع رایانه

en: Dictionnary of device models
fa_IR: فرهنگ مدل دستگاه جانبی

en: Dictionnary of device types
fa_IR: فرهنگ نوع دستگاه جانبی

en: Dictionnary of monitor types
fa_IR: فرهنگ نوع صفحه نمایش

en: Dictionnary of network equipment types
fa_IR: فرهنگ نوع ابزار شبکه

en: Dictionnary of networking equipment models
fa_IR: فرهنگ مدل شبکه

en: Dictionnary of operating system versions
fa_IR: فرهنگ نسخه سامانه عامل

en: Dictionnary of operating systems
fa_IR: فرهنگ سامانه عامل

en: Dictionnary of phone models
fa_IR: فرهنگ مدل تلفن

en: Dictionnary of phone types
fa_IR: فرهنگ نوع تلفن

en: Dictionnary of printer types
fa_IR: فرهنگ نوع چاپگر

en: Dictionnary of printers
fa_IR: فرهنگ چاپگرها

en: Difference between master and slave
fa_IR: تفاوت بین اصلی و پیرو

en: Direct
fa_IR: هدایت کردن

en: Direct connections
fa_IR: اتصالات مستقیم

en: Disable
fa_IR: غیرفعال کردن

en: Disable filtering by date
fa_IR: غیر فعال کردن پالایه بر اساس تاریخ

en: Disabled
fa_IR: از کار انداخته شده

en: Disabled plugin
fa_IR: افزونه از کار انداخته شده

en: Disconnect the item
fa_IR: قطع فقره

en: Display order of surnames firstnames
fa_IR: نمایش به ترتیب نام خانوادگی نام

en: Display report
fa_IR: گزارش صفحه نمایش

en: DisplayPort
fa_IR: درگاه صفحه نمایش

en: Dissociate a VLAN
fa_IR: جدا کردن یک VLAN

en: Do not copy
fa_IR: رونوشت نکنید

en: Do not delete
fa_IR: حذف نکنید

en: Document copy succeeded.
fa_IR: سند با موفقیت رونویسی شد.

en: Document move succeeded.
fa_IR: سند با موفقیت انتقال داده شد.

en: Doer
fa_IR: عامل

en: Don't show deleted items
fa_IR: فقره های حذف شده را نمایش نده

en: Done
fa_IR: انجام شد

en: Download
fa_IR: بارگیری پایین

en: Download the planning in Ical format
fa_IR: بارگذاری طرح ریزی با قالب Ical

en: Due date
fa_IR: سررسید

en: Duplicate the element as many times as there are connections
fa_IR: هر چند بار که ارتباط بر قرار می شود عنصر را تکرار کن

en: Duplicated tickets
fa_IR: درخواست های تکراری

en: Duplicates
fa_IR: تکراری ها

en: Duration
fa_IR: مدت

en: Dynamic
fa_IR: پویا

en: Dynamic display
fa_IR: نمایش پویا

en: Each day
fa_IR: هر روز

en: Each month
fa_IR: هر ماهه

en: Each week
fa_IR: هر هفته

en: Email Followup
fa_IR: ارسال پیگیری با رایانامه

en: Email address
fa_IR: نشانی رایانامه

en: Email address not found.
fa_IR: نشانی رایانامه یافت نشد

en: Email alarms
fa_IR: اعلان های خطر رایانامه ای

en: Email attribute for x509 authentication
fa_IR: ویژگی رایانامه برای احراز هویت x509

en: Email body
fa_IR: متن رایانامه

en: Email domain Name (users email will be login@domain)
fa_IR: نام دامنه رایانامه  <br>(کاربران رایانامه باید با  @دامنه  وارد شوند)

en: Email followup
fa_IR: ارسال پیگیری با رایانامه

en: Email followups configuration
fa_IR: پیکره بندی پیگیری ها

en: Email for followup
fa_IR: رایانامه برای پیگیری

en: Email not found. Impossible import
fa_IR: رایانامه پیدا نشد. درون برد غیرممکن است.

en: Email server
fa_IR: خادم رایانامه

en: Email server configuration
fa_IR: پیکره بندی خادم رایانامه

en: Email signature
fa_IR: امضاء رایانامه

en: Empty login or password
fa_IR: نام کاربری یا کلمه رمز خالی است

en: Enable filtering by date
fa_IR: فعال کردن پالایه بر اساس تاریخ

en: Enable followup via email
fa_IR: فعال کردن پیگیری از طریق رایانامه

en: Enable the financial and administrative information
fa_IR: فعال کردن اطلاعات مالی و اداری

en: Enable the financial and administrative information by default
fa_IR: فعال نمودن اطلاعات مالی و مدیریتی پیش فرض

en: End
fa_IR: پایان

en: End date
fa_IR: تاریخ پایان

en: End of contract
fa_IR: انتهای قرارداد

en: End of life
fa_IR: پایان دوام

en: Enter the first letters (user, item name, serial or asset number)
fa_IR: حروف اول را وارد کنید (کاربر، نام قلم، شماره سریال و یا دارایی)

en: Entities assignment
fa_IR: انتساب موجودیت

en: Entity based on LDAP information
fa_IR: موجودیت مبتنی بر اطلاعات LDAP

en: Entity based on user's profile
fa_IR: موجودیت مبتنی بر مشخصات کاربر

en: Entity for software creation
fa_IR: نهاد برای ایجاد نرم افزار

en: Entity from TAG
fa_IR: موجودیت از برچسب

en: Entity from domain
fa_IR: موجودیت از دامنه

en: Entity from mail domain
fa_IR: موجودیت از دامنه رایانامه

en: Entity right
fa_IR: حق موجودیت

en: Equipment's report by year
fa_IR: گزارش تجهیزات با سال

en: Error / to clean
fa_IR: خطا / برای پاکسازی

en: Error in sending the email
fa_IR: خطا در ارسال رایانامه

en: Error: the two passwords do not match
fa_IR: خطا: دو کلمه عبور نمی توانند همسان باشند

en: Escalations defined in the SLA will be triggered under this new date.
fa_IR: ماده تعدیل تعریف شده در SLA تحت این تاریخ جدید راه اندازی خواهد شد.

en: Ethernet
fa_IR: اترنت

en: Ethernet port speed
fa_IR: سرعت پورت شبکه

en: Ethernet port type
fa_IR: نوع پورت شبکه

en: Evaluation
fa_IR: ارزیابی

en: Execute
fa_IR: اجرا

en: Execution
fa_IR: اجرا

en: Expiration
fa_IR: انقضاء

en: Expiration date
fa_IR: تاریخ انقضاء

en: Expiration date + notice
fa_IR: تاریخ انقضاء + اخطار

en: Express
fa_IR: ویژه

en: Extension
fa_IR: پسوند

en: External authentication sources
fa_IR: منابع احراز هویت خارجی

en: External authentications
fa_IR: احراز هویت خارجی

en: External survey
fa_IR: نظرسنجی خارجی

en: FAQ
fa_IR: پرسش و پاسخ

en: Failed operation
fa_IR: عمل ناموفق

en: Failed to delete the file %s
fa_IR: شکست در حذف پرونده %s

en: Failed to send test email to administrator
fa_IR: شکست در ارسال رایانامه آزمایشی به مدیر

en: Fax
fa_IR: دورنگار

en: February
fa_IR: فوریه

en: Field | Fields
fa_IR[0]: جزء

en: Field storage of the login in the HTTP request | Fields storage of the login in the HTTP request
fa_IR[0]: جزء ذخیره سازی  برای ورود در درخواست HTTP

en: Fields unicity
fa_IR: اجزاء یکتا

en: File
fa_IR: پرونده

en: File content
fa_IR: محتوی پرونده

en: File is altered (bad checksum)
fa_IR: پرونده تغییر یافته (مجموع مقابله ای ناصحیح)

en: File move failed
fa_IR: انتقال پرونده شکست خورد

en: File move failed.
fa_IR: انتقال پرونده شکست خورد.

en: File not found
fa_IR: پرونده پیدا نشد

en: File too large to be added.
fa_IR: پرونده بسیار بزرگ اضافه شده است.

en: Fill when shifting to state %s
fa_IR: زمانی که تغییر حالت می یابد پر کنید %s

en: Filter to search in groups
fa_IR: صافی برای جستجو در گروه

en: Financial and administrative information
fa_IR: اطلاعات مالی و مدیریتی

en: Financial and administratives information
fa_IR: اطلاعات اداری و مالی

en: Find computers in GLPI having the status
fa_IR: یافتن رایانه در GLPI که وضعیتی داشته باشد

en: First
fa_IR: اولین

en: First name
fa_IR: نام

en: Fixed cost
fa_IR: هزینه ثابت و معین

en: Flag change forbidden. Linked items found.
fa_IR: تغییر پرچم ممنوع. فقره پیوندی پیدا شد.

en: Flags
fa_IR: پرچم ها

en: For security reasons, please change the password for the default users: %s
fa_IR: به دلایل امنیتی، لطفا رمز عبور را برای کاربران پیش فرض تغییر دهید: %s

en: For tickets closed after
fa_IR: برای درخواست بعد از بسته شدن

en: Force synchronization
fa_IR: نیروی هماهنگ سازی

en: Former technician in charge of the ticket
fa_IR: کاردان فنی قبلی عهده دار درخواست

en: Free percentage
fa_IR: درصد آزاد

en: Free size
fa_IR: اندازه آزاد

en: Frequency
fa_IR: فرکانس

en: Friday
fa_IR: جمعه

en: From %s
fa_IR: از %s

en: GLPI can't work correctly without the json_encode and json_decode functions
fa_IR: GLPI نمی تواند بدون توابع json_encode و json_decode به درستی کار کند

en: GLPI internal database
fa_IR: پایگاه داده داخلی GLPI

en: GLPI is not compatible with the option zend.ze1_compatibility_mode = On.
fa_IR: GLPI  با گزینه  zend.ze1_compatibility_mode = On سازگار نیست.

