GLPI Project - en to fr_FR translation catalogue (2640 entries)

en: GLPI - Authentication
fr_FR: GLPI - Authentification

en: Authentication
fr_FR: Authentification

en: Login
fr_FR: Identifiant

en: Password
fr_FR: Mot de passe

[ctx: button]
en: Post
fr_FR: Envoyer

en: Forgotten password?
fr_FR: Mot de passe oublié ?

en: You must activate the JavaScript function of your browser
fr_FR: Vous devez activer la fonction javascript de votre navigateur

en: You must accept cookies to reach this application
fr_FR: Vous devez autoriser les cookies pour accéder à cette application

en: Checking write permissions for session files
fr_FR: Test d'écriture des fichiers de sessions

en: Invalid use of session ID
fr_FR: Utilisation invalide de l'identifiant de session

en: Access to the Frequently Asked Questions
fr_FR: Accéder à la Foire Aux Questions

note: TRANS: %1$s is device name, %2$s is port name
en: %1$s - The port %2$s
fr_FR: %1$s - Le port %2$s

note: TRANS: %1$s is a string (device name - port name...), %2$s is network outlet name
en: %1$s - Network outlet %2$s
fr_FR: %1$s - Prise réseau %2$s

en: Email followup
fr_FR: Suivi par courriel

note: TRANS: %1$s is the auth method type, %2$s the auth method name or link TRANS: %1$s is a name, %2$s is a number TRANS : %s is the description of the added item TRANS : %s is the description of the updated item TRANS: %s is the list of the failed fields TRANS: %1$s is entity name, %2$s is the message 
en: %1$s: %2$s
fr_FR: %1$s : %2$s

en: Email | Emails
fr_FR[0]: Courriel
fr_FR[1]: Adresses de messagerie

[ctx: button]
en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: All
fr_FR: Tous

en: None
fr_FR: Aucun

en: Warning
fr_FR: Attention

note: TRANS: %1$s is address, %2$s is netmask
en: IP network: %1$s/%2$s
fr_FR: Réseau IP : %1$s/%2$s

en: First/last addresses: %1$s/%2$s
fr_FR: Première/dernière adresses : %1$s/%2$s

en: Gateway: %s
fr_FR: Passerelle : %s

en: Enter the first letters (user, item name, serial or asset number)
fr_FR: Saisissez les premières lettres (usager, nom matériel, n° de série ou n° d'inventaire)

en: Show all
fr_FR: Voir tous

en: Availability
fr_FR: Disponibilité

en: Start date
fr_FR: Date de début

en: Period
fr_FR: Durée

en: Specify an end date
fr_FR: Spécifier une date de fin

[ctx: Planning]
en: Reminder
fr_FR: Rappel

en: Personal
fr_FR: Personnel

en: Set public
fr_FR: Rendre public

en: Child entities
fr_FR: Sous-entités

en: Set personal
fr_FR: Rendre personnel

en: End date
fr_FR: Date de fin

en: By day
fr_FR: Par jour

en: Each month, same date
fr_FR: Chaque mois, même date

en: Each month, same day of week
fr_FR: Chaque mois, même jour de la semaine

en: Delete a global search criterion
fr_FR: Supprimer un critère global de recherche

en: My groups
fr_FR: Mes groupes

en: Add a search criterion
fr_FR: Ajouter un critère de recherche

en: Add a global search criterion
fr_FR: Ajouter un critère global de recherche

en: Show the dustbin
fr_FR: Voir la corbeille

en: Don't show deleted items
fr_FR: Sortir de la corbeille

en: Delete a search criterion
fr_FR: Supprimer un critère de recherche

en: Items seen
fr_FR: Éléments visualisés

en: Choose an existing device
fr_FR: Choisir un composant existant

en: and/or
fr_FR: et/ou

en: Add new devices
fr_FR: Ajouter de nouveaux composants

en: No unaffected device !
fr_FR: Pas de périphérique affecté !

en: No restriction
fr_FR: Pas de restriction

en: Entity | Entities
fr_FR[0]: Entité
fr_FR[1]: Entités

note: TRANS: %d is number of objects for the user
en: Processing
fr_FR: En cours

en: %s ticket in progress or recently solved on this item. | %s tickets in progress or recently solved on this item.
fr_FR[0]: %s ticket en cours ou récemment résolu pour cet élément.
fr_FR[1]: %s tickets en cours ou récemment résolus pour cet élément.

en: Create survey after
fr_FR: Création de l'enquête après

en: As soon as possible
fr_FR: Dès que possible

en: Rate to trigger survey
fr_FR: Taux d'enquêtes à déclencher

en: Disabled
fr_FR: Désactivée

en: Duration of survey
fr_FR: Durée de l'enque

en: Unspecified
fr_FR: Non spécifié

en: For tickets closed after
fr_FR: Pour les tickets clos après le

en: Valid tags
fr_FR: Balises valides

en: Access denied
fr_FR: Accès refusé

en: Service is down for maintenance. It will be back shortly.
fr_FR: Le service est en maintenance. Il sera de retour sous peu.

en: The version of the database is not compatible with the version of the installed files. An update is necessary.
fr_FR: Votre version de la base de données n'est pas compatible avec la version des fichiers installés. Une mise à jour est nécessaire.

en: Try again
fr_FR: Réessayer

[ctx: button]
en: Upgrade
fr_FR: Mettre à jour

en: You are trying to use GLPI with outdated files compared to the version of the database. Please install the correct GLPI files corresponding to the version of your database.
fr_FR: Vous tentez d'utiliser GLPI avec des fichiers d'une version antérieure à la version de la base de données. Veuillez installer les fichiers GLPI dans la version correspondante à votre base de données..

en: Test successful
fr_FR: Test réussi

en: Test failed
fr_FR: Test échoué

note: TRANS: %s is the description of the test
en: Test successful: %s
fr_FR: Test réussi : %s

note: TRANS: %s is the name of the LDAP main server
en: Main server %s
fr_FR: Serveur principal %s

note: TRANS: %s is the description of the test
en: Test failed: %s
fr_FR: Test échoué : %s

note: TRANS: %s is the name of the LDAP replica server
en: Replicate %s
fr_FR: Réplicat %s

en: External authentication sources
fr_FR: Sources d'authentification externes

en: ERROR:
fr_FR: ERREUR :

en: File %s not found.
fr_FR: Fichier %s introuvable.

note: TRANS: %s is the name of the file
en: Unauthorized access to the file %s
fr_FR: Accès non autorisé au fichier %s

note: TRANS: %s is the number of the byte
en: Unable to find the byte %s
fr_FR: Impossible de trouver l'octet %s

note: TRANS: %s is the SQL query which generates the error
en: Mysql error starting from %s
fr_FR: Erreur MySQL à partir de %s

en: The file already exists
fr_FR: Le fichier existe déjà

en: Automatic redirection, else click
fr_FR: Redirection automatique, sinon cliquez

note: TRANS: %s is a file name
en: %s deleted
fr_FR: %s supprimé

en: Check if a new version is available
fr_FR: Vérifier si une nouvelle version est disponible

en: Deleted
fr_FR: Supprimé

en: Backup the database?
fr_FR: Sauvegarder la base de données ?

en: SQL Dump
fr_FR: Sauvegarde SQL

en: XML Dump
fr_FR: Sauvegarde XML

en: File
fr_FR: Fichier

en: Size
fr_FR: Taille

note: TRANS: %s is the filename
en: Delete the file %s?
fr_FR: Supprimer le fichier %s ?

[ctx: button]
en: Delete permanently
fr_FR: Supprimer définitivement

note: TRANS: %s is the filename
en: Replace the current database with the backup file %s?
fr_FR: Remplacer la base de donnée actuelle par le fichier de sauvegarde %s ?

en: Warning, your actual database will be totaly overwriten by the database you want to restore !!!
fr_FR: Attention, votre base de données actuelle sera complètement écrasée par la base de données que vous voulez restaurer !!!

en: Restore
fr_FR: Restaurer

en: Download
fr_FR: Téléchargement

en: Setup
fr_FR: Configuration

note: TRANS: %1$s is the user login, %2$s is the name of the item to add TRANS: %1$s is the user login, %2$s is the name of the item
en: %1$s adds the item %2$s
fr_FR: %1$s ajoute l'élément %2$s

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes an item
fr_FR: %s supprime un élément

note: TRANS: %s is the user login
en: %s restores an item
fr_FR: %s restore un élément

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges an item
fr_FR: %s purge un élément

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates an item
fr_FR: %s met à jour un élément

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a link with an item
fr_FR: %s ajoute un lien avec un élément

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds cartridges
fr_FR: %s ajoute des cartouches

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a cartridge
fr_FR: %s purge une cartouche

note: TRANS: %s is the user login
en: %s installs a cartridge
fr_FR: %s a installé une cartouche

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a cartridge
fr_FR: %s met à jour une cartouche

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a type
fr_FR: %s a associé un type

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an actor
fr_FR: %s ajoute un acteur

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes an actor
fr_FR: %s supprime un acteur

en: You have been redirected because you no longer have access to this item
fr_FR: Vous avez été redirigé car vous n'avez plus accès à cet élément

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a cost
fr_FR: %s ajoute un coût

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a cost
fr_FR: %s purge un coût

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a cost
fr_FR: %s met à jour un coût

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a task
fr_FR: %s ajoute une tâche

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a task
fr_FR: %s purge une tâche

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a task
fr_FR: %s met à jour une tâche

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an approval
fr_FR: %s ajoute une validation

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates an approval
fr_FR: %s met à jour une validation

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges an approval
fr_FR: %s purge une approbation

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a volume
fr_FR: %s ajoute un volume

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a volume
fr_FR: %s purge un volume

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a volume
fr_FR: %s met a jour un volume

note: TRANS: %s is the user login
en: %s disconnects an item
fr_FR: %s a déconnecté un élément

note: TRANS: %s is the user login
en: %s connects an item
fr_FR: %s a connecté un élément

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a computer and a license
fr_FR: %s associe un ordinateur à un licence

note: TRANS: %s is the user login
en: %s installs software
fr_FR: %s installe un logiciel

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a virtual machine
fr_FR: %s ajoute une machine virtuelle

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a virtual machine
fr_FR: %s purge une machine virtuelle

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a virtual machine
fr_FR: %s met à jour une machine virtuelle

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds consumables
fr_FR: %s ajoute des consommables

en: Consumable | Consumables
fr_FR[0]: Consommable
fr_FR[1]: Consommables

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a link with a supplier
fr_FR: %s ajoute un lien avec un fournisseur

note: TRANS: %s is a directory
en: ERROR: %s is not writable
fr_FR: ERREUR : %s n'est pas inscriptible

en: run script as apache user
fr_FR: lancez le script avec l'utilisateur apache

note: TRANS: %s is a task name
en: Task %s executed
fr_FR: Tâche %s exécutée

en: Execute
fr_FR: Exécuter

en: Next run
fr_FR: Prochaine exécution

en: Next task to run: %s
fr_FR: Prochaine action à exécuter : %s

en: No action pending
fr_FR: Aucune action en attente

en: You have more automatic actions which need to run each minute than the number allow each run. Increase this config.
fr_FR: Vous avez plus d'actions automatiques planifiées toutes les minutes que le nombre d'actions lancées à chaque exécution. Augmentez cette configuration.

en: Component | Components
fr_FR[0]: Composant
fr_FR[1]: Composants

en: Dictionaries
fr_FR: Dictionnaires

en: Global dictionary
fr_FR: Dictionnaire général

en: Software | Software
fr_FR[0]: Logiciel
fr_FR[1]: Logiciels

en: Manufacturer | Manufacturers
fr_FR[0]: Fabricant
fr_FR[1]: Fabricants

en: Printer | Printers
fr_FR[0]: Imprimante
fr_FR[1]: Imprimantes

en: Model | Models
fr_FR[0]: Modèle
fr_FR[1]: Modèles

en: Computer model | Computer models
fr_FR[0]: Modèle d'ordinateur
fr_FR[1]: Modèles d'ordinateurs

en: Monitor model | Monitor models
fr_FR[0]: Modèle de moniteur
fr_FR[1]: Modèles de moniteurs

en: Printer model | Printer models
fr_FR[0]: Modèle d'imprimante
fr_FR[1]: Modèles d'imprimantes

en: Device model | Device models
fr_FR[0]: Modèle de périphérique
fr_FR[1]: Modèles de périphériques

en: Network equipment model | Network equipment models
fr_FR[0]: Modèle de matériel réseau
fr_FR[1]: Modèles de matériels réseau

en: Phone model | Phone models
fr_FR[0]: Modèle de téléphone
fr_FR[1]: Modèles de téléphone

en: Computer type | Computer types
fr_FR[0]: Type d'ordinateur
fr_FR[1]: Types d'ordinateur

en: Monitor type | Monitor types
fr_FR[0]: Type de moniteur
fr_FR[1]: Types de moniteurs

en: Printer type | Printer types
fr_FR[0]: Type d'imprimante
fr_FR[1]: Types d'imprimantes

en: Device type | Device types
fr_FR[0]: Type de périphérique
fr_FR[1]: Types de périphérique

en: Network equipment type | Network equipment types
fr_FR[0]: Type de matériel réseau
fr_FR[1]: Types de matériels réseau

en: Phone type | Phone types
fr_FR[0]: Type de téléphone
fr_FR[1]: Types de téléphone

en: Operating system | Operating systems
fr_FR[0]: Système d'exploitation
fr_FR[1]: Systèmes d'exploitation

en: Service pack | Service packs
fr_FR[0]: Service pack
fr_FR[1]: Services packs

en: Display options
fr_FR: Options d'affichage

en: Unknown file
fr_FR: Fichier inconnu

en: File not found
fr_FR: Fichier introuvable

en: File is altered (bad checksum)
fr_FR: Fichier altéré (mauvaise somme de contrôle)

en: Unauthorized access to this file
fr_FR: Vous n'avez pas le droit d'accéder à ce fichier

en: Invalid filename
fr_FR: Nom de fichier incorrect

note: TRANS: %s is the user login
en: %s replaces an item
fr_FR: %s remplace un élément

en: No selected element or badly defined operation
fr_FR: Aucun élément sélectionné ou opération mal définie

en: Dropdown | Dropdowns
fr_FR[0]: Intitulé
fr_FR[1]: Intitulés

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
fr_FR: Le fichier téléchargé excède la directive upload_max_filesize dans php.ini

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
fr_FR: Le fichier téléchargé excède la MAX_FILE_SIZE qui a été spécifié dans le formulaire

en: The uploaded file was only partially uploaded
fr_FR: Le fichier n'a été que partiellement téléchargé

en: No file was uploaded
fr_FR: Aucun fichier n'a été téléchargé

en: Missing a temporary folder
fr_FR: Répertoire temporaire manquant

en: Failed to write file to disk
fr_FR: Erreur d'écriture du fichier sur le disque

en: A PHP extension stopped the file upload
fr_FR: Une extension PHP a arrêté le téléchargement

en: The uploaded file exceeds the post_max_size directive in php.ini
fr_FR: Le fichier téléchargé excède la directive post_max_size dans php.ini

en: File is too big
fr_FR: Le fichier est trop gros

en: File is too small
fr_FR: Le fichier est trop petit

en: Filetype not allowed
fr_FR: Type de fichier non autorisé

en: Maximum number of files exceeded
fr_FR: Nombre maximum de fichiers dépassé

en: Image exceeds maximum width
fr_FR: L'image est supérieure à la largeur maximale

en: Image requires a minimum width
fr_FR: L'image n'a pas la largeur minimale

en: Image exceeds maximum height
fr_FR: L'image est supérieure à la hauteur maximale

en: Image requires a minimum height
fr_FR: L'image n'a pas la hauteur minimale

en: Search the ID of your hardware
fr_FR: Rechercher votre numéro de matériel

[ctx: button]
en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Alternate username
fr_FR: Usager

en: Hardware type
fr_FR: Le ticket porte sur

en: Associated element | Associated elements
fr_FR[0]: Élément associé
fr_FR[1]: Éléments associés

en: Serial number
fr_FR: Numéro de série

en: Inventory number
fr_FR: Numéro d'inventaire

en: Computer | Computers
fr_FR[0]: Ordinateur
fr_FR[1]: Ordinateurs

en: Network device | Network devices
fr_FR[0]: Matériel réseau
fr_FR[1]: Matériels réseau

en: Monitor | Monitors
fr_FR[0]: Moniteur
fr_FR[1]: Moniteurs

en: Device | Devices
fr_FR[0]: Périphérique
fr_FR[1]: Périphériques

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a user to a group
fr_FR: %s ajoute un membre à un groupe

en: FAQ
fr_FR: Foire aux questions

en: New ticket
fr_FR: Nouveau ticket

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Successfully recreated network tree
fr_FR: Arbre réseau recréé

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a VLAN to a network port
fr_FR: %s a associé un VLAN à un port réseau

note: TRANS: %s are the fields concerned
en: Mandatory fields are not filled. Please correct: %s
fr_FR: Les champs obligatoires ne sont pas définis. Merci de corriger : %s

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a target
fr_FR: %s ajoute une cible

en: Knowledge base
fr_FR: Base de connaissances

en: LDAP directory link
fr_FR: Liaison annuaire LDAP

en: Unable to connect to the LDAP directory
fr_FR: Impossible de joindre l'annuaire LDAP

en: Back
fr_FR: Retour

en: Bulk import groups from a LDAP directory
fr_FR: Import en masse de groupes depuis un annuaire LDAP

en: Import of new groups
fr_FR: Importation de nouveaux groupes

en: Bulk import users from a LDAP directory
fr_FR: Import en masse d'utilisateurs depuis un annuaire LDAP

en: Synchronizing already imported users
fr_FR: Synchronisation des utilisateurs déjà importés

en: Import new users
fr_FR: Importation de nouveaux utilisateurs

en: Log in again
fr_FR: Se reconnecter

en: Receiver | Receivers
fr_FR[0]: Collecteur
fr_FR[1]: Collecteurs

en: Your PHP parser was compiled without the IMAP functions
fr_FR: L'extension IMAP de votre parseur PHP n'est pas installée

en: Bulk modification error
fr_FR: Erreur de modification massive

en: Bulk modification
fr_FR: Modification massive

en: Failed operation
fr_FR: Opération échouée

en: Operation performed partially successful
fr_FR: Opération réalisée partiellement avec succès

en: Operation successful
fr_FR: Opération réalisée avec succès

note: TRANS: %$1d and %$2d are numbers
en: (%1$d authorizations problems, %2$d failures)
fr_FR: (%1$d problèmes de droits, %2$d échecs)

en: You don't need the "migration cleaner" tool anymore...
fr_FR: Vous n'avez plus besoin de l'outil de nettoyage de migration...

en: Migration cleaner
fr_FR: Nettoyeur de migration

en: "Migration cleaner" tool
fr_FR: Outil de nettoyage de migration

en: Reinit the network topology
fr_FR: Réinitialiser la topologie réseau

en: Clean the network port migration errors
fr_FR: Nettoyer les erreurs de migration des ports réseau

note: TRANS: %s is the user login
en: %s sets unitary management
fr_FR: %s passe un élément en gestion unitaire

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an item
fr_FR: %s ajoute un élément

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a network name to an item
fr_FR: %s associe un nom de réseau à un matériel

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds several network ports
fr_FR: %s ajoute plusieurs ports réseau

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes several network ports
fr_FR: %s supprime plusieurs ports réseau

en: Cannot change a migration network port to an unknown one
fr_FR: Impossible de changer la migration d'un port réseau vers un port réseau inconnu

en: Network port is not available...
fr_FR: Port réseau non disponible...

en: List of available tags
fr_FR: Liste des balises disponibles

note: TRANS: %s is user name
en: %s makes a bad usage.
fr_FR: %s utilise incorrectement

en: %s tries to use a non standard path.
fr_FR: %s essaie d'utiliser un chemin non standard

en: The plugin %s is incompatible with this version of GLPI
fr_FR: Le plugin %s n'est pas compatible avec cette version de GLPI

en: Delete or update it otherwise GLPI will not work correctly.
fr_FR: Supprimez-le ou mettez-le à jour sinon GLPI ne fonctionnera pas correctement.

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a user to an entity
fr_FR: %s ajoute un utilisateur à une entité

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a team member
fr_FR: %s ajout d'un membre d'équipe

en: List of the hardware under contract
fr_FR: Liste du matériel sous contrat

en: Name
fr_FR: Nom

en: Location | Locations
fr_FR[0]: Lieu
fr_FR[1]: Lieux

en: Date of purchase
fr_FR: Date d'achat

en: Warranty expiration date
fr_FR: Expiration garantie

en: Contract type | Contract types
fr_FR[0]: Type de contrat
fr_FR[1]: Types de contrats

en: Hardware under contract
fr_FR: Matériel sous contrat

en: Item type
fr_FR: Type de l'élément

en: Display report
fr_FR: Afficher rapport

en: Account net value
fr_FR: Valeur nette comptable

[ctx: price]
en: Value
fr_FR: Valeur

note: TRANS: %1$s and %2$s are values
en: Total: Value=%1$s - Account net value=%2$s
fr_FR: Total : Valeur=%1$s - Valeur nette comptable=%2$s

en: ANV
fr_FR: VNC

en: Startup date
fr_FR: Date de mise en service

en: Network report by location: %s
fr_FR: Rapport réseau pour le lieu : %s

en: Network report by outlet: %s
fr_FR: Rapport réseau par prise : %s

en: Network report
fr_FR: Rapport réseau

en: By location
fr_FR: Par lieu

en: By hardware
fr_FR: Par équipement

en: By network outlet
fr_FR: Par prise

en: Network report by hardware: %s
fr_FR: Rapport réseau par équipement : %s

en: Device list
fr_FR: Liste des matériels

en: Equipment's report by year
fr_FR: Rapport des matériels par année

en: Simplified interface
fr_FR: Interface simplifiée

en: %1$s adds the item %2$s (%3$d)
fr_FR: %1$s ajoute l'élément %2$s (%3$d)

en: Replay the rules dictionary
fr_FR: Rejouer les règles du dictionnaire

en: Work in progress...
fr_FR: Traitement en cours...

en: Task completed in %s
fr_FR: Tâche exécutée en %s

en: Rule type
fr_FR: Choix du type de règle

en: Transfer
fr_FR: Transférer

en: Blacklist | Blacklists
fr_FR[0]: Liste noire
fr_FR[1]: Listes noires

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: External authentications
fr_FR: Authentifications externes

en: LDAP directory | LDAP directories
fr_FR[0]: Annuaire LDAP
fr_FR[1]: Annuaires LDAP

en: The LDAP extension of your PHP parser isn't installed
fr_FR: L'extension LDAP de votre parseur PHP n'est pas installée

en: Impossible to use LDAP as external source of connection
fr_FR: Impossible d'utiliser LDAP comme source de connexion externe

en: Mail server | Mail servers
fr_FR[0]: Serveur de messagerie
fr_FR[1]: Serveurs de messagerie

en: Impossible to use email server as external source of connection
fr_FR: Impossible d'utiliser la messagerie comme source de connexion externe

en: Others authentication methods
fr_FR: Autre méthode d'authentification

en: Enable followup via email
fr_FR: Activer le suivi par courriel

en: Email followups configuration
fr_FR: Configuration des suivis par courriels

en: Notification template | Notification templates
fr_FR[0]: Modèle de notifications
fr_FR[1]: Modèles de notifications

en: Unable to configure notifications: please configure your email followup using the above configuration.
fr_FR: Configuration des notifications impossible : veuillez configurer le suivi par courriel dans la configuration ci-dessus.

en: Manage templates...
fr_FR: Gérer Gabarits...

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a sla level
fr_FR: %s met à jour un niveau de contrat de service

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a sla level
fr_FR: %s purge un niveau de contrat de service

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s adds the license %2$s
fr_FR: %1$s ajoute la licence %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s purges the license %2$s
fr_FR: %1$s purge la licence %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s updates the license %2$s
fr_FR: %1$s met à jour la licence %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s adds the version %2$s
fr_FR: %1$s ajoute la version %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s purges the version %2$s
fr_FR: %1$s purge la version %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s updates the version %2$s
fr_FR: %1$s met à jour la version %2$s

en: Statistics
fr_FR: Statistiques

[ctx: ticket]
en: Opened | Opened
fr_FR[0]: Ouvert
fr_FR[1]: Ouverts

[ctx: ticket]
en: Solved | Solved
fr_FR[0]: Résolu
fr_FR[1]: Résolus

en: Late
fr_FR: En retard

en: Closed
fr_FR: Clos

[ctx: Quantity]
en: Number
fr_FR: Nombre

en: Closure
fr_FR: Clôture

en: Resolution
fr_FR: Résolution

en: Real duration
fr_FR: Durée réelle

en: Take into account
fr_FR: Prise en compte

en: Average time
fr_FR: Durée moyenne

en: Hour | Hours
fr_FR[0]: Heure
fr_FR[1]: Heures

[ctx: survey]
en: Opened | Opened
fr_FR[0]: Ouverte
fr_FR[1]: Ouvertes

[ctx: survey]
en: Answered | Answered
fr_FR[0]: Répondue
fr_FR[1]: Répondues

en: Satisfaction survey
fr_FR: Enquête de satisfaction

en: Technician
fr_FR: Technicien

en: Supplier | Suppliers
fr_FR[0]: Fournisseur
fr_FR[1]: Fournisseurs

en: User | Users
fr_FR[0]: Utilisateur
fr_FR[1]: Utilisateurs

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Group | Groups
fr_FR[0]: Groupe
fr_FR[1]: Groupes

en: Priority
fr_FR: Priorité

en: Urgency
fr_FR: Urgence

[ctx: person]
en: Title
fr_FR: Titre

en: Solution type | Solution types
fr_FR[0]: Type de solution
fr_FR[1]: Types de solutions

en: Request source | Request sources
fr_FR[0]: Source de la demande
fr_FR[1]: Sources des demandes

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Next
fr_FR: Suivant

[ctx: quantity]
en: Number of tickets
fr_FR: Nombre de tickets

en: Show graphics
fr_FR: Voir les graphiques

en: Number opened
fr_FR: Nombre ouverts

en: Number solved
fr_FR: Nombre de résolus

en: Number solved late
fr_FR: Nombre résolus en retard

en: Number closed
fr_FR: Nombre clos

en: Requester | Requesters
fr_FR[0]: Demandeur
fr_FR[1]: Demandeurs

en: Writer
fr_FR: Rédacteur

en: Group tree
fr_FR: Arborescence des groupes

en: Category tree
fr_FR: Arborescence des catégories

en: Location tree
fr_FR: Arborescence des lieux

en: Characteristics
fr_FR: Caractéristiques

en: Assigned to
fr_FR: Attribué à

en: Technician as assigned
fr_FR: Technicien assigné

en: Technician in tasks
fr_FR: Technicien des tâches

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a followup
fr_FR: %s ajoute un suivi

note: TRANS: %s is the user login
en: %s approves or refuses a solution
fr_FR: %s a approuvé ou rejeté la solution

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a followup
fr_FR: %s met à jour un suivi

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a followup
fr_FR: %s purge un suivi

en: You have been redirected because you no longer have access to this ticket
fr_FR: Vous avez été redirigé car vous n'avez plus accès à ce ticket

en: Save solution to the knowledge base
fr_FR: Enregistrer la solution dans la base de connaissances

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds hidden field
fr_FR: %s ajoute un champ caché

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds mandatory field
fr_FR: %s ajoute un champ obligatoire

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds predefined field
fr_FR: %s ajoute un champ prédéfini

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges link between tickets
fr_FR: %s purge le lien entre tickets

en: Your ticket has been registered, its treatment is in progress.
fr_FR: Votre ticket a bien été enregistré, son traitement est en cours.

en: Thank you for using our automatic helpdesk system.
fr_FR: Merci d'avoir utilisé notre système d'assistance.

