GLPI Project - en to hu_HU translation catalogue (2541 entries)

en: GLPI - Authentication
hu_HU: GLPI - Hitelesítés

en: Authentication
hu_HU: Bejelentkezés

en: Login
hu_HU: Felhasználónév

en: Password
hu_HU: Jelszó

[ctx: button]
en: Post
hu_HU: Elküld

en: Forgotten password?
hu_HU: Elfelejtett jelszó?

en: You must activate the JavaScript function of your browser
hu_HU: Engedélyezned kell a böngőszőben a Javascript-et.

en: You must accept cookies to reach this application
hu_HU: Engedélyezni kell a sütiket az alkalmazás használatához

en: Checking write permissions for session files
hu_HU: Munkamenetek írhatóságának ellenőrzése

en: Invalid use of session ID
hu_HU: Munkamenet ID érvénytelen használata

en: Access to the Frequently Asked Questions
hu_HU: Hozzáférés a Gy.I.K.-hez

note: TRANS: %1$s is device name, %2$s is port name
en: %1$s - The port %2$s
hu_HU: %1$s - %2$s porton

note: TRANS: %1$s is a string (device name - port name...), %2$s is network outlet name
en: %1$s - Network outlet %2$s
hu_HU: %1$s - %2$s fali csatlakozó

en: Email followup
hu_HU: E-mail értesítések

en: Email | Emails
hu_HU[0]: E-mail
hu_HU[1]: Emailek

[ctx: button]
en: Add
hu_HU: Hozzáad

en: Comments
hu_HU: Megjegyzések

en: All
hu_HU: Összes

en: None
hu_HU: Nincs

en: Warning
hu_HU: Figyelmeztetés

note: TRANS: %1$s is address, %2$s is netmask
en: IP network: %1$s/%2$s
hu_HU: IP hálózat: %1$s/%2$s

en: First/last addresses: %1$s/%2$s
hu_HU: Első/utolsó cím: %1$s/%2$s

en: Gateway: %s
hu_HU: Átjáró: %s

en: Enter the first letters (user, item name, serial or asset number)
hu_HU: Írd be az első betűket (felhasználónév, tétel vagy sorozatszám)

en: Show all
hu_HU: Mindent mutat

en: Action | Actions
hu_HU[0]: Művelet
hu_HU[1]: Műveletek

en: Availability
hu_HU: Elérhetőség

en: Start date
hu_HU: Kezdő dátum

en: Period
hu_HU: Periódus

en: Specify an end date
hu_HU: Befejező dátuma van

[ctx: Planning]
en: Reminder
hu_HU: Emlékeztető

en: Personal
hu_HU: Személyes

en: Set public
hu_HU: Publikál

en: Public
hu_HU: Nyilvános

en: Child entities
hu_HU: Alegységek

en: Set personal
hu_HU: Privatizál

en: End date
hu_HU: Záró dátum

en: By day
hu_HU: Naponta

en: Each month, same date
hu_HU: Havonta, azonos napon

en: Each month, same day of week
hu_HU: Minden hónapban a hét azonos napján

en: Delete a global search criterion
hu_HU: Globális keresési feltétel törlése

en: My groups
hu_HU: Saját csoportjaim

en: Add a search criterion
hu_HU: Új keresési feltétel

en: Add a global search criterion
hu_HU: Új globális keresési feltétel

en: Show the dustbin
hu_HU: Lomtár megjelenítése

en: Don't show deleted items
hu_HU: Töröltek ne jelenjenek meg

en: Delete a search criterion
hu_HU: Keresési feltétel törlése

en: Items seen
hu_HU: Tétel tartalmaz

en: Choose an existing device
hu_HU: Válassz létező eszközt

en: and/or
hu_HU: és/vagy

en: Add new devices
hu_HU: Új eszköz hozzáadása

en: No unaffected device !
hu_HU: Nem támogatott eszköz!

en: No restriction
hu_HU: Nincsenek korlátozások

en: Entity | Entities
hu_HU[0]: Szervezet
hu_HU[1]: Szervezetek

note: TRANS: %d is number of objects for the user
en: Processing
hu_HU: Feldolgozás

en: %s ticket in progress or recently solved on this item. | %s tickets in progress or recently solved on this item.
hu_HU[1]: %s bejelentés folyamatban, vagy nemrég megoldva ezen az elemen

en: Create survey after
hu_HU: Felmérés készítése

en: As soon as possible
hu_HU: Amint lehetséges

en: Rate to trigger survey
hu_HU: Értékelés felmérés indításhoz

en: Disabled
hu_HU: Kikapcsolva

en: For tickets closed after
hu_HU: Ennél később lezárt bejelentések

en: Valid tags
hu_HU: Használható címkék

en: Access denied
hu_HU: Hozzáférés megtagadva

en: Service is down for maintenance. It will be back shortly.
hu_HU: A szolgáltatás karbantartás alatt. Hamarosan elérhető lesz.

en: The version of the database is not compatible with the version of the installed files. An update is necessary.
hu_HU: A telepített adatbázis verziója nem kompatibilis a programmal, frissítés szükséges.

en: Try again
hu_HU: Újra

[ctx: button]
en: Upgrade
hu_HU: Frissítés

en: Global
hu_HU: Globális

en: Test successful
hu_HU: Az IMAP/POP kiszolgálóhoz kapcsolódás sikeres

en: Test failed
hu_HU: Az IMAP/POP kiszolgálóhoz való kapcsolódás sikertelen

note: TRANS: %s is the description of the test
en: Test successful: %s
hu_HU: Az IMAP/POP kiszolgálóhoz kapcsolódás sikeres: %s

note: TRANS: %s is the name of the LDAP main server
en: Main server %s
hu_HU: Fő kiszolgáló %s

note: TRANS: %s is the description of the test
en: Test failed: %s
hu_HU: Az IMAP/POP kiszolgálóhoz való kapcsolódás sikertelen: %s

note: TRANS: %s is the name of the LDAP replica server
en: Replicate %s
hu_HU: Replikál %s

en: External authentication sources
hu_HU: Külső hitelesítési források

en: Maintenance
hu_HU: Karbantartás

en: ERROR:
hu_HU: HIBA:

en: File %s not found.
hu_HU: %s fájl nem található

note: TRANS: %s is the name of the file
en: Unauthorized access to the file %s
hu_HU: Jogosulatlan hozzáférés a %s fájlhoz

note: TRANS: %s is the number of the byte
en: Unable to find the byte %s
hu_HU: A bájt nem található %s

note: TRANS: %s is the SQL query which generates the error
en: Mysql error starting from %s
hu_HU: Mysql hiba %s

en: The file already exists
hu_HU: A fájl már létezik.

en: Automatic redirection, else click
hu_HU: Automatikus átirányítás

note: TRANS: %s is a file name
en: %s deleted
hu_HU: %s törölve

en: Check if a new version is available
hu_HU: Új verzió ellenőrzése

en: Deleted
hu_HU: Törölve

en: Backup the database?
hu_HU: Adatbázis mentése ?

en: SQL Dump
hu_HU: SQL dumpolása

en: XML Dump
hu_HU: XML kiírása

en: File
hu_HU: Fájl

en: Size
hu_HU: Méret

en: Date | Dates
hu_HU[0]: Dátum
hu_HU[1]: Dátumok

note: TRANS: %s is the filename
en: Delete the file %s?
hu_HU: Törölhető a %s fájl  ?

[ctx: button]
en: Delete permanently
hu_HU: Törlés végleg

note: TRANS: %s is the filename
en: Replace the current database with the backup file %s?
hu_HU: Felülírja a jelenlegi adatbázist a %s biztonsági mentéssel?

en: Warning, your actual database will be totaly overwriten by the database you want to restore !!!
hu_HU: Figyelem, az akutális adatbázis felül lesz írva a visszaállítandóval !

en: Restore
hu_HU: Visszaállít

en: Download
hu_HU: Letöltés

en: Setup
hu_HU: Karbantartás

note: TRANS: %1$s is the user login, %2$s is the name of the item to add TRANS: %1$s is the user login, %2$s is the name of the item
en: %1$s adds the item %2$s
hu_HU: %1$s hozzáadta a %2$s elemet

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes an item
hu_HU: %s töröl egy elemet

note: TRANS: %s is the user login
en: %s restores an item
hu_HU: %s visszaállít egy elemet

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges an item
hu_HU: %s végleg töröl egy elemet

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates an item
hu_HU: %s frissít egy elemet

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a link with an item
hu_HU: %s hivatkozott elemre

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds cartridges
hu_HU: %s patronokat adott hozzá

note: TRANS: %s is the user login
en: %s installs a cartridge
hu_HU: %s patront telepített

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a cartridge
hu_HU: %s frissíti a patront

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a type
hu_HU: %s típust rendelt hozzá

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an actor
hu_HU: %s szerzőt adott hozzá

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes an actor
hu_HU: %s törölt egy műveletet

en: You have been redirected because you no longer have access to this item
hu_HU: Át lett irányítva, mert már nincs jogosultsága, hogy elérje ezt az elemet

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a cost
hu_HU: %s hozzáad egy költségei

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a cost
hu_HU: %s frissít egy költséget

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a task
hu_HU: %s feladatot adott hozzá

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a task
hu_HU: %s feladatot frissített

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an approval
hu_HU: %s jóváhagyást adott hozzá

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates an approval
hu_HU: %s frissített egy jóváhagyást

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a volume
hu_HU: %s kötetet adott hozzá

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a volume
hu_HU: %s törölt egy kötetet

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a volume
hu_HU: %s módosított egy kötetet

note: TRANS: %s is the user login
en: %s disconnects an item
hu_HU: %s leválasztott egy elemet

note: TRANS: %s is the user login
en: %s connects an item
hu_HU: %s elemet kapcsolt

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a computer and a license
hu_HU: %s licenszet kapcsolt számítógéphez

note: TRANS: %s is the user login
en: %s installs software
hu_HU: %s szoftvert telepített

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a virtual machine
hu_HU: %s virtuális gépet adott hozzá

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a virtual machine
hu_HU: %s törölt egy virtuális gépet

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a virtual machine
hu_HU: %s virtuális gépet módosított

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds consumables
hu_HU: %s kelléket adott hozzá

en: Consumable | Consumables
hu_HU[0]: Kellék
hu_HU[1]: Kellékek

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a link with a supplier
hu_HU: %s hivatkozott szállítóra

note: TRANS: %s is a directory
en: ERROR: %s is not writable
hu_HU: HIBA: %s nem írható

en: run script as apache user
hu_HU: szkript futtatása apache felhasználóként

note: TRANS: %s is a task name
en: Task %s executed
hu_HU: %s feladat végrehajtva.

en: Execute
hu_HU: Végrehajt

en: Next run
hu_HU: Következő futás

en: Next task to run: %s
hu_HU: Következő futtatandó feladat: %s

en: No action pending
hu_HU: Nincs függő feladat

en: Component | Components
hu_HU[0]: Alkatrész
hu_HU[1]: Alkatrészek

en: Administration
hu_HU: Adminisztráció

en: Dictionaries
hu_HU: Szótárak

en: Global dictionary
hu_HU: Globális szótár

en: Software | Software
hu_HU[0]: Szoftver
hu_HU[1]: Szoftver

en: Manufacturer | Manufacturers
hu_HU[0]: Gyártó
hu_HU[1]: Gyártók

en: Printer | Printers
hu_HU[0]: Nyomtató
hu_HU[1]: Nyomtatók

en: Model | Models
hu_HU[0]: Modell
hu_HU[1]: Modellek

en: Computer model | Computer models
hu_HU[0]: Számítógép modell
hu_HU[1]: Számítógép modellek

en: Monitor model | Monitor models
hu_HU[0]: Monitor modell
hu_HU[1]: Monitor modellek

en: Printer model | Printer models
hu_HU[0]: Nyomtató modell
hu_HU[1]: Nyomtató modellek

en: Device model | Device models
hu_HU[0]: Eszköz modell
hu_HU[1]: Eszköz modellek

en: Network equipment model | Network equipment models
hu_HU[0]: Hálózati eszköz modell
hu_HU[1]: Hálózati eszköz modellek

en: Phone model | Phone models
hu_HU[0]: Telefon modell
hu_HU[1]: Telefon modellek

en: Type | Types
hu_HU[0]: Típus
hu_HU[1]: Típusok

en: Computer type | Computer types
hu_HU[0]: Számítógép modell
hu_HU[1]: Számítógép modellek

en: Monitor type | Monitor types
hu_HU[0]: Monitor típus
hu_HU[1]: Monitor típusok

en: Printer type | Printer types
hu_HU[0]: Nyomtató típus
hu_HU[1]: Nyomtató típusok

en: Device type | Device types
hu_HU[0]: Eszköz típus
hu_HU[1]: Eszköz típusok

en: Network equipment type | Network equipment types
hu_HU[0]: Hálózati eszköz típus
hu_HU[1]: Hálózati eszköz típusok

en: Phone type | Phone types
hu_HU[0]: Telefon típus
hu_HU[1]: Telefon típusok

en: Operating system | Operating systems
hu_HU[0]: Operációs rendszer
hu_HU[1]: Operációs rendszerek

en: Service pack | Service packs
hu_HU[0]: Javítócsomag
hu_HU[1]: Szervizcsomagok

en: Version | Versions
hu_HU[0]: Verzió
hu_HU[1]: Verziók

en: Display options
hu_HU: Lehetőségek mutatása

en: Unknown file
hu_HU: Ismeretlen fájl

en: File not found
hu_HU: Nincs meg a fájl

en: File is altered (bad checksum)
hu_HU: A fájl hibás (rossz ellenőrző összeg)

en: Unauthorized access to this file
hu_HU: Jogosulatlan fájlhozzáférés

en: Invalid filename
hu_HU: Érvénytelen fájlnév

note: TRANS: %s is the user login
en: %s replaces an item
hu_HU: %s cserélt egy elemet

en: No selected element or badly defined operation
hu_HU: Nincs elem kiválasztva, vagy rosszul definiált művelet

en: Dropdown | Dropdowns
hu_HU[0]: Legördülő
hu_HU[1]: Legördülők

en: No file was uploaded
hu_HU: Nem lett fájl feltöltve.

en: Missing a temporary folder
hu_HU: Hiányzó átmeneti könyvtár

en: Failed to write file to disk
hu_HU: A fájl lemezre írása sikertelen

en: A PHP extension stopped the file upload
hu_HU: Egy PHP kiterjesztés megállította a fájl feltöltését

en: The uploaded file exceeds the post_max_size directive in php.ini
hu_HU: A feltöltött fájl mérete nagyobb mint a php.ini-ben beállított post_max_size paraméter.

en: File is too big
hu_HU: A fájl túl nagy

en: File is too small
hu_HU: A fájl túl kicsi

en: Filetype not allowed
hu_HU: A fájltípus nem engedélyezett

en: Maximum number of files exceeded
hu_HU: A fájlok elérték maximális számukat

en: Image exceeds maximum width
hu_HU: A kép túl széles

en: Image requires a minimum width
hu_HU: A kép túl keskeny

en: Image exceeds maximum height
hu_HU: A kép túl magas

en: Image requires a minimum height
hu_HU: A kép túl alacsony

en: Search the ID of your hardware
hu_HU: Számítógép keresése azonosító (ID) alapján

[ctx: button]
en: Search
hu_HU: Keresés

en: Alternate username
hu_HU: Kapcsolattartó

en: Hardware type
hu_HU: Hardver fajtája

en: Serial number
hu_HU: Sorozatszám

en: Inventory number
hu_HU: Leltári szám

en: Computer | Computers
hu_HU[0]: Számítógép
hu_HU[1]: Számítógépek

en: Network device | Network devices
hu_HU[0]: Hálózati eszköz
hu_HU[1]: Hálózati eszközök

en: Monitor | Monitors
hu_HU[0]: Monitor
hu_HU[1]: Monitorok

en: Device | Devices
hu_HU[0]: Eszköz
hu_HU[1]: Eszközök

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a user to a group
hu_HU: %s felhasználót vett fel egy csoportba

en: FAQ
hu_HU: GY.I.K.

en: New ticket
hu_HU: Új bejelentés

en: Home
hu_HU: Fel

en: Successfully recreated network tree
hu_HU: Hálózati fa sikeresen újraépítve

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a VLAN to a network port
hu_HU: %s VLAN-t rendelt hálózati csatlakozóhoz

note: TRANS: %s are the fields concerned
en: Mandatory fields are not filled. Please correct: %s
hu_HU: Kötelező mező nincs kitöltve. Kérem javítsa: %s

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a target
hu_HU: %s célt adott hozzá

en: Knowledge base
hu_HU: Tudásbázis

en: LDAP directory link
hu_HU: LDAP kapcsolat

en: Unable to connect to the LDAP directory
hu_HU: Az LDAP könyvtárhoz kapcsolódás sikertelen

en: Back
hu_HU: Vissza

en: Bulk import groups from a LDAP directory
hu_HU: Csoportok tömeges importja LDAP címtárból

en: Import of new groups
hu_HU: Új csoportok importja

en: Bulk import users from a LDAP directory
hu_HU: Felhasználók tömeges hozzáadása LDAP-ból

en: Synchronizing already imported users
hu_HU: Már importált felhasználók szinkronizálása

en: Import new users
hu_HU: Új felhasználók importálása

en: Log in again
hu_HU: Belépés újra

en: Receiver | Receivers
hu_HU[0]: Fogadó
hu_HU[1]: Fogadók

en: Your PHP parser was compiled without the IMAP functions
hu_HU: A PHP-ben nincs IMAP támogatás

en: Bulk modification error
hu_HU: Tömeges módosítás hiba

en: Bulk modification
hu_HU: Alapos módosítás

en: Failed operation
hu_HU: Sikertelen művelet

en: Operation performed partially successful
hu_HU: A művelet végrehajtása részben sikerült

en: Operation successful
hu_HU: A művelet sikerült

note: TRANS: %$1d and %$2d are numbers
en: (%1$d authorizations problems, %2$d failures)
hu_HU: (%1$d azonosítási probléma, %2$d sikertelen)

en: You don't need the "migration cleaner" tool anymore...
hu_HU: Többé nincs szüksége a migráció tisztító eszközre

en: Migration cleaner
hu_HU: Migrációs takarító

en: "Migration cleaner" tool
hu_HU: Migrációs takarító eszköz

en: Reinit the network topology
hu_HU: Hálózati topológia inicializálása

en: Clean the network port migration errors
hu_HU: Hálózati port hozzárendelés hibák javítása

note: TRANS: %s is the user login
en: %s sets unitary management
hu_HU: %s egységes kezelést állított be

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an item
hu_HU: %s elemet adott hozzá

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a network name to an item
hu_HU: %s hálózatnevet rendelt elemhez

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds several network ports
hu_HU: %s több hálózati csatlakozót adott hozzá

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes several network ports
hu_HU: %s törölt több hálózati portot

en: Cannot change a migration network port to an unknown one
hu_HU: Nem lehet hálózati csatlakozót ismeretlenre migrálni

en: Network port is not available...
hu_HU: Hálózati port nem elérhető

en: List of available tags
hu_HU: Használható címkék listája

en: Planning
hu_HU: Tervezés

note: TRANS: %s is user name
en: %s makes a bad usage.
hu_HU: %s

en: %s tries to use a non standard path.
hu_HU: %s nem standard  útvonalat próbált használni

en: The plugin %s is incompatible with this version of GLPI
hu_HU: %s plugin nem kompatibilis a GLPI ezen verziójával

en: Delete or update it otherwise GLPI will not work correctly.
hu_HU: Töröld vagy frissítsd különben a GLPI hibásan működhet.

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a user to an entity
hu_HU: %s felhasználót rendelt céghez

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a team member
hu_HU: %s hozzáadott egy csapattagot

en: List of the hardware under contract
hu_HU: Szerződéses hardverek

en: Name
hu_HU: Név

en: Location | Locations
hu_HU[0]: Hely
hu_HU[1]: Helyek

en: Date of purchase
hu_HU: Vásárlás dátuma

en: Warranty expiration date
hu_HU: Garancia lejár

en: Contract type | Contract types
hu_HU[0]: Szerződés típusa
hu_HU[1]: Szerződés típusa

en: Hardware under contract
hu_HU: Szerződés hatálya alatti hardverek

en: Item type
hu_HU: Tétel típus

en: Display report
hu_HU: Jelentés mutatása

en: Account net value
hu_HU: Könyv szerinti (nettó) érték

[ctx: price]
en: Value
hu_HU: Érték

note: TRANS: %1$s and %2$s are values
en: Total: Value=%1$s - Account net value=%2$s
hu_HU: Összesen: Érték=%1$s - nettó érték=%2$s

en: Startup date
hu_HU: Kezdő dátum

en: Network report by location: %s
hu_HU: Hálózati jelentés helyenként: %s

en: Network report by outlet: %s
hu_HU: Hálózati jelentés fali csatlakozónként: %s

en: Network report
hu_HU: Hálózati jelentés

en: By location
hu_HU: Helyenként

en: By hardware
hu_HU: Hardverenként

en: By network outlet
hu_HU: Fali csatlakozónként

en: Network report by hardware: %s
hu_HU: Hálózati jelentés kapcsolónként: %s

en: Device list
hu_HU: Anyaglista

en: Equipment's report by year
hu_HU: Évenkénti leltárjelentés

en: Simplified interface
hu_HU: Egyszerűsített felület

en: %1$s adds the item %2$s (%3$d)
hu_HU: %1$s hozzáadta a következő elemet: %2$s (%3$d)

en: Replay the rules dictionary
hu_HU: Szabály szótár visszajátszása

en: Work in progress...
hu_HU: Feldolgozás folyamatban...

en: Task completed in %s
hu_HU: Munka befejezve %s -ban/-ben

en: Rule type
hu_HU: Szabály típusa

en: Transfer
hu_HU: Áthelyez

en: Blacklist | Blacklists
hu_HU[0]: Feketelista
hu_HU[1]: Feketelisták

en: Search
hu_HU: Keresés

en: External authentications
hu_HU: Külső hitelesítés

en: LDAP directory | LDAP directories
hu_HU[0]: LDAP
hu_HU[1]: LDAP könyvtárak

en: The LDAP extension of your PHP parser isn't installed
hu_HU: Az LDAP bővítmény nincs telepítve a PHP-ben

en: Impossible to use LDAP as external source of connection
hu_HU: Nem lehet használni az LDAP-ot

en: Mail server | Mail servers
hu_HU[0]: Mail kiszolgáló
hu_HU[1]: Levelezőszerverek

en: Impossible to use email server as external source of connection
hu_HU: Nem lehet használni az email kiszolgálót külső kapcsolódáshoz

en: Others authentication methods
hu_HU: Egyéb hitelesítési módok

en: Notification | Notifications
hu_HU[0]: Figyelmeztetés
hu_HU[1]: Értesítések

en: Enable followup via email
hu_HU: E-mail értesítők engedélyezése

en: Email followups configuration
hu_HU: Email értesítések beállítása

en: Notification template | Notification templates
hu_HU[0]: Figyelmeztetés modell
hu_HU[1]: Értesítési sablonok

en: Manage templates...
hu_HU: Sablonok kezelése

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a sla level
hu_HU: %s sla szintet módosított

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a sla level
hu_HU: %s törölt egy sla szintet

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s adds the license %2$s
hu_HU: %1$s licenceli a következőt: %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s purges the license %2$s
hu_HU: %1$s törölte a %2$s licenszet

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s updates the license %2$s
hu_HU: %1$s frissítette a következő licencet %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s adds the version %2$s
hu_HU: %1$s hozzáadta a következő verziót: %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s purges the version %2$s
hu_HU: %1$s törölte a %2$s verziót

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s updates the version %2$s
hu_HU: %1$s frissítette a következő verziót %2$s

en: Statistics
hu_HU: Statisztikák

[ctx: ticket]
en: Opened | Opened
hu_HU[1]: Megnyitva

[ctx: ticket]
en: Solved | Solved
hu_HU[1]: Megoldva

en: Late
hu_HU: Később

en: Closed
hu_HU: Zárva

[ctx: Quantity]
en: Number
hu_HU: Szám

en: Closure
hu_HU: Zárás

en: Resolution
hu_HU: Megoldás

en: Real duration
hu_HU: Valós időtartam

en: Take into account
hu_HU: Figyelembe véve

en: Average time
hu_HU: Átlagos idő

en: Hour | Hours
hu_HU[0]: Óra
hu_HU[1]: Óra

[ctx: survey]
en: Opened | Opened
hu_HU[1]: Megnyitva

[ctx: survey]
en: Answered | Answered
hu_HU[1]: Válaszolva

en: Satisfaction survey
hu_HU: Elégedettségi felmérés

en: Tickets
hu_HU: Nyomkövetés

en: Satisfaction
hu_HU: Elégedettség

en: Technician
hu_HU: Technikus

en: Supplier | Suppliers
hu_HU[0]: Cég
hu_HU[1]: Cégek

en: User | Users
hu_HU[0]: Felhasználó
hu_HU[1]: Felhasználók

en: Category
hu_HU: Kategória

en: Group | Groups
hu_HU[0]: Csoport
hu_HU[1]: Csoportok

en: Priority
hu_HU: Prioritás

en: Urgency
hu_HU: Fontosság

en: Impact
hu_HU: Terhelés

[ctx: person]
en: Title
hu_HU: Cím

en: Solution type | Solution types
hu_HU[0]: Megoldás típusa
hu_HU[1]: Megoldás típusok

en: Request source | Request sources
hu_HU[0]: Kérés forrása
hu_HU[1]: Kérés forrása

en: Previous
hu_HU: Előző

en: Next
hu_HU: Következő

[ctx: quantity]
en: Number of tickets
hu_HU: Bejelentések száma

en: Show graphics
hu_HU: Grafikonok megnézése

en: Number opened
hu_HU: Nyitott bejelentések száma

en: Number solved
hu_HU: Megoldottak száma

en: Number solved late
hu_HU: Határidőn túl megoldott bejelentések száma

en: Number closed
hu_HU: Lezárt bejelentések száma

en: Requester | Requesters
hu_HU[0]: Igénylő
hu_HU[1]: Igénylők

en: Writer
hu_HU: Szerző

en: Group tree
hu_HU: Csoport fastruktúra

en: Category tree
hu_HU: Kategória fa

en: Location tree
hu_HU: Elhelyezkedési fa

en: Characteristics
hu_HU: Jellemzők

en: Assigned to
hu_HU: Kiadva

en: Technician as assigned
hu_HU: Technikus hozzárendelve

en: Technician in tasks
hu_HU: A feladatok technikusa

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a followup
hu_HU: %s utótevékenységet adott hozzá

note: TRANS: %s is the user login
en: %s approves or refuses a solution
hu_HU: %s megoldást fogadott el vagy utasított vissza

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a followup
hu_HU: %s utótevékenységet frissített

en: You have been redirected because you no longer have access to this ticket
hu_HU: Át lettél irányítva mert már nincs jogosultságod

en: Save solution to the knowledge base
hu_HU: Megoldás mentése a tudástárba

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds hidden field
hu_HU: %s rejtett mezőt adott hozzá

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds mandatory field
hu_HU: %s kötelező mezőt adott hozzá

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds predefined field
hu_HU: %s elődefiniált mezőt adott hozzá

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges link between tickets
hu_HU: %s kapcsolatot törölt bejelentések között

en: Your ticket has been registered, its treatment is in progress.
hu_HU: A bejelentést regisztráltuk, a kérés teljesítése folyamatban van.

en: Thank you for using our automatic helpdesk system.
hu_HU: Köszönjük, hogy az automata ügyfélszolgálatot használtad.

