GLPI Project - en to fi_FI translation catalogue (2694 entries)

en: GLPI - Authentication
fi_FI: GLPI - Kirjautuminen

en: Authentication
fi_FI: Kirjautuminen

en: Login
fi_FI: Käyttäjätunnus

en: Password
fi_FI: Salasana

[ctx: button]
en: Post
fi_FI: OK

en: Forgotten password?
fi_FI: Oletko unohtanut salasanan?

en: You must activate the JavaScript function of your browser
fi_FI: Ota JavaScript käyttöön selaimessasi.

en: You must accept cookies to reach this application
fi_FI: Tämä sivu vaatii evästeiden (cookies) käyttöönoton.

en: Checking write permissions for session files
fi_FI: Istuntotiedostojen kirjoitusoikeuksien tarkistus

en: Invalid use of session ID
fi_FI: Istuntotunnuksen virheellinen käyttö

en: Access to the Frequently Asked Questions
fi_FI: Pääsy Usein Kysyttyihin Kysymyksiin

note: TRANS: %1$s is device name, %2$s is port name
en: %1$s - The port %2$s
fi_FI: %1$s – portti %2$s

note: TRANS: %1$s is a string (device name - port name...), %2$s is network outlet name
en: %1$s - Network outlet %2$s
fi_FI: %1$s – LAN-portti %2$s

en: Email followup
fi_FI: Sähköpostiseuranta

en: Email | Emails
fi_FI[0]: Sähköposti
fi_FI[1]: Sähköpostit

[ctx: button]
en: Add
fi_FI: Lisää

en: Comments
fi_FI: Kommentit

en: All
fi_FI: Kaikki

en: None
fi_FI: Ei yhtään

en: Warning
fi_FI: Varoitus

note: TRANS: %1$s is address, %2$s is netmask
en: IP network: %1$s/%2$s
fi_FI: IP-verkko: %1$s/%2$s

en: First/last addresses: %1$s/%2$s
fi_FI: Ensimmäiset/viimeiset osoitteet: %1$s/%2$s

en: Gateway: %s
fi_FI: Yhdyskäytävä: %s

en: Enter the first letters (user, item name, serial or asset number)
fi_FI: Syötä ensimmäiset kirjaimet (käyttäjä, kohteen nimi, sarja- tai etunumero)

en: Show all
fi_FI: Näytä kaikki

en: Action | Actions
fi_FI[0]: Toiminto
fi_FI[1]: Toiminnot

en: Availability
fi_FI: Käytettävyys

en: Start date
fi_FI: Aloituspäivä

en: Period
fi_FI: Jakso

en: Specify an end date
fi_FI: Määritä päättymispäivä

[ctx: Planning]
en: Reminder
fi_FI: Muistutus

en: Personal
fi_FI: Henkilökohtainen

en: Set public
fi_FI: Aseta julkiseksi

en: Public
fi_FI: Julkinen

en: Child entities
fi_FI: Alayksiköt

en: Set personal
fi_FI: Aseta henkilökohtaiseksi

en: End date
fi_FI: Päättymispäivä

en: By day
fi_FI: Päivittäin

en: Each month, same date
fi_FI: Joka kuukausi, sama päivä

en: Each month, same day of week
fi_FI: Joka kuukausi, sama viikonpäivä

en: Delete a global search criterion
fi_FI: Poista yleinen hakuehto

en: My groups
fi_FI: Ryhmäni

en: Add a search criterion
fi_FI: Lisää hakuehto

en: Add a global search criterion
fi_FI: Lisää yleinen hakuehto

en: Show the dustbin
fi_FI: Näytä roskakori

en: Don't show deleted items
fi_FI: Piilota poistetut rivit

en: Delete a search criterion
fi_FI: Poista hakuehto

en: Items seen
fi_FI: Näkyvät kohteet

en: Choose an existing device
fi_FI: Valitse olemassa oleva oheislaite

en: and/or
fi_FI: ja/tai

en: Add new devices
fi_FI: Lisää uusia laitteita

en: No unaffected device !
fi_FI: Kaikki oheislaitteet on liitetty!

en: No restriction
fi_FI: Ei rajoituksia

en: Entity | Entities
fi_FI[0]: Yksikkö
fi_FI[1]: Yksiköt

note: TRANS: %d is number of objects for the user
en: Processing
fi_FI: Käsittelyssä

en: %s ticket in progress or recently solved on this item. | %s tickets in progress or recently solved on this item.
fi_FI[0]: %s tiketti on käsittelyssä tai äskettäin ratkaistu tälle kohteelle.
fi_FI[1]: %s tiketit ovat käsittelyssä tai äskettäin ratkaistu tälle kohteelle.

en: Create survey after
fi_FI: Luo kysely jälkeen

en: As soon as possible
fi_FI: Mahdollisimman pian

en: Rate to trigger survey
fi_FI: Lähetä kysely, kun käynnistysaste on

en: Disabled
fi_FI: Poistettu käytöstä

en: For tickets closed after
fi_FI: Tiketeille suljettu jälkeen

en: Valid tags
fi_FI: Kelvolliset tunnisteet

en: Access denied
fi_FI: Pääsy estetty

en: Service is down for maintenance. It will be back shortly.
fi_FI: Palvelu ei ole saatavilla ylläpidon vuoksi. Se palaa saataville pian.

en: The version of the database is not compatible with the version of the installed files. An update is necessary.
fi_FI: Tietokannan versio ei ole yhteensopiva asennettujen tiedostojen kanssa. Päivitys on välttämätön.

en: Try again
fi_FI: Yritä uudelleen

[ctx: button]
en: Upgrade
fi_FI: Päivitä

en: You are trying to use GLPI with outdated files compared to the version of the database. Please install the correct GLPI files corresponding to the version of your database.
fi_FI: Yrität käyttää GLPI:tä vanhentuneilla tiedostoilla verrattuna käyttämääsi tietokantaversioon. Asenna GLPI-tiedostot, jotka vastaavat käyttämääsi tietokantaa.

en: Global
fi_FI: Yleinen

en: Test successful
fi_FI: Testi onnistui

en: Test failed
fi_FI: Testi epäonnistui

note: TRANS: %s is the description of the test
en: Test successful: %s
fi_FI: Testi onnistui: %s

note: TRANS: %s is the name of the LDAP main server
en: Main server %s
fi_FI: Pääpalvelin %s

note: TRANS: %s is the description of the test
en: Test failed: %s
fi_FI: Testi epäonnistui: %s

note: TRANS: %s is the name of the LDAP replica server
en: Replicate %s
fi_FI: Replikoi %s

en: External authentication sources
fi_FI: Ulkoiset autentikointilähteet

en: Maintenance
fi_FI: Järjestelmän ylläpito

en: ERROR:
fi_FI: VIRHE:

en: File %s not found.
fi_FI: Tiedostoa %s ei löytynyt.

note: TRANS: %s is the name of the file
en: Unauthorized access to the file %s
fi_FI: Ei pääsyä tiedostoon %s

note: TRANS: %s is the number of the byte
en: Unable to find the byte %s
fi_FI: Tavua %s ei löydetty

note: TRANS: %s is the SQL query which generates the error
en: Mysql error starting from %s
fi_FI: MySQL-virheilmoitus alkaen %s

en: The file already exists
fi_FI: Tiedosto on jo olemassa

en: Automatic redirection, else click
fi_FI: Automaattinen uudelleenohjaus, tai paina

note: TRANS: %s is a file name
en: %s deleted
fi_FI: %s poistettu

en: Check if a new version is available
fi_FI: Tarkista, onko uusi versio käytettävissä

en: Deleted
fi_FI: Poistettu

en: Backup the database?
fi_FI: Varmistetaanko tietokanta?

en: SQL Dump
fi_FI: SQL-vedos

en: XML Dump
fi_FI: XML-vedos

en: File
fi_FI: Tiedosto

en: Size
fi_FI: Koko

en: Date | Dates
fi_FI[0]: Päivämäärä
fi_FI[1]: Päivämäärät

note: TRANS: %s is the filename
en: Delete the file %s?
fi_FI: Poistetaanko tiedosto %s?

[ctx: button]
en: Delete permanently
fi_FI: Poista pysyvästi

note: TRANS: %s is the filename
en: Replace the current database with the backup file %s?
fi_FI: Korvataanko nykyinen tietokanta varmuuskopiolla %s?

en: Warning, your actual database will be totaly overwriten by the database you want to restore !!!
fi_FI: Varoitus. Tietokanta, jonka haluat palauttaa, korvaa käyttämäsi tietokannan!

en: Restore
fi_FI: Palauta

en: Download
fi_FI: Lataa

en: Setup
fi_FI: Asetukset

note: TRANS: %1$s is the user login, %2$s is the name of the item to add TRANS: %1$s is the user login, %2$s is the name of the item
en: %1$s adds the item %2$s
fi_FI: %1$s lisää kohteen %2$s

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes an item
fi_FI: %s poistaa kohteen

note: TRANS: %s is the user login
en: %s restores an item
fi_FI: %s palauttaa kohteen

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges an item
fi_FI: %s poistaa kohteen pysyvästi

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates an item
fi_FI: %s päivittää kohteen

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a link with an item
fi_FI: %s lisää linkin kohteeseen

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds cartridges
fi_FI: %s lisää värikasetteja

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a cartridge
fi_FI: %s poistaa värikasetin pysyvästi

note: TRANS: %s is the user login
en: %s installs a cartridge
fi_FI: %s asentaa värikasetin

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a cartridge
fi_FI: %s päivittää värikasetin

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a type
fi_FI: %s yhdistää tyypin

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an actor
fi_FI: %s lisää toimijan

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes an actor
fi_FI: %s poistaa toimijan

en: You have been redirected because you no longer have access to this item
fi_FI: Sinut on ohjattu edelleen, koska sinulla ei ole enää pääsyä tähän kohteeseen.

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a cost
fi_FI: %s lisää kustannuksen

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a cost
fi_FI: %s poistaa kustannuksen pysyvästi

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a cost
fi_FI: %s päivittää kustannuksen

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a task
fi_FI: %s lisää tehtävän

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a task
fi_FI: %s poistaa tehtävän pysyvästi

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a task
fi_FI: %s päivittää tehtävän

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an approval
fi_FI: %s lisää hyväksynnän

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates an approval
fi_FI: %s päivittää hyväksynnän

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges an approval
fi_FI: %s poistaa hyväksynnän pysyvästi

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a volume
fi_FI: %s lisää levytilan

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a volume
fi_FI: %s poistaa levytilan pysyvästi

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a volume
fi_FI: %s päivittää levytilan

note: TRANS: %s is the user login
en: %s disconnects an item
fi_FI: %s sulkee yhteyden kohteeseen

note: TRANS: %s is the user login
en: %s connects an item
fi_FI: %s yhdistää kohteen

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a computer and a license
fi_FI: %s yhdistää tietokoneen ja lisenssin

note: TRANS: %s is the user login
en: %s installs software
fi_FI: %s asentaa ohjelmiston

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a virtual machine
fi_FI: %s lisää virtuaalikoneen

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a virtual machine
fi_FI: %s poistaa virtuaalikoneen pysyvästi

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a virtual machine
fi_FI: %s päivittää virtuaalikoneen

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds consumables
fi_FI: %s lisää kulutustarvikkeen

en: Consumable | Consumables
fi_FI[0]: Kulutustarvike
fi_FI[1]: Kulutustarvikkeet

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a link with a supplier
fi_FI: %s lisää linkin toimittajaan

note: TRANS: %s is a directory
en: ERROR: %s is not writable
fi_FI: VIRHE: kohteeseen %s ei voi kirjoittaa

en: run script as apache user
fi_FI: aja komentosarja apache-käyttäjänä

note: TRANS: %s is a task name
en: Task %s executed
fi_FI: Tehtävä %s on suoritettu

en: Execute
fi_FI: Suorita

en: Next run
fi_FI: Seuraava ajo

en: Next task to run: %s
fi_FI: Seuraava suoritettava tehtävä: %s

en: No action pending
fi_FI: Ei odotustilassa olevia toimintoja

en: You have more automatic actions which need to run each minute than the number allow each run. Increase this config.
fi_FI: Automaattisia toimintoja on enemmän kuin mitä on mahdollista ajaa kunakin minuuttina. Kasvata tätä asetusta.

en: Component | Components
fi_FI[0]: Komponentti
fi_FI[1]: Komponentit

en: Administration
fi_FI: Ylläpito

en: Dictionaries
fi_FI: Säännöstöt

en: Global dictionary
fi_FI: Yleinen säännöstö

en: Software | Software
fi_FI[0]: Ohjelma
fi_FI[1]: Ohjelma

en: Manufacturer | Manufacturers
fi_FI[0]: Valmistaja
fi_FI[1]: Valmistajat

en: Printer | Printers
fi_FI[0]: Tulostin
fi_FI[1]: Tulostimet

en: Model | Models
fi_FI[0]: Malli
fi_FI[1]: Mallit

en: Computer model | Computer models
fi_FI[0]: Tietokoneen malli
fi_FI[1]: Tietokoneen mallit

en: Monitor model | Monitor models
fi_FI[0]: Näytön malli
fi_FI[1]: Näytön mallit

en: Printer model | Printer models
fi_FI[0]: Tulostimen malli
fi_FI[1]: Tulostimen mallit

en: Device model | Device models
fi_FI[0]: Oheislaitteen malli
fi_FI[1]: Oheislaitteen mallit

en: Network equipment model | Network equipment models
fi_FI[0]: Verkkolaitteen malli
fi_FI[1]: Verkkolaitteen mallit

en: Phone model | Phone models
fi_FI[0]: Puhelimen malli
fi_FI[1]: Puhelimen mallit

en: Type | Types
fi_FI[0]: Tyyppi
fi_FI[1]: Tyypit

en: Computer type | Computer types
fi_FI[0]: Tietokonetyyppi
fi_FI[1]: Tietokonetyypit

en: Monitor type | Monitor types
fi_FI[0]: Näyttötyyppi
fi_FI[1]: Näyttötyypit

en: Printer type | Printer types
fi_FI[0]: Tulostintyyppi
fi_FI[1]: Tulostintyypit

en: Device type | Device types
fi_FI[0]: Oheislaitteen tyyppi
fi_FI[1]: Oheislaitteen tyypit

en: Network equipment type | Network equipment types
fi_FI[0]: Verkkolaitteen tyyppi
fi_FI[1]: Verkkolaitteen tyypit

en: Phone type | Phone types
fi_FI[0]: Puhelintyyppi
fi_FI[1]: Puhelintyypit

en: Operating system | Operating systems
fi_FI[0]: Käyttöjärjestelmä
fi_FI[1]: Käyttöjärjestelmät

en: Service pack | Service packs
fi_FI[0]: Korjauspaketti
fi_FI[1]: Korjauspaketit

en: Version | Versions
fi_FI[0]: Versio
fi_FI[1]: Versiot

en: Display options
fi_FI: Näytön asetukset

en: Unknown file
fi_FI: Tuntematon tiedosto

en: File not found
fi_FI: Tiedostoa ei löydy

en: File is altered (bad checksum)
fi_FI: Tiedosto on muuttunut (virheellinen tarkistussumma)

en: Unauthorized access to this file
fi_FI: Ei pääsyä tähän tiedostoon

en: Invalid filename
fi_FI: Virheellinen tiedoston nimi

note: TRANS: %s is the user login
en: %s replaces an item
fi_FI: %s korvaa kohteen

en: No selected element or badly defined operation
fi_FI: Yhtään elementtiä ei ole valittu tai toiminto on määritetty huonosti

en: Dropdown | Dropdowns
fi_FI[0]: Nimike
fi_FI[1]: Nimikkeet

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
fi_FI: Ladattu tiedosto ylittää upload_max_file-size-arvon PHP.ini:ssä.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
fi_FI: Ladattu tiedosto ylittää MAX_FILE_SIZE-arvon, joka oli määritetty HTML-lomakkeella.

en: The uploaded file was only partially uploaded
fi_FI: Ladattu tiedosto ladattiin ainoastaan osittain.

en: No file was uploaded
fi_FI: Yhtään tiedostoa ei ladattu

en: Missing a temporary folder
fi_FI: Väliaikainen hakemisto puuttuu

en: Failed to write file to disk
fi_FI: Tiedoston kirjoitus levylle epäonnistui

en: A PHP extension stopped the file upload
fi_FI: PHP-laajennos pysäytti tiedoston latauksen

en: The uploaded file exceeds the post_max_size directive in php.ini
fi_FI: Ladattu tiedosto ylittää upload_max_file-size-arvon PHP.ini:ssä.

en: File is too big
fi_FI: Tiedosto on liian suuri

en: File is too small
fi_FI: Tiedosto on liian pieni

en: Filetype not allowed
fi_FI: Tiedostotyyppi ei ole sallittu

en: Maximum number of files exceeded
fi_FI: Tiedostojen enimmäismäärä ylittyi

en: Image exceeds maximum width
fi_FI: Kuva ylittää enimmäisleveyden

en: Image requires a minimum width
fi_FI: Kuva ei saa alittaa vähimmäisleveyttä

en: Image exceeds maximum height
fi_FI: Kuva ylittää enimmäiskorkeuden

en: Image requires a minimum height
fi_FI: Kuva ei saa alittaa vähimmäiskorkeutta

en: Search the ID of your hardware
fi_FI: Hae laitteistosi tunnusta

[ctx: button]
en: Search
fi_FI: Hae

en: Alternate username
fi_FI: Vaihtoehtoinen käyttäjätunnus

en: Hardware type
fi_FI: Laitetyyppi

en: Associated element | Associated elements
fi_FI[0]: Yhdistetty kohde
fi_FI[1]: Yhdistetyt kohteet

en: ID
fi_FI: Tunnus

en: Serial number
fi_FI: Sarjanumero

en: Inventory number
fi_FI: Inventointinumero

en: Computer | Computers
fi_FI[0]: Tietokone
fi_FI[1]: Tietokoneet

en: Network device | Network devices
fi_FI[0]: Verkkolaite
fi_FI[1]: Verkkolaitteet

en: Monitor | Monitors
fi_FI[0]: Näyttö
fi_FI[1]: Näytöt

en: Device | Devices
fi_FI[0]: Oheislaite
fi_FI[1]: Oheislaitteet

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a user to a group
fi_FI: %s lisää käyttäjän ryhmään

en: FAQ
fi_FI: UKK

en: New ticket
fi_FI: Uusi tiketti:

en: Home
fi_FI: Aloitus

en: Successfully recreated network tree
fi_FI: Verkkopuun luonti uudelleen onnistui

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a VLAN to a network port
fi_FI: %s yhdistää VLAN:in lähiverkon porttiin

note: TRANS: %s are the fields concerned
en: Mandatory fields are not filled. Please correct: %s
fi_FI: Pakollisia kenttiä ei ole täytetty. Korjaa: %s

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a target
fi_FI: %s lisää kohteen

en: Knowledge base
fi_FI: Tietämyskanta

en: LDAP directory link
fi_FI: LDAP-hakemistolinkki

en: Unable to connect to the LDAP directory
fi_FI: Ei voitu yhdistää LDAP-hakemistoon

en: Back
fi_FI: Takaisin

en: Bulk import groups from a LDAP directory
fi_FI: Ryhmien massatuonti LDAP-hakemistosta

en: Import of new groups
fi_FI: Uusien ryhmien tuonti

en: Bulk import users from a LDAP directory
fi_FI: Käyttäjien massatuonti LDAP-hakemistosta

en: Synchronizing already imported users
fi_FI: Synkronoidaan jo tuotuja käyttäjiä

en: Import new users
fi_FI: Tuo uudet käyttäjät

en: Log in again
fi_FI: Kirjaudu uudelleen

en: Receiver | Receivers
fi_FI[0]: Vastaanottaja
fi_FI[1]: Vastaanottajat

en: Your PHP parser was compiled without the IMAP functions
fi_FI: PHP-tulkki oli käännetty ilman IMAP-toimintoja

en: Bulk modification error
fi_FI: Virhe massamuokkauksessa

en: Bulk modification
fi_FI: Massamuokkaus

en: Failed operation
fi_FI: Toiminto epäonnistui

en: Operation performed partially successful
fi_FI: Toiminto onnistui osittain

en: Operation successful
fi_FI: Toiminto onnistui

note: TRANS: %$1d and %$2d are numbers
en: (%1$d authorizations problems, %2$d failures)
fi_FI: (%1$d valtuutusongelmaa, %2$d toimintähäiriötä)

en: You don't need the "migration cleaner" tool anymore...
fi_FI: Et tarvitse enää  \"Tuonnin puhdistus\" -työkalua ...

en: Migration cleaner
fi_FI: Tuonnin puhdistaja

en: "Migration cleaner" tool
fi_FI: "Tuonnin puhdistus" -työkalu

en: Reinit the network topology
fi_FI: Alusta verkkotopologia uudelleen

en: Clean the network port migration errors
fi_FI: Puhdista verkkoportin tuontivirheet

note: TRANS: %s is the user login
en: %s sets unitary management
fi_FI: %s asettaa yksittäishallinnan

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an item
fi_FI: %s lisää kohteen

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a network name to an item
fi_FI: %s yhdistää verkon nimen kohteeseen

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds several network ports
fi_FI: %s lisää useita lähiverkkoportteja

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes several network ports
fi_FI: %s poistaa useita verkkoportteja

en: Cannot change a migration network port to an unknown one
fi_FI: Ei voi muuttaa tuotua lähiverkkoporttia tuntemattomaksi portiksi

en: Network port is not available...
fi_FI: Lähiverkon porttia ei ole käytettävissä …

en: List of available tags
fi_FI: Luettelo käytettävistä tunnisteista

en: Planning
fi_FI: Suunnittelu

note: TRANS: %s is user name
en: %s makes a bad usage.
fi_FI: %s käyttää virheellisesti

en: %s tries to use a non standard path.
fi_FI: %s yrittää käyttää epästandardia polkua.

en: The plugin %s is incompatible with this version of GLPI
fi_FI: Liitännäinen %s ei ole yhteensopiva tämän GLPI-version kanssa.

en: Delete or update it otherwise GLPI will not work correctly.
fi_FI: Poista tai päivitä se, muutoin GLPI ei toimi oikein.

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a user to an entity
fi_FI: %s lisää käyttäjän yksikköön

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a team member
fi_FI: %s lisää tiimin jäsenen

en: List of the hardware under contract
fi_FI: Listaa sopimuksenalainen laitteisto

en: Name
fi_FI: Nimi

en: Location | Locations
fi_FI[0]: Sijainti
fi_FI[1]: Sijainnit

en: Date of purchase
fi_FI: Hankintapäivä

en: Warranty expiration date
fi_FI: Takuun raukeamispäivä

en: Contract type | Contract types
fi_FI[0]: Sopimuksen tyyppi
fi_FI[1]: Sopimuksen tyypit

en: Hardware under contract
fi_FI: Sopimuksenalainen laitteisto

en: Item type
fi_FI: Kohteen tyyppi

en: Display report
fi_FI: Näyttöraportti

en: Account net value
fi_FI: Tilin nettoarvo

[ctx: price]
en: Value
fi_FI: Arvo

note: TRANS: %1$s and %2$s are values
en: Total: Value=%1$s - Account net value=%2$s
fi_FI: Yhteensä: arvo=%1$s – tilin nettoarvo=%2$s

en: ANV
fi_FI: Tilin nettoarvo (ANV)

en: TCO
fi_FI: Omistamisen kokonaiskustannus (TCO)

en: Startup date
fi_FI: Käyttöönottopäivä

en: Network report by location: %s
fi_FI: Lähiverkon raportti sijainnin mukaan: %s

en: Network report by outlet: %s
fi_FI: Lähiverkon raportti LAN-portin mukaan: %s

en: Network report
fi_FI: Lähiverkon raportti

en: By location
fi_FI: Sijainnin mukaan

en: By hardware
fi_FI: Laitteiston mukaan

en: By network outlet
fi_FI: LAN-portin mukaan

en: Network report by hardware: %s
fi_FI: Lähiverkon raportti laitteiston mukaan: %s

en: Device list
fi_FI: Laiteluettelo

en: Equipment's report by year
fi_FI: Laitteen raportti vuoden mukaan

en: Simplified interface
fi_FI: Yksinkertaistettu käyttöliittymä

en: %1$s adds the item %2$s (%3$d)
fi_FI: %1$s lisää kohteen %2$s (%3$d)

en: Replay the rules dictionary
fi_FI: Suorita säännöstö

en: Work in progress...
fi_FI: Työn alla …

en: Task completed in %s
fi_FI: Tehtävä valmis kohteessa %s

en: Rule type
fi_FI: Säännön tyyppi

en: Transfer
fi_FI: Siirrä

en: Blacklist | Blacklists
fi_FI[0]: Kielletty arvo
fi_FI[1]: Kielletyt arvot

en: Search
fi_FI: Hae

en: External authentications
fi_FI: Ulkoiset autentikoinnit

en: LDAP directory | LDAP directories
fi_FI[0]: LDAP-hakemisto
fi_FI[1]: LDAP-hakemistot

en: The LDAP extension of your PHP parser isn't installed
fi_FI: PHP-tulkissa ei ole asennettuna LDAP-laajennusta

en: Impossible to use LDAP as external source of connection
fi_FI: LDAP:ia ei voida käyttää ulkoisen tietoyhteyden lähteenä

en: Mail server | Mail servers
fi_FI[0]: Postipalvelin
fi_FI[1]: Postipalvelimet

en: Impossible to use email server as external source of connection
fi_FI: Postipalvelinta ei voida käyttää ulkoisen tietoyhteyden lähteenä

en: Others authentication methods
fi_FI: Muut autentikointitavat

en: Notification | Notifications
fi_FI[0]: Ilmoitus
fi_FI[1]: Ilmoitukset

en: Enable followup via email
fi_FI: Ota käyttöön seuranta sähköpostin avulla

en: Email followups configuration
fi_FI: Sähköpostiseurannan määritykset

en: Notification template | Notification templates
fi_FI[0]: Ilmoituksen malli
fi_FI[1]: Ilmoituksen mallit

en: Manage templates...
fi_FI: Hallitse malleja …

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a sla level
fi_FI: %s päivittää sla-tasoa

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a sla level
fi_FI: %s poistaa pysyvästi sla-tason

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s adds the license %2$s
fi_FI: %1$s lisää lisenssin %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s purges the license %2$s
fi_FI: %1$s poistaa pysyvästi lisenssin %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s updates the license %2$s
fi_FI: %1$s päivittää lisenssin %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s adds the version %2$s
fi_FI: %1$s lisää version %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s purges the version %2$s
fi_FI: %1$s poistaa pysyvästi version %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s updates the version %2$s
fi_FI: %1$s päivittää version %2$s

en: Statistics
fi_FI: Tilastot

[ctx: ticket]
en: Opened | Opened
fi_FI[0]: Avattu
fi_FI[1]: Avatut

[ctx: ticket]
en: Solved | Solved
fi_FI[0]: Ratkaistu
fi_FI[1]: Ratkaistut

en: Late
fi_FI: Myöhässä

en: Closed
fi_FI: Suljettu

[ctx: Quantity]
en: Number
fi_FI: Lukumäärä

en: Closure
fi_FI: Sulkeminen

en: Resolution
fi_FI: Ratkaiseminen

en: Real duration
fi_FI: Todellinen kestoaika

en: Take into account
fi_FI: Reagointi

en: Average time
fi_FI: Keskimääräinen aika

en: Hour | Hours
fi_FI[0]: Tunti
fi_FI[1]: Tuntia

[ctx: survey]
en: Opened | Opened
fi_FI[0]: Avattu
fi_FI[1]: Avatut

[ctx: survey]
en: Answered | Answered
fi_FI[0]: Vastattu
fi_FI[1]: Vastatut

en: Satisfaction survey
fi_FI: Tyytyväisyyskysely

en: Tickets
fi_FI: Tiketit

en: Satisfaction
fi_FI: Tyytyväisyys

en: Technician
fi_FI: Asentaja

en: Supplier | Suppliers
fi_FI[0]: Toimittaja
fi_FI[1]: Toimittajat

en: User | Users
fi_FI[0]: Käyttäjä
fi_FI[1]: Käyttäjät

en: Category
fi_FI: Luokka

en: Group | Groups
fi_FI[0]: Ryhmä
fi_FI[1]: Ryhmät

en: Priority
fi_FI: Prioriteetti

en: Urgency
fi_FI: Kiireellisyys

en: Impact
fi_FI: Vaikutus

[ctx: person]
en: Title
fi_FI: Aihe

en: Solution type | Solution types
fi_FI[0]: Ratkaisutyyppi
fi_FI[1]: Ratkaisutyypit

en: Request source | Request sources
fi_FI[0]: Palvelupyynnön lähde
fi_FI[1]: Palvelupyynnön lähteet

en: Previous
fi_FI: Edellinen

en: Next
fi_FI: Seuraava

[ctx: quantity]
en: Number of tickets
fi_FI: Tikettien lukumäärä

en: Show graphics
fi_FI: Näytä grafiikka

en: Number opened
fi_FI: Avattujen lukumäärä

en: Number solved
fi_FI: Ratkaistujen lukumäärä

en: Number solved late
fi_FI: Myöhässä ratkaistujen lukumäärä

en: Number closed
fi_FI: Suljettujen lukumäärä

en: Requester | Requesters
fi_FI[0]: Toimeksiantaja
fi_FI[1]: Toimeksiantajat

en: Writer
fi_FI: Kirjoittaja

en: Group tree
fi_FI: Ryhmäpuu

en: Category tree
fi_FI: Luokkapuu

en: Location tree
fi_FI: Sijaintipuu

en: Characteristics
fi_FI: Ominaisuudet

en: Assigned to
fi_FI: Osoitettu henkilölle / ryhmälle

en: Technician as assigned
fi_FI: Asentaja osoitettuna

en: Technician in tasks
fi_FI: Tehtävästä vastaava asentaja

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a followup
fi_FI: %s lisää seurannan

note: TRANS: %s is the user login
en: %s approves or refuses a solution
fi_FI: %s hyväksyy tai hylkää ratkaisun

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a followup
fi_FI: %s päivittää seurantaa

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a followup
fi_FI: %s poistaa pysyvästi seurannan

en: You have been redirected because you no longer have access to this ticket
fi_FI: Sinut on edellenohjattu koska sinulla ei ole enää pääsyä tähän tikettiin.

en: Save solution to the knowledge base
fi_FI: Talleta ratkaisu tietämyskantaan

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds hidden field
fi_FI: %s lisää piilokentän

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds mandatory field
fi_FI: %s lisää pakollisen kentän

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds predefined field
fi_FI: %s lisää esimääritetyn kentän

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges link between tickets
fi_FI: %s poistaa pysyvästi linkin tikettien väliltä

en: Your ticket has been registered, its treatment is in progress.
fi_FI: Tikettisi on rekisteröity. Sen käsittely on työn alla.

en: Thank you for using our automatic helpdesk system.
fi_FI: Kiitos kun käytit automaattista tukipalveluamme.

