GLPI Project - en to pl_PL translation catalogue (2663 entries)

en: "Migration cleaner" tool
pl_PL: Narzędzie "sprzątacz migracji"

en: %1$d day %2$dh%3$s | %1$d days %2$dh%3$s
pl_PL[0]: %1$d dzień %2$dh%3$s
pl_PL[1]: %1$d dni %2$dh%3$s
pl_PL[2]: %1$d dni %2$dh%3$s

en: %1$d on %2$d
pl_PL: %1$d na %2$d

en: %1$s - Error during the database query: %2$s - Error is %3$s
pl_PL: %1$s - Błąd w trakcie wykonywania zapytania do bazy danych: %2$s - Błąd: %3$s

en: %1$s - Network outlet %2$s
pl_PL: %1$s - Gniazdko sieciowe %2$s

en: %1$s - The port %2$s
pl_PL: %1$s - port %2$s

en: %1$s - replay rules on existing database: %2$s/%3$s (%4$s Mio)
pl_PL: %1$s - powtórzenie reguł na istniejącej bazie danych: %2$s/%3$s (%4$s MB)

en: %1$s adds several netpoints
pl_PL: %1$s dodał klika punktów sieciowych

en: %1$s adds the item %2$s
pl_PL: %1$s dodał element %2$s

en: %1$s adds the item %2$s (%3$d)
pl_PL: %1$s dodał element %2$s (%3$d)

en: %1$s adds the license %2$s
pl_PL: %1$s dodał licencję %2$s

en: %1$s adds the version %2$s
pl_PL: %1$s dodał wersję %2$s

en: %1$s by %2$s
pl_PL: %1$s przez %2$s

en: %1$s log in from IP %2$s
pl_PL: %1$s zalogował się z IP %2$s

en: %1$s login since %2$s | %1$s logins since %2$s
pl_PL[0]: %1$s logowanie od %2$s
pl_PL[1]: %1$s logowań od %2$s
pl_PL[2]: %1$s logowań od %2$s

en: %1$s of %2$s: %3$s
pl_PL: %1$s z %2$s: %3$s

en: %1$s on %2$s
pl_PL: %1$s z %2$s

en: %1$s purges the license %2$s
pl_PL: %1$s wyczyścił licencje  %2$s

en: %1$s purges the version %2$s
pl_PL: %1$s wyczyścił wersje %2$s

en: %1$s trying to add an item that already exists: %2$s
pl_PL: %1$s próbuje dodać element, który już istnieje: %2$s

en: %1$s updates the item %2$s
pl_PL: %1$s zauktualizował element %2$s

en: %1$s updates the license %2$s
pl_PL: %1$s zaktualizował licencję %2$s

en: %1$s updates the version %2$s
pl_PL: %1$s zaktualizował wersję %2$s

en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes
pl_PL: %1$s%2$d dni %3$d godzin %4$d minut

en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes %5$d seconds
pl_PL: %1$s%2$d dni %3$d godzin %4$d minut %5$d sekund

en: %1$s%2$d hours %3$d minutes
pl_PL: %1$s%2$d godzin %3$d minut

en: %1$s%2$d hours %3$d minutes %4$d seconds
pl_PL: %1$s%2$d godzin %3$d minut %4$d sekund

en: %1$s%2$d minute | %1$s%2$d minutes
pl_PL[0]: %1$s%2$d minutę
pl_PL[1]: %1$s%2$d minut
pl_PL[2]: %1$s%2$d minut

en: %1$s%2$d minutes %3$d seconds
pl_PL: %1$s%2$d minut %3$d sekund

en: %1$s%2$s second | %1$s%2$s seconds
pl_PL[0]: %1$s%2$s sekundę
pl_PL[1]: %1$s%2$s sekund
pl_PL[2]: %1$s%2$s sekund

en: %1$s: from %2$s to %3$s:
pl_PL: %1$s: od %2$s do %3$s:

en: %d associated document | %d associated documents
pl_PL[0]: %d powiązany dokument
pl_PL[1]: %d powiązanych dokumentów
pl_PL[2]: %d powiązanych dokumentów

en: %d day | %d days
pl_PL[0]: %d dzień
pl_PL[1]: %d dni
pl_PL[2]: %d dni

en: %d hour | %d hours
pl_PL[0]: %d godzina
pl_PL[1]: %d godzin
pl_PL[2]: %d godzin

en: %d millisecond | %d milliseconds
pl_PL[0]: %d milisekunda
pl_PL[1]: %d milisekund
pl_PL[2]: %d milisekund

en: %d minute | %d minutes
pl_PL[0]: %d minuta
pl_PL[1]: %d minut
pl_PL[2]: %d minut

en: %d month | %d months
pl_PL[0]: %d miesiąc
pl_PL[1]: %d miesięcy
pl_PL[2]: %d miesięcy

en: %d new ticket | %d new tickets
pl_PL[0]: %d nowye zgłoszenie
pl_PL[1]: %d nowych zgłoszeń
pl_PL[2]: %d nowych zgłoszeń

en: %d second | %d seconds
pl_PL[0]: %d sekunda
pl_PL[1]: %d sekund
pl_PL[2]: %d sekund

en: %d view | %d views
pl_PL[0]: %d widok
pl_PL[1]: %d widok
pl_PL[2]: %d widok

en: %d year | %d years
pl_PL[0]: %d rok
pl_PL[1]: %d lat
pl_PL[2]: %d lat

en: %s Mio
pl_PL: %s MB

en: %s Mio max
pl_PL: %s MB max

en: %s adds a cost
pl_PL: %s dodaj koszt

en: %s adds a followup
pl_PL: %s dodał śledzenie

en: %s adds a link with a supplier
pl_PL: %s dodał link do dostawcy

en: %s adds a link with an item
pl_PL: %s dodał link z pozycją

en: %s adds a target
pl_PL: %s dodanych odbiorców

en: %s adds a task
pl_PL: %s dodał zadanie

en: %s adds a team member
pl_PL: %s dodał członka zespołu

en: %s adds a user to a group
pl_PL: %s dodaj użytkownika do grupy

en: %s adds a user to an entity
pl_PL: %s dodał użytkownika do jednostki

en: %s adds a virtual machine
pl_PL: %s dodał maszynę wirtualną

en: %s adds a volume
pl_PL: %s dodał wolumen

en: %s adds an actor
pl_PL: %s dodał nowego uczestnika

en: %s adds an approval
pl_PL: %s dodał zatwierdzenie

en: %s adds an item
pl_PL: %s dodał element

en: %s adds cartridges
pl_PL: %s dodał kartridże

en: %s adds consumables
pl_PL: %s dodał materiały eksploatacyjne

en: %s adds hidden field
pl_PL: %s dodał ukryte pole

en: %s adds mandatory field
pl_PL: %s dodał obowiązkowe pole

en: %s adds predefined field
pl_PL: %s dodał predefiniowane pole

en: %s adds several network ports
pl_PL: %s dodał kilka portów sieciowych

en: %s adds the item
pl_PL: %s dodał element

en: %s approves or refuses a solution
pl_PL: %s potwierdził lub odmówił rozwiązania

en: %s associates a VLAN to a network port
pl_PL: %s połączył VLAN z portem sieciowym

en: %s associates a computer and a license
pl_PL: %s skojarzył komputer z licencją

en: %s associates a network name to an item
pl_PL: %s połączył nazwę sieci z elementem

en: %s associates a type
pl_PL: %s przyłączył typ

en: %s connects an item
pl_PL: %s podłączył element

en: %s deleted
pl_PL: %s skasowany

en: %s deletes an actor
pl_PL: %s usunął uczestnika

en: %s deletes an item
pl_PL: %s usunął element

en: %s deletes several network ports
pl_PL: %s usunął kilka portów sieciowych

en: %s deletes users from a group
pl_PL: %s usunął użytkownika z grupy

en: %s disconnects an item
pl_PL: %s rozłączył element

en: %s gives a consumable
pl_PL: %s wydał materiał eksploatacyjny

en: %s hour | %s hours
pl_PL[0]: %s godzina
pl_PL[1]: %s godzin
pl_PL[2]: %s godzin

en: %s installs a cartridge
pl_PL: %s zainstalował kartridż

en: %s installs software
pl_PL: %s zainstalował oprogramowanie

en: %s is not writable
pl_PL: Katalog %s nie jest do zapisu

en: %s items/sec
pl_PL: %s elementów na sekundę

en: %s makes a bad usage.
pl_PL: %s źle użytkował

en: %s purges a cartridge
pl_PL: %s wyczyścił kartridż

en: %s purges a cost
pl_PL: %s wyczyścił koszt

en: %s purges a followup
pl_PL: %s wyczyścił śledzenie

en: %s purges a sla level
pl_PL: %s wyczyścił poziom SLA

en: %s purges a task
pl_PL: %s wyczyścił zadanie

en: %s purges a virtual machine
pl_PL: %s wyczyścił maszynę wirtualną

en: %s purges a volume
pl_PL: %s wyczyścił wolumin

en: %s purges an approval
pl_PL: %s wyczyścił zatwierdzenie

en: %s purges an item
pl_PL: %s wyczyścił element

en: %s purges link between tickets
pl_PL: %s wyczyścił połączenie między zgłoszeniami

en: %s replaces an item
pl_PL: %s zamienił element

en: %s restores an item
pl_PL: %s przywrócił element

en: %s sets unitary management
pl_PL: %s ustalił jednolite zarządzanie

en: %s ticket in progress or recently solved on this item. | %s tickets in progress or recently solved on this item.
pl_PL[0]: %s zgłoszenie w toku lub niedawno rozwiązane na tej pozycji.
pl_PL[1]: %s zgłoszenia w toku lub niedawno rozwiązane na tej pozycji.
pl_PL[2]: %s zgłoszeń w toku lub niedawno rozwiązane na tej pozycji.

en: %s tries to use a non standard path.
pl_PL: %s próbowął użyć nie standardowej ścieżki

en: %s updates a cartridge
pl_PL: %s zaktualizował kartridż

en: %s updates a cost
pl_PL: %s uaktualnij koszt

en: %s updates a followup
pl_PL: %s zaktualizował śledzenie

en: %s updates a sla level
pl_PL: %s zaktualizował poziom sla

en: %s updates a task
pl_PL: %s zaktualizował zadanie

en: %s updates a virtual machine
pl_PL: %s zaktualizował maszynę wirtualną

en: %s updates a volume
pl_PL: %s zaktualizował wolumen

en: %s updates an approval
pl_PL: %s zaktualizował zatwierdzenie

en: %s updates an item
pl_PL: %s zaktualizował element

en: %s: send cartridge alert failed
pl_PL: %s: kartridż - wysyłka alarmu nieudana

en: %s: send consumable alert failed
pl_PL: %s: Nieudane wysłanie alarmu o materiałach eksploatacyjnych

en: (%1$d authorizations problems, %2$d failures)
pl_PL: (%1$d problemów autoryzacji, %2$d nie udanych)

en: (leave the field empty for a generation from HTML)
pl_PL: (pozostaw puste pole w celu wygenerowania przez HTML)

en: + %d day | + %d days
pl_PL[0]: + %d dzień
pl_PL[1]: + %d dni
pl_PL[2]: + %d dni

en: + %d hour | + %d hours
pl_PL[0]: + %d godzinę
pl_PL[1]: + %d godzin
pl_PL[2]: + %d godzin

en: + %d minute | + %d minutes
pl_PL[0]: + %d minuta
pl_PL[1]: + %d minut
pl_PL[2]: + %d minut

en: + %d month | + %d months
pl_PL[0]: + %d miesiąc
pl_PL[1]: + %d miesięcy
pl_PL[2]: + %d miesięcy

en: + %d week | + %d weeks
pl_PL[0]: + %d tydzień
pl_PL[1]: + %d tygodni
pl_PL[2]: + %d tygodni

en: + %d year | + %d years
pl_PL[0]: + %d rok
pl_PL[1]: + %d lat
pl_PL[2]: + %d lat

en: - %d day | - %d days
pl_PL[0]: - %d dzień
pl_PL[1]: - %d dni
pl_PL[2]: - %d dni

en: - %d hour | - %d hours
pl_PL[0]: - %d godzina
pl_PL[1]: - %d godzin
pl_PL[2]: - %d godzin

en: - %d minute | - %d minutes
pl_PL[0]: - %d minuta
pl_PL[1]: - %d minut
pl_PL[2]: - %d minut

en: - %d month | - %d months
pl_PL[0]: - %d miesiąc
pl_PL[1]: - %d miesięcy
pl_PL[2]: - %d miesięcy

en: - %d week | - %d weeks
pl_PL[0]:  %d tydzień
pl_PL[1]:  %d tygodni
pl_PL[2]: - %d tygodni

en: - %d year | - %d years
pl_PL[0]: - %d rok
pl_PL[1]: - %d lat
pl_PL[2]: - %d lat

en: ... From an external source
pl_PL: Z zewnętrznego źródła

en: 1- Critical (login error only)
pl_PL: 1- Krytyczny (tylko błędy logowania)

en: 2- Severe (not used)
pl_PL: 2- Ciężki (Nie używany)

en: 3- Important (successful logins)
pl_PL: 3- Ważny (poprawne logowania)

en: 4- Notices (add, delete, tracking)
pl_PL: 4- Informacje (Dodanie, usunięcie, śledzenie)

en: 5- Complete (all)
pl_PL: 5- Całkowity (Wszystko)

en: A PHP extension stopped the file upload
pl_PL: Rozszerzenie PHP zatrzymało przesyłanie pliku

en: A file and a directory have be created and deleted - Perfect!
pl_PL: Plik i katalog zostały stworzone i usunięte - Doskonale!

en: A file was created - Perfect!
pl_PL: Utworzono plik - Doskonale!

en: A minimum of 64 Mio is commonly required for GLPI.
pl_PL: Wymagana minimalna ilość pamięci dla GLPI to 64MB.

en: A minimum of 64Mio is commonly required for GLPI.
pl_PL: Minimum 64 MB jest zazwyczaj wymagane przez GLPI

en: A new version is available: %s.
pl_PL: Nowa wersja jest dostępna: %s.

en: A validation request has been submitted
pl_PL: Wniosek weryfikacji został wysłany

en: Accepted mail archive folder (optional)
pl_PL: Zaakceptowany archiwalny katalog pocztowy (opcjonalne)

en: Access denied
pl_PL: Dostęp zabroniony

en: Access to the Frequently Asked Questions
pl_PL: Dostęp do FAQ

en: Account net value
pl_PL: Zaksięgowana wartość netto

en: Account number
pl_PL: Numer konta

en: Action | Actions
pl_PL[0]: Akcja
pl_PL[1]: Akcje
pl_PL[2]: Akcji

en: Action completed, fully processed
pl_PL: Akcje zakończone, całkowicie wykonane.

en: Action completed, no processing required
pl_PL: Akcje zakończone, nie ma nic do zrobienia.

en: Action completed, partially processed
pl_PL: Akcje zakończone, częściowo wykonane.