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes users from a group
hu_HU: %s felhasználókat törölt egy csoportból

note: TRANS: %s is the character used as wildcard in ajax search return "<input title=\"".sprintf(__s('Search (%s for all)'), $CFG_GLPI["ajax_wildcard"]). "\" type='text' ondblclick=\"this.value='". $CFG_GLPI["ajax_wildcard"]."';\" id='search_$id' name='____data_$id' size='$size'>\n";
en: Search (%s for all)
hu_HU: Keresés (%s az összeshez)

en: Loading...
hu_HU: Betöltés folyamatban...

en: Inheritance of the parent entity
hu_HU: Szülő cég öröklődése

en: Never
hu_HU: Soha

en: Each day
hu_HU: Minden nap

en: Each week
hu_HU: Minden héten

en: Each month
hu_HU: Minden hónapban

en: No
hu_HU: Nem

en: Yes
hu_HU: Igen

note: TRANS: %s is the date
en: Alert sent on %s
hu_HU: Riasztások elküldve %s

en: Others
hu_HU: Egyebek

en: Incorrect username or password
hu_HU: Rossz felhasználónév vagy jelszó

en: User not authorized to connect in GLPI
hu_HU: A felhasználó nem jelentkezhet be

en: Password field is empty
hu_HU: A jelszó nem lehet üres

en: Empty login or password
hu_HU: Üres azonosító vagy jelszó

note: TRANS: %1$s is the login of the user and %2$s its IP address
en: %1$s log in from IP %2$s
hu_HU: %1$s bejelentkezett a következő IP-ről: %2$s

note: TRANS: %1$s is the login of the user and %2$s its IP address
en: Failed login for %1$s from IP %2$s
hu_HU: Sikertelen bejelentkezés %1$s a %2$s IP-ről.

en: Authentication on GLPI database
hu_HU: Hitelesítés GLPI adatbázissal

en: Authentication on a LDAP directory
hu_HU: Hitelesítés könyvtárral

en: Authentication on mail server
hu_HU: Hitelesítés email kiszolgálóval

en: Email server
hu_HU: Email kiszolgáló

en: x509 certificate authentication
hu_HU: x509 hitelesítő kulcs

en: Other
hu_HU: Másik

en: GLPI internal database
hu_HU: GLPI belső alapja

en: Not yet authenticated
hu_HU: Nincs hitelesítve

en: Force synchronization
hu_HU: Szinkronizálás erőltetése

en: Change of the authentication method
hu_HU: Hitelesítési módszer módosítása

en: Synchronization
hu_HU: Szinkronizálás

en: CAS authentication
hu_HU: CAS hitelesítés

[ctx: authentication]
en: Enabled
hu_HU: Bekapcsolva

note: TRANS: for CAS SSO system TRANS: Proxy port TRANS: SMTP port
en: Port | Ports
hu_HU[0]: Port
hu_HU[1]: Portok

note: TRANS: for CAS SSO system
en: Root directory (optional)
hu_HU: Főkönyvtár (opcionális)

note: TRANS: for CAS SSO system
en: Log out fallback URL
hu_HU: Kilépéskori URL

en: The CURL extension for your PHP parser isn't installed
hu_HU: A CURL bővítmény az ön PHP értelmezőjébe nincs telepítve.

en: Impossible to use CAS as external source of connection
hu_HU: Nem lehet a CAS-t használni külső kapcsolatként

en: Email attribute for x509 authentication
hu_HU: e-mail attribútum x509 hitelesítéshez

en: Restrict %s field for x509 authentication (separator $)
hu_HU: %s mező korlátorása az x509-es azonosításhoz (elválasztó jel : $)

en: Other authentication sent in the HTTP request
hu_HU: Más hitelesítés küldve http kérésben

en: Field storage of the login in the HTTP request | Fields storage of the login in the HTTP request
hu_HU[1]: A login-t tartalmazó mező a _SERVER tömbben

en: Remove the domain of logins like login@domain
hu_HU: Domain eltávolítása a login@domain nevekből

en: Surname
hu_HU: Keresztnév

en: First name
hu_HU: Vezetéknév

en: Administrative number
hu_HU: Leltári szám

note: TRANS: Test of comment for translation (mark : //TRANS)
en: Phone | Phones
hu_HU[0]: Telefon
hu_HU[1]: Telefonok

en: Phone 2
hu_HU: Telefon 2

en: Mobile phone
hu_HU: Mobil

en: Language
hu_HU: Válassz nyelvet

en: Save
hu_HU: Mentés

en: Preconfiguration
hu_HU: Elő-beállítás

en: Default values
hu_HU: Alapértelmezett értékek

en: Last update
hu_HU: Utoljára frissítve

en: Default server
hu_HU: Alapértelmezett kiszolgáló

en: Active
hu_HU: Aktív

en: Server
hu_HU: Kiszolgáló

en: Port (default=389)
hu_HU: LDAP port (alap=389)

en: Connection filter
hu_HU: Kapcsolat szűrő

en: BaseDN
hu_HU: Basedn

en: RootDN (for non anonymous binds)
hu_HU: rootdn (nem anonimokhoz)

en: Password (for non-anonymous binds)
hu_HU: Jelszó (hitelesített kapcsolódáshoz)

en: Clear
hu_HU: Törlés

en: Login field
hu_HU: Login mező

en: Advanced information
hu_HU: Bővebb információk

en: Use TLS
hu_HU: TLS használata

en: ldap_start_tls does not exist
hu_HU: ldap_start_tls nem létezik

en: LDAP directory time zone
hu_HU: LDAP könyvtár időzónája

en: Use paged results
hu_HU: Lapozott eredmények használata

en: Page size
hu_HU: Oldalméret

en: Maximum number of results
hu_HU: Eredmények maximális száma

en: Unlimited
hu_HU: Korlátlan

en: How LDAP aliases should be handled
hu_HU: LDAP álnevek kezelése

en: Never dereferenced (default)
hu_HU: Soha nincs kikapcsolva a referencia (alapértelmezés)

en: Always dereferenced
hu_HU: Mindig hivatkozatlan

en: Dereferenced during the search (but not when locating)
hu_HU: Hivatkozás törlése kereséskor

en: Dereferenced when locating (not during the search)
hu_HU: Hivatkozás törölve (nem a keresés alatt)

en: List of LDAP directory replicates
hu_HU: LDAP replikák

en: Replicate | Replicates
hu_HU[1]: Replikál

[ctx: button]
en: Test
hu_HU: Teszt

en: In users
hu_HU: Felhasználókban

en: In groups
hu_HU: Csoportokban

en: In users and groups
hu_HU: Felhasználók és csoportok

en: Belonging to groups
hu_HU: Csoportokhoz tartozik

en: Search type
hu_HU: Keresés típus

en: User attribute containing its groups
hu_HU: A csoportokat tartalmazó attribútum

en: Filter to search in groups
hu_HU: Szűrő a csoportokban kereséshez

en: Group attribute containing its users
hu_HU: Csoport attribútum

en: Use DN in the search
hu_HU: Keresés DN

en: Test of connection to LDAP directory
hu_HU: LDAP kapcsolat tesztelése

en: Binding to the LDAP directory
hu_HU: Bind LDAP könyvtárhoz

en: Picture
hu_HU: Kép

en: Import entities from LDAP directory
hu_HU: Szervezetek importja LDAP-ból

en: Attribute representing entity
hu_HU: Szervezetet azonosító attribútum

en: Search filter for entities
hu_HU: Keresési szűrő szervezetekre

en: Search filter for users
hu_HU: Keresési szűrő felhasználókra

en: Warning: The request exceeds the limit of the directory. The results are only partial.
hu_HU: Figyelem: A kérés meghaladja a mappa limitjét. Az eredmények részlegesek lehetnek.

[ctx: button]
en: Synchronize
hu_HU: Szinkronizál

[ctx: button]
en: Import
hu_HU: Importál

en: Last update in the LDAP directory
hu_HU: Utoljára frissítve az LDAP címtárban

en: Last update in GLPI
hu_HU: Utolsó frissítés a GLPI-ben

en: No user to be synchronized
hu_HU: Nincs szinkronizálandó felhasználó

en: No user to be imported
hu_HU: Nincs importálható felhasználó

en: Group DN
hu_HU: Csoport DN

en: Destination entity
hu_HU: Cél entitás

en: No group to be imported
hu_HU: Nincs importálható csoport

en: Please choose LDAP directory to import users from
hu_HU: Válassza ki az LDAP importálás forrását

en: LDAP directory choice
hu_HU: LDAP könyvtár választása

en: No LDAP directory defined in GLPI
hu_HU: Nincs LDAP könyvtár definiálva

en: User not found or several users found
hu_HU: Nincs, vagy több ilyen nevű felhasználónév is van

en: Unable to add. The user already exist.
hu_HU: A felhasználó már létezik..

en: Expert mode
hu_HU: Haladó mód

en: Simple mode
hu_HU: Egyszerű mód

[ctx: button]
en: To change
hu_HU: Változtatni

en: Select the desired entity
hu_HU: Válassza ki a kívánt szervezetet

en: Search criteria for users
hu_HU: Felhasználó keresési feltételek

en: No directory selected
hu_HU: Nincs kiválasztott könyvtár

en: No directory associated to entity: impossible search
hu_HU: Nincs könyvtár rendelve a szervezethez : keresés nem lehetséges

en: Preserve
hu_HU: Védett

en: Put in dustbin
hu_HU: Lomtárba tesz

en: Withdraw dynamic authorizations and groups
hu_HU: Akkreditációk és csoportok törlése

en: Disable
hu_HU: Kikapcsol

en: Enable filtering by date
hu_HU: Dátum szerinti szűrés bekapcsolása

en: View updated users
hu_HU: Frissített felhasználók

en: from
hu_HU: Feladó

en: to
hu_HU: vége

en: Disable filtering by date
hu_HU: Dátum szerinti szűrés kikapcsolása

en: Add a LDAP directory replica
hu_HU: LDAP replika hozzáadás

note: TRANS: for mail connection system
en: Connection string
hu_HU: Eredmény kapcsolat paraméter

en: Email domain Name (users email will be login@domain)
hu_HU: Email domain név <br>(a felhasználónevek e-mail címek lesznek)

note: TRANS: %s is the datetime of update TRANS: %s is the datetime of insertion TRANS: %s is the date
en: Last update on %s
hu_HU: Utolsó frissítés ideje %s

en: Email server configuration
hu_HU: Email kiszolgáló beállítása

en: Test connection to email server
hu_HU: Email kiszolgáló tesztelése

en: Update Source | Update Sources
hu_HU[0]: Frissít
hu_HU[1]: Források frissítése

en: Read
hu_HU: Olvas

en: Create
hu_HU: Létrehoz

en: Check for upgrade
hu_HU: Frissítés keresése

en: Value
hu_HU: Érték

en: Blacklisted mail content
hu_HU: Feketelistázott üzenettartalom

en: Content
hu_HU: Tartalom

en: Move
hu_HU: Áthelyezés

en: After
hu_HU: után

en: Before
hu_HU: előtt

[ctx: button]
en: Move
hu_HU: Áthelyezés

en: New item
hu_HU: Új elem

en: Private
hu_HU: Privát

en: Partial load of the bookmark.
hu_HU: Könyvjelző részleges betöltése.

en: Bookmark | Bookmarks
hu_HU[0]: Könyvjelző
hu_HU[1]: Könyvjelzők

en: Default view
hu_HU: Általános nézet

[ctx: button]
note: TRANS: select action 'update' (before doing it)
en: Update
hu_HU: Mehet

en: Load
hu_HU: Betöltés

en: Not default search
hu_HU: Nem alapértelmezett keresés

en: Default search
hu_HU: Alapértelmezett keresés

en: You have not recorded any bookmarks yet
hu_HU: Nincsenek könyvjelzők

en: Save as bookmark
hu_HU: Könyvjelzőnek

en: Budget | Budgets
hu_HU[0]: Költségvetés
hu_HU[1]: Költségvetések

en: Main
hu_HU: Fő

en: Item | Items
hu_HU[0]: Tételei
hu_HU[1]: elemek

en: No associated item
hu_HU: Nincs hozzárendelt elem

en: Associated item | Associated items
hu_HU[0]: Hozzárendelt tételek
hu_HU[1]: Hivatkozott tételek

en: Total
hu_HU: Összesen

en: Total spent on the budget
hu_HU: Összes kiadás

en: Total remaining on the budget
hu_HU: Maradék összeg

en: Calendar | Calendars
hu_HU[0]: Naptár
hu_HU[1]: Naptárak

[ctx: button]
en: Duplicate
hu_HU: Duplikál

en: Add a close time
hu_HU: Zárási idő hozzáadása

en: Start
hu_HU: Kezdet

en: End
hu_HU: Vége

en: Recurrent
hu_HU: Ismétlődő

en: Close time | Close times
hu_HU[0]: Lezárás ideje
hu_HU[1]: Zárási idők

en: Time range | Time ranges
hu_HU[0]: Idő tartomány
hu_HU[1]: Idő tartományok

en: Can not add a range riding an existing period
hu_HU: Nem lehet meglévő periódusnál nagyobbat megadni

en: Add a schedule
hu_HU: Ütemezés hozzáadása

en: Day | Days
hu_HU[1]: Nap

en: Cartridge | Cartridges
hu_HU[0]: Patron
hu_HU[1]: Patronok

en: Installing a cartridge
hu_HU: Parton telepítése

en: No free cartridge
hu_HU: Nincs szabad patron

en: Uninstalling a cartridge
hu_HU: Patron eltávolítása

[ctx: cartridge]
en: New | New
hu_HU[1]: Új

[ctx: cartridge]
en: Used | Used
hu_HU[1]: Használt

[ctx: cartridge]
en: Worn | Worn
hu_HU[0]: Használt
hu_HU[1]: Használtak

note: TRANS : for display cartridges count : %1$d is the total number, %2$d the new one, %3$d the used one, %4$d worn one
en: Total: %1$d (%2$d new, %3$d used, %4$d worn)
hu_HU: Összesen: %1$d (%2$d új, %3$d használatban, %4$d elhasznált)

en: No cartridge
hu_HU: Nincs patron

en: Enable the financial and administrative information
hu_HU: Pénzügyi és adminisztratív információk aktiválása

en: Back to stock
hu_HU: Vissza a raktárba

en: Worn cartridges
hu_HU: Elhasznált patronok

[ctx: item]
en: State
hu_HU: Állapot

en: Add date
hu_HU: Bevételezés dátuma

en: Use date
hu_HU: Felhasználás dátuma

en: Used on
hu_HU: Használatban

en: Printer counter
hu_HU: Nyomtató számláló

note: TRANS: Always plural
en: Financial and administrative information
hu_HU: Pénzügyi és adminisztratív információk

en: %d printed page | %d printed pages
hu_HU[0]: %d nyomtatott oldal
hu_HU[1]: %d nyomtatott oldal

en: Counter error
hu_HU: Számláló hiba

en: Average time in stock
hu_HU: Raktározási idő

en: month | months
hu_HU[1]: hónap

en: Average time in use
hu_HU: Átlagos felhasználási idő

en: Average number of printed pages
hu_HU: Nyomtatott lapok átlagos száma

en: Add cartridges
hu_HU: Patronok hozzáadása

[ctx: button]
en: Install
hu_HU: Telepít

en: No cartridge available
hu_HU: Nincs rendelkezésre álló parton

en: End of life
hu_HU: Felhasználás vége

en: Update printer counter
hu_HU: Nyomtató számláló frissítése

en: Used cartridges
hu_HU: Használt patron

en: Cartridge model | Cartridge models
hu_HU[0]: Patron modell
hu_HU[1]: Patron modellek

en: Cartridge type | Cartridge types
hu_HU[0]: Patron típus
hu_HU[1]: Patron típus

en: Printed pages
hu_HU: Nyomtatott lapok

note: TRANS: %d is a number of months
en: %d month | %d months
hu_HU[0]: %d hónap
hu_HU[1]: %d hónap

en: Reference
hu_HU: Hivatkozás

en: Technician in charge of the hardware
hu_HU: Technikai felelős

en: Group in charge of the hardware
hu_HU: Hardverért felelős csoport

en: Stock location
hu_HU: Raktár helye

en: Alert threshold
hu_HU: Riasztási küszöb

en: Number of used cartridges
hu_HU: Felhasznált tonerek száma

en: Number of worn cartridges
hu_HU: Elhasznált tonerek száma

en: Number of new cartridges
hu_HU: Új tonerek száma

en: Send alarms on cartridges
hu_HU: Riasztás tonerekre

note: TRANS: %1$s is the cartridge name, %2$s its reference, %3$d the remaining number
en: Threshold of alarm reached for the type of cartridge: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
hu_HU: Riasztási küszöbszint elérve a következő típusnál: %1$s - Reference %2$s - Maradék %3$d

note: TRANS: %s is entity name
en: %s: send cartridge alert failed
hu_HU: %s: patron riasztás küldés sikertelen

en: Add a compatible printer model
hu_HU: Kompatibilis nyomtató hozzáadása

en: No item found
hu_HU: Nincs tétel

en: Standard interface
hu_HU: Standard felület

en: Personal View
hu_HU: Személyes nézet

en: Group View
hu_HU: Csoport nézet

en: Global View
hu_HU: Globális nézet

en: RSS feed | RSS feeds
hu_HU[0]: RSS csatorna
hu_HU[1]: RSS csatornák

en: For security reasons, please change the password for the default users: %s
hu_HU: Biztonsági okokból változtasd meg az alapértelmezett felhasználók jelszavát.: %s

en: For security reasons, please remove file: %s
hu_HU: Biztonsági okból kérlek töröld a fájlt: %s

en: MySQL replica: read only
hu_HU: Mysql replika: csak olvasható

en: Change | Changes
hu_HU[0]: Módosít
hu_HU[1]: Változások

en: Add an actor
hu_HU: Új szerző

en: Analysis
hu_HU: Analízis

en: Plans
hu_HU: Tervek

en: Solution | Solutions
hu_HU[0]: Megoldás
hu_HU[1]: Megoldások

en: Control list
hu_HU: Ellenőrző lista

en: Deployment plan
hu_HU: Telepítési terv

en: Backup plan
hu_HU: Mentési terv

en: Checklist
hu_HU: Ellenőrző lista

[ctx: status]
en: New
hu_HU: Új

en: Evaluation
hu_HU: Értékelés

en: Approval | Approvals
hu_HU[0]: Jóváhagyás
hu_HU[1]: Érvényesítések

[ctx: status]
en: Accepted
hu_HU: Elfogadva

en: Pending
hu_HU: Függő

[ctx: change]
en: Test
hu_HU: Teszt

en: Qualification
hu_HU: Minősítés

en: Applied
hu_HU: Érvényesítve

en: Review
hu_HU: Felülvizsgálat

[ctx: status]
en: Closed
hu_HU: Zárva

[ctx: status]
en: Not solved
hu_HU: Nincs megoldva

[ctx: status]
en: Not closed
hu_HU: Nincs lezárva

[ctx: status]
en: Solved + Closed
hu_HU: Megoldott + Lezárt

en: Opening date
hu_HU: Nyitás dátuma

en: Due date
hu_HU: Esedékesség napja

en: By
hu_HU: Bejelentő

en: Date of solving
hu_HU: Megoldás dátuma

en: Closing date
hu_HU: Befejezés dátuma

en: Status | Statuses
hu_HU[0]: Státusz
hu_HU[1]: Státusz

en: Total duration
hu_HU: Össz. idő

en: Title
hu_HU: Cím

en: Description
hu_HU: Leírás

en: Impacts
hu_HU: Hatások

en: See all
hu_HU: Összes megjelenítése

en: See (author)
hu_HU: Megjelenítés (szerző)

en: Child groups
hu_HU: Gyermek csoportok

en: Add an item
hu_HU: Új elem

en: Link Problem/Change | Links Problem/Change
hu_HU[1]: Problémák/Változások

en: Add a change
hu_HU: Új változtatás

en: Create a change from this problem
hu_HU: Változás létrehozása ebből a problémából

en: Add a problem
hu_HU: Új probléma

en: Add a project
hu_HU: Projekt hozzáadása

en: Change task | Change tasks
hu_HU[0]: Feladat módosítása
hu_HU[1]: Feladatok módosítása

en: Link Ticket/Change | Links Ticket/Change
hu_HU[1]: Hivatkozás bejelentésekre

en: Add a ticket
hu_HU: Új bejelentés

en: Solve tickets
hu_HU: Megoldott bejelentések

en: Create a change from this ticket
hu_HU: Változás létrehozása ebből a bejelentésből

en: Item not linked to an object
hu_HU: Az elem nem kapcsolódik más objektumhoz

en: Add
hu_HU: Felvitel

en: Cannot update item: not enough right on the parent(s) item(s)
hu_HU: Hiba az elem frissítése során: szülő(k) bejegyzés(ei)nek nincs elég jogosultsága

[ctx: button]
en: Associate
hu_HU: Hozzárendel

[ctx: button]
en: Dissociate
hu_HU: Szétválaszt

en: First Item
hu_HU: Első elem

en: Second Item
hu_HU: Második elem

en: Remove all at once
hu_HU: Összes eltávolítása

en: Item successfully added
hu_HU: Elem sikeresen hozzáadva

en: Item successfully updated
hu_HU: Sikeresen hozzáadva

en: Item successfully deleted
hu_HU: Elem törölve

en: Item successfully purged
hu_HU: Elem végleg törölve

en: Item successfully restored
hu_HU: Elem sikeresen visszaállítva

[ctx: button]
note: TRANS : means update / actualize
en: Save
hu_HU: Mentés

[ctx: button]
en: Restore
hu_HU: Visszaállít

en: Confirm the final deletion?
hu_HU: Végső törlés megerősítése ?