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes users from a group
fi_FI: %s poistaa käyttäjät ryhmästä

note: TRANS: %s is the character used as wildcard in ajax search return "<input title=\"".sprintf(__s('Search (%s for all)'), $CFG_GLPI["ajax_wildcard"]). "\" type='text' ondblclick=\"this.value='". $CFG_GLPI["ajax_wildcard"]."';\" id='search_$id' name='____data_$id' size='$size'>\n";
en: Search (%s for all)
fi_FI: Haku (%s hakee kaikista)

en: Loading...
fi_FI: Lataus meneillään …

en: Inheritance of the parent entity
fi_FI: Ylemmän yksikön perintä

en: Never
fi_FI: Ei koskaan

en: Each day
fi_FI: Joka päivä

en: Each week
fi_FI: Joka viikko

en: Each month
fi_FI: Joka kuukausi

en: No
fi_FI: Ei

en: Yes
fi_FI: Kyllä

note: TRANS: %s is the date
en: Alert sent on %s
fi_FI: Hälytys lähetetty %s

en: Others
fi_FI: Muut

en: Incorrect username or password
fi_FI: Väärä käyttäjänimi tai salasana

en: User not authorized to connect in GLPI
fi_FI: Ei ole oikeuksia kirjautua GLPI-järjestelmään.

en: Password field is empty
fi_FI: Salasanakenttä on tyhjä

en: Empty login or password
fi_FI: Tyhjä käyttäjätunnus tai salasana

note: TRANS: %1$s is the login of the user and %2$s its IP address
en: %1$s log in from IP %2$s
fi_FI: %1$s kirjautuu IP-osoitteesta %2$s

note: TRANS: %1$s is the login of the user and %2$s its IP address
en: Failed login for %1$s from IP %2$s
fi_FI: Epäonnistunut kirjautuminen käyttäjälle %1$s IP-osoitteesta %2$s

en: Authentication on GLPI database
fi_FI: Kirjautuminen GLPI-tietokantaan

en: Authentication on a LDAP directory
fi_FI: Kirjautuminen LDAP-hakemistoon

en: Authentication on mail server
fi_FI: Kirjautuminen postipalvelimeen

en: Email server
fi_FI: Postipalvelin

en: x509 certificate authentication
fi_FI: Autentikointi x509-varmenteella

en: Other
fi_FI: Muu

en: GLPI internal database
fi_FI: GLPI sisäinen tietokanta

en: Not yet authenticated
fi_FI: Et ole kirjautuneena järjestelmään

en: Force synchronization
fi_FI: Pakota synkronointi

en: Change of the authentication method
fi_FI: Muuta autentikointitapaa

en: Synchronization
fi_FI: Synkronointi

en: CAS authentication
fi_FI: CAS-autentikointi

[ctx: authentication]
en: Enabled
fi_FI: Käytössä

note: TRANS: for CAS SSO system
en: CAS Host
fi_FI: CAS-isäntä

note: TRANS: for CAS SSO system TRANS: Proxy port TRANS: SMTP port
en: Port | Ports
fi_FI[0]: Portti
fi_FI[1]: Portit

note: TRANS: for CAS SSO system
en: Root directory (optional)
fi_FI: Juurihakemisto (valinnainen)

note: TRANS: for CAS SSO system
en: Log out fallback URL
fi_FI: Uloskirjautumisen vara-URL

en: The CURL extension for your PHP parser isn't installed
fi_FI: PHP-tulkissa ei ole asennettuna CURL-laajennosta

en: Impossible to use CAS as external source of connection
fi_FI: Mahdonta käyttää CAS:ia ulkoisen yhteyden lähteenä

en: Email attribute for x509 authentication
fi_FI: Sähköpostiattribuutti x509 autentikoinnille

en: Restrict %s field for x509 authentication (separator $)
fi_FI: Rajoita x509-autentikoinnin %s-kenttää (erotin $)

en: Other authentication sent in the HTTP request
fi_FI: Muu autentikointi lähetettynä HTTP-pyynnössä

en: Field storage of the login in the HTTP request | Fields storage of the login in the HTTP request
fi_FI[0]: Kirjautumisen tietokenttä HTTP-pyynnössä
fi_FI[1]: Kirjautumisen tietokentät HTTP-pyynnössä

en: Remove the domain of logins like login@domain
fi_FI: Poista domain kirjautumisista kuten login@domain

en: Surname
fi_FI: Sukunimi

en: First name
fi_FI: Etunimi

en: Administrative number
fi_FI: Hallinnollinen numero

note: TRANS: Test of comment for translation (mark : //TRANS)
en: Phone | Phones
fi_FI[0]: Puhelin
fi_FI[1]: Puhelimet

en: Phone 2
fi_FI: Puhelin 2

en: Mobile phone
fi_FI: Matkapuhelin

en: Language
fi_FI: Valitse kieli

en: Save
fi_FI: Tallenna

en: Preconfiguration
fi_FI: Esikonfiguraatio

en: Default values
fi_FI: Oletusarvot

en: Last update
fi_FI: Viimeisin päivitys

en: Default server
fi_FI: Oletuspalvelin

en: Active
fi_FI: Aktiivinen

en: Server
fi_FI: Palvelin

en: Port (default=389)
fi_FI: Portti (oletus=389)

en: Connection filter
fi_FI: Yhteyssuodatin

en: BaseDN
fi_FI: Base DN

en: RootDN (for non anonymous binds)
fi_FI: Juuri-DN (anonyymeille sidonnoille)

en: Password (for non-anonymous binds)
fi_FI: Salasana (anonyymeille sidonnoille)

en: Clear
fi_FI: Tyhjennä

en: Login field
fi_FI: Käyttäjätunnus

en: Advanced information
fi_FI: Lisätiedot

en: Use TLS
fi_FI: Käytä TLS:ää

en: ldap_start_tls does not exist
fi_FI: ldap_start_tls-toimintoa ei ole

en: LDAP directory time zone
fi_FI: LDAP-hakemiston aikavyöhyke

en: Use paged results
fi_FI: Käytä sivutettuja tuloksia

en: Page size
fi_FI: Sivukoko

en: Maximum number of results
fi_FI: Tulosten enimmäismäärä

en: Unlimited
fi_FI: Rajoittamaton

en: How LDAP aliases should be handled
fi_FI: LDAP-aliasten käsittely

en: Never dereferenced (default)
fi_FI: Älä käytä epäsuoraa osoitusta (oletus)

en: Always dereferenced
fi_FI: Käytä epäsuoraa osoitusta

en: Dereferenced during the search (but not when locating)
fi_FI: Käytä epäsuoraa osoitusta haussa (mutta ei paikannuksessa)

en: Dereferenced when locating (not during the search)
fi_FI: Käytä epäsuoraa osoitusta paikannuksessa (mutta ei haussa)

en: List of LDAP directory replicates
fi_FI: Luettelo LDAP-hakemiston replikoista

en: Replicate | Replicates
fi_FI[0]: Replika
fi_FI[1]: Replikat

[ctx: button]
en: Test
fi_FI: Testaus

en: In users
fi_FI: Käyttäjissä

en: In groups
fi_FI: Ryhmissä

en: In users and groups
fi_FI: Käyttäjissä ja ryhmissä

en: Belonging to groups
fi_FI: Ryhmiin kuuluminen

en: User attribute containing its groups
fi_FI: Ryhmänsä sisältävä käyttäjäattribuutti

en: Filter to search in groups
fi_FI: Hakusuodatin ryhmille

en: Group attribute containing its users
fi_FI: Käyttäjänsä sisältävä ryhmäattribuutti

en: Use DN in the search
fi_FI: Käytä haussa yksilöivää nimeä (DN)

en: Test of connection to LDAP directory
fi_FI: LDAP-hakemiston yhteyskokeilu

en: Binding to the LDAP directory
fi_FI: Sidonta LDAP-hakemistoon

en: Picture
fi_FI: Kuva

en: Import entities from LDAP directory
fi_FI: Yksiköiden tuonti LDAP-hakemistosta

en: Attribute representing entity
fi_FI: Yksikköä edustava attribuutti

en: Search filter for entities
fi_FI: Yksikön hakusuodatin

en: Search filter for users
fi_FI: Käyttäjien hakusuodatin

en: Warning: The request exceeds the limit of the directory. The results are only partial.
fi_FI: Varoitus: Pyyntö ylittää hakemistolle määrätyn rajan. Tulokset ovat vain osittaiset.

[ctx: button]
en: Synchronize
fi_FI: Synkronoi

[ctx: button]
en: Import
fi_FI: Tuo

en: Last update in the LDAP directory
fi_FI: LDAP-hakemiston viimeisin päivitys

en: Last update in GLPI
fi_FI: GLPI:n viimeisin päivitys

en: No user to be synchronized
fi_FI: Ei ole käyttäjää, jota synkronoida

en: No user to be imported
fi_FI: Ei ole käyttäjää, jota tuoda

en: Group DN
fi_FI: Ryhmä-DN

en: Destination entity
fi_FI: Kohdeyksikkö

en: No group to be imported
fi_FI: Ei ole ryhmää, jota tuoda

en: Please choose LDAP directory to import users from
fi_FI: Valitse LDAP-hakemisto, josta haluat tuoda käyttäjät

en: LDAP directory choice
fi_FI: LDAP-hakemistovalinta

en: No LDAP directory defined in GLPI
fi_FI: Yhtään LDAP-hakemistoa ei ole määritetty GLPI:ssä

en: User not found or several users found
fi_FI: Käyttäjää ei löydy tai löytyi useita samoja.

en: Unable to add. The user already exist.
fi_FI: Käyttäjää ei voida lisätä. Se on jo olemassa.

en: Expert mode
fi_FI: Expert-toimintatila

en: Simple mode
fi_FI: Yksinkertainen toimintatila

[ctx: button]
en: To change
fi_FI: Muuta

en: Select the desired entity
fi_FI: Valitse haluamasi yksikkö

en: Search criteria for users
fi_FI: Hakuehto käyttäjille

en: No directory selected
fi_FI: Mitään hakemistoa ei ole valittu

en: No directory associated to entity: impossible search
fi_FI: Yksikköön ei ole liitetty yhtään hakemistoa: hakua ei voida tehdä.

en: Preserve
fi_FI: Säilytä

en: Put in dustbin
fi_FI: Siirrä roskakoriin

en: Withdraw dynamic authorizations and groups
fi_FI: Peruuta dynaamiset valtuudet ja ryhmät

en: Disable
fi_FI: Poista käytöstä

en: Enable filtering by date
fi_FI: Ota käyttöön päiväyksen mukainen suodatus

en: View updated users
fi_FI: Näytä päivitetyt käyttäjät

en: from
fi_FI: Rivit

en: to
fi_FI: -

en: Disable filtering by date
fi_FI: Poista päiväyksen mukainen suodatus

en: Add a LDAP directory replica
fi_FI: LDAP-hakemiston replikan lisäys

note: TRANS: for mail connection system
en: Connection string
fi_FI: Yhteysmerkkijono

en: Email domain Name (users email will be login@domain)
fi_FI: Sähköpostiosoitteen toimialue (käyttäjän sähköposti on muotoa nimi@toimialue)

note: TRANS: %s is the datetime of update TRANS: %s is the datetime of insertion TRANS: %s is the date
en: Last update on %s
fi_FI: Viimeisin päivitys tehty %s

en: Email server configuration
fi_FI: Postipalvelimen konfiguraatio

en: Test connection to email server
fi_FI: Testaa yhteyttä postipalvelimeen

en: Update Source | Update Sources
fi_FI[0]: Päivityslähde
fi_FI[1]: Päivityslähteet

en: Read
fi_FI: Luku

en: Create
fi_FI: Luo

en: Check for upgrade
fi_FI: Päivityksen saatavuuden tarkistus

en: Value
fi_FI: Arvo

en: Blacklisted mail content
fi_FI: Kielletyt viestisisällöt

en: Content
fi_FI: Sisältö

en: Move
fi_FI: Siirrä

en: After
fi_FI: jälkeen

en: Before
fi_FI: ennen

[ctx: button]
en: Move
fi_FI: Siirrä

note: TRANS: %1$s is the Itemtype name and $2$d the ID of the item TRANS: %1$s is the itemtype, %2$d is the id of the item
en: %1$s - ID %2$d
fi_FI: %1$s - tunnus %2$d

en: New item
fi_FI: Uusi kohde

en: Private
fi_FI: Yksityinen

en: Partial load of the bookmark.
fi_FI: Kirjanmerkin osittainen lataus

en: Bookmark | Bookmarks
fi_FI[0]: Kirjanmerkki
fi_FI[1]: Kirjamerkit

en: Default view
fi_FI: Oletusnäkymä

[ctx: button]
note: TRANS: select action 'update' (before doing it)
en: Update
fi_FI: Päivitä

en: Load
fi_FI: Lataa

en: Not default search
fi_FI: Ei oletushakua

en: Default search
fi_FI: Oletushaku

en: You have not recorded any bookmarks yet
fi_FI: Et ole vielä tallettanut yhtään kirjanmerkkiä

en: Save as bookmark
fi_FI: Tallenna kirjanmerkkinä

en: Budget | Budgets
fi_FI[0]: Budjetti
fi_FI[1]: Budjetit

en: Main
fi_FI: Pääsivu

en: Item | Items
fi_FI[0]: Kohde
fi_FI[1]: Kohteet

en: No associated item
fi_FI: Ei yhdistettyä kohdetta

en: Associated item | Associated items
fi_FI[0]: Yhdistetty kohde
fi_FI[1]: Yhdistetyt kohteet

en: Total
fi_FI: Yhteensä

en: Total spent on the budget
fi_FI: Budjetista käytetty yhteensä

en: Total remaining on the budget
fi_FI: Budjettia jäljellä yhteensä

en: Calendar | Calendars
fi_FI[0]: Kalenteri
fi_FI[1]: Kalenterit

[ctx: button]
en: Duplicate
fi_FI: Monista

en: Add a close time
fi_FI: Sulkemisajan lisäys

en: Start
fi_FI: Alku

en: End
fi_FI: Viimeinen

en: Recurrent
fi_FI: Toistuva

en: Close time | Close times
fi_FI[0]: Sulkemisaika
fi_FI[1]: Sulkemisajat

en: Time range | Time ranges
fi_FI[0]: Aikaväli
fi_FI[1]: Aikavälit

en: Can not add a range riding an existing period
fi_FI: Aikaväliä ei voida lisätä, sillä se on vallitsevan jakson päällä.

en: Add a schedule
fi_FI: Aikataulun lisäys

en: Day | Days
fi_FI[0]: Viikonpäivä
fi_FI[1]: Viikonpäivät

en: Cartridge | Cartridges
fi_FI[0]: Värikasetti
fi_FI[1]: Värikasetit

en: Installing a cartridge
fi_FI: Värikasetin asennus

en: No free cartridge
fi_FI: Ei vapaata värikasettia

en: Uninstalling a cartridge
fi_FI: Värikasetin asennuksen poisto

[ctx: cartridge]
en: New | New
fi_FI[0]: Uusi
fi_FI[1]: Uudet

[ctx: cartridge]
en: Used | Used
fi_FI[0]: Käytössä oleva
fi_FI[1]: Käytössä olevat

[ctx: cartridge]
en: Worn | Worn
fi_FI[0]: Käytetty
fi_FI[1]: Käytetyt

note: TRANS : for display cartridges count : %1$d is the total number, %2$d the new one, %3$d the used one, %4$d worn one
en: Total: %1$d (%2$d new, %3$d used, %4$d worn)
fi_FI: Yhteensä: %1$d (%2$d uutta, %3$d käytössä, %4$d käytettyä)

en: No cartridge
fi_FI: Ei yhtään värikasettia

note: TRANS : for display cartridges count : %1$d is the total number, %2$d the used one, %3$d the worn one
en: Total: %1$d (%2$d used, %3$d worn)
fi_FI: Yhteensä: %1$d (%2$d käytössä, %3$d käytettyä)

en: Enable the financial and administrative information
fi_FI: Ota käyttöön talous- ja hallintotiedot

en: Back to stock
fi_FI: Takaisin varastoon

en: Worn cartridges
fi_FI: Käytetyt värikasetit

[ctx: item]
en: State
fi_FI: Tila

en: Add date
fi_FI: Lisäyspäivä

en: Use date
fi_FI: Käyttöönottopäivä

en: Used on
fi_FI: Käytetty

en: Printer counter
fi_FI: Tulostimen laskuri

note: TRANS: Always plural
en: Financial and administrative information
fi_FI: Talous- ja hallintotiedot

en: %d printed page | %d printed pages
fi_FI[0]: %d tulostettu sivu
fi_FI[1]: %d tulostettua sivua

en: Counter error
fi_FI: Laskurivirhe

en: Average time in stock
fi_FI: Keskimääräinen aika varastossa

en: month | months
fi_FI[0]: kuukausi
fi_FI[1]: kuukautta

en: Average time in use
fi_FI: Keskimääräinen käyttöaika

en: Average number of printed pages
fi_FI: Keskimääräinen tulostemäärä

en: Add cartridges
fi_FI: Lisää värikasetteja

[ctx: button]
en: Install
fi_FI: Asenna

en: No cartridge available
fi_FI: Värikasetteja ei ole käytettävissä

en: End of life
fi_FI: Loppuun käytetty

en: Update printer counter
fi_FI: Päivitä tulostimen laskuri

en: Used cartridges
fi_FI: Käytössä olevat värikasetit

en: Cartridge model | Cartridge models
fi_FI[0]: Värikasetin malli
fi_FI[1]: Värikasetin mallit

en: Cartridge type | Cartridge types
fi_FI[0]: Värikasetin tyyppi
fi_FI[1]: Värikasetin tyypit

en: Printed pages
fi_FI: Tulostetut sivut

note: TRANS: %d is a number of months
en: %d month | %d months
fi_FI[0]: %d kuukausi
fi_FI[1]: %d kuukautta

en: Reference
fi_FI: Viite

en: Technician in charge of the hardware
fi_FI: Laitteistosta vastaava asentaja

en: Group in charge of the hardware
fi_FI: Laitteistosta vastaava ryhmä

en: Stock location
fi_FI: Varaston paikkatiedot

en: Alert threshold
fi_FI: Hälytysraja

en: Number of used cartridges
fi_FI: Käytössä olevien värikasettien lukumäärä

en: Number of worn cartridges
fi_FI: Käytettyjen värikasettien lukumäärä

en: Number of new cartridges
fi_FI: Uusien värikasettien lukumäärä

en: Send alarms on cartridges
fi_FI: Hälytä värikaseteista

note: TRANS: %1$s is the cartridge name, %2$s its reference, %3$d the remaining number
en: Threshold of alarm reached for the type of cartridge: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
fi_FI: Hälytysraja on saavutettu lisätarviketyypille:  %1$s - viite %2$s – jäljellä %3$d

note: TRANS: %s is entity name
en: %s: send cartridge alert failed
fi_FI: %s: hälytys värikasetista epäonnistui

en: Add a compatible printer model
fi_FI: Yhteensopivan tulostinmallin lisäys

en: No item found
fi_FI: Rivejä ei löydy

en: Standard interface
fi_FI: Standardi käyttöliittymä

en: Personal View
fi_FI: Henkilökohtainen näkymä

en: Group View
fi_FI: Ryhmänäkymä

en: Global View
fi_FI: Yleisnäkymä

en: RSS feed | RSS feeds
fi_FI[0]: RSS-syöte
fi_FI[1]: RSS-syötteet

en: For security reasons, please change the password for the default users: %s
fi_FI: Tietoturvan parantamiseksi vaihda oletuskäyttäjien salasana: %s

en: For security reasons, please remove file: %s
fi_FI: Tietoturvan parantamiseksi poista tiedosto: %s

en: MySQL replica: read only
fi_FI: MySQL-replika: vain luku

en: Change | Changes
fi_FI[0]: Muutos
fi_FI[1]: Muutokset

en: Add an actor
fi_FI: Lisää toimija

en: Analysis
fi_FI: Analyysi

en: Plans
fi_FI: Suunnitelmat

en: Solution | Solutions
fi_FI[0]: Ratkaisu
fi_FI[1]: Ratkaisut

en: Control list
fi_FI: Valvontaluettelo

en: Deployment plan
fi_FI: Käyttöönottosuunnitelma

en: Backup plan
fi_FI: Varmuuskopioinnin suunnitelma

en: Checklist
fi_FI: Tarkistuslista

[ctx: status]
en: New
fi_FI: Uusi

en: Evaluation
fi_FI: Arviointi

en: Approval | Approvals
fi_FI[0]: Hyväksyminen
fi_FI[1]: Hyväksymiset

[ctx: status]
en: Accepted
fi_FI: Hyväksytty

en: Pending
fi_FI: Odottaa

[ctx: change]
en: Test
fi_FI: Testaus

en: Qualification
fi_FI: Määrittely

en: Applied
fi_FI: Sovellettu

en: Review
fi_FI: Tarkastus

[ctx: status]
en: Closed
fi_FI: Suljettu

[ctx: status]
en: Not solved
fi_FI: Ei ole ratkaistu

[ctx: status]
en: Not closed
fi_FI: Ei ole suljettu

[ctx: status]
en: Solved + Closed
fi_FI: Ratkaistu ja suljettu

en: Opening date
fi_FI: Avattu

en: Due date
fi_FI: Määräpäivä

en: By
fi_FI: Tekijä

en: Date of solving
fi_FI: Ratkaisupäivä

en: Closing date
fi_FI: Suljettu

en: Status | Statuses
fi_FI[0]: Tila
fi_FI[1]: Tilat

en: Total duration
fi_FI: Kokonaiskesto

en: Title
fi_FI: Otsikko

en: Description
fi_FI: Kuvaus

en: Impacts
fi_FI: Vaikutukset

en: See all
fi_FI: Katso kaikki

en: See (author)
fi_FI: Katso (laatija)

en: Child groups
fi_FI: Alaryhmät

en: Add an item
fi_FI: Kohteen lisäys

en: Link Problem/Change | Links Problem/Change
fi_FI[0]: Linkki ongelmaan/muutokseen
fi_FI[1]: Linkit ongelmaan/muutokseen

en: Add a change
fi_FI: Muutoksen lisäys

en: Create a change from this problem
fi_FI: Luo muutos tämän ongelman pohjalta

en: Add a problem
fi_FI: Ongelman lisäys

en: Link Project/Change | Links Project/Change
fi_FI[0]: Linkki ongelmaan/muutokseen
fi_FI[1]: Linkit ongelmaan/muutokseen

en: Add a project
fi_FI: Projektin lisäys

en: Change task | Change tasks
fi_FI[0]: Muutostehtävä
fi_FI[1]: Muutostehtävät

en: Link Ticket/Change | Links Ticket/Change
fi_FI[0]: Linkki tikettiin/muutokseen
fi_FI[1]: Linkit tikettiin/muutokseen

en: Add a ticket
fi_FI: Tiketin lisäys

en: Solve tickets
fi_FI: Ratkaise tiketit

en: Create a change from this ticket
fi_FI: Luo muutos tästä tiketistä

en: Item not linked to an object
fi_FI: Kohdetta ei ole linkitetty objektiin

en: Add
fi_FI: Lisää

en: Cannot update item: not enough right on the parent(s) item(s)
fi_FI: Kohdetta ei voida päivttää: yläyksiköillä ei ole riittävästi oikeuksia

[ctx: button]
en: Associate
fi_FI: Yhdistä

[ctx: button]
en: Dissociate
fi_FI: Eriytä

en: First Item
fi_FI: Ensimmäinen kohde

en: Second Item
fi_FI: Toinen kohde

en: Select a peer for %s:
fi_FI: Valitse pari kohteelle %s:

en: Unable to reaffect given elements !
fi_FI: Näitä kohteita ei voida liittää uudelleen!

en: Remove all at once
fi_FI: Poista kaikki kerralla

en: Item successfully added
fi_FI: Kohteen lisäys onnistui

en: Item successfully updated
fi_FI: Kohteen päivitys onnistui

en: Item successfully deleted
fi_FI: Kohteen poisto onnistui

en: Item successfully purged
fi_FI: Kohteen pysyvä poisto onnistui

en: Item successfully restored
fi_FI: Kohteen palautus onnistui

[ctx: button]
note: TRANS : means update / actualize
en: Save
fi_FI: Tallenna

[ctx: button]
en: Restore
fi_FI: Palauta

en: Check to keep the devices while deleting this item
fi_FI: Rastita niin laitteet säilyvät tätä kohdetta poistaessa

en: Confirm the final deletion?
fi_FI: Vahvista pysyvä poisto?

[ctx: button]
en: Put in dustbin
fi_FI: Siirrä roskakoriin

note: TRANS: %s is the template name
en: Created from the template %s
fi_FI: Luotu mallista %s

en: Template name
fi_FI: Mallin nimi

en: Can't change this attribute. It's inherited from its parent.
fi_FI: Tätä attribuuttia ei voida muuttaa. Se periytyy yläyksiköltä.

en: You are not allowed to change the visibility flag for child entities.
fi_FI: Sinulla ei ole oikeuksia muuttaa alayksiköiden näkyvyysmerkintää.

en: Flag change forbidden. Linked items found.
fi_FI: Merkinnän muuttaminen on kielletty. Linkitettyjä kohteita ei ole.

en: Change visibility in child entities
fi_FI: Muuta alayksiköiden näkyvyyttä

en: Complete name
fi_FI: Täydellinen nimi

note: TRANS: Number of the alternate username
en: Alternate username number
fi_FI: Vaihtoehtoisen käyttäjätunnuksen numero

en: At least one field has an incorrect value
fi_FI: Vähintään yhdessä kentässä on virheellinen arvo

en: Impossible record for %s
fi_FI: Mahdoton tietue kohteelle %s

en: Item successfully added but duplicate record on %s
fi_FI: Kohteen lisäys onnistui mutta kaksoistietue kohdassa %s

en: Other item exist
fi_FI: Toinen kohde olemassa

en: Item in the dustbin
fi_FI: Kohde roskakorissa

note: TRANS: %1$s is the user login, %2$s the message
en: %1$s trying to add an item that already exists: %2$s
fi_FI: %1$s yrittää lisätä kohdetta, joka on jo olemassa: %2$s

en: Default value
fi_FI: Oletusarvo

en: Choose a template
fi_FI: Valitse malli

en: Blank Template
fi_FI: Tyhjä malli

en: Templates
fi_FI: Mallit

en: Add a template...
fi_FI: Lisää malli …

en: Update
fi_FI: Päivitä

en: Purge
fi_FI: Poista pysyvästi

en: Delete
fi_FI: Poista

en: Read notes
fi_FI: Lue huomautuksia

en: Read the item's notes
fi_FI: Lue kohteen huomautukset

en: Update notes
fi_FI: Päivitä huomautuksia

en: Update the item's notes
fi_FI: Päivitä kohteen huomautukset

en: You can't delete that item, because it has sub-items
fi_FI: Et voi poistaa kohdetta, koska sillä on alakohteita.

en: Caution: you're about to remove a heading used for one or more items.
fi_FI: Tärkeää! Olet poistamassa otsikkoa, joka on yhden tai usemman kohteen käytössä.

en: If you confirm the deletion, all uses of this dropdown will be blanked.
fi_FI: Kaikki kohdat, joissa käytetään tätä nimikettä, jäävät tyhjiksi, mikäli vahvistat tämän poiston.

