GLPI Project - en to id_ID translation catalogue (635 entries)

en: GLPI - Authentication
id_ID: GLPI - Otentifikasi

en: Authentication
id_ID: Otentifikasi

[ctx: button]
en: Post
id_ID: Kirim

en: You must accept cookies to reach this application
id_ID: Anda harus menerima cookies untuk menjalankan aplikasi

en: Checking write permissions for session files
id_ID: Memeriksa izin menulis untuk sesi

en: Access to the Frequently Asked Questions
id_ID: Akses ke pertanyaan yang sering diajukan

en: Email followup
id_ID: Email tindak lanjut

[ctx: button]
en: Add
id_ID: Tambah

en: Comments
id_ID: Komentar

en: All
id_ID: Semua

en: None
id_ID: Tak ada

en: Enter the first letters (user, item name, serial or asset number)
id_ID: Masukkan huruf pertama (pengguna, nama item, nomor aset)

en: Show all
id_ID: Tampilkan Semua

en: Availability
id_ID: Ketersediaan

en: Start date
id_ID: Tanggal mulai

en: Period
id_ID: Periode

en: Specify an end date
id_ID: Tentukan tanggal akhir

en: Personal
id_ID: Pribadi

en: Set public
id_ID: Set publik

en: Public
id_ID: Publik

en: Child entities
id_ID: Entitas anak

en: Set personal
id_ID: Set pribadi

en: End date
id_ID: Tanggal akhir

en: Don't show deleted items
id_ID: Jangan tampilkan item terhapus

en: No restriction
id_ID: Tak ada batasan

note: TRANS: %d is number of objects for the user
en: Processing
id_ID: Sedang proses

en: Create survey after
id_ID: Buat survey setelah

en: As soon as possible
id_ID: Secepat mungkin

en: Disabled
id_ID: Tidak aktif

en: Valid tags
id_ID: Tag valid

en: Access denied
id_ID: Akses Ditolak

en: Try again
id_ID: Coba lagi

en: Test successful
id_ID: Tes berhasil

en: Test failed
id_ID: Tes gagal

note: TRANS: %s is the description of the test
en: Test successful: %s
id_ID: Tes berhasil: %s

note: TRANS: %s is the name of the LDAP main server
en: Main server %s
id_ID: Server utama %s

note: TRANS: %s is the description of the test
en: Test failed: %s
id_ID: Tes gagal: %s

note: TRANS: %s is the name of the LDAP replica server
en: Replicate %s
id_ID: Replika %s

en: External authentication sources
id_ID: Otentifikasi sumber eksternal

en: Maintenance
id_ID: Dalam pemeliharaan

en: File %s not found.
id_ID: Berkas %s tak ditemukan

note: TRANS: %s is the number of the byte
en: Unable to find the byte %s
id_ID: Tak dapat mencari byte %s

note: TRANS: %s is the SQL query which generates the error
en: Mysql error starting from %s
id_ID: Kesalahan Mysql dimulai dari %s

en: The file already exists
id_ID: Berkas sudah ada

en: Automatic redirection, else click
id_ID: Otomatis diarahkan, atau klik

note: TRANS: %s is a file name
en: %s deleted
id_ID: %s dihapus

en: Deleted
id_ID: Dihapus

en: File
id_ID: Berkas

en: Size
id_ID: Ukuran

en: Date | Dates
id_ID[0]: Tanggal

en: Download
id_ID: Unduh

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds cartridges
id_ID: %s tambah cartridge

en: Execute
id_ID: Jalankan

en: Component | Components
id_ID[0]: Komponen

en: Administration
id_ID: Administrasi

en: Manufacturer | Manufacturers
id_ID[0]: Manufaktur

en: Unknown file
id_ID: File tak diketahui

en: File not found
id_ID: Berkas tak ditemukan

en: File is altered (bad checksum)
id_ID: Berkas diubah (checksum buruk)

en: Unauthorized access to this file
id_ID: Tak berwenang mengakses berkas ini

en: No selected element or badly defined operation
id_ID: Tak ada elemen terpilih atau operasi yang buruk

[ctx: button]
en: Search
id_ID: Cari

en: Alternate username
id_ID: Username alternatif

en: Hardware type
id_ID: Tipe Perangkat Keras

en: Serial number
id_ID: Nomor Seri

en: Inventory number
id_ID: Nomor inventory

en: Home
id_ID: Beranda

en: Knowledge base
id_ID: Basisdata pengetahuan

en: Unable to connect to the LDAP directory
id_ID: Gagal menyambung ke direktori LDAP

en: Back
id_ID: Kembali

en: Import of new groups
id_ID: Impor grup baru

en: Synchronizing already imported users
id_ID: Sinkronisasi user yang telah diimpor

en: Import new users
id_ID: Impor user baru

en: Log in again
id_ID: Login lagi

en: Bulk modification
id_ID: Perubahan massal

en: Operation successful
id_ID: Operasi berhasil

en: "Migration cleaner" tool
id_ID: Alat "Migration cleaner"

en: Reinit the network topology
id_ID: Reinit topologi jaringan

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a network name to an item
id_ID: %s mengaitkan nama jaringan ke item