[ctx: button]
en: Put in dustbin
hu_HU: Lomtárba tesz

note: TRANS: %s is the template name
en: Created from the template %s
hu_HU: Létrehozva a %s sablonból

en: Template name
hu_HU: Sablon neve

en: Can't change this attribute. It's inherited from its parent.
hu_HU: Nem lehet módosítani a tulajdonságot, a szülőtől öröklődött.

en: You are not allowed to change the visibility flag for child entities.
hu_HU: Nincs engedélyed a láthatósági jelző módosításához az alszervezetekben.

en: Flag change forbidden. Linked items found.
hu_HU: Jelző módosítás letiltva. Kapcsolt elemeket találtam.

en: Change visibility in child entities
hu_HU: Láthatóság módosítása gyermek cégekben

en: Complete name
hu_HU: Teljes név

note: TRANS: Number of the alternate username
en: Alternate username number
hu_HU: Kapcsolattartó száma

en: At least one field has an incorrect value
hu_HU: Legalább egy mezőben érvénytelen érték

en: Impossible record for %s
hu_HU: Érvénytelen rekord a következőhöz %s

en: Item successfully added but duplicate record on %s
hu_HU: Elem sikeresen hozzáadva, de duplikált %s

en: Other item exist
hu_HU: Egyéb elem létezik

en: Item in the dustbin
hu_HU: Lomtárban lévő elem

note: TRANS: %1$s is the user login, %2$s the message
en: %1$s trying to add an item that already exists: %2$s
hu_HU: %1$s elemet próbált hozzáadni már létezőhöz: %2$s

en: Default value
hu_HU: Alapértelmezett érték

en: Choose a template
hu_HU: Válassz sablont

en: Blank Template
hu_HU: Üres sablon

en: Templates
hu_HU: Sablonok

en: Add a template...
hu_HU: Sablon hozzáadása

en: Update
hu_HU: Mehet

en: Purge
hu_HU: Törlés végleg

en: Delete
hu_HU: Töröl

en: You can't delete that item, because it has sub-items
hu_HU: Nem törölhetsz, mert almappákat tartalmaz

en: Caution: you're about to remove a heading used for one or more items.
hu_HU: Figyelem, egy vagy több tételben használt fejlécet fogsz eltávolítani.

en: If you confirm the deletion, all uses of this dropdown will be blanked.
hu_HU: Ha megerősíted a törlést, a legördülő összes előfordulása üres lesz !

[ctx: button]
en: Confirm
hu_HU: Megerősít

[ctx: button]
en: Cancel
hu_HU: Mégsem

en: You can also replace all uses of this dropdown by another.
hu_HU: A legördülő összes előfordulását lecserélheted.

[ctx: button]
en: Replace
hu_HU: Cserél

en: Transfer and merge
hu_HU: Áthelyez és összefűz

[ctx: button]
en: Merge
hu_HU: Összefűz

en: General
hu_HU: Általános

en: Debug
hu_HU: Hibakeresés

en: First
hu_HU: Első

en: List
hu_HU: Listázás

en: Last
hu_HU: Utolsó

en: Reset display options
hu_HU: Megjelenítése beállítások alapértelmezett értékre állítása

en: Unable to get item
hu_HU: Nem érhető el az elem

en: Authorization error
hu_HU: Azonosítási hiba

en: Incompatible items
hu_HU: Inkompatibilis elemek

en: Error on executing the action
hu_HU: Hiba a művelet végrehajtása közben

en: Item already defined
hu_HU: Az elem már definiálva van

en: Email Followup
hu_HU: E-mail értesítések

en: Cost | Costs
hu_HU[0]: Költség
hu_HU[1]: Költségek

en: Begin date
hu_HU: Kezdet

en: Duration
hu_HU: Tartam

en: Time cost
hu_HU: Idő költség

en: Fixed cost
hu_HU: Javítás költsége

en: Material cost
hu_HU: Anyagköltség

en: Total cost
hu_HU: Összes költség

en: Add a new cost
hu_HU: Új költség

en: Ticket cost | Ticket costs
hu_HU[0]: Bejelentés költsége
hu_HU[1]: Bejelentés költségei

en: Item duration
hu_HU: Elem időtartama

en: Ticket | Tickets
hu_HU[0]: Bejelentés
hu_HU[1]: Nyomkövetés

en: Invalid email address
hu_HU: Érvénytelen e-mail cím

en: Invalid dates. Update cancelled.
hu_HU: Érvénytelen dátum. Frissítés megszakítva.

note: TRANS: Default document to files attached to tickets : %d is the ticket id
en: Document Ticket %d
hu_HU: %d bejelentés dokumentuma

[ctx: priority]
en: Major
hu_HU: Fő

[ctx: priority]
en: Very high
hu_HU: Nagyon fontos

[ctx: priority]
en: High
hu_HU: Fontos

[ctx: priority]
en: Medium
hu_HU: Közepes

[ctx: priority]
en: Low
hu_HU: Kevésbé fontos

[ctx: priority]
en: Very low
hu_HU: Nem fontos

[ctx: priority]
en: All
hu_HU: Összes

[ctx: priority]
en: At least very low
hu_HU: Legalább nagyon alacsony

[ctx: priority]
en: At least low
hu_HU: Legalább alacsony

[ctx: priority]
en: At least medium
hu_HU: Legalább közepes

[ctx: priority]
en: At least high
hu_HU: Legalább magas

[ctx: priority]
en: At least very high
hu_HU: Legalább nagyon magas

[ctx: urgency]
en: Very high
hu_HU: Nagyon magas

[ctx: urgency]
en: High
hu_HU: Magas

[ctx: urgency]
en: Medium
hu_HU: Közepes

[ctx: urgency]
en: Low
hu_HU: Alacsony

[ctx: urgency]
en: Very low
hu_HU: Nagyon alacsony

[ctx: urgency]
en: All
hu_HU: Összes

[ctx: urgency]
en: At least very low
hu_HU: Legalább nagyon alacsony

[ctx: urgency]
en: At least low
hu_HU: Legalább alacsony

[ctx: urgency]
en: At least medium
hu_HU: Legalább közepes

[ctx: urgency]
en: At least high
hu_HU: Legalább magas

[ctx: urgency]
en: At least very high
hu_HU: Legalább nagyon magas

[ctx: impact]
en: Very high
hu_HU: Nagyon magas

[ctx: impact]
en: High
hu_HU: Magas

[ctx: impact]
en: Medium
hu_HU: Közepes

[ctx: impact]
en: Low
hu_HU: Alacsony

[ctx: impact]
en: Very low
hu_HU: Nagyon alacsony

[ctx: impact]
en: All
hu_HU: Összes

[ctx: impact]
en: At least very low
hu_HU: Legalább nagyon alacsony

[ctx: impact]
en: At least low
hu_HU: Legalább alacsony

[ctx: impact]
en: At least medium
hu_HU: Legalább közepes

[ctx: impact]
en: At least high
hu_HU: Legalább magas

[ctx: impact]
en: At least very high
hu_HU: Legalább nagyon magas

en: Watcher | Watchers
hu_HU[1]: Ügyeletes

en: Due date + Progress
hu_HU: Esedékességi idő + előrehaladás

en: Resolution date
hu_HU: Megoldás dátuma

en: Last edit by
hu_HU: Utoljára szerkesztette

en: Resolution time
hu_HU: Megoldási idő

en: Closing time
hu_HU: Lezárás ideje

en: Waiting time
hu_HU: Várakozási idő

en: Requester group | Requester groups
hu_HU[1]: Kérelmező csoport

en: Watcher group | Watcher groups
hu_HU[1]: Ügyeletes csoportok

en: Assigned to a supplier
hu_HU: Hozzárendelve szállítóhoz

en: Technician group
hu_HU: Technikus csoport

en: Email for followup
hu_HU: E-mail nyomkövetéshez

en: Requester user
hu_HU: Kérelmező felhasználó

en: Watcher user
hu_HU: Ügyeletes

en: Group in charge of the ticket
hu_HU: Bejelentéssel megbízott csoport

en: Actor
hu_HU: Szereplő

en: Solution template | Solution templates
hu_HU[0]: Megoldás sablon
hu_HU[1]: Megoldás sablonok

en: Search a solution
hu_HU: Megoldás keresése

en: Save and add to the knowledge base
hu_HU: Mentés és tudástárhoz adás

en: Time | Times
hu_HU[1]: Idők

en: Closed on %s
hu_HU: Lezárva %s

en: Solved on %s
hu_HU: Megoldva %s

en: Put on hold on %s
hu_HU: Elhalasztás %s

en: Opened on %s
hu_HU: megnyílt %s

en: From %s
hu_HU: Feladó %s

en: To %s
hu_HU: vége %s

note: TRANS: %s is user name
en: By %s
hu_HU: Bejelentő %s

en: No item in progress.
hu_HU: Nincs folyamatban levő elem

en: Assigned
hu_HU: Kiadva

en: Task | Tasks
hu_HU[0]: Feladat
hu_HU[1]: Feladatok

en: Error in entering dates. The starting date is later than the ending date
hu_HU: Hiba a bevitt dátumokban. A kezdő dátum későbbi mint a befejező.

en: Start of the selected timeframe is not a working hour.
hu_HU: A választott időintervallum kezdete nem munkaidő.

en: End of the selected timeframe is not a working hour.
hu_HU: A választott időszak vége nem munkaidő

en: Tasks category | Tasks categories
hu_HU[0]: Feladat kategória
hu_HU[1]: Feladat kategóriája

en: Public followup
hu_HU: Nyilvános utótevékenység

[ctx: quantity]
en: Number of tasks
hu_HU: Feladatok száma

en: Task category | Task categories
hu_HU[0]: Feladat kategória
hu_HU[1]: Feladat kategóriák

en: Private task
hu_HU: Privát feladat

note: TRANS: %1$s is a type, %2$$ is a date, %3$s is a date
en: %1$s: from %2$s to %3$s:
hu_HU: %1$s: %2$s - %3$s:

note: TRANS: %1$s is the start time of a planned item, %2$s is the end
en: From %1$s to %2$s :
hu_HU: %1$s -tól %2$s -ig

note: TRANS: %s is the start time of a planned item
en: Start at %s:
hu_HU: Kezdet : %s

note: TRANS: %s is the end time of a planned item
en: End at %s:
hu_HU: Vége: %s

en: Recall on %s
hu_HU: Következő visszahívása %s

en: Information | Information
hu_HU[0]: Információ
hu_HU[1]: Információ

en: To do
hu_HU: Tennivaló

en: Planned
hu_HU: Tervezve

en: Done
hu_HU: Kész

en: Begin
hu_HU: Kezdet

note: TRANS: %1$s is the begin date, %2$s is the end date TRANS: %1$s is the start time of a planned item, %2$s is the end
en: From %1$s to %2$s
hu_HU: %1$s -tól %2$s -ig

en: Plan this task
hu_HU: Feladat tervezése

en: Add a new task
hu_HU: Új feladat

en: No task found.
hu_HU: Nincs feladat.

en: Approval request send to %s
hu_HU: Érvényesítési kérelem elküldve a következő felhasználónak: %s

en: The selected user (%s) has no valid email address. The request has been created, without email confirmation.
hu_HU: A kiválasztott felhasználónak nincs e-mail címe (%s). A kérelem létrejött email jóváhagyás nélkül.

en: If approval is denied, specify a reason.
hu_HU: Ha nem értesz egyet, indokolnod kell.

note: TRANS: %s is the username
en: Approval granted by %s
hu_HU: Hozzáférés engedélyezve a következő felhasználónak: %s

note: TRANS: %s is the username
en: Update the approval request to %s
hu_HU: Érvényesítés kérelem frissítése %s

en: Cancel the approval request to %s
hu_HU: Érvényesítési kérelem eltávolítása %s

en: Waiting for approval
hu_HU: Érvényesítésre vár

en: Refused
hu_HU: Visszautasított

en: Granted
hu_HU: Elfogadva

en: Not subject to approval
hu_HU: Nem kell jóváhagyni

en: Granted + Not subject to approval
hu_HU: Engedélyezve + nem kell jóváhagyni

en: Global approval status
hu_HU: Globális érvényesítés állapota

en: Send an approval request
hu_HU: Érvényesítési kérelem küldése

en: Request date
hu_HU: Kérelem dátuma

en: Approval requester
hu_HU: Érvényesítés kérelmező

en: Request comments
hu_HU: Kérelem kommentálása

en: Approval status
hu_HU: Érvényesítési státusz

en: Approver
hu_HU: Érvényesítő felhasználó

en: Approval comments
hu_HU: Érvényesség kommentálása

en: Approvals for the ticket
hu_HU: Bejelentés érvényesítései

en: Status of the approval request
hu_HU: Érvényesítési kérelem állapota

en: Optional when approved
hu_HU: Elfogadás esetén nem kötelező

en: Approval date
hu_HU: Érvényesítés dátuma

en: Validate
hu_HU: Érvényesítés

en: This item is waiting for approval, do you really want to resolve or close it?
hu_HU: Ez az elem jóváhagyásra vár, biztosan megoldod vagy lezárod ?

en: As child of
hu_HU: A következő fia

en: New child heading
hu_HU: Új alárendelt címsor

en: Sons of %s
hu_HU: Fiai %s

en: Father
hu_HU: Apa

en: Alternate username updated. The connected items have been updated using this alternate username.
hu_HU: Kapcsolattartó módosult. A kapcsolódó tételek ugyanerre lettek frissítve.

en: User or group updated. The connected items have been moved in the same values.
hu_HU: Felhasználó vagy csoport frissítve. A kapcsolódó elemek is frissültek az új értékekkel.

en: Status updated. The connected items have been updated using this status.
hu_HU: Státusz frissítve. A kapcsolódó elemek státusza is frissült.

en: Location updated. The connected items have been moved in the same location.
hu_HU: Hely frissítve. A kapcsolódó elemek frissítése is megtörtént.

en: Network | Networks
hu_HU[0]: Hálózat
hu_HU[1]: Hálózatok

en: Domain | Domains
hu_HU[0]: Domain
hu_HU[1]: Tartományok

en: Version of the operating system | Versions of the operating system
hu_HU[0]: OS verzió
hu_HU[1]: Operációs rendszer verziók

en: Product ID of the operating system
hu_HU: OP.rsz termékkód

en: Serial of the operating system
hu_HU: OP.rsz. szériaszám

en: Automatic inventory
hu_HU: Automatikus leltár

note: TRANS: %s is the datetime of insertion TRANS: %s is the datetime of update
en: Created on %s
hu_HU: Létrehozva %s

[ctx: button]
en: Connect
hu_HU: Kapcsolódás

en: Processor | Processors
hu_HU[0]: Processzor
hu_HU[1]: Processzorok

en: Processor frequency
hu_HU: Processzor frekvencia

en: Memory type | Memory types
hu_HU[0]: RAM típusa
hu_HU[1]: RAM Típus

en: Mio
hu_HU: MB

en: Memory | Memories
hu_HU[0]: RAM
hu_HU[1]: Memóriák

en: Network interface | Network interfaces
hu_HU[0]: Hálózati csatolók
hu_HU[1]: hálózati interfészek

en: MAC address
hu_HU: Mac cím

en: Soundcard | Soundcards
hu_HU[0]: Hangkártya
hu_HU[1]: Hangkártyák

en: Graphics card | Graphics cards
hu_HU[0]: Grafikus vezérlő
hu_HU[1]: Grafikus kártyák

en: System board | System boards
hu_HU[0]: Alaplap
hu_HU[1]: Alaplapok

en: Hard drive type
hu_HU: HD-Típus

en: Hard drive size
hu_HU: HD méret

en: Power supply | Power supplies
hu_HU[0]: Tápegység
hu_HU[1]: Tápegysésgek

en: Volume | Volumes
hu_HU[0]: Kötet
hu_HU[1]: Kötetek

en: Global size
hu_HU: Teljes méret

en: Free size
hu_HU: Szabad terület

en: Free percentage
hu_HU: Szabad hely százaléka

en: Mount point
hu_HU: Csatolási pont

en: Partition
hu_HU: Fizikai útvonal

en: File system | File systems
hu_HU[0]: Fájlrendszerek
hu_HU[1]: Fájlrendszerek

en: Virtual machine | Virtual machines
hu_HU[0]: Virtuális gép
hu_HU[1]: Virtuális gépek

en: State of the virtual machine | States of the virtual machine
hu_HU[0]: Virtuális gép állapota
hu_HU[1]: Virtuális gép állapotai

en: Virtualization model | Virtualization models
hu_HU[0]: Virtualizációs modell
hu_HU[1]: Virtualizációs modellek

en: Virtualization system | Virtualization systems
hu_HU[0]: Virtualizált rendszer
hu_HU[1]: Virtualizációs rendszerek

en: Virtual machine processor number
hu_HU: Virtuális gép processzorainak száma

en: Memory of virtual machines
hu_HU: Virtuális gépek memóriája

en: Virtual machine UUID
hu_HU: Virtuális gép UUID

en: Add a volume
hu_HU: Új kötet

[ctx: button]
en: Disconnect
hu_HU: Leválaszt

en: Connect an item
hu_HU: Elem kapcsolása

en: Connect a computer
hu_HU: Számítógép kapcsolása

en: Not connected
hu_HU: Nincs kapcsolat

en: Connection | Connections
hu_HU[0]: Kapcsolódás
hu_HU[1]: Kapcsolatok

en: License | Licenses
hu_HU[0]: Licensz
hu_HU[1]: Licencek

en: Number of affected computers
hu_HU: Érintett számítógépek száma

en: Affected computers
hu_HU: Érintett számítógépek

en: Summary
hu_HU: Összesítés

en: Installation | Installations
hu_HU[0]: Telepítés
hu_HU[1]: Telepítve

en: All categories
hu_HU: Minden kategória

en: Uncategorized software
hu_HU: Kategorizálatlan szoftverek

en: Valid license
hu_HU: Érvényes liszensz

en: Machine
hu_HU: Gép

[ctx: quantity]
en: Processors number
hu_HU: Processzorok száma

en: List of host machines
hu_HU: Gazda gépek listája

en: Add a virtual machine
hu_HU: Új virtuális gép

en: No virtual machine associated with the computer
hu_HU: Nincs hozzárendelt virtuális gép

en: List of virtual machines
hu_HU: Virtuális gépek listája

[ctx: setup]
en: General
hu_HU: Általános

en: Maintenance mode activated. Backdoor using: %s
hu_HU: Karbantartási üzemmód aktív. Kiskapu használhahoz : %s

en: General setup
hu_HU: Általános beállítások

en: URL of the application
hu_HU: Az alkalmazás URL címe

en: Text in the login box
hu_HU: Szöveg a bejelentkező ablakban

en: Allow FAQ anonymous access
hu_HU: GYIK névtelen elérése engedélyezett

en: Simplified interface help link
hu_HU: Helpdesk súgó hivatkozás

en: Default search results limit (page)
hu_HU: Alapértelmezett keresési limit (oldal)

en: Standard interface help link
hu_HU: Standard felület súgó hivatkozás

en: Default characters limit (summary text boxes)
hu_HU: Alapértelmezett karakter limit (összesítő szövegdobozok)

en: Default url length limit
hu_HU: Alapértelmezett url hossz limit

en: Default decimals limit
hu_HU: Alapértelmezett tizedesjegyek száma

en: Default chart format
hu_HU: Alapértelmezett grafikon típus

en: Translation of dropdowns
hu_HU: Legördülők fordítása

en: Knowledge base translation
hu_HU: Tudástár fordítás

en: Dynamic display
hu_HU: Dinamikus kijelzés (ajax)

en: Page size for dropdown (paging using scroll)
hu_HU: Legördülő menü mérete (lapozás görgetéssel)

en: Autocompletion of text fields
hu_HU: Szövegmezők automatikus kiegészítése

en: Search engine
hu_HU: Keresőmotor

en: last criterion
hu_HU: utolsó feltétel

en: default criterion
hu_HU: alapértelmezett feltétel

en: Global search
hu_HU: Globális keresés

en: Assets
hu_HU: Leltárak

en: Enable the financial and administrative information by default
hu_HU: Pénzügyi és adminisztratív információk megjelenítése alapértelmezésben

en: Restrict monitor management
hu_HU: Monitorkezelés korlátozása

en: Software category deleted by the dictionary rules
hu_HU: Érintett szoftverkategóriák szótárból törlése esetén

en: Restrict device management
hu_HU: Eszközkezelés korlátozása

en: Beginning of fiscal year
hu_HU: Pénzügyi év kezdete (nap és hónap)

en: Restrict phone management
hu_HU: Telefonkezelés korlátozása

en: Automatic fields (marked by *)
hu_HU: Automata mezők (*-al jelölve)

en: By entity
hu_HU: Szervezetenként

en: Restrict printer management
hu_HU: Nyomtatókezelés korlátozása

en: Automatic transfer of computers
hu_HU: Számítógépek automatikus áthelyezése

en: Template for the automatic transfer of computers in another entity
hu_HU: Sablon számítógépek áthelyezésére más céghez

en: No automatic transfer
hu_HU: Nincs automatikus áthelyezés

en: Automatically update of the elements related to the computers
hu_HU: Géphez kapcsolódó elemek automatikus frissítése

en: Unit management
hu_HU: Egyedi kezelés

en: When connecting or updating
hu_HU: Viselkedés kapcsolódáskor/módosításkor

en: Do not copy
hu_HU: Ne másolja

en: Copy
hu_HU: Másolás

en: Copy computer status
hu_HU: Számítógép állapot másolása

en: When disconnecting
hu_HU: Viselkedés lekapcsoláskor

en: Do not delete
hu_HU: Ne törölje

en: Clear status
hu_HU: Állapot törlése

en: Automatically add users from an external authentication source
hu_HU: Külső hitelesítési forrásból származó felhasználó automatikus felvétele

en: Add a user without accreditation from a LDAP directory
hu_HU: Új felhasználó LDAP jogok nélkül

en: Action when a user is deleted from the LDAP directory
hu_HU: Művelet könyvtárból törléskor

en: GLPI server time zone
hu_HU: GLPI szerver időzónája

en: Mysql replica | Mysql replicas
hu_HU[1]: Mysql replikák

en: Mysql server
hu_HU: Mysql kiszolgáló

en: Database
hu_HU: Adatbázis

en: Mysql user
hu_HU: Mysql felhasználó

en: Mysql password
hu_HU: Mysql jelszó

en: Use the slave for the search engine
hu_HU: Szolga adatbázis használata kereséshez

en: If synced (all changes)
hu_HU: Ha szinkronizált (minden változás)

en: If synced (current user changes)
hu_HU: Ha szinkronizált (aktuális felhasználó módosítások)

en: If synced or read-only account
hu_HU: Ha szinkronizált, vagy csak olvasható felhasználó fiók

en: Always
hu_HU: Mindig

en: Assistance
hu_HU: HelpDesk

en: Step for the hours (minutes)
hu_HU: Lépésköz órák között (percben)

en: Limit of the schedules for planning
hu_HU: Időzítések korlátja a tervezésben

en: Default file size limit imported by the mails receiver
hu_HU: Az email fogadó alapértelmezett méretkorlátja

en: Use rich text for helpdesk
hu_HU: HTML formázás használata a helpdeskben

en: You will lose the formatting of your data
hu_HU: Elfogja veszteni az adatai formázását

en: Default heading when adding a document to a ticket
hu_HU: Bejelentéshez csatolt dokumentum alapértelmezett fejléce

en: By default, a software may be linked to a ticket
hu_HU: Alapértelmezésben szoftver kapcsolható bejelentéshez

en: Keep tickets when purging hardware in the inventory
hu_HU: Bejelentések megtartása hardverek törlésekor

en: Show personnal information in new ticket form (simplified interface)
hu_HU: Mutassa a személyes információkat új bejelentéseknél(egyszerűsített felület)

en: Allow anonymous ticket creation (helpdesk.receiver)
hu_HU: Névtelen bejelentések beküldése engedélyezett

en: Allow anonymous followups (receiver)
hu_HU: Névtelen megjegyzések engedélyezése (fogadó)

en: Matrix of calculus for priority
hu_HU: Prioritás számítás mátrixa

en: Personalization
hu_HU: Személyes beállítások

en: Default language
hu_HU: Alapértelmezett nyelv

en: Date format
hu_HU: Dátumformátum

en: YYYY-MM-DD
hu_HU: ÉÉÉÉ-HH-NN

en: DD-MM-YYYY
hu_HU: NN-HH-ÉÉÉÉ

en: MM-DD-YYYY
hu_HU: HH-NN-ÉÉÉÉ

en: Results to display by page
hu_HU: Eredmények száma oldalanként

en: Number format
hu_HU: Számformátum

en: Default characters limit in dropdowns
hu_HU: Legördülőkben megjelenő karakterek száma alapértelmezetten

en: Display order of surnames firstnames
hu_HU: Utónevek cseréje a vezetéknévvel

en: Surname, First name
hu_HU: Keresztnév, vezetéknév

en: First name, Surname
hu_HU: Vezetéknév, keresztnév

en: Display the complete name in tree dropdowns
hu_HU: Teljes név megjelenítése legördülőkben

en: Display counts in tabs
hu_HU: Számlálók megjelenítése

en: Show GLPI ID
hu_HU: GLPI ID megjelenítése

en: CSV delimiter
hu_HU: CSV elválasztó

en: Notifications for my changes
hu_HU: Módosításaim értesítői

en: Results to display on home page
hu_HU: Eredmények száma a kezdőoldalon

en: PDF export font
hu_HU: PDF exportálás betűtipusa

en: Private followups by default
hu_HU: Privát követése alapértelmezésként

en: Show new tickets on the home page
hu_HU: Mutassa az új bejelentéseket bejelentkezéskor

en: Private tasks by default
hu_HU: Saját feladatok alapértelmezetten

en: Request sources by default
hu_HU: Kérés forrása alapértelmezés szerint.