[ctx: button]
en: Confirm
fi_FI: Vahvista

[ctx: button]
en: Cancel
fi_FI: Peru

en: You can also replace all uses of this dropdown by another.
fi_FI: Kaikki kohdat, joissa käytetään tätä nimikettä, jäävät tyhjiksi, mikäli vahvistat tämän poiston.

[ctx: button]
en: Replace
fi_FI: Korvaa

en: Transfer and merge
fi_FI: Siirrä ja yhdistä

[ctx: button]
en: Merge
fi_FI: Yhdistä

en: General
fi_FI: Yleinen

en: Debug
fi_FI: Testaus

en: First
fi_FI: Alkuun

en: List
fi_FI: Luettelo

en: Last
fi_FI: Loppuun

en: Reset display options
fi_FI: Palauta näytön oletusasetukset

en: Unable to get item
fi_FI: Kohdetta ei voida palauttaa

en: Authorization error
fi_FI: Valtuutusvirhe

en: Incompatible items
fi_FI: Yhteensopimattomat kohteet

en: Error on executing the action
fi_FI: Virhe toiminnon suorituksessa

en: Item already defined
fi_FI: Kohde on jo määritelty

en: Email Followup
fi_FI: Sähköpostiseuranta

en: Cost | Costs
fi_FI[0]: Kustannus
fi_FI[1]: Kustannukset

en: Begin date
fi_FI: Aloituspäivä

en: Duration
fi_FI: Kesto

en: Time cost
fi_FI: Tuntikustannukset

en: Fixed cost
fi_FI: Kiinteät kustannukset

en: Material cost
fi_FI: Materiaalikustannukset

en: Total cost
fi_FI: Kustannukset yhteensä

en: Add a new cost
fi_FI: Lisää uusi kustannus

en: Ticket cost | Ticket costs
fi_FI[0]: Tiketin kustannus
fi_FI[1]: Tiketin kustannukset

en: Item duration
fi_FI: Kohteen kesto

en: Ticket | Tickets
fi_FI[0]: Tiketti
fi_FI[1]: Tiketit

en: Invalid email address
fi_FI: Virheellinen sähköpostiosoite

en: Invalid dates. Update cancelled.
fi_FI: Virheellinen päiväys. Päivitys peruttu.

note: TRANS: Default document to files attached to tickets : %d is the ticket id
en: Document Ticket %d
fi_FI: Asiakirjan tiketti %d

[ctx: priority]
en: Major
fi_FI: Merkittävä

[ctx: priority]
en: Very high
fi_FI: Hyvin korkea

[ctx: priority]
en: High
fi_FI: Korkea

[ctx: priority]
en: Medium
fi_FI: Keskitaso

[ctx: priority]
en: Low
fi_FI: Alhainen

[ctx: priority]
en: Very low
fi_FI: Hyvin alhainen

[ctx: priority]
en: All
fi_FI: Kaikki

[ctx: priority]
en: At least very low
fi_FI: Vähintään erittäin alhainen

[ctx: priority]
en: At least low
fi_FI: Vähintään alhainen

[ctx: priority]
en: At least medium
fi_FI: Vähintään keskitaso

[ctx: priority]
en: At least high
fi_FI: Vähintään korkea

[ctx: priority]
en: At least very high
fi_FI: Vähintään erittäin korkea

[ctx: urgency]
en: Very high
fi_FI: Erittäin korkea

[ctx: urgency]
en: High
fi_FI: Korkea

[ctx: urgency]
en: Medium
fi_FI: Keskitaso

[ctx: urgency]
en: Low
fi_FI: Alhainen

[ctx: urgency]
en: Very low
fi_FI: Erittäin alhainen

[ctx: urgency]
en: All
fi_FI: Kaikki

[ctx: urgency]
en: At least very low
fi_FI: Vähintään erittäin alhainen

[ctx: urgency]
en: At least low
fi_FI: Vähintään alhainen

[ctx: urgency]
en: At least medium
fi_FI: Vähintään keskitaso

[ctx: urgency]
en: At least high
fi_FI: Vähintään korkea

[ctx: urgency]
en: At least very high
fi_FI: Vähintään erittäin korkea

[ctx: impact]
en: Very high
fi_FI: Hyvin suuri

[ctx: impact]
en: High
fi_FI: Suuri

[ctx: impact]
en: Medium
fi_FI: Keskitaso

[ctx: impact]
en: Low
fi_FI: Pieni

[ctx: impact]
en: Very low
fi_FI: Hyvin pieni

[ctx: impact]
en: All
fi_FI: Kaikki

[ctx: impact]
en: At least very low
fi_FI: Vähintään erittäin alhainen

[ctx: impact]
en: At least low
fi_FI: Vähintään alhainen

[ctx: impact]
en: At least medium
fi_FI: Vähintään keskitaso

[ctx: impact]
en: At least high
fi_FI: Vähintään korkea

[ctx: impact]
en: At least very high
fi_FI: Vähintään erittäin korkea

en: Watcher | Watchers
fi_FI[0]: Tarkkailija
fi_FI[1]: Tarkkailijat

en: Due date + Progress
fi_FI: Määräpäivä + edistyminen

en: Resolution date
fi_FI: Ratkaisupäivä

en: Last edit by
fi_FI: Viimeksi muokkasi

en: Resolution time
fi_FI: Ratkaisuaika

en: Closing time
fi_FI: Sulkemisaika

en: Waiting time
fi_FI: Odotusaika

en: Requester group | Requester groups
fi_FI[0]: Toimeksiantajaryhmä
fi_FI[1]: Toimeksiantajaryhmät

en: Watcher group | Watcher groups
fi_FI[0]: Tarkkailijaryhmä
fi_FI[1]: Tarkkailijaryhmät

en: Assigned to a supplier
fi_FI: Osoitettu toimittajalle

en: Technician group
fi_FI: Asentajaryhmä

en: Email for followup
fi_FI: Sähköpostiosoite seurantaa varten

en: Requester user
fi_FI: Toimeksiantaja

en: Watcher user
fi_FI: Tarkkailija

en: Group in charge of the ticket
fi_FI: Tiketistä vastuussa oleva ryhmä

en: Actor
fi_FI: Toimija

en: Associate myself
fi_FI: Yhdistä minut

en: Solution template | Solution templates
fi_FI[0]: Ratkaisumalli
fi_FI[1]: Ratkaisumallit

en: Search a solution
fi_FI: Hae ratkaisua

en: Save and add to the knowledge base
fi_FI: Tallenna ja lisää tietämyskantaan

en: Time | Times
fi_FI[0]: Kestoaika
fi_FI[1]: Kestoajat

en: Closed on %s
fi_FI: Suljettu %s

en: Solved on %s
fi_FI: Ratkaistu %s

en: Put on hold on %s
fi_FI: Asetettu odotustilaan %s

en: Opened on %s
fi_FI: Avattu %s

en: From %s
fi_FI: Rivit %s

en: To %s
fi_FI: Kohteelle %s

note: TRANS: %s is user name
en: By %s
fi_FI: Suorittanut %s

en: No item in progress.
fi_FI: Ei kohdetta työn alla.

en: Assigned
fi_FI: Osoitettu

en: Planification
fi_FI: Suunnittelu

en: Task | Tasks
fi_FI[0]: Tehtävä
fi_FI[1]: Tehtävät

en: Error in entering dates. The starting date is later than the ending date
fi_FI: Päiväys on virheellinen. Aloituspäivä on myöhempi kuin lopetuspäivä.

en: Start of the selected timeframe is not a working hour.
fi_FI: Valittu aikaväli alkaa työajan ulkopuolelle

en: End of the selected timeframe is not a working hour.
fi_FI: Valittu aikaväli päättyy työajan ulkopuolelle

en: Tasks category | Tasks categories
fi_FI[0]: Tehtävien luokka
fi_FI[1]: Tehtävien luokat

en: Public followup
fi_FI: Julkinen seuranta

[ctx: quantity]
en: Number of tasks
fi_FI: Tehtävien lukumäärä

en: Task category | Task categories
fi_FI[0]: Tehtäväluokka
fi_FI[1]: Tehtäväluokat

en: Private task
fi_FI: Henkilökohtainen tehtävä

note: TRANS: %1$s is a type, %2$$ is a date, %3$s is a date
en: %1$s: from %2$s to %3$s:
fi_FI: %1$s: aikavälillä %2$s - %3$s:

note: TRANS: %1$s is the start time of a planned item, %2$s is the end
en: From %1$s to %2$s :
fi_FI: Aikavälillä %1$s - %2$s :

note: TRANS: %s is the start time of a planned item
en: Start at %s:
fi_FI: Alkaa %s:

note: TRANS: %s is the end time of a planned item
en: End at %s:
fi_FI: Alkaa %s:

en: Recall on %s
fi_FI: Muistutus  %s

en: Information | Information
fi_FI[0]: Tietoa
fi_FI[1]: Tietoa

en: To do
fi_FI: Tehtäväksi

en: Planned
fi_FI: Suunniteltu

en: Done
fi_FI: Tehty

en: Begin
fi_FI: Ensimmäinen

note: TRANS: %1$s is the begin date, %2$s is the end date TRANS: %1$s is the start time of a planned item, %2$s is the end
en: From %1$s to %2$s
fi_FI: Alkaen %1$s ja päättyen %2$s

en: Plan this task
fi_FI: Suunnittele tämä tehtävä

en: Add a new task
fi_FI: Lisää uusi tehtävä

en: No task found.
fi_FI: Yhtään tehtävää ei löytynyt

en: Approval request send to %s
fi_FI: Hyväksymispyyntö on lähetetty kohteeseen %s

en: The selected user (%s) has no valid email address. The request has been created, without email confirmation.
fi_FI: Valitulla käyttäjällä (%s) ei ole voimassa olevaa sähköpostiosoitetta. Pyyntö luotiin mutta sähköpostin lähetys epäonnistui.

en: If approval is denied, specify a reason.
fi_FI: Kuvaa syy, mikäli et hyväksy.

note: TRANS: %s is the username
en: Approval granted by %s
fi_FI: Hyväksynnän antoi %s

note: TRANS: %s is the username
en: Update the approval request to %s
fi_FI: Päivitä hyväksymispyyntö, jonka vastaanottaja on %s

en: Cancel the approval request to %s
fi_FI: Peru hyväksymispyyntö, jonka vastaanottaja on %s

en: Waiting for approval
fi_FI: Odottaa hyväksyntää

en: Refused
fi_FI: Hylätty

en: Granted
fi_FI: Hyväksytty

en: Not subject to approval
fi_FI: Hyväksyntää ei ole pyydetty

en: Granted + Not subject to approval
fi_FI: Hyväksytty + hyväksyntää ei ole pyydetty

en: Global approval status
fi_FI: Hyväksynnän yleinen tila

en: Minimum validation required
fi_FI: Hyväksymisen on oltava vähintään

en: Send an approval request
fi_FI: Lähetä hyväksymispyyntö

en: Request date
fi_FI: Palvelupyynnön päiväys

en: Approval requester
fi_FI: Hyväksynnän pyytäjä

en: Request comments
fi_FI: Palvelupyynnön kommentit

en: Approval status
fi_FI: Hyväksynnän tila

en: Approver
fi_FI: Hyväksyjä

en: Approval comments
fi_FI: Hyväksynnän kommentit

en: Approvals for the ticket
fi_FI: Tiketin hyväksynnät

en: Status of the approval request
fi_FI: Hyväksymispyynnön tila

en: Status of my validation
fi_FI: Hyväksyntäni tila

en: Optional when approved
fi_FI: Vapaaehtoinen hyväksyttäessä

en: Approval date
fi_FI: Hyväksynnän päiväys

en: Validate
fi_FI: Hyväksy

en: This item is waiting for approval, do you really want to resolve or close it?
fi_FI: Tämä tiketti odotaa hyväksyntää. Vahvista, että ratkaiset tai suljet. sen.

en: As child of
fi_FI: Alikohde kohteelle

en: New child heading
fi_FI: Alaotsikon lisäys

en: Sons of %s
fi_FI: Kohteen %s alaotsikot

en: Father
fi_FI: Yläkohde

en: Alternate username updated. The connected items have been updated using this alternate username.
fi_FI: Vaihtoehtoinen käyttäjätunnus on päivitetty. Yhdistetyt kohteet on päivitetty tällä käyttäjätunnuksella.

en: User or group updated. The connected items have been moved in the same values.
fi_FI: Käyttäjä tai ryhmä on päivitetty. Yhdistetyt kohteet ovat saaneet saman arvon.

en: Status updated. The connected items have been updated using this status.
fi_FI: Tila on päivitetty. Yhdistetyt kohteet on päivitetty samalla tilalla.

en: Location updated. The connected items have been moved in the same location.
fi_FI: Sijainti päivitetty. Yhdistetyt kohteet on päivitetty samalla sijainnilla.

en: Network | Networks
fi_FI[0]: Lähiverkko
fi_FI[1]: Lähiverkot

en: Domain | Domains
fi_FI[0]: Toimialue
fi_FI[1]: Toimialueet

en: Version of the operating system | Versions of the operating system
fi_FI[0]: Käyttöjärjestelmän versio
fi_FI[1]: Käyttöjärjestelmän versiot

en: Product ID of the operating system
fi_FI: Käyttöjärjestelmän tuotetunnus

en: Serial of the operating system
fi_FI: Käyttöjärjestelmän sarjanumero

en: Automatic inventory
fi_FI: Automaattinen inventointi

note: TRANS: %s is the datetime of insertion TRANS: %s is the datetime of update
en: Created on %s
fi_FI: Luotu %s

[ctx: button]
en: Connect
fi_FI: Yhdistä

en: Processor | Processors
fi_FI[0]: Prosessori
fi_FI[1]: Prosessorit

en: Processor frequency
fi_FI: Prosessorin kellotaajuus

en: MHz
fi_FI: Mhz

en: Memory type | Memory types
fi_FI[0]: Muistityyppi
fi_FI[1]: Muistityypit

en: Mio
fi_FI: Mt

en: Memory | Memories
fi_FI[0]: Muisti
fi_FI[1]: Muistit

en: Network interface | Network interfaces
fi_FI[0]: Verkkoliityntä
fi_FI[1]: Verkkoliitynnät

en: MAC address
fi_FI: MAC-osoite

en: Soundcard | Soundcards
fi_FI[0]: Äänikortti
fi_FI[1]: Äänikortit

en: Graphics card | Graphics cards
fi_FI[0]: Näytönohjain
fi_FI[1]: Näytönohjaimet

en: System board | System boards
fi_FI[0]: Emolevy
fi_FI[1]: Emolevyt

en: Hard drive type
fi_FI: Kiintolevyn tyyppi

en: Hard drive size
fi_FI: Kiintolevyn koko

en: Power supply | Power supplies
fi_FI[0]: Virtalähde
fi_FI[1]: Virtalähteet

en: Volume | Volumes
fi_FI[0]: Levytila
fi_FI[1]: Levytilat

en: Global size
fi_FI: Koko

en: Free size
fi_FI: Vapaana

en: Free percentage
fi_FI: Vapaana prosentteina

en: Mount point
fi_FI: Liityntäkohta

en: Partition
fi_FI: Osio

en: File system | File systems
fi_FI[0]: Tiedostojärjestelmä
fi_FI[1]: Tiedostojärjestelmät

en: Virtual machine | Virtual machines
fi_FI[0]: Virtuaalikone
fi_FI[1]: Virtuaalikoneet

en: State of the virtual machine | States of the virtual machine
fi_FI[0]: Virtuaalikoneen tila
fi_FI[1]: Virtuaalikoneen tilat

en: Virtualization model | Virtualization models
fi_FI[0]: Virtualisointimalli
fi_FI[1]: Virtualisointimallit

en: Virtualization system | Virtualization systems
fi_FI[0]: Virtualisointijärjestelmä
fi_FI[1]: Virtualisointijärjestelmät

en: Virtual machine processor number
fi_FI: Virtuaalikoneen prosessorien lkm

en: Memory of virtual machines
fi_FI: Virtuaalikoneiden muisti

en: Virtual machine UUID
fi_FI: Virtuaalikoneen UUID

en: Add a volume
fi_FI: Lisää levytila

note: TRANS: %s is a size
en: %s Mio
fi_FI: %s Mt

[ctx: button]
en: Disconnect
fi_FI: Sulje yhteys

en: Connect an item
fi_FI: Kohteen yhdistäminen

en: Connect a computer
fi_FI: Tietokoneen yhdistäminen

en: Not connected
fi_FI: Ei ole yhdistetty

en: Connection | Connections
fi_FI[0]: Yhteys
fi_FI[1]: Yhteydet

en: License | Licenses
fi_FI[0]: Lisenssi
fi_FI[1]: Lisenssit

en: Number of affected computers
fi_FI: Liitettyjen tietokoneiden lukumäärä

en: Affected computers
fi_FI: Liitetyt tietokoneet

en: Summary
fi_FI: Yhteenveto

en: Installation | Installations
fi_FI[0]: Asennus
fi_FI[1]: Asennukset

en: All categories
fi_FI: Kaikki luokat

en: Uncategorized software
fi_FI: Luokittelemattomat ohjelmistot

en: Valid license
fi_FI: Voimassa oleva lisenssi

en: Machine
fi_FI: Kone

[ctx: quantity]
en: Processors number
fi_FI: Prosessorien lkm

en: List of host machines
fi_FI: Luettelo isäntäkoneista

en: Add a virtual machine
fi_FI: Lisää virtuaalikone

en: No virtual machine associated with the computer
fi_FI: Tähän tietokoneeseen ei ole yhdistetty yhtään virtuaalikonetta

en: List of virtual machines
fi_FI: Luettelo virtuaalikoneista

[ctx: setup]
en: General
fi_FI: Yleinen

en: Maintenance mode activated. Backdoor using: %s
fi_FI: Järjestelmän ylläpitotila on otettu käyttöön. Takaovi käyttämällä: %s

en: General setup
fi_FI: Yleiset asetukset

en: URL of the application
fi_FI: Sovelluksen URL

en: Text in the login box
fi_FI: Kirjautumisikkunan teksti

en: Allow FAQ anonymous access
fi_FI: Salli UKK:n anonyymi käyttö

en: Simplified interface help link
fi_FI: Ohjesivuston linkki (yksinkertaistettu käyttöliittymä)

en: Default search results limit (page)
fi_FI: Oletusarvo hakutulosten määrälle (sivu)

en: Standard interface help link
fi_FI: Ohjesivuston linkki (standardi käyttöliittymä)

en: Default characters limit (summary text boxes)
fi_FI: Oletusarvo merkkien maksimimäärälle (yhteenvetojen tekstikentät)

en: Default url length limit
fi_FI: Oletusarvo url-polun maksimipituudelle

en: Default decimals limit
fi_FI: Oletusarvo desimaalien määrälle

en: Default chart format
fi_FI: Tilastojen oletusmuotoilu

en: Translation of dropdowns
fi_FI: Nimikkeiden käännökset

en: Knowledge base translation
fi_FI: Tietämyskannan käännös

en: Dynamic display
fi_FI: Dynaaminen näyttö

en: Page size for dropdown (paging using scroll)
fi_FI: Nimikkeen sivukoko (alasvetovalikkoa vieritettäessä)

en: Autocompletion of text fields
fi_FI: Tekstikenttien automaattinen täydennys

en: Don't show search engine in dropdowns if the number of items is less than
fi_FI: Älä käytä hakukonetta nimikkeille, mikäli lukumäärä on alle

en: Search engine
fi_FI: Hakukone

en: last criterion
fi_FI: viimeisin hakuehto

en: default criterion
fi_FI: oletushakuehto

en: Global search
fi_FI: Yleishaku

en: Assets
fi_FI: Omaisuus

en: Enable the financial and administrative information by default
fi_FI: Aseta talous- ja hallintotiedot oletuksena päälle

en: Restrict monitor management
fi_FI: Rajoita näyttöjen hallintaa

en: Software category deleted by the dictionary rules
fi_FI: Ohjelmistoluokan on poistanut säännöstö

en: Restrict device management
fi_FI: Rajoita oheislaitteiden hallintaa

en: Beginning of fiscal year
fi_FI: Tilivuoden alku

en: Restrict phone management
fi_FI: Rajoita puhelinten hallintaa

en: Automatic fields (marked by *)
fi_FI: Automaattiset kentät (merkitty *:lla)

en: By entity
fi_FI: Yksiköittäin

en: Restrict printer management
fi_FI: Rajoita tulostimien hallintaa

en: Automatic transfer of computers
fi_FI: Tietokoneiden automaattinen siirto

en: Template for the automatic transfer of computers in another entity
fi_FI: Malli tietokoneiden automaattiselle siirrolle toiseen yksikköön

en: No automatic transfer
fi_FI: Ei automaattista siirtoa

en: Automatically update of the elements related to the computers
fi_FI: Tietokoneisiin liitettyjen kohteiden automaattinen päivitys

en: Unit management
fi_FI: Yksittäinen hallinta

en: When connecting or updating
fi_FI: Yhteyden luonnissa tai päivityksessä

en: Do not copy
fi_FI: Älä kopioi

en: Copy
fi_FI: Kopioi

en: Copy computer status
fi_FI: Kopioi tietokoneen tila

en: When disconnecting
fi_FI: Yhteyttä suljettaessa

en: Do not delete
fi_FI: Älä poista

en: Clear status
fi_FI: Nollaa tila

en: Automatically add users from an external authentication source
fi_FI: Lisää automaattisesti käyttäjiä ulkoisesta autentikointilähteestä

en: Add a user without accreditation from a LDAP directory
fi_FI: Lisää käyttäjä ilman LDAP-hakemiston valtuutusta

en: Action when a user is deleted from the LDAP directory
fi_FI: Toiminto, joka tehdään, kun käyttäjä poistetaan LDAP-hakemistosta.

en: GLPI server time zone
fi_FI: GLPI-palvelimen aikavyöhyke

en: Mysql replica | Mysql replicas
fi_FI[0]: MySQL-replika
fi_FI[1]: MySQL-replikat

en: Mysql server
fi_FI: MySQL-palvelin

en: Database
fi_FI: Tietokanta

en: Mysql user
fi_FI: MySQL-käyttäjä

en: Mysql password
fi_FI: MySQL-salasana

en: Use the slave for the search engine
fi_FI: Käytä hakukoneelle orjaa

en: If synced (all changes)
fi_FI: Mikäli synkronoitu (kaikki muutokset)

en: If synced (current user changes)
fi_FI: Mikäli synkronoitu (muutokset nykyisiin käyttäjiin)

en: If synced or read-only account
fi_FI: Mikäli synkronoitu tai vain luku -tili

en: Always
fi_FI: Aina

en: Assistance
fi_FI: Tuki

en: Step for the hours (minutes)
fi_FI: Askel tunneille (minuuteille)

en: Limit of the schedules for planning
fi_FI: Suunnitelman aikataulujen raja

en: Default file size limit imported by the mails receiver
fi_FI: Tiedostokoon oletusraja viestien vastaanottajalla

en: Use rich text for helpdesk
fi_FI: Käytä muotoiltua tekstiä tukitoiminnoissa

en: You will lose the formatting of your data
fi_FI: Tekstin muotoilu katoaa aineistostasi.

en: Default heading when adding a document to a ticket
fi_FI: Asiakirjan oletusotsikko kun se lisätään tikettiin

en: By default, a software may be linked to a ticket
fi_FI: Ohjelmisto voidaan oletuksena linkittää tikettiin

en: Keep tickets when purging hardware in the inventory
fi_FI: Säilytä tiketit, kun poistat laitteiston pysyvästi varastosta.

en: Show personnal information in new ticket form (simplified interface)
fi_FI: Näytä henkilökohtaiset tiedot uuden tiketin luonnin yhteydessä (yksinkertaistettu käyttöliittymä)

en: Allow anonymous ticket creation (helpdesk.receiver)
fi_FI: Salli anonyymien tikettien luonti (helpdesk, viestien vastaanottaja)

en: Allow anonymous followups (receiver)
fi_FI: Salli anonyymit seurannat (viestien vastaanottaja)

en: Matrix of calculus for priority
fi_FI: Prioriteetin määritystaulukko

en: Personalization
fi_FI: Mukauttaminen

en: Default language
fi_FI: Oletuskieli

en: Date format
fi_FI: Päiväyksen muoto

en: YYYY-MM-DD
fi_FI: VVVV-KK-PP

en: DD-MM-YYYY
fi_FI: PP-KK-VVVV

en: MM-DD-YYYY
fi_FI: KK-PP-VVVV

en: Results to display by page
fi_FI: Tulosten määrä sivua kohden

en: Number format
fi_FI: Lukujen esitys

en: Default characters limit in dropdowns
fi_FI: Oletusarvo merkkien maksimimäärälle

en: Display order of surnames firstnames
fi_FI: Suku- ja etunimien esitysjärjestys

en: Surname, First name
fi_FI: Sukunimi, etunimi

en: First name, Surname
fi_FI: Etunimi, sukunimi

en: Display the complete name in tree dropdowns
fi_FI: Näytä täydellinen nimi alasvetovalikoiden puissa

en: Display counts in tabs
fi_FI: Näytä lukumäärät välilehdillä

en: Show GLPI ID
fi_FI: Näytä GLPI-ID-tunnus

en: CSV delimiter
fi_FI: CSV-erotin

en: Notifications for my changes
fi_FI: Ilmoitukset muutoksistani

en: Results to display on home page
fi_FI: Aloitussivulla näytettävät tulokset

en: PDF export font
fi_FI: PDF-viennin kirjasinlaji

en: Keep devices when purging an item
fi_FI: Säilytä laitteet kohteen pysyvän poiston jälkeen

en: Go to created item after creation
fi_FI: Siirry luodulle kohteelle luonnin jälkeen

en: Private followups by default
fi_FI: Henkilökohtaiset seurannat oletuksena

en: Show new tickets on the home page
fi_FI: Näytä uudet tiketit aloitussivulla

en: Private tasks by default
fi_FI: Henkilökohtaiset tehtävät oletuksena

en: Request sources by default
fi_FI: Palvelupyyntöjen oletuslähteet

en: Tasks state by default
fi_FI: Tehtävien tila oletuksena

en: Pre-select me as a technician when creating a ticket
fi_FI: Esivalitse minut asentajaksi, kun tiketti luodaan.

en: Automatically refresh the list of tickets (minutes)
fi_FI: Päivitä automaattisesti tikettiluetteloa (minuutteja)

en: Priority colors
fi_FI: Prioriteetin värit

en: Remote access key
fi_FI: Etäkäytön avain

note: TRANS: %s is the generation date
en: generated on %s
fi_FI: luotu %s

en: Regenerate
fi_FI: Luo uudelleen

en: Due date progression
fi_FI: Edistyminen määräpäivään nähden

en: OK state color
fi_FI: OK-tilan väri

en: Warning state color
fi_FI: Varoitustilan väri

en: Warning state threshold
fi_FI: Varoitustilan raja

en: Critical state color
fi_FI: Kriittisen tilan väri

en: Critical state threshold
fi_FI: Kriittisen tilan raja

en: Password minimum length
fi_FI: Salasanan vähimmäispituus

en: Digit
fi_FI: numero

en: Lowercase
fi_FI: pieni kirjain

en: Uppercase
fi_FI: iso kirjain

en: Symbol
fi_FI: erikoismerkki

en: Password must contains
fi_FI: Salasanan tulee sisältää

en: Password too short!
fi_FI: Salasana on liian lyhyt

en: Password must include at least a digit!
fi_FI: Salasanan tulee sisältää vähintään yksi numero!

en: Password must include at least a lowercase letter!
fi_FI: Salasanan tulee sisältää vähintään yksi pieni kirjain!

en: Password must include at least a uppercase letter!
fi_FI: Salasanan tulee sisältää vähintään yksi iso kirjain!

en: Password must include at least a symbol!
fi_FI: Salasanan tulee sisältää vähintään yksi erikoismerkki!

en: Log Level
fi_FI: Lokitaso

en: 1- Critical (login error only)
fi_FI: 1 – Kriittinen (vain virheelliset kirjautumiset)

en: 2- Severe (not used)
fi_FI: 2 – Vakava (ei käytössä)

en: 3- Important (successful logins)
fi_FI: 3 – Tärkeä (onnistuneet kirjautumiset)

en: 4- Notices (add, delete, tracking)
fi_FI: 4 – Ilmoitukset (lisäys, poisto, tiketti)

en: 5- Complete (all)
fi_FI: 5 – Täydellinen (kaikki)

en: Maximal number of automatic actions (run by CLI)
fi_FI: Automaattisten toimintojen maksimimäärä (CLI:n suorittamana)

en: Logs in files (SQL, email, automatic action...)
fi_FI: Lokit tiedostoissa (SQL, sähköposti, automaattiset toiminnot, …)

en: Password security policy
fi_FI: Salasanojen tietoturvakäytäntö

en: Password security policy validation
fi_FI: Salasanojen tietoturvakäytännön vahvistus

en: Password need digit
fi_FI: Salasanassa on oltava numero

en: Password need lowercase character
fi_FI: Salasanassa on oltava pieni kirjain

en: Password need uppercase character
fi_FI: Salasanassa on oltava iso kirjain

en: Password need symbol
fi_FI: Salasanassa on oltava erikoismerkki

en: Maintenance mode
fi_FI: Järjestelmän ylläpitotila

note: TRANS: Proxy port
en: Maintenance text
fi_FI: Tiedoteteksti järjestelmän ylläpidosta

en: Proxy configuration for upgrade check
fi_FI: Välityspalvelimen konfiguraatio päivitysten tarkistamiseen

en: Information about system installation and configuration
fi_FI: Tietoa järjestelmästä, asennuksesta ja konfiguraatiosta

en: To copy/paste in your support request
fi_FI: Kopioi/liitä palvelupyyntöösi

en: Yes - Restrict to unit management for manual add
fi_FI: Kyllä – Rajoitu yksittäiseen hallintaan manuaalisessa lisäyksessä

en: Yes - Restrict to global management for manual add
fi_FI: Kyllä – Rajoitu yleiseen hallintaan manuaalisessa lisäyksessä

en: Settings
fi_FI: Asetukset

en: System
fi_FI: Järjestelmä

en: Checking write permissions for setting files
fi_FI: Asetustiedostojen kirjoitusoikeuksien tarkistus

en: Checking write permissions for document files
fi_FI: Asiakirjatiedostojen kirjoitusoikeuksien tarkistus

en: Checking write permissions for dump files
fi_FI: Vedostiedostojen kirjoitusoikeuksien tarkistus

en: Checking write permissions for automatic actions files
fi_FI: Automaattisia toimintoja sisältävien tiedostojen kirjoitusoikeuksien tarkistus

en: Checking write permissions for cache files
fi_FI: Välimuistitiedostojen kirjoitusoikeuksien tarkistus

en: Checking write permissions for graphic files
fi_FI: Grafiikkatiedostojen kirjoitusoikeuksien tarkistus

en: Checking write permissions for lock files
fi_FI: Lukkotiedostojen kirjoitusoikeuksien tarkistus

en: Checking write permissions for plugins document files
fi_FI: Asiakirjatiedostojen liitännäisten kirjoitusoikeuksien tarkistus

en: Checking write permissions for temporary files
fi_FI: Väliaikaisten tiedostojen kirjoitusoikeuksien tarkistus

en: Checking write permissions for rss files
fi_FI: Rss-tiedostojen kirjoitusoikeuksien tarkistus

en: Checking write permissions for upload files
fi_FI: Ladattavien tiedostojen kirjoitusoikeuksien tarkistus

en: Checking write permissions for pictures files
fi_FI: Kuvatiedostojen kirjoitusoikeuksien tarkistus

en: The directory could not be created.
fi_FI: Ladattavien tiedostojen kirjoitusoikeuksien tarkistus

en: The directory was created but could not be removed.
fi_FI: Hakemiston luotiin, mutta sitä ei voitu poistaa.

en: The file could not be created.
fi_FI: Tiedostoa ei voitu luoda.

en: The file was created but can't be deleted.
fi_FI: Tiedosto luotiin, mutta sitä ei voitu poistaa.

en: Check permissions to the directory: %s
fi_FI: Tarkista hakemiston %s oikeudet

en: A file and a directory have be created and deleted - Perfect!
fi_FI: Tiedosto ja hakemisto luotiin ja poistettiin - erinomaista!

en: Checking write permissions for log files
fi_FI: Lokitiedostojen kirjoitusoikeuksien tarkistus

en: A file was created - Perfect!
fi_FI: Tiedosto luotiin – erinomaista!