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes several network ports
id_ID: %s menghapus beberapa port jaringan

en: Cannot change a migration network port to an unknown one
id_ID: Tidak dapat mengubah port jaringan migrasi ke yang tidak diketahui

en: Planning
id_ID: Perencanaan

en: Name
id_ID: Nama

en: Location | Locations
id_ID[0]: Lokasi

en: Date of purchase
id_ID: Tanggal Pembelian

en: Warranty expiration date
id_ID: Tanggal kadaluarsa garansi

en: Hardware under contract
id_ID: Perangkat keras dalam kontrak

en: Account net value
id_ID: Nilai bersih akun

[ctx: price]
en: Value
id_ID: Nilai

en: Startup date
id_ID: Tanggal startup

en: Network report
id_ID: Laporan jaringan

en: By location
id_ID: Berdasar lokasi

en: By hardware
id_ID: Berdasar perangkat keras

en: By network outlet
id_ID: Berdasar outlet jaringan

en: Work in progress...
id_ID: Dalam proses...

en: Search
id_ID: Cari

en: External authentications
id_ID: Otentikasi eksternal

en: Others authentication methods
id_ID: Metode otentikasi lain

en: Manage templates...
id_ID: Mengelola kerangka...

en: Statistics
id_ID: Statistik

[ctx: Quantity]
en: Number
id_ID: Nomor

en: Average time
id_ID: Rata-rata waktu

en: Tickets
id_ID: Tiket

en: Priority
id_ID: Prioritas

[ctx: person]
en: Title
id_ID: Judul

en: Previous
id_ID: Sebelumnya

en: Next
id_ID: Selanjutnya

en: Requester | Requesters
id_ID[0]: Pemohon

en: Characteristics
id_ID: Karakteristik

en: Assigned to
id_ID: Ditugaskan ke

en: Your ticket has been registered, its treatment is in progress.
id_ID: Pesan anda berhasil terkirim, permintaan anda ada di berkas..

en: Thank you for using our automatic helpdesk system.
id_ID: Terima Kasih telah menggunakan sistem helpdesk

en: Loading...
id_ID: Sedang memuat...

en: No
id_ID: Tidak

en: Yes
id_ID: Ya

note: TRANS: %s is the date
en: Alert sent on %s
id_ID: Tanda dikirim pada %s

en: Others
id_ID: Lainnya

en: Incorrect username or password
id_ID: Nama user atau password salah

en: User not authorized to connect in GLPI
id_ID: User tak berwenang menyambung ke GLPI

en: Password field is empty
id_ID: Kolom password kosong

en: Empty login or password
id_ID: Login atau password kosong

en: Authentication on GLPI database
id_ID: Otentifikasi basisdata GLPI

en: Other
id_ID: Lain

en: Not yet authenticated
id_ID: Belum diotentifikasi

en: Change of the authentication method
id_ID: Ubah metode otentifikasi

en: Synchronization
id_ID: Sinkronisasi

en: CAS authentication
id_ID: Otentikasi CAS

en: Surname
id_ID: Nama asli

en: First name
id_ID: Nama depan

en: Administrative number
id_ID: Nomor Administrasi

en: Save
id_ID: Simpan

en: Preconfiguration
id_ID: Konfigurasi awal

en: Active Directory
id_ID: Direktori Aktif

en: Default values
id_ID: Nilai awalan

en: Last update
id_ID: Terakhir diperbaharui

en: Active
id_ID: Aktif

en: Unlimited
id_ID: Tak terbatas

en: How LDAP aliases should be handled
id_ID: Bagaimana alias LDAP harus ditangani

en: Never dereferenced (default)
id_ID: Tak pernah dereferenced (default)

en: Always dereferenced
id_ID: Selalu dereferenced

en: Dereferenced during the search (but not when locating)
id_ID: Dereferenced selama pencarian (tetapi tidak ketika locating)

en: Dereferenced when locating (not during the search)
id_ID: Dereferenced ketika locating (tetapi tidak ketika pencarian)

en: Replicate | Replicates
id_ID[0]: Replika

[ctx: button]
en: Test
id_ID: Tes

en: Test of connection to LDAP directory
id_ID: Tes sambungan ke direktori LDAP

en: Attribute representing entity
id_ID: Atribut mewakili entitas

[ctx: button]
en: Synchronize
id_ID: Sinkronkan

[ctx: button]
en: Import
id_ID: Impor

en: No group to be imported
id_ID: Tak ada grup yang diimpor

en: Please choose LDAP directory to import users from
id_ID: Silakan pilih direktori LDAP untuk mengimpor user

en: LDAP directory choice
id_ID: pilihan direktori LDAP

en: No LDAP directory defined in GLPI
id_ID: Tak ada direktori LDAP di GLPI

en: Select the desired entity
id_ID: Pilih entitas

en: Preserve
id_ID: Pelihara

en: Check for upgrade
id_ID: Cek untuk upgrade

en: Value
id_ID: Nilai

en: Content
id_ID: Konten

en: Move
id_ID: Pindahkan

en: After
id_ID: setelah

en: Before
id_ID: Sebelum

[ctx: button]
en: Move
id_ID: Pindahkan

en: Private
id_ID: Pribadi

en: Default view
id_ID: Terapkan default

[ctx: button]
note: TRANS: select action 'update' (before doing it)
en: Update
id_ID: Perbaharui

