GLPI Project - en to it_IT translation catalogue (2662 entries)

en: GLPI - Authentication
it_IT: GLPI - Autenticazione

en: Authentication
it_IT: Autenticazione

en: Login
it_IT: Nome utente

[ctx: button]
en: Post
it_IT: Invia

en: Forgotten password?
it_IT: Hai dimenticato la password?

en: You must activate the JavaScript function of your browser
it_IT: Devi attivare JavaScript nel tuo browser

en: You must accept cookies to reach this application
it_IT: Devi abilitare i cookies per accedere a questo applicativo

en: Checking write permissions for session files
it_IT: Verifica i diritti di scrittura per i file di sessione

en: Invalid use of session ID
it_IT: Uso non valido dell'ID sessione

en: Access to the Frequently Asked Questions
it_IT: Accesso alle domande poste frequentemente (FAQ)

note: TRANS: %1$s is device name, %2$s is port name
en: %1$s - The port %2$s
it_IT: %1$s - Porta %2$s

note: TRANS: %1$s is a string (device name - port name...), %2$s is network outlet name
en: %1$s - Network outlet %2$s
it_IT: %1$s - Punto rete %2$s

en: Email followup
it_IT: Commenti per email

[ctx: button]
en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Comments
it_IT: Commenti

en: All
it_IT: Tutti

en: None
it_IT: Nessuno

en: Warning
it_IT: Avviso

note: TRANS: %1$s is address, %2$s is netmask
en: IP network: %1$s/%2$s
it_IT: Rete IP: %1$s/%2$s

en: First/last addresses: %1$s/%2$s
it_IT: Primo/ultimo indirizzo: %1$s/%2$s

en: Enter the first letters (user, item name, serial or asset number)
it_IT: Inserisci i primi caratteri (del nome, del dispositivo o del seriale)

en: Show all
it_IT: Mostra tutto

en: Action | Actions
it_IT[0]: Azione
it_IT[1]: Azioni

en: Availability
it_IT: Disponibilità

en: Start date
it_IT: Data inizio

en: Period
it_IT: Periodo

en: Specify an end date
it_IT: Indicare una data di termine

[ctx: Planning]
en: Reminder
it_IT: Promemoria

en: Personal
it_IT: Personale

en: Set public
it_IT: Rendi pubblico

en: Public
it_IT: Pubblico

en: Child entities
it_IT: Sotto-entità

en: Set personal
it_IT: Rendi privato

en: End date
it_IT: Data di termine

en: By day
it_IT: Giornaliera

en: Each month, same date
it_IT: Ogni mese, stessa data

en: Each month, same day of week
it_IT: Ogni mese, stesso giorno della settimana

en: Delete a global search criterion
it_IT: Elimina un criterio globale di ricerca

en: My groups
it_IT: I miei gruppi

en: Add a search criterion
it_IT: Aggiungi un criterio di ricerca

en: Add a global search criterion
it_IT: Aggiungi un criterio globale di ricerca

en: Show the dustbin
it_IT: Mostra il cestino

en: Don't show deleted items
it_IT: Non mostrare gli elementi cancellati

en: Delete a search criterion
it_IT: Elimina un criterio di ricerca

en: Items seen
it_IT: Elementi visualizzati

en: Choose an existing device
it_IT: Seleziona una periferica esistente

en: and/or
it_IT: e/o

en: Add new devices
it_IT: Aggiungi nuove periferiche

en: No unaffected device !
it_IT: Nessuna periferica non coinvolta !

en: No restriction
it_IT: Nessuna restrizione

en: Entity | Entities
it_IT[0]: Entità
it_IT[1]: Entità

note: TRANS: %d is number of objects for the user
en: Processing
it_IT: In lavorazione

en: %s ticket in progress or recently solved on this item. | %s tickets in progress or recently solved on this item.
it_IT[0]: %s chiamata in lavorazione o risolta recentemente per questo elemento.
it_IT[1]: %s chiamate in lavorazione o risolte recentemente per questo elemento.

en: Create survey after
it_IT: Crea sondaggio dopo

en: As soon as possible
it_IT: Appena possibile

en: Rate to trigger survey
it_IT: Vota per avviare un sondaggio

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: For tickets closed after
it_IT: Per le chiamate chiuse dopo

en: Valid tags
it_IT: Etichette utilizzabili

en: Access denied
it_IT: Accesso negato

en: Service is down for maintenance. It will be back shortly.
it_IT: Il servizio non è disponibile causa manutenzione. Tornerà attivo a breve.

en: The version of the database is not compatible with the version of the installed files. An update is necessary.
it_IT: La versione del database non è compatibile con la versione del programma installato.<br>È necessario un aggiornamento.

en: Try again
it_IT: Riprova

[ctx: button]
en: Upgrade
it_IT: Aggiorna

en: You are trying to use GLPI with outdated files compared to the version of the database. Please install the correct GLPI files corresponding to the version of your database.
it_IT: Stai provando ad usare GLPI con una versione dei file obsoleta rispetto a quella del database. Prego installare la versione corretta dei file di GLPI corrispondenti alla versione del database.

en: Global
it_IT: Globale

en: Test successful
it_IT: Verifica riuscita

en: Test failed
it_IT: Verifica non riuscita

note: TRANS: %s is the description of the test
en: Test successful: %s
it_IT: Verifica riuscita: %s

note: TRANS: %s is the name of the LDAP main server
en: Main server %s
it_IT: Server principale %s

note: TRANS: %s is the description of the test
en: Test failed: %s
it_IT: Verifica non riuscita: %s

note: TRANS: %s is the name of the LDAP replica server
en: Replicate %s
it_IT: Replica %s

en: External authentication sources
it_IT: Sorgenti di autenticazione esterne

en: Maintenance
it_IT: Manutenzione

en: ERROR:
it_IT: ERRORE:

en: File %s not found.
it_IT: File %s non trovato.

note: TRANS: %s is the name of the file
en: Unauthorized access to the file %s
it_IT: Accesso non autorizzato al file %s

note: TRANS: %s is the number of the byte
en: Unable to find the byte %s
it_IT: Impossibile trovare il byte %s

note: TRANS: %s is the SQL query which generates the error
en: Mysql error starting from %s
it_IT: Errore MySQL iniziando da %s

en: The file already exists
it_IT: Il file esiste già

en: Automatic redirection, else click
it_IT: Reindirizzamento automatico, oppure fai clic qui

note: TRANS: %s is a file name
en: %s deleted
it_IT: %s eliminato

en: Check if a new version is available
it_IT: Verifica se è presente una versione aggiornata

en: Deleted
it_IT: Eliminato

en: Backup the database?
it_IT: Vuoi creare una copia di sicurezza del database?

en: SQL Dump
it_IT: Dump SQL

en: XML Dump
it_IT: Dump XML

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Date | Dates
it_IT[0]: Data
it_IT[1]: Date

note: TRANS: %s is the filename
en: Delete the file %s?
it_IT: Vuoi eliminare il file %s?

[ctx: button]
en: Delete permanently
it_IT: Elimina definitivamente

note: TRANS: %s is the filename
en: Replace the current database with the backup file %s?
it_IT: Sostituisci il database corrente con il backup %s?

en: Warning, your actual database will be totaly overwriten by the database you want to restore !!!
it_IT: Attenzione, il database in uso sarà sovrascritto dal database che intendi ripristinare!!!

en: Restore
it_IT: Ripristina

en: Download
it_IT: Scarica

en: Setup
it_IT: Configurazione

note: TRANS: %1$s is the user login, %2$s is the name of the item to add TRANS: %1$s is the user login, %2$s is the name of the item
en: %1$s adds the item %2$s
it_IT: %1$s aggiunge l'elemento %2$s

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes an item
it_IT: %s elimina un elemento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s restores an item
it_IT: %s ripristina un elemento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges an item
it_IT: %s ha cancellato un elemento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates an item
it_IT: %s aggiorna un elemento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a link with an item
it_IT: %s aggiunge un collegamento ad un elemento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds cartridges
it_IT: %s aggiunge cartucce

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a cartridge
it_IT: %s ha cancellato una cartuccia

note: TRANS: %s is the user login
en: %s installs a cartridge
it_IT: %s installa una cartuccia

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a cartridge
it_IT: %s aggiorna una cartuccia

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a type
it_IT: %s associa un tipo

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an actor
it_IT: %s aggiunge un attore

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes an actor
it_IT: %s elimina un attore

en: You have been redirected because you no longer have access to this item
it_IT: Sei stato reindirizzato perché è scaduto l'accesso a questo oggetto

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a cost
it_IT: %s aggiunge un costo

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a cost
it_IT: %s ha cancellato un costo

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a cost
it_IT: %s aggiorna un costo

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a task
it_IT: %s aggiunge una attività

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a task
it_IT: %s ha cancellato una attività

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a task
it_IT: %s aggiorna una attività

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an approval
it_IT: %s aggiunge una convalida

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates an approval
it_IT: %s aggiorna convalida

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges an approval
it_IT: %s ha cancellato una validazione

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a volume
it_IT: %s aggiunge un volume

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a volume
it_IT: %s ha cancellato un volume

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a volume
it_IT: %s aggiorna volume

note: TRANS: %s is the user login
en: %s disconnects an item
it_IT: %s disconnette un elemento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s connects an item
it_IT: %s connette un elemento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a computer and a license
it_IT: %s associa un computer ad una licenza

note: TRANS: %s is the user login
en: %s installs software
it_IT: %s installa software

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a virtual machine
it_IT: %s aggiunge una macchina virtuale

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a virtual machine
it_IT: %s ha cancellato una macchina virtuale

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a virtual machine
it_IT: %s aggiorna una macchina virtuale

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds consumables
it_IT: %s aggiunge materiali di consumo

en: Consumable | Consumables
it_IT[0]: Materiale di consumo
it_IT[1]: Materiali di consumo

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a link with a supplier
it_IT: %s aggiunge un collegamento a fornitore

note: TRANS: %s is a directory
en: ERROR: %s is not writable
it_IT: ERRORE: %s non è scrivibile

en: run script as apache user
it_IT: esegui script come utente apache

note: TRANS: %s is a task name
en: Task %s executed
it_IT: Attività %s eseguita

en: Execute
it_IT: Esegui

en: Next run
it_IT: Prossima esecuzione

en: Next task to run: %s
it_IT: Prossima attività da eseguire: %s

en: No action pending
it_IT: Nessuna azione sospesa

en: You have more automatic actions which need to run each minute than the number allow each run. Increase this config.
it_IT: Ci sono troppe azioni automatiche da eseguire in un minuto rispetto al numero ammesso per ogni esecuzione. Aumenta questa configurazione.

en: Component | Components
it_IT[0]: Componente
it_IT[1]: Componenti

en: Administration
it_IT: Amministrazione

en: Dictionaries
it_IT: Dizionari

en: Global dictionary
it_IT: Dizionario generale

en: Manufacturer | Manufacturers
it_IT[0]: Produttore
it_IT[1]: Produttori

en: Printer | Printers
it_IT[0]: Stampante
it_IT[1]: Stampanti

en: Model | Models
it_IT[0]: Modello
it_IT[1]: Modelli

en: Computer model | Computer models
it_IT[0]: Modello di computer
it_IT[1]: Modelli di computer

en: Monitor model | Monitor models
it_IT[0]: Modello di schermo
it_IT[1]: Modelli di schermo

en: Printer model | Printer models
it_IT[0]: Modello di stampante
it_IT[1]: Modello di stampanti

en: Device model | Device models
it_IT[0]: Modello di periferica
it_IT[1]: Modelli di periferica

en: Network equipment model | Network equipment models
it_IT[0]: Modello di apparato di rete
it_IT[1]: Modelli di apparato di rete

en: Phone model | Phone models
it_IT[0]: Modello di telefono
it_IT[1]: Modelli di telefoni

en: Type | Types
it_IT[0]: Tipo
it_IT[1]: Tipi

en: Computer type | Computer types
it_IT[0]: Tipo di computer
it_IT[1]: Tipi di computer

en: Monitor type | Monitor types
it_IT[0]: Tipo di schermo
it_IT[1]: Tipi di schermo

en: Printer type | Printer types
it_IT[0]: Tipo di stampante
it_IT[1]: Tipi di stampante

en: Device type | Device types
it_IT[0]: Tipo di periferica
it_IT[1]: Tipi di periferica

en: Network equipment type | Network equipment types
it_IT[0]: Tipo di apparato di rete
it_IT[1]: Tipi di apparato di rete

en: Phone type | Phone types
it_IT[0]: Tipo di telefono
it_IT[1]: Tipi di telefono

en: Operating system | Operating systems
it_IT[0]: Sistema operativo
it_IT[1]: Sistemi operativi

en: Version | Versions
it_IT[0]: Versione
it_IT[1]: Versioni

en: Display options
it_IT: Opzioni di visualizzazione

en: Unknown file
it_IT: File sconosciuto

en: File not found
it_IT: File non trovato

en: File is altered (bad checksum)
it_IT: File modificato (codice di controllo errato)

en: Unauthorized access to this file
it_IT: Accesso non autorizzato

en: Invalid filename
it_IT: Nome file non valido

note: TRANS: %s is the user login
en: %s replaces an item
it_IT: %s sostituisce un elemento

en: No selected element or badly defined operation
it_IT: Nessun elemento selezionato o richiesta non valida

en: Dropdown | Dropdowns
it_IT[0]: Menu a discesa
it_IT[1]: Menu a discesa

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
it_IT: Il file caricato supera la direttiva upload_max_filesize del file php.ini

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
it_IT: Il file caricato supera la direttiva MAX_FILE_SIZE specificata nel modulo HTML

en: The uploaded file was only partially uploaded
it_IT: Il file è stato caricato solo parzialmente

en: No file was uploaded
it_IT: Non è stato caricato alcun file

en: Missing a temporary folder
it_IT: Manca una cartella temporanea

en: Failed to write file to disk
it_IT: Scrittura su disco non riuscita

en: A PHP extension stopped the file upload
it_IT: Un'estensione PHP ha fermato il caricamento del file

en: The uploaded file exceeds the post_max_size directive in php.ini
it_IT: Il file caricato supera la direttiva post_max_size del file php.ini

en: File is too big
it_IT: Il file è troppo grande

en: File is too small
it_IT: Il file è troppo grande

en: Filetype not allowed
it_IT: Il tipo di file non è consentito

en: Maximum number of files exceeded
it_IT: Superato il numero massimo di file

en: Image exceeds maximum width
it_IT: L'immagine supera la larghezza massima

en: Image requires a minimum width
it_IT: L'immagine richiede una larghezza minima

en: Image exceeds maximum height
it_IT: L'immagine supera l'altezza massima

en: Image requires a minimum height
it_IT: L'immagine richiede un'altezza minima

en: Search the ID of your hardware
it_IT: Cerca l'ID del tuo computer

[ctx: button]
en: Search
it_IT: Cerca

en: Alternate username
it_IT: Nome utente (alternativo)

en: Hardware type
it_IT: Chiamata relativa a

en: Associated element | Associated elements
it_IT[0]: Elemento associato
it_IT[1]: Elementi associati

en: Serial number
it_IT: Numero di serie (S/N)

en: Inventory number
it_IT: Numero di inventario

en: Network device | Network devices
it_IT[0]: Periferica di rete
it_IT[1]: Periferiche di rete

en: Monitor | Monitors
it_IT[0]: Schermo
it_IT[1]: Schermi

en: Device | Devices
it_IT[0]: Periferica
it_IT[1]: Periferiche

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a user to a group
it_IT: %s aggiunge un utente ad un gruppo

en: New ticket
it_IT: Apri una nuova chiamata

en: Home
it_IT: Pagina principale

en: Successfully recreated network tree
it_IT: Albero di rete rigenerato correttamente

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a VLAN to a network port
it_IT: %s associa una VLAN ad una porta di rete

note: TRANS: %s are the fields concerned
en: Mandatory fields are not filled. Please correct: %s
it_IT: Alcuni campi obbligatori non sono compilati. Correggi: %s

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a target
it_IT: %s aggiunge una destinazione

en: Knowledge base
it_IT: Base di conoscenza

en: LDAP directory link
it_IT: Collegamento a directory LDAP

en: Unable to connect to the LDAP directory
it_IT: Impossibile contattare la directory LDAP

en: Back
it_IT: Indietro

en: Bulk import groups from a LDAP directory
it_IT: Importazione in blocco di gruppi da directory LDAP

en: Import of new groups
it_IT: Importa nuovi gruppi

en: Bulk import users from a LDAP directory
it_IT: Importazione in blocco di utenti da directory LDAP

en: Synchronizing already imported users
it_IT: Sincronizzazione utenti già importati

en: Import new users
it_IT: Importa nuovi utenti

en: Log in again
it_IT: Ripeti l'accesso

en: Receiver | Receivers
it_IT[0]: Destinatario
it_IT[1]: Destinatari

en: Your PHP parser was compiled without the IMAP functions
it_IT: L'estensione IMAP per l'interprete PHP non è installata

en: Bulk modification error
it_IT: Modifica massiva errori

en: Bulk modification
it_IT: Modifica generalizzata

en: Failed operation
it_IT: Operazione non riuscita

en: Operation performed partially successful
it_IT: Operazione eseguita parzialmente con successo

en: Operation successful
it_IT: Operazione completata con successo

note: TRANS: %$1d and %$2d are numbers
en: (%1$d authorizations problems, %2$d failures)
it_IT: (%1$d problemi di autorizzazione, %2$d falliti)

en: You don't need the "migration cleaner" tool anymore...
it_IT: Non serve più lo strumento di pulizia migrazione

en: Migration cleaner
it_IT: Pulizia della migrazione

en: "Migration cleaner" tool
it_IT: Strumento di "pulizia" per la migrazione

en: Reinit the network topology
it_IT: Reinizializza la topologia di rete

en: Clean the network port migration errors
it_IT: Pulisci errori di migrazione porte di rete

note: TRANS: %s is the user login
en: %s sets unitary management
it_IT: %s imposta gestione unitaria

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an item
it_IT: %s aggiunge un elemento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a network name to an item
it_IT: %s associa un nome di rete ad un elemento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds several network ports
it_IT: %s aggiunge più porte di rete

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes several network ports
it_IT: %s elimina più porte di rete

en: Cannot change a migration network port to an unknown one
it_IT: Impossibile cambiare una porta di rete migrata verso una sconosciuta

en: Network port is not available...
it_IT: La porta di rete non è disponibile...

en: List of available tags
it_IT: Elenco delle etichette disponibili

en: Planning
it_IT: Pianificazione

note: TRANS: %s is user name
en: %s makes a bad usage.
it_IT: %s usa erroneamente.

en: %s tries to use a non standard path.
it_IT: %s prova ad utilizzare un percorso non standard.

en: The plugin %s is incompatible with this version of GLPI
it_IT: Il plugin %s è incompatibile con questa versione di GLPI

en: Delete or update it otherwise GLPI will not work correctly.
it_IT: Eliminalo o aggiornalo altrimenti GLPI non funzionerà correttamente.

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a user to an entity
it_IT: %s aggiunge un utente ad una entità

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a team member
it_IT: %s ha aggiunto un membro al team

en: List of the hardware under contract
it_IT: Elenco dispositivi in manutenzione

en: Name
it_IT: Nome

en: Location | Locations
it_IT[0]: Posizione
it_IT[1]: Posizioni

en: Date of purchase
it_IT: Data di acquisto

en: Warranty expiration date
it_IT: Scadenza garanzia

en: Contract type | Contract types
it_IT[0]: Tipo contratto
it_IT[1]: Tipo contratti

en: Hardware under contract
it_IT: Dispositivi in manutenzione

en: Item type
it_IT: Tipo di elemento

en: Display report
it_IT: Visualizza il rapporto

en: Account net value
it_IT: Valore netto contabile

[ctx: price]
en: Value
it_IT: Importo

note: TRANS: %1$s and %2$s are values
en: Total: Value=%1$s - Account net value=%2$s
it_IT: Totale: Valore=%1$s - Valore netto contabile=%2$s

en: ANV
it_IT: VNC

en: Startup date
it_IT: Data di collaudo

en: Network report by location: %s
it_IT: Rapporto di rete per posizione: %s

en: Network report by outlet: %s
it_IT: Rapporto di rete per punto rete: %s

en: Network report
it_IT: Rapporto di rete

en: By location
it_IT: Per posizione

en: By hardware
it_IT: Per switch

en: By network outlet
it_IT: Per punto di rete

en: Network report by hardware: %s
it_IT: Rapporto di rete per switch: %s

en: Device list
it_IT: Elenco periferiche

en: Equipment's report by year
it_IT: Rapporto dispositivi per anno

en: Simplified interface
it_IT: Interfaccia semplificata

en: %1$s adds the item %2$s (%3$d)
it_IT: %1$s aggiunge l'elemento %2$s (%3$d)

en: Replay the rules dictionary
it_IT: Rielabora le regole del dizionario

en: Work in progress...
it_IT: Elaborazione in corso...

en: Task completed in %s
it_IT: Attività completata in %s

en: Rule type
it_IT: Scegli tipo regola

en: Transfer
it_IT: Trasferisci

en: Search
it_IT: Cerca

en: External authentications
it_IT: Autenticazioni esterne

en: LDAP directory | LDAP directories
it_IT[0]: Directory LDAP
it_IT[1]: Directory LDAP

en: The LDAP extension of your PHP parser isn't installed
it_IT: L'estensione LDAP per l'interprete PHP non è installata

en: Impossible to use LDAP as external source of connection
it_IT: Impossibile usare LDAP come fonte esterna di autenticazione

en: Mail server | Mail servers
it_IT[0]: Server di posta
it_IT[1]: Server di posta

en: Impossible to use email server as external source of connection
it_IT: Impossibile usare il server email come fonte esterna di autenticazione

en: Others authentication methods
it_IT: Altri metodi di autenticazione

en: Notification | Notifications
it_IT[0]: Notifica
it_IT[1]: Notifiche

en: Enable followup via email
it_IT: Abilita commenti via email

en: Email followups configuration
it_IT: Configurazione risposte per email

en: Notification template | Notification templates
it_IT[0]: Modello di notifica
it_IT[1]: Modelli di notifica

en: Manage templates...
it_IT: Gestione modelli...

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a sla level
it_IT: %s aggiorna un livello di sla

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a sla level
it_IT: %s ha cancellato un livello SLA

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s adds the license %2$s
it_IT: %1$s aggiunge la licenza %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s purges the license %2$s
it_IT: %1$s ha cancellato la licenza %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s updates the license %2$s
it_IT: %1$s aggiorna la licenza %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s adds the version %2$s
it_IT: %1$s aggiunge la versione %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s purges the version %2$s
it_IT: %1$s ha cancellato la versione %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s updates the version %2$s
it_IT: %1$s aggiorna la versione %2$s

en: Statistics
it_IT: Statistiche

[ctx: ticket]
en: Opened | Opened
it_IT[0]: Aperto
it_IT[1]: Aperti

[ctx: ticket]
en: Solved | Solved
it_IT[0]: Risolto
it_IT[1]: Risolto

en: Late
it_IT: In ritardo

en: Closed
it_IT: Chiusa

[ctx: Quantity]
en: Number
it_IT: Numero

en: Closure
it_IT: Chiusura

en: Resolution
it_IT: Soluzione

en: Real duration
it_IT: Durata reale

en: Take into account
it_IT: Prendere in considerazione

en: Average time
it_IT: Durata media

en: Hour | Hours
it_IT[0]: Ora
it_IT[1]: Ore

[ctx: survey]
en: Opened | Opened
it_IT[0]: Aperto
it_IT[1]: Aperti

[ctx: survey]
en: Answered | Answered
it_IT[0]: Risposto
it_IT[1]: Risposti

en: Satisfaction survey
it_IT: Sondaggio di gradimento

en: Tickets
it_IT: Chiamate

en: Satisfaction
it_IT: Gradimento

en: Technician
it_IT: Tecnico

en: Supplier | Suppliers
it_IT[0]: Azienda
it_IT[1]: Aziende

en: User | Users
it_IT[0]: Utente
it_IT[1]: Utenti

en: Category
it_IT: Categoria

en: Group | Groups
it_IT[0]: Gruppo
it_IT[1]: Gruppi

en: Priority
it_IT: Priorità

en: Urgency
it_IT: Urgenza

en: Impact
it_IT: Impatto

[ctx: person]
en: Title
it_IT: Titolo

en: Solution type | Solution types
it_IT[0]: Tipo di soluzione
it_IT[1]: Tipi di soluzioni

en: Request source | Request sources
it_IT[0]: Origine delle richiesta
it_IT[1]: Fonti della richiesta

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Next
it_IT: Successivo

[ctx: quantity]
en: Number of tickets
it_IT: Numero delle chiamate

en: Show graphics
it_IT: Mostra i grafici

en: Number opened
it_IT: Numero delle chiamate aperte

en: Number solved
it_IT: Numero risolte

en: Number solved late
it_IT: Numero di chiamate evase in ritardo

en: Number closed
it_IT: Numero delle chiamate chiuse

en: Requester | Requesters
it_IT[0]: Richiesta da
it_IT[1]: Richiedenti

en: Writer
it_IT: Autore

en: Group tree
it_IT: Gruppo ramificazione

en: Category tree
it_IT: Organizzazione categorie

en: Location tree
it_IT: Albero posizioni

en: Characteristics
it_IT: Caratteristiche

en: Assigned to
it_IT: Assegnata a

en: Technician as assigned
it_IT: Tecnico assegnatario

en: Technician in tasks
it_IT: Tecnico alle attività

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a followup
it_IT: %s aggiunge un commento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s approves or refuses a solution
it_IT: %s convalida o rifiuta una soluzione

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a followup
it_IT: %s aggiorna un commento

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a followup
it_IT: %s ha cancellato un commento

en: You have been redirected because you no longer have access to this ticket
it_IT: Sei stato reindirizzato perché non hai più accesso a questa chiamata

en: Save solution to the knowledge base
it_IT: Salva la soluzione nella knowledge base

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds hidden field
it_IT: %s aggiunge un campo nascosto

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds mandatory field
it_IT: %s aggiunge un campo obbligatorio

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds predefined field
it_IT: %s aggiunge un campo predefinito

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges link between tickets
it_IT: %s ha cancellato collegamenti fra chiamate

en: Your ticket has been registered, its treatment is in progress.
it_IT: La chiamata è stata registrata.

en: Thank you for using our automatic helpdesk system.
it_IT: Grazie per aver usato questo sistema di assistenza.