en: GLPI server time zone
fa_IR: منطقه زمانی سرور GLPI

en: Gateway
fa_IR: دروازه

en: Gateway: %s
fa_IR: دروازه: %s

en: General
fa_IR: عمومی

en: General setup
fa_IR: برپا کردن عمومی

en: Generation of satisfaction surveys
fa_IR: ایجاد نظرسنجی از رضایت

en: Give to
fa_IR: را به

en: Given to
fa_IR: را به

en: Global
fa_IR: سراسری

en: Global View
fa_IR: نمای سراسری

en: Global approval status
fa_IR: وضعیت اعتبار سنجی سراسری

en: Global dictionary
fa_IR: فرهنگ سراسری

en: Global management
fa_IR: مدیریت سراسری

en: Global right
fa_IR: حق سراسری

en: Global search
fa_IR: جستجوی سراسری

en: Global size
fa_IR: اندازه سراسری

en: Go back to GLPI
fa_IR: برگشت به GLPI

en: Granted
fa_IR: پذیرفته

en: Group | Groups
fa_IR[0]: گروه ها

en: Group DN
fa_IR: گروه DN

en: Group View
fa_IR: نمای گروهی

en: Group attribute containing its users
fa_IR: ویژگی گروه شامل کاربران آن

en: Group in charge of the hardware
fa_IR: گروه مسئول سخت افزار

en: Group in charge of the ticket
fa_IR: گروه عهده دار درخواست

en: Hard drive size
fa_IR: اندازه دیسک سخت

en: Hard drive type
fa_IR: نوع دیسک سخت

en: Hardware financial and administrative information
fa_IR: اطلاعات مالی و مدیریتی سخت افزار

en: Hardware support
fa_IR: پشتیبان سخت افزار

en: Hardware type
fa_IR: نوع سخت افزار

en: Hardware under contract
fa_IR: سخت افزار تحت قرارداد

en: Hardware user
fa_IR: کاربر سخت افزار

en: Heading
fa_IR: سرفصل

en: Help
fa_IR: راهنما

en: Historical
fa_IR: تاریخی

en: Home
fa_IR: خانه

en: How LDAP aliases should be handled
fa_IR: چگونه نام های مستعار LDAP باید بکار برده شود

en: I have read and ACCEPT the terms of the license written above.
fa_IR: شرایط اجازه نامه نوشته شده در بالا را خواندم و قبول دارم.

en: I have read and DO NOT ACCEPT the terms of the license written above
fa_IR: شرایط اجازه نامه نوشته شده در بالا را خواندم و قبول ندارم.

en: ID
fa_IR: شناسه

en: ID TAG
fa_IR: برچسب ID

en: IP address | IP addresses
fa_IR[0]: آدرس های ip

en: IP network | IP networks
fa_IR[0]: ip شبکه ها

en: IP version
fa_IR: نگارش ip

en: Ical
fa_IR: ical

en: Icon
fa_IR: نشانه

en: If approval is denied, specify a reason.
fa_IR: اگر موافقت رد شده است، یک دلیل مشخص کنید.

en: If synced (all changes)
fa_IR: اگر همزمان شده(همه تغییرات داده شده).

en: If synced (current user changes)
fa_IR: اگر همزمان شده( کاربر فعلی تغییر داده شده).

en: If synced or read-only account
fa_IR: اگر همزمان شده یا حساب فقط خواندنی است

en: If you reject the solution, you must specify a reason
fa_IR: اگر راه حلی را نپذیرید، باید دلیلش را ذکر کنید

en: Immobilization number
fa_IR: تعداد عدم تحرک

en: Impact
fa_IR: فشرده

en: Impacts
fa_IR: اثرات

en: Import entities from LDAP directory
fa_IR: درون برد موجودیت ها از فهرست LDAP

en: Import from directories
fa_IR: درون برد از فهرست راهنما

en: Import from other sources
fa_IR: درون برد از سایر منابع

en: Import new users
fa_IR: درون برد کاربران جدید

en: Import of new groups
fa_IR: درون برد گروه های جدید

en: Imported group from an LDAP directory
fa_IR: گروه درون برد شده از یک فرهنگ LDAP

en: Impossible record for %s
fa_IR: ضبط غیرممکن است برای %s

en: Impossible to accomplish an update by this way!
fa_IR: این راه برای به انجام رساندن بروز رسانی غیر ممکن است!!

en: Impossible to use CAS as external source of connection
fa_IR: استفاده از CAS به عنوان منبع خارجی از اتصال غیر ممکن است

en: Impossible to use LDAP as external source of connection
fa_IR: استفاده از LDAP به عنوان منبع خارجی از اتصال غیر ممکن است

en: Impossible to use email server as external source of connection
fa_IR: استفاده از خادم رایانامه به عنوان منبع خارجی از اتصال غیرممکن است

en: Impossible to use the database:
fa_IR: استفاده از پایگاه داده امکان پذیر نمی باشد:

en: Impossible to write the database setup file
fa_IR: نوشتن پرونده نصب پایگاه داده امکان پذیر نیست

en: In groups
fa_IR: در گروه ها

en: In stock
fa_IR: در انبار

en: In users
fa_IR: در کاربران

en: In users and groups
fa_IR: کاربران و گروه ها

en: Inactive
fa_IR: غیرفعال

en: Incident
fa_IR: واقعه

en: Incorrect username or password
fa_IR: نام کاربری یا رمز عبور نادرست است

en: Infinite
fa_IR: نا محدود

en: Information | Information
fa_IR[0]: اطلاعات

en: Information about system installation and configuration
fa_IR: اطلاعات درباره نصب و پیکره بندی سامانه

en: Information in inventory tool (TAG) representing the entity
fa_IR: اطلاعات در ابزار فهرست اموال(برچسب) هویت را نشان می دهد

en: Inheritance of the parent entity
fa_IR: توارث برای هویت منشاء

en: Initial contract period
fa_IR: مدت اولیه قرارداد

en: Initial page counter
fa_IR: شمارنده صفحه اولیه

en: Initialization of the database
fa_IR: مقداردهی آغازی پایگاه داده

en: Installation or update of GLPI
fa_IR: نصب یا بروزآوری GLPI

en: Insurance
fa_IR: بیمه

en: Intended action
fa_IR: اقدام درنظر گرفته شده

en: Interface
fa_IR: واسط

en: Internal survey
fa_IR: نظرسنجی داخلی

en: Internet domain | Internet domains
fa_IR[0]: دامین های اینترنت

en: Invalid attached file
fa_IR: پرونده ضمیمه نامعتبر

en: Invalid dates. Update cancelled.
fa_IR: تاریخ نامعتبر است: بروزرسانی لغو شد.

en: Invalid email address
fa_IR: رایانامه نامعتبر

en: Invalid filename
fa_IR: نام پرونده نامعتبر

en: Invalid input format for the network
fa_IR: فرمت ورودی اشتباه برای شبکه

en: Invalid network address
fa_IR: آدرس های شبکه اشتباه

en: Inventory number
fa_IR: شماره فهرست اموال

en: Invitation to fill out the survey
fa_IR: دعوت به پر کردن نظر سنجی

en: Invoice number
fa_IR: شماره صورت حساب

en: Invoice period
fa_IR: دوره صورت حساب

en: It is possible to affect the result of a regular expression using the string #0
fa_IR: این امکان وجود دارد که  نتیجه یک عبارت منظم با استفاده از رشته #۰ تحت تاثیر قرار گیرد.

en: It's mandatory to select a type and at least one field
fa_IR: این که یک نوع یا حداقل یک جزء را انتخاب کنید اجباری است

en: Item | Items
fa_IR[0]: فقره

en: Item not found
fa_IR: فقره یافت نشد

en: Item not linked to an object
fa_IR: ایتم به وسیله ای لینک نشده است

en: Item successfully added
fa_IR: فقره با موفقیت افزوده شد

en: Item successfully added but duplicate record on
fa_IR: مورد با موفقیت اضافه شده، اما در سابقه تکراری است

en: Item successfully added but duplicate record on %s
fa_IR: مورد با موفقیت اضافه شده، اما در سابقه تکراری است %s

en: Item successfully deleted
fa_IR: فقره با موفقیت حذف شد

en: Item successfully purged
fa_IR: فقره با موفقیت پاکسازی شد

en: Item successfully restored
fa_IR: فقره با موفقیت بازگردانده شد

en: Item successfully updated
fa_IR: فقره با موفقیت بروزرسانی شد

en: Item type
fa_IR: نوع فقره

en: Items seen
fa_IR: موارد دیده شده

en: Items to transfer
fa_IR: موارد برای انتقال

en: January
fa_IR: ژانویه

en: July
fa_IR: ژوئیه

en: June
fa_IR: ژوئن

en: Just follow this link (you have one day):
fa_IR: تنها از این پیوند ادامه دهید(یک روز مهلت دارید):

en: Keep status
fa_IR: وضعیت نگهداری

en: Keep tickets when purging hardware in the inventory
fa_IR: درخواست ها را در هنگام پاکسازی سخت افزار در فهرست موجودی نگه دار

