GLPI Project - en to ja_JP translation catalogue (2711 entries)

en: "Migration cleaner" tool
ja_JP: 「移行クリーニング」ツール

en: %1$d day %2$dh%3$s | %1$d days %2$dh%3$s
ja_JP[0]: %1$d日%2$d時間%3$s分

en: %1$dh%2$s
ja_JP: %1$d時間%2$s分

en: %1$s - Error during the database query: %2$s - Error is %3$s
ja_JP: %1$s - データベースのクエリ中にエラーが発生しました: %2$s - エラー %3$s

en: %1$s - Network outlet %2$s
ja_JP: %1$s - 情報コンセント %2$s

en: %1$s - The port %2$s
ja_JP: %1$s - ポート %2$s

en: %1$s - replay rules on existing database: %2$s/%3$s (%4$s Mio)
ja_JP: %1$s - 既存のデータベースに対するルールの再適用: %2$s/%3$s (%4$s MB)

en: %1$s adds several netpoints
ja_JP: %1$s はいくつかのネットポイントを追加しました

en: %1$s adds the item %2$s
ja_JP: %1$s はアイテム %2$s を追加しました

en: %1$s adds the item %2$s (%3$d)
ja_JP: %1$s は次のアイテムを追加しました: %2$s (%3$d)

en: %1$s adds the license %2$s
ja_JP: %1$s はライセンス %2$s を追加しました

en: %1$s adds the version %2$s
ja_JP: %1$s はバージョン %2$s を追加しました

en: %1$s log in from IP %2$s
ja_JP: %1$s は IP: %2$s からログインしました

en: %1$s login since %2$s | %1$s logins since %2$s
ja_JP[0]: %1$s は %2$s にログインしました

en: %1$s purges the license %2$s
ja_JP: %1$s はライセンス %2$s を消去しました

en: %1$s purges the version %2$s
ja_JP: %1$s はバージョン %2$s を消去しました

en: %1$s trying to add an item that already exists: %2$s
ja_JP: %1$s は既に存在するアイテムを追加しようとしました: %2$s

en: %1$s updates the item %2$s
ja_JP: %1$s はアイテム %2$s を更新

en: %1$s updates the license %2$s
ja_JP: %1$s はライセンス %2$s を更新しました

en: %1$s updates the version %2$s
ja_JP: %1$s はバージョン %2$s を更新しました

en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes
ja_JP: %1$s%2$d日%3$d時間%4$d分

en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes %5$d seconds
ja_JP: %1$s%2$d日%3$d時間%4$d分%5$d秒

en: %1$s%2$d hours %3$d minutes
ja_JP: %1$s%2$d時間%3$d分

en: %1$s%2$d hours %3$d minutes %4$d seconds
ja_JP: %1$s%2$d時間%3$d分%4$d秒

en: %1$s%2$d minute | %1$s%2$d minutes
ja_JP[0]: %1$s%2$d分

en: %1$s%2$d minutes %3$d seconds
ja_JP: %1$s%2$d分%3$d秒

en: %1$s%2$s second | %1$s%2$s seconds
ja_JP[0]: %1$s%2$s秒

en: %1$s: from %2$s to %3$s:
ja_JP: %1$s: %2$s から %3$s まで:

en: %d associated document | %d associated documents
ja_JP[0]: %d 個の関連する文書

en: %d day | %d days
ja_JP[0]: %d日

en: %d hour | %d hours
ja_JP[0]: %d時間

en: %d millisecond | %d milliseconds
ja_JP[0]: %dミリ秒

en: %d minute | %d minutes
ja_JP[0]: %d分

en: %d month | %d months
ja_JP[0]: %dヶ月

en: %d new ticket | %d new tickets
ja_JP[0]: %d 個の新規チケット

en: %d printed page | %d printed pages
ja_JP[0]: 印刷枚数 %d

en: %d second | %d seconds
ja_JP[0]: %d秒

en: %d view | %d views
ja_JP[0]: 表示数 %d

en: %d week | %d weeks
ja_JP[0]: %d週

en: %d year | %d years
ja_JP[0]: %d年

en: %s Mio
ja_JP: %s MB

en: %s Mio max
ja_JP: 最大%sMB

en: %s adds a cost
ja_JP: %s は経費を追加しました

en: %s adds a followup
ja_JP: %s はフォローを追加しました

en: %s adds a link with a supplier
ja_JP: %s はサプライヤへのリンクを追加しました

en: %s adds a link with an item
ja_JP: %s はアイテムのリンクを追加しました

en: %s adds a target
ja_JP: %s は対象を追加しました

en: %s adds a task
ja_JP: %s はタスクを追加しました

en: %s adds a team member
ja_JP: %s はチームメンバーを追加しました

en: %s adds a user to a group
ja_JP: %s はユーザをグループに追加しました

en: %s adds a user to an entity
ja_JP: %s はエンティティにユーザを追加しました

en: %s adds a virtual machine
ja_JP: %s は仮想マシンを追加しました

en: %s adds a volume
ja_JP: %s はボリュームを追加しました

en: %s adds an actor
ja_JP: %s は関係者を追加しました

en: %s adds an approval
ja_JP: %s は承認を追加しました

en: %s adds an item
ja_JP: %s はアイテムを追加しました

en: %s adds cartridges
ja_JP: %s はプリンタカートリッジを追加しました

en: %s adds consumables
ja_JP: %s は消耗品を追加しました

en: %s adds hidden field
ja_JP: %s は非表示項目を追加しました

en: %s adds mandatory field
ja_JP: %s は必須項目を追加しました

en: %s adds predefined field
ja_JP: %s は事前定義項目を追加しました

en: %s adds several network ports
ja_JP: %s はいくつかのネットワークポートを追加しました

en: %s adds the item
ja_JP: %s はアイテムを追加しました

en: %s approves or refuses a solution
ja_JP: %s は解決方法を承認または拒否しました

en: %s associates a VLAN to a network port
ja_JP: %s はネットワークポートにVLANを割り当てました

en: %s associates a computer and a license
ja_JP: %s はコンピュータとライセンスを関連づけました

en: %s associates a network name to an item
ja_JP: %s はネットワーク名をアイテムに関連づけました

en: %s associates a type
ja_JP: %s はタイプに関連付けました

en: %s connects an item
ja_JP: %s はアイテムを接続しました

en: %s deleted
ja_JP: %s は削除されました

en: %s deletes an actor
ja_JP: %s は関係者を削除しました

en: %s deletes an item
ja_JP: %s はアイテムを削除しました

en: %s deletes several network ports
ja_JP: %s はいくつかのネットワークポートを削除しました

en: %s deletes users from a group
ja_JP: %s はグループからユーザを削除しました

en: %s disconnects an item
ja_JP: %s はアイテムを切断しました

en: %s gives a consumable
ja_JP: %s は消耗品を配布しました

en: %s hour | %s hours
ja_JP[0]: %s時間

en: %s installs a cartridge
ja_JP: %s はプリンタカートリッジをインストールしました

en: %s installs software
ja_JP: %s はソフトウェアをインストールしました

en: %s is not writable
ja_JP: %s は書き込み禁止です

en: %s item | %s items
ja_JP[0]: %s 個のアイテム

en: %s items/sec
ja_JP: %s アイテム/秒

en: %s makes a bad usage.
ja_JP: %s は誤った使い方をしました

en: %s purges a cartridge
ja_JP: %s はプリンタカートリッジを消去しました

en: %s purges a cost
ja_JP: %s は経費を消去しました

en: %s purges a followup
ja_JP: %s はフォローを消去しました

en: %s purges a sla level
ja_JP: %s はSLAレベルを消去しました

en: %s purges a task
ja_JP: %s はタスクを消去しました

en: %s purges a virtual machine
ja_JP: %s は仮想マシンを消去しました

en: %s purges a volume
ja_JP: %s はボリュームを消去しました

en: %s purges an approval
ja_JP: %s は承認を消去しました

en: %s purges an item
ja_JP: %s はアイテムを消去しました

en: %s purges link between tickets
ja_JP: %s はチケット間のリンクを消去しました

en: %s replaces an item
ja_JP: %s はアイテムを置換しました

en: %s restores an item
ja_JP: %s はアイテムをリストアしました

en: %s second | %s seconds
ja_JP[0]: %s秒

en: %s sets unitary management
ja_JP: %s は単品管理を設定しました

en: %s start | %s starts
ja_JP[0]: 開始数 %s

en: %s stop | %s stops
ja_JP[0]: 停止数 %s

en: %s ticket in progress or recently solved on this item. | %s tickets in progress or recently solved on this item.
ja_JP[0]: このアイテムの %s チケットは作業中または最近解決しました

en: %s tries to use a non standard path.
ja_JP: %s は通常のパスとは異なるものを使用しようとしています

en: %s updates a cartridge
ja_JP: %s はカートリッジを更新しました

en: %s updates a cost
ja_JP: %s は経費を更新しました

en: %s updates a followup
ja_JP: %s はフォローを更新しました

en: %s updates a sla level
ja_JP: %s はSLAレベルを更新しました

en: %s updates a task
ja_JP: %s はタスクを更新しました

en: %s updates a virtual machine
ja_JP: %s は仮想マシンを更新しました

en: %s updates a volume
ja_JP: %s はボリュームを更新しました

en: %s updates an approval
ja_JP: %s は承認を更新しました

en: %s updates an item
ja_JP: %s はアイテムを更新しました

en: %s: send cartridge alert failed
ja_JP: %s: プリンタカートリッジの警告の送信に失敗しました

en: %s: send consumable alert failed
ja_JP: %s: 消耗品の警告の送信に失敗しました

en: (%1$d authorizations problems, %2$d failures)
ja_JP: (認証の問題 %1$d, 失敗 %2$d)

en: (leave the field empty for a generation from HTML)
ja_JP: (HTMLから生成する場合、テキストボックスは空欄にしてください)

en: + %d day | + %d days
ja_JP[0]: + %d日

en: + %d hour | + %d hours
ja_JP[0]: + %d時

en: + %d minute | + %d minutes
ja_JP[0]: + %d分

en: + %d month | + %d months
ja_JP[0]: + %d月

en: + %d week | + %d weeks
ja_JP[0]: + %d週

en: + %d year | + %d years
ja_JP[0]: + %d年

en: - %d day | - %d days
ja_JP[0]: - %d日

en: - %d hour | - %d hours
ja_JP[0]: - %d時

en: - %d minute | - %d minutes
ja_JP[0]: - %d分

en: - %d month | - %d months
ja_JP[0]: - %d月

en: - %d week | - %d weeks
ja_JP[0]: - %d週

en: - %d year | - %d years
ja_JP[0]: - %d年

en: ... From an external source
ja_JP: 外部ソースから…

en: 1- Critical (login error only)
ja_JP: 1 - 致命的 (ログインエラーのみ)

en: 2- Severe (not used)
ja_JP: 2 - 危険 (未使用)

en: 24/7
ja_JP: 週7日、1日24時間

en: 3- Important (successful logins)
ja_JP: 3 - 重要 (成功したログインを含む)

en: 4- Notices (add, delete, tracking)
ja_JP: 4 - 通知 (追加・削除・進捗)

en: 5- Complete (all)
ja_JP: 5 - 完全 (全て)

en: A PHP extension stopped the file upload
ja_JP: PHP拡張はファイルのアップロードを停止しました

en: A file and a directory have be created and deleted - Perfect!
ja_JP: ファイルとディレクトリの作成と削除ができました。OK!

en: A file was created - Perfect!
ja_JP: ファイルは作成されました。OK!

en: A minimum of 64 Mio is commonly required for GLPI.
ja_JP: GLPIは通常 64MB 以上のメモリが必要です

en: A minimum of 64Mio is commonly required for GLPI.
ja_JP: GLPIは通常 64MB 以上のメモリが必要です

en: A new version is available: %s.
ja_JP: 新しいバージョンがあります: %s

en: A validation request has been submitted
ja_JP: 検証依頼は提出されました

en: ATX
ja_JP: ATX規格

en: Accepted mail archive folder (optional)
ja_JP: 受信メールの保存フォルダ (任意)

en: Access denied
ja_JP: アクセス禁止

en: Access to the Frequently Asked Questions
ja_JP: FAQへのアクセス

en: Account net value
ja_JP: 口座価格（正味価格）

en: Account number
ja_JP: 口座番号

en: Action | Actions
ja_JP[0]: 操作

en: Action completed, fully processed
ja_JP: 動作は完了しました。全て処理しました

en: Action completed, no processing required
ja_JP: 動作は完了しました。処理するものはありませんでした

en: Action completed, partially processed
ja_JP: 動作は完了しました。一部を処理しました

en: Action type
ja_JP: 動作タイプ

en: Action when a user is deleted from the LDAP directory
ja_JP: ユーザがLDAPディレクトリから削除されたときの動作

en: Actions refused
ja_JP: 拒否された動作

en: Active
ja_JP: 有効

en: Actor
ja_JP: 関係者

en: Actual locations
ja_JP: 実際のロケーション

en: Ad-hoc
ja_JP: アドホック

en: Ad-hoc (without access point)
ja_JP: アドホック (AP無)

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add a LDAP directory replica
ja_JP: LDAPディレクトリの複製を追加

en: Add a change
ja_JP: 変更の追加

en: Add a close time
ja_JP: 時間外時間の追加

en: Add a compatible printer model
ja_JP: 互換プリンタモデルの追加

en: Add a contact
ja_JP: 連絡先を追加

en: Add a contract
ja_JP: 契約を追加

en: Add a correct IP to the network port
ja_JP: ネットワークポートへの正しいアドレスの追加

en: Add a criterion
ja_JP: 抽出条件の追加

en: Add a document
ja_JP: ドキュメントを追加

en: Add a followup to tickets (requester)
ja_JP: チケット(発行者)へのフォローを追加

en: Add a followup to tickets of associated groups
ja_JP: 関連するグループのチケットへのフォローを追加

en: Add a global search criterion
ja_JP: グローバル検索条件の追加

en: Add a hidden field
ja_JP: 非表示項目の追加

en: Add a link with an item
ja_JP: アイテムのリンクを追加

en: Add a mandatory field
ja_JP: 必須項目の追加

en: Add a network
ja_JP: ネットワークの追加

en: Add a network alias
ja_JP: ネットワーク・エイリアスの追加

en: Add a network name
ja_JP: ネットワーク名の追加

en: Add a new action
ja_JP: 新しい動作の追加

en: Add a new component
ja_JP: 新しいPC内部パーツを追加

en: Add a new cost
ja_JP: 新しい経費の追加

en: Add a new criteria
ja_JP: 新しい抽出条件の追加

en: Add a new followup
ja_JP: 新しい対応内容を追加

en: Add a new task
ja_JP: 新しいタスクを追加する

en: Add a new translation
ja_JP: 新しい変換を追加する

en: Add a predefined field
ja_JP: 事前定義項目の追加

en: Add a problem
ja_JP: 障害の追加

en: Add a project
ja_JP: プロジェクトを追加

en: Add a schedule
ja_JP: スケジュールの追加

en: Add a search criterion
ja_JP: 検索条件の追加

en: Add a supplier
ja_JP: サプライヤの追加

en: Add a target
ja_JP: 対象に追加

en: Add a team member
ja_JP: チームメンバーの追加

en: Add a template...
ja_JP: テンプレートを追加...

en: Add a ticket
ja_JP: チケットの追加

en: Add a user
ja_JP: ユーザを追加

en: Add a user without accreditation from a LDAP directory
ja_JP: LDAPディレクトリに登録がないユーザの追加

en: Add a virtual machine
ja_JP: 仮想マシンの追加

en: Add a volume
ja_JP: ボリュームを追加する

en: Add an actor
ja_JP: 関係者の追加

en: Add an authorization to a user
ja_JP: ユーザへの認証の追加

en: Add an escalation level
ja_JP: エスカレーションレベルの追加

en: Add an item
ja_JP: アイテムの追加

en: Add an item type
ja_JP: アイテムタイプの追加

en: Add cartridges
ja_JP: プリンタカートリッジの追加

en: Add date
ja_JP: 入荷日

en: Add documents into ticket notifications
ja_JP: チケット通知へのドキュメントの追加

en: Add external
ja_JP: 外部から追加

en: Add followup (associated groups)
ja_JP: フォローの追加(関連グループ)

en: Add followup (requester)
ja_JP: フォローの追加(発行者)

en: Add new devices
ja_JP: 新しいデバイスの追加

en: Add several ports
ja_JP: 個別ポートの追加

en: Add the component
ja_JP: PC内部パーツの追加

en: Add the item
ja_JP: アイテムの追加

en: Add the result of regular expression
ja_JP: 正規表現の結果を追加

en: Add to all tickets
ja_JP: 全てのチケットに追加

en: Add to schedule
ja_JP: 予定表に追加

en: Add user...
ja_JP: GLPIユーザを追加

en: Add users from an external source
ja_JP: 外部ソースからユーザを追加

en: Added by %s
ja_JP: %s が追加

en: Added document: %s
ja_JP: 追加されたドキュメント: %s

en: Additional headers
ja_JP: 付加されるヘッダ

en: Address
ja_JP: 住所

en: Addressable network
ja_JP: アドレス指定可能なネットワーク

en: Administration
ja_JP: 設定

en: Administration of reservations
ja_JP: 予約の管理

en: Administrative number
ja_JP: 管理（社員）番号

en: Administrator
ja_JP: 管理者

en: Administrator email
ja_JP: 管理者のメールアドレス

en: Administrator name
ja_JP: 管理者名

en: Administrator reply-to email (if needed)
ja_JP: 管理者メールへの返信（reply-to）アドレス (任意)

en: Advanced information
ja_JP: 詳細情報

en: Affected computers
ja_JP: 影響するコンピュータ

en: After
ja_JP: 後

en: Aggregation port
ja_JP: アグリゲーションポート

en: Alarms on cartridges
ja_JP: プリンタカートリッジに関する警告

en: Alarms on consumables
ja_JP: 消耗品に関する警告

en: Alarms on contracts
ja_JP: 契約に関する警告

en: Alarms on expired licenses
ja_JP: 期限切れライセンスの警告

en: Alarms on financial and administrative information
ja_JP: 財務・管理情報の警告

en: Alarms options
ja_JP: アラートオプション

en: Alert on duplicate record
ja_JP: 重複レコードに関する警告

en: Alert sent on %s
ja_JP: %s に警告を送信しました

en: Alert threshold
ja_JP: 警告のしきい値

en: Alerts on reservations
ja_JP: 予約に関する警報

en: Alerts on tickets which are not solved
ja_JP: 未解決のチケットに関する警報

en: Alerts on tickets which are not solved since
ja_JP: 指定日以降未解決のチケットに対して警告する

en: Alias port
ja_JP: エイリアスポート

en: All
ja_JP: 全て

en: All categories
ja_JP: 全カテゴリ

en: All items
ja_JP: 全てのアイテム

en: All linked tickets
ja_JP: 全てのリンク済みチケット

en: All my articles
ja_JP: 自分の全ての記事

en: All pages in CSV
ja_JP: 全ページをCSVで出力

en: All pages in SLK
ja_JP: 全ページをSLKで出力

en: All pages in landscape PDF
ja_JP: 全ページをPDF（横）で出力

en: All pages in portrait PDF
ja_JP: 全ページをPDF（縦）で出力

en: All reservable devices
ja_JP: 全ての予約可能なデバイス

en: All unpublished articles
ja_JP: 全ての未発行の記事

en: All users having administrators rights have have been updated to 'super-admin' rights with the creation of his new user type.
ja_JP: 新しいユーザタイプの作成によって全ての管理者権限のユーザがsuper-admin権限になりました

en: Allocated memory
ja_JP: 割り当てメモリ

en: Allocated memory > 64Mio - Perfect!
ja_JP: 割り当て済みメモリは64MB以上です。OK!

en: Allocated memory test
ja_JP: 割り当てメモリの検証

en: Allow FAQ anonymous access
ja_JP: FAQへの匿名アクセスの許可

en: Allow anonymous followups (receiver)
ja_JP: 誰にでもフォローを許可する (受信者)

en: Allow anonymous ticket creation (helpdesk.receiver)
ja_JP: 誰にでもチケットの作成を許可する (ヘルプデスク・受信者)

en: Alternate username
ja_JP: 代替ユーザ名

en: Alternate username number
ja_JP: 代替ユーザ名番号

en: Alternate username updated. The connected items have been updated using this alternate username.
ja_JP: 代替ユーザ名を更新しました。関連アイテムはこの代替ユーザ名を用いて更新されます

en: Altitude
ja_JP: 高度

en: Always
ja_JP: 常に

en: Always dereferenced
ja_JP: 常にLDAP参照を更新

en: Amortization coefficient
ja_JP: 償却係数

en: Amortization duration
ja_JP: 償却期間

en: Amortization type
ja_JP: 償却タイプ

en: An addressable network is a network defined on an equipment
ja_JP: アドレス指定可能なネットワークは機器で定義されたネットワークです

en: An answer to a validation request was produced
ja_JP: 検証依頼に対する回答は作成されました

en: An answer to an an approval request was produced by %s
ja_JP: 承認依頼に対する回答が %s から提示されました

en: An approval request has been submitted by %s
ja_JP: %s は承認依頼を提出しました

en: An email has been sent to your email address. The email contains information for reset your password.
ja_JP: あなたのメールアドレスにメールを送信しました。メールにはパスワードの変更方法が記載されています

en: An email to %s was added to queue
ja_JP: %s 宛のメールはキューに追加されました

en: An email was sent to %s
ja_JP: メールは %s 宛に送信されました

en: Analysis
ja_JP: 分析

en: Append a correct gateway to the network %s
ja_JP: ネットワーク %s に正しいゲートウェイを追加します

en: Applied
ja_JP: 適用済み

en: Approval | Approvals
ja_JP[0]: 承認設定

en: Approval comments
ja_JP: 承認のコメント

en: Approval date
ja_JP: 承認日

en: Approval granted by %s
ja_JP: %s によって承諾された承認

en: Approval of the solution
ja_JP: 解決方法の承認

en: Approval request
ja_JP: 承認依頼

en: Approval request send to %s
ja_JP: %s への承認要求の送信

en: Approval request to requester group manager
ja_JP: 発行者グループの管理者への承認依頼

en: Approval request to technician group manager
ja_JP: 技術者グループの管理者への承認依頼

en: Approval requester
ja_JP: 承認依頼者

en: Approval status
ja_JP: 承認状況

en: Approvals for the ticket
ja_JP: チケットの承認

en: Approve the solution
ja_JP: 解決方法を承認

en: Approver
ja_JP: 承認者

en: April
ja_JP: 4月

en: Archives log files and deletes aging ones
ja_JP: ログファイルをアーカイブし、古いものを削除

en: Archiving log file: %1$s to %2$s
ja_JP: ログファイルを %1$s から %2$s にアーカイブします

en: Are you sure you want to return this non-reservable item?
ja_JP: 本当にこの予約禁止されたアイテムを返却しますか?