[ctx: button]
en: Give
fi_FI: Anna

note: TRANS: %s is the user login
en: %s gives a consumable
fi_FI: %s antaa kulutustarvikkeen

note: TRANS: For consumable. %1$d is total number, %2$d is unused number, %3$d is old number
en: Total: %1$d, New: %2$d, Used: %3$d
fi_FI: Yhteensä: %1$d, uusia: %2$d, käytössä: %3$d

en: No consumable
fi_FI: Ei yhtään kulutustarviketta

[ctx: consumable]
en: New | New
fi_FI[0]: Uusi
fi_FI[1]: Uudet

[ctx: consumable]
en: Used | Used
fi_FI[0]: Käytössä oleva
fi_FI[1]: Käytössä olevat

[ctx: button]
en: Add consumables
fi_FI: Lisää kulutustarvikkeita

en: Used consumables
fi_FI: Käytössä olevat kulutustarvikkeet

en: Given to
fi_FI: Annettu taholle

en: Give to
fi_FI: Anna taholle

en: No consumable found
fi_FI: Yhtään kulutustarviketta ei löytynyt

en: Consumable model | Consumable models
fi_FI[0]: Kulutustarvikkeen malli
fi_FI[1]: Kulutustarvikkeen mallit

en: Number of used consumables
fi_FI: Käytössä olevien kulutustarvikkeiden lukumäärä

en: Number of new consumables
fi_FI: Uusien kulutustarvikkeiden lukumäärä

en: Send alarms on consumables
fi_FI: Hälytä kulutustarvikkeista

note: TRANS: %1$s is the consumable name, %2$s its reference, %3$d the remaining number
en: Threshold of alarm reached for the type of consumable: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
fi_FI: Hälytysraja on saavutettu kulutustarviketyypille:  %1$s - viite %2$s – jäljellä %3$d

note: TRANS: %s is entity name
en: %s: send consumable alert failed
fi_FI: %s: hälytys kulutustarvikkeesta epäonnistui

en: Consumable type | Consumable types
fi_FI[0]: Kulutustarvikkeen tyyppi
fi_FI[1]: Kulutustarvikkeen tyypit

en: Contact | Contacts
fi_FI[0]: Kontakti
fi_FI[1]: Kontaktit

en: Address
fi_FI: Osoite

en: Fax
fi_FI: Faksi

en: Postal code
fi_FI: Postinumero

en: City
fi_FI: Kaupunki

[ctx: location]
en: State
fi_FI: Valtio

en: Country
fi_FI: Maa

en: Vcard
fi_FI: vCard

[ctx: button]
en: Add a supplier
fi_FI: Toimittajan lisäys

en: Associated supplier | Associated suppliers
fi_FI[0]: Yhdistetty toimittaja
fi_FI[1]: Yhdistetyt toimittajat

en: Link Contact/Supplier | Links Contact/Supplier
fi_FI[0]: Linkki kontakti/toimittaja
fi_FI[1]: Linkit kontakti/toimittaja

en: Add a supplier
fi_FI: Toimittajan lisäys

en: Third party type | Third party types
fi_FI[0]: Kolmas osapuoli -tyyppi
fi_FI[1]: Kolmas osapuoli -tyypit

en: Website
fi_FI: Verkkosivusto

en: Add a contact
fi_FI: Kontaktin lisäys

en: Contact type | Contact types
fi_FI[0]: Kontaktin tyyppi
fi_FI[1]: Kontaktin tyypit

en: Contract | Contracts
fi_FI[0]: Sopimus
fi_FI[1]: Sopimukset

[ctx: phone]
en: Number
fi_FI: Lukumäärä

en: Initial contract period
fi_FI: Sopimuksen alkujakso

en: Notice
fi_FI: Muistutus

en: Account number
fi_FI: Tilinumero

en: Contract renewal period
fi_FI: Sopimuksen uusimisväli

en: Invoice period
fi_FI: Laskutusväli

en: Renewal
fi_FI: Uusiminen

en: Max number of items
fi_FI: Maksimimäärä

en: Email alarms
fi_FI: Sähköpostihälytykset

en: Support hours
fi_FI: Tukiaika

en: on week
fi_FI: viikolla

en: on Saturday
fi_FI: lauantaisin

en: Sundays and holidays
fi_FI: sunnuntaisin ja vapaapäivinä

[ctx: quantity]
en: Number of contracts
fi_FI: Sopimusten lukumäärä

en: Contract number
fi_FI: Sopimuksen numero

en: Periodicity
fi_FI: Tiheys

[ctx: button]
en: Add an item
fi_FI: Kohteen lisäys

[ctx: button]
en: Remove an item
fi_FI: Poista kohde

en: Expiration
fi_FI: Päättyminen

en: Expiration date + notice
fi_FI: Päättymispäivä + muistutus

[ctx: quantity]
en: Number of items
fi_FI: Kohteiden lukumäärä

en: Contracts expired in the last 30 days
fi_FI: Viimeisten 30 päivän aikana umpeutuneet sopimukset

en: Contracts expiring in less than 7 days
fi_FI: Seuraavan 7 päivän aikana umpeutuvat sopimukset

en: Contracts expiring in less than 30 days
fi_FI: Seuraavan 30 päivän aikana umpeutuvat sopimukset

en: Contracts where notice begins in less than 7 days
fi_FI: Sopimukset, joiden muistutus alkaa alle 7 päivän kuluessa

en: Contracts where notice begins in less than 30 days
fi_FI: Sopimukset, joiden muistutus alkaa 30 päivän kuluessa

en: Send alarms on contracts
fi_FI: Hälytä sopimuksista

en: Contract entered in notice time
fi_FI: Sopimus kirjoitettu muistutusaikana

en: Contract ended
fi_FI: Sopimus umpeutunut

en: Contract entered in notice time for period
fi_FI: Sopimus kirjoitettu jaksolle muistutusaikana

en: Contract period ended
fi_FI: Sopimusjakso päättynyt

en: send contract alert failed
fi_FI: hälytys sopimuksesta epäonnistui

en: Tacit
fi_FI: Automaattinen

en: Express
fi_FI: Neuvoteltava

en: End + Notice
fi_FI: Loppu + muistutus

en: Period end
fi_FI: Jakson loppu

en: Period end + Notice
fi_FI: Jakson loppu + muistutus

[ctx: button]
en: Add a contract
fi_FI: Sopimuksen lisäys

[ctx: button]
en: Remove a contract
fi_FI: Poista sopimus

en: Link Contract/Item | Links Contract/Item
fi_FI[0]: Linkki sopimus/kohde
fi_FI[1]: Linkit sopimus/kohde

en: Associated item ID
fi_FI: Yhdistetyn kohteen tunnus

en: Add a contract
fi_FI: Sopimuksen lisäys

en: Check | Checks
fi_FI[0]: Tarkistus
fi_FI[1]: Tarkistukset

en: Fields unicity
fi_FI: Kenttien identtisyys

en: Automatic action | Automatic actions
fi_FI[0]: Automaattinen toiminto
fi_FI[1]: Automaattiset toiminnot

en: Action completed, partially processed
fi_FI: Toiminto on suoritettu loppuun osittain käsiteltynä

en: Action completed, fully processed
fi_FI: Toiminto on suoritettu loppuun täysin käsiteltynä

en: Action completed, no processing required
fi_FI: Toiminto on suoritettu loppuun. Käsittelyä ei tarvittu.

en: Run frequency
fi_FI: Ajotiheys

en: System lock
fi_FI: Järjestelmälukko

en: Disabled plugin
fi_FI: Käytöstä poistettu liitännäinen

en: Run mode
fi_FI: Ajotapa

en: Run period
fi_FI: Ajoperiodi

en: Number of days this action logs are stored
fi_FI: Tämän toiminnon lokien säilytysaika päivinä

en: Infinite
fi_FI: Rajoittamaton

en: Last run
fi_FI: Viimeisin ajo

en: Blank
fi_FI: Tyhjennä

en: Running
fi_FI: Käynnissä

en: Scheduled
fi_FI: Aikataulutettu

en: A minimum of 64 Mio is commonly required for GLPI.
fi_FI: GLPI tarvitsee normaalisti vähintään 64 Mt.

en: No task with Run mode = CLI, fix your tasks configuration
fi_FI: Ei yhtään tehtävää CLI-ajotavalla. Korjaa tehtäviesi määritykset.

en: External
fi_FI: Ulkoinen

en: Internal
fi_FI: Sisäinen

en: Launch
fi_FI: %1$s #%2$s

en: Can't start
fi_FI: Ei voida käynnistää

en: Undefined function %s (for cron)
fi_FI: Funktiota %s ei ole määritelty (cronissa)

en: Nothing to launch
fi_FI: Ei mitään käynnistettävää

en: Can't get DB lock
fi_FI: En saa palautettua DB-lukkoa

en: Run count
fi_FI: Ajojen lukumäärä

note: TRANS: %s is the number of starts
en: %s start | %s starts
fi_FI[0]: %s käynnistys
fi_FI[1]: %s käynnistystä

note: TRANS: %s is the number of stops
en: %s stop | %s stops
fi_FI[0]: %s pysäytys
fi_FI[1]: %s pysäytystä

en: Minimal time
fi_FI: Lyhin kestoaika

en: %s second | %s seconds
fi_FI[0]: %s sekunti
fi_FI[1]: %s sekuntia

en: Maximal time
fi_FI: Pisin kestoaika

en: Minimal count
fi_FI: Minimimäärä

en: %s item | %s items
fi_FI[0]: %s kohde
fi_FI[1]: %s kohdetta

en: Maximal count
fi_FI: Maksimimäärä

en: Average count
fi_FI: Keskimäärin

en: Total count
fi_FI: Yhteismäärä

en: Average speed
fi_FI: Keskimääräinen nopeus

en: %s items/sec
fi_FI: %s kohdetta/s

en: Last run list
fi_FI: Viimeisin ajolista

[ctx: quantity]
en: Number
fi_FI: Lukumäärä

en: Reset last run
fi_FI: Nollaa viimeisin ajo

en: Begin hour of run period
fi_FI: Ajojakson aloitusaika

en: End hour of run period
fi_FI: Ajojakson päättymisaika

note: TRANS: % %1$d is a number, %2$s is a number of seconds
en: Clean %1$d session file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d session files created since more than %2$s seconds
fi_FI[0]: Poista yli %2$s sekunti sitten luodut %1$d istuntotiedostoa
fi_FI[1]: Poista yli %2$s sekuntia sitten luodut %1$d istuntotiedostoa

en: Deletion of archived log file: %s
fi_FI: Arkistoidun lokitiedoston %s poisto

en: Unable to delete archived log file: %s
fi_FI: Arkistoidun lokitiedoston %s poisto epäonnistui

en: Archiving log file: %1$s to %2$s
fi_FI: Lokitiedostoa %1$s arkistoidaan kohteeseen %2$s

en: Unable to archive log file: %1$s. %2$s already exists. Wait till next day.
fi_FI: Lokitiedostoa%1$s ei voi arkistoida. %2$s on jo olemassa. Odota päivä.

en: Clean %1$d graph file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d graph files created since more than %2$s seconds
fi_FI[0]: Poista yli %2$s sekunti sitten luodut %1$d grafiikkatiedostoa
fi_FI[1]: Poista yli %2$s sekuntia sitten luodut %1$d grafiikkatiedostoa

en: Clean %1$d temporary file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d temporary files created since more than %2$s seconds
fi_FI[0]: Poista yli %2$s sekunti sitten luodut %1$d väliaikaistiedostoa
fi_FI[1]: Poista yli %2$s sekuntia sitten luodut %1$d väliaikaistiedostoa

en: Check for new updates
fi_FI: Tarkista uusien päivitysten saatavuus

en: Clean old logs
fi_FI: Poista vanhat lokit

en: System logs retention period (in days, 0 for infinite)
fi_FI: Järjestelmälokien säilytysaika (päivinä, 0 rajaton)

en: Database optimization
fi_FI: Tietokannan optimointi

en: Clean expired sessions
fi_FI: Poista vanhentuneet istunnot

en: Clean generated graphics
fi_FI: Poista luodut grafiikat

en: Clean temporary files
fi_FI: Poista väliaikaistiedostot

en: Monitoring of automatic actions
fi_FI: Automaattisten toimintojen valvonta

en: Archives log files and deletes aging ones
fi_FI: Lokitiedostot arkistoidaan ja vanhentuneet poistetaan

en: Number of days to keep archived logs
fi_FI: Arkistoitujen lokien säilytysaika päivinä

note: TRANS: %d is a number of minutes
en: %d minute | %d minutes
fi_FI[0]: %d minuutti
fi_FI[1]: %d minuuttia

note: TRANS: %d is a number of hours
en: %d hour | %d hours
fi_FI[0]: %d tunti
fi_FI[1]: %d tuntia

note: TRANS: %d is a number of days
en: %d day | %d days
fi_FI[0]: %d päivä
fi_FI[1]: %d päivää

en: Log | Logs
fi_FI[0]: Loki
fi_FI[1]: Lokit

en: Check the MySQL replica
fi_FI: Tarkista MySQL-replika

en: Max delay between master and slave (minutes)
fi_FI: Isännän ja orjan välisen desynkronoinnin maksimikesto (minuutteina)

en: Mysql server: %s can't connect to the database
fi_FI: MySQL-palvelin: %s, ei yhteyttä tietokantaan

note: TRANS: %1$s is the server name, %2$s is the time
en: Mysql server: %1$s, difference between master and slave: %2$s
fi_FI: MySQL-palvelin: %1$s, isännän ja orjan välillä ero: %2$s

en: can't connect to the database
fi_FI: tietokantaan ei saada yhteyttä

en: Difference between master and slave
fi_FI: Isännän ja orjan välinen ero

en: %1$s - Error during the database query: %2$s - Error is %3$s
fi_FI: %1$s – Virhe tietokantakyselyn aikana: %2$s – virhe on %3$s

en: Optimizing tables
fi_FI: Taulujen optimointi

en: optimize
fi_FI: optimoi

en: Case | Cases
fi_FI[0]: Kotelo
fi_FI[1]: Kotelot

en: Case type | Case types
fi_FI[0]: Kotelotyyppi
fi_FI[1]: Kotelotyypit

en: Controller | Controllers
fi_FI[0]: Levyohjain
fi_FI[1]: Levyohjaimet

en: Interface
fi_FI: Liityntä

en: Drive | Drives
fi_FI[0]: Optinen tai muu asema
fi_FI[1]: Optiset tai muut asemat

en: Writing ability
fi_FI: Tallentava

en: Speed
fi_FI: Nopeus

en: Chipset
fi_FI: Piirisarja

en: Memory by default
fi_FI: Oletusmuisti

en: Hard drive | Hard drives
fi_FI[0]: Kiintolevy
fi_FI[1]: Kiintolevyt

en: Capacity by default
fi_FI: Oletuskapasiteetti

en: Rpm
fi_FI: RPM

en: Cache
fi_FI: Välimuisti

en: Size by default
fi_FI: Oletuskoko

en: Frequency
fi_FI: Kellotaajuus

en: Network card | Network cards
fi_FI[0]: Verkkokortti
fi_FI[1]: Verkkokortit

en: MAC address by default
fi_FI: MAC-oletusosoite

en: Flow
fi_FI: Vuonohjaus (Flow)

en: Other component | Other components
fi_FI[0]: Muu komponentti
fi_FI[1]: Muut komponentit

en: Power
fi_FI: Teho

en: Frequency by default
fi_FI: Oletustaajuus

en: Number of cores
fi_FI: Ytimien lukumäärä

en: Number of threads
fi_FI: Säikeiden lukumäärä

en: No personal criteria. Create personal parameters?
fi_FI: Ei yhtään henkilökohtaista kriteeriä. Luotko henkilökohtaiset arvot?

en: Select default items to show
fi_FI: Valitse kohteet, jotka näkyvät oletuksena.

en: Bring up
fi_FI: Tuo esiin

en: Bring down
fi_FI: Piilota

en: Delete permanently
fi_FI: Poista pysyvästi

note: TRANS: short for : Search result user display
en: User display
fi_FI: Käyttäjä näyttö

en: Search result user display
fi_FI: Hakutulosten näyttö käyttäjälle

note: TRANS: short for : Search result default display
en: Default display
fi_FI: Oletusnäyttö

en: Search result default display
fi_FI: Hakutulosten oletusnäyttö

en: Document heading | Document headings
fi_FI[0]: Asiakirjan otsikko
fi_FI[1]: Asiakirjan otsikot

en: Document | Documents
fi_FI[0]: Asiakirja
fi_FI[1]: Asiakirjat

en: Succesful deletion of the file %s
fi_FI: Tiedoston %s poisto onnistui

en: Failed to delete the file %s
fi_FI: Tiedoston %s poisto epäonnistui

en: Added by %s
fi_FI: Lisäyksen teki %s

en: Current file
fi_FI: Nykyinen tiedosto

en: Heading
fi_FI: Otsikko

en: Checksum
fi_FI: Tarkistussumma

en: Web Link
fi_FI: WWW-linkki

en: MIME type
fi_FI: MIME-tyyppi

en: Blacklisted for import
fi_FI: Kielletyt arvot tuonnissa

en: Use a FTP installed file
fi_FI: Käytä FTP:n asentamaa tiedostoa

note: TRANS: %s is a size
en: %s Mio max
fi_FI: %s Mt max

[ctx: quantity]
en: Number of documents
fi_FI: Asiakirjojen lukumäärä

en: Tag
fi_FI: Tunniste

[ctx: quantity]
en: Number of associated items
fi_FI: Yhdistettyjen kohteiden lukumäärä

en: Upload directory doesn't exist
fi_FI: Lataushakemisto ei ole olemassa

note: TRANS: %1$s is the curent filename, %2$s is its directory
en: Failed to delete the file %1$s (%2$s)
fi_FI: Tiedoston %1$s (%2$s) poisto epäonnistui

en: Document move succeeded.
fi_FI: Asiakirjan siirto onnistui

en: File move failed.
fi_FI: Tiedoston siirto epäonnistui

en: Document copy succeeded.
fi_FI: Asiakirjan kopiointi onnistui

en: File move failed
fi_FI: Tiedoston siirto epäonnistui

en: Temporary directory doesn't exist
fi_FI: Väliaikaishakemisto ei ole olemassa

en: File too large to be added.
fi_FI: Tiedosto on liian suuri lisättäväksi.

en: The file is valid. Upload is successful.
fi_FI: Tiedosto on kelvollinen. Lataus onnistui.

en: Potential upload attack or file too large. Moving temporary file failed.
fi_FI: Tiedosto on liian suuri tai kyseessä on lataushyökkäys. Väliaikaisten tiedostojen siirto epäonnistui.

en: Unauthorized file type
fi_FI: Väärä tiedostotyyppi

en: The directory %s doesn't exist.
fi_FI: Hakemistoa %s ei ole.

en: Create the directory %s
fi_FI: Luo hakemisto %s

en: Failed to create the directory %s. Verify that you have the correct permission
fi_FI: Hakemiston %s luonti epäonnistui. Tarkista että sinulla on riittävät oikeudet.

en: No file available
fi_FI: Yhtään tiedostoa ei ole käytettävissä.

[ctx: button]
en: Add a document
fi_FI: Asiakirjan lisäys

[ctx: button]
en: Remove a document
fi_FI: Poista asiakirja

en: Web link
fi_FI: WWW-linkki

en: Add a document
fi_FI: Asiakirjan lisäys

[ctx: button]
en: Add a new file
fi_FI: Lisää uusi tiedosto

[ctx: button]
en: Associate an existing document
fi_FI: Yhdistä olemassaolevaan dokumenttiin

en: Icon
fi_FI: Kuvake

en: Authorized upload
fi_FI: Lataus sallittu

en: Extension
fi_FI: Tiedostopääte

en: May be a regular expression
fi_FI: Voi olla säännönmukainen lauseke

en: Document type | Document types
fi_FI[0]: Asiakirjan tyyppi
fi_FI[1]: Asiakirjan tyypit

en: Help
fi_FI: Ohjeet

note: TRANS: %s is the store path
en: Error reading directory %s
fi_FI: Hakemiston %s lukuvirhe

note: TRANS: %s is the store path
en: Error: %s is not a directory
fi_FI: Virhe: %s ei ole hakemisto

en: %s hour | %s hours
fi_FI[0]: %s tunti
fi_FI[1]: %s tuntia

en: Common
fi_FI: Yleiset

en: Status of items | Statuses of items
fi_FI[0]: Kohteiden tila
fi_FI[1]: Kohteiden tilat

en: Ticket category | Ticket categories
fi_FI[0]: Tiketin luokka
fi_FI[1]: Tiketin luokat

en: Project state | Project states
fi_FI[0]: Projektitila
fi_FI[1]: Projektitilat

en: Project type | Project types
fi_FI[0]: Projektityyppi
fi_FI[1]: Projektityypit

en: Project tasks type | Project tasks types
fi_FI[0]: Projektitehtävän tyyppi
fi_FI[1]: Projektitehtävän tyypit

en: Networking equipment type | Networking equipment types
fi_FI[0]: Verkkolaitteen tyyppi
fi_FI[1]: Verkkolaitteen tyypit

en: Devices type | Devices types
fi_FI[0]: Laitetyyppi
fi_FI[1]: Laitetyypit

en: License type | License types
fi_FI[0]: Lisenssin tyyppi
fi_FI[1]: Lisenssin tyypit

en: Interface type (Hard drive...) | Interface types (Hard drive...)
fi_FI[0]: Liitännän tyyppi (kiintolevy, …)
fi_FI[1]: Liitännän tyypit (kiintolevy, …)

en: Phone power supply type | Phones power supply types
fi_FI[0]: Puhelimen virtalähteen tyyppi
fi_FI[1]: Puhelimen virtalähteen tyypit

en: Networking equipment model | Networking equipment models
fi_FI[0]: Verkkolaitteen malli
fi_FI[1]: Verkkolaitteen mallit

en: Peripheral model | Peripheral models
fi_FI[0]: Oheislaitteen malli
fi_FI[1]: Oheislaitteen mallit

en: Management
fi_FI: Hallinto

en: Tools
fi_FI: Työkalut

en: Knowledge base category | Knowledge base categories
fi_FI[0]: Tietämyskannan luokka
fi_FI[1]: Tietämyskannan luokat

en: Update source | Update sources
fi_FI[0]: Päivityslähde
fi_FI[1]: Päivityslähteet

en: Networking
fi_FI: Verkkoyhteydet

en: Firmware | Firmwares
fi_FI[0]: Laiteohjelmisto
fi_FI[1]: Laiteohjelmistot

en: Network outlet | Network outlets
fi_FI[0]: LAN-portti
fi_FI[1]: LAN-portit

en: VLAN
fi_FI: LAN-portit

en: IP network | IP networks
fi_FI[0]: IP-verkko
fi_FI[1]: IP-verkot

en: Internet domain | Internet domains
fi_FI[0]: Internet-toimialue
fi_FI[1]: Internet-toimialueet

en: Wifi network | Wifi networks
fi_FI[0]: Langaton lähiverkko
fi_FI[1]: Langattomat lähiverkot

en: Network name | Network names
fi_FI[0]: Verkon nimi
fi_FI[1]: Verkkojen nimet

en: Software category | Software categories
fi_FI[0]: Ohjelmistoluokka
fi_FI[1]: Ohjelmistoluokat

en: User title | Users titles
fi_FI[0]: Käyttäjän tehtävänimike
fi_FI[1]: Käyttäjien tehtävänimikkeet

en: User category | User categories
fi_FI[0]: Käyttäjäluokka
fi_FI[1]: Käyttäjäluokat

en: Authorizations assignment rules
fi_FI: Säännöt valtuuksien liittämiseksi

en: LDAP criterion | LDAP criteria
fi_FI[0]: LDAP-kriteeri
fi_FI[1]: LDAP-kriteerit

en: Ignored value for the unicity | Ignored values for the unicity
fi_FI[0]: Sivuutettava arvo
fi_FI[1]: Sivuutettavat arvot

note: TRANS: %d is a number of years
en: %d year | %d years
fi_FI[0]: %d vuosi
fi_FI[1]: %d vuotta

note: TRANS: %d is a number of seconds
en: %d second | %d seconds
fi_FI[0]: %d sekunti
fi_FI[1]: %d sekuntia

note: TRANS: %d is a number of milliseconds
en: %d millisecond | %d milliseconds
fi_FI[0]: %d millisekunti
fi_FI[1]: %d millisekuntia

note: TRANS: %1$d is the number of days, %2$d the number of hours, %3$s the number of minutes : display 1 day 3h15
en: %1$d day %2$dh%3$s | %1$d days %2$dh%3$s
fi_FI[0]: %1$d päivä %2$dt%3$s
fi_FI[1]: %1$d päivää %2$dt%3$s

note: TRANS: %1$d the number of hours, %2$s the number of minutes : display 3h15
en: %1$dh%2$s
fi_FI: %1$dt%2$s

en: Other...
fi_FI: Muu …

en: Global management
fi_FI: Yleinen hallinta

en: Use unitary management
fi_FI: Käytä yksittäishallintaa

en: Do you really want to use unitary management for this item?
fi_FI: Vahvista tämän kohteen hallinta yksittäisiltä tietokoneilta käsin.