en: Action type
pl_PL: Typ akcji

en: Action when a user is deleted from the LDAP directory
pl_PL: Akcja wykonywana gdy użytkownika usunięto z LDAP

en: Actions refused
pl_PL: Odrzucone akcje

en: Active
pl_PL: Aktywny

en: Active Directory
pl_PL: Usługa katalogowa

en: Actor
pl_PL: Uczestnik

en: Actual locations
pl_PL: Obecne lokalizacje

en: Ad-hoc (without access point)
pl_PL: Ad-hoc (bez punktu dostępu)

en: Add
pl_PL: Dodaj

en: Add a LDAP directory replica
pl_PL: dodaj replikę LDAP

en: Add a change
pl_PL: Dodaj zmianę

en: Add a close time
pl_PL: Dodaj czas zamknięcia

en: Add a compatible printer model
pl_PL: Dodaj model kompatybilnej drukarki

en: Add a contact
pl_PL: Dodaj kontakt

en: Add a contract
pl_PL: Dodaj Umowę

en: Add a correct IP to the network port
pl_PL: Dodaj poprawne IP do portu sieciowego

en: Add a criterion
pl_PL: Dodaj kryteria

en: Add a document
pl_PL: Dodaj dokument

en: Add a followup to tickets (requester)
pl_PL: Dodaj śledzenie do zgłoszeń (zgłaszający)

en: Add a followup to tickets of associated groups
pl_PL: Dodaj śledzenie do zgłoszeń powiązanych grup

en: Add a global search criterion
pl_PL: Dodaj globalne kryterium wyszukiwania

en: Add a hidden field
pl_PL: Dodaj pole ukryte

en: Add a link with an item
pl_PL: Dodaj link z elementem

en: Add a mandatory field
pl_PL: Dodaj pole wymagane

en: Add a network
pl_PL: Dodaj sieć

en: Add a network alias
pl_PL: Dodaj alias sieci

en: Add a network name
pl_PL: Dodaj nazwę sieci

en: Add a new action
pl_PL: Dodaj nową akcje

en: Add a new component
pl_PL: Dodaj nowy komponent

en: Add a new cost
pl_PL: Dodaj nowy koszt

en: Add a new criteria
pl_PL: Dodaj nowe kryterium

en: Add a new followup
pl_PL: Dodaj nowe śledzenie

en: Add a new task
pl_PL: Dodaj nowe zadanie

en: Add a new translation
pl_PL: Dodaj nowe tłumaczenie

en: Add a predefined field
pl_PL: Dodaj pole predefiniowane

en: Add a problem
pl_PL: Dodaj problem

en: Add a project
pl_PL: Dodaj projekt

en: Add a schedule
pl_PL: Dodaj harmonogram

en: Add a search criterion
pl_PL: Dodaj kryteria wyszukiwania

en: Add a supplier
pl_PL: Dodaj dostawcę

en: Add a target
pl_PL: Dodaj odbiorcę

en: Add a team member
pl_PL: Dodaj członka zespołu

en: Add a template...
pl_PL: Dodaj szablon

en: Add a ticket
pl_PL: Dodaj zgłoszenie

en: Add a user
pl_PL: Dodaj użytkownika

en: Add a user without accreditation from a LDAP directory
pl_PL: Dodaj użytkownika bez nadanych uprawnień z katalogu LDAP

en: Add a virtual machine
pl_PL: Dodaj maszynę wirtualną

en: Add a volume
pl_PL: Dodaj wolumin

en: Add an actor
pl_PL: Dodaj nowego uczestnika

en: Add an authorization to a user
pl_PL: Dodaj uprawnienie użytkownikowi

en: Add an escalation level
pl_PL: Dodaj poziom eskalacji

en: Add an item
pl_PL: Dodaj element

en: Add an item type
pl_PL: Dodaj typ elementu

en: Add cartridges
pl_PL: Dodaj kartridże

en: Add date
pl_PL: Data dodania

en: Add documents into ticket notifications
pl_PL: Dodaj dokumenty do powiadomień o zgłoszeniach

en: Add external
pl_PL: Dodaj z zewnątrz

en: Add followup (associated groups)
pl_PL: Dodaj śledzenie (powiązane grupy)

en: Add followup (requester)
pl_PL: Dodaj śledzenie (zgłaszający)

en: Add new devices
pl_PL: Dodaj nowe urządzenia

en: Add several ports
pl_PL: Dodaj kilka portów

en: Add the component
pl_PL: Dodaj komponent

en: Add the item
pl_PL: Dodany element

en: Add the result of regular expression
pl_PL: Dodaj wynik wyrażenia regularnego

en: Add to all tickets
pl_PL: Dodaj do wszystkich zgłoszeń

en: Add to schedule
pl_PL: Dodaj do kalendarza

en: Add user...
pl_PL: Dodaj użytkownika

en: Add users from an external source
pl_PL: Dodaj użytkowników z zewnętrznego źródła

en: Added by %s
pl_PL: Dodane przez %s

en: Added document: %s
pl_PL: Dodany dokument: %s

en: Additional headers
pl_PL: Dodatkowe nagłówki

en: Address
pl_PL: Adres

en: Addressable network
pl_PL: Sieć adresowalna

en: Administration
pl_PL: Administracja

en: Administration of reservations
pl_PL: Zarządzanie rezerwacjami

en: Administrative number
pl_PL: Numer administracyjny

en: Administrator email
pl_PL: E-mail Administratora

en: Administrator name
pl_PL: Nazwa administratora

en: Administrator reply-to email (if needed)
pl_PL: Adres E-mail - Reply-to (jeśli konieczne)

en: Advanced information
pl_PL: Zaawansowane informacje

en: Affected computers
pl_PL: Uwzględnione komputery

en: After
pl_PL: po

en: Aggregation port
pl_PL: Agregacja portu

en: Alarms on cartridges
pl_PL: Alarmy kartridży

en: Alarms on consumables
pl_PL: Alarmy materiałów eksploatacyjnych

en: Alarms on contracts
pl_PL: Alarmy w umowach

en: Alarms on expired licenses
pl_PL: Alarmy wygaśniętych licencji

en: Alarms on financial and administrative information
pl_PL: Alarmy finansowe i administracyjne

en: Alarms options
pl_PL: Opcje alarmów

en: Alert on duplicate record
pl_PL: Alarm duplikatów danych

en: Alert sent on %s
pl_PL: Alarm wysłany dnia %s

en: Alert threshold
pl_PL: Próg alarmu

en: Alerts on reservations
pl_PL: Alarmy rezerwacji

en: Alerts on tickets which are not solved
pl_PL: Alarm o zgłoszeniach które nie są rozwiązane

en: Alerts on tickets which are not solved since
pl_PL: Alarmy o zgłoszeniach które nie są rozwiązane od

en: Alias port
pl_PL: Alias portu

en: All
pl_PL: Wszystko

en: All categories
pl_PL: Wszystkie kategorie

en: All items
pl_PL: Wszystkie elementy

en: All linked tickets
pl_PL: Wszystkie połączone zgłoszenia

en: All my articles
pl_PL: Wszystkie moje artykuły

en: All pages in CSV
pl_PL: Wszystko do CSV

en: All pages in SLK
pl_PL: Wszystko do SLK

en: All pages in landscape PDF
pl_PL: Wszytkie strony poziomo PDF

en: All pages in portrait PDF
pl_PL: Wszytkie strony pionowo PDF

en: All reservable devices
pl_PL: Wszystkie rezerwowalne urządzenia

en: All unpublished articles
pl_PL: Wszystkie nieopublikowane artykuły

en: All users having administrators rights have have been updated to 'super-admin' rights with the creation of his new user type.
pl_PL: Wszyscy użytkownicy posiadający uprawnienia administratora zostali 'super-admin'ami.

en: Allocated memory
pl_PL: Przydzielona pamięć

en: Allocated memory > 64Mio - Perfect!
pl_PL: Przydzielona pamięć > 64 MB - Doskonale!

en: Allocated memory test
pl_PL: Test przydzielonej pamięci

en: Allow FAQ anonymous access
pl_PL: Dopuść anonimowy dostęp do FAQ

en: Allow anonymous followups (receiver)
pl_PL: Zezwalaj na dodawanie anonimowych śledzeń (receiver)

en: Allow anonymous ticket creation (helpdesk.receiver)
pl_PL: Pozwól wysyłać zgłoszenia anonimowo (helpdesk.receiver)

en: Alternate username
pl_PL: Alternatywna nazwa użytkownika

en: Alternate username number
pl_PL: Alternatywny numer nazwy użytkownika

en: Alternate username updated. The connected items have been updated using this alternate username.
pl_PL: Alternatywna nazwa użytkownika uaktualniona. Podłączone elementy zostały uaktualnione z użyciem tej alternatywnej nazwy użytkownika.

en: Altitude
pl_PL: Wysokość

en: Always
pl_PL: Zawsze

en: Always dereferenced
pl_PL: Zawsze porównywane

en: Amortization coefficient
pl_PL: Współczynnik amortyzacji

en: Amortization duration
pl_PL: Okres amortyzacji

en: Amortization type
pl_PL: Typ amortyzacji

en: An addressable network is a network defined on an equipment
pl_PL: Adresowana sieć jest siecią zdefiniowaną w sprzęcie

en: An answer to a validation request was produced
pl_PL: Udzielono odpowiedzi na wniosek weryfikacji

en: An answer to an an approval request was produced by %s
pl_PL: Odpowiedź na wniosek zatwierdzenia został stworzony przez %s

en: An approval request has been submitted by %s
pl_PL: Wniosek o zatwierdzenie została wysłana przez %s

en: An email has been sent to your email address. The email contains information for reset your password.
pl_PL: Wiadomość została wysłana na Twoją skrzynkę pocztową. W wiadomości zawarta jest informacja pozwalająca na ponowne ustanowienie hasła.

en: An email to %s was added to queue
pl_PL: E-mail do %s został dodany do kolejki

en: An email was sent to %s
pl_PL: Wiadomość e-mail została wysłana do %s

en: Analysis
pl_PL: Analiza

en: Append a correct gateway to the network %s
pl_PL: Dołącz poprawną bramę do sieci %s

en: Applied
pl_PL: Zastosowanie

en: Approval | Approvals
pl_PL[0]: Zatwierdzenie
pl_PL[1]: Zatwierdzenia
pl_PL[2]: Zatwierdzenia

en: Approval comments
pl_PL: Komentarze zatwierdzenia

en: Approval date
pl_PL: Data zatwierdzenia

en: Approval granted by %s
pl_PL: Zatwierdzone przez %s

en: Approval of the solution
pl_PL: Zatwierdzenie rozwiązania

en: Approval request
pl_PL: Zatwierdzenie wniosku

en: Approval request send to %s
pl_PL: Wniosek o zatwierdzenie zgłoszenia wysłane do %s

en: Approval request to requester group manager
pl_PL: Wniosek o zatwierdzenie do kierownika grupy zgłaszającego

en: Approval request to technician group manager
pl_PL: Wniosek o zatwierdzenie do kierownika grupy realizatorów

en: Approval requester
pl_PL: Wnioskujący

en: Approval status
pl_PL: Status zatwierdzenia

en: Approvals for the ticket
pl_PL: Zatwierdzenie(a) zgłoszenia

en: Approve the solution
pl_PL: Zatwierdź rozwiązanie

en: Approver
pl_PL: Zatwierdzający

en: April
pl_PL: Kwiecień

en: Archives log files and deletes aging ones
pl_PL: Zarchiwizowane pliki logów i usunięte starzejące się

en: Archiving log file: %1$s to %2$s
pl_PL: Archiwizacja pliku logów: %1$s do %2$s

en: Are you sure you want to return this non-reservable item?
pl_PL: Jesteś pewien, że chcesz zwrócić ten nierezerwowalny element?

en: As child of
pl_PL: Jako podrzędny

en: As soon as possible
pl_PL: Tak szybko jak to możliwe

en: Assets
pl_PL: Zasoby

en: Assign
pl_PL: Przypisz

en: Assign a SLA
pl_PL: Przypisz SLA

en: Assign a ticket
pl_PL: Przypisz zgłoszenie

en: Assign equipment
pl_PL: Przydziel wyposażenie

en: Assign the value from regular expression
pl_PL: Przypisz wartość z wyrażeń regularnych

en: Assign: equipment by IP address
pl_PL: Przydziel: sprzęt po adresie IP

en: Assign: equipment by MAC address
pl_PL: Przydziel: sprzęt po adresie MAC

en: Assign: equipment by name + domain
pl_PL: Przydziel: sprzęt  po nazwa + domena

en: Assigned
pl_PL: Przydzielone

en: Assigned to
pl_PL: Przypisany do

en: Assigned to a supplier
pl_PL: Przypisany do dostawcy

en: Assigned to groups
pl_PL: Przypisany do grup

en: Assigned to technicians
pl_PL: Przypisany do realizatorów

en: Assistance
pl_PL: Wsparcie

en: Associable items to a ticket
pl_PL: Elementy możliwe do połączenia ze zgłoszeniem

en: Associable to a ticket
pl_PL: Możliwość połączenia ze zgłoszeniem

en: Associate a VLAN
pl_PL: Połącz z VLAN

en: Associate myself
pl_PL: Powiąż siebie

en: Associate to a group
pl_PL: Przypisz do grupy

en: Associate to a profile
pl_PL: Połącz z profilem

en: Associated contract | Associated contracts
pl_PL[0]: Powiązana umowa
pl_PL[1]: Powiązane umowy
pl_PL[2]: Powiązane umowy

en: Associated element | Associated elements
pl_PL[0]: Powiązane elementy
pl_PL[1]: Powiązane elementy
pl_PL[2]: Powiązane elementy

en: Associated item | Associated items
pl_PL[0]: Powiązany element
pl_PL[1]: Powiązane elementy
pl_PL[2]: Powiązanych elementów

en: Associated item ID
pl_PL: ID powiązanego elementu

en: Associated item type | Associated item types
pl_PL[0]: Powiązany typ elementu
pl_PL[1]: Powiązane typy elementów
pl_PL[2]: Powiązane typy elementów

en: Associated supplier | Associated suppliers
pl_PL[0]: Powiązany dostawca
pl_PL[1]: Powiązani dostawcy
pl_PL[2]: Powiązanych dostawców

en: Association
pl_PL: Połączenia

en: At all events
pl_PL: W każdym razie

en: At least one field has an incorrect value
pl_PL: Co najmniej jedno pole ma nieprawidłową wartość

en: Attribute of the user containing its groups
pl_PL: Atrybut użytkownika zawierający jego grupy

en: Attribute representing entity
pl_PL: Atrybuty reprezentujące jednostkę

en: Attribute value
pl_PL: Wartość atrybutu

en: August
pl_PL: Sierpień

en: Authentication
pl_PL: Logowanie

en: Authentication on GLPI database
pl_PL: Uwierzytelnianie w bazie GLPI

en: Authentication on a LDAP directory
pl_PL: Uwierzytelnianie w katalogu LDAP

en: Authentication on mail server
pl_PL: Uwierzytelnianie na serwerze pocztowym

en: Author | Authors
pl_PL[0]: Twórca
pl_PL[1]: Twórcy
pl_PL[2]: Twórcy

en: Authorization | Authorizations
pl_PL[0]: Autoryzacja
pl_PL[1]: Autoryzacje
pl_PL[2]: Autoryzacji

en: Authorization error
pl_PL: Błąd autoryzacji

en: Authorizations assignment rules
pl_PL: Reguły autoryzacji

en: Authorize reservations
pl_PL: Akceptuj wypożyczenia

en: Authorized upload
pl_PL: Autoryzowane przesłanie

en: Auto-Submitted email header
pl_PL: Nagłówek wiadomości Auto-Submitted

en: Autocompletion of text fields
pl_PL: Automatyczne podpowiadanie dla pól tekstowych

en: Autofill dates for financial and administrative information
pl_PL: Automatycznie wypełniaj daty dla informacji finansowych i administracyjnych

en: Automatic
pl_PL: Automatycznie

en: Automatic action | Automatic actions
pl_PL[0]: Akcja automatyczna
pl_PL[1]: Akcje automatyczne
pl_PL[2]: Akcje automatyczne