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes users from a group
it_IT: %s elimina utenti da un gruppo

note: TRANS: %s is the character used as wildcard in ajax search return "<input title=\"".sprintf(__s('Search (%s for all)'), $CFG_GLPI["ajax_wildcard"]). "\" type='text' ondblclick=\"this.value='". $CFG_GLPI["ajax_wildcard"]."';\" id='search_$id' name='____data_$id' size='$size'>\n";
en: Search (%s for all)
it_IT: Ricerca (%s per tutto)

en: Loading...
it_IT: Durante il caricamento...

en: Inheritance of the parent entity
it_IT: Ereditata dall'entità superiore

en: Never
it_IT: Mai

en: Each day
it_IT: Ogni giorno

en: Each week
it_IT: Ogni settimana

en: Each month
it_IT: Ogni mese

en: Yes
it_IT: Sì

note: TRANS: %s is the date
en: Alert sent on %s
it_IT: Avviso inviato il %s

en: Others
it_IT: Altri

en: Incorrect username or password
it_IT: Nome utente o password errata

en: User not authorized to connect in GLPI
it_IT: Utente non autorizzato a connettersi a GLPI

en: Password field is empty
it_IT: Il campo password è vuoto

en: Empty login or password
it_IT: Campo nome utente o password vuoto

note: TRANS: %1$s is the login of the user and %2$s its IP address
en: %1$s log in from IP %2$s
it_IT: %1$s accede dall'IP %2$s

note: TRANS: %1$s is the login of the user and %2$s its IP address
en: Failed login for %1$s from IP %2$s
it_IT: Accesso non riuscito per %1$s dall'IP %2$s

en: Authentication on GLPI database
it_IT: Autenticazione sul database GLPI

en: Authentication on a LDAP directory
it_IT: Autenticazione sulla directory LDAP

en: Authentication on mail server
it_IT: Autenticazione al server IMAP/POP

en: Email server
it_IT: IMAP/POP server

en: x509 certificate authentication
it_IT: Autenticazione con certificato X.509

en: Other
it_IT: Altro

en: GLPI internal database
it_IT: Elenco interno GLPI

en: Not yet authenticated
it_IT: Non ancora autenticato

en: Force synchronization
it_IT: Forza sincronizzazione

en: Change of the authentication method
it_IT: Modifica del metodo di autenticazione

en: Synchronization
it_IT: Sincronizzazione

en: CAS authentication
it_IT: Autenticazione CAS

[ctx: authentication]
en: Enabled
it_IT: Attivato

note: TRANS: for CAS SSO system
en: CAS Host
it_IT: Server CAS

note: TRANS: for CAS SSO system TRANS: Proxy port TRANS: SMTP port
en: Port | Ports
it_IT[0]: Porta
it_IT[1]: Porte

note: TRANS: for CAS SSO system
en: Root directory (optional)
it_IT: Directory radice (opzionale)

note: TRANS: for CAS SSO system
en: Log out fallback URL
it_IT: URL di destinazione al logout

en: The CURL extension for your PHP parser isn't installed
it_IT: L'estensione CURL per l'interprete PHP non è installata

en: Impossible to use CAS as external source of connection
it_IT: Impossibile usare CAS come fonte di connessione

en: Email attribute for x509 authentication
it_IT: Attributo email per autenticazione X.509

en: Restrict %s field for x509 authentication (separator $)
it_IT: Limita il campo %s per l'autenticazione X.509 (separatore $)

en: Other authentication sent in the HTTP request
it_IT: Autenticazione inviata nella richiesta HTTP

en: Field storage of the login in the HTTP request | Fields storage of the login in the HTTP request
it_IT[0]: Campo per la registrazione dell'accesso nella richiesta HTTP
it_IT[1]: Campi per la registrazione dell'accesso nella richiesta HTTP

en: Remove the domain of logins like login@domain
it_IT: Rimuovi il dominio dagli utenti nel formato utente@dominio

en: Surname
it_IT: Cognome

en: First name
it_IT: Nome

en: Administrative number
it_IT: Matricola

note: TRANS: Test of comment for translation (mark : //TRANS)
en: Phone | Phones
it_IT[0]: Telefono
it_IT[1]: Telefoni

en: Phone 2
it_IT: Telefono 2

en: Mobile phone
it_IT: Cellulare

en: Language
it_IT: Seleziona la lingua

en: Save
it_IT: Salva

en: Preconfiguration
it_IT: Preconfigurazione

en: Default values
it_IT: Valori predefiniti

en: Last update
it_IT: Ultima modifica

en: Default server
it_IT: Server predefinito

en: Active
it_IT: Attivo

en: Port (default=389)
it_IT: Porta (predefinita: 389)

en: Connection filter
it_IT: Filtro connessione

en: RootDN (for non anonymous binds)
it_IT: RootDN (per connessioni non anonime)

en: Password (for non-anonymous binds)
it_IT: Password (per connessioni non anonime)

en: Clear
it_IT: Pulisci

en: Login field
it_IT: Nome utente

en: Advanced information
it_IT: Informazioni avanzate

en: Use TLS
it_IT: Utilizza TLS

en: ldap_start_tls does not exist
it_IT: La funzione ldap_start_tls non esiste

en: LDAP directory time zone
it_IT: Fuso orario directory LDAP

en: Use paged results
it_IT: Utilizza risultati paginati

en: Page size
it_IT: Dimensione della pagina

en: Maximum number of results
it_IT: Numero massimo di risultati

en: Unlimited
it_IT: Illimitata

en: How LDAP aliases should be handled
it_IT: Come dovrebbero essere gestiti gli alias LDAP

en: Never dereferenced (default)
it_IT: Mai dereferenziati (predefinito)

en: Always dereferenced
it_IT: Sempre dereferenziati

en: Dereferenced during the search (but not when locating)
it_IT: Dereferenziati durante la ricerca

en: Dereferenced when locating (not during the search)
it_IT: Dereferenziati durante la localizzazione

en: List of LDAP directory replicates
it_IT: Mostra le repliche LDAP

en: Replicate | Replicates
it_IT[1]: Replica

en: In users
it_IT: Negli utenti

en: In groups
it_IT: Nei gruppi

en: In users and groups
it_IT: Utenti e gruppi

en: Belonging to groups
it_IT: Appartenenze ai gruppi

en: Search type
it_IT: Tipo ricerca

en: User attribute containing its groups
it_IT: Attributo utente riferito ai suoi gruppi

en: Filter to search in groups
it_IT: Filtro di ricerca nei gruppi

en: Group attribute containing its users
it_IT: Attributo del gruppo contenente gli utenti

en: Use DN in the search
it_IT: Usa DN nella ricerca

en: Test of connection to LDAP directory
it_IT: Verifica connessione alla directory LDAP

en: Binding to the LDAP directory
it_IT: Collegamento a directory LDAP

en: Picture
it_IT: Immagini

en: Import entities from LDAP directory
it_IT: Importa le entità da directory LDAP

en: Attribute representing entity
it_IT: Attributo rappresentante l'entità

en: Search filter for entities
it_IT: Filtro di ricerca delle entità

en: Search filter for users
it_IT: Filtro di ricerca negli utenti

en: Warning: The request exceeds the limit of the directory. The results are only partial.
it_IT: Attenzione: la richiesta eccede i limiti LDAP. I risultati sono parziali.

[ctx: button]
en: Synchronize
it_IT: Sincronizza

[ctx: button]
en: Import
it_IT: Importa

en: Last update in the LDAP directory
it_IT: Ultimo aggiornamento nella directory LDAP

en: Last update in GLPI
it_IT: Ultimo aggiornamento in GLPI

en: No user to be synchronized
it_IT: Nessun utente da sincronizzare

en: No user to be imported
it_IT: Nessun utente da importare

en: Group DN
it_IT: DN del gruppo

en: Destination entity
it_IT: Entità di destinazione

en: No group to be imported
it_IT: Nessun gruppo da importare

en: Please choose LDAP directory to import users from
it_IT: Scegli la directory LDAP da cui importare gli utenti

en: LDAP directory choice
it_IT: Scelta directory LDAP

en: No LDAP directory defined in GLPI
it_IT: Nessuna directory LDAP definita in GLPI

en: User not found or several users found
it_IT: Utente non trovato oppure sono stati trovati utenti multipli

en: Unable to add. The user already exist.
it_IT: Impossibile aggiungere. L'utente è già esistente.

en: Expert mode
it_IT: Modalità esperto

en: Simple mode
it_IT: Modalità semplificata

[ctx: button]
en: To change
it_IT: Modifica

en: Select the desired entity
it_IT: Seleziona l'entità desiderata

en: Search criteria for users
it_IT: Criteri di ricerca per utenti

en: No directory selected
it_IT: Nessuna directory selezionata

en: No directory associated to entity: impossible search
it_IT: Nessuna directory associata all'entità: ricerca impossibile

en: Preserve
it_IT: Mantieni

en: Put in dustbin
it_IT: Cestina

en: Withdraw dynamic authorizations and groups
it_IT: Recupera credenziali e gruppi (dinamica)

en: Disable
it_IT: Disattiva

en: Enable filtering by date
it_IT: Abilitare il filtro per data

en: View updated users
it_IT: Mostra utenti aggiornati

en: from
it_IT: Da

en: to
it_IT: A

en: Disable filtering by date
it_IT: Disabilitare il filtro per data

en: Add a LDAP directory replica
it_IT: Aggiungi una replica LDAP

note: TRANS: for mail connection system
en: Connection string
it_IT: Stringa di connessione

en: Email domain Name (users email will be login@domain)
it_IT: Nome dominio email (le email degli utenti saranno del tipo utente@dominio)

note: TRANS: %s is the datetime of update TRANS: %s is the datetime of insertion TRANS: %s is the date
en: Last update on %s
it_IT: Ultimo aggiornamento il %s

en: Email server configuration
it_IT: Configurazione server di posta

en: Test connection to email server
it_IT: Verifica della connessione al server di posta

en: Update Source | Update Sources
it_IT[0]: Fonte degli aggiornamenti
it_IT[1]: Fonti degli aggiornamenti

en: Read
it_IT: Lettura

en: Create
it_IT: Crea

en: Check for upgrade
it_IT: Verifica aggiornamenti

en: Value
it_IT: Importo

en: Blacklisted mail content
it_IT: Contenuti mail in blacklist

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Move
it_IT: Sposta

en: After
it_IT: dopo

en: Before
it_IT: prima

[ctx: button]
en: Move
it_IT: Sposta

en: New item
it_IT: Nuovo elemento

en: Private
it_IT: Privato

en: Partial load of the bookmark.
it_IT: Caricamento parziale del segnalibro.

en: Bookmark | Bookmarks
it_IT[0]: Segnalibro
it_IT[1]: Segnalibri

en: Default view
it_IT: Vista predefinita

[ctx: button]
note: TRANS: select action 'update' (before doing it)
en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Load
it_IT: Carica

en: Not default search
it_IT: Nessuna ricerca predefinita

en: Default search
it_IT: Ricerca predefinita

en: You have not recorded any bookmarks yet
it_IT: Non hai ancora salvato nessun segnalibro

en: Save as bookmark
it_IT: Salva come segnalibro

en: Main
it_IT: Principale

en: Item | Items
it_IT[0]: Elemento
it_IT[1]: Elementi

en: No associated item
it_IT: Nessun elemento associato

en: Associated item | Associated items
it_IT[0]: Elementi associati
it_IT[1]: Elementi associati

en: Total
it_IT: Totale

en: Total spent on the budget
it_IT: Totale uscite per il budget

en: Total remaining on the budget
it_IT: Totale residui per il budget

en: Calendar | Calendars
it_IT[0]: Calendario
it_IT[1]: Calendari

[ctx: button]
en: Duplicate
it_IT: Duplicato

en: Add a close time
it_IT: Aggiungi un'ora di chiusura

en: Start
it_IT: Inizio

en: End
it_IT: Fine

en: Recurrent
it_IT: Periodicità

en: Close time | Close times
it_IT[0]: Periodo di chiusura
it_IT[1]: Periodi di chiusura

en: Time range | Time ranges
it_IT[0]: Intervallo di tempo
it_IT[1]: Intervalli di tempo

en: Can not add a range riding an existing period
it_IT: Non posso aggiungere un intervallo sovrapposto ad un periodo esistente

en: Add a schedule
it_IT: Aggiungi un appuntamento

en: Day | Days
it_IT[0]: Giorno
it_IT[1]: Giorni

en: Cartridge | Cartridges
it_IT[0]: Cartuccia
it_IT[1]: Cartucce

en: Installing a cartridge
it_IT: Installazione di una cartuccia

en: No free cartridge
it_IT: Non ci sono cartucce utilizzabili

en: Uninstalling a cartridge
it_IT: Disinstallazione di una cartuccia

[ctx: cartridge]
en: New | New
it_IT[0]: Nuovo
it_IT[1]: Nuovi

[ctx: cartridge]
en: Used | Used
it_IT[0]: Usato
it_IT[1]: Usati

[ctx: cartridge]
en: Worn | Worn
it_IT[0]: Esausta
it_IT[1]: Esauste

note: TRANS : for display cartridges count : %1$d is the total number, %2$d the new one, %3$d the used one, %4$d worn one
en: Total: %1$d (%2$d new, %3$d used, %4$d worn)
it_IT: Totale: %1$d (%2$d nuove, %3$d in uso, %4$d esauste)

en: No cartridge
it_IT: Nessuna cartuccia

note: TRANS : for display cartridges count : %1$d is the total number, %2$d the used one, %3$d the worn one
en: Total: %1$d (%2$d used, %3$d worn)
it_IT: Totale: %1$d (%2$d in uso, %3$d esauste)

en: Enable the financial and administrative information
it_IT: Abilita informazioni contabili ed amministrative

en: Back to stock
it_IT: Rimetti in magazzino

en: Worn cartridges
it_IT: Cartucce esauste

[ctx: item]
en: State
it_IT: Stato

en: Add date
it_IT: Data acquisto

en: Use date
it_IT: Data di consegna

en: Used on
it_IT: Usato in

en: Printer counter
it_IT: Pagine stampate

note: TRANS: Always plural
en: Financial and administrative information
it_IT: Informazioni contabili e amministrative

en: %d printed page | %d printed pages
it_IT[0]: %d pagina stampata
it_IT[1]: %d pagine stampate

en: Counter error
it_IT: Numero di errori

en: Average time in stock
it_IT: Periodo medio di magazzino

en: month | months
it_IT[1]: mesi

en: Average time in use
it_IT: Periodo medio di utilizzo

en: Average number of printed pages
it_IT: Media di pagine stampate

en: Add cartridges
it_IT: Aggiungi cartucce

[ctx: button]
en: Install
it_IT: Installa

en: No cartridge available
it_IT: Nessuna cartuccia disponibile

en: End of life
it_IT: Rimuovi

en: Update printer counter
it_IT: Aggiorna contatore pagine

en: Used cartridges
it_IT: Cartucce in uso

en: Cartridge model | Cartridge models
it_IT[0]: Modello cartuccia
it_IT[1]: Modelli cartuccia

en: Cartridge type | Cartridge types
it_IT[0]: Tipo cartuccia
it_IT[1]: Tipo cartucce

en: Printed pages
it_IT: Pagine stampate

note: TRANS: %d is a number of months
en: %d month | %d months
it_IT[0]: %d mese
it_IT[1]: %d mesi

en: Reference
it_IT: Codice

en: Technician in charge of the hardware
it_IT: Responsabile tecnico

en: Group in charge of the hardware
it_IT: Gruppo incaricato

en: Stock location
it_IT: Posizione in magazzino

en: Alert threshold
it_IT: Soglia di allerta

en: Number of used cartridges
it_IT: Numero di cartucce in uso

en: Number of worn cartridges
it_IT: Numero di cartucce esauste

en: Number of new cartridges
it_IT: Numero di cartucce nuove

en: Send alarms on cartridges
it_IT: Invio avvisi cartucce

note: TRANS: %1$s is the cartridge name, %2$s its reference, %3$d the remaining number
en: Threshold of alarm reached for the type of cartridge: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
it_IT: Soglia di allerta raggiunta per il tipo di cartuccia: %1$s - Soglia %2$s - Rimanente %3$d

note: TRANS: %s is entity name
en: %s: send cartridge alert failed
it_IT: %s: invio avviso cartucce non riuscito

en: Add a compatible printer model
it_IT: Aggiungi un modello di stampante compatibile

en: No item found
it_IT: Nessun elemento trovato

en: Standard interface
it_IT: Interfaccia standard

en: Personal View
it_IT: Vista personale

en: Group View
it_IT: Vista gruppo

en: Global View
it_IT: Vista generale

en: RSS feed | RSS feeds
it_IT[0]: Fonte RSS
it_IT[1]: Fonti RSS

en: For security reasons, please change the password for the default users: %s
it_IT: Per ragioni di sicurezza, cambia la password degli utenti predefiniti: %s

en: For security reasons, please remove file: %s
it_IT: Per ragioni di sicurezza cancellare il seguente file: %s

en: MySQL replica: read only
it_IT: Replica MySQL: solo lettura

en: Change | Changes
it_IT[0]: Cambiamento
it_IT[1]: Cambiamenti

en: Add an actor
it_IT: Aggiungi un attore

en: Set notifications for all actors
it_IT: Imposta notifiche per tutti gli attori

en: Analysis
it_IT: Analisi

en: Plans
it_IT: Piani

en: Solution | Solutions
it_IT[0]: Soluzione
it_IT[1]: Soluzioni

en: Control list
it_IT: Elenco dei controlli

en: Deployment plan
it_IT: Piano di distribuzione

en: Backup plan
it_IT: Piano di riserva

[ctx: status]
en: New
it_IT: Nuove

en: Evaluation
it_IT: Valutazione

en: Approval | Approvals
it_IT[0]: Convalida
it_IT[1]: Convalide

[ctx: status]
en: Accepted
it_IT: Accettato

en: Pending
it_IT: In sospeso

en: Qualification
it_IT: Qualificazione

en: Applied
it_IT: Applicata

en: Review
it_IT: Revisione

[ctx: status]
en: Closed
it_IT: Chiusa

[ctx: status]
en: Not solved
it_IT: Non risolta

[ctx: status]
en: Not closed
it_IT: Non chiusa

[ctx: status]
en: Solved + Closed
it_IT: Risolto + Chiuso

en: Opening date
it_IT: Data di apertura

en: Due date
it_IT: Data di scadenza

en: By
it_IT: Da

en: Date of solving
it_IT: Data di soluzione

en: Closing date
it_IT: Data di chiusura

en: Status | Statuses
it_IT[0]: Stato
it_IT[1]: Stato

en: Total duration
it_IT: Durata totale

en: Title
it_IT: Titolo

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Impacts
it_IT: Impatti

en: See all
it_IT: Visualizza tutto

en: See (author)
it_IT: Visualizza (autore)

en: Last changes
it_IT: Ultime modifiche

en: Child groups
it_IT: Sotto gruppo

note: TRANS : %d is the number of problems
en: Last %d change | Last %d changes
it_IT[0]: Ultima modifica (%d)
it_IT[1]: Ultime %d modifiche

en: No change found.
it_IT: Nessuna modifica trovata.

en: Changes on linked items
it_IT: Modifiche sugli oggetti collegati

en: Add an item
it_IT: Aggiunta di un elemento

en: Link Problem/Change | Links Problem/Change
it_IT[0]: Collegamento Problema/Cambiamento
it_IT[1]: Collegamenti Problema/Cambiamento

en: Add a change
it_IT: Aggiungi un cambiamento

en: Create a change from this problem
it_IT: Crea un cambiamento per questo problema

en: Add a problem
it_IT: Aggiungi un problema

en: Link Project/Change | Links Project/Change
it_IT[0]: Collegamento Progetto/Cambiamento
it_IT[1]: Collegamenti Progetto/Cambiamento

en: Add a project
it_IT: Aggiungi un progetto

en: Change task | Change tasks
it_IT[0]: Cambia attività
it_IT[1]: Cambia attività

en: Link Ticket/Change | Links Ticket/Change
it_IT[0]: Collegamento Chiamata/Cambiamento
it_IT[1]: Collegamenti Chiamata/Cambiamento

en: Add a ticket
it_IT: Aggiungi una chiamata

en: Solve tickets
it_IT: Risolvi le chiamate

en: Create a change from this ticket
it_IT: Crea un cambiamento da questa chiamata

en: Item not linked to an object
it_IT: elemento non collegato ad un oggetto

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Cannot update item: not enough right on the parent(s) item(s)
it_IT: Impossibile aggiornare elemento: diritti insufficienti su elemento padre

[ctx: button]
en: Associate
it_IT: Associa

[ctx: button]
en: Dissociate
it_IT: Dissocia

en: First Item
it_IT: Primo elemento

en: Second Item
it_IT: Secondo elemento

en: Select a peer for %s:
it_IT: Seleziona un peer per %s:

en: Unable to reaffect given elements !
it_IT: Impossibile rimodificare gli elementi !

en: Remove all at once
it_IT: Rimuovi tutti

en: Item successfully added
it_IT: Elemento aggiunto con successo

en: Item successfully updated
it_IT: Elemento modificato con successo

en: Item successfully deleted
it_IT: Elemento cancellato con successo

en: Item successfully purged
it_IT: Elemento eliminato con successo

en: Item successfully restored
it_IT: Elemento ripristinato con successo

[ctx: button]
note: TRANS : means update / actualize
en: Save
it_IT: Salva

[ctx: button]
en: Restore
it_IT: Ripristina

en: Check to keep the devices while deleting this item
it_IT: Selezione per mantenere la periferica mentre cancelli questo elemento

en: Confirm the final deletion?
it_IT: Confermi l'eliminazione definitiva?

[ctx: button]
en: Put in dustbin
it_IT: Cestina

note: TRANS: %s is the template name
en: Created from the template %s
it_IT: Creato dal modello %s

en: Template name
it_IT: Nome modello

en: Can't change this attribute. It's inherited from its parent.
it_IT: Non è possibile modificare questo attributo poiché è ereditato.

en: You are not allowed to change the visibility flag for child entities.
it_IT: Non sei autorizzato a cambiare il flag di visibilità per le entità figlio.

en: Flag change forbidden. Linked items found.
it_IT: La presenza di elementi collegati non permette la modifica di questo attributo

en: Change visibility in child entities
it_IT: Cambia visibilità nelle entità figlio

en: Complete name
it_IT: Nome completo

note: TRANS: Number of the alternate username
en: Alternate username number
it_IT: Telefono

en: At least one field has an incorrect value
it_IT: Almeno un campo contiene un valore non corretto

en: Impossible record for %s
it_IT: Record impossibile per %s

en: Item successfully added but duplicate record on %s
it_IT: Elemento aggiunto con successo ma record duplicato su %s

en: Other item exist
it_IT: Esiste un altro elemento

en: Item in the dustbin
it_IT: Elemento nel cestino

note: TRANS: %1$s is the user login, %2$s the message
en: %1$s trying to add an item that already exists: %2$s
it_IT: %1$s tenta di aggiungere un elemento che esiste già: %2$s

en: Default value
it_IT: Valore predefinito

en: Choose a template
it_IT: Scegli un modello

en: Blank Template
it_IT: Modello vuoto

en: Templates
it_IT: Modelli

en: Add a template...
it_IT: Aggiungi un modello...

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Purge
it_IT: Elimina

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Read notes
it_IT: Leggi le note

en: Read the item's notes
it_IT: Leggi le note dell'elemento

en: Update notes
it_IT: Aggiorna le note

en: Update the item's notes
it_IT: Aggiorna gli oggetti delle note

en: You can't delete that item, because it has sub-items
it_IT: Non puoi eliminare questo elemento perché ha dei sotto-elementi

en: Caution: you're about to remove a heading used for one or more items.
it_IT: Attenzione, stai eliminando una descrizione usata da uno o più oggetti..

en: If you confirm the deletion, all uses of this dropdown will be blanked.
it_IT: Se confermi l'eliminazione, saranno annullati tutti gli usi di questo menu a discesa.

[ctx: button]
en: Confirm
it_IT: Conferma

[ctx: button]
en: Cancel
it_IT: Annulla

en: You can also replace all uses of this dropdown by another.
it_IT: Puoi anche ripristinare tutti gli usi di questo menu a discesa da un altro.