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes users from a group
fr_FR: %s supprime des membres à un groupe

note: TRANS: %s is the character used as wildcard in ajax search return "<input title=\"".sprintf(__s('Search (%s for all)'), $CFG_GLPI["ajax_wildcard"]). "\" type='text' ondblclick=\"this.value='". $CFG_GLPI["ajax_wildcard"]."';\" id='search_$id' name='____data_$id' size='$size'>\n";
en: Search (%s for all)
fr_FR: Texte à rechercher (%s pour tout)

en: Loading...
fr_FR: Chargement...

en: Inheritance of the parent entity
fr_FR: Héritage de l'entité parente

en: Never
fr_FR: Jamais

en: Each day
fr_FR: Tous les jours

en: Each week
fr_FR: Toutes les semaines

en: Each month
fr_FR: Tous les mois

en: No
fr_FR: Non

en: Yes
fr_FR: Oui

note: TRANS: %s is the date
en: Alert sent on %s
fr_FR: Alerte envoyée le  %s

en: Others
fr_FR: Autres

en: Incorrect username or password
fr_FR: Identifiant ou mot de passe erroné

en: User not authorized to connect in GLPI
fr_FR: Utilisateur non autorisé à se connecter

en: Password field is empty
fr_FR: Mot de passe vide

en: Empty login or password
fr_FR: Identifiant ou mot de passe vide

note: TRANS: %1$s is the login of the user and %2$s its IP address
en: %1$s log in from IP %2$s
fr_FR: %1$s se connecte depuis l'IP %2$s

note: TRANS: %1$s is the login of the user and %2$s its IP address
en: Failed login for %1$s from IP %2$s
fr_FR: Connexion échouée de %1$s depuis l'IP %2$s

en: Authentication on GLPI database
fr_FR: Authentification sur la base GLPI

en: Authentication on a LDAP directory
fr_FR: Authentification sur un annuaire LDAP

en: Authentication on mail server
fr_FR: Authentification sur le serveur de messagerie

en: Email server
fr_FR: Serveur de messagerie

en: x509 certificate authentication
fr_FR: Authentification par certificat x509

en: Other
fr_FR: Autre

en: GLPI internal database
fr_FR: Base interne GLPI

en: Not yet authenticated
fr_FR: Pas encore authentifié

en: Force synchronization
fr_FR: Forcer la synchronisation

en: Change of the authentication method
fr_FR: Changement de la méthode d'authentification

en: Synchronization
fr_FR: Synchronisation

en: CAS authentication
fr_FR: Authentification par CAS

[ctx: authentication]
en: Enabled
fr_FR: Activée

note: TRANS: for CAS SSO system
en: CAS Host
fr_FR: Hôte CAS

note: TRANS: for CAS SSO system
en: Root directory (optional)
fr_FR: Répertoire de base (optionnel)

note: TRANS: for CAS SSO system
en: Log out fallback URL
fr_FR: Adresse web de retour à la déconnexion (logout)

en: The CURL extension for your PHP parser isn't installed
fr_FR: L'extension CURL de votre parseur PHP n'est pas installée

en: Impossible to use CAS as external source of connection
fr_FR: Impossible d'utiliser CAS comme source de connexion externe

en: Email attribute for x509 authentication
fr_FR: Attribut adresse de messagerie pour authentification par certificat x509

en: Restrict %s field for x509 authentication (separator $)
fr_FR: Restreindre le champ %s pour l'authentification par certificat x509 (séparateur $)

en: Other authentication sent in the HTTP request
fr_FR: Autre authentification transmise dans la requête HTTP

en: Field storage of the login in the HTTP request | Fields storage of the login in the HTTP request
fr_FR[0]: Champs de stockage de l'identifiant dans la requête HTTP
fr_FR[1]: Champ de stockage de l'identifiant dans la requête HTTP

en: Remove the domain of logins like login@domain
fr_FR: Supprimer le domaine des identifiants de la forme identifiant@domaine

en: Surname
fr_FR: Nom de famille

en: First name
fr_FR: Prénom

en: Administrative number
fr_FR: Matricule

note: TRANS: Test of comment for translation (mark : //TRANS)
en: Phone | Phones
fr_FR[0]: Téléphone
fr_FR[1]: Téléphones

en: Phone 2
fr_FR: Téléphone 2

en: Mobile phone
fr_FR: Téléphone mobile

en: Language
fr_FR: Langue

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Preconfiguration
fr_FR: Préconfiguration

en: Default values
fr_FR: Valeur(s) par défaut

en: Last update
fr_FR: Dernière modification

en: Default server
fr_FR: Serveur par défaut

en: Active
fr_FR: Actif

en: Server
fr_FR: Serveur

en: Port (default=389)
fr_FR: Port (par défaut 389)

en: Connection filter
fr_FR: Filtre de connexion

en: RootDN (for non anonymous binds)
fr_FR: DN du compte (pour les connexions non anonymes)

en: Password (for non-anonymous binds)
fr_FR: Mot de passe du compte (pour les connexions non anonymes)

en: Clear
fr_FR: Effacer

en: Login field
fr_FR: Champ de l'identifiant

en: Advanced information
fr_FR: Informations avancées

en: Use TLS
fr_FR: Utiliser TLS

en: ldap_start_tls does not exist
fr_FR: Fonction ldap_start_tls inexistante

en: LDAP directory time zone
fr_FR: Fuseau horaire de l'annuaire LDAP

en: Use paged results
fr_FR: Utiliser les résultats paginés

en: Page size
fr_FR: Taille de la page

en: Maximum number of results
fr_FR: Nombre maximum de résultats

en: Unlimited
fr_FR: Illimité

en: How LDAP aliases should be handled
fr_FR: Traitement des alias LDAP

en: Never dereferenced (default)
fr_FR: Jamais déréférencés (défaut)

en: Always dereferenced
fr_FR: Toujours déréférencés

en: Dereferenced during the search (but not when locating)
fr_FR: Déréférencés pendant la recherche)

en: Dereferenced when locating (not during the search)
fr_FR: Déréférencés pendant la localisation (pas pendant la recherche)

en: List of LDAP directory replicates
fr_FR: Liste des réplicats d'annuaires LDAP

en: Replicate | Replicates
fr_FR[0]: Réplicat
fr_FR[1]: Réplicats

[ctx: button]
en: Test
fr_FR: Tester

en: In users
fr_FR: Dans les utilisateurs

en: In groups
fr_FR: Dans les groupes

en: In users and groups
fr_FR: Utilisateurs & groupes

en: Belonging to groups
fr_FR: Appartenance à des groupes

en: Search type
fr_FR: Type de recherche

en: User attribute containing its groups
fr_FR: Attribut utilisateur indiquant ses groupes

en: Filter to search in groups
fr_FR: Filtre pour la recherche dans les groupes

en: Group attribute containing its users
fr_FR: Attribut des groupes contenant les utilisateurs

en: Use DN in the search
fr_FR: Utiliser le DN pour la recherche

en: Test of connection to LDAP directory
fr_FR: Test de connexion à l'annuaire LDAP

en: Binding to the LDAP directory
fr_FR: Liaison à l'annuaire LDAP

en: Picture
fr_FR: Image

en: Import entities from LDAP directory
fr_FR: Importation des entités depuis un annuaire LDAP

en: Attribute representing entity
fr_FR: Attribut représentant l'entité

en: Search filter for entities
fr_FR: Filtre de recherche des entités

en: Search filter for users
fr_FR: Filtre de recherche des utilisateurs

en: Warning: The request exceeds the limit of the directory. The results are only partial.
fr_FR: Attention : la requête dépasse la limite de l'annuaire. Les résultats ne sont que partiels.

[ctx: button]
en: Synchronize
fr_FR: Synchroniser

[ctx: button]
en: Import
fr_FR: Importer

en: Last update in the LDAP directory
fr_FR: Dernière mise à jour dans l'annuaire LDAP

en: Last update in GLPI
fr_FR: Dernière mise à jour dans GLPI

en: No user to be synchronized
fr_FR: Pas d'utilisateur à synchroniser

en: No user to be imported
fr_FR: Pas d'utilisateur à importer

en: Group DN
fr_FR: DN du groupe

en: Destination entity
fr_FR: Entité de destination

en: No group to be imported
fr_FR: Pas de groupes à importer

en: Please choose LDAP directory to import users from
fr_FR: Veuillez choisir l'annuaire LDAP depuis lequel les utilisateurs seront importés

en: LDAP directory choice
fr_FR: Choix de l'annuaire LDAP

en: No LDAP directory defined in GLPI
fr_FR: Aucun annuaire LDAP défini dans GLPI

en: User not found or several users found
fr_FR: Utilisateur non trouvé ou plusieurs utilisateurs identiques trouvés

en: Unable to add. The user already exist.
fr_FR: Impossible à ajouter. L'utilisateur existe déjà.

en: Expert mode
fr_FR: Mode expert

en: Simple mode
fr_FR: Mode simplifié

[ctx: button]
en: To change
fr_FR: Changer

en: Select the desired entity
fr_FR: Sélectionnez l'entité souhaitée

en: Search criteria for users
fr_FR: Critère de recherche pour les utilisateurs

en: No directory selected
fr_FR: Aucun annuaire sélectionné

en: No directory associated to entity: impossible search
fr_FR: Aucun annuaire associé à l'entité : recherche impossible

en: Preserve
fr_FR: Conserver

en: Put in dustbin
fr_FR: Mettre à la poubelle

en: Withdraw dynamic authorizations and groups
fr_FR: Retirer les habilitations et les groupes (dynamiques)

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Enable filtering by date
fr_FR: Activer le filtrage par date

en: View updated users
fr_FR: Voir les utilisateurs modifiés

en: from
fr_FR: de

en: to
fr_FR: à

en: Disable filtering by date
fr_FR: Désactiver le filtrage par date

en: Add a LDAP directory replica
fr_FR: Ajout d'un réplicat d'annuaire LDAP

note: TRANS: for mail connection system
en: Connection string
fr_FR: Chaîne de connexion

en: Email domain Name (users email will be login@domain)
fr_FR: Nom domaine de messagerie (adresse de messagerie de type identifiant@domaine)

note: TRANS: %s is the datetime of update TRANS: %s is the datetime of insertion TRANS: %s is the date
en: Last update on %s
fr_FR: Dernière mise à jour le %s

en: Email server configuration
fr_FR: Configuration serveur de messagerie

en: Test connection to email server
fr_FR: Test de connexion au serveur de messagerie

en: Update Source | Update Sources
fr_FR[0]: Source de mise à jour
fr_FR[1]: Sources de mise à jour

en: Read
fr_FR: Lecture

en: Create
fr_FR: Créer

en: Check for upgrade
fr_FR: Vérifier la présence de mises à jour

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Blacklisted mail content
fr_FR: Contenu de courriel interdit

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Move
fr_FR: Déplacer

en: After
fr_FR: après

en: Before
fr_FR: avant

[ctx: button]
en: Move
fr_FR: Déplacer

en: New item
fr_FR: Nouvel élément

en: Private
fr_FR: Privé

en: Partial load of the bookmark.
fr_FR: Chargement partiel du marque-page.

en: Bookmark | Bookmarks
fr_FR[0]: Marque-page
fr_FR[1]: Marque-pages

en: Default view
fr_FR: Vue par défaut

[ctx: button]
note: TRANS: select action 'update' (before doing it)
en: Update
fr_FR: Modifier

en: Load
fr_FR: Charger

en: Not default search
fr_FR: Pas la recherche par défaut

en: Default search
fr_FR: Recherche par défaut

en: You have not recorded any bookmarks yet
fr_FR: Vous n'avez pas encore enregistré de marque-pages.

en: Save as bookmark
fr_FR: Enregistrer comme marque-page

en: Main
fr_FR: Principal

en: Item | Items
fr_FR[0]: Élément
fr_FR[1]: Éléments

en: No associated item
fr_FR: Pas d'élément associé

en: Associated item | Associated items
fr_FR[0]: Élément rattaché
fr_FR[1]: Éléments rattachés

en: Total spent on the budget
fr_FR: Total dépensé sur le budget

en: Total remaining on the budget
fr_FR: Total restant sur le budget

en: Calendar | Calendars
fr_FR[0]: Calendrier
fr_FR[1]: Calendriers

[ctx: button]
en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Add a close time
fr_FR: Ajouter une période de fermeture

en: Start
fr_FR: Début

en: End
fr_FR: Fin

en: Recurrent
fr_FR: Récurrent

en: Close time | Close times
fr_FR[0]: Période de fermeture
fr_FR[1]: Périodes de fermeture

en: Time range | Time ranges
fr_FR[0]: Plage horaire
fr_FR[1]: Plages horaires

en: Can not add a range riding an existing period
fr_FR: Impossible d'ajouter une plage chevauchant une plage existante

en: Add a schedule
fr_FR: Ajouter une plage horaire

en: Day | Days
fr_FR[0]: Jour
fr_FR[1]: Jours

en: Cartridge | Cartridges
fr_FR[0]: Cartouche
fr_FR[1]: Cartouches

en: Installing a cartridge
fr_FR: Installation d'une cartouche

en: No free cartridge
fr_FR: Pas de cartouche libre

en: Uninstalling a cartridge
fr_FR: Désinstallation d'une cartouche

[ctx: cartridge]
en: New | New
fr_FR[0]: Neuve
fr_FR[1]: Neuves

[ctx: cartridge]
en: Used | Used
fr_FR[0]: Utilisée
fr_FR[1]: Utilisées

[ctx: cartridge]
en: Worn | Worn
fr_FR[0]: Usagée
fr_FR[1]: Usagées

note: TRANS : for display cartridges count : %1$d is the total number, %2$d the new one, %3$d the used one, %4$d worn one
en: Total: %1$d (%2$d new, %3$d used, %4$d worn)
fr_FR: Total : %1$d (%2$d neuve(s), %3$d utilisée(s), %4$d usagée(s))

en: No cartridge
fr_FR: Aucune cartouche

note: TRANS : for display cartridges count : %1$d is the total number, %2$d the used one, %3$d the worn one
en: Total: %1$d (%2$d used, %3$d worn)
fr_FR: Total : %1$d (%2$d utilisée(s), %3$d usagée(s))

en: Enable the financial and administrative information
fr_FR: Activer les informations financières et administratives

en: Back to stock
fr_FR: Réintégrer dans le stock

en: Worn cartridges
fr_FR: Cartouches usagées

[ctx: item]
en: State
fr_FR: État

en: Add date
fr_FR: Date ajout

en: Use date
fr_FR: Date utilisation

en: Used on
fr_FR: Utilisé sur

en: Printer counter
fr_FR: Compteur imprimante

note: TRANS: Always plural
en: Financial and administrative information
fr_FR: Informations financières et administratives

en: %d printed page | %d printed pages
fr_FR[0]: %d page imprimée
fr_FR[1]: %d pages imprimées

en: Counter error
fr_FR: Erreur de compteur

en: Average time in stock
fr_FR: En stock en moyenne

en: month | months
fr_FR[0]: mois
fr_FR[1]: mois

en: Average time in use
fr_FR: Utilisation moyenne

en: Average number of printed pages
fr_FR: Pages imprimées en moyenne

en: Add cartridges
fr_FR: Ajouter des cartouches

[ctx: button]
en: Install
fr_FR: Installer

en: No cartridge available
fr_FR: Aucune cartouche disponible

en: End of life
fr_FR: Fin de vie

en: Update printer counter
fr_FR: Mise à jour du compteur imprimante

en: Used cartridges
fr_FR: Cartouches utilisées

en: Cartridge model | Cartridge models
fr_FR[0]: Modèle de cartouche
fr_FR[1]: Modèles de cartouches

en: Cartridge type | Cartridge types
fr_FR[0]: Type de cartouche
fr_FR[1]: Types de cartouches

en: Printed pages
fr_FR: Pages imprimées

note: TRANS: %d is a number of months
en: %d month | %d months
fr_FR[0]: %d mois
fr_FR[1]: %d mois

en: Reference
fr_FR: Référence

en: Technician in charge of the hardware
fr_FR: Responsable technique

en: Group in charge of the hardware
fr_FR: Groupe technique

en: Stock location
fr_FR: Lieu de stockage

en: Alert threshold
fr_FR: Seuil d'alerte

en: Number of used cartridges
fr_FR: Nombre de cartouches utilisées

en: Number of worn cartridges
fr_FR: Nombre de cartouches usagées

en: Number of new cartridges
fr_FR: Nombre de cartouches neuves

en: Send alarms on cartridges
fr_FR: Envoi des alertes sur les cartouches

note: TRANS: %1$s is the cartridge name, %2$s its reference, %3$d the remaining number
en: Threshold of alarm reached for the type of cartridge: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
fr_FR: Seuil d'alerte atteint pour le type de cartouche : %1$s - Référence %2$s - Reste %3$d

note: TRANS: %s is entity name
en: %s: send cartridge alert failed
fr_FR: %s : échec d'envoi de l'alerte pour les cartouches

en: Add a compatible printer model
fr_FR: Ajouter un modèle d'imprimante compatible

en: No item found
fr_FR: Pas d'élément trouvé

en: Standard interface
fr_FR: Interface standard

en: Personal View
fr_FR: Vue personnelle

en: Group View
fr_FR: Vue groupe

en: Global View
fr_FR: Vue globale

en: RSS feed | RSS feeds
fr_FR[0]: Flux RSS
fr_FR[1]: Flux RSS

en: For security reasons, please change the password for the default users: %s
fr_FR: Pour des raisons de sécurité, veuillez changer le mot de passe par défaut pour le(s) utilisateur(s) : %s

en: For security reasons, please remove file: %s
fr_FR: Pour des raisons de sécurité, veuillez supprimer le fichier : %s

en: MySQL replica: read only
fr_FR: Réplicat MySQL : lecture seule

en: Change | Changes
fr_FR[0]: Changement
fr_FR[1]: Changements

en: Add an actor
fr_FR: Ajouter un acteur

en: Set notifications for all actors
fr_FR: Définir les notifications pour tous les acteurs

en: Analysis
fr_FR: Analyse

en: Control list
fr_FR: Liste de contrôles

en: Deployment plan
fr_FR: Plan de déploiement

en: Backup plan
fr_FR: Plan de repli

en: Checklist
fr_FR: Liste de vérifications

[ctx: status]
en: New
fr_FR: Nouveau

en: Evaluation
fr_FR: Évaluation

en: Approval | Approvals
fr_FR[0]: Validation
fr_FR[1]: Validations

[ctx: status]
en: Accepted
fr_FR: Accepté

en: Pending
fr_FR: En attente

[ctx: change]
en: Test
fr_FR: Tester

en: Applied
fr_FR: Appliqué

en: Review
fr_FR: Revue

[ctx: status]
en: Closed
fr_FR: Clos

[ctx: status]
en: Not solved
fr_FR: Non résolu

[ctx: status]
en: Not closed
fr_FR: Non fermé

[ctx: status]
en: Solved + Closed
fr_FR: Résolu + Clos

en: Opening date
fr_FR: Date d'ouverture

en: Due date
fr_FR: Date d'échéance

en: By
fr_FR: Par

en: Date of solving
fr_FR: Date de résolution

en: Closing date
fr_FR: Date de clôture

en: Status | Statuses
fr_FR[0]: Statut
fr_FR[1]: Statuts

en: Total duration
fr_FR: Durée totale

en: Title
fr_FR: Titre

en: See all
fr_FR: Voir tous

en: See (author)
fr_FR: Voir (auteur)

en: Last changes
fr_FR: Derniers changements

en: Child groups
fr_FR: Sous-groupes

note: TRANS : %d is the number of problems
en: Last %d change | Last %d changes
fr_FR[0]: Dernier %d changement
fr_FR[1]: Derniers %d changements

en: No change found.
fr_FR: Pas de changement trouvé

en: Changes on linked items
fr_FR: Changements sur les éléments liés

en: Add an item
fr_FR: Ajout d'un élément

en: Link Problem/Change | Links Problem/Change
fr_FR[0]: Lien Problème/Changement
fr_FR[1]: Liens Problème/Changement

en: Add a change
fr_FR: Ajouter un changement

en: Create a change from this problem
fr_FR: Créer un changement à partir de ce problème

en: Add a problem
fr_FR: Ajouter un problème

en: Link Project/Change | Links Project/Change
fr_FR[0]: Lien Projet/Changement
fr_FR[1]: Liens Projet/Changement

en: Add a project
fr_FR: Ajouter un projet

en: Change task | Change tasks
fr_FR[0]: Tâche de changement
fr_FR[1]: Tâches de changement

en: Link Ticket/Change | Links Ticket/Change
fr_FR[0]: Lien Ticket/Changement
fr_FR[1]: Liens Ticket/Changement

en: Add a ticket
fr_FR: Ajouter un ticket

en: Solve tickets
fr_FR: Résoudre les tickets

en: Create a change from this ticket
fr_FR: Créer un changement à partir de ce ticket

en: Item not linked to an object
fr_FR: Élément non lié à un objet

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Cannot update item: not enough right on the parent(s) item(s)
fr_FR: Mise à jour impossible de l'élément : pas assez de droit sur le(s)  parent(s)

[ctx: button]
en: Associate
fr_FR: Associer

[ctx: button]
en: Dissociate
fr_FR: Dissocier

en: First Item
fr_FR: Premier élément

en: Second Item
fr_FR: Second élément

en: Select a peer for %s:
fr_FR: Sélectionner une paire pour %s :

en: Unable to reaffect given elements !
fr_FR: Impossible de réaffecter ses éléments !

en: Remove all at once
fr_FR: Supprimer tous à la fois

en: Item successfully added
fr_FR: Élément ajouté avec succès

en: Item successfully updated
fr_FR: Élément modifié avec succès

en: Item successfully deleted
fr_FR: Élément mis à la corbeille avec succès

en: Item successfully purged
fr_FR: Élément supprimé définitivement avec succès

en: Item successfully restored
fr_FR: Élément restauré avec succès

[ctx: button]
note: TRANS : means update / actualize
en: Save
fr_FR: Sauvegarder

[ctx: button]
en: Restore
fr_FR: Restaurer

en: Check to keep the devices while deleting this item
fr_FR: Cocher pour conserver les composants lors de la suppression de l'élément

en: Confirm the final deletion?
fr_FR: Confirmer la suppression définitive ?

[ctx: button]
en: Put in dustbin
fr_FR: Mettre à la corbeille

note: TRANS: %s is the template name
en: Created from the template %s
fr_FR: Créé depuis le gabarit %s

en: Template name
fr_FR: Nom du gabarit

en: Can't change this attribute. It's inherited from its parent.
fr_FR: Cet élément est dépendant d'un autre. La modification de cet attribut est interdit.

en: You are not allowed to change the visibility flag for child entities.
fr_FR: Vous n'avez pas les droits requis pour modifier la visibilité dans les sous-entités.

en: Flag change forbidden. Linked items found.
fr_FR: La présence d'éléments liés interdit la modification de cet attribut.

en: Change visibility in child entities
fr_FR: Changer la visibilité des entités enfants

en: Complete name
fr_FR: Nom complet

note: TRANS: Number of the alternate username
en: Alternate username number
fr_FR: Usager numéro

en: At least one field has an incorrect value
fr_FR: Au moins un champ a une valeur incorrecte

en: Impossible record for %s
fr_FR: Enregistrement impossible pour  %s

en: Item successfully added but duplicate record on %s
fr_FR: Enregistrement effectué mais doublon sur  %s

en: Other item exist
fr_FR: Un autre élément existe

en: Item in the dustbin
fr_FR: Élément à la corbeille

note: TRANS: %1$s is the user login, %2$s the message
en: %1$s trying to add an item that already exists: %2$s
fr_FR: %1$s essaie d'ajouter un élément qui existe déjà : %2$s

en: Default value
fr_FR: Valeur par défaut

en: Choose a template
fr_FR: Choisissez un gabarit

en: Blank Template
fr_FR: Gabarit vide

en: Templates
fr_FR: Gabarits

en: Add a template...
fr_FR: Ajouter un gabarit...

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Read notes
fr_FR: Lecture notes

en: Read the item's notes
fr_FR: Lecture les notes des éléments

en: Update notes
fr_FR: Mise à jour notes

en: Update the item's notes
fr_FR: Mise à jour des notes des éléments

en: You can't delete that item, because it has sub-items
fr_FR: Vous ne pouvez pas supprimer cet élément, car il possède des sous-éléments

en: Caution: you're about to remove a heading used for one or more items.
fr_FR: Attention : vous êtes sur le point de supprimer un intitulé utilisé par un ou plusieurs éléments.

en: If you confirm the deletion, all uses of this dropdown will be blanked.
fr_FR: Si vous confirmez la suppression, toutes les utilisations de cet intitulé seront effacées.