en: As child of
ja_JP: 子オブジェクト

en: As soon as possible
ja_JP: できる限り早く

en: Assets
ja_JP: 情報資産

en: Assign
ja_JP: 割り当て

en: Assign a SLA
ja_JP: SLAの割り当て

en: Assign a ticket
ja_JP: チケットの割り当て

en: Assign equipment
ja_JP: 機器の割り当て

en: Assign the value from regular expression
ja_JP: 正規表現から値を割り当て

en: Assign: equipment by IP address
ja_JP: 割り当て：IPアドレス

en: Assign: equipment by MAC address
ja_JP: 割り当て：MACアドレス

en: Assign: equipment by name + domain
ja_JP: 割り当て：名前＋ドメイン

en: Assigned
ja_JP: 担当者割り当て

en: Assigned to
ja_JP: 担当者

en: Assigned to a supplier
ja_JP: サプライヤへの割り当て

en: Assigned to groups
ja_JP: グループの割り当て

en: Assigned to technicians
ja_JP: 技術者の割り当て

en: Assistance
ja_JP: ユーザサポート

en: Associable items to a ticket
ja_JP: チケットに関連付けられるアイテム

en: Associable to a ticket
ja_JP: チケットに関連付ける

en: Associate a VLAN
ja_JP: VLANに追加

en: Associate myself
ja_JP: 自分自身に関連づける

en: Associate to a group
ja_JP: グループに関連付けます

en: Associate to a profile
ja_JP: プロファイルへの関連づけ

en: Associated contact | Associated contacts
ja_JP[0]: 関連する連絡先

en: Associated contract | Associated contracts
ja_JP[0]: 関連する契約

en: Associated element | Associated elements
ja_JP[0]: 関連するエレメント

en: Associated item | Associated items
ja_JP[0]: 関連アイテム

en: Associated item ID
ja_JP: 関連アイテムのID

en: Associated item type | Associated item types
ja_JP[0]: 関連アイテムタイプ

en: Associated supplier | Associated suppliers
ja_JP[0]: 関連サプライヤ

en: Association
ja_JP: 関連付け

en: At all events
ja_JP: 全てのイベントに対して

en: At least one field has an incorrect value
ja_JP: １つ以上の項目の値が間違っています

en: Attribute of the user containing its groups
ja_JP: グループに含まれるユーザの属性

en: Attribute representing entity
ja_JP: エンティティを表す属性

en: Attribute value
ja_JP: 属性値

en: August
ja_JP: 8月

en: Authentication
ja_JP: 認証

en: Authentication on GLPI database
ja_JP: GLPIデータベースで認証

en: Authentication on a LDAP directory
ja_JP: LDAPディレクトリで認証

en: Authentication on mail server
ja_JP: メールサーバで認証

en: Author | Authors
ja_JP[0]: 作成者

en: Authorization | Authorizations
ja_JP[0]: 認証

en: Authorization error
ja_JP: 認証エラー

en: Authorizations assignment rules
ja_JP: 認証割り当てルール

en: Authorize reservations
ja_JP: 予約を許可

en: Authorized upload
ja_JP: 認証されたアップロード

en: Auto-Submitted email header
ja_JP: Auto-Submittedメールヘッダ

en: Autocompletion of text fields
ja_JP: テキスト項目のオートコンプリーション

en: Autofill dates for financial and administrative information
ja_JP: 財務・管理情報への日付の補完

en: Automatic
ja_JP: 自動

en: Automatic action | Automatic actions
ja_JP[0]: 自動実行

en: Automatic actions of SLA
ja_JP: SLAの自動実行

en: Automatic assignment of tickets
ja_JP: チケットの自動アサイン

en: Automatic closing configuration
ja_JP: 自動完了設定

en: Automatic closing of solved tickets after
ja_JP: 指定日以降のチケットの自動完了

en: Automatic fields (marked by *)
ja_JP: 自動フィールド（*でマーク）

en: Automatic inventory
ja_JP: 自動棚卸

en: Automatic redirection, else click
ja_JP: 画面は自動的に切り替わります。そうならない場合にはクリックしてください。

en: Automatic reminders of SLA
ja_JP: SLAの自動リマインダ

en: Automatic reminders of SLAs
ja_JP: SLAの自動リマインダ

en: Automatic tickets closing
ja_JP: チケット自動完了

en: Automatic transfer of computers
ja_JP: コンピュータの自動転送

en: Automatic user assignment
ja_JP: 自動ユーザ割り当て

en: Automatically add a user of an external source
ja_JP: 外部ソースのユーザを自動追加

en: Automatically add users from an external authentication source
ja_JP: 外部認証先のユーザを自動で追加

en: Automatically generated by GLPI %s
ja_JP: GLPI %s により自動生成

en: Automatically refresh the list of tickets (minutes)
ja_JP: チケット一覧の自動更新間隔(分)

en: Automatically update of the elements related to the computers
ja_JP: コンピュータに関連するエレメントの自動更新

en: Availability
ja_JP: 使用可能

en: Available
ja_JP: 利用可

en: Average
ja_JP: 平均

en: Average count
ja_JP: 平均カウント

en: Average number of printed pages
ja_JP: 平均印刷枚数

en: Average real duration of treatment of the ticket
ja_JP: チケット処理の平均実時間

en: Average satisfaction
ja_JP: 満足度の平均

en: Average speed
ja_JP: 平均スピード

en: Average time
ja_JP: 平均時間

en: Average time in stock
ja_JP: 平均在庫保有日数

en: Average time in use
ja_JP: 平均使用時間

en: Average time to closure
ja_JP: 完了するまでの平均時間

en: Average time to resolution
ja_JP: 解決するまでの平均時間

en: Average time to take into account
ja_JP: アカウントを取得するための平均時間

en: Back
ja_JP: 前に戻る

en: Back to planning
ja_JP: 予定表に戻る

en: Back to stock
ja_JP: 在庫に戻す

en: Backup plan
ja_JP: バックアップ計画

en: Backup the database?
ja_JP: データベースをバックアップしますか?

en: BaseDN
ja_JP: ベースDN

en: Based on the category then the item
ja_JP: カテゴリ > アイテムの順

en: Based on the item then the category
ja_JP: アイテム > カテゴリの順

en: Be careful: there is no default value
ja_JP: 注意：デフォルト値はありません

en: Beeing in charge
ja_JP: 担当予定

en: Before
ja_JP: 前

en: Before the last month
ja_JP: 先月以前

en: Begin
ja_JP: 開始

en: Begin date
ja_JP: 開始日

en: Begin hour of run period
ja_JP: 実行期間の開始時間

en: Beginning of fiscal year
ja_JP: 会計年度期首

en: Beginning of the installation
ja_JP: インストールを開始しました

en: Beginning of the month
ja_JP: 月初

en: Beginning of the year
ja_JP: 年初

en: Belonging to groups
ja_JP: グループに所属

en: Binding to the LDAP directory
ja_JP: LDAPディレクトリへのバインド

en: Blacklist | Blacklists
ja_JP[0]: ブラックリスト

en: Blacklisted for import
ja_JP: インポートのブラックリスト

en: Blacklisted mail content
ja_JP: ブラックリストメールの内容

en: Blank
ja_JP: クリア

en: Blank Template
ja_JP: 空のテンプレート

en: Bookmark | Bookmarks
ja_JP[0]: ブックマーク

en: Brand
ja_JP: ブランド

en: Bring down
ja_JP: 下

en: Bring up
ja_JP: 上

en: Budget | Budgets
ja_JP[0]: 予算管理

en: Building number
ja_JP: ビル番号

en: Bulk import groups from a LDAP directory
ja_JP: LDAPディレクトリから一括インポートしたグループ

en: Bulk import users from a LDAP directory
ja_JP: LDAPディレクトリから一括インポートしたユーザ

en: Bulk modification
ja_JP: 一括修正

en: Bulk modification error
ja_JP: 一括修正エラー

en: Business rules for ticket (entity parent)
ja_JP: チケットのビジネスルール (親エンティティ)

en: Business rules for tickets
ja_JP: チケット取り扱いの業務ルール

en: Business rules for tickets (entity)
ja_JP: チケットのビジネスルール (エンティティ)

en: By
ja_JP: 利用者

en: By %s
ja_JP: 利用者 %s

en: By change
ja_JP: 変更毎

en: By contract
ja_JP: 契約毎

en: By day
ja_JP: 日別

en: By default, a software may be linked to a ticket
ja_JP: デフォルトでソフトウェアをチケットへリンクすることを許可する

en: By entity
ja_JP: エンティティによって

en: By hardware
ja_JP: ハードウェア単位

en: By hardware characteristics
ja_JP: ハードウェアの性質別

en: By location
ja_JP: ロケーション別

en: By network outlet
ja_JP: 情報コンセント単位

en: By problem
ja_JP: 障害別

en: By ticket
ja_JP: インシデントチケット別

en: By year
ja_JP: 年次

en: CAS Host
ja_JP: CASホスト

en: CAS authentication
ja_JP: CAS認証

en: CSRF compliant
ja_JP: CSRF適合

en: CSV delimiter
ja_JP: CSV区切り文字

en: Cache
ja_JP: キャッシュのサイズ

en: Calendar | Calendars
ja_JP[0]: カレンダー

en: Calendar of the ticket
ja_JP: チケットのカレンダー

en: Can be manager
ja_JP: 管理者になれる

en: Can be notified
ja_JP: 通知可能

en: Can contain
ja_JP: 下記を含める

en: Can not add a range riding an existing period
ja_JP: 既存の期間に重なっている範囲の追加はできません

en: Can't change this attribute. It's inherited from its parent.
ja_JP: この属性を変更することはできません。上位から引き継ぎます。

en: Can't connect to the database
ja_JP: データベースに接続できません

en: Can't connect to the database.
ja_JP: データベースに接続できませんでした

en: Can't create the database connection file, please verify file permissions.
ja_JP: データベース接続ファイルが作成できません、ファイルパーミッションを確認してください

en: Can't get DB lock
ja_JP: DBロックが取得できません

en: Can't start
ja_JP: 開始できません

en: Cancel the approval request to %s
ja_JP: %s への承認依頼をキャンセル

en: Cannot change a migration network port to an unknown one
ja_JP: 移行ネットワークポートは未知のものには変更できません

en: Cannot update item: not enough right on the parent(s) item(s)
ja_JP: アイテムを更新できません：親アイテムに権限が不足しています

en: Capacity
ja_JP: 容量

en: Capacity by default
ja_JP: 物理ディスク容量

en: Caption
ja_JP: キャプション

en: Cartridge | Cartridges
ja_JP[0]: プリンタカートリッジ

en: Cartridge model | Cartridge models
ja_JP[0]: プリンタカートリッジモデル

en: Cartridge type | Cartridge types
ja_JP[0]: プリンタカートリッジタイプ

en: Cartridges alarm
ja_JP: プリンタカートリッジのアラート

en: Case | Cases
ja_JP[0]: ケース

en: Case type | Case types
ja_JP[0]: ケースタイプ

en: Category
ja_JP: カテゴリ

en: Category name
ja_JP: カテゴリ名

en: Category tree
ja_JP: カテゴリツリー

en: Causes
ja_JP: 原因

en: Caution! You are not the author of this element. Delete targets can result in loss of access to that element.
ja_JP: 注意！あなたはこのエレメントの作成者ではありません。対象を削除するとこれらへのアクセス権を失うことになります

en: Caution! You will update the GLPI database named: %s
ja_JP: 警告！次のGLPIデータベースをアップグレードしようとしています: %s

en: Caution: you're about to remove a heading used for one or more items.
ja_JP: 警告！いくつかのアイテムが使用している見出しを削除しようとしています

en: Change | Changes
ja_JP[0]: 変更依頼

en: Change %1$s by %2$s
ja_JP: %2$s で %1$s を変更

en: Change of the authentication method
ja_JP: 認証方法の変更

en: Change of the database layout - %s
ja_JP: データベースレイアウトの変更 - %s

en: Change solved
ja_JP: 解決済みの変更

en: Change task | Change tasks
ja_JP[0]: 変更タスク

en: Change the component %1$s: %2$s
ja_JP: PC内部パーツの変更 %1$s: %2$s

en: Change the priority
ja_JP: 優先順位の変更

en: Change visibility in child entities
ja_JP: 子エンティティの表示の変更

en: Changes on linked items
ja_JP: リンク先アイテムの変更

en: Characteristics
ja_JP: プロパティ

en: Check | Checks
ja_JP[0]: 項目のチェック

en: Check all
ja_JP: 全て選択

en: Check all as
ja_JP: 次を全て選択

en: Check for new updates
ja_JP: 新しい更新の確認

en: Check for upgrade
ja_JP: アップグレードを確認

en: Check if a new version is available
ja_JP: 新しいバージョンを確認

en: Check permissions to the directory: %s
ja_JP: ディレクトリ %s への書き込みパーミッションのチェック

en: Check the MySQL replica
ja_JP: MySQLの複製の確認

en: Check to keep the devices while deleting this item
ja_JP: このデバイスを削除する間、保持するデバイスを確認

en: Check your personnal information
ja_JP: 個人設定を確認してください

en: Check/uncheck all
ja_JP: 全チェック/全チェック解除

en: Checking of the compatibility of your environment with the execution of GLPI
ja_JP: GLPI実行環境の検証

en: Checking write permissions for automatic actions files
ja_JP: 自動実行ファイルの書き込みパーミッションの検証

en: Checking write permissions for cache files
ja_JP: キャッシュファイルの書き込みパーミッションの検証

en: Checking write permissions for document files
ja_JP: 文章ファイルの書き込みパーミッションの検証

en: Checking write permissions for dump files
ja_JP: ダンプファイルの書き込みパーミッションの検証

en: Checking write permissions for graphic files
ja_JP: 画像ファイルの書き込みパーミッションの検証

en: Checking write permissions for lock files
ja_JP: ロックファイルの書き込みパーミッションの検証

en: Checking write permissions for log files
ja_JP: ログファイルの書き込みパーミッションの検証

en: Checking write permissions for pictures files
ja_JP: 画像ファイルの書き込みパーミッションの検証

en: Checking write permissions for plugins document files
ja_JP: プラグインドキュメントファイルの書き込みパーミッションの検証

en: Checking write permissions for rss files
ja_JP: RSSファイルの書き込みパーミッションの検証

en: Checking write permissions for session files
ja_JP: セッションファイルの書き込みパーミッションの検証

en: Checking write permissions for setting files
ja_JP: 設定ファイルの書き込みパーミッションの検証

en: Checking write permissions for temporary files
ja_JP: テンポラリファイルの書き込みパーミッションの検証

en: Checking write permissions for upload files
ja_JP: アップロードファイルの書き込みパーミッションの検証

en: Checklist
ja_JP: チェックリスト

en: Checksum
ja_JP: チェックサム

en: Child entities
ja_JP: 子エンティティ

en: Child groups
ja_JP: 子グループ

en: Chipset
ja_JP: チップセット

en: Choose 'Install' for a completely new installation of GLPI.
ja_JP: GLPIをクリーンインストールする場合、「インストール」を選択してください

en: Choose a template
ja_JP: テンプレートを選択

en: Choose an existing device
ja_JP: 既存のデバイスを選択

en: City
ja_JP: 市区町村

en: Clean %1$d graph file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d graph files created since more than %2$s seconds
ja_JP[0]: 作成から %2$s 秒経過した %1$d 個のグラフファイルを消去します

en: Clean %1$d session file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d session files created since more than %2$s seconds
ja_JP[0]: 作成から %2$s 秒経過した %1$d 個のセッションファイルを消去します

en: Clean %1$d temporary file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d temporary files created since more than %2$s seconds
ja_JP[0]: 作成から %2$s 秒経過した %1$d 個のテンポラリファイルを消去します

en: Clean expired sessions
ja_JP: 期限切れセッションの消去

en: Clean generated graphics
ja_JP: 生成された画像の消去

en: Clean mail queue
ja_JP: メールキューのクリーニング

en: Clean old logs
ja_JP: 古いログの消去

en: Clean temporary files
ja_JP: テンポラリファイルのクリーニング

en: Clean the network port migration errors
ja_JP: ネットワークポート移行エラーの消去

en: Clear
ja_JP: クリアする

en: Clear status
ja_JP: ステータスをクリアする

en: Close date
ja_JP: 完了日

en: Close time | Close times
ja_JP[0]: 時間外時間

en: Closed
ja_JP: 完了

en: Closed on %s
ja_JP: 完了日 %s

en: Closing date
ja_JP: 終了日

en: Closing of the ticket
ja_JP: チケットの完了

en: Closing time
ja_JP: 完了時間

en: Closure
ja_JP: 終了

en: Closure of a change
ja_JP: 変更の完了

en: Closure of a problem
ja_JP: 障害の完了

en: Code
ja_JP: コード

en: Color
ja_JP: 色

en: Comments
ja_JP: 備考

en: Comments on financial and administrative information
ja_JP: 財務・管理情報に関するコメント

en: Comments to the satisfaction survey
ja_JP: 満足度調査へのコメント

en: Commercial
ja_JP: 業種

en: Common
ja_JP: 共通

en: Common options
ja_JP: 共通オプション

en: Complete name
ja_JP: 完全名

en: Component | Components
ja_JP[0]: PC内部パーツ

en: Computer | Computers
ja_JP[0]: コンピュータ

en: Computer model | Computer models
ja_JP[0]: コンピュータモデル

en: Computer type | Computer types
ja_JP[0]: コンピュータタイプ

en: Computer's name
ja_JP: コンピュータ名

en: Condition
ja_JP: 状態

en: Configuring the satisfaction survey
ja_JP: 満足度調査の設定

en: Confirm the final deletion?
ja_JP: 本当に削除しますか?

en: Connect a computer
ja_JP: コンピュータへの接続

en: Connect an item
ja_JP: 接続先アイテム

en: Connect the item
ja_JP: アイテムの接続

en: Connected devices
ja_JP: 接続された周辺機器

en: Connected to
ja_JP: 接続先

en: Connection | Connections
ja_JP[0]: 接続

en: Connection by dial line - Dialup Port
ja_JP: 電話回線による接続 - ダイアルアップポート

en: Connection errors
ja_JP: 接続エラー

en: Connection failed
ja_JP: 接続失敗

en: Connection failed. If you use a proxy, please configure it. (%s)
ja_JP: 接続に失敗しました。プロキシを使用している場合、設定を行ってください (%s)

en: Connection filter
ja_JP: 接続フィルタ

en: Connection options
ja_JP: 接続オプション

en: Connection string
ja_JP: 接続文字列

en: Connection to database failed, verify the connection parameters included in config_db.php file
ja_JP: データベース接続に失敗しました。config_db.phpを確認してください

en: Consumable | Consumables
ja_JP[0]: 消耗品

en: Consumable model | Consumable models
ja_JP[0]: 消耗品モデル

en: Consumable type | Consumable types
ja_JP[0]: 消耗品タイプ

en: Consumables alarm
ja_JP: 消耗品のアラート

en: Contact | Contacts
ja_JP[0]: アドレス帳管理

en: Contact of project team
ja_JP: プロジェクトチームの連絡先

en: Contact type | Contact types
ja_JP[0]: 連絡先タイプ

en: Content
ja_JP: 内容

en: Continue
ja_JP: 続行

en: Continue?
ja_JP: 継続しますか?

en: Contract | Contracts
ja_JP[0]: 契約管理

en: Contract ended
ja_JP: 契約終了

en: Contract entered in notice time
ja_JP: 終了通知期間に入った契約

en: Contract entered in notice time for period
ja_JP: 完了通知時間に入っている契約

en: Contract expired since the
ja_JP: で契約終了

en: Contract number
ja_JP: 契約番号

en: Contract period ended
ja_JP: 契約期間の終了

en: Contract reached the end of a period since the
ja_JP: 指定日以降に期間が満了した契約

en: Contract renewal period
ja_JP: 契約有効期間

en: Contract type | Contract types
ja_JP[0]: 契約タイプ

en: Contract with notice for the current period since the
ja_JP: 指定日以降に現在の期間の通知を行う契約

en: Contract with notice since the
ja_JP: から通知により契約開始

en: Contracts alarm
ja_JP: 契約のアラート

en: Contracts expired in the last 30 days
ja_JP: 契約の終了から30日以内

en: Contracts expiring in less than 30 days
ja_JP: 契約の終了まで30日以内

en: Contracts expiring in less than 7 days
ja_JP: 契約の終了まで7日以内

en: Contracts where notice begins in less than 30 days
ja_JP: 契約の終了を通知するまで30日以内

en: Contracts where notice begins in less than 7 days
ja_JP: 契約の終了を通知するまで7日以内

en: Control list
ja_JP: コントロールリスト

en: Controller | Controllers
ja_JP[0]: コントローラ

en: Copy
ja_JP: コピーする

en: Copy computer status
ja_JP: コンピュータのステータスをコピーする

en: Copy from item
ja_JP: アイテムからコピー

en: Copy from user
ja_JP: ユーザからコピー

en: Copy of %s
ja_JP: %s のコピー

en: Copy the date of purchase
ja_JP: 購入日のコピー

en: Copy the delivery date
ja_JP: 納品日のコピー

en: Copy the order date
ja_JP: 注文日のコピー

en: Copy the start date of warranty
ja_JP: 保証開始日のコピー

en: Cores
ja_JP: コア

en: Cost | Costs
ja_JP[0]: コスト/費用

en: Could not connect to mailgate server
ja_JP: mailgate サーバに接続できませんでした

en: Could not find mailgate %d
ja_JP: mailgate %d は見つかりませんでした

en: Counter error
ja_JP: カウンタエラー

en: Country
ja_JP: 国

en: Create
ja_JP: 作成

en: Create a change from this problem
ja_JP: この障害から変更の作成

en: Create a change from this ticket
ja_JP: このチケットから変更の作成

en: Create a new database or use an existing one:
ja_JP: 新しいデータベースを作成するか、既存のデータベースを使用してください:

en: Create a new network name
ja_JP: ネットワーク名の作成

en: Create a problem from this ticket
ja_JP: このチケットから障害報告を作成

en: Create a ticket
ja_JP: チケットを作成

en: Create a ticket from this task
ja_JP: このタスクからチケットを作成

en: Create a validation request for a request
ja_JP: リクエストに対する検証依頼の作成

en: Create a validation request for an incident
ja_JP: インシデントに対する検証依頼の作成

en: Create by %1$s on %2$s
ja_JP: %1$s による作成 %2$s

en: Create for incident
ja_JP: インシデントの作成

en: Create for request
ja_JP: 依頼の作成

en: Create survey after
ja_JP: 指定日後に調査を作成

en: Create the directory %s
ja_JP: ディレクトリ %s を作成します

en: Create ticket
ja_JP: チケットの作成

en: Created from the template %s
ja_JP: テンプレート %s から作成

en: Created on %s
ja_JP: 作成日 %s

en: Created tickets
ja_JP: 作成したチケット

en: Creation date
ja_JP: 作成日

en: Creation date of the satisfaction survey
ja_JP: 満足度調査の作成日

en: Creator
ja_JP: 作成者

en: Criteria refused
ja_JP: 拒否された抽出基準

en: Criterion | Criteria
ja_JP[0]: 抽出条件

en: Critical state color
ja_JP: 危険状態の色

en: Critical state threshold
ja_JP: 危険状態のしきい値

en: Cryptography test
ja_JP: 暗号の検証

en: Current and future reservations
ja_JP: 現在の予約

en: Current counter of pages
ja_JP: 現在のページカウンタ

en: Current file
ja_JP: 現在のファイル

en: Current page in CSV
ja_JP: 現在のページをCSVで出力

en: Current page in SLK
ja_JP: 現在のページをSLKで出力

en: Current page in landscape PDF
ja_JP: 現在のページをPDF（横）で出力

en: Current page in portrait PDF
ja_JP: 現在のページをPDF（縦）で出力

en: D=Dynamic
ja_JP: D=動的

en: D=Dynamic, R=Recursive
ja_JP: D=動的, R=反復利用

en: Data migration
ja_JP: データの移行

en: Data migration - %s
ja_JP: データの移行 - %s

en: Database
ja_JP: データベース

en: Database connection parameters
ja_JP: データベース接続パラメータ

en: Database connection setup
ja_JP: データベース接続設定

en: Database connection successful
ja_JP: データベース接続成功

en: Database created
ja_JP: データベースを作成しました

en: Database optimization
ja_JP: データベースの最適化

en: Date | Dates
ja_JP[0]: 日付

en: Date format
ja_JP: 日付形式

en: Date of last physical inventory
ja_JP: 前回棚卸日

en: Date of purchase
ja_JP: 購入日

en: Date of solving
ja_JP: 解決日

en: Day | Days
ja_JP[0]: 日

en: Days to keep sent emails
ja_JP: 送信済みメールの保存期間

en: December
ja_JP: 12月

en: Decision-maker
ja_JP: 決定権者

en: Decreasing
ja_JP: 逓減

en: Default characters limit (summary text boxes)
ja_JP: デフォルトの文字列長制限 (概要テキストボックス)