en: Automatic actions of SLA
pl_PL: Automatyczne akcje SLA

en: Automatic assignment of tickets
pl_PL: Automatyczne przypisywanie zgłoszeń

en: Automatic closing configuration
pl_PL: Automatyczne zamykanie konfiguracji

en: Automatic closing of solved tickets after
pl_PL: Automatyczne zamknięcie rozwiązanego zgłoszenia po

en: Automatic fields (marked by *)
pl_PL: Automatyczne pola (zaznaczone *)

en: Automatic inventory
pl_PL: Automatyczna inwentaryzacja

en: Automatic redirection, else click
pl_PL: Automatyczne przekierowanie, w przeciwnym razie kliknij

en: Automatic reminders of SLA
pl_PL: Automatyczne przypominania o SLA

en: Automatic reminders of SLAs
pl_PL: Automatyczne przypominanie o SLA

en: Automatic tickets closing
pl_PL: Automatyczne zamykanie zgłoszeń

en: Automatic transfer of computers
pl_PL: Automatyczny transfer komputerów

en: Automatic user assignment
pl_PL: Automatyczne przydzielanie użytkowników

en: Automatically add a user of an external source
pl_PL: Automatycznie dodaj użytkownika z zewnętrznego źródła

en: Automatically add users from an external authentication source
pl_PL: Automatycznie dodaj użytkowników z zewnętrznego źródła autoryzacji

en: Automatically generated by GLPI %s
pl_PL: Wygenerowane automatycznie przez GLPI %s

en: Automatically refresh the list of tickets (minutes)
pl_PL: Automatycznie odświeżaj listę zgłoszeń (minuty)

en: Automatically update of the elements related to the computers
pl_PL: Automatyczne uaktualnianie elementów powiązanych z komputerami

en: Availability
pl_PL: Dostępność

en: Available
pl_PL: Dostępny

en: Average
pl_PL: Średnio

en: Average count
pl_PL: Średnia wartość

en: Average number of printed pages
pl_PL: Średnia liczba wydrukowanych stron

en: Average real duration of treatment of the ticket
pl_PL: Średni realny czas obsługi zgłoszenia

en: Average satisfaction
pl_PL: Średnie zadowolenie

en: Average speed
pl_PL: Średnia prędkość

en: Average time
pl_PL: Średni czas

en: Average time in stock
pl_PL: Średni Czas w magazynie

en: Average time in use
pl_PL: Średni Czas w użyciu

en: Average time to closure
pl_PL: Średni czas zamknięcia

en: Average time to resolution
pl_PL: Średni czas rozwiązania

en: Average time to take into account
pl_PL: Średni czas podjęcia

en: Back
pl_PL: Wstecz

en: Back to planning
pl_PL: Wróć do planowania

en: Back to stock
pl_PL: Powrót do magazynu

en: Backup plan
pl_PL: Plan awaryjny

en: Backup the database?
pl_PL: Wykonać kopię zapasową bazy danych?

en: Based on the category then the item
pl_PL: Na podstawie kategorii, a następnie elementu

en: Based on the item then the category
pl_PL: Na podstawie elementu, a następnie kategorii

en: Be careful: there is no default value
pl_PL: Uwaga: brak wartości domyślnej

en: Beeing in charge
pl_PL: Odpowiadać

en: Before
pl_PL: przed

en: Before the last month
pl_PL: Przed poprzednim miesiącem

en: Begin
pl_PL: Początek

en: Begin date
pl_PL: Data początku

en: Begin hour of run period
pl_PL: Początkowa godzina okresu uruchamiania

en: Beginning of fiscal year
pl_PL: Początek roku fiskalnego

en: Beginning of the installation
pl_PL: Rozpoczynanie instalacji

en: Beginning of the month
pl_PL: Początek miesiąca

en: Beginning of the year
pl_PL: Początek roku

en: Belonging to groups
pl_PL: Należące do grup

en: Binding to the LDAP directory
pl_PL: Przyłącz do katalogu LDAP

en: Blacklisted for import
pl_PL: Czarna lista importu

en: Blacklisted mail content
pl_PL: Blacklisted zawartość e-mail

en: Blank
pl_PL: Pusty

en: Blank Template
pl_PL: Pusty szablon

en: Bookmark | Bookmarks
pl_PL[0]: Zakładka
pl_PL[1]: Zakładek
pl_PL[2]: Zakładki

en: Brand
pl_PL: Marka

en: Bring down
pl_PL: Przenieś w dół

en: Bring up
pl_PL: Przenieś w górę

en: Budget | Budgets
pl_PL[0]: Budżet
pl_PL[1]: Budżety
pl_PL[2]: Budżety

en: Building number
pl_PL: Numer budynku

en: Bulk import groups from a LDAP directory
pl_PL: Masowy import grup z katalogu LDAP

en: Bulk import users from a LDAP directory
pl_PL: Masowy import użytkowników z katalogu LDAP

en: Bulk modification
pl_PL: Masowa modyfikacja

en: Bulk modification error
pl_PL: Błąd masowej modyfikacji

en: Business rules for ticket (entity parent)
pl_PL: Reguły biznesowe dla zgłoszeń (jednostka nadrzędna)

en: Business rules for tickets
pl_PL: Biznesowe reguły dla zgłoszeń

en: Business rules for tickets (entity)
pl_PL: Biznesowe reguły dla zgłoszeń (jednostka)

en: By
pl_PL: Przez

en: By %s
pl_PL: Przez %s

en: By change
pl_PL: Po zmianie

en: By contract
pl_PL: Po umowach

en: By day
pl_PL: Po dniach

en: By default, a software may be linked to a ticket
pl_PL: Domyślnie oprogramowanie może być połączone ze zgłoszeniem

en: By entity
pl_PL: Po jednostce

en: By hardware
pl_PL: Po sprzęcie

en: By hardware characteristics
pl_PL: Po charakterystyce sprzętu

en: By location
pl_PL: Po Lokalizacji

en: By network outlet
pl_PL: Po gniazdach

en: By problem
pl_PL: Po problemach

en: By ticket
pl_PL: Po zgłoszeniach

en: By year
pl_PL: Po roku

en: CAS authentication
pl_PL: Uwierzytelnienie CAS

en: CSRF compliant
pl_PL: Zgodny z CSRF

en: CSV delimiter
pl_PL: Separator CSV

en: Calendar | Calendars
pl_PL[0]: Kalendarz
pl_PL[1]: Kalendarze
pl_PL[2]: Kalendarze

en: Calendar of the ticket
pl_PL: Kalendarz zgłoszenia

en: Can be manager
pl_PL: Może być kierownikiem

en: Can be notified
pl_PL: Może być powiadomiany

en: Can contain
pl_PL: Może zawierać

en: Can not add a range riding an existing period
pl_PL: Nie można dodać zakresu ponieważ nakłada się na istniejący okres

en: Can't change this attribute. It's inherited from its parent.
pl_PL: Nie mogę zmienić tego atrybutu. Jest dziedziczony z obiektu nadrzędnego.

en: Can't connect to the database
pl_PL: Nie mogę połączyć sie z bazą danych

en: Can't connect to the database.
pl_PL: Nie mogę połączyć sie z bazą danych.

en: Can't create the database connection file, please verify file permissions.
pl_PL: Nie mogę utworzyć pliku połączenia z bazą danych, proszę zweryfikuj prawa zapisu plików.

en: Can't get DB lock
pl_PL: Nie można zablokować DB

en: Can't start
pl_PL: Nie mogę uruchomić

en: Cancel the approval request to %s
pl_PL: Usuń wniosek o zatwierdzenie zgłoszenia do %s

en: Cannot change a migration network port to an unknown one
pl_PL: Brak możliwości zmiany migracji na nieznany port

en: Cannot update item: not enough right on the parent(s) item(s)
pl_PL: Nie można zaktualizować elementu: brak wystarczających praw do pozycji nadrzędnych.

en: Capacity
pl_PL: Pojemność

en: Capacity by default
pl_PL: Domyślna pojemność

en: Caption
pl_PL: Legenda

en: Cartridge | Cartridges
pl_PL[0]: Kartridż
pl_PL[1]: Kartridże
pl_PL[2]: Kartridże

en: Cartridge model | Cartridge models
pl_PL[0]: Model kartridża
pl_PL[1]: Modele kartridży
pl_PL[2]: Modele kartridży

en: Cartridge type | Cartridge types
pl_PL[0]: Typ kartidża
pl_PL[1]: Typy kartidżów
pl_PL[2]: Typy kartidżów

en: Cartridges alarm
pl_PL: Alarm kartridży

en: Case | Cases
pl_PL[0]: Obudowa
pl_PL[1]: Obudowy
pl_PL[2]: Obudów

en: Case type | Case types
pl_PL[0]: Typ obudowy
pl_PL[1]: Typy obudowy
pl_PL[2]: Typy obudów

en: Category
pl_PL: Kategoria

en: Category name
pl_PL: Nazwa kategorii

en: Category tree
pl_PL: Drzewo kategorii

en: Causes
pl_PL: Przyczyny

en: Caution! You are not the author of this element. Delete targets can result in loss of access to that element.
pl_PL: Uwaga! Nie jesteś autorem tego elementu. Usunięcie może spowodować utratę dostępu do tego elementu.

en: Caution! You will update the GLPI database named: %s
pl_PL: Uwaga! Zaktualizujesz bazę danych GLPI: %s

en: Caution: you're about to remove a heading used for one or more items.
pl_PL: Ostrzeżenie: masz zamiar usunąć nagłówek używany przez jeden lub więcej elementów.

en: Change | Changes
pl_PL[0]: Zmiana
pl_PL[1]: Zmiany
pl_PL[2]: Zmiany

en: Change %1$s by %2$s
pl_PL: Zmiana %1$s przez %2$s

en: Change of the authentication method
pl_PL: Zmień metodę uwierzytelniania

en: Change of the database layout - %s
pl_PL: Zmiana układu bazy danych - %s

en: Change solved
pl_PL: Zmiana rozwiązana

en: Change task | Change tasks
pl_PL[0]: Zmień zadanie
pl_PL[1]: Zmień zadania
pl_PL[2]: Zmień zadania

en: Change the component %1$s: %2$s
pl_PL: Zmień komponent %1$s: %2$s

en: Change the priority
pl_PL: Zmień priorytet

en: Change visibility in child entities
pl_PL: Zmień widoczność w podrzędnych jednostkach

en: Changes on linked items
pl_PL: Zmiany w zlinkowanych pozycjach

en: Characteristics
pl_PL: Charakterystyki

en: Check | Checks
pl_PL[0]: Weryfikacja
pl_PL[1]: Weryfikacje
pl_PL[2]: Weryfikacje

en: Check all
pl_PL: Zaznacz Wszystkie

en: Check all as
pl_PL: Zaznacz wszystkie jako

en: Check for new updates
pl_PL: Sprawdź nowe uaktualnienia

en: Check for upgrade
pl_PL: Sprawdź aktualizacje

en: Check if a new version is available
pl_PL: Sprawdż czy jest dostępna nowa wersja

en: Check permissions to the directory: %s
pl_PL: Sprawdź uprawnienia do katalogu: %s

en: Check the MySQL replica
pl_PL: Sprawdź replikę MySQL

en: Check to keep the devices while deleting this item
pl_PL: Zaznacz aby zachować urządzenie po skasowaniu elementu

en: Check your personnal information
pl_PL: Sprawdź swoje dane personalne

en: Check/uncheck all
pl_PL: Zaznacz/Odznacz wszystko

en: Checking of the compatibility of your environment with the execution of GLPI
pl_PL: Sprawdzam kompatybilność twojego systemu do uruchomienia GLPI

en: Checking write permissions for automatic actions files
pl_PL: Sprawdzanie praw zapisu dla plików automatycznych akcji

en: Checking write permissions for cache files
pl_PL: Sprawdzanie praw dostępu do plików cach

en: Checking write permissions for document files
pl_PL: Sprawdzanie praw zapisu dla dokumentów

en: Checking write permissions for dump files
pl_PL: Sprawdzanie praw zapisu dla zrzutów danych

en: Checking write permissions for graphic files
pl_PL: Sprawdzanie uprawnień zapisu dla plików graficznych

en: Checking write permissions for lock files
pl_PL: Sprawdzanie praw zapisu dla zablokowanych plików

en: Checking write permissions for log files
pl_PL: Sprawdzanie praw zapisu dla plików z logami

en: Checking write permissions for pictures files
pl_PL: Sprawdzanie praw zapisu dla obrazów

en: Checking write permissions for plugins document files
pl_PL: Sprawdzanie praw zapisu dla dokumentów pluginów

en: Checking write permissions for rss files
pl_PL: Sprawdzanie praw zapisu dla plików rss

en: Checking write permissions for session files
pl_PL: Sprawdzanie praw zapisu dla plików sesyjnych

en: Checking write permissions for setting files
pl_PL: Sprawdzanie praw zapisu dla plików konfiguracyjnych

en: Checking write permissions for temporary files
pl_PL: Sprawdzanie praw zapisu dla plików tymczasowych

en: Checking write permissions for upload files
pl_PL: Sprawdzanie praw zapisu dla wgranych plików

en: Checklist
pl_PL: Check-lista

en: Checksum
pl_PL: Suma kontrolna

en: Child entities
pl_PL: Podrzędne jednostki

en: Child groups
pl_PL: Podrzędne grupy

en: Choose 'Install' for a completely new installation of GLPI.
pl_PL: Wybierz 'Instalacja' dla całkowicie nowej instalacji GLPI.

en: Choose a template
pl_PL: Wybierz szablon

en: Choose an existing device
pl_PL: Wybierz istniejące urządzenie

en: City
pl_PL: Miasto

en: Clean %1$d graph file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d graph files created since more than %2$s seconds
pl_PL[0]: Utworzono %1$d czystych plików graficznych od więcej niż %2$s sekund
pl_PL[1]: Utworzono %1$d czystych plików graficznych od więcej niż %2$s sekund
pl_PL[2]: Utworzono %1$d czystych plików graficznych od więcej niż %2$s sekund

en: Clean %1$d session file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d session files created since more than %2$s seconds
pl_PL[0]: Utworzono %1$d czystych plików sesji od więcej niż %2$s sekund
pl_PL[1]: Utworzono %1$d czystych plików sesji od więcej niż %2$s sekund
pl_PL[2]: Utworzono %1$d czystych plików sesji od więcej niż %2$s sekund

en: Clean %1$d temporary file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d temporary files created since more than %2$s seconds
pl_PL[0]: Utworzono %1$d czystych plików tymczasowych od więcej niż %2$s sekund
pl_PL[1]: Utworzono %1$d czystych plików tymczasowych od więcej niż %2$s sekund
pl_PL[2]: Utworzono %1$d czystych plików tymczasowych od więcej niż %2$s sekund

en: Clean expired sessions
pl_PL: Wyczyszczenie wygasłych sesji

en: Clean generated graphics
pl_PL: Wyczyść wygenerowane grafiki

en: Clean mail queue
pl_PL: Wyczyść kolejkę wiadomości

en: Clean old logs
pl_PL: Wyczyść stare logi

en: Clean temporary files
pl_PL: Wyczyść pliki tymczasowe

en: Clean the network port migration errors
pl_PL: Wyczyść błędy po migracji portów sieciowych

en: Clear
pl_PL: Czyść

en: Clear status
pl_PL: Wyczyść status

en: Close date
pl_PL: Data zamknięcia

en: Close time | Close times
pl_PL[0]: Termin zakończenia
pl_PL[1]: Terminy zakończenia
pl_PL[2]: Terminów zakończenia

en: Closed
pl_PL: Zamknięte

en: Closed on %s
pl_PL: Zamknięte o %s

en: Closing date
pl_PL: Data zamknięcia

en: Closing of the ticket
pl_PL: Zamykanie zgłoszenia

en: Closing time
pl_PL: Czas zamknięcia

en: Closure
pl_PL: Zamknięcie

en: Closure of a change
pl_PL: Zakończenie zmiany

en: Closure of a problem
pl_PL: Zamknięcie problemu

en: Code
pl_PL: Kod

en: Color
pl_PL: Kolor

en: Comments
pl_PL: Komentarze

en: Comments on financial and administrative information
pl_PL: Komentarze o informacjach finansowych i administracyjnych

en: Comments to the satisfaction survey
pl_PL: Komentarz do ankiety satysfakcji

en: Commercial
pl_PL: Komercyjne

en: Common
pl_PL: Wspólne

en: Common options
pl_PL: Wspólne opcje

en: Complete name
pl_PL: Pełna Nazwa

en: Component | Components
pl_PL[0]: Składnik
pl_PL[1]: Składniki
pl_PL[2]: Składniki

en: Computer | Computers
pl_PL[0]: Komputer
pl_PL[1]: Komputery
pl_PL[2]: Komputery

en: Computer model | Computer models
pl_PL[0]: Model komputera
pl_PL[1]: Modele komputerów
pl_PL[2]: Modele komputerów

en: Computer type | Computer types
pl_PL[0]: Typ komputera
pl_PL[1]: Typy komputerów
pl_PL[2]: Typy komputerów

en: Computer's name
pl_PL: Nazwa komputera

en: Condition
pl_PL: Warunek

en: Configuring the satisfaction survey
pl_PL: Konfiguracja ankiety satysfakcji

en: Confirm the final deletion?
pl_PL: Na pewno chcesz usunąć ?