[ctx: button]
en: Replace
it_IT: Sostituisci

en: Transfer and merge
it_IT: Trasferisci e unisci

[ctx: button]
en: Merge
it_IT: Consolidare

en: General
it_IT: Generico

en: First
it_IT: Primo

en: List
it_IT: Lista

en: Last
it_IT: Ultimo

en: Reset display options
it_IT: Ripristina le opzioni di visualizzazione

en: Unable to get item
it_IT: Impossibile ottenere l'elemento

en: Authorization error
it_IT: Errore di autorizzazione

en: Incompatible items
it_IT: Elementi incompatibil

en: Error on executing the action
it_IT: Errore nell'eseguire l'azione

en: Item already defined
it_IT: Elemento già definito

en: Email Followup
it_IT: Commenti per email

en: Cost | Costs
it_IT[0]: Costo
it_IT[1]: Costi

en: Begin date
it_IT: Data di inizio

en: Duration
it_IT: Durata

en: Time cost
it_IT: Costo orario

en: Fixed cost
it_IT: Costo fisso

en: Material cost
it_IT: Costo del materiale

en: Total cost
it_IT: Costo totale

en: Add a new cost
it_IT: Aggiungi un nuovo costo

en: Ticket cost | Ticket costs
it_IT[0]: Costo della chiamata
it_IT[1]: Costi della chiamata

en: Item duration
it_IT: Durata elemento

en: Ticket | Tickets
it_IT[0]: Chiamata
it_IT[1]: Chiamate

en: Invalid email address
it_IT: Email non valida

en: Invalid dates. Update cancelled.
it_IT: Date errate. Variazione annullata.

note: TRANS: Default document to files attached to tickets : %d is the ticket id
en: Document Ticket %d
it_IT: Documento chiamata %d

[ctx: priority]
en: Major
it_IT: Maggiore

[ctx: priority]
en: Very high
it_IT: Molto alta

[ctx: priority]
en: High
it_IT: Alta

[ctx: priority]
en: Medium
it_IT: Media

[ctx: priority]
en: Low
it_IT: Bassa

[ctx: priority]
en: Very low
it_IT: Molto bassa

[ctx: priority]
en: All
it_IT: Tutti

[ctx: priority]
en: At least very low
it_IT: molto basso

[ctx: priority]
en: At least low
it_IT: basso

[ctx: priority]
en: At least medium
it_IT: Almeno medio

[ctx: priority]
en: At least high
it_IT: alto

[ctx: priority]
en: At least very high
it_IT: molto alto

[ctx: urgency]
en: Very high
it_IT: Molto alta

[ctx: urgency]
en: High
it_IT: Alta

[ctx: urgency]
en: Medium
it_IT: Media

[ctx: urgency]
en: Low
it_IT: Bassa

[ctx: urgency]
en: Very low
it_IT: Molto bassa

[ctx: urgency]
en: All
it_IT: Tutti

[ctx: urgency]
en: At least very low
it_IT: molto basso

[ctx: urgency]
en: At least low
it_IT: basso

[ctx: urgency]
en: At least medium
it_IT: Almeno medio

[ctx: urgency]
en: At least high
it_IT: alto

[ctx: urgency]
en: At least very high
it_IT: molto alto

[ctx: impact]
en: Very high
it_IT: Molto alta

[ctx: impact]
en: High
it_IT: Alta

[ctx: impact]
en: Medium
it_IT: Media

[ctx: impact]
en: Low
it_IT: Bassa

[ctx: impact]
en: Very low
it_IT: Molto bassa

[ctx: impact]
en: All
it_IT: Tutti

[ctx: impact]
en: At least very low
it_IT: molto basso

[ctx: impact]
en: At least low
it_IT: basso

[ctx: impact]
en: At least medium
it_IT: Almeno medio

[ctx: impact]
en: At least high
it_IT: alto

[ctx: impact]
en: At least very high
it_IT: molto alto

en: Watcher | Watchers
it_IT[0]: Supervisore
it_IT[1]: Supervisori

en: Due date + Progress
it_IT: Data limite + Avanzamento

en: Resolution date
it_IT: Data di risoluzione

en: Last edit by
it_IT: Ultima modifica di

en: Resolution time
it_IT: Tempo di risoluzione

en: Closing time
it_IT: Orario chiusura

en: Waiting time
it_IT: Tempo di attesa

en: Requester group | Requester groups
it_IT[1]: Gruppo richiedente

en: Watcher group | Watcher groups
it_IT[0]: Gruppo osservatore
it_IT[1]: Gruppi osservatori

en: Assigned to a supplier
it_IT: Assegnato a un fornitore

en: Technician group
it_IT: Gruppo tecnico

en: Email for followup
it_IT: Email per i commenti

en: Requester user
it_IT: Utente richiedente

en: Watcher user
it_IT: utente osservatore

en: Group in charge of the ticket
it_IT: Gruppo incaricato della chiamata

en: Actor
it_IT: Attore

en: Associate myself
it_IT: Associami

en: Solution template | Solution templates
it_IT[0]: Modello di soluzione
it_IT[1]: Modelli di soluzione

en: Search a solution
it_IT: Cerca una soluzione

en: Save and add to the knowledge base
it_IT: Salva ed aggiungi alla knowledge base

en: Time | Times
it_IT[0]: Ritardo
it_IT[1]: Ritardi

en: Closed on %s
it_IT: Chiusa il %s

en: Solved on %s
it_IT: Risolta il %s

en: Put on hold on %s
it_IT: Sospeso il %s

en: Opened on %s
it_IT: Aperta il %s

en: From %s
it_IT: Da %s

en: To %s
it_IT: A %s

note: TRANS: %s is user name
en: By %s
it_IT: Da %s

en: No item in progress.
it_IT: Nessun elemento in avanzamento.

en: Assigned
it_IT: Assegnata

en: Planification
it_IT: Pianificazione

en: Task | Tasks
it_IT[0]: Incarico
it_IT[1]: Attivitá

en: Error in entering dates. The starting date is later than the ending date
it_IT: Errore nell'inserimento della data. La data di inizio è successiva alla data di termine

en: Start of the selected timeframe is not a working hour.
it_IT: Il periodo selezionato inizia fuori dall'orario di lavoro

en: End of the selected timeframe is not a working hour.
it_IT: Il periodo selezionato termina fuori dall'orario di lavoro

en: Tasks category | Tasks categories
it_IT[0]: Categoria delle attività
it_IT[1]: Categorie delle attività

en: Public followup
it_IT: Commento pubblico.

[ctx: quantity]
en: Number of tasks
it_IT: Numero di attività

en: Task category | Task categories
it_IT[0]: Categoria di attività
it_IT[1]: Categorie di attività

en: Private task
it_IT: Incarico privato

note: TRANS: %1$s is a type, %2$$ is a date, %3$s is a date
en: %1$s: from %2$s to %3$s:
it_IT: %1$s: da %2$s a %3$s:

note: TRANS: %1$s is the start time of a planned item, %2$s is the end
en: From %1$s to %2$s :
it_IT: Da %1$s a %2$s :

note: TRANS: %s is the start time of a planned item
en: Start at %s:
it_IT: Inizia a %s:

note: TRANS: %s is the end time of a planned item
en: End at %s:
it_IT: Finisce a %s:

en: Recall on %s
it_IT: Promemoria su %s

en: Information | Information
it_IT[0]: Informazione
it_IT[1]: Informazioni

en: To do
it_IT: Da fare

en: Planned
it_IT: Pianificata

en: Done
it_IT: Fatto

en: Begin
it_IT: Inizio

note: TRANS: %1$s is the begin date, %2$s is the end date TRANS: %1$s is the start time of a planned item, %2$s is the end
en: From %1$s to %2$s
it_IT: Da %1$s a %2$s

en: Plan this task
it_IT: Pianifica questo incarico

en: Add a new task
it_IT: Aggiungi un nuovo incarico

en: No task found.
it_IT: Nessuna attività trovata.

en: Approval request send to %s
it_IT: Richiesta di convalida inviata a %s

en: The selected user (%s) has no valid email address. The request has been created, without email confirmation.
it_IT: L'utente selezionato (%s) non ha un indirizzo email valido. La richiesta è stata creata, senza conferma per email.

en: If approval is denied, specify a reason.
it_IT: Se non convalidi, specifica la motivazione.

note: TRANS: %s is the username
en: Approval granted by %s
it_IT: Convalida concessa da %s

note: TRANS: %s is the username
en: Update the approval request to %s
it_IT: Aggiorna la richiesta di convalida a %s

en: Cancel the approval request to %s
it_IT: Elimina la richiesta di convalida a %s

en: Waiting for approval
it_IT: In attesa di convalida

en: Refused
it_IT: Rifiutato

en: Granted
it_IT: Accettato

en: Not subject to approval
it_IT: Non soggetto a convalida

en: Granted + Not subject to approval
it_IT: Concesso o non soggetto a convalida

en: Global approval status
it_IT: Stato globale convalida

en: Minimum validation required
it_IT: Validazione minima richiesta

en: Send an approval request
it_IT: Invia una richiesta di convalida

en: Request date
it_IT: Data di richiesta

en: Approval requester
it_IT: Richiede convalida

en: Request comments
it_IT: Richiesta di commento

en: Approval status
it_IT: Stato approvazione

en: Approver
it_IT: Utente validatore

en: Approval comments
it_IT: Commento alla convalida

en: Approvals for the ticket
it_IT: Convalide per la chiamata

en: Status of the approval request
it_IT: Stato della richiesta di convalida

en: Status of my validation
it_IT: Stato della mia validazione

en: Optional when approved
it_IT: Facoltativo se convalidato

en: Approval date
it_IT: Data di convalida

en: Validate
it_IT: Validato

en: This item is waiting for approval, do you really want to resolve or close it?
it_IT: L'elemento è in attesa di approvazione, vuoi veramente contrassegnarlo come risolto/chiuso?

en: As child of
it_IT: Come figlio di

en: New child heading
it_IT: Nuovo titolo figlio

en: Sons of %s
it_IT: Figlio di %s

en: Father
it_IT: Padre

en: Alternate username updated. The connected items have been updated using this alternate username.
it_IT: Contatto aggiornato. I dispositivi collegati sono stati aggiornati con il nuovo contatto.

en: User or group updated. The connected items have been moved in the same values.
it_IT: Utente o gruppo aggiornato. Gli elementi collegati sono stati impostati allo stesso valore.

en: Status updated. The connected items have been updated using this status.
it_IT: Stato variato. I dispositivi collegati sono stati aggiornati.

en: Location updated. The connected items have been moved in the same location.
it_IT: Posizione aggiornata. Gli elementi collegati sono stati spostati nella stessa posizione.

en: Network | Networks
it_IT[0]: Periferica di rete
it_IT[1]: Periferiche di rete

en: Domain | Domains
it_IT[0]: Dominio
it_IT[1]: Domini

en: Version of the operating system | Versions of the operating system
it_IT[0]: Versione del sistema operativo
it_IT[1]: Versioni del sistema operativo

en: Product ID of the operating system
it_IT: ID del Sistema Operativo

en: Serial of the operating system
it_IT: Numero di serie del Sistema Operativo

en: Automatic inventory
it_IT: Inventario automatico

note: TRANS: %s is the datetime of insertion TRANS: %s is the datetime of update
en: Created on %s
it_IT: Creata il %s

[ctx: button]
en: Connect
it_IT: Connetti

en: Processor | Processors
it_IT[0]: Processore
it_IT[1]: Processori

en: Processor frequency
it_IT: Frequenza del processore

en: Memory type | Memory types
it_IT[0]: Tipo RAM
it_IT[1]: Tipo memorie

en: Mio
it_IT: MiB

en: Memory | Memories
it_IT[0]: Memoria RAM
it_IT[1]: Memorie RAM

en: Network interface | Network interfaces
it_IT[0]: Schede di rete
it_IT[1]: Interfacce di rete

en: MAC address
it_IT: Indirizzo MAC

en: Soundcard | Soundcards
it_IT[0]: Scheda audio
it_IT[1]: Schede audio

en: Graphics card | Graphics cards
it_IT[0]: Scheda grafica
it_IT[1]: Schede grafiche

en: System board | System boards
it_IT[0]: Scheda madre
it_IT[1]: Schede madri

en: Hard drive type
it_IT: Tipo di hard disk

en: Hard drive size
it_IT: Dimensione del disco fisso

en: Power supply | Power supplies
it_IT[0]: Alimentatore
it_IT[1]: Alimentatori

en: Volume | Volumes
it_IT[0]: Volume
it_IT[1]: Volumi

en: Global size
it_IT: Spazio totale

en: Free size
it_IT: Spazio libero

en: Free percentage
it_IT: Percentuale libera

en: Mount point
it_IT: Percorso

en: Partition
it_IT: Partizione

en: File system | File systems
it_IT[0]: File System
it_IT[1]: File system

en: Virtual machine | Virtual machines
it_IT[0]: Macchina virtuale
it_IT[1]: Macchine virtuali

en: State of the virtual machine | States of the virtual machine
it_IT[0]: Stato della macchina virtuale
it_IT[1]: Stati della macchina virtuale

en: Virtualization model | Virtualization models
it_IT[0]: Modello di virtualizzazione
it_IT[1]: Modelli di virtualizzazione

en: Virtualization system | Virtualization systems
it_IT[0]: Sistema di virtualizzazione
it_IT[1]: Sistemi di virtualizzazione

en: Virtual machine processor number
it_IT: Numero processori macchina virtuale

en: Memory of virtual machines
it_IT: Memoria delle macchine virtuali

en: Virtual machine UUID
it_IT: UUID macchina virtuale

en: Add a volume
it_IT: Aggiungi un volume

note: TRANS: %s is a size
en: %s Mio
it_IT: %s MiB

[ctx: button]
en: Disconnect
it_IT: Disconnetti

en: Connect an item
it_IT: Connetti un elemento

en: Connect a computer
it_IT: Connetti un computer

en: Not connected
it_IT: Non connesso

en: Connection | Connections
it_IT[0]: Connessione
it_IT[1]: Connessioni

en: License | Licenses
it_IT[0]: Licenza
it_IT[1]: Licenze

en: Number of affected computers
it_IT: Numero di computers interessati

en: Affected computers
it_IT: Computer interessati

en: Summary
it_IT: Sommario

en: Installation | Installations
it_IT[0]: Installazione
it_IT[1]: Installazioni

en: All categories
it_IT: Tutte le categorie

en: Uncategorized software
it_IT: Software non categorizzato

en: Valid license
it_IT: Licenza valida

en: Machine
it_IT: Macchina

[ctx: quantity]
en: Processors number
it_IT: Numero di processori

en: List of host machines
it_IT: Elenco delle macchine ospitate

en: Add a virtual machine
it_IT: Aggiungi una macchina virtuale

en: No virtual machine associated with the computer
it_IT: Nessuna macchina virtuale associata al computer

en: List of virtual machines
it_IT: Lista delle macchine virtuali

[ctx: setup]
en: General
it_IT: Generale

en: Maintenance mode activated. Backdoor using: %s
it_IT: Modalità di manutenzione attivata. Accesso possibile da: %s

en: General setup
it_IT: Configurazione generale

en: URL of the application
it_IT: Indirizzo URL dell'applicazione

en: Text in the login box
it_IT: Testo nel riquadro di accesso

en: Allow FAQ anonymous access
it_IT: Permetti accesso anonimo alle FAQ

en: Simplified interface help link
it_IT: Indirizzo della pagina di aiuto dell'interfaccia semplificata

en: Default search results limit (page)
it_IT: Limite predefinito di risultati per la ricerca (pagina)

en: Standard interface help link
it_IT: Indirizzo della pagina di aiuto dell'interfaccia standard

en: Default characters limit (summary text boxes)
it_IT: Limite predefinito di caratteri (campo testo di riepilogo)

en: Default url length limit
it_IT: Limite predefinito della lunghezza URL

en: Default decimals limit
it_IT: limite predefinito decimali

en: Default chart format
it_IT: Tipo di grafico predefinito

en: Translation of dropdowns
it_IT: Traduzione menu a discesa

en: Knowledge base translation
it_IT: Traduzione knowledge base

en: Dynamic display
it_IT: Visualizzazione dinamica

en: Page size for dropdown (paging using scroll)
it_IT: Dimensione pagina per i menu a discesa (paginazione tramite scroll)

en: Autocompletion of text fields
it_IT: Completamento automatico dei campi di testo

en: Don't show search engine in dropdowns if the number of items is less than
it_IT: Non visualizzare la ricerca nei menu a discesa se il numero di elementi è minore di

en: Search engine
it_IT: Motore di ricerca

en: last criterion
it_IT: ultimo criterio

en: default criterion
it_IT: criterio predefinito

en: Global search
it_IT: Ricerca globale

en: Assets
it_IT: Asset

en: Enable the financial and administrative information by default
it_IT: Abilita le informazioni contabili e amministrative per impostazione predefinita

en: Restrict monitor management
it_IT: Limita gestione video

en: Software category deleted by the dictionary rules
it_IT: Categoria del software eliminata dalle regole di dizionario

en: Restrict device management
it_IT: Limita gestione periferiche

en: Beginning of fiscal year
it_IT: Inizio dell'anno fiscale (giorno e mese)

en: Restrict phone management
it_IT: Limita gestione telefoni

en: Automatic fields (marked by *)
it_IT: Campi automatici (indicati da *)

en: By entity
it_IT: Per entità

en: Restrict printer management
it_IT: Limita gestione stampanti

en: Automatic transfer of computers
it_IT: Trasferimento automatico dei computer

en: Template for the automatic transfer of computers in another entity
it_IT: Modello per il trasferimento automatico dei computer in un'altra entità

en: No automatic transfer
it_IT: Nessun trasferimento automatico

en: Automatically update of the elements related to the computers
it_IT: Aggiornamento automatico dei dispositivi collegati al computer

en: Unit management
it_IT: Gestione unità

en: When connecting or updating
it_IT: Comportamento alla connessione/aggiornamento

en: Do not copy
it_IT: Non copiare

en: Copy
it_IT: Copia

en: Copy computer status
it_IT: Prende stato dal computer

en: When disconnecting
it_IT: Comportamento alla disconnessione

en: Do not delete
it_IT: Non cancellare

en: Clear status
it_IT: Cancella lo stato

en: Automatically add users from an external authentication source
it_IT: Aggiunge automaticamente utenti da fonte esterna di autenticazione

en: Add a user without accreditation from a LDAP directory
it_IT: Aggiungi un utente senza diritti da LDAP

en: Action when a user is deleted from the LDAP directory
it_IT: Azione quando un utente è eliminato dalla directory LDAP

en: GLPI server time zone
it_IT: Fuso orario del server GLPI

en: Mysql replica | Mysql replicas
it_IT[0]: Replica MySQL
it_IT[1]: Repliche MySQL

en: Mysql server
it_IT: Server MySQL

en: Database
it_IT: Base dati

en: Mysql user
it_IT: MySQL-Utente

en: Mysql password
it_IT: MySQL-Password

en: Use the slave for the search engine
it_IT: Utilizza il server secondario per il motore di ricerca

en: If synced (all changes)
it_IT: Se sincronizzati (tutte le modifiche)

en: If synced (current user changes)
it_IT: Se sincronizzati (modifiche all'utente corrente)

en: If synced or read-only account
it_IT: Se sincronizzati od account di sola lettura

en: Always
it_IT: Sempre

en: Assistance
it_IT: Assistenza

en: Step for the hours (minutes)
it_IT: Passo per ora (in minuti)

en: Limit of the schedules for planning
it_IT: Limite orario per la pianificazione degli interventi

en: Default file size limit imported by the mails receiver
it_IT: Limite predefinito dimensione file importati da gateway email

en: Use rich text for helpdesk
it_IT: Usa area di testo avanzata per l'helpdesk

en: You will lose the formatting of your data
it_IT: Perderai la formattazione dei tuoi dati

en: Default heading when adding a document to a ticket
it_IT: Intestazione predefinita per documenti associati ad una chiamata

en: By default, a software may be linked to a ticket
it_IT: Di default Il software può essere collegato ad una chiamata.

en: Keep tickets when purging hardware in the inventory
it_IT: Preserva le chiamate quando vengono eliminati i dispositivi dall'inventario

en: Show personnal information in new ticket form (simplified interface)
it_IT: Mostra le informazioni personali alla creazione di una nuova chiamata (interfaccia semplificata)

en: Allow anonymous ticket creation (helpdesk.receiver)
it_IT: Abilita la richiesta di intervento anonima (helpdesk.receiver)

en: Allow anonymous followups (receiver)
it_IT: Consenti commenti anonimi (destinatario)

en: Matrix of calculus for priority
it_IT: Matrice di calcolo per la priorità

en: Personalization
it_IT: Personalizzazione

en: Default language
it_IT: Lingua predefinita

en: Date format
it_IT: Formato data

en: YYYY-MM-DD
it_IT: AAAA-MM-GG

en: DD-MM-YYYY
it_IT: GG-MM-AAAA

en: MM-DD-YYYY
it_IT: MM-GG-AAAA

en: Results to display by page
it_IT: Risultati da visualizzare per pagina

en: Number format
it_IT: Formato numeri

en: Default characters limit in dropdowns
it_IT: Limite predefinito numero di caratteri nei menu a discesa

en: Display order of surnames firstnames
it_IT: Ordine di visualizzazione del nome completo

en: Surname, First name
it_IT: Cognome, Nome

en: First name, Surname
it_IT: Nome, Cognome

en: Display the complete name in tree dropdowns
it_IT: Visualizza il nome completo nei menu a discesa ad albero

en: Display counts in tabs
it_IT: Visualizza i contatori nelle schede

en: Show GLPI ID
it_IT: Mostra gli ID GLPI

en: CSV delimiter
it_IT: Separatore CSV

en: Notifications for my changes
it_IT: Notifiche per le mie modifiche

en: Results to display on home page
it_IT: Risultati da mostrare in pagina iniziale

en: PDF export font
it_IT: Font di esportazione PDF

en: Keep devices when purging an item
it_IT: Mantieni periferiche quando elimini un elemento

en: Go to created item after creation
it_IT: Dopo la creazione vai all'oggetto creato

en: Private followups by default
it_IT: Commenti privati per impostazione predefinita

en: Show new tickets on the home page
it_IT: Mostra le chiamate nuove nella pagina principale

en: Private tasks by default
it_IT: Attività private per impostazione predefinita

en: Request sources by default
it_IT: Sorgente delle richieste predefinita

en: Tasks state by default
it_IT: Stato predefinito attività

en: Pre-select me as a technician when creating a ticket
it_IT: Preselezionami come tecnico durante la creazione di una chiamata

en: Automatically refresh the list of tickets (minutes)
it_IT: Aggiornamento automatico della lista delle chiamate (minuti)

en: Priority colors
it_IT: Colori delle priorità

en: Remote access key
it_IT: Chiave d'accesso remoto

note: TRANS: %s is the generation date
en: generated on %s
it_IT: generati in %s

en: Regenerate
it_IT: Rigenera

en: Due date progression
it_IT: Avanzamento data limite

en: OK state color
it_IT: Colore dello stato OK

en: Warning state color
it_IT: Colore dello stato Avviso

en: Warning state threshold
it_IT: Soglia dello stato Avviso

en: Critical state color
it_IT: Colore dello stato Grave

en: Critical state threshold
it_IT: Soglia dello stato Grave

en: Password minimum length
it_IT: Lunghezza minima password

en: Digit
it_IT: Cifra

en: Lowercase
it_IT: Minuscole

en: Uppercase
it_IT: Maiuscole

en: Symbol
it_IT: Simbolo

en: Password must contains
it_IT: La password deve comprendere

en: Password too short!
it_IT: Password troppo corta!

en: Password must include at least a digit!
it_IT: La password deve comprendere almeno una cifra!

en: Password must include at least a lowercase letter!
it_IT: La password deve comprendere almeno una lettera minuscola!

en: Password must include at least a uppercase letter!
it_IT: La password deve comprendere almeno una lettera MAIUSCOLA!

en: Password must include at least a symbol!
it_IT: La password deve comprendere almeno un carattere non alfanumerico!

en: Log Level
it_IT: Livello log

en: 1- Critical (login error only)
it_IT: 1- Critici (solo errori di connessione)

en: 2- Severe (not used)
it_IT: 2- Gravi (non usato)

en: 3- Important (successful logins)
it_IT: 3- Importanti (connessioni riuscite)

en: 4- Notices (add, delete, tracking)
it_IT: 4- Preavvisi (inserimento, eliminazione, tracciamento)

en: 5- Complete (all)
it_IT: 5- Completo (tutti)

en: Maximal number of automatic actions (run by CLI)
it_IT: Numero massimo di azioni automatiche simultanee (esecuzione CLI)

en: Logs in files (SQL, email, automatic action...)
it_IT: Log in file distinti (SQL, email, operazioni pianificate...)

en: Password security policy
it_IT: Criteri di sicurezza password

en: Password security policy validation
it_IT: Verifica criteri di sicurezza password

en: Password need digit
it_IT: La password richiede cifre

en: Password need lowercase character
it_IT: La password richiede lettere minuscole

en: Password need uppercase character
it_IT: La password richiede lettere maiuscole

en: Password need symbol
it_IT: La password richiede caratteri non alfanumerici

en: Maintenance mode
it_IT: Modalità di manutenzione

note: TRANS: Proxy port
en: Maintenance text
it_IT: Testo da visualizzare in modalità manutenzione

en: Proxy configuration for upgrade check
it_IT: Configurazione del proxy per controllo degli aggiornamenti

en: Information about system installation and configuration
it_IT: Informazioni sul sistema, l'installazione e la configurazione

en: To copy/paste in your support request
it_IT: Da copiare/incollare al momento della richiesta di assistenza

en: Yes - Restrict to unit management for manual add
it_IT: Sì - Permetti solo gestione unitaria per l'aggiunta manuale

en: Yes - Restrict to global management for manual add
it_IT: Sì - Permetti solo gestione globale per l'aggiunta manuale

en: Settings
it_IT: Preferenze

en: System
it_IT: sistema

en: Checking write permissions for setting files
it_IT: Verifica i permessi di scrittura dei file di configurazione

en: Checking write permissions for document files
it_IT: Verifica i permessi di scrittura dei file di documenti

en: Checking write permissions for dump files
it_IT: Verifica i permessi di scrittura dei file di dump

en: Checking write permissions for automatic actions files
it_IT: Verifica i permessi di scrittura dei file delle azioni automatiche

en: Checking write permissions for cache files
it_IT: Verifica i permessi di scrittura dei file di cache

en: Checking write permissions for graphic files
it_IT: Verifica i permessi di scrittura dei file dei grafici

en: Checking write permissions for lock files
it_IT: Verifica i permessi di scrittura dei file di lock

en: Checking write permissions for plugins document files
it_IT: Verifica i permessi di scrittura dei file di documenti dei plugin

en: Checking write permissions for temporary files
it_IT: Verifica i permessi di scrittura dei file temporanei

en: Checking write permissions for rss files
it_IT: Verifica i permessi di scrittura per file rss

en: Checking write permissions for upload files
it_IT: Verifica i permessi di scrittura dei file caricati

en: Checking write permissions for pictures files
it_IT: Verifica i permessi di scrittura per i file immagine

en: The directory could not be created.
it_IT: La directory non può essere creata.

en: The directory was created but could not be removed.
it_IT: La directory è stata creata ma non può essere rimossa.

en: The file could not be created.
it_IT: Il file non può essere creato.

en: The file was created but can't be deleted.
it_IT: Il file può essere creato ma non eliminato.

en: Check permissions to the directory: %s
it_IT: Verifica dei diritti sulla directory: %s

en: A file and a directory have be created and deleted - Perfect!
it_IT: Un file ed una cartella sono stati creati ed eliminati - Perfetto!

en: Checking write permissions for log files
it_IT: Verifica i diriti di scrittura dei file di log

en: A file was created - Perfect!
it_IT: È stato creato un file - Perfetto!