[ctx: button]
en: Confirm
fr_FR: Confirmer

[ctx: button]
en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: You can also replace all uses of this dropdown by another.
fr_FR: Vous pouvez remplacer toutes les utilisation de cet intitulé par un autre.

[ctx: button]
en: Replace
fr_FR: Remplacer

en: Transfer and merge
fr_FR: Transférer et regrouper

[ctx: button]
en: Merge
fr_FR: Regrouper

en: General
fr_FR: Général

en: First
fr_FR: Premier

en: List
fr_FR: Liste

en: Last
fr_FR: Dernier

en: Reset display options
fr_FR: Réinitialiser les options d'affichage

en: Unable to get item
fr_FR: Impossible de récupérer l'élément

en: Authorization error
fr_FR: Erreur d'habilitation

en: Incompatible items
fr_FR: Éléments incompatibles

en: Error on executing the action
fr_FR: Erreur en exécutant l'action

en: Item already defined
fr_FR: Élément déjà défini

en: Email Followup
fr_FR: Suivi par courriel

en: Cost | Costs
fr_FR[0]: Coût
fr_FR[1]: Coûts

en: Begin date
fr_FR: Date de début

en: Duration
fr_FR: Durée

en: Time cost
fr_FR: Coût horaire

en: Fixed cost
fr_FR: Coût fixe

en: Material cost
fr_FR: Coût matériel

en: Total cost
fr_FR: Coût total

en: Add a new cost
fr_FR: Ajouter un nouveau coût

en: Ticket cost | Ticket costs
fr_FR[0]: Coût des tickets
fr_FR[1]: Coûts des tickets

en: Item duration
fr_FR: Durée de l'élément

en: Invalid email address
fr_FR: Adresse de courriel invalide

en: Invalid dates. Update cancelled.
fr_FR: Dates invalides. Modification annulée.

note: TRANS: Default document to files attached to tickets : %d is the ticket id
en: Document Ticket %d
fr_FR: Document ticket %d

[ctx: priority]
en: Major
fr_FR: Majeure

[ctx: priority]
en: Very high
fr_FR: Très haute

[ctx: priority]
en: High
fr_FR: Haute

[ctx: priority]
en: Medium
fr_FR: Moyenne

[ctx: priority]
en: Low
fr_FR: Basse

[ctx: priority]
en: Very low
fr_FR: Très basse

[ctx: priority]
en: All
fr_FR: Toutes

[ctx: priority]
en: At least very low
fr_FR: Au moins Très basse

[ctx: priority]
en: At least low
fr_FR: Au moins Basse

[ctx: priority]
en: At least medium
fr_FR: Au moins moyenne

[ctx: priority]
en: At least high
fr_FR: Au moins Haute

[ctx: priority]
en: At least very high
fr_FR: Au moins Très haute

[ctx: urgency]
en: Very high
fr_FR: Très haute

[ctx: urgency]
en: High
fr_FR: Haute

[ctx: urgency]
en: Medium
fr_FR: Moyenne

[ctx: urgency]
en: Low
fr_FR: Basse

[ctx: urgency]
en: Very low
fr_FR: Très basse

[ctx: urgency]
en: All
fr_FR: Toutes

[ctx: urgency]
en: At least very low
fr_FR: Au moins Très basse

[ctx: urgency]
en: At least low
fr_FR: Au moins Basse

[ctx: urgency]
en: At least medium
fr_FR: Au moins Moyenne

[ctx: urgency]
en: At least high
fr_FR: Au moins Haute

[ctx: urgency]
en: At least very high
fr_FR: Au moins Très haute

[ctx: impact]
en: Very high
fr_FR: Très haut

[ctx: impact]
en: High
fr_FR: Haut

[ctx: impact]
en: Medium
fr_FR: Moyen

[ctx: impact]
en: Low
fr_FR: Bas

[ctx: impact]
en: Very low
fr_FR: Très bas

[ctx: impact]
en: All
fr_FR: Tous

[ctx: impact]
en: At least very low
fr_FR: Au moins Très bas

[ctx: impact]
en: At least low
fr_FR: Au moins Bas

[ctx: impact]
en: At least medium
fr_FR: Au moins Moyen

[ctx: impact]
en: At least high
fr_FR: Au moins Haut

[ctx: impact]
en: At least very high
fr_FR: Au moins Très haut

en: Watcher | Watchers
fr_FR[0]: Observateur
fr_FR[1]: Observateurs

en: Due date + Progress
fr_FR: Date d'échéance + Progression

en: Resolution date
fr_FR: Date de résolution

en: Last edit by
fr_FR: Dernière modification par

en: Resolution time
fr_FR: Délai de résolution

en: Closing time
fr_FR: Délai de clôture

en: Waiting time
fr_FR: Délai en attente

en: Requester group | Requester groups
fr_FR[0]: Groupe demandeur
fr_FR[1]: Groupes demandeur

en: Watcher group | Watcher groups
fr_FR[0]: Groupe observateur
fr_FR[1]: Groupes observateur

en: Assigned to a supplier
fr_FR: Assigné à un fournisseur

en: Technician group
fr_FR: Groupe de techniciens

en: Email for followup
fr_FR: Courriel pour le suivi

en: Requester user
fr_FR: Demandeur

en: Watcher user
fr_FR: Observateur

en: Group in charge of the ticket
fr_FR: Groupe chargé du ticket

en: Actor
fr_FR: Acteur

en: Associate myself
fr_FR: M'associer

en: Solution template | Solution templates
fr_FR[0]: Gabarit de solution
fr_FR[1]: Gabarits de solution

en: Search a solution
fr_FR: Rechercher une solution

en: Save and add to the knowledge base
fr_FR: Enregistrer et ajouter à la base de connaissances

en: Time | Times
fr_FR[0]: Délai
fr_FR[1]: Délais

en: Closed on %s
fr_FR: Clos le %s

en: Solved on %s
fr_FR: Résolu le %s

en: Put on hold on %s
fr_FR: Mis en attente le %s

en: Opened on %s
fr_FR: Ouvert le %s

en: From %s
fr_FR: De %s

en: To %s
fr_FR: A %s

note: TRANS: %s is user name
en: By %s
fr_FR: Par %s

en: No item in progress.
fr_FR: Pas d'élément en cours

en: Assigned
fr_FR: Attribué

en: Task | Tasks
fr_FR[0]: Tâche
fr_FR[1]: Tâches

en: Error in entering dates. The starting date is later than the ending date
fr_FR: Erreur lors de l'entrée des dates. La date de début est plus récente que la date de fin

en: Start of the selected timeframe is not a working hour.
fr_FR: Début de la période sélectionnée n'est pas une heure de travail.

en: End of the selected timeframe is not a working hour.
fr_FR: La fin de la période sélectionnée ne fait pas partie des heures de travail.

en: Tasks category | Tasks categories
fr_FR[0]: Catégorie des tâches
fr_FR[1]: Catégories des tâches

en: Public followup
fr_FR: Suivi public

[ctx: quantity]
en: Number of tasks
fr_FR: Nombre de tâches

en: Task category | Task categories
fr_FR[0]: Catégorie de tâche
fr_FR[1]: Catégories de tâche

en: Private task
fr_FR: Tâche privée

note: TRANS: %1$s is a type, %2$$ is a date, %3$s is a date
en: %1$s: from %2$s to %3$s:
fr_FR: %1$s : du %2$s au %3$s

note: TRANS: %1$s is the start time of a planned item, %2$s is the end
en: From %1$s to %2$s :
fr_FR: De %1$s à %2$s :

note: TRANS: %s is the start time of a planned item
en: Start at %s:
fr_FR: Début à %s :

note: TRANS: %s is the end time of a planned item
en: End at %s:
fr_FR: Fin à %s :

en: Recall on %s
fr_FR: Rappel sur %s

en: Information | Information
fr_FR[0]: Information
fr_FR[1]: Informations

en: To do
fr_FR: A faire

en: Planned
fr_FR: Plannifié

en: Done
fr_FR: Fait

en: Begin
fr_FR: Début

note: TRANS: %1$s is the begin date, %2$s is the end date TRANS: %1$s is the start time of a planned item, %2$s is the end
en: From %1$s to %2$s
fr_FR: Du %1$s au %2$s

en: Plan this task
fr_FR: Planifier cette tâche

en: Add a new task
fr_FR: Ajouter une nouvelle tâche

en: No task found.
fr_FR: Aucune tâche n'a été trouvée.

en: Approval request send to %s
fr_FR: Demande de validation envoyée à %s

en: The selected user (%s) has no valid email address. The request has been created, without email confirmation.
fr_FR: L'utilisateur choisi (%s) n'a pas d'adresse de messagerie renseignée. La demande a été créée mais l'envoi du courriel a échoué.

en: If approval is denied, specify a reason.
fr_FR: En cas de refus d'approbation, vous devez indiquer un motif.

note: TRANS: %s is the username
en: Approval granted by %s
fr_FR: Approbation mise à jour par %s

note: TRANS: %s is the username
en: Update the approval request to %s
fr_FR: Mise à jour de la demande de validation à %s

en: Cancel the approval request to %s
fr_FR: Suppression de la demande de validation à %s

en: Waiting for approval
fr_FR: En attente de validation

en: Refused
fr_FR: Refusée

en: Granted
fr_FR: Acceptée

en: Not subject to approval
fr_FR: Non soumis à validation

en: Granted + Not subject to approval
fr_FR: Accepté ou non soumis à validation

en: Global approval status
fr_FR: Statut global de la validation

en: Minimum validation required
fr_FR: Validation minimale nécessaire

en: Send an approval request
fr_FR: Envoyer une demande de validation

en: Request date
fr_FR: Date de la demande

en: Approval requester
fr_FR: Demandeur de la validation

en: Request comments
fr_FR: Commentaire de la demande

en: Approval status
fr_FR: Statut de validation

en: Approver
fr_FR: Valideur

en: Approval comments
fr_FR: Commentaire de la validation

en: Approvals for the ticket
fr_FR: Validation(s) pour le ticket

en: Status of the approval request
fr_FR: Statut de la demande de validation

en: Status of my validation
fr_FR: État de ma validation

en: Optional when approved
fr_FR: Facultatif en cas d'acceptation

en: Approval date
fr_FR: Date de la validation

en: Validate
fr_FR: Valider

en: This item is waiting for approval, do you really want to resolve or close it?
fr_FR: Cet élément est en attente d'approbation, voulez-vous le résoudre ou le fermer?

en: As child of
fr_FR: Comme enfant de

en: New child heading
fr_FR: Nouvel intitulé enfant

en: Sons of %s
fr_FR: Enfants de %s

en: Father
fr_FR: Père

en: Alternate username updated. The connected items have been updated using this alternate username.
fr_FR: Modification de l'usager. Les éléments connectés ont pris comme usager celui de l'ordinateur.

en: User or group updated. The connected items have been moved in the same values.
fr_FR: Modification de l'utilisateur ou du groupe. Les éléments connectés ont pris la même valeur.

en: Status updated. The connected items have been updated using this status.
fr_FR: Modification du statut. Les éléments connectés ont été mis à jour avec le statut de l'ordinateur.

en: Location updated. The connected items have been moved in the same location.
fr_FR: Modification du lieu. Les éléments connectés ont été déplacés dans le même lieu.

en: Network | Networks
fr_FR[0]: Réseau
fr_FR[1]: Réseaux

en: Domain | Domains
fr_FR[0]: Domaine
fr_FR[1]: Domaines

en: Version of the operating system | Versions of the operating system
fr_FR[0]: Version du système d'exploitation
fr_FR[1]: Versions des systèmes d'exploitation

en: Product ID of the operating system
fr_FR: Product ID du système d'exploitation

en: Serial of the operating system
fr_FR: Numéro de série du système d'exploitation

en: Automatic inventory
fr_FR: Inventaire automatique

note: TRANS: %s is the datetime of insertion TRANS: %s is the datetime of update
en: Created on %s
fr_FR: Créé le %s

[ctx: button]
en: Connect
fr_FR: Connecter

en: Processor | Processors
fr_FR[0]: Processeur
fr_FR[1]: Processeurs

en: Processor frequency
fr_FR: Fréquence du processeur

en: Memory type | Memory types
fr_FR[0]: Type de mémoire
fr_FR[1]: Types de mémoires

en: Memory | Memories
fr_FR[0]: Mémoire
fr_FR[1]: Mémoires

en: Network interface | Network interfaces
fr_FR[0]: Interface réseau
fr_FR[1]: Interfaces réseaux

en: MAC address
fr_FR: Adresse Mac

en: Soundcard | Soundcards
fr_FR[0]: Carte son
fr_FR[1]: Cartes son

en: Graphics card | Graphics cards
fr_FR[0]: Carte graphique
fr_FR[1]: Cartes graphiques

en: System board | System boards
fr_FR[0]: Carte mère
fr_FR[1]: Cartes mères

en: Hard drive type
fr_FR: Type de disque dur

en: Hard drive size
fr_FR: Taille du disque dur

en: Power supply | Power supplies
fr_FR[0]: Alimentation
fr_FR[1]: Alimentations

en: Global size
fr_FR: Taille totale

en: Free size
fr_FR: Taille libre

en: Free percentage
fr_FR: Pourcentage libre

en: Mount point
fr_FR: Point de montage

en: File system | File systems
fr_FR[0]: Système de fichiers
fr_FR[1]: Systèmes de fichiers

en: Virtual machine | Virtual machines
fr_FR[0]: Machine virtuelle
fr_FR[1]: Machines virtuelles

en: State of the virtual machine | States of the virtual machine
fr_FR[0]: État de la machine virtuelle
fr_FR[1]: États des machines virtuelles

en: Virtualization model | Virtualization models
fr_FR[0]: Modèle de virtualisation
fr_FR[1]: Modèles de virtualisation

en: Virtualization system | Virtualization systems
fr_FR[0]: Système de virtualisation
fr_FR[1]: Systèmes de virtualisation

en: Virtual machine processor number
fr_FR: Nombre de processeurs de la machine virtuelle

en: Memory of virtual machines
fr_FR: Mémoire des machines virtuelles

en: Virtual machine UUID
fr_FR: UUID des machines virtuelles

en: Add a volume
fr_FR: Ajouter un volume

[ctx: button]
en: Disconnect
fr_FR: Déconnecter

en: Connect an item
fr_FR: Connecter un élément

en: Connect a computer
fr_FR: Connecter un ordinateur

en: Not connected
fr_FR: Déconnecté

en: Connection | Connections
fr_FR[0]: Connexion
fr_FR[1]: Connexions

en: License | Licenses
fr_FR[0]: Licence
fr_FR[1]: Licences

en: Number of affected computers
fr_FR: Nombre d'ordinateurs concernés

en: Affected computers
fr_FR: Ordinateurs affectés

en: Summary
fr_FR: Résumé

en: All categories
fr_FR: Toutes catégories

en: Uncategorized software
fr_FR: Logiciels sans catégories

en: Valid license
fr_FR: Licence valide

[ctx: quantity]
en: Processors number
fr_FR: Nombre de processeurs

en: List of host machines
fr_FR: Liste des machines hôtes

en: Add a virtual machine
fr_FR: Ajouter une machine virtuelle

en: No virtual machine associated with the computer
fr_FR: Aucune machine virtuelle associée à l'ordinateur

en: List of virtual machines
fr_FR: Liste des machines virtuelles

[ctx: setup]
en: General
fr_FR: Générale

en: Maintenance mode activated. Backdoor using: %s
fr_FR: Mode d'entretien activé. Backdoor utilisant: %s

en: General setup
fr_FR: Configuration générale

en: URL of the application
fr_FR: Adresse web de l'application

en: Text in the login box
fr_FR: Texte sur la page de connexion

en: Allow FAQ anonymous access
fr_FR: Autoriser l'accès anonyme à la FAQ

en: Simplified interface help link
fr_FR: Lien Aide dans l'interface simplifiée

en: Default search results limit (page)
fr_FR: Limite par défaut pour la recherche (page)

en: Standard interface help link
fr_FR: Lien Aide dans l'interface standard

en: Default characters limit (summary text boxes)
fr_FR: Taille limite par défaut des résumés des zones de texte

en: Default url length limit
fr_FR: Longueur maximum par défaut pour les URLs

en: Default decimals limit
fr_FR: Nombre de décimales par défaut

en: Default chart format
fr_FR: Format d'affichage des graphiques pour les statistiques

en: Translation of dropdowns
fr_FR: Traduction des intitulés

en: Knowledge base translation
fr_FR: Traduction de la base de connaissances

en: Dynamic display
fr_FR: Affichage dynamique

en: Page size for dropdown (paging using scroll)
fr_FR: Taille de page pour cet intitulé (pagination utilisant scroll)

en: Autocompletion of text fields
fr_FR: Complétion automatique des champs texte

en: Don't show search engine in dropdowns if the number of items is less than
fr_FR: Ne pas utiliser le moteur de recherche dans les intitulés si le nombre d'éléments est inférieur à

en: Search engine
fr_FR: Moteur de recherche

en: last criterion
fr_FR: dernier critère

en: default criterion
fr_FR: critère par défaut

en: Global search
fr_FR: Recherche globale

en: Assets
fr_FR: Parc

en: Enable the financial and administrative information by default
fr_FR: Activer les informations financières et administratives par défaut

en: Restrict monitor management
fr_FR: Restreindre la gestion des moniteurs

en: Software category deleted by the dictionary rules
fr_FR: Catégorie des logiciels supprimés par les règles du dictionnaire

en: Restrict device management
fr_FR: Restreindre la gestion des périphériques

en: Beginning of fiscal year
fr_FR: Début de l'année fiscale

en: Restrict phone management
fr_FR: Restreindre la gestion des téléphones

en: Automatic fields (marked by *)
fr_FR: Champs automatiques (marqués par *)

en: By entity
fr_FR: Par entité

en: Restrict printer management
fr_FR: Restreindre la gestion des imprimantes

en: Automatic transfer of computers
fr_FR: Transfert automatique d'ordinateurs

en: Template for the automatic transfer of computers in another entity
fr_FR: Modèle pour le transfert automatique d'ordinateurs dans une autre entité

en: No automatic transfer
fr_FR: Pas de transfert automatique

en: Automatically update of the elements related to the computers
fr_FR: Mise à jour automatique des éléments connectés directement aux ordinateurs

en: Unit management
fr_FR: Gestion unitaire

en: When connecting or updating
fr_FR: Lors de la connexion ou mise à jour

en: Do not copy
fr_FR: Ne pas copier

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Copy computer status
fr_FR: Prendre le statut de l'ordinateur

en: When disconnecting
fr_FR: Lors de la déconnexion

en: Do not delete
fr_FR: Ne pas effacer

en: Clear status
fr_FR: Effacer le statut

en: Automatically add users from an external authentication source
fr_FR: Ajout automatique des utilisateurs à partir des sources externes d'authentification

en: Add a user without accreditation from a LDAP directory
fr_FR: Ajouter un utilisateur sans habilitation depuis annuaire LDAP

en: Action when a user is deleted from the LDAP directory
fr_FR: Action lorsqu'un utilisateur est supprimé de l'annuaire LDAP

en: GLPI server time zone
fr_FR: Fuseau horaire du serveur GLPI

en: Mysql replica | Mysql replicas
fr_FR[0]: Réplicat MySQL
fr_FR[1]: Réplicats MySQL

en: Mysql server
fr_FR: Serveur MySQL

en: Database
fr_FR: Base

en: Mysql user
fr_FR: Utilisateur MySQL

en: Mysql password
fr_FR: Mot de passe MySQL

en: Use the slave for the search engine
fr_FR: Utiliser l'esclave pour le moteur de recherche

en: If synced (all changes)
fr_FR: Si synchronisé (tous changements)

en: If synced (current user changes)
fr_FR: Si synchronisé (changement pour l'utilisateur courant)

en: If synced or read-only account
fr_FR: Si synchronisé ou profile en lecture seule

en: Always
fr_FR: Toujours

en: Step for the hours (minutes)
fr_FR: Pas pour les heures (en minutes)

en: Limit of the schedules for planning
fr_FR: Limite des horaires pour le planning

en: Default file size limit imported by the mails receiver
fr_FR: Taille limite par défaut des fichiers importés par un collecteur

en: Use rich text for helpdesk
fr_FR: Utiliser du texte riche pour l'assistance

en: You will lose the formatting of your data
fr_FR: Vous perdez le formatage de vos données

en: Default heading when adding a document to a ticket
fr_FR: Rubrique par défaut pour les documents liés aux tickets

en: By default, a software may be linked to a ticket
fr_FR: Par défaut, un logiciel peut être associé à un ticket

en: Keep tickets when purging hardware in the inventory
fr_FR: Conserver les tickets à la purge d'un élément de l'inventaire

en: Show personnal information in new ticket form (simplified interface)
fr_FR: Voir les informations personnelles lors de la création d'un ticket (interface simplifiée)

en: Allow anonymous ticket creation (helpdesk.receiver)
fr_FR: Autoriser les ouvertures de tickets anonymes (helpdesk, collecteur)

en: Allow anonymous followups (receiver)
fr_FR: Autoriser les suivis anonymes (collecteur)

en: Matrix of calculus for priority
fr_FR: Matrice de calcul de la priorité

en: Personalization
fr_FR: Personnalisation

en: Default language
fr_FR: Langue par défaut

en: Date format
fr_FR: Format des dates

en: YYYY-MM-DD
fr_FR: AAAA-MM-JJ

en: DD-MM-YYYY
fr_FR: JJ-MM-AAAA

en: MM-DD-YYYY
fr_FR: MM-JJ-AAAA

en: Results to display by page
fr_FR: Nombre de résultats par page

en: Number format
fr_FR: Format des nombres

en: Default characters limit in dropdowns
fr_FR: Limite par défaut du nombre de caractères dans les listes déroulantes

en: Display order of surnames firstnames
fr_FR: Ordre d'affichage du nom complet

en: Surname, First name
fr_FR: Nom, Prénom

en: First name, Surname
fr_FR: Prénom, Nom

en: Display the complete name in tree dropdowns
fr_FR: Afficher le nom complet pour le choix des intitulés arborescents

en: Display counts in tabs
fr_FR: Afficher les compteurs dans les onglets

en: Show GLPI ID
fr_FR: Montrer les ID GLPI

en: CSV delimiter
fr_FR: Délimiteur CSV

en: Notifications for my changes
fr_FR: Notifications pour mes changements

en: Results to display on home page
fr_FR: Résultats à afficher sur la page d'accueil

en: PDF export font
fr_FR: Police pour l'export PDF

en: Keep devices when purging an item
fr_FR: Garder les composants à la suppression définitive d'un élément

en: Go to created item after creation
fr_FR: Après la création, aller à l'élément créé

en: Private followups by default
fr_FR: Suivis privés par défaut

en: Show new tickets on the home page
fr_FR: Montrer les nouveaux tickets sur la page d'accueil

en: Private tasks by default
fr_FR: Tâches privées par défaut

en: Request sources by default
fr_FR: Source par défaut des demandes

en: Tasks state by default
fr_FR: État des tâches par défaut

en: Pre-select me as a technician when creating a ticket
fr_FR: Pré-sélection comme technicien lors de la création de ticket

en: Automatically refresh the list of tickets (minutes)
fr_FR: Rafraichissement automatique de la liste des tickets (minutes)

en: Priority colors
fr_FR: Couleurs des priorités

en: Remote access key
fr_FR: Clé d'accès distant

note: TRANS: %s is the generation date
en: generated on %s
fr_FR: générée le %s

en: Regenerate
fr_FR: Regénérer

en: Due date progression
fr_FR: Progression liée à la date d'échéance

en: OK state color
fr_FR: Couleur de l'état OK

en: Warning state color
fr_FR: Couleur de l'état avertissement

en: Warning state threshold
fr_FR: Seuil de l'état avertissement

en: Critical state color
fr_FR: Couleur de l'état critique

en: Critical state threshold
fr_FR: Seuil de l'état critique

en: Password minimum length
fr_FR: Longueur minimale des mots de passe

en: Digit
fr_FR: Chiffre

en: Lowercase
fr_FR: Minuscule

en: Uppercase
fr_FR: Majuscule

en: Symbol
fr_FR: Symbole

en: Password must contains
fr_FR: Le mot de passe doit contenir

en: Password too short!
fr_FR: Le mot de passe est trop court !

en: Password must include at least a digit!
fr_FR: Le mot de passe doit contenir au moins un chiffre !

en: Password must include at least a lowercase letter!
fr_FR: Le mot de passe doit contenir au moins une minuscule !

en: Password must include at least a uppercase letter!
fr_FR: Le mot de passe doit contenir au moins une majuscule !

en: Password must include at least a symbol!
fr_FR: Le mot de passe doit contenir au moins un symbole !

en: Log Level
fr_FR: Niveau de journalisation

en: 1- Critical (login error only)
fr_FR: 1 - Critique (erreur de connexion seulement)

en: 2- Severe (not used)
fr_FR: 2 - Sévère (non utilisé)

en: 3- Important (successful logins)
fr_FR: 3 - Important (connexions réussies)

en: 4- Notices (add, delete, tracking)
fr_FR: 4 - Signalement (ajout, suppression, ticket)

en: 5- Complete (all)
fr_FR: 5 - Complet (tout)

en: Maximal number of automatic actions (run by CLI)
fr_FR: Nombre maximum d'actions automatiques simultanées (exécution CLI)

en: Logs in files (SQL, email, automatic action...)
fr_FR: Traceurs dans fichiers (SQL, courriel, action automatique...)

en: Password security policy
fr_FR: Politique de sécurité des mots de passe

en: Password security policy validation
fr_FR: Validation de la politique de sécurité des mots de passe

en: Password need digit
fr_FR: Mot de passe avec un chiffre

en: Password need lowercase character
fr_FR: Mot de passe avec une minuscule

en: Password need uppercase character
fr_FR: Mot de passe avec une majuscule

en: Password need symbol
fr_FR: Mot de passe avec un symbole

en: Maintenance mode
fr_FR: Mode maintenance

note: TRANS: Proxy port
en: Maintenance text
fr_FR: Texte de maintenance

en: Proxy configuration for upgrade check
fr_FR: Configuration du proxy pour vérifier les mises à jour.

en: Information about system installation and configuration
fr_FR: Informations sur le système, l'installation et la configuration

en: To copy/paste in your support request
fr_FR: A copier/coller lors d'une demande d'assistance

en: Yes - Restrict to unit management for manual add
fr_FR: Oui - Gestion unitaire lors de l'ajout manuel

en: Yes - Restrict to global management for manual add
fr_FR: Oui - Gestion globale lors de l'ajout manuel

en: Settings
fr_FR: Préférences

en: System
fr_FR: Système

en: Checking write permissions for setting files
fr_FR: Test d'écriture du fichier de configuration

en: Checking write permissions for document files
fr_FR: Test d'écriture de fichiers documents

en: Checking write permissions for dump files
fr_FR: Test d'écriture de fichiers dump

en: Checking write permissions for automatic actions files
fr_FR: Test d'écriture des fichiers des actions automatiques

en: Checking write permissions for cache files
fr_FR: Test d'écriture des fichiers de cache

en: Checking write permissions for graphic files
fr_FR: Test d'écriture des fichiers de graphiques

en: Checking write permissions for lock files
fr_FR: Test d'écriture des fichiers de verrouillage

en: Checking write permissions for plugins document files
fr_FR: Test d'écriture des documents des plugins

en: Checking write permissions for temporary files
fr_FR: Test d'écriture des fichiers temporaires

en: Checking write permissions for rss files
fr_FR: Test d'écriture de fichiers rss

en: Checking write permissions for upload files
fr_FR: Test d'écriture des fichiers téléchargés

en: Checking write permissions for pictures files
fr_FR: Test d'écriture de fichiers photos

en: The directory could not be created.
fr_FR: Le dossier n'a pas pu être créé.

en: The directory was created but could not be removed.
fr_FR: Le dossier a été créé mais n'a pas pu être supprimé.

en: The file could not be created.
fr_FR: Le fichier n'a pas pu être créé.

en: The file was created but can't be deleted.
fr_FR: Le fichier a été créé mais n'a pas pu être supprimé.

en: Check permissions to the directory: %s
fr_FR: Contrôle des droits sur le répertoire : %s

en: A file and a directory have be created and deleted - Perfect!
fr_FR: Un fichier et un dossier ont été créés et supprimés - Parfait !

en: Checking write permissions for log files
fr_FR: Test d'écriture des fichiers de journal

en: A file was created - Perfect!
fr_FR: Un fichier a été créé - Parfait !