en: Duplicate the element as many times as there are connections
fi_FI: Monista kohteita yhtä monta kertaa kuin on yhteyksiä

en: Current page in landscape PDF
fi_FI: Nykyinen sivu PDF-muodossa vaaka-asennossa

en: Current page in portrait PDF
fi_FI: Nykyinen sivu PDF-muodossa pystyasennossa

en: Current page in SLK
fi_FI: Nykyinen sivu SLK-muodossa

en: Current page in CSV
fi_FI: Nykyinen sivu CSV-muodossa

en: All pages in landscape PDF
fi_FI: Kaikki sivut PDF-muodossa vaaka-asennossa

en: All pages in portrait PDF
fi_FI: Kaikki sivut PDF-muodossa pystyasennossa

en: All pages in SLK
fi_FI: SLK-vienti

en: All pages in CSV
fi_FI: CSV-vienti

[ctx: button]
en: Export
fi_FI: Vie

en: Translation | Translations
fi_FI[0]: Käännös
fi_FI[1]: Käännökset

en: There's already a translation for this field in this language
fi_FI: Tälle kentälle on jo käännös tähän kieleen.

en: Add a new translation
fi_FI: Lisää uusi käännös

en: List of translations
fi_FI: Käännösten luettelo

en: Field | Fields
fi_FI[0]: Kenttä
fi_FI[1]: Kentät

en: No translation found
fi_FI: Käännöksiä ei löytynyt

en: LDAP directory information attribute representing the entity
fi_FI: Yksikköä edustavan LDAP-hakemistoattribuutin tiedot

en: Information in inventory tool (TAG) representing the entity
fi_FI: Yksikköä edustavan varastotyökalun (TAG) tiedot

en: LDAP directory of an entity
fi_FI: Yksikön LDAP-hakemisto

en: Search filter (if needed)
fi_FI: Hakusuodatin (tarvittaessa)

en: Mail domain
fi_FI: Sähköpostin toimialue

en: Notification options
fi_FI: Ilmoitusten asetukset

en: Delay to send email notifications
fi_FI: Huomatusviestien lähetysviive

en: Administrator email
fi_FI: Ylläpitäjän sähköposti

en: Administrator reply-to email (if needed)
fi_FI: Ylläpitäjän reply to -sähköposti (tarvittaessa)

en: Prefix for notifications
fi_FI: Ilmoitusten etuliite

en: Administrator name
fi_FI: Ylläpitäjän nimi

en: Response address (if needed)
fi_FI: Vastausosoite (tarvittaessa)

en: Email signature
fi_FI: Sähköpostin allekirjoitus

en: Alarms on cartridges
fi_FI: Hälytykset värikaseteista

en: Alarms on consumables
fi_FI: Hälytykset kulutustarvikkeista

en: Alarms on expired licenses
fi_FI: Hälytykset vanhentuneista lisensseistä

en: Send license alarms before
fi_FI: Hälytä lisensseistä ennen

en: Alarms on contracts
fi_FI: Hälytykset sopimuksista

en: Send contract alarms before
fi_FI: Hälytä sopimuksista ennen

en: Alarms on financial and administrative information
fi_FI: Hälytykset talous- ja hallintotiedoista

en: Send financial and administrative information alarms before
fi_FI: Hälytä talous- ja hallintotiedoista ennen

en: Alerts on reservations
fi_FI: Hälytä varauksista

en: Default value for alarms on contracts
fi_FI: Oletusarvo sopimusten hälytyksille

en: Default value for alarms on financial and administrative information
fi_FI: Oletusarvo talous- ja hallintotietojen hälytyksille

en: Default threshold for cartridges count
fi_FI: Oletusarvo värikasettien lukumäärälle

en: Default threshold for consumables count
fi_FI: Oletusarvo kulutustarvikkeiden lukumäärälle

en: Ticket template | Ticket templates
fi_FI[0]: Tiketin malli
fi_FI[1]: Tiketin mallit

en: Automatic closing of solved tickets after
fi_FI: Ratkaistut tiketit sulkeutuvat automaattisesti, kun on kulunut

en: Immediatly
fi_FI: Heti

en: Alerts on tickets which are not solved
fi_FI: Hälytykset ratkaisemattomista tiketeistä

en: Automatic assignment of tickets
fi_FI: Tikettien automaattinen osoitus

en: Tickets default type
fi_FI: Tikettien oletustyyppi

en: Order date
fi_FI: Tilauspäivä

en: Delivery date
fi_FI: Toimituspäivä

en: Start date of warranty
fi_FI: Takuun alkamispäivä

en: Satisfaction survey configuration
fi_FI: Tyytyväisyyskyselyn määritykset

en: Satisfaction survey trigger rate
fi_FI: Tyytyväisyyskyselyn käynnistysaste

note: TRANS: software in plural
en: Entity for software creation
fi_FI: Ohjelmiston luonnin yksikkö

en: to see the entity and its sub-entities
fi_FI: jotta näet yksikön ja sen aliyksiköt

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds the item
fi_FI: %s lisää kohteen

en: Values for the generic rules for assignment to entities
fi_FI: Geneeristen sääntöjen arvot yksiköihin liitettäessä

en: These parameters are used as actions in generic rules for assignment to entities
fi_FI: Näitä arvoja käytetään toimintoina geneerisissä säännöissä yksiköihin liitettäessä

en: Mail domain surrogates entity
fi_FI: Yksikköä edustava sähköpostin toimialue

en: Values used in the interface to search users from a LDAP directory
fi_FI: Arvot haettaessa käyttäjiä LDAP-hakemistosta

en: LDAP filter associated to the entity (if necessary)
fi_FI: Yksikköön yhdistetty LDAP-suodatin (tarvittaessa)

en: Autofill dates for financial and administrative information
fi_FI: Päivämäärien automaattinen täyttö talous-  ja hallintotiedoissa

en: No autofill
fi_FI: Ei automaattista täyttöä

note: TRANS: %s is the name of the state TRANS %s is the name of the state
en: Fill when shifting to state %s
fi_FI: Täytä siirryttäessä tilaan %s

en: Copy the start date of warranty
fi_FI: Kopioi takuun aloituspäivä

en: Copy the date of purchase
fi_FI: Kopioi hankintapäivä

en: Copy the order date
fi_FI: Kopioi tilauspäivä

en: Copy the delivery date
fi_FI: Kopioi toimituspäivä

en: No change of entity
fi_FI: Ei yksikön muutosta

en: Alarms options
fi_FI: Hälytysten asetukset

en: Reminders frequency for alarms on cartridges
fi_FI: Värikasettihälytysten muistutustiheys

en: Reminders frequency for alarms on consumables
fi_FI: Kulutustarvikehälytysten muistutustiheys

en: Reservation | Reservations
fi_FI[0]: Varaus
fi_FI[1]: Varaukset

en: Alerts on tickets which are not solved since
fi_FI: Hälytä tiketeistä, joita ei ole ratkaistu sitten

en: Automatic closing configuration
fi_FI: Automaatisen sulkemisen määritykset

en: Configuring the satisfaction survey
fi_FI: Tyytyväisyyskyselyn määritykset

en: Internal survey
fi_FI: Sisäinen kysely

en: External survey
fi_FI: Ulkoinen kysely

en: Based on the item then the category
fi_FI: Ensin kohteen perusteella sitten luokan

en: Based on the category then the item
fi_FI: Ensin luokan perusteella sitten kohteen

en: Read parameters
fi_FI: Lue parametreja

en: Read helpdesk parameters
fi_FI: Lue helpdesk-tuen parametreja

en: Update parameters
fi_FI: Päivitä parametreja

en: Update helpdesk parameters
fi_FI: Päivitä helpdesk-tuen parametreja

en: Rule | Rules
fi_FI[0]: Sääntö
fi_FI[1]: Säännöt

en: Security
fi_FI: Tietoturva

en: Plugin | Plugins
fi_FI[0]: Liitännäinen
fi_FI[1]: Liitännäiset

en: No Event
fi_FI: Ei tapahtumia

en: Last %d events
fi_FI: Viimeiset %d tapahtumaa

en: Source
fi_FI: Lähde

en: Service
fi_FI: Tuki

en: Message
fi_FI: Viesti

en: Level
fi_FI: Taso

en: %1$s login since %2$s | %1$s logins since %2$s
fi_FI[0]: %1$s kirjautuminen sitten %2$s
fi_FI[1]: %1$s kirjautumista sitten %2$s

en: Unique fields
fi_FI: Uniikit kentät

en: Record into the database denied
fi_FI: Tallennus tietokantaan kielletty

en: Send a notification
fi_FI: Lähetä ilmoitus

en: Duplicates
fi_FI: Kaksoiskappaleet

en: It's mandatory to select a type and at least one field
fi_FI: Pakolliset tiedot ovat tyyppi ja vähintään yksi kenttä

en: No item to display
fi_FI: Ei ole yhtään kohdetta, jota näyttää.

en: Fully Qualified Domain Name. Use the classical notation (labels separated by dots). For example: indepnet.net
fi_FI: Fully Qualified Domain Name. Käytä perinteistä merkintätapaa (nimet eroteltuna pisteillä). Esimerkiksi: indepnet.net

en: FQDN must not be empty
fi_FI: FQDN ei saa olla tyhjä

en: FQDN is not valid
fi_FI: FQDN on virheellinen

en: Invalid internet name: %s
fi_FI: Virheellinen internet-nimi: %s

en: Used items
fi_FI: Käytössä olevat kohteet

en: Managed items
fi_FI: Hallitut kohteet

en: Visible in a ticket
fi_FI: Näkyy tiketissä

en: Can be notified
fi_FI: Voidaan ilmoittaa

en: Visible in a project
fi_FI: Näkyy projektille

en: Can be manager
fi_FI: Voi olla esimies

en: Can contain
fi_FI: Voi sisältää

[ctx: button]
en: Add a user
fi_FI: Käyttäjän lisäys

[ctx: button]
en: Add a manager
fi_FI: Esimiehen lisäys

[ctx: button]
en: Add a delegatee
fi_FI: Valtuutetun lisäys

[ctx: button]
en: Remove a user
fi_FI: Poista käyttäjä

en: Attribute of the user containing its groups
fi_FI: Käyttäjän attribuutti sisältäen käyttäjän ryhmät

en: Attribute value
fi_FI: Attribuutin arvo

en: Manager
fi_FI: Esimies

en: Delegatee
fi_FI: Valtuutettu

en: Associate to a group
fi_FI: Yhdistäminen ryhmään

en: Dynamic
fi_FI: Dynaaminen

en: Add a user
fi_FI: Käyttäjän lisäys

en: Criterion | Criteria
fi_FI[0]: Kriteeri
fi_FI[1]: Kriteerit

en: D=Dynamic
fi_FI: D=Dynaaminen

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of days, %3$d number of hours, %4$d number of minutes, %5$d number of seconds
en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes %5$d seconds
fi_FI: %1$s%2$d päivää %3$d tuntia %4$d minuuttia %5$d sekuntia

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of days, %3$d number of hours, %4$d number of minutes
en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes
fi_FI: %1$s%2$d päivää %3$d tuntia %4$d minuuttia

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of hours, %3$d number of minutes, %4$d number of seconds
en: %1$s%2$d hours %3$d minutes %4$d seconds
fi_FI: %1$s%2$d tuntia %3$d minuuttia %4$d sekuntia

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of hours, %3$d number of minutes
en: %1$s%2$d hours %3$d minutes
fi_FI: %1$s%2$d tuntia %3$d minuuttia

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of minutes,  %3$d number of seconds
en: %1$s%2$d minutes %3$d seconds
fi_FI: %1$s%2$d minuuttia %3$d sekuntia

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of minutes
en: %1$s%2$d minute | %1$s%2$d minutes
fi_FI[0]: %1$s%2$d minuutti
fi_FI[1]: %1$s%2$d minuuttia

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of seconds
en: %1$s%2$s second | %1$s%2$s seconds
fi_FI[0]: %1$s%2$s sekunti
fi_FI[1]: %1$s%2$s sekuntia

en: Item not found
fi_FI: Riviä ei löydy

en: You don't have permission to perform this action.
fi_FI: Sinulla ei ole oikeutta suorittaa tätä toimintoa

en: Progress
fi_FI: Edistyminen

en: My settings
fi_FI: Omat asetukset

en: Logout
fi_FI: Kirjaudu ulos

en: Load a bookmark
fi_FI: Lataa kirjanmerkki

en: ^Top^
fi_FI: ^Alkuun^

en: You will find it on the GLPI-PROJECT.org site.
fi_FI: Löydät sen GLPI-PROJECT.org-sivustolta

en: A new version is available: %s.
fi_FI: Uusi versio on käytettävissä: %s.

en: Create a ticket
fi_FI: Tiketin luonti

en: Ticket followup
fi_FI: Tiketin seuranta

en: Plugins
fi_FI: Liitännäiset

en: Ticket waiting for your approval
fi_FI: Hyväksyntääsi odottava tiketti

en: Check all
fi_FI: Valitse kaikki

en: Uncheck all
fi_FI: Poista valinnat

en: Check all as
fi_FI: Tarkista kaikki kuten

en: Selection too large, massive action disabled.
fi_FI: Valinta on liian suuri: suurten joukkojen toiminnot on poistettu käytöstä.

en: To increase the limit: change max_input_vars or suhosin.post.max_vars in php configuration.
fi_FI: Kasvata rajaa muuttamalla php:n määrityksissä max_input_vars- tai suhosin.post.max_vars-arvoa.

en: Now
fi_FI: Nyt

en: Today
fi_FI: Tänään

en: Specify a date
fi_FI: Määritä päivä

en: - %d hour | - %d hours
fi_FI[0]: - %d tunti
fi_FI[1]: - %d tuntia

en: - %d day | - %d days
fi_FI[0]: - %d päivä
fi_FI[1]: - %d päivää

en: last Sunday
fi_FI: edellinen sunnuntai

en: last Monday
fi_FI: edellinen maanantai

en: last Tuesday
fi_FI: edellinen tiistai

en: last Wednesday
fi_FI: edellinen keskiviikko

en: last Thursday
fi_FI: edellinen torstai

en: last Friday
fi_FI: edellinen perjantai

en: last Saturday
fi_FI: edellinen lauantai

en: - %d week | - %d weeks
fi_FI[0]: - %d viikkko
fi_FI[1]: - %d viikkkoa

en: Beginning of the month
fi_FI: Kuun alku

en: - %d month | - %d months
fi_FI[0]: - %d kuukausi
fi_FI[1]: - %d kuukautta

en: Beginning of the year
fi_FI: Vuoden alku

en: - %d year | - %d years
fi_FI[0]: - %d vuosi
fi_FI[1]: - %d vuotta

en: + %d hour | + %d hours
fi_FI[0]: + %d tunti
fi_FI[1]: - %d tuntia

en: + %d day | + %d days
fi_FI[0]: + %d päivä
fi_FI[1]: + %d päivää

en: + %d week | + %d weeks
fi_FI[0]: + %d viikko
fi_FI[1]: + %d viikkoa

en: + %d month | + %d months
fi_FI[0]: + %d kuukausi
fi_FI[1]: + %d kuukautta

en: + %d year | + %d years
fi_FI[0]: + %d vuosi
fi_FI[1]: + %d vuotta

[ctx: button]
en: Drag and drop or paste image
fi_FI: Rahaa ja pudota kuva

en: Item is too large
fi_FI: Kohde on liian suuri

note: TRANS: %1$d, %2$d, %3$d are page numbers
en: From %1$d to %2$d on %3$d
fi_FI: Rivit %1$d - %2$d / %3$d

en: Empty array
fi_FI: Tyhjä taulukko

en: Display (number of items)
fi_FI: Näyttö (rivien määrä)

note: TRANS %1$d %2$d are numbers (displayed, total)
en: %1$d on %2$d
fi_FI: %1$d / %2$d

en: Drag and drop your file here, or
fi_FI: Rahaa ja pudota tiedosto tänne tai

[ctx: button]
en: Paste image
fi_FI: Liitä kuva

en: Upload successful
fi_FI: Lataus onnistui

en: Check/uncheck all
fi_FI: Valitse/poista kaikki

en: Select/unselect all
fi_FI: Valitse / poista  kaikki

en: Purchase date incompatible with the associated budget. %1$s not in budget period: %2$s / %3$s
fi_FI: Ostopäivä ei ole yhteensopiva yhdistetyn budjetin kanssa. %1$s ei ole budjettijaksolla: %2$s / %3$s

en: Send alarms on financial and administrative information
fi_FI: Hälytä talous- ja hallintotiedoista

note: TRANS: %1$s is the warranty end date and %2$s the name of the item
en: Item reaching the end of warranty on %1$s: %2$s
fi_FI: Kohteen %2$s takuu päättyy %1$s

en: No item reaching the end of warranty.
fi_FI: Minkään kohteen takuu ei ole päättymässä.

en: send infocom alert failed
fi_FI: taloustietojen hälytys epäonnistui

en: Linear
fi_FI: Lineaarinen

en: Decreasing
fi_FI: Aleneva

[ctx: button]
en: Show
fi_FI: Näytä

en: Requested item not found
fi_FI: Pyydettyä kohdetta ei löytynyt

en: For this type of item, the financial and administrative information are only a model for the items which you should add.
fi_FI: Talous- ja hallintotiedot ovat ainoastaan malli tämän tyypin kohteille, joita aiot lisätä.

en: Order number
fi_FI: Tilausnumero

en: Immobilization number
fi_FI: Laitenumero

en: Invoice number
fi_FI: Laskun numero

en: Delivery form
fi_FI: Toimitusvahvistus

en: Date of last physical inventory
fi_FI: Edellisen varastonmäärityksen päivämäärä

en: Warranty extension value
fi_FI: Takuun laajennuksen arvo

en: Amortization type
fi_FI: Poiston tyyppi

en: Amortization duration
fi_FI: Poiston kestoaika

en: Amortization coefficient
fi_FI: Poiston vakio

en: TCO (value + tracking cost)
fi_FI: TCO (ostohinta + seurantakustannukset)

en: Monthly TCO
fi_FI: Kuukausittainen TCO

en: Warranty information
fi_FI: Takuun tiedot

en: Warranty duration
fi_FI: Takuun kestoaika

en: Lifelong
fi_FI: Elinikäinen

en: Valid to %s
fi_FI: Voimassa ajankohtaan %s

en: Comments on financial and administrative information
fi_FI: Kommentteja talous- ja hallintotietoihin

en: IP address | IP addresses
fi_FI[0]: IP-osoite
fi_FI[1]: IP-osoitteet

en: Invalid IP address
fi_FI: Virheellinen IP-osoite

en: Order by item type
fi_FI: Lajittele kohteen tyypin mukaan

en: Other kind of items
fi_FI: Muun tyyppiset kohteet

en: No IP address found
fi_FI: Yhtään IP-osoitetta ei löytynyt

en: Subnet mask | Subnet masks
fi_FI[0]: Aliverkon peite
fi_FI[1]: Aliverkkojen peitteet

en: IP version
fi_FI: IP -versio

en: Gateway
fi_FI: Yhdyskäytävä

en: Addressable network
fi_FI: Osoitteistettava lähiverkko

en: Set the network using notation address/mask
fi_FI: Määritä lähiverkko käyttäen merkintätapaa osoite/peite

en: An addressable network is a network defined on an equipment
fi_FI: Osoistettava lähiverkko on lähiverkko määriteltynä laitteeseen

en: Invalid network address
fi_FI: Virheellinen verkon osoite

en: Invalid input format for the network
fi_FI: Virheellinen syötemuote verkolle

en: Invalid subnet mask
fi_FI: Virheellinen aliverkon peite

en: Network already defined in visible entities
fi_FI: Verkko jo määritelty näkyvissä yksiköissä

en: Invalid gateway address
fi_FI: Virheellinen yhdyskäytävän osoite

en: Associate a VLAN
fi_FI: VLAN:iin yhdistäminen

en: Capacity
fi_FI: Kapasiteetti

en: Cores
fi_FI: Ytimet

en: Threads
fi_FI: Säikeet

note: TRANS: %s is the type of the component
en: Item - %s link
fi_FI: Kohde - %s linkki

en: Position of the device on its bus
fi_FI: Laitteen sijainti väylässään

en: bus ID
fi_FI: väylätunnus

en: Type of component
fi_FI: Komponentin tyyppi

en: Specificities
fi_FI: Erityispiirteet

en: Add a new component
fi_FI: Uuden komponentin lisäys

en: Dissociated devices
fi_FI: Eriytetyt laitteet

note: TRANS : %1$s is the type of the device %2$s is the type of the item %3$s is the name of the item (used for headings of a list),
en: %1$s of %2$s: %3$s
fi_FI: %1$s / %2$s: %3$s

en: View | Views
fi_FI[0]: Näkymä
fi_FI[1]: Näkymät

en: Or complete search
fi_FI: Tai täydellinen haku

en: My devices
fi_FI: Laitteeni

en: Devices own by my groups
fi_FI: Ryhmilleni kuuluvat laitteet

en: Connected devices
fi_FI: Liitetyt laitteet

en: version
fi_FI: versio

en: Installed software
fi_FI: Asennetut ohjelmistot

en: Associated item type | Associated item types
fi_FI[0]: Yhdistetyn kohteen tyyppi
fi_FI[1]: Yhdistetyn kohteen tyypit

en: Visible in the simplified interface
fi_FI: Näkyy yksinkertaistetussa käyttöliittymässä

en: Visible for an incident
fi_FI: Näkyy häiriölle

en: Visible for a request
fi_FI: Näkyy palvelupyynnölle

en: Visible for a problem
fi_FI: Näkyy ongelmalle

en: Visible for a change
fi_FI: Näkyy muutokselle

en: Template for a request
fi_FI: Palvelupyynnön malli

en: Template for an incident
fi_FI: Häiriön malli

[ctx: quantity]
en: Number of problems
fi_FI: Ongelmien lukumäärä

[ctx: quantity]
en: Number of changes
fi_FI: Muutosten lukumäärä

en: Incident
fi_FI: Häiriö

en: Request
fi_FI: Palvelupyyntö

[ctx: button]
en: Browse
fi_FI: Selaa

[ctx: button]
en: Manage
fi_FI: Hallitse

en: Target | Targets
fi_FI[0]: Kohde
fi_FI[1]: Kohteet

en: Edit
fi_FI: Muokkaa

en: Category name
fi_FI: Luokan nimi

en: Put this item in the FAQ
fi_FI: Laita tämä kohde UKK:n joukkoon

en: This item is part of the FAQ
fi_FI: Tämä kohde on osa UKK:ta

en: This item is not part of the FAQ
fi_FI: Tämä kohde ei ole osa UKK:ta

en: %d view | %d views
fi_FI[0]: %d näkymä
fi_FI[1]: %d näkymää

en: Visible since
fi_FI: Näkyvissä alkaen

en: Visible until
fi_FI: Näkyvissä asti

en: Subject
fi_FI: Aihe

en: Unpublished
fi_FI: Julkaisematon

en: My unpublished articles
fi_FI: Julkaisemattomat artikkelini

en: All my articles
fi_FI: Kaikki artikkelini

en: All unpublished articles
fi_FI: Kaikki julkaisemattomat artikkelit

en: Use as a solution
fi_FI: Käytä ratkaisuna

en: Recent entries
fi_FI: Viimeisimmät aiheet

en: Last updated entries
fi_FI: Viimeksi päivitetyt aiheet

en: Most popular questions
fi_FI: Yleisimmät kysymykset

en: FAQ item
fi_FI: UKK-kohde

en: Visibility start date
fi_FI: Näkyvyyden aloituspäivä

en: Visibility end date
fi_FI: Näkyvyyden päättymispäivä

en: Add a target
fi_FI: Kohteeen lisäys

en: Caution! You are not the author of this element. Delete targets can result in loss of access to that element.
fi_FI: Tärkeää! Et ole tämän elementin laatija. Kohteiden poisto voi estää pääsyn tähän elementtiin.

en: Recipient | Recipients
fi_FI[0]: Vastaanottaja
fi_FI[1]: Vastaanottajat

en: Profile | Profiles
fi_FI[0]: Profiili
fi_FI[1]: Profiilit

en: Knowledge base administration
fi_FI: Tietämyskannan ylläpito

en: Publish in the FAQ
fi_FI: Julkaise UKK:ssa

en: Read the FAQ
fi_FI: Lue UKK:ta

en: External link | External links
fi_FI[0]: Ulkoinen linkki
fi_FI[1]: Ulkoiset linkit

en: Link | Links
fi_FI[0]: Linkki
fi_FI[1]: Linkit

en: Link or filename
fi_FI: Linkki tai tiedosto

en: Open in a new window
fi_FI: Avaa uudessa ikkunassa

en: File content
fi_FI: Tiedoston sisältö

en: No link defined
fi_FI: Yhtään linkkiä ei ole määritelty

en: Add an item type
fi_FI: Kohteen tyypin lisäys

en: Building number
fi_FI: Rakennuksen numero

en: Room number
fi_FI: Huoneen numero

en: Longitude
fi_FI: Pituus

en: Latitude
fi_FI: Leveys

en: Altitude
fi_FI: Korkeus

en: Location comments
fi_FI: Sijainnin lisätiedot

en: Lock | Locks
fi_FI[0]: Lukko
fi_FI[1]: Lukot

en: Locked items
fi_FI: Lukitut kohteet

[ctx: button]
en: Unlock
fi_FI: Vapauta

en: No locked item
fi_FI: Ei yhtään lukittua kohdetta

en: Unlock components
fi_FI: Vapauta komponentit

en: Network port | Network ports
fi_FI[0]: Verkkoportti
fi_FI[1]: Verkkoportit

en: Select the type of the item that must be unlock
fi_FI: Valitse kohteen tyyppi, joka pitää vapauttaa

en: Historical
fi_FI: Historia

en: No historical
fi_FI: Ei historiaa

[ctx: name]
note: TRANS: a noun, modification, change
en: Update
fi_FI: Päivitä

en: Add the item
fi_FI: Kohteen lisäys

en: Delete the item
fi_FI: Kohteen poisto

en: Lock the item
fi_FI: Lukitse kohde

en: Unlock the item
fi_FI: Vapauta kohde

en: Restore the item
fi_FI: Vapauta kohde

en: Add the component
fi_FI: Komponentin lisäys

note: TRANS: %1$s is the old_value, %2$s is the new_value
en: Change the component %1$s: %2$s
fi_FI: Vaihda komponentti %1$s: %2$s

note: TRANS: %1$s is the update date, %2$s is the last updater name
en: %1$s by %2$s
fi_FI: %1$s / %2$s

en: Delete the component
fi_FI: Poista komponentti

en: Lock the component
fi_FI: Lukitse komponentti

en: Unlock the component
fi_FI: Vapauta komponentti

en: Install the software
fi_FI: Asenna ohjelmisto

en: Uninstall the software
fi_FI: Poista ohjelmisto

en: Disconnect the item
fi_FI: Kytke irti kohde

en: Connect the item
fi_FI: Yhdistä kohde

en: Add a link with an item
fi_FI: Linkin lisäys kohteeseen

en: Delete a link with an item
fi_FI: Linkin poisto kohteella

en: Lock a link with an item
fi_FI: Lukitse linkki kohteella

en: Unlock a link with an item
fi_FI: Vapauta linkki kohteella

en: Update an item
fi_FI: Päivitä kohdetta

en: Delete an item
fi_FI: Poista kohde

en: Lock an item
fi_FI: Lukitse kohde

en: Unlock an item
fi_FI: Vapauta kohde

en: Update of the field
fi_FI: Kentän päivitys

en: Change %1$s by %2$s
fi_FI: Arvon %1$s muutos arvoon %2$s

en: mbstring extension not found. Warning with charsets used.
fi_FI: Mbstring-laajennosta ei löydy. Käytetty merkistö voi toimia virheellisesti.

en: Email address
fi_FI: Sähköpostiosoite

en: Connection errors
fi_FI: Yhteysvirheet

en: Use Kerberos authentication
fi_FI: Käytä Kerberos-autentikointia

en: Accepted mail archive folder (optional)
fi_FI: Hyväksytyn sähköpostin arkistointihakemisto (valinnainen)

en: Refused mail archive folder (optional)
fi_FI: Hylätyn sähköpostin arkistointihakemisto (valinnainen)

en: Maximum size of each file imported by the mails receiver
fi_FI: Tiedoston enimmäiskoko, jonka viestien vastaanottaja hyväksyy, on

en: Use mail date, instead of collect one
fi_FI: Käytä sähköpostiviestin omaa päiväystä vastaanoton päiväyksen asemasta

[ctx: button]
en: Get email tickets now
fi_FI: Nouda sähköpostitiketit nyt

en: Email %s not found. Impossible import.
fi_FI: Sähköpostia %s ei löydy. Noutoa ei voitu tehdä.