[ctx: button]
en: Give
it_IT: Consegnare

note: TRANS: %s is the user login
en: %s gives a consumable
it_IT: %s consegna un materiale di consumo

note: TRANS: For consumable. %1$d is total number, %2$d is unused number, %3$d is old number
en: Total: %1$d, New: %2$d, Used: %3$d
it_IT: Totali: %1$d, Nuovi: %2$d, Utilizzati: %3$d

en: No consumable
it_IT: Nessun materiale di consumo

[ctx: consumable]
en: New | New
it_IT[1]: Nuove

[ctx: consumable]
en: Used | Used
it_IT[1]: Usate

[ctx: button]
en: Add consumables
it_IT: Aggiungi materiali di consumo

en: Used consumables
it_IT: Materiali di consumo usati

en: Given to
it_IT: Dato a

en: Give to
it_IT: Dare a

en: In stock
it_IT: In magazzino

en: No consumable found
it_IT: Nessun materiale di consumo trovato

en: Consumable model | Consumable models
it_IT[0]: Modello del materiale di consumo
it_IT[1]: Modelli dei materiali di consumo

en: Number of used consumables
it_IT: Numero di materiali di consumo usati

en: Number of new consumables
it_IT: Numero di materiali di consumo nuovi

en: Send alarms on consumables
it_IT: Invio avvisi materiali di consumo

note: TRANS: %1$s is the consumable name, %2$s its reference, %3$d the remaining number
en: Threshold of alarm reached for the type of consumable: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
it_IT: Soglia di allerta raggiunta per il tipo di materiale di consumo: %1$s - Soglia %2$s - Rimanente %3$d

note: TRANS: %s is entity name
en: %s: send consumable alert failed
it_IT: %s: invio avviso materiale di consumo non riuscito

en: Consumable type | Consumable types
it_IT[0]: Tipo di materiale di consumo
it_IT[1]: Tipi di materiale di consumo

en: Contact | Contacts
it_IT[0]: Contatto
it_IT[1]: Rubrica

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Postal code
it_IT: CAP

en: City
it_IT: Città

[ctx: location]
en: State
it_IT: Stato

en: Country
it_IT: Nazione

[ctx: button]
en: Add a supplier
it_IT: Aggiungi un fornitore

en: Associated supplier | Associated suppliers
it_IT[0]: Fornitore associato
it_IT[1]: Aziende associate

en: Link Contact/Supplier | Links Contact/Supplier
it_IT[0]: Collegamento Contatto/Fornitore
it_IT[1]: Collegamenti Contatto/Fornitore

en: Add a supplier
it_IT: Aggiungi un fornitore

en: Third party type | Third party types
it_IT[0]: Tipo di rapporto
it_IT[1]: Tipi di rapporto

en: Website
it_IT: Sito web

en: Add a contact
it_IT: Aggiungi un contatto

en: Contact type | Contact types
it_IT[0]: Tipo di contatto
it_IT[1]: Tipo indirizzo

en: Contract | Contracts
it_IT[0]: Contratti
it_IT[1]: Contratti

[ctx: phone]
en: Number
it_IT: Numero

en: Initial contract period
it_IT: Durata del contratto dalla data di inizio

en: Notice
it_IT: Preavviso

en: Account number
it_IT: Protocollo

en: Contract renewal period
it_IT: Periodicità del contratto

en: Invoice period
it_IT: Cadenza fatturazione

en: Renewal
it_IT: Rinnovo

en: Max number of items
it_IT: Numero massimo dei dispositivi

en: Email alarms
it_IT: Avvisi per email

en: Support hours
it_IT: Orario di intervento

en: on week
it_IT: durante la settimana

en: on Saturday
it_IT: il sabato

en: Sundays and holidays
it_IT: Domenica e festivi

[ctx: quantity]
en: Number of contracts
it_IT: Numero di contratti

en: Contract number
it_IT: Numero del contratto

en: Periodicity
it_IT: Periodicità

[ctx: button]
en: Add an item
it_IT: Aggiungi un elemento

[ctx: button]
en: Remove an item
it_IT: Rimuovi un elemento

en: Expiration
it_IT: Data fine

en: Expiration date + notice
it_IT: Data fine + preavviso

[ctx: quantity]
en: Number of items
it_IT: Numero di elementi

en: Contracts expired in the last 30 days
it_IT: Contratti scaduti negli ultimi 30 giorni

en: Contracts expiring in less than 7 days
it_IT: Contratti in scadenza nei prossimi 7 giorni

en: Contracts expiring in less than 30 days
it_IT: Contratti in scadenza nei prossimi 30 giorni

en: Contracts where notice begins in less than 7 days
it_IT: Contratti con preavviso nei prossimi 7 giorni

en: Contracts where notice begins in less than 30 days
it_IT: Contratti in preavviso nei prossimi 30 giorni

en: Send alarms on contracts
it_IT: Invio avvisi contratti

en: Contract entered in notice time
it_IT: Contratto in periodo di preavviso

en: Contract ended
it_IT: Contratto terminato

en: Contract entered in notice time for period
it_IT: Contratto in preavviso per il periodo

en: Contract period ended
it_IT: Periodo di contratto terminato

en: send contract alert failed
it_IT: Invio avviso contratto non riuscito

en: Tacit
it_IT: Tacito

en: Express
it_IT: Esplicito

en: End + Notice
it_IT: Fine + Preavviso

en: Period end
it_IT: Fine del periodo

en: Period end + Notice
it_IT: Fine del periodo + preavviso

[ctx: button]
en: Add a contract
it_IT: Aggiungi un contratto

[ctx: button]
en: Remove a contract
it_IT: Rimuovi un contratto

en: Link Contract/Item | Links Contract/Item
it_IT[0]: Collegamento Contratto/Elemento
it_IT[1]: Collegamenti Contratto/Elemento

en: Associated item ID
it_IT: ID elemento associato

en: Add a contract
it_IT: Aggiungi un contratto

en: Check | Checks
it_IT[0]: Controllo
it_IT[1]: Controlli

en: Fields unicity
it_IT: Campi univoci

en: Automatic action | Automatic actions
it_IT[0]: Azione automatica
it_IT[1]: Azioni automatiche

en: Action completed, partially processed
it_IT: Azione terminata, parzialmente eseguita

en: Action completed, fully processed
it_IT: Azione terminata, completamente eseguita

en: Action completed, no processing required
it_IT: Azione terminata, nessuna operazione necessaria

en: Run frequency
it_IT: Frequenza di esecuzione

en: System lock
it_IT: Lock di sistema

en: Disabled plugin
it_IT: Plugin disabilitato

en: Run mode
it_IT: Modalità di esecuzione

en: Run period
it_IT: Periodo di esecuzione

en: Number of days this action logs are stored
it_IT: Per quanto tempo i log delle azioni sono tenuti in archivio (in giorni, 0=sempre)

en: Infinite
it_IT: Infinito

en: Last run
it_IT: Ultima esecuzione

en: Blank
it_IT: Ripristina

en: Running
it_IT: In esecuzione

en: Scheduled
it_IT: Pianificato

en: A minimum of 64 Mio is commonly required for GLPI.
it_IT: Un minimo di di 64 MiB è normalmente richiesto per GLPI.

en: No task with Run mode = CLI, fix your tasks configuration
it_IT: Nessuna attività con modo di esecuzione CLI, correggi la configurazione delle attività

en: External
it_IT: Esterno

en: Internal
it_IT: Interno

en: Launch
it_IT: Avvia

en: Can't start
it_IT: Impossibile avviare

en: Undefined function %s (for cron)
it_IT: Funzione %s non definita (per cron)

en: Nothing to launch
it_IT: Niente da avviare

en: Can't get DB lock
it_IT: Impossibile ottenere il lock del database

en: Run count
it_IT: Numero di esecuzioni

note: TRANS: %s is the number of starts
en: %s start | %s starts
it_IT[0]: %s avvio
it_IT[1]: %s avvii

note: TRANS: %s is the number of stops
en: %s stop | %s stops
it_IT[0]: %s interruzione
it_IT[1]: %s interruzioni

en: Minimal time
it_IT: Durata minima

en: %s second | %s seconds
it_IT[0]: %s secondo
it_IT[1]: %s secondi

en: Maximal time
it_IT: Durata massima

en: Minimal count
it_IT: Numero minimo

en: %s item | %s items
it_IT[0]: %s elemento
it_IT[1]: %s elementi

en: Maximal count
it_IT: Numero massimo

en: Average count
it_IT: Numero medio

en: Total count
it_IT: Numero totale

en: Average speed
it_IT: Velocità media

en: %s items/sec
it_IT: %s elementi/sec

en: Last run list
it_IT: Elenco delle ultime esecuzioni

[ctx: quantity]
en: Number
it_IT: Numero

en: Reset last run
it_IT: Ripristina l'ultima esecuzione

en: Begin hour of run period
it_IT: Ora inizio periodio di esecuzione

en: End hour of run period
it_IT: Ora fine periodo di esecuzione

note: TRANS: % %1$d is a number, %2$s is a number of seconds
en: Clean %1$d session file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d session files created since more than %2$s seconds
it_IT[0]: Pulisce %1$d file di sessione creato da più di %2$s secondi
it_IT[1]: Pulisce %1$d file di sessione creati da più di %2$s secondi

en: Deletion of archived log file: %s
it_IT: Cancellazione dei log arichiviati: %s

en: Unable to delete archived log file: %s
it_IT: Impossibile cancellare i log archiviati: %s

en: Archiving log file: %1$s to %2$s
it_IT: Archiviazione log file: %1$s to %2$s

en: Unable to archive log file: %1$s. %2$s already exists. Wait till next day.
it_IT: Impossibile archiviare i file di log: %1$s. %2$s esiste già. Attendere fino al prossimo giorno.

en: Clean %1$d graph file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d graph files created since more than %2$s seconds
it_IT[0]: Pulisce %1$d file grafico creato da più di %2$s secondi
it_IT[1]: Pulisce %1$d file grafici creati da più di %2$s secondi

en: Clean %1$d temporary file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d temporary files created since more than %2$s seconds
it_IT[0]: Cancella file temporaneo %1$d creati da più di %2$s secondi
it_IT[1]: Cancella file temporanei %1$d creati da più di %2$s secondi

en: Check for new updates
it_IT: Controlla la presenza di aggiornamenti

en: Clean old logs
it_IT: Pulizia dei file di log

en: System logs retention period (in days, 0 for infinite)
it_IT: Periodo di conservazione dei log di sistema (in giorni, 0 per infinito)

en: Database optimization
it_IT: Ottimizzazione del database

en: Clean expired sessions
it_IT: Cancellazione delle sessioni scadute

en: Clean generated graphics
it_IT: Cancellazione dei grafici creati

en: Clean temporary files
it_IT: Cancella files temporanei

en: Monitoring of automatic actions
it_IT: Monitoraggio delle azioni automatiche

en: Archives log files and deletes aging ones
it_IT: Archivia files di log e cancella quelli vecchi

en: Number of days to keep archived logs
it_IT: Numero di giorni mantenimento logs archiviati

note: TRANS: %d is a number of minutes
en: %d minute | %d minutes
it_IT[0]: %d minuto
it_IT[1]: %d minuti

note: TRANS: %d is a number of hours
en: %d hour | %d hours
it_IT[0]: %d ora
it_IT[1]: %d ore

note: TRANS: %d is a number of days
en: %d day | %d days
it_IT[0]: %d giorno
it_IT[1]: %d giorni

en: Check the MySQL replica
it_IT: Controllo replica MySQL

en: Max delay between master and slave (minutes)
it_IT: Ritardo massimo tra master e slave (in minuti)

en: Mysql server: %s can't connect to the database
it_IT: Server MySQL: %s non si connette al database

note: TRANS: %1$s is the server name, %2$s is the time
en: Mysql server: %1$s, difference between master and slave: %2$s
it_IT: Server MySQL: %1$s, differenze fra master e slave: %2$s

en: can't connect to the database
it_IT: Impossibile connettersi al database

en: Difference between master and slave
it_IT: Scarto tra master e slave

en: %1$s - Error during the database query: %2$s - Error is %3$s
it_IT: %1$s - Errore durante l'interrogazione del database: %2$s - L'errore è %3$s

en: Optimizing tables
it_IT: Ottimizzazione tabelle

en: optimize
it_IT: ottimizza

en: Case type | Case types
it_IT[0]: Tipo di case
it_IT[1]: Tipo case

en: Interface
it_IT: Interfaccia

en: Drive | Drives
it_IT[0]: Lettore
it_IT[1]: Lettori

en: Writing ability
it_IT: Scrittura

en: Speed
it_IT: Velocità

en: Memory by default
it_IT: Memoria predefinita

en: Hard drive | Hard drives
it_IT[0]: Disco fisso
it_IT[1]: Dischi fissi

en: Capacity by default
it_IT: Capacità predefinita

en: Rpm
it_IT: Velocità (rpm)

en: Size by default
it_IT: Dimensione predefinita

en: Frequency
it_IT: Frequenza

en: Network card | Network cards
it_IT[0]: Scheda di rete
it_IT[1]: Schede di rete

en: MAC address by default
it_IT: Indirizzo MAC predefinito

en: Flow
it_IT: Velocità

en: Other component | Other components
it_IT[0]: Componente generico
it_IT[1]: Componenti generici

en: Power
it_IT: Potenza

en: Frequency by default
it_IT: Frequenza predefinita

en: Number of cores
it_IT: Numero di core

en: Number of threads
it_IT: Numero di thread

en: No personal criteria. Create personal parameters?
it_IT: Nessun criterio personale. Vuoi personalizzare i parametri?

en: Select default items to show
it_IT: Seleziona elementi visualizzati per impostazione predefinita

en: Bring up
it_IT: Sali

en: Bring down
it_IT: Scendi

en: Delete permanently
it_IT: Elimina definitivamente

note: TRANS: short for : Search result user display
en: User display
it_IT: Visualizzazione utente

en: Search result user display
it_IT: Visualizza ricerca per utente

note: TRANS: short for : Search result default display
en: Default display
it_IT: Visualizzazione predefinita

en: Search result default display
it_IT: Campi di ricerca predefiniti

en: Document heading | Document headings
it_IT[0]: Titolo del documento
it_IT[1]: Categorie documenti

en: Document | Documents
it_IT[0]: Documento
it_IT[1]: Documenti

en: Succesful deletion of the file %s
it_IT: Cancellato con successo il file %s

en: Failed to delete the file %s
it_IT: Impossibile cancellare il file %s

en: Added by %s
it_IT: Inserito da %s

en: Current file
it_IT: File corrente

en: Heading
it_IT: Categoria

en: Checksum
it_IT: Codice di controllo

en: Web Link
it_IT: Indirizzo web

en: MIME type
it_IT: Formato MIME

en: Blacklisted for import
it_IT: In blacklist per l'import

en: Use a FTP installed file
it_IT: Seleziona un file caricato con FTP

note: TRANS: %s is a size
en: %s Mio max
it_IT: %s MiB max

[ctx: quantity]
en: Number of documents
it_IT: Numero di documenti

en: Tag
it_IT: Etichetta

[ctx: quantity]
en: Number of associated items
it_IT: Numero di elementi associati

en: Upload directory doesn't exist
it_IT: La cartella di caricamento non esiste

note: TRANS: %1$s is the curent filename, %2$s is its directory
en: Failed to delete the file %1$s (%2$s)
it_IT: Impossibile eliminare il file %1$s (%2$s)

en: Document move succeeded.
it_IT: Documento spostato con successo.

en: File move failed.
it_IT: Impossibile spostare il file.

en: Document copy succeeded.
it_IT: Documento copiato con successo.

en: File move failed
it_IT: Impossibile spostare il file

en: Temporary directory doesn't exist
it_IT: La directory temporanea non esiste

en: File too large to be added.
it_IT: Il file è troppo grande per essere caricato.

en: The file is valid. Upload is successful.
it_IT: File valido. Caricato con successo.

en: Potential upload attack or file too large. Moving temporary file failed.
it_IT: File troppo grande o possibile attacco. Impossibile spostare il file temporaneo.

en: Unauthorized file type
it_IT: Tipo di file non consentito

en: The directory %s doesn't exist.
it_IT: La cartella %s non esiste.

en: Create the directory %s
it_IT: Creazione della cartella %s

en: Failed to create the directory %s. Verify that you have the correct permission
it_IT: Impossibile creare la cartella %s. Verifica di avere i permessi appropriati

en: No file available
it_IT: Nessun file disponibile

[ctx: button]
en: Add a document
it_IT: Aggiungi un documento

[ctx: button]
en: Remove a document
it_IT: Rimuovi un documento

en: Web link
it_IT: Indirizzo web

en: Add a document
it_IT: Aggiungi un documento

[ctx: button]
en: Add a new file
it_IT: Aggiungi un nuovo file

[ctx: button]
en: Associate an existing document
it_IT: Associa un documento esistente

en: Icon
it_IT: Icona

en: Authorized upload
it_IT: Caricamento autorizzato

en: Extension
it_IT: Estensione

en: May be a regular expression
it_IT: Potrebbe essere un espressione regolare

en: Document type | Document types
it_IT[0]: Tipo di documento
it_IT[1]: Tipi di documento

en: Help
it_IT: Aiuto

note: TRANS: %s is the store path
en: Error reading directory %s
it_IT: Errore in lettura della directory %s

note: TRANS: %s is the store path
en: Error: %s is not a directory
it_IT: Errore: %s non è una cartella

en: %s hour | %s hours
it_IT[0]: %s ora
it_IT[1]: %s ore

en: Common
it_IT: Generale

en: Status of items | Statuses of items
it_IT[0]: Stato degli elementi
it_IT[1]: Stati degli elementi

en: Ticket category | Ticket categories
it_IT[0]: Categoria delle chiamate
it_IT[1]: Categorie delle chiamate

en: Project state | Project states
it_IT[0]: Stato progetto
it_IT[1]: Stati progetto

en: Project type | Project types
it_IT[0]: Tipo progetto
it_IT[1]: Tipi progetto

en: Project tasks type | Project tasks types
it_IT[0]: Tipo attività di progetto
it_IT[1]: Tipi attività di progetto

en: Networking equipment type | Networking equipment types
it_IT[0]: Tipo di apparato di rete
it_IT[1]: Tipi di apparati di rete

en: Devices type | Devices types
it_IT[0]: Tipo di dispositivo
it_IT[1]: Tipo periferiche

en: License type | License types
it_IT[0]: Tipo della licenza
it_IT[1]: Tipo di licenze

en: Interface type (Hard drive...) | Interface types (Hard drive...)
it_IT[0]: Tipo di interfaccia (Disco fisso...)
it_IT[1]: Tipo di interfacce (Disco fisso...)

en: Phone power supply type | Phones power supply types
it_IT[0]: Tipo di alimentazione del telefono
it_IT[1]: Tipo di alimentazione dei telefoni

en: Networking equipment model | Networking equipment models
it_IT[0]: Modello di apparato di rete
it_IT[1]: Modelli di apparato di rete

en: Peripheral model | Peripheral models
it_IT[0]: Modello di periferica
it_IT[1]: Modelli di periferica

en: Management
it_IT: Gestione

en: Tools
it_IT: Utilità

en: Knowledge base category | Knowledge base categories
it_IT[0]: Categoria della base di conoscenza
it_IT[1]: Categorie della base di conoscenza

en: Update source | Update sources
it_IT[0]: Fonte degli aggiornamenti
it_IT[1]: Fonti degli aggiornamenti

en: Networking
it_IT: Rete

en: Network outlet | Network outlets
it_IT[0]: Punto rete
it_IT[1]: Punti rete

en: IP network | IP networks
it_IT[0]: Rete IP
it_IT[1]: Reti IP

en: Internet domain | Internet domains
it_IT[0]: Dominio Internet
it_IT[1]: Domini Internet

en: Wifi network | Wifi networks
it_IT[0]: Rete Wifi
it_IT[1]: Reti Wifi

en: Network name | Network names
it_IT[0]: Nome di rete
it_IT[1]: Nomi di rete

en: Software category | Software categories
it_IT[0]: Categoria software
it_IT[1]: Categorie software

en: User title | Users titles
it_IT[0]: Titolo dell'utente
it_IT[1]: Titoli degli utenti

en: User category | User categories
it_IT[0]: Categoria degli utenti
it_IT[1]: Categorie degli utenti

en: Authorizations assignment rules
it_IT: Regole di assegnazione autorizzazioni

en: LDAP criterion | LDAP criteria
it_IT[0]: Criterio LDAP
it_IT[1]: Criteri LDAP

en: Ignored value for the unicity | Ignored values for the unicity
it_IT[0]: Valore ignorato per l'univocità
it_IT[1]: Valori ignorati per l'univocità

note: TRANS: %d is a number of years
en: %d year | %d years
it_IT[0]: %d anno
it_IT[1]: %d anni

note: TRANS: %d is a number of seconds
en: %d second | %d seconds
it_IT[0]: %d secondo
it_IT[1]: %d secondi

note: TRANS: %d is a number of milliseconds
en: %d millisecond | %d milliseconds
it_IT[0]: %d millisecondo
it_IT[1]: %d millisecondi

note: TRANS: %1$d is the number of days, %2$d the number of hours, %3$s the number of minutes : display 1 day 3h15
en: %1$d day %2$dh%3$s | %1$d days %2$dh%3$s
it_IT[0]: %1$d giorno %2$dh%3$s
it_IT[1]: %1$d giorni %2$dh%3$s

en: Other...
it_IT: Altro...

en: Global management
it_IT: Gestione globale

en: Use unitary management
it_IT: Rendi non globale

en: Do you really want to use unitary management for this item?
it_IT: Vuoi veramente usare la gestione singola per questo elemento?