[ctx: button]
en: Give
fr_FR: Donner

note: TRANS: %s is the user login
en: %s gives a consumable
fr_FR: %s a attribué un consommable

note: TRANS: For consumable. %1$d is total number, %2$d is unused number, %3$d is old number
en: Total: %1$d, New: %2$d, Used: %3$d
fr_FR: Total : %1$d, Neuf(s) : %2$d, Utilisé(s) : %3$d

en: No consumable
fr_FR: Aucun consommable

[ctx: consumable]
en: New | New
fr_FR[0]: Neuf
fr_FR[1]: Neufs

[ctx: consumable]
en: Used | Used
fr_FR[0]: Utilisé
fr_FR[1]: Utilisés

[ctx: button]
en: Add consumables
fr_FR: Ajouter des consommables

en: Used consumables
fr_FR: Consommable(s) utilisé(s)

en: Given to
fr_FR: Donné à

en: Give to
fr_FR: Donner à

en: In stock
fr_FR: En stock

en: No consumable found
fr_FR: Aucun consommable trouvé

en: Consumable model | Consumable models
fr_FR[0]: Modèle de consommable
fr_FR[1]: Modèles de consommables

en: Number of used consumables
fr_FR: Nombre de consommables utilisés

en: Number of new consumables
fr_FR: Nombre de consommables neufs

en: Send alarms on consumables
fr_FR: Envoi des alertes sur les consommables

note: TRANS: %1$s is the consumable name, %2$s its reference, %3$d the remaining number
en: Threshold of alarm reached for the type of consumable: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
fr_FR: Seuil d'alerte atteint pour le type de consommable : %1$s - Référence %2$s - Reste %3$d

note: TRANS: %s is entity name
en: %s: send consumable alert failed
fr_FR: %s : échec d'envoi de l'alerte des consommables

en: Consumable type | Consumable types
fr_FR[0]: Type de consommable
fr_FR[1]: Types de consommable

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Postal code
fr_FR: Code postal

en: City
fr_FR: Ville

[ctx: location]
en: State
fr_FR: État

en: Country
fr_FR: Pays

en: Vcard
fr_FR: vCard

[ctx: button]
en: Add a supplier
fr_FR: Ajouter un fournisseur

en: Associated supplier | Associated suppliers
fr_FR[0]: Fournisseur associé
fr_FR[1]: Fournisseurs associés

en: Link Contact/Supplier | Links Contact/Supplier
fr_FR[0]: Lien Contact/Fournisseur
fr_FR[1]: Liens Contact/Fournisseur

en: Add a supplier
fr_FR: Ajouter un fournisseur

en: Third party type | Third party types
fr_FR[0]: Type de tiers
fr_FR[1]: Types de tiers

en: Website
fr_FR: Site Web

en: Add a contact
fr_FR: Ajouter un contact

en: Contact type | Contact types
fr_FR[0]: Type de contact
fr_FR[1]: Types de contacts

en: Contract | Contracts
fr_FR[0]: Contrat
fr_FR[1]: Contrats

[ctx: phone]
en: Number
fr_FR: Numéro

en: Initial contract period
fr_FR: Durée initiale du contrat

en: Notice
fr_FR: Préavis

en: Account number
fr_FR: Numéro comptable

en: Contract renewal period
fr_FR: Périodicité du contrat

en: Invoice period
fr_FR: Périodicité de facturation

en: Renewal
fr_FR: Reconduction

en: Max number of items
fr_FR: Nombre max d'éléments

en: Email alarms
fr_FR: Alertes par courriel

en: Support hours
fr_FR: Heures d'intervention

en: on week
fr_FR: en semaine

en: on Saturday
fr_FR: le samedi

en: Sundays and holidays
fr_FR: dimanche et fêtes

[ctx: quantity]
en: Number of contracts
fr_FR: Nombre de contrats

en: Contract number
fr_FR: Numéro du contrat

en: Periodicity
fr_FR: Périodicité

[ctx: button]
en: Add an item
fr_FR: Ajouter un élément

[ctx: button]
en: Remove an item
fr_FR: Supprimer un élément

en: Expiration date + notice
fr_FR: Expiration+préavis

[ctx: quantity]
en: Number of items
fr_FR: Nombre d'éléments

en: Contracts expired in the last 30 days
fr_FR: Contrat(s) expiré(s) depuis moins de 30 jours

en: Contracts expiring in less than 7 days
fr_FR: Contrat(s) qui expire(nt) dans moins de 7 jours

en: Contracts expiring in less than 30 days
fr_FR: Contrat(s) qui expire(nt) dans moins de 30 jours

en: Contracts where notice begins in less than 7 days
fr_FR: Contrat(s) dont le préavis débute dans moins de 7 jours

en: Contracts where notice begins in less than 30 days
fr_FR: Contrat(s) dont le préavis débute dans moins de 30 jours

en: Send alarms on contracts
fr_FR: Envoi des alertes sur les contrats

en: Contract entered in notice time
fr_FR: Contrat entré dans la période de préavis

en: Contract ended
fr_FR: Contrat expiré

en: Contract entered in notice time for period
fr_FR: Contrat entré dans le préavis de la période

en: Contract period ended
fr_FR: Contrat en fin de période

en: send contract alert failed
fr_FR: échec d'envoi de l'alerte des contrats

en: Tacit
fr_FR: Tacite

en: End + Notice
fr_FR: Fin et Préavis

en: Period end
fr_FR: Fin de période

en: Period end + Notice
fr_FR: Fin de période + Préavis

[ctx: button]
en: Add a contract
fr_FR: Ajouter un contrat

[ctx: button]
en: Remove a contract
fr_FR: Supprimer un contrat

en: Link Contract/Item | Links Contract/Item
fr_FR[0]: Lien Contrat/Élément
fr_FR[1]: Liens Contrat/Élément

en: Associated item ID
fr_FR: ID de l'élément associé

en: Add a contract
fr_FR: Ajouter un contrat

en: Check | Checks
fr_FR[0]: Contrôle
fr_FR[1]: Contrôles

en: Fields unicity
fr_FR: Unicité des champs

en: Automatic action | Automatic actions
fr_FR[0]: Action automatique
fr_FR[1]: Actions automatiques

en: Action completed, partially processed
fr_FR: Action terminée, traitement partiel

en: Action completed, fully processed
fr_FR: Action terminée, traitement complet

en: Action completed, no processing required
fr_FR: Action terminée, rien à faire

en: Run frequency
fr_FR: Fréquence d'exécution

en: System lock
fr_FR: Verrou système

en: Disabled plugin
fr_FR: Plugin désactivé

en: Run mode
fr_FR: Mode d'exécution

en: Run period
fr_FR: Plage horaires d'exécution

en: Number of days this action logs are stored
fr_FR: Temps en jours de conservation des journaux

en: Infinite
fr_FR: Infini

en: Last run
fr_FR: Dernière exécution

en: Blank
fr_FR: Raz

en: Running
fr_FR: En cours d'exécution

en: Scheduled
fr_FR: Programmée

en: A minimum of 64 Mio is commonly required for GLPI.
fr_FR: Un minimum de 64 Mio est normalement requis pour GLPI

en: No task with Run mode = CLI, fix your tasks configuration
fr_FR: Aucune action avec mode d'exécution CLI, corrigez votre configuration des actions automatiques

en: External
fr_FR: Externe

en: Internal
fr_FR: Interne

en: Launch
fr_FR: Démarrage

en: Can't start
fr_FR: Impossible de démarrer

en: Undefined function %s (for cron)
fr_FR: Function %s indéfinie (pour les actions automatiques)

en: Nothing to launch
fr_FR: Rien à lancer

en: Can't get DB lock
fr_FR: Ne peut récupérer le verrou de la DB

en: Run count
fr_FR: Nombre d'exécutions

note: TRANS: %s is the number of starts
en: %s start | %s starts
fr_FR[0]: %s lancement
fr_FR[1]: %s lancements

note: TRANS: %s is the number of stops
en: %s stop | %s stops
fr_FR[0]: %s arrêt
fr_FR[1]: %s arrêts

en: Minimal time
fr_FR: Durée minimale

en: %s second | %s seconds
fr_FR[0]: %s seconde
fr_FR[1]: %s secondes

en: Maximal time
fr_FR: Durée maximale

en: Minimal count
fr_FR: Nombre minimum

en: %s item | %s items
fr_FR[0]: %s éléments
fr_FR[1]: %s éléments

en: Maximal count
fr_FR: Nombre maximum

en: Average count
fr_FR: Nombre moyen

en: Total count
fr_FR: Nombre total

en: Average speed
fr_FR: Vitesse moyenne

en: %s items/sec
fr_FR: %s éléments/sec

en: Last run list
fr_FR: Liste des dernières exécutions

[ctx: quantity]
en: Number
fr_FR: Nombre

en: Reset last run
fr_FR: Réinitialiser la dernière exécution

en: Begin hour of run period
fr_FR: Début de la plage horaires d'exécution

en: End hour of run period
fr_FR: Fin de la plage horaires d'exécution

note: TRANS: % %1$d is a number, %2$s is a number of seconds
en: Clean %1$d session file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d session files created since more than %2$s seconds
fr_FR[0]: Nettoyer %1$d fichier de session créés depuis plus de %2$s secondes
fr_FR[1]: Nettoyer %1$d fichiers de session créés depuis plus de %2$s secondes

en: Deletion of archived log file: %s
fr_FR: Suppression du fichier de journal : %s

en: Unable to delete archived log file: %s
fr_FR: Impossible de supprimer le fichier journal archivé: %s

en: Archiving log file: %1$s to %2$s
fr_FR: Archivage du fichier de journal : %1$s vers %2$s

en: Unable to archive log file: %1$s. %2$s already exists. Wait till next day.
fr_FR: Impossible d'archiver le fichier journal : %1$s. %2$s existe déjà. Attendez demain.

en: Clean %1$d graph file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d graph files created since more than %2$s seconds
fr_FR[0]: Nettoyer %1$d fichier graphique créés depuis plus de %2$s secondes
fr_FR[1]: Nettoyer %1$d fichiers graphiques créés depuis plus de %2$s secondes

en: Clean %1$d temporary file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d temporary files created since more than %2$s seconds
fr_FR[0]: Nettoyer %1$d fichier temporaire créé depuis plus de %2$s secondes
fr_FR[1]: Nettoyer %1$d fichiers temporaires créés depuis plus de %2$s secondes

en: Check for new updates
fr_FR: Vérification de la présence de mises à jour

en: Clean old logs
fr_FR: Nettoyage des journaux

en: System logs retention period (in days, 0 for infinite)
fr_FR: Durée de rétention des journaux systèmes (en jours, 0 pour infini)

en: Database optimization
fr_FR: Optimisation de la base de données

en: Clean expired sessions
fr_FR: Nettoyage des sessions expirées

en: Clean generated graphics
fr_FR: Nettoyage des graphiques générés

en: Clean temporary files
fr_FR: Nettoyage des fichiers temporaires

en: Monitoring of automatic actions
fr_FR: Surveillance des actions automatiques

en: Archives log files and deletes aging ones
fr_FR: Archivage des fichiers de journal et suppression des anciens

en: Number of days to keep archived logs
fr_FR: Nombre de jours de conservation des archives des journaux

note: TRANS: %d is a number of hours
en: %d hour | %d hours
fr_FR[0]: %d heure
fr_FR[1]: %d heures

note: TRANS: %d is a number of days
en: %d day | %d days
fr_FR[0]: %d jour
fr_FR[1]: %d jours

en: Log | Logs
fr_FR[0]: Journal
fr_FR[1]: Journaux

en: Check the MySQL replica
fr_FR: Vérification du réplicat MySQL

en: Max delay between master and slave (minutes)
fr_FR: Durée maximum de désynchronisation (en minutes)

en: Mysql server: %s can't connect to the database
fr_FR: Serveur MySQL : %s, échec de connexion à la base

note: TRANS: %1$s is the server name, %2$s is the time
en: Mysql server: %1$s, difference between master and slave: %2$s
fr_FR: Serveur MySQL : %1$s, différence entre le maitre et l'esclave : %2$s

en: can't connect to the database
fr_FR: échec de connexion à la base

en: Difference between master and slave
fr_FR: Écart entre le maître et l'esclave

en: %1$s - Error during the database query: %2$s - Error is %3$s
fr_FR: %1$s - Erreur durant l'éxecution de la requête : %2$s - L'erreur est %3$s

en: Optimizing tables
fr_FR: Optimisation des tables

en: optimize
fr_FR: optimisation

en: Case | Cases
fr_FR[0]: Boîtier
fr_FR[1]: Boîtiers

en: Case type | Case types
fr_FR[0]: Type de boitier
fr_FR[1]: Types de boitiers

en: Controller | Controllers
fr_FR[0]: Contrôleur
fr_FR[1]: Contrôleurs

en: Drive | Drives
fr_FR[0]: Lecteur
fr_FR[1]: Lecteurs

en: Writing ability
fr_FR: Écriture

en: Speed
fr_FR: Vitesse

en: Memory by default
fr_FR: Mémoire par défaut

en: Hard drive | Hard drives
fr_FR[0]: Disque dur
fr_FR[1]: Disques durs

en: Capacity by default
fr_FR: Capacité par défaut

en: Rpm
fr_FR: Tours par minute

en: Size by default
fr_FR: Taille par défaut

en: Frequency
fr_FR: Fréquence

en: Network card | Network cards
fr_FR[0]: Carte réseau
fr_FR[1]: Cartes réseau

en: MAC address by default
fr_FR: Adresse MAC par défaut

en: Flow
fr_FR: Débit

en: Other component | Other components
fr_FR[0]: Autre composant
fr_FR[1]: Autres composants

en: Power
fr_FR: Puissance

en: Frequency by default
fr_FR: Fréquence par défaut

en: Number of cores
fr_FR: Nombre de coeurs

en: Number of threads
fr_FR: Nombre de threads

en: No personal criteria. Create personal parameters?
fr_FR: Aucun critère personnel. Voulez-vous créer vos paramètres personnels ?

en: Select default items to show
fr_FR: Sélectionnez les éléments à afficher par défaut

en: Bring up
fr_FR: Monter

en: Bring down
fr_FR: Descendre

en: Delete permanently
fr_FR: Supprimer définitivement

note: TRANS: short for : Search result user display
en: User display
fr_FR: Affichage utilisateur

en: Search result user display
fr_FR: Affichage recherche pour l'utilisateur

note: TRANS: short for : Search result default display
en: Default display
fr_FR: Affichage par défaut

en: Search result default display
fr_FR: Affichage recherche par défaut

en: Document heading | Document headings
fr_FR[0]: Rubrique de document
fr_FR[1]: Rubriques des documents

en: Succesful deletion of the file %s
fr_FR: Suppression avec succès du fichier %s

en: Failed to delete the file %s
fr_FR: Échec de la suppression du fichier %s

en: Added by %s
fr_FR: Ajouté par %s

en: Current file
fr_FR: Fichier courant

en: Heading
fr_FR: Rubrique

en: Checksum
fr_FR: Somme de contrôle

en: Web Link
fr_FR: Lien Web

en: MIME type
fr_FR: Type MIME

en: Blacklisted for import
fr_FR: Refusé pour l'import

en: Use a FTP installed file
fr_FR: Sélectionner un fichier installé par FTP

note: TRANS: %s is a size
en: %s Mio max
fr_FR: %s Mio maximum

[ctx: quantity]
en: Number of documents
fr_FR: Nombre de documents

en: Tag
fr_FR: Balise

[ctx: quantity]
en: Number of associated items
fr_FR: Nombre d'éléments associés

en: Upload directory doesn't exist
fr_FR: Le répertoire de téléchargement n'existe pas

note: TRANS: %1$s is the curent filename, %2$s is its directory
en: Failed to delete the file %1$s (%2$s)
fr_FR: Echec de suppression du fichier %1$s (%2$s)

en: Document move succeeded.
fr_FR: Document déplacé avec succès.

en: File move failed.
fr_FR: Problème dans le déplacement du fichier.

en: Document copy succeeded.
fr_FR: Document copié avec succès.

en: File move failed
fr_FR: Problème dans le déplacement du fichier

en: Temporary directory doesn't exist
fr_FR: Le répertoire temporaire n'existe pas

en: File too large to be added.
fr_FR: Fichier trop volumineux pour être ajouté.

en: The file is valid. Upload is successful.
fr_FR: Le fichier est valide et a été téléchargé avec succès.

en: Potential upload attack or file too large. Moving temporary file failed.
fr_FR: Fichier trop volumineux ou attaque potentielle. Le déplacement du fichier temporaire a échoué.

en: Unauthorized file type
fr_FR: Type de fichier non autorisé

en: The directory %s doesn't exist.
fr_FR: Le répertoire %s n'existe pas.

en: Create the directory %s
fr_FR: Création du répertoire %s

en: Failed to create the directory %s. Verify that you have the correct permission
fr_FR: Echec de création du répertoire %s. Vérifiez que vous avez la permission adéquate

en: No file available
fr_FR: Pas de fichier disponible

[ctx: button]
en: Add a document
fr_FR: Ajouter un document

[ctx: button]
en: Remove a document
fr_FR: Supprimer un document

en: Web link
fr_FR: Lien web

en: Add a document
fr_FR: Ajouter un document

[ctx: button]
en: Add a new file
fr_FR: Ajouter un nouveau fichier

[ctx: button]
en: Associate an existing document
fr_FR: Associer un document existant

en: Icon
fr_FR: Icône

en: Authorized upload
fr_FR: Téléchargement autorisé

en: May be a regular expression
fr_FR: Peut être une expression rationnelle

en: Document type | Document types
fr_FR[0]: Type de document
fr_FR[1]: Types de documents

en: Help
fr_FR: Aide

note: TRANS: %s is the store path
en: Error reading directory %s
fr_FR: Erreur à la lecture du répertoire %s

note: TRANS: %s is the store path
en: Error: %s is not a directory
fr_FR: Erreur : %s n'est pas un répertoire

en: %s hour | %s hours
fr_FR[0]: %s heure
fr_FR[1]: %s heures

en: Common
fr_FR: Général

en: Status of items | Statuses of items
fr_FR[0]: Statut des éléments
fr_FR[1]: Statuts des éléments

en: Ticket category | Ticket categories
fr_FR[0]: Catégorie de ticket
fr_FR[1]: Catégories de ticket

en: Project state | Project states
fr_FR[0]: Statut de projet
fr_FR[1]: Statuts de projet

en: Project type | Project types
fr_FR[0]: Type de projet
fr_FR[1]: Types de projet

en: Project tasks type | Project tasks types
fr_FR[0]: Type de tâche de projet
fr_FR[1]: Types de tâche de projet

en: Networking equipment type | Networking equipment types
fr_FR[0]: Type de matériel réseau
fr_FR[1]: Types de matériels réseau

en: Devices type | Devices types
fr_FR[0]: Type de périphérique
fr_FR[1]: Types de périphériques

en: License type | License types
fr_FR[0]: Type de licence
fr_FR[1]: Types de licences

en: Interface type (Hard drive...) | Interface types (Hard drive...)
fr_FR[0]: Type d'interface (disque dur...)
fr_FR[1]: Types d'interface (disque dur...)

en: Phone power supply type | Phones power supply types
fr_FR[0]: Type d'alimentation de téléphone
fr_FR[1]: Types d'alimentation de téléphone

en: Networking equipment model | Networking equipment models
fr_FR[0]: Modèle de matériel réseau
fr_FR[1]: Modèles de matériels réseau

en: Peripheral model | Peripheral models
fr_FR[0]: Modèle de périphérique
fr_FR[1]: Modèles de périphériques

en: Management
fr_FR: Gestion

en: Tools
fr_FR: Outils

en: Knowledge base category | Knowledge base categories
fr_FR[0]: Catégorie de la base de connaissances
fr_FR[1]: Catégories de la base de connaissances

en: Update source | Update sources
fr_FR[0]: Source de mise à jour
fr_FR[1]: Sources de mise à jour

en: Networking
fr_FR: Réseau

en: Network outlet | Network outlets
fr_FR[0]: Prise réseau
fr_FR[1]: Prises réseau

en: VLAN
fr_FR: VLANs

en: IP network | IP networks
fr_FR[0]: Réseau IP
fr_FR[1]: Réseaux IP

en: Internet domain | Internet domains
fr_FR[0]: Domaine internet
fr_FR[1]: Domaines internet

en: Wifi network | Wifi networks
fr_FR[0]: Réseau wifi
fr_FR[1]: Réseaux wifi

en: Network name | Network names
fr_FR[0]: Nom réseau
fr_FR[1]: Noms réseau

en: Software category | Software categories
fr_FR[0]: Catégorie de logiciels
fr_FR[1]: Catégories des logiciels

en: User title | Users titles
fr_FR[0]: Titre d'utilisateur
fr_FR[1]: Titres d'utilisateur

en: User category | User categories
fr_FR[0]: Catégorie d'utilisateur
fr_FR[1]: Catégories d'utilisateur

en: Authorizations assignment rules
fr_FR: Règles d'affectation d'habilitations à un utilisateur

en: LDAP criterion | LDAP criteria
fr_FR[0]: Critère LDAP
fr_FR[1]: Critères LDAP

en: Ignored value for the unicity | Ignored values for the unicity
fr_FR[0]: Valeur ignorée pour l'unicité
fr_FR[1]: Valeurs ignorées pour l'unicité

note: TRANS: %d is a number of years
en: %d year | %d years
fr_FR[0]: %d an
fr_FR[1]: %d ans

note: TRANS: %d is a number of seconds
en: %d second | %d seconds
fr_FR[0]: %d seconde
fr_FR[1]: %d secondes

note: TRANS: %d is a number of milliseconds
en: %d millisecond | %d milliseconds
fr_FR[0]: %d milliseconde
fr_FR[1]: %d millisecondes

note: TRANS: %1$d is the number of days, %2$d the number of hours, %3$s the number of minutes : display 1 day 3h15
en: %1$d day %2$dh%3$s | %1$d days %2$dh%3$s
fr_FR[0]: %1$d jour %2$dh%3$s
fr_FR[1]: %1$d jours %2$dh%3$s

en: Other...
fr_FR: Autre...

en: Global management
fr_FR: Gestion globale

en: Use unitary management
fr_FR: Passer en gestion unitaire

en: Do you really want to use unitary management for this item?
fr_FR: Confirmez vous le passage en gestion unitaire pour cet élément ?