en: Connect a computer
pl_PL: Podłącz komputer

en: Connect an item
pl_PL: Połącz element

en: Connect the item
pl_PL: Połącz element

en: Connected devices
pl_PL: Podłączone urządzenia

en: Connected to
pl_PL: Podłączone do

en: Connection | Connections
pl_PL[0]: Połączenie
pl_PL[1]: Połączenia
pl_PL[2]: Połączenia

en: Connection by dial line - Dialup Port
pl_PL: Połączenie przez modem - Port Dialup

en: Connection errors
pl_PL: Błędy połączenia

en: Connection failed
pl_PL: Połączenie nieudane

en: Connection failed. If you use a proxy, please configure it. (%s)
pl_PL: Nieudane połączenie. Jeśli używasz proxy to sprawdź jego konfiguracje. (%s)

en: Connection filter
pl_PL: Filtr połączenia

en: Connection options
pl_PL: Opcje połączenia

en: Connection string
pl_PL: Parametry połączeniowe

en: Connection to database failed, verify the connection parameters included in config_db.php file
pl_PL: Połączenie z bazą danych nieudane, sprawdź parametry połączenia w pliku config_db.php

en: Consumable | Consumables
pl_PL[0]: Materiał eksploatacyjny
pl_PL[1]: Materiały eksploatacyjne
pl_PL[2]: Materiały eksploatacyjne

en: Consumable type | Consumable types
pl_PL[0]: Typ materiałów ekspoatacyjnych
pl_PL[1]: Typy materiałów ekspoatacyjnych
pl_PL[2]: Typy materiałów ekspoatacyjnych

en: Consumables alarm
pl_PL: Alarmy zużycia

en: Contact | Contacts
pl_PL[0]: Kontakt
pl_PL[1]: Kontakty
pl_PL[2]: Kontakty

en: Contact of project team
pl_PL: Kontakt zespołu projektowego

en: Contact type | Contact types
pl_PL[0]: Typ kontaktów
pl_PL[1]: Typy kontaktów
pl_PL[2]: Typów kontaktów

en: Content
pl_PL: Zawartość

en: Continue
pl_PL: Dalej

en: Continue?
pl_PL: Dalej?

en: Contract | Contracts
pl_PL[0]: Umowa
pl_PL[1]: Umowy
pl_PL[2]: Umowy

en: Contract ended
pl_PL: Umowa zakończona

en: Contract entered in notice time
pl_PL: Umowy, które weszły w zakres ostrzeżenia

en: Contract entered in notice time for period
pl_PL: Umowa weszła w okres ostrzeżenia

en: Contract expired since the
pl_PL: Umowy wygasłe od czasu

en: Contract number
pl_PL: Numer umowy

en: Contract period ended
pl_PL: Okres trwania umowy zakończony

en: Contract reached the end of a period since the
pl_PL: Umowy. które osiągnęły koniec okresu od

en: Contract renewal period
pl_PL: Okres przedłużenia umowy

en: Contract type | Contract types
pl_PL[0]: Typ umowy
pl_PL[1]: Typy umowów
pl_PL[2]: Typy umowów

en: Contract with notice for the current period since the
pl_PL: Umowy z powiadomieniami za aktualny okres od

en: Contract with notice since the
pl_PL: Umowy z powiadomieniami od czasu

en: Contracts alarm
pl_PL: Alarm umowy

en: Contracts expired in the last 30 days
pl_PL: Wygasające umowy - ostatnie 30 dni

en: Contracts expiring in less than 30 days
pl_PL: Wygasające umowy w mniej niż 30 dni

en: Contracts expiring in less than 7 days
pl_PL: Wygasające umowy w mniej niż 7 dni

en: Contracts where notice begins in less than 30 days
pl_PL: Umowy które będą alarmowane w mniej niż 30 dni

en: Contracts where notice begins in less than 7 days
pl_PL: Umowy które będą alarmowane w mniej niż 7 dni

en: Control list
pl_PL: Lista kontrolna

en: Controller | Controllers
pl_PL[0]: Kontroler
pl_PL[1]: Kontrolery
pl_PL[2]: Kontrolery

en: Copy
pl_PL: Kopiuj

en: Copy computer status
pl_PL: Skopiuj status komputera

en: Copy from item
pl_PL: Skopiuj od elementu

en: Copy from user
pl_PL: Skopiuj od użytkownika

en: Copy of %s
pl_PL: Kopia %s

en: Copy the date of purchase
pl_PL: Kopiuj datę zakupu

en: Copy the delivery date
pl_PL: Kopiuj datę dostawy

en: Copy the order date
pl_PL: Kopiuj datę zamówienia

en: Copy the start date of warranty
pl_PL: Kopiuj datę początku gwarancji

en: Cores
pl_PL: Rdzenie

en: Cost | Costs
pl_PL[0]: Koszt
pl_PL[1]: Koszty
pl_PL[2]: Koszty

en: Could not connect to mailgate server
pl_PL: Nie można połączyć się z serwerem poczty

en: Could not find mailgate %d
pl_PL: Nie odnaleziono  serwera pocztowego %d

en: Counter error
pl_PL: Błąd licznika

en: Country
pl_PL: Kraj

en: Create
pl_PL: Stwórz

en: Create a change from this problem
pl_PL: Utwórz zmianę z tego problemu

en: Create a change from this ticket
pl_PL: Utwórz zmianę z tego zgłoszenia

en: Create a new database or use an existing one:
pl_PL: Stwórz nową bazę danych lub użyj istniejącej:

en: Create a new network name
pl_PL: Stwórz nową nazwę sieci

en: Create a problem from this ticket
pl_PL: Utwórz problem z tego zgłoszenia

en: Create a ticket
pl_PL: Stwórz zgłoszenie

en: Create a ticket from this task
pl_PL: Stwórz zgłoszenie z tego zadania

en: Create a validation request for a request
pl_PL: Utwórz wniosek weryfikacji zgłoszenia

en: Create a validation request for an incident
pl_PL: Utwórz wniosek o weryfikacje incydentu

en: Create by %1$s on %2$s
pl_PL: Utworzone przez %1$s o %2$s

en: Create for incident
pl_PL: Stwórz dla incydentu

en: Create for request
pl_PL: Stwórz dla zgłoszenia

en: Create survey after
pl_PL: Utwórz ankietę po

en: Create the directory %s
pl_PL: Utwórz katalog %s

en: Create ticket
pl_PL: Utwórz zgłoszenie

en: Created from the template %s
pl_PL: Utworzony z szablonu %s

en: Created on %s
pl_PL: Utworzone o %s

en: Created tickets
pl_PL: Utworzone zgłoszenia

en: Creation date
pl_PL: Data utworzenia

en: Creation date of the satisfaction survey
pl_PL: Data utworzenia ankiety satysfakcji

en: Creator
pl_PL: Twórca

en: Criteria refused
pl_PL: Odrzucone kryteria

en: Criterion | Criteria
pl_PL[0]: Kryterium
pl_PL[1]: Kryteria
pl_PL[2]: Kryteria

en: Critical state color
pl_PL: Kolor stanu krytycznego

en: Critical state threshold
pl_PL: Próg stanu krytycznego

en: Cryptography test
pl_PL: Test kryptografii

en: Current and future reservations
pl_PL: Przyszłe i obecne rezerwacje

en: Current counter of pages
pl_PL: Aktualny licznik stron

en: Current file
pl_PL: Aktualny plik

en: Current page in CSV
pl_PL: Bieżąca CSV

en: Current page in SLK
pl_PL: Bieżąca do SLK

en: Current page in landscape PDF
pl_PL: Bieżąca strona poziomo PDF

en: Current page in portrait PDF
pl_PL: Bieżąca strona pionowo PDF

en: D=Dynamic
pl_PL: D=Dynamiczna

en: D=Dynamic, R=Recursive
pl_PL: D=Dynamiczne, R=Rekursywne

en: Data migration
pl_PL: Przenoszenie danych

en: Data migration - %s
pl_PL: Migracja danych - %s

en: Database
pl_PL: Baza danych

en: Database connection parameters
pl_PL: Parametry połączenia z bazą danych

en: Database connection setup
pl_PL: Konfiguracja połączenia z bazą danych

en: Database connection successful
pl_PL: Połączono z bazą danych udane

en: Database created
pl_PL: Baza danych została utworzona

en: Database optimization
pl_PL: Optymalizacja bazy danych

en: Date | Dates
pl_PL[0]: Data
pl_PL[1]: Daty
pl_PL[2]: Daty

en: Date format
pl_PL: Format daty

en: Date of last physical inventory
pl_PL: Data ostatniej fizycznej inwentaryzacji

en: Date of purchase
pl_PL: Data zakupu

en: Date of solving
pl_PL: Data rozwiązania

en: Days to keep sent emails
pl_PL: Ile dni przechowywać wysłane wiadomości

en: Debug
pl_PL: Debagowanie

en: December
pl_PL: Grudzień

en: Decision-maker
pl_PL: Podejmujący decyzje

en: Decreasing
pl_PL: Zmniejszający się

en: Default characters limit (summary text boxes)
pl_PL: Domyślne ograniczenie ilości znaków (liczone łącznie wszystkie pola tekstowe)

en: Default characters limit in dropdowns
pl_PL: Domyślny limit znaków w liście rozwijalnej

en: Default chart format
pl_PL: Domyślny format wykresu

en: Default decimals limit
pl_PL: Przekroczony limit znaków cyfr

en: Default display
pl_PL: Domyślny widok

en: Default documents:
pl_PL: Domyślne dokumenty:

en: Default email
pl_PL: Domyślny E-mail

en: Default entity
pl_PL: Domyślna jednostka

en: Default file size limit imported by the mails receiver
pl_PL: Domyślny limit wielkości importowanego pliku z poczty e-mail

en: Default for mail recipients
pl_PL: Domyślne dla odbiorców poczty

en: Default for tickets
pl_PL: Domyślne dla zgłoszeń

en: Default heading when adding a document to a ticket
pl_PL: Domyślny nagłówek podczas dodawania dokumentu do zgłoszenia

en: Default language
pl_PL: Język domyślny

en: Default logins / passwords are:
pl_PL: Domyślna nazwa użytkownika / hasło to:

en: Default profile
pl_PL: Profil Domyślny

en: Default report
pl_PL: Raport domyślny

en: Default search
pl_PL: Domyślnie wyszukiwanie

en: Default search results limit (page)
pl_PL: Domyślny limit wyników wyszukiwania (strona)

en: Default server
pl_PL: Domyślny serwer

en: Default threshold for cartridges count
pl_PL: Domyślny próg dla liczby kartridży

en: Default threshold for consumables count
pl_PL: Domyślny próg dla liczby materiałów eksploatacyjnych

en: Default ticket template
pl_PL: Domyślny szablon zgłoszenia

en: Default translation
pl_PL: Domyślne tłumaczenie

en: Default url length limit
pl_PL: Domyślny limit długości URL

en: Default value
pl_PL: Wartość domyślna

en: Default value for alarms on contracts
pl_PL: Domyślna wartość dla alarmów o umowach

en: Default value for alarms on financial and administrative information
pl_PL: Domyślna wartość dla alarmów o informacjach finansowych i administracyjnych

en: Default values
pl_PL: Domyślne wartości

en: Default view
pl_PL: Widok domyślny

en: Delay to send email notifications
pl_PL: Opóźniaj aby wysłać powiadomienie email

en: Delegatee
pl_PL: Zastępca

en: Delete
pl_PL: Usuń

en: Delete a global search criterion
pl_PL: Usuń globalne kryterium wyszukiwania

en: Delete a link with an item
pl_PL: Skasuj link z elementem

en: Delete a search criterion
pl_PL: Usuń kryteria wyszukiwania

en: Delete all rehearsals
pl_PL: Usuń wszystkie powtórzenia

en: Delete an item
pl_PL: Usuń element

en: Delete emails
pl_PL: Usuń email(e)

en: Delete or update it otherwise GLPI will not work correctly.
pl_PL: Usuń lub zaktualizuj tą wtyczkę, inaczej GLPI nie będzie poprawnie działać.

en: Delete permanently
pl_PL: Skasuj trwale

en: Delete the component
pl_PL: Usuń komponent

en: Delete the file %s?
pl_PL: Skasować plik %s?