en: Default characters limit in dropdowns
ja_JP: デフォルトのドロップダウンの文字数制限

en: Default chart format
ja_JP: デフォルトのグラフ形式

en: Default decimals limit
ja_JP: デフォルトの小数点以下の数

en: Default display
ja_JP: デフォルト表示

en: Default documents:
ja_JP: デフォルトのドキュメント:

en: Default email
ja_JP: デフォルトのメール

en: Default entity
ja_JP: デフォルトエンティティ

en: Default file size limit imported by the mails receiver
ja_JP: メール受信者が受信可能なファイルサイズのデフォルト

en: Default for mail recipients
ja_JP: メール受信者のデフォルトにする

en: Default for tickets
ja_JP: チケットのデフォルトにする

en: Default heading when adding a document to a ticket
ja_JP: チケットにドキュメントが追加されたときのデフォルト見出し

en: Default language
ja_JP: デフォルトの言語

en: Default logins / passwords are:
ja_JP: デフォルトのユーザ名/パスワードは：

en: Default profile
ja_JP: デフォルトプロファイル

en: Default report
ja_JP: 既定のレポート

en: Default search
ja_JP: デフォルト検索

en: Default search results limit (page)
ja_JP: デフォルトの検索結果表示数 (ページ単位)

en: Default server
ja_JP: デフォルトサーバ

en: Default threshold for cartridges count
ja_JP: カートリッジ集計のデフォルトしきい値

en: Default threshold for consumables count
ja_JP: 消耗品集計のデフォルトしきい値

en: Default ticket template
ja_JP: デフォルトのチケットテンプレート

en: Default translation
ja_JP: デフォルトの翻訳

en: Default url length limit
ja_JP: デフォルトのURL文字列長制限

en: Default value
ja_JP: デフォルト値

en: Default value for alarms on contracts
ja_JP: 契約の警告のデフォルト値

en: Default value for alarms on financial and administrative information
ja_JP: 財務・管理情報に関する警告のデフォルト値

en: Default values
ja_JP: デフォルト値

en: Default view
ja_JP: デフォルト表示

en: Delay to send email notifications
ja_JP: メール通知送信の遅延

en: Delegatee
ja_JP: 受任者

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete a global search criterion
ja_JP: グローバル検索条件の削除

en: Delete a link with an item
ja_JP: アイテムのリンクを削除

en: Delete a search criterion
ja_JP: 検索条件の削除

en: Delete all rehearsals
ja_JP: 全ての定期的な予約を削除

en: Delete an item
ja_JP: アイテムの削除

en: Delete emails
ja_JP: 削除されたメール

en: Delete or update it otherwise GLPI will not work correctly.
ja_JP: これを削除または更新しないとGLPIは正常に動作しません

en: Delete permanently
ja_JP: 完全に削除

en: Delete the component
ja_JP: PC内部パーツの削除

en: Delete the file %s?
ja_JP: ファイル %s を削除しますか?

en: Delete the item
ja_JP: アイテムの削除

en: Deleted
ja_JP: 削除済み

en: Deleted user in LDAP directory
ja_JP: LDAPディレクトリから削除されたユーザ

en: Deleting a change
ja_JP: 変更の削除

en: Deleting a problem
ja_JP: 障害の削除

en: Deletion of a followup
ja_JP: フォローの削除

en: Deletion of a project
ja_JP: プロジェクトの削除

en: Deletion of a project task
ja_JP: プロジェクトタスクの削除

en: Deletion of a reservation
ja_JP: 予約の削除

en: Deletion of a task
ja_JP: タスクの削除

en: Deletion of a ticket
ja_JP: チケットの削除

en: Deletion of archived log file: %s
ja_JP: アーカイブされたログファイル %s の削除

en: Deletion refused
ja_JP: 削除は拒否されました

en: Delimiter
ja_JP: 区切り文字

en: Delivery date
ja_JP: 納品日

en: Delivery form
ja_JP: 納品形態

en: Deployment plan
ja_JP: 配備計画

en: Dereferenced during the search (but not when locating)
ja_JP: 検索中にLDAP参照を更新（割り当て時以外）

en: Dereferenced when locating (not during the search)
ja_JP: 割り当て時にLDAP参照を更新（検索中以外）

en: Describe the incident or request
ja_JP: インシデントまたは依頼を記述してください

en: Description
ja_JP: 詳細

en: Destination entity
ja_JP: 宛先のエンティティ

en: Desynchronization MySQL replica
ja_JP: 非同期MySQL複製

en: Device | Devices
ja_JP[0]: デバイス

en: Device 1
ja_JP: デバイス1

en: Device 2
ja_JP: デバイス2

en: Device list
ja_JP: デバイス一覧

en: Device model | Device models
ja_JP[0]: デバイスモデル

en: Device name
ja_JP: デバイス名

en: Device reservations expiring today
ja_JP: 本日終了する機器予約

en: Device temporarily unavailable
ja_JP: デバイスは一時的に利用できません

en: Device type | Device types
ja_JP[0]: デバイスタイプ

en: Devices own by my groups
ja_JP: 自グループ所有のデバイス

en: Devices type | Devices types
ja_JP[0]: デバイスタイプ

en: Dictionaries
ja_JP: リスト

en: Dictionary | Dictionaries
ja_JP[0]: リスト

en: Dictionary of manufacturers
ja_JP: 製造者リスト

en: Dictionnary of computer models
ja_JP: コンピュータモデルリスト

en: Dictionnary of computer types
ja_JP: コンピュータタイプリスト

en: Dictionnary of device models
ja_JP: デバイスモデルリスト

en: Dictionnary of device types
ja_JP: デバイスタイプリスト

en: Dictionnary of monitor types
ja_JP: モニタータイプリスト

en: Dictionnary of network equipment types
ja_JP: ネットワーク機器タイプリスト

en: Dictionnary of networking equipment models
ja_JP: ネットワーク機器モデルリスト

en: Dictionnary of operating system versions
ja_JP: OSバージョンリスト

en: Dictionnary of operating systems
ja_JP: OSリスト

en: Dictionnary of phone models
ja_JP: 電話モデルリスト

en: Dictionnary of phone types
ja_JP: 電話タイプリスト

en: Dictionnary of printer models
ja_JP: プリンターモデルリスト

en: Dictionnary of printer types
ja_JP: プリンタータイプリスト

en: Dictionnary of printers
ja_JP: プリンタリスト

en: Dictionnary of service packs
ja_JP: サービスパックリスト

en: Dictionnary of software
ja_JP: ソフトウェアリスト

en: Difference between master and slave
ja_JP: マスターとスレーブの相違

en: Digit
ja_JP: 数字

en: Direct
ja_JP: 直接

en: Direct connections
ja_JP: 直接接続されたデバイス

en: Disable
ja_JP: 無効にする

en: Disable filtering by date
ja_JP: 日付フィルタリング無効

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Disabled plugin
ja_JP: 無効なプラグイン

en: Disconnect the item
ja_JP: アイテムの切断

en: Display (number of items)
ja_JP: 表示設定 (アイテム数)

en: Display all items
ja_JP: 全アイテムの表示

en: Display counts in tabs
ja_JP: タブのカウンタ表示

en: Display options
ja_JP: オプションの表示

en: Display order of surnames firstnames
ja_JP: 姓と名の表示順序

en: Display report
ja_JP: レポートを表示

en: Display the complete name in tree dropdowns
ja_JP: ツリードロップダウンでの完全名の表示

en: Dissociate a VLAN
ja_JP: VLANから削除

en: Dissociate from a group
ja_JP: グループから分離

en: Dissociate from a profile
ja_JP: プロファイルから分離

en: Dissociated devices
ja_JP: 切断されたデバイス

en: Do not copy
ja_JP: コピーしない

en: Do not delete
ja_JP: 削除しない

en: Do you really want to use unitary management for this item?
ja_JP: このアイテムは単品管理を使用しますか?

en: Do you want to continue?
ja_JP: 処理を続けますか?

en: Document | Documents
ja_JP[0]: ドキュメント管理

en: Document Ticket %d
ja_JP: ドキュメントチケット %d

en: Document copy succeeded.
ja_JP: ドキュメントをコピーしました.

en: Document heading | Document headings
ja_JP[0]: ドキュメントの見出し

en: Document move succeeded.
ja_JP: ドキュメントを移動しました

en: Document type | Document types
ja_JP[0]: ドキュメントタイプ

en: Doer
ja_JP: 実行者

en: Domain | Domains
ja_JP[0]: ドメイン

en: Don't show deleted items
ja_JP: 削除アイテムを表示しない

en: Don't show search engine in dropdowns if the number of items is less than
ja_JP: これよりアイテム数が少ない場合にドロップダウンに検索エンジンを表示しない

en: Done
ja_JP: 完了

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Download URL
ja_JP: ダウンロードURL

en: Download the planning in Ical format
ja_JP: Icalフォーマットで予定表をダウンロード

en: Drag and drop your file here, or
ja_JP: ここにファイルをドラッグ＆ドロップするか、ファイルを選択してください

en: Drive | Drives
ja_JP[0]: ドライブ

en: Dropdown | Dropdowns
ja_JP[0]: ドロップダウン

en: Dropdowns dictionary
ja_JP: ドロップダウンリスト

en: Due date
ja_JP: 期日

en: Due date + Progress
ja_JP: 期日+進捗

en: Due date progression
ja_JP: 進捗状況

en: Duplicate the element as many times as there are connections
ja_JP: 接続の都度エレメントは複製されます

en: Duplicated tickets
ja_JP: 重複チケット

en: Duplicates
ja_JP: コピーする

en: Duration
ja_JP: 期間

en: Duration of survey
ja_JP: 調査期間

en: Dynamic
ja_JP: 動的

en: Dynamic display
ja_JP: Ajax

en: ERROR:
ja_JP: エラー:

en: ERROR: %s is not writable
ja_JP: エラー: %s は書き込み禁止です

en: Each day
ja_JP: 毎日

en: Each month
ja_JP: 毎月

en: Each month, same date
ja_JP: 毎月同じ日

en: Each month, same day of week
ja_JP: 毎月同じ曜日

en: Each week
ja_JP: 毎週

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Effective duration
ja_JP: 実時間

en: Email | Emails
ja_JP[0]: メール

en: Email %s not found. Impossible import.
ja_JP: メール %s は見つかりませんでした。インポートできません

en: Email Followup
ja_JP: メールでフォロー

en: Email HTML body
ja_JP: メール本文（HTML）

en: Email address
ja_JP: メールアドレス

en: Email address not found.
ja_JP: メールアドレスが見つかりません

en: Email alarms
ja_JP: メールアラート

en: Email attribute for x509 authentication
ja_JP: x509認証のためのメール属性

en: Email body
ja_JP: メール本文

en: Email domain Name (users email will be login@domain)
ja_JP: メールドメイン名 (ユーザのメールは ユーザ名@ドメイン名 になります)

en: Email followup
ja_JP: メールでフォロー

en: Email followups configuration
ja_JP: メールフォロー設定

en: Email for followup
ja_JP: メールで対応内容を送信

en: Email not found. Impossible import
ja_JP: メールが見つかりません。インポートできません

en: Email server
ja_JP: メールサーバ

en: Email server configuration
ja_JP: メールサーバの設定

en: Email server for authentication
ja_JP: 認証用のメールサーバ

en: Email signature
ja_JP: メールの署名

en: Email text body
ja_JP: メール本文（テキスト）

en: Empty array
ja_JP: 空の配列

en: Empty login or password
ja_JP: ユーザ名またはパスワードが空白です

en: Enable filtering by date
ja_JP: 日付フィルタリング有効

en: Enable followup via email
ja_JP: メールでのフォローを有効

en: Enable notifications by default
ja_JP: デフォルトで通知を有効

en: Enable the financial and administrative information
ja_JP: デフォルトで財務・管理情報を有効にする

en: Enable the financial and administrative information by default
ja_JP: デフォルトで財務・管理情報を有効にする

en: End
ja_JP: 終了

en: End + Notice
ja_JP: 終了+通知

en: End at %s
ja_JP: %s に終了

en: End at %s:
ja_JP: %s に終了

en: End date
ja_JP: 終了日

en: End hour of run period
ja_JP: 実行期間の終了時間

en: End of contract
ja_JP: 契約の終了

en: End of life
ja_JP: 使用済みにする

en: End of the selected timeframe is not a working hour.
ja_JP: 選択された時間枠の終わりは勤務時間ではありません

en: End of working day
ja_JP: 労働日の終わり

en: Enter the first letters (user, item name, serial or asset number)
ja_JP: 先頭文字を入力してください (ユーザ名、アイテム名、シリアル番号もしくは情報資産番号)

en: Entities assignment
ja_JP: エンティティの割り当て

en: Entity | Entities
ja_JP[0]: エンティティ

en: Entity administrator
ja_JP: エンティティ管理者

en: Entity based on LDAP information
ja_JP: LDAP情報に基づくエンティティ

en: Entity based on user's profile
ja_JP: ユーザプロファイルに基づくエンティティ

en: Entity dropdowns
ja_JP: エンティティドロップダウン

en: Entity for software creation
ja_JP: ソフトウェア作成のエンティティ

en: Entity from TAG
ja_JP: TAGからのエンティティ

en: Entity from complete name
ja_JP: 完全名からのエンティティ

en: Entity from domain
ja_JP: ドメインからのエンティティ

en: Entity from mail domain
ja_JP: メールドメインからのエンティティ

en: Entity not found
ja_JP: エンティティは見つかりませんでした

en: Entity right
ja_JP: エンティティの権限

en: Equipment without network card
ja_JP: ネットワークカード無しの機器

en: Equipment's report by year
ja_JP: 年次の機器レポート

en: Error
ja_JP: エラー

en: Error / to clean
ja_JP: エラー/要クリーニング

en: Error in creating database!
ja_JP: データベースの作成中にエラーが発生しました

en: Error in entering dates. The starting date is later than the ending date
ja_JP: 日付の入力でエラーが発生しました。開始日は終了日よりも前にしてください

en: Error in sending the email
ja_JP: メールの送信中にエラーが発生しました

en: Error inserting email to queue
ja_JP: メールをキューに入れる際にエラーが発生しました

en: Error on executing the action
ja_JP: 動作の実行でエラーが発生しました

en: Error reading directory %s
ja_JP: ディレクトリ %s の読み込み中にエラーが発生しました

en: Error replaying rules
ja_JP: ルールの再適用でエラーが発生しました

en: Error retrieving RSS feed
ja_JP: RSSフィードの取得エラー

en: Error: %s is not a directory
ja_JP: エラー: %s はディレクトリではありません

en: Error: the two passwords do not match
ja_JP: エラー：パスワードが一致しません

en: Escalation level | Escalation levels
ja_JP[0]: エスカレーションレベル

en: Escalations defined in the SLA will be triggered under this new date.
ja_JP: SLAに定義されたエスカレーションはこの新しい日付が基準となります

en: Ethernet
ja_JP: イーサネット

en: Ethernet port
ja_JP: イーサネットポート

en: Ethernet port speed
ja_JP: イーサネットポート速度

en: Ethernet port type
ja_JP: イーサネットポートタイプ

en: Evaluation
ja_JP: 評価

en: Event | Events
ja_JP[0]: イベント

en: Execute
ja_JP: 実行

en: Execution
ja_JP: 実行

en: Expected send date
ja_JP: 送信予定日

en: Expert mode
ja_JP: 上級者モード

en: Expiration
ja_JP: 終了日

en: Expiration date
ja_JP: 失効日

en: Expiration date + notice
ja_JP: 終了日 + 終了の通知

en: Express
ja_JP: 再契約

en: Extension
ja_JP: 拡張子

en: External
ja_JP: 外部

en: External authentication sources
ja_JP: 外部認証元

en: External authentications
ja_JP: 外部認証

en: External link | External links
ja_JP[0]: 外部リンク

en: External survey
ja_JP: 外部調査

en: FAQ item
ja_JP: FAQアイテム

en: FQDN is not valid
ja_JP: FQDNは正しくありません

en: FQDN must not be empty
ja_JP: FQDNは空にできません

en: Failed login for %1$s from IP %2$s
ja_JP: %1$s は IP: %2$s からのログインに失敗しました

en: Failed operation
ja_JP: 操作は失敗しました

en: Failed to connect to the proxy server (%s)
ja_JP: プロキシサーバ (%s) への接続に失敗しました

en: Failed to create recurrent ticket %s
ja_JP: 定期的なチケット %s の作成に失敗しました

en: Failed to create the directory %s. Verify that you have the correct permission
ja_JP: ディレクトリ %s の作成に失敗しました。ディレクトリを作成するためのパーミッションがあるか確認してください

en: Failed to delete the file %1$s (%2$s)
ja_JP: ファイル %1$s (%2$s) の削除に失敗しました

en: Failed to delete the file %s
ja_JP: ファイル %s を削除できませんでした

en: Failed to send test email to administrator
ja_JP: 管理者宛のメールの送信に失敗しました

en: Failed to write file to disk
ja_JP: ディスクへのファイルの書き出しに失敗しました

en: Father
ja_JP: 祖先

en: Fax
ja_JP: FAX番号

en: February
ja_JP: 2月

en: Field | Fields
ja_JP[0]: フィールド

en: Field storage of the login in the HTTP request | Fields storage of the login in the HTTP request
ja_JP[0]: HTTPリクエストでログイン情報が格納されている項目

en: Fields unicity
ja_JP: 項目の重複チェック

en: File
ja_JP: ファイル

en: File %s not found.
ja_JP: %s ファイルは見つかりませんでした

en: File (%s)
ja_JP: ファイル (%s)

en: File content
ja_JP: ファイルの内容

en: File is altered (bad checksum)
ja_JP: ファイルは変更されています。（チェックサム不一致)

en: File is too big
ja_JP: ファイルは大きすぎます

en: File is too small
ja_JP: ファイルは小さすぎます

en: File move failed
ja_JP: ファイルの移動に失敗しました

en: File move failed.
ja_JP: ファイルの移動に失敗しました

en: File not found
ja_JP: ファイルが見つかりませんでした

en: File system | File systems
ja_JP[0]: ファイルシステム

en: File too large to be added.
ja_JP: 追加するにはファイルサイズが大きすぎます

en: Fileinfo extension of your parser PHP is not installed
ja_JP: PHPにFileinfo拡張がインストールされていません

en: Fileinfo extension test
ja_JP: Fileinfo拡張の検証

en: Filetype not allowed
ja_JP: 許可されないファイル種別

en: Fill when shifting to state %s
ja_JP: ステート %s に移動したら補完

en: Filter to search in groups
ja_JP: グループ検索のフィルタ

en: Financial and administrative information
ja_JP: 財務・管理情報

en: Financial and administratives information
ja_JP: 財務・管理情報

en: Find a free item in a specific period
ja_JP: 指定期間で予約可能なアイテムを検索

en: Find computers in GLPI having the status
ja_JP: ステータスを持つコンピュータをGLPIで検出

en: Finished state
ja_JP: 終了状態

en: Firmware | Firmwares
ja_JP[0]: ファームウェア

en: First
ja_JP: 最初

en: First Item
ja_JP: 最初のアイテム

en: First name
ja_JP: 名前（名）

en: First name, Surname
ja_JP: 名, 姓

en: First/last addresses: %1$s/%2$s
ja_JP: 先頭/最終アドレス: %1$s/%2$s

en: Fixed cost
ja_JP: 固定費用

en: Flag change forbidden. Linked items found.
ja_JP: フラグの変更は禁止されています。リンク先にアイテムが見つかりました。

en: Flags
ja_JP: フラグ

en: Flow
ja_JP: 通信速度

en: Followup | Followups
ja_JP[0]: フォロー

en: Followup author
ja_JP: 作成者のフォロー

en: For security reasons, please change the password for the default users: %s
ja_JP: セキュリティの観点から、デフォルトユーザ %s のパスワードを変更してください

en: For security reasons, please remove file: %s
ja_JP: セキュリティの観点から、次のファイルを削除してください: %s

en: For this type of item, the financial and administrative information are only a model for the items which you should add.
ja_JP: このタイプのアイテムに関して、財務・管理情報はあなたが追加したアイテムのモデルだけになります

en: For tickets closed after
ja_JP: 以降に完了したチケット

en: Force synchronization
ja_JP: 強制同期

en: Forgotten password?
ja_JP: パスワードの再発行

en: Former technician in charge of the ticket
ja_JP: チケットの前技術担当者

en: Free percentage
ja_JP: 空き領域％

en: Free size
ja_JP: 空き領域

en: Frequency
ja_JP: 周波数

en: Frequency by default
ja_JP: 定格周波数

en: Friday
ja_JP: 金曜日

en: From %1$s to %2$s
ja_JP: %1$s から %2$s まで

en: From %1$s to %2$s :
ja_JP: %1$s から %2$s まで:

en: From %s
ja_JP: から %s

en: From \ To
ja_JP: から\まで

en: From email header
ja_JP: Fromメールヘッダ

en: Fully Qualified Domain Name. Use the classical notation (labels separated by dots). For example: indepnet.net
ja_JP: Fully Qualified Domain Name は各ラベルがドット(.)で区切られた形式です 例：sample.com

en: GANTT
ja_JP: ガント

en: GD extension of your parser PHP is not installed
ja_JP: PHPにGD拡張がインストールされていません

en: GD extension test
ja_JP: GD拡張の検証

en: GLPI - Authentication
ja_JP: GLPI - 認証

en: GLPI can't work correctly without the ctype functions
ja_JP: GLPIはctype関数がなければ正常に動作しません

en: GLPI can't work correctly without the json_encode and json_decode functions
ja_JP: GLPIはjson_encode及びjson_decode関数がなければ正常に動作しません。

en: GLPI does not work with the magic_quotes_sybase option. Please turn it off and retry
ja_JP: GLPIはmagic_quotes_sybaseオプションでは動作しません。機能を無効にしてください

en: GLPI internal database
ja_JP: GLPI内部データベース

en: GLPI is not compatible with the option zend.ze1_compatibility_mode = On.
ja_JP: GLPIは'zend.ze1_compatibility_mode = On'のオプションでは動作しません。