en: Duplicate the element as many times as there are connections
fr_FR: Duplique l'élément autant de fois qu'il y a de connexions

en: Current page in landscape PDF
fr_FR: Page courante en PDF paysage

en: Current page in portrait PDF
fr_FR: Page courante en PDF portrait

en: Current page in SLK
fr_FR: Page courante en SLK

en: Current page in CSV
fr_FR: Page courante en CSV

en: All pages in landscape PDF
fr_FR: Toutes les pages en PDF paysage

en: All pages in portrait PDF
fr_FR: Toutes les pages en PDF portrait

en: All pages in SLK
fr_FR: Toutes les pages en SLK

en: All pages in CSV
fr_FR: Toutes les pages en CSV

[ctx: button]
en: Export
fr_FR: Exporter

en: Translation | Translations
fr_FR[0]: Traduction
fr_FR[1]: Traductions

en: There's already a translation for this field in this language
fr_FR: Il y a déjà une traduction pour ce champ dans cette langue

en: Add a new translation
fr_FR: Ajouter une nouvelle traduction

en: List of translations
fr_FR: Liste des traductions

en: Field | Fields
fr_FR[0]: Champ
fr_FR[1]: Champs

en: No translation found
fr_FR: Pas de traduction trouvée

en: LDAP directory information attribute representing the entity
fr_FR: Information de l'annuaire LDAP représentant l'entité

en: Information in inventory tool (TAG) representing the entity
fr_FR: Information de l'outil d'inventaire (TAG) représentant l'entité

en: LDAP directory of an entity
fr_FR: Annuaire associé à l'entité

en: Search filter (if needed)
fr_FR: Filtre de recherche (si nécessaire)

en: Mail domain
fr_FR: Domaine de messagerie

en: Notification options
fr_FR: Options de notification

en: Delay to send email notifications
fr_FR: Délai pour envoyer des notifications par courriel

en: Enable notifications by default
fr_FR: Activer les notifications par défaut

en: Administrator email
fr_FR: Courriel de l'administrateur

en: Administrator reply-to email (if needed)
fr_FR: Courriel de réponse (si nécessaire)

en: Prefix for notifications
fr_FR: Préfixe pour les notifications

en: Administrator name
fr_FR: Nom de l'administrateur

en: Response address (if needed)
fr_FR: Adresse de réponse (si nécessaire)

en: Email signature
fr_FR: Signature des messages

en: Alarms on cartridges
fr_FR: Alertes sur les cartouches

en: Alarms on consumables
fr_FR: Alertes sur les consommables

en: Alarms on expired licenses
fr_FR: Alertes sur expiration des licences

en: Send license alarms before
fr_FR: Envoyer les alertes sur les licences avant

en: Alarms on contracts
fr_FR: Alertes sur les contrats

en: Send contract alarms before
fr_FR: Envoyer les alertes sur les contrats avant

en: Alarms on financial and administrative information
fr_FR: Alertes sur les informations financières et administratives

en: Send financial and administrative information alarms before
fr_FR: Envoyer les alertes sur les informations financières et administratives avant

en: Alerts on reservations
fr_FR: Alertes sur les réservations

en: Default value for alarms on contracts
fr_FR: Valeur par défaut des alertes sur les contrats

en: Default value for alarms on financial and administrative information
fr_FR: Valeur par défaut des alertes sur les informations financières et administratives

en: Default threshold for cartridges count
fr_FR: Seuil par défaut pour les cartouches

en: Default threshold for consumables count
fr_FR: Seuil par défaut pour les consommables

en: Ticket template | Ticket templates
fr_FR[0]: Gabarit de tickets
fr_FR[1]: Gabarits de tickets

en: Automatic closing of solved tickets after
fr_FR: Clôture automatique des tickets résolus après

en: Immediatly
fr_FR: Immédiatement

en: Alerts on tickets which are not solved
fr_FR: Alertes sur les tickets non résolus

en: Automatic assignment of tickets
fr_FR: Affectation automatique des tickets

en: Tickets default type
fr_FR: Type par défaut pour les tickets

en: Order date
fr_FR: Date de commande

en: Delivery date
fr_FR: Date de livraison

en: Start date of warranty
fr_FR: Date de début de garantie

en: Satisfaction survey configuration
fr_FR: Configuration de l'enquête de satisfaction

en: Satisfaction survey trigger rate
fr_FR: Taux de déclenchement de l'enquête de satisfaction

note: TRANS: software in plural
en: Entity for software creation
fr_FR: Entité de création des logiciels

en: to see the entity and its sub-entities
fr_FR: pour voir l'entité et ses sous-entités

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds the item
fr_FR: %s ajoute l'élément

en: Values for the generic rules for assignment to entities
fr_FR: Valeurs pour les règles génériques d'affectation à l'entité

en: These parameters are used as actions in generic rules for assignment to entities
fr_FR: Ces paramètres sont utilisés comme actions des règles génériques d'affectation à une entité

en: Mail domain surrogates entity
fr_FR: Domaine de messagerie représentant l'entité

en: Values used in the interface to search users from a LDAP directory
fr_FR: Valeurs pour l'interface de recherche des utilisateurs depuis un annuaire LDAP

en: LDAP filter associated to the entity (if necessary)
fr_FR: Filtre LDAP associé à l'entité (si nécessaire)

en: Autofill dates for financial and administrative information
fr_FR: Remplissage automatique des dates des informations financières et administratives

en: No autofill
fr_FR: Pas de remplissage automatique

note: TRANS: %s is the name of the state TRANS %s is the name of the state
en: Fill when shifting to state %s
fr_FR: Remplissage lors du passage au statut %s

en: Copy the start date of warranty
fr_FR: Copier la date de début de garantie

en: Copy the date of purchase
fr_FR: Copier la date d'achat

en: Copy the order date
fr_FR: Copier la date de commande

en: Copy the delivery date
fr_FR: Copier la date de livraison

en: No change of entity
fr_FR: Pas de changement d'entité

en: Alarms options
fr_FR: Options des alertes

en: Reminders frequency for alarms on cartridges
fr_FR: Fréquence de rappel des alarmes sur les cartouches

en: Reminders frequency for alarms on consumables
fr_FR: Fréquence de rappel des alarmes sur les consommables

en: Reservation | Reservations
fr_FR[0]: Réservation
fr_FR[1]: Réservations

en: Alerts on tickets which are not solved since
fr_FR: Alertes sur les tickets non résolu depuis

en: 24/7
fr_FR: 24 heures sur 24, 7 jours sur 7

en: Automatic closing configuration
fr_FR: Configuration de la clôture automatique

en: Configuring the satisfaction survey
fr_FR: Configuration de l'enquête de satisfaction

en: Internal survey
fr_FR: Enquête interne

en: External survey
fr_FR: Enquête externe

en: Based on the item then the category
fr_FR: Basée sur le matériel puis sur la catégorie

en: Based on the category then the item
fr_FR: Basée sur la catégorie puis sur le matériel

en: Read parameters
fr_FR: Lecture paramètres

en: Read helpdesk parameters
fr_FR: Lecture des paramètres d'assistance

en: Update parameters
fr_FR: Mise à jour paramètres

en: Update helpdesk parameters
fr_FR: Mise à jour des paramètres d'assistance

en: Rule | Rules
fr_FR[0]: Règle
fr_FR[1]: Règles

en: Security
fr_FR: Sécurité

en: No Event
fr_FR: Pas d'événement

en: Last %d events
fr_FR: %d derniers événements

en: Level
fr_FR: Niveau

en: %1$s login since %2$s | %1$s logins since %2$s
fr_FR[0]: %1$s connexion since %2$s
fr_FR[1]: %1$s connexions since %2$s

en: Unique fields
fr_FR: Champs uniques

en: Record into the database denied
fr_FR: Enregistrement en base refusé

en: Send a notification
fr_FR: Envoyer une notification

en: Duplicates
fr_FR: Duplique

en: It's mandatory to select a type and at least one field
fr_FR: Il est obligatoire de sélectionner un type et au moins un champ

en: No item to display
fr_FR: Aucun élément à afficher

en: Fully Qualified Domain Name. Use the classical notation (labels separated by dots). For example: indepnet.net
fr_FR: Nom de domaine complètement qualifié. Utilisez la notation classique (noms séparés par des points). Par exemple: indepnet.net

en: FQDN must not be empty
fr_FR: FQDN ne doit pas être vide

en: FQDN is not valid
fr_FR: FQDN n'est pas valide

en: Invalid internet name: %s
fr_FR: Nom Internet invalide : %s

en: Used items
fr_FR: Éléments utilisés

en: Managed items
fr_FR: Éléments gérés

en: Visible in a ticket
fr_FR: Visible dans un ticket

en: Can be notified
fr_FR: Peut être notifié

en: Visible in a project
fr_FR: Visible dans un projet

en: Can be manager
fr_FR: Peut être superviseur

en: Can contain
fr_FR: Peut contenir

[ctx: button]
en: Add a user
fr_FR: Ajouter un utilisateur

[ctx: button]
en: Add a manager
fr_FR: Ajouter un superviseur

[ctx: button]
en: Add a delegatee
fr_FR: Ajouter un délégataire

[ctx: button]
en: Remove a user
fr_FR: Supprimer un utilisateur

en: Attribute of the user containing its groups
fr_FR: Attribut de l'utilisateur décrivant son appartenance aux groupes

en: Attribute value
fr_FR: Valeur de l'attribut

en: Manager
fr_FR: Superviseur

en: Delegatee
fr_FR: Délégataire

en: Associate to a group
fr_FR: Associer à un groupe

en: Dynamic
fr_FR: Dynamique

en: Add a user
fr_FR: Ajouter un utilisateur

en: Criterion | Criteria
fr_FR[0]: Critère
fr_FR[1]: Critères

en: D=Dynamic
fr_FR: D=Dynamique

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of days, %3$d number of hours, %4$d number of minutes, %5$d number of seconds
en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes %5$d seconds
fr_FR: %1$s%2$d jours %3$d heures %4$d minutes %5$d secondes

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of days, %3$d number of hours, %4$d number of minutes
en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes
fr_FR: %1$s%2$d jours %3$d heures %4$d minutes

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of hours, %3$d number of minutes, %4$d number of seconds
en: %1$s%2$d hours %3$d minutes %4$d seconds
fr_FR: %1$s%2$d heures %3$d minutes %4$d secondes

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of hours, %3$d number of minutes
en: %1$s%2$d hours %3$d minutes
fr_FR: %1$s%2$d heures %3$d minutes

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of minutes,  %3$d number of seconds
en: %1$s%2$d minutes %3$d seconds
fr_FR: %1$s%2$d minutes %3$d secondes

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of seconds
en: %1$s%2$s second | %1$s%2$s seconds
fr_FR[0]: %1$s%2$s seconde
fr_FR[1]: %1$s%2$s secondes

en: Item not found
fr_FR: Élément introuvable

en: You don't have permission to perform this action.
fr_FR: Vous n'avez pas les droits requis pour réaliser cette action.

en: Progress
fr_FR: Progression

en: My settings
fr_FR: Mes préférences

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: Load a bookmark
fr_FR: Charger un marque-page

en: ^Top^
fr_FR: ^Haut^

en: You will find it on the GLPI-PROJECT.org site.
fr_FR: Vous la trouverez sur le site GLPI-PROJECT.org.

en: A new version is available: %s.
fr_FR: Une nouvelle version est disponible : %s

en: Create a ticket
fr_FR: Créer un ticket

en: Ticket followup
fr_FR: Suivi des tickets

en: Ticket waiting for your approval
fr_FR: Ticket attendant votre validation

en: Check all
fr_FR: Tout cocher

en: Uncheck all
fr_FR: Tout décocher

en: Check all as
fr_FR: Tout cocher comme

en: Selection too large, massive action disabled.
fr_FR: Sélection trop importante, actions de masse désactivées.

en: To increase the limit: change max_input_vars or suhosin.post.max_vars in php configuration.
fr_FR: Pour augmenter la limite, modifier la valeur de max_input_vars ou de suhosin.post.max_vars dans la configuration php.

en: Now
fr_FR: Maintenant

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: Specify a date
fr_FR: Spécifier une date

en: - %d hour | - %d hours
fr_FR[0]: - %d heure
fr_FR[1]: - %d heures

en: - %d day | - %d days
fr_FR[0]: - %d jour
fr_FR[1]: - %d jours

en: last Sunday
fr_FR: dimanche dernier

en: last Monday
fr_FR: lundi dernier

en: last Tuesday
fr_FR: mardi dernier

en: last Wednesday
fr_FR: mercredi dernier

en: last Thursday
fr_FR: jeudi dernier

en: last Friday
fr_FR: vendredi dernier

en: last Saturday
fr_FR: samedi dernier

en: - %d week | - %d weeks
fr_FR[0]: %d semaine
fr_FR[1]: - %d semaine

en: Beginning of the month
fr_FR: Début du mois

en: - %d month | - %d months
fr_FR[0]: %d mois
fr_FR[1]: - %d mois

en: Beginning of the year
fr_FR: Début de l'année

en: - %d year | - %d years
fr_FR[0]: -%d an
fr_FR[1]: - %d ans

en: + %d hour | + %d hours
fr_FR[0]: + %d heure
fr_FR[1]: + %d heures

en: + %d day | + %d days
fr_FR[0]: + %d jour
fr_FR[1]: + %d jours

en: + %d week | + %d weeks
fr_FR[0]: + %d semaine
fr_FR[1]: + %d semaines

en: + %d month | + %d months
fr_FR[0]: + %d mois
fr_FR[1]: + %d mois

en: + %d year | + %d years
fr_FR[0]: +%d an
fr_FR[1]: + %d ans

[ctx: button]
en: Drag and drop or paste image
fr_FR: Glissez et déposez ou collez l'image

en: Item is too large
fr_FR: Élément trop large

note: TRANS: %1$d, %2$d, %3$d are page numbers
en: From %1$d to %2$d on %3$d
fr_FR: De %1$d à %2$d sur %3$d

en: Empty array
fr_FR: Tableau vide

en: Display (number of items)
fr_FR: Affichage (nombre d'éléments)

note: TRANS %1$d %2$d are numbers (displayed, total)
en: %1$d on %2$d
fr_FR: %1$d sur %2$d

en: Drag and drop your file here, or
fr_FR: Glissez et déposez votre fichier ici, ou

[ctx: button]
en: Paste image
fr_FR: Coller l'image

en: Upload successful
fr_FR: Téléchargement réussi

en: Check/uncheck all
fr_FR: Cocher/Décocher tout

en: Select/unselect all
fr_FR: Sélectionner/désélectionner tout

en: Purchase date incompatible with the associated budget. %1$s not in budget period: %2$s / %3$s
fr_FR: Date d'achat incompatible avec le budget associé. %1$s pas dans la période du budget : %2$s / %3$s

en: Send alarms on financial and administrative information
fr_FR: Envoi des alertes sur les informations financières et administratives

note: TRANS: %1$s is the warranty end date and %2$s the name of the item
en: Item reaching the end of warranty on %1$s: %2$s
fr_FR: L'élément %2$s atteint la fin de sa garantie le %1$s

en: No item reaching the end of warranty.
fr_FR: Aucun élément atteignant sa fin de garantie.

en: send infocom alert failed
fr_FR: échec de l'envoi de l'alerte des informations financières

en: Linear
fr_FR: Linéaire

en: Decreasing
fr_FR: Dégressif

[ctx: button]
en: Show
fr_FR: Montrer

en: Requested item not found
fr_FR: Élément demandé introuvable

en: For this type of item, the financial and administrative information are only a model for the items which you should add.
fr_FR: Pour ce type d'élément, les informations financières et administratives ne sont qu'un modèle pour les éléments que vous ajouterez.

en: Order number
fr_FR: Numéro de commande

en: Immobilization number
fr_FR: Numéro d'immobilisation

en: Invoice number
fr_FR: Numéro de facture

en: Delivery form
fr_FR: Bon de livraison

en: Date of last physical inventory
fr_FR: Date de dernier inventaire physique

en: Warranty extension value
fr_FR: Valeur extension garantie

en: Amortization type
fr_FR: Type d'amortissement

en: Amortization duration
fr_FR: Durée d'amortissement

en: Amortization coefficient
fr_FR: Coefficient d'amortissement

en: TCO (value + tracking cost)
fr_FR: TCO (valeur+montant des interventions)

en: Monthly TCO
fr_FR: TCO mensuel

en: Warranty information
fr_FR: Informations sur la garantie

en: Warranty duration
fr_FR: Durée de garantie

en: Lifelong
fr_FR: A vie

en: Valid to %s
fr_FR: Expirant le %s

en: Comments on financial and administrative information
fr_FR: Commentaires sur les informations financières et administratives

en: IP address | IP addresses
fr_FR[0]: Adresse IP
fr_FR[1]: Adresses IP

en: Invalid IP address
fr_FR: Adresses IP incorrectes

en: Order by item type
fr_FR: Trier par type d'élément

en: Other kind of items
fr_FR: Autre type d'éléments

en: No IP address found
fr_FR: Aucune adresse IP trouvée

en: Subnet mask | Subnet masks
fr_FR[0]: Masque de sous-réseau
fr_FR[1]: Masques de sous-réseau

en: IP version
fr_FR: Version d'IP

en: Gateway
fr_FR: Passerelle

en: Addressable network
fr_FR: Réseau adressable

en: Set the network using notation address/mask
fr_FR: Définissez le réseau avec la notation adresse/masque

en: An addressable network is a network defined on an equipment
fr_FR: Un réseau adressable est un réseau défini sur un équipement

en: Invalid network address
fr_FR: Adresse réseau invalide

en: Invalid input format for the network
fr_FR: Format de saisie du réseau non valide

en: Invalid subnet mask
fr_FR: Masque de réseau invalide

en: Network already defined in visible entities
fr_FR: Dictionnaires

en: Invalid gateway address
fr_FR: Adresse de passerelle invalide

en: Associate a VLAN
fr_FR: Associer un VLAN

en: ID TAG
fr_FR: TAG ID

en: Capacity
fr_FR: Capacité

en: Cores
fr_FR: Noyaux

note: TRANS: %s is the type of the component
en: Item - %s link
fr_FR: Élément - lien %s

en: Position of the device on its bus
fr_FR: Position du composant sur son bus

en: Type of component
fr_FR: Type de composant

en: Specificities
fr_FR: Caractéristiques

en: Add a new component
fr_FR: Ajouter un nouveau composant

en: Dissociated devices
fr_FR: Dissocier les composants

note: TRANS : %1$s is the type of the device %2$s is the type of the item %3$s is the name of the item (used for headings of a list),
en: %1$s of %2$s: %3$s
fr_FR: %1$s de %2$s : %3$s

en: View | Views
fr_FR[0]: Vue
fr_FR[1]: Vues

en: Or complete search
fr_FR: Ou recherche complète

en: My devices
fr_FR: Mes éléments

en: Devices own by my groups
fr_FR: Éléments appartenant à mes groupes

en: Connected devices
fr_FR: Périphériques connectés

en: Installed software
fr_FR: Logiciels installés

en: Associated item type | Associated item types
fr_FR[0]: Type d'élément associé
fr_FR[1]: Types d'élément associé

en: Visible in the simplified interface
fr_FR: Visible dans l'interface simplifiée

en: Visible for an incident
fr_FR: Visible pour un incident

en: Visible for a request
fr_FR: Visible pour une demande

en: Visible for a problem
fr_FR: Visible pour un problème

en: Visible for a change
fr_FR: Visible pour un changement

en: Template for a request
fr_FR: Gabarit pour une demande

en: Template for an incident
fr_FR: Gabarit pour un incident

[ctx: quantity]
en: Number of problems
fr_FR: Nombre de problèmes

[ctx: quantity]
en: Number of changes
fr_FR: Nombre de changements

en: Request
fr_FR: Demande

[ctx: button]
en: Browse
fr_FR: Parcourir

[ctx: button]
en: Manage
fr_FR: Gérer

en: Target | Targets
fr_FR[0]: Cible
fr_FR[1]: Cibles

en: Edit
fr_FR: Éditer

en: Category name
fr_FR: Nom de la catégorie

en: Put this item in the FAQ
fr_FR: Placer cet élément dans la FAQ

en: This item is part of the FAQ
fr_FR: Cet élément fait partie de la FAQ

en: This item is not part of the FAQ
fr_FR: Cet élément ne fait pas partie de la FAQ

en: %d view | %d views
fr_FR[0]: %d vue
fr_FR[1]: %d vues

en: Visible since
fr_FR: Visible depuis

en: Visible until
fr_FR: Visible jusqu'à

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Unpublished
fr_FR: Non publié

en: My unpublished articles
fr_FR: Mes articles non publiés

en: All my articles
fr_FR: Tous mes articles

en: All unpublished articles
fr_FR: Tous les articles non publiés

en: Use as a solution
fr_FR: Utiliser comme solution

en: Recent entries
fr_FR: Sujets les plus récents

en: Last updated entries
fr_FR: Dernières mises à jour

en: Most popular questions
fr_FR: Sujets les plus populaires

en: FAQ item
fr_FR: Article de la FAQ

en: Visibility start date
fr_FR: Date de début de visibilité

en: Visibility end date
fr_FR: Date de fin de visibilité

en: Add a target
fr_FR: Ajouter une cible

en: Caution! You are not the author of this element. Delete targets can result in loss of access to that element.
fr_FR: Attention! Vous n'êtes pas l'auteur de cet élément. Supprimer des cibles peut entraîner la perte de l'accès à cet élément.

en: Recipient | Recipients
fr_FR[0]: Destinataire
fr_FR[1]: Destinataires

en: Profile | Profiles
fr_FR[0]: Profil
fr_FR[1]: Profils

en: Knowledge base administration
fr_FR: Administration de la base de connaissance

en: Publish in the FAQ
fr_FR: Publier dans la FAQ

en: Read the FAQ
fr_FR: Lire la FAQ

en: External link | External links
fr_FR[0]: Lien externe
fr_FR[1]: Liens externes

en: Link | Links
fr_FR[0]: Lien externe
fr_FR[1]: Liens

en: Link or filename
fr_FR: Lien ou nom du fichier

en: Open in a new window
fr_FR: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: File content
fr_FR: Contenu du fichier

en: No link defined
fr_FR: Aucun lien défini

en: Add an item type
fr_FR: Ajouter un type d'élément

en: Building number
fr_FR: Code du bâtiment

en: Room number
fr_FR: Code de la pièce

en: Location comments
fr_FR: Commentaires du lieu

en: Lock | Locks
fr_FR[0]: Verrou
fr_FR[1]: Verrous

en: Locked items
fr_FR: Éléments verrouillés

[ctx: button]
en: Unlock
fr_FR: Déverrouiller

en: No locked item
fr_FR: Aucun élément vérouillé

en: Unlock components
fr_FR: Déverrouiller les composants

en: Network port | Network ports
fr_FR[0]: Port réseau
fr_FR[1]: Ports réseau

en: Select the type of the item that must be unlock
fr_FR: Sélectionner le type de l'élément qui doit être déverrouillé

en: Historical
fr_FR: Historique

en: No historical
fr_FR: Pas d'historique

[ctx: name]
note: TRANS: a noun, modification, change
en: Update
fr_FR: Mise à jour

en: Add the item
fr_FR: Ajout de l'élément

en: Delete the item
fr_FR: Supprimer l'élément

en: Lock the item
fr_FR: Verrouiller l'élément

en: Unlock the item
fr_FR: Déverrouiller l'élément

en: Restore the item
fr_FR: Restaurer l'élément

en: Add the component
fr_FR: Ajout du composant

note: TRANS: %1$s is the old_value, %2$s is the new_value
en: Change the component %1$s: %2$s
fr_FR: Changement du composant %1$s : %2$s

note: TRANS: %1$s is the update date, %2$s is the last updater name
en: %1$s by %2$s
fr_FR: %1$s par %2$s

en: Delete the component
fr_FR: Supprimer le composant

en: Lock the component
fr_FR: Verrouiller le composant

en: Unlock the component
fr_FR: Déverrouiller le composant

en: Install the software
fr_FR: Installation du logiciel

en: Uninstall the software
fr_FR: Désinstallation du logiciel

en: Disconnect the item
fr_FR: Déconnexion de l'élément

en: Connect the item
fr_FR: Connexion de l'élément

en: Add a link with an item
fr_FR: Ajout d'un lien avec un élément

en: Delete a link with an item
fr_FR: Supprimer un lien avec un élément

en: Lock a link with an item
fr_FR: Verrouiller un lien avec un élément

en: Unlock a link with an item
fr_FR: Déverrouiller un lien avec un élément

en: Update an item
fr_FR: Mise à jour d'un élément

en: Delete an item
fr_FR: Supprimer un élément

en: Lock an item
fr_FR: Verrouiller un élément

en: Unlock an item
fr_FR: Déverrouiller un élément

en: Update of the field
fr_FR: Modification du champ

en: Change %1$s by %2$s
fr_FR: Changement de %1$s par %2$s

en: mbstring extension not found. Warning with charsets used.
fr_FR: Extension mbstring indisponible. Attention aux jeux de caractères utilisés.

en: Email address
fr_FR: Courriel

en: Connection errors
fr_FR: Erreurs de connexion

en: Use Kerberos authentication
fr_FR: Utiliser une authentification Kerberos

en: Accepted mail archive folder (optional)
fr_FR: Dossier d'archivage des courriels acceptés (optionnel)

en: Refused mail archive folder (optional)
fr_FR: Dossier d'archivage des courriels refusés (optionnel)

en: Maximum size of each file imported by the mails receiver
fr_FR: Taille maximale des fichiers importés par le collecteur

en: Use mail date, instead of collect one
fr_FR: Utiliser la date du courriel au lieu de celle de la collecte

[ctx: button]
en: Get email tickets now
fr_FR: Récupérer les courriels maintenant

en: Email %s not found. Impossible import.
fr_FR: Courriel %s introuvable. Import impossible.

note: TRANS: %1$d, %2$d, %3$d, %4$d and %5$d are number of messages
en: Number of messages: available=%1$d, retrieved=%2$d, refused=%3$d, errors=%4$d, blacklisted=%5$d
fr_FR: Nombre de messages : disponibles=%1$d, récupérés=%2$d, refusés=%3$d, erreurs=%4$d, en liste noire=%5$d

en: Could not connect to mailgate server
fr_FR: Échec de connexion au collecteur

note: TRANS: %s is the ID of the mailgate
en: Could not find mailgate %d
fr_FR: Collecteur %d introuvable

note: TRANS: %s is a directory
en: %s is not writable
fr_FR: Impossible d'écrire dans %s

en: Too large attached file
fr_FR: Fichier lié trop volumineux

en: Invalid attached file
fr_FR: Document joint incorrect

note: TRANS: %1$s is the name of the folder, %2$s is the name of the receiver
en: Invalid configuration for %1$s folder in receiver %2$s
fr_FR: Configuration incorrecte du dossier %1$s pour le collecteur %2$s

en: Retrieve email (Mails receivers)
fr_FR: Récupération des messages (collecteurs)

en: Number of emails to retrieve
fr_FR: Nombre de courriels à récupérer

en: Send alarms on receiver errors
fr_FR: Envoi des alertes sur les erreurs de collecteur

en: Your email could not be processed.
    If the problem persists, contact the administrator
fr_FR: Votre courriel n'a pu être traité.
    Veuillez contacter l'administrateur si le problème persiste

en: List of not imported emails
fr_FR: Liste des courriels non importés

en: Receivers in error: %s
fr_FR: Collecteurs en erreur : %s

en: No import
fr_FR: Pas d'import

en: No action available
fr_FR: Aucune action disponible

en: Implementation error !
fr_FR: Erreur d'implémentation !