en: Knowledge base
fa_IR: پایگاه دانش

en: LDAP criteria
fa_IR: معیارهای LDAP

en: LDAP criterion | LDAP criteria
fa_IR[0]: معیارهای LDAP

en: LDAP directory choice
fa_IR: انتخاب فهرست LDAP

en: LDAP directory information attribute representing the entity
fa_IR: صفت اطلاعات فهرست LDAP هویت را نشان می دهد

en: LDAP directory link
fa_IR: پیوند فهرست LDAP

en: LDAP directory of an entity
fa_IR: فهرست LDAP یک هویت

en: LDAP directory time zone
fa_IR: منطقه زمانی فهرست LDAP

en: LDAP filter associated to the entity (if necessary)
fa_IR: پالایه LDAP پیوند داده شده به هویت (اگر نیاز باشد)

en: Label
fa_IR: برچسب

en: Language
fa_IR: زبان را انتخاب کنید

en: Last
fa_IR: آخرین

en: Last edit by
fa_IR: آخرین ویرایش به وسیله

en: Last login
fa_IR: آخرین ورود

en: Last problems
fa_IR: آخرین مشکلات

en: Last run
fa_IR: آخرین اجرا

en: Last run list
fa_IR: فهرست آخرین اجرا

en: Last synchronization
fa_IR: تاریخ و زمان آخرین هماهنگ سازی

en: Last tickets
fa_IR: آخرین درخواست ها

en: Last update
fa_IR: اخرین بروزرسانی

en: Late
fa_IR: دیر

en: Leasing
fa_IR: اجاره

en: Level
fa_IR: سطح

en: License type | License types
fa_IR[0]: نوع مجوز

en: Life cycle of changes
fa_IR: چرخه ی زندگی تغییر

en: Life cycle of problems
fa_IR: چرخه زندگي مشكلات

en: Life cycle of tickets
fa_IR: چرخه زندگی درخواست ها

en: Life cycles
fa_IR: چرخه زندگی

en: Lifelong
fa_IR: مادام العمر

en: Limit of the schedules for planning
fa_IR: حد زمانبندی برای برنامه ریزی

en: Linear
fa_IR: خطی

en: Link if possible
fa_IR: پیوند در صورت امکان

en: Link if possible, otherwise imports declined
fa_IR: پیوند در صورت امکان، در غیر این صورت درون برد کاهش یافته است

en: Link or filename
fa_IR: نام پرونده یا پیوند

en: Link with items for the creation of tickets
fa_IR: پیوند موارد برای ایجاد درخواست ها

en: Linked to
fa_IR: پیوند یافته به

en: List
fa_IR: فهرست

en: List of LDAP directory replicates
fa_IR: فهرست المثنی فهرست LDAP

en: List of available tags
fa_IR: فهرست برچسب های دردسترس

en: List of host machines
fa_IR: فهرست ماشین های میزبان

en: List of not imported emails
fa_IR: فهرست رایانامه های درون برد  نشده

en: List of the hardware under contract
fa_IR: فهرست سخت افزارهای تحت قرارداد

en: List of values
fa_IR: فهرست مقادیر

en: List of virtual machines
fa_IR: فهرست ماشین های مجازی

en: Loading...
fa_IR: در حال بارگذاری...

en: Loan
fa_IR: وام

en: Local rules: %s
fa_IR: قوانین محلی: %s

en: Locations update
fa_IR: بروزرسانی مکان ها

en: Log Level
fa_IR: سطح ثبت وقایع

en: Log in again
fa_IR: ورود دوباره

en: Logical operator
fa_IR: عملگرهای منطقی

en: Login
fa_IR: ورود

en: Login field
fa_IR: جزء ورود به سامانه

en: Logout
fa_IR: خروج

en: Logs in files (SQL, email, automatic action...)
fa_IR: فایل های ثبت وقایع (SQL,email, اقدام خودکار ...)

en: MAC address
fa_IR: نشانی فیزیکی

en: MIME type
fa_IR: MIME نوع

en: MM-DD-YYYY
fa_IR: سال-روز-ماه

en: Machine
fa_IR: ماشین

en: Mail domain surrogates entity
fa_IR: هویت جانشین دامنه نامه رسان

en: Mail test
fa_IR: آزمایش نامه

en: Mails receiver
fa_IR: دریافت کننده رایانامه

en: Main
fa_IR: اصلی

en: Main server %s
fa_IR: خادم اصلی %s

en: Maintenance
fa_IR: تعمیر و نگهداری

en: Make available
fa_IR: در دسترس ساختن

en: Make sure that sessions support has been activated in your php.ini
fa_IR: اطمینان حاصل کنید که پشتیبانی جلسات در پرونده php.ini شما فعال هست

en: Make unavailable
fa_IR: از دسترس خارج ساختن

en: Manage templates...
fa_IR: مدیریت قالب ها

en: Managed items
fa_IR: عناوین مدیریت شده

en: Management
fa_IR: مدیریت

en: Management type
fa_IR: نوع مدیریت

en: Manager
fa_IR: مدیر

en: Manufacturer choice
fa_IR: انتخاب سازنده

en: March
fa_IR: مارس

en: Master
fa_IR: اصلی

en: Material cost
fa_IR: هزینه مواد

en: Matrix of calculus for priority
fa_IR: ماتریس محاسبات اولویت

en: Max delay between master and slave (minutes)
fa_IR: تاخیر حداکثر بین اصلی و فرعی(دقیقه)

en: Max number of items
fa_IR: حداکثر تعداد عناصر

en: Maximal count
fa_IR: شمارش بیشینه

en: Maximal number of automatic actions (run by CLI)
fa_IR: تعداد حداکثر اقدامات خودکار(اجرا توسط CLI)

en: Maximal time
fa_IR: زمان بیشینه

en: Maximum time to solve
fa_IR: زمان حداکثر برای رفع کردن

en: May
fa_IR: مه

en: Mbstring extension of your parser PHP is not installed
fa_IR: الحاقی  Mbstring در تجزیه کننده PHP شما نصب نیست

en: Mbstring extension test
fa_IR: آزمون الحاقی Mbstring

en: Merge
fa_IR: ترکیب کردن

en: Merging
fa_IR: الحاق

en: Message
fa_IR: پیام

en: Microphone
fa_IR: میکروفن

en: Minimal count
fa_IR: شمارش کمینه

en: Minimal time
fa_IR: زمان کمینه

en: Mio
fa_IR: MB

en: Mobile phone
fa_IR: تلفن همراه

en: Modify the comment
fa_IR: تغییر دادن توضیح

en: Monday
fa_IR: دوشنبه

en: Monitor | Monitors
fa_IR[0]: نمایشگرها

en: Monitoring of automatic actions
fa_IR: فرانگری اعمال خودکار

en: Month
fa_IR: ماه

en: Monthly TCO
fa_IR: ماهانه TCO

en: Most popular questions
fa_IR: رایج ترین سئوالات

en: Mount point
fa_IR: نقطه سوارکردن

en: Move
fa_IR: انتقال

en: Multimode fiber
fa_IR: فیبرچند حالته

en: My devices
fa_IR: دستگاه های من

en: MySQL Improved extension test
fa_IR: آزمایش

en: MySQL replica: read only
fa_IR: نسخه المثنی MySQL: فقط خواندنی

en: Mysql error starting from %s
fa_IR: خطای Mysql شروع شده از %s

en: Mysql password
fa_IR: کلمه عبور Mysql

en: Mysql server
fa_IR: خادم Mysql

en: Mysql user
fa_IR: کاربر Mysql

en: Name
fa_IR: نام

en: Network | Networks
fa_IR[0]: شبکه ها

en: Network name | Network names
fa_IR[0]: نام های شبکه

en: Network report
fa_IR: گزارش شبکه

en: Network report by hardware: %s
fa_IR: گزارش شبکه توسط سخت افزار: %s

en: Network report by location: %s
fa_IR: گزارش شبکه توسط محل: %s

en: Network report by outlet: %s
fa_IR: گزارش شبکه توسط خروجی: %s

en: Never
fa_IR: هیچگاه

en: Never dereferenced (default)
fa_IR: هیچگاه ارجاع داده نشود(پیش فرض)

en: New child heading
fa_IR: عنوان فرزند جدید

en: New followup
fa_IR: درخواست پیگیری جدید

en: New hierarchy
fa_IR: سلسله مراتب جدید

en: New item
fa_IR: فقره جدید

en: New note
fa_IR: یادداشت جدید

en: New problem
fa_IR: مسئله جدید

en: New reservation
fa_IR: ذخیره جدید

en: New task
fa_IR: وظیفه جدید

en: New ticket
fa_IR: درخواست جدید

en: New ticket for this item...
fa_IR: درخواست جدید برای این عنوان.