en: Delete the item
pl_PL: Skasuj element

en: Deleted
pl_PL: Skasowany

en: Deleted user in LDAP directory
pl_PL: Usunięci użytkownicy w katalogu LDAP

en: Deleting a change
pl_PL: Usunięcie zmiany

en: Deleting a problem
pl_PL: Usuwanie problemu

en: Deletion of a followup
pl_PL: Usunięcie śledzenia

en: Deletion of a project
pl_PL: Usunięcie projektu

en: Deletion of a project task
pl_PL: Usunięcie zadania projektowego

en: Deletion of a reservation
pl_PL: Usunięcie rezerwacji

en: Deletion of a task
pl_PL: Usuwanie zadania

en: Deletion of a ticket
pl_PL: Usunięcie zgłoszenia

en: Deletion of archived log file: %s
pl_PL: Usunięcie zarchiwizowanego pliku logów: %s

en: Deletion refused
pl_PL: Usunięcie odmówione

en: Delimiter
pl_PL: Separator

en: Delivery date
pl_PL: Data dostawy

en: Delivery form
pl_PL: Dokument przyjęcia

en: Deployment plan
pl_PL: Plan wdrożenia

en: Dereferenced during the search (but not when locating)
pl_PL: Przekształcone w trakcie przeszukiwania

en: Dereferenced when locating (not during the search)
pl_PL: Różnice podczas lokalizowania (nie podczas przeszukiwania)

en: Describe the incident or request
pl_PL: Opisz incydent lub zgłoszenie

en: Description
pl_PL: Opis

en: Destination entity
pl_PL: Jednostka docelowy

en: Desynchronization MySQL replica
pl_PL: Rozsynchronizowanie repliki MySQL

en: Device | Devices
pl_PL[0]: Urządzenie
pl_PL[1]: Urządzenia
pl_PL[2]: Urządzenia

en: Device 1
pl_PL: Urządzenie 1

en: Device 2
pl_PL: Urządzenie 2

en: Device list
pl_PL: Lista urządzeń

en: Device model | Device models
pl_PL[0]: Model urządzenia
pl_PL[1]: Modele urządzeń
pl_PL[2]: Modele urządzeń

en: Device name
pl_PL: Nazwa urządzenia

en: Device reservations expiring today
pl_PL: Rezerwacje urządzeń wygasające dzisiaj

en: Device temporarily unavailable
pl_PL: Urządzenie tymczasowo niedostępne

en: Device type | Device types
pl_PL[0]: Typ urządzenia
pl_PL[1]: Typy urządzeń
pl_PL[2]: Typy urządzeń

en: Devices own by my groups
pl_PL: Urządzenia posiadane przez moją grupę

en: Dictionaries
pl_PL: Słowniki

en: Dictionary | Dictionaries
pl_PL[0]: Słownik
pl_PL[1]: Słowniki
pl_PL[2]: Słowniki

en: Dictionary of manufacturers
pl_PL: Słownik producentów

en: Dictionnary of computer models
pl_PL: Słownik modeli komputerów

en: Dictionnary of computer types
pl_PL: Słownik typów komputerów

en: Dictionnary of device models
pl_PL: Słownik modeli urządzeń peryferyjnych

en: Dictionnary of device types
pl_PL: Słownik typów urządzeń peryferyjnych

en: Dictionnary of monitor types
pl_PL: Słownik typów monitorów

en: Dictionnary of network equipment types
pl_PL: Słownik typów urządzeń sieciowych

en: Dictionnary of networking equipment models
pl_PL: Słownik modeli urządzeń sieciowych

en: Dictionnary of operating system versions
pl_PL: Słownik wersji systemów operacyjnych

en: Dictionnary of operating systems
pl_PL: Słownik systemów operacyjnych

en: Dictionnary of phone models
pl_PL: Słownik modeli telefonów

en: Dictionnary of phone types
pl_PL: Słownik typów telefonów

en: Dictionnary of printer models
pl_PL: Słownik modeli drukarek

en: Dictionnary of printer types
pl_PL: Słownik typów drukarek

en: Dictionnary of printers
pl_PL: Słownik drukarek

en: Dictionnary of service packs
pl_PL: Słownik service pack'ów

en: Dictionnary of software
pl_PL: Słownik oprogramowania

en: Difference between master and slave
pl_PL: Różnice pomiędzy głównym i pomocniczym

en: Digit
pl_PL: Cyfra

en: Direct
pl_PL: Bezpośredni

en: Direct connections
pl_PL: Połączenie bezpośrednie

en: Disable
pl_PL: Wyłacz

en: Disable filtering by date
pl_PL: Wyłącz filtrowanie po dacie

en: Disabled
pl_PL: Wyłączone

en: Disabled plugin
pl_PL: Wyłącz wtyczkę

en: Disconnect the item
pl_PL: Odłącz element

en: Display (number of items)
pl_PL: Wyświetl (liczba elementów)

en: Display all items
pl_PL: Wyświetl wszystkie pozycje

en: Display counts in tabs
pl_PL: Wyświetl ilości w kartach

en: Display options
pl_PL: Opcje wyświetlania

en: Display order of surnames firstnames
pl_PL: Kolejność wyświetlania nazwisk i imion

en: Display report
pl_PL: Pokaż raport

en: Display the complete name in tree dropdowns
pl_PL: Wyświetlaj pełną nazwę w rozwijalnych listach

en: Dissociate a VLAN
pl_PL: Odłącz VLAN

en: Dissociate from a group
pl_PL: Odłącz od grupy

en: Dissociate from a profile
pl_PL: Odłącz od profilu

en: Dissociated devices
pl_PL: Odłączone urządzenia

en: Do not copy
pl_PL: Nie kopiować

en: Do not delete
pl_PL: Nie usuwać

en: Do you really want to use unitary management for this item?
pl_PL: Czy chcesz zastosować zarządzanie jednostkowe dla tego elementu?

en: Do you want to continue?
pl_PL: Chcesz kontynuować?

en: Document | Documents
pl_PL[0]: Dokument
pl_PL[1]: Dokumenty
pl_PL[2]: Dokumenty

en: Document Ticket %d
pl_PL: Dokument Zgłoszenia %d

en: Document copy succeeded.
pl_PL: Dokument pomyślnie skopiowano.

en: Document heading | Document headings
pl_PL[0]: Nagłówek dokumentu
pl_PL[1]: Nagłówki dokumentu
pl_PL[2]: Nagłówków dokumentu

en: Document move succeeded.
pl_PL: Dokument pomyślnie przeniesiono.

en: Document type | Document types
pl_PL[0]: Typ dokumentu
pl_PL[1]: Typy dokumentów
pl_PL[2]: Typy dokumentów

en: Doer
pl_PL: Sprawca

en: Domain | Domains
pl_PL[0]: Domena
pl_PL[1]: Domeny
pl_PL[2]: Domeny

en: Don't show deleted items
pl_PL: Nie pokazuj usuniętych pozycji

en: Don't show search engine in dropdowns if the number of items is less than
pl_PL: Nie pokazuj silnika wyszukiwania w lista rozwijalnych jeżeli liczba elementów jest mniejsza niż

en: Done
pl_PL: Zrobione

en: Download
pl_PL: Pobieranie

en: Download URL
pl_PL: Link do pobrania

en: Download the planning in Ical format
pl_PL: Pobierz kalendarz w formacie Ical

en: Drag and drop your file here, or
pl_PL: Przeciągnij i upuść twój plik tutaj, lub

en: Drive | Drives
pl_PL[0]: Napęd
pl_PL[1]: Napędy
pl_PL[2]: Napędów

en: Dropdown | Dropdowns
pl_PL[0]: Lista rozwijalna
pl_PL[1]: Listy rozwijalne
pl_PL[2]: List rozwijalnych

en: Dropdowns dictionary
pl_PL: Słownik list rozwijalnych

en: Due date
pl_PL: Termin

en: Due date + Progress
pl_PL: Termin + Postęp

en: Due date progression
pl_PL: Termin postępu

en: Duplicate the element as many times as there are connections
pl_PL: Zduplikuj ten element tyle razy ile ma połączeń

en: Duplicated tickets
pl_PL: Zduplikowane zgłoszenia

en: Duplicates
pl_PL: Duplikaty

en: Duration
pl_PL: Czas trwania

en: Duration of survey
pl_PL: Czas trwania badania

en: Dynamic
pl_PL: Dynamiczny

en: Dynamic display
pl_PL: Dynamiczne wyświetlanie

en: ERROR:
pl_PL: BŁĄD:

en: ERROR: %s is not writable
pl_PL: ERROR: %s nie jest do zapisu

en: Each day
pl_PL: Każdego dnia

en: Each month
pl_PL: Co miesiąc

en: Each month, same date
pl_PL: Co miesiąc, tego samego dnia

en: Each month, same day of week
pl_PL: Co miesiąc, tego samego dnia tygodnia

en: Each week
pl_PL: Co tydzień

en: Edit
pl_PL: Edytuj

en: Effective duration
pl_PL: Efektywny czas trwania

en: Email | Emails
pl_PL[0]: Adres e-mail
pl_PL[1]: Adresy e-mail
pl_PL[2]: Adresów e-mail

en: Email %s not found. Impossible import.
pl_PL: Adres e-mail %s nie znaleziony. Import niemożliwy.

en: Email Followup
pl_PL: Śledzenie Email

en: Email HTML body
pl_PL: Treść wiadomości HTML

en: Email address
pl_PL: Adres e-mail

en: Email address not found.
pl_PL: Nie znaleziono adresu E-mail

en: Email alarms
pl_PL: E-mail alarmowy

en: Email attribute for x509 authentication
pl_PL: Atrybut e-mail dla uwierzytelnienia x509

en: Email body
pl_PL: Treść e-mail-a

en: Email domain Name (users email will be login@domain)
pl_PL: Domenowy adres email (adres e-mail będzie wyglądał: login@domena)

en: Email followup
pl_PL: Powiadomienie e-mail

en: Email followups configuration
pl_PL: Konfiguracja E-mail śledzenia wiadomości

en: Email for followup
pl_PL: E-mail dla śledzenia

en: Email not found. Impossible import
pl_PL: E-mail nie znaleziony. Import niemożliwy.

en: Email server
pl_PL: Serwer pocztowy

en: Email server configuration
pl_PL: Konfiguracja serwera pocztowego

en: Email server for authentication
pl_PL: Serwer poczty do autoryzacji

en: Email signature
pl_PL: Podpis e-mail

en: Email text body
pl_PL: Treść wiadomości E-mail

en: Empty array
pl_PL: Pusta tabela

en: Empty login or password
pl_PL: Nie wpisano loginu lub hasła

en: Enable filtering by date
pl_PL: Włącz filtrowanie po dacie

en: Enable followup via email
pl_PL: Zezwól na śledzenia przez e-mail

en: Enable notifications by default
pl_PL: Włącz powiadomienia domyślne

en: Enable the financial and administrative information
pl_PL: Włącz informacje finansowe i administracyjne

en: Enable the financial and administrative information by default
pl_PL: Włącz finansowe i administracyjne informacje domyślnie

en: End
pl_PL: Zakończ

en: End + Notice
pl_PL: Koniec + Ostrzeżenie

en: End at %s
pl_PL: Koniec o %s:

en: End at %s:
pl_PL: Koniec o %s:

en: End date
pl_PL: Data końcowa

en: End hour of run period
pl_PL: Końcowa godzina okresu uruchamiania

en: End of contract
pl_PL: Zakończenie umowy

en: End of life
pl_PL: Koniec żywotności

en: End of the selected timeframe is not a working hour.
pl_PL: Koniec wyznaczonego przedziału czasowego nie zawiera się w godzinach pracy.

en: End of working day
pl_PL: Koniec dnia roboczego

en: Enter the first letters (user, item name, serial or asset number)
pl_PL: Wpisz pierwsze litery (nazwy użytkownika, pozycji lub numeru seryjnego)

en: Entities assignment
pl_PL: Przydzielanie jednostek

en: Entity | Entities
pl_PL[0]: Jednostka
pl_PL[1]: Jednostki
pl_PL[2]: Jednostki

en: Entity administrator
pl_PL: Administrator jednostki

en: Entity based on LDAP information
pl_PL: Jednostka na podstawie informacji LDAP

en: Entity based on user's profile
pl_PL: Jednostka bazująca na profilu użytkownika

en: Entity dropdowns
pl_PL: Listy rozwijalne jednostek

en: Entity for software creation
pl_PL: Jednostki dla tworzenia oprogramowania

en: Entity from TAG
pl_PL: Jednostka z TAG

en: Entity from complete name
pl_PL: Jednostka z pełnej nazwy

en: Entity from domain
pl_PL: Jednostka z domeny

en: Entity from mail domain
pl_PL: Jednostka z domeny pocztowej

en: Entity not found
pl_PL: Jednostka nie znaleziona

en: Entity right
pl_PL: Uprawnienia Jednostki

en: Equipment without network card
pl_PL: Urządzenie bez karty sieciowej

en: Equipment's report by year
pl_PL: Raport materiałów wg lat

en: Error
pl_PL: Błąd

en: Error / to clean
pl_PL: Błąd / do wyczyszczenia

en: Error in creating database!
pl_PL: Błąd przy tworzeniu nowej bazy danych!

en: Error in entering dates. The starting date is later than the ending date
pl_PL: Błąd przy wprowadzaniu dat. Data początku jest późniejsza niż data końca.

en: Error in sending the email
pl_PL: Błąd podczas wysyłania e-maila

en: Error inserting email to queue
pl_PL: Błąd przy dodawaniu e-maila do kolejki

en: Error on executing the action
pl_PL: Błąd przy wykonywaniu akcji

en: Error reading directory %s
pl_PL: Błąd przy odczytywaniu katalogu %s

en: Error replaying rules
pl_PL: Błąd w powtarzaniu reguł

en: Error retrieving RSS feed
pl_PL: Błąd odczytania kanału RSS

en: Error: %s is not a directory
pl_PL: Błąd: %s nie jest katalogiem

en: Error: the two passwords do not match
pl_PL: Błąd: hasła nie są identyczne

en: Escalation level | Escalation levels
pl_PL[0]: Poziom eskalacji
pl_PL[1]: Poziomy eskalacji
pl_PL[2]: Poziomy eskalacji

en: Escalations defined in the SLA will be triggered under this new date.
pl_PL: Eskalacja zdefiniowana w SLA zostanie uruchomiona zgodnie z nową datą.

en: Ethernet port
pl_PL: Port Ethernet

en: Ethernet port speed
pl_PL: Szybkość portu Ethernet

en: Ethernet port type
pl_PL: Typ portu Ethernet

en: Evaluation
pl_PL: Ocena

en: Execute
pl_PL: Wykonaj

en: Execution
pl_PL: Wykonanie

en: Expected send date
pl_PL: Spodziewana data wysłania

en: Expert mode
pl_PL: Tryb eksperta

en: Expiration
pl_PL: Data wygaśnięcia

en: Expiration date
pl_PL: Data wygaśnięcia

en: Expiration date + notice
pl_PL: Data wygaśnięcia + Ostrzeżenie

en: Express
pl_PL: Manualny

en: Extension
pl_PL: Rozszerzenie

en: External
pl_PL: Zewnętrzne

en: External authentication sources
pl_PL: Zewnętrzne źródło autoryzacji

en: External authentications
pl_PL: Zewnętrzna autentykacja

en: External link | External links
pl_PL[0]: Link zewnętrzny
pl_PL[1]: Linki zewnętrzne
pl_PL[2]: Linków zewnętrznych

en: External survey
pl_PL: Zewnętrzna ankieta

en: FAQ item
pl_PL: Element FAQ

en: FQDN is not valid
pl_PL: FQDN jest nie nieprawidłowa

en: FQDN must not be empty
pl_PL: FQDN nie może być pusta

en: Failed login for %1$s from IP %2$s
pl_PL: Nieudane logowanie %1$s z IP %2$s

en: Failed operation
pl_PL: Operacja zakończona niepowodzeniem

en: Failed to connect to the proxy server (%s)
pl_PL: Niepowodzenie w połączeniu z serwerem proxy (%s)

en: Failed to create recurrent ticket %s
pl_PL: Niepowodzenie w tworzeniu powtarzającego się zgłoszenia %s

en: Failed to create the directory %s. Verify that you have the correct permission
pl_PL: Nie można utworzyć katalogu %s. Sprawdź czy masz właściwe uprawnienia

en: Failed to delete the file %1$s (%2$s)
pl_PL: Nie można usunąć pliku %1$s (%2$s)

en: Failed to delete the file %s
pl_PL: Nie można usunąć pliku %s

en: Failed to send test email to administrator
pl_PL: Nie udało się wysłać testowego e-maila do administratora

en: Failed to write file to disk
pl_PL: Błąd przy zapisie pliku na dysk

en: Father
pl_PL: Nadrzędny

en: February
pl_PL: Luty

en: Field | Fields
pl_PL[0]: Pole
pl_PL[1]: Pola
pl_PL[2]: Pola

en: Fields unicity
pl_PL: Jedność pól

en: File
pl_PL: Plik

en: File %s not found.
pl_PL: Nie znaleziono pliku %s.