en: No selected items
fr_FR: Pas d'élément sélectionné

en: Invalid process
fr_FR: Processus invalide

en: Select the type of the item on which applying this action
fr_FR: Sélectionner le type de l'élément sur lequel appliquer cette action

[ctx: button]
en: Add to transfer list
fr_FR: Ajouter à la liste de transfert

[ctx: button]
en: Delete permanently but keep devices
fr_FR: Supprimer définitivement mais conserver les composants

[ctx: button]
en: Delete permanently and remove devices
fr_FR: Supprimer définitivement et supprimer les composants

[ctx: button]
en: Delete permanently even if linked items
fr_FR: Supprimer définitivement même si éléments liés

en: Select the common field that you want to update
fr_FR: Choisir le champ commun que vous voulez mettre à jour

en: Select the field that you want to update
fr_FR: Choisir le champ que vous voulez mettre à jour

en: or
fr_FR: ou

en: You can't delete that item by massive actions, because it has sub-items
fr_FR: Vous ne pouvez pas supprimer cet élément car il possède des sous-éléments

en: but you can do it by the form of the item
fr_FR: mais vous pouvez le faire via le formulaire de l'élément

en: You can't delete that item, because it is used for one or more items
fr_FR: Vous ne pouvez pas supprimer cet élément car il est utilisé par d'autres éléments

en: default_value must be 0 or 1
fr_FR: La valeur par défaut doit être 0 ou 1

en: default_value must be numeric
fr_FR: La valeur par défaut doit être numérique

note: TRANS: %s is 'Clean DB : rename tables' TRANS: %s is the table or item implied
en: Change of the database layout - %s
fr_FR: Changement de la structure de la base de données - %s

en: Task completed.
fr_FR: Traitement terminé.

en: Automatically generated by GLPI %s
fr_FR: Généré automatiquement par GLPI %s

note: TRANS: %s is the table or item to migrate TRANS: %s is 'Clean reservation entity link'
en: Data migration - %s
fr_FR: Migration de données - %s

en: Management type
fr_FR: Type de gestion

en: Speakers
fr_FR: Enceintes

en: %1$s adds several netpoints
fr_FR: %1$s ajoute plusieurs ports réseau

en: Network outlets for %s
fr_FR: Prises réseau pour %s

en: Network alias | Network aliases
fr_FR[0]: Alias réseau
fr_FR[1]: Alias réseau

en: Add a network alias
fr_FR: Ajouter un alias réseau

en: Computer's name
fr_FR: Nom de l'ordinateur

en: The MAC address and the IP of the equipment are included in an aggregated network port
fr_FR: L'adresse MAC et l'adresse IP de l'équipement sont inclus dans un port réseau agrégé

en: IP network is not included in the database. However, you can see current available networks.
fr_FR: Le réseau IP n'est pas inclus dans la base de données. Cependant, vous pouvez voir les réseaux disponibles.

en: Several network names available! Go to the tab 'Network Name' to manage them.
fr_FR: Il existe plusieurs noms de réseau ! Utiliser l'onglet 'Nom réseau' pour les gérer.

en: Add a network name
fr_FR: Ajouter un nom réseau

en: Not associated
fr_FR: Non associé

en: Create a new network name
fr_FR: Créer un nouveau nom réseau

en: No network name found
fr_FR: Aucun nom réseau trouvé

en: Aggregation port
fr_FR: Agrégation de port

en: Origin port
fr_FR: Port d'origine

en: Alias port
fr_FR: Alias de port

en: Global displays
fr_FR: Affichage globaux

en: Internet information
fr_FR: Informations internet

en: Common options
fr_FR: Options standards

en: Network port type to be added
fr_FR: Type de port réseau à ajouter

en: Add several ports
fr_FR: Ajout de plusieurs ports

en: %1$s: %2$d
fr_FR: %1$s : %2$d

en: Network ports waiting for manual migration
fr_FR: Ports réseau attendant une migration manuelle

en: No network port found
fr_FR: Aucun port réseau trouvé

en: Port number | Ports number
fr_FR[0]: Numéro de port
fr_FR[1]: Numéros de port

en: Network port type
fr_FR: Type de port réseau

en: Dissociate a VLAN
fr_FR: Dissocier un VLAN

en: Connection by dial line - Dialup Port
fr_FR: Connexion par ligne commutée - Dialup

en: Connected to
fr_FR: Connecté à

en: Ethernet port
fr_FR: Port Ethernet

en: Ethernet port type
fr_FR: Type de port Ethernet

en: Ethernet port speed
fr_FR: Vitesse du port Ethernet

en: Twisted pair (RJ-45)
fr_FR: Paire torsadée (RJ-45)

en: Multimode fiber
fr_FR: Fibre optique multimode

en: Single mode fiber
fr_FR: Fibre optique monomode

en: No options available for this port type.
fr_FR: Aucune option disponible pour ce type de port.

en: Virtual ports
fr_FR: Ports virtuels

en: Opposite link
fr_FR: Lien opposé

en: Local network port
fr_FR: Port réseau local

en: this port
fr_FR: ce port

en: No network card available
fr_FR: Pas de carte réseau disponible

en: Equipment without network card
fr_FR: Equipement sans carte réseau

en: item not linked to an object
fr_FR: Élément non lié à un objet

note: TRANS: %1$s and %2$s are links
en: %1$s on %2$s
fr_FR: %1$s sur %2$s

en: Without name
fr_FR: Sans nom

en: Not connected.
fr_FR: Non connecté.

en: Local loop port
fr_FR: Boucle locale

en: Network port migration
fr_FR: Port réseau pour migration

en: Undefined interface
fr_FR: Interface non définie

en: Invalid network (already defined or with invalid addresses)
fr_FR: Réseau incorrect (déjà défini ou comportant des adresses incorrectes)

en: Gateway not include inside the network
fr_FR: Passerelle non comprise dans le réseau

en: Transform this network port to
fr_FR: Transformer ce port réseau en

en: Network port information conflicting with %s
fr_FR: Informations du port en conflit avec %s

en: Invalid address or netmask
fr_FR: Adresse ou masque de réseau invalide

en: No conflicting network
fr_FR: Aucun réseau en conflit

en: you may have to add a network
fr_FR: Vous devrez ajouter un réseau

en: Append a correct gateway to the network %s
fr_FR: Ajouter une passerelle valide au réseau %s

en: Unknown network
fr_FR: Réseau inconnu

en: Add a network
fr_FR: Ajouter un réseau

en: Add a correct IP to the network port
fr_FR: Ajoute une IP valide à un port réseau

en: Unknown network port
fr_FR: Port réseau inconnu

en: I don't understand why this migration error is not deleted.
fr_FR: Je ne comprend pas pourquoi cette erreur de migration n'est pas supprimée.

en: You can delete this migration error
fr_FR: Vous pouvez supprimer cette erreur de migration

en: At all events
fr_FR: A tous les évènements

en: Original network port information
fr_FR: Information sur le port reseau initial

en: Network address
fr_FR: Adresse réseau

en: Unknown interface
fr_FR: Interface inconnue

en: Tagged
fr_FR: Taggé

en: Wifi port
fr_FR: Ports Wifi

en: Wifi mode
fr_FR: Mode wifi

en: Wifi protocol version
fr_FR: Version du protocol wifi

en: Creation date
fr_FR: Date de création

en: Last updater
fr_FR: Auteur de la dernière modification

en: Last update by %1$s on %2$s
fr_FR: Dernière mise à jour par %1$s le %2$s

en: Create by %1$s on %2$s
fr_FR: Créé par %1$s le %2$s

en: Notification method
fr_FR: Mode de notification

en: Event | Events
fr_FR[0]: Événement
fr_FR[1]: Événements

en: Mail test
fr_FR: Courriel test

en: This is a test email.
fr_FR: Ceci est le courriel de test.

en: Failed to send test email to administrator
fr_FR: Échec de l'envoi du courriel de test à l'administrateur

en: Test email sent to administrator
fr_FR: Courriel de test envoyé à l'administrateur

en: Error inserting email to queue
fr_FR: Erreur en ajoutant un courriel à la file d'attente

en: An email to %s was added to queue
fr_FR: Un courriel pour %s a été ajouté à la file d'attente

en: Response name (if needed)
fr_FR: Nom de réponse (si nécessaire)

en: Add documents into ticket notifications
fr_FR: Ajouter des documents dans les notifications de ticket

en: The PHP mail function is unknown or is not activated on your system.
fr_FR: La fonction mail PHP n'existe pas ou est désactivée sur votre système.

en: The use of a SMTP is needed.
fr_FR: L'utilisation d'un serveur SMTP est indispensable.

en: Way of sending emails
fr_FR: Mode d'envoi des courriels

en: SMTP host
fr_FR: Hôte SMTP

en: SMTP login (optional)
fr_FR: Identifiant SMTP (optionnel)

en: SMTP password (optional)
fr_FR: Mot de passe SMTP (optionnel)

en: Send a test email to the administrator
fr_FR: Envoyer un courriel de test à l'administrateur

en: Cartridges alarm
fr_FR: Alerte cartouches

en: Remaining
fr_FR: Restant

en: New change
fr_FR: Nouveau changement

en: Update of a change
fr_FR: Mettre à jour un changement

en: Change solved
fr_FR: Changement résolu

en: Validation request
fr_FR: Demande de validation

en: Validation request answer
fr_FR: Réponse à une demande de validation

en: New task
fr_FR: Nouvelle tâche

en: Update of a task
fr_FR: Mise à jour d'une tâche

en: Deletion of a task
fr_FR: Suppression d'une tâche

en: Closure of a change
fr_FR: Clôture d'un changement

en: Deleting a change
fr_FR: Suppression d'un changement

note: TRANS: %s is the user name
en: An approval request has been submitted by %s
fr_FR: Une demande de validation a été demandée par %s

note: TRANS: %s is the user name
en: An answer to an an approval request was produced by %s
fr_FR: Une réponse à une demande de validation a été fournie par %s

en: Decision-maker
fr_FR: Décideur

en: A validation request has been submitted
fr_FR: Une demande de validation a été envoyée

en: An answer to a validation request was produced
fr_FR: Une réponse à une demande de validation a été fournie

en: Problem | Problems
fr_FR[0]: Problème
fr_FR[1]: Problèmes

en: Manager of group
fr_FR: Superviseur de groupe

en: Group except manager users
fr_FR: Groupe sans superviseur

en: Administrator
fr_FR: Administrateur

en: Entity administrator
fr_FR: Administrateur de l'entité

en: Former technician in charge of the ticket
fr_FR: Ancien technicien chargé du ticket

en: Manager of the group in charge of the ticket
fr_FR: Superviseur du groupe chargé du ticket

en: Group in charge of the ticket except manager users
fr_FR: Groupe chargé du ticket sans superviseur

en: Requester group manager
fr_FR: Superviseur du groupe demandeur

en: Requester group except manager users
fr_FR: Groupe demandeur sans superviseur

en: Technician in charge of the ticket
fr_FR: Technicien chargé du ticket

en: Hardware user
fr_FR: Utilisateur du matériel

en: Watcher group manager
fr_FR: Superviseur du groupe observateur

en: Watcher group except manager users
fr_FR: Groupe observateur sans superviseur

en: Technician in charge of the task
fr_FR: Technicien en charge de la tâche

en: Task author
fr_FR: Auteur de la tâche

en: Followup author
fr_FR: Auteur du suivi

en: Requester ID
fr_FR: ID du demandeur

en: Requester location
fr_FR: Lieu du demandeur

en: Assigned to technicians
fr_FR: Assigné aux techniciens

en: Assigned to groups
fr_FR: Assigné aux groupes

en: Number of unresolved items
fr_FR: Nombre d'éléments non résolus

en: Number of costs
fr_FR: Nombre de coûts

en: No defined category
fr_FR: Pas de catégorie attribuée

en: Web link to approval the solution
fr_FR: Lien web d'approbation de solution

en: Download URL
fr_FR: URL de téléchargement

en: Status value in database
fr_FR: Valeur du statut en base

en: Consumables alarm
fr_FR: Alerte consommables

en: End of contract
fr_FR: Expiration contrat

en: Periodicity notice
fr_FR: Préavis de période

en: Contracts alarm
fr_FR: Alerte contrats

en: Contract expired since the
fr_FR: Contrat expiré depuis le

en: Contract with notice since the
fr_FR: Contrat en préavis depuis le

en: Contract reached the end of a period since the
fr_FR: Contrat en fin de période depuis le

en: Contract with notice for the current period since the
fr_FR: Contrat dans le préavis pour la période ocurante depuis le

en: The following automatic actions are in error. They require intervention.
fr_FR: Les actions automatiques suivantes sont en erreur. Elles nécessitent une intervention.

en: Desynchronization MySQL replica
fr_FR: Désynchronisation du réplicat MySQL

en: Can't connect to the database.
fr_FR: Impossible de se connecter à la base de données.

en: Slave database out of sync!
fr_FR: Base de données esclave désynchronisée !

en: The slave database is desynchronized. The difference is of:
fr_FR: La base esclave est désynchronisée. L'écart est de :

en: Alert on duplicate record
fr_FR: Alerte enregistrement en doublon

en: Update the item
fr_FR: Mise à jour de l'élément

en: Item successfully added but duplicate record on
fr_FR: Enregistrement effectué mais doublon sur

en: Doer
fr_FR: Auteur de l'action

en: Intended action
fr_FR: Action voulue

en: Expiration date
fr_FR: Date d'expiration

en: Receiver errors
fr_FR: Erreurs du collecteur

en: Planning recall
fr_FR: Rappels du planning

en: New problem
fr_FR: Nouveau problème

en: Update of a problem
fr_FR: Modification d'un problème

en: Problem solved
fr_FR: Problème résolu

en: Closure of a problem
fr_FR: Clôture d'un problème

en: Deleting a problem
fr_FR: Suppression d'un problème

en: Symptoms
fr_FR: Symptômes

en: New project
fr_FR: Nouveau projet

en: Update of a project
fr_FR: Mise à jour d'un projet

en: Deletion of a project
fr_FR: Suppression d'un projet

en: Manager group
fr_FR: Groupe superviseur

en: Manager of manager group
fr_FR: Superviseur du groupe superviseur

en: Manager group except manager users
fr_FR: Groupe superviseur sans superviseur

en: User of project team
fr_FR: Utilisateur de l'équipe projet

en: Group of project team
fr_FR: Groupe de l'équipe projet

en: Manager of group of project team
fr_FR: Superviseur du groupe de l'équipe projet

en: Group of project team except manager users
fr_FR: Groupe de l'équipe projet sans superviseur

en: Contact of project team
fr_FR: Contact de l'équipe projet

en: Supplier of project team
fr_FR: Fournisseur de l'équipe projet

en: Planned start date
fr_FR: Date de début planifiée

en: Planned end date
fr_FR: Date de fin planifiée

en: Real start date
fr_FR: Date de début réelle

en: Real end date
fr_FR: Date de fin réelle

en: Percent done
fr_FR: Pourcentage effectué

en: Planned duration
fr_FR: Durée planifiée

en: Effective duration
fr_FR: Durée effective

[ctx: quantity]
en: Number of team members
fr_FR: Nombre de membres de l'équipe

en: Team member | Team members
fr_FR[0]: Membre de l'équipe
fr_FR[1]: Membres de l'équipe

en: Project team | Project teams
fr_FR[0]: Équipe projet
fr_FR[1]: Équipes projet

en: New project task
fr_FR: Nouvelle tâche de projet

en: Update of a project task
fr_FR: Mise à jour d'une tâche d'un projet

en: Deletion of a project task
fr_FR: Suppression d'une tâche de projet

en: Project team user
fr_FR: Utilisateur de l'équipe projet

en: Project team group
fr_FR: Groupe de l'équipe projet

en: Project | Projects
fr_FR[0]: Projet
fr_FR[1]: Projets

en: Tickets duration
fr_FR: Durée des tickets

en: New reservation
fr_FR: Nouvelle réservation

en: Update of a reservation
fr_FR: Mise à jour d'une réservation

en: Deletion of a reservation
fr_FR: Suppression d'une réservation

en: Reservation expired
fr_FR: Expiration d'une réservation

en: To answer by email, write above this line
fr_FR: Pour répondre par courriel, écrivez au dessus de cette ligne

en: To answer by email, write under this line
fr_FR: Pour répondre par courriel, écrivez au dessous de cette ligne

en: Update of a ticket
fr_FR: Mise à jour d'un ticket

en: Ticket solved
fr_FR: Ticket résolu

en: Solution rejected
fr_FR: Solution rejetée

en: New followup
fr_FR: Nouveau suivi

en: Update of a followup
fr_FR: Mise à jour d'un suivi

en: Deletion of a followup
fr_FR: Suppression d'un suivi

en: Closing of the ticket
fr_FR: Clôture du ticket

en: Deletion of a ticket
fr_FR: Suppression d'un ticket

en: Not solved tickets
fr_FR: Tickets non résolus

en: Automatic reminders of SLAs
fr_FR: Rappels automatiques des SLAs

en: Satisfaction survey answer
fr_FR: Réponse à l'enquête de satisfaction

note: TRANS: %s is the number of days before auto closing
en: Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s day | Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s days
fr_FR[0]: Sans réponse, le ticket sera automatiquement clos dans %s jour
fr_FR[1]: Sans réponse, le ticket sera automatiquement clos dans %s jours

en: SLA
fr_FR: SLAs

[ctx: quantity]
en: Number of followups
fr_FR: Nombre de suivis

[ctx: quantity]
en: Number of linked tickets
fr_FR: Nombre de tickets liés

en: Solution rejection comment
fr_FR: Commentaire de rejet de la solution

en: Solution rejection date
fr_FR: Date de rejet de la solution

en: Creation date of the satisfaction survey
fr_FR: Date de création de l'enquête de satisfaction

en: Response date to the satisfaction survey
fr_FR: Date de réponse à l'enquête de satisfaction

en: Comments to the satisfaction survey
fr_FR: Commentaire à l'enquête de satisfaction

en: Survey type
fr_FR: Type d'enquête

en: Invitation to fill out the survey
fr_FR: Invitation à remplir l'enquête

en: Followup | Followups
fr_FR[0]: Suivi
fr_FR[1]: Suivis

en: Linked ticket | Linked tickets
fr_FR[0]: Ticket lié
fr_FR[1]: Tickets liés

en: Token
fr_FR: Jeton

en: You have been made a request to reset your account password.
fr_FR: Vous avez demandé la réinitialisation de votre mot de passe.

en: Just follow this link (you have one day):
fr_FR: Il vous suffit de suivre ce lien (vous avez une journée) :

en: Template translation | Template translations
fr_FR[0]: Traduction de modèle
fr_FR[1]: Traductions de modèle

en: Show list of available tags
fr_FR: Voir la liste des balises disponibles

en: Email text body
fr_FR: Corps texte du courriel

en: (leave the field empty for a generation from HTML)
fr_FR: (laisser le champ vide pour qu'il soit généré depuis le champ HTML)

en: Email HTML body
fr_FR: Corps HTML du courriel

en: Default translation
fr_FR: Traduction par défaut

en: Label
fr_FR: Libellé

en: Possible values
fr_FR: Valeurs possibles

en: List of values
fr_FR: Liste de valeurs

en: Single value
fr_FR: Valeur unique

en: Preview
fr_FR: Prévisualisation

en: Refused email | Refused emails
fr_FR[0]: Courriel rejeté
fr_FR[1]: Courriels rejetés

en: Delete emails
fr_FR: Supprimer courriels

en: From email header
fr_FR: Entête From du courriel

en: To email header
fr_FR: Entête To du courriel

en: Subject email header
fr_FR: Entête Subject du courriel

en: Mails receiver
fr_FR: Collecteur courriels

en: Message-ID email header
fr_FR: Entête Message-ID du courriel

en: Reason of rejection
fr_FR: Raison du refus

en: Unable to affect the email to an entity
fr_FR: Impossible d'affecter le courriel à une entité

en: Email not found. Impossible import
fr_FR: Courriel absent. Import impossible

en: Brand
fr_FR: Marque

[ctx: quantity]
en: Number of lines
fr_FR: Nombre de lignes

en: Flags
fr_FR: Options

en: Headset
fr_FR: Casque

en: Speaker
fr_FR: Haut parleur

en: The user is busy at the selected timeframe.
fr_FR: L'utilisateur est occupé durant la période sélectionnée.

en: Week
fr_FR: Semaine

en: Month
fr_FR: Mois

en: Download the planning in Ical format
fr_FR: Télécharger planning format Ical

en: webcal:// synchronization
fr_FR: Synchronisation Webcal://

en: Caption
fr_FR: Légende

en: Available
fr_FR: Disponible

en: Unavailable
fr_FR: Indisponible

en: Your planning
fr_FR: Votre planning

en: See personnal planning
fr_FR: Voir mon planning personnel

en: See schedule of people in my groups
fr_FR: Voir les planning des personnes de mes groupes

en: See all plannings
fr_FR: Voir tous les plannings

en: Planning reminder | Planning reminders
fr_FR[0]: Rappel du planning
fr_FR[1]: Rappels du planning

en: %d week | %d weeks
fr_FR[0]: %d semaine
fr_FR[1]: %d semaines

en: Send planning recalls
fr_FR: Envoyer les rappels pour le planning

en: Plugins list
fr_FR: Liste des plugins

en: Author | Authors
fr_FR[0]: Auteur
fr_FR[1]: Auteurs

en: CSRF compliant
fr_FR: conforme CSRF

[ctx: plugin]
en: Enabled
fr_FR: Activé

[ctx: plugin]
en: Not installed
fr_FR: Non installé

en: To update
fr_FR: A mettre à jour

[ctx: plugin]
en: Installed / not configured
fr_FR: Installé / non configuré

[ctx: plugin]
en: Installed / not activated
fr_FR: Installé/non activé

en: Error / to clean
fr_FR: Erreur/à nettoyer

[ctx: button]
en: Disable
fr_FR: Désactiver

[ctx: button]
en: Uninstall
fr_FR: Désinstaller

en: Non-existent function
fr_FR: Fonction inexistante

en: Not CSRF compliant
fr_FR: Non conforme CSRF

[ctx: button]
en: Enable
fr_FR: Activer

[ctx: button]
en: Clean
fr_FR: Nettoyer

en: No plugin installed
fr_FR: Aucun plugin installé

en: See the catalog of plugins
fr_FR: Voir le catalogue des plugins

en: Initial page counter
fr_FR: Compteur de page initial

en: Current counter of pages
fr_FR: Compteur de page actuel

en: Serial
fr_FR: Série

en: Parallel
fr_FR: Parallèle

[ctx: status]
en: Processing (assigned)
fr_FR: En cours (Attribué)

[ctx: status]
en: Processing (planned)
fr_FR: En cours (Planifié)

[ctx: status]
en: Solved
fr_FR: Résolu

en: Under observation
fr_FR: En observation

en: Problems on pending status
fr_FR: Problèmes en attente

en: Problems to be processed
fr_FR: Problèmes à traiter

en: Your problems in progress
fr_FR: Vos problèmes en cours

en: Problem followup
fr_FR: Suivi des problèmes

en: No problem in progress.
fr_FR: Pas de problème en cours.

note: TRANS: %d is the document number
en: %d associated document | %d associated documents
fr_FR[0]: %d document associé
fr_FR[1]: %d documents associés

en: Last problems
fr_FR: Derniers problèmes

note: TRANS : %d is the number of problems
en: Last %d problem | Last %d problems
fr_FR[0]: %d dernier problème
fr_FR[1]: %d derniers problèmes

en: No problem found.
fr_FR: Pas de problème trouvé.