en: GLPI server time zone
ja_JP: GLPIが動作しているサーバのタイムゾーン

en: Gateway
ja_JP: ゲートウェイ

en: Gateway not include inside the network
ja_JP: ネットワーク内にゲートウェイは含まれません

en: Gateway: %s
ja_JP: ゲートウェイ: %s

en: General
ja_JP: 一般

en: General setup
ja_JP: 一般設定

en: Generation of satisfaction surveys
ja_JP: 満足度調査の作成

en: Gio
ja_JP: GB

en: Give to
ja_JP: 配布

en: Given to
ja_JP: 配布先

en: Global
ja_JP: グローバル

en: Global View
ja_JP: 全体表示

en: Global approval status
ja_JP: グローバルの承認状況

en: Global criteria
ja_JP: グローバル抽出条件

en: Global dictionary
ja_JP: グローバルリスト

en: Global displays
ja_JP: グローバル表示

en: Global dropdown | Global dropdowns
ja_JP[0]: グローバルドロップダウン

en: Global management
ja_JP: グローバル管理

en: Global right
ja_JP: グローバルの権限

en: Global search
ja_JP: グローバル検索

en: Global size
ja_JP: 全領域

en: Go back to GLPI
ja_JP: GLPIに戻る

en: Go to created item after creation
ja_JP: 作成後に作成したアイテムに移動

en: Granted
ja_JP: 承認済み

en: Granted + Not subject to approval
ja_JP: 承諾+承認不要

en: Graphics card | Graphics cards
ja_JP[0]: グラフィックカード

en: Group | Groups
ja_JP[0]: グループ

en: Group DN
ja_JP: グループDN

en: Group View
ja_JP: グループ表示

en: Group attribute containing its users
ja_JP: そのユーザのグループ属性

en: Group except manager users
ja_JP: 管理者ユーザ以外のグループ

en: Group in charge of the hardware
ja_JP: ハードウェア担当グループ

en: Group in charge of the ticket
ja_JP: チケットを担当しているグループ

en: Group in charge of the ticket except manager users
ja_JP: 管理ユーザ以外のチケット担当グループ

en: Group of project team
ja_JP: プロジェクトチームのグループ

en: Group of project team except manager users
ja_JP: 管理者ユーザ以外のプロジェクトチームのグループ

en: Group tree
ja_JP: グループツリー

en: Hard drive | Hard drives
ja_JP[0]: ハードディスク

en: Hard drive size
ja_JP: ハードディスクサイズ

en: Hard drive type
ja_JP: ハードディスクタイプ

en: Hardware financial and administrative information
ja_JP: ハードウェア財務・管理情報

en: Hardware support
ja_JP: ハードウェアサポート

en: Hardware type
ja_JP: ハードウェアタイプ

en: Hardware under contract
ja_JP: 契約中のハードウェア

en: Hardware user
ja_JP: ハードウェアユーザ

en: Heading
ja_JP: 表題

en: Headset
ja_JP: ヘッドフォン

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Hidden field | Hidden fields
ja_JP[0]: 非表示項目

en: Historical
ja_JP: 履歴

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Hour | Hours
ja_JP[0]: 時間

en: How LDAP aliases should be handled
ja_JP: LDAP エイリアスの取り扱い

en: I don't understand why this migration error is not deleted.
ja_JP: この移行エラーが削除できない理由は不明です

en: I have read and ACCEPT the terms of the license written above.
ja_JP: ライセンスを読みました。これを受諾します

en: I have read and DO NOT ACCEPT the terms of the license written above
ja_JP: ライセンスを読みましたが受諾しません

en: IP
ja_JP: IPアドレス

en: IP address | IP addresses
ja_JP[0]: IPアドレス

en: IP network | IP networks
ja_JP[0]: IPネットワーク

en: IP network is not included in the database. However, you can see current available networks.
ja_JP: IPネットワークはデータベースに含まれていません。しかし、現在有効なネットワークは表示されます

en: IP network: %1$s/%2$s
ja_JP: IPネットワーク: %1$s/%2$s

en: IP version
ja_JP: IPバージョン

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: If approval is denied, specify a reason.
ja_JP: 承認しない場合、理由を明記してください

en: If contacts are no longer used
ja_JP: 連絡先が使われていない場合

en: If contracts are no longer used
ja_JP: 契約先が使われていない場合

en: If devices are no longer used
ja_JP: デバイスが使われていない場合

en: If documents are no longer used
ja_JP: ドキュメントが使われていない場合

en: If monitors are no longer used
ja_JP: モニターが使われていない場合

en: If phones are no longer used
ja_JP: 電話が使われていない場合

en: If printers are no longer used
ja_JP: プリンタが使われていない場合

en: If software are no longer used
ja_JP: ソフトウェアを使用していない場合

en: If suppliers are no longer used
ja_JP: サプライヤが使われていない場合

en: If synced (all changes)
ja_JP: 同期した場合 (全ての変更)

en: If synced (current user changes)
ja_JP: 同期した場合 (現在のユーザの変更)

en: If synced or read-only account
ja_JP: 同期済みまたは参照アカウントの場合

en: If the cartridge types are no longer used
ja_JP: カートリッジタイプが使われていない場合

en: If you confirm the deletion, all uses of this dropdown will be blanked.
ja_JP: 削除に同意した場合、このドロップダウンを使用する全てのものは空白になります

en: If you reject the solution, you must specify a reason
ja_JP: ソリューションを却下する場合、理由を明記してください

en: If you want to reopen the ticket, you must specify a reason
ja_JP: チケットを再オープンする場合、理由を明記してください

en: Ignored value for the unicity | Ignored values for the unicity
ja_JP[0]: 重複チェックで無視する値

en: Image exceeds maximum height
ja_JP: イメージは最大高を超えています

en: Image exceeds maximum width
ja_JP: イメージは最大幅を超えました

en: Image requires a minimum height
ja_JP: イメージは最小高が必要です

en: Image requires a minimum width
ja_JP: イメージは最小幅が必要です

en: Immediatly
ja_JP: 直ちに完了

en: Immobilization number
ja_JP: 財務管理番号

en: Impact
ja_JP: 影響度

en: Impacts
ja_JP: インパクト

en: Implementation error !
ja_JP: 実装エラー!

en: Import a user
ja_JP: ユーザのインポート

en: Import entities from LDAP directory
ja_JP: LDAPディレクトリからエンティティをインポート

en: Import from directories
ja_JP: ディレクトリからのインポート

en: Import from other sources
ja_JP: 他のソースからのインポート

en: Import new users
ja_JP: 新しいユーザをインポート

en: Import of new groups
ja_JP: 新しいグループのインポート

en: Import rules from a XML file
ja_JP: XML形式のファイルでルールをインポート

en: Imported group from an LDAP directory
ja_JP: LDAPディレクトリからインポートされたグループ

en: Impossible record for %s
ja_JP: %s の記録ができません

en: Impossible to accomplish an update by this way!
ja_JP: この方法ではアップデートすることはできません！

en: Impossible to connect to site (%s)
ja_JP: サイト (%s) には接続できませんでした

en: Impossible to use CAS as external source of connection
ja_JP: 外部接続元としてCASを使用できません

en: Impossible to use LDAP as external source of connection
ja_JP: 接続の外部ソースとしてLDAPは使用できません

en: Impossible to use email server as external source of connection
ja_JP: 接続の外部ソースとしてメールサーバは使用できません

en: Impossible to use the database:
ja_JP: データベースを使用できません：

en: Impossible to write the database setup file
ja_JP: データベース設定ファイルに書き込みできません

en: In groups
ja_JP: グループから検索

en: In stock
ja_JP: 在庫

en: In users
ja_JP: ユーザから検索

en: In users and groups
ja_JP: ユーザとグループから検索

en: In-Reply-To email header
ja_JP: In-Reply-Toメールヘッダ

en: Inactive
ja_JP: 無効

en: Incident
ja_JP: インシデント

en: Incoming mail folder (optional, often INBOX)
ja_JP: 受信メールフォルダ (任意、通常 INBOX)

en: Incompatible items
ja_JP: 互換性の無いアイテム

en: Incorrect username or password
ja_JP: ユーザ名またはパスワードが間違っています

en: Infinite
ja_JP: 無制限

en: Inform me about the actions taken
ja_JP: 動作を通知

en: Information | Information
ja_JP[0]: 情報

en: Information about system installation and configuration
ja_JP: システムのインストールと設定の情報

en: Information in inventory tool (TAG) representing the entity
ja_JP: エンティティを表示する棚卸ツール (TAG) の情報

en: Infrastructure (with access point)
ja_JP: インフラストラクチャ (AP有)

en: Inheritance of the parent entity
ja_JP: 親エンティティの継承

en: Initial contract period
ja_JP: 初期契約期間

en: Initial page counter
ja_JP: ページカウンタの開始番号

en: Initialization of the database
ja_JP: データベースの初期化

en: Install the software
ja_JP: ソフトウェアのインストール

en: Installation | Installations
ja_JP[0]: インストール

en: Installation or update of GLPI
ja_JP: GLPIのインストールまたはアップグレードを行います

en: Installed software
ja_JP: インストールされたソフトウェア

en: Installing a cartridge
ja_JP: 使用中のカートリッジ

en: Insurance
ja_JP: 保険

en: Intended action
ja_JP: 予定動作

en: Interface
ja_JP: インターフェース

en: Interface type (Hard drive...) | Interface types (Hard drive...)
ja_JP[0]: インターフェースタイプ (HDD...)

en: Internal
ja_JP: 内部

en: Internal survey
ja_JP: 内部調査

en: Internet
ja_JP: インターネット

en: Internet domain | Internet domains
ja_JP[0]: ドメイン

en: Internet information
ja_JP: インターネット情報

en: Invalid IP address
ja_JP: 無効なIPアドレス

en: Invalid address or netmask
ja_JP: アドレスまたはネットマスクが無効です

en: Invalid attached file
ja_JP: 無効な添付ファイル

en: Invalid configuration for %1$s folder in receiver %2$s
ja_JP: 受信者 %2$s の %1$s フォルダの設定が無効です

en: Invalid dates. Update cancelled.
ja_JP: 日付が無効なためアップデートはキャンセルされました。

en: Invalid email address
ja_JP: 無効なメールアドレス

en: Invalid filename
ja_JP: 無効なファイル名

en: Invalid frequency. It must be greater than the preliminary creation.
ja_JP: 周期が誤っています。前回作成したものより大きく無ければなりません

en: Invalid gateway address
ja_JP: ゲートウェイアドレスが無効です

en: Invalid input format for the network
ja_JP: ネットワークの入力形式が無効です

en: Invalid internet name: %s
ja_JP: %s は無効なインターネット名です

en: Invalid items (no start or end date): %s
ja_JP: 無効なアイテムです(開始日または終了日がありません): %s

en: Invalid network (already defined or with invalid addresses)
ja_JP: 無効なネットワーク (既に定義されている、または無効なアドレス)

en: Invalid network address
ja_JP: ネットワークアドレスが無効です

en: Invalid planned dates. Dates not updated.
ja_JP: 予定の日付が無効なため、日付を更新しませんでした

en: Invalid process
ja_JP: 無効なプロセス

en: Invalid real dates. Dates not updated.
ja_JP: 実際の日付が無効なため、日付は更新されませんでした

en: Invalid subnet mask
ja_JP: サブネットマスクが無効です

en: Invalid use of session ID
ja_JP: セッションIDの使用は無効です

en: Inventory number
ja_JP: 棚卸資産番号

en: Invitation to fill out the survey
ja_JP: 調査の回答案内

en: Invoice number
ja_JP: 請求書番号

en: Invoice period
ja_JP: 請求書の送付サイクル

en: It is possible to affect the result of a regular expression using the string #0
ja_JP: #0 を使うと正規表現の結果に影響を与える恐れがあります

en: It's mandatory to select a type and at least one field
ja_JP: タイプと少なくとも１つの項目の選択は必須です

en: Item | Items
ja_JP[0]: アイテム

en: Item - %s link
ja_JP: アイテム - %s リンク

en: Item already defined
ja_JP: アイテムは既に定義されています

en: Item duration
ja_JP: アイテム時間

en: Item in the dustbin
ja_JP: ゴミ箱のアイテム

en: Item is too large
ja_JP: アイテムは大きすぎます

en: Item location
ja_JP: アイテムのロケーション

en: Item not found
ja_JP: アイテムが見つかりません

en: Item not linked to an object
ja_JP: アイテムはオブジェクトにリンクしていません

en: Item reaching the end of warranty on %1$s: %2$s
ja_JP: アイテム %2$s は %1$s に保証が切れます

en: Item successfully added
ja_JP: アイテムを追加しました

en: Item successfully added but duplicate record on
ja_JP: アイテムは追加されましたが、重複レコードがあります

en: Item successfully added but duplicate record on %s
ja_JP: アイテムは追加されましたが %s 中に重複レコードがあります

en: Item successfully deleted
ja_JP: アイテムを削除しました

en: Item successfully purged
ja_JP: アイテムを消去しました

en: Item successfully restored
ja_JP: アイテムをリストアしました

en: Item successfully updated
ja_JP: アイテムを更新しました

en: Item type
ja_JP: アイテムタイプ

en: Items seen
ja_JP: アイテムの表示

en: Items to transfer
ja_JP: 転送するアイテム

en: January
ja_JP: 1月

en: July
ja_JP: 7月

en: June
ja_JP: 6月

en: Just follow this link (you have one day):
ja_JP: このリンクを開いてください(リンクの有効期限は１日です)

en: Keep
ja_JP: 保持

en: Keep devices when purging an item
ja_JP: アイテムを消去するときデバイスは残す

en: Keep status
ja_JP: ステータスを保存する

en: Keep tickets when purging hardware in the inventory
ja_JP: 棚卸でハードウェアを消去する場合にチケットは残す

en: Key
ja_JP: キー

en: Kio
ja_JP: KB

en: Knowledge base
ja_JP: ナレッジベース

en: Knowledge base administration
ja_JP: ナレッジベース管理

en: Knowledge base category | Knowledge base categories
ja_JP[0]: ナレッジベースカテゴリ

en: Knowledge base translation
ja_JP: ナレッジベースの変換

en: Known mail domain
ja_JP: 既知のメールドメイン

en: LDAP criteria
ja_JP: LDAP抽出条件

en: LDAP criterion | LDAP criteria
ja_JP[0]: LDAP抽出条件

en: LDAP directory | LDAP directories
ja_JP[0]: LDAPディレクトリ

en: LDAP directory choice
ja_JP: LDAPディレクトリ選択

en: LDAP directory for authentication
ja_JP: 認証用のLDAPディレクトリ

en: LDAP directory information attribute representing the entity
ja_JP: エンティティを表示するLDAPディレクトリ情報属性

en: LDAP directory link
ja_JP: LDAPディレクトリリンク

en: LDAP directory of an entity
ja_JP: エンティティのLDAPディレクトリ

en: LDAP directory time zone
ja_JP: LDAPディレクトリのタイムゾーン

en: LDAP filter associated to the entity (if necessary)
ja_JP: エンティティに関連づけされたLDAPフィルタ (任意)

en: Label
ja_JP: ラベル

en: Language
ja_JP: 言語

en: Last
ja_JP: 最後

en: Last %d change | Last %d changes
ja_JP[0]: 最新の %d 件の変更

en: Last %d events
ja_JP: 最新の %d 個のイベント

en: Last %d problem | Last %d problems
ja_JP[0]: 最新の %d 個の障害

en: Last %d ticket | Last %d tickets
ja_JP[0]: 最新の %d 個のチケット

en: Last changes
ja_JP: 最終変更

en: Last edit by
ja_JP: 最終更新者

en: Last login
ja_JP: 前回ログイン

en: Last login on %s
ja_JP: 前回ログイン %s

en: Last month
ja_JP: 先月

en: Last problems
ja_JP: 最新の障害

en: Last run
ja_JP: 前回動作

en: Last run list
ja_JP: 前回動作リスト

en: Last synchronization
ja_JP: 前回同期

en: Last synchronization on %s
ja_JP: 前回同期 %s

en: Last tickets
ja_JP: 最新のチケット

en: Last update
ja_JP: 最終更新日

en: Last update by %1$s on %2$s
ja_JP: %1$s による最終更新 %2$s

en: Last update in GLPI
ja_JP: GLPIの最終更新日

en: Last update in the LDAP directory
ja_JP: LDAPディレクトリの最終更新日

en: Last update on %s
ja_JP: 最終更新日 %s

en: Last updated entries
ja_JP: 前回更新エントリ

en: Last updater
ja_JP: 前回更新者

en: Last week
ja_JP: 先週

en: Late
ja_JP: 遅延中

en: Latitude
ja_JP: 緯度

en: Launch
ja_JP: 起動

en: Leasing
ja_JP: リース

en: Level
ja_JP: レベル

en: License | Licenses
ja_JP[0]: ライセンス

en: License %1$s expired on %2$s
ja_JP: ライセンス %1$s は %2$s に期限が切れます

en: License comments
ja_JP: ライセンスのコメント

en: License inventory number
ja_JP: ライセンス棚卸番号

en: License name
ja_JP: ライセンス名

en: License serial number
ja_JP: ライセンスシリアル番号

en: License type | License types
ja_JP[0]: ライセンスタイプ

en: Life cycle of changes
ja_JP: 変更のライフサイクル

en: Life cycle of problems
ja_JP: 障害のサイクル

en: Life cycle of tickets
ja_JP: チケットの有効期間

en: Life cycles
ja_JP: ライフサイクル

en: Lifelong
ja_JP: ライフタイム

en: Limit of the schedules for planning
ja_JP: 予定表におけるスケジュールの制約

en: Linear
ja_JP: 定額

en: Link | Links
ja_JP[0]: リンク

en: Link Contact/Supplier | Links Contact/Supplier
ja_JP[0]: 連絡先/サプライヤのリンク

en: Link Contract/Item | Links Contract/Item
ja_JP[0]: 契約/アイテムのリンク

en: Link Problem/Change | Links Problem/Change
ja_JP[0]: 障害/変更のリンク

en: Link Project/Change | Links Project/Change
ja_JP[0]: プロジェクト/変更のリンク

en: Link Ticket/Change | Links Ticket/Change
ja_JP[0]: チケット/変更のリンク

en: Link Ticket/Problem | Links Ticket/Problem
ja_JP[0]: チケット/障害のリンク

en: Link Ticket/Project task | Links Ticket/Project task
ja_JP[0]: チケット/プロジェクトタスクのリンク

en: Link if possible
ja_JP: 可能ならリンクする

en: Link if possible, otherwise imports declined
ja_JP: 可能ならリンクする、それ以外はインポートしない

en: Link or filename
ja_JP: リンクかファイル名

en: Link with items for the creation of tickets
ja_JP: チケット作成時にアイテムをリンク

en: Linked ticket | Linked tickets
ja_JP[0]: 関連するチケット

en: Linked to
ja_JP: リンクする

en: Links between cartridge types and cartridges
ja_JP: カートリッジタイプとカートリッジのリンク

en: Links between computers and volumes
ja_JP: コンピュータとボリュームのリンク

en: Links between consumable types and consumables
ja_JP: 消耗品タイプと消耗品のリンク

en: Links between printers and cartridge types and cartridges
ja_JP: プリンタとカートリッジタイプとカートリッジのリンク

en: Links between suppliers and contacts
ja_JP: サプライヤと連絡先のリンク

en: List
ja_JP: リスト

en: List of LDAP directory replicates
ja_JP: LDAPディレクトリ複製リスト

en: List of available tags
ja_JP: 有効なタグのリスト

en: List of host machines
ja_JP: ホストマシンの一覧

en: List of not imported emails
ja_JP: インポートされなかったメールの一覧

en: List of the hardware under contract
ja_JP: 契約中のハードウェア一覧

en: List of translations
ja_JP: 変換の一覧

en: List of values
ja_JP: リスト

en: List of virtual machines
ja_JP: 仮想マシンの一覧

en: Load
ja_JP: ロード

en: Load a bookmark
ja_JP: ブックマークのロード

en: Loading...
ja_JP: ロードしています...

en: Loan
ja_JP: 貸し出し

en: Local loop port
ja_JP: ローカルループポート

en: Local network port
ja_JP: ローカルネットワークポート

en: Local rules: %s
ja_JP: ローカルルール: %s

en: Location | Locations
ja_JP[0]: ロケーション（場所）

en: Location comments
ja_JP: ロケーションのコメント

en: Location tree
ja_JP: ロケーションツリー

en: Location updated. The connected items have been moved in the same location.
ja_JP: ロケーションを更新しました。関連するアイテムもこのロケーションに移動済みです

en: Locations update
ja_JP: ロケーションの更新

en: Lock | Locks
ja_JP[0]: ロック

en: Lock a link with an item
ja_JP: アイテムのリンクをロック

en: Lock an item
ja_JP: アイテムのロック

en: Lock the component
ja_JP: PC内部パーツのロック

en: Lock the item
ja_JP: アイテムのロック

en: Locked items
ja_JP: ロックされたアイテム

en: Log | Logs
ja_JP[0]: ログ

en: Log Level
ja_JP: ログレベル

en: Log in again
ja_JP: 再ログイン

en: Log out fallback URL
ja_JP: ログアウト時の転送先URL

en: Logical operator
ja_JP: 論理演算子

en: Login
ja_JP: ユーザ名

en: Login field
ja_JP: ログイン欄

en: Logout
ja_JP: ログアウト

en: Logs in files (SQL, email, automatic action...)
ja_JP: ファイルのログ (SQL、メール、自動実行...)

en: Longitude
ja_JP: 経度

en: Lowercase
ja_JP: 小文字

en: MAC
ja_JP: MACアドレス

en: MAC address
ja_JP: MACアドレス

en: MAC address by default
ja_JP: ハードウェアのMACアドレス

en: MIME type
ja_JP: MIME種別

en: Machine
ja_JP: マシン

en: Mail domain
ja_JP: メールドメイン

en: Mail domain surrogates entity
ja_JP: メールドメイン代行エンティティ

en: Mail queue
ja_JP: メールキュー

en: Mail server | Mail servers
ja_JP[0]: メールサーバ

en: Mail test
ja_JP: メールテスト

en: Mails receiver
ja_JP: メール受信者

en: Main
ja_JP: メイン

en: Main server %s
ja_JP: メインサーバ %s

en: Maintenance
ja_JP: メンテナンス

en: Maintenance mode
ja_JP: メンテナンスモード

en: Maintenance mode activated. Backdoor using: %s
ja_JP: メンテナンスモードは有効です。バックドアを使用しています: %s

en: Maintenance text
ja_JP: メンテナンステキスト

en: Make a reservation
ja_JP: 予約の作成

en: Make available
ja_JP: 有効にする

en: Make sure that sessions support has been activated in your php.ini
ja_JP: php.iniのsessions supportが有効である事を確認してください

en: Make unavailable
ja_JP: 無効にする

en: Manage templates...
ja_JP: テンプレートの管理...