note: TRANS: %1$d, %2$d, %3$d, %4$d and %5$d are number of messages
en: Number of messages: available=%1$d, retrieved=%2$d, refused=%3$d, errors=%4$d, blacklisted=%5$d
fi_FI: Viestien lukumäärä: käytettävissä=%1$d, noudettu=%2$d, hylätty=%3$d, virheellisiä=%4$d, kielletyt=%5$d

en: Could not connect to mailgate server
fi_FI: Yhteyttä ei saatu vastaanottavaan postipalvelimeen

note: TRANS: %s is the ID of the mailgate
en: Could not find mailgate %d
fi_FI: Vastaanottavaa postipalvelinta %d ei löydy

note: TRANS: %s is a directory
en: %s is not writable
fi_FI: Kohteeseen %s ei voida kirjoittaa

en: Too large attached file
fi_FI: Liitetiedosto on liian suuri

en: Invalid attached file
fi_FI: Liitetiedosto on virheellinen

note: TRANS: %1$s is the name of the folder, %2$s is the name of the receiver
en: Invalid configuration for %1$s folder in receiver %2$s
fi_FI: Viestien vastaanottajalla %2$s on virheellinen konfiguraatio hakemistolle %1$s

en: Retrieve email (Mails receivers)
fi_FI: Nouda sähköpostit (viestien vastaanottajat)

en: Number of emails to retrieve
fi_FI: Noudettavien viestien määrä

en: Send alarms on receiver errors
fi_FI: Hälytä vastaanottajan virheistä

en: Your email could not be processed.
    If the problem persists, contact the administrator
fi_FI: Sähköpostiasi ei voitu käsitellä. \n
    Jos häiriö jatkuu, ota yhteys ylläpitoon.

en: List of not imported emails
fi_FI: Tuomattomat viestit

en: Receivers in error: %s
fi_FI: Vikaantuneet vastaanottajat: %s

en: No import
fi_FI: Ei tuotuja

en: No action available
fi_FI: Ei toimintoja käytettävissä

en: Implementation error !
fi_FI: Virhe implementaatiossa!

en: No selected items
fi_FI: Ei valittuja kohteita

en: Invalid process
fi_FI: Virheellinen prosessi

en: Select the type of the item on which applying this action
fi_FI: Valitse kohteen tyyppi, johon kohdistat tämän toiminnon

[ctx: button]
en: Add to transfer list
fi_FI: Lisää siirtolistaan

[ctx: button]
en: Delete permanently but keep devices
fi_FI: Poista pysyvästi, mutta säilytä laitteet

[ctx: button]
en: Delete permanently and remove devices
fi_FI: Poista pysyvästi ja poista laitteet

[ctx: button]
en: Delete permanently even if linked items
fi_FI: Poista pysyvästi huolimatta linkitetyistä kohteista

en: Select the common field that you want to update
fi_FI: Valitse yleiskenttä, jota haluat päivittää

en: Select the field that you want to update
fi_FI: Valitse kenttä, jota haluat päivittää

en: or
fi_FI: tai

en: You can't delete that item by massive actions, because it has sub-items
fi_FI: Tätä kohdetta ei voi poistaa suurten joukkojen toiminnoilla, koska sillä on alakohteita.

en: but you can do it by the form of the item
fi_FI: mutta voit tehdä sen kohteen lomakkeella

en: You can't delete that item, because it is used for one or more items
fi_FI: Kohdetta ei voi poistaa, koska sitä käytetään ainakin yhdessä kohteessa

en: default_value must be 0 or 1
fi_FI: Oletusarvon on oltava 0 tai 1

en: default_value must be numeric
fi_FI: Oletusarvon on oltava numero

note: TRANS: %s is 'Clean DB : rename tables' TRANS: %s is the table or item implied
en: Change of the database layout - %s
fi_FI: Tietokannan muutos - %s

en: Task completed.
fi_FI: Tehtävä suoritettu loppuun

en: Automatically generated by GLPI %s
fi_FI: GLPI %s loi automaattisesti

note: TRANS: %s is the table or item to migrate TRANS: %s is 'Clean reservation entity link'
en: Data migration - %s
fi_FI: Tietojen tuonti - %s

en: Management type
fi_FI: Hallinnan tyyppi

en: Microphone
fi_FI: Mikrofoni

en: Speakers
fi_FI: Kaiuttimet

en: DisplayPort
fi_FI: Näytön portti

en: %1$s adds several netpoints
fi_FI: %1$s lisää useita verkkoportteja

en: Network outlets for %s
fi_FI: Kohteen %s LAN-portit

en: Network alias | Network aliases
fi_FI[0]: Verkon alias
fi_FI[1]: Verkkojen aliakset

en: Add a network alias
fi_FI: Lisää verkon alias

en: Computer's name
fi_FI: Tietokoneen nimi

en: The MAC address and the IP of the equipment are included in an aggregated network port
fi_FI: Laitteen MAC- ja IP-osoitteet on yhdistetty aggregoidussa verkkoportissa

en: IP network is not included in the database. However, you can see current available networks.
fi_FI: IP-verkkoa ei löydy tietokannasta. Voit kuitenkin nähdä käytettävissä olevat verkot.

en: Several network names available! Go to the tab 'Network Name' to manage them.
fi_FI: Käytettävissä useita verkkojen nimiä! Käytä 'Verkon nimi' välilehteä niiden hallinnointiin.

en: Add a network name
fi_FI: Lisää lähiverkon nimi

en: Not associated
fi_FI: Ei ole yhdistetty

en: Create a new network name
fi_FI: Luo uusi verkon nimi

en: No network name found
fi_FI: Lähiverkon nimeä ei löytynyt

en: Aggregation port
fi_FI: Aggregaatioportti

en: Origin port
fi_FI: Alkuperäisportti

en: Alias port
fi_FI: Aliasportti

en: Global displays
fi_FI: Yleiset näytöt

en: Internet information
fi_FI: Internet-tiedot

en: Common options
fi_FI: Yleiset asetukset

en: Network port type to be added
fi_FI: Lisättävän verkkoportin tyyppi

en: Add several ports
fi_FI: Lisää useita portteja

en: Network ports waiting for manual migration
fi_FI: Verkkoportit odottavat manuaalista tuontia

en: No network port found
fi_FI: Verkkoportteja ei löytynyt

en: Port number | Ports number
fi_FI[0]: Portin numero
fi_FI[1]: Porttien numerot

en: Network port type
fi_FI: Verkkoportin tyyppi

en: Dissociate a VLAN
fi_FI: Eriytä VLAN

en: Connection by dial line - Dialup Port
fi_FI: Puhelinverkkoyhteyden portti

en: Connected to
fi_FI: Yhdistetty kohteeseen

en: Ethernet port
fi_FI: Ethernet-portti

en: Ethernet port type
fi_FI: Ethernet-portin tyyppi

en: Ethernet port speed
fi_FI: Ethernet-portin nopeus

en: Twisted pair (RJ-45)
fi_FI: Parikaapeli  (RJ-45)

en: Multimode fiber
fi_FI: Monimuotokuitu

en: Single mode fiber
fi_FI: Yksimuotokuitu

en: No options available for this port type.
fi_FI: Tälle porttityypille ei ole lisävalintoja.

en: Virtual ports
fi_FI: Virtuaaliportit

en: Opposite link
fi_FI: Vastapäinen linkki

en: Local network port
fi_FI: Lähiverkon portti

en: this port
fi_FI: tämä portti

en: No network card available
fi_FI: Verkkokorttia ei käytettävissä

en: Equipment without network card
fi_FI: Laitteet ilman verkkokorttia

en: item not linked to an object
fi_FI: kohdetta ei ole linkitetty objektiin

note: TRANS: %1$s and %2$s are links
en: %1$s on %2$s
fi_FI: %1$s / %2$s

en: Without name
fi_FI: Ilman nimeä

en: Not connected.
fi_FI: Ei yhdistetty.

en: Local loop port
fi_FI: Paikallinen silmukka -portti

en: Network port migration
fi_FI: Verkkoportin tuonti

en: Undefined interface
fi_FI: Määrittelemätön liityntä

en: Invalid network (already defined or with invalid addresses)
fi_FI: Virheellinen lähiverkko (joko jo määritetty tai väärämuotoinen osoite)

en: Gateway not include inside the network
fi_FI: Yhdyskäytävän osoite ei sisälly lähiverkkoon

en: Transform this network port to
fi_FI: Muuta tämä lähiverkon portti ->

en: Network port information conflicting with %s
fi_FI: Verkkoportin tiedot ovat ristiriidassa %s:n kanssa

en: Invalid address or netmask
fi_FI: Virheellinen osoite tai aliverkon peite

en: No conflicting network
fi_FI: Ei päällekkäistä lähiverkkoa

en: you may have to add a network
fi_FI: sinun ehkä tulee lisätä lähiverkko

en: Append a correct gateway to the network %s
fi_FI: Lisää oikea yhdyskäytävä lähiverkolle %s

en: Unknown network
fi_FI: Tuntematon verkko

en: Add a network
fi_FI: Lisää verkko

en: Add a correct IP to the network port
fi_FI: Lisää oikea IP-osoite lähiverkon portille

en: Unknown network port
fi_FI: Tuntematon verkkoportti

en: I don't understand why this migration error is not deleted.
fi_FI: Ei tietoa miksi tätä tuontivirhettä ei ole poistettu.

en: You can delete this migration error
fi_FI: Voit poistaa tämän tuontivirheen

en: At all events
fi_FI: Kaikille tapahtumille

en: Original network port information
fi_FI: Alkuperäiset verkkoportin tiedot

en: Network address
fi_FI: Lähiverkon osoite

en: Unknown interface
fi_FI: Tuntematon liityntä

en: Wifi port
fi_FI: Wifi-portit

en: Wifi mode
fi_FI: Toimintatila

en: Wifi protocol version
fi_FI: Protokollaversio

note: TRANS: Always plural
en: Note | Notes
fi_FI[0]: Huomautus
fi_FI[1]: Huomautukset

en: Creation date
fi_FI: Luontipäivä

en: Last updater
fi_FI: Viimeisin päivittäjä

en: Last update by %1$s on %2$s
fi_FI: Edellisen päivityksen teki %1$s %2$s

en: Create by %1$s on %2$s
fi_FI: Luonnin suoritti %1$s %2$s

en: Notification method
fi_FI: Ilmoitustapa

en: Event | Events
fi_FI[0]: Tapahtuma
fi_FI[1]: Tapahtumat

en: Mail test
fi_FI: Sähköpostin testaus

en: This is a test email.
fi_FI: Tämä on testiviesti

en: Failed to send test email to administrator
fi_FI: Testipostin lähetys ylläpitäjälle epäonnistui.

en: Test email sent to administrator
fi_FI: Testiposti on lähetetty ylläpitäjälle.

en: Error inserting email to queue
fi_FI: Virhe viestin lisäyksessä jonoon

en: An email to %s was added to queue
fi_FI: Sähköpostiviesti taholle %s lisättiin jonoon

en: Response name (if needed)
fi_FI: Vastausnimi (tarvittaessa)

en: Add documents into ticket notifications
fi_FI: Lisää asiakirjoja tiketti-ilmoituksiin

en: The PHP mail function is unknown or is not activated on your system.
fi_FI: PHP:n sähköpostitoimintoa ei löydy tai sitä ei ole otettu käyttöön.

en: The use of a SMTP is needed.
fi_FI: Käytä SMTP:tä

en: Way of sending emails
fi_FI: Sähköpostin lähetystapa

en: SMTP host
fi_FI: SMTP-isäntä

en: SMTP login (optional)
fi_FI: SMTP-käyttäjätunnus (tarvittaessa)

en: SMTP password (optional)
fi_FI: SMTP-salasana (tarvittaessa)

en: Send a test email to the administrator
fi_FI: Lähetä testiposti ylläpitäjälle

en: Cartridges alarm
fi_FI: Värikasettien hälytys

en: Remaining
fi_FI: Jäljellä

en: New change
fi_FI: Uusi muutos

en: Update of a change
fi_FI: Muutoksen päivitys

en: Change solved
fi_FI: Muutos ratkaistu

en: Validation request
fi_FI: Hyväksymispyyntö

en: Validation request answer
fi_FI: Vastaus hyväksymispyyntöön

en: New task
fi_FI: Uusi tehtävä

en: Update of a task
fi_FI: Tehtävän päivitys

en: Deletion of a task
fi_FI: Tehtävän poisto

en: Closure of a change
fi_FI: Muutoksen sulkeminen

en: Deleting a change
fi_FI: Muutoksen poisto

note: TRANS: %s is the user name
en: An approval request has been submitted by %s
fi_FI: Hyväksymispyynnön on lähettänyt %s

note: TRANS: %s is the user name
en: An answer to an an approval request was produced by %s
fi_FI: Hyväksymispyyntöön vastasi %s

en: Validation | Validations
fi_FI[0]: Hyväksyntä
fi_FI[1]: Hyväksynnät

en: Decision-maker
fi_FI: Päätöksentekijä

en: A validation request has been submitted
fi_FI: Hyväksymispyyntö on lähetetty

en: An answer to a validation request was produced
fi_FI: Hyväksymispyyntöön vastattiin

en: Problem | Problems
fi_FI[0]: Ongelma
fi_FI[1]: Ongelmat

en: Manager of group
fi_FI: Esimies

en: Group except manager users
fi_FI: Ryhmän lukuunottamatta esimieskäyttäjiä

en: Administrator
fi_FI: Ylläpitäjä

en: Entity administrator
fi_FI: Yksikön ylläpitäjä

en: Former technician in charge of the ticket
fi_FI: Tiketistä vastannut aikaisempi asentaja

en: Manager of the group in charge of the ticket
fi_FI: Tiketistä vastaavan ryhmän esimies

en: Group in charge of the ticket except manager users
fi_FI: Tiketistä vastuussa oleva ryhmän lukuunottamatta esimieskäyttäjiä

en: Requester group manager
fi_FI: Toimeksiantajaryhmän esimies

en: Requester group except manager users
fi_FI: Toimeksiantajaryhmä poislukien esimieskäyttäjät

en: Technician in charge of the ticket
fi_FI: Tiketistä vastaava asentaja

en: Hardware user
fi_FI: Laitteiston käyttäjä

en: Watcher group manager
fi_FI: Tarkkailijaryhmän esimies

en: Watcher group except manager users
fi_FI: Tarkkailijaryhmä lukuunottamatta esimieskäyttäjiä

en: Technician in charge of the task
fi_FI: Tehtävästä vastaava asentaja

en: Task author
fi_FI: Tehtävän laatija

en: Followup author
fi_FI: Seurannan laatija

en: Requester ID
fi_FI: Toimeksiantajan tunnus

en: Requester location
fi_FI: Toimeksiantajan sijainti

en: Assigned to technicians
fi_FI: Osoitettu asentajille

en: Assigned to groups
fi_FI: Osoitettu ryhmille

en: Number of unresolved items
fi_FI: Ratkaisemattomien kohteiden lukumäärä

en: Number of costs
fi_FI: Kustannusten lukumäärä

en: No defined category
fi_FI: Luokkaa ei ole määritetty

en: Web link to approval the solution
fi_FI: WWW-linkki ratkaisun hyväksyntään

en: Download URL
fi_FI: Lataa URL

en: Status value in database
fi_FI: Tietokannan tilan arvo

en: Consumables alarm
fi_FI: Kulutustarvikkeiden hälytys

en: End of contract
fi_FI: Sopimuksen umpeutuminen

en: Periodicity notice
fi_FI: Jaksottainen muistutus

en: Contracts alarm
fi_FI: Sopimusten hälytys

en: Contract expired since the
fi_FI: Umpeutunut sopimus sitten

en: Contract with notice since the
fi_FI: Muistutettu sopimus sitten

en: Contract reached the end of a period since the
fi_FI: Kautensa lopussa oleva sopimus sitten

en: Contract with notice for the current period since the
fi_FI: Sopimus, josta on muistutettu kuluvasta kaudesta sitten

en: The following automatic actions are in error. They require intervention.
fi_FI: Seuraavat automaattiset toiminnot ovat virhetilassa. Korjaa ne.

en: Desynchronization MySQL replica
fi_FI: MySQL-replikan desynkronointi

en: Can't connect to the database.
fi_FI: Tietokantaan ei saa luotua yhteyttä.

en: Slave database out of sync!
fi_FI: Orjatietokanta ei ole synkronissa.

en: The slave database is desynchronized. The difference is of:
fi_FI: Orjatietokanta ei ole synkronissa. Ero on

en: Alert on duplicate record
fi_FI: Hälytys tietueen kaksoiskappeleesta

en: Update the item
fi_FI: Kohteen päivitys

en: Item successfully added but duplicate record on
fi_FI: Kohteen lisäys onnistui mutta kaksoiskappale tietueella

en: Doer
fi_FI: Toiminnon tekijä

en: Intended action
fi_FI: Haluttu toiminto

en: Expiration date
fi_FI: Päättymispäivä

en: Receiver errors
fi_FI: Vastaanottajan virheet

en: Planning recall
fi_FI: Suunnitelman muistutus

en: New problem
fi_FI: Uusi ongelma

en: Update of a problem
fi_FI: Ongelman päivitys

en: Problem solved
fi_FI: Ongelma ratkaistu

en: Closure of a problem
fi_FI: Ongelman sulkeminen

en: Deleting a problem
fi_FI: Ongelman poisto

en: Causes
fi_FI: Syyt

en: Symptoms
fi_FI: Oireet

en: New project
fi_FI: Uusi projekti

en: Update of a project
fi_FI: Projektin päivitys

en: Deletion of a project
fi_FI: Projektin poisto

en: Manager group
fi_FI: Esimiesryhmä

en: Manager of manager group
fi_FI: Esimiesryhmän esimies

en: Manager group except manager users
fi_FI: Esimiesryhmä lukuunottamatta esimiskäyttäjiä

en: User of project team
fi_FI: Projektitiimin käyttäjä

en: Group of project team
fi_FI: Projektitiimin ryhmä

en: Manager of group of project team
fi_FI: Projektitiimin ryhmän esimies

en: Group of project team except manager users
fi_FI: Projektitiimin ryhmä lukuunottamatta esimieskäyttäjiä

en: Contact of project team
fi_FI: Projektitiimin kontakti

en: Supplier of project team
fi_FI: Projektitiimin toimittaja

en: Code
fi_FI: Koodi

en: Planned start date
fi_FI: Suunniteltu aloituspäivä

en: Planned end date
fi_FI: Suunniteltu päättymispäivä

en: Real start date
fi_FI: Todellinen aloituspäivä

en: Real end date
fi_FI: Todellinen päättymispäivä

en: Percent done
fi_FI: Valmiina prosenttia

en: Planned duration
fi_FI: Suunniteltu kesto

en: Effective duration
fi_FI: Toteutunut kesto

[ctx: quantity]
en: Number of team members
fi_FI: Tiimin jäsenten lukumäärä

en: Team member | Team members
fi_FI[0]: Tiimin jäsen
fi_FI[1]: Tiimin jäsenet

en: Project team | Project teams
fi_FI[0]: Projektitiimi
fi_FI[1]: Projektitiimit

en: New project task
fi_FI: Uusi projektitehtävä

en: Update of a project task
fi_FI: Projektitehtävän päivitys

en: Deletion of a project task
fi_FI: Projektitehtävän poisto

en: Project team user
fi_FI: Projektitiimin käyttäjä

en: Project team group
fi_FI: Projektitiimin ryhmä

en: Project | Projects
fi_FI[0]: Projekti
fi_FI[1]: Projektit

en: Tickets duration
fi_FI: Tikettien kesto

en: New reservation
fi_FI: Uusi varaus

en: Update of a reservation
fi_FI: Varauksen päivitys

en: Deletion of a reservation
fi_FI: Varauksen poisto

en: Reservation expired
fi_FI: Vanhentunut varaus

en: To answer by email, write above this line
fi_FI: Vastaa sähköpostilla kirjoittamalla tämän rivin yläpuolelle.

en: To answer by email, write under this line
fi_FI: Vastaa sähköpostilla kirjoittamalla tämän rivin alapuolelle.

en: Update of a ticket
fi_FI: Tiketin päivitys

en: Ticket solved
fi_FI: Tiketti ratkaistu

en: New followup
fi_FI: Uusi kommentti tikettiin

en: Update of a followup
fi_FI: Seurannan päivitys

en: Deletion of a followup
fi_FI: Seurannan poisto

en: Closing of the ticket
fi_FI: Tiketin sulkeminen

en: Deletion of a ticket
fi_FI: Tiketin posto

en: Not solved tickets
fi_FI: Ei ratkaistuja tikettejä

en: Automatic reminders of SLAs
fi_FI: SLA:n automaattiset muistutukset

en: Satisfaction survey answer
fi_FI: Tyytyväisyyskyselyn vastaus

note: TRANS: %s is the number of days before auto closing
en: Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s day | Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s days
fi_FI[0]: Ilman vastausta tiketit suljetaan automaattisesti %s päivän jälkeen
fi_FI[1]: Ilman vastausta tiketit suljetaan automaattisesti %s päivän jälkeen

en: SLA
fi_FI: Palvelutasosopimukset

[ctx: quantity]
en: Number of followups
fi_FI: Seurantojen lukumäärä

[ctx: quantity]
en: Number of linked tickets
fi_FI: Linkitettyjen tikettien lukumäärä

en: Creation date of the satisfaction survey
fi_FI: Tyytyväisyyskyselyn luontipäivä

en: Response date to the satisfaction survey
fi_FI: Tyytyväisyyskyselyn vastauspäivä

en: Comments to the satisfaction survey
fi_FI: Tyytyväisyyskyselyn kommentit

en: Survey type
fi_FI: Kyselytyyppi

en: Invitation to fill out the survey
fi_FI: Pyyntö täyttää kysely

en: Followup | Followups
fi_FI[0]: Seuranta
fi_FI[1]: Seurannat

en: Linked ticket | Linked tickets
fi_FI[0]: Linkitetty tiketti
fi_FI[1]: Linkitetyt tiketit

en: Token
fi_FI: Tunnus

en: You have been made a request to reset your account password.
fi_FI: Vaihda tilisi salasana.

en: Just follow this link (you have one day):
fi_FI: Seuraa tätä linkkiä (sinulla on päivä aikaa):

en: Template translation | Template translations
fi_FI[0]: Mallin käännös
fi_FI[1]: Mallin käännökset

en: Show list of available tags
fi_FI: Näytä lista käytettävistä tunnisteista

en: Email text body
fi_FI: Sähköpostin tekstirunko

en: (leave the field empty for a generation from HTML)
fi_FI: (jätä kenttä tyhjäksi, jotta se luotaisiin HTML-kentästä)

en: Email HTML body
fi_FI: Sähköpostin HTML-runko

en: Default translation
fi_FI: Oletuskäännös

en: Label
fi_FI: Nimiö

en: Possible values
fi_FI: Mahdolliset arvot

en: List of values
fi_FI: Arvojen luettelo

en: Single value
fi_FI: Yksilöllinen arvo

en: Preview
fi_FI: Esikatselu

en: Refused email | Refused emails
fi_FI[0]: Hylätty sähköposti
fi_FI[1]: Hylätyt sähköpostit

en: Delete emails
fi_FI: Poista sähköpostit

en: From email header
fi_FI: Sähköpostin kenttä From:

en: To email header
fi_FI: Sähköpostin kenttä To:

en: Subject email header
fi_FI: Sähköpostin kenttä Subject:

en: Mails receiver
fi_FI: Viestien vastaanottaja

en: Message-ID email header
fi_FI: Sähköpostin kenttä Message-ID:

en: Reason of rejection
fi_FI: Hylkäyksen syy

en: Unable to affect the email to an entity
fi_FI: Sähköpostia ei voida liittää yksikölle

en: Email not found. Impossible import
fi_FI: Sähköpostia ei löydy. Tuonti ei ole mahdollinen.

en: Brand
fi_FI: Tuotemerkki

[ctx: quantity]
en: Number of lines
fi_FI: Linjojen lukumäärä

en: Flags
fi_FI: Liitännät

en: Headset
fi_FI: Kuulokkeet

en: Speaker
fi_FI: Kaiutin

en: The user is busy at the selected timeframe.
fi_FI: Käyttäjä on varattu valitulla aikavälillä

en: Week
fi_FI: Viikko

en: Month
fi_FI: Kuukausi

en: Download the planning in Ical format
fi_FI: Lataa suunnitelma Ical-muodossa

en: webcal:// synchronization
fi_FI: webcal:// synkronointi

en: Caption
fi_FI: Selite

en: Available
fi_FI: Käytettävissä

en: Unavailable
fi_FI: Ei ole käytettävissä

en: Your planning
fi_FI: Suunnitelmasi

note: TRANS: %1$s is the ticket, %2$s is the title
en: Ticket #%1$s %2$s
fi_FI: Tiketti #%1$s %2$s

en: See personnal planning
fi_FI: Katso henkilökohtaista suunnitelmaa

en: See schedule of people in my groups
fi_FI: Katso ryhmäni jäsenten suunnitelmia

en: See all plannings
fi_FI: Katso kaikkia suunnitelmia

en: Planning reminder | Planning reminders
fi_FI[0]: Suunnitelman muistutus
fi_FI[1]: Suunnitelman muistutukset

en: %d week | %d weeks
fi_FI[0]: %d viikko
fi_FI[1]: %d viikkoa

en: Send planning recalls
fi_FI: Lähetä suunnitelman muistutukset

en: Plugins list
fi_FI: Luettelo liitännäisistä

en: Author | Authors
fi_FI[0]: Laatija
fi_FI[1]: Laatijat

en: CSRF compliant
fi_FI: CSRF-yhteensopiva

[ctx: plugin]
en: Enabled
fi_FI: Käytössä

[ctx: plugin]
en: Not installed
fi_FI: Ei ole asennettu

en: To update
fi_FI: Päivitettävä

[ctx: plugin]
en: Installed / not configured
fi_FI: Asennettu / ei konfiguroitu

[ctx: plugin]
en: Installed / not activated
fi_FI: Asennettu / ei otettu käyttöön

en: Error / to clean
fi_FI: Virhe / siivottava

en: Web
fi_FI: WWW

[ctx: button]
en: Disable
fi_FI: Poista käytöstä

[ctx: button]
en: Uninstall
fi_FI: Poista

en: Non-existent function
fi_FI: Toimintoa ei ole olemassa

en: Not CSRF compliant
fi_FI: Ei ole CSRF-yhteensopiva

[ctx: button]
en: Enable
fi_FI: Ota käyttöön

[ctx: button]
en: Clean
fi_FI: Tyhjennä

en: No plugin installed
fi_FI: Yhtään liitännäistä ei ole asennettu

en: See the catalog of plugins
fi_FI: Katso liittännäisten luetteloa

en: Initial page counter
fi_FI: Sivulaskurin alkuarvo

en: Current counter of pages
fi_FI: Sivulaskurin nykyinen arvo

en: Serial
fi_FI: Sarjaportti

en: Parallel
fi_FI: Rinnakkaisportti

[ctx: status]
en: Processing (assigned)
fi_FI: Käsittelyssä (osoitettu)

[ctx: status]
en: Processing (planned)
fi_FI: Käsittelyssä (aikataulutettu)