en: Problems on linked items
fr_FR: Problèmes sur les éléments liés

en: Problem task | Problem tasks
fr_FR[0]: Tâche de problème
fr_FR[1]: Tâches de problèmes

en: Link Ticket/Problem | Links Ticket/Problem
fr_FR[0]: Lien Ticket/Problème
fr_FR[1]: Liens Ticket/Problème

en: Create a problem from this ticket
fr_FR: Créer un problème à partir de ce ticket

en: Life cycles
fr_FR: Cycles de vie

en: This profile is the last with write rights on profiles
fr_FR: Ce profil est le dernier avec des droits d'écriture sur les profils

en: Deletion refused
fr_FR: Suppression refusée

en: Global right
fr_FR: Droit global

en: Entity right
fr_FR: Droit local

en: Default profile
fr_FR: Profil par défaut

en: Profile's interface
fr_FR: Interface du profil

en: Update password
fr_FR: Modification du mot de passe

en: Ticket creation form on login
fr_FR: Formulaire de création de tickets à la connexion

en: See hardware of my groups
fr_FR: Voir les matériels de mes groupes

en: Link with items for the creation of tickets
fr_FR: Liaison avec les matériels pour la création de tickets

en: Associable items to a ticket
fr_FR: Matériels associables à un ticket

en: Default ticket template
fr_FR: Gabarit de ticket par défaut

en: Public reminder | Public reminders
fr_FR[0]: Note publique
fr_FR[1]: Notes publiques

en: Public RSS feed | Public RSS feeds
fr_FR[0]: Flux RSS public
fr_FR[1]: Flux RSS publics

en: Financial and administratives information
fr_FR: Informations financières et administratives

en: Public bookmark | Public bookmarks
fr_FR[0]: Marque-page public
fr_FR[1]: Marque-pages publics

en: Report | Reports
fr_FR[0]: Rapport
fr_FR[1]: Rapports

en: Administration of reservations
fr_FR: Administration des réservations

en: Recurrent tickets
fr_FR: Tickets récurrents

en: Visibility
fr_FR: Visibilité

en: From \ To
fr_FR: Depuis \ Vers

en: Life cycle of tickets
fr_FR: Cycle de vie des tickets

en: Life cycle of problems
fr_FR: Cycle de vie des problèmes

en: Life cycle of changes
fr_FR: Cycle de vie des changements

en: Mail queue
fr_FR: File d'attente des courriels

en: Rules for assigning a computer to an entity
fr_FR: Règles d'affectation d'un ordinateur à une entité

en: Rules for assigning a ticket created through a mails receiver
fr_FR: Règles pour assigner un ticket créé via un collecteur de courriels

en: Rules for assigning a category to a software
fr_FR: Règles pour assigner une catégorie à un logiciel

en: Business rules for tickets (entity)
fr_FR: Règles métier pour les tickets (entité)

en: Dropdowns dictionary
fr_FR: Dictionnaire des intitulés

en: Software dictionary
fr_FR: Dictionnaire des logiciels

en: Printers dictionnary
fr_FR: Dictionnaire des imprimantes

en: Search result display
fr_FR: Affichage des résultats de recherche

en: Global dropdown | Global dropdowns
fr_FR[0]: Intitulé global
fr_FR[1]: Intitulés globaux

en: Entity dropdowns
fr_FR: Intitulés de l'entité

en: Business rules for tickets
fr_FR: Règles métier pour les tickets

en: No access
fr_FR: Aucun Accès

en: Write
fr_FR: Écriture

en: All items
fr_FR: Tous les éléments

en: My devices and all items
fr_FR: Mes éléments et tous les éléments

en: Add an authorization to a user
fr_FR: Ajouter une habilitation à un utilisateur

en: Recursive
fr_FR: Récursif

en: D=Dynamic, R=Recursive
fr_FR: D=Dynamique, R=Récursif

en: No user found
fr_FR: Pas d'utilisateur trouvé

en: Authorization | Authorizations
fr_FR[0]: Habilitation
fr_FR[1]: Habilitations

en: See (actor)
fr_FR: Voir (acteur)

en: My tasks
fr_FR: Mes tâches

en: Show on global GANTT
fr_FR: Voir sur le GANTT global

en: Invalid planned dates. Dates not updated.
fr_FR: Dates planifiées invalides. Dates non mises à jour.

en: Invalid real dates. Dates not updated.
fr_FR: Dates réelles invalides. Dates non mises à jour.

en: Sum of planned durations of tasks
fr_FR: Sommes des durées planifiées des tâches

en: Sum of total effective durations of tasks
fr_FR: Sommes des durées effectives des tâches

en: Add a team member
fr_FR: Ajouter un membre d'équipe

en: Member | Members
fr_FR[0]: Membre
fr_FR[1]: Membres

en: Invalid items (no start or end date): %s
fr_FR: Éléments invalides (pas de date de début ou de fin): %s

en: January
fr_FR: Janvier

en: February
fr_FR: Février

en: March
fr_FR: Mars

en: April
fr_FR: Avril

en: May
fr_FR: Mai

en: June
fr_FR: Juin

en: July
fr_FR: Juillet

en: August
fr_FR: Août

en: September
fr_FR: Septembre

en: October
fr_FR: Octobre

en: November
fr_FR: Novembre

en: December
fr_FR: Décembre

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Finished state
fr_FR: État terminé

en: Project task | Project tasks
fr_FR[0]: Tâche de projet
fr_FR[1]: Tâches de projet

en: Update (actor)
fr_FR: Mise à jour (acteur)

en: Milestone
fr_FR: Étape

en: Creator
fr_FR: Créateur

[ctx: button]
en: Add a task
fr_FR: Ajouter une tâche

en: Task team | Task teams
fr_FR[0]: Équipe de tâche
fr_FR[1]: Équipes de tâche

en: Link Ticket/Project task | Links Ticket/Project task
fr_FR[0]: Lien Ticket/Tâche de projet
fr_FR[1]: Liens Ticket/Tâche de projet

en: Create a ticket from this task
fr_FR: Créer un ticket à partir de cette tâche

[ctx: button]
en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Expected send date
fr_FR: Date d'envoi prévue

en: Send date
fr_FR: Date d'envoi

en: Sender email
fr_FR: Courriel de l'expéditeur

en: Sender name
fr_FR: Nom de l'expéditeur

en: Recipient email
fr_FR: Courriel du destinataire

en: Recipient name
fr_FR: Nom du destinataire

en: Reply-to email
fr_FR: Courriel de réponse

en: Reply-to name
fr_FR: Nom de réponse

en: Additional headers
fr_FR: Entêtes additionnelles

en: Message ID
fr_FR: ID du message

en: Number of tries of sent
fr_FR: Nombre de tentatives d'expédition

en: Error in sending the email
fr_FR: Erreur dans l'envoi du courriel

en: An email was sent to %s
fr_FR: Un email a été envoyé à %s

en: Send mails in queue
fr_FR: Envoyer les courriels en attente

en: Maximum emails to send at once
fr_FR: Maximum de courriels à envoyer à chaque fois

en: Clean mail queue
fr_FR: Vider la file d'attente de courriels

en: Days to keep sent emails
fr_FR: Jours de conservation des courriels expédiés

en: Registered ID (issued by PCI-SIG) | Registered IDs (issued by PCI-SIG)
fr_FR[0]: Registered ID (délivré par PCI-SIG)
fr_FR[1]: Registered IDs (délivrés par PCI-SIG)

en: Reminder | Reminders
fr_FR[0]: Note
fr_FR[1]: Notes

en: Personal reminder | Personal reminders
fr_FR[0]: Note personnelle
fr_FR[1]: Notes personnelles

en: Planning start date
fr_FR: Date de début de la planification

en: Planning end date
fr_FR: Date de fin de la planification

en: Without title
fr_FR: Sans titre

en: New note
fr_FR: Nouvelle note

en: Add to schedule
fr_FR: Ajouter au planning

en: Start at %s
fr_FR: Début à %s

en: End at %s
fr_FR: Fin à %s

en: Default report
fr_FR: Rapport par défaut

en: By contract
fr_FR: Par contrat

en: By year
fr_FR: Par année

en: Hardware financial and administrative information
fr_FR: Informations financières et administratives du matériel

en: Other financial and administrative information (licenses, cartridges, consumables)
fr_FR: Autres informations financières et administratives (licences, cartouches, consommables)

en: Loan
fr_FR: Prêt

en: Select the report you want to generate
fr_FR: Sélectionner un rapport à générer

en: Device 1
fr_FR: Matériel 1

en: Device 2
fr_FR: Matériel 2

en: Device name
fr_FR: Nom du matériel

en: Default for tickets
fr_FR: Par défaut pour les tickets

en: Default for mail recipients
fr_FR: Par défaut pour les collecteurs

en: Be careful: there is no default value
fr_FR: Attention : il n'y a plus de valeur par défaut

en: The required item is already reserved for this timeframe
fr_FR: Le matériel demandé est déjà réservé pour cette plage.

en: Unknown error
fr_FR: Erreur inconnue

en: Back to planning
fr_FR: Retour au planning

en: Device temporarily unavailable
fr_FR: Matériel temporairement indisponible

en: All reservable devices
fr_FR: Tous les matériels réservables

en: Reserve
fr_FR: Réserver

en: Reserve an item
fr_FR: Réserver un matériel

en: Rehearsal
fr_FR: Répétition

[ctx: periodicity]
en: None
fr_FR: Aucune

[ctx: periodicity]
en: Daily
fr_FR: Journalière

[ctx: periodicity]
en: Weekly
fr_FR: Hebdomadaire

[ctx: periodicity]
en: Monthly
fr_FR: Mensuelle

en: Delete all rehearsals
fr_FR: Supprimer toutes les répétitions

en: Current and future reservations
fr_FR: Réservations en cours et à venir

en: No reservation
fr_FR: Pas de réservation

en: See planning
fr_FR: Voir le planning

en: Past reservations
fr_FR: Réservations passées

en: Reservable item | Reservable items
fr_FR[0]: Élément réservable
fr_FR[1]: Éléments réservables

en: Make unavailable
fr_FR: Rendre indisponible

en: Make available
fr_FR: Rendre disponible

en: Prohibit reservations
fr_FR: Interdire les réservations

en: Are you sure you want to return this non-reservable item?
fr_FR: Êtes vous sûr de vouloir rendre cet élément non réservable ?

en: That will remove all the reservations in progress.
fr_FR: Cela supprimera toutes les réservations en cours.

en: Authorize reservations
fr_FR: Autoriser les réservations

en: Modify the comment
fr_FR: Modifier le commentaire

en: See all reservable items
fr_FR: Voir tous les éléments réservables

en: Find a free item in a specific period
fr_FR: Trouver un élément libre pour une période spécifique

en: Device reservations expiring today
fr_FR: Matériels dont la réservation expire aujourd'hui

en: Send reservation alert failed
fr_FR: Echec de l'envoi de l'alerte sur les réservations

en: Make a reservation
fr_FR: Faire une réservation

en: Personal RSS feed | Personal RSS feed
fr_FR[0]: Flux RSS personnel
fr_FR[1]: Flux RSS personnels

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Number of items displayed
fr_FR: Nombre d'éléments affichés

en: Refresh rate
fr_FR: Taux de rafraîchissement

en: Error retrieving RSS feed
fr_FR: Erreur en récupérant le flux RSS

en: RSS feeds found
fr_FR: Flux RSS trouvés

[ctx: button]
en: Use
fr_FR: Utiliser

note: TRANS: short for : Assign a ticket
en: Assign
fr_FR: Assigner

en: Assign the value from regular expression
fr_FR: Assigner valeur depuis expression rationnelle

en: Add the result of regular expression
fr_FR: Ajouter le résultat de l'expression régulière

en: Assign: equipment by IP address
fr_FR: Assigner : matériel sur IP

en: Assign: equipment by name + domain
fr_FR: Assigner : matériel sur nom + domaine

en: Assign: equipment by MAC address
fr_FR: Assigner : matériel sur adresse MAC

en: Recalculate
fr_FR: Recalculer

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Copy from user
fr_FR: Copier depuis l'utilisateur

en: Copy from item
fr_FR: Copier depuis l'élément

en: Dictionary | Dictionaries
fr_FR[0]: Dictionnaire
fr_FR[1]: Dictionnaires

en: Peripheral type | Peripheral types
fr_FR[0]: Type de périphérique
fr_FR[1]: Types de périphérique

en: Rules management
fr_FR: Gestion de règles

en: Position
fr_FR: Classement

en: Logical operator
fr_FR: Opérateur logique

en: and
fr_FR: et

en: Use rule for
fr_FR: Règle utilisée pour

en: It is possible to affect the result of a regular expression using the string #0
fr_FR: Il est possible d'affecter le résultat d'une expression rationnelle en utilisant la chaîne #0

en: Add a new action
fr_FR: Ajouter une nouvelle action

en: Action type
fr_FR: Type d'action

en: Add a new criteria
fr_FR: Ajouter un nouveau critère

en: Reason
fr_FR: Motif

en: Result details
fr_FR: Détail du résultat

en: Rule results
fr_FR: Résultat de la règle

en: Result of the regular expression
fr_FR: Résultat de l'expression rationnelle

en: Key
fr_FR: Clé

en: Rules using the object have been disabled.
fr_FR: Les règles utilisant cet objet ont été désactivées.

en: Rules list
fr_FR: Liste des règles

en: The engine stops on the first checked rule.
fr_FR: Le moteur s'arrête à la première règle vérifiée.

en: The engine treats all the rules.
fr_FR: Le moteur traite toutes les règles.

en: The engine passes the result of a rule to the following one.
fr_FR: Le moteur passe le résultat d'une règle à la suivante.

en: Rules are conditionals. Each one can be used on multiple actions.
fr_FR: Les règles sont conditionnelles. Elles peuvent être utilisées par plusieurs actions.

en: Rules used for
fr_FR: Règles utilisées pour

en: Test rules engine
fr_FR: Tester le moteur de règles

en: Replay the dictionary rules
fr_FR: Rejouer les règles du dictionnaire

en: Copy of %s
fr_FR: Copie de %s

en: Import rules from a XML file
fr_FR: Importer des règles depuis un fichier XML

en: Rules refused
fr_FR: Règles refusées

en: Entity not found
fr_FR: Entité non trouvée

en: Criteria refused
fr_FR: Critère refusé

en: Actions refused
fr_FR: Actions refusées

en: Successful importation
fr_FR: Importation réussie

en: No element to be tested
fr_FR: Aucun élément à tester

note: TRANS: %s is the entity name
en: Rules applied: %s
fr_FR: Règles appliquées : %s

note: TRANS: %s is the entity name
en: Local rules: %s
fr_FR: Règles locales : %s

en: Rules applicable in the sub-entities
fr_FR: Règles applicables dans les sous-entités

en: is
fr_FR: est

en: is not
fr_FR: n'est pas

en: contains
fr_FR: contient

en: does not contain
fr_FR: ne contient pas

en: starting with
fr_FR: commence par

en: finished by
fr_FR: finit par

en: regular expression matches
fr_FR: expression rationnelle vérifie

en: regular expression does not match
fr_FR: expression rationnelle ne vérifie pas

en: exists
fr_FR: existe

en: does not exist
fr_FR: n'existe pas

en: under
fr_FR: sous

en: not under
fr_FR: pas sous

en: Add a criterion
fr_FR: Ajouter un critère

en: Dictionnary of computer models
fr_FR: Dictionnaire des modèles d'ordinateurs

en: Dictionnary of computer types
fr_FR: Dictionnaire des types d'ordinateurs

en: Replay rules on existing database started on %s
fr_FR: Règles rejouées sur base de données existante le %s

note: TRANS: %1$s is a row, %2$s is total rows
en: Replay rules on existing database: %1$s/%2$s
fr_FR: Règles rejouées sur base de données existante : %1$s/%2$s

en: Error replaying rules
fr_FR: Erreur en rejouant les règles

en: Replay rules on existing database ended on %s
fr_FR: Fin du rejoue des règles le %s

en: Dictionary of manufacturers
fr_FR: Dictionnaire des fabricants

en: Dictionnary of monitor types
fr_FR: Dictionnaire des types de moniteurs

en: Dictionnary of networking equipment models
fr_FR: Dictionnaire des modèles de matériels réseau

en: Dictionnary of network equipment types
fr_FR: Dictionnaire des types de matériels réseau

en: Dictionnary of operating systems
fr_FR: Dictionnaire des systèmes d'exploitation

en: Dictionnary of service packs
fr_FR: Dictionnaire des service packs

en: Dictionnary of operating system versions
fr_FR: Dictionnaire des versions

en: Dictionnary of device models
fr_FR: Dictionnaire des modèles de périphériques

en: Dictionnary of device types
fr_FR: Dictionnaire des types de périphériques

en: Dictionnary of phone models
fr_FR: Dictionnaire des modèles de téléphones

en: Dictionnary of phone types
fr_FR: Dictionnaire des types de téléphones

en: Dictionnary of printers
fr_FR: Dictionnaire des imprimantes

en: To be unaware of import
fr_FR: Ignorer l'import

note: TRANS: %1$s is a date, %2$s is a row, %3$s is total row, %4$s is memory
en: %1$s - replay rules on existing database: %2$s/%3$s (%4$s Mio)
fr_FR:  %1$s - Règles rejouées sur base de données existante : %2$s/%3$s (%4$s Mio)

en: Dictionnary of printer models
fr_FR: Dictionnaires de modèles d'imprimante

en: Dictionnary of printer types
fr_FR: Dictionnaire des types d'imprimantes

note: TRANS: plural for software TRANS: software in plural
en: Dictionnary of software
fr_FR: Dictionnaire de logiciels

en: Publisher
fr_FR: Éditeur

en: Associable to a ticket
fr_FR: Associable à un ticket

en: Warning before running rename based on the dictionary rules
fr_FR: Avertissement avant de rejouer les règles du dictionnaire

en: Warning! This operation can put merged software in the dustbin.<br>Sure to notify your users.
fr_FR: Attention ! Cette opération peut mettre à la corbeille les logiciels fusionnés.<br>Pensez à prévenir vos utilisateurs.

en: Manufacturer choice
fr_FR: Choix d'un fabricant

en: Replay dictionary rules for manufacturers (----- = All)
fr_FR: Rejouer les règles du dictionnaire pour les fabricants (----- = Toutes)

en: Software deleted by GLPI dictionary rules
fr_FR: Logiciel mis dans la corbeille par les règles du dictionnaire GLPI

en: Rules for import and link computers
fr_FR: Règles d'import et de liaison des ordinateurs

en: Target entity for the computer
fr_FR: Entité de destination de l'ordinateur

en: Find computers in GLPI having the status
fr_FR: Chercher les ordinateurs dans GLPI dont le statut est

en: Subnet
fr_FR: Sous-réseau

en: Link if possible
fr_FR: Liaison si possible

en: Link if possible, otherwise imports declined
fr_FR: Liaison si possible, sinon import refusé

en: Yes if equal
fr_FR: Oui si égal

en: Yes if empty
fr_FR: Oui si vide

en: is already present in GLPI
fr_FR: est déjà présent dans GLPI

en: is empty in GLPI
fr_FR: est vide dans GLPI

en: Rules for assigning an item to an entity
fr_FR: Règles d'affectation d'un élément à une entité

en: Email body
fr_FR: Corps du courriel

en: In-Reply-To email header
fr_FR: Entête In-Reply-To du courriel

en: X-Priority email header
fr_FR: Entête X-Priority du courriel

en: X-Auto-Response-Suppress email header
fr_FR: Entête X-Auto-Response-Suppress du courriel

en: Auto-Submitted email header
fr_FR: Entête Auto-Submitted du courriel

en: X-UCE-Status email header
fr_FR: Entête X-UCE-Status du courriel

en: Received email header
fr_FR: Entête Received du courriel

en: Known mail domain
fr_FR: Domaine de messagerie connu

en: User featuring the profile
fr_FR: Utilisateur possédant le profil

en: User featuring a single profile
fr_FR: Utilisateur possédant une seule fois le profil

en: User with a single profile
fr_FR: Utilisateur possédant un seul profil

en: Entity from domain
fr_FR: Entité depuis domaine

en: Entity from TAG
fr_FR: Entité depuis TAG

en: Entity based on user's profile
fr_FR: Entité depuis profil de l'utilisateur

en: Reject email
fr_FR: Refuser le courriel

en: without email response
fr_FR: sans adresse de réponse

en: with email response
fr_FR: avec adresse de réponse

en: Automatic user assignment
fr_FR: Affectation automatique des utilisateurs

en: Global criteria
fr_FR: Critères globaux

en: Imported group from an LDAP directory
fr_FR: Groupe importé depuis un annuaire LDAP

en: Entity based on LDAP information
fr_FR: Entité depuis information LDAP

en: Entity from mail domain
fr_FR: Entité depuis domaine de messagerie

en: Entity from complete name
fr_FR: Entité depuis nom complet

en: LDAP criteria
fr_FR: Critères LDAP

en: Entities assignment
fr_FR: Affectation d'entités

en: Rights assignment
fr_FR: Affectation de droits

en: Rights and entities assignment
fr_FR: Affectation de droits et d'entités

en: Rules for assigning a category to software
fr_FR: Règles d'affectation d'une catégorie aux logiciels

en: Urgency or impact used in actions, think to add Prioriy: recompute action if needed.
fr_FR: Urgence ou impact utilisé comme action, pensez à ajouter Priorité : recalculer si nécessaire.

en: Requester in group
fr_FR: Demandeur dans groupe

en: Item location
fr_FR: Lieu de l'élément

en: Ticket location
fr_FR: Lieu du ticket

en: Approval request to requester group manager
fr_FR: Demande d'approbation au superviseur du groupe demandeur

en: Approval request to technician group manager
fr_FR: Demande d'approbation au superviseur du groupe de techniciens

note: TRANS: short for : Business rules for ticket (entity parent)
en: Parent business
fr_FR: Règles métiers (parent)

en: Business rules for ticket (entity parent)
fr_FR: Règles métier pour les tickets (entité parent)

en: before
fr_FR: avant

en: after
fr_FR: après

en: You don't have right to connect
fr_FR: Vous n'avez aucun droit pour vous connecter à cette application

en: You don't have access to this application because your account was deactivated or removed
fr_FR: Vous n'avez pas accès à cette application car votre compte a été désactivé ou supprimé

en: tree structure
fr_FR: Arborescence

en: The action you have requested is not allowed.
fr_FR: L'action que vous avez réalisée n'est pas autorisée.

en: Calendar of the ticket
fr_FR: Calendrier du ticket

en: Maximum time to solve
fr_FR: Temps maximum de résolution

en: End of working day
fr_FR: Fin d'un jour ouvré

en: Escalation level | Escalation levels
fr_FR[0]: Niveau d'escalade
fr_FR[1]: Niveaux d'escalade

en: Add an escalation level
fr_FR: Ajouter un niveau d'escalade

en: Execution
fr_FR: Exécution

en: Automatic reminders of SLA
fr_FR: Rappels automatiques pour les SLAs

en: Automatic actions of SLA
fr_FR: Actions automatiques des SLA

en: Merging
fr_FR: Regroupement

note: TRANS: a noun, (ex : this software is an upgrade of..)
en: Upgrade
fr_FR: Mise à jour

en: Recalculate the category
fr_FR: Recalculer la catégorie

note: TRANS: Indicator to know is all licenses of the software are valids
en: Valid licenses
fr_FR: Licences valides

[ctx: quantity]
en: Number of installations
fr_FR: Nombre d'installations

en: Version name
fr_FR: Nom de la version

en: Version comments
fr_FR: Commentaires de la version

en: License name
fr_FR: Nom de la licence

en: License serial number
fr_FR: Numéro de série de la licence

en: License inventory number
fr_FR: Numéro d'inventaire de la licence

[ctx: phone]
en: Number of licenses
fr_FR: Nombre de licences

en: License comments
fr_FR: Commentaires de la licence

en: Never expire
fr_FR: N'expire jamais

[ctx: adjective]
en: Valid
fr_FR: Valide

en: Merge
fr_FR: Regrouper

en: Software deleted after merging
fr_FR: Logiciel mis dans la corbeille après regroupement

en: Purchase version
fr_FR: Version d'achat

en: Version in use
fr_FR: Version d'utilisation

[ctx: adjective]
en: Invalid
fr_FR: Invalide

en: On search engine, use "Expiration contains NULL" to search licenses with no expiration date
fr_FR: Dans le moteur de recherche, utilisez "Expiration contient NULL" pour rechercher les licences sans date d'expiration

en: Valid
fr_FR: Valide

en: Send alarms on expired licenses
fr_FR: Envoi des alertes sur les expirations de licences

note: TRANS: %1$s the license name, %2$s is the expiration date
en: License %1$s expired on %2$s
fr_FR: Licence %1$s expirée le %2$s

en: Send licenses alert failed
fr_FR: Echec de l'envoi de l'alerte sur les licences

[ctx: button]
en: Add a license
fr_FR: Ajouter une licence

[ctx: button]
en: Add a version
fr_FR: Ajouter une version

en: Real duration of treatment of the ticket
fr_FR: Durée réelle de traitement du ticket

en: Number of opened tickets
fr_FR: Nombre de tickets ouverts

en: Number of solved tickets
fr_FR: Nombre de tickets résolus

en: Number of late tickets
fr_FR: Nombre de tickets en retard

en: Number of closed tickets
fr_FR: Nombre de tickets fermés

en: Number of opened satisfaction survey
fr_FR: Nombre d'enquêtes de satisfaction ouvertes

en: Number of answered satisfaction survey
fr_FR: Nombre de réponses à enquête de satisfaction

en: Average satisfaction
fr_FR: Satisfaction moyenne

en: Average
fr_FR: Moyenne

en: Average time to take into account
fr_FR: Delai moyen de prise en compte

en: Average time to resolution
fr_FR: Délai moyen de résolution

en: Average time to closure
fr_FR: Délai moyen de fermeture

en: Average real duration of treatment of the ticket
fr_FR: Durée réelle moyenne de traitement du ticket

en: Total real duration of treatment of the ticket
fr_FR: Durée réelle de traitement du ticket

en: No statistics are available
fr_FR: Pas de statistiques disponibles

en: Number of tickets
fr_FR: Nombre de tickets

en: By ticket
fr_FR: Par ticket

en: By hardware characteristics
fr_FR: Par caractéristique du matériel

en: By problem
fr_FR: Par problème

en: By change
fr_FR: Par changement

en: Select statistics to be displayed
fr_FR: Sélectionnez les statistiques à visualiser

en: Keep status
fr_FR: Conserver le statut

en: Set status: %s
fr_FR: Prendre le statut : %s

[ctx: button]
en: Add a contact
fr_FR: Ajouter un contact

en: Associated contact | Associated contacts
fr_FR[0]: Contacts associés
fr_FR[1]: Contact associé

en: Associated contract | Associated contracts
fr_FR[0]: Contrat associé
fr_FR[1]: Contrats associés

en: Create ticket
fr_FR: Créer un ticket

en: Created tickets
fr_FR: Tickets créés

en: Satisfaction survey expired
fr_FR: Enquête de satisfaction expirée

en: No generated survey
fr_FR: Aucune enquête générée

en: Unknown ticket
fr_FR: Ticket inconnu

en: %1$s updates the item %2$s
fr_FR: %1$s met à jour l'élément %2$s

en: Add a new followup
fr_FR: Ajouter un nouveau suivi

en: Approval request
fr_FR: Demande de validation

[ctx: button]
en: Link tickets
fr_FR: Lier des tickets

en: Response date
fr_FR: Date de la réponse

en: Private followup
fr_FR: Suivi privé

en: Take into account time
fr_FR: Délai de prise en compte

en: All linked tickets
fr_FR: Tous les tickets liés

en: Duplicated tickets
fr_FR: Tickets dupliqués

en: Number of all linked tickets
fr_FR: Nombre de tous les tickets liés

en: Number of duplicated tickets
fr_FR: Nombre de ticket dupliqués

en: Tickets awaiting approval
fr_FR: Des tickets sont en attente de votre validation

en: This ticket concerns me
fr_FR: Ce ticket me concerne

en: Check your personnal information
fr_FR: Vérifiez vos informations personnelles

en: Describe the incident or request
fr_FR: Description de la demande ou de l'incident

en: Inform me about the actions taken
fr_FR: Informez-moi des suites données

en: Submit message
fr_FR: Soumettre la demande

en: The ticket will be added in the entity %s
fr_FR: Le ticket sera ajouté dans l'entité %s

en: Next escalation: %s
fr_FR: Prochaine escalade : %s

en: The assignment of a SLA to a ticket causes the recalculation of the due date.
fr_FR: L'affectation d'un SLA à un ticket a posteriori entraîne le recalcul de la date d'échéance.