en: Managed
ja_JP: クライアント

en: Managed items
ja_JP: 管理中のアイテム

en: Management
ja_JP: 運用管理

en: Management type
ja_JP: 管理タイプ

en: Manager
ja_JP: 管理者

en: Manager group
ja_JP: 管理者グループ

en: Manager group except manager users
ja_JP: 管理者ユーザ以外の管理者グループ

en: Manager of group
ja_JP: グループの管理者

en: Manager of group of project team
ja_JP: プロジェクトチームのグループの管理者

en: Manager of manager group
ja_JP: 管理者グループの管理者

en: Manager of the group in charge of the ticket
ja_JP: チケット担当グループの管理者

en: Mandatory field | Mandatory fields
ja_JP[0]: 必須項目

en: Mandatory fields are not filled. Please correct: %s
ja_JP: 必須項目が入力されていません: %s

en: Manufacturer | Manufacturers
ja_JP[0]: メーカー

en: Manufacturer choice
ja_JP: 製造者の選択

en: March
ja_JP: 3月

en: Master
ja_JP: アクセスポイント

en: Material cost
ja_JP: 材料費

en: Matrix of calculus for priority
ja_JP: 優先順位決定のマトリクス

en: Max delay between master and slave (minutes)
ja_JP: マスタースレーブ間の最大遅延(分)

en: Max number of items
ja_JP: 最大アイテム数

en: Maximal count
ja_JP: 最大カウント

en: Maximal number of automatic actions (run by CLI)
ja_JP: 自動実行の最大数(CLI実行)

en: Maximal time
ja_JP: 最大時間

en: Maximum emails to send at once
ja_JP: 一度に送信するメールの最大数

en: Maximum number of files exceeded
ja_JP: ファイルの最大数を超えました

en: Maximum number of results
ja_JP: 結果表示の最大値

en: Maximum size of each file imported by the mails receiver
ja_JP: メール受信者が受信可能なファイルの最大サイズ

en: Maximum time to solve
ja_JP: 解決までの最大許容時間

en: May
ja_JP: 5月

en: May be a regular expression
ja_JP: 正規表現と見なす

en: Mbstring extension of your parser PHP is not installed
ja_JP: PHPにmbstring拡張がインストールされていません。

en: Mbstring extension test
ja_JP: mbstring拡張の検証

en: Member | Members
ja_JP[0]: メンバー

en: Memory | Memories
ja_JP[0]: メモリ

en: Memory by default
ja_JP: 物理メモリ容量

en: Memory of virtual machines
ja_JP: 仮想マシンのメモリ

en: Memory type | Memory types
ja_JP[0]: メモリタイプ

en: Merge
ja_JP: マージ

en: Merging
ja_JP: マージ

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: Message ID
ja_JP: メッセージID

en: Message-ID email header
ja_JP: Message-IDメールヘッダ

en: Microphone
ja_JP: マイク

en: Migration cleaner
ja_JP: 「移行クリーニング」ツール

en: Milestone
ja_JP: マイルストーン

en: Minimal count
ja_JP: 最小カウント

en: Minimal time
ja_JP: 最小時間

en: Minimum validation required
ja_JP: 要求される最低限の妥当性確認

en: Minute | Minutes
ja_JP[0]: 分

en: Mio
ja_JP: MB

en: Missing a temporary folder
ja_JP: テンポラリフォルダの消失

en: Mobile phone
ja_JP: 携帯電話

en: Model | Models
ja_JP[0]: モデル

en: Modify the comment
ja_JP: コメントを編集

en: Monday
ja_JP: 月曜日

en: Monitor | Monitors
ja_JP[0]: モニター

en: Monitor model | Monitor models
ja_JP[0]: モニターモデル

en: Monitor type | Monitor types
ja_JP[0]: モニタータイプ

en: Monitoring of automatic actions
ja_JP: 自動実行の監視

en: Month
ja_JP: 月

en: Monthly TCO
ja_JP: 月次TCO

en: Most popular questions
ja_JP: 最も多い質問

en: Mount point
ja_JP: マウントポイント

en: Move
ja_JP: 移動

en: Move to group
ja_JP: グループに移動

en: Multimode fiber
ja_JP: マルチモードファイバ

en: My devices
ja_JP: 自分のデバイス

en: My devices and all items
ja_JP: 自分のデバイスと全てのアイテム

en: My groups
ja_JP: 自分のグループ

en: My settings
ja_JP: 個人別設定

en: My tasks
ja_JP: 自分のタスク

en: My unpublished articles
ja_JP: 自分の未発行の記事

en: MySQL Improved extension test
ja_JP: MySQL Improved extensionの検証

en: MySQL replica: read only
ja_JP: MySQL 複製: 読み取り専用

en: Mysql error starting from %s
ja_JP: Mysqlエラー： %s

en: Mysql password
ja_JP: MySQLパスワード

en: Mysql replica | Mysql replicas
ja_JP[0]: Mysql複製

en: Mysql server
ja_JP: MySQLサーバ名

en: Mysql server: %1$s, difference between master and slave: %2$s
ja_JP: Mysqlサーバ: %1$s, マスターとスレーブの相違: %2$s

en: Mysql server: %s can't connect to the database
ja_JP: Mysql server: %s はデータベースに接続できません

en: Mysql user
ja_JP: MySQLユーザ名

en: Name
ja_JP: 名前

en: Network | Networks
ja_JP[0]: ネットワーク

en: Network address
ja_JP: ネットワークアドレス

en: Network alias | Network aliases
ja_JP[0]: ネットワークエイリアス

en: Network already defined in visible entities
ja_JP: ネットワークは表示エンティティで既に定義されています

en: Network card | Network cards
ja_JP[0]: ネットワークカード

en: Network device | Network devices
ja_JP[0]: ネットワークデバイス

en: Network equipment model | Network equipment models
ja_JP[0]: ネットワーク機器モデル

en: Network equipment type | Network equipment types
ja_JP[0]: ネットワーク機器タイプ

en: Network interface | Network interfaces
ja_JP[0]: ネットワークインタフェース

en: Network name | Network names
ja_JP[0]: ネットワーク名

en: Network outlet | Network outlets
ja_JP[0]: 情報コンセント

en: Network outlets for %s
ja_JP: %s用の情報コンセント

en: Network port | Network ports
ja_JP[0]: ネットワークポート

en: Network port information conflicting with %s
ja_JP: ネットワークポート情報は %s と衝突しています

en: Network port is not available...
ja_JP: ネットワークポートは使用できません...

en: Network port migration
ja_JP: ネットワークポートの移行

en: Network port type
ja_JP: ネットワークポートタイプ

en: Network port type to be added
ja_JP: 追加するポートタイプ

en: Network ports waiting for manual migration
ja_JP: ネットワークポートは手動での移行を待っています

en: Network report
ja_JP: ネットワークレポート

en: Network report by hardware: %s
ja_JP: ハードウェア単位のネットワークレポート: %s

en: Network report by location: %s
ja_JP: ロケーション別のネットワークレポート: %s

en: Network report by outlet: %s
ja_JP: 情報コンセント別のネットワークレポート: %s

en: Networking
ja_JP: ネットワーク

en: Networking equipment model | Networking equipment models
ja_JP[0]: ネットワーク機器モデル

en: Networking equipment type | Networking equipment types
ja_JP[0]: ネットワーク機器タイプ

en: Never
ja_JP: 無効

en: Never dereferenced (default)
ja_JP: LDAP参照を更新しない（デフォルト）

en: Never expire
ja_JP: 無期限

en: New change
ja_JP: 新しい変更

en: New child heading
ja_JP: 新しい子オブジェクト見出し

en: New followup
ja_JP: 新しいチケットの対応内容

en: New hierarchy
ja_JP: 新しい階層構造

en: New item
ja_JP: 新規アイテム

en: New note
ja_JP: 新しいメモ

en: New problem
ja_JP: 新しい障害

en: New project
ja_JP: 新規プロジェクト

en: New project task
ja_JP: 新しいプロジェクトタスク

en: New reservation
ja_JP: 新しい予約

en: New task
ja_JP: 新しいタスク

en: New ticket
ja_JP: 新しいチケット

en: New ticket for this item...
ja_JP: このアイテムの新規チケット...

en: Next
ja_JP: 次

en: Next creation on %s
ja_JP: 次回作成日 %s

en: Next escalation: %s
ja_JP: 次のエスカレーション先: %s

en: Next run
ja_JP: 実行予定

en: Next task to run: %s
ja_JP: 実行予定のタスク: %s

en: No
ja_JP: いいえ

en: No Event
ja_JP: イベント無し

en: No IP address found
ja_JP: IPアドレスが見つかりません

en: No LDAP directory defined in GLPI
ja_JP: GLPIに定義されたLDAPディレクトリはありません

en: No access
ja_JP: アクセス不可

en: No action available
ja_JP: 可能な動作はありません

en: No action pending
ja_JP: 保留中の動作はありません

en: No associated item
ja_JP: 関連アイテムはありません

en: No autofill
ja_JP: 自動補完無し

en: No automatic transfer
ja_JP: 自動転送はありません

en: No cartridge
ja_JP: プリンタカートリッジ無し

en: No cartridge available
ja_JP: 使用可能なカートリッジはありません

en: No change found.
ja_JP: 変更が見付かりませんでした

en: No change of entity
ja_JP: エンティティの変更はありません

en: No conflicting network
ja_JP: 衝突したネットワークはありません

en: No consumable
ja_JP: 消耗品はありません

en: No consumable found
ja_JP: 消耗品はありません

en: No data available on the web site
ja_JP: ウェブサイトには有効なデータはありません。

en: No defined category
ja_JP: 定義されたカテゴリはありません

en: No directory associated to entity: impossible search
ja_JP: エンティティに関連するディレクトリなし：検索不可

en: No directory selected
ja_JP: ディレクトリが選択されていません

en: No element to be tested
ja_JP: テストの対象となるエレメントはありません

en: No file available
ja_JP: ファイルはありません

en: No file was uploaded
ja_JP: アップロードされたファイルはありません

en: No followup for this ticket.
ja_JP: このチケットはフォローされていません

en: No free cartridge
ja_JP: プリンタカートリッジ在庫無し

en: No generated survey
ja_JP: 生成された調査はありません

en: No group to be imported
ja_JP: インポートされたグループはありません

en: No historical
ja_JP: 履歴はありません

en: No import
ja_JP: インポートしない

en: No item found
ja_JP: アイテムはありません

en: No item in progress.
ja_JP: 処理中のアイテムはありません

en: No item reaching the end of warranty.
ja_JP: 保証切れになるアイテムはありません

en: No item to display
ja_JP: 表示するアイテムなし

en: No link defined
ja_JP: リンク先が定義されていません

en: No locked item
ja_JP: ロックされたアイテムはありません

en: No network card available
ja_JP: 利用可能なネットワークカードはありません

en: No network name found
ja_JP: ネットワーク名が見つかりません

en: No network port found
ja_JP: ネットワークポートはありません

en: No options available for this port type.
ja_JP: このポートタイプにはオプションはありません

en: No personal criteria. Create personal parameters?
ja_JP: 個人の抽出条件はありません。個人のパラメータを作成しますか?

en: No plugin installed
ja_JP: インストールされたプラグインはありません

en: No problem found.
ja_JP: 障害はありません

en: No problem in progress.
ja_JP: 対応中の障害はありません

en: No reservation
ja_JP: 予約無し

en: No restriction
ja_JP: 制限無し

en: No selected element or badly defined operation
ja_JP: エレメントが選択されてないか、未定義の操作です

en: No selected items
ja_JP: 選択されたアイテムはありません

en: No statistics are available
ja_JP: 統計がありません

en: No task found.
ja_JP: タスクはありません

en: No task with Run mode = CLI, fix your tasks configuration
ja_JP: 実行モードがCLIのタスクはありません。タスク設定を調整してください

en: No ticket found.
ja_JP: チケットはありません

en: No ticket in progress.
ja_JP: 処理中のチケットはありません

en: No translation found
ja_JP: 変換するものはありません

en: No unaffected device !
ja_JP: 影響の無いデバイスはありません!

en: No user found
ja_JP: ユーザが見つかりません

en: No user to be imported
ja_JP: インポートされるユーザはありません

en: No user to be synchronized
ja_JP: 同期するユーザはありません

en: No virtual machine associated with the computer
ja_JP: コンピュータに仮想マシンはありません

en: Non-existent function
ja_JP: 存在しない機能

en: None
ja_JP: なし

en: Normal
ja_JP: 標準

en: Not CSRF compliant
ja_JP: CSRFに適合していません

en: Not associated
ja_JP: 関連づけられたものはありません

en: Not connected
ja_JP: 未接続

en: Not connected.
ja_JP: 接続無し

en: Not default search
ja_JP: デフォルト検索はありません

en: Not solved tickets
ja_JP: 未解決チケット

en: Not subject to approval
ja_JP: 承認不要

en: Not yet authenticated
ja_JP: 認証されていません

en: Note | Notes
ja_JP[0]: メモ

en: Nothing to launch
ja_JP: 起動するものはありません

en: Notice
ja_JP: 通知

en: Notification | Notifications
ja_JP[0]: 通知設定

en: Notification method
ja_JP: 通知方法

en: Notification options
ja_JP: 通知オプション

en: Notification template | Notification templates
ja_JP[0]: 通知テンプレート

en: Notifications for my changes
ja_JP: 変更を通知

en: November
ja_JP: 11月

en: Now
ja_JP: 現在

en: Number closed
ja_JP: 完了数

en: Number format
ja_JP: 数値フォーマット

en: Number of affected computers
ja_JP: 影響するコンピュータの数

en: Number of all linked tickets
ja_JP: 全リンク済みチケット数

en: Number of answered satisfaction survey
ja_JP: 満足度調査の回答数

en: Number of assigned tickets
ja_JP: 割り当て済みチケット数

en: Number of closed tickets
ja_JP: 完了チケット数

en: Number of cores
ja_JP: コアの数

en: Number of costs
ja_JP: 経費の数

en: Number of days this action logs are stored
ja_JP: 動作ログの保存日数

en: Number of days to keep archived logs
ja_JP: アーカイブされたログの保存日数

en: Number of duplicated tickets
ja_JP: 重複チケットの数

en: Number of emails to retrieve
ja_JP: 取得するメールの数

en: Number of items displayed
ja_JP: 表示するアイテム数

en: Number of late tickets
ja_JP: 遅延チケット数

en: Number of messages: available=%1$d, retrieved=%2$d, refused=%3$d, errors=%4$d, blacklisted=%5$d
ja_JP: メッセージ数: 有効=%1$d, 受信=%2$d, 拒否=%3$d, エラー=%4$d, ブラックリスト=%5$d

en: Number of new cartridges
ja_JP: 新品のプリンタカートリッジの数

en: Number of new consumables
ja_JP: 新品の消耗品の数

en: Number of opened satisfaction survey
ja_JP: 開催中の満足度調査の数

en: Number of opened tickets
ja_JP: オープンされたチケット数

en: Number of solved tickets
ja_JP: 解決済みチケット数

en: Number of threads
ja_JP: スレッドの数

en: Number of tickets
ja_JP: チケット数

en: Number of tickets as requester
ja_JP: 発行者となったチケットの数

en: Number of tries of sent
ja_JP: 送信試行数

en: Number of unresolved items
ja_JP: 未解決の件数

en: Number of used cartridges
ja_JP: 使用中のプリンタカートリッジの数

en: Number of used consumables
ja_JP: 使用中の消耗品の数

en: Number of worn cartridges
ja_JP: 使用済みのプリンタカートリッジの数

en: Number of written tickets
ja_JP: 文書チケット数

en: Number opened
ja_JP: オープン数

en: Number solved
ja_JP: 解決数

en: Number solved late
ja_JP: 解決率

en: OK - database was initialized
ja_JP: Ok - データベースは初期化されました

en: OK state color
ja_JP: 正常状態の色

en: October
ja_JP: 10月

en: Ok - the MySQLi class exist - Perfect!
ja_JP: Ok - MySQLiクラスは存在します。OK!

en: Ok - the sessions works (no problem with trans_id) - Perfect!
ja_JP: Ok - Sessionは動作しています (trans_idに関する問題はありません)。OK!

en: On search engine, use "Expiration contains NULL" to search licenses with no expiration date
ja_JP: 検索エンジンで、失効日のないライセンスを検索するには「失効日にNULL」を指定してください

en: Open in a new window
ja_JP: 新しいウィンドウで開く

en: Opened on %s
ja_JP: 発生日 %s

en: Opening date
ja_JP: 開始日付

en: Operating system | Operating systems
ja_JP[0]: OS

en: Operation performed partially successful
ja_JP: 操作の一部は成功しました

en: Operation successful
ja_JP: 操作は成功しました

en: Opposite link
ja_JP: 対向のリンク

en: Optimizing tables
ja_JP: テーブルの最適化

en: Optional when approved
ja_JP: 承認するかどうかは任意

en: Or complete search
ja_JP: 全てを検索

en: Order by item type
ja_JP: アイテムタイプ順

en: Order date
ja_JP: 注文日

en: Order number
ja_JP: 注文番号

en: Origin port
ja_JP: オリジンポート

en: Original network port information
ja_JP: オリジナルネットワークポート情報

en: Other
ja_JP: その他

en: Other authentication sent in the HTTP request
ja_JP: HTTPリクエストで送信される値を使用したその他の認証

en: Other component | Other components
ja_JP[0]: その他のパーツ

en: Other financial and administrative information (licenses, cartridges, consumables)
ja_JP: 他の財務・管理情報 (ライセンス、カートリッジ、消耗品)

en: Other item exist
ja_JP: 他のアイテムが存在します

en: Other kind of items
ja_JP: 他のアイテム

en: Other...
ja_JP: その他...

en: Others
ja_JP: その他の認証方法

en: Others authentication methods
ja_JP: その他の認証方法

en: PDF export font
ja_JP: PDF出力フォント

en: PHP >= 5.3.7 recommended, with crypt extension
ja_JP: 暗号拡張にはPHPのバージョンは5.3.7以上が推奨されます

en: PHP version is at least 5.3.0 - Perfect!
ja_JP: PHPのバージョンは5.3.0以降です。OK!

en: Page size
ja_JP: ページサイズ

en: Page size for dropdown (paging using scroll)
ja_JP: ドロップダウンのページサイズ(スクロールの単位)

en: Parallel
ja_JP: パラレル

en: Parent business
ja_JP: 親のビジネス

en: Partial load of the bookmark.
ja_JP: ブックマークの一部が読み込まれました。

en: Partition
ja_JP: パーティション

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Password (for non-anonymous binds)
ja_JP: パスワード (非匿名認証用)

en: Password confirmation
ja_JP: パスワードの確認

en: Password field is empty
ja_JP: パスワード欄が空白です

en: Password minimum length
ja_JP: パスワードの最小文字列長

en: Password must contains
ja_JP: パスワードに必ず含める文字列

en: Password must include at least a digit!
ja_JP: パスワードに数字を含めてください

en: Password must include at least a lowercase letter!
ja_JP: パスワードに小文字を含めてください

en: Password must include at least a symbol!
ja_JP: パスワードに記号を含めてください

en: Password must include at least a uppercase letter!
ja_JP: パスワードに大文字を含めてください

en: Password need digit
ja_JP: パスワードは数字が必要です

en: Password need lowercase character
ja_JP: パスワードは小文字が必要です

en: Password need symbol
ja_JP: パスワードは記号が必要です

en: Password need uppercase character
ja_JP: パスワードは大文字が必要です

en: Password security policy
ja_JP: パスワードポリシー

en: Password security policy validation
ja_JP: パスワードセキュリティポリシーの適合確認

en: Password too short!
ja_JP: パスワードは短かすぎます

en: Past reservations
ja_JP: 以前の予約

en: Pending
ja_JP: 保留

en: Percent done
ja_JP: 進捗率

en: Period
ja_JP: 期間

en: Period end
ja_JP: 期間終了

en: Period end + Notice
ja_JP: 期間終了+通知

en: Periodicity
ja_JP: 周期

en: Periodicity notice
ja_JP: 定期的な通知

en: Peripheral model | Peripheral models
ja_JP[0]: 周辺機器モデル

en: Peripheral type | Peripheral types
ja_JP[0]: 周辺機器タイプ

en: Personal
ja_JP: 個人

en: Personal RSS feed | Personal RSS feed
ja_JP[0]: 個人のRSSフィード

en: Personal View
ja_JP: 個人表示

en: Personal reminder | Personal reminders
ja_JP[0]: 個人のリマインダ

en: Personalization
ja_JP: 個人設定

en: Phone | Phones
ja_JP[0]: 電話

en: Phone 2
ja_JP: 電話2

en: Phone model | Phone models
ja_JP[0]: 電話機モデル

en: Phone power supply type | Phones power supply types
ja_JP[0]: 電話機の電源供給タイプ

en: Phone type | Phone types
ja_JP[0]: 電話機タイプ

en: Picture
ja_JP: 画像

en: Pivot
ja_JP: ピボット

en: Plan this task
ja_JP: タスクをスケジュールする

en: Planification
ja_JP: 計画

en: Planned
ja_JP: 予定

en: Planned duration
ja_JP: 予定時間

en: Planned end date
ja_JP: 終了予定日

en: Planned start date
ja_JP: 開始予定日

en: Planning
ja_JP: 予定表

[ctx: Planning]
en: Reminder
ja_JP: リマインダ

en: Planning end date
ja_JP: 予定終了日

en: Planning recall
ja_JP: 予定の再通知

en: Planning reminder | Planning reminders
ja_JP[0]: 予定のリマインダ

en: Planning start date
ja_JP: 予定開始日

en: Plans
ja_JP: 計画

en: Please choose LDAP directory to import users from
ja_JP: ユーザをインポートするLDAPディレクトリを選択してください

en: Please confirm your email address and enter your new password.
ja_JP: メールアドレスを確認し、新しいパスワードを入力してください

en: Please enter your email address. An email will be sent to you and you will be able to choose a new password.
ja_JP: あなたのメールアドレスを入力してください。あなた宛にメールが送信されますので、指示に従い新しいパスワードを設定してください

en: Please select a database:
ja_JP: データベースを選択してください:

en: Please select the database to update:
ja_JP: 更新するデータベースを選択してください:

en: Plugin | Plugins
ja_JP[0]: プラグイン

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: Plugins list
ja_JP: プラグインのリスト

en: Port | Ports
ja_JP[0]: ポート

en: Port (default=389)
ja_JP: ポート番号(デフォルト=389)

en: Port (optional)
ja_JP: ポート番号(任意)

en: Port number | Ports number
ja_JP[0]: ポート番号

en: Position
ja_JP: ポジション

en: Position of the device on its bus
ja_JP: バス上のデバイスの位置

en: Possible values
ja_JP: 利用可能な値

en: Postal code
ja_JP: 郵便番号

en: Potential upload attack or file too large. Moving temporary file failed.
ja_JP: アップロード攻撃またはファイルが巨大である可能性があります。一時ファイルの移動に失敗しました

en: Power
ja_JP: 電源

en: Power supply | Power supplies
ja_JP[0]: 電源ユニット

en: Pre-select me as a technician when creating a ticket
ja_JP: チケットを作成するとき自分を技術者として予め選択

en: Preconfiguration
ja_JP: サンプル設定

en: Predefined field | Predefined fields
ja_JP[0]: 事前定義項目

en: Prefix for notifications
ja_JP: 通知のプレフィックス

en: Preliminary creation
ja_JP: 予備の作成

en: Preserve
ja_JP: そのままにする

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Previous
ja_JP: 前

en: Printed pages
ja_JP: 印刷したページ

en: Printer | Printers
ja_JP[0]: プリンタ

en: Printer counter
ja_JP: プリンタカウンタ

en: Printer model | Printer models
ja_JP[0]: プリンタモデル

en: Printer type | Printer types
ja_JP[0]: プリンタタイプ

en: Printers dictionnary
ja_JP: プリンタリスト

en: Priority
ja_JP: 重要度

en: Priority colors
ja_JP: 優先度の色

en: Private
ja_JP: 非公開

en: Private followup
ja_JP: 非公開フォロー

en: Private followups by default
ja_JP: デフォルトで非公開フォロー

en: Private task
ja_JP: 非公開タスク

en: Private tasks by default
ja_JP: デフォルトで非公開タスク

en: Problem | Problems
ja_JP[0]: 障害報告

en: Problem followup
ja_JP: 障害のフォロー

en: Problem solved
ja_JP: 解決済み障害

en: Problem task | Problem tasks
ja_JP[0]: 障害タスク

en: Problems on linked items
ja_JP: リンクされたアイテムの障害

en: Problems on pending status
ja_JP: 障害は保留中です

en: Problems to be processed
ja_JP: 障害は対応予定です

en: Processing
ja_JP: 対応中

en: Processor | Processors
ja_JP[0]: CPU

en: Processor frequency
ja_JP: CPU周波数

en: Product ID of the operating system
ja_JP: OSのプロダクトID

en: Profile | Profiles
ja_JP[0]: プロファイル

en: Profile's interface
ja_JP: プロファイルのインターフェイス

en: Progress
ja_JP: 進捗状況

en: Prohibit reservations
ja_JP: 予約を禁止する

en: Project | Projects
ja_JP[0]: プロジェクト

en: Project state | Project states
ja_JP[0]: プロジェクトステータス

en: Project task | Project tasks
ja_JP[0]: プロジェクトタスク

en: Project tasks type | Project tasks types
ja_JP[0]: プロジェクトタスクタイプ

en: Project team | Project teams
ja_JP[0]: プロジェクトチーム

en: Project team group
ja_JP: プロジェクトチームのグループ

en: Project team user
ja_JP: プロジェクトチームのユーザ

en: Project type | Project types
ja_JP[0]: プロジェクトタイプ

en: Provide a delimiter in order to automate the new hierarchy generation.
ja_JP: 区切り文字を使う場合、新しい階層の生成を自動化するよう設定できます。