en: Pre-select me as a technician when creating a ticket
hu_HU: Én legyek a technikus bejelentés létrehozásakor

en: Automatically refresh the list of tickets (minutes)
hu_HU: Bejelentések listájának automatikus frissítése (percben)

en: Priority colors
hu_HU: Prioritás színek

en: Remote access key
hu_HU: Távoli hozzáférési kulcs

note: TRANS: %s is the generation date
en: generated on %s
hu_HU: létrehozva %s

en: Regenerate
hu_HU: Újragenerálás

en: Due date progression
hu_HU: Esedékességi idő előrehaladása

en: OK state color
hu_HU: OK állapot szín

en: Warning state color
hu_HU: FIgyelmeztetési állapot színe

en: Warning state threshold
hu_HU: Figyelmeztetési állapot küszöb

en: Critical state color
hu_HU: Kritikus állapot színe

en: Critical state threshold
hu_HU: Kritikus állapot küszöbérték

en: Password minimum length
hu_HU: Jelszó minimum hossza

en: Digit
hu_HU: Számjegy

en: Lowercase
hu_HU: Kisbetűs

en: Uppercase
hu_HU: Nagybetűs

en: Symbol
hu_HU: Szimbólum

en: Password must contains
hu_HU: A jelszónak tartalmaznia kell

en: Password too short!
hu_HU: Túl rövid jelszó !

en: Password must include at least a digit!
hu_HU: A jelszónak legalább egy számot tartalmaznia kell!

en: Password must include at least a lowercase letter!
hu_HU: A jelszónak legalább egy kisbetűt tartalmaznia kell!

en: Password must include at least a uppercase letter!
hu_HU: A jelszónak legalább egy nagybetűt tartalmaznia kell!

en: Password must include at least a symbol!
hu_HU: A jelszónak legalább egy szimbólumot tartalmaznia kell!

en: Log Level
hu_HU: Naplózási szint

en: 1- Critical (login error only)
hu_HU: 1- Kritikus (csak a bejelentkezési hibákat)

en: 2- Severe (not used)
hu_HU: 2- Súlyos (nem használt)

en: 3- Important (successful logins)
hu_HU: 3- Fontos (sikeres belépések)

en: 4- Notices (add, delete, tracking)
hu_HU: 4- Jelentős (hozzáadás, törlés, követés)

en: 5- Complete (all)
hu_HU: 5- Teljes

en: Maximal number of automatic actions (run by CLI)
hu_HU: Automatikus műveletek max. száma (CLI)

en: Logs in files (SQL, email, automatic action...)
hu_HU: Logok fájlba (SQL, email, automatikus műveletek..)

en: Password security policy
hu_HU: Jelszóbiztonsági szabályrendszer

en: Password security policy validation
hu_HU: Jelszóbiztonsági szabályrendszer hitelesítése

en: Password need digit
hu_HU: A jelszónak legalább egy számot tartalmaznia kell

en: Password need lowercase character
hu_HU: A jelszónak legalább egy kisbetűt tartalmaznia kell

en: Password need uppercase character
hu_HU: A jelszónak legalább egy nagybetűt tartalmaznia kell

en: Password need symbol
hu_HU: A jelszónak legalább egy szimbólumot tartalmaznia kell!

en: Maintenance mode
hu_HU: Karbantartási mód

note: TRANS: Proxy port
en: Maintenance text
hu_HU: Karbantartási szöveg

en: Proxy configuration for upgrade check
hu_HU: Proxy beállítás frissítések kereséséhez

en: Information about system installation and configuration
hu_HU: Telepítési és beállítási rendszer-információ

en: To copy/paste in your support request
hu_HU: Másol/beilleszt a támogatási kérelemben

en: Yes - Restrict to unit management for manual add
hu_HU: Igen - manuális hozzáadás csak az egység vezetői számára

en: Yes - Restrict to global management for manual add
hu_HU: Igen - hozzáadás csak a globális vezetők számára

en: Settings
hu_HU: Beállítások

en: System
hu_HU: rendszer

en: Checking write permissions for setting files
hu_HU: Beállítások fájljainak írásellenőrzése

en: Checking write permissions for document files
hu_HU: Dokumentumok írhatóságának ellenőrzése

en: Checking write permissions for dump files
hu_HU: Mentések írhatóságának ellenőrzése

en: Checking write permissions for automatic actions files
hu_HU: Ütemező írhatóságának ellenőrzése

en: Checking write permissions for cache files
hu_HU: Átmeneti fájlok írhatóságának ellenőrzése

en: Checking write permissions for graphic files
hu_HU: Grafikus fájlok írhatóságának ellenőrzése

en: Checking write permissions for lock files
hu_HU: Zárolt fájlok írási jogosultságának ellenőrzése

en: Checking write permissions for plugins document files
hu_HU: Pluginok dokumentációnak írási jogosultság ellenőrzése

en: Checking write permissions for temporary files
hu_HU: Ideiglenes fájlok írási jogosultság ellenőrzése

en: Checking write permissions for rss files
hu_HU: Rss fájlok írásjogainak ellenőrzése

en: Checking write permissions for upload files
hu_HU: Feltöltött fájlok írási jogosultság ellenőrzése

en: Checking write permissions for pictures files
hu_HU: Ellenőrizze a képfájlok írhatóságát

en: The directory could not be created.
hu_HU: A könyvtár létrehozása nem sikerült

en: The directory was created but could not be removed.
hu_HU: A mappát létrehoztam de nem sikerült törölni

en: The file could not be created.
hu_HU: A fájlt nem sikerült létrehozni.

en: The file was created but can't be deleted.
hu_HU: A fájlt sikerült létrehozni de nem lehet törölni.

en: Check permissions to the directory: %s
hu_HU: Ellenőrizd a %s könyvtár jogosultságait

en: A file and a directory have be created and deleted - Perfect!
hu_HU: A fájl törlése sikerült - Tökéletes !

en: Checking write permissions for log files
hu_HU: Napló fájlok írásának tesztelése

en: A file was created - Perfect!
hu_HU: Fájlt sikerült létrehozni - Tökéletes !

[ctx: button]
en: Give
hu_HU: Kiad

note: TRANS: %s is the user login
en: %s gives a consumable
hu_HU: %s kelléket adott ki

note: TRANS: For consumable. %1$d is total number, %2$d is unused number, %3$d is old number
en: Total: %1$d, New: %2$d, Used: %3$d
hu_HU: Összesen: %1$d, Új: %2$d, Használt: %3$d

en: No consumable
hu_HU: Nincs kellék

[ctx: consumable]
en: New | New
hu_HU[1]: Új

[ctx: consumable]
en: Used | Used
hu_HU[1]: Használt

[ctx: button]
en: Add consumables
hu_HU: Új kellék

en: Used consumables
hu_HU: Régi kellékek

en: Given to
hu_HU: Kiadva

en: Give to
hu_HU: Kiadás

en: In stock
hu_HU: Raktárban

en: No consumable found
hu_HU: Nem találtam kelléket

en: Consumable model | Consumable models
hu_HU[0]: Kellék modell
hu_HU[1]: Kellék modellek

en: Number of used consumables
hu_HU: Használt kellékek száma

en: Number of new consumables
hu_HU: Új kellékek száma

en: Send alarms on consumables
hu_HU: Riasztás kellékhez

note: TRANS: %1$s is the consumable name, %2$s its reference, %3$d the remaining number
en: Threshold of alarm reached for the type of consumable: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
hu_HU: Riasztási küszöbszint elérve a következő típusnál: %1$s - beállított maximum %2$s - Maradék %3$d

note: TRANS: %s is entity name
en: %s: send consumable alert failed
hu_HU: %s: patron riasztás küldés sikertelen

en: Consumable type | Consumable types
hu_HU[0]: Kellék típus
hu_HU[1]: Kellék típusok

en: Contact | Contacts
hu_HU[0]: Alternatív felhasználónév
hu_HU[1]: Kapcsolattartók

en: Address
hu_HU: Cím

en: Postal code
hu_HU: Irányítószám

en: City
hu_HU: Város

[ctx: location]
en: State
hu_HU: Állapot

en: Country
hu_HU: Ország

[ctx: button]
en: Add a supplier
hu_HU: Új szállító

en: Associated supplier | Associated suppliers
hu_HU[0]: Hivatkozott szállító
hu_HU[1]: Kapcsolódó cégek

en: Link Contact/Supplier | Links Contact/Supplier
hu_HU[1]: Kapcsolatok/Beszállítók

en: Add a supplier
hu_HU: Új szállító

en: Third party type | Third party types
hu_HU[0]: Partner típusa
hu_HU[1]: Partner típusa

en: Website
hu_HU: Webhely

en: Add a contact
hu_HU: Új kapcsolat

en: Contact type | Contact types
hu_HU[0]: Kapcsolat típus
hu_HU[1]: Kapcsolat típusa

en: Contract | Contracts
hu_HU[0]: Szerződés
hu_HU[1]: Szerződések

[ctx: phone]
en: Number
hu_HU: Szám

en: Initial contract period
hu_HU: Tartam

en: Notice
hu_HU: Felmondási idő

en: Account number
hu_HU: Bizonylatszám

en: Contract renewal period
hu_HU: Szerződés periódusa

en: Invoice period
hu_HU: Számlázás gyakorisága

en: Renewal
hu_HU: Megújítás

en: Max number of items
hu_HU: Tételek max száma (0=korlátlan)

en: Email alarms
hu_HU: E-mail riasztások

en: Support hours
hu_HU: Beavatkozási idő

en: on week
hu_HU: Hétköznap

en: on Saturday
hu_HU: Szombaton

en: Sundays and holidays
hu_HU: Vasár- és ünnepnapokon

[ctx: quantity]
en: Number of contracts
hu_HU: Szerződések száma

en: Contract number
hu_HU: Szerződésszám

en: Periodicity
hu_HU: Időszakosság

[ctx: button]
en: Add an item
hu_HU: Új elem

[ctx: button]
en: Remove an item
hu_HU: Elem eltávolítása

en: Expiration
hu_HU: Befejezés dátuma

en: Expiration date + notice
hu_HU: Befejezés dátuma + felmondás

[ctx: quantity]
en: Number of items
hu_HU: Elemek száma

en: Contracts expired in the last 30 days
hu_HU: 30 napon belül lejárt szerződések

en: Contracts expiring in less than 7 days
hu_HU: 7 napon belül lejáró szerződések

en: Contracts expiring in less than 30 days
hu_HU: 30 napon belül lejáró szerződések

en: Contracts where notice begins in less than 7 days
hu_HU: Szerződések 7 napon belüli felmondással

en: Contracts where notice begins in less than 30 days
hu_HU: Szerződések 30 napon belüli felmondással

en: Send alarms on contracts
hu_HU: Riasztás szerződésekre

en: Contract entered in notice time
hu_HU: Felmondási időt elért szerződések

en: Contract ended
hu_HU: Lejárt szerződés

en: Contract entered in notice time for period
hu_HU: Felmondási értesítési időszakba lépett szerződés

en: Contract period ended
hu_HU: Szerződés periódusa lejárt

en: send contract alert failed
hu_HU: Szerződési riasztás küldése sikertelen

en: Tacit
hu_HU: Hallgatólagos

en: Express
hu_HU: Expressz

en: End + Notice
hu_HU: Vége + Értesítés

en: Period end
hu_HU: Periódus vége

en: Period end + Notice
hu_HU: Befejezés + értesítés periódusa

[ctx: button]
en: Add a contract
hu_HU: Új szerződés

[ctx: button]
en: Remove a contract
hu_HU: Szerződés eltávolítása

en: Link Contract/Item | Links Contract/Item
hu_HU[1]: Szerződések/Elemek

en: Associated item ID
hu_HU: Hozzárendelt elem azonosítója

en: Add a contract
hu_HU: Új szerződés

en: Check | Checks
hu_HU[0]: Ellenőrzés
hu_HU[1]: Ellenőrzések

en: Fields unicity
hu_HU: Mezők egyedisége

en: Automatic action | Automatic actions
hu_HU[0]: Ütemező
hu_HU[1]: Ütemezett feladatok

en: Action completed, partially processed
hu_HU: Befejezett feladat, részleges feldolgozottság

en: Action completed, fully processed
hu_HU: Befejezett feladat, teljes feldolgozottság

en: Action completed, no processing required
hu_HU: Befejezett feladat, nincs teendő

en: Run frequency
hu_HU: Futás gyakorisága

en: System lock
hu_HU: Rendszeridő

en: Disabled plugin
hu_HU: Kikapcsolt bővítmény

en: Run mode
hu_HU: Futás üzemmódja

en: Run period
hu_HU: Futás periódusa

en: Number of days this action logs are stored
hu_HU: Műveletnapló megőrzési ideje

en: Infinite
hu_HU: Végtelen

en: Last run
hu_HU: Utolsó indítás

en: Blank
hu_HU: Üres

en: Running
hu_HU: Futó

en: Scheduled
hu_HU: Időzített

en: A minimum of 64 Mio is commonly required for GLPI.
hu_HU: A GLPI-hez általában legalább 64MB szükséges.

en: No task with Run mode = CLI, fix your tasks configuration
hu_HU: Nincs futó folyamat = CLI, ellenőrizze a folyamatok konfigurációját

en: External
hu_HU: Külső

en: Internal
hu_HU: Belső

en: Launch
hu_HU: Futtat

en: Can't start
hu_HU: Sikertelen indítás

en: Undefined function %s (for cron)
hu_HU: Nem definiált függvény %s (cron)

en: Nothing to launch
hu_HU: Nincs mit futtatni

en: Can't get DB lock
hu_HU: Nem lehet zárolni az adatbázist

en: Run count
hu_HU: Futások száma

note: TRANS: %s is the number of starts
en: %s start | %s starts
hu_HU[1]: %s indítás

note: TRANS: %s is the number of stops
en: %s stop | %s stops
hu_HU[1]: %s leállás

en: Minimal time
hu_HU: Minimum idő

en: %s second | %s seconds
hu_HU[1]: %s másodperc

en: Maximal time
hu_HU: Maximum idő

en: Minimal count
hu_HU: Minimum idő

en: %s item | %s items
hu_HU[0]: %s elem
hu_HU[1]: %s elem

en: Maximal count
hu_HU: Maximum szám

en: Average count
hu_HU: Átlag mennyiség

en: Total count
hu_HU: Darabszám összesen

en: Average speed
hu_HU: Átlag sebesség

en: %s items/sec
hu_HU: %s elem/mp

en: Last run list
hu_HU: Utolsó futás listája

[ctx: quantity]
en: Number
hu_HU: Szám

en: Reset last run
hu_HU: Utolsó futás alaphelyzetbe állítása

en: Begin hour of run period
hu_HU: A futási időszak kezdeti órája

en: End hour of run period
hu_HU: Futási időszak befejező órája

note: TRANS: % %1$d is a number, %2$s is a number of seconds
en: Clean %1$d session file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d session files created since more than %2$s seconds
hu_HU[1]: %1$d munkamenetfájl készül %2$s másodperc alatt

en: Unable to delete archived log file: %s
hu_HU: Archivált log fájl törlése sikertelen: %s

en: Clean %1$d graph file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d graph files created since more than %2$s seconds
hu_HU[1]: %1$d munkamenetfájl készül %2$s másodperc alatt

en: Check for new updates
hu_HU: Új frissítések ellenőrzése

en: Clean old logs
hu_HU: Régi naplók törlése

en: System logs retention period (in days, 0 for infinite)
hu_HU: Naplók megőrzése (napokban, 0=végtelen)

en: Database optimization
hu_HU: Adatbázis optimalizáció

en: Clean expired sessions
hu_HU: Lejárt munkamenetek törlése

en: Clean generated graphics
hu_HU: Generált grafikonok törlése

en: Clean temporary files
hu_HU: Átmeneti fájlok törlése

en: Monitoring of automatic actions
hu_HU: Automatikus műveletek monitorozása

en: Number of days to keep archived logs
hu_HU: Naplók megőrzési ideje napban

note: TRANS: %d is a number of minutes
en: %d minute | %d minutes
hu_HU[0]: %d perc
hu_HU[1]: %d perc

note: TRANS: %d is a number of hours
en: %d hour | %d hours
hu_HU[0]: %d óra
hu_HU[1]: %d óra

note: TRANS: %d is a number of days
en: %d day | %d days
hu_HU[0]: %d nap
hu_HU[1]: %d nap

en: Log | Logs
hu_HU[0]: Napló
hu_HU[1]: Naplók

en: Check the MySQL replica
hu_HU: MySQL replika ellenőrzése

en: Max delay between master and slave (minutes)
hu_HU: Max késleltetés mester és szolga között (percben)

en: Mysql server: %s can't connect to the database
hu_HU: Mysql kiszolgáló: %s nem tud kapcsolódni az adatbázishoz

note: TRANS: %1$s is the server name, %2$s is the time
en: Mysql server: %1$s, difference between master and slave: %2$s
hu_HU: MySQL szerver: %1$s, különbség Mester és szolga között: %2$s

en: can't connect to the database
hu_HU: Nem lehet csatlakozni az adatbázishoz

en: Difference between master and slave
hu_HU: Mester és szolga közötti különbség

en: %1$s - Error during the database query: %2$s - Error is %3$s
hu_HU: %1$s - Hiba az adatbázis lekérdezésekor:  %2$s - Hiba :%3$s

en: Optimizing tables
hu_HU: Adattáblák optimalizálása

en: optimize
hu_HU: optimalizálás

en: Case | Cases
hu_HU[0]: Ház
hu_HU[1]: Házak

en: Case type | Case types
hu_HU[0]: Ház típus
hu_HU[1]: Ház típus

en: Controller | Controllers
hu_HU[0]: Vezérlő
hu_HU[1]: Vezérlők

en: Interface
hu_HU: Interfész

en: Drive | Drives
hu_HU[0]: Meghajtó
hu_HU[1]: Meghajtók

en: Writing ability
hu_HU: Írhatóság

en: Speed
hu_HU: Sebesség

en: Chipset
hu_HU: Chipkészlet

en: Memory by default
hu_HU: Alapértelmezett memória

en: Hard drive | Hard drives
hu_HU[0]: Merevlemez
hu_HU[1]: Merevlemezek

en: Capacity by default
hu_HU: Alapértelmezett kapacitás

en: Rpm
hu_HU: fordulatszám

en: Size by default
hu_HU: Alapértelmezett méret

en: Frequency
hu_HU: Frekvencia

en: Network card | Network cards
hu_HU[0]: Hálózati kártya
hu_HU[1]: Hálózati kártyák

en: MAC address by default
hu_HU: Alapértelmezett MAC cím

en: Flow
hu_HU: Sebesség

en: Other component | Other components
hu_HU[0]: Egyéb alkatrész
hu_HU[1]: Egyéb perifériák

en: Power
hu_HU: Feszültség

en: Frequency by default
hu_HU: Alapértelmezett frekvencia

en: Number of cores
hu_HU: Magok száma

en: Number of threads
hu_HU: Szálak száma

en: No personal criteria. Create personal parameters?
hu_HU: Nincs személyes kritérium. Létrehozzam a személyes paramétereket ?

en: Select default items to show
hu_HU: Válassz alapértelmezett tételt

en: Bring up
hu_HU: Feljebb

en: Bring down
hu_HU: Lejjebb

en: Delete permanently
hu_HU: Törlés végleg

note: TRANS: short for : Search result user display
en: User display
hu_HU: Felhasználó megjelenítése

en: Search result user display
hu_HU: Felhasználók keresési eredményének megjelenítése

note: TRANS: short for : Search result default display
en: Default display
hu_HU: Alapértelmezett megjelenítés

en: Search result default display
hu_HU: Alapértelmezett keresési mezők

en: Document heading | Document headings
hu_HU[0]: Dokumentum fejléc
hu_HU[1]: Dokumentum fejléc

en: Document | Documents
hu_HU[0]: Dokumentum
hu_HU[1]: Dokumentumok

en: Succesful deletion of the file %s
hu_HU: Sikeresen törölve %s

en: Failed to delete the file %s
hu_HU: Sikertelen törlés %s

en: Added by %s
hu_HU: Létrehozta %s

en: Current file
hu_HU: Aktuális fájl

en: Heading
hu_HU: Fejléc

en: Checksum
hu_HU: Ellenőrző összeg

en: Web Link
hu_HU: Webhivatkozás

en: MIME type
hu_HU: MIME típus

en: Blacklisted for import
hu_HU: Importálás feketelista

en: Use a FTP installed file
hu_HU: Használj FTP-t

note: TRANS: %s is a size
en: %s Mio max
hu_HU: %s M max

[ctx: quantity]
en: Number of documents
hu_HU: Dokumentumok száma

en: Tag
hu_HU: TAG

[ctx: quantity]
en: Number of associated items
hu_HU: Hozzárendelt elemek száma

en: Upload directory doesn't exist
hu_HU: A feltöltési könyvtár nem létezik

note: TRANS: %1$s is the curent filename, %2$s is its directory
en: Failed to delete the file %1$s (%2$s)
hu_HU: Fájl törlése sikertelen %1$s (%2$s)

en: Document move succeeded.
hu_HU: A dokumentum mozgatása sikerült.

en: File move failed.
hu_HU: A fájl mozgatása sikertelen.

en: Document copy succeeded.
hu_HU: A dokumentum másolása sikerült.

en: File move failed
hu_HU: A fájl mozgatása sikertelen

en: Temporary directory doesn't exist
hu_HU: Az átmeneti könyvtár nem létezik

en: File too large to be added.
hu_HU: Túl nagy fájl.

en: The file is valid. Upload is successful.
hu_HU: A fájl érvényes. A feltöltés sikerült.

en: Potential upload attack or file too large. Moving temporary file failed.
hu_HU: Feltöltési támadás vagy túl nagy fájl. Az átmeneti fájl mozgatása sikertelen.

en: Unauthorized file type
hu_HU: Ismeretlen fájltípus

en: The directory %s doesn't exist.
hu_HU: A %s könyvtár nem létezik.

en: Create the directory %s
hu_HU: Könyvtár létrehozása %s

en: Failed to create the directory %s. Verify that you have the correct permission
hu_HU: %s könyvtár létrehozása nem sikerült. Ellenőrizd a jogosultságokat.

en: No file available
hu_HU: Nincs elérhetővé tett fájl

[ctx: button]
en: Add a document
hu_HU: Új dokumentum

[ctx: button]
en: Remove a document
hu_HU: Dokumentum eltávolítása

en: Web link
hu_HU: Webhivatkozás

en: Add a document
hu_HU: Új dokumentum

[ctx: button]
en: Add a new file
hu_HU: Új fájl

[ctx: button]
en: Associate an existing document
hu_HU: Létező dokumentum hozzárendelése

en: Icon
hu_HU: Ikon

en: Authorized upload
hu_HU: Hitelesített feltöltés

en: Extension
hu_HU: Beavatkozás

en: May be a regular expression
hu_HU: Lehet reguláris kifejezés

en: Document type | Document types
hu_HU[0]: Dokumentumfajták
hu_HU[1]: Dokumentum típusok

en: Help
hu_HU: Segítség

note: TRANS: %s is the store path
en: Error reading directory %s
hu_HU: Hiba a %s könyvtár olvasása során

note: TRANS: %s is the store path
en: Error: %s is not a directory
hu_HU: Hiba: %s nem könyvtár

en: %s hour | %s hours
hu_HU[0]: %s óra
hu_HU[1]: %s óra

en: Common
hu_HU: Általános

en: Status of items | Statuses of items
hu_HU[0]: Tétel állapotok
hu_HU[1]: Tétel állapotok

en: Ticket category | Ticket categories
hu_HU[0]: Bejelentés kategória
hu_HU[1]: Bejelentés kategóriák

en: Project state | Project states
hu_HU[0]: Projekt állapot
hu_HU[1]: Projekt állapotok

en: Project type | Project types
hu_HU[0]: Projekt típus
hu_HU[1]: Projekt típusok

en: Networking equipment type | Networking equipment types
hu_HU[0]: Hálózati eszköz típus
hu_HU[1]: Hálózati eszköz típusok

en: Devices type | Devices types
hu_HU[0]: Eszköz típus
hu_HU[1]: Eszközök típusai

en: License type | License types
hu_HU[0]: Licensz típus
hu_HU[1]: Licencek típusa

en: Interface type (Hard drive...) | Interface types (Hard drive...)
hu_HU[0]: Interfész típus (merevlemez...)
hu_HU[1]: Interfész típusok (merevlemez...)