en: Main
id_ID: Utama

en: Associated item | Associated items
id_ID[0]: Item terkait

en: Total spent on the budget
id_ID: Total anggaran dihabiskan

en: Total remaining on the budget
id_ID: Total sisa anggaran

en: Start
id_ID: Mulai

en: End
id_ID: Akhir

en: Add a schedule
id_ID: Tambah jadwal

en: No free cartridge
id_ID: Tak ada cartridge kosong

en: No cartridge
id_ID: Tak ada cartridge

en: Back to stock
id_ID: Kembali ke stok

en: Add date
id_ID: Tambah Tanggal

en: Use date
id_ID: Tanggal pakai

en: Printer counter
id_ID: Penghitung Printer

en: Average time in stock
id_ID: Jumlah rata-rata stok

en: month | months
id_ID[0]: bulan

en: Average time in use
id_ID: Jumlah rata-rata waktu yang digunakan

en: Average number of printed pages
id_ID: Jumlah rata-rata halaman tercetak

[ctx: button]
en: Install
id_ID: Pasang

en: End of life
id_ID: Akhir masa pakai

en: Used cartridges
id_ID: Cartridge terpakai

en: Reference
id_ID: Referensi

en: Technician in charge of the hardware
id_ID: Teknisi yang ditunjuk atas hardware

en: Stock location
id_ID: Lokasi stok

en: No item found
id_ID: Tak ditemukan

en: Personal View
id_ID: Tampilan Personal

en: Group View
id_ID: Tampilan Group

en: Global View
id_ID: Tampilan Global

en: Add an actor
id_ID: Tambah aktor

en: Analysis
id_ID: Analisis

en: Backup plan
id_ID: Rencana cadangan

[ctx: status]
en: Accepted
id_ID: Terima

en: Pending
id_ID: Tertunda

[ctx: change]
en: Test
id_ID: Tes

en: Applied
id_ID: Terapkan

en: By
id_ID: Oleh

en: Total duration
id_ID: Total durasi

en: Title
id_ID: Judul

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: Item not linked to an object
id_ID: item tidak terkait dengan object

en: Add
id_ID: Tambah

[ctx: button]
en: Associate
id_ID: Kaitkan

[ctx: button]
en: Dissociate
id_ID: Pisahkan

[ctx: button]
note: TRANS : means update / actualize
en: Save
id_ID: Simpan

en: Template name
id_ID: Nama Kerangka

en: Can't change this attribute. It's inherited from its parent.
id_ID: Tak dapat mengubah atribut. Karena tidak diturunkan dari induk.

en: Flag change forbidden. Linked items found.
id_ID: Perubahan flag dilarang. Ada item yang terkait.

en: Default value
id_ID: Nilai awal

en: Choose a template
id_ID: Pilih kerangka

en: Blank Template
id_ID: Template kosong

en: Templates
id_ID: Kerangka

en: Add a template...
id_ID: Tambah template...