en: Proxy configuration for upgrade check
ja_JP: アップグレード確認のためのプロキシ設定

en: Public
ja_JP: 公開

en: Public RSS feed | Public RSS feeds
ja_JP[0]: 公開RSSフィード

en: Public bookmark | Public bookmarks
ja_JP[0]: 公開ブックマーク

en: Public followup
ja_JP: 公開フォロー

en: Public reminder | Public reminders
ja_JP[0]: 公開リマインダ

en: Publish in the FAQ
ja_JP: FAQの発行

en: Publisher
ja_JP: 発行者/出版社

en: Purchase date incompatible with the associated budget. %1$s not in budget period: %2$s / %3$s
ja_JP: 購入日は関連予算と互換性がありません。%1$s は予算期間  %2$s / %3$s に入っていません

en: Purchase version
ja_JP: 購入版

en: Purge
ja_JP: 消去

en: Put in dustbin
ja_JP: ゴミ箱に移動

en: Put on hold on %s
ja_JP: %s を保留する

en: Put this item in the FAQ
ja_JP: このアイテムをFAQに登録する

en: Qualification
ja_JP: 資格

[ctx: Quantity]
en: Number
ja_JP: 番号

en: RSS feed | RSS feeds
ja_JP[0]: RSSフィード

en: RSS feeds found
ja_JP: RSSフィードが見つかりました

en: Rate to trigger survey
ja_JP: 調査のトリガーとなるレート

en: Read
ja_JP: 参照

en: Read auth
ja_JP: 認証の参照

en: Read helpdesk parameters
ja_JP: ヘルプデスクパラメータの参照

en: Read notes
ja_JP: メモの参照

en: Read parameters
ja_JP: パラメータの参照

en: Read the FAQ
ja_JP: FAQの参照

en: Read the item's notes
ja_JP: アイテムのメモの参照

en: Read user authentication and synchronization method
ja_JP: ユーザ認証と同期方法の参照

en: Real duration
ja_JP: 実際の時間

en: Real duration of treatment of the ticket
ja_JP: チケット処理の実時間

en: Real end date
ja_JP: 実際の終了日

en: Real start date
ja_JP: 実際の開始日

en: Reason
ja_JP: 理由

en: Reason of rejection
ja_JP: 拒絶理由

en: Recalculate
ja_JP: 再計算

en: Recalculate the category
ja_JP: カテゴリの再計算

en: Recall on %s
ja_JP: %sに再通知

en: Received email header
ja_JP: 受信メールヘッダ

en: Receiver | Receivers
ja_JP[0]: 受信設定

en: Receiver errors
ja_JP: 受信者エラー

en: Receivers in error: %s
ja_JP: エラーの受信者: %s

en: Recent entries
ja_JP: 最近のエントリ

en: Recipient | Recipients
ja_JP[0]: 受信

en: Recipient email
ja_JP: メールの受信者

en: Recipient name
ja_JP: 受信者名

en: Record into the database denied
ja_JP: 否定されたものをデータベースに記録

en: Recurrent
ja_JP: 反復

en: Recurrent tickets
ja_JP: チケットの定期発行

en: Recursive
ja_JP: 反復利用

en: Reference
ja_JP: 基準

en: Refresh rate
ja_JP: 更新間隔

en: Refuse the solution
ja_JP: 解決方法を拒否

en: Refused
ja_JP: 拒否

en: Refused email | Refused emails
ja_JP[0]: 拒否されたメール

en: Refused mail archive folder (optional)
ja_JP: 拒否されたメールの保存フォルダ (任意)

en: Regenerate
ja_JP: 再生成

en: Registered ID (issued by PCI-SIG) | Registered IDs (issued by PCI-SIG)
ja_JP[0]: 登録済みID (PCI-SIGで発行)

en: Rehearsal
ja_JP: 定期的な予約

en: Reinit the network topology
ja_JP: ネットワークトポロジの再初期化

en: Reject email
ja_JP: メールのリジェクト

en: Remaining
ja_JP: インストール残

en: Reminder | Reminders
ja_JP[0]: リマインダ

en: Reminders frequency for alarms on cartridges
ja_JP: カートリッジのアラートに関する定期的なリマインダ

en: Reminders frequency for alarms on consumables
ja_JP: 消耗品のアラートに関する定期的なリマインダ

en: Remote access key
ja_JP: リモートアクセスキー

en: Remove all at once
ja_JP: 一度に全てを削除

en: Remove the domain of logins like login@domain
ja_JP: login@domainの形式からdomainを削除

en: Renewal
ja_JP: 契約の更新

en: Renting
ja_JP: レンタル

en: Reopen
ja_JP: 再オープン

en: Reopen the ticket
ja_JP: チケットの再オープン

en: Repeater
ja_JP: リピータ

en: Replace the current database with the backup file %s?
ja_JP: バックアップファイル %s で現在のデータベースを置き換えますか?

en: Replay dictionary rules for manufacturers (----- = All)
ja_JP: 製造者に対するリストのルールを再適用 (----- = 全て)

en: Replay rules on existing database ended on %s
ja_JP: %s に終了した既存のデータベースにルールを再適用します

en: Replay rules on existing database started on %s
ja_JP: %s に開始された既存のデータベースに対するルールの再適用

en: Replay rules on existing database: %1$s/%2$s
ja_JP: 既存のデータベースに対するルールの再適用: %1$s/%2$s

en: Replay the dictionary rules
ja_JP: リストのルールを再適用する

en: Replay the rules dictionary
ja_JP: ルールリストを再適用

en: Replicate | Replicates
ja_JP[0]: 複製する

en: Replicate %s
ja_JP: %s を複製

en: Reply-to email
ja_JP: メールの返信先（Reply-to）

en: Reply-to name
ja_JP: 返信者名

en: Report | Reports
ja_JP[0]: レポート

en: Request
ja_JP: 依頼

en: Request comments
ja_JP: 依頼のコメント

en: Request date
ja_JP: 依頼日

en: Request source | Request sources
ja_JP[0]: 依頼元

en: Request sources by default
ja_JP: デフォルトの依頼元

en: Requested item not found
ja_JP: アイテムは見つかりませんでした

en: Requester | Requesters
ja_JP[0]: 依頼者

en: Requester ID
ja_JP: 依頼者のID

en: Requester group | Requester groups
ja_JP[0]: 発行者グループ

en: Requester group except manager users
ja_JP: 管理者ユーザ以外の発行者グループ

en: Requester group manager
ja_JP: 発行者グループの管理者

en: Requester in group
ja_JP: グループの依頼者

en: Requester location
ja_JP: 依頼者のロケーション

en: Requester user
ja_JP: 依頼者ユーザ

en: Reservable item | Reservable items
ja_JP[0]: 予約可能なアイテム

en: Reservation | Reservations
ja_JP[0]: 貸し出し品の予約

en: Reservation expired
ja_JP: 予約の終了

en: Reserve
ja_JP: 予約

en: Reserve an item
ja_JP: アイテムを予約

en: Reset display options
ja_JP: 表示オプションのリセット

en: Reset last run
ja_JP: 前回動作をリセット

en: Reset password successful.
ja_JP: パスワードをリセットしました

en: Resolution
ja_JP: 解決

en: Resolution date
ja_JP: 解決日

en: Resolution time
ja_JP: 解決時間

en: Response address (if needed)
ja_JP: 返信メールアドレス (任意)

en: Response date
ja_JP: 回答日

en: Response date to the satisfaction survey
ja_JP: 満足度調査の回答日

en: Response name (if needed)
ja_JP: 返信者名 (任意)

en: Restore
ja_JP: リストア

en: Restore the item
ja_JP: アイテムのリストア

en: Restrict %s field for x509 authentication (separator $)
ja_JP: x509認証のための %s フィールドの限定 (セパレータは$)

en: Restrict device management
ja_JP: デバイス設定の変更を制限する

en: Restrict monitor management
ja_JP: モニター設定の変更を制限する

en: Restrict phone management
ja_JP: 電話設定の変更を制限する

en: Restrict printer management
ja_JP: プリンタ設定の変更を制限する

en: Result details
ja_JP: 結果詳細

en: Result of the regular expression
ja_JP: 正規表現の結果

en: Results
ja_JP: 結果

en: Results to display by page
ja_JP: 1ページに表示する結果の数

en: Results to display on home page
ja_JP: ホームページに表示する結果の数

en: Retrieve email (Mails receivers)
ja_JP: メールの取得 (メール受信者)

en: Review
ja_JP: レビュー

en: Rights and entities assignment
ja_JP: 権限とエンティティの割り当て

en: Rights assignment
ja_JP: 権限の割り当て

en: Room number
ja_JP: 部屋番号

en: Root directory (optional)
ja_JP: Rootディレクトリ(任意)

en: Root entity
ja_JP: ルートエンティティ

en: Root location
ja_JP: Rootロケーション

en: RootDN (for non anonymous binds)
ja_JP: RootDN (非匿名認証用)

en: Rule | Rules
ja_JP[0]: ルール

en: Rule results
ja_JP: ルール結果

en: Rule type
ja_JP: ルールタイプ

en: Rules applicable in the sub-entities
ja_JP: 子エンティティのルール

en: Rules applied: %s
ja_JP: 適用されたルール: %s

en: Rules are conditionals. Each one can be used on multiple actions.
ja_JP: ルールは条件式です。それぞれ複数の動作に対して使用することができます

en: Rules for assigning a category to a software
ja_JP: ソフトウェアへのカテゴリ割り当てルール

en: Rules for assigning a category to software
ja_JP: ソフトウェアへのカテゴリ割り当てルール

en: Rules for assigning a computer to an entity
ja_JP: エンティティへのコンピュータ割り当てルール

en: Rules for assigning a ticket created through a mails receiver
ja_JP: メールの受信によって作成されたチケットの割り当てルール

en: Rules for assigning an item to an entity
ja_JP: アイテムをエンティティに割り当てるルール

en: Rules for import and link computers
ja_JP: コンピュータのインポートとリンクのルール

en: Rules list
ja_JP: ルール一覧

en: Rules management
ja_JP: ルールマネージメント

en: Rules refused
ja_JP: 拒否されたルール

en: Rules used for
ja_JP: 使用したルール

en: Rules using the object have been disabled.
ja_JP: オブジェクトを使用したルールは無効にされています

en: Run count
ja_JP: 動作カウント

en: Run frequency
ja_JP: 動作頻度

en: Run mode
ja_JP: 動作モード

en: Run period
ja_JP: 動作サイクル

en: Running
ja_JP: 動作

en: SELinux boolean configuration for %s
ja_JP: %s に関する SELinux のブール設定

en: SELinux mode is %s
ja_JP: SELinuxモードは %s です

en: SLA
ja_JP: サービス品質保証契約（SLA）

en: SMTP host
ja_JP: SMTPホスト

en: SMTP login (optional)
ja_JP: SMTPログイン名（任意）

en: SMTP password (optional)
ja_JP: SMTPパスワード（任意）

en: SQL Dump
ja_JP: SQL形式でバックアップ

en: Satisfaction
ja_JP: 満足度

en: Satisfaction survey
ja_JP: 満足度調査

en: Satisfaction survey answer
ja_JP: 満足度調査の回答

en: Satisfaction survey configuration
ja_JP: 満足度調査設定

en: Satisfaction survey expired
ja_JP: 期限切れの満足度調査

en: Satisfaction survey trigger rate
ja_JP: 満足度調査トリガーレート

en: Satisfaction with the resolution of the ticket
ja_JP: チケットの解決方法に対する満足度

en: Saturday
ja_JP: 土曜日

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save and add to the knowledge base
ja_JP: ナレッジベースへの追加

en: Save as bookmark
ja_JP: ブックマークとして保存

en: Save solution to the knowledge base
ja_JP: 解決方法をナレッジベースに保存

en: Scheduled
ja_JP: スケジュール済

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search (%s for all)
ja_JP: 検索 (%s は全て)

en: Search a solution
ja_JP: 解決方法の検索

en: Search criteria for users
ja_JP: ユーザの検索条件

en: Search engine
ja_JP: 検索エンジン

en: Search filter (if needed)
ja_JP: 検索フィルタ (任意)

en: Search filter for entities
ja_JP: エンティティ検索フィルタ

en: Search filter for users
ja_JP: ユーザ検索フィルタ

en: Search result default display
ja_JP: 検索画面表示設定

en: Search result display
ja_JP: 検索結果の表示

en: Search result user display
ja_JP: 検索結果のユーザ表示

en: Search the ID of your hardware
ja_JP: ハードウェアのIDを検索

en: Search type
ja_JP: 検索タイプ

en: Second Item
ja_JP: ２番目のアイテム

en: Secondary
ja_JP: セカンダリ

en: Security
ja_JP: セキュリティ

en: See (actor)
ja_JP: 表示(関係者)

en: See (author)
ja_JP: 表示(作成者)

en: See all
ja_JP: 全て表示

en: See all plannings
ja_JP: 全ての予定表を表示

en: See all reservable items
ja_JP: 全予約可能なアイテムの表示

en: See all tickets
ja_JP: 全てのチケットを表示

en: See assigned
ja_JP: 割り当て済みの表示

en: See assigned tickets
ja_JP: 割り当て済みチケットの表示

en: See group ticket
ja_JP: グループチケットの表示

en: See hardware of my groups
ja_JP: 自グループのハードウェアの表示

en: See my ticket
ja_JP: 自分のチケットの表示

en: See personnal planning
ja_JP: 個人予定表を表示

en: See planning
ja_JP: 予約状況参照

en: See private ones
ja_JP: 非公開の表示

en: See public ones
ja_JP: 公開の表示

en: See schedule of people in my groups
ja_JP: 自グループの個人スケジュールの表示

en: See the catalog of plugins
ja_JP: プラグインの一覧を表示

en: See tickets created by my groups
ja_JP: 自グループが作成したチケットの表示

en: Select 'Upgrade' to update your version of GLPI from an earlier version
ja_JP: 「アップグレード」は以前のバージョンのGLPIをアップデートします

en: Select a peer for %s:
ja_JP: %s のピアを選択

en: Select default items to show
ja_JP: 標準で表示するアイテムを選択

en: Select statistics to be displayed
ja_JP: 表示する統計を選択

en: Select the common field that you want to update
ja_JP: 更新したい共通項目を選択

en: Select the desired entity
ja_JP: 要望のエンティティを選択

en: Select the field that you want to update
ja_JP: 更新したい項目の選択

en: Select the report you want to generate
ja_JP: 作成するレポートの選択

en: Select the type of the item on which applying this action
ja_JP: この動作に適用するアイテムのタイプを選択してください

en: Select the type of the item that must be unlock
ja_JP: ロック解除すべきアイテムのタイプを選択してください

en: Select/unselect all
ja_JP: 全選択/全選択解除

en: Selection too large, massive action disabled.
ja_JP: 選択したものは大きすぎます。バッチ動作は無効です

en: Send
ja_JP: 送信

en: Send a notification
ja_JP: 通知の送信

en: Send a test email to the administrator
ja_JP: 管理者宛にテストメールを送る

en: Send alarms on cartridges
ja_JP: プリンタカートリッジの警告を送信

en: Send alarms on consumables
ja_JP: 消耗品の警告を送信

en: Send alarms on contracts
ja_JP: 契約警告を送信

en: Send alarms on expired licenses
ja_JP: 失効ライセンス警告を送信

en: Send alarms on financial and administrative information
ja_JP: 財務・管理情報の警告を送信

en: Send alarms on receiver errors
ja_JP: 受信者エラーの警告を送信

en: Send an approval request
ja_JP: 承認依頼を送信

en: Send contract alarms before
ja_JP: 指定日前に契約に関する警告を送る

en: Send date
ja_JP: 送信日

en: Send financial and administrative information alarms before
ja_JP: 指定日前に財務・管理情報関する警告を送る

en: Send license alarms before
ja_JP: 指定日前にライセンスに関する警告を送る

en: Send licenses alert failed
ja_JP: ライセンス警告の送信に失敗しました

en: Send mails in queue
ja_JP: キューのメールを送信

en: Send planning recalls
ja_JP: 予定の再通知

en: Send reservation alert failed
ja_JP: 予約警告の送信に失敗しました

en: Sender email
ja_JP: メールの送信者

en: Sender name
ja_JP: 送信者名

en: September
ja_JP: 9月

en: Serial
ja_JP: シリアル

en: Serial number
ja_JP: シリアル番号

en: Serial of the operating system
ja_JP: OSのシリアル番号

en: Server
ja_JP: サーバ

en: Service
ja_JP: サービス

en: Service is down for maintenance. It will be back shortly.
ja_JP: メンテナンスのためサービスを停止しています。まもなく復旧する予定です

en: Service pack | Service packs
ja_JP[0]: サービスパック

en: Service provided
ja_JP: 提供サービス

en: Sessions support is available - Perfect!
ja_JP: Sessions supportは有効です。OK!

en: Sessions test
ja_JP: Sessionの検証

en: Set notifications for all actors
ja_JP: 全関係者への通知の設定

en: Set personal
ja_JP: 個人に設定

en: Set public
ja_JP: 公開に設定

en: Set status: %s
ja_JP: ステータスを設定する: %s

en: Set the network using notation address/mask
ja_JP: IPアドレス/ネットマスクの形式でネットワークを設定してください

en: Settings
ja_JP: 個人別設定

en: Setup
ja_JP: セットアップ

en: Several network names available! Go to the tab 'Network Name' to manage them.
ja_JP: いくつかのネットワーク名は使用可能になりました。「ネットワーク名」タブに移動しそれらを設定してください

en: Show GLPI ID
ja_JP: GLPI IDを表示

en: Show all
ja_JP: 全てを表示

en: Show graphics
ja_JP: 画像を表示

en: Show list of available tags
ja_JP: 使用可能なタグの一覧を表示

en: Show new tickets on the home page
ja_JP: ホーム画面に新しいチケットを表示

en: Show on global GANTT
ja_JP: グローバルガントに表示

en: Show personnal information in new ticket form (simplified interface)
ja_JP: 新規チケットのフォームに個人情報を表示する (簡易インターフェース)

en: Show the dustbin
ja_JP: ゴミ箱の中身を見る

en: Simple mode
ja_JP: シンプルモード

en: Simplified interface
ja_JP: シンプルインターフェイス

en: Simplified interface help link
ja_JP: シンプルインターフェイスのヘルプリンク

en: Single mode fiber
ja_JP: シングルモードファイバ

en: Single value
ja_JP: 値

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Size by default
ja_JP: 物理メモリ容量

en: Slave database out of sync!
ja_JP: スレーブデータベースが同期していません!

en: Software | Software
ja_JP[0]: ソフトウェア

en: Software category | Software categories
ja_JP[0]: ソフトウェアカテゴリ

en: Software category deleted by the dictionary rules
ja_JP: リストのルールで削除されるソフトウェアのカテゴリ

en: Software deleted after merging
ja_JP: マージ後に削除されたソフトウェア

en: Software deleted by GLPI dictionary rules
ja_JP: GLPIリストのルールによって削除されたソフトウェア

en: Software dictionary
ja_JP: ソフトウェアリスト

en: Software of computers
ja_JP: コンピュータのソフト

en: Software support
ja_JP: ソフトウェアサポート

en: Solution | Solutions
ja_JP[0]: 解決方法

en: Solution approved
ja_JP: 承認された解決方法

en: Solution rejected
ja_JP: 却下された解決方法

en: Solution rejection comment
ja_JP: 解決方法却下コメント

en: Solution rejection date
ja_JP: 解決方法却下日

en: Solution template | Solution templates
ja_JP[0]: 解決方法のテンプレート

en: Solution type | Solution types
ja_JP[0]: 解決方法タイプ

en: Solve tickets
ja_JP: 解決したチケット

en: Solved on %s
ja_JP: 解決済み %s

en: Sons of %s
ja_JP: %s を継承するオブジェクト

en: Soundcard | Soundcards
ja_JP[0]: サウンドカード

en: Source
ja_JP: ソース

en: Source of followup
ja_JP: フォロー元

en: Speaker
ja_JP: スピーカー

en: Speakers
ja_JP: スピーカー

en: Specificities
ja_JP: 仕様

en: Specify a date
ja_JP: 日付の指定

en: Specify an end date
ja_JP: 終了日を指定

en: Speed
ja_JP: 速度

en: Standard interface
ja_JP: 標準インターフェイス

en: Standard interface help link
ja_JP: 標準インターフェイスのヘルプリンク

en: Start
ja_JP: 開始

en: Start at %s
ja_JP: %s に開始

en: Start at %s:
ja_JP: %s に開始

en: Start date
ja_JP: 開始日

en: Start date of warranty
ja_JP: 保証開始日

en: Start of the selected timeframe is not a working hour.
ja_JP: 選択された時間枠の開始は勤務時間ではありません

en: Startup date
ja_JP: 開始日付

en: State of the virtual machine | States of the virtual machine
ja_JP[0]: 仮想マシンのステータス

en: Statistics
ja_JP: 統計情報

en: Status | Statuses
ja_JP[0]: ステータス

en: Status of items | Statuses of items
ja_JP[0]: アイテムのステータス

en: Status of my validation
ja_JP: 自分の確認状況

en: Status of the approval request
ja_JP: 承認依頼の状況

en: Status updated. The connected items have been updated using this status.
ja_JP: ステータスを更新しました。関連するアイテムもこのステータスで更新済みです

en: Status value in database
ja_JP: データベースのステータス値

en: Steal
ja_JP: 横取り

en: Steal a ticket
ja_JP: チケットの横取り

en: Step %d
ja_JP: ステップ %d

en: Step for the hours (minutes)
ja_JP: 時間の刻み幅(分)

en: Stock location
ja_JP: 在庫の場所

en: Sub-D
ja_JP: D-Sub

en: Subject
ja_JP: 題名

en: Subject email header
ja_JP: Subjectメールヘッダ

en: Submit message
ja_JP: メッセージの送信

en: Subnet
ja_JP: サブネット

en: Subnet mask | Subnet masks
ja_JP[0]: サブネットマスク

en: Succesful deletion of the file %s
ja_JP: ファイル %s を削除しました

en: Successful importation
ja_JP: インポートしました

en: Successfully recreated network tree
ja_JP: ネットワークツリーを再作成しました

en: Sum of planned durations of tasks
ja_JP: タスクの予定時間の合計

en: Sum of total effective durations of tasks
ja_JP: タスクの総実時間の合計

en: Summary
ja_JP: 一覧

en: Sunday
ja_JP: 日曜日

en: Sundays and holidays
ja_JP: 日曜・祝日

en: Supplier | Suppliers
ja_JP[0]: サプライヤ管理

en: Supplier of project team
ja_JP: プロジェクトチームのサプライヤ

en: Support hours
ja_JP: サポート時間

en: Surname
ja_JP: 名字（姓）

en: Surname, First name
ja_JP: 姓, 名

en: Survey type
ja_JP: 調査タイプ

en: Symbol
ja_JP: 記号

en: Symptoms
ja_JP: 症状

en: Synchronization
ja_JP: 同期

en: Synchronizing already imported users
ja_JP: インポート済みのユーザの同期

en: System
ja_JP: システム

en: System board | System boards
ja_JP[0]: マザーボード

en: System lock
ja_JP: システムロック

en: System logs retention period (in days, 0 for infinite)
ja_JP: システムログの保持期間 (日単位、0は無限)