en: Duplicate the element as many times as there are connections
it_IT: Duplica questo elemento tante volte quante le connessioni

en: Current page in landscape PDF
it_IT: Pagina attuale in PDF orizzontale

en: Current page in portrait PDF
it_IT: Pagina attuale in PDF verticale

en: Current page in SLK
it_IT: Esporta pagina in SLK

en: Current page in CSV
it_IT: Esporta pagina in CSV

en: All pages in landscape PDF
it_IT: Tutte le pagine in PDF orizzontale

en: All pages in portrait PDF
it_IT: Tutte le pagine in PDF verticale

en: All pages in SLK
it_IT: Esporta tutto in SLK

en: All pages in CSV
it_IT: Esporta tutto in CSV

[ctx: button]
en: Export
it_IT: Esporta

en: Translation | Translations
it_IT[0]: Traduzione
it_IT[1]: Traduzioni

en: There's already a translation for this field in this language
it_IT: C'è già una traduzione per questo campo in questa lingua

en: Add a new translation
it_IT: Aggiungi una nuova traduzione

en: List of translations
it_IT: Lista delle traduzion

en: Field | Fields
it_IT[0]: Campo
it_IT[1]: Campi

en: No translation found
it_IT: Nessuna traduzione trovata

en: LDAP directory information attribute representing the entity
it_IT: Informazioni rappresentanti l'entità LDAP (DN)

en: Information in inventory tool (TAG) representing the entity
it_IT: Informazione dell'inventario (TAG) identificativa dell'entità

en: LDAP directory of an entity
it_IT: Directory associata all'entità

en: Search filter (if needed)
it_IT: Filtro di ricerca (se necessario)

en: Mail domain
it_IT: Dominio di posta

en: Notification options
it_IT: Opzioni notifica

en: Delay to send email notifications
it_IT: Ritarda l'invio delle notifiche via email

en: Enable notifications by default
it_IT: Abilita notifiche di default

en: Administrator email
it_IT: Email amministratore

en: Administrator reply-to email (if needed)
it_IT: Email amministratore per le risposte (se necessaria)

en: Prefix for notifications
it_IT: Prefisso per le notifiche

en: Administrator name
it_IT: Nome amministratore

en: Response address (if needed)
it_IT: Indirizzo per la risposta (se necessaria)

en: Email signature
it_IT: Firma nelle email

en: Alarms on cartridges
it_IT: Allerte cartucce

en: Alarms on consumables
it_IT: Allerte materiali di consumo

en: Alarms on expired licenses
it_IT: Allerte scadenza licenze

en: Send license alarms before
it_IT: Invio avvisi licenze prima del

en: Alarms on contracts
it_IT: Allerte contratti

en: Send contract alarms before
it_IT: Invio avvisi contratti prima del

en: Alarms on financial and administrative information
it_IT: Avvisi informazioni contabili e amministrative

en: Send financial and administrative information alarms before
it_IT: Invio avvisi informazioni contabili e amministrative prima del

en: Alerts on reservations
it_IT: Invio avvisi di prenotazioni

en: Default value for alarms on contracts
it_IT: Valore predefinito allerte contratti

en: Default value for alarms on financial and administrative information
it_IT: Valore predefinito per avvisi informazioni contabili ed amministrative

en: Default threshold for cartridges count
it_IT: Soglia di allerta predefinita per quantità cartucce

en: Default threshold for consumables count
it_IT: Soglia di allerta predefinita per quantità materiale di consumo

en: Ticket template | Ticket templates
it_IT[0]: Modello chiamata
it_IT[1]: Modello chiamate

en: Automatic closing of solved tickets after
it_IT: Chiusura automatica delle chiamate risolte dopo

en: Immediatly
it_IT: Immediatamente

en: Alerts on tickets which are not solved
it_IT: Invio avvisi per le chiamate non ancora risolte

en: Automatic assignment of tickets
it_IT: Assegnazione automatica delle chiamate

en: Tickets default type
it_IT: Chiamata predefinita

en: Order date
it_IT: Data ordine

en: Delivery date
it_IT: Data di consegna

en: Start date of warranty
it_IT: Data di inizio della garanzia

en: Satisfaction survey configuration
it_IT: Configurazione del sondaggio di gradimento

en: Satisfaction survey trigger rate
it_IT: Tasso di avvio del sondaggio di gradimento

note: TRANS: software in plural
en: Entity for software creation
it_IT: Entità per la creazione del software

en: to see the entity and its sub-entities
it_IT: mostra entità e sotto-entità

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds the item
it_IT: %s aggiunge l'elemento

en: Values for the generic rules for assignment to entities
it_IT: Valori delle regole generali per l'assegnazione ad entità

en: These parameters are used as actions in generic rules for assignment to entities
it_IT: Questi parametri sono utilizzati come azioni nelle regole generali per l'assegnazione alle entità

en: Mail domain surrogates entity
it_IT: Dominio di posta identificativo dell'entità

en: Values used in the interface to search users from a LDAP directory
it_IT: Valori utilizzati nell'interfaccia per la ricerca degli utenti in una directory LDAP

en: LDAP filter associated to the entity (if necessary)
it_IT: Filtro LDAP associato all'entità (se necessario)

en: Autofill dates for financial and administrative information
it_IT: Compilazione automatica delle date per le informazioni contabili ed amministrative

en: No autofill
it_IT: Nessun completamento automatico

note: TRANS: %s is the name of the state TRANS %s is the name of the state
en: Fill when shifting to state %s
it_IT: Compila quando cambia lo stato %s

en: Copy the start date of warranty
it_IT: Copia la data di inizio della garanzia

en: Copy the date of purchase
it_IT: Copia la data di acquisto

en: Copy the order date
it_IT: Copia la data di ordine

en: Copy the delivery date
it_IT: Copia la data di consegna

en: No change of entity
it_IT: Nessuna variazione sull'entità

en: Alarms options
it_IT: Opzioni allerte

en: Reminders frequency for alarms on cartridges
it_IT: Frequenza solleciti per allerte cartucce

en: Reminders frequency for alarms on consumables
it_IT: Frequenza solleciti per allerte materiali di consumo

en: Reservation | Reservations
it_IT[0]: Prenotazione
it_IT[1]: Prenotazioni

en: Alerts on tickets which are not solved since
it_IT: Invio avvisi per le chiamate non ancora risolte dal

en: Automatic closing configuration
it_IT: Configurazione per la chiusura automatica

en: Configuring the satisfaction survey
it_IT: Configurazione del sondaggio di gradimento

en: Internal survey
it_IT: Sondaggio interno

en: External survey
it_IT: Sondaggio esterno

en: Based on the item then the category
it_IT: Basato sull'elemento poi sulla categoria

en: Based on the category then the item
it_IT: Basato sulla categoria poi sull'elemento

en: Read parameters
it_IT: Leggi parametri

en: Read helpdesk parameters
it_IT: Leggi parametri helpdesk

en: Update parameters
it_IT: Aggiorna parametri

en: Update helpdesk parameters
it_IT: Aggiorna parametri helpdesk

en: Rule | Rules
it_IT[0]: Regola
it_IT[1]: Regole

en: Security
it_IT: Sicurezza

en: No Event
it_IT: Nessun evento

en: Last %d events
it_IT: Gli ultimi %d eventi

en: Source
it_IT: Elemento (ID)

en: Service
it_IT: Servizio

en: Message
it_IT: Evento

en: Level
it_IT: Livello

en: %1$s login since %2$s | %1$s logins since %2$s
it_IT[0]: %1$s accesso dal %2$s
it_IT[1]: %1$s accessi dal %2$s

en: Unique fields
it_IT: Campi unici

en: Record into the database denied
it_IT: Impedisci la registrazione nel database

en: Send a notification
it_IT: Invia una notifica

en: Duplicates
it_IT: Duplicati

en: It's mandatory to select a type and at least one field
it_IT: È obbligatorio selezionare un tipo e almeno un campo

en: No item to display
it_IT: Nessun elemento da visualizzare

en: FQDN
it_IT: Nome a dominio completo

en: Fully Qualified Domain Name. Use the classical notation (labels separated by dots). For example: indepnet.net
it_IT: Fully Qualified Domain Name. Usa la notazione classica (nomi separati da punti). Ad esempio: indepnet.net

en: FQDN must not be empty
it_IT: Il nome a dominio completo non può essere vuoto

en: FQDN is not valid
it_IT: Il nome a dominio completo non è valido

en: Invalid internet name: %s
it_IT: Nome internet non valido; %s

en: Used items
it_IT: Elementi utilizzati

en: Managed items
it_IT: Elementi gestiti

en: Visible in a ticket
it_IT: Visibile nella chiamata

en: Can be notified
it_IT: Può essere notificato

en: Visible in a project
it_IT: Visibile nel progetto

en: Can be manager
it_IT: Può essere Gestore

en: Can contain
it_IT: Può contenere

[ctx: button]
en: Add a user
it_IT: Aggiungi un utente

[ctx: button]
en: Add a manager
it_IT: Aggiungi un Gestore

[ctx: button]
en: Add a delegatee
it_IT: Aggiungi un delegato

[ctx: button]
en: Remove a user
it_IT: Rimuovi utente

en: Attribute of the user containing its groups
it_IT: Attributo dell'utente che contiene i suoi gruppi

en: Attribute value
it_IT: Valore dell'attributo

en: Manager
it_IT: Gestore

en: Delegatee
it_IT: Con potere di delega

en: Associate to a group
it_IT: Associa a gruppo

en: Dynamic
it_IT: Dinamico

en: Add a user
it_IT: Aggiungi un utente

en: Criterion | Criteria
it_IT[0]: Criterio
it_IT[1]: Criteri

en: D=Dynamic
it_IT: D=Dinamico

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of days, %3$d number of hours, %4$d number of minutes, %5$d number of seconds
en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes %5$d seconds
it_IT: %1$s%2$d giorni %3$d ore %4$d minuti %5$d secondi

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of days, %3$d number of hours, %4$d number of minutes
en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes
it_IT: %1$s%2$d giorni %3$d ore %4$d minuti

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of hours, %3$d number of minutes, %4$d number of seconds
en: %1$s%2$d hours %3$d minutes %4$d seconds
it_IT: %1$s%2$d ore %3$d minuti %4$d secondi

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of hours, %3$d number of minutes
en: %1$s%2$d hours %3$d minutes
it_IT: %1$s%2$d ore %3$d minuti

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of minutes,  %3$d number of seconds
en: %1$s%2$d minutes %3$d seconds
it_IT: %1$s%2$d minuti %3$d secondi

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of minutes
en: %1$s%2$d minute | %1$s%2$d minutes
it_IT[0]: %1$s%2$d minuto
it_IT[1]: %1$s%2$d minuti

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of seconds
en: %1$s%2$s second | %1$s%2$s seconds
it_IT[0]: %1$s%2$s secondo
it_IT[1]: %1$s%2$s secondi

en: Item not found
it_IT: Elemento non trovato

en: You don't have permission to perform this action.
it_IT: Non hai diritti sufficienti per eseguire questa azione.

en: Progress
it_IT: Avanzamento

en: My settings
it_IT: Le mie impostazioni

en: Logout
it_IT: Esci

en: Load a bookmark
it_IT: Carica un segnalibro

en: ^Top^
it_IT: ^Su^

en: You will find it on the GLPI-PROJECT.org site.
it_IT: Disponibile sul sito GLPI-PROJECT.org.

en: A new version is available: %s.
it_IT: Una nuova versione è disponibile: %s.

en: Create a ticket
it_IT: Inserire una chiamata

en: Ticket followup
it_IT: Risposta alla chiamata

en: Plugins
it_IT: Plugin

en: Ticket waiting for your approval
it_IT: Chiamate in attesa della tua convalida

en: Check all
it_IT: Seleziona tutto

en: Uncheck all
it_IT: Deseleziona tutto

en: Check all as
it_IT: Marca tutti come

en: Selection too large, massive action disabled.
it_IT: Selezione troppo estesa, le operazioni massive sono state disabilitate.

en: To increase the limit: change max_input_vars or suhosin.post.max_vars in php configuration.
it_IT: Per aumentare il limite cambia il valore di max_input_vars o suhosin.post.max_vars nel file php di configurazione.

en: Now
it_IT: Adesso

en: Today
it_IT: Oggi

en: Specify a date
it_IT: Specifica una data

en: - %d hour | - %d hours
it_IT[0]: - %d ora
it_IT[1]: - %d ore

en: - %d day | - %d days
it_IT[0]: - %d giorno
it_IT[1]: - %d giorni

en: last Sunday
it_IT: ultima Domenica

en: last Monday
it_IT: ultimo Lunedì

en: last Tuesday
it_IT: ultimo Martedì

en: last Wednesday
it_IT: ultimo Mercoledì

en: last Thursday
it_IT: ultimo giovedì

en: last Friday
it_IT: ultimo Venerdì

en: last Saturday
it_IT: ultimo Sabato

en: - %d week | - %d weeks
it_IT[0]: - %d settimana
it_IT[1]: - %d settimane

en: Beginning of the month
it_IT: Inizio del mese

en: - %d month | - %d months
it_IT[0]: - %d mese
it_IT[1]: - %d mesi

en: Beginning of the year
it_IT: Inizio dell'anno

en: - %d year | - %d years
it_IT[0]: - %d anno
it_IT[1]: - %d anni

en: + %d hour | + %d hours
it_IT[0]: + %d ora
it_IT[1]: + %d ore

en: + %d day | + %d days
it_IT[0]: + %d giorno
it_IT[1]: + %d giorni

en: + %d week | + %d weeks
it_IT[0]: + %d settimana
it_IT[1]: + %d settimane

en: + %d month | + %d months
it_IT[0]: + %d mese
it_IT[1]: + %d mesi

en: + %d year | + %d years
it_IT[0]: + %d anno
it_IT[1]: + %d anni

[ctx: button]
en: Drag and drop or paste image
it_IT: Trascina e rilascia o incolla l'immagine

en: Item is too large
it_IT: L'elemento è troppo grande

note: TRANS: %1$d, %2$d, %3$d are page numbers
en: From %1$d to %2$d on %3$d
it_IT: Da %1$d a %2$d su %3$d

en: Empty array
it_IT: Array vuoto

en: Display (number of items)
it_IT: Visualizza (numero di elementi)

note: TRANS %1$d %2$d are numbers (displayed, total)
en: %1$d on %2$d
it_IT: %1$d su %2$d

en: Drag and drop your file here, or
it_IT: Trascina il tuo file qui oppure

[ctx: button]
en: Paste image
it_IT: Installa immagine

en: Upload successful
it_IT: Caricamento effettuato

en: Check/uncheck all
it_IT: Selezione/Deseleziona tutti

en: Select/unselect all
it_IT: Seleziona/deseleziona tutto

en: Purchase date incompatible with the associated budget. %1$s not in budget period: %2$s / %3$s
it_IT: Data di acquisto incompatibile con il budget associato. %1$s non è nel periodo di budget: %2$s / %3$s

en: Send alarms on financial and administrative information
it_IT: Invio avvisi informazioni contabili ed amministrative

note: TRANS: %1$s is the warranty end date and %2$s the name of the item
en: Item reaching the end of warranty on %1$s: %2$s
it_IT: Elementi che giungono a temine garanzia in %1$s: %2$s

en: No item reaching the end of warranty.
it_IT: Nessun elemento giunge al termine della garanzia.

en: send infocom alert failed
it_IT: Invio avviso informazioni contabili non riuscito

en: Linear
it_IT: Lineare

en: Decreasing
it_IT: Decrescente

[ctx: button]
en: Show
it_IT: Mostra

en: Requested item not found
it_IT: Elemento richiesto non trovato

en: For this type of item, the financial and administrative information are only a model for the items which you should add.
it_IT: Per questo tipo di elemento, le informazioni contabili ed amministrative sono solo un modello per gli elementi che dovrai aggiungere.

en: Order number
it_IT: Numero ordine

en: Immobilization number
it_IT: Matricola inventario

en: Invoice number
it_IT: Numero fattura

en: Delivery form
it_IT: Bolla di consegna

en: Date of last physical inventory
it_IT: Data dell'ultimo inventario effettivo

en: Warranty extension value
it_IT: Importo estensione garanzia

en: Amortization type
it_IT: Tipo di ammortamento

en: Amortization duration
it_IT: Durata ammortamento

en: Amortization coefficient
it_IT: Coefficiente ammortamento

en: TCO (value + tracking cost)
it_IT: TCO (valore + costo interventi)

en: Monthly TCO
it_IT: TCO mensile

en: Warranty information
it_IT: Informazioni sulla garanzia

en: Warranty duration
it_IT: Durata garanzia

en: Lifelong
it_IT: Perpetuo

en: Valid to %s
it_IT: Scade il %s

en: Comments on financial and administrative information
it_IT: Commenti sulle informazioni contabili ed amministrative

en: IP address | IP addresses
it_IT[0]: Indirizzo IP
it_IT[1]: Indirizzi IP

en: Invalid IP address
it_IT: indirizzi IP non validi

en: Order by item type
it_IT: Ordina per tipo di elemento

en: Other kind of items
it_IT: Altri tipi di elementi

en: No IP address found
it_IT: Nessun indirizzo IP trovato

en: Subnet mask | Subnet masks
it_IT[0]: Maschera di sottorete
it_IT[1]: Maschere di sottorete

en: IP version
it_IT: Versione IP

en: Addressable network
it_IT: Rete indirizzabile

en: Set the network using notation address/mask
it_IT: Imposta la rete con la notazione indirizzo/maschera di sottorete

en: An addressable network is a network defined on an equipment
it_IT: Una rete cui è possibile assegnare un indirizzo è una rete definita per una apparecchiatura

en: Invalid network address
it_IT: indirizzo di rete non valido

en: Invalid input format for the network
it_IT: Valore Inserito non valido per la rete

en: Invalid subnet mask
it_IT: Maschera di sottorete non valida

en: Network already defined in visible entities
it_IT: Rete già definita in entità visibili

en: Invalid gateway address
it_IT: Indirizzo gateway non valido

en: Associate a VLAN
it_IT: Associa VLAN

en: Capacity
it_IT: Capacità

note: TRANS: %s is the type of the component
en: Item - %s link
it_IT: Elemento - %s link

en: Position of the device on its bus
it_IT: Posizione della periferica sul bus

en: bus ID
it_IT: ID bus

en: Type of component
it_IT: Tipo di componente

en: Specificities
it_IT: Specificità

en: Add a new component
it_IT: Aggiungi un nuovo componente

en: Dissociated devices
it_IT: Periferiche non associate

note: TRANS : %1$s is the type of the device %2$s is the type of the item %3$s is the name of the item (used for headings of a list),
en: %1$s of %2$s: %3$s
it_IT: %1$s di %2$s: %3$s

en: View | Views
it_IT[0]: Vista
it_IT[1]: Viste

en: Or complete search
it_IT: oppure ricerca globale

en: My devices
it_IT: I miei dispositivi

en: Devices own by my groups
it_IT: Periferiche assegnate al mio gruppo

en: Connected devices
it_IT: Periferiche connesse

en: version
it_IT: Versione

en: Installed software
it_IT: Programmi installati

en: Associated item type | Associated item types
it_IT[0]: Tipo di elemento associato
it_IT[1]: Tipi di elementi associati

en: Visible in the simplified interface
it_IT: Visibile nell'interfaccia semplificata

en: Visible for an incident
it_IT: Visibile per un incidente

en: Visible for a request
it_IT: Visibile per una richiesta

en: Visible for a problem
it_IT: Visibile per un problema

en: Visible for a change
it_IT: Visibile per una modifica

en: Template for a request
it_IT: Modello per una richiesta

en: Template for an incident
it_IT: Modello per un incidente

[ctx: quantity]
en: Number of problems
it_IT: Numero di problemi

[ctx: quantity]
en: Number of changes
it_IT: Numero di modifiche

en: Incident
it_IT: Incidente

en: Request
it_IT: Richiesta

[ctx: button]
en: Browse
it_IT: Naviga

[ctx: button]
en: Manage
it_IT: Gestisci

en: Target | Targets
it_IT[0]: Destinazione
it_IT[1]: Destinazioni

en: Edit
it_IT: Edita

en: Category name
it_IT: Categoria

en: Put this item in the FAQ
it_IT: Inserisci questo elemento nelle FAQ

en: This item is part of the FAQ
it_IT: Questo elemento è nelle FAQ

en: This item is not part of the FAQ
it_IT: Questo elemento non è nelle FAQ

en: %d view | %d views
it_IT[0]: %d vista
it_IT[1]: %d viste

en: Visible since
it_IT: Visibile da

en: Visible until
it_IT: Visibile fino a

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: Unpublished
it_IT: Non pubblicato

en: My unpublished articles
it_IT: I miei articoli non pubblicati

en: All my articles
it_IT: Tutti i miei articoli

en: All unpublished articles
it_IT: Tutti gli articoli non pubblicati

en: Use as a solution
it_IT: Usa come soluzione

en: Recent entries
it_IT: Contenuti recenti

en: Last updated entries
it_IT: Ultime voci aggiornate

en: Most popular questions
it_IT: Domande più frequenti

en: FAQ item
it_IT: Elemento FAQ

en: Visibility start date
it_IT: Data inizio visibilità

en: Visibility end date
it_IT: Data fine visibilità

en: Add a target
it_IT: Aggiungi una destinazione

en: Caution! You are not the author of this element. Delete targets can result in loss of access to that element.
it_IT: Attenzione! Non sei l'autore di questo elemento. L'eliminazione dell'oggetto potrebbe inibire l'accesso ad esso.

en: Recipient | Recipients
it_IT[0]: Destinatario
it_IT[1]: Destinatari

en: Profile | Profiles
it_IT[0]: Profilo
it_IT[1]: Profili

en: Knowledge base administration
it_IT: Gestione della base di conoscenza

en: Publish in the FAQ
it_IT: Pubblica nelle FAQ

en: Read the FAQ
it_IT: Leggi le FAQ

en: External link | External links
it_IT[0]: Collegamento esterno
it_IT[1]: Collegamenti esterno

en: Link | Links
it_IT[0]: Collegamento
it_IT[1]: Collegamenti

en: Link or filename
it_IT: Collegamento o nome file

en: Open in a new window
it_IT: Apri in una nuova finestra

en: File content
it_IT: Contenuto del file

en: No link defined
it_IT: Nessun collegamento associato

en: Add an item type
it_IT: Aggiungi un tipo di elemento

en: Building number
it_IT: Edificio

en: Room number
it_IT: Numero della stanza

en: Longitude
it_IT: Longitudine

en: Latitude
it_IT: Latitudine

en: Altitude
it_IT: Altitudine

en: Location comments
it_IT: Commenti sulla posizione

en: Lock | Locks
it_IT[0]: Blocca
it_IT[1]: Blocchi

en: Locked items
it_IT: Elementi bloccati

[ctx: button]
en: Unlock
it_IT: Sblocca

en: No locked item
it_IT: Nessun elemento bloccato

en: Unlock components
it_IT: Sblocca componenti

en: Network port | Network ports
it_IT[0]: Porta di rete
it_IT[1]: Porte di rete

en: Select the type of the item that must be unlock
it_IT: Seleziona il tipo di elemento da sbloccare

en: Historical
it_IT: Storico

en: No historical
it_IT: Nessuna operazione recente

[ctx: name]
note: TRANS: a noun, modification, change
en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Add the item
it_IT: Aggiunta dell'elemento

en: Delete the item
it_IT: Elimina l'elemento

en: Lock the item
it_IT: Blocca elemento

en: Unlock the item
it_IT: Sblocca elemento

en: Restore the item
it_IT: Ripristina l'elemento

en: Add the component
it_IT: Aggiunta di un componente

note: TRANS: %1$s is the old_value, %2$s is the new_value
en: Change the component %1$s: %2$s
it_IT: Modifica del componente %1$s: %2$s

note: TRANS: %1$s is the update date, %2$s is the last updater name
en: %1$s by %2$s
it_IT: %1$s di %2$s

en: Delete the component
it_IT: Elimina il componente

en: Lock the component
it_IT: Blocca componente

en: Unlock the component
it_IT: Sblocca componente

en: Install the software
it_IT: Installa il software

en: Uninstall the software
it_IT: Disinstalla il software

en: Disconnect the item
it_IT: Disconnetti l'elemento

en: Connect the item
it_IT: Connetti l'elemento

en: Add a link with an item
it_IT: Aggiungi collegamento con elemento

en: Delete a link with an item
it_IT: Elimina collegamento con elemento

en: Lock a link with an item
it_IT: Blocca collegamento con elemento

en: Unlock a link with an item
it_IT: Sblocca collegamento con elemento

en: Update an item
it_IT: Aggiorna un elemento

en: Delete an item
it_IT: Elimina elemento

en: Lock an item
it_IT: Blocca un elemento

en: Unlock an item
it_IT: Sblocca un elemento

en: Update of the field
it_IT: modifica del campo

en: Change %1$s by %2$s
it_IT: Modifica %1$s di %2$s

en: mbstring extension not found. Warning with charsets used.
it_IT: Estensione mbstring non trovata. Attenzione al set di caratteri utilizzato.

en: Email address
it_IT: Indirizzo email

en: Connection errors
it_IT: Errori di connessioni

en: Use Kerberos authentication
it_IT: Usa l'autenticazione Kerberos

en: Accepted mail archive folder (optional)
it_IT: Cartella archivio dei messaggi accettati (opzionale)

en: Refused mail archive folder (optional)
it_IT: Cartella archivio dei messaggi rifiutati (opzionale)

en: Maximum size of each file imported by the mails receiver
it_IT: Dimensione massima di ogni file importato da gateway email

en: Use mail date, instead of collect one
it_IT: Utilizza data email, piuttosto che data dello scarico

[ctx: button]
en: Get email tickets now
it_IT: Ricevi ora le chiamate via email

en: Email %s not found. Impossible import.
it_IT: Email %s non trovata. Impossibile importare.

note: TRANS: %1$d, %2$d, %3$d, %4$d and %5$d are number of messages
en: Number of messages: available=%1$d, retrieved=%2$d, refused=%3$d, errors=%4$d, blacklisted=%5$d
it_IT: Numero di messaggi: disponibili=%1$d, scaricati=%2$d, rifiutati=%3$d, errori=%4$d, filtrati=%5$d

en: Could not connect to mailgate server
it_IT: Impossibile connettersi al server mailgate

note: TRANS: %s is the ID of the mailgate
en: Could not find mailgate %d
it_IT: Impossibile connettersi al mailgate %d

note: TRANS: %s is a directory
en: %s is not writable
it_IT: %s non è scrivibile

en: Too large attached file
it_IT: File allegato troppo grande

en: Invalid attached file
it_IT: File allegato non valido

note: TRANS: %1$s is the name of the folder, %2$s is the name of the receiver
en: Invalid configuration for %1$s folder in receiver %2$s
it_IT: Configurazione della cartella %1$s non valida nel gateway email %2$s

en: Retrieve email (Mails receivers)
it_IT: Scarica email (Gateway email)

en: Number of emails to retrieve
it_IT: Numero di email da ricevere

en: Send alarms on receiver errors
it_IT: Invia allarmi in caso di errori del ricevente

en: Your email could not be processed.
    If the problem persists, contact the administrator
it_IT: La email non può essere elaborata.
    Se il problema persiste contatta l'amministratore

en: List of not imported emails
it_IT: Elenco di email non importate

en: Receivers in error: %s
it_IT: Gateway in errore: %s

en: No import
it_IT: Non importare

en: No action available
it_IT: Nessuna azione possibile

en: Implementation error !
it_IT: Errore implementazione !