en: Update
id_ID: Perbaharui

en: Purge
id_ID: Hapus

en: Delete
id_ID: Hapus

[ctx: button]
en: Cancel
id_ID: Batal

[ctx: button]
en: Replace
id_ID: Ganti

[ctx: button]
en: Merge
id_ID: Gabung

en: General
id_ID: Umum

en: First
id_ID: Awal

en: List
id_ID: Daftar

en: Last
id_ID: Terakhir

en: Email Followup
id_ID: Email tindak lanjut

en: Cost | Costs
id_ID[0]: Biaya

en: Duration
id_ID: Durasi

en: Time cost
id_ID: Biaya waktu

en: Fixed cost
id_ID: Biaya tetap

en: Material cost
id_ID: Biaya material

en: Total cost
id_ID: Biaya waktu

en: Ticket | Tickets
id_ID[0]: Tiket

[ctx: priority]
en: Very high
id_ID: Sangat Tinggi

[ctx: priority]
en: High
id_ID: Tinggi

[ctx: priority]
en: Medium
id_ID: Pertengahan

[ctx: priority]
en: Low
id_ID: Rendah

[ctx: priority]
en: Very low
id_ID: Sangat Rendah

[ctx: priority]
en: All
id_ID: Semua

[ctx: urgency]
en: Very high
id_ID: Sangat Tinggi

[ctx: urgency]
en: High
id_ID: Tinggi

[ctx: urgency]
en: Medium
id_ID: Pertengahan

[ctx: urgency]
en: Low
id_ID: Rendah

[ctx: urgency]
en: Very low
id_ID: Sangat Rendah

[ctx: urgency]
en: All
id_ID: Semua

[ctx: impact]
en: Very high
id_ID: Sangat Tinggi

[ctx: impact]
en: High
id_ID: Tinggi

[ctx: impact]
en: Medium
id_ID: Pertengahan

[ctx: impact]
en: Low
id_ID: Rendah

[ctx: impact]
en: Very low
id_ID: Sangat Rendah

[ctx: impact]
en: All
id_ID: Semua

en: Email for followup
id_ID: Email untuk tindak lanjut

en: Opened on %s
id_ID: Dibuka pada %s

en: Add a new task
id_ID: Tambah tugas baru

en: Granted
id_ID: Diterima

en: Approval requester
id_ID: Pemohon persetujuan

en: Approver
id_ID: Penyetuju

en: Approval comments
id_ID: Komentar persetujuan

en: Approvals for the ticket
id_ID: Persetujuan untuk tiket

en: Approval date
id_ID: Tanggal persetujuan

en: As child of
id_ID: Anak dari

en: New child heading
id_ID: Judul baru bagi turunan

[ctx: button]
en: Connect
id_ID: Sambungkan

en: Network interface | Network interfaces
id_ID[0]: Antarmuka jaringan

en: MAC address
id_ID: MAC Address

en: Power supply | Power supplies
id_ID[0]: Catu Daya

en: Global size
id_ID: Ukuran Global

en: Free size
id_ID: Ruang Bebas

en: Free percentage
id_ID: Presentase Kosong

en: Add a volume
id_ID: Tambah volume

[ctx: button]
en: Disconnect
id_ID: Putus Sambungan

en: Affected computers
id_ID: Komputer yang terkena

en: Summary
id_ID: Ringkasan

en: Add a virtual machine
id_ID: Tambahkan mesin virtual

[ctx: setup]
en: General
id_ID: Umum

en: Automatic fields (marked by *)
id_ID: Kolom otomatis (ditandai dengan *)

en: By entity
id_ID: Berdasar entitas

en: Automatic transfer of computers
id_ID: Otomatis transfer komputer

en: Add a user without accreditation from a LDAP directory
id_ID: Tambahkan pengguna tambah akreditasi dari direktori LDAP

en: Action when a user is deleted from the LDAP directory
id_ID: Aksi ketika pengguna dihapus dari direktori LDAP

en: Mysql server
id_ID: Server Mysql

en: Database
id_ID: Basisdata

en: Mysql user
id_ID: User Mysql

en: Mysql password
id_ID: Password Mysql

en: Assistance
id_ID: Bantuan

en: Default heading when adding a document to a ticket
id_ID: Standar judul ketika menambahkan dokumen ke tiket

en: Allow anonymous ticket creation (helpdesk.receiver)
id_ID: Perbolehkan pembuatan tiket anonim (helpdesk.receiver)

en: 1- Critical (login error only)
id_ID: 1- Kritis (kesalahan login saja)

en: 2- Severe (not used)
id_ID: 2- Parah (Tak digunakan)

en: 3- Important (successful logins)
id_ID: 3- Penting (login berhasil)

en: 4- Notices (add, delete, tracking)
id_ID: 4- Pemberitahuan (Tambah, hapus, lacak)

en: 5- Complete (all)
id_ID: 5- Komplit (Semua)

en: Settings
id_ID: Seting

en: System
id_ID: sistem

en: Checking write permissions for setting files
id_ID: Memeriksa izin menulis untuk seting

en: Checking write permissions for document files
id_ID: Memeriksa izin menulis untuk dokumen

en: Checking write permissions for dump files
id_ID: Memeriksa izin menulis untuk dump

en: Checking write permissions for cache files
id_ID: Memeriksa ijin menulis pada berkas cache

en: The directory could not be created.
id_ID: Direktori tak dapat dibuat

en: The directory was created but could not be removed.
id_ID: Direktori telah dibuat namun tak dapat dihapus.

en: The file could not be created.
id_ID: Berkas tak dapat dibuat

en: The file was created but can't be deleted.
id_ID: Berkas telah dibuat namun tak dapat dihapus.

en: Checking write permissions for log files
id_ID: Tes menulis log

[ctx: button]
en: Give
id_ID: Beri

en: No consumable
id_ID: Bukan barang habis pakai

en: In stock
id_ID: Ada stok

en: No consumable found
id_ID: Tak ditemukan barang habis pakai

en: Address
id_ID: Alamat

en: City
id_ID: Kota

en: Country
id_ID: Negara

en: Associated supplier | Associated suppliers
id_ID[0]: Supplier terkait

en: Add a contact
id_ID: Tambah Kontak

[ctx: phone]
en: Number
id_ID: Nomor

en: Notice
id_ID: Pesan

en: Account number
id_ID: Nomor akun

en: Contract renewal period
id_ID: Periode Kontrak

en: Invoice period
id_ID: Periode Invoice

en: Renewal
id_ID: Pembaruan

en: Support hours
id_ID: Dukungan jam

en: on week
id_ID: dalam satu minggu

en: on Saturday
id_ID: di hari Sabtu

en: Sundays and holidays
id_ID: Hari minggu dan hari libur

en: Expiration
id_ID: Kadaluarsa

en: Expiration date + notice
id_ID: Tanggal kadaluarsa + Pesan

en: Contracts expired in the last 30 days
id_ID: Kontrak berakhir - dalam 30 hari

en: Contracts expiring in less than 7 days
id_ID: Kontrak berakhir kurang dari 7 hari

en: Contracts expiring in less than 30 days
id_ID: Kontrak berakhir kurang dari 30 hari

en: Contracts where notice begins in less than 7 days
id_ID: Kontrak dengan pesan dimulai kurang dari 7 hari

en: Contracts where notice begins in less than 30 days
id_ID: Kontrak dengan pesan dimulai kurang dari 30 hari