en: Phone power supply type | Phones power supply types
hu_HU[0]: Telefon tápegység típus
hu_HU[1]: Telefon tápegység típusok

en: Networking equipment model | Networking equipment models
hu_HU[0]: Hálózati eszköz modell
hu_HU[1]: Hálózati modellek

en: Peripheral model | Peripheral models
hu_HU[0]: Periféria modell
hu_HU[1]: Periféria modellek

en: Management
hu_HU: Menedzsment

en: Tools
hu_HU: Eszközök

en: Knowledge base category | Knowledge base categories
hu_HU[0]: Tudástár kategóriák
hu_HU[1]: Tudástár kategóriák

en: Update source | Update sources
hu_HU[0]: Frissít
hu_HU[1]: Források frissítése

en: Networking
hu_HU: Hálózatok

en: Firmware | Firmwares
hu_HU[0]: Firmware
hu_HU[1]: Firmware-ek

en: Network outlet | Network outlets
hu_HU[0]: Fali csatlakozó
hu_HU[1]: Fali csatlakozó

en: IP network | IP networks
hu_HU[0]: IP hálózat
hu_HU[1]: IP hálózatok

en: Internet domain | Internet domains
hu_HU[0]: Internet tartomány
hu_HU[1]: Internet tartományok

en: Wifi network | Wifi networks
hu_HU[0]: Wifi hálózat
hu_HU[1]: Wifi hálózatok

en: Network name | Network names
hu_HU[0]: Hálózat név
hu_HU[1]: Hálózat nevek

en: Software category | Software categories
hu_HU[0]: Szoftverkategória
hu_HU[1]: Szoftver kategóriák

en: User title | Users titles
hu_HU[1]: Felhasználói címkék

en: User category | User categories
hu_HU[0]: Felhasználó kategória
hu_HU[1]: Felhasználó kategóriák

en: Authorizations assignment rules
hu_HU: Szervezetek és jogok összerendelésének szabályai

en: LDAP criterion | LDAP criteria
hu_HU[1]: LDAP feltétel

en: Ignored value for the unicity | Ignored values for the unicity
hu_HU[0]: Figyelmen kívül hagyott érték
hu_HU[1]: Egyediségnél figyelmen kívül hagyott értékek

note: TRANS: %d is a number of years
en: %d year | %d years
hu_HU[1]: %d év

note: TRANS: %d is a number of seconds
en: %d second | %d seconds
hu_HU[0]: %d másodperc
hu_HU[1]: %d másodperc

note: TRANS: %d is a number of milliseconds
en: %d millisecond | %d milliseconds
hu_HU[0]: %d ms
hu_HU[1]: %d ms

note: TRANS: %1$d is the number of days, %2$d the number of hours, %3$s the number of minutes : display 1 day 3h15
en: %1$d day %2$dh%3$s | %1$d days %2$dh%3$s
hu_HU[0]: %1$d nap %2$dó%3$s
hu_HU[1]: %1$d nap %2$dó%3$s

note: TRANS: %1$d the number of hours, %2$s the number of minutes : display 3h15
en: %1$dh%2$s
hu_HU: %1$dó%2$sp

en: Other...
hu_HU: Másik...

en: Global management
hu_HU: Globális kezelés

en: Use unitary management
hu_HU: Egyedivé tesz

en: Do you really want to use unitary management for this item?
hu_HU: Biztosan egyedivé kívánja tenni a tételt ?

en: Duplicate the element as many times as there are connections
hu_HU: Tétel sokszorosítása a kapcsolatai számával

en: Current page in landscape PDF
hu_HU: Aktuális oldal fekvő PDF-be

en: Current page in portrait PDF
hu_HU: Aktuális oldal álló PDF-be

en: Current page in SLK
hu_HU: SLK export

en: Current page in CSV
hu_HU: Aktuális oldalt CSV-be ment

en: All pages in landscape PDF
hu_HU: Minden oldal fekvő PDF-be

en: All pages in portrait PDF
hu_HU: Minden oldal álló PDF-be

en: All pages in SLK
hu_HU: Mindent SLK-ba

en: All pages in CSV
hu_HU: CSV-be ment minden oldalt

en: Translation | Translations
hu_HU[0]: Fordítás
hu_HU[1]: Fordítások

en: Add a new translation
hu_HU: Új fordítás hozzáadása

en: List of translations
hu_HU: Fordítások listája

en: Field | Fields
hu_HU[0]: Mező
hu_HU[1]: Mezők

en: No translation found
hu_HU: Nincs fordítás

en: LDAP directory information attribute representing the entity
hu_HU: Szervezet LDAP DN-je

en: Information in inventory tool (TAG) representing the entity
hu_HU: Szervezet címke (TAG)

en: LDAP directory of an entity
hu_HU: A szervezet LDAP könyvtára

en: Search filter (if needed)
hu_HU: Keresési szűrő (ha szükséges)

en: Mail domain
hu_HU: Email tartomány

en: Notification options
hu_HU: Értesítés beállításai

en: Delay to send email notifications
hu_HU: Email riasztások küldésének késleltetése

en: Administrator email
hu_HU: Karbantartó e-mail címe

en: Administrator reply-to email (if needed)
hu_HU: Adminisztrátor válaszcíme (ha szükséges)

en: Prefix for notifications
hu_HU: Előtag értesítésekhez

en: Administrator name
hu_HU: Adminisztrátor neve

en: Response address (if needed)
hu_HU: Válaszcím (ha szükséges)

en: Email signature
hu_HU: E-mail aláírás

en: Alarms on cartridges
hu_HU: Patronok riasztásai

en: Alarms on consumables
hu_HU: Kellékek riasztásai

en: Alarms on expired licenses
hu_HU: Riasztások licenc lejáratakor

en: Send license alarms before
hu_HU: Riasztás licenszről mielőtt

en: Alarms on contracts
hu_HU: Szerződések riasztásai

en: Send contract alarms before
hu_HU: Szerződés riasztás küldése mielött

en: Alarms on financial and administrative information
hu_HU: Pénzügyi és adminisztratív információk riasztásai

en: Send financial and administrative information alarms before
hu_HU: Pénzügyi és adminisztratív riasztások küldése mielött

en: Alerts on reservations
hu_HU: Foglalások riasztásai

en: Default value for alarms on contracts
hu_HU: Alapértelmezett érték szerződések riasztásaira

en: Default value for alarms on financial and administrative information
hu_HU: Alapértelmezett érték pénzügyi és adminisztratív információkra vonatkozó riasztásokra.

en: Default threshold for cartridges count
hu_HU: Alapértelmezett  riasztási küszöb a patronmennyiségekhez.

en: Default threshold for consumables count
hu_HU: Alapértelmezett kellék szám riasztás

en: Ticket template | Ticket templates
hu_HU[0]: Bejelentés sablon
hu_HU[1]: Bejelentés sablonok

en: Automatic closing of solved tickets after
hu_HU: Bejelentések automatikus lezárásának napja

en: Immediatly
hu_HU: Azonnal

en: Alerts on tickets which are not solved
hu_HU: Riasztások megoldatlan bejelentésekre

en: Automatic assignment of tickets
hu_HU: Bejelentések automatikus hozzárendelése

en: Tickets default type
hu_HU: Bejelentések alapértelmezett típusa

en: Order date
hu_HU: Rendelés dátuma

en: Delivery date
hu_HU: Szállítás dátuma

en: Start date of warranty
hu_HU: Garancia kezdete

en: Satisfaction survey configuration
hu_HU: Elégedettségi felmérés beállítás

en: Satisfaction survey trigger rate
hu_HU: Elégedettségi felmérés gyakorisága

note: TRANS: software in plural
en: Entity for software creation
hu_HU: Szoftver létrehozás entitása

en: to see the entity and its sub-entities
hu_HU: a szervezet és alegységeinek megtekintéséhez

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds the item
hu_HU: %s hozzáadott elemet

en: Values for the generic rules for assignment to entities
hu_HU: Értékek a céghez rendelés általános szabályaihoz

en: These parameters are used as actions in generic rules for assignment to entities
hu_HU: Ezek a paraméterek vezérlik a céghez rendelés szabályait

en: Mail domain surrogates entity
hu_HU: Email tartományt helyettesítő cég

en: Values used in the interface to search users from a LDAP directory
hu_HU: Értékek felhasználók kereséséhez LDAP könyvtárban

en: LDAP filter associated to the entity (if necessary)
hu_HU: Céghez rendelt LDAP szűrő (ha szükséges)

en: Autofill dates for financial and administrative information
hu_HU: Pénzügyi és leltár dátumok automatikus kitöltése

en: No autofill
hu_HU: Nincs autokitöltés

note: TRANS: %s is the name of the state TRANS %s is the name of the state
en: Fill when shifting to state %s
hu_HU: Kitöltés állapot módosításhoz %s

en: Copy the start date of warranty
hu_HU: Garancia kezdetének másolása

en: Copy the date of purchase
hu_HU: Vásárlás dátumának másolása

en: Copy the order date
hu_HU: Rendelés dátumának másolása

en: Copy the delivery date
hu_HU: Szállítás dátumának másolása

en: No change of entity
hu_HU: Entitás nem változott

en: Alarms options
hu_HU: Riasztások beállításai

en: Reminders frequency for alarms on cartridges
hu_HU: Patronok emlékeztető küldésének gyakorisága

en: Reminders frequency for alarms on consumables
hu_HU: Kellékek emlékeztetőinek küldésének gyakorisága

en: Reservation | Reservations
hu_HU[0]: Foglalás
hu_HU[1]: Foglalások

en: Alerts on tickets which are not solved since
hu_HU: Riasztások megoldatlan bejelentésekre

en: Automatic closing configuration
hu_HU: Konfiguráció adminisztratív lezárása

en: Configuring the satisfaction survey
hu_HU: Elégedettségi felmérés beállítása

en: Internal survey
hu_HU: Belső felmérés

en: External survey
hu_HU: Külső felmérés

en: Based on the item then the category
hu_HU: Elem, aztán a kategória alapján

en: Based on the category then the item
hu_HU: Elem kategóriája alapján

en: Read parameters
hu_HU: Paraméterek olvasása

en: Update parameters
hu_HU: Paraméterek módosítása

en: Update helpdesk parameters
hu_HU: Helpdesk paraméterek módosítása

en: Rule | Rules
hu_HU[0]: szabály
hu_HU[1]: Szabályok

en: Security
hu_HU: Biztonság

en: Plugin | Plugins
hu_HU[0]: Bővítmény
hu_HU[1]: Bővítmények

en: No Event
hu_HU: Nincs esemény

en: Last %d events
hu_HU: Utolsó %d esemény

en: Source
hu_HU: Forrás

en: Service
hu_HU: Szerviz

en: Message
hu_HU: Üzenet

en: Level
hu_HU: Szint

en: %1$s login since %2$s | %1$s logins since %2$s
hu_HU[1]: %1$s bejelentkezés %2$s óta

en: Unique fields
hu_HU: Egyedi mező(k)

en: Record into the database denied
hu_HU: Az adatbázisba mentés megtagadva

en: Send a notification
hu_HU: Figyelmeztetés küldése

en: Duplicates
hu_HU: duplikátumok

en: It's mandatory to select a type and at least one field
hu_HU: Kötelező típust és legalább egy mezőt választani

en: No item to display
hu_HU: Nincs megjeleníthető elem

en: Fully Qualified Domain Name. Use the classical notation (labels separated by dots). For example: indepnet.net
hu_HU: Teljesen minősített tartománynév. Használd a klasszikus jelölést (a cimkéket pontok választják el). Pl: indepnet.net

en: FQDN must not be empty
hu_HU: FQDN nem lehet üres

en: FQDN is not valid
hu_HU: FQDN nem megfelelő

en: Invalid internet name: %s
hu_HU: Érvénytelen internetes név : %s

en: Used items
hu_HU: Használt elemek

en: Managed items
hu_HU: Kezelt elemek

en: Visible in a ticket
hu_HU: Látható a bejelentésben

en: Can be notified
hu_HU: Értesíthető

en: Can contain
hu_HU: Tartalmazhat

[ctx: button]
en: Add a user
hu_HU: Új felhasználó

[ctx: button]
en: Add a delegatee
hu_HU: Új megbízott

[ctx: button]
en: Remove a user
hu_HU: Felhasználó eltávolítása

en: Attribute of the user containing its groups
hu_HU: Felhasználót tartalmazó csoportok tulajdonsága

en: Attribute value
hu_HU: Attribútum érték

en: Manager
hu_HU: Menedzser

en: Delegatee
hu_HU: Megbízott

en: Associate to a group
hu_HU: Csoporthoz rendelés

en: Dynamic
hu_HU: Dinamikus

en: Add a user
hu_HU: Új felhasználó

en: Criterion | Criteria
hu_HU[1]: Kritérium

en: D=Dynamic
hu_HU: D=Dinamikus

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of days, %3$d number of hours, %4$d number of minutes, %5$d number of seconds
en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes %5$d seconds
hu_HU: %1$s%2$d nap %3$d óra %4$d perc %5$d másodperc

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of days, %3$d number of hours, %4$d number of minutes
en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes
hu_HU: %1$s%2$d nap %3$d óra %4$d perc

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of hours, %3$d number of minutes, %4$d number of seconds
en: %1$s%2$d hours %3$d minutes %4$d seconds
hu_HU: %1$s%2$d óra %3$d perc %4$d másodperc

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of hours, %3$d number of minutes
en: %1$s%2$d hours %3$d minutes
hu_HU: %1$s%2$d óra %3$d perc

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of minutes,  %3$d number of seconds
en: %1$s%2$d minutes %3$d seconds
hu_HU: %1$s%2$d perc %3$d másodperc

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of minutes
en: %1$s%2$d minute | %1$s%2$d minutes
hu_HU[0]: %1$s%2$d perc
hu_HU[1]: %1$s%2$d perc

en: Item not found
hu_HU: Nem található elem

en: You don't have permission to perform this action.
hu_HU: Nincs jogosultságod a művelethez

en: Progress
hu_HU: Folyamatban

en: My settings
hu_HU: Saját beállítások

en: Logout
hu_HU: Kilépés

en: Load a bookmark
hu_HU: Könyvjelző betöltése

en: You will find it on the GLPI-PROJECT.org site.
hu_HU: Elérhető a GLPI weboldaláról: <a href='http://glpi-project.org' target='_blank'>http://glpi-project.org</a>.

en: A new version is available: %s.
hu_HU: Új verzió érhető el : %s.

en: Create a ticket
hu_HU: Bejelentés létrehozása

en: Ticket followup
hu_HU: Bejelentés követése

en: Plugins
hu_HU: Bővítmények

en: Ticket waiting for your approval
hu_HU: Bejelentés érvényesítésre vár

en: Check all
hu_HU: Mindet kijelöl

en: Uncheck all
hu_HU: Kijelölést megszüntet

en: Check all as
hu_HU: Összes kijelölése mint

en: Selection too large, massive action disabled.
hu_HU: A kijelölés túl nagy, tömeges műveletek letiltva.

en: To increase the limit: change max_input_vars or suhosin.post.max_vars in php configuration.
hu_HU: A limit növeléséhez: módosítsd a max_input_vars vagy a suhosin.post.max_vars értékét a php konfigurációjában.

en: Now
hu_HU: Most

en: Today
hu_HU: Ma

en: Specify a date
hu_HU: Dátum megadása

en: - %d hour | - %d hours
hu_HU[0]: %d óra
hu_HU[1]: %d óra

en: - %d day | - %d days
hu_HU[0]: %d nap
hu_HU[1]: %d nap

en: last Sunday
hu_HU: múlt vasárnap

en: last Monday
hu_HU: múlt hétfő

en: last Tuesday
hu_HU: múlt csütörtök

en: last Wednesday
hu_HU: múlt szerda

en: last Thursday
hu_HU: múlt kedd

en: last Friday
hu_HU: múlt péntek

en: last Saturday
hu_HU: múlt szombat

en: - %d week | - %d weeks
hu_HU[0]: %d hét
hu_HU[1]: %d hét

en: Beginning of the month
hu_HU: Hónap kezdete

en: - %d month | - %d months
hu_HU[0]: %d hónap
hu_HU[1]: %d hónap

en: Beginning of the year
hu_HU: Év kezdete

en: - %d year | - %d years
hu_HU[0]: %d év
hu_HU[1]: %d év

en: + %d hour | + %d hours
hu_HU[0]: +%d óra
hu_HU[1]: +%d óra

en: + %d day | + %d days
hu_HU[0]: +%d nap
hu_HU[1]: +%d nap

en: + %d week | + %d weeks
hu_HU[0]: +%d hét
hu_HU[1]: +%d hét

en: + %d month | + %d months
hu_HU[0]: +%d hónap
hu_HU[1]: +%d hónap

en: + %d year | + %d years
hu_HU[0]: +%d év
hu_HU[1]: +%d év

en: Item is too large
hu_HU: Az elem túl nagy

note: TRANS: %1$d, %2$d, %3$d are page numbers
en: From %1$d to %2$d on %3$d
hu_HU: %1$d -től %2$d jelenleg %3$d

en: Empty array
hu_HU: Üres tömb

en: Display (number of items)
hu_HU: Megjelenítés (elemek száma)

note: TRANS %1$d %2$d are numbers (displayed, total)
en: %1$d on %2$d
hu_HU: %1$d %2$d -ból/ből

en: Drag and drop your file here, or
hu_HU: Fogja és húzza a fájlt ide, vagy

[ctx: button]
en: Paste image
hu_HU: Kép beillesztése

en: Upload successful
hu_HU: Sikeres feltötés

en: Check/uncheck all
hu_HU: Kijelölés/kijelölés megszüntetése

en: Select/unselect all
hu_HU: Összes kijelölése/kijelölések elvetése

en: Send alarms on financial and administrative information
hu_HU: Riasztás pénzügyi és adminisztratív információkra

note: TRANS: %1$s is the warranty end date and %2$s the name of the item
en: Item reaching the end of warranty on %1$s: %2$s
hu_HU: Az elem garanciája lejár : %1$s: %2$s

en: No item reaching the end of warranty.
hu_HU: Nincs lejáró garancia

en: send infocom alert failed
hu_HU: infocom riasztás küldése sikertelen

en: Linear
hu_HU: Lineáris

en: Decreasing
hu_HU: Degresszív

[ctx: button]
en: Show
hu_HU: Megmutat

en: Requested item not found
hu_HU: A keresett tétel nem található

en: For this type of item, the financial and administrative information are only a model for the items which you should add.
hu_HU: Ehhez az elemhez a pénzügyi és adminisztratív infók csak minták azokhoz, amiket Te adsz hozzá.

en: Order number
hu_HU: Rendelés száma

en: Immobilization number
hu_HU: Szállítólevél száma

en: Invoice number
hu_HU: Számlaszám

en: Delivery form
hu_HU: Kézbesítési űrlap

en: Date of last physical inventory
hu_HU: Utolsó fizikai leltár dátuma

en: Warranty extension value
hu_HU: Garancia lejárati érték

en: Amortization type
hu_HU: Értékcsökkenés típusa

en: Amortization duration
hu_HU: Leírás ideje

en: Amortization coefficient
hu_HU: Leírási kulcs

en: TCO (value + tracking cost)
hu_HU: TCO (érték+követés költsége)

en: Monthly TCO
hu_HU: Összes havi költség

en: Warranty information
hu_HU: Garancia adatok

en: Warranty duration
hu_HU: Garancia hossza

en: Lifelong
hu_HU: Élettartam

en: Valid to %s
hu_HU: Érvényes eddig: %s

en: Comments on financial and administrative information
hu_HU: Megjegyzések a pénzügyi és adminisztratív információkhoz

en: IP address | IP addresses
hu_HU[0]: IP cím
hu_HU[1]: IP címek

en: Invalid IP address
hu_HU: Érvénytelen IP cím

en: Order by item type
hu_HU: Rendezés elem típus szerint

en: Other kind of items
hu_HU: Másfajta elemek

en: No IP address found
hu_HU: Nincs IP cím

en: Subnet mask | Subnet masks
hu_HU[0]: Alhálózati maszk
hu_HU[1]: Alhálózati maszkok

en: IP version
hu_HU: IP verzió

en: Gateway
hu_HU: Átjáró

en: Addressable network
hu_HU: Címezhető hálózat

en: Set the network using notation address/mask
hu_HU: Állítsa be a hálózatot, hogy használja az értesítési címet/maszkot

en: An addressable network is a network defined on an equipment
hu_HU: Egy címezhető hálózat definiálva van egy felszerelésnél

en: Invalid network address
hu_HU: Érvénytelen hálózati cím

en: Invalid input format for the network
hu_HU: Érvénytelen beviteli formátum a hálózathoz

en: Invalid subnet mask
hu_HU: Érvénytelen hálózati maszk

en: Network already defined in visible entities
hu_HU: A hálózat már létezik a látható elemek között.

en: Invalid gateway address
hu_HU: Érvénytelen átjáró cím

en: Associate a VLAN
hu_HU: VLAN-hoz rendelés

en: Capacity
hu_HU: Kapacitás

en: Cores
hu_HU: Magok

en: Threads
hu_HU: Szálak

en: bus ID
hu_HU: busz ID

en: Type of component
hu_HU: Periféria típusa

en: Specificities
hu_HU:  Specifikációk

en: Add a new component
hu_HU: Új alkatrész

en: View | Views
hu_HU[0]: Nézet
hu_HU[1]: Nézetek

en: Or complete search
hu_HU: Vagy teljes keresés

en: My devices
hu_HU: Saját eszközök

en: Devices own by my groups
hu_HU: Saját eszközök a csoportomban

en: Connected devices
hu_HU: Kapcsolódó eszközök

en: version
hu_HU: Verzió

en: Installed software
hu_HU: Telepített szoftver

en: Visible in the simplified interface
hu_HU: Látható a helpdesk felületen

en: Visible for an incident
hu_HU: Látható az incidens

en: Visible for a request
hu_HU: Látható a kérelem

en: Visible for a problem
hu_HU: Látható a probléma

en: Template for a request
hu_HU: Kérés sablon

en: Template for an incident
hu_HU: Incidens sablon

[ctx: quantity]
en: Number of problems
hu_HU: Problémák száma

[ctx: quantity]
en: Number of changes
hu_HU: Módosítások száma

en: Incident
hu_HU: Incidens

en: Request
hu_HU: Kérelem

[ctx: button]
en: Browse
hu_HU: Böngészés

[ctx: button]
en: Manage
hu_HU: Kezelés

en: Edit
hu_HU: Szerkeszt

en: Category name
hu_HU: Kategória neve

en: Put this item in the FAQ
hu_HU: Tétel kiállítása a nyilvános GY.I.K-ba

en: This item is part of the FAQ
hu_HU: Ez a tétel a nyilvános GY.I.K. része

en: This item is not part of the FAQ
hu_HU: Ez a tétel nem része a publikus GY.I.K.-nek.

en: %d view | %d views
hu_HU[0]: %d nézet
hu_HU[1]: %d nézetek

en: Visible since
hu_HU: Láthatóság kezdete

en: Visible until
hu_HU: Láthatóság vége

en: Subject
hu_HU: Tárgy

en: Unpublished
hu_HU: Publikálatlan

en: My unpublished articles
hu_HU: Publikálatlan cikkjeim

en: All my articles
hu_HU: Összes cikkem

en: All unpublished articles
hu_HU: Minden publikálatlan cikk

en: Use as a solution
hu_HU: Felhasználás megoldásként

en: Recent entries
hu_HU: Friss bejegyzések

en: Last updated entries
hu_HU: Utoljára frissített elemek

en: Most popular questions
hu_HU: Legnépszerűbb kérdések

en: FAQ item
hu_HU: GYIK elem

en: Visibility start date
hu_HU: Láthatóság kezdete

en: Visibility end date
hu_HU: Láthatóság vége

en: Add a target
hu_HU: Cél hozzáadása

en: Caution! You are not the author of this element. Delete targets can result in loss of access to that element.
hu_HU: Figyelem ! Nem te vagy az elem tulajdonosa, a törlés a hozzáférés elvesztését jelentheti.

en: Recipient | Recipients
hu_HU[0]: Címzett
hu_HU[1]: Címzettek

en: Profile | Profiles
hu_HU[0]: Profil
hu_HU[1]: Profilok

en: Knowledge base administration
hu_HU: Tudásbázis adminisztráció

en: Publish in the FAQ
hu_HU: Publikálás a GYIK-be

en: Read the FAQ
hu_HU: GYIK olvasása

en: External link | External links
hu_HU[0]: Külső hivatkozás
hu_HU[1]: Külső hivatkozások

en: Link | Links
hu_HU[0]: Hivatkozás
hu_HU[1]: Hivatkozások

en: Link or filename
hu_HU: Hivatkozás vagy fájlnév

en: Open in a new window
hu_HU: Megnyitás új ablakban

en: File content
hu_HU: Fájl tartalom

en: No link defined
hu_HU: Nincs hivatkozás

en: Add an item type
hu_HU: Tétel típus hozzáadása

en: Building number
hu_HU: Épület száma

en: Room number
hu_HU: Szobaszám

en: Longitude
hu_HU: Hosszúság

en: Location comments
hu_HU: Helyek megjegyzései

en: Lock | Locks
hu_HU[1]: Zárolások

en: Locked items
hu_HU: Zárolt elemek

[ctx: button]
en: Unlock
hu_HU: Felold

en: No locked item
hu_HU: Nincs zárolt elem

en: Network port | Network ports
hu_HU[0]: Hálózati csatlakozó
hu_HU[1]: Hálózati port

en: Historical
hu_HU: Történet

en: No historical
hu_HU: Nincs történet

[ctx: name]
note: TRANS: a noun, modification, change
en: Update
hu_HU: Mehet

en: Add the item
hu_HU: tétel hozzáadása

en: Delete the item
hu_HU: Elem törlése

en: Lock the item
hu_HU: Elem zárolása

en: Unlock the item
hu_HU: Zárolás feloldása

en: Restore the item
hu_HU: Elem visszaállítása

en: Add the component
hu_HU: Új alkatrész

note: TRANS: %1$s is the old_value, %2$s is the new_value
en: Change the component %1$s: %2$s
hu_HU: Komponens megváltoztatása %1$s: %2$s

note: TRANS: %1$s is the update date, %2$s is the last updater name
en: %1$s by %2$s
hu_HU: %1$s %2$s által

en: Delete the component
hu_HU: Alkatrész törlése

en: Lock the component
hu_HU: Alkatrész zárolása

en: Unlock the component
hu_HU: Zárolás feloldása

en: Install the software
hu_HU: Szoftver telepítése

en: Uninstall the software
hu_HU: Szoftver eltávolítása

en: Disconnect the item
hu_HU: tétel lekapcsolása

en: Connect the item
hu_HU: Elem kapcsolása

en: Add a link with an item
hu_HU: Új hivatkozás elemre

en: Delete a link with an item
hu_HU: Hivatkozás törlése elemmel együtt

en: Lock a link with an item
hu_HU: Link zárolása elemmel együtt

en: Unlock a link with an item
hu_HU: Link feloldása elemmel együtt

en: Update an item
hu_HU: Elem frissítése

en: Delete an item
hu_HU: Elem törlése

en: Lock an item
hu_HU: Elem zárolása

en: Unlock an item
hu_HU: Zárolás feloldása

en: Update of the field
hu_HU: megjegyzések módosítása

en: Change %1$s by %2$s
hu_HU: Változás %1$s %2$s által

en: mbstring extension not found. Warning with charsets used.
hu_HU: Az mbstring kiterjesztés hiányzik, kéretik figyelni a használt kódlapra.