en: No selected items
it_IT: Nessun elemento selezionato

en: Invalid process
it_IT: Processo non valido

en: Select the type of the item on which applying this action
it_IT: Selezione il tipo di elemento a cui verrà applicata l'azione

[ctx: button]
en: Add to transfer list
it_IT: Aggiungi alla lista di trasferimento

[ctx: button]
en: Delete permanently but keep devices
it_IT: Cancella definitivamente ma mantieni le periferiche

[ctx: button]
en: Delete permanently and remove devices
it_IT: Cancella definitivamente e rimuovi le periferiche

[ctx: button]
en: Delete permanently even if linked items
it_IT: Cancella completamente anche se collegati

en: Select the common field that you want to update
it_IT: Seleziona tutti i campi che vuoi aggiornare

en: Select the field that you want to update
it_IT: Seleziona il campo che vuoi aggiornare

en: or
it_IT: oppure

en: You can't delete that item by massive actions, because it has sub-items
it_IT: Non puoi cancellare massivamente questo elemento perché presenta dei sotto-elementi

en: but you can do it by the form of the item
it_IT: ma puoi farlo direttamente dalla form dell'elemento

en: You can't delete that item, because it is used for one or more items
it_IT: Non puoi cancellare questo elemento perché è utilizzato da uno o più di altri

en: default_value must be 0 or 1
it_IT: default_value deve essere 0 o 1

en: default_value must be numeric
it_IT: default_value deve essere numerico

note: TRANS: %s is 'Clean DB : rename tables' TRANS: %s is the table or item implied
en: Change of the database layout - %s
it_IT: Modifica del layout del database -%s

en: Task completed.
it_IT: Attività terminata.

en: Automatically generated by GLPI %s
it_IT: Generato automaticamente da GLPI %s

note: TRANS: %s is the table or item to migrate TRANS: %s is 'Clean reservation entity link'
en: Data migration - %s
it_IT: Migrazione dati - %s

en: Management type
it_IT: Tipo di gestione

en: Microphone
it_IT: Microfono

en: Speakers
it_IT: Altoparlanti

en: %1$s adds several netpoints
it_IT: %1$s aggiunge più porte di rete

en: Network outlets for %s
it_IT: Punti rete per %s

en: Network alias | Network aliases
it_IT[0]: Alias di rete
it_IT[1]: Alias di rete

en: Add a network alias
it_IT: Aggiungi un alias di rete

en: Computer's name
it_IT: Nome computer

en: The MAC address and the IP of the equipment are included in an aggregated network port
it_IT: Gli indirizzi MAC ed IP sono inclusi in una porta di rete aggregata

en: IP network is not included in the database. However, you can see current available networks.
it_IT: La rete IP non è compresa nel database. Tuttavia puoi vedere le reti attualmente disponibili.

en: Several network names available! Go to the tab 'Network Name' to manage them.
it_IT: Diversi nomi di rete disponibili! Vai al menu 'Nome di rete' per gestirli

en: Add a network name
it_IT: Aggiungi un nome di rete

en: Not associated
it_IT: Not associata

en: Create a new network name
it_IT: Crea un nuovo nome di rete

en: No network name found
it_IT: Nessun nome di rete trovato

en: Aggregation port
it_IT: Porta di aggregazione

en: Origin port
it_IT: Porta d'origine

en: Alias port
it_IT: Alias della porta

en: Global displays
it_IT: Visualizzazioni globali

en: Internet information
it_IT: Informazioni Internet

en: Common options
it_IT: Opzioni comuni

en: Network port type to be added
it_IT: Tipo di porta di rete da aggiungere

en: Add several ports
it_IT: Aggiunta di più porte di rete

en: Network ports waiting for manual migration
it_IT: Porte di rete in attesa di migrazione manuale

en: No network port found
it_IT: Nessuna porta di rete trovata

en: Port number | Ports number
it_IT[0]: Numero porta
it_IT[1]: Numeri porte

en: Network port type
it_IT: Tipo porta di rete

en: Dissociate a VLAN
it_IT: Elimina una VLAN

en: Connection by dial line - Dialup Port
it_IT: Connessione telefonica - porta modem

en: Connected to
it_IT: Connessa a

en: Ethernet port
it_IT: Porta ethernet

en: Ethernet port type
it_IT: Tipo di porta Ethernet

en: Ethernet port speed
it_IT: Velocità porta Ethernet

en: Twisted pair (RJ-45)
it_IT: Coppia incrociata (RJ-45)

en: Multimode fiber
it_IT: Fibra multimodale

en: Single mode fiber
it_IT: Fibra monomodale

en: No options available for this port type.
it_IT: Nessuna scelta disponibile per questo tipo di porta

en: Virtual ports
it_IT: Porte virtuali

en: Opposite link
it_IT: Collegamento inverso

en: Local network port
it_IT: Porta di rete locale

en: this port
it_IT: questa porta

en: No network card available
it_IT: Scheda di rete non disponibile

en: Equipment without network card
it_IT: Apparecchiatura senza scheda di rete

en: item not linked to an object
it_IT: elemento non collegato ad un oggetto

note: TRANS: %1$s and %2$s are links
en: %1$s on %2$s
it_IT: %1$s su %2$s

en: Without name
it_IT: Senza nome

en: Not connected.
it_IT: Non connesso.

en: Local loop port
it_IT: Porta loop locale

en: Network port migration
it_IT: Migrazione porta di rete

en: Undefined interface
it_IT: Interfaccia non definita

en: Invalid network (already defined or with invalid addresses)
it_IT: Rete non valida (indirizzi già definiti o non validi)

en: Gateway not include inside the network
it_IT: Gateway non incluso all'interno della rete

en: Transform this network port to
it_IT: Trasforma questa porta di rete in

en: Network port information conflicting with %s
it_IT: Informazione porta di rete in conflitto con %s

en: Invalid address or netmask
it_IT: Indirizzo o maschera di rete non valido

en: No conflicting network
it_IT: Nessuna rete in conflitto

en: you may have to add a network
it_IT: dovresti aggiungere una rete

en: Append a correct gateway to the network %s
it_IT: Aggiungi un gateway corretto alla rete %s

en: Unknown network
it_IT: Rete sconosciuta

en: Add a network
it_IT: Aggiungi una rete

en: Add a correct IP to the network port
it_IT: Aggiungi un IP valido ad una porta di rete

en: Unknown network port
it_IT: Porta di rete sconosciuta

en: I don't understand why this migration error is not deleted.
it_IT: Non capisco perché questo errore di migrazione non è eliminato.

en: You can delete this migration error
it_IT: Puoi eliminare questo errore di migrazione

en: At all events
it_IT: A tutti gli eventi

en: Original network port information
it_IT: Informazione precedente porta di rete

en: Network address
it_IT: Indirizzo di rete

en: Unknown interface
it_IT: Interfaccia sconosciuta

en: Wifi port
it_IT: Porte Wifi

en: Wifi mode
it_IT: Modalità Wifi

en: Wifi protocol version
it_IT: Versione del protocollo Wifi

note: TRANS: Always plural
en: Note | Notes
it_IT[0]: Nota
it_IT[1]: Note

en: Creation date
it_IT: Data di creazione

en: Last updater
it_IT: Autore ultima modifica

en: Last update by %1$s on %2$s
it_IT: Ultimo aggiornamento da %1$s il %2$s

en: Create by %1$s on %2$s
it_IT: Creato da %1$s il %2$s

en: Notification method
it_IT: Modalità di notifica

en: Event | Events
it_IT[0]: Occorrenza
it_IT[1]: Eventi

en: Mail test
it_IT: Verifica e-mail

en: This is a test email.
it_IT: Questo è un messaggio di prova.

en: Failed to send test email to administrator
it_IT: Invio email di prova all'amministratore non riuscito

en: Test email sent to administrator
it_IT: Email di test inviata all'amministratore

en: Error inserting email to queue
it_IT: Errore inserimento in coda email

en: An email to %s was added to queue
it_IT: Una email per %s è stata aggiunta alla coda

en: Response name (if needed)
it_IT: Nome per le risposte (se necessario)

en: Add documents into ticket notifications
it_IT: Aggiungi documenti alle notifiche dei ticket

en: The PHP mail function is unknown or is not activated on your system.
it_IT: La funzione mail di PHP non funziona o non è stata attivata nel tuo server.

en: The use of a SMTP is needed.
it_IT: L'utilizzo di un server SMTP è indispensabile.

en: Way of sending emails
it_IT: Modalità di invio delle email

en: SMTP host
it_IT: Server SMTP

en: SMTP login (optional)
it_IT: Utenza del server SMTP (opzionale)

en: SMTP password (optional)
it_IT: Password del server SMTP (opzionale)

en: Send a test email to the administrator
it_IT: Invia una email di test all'amministratore

en: Cartridges alarm
it_IT: Avviso cartucce

en: Remaining
it_IT: Rimanenti

en: New change
it_IT: Nuova modifica

en: Update of a change
it_IT: Aggiornamento di una modifica

en: Change solved
it_IT: Modifica risolta

en: Validation request
it_IT: Richiesta di convalida

en: Validation request answer
it_IT: Risposta alla richiesta di convalida

en: New task
it_IT: Nuova attività

en: Update of a task
it_IT: Aggiornamento attività

en: Deletion of a task
it_IT: Cancella incarico

en: Closure of a change
it_IT: Chiusura di una modifica

en: Deleting a change
it_IT: Cancellazione di una modifica

note: TRANS: %s is the user name
en: An approval request has been submitted by %s
it_IT: Una richiesta di convalida è stata inviata da %s

note: TRANS: %s is the user name
en: An answer to an an approval request was produced by %s
it_IT: Una risposta a una richiesta di convalida è stata fornita da %s

en: Validation | Validations
it_IT[0]: Convalida
it_IT[1]: Convalide

en: Decision-maker
it_IT: Decisore

en: A validation request has been submitted
it_IT: Una richiesta di convalida è stata inviata

en: An answer to a validation request was produced
it_IT: Una risposta a una richiesta di convalida è stata fornita

en: Problem | Problems
it_IT[0]: Problema
it_IT[1]: Problemi

en: Manager of group
it_IT: Gestore del gruppo

en: Group except manager users
it_IT: Gruppo, esclusi utenti Gestori

en: Administrator
it_IT: Amministratore

en: Entity administrator
it_IT: Amministratore dell'entità

en: Former technician in charge of the ticket
it_IT: Precedente tecnico incaricato della chiamata

en: Manager of the group in charge of the ticket
it_IT: Gestore del gruppo assegnatario della chiamata

en: Group in charge of the ticket except manager users
it_IT: Gruppo incaricato della chiamata, esclusi utenti Gestori

en: Requester group manager
it_IT: Gestore del gruppo richiedenti

en: Requester group except manager users
it_IT: Gruppo richiedenti, esclusi utenti Gestori

en: Technician in charge of the ticket
it_IT: Tecnico incaricato della chiamata

en: Hardware user
it_IT: Utente del materiale

en: Watcher group manager
it_IT: Gestore del gruppo osservatori

en: Watcher group except manager users
it_IT: Gruppo osservatori, esclusi utenti Gestori

en: Technician in charge of the task
it_IT: Tecnico incaricato dell'attività

en: Task author
it_IT: Autore dell'attività

en: Followup author
it_IT: Risposta all'autore

en: Requester ID
it_IT: ID del richiedente

en: Requester location
it_IT: Posizione del richiedente

en: Assigned to technicians
it_IT: Assegnato ai tecnici

en: Assigned to groups
it_IT: Assegnato ai gruppi

en: Number of unresolved items
it_IT: Numero di elementi non risolti

en: Number of costs
it_IT: Numero di costi

en: No defined category
it_IT: Nessuna categoria definita

en: Web link to approval the solution
it_IT: Indirizzo web per convalidare la soluzione

en: Download URL
it_IT: Link download

en: Status value in database
it_IT: Valore dello stato nel database

en: Consumables alarm
it_IT: Avviso materiali di consumo

en: End of contract
it_IT: Scadenza del contratto

en: Periodicity notice
it_IT: Preavviso periodicità

en: Contracts alarm
it_IT: Avviso contratti

en: Contract expired since the
it_IT: Contratto scaduto dal

en: Contract with notice since the
it_IT: Contratto con preavviso dal

en: Contract reached the end of a period since the
it_IT: Contratto a termine periodo dal

en: Contract with notice for the current period since the
it_IT: Contratto in preavviso per il periodo corrente dal

en: The following automatic actions are in error. They require intervention.
it_IT: Le seguenti azioni automatiche sono in errore. È richiesto un intervento.

en: Desynchronization MySQL replica
it_IT: Desincronizzazione replica MySQL

en: Can't connect to the database.
it_IT: Impossibile connettersi al database.

en: Slave database out of sync!
it_IT: Database slave non sincronizzato!

en: The slave database is desynchronized. The difference is of:
it_IT: Il database slave non è sincronizzato. La differenza è di:

en: Alert on duplicate record
it_IT: Avviso di record duplicato

en: Update the item
it_IT: aggiornamento elemento

en: Item successfully added but duplicate record on
it_IT: Elemento aggiunto con successo ma con record duplicato su

en: Doer
it_IT: Esecutore

en: Intended action
it_IT: Azione richiesta

en: Expiration date
it_IT: Data scadenza

en: Receiver errors
it_IT: Errori ricevuti

en: Planning recall
it_IT: Promemoria pianificazione

en: New problem
it_IT: Nuovo problema

en: Update of a problem
it_IT: Aggiornamento di un problema

en: Problem solved
it_IT: Problema risolto

en: Closure of a problem
it_IT: Chiusura di un problema

en: Deleting a problem
it_IT: Eliminazione di un problema

en: Causes
it_IT: Cause

en: Symptoms
it_IT: Sintomi

en: New project
it_IT: Nuovo progetto

en: Update of a project
it_IT: Aggiorna un progetto

en: Deletion of a project
it_IT: Elimina un progetto

en: Manager group
it_IT: Gruppo Gestori

en: Manager of manager group
it_IT: Gestore del gruppo gestori

en: Manager group except manager users
it_IT: Gruppo Gestori, esclusi utenti Gestori

en: User of project team
it_IT: Utente di squadra del progetto

en: Group of project team
it_IT: Gruppo di squadra di progetto

en: Manager of group of project team
it_IT: Gestore del gruppo squadra di progetto

en: Group of project team except manager users
it_IT: Gruppo squadra di progetto, esclusi utenti Gestori

en: Contact of project team
it_IT: Contatto della squadra del progetto

en: Supplier of project team
it_IT: Fornitore del team di progetto

en: Planned start date
it_IT: Data di inizio pianificata

en: Planned end date
it_IT: Data di fine pianificata

en: Real start date
it_IT: Data di inizio effettiva

en: Real end date
it_IT: Data di fine effettiva

en: Percent done
it_IT: Percentuale eseguita

en: Planned duration
it_IT: Durata pianificata

en: Effective duration
it_IT: Durata effettiva

[ctx: quantity]
en: Number of team members
it_IT: Numero dei membri della squadra

en: Team member | Team members
it_IT[0]: Membro del team
it_IT[1]: Membri del team

en: Project team | Project teams
it_IT[0]: Team per il progetto
it_IT[1]: Teams per il progetto

en: New project task
it_IT: Nuova attività di progetto

en: Update of a project task
it_IT: Aggiorna una attività di progetto

en: Deletion of a project task
it_IT: Elimina una attività di progetto

en: Project team user
it_IT: Utente del team di progetto

en: Project team group
it_IT: Gruppo squadra di progetto

en: Project | Projects
it_IT[0]: Progetto
it_IT[1]: Progetti

en: Tickets duration
it_IT: Durata delle chiamate

en: New reservation
it_IT: Nuova prenotazione

en: Update of a reservation
it_IT: Aggiornamento di una prenotazione

en: Deletion of a reservation
it_IT: Eliminazione di una prenotazione

en: Reservation expired
it_IT: Scadenza prenotazione

en: To answer by email, write above this line
it_IT: Per rispondere via mail scrivi vicino questa linea

en: To answer by email, write under this line
it_IT: Per rispondere via mail scrivi sotto questa linea

en: Update of a ticket
it_IT: Aggiornamento di una chiamata

en: Ticket solved
it_IT: Chiamata risolta

en: New followup
it_IT: Nuovo commento per la chiamata

en: Update of a followup
it_IT: Aggiornamento di una risposta

en: Deletion of a followup
it_IT: Eliminazione di una risposta

en: Closing of the ticket
it_IT: Chiusura della chiamata

en: Deletion of a ticket
it_IT: Cancella chiamata

en: Not solved tickets
it_IT: Chiamate non risolte

en: Automatic reminders of SLAs
it_IT: Promemoria automatici SLA

en: Satisfaction survey answer
it_IT: Risposta alla statistica di soddisfazione

note: TRANS: %s is the number of days before auto closing
en: Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s day | Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s days
it_IT[0]: Senza una risposta, la chiamata sarà chiusa automaticamente dopo %s giorno
it_IT[1]: Senza una risposta, la chiamata sarà chiusa automaticamente dopo %s giorni

[ctx: quantity]
en: Number of followups
it_IT: Numero di risposte

[ctx: quantity]
en: Number of linked tickets
it_IT: Numero di chiamate collegate

en: Creation date of the satisfaction survey
it_IT: Data di creazione del sondaggio di gradimento

en: Response date to the satisfaction survey
it_IT: Data di chiusura del sondaggio di gradimento

en: Comments to the satisfaction survey
it_IT: Commenti al sondaggio di gradimento

en: Survey type
it_IT: Tipo di sondaggio

en: Invitation to fill out the survey
it_IT: Invito a compilare il sondaggio

en: Followup | Followups
it_IT[0]: Commento
it_IT[1]: Commenti

en: Linked ticket | Linked tickets
it_IT[0]: Chiamata collegata
it_IT[1]: Chiamate collegate

en: You have been made a request to reset your account password.
it_IT: Hai richiesto di reimpostare la password del tuo account.

en: Just follow this link (you have one day):
it_IT: Segui questo collegamento (entro 1 giorno):

en: Template translation | Template translations
it_IT[0]: Traduzione modello
it_IT[1]: Traduzioni modello

en: Show list of available tags
it_IT: Mostra l'elenco delle etichette disponibili

en: Email text body
it_IT: Corpo dell'email (testo)

en: (leave the field empty for a generation from HTML)
it_IT: (lasciare il campo vuoto per compilazione da HTML)

en: Email HTML body
it_IT: Corpo dell'email (HTML)

en: Default translation
it_IT: Traduzione predefinita

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Possible values
it_IT: Valori accettabili

en: List of values
it_IT: Lista dei valori

en: Single value
it_IT: Valore singolo

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Refused email | Refused emails
it_IT[0]: Email rifiutata
it_IT[1]: Email rifiutate

en: Delete emails
it_IT: Elimina email

en: From email header
it_IT: Intestazione email Da

en: To email header
it_IT: Intestazione email A

en: Subject email header
it_IT: Intestazione email Oggetto

en: Mails receiver
it_IT: Gateway email

en: Message-ID email header
it_IT: Intestazione email Message-ID

en: Reason of rejection
it_IT: Motivo del rifiuto

en: Unable to affect the email to an entity
it_IT: Impossibile collegare l'email ad un'entità

en: Email not found. Impossible import
it_IT: Email non trovata. Impossibile importare

en: Brand
it_IT: Marca

[ctx: quantity]
en: Number of lines
it_IT: Numero di linee

en: Flags
it_IT: Opzioni

en: Headset
it_IT: Cuffia

en: Speaker
it_IT: Vivavoce

en: The user is busy at the selected timeframe.
it_IT: L'utente è impegnato nel periodo selezionato

en: Week
it_IT: Settimana

en: Month
it_IT: mesi

en: Download the planning in Ical format
it_IT: Scarica agenda in formato iCal

en: Ical
it_IT: iCal

en: webcal:// synchronization
it_IT: Sincronizzazione Webcal://

en: Caption
it_IT: Legenda

en: Available
it_IT: Disponibile

en: Unavailable
it_IT: Non disponibile

en: Your planning
it_IT: La tua agenda

note: TRANS: %1$s is the ticket, %2$s is the title
en: Ticket #%1$s %2$s
it_IT: Chiamata #%1$s %2$s

en: See personnal planning
it_IT: Vedi agenda personale

en: See schedule of people in my groups
it_IT: Vedi l'agenda dei membri dei propri gruppi

en: See all plannings
it_IT: Vedi tutte le agende

en: Planning reminder | Planning reminders
it_IT[0]: Promemoria pianificazione
it_IT[1]: Promemoria pianificazioni

en: %d week | %d weeks
it_IT[0]: %d settimana
it_IT[1]: %d settimane

en: Send planning recalls
it_IT: Invia promemoria pianificazioni

en: Plugins list
it_IT: Lista dei plugin

en: Author | Authors
it_IT[0]: Autore
it_IT[1]: Autori

en: CSRF compliant
it_IT: Conforme CSRF

[ctx: plugin]
en: Enabled
it_IT: Attivato

[ctx: plugin]
en: Not installed
it_IT: Non installato

en: To update
it_IT: Da aggionare

[ctx: plugin]
en: Installed / not configured
it_IT: Installato / non configurato

[ctx: plugin]
en: Installed / not activated
it_IT: Installato / non attivato

en: Error / to clean
it_IT: Errore / da pulire

[ctx: button]
en: Disable
it_IT: Disattiva

[ctx: button]
en: Uninstall
it_IT: Disinstalla

en: Non-existent function
it_IT: Funzione non esistente

en: Not CSRF compliant
it_IT: Non conforme CSRF

[ctx: button]
en: Enable
it_IT: Attiva

[ctx: button]
en: Clean
it_IT: Pulisci

en: No plugin installed
it_IT: Nessun plugin installato

en: See the catalog of plugins
it_IT: Mostra il catalogo online dei plugin

en: Initial page counter
it_IT: Contatore pagine iniziale

en: Current counter of pages
it_IT: Conteggio attuale delle pagine

en: Serial
it_IT: Seriale

en: Parallel
it_IT: Parallela

en: Wifi
it_IT: Wi-Fi

[ctx: status]
en: Processing (assigned)
it_IT: In lavorazione (assegnata)

[ctx: status]
en: Processing (planned)
it_IT: In lavorazione (pianificata)

[ctx: status]
en: Solved
it_IT: Risolti

en: Under observation
it_IT: Sotto osservazione

en: Problems on pending status
it_IT: Problemi in corso

en: Problems to be processed
it_IT: Problemi da elaborare

en: Your problems in progress
it_IT: I tuoi problemi sono in lavorazione

en: Problem followup
it_IT: Commento ai problemi

en: No problem in progress.
it_IT: Nessun problema in corso.

note: TRANS: %d is the document number
en: %d associated document | %d associated documents
it_IT[0]: %d documento associato
it_IT[1]: %d documenti associati

en: Last problems
it_IT: Ultimi problemi

note: TRANS : %d is the number of problems
en: Last %d problem | Last %d problems
it_IT[0]: %d ultimo problema
it_IT[1]: %d ultimi problemi

en: No problem found.
it_IT: Nessun problema trovato.