en: File (%s)
pl_PL: Plik (%s)

en: File content
pl_PL: Zawartość pliku

en: File is altered (bad checksum)
pl_PL: plik został zmieniony (zła suma kontrolna)

en: File is too big
pl_PL: Plik jest za duży

en: File is too small
pl_PL: Plik jest zbyt mały

en: File move failed
pl_PL: Przeniesienie pliku nieudane

en: File move failed.
pl_PL: Przeniesienie pliku nieudane.

en: File not found
pl_PL: Pliku nie znaleziono

en: File system | File systems
pl_PL[0]: System plików
pl_PL[1]: Systemy plików
pl_PL[2]: Systemy plików

en: File too large to be added.
pl_PL: Plik za duży, aby dodać.

en: Fileinfo extension of your parser PHP is not installed
pl_PL: Rozszerzenie Fileinfo Twojego parsera PHP nie jest zainstalowane

en: Fileinfo extension test
pl_PL: Test rozszerzenia Fileinfo

en: Filetype not allowed
pl_PL: Niedozwolony format pliku

en: Fill when shifting to state %s
pl_PL: Wypełnij przy zmianie stanu na %s

en: Filter to search in groups
pl_PL: Filtr do szukania w grupach

en: Financial and administrative information
pl_PL: Informacje finansowe i administracyjne

en: Financial and administratives information
pl_PL: Informacje finansowe i administracyjne

en: Find a free item in a specific period
pl_PL: Znajdź wolny element w konkretnym przedziale czasowym

en: Find computers in GLPI having the status
pl_PL: Znajdź komputery w GLPI posiadające status

en: Finished state
pl_PL: Stan zakończenia

en: Firmware | Firmwares
pl_PL[0]: Firmware
pl_PL[1]: Firmware'y
pl_PL[2]: Firmware'ów

en: First
pl_PL: Pierwszy

en: First Item
pl_PL: Pierwszy element

en: First name
pl_PL: Imię

en: First name, Surname
pl_PL: Imię, Nazwisko

en: First/last addresses: %1$s/%2$s
pl_PL: Pierwszy/ostatni adres: %1$s/%2$s

en: Fixed cost
pl_PL: Koszt stały

en: Flag change forbidden. Linked items found.
pl_PL: Zmiana flagi zabroniona. Znaleziono połączone elementy.

en: Flags
pl_PL: Dodatki

en: Flow
pl_PL: Prędkość

en: Followup | Followups
pl_PL[0]: Śledzenie
pl_PL[1]: Śledzenia
pl_PL[2]: Śledzenia

en: Followup author
pl_PL: Twórca śledzenia

en: For security reasons, please change the password for the default users: %s
pl_PL: Ze względów bezpieczeństwa należy zmienić hasła dla użytkowników domyślnych: %s

en: For security reasons, please remove file: %s
pl_PL: Z powodu bezpieczeństwa, usuń proszę plik: %s

en: For this type of item, the financial and administrative information are only a model for the items which you should add.
pl_PL: Dla tego typu elementów, informacje finansowe i administracyjne są tylko modelem dla elementów, które powinieneś dodać.

en: For tickets closed after
pl_PL: Dla zgłoszeń zamkniętych po

en: Force synchronization
pl_PL: Wymuś synchronizacje

en: Forgotten password?
pl_PL: Zapomniałeś hasła?

en: Former technician in charge of the ticket
pl_PL: Poprzedni realizator odpowiedzialny za zgłoszenie

en: Free percentage
pl_PL: Procent wolnego

en: Free size
pl_PL: Wolne miejsce

en: Frequency
pl_PL: Częstotliwość

en: Frequency by default
pl_PL: Domyślna częstotliwość

en: Friday
pl_PL: Piątek

en: From %1$d to %2$d on %3$d
pl_PL: Od %1$d do %2$d w %3$d

en: From %1$s to %2$s
pl_PL: Od %1$s do %2$s

en: From %1$s to %2$s :
pl_PL: Od %1$s do %2$s :

en: From %s
pl_PL: Od %s

en: From \ To
pl_PL: Od \ Do

en: From email header
pl_PL: Nagłówek wiadomości Od

en: Fully Qualified Domain Name. Use the classical notation (labels separated by dots). For example: indepnet.net
pl_PL: Fully Qualified Domain Name. Użyj klasycznej notacji  (etykiety oddzielone kropkami). Na przykład: indepnet.net

en: GD extension of your parser PHP is not installed
pl_PL: Twój interpreter PHP nie ma zainstalowanego rozszerzenia GD

en: GD extension test
pl_PL: Test rozszerzenia GD

en: GLPI - Authentication
pl_PL: GLPI - Uwierzytelnianie

en: GLPI can't work correctly without the ctype functions
pl_PL: GLPI nie może pracować poprawnie bez funkcji: ctype

en: GLPI can't work correctly without the json_encode and json_decode functions
pl_PL: GLPI nie może pracować poprawnie bez funkcji: json_encode i json_decode

en: GLPI does not work with the magic_quotes_sybase option. Please turn it off and retry
pl_PL: GLPI nie działa z opcją magic_quotes_sybase. Proszę ją wyłączyć i spróbować ponownie

en: GLPI internal database
pl_PL: Wewnętrzna baza danych GLPI

en: GLPI is not compatible with the option zend.ze1_compatibility_mode = On.
pl_PL: GLPI nie jest kompatybilny z opcją: zend.ze1_compatibility_mode = On

en: GLPI server time zone
pl_PL: Strefa czasowa serwera GLPI

en: GMT
pl_PL: Czas uniwersalny

en: Gateway
pl_PL: Brama

en: Gateway not include inside the network
pl_PL: Bramka sieciowa nie zawarta w sieci

en: Gateway: %s
pl_PL: Brama: %s

en: General
pl_PL: Ogólne

en: General setup
pl_PL: Ustawienia ogólne

en: Generation of satisfaction surveys
pl_PL: Generowanie ankiet satysfakcji

en: Gio
pl_PL: GB

en: Give to
pl_PL: Wydaj do

en: Given to
pl_PL: Wydany do

en: Global
pl_PL: Wszystko

en: Global View
pl_PL: Widok ogólny

en: Global approval status
pl_PL: Globalny stan zatwierdzeń

en: Global criteria
pl_PL: Kryteria globalne

en: Global dictionary
pl_PL: Słownik globalny

en: Global displays
pl_PL: Widoki globalne

en: Global dropdown | Global dropdowns
pl_PL[0]: Globalna lista rozwijalna
pl_PL[1]: Globalne listy rozwijalne
pl_PL[2]: Globalne listy rozwijalne

en: Global management
pl_PL: Globalne zarządzanie

en: Global right
pl_PL: Globalne uprawnienia

en: Global search
pl_PL: Wyszukiwanie globalne

en: Global size
pl_PL: Całkowity rozmiar

en: Go back to GLPI
pl_PL: Wróć do GLPI

en: Go to created item after creation
pl_PL: Przejdź do elementu po jego stworzeniu

en: Granted
pl_PL: Zaakceptowane

en: Granted + Not subject to approval
pl_PL: Zaakceptowane + Nie podlegają weryfikacji

en: Graphics card | Graphics cards
pl_PL[0]: Karta graficzna
pl_PL[1]: Karty graficzne
pl_PL[2]: Karty graficzne

en: Group | Groups
pl_PL[0]: Grupa
pl_PL[1]: Grupy
pl_PL[2]: Grupy

en: Group DN
pl_PL: Grupa DN

en: Group View
pl_PL: Widok Grupowy

en: Group attribute containing its users
pl_PL: Grupa atrybutów zawierających użytkowników

en: Group except manager users
pl_PL: Grupa z wyłączeniem kierowników

en: Group in charge of the hardware
pl_PL: Grupa odpowiedzialna

en: Group in charge of the ticket
pl_PL: Grupa odpowiedzialna za zgłoszenie

en: Group in charge of the ticket except manager users
pl_PL: Grupa odpowiedzialna za zgłoszenie z wyłączeniem kierowników

en: Group of project team
pl_PL: Grupa zespołu projektowego

en: Group of project team except manager users
pl_PL: Grupa zespołu projektowego z wyłączeniem kierowników

en: Group tree
pl_PL: Drzewo grup

en: Hard drive | Hard drives
pl_PL[0]: Dysk twardy
pl_PL[1]: Dyski twarde
pl_PL[2]: Dysków twardych

en: Hard drive size
pl_PL: Rozmiar dysku twardego

en: Hard drive type
pl_PL: Typ dysku twardego

en: Hardware financial and administrative information
pl_PL: Informacje finansowe i administracyjne sprzętu

en: Hardware support
pl_PL: Wsparcie sprzętowe

en: Hardware type
pl_PL: Powiązany element

en: Hardware under contract
pl_PL: Sprzęt z umową

en: Hardware user
pl_PL: Użytkownik sprzętu

en: Heading
pl_PL: Nagłówek

en: Headset
pl_PL: Słuchawki z mikrofonem

en: Help
pl_PL: Pomoc

en: Historical
pl_PL: Historia

en: Home
pl_PL: Początek

en: Hour | Hours
pl_PL[0]: Godzina
pl_PL[1]: Godziny
pl_PL[2]: Godziny

en: How LDAP aliases should be handled
pl_PL: Sposób w jaki aliasy LDAP powinny być obsługiwane

en: I don't understand why this migration error is not deleted.
pl_PL: Nie rozumiem dlaczego tego błędu migracji nie usunięto.

en: I have read and ACCEPT the terms of the license written above.
pl_PL: Przeczytałem i AKCEPTUJE wypisane powyżej warunki licencji.

en: I have read and DO NOT ACCEPT the terms of the license written above
pl_PL: Przeczytałem i NIE AKCEPTUJE warunków licencji wypisanych powyżej.

en: IP address | IP addresses
pl_PL[0]: Adres IP
pl_PL[1]: Adresy IP
pl_PL[2]: Adres IP

en: IP network | IP networks
pl_PL[0]: IP sieci
pl_PL[1]: IP sieci
pl_PL[2]: Sieci IP

en: IP network is not included in the database. However, you can see current available networks.
pl_PL: Sieć IP nie jest zawarta w bazie danych. Może jednak zobaczyć aktualnie dostępne sieci.

en: IP network: %1$s/%2$s
pl_PL: Sieć IP: %1$s/%2$s

en: IP version
pl_PL: Wersja IP

en: Icon
pl_PL: Ikona

en: If approval is denied, specify a reason.
pl_PL: Jeżeli się nie zgadzasz, musisz podać powód.

en: If contacts are no longer used
pl_PL: Jeżeli kontakty nie są już używane

en: If contracts are no longer used
pl_PL: Jeśli umowy nie są dalej używane

en: If devices are no longer used
pl_PL: Jeżeli urządzenia nie są już używane

en: If documents are no longer used
pl_PL: Jeżeli dokumenty nie są już używane

en: If monitors are no longer used
pl_PL: Jeżeli monitory nie są już używane

en: If phones are no longer used
pl_PL: Jeżeli telefony nie są już używane

en: If printers are no longer used
pl_PL: Jeżeli drukarki nie są już używane

en: If software are no longer used
pl_PL: Jeżeli oprogramowanie nie jest już używane

en: If suppliers are no longer used
pl_PL: Jeżeli dostawcy nie są już używani

en: If synced (all changes)
pl_PL: Jeżeli zsynchronizowane (wszystkie zmiany)

en: If synced (current user changes)
pl_PL: Jeżeli zsynchronizowane (aktualne zmiany użytkownika)

en: If synced or read-only account
pl_PL: Jeżeli zsynchronizowane lub konto read-only

en: If the cartridge types are no longer used
pl_PL: Jeżeli typy kartridży są już nie używane

en: If you confirm the deletion, all uses of this dropdown will be blanked.
pl_PL: Jeżeli potwierdzisz usunięcie, lista wyboru będzie pusta.

en: If you reject the solution, you must specify a reason
pl_PL: Jeżeli odrzucasz rozwiązanie, musisz podać powód

en: If you want to reopen the ticket, you must specify a reason
pl_PL: Jeżeli chcesz wznowić zgłoszenie, musisz podać powód

en: Ignored value for the unicity | Ignored values for the unicity
pl_PL[0]: Ignorowana wartość dla jedności
pl_PL[1]: Ignorowane wartości dla jedności
pl_PL[2]: Ignorowane wartości dla jedności

en: Image exceeds maximum height
pl_PL: Obraz przekracza maksymalną wysokość

en: Image exceeds maximum width
pl_PL: Obraz przekracza maksymalną szerokość

en: Image requires a minimum height
pl_PL: Obraz wymaga minimalnej wysokości

en: Image requires a minimum width
pl_PL: Obraz wymaga minimalnej szerokości

en: Immediatly
pl_PL: Natychmiast

en: Immobilization number
pl_PL: Numer dokumentu LT

en: Impact
pl_PL: Wpływ

en: Impacts
pl_PL: Wpływ

en: Implementation error !
pl_PL: Błąd implementacji!

en: Import a user
pl_PL: Importuj użytkownika

en: Import entities from LDAP directory
pl_PL: Importuj jednostki z LDAP

en: Import from directories
pl_PL: Import z katalogów

en: Import from other sources
pl_PL: Import z innych źródeł

en: Import new users
pl_PL: Importuj nowych użytkowników

en: Import of new groups
pl_PL: Import nowych grup

en: Import rules from a XML file
pl_PL: Importuj reguły z pliku XML

en: Imported group from an LDAP directory
pl_PL: Grupa zaimportowana z katalogu LDAP

en: Impossible record for %s
pl_PL: Niemożliwy rekord dla %s

en: Impossible to accomplish an update by this way!
pl_PL: Aktualizacja niemożliwy do osiągnięcia w ten sposób!!