[ctx: button]
en: Add a contract
id_ID: Tambahkan Kontrak

en: Add a contract
id_ID: Tambahkan Kontrak

en: Action completed, partially processed
id_ID: Aksi selesai, sebagian diproses

en: Action completed, fully processed
id_ID: Aksi selesai diproses

en: Action completed, no processing required
id_ID: Aksi selesai, tak ada proses lagi

en: Blank
id_ID: Kosong

en: Average count
id_ID: Rata-rata jumlah

en: Average speed
id_ID: Rata-rata kecepatan

[ctx: quantity]
en: Number
id_ID: Nomor

en: Check for new updates
id_ID: Periksa update terbaru

en: Check the MySQL replica
id_ID: Periksa replika MySQL

en: can't connect to the database
id_ID: Tak dapat menyambung ke basisdata

en: Optimizing tables
id_ID: Optimalisasi tabel

en: Interface
id_ID: Tampilan

en: Writing ability
id_ID: Kemampuan menulis

en: Speed
id_ID: Kecepatan

en: Cache
id_ID: Singgahan (Cache)

en: Frequency
id_ID: Frekuensi

en: Flow
id_ID: Aliran

en: Succesful deletion of the file %s
id_ID: Sukses menghapus berkas %s

en: Failed to delete the file %s
id_ID: Gagal menghapus berkas %s

en: Added by %s
id_ID: Ditambahkan oleh %s

en: Web Link
id_ID: Tautan web

en: Use a FTP installed file
id_ID: Pakai berkas FTP yang terinstal

en: Document move succeeded.
id_ID: Pemindahan dokumen berhasil.

en: File move failed.
id_ID: Pemindahan berkas gagal.

en: Document copy succeeded.
id_ID: Penyalinan dokumen berhasil.

en: File move failed
id_ID: Pemindahan berkas gagal

en: File too large to be added.
id_ID: Ukuran berkas terlalu besar untuk ditambahkan.

en: The file is valid. Upload is successful.
id_ID: Berkas valid. Upload sukses.

en: Unauthorized file type
id_ID: Tipe berkas tak sah

en: Create the directory %s
id_ID: Buat Direktori %s

en: No file available
id_ID: Tak ada berkas tersedia

[ctx: button]
en: Add a document
id_ID: Tambah Dokumen

en: Add a document
id_ID: Tambah Dokumen

en: Icon
id_ID: Ikon

en: Help
id_ID: Bantuan

en: Network outlet | Network outlets
id_ID[0]: Outlet Jaringan

en: IP network | IP networks
id_ID[0]: IP Jaringan

en: Internet domain | Internet domains
id_ID[0]: domain internet

en: Wifi network | Wifi networks
id_ID[0]: Jaringan Wifi

en: Network name | Network names
id_ID[0]: Nama jaringan

en: Duplicate the element as many times as there are connections
id_ID: Duplikasi elemen sebanyak mungkin selama ada sambungan

[ctx: button]
en: Export
id_ID: Ekspor

en: Add a new translation
id_ID: Tambah terjemahan

en: LDAP directory of an entity
id_ID: Direktori LDAP dari entitas

en: Search filter (if needed)
id_ID: Pencarian filter (bila diperlukan)

en: Administrator email
id_ID: Email Administrator

en: Administrator reply-to email (if needed)
id_ID: Administrator balasan Email (bila diperlukan)

en: Administrator name
id_ID: Nama Administrator

en: Alarms on cartridges
id_ID: Alarm pada cartridge

en: Alarms on consumables
id_ID: Alarm pada perlengkapan

en: Alarms on expired licenses
id_ID: Alarm pada lisensi kadaluarsa

en: Alarms on contracts
id_ID: Alarm pada kontrak

en: Alerts on reservations
id_ID: Tanda pada pemesanan

en: Automatic closing of solved tickets after
id_ID: Tiket menutup otomatis setelah

en: Alerts on tickets which are not solved
id_ID: Tanda pada tiket yang tidak diselesaikan sejak

en: to see the entity and its sub-entities
id_ID: untuk melihat entitas dan sub-entitasnya

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds the item
id_ID: %s telah menambahkan item

en: Alarms options
id_ID: Pilihan alarm

en: Automatic closing configuration
id_ID: Konfigurasi menutup otomatis

en: Internal survey
id_ID: Survei internal

en: External survey
id_ID: Survei eksternal

en: Security
id_ID: Keamanan

en: No Event
id_ID: Tak ada event

en: Service
id_ID: Layanan

en: Message
id_ID: Pesan

en: Fully Qualified Domain Name. Use the classical notation (labels separated by dots). For example: indepnet.net
id_ID: Nama Domain secara lengkap. Gunakan notasi klasik (label dipisahkan oleh tanda titik) misalnya, indepnet.net

en: Invalid internet name: %s
id_ID: Nama internet tidak valid: %s

[ctx: button]
en: Add a user
id_ID: Tambah user

en: Attribute value
id_ID: Nilai atribut

en: Manager
id_ID: Manajer

en: Associate to a group
id_ID: Kaitkan ke grup

en: Add a user
id_ID: Tambah user

en: Item not found
id_ID: Item tak ditemukan

en: Progress
id_ID: Perkembangan

en: Logout
id_ID: Keluar

en: Ticket followup
id_ID: Tindak Lanjut Tiket

en: Check all
id_ID: Pilih Semua

en: Uncheck all
id_ID: Semua Tak Dipilih

en: Decreasing
id_ID: Penurunan

[ctx: button]
en: Show
id_ID: Tampilkan

en: Requested item not found
id_ID: Item yang diminta tak ditemukan

en: Order number
id_ID: Nomor pesanan

en: Immobilization number
id_ID: Nomor imobilisasi

en: Invoice number
id_ID: Nomor Invoice

en: Delivery form
id_ID: Form pengiriman

en: Warranty extension value
id_ID: Nilai akhir garansi

en: Amortization duration
id_ID: Jangka waktu amortisasi

en: Amortization coefficient
id_ID: Koefisien amortisasi

en: Monthly TCO
id_ID: TCO bulanan

en: Warranty information
id_ID: Informasi Garansi

en: Lifelong
id_ID: Seumur

en: IP address | IP addresses
id_ID[0]: Alamat IP

en: Invalid IP address
id_ID: Alamat IP tidak valid

en: IP version
id_ID: IP versi

en: Addressable network
id_ID: Jaringan beralamat

en: An addressable network is a network defined on an equipment
id_ID: Jaringan beralamat adalah suatu jaringan yang didefinisikan pada suatu peralatan