en: Problems on linked items
it_IT: Problemi sugli elementi collegati

en: Problem task | Problem tasks
it_IT[0]: Attività per il problema
it_IT[1]: Attività per il problema

en: Link Ticket/Problem | Links Ticket/Problem
it_IT[0]: Collegamento Chiamata/Problema
it_IT[1]: Collegamenti Chiamata/Problema

en: Create a problem from this ticket
it_IT: Crea un problema collegato a questa chiamata

en: Life cycles
it_IT: Cicli di vita

en: This profile is the last with write rights on profiles
it_IT: Questo profilo è l'ultimo con diritti di scrittura sui profili

en: Deletion refused
it_IT: Eliminazione rifiutata

en: Global right
it_IT: Diritti globali

en: Entity right
it_IT: Diritti locali

en: Default profile
it_IT: Profilo predefinito

en: Profile's interface
it_IT: Interfaccia del profilo

en: Update password
it_IT: Cambiare la password

en: Ticket creation form on login
it_IT: Mostra la form per l'inserimento di una nuova chiamata all'accesso

en: Association
it_IT: Associa

en: See hardware of my groups
it_IT: Vedi l'hardware dei miei gruppi

en: Link with items for the creation of tickets
it_IT: Dispositivi associabili alla chiamata

en: Associable items to a ticket
it_IT: Dispositivi collegabili ad una chiamata

en: Default ticket template
it_IT: Modello chiamata predefinito

en: Public reminder | Public reminders
it_IT[0]: Promemoria pubblico
it_IT[1]: Promemoria pubblici

en: Public RSS feed | Public RSS feeds
it_IT[0]: Fonte RSS pubblica
it_IT[1]: Fonti RSS pubbliche

en: Financial and administratives information
it_IT: Informazioni contabili ed amministrative

en: Public bookmark | Public bookmarks
it_IT[0]: Segnalibro pubblico
it_IT[1]: Segnalibri pubblici

en: Administration of reservations
it_IT: Gestire le prenotazioni

en: Recurrent tickets
it_IT: Chiamate periodiche

en: Visibility
it_IT: Visibilità

en: From \ To
it_IT: Da \ A

en: Life cycle of tickets
it_IT: Ciclo di vita delle chiamate

en: Life cycle of problems
it_IT: Cicli di vita dei problemi

en: Life cycle of changes
it_IT: Cicli di vita dei cambiamenti

en: Mail queue
it_IT: Coda mail

en: Rules for assigning a computer to an entity
it_IT: Regole per l'assegnazione del dispositivo ad un'entità

en: Rules for assigning a ticket created through a mails receiver
it_IT: Regole assegnazione chiamate ricevute da gateway email

en: Rules for assigning a category to a software
it_IT: Regole assegnazione categoria a software

en: Business rules for tickets (entity)
it_IT: Regole di lavorazione dei commenti (entità)

en: Dropdowns dictionary
it_IT: Dizionario menu a discesa

en: Software dictionary
it_IT: Dizionario del software

en: Printers dictionnary
it_IT: Dizionario delle stampanti

en: Search result display
it_IT: Visualizzazione risultati di ricerca

en: Global dropdown | Global dropdowns
it_IT[0]: Elenco globale
it_IT[1]: Elenchi globali

en: Entity dropdowns
it_IT: Menu a discesa entità

en: Business rules for tickets
it_IT: Regole di lavorazione dei commenti

en: No access
it_IT: Nessun accesso

en: Write
it_IT: Scrittura

en: All items
it_IT: Tutti i dispositivi

en: My devices and all items
it_IT: I miei dispositivi e tutti gli elementi

en: Add an authorization to a user
it_IT: Aggiungi un'autorizzazione ad un utente

en: Recursive
it_IT: Ricorsivo

en: D=Dynamic, R=Recursive
it_IT: D=Dinamico, R=Ricorsivo

en: No user found
it_IT: Nessun utente trovato

en: Authorization | Authorizations
it_IT[0]: Autorizzazione
it_IT[1]: Autorizzazioni

en: See (actor)
it_IT: Vedi (attore)

en: My tasks
it_IT: Le mie attività

en: Show on global GANTT
it_IT: Visualizza nel GANTT globale

en: Invalid planned dates. Dates not updated.
it_IT: Data pianificate non valide. Le date non sono aggiornate.

en: Invalid real dates. Dates not updated.
it_IT: Data effettive non valide. Le date non sono aggiornate.

en: Sum of planned durations of tasks
it_IT: Durata totale pianificata delle attività

en: Sum of total effective durations of tasks
it_IT: Durata totale effettiva delle attività

en: Add a team member
it_IT: Aggiungi un membro al team

en: Member | Members
it_IT[0]: Membro
it_IT[1]: Membri

en: Invalid items (no start or end date): %s
it_IT: Elementi non validi (nessuna data di inizo o fine): %s

en: January
it_IT: Gennaio

en: February
it_IT: Febbraio

en: March
it_IT: Marzo

en: April
it_IT: Aprile

en: May
it_IT: Maggio

en: June
it_IT: Giugno

en: July
it_IT: Luglio

en: August
it_IT: Agosto

en: September
it_IT: Settembre

en: October
it_IT: Ottobre

en: November
it_IT: Novembre

en: December
it_IT: Dicembre

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: Monday
it_IT: Lunedì

en: Tuesday
it_IT: Martedì

en: Wednesday
it_IT: Mercoledì

en: Thursday
it_IT: Giovedì

en: Friday
it_IT: Venerdì

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Color
it_IT: Colore

en: Finished state
it_IT: Stato finale

en: Project task | Project tasks
it_IT[0]: Attività di progetto
it_IT[1]: Attività di progetto

en: Update (actor)
it_IT: Aggiorna (attore)

en: Creator
it_IT: Autore

[ctx: button]
en: Add a task
it_IT: Aggiungi una attività

en: Task team | Task teams
it_IT[0]: Squadra per l'attività
it_IT[1]: Squadre per l'attività

en: Link Ticket/Project task | Links Ticket/Project task
it_IT[0]: Collegamento Chiamata/Attività
it_IT[1]: Cellegamenti Chiamata/Attività

en: Create a ticket from this task
it_IT: Crea una chiamata da questa attività

[ctx: button]
en: Send
it_IT: Invia

en: Expected send date
it_IT: Data di invio prevista

en: Send date
it_IT: Data di invio

en: Sender email
it_IT: Mail del mittente

en: Sender name
it_IT: Nome del mittente

en: Recipient email
it_IT: Mail del destinatario

en: Recipient name
it_IT: Nome del destinatario

en: Reply-to email
it_IT: Indirizzo di risposta

en: Reply-to name
it_IT: Nome per la risposta

en: Additional headers
it_IT: Headers aggiuntivi

en: Message ID
it_IT: ID messaggio

en: Number of tries of sent
it_IT: Numero di tentativi invio

en: Error in sending the email
it_IT: Errore durante l'invio dell'email

en: An email was sent to %s
it_IT: Email inviata a %s

en: Send mails in queue
it_IT: Invia mail in coda

en: Maximum emails to send at once
it_IT: Numero massimo di email da inviare alla volta

en: Clean mail queue
it_IT: Pulisci coda mail

en: Days to keep sent emails
it_IT: Numero di giorni per cui mantenere le mail inviate

en: Registered ID (issued by PCI-SIG) | Registered IDs (issued by PCI-SIG)
it_IT[0]: ID registrato (emesso da PCI-SIG)
it_IT[1]: ID registrati (emessi da PCI-SIG)

en: Reminder | Reminders
it_IT[0]: Promemoria
it_IT[1]: Promemoria

en: Personal reminder | Personal reminders
it_IT[0]: Promemoria personale
it_IT[1]: Promemoria personali

en: Planning start date
it_IT: Data inizio pianificazioni

en: Planning end date
it_IT: Data fine pianificazioni

en: Without title
it_IT: Senza titolo

en: New note
it_IT: Inserisci nota

en: Add to schedule
it_IT: Aggiungi in agenda

en: Start at %s
it_IT: Inizio alle %s

en: End at %s
it_IT: Fine alle %s

en: Default report
it_IT: Rapporto predefinito

en: By contract
it_IT: Per contratto

en: By year
it_IT: Per anno

en: Hardware financial and administrative information
it_IT: Informazioni contabili ed amministrative sul materiale

en: Other financial and administrative information (licenses, cartridges, consumables)
it_IT: Altre informazioni contabili ed amministrative (licenze, cartucce, materiali di consumo)

en: Loan
it_IT: Prestito

en: Select the report you want to generate
it_IT: Seleziona il rapporto che vuoi creare

en: Device 1
it_IT: Periferica 1

en: Device 2
it_IT: Periferica 2

en: Device name
it_IT: Nome periferica

en: Default for tickets
it_IT: Origine predefinita della chiamata

en: Default for mail recipients
it_IT: Origine predefinita dei destinatari delle email

en: Be careful: there is no default value
it_IT: Attenzione: non c'è il valore predefinito

en: The required item is already reserved for this timeframe
it_IT: Il materiale richiesto è già prenotato nel periodo indicato

en: Unknown error
it_IT: Errore sconosciuto

en: Back to planning
it_IT: Ritorna all'agenda

en: Device temporarily unavailable
it_IT: Periferica temporaneamente non disponibile

en: All reservable devices
it_IT: Tutte le periferiche prenotabili

en: Reserve
it_IT: Prenota

en: Reserve an item
it_IT: Prenota un dispositivo

en: Rehearsal
it_IT: Periodicità

[ctx: periodicity]
en: None
it_IT: Nessuno

[ctx: periodicity]
en: Daily
it_IT: Quotidiana

[ctx: periodicity]
en: Weekly
it_IT: Settimanale

[ctx: periodicity]
en: Monthly
it_IT: Mensile

en: Delete all rehearsals
it_IT: Elimina tutte le prove

en: Current and future reservations
it_IT: Prenotazioni in corso e future

en: No reservation
it_IT: Nessuna prenotazione

en: See planning
it_IT: Mostra agenda

en: Past reservations
it_IT: Prenotazioni passate

en: Reservable item | Reservable items
it_IT[0]: Dispositivi prenotabili
it_IT[1]: Dispositivi prenotabili

en: Make unavailable
it_IT: Fai clic per renderlo non disponibile

en: Make available
it_IT: Fai clic per renderlo disponibile

en: Prohibit reservations
it_IT: Fai clic per non autorizzare la prenotazione

en: Are you sure you want to return this non-reservable item?
it_IT: Conferma di voler restituire questo elemento non prenotabile?

en: That will remove all the reservations in progress.
it_IT: Questa operazione eliminerà anche tutte le prenotazioni.

en: Authorize reservations
it_IT: Fai clic per autorizzare la prenotazione

en: Modify the comment
it_IT: Modifica commento

en: See all reservable items
it_IT: Visualizza tutti gli elementi prenotabili

en: Find a free item in a specific period
it_IT: Trova un elemento libero in un periodo specifico

en: Device reservations expiring today
it_IT: Prenotazioni di periferiche in scadenza oggi

en: Send reservation alert failed
it_IT: Invio avviso prenotazione non riuscito

en: Make a reservation
it_IT: Fai una prenotazione

en: Personal RSS feed | Personal RSS feed
it_IT[0]: Feed RSS personale
it_IT[1]: Feed RSS personali

en: Error
it_IT: Errore

en: Number of items displayed
it_IT: Numero di elementi visualizzati

en: Refresh rate
it_IT: Intervallo di aggiornamento

en: Error retrieving RSS feed
it_IT: Errore durante il recupero della fonte RSS

en: RSS feeds found
it_IT: Fonti RSS trovate

[ctx: button]
en: Use
it_IT: Usa

note: TRANS: short for : Assign a ticket
en: Assign
it_IT: Assegna

en: Assign the value from regular expression
it_IT: Assegna valore da un'espressione regolare

en: Add the result of regular expression
it_IT: Aggiungi il risultato della espressione regolare

en: Assign: equipment by IP address
it_IT: Assegna: elemento su indirizzo IP

en: Assign: equipment by name + domain
it_IT: Assegnare: attrezzature su nome + dominio

en: Assign: equipment by MAC address
it_IT: Assegna: elemento su indirizzo MAC

en: Recalculate
it_IT: Ricalcola

en: Send
it_IT: Invia

en: Copy from user
it_IT: Copia da utente

en: Copy from item
it_IT: Copia da elemento

en: Dictionary | Dictionaries
it_IT[0]: Dizionario
it_IT[1]: Dizionari

en: Peripheral type | Peripheral types
it_IT[0]: Tipo di periferica
it_IT[1]: Tipi di periferica

en: Rules management
it_IT: Gestione regole

en: Position
it_IT: Posizione

en: Logical operator
it_IT: Operatore logico

en: and
it_IT: e

en: Use rule for
it_IT: Usa regola per

en: It is possible to affect the result of a regular expression using the string #0
it_IT: Puoi influenzare il risultato di un'espressione regolare con la stringa #0

en: Add a new action
it_IT: Aggiungi una nuova azione

en: Action type
it_IT: Tipo azione

en: Add a new criteria
it_IT: Aggiungi un nuovo criterio

en: Condition
it_IT: Condizioni

en: Reason
it_IT: Motivi

en: Result details
it_IT: Dettaglio risultato

en: Rule results
it_IT: Esito regola

en: Result of the regular expression
it_IT: Esito dell'espressione regolare

en: Key
it_IT: Chiave

en: Rules using the object have been disabled.
it_IT: Le regole utilizzando l'oggetto sono state disabilitate.

en: Rules list
it_IT: Lista regole

en: The engine stops on the first checked rule.
it_IT: Il gestore termina alla prima regola soddisfatta

en: The engine treats all the rules.
it_IT: Il gestore convalida tutte le regole.

en: The engine passes the result of a rule to the following one.
it_IT: Il gestore passa l'esito della regola alla seguente

en: Rules are conditionals. Each one can be used on multiple actions.
it_IT: Le regole sono condizionali. Ciascuna può essere utilizzata su attività multiple.

en: Rules used for
it_IT: Regole usate per

en: Test rules engine
it_IT: Verifica gestore delle regole

en: Replay the dictionary rules
it_IT: Rielabora le regole di dizionario

en: Copy of %s
it_IT: Copia di %s

en: Import rules from a XML file
it_IT: Importa regole da un file XML

en: Rules refused
it_IT: Regole rifiutate

en: Entity not found
it_IT: Entità non trovata

en: Criteria refused
it_IT: Criterio rifiutato

en: Actions refused
it_IT: Azione rifiutata

en: Successful importation
it_IT: Importazione avvenuta con successo

en: No element to be tested
it_IT: Nessun elemento da verificare

en: Inactive
it_IT: Inattiva

note: TRANS: %s is the entity name
en: Rules applied: %s
it_IT: Regole applicate: %s

note: TRANS: %s is the entity name
en: Local rules: %s
it_IT: Regole locali: %s

en: Rules applicable in the sub-entities
it_IT: Regole dell'entità figlio

en: is
it_IT: è uguale a

en: is not
it_IT: non è uguale a

en: contains
it_IT: contiene

en: does not contain
it_IT: non contiene

en: starting with
it_IT: inizia con

en: finished by
it_IT: finisce con

en: regular expression matches
it_IT: Controlli sulle espressioni regolari

en: regular expression does not match
it_IT: Non corrisponde ad un'espressione regolare

en: exists
it_IT: esiste

en: does not exist
it_IT: non esiste

en: under
it_IT: sotto

en: not under
it_IT: non sotto

en: Add a criterion
it_IT: Aggiungi un criterio

en: Dictionnary of computer models
it_IT: Dizionario dei modelli di computer

en: Dictionnary of computer types
it_IT: Dizionario dei tipi di computer

en: Replay rules on existing database started on %s
it_IT: Rielaborazione regole sul database esistente avviata il %s

note: TRANS: %1$s is a row, %2$s is total rows
en: Replay rules on existing database: %1$s/%2$s
it_IT: Rielaborazione regole sul database esistente: %1$s/%2$s

en: Error replaying rules
it_IT: Errore di rielaborazione delle regole

en: Replay rules on existing database ended on %s
it_IT: Rielaborazione regole sul database esistente terminata il %s

en: Dictionary of manufacturers
it_IT: Dizionario dei produttori

en: Dictionnary of monitor types
it_IT: Dizionario dei tipi di schermo

en: Dictionnary of networking equipment models
it_IT: Dizionario dei modelli di apparato di rete

en: Dictionnary of network equipment types
it_IT: Dizionario dei tipi di apparato di rete

en: Dictionnary of operating systems
it_IT: Dizionario dei sistemi operativi

en: Dictionnary of service packs
it_IT: Dizionario di service pack

en: Dictionnary of operating system versions
it_IT: Dizionario delle versioni di sistema operativo

en: Dictionnary of device models
it_IT: Dizionario dei modelli di periferica

en: Dictionnary of device types
it_IT: Dizionario dei tipi di periferica

en: Dictionnary of phone models
it_IT: Dizionario dei modelli di telefono

en: Dictionnary of phone types
it_IT: Dizionario dei tipi di telefono

en: Dictionnary of printers
it_IT: Dizionario delle stampanti

en: To be unaware of import
it_IT: Ignorare l'importazione

note: TRANS: %1$s is a date, %2$s is a row, %3$s is total row, %4$s is memory
en: %1$s - replay rules on existing database: %2$s/%3$s (%4$s Mio)
it_IT: %1$s - rielaborazione regole sul database esistente: %2$s/%3$s (%4$s MiB)

en: Dictionnary of printer models
it_IT: Dizionario dei modelli di stampante

en: Dictionnary of printer types
it_IT: Dizionario dei tipi di stampante

note: TRANS: plural for software TRANS: software in plural
en: Dictionnary of software
it_IT: Dizionario del software

en: Publisher
it_IT: Editore

en: Associable to a ticket
it_IT: Associabile a una chiamata

en: Warning before running rename based on the dictionary rules
it_IT: Avvisa prima di eseguire una rinomina basata sulle regole di dizionario

en: Warning! This operation can put merged software in the dustbin.<br>Sure to notify your users.
it_IT: Attenzione! Questa operazione può mettere software unito nel cestino. <br>Allertate gli utenti.

en: Manufacturer choice
it_IT: Scegli produttore

en: Replay dictionary rules for manufacturers (----- = All)
it_IT: Rielabora regole di dizionario per produttori (----- = Tutti)

en: Software deleted by GLPI dictionary rules
it_IT: Software eliminato dalle regole di dizionario di GLPI

en: Rules for import and link computers
it_IT: Regole per l'importazione ed il collegamento dei computer

en: Target entity for the computer
it_IT: Entità destinazione per il computer

en: Find computers in GLPI having the status
it_IT: Trova i computer che hanno uno stato in GLPI

en: Link if possible
it_IT: Collega se possibile

en: Link if possible, otherwise imports declined
it_IT: Collega se possibile, altrimenti annulla importazioni

en: Yes if equal
it_IT: Sì, se uguale

en: Yes if empty
it_IT: Sì, se vuoto

en: is already present in GLPI
it_IT: è già presente in GLPI

en: is empty in GLPI
it_IT: in GLPI è vuoto

en: Rules for assigning an item to an entity
it_IT: Regole per l'assegnazione di un elemento ad un'entità

en: Email body
it_IT: Contenuto dell'email

en: In-Reply-To email header
it_IT: Intestazione email In-Reply-To

en: X-Priority email header
it_IT: Intestazione email X-Priority

en: X-Auto-Response-Suppress email header
it_IT: Intestazione email X-Auto-Response-Suppress

en: Auto-Submitted email header
it_IT: Intestazione email Auto-Submitted

en: X-UCE-Status email header
it_IT: Intestazione email X-UCE-Status

en: Received email header
it_IT: Intestazione email Received

en: Known mail domain
it_IT: Dominio di posta conosciuto

en: User featuring the profile
it_IT: Utente con profilo

en: User featuring a single profile
it_IT: Utente con profilo singolo

en: User with a single profile
it_IT: Utente con profilo singolo

en: Entity from domain
it_IT: Entità da dominio

en: Entity from TAG
it_IT: Entità da TAG

en: Entity based on user's profile
it_IT: Entità dal profilo utente

en: Reject email
it_IT: Respingi email

en: without email response
it_IT: senza risposta email

en: with email response
it_IT: con risposta email

en: Automatic user assignment
it_IT: Assegnazione automatica degli utenti

en: Global criteria
it_IT: Criteri globali

en: Imported group from an LDAP directory
it_IT: Gruppo importato da una directory LDAP

en: Entity based on LDAP information
it_IT: Entità basate sulle informazioni LDAP

en: Entity from mail domain
it_IT: Entità dal dominio di posta

en: Entity from complete name
it_IT: Entità da nome completo

en: LDAP criteria
it_IT: criteri LDAP

en: Entities assignment
it_IT: Assegnazione entità

en: Rights assignment
it_IT: Assegnazione diritti

en: Rights and entities assignment
it_IT: Assegnazione entità e diritti

en: Rules for assigning a category to software
it_IT: Regole assegnazione categoria a software

en: Urgency or impact used in actions, think to add Prioriy: recompute action if needed.
it_IT: Urgenza o impatto impiegati nelle azioni, valutate l'aggiunta della Priorità: ricalcolate l'azione se necessario.

en: Requester in group
it_IT: Richiedente nel gruppo

en: Item location
it_IT: Posizione dell'elemento

en: Ticket location
it_IT: Posizione della chiamata

en: Approval request to requester group manager
it_IT: Richiesta di approvazione al gestore del gruppo richiedenti

en: Approval request to technician group manager
it_IT: Richiesta di approvazione al gestore del gruppo tecnici

note: TRANS: short for : Business rules for ticket (entity parent)
en: Parent business
it_IT: Lavorazione dell'entità padre

en: Business rules for ticket (entity parent)
it_IT: Regole di lavorazione per chiamata (entità padre)

en: before
it_IT: prima

en: after
it_IT: dopo

en: You don't have right to connect
it_IT: Non hai i diritti per accedere a questo applicativo

en: You don't have access to this application because your account was deactivated or removed
it_IT: Non hai accesso a questa applicazione perché il tuo account è stato disattivato o rimosso

en: tree structure
it_IT: ramificazione

en: The action you have requested is not allowed.
it_IT: L'azione richiesta non è permessa.

en: Calendar of the ticket
it_IT: Calendario della chiamata

en: Maximum time to solve
it_IT: Tempo massimo di risoluzione

en: Minute | Minutes
it_IT[0]: Minuto
it_IT[1]: Minuti

en: End of working day
it_IT: Fine giorno lavorativo

en: Escalation level | Escalation levels
it_IT[0]: Livello di riassegnamento
it_IT[1]: Livelli di riassegnamento

en: Add an escalation level
it_IT: Aggiunge un livello di intervento

en: Execution
it_IT: Esecuzione

en: Automatic reminders of SLA
it_IT: Promemoria automatici di SLA

en: + %d minute | + %d minutes
it_IT[0]: + %d minuto
it_IT[1]: + %d minuti

en: - %d minute | - %d minutes
it_IT[0]: - %d minuto
it_IT[1]: - %d minuti

en: Automatic actions of SLA
it_IT: Azioni automatiche di SLA

en: Merging
it_IT: Raggruppamento

note: TRANS: a noun, (ex : this software is an upgrade of..)
en: Upgrade
it_IT: Aggiornamento

en: Recalculate the category
it_IT: Ricalcola la categoria

note: TRANS: Indicator to know is all licenses of the software are valids
en: Valid licenses
it_IT: Licenze valide

[ctx: quantity]
en: Number of installations
it_IT: Numero di installazioni

en: Version name
it_IT: Nome della versione

en: Version comments
it_IT: Commenti di versione

en: License name
it_IT: Nome della licenza

en: License serial number
it_IT: Numero di serie della licenza

en: License inventory number
it_IT: Numero di inventario della licenza

[ctx: phone]
en: Number of licenses
it_IT: Numero di licenze

en: License comments
it_IT: Commenti di licenza

en: Never expire
it_IT: Nessuna scadenza

[ctx: adjective]
en: Valid
it_IT: Valida

en: Merge
it_IT: Consolida

en: Software deleted after merging
it_IT: Software eliminato dopo la riunificazione

en: Purchase version
it_IT: Versione acquisita

en: Version in use
it_IT: Versione in uso

[ctx: adjective]
en: Invalid
it_IT: Non valida

en: On search engine, use "Expiration contains NULL" to search licenses with no expiration date
it_IT: Nel motore di ricerca, usa "Expiration contains NULL" per trovare le licenze senza data di scadenza

en: Valid
it_IT: Valida

en: Send alarms on expired licenses
it_IT: Invio avvisi in caso di scadenza delle licenze

note: TRANS: %1$s the license name, %2$s is the expiration date
en: License %1$s expired on %2$s
it_IT: La licenza di %1$s è scaduta il %2$s

en: Send licenses alert failed
it_IT: Invio avviso licenze non riuscito

[ctx: button]
en: Add a license
it_IT: Aggiungi una licenza

[ctx: button]
en: Add a version
it_IT: Aggiungi una versione

en: Real duration of treatment of the ticket
it_IT: Tempo effettivo impiegato per la chiamata

en: Number of opened tickets
it_IT: Numero di chiamate aperte

en: Number of solved tickets
it_IT: Numero di chiamate risolte

en: Number of late tickets
it_IT: Numero di chiamate arretrate

en: Number of closed tickets
it_IT: Numero di chiamate chiuse

en: Number of opened satisfaction survey
it_IT: Numero di sondaggi di gradimento aperti

en: Number of answered satisfaction survey
it_IT: Numero di risposte al sondaggio di gradimento

en: Average satisfaction
it_IT: Gradimento medio

en: Average
it_IT: Media

en: Average time to take into account
it_IT: Tempo medio di presa in carico

en: Average time to resolution
it_IT: Tempo medio di soluzione

en: Average time to closure
it_IT: Tempo medio di chiusura

en: Average real duration of treatment of the ticket
it_IT: Tempo effettivo medio impiegato per la chiamata

en: Total real duration of treatment of the ticket
it_IT: Tempo effettivo totale impiegato per la chiamata

en: No statistics are available
it_IT: Nessuna statistica disponibile

en: Number of tickets
it_IT: Numero delle chiamate

en: By ticket
it_IT: Per chiamata

en: By hardware characteristics
it_IT: Per caratteristiche hardware

en: By problem
it_IT: Per problema

en: By change
it_IT: Per variazione

en: Select statistics to be displayed
it_IT: Seleziona statistica da visualizzare

en: Keep status
it_IT: Conserva stato

en: Set status: %s
it_IT: Prende stato: %s

[ctx: button]
en: Add a contact
it_IT: Aggiungi un contatto

en: Associated contact | Associated contacts
it_IT[0]: Contatto associato
it_IT[1]: Contatti associati

en: Associated contract | Associated contracts
it_IT[0]: Contratto associato
it_IT[1]: Contratti associati

en: Create ticket
it_IT: Crea chiamata

en: Created tickets
it_IT: Chiamate inserite

en: No generated survey
it_IT: Nessun sondaggio attivo

en: Unknown ticket
it_IT: Chiamata sconosciuta

en: %1$s updates the item %2$s
it_IT: %1$s aggiorna l'elemento %2$s

en: Add a new followup
it_IT: Aggiungi un nuovo commento

en: Approval request
it_IT: Richiesta di convalida

[ctx: button]
en: Link tickets
it_IT: Collega chiamate

en: Response date
it_IT: Data di risposta

en: Private followup
it_IT: Commento privato

en: Take into account time
it_IT: Ritardo di presa in carico

en: All linked tickets
it_IT: Tutte le chiamate collegate

en: Duplicated tickets
it_IT: Chiamate duplicate

en: Number of all linked tickets
it_IT: Numero di chiamate collegate

en: Number of duplicated tickets
it_IT: Numero di chiamate duplicate

en: Tickets awaiting approval
it_IT: Chiamate in attesa della tua convalida

en: This ticket concerns me
it_IT: Questa chiamata mi preoccupa

en: Check your personnal information
it_IT: Controlla le informazioni personali

en: Describe the incident or request
it_IT: Descrivi l'incidente od il problema

en: Inform me about the actions taken
it_IT: Informami, tramite email, delle azioni compiute

en: Submit message
it_IT: Invia la chiamata

en: The ticket will be added in the entity %s
it_IT: La chiamata sarà creata nell'entità %s

en: Next escalation: %s
it_IT: Prossimo adeguamento: %s

en: The assignment of a SLA to a ticket causes the recalculation of the due date.
it_IT: L'attribuzione di un SLA a una chiamata provoca il ricalcolo della data limite.