en: TCO (value + tracking cost)
ja_JP: TCO (初期費用+ランニングコスト)

en: Tacit
ja_JP: 自動更新

en: Tag
ja_JP: タグ

en: Tagged
ja_JP: タグ付け

en: Take into account
ja_JP: 考慮中

en: Take into account time
ja_JP: 時間を考慮

en: Target | Targets
ja_JP[0]: 対象

en: Target entity for the computer
ja_JP: コンピュータの対象エンティティ

en: Task | Tasks
ja_JP[0]: タスク

en: Task %s executed
ja_JP: タスク %s は実行されました

en: Task author
ja_JP: タスクの作成者

en: Task category | Task categories
ja_JP[0]: タスクカテゴリ

en: Task completed in %s
ja_JP: %s タスクは完了しました

en: Task completed.
ja_JP: 作業完了

en: Task team | Task teams
ja_JP[0]: タスクチーム

en: Tasks category | Tasks categories
ja_JP[0]: タスクカテゴリ

en: Tasks state by default
ja_JP: デフォルトのタスク状態

en: Team member | Team members
ja_JP[0]: チームメンバー

en: Technician
ja_JP: 技術者

en: Technician as assigned
ja_JP: 割り当てられた技術者

en: Technician group
ja_JP: 技術者グループ

en: Technician in charge of the hardware
ja_JP: ハードウェア技術者

en: Technician in charge of the task
ja_JP: タスクを担当する技術者

en: Technician in charge of the ticket
ja_JP: チケットを担当する技術者

en: Technician in tasks
ja_JP: タスクの技術者

en: Template for a request
ja_JP: リクエストテンプレート

en: Template for an incident
ja_JP: インシデントテンプレート

en: Template for the automatic transfer of computers in another entity
ja_JP: 他のエンティティにおけるコンピュータの自動転送のためのテンプレート

en: Template name
ja_JP: テンプレート名

en: Template translation | Template translations
ja_JP[0]: 翻訳テンプレート

en: Templates
ja_JP: テンプレート

en: Temporary directory doesn't exist
ja_JP: テンポラリディレクトリは存在しません

en: Test connection to email server
ja_JP: メールサーバへの接続を確認

en: Test ctype functions
ja_JP: ctype関数の検証

en: Test done
ja_JP: テスト完了

en: Test email sent to administrator
ja_JP: テストメールは管理者宛に送信されました

en: Test failed
ja_JP: テスト失敗

en: Test failed: %s
ja_JP: テスト失敗: %s

en: Test if Session_use_trans_sid is used
ja_JP: Session_use_trans_sidの使用を検証

en: Test json functions
ja_JP: json関数の検証

en: Test of connection to LDAP directory
ja_JP: LDAPディレクトリへの接続確認

en: Test of the connection at the database
ja_JP: データベースへの接続を検証

en: Test rules engine
ja_JP: ルールエンジンのテスト

en: Test session auto start
ja_JP: Session auto startの検証

en: Test successful
ja_JP: テスト成功

en: Test successful: %s
ja_JP: テスト成功: %s

en: Testing PHP Parser
ja_JP: PHPパーサの検証

en: Text in the login box
ja_JP: ログインボックスのテキスト

en: Thank you for using our automatic helpdesk system.
ja_JP: ご利用ありがとうございました。

en: That will remove all the reservations in progress.
ja_JP: 実行中の予約はすべて削除されます

en: The CURL extension for your PHP parser isn't installed
ja_JP: PHPにCURL拡張がインストールされていません

en: The LDAP extension of your PHP parser isn't installed
ja_JP: PHPにLDAP拡張がインストールされていません

en: The MAC address and the IP of the equipment are included in an aggregated network port
ja_JP: 機器のMACアドレスとIPアドレスはネットワークポートに含まれています

en: The PHP mail function is unknown or is not activated on your system.
ja_JP: PHPのメール機能は不明またはシステムで有効にされていません

en: The action you have requested is not allowed.
ja_JP: 要求された動作は許可されていません

en: The action you have requested is not allowed. Reload previous page before doing action again.
ja_JP: 要求された動作は許可されていません。再度動作を行う前にページのリロードを行ってください

en: The assignment of a SLA to a ticket causes the recalculation of the due date.
ja_JP: チケットへのSLAの割当てにより期日は再計算されます

en: The authentication method configuration doesn't allow you to change your password.
ja_JP: 認証方法の設定でパスワードの変更を許可していません

en: The directory %s doesn't exist.
ja_JP: ディレクトリ %s は存在しません

en: The directory could not be created.
ja_JP: ディレクトリは作成できませんでした

en: The directory was created but could not be removed.
ja_JP: ディレクトリは作成されましたが、削除できませんでした

en: The engine passes the result of a rule to the following one.
ja_JP: エンジンはルール適用の結果を次のルールに渡します

en: The engine stops on the first checked rule.
ja_JP: エンジンは最初にチェックしたルールで停止します

en: The engine treats all the rules.
ja_JP: エンジンは全てのルールを処理します

en: The file already exists
ja_JP: このファイルはすでに存在します

en: The file could not be created.
ja_JP: ファイルは作成できませんでした

en: The file is not an image file.
ja_JP: 画像ファイルではありません

en: The file is valid. Upload is successful.
ja_JP: ファイルをアップロードしました

en: The file was created but can't be deleted.
ja_JP: ファイルは作成されましたが、削除できませんでした

en: The following automatic actions are in error. They require intervention.
ja_JP: 以下の自動実行はエラー状態です。指示を行ってください

en: The functionality is found - Perfect!
ja_JP: 機能を検出しました。OK!

en: The installation is finished
ja_JP: インストールは完了しました

en: The login is not valid. Unable to add the user.
ja_JP: ユーザ名が無効です。ユーザの追加はできません

en: The login is not valid. Unable to update login.
ja_JP: ユーザ名が無効です。ユーザ名を更新できません

en: The magic_quotes_sybase option isn't active on your server - Perfect!
ja_JP: magic_quotes_sybaseオプションはサーバで有効にされていません。OK!

en: The new structure is hierarchical
ja_JP: 階層構造になりました

en: The plugin %s is incompatible with this version of GLPI
ja_JP: %s プラグインはこのバージョンのGLPIと互換性がありません

en: The required item is already reserved for this timeframe
ja_JP: この時間枠には既に予約が入っています

en: The selected user (%s) has no valid email address. The request has been created, without email confirmation.
ja_JP: 選択したユーザ (%s) には有効なメールアドレスがありません。依頼はメールの確認なしで作成されました

en: The server answered: %s
ja_JP: サーバから受信成功: %s

en: The server or/and user field is empty
ja_JP: サーバ名もしくはユーザ名が空白です

en: The slave database is desynchronized. The difference is of:
ja_JP: スレーブデータベースは非同期化されます。相違点は次の通り:

en: The ticket will be added in the entity %s
ja_JP: チケットはエンティティ %s に追加されます

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
ja_JP: アップロードされたファイルはHTMLフォームで定義されたMAX_FILE_SIZEを超えています

en: The uploaded file exceeds the post_max_size directive in php.ini
ja_JP: アップロードされたファイルはphp.iniで指定されたpost_max_sizeを超えています

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
ja_JP: アップロードされたファイルはphp.iniで指定されたupload_max_filesizeを超えています

en: The uploaded file was only partially uploaded
ja_JP: アップロードされたファイルは一部分しかアップロードされていません

en: The use of a SMTP is needed.
ja_JP: SMTPが必要です.

en: The user is busy at the selected timeframe.
ja_JP: 選択した時間枠ではユーザに空きがありません

en: The version of the database is not compatible with the version of the installed files. An update is necessary.
ja_JP: データベースのバージョンとインストールされているファイルに互換性がありません。データベースの更新が必要です

en: There's already a translation for this field in this language
ja_JP: この項目はこの言語ですでに翻訳されています

en: These parameters are used as actions in generic rules for assignment to entities
ja_JP: これらのパラメータはエンティティを割り当てるための一般的なルールの動作として使用されます

en: Think of making a backup before transferring items.
ja_JP: アイテムを転送する前にバックアップを取ることを検討してください

en: Third party type | Third party types
ja_JP[0]: サードパーティタイプ

en: This is a test email.
ja_JP: これはテストメールです

en: This is the new hierarchy. If it's complete approve it.
ja_JP: これは新しい階層です。よろしければ有効にします

en: This item is not part of the FAQ
ja_JP: このアイテムはFAQの構成要素ではありません

en: This item is part of the FAQ
ja_JP: このアイテムはFAQの構成要素です

en: This item is waiting for approval, do you really want to resolve or close it?
ja_JP: このアイテムは承認を待っています。解決済みまたは完了にしてもよろしいですか?

en: This month
ja_JP: 今月

en: This profile is the last with write rights on profiles
ja_JP: これはプロファイル上で編集権を持つ最後のプロファイルです

en: This ticket concerns me
ja_JP: このチケットは自身に関連する

en: This week
ja_JP: 今週

en: Threads
ja_JP: スレッド

en: Threshold of alarm reached for the type of cartridge: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
ja_JP: このカートリッジのタイプは警告のしきい値に到達しました: %1$s - 基準 %2$s - 残数 %3$d

en: Threshold of alarm reached for the type of consumable: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
ja_JP: 消耗品のタイプに対する警告のしきい値に到達しました。%1$s - 基準 %2$s - 残数 %3$d

en: Thursday
ja_JP: 木曜日

en: Ticket | Tickets
ja_JP[0]: チケット

en: Ticket #%1$s %2$s
ja_JP: チケット #%1$s %2$s

en: Ticket %d successfully created
ja_JP: %d 個のチケットが作成されました

en: Ticket category | Ticket categories
ja_JP[0]: チケットのカテゴリ

en: Ticket cost | Ticket costs
ja_JP[0]: チケット経費

en: Ticket creation failed (check mandatory fields)
ja_JP: チケットの作成に失敗しました (必須項目を確認)

en: Ticket creation failed (no template)
ja_JP: チケットの作成に失敗しました (テンプレート無し)

en: Ticket creation form on login
ja_JP: ログインによるチケットの作成

en: Ticket followup
ja_JP: ヘルプデスク対応状況（インシデントチケット管理）

en: Ticket location
ja_JP: チケットのロケーション

en: Ticket on linked items | Tickets on linked items
ja_JP[0]: リンクされたアイテムのチケット

en: Ticket solved
ja_JP: 解決済みチケット

en: Ticket task | Ticket tasks
ja_JP[0]: チケットタスク

en: Ticket template | Ticket templates
ja_JP[0]: チケットテンプレート

en: Ticket waiting for your approval
ja_JP: あなたの承認待ちのチケット

en: Tickets
ja_JP: チケット

en: Tickets awaiting approval
ja_JP: 承認待ちのチケット

en: Tickets default type
ja_JP: チケットのデフォルトタイプ

en: Tickets duration
ja_JP: チケット期間

en: Tickets on pending status
ja_JP: 保留中のチケット

en: Tickets to be processed
ja_JP: 処理予定のチケット

en: Time | Times
ja_JP[0]: 時間

en: Time cost
ja_JP: 時間費用

en: Time range | Time ranges
ja_JP[0]: 時間範囲

en: Tio
ja_JP: TB

en: Title
ja_JP: 題名

en: To answer by email, write above this line
ja_JP: メールで回答するには、このラインの上に記入してください

en: To answer by email, write under this line
ja_JP: メールで回答するには、このラインの下に記入してください

en: To be in charge of a ticket
ja_JP: チケットを担当する

en: To be unaware of import
ja_JP: インポートを無視する

en: To copy/paste in your support request
ja_JP: サポート依頼へのコピー/ペースト

en: To do
ja_JP: ToDo

en: To email header
ja_JP: Toメールヘッダ

en: To empty the list of elements to be transferred
ja_JP: 転送した要素のリストを空にするため

en: To increase the limit: change max_input_vars or suhosin.post.max_vars in php configuration.
ja_JP: 制限を拡大するためには、phpの設定でmax_input_varsまたはsuhosin.post.max_varsを変更してください

en: To update
ja_JP: 更新するには

en: Today
ja_JP: 今日

en: Token
ja_JP: トークン

en: Too large attached file
ja_JP: 添付ファイルは大き過ぎます

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Total
ja_JP: 合計

en: Total cost
ja_JP: 総経費

en: Total count
ja_JP: 合計カウント

en: Total duration
ja_JP: 経過時間

en: Total real duration of treatment of the ticket
ja_JP: チケット処理の総実時間

en: Total remaining on the budget
ja_JP: 予算残高計

en: Total spent on the budget
ja_JP: 予算消化計

en: Total: %1$d (%2$d new, %3$d used, %4$d worn)
ja_JP: 合計: %1$d (%2$d 新品, %3$d 使用中, %4$d 使用済み)

en: Total: %1$d (%2$d used, %3$d worn)
ja_JP: 合計: %1$d (使用中 %2$d, 使用済み %3$d)

en: Total: %1$d, New: %2$d, Used: %3$d
ja_JP: 合計: %1$d, 新品: %2$d, 使用中: %3$d

en: Total: Value=%1$s - Account net value=%2$s
ja_JP: 合計: 価格=%1$s - 正味の価格=%2$s

en: Transfer
ja_JP: 転送

en: Transfer and merge
ja_JP: 転送とマージ

en: Transfer mode
ja_JP: 転送モード

en: Transform this network port to
ja_JP: このネットワークポートを変換します

en: Translation | Translations
ja_JP[0]: 変換

en: Translation of dropdowns
ja_JP: ドロップダウンの変換

en: Try again
ja_JP: 再実行

en: Try increasing the memory_limit parameter in the php.ini file.
ja_JP: php.iniファイルのmemory_limitパラメータの値を増加してください

en: Tuesday
ja_JP: 火曜日

en: Twisted pair (RJ-45)
ja_JP: ツイストペア (RJ-45)

en: Type | Types
ja_JP[0]: タイプ

en: Type of component
ja_JP: PC内部パーツタイプ

en: URL of the application
ja_JP: アプリケーションのURL

en: Unable to add. The user already exist.
ja_JP: このユーザは既に存在するため追加できません

en: Unable to add. The user already exists.
ja_JP: 追加できません。そのユーザはすでに存在します

en: Unable to affect the email to an entity
ja_JP: メールはエンティティに影響しません

en: Unable to archive log file: %1$s. %2$s already exists. Wait till next day.
ja_JP: ログファイル %1$s はアーカイブできませんでした。%2$s は既に存在します。翌日までお待ちください

en: Unable to configure notifications: please configure your email followup using the above configuration.
ja_JP: 通知の設定はできません：上記の設定を使用してメールフォローの設定を行ってください

en: Unable to connect to the LDAP directory
ja_JP: LDAPディレクトリに接続できません

en: Unable to delete archived log file: %s
ja_JP: アーカイブされたログファイル %s は削除できませんでした

en: Unable to find the byte %s
ja_JP: バイト %s が見つかりませんでした

en: Unable to get item
ja_JP: アイテムを取得することができません

en: Unable to reaffect given elements !
ja_JP: 与えられたエレメントに再適用することはできません!

en: Unable to update login. A user already exists.
ja_JP: ログインを更新できません。ユーザは既に存在します

en: Unauthorized access to the file %s
ja_JP: %s ファイルへのアクセスは許可されていません

en: Unauthorized access to this file
ja_JP: このファイルへのアクセスは許可されていません

en: Unauthorized file type
ja_JP: 許可されていないファイルタイプ

en: Unavailable
ja_JP: 利用不可

en: Uncategorized software
ja_JP: カテゴリ分類されないソフトウェア

en: Uncheck all
ja_JP: 選択を全て解除

en: Undefined function %s (for cron)
ja_JP: 未定義の機能 %s (cron)

en: Undefined interface
ja_JP: 未定義のインタフェース

en: Under observation
ja_JP: 経過観察中

en: Uninstall the software
ja_JP: ソフトウェアのアンインストール

en: Uninstalling a cartridge
ja_JP: 未使用のカートリッジ

en: Unique fields
ja_JP: ユニークな項目

en: Unit management
ja_JP: 単品管理

en: Unknown error
ja_JP: 不明なエラー

en: Unknown file
ja_JP: 不明なファイル

en: Unknown interface
ja_JP: 未知のインタフェース

en: Unknown network
ja_JP: 未知のネットワーク

en: Unknown network port
ja_JP: 未知のネットワークポート

en: Unknown ticket
ja_JP: 未知のチケット

en: Unlimited
ja_JP: 無制限

en: Unlimited memory - Perfect!
ja_JP: 無制限のメモリです。OK!

en: Unlock a link with an item
ja_JP: アイテムのリンクをロック解除

en: Unlock an item
ja_JP: アイテムのロック解除

en: Unlock components
ja_JP: コンピュータのロック解除

en: Unlock the component
ja_JP: PC内部パーツのロック解除

en: Unlock the item
ja_JP: アイテムのロック解除

en: Unofficial translations are also available
ja_JP: ライセンスの非公式な翻訳を表示する

en: Unpublished
ja_JP: 未発行

en: Unspecified
ja_JP: 未設定

en: Untagged
ja_JP: タグ無し

en: Update
ja_JP: 更新

en: Update (actor)
ja_JP: 更新(関係者)

en: Update Source | Update Sources
ja_JP[0]: 更新元

en: Update all
ja_JP: 全てを更新

en: Update an item
ja_JP: アイテムの更新

en: Update auth and sync
ja_JP: 認証と同期を更新

en: Update authentification method to
ja_JP: 認証方式の更新

en: Update followups (author)
ja_JP: フォロー(作成者)の更新

en: Update helpdesk parameters
ja_JP: ヘルプデスクパラメータの更新

en: Update method for user authentication and synchronization
ja_JP: ユーザ認証方法と同期の更新

en: Update notes
ja_JP: メモの更新

en: Update of a change
ja_JP: 変更の更新

en: Update of a followup
ja_JP: フォローの更新

en: Update of a problem
ja_JP: 更新された障害

en: Update of a project
ja_JP: プロジェクトの更新

en: Update of a project task
ja_JP: プロジェクトタスクの更新

en: Update of a reservation
ja_JP: 予約の更新

en: Update of a task
ja_JP: タスクの更新

en: Update of a ticket
ja_JP: チケットの更新

en: Update of the field
ja_JP: 項目の更新

en: Update parameters
ja_JP: パラメータの更新

en: Update password
ja_JP: パスワードの更新を許可する

en: Update printer counter
ja_JP: プリンタカウンターの更新

en: Update source | Update sources
ja_JP[0]: 更新元

en: Update successful, your database is up to date
ja_JP: 更新しました。データベースは最新です

en: Update the approval request to %s
ja_JP: %s への承認依頼を更新

en: Update the item
ja_JP: アイテムの更新

en: Update the item's notes
ja_JP: アイテムメモの更新

en: Update to %s
ja_JP: %s を更新します

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Upload directory doesn't exist
ja_JP: アップロード用のディレクトリは存在しません

en: Upload successful
ja_JP: アップロードしました

en: Uppercase
ja_JP: 大文字

en: Urgency
ja_JP: 緊急度

en: Urgency or impact used in actions, think to add Prioriy: recompute action if needed.
ja_JP: 動作の緊急度またはインパクトを使用し優先度を追加：必要ならアクションを再計算

en: Use DN in the search
ja_JP: 検索にDNを使う

en: Use GLPI
ja_JP: GLPIを使用

en: Use GLPI in mode
ja_JP: GLPIモード

en: Use Kerberos authentication
ja_JP: ケルベロス認証を使用

en: Use TLS
ja_JP: TLSを使用

en: Use a FTP installed file
ja_JP: FTPでインストールしたファイルを選択

en: Use as a solution
ja_JP: 解決方法として使用

en: Use date
ja_JP: 使用開始日

en: Use mail date, instead of collect one
ja_JP: 正しい日付の代わりにメールの日付を使用する

en: Use paged results
ja_JP: ページ化結果を使う

en: Use rich text for helpdesk
ja_JP: ヘルプデスクにリッチテキスト形式を使用

en: Use rule for
ja_JP: ルールを使用

en: Use the slave for the search engine
ja_JP: 検索エンジンのスレーブとして使用

en: Use unitary management
ja_JP: 単品管理を使用

en: Used cartridges
ja_JP: 使用中のプリンタカートリッジ

en: Used consumables
ja_JP: 使用中の消耗品

en: Used items
ja_JP: 使用中のアイテム

en: Used on
ja_JP: 使用中

en: User | Users
ja_JP[0]: ユーザ

en: User DN
ja_JP: ユーザDN

en: User attribute containing its groups
ja_JP: そのグループのユーザ属性

en: User category | User categories
ja_JP[0]: 職種

en: User display
ja_JP: ユーザ表示

en: User featuring a single profile
ja_JP: １つのプロファイルで規定されたユーザ

en: User featuring the profile
ja_JP: プロファイルで規定されたユーザ

en: User information
ja_JP: ユーザ情報

en: User missing in LDAP directory
ja_JP: ユーザはLDAPディレクトリには見つかりません

en: User not authorized to connect in GLPI
ja_JP: 認証されていないユーザはGLPIに接続できません

en: User not found or several users found
ja_JP: ユーザが見つからないか、複数のユーザが該当します

en: User of project team
ja_JP: プロジェクトチームのユーザ

en: User or group updated. The connected items have been moved in the same values.
ja_JP: ユーザまたはグループを更新しました。関連するアイテムもこの値で更新済みです

en: User title | Users titles
ja_JP[0]: 役職

en: User with a single profile
ja_JP: １つのプロファイルのユーザ

en: Valid
ja_JP: 有効

en: Valid license
ja_JP: 有効なライセンス

en: Valid licenses
ja_JP: 有効なライセンス

en: Valid since
ja_JP: 有効期間の開始日

en: Valid tags
ja_JP: 有効なタグ

en: Valid to %s
ja_JP: %s まで有効

en: Valid until
ja_JP: 有効期間の終了日

en: Validate
ja_JP: 検証

en: Validate a request
ja_JP: 依頼の検証

en: Validate an incident
ja_JP: インシデントの検証

en: Validation | Validations
ja_JP[0]: 検証

en: Validation request
ja_JP: 検証依頼

en: Validation request answer
ja_JP: 検証依頼の回答

en: Value
ja_JP: 値/価格

en: Values for the generic rules for assignment to entities
ja_JP: エンティティを割り当てるための一般的なルールの値

en: Values used in the interface to search users from a LDAP directory
ja_JP: LDAPディレクトリからユーザを検索するためのインターフェースで使用される値

en: Vcard
ja_JP: VCARD

en: Version | Versions
ja_JP[0]: バージョン

en: Version comments
ja_JP: バージョンのコメント

en: Version in use
ja_JP: 使用バージョン

en: Version name
ja_JP: バージョン名

en: Version of the operating system | Versions of the operating system
ja_JP[0]: OSのバージョン