en: Invalid network address
id_ID: Alamat jaringan tidak valid

en: Invalid input format for the network
id_ID: format masukan untuk jaringan tidak valid

en: Invalid subnet mask
id_ID: Subnet mask tidak valid

en: Network already defined in visible entities
id_ID: Jaringan sudah ada di entitas yang terlihat

en: Invalid gateway address
id_ID: alamat gateway tidak valid

en: Associate a VLAN
id_ID: Kaitkan ke VLAN

en: Capacity
id_ID: Kapasitas

en: Add a new component
id_ID: Tambah Komponen Baru

en: Connected devices
id_ID: Perkakas tersambung

[ctx: button]
en: Browse
id_ID: Telusuri

en: Category name
id_ID: Nama kategori

en: Subject
id_ID: Subyek

en: Recent entries
id_ID: Entri saat ini

en: Most popular questions
id_ID: Pertanyaan paling populer

en: Profile | Profiles
id_ID[0]: Profil

en: Link or filename
id_ID: Tautan atau nama berkas

en: File content
id_ID: Isi berkas

en: No link defined
id_ID: Tak ada tautan yang didefinisikan

[ctx: button]
en: Unlock
id_ID: Buka Kunci

en: Historical
id_ID: Riwayat

en: No historical
id_ID: Tak ada histori

[ctx: name]
note: TRANS: a noun, modification, change
en: Update
id_ID: Perbaharui

note: TRANS: %s is 'Clean DB : rename tables' TRANS: %s is the table or item implied
en: Change of the database layout - %s
id_ID: Ubah tata letak basisdata - %s

note: TRANS: %s is the table or item to migrate TRANS: %s is 'Clean reservation entity link'
en: Data migration - %s
id_ID: Migrasi data - %s

en: Network alias | Network aliases
id_ID[0]: Alias jaringan

en: Computer's name
id_ID: Nama komputer

en: Several network names available! Go to the tab 'Network Name' to manage them.
id_ID: Tersedia beberapa nama jaringan! Buka tab 'Nama Jaringan' untuk mengelolanya.

en: Add a network name
id_ID: Tambahkan nama jaringan

en: No network name found
id_ID: Nama jaringan tak ditemukan

en: Aggregation port
id_ID: Port agregasi

en: Origin port
id_ID: Port asal

en: Alias port
id_ID: Port alias

en: Connected to
id_ID: Tersambung ke

en: Ethernet port type
id_ID: Tipe port ethernet

en: Ethernet port speed
id_ID: Kecepatan port ethernet

en: Multimode fiber
id_ID: Fiber multimode

en: Single mode fiber
id_ID: Fiber mode tunggal

en: No options available for this port type.
id_ID: Tidak tersedia pilihan untuk jenis port ini.

en: No network card available
id_ID: Tidak ada kartu jaringan yang tersedia

en: Equipment without network card
id_ID: Peralatan tanpa kartu jaringan

en: item not linked to an object
id_ID: Item tidak terkait ke suatu objek

en: Without name
id_ID: Tanpa nama

en: Not connected.
id_ID: Tak Tersambung

en: Undefined interface
id_ID: Interface belum didefinisikan

en: Invalid network (already defined or with invalid addresses)
id_ID: Jaringan tidak valid (sudah ada atau alamat tidak valid)

en: Gateway not include inside the network
id_ID: Gateway tidak masuk dalam jaringan

en: Invalid address or netmask
id_ID: Alamat atau netmask tidak valid

en: No conflicting network
id_ID: Tidak ada konflik jaringan

en: you may have to add a network
id_ID: Anda mungkin harus menambahkan jaringan

en: Append a correct gateway to the network %s
id_ID: Menambahkan gateway yang benar ke jaringan %s

en: I don't understand why this migration error is not deleted.
id_ID: Saya tidak mengerti mengapa error migrasi ini tidak terhapus

en: You can delete this migration error
id_ID: Anda dapat menghapus error migrasi ini

en: At all events
id_ID: Pada semua kejadian

en: Network address
id_ID: Alamat jaringan

en: Unknown interface
id_ID: Interface tak diketahui

en: Tagged
id_ID: Ditandai

en: Wifi port
id_ID: Port Wifi

en: Wifi mode
id_ID: Mode Wifi

en: Wifi protocol version
id_ID: Versi protocol Wifi

en: End of contract
id_ID: Akhir kontrak

en: Contract expired since the
id_ID: Kontrak berakhir sejak

en: Contract with notice since the
id_ID: Kontrak dengan pemberitahuan sejak

en: Can't connect to the database.
id_ID: Tak dapat menyambung ke basisdata.