en: Next
fa_IR: بعدی

en: Next escalation: %s
fa_IR: ماده تعدیل بعدی: %s

en: Next run
fa_IR: اجرای بعدی

en: No
fa_IR: خیر

en: No Event
fa_IR: هیچ رویداد

en: No LDAP directory defined in GLPI
fa_IR: هیچ فهرست LDAP در GLPI تعریف نشده است

en: No access
fa_IR: دسترسی نیست

en: No action pending
fa_IR: هیچ عملی معلق نیست

en: No autofill
fa_IR: پرکننده غیرخودکار

en: No automatic transfer
fa_IR: بدون انتقال خودکار

en: No cartridge
fa_IR: بدون قاب نوار

en: No change of entity
fa_IR: هیچ تغییر نهادی نیست

en: No consumable
fa_IR: هیچ کالای مصرفی

en: No consumable found
fa_IR: کالای مصرفی پیدا نشد

en: No data available on the web site
fa_IR: داده ای بر روی وب سایت در دسترس نمی باشد

en: No defined category
fa_IR: رده تعریف نشده است

en: No directory associated to entity: impossible search
fa_IR: هیچ فهرستی به نهاد مرتبط نشده است: جستجو غیر ممکن است

en: No directory selected
fa_IR: هیچ فهرستی انتخاب نشده است

en: No element to be tested
fa_IR: هیچ عنصری آزمایش نمی شود

en: No file available
fa_IR: پرونده در دسترس نیست

en: No followup for this ticket.
fa_IR: هیچ پیگیری برای این درخواست نیست

en: No free cartridge
fa_IR: قاب نوار غیر رایگان

en: No generated survey
fa_IR: هیچ نظرسنجی ایجاد نشده

en: No group to be imported
fa_IR: هیچ گروهی وارد نشده است

en: No historical
fa_IR: نگذشته

en: No import
fa_IR: بدون واردات

en: No item found
fa_IR: موردی یافت نشد

en: No item to display
fa_IR: هیچ فقره ای برای نمایش نیست

en: No link defined
fa_IR: هیچ پیوندی تعریف نشده

en: No network card available
fa_IR: کارت شبکه موجود نیست

en: No network port found
fa_IR: درگاه شبکه پیدا نشد

en: No personal criteria. Create personal parameters?
fa_IR: بدون معیار شخصی. ویژگی های شخصی ایجاد شود؟

en: No plugin installed
fa_IR: افزونه نصب نشده

en: No problem found.
fa_IR: مسئله ای یافت نشد.

en: No reservation
fa_IR: بدون ذخیره

en: No selected element or badly defined operation
fa_IR: عنصری انتخاب نشده یا عملیات بد تعریف شده است.

en: No statistics are available
fa_IR: هیچ آماری در دسترس نیست

en: No ticket found.
fa_IR: درخواستی یافت نشد.

en: No ticket in progress.
fa_IR: درخواستی در جریان نیست.

en: No user found
fa_IR: کاربری یافت نشد

en: No virtual machine associated with the computer
fa_IR: هیچ ماشین مجازی به رایانه مرتبط نیست

en: None
fa_IR: هیچ کدام

en: Normal
fa_IR: عادی

en: Not connected.
fa_IR: متصل نیست

en: Not solved tickets
fa_IR: درخواست حل نشده است

en: Not subject to approval
fa_IR: هیچ موضوعی تایید نشده است

en: Not yet authenticated
fa_IR: هنوز تصدیق نشده است

en: Notice
fa_IR: اخطار

en: Notification method
fa_IR: روش هشدار

en: Notification options
fa_IR: گزینه های هشدار

en: November
fa_IR: نوامبر

en: Now
fa_IR: حالا

en: Number closed
fa_IR: تعداد بسته شده

en: Number format
fa_IR: قالب عدد

en: Number of days this action logs are stored
fa_IR: تعداد روزهایی که ثبت عمل ذخیره می شود

en: Number of tickets
fa_IR: تعداد درخواست ها

en: Number opened
fa_IR: تعداد باز شده

en: OK - database was initialized
fa_IR: خوب - پایگاه داده مقدار دهی آغازی شد

en: October
fa_IR: اکتبر

en: Opened on %s
fa_IR: بازشده در %s

en: Opening date
fa_IR: تاریخ بازکردن

en: Operation performed partially successful
fa_IR: عملیات انجام شده تا حدی موفق

en: Operation successful
fa_IR: عملیات موفقیت آمیز

en: Optimizing tables
fa_IR: جداول بهینه سازی

en: Optional when approved
fa_IR: اختیاری زمانی که تایید شده

en: Or complete search
fa_IR: یا جستجوی کامل

en: Order date
fa_IR: تاریخ سفارش

en: Order number
fa_IR: شماره سفارش

en: Origin port
fa_IR: پورت اصلی

en: Other
fa_IR: دیگر

en: Other authentication sent in the HTTP request
fa_IR: سایر تصدیق ها در درخواست HTTP فرستاده شد

en: Other financial and administrative information (licenses, cartridges, consumables)
fa_IR: اطلاعات مالی و مدیریتی دیگر (مجوزها، قاب نوارها، مواد مصرفی)

en: Others
fa_IR: دیگران

en: Others authentication methods
fa_IR: سایر روش های تصدیق

en: Parallel
fa_IR: موازی

en: Partial load of the bookmark.
fa_IR: بارگذاری بخشی از نشانک

en: Partition
fa_IR: قسمت

en: Password
fa_IR: کلمه عبور

en: Password (for non-anonymous binds)
fa_IR: رمز عبور(برای اتصال غیر ناشناس)

en: Password confirmation
fa_IR: تایید رمز عبور

en: Password field is empty
fa_IR: جزء رمز عبور خالی است

en: Past reservations
fa_IR: ذخیره قبلی

en: Pending
fa_IR: معوق

en: Period
fa_IR: دوره

en: Periodicity
fa_IR: حالت تناوبی

en: Personal
fa_IR: شخصی

en: Personal View
fa_IR: نمای شخصی

en: Personalization
fa_IR: شخصی سازی

en: Pivot
fa_IR: مفصل

en: Plan this task
fa_IR: طرح ریزی این وظیفه

en: Planning
fa_IR: طرح ریزی

en: Plans
fa_IR: طرح ها

en: Please choose LDAP directory to import users from
fa_IR: لطفا فهرست LDAP را برای درون برد کاربران انتخاب کنید

en: Please confirm your email address and enter your new password.
fa_IR: لطفا نشانی رایانامه خود را تایید کنید و گذر واژه جدید خود را وارد نمایید

en: Please select a database:
fa_IR: پایگاه داده را انتخاب کنید:

en: Please select the database to update:
fa_IR: پایگاه داده را برای بروزآوری انتخاب کنید:

en: Plugin | Plugins
fa_IR[0]: افزونه

en: Plugins
fa_IR: افزونه

en: Plugins list
fa_IR: فهرست افزونه

en: Port (default=389)
fa_IR: درگاه(پیش فرض=۳۸۹)

en: Port (optional)
fa_IR: درگاه(انتخابی)

en: Position
fa_IR: موقعیت

en: Possible values
fa_IR: مقدار(های) ممکن

en: Postal code
fa_IR: شناسه پستی

en: Power
fa_IR: قدرت

en: Power supply | Power supplies
fa_IR[0]: منبع تغذیه

en: Pre-select me as a technician when creating a ticket
fa_IR: پیش انتخاب من به عنوان یک کاردان فنی در هنگام ایجاد یک درخواست

en: Preconfiguration
fa_IR: پیش پیکره بندی

en: Prefix for notifications
fa_IR: پیشوند برای هشدارها

en: Preliminary creation
fa_IR: ایجاد مقدماتی

en: Preserve
fa_IR: نگاهداشتن

en: Previous
fa_IR: قبلی

en: Printer | Printers
fa_IR[0]: چاپگرها

en: Printer counter
fa_IR: شمارنده چاپگر

en: Printers dictionnary
fa_IR: فرهنگ چاپگرها

en: Priority
fa_IR: اولویت

en: Private
fa_IR: خصوصی

en: Private followups by default
fa_IR: پیگیری خصوصی برای پیش فرض

en: Private tasks by default
fa_IR: وظایف خصوصی به طور پیش فرض

en: Problem | Problems
fa_IR[0]: مسائل

en: Problem solved
fa_IR: مسئله حل شد

en: Problems on linked items
fa_IR: مسائل در مورد عناوین مرتبط

en: Processing
fa_IR: پردازش

en: Product ID of the operating system
fa_IR: شناسه محصول سامانه عامل

en: Profile's interface
fa_IR: واسط مشخصات

en: Progress
fa_IR: پیشرفت

en: Prohibit reservations
fa_IR: ذخیره ممنوع

en: Provide a delimiter in order to automate the new hierarchy generation.
fa_IR: یک حائل به منظور خودکارسازی ایجاد سلسله مراتب جدید را فراهم می کند.

en: Public
fa_IR: عمومی

en: Publisher
fa_IR: ناشر

en: Purchase version
fa_IR: نسخه خرید

en: Purge
fa_IR: پاکسازی

en: Put on hold on %s
fa_IR: را نگه دارید %s

en: Put this item in the FAQ
fa_IR: قراردادن این فقره در پرسش و پاسخ

en: Qualification
fa_IR: توصیف

[ctx: Quantity]
en: Number
fa_IR: عدد

en: Rate to trigger survey
fa_IR: ارزش گذاری به راه انداختن نظرسنجی

en: Read
fa_IR: بازخواندن

en: Real duration
fa_IR: مدت واقعی

en: Real duration of treatment of the ticket
fa_IR: (واقعی)  دوره درخواست

en: Reason
fa_IR: دلیل

en: Reason of rejection
fa_IR: علت رد کردن

en: Recalculate
fa_IR: دوباره حساب کردن

en: Recent entries
fa_IR: آخرین مطالب

en: Record into the database denied
fa_IR: ثبت در پایگاه داده رد شد

en: Recurrent
fa_IR: بازگشت کننده

en: Recurrent tickets
fa_IR: درخواست بازگشت کننده

en: Recursive
fa_IR: بازگشتی

en: Reference
fa_IR: مرجع

en: Refused
fa_IR: رد شده

en: Regenerate
fa_IR: تولید مجدد

en: Rehearsal
fa_IR: تمرین

en: Remaining
fa_IR: باقیمانده

en: Remote access key
fa_IR: کلید دسترسی از راه دور

en: Remove the domain of logins like login@domain
fa_IR: حذف دامنه از ورود به سامانه مثل login@domain