en: Escalations defined in the SLA will be triggered under this new date.
it_IT: Riassegnamenti definiti nelle SLA saranno attivati sotto questa nuova data.

en: Assign a SLA
it_IT: Assegna uno SLA

en: Close date
it_IT: Data chiusura

en: Reopen
it_IT: Riaprire

en: Display all items
it_IT: Visualizza tutti gli oggetti

en: Default documents:
it_IT: Documenti predefiniti:

en: Your tickets to close
it_IT: Le tue chiamate da chiudere

en: Tickets on pending status
it_IT: Chiamate pendenti

en: Tickets to be processed
it_IT: Chiamate da evadere

en: Your observed tickets
it_IT: Le chiamate che osservi

en: Your tickets in progress
it_IT: Le tue chiamate in corso

en: Your tickets to validate
it_IT: Le tue chiamate da convalidate

en: Your rejected tickets
it_IT: Le tue chiamate respinte

note: TRANS: %d is the number of new tickets
en: %d new ticket | %d new tickets
it_IT[0]: %d nuova chiamata
it_IT[1]: %d nuove chiamate

en: No ticket found.
it_IT: Nessuna chiamata.

en: Last tickets
it_IT: Ultime chiamate

en: New ticket for this item...
it_IT: Nuova chiamata per questo dispositivo...

en: Last %d ticket | Last %d tickets
it_IT[0]: %d ultima chiamata
it_IT[1]: ultime %d chiamate

en: You don't have right to see all tickets
it_IT: Non hai i permessi per vedere tutti i ticket

en: Ticket on linked items | Tickets on linked items
it_IT[0]: Chiamate su elementi collegati
it_IT[1]: Chiamate aperte su elementi associati

en: No ticket in progress.
it_IT: Nessuna chiamata in corso.

en: Assign equipment
it_IT: Assegna attrezzature

en: Automatic tickets closing
it_IT: Chiusura automatica delle chiamate

en: Generation of satisfaction surveys
it_IT: Creazione di sondaggi di gradimento

en: See my ticket
it_IT: Visualizza le mie chiamate

note: TRANS: short for : See tickets created by my groups
en: See group ticket
it_IT: Vedi chiamata di gruppo

en: See tickets created by my groups
it_IT: Vedi le chiamate create dai miei gruppi

en: See all tickets
it_IT: Vedi tutte le chiamate

note: TRANS: short for : See assigned tickets (group associated)
en: See assigned
it_IT: Visualizza assegnati

en: See assigned tickets
it_IT: Visualizza ticket assegnati

en: Assign a ticket
it_IT: Assegnare una chiamata

note: TRANS: short for : Steal a ticket
en: Steal
it_IT: Cattura

en: Steal a ticket
it_IT: Riassegnare una chiamata

note: TRANS: short for : To be in charge of a ticket
en: Beeing in charge
it_IT: Responsabilità

en: To be in charge of a ticket
it_IT: Prendere in carico una chiamata

en: Change the priority
it_IT: Cambiare la priorità

note: TRANS: %s is tha document name
en: Added document: %s
it_IT: Documento %s aggiunto

en: If you want to reopen the ticket, you must specify a reason
it_IT: Per riaprire una chiamata dovete indicare il motivo

en: If you reject the solution, you must specify a reason
it_IT: In caso di respingimento della soluzione dovete indicare la ragione

en: Source of followup
it_IT: Origine del commento

en: Reopen the ticket
it_IT: Riaprire il ticket

en: No followup for this ticket.
it_IT: Nessun commento per questa chiamata.

en: This week
it_IT: Questa settimana

en: Last week
it_IT: Ultima settimana

en: This month
it_IT: Questo mese

en: Last month
it_IT: Ultimo mese

en: Before the last month
it_IT: Prima dell'ultimo mese

en: Approval of the solution
it_IT: Convalida soluzione

en: Approve the solution
it_IT: Convalida la soluzione

en: Refuse the solution
it_IT: Rifiuta la soluzione

en: Update all
it_IT: Aggiorna tutti

en: Add to all tickets
it_IT: Aggiungi a tutte le chiamate

en: See private ones
it_IT: Visualizza privati

en: Add followup (associated groups)
it_IT: Aggiungi un commento (gruppi associati)

en: Add a followup to tickets of associated groups
it_IT: Aggiungi un commento alle chiamate dei gruppi associati

en: Update followups (author)
it_IT: Aggiorna i miei commenti (autore)

en: Add followup (requester)
it_IT: Aggiungi un commento (richiedente)

en: Add a followup to tickets (requester)
it_IT: Aggiungi un commento alle chiamate (richiedente)

en: See public ones
it_IT: Visualizza pubblici

en: Preliminary creation
it_IT: Creazione anticipata

note: TRANS: %s is the date of next creation
en: Next creation on %s
it_IT: Prossima creazione il %s

en: Invalid frequency. It must be greater than the preliminary creation.
it_IT: Frequenza errata. Deve essere maggiore della creazione anticipata.

note: TRANS: %s is a name
en: Failed to create recurrent ticket %s
it_IT: Impossibile creare la chiamata periodica %s

en: Ticket %d successfully created
it_IT: Chiamata %d creata correttamente

en: Ticket creation failed (check mandatory fields)
it_IT: Impossibile creare la chiamata (verifica i campi obbligatori)

en: Ticket creation failed (no template)
it_IT: Impossibile creare la chiamata (nessun modello)

en: Satisfaction with the resolution of the ticket
it_IT: Gradimento della risoluzione della chiamata

en: Ticket task | Ticket tasks
it_IT[0]: Attività della chiamata
it_IT[1]: Attività della chiamata

en: Hidden field | Hidden fields
it_IT[0]: Campo nascosto
it_IT[1]: Campi nascosti

en: Add a hidden field
it_IT: Aggiungi un campo nascosto

en: Mandatory field | Mandatory fields
it_IT[0]: Campo obbligatorio
it_IT[1]: Campi obbligatori

en: Add a mandatory field
it_IT: Aggiungi un campo obbligatorio

en: Predefined field | Predefined fields
it_IT[0]: Campo predefinito
it_IT[1]: Campi predefiniti

en: Add a predefined field
it_IT: Aggiungi un campo predefinito

en: Linked to
it_IT: Collegato a

en: Create for request
it_IT: Crea per richiesta

en: Create a validation request for a request
it_IT: Crea richiesta di convalida per una richiesta

en: Create for incident
it_IT: Crea per incidente

en: Create a validation request for an incident
it_IT: Crea richiesta di convalida per un incidente

en: Validate a request
it_IT: Convalida una richiesta

en: Validate an incident
it_IT: Convalida un incidente

en: Test done
it_IT: Verifica effettuata

en: Results
it_IT: Risultato

en: Testing PHP Parser
it_IT: Verifica dell'interprete PHP

en: GLPI is not compatible with the option zend.ze1_compatibility_mode = On.
it_IT: GLPI non è compatibile con la direttiva zend.ze1_compatibility_mode = On.

en: PHP version is at least 5.3.0 - Perfect!
it_IT: La versione di PHP è almeno la 5.3.0 - Perfetto!

en: You must install at least PHP 5.3.0.
it_IT: Devi installare almeno PHP 5.3.0.

en: MySQL Improved extension test
it_IT: Test

en: Ok - the MySQLi class exist - Perfect!
it_IT: Ok - la classe MySQLi esiste - Perfetto!

en: You must install the MySQL Improved extension for PHP.
it_IT: Devi installare l'estensione MySQL Improved per PHP

en: Sessions test
it_IT: Verifica delle sessioni

en: Your parser PHP is not installed with sessions support!
it_IT: Il tuo interprete PHP non ha il supporto per le sessioni!

en: Sessions support is available - Perfect!
it_IT: Il supporto delle sessioni è disponibile - Perfetto!

en: Make sure that sessions support has been activated in your php.ini
it_IT: Verifica che il supporto delle sessioni sia attivato nel tuo php.ini

en: Test session auto start
it_IT: Verifica dell'avvio automatico delle sessioni

en: session.auto_start is activated. See .htaccess file in the GLPI root for more information.
it_IT: session.auto_start è attivato. Per ulteriori informazioni fai riferimento al file .htaccess nella cartella radice di GLPI.

en: Test if Session_use_trans_sid is used
it_IT: Verifica dell'utilizzo di Session_use_trans_sid

en: You must desactivate the Session_use_trans_id option in your php.ini
it_IT: Devi disattivare l'opzione Session_use_trans_id nel tuo php.ini

en: Ok - the sessions works (no problem with trans_id) - Perfect!
it_IT: Ok - le sessioni funzionano (nessun problema con trans_id) - Perfetto!

en: magic_quotes_sybase extension test
it_IT: Verifica dell'estensione magic_quotes_sybase

en: GLPI does not work with the magic_quotes_sybase option. Please turn it off and retry
it_IT: GLPI non funziona con l'opzione magic_quotes_sybase. Disattivala e riprova

en: The magic_quotes_sybase option isn't active on your server - Perfect!
it_IT: L'opzione magic_quotes_sybase non è attiva sul server - Perfetto!

en: Test ctype functions
it_IT: Prova funzioni ctype

en: GLPI can't work correctly without the ctype functions
it_IT: GLPI non funziona correttamente senza le funzioni ctype

en: The functionality is found - Perfect!
it_IT: Le funzioni esistono - Perfetto!

en: Test json functions
it_IT: Verifica delle funzioni json

en: GLPI can't work correctly without the json_encode and json_decode functions
it_IT: GLPI non può funzionare correttamente senza le funzioni json_encode e json_decode

en: Mbstring extension test
it_IT: Verifica dell'estensione mbstring

en: Mbstring extension of your parser PHP is not installed
it_IT: L'estensione MBSTRING per l'interprete PHP non è installata

en: GD extension test
it_IT: Test estensione GD

en: GD extension of your parser PHP is not installed
it_IT: L'estensione GD per l'istanza PHP non è installata

en: Cryptography test
it_IT: Test crittografia

en: PHP >= 5.3.7 recommended, with crypt extension
it_IT: E' raccomandato l'uso di PHP >= 5.3.7 con estensione crypt

en: Allocated memory test
it_IT: Verifica della memoria utilizzata

en: Unlimited memory - Perfect!
it_IT: Memoria illimitata - Perfetto!

en: Allocated memory
it_IT: Memoria allocata

en: A minimum of 64Mio is commonly required for GLPI.
it_IT: Un minimo di di 64 MiB è normalmente richiesto per GLPI.

en: Try increasing the memory_limit parameter in the php.ini file.
it_IT: Prova ad aumentare il parametro memory_limit nel file php.ini.

en: Allocated memory > 64Mio - Perfect!
it_IT: Memoria allocata > 64MiB - Perfetto!

note: TRANS: %s is mode name (Permissive, Enforcing of Disabled)
en: SELinux mode is %s
it_IT: La modalità SELinux è %s

note: TRANS: %s is an option name
en: SELinux boolean configuration for %s
it_IT: Configurazione booleana SELinux per %s

en: Kio
it_IT: KiB

en: Gio
it_IT: GiB

en: Tio
it_IT: TiB

en: You have the latest available version
it_IT: Stai utilizzando l'ultima versione disponibile

note: TRANS: %s is the error string
en: Connection failed. If you use a proxy, please configure it. (%s)
it_IT: Connessione non riuscita. Se utilizzi un proxy, configuralo. (%s)

note: TRANS: %s is the error string
en: Failed to connect to the proxy server (%s)
it_IT: Connessione al proxy non riuscita (%s)

en: No data available on the web site
it_IT: Nessun dato disponibile sul sito

note: TRANS: %s is the error string
en: Impossible to connect to site (%s)
it_IT: Impossibile collegarsi al sito (%s)

en: Connection options
it_IT: Opzioni connessione

note: TRANS: imap_open option see http://www.php.net/manual/en/function.imap- open.php
en: DEBUG
it_IT: Debug

en: Incoming mail folder (optional, often INBOX)
it_IT: Cartella della posta in arrivo (opzionale, spesso INBOX)

note: TRANS: for mail connection system
en: Port (optional)
it_IT: Porta (opzionale)

en: The action you have requested is not allowed. Reload previous page before doing action again.
it_IT: L'azione richiesta non è consentita. Ricarica la pagina precedente prima di richiedere una nuova azione.

en: Keep
it_IT: Mantieni

en: Software of computers
it_IT: Software di computer

en: If software are no longer used
it_IT: Se il software non è più utilizzato

en: Links between printers and cartridge types and cartridges
it_IT: Collegamenti tra stampanti, tipi di cartucce e cartucce

en: If the cartridge types are no longer used
it_IT: Se i tipi di cartucce non sono più utilizzati

en: Links between cartridge types and cartridges
it_IT: Collegamenti tra tipi di cartucce e cartucce

en: Links between consumable types and consumables
it_IT: Collegamenti tra tipi di materiale di consumo e materiali di consumo

en: Links between computers and volumes
it_IT: Collegamenti tra computer e volumi

en: Direct connections
it_IT: Collegamenti diretti

en: If monitors are no longer used
it_IT: Se gli schermi non sono più utilizzati

en: If printers are no longer used
it_IT: Se le stampanti non sono più utilizzate

en: If devices are no longer used
it_IT: Se le periferiche non sono più utilizzate

en: If phones are no longer used
it_IT: Se i telefoni non sono più utilizzati

en: If suppliers are no longer used
it_IT: Se i fornitori non sono più utilizzati

en: Links between suppliers and contacts
it_IT: Collegamenti fra fornitori e contratti

en: If contacts are no longer used
it_IT: Se i contatti non sono più utilizzati

en: If documents are no longer used
it_IT: Se i documenti non sono più utilizzati

en: If contracts are no longer used
it_IT: Se i contratti non sono più utilizzati

en: You can continue to add elements to be transferred or execute the transfer now
it_IT: Puoi continuare ad aggiungere dispositivi da trasferire o eseguire ora il trasferimento

en: Think of making a backup before transferring items.
it_IT: Ti consiglio di fare un salvataggio prima di trasferire gli elementi.

en: Items to transfer
it_IT: Dispositivi da trasferire

en: Transfer mode
it_IT: Modo di trasferimento

en: To empty the list of elements to be transferred
it_IT: Svuota la lista dei dispositivi da trasferire

en: The login is not valid. Unable to add the user.
it_IT: Il login non è valido. Impossibile aggiungere l'utente.

en: Unable to add. The user already exists.
it_IT: Impossibile aggiungere. L'utente è già presente.

en: Error: the two passwords do not match
it_IT: Errore: le due password non sono uguali

en: The file is not an image file.
it_IT: Il file non è una immagine.

en: Add user...
it_IT: Aggiunge utente...

en: ... From an external source
it_IT: ... da fonte esterna

en: Password confirmation
it_IT: Conferma password

en: Valid since
it_IT: Valido da

en: Valid until
it_IT: Valido fino a

note: TRANS: %s is the date of last sync
en: Last synchronization on %s
it_IT: Ultima sincronizzazione il %s

en: User DN
it_IT: DN utente

en: User missing in LDAP directory
it_IT: Utente non trovato nella directory LDAP

en: Default entity
it_IT: Entità predefinita

en: Last login on %s
it_IT: Ultimo accesso il %s

en: Use GLPI in mode
it_IT: Utilizza GLPI in modalità

en: Normal
it_IT: Normale

en: Unable to update login. A user already exists.
it_IT: Impossibile aggiornare le credenziali. L'utente è già presente.

en: The login is not valid. Unable to update login.
it_IT: Impossibile aggiornare il login in quanto non valido.

en: Dissociate from a group
it_IT: Disassocia da un gruppo

en: Associate to a profile
it_IT: Associa ad un profilo

en: Dissociate from a profile
it_IT: Disassocia da un profilo

en: Move to group
it_IT: Muovi al gruppo

[ctx: button]
en: Change the authentication method
it_IT: Modifica il metodo di autenticazione

en: Last login
it_IT: Ultimo accesso

en: LDAP directory for authentication
it_IT: Directory LDAP per autenticazione

en: Email server for authentication
it_IT: Server di posta per autenticazione

en: Last synchronization
it_IT: Ultima sincronizzazione

en: Deleted user in LDAP directory
it_IT: Utente eliminato dalla directory LDAP

en: Number of tickets as requester
it_IT: Totale chiamate da richiedente

en: Number of written tickets
it_IT: Totale chiamate scritte

en: Number of assigned tickets
it_IT: Numero di chiamate assegnate

en: Import a user
it_IT: Importa un utente

en: Automatically add a user of an external source
it_IT: Aggiunge automaticamente un utente da fonte esterna di autenticazione

en: Import from directories
it_IT: Importa dalle directory

en: Import from other sources
it_IT: Importato da altre fonti

en: Update authentification method to
it_IT: Aggiorna metodo di autenticazione a

en: Please confirm your email address and enter your new password.
it_IT: Per favore conferma il tuo indirizzo email ed inserisci la nuova password.

en: Your password reset request has expired or is invalid. Please renew it.
it_IT: La tua richiesta di cambio password è scaduta o non è valida. Riprova.

en: Please enter your email address. An email will be sent to you and you will be able to choose a new password.
it_IT: Prego inserisci un indirizzo email. Ti verrà inviata una email per cambiare la password

en: Reset password successful.
it_IT: Cambiamento password effettuato.

en: The authentication method configuration doesn't allow you to change your password.
it_IT: La configurazione del tipo di autenticazione non ti consente di cambiare la password.

en: Email address not found.
it_IT: Indirizzo email non trovato.

en: An email has been sent to your email address. The email contains information for reset your password.
it_IT: È stata inviata una email al tuo indirizzo di posta elettronica. Il messaggio contiene le informazioni per cambiare la password.

en: User information
it_IT: Informazioni utente

en: Connection failed
it_IT: Connessione non riuscita

note: TRANS: short for : Add users from an external source
en: Add external
it_IT: Aggiungi esterno

en: Add users from an external source
it_IT: Aggiunta di utenti da una fonte esterna

note: TRANS: short for : Read method for user authentication and synchronization
en: Read auth
it_IT: Autenticazione in lettura

en: Read user authentication and synchronization method
it_IT: Leggi il metodo di autenticazione e sincronizzazione utente

note: TRANS: short for : Update method for user authentication and synchronization
en: Update auth and sync
it_IT: Aggiorna auth e sync

en: Update method for user authentication and synchronization
it_IT: Aggiorna il metodo di autenticazione e sincronizzazione utente

en: Default email
it_IT: Email predefinita

en: Managed
it_IT: Gestita

en: Repeater
it_IT: Ripetitore

en: Secondary
it_IT: Secondario

en: Automatic
it_IT: Automatico

en: Infrastructure (with access point)
it_IT: Infrastruttura (con access point)

en: Ad-hoc (without access point)
it_IT: Ad-hoc (senza access point)

en: Wifi network type
it_IT: Tipo di rete Wifi

en: Unofficial translations are also available
it_IT: Sono inoltre disponibili traduzioni non ufficiali

en: I have read and ACCEPT the terms of the license written above.
it_IT: Ho letto e ACCETTO le condizioni della licenza

en: I have read and DO NOT ACCEPT the terms of the license written above
it_IT: Ho letto e NON ACCETTO le condizioni della licenza

en: Continue
it_IT: Continua

en: Installation or update of GLPI
it_IT: Installa o aggiorna GLPI

en: Choose 'Install' for a completely new installation of GLPI.
it_IT: Scegli 'Installa' per una nuova installazione di GLPI (i dati inseriti saranno quelli predefiniti)

en: Select 'Upgrade' to update your version of GLPI from an earlier version
it_IT: Seleziona 'Aggiorna' per aggiornare la versione di GPLI da una versione precedente

en: Checking of the compatibility of your environment with the execution of GLPI
it_IT: Verifica della compatibilità del tuo ambiente per l'esecuzione di GLPI

en: Do you want to continue?
it_IT: Vuoi continuare?

en: Database connection setup
it_IT: Impostazioni di connessione al database

en: Database connection parameters
it_IT: Parametri di connessione al database

en: Test of the connection at the database
it_IT: Verifica della connessione al database

en: Can't connect to the database
it_IT: Impossibile connettersi al database

en: The server answered: %s
it_IT: Il server ha risposto: %s

en: The server or/and user field is empty
it_IT: Il campo server e/o utente è vuoto

en: Database connection successful
it_IT: Connessione al database riuscita

en: Please select a database:
it_IT: Per favore seleziona il database:

en: Create a new database or use an existing one:
it_IT: Crea un nuovo database od utilizzane uno esistente:

en: Please select the database to update:
it_IT: Seleziona il database che si vuole aggiornare:

en: Initialization of the database
it_IT: Inizializzazione del database

en: Impossible to use the database:
it_IT: Impossible usare il database:

en: OK - database was initialized
it_IT: Database inizializzato

en: Impossible to write the database setup file
it_IT: Impossibile scrivere il file di configurazione del database

en: Database created
it_IT: Database creato

en: Error in creating database!
it_IT: Errore durante la creazione del database!

en: You didn't select a database!
it_IT: Non hai selezionato un database!

en: The installation is finished
it_IT: Installazione terminata

en: Default logins / passwords are:
it_IT: Gli utenti/password predefiniti sono:

en: glpi/glpi for the administrator account
it_IT: glpi/glpi per l'account da amministratore

en: tech/tech for the technician account
it_IT: tech/tech per l'account tecnico

en: normal/normal for the normal account
it_IT: normal/normal per l'account normal

en: post-only/postonly for the postonly account
it_IT: post-only/postonly per l'account postonly

en: You can delete or modify these accounts as well as the initial data.
it_IT: Puoi eliminare o modificare questi account nonché i primi record nel database.

en: Use GLPI
it_IT: Usa GLPI

en: Can't create the database connection file, please verify file permissions.
it_IT: Impossibile creare il file di connessione al database, verifica i diritti sul file

en: Beginning of the installation
it_IT: Inizio dell'installazione

note: TRANS %s is step number
en: Step %d
it_IT: Passo %d

en: Commercial
it_IT: Commerciale

en: Renting
it_IT: Affitto

en: Insurance
it_IT: Assicurazione

en: Hardware support
it_IT: Manutenzione hardware

en: Software support
it_IT: Manutenzione software

en: Service provided
it_IT: Servizio fornito

note: TRANS: %s is the number of new version
en: Update to %s
it_IT: Aggiorna a %s

en: Direct
it_IT: Diretta

en: Written
it_IT: Scritta

en: Data migration
it_IT: Migrazione dei dati

en: Root entity
it_IT: Entità radice

[ctx: ticket]
en: New
it_IT: Nuove

en: Update successful, your database is up to date
it_IT: Aggiornamento riuscito, il tuo database è aggiornato

en: You must now proceed to updating your database content
it_IT: Ora devi procedere all'aggiornamento del contenuto del tuo database

en: Continue?
it_IT: Vuoi continuare?

en: Locations update
it_IT: Aggiornamento posizioni

en: The new structure is hierarchical
it_IT: La nuova struttura è gerarchica

en: Provide a delimiter in order to automate the new hierarchy generation.
it_IT: Se hai usato un carattere di separazione, lo puoi indicare per automatizzare la generazione della gerarchia

en: You can also specify a root location which will include all the generated locations.
it_IT: Puoi anche specificare una posizione radice che includerà tutte le posizioni generate.

en: Delimiter
it_IT: Carattere di separazione

en: Root location
it_IT: Posizione radice

en: Actual locations
it_IT: Posizioni attuali

en: New hierarchy
it_IT: Nuova gerarchia

en: This is the new hierarchy. If it's complete approve it.
it_IT: Questa è la nuova gerarchia. Se corretta, la puoi confermare.

en: Impossible to accomplish an update by this way!
it_IT: Impossibile completare l'aggiornamento in questa maniera!

en: Go back to GLPI
it_IT: Ritorna a GLPI

en: Caution! You will update the GLPI database named: %s
it_IT: Attenzione! Aggiornerai il database di GLPI con nome: %s

en: All users having administrators rights have have been updated to 'super-admin' rights with the creation of his new user type.
it_IT: Ora tutti gli amministratori hanno i diritti di 'super-admin'. È stato anche aggiunto questo nuovo profilo utente.

en: Connection to database failed, verify the connection parameters included in config_db.php file
it_IT: Connessione al database non riuscita, verifica i parametri di connessione contenuti nel file config_db.php