en: Alert on duplicate record
id_ID: Peringatan pada duplikasi catatan

en: Available
id_ID: Tersedia

[ctx: plugin]
en: Not installed
id_ID: Belum terinstal

[ctx: button]
en: Uninstall
id_ID: Buang

[ctx: button]
en: Enable
id_ID: Aktifkan

[ctx: button]
en: Clean
id_ID: Bersihkan

en: Initial page counter
id_ID: Dihitung dari halaman awal

en: Parallel
id_ID: Paralel

[ctx: status]
en: Processing (assigned)
id_ID: Sedang proses (ditugaskan)

[ctx: status]
en: Processing (planned)
id_ID: Sedang proses (direncanakan)

en: Association
id_ID: Kaitan

en: Administration of reservations
id_ID: Administrasi pemesanan

en: All items
id_ID: Semua item

en: Add an authorization to a user
id_ID: Tambah pemberdayaan untuk pengguna

en: Recursive
id_ID: Rekursif

en: January
id_ID: Januari

en: February
id_ID: Februari

en: March
id_ID: Maret

en: May
id_ID: Mei

en: June
id_ID: Juni

en: July
id_ID: Juli

en: August
id_ID: Agustus

en: October
id_ID: Oktober

en: December
id_ID: Desember

en: Sunday
id_ID: Minggu

en: Monday
id_ID: Senin

en: Tuesday
id_ID: Selasa

en: Wednesday
id_ID: Rabu

en: Thursday
id_ID: Kamis

en: Friday
id_ID: Jum'at

en: Saturday
id_ID: Sabtu

en: Loan
id_ID: Pinjaman

en: Unknown error
id_ID: Error tak diketahui

[ctx: periodicity]
en: None
id_ID: Tak ada

note: TRANS: short for : Assign a ticket
en: Assign
id_ID: Menugaskan

en: Assign: equipment by IP address
id_ID: Tetapkan: peralatan dengan alamat IP

en: Assign: equipment by name + domain
id_ID: Tetapkan: peralatan dengan nama + domain

en: and
id_ID: dan

en: Action type
id_ID: Jenis aksi

en: contains
id_ID: Isi

en: Associable to a ticket
id_ID: Dapat dikaitkan ke tiket

en: Automatic user assignment
id_ID: Assignment otomatis oleh user

en: after
id_ID: setelah

en: You don't have right to connect
id_ID: Anda tak punya hak untuk tersambung

en: Add an escalation level
id_ID: Tambah tingkat eskalasi

en: Merge
id_ID: Gabung

[ctx: button]
en: Add a license
id_ID: Tambah lisensi

[ctx: button]
en: Add a version
id_ID: Tambah versi

en: Real duration of treatment of the ticket
id_ID: (nyata) Jangka Waktu Tiket

[ctx: button]
en: Add a contact
id_ID: Tambah Kontak

en: Associated contact | Associated contacts
id_ID[0]: Kontak terkait

en: Add a new followup
id_ID: Tambah tindak lanjut baru

en: Approval request
id_ID: Permintaan persetujuan

en: Describe the incident or request
id_ID: Jelaskan Permasalahan/Tindakan

en: Your tickets to close
id_ID: Tiket Anda yang tutup

en: Your tickets in progress
id_ID: Tiket Anda dalam proses

en: Your tickets to validate
id_ID: Tiket Anda untuk validasi

en: No ticket found.
id_ID: Tiket tak ditemukan

en: No ticket in progress.
id_ID: Tak ada tiket dalam proses.

en: Assign equipment
id_ID: Menetapkan peralatan

en: Automatic tickets closing
id_ID: Tiket otomatis menutup

en: Assign a ticket
id_ID: Menetapkan tiket

en: No followup for this ticket.
id_ID: Tak ada tindak lanjut untuk tiket ini.

en: Approval of the solution
id_ID: Persetujuan atas solusi

en: Add a followup to tickets (requester)
id_ID: Tambah tindak lanjut untuk tiket (pemohon)

en: Test done
id_ID: Tes selesai

en: Results
id_ID: Hasil

en: Testing PHP Parser
id_ID: Tes PHP Parser

en: GLPI is not compatible with the option zend.ze1_compatibility_mode = On.
id_ID: GLPI tidak cocok dengan pilihan zend.ze1_compatibility_mode = On.

en: MySQL Improved extension test
id_ID: Tes

en: Make sure that sessions support has been activated in your php.ini
id_ID: Pastikan sessions support telah diaktifkan di berkas php.ini Anda

en: Test session auto start
id_ID: Tes sesi auto start

en: session.auto_start is activated. See .htaccess file in the GLPI root for more information.
id_ID: session.auto_start aktif. Lihat berkas .htaccess di GLPI root untuk info selengkapnya.

en: Test if Session_use_trans_sid is used
id_ID: Tes apakah Session_use_trans_sid digunakan

en: You must desactivate the Session_use_trans_id option in your php.ini
id_ID: Anda harus menonaktifkan pilihan Session_use_trans_id di berkas php.ini

en: magic_quotes_sybase extension test
id_ID: tes ekstensi magic_quotes_sybase

en: The functionality is found - Perfect!
id_ID: Fungsionalitas ditemukan - Tepat !

en: Test json functions
id_ID: Test fungsi json

en: GLPI can't work correctly without the json_encode and json_decode functions
id_ID: GLPI tak dapat berfungsi tanpa fungsi json_encode dan json_decode

en: Allocated memory test
id_ID: Tes alokasi memori

en: Try increasing the memory_limit parameter in the php.ini file.
id_ID: Silakan naikkan nilai parameter memory_limit di berkas php.ini.