en: Escalations defined in the SLA will be triggered under this new date.
fr_FR: Les escalades définies dans le SLA seront également déclenchées conformément à cette nouvelle date.

en: Assign a SLA
fr_FR: Affecter un SLA

en: Close date
fr_FR: Date de fermeture

en: Reopen
fr_FR: Rouvrir

en: Display all items
fr_FR: Voir tous les éléments

en: File (%s)
fr_FR: Fichier (%s)

en: Default documents:
fr_FR: Documents par défaut :

en: Your tickets to close
fr_FR: Vos tickets à clore

en: Tickets on pending status
fr_FR: Tickets en attente

en: Tickets to be processed
fr_FR: Tickets à traiter

en: Your observed tickets
fr_FR: Vos tickets observés

en: Your tickets in progress
fr_FR: Vos tickets en cours

en: Your tickets to validate
fr_FR: Vos tickets à valider

en: Your rejected tickets
fr_FR: Vos tickets rejetés

note: TRANS: %d is the number of new tickets
en: %d new ticket | %d new tickets
fr_FR[0]: %d nouveau ticket
fr_FR[1]: %d nouveaux tickets

en: No ticket found.
fr_FR: Pas de ticket trouvé.

en: Last tickets
fr_FR: Derniers tickets

en: New ticket for this item...
fr_FR: Nouveau ticket pour cet élément...

en: Last %d ticket | Last %d tickets
fr_FR[0]: %d dernier ticket
fr_FR[1]: %d derniers tickets

en: You don't have right to see all tickets
fr_FR: Vous n'avez pas le droit de voir tous les tickets

en: Ticket on linked items | Tickets on linked items
fr_FR[0]: Ticket sur les éléments liés
fr_FR[1]: Tickets sur les éléments liés

en: No ticket in progress.
fr_FR: Pas de ticket en cours.

en: Assign equipment
fr_FR: Assigner matériel

en: Automatic tickets closing
fr_FR: Clôture automatique des tickets

en: Generation of satisfaction surveys
fr_FR: Génération des enquêtes de satisfaction

en: See my ticket
fr_FR: Voir mes tickets

note: TRANS: short for : See tickets created by my groups
en: See group ticket
fr_FR: Voir tickets des groupes

en: See tickets created by my groups
fr_FR: Voir les tickets créés par mes groupes

en: See all tickets
fr_FR: Voir tous les tickets

note: TRANS: short for : See assigned tickets (group associated)
en: See assigned
fr_FR: Voir assigné

en: See assigned tickets
fr_FR: Voir tickets assignés

en: Assign a ticket
fr_FR: Attribuer un ticket

note: TRANS: short for : Steal a ticket
en: Steal
fr_FR: Voler

en: Steal a ticket
fr_FR: Voler un ticket

note: TRANS: short for : To be in charge of a ticket
en: Beeing in charge
fr_FR: Être en charge

en: To be in charge of a ticket
fr_FR: Être en charge d'un ticket

en: Change the priority
fr_FR: Modifier la priorité

note: TRANS: %s is tha document name
en: Added document: %s
fr_FR: Document %s ajouté

en: Solution approved
fr_FR: Solution approuvée

en: If you want to reopen the ticket, you must specify a reason
fr_FR: Si vous voulez rouvrir le ticket, vous devez spécifier une raison

en: If you reject the solution, you must specify a reason
fr_FR: En cas de rejet de la solution, vous devez indiquer un motif

en: Source of followup
fr_FR: Source du suivi

en: Reopen the ticket
fr_FR: Rouvrir le ticket

en: No followup for this ticket.
fr_FR: Pas de suivi pour ce ticket.

en: This week
fr_FR: Cette semaine

en: Last week
fr_FR: La semaine dernière

en: This month
fr_FR: Ce mois

en: Last month
fr_FR: Le mois dernier

en: Before the last month
fr_FR: Avant le mois dernier

en: Approval of the solution
fr_FR: Approbation de la solution

en: Approve the solution
fr_FR: Approuver la solution

en: Refuse the solution
fr_FR: Refuser la solution

en: Update all
fr_FR: Éditer tous

en: Add to all tickets
fr_FR: Ajouter à tous les tickets

en: See private ones
fr_FR: Voir les privés

en: Add followup (associated groups)
fr_FR: Ajouter suivi (groupes associés)

en: Add a followup to tickets of associated groups
fr_FR: Ajouter un suivi aux tickets des groupes associés

en: Update followups (author)
fr_FR: Éditer les suivis (auteur)

en: Add followup (requester)
fr_FR: Ajouter suivi (demandeur)

en: Add a followup to tickets (requester)
fr_FR: Ajouter un suivi aux tickets (demandeur)

en: See public ones
fr_FR: Voir les publics

en: Preliminary creation
fr_FR: Création anticipée

note: TRANS: %s is the date of next creation
en: Next creation on %s
fr_FR: Prochaine création le %s

en: Invalid frequency. It must be greater than the preliminary creation.
fr_FR: Périodicité invalide. Elle doit être supérieure à la création anticipée.

note: TRANS: %s is a name
en: Failed to create recurrent ticket %s
fr_FR: Impossible de créer le ticket récurrent %s

en: Ticket %d successfully created
fr_FR: Ticket %d créé avec succès

en: Ticket creation failed (check mandatory fields)
fr_FR: Échec de la création du ticket (vérifiez les champs obligatoires)

en: Ticket creation failed (no template)
fr_FR: Échec de la création du ticket (aucun gabarit)

en: Satisfaction with the resolution of the ticket
fr_FR: Satisfaction sur la résolution du ticket

en: Ticket task | Ticket tasks
fr_FR[0]: Tâche d'un ticket
fr_FR[1]: Tâches d'un ticket

en: Hidden field | Hidden fields
fr_FR[0]: Champ masqué
fr_FR[1]: Champs masqués

en: Add a hidden field
fr_FR: Ajouter un champ caché

en: Mandatory field | Mandatory fields
fr_FR[0]: Champ obligatoire
fr_FR[1]: Champs obligatoires

en: Add a mandatory field
fr_FR: Ajouter un champ obligatoire

en: Predefined field | Predefined fields
fr_FR[0]: Champ prédéfini
fr_FR[1]: Champs prédéfinis

en: Add a predefined field
fr_FR: Ajouter un champ prédéfini

en: Linked to
fr_FR: Lié à

en: Create for request
fr_FR: Créer pour une demande

en: Create a validation request for a request
fr_FR: Créer une demande de validation pour une demande

en: Create for incident
fr_FR: Créer pour un incident

en: Create a validation request for an incident
fr_FR: Créer une demande de validation pour un incident

en: Validate a request
fr_FR: Valider une demande

en: Validate an incident
fr_FR: Valider un incident

en: Test done
fr_FR: Tests effectués

en: Results
fr_FR: Résultats

en: Testing PHP Parser
fr_FR: Test du Parseur PHP

en: GLPI is not compatible with the option zend.ze1_compatibility_mode = On.
fr_FR: GLPI n'est pas compatible avec la directive zend.ze1_compatibility_mode = On.

en: PHP version is at least 5.3.0 - Perfect!
fr_FR: Version de PHP supérieure à 5.3.0 - Parfait !

en: You must install at least PHP 5.3.0.
fr_FR: Vous devez installer au minimum une version de PHP égale à 5.3.0.

en: MySQL Improved extension test
fr_FR: Test de l'extension MySQLi

en: Ok - the MySQLi class exist - Perfect!
fr_FR: OK - l'extension MySQLi existe - Parfait !

en: You must install the MySQL Improved extension for PHP.
fr_FR: Vous devez installer l'extension MySQLi pour PHP.

en: Sessions test
fr_FR: Test des sessions

en: Your parser PHP is not installed with sessions support!
fr_FR: Votre parseur PHP n'a pas été installé avec le support des sessions !

en: Sessions support is available - Perfect!
fr_FR: Le suport des sessions est disponible - Parfait !

en: Make sure that sessions support has been activated in your php.ini
fr_FR: Vérifiez que le support des sessions est bien activé dans le fichier php.ini

en: Test session auto start
fr_FR: Test sur le démarrage automatique des sessions

en: session.auto_start is activated. See .htaccess file in the GLPI root for more information.
fr_FR: session.auto_start est activé. Reportez vous au fichier .htaccess à la racine de GLPI pour plus d'informations.

en: Test if Session_use_trans_sid is used
fr_FR: Test de l'utilisation de Session_use_trans_sid

en: You must desactivate the Session_use_trans_id option in your php.ini
fr_FR: Vous devez désactiver l'option Session_use_trans_id dans le fichier php.ini

en: Ok - the sessions works (no problem with trans_id) - Perfect!
fr_FR: Ok - Les sessions fonctionnent (pas de problèmes de trans_id) - Parfait !

en: magic_quotes_sybase extension test
fr_FR: Test sur l'extension magic_quotes_sybase

en: GLPI does not work with the magic_quotes_sybase option. Please turn it off and retry
fr_FR: GLPI n'est pas opérationnel avec l'option magic_quote_sybase. Merci de la désactiver et de ré-essayer

en: The magic_quotes_sybase option isn't active on your server - Perfect!
fr_FR: quotes_sybase n'est pas active sur votre serveur - Parfait !

en: Test ctype functions
fr_FR: Test sur les fonctions ctype

en: GLPI can't work correctly without the ctype functions
fr_FR: GLPI ne peut pas fonctionner correctement sans les fonctions ctype

en: The functionality is found - Perfect!
fr_FR: Les fonctions ont été trouvées - Parfait !

en: Fileinfo extension test
fr_FR: Test sur l'extension fileinfo

en: Fileinfo extension of your parser PHP is not installed
fr_FR: L'extension fileinfo de votre parseur PHP n'est pas installée

en: Test json functions
fr_FR: Test sur les fonctions Json

en: GLPI can't work correctly without the json_encode and json_decode functions
fr_FR: GLPI ne peut pas fonctionner correctement sans les fonctions json_encode et json_decode

en: Mbstring extension test
fr_FR: Test sur l'extension mbstring

en: Mbstring extension of your parser PHP is not installed
fr_FR: L'extension mbstring de votre parseur PHP n'est pas installée

en: GD extension test
fr_FR: Test sur l'extension GD

en: GD extension of your parser PHP is not installed
fr_FR: L'extension GD de votre parseur PHP n'est pas installée

en: Zlib extension test
fr_FR: Test sur l'extension zlib

en: Zlib extension of your parser PHP is not installed
fr_FR: L'extension zlib de votre parseur PHP n'est pas installée

en: Cryptography test
fr_FR: Test de cryptographie

en: PHP >= 5.3.7 recommended, with crypt extension
fr_FR: PHP >= 5.3.7 recommandé, avec l'extension crypt

en: Allocated memory test
fr_FR: Test de la mémoire allouée

en: Unlimited memory - Perfect!
fr_FR: Mémoire illimitée - Parfait !

en: Allocated memory
fr_FR: Mémoire allouée

en: A minimum of 64Mio is commonly required for GLPI.
fr_FR: Un minimum de 64 Mio est normalement requis pour GLPI.

en: Try increasing the memory_limit parameter in the php.ini file.
fr_FR: Essayez d'augmenter le paramètre memory_limit dans le fichier php.ini

en: Allocated memory > 64Mio - Perfect!
fr_FR: Mémoire allouée > 64 Mio - Parfait !

note: TRANS: %s is mode name (Permissive, Enforcing of Disabled)
en: SELinux mode is %s
fr_FR: SELinux en mode %s

note: TRANS: %s is an option name
en: SELinux boolean configuration for %s
fr_FR: SELinux : configuration du booléen %s

en: You have the latest available version
fr_FR: Vous disposez de la dernière version disponible

note: TRANS: %s is the error string
en: Connection failed. If you use a proxy, please configure it. (%s)
fr_FR: Échec de connexion. Si vous utilisez un proxy, merci de le configurer. (%s)

note: TRANS: %s is the error string
en: Failed to connect to the proxy server (%s)
fr_FR: Echec de connexion au server proxy (%s)

en: No data available on the web site
fr_FR: Pas de données disponible sur le site

note: TRANS: %s is the error string
en: Impossible to connect to site (%s)
fr_FR: Connexion au site impossible (%s)

en: Connection options
fr_FR: Options de connexion

en: Incoming mail folder (optional, often INBOX)
fr_FR: Dossier des messages entrants (optionnel, souvent INBOX)

note: TRANS: for mail connection system
en: Port (optional)
fr_FR: Port (optionnel)

en: The action you have requested is not allowed. Reload previous page before doing action again.
fr_FR: L'action que vous avez demandée n'est pas autorisée. Recharger la page précédente avant de faire une action à nouveau.

en: Keep
fr_FR: Garder

en: Software of computers
fr_FR: Logiciels des ordinateurs

en: If software are no longer used
fr_FR: Si les logiciels ne sont plus utilisés

en: Links between printers and cartridge types and cartridges
fr_FR: Liens entre imprimantes et types de cartouche et cartouches

en: If the cartridge types are no longer used
fr_FR: Si les types de cartouches ne sont plus utilisés

en: Links between cartridge types and cartridges
fr_FR: Liens entre types de cartouche et cartouches

en: Links between consumable types and consumables
fr_FR: Liens entre type de consommable et consommables

en: Links between computers and volumes
fr_FR: Liens entre ordinateurs et volumes

en: Direct connections
fr_FR: Connexion(s) directe(s)

en: If monitors are no longer used
fr_FR: Si les moniteurs ne sont plus utilisés

en: If printers are no longer used
fr_FR: Si les imprimantes ne sont plus utilisées

en: If devices are no longer used
fr_FR: Si les périphériques ne sont plus utilisés

en: If phones are no longer used
fr_FR: Si les téléphones ne sont plus utilisés

en: If suppliers are no longer used
fr_FR: Si les fournisseurs ne sont plus utilisés

en: Links between suppliers and contacts
fr_FR: Liens entre fournisseurs et contacts

en: If contacts are no longer used
fr_FR: Si les contrats ne sont plus utilisés

en: If documents are no longer used
fr_FR: Si les documents ne sont plus utilisés

en: If contracts are no longer used
fr_FR: Si les contrats ne sont plus utilisés

en: You can continue to add elements to be transferred or execute the transfer now
fr_FR: Vous pouvez continuer d'ajouter des éléments à transférer ou transférer dès maintenant ces éléments

en: Think of making a backup before transferring items.
fr_FR: Pensez à faire une sauvegarde avant de transférer des éléments.

en: Items to transfer
fr_FR: Éléments à transférer

en: Transfer mode
fr_FR: Mode de transfert

en: To empty the list of elements to be transferred
fr_FR: Vider la liste des éléments à transférer

en: The login is not valid. Unable to add the user.
fr_FR: L'identifiant n'est pas valide. Impossible d'ajouter l'utilisateur.

en: Unable to add. The user already exists.
fr_FR: Ajout impossible. L'utilisateur existe déjà.

en: Error: the two passwords do not match
fr_FR: Erreur : les deux mots de passe ne sont pas identiques

en: The file is not an image file.
fr_FR: Le fichier n'est pas un fichier d'image

en: Add user...
fr_FR: Ajouter utilisateur...

en: ... From an external source
fr_FR: ... Depuis une source externe

en: Password confirmation
fr_FR: Confirmation mot de passe

en: Valid since
fr_FR: Valide depuis

en: Valid until
fr_FR: Valide jusqu'à

note: TRANS: %s is the date of last sync
en: Last synchronization on %s
fr_FR: Dernière synchronisation le %s

en: User DN
fr_FR: DN de l'utilisateur

en: User missing in LDAP directory
fr_FR: Utilisateur manquant dans l'annuaire LDAP

en: Default entity
fr_FR: Entité par défaut

en: Last login on %s
fr_FR: Dernière connexion le %s

en: Use GLPI in mode
fr_FR: Utiliser GLPI en Mode

en: Unable to update login. A user already exists.
fr_FR: Modification du login impossible. Un utilisateur existe déjà.

en: The login is not valid. Unable to update login.
fr_FR: L'identifiant n'est pas valide. Impossible de mettre à jour l'utilisateur.

en: Dissociate from a group
fr_FR: Dissocier d'un groupe

en: Associate to a profile
fr_FR: Associer à un profil

en: Dissociate from a profile
fr_FR: Dissocier d'un profile

en: Move to group
fr_FR: Déplacer vers le groupe

[ctx: button]
en: Change the authentication method
fr_FR: Changer la méthode d'authentification

en: Last login
fr_FR: Dernière connexion

en: LDAP directory for authentication
fr_FR: Annuaire LDAP d'authentification

en: Email server for authentication
fr_FR: Serveur de courriel d'authentification

en: Last synchronization
fr_FR: Dernière synchronisation

en: Deleted user in LDAP directory
fr_FR: Utilisateur supprimé de l'annuaire LDAP

en: Number of tickets as requester
fr_FR: Nombre de tickets en tant que demandeur

en: Number of written tickets
fr_FR: Nombre de tickets créés

en: Number of assigned tickets
fr_FR: Nombre de tickets assignés

en: Import a user
fr_FR: Importer un utilisateur

en: Automatically add a user of an external source
fr_FR: Ajouter directement un utilisateur d'une source externe

en: Import from directories
fr_FR: Import depuis les annuaires

en: Import from other sources
fr_FR: Import depuis les autres sources

en: Update authentification method to
fr_FR: Mettre à jour la méthode d'authentification pour

en: Please confirm your email address and enter your new password.
fr_FR: Veuillez confirmer votre courriel et saisir votre nouveau mot de passe.

en: Your password reset request has expired or is invalid. Please renew it.
fr_FR: La demande de renouvellement de mot de passe a expirée ou est invalide. Merci de la renouveller.

en: Please enter your email address. An email will be sent to you and you will be able to choose a new password.
fr_FR: Veuillez saisir votre adresse de messagerie. Vous recevrez un courriel vous permettant de changer votre mot de passe.

en: Reset password successful.
fr_FR: Mot de passe modifié avec succès.

en: The authentication method configuration doesn't allow you to change your password.
fr_FR: La configuration de l'authentification ne vous permet pas de changer votre mot de passe.

en: Email address not found.
fr_FR: L'adresse demandée est inconnue.

en: An email has been sent to your email address. The email contains information for reset your password.
fr_FR: Un courriel a été envoyé à votre adresse email. Le courriel contient les informations pour réinitialiser votre mot de passe.

en: User information
fr_FR: Informations utilisateurs

en: Connection failed
fr_FR: Échec de connexion

note: TRANS: short for : Add users from an external source
en: Add external
fr_FR: Ajout externe

en: Add users from an external source
fr_FR: Ajout d'utilisateurs depuis une source externe

note: TRANS: short for : Read method for user authentication and synchronization
en: Read auth
fr_FR: Lecture auth

en: Read user authentication and synchronization method
fr_FR: Lecture de la méthode d'authentification et de synchronisation des utilisateurs

note: TRANS: short for : Update method for user authentication and synchronization
en: Update auth and sync
fr_FR: Mise à jour auth et sync

en: Update method for user authentication and synchronization
fr_FR: Mise à jour de la méthode d'authentification et de synchronisation des utilisateurs

en: Default email
fr_FR: Courriel par défaut

en: Untagged
fr_FR: Non Taggé

en: Managed
fr_FR: Géré (managed)

en: Master
fr_FR: Maître (master)

en: Repeater
fr_FR: Repéteur (repeater)

en: Secondary
fr_FR: Secondaire (secondary)

en: Automatic
fr_FR: Automatique

en: Infrastructure (with access point)
fr_FR: Infrastructure (avec point d'accès)

en: Ad-hoc (without access point)
fr_FR: Ad-hoc (sans point d'accès)

en: Wifi network type
fr_FR: Type de réseau wifi

en: Unofficial translations are also available
fr_FR: Des traductions non officielles sont également disponibles

en: I have read and ACCEPT the terms of the license written above.
fr_FR: J'ai lu et ACCEPTE les termes de la licence énoncés ci-dessus.

en: I have read and DO NOT ACCEPT the terms of the license written above
fr_FR: J'ai lu et N'ACCEPTE PAS les termes de la licence énoncés ci-dessus

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: Installation or update of GLPI
fr_FR: Installation ou mise à jour de GLPI

en: Choose 'Install' for a completely new installation of GLPI.
fr_FR: Choisissez 'Installation' pour une nouvelle installation complète de GLPI.

en: Select 'Upgrade' to update your version of GLPI from an earlier version
fr_FR: Choisissez 'Mise à jour' pour lancer la mise à jour de votre version de GLPI à partir d'une version antérieure.

en: Checking of the compatibility of your environment with the execution of GLPI
fr_FR: Vérification de la compatibilité de votre environnement avec l'exécution de GLPI

en: Do you want to continue?
fr_FR: Voulez-vous continuer ?

en: Database connection setup
fr_FR: Configuration de la connexion à la base de données

en: Database connection parameters
fr_FR: Paramètres de connexion à la base de données

en: Test of the connection at the database
fr_FR: Test de connexion à la base de données

en: Can't connect to the database
fr_FR: Impossible de se connecter à la base de données

en: The server answered: %s
fr_FR: Le serveur a répondu : %s

en: The server or/and user field is empty
fr_FR: Le champ serveur MySQL ou/et le champ utilisateur MySQL est vide

en: Database connection successful
fr_FR: Connexion à la base de données réussie

en: Please select a database:
fr_FR: Veuillez sélectionner une base de données :

en: Create a new database or use an existing one:
fr_FR: Créer une nouvelle base ou utiliser une base existante :

en: Please select the database to update:
fr_FR: Veuillez sélectionner la base de données à mettre à jour :

en: Initialization of the database
fr_FR: Initialisation de la base de données.

en: Impossible to use the database:
fr_FR: Impossible d'utiliser la base :

en: OK - database was initialized
fr_FR: OK - La base a bien été initialisée

en: Impossible to write the database setup file
fr_FR: Impossible d'écrire le fichier de configuration de votre base de données

en: Database created
fr_FR: Base de données créée

en: Error in creating database!
fr_FR: Erreur lors de la création de la base !

en: You didn't select a database!
fr_FR: Vous n'avez pas sélectionné de base de données !

en: The installation is finished
fr_FR: L'installation est terminée

en: Default logins / passwords are:
fr_FR: Les identifiants et mots de passe par défaut sont :

en: glpi/glpi for the administrator account
fr_FR: glpi/glpi pour le compte administrateur

en: tech/tech for the technician account
fr_FR: tech/tech pour le compte technicien

en: normal/normal for the normal account
fr_FR: normal/normal pour le compte normal

en: post-only/postonly for the postonly account
fr_FR: post-only/postonly pour le compte postonly

en: You can delete or modify these accounts as well as the initial data.
fr_FR: Vous pouvez supprimer ou modifier ces comptes ainsi que les données initiales.

en: Use GLPI
fr_FR: Utiliser GLPI

en: Can't create the database connection file, please verify file permissions.
fr_FR: Impossible de créer le fichier de connexion à la base de données, vérifiez les droits sur les fichiers.

en: Beginning of the installation
fr_FR: Début de l'installation

note: TRANS %s is step number
en: Step %d
fr_FR: Étape %d

en: Renting
fr_FR: Location

en: Insurance
fr_FR: Assurances

en: Hardware support
fr_FR: Maintenance Hardware

en: Software support
fr_FR: Maintenance Software

en: Service provided
fr_FR: Prestation

note: TRANS: %s is the number of new version
en: Update to %s
fr_FR: Mise à jour en %s

en: Direct
fr_FR: Directe

en: Written
fr_FR: Écrite

en: Data migration
fr_FR: Redressement des données

en: Root entity
fr_FR: Entité racine

[ctx: ticket]
en: New
fr_FR: Nouveau

en: Update successful, your database is up to date
fr_FR: La mise à jour est réussie, votre base de données est actualisée

en: You must now proceed to updating your database content
fr_FR: Vous devez maintenant procéder à la mise à jour de l'ancien contenu de votre base de données

en: Continue?
fr_FR: Continuer ?

en: Locations update
fr_FR: Mise à jour des lieux

en: The new structure is hierarchical
fr_FR: La nouvelle structure est hiérarchique

en: Provide a delimiter in order to automate the new hierarchy generation.
fr_FR: Si vous utilisiez un caractère de séparation vous pouvez l'indiquer pour automatiser la génération de la hiérarchie.

en: You can also specify a root location which will include all the generated locations.
fr_FR: Vous pouvez aussi spécifier un lieu de base qui inclura tous les lieux générés.

en: Delimiter
fr_FR: Caractère de séparation

en: Root location
fr_FR: Lieu racine

en: Actual locations
fr_FR: Lieux actuels

en: New hierarchy
fr_FR: Nouvelle hiérarchie

en: This is the new hierarchy. If it's complete approve it.
fr_FR: Voici la nouvelle hiérarchie générée. Si elle vous convient, vous pouvez la valider.

en: Impossible to accomplish an update by this way!
fr_FR: Impossible d'accéder à la mise à jour de cette façon !

en: Go back to GLPI
fr_FR: Retourner à GLPI

en: Caution! You will update the GLPI database named: %s
fr_FR: Attention ! Vous allez mettre à jour la base de données GLPI nommée : %s

en: All users having administrators rights have have been updated to 'super-admin' rights with the creation of his new user type.
fr_FR: Tous vos utilisateurs ayant précédemment les droits 'admin' se sont vu attribuer les droits 'super-admin' avec l'ajout de ce nouveau type d'utilisateur.

en: Connection to database failed, verify the connection parameters included in config_db.php file
fr_FR: La connexion à la base de données a échouée, vérifiez les paramètres de connexion figurant dans le fichier config_db.php