en: Email address
hu_HU: Email cím

en: Connection errors
hu_HU: Kapcsolódási hibák

en: Use Kerberos authentication
hu_HU: Kerberos hitelesítés használata

en: Accepted mail archive folder (optional)
hu_HU: Archív mappa a fogadott levelekhez (opcionális)

en: Refused mail archive folder (optional)
hu_HU: Archív mappa a blokkolt levelekhez (opcionális)

en: Maximum size of each file imported by the mails receiver
hu_HU: Az email fogadó méretkorlátja

en: Use mail date, instead of collect one
hu_HU: Használja a levélben levő dátumot, a belső helyett

[ctx: button]
en: Get email tickets now
hu_HU: E-mail bejelentések letöltése

en: Email %s not found. Impossible import.
hu_HU: Email %s nem található. Nem lehet importálni.

note: TRANS: %1$d, %2$d, %3$d, %4$d and %5$d are number of messages
en: Number of messages: available=%1$d, retrieved=%2$d, refused=%3$d, errors=%4$d, blacklisted=%5$d
hu_HU: Üzenetek száma: elérhető=%1$d, fogadott=%2$d,elutasított=%3$d,hibák=%4$d,fekete listán=%5$d

en: Could not connect to mailgate server
hu_HU: Nem sikerült kapcsolódni az email átjáróhoz

note: TRANS: %s is the ID of the mailgate
en: Could not find mailgate %d
hu_HU: A %d email átjáró nem található.

note: TRANS: %s is a directory
en: %s is not writable
hu_HU: %s nem írható

en: Too large attached file
hu_HU: Túl nagy csatolt fájl

en: Invalid attached file
hu_HU: Érvénytelen csatolt fájl

note: TRANS: %1$s is the name of the folder, %2$s is the name of the receiver
en: Invalid configuration for %1$s folder in receiver %2$s
hu_HU: Hibás konfiguráció %1$s mappában %2$s fogadótól

en: Retrieve email (Mails receivers)
hu_HU: E-mail fogadás()

en: Number of emails to retrieve
hu_HU: Fogadandó emailek száma

en: Your email could not be processed.
    If the problem persists, contact the administrator
hu_HU: Az emailed feldolgozása során hiba történt, ha a probléma a későbbiekben is fennáll, lépj kapcsolatba az adminisztrátorral

en: List of not imported emails
hu_HU: Nem importált levelek listája

en: Receivers in error: %s
hu_HU: Beérkező hibák: %s

en: No import
hu_HU: Nincs import

en: No action available
hu_HU: Nincs választható művelet

en: No selected items
hu_HU: Nincs kiválasztott elem

en: Invalid process
hu_HU: Érvénytelen processz

[ctx: button]
en: Add to transfer list
hu_HU: Hozzáadás áthelyezési listához

[ctx: button]
en: Delete permanently even if linked items
hu_HU: Törlés végleg a hivatkozott elemek ellenére

en: Select the field that you want to update
hu_HU: Válaszd ki a módosítandó mezőt

en: or
hu_HU: vagy

en: default_value must be 0 or 1
hu_HU: az alapértelmezett érték 0 vagy 1 legyen

en: default_value must be numeric
hu_HU: az alapértelmezés szám legyen

note: TRANS: %s is 'Clean DB : rename tables' TRANS: %s is the table or item implied
en: Change of the database layout - %s
hu_HU: Adatbázis változás : %s

en: Task completed.
hu_HU: Munka befejezve.

en: Automatically generated by GLPI %s
hu_HU: Automatikusan generálva GLPI-ben %s

note: TRANS: %s is the table or item to migrate TRANS: %s is 'Clean reservation entity link'
en: Data migration - %s
hu_HU: Adat migráció - %s

en: Management type
hu_HU: Kezelés típusa

en: Microphone
hu_HU: Mikrofon

en: Speakers
hu_HU: Hangszóró

en: Pivot
hu_HU: Forgatás

en: %1$s adds several netpoints
hu_HU: %1$s több netpont hozzáadása

en: Network outlets for %s
hu_HU: Fali csatlakozó %s-hoz

en: Network alias | Network aliases
hu_HU[0]: Hálózat álnév
hu_HU[1]: Hálózat álnevek

en: Add a network alias
hu_HU: Hálózati fedőnév /alias/ hozzáadása

en: Computer's name
hu_HU: Számítógép neve

en: The MAC address and the IP of the equipment are included in an aggregated network port
hu_HU: A felszerelés MAC címe és IP címe a felszerelésnek hozzátartozik a megadott hálózati porthoz.

en: IP network is not included in the database. However, you can see current available networks.
hu_HU: IP hálózat nem szerepel az adatbázisban. Ellenőrizze a jelenleg elérhető hálózatokat.

en: Several network names available! Go to the tab 'Network Name' to manage them.
hu_HU: Több hálózatnév érhető el ! Lépj a 'Hálózat név' fülre a kezelésükhöz.

en: Add a network name
hu_HU: Hálózatnév hozzáadása

en: Not associated
hu_HU: Nincs hozzárendelve

en: Create a new network name
hu_HU: Új hálózatnév

en: No network name found
hu_HU: Nincs ilyen hálózatnév

en: Aggregation port
hu_HU: Aggregált port

en: Origin port
hu_HU: Forrás port

en: Alias port
hu_HU: Álnév port

en: Global displays
hu_HU: Globális megjelenítők

en: Internet information
hu_HU: Internet információ

en: Common options
hu_HU: Általános opciók

en: Network port type to be added
hu_HU: Hálózati port típus hozzáadása szükséges

en: Add several ports
hu_HU: Több port hozzáadása

en: Network ports waiting for manual migration
hu_HU: Hálózati port manuális migrációra várakozik

en: No network port found
hu_HU: Nincs hálózati port

en: Port number | Ports number
hu_HU[0]: Port száma
hu_HU[1]: Portok száma

en: Network port type
hu_HU: Hálózati port típus

en: Dissociate a VLAN
hu_HU: VLAN törlése

en: Connection by dial line - Dialup Port
hu_HU: Kapcsolódás betárcsázós vonalon - Tárcsázási port

en: Connected to
hu_HU: Csatlakozik

en: Ethernet port type
hu_HU: Ethernet port típus

en: Ethernet port speed
hu_HU: Ethernet port sebesség

en: Twisted pair (RJ-45)
hu_HU: Csavart érpár (RJ-45)

en: Multimode fiber
hu_HU: Multimódusú üvegszál

en: Single mode fiber
hu_HU: Szinglemódusú üvegszál

en: No options available for this port type.
hu_HU: Ehhez a port típushoz nincsenek opciók

en: Virtual ports
hu_HU: Virtuális portok

en: Opposite link
hu_HU: Ellenkező hivatkozás

en: Local network port
hu_HU: Helyi hálózati port

en: this port
hu_HU: ez a port

en: No network card available
hu_HU: Nincs hálózati kártya

en: Equipment without network card
hu_HU: Felszerelés hálózati kártya nélkül

en: item not linked to an object
hu_HU: az elem nincs objektumhoz csatolva

note: TRANS: %1$s and %2$s are links
en: %1$s on %2$s
hu_HU: %1$s itt: %2$s

en: Without name
hu_HU: Név nélkül

en: Not connected.
hu_HU: Nem kapcsolódik

en: Local loop port
hu_HU: Helyi csatolási port

en: Network port migration
hu_HU: Hálózati port migráció

en: Undefined interface
hu_HU: Nem definiált interfész

en: Invalid network (already defined or with invalid addresses)
hu_HU: Érvénytelen hálózat (már létezik vagy érvénytelen címek)

en: Gateway not include inside the network
hu_HU: Az átjáró a hálózaton kívülre esik

en: Transform this network port to
hu_HU: Megadott hálózati port átalakítása erre

en: Network port information conflicting with %s
hu_HU: Hálózati port ütközése a következővel:  %s

en: Invalid address or netmask
hu_HU: Érvénytelen cím vagy hálózati maszk

en: No conflicting network
hu_HU: Nincs ütköző hálózat

en: you may have to add a network
hu_HU: hálózatot kéne hozzáadnod

en: Append a correct gateway to the network %s
hu_HU: Adj hozzá érvényes átjárót a %s hálózathoz

en: Unknown network
hu_HU: Ismeretlen hálózat

en: Add a network
hu_HU: Hálózat hozzáadása

en: Add a correct IP to the network port
hu_HU: Rendeljen megfelelő IP-t a hálózati porthoz

en: Unknown network port
hu_HU: Ismeretlen hálózati port

en: I don't understand why this migration error is not deleted.
hu_HU: Nem értem miért lett törölve ez a migrációs hiba.

en: You can delete this migration error
hu_HU: Törölheted ezt a migrációs hibát

en: At all events
hu_HU: Minden eseménynél

en: Original network port information
hu_HU: Eredei hálózati port információi

en: Network address
hu_HU: Hálózati cím

en: Unknown interface
hu_HU: Ismeretlen interfész

en: Tagged
hu_HU: Megjelölt

en: Wifi mode
hu_HU: Wifi mód

en: Wifi protocol version
hu_HU: Wifi protokoll verzió

note: TRANS: Always plural
en: Note | Notes
hu_HU[0]: Megjegyzés
hu_HU[1]: Megjegyzések

en: Creation date
hu_HU: Létrehozva

en: Last updater
hu_HU: Utoljára frissítette

en: Notification method
hu_HU: Értesítési módszer

en: Event | Events
hu_HU[0]: Előfordulás
hu_HU[1]: Események

en: Mail test
hu_HU: Mail teszt

en: This is a test email.
hu_HU: Ez egy teszt levél.

en: Failed to send test email to administrator
hu_HU: A tesztlevél elküldése az adminisztrátorhoz nem sikerült

en: Test email sent to administrator
hu_HU: A tesztlevél el lett küldve az adminisztrátornak

en: Error inserting email to queue
hu_HU: Hiba email sorba állítása közben

en: Response name (if needed)
hu_HU: Válaszidő (ha szükséges)

en: The PHP mail function is unknown or is not activated on your system.
hu_HU: A mail funkció ismeretlen vagy nincs bekapcsolva a PHP-ben.

en: The use of a SMTP is needed.
hu_HU: Nem lehet beállítani az e-mail követeket.

en: Way of sending emails
hu_HU: SMTP kiszolgáló használata levélküldéshez

en: SMTP host
hu_HU: SMTP gépnév

en: SMTP login (optional)
hu_HU: SMTP felhasználónév

en: SMTP password (optional)
hu_HU: SMTP jelszó

en: Send a test email to the administrator
hu_HU: Teszt levél küldése az adminisztrátornak

en: Cartridges alarm
hu_HU: Kellékek riasztások

en: Remaining
hu_HU: Maradék

en: New change
hu_HU: Új változások

en: Update of a change
hu_HU: Változás feltöltése

en: Validation request
hu_HU: Érvényesítési kérelem

en: Validation request answer
hu_HU: Érvényesítési kérelem válasza

en: New task
hu_HU: Új feladat

en: Update of a task
hu_HU: Feladat módosítása

en: Deletion of a task
hu_HU: Feladat törlése

note: TRANS: %s is the user name
en: An approval request has been submitted by %s
hu_HU: Jóváhagyási kérelmet küldött %s

note: TRANS: %s is the user name
en: An answer to an an approval request was produced by %s
hu_HU: Válasz érkezett érvényesítési kérelemre %s-tól/től

en: Validation | Validations
hu_HU[0]: Érvényesítés
hu_HU[1]: Érvényesítések

en: Decision-maker
hu_HU: Döntéshozó

en: A validation request has been submitted
hu_HU: Érvényesítési kérelem el lett küldve

en: An answer to a validation request was produced
hu_HU: Emlékeztető

en: Problem | Problems
hu_HU[0]: Probléma
hu_HU[1]: Problémák

en: Manager of group
hu_HU: Csoport vezetője

en: Administrator
hu_HU: Adminisztrátor

en: Entity administrator
hu_HU: Cég adminisztrátor

en: Former technician in charge of the ticket
hu_HU: A bejelentés korábbi felelőse

en: Manager of the group in charge of the ticket
hu_HU: A csoport vezetője felelős a ticketért

en: Requester group manager
hu_HU: Kérelmező csoport menedzser

en: Technician in charge of the ticket
hu_HU: A bejelentés felelőse

en: Hardware user
hu_HU: Hardver felhasználó

en: Watcher group manager
hu_HU: Ügyeletes csoport menedzser

en: Technician in charge of the task
hu_HU: Feladatért felelős technikus

en: Task author
hu_HU: Feladat szerzője

en: Followup author
hu_HU: Utótevékenység szerző

en: Requester ID
hu_HU: Igénylő ID

en: Requester location
hu_HU: Kérelmező helye

en: Assigned to technicians
hu_HU: Hozzárendelve technikusokhoz

en: Assigned to groups
hu_HU: Hozzárendelve csoportokhoz

en: Number of unresolved items
hu_HU: Megoldatlan bejelentések száma

en: No defined category
hu_HU: Nincs definiált kategória

en: Web link to approval the solution
hu_HU: Hivatkozás az elfogadott megoldásra

en: Download URL
hu_HU: Letöltés URL

en: Status value in database
hu_HU: Állapot érték az adatbázisban

en: Consumables alarm
hu_HU: Kellékek riasztásai

en: End of contract
hu_HU: Szerződés lejár

en: Periodicity notice
hu_HU: Időszakossági feljegyzés

en: Contracts alarm
hu_HU: Szerződés riasztások

en: Contract expired since the
hu_HU: Szerződés lejárt

en: Contract with notice since the
hu_HU: Szerződés megjegyzései óta

en: Contract reached the end of a period since the
hu_HU: Szerződés elérte egy szakaszának a végét, mióta

en: Contract with notice for the current period since the
hu_HU: Szerződés megjegyzései a jelenlegi periódus óta

en: The following automatic actions are in error. They require intervention.
hu_HU: A következő automatikus műveletek hibával végződtek. Beavatkozás szükséges.

en: Desynchronization MySQL replica
hu_HU: Mysql replikáció deszinkronizálása

en: Can't connect to the database.
hu_HU: Nem lehet csatlakozni az adatbázishoz.

en: Slave database out of sync!
hu_HU: A szolga adatbázis nincs szinkronban!

en: The slave database is desynchronized. The difference is of:
hu_HU: A szolga nincs szinkronban. Különbségek :

en: Alert on duplicate record
hu_HU: Figyelmeztetés duplikált rekordra

en: Update the item
hu_HU: tétel frissítése

en: Item successfully added but duplicate record on
hu_HU: Elem sikeresen hozzáadva, de duplikált

en: Doer
hu_HU: Cselekvő

en: Intended action
hu_HU: Tervezett művelet

en: Expiration date
hu_HU: Lejárat

en: Planning recall
hu_HU: Tervezés visszahívása

en: New problem
hu_HU: Új probléma

en: Update of a problem
hu_HU: Probléma frissítése

en: Problem solved
hu_HU: Probléma megoldva

en: Closure of a problem
hu_HU: Probléma lezárása

en: Deleting a problem
hu_HU: Probléma törlése

en: Causes
hu_HU: Okok

en: Symptoms
hu_HU: Tünetek

en: New project
hu_HU: Új projekt

en: Update of a project
hu_HU: Projekt módosítása

en: Deletion of a project
hu_HU: Projekt törlése

en: Code
hu_HU: Kód

en: Planned start date
hu_HU: Tervezett kezdet

en: Planned end date
hu_HU: Tervezett befejezés

en: Real start date
hu_HU: Kezdet tényleges dátuma

en: Real end date
hu_HU: Befejezés tényleges dátuma

en: Percent done
hu_HU: Készültségi fok

en: Planned duration
hu_HU: Tervezett időtartam

en: Effective duration
hu_HU: Effektív időtartam

[ctx: quantity]
en: Number of team members
hu_HU: Team tagok száma

en: Team member | Team members
hu_HU[0]: Team tag
hu_HU[1]: Team tagok

en: New project task
hu_HU: Új projekt feladat

en: Deletion of a project task
hu_HU: Projekt feladat törlése

en: Project team user
hu_HU: Projekt csapat felhasználó

en: Project team group
hu_HU: Projekt csapat csoport

en: Project | Projects
hu_HU[0]: Projekt
hu_HU[1]: Projektek

en: Tickets duration
hu_HU: Bejelentés időtartama

en: New reservation
hu_HU: Új foglalás

en: Update of a reservation
hu_HU: Foglalás módosítása

en: Deletion of a reservation
hu_HU: Foglalás törlése

en: Reservation expired
hu_HU: Foglalás vége

en: To answer by email, write above this line
hu_HU: Email válaszadáshoz írj a vonal fölé

en: To answer by email, write under this line
hu_HU: Email válaszhoz írj a vonal alá

en: Update of a ticket
hu_HU: Bejelentés módosítása

en: Ticket solved
hu_HU: Megoldott bejelentés

en: New followup
hu_HU: Új utótevékenység

en: Update of a followup
hu_HU: Utótevékenység frissítése

en: Deletion of a followup
hu_HU: Utótevékenység törlése

en: Closing of the ticket
hu_HU: Bejelentés lezárása

en: Deletion of a ticket
hu_HU: Bejelentés törlése

en: Not solved tickets
hu_HU: Megoldatlan bejelentések

en: Automatic reminders of SLAs
hu_HU: SLA-k automatikus értesítői

en: Satisfaction survey answer
hu_HU: Elégedettségi felmérés válasz

note: TRANS: %s is the number of days before auto closing
en: Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s day | Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s days
hu_HU[1]: Válasz nélkül a ticket automatikusan lezárul %s nap elteltével

[ctx: quantity]
en: Number of followups
hu_HU: Utótevékenységek száma

[ctx: quantity]
en: Number of linked tickets
hu_HU: Kapcsolódó bejelentések száma

en: Creation date of the satisfaction survey
hu_HU: Elégedettségi felmérés készítésének dátuma

en: Response date to the satisfaction survey
hu_HU: Elégedettségi felmérés megválaszolásának dátuma

en: Comments to the satisfaction survey
hu_HU: Megjegyzések az elégedettségi felméréshez

en: Survey type
hu_HU: Emlékeztetők

en: Invitation to fill out the survey
hu_HU: Meghívó felmérés kitöltésére

en: Followup | Followups
hu_HU[0]: Utótevékenység
hu_HU[1]: Utótevékenységek

en: Linked ticket | Linked tickets
hu_HU[0]: Hivatkozott bejelentés
hu_HU[1]: Hivatkozott bejelentések

en: You have been made a request to reset your account password.
hu_HU: Új jelszót kértél.

en: Just follow this link (you have one day):
hu_HU: Kattints a következő hivatkozásra (egy napod van rá):

en: Template translation | Template translations
hu_HU[0]: Sablon fordítás
hu_HU[1]: Sablon fordítások

en: Show list of available tags
hu_HU: Használható címkék listája

en: Email text body
hu_HU: Email szövegtörzs

en: (leave the field empty for a generation from HTML)
hu_HU: (Hagyja üresen a mezőt HTML-ből való feltöltéshez)

en: Email HTML body
hu_HU: Email HTML törzs

en: Default translation
hu_HU: Alapértelmezett nyelv

en: Label
hu_HU: Címke

en: Possible values
hu_HU: Lehetséges érték(ek)

en: List of values
hu_HU: Értékek listája

en: Single value
hu_HU: Egyedi érték

en: Preview
hu_HU: Előnézet

en: Refused email | Refused emails
hu_HU[0]: E-mail visszautasítva
hu_HU[1]: Visszautasított emailek

en: Delete emails
hu_HU: E-mailek törlése

en: From email header
hu_HU: Feladó email fejléc

en: To email header
hu_HU: Címzett email fejléc

en: Subject email header
hu_HU: Tárgy email fejléc

en: Mails receiver
hu_HU: E-mail fogadó

en: Message-ID email header
hu_HU: Message-ID email fejléc

en: Reason of rejection
hu_HU: Visszautasítás oka

en: Unable to affect the email to an entity
hu_HU: Nem sikerült az e-mailt szervezethez rendelni

en: Email not found. Impossible import
hu_HU: Email nem található. Nem lehet importálni.

en: Brand
hu_HU: Márka

[ctx: quantity]
en: Number of lines
hu_HU: Sorok száma

en: Flags
hu_HU: Jelzők

en: Headset
hu_HU: Fejhallgatós telefon

en: Speaker
hu_HU: Hangszóró

en: The user is busy at the selected timeframe.
hu_HU: A felhasználó elfoglalt a kiválasztott időben.

en: Week
hu_HU: Hét

en: Month
hu_HU: hónap

en: Download the planning in Ical format
hu_HU: Naptár letöltése iCal formátumban

en: webcal:// synchronization
hu_HU: Webcal szinkronizálás

en: Caption
hu_HU: Felirat

en: Available
hu_HU: Elérhető

en: Unavailable
hu_HU: Nem elérhető

en: Your planning
hu_HU: Tervezés

note: TRANS: %1$s is the ticket, %2$s is the title
en: Ticket #%1$s %2$s
hu_HU: Bejelentés #%1$s %2$s

en: See personnal planning
hu_HU: Személyes tervező

en: See schedule of people in my groups
hu_HU: A csoportom időbeosztásának megtekintése

en: See all plannings
hu_HU: Minden terv

en: Planning reminder | Planning reminders
hu_HU[1]: Tervezési emlékeztetők

en: %d week | %d weeks
hu_HU[0]: %d hét
hu_HU[1]: %d hét

en: Send planning recalls
hu_HU: Tervezés visszahívás küldése

en: Plugins list
hu_HU: Bővítmények listája

en: Author | Authors
hu_HU[0]: Szerző
hu_HU[1]: Szerzők

en: CSRF compliant
hu_HU: CSRF kompatibilis

[ctx: plugin]
en: Enabled
hu_HU: Bekapcsolva

[ctx: plugin]
en: Not installed
hu_HU: Nincs telepítve

en: To update
hu_HU: Frissíteni

[ctx: plugin]
en: Installed / not configured
hu_HU: Telepítve / nincs beállítva

[ctx: plugin]
en: Installed / not activated
hu_HU: Telepítve / nincs aktiválva

en: Error / to clean
hu_HU: Hiba / törlésnél

[ctx: button]
en: Disable
hu_HU: Kikapcsol

[ctx: button]
en: Uninstall
hu_HU: Telepítés törlése

en: Non-existent function
hu_HU: Nem létező funkció

en: Not CSRF compliant
hu_HU: Nem CSRF kompatibilis

[ctx: button]
en: Enable
hu_HU: Bekapcsol

[ctx: button]
en: Clean
hu_HU: Tisztítás

en: No plugin installed
hu_HU: Nincsenek telepített bővítmények

en: See the catalog of plugins
hu_HU: Bővítmények katalógusának megtekintése

en: Initial page counter
hu_HU: Kezdeti oldalszámláló

en: Current counter of pages
hu_HU: Oldalszámláló állása

en: Serial
hu_HU: Soros interfész

en: Parallel
hu_HU: Párhuzamos interfész

en: USB
hu_HU: USB port

[ctx: status]
en: Processing (assigned)
hu_HU: Feldolgozás (kiadva)

[ctx: status]
en: Processing (planned)
hu_HU: Feldolgozás (tervezett)

[ctx: status]
en: Solved
hu_HU: Megoldva

en: Under observation
hu_HU: Megfigyelés alatt

en: Problems on pending status
hu_HU: Problémák szüneteltetett állapotban

en: Problems to be processed
hu_HU: Problémák későbbi feldolgozásra

en: Your problems in progress
hu_HU: Folyamatban levő bejelentések

en: Problem followup
hu_HU: Bejelentés utótevékenysége

en: No problem in progress.
hu_HU: Nincs folyamatban levő probléma.

note: TRANS: %d is the document number
en: %d associated document | %d associated documents
hu_HU[1]: %d kapcsolódó dokumentum

en: Last problems
hu_HU: Utolsó problémák

note: TRANS : %d is the number of problems
en: Last %d problem | Last %d problems
hu_HU[1]: Utolsó %d probléma

en: No problem found.
hu_HU: Nem található probléma.