en: Direct connections
id_ID: Sambungan Langsung

en: Add user...
id_ID: Tambah user...

en: ... From an external source
id_ID: ...dari sumber eksternal

en: Associate to a profile
id_ID: Kaitkan ke profil

[ctx: button]
en: Change the authentication method
id_ID: Ubah metode otentikasi

en: Last login
id_ID: Terakhir login

en: LDAP directory for authentication
id_ID: Direktori LDAP untuk otentikasi

en: Email server for authentication
id_ID: Server Email untuk otentikasi

en: Connection failed
id_ID: sambungan gagal

en: Add users from an external source
id_ID: Tambah pengguna dari sumber eksternal

en: Automatic
id_ID: Otomatis

en: Infrastructure (with access point)
id_ID: Infrastruktur (dengan akses poin)

en: Ad-hoc (without access point)
id_ID: Ad-hoc (tanpa akses poin)

en: Wifi network type
id_ID: Tipe jaringan Wifi

en: I have read and ACCEPT the terms of the license written above.
id_ID: Saya telah membaca dan SETUJU atas ketentuan lisensi yang tertulis di atas.

en: I have read and DO NOT ACCEPT the terms of the license written above
id_ID: Saya telah membaca dan TIDAK SETUJU atas ketentuan lisensi yang tertulis di atas

en: Continue
id_ID: Lanjutkan

en: Installation or update of GLPI
id_ID: Instalasi atau update GLPI

en: Choose 'Install' for a completely new installation of GLPI.
id_ID: Pilih 'Install' untuk instalasi baru GLPI.

en: Checking of the compatibility of your environment with the execution of GLPI
id_ID: Memeriksa lingkungan yang cocok untuk GLPI

en: Database connection setup
id_ID: Pengaturan sambungan ke basisdata

en: Database connection parameters
id_ID: Parameter sambungan basis data

en: Test of the connection at the database
id_ID: Tes sambungan ke basis data

en: Can't connect to the database
id_ID: Tak dapat menyambung ke basisdata

en: The server answered: %s
id_ID: Jawaban server: %s

en: The server or/and user field is empty
id_ID: Field server dan/atau user kosong

en: Database connection successful
id_ID: Koneksi ke basis data berhasil

en: Please select a database:
id_ID: Silakan pilih basis data:

en: Create a new database or use an existing one:
id_ID: Buat basis data baru atau gunakan yang ada:

en: Please select the database to update:
id_ID: Silakan pilih basis data yang akan diperbaharui:

en: Impossible to use the database:
id_ID: Basis data tak bisa digunakan:

en: OK - database was initialized
id_ID: OK - basis data sudah di inisialisasi

en: Impossible to write the database setup file
id_ID: Tak bisa menulis di berkas basis data

en: Database created
id_ID: Basisdata berhasil dibuat

en: The installation is finished
id_ID: Instalasi selesai

en: Default logins / passwords are:
id_ID: Default login / password :

en: tech/tech for the technician account
id_ID: tech/tech untuk akun teknisi

en: Use GLPI
id_ID: Gunakan GLPI

en: Can't create the database connection file, please verify file permissions.
id_ID: Tak dapat membuat berkas sambungan basis data, silakan verifikasi perizinan berkas.

en: Beginning of the installation
id_ID: Memulai pemasangan

en: Commercial
id_ID: Komersial

en: Renting
id_ID: Menyewa

en: Insurance
id_ID: Asuransi

en: Hardware support
id_ID: Dukungan Hardware

en: Software support
id_ID: Dukungan Software

en: Service provided
id_ID: Layanan yang disediakan

note: TRANS: %s is the number of new version
en: Update to %s
id_ID: Perbarui ke %s

en: Data migration
id_ID: Migrasi data

en: Root entity
id_ID: Entitas root

en: Update successful, your database is up to date
id_ID: Update berhasil, basis data Anda telah update

en: You must now proceed to updating your database content
id_ID: Sekarang Anda harus update konten basis data

en: Locations update
id_ID: Update lokasi

en: The new structure is hierarchical
id_ID: Sruktur baru ini hirarki

en: Provide a delimiter in order to automate the new hierarchy generation.
id_ID: Beri pembatas agar bisa otomatisasi hirarki baru.

en: You can also specify a root location which will include all the generated locations.
id_ID: Anda juga dapat menentukan lokasi Root yang akan disertakan dalam generate lokasi.

en: Delimiter
id_ID: Pembatas

en: Root location
id_ID: Lokasi Root

en: Actual locations
id_ID: Lokasi aktual

en: New hierarchy
id_ID: Hierarki baru

en: This is the new hierarchy. If it's complete approve it.
id_ID: Ini adalah hirarki baru. Bila sudah lengkap, klik setuju.

en: Impossible to accomplish an update by this way!
id_ID: Mustahil untuk update dengan cara ini!!

en: Go back to GLPI
id_ID: Kembali ke GLPI

en: All users having administrators rights have have been updated to 'super-admin' rights with the creation of his new user type.
id_ID: Semua user yang mempunyai hak administrator sudah diupdate menjadi 'super-admin' setelah user ini dibentuk.

en: Connection to database failed, verify the connection parameters included in config_db.php file
id_ID: Koneksi ke basis data gagal, cek parameter di berkas config_db.php