en: Renewal
fa_IR: تجدید

en: Renting
fa_IR: اجاره

en: Replay the dictionary rules
fa_IR: پخش قوانین فرهنگ

en: Replicate | Replicates
fa_IR[0]: المثنی

en: Replicate %s
fa_IR: المثنی %s

en: Request
fa_IR: درخواست

en: Request comments
fa_IR: توضیح درخواست

en: Request date
fa_IR: تاریخ درخواست

en: Requested item not found
fa_IR: عنوان درخواست شده یافت نشد

en: Requester | Requesters
fa_IR[0]: درخواست کننده

en: Requester group | Requester groups
fa_IR[0]: گروه درخواست کننده

en: Reservation expired
fa_IR: ذخیره منقضی شده

en: Reserve
fa_IR: ذخیره

en: Reserve an item
fa_IR: ذخیره یک قلم

en: Reset password successful.
fa_IR: تنظیم مجدد موفقیت آمیز گذرواژه

en: Resolution
fa_IR: حل

en: Resolution date
fa_IR: تاریخ حل

en: Resolution time
fa_IR: زمان حل

en: Response date to the satisfaction survey
fa_IR: تاریخ پاسخ به نظرسنجی رضایت

en: Response name (if needed)
fa_IR: نام پاسخ(اگر نیاز باشد)

en: Restore
fa_IR: بازگرداندن

en: Restrict device management
fa_IR: محدود کردن مدیریت دستگاه

en: Restrict monitor management
fa_IR: محدود کردن مدیریت صفحه نمایش

en: Restrict phone management
fa_IR: محدود کردن مدیریت تلفن

en: Restrict printer management
fa_IR: محدود کردن مدیریت چاپگر

en: Result details
fa_IR: جزئیات نتیجه

en: Result of the regular expression
fa_IR: نتیجه عبارت منظم

en: Results
fa_IR: نتایج

en: Review
fa_IR: مرور

en: Rights and entities assignment
fa_IR: انتساب حقوق و موجودیت ها

en: Rights assignment
fa_IR: انتساب حقوق

en: Room number
fa_IR: شماره اتاق

en: Root directory (optional)
fa_IR: فهرست ریشه(انتخابی)

en: Root entity
fa_IR: هویت ریشه

en: Root location
fa_IR: محل اصل

en: RootDN (for non anonymous binds)
fa_IR: ریشه dn(برای اتصال غیر ناشناس)

en: Rule results
fa_IR: نتایج قانون

en: Rule type
fa_IR: نوع قانون

en: Rules applicable in the sub-entities
fa_IR: قواعد قابل اجرا در زیرموجودیت ها

en: Rules applied: %s
fa_IR: قوانین اعمال می شود: %s

en: Rules for assigning a category to software
fa_IR: قوانین برای اختصاص یک رده نرم افزار

en: Rules for assigning a computer to an entity
fa_IR: قوانین برای اختصاص یک موجودیت

en: Rules for import and link computers
fa_IR: قوانین برای درون برد و پیوند رایانه ها

en: Rules list
fa_IR: فهرست قوانین

en: Rules management
fa_IR: قوانین مدیریت

en: Rules using the object have been disabled.
fa_IR: قوانین مورد استفاده نهاد غیرفعال شده است.

en: Run count
fa_IR: تعداد اجرا

en: Run frequency
fa_IR: فراوانی اجرا

en: Run mode
fa_IR: سبک اجرا

en: Run period
fa_IR: دوره اجرا

en: Running
fa_IR: در حال اجرا

en: SELinux boolean configuration for %s
fa_IR: پیکره بندی منطقی SELinux  برای %s

en: SELinux mode is %s
fa_IR: حالت SELinux هست %s

en: SMTP host
fa_IR: میزبان SMTP

en: SMTP login (optional)
fa_IR: ورود به سامانه SMTP(انتخابی)

en: SMTP password (optional)
fa_IR: گذر واژه SMTP(انتخابی)

en: SQL Dump
fa_IR: روگرفت SQL

en: Satisfaction
fa_IR: رضایت

en: Satisfaction survey
fa_IR: نظرسنجی رضایت

en: Satisfaction with the resolution of the ticket
fa_IR: رضایت با رفع یک درخواست

en: Saturday
fa_IR: شنبه

en: Save
fa_IR: ذخیره

en: Save and add to the knowledge base
fa_IR: ذخیره و افزودن به پایگاه دانش

en: Scheduled
fa_IR: زمانبندی شده

en: Search
fa_IR: جستجو

en: Search a solution
fa_IR: جستجوی یک راه حل

en: Search engine
fa_IR: موتور جستجو

en: Search filter (if needed)
fa_IR: پالایه جستجو ( اگر نیاز باشد )

en: Search filter for entities
fa_IR: صافی جستجو برای موجودیت ها

en: Search filter for users
fa_IR: صافی جستجو برای کاربران

en: Search result default display
fa_IR: نمایش نتایج جستجو به صورت پیش فرض

en: Search the ID of your hardware
fa_IR: جستجوی شناسه سخت افزار شما

en: Search type
fa_IR: نوع جستجو

en: Security
fa_IR: امنیت

en: See planning
fa_IR: برنامه ریزی را ببینید

en: See schedule of people in my groups
fa_IR: زمانبندی از اشخاص را در گروه من ببینید

en: See the catalog of plugins
fa_IR: رده افزوده را ببینید

en: Select default items to show
fa_IR: موارد پیش فرض را برای نمایش انتخاب کنید

en: Select statistics to be displayed
fa_IR: آمار را برای نمایش انتخاب کنید

en: Select the desired entity
fa_IR: انتخاب هویت مطلوب

en: Select the report you want to generate
fa_IR: گزارشی که می خواهید بسازید انتخاب کنید

en: Selection too large, massive action disabled.
fa_IR: انتخاب بیش از حد بزرگ است، عملیات حجیم فعال نیست.

en: Send
fa_IR: فرستادن

en: Send a notification
fa_IR: فرستادن یک اخطار

en: Send a test email to the administrator
fa_IR: فرستادن رایانه آزمایشی به مدیر

en: Send alarms on cartridges
fa_IR: ارسال هشدار برای قاب نوارها

en: Send alarms on consumables
fa_IR: ارسال هشدار برای کالاهای مصرفی

en: Send alarms on contracts
fa_IR: ارسال هشدار برای قراردادها

en: Send alarms on expired licenses
fa_IR: ارسال هشدار برای مجوزهای منقضی شده

en: Send alarms on financial and administrative information
fa_IR: ارسال هشدار برای اطلاعات مالی و اداری

en: Send an approval request
fa_IR: ارسال درخواست تایید شده

en: September
fa_IR: سپتامبر

en: Serial
fa_IR: نوبتی

en: Serial number
fa_IR: شماره سریال

en: Serial of the operating system
fa_IR: سریال سامانه عامل

en: Server
fa_IR: سرور

en: Service
fa_IR: خدمت

en: Service provided
fa_IR: خدمات ارائه شده

en: Sessions test
fa_IR: آزمایش جلسه ها

en: Set personal
fa_IR: تنظیم شخصی

en: Set public
fa_IR: تنظیم عمومی

en: Set status: %s
fa_IR: تنظیم وضعیت: %s

en: Settings
fa_IR: تنظیم ها

en: Setup
fa_IR: برپاکردن

en: Show GLPI ID
fa_IR: نمایش شناسه GLPI

en: Show all
fa_IR: نمایش همه

en: Show graphics
fa_IR: نمایش نمودار

en: Show new tickets on the home page
fa_IR: نمایش درخواست های جدید بر صفحه آغازه

en: Simplified interface
fa_IR: واسط ساده شده

en: Simplified interface help link
fa_IR: ساده سازی واسط پیوند راهنما

en: Single mode fiber
fa_IR: فیبر تک حالته

en: Single value
fa_IR: ارزش واحد

en: Size
fa_IR: اندازه

en: Slave database out of sync!
fa_IR: پایگاه داده پیرو خارج از همسان سازی است!

en: Software | Software
fa_IR[0]: نرم افزار

en: Software category deleted by the dictionary rules
fa_IR: رده نرم افزار توسط قواعد فرهنگ حذف شد

en: Software deleted after merging
fa_IR: بعد از ادغام نرم افزار حذف شده است

en: Software deleted by GLPI dictionary rules
fa_IR: نرم افزار توسط قواعد فرهنگ GLPI حذف شد

en: Software dictionary
fa_IR: فرهنگ نرم افزار

en: Software support
fa_IR: پشتیبانی نرم افزار

en: Solved on %s
fa_IR: حل شده در %s

en: Sons of %s
fa_IR: فرزندان %s

en: Source
fa_IR: منبع

en: Source of followup
fa_IR: منبع پیگیری

en: Speaker
fa_IR: بلندگو

en: Speakers
fa_IR: بلندگوها

en: Specify a date
fa_IR: تعیین تاریخ

en: Specify an end date
fa_IR: تعیین تاریخ پایان

en: Speed
fa_IR: سرعت

en: Standard interface
fa_IR: واسط استاندارد

en: Standard interface help link
fa_IR: واسط استاندرد پیوند راهنما

en: Start
fa_IR: شروع

en: Start date
fa_IR: تاریخ شروع

en: Start date of warranty
fa_IR: تاریخ شروع ضمانت

en: Startup date
fa_IR: تاریخ راه اندازی

en: Statistics
fa_IR: آمارها

en: Status of the approval request
fa_IR: وضعیت درخواست تایید شده

en: Status updated. The connected items have been updated using this status.
fa_IR: وضعیت بروزآوری شد. فقره متصل با این وضعیت بروزآوری شد.