en: Impossible to connect to site (%s)
pl_PL: Połączenie z witryną niemożliwe (%s)

en: Impossible to use CAS as external source of connection
pl_PL: Niemożliwe użycie CAS jako zewnętrznego źródła połączenia

en: Impossible to use LDAP as external source of connection
pl_PL: Niemożliwe użycie LDAP jako zewnętrznego źródła połączenia

en: Impossible to use email server as external source of connection
pl_PL: Niemożliwe użycie serwera pocztowego jako zewnętrznego źródła połączenia

en: Impossible to use the database:
pl_PL: Nie możliwe użycie bazy danych:

en: Impossible to write the database setup file
pl_PL: Niemożliwy zapis pliku konfiguracyjnego bazy danych

en: In groups
pl_PL: W grupach

en: In stock
pl_PL: Na magazynie

en: In users
pl_PL: W użytkownikach

en: In users and groups
pl_PL: W użytkownikach i grupach

en: In-Reply-To email header
pl_PL: Nagłówek wiadomości In-Reply-To

en: Inactive
pl_PL: Nieaktywny

en: Incident
pl_PL: Incydent

en: Incoming mail folder (optional, often INBOX)
pl_PL: Katalog poczty przychodzącej (opcjonalne, często ODEBRANE)

en: Incompatible items
pl_PL: Niekompatybilne elementy

en: Incorrect username or password
pl_PL: Nieprawidłowy login lub hasło

en: Infinite
pl_PL: Nieskończony

en: Inform me about the actions taken
pl_PL: Informuj mnie o podjętych działaniach

en: Information | Information
pl_PL[0]: Informacja
pl_PL[1]: Informacje
pl_PL[2]: Informacji

en: Information about system installation and configuration
pl_PL: Informacje o instalacji i konfiguracji systemu

en: Information in inventory tool (TAG) representing the entity
pl_PL: Informacja w OCSNG (TAG) reprezentująca jednostkę

en: Infrastructure (with access point)
pl_PL: Infrastruktura (z punktem dostępu)

en: Inheritance of the parent entity
pl_PL: Dziedzicz z nadrzędnej jednostki

en: Initial contract period
pl_PL: Początkowy okres trwania umowy

en: Initial page counter
pl_PL: Początkowy stan licznika stron

en: Initialization of the database
pl_PL: Inicjalizacja bazy danych

en: Install the software
pl_PL: Instaluj oprogramowanie

en: Installation | Installations
pl_PL[0]: Instalacja
pl_PL[1]: Instalacje
pl_PL[2]: Instalacje

en: Installation or update of GLPI
pl_PL: Instalowanie lub aktualizacja GLPI

en: Installed software
pl_PL: Zainstalowane oprogramowanie

en: Installing a cartridge
pl_PL: Instalowywanie kartridżu

en: Insurance
pl_PL: Ubezpieczenie

en: Intended action
pl_PL: Zamierzona akcja

en: Interface
pl_PL: Interfejs

en: Interface type (Hard drive...) | Interface types (Hard drive...)
pl_PL[0]: Typ złącza napędów
pl_PL[1]: Typy złącz napędów
pl_PL[2]: Typów złączy napędów

en: Internal
pl_PL: Wewnętrzne

en: Internal survey
pl_PL: Wewnętrzna ankieta

en: Internet domain | Internet domains
pl_PL[0]: Domena internetowa
pl_PL[1]: Domeny internetowe
pl_PL[2]: Domeny internetowe

en: Internet information
pl_PL: Informacje o sieci

en: Invalid IP address
pl_PL: Nieprawidłowy adres IP

en: Invalid address or netmask
pl_PL: Nieprawidłowy adres albo maska sieci

en: Invalid attached file
pl_PL: Dołączony plik jest niepoprawny

en: Invalid configuration for %1$s folder in receiver %2$s
pl_PL: Błędna konfiguracja dla katalogu %1$s w skrzynce %2$s

en: Invalid dates. Update cancelled.
pl_PL: Niepoprawne daty. Uaktualnienie anulowane.

en: Invalid email address
pl_PL: Niepoprawny adres e-mail

en: Invalid filename
pl_PL: Błędna nazwa pliku

en: Invalid frequency. It must be greater than the preliminary creation.
pl_PL: Niewłaściwa częstotliwość. Musi być większa niż wstępne stworzenie.

en: Invalid gateway address
pl_PL: Nieprawidłowy adres bramy

en: Invalid input format for the network
pl_PL: Nieprawidłowy format wejściowy sieci

en: Invalid internet name: %s
pl_PL: Nieprawidłowa nazwa internetowa: %s

en: Invalid items (no start or end date): %s
pl_PL: Nieprawidłowe elementy (brak daty początku lub końca): %s

en: Invalid network (already defined or with invalid addresses)
pl_PL: Nieprawidłowa sieć (już zdefiniowana albo z nieprawidłowym adresem)

en: Invalid network address
pl_PL: Nieprawidłowy adres sieci

en: Invalid planned dates. Dates not updated.
pl_PL: Nieprawidłowe zaplanowane daty. Daty niezaktualizowane.

en: Invalid process
pl_PL: Niewłaściwy proces

en: Invalid real dates. Dates not updated.
pl_PL: Nieprawidłowe rzeczywiste daty. Daty niezaktualizowane.

en: Invalid subnet mask
pl_PL: Nieprawidłowa maska podsieci

en: Invalid use of session ID
pl_PL: Niewłaściwe użycie ID sesji

en: Inventory number
pl_PL: Numer inwentarzowy

en: Invitation to fill out the survey
pl_PL: Zaproszenie do wypełnienia ankiety

en: Invoice number
pl_PL: Numer faktury/rachunku

en: Invoice period
pl_PL: Termin płatności faktury

en: It is possible to affect the result of a regular expression using the string #0
pl_PL: Możesz wykorzystać wyniki wyrażeń regularnych używając ciągu znaków #0 (gdzie 0 to kolejne wyniki w nawiasach)

en: It's mandatory to select a type and at least one field
pl_PL: Obowiązkowo należy wybrać typ i przynajmniej jedno pole

en: Item | Items
pl_PL[0]: Element
pl_PL[1]: Elementy
pl_PL[2]: Elementy

en: Item - %s link
pl_PL: Element - %s link

en: Item already defined
pl_PL: Element jest już zdefiniowany

en: Item duration
pl_PL: Czas trwania obiektu

en: Item in the dustbin
pl_PL: Element w koszu

en: Item is too large
pl_PL: Element jest zbyt duży

en: Item location
pl_PL: Lokalizacja elementu

en: Item not found
pl_PL: Nie znaleziono elementu

en: Item not linked to an object
pl_PL: Element nie połączony z obiektem

en: Item reaching the end of warranty on %1$s: %2$s
pl_PL: Element osiągnie koniec gwarancji w %1$s: %2$s

en: Item successfully added
pl_PL: Element dodany poprawnie

en: Item successfully added but duplicate record on
pl_PL: Element dodany poprawnie, ale duplikat w rekordzie

en: Item successfully added but duplicate record on %s
pl_PL: Element poprawnie dodany ale znaleziono duplikat %s

en: Item successfully deleted
pl_PL: Element usunięty poprawnie

en: Item successfully purged
pl_PL: Element wyczyszczony poprawnie

en: Item successfully restored
pl_PL: Element przywrócony poprawnie

en: Item successfully updated
pl_PL: Element uaktualniony poprawnie

en: Item type
pl_PL: Typ elementu

en: Items seen
pl_PL: Widziane elementy

en: Items to transfer
pl_PL: Elementy do przeniesienia

en: January
pl_PL: Styczeń

en: July
pl_PL: Lipiec

en: June
pl_PL: Czerwiec

en: Just follow this link (you have one day):
pl_PL: Po prostu kliknij na ten link (masz jeden dzień)

en: Keep
pl_PL: Zachować

en: Keep devices when purging an item
pl_PL: Zachowaj urządzenia przy oczyszczaniu elementu

en: Keep status
pl_PL: Zachowaj status

en: Keep tickets when purging hardware in the inventory
pl_PL: Pozostaw zgłoszenia kiedy wyczyścisz sprzęt w spisie (inwentaryzacji)

en: Key
pl_PL: Klucz

en: Kio
pl_PL: KB

en: Knowledge base
pl_PL: Baza wiedzy

en: Knowledge base administration
pl_PL: Zarządzanie bazą wiedzy

en: Knowledge base category | Knowledge base categories
pl_PL[0]: Kategoria bazy wiedzy
pl_PL[1]: Kategorie bazy wiedzy
pl_PL[2]: Kategorie bazy wiedzy

en: Knowledge base translation
pl_PL: Tłumaczenie Bazy Wiedzy

en: Known mail domain
pl_PL: Znane domeny mailowe

en: LDAP criteria
pl_PL: Kryteria wyszukiwania LDAP

en: LDAP criterion | LDAP criteria
pl_PL[0]: Kryterium wyszukiwania LDAP
pl_PL[1]: Kryteria wyszukiwania LDAP
pl_PL[2]: Kryteriów wyszukiwania LDAP

en: LDAP directory | LDAP directories
pl_PL[0]: Katalog LDAP
pl_PL[1]: Katalogi LDAP
pl_PL[2]: Katalogi LDAP

en: LDAP directory choice
pl_PL: Wybór katalogu LDAP

en: LDAP directory for authentication
pl_PL: Katalog LDAP do autoryzacji

en: LDAP directory information attribute representing the entity
pl_PL: Atrybut w katalogu LDAP reprezentująca jednostkę

en: LDAP directory link
pl_PL: Połączenie LDAP

en: LDAP directory of an entity
pl_PL: Jednostki katalogu LDAP

en: LDAP directory time zone
pl_PL: Strefa czasowa usługi LDAP

en: LDAP filter associated to the entity (if necessary)
pl_PL: Filtr LDAP przypisany do jednostki (jeśli potrzeba)

en: Label
pl_PL: Etykieta

en: Language
pl_PL: Język

en: Last
pl_PL: Ostatni

en: Last %d change | Last %d changes
pl_PL[0]: Ostatnia %d zmiana
pl_PL[1]: Ostatnie %d zmiany
pl_PL[2]: Ostatnie %d zmian

en: Last %d events
pl_PL: Ostatnich %d zdarzeń

en: Last %d problem | Last %d problems
pl_PL[0]: Ostatni %d problem
pl_PL[1]: Ostatnich %d problemów
pl_PL[2]: Ostatnich %d problemów

en: Last %d ticket | Last %d tickets
pl_PL[0]: Ostatnie %d zgłoszenie
pl_PL[1]: Ostatnich %d zgłoszeń
pl_PL[2]: Ostatnich %d zgłoszeń

en: Last changes
pl_PL: Ostatnie zmiany

en: Last edit by
pl_PL: Ostatnio edytowane przez

en: Last login
pl_PL: Ostatnie logowanie

en: Last login on %s
pl_PL: Ostatnie logowanie o %s

en: Last month
pl_PL: Poprzedni miesiąć

en: Last problems
pl_PL: Ostatnie problemy

en: Last run
pl_PL: Ostatnie uruchomienie

en: Last run list
pl_PL: Ostatnia uruchomiona lista

en: Last synchronization
pl_PL: Ostatnia synchronizacja

en: Last synchronization on %s
pl_PL: Ostatnio zsynchronizowano o %s

en: Last tickets
pl_PL: Ostatnie zgłoszenia

en: Last update
pl_PL: Ostatnia aktualizacja

en: Last update by %1$s on %2$s
pl_PL: Ostatnio aktualizowane przez %1$s o %2$s

en: Last update in GLPI
pl_PL: Ostatnia aktualizacja w GLPI

en: Last update in the LDAP directory
pl_PL: Ostatnia aktualizacja w katalogu LDAP

en: Last update on %s
pl_PL: Ostatnia aktualizacja: %s

en: Last updated entries
pl_PL: Ostatnio aktualizowane wpisy

en: Last updater
pl_PL: Ostatnio zaktualizował

en: Last week
pl_PL: Poprzedni tydzień

en: Late
pl_PL: Opóźnione

en: Latitude
pl_PL: Szerokość geograficzna

en: Launch
pl_PL: Uruchom

en: Level
pl_PL: Poziom

en: License | Licenses
pl_PL[0]: Licencja
pl_PL[1]: Licencje
pl_PL[2]: Licencje

en: License %1$s expired on %2$s
pl_PL: Licencja %1$s wygasa o %2$s

en: License comments
pl_PL: Komentarze licencji

en: License inventory number
pl_PL: Numer inwentarzowy licencji

en: License name
pl_PL: Nazwa licencji

en: License serial number
pl_PL: Numer seryjny licencji

en: License type | License types
pl_PL[0]: Typ licencji
pl_PL[1]: Typy licencji
pl_PL[2]: Typów licencji

en: Life cycle of changes
pl_PL: Cykl życia zmian

en: Life cycle of problems
pl_PL: Cykl życia problemów

en: Life cycle of tickets
pl_PL: Cykl życia zgłoszenia

en: Life cycles
pl_PL: Cykle życia

en: Lifelong
pl_PL: Życie

en: Limit of the schedules for planning
pl_PL: Limit dla okresowego planowania

en: Linear
pl_PL: Liniowy

en: Link | Links
pl_PL[0]: Link
pl_PL[1]: Linki
pl_PL[2]: Linki

en: Link Contact/Supplier | Links Contact/Supplier
pl_PL[0]: Podłączony Kontakt/Dostawca
pl_PL[1]: Podłączone Kontakty/Dostawcy
pl_PL[2]: Podłączone Kontakty/Dostawcy

en: Link Contract/Item | Links Contract/Item
pl_PL[0]: Połączona Umowa/Element
pl_PL[1]: Połączone Umowy/Elementy
pl_PL[2]: Połączone Umowy/Elementy

en: Link Problem/Change | Links Problem/Change
pl_PL[0]: Powiązany Problem/Zmiana
pl_PL[1]: Powiązane Problemy/Zmiany
pl_PL[2]: Powiązane Problemy/Zmiany

en: Link Project/Change | Links Project/Change
pl_PL[0]: Powiązany Projekt/Zmiana
pl_PL[1]: Powiązane Projekty/Zmiany
pl_PL[2]: Powiązane Projekty/Zmiany

en: Link Ticket/Change | Links Ticket/Change
pl_PL[0]: Powiązane Zgłoszenie
pl_PL[1]: Powiązane Zgłoszenia
pl_PL[2]: Powiązane Zgłoszenia

en: Link Ticket/Problem | Links Ticket/Problem
pl_PL[0]: Powiązanie Zgłoszenie/Problem
pl_PL[1]: Powiązania Zgłoszenie/Problem
pl_PL[2]: Powiązania Zgłoszenie/Problem

en: Link Ticket/Project task | Links Ticket/Project task
pl_PL[0]: Powiązanie Zgłoszenia/Zadania projektu
pl_PL[1]: Powiązania Zgłoszenia/Zadania projektu
pl_PL[2]: Powiązania Zgłoszenia/Zadania projektu

en: Link if possible
pl_PL: Połącz jeżeli możliwe

en: Link if possible, otherwise imports declined
pl_PL: Połącz jeżeli możliwe, inaczej odmów importu

en: Link or filename
pl_PL: Link albo nazwa pliku

en: Link with items for the creation of tickets
pl_PL: Połącz elementy ze stworzonym zgłoszeniem

en: Linked ticket | Linked tickets
pl_PL[0]: Powiązane zgłoszenie
pl_PL[1]: Powiązane zgłoszenia
pl_PL[2]: Powiązane zgłoszenia

en: Linked to
pl_PL: Połącz z

en: Links between cartridge types and cartridges
pl_PL: Połączenia pomiędzy typami kartridży i kartridżami

en: Links between computers and volumes
pl_PL: Połączenia pomiędzy komputerami i wolumenami

en: Links between consumable types and consumables
pl_PL: Połączenia pomiędzy typami materiałów eksploatacyjnych i materiami eksploatacyjnymi

en: Links between printers and cartridge types and cartridges
pl_PL: Połączenie pomiędzy drukarkami i typami kartridży i kartridżami

en: Links between suppliers and contacts
pl_PL: Połączenia pomiędzy dostawcami i kontaktami

en: List
pl_PL: Lista

en: List of LDAP directory replicates
pl_PL: Lista replik LDAP

en: List of available tags
pl_PL: Lista dostępnych tagów

en: List of host machines
pl_PL: Lista maszyn z wirtualkami

en: List of not imported emails
pl_PL: Lista niezaimportowanych e-maili

en: List of the hardware under contract
pl_PL: Lista sprzętu z umowami

en: List of translations
pl_PL: Lista tłumaczeń

en: List of values
pl_PL: Lista wartości

en: List of virtual machines
pl_PL: Lista maszyn wirtualnych

en: Load
pl_PL: Wczytaj

en: Load a bookmark
pl_PL: Załaduj zakładkę

en: Loading...
pl_PL: Trwa ładowanie...

en: Loan
pl_PL: Wypożyczenia

en: Local loop port
pl_PL: Port w pętli lokalnej

en: Local network port
pl_PL: Port sieci lokalnej

en: Local rules: %s
pl_PL: Lokalne reguły: %s

en: Location | Locations
pl_PL[0]: Lokalizacja
pl_PL[1]: Lokalizacje
pl_PL[2]: Lokalizacje

en: Location comments
pl_PL: Komentarz dla lokalizacji

en: Location tree
pl_PL: Drzewo lokalizacji

en: Location updated. The connected items have been moved in the same location.
pl_PL: Lokalizacja uaktualnione. Podłączone elementy zostały przeniesione do tej samej lokalizacji.