en: Problems on linked items
hu_HU: Problémák a hivatkozott elemeknél

en: Problem task | Problem tasks
hu_HU[0]: Probléma feladat
hu_HU[1]: Probléma feladatok

en: Link Ticket/Problem | Links Ticket/Problem
hu_HU[1]: Bejelentések/Problémák

en: Create a problem from this ticket
hu_HU: Probléma létrehozása ebből a bejelentésből

en: Life cycles
hu_HU: Életciklusok

en: This profile is the last with write rights on profiles
hu_HU: Ez a profil az utolsó írási joggal rendelkező profil

en: Deletion refused
hu_HU: Törlés visszautasítva.

en: Global right
hu_HU: Globális jog

en: Entity right
hu_HU: Szervezeti jog

en: Default profile
hu_HU: Alapértelmezett profil

en: Profile's interface
hu_HU: A profil felülete

en: Update password
hu_HU: Jelszó frissítése

en: Ticket creation form on login
hu_HU: Bejelentés űrlap bejelentkezéskor

en: Association
hu_HU: Hozzárendelés

en: See hardware of my groups
hu_HU: A csoportom hardvereinek megnézése

en: Link with items for the creation of tickets
hu_HU: Hivatkozás a jegy létrehozására

en: Associable items to a ticket
hu_HU: Bejelentéssel kapcsolható tételek

en: Default ticket template
hu_HU: Alapértemezett bejelentés sablon

en: Public reminder | Public reminders
hu_HU[0]: Nyilvános emlékleztető
hu_HU[1]: Nyilvános emlékleztetők

en: Public RSS feed | Public RSS feeds
hu_HU[1]: Nyilvános RSS hírek

en: Financial and administratives information
hu_HU: Pénzügyi és adminisztratív információk

en: Public bookmark | Public bookmarks
hu_HU[0]: Nyilvános könyvjelző
hu_HU[1]: Nyilvános könyvjelzők

en: Report | Reports
hu_HU[0]: Jelentés
hu_HU[1]: Jelentések

en: Administration of reservations
hu_HU: Foglalás adminisztráció

en: Recurrent tickets
hu_HU: Ismétlődő bejelentések

en: Visibility
hu_HU: Láthatóság

en: From \ To
hu_HU: Tól-ig

en: Life cycle of tickets
hu_HU: Bejelentések életciklusa

en: Life cycle of problems
hu_HU: Problémák életciklusa

en: Life cycle of changes
hu_HU: Változások életciklusa

en: Mail queue
hu_HU: Mail feldolgozási sor

en: Rules for assigning a computer to an entity
hu_HU: Számítógép céghez rendelésének szabályai

en: Rules for assigning a ticket created through a mails receiver
hu_HU: E-mail bejelentések hozzárendelésének szabályai

en: Rules for assigning a category to a software
hu_HU: Szoftverek kategorizálásának szabályai

en: Business rules for tickets (entity)
hu_HU: Bejelentések üzleti szabályai (létezők)

en: Dropdowns dictionary
hu_HU: Legördülők szótára

en: Software dictionary
hu_HU: Szoftver szótár

en: Printers dictionnary
hu_HU: Nyomtató szótár

en: Search result display
hu_HU: Keresési eredmények megjelenítése

en: Global dropdown | Global dropdowns
hu_HU[0]: Globális legördülő
hu_HU[1]: Globális legördülők

en: Entity dropdowns
hu_HU: Cég legördülők

en: Business rules for tickets
hu_HU: Bejelentések üzleti szabályai

en: No access
hu_HU: Nincs hozzáférés

en: Write
hu_HU: Ír

en: All items
hu_HU: Minden elem

en: My devices and all items
hu_HU: Saját eszközeim és minden elem

en: Add an authorization to a user
hu_HU: Új felhatalmazás felhasználónak

en: Recursive
hu_HU: Rekurzív

en: D=Dynamic, R=Recursive
hu_HU: D=Dinamikus, R=Rekurzív

en: No user found
hu_HU: Nincs felhasználó

en: Authorization | Authorizations
hu_HU[1]: Jogosultságok

en: My tasks
hu_HU: Feladataim

en: Invalid planned dates. Dates not updated.
hu_HU: Érvénytelen tervezett dátumok. A dátumok nem módosultok.

en: Invalid real dates. Dates not updated.
hu_HU: Érvénytelen tényleges dátumok. A dátumok nem módosultak.

en: Sum of planned durations of tasks
hu_HU: Tervezett feladatok összes időtartama

en: Add a team member
hu_HU: Új csapat tag

en: Member | Members
hu_HU[0]: Tag
hu_HU[1]: Tagok

en: January
hu_HU: Január

en: February
hu_HU: Február

en: March
hu_HU: Március

en: April
hu_HU: Április

en: May
hu_HU: Május

en: June
hu_HU: Június

en: July
hu_HU: Július

en: August
hu_HU: Augusztus

en: September
hu_HU: Szeptember

en: October
hu_HU: Október

en: Sunday
hu_HU: Vasárnap

en: Monday
hu_HU: Hétfő

en: Tuesday
hu_HU: Kedd

en: Wednesday
hu_HU: Szerda

en: Thursday
hu_HU: Csütörtök

en: Friday
hu_HU: Péntek

en: Saturday
hu_HU: Szombat

en: Color
hu_HU: Szín

en: Creator
hu_HU: Szerző

[ctx: button]
en: Add a task
hu_HU: Új feladat

[ctx: button]
en: Send
hu_HU: Küld

en: Send date
hu_HU: Küldés dátuma

en: Sender email
hu_HU: Küldő email

en: Sender name
hu_HU: Küldő neve

en: Recipient email
hu_HU: Címzett neve

en: Recipient name
hu_HU: Címzett neve

en: Reply-to email
hu_HU: Válasz cím

en: Reply-to name
hu_HU: Válasz név

en: Additional headers
hu_HU: További fejlécek

en: Message ID
hu_HU: Üzenet ID

en: Number of tries of sent
hu_HU: Küldési próbálkozások száma

en: Error in sending the email
hu_HU: Hiba e-mail küldés közben

en: An email was sent to %s
hu_HU: E-mail elküldve %s

en: Send mails in queue
hu_HU: Sorbaállított levelek küldése

en: Maximum emails to send at once
hu_HU: Egyszerre küldhető levelek maximális száma

en: Clean mail queue
hu_HU: Email sor törlése

en: Days to keep sent emails
hu_HU: Elküldött levelek megtartása napokban

en: Reminder | Reminders
hu_HU[0]: Emlékeztető
hu_HU[1]: Emlékeztetők

en: Personal reminder | Personal reminders
hu_HU[0]: Személyes emlékeztető
hu_HU[1]: Személyes emlékeztetők

en: Planning start date
hu_HU: Tervezés kezdete

en: Planning end date
hu_HU: Tervezés vége

en: Without title
hu_HU: Cím nélkül

en: New note
hu_HU: Új jegyzet

en: Add to schedule
hu_HU: Hozzáadás a naptárhoz

en: Start at %s
hu_HU: Indítás %s-kor

en: End at %s
hu_HU: Befejezve %s

en: Default report
hu_HU: Alapértelmezett jelentés

en: By contract
hu_HU: Szerződésenként

en: By year
hu_HU: Évenként

en: Hardware financial and administrative information
hu_HU: Hardverek pénzügyi és adminisztratív információi

en: Other financial and administrative information (licenses, cartridges, consumables)
hu_HU: Egyebek pénzügyi és adminisztratív adatai (licencek, patronok, kellékek)

en: Loan
hu_HU: Kölcsön

en: Select the report you want to generate
hu_HU: Válassz jelentéstípust

en: Device 1
hu_HU: Eszköz 1

en: Device 2
hu_HU: Eszköz 2

en: Device name
hu_HU: Eszköz név

en: Default for tickets
hu_HU: Helpdeskben a kérések alapértelmezett forrása

en: Default for mail recipients
hu_HU: Alapértelmezett kérelem forrás e-mail érkeztetőkhöz

en: Be careful: there is no default value
hu_HU: Légy óvatos : nincs alapértelmezett érték

en: The required item is already reserved for this timeframe
hu_HU: A kért tétel már foglalt erre az időre.

en: Unknown error
hu_HU: Ismeretlen hiba

en: Back to planning
hu_HU: Vissza a naptárhoz

en: Device temporarily unavailable
hu_HU: Eszköz átmenetileg nem érhető el

en: All reservable devices
hu_HU: Minden foglalható eszköz

en: Reserve
hu_HU: Foglal

en: Reserve an item
hu_HU: Tételt foglal

en: Rehearsal
hu_HU: Periódus

[ctx: periodicity]
en: None
hu_HU: Nincs

[ctx: periodicity]
en: Daily
hu_HU: Naponta

[ctx: periodicity]
en: Weekly
hu_HU: Hetente

[ctx: periodicity]
en: Monthly
hu_HU: Havonta

en: Delete all rehearsals
hu_HU: Minden próbálkozás törlése

en: Current and future reservations
hu_HU: Jövőbeni és jelenlegi foglalások

en: No reservation
hu_HU: Nincs foglalás

en: See planning
hu_HU: Foglalások megnézése

en: Past reservations
hu_HU: Korábbi foglalások

en: Reservable item | Reservable items
hu_HU[0]: Foglalható tételek
hu_HU[1]: Foglalható elemek

en: Make unavailable
hu_HU: Érvénytelenít

en: Make available
hu_HU: Elérhetővé tétel

en: Prohibit reservations
hu_HU: Nem kölcsönözhető

en: Are you sure you want to return this non-reservable item?
hu_HU: Biztos, hogy törölhető a tétel a kölcsönzésekből ?

en: That will remove all the reservations in progress.
hu_HU: Ezzel minden folyamatban levő foglalás törölve lesz.

en: Authorize reservations
hu_HU: Kölcsönözhető

en: Modify the comment
hu_HU: Megjegyzés módosítása

en: See all reservable items
hu_HU: Minden foglalható elem megtekintése

en: Find a free item in a specific period
hu_HU: Adott időszakban szabad elem keresése

en: Device reservations expiring today
hu_HU: Ma lejáró eszköz foglalások

en: Send reservation alert failed
hu_HU: Foglalási riasztás küldése sikertelen

en: Make a reservation
hu_HU: Foglalás

en: Error
hu_HU: Hiba

en: Number of items displayed
hu_HU: Megjelenített elemek száma

en: Refresh rate
hu_HU: Frissítési időköz

en: Error retrieving RSS feed
hu_HU: Hiba az RSS forrás olvasása során

en: RSS feeds found
hu_HU: RSS csatornák találhatók

[ctx: button]
en: Use
hu_HU: Használ

note: TRANS: short for : Assign a ticket
en: Assign
hu_HU: Hozzárendel

en: Assign the value from regular expression
hu_HU: Érték hozzárendelés reguláris kifejezésből

en: Add the result of regular expression
hu_HU: Reguláris kifejezés eredményének hozzáadása

en: Assign: equipment by IP address
hu_HU: Eszköz IP címének hozzárendelése

en: Assign: equipment by name + domain
hu_HU: Eszköz név+domain hozzárendelés

en: Assign: equipment by MAC address
hu_HU: Eszköz MAC címének hozzárendelése

en: Recalculate
hu_HU: Újraszámolja

en: Send
hu_HU: Küld

en: Copy from user
hu_HU: Másolás a felhasználótól

en: Copy from item
hu_HU: Másolás elemről

en: Dictionary | Dictionaries
hu_HU[0]: Szótár
hu_HU[1]: Szótárak

en: Peripheral type | Peripheral types
hu_HU[0]: Periféria típus
hu_HU[1]: Periféria típusok

en: Rules management
hu_HU: Jogosultságkezelés

en: Position
hu_HU: Pozíció

en: Logical operator
hu_HU: Logikai művelet

en: and
hu_HU: és

en: It is possible to affect the result of a regular expression using the string #0
hu_HU: A következő stringgel módosítható a reguláris kifejezés eredménye #0

en: Add a new action
hu_HU: Új művelet

en: Action type
hu_HU: Művelet típusa

en: Add a new criteria
hu_HU: Új feltétel

en: Condition
hu_HU: Feltétel

en: Reason
hu_HU: Ok

en: Result details
hu_HU: Eredmény részletei

en: Rule results
hu_HU: Szabály eredménye

en: Result of the regular expression
hu_HU: Reguláris kifejezés eredménye

en: Key
hu_HU: Kulcs

en: Rules using the object have been disabled.
hu_HU: Az objektumot használó szabályok ki vannak kapcsolva.

en: Rules list
hu_HU: Szabályok listája

en: The engine stops on the first checked rule.
hu_HU: A motor megáll az első szabály után

en: The engine treats all the rules.
hu_HU: A motor minden szabályt feldolgoz

en: The engine passes the result of a rule to the following one.
hu_HU: A motor átadja egy szabály eredményét a következőknek.

en: Test rules engine
hu_HU: Szabálymotor tesztelése

en: Replay the dictionary rules
hu_HU: Átnevezés szótár alapján

en: Import rules from a XML file
hu_HU: Szabályok importálása XML fájlból

en: Rules refused
hu_HU: Visszautasított szabályok

en: Entity not found
hu_HU: Cég nem található

en: Criteria refused
hu_HU: Feltétel elutasítva

en: Actions refused
hu_HU: Művelete elutasítva

en: Successful importation
hu_HU: Sikeres importálás

en: No element to be tested
hu_HU: Nincs tesztelhető elem

en: Inactive
hu_HU: Inaktív

note: TRANS: %s is the entity name
en: Rules applied: %s
hu_HU: Alkalmazott szabályok: %s

note: TRANS: %s is the entity name
en: Local rules: %s
hu_HU: Helyi szabályok: %s

en: Rules applicable in the sub-entities
hu_HU: Alszervezetek szabályai

en: is
hu_HU: pontosan

en: is not
hu_HU: nem

en: contains
hu_HU: tartalmaz

en: does not contain
hu_HU: nem tartalmaz

en: starting with
hu_HU: kezdődik

en: finished by
hu_HU: befejezte

en: regular expression matches
hu_HU: Regex ellenőrzések

en: regular expression does not match
hu_HU: regex nem illeszkedik

en: exists
hu_HU: létezik

en: does not exist
hu_HU: nem létezik

en: under
hu_HU: alatt

en: not under
hu_HU: nincs alatta

en: Add a criterion
hu_HU: Új feltétel

en: Dictionnary of computer models
hu_HU: Számítógép modell szótár

en: Dictionnary of computer types
hu_HU: Számítógép típus szótár

en: Replay rules on existing database started on %s
hu_HU: Létező adatbázisok szabályainak újraírása ekkortól: %s

note: TRANS: %1$s is a row, %2$s is total rows
en: Replay rules on existing database: %1$s/%2$s
hu_HU: Létező adatbázisok szabályainak újraírása: %1$s/%2$s

en: Error replaying rules
hu_HU: Hiba a szabályok újraírása során

en: Replay rules on existing database ended on %s
hu_HU: Létező adatbázisok szabályainak újraírása befejeződött ekkor: %s

en: Dictionary of manufacturers
hu_HU: Gyártó szótár

en: Dictionnary of monitor types
hu_HU: Monitor típus szótár

en: Dictionnary of networking equipment models
hu_HU: Hálózati modell szótár

en: Dictionnary of network equipment types
hu_HU: Hálózati eszköz típus szótár

en: Dictionnary of operating systems
hu_HU: Op. rsz. szótár

en: Dictionnary of service packs
hu_HU: Szervizcsomag szótár

en: Dictionnary of operating system versions
hu_HU: Op rendszer szótár

en: Dictionnary of device models
hu_HU: Periféria modell szótár

en: Dictionnary of device types
hu_HU: Periféria típus szótár

en: Dictionnary of phone models
hu_HU: Telefon modell szótár

en: Dictionnary of phone types
hu_HU: Telefon típus szótár

en: Dictionnary of printers
hu_HU: Nyomtató szótár

en: To be unaware of import
hu_HU: Sikertelen import

note: TRANS: %1$s is a date, %2$s is a row, %3$s is total row, %4$s is memory
en: %1$s - replay rules on existing database: %2$s/%3$s (%4$s Mio)
hu_HU: %1$s -létező adatbázisok szabályainak újraírása: %2$s/%3$s (%4$s Mio)

en: Dictionnary of printer models
hu_HU: Nyomtató modellek szótára

en: Dictionnary of printer types
hu_HU: Nyomtató típus szótár

note: TRANS: plural for software TRANS: software in plural
en: Dictionnary of software
hu_HU: Szoftverek szótára

en: Publisher
hu_HU: Kiadó

en: Associable to a ticket
hu_HU: Látható a Helpdesk-ben

en: Warning before running rename based on the dictionary rules
hu_HU: Figyelmeztetés szótáron alapuló átnevezés előtt

en: Warning! This operation can put merged software in the dustbin.<br>Sure to notify your users.
hu_HU: Figyelem ! Ez a művelet szoftvereket tehet a lomtárba.<br>Bizonyosodjon meg róla, hogy értesítette a felhasználókat.

en: Manufacturer choice
hu_HU: Gyártó választás

en: Replay dictionary rules for manufacturers (----- = All)
hu_HU: Átnevezés gyártó alapján (----- = ÖSSZES)

en: Software deleted by GLPI dictionary rules
hu_HU: GLPI szótárral törölt szoftver

en: Rules for import and link computers
hu_HU: Szabályok számítógépek importáláshoz és hivatkozáshoz

en: Target entity for the computer
hu_HU: számítógép cél cége

en: Find computers in GLPI having the status
hu_HU: A következő állapotú számítógépek keresése

en: Subnet
hu_HU: Alhálózat

en: Link if possible
hu_HU: Hivatkozás ha lehetséges

en: Link if possible, otherwise imports declined
hu_HU: Hivatkozás ha lehetséges, egyébként nincs import

en: Yes if equal
hu_HU: Igaz ha egyenlő

en: Yes if empty
hu_HU: Igaz ha üres

en: is already present in GLPI
hu_HU: már létezik GLPI-ben

en: is empty in GLPI
hu_HU: üres a GLPI-ben

en: Rules for assigning an item to an entity
hu_HU: Számítógép céghez rendelésének szabályai

en: Email body
hu_HU: E-mail törzs

en: In-Reply-To email header
hu_HU: Válaszként email fejléc

en: X-Priority email header
hu_HU: X-sürgősségű email fejléc

en: X-Auto-Response-Suppress email header
hu_HU: Automatikus válasz email fejléc

en: Auto-Submitted email header
hu_HU: Auto-Submitted email fejléc

en: X-UCE-Status email header
hu_HU: X-UCE-Status email fejléc

en: Received email header
hu_HU: Fogadott email fejléc

en: Known mail domain
hu_HU: Ismert email tartomány

en: User featuring the profile
hu_HU: A következő profilhoz tartozó felhasználó

en: User featuring a single profile
hu_HU: Egyetlen profilhoz tartozó felhasználó

en: User with a single profile
hu_HU: Egyszerű profilú felhasználó

en: Entity from domain
hu_HU: Szervezet domain

en: Entity from TAG
hu_HU: Szervezet címkéből (TAG)

en: Entity based on user's profile
hu_HU: Felhasználó profilján alapuló szervezet

en: Reject email
hu_HU: Email visszautasítás

en: without email response
hu_HU: E-mail visszautasítás (válasz nélkül))

en: with email response
hu_HU: E-mail visszautasítás (email válasszal))

en: Automatic user assignment
hu_HU: Automatikus felhasználó hozzárendelés

en: Global criteria
hu_HU: Globális feltétel

en: Imported group from an LDAP directory
hu_HU: LDAP könyvtárból importált csoport

en: Entity based on LDAP information
hu_HU: Szervezet LDAP információkból

en: Entity from mail domain
hu_HU: Cég email tartományból

en: Entity from complete name
hu_HU: Teljes névből származó entitás

en: LDAP criteria
hu_HU: LDAP feltétel

en: Entities assignment
hu_HU: Szervezet hozzárendelés

en: Rights assignment
hu_HU: Jogok hozzárendelése

en: Rights and entities assignment
hu_HU: Jogok és szervezetek összerendelése

en: Rules for assigning a category to software
hu_HU: Szoftverek kategóriákhoz rendelésének szabályai

en: Urgency or impact used in actions, think to add Prioriy: recompute action if needed.
hu_HU: Sürgősség vagy súlyosság használata folyamatokban, próbáljon meg prioritásokat hozzárendelni, tervezze újra a folyamatokat, ha szükséges.

en: Item location
hu_HU: Elem helye

en: Ticket location
hu_HU: Bejelentés helye

en: before
hu_HU: előtt

en: after
hu_HU: után

en: You don't have right to connect
hu_HU: Nincs jog a kapcsolódáshoz

en: You don't have access to this application because your account was deactivated or removed
hu_HU: Nem használhatod az alkalmazást, mert a felhasználóneved törölt, vagy inaktív

en: tree structure
hu_HU: fastruktúra

en: The action you have requested is not allowed.
hu_HU: A kért művelethez nincs jogosultsága

en: Calendar of the ticket
hu_HU: Bejelentés naptára

en: Maximum time to solve
hu_HU: Maximum megoldási idő

en: Minute | Minutes
hu_HU[0]: Perc
hu_HU[1]: Perc

en: End of working day
hu_HU: Munkaidő vége

en: Escalation level | Escalation levels
hu_HU[0]: Beavatkozás szintje
hu_HU[1]: Beavatkozási szintek

en: Add an escalation level
hu_HU: Beavatkozási szint hozzáadása

en: Execution
hu_HU: Végrehajtás

en: Automatic reminders of SLA
hu_HU: SLA-k automatikus értesítői

en: + %d minute | + %d minutes
hu_HU[0]: +%d perc
hu_HU[1]: +%d perc

en: - %d minute | - %d minutes
hu_HU[0]: -%d perc
hu_HU[1]: -%d perc

en: Automatic actions of SLA
hu_HU: Ütemezett SLA feladatok

en: Merging
hu_HU: Hozzáfűzés

note: TRANS: a noun, (ex : this software is an upgrade of..)
en: Upgrade
hu_HU: Frissít

en: Recalculate the category
hu_HU: Kategória újraszámítása

[ctx: quantity]
en: Number of installations
hu_HU: Telepítések száma

en: Version name
hu_HU: Verzió neve

en: Version comments
hu_HU: Verzió megjegyzések

en: License name
hu_HU: Licensz név

en: License serial number
hu_HU: Licensz sorozatszáma

en: License inventory number
hu_HU: Licensz leltári száma

[ctx: phone]
en: Number of licenses
hu_HU: Licenszek száma

en: License comments
hu_HU: Licensz megjegyzések

en: Never expire
hu_HU: Soha nem jár le

[ctx: adjective]
en: Valid
hu_HU: Érvényes

en: Merge
hu_HU: Összefűz

en: Software deleted after merging
hu_HU: A szoftver lomtárba helyezése összefűzés után

en: Purchase version
hu_HU: Vásárolt verzió

en: Version in use
hu_HU: Használt verzió

[ctx: adjective]
en: Invalid
hu_HU: Érvénytelen

en: Valid
hu_HU: Érvényes

en: Send alarms on expired licenses
hu_HU: Riasztás lejárt licencekre

note: TRANS: %1$s the license name, %2$s is the expiration date
en: License %1$s expired on %2$s
hu_HU: %1$s licenc lejárt ekkor: %2$s

en: Send licenses alert failed
hu_HU: Licenc értesítés küldése sikertelen

[ctx: button]
en: Add a license
hu_HU: Új licenc

[ctx: button]
en: Add a version
hu_HU: Új verzió

en: Real duration of treatment of the ticket
hu_HU: Bejelentés (valós) időtartama

en: Number of opened tickets
hu_HU: Megnyitott bejelentések száma

en: Number of solved tickets
hu_HU: Megoldott bejelentések száma

en: Number of late tickets
hu_HU: Késett bejelentések száma

en: Number of closed tickets
hu_HU: Lezárt bejelentések száma

en: Number of opened satisfaction survey
hu_HU: Megnyitott elégedettség-felmérések száma

en: Number of answered satisfaction survey
hu_HU: Megválaszolt elégedettség-felmérések száma

en: Average satisfaction
hu_HU: Átlagos elégedettség

en: Average
hu_HU: Átlag

en: Average time to take into account
hu_HU: Érdemi reagálás átlagos ideje

en: Average time to resolution
hu_HU: Megoldás átlagos ideje

en: Average time to closure
hu_HU: Lezárás átlagos időigénye

en: Average real duration of treatment of the ticket
hu_HU: Bejelentés (valós) időtartama

en: Total real duration of treatment of the ticket
hu_HU: Bejelentés összesített valós időtartama

en: No statistics are available
hu_HU: Nincs elérhető statisztika

en: Number of tickets
hu_HU: Bejelentések száma

en: By ticket
hu_HU: Bejelentőnként

en: By hardware characteristics
hu_HU: Hardware szerinti jellemzők

en: By problem
hu_HU: Problémánként

en: Select statistics to be displayed
hu_HU: Válassz statisztikát

en: Keep status
hu_HU: Állapot megtartása

en: Set status: %s
hu_HU: Állapot beállítása: %s

[ctx: button]
en: Add a contact
hu_HU: Új kapcsolat

en: Associated contact | Associated contacts
hu_HU[0]: Hivatkozott kapcsolattartó
hu_HU[1]: Kapcsolódó kapcsolatok

en: Associated contract | Associated contracts
hu_HU[0]: Hivatkozott szerződés
hu_HU[1]: Kapcsolódó szerződések

en: Create ticket
hu_HU: Bejelentés létrehozása

en: Created tickets
hu_HU: Létrehozott bejelentések

en: No generated survey
hu_HU: Nincs felmérés létrehozva

en: Unknown ticket
hu_HU: Ismeretlen bejelentés

en: %1$s updates the item %2$s
hu_HU: %1$s frissít egy elemet: %2$s

en: Add a new followup
hu_HU: Új feladat

en: Approval request
hu_HU: Érvényesítési kérelem

[ctx: button]
en: Link tickets
hu_HU: Hivatkozás bejelentésekre

en: Response date
hu_HU: Válasz dátuma

en: Private followup
hu_HU: Privát utótevékenység

en: Take into account time
hu_HU: Figyelembe vétel ideje

en: All linked tickets
hu_HU: Összes kapcsolódó bejelentés

en: Duplicated tickets
hu_HU: Duplikált bejelentések

en: Number of all linked tickets
hu_HU: Kapcsolódó bejelentések száma

en: Number of duplicated tickets
hu_HU: Duplikált bejelentések száma

en: Tickets awaiting approval
hu_HU: A bejelentés jóváhagyásra vár

en: This ticket concerns me
hu_HU: Ez a bejelentés aggaszt

en: Check your personnal information
hu_HU: Ellenőrizze a személyes adatait

en: Describe the incident or request
hu_HU: A probléma/művelet leírása

en: Inform me about the actions taken
hu_HU: Kérek értesítést a műveletekről

en: Submit message
hu_HU: Üzenet küldése

en: The ticket will be added in the entity %s
hu_HU: Bejelentés létrehozva %s

en: Next escalation: %s
hu_HU: Következő beavatkozás: %s

en: The assignment of a SLA to a ticket causes the recalculation of the due date.
hu_HU: Az SLA bejelentéshez rendelése az elkészülési időt újrakalkulálja.