en: Status value in database
fa_IR: متغیر وضعیت در پایگاه داده

en: Steal a ticket
fa_IR: سرقت درخواست

en: Stock location
fa_IR: محل انبار

en: Subject
fa_IR: موضوع

en: Submit message
fa_IR: ارسال پیام

en: Subnet
fa_IR: زیرشبکه

en: Succesful deletion of the file %s
fa_IR: حذف موفقیت آمیز پرونده %s

en: Successful importation
fa_IR: واردات موفق

en: Summary
fa_IR: خلاصه

en: Sunday
fa_IR: یک شنبه

en: Sundays and holidays
fa_IR: روزهای جمعه و تعطیلات

en: Support hours
fa_IR: ساعت پشتیبانی

en: Surname
fa_IR: نام خانوادگی

en: Symptoms
fa_IR: نشانه ها

en: Synchronization
fa_IR: همزمانی

en: Synchronizing already imported users
fa_IR: همگام سازی کاربران درون برد شده از قبل

en: System
fa_IR: سامانه

en: System lock
fa_IR: قفل سامانه

en: TCO (value + tracking cost)
fa_IR: TCO (ارزش + ردیابی هزینه)

en: Tacit
fa_IR: ضمنی

en: Tag
fa_IR: برچسب

en: Take into account
fa_IR: را به حساب

en: Take into account time
fa_IR: نگاهی به زمان حساب

en: Target entity for the computer
fa_IR: نهاد هدف برای رایانه

en: Task completed.
fa_IR: وظیفه تکمیل است.

en: Technician
fa_IR: کاردان فنی

en: Technician in charge of the hardware
fa_IR: کاردان فنی متصدی سخت‌افزار

en: Template for a request
fa_IR: قالب برای یک درخواست

en: Template for an incident
fa_IR: قالب برای یک رویداد

en: Template for the automatic transfer of computers in another entity
fa_IR: الگو برای انتقال خودکار از کامپیوتر در موجودیت دیگر

en: Template name
fa_IR: نام قالب

en: Templates
fa_IR: قالب

en: Test connection to email server
fa_IR: آزمایش اتصال به خادم رایانامه

en: Test done
fa_IR: آزمایش انجام شد

en: Test email sent to administrator
fa_IR: رایانه آزمایشی به مدیر فرستاده شد

en: Test failed
fa_IR: آزمایش شکست خورد

en: Test failed: %s
fa_IR: آزمایش شکست خورد: %s

en: Test if Session_use_trans_sid is used
fa_IR: آزمایش اینکه  Session_use_trans_sid استفاده می شود

en: Test json functions
fa_IR: آزمایش توابع json

en: Test of connection to LDAP directory
fa_IR: آزمایش ارتباط به فهرست LDAP

en: Test of the connection at the database
fa_IR: آزمایش ارتباط با پایگاه داده

en: Test rules engine
fa_IR: آزمایش موتور قوانین

en: Test session auto start
fa_IR: آزمایش شروع خودکار جلسه

en: Test successful
fa_IR: آزمایش موفقیت آمیز بود

en: Test successful: %s
fa_IR: آزمایش موفقیت آمیز بود: %s

en: Testing PHP Parser
fa_IR: آزمایش تجزیه کننده PHP

en: Thank you for using our automatic helpdesk system.
fa_IR: برای استفاده از سامانه میزراهنمای خودکار از شما متشکریم.

en: That will remove all the reservations in progress.
fa_IR: این همه ذخیره های در جریان را حذف خواهد کرد..

en: The LDAP extension of your PHP parser isn't installed
fa_IR: افزونه LDAP از مفسر PHP شما نصب نشده است

en: The PHP mail function is unknown or is not activated on your system.
fa_IR: تابع نامه PHP ناشناخته است یا بر روی سامانه شما فعال نیست.

en: The assignment of a SLA to a ticket causes the recalculation of the due date.
fa_IR: تخصیص از SLA به درخواست موجب تجدید محاسبه از موعد مقرر می شود.

en: The authentication method configuration doesn't allow you to change your password.
fa_IR: پیکربندی روش تأیید هویت اجازه نمی دهد که شما رمز عبور خود را تغییر دهید.

en: The directory could not be created.
fa_IR: شاخه را نمی توان ایجاد کرد.

en: The directory was created but could not be removed.
fa_IR: شاخه ایجاد شده است اما نمی تواند حذف شود.

en: The engine stops on the first checked rule.
fa_IR: موتور بر روی اولین قانون بررسی شده متوقف می شود.

en: The engine treats all the rules.
fa_IR: موتور تمام قوانین را مورد عمل قرار می دهد.

en: The file already exists
fa_IR: فایل از قبل موجود است.

en: The file could not be created.
fa_IR: پرونده را نمی توان ایجاد کرد.

en: The file is valid. Upload is successful.
fa_IR: پرونده معتبر هست. ارسال پرونده موفقیت آمیز است.

en: The file was created but can't be deleted.
fa_IR: پرونده  ایجاد شده اما نمی تواند حذف شود.

en: The following automatic actions are in error. They require intervention.
fa_IR: اعمال خودکار ذیل خطا دارند. آنها احتیاج به مداخله دارند.

en: The functionality is found - Perfect!
fa_IR: قابلیت موجود - کامل!

en: The installation is finished
fa_IR: نصب تمام شد

en: The new structure is hierarchical
fa_IR: ساختار جدید سلسله مراتبی است

en: The required item is already reserved for this timeframe
fa_IR: فقره مورد نیاز قبلا برای این بازه زمانی ذخیره شده است

en: The server answered: %s
fa_IR: خادم پاسخ داد: %s

en: The server or/and user field is empty
fa_IR: جزءخادم یا/ و کاربر خالی است

en: The ticket will be added in the entity %s
fa_IR: درخواست در هویت اضافه شده است %s

en: The use of a SMTP is needed.
fa_IR: استفاده از SMTP نیاز است.

en: The version of the database is not compatible with the version of the installed files. An update is necessary.
fa_IR: نسخه پایگاه داده با نسخه پرونده های نصبی سازگار نیست. بروزرسانی لازم است.

en: These parameters are used as actions in generic rules for assignment to entities
fa_IR: این پارامترها را به عنوان اقدامات صورت گرفته در قوانین عمومی برای تخصیص به هویت ها مورد استفاده قرار می گیرد

en: Think of making a backup before transferring items.
fa_IR: ایجاد یک نسخه پشتیبان قبل از انتقال اقلام فکر می کنم.

en: This is a test email.
fa_IR: این یک رایانامه آزمایشی است.

en: This is the new hierarchy. If it's complete approve it.
fa_IR: این یک سلسله مراتب است.اگر کامل است تایید نمایید.

en: This item is not part of the FAQ
fa_IR: این فقره بخشی از پرسش و پاسخ نیست

en: This item is part of the FAQ
fa_IR: این فقره بخشی از پرسش و پاسخ هست

en: This ticket concerns me
fa_IR: این درخواست مربوط به من

en: Thursday
fa_IR: پنج شنبه

en: Ticket | Tickets
fa_IR[0]: درخواست ها

en: Ticket creation form on login
fa_IR: برگه ایجاد درخواست در ورود

en: Ticket followup
fa_IR: پیگیری درخواست

en: Ticket solved
fa_IR: درخواست حل شده

en: Ticket waiting for your approval
fa_IR: درخواست منتظر تایید شماست

en: Tickets
fa_IR: درخواست ها

en: Tickets awaiting approval
fa_IR: درخواست در انتظار تصویب

en: Tickets default type
fa_IR: نوع درخواست های پیش فرض

en: Tickets to be processed
fa_IR: درخواست پردازش شده

en: Time cost
fa_IR: هزینه زمان

en: Title
fa_IR: عنوان

en: To %s
fa_IR: به %s

en: To be in charge of a ticket
fa_IR: عهده دار بودن درخواست

en: To be unaware of import
fa_IR: غافل از درون برد

en: To copy/paste in your support request
fa_IR: برای رونوشت/چسباندن در درخواست پشتیبانی شما

en: To do
fa_IR: برای انجام

en: To empty the list of elements to be transferred
fa_IR: برای خالی کردن فهرستی از عناصر که باید منتقل شوند.

en: To increase the limit: change max_input_vars or suhosin.post.max_vars in php configuration.
fa_IR: برای افزایش حد: max_input_vars یا suhosin.post.max_vars را در تنظیمات پی اچ پی تغییر دهید.

en: To update
fa_IR: برای بروزرسانی

en: Today
fa_IR: امروز

en: Token
fa_IR: نشانه

en: Too large attached file
fa_IR: پرونده ضمیمه بسیار بزرگ

en: Tools
fa_IR: ابزارها

en: Total
fa_IR: کل

en: Total cost
fa_IR: جمع هزینه

en: Total count
fa_IR: شمارش کل

en: Total duration
fa_IR: جمع مدت

en: Total remaining on the budget
fa_IR: جمع کل بودجه  باقی مانده

en: Total spent on the budget
fa_IR: جمع کل بودجه مصرفی

en: Transfer
fa_IR: انتقال

en: Transfer mode
fa_IR: روش انتقال

en: Try again
fa_IR: دوباره سعی کنید

en: Try increasing the memory_limit parameter in the php.ini file.
fa_IR: سعی کنید پارامتر memory_limit را در پرونده php.ini افزایش دهید.

en: Tuesday
fa_IR: سه شنبه

en: URL of the application
fa_IR: نشانی اینترنتی برنامه کاربردی

en: Unable to add. The user already exists.
fa_IR: قادر به افزودن نیست. کاربر در حال حاضر موجود است.