[ctx: status]
en: Solved
fi_FI: Ratkaistu

en: Under observation
fi_FI: Tarkkailun alla

en: Problems on pending status
fi_FI: Odotustilassa olevat ongelmat

en: Problems to be processed
fi_FI: Käsiteltävät ongelmat

en: Your problems in progress
fi_FI: Työn alla olevat ongelmasi

en: Problem followup
fi_FI: Ongelmien seuranta

en: No problem in progress.
fi_FI: Ei työn alla olevia ongelmia

note: TRANS: %d is the document number
en: %d associated document | %d associated documents
fi_FI[0]: %d yhdistetty asiakirja
fi_FI[1]: %d yhdistettyä asiakirjaa

en: Last problems
fi_FI: Viimeisimmät ongelmat

note: TRANS : %d is the number of problems
en: Last %d problem | Last %d problems
fi_FI[0]: Viimeisin %d ongelma
fi_FI[1]: Viimeisimmät %d ongelmaa

en: No problem found.
fi_FI: Ongelmia ei löytynyt

en: Problems on linked items
fi_FI: Linkitettyjen kohteiden ongelmat

en: Problem task | Problem tasks
fi_FI[0]: Ongelmatehtävä
fi_FI[1]: Ongelmatehtävät

en: Link Ticket/Problem | Links Ticket/Problem
fi_FI[0]: Linkki tiketti/ongelma
fi_FI[1]: Linkit tiketti/ongelma

en: Create a problem from this ticket
fi_FI: Luo ongelma tästä tiketistä

en: Life cycles
fi_FI: Elinkaaret

en: This profile is the last with write rights on profiles
fi_FI: Tämä profiili on viimeinen, jolla on profiilien kirjoitusoikeuksia

en: Deletion refused
fi_FI: Poisto hylätty

en: Global right
fi_FI: Yleinen oikeus

en: Entity right
fi_FI: Paikallinen oikeus

en: Default profile
fi_FI: Oletusprofiili

en: Profile's interface
fi_FI: Profiilin käyttöliittymä

en: Update password
fi_FI: Päivitä salasana

en: Ticket creation form on login
fi_FI: Tiketin luontilomake kirjautumisen yhteydessä

en: Association
fi_FI: Yhdistäminen

en: See hardware of my groups
fi_FI: Katso ryhmieni laitteistoja

en: Link with items for the creation of tickets
fi_FI: Yhdistä kohteisiin tikettien luomista varten

en: Associable items to a ticket
fi_FI: Tikettiin yhdistettävissä olevat kohteet

en: Default ticket template
fi_FI: Tiketin oletusmalli

en: Public reminder | Public reminders
fi_FI[0]: Julkinen muistutus
fi_FI[1]: Julkiset muistutukset

en: Public RSS feed | Public RSS feeds
fi_FI[0]: Julkinen RSS-syöte
fi_FI[1]: Julkiset RSS-syötteet

en: Financial and administratives information
fi_FI: Talous- ja hallintotiedot

en: Public bookmark | Public bookmarks
fi_FI[0]: Julkinen kirjanmerkki
fi_FI[1]: Julkiset kirjanmerkit

en: Report | Reports
fi_FI[0]: Raportti
fi_FI[1]: Raportit

en: Administration of reservations
fi_FI: Varausten ylläpito

en: Recurrent tickets
fi_FI: Toistuvat tiketit

en: Visibility
fi_FI: Näkyvyys

en: From \ To
fi_FI: Alkaen \\ asti

en: Life cycle of tickets
fi_FI: Tikettien elinkaari

en: Life cycle of problems
fi_FI: Ongelmien elinkaari

en: Life cycle of changes
fi_FI: Muutosten elinkaari

en: Mail queue
fi_FI: Viestijono

en: Rules for assigning a computer to an entity
fi_FI: Säännöt tietokoneen liittämiseksi yksikköön

en: Rules for assigning a ticket created through a mails receiver
fi_FI: Säännöt, joiden mukaan osoitetaan tiketti, joka syntyy sähköpostiviestin vastaanotossa

en: Rules for assigning a category to a software
fi_FI: Säännöt luokan liittämiseksi ohjelmistoon

en: Business rules for tickets (entity)
fi_FI: Tikettien (yksikkö) liiketoimintasäännöt

en: Dropdowns dictionary
fi_FI: Nimikkeiden säännöstö

en: Software dictionary
fi_FI: Ohjelmistojen säännöstö

en: Printers dictionnary
fi_FI: Tulostimien säännöstöt

en: Search result display
fi_FI: Hakutulosten näyttö

en: Global dropdown | Global dropdowns
fi_FI[0]: Yleisnimike
fi_FI[1]: Yleisnimikkeet

en: Entity dropdowns
fi_FI: Yksikön nimikkeet

en: Business rules for tickets
fi_FI: Tikettien liiketoimintasäännöt

en: No access
fi_FI: Ei oikeuksia

en: Write
fi_FI: Kirjoitus

en: All items
fi_FI: Kaikki kohteet

en: My devices and all items
fi_FI: Laitteeni ja kaikki kohteet

en: Add an authorization to a user
fi_FI: Valtuuden lisäys käyttäjälle

en: Recursive
fi_FI: Rekursiivinen

en: D=Dynamic, R=Recursive
fi_FI: D=dynaaminen, R=rekursiivinen

en: No user found
fi_FI: Käyttäjää ei löytynyt

en: Authorization | Authorizations
fi_FI[0]: Valtuus
fi_FI[1]: Valtuudet

en: See (actor)
fi_FI: Katso (toimija)

en: My tasks
fi_FI: Tehtäväni

en: Show on global GANTT
fi_FI: Näkyy yleisessä GANTT:issa

en: Invalid planned dates. Dates not updated.
fi_FI: Suunnitellut päivämäärät ovat virheelliset. Päivämääriä ei päivitetty.

en: Invalid real dates. Dates not updated.
fi_FI: Todelliset päivämäärät ovat virheelliset. Päivämääriä ei päivitetty.

en: Sum of planned durations of tasks
fi_FI: Tehtävien suunniteltu yhteiskesto

en: Sum of total effective durations of tasks
fi_FI: Tehtävien toteutunut yhteiskesto

en: Add a team member
fi_FI: Tiimin jäsenen lisäys

en: Member | Members
fi_FI[0]: Jäsen
fi_FI[1]: Jäsenet

en: Invalid items (no start or end date): %s
fi_FI: Kohteet ovat virheelliset (ei aloitus- tai lopetuspäivää): %s

en: January
fi_FI: Tammikuu

en: February
fi_FI: Helmikuu

en: March
fi_FI: Maaliskuu

en: April
fi_FI: Huhtikuu

en: May
fi_FI: Toukokuu

en: June
fi_FI: Kesäkuu

en: July
fi_FI: Heinäkuu

en: August
fi_FI: Elokuu

en: September
fi_FI: Syyskuu

en: October
fi_FI: Lokakuu

en: November
fi_FI: Marraskuu

en: December
fi_FI: Joulukuu

en: Sunday
fi_FI: Sunnuntai

en: Monday
fi_FI: Maanantai

en: Tuesday
fi_FI: Tiistai

en: Wednesday
fi_FI: Keskiviikko

en: Thursday
fi_FI: Torstai

en: Friday
fi_FI: Perjantai

en: Saturday
fi_FI: Lauantai

en: Color
fi_FI: Väri

en: Finished state
fi_FI: Lopputila

en: Project task | Project tasks
fi_FI[0]: Projektitehtävä
fi_FI[1]: Projektitehtävät

en: Update (actor)
fi_FI: Päivitä (toimija)

en: Milestone
fi_FI: Välitavoite

en: Creator
fi_FI: Luoja

[ctx: button]
en: Add a task
fi_FI: Lisää tehtävä

en: Task team | Task teams
fi_FI[0]: Tehtävätiimi
fi_FI[1]: Tehtävätiimit

en: Link Ticket/Project task | Links Ticket/Project task
fi_FI[0]: Linkki tikettiin/projektitehtävään
fi_FI[1]: Linkit tikettiin/projektitehtävään

en: Create a ticket from this task
fi_FI: Luo tiketti tästä tehtävästä

[ctx: button]
en: Send
fi_FI: Lähetä

en: Expected send date
fi_FI: Arvioitu lähetyspäivä

en: Send date
fi_FI: Lähetyspäivä

en: Sender email
fi_FI: Lähettäjän sähköposti

en: Sender name
fi_FI: Lähettäjän nimi

en: Recipient email
fi_FI: Vastaanottajan sähköposti

en: Recipient name
fi_FI: Vastaanottajan nimi

en: Reply-to email
fi_FI: Reply-to-sähköposti

en: Reply-to name
fi_FI: Reply-to-nimi

en: Additional headers
fi_FI: Lisäkentät

en: Message ID
fi_FI: Viestin tunnus

en: Number of tries of sent
fi_FI: Lähetysyritysten lukumäärä

en: Error in sending the email
fi_FI: Virhe sähköpostin lähetyksessä

en: An email was sent to %s
fi_FI: Sähköposti lähettiin osoitteeseen %s

en: Send mails in queue
fi_FI: Lähetä jonossa olevat viestit

en: Maximum emails to send at once
fi_FI: Kerralla lähetettävien viestien enimmäismäärä

en: Clean mail queue
fi_FI: Tyhjennä viestijono

en: Days to keep sent emails
fi_FI: Lähetettyjen viestien säilytys päivinä

en: Registered ID (issued by PCI-SIG) | Registered IDs (issued by PCI-SIG)
fi_FI[0]: Rekisteröity tunnus (myöntänyt PCI-SIG)
fi_FI[1]: Rekisteröidyt tunnukset (myöntänyt PCI-SIG)

en: Reminder | Reminders
fi_FI[0]: Muistutus
fi_FI[1]: Muistutukset

en: Personal reminder | Personal reminders
fi_FI[0]: Henkilökohtainen muistutus
fi_FI[1]: Henkilökohtaiset muistutukset

en: Planning start date
fi_FI: Suunnitelman aloituspäivä

en: Planning end date
fi_FI: Suunnitelman päättymispäivä

en: Without title
fi_FI: Ilman aihetta

en: New note
fi_FI: Uusi huomautus

en: Add to schedule
fi_FI: Lisää aikatauluun

en: Start at %s
fi_FI: Alkaa %s

en: End at %s
fi_FI: Päättyy %s

en: Default report
fi_FI: Oletusraportti

en: By contract
fi_FI: Sopimuksen mukaan

en: By year
fi_FI: Vuoden mukaan

en: Hardware financial and administrative information
fi_FI: Laitteiston talous-ja hallintotiedot

en: Other financial and administrative information (licenses, cartridges, consumables)
fi_FI: Muut talous- ja hallintotiedot (lisenssit, värikasetit, kulutustarvikkeet)

en: Loan
fi_FI: Lainaus

en: Select the report you want to generate
fi_FI: Valitse raportti, jonka haluat luoda

en: Device 1
fi_FI: Laite 1

en: Device 2
fi_FI: Laite 2

en: Device name
fi_FI: Laitteen nimi

en: Default for tickets
fi_FI: Oletuksena tiketeille

en: Default for mail recipients
fi_FI: Oletuksena viestin vastaanottajille

en: Be careful: there is no default value
fi_FI: Huomaa ettei oletusarvoa ole annettu

en: The required item is already reserved for this timeframe
fi_FI: Pyydetty kohde on jo varattu tälle aikavälille

en: Unknown error
fi_FI: Tuntematon virhe

en: Back to planning
fi_FI: Takaisin suunnitelmaan

en: Device temporarily unavailable
fi_FI: Laite ei ole väliaikaisesti käytettävissä

en: All reservable devices
fi_FI: Kaikki varattavissa olevat laitteet

en: Reserve
fi_FI: Varaa

en: Reserve an item
fi_FI: Kohteen varaus

en: Rehearsal
fi_FI: Toistuu

[ctx: periodicity]
en: None
fi_FI: Ei yhtään

[ctx: periodicity]
en: Daily
fi_FI: Päivittäin

[ctx: periodicity]
en: Weekly
fi_FI: Viikoittain

[ctx: periodicity]
en: Monthly
fi_FI: Kuukausittain

en: Delete all rehearsals
fi_FI: Poista kaikki toistot

en: Current and future reservations
fi_FI: Nykyiset ja tulevat varaukset

en: No reservation
fi_FI: Ei varausta

en: See planning
fi_FI: Katso suunnitelmaa

en: Past reservations
fi_FI: Aikaisemmat varaukset

en: Reservable item | Reservable items
fi_FI[0]: Varattavissa oleva kohde
fi_FI[1]: Varattavissa olevat kohteet

en: Make unavailable
fi_FI: Poista saatavilta

en: Make available
fi_FI: Aseta saataville

en: Prohibit reservations
fi_FI: Estä varaukset

en: Are you sure you want to return this non-reservable item?
fi_FI: Vahvista että haluat palauttaa tämän kohteen, joka ei ole varattavissa.

en: That will remove all the reservations in progress.
fi_FI: Se poistaa kaikki voimassa olevat varaukset.

en: Authorize reservations
fi_FI: Salli varaukset

en: Modify the comment
fi_FI: Kommentin muokkaus

en: See all reservable items
fi_FI: Katso kaikkia varattavissa olevia kohteita

en: Find a free item in a specific period
fi_FI: Hae vapaa kohde haluamallesi aikavälille

en: Device reservations expiring today
fi_FI: Tänään vanhenevat laitevaraukset

en: Send reservation alert failed
fi_FI: Varauksen hälytys epäonnistui

en: Make a reservation
fi_FI: Tee varaus

en: Error
fi_FI: Virhe

en: Number of items displayed
fi_FI: Näytettävien syötteiden lukumäärä

en: Refresh rate
fi_FI: Tarkistustiheys

en: Error retrieving RSS feed
fi_FI: Virhe RSS-syötteen vastaanotossa

en: RSS feeds found
fi_FI: RSS-syötteet löytyivät

[ctx: button]
en: Use
fi_FI: Käytä

note: TRANS: short for : Assign a ticket
en: Assign
fi_FI: Liitä

en: Assign the value from regular expression
fi_FI: Käytä säännöllisen lausekkeen arvoa

en: Add the result of regular expression
fi_FI: Lisää säännöllisen lausekkeen tulos

en: Assign: equipment by IP address
fi_FI: Liitä: laite IP-osoitteen mukaan

en: Assign: equipment by name + domain
fi_FI: Liitä: laite nimen ja toimialueen mukaan

en: Assign: equipment by MAC address
fi_FI: Liitä: laite MAC-osoitteen mukaan

en: Recalculate
fi_FI: Laske uudelleen

en: Send
fi_FI: Lähetä

en: Copy from user
fi_FI: Kopioi käyttäjältä

en: Copy from item
fi_FI: Kopioi käyttäjältä

en: Dictionary | Dictionaries
fi_FI[0]: Säännöstö
fi_FI[1]: Säännöstöt

en: Peripheral type | Peripheral types
fi_FI[0]: Oheislaitteen tyyppi
fi_FI[1]: Oheislaitteen tyypit

en: Rules management
fi_FI: Sääntöjen hallinta

en: Position
fi_FI: Paikka

en: Logical operator
fi_FI: Looginen operaattori

en: and
fi_FI: ja

en: Use rule for
fi_FI: Käytä sääntöä

en: It is possible to affect the result of a regular expression using the string #0
fi_FI: Voit liittää säännöllisen lausekkeen tuloksen käyttämällä merkkijonoa #0

en: Add a new action
fi_FI: Lisää uusi toiminto

en: Action type
fi_FI: Toiminnon tyyppi

en: Add a new criteria
fi_FI: Lisää uusi kriteeri

en: Condition
fi_FI: Ehto

en: Reason
fi_FI: Arvo

en: Result details
fi_FI: Tuloksen ykstyiskohdat

en: Rule results
fi_FI: Säännön tulokset

en: Result of the regular expression
fi_FI: Säännöllisen lausekkeen tulos

en: Key
fi_FI: Avain

en: Rules using the object have been disabled.
fi_FI: Tämän objektin säännöt on poistettu käytöstä.

en: Rules list
fi_FI: Luettelo säännöistä

en: The engine stops on the first checked rule.
fi_FI: Sääntökone pysähtyi ensimmäiseen tarkistettuun sääntöön

en: The engine treats all the rules.
fi_FI: Sääntökone käsittelee kaikki säännöt.

en: The engine passes the result of a rule to the following one.
fi_FI: Sääntökone siirtää säännön tuloksen seuraavalle säännölle.

en: Rules are conditionals. Each one can be used on multiple actions.
fi_FI: Säännöt ovat ehdollisia. Jokaista voidaan käyttää useassa toiminnossa.

en: Rules used for
fi_FI: Säännön käyttö

en: Test rules engine
fi_FI: Testaa sääntökonetta

en: Replay the dictionary rules
fi_FI: Suorita säännöt

en: Copy of %s
fi_FI: Kohteen %s kopio

en: Import rules from a XML file
fi_FI: Tuo säännöt XML-tiedostosta

en: Rules refused
fi_FI: Hylätyt säännöt

en: Entity not found
fi_FI: Yksikköä ei löydy

en: Criteria refused
fi_FI: Hylätyt kriteerit

en: Actions refused
fi_FI: Hylätyt toiminnot

en: Successful importation
fi_FI: Onnistunut tietojen tuonti

en: No element to be tested
fi_FI: Ei testattavaa kohdetta

en: Inactive
fi_FI: Passiivinen

note: TRANS: %s is the entity name
en: Rules applied: %s
fi_FI: Sovelletut säännöt: %s

note: TRANS: %s is the entity name
en: Local rules: %s
fi_FI: Paikalliset säännöt: %s

en: Rules applicable in the sub-entities
fi_FI: Säännöt, joita voidaan soveltaa alayksiköihin

en: is
fi_FI: on

en: is not
fi_FI: ei ole

en: contains
fi_FI: sisältää

en: does not contain
fi_FI: ei sisällä

en: starting with
fi_FI: alkaa

en: finished by
fi_FI: päättyy

en: regular expression matches
fi_FI: säännöllinen lauseke täsmää

en: regular expression does not match
fi_FI: säännöllinen lauseke ei täsmää

en: exists
fi_FI: on olemassa

en: does not exist
fi_FI: ei ole olemassa

en: under
fi_FI: kuuluu

en: not under
fi_FI: ei kuulu

en: Add a criterion
fi_FI: Lisää kriteeri

en: Dictionnary of computer models
fi_FI: Tietokoneen mallien säännöstö

en: Dictionnary of computer types
fi_FI: Tietokonetyyppien säännöstö

en: Replay rules on existing database started on %s
fi_FI: Sääntöjen suoritus tietokannassa alkoi %s

note: TRANS: %1$s is a row, %2$s is total rows
en: Replay rules on existing database: %1$s/%2$s
fi_FI: Suoritetut säännöt tietokannassa: %1$s/%2$s

en: Error replaying rules
fi_FI: Virhe sääntöjen suorituksessa

en: Replay rules on existing database ended on %s
fi_FI: Sääntöjen suoritus tietokannassa päättyi %s

en: Dictionary of manufacturers
fi_FI: Valmistajien säännöstö

en: Dictionnary of monitor types
fi_FI: Näyttötyyppien säännöstö

en: Dictionnary of networking equipment models
fi_FI: Verkkolaitteen mallien säännöstö

en: Dictionnary of network equipment types
fi_FI: Verkkolaitetyyppien säännöstö

en: Dictionnary of operating systems
fi_FI: Käyttöjärjestelmien säännöstö

en: Dictionnary of service packs
fi_FI: Korjauspakettien säännöstö

en: Dictionnary of operating system versions
fi_FI: Käyttöjärjestelmäversioiden säännöstö

en: Dictionnary of device models
fi_FI: Oheislaitteen mallien säännöstö

en: Dictionnary of device types
fi_FI: Oheislaitetyyppien säännöstö

en: Dictionnary of phone models
fi_FI: Puhelinmallien säännöstö

en: Dictionnary of phone types
fi_FI: Puhelintyyppien säännöstö

en: Dictionnary of printers
fi_FI: Tulostimien säännöstö

en: To be unaware of import
fi_FI: Älä huomioi tuontia

note: TRANS: %1$s is a date, %2$s is a row, %3$s is total row, %4$s is memory
en: %1$s - replay rules on existing database: %2$s/%3$s (%4$s Mio)
fi_FI: %1$s – suoritetut säännöt tietokannassa: %2$s/%3$s (%4$s Mt)

en: Dictionnary of printer models
fi_FI: Tulostinmallien säännöstö

en: Dictionnary of printer types
fi_FI: Tulostintyyppien säännöstö

note: TRANS: plural for software TRANS: software in plural
en: Dictionnary of software
fi_FI: Ohjelmiston säännöstö

en: Publisher
fi_FI: Ohjelmistojulkaisija

en: Associable to a ticket
fi_FI: Yhdistettävissä tikettiin

en: Warning before running rename based on the dictionary rules
fi_FI: Varoitus! Olet tekemässä uudelleen nimeämistä säännöstön avulla.

en: Warning! This operation can put merged software in the dustbin.<br>Sure to notify your users.
fi_FI: Varoitus! Tämä toiminto voi poistaa yhdistetyt ohjelmistot. <br>Ilmoita järjestelmän käyttäjille.

en: Manufacturer choice
fi_FI: Valmistajan valinta

en: Replay dictionary rules for manufacturers (----- = All)
fi_FI: Suorita valmistajan säännöt (---- = Kaikki)

en: Software deleted by GLPI dictionary rules
fi_FI: GLPI:n säännöt poistivat ohjelmiston

en: Rules for import and link computers
fi_FI: Säännöt tietokoneiden tuonnille ja linkitykselle

en: Target entity for the computer
fi_FI: Tietokoneen kohdeyksikkö

en: Find computers in GLPI having the status
fi_FI: Hae GLPI:n tietokoneet, joilla on tila

en: Subnet
fi_FI: Aliverkko

en: Link if possible
fi_FI: Linkitä jos mahdollista

en: Link if possible, otherwise imports declined
fi_FI: Linkitä jos mahdollista, muuten hylkää tuonnit

en: Yes if equal
fi_FI: Kyllä jos yhtä suuri

en: Yes if empty
fi_FI: Kyllä jos tyhjä

en: is already present in GLPI
fi_FI: on jo GLPI:ssä

en: is empty in GLPI
fi_FI: on tyhjä GLPI:ssä

en: Rules for assigning an item to an entity
fi_FI: Säännöt kohteen liittämiseksi yksikköön

en: Email body
fi_FI: Sähköpostiviestin runko

en: In-Reply-To email header
fi_FI: Sähköpostin kenttä In-Reply-To

en: X-Priority email header
fi_FI: Sähköpostin kenttä X-Priority

en: X-Auto-Response-Suppress email header
fi_FI: Sähköpostin kenttä X-Auto-Response-Suppress

en: Auto-Submitted email header
fi_FI: Sähköpostin kenttä Auto-Submitted

en: X-UCE-Status email header
fi_FI: Sähköpostin kenttä X-UCE-Status

en: Received email header
fi_FI: Sähköpostin kenttä Received

en: Known mail domain
fi_FI: Tunnettu sähköpostitoimialue

en: User featuring the profile
fi_FI: Profiilin omistaja

en: User featuring a single profile
fi_FI: Ainutkertaisen profiilin omistaja

en: User with a single profile
fi_FI: Yksittäisen profiilin omistaja

en: Entity from domain
fi_FI: Yksikkö perustuen toimialueeseen

en: Entity from TAG
fi_FI: Yksikkö perustuen TAGiin

en: Entity based on user's profile
fi_FI: Yksikkö perustuen  käyttäjän profiiliin

en: Reject email
fi_FI: Hylkää sähköposti

en: without email response
fi_FI: ilman vastausviestiä

en: with email response
fi_FI: vastausviestillä

en: Automatic user assignment
fi_FI: Automaattinen käyttäjän osoitus

en: Global criteria
fi_FI: Yleiset kriteerit

en: Imported group from an LDAP directory
fi_FI: LDAP-hakemistosta tuotu hakemisto

en: Entity based on LDAP information
fi_FI: Yksikkö perustuen LDAP:n tietoihin

en: Entity from mail domain
fi_FI: Yksikkö perustuen sähköpostin toimialueeseen

en: Entity from complete name
fi_FI: Yksikkö perustuen täydelliseen nimeen

en: LDAP criteria
fi_FI: LDAP-kriteerit

en: Entities assignment
fi_FI: Yksiköiden liittäminen

en: Rights assignment
fi_FI: Oikeuksien liittäminen

en: Rights and entities assignment
fi_FI: Oikeuksien ja yksikköjen liittäminen

en: Rules for assigning a category to software
fi_FI: Säännöt luokan liittämiseksi ohjelmistoon

en: Urgency or impact used in actions, think to add Prioriy: recompute action if needed.
fi_FI: Kiireellisyyttä tai vaikutusta on käytetty toiminnoissa, joten olisi järkevää lisätä tärkeysaste.  Laske tarvittaessa uudelleen.

en: Requester in group
fi_FI: Toimeksiantaja ryhmässä

en: Item location
fi_FI: Kohteen sijainti

en: Ticket location
fi_FI: Tiketin sijainti

en: Approval request to requester group manager
fi_FI: Hyväksymispyyntö toimeksiantajaryhmän esimiehelle

en: Approval request to technician group manager
fi_FI: Hyväksymispyyntö asentajaryhmän esimiehelle

note: TRANS: short for : Business rules for ticket (entity parent)
en: Parent business
fi_FI: Juuren säännöt

en: Business rules for ticket (entity parent)
fi_FI: Tikettien (juuriyksikkö) liiketoimintasäännöt

en: before
fi_FI: ennen

en: after
fi_FI: jälkeen

en: You don't have right to connect
fi_FI: Sinulla ei ole oikeuksia kirjautua järjestelmään.

en: You don't have access to this application because your account was deactivated or removed
fi_FI: Sinulla ei ole oikeuksia tähän sovellukseen, sillä tilisi on asetettu passiiviseksi tai se on poistettu.

en: tree structure
fi_FI: puurakenne

en: The action you have requested is not allowed.
fi_FI: Pyytämäsi toiminto ei ole sallittu.

en: Calendar of the ticket
fi_FI: Tiketin kalenteri

en: Maximum time to solve
fi_FI: Ratkaisun enimmäisaika

en: Minute | Minutes
fi_FI[0]: Minuutti
fi_FI[1]: Minuuttia

en: End of working day
fi_FI: Työpäivän loppu

en: Escalation level | Escalation levels
fi_FI[0]: Eskalointitaso
fi_FI[1]: Eskalointitasot

en: Add an escalation level
fi_FI: Eskalointitason lisäys

en: Execution
fi_FI: Toteutus

en: Automatic reminders of SLA
fi_FI: SLA:n automaattiset muistutukset

en: + %d minute | + %d minutes
fi_FI[0]: + %d minuutti
fi_FI[1]: + %d minuuttia

en: - %d minute | - %d minutes
fi_FI[0]: + %d minuutti
fi_FI[1]: - %d minuuttia

en: Automatic actions of SLA
fi_FI: SLA:n automaattiset toiminnot

en: Merging
fi_FI: Yhdistäminen

note: TRANS: a noun, (ex : this software is an upgrade of..)
en: Upgrade
fi_FI: Päivitä

en: Recalculate the category
fi_FI: Laske luokka uudelleen

note: TRANS: Indicator to know is all licenses of the software are valids
en: Valid licenses
fi_FI: Voimassa olevat lisenssit

[ctx: quantity]
en: Number of installations
fi_FI: Asennusten lukumäärä

en: Version name
fi_FI: Version nimi

en: Version comments
fi_FI: Version kommentit

en: License name
fi_FI: Lisenssin nimi

en: License serial number
fi_FI: Lisenssin sarjanumero

en: License inventory number
fi_FI: Lisenssin inventointinumero

[ctx: phone]
en: Number of licenses
fi_FI: Lisenssien lukumäärä

en: License comments
fi_FI: Lisenssin kommentit

en: Never expire
fi_FI: Ei vanhene koskaan

[ctx: adjective]
en: Valid
fi_FI: Voimassa

en: Merge
fi_FI: Yhdistä

en: Software deleted after merging
fi_FI: Ohjelmisto poistettu yhdistämisen jälkeen

en: Purchase version
fi_FI: Ostettu versio

en: Version in use
fi_FI: Käytössä oleva versio

[ctx: adjective]
en: Invalid
fi_FI: Virheellinen

en: On search engine, use "Expiration contains NULL" to search licenses with no expiration date
fi_FI: Hae lisenssejä, joissa ei ole päättymispäivää, käytämällä hakuehtoa "Päättyminen sisältää NULL".

en: Valid
fi_FI: Voimassa

en: Send alarms on expired licenses
fi_FI: Hälytä vanhentuneista lisensseistä

note: TRANS: %1$s the license name, %2$s is the expiration date
en: License %1$s expired on %2$s
fi_FI: Lisenssi %1$s päättyi %2$s

en: Send licenses alert failed
fi_FI: Hälytys lisenssistä epäonnistui

[ctx: button]
en: Add a license
fi_FI: Lisää lisenssi

[ctx: button]
en: Add a version
fi_FI: Lisää versio

en: Real duration of treatment of the ticket
fi_FI: Tiketin käsittelyn todellinen kestoaika

en: Number of opened tickets
fi_FI: Avattujen tikettien lukumäärä

en: Number of solved tickets
fi_FI: Ratkaistujen tikettien määrä

en: Number of late tickets
fi_FI: Myöhästyneiden tikettien lukumäärä

en: Number of closed tickets
fi_FI: Suljettujen tikettien lukumäärä

en: Number of opened satisfaction survey
fi_FI: Tyytyväisyyskyselyn avanneiden lukumäärä

en: Number of answered satisfaction survey
fi_FI: Tyytyväisyyskyselyyn vastanneiden lukumäärä

en: Average satisfaction
fi_FI: Keskimääräinen tyytyväisyys

en: Average
fi_FI: Keskimäärin

en: Average time to take into account
fi_FI: Reagointiin käytetty keskimääräinen aika

en: Average time to resolution
fi_FI: Ratkaisuun käytetty keskimääräinen aika

en: Average time to closure
fi_FI: Sulkemiseen käytetty keskimääräinen aika

en: Average real duration of treatment of the ticket
fi_FI: Tiketin käsittelyn keskimääräinen todellinen kestoaika

en: Total real duration of treatment of the ticket
fi_FI: Tiketin käsittelyn kokonaiskesto

en: No statistics are available
fi_FI: Tilastotietoja ei ole käytettävissä

en: Number of tickets
fi_FI: Tikettien lukumäärä

en: By ticket
fi_FI: Tiketin mukaan

en: By hardware characteristics
fi_FI: Laitteiston ominaisuuksien mukaan

en: By problem
fi_FI: Ongelman mukaan

en: By change
fi_FI: Muutoksen mukaan

en: Select statistics to be displayed
fi_FI: Valitse näytettävä tilasto

en: Keep status
fi_FI: Säilytä tila

en: Set status: %s
fi_FI: Aseta tila: %s

[ctx: button]
en: Add a contact
fi_FI: Kontaktin lisäys

en: Associated contact | Associated contacts
fi_FI[0]: Yhdistetty kontakti
fi_FI[1]: Yhdistetyt kontaktit

en: Associated contract | Associated contracts
fi_FI[0]: Yhdistetty sopimus
fi_FI[1]: Yhdistetyt sopimukset

en: Create ticket
fi_FI: Luo tiketti

en: Created tickets
fi_FI: Luodut tiketit

en: No generated survey
fi_FI: Yhtään kyselyä ei ole tehty

en: Unknown ticket
fi_FI: Tuntematon tiketti

en: %1$s updates the item %2$s
fi_FI: %1$s päivittää kohteen %2$s

en: Add a new followup
fi_FI: Lisää kommentti

en: Approval request
fi_FI: Hyväksymispyyntö

[ctx: button]
en: Link tickets
fi_FI: Linkitä tiketit

en: Response date
fi_FI: Vastauspäivä

en: Private followup
fi_FI: Yksityinen seuranta

en: Take into account time
fi_FI: Reagointiaika

en: All linked tickets
fi_FI: Kaikki linkitetyt tiketit

en: Duplicated tickets
fi_FI: Tikettien kaksoiskappaleet

en: Number of all linked tickets
fi_FI: Linkitettyjen tikettien kokonaismäärä

en: Number of duplicated tickets
fi_FI: Tikettien kaksoiskappaleiden lukumäärä

en: Tickets awaiting approval
fi_FI: Hyväksymistä odottavat tiketit

en: This ticket concerns me
fi_FI: Tämä tiketti koskee minua

en: Check your personnal information
fi_FI: Tarkista henkilökohtaiset tietosi

en: Describe the incident or request
fi_FI: Kuvaile palvelupyyntö / häiriö

en: Inform me about the actions taken
fi_FI: Ilmoita tehdyistä toimenpiteistä minulle

en: Submit message
fi_FI: Lähetä viesti

en: The ticket will be added in the entity %s
fi_FI: Tiketti lisätään yksikköön %s

en: Next escalation: %s
fi_FI: Seuraava eskalointi :%s

en: The assignment of a SLA to a ticket causes the recalculation of the due date.
fi_FI: SLA:n liittäminen tiketille aiheuttaa määräpäivän uudelleen laskennan.