en: Escalations defined in the SLA will be triggered under this new date.
hu_HU: Az SLA-ban definiált beavatkozások ettől a dátumtól aktiválódnak.

en: Assign a SLA
hu_HU: SLA hozzárendelés

en: Close date
hu_HU: Lezárás dátuma

en: File (%s)
hu_HU: Fájl (%s)

en: Default documents:
hu_HU: Alapértelmezett dokumentumok

en: Your tickets to close
hu_HU: Lezárandó bejelentéseid

en: Tickets on pending status
hu_HU: Bejelentések szüneteltetett állapotban

en: Tickets to be processed
hu_HU: Feldolgozandó bejelentések

en: Your observed tickets
hu_HU: Az ön által ellenőrzött bejelentések

en: Your tickets in progress
hu_HU: Folyamatban levő bejelentések

en: Your tickets to validate
hu_HU: Jóváhagyásra váró bejelentéseid

en: Your rejected tickets
hu_HU: Visszautasított bejelentéseid

note: TRANS: %d is the number of new tickets
en: %d new ticket | %d new tickets
hu_HU[1]: %d új bejelentés

en: No ticket found.
hu_HU: Nincs bejelentés..

en: Last tickets
hu_HU: utolsó bejelentés(ek)

en: New ticket for this item...
hu_HU: Új bejelentés a tételhez...

en: Last %d ticket | Last %d tickets
hu_HU[1]: Utolsó %d bejelentés

en: You don't have right to see all tickets
hu_HU: Nincs joga megtekinteni az összes bejelentést!

en: Ticket on linked items | Tickets on linked items
hu_HU[0]: Bejelentés hivatkozott elemre
hu_HU[1]: Hivatkozott tételek bejelentései

en: No ticket in progress.
hu_HU: Nincs folyamatban levő bejelentés.

en: Assign equipment
hu_HU: Eszköz hozzárendelése

en: Automatic tickets closing
hu_HU: Bejelentések adminisztratív lezárása

en: Generation of satisfaction surveys
hu_HU: Elégedettségi felmérés generálása

en: See tickets created by my groups
hu_HU: A csoportom által létrehozott bejelentések

en: See all tickets
hu_HU: Minden bejelentés

note: TRANS: short for : See assigned tickets (group associated)
en: See assigned
hu_HU: Hozzárendeltek megnézése

en: Assign a ticket
hu_HU: Bejelentés hozzárendelése

en: Steal a ticket
hu_HU: Bejelentés eltulajdonítása

en: To be in charge of a ticket
hu_HU: Bejelentés átvétele

en: Change the priority
hu_HU: Prioritás módosítása

note: TRANS: %s is tha document name
en: Added document: %s
hu_HU: Új dokumentum : %s

en: If you reject the solution, you must specify a reason
hu_HU: Ha visszautasítja a megoldást, indokolnia kell

en: Source of followup
hu_HU: Utótevékenység forrása

en: No followup for this ticket.
hu_HU: Nincs utótevékenység a bejelentéshez

en: This week
hu_HU: Ez a hét

en: Last week
hu_HU: Múlt hét

en: This month
hu_HU: Tárgy hónap

en: Last month
hu_HU: Múlt hónap

en: Before the last month
hu_HU: 2 hónapja

en: Approval of the solution
hu_HU: Megoldás elfogadása

en: Approve the solution
hu_HU: Megoldás jóváhagyása

en: Refuse the solution
hu_HU: Megoldás elutasítása

en: Update all
hu_HU: Mindent frissít

en: See private ones
hu_HU: Privátok megnézése

en: Add a followup to tickets of associated groups
hu_HU: Utótevékenység hozzáadása bejelentéshez rendelt csoportokhoz

en: Update followups (author)
hu_HU: Saját utótevékenységek frissítése (szerző által)

en: Add a followup to tickets (requester)
hu_HU: Utótevékenység hozzáadása bejelentéshez (kérelmező által)

en: See public ones
hu_HU: Publikusak megnézése

en: Preliminary creation
hu_HU: Előzmény létrehozás

note: TRANS: %s is the date of next creation
en: Next creation on %s
hu_HU: Következő létrehozás %s

en: Invalid frequency. It must be greater than the preliminary creation.
hu_HU: Érvénytelen gyakoriság. Meg kell haladnia az előzetes létrehozását.

note: TRANS: %s is a name
en: Failed to create recurrent ticket %s
hu_HU: Ismétlődő bejelentések sikertelen létrehozása %s

en: Ticket %d successfully created
hu_HU: %d bejelentés sikeresen létrehozva

en: Ticket creation failed (check mandatory fields)
hu_HU: Bejelentés létrehozása sikertelen (Ellenőrizze a kötelező mezőket)

en: Ticket creation failed (no template)
hu_HU: Bejelentés létrehozása sikertelen (hiányzó template)

en: Satisfaction with the resolution of the ticket
hu_HU: Elégedettség a megoldással

en: Ticket task | Ticket tasks
hu_HU[1]: A bejelentés feladatai

en: Hidden field | Hidden fields
hu_HU[0]: Rejtett mező
hu_HU[1]: Rejtett mezők

en: Add a hidden field
hu_HU: Új rejtett mező

en: Mandatory field | Mandatory fields
hu_HU[0]: Kötelező
hu_HU[1]: Kötelező mezők

en: Add a mandatory field
hu_HU: Új kötelező mező

en: Predefined field | Predefined fields
hu_HU[0]: Elődefiniált mező
hu_HU[1]: Elődefiniált mezők

en: Add a predefined field
hu_HU: Új elődefiniált mező

en: Linked to
hu_HU: Kapcsolva

en: Create a validation request for a request
hu_HU: Érvényesítési kérelem létrehozása

en: Create a validation request for an incident
hu_HU: Érvényesítés kérelem létrehozása az eseményhez

en: Validate a request
hu_HU: Érvényesítési kérelem

en: Validate an incident
hu_HU: Esemény érvényesítése

en: Test done
hu_HU: Teszt kész

en: Results
hu_HU: Eredmények

en: Testing PHP Parser
hu_HU: PHP tesztelése

en: GLPI is not compatible with the option zend.ze1_compatibility_mode = On.
hu_HU: A GLPI nem kompatibilis a zend.ze1_compatibility_mode = On opcióval.

en: PHP version is at least 5.3.0 - Perfect!
hu_HU: PHP legalább 5.3.0- - Tökéletes !

en: You must install at least PHP 5.3.0.
hu_HU: Minimum PHP 5.3.0. verzióját szükséges telepíteni...

en: MySQL Improved extension test
hu_HU: MYSQL bővített kiterjesztés teszt

en: Ok - the MySQLi class exist - Perfect!
hu_HU: Ok - MySQLi osztály létezik - Tökéletes !

en: You must install the MySQL Improved extension for PHP.
hu_HU: Telepíteni kell a MySQL kiterjesztett bővítményt a PHP-hez.

en: Sessions test
hu_HU: Sessionok tesztelése

en: Your parser PHP is not installed with sessions support!
hu_HU: A PHP nem támogatja a munkameneteket !

en: Sessions support is available - Perfect!
hu_HU: Sessionok működnek - Tökéletes !

en: Make sure that sessions support has been activated in your php.ini
hu_HU: Ellenőrizze, hogy a sessionok támogatása be van-e kapcsolva a php.ini-ben

en: Test session auto start
hu_HU: Teszt munkamenet automatikus indítása

en: session.auto_start is activated. See .htaccess file in the GLPI root for more information.
hu_HU: session.auto_start bekapcsolva. Nézd meg a .htaccess fájlt a GLPI gyökerében további útmutatáshoz

en: Test if Session_use_trans_sid is used
hu_HU: Session_use_trans_sid beállításának tesztelése

en: You must desactivate the Session_use_trans_id option in your php.ini
hu_HU: Ki kell kapcsolni a Session_use_trans_id option-t a php.ini-ben

en: Ok - the sessions works (no problem with trans_id) - Perfect!
hu_HU: Ok - a sessionok működnek - Tökéletes !

en: magic_quotes_sybase extension test
hu_HU: magic_quotes_sybase bővítmény teszt

en: GLPI does not work with the magic_quotes_sybase option. Please turn it off and retry
hu_HU: A GLPI nem működik megfelelően a magic_quotes_sybase beállítással; kérem kapcsolja ki majd próbálja újra

en: The magic_quotes_sybase option isn't active on your server - Perfect!
hu_HU: A magic_quotes_sybase opció nem aktív - Tökéletes !

en: Test ctype functions
hu_HU: ctype függvények tesztelése

en: GLPI can't work correctly without the ctype functions
hu_HU: GLPI nem működik helyesen a ctype függvények nélkül

en: The functionality is found - Perfect!
hu_HU: A függvények megvannak - Tökéletes !

en: Test json functions
hu_HU: Json függvények tesztelése

en: GLPI can't work correctly without the json_encode and json_decode functions
hu_HU: A GLPI nem működik a json_encode és a json_decode függvények nélkül

en: Mbstring extension test
hu_HU: mbstring bővítmény teszt

en: Mbstring extension of your parser PHP is not installed
hu_HU: A PHP Mbstring bővítménye nincs telepítve

en: Cryptography test
hu_HU: Titkosítás teszt

en: Allocated memory test
hu_HU: Lefoglalt memória ellenőrzése

en: Unlimited memory - Perfect!
hu_HU: Korlátlan memória

en: Allocated memory
hu_HU: Allokált memória

en: Try increasing the memory_limit parameter in the php.ini file.
hu_HU: Próbáld megnövelni a memory_limit paramétert a php.ini-ben.

en: Allocated memory > 64Mio - Perfect!
hu_HU: Lefoglalt memória > 64M

note: TRANS: %s is mode name (Permissive, Enforcing of Disabled)
en: SELinux mode is %s
hu_HU: SELinux üzemmód %s

note: TRANS: %s is an option name
en: SELinux boolean configuration for %s
hu_HU: SELinux boolean konfiguráció %s

en: You have the latest available version
hu_HU: A legújabb verzió működik.

note: TRANS: %s is the error string
en: Connection failed. If you use a proxy, please configure it. (%s)
hu_HU: Kapcsolódási hiba. Ha proxyt használ, kérem konfigurálja. (%s)

note: TRANS: %s is the error string
en: Failed to connect to the proxy server (%s)
hu_HU: Sikertelen csatlakozás a proxy szerverhez. (%s)

en: No data available on the web site
hu_HU: Nincs elérhető adat a webhelyen

note: TRANS: %s is the error string
en: Impossible to connect to site (%s)
hu_HU: Csatlakozás nem sikerült a következő az oldalhoz (%s)

en: Connection options
hu_HU: Kapcsolat beállításai

note: TRANS: imap_open option see http://www.php.net/manual/en/function.imap- open.php
en: SECURE
hu_HU: BIZTONSÁG

note: TRANS: imap_open option see http://www.php.net/manual/en/function.imap- open.php
en: DEBUG
hu_HU: Hibakeresés

en: Incoming mail folder (optional, often INBOX)
hu_HU: Beérkező levelek mappája (opcionális, általában INBOX)

note: TRANS: for mail connection system
en: Port (optional)
hu_HU: Port (opcionális)

en: The action you have requested is not allowed. Reload previous page before doing action again.
hu_HU: Az ön által kért folyamat nem engedélyezett, frissítse az előző lapot újbóli próbálkozás előtt.

en: Keep
hu_HU: Megtart

en: Software of computers
hu_HU: Számítógépes program

en: If software are no longer used
hu_HU: Ha szoftver már nincs használatban

en: Links between printers and cartridge types and cartridges
hu_HU: Kapcsolatok nyomatók és patrontípusok és alkatrészek közt

en: If the cartridge types are no longer used
hu_HU: Azok a patronok melyek használaton kívül vannak

en: Links between cartridge types and cartridges
hu_HU: Kapcsolatok patrontípusok és alkatrészek közt

en: Links between consumable types and consumables
hu_HU: Kapcsolatok kelléktípusok és kellékek közt

en: Links between computers and volumes
hu_HU: Számítógépek és mennyiségek

en: Direct connections
hu_HU: Közvetlen kapcsolatok

en: If monitors are no longer used
hu_HU: Ha monitor már nincs használatban

en: If printers are no longer used
hu_HU: Ha nyomtató már nincs használatban

en: If devices are no longer used
hu_HU: Ha eszköz már nincs használatban

en: If phones are no longer used
hu_HU: Ha telefon már nincs használatban

en: If suppliers are no longer used
hu_HU: Ha szállító már nincs használatban

en: Links between suppliers and contacts
hu_HU: Beszállítók és csatlakozások közti kapcsolatok

en: If contacts are no longer used
hu_HU: Ha kapcsolattartó már nincs használatban

en: If documents are no longer used
hu_HU: Ha dokumentum már nincs használatban

en: If contracts are no longer used
hu_HU: Ha szerződés már nincs használatban

en: You can continue to add elements to be transferred or execute the transfer now
hu_HU: Folytathatod az elemek hozzáadását vagy indíthatod az áthelyezést

en: Think of making a backup before transferring items.
hu_HU: Készíts mentést az áthelyezés előtt

en: Items to transfer
hu_HU: Áthelyezendő elemek

en: Transfer mode
hu_HU: Áthelyezés módja

en: To empty the list of elements to be transferred
hu_HU: Áthelyezendők listájának kiürítése

en: The login is not valid. Unable to add the user.
hu_HU: Érvénytelen felhasználónév. Nem lehet létrehozni a felhasználót.

en: Unable to add. The user already exists.
hu_HU: A felhasználó már létezik.

en: Error: the two passwords do not match
hu_HU: Hiba : a jelszavak nem egyeznek meg

en: Add user...
hu_HU: Új GLPI felhasználó

en: ... From an external source
hu_HU: ... külső forrásból

en: Password confirmation
hu_HU: Jelszó megerősítése

en: Valid since
hu_HU: Érvényesség kezdete

en: Valid until
hu_HU: Érvényesség vége

note: TRANS: %s is the date of last sync
en: Last synchronization on %s
hu_HU: Utolsó szinkronizálás ideje: %s

en: User DN
hu_HU: Felhasználó DN

en: User missing in LDAP directory
hu_HU: A felhasználó nem található az LDAP könyvtárban

en: Default entity
hu_HU: Alapértelmezett szervezet

en: Last login on %s
hu_HU: Utolsó bejelentkezés : %s

en: Use GLPI in mode
hu_HU: GLPI a következő módban

en: Normal
hu_HU: Normál

en: Unable to update login. A user already exists.
hu_HU: A login frissítése sikertelen. A felhasználó már létezik.

en: Associate to a profile
hu_HU: Profilhoz rendelés

[ctx: button]
en: Change the authentication method
hu_HU: Hitelesítési mód változtatás

en: Last login
hu_HU: Utolsó kapcsolat

en: LDAP directory for authentication
hu_HU: LDAP könyvtár hitelesítéshez

en: Email server for authentication
hu_HU: Hitelesítést végző email szerver

en: Last synchronization
hu_HU: Utolsó szinkronizálás

en: Deleted user in LDAP directory
hu_HU: LDAP-ban törölt felhasználó

en: Number of tickets as requester
hu_HU: Bejelentések száma kérelmező szerint

en: Number of written tickets
hu_HU: Megírt bejelentések száma

en: Import a user
hu_HU: Felhasználó importálása

en: Automatically add a user of an external source
hu_HU: Felhasználó automatikus hozzáadása külső forrásból

en: Import from directories
hu_HU: Import könyvtárakból

en: Import from other sources
hu_HU: Importálás más forrásból

en: Update authentification method to
hu_HU: Azonosítási metódus frissítése a következőre:

en: Please confirm your email address and enter your new password.
hu_HU: Erősítsd meg az email címed és írd be az új jelszavad

en: Your password reset request has expired or is invalid. Please renew it.
hu_HU: A jelszótörlési kérelem lejárt vagy érvénytelen. Kérlek ismételd meg.

en: Please enter your email address. An email will be sent to you and you will be able to choose a new password.
hu_HU: Add meg az email címed. Kapni fogsz egy emailt, amivel meg tudod változtatni a jelszavad.

en: Reset password successful.
hu_HU: Jelszó törlés sikeres.

en: The authentication method configuration doesn't allow you to change your password.
hu_HU: A hitelesítés konfigurációja szerint nem lehet jelszót módosítani.

en: Email address not found.
hu_HU: Nincs email cím

en: An email has been sent to your email address. The email contains information for reset your password.
hu_HU: Ellenőrizd az email fiókod, információt tartalmaz a jelszavad beállításához.

en: User information
hu_HU: Felhasználói információk

en: Connection failed
hu_HU: kapcsolódás sikertelen

note: TRANS: short for : Add users from an external source
en: Add external
hu_HU: Külső felhasználó hozzáadása

en: Add users from an external source
hu_HU: Felhasználók hozzáadása külső forrásból

en: Update method for user authentication and synchronization
hu_HU: Felhasználó hitelesítési és szinkronizálási módszer

en: Default email
hu_HU: Alapértelmezett email

en: Untagged
hu_HU: Jelöletlen

en: Managed
hu_HU: Menedzselt

en: Master
hu_HU: Mester

en: Repeater
hu_HU: Jelismétlő

en: Secondary
hu_HU: Másodlagos

en: Automatic
hu_HU: Automatikus

en: Infrastructure (with access point)
hu_HU: infrastruktúra (hozzáférési ponttal)

en: Ad-hoc (without access point)
hu_HU: Ad-hoc (hozzáférési pont nélkül)

en: Wifi network type
hu_HU: Wifi hálózat típus

en: Unofficial translations are also available
hu_HU: Vannak további, nem hivatalos fordítások

en: I have read and ACCEPT the terms of the license written above.
hu_HU: Elolvastam és EGYETÉRTEK a licencfeltételekkel.

en: I have read and DO NOT ACCEPT the terms of the license written above
hu_HU: Elolvastam és NEM ÉRTEK EGYET a licencfeltételekkel

en: Continue
hu_HU: Folytatás

en: Installation or update of GLPI
hu_HU: GLPI telepítés vagy frissítés

en: Choose 'Install' for a completely new installation of GLPI.
hu_HU: Válassza a Telepítést teljesen új GLPI telepítéséhez.

en: Select 'Upgrade' to update your version of GLPI from an earlier version
hu_HU: Válaszd a frissítést korábbi verzió megújításához

en: Checking of the compatibility of your environment with the execution of GLPI
hu_HU: Ellenőrzöm, hogy a GLPI kompatibilis-e a környezettel

en: Do you want to continue?
hu_HU: Biztosan folytatod ?

en: Database connection setup
hu_HU: Adatbázis kapcsolat beállítása

en: Database connection parameters
hu_HU: Adatbázis kapcsolódás paraméterei

en: Test of the connection at the database
hu_HU: Adatbázis kapcsolat ellenőrzése

en: Can't connect to the database
hu_HU: Nem lehet csatlakozni az adatbázishoz

en: The server answered: %s
hu_HU: A kiszolgáló válaszolt: %s

en: The server or/and user field is empty
hu_HU: A kiszolgáló címe vagy a felhasználónév mező üres

en: Database connection successful
hu_HU: A kapcsolódás az adatbázishoz sikerült.

en: Please select a database:
hu_HU: Válassz adatbázist:

en: Create a new database or use an existing one:
hu_HU: Új adatbázis létrehozása vagy létező használata :

en: Please select the database to update:
hu_HU: Válassza ki a frissítendő adatbázist:

en: Initialization of the database
hu_HU: Az adatbázis inicializálása

en: Impossible to use the database:
hu_HU: Nem lehet használni a következő adatbázist:

en: OK - database was initialized
hu_HU: OK - adatbázis inicializálása sikerült

en: Impossible to write the database setup file
hu_HU: Nem lehet írni az adatbázis beállításait tartalmazó fájlt

en: Database created
hu_HU: Adatbázis létrehozva

en: Error in creating database!
hu_HU: Hiba az adatbázis létrehozása közben !

en: You didn't select a database!
hu_HU: Nem választott adatbázist !

en: The installation is finished
hu_HU: A telepítés kész

en: Default logins / passwords are:
hu_HU: Az alapértelmezett felhasználónevek/jelszavak:

en: glpi/glpi for the administrator account
hu_HU: glpi/glpi-vel az admin jogokhoz

en: tech/tech for the technician account
hu_HU: tech/tech-el a technikus fiókhoz

en: normal/normal for the normal account
hu_HU: normal-al a normál belépéshez

en: post-only/postonly for the postonly account
hu_HU: post-only/post-only a csak beküldő felhasználóhoz

en: You can delete or modify these accounts as well as the initial data.
hu_HU: Ezen felhasználók törölhetők.

en: Use GLPI
hu_HU: GLPI használata

en: Can't create the database connection file, please verify file permissions.
hu_HU: Nem lehet létrehozni az adatbázis-kapcsolati fájlt, ellenőrizd a fájlok hozzáférési jogait

en: Beginning of the installation
hu_HU: Telepítés megkezdése

note: TRANS %s is step number
en: Step %d
hu_HU: %d lépés

en: Commercial
hu_HU: Pénzügyi

en: Renting
hu_HU: Bérlés

en: Leasing
hu_HU: Lízing

en: Insurance
hu_HU: Biztosítás

en: Hardware support
hu_HU: Hardvertámogatás

en: Software support
hu_HU: Szoftvertámogatás

en: Service provided
hu_HU: Szerviz szolgáltató

note: TRANS: %s is the number of new version
en: Update to %s
hu_HU: Frissítés %s verzióra

en: Direct
hu_HU: Közvetlen

en: Written
hu_HU: Írásos

en: Data migration
hu_HU: Adat migráció

en: Root entity
hu_HU: Fő szervezet

[ctx: ticket]
en: New
hu_HU: Új

en: Update successful, your database is up to date
hu_HU: A frissítés sikeres, az adatbázis friss

en: You must now proceed to updating your database content
hu_HU: El kell indítanod az adatbázis tartalmának frissítését

en: Continue?
hu_HU: Folytatás ?

en: Locations update
hu_HU: Helyek frissítése

en: The new structure is hierarchical
hu_HU: Az új felépítés hierarchikus

en: Provide a delimiter in order to automate the new hierarchy generation.
hu_HU: Ha használt elválasztó karaktert, beállíthatja az új hierarchia automatikus generálásához

en: You can also specify a root location which will include all the generated locations.
hu_HU: Meg kell adnod a helyek gyökerét, ami minden létrehozott helyet tartalmazni fog.

en: Delimiter
hu_HU: Elválasztó karakter

en: Root location
hu_HU: Fő hely

en: Actual locations
hu_HU: Aktuális helyek

en: New hierarchy
hu_HU: Új hierarchia

en: This is the new hierarchy. If it's complete approve it.
hu_HU: Ez az új hierarchia. Ha rendben, érvényesítheted.

en: Impossible to accomplish an update by this way!
hu_HU: Nem lehet így elérni a frissítést !!

en: Go back to GLPI
hu_HU: Vissza a GLPI-hez

en: Caution! You will update the GLPI database named: %s
hu_HU: Figyelem! Frissíteni fogja a következő GLPI adatbázist: %s

en: All users having administrators rights have have been updated to 'super-admin' rights with the creation of his new user type.
hu_HU: Most minden adminisztrátornak super-admin joga van. Az új felhasználótípus is létrejött.

en: Connection to database failed, verify the connection parameters included in config_db.php file
hu_HU: Az adatbázishoz nem sikerült csatlakozni, ellenőrizze a beállításokat a config_db.php fájlban