en: Unable to affect the email to an entity
fa_IR: قادر به تحت تاثیر قراردادن رایانامه به یک نهاد نیست

en: Unable to connect to the LDAP directory
fa_IR: ناتوانی در  اتصال به فهرست LDAP

en: Unable to find the byte %s
fa_IR: قادر به یافتن بایتی نیست %s

en: Unable to update login. A user already exists.
fa_IR: قادر به بروزرسانی ورود به سامانه نیست. کاربر در حال حاضر موجود است.

en: Unauthorized access to this file
fa_IR: دسترسی غیرمجاز به این پرونده

en: Unauthorized file type
fa_IR: نوع پرونده غیرمجاز

en: Unavailable
fa_IR: غیرقابل دسترس

en: Uncheck all
fa_IR: بی‌نشان کردن همه

en: Under observation
fa_IR: تحت نظر

en: Unique fields
fa_IR: جزء(اجزاء) یکتا

en: Unit management
fa_IR: مدیریت واحد

en: Unknown error
fa_IR: خطای ناشناخته

en: Unknown file
fa_IR: پرونده ناشناخته

en: Unknown ticket
fa_IR: درخواست ناشناس

en: Unlimited
fa_IR: نامحدود

en: Unofficial translations are also available
fa_IR: ترجمه های غیرمستند نیز در دسترس هستند

en: Unpublished
fa_IR: غیرقابل انتشار

en: Update
fa_IR: بروزآوری

en: Update followups (author)
fa_IR: بروزآوری پیگیری های(نویسنده)

en: Update of a problem
fa_IR: بروزرسانی یک مسئله

en: Update of the field
fa_IR: تغییر یک جزء

en: Update password
fa_IR: بروزآوری کلمه عبور

en: Update successful, your database is up to date
fa_IR: بروزرسانی موفقیت آمیز بود، پایگاه داده شما بروز است

en: Update the approval request to %s
fa_IR: بروزرسانی درخواست تایید شده به %s

en: Update the item
fa_IR: به روز رسانی فقره

en: Urgency
fa_IR: فوریت

en: Use DN in the search
fa_IR: استفاده از DN در جستجو

en: Use GLPI
fa_IR: استفاده از GLPI

en: Use GLPI in mode
fa_IR: استفاده GLPI در حالت

en: Use TLS
fa_IR: استفاده از TLS

en: Use a FTP installed file
fa_IR: از پرونده نصب شده FTP استفاده کن

en: Use as a solution
fa_IR: استفاده از یک راه حل

en: Use date
fa_IR: تاریخ استفاده

en: Use the slave for the search engine
fa_IR: استفاده از پیرو برای موتور جستجو

en: Use unitary management
fa_IR: استفاده از مدیریت واحد

en: Used cartridges
fa_IR: قاب نوار استفاده شده

en: Used consumables
fa_IR: کالای مصرفی استفاده شده

en: Used items
fa_IR: عناوین استفاده شده

en: User | Users
fa_IR[0]: کاربران

en: User DN
fa_IR: کاربر DN

en: User attribute containing its groups
fa_IR: ویژگی کاربر شامل گروه های آن

en: User featuring a single profile
fa_IR: مشخصات واحد ویژگی کاربر

en: User featuring the profile
fa_IR: مشخصات ویژگی های کاربر

en: User information
fa_IR: اطلاعات کاربر

en: User not authorized to connect in GLPI
fa_IR: کاربر برای اتصال در GLPI تایید نشد

en: User not found or several users found
fa_IR: کاربر پیدا نشد یا چندین کاربر پیدا شد

en: User with a single profile
fa_IR: کاربر با مشخصات واحد

en: Valid tags
fa_IR: برچسب های معتبر

en: Validation | Validations
fa_IR[0]: اعتبارسنجی

en: Value
fa_IR: مقدار

en: Values for the generic rules for assignment to entities
fa_IR: مقادیر قوانین عمومی برای تخصیص به هویت ها

en: Values used in the interface to search users from a LDAP directory
fa_IR: مقادیر مورد استفاده در واسط برای جستجوی کاربران از فهرست LDAP

en: Vcard
fa_IR: کارت ویزیت مجازی

en: Version in use
fa_IR: نسخه مورد استفاده

en: Visibility
fa_IR: میدان دید

en: Visible for a problem
fa_IR: قابل مشاهده برای یک مشکل

en: Visible for a request
fa_IR: قابل مشاهده برای یک تقاضا

en: Visible for an incident
fa_IR: قابل مشاهده برای یک  رویداد

en: Visible in a ticket
fa_IR: قابل مشاهده بودن در یک درخواست

en: Visible in the simplified interface
fa_IR: قابل مشاهده در رابط کاربری ساده

en: Waiting for approval
fa_IR: منتظر تصویب

en: Waiting time
fa_IR: زمان انتظار

en: Warning before running rename based on the dictionary rules
fa_IR: هشدار قبل از اجرا تغییر نام بر اساس قوانین فرهنگ

en: Warning: The request exceeds the limit of the directory. The results are only partial.
fa_IR: هشدار : درخواست بیش از حد از فهرست. نتایج به دست آمده تنها بخشی است.

en: Warranty duration
fa_IR: مدت ضمانت

en: Warranty expiration date
fa_IR: تاریخ انقضای ضمانت

en: Warranty extension value
fa_IR: ارزش پایانی ضمانت

en: Warranty information
fa_IR: اطلاعات ضمانت

en: Watcher | Watchers
fa_IR[0]: مراقب

en: Way of sending emails
fa_IR: طریقه ارسال رایانامه ها

en: Web
fa_IR: وب

en: Web Link
fa_IR: پیوند وب

en: Web link
fa_IR: پیوند وب

en: Website
fa_IR: تارنما

en: Wednesday
fa_IR: چهارشنبه

en: Week
fa_IR: هفته

en: When connecting or updating
fa_IR: هنگام اتصال یا بروزرسانی

en: When disconnecting
fa_IR: هنگام انفصال

en: Wifi mode
fa_IR: حالات وایرلس

en: Wifi network | Wifi networks
fa_IR[0]: شبکه های بیسیم

en: Wifi protocol version
fa_IR: ورژن پروتکل وایرلس

en: Withdraw dynamic authorizations and groups
fa_IR: برداشتن گروه ها و همگام سازی های پویا

en: Without name
fa_IR: بدون نام

en: Without title
fa_IR: بدون عنوان

en: Work in progress...
fa_IR: کار در حال پیشرفت...

en: Worn cartridges
fa_IR: قاب نوار فرسوده

en: Write
fa_IR: نوشتن

en: Writer
fa_IR: نویسنده

en: Writing ability
fa_IR: توانایی نوشتن

en: Written
fa_IR: کتبی

en: XML Dump
fa_IR: روگرفت XML

en: YYYY-MM-DD
fa_IR: روز-ماه-سال

en: Yes
fa_IR: بله

en: You are not allowed to change the visibility flag for child entities.
fa_IR: شما مجاز به  تغییر پرچم قابلیت دید برای نهادهای فرزند نیستید.

en: You can also specify a root location which will include all the generated locations.
fa_IR: شما همچنین می توانید یک مکان ریشه که شامل تمام نقاط تولید شده است را مشخص کنید.

en: You can continue to add elements to be transferred or execute the transfer now
fa_IR: شما می توانید ادامه بدهید به افزودن عناصر دیگر برای انتقال  یا الان انتقال را انجام دهید

en: You can delete or modify these accounts as well as the initial data.
fa_IR: شما می توانید این حساب ها را با داده های اولیه به خوبی حذف کنید و یا تغییر دهید..

en: You can't delete that item, because it has sub-items
fa_IR: شما نمی توانید آن مکان را حذف کنید، زیرا دارای مکان های فرعی است

en: You don't have permission to perform this action.
fa_IR: شما مجوزی برای انجام این عمل ندارید.

en: You don't have right to connect
fa_IR: شما حق اتصال ندارید

en: You have been made a request to reset your account password.
fa_IR: شما یک درخواست برای تعویض کلمه عبور حساب کاربری خود ایجاد نموده اید.

en: You have been redirected because you no longer have access to this ticket
fa_IR: شما دوباره راهنمایی می شوید زیرا مدتی است که به این درخواست دسترسی ندارید

en: You have the latest available version
fa_IR: شما آخرین نسخه موجد را دارید

en: You must accept cookies to reach this application
fa_IR: شما باید کوکی ها را برای دسترسی به این برنامه قبول کنید

en: You must desactivate the Session_use_trans_id option in your php.ini
fa_IR: باید گزینه Session_use_trans_id را در php.ini غیرفعال کنید

en: You must now proceed to updating your database content
fa_IR: شما هم اکنون می باید نسبت به بروز رسانی محتوای پایگاه داده خود را اقدام کنید

en: You will find it on the GLPI-PROJECT.org site.
fa_IR: شما آن را در سایت GLPI-PROJECT.org می یابید.

en: Your PHP parser was compiled without the IMAP functions
fa_IR: مفسر PHP بدون توابع IMAP ترجمه شده است

en: Your parser PHP is not installed with sessions support!
fa_IR: تجزیه گر PHP شما با پشتیبانی جلسه ها نصب نشده است!

en: Your password reset request has expired or is invalid. Please renew it.
fa_IR: درخواست تنظیم مجدد گذر واژه شما منقضی شده یا نامعتبر است. لطفا آنرا تجدید نمایید.