en: View | Views
ja_JP[0]: 表示

en: View updated users
ja_JP: 更新したユーザの表示

en: Virtual machine | Virtual machines
ja_JP[0]: 仮想マシン

en: Virtual machine UUID
ja_JP: 仮想マシンのUUID

en: Virtual machine processor number
ja_JP: 仮想マシンのCPU数

en: Virtual ports
ja_JP: 仮想ポート

en: Virtualization model | Virtualization models
ja_JP[0]: 仮想化モデル

en: Virtualization system | Virtualization systems
ja_JP[0]: 仮想化システム

en: Visibility
ja_JP: 表示設定

en: Visibility end date
ja_JP: 表示終了日

en: Visibility start date
ja_JP: 表示開始日

en: Visible for a change
ja_JP: 変更の表示

en: Visible for a problem
ja_JP: 障害に表示

en: Visible for a request
ja_JP: 依頼に表示

en: Visible for an incident
ja_JP: インシデントに表示

en: Visible in a project
ja_JP: プロジェクトに表示

en: Visible in a ticket
ja_JP: チケットに表示

en: Visible in the simplified interface
ja_JP: シンプルインターフェースに表示

en: Visible since
ja_JP: 表示開始

en: Visible until
ja_JP: 表示終了

en: Volume | Volumes
ja_JP[0]: ボリューム

en: Waiting for approval
ja_JP: 承認待ち

en: Waiting time
ja_JP: 待ち時間

en: Warning
ja_JP: 警告

en: Warning before running rename based on the dictionary rules
ja_JP: リストのルールに基づいたリネーム実行前の警告

en: Warning state color
ja_JP: 警戒状態の色

en: Warning state threshold
ja_JP: 警戒状態のしきい値

en: Warning! This operation can put merged software in the dustbin.<br>Sure to notify your users.
ja_JP: 注意！この操作はマージしたソフトウェアをゴミ箱に移動する可能性があります<br>必ずユーザに通知してください

en: Warning, your actual database will be totaly overwriten by the database you want to restore !!!
ja_JP: 注意！リストアするデータベースで現在のデータベースが上書きされます

en: Warning: The request exceeds the limit of the directory. The results are only partial.
ja_JP: 警告：リクエストはディレクトリの制限を越えています。表示された結果は一部です

en: Warranty duration
ja_JP: 保証期間

en: Warranty expiration date
ja_JP: 保証終了日

en: Warranty extension value
ja_JP: 保証期限切れ価値

en: Warranty information
ja_JP: 保証情報

en: Watcher | Watchers
ja_JP[0]: オブザーバ

en: Watcher group | Watcher groups
ja_JP[0]: オブザーバグループ

en: Watcher group except manager users
ja_JP: 管理者ユーザ以外のオブザーバグループ

en: Watcher group manager
ja_JP: オブザーバグループの管理者

en: Watcher user
ja_JP: オブザーバユーザ

en: Way of sending emails
ja_JP: メールの送信法方

en: Web
ja_JP: ウェブ

en: Web Link
ja_JP: ウェブリンク

en: Web link
ja_JP: ウェブリンク

en: Web link to approval the solution
ja_JP: 承認された解決方法へのウェブリンク

en: Website
ja_JP: ウェブサイト

en: Wednesday
ja_JP: 水曜日

en: Week
ja_JP: 週

en: When connecting or updating
ja_JP: 接続/更新時

en: When disconnecting
ja_JP: 切断時

en: Wifi
ja_JP: 無線

en: Wifi mode
ja_JP: 無線モード

en: Wifi network | Wifi networks
ja_JP[0]: 無線ネットワーク

en: Wifi network type
ja_JP: 無線ネットワークタイプ

en: Wifi port
ja_JP: 無線ポート

en: Wifi protocol version
ja_JP: 無線プロトコルバージョン

en: Withdraw dynamic authorizations and groups
ja_JP: 権限とグループを削除（動的）

en: Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s day | Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s days
ja_JP[0]: 応答が無い場合、チケットは %s 日後に自動的に完了します

en: Without name
ja_JP: 名前無し

en: Without title
ja_JP: 無題

en: Work in progress...
ja_JP: 作業中…

en: Worn cartridges
ja_JP: 使用済みプリンタカートリッジ

en: Write
ja_JP: 編集

en: Writer
ja_JP: 作成者

en: Writing ability
ja_JP: 書き込み可能

en: Written
ja_JP: 文書

en: X-Auto-Response-Suppress email header
ja_JP: X-Auto-Response-Suppressメールヘッダ

en: X-Priority email header
ja_JP: X-Priorityメールヘッダ

en: X-UCE-Status email header
ja_JP: X-UCE-Statusメールヘッダ

en: XML Dump
ja_JP: XML形式でバックアップ

en: Yes
ja_JP: はい

en: Yes - Restrict to global management for manual add
ja_JP: はい - 手動追加に対するグローバル管理を制限します

en: Yes - Restrict to unit management for manual add
ja_JP: はい - 手動追加に対する単品管理を制限します

en: Yes if empty
ja_JP: 空の場合

en: Yes if equal
ja_JP: 一致する場合

en: You are not allowed to change the visibility flag for child entities.
ja_JP: 子エンティティの表示属性を変更することはできません。

en: You are trying to use GLPI with outdated files compared to the version of the database. Please install the correct GLPI files corresponding to the version of your database.
ja_JP: 古いGLPIを使用しようとしています。お使いのデータベースに適合したGLPIをインストールしてください

en: You can also replace all uses of this dropdown by another.
ja_JP: このドロップダウンを使用する全てを別のもので置換することもできます

en: You can also specify a root location which will include all the generated locations.
ja_JP: 全ての作成済みロケーションを含んだルートロケーションを指定することができます。

en: You can continue to add elements to be transferred or execute the transfer now
ja_JP: 転送するエレメントを追加、またはすぐに転送を実行することが可能です

en: You can delete or modify these accounts as well as the initial data.
ja_JP: ユーザは初期設定と同様にこれらのアカウントを削除もしくは修正することができます。

en: You can delete this migration error
ja_JP: この移行エラーを削除することができます

en: You can't delete that item by massive actions, because it has sub-items
ja_JP: そのアイテムはサブアイテムを持っているためバッチ動作では削除できません

en: You can't delete that item, because it has sub-items
ja_JP: そのアイテムはサブアイテムを持っているため削除できません

en: You can't delete that item, because it is used for one or more items
ja_JP: 複数のアイテムで使用されているため、そのアイテムを削除することはできません

en: You didn't select a database!
ja_JP: データベースを選択していません!

en: You don't have access to this application because your account was deactivated or removed
ja_JP: あなたのアカウントは無効にされたか削除されたため、このアプリケーションにアクセスできません

en: You don't have permission to perform this action.
ja_JP: この動作は許可されていません

en: You don't have right to connect
ja_JP: 接続する権限がありません。

en: You don't have right to see all tickets
ja_JP: 全てのチケットを表示する権限がありません

en: You don't need the "migration cleaner" tool anymore...
ja_JP: 「移行クリーニング」ツールはもはや必要ありません...

en: You have been made a request to reset your account password.
ja_JP: あなたはパスワードのリセットを依頼しました

en: You have been redirected because you no longer have access to this item
ja_JP: あなたはこのチケットへのアクセス権が無くなったためリダイレクトされました

en: You have been redirected because you no longer have access to this ticket
ja_JP: あなたはこのチケットへのアクセス権が無くなったためリダイレクトされました

en: You have more automatic actions which need to run each minute than the number allow each run. Increase this config.
ja_JP: 許可された数よりも多くの毎分自動実行すべきものがあります。設定でこれの上限を増やしてください

en: You have not recorded any bookmarks yet
ja_JP: ブックマークは記録されていません

en: You have the latest available version
ja_JP: 最新バージョンです

en: You must accept cookies to reach this application
ja_JP: このアプリケーションを使うにはクッキーを有効にする必要があります。

en: You must activate the JavaScript function of your browser
ja_JP: ブラウザでJavaScriptを有効にする必要があります

en: You must desactivate the Session_use_trans_id option in your php.ini
ja_JP: php.iniのSession_use_trans_idオプションが無効である事を確認してください

en: You must install at least PHP 5.3.0.
ja_JP: PHP 5.3.0以降をインストールしてください

en: You must install the MySQL Improved extension for PHP.
ja_JP: PHPにMySQL Improved extensionをインストールしてください

en: You must now proceed to updating your database content
ja_JP: データベースをアップデートして下さい

en: You will find it on the GLPI-PROJECT.org site.
ja_JP: GLPIプロジェクト公式サイト（GLPI-PROJECT.org）で入手できます

en: You will lose the formatting of your data
ja_JP: データ形式を失います

en: Your PHP parser was compiled without the IMAP functions
ja_JP: PHPにIMAP拡張がインストールされていません

en: Your email could not be processed.
    If the problem persists, contact the administrator
ja_JP: あなたのメールは処理されませんでした\n問題が解消しない場合、管理者に相談してください

en: Your observed tickets
ja_JP: 監視中のチケット

en: Your parser PHP is not installed with sessions support!
ja_JP: PHPにsessions supportがインストールされていません!

en: Your password reset request has expired or is invalid. Please renew it.
ja_JP: あなたのパスワードリセット要求は期限切れか間違っています。最初からやり直してください

en: Your planning
ja_JP: 予定表

en: Your problems in progress
ja_JP: あなたの障害は対応中です

en: Your rejected tickets
ja_JP: 却下されたチケット

en: Your ticket has been registered, its treatment is in progress.
ja_JP: チケットは対応中として登録されました

en: Your tickets in progress
ja_JP: 処理中のチケット

en: Your tickets to close
ja_JP: 完了予定のチケット

en: Your tickets to validate
ja_JP: 検証予定のチケット

en: Zlib extension of your parser PHP is not installed
ja_JP: PHPにZlib拡張がインストールされていません

en: Zlib extension test
ja_JP: Zlib拡張の検証

[ctx: adjective]
en: Invalid
ja_JP: 無効

[ctx: adjective]
en: Valid
ja_JP: 有効

en: after
ja_JP: 後

en: and
ja_JP: かつ

en: and/or
ja_JP: かつ/または

[ctx: authentication]
en: Enabled
ja_JP: 有効

en: before
ja_JP: 前

en: bus ID
ja_JP: バスID

en: but you can do it by the form of the item
ja_JP: しかしアイテムのフォームによってそれはできます

[ctx: button]
en: Add
ja_JP: 追加

[ctx: button]
en: Add a contact
ja_JP: 連絡先を追加

[ctx: button]
en: Add a contract
ja_JP: 契約を追加

[ctx: button]
en: Add a delegatee
ja_JP: 受任者の追加

[ctx: button]
en: Add a document
ja_JP: ドキュメントを追加

[ctx: button]
en: Add a license
ja_JP: ライセンスを追加する

[ctx: button]
en: Add a manager
ja_JP: 管理者を追加

[ctx: button]
en: Add a new file
ja_JP: 新しいファイルを追加

[ctx: button]
en: Add a supplier
ja_JP: サプライヤの追加

[ctx: button]
en: Add a task
ja_JP: タスクを追加

[ctx: button]
en: Add a user
ja_JP: ユーザの追加

[ctx: button]
en: Add a version
ja_JP: バージョンを追加する

[ctx: button]
en: Add an item
ja_JP: アイテムの追加

[ctx: button]
en: Add consumables
ja_JP: 消耗品の追加

[ctx: button]
en: Add to transfer list
ja_JP: 転送リストの追加

[ctx: button]
en: Associate
ja_JP: 関連付け

[ctx: button]
en: Associate an existing document
ja_JP: 既存のドキュメントと関連づける

[ctx: button]
en: Browse
ja_JP: 閲覧

[ctx: button]
en: Cancel
ja_JP: 中止

[ctx: button]
en: Change the authentication method
ja_JP: 認証方式の変更

[ctx: button]
en: Clean
ja_JP: クリーニング

[ctx: button]
en: Confirm
ja_JP: 確認

[ctx: button]
en: Connect
ja_JP: 接続

[ctx: button]
en: Delete permanently
ja_JP: 完全に削除

[ctx: button]
en: Delete permanently and remove devices
ja_JP: デバイスとともに完全に削除

[ctx: button]
en: Delete permanently but keep devices
ja_JP: デバイスは保持して完全に削除

[ctx: button]
en: Delete permanently even if linked items
ja_JP: リンクされたアイテムも完全削除する

[ctx: button]
en: Disable
ja_JP: 無効にする

[ctx: button]
en: Disconnect
ja_JP: 切断

[ctx: button]
en: Dissociate
ja_JP: 関連付けを解除

[ctx: button]
en: Drag and drop or paste image
ja_JP: ドラッグ＆ドロップまたはイメージの貼り付け

[ctx: button]
en: Duplicate
ja_JP: コピー

[ctx: button]
en: Enable
ja_JP: 有効にする

[ctx: button]
en: Export
ja_JP: エクスポート

[ctx: button]
en: Get email tickets now
ja_JP: 今すぐメールチケットを取得

[ctx: button]
en: Give
ja_JP: ユーザに消耗品を配布

[ctx: button]
en: Import
ja_JP: インポート

[ctx: button]
en: Install
ja_JP: インストール

[ctx: button]
en: Link tickets
ja_JP: リンクチケット

[ctx: button]
en: Manage
ja_JP: 管理

[ctx: button]
en: Merge
ja_JP: マージ

[ctx: button]
en: Move
ja_JP: 移動

[ctx: button]
en: Paste image
ja_JP: イメージの貼り付け

[ctx: button]
en: Post
ja_JP: 実行

[ctx: button]
en: Put in dustbin
ja_JP: ゴミ箱に移動

[ctx: button]
en: Remove a contract
ja_JP: 契約の削除

[ctx: button]
en: Remove a document
ja_JP: ドキュメントの削除

[ctx: button]
en: Remove a user
ja_JP: ユーザの削除

[ctx: button]
en: Remove an item
ja_JP: アイテムの削除

[ctx: button]
en: Replace
ja_JP: 上書き

[ctx: button]
en: Restore
ja_JP: リストア

[ctx: button]
en: Save
ja_JP: 保存

[ctx: button]
en: Search
ja_JP: 検索

[ctx: button]
en: Send
ja_JP: 送信

[ctx: button]
en: Show
ja_JP: 表示

[ctx: button]
en: Synchronize
ja_JP: 同期を取る

[ctx: button]
en: Test
ja_JP: テスト

[ctx: button]
en: To change
ja_JP: 変更するには

[ctx: button]
en: Uninstall
ja_JP: アンインストール

[ctx: button]
en: Unlock
ja_JP: ロックを解除

[ctx: button]
en: Update
ja_JP: 更新

[ctx: button]
en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

[ctx: button]
en: Use
ja_JP: 使用

en: can't connect to the database
ja_JP: データベースに接続できません

[ctx: cartridge]
en: New | New
ja_JP[0]: 新品

[ctx: cartridge]
en: Used | Used
ja_JP[0]: 使用中

[ctx: cartridge]
en: Worn | Worn
ja_JP[0]: 使用済

[ctx: change]
en: Test
ja_JP: テスト

[ctx: consumable]
en: New | New
ja_JP[0]: 新品

[ctx: consumable]
en: Used | Used
ja_JP[0]: 使用中

en: contains
ja_JP: 含む

en: default criterion
ja_JP: デフォルトの抽出条件

en: default_value must be 0 or 1
ja_JP: default_valueは0か1でなければなりません

en: default_value must be numeric
ja_JP: default_valueは数字でなければなりません

en: does not contain
ja_JP: 含まない

en: does not exist
ja_JP: 存在しない

en: exists
ja_JP: 存在する

en: finished by
ja_JP: で終了

en: from
ja_JP: 次から

en: generated on %s
ja_JP: 生成日 %s

en: glpi/glpi for the administrator account
ja_JP: 管理者アカウント:glpi/glpi

[ctx: impact]
en: All
ja_JP: 全て

[ctx: impact]
en: At least high
ja_JP: 高

[ctx: impact]
en: At least low
ja_JP: 低

[ctx: impact]
en: At least medium
ja_JP: 中

[ctx: impact]
en: At least very high
ja_JP: 最高

[ctx: impact]
en: At least very low
ja_JP: 最低

[ctx: impact]
en: High
ja_JP: 高

[ctx: impact]
en: Low
ja_JP: 低

[ctx: impact]
en: Medium
ja_JP: 中

[ctx: impact]
en: Very high
ja_JP: 最高

[ctx: impact]
en: Very low
ja_JP: 最低

en: is
ja_JP: 一致する

en: is already present in GLPI
ja_JP: は既にGLPIに存在します

en: is empty in GLPI
ja_JP: はGLPIでは空です

en: is not
ja_JP: 一致しない

[ctx: item]
en: State
ja_JP: 状態

en: item not linked to an object
ja_JP: アイテムはオブジェクトにリンクしていません

en: last Friday
ja_JP: 先週の金曜日

en: last Monday
ja_JP: 先週の月曜日

en: last Saturday
ja_JP: 先週の土曜日

en: last Sunday
ja_JP: 先週の日曜日

en: last Thursday
ja_JP: 先週の木曜日

en: last Tuesday
ja_JP: 先週の火曜日

en: last Wednesday
ja_JP: 先週の水曜日

en: last criterion
ja_JP: 前回の抽出条件

en: ldap_start_tls does not exist
ja_JP: ldap_start_tlsは存在しません

[ctx: location]
en: State
ja_JP: 都道府県または州

en: magic_quotes_sybase extension test
ja_JP: magic_quotes_sybase拡張の検証

en: mbstring extension not found. Warning with charsets used.
ja_JP: mbstring拡張が見つかりません。使用している文字セットに注意してください

en: month | months
ja_JP[0]: ヶ月

[ctx: name]
en: Update
ja_JP: 更新

en: normal/normal for the normal account
ja_JP: 標準アカウント: normal/normal

en: not under
ja_JP: 以上

en: o
ja_JP: B

en: on Saturday
ja_JP: 土曜

en: on week
ja_JP: 平日

en: optimize
ja_JP: 最適化

en: or
ja_JP: または

[ctx: periodicity]
en: Daily
ja_JP: 毎日

[ctx: periodicity]
en: Monthly
ja_JP: 毎月

[ctx: periodicity]
en: None
ja_JP: なし

[ctx: periodicity]
en: Weekly
ja_JP: 毎週

[ctx: person]
en: Title
ja_JP: 役職

[ctx: phone]
en: Number
ja_JP: 番号

[ctx: phone]
en: Number of licenses
ja_JP: ライセンス数

[ctx: plugin]
en: Enabled
ja_JP: 有効

[ctx: plugin]
en: Installed / not activated
ja_JP: インストール済/未有効化

[ctx: plugin]
en: Installed / not configured
ja_JP: インストール済/未設定

[ctx: plugin]
en: Not installed
ja_JP: 未インストール

en: post-only/postonly for the postonly account
ja_JP: 投稿専用アカウント: post-only/postonly

[ctx: price]
en: Value
ja_JP: 値/価格

[ctx: priority]
en: All
ja_JP: 全て

[ctx: priority]
en: At least high
ja_JP: 高以上

[ctx: priority]
en: At least low
ja_JP: 低以上

[ctx: priority]
en: At least medium
ja_JP: 中以上

[ctx: priority]
en: At least very high
ja_JP: 緊急以上

[ctx: priority]
en: At least very low
ja_JP: 低以下以上

[ctx: priority]
en: High
ja_JP: 高

[ctx: priority]
en: Low
ja_JP: 低

[ctx: priority]
en: Major
ja_JP: 主要

[ctx: priority]
en: Medium
ja_JP: 中

[ctx: priority]
en: Very high
ja_JP: 緊急

[ctx: priority]
en: Very low
ja_JP: 低以下

[ctx: quantity]
en: Number
ja_JP: 番号

[ctx: quantity]
en: Number of associated items
ja_JP: 関連するアイテム数

[ctx: quantity]
en: Number of changes
ja_JP: 変更数

[ctx: quantity]
en: Number of contracts
ja_JP: 契約件数

[ctx: quantity]
en: Number of documents
ja_JP: ドキュメント数

[ctx: quantity]
en: Number of followups
ja_JP: フォロー数

[ctx: quantity]
en: Number of installations
ja_JP: インストール数

[ctx: quantity]
en: Number of items
ja_JP: アイテム数

[ctx: quantity]
en: Number of lines
ja_JP: 回線数

[ctx: quantity]
en: Number of linked tickets
ja_JP: リンク済みチケット数

[ctx: quantity]
en: Number of problems
ja_JP: 障害件数

[ctx: quantity]
en: Number of tasks
ja_JP: タスク数

[ctx: quantity]
en: Number of team members
ja_JP: チームメンバー数

[ctx: quantity]
en: Number of tickets
ja_JP: チケット数

[ctx: quantity]
en: Processors number
ja_JP: CPUの数

en: regular expression does not match
ja_JP: 正規表現にアンマッチ

en: regular expression matches
ja_JP: 正規表現にマッチ

en: run script as apache user
ja_JP: apacheユーザでスクリプトを実行

en: send contract alert failed
ja_JP: 契約警告の送信に失敗しました

en: send infocom alert failed
ja_JP: infocomの警告の送信に失敗しました

en: session.auto_start is activated. See .htaccess file in the GLPI root for more information.
ja_JP: session.auto_startが有効になっています。詳細はGLPIのルートディレクトリにある.htaccessファイルを参照してください

[ctx: setup]
en: General
ja_JP: 一般設定

en: starting with
ja_JP: から始まる

[ctx: status]
en: Accepted
ja_JP: 受付済み

[ctx: status]
en: Closed
ja_JP: 完了

[ctx: status]
en: New
ja_JP: 新品

[ctx: status]
en: Not closed
ja_JP: 未完了

[ctx: status]
en: Not solved
ja_JP: 未解決

[ctx: status]
en: Processing (assigned)
ja_JP: 対応中（担当者割り当て済み）

[ctx: status]
en: Processing (planned)
ja_JP: 対応中（計画済み）

[ctx: status]
en: Solved
ja_JP: 解決済み

[ctx: status]
en: Solved + Closed
ja_JP: 解決済+完了

[ctx: survey]
en: Answered | Answered
ja_JP[0]: 回答済

[ctx: survey]
en: Opened | Opened
ja_JP[0]: オープン中

en: tech/tech for the technician account
ja_JP: 技術者アカウント：tech/tech

en: this port
ja_JP: このポート

[ctx: ticket]
en: New
ja_JP: 新規

[ctx: ticket]
en: Opened | Opened
ja_JP[0]: オープン中

[ctx: ticket]
en: Solved | Solved
ja_JP[0]: 解決済み

en: to
ja_JP: 次まで

en: to see the entity and its sub-entities
ja_JP: エンティティとサブエンティティを確認する。

en: tree structure
ja_JP: ツリー構造

en: under
ja_JP: 以下

[ctx: urgency]
en: All
ja_JP: 全て

[ctx: urgency]
en: At least high
ja_JP: 高以上

[ctx: urgency]
en: At least low
ja_JP: 低以上

[ctx: urgency]
en: At least medium
ja_JP: 中以上

[ctx: urgency]
en: At least very high
ja_JP: 緊急以上

[ctx: urgency]
en: At least very low
ja_JP: 低以下以上

[ctx: urgency]
en: High
ja_JP: 高

[ctx: urgency]
en: Low
ja_JP: 低

[ctx: urgency]
en: Medium
ja_JP: 中

[ctx: urgency]
en: Very high
ja_JP: 緊急

[ctx: urgency]
en: Very low
ja_JP: 低以下

en: version
ja_JP: バージョン

en: webcal:// synchronization
ja_JP: webcal://Synchronization

en: with email response
ja_JP: メールの応答で

en: without email response
ja_JP: メールの応答無しで

en: x
ja_JP: 倍

en: x509 certificate authentication
ja_JP: x509証明書認証

en: you may have to add a network
ja_JP: ネットワークを追加することができます