en: Escalations defined in the SLA will be triggered under this new date.
fi_FI: SLA:ssa määritellyt eskaloinnit laukeavat tämä uuden päiväyksen mukaisesti.

en: Assign a SLA
fi_FI: Liitä SLA

en: Close date
fi_FI: Sulkemispäivä

en: Reopen
fi_FI: Avaa uudelleen

en: File (%s)
fi_FI: Tiedosto (%s)

en: Default documents:
fi_FI: Oletus asiakirjat:

en: Your tickets to close
fi_FI: Sulkeutuvat tikettisi

en: Tickets on pending status
fi_FI: Odotustilassa olevat tiketit

en: Tickets to be processed
fi_FI: Käsiteltävät tiketit

en: Your observed tickets
fi_FI: Tarkkailemasi tiketit

en: Your tickets in progress
fi_FI: Työn alla olevat tikettisi

en: Your tickets to validate
fi_FI: Hyväksyttävänä olevat tikettisi

en: Your rejected tickets
fi_FI: Hylätyt tikettisi

note: TRANS: %d is the number of new tickets
en: %d new ticket | %d new tickets
fi_FI[0]: %d uusi tiketti
fi_FI[1]: %d uutta tikettiä

en: No ticket found.
fi_FI: Tikettiä ei löydy

en: Last tickets
fi_FI: Viimeisimmät tiketit

en: New ticket for this item...
fi_FI: Uusi tiketti tälle kohteelle ...

en: Last %d ticket | Last %d tickets
fi_FI[0]: Viimeisin %d tiketti
fi_FI[1]: Viimeisimmät %d tikettiä

en: You don't have right to see all tickets
fi_FI: Sinulla ei oikeutta nähdä kaikkia tikettejä

en: Ticket on linked items | Tickets on linked items
fi_FI[0]: Linkitetyn kohteen tiketti
fi_FI[1]: Linkitettyjen kohteiden tiketit

en: No ticket in progress.
fi_FI: Tikettejä ei työn alla.

en: Assign equipment
fi_FI: Liitä laite

en: Automatic tickets closing
fi_FI: Tikettien automaattinen sulkeminen

en: Generation of satisfaction surveys
fi_FI: Tyytyväisyyskyselyjen luonti

en: See my ticket
fi_FI: Katso tikettiäni

note: TRANS: short for : See tickets created by my groups
en: See group ticket
fi_FI: Katso ryhmäni tikettiä

en: See tickets created by my groups
fi_FI: Katso ryhmieni luomia tikettejä

en: See all tickets
fi_FI: Katso kaikkia tikettejä

note: TRANS: short for : See assigned tickets (group associated)
en: See assigned
fi_FI: Katso osoitettuja

en: See assigned tickets
fi_FI: Katso osoitettuja tikettejä (yhdistetty ryhmä)

en: Assign a ticket
fi_FI: Osoita tiketti

note: TRANS: short for : Steal a ticket
en: Steal
fi_FI: Varasta

en: Steal a ticket
fi_FI: Varasta tiketti

note: TRANS: short for : To be in charge of a ticket
en: Beeing in charge
fi_FI: Vastuussa

en: To be in charge of a ticket
fi_FI: Vastaa tiketistä

en: Change the priority
fi_FI: Muuta prioriteettia

note: TRANS: %s is tha document name
en: Added document: %s
fi_FI: Asiakirja lisätty: %s

en: If you want to reopen the ticket, you must specify a reason
fi_FI: Kuvaa syy, mikäli haluat avata tiketin uudelleen.

en: If you reject the solution, you must specify a reason
fi_FI: Kuvaa syy, mikäli hylkäät ratkaisun.

en: Source of followup
fi_FI: Seurannan lähde

en: Reopen the ticket
fi_FI: Avaa tiketti uudelleen

en: No followup for this ticket.
fi_FI: Tälle tiketille ei ole vielä seurantaa.

en: This week
fi_FI: Tämä viikko

en: Last week
fi_FI: Viime viikko

en: This month
fi_FI: Tämä kuukausi

en: Last month
fi_FI: Ensi kuukausi

en: Before the last month
fi_FI: Ennen viime kuukautta

en: Approval of the solution
fi_FI: Ratkaisun hyväksyntä

en: Approve the solution
fi_FI: Hyväksy ratkaisu

en: Refuse the solution
fi_FI: Hylkää ratkaisu

en: Update all
fi_FI: Päivitä kaikkia

en: Add to all tickets
fi_FI: Lisää kaikkiin tiketteihin

en: See private ones
fi_FI: Katso yksityisiä

en: Add followup (associated groups)
fi_FI: Lisää seuranta (yhdistetyt ryhmät)

en: Add a followup to tickets of associated groups
fi_FI: Seurannan lisäys yhdistettyjen ryhmien tiketeille

en: Update followups (author)
fi_FI: Päivitä seurantoja (laatija)

en: Add followup (requester)
fi_FI: Lisää seuranta (toimeksiantaja)

en: Add a followup to tickets (requester)
fi_FI: Lisää kommentti tiketeille (toimeksiantaja)

en: See public ones
fi_FI: Katso julkisia

en: Preliminary creation
fi_FI: Alustava luontiaika

note: TRANS: %s is the date of next creation
en: Next creation on %s
fi_FI: Seuraava luonti %s

en: Invalid frequency. It must be greater than the preliminary creation.
fi_FI: Virheellinen tiheys. Sen on oltava suurempi kuin alustava luontiaika.

note: TRANS: %s is a name
en: Failed to create recurrent ticket %s
fi_FI: Toistuvan tiketin %s luonti epäonnistui

en: Ticket %d successfully created
fi_FI: Tiketin %d luonti onnistui

en: Ticket creation failed (check mandatory fields)
fi_FI: Tiketin luonti epäonnistui (tarkista pakolliset kentät)

en: Ticket creation failed (no template)
fi_FI: Tiketin luonti epäonnistui (ei mallia)

en: Satisfaction with the resolution of the ticket
fi_FI: Tyytyväisyys tiketin ratkaisuun

en: Ticket task | Ticket tasks
fi_FI[0]: Tikettitehtävä
fi_FI[1]: Tikettitehtävät

en: Hidden field | Hidden fields
fi_FI[0]: Piilokenttä
fi_FI[1]: Piilokentät

en: Add a hidden field
fi_FI: Lisää piilokenttä

en: Mandatory field | Mandatory fields
fi_FI[0]: Pakollinen kenttä
fi_FI[1]: Pakolliset kentät

en: Add a mandatory field
fi_FI: Lisää pakollinen kenttä

en: Predefined field | Predefined fields
fi_FI[0]: Esimääritetty kenttä
fi_FI[1]: Esimääritetyt kentät

en: Add a predefined field
fi_FI: Lisää esimääritetty kenttä

en: Linked to
fi_FI: Linkitetty kohteeseen

en: Create for request
fi_FI: Luo hyväksymispyyntö palvelupyynnölle

en: Create a validation request for a request
fi_FI: Luo hyväksymispyyntö palvelupyynnölle

en: Create for incident
fi_FI: Luo hyväksymispyyntö häiriölle

en: Create a validation request for an incident
fi_FI: Luo hyväksymispyyntö häiriölle

en: Validate a request
fi_FI: Hyväksy palvelupyyntö

en: Validate an incident
fi_FI: Hyväksy häiriö

en: Test done
fi_FI: Suoritetut testit

en: Results
fi_FI: Tulokset

en: Testing PHP Parser
fi_FI: PHP-tulkin testaus

en: GLPI is not compatible with the option zend.ze1_compatibility_mode = On.
fi_FI: GLPI ei ole yhteensopiva asetuksen zend.ze1_compatibility_mode = On kanssa

en: PHP version is at least 5.3.0 - Perfect!
fi_FI: PHP-versio on vähintään 5.3.0 – hienoa!

en: You must install at least PHP 5.3.0.
fi_FI: Asenna vähintään PHP-versio 5.3.0.

en: MySQL Improved extension test
fi_FI: MySQLi-laajennuksen testi

en: Ok - the MySQLi class exist - Perfect!
fi_FI: OK – MySQLi-luokka on olemassa – hienoa!

en: You must install the MySQL Improved extension for PHP.
fi_FI: Asenna PHP:n MySQli-laajennus

en: Sessions test
fi_FI: Istuntojen testi

en: Your parser PHP is not installed with sessions support!
fi_FI: PHP-tulkkisi on asennettu ilman istuntojen tukea!

en: Sessions support is available - Perfect!
fi_FI: Istuntojen tuki on käytettävissä – hienoa!

en: Make sure that sessions support has been activated in your php.ini
fi_FI: Varmista että istuntojen tuki on otettu käyttöön php.ini:ssä

en: Test session auto start
fi_FI: Istuntojen automaattisen käynnistyksen testi

en: session.auto_start is activated. See .htaccess file in the GLPI root for more information.
fi_FI: session.auto_start on otettu käyttöön. Katso lisätietoja GLPI:n juuressa olevasta .htaccess-tiedostosta.

en: Test if Session_use_trans_sid is used
fi_FI: Testataan onko Session_use_trans_sid käytössä

en: You must desactivate the Session_use_trans_id option in your php.ini
fi_FI: Ota Session_use_trans_id-asetus pois käytöstä php.ini-tiedostossasi.

en: Ok - the sessions works (no problem with trans_id) - Perfect!
fi_FI: OK – istunnot toimivat (ei ongelmia trans_id:n kanssa) – hienoa!

en: magic_quotes_sybase extension test
fi_FI: Magic_quotes_sybase-laajennuksen testi

en: GLPI does not work with the magic_quotes_sybase option. Please turn it off and retry
fi_FI: GLPI ei toimi magic_quotes_sybase-asetuksella. Ota se pois päältä ja yritä uudestaan.

en: The magic_quotes_sybase option isn't active on your server - Perfect!
fi_FI: Magic_quotes_sybase-asetus ei ole asetettu päälle palvelimellasi – hienoa!

en: Test ctype functions
fi_FI: Ctype-funktioiden testi

en: GLPI can't work correctly without the ctype functions
fi_FI: GLPI ei toimi oikein ilman ctype-funktioita

en: The functionality is found - Perfect!
fi_FI: Toiminnallisuus löytyi – hienoa!

en: Test json functions
fi_FI: Json-funktoiden testi

en: GLPI can't work correctly without the json_encode and json_decode functions
fi_FI: GLPI ei toimi oikein ilman json_encode- ja json_decode-funktioita

en: Mbstring extension test
fi_FI: Mbstring-laajennuksen testi

en: Mbstring extension of your parser PHP is not installed
fi_FI: Mbstring-laajennusta ei ole asennettu PHP-tulkkiisi

en: GD extension test
fi_FI: GD-laajennoksen testi

en: GD extension of your parser PHP is not installed
fi_FI: PHP-tulkkisi GD-laajennosta ei ole asennettu

en: Cryptography test
fi_FI: Salauksen testi

en: PHP >= 5.3.7 recommended, with crypt extension
fi_FI: PHP >= 5.3.7 salauslaajennuksella on suositus

en: Allocated memory test
fi_FI: Varatun muistin testaus

en: Unlimited memory - Perfect!
fi_FI: Rajoittamaton muisti – hienoa!

en: Allocated memory
fi_FI: Varattu muisti

en: A minimum of 64Mio is commonly required for GLPI.
fi_FI: GLPI tarvitsee normaalisti vähintään 64 Mt.

en: Try increasing the memory_limit parameter in the php.ini file.
fi_FI: Yritä kasvattaa memory_limit-parametrin arvoa php.ini-tiedostossa.

en: Allocated memory > 64Mio - Perfect!
fi_FI: Varattu muisti > 64Mt – hienoa!

note: TRANS: %s is mode name (Permissive, Enforcing of Disabled)
en: SELinux mode is %s
fi_FI: SELinux-tila on %s

note: TRANS: %s is an option name
en: SELinux boolean configuration for %s
fi_FI: SELinux boolean -konfiguraatio kohteelle %s

note: TRANS: list of unit (o for octet)
en: o
fi_FI: t

en: Kio
fi_FI: kt

en: Gio
fi_FI: Gt

en: Tio
fi_FI: Tt

en: You have the latest available version
fi_FI: Sinulla on viimeisin käytettävissä oleva versio

note: TRANS: %s is the error string
en: Connection failed. If you use a proxy, please configure it. (%s)
fi_FI: Yhteyttä ei voitu luoda. Mikäli käytät välityspalvelinta, määritä sen asetukset. (%s)

note: TRANS: %s is the error string
en: Failed to connect to the proxy server (%s)
fi_FI: Välityspalvelimeen (%s) ei voitu luoda yhteyttä.

en: No data available on the web site
fi_FI: Verkkosivustolla ei ole tietoja käytettävissä.

note: TRANS: %s is the error string
en: Impossible to connect to site (%s)
fi_FI: Sivustoon (%s) ei ole mahdollista saada yhteyttä.

en: Connection options
fi_FI: Yhteysasetukset

note: TRANS: imap_open option see http://www.php.net/manual/en/function.imap- open.php
en: SSL
fi_FI: SSl

en: Incoming mail folder (optional, often INBOX)
fi_FI: Saapuvan sähköpostin hakemisto (valinnainen, usein INBOX)

note: TRANS: for mail connection system
en: Port (optional)
fi_FI: Portti (valinnainen)

en: The action you have requested is not allowed. Reload previous page before doing action again.
fi_FI: Toiminto, jota pyysit, ei ole sallittu. Lataa edellinen sivu uudelleen ennen kuin teet toiminnon uudestaan.

en: Keep
fi_FI: Säilytä

en: Software of computers
fi_FI: Tietokoneiden ohjelmistot

en: If software are no longer used
fi_FI: Mikäli ohjelmistot eivät ole enää käytössä

en: Links between printers and cartridge types and cartridges
fi_FI: Linkit lisätarvikkeen tyyppien ja kulutustarvikkeiden välillä

en: If the cartridge types are no longer used
fi_FI: Mikäli värikasettityypit eivät ole enää käytössä

en: Links between cartridge types and cartridges
fi_FI: Linkit tulostimien ja värikasettityyppien ja värikasettien välillä

en: Links between consumable types and consumables
fi_FI: Linkit lisätarvikkeen tyyppien ja kulutustarvikkeiden välillä

en: Links between computers and volumes
fi_FI: Linkit tietokoneiden ja levytilojen välillä

en: Direct connections
fi_FI: Suorat yhteydet

en: If monitors are no longer used
fi_FI: Mikäli näytöt eivät ole enää käytössä

en: If printers are no longer used
fi_FI: Mikäli tulostimet eivät ole enää käytössä

en: If devices are no longer used
fi_FI: Mikäli oheislaitteet eivät ole enää käytössä

en: If phones are no longer used
fi_FI: Mikäli puhelimet eivät ole enää käytössä

en: If suppliers are no longer used
fi_FI: Mikäli toimittajat eivät ole enää käytössä

en: Links between suppliers and contacts
fi_FI: Linkit toimittajien ja kontaktien välillä

en: If contacts are no longer used
fi_FI: Mikäli kontaktit eivät ole enää käytössä

en: If documents are no longer used
fi_FI: Mikäli asiakirjat eivät ole enää käytössä

en: If contracts are no longer used
fi_FI: Mikäli sopimukset eivät ole enää käytössä

en: You can continue to add elements to be transferred or execute the transfer now
fi_FI: Voit jatkaa siirrettävien kohteiden lisäystä tai siirtää nyt nämä kohteet.

en: Think of making a backup before transferring items.
fi_FI: Ota varmuuskopio ennen kuin siirrät kohteet.

en: Items to transfer
fi_FI: Siirrettävät kohteet

en: Transfer mode
fi_FI: Siirtotapa

en: To empty the list of elements to be transferred
fi_FI: Tyhjennä siirrettävien kohteiden lista

en: The login is not valid. Unable to add the user.
fi_FI: Käyttäjätunnus on virheellinen. Käyttäjä ei voida lisätä.

en: Unable to add. The user already exists.
fi_FI: Lisäystä ei voida tehdä. Käyttäjä on jo olemassa.

en: Error: the two passwords do not match
fi_FI: Virhe: nämä kaksi salasanaa eivät ole samat.

en: Add user...
fi_FI: Lisää käyttäjä …

en: ... From an external source
fi_FI: … Ulkoisesta lähteestä

en: Password confirmation
fi_FI: Salasanan vahvistus

en: Valid since
fi_FI: Voimassa alkaen

en: Valid until
fi_FI: Voimassa asti

note: TRANS: %s is the date of last sync
en: Last synchronization on %s
fi_FI: Viimeisin synkronointi %s

en: User DN
fi_FI: Käyttäjän DN

en: User missing in LDAP directory
fi_FI: Käyttäjä puuttuu LDAP-hakemistosta

en: Default entity
fi_FI: Oletusyksikkö

en: Last login on %s
fi_FI: Edellinen kirjautuminen %s

en: Use GLPI in mode
fi_FI: Käytä GLPI:tä tilassa

en: Normal
fi_FI: Normaali

en: Unable to update login. A user already exists.
fi_FI: Kirjautumisen päivitys epäonnistui. Käyttäjä on jo olemassa.

en: The login is not valid. Unable to update login.
fi_FI: Käyttäjätunnus on virheellinen. Käyttäjää ei voida päivittää.

en: Dissociate from a group
fi_FI: Eriytä ryhmästä

en: Associate to a profile
fi_FI: Yhdistä profiiliin

en: Dissociate from a profile
fi_FI: Eriytä profiilista

en: Move to group
fi_FI: Siirrä ryhmään

[ctx: button]
en: Change the authentication method
fi_FI: Muuta autentikointitapaa

en: Last login
fi_FI: Edellinen kirjautuminen

en: LDAP directory for authentication
fi_FI: Autentikoinnin LDAP-hakemisto

en: Email server for authentication
fi_FI: Autentikoinnin postipalvelin

en: Last synchronization
fi_FI: Viimeisin synkronointi

en: Deleted user in LDAP directory
fi_FI: Käyttäjä on poistettu LDAP-hakemistosta

en: Number of tickets as requester
fi_FI: Tikettien lukumäärä toimeksiantajana

en: Number of written tickets
fi_FI: Luotujen tikettien lukumäärä

en: Number of assigned tickets
fi_FI: Osoitettujen tikettien lukumäärä

en: Import a user
fi_FI: Tuo käyttäjä

en: Automatically add a user of an external source
fi_FI: Lisää käyttäjä automaattisesti ulkoisesta lähteestä

en: Import from directories
fi_FI: Tuo hakemistoista

en: Import from other sources
fi_FI: Tuo muista lähteistä

en: Update authentification method to
fi_FI: Autentikoinnin muutos kirjautumistavaksi

en: Please confirm your email address and enter your new password.
fi_FI: Vahvista sähköpostiosoitteesi ja syötä uusi salasanasi

en: Your password reset request has expired or is invalid. Please renew it.
fi_FI: Salasanan vaihtopyyntösi on vanhentunut tai virheellinen. Lähetä pyyntö uudelleen.

en: Please enter your email address. An email will be sent to you and you will be able to choose a new password.
fi_FI: Syötä sähköpostiosoitteesi. Saat sähköpostin, jonka avulla voit vaihtaa salasanan.

en: Reset password successful.
fi_FI: Salasanan vaihto onnistui

en: The authentication method configuration doesn't allow you to change your password.
fi_FI: Autentikointitavan määritykset eivät salli salasanan vaihtoa.

en: Email address not found.
fi_FI: Sähköpostiosoite ei löytynyt

en: An email has been sent to your email address. The email contains information for reset your password.
fi_FI: Sähköposti on lähetetty antamaasi sähköpostiosoitteeseen. Sähköposti sisältää ohjeet, miten vaihdat salasanan.

en: User information
fi_FI: Käyttäjien tiedot

en: Connection failed
fi_FI: Yhteys epäonnistui

note: TRANS: short for : Add users from an external source
en: Add external
fi_FI: Lisää ulkoinen

en: Add users from an external source
fi_FI: Käyttäjän lisäys ulkoisesta lähteestä

note: TRANS: short for : Read method for user authentication and synchronization
en: Read auth
fi_FI: Lue auten.

en: Read user authentication and synchronization method
fi_FI: Lue käyttäjän autenkointi- ja synkronointitapoja

note: TRANS: short for : Update method for user authentication and synchronization
en: Update auth and sync
fi_FI: Päivitä auten. ja synk.

en: Update method for user authentication and synchronization
fi_FI: Päivitä käyttäjän autenkointi- ja synkronointitavat

en: Default email
fi_FI: Oletussähköposti

en: Managed
fi_FI: Hallittu

en: Master
fi_FI: Isäntä

en: Repeater
fi_FI: Toistin

en: Secondary
fi_FI: Toissijainen

en: Automatic
fi_FI: Automaattinen

en: Infrastructure (with access point)
fi_FI: Infrastruktuuri (tukiasema)

en: Ad-hoc (without access point)
fi_FI: Ah-hoc (ei tukiasemaa)

en: Wifi network type
fi_FI: Langattoman verkon tyyppi

en: Unofficial translations are also available
fi_FI: Epäviralliset käännökset ovat myös käytettävissä

en: I have read and ACCEPT the terms of the license written above.
fi_FI: Olen lukenut ja HYVÄKSYN edellä mainitut lisenssiehdot.

en: I have read and DO NOT ACCEPT the terms of the license written above
fi_FI: Olen lukenut ja EN HYVÄKSY edellä mainittuja lisenssiehtoja.

en: Continue
fi_FI: Jatka

en: Installation or update of GLPI
fi_FI: GLPI:n asennus tai päivitys

en: Choose 'Install' for a completely new installation of GLPI.
fi_FI: Asenna täysin uusi GLPi valitsemalla 'Asenna'

en: Select 'Upgrade' to update your version of GLPI from an earlier version
fi_FI: Päivitä GLPI-versiosi valitsemalla 'Päivitä'

en: Checking of the compatibility of your environment with the execution of GLPI
fi_FI: Ympäristön GLPI-yhteensopivuuden tarkistus

en: Do you want to continue?
fi_FI: Haluatko jatkaa?

en: Database connection setup
fi_FI: Tietokantayhteyden määritys

en: Database connection parameters
fi_FI: Tietokantayhteyden parametrit

en: Test of the connection at the database
fi_FI: Tietokantayhteyden testaus

en: Can't connect to the database
fi_FI: Tietokantaan ei saada yhteyttä

en: The server answered: %s
fi_FI: Palvelimen vastaus oli: %s

en: The server or/and user field is empty
fi_FI: Palvelin- tai/ja käyttäjäkentät ovat tyhjät.

en: Database connection successful
fi_FI: Tietokantayhteyden luonti onnistui

en: Please select a database:
fi_FI: Valitse tietokanta

en: Create a new database or use an existing one:
fi_FI: Luo uusi tietokanta tai käytä olemassa olevaa

en: Please select the database to update:
fi_FI: Valitse päivitettävä tietokanta

en: Initialization of the database
fi_FI: Tietokannan alustus

en: Impossible to use the database:
fi_FI: Tietokantaa ei voida käyttää:

en: OK - database was initialized
fi_FI: OK – tietokanta on alustettu

en: Impossible to write the database setup file
fi_FI: Tietokannan asetustiedostoon ei voida kirjoittaa

en: Database created
fi_FI: Tietokanta on luotu

en: Error in creating database!
fi_FI: Tietokannan luonnissa syntyi virhe!

en: You didn't select a database!
fi_FI: Et valinnut tietokantaa!

en: The installation is finished
fi_FI: Asennus on valmis.

en: Default logins / passwords are:
fi_FI: Oletuskäyttäjätunnukset / -salasanat ovat:

en: glpi/glpi for the administrator account
fi_FI: glpi/glpi ylläpitäjän tilille

en: tech/tech for the technician account
fi_FI: tech/tech asentajan tilille

en: normal/normal for the normal account
fi_FI: normal/normal tavalliselle tilille

en: post-only/postonly for the postonly account
fi_FI: post-only/postonly postonly-tilille

en: You can delete or modify these accounts as well as the initial data.
fi_FI: Voit poistaa tai muokata sekä tilejä että niiden alkuarvoja.

en: Use GLPI
fi_FI: Käytä GLPI:tä

en: Can't create the database connection file, please verify file permissions.
fi_FI: Tietokannan yhteystiedostoa ei voitu luoda. Tarkista tiedostojen oikeudet.

en: Beginning of the installation
fi_FI: Asennus alkaa

note: TRANS %s is step number
en: Step %d
fi_FI: Askel %d

en: Commercial
fi_FI: Kaupallinen

en: Renting
fi_FI: Vuokraus

en: Insurance
fi_FI: Vakuutus

en: Hardware support
fi_FI: Laitteistotuki

en: Software support
fi_FI: Ohjelmistotuki

en: Service provided
fi_FI: Tarjottu tuki

note: TRANS: %s is the number of new version
en: Update to %s
fi_FI: Päivtetty %s

en: Direct
fi_FI: Suora

en: Written
fi_FI: Kirjallinen

en: Data migration
fi_FI: Tietojen tuonti

en: Root entity
fi_FI: Juuriyksikkö

[ctx: ticket]
en: New
fi_FI: Uusi

en: Update successful, your database is up to date
fi_FI: Päivitys onnistui. Tietokantasi on ajan tasalla.

en: You must now proceed to updating your database content
fi_FI: Jatka päivittämällä tietokannan sisältö.

en: Continue?
fi_FI: Jatketaanko?

en: Locations update
fi_FI: Sijaintien päivitys

en: The new structure is hierarchical
fi_FI: Uusi rakenne on hierarkkinen

en: Provide a delimiter in order to automate the new hierarchy generation.
fi_FI: Anna erotin, jotta uusi hierarkia voidaan luoda automaattisesti.

en: You can also specify a root location which will include all the generated locations.
fi_FI: Voit myös määrittää juurisijainnin, joka sisältää kaikki luodut sijainnit.

en: Delimiter
fi_FI: Erotin

en: Root location
fi_FI: Juurisijainti

en: Actual locations
fi_FI: Todelliset sijainnit

en: New hierarchy
fi_FI: Uusi hierarkia

en: This is the new hierarchy. If it's complete approve it.
fi_FI: Tämä on uusi hierarkia. Vahvista se, mikäli se on valmis.

en: Impossible to accomplish an update by this way!
fi_FI: Päivitystä ei voida tehdä näin!

en: Go back to GLPI
fi_FI: Palaa GLPI:hin

en: Caution! You will update the GLPI database named: %s
fi_FI: Tärkeää! Olet päivittämässä GLPI-tietokantaa nimeltään %s

en: All users having administrators rights have have been updated to 'super-admin' rights with the creation of his new user type.
fi_FI: Kaikille käyttäjille, joilla on ylläpitäjän oikeudet, on päivitetty 'super-admin' oikeudet samalla kun tämä uusi käyttäjätyyppi luotiin.

en: Connection to database failed, verify the connection parameters included in config_db.php file
fi_FI: Tietokantayhteyden luonti epäonnistui. Tarkista config_db.php-tiedostossa olevat yhteysparametrit.