en: Your planning
fa_IR: برنامه ریزی شما

en: Your rejected tickets
fa_IR: درخواست های رد شده شما

en: Your ticket has been registered, its treatment is in progress.
fa_IR: پیام شما ثبت شد، عملیات آن در حال انجام است.

en: Your tickets in progress
fa_IR: درخواست شما در جریان است

en: Your tickets to close
fa_IR: درخواست شما بسته شد

en: Your tickets to validate
fa_IR: درخواست شما اعتبارسنجی شد

en: after
fa_IR: بعداز

en: and
fa_IR: و

[ctx: authentication]
en: Enabled
fa_IR: فعال شده

en: before
fa_IR: قبل از

[ctx: button]
en: Add
fa_IR: افزودن

[ctx: button]
en: Add a contact
fa_IR: افزودن تماس

[ctx: button]
en: Add a contract
fa_IR: افزودن قرارداد

[ctx: button]
en: Add a document
fa_IR: افزودن یک سند

[ctx: button]
en: Add a license
fa_IR: افزودن مجوز

[ctx: button]
en: Add a new file
fa_IR: افزودن فایل جدید

[ctx: button]
en: Add a user
fa_IR: افزودن یک کاربر

[ctx: button]
en: Add a version
fa_IR: افزودن نسخه

[ctx: button]
en: Associate
fa_IR: تعیین

[ctx: button]
en: Associate an existing document
fa_IR: ارتباط به یک سند موجود

[ctx: button]
en: Browse
fa_IR: مرور

[ctx: button]
en: Cancel
fa_IR: لغو

[ctx: button]
en: Clean
fa_IR: پاک کردن

[ctx: button]
en: Connect
fa_IR: ارتباط

[ctx: button]
en: Disable
fa_IR: غیرفعال کردن

[ctx: button]
en: Disconnect
fa_IR: انفصال

[ctx: button]
en: Dissociate
fa_IR: تفکیک

[ctx: button]
en: Duplicate
fa_IR: تکثیر

[ctx: button]
en: Enable
fa_IR: فعال

[ctx: button]
en: Export
fa_IR: برون برد

[ctx: button]
en: Get email tickets now
fa_IR: حالا دریافت رایانامه درخواست

[ctx: button]
en: Give
fa_IR: تخصیص دادن

[ctx: button]
en: Import
fa_IR: درون برد

[ctx: button]
en: Install
fa_IR: نصب

[ctx: button]
en: Link tickets
fa_IR: درخواست پیوند

[ctx: button]
en: Merge
fa_IR: ترکیب کردن

[ctx: button]
en: Move
fa_IR: انتقال

[ctx: button]
en: Post
fa_IR: ارسال

[ctx: button]
en: Replace
fa_IR: جایگزین‌

[ctx: button]
en: Restore
fa_IR: بازگرداندن

[ctx: button]
en: Save
fa_IR: ذخیره

[ctx: button]
en: Search
fa_IR: جستجو

[ctx: button]
en: Send
fa_IR: فرستادن

[ctx: button]
en: Show
fa_IR: نمایش

[ctx: button]
en: Synchronize
fa_IR: همزمان شدن

[ctx: button]
en: Test
fa_IR: آزمایش

[ctx: button]
en: To change
fa_IR: برای تغییر

[ctx: button]
en: Uninstall
fa_IR: عزل

[ctx: button]
en: Unlock
fa_IR: بازکردن

[ctx: button]
en: Update
fa_IR: بروزآوری

en: can't connect to the database
fa_IR: نمی توان به پایگاه داده متصل شد

[ctx: cartridge]
en: New | New
fa_IR[0]: جدید

[ctx: cartridge]
en: Used | Used
fa_IR[0]: استفاده شده

[ctx: change]
en: Test
fa_IR: آزمایش

[ctx: consumable]
en: New | New
fa_IR[0]: جدید

[ctx: consumable]
en: Used | Used
fa_IR[0]: استفاده شده

en: contains
fa_IR: شامل

en: does not contain
fa_IR: شامل نیست

en: does not exist
fa_IR: وجود ندارد

en: exists
fa_IR: وجود دارد

en: finished by
fa_IR: تمام شده با

en: from
fa_IR: از

en: generated on %s
fa_IR: ایجاد شده بر %s

[ctx: impact]
en: All
fa_IR: همه

[ctx: impact]
en: High
fa_IR: بالا

[ctx: impact]
en: Low
fa_IR: پایین

[ctx: impact]
en: Medium
fa_IR: متوسط

[ctx: impact]
en: Very high
fa_IR: خیلی بالا

[ctx: impact]
en: Very low
fa_IR: خیلی پایین

en: is
fa_IR: هست

en: is already present in GLPI
fa_IR: قبلا در GLPI بوده است

en: is empty in GLPI
fa_IR: در GLPI خالی است

en: is not
fa_IR: نیست

[ctx: item]
en: State
fa_IR: وضعیت

en: last Friday
fa_IR: جمعه گذشته

en: last Monday
fa_IR: دوشنبه گذشته

en: last Saturday
fa_IR: شنبه گذشته

en: last Sunday
fa_IR: یکشنبه گذشته

en: last Thursday
fa_IR: پنجشنبه گذشته

en: last Tuesday
fa_IR: سه شنبه گذشته

en: last Wednesday
fa_IR: چهارشنبه گذشته

en: ldap_start_tls does not exist
fa_IR: ldap_start_tls موجود نیست

[ctx: location]
en: State
fa_IR: وضعیت

en: magic_quotes_sybase extension test
fa_IR: آزمایش الحاقی magic_quotes_sybase

en: mbstring extension not found. Warning with charsets used.
fa_IR: الحاقی mbstring  پیدا نشد.اخطار با charsets استفاده می شود.

en: month | months
fa_IR[0]: ماه

[ctx: name]
en: Update
fa_IR: بروزآوری

en: normal/normal for the normal account
fa_IR: normal/normal برای حساب کاربری عادی

en: not under
fa_IR: تحت تسلط نیست

en: on Saturday
fa_IR: در روز شنبه

en: on week
fa_IR: در هفته

en: or
fa_IR: یا

[ctx: periodicity]
en: None
fa_IR: هیچ کدام

[ctx: person]
en: Title
fa_IR: عنوان

[ctx: phone]
en: Number
fa_IR: عدد

[ctx: plugin]
en: Enabled
fa_IR: فعال شده

[ctx: plugin]
en: Installed / not activated
fa_IR: نصب شده/ فعال نیست

[ctx: plugin]
en: Installed / not configured
fa_IR: نصب شده / پیکره بندی نشده

[ctx: plugin]
en: Not installed
fa_IR: نصب نشده است

en: post-only/postonly for the postonly account
fa_IR: post-only/postonly برای حساب کاربر فقط ارسال کننده

[ctx: price]
en: Value
fa_IR: مقدار

[ctx: priority]
en: All
fa_IR: همه

[ctx: priority]
en: High
fa_IR: بالا

[ctx: priority]
en: Low
fa_IR: پایین

[ctx: priority]
en: Major
fa_IR: مهم

[ctx: priority]
en: Medium
fa_IR: متوسط

[ctx: priority]
en: Very high
fa_IR: خیلی بالا

[ctx: priority]
en: Very low
fa_IR: خیلی پایین

[ctx: quantity]
en: Number
fa_IR: عدد

[ctx: quantity]
en: Number of lines
fa_IR: تعداد خطوط

[ctx: quantity]
en: Number of problems
fa_IR: تعداد مسائل

[ctx: quantity]
en: Number of tickets
fa_IR: تعداد درخواست ها

en: regular expression does not match
fa_IR: عبارات منظم مطابقت ندارد

en: regular expression matches
fa_IR: بررسی عبارات منظم

en: session.auto_start is activated. See .htaccess file in the GLPI root for more information.
fa_IR: Session.auto_start   فعال شد htaccess .  را در فهرست ریشه GLPI  برای اطلاعات بیشتر ببینید.

[ctx: setup]
en: General
fa_IR: عمومی

en: starting with
fa_IR: شروع با

[ctx: status]
en: Accepted
fa_IR: پذیرفته

[ctx: status]
en: Closed
fa_IR: بسته شده

[ctx: status]
en: New
fa_IR: جدید

[ctx: status]
en: Not closed
fa_IR: بسته نشده

[ctx: status]
en: Not solved
fa_IR: حل نشده

[ctx: status]
en: Processing (assigned)
fa_IR: پردازش(تخصیص داده شده)

[ctx: status]
en: Processing (planned)
fa_IR: پردازش(طرح ریزی شده)

[ctx: status]
en: Solved
fa_IR: حل شده

en: tech/tech for the technician account
fa_IR: tech/tech برای حساب کاربری کاردان فنی

[ctx: ticket]
en: New
fa_IR: جدید

[ctx: ticket]
en: Solved | Solved
fa_IR[0]: حل شده

en: to
fa_IR: به

en: to see the entity and its sub-entities
fa_IR: برای دیدن هویت و زیر هویت آن

en: tree structure
fa_IR: ساختار درختی

en: under
fa_IR: زیر

[ctx: urgency]
en: All
fa_IR: همه

[ctx: urgency]
en: High
fa_IR: بالا

[ctx: urgency]
en: Low
fa_IR: پایین

[ctx: urgency]
en: Medium
fa_IR: متوسط

[ctx: urgency]
en: Very high
fa_IR: خیلی بالا

[ctx: urgency]
en: Very low
fa_IR: خیلی پایین

en: version
fa_IR: نسخه

en: webcal:// synchronization
fa_IR: webcal:// همسان سازی

en: x509 certificate authentication
fa_IR: گواهی احراز هویت x509