en: Locations update
pl_PL: Aktualizacja lokalizacji

en: Lock | Locks
pl_PL[0]: Blokada
pl_PL[1]: Blokady
pl_PL[2]: Blokady

en: Lock a link with an item
pl_PL: Zablokuj link z elementem

en: Lock an item
pl_PL: Zablokuj element

en: Lock the component
pl_PL: Zablokuj komponent

en: Lock the item
pl_PL: Zablokuj element

en: Locked items
pl_PL: Zablokowane elementy

en: Log | Logs
pl_PL[0]: Log
pl_PL[1]: Logi
pl_PL[2]: Logi

en: Log Level
pl_PL: Poziom Logowania

en: Log in again
pl_PL: Zaloguj się ponownie

en: Logical operator
pl_PL: Operator logiczny

en: Login
pl_PL: Użytkownik

en: Login field
pl_PL: Pole logowania

en: Logout
pl_PL: Wyloguj

en: Logs in files (SQL, email, automatic action...)
pl_PL: Logi w plikach (SQL, e-mail, akcje automatyczne,...)

en: Longitude
pl_PL: Długość geofraficzna

en: Lowercase
pl_PL: Małe litery

en: MAC address
pl_PL: MAC adres

en: MAC address by default
pl_PL: Domyślny adres MAC

en: MIME type
pl_PL: Typ MIME

en: Machine
pl_PL: Komputer

en: Mail domain
pl_PL: Domena pocztowa

en: Mail domain surrogates entity
pl_PL: Zastępcza jednostka domeny pocztowej

en: Mail queue
pl_PL: Kolejka E-mail

en: Mail server | Mail servers
pl_PL[0]: Serwer pocztowy
pl_PL[1]: Serwery pocztowe
pl_PL[2]: Serwerów pocztowych

en: Mail test
pl_PL: Test poczty

en: Mails receiver
pl_PL: Skrzynki odbiorcze

en: Main
pl_PL: Główny

en: Main server %s
pl_PL: Serwer główny %s

en: Maintenance
pl_PL: Utrzymanie

en: Maintenance mode
pl_PL: Tryb serwisowy

en: Maintenance mode activated. Backdoor using: %s
pl_PL: Tryb serwisowy włączony. Backdoor using: %s

en: Maintenance text
pl_PL: Tekst serwisowy

en: Make a reservation
pl_PL: Zarezerwuj

en: Make available
pl_PL: Udostępnij

en: Make sure that sessions support has been activated in your php.ini
pl_PL: Upewnij sie czy obługa sesji została aktywowana w php.ini

en: Make unavailable
pl_PL: Ustaw jako niedostępne

en: Manage templates...
pl_PL: Zarządzaj szablonami

en: Managed
pl_PL: Zarządzane

en: Managed items
pl_PL: Zarządzanie elemantami

en: Management
pl_PL: Zarządzanie

en: Management type
pl_PL: Typ zarządzania

en: Manager
pl_PL: Kierownik

en: Manager group
pl_PL: Grupa kierowników

en: Manager group except manager users
pl_PL: Grupa kierowników z wyłączeniem jej kierowników

en: Manager of group
pl_PL: Kierownik grupy

en: Manager of group of project team
pl_PL: Kierownik grupy zespołu projektowego

en: Manager of manager group
pl_PL: Kierownik grupy kierowników

en: Manager of the group in charge of the ticket
pl_PL: Kierownik grupy odpowiedzialnej za zgłoszenie

en: Mandatory fields are not filled. Please correct: %s
pl_PL: Wymagane pole nie zostało uzupełnione. Proszę uzupełnić: %s

en: Manufacturer | Manufacturers
pl_PL[0]: Producent
pl_PL[1]: Producenci
pl_PL[2]: Producenci

en: Manufacturer choice
pl_PL: Wybór producenta

en: March
pl_PL: Marzec

en: Material cost
pl_PL: Koszt materiałów

en: Matrix of calculus for priority
pl_PL: Tabela kalkulacji i priorytetów

en: Max delay between master and slave (minutes)
pl_PL: Maksymalne rozsynchronizowanie (w minutach)

en: Max number of items
pl_PL: Maksymalna liczba elementów

en: Maximal count
pl_PL: Maksymalna wartość

en: Maximal number of automatic actions (run by CLI)
pl_PL: Maksymalna ilość zadań automatycznych (uruchamianych z CLI)

en: Maximal time
pl_PL: Maksymalny czas

en: Maximum emails to send at once
pl_PL: Maksymalna liczba wiadomości do wyłania w tej samej chwili

en: Maximum number of files exceeded
pl_PL: Przekroczono maksymalną ilość plików

en: Maximum number of results
pl_PL: Maksymalna liczba wyników

en: Maximum size of each file imported by the mails receiver
pl_PL: Maksymalny rozmiar pliku załącznika dla skrzynki odbiorczej

en: Maximum time to solve
pl_PL: Maksymalny czas na rozwiązanie

en: May
pl_PL: Maj

en: May be a regular expression
pl_PL: Może być zwykłym wyrażeniem

en: Mbstring extension of your parser PHP is not installed
pl_PL: Rozszerzenie Mbstring w interpreterze PHP nie jest zainstalowane

en: Mbstring extension test
pl_PL: Test rozszerzenia mbstring

en: Member | Members
pl_PL[0]: Członek
pl_PL[1]: Członkowie
pl_PL[2]: Członkowie

en: Memory | Memories
pl_PL[0]: Pamięć
pl_PL[1]: Pamięci
pl_PL[2]: Pamięci

en: Memory by default
pl_PL: Domyślna pamięć

en: Memory of virtual machines
pl_PL: Pamięć maszyn wirtualnych

en: Memory type | Memory types
pl_PL[0]: Typ pamięci
pl_PL[1]: Typy pamięci
pl_PL[2]: Typy pamięci

en: Merge
pl_PL: Scal

en: Merging
pl_PL: Scalanie

en: Message
pl_PL: Wiadomość

en: Message ID
pl_PL: ID wiadomości

en: Message-ID email header
pl_PL: Nagłówek wiadomości Message-ID

en: Microphone
pl_PL: Mikrofon

en: Migration cleaner
pl_PL: Sprzątacz migracji

en: Milestone
pl_PL: Kamień milowy

en: Minimal count
pl_PL: Minimalna wartość

en: Minimal time
pl_PL: Minimalny czas

en: Minimum validation required
pl_PL: Minimalne wymagane potwierdzenie

en: Minute | Minutes
pl_PL[0]: Minuta
pl_PL[1]: Minuty
pl_PL[2]: Minuty

en: Mio
pl_PL: MB

en: Missing a temporary folder
pl_PL: Nie znaleziono katalogu tymczasowego

en: Mobile phone
pl_PL: Telefon komórkowy

en: Model | Models
pl_PL[0]: Model
pl_PL[1]: Modele
pl_PL[2]: Modele

en: Modify the comment
pl_PL: Modyfikuj komentarz

en: Monday
pl_PL: Poniedziałek

en: Monitor | Monitors
pl_PL[0]: Monitor
pl_PL[1]: Monitory
pl_PL[2]: Monitory

en: Monitor model | Monitor models
pl_PL[0]: Model monitora
pl_PL[1]: Modele monitorów
pl_PL[2]: Modele monitorów

en: Monitor type | Monitor types
pl_PL[0]: Typ monitora
pl_PL[1]: Typy monitorów
pl_PL[2]: Typy monitorów

en: Monitoring of automatic actions
pl_PL: Monitoring akcji automatycznych

en: Month
pl_PL: Miesiąc

en: Monthly TCO
pl_PL: Miesięczny TCO

en: Most popular questions
pl_PL: Najbardziej popularne tematy

en: Mount point
pl_PL: Punkt montowania

en: Move
pl_PL: Przenieś

en: Move to group
pl_PL: Przenieś do grupy

en: Multimode fiber
pl_PL: Światłowód MM (wielomodowy)

en: My devices
pl_PL: Moje urządzenia

en: My devices and all items
pl_PL: Moje urządzenia i wszystkie elementy

en: My groups
pl_PL: Moje grupy

en: My settings
pl_PL: Moje ustawienia

en: My tasks
pl_PL: Moje zadani

en: My unpublished articles
pl_PL: Moje nieopublikowane artykuły

en: MySQL Improved extension test
pl_PL: Test MySQL Improved extension

en: MySQL replica: read only
pl_PL: Replika MySQL: tylko do odczytu

en: Mysql error starting from %s
pl_PL: Błąd uruchomienia Mysql %s

en: Mysql password
pl_PL: Hasło Mysql

en: Mysql server
pl_PL: Serwer Mysql

en: Mysql server: %1$s, difference between master and slave: %2$s
pl_PL: Serwer Mysql: %1$s, różnice między master a slave: %2$s

en: Mysql server: %s can't connect to the database
pl_PL: Mysql serwer: %s nie może połączyć się do bazy

en: Mysql user
pl_PL: Użytkownik Mysql

en: NO-TLS
pl_PL: bez-TLS

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Network | Networks
pl_PL[0]: Sieć
pl_PL[1]: Sieci
pl_PL[2]: Sieci

en: Network address
pl_PL: Adres sieci

en: Network alias | Network aliases
pl_PL[0]: Alias sieci
pl_PL[1]: Aliasy sieci
pl_PL[2]: Aliasy sieci

en: Network already defined in visible entities
pl_PL: Sieć już zdefiniowana w widocznych jednostkach

en: Network card | Network cards
pl_PL[0]: Karta sieciowa
pl_PL[1]: Karty sieciowe
pl_PL[2]: Kart sieciowych

en: Network device | Network devices
pl_PL[0]: Urządzenie sieciowe
pl_PL[1]: Urządzenia sieciowe
pl_PL[2]: Urządzenia sieciowe

en: Network equipment model | Network equipment models
pl_PL[0]: Model urządzenia sieciowego
pl_PL[1]: Modele urządzeń sieciowych
pl_PL[2]: Modele urządzeń sieciowych

en: Network equipment type | Network equipment types
pl_PL[0]: Typ urządzenia sieciowego
pl_PL[1]: Typy urządzeń sieciowych
pl_PL[2]: Typy urządzeń sieciowych

en: Network interface | Network interfaces
pl_PL[0]: Interfejs sieci
pl_PL[1]: Interfejsy sieciowe
pl_PL[2]: Interfejsy sieciowe

en: Network name | Network names
pl_PL[0]: Nazwa sieci
pl_PL[1]: Nazwy sieci
pl_PL[2]: Nazwy sieci

en: Network outlet | Network outlets
pl_PL[0]: Gniazdko sieci
pl_PL[1]: Gniazdka sieci
pl_PL[2]: Gniazdka sieci

en: Network outlets for %s
pl_PL: Gniazdka sieciowe dla %s

en: Network port | Network ports
pl_PL[0]: Port sieciowy
pl_PL[1]: Porty sieciowe
pl_PL[2]: Porty sieciowe

en: Network port information conflicting with %s
pl_PL: Informacja o porcie sieciowym jest w konflikcie z %s

en: Network port is not available...
pl_PL: Port sieciowy jest niedostępny

en: Network port migration
pl_PL: Migracja portu sieciowego

en: Network port type
pl_PL: Typ portu sieciowego

en: Network port type to be added
pl_PL: Typ portu sieciowego do dodania

en: Network ports waiting for manual migration
pl_PL: Porty sieciowe oczekujące na ręczną migrację

en: Network report
pl_PL: Raport Sieciowy

en: Network report by hardware: %s
pl_PL: Raport urządzeń sieciowych: %s

en: Network report by location: %s
pl_PL: Raport sieciowy wg lokalizacji: %s

en: Network report by outlet: %s
pl_PL: Raport sieciowy wg gniazd: %s

en: Networking
pl_PL: Sieci

en: Networking equipment model | Networking equipment models
pl_PL[0]: Model urządzenia sieciowego
pl_PL[1]: Modele urządzeń sieciowych
pl_PL[2]: Modele urządzeń sieciowych

en: Never
pl_PL: Nigdy

en: Never dereferenced (default)
pl_PL: Nigdy nie porównywane (domyślnie)

en: Never expire
pl_PL: Nigdy nie wygasa

en: New change
pl_PL: Nowa zmiana

en: New child heading
pl_PL: Nowy nagłówek podrzędny

en: New followup
pl_PL: Nowe śledzenie

en: New hierarchy
pl_PL: Nowa hierarchia

en: New item
pl_PL: Nowy element

en: New note
pl_PL: Nowa notatka

en: New problem
pl_PL: Nowy problem

en: New project
pl_PL: Nowy projekt

en: New project task
pl_PL: Nowe zadanie projektowe

en: New reservation
pl_PL: Nowa rezerwacja

en: New task
pl_PL: Nowe zadanie

en: New ticket
pl_PL: Nowe zgłoszenie

en: New ticket for this item...
pl_PL: Nowe zgłoszenie dla tego elementu...

en: Next
pl_PL: Następny

en: Next creation on %s
pl_PL: Następne wykonanie o %s

en: Next escalation: %s
pl_PL: Następna eskalacja: %s

en: Next run
pl_PL: Następne uruchomienie

en: Next task to run: %s
pl_PL: Następne zadanie do uruchomienia: %s

en: No
pl_PL: Nie

en: No Event
pl_PL: Brak zdarzeń

en: No IP address found
pl_PL: Nie znaleziony adresu IP

en: No LDAP directory defined in GLPI
pl_PL: Brak katalogu LDAP zdefiniowanego w GLPI

en: No access
pl_PL: Brak Dostępu

en: No action available
pl_PL: Brak dostępnych akcji

en: No action pending
pl_PL: Brak trwających zadań

en: No associated item
pl_PL: Brak powiązanych elementów

en: No autofill
pl_PL: Brak automatycznego uzupełniania

en: No automatic transfer
pl_PL: Brak automatycznego transferu

en: No cartridge
pl_PL: Brak kartridża

en: No cartridge available
pl_PL: Brak dostępnego kartridża

en: No change found.
pl_PL: Nie znaleziono zmian

en: No change of entity
pl_PL: Jednostka bez zmian

en: No conflicting network
pl_PL: Brak konfliktu sieci

en: No consumable
pl_PL: Brak materiału eksploatacyjnego

en: No consumable found
pl_PL: Nie znaleziono materiału eksploatacyjnego

en: No data available on the web site
pl_PL: Brak dostępnych danych na stronie www

en: No defined category
pl_PL: Nie zdefiniowano kategorii

en: No directory associated to entity: impossible search
pl_PL: Brak katalogu przypisanego do jednostki: wyszukiwanie niemożliwe

en: No directory selected
pl_PL: Nie wybrano katalogu

en: No element to be tested
pl_PL: Brak elementów do przetestowania

en: No file available
pl_PL: Plik niedostępny

en: No file was uploaded
pl_PL: Żaden plik nie został przesłany

en: No followup for this ticket.
pl_PL: Brak śledzenia dla tego zgłoszenia

en: No free cartridge
pl_PL: Brak wolnych kartridży

en: No generated survey
pl_PL: Brak wygenerowanej ankiety

en: No group to be imported
pl_PL: Brak grup do zaimportowana

en: No historical
pl_PL: Brak historii

en: No import
pl_PL: Brak importu

en: No item found
pl_PL: Nie znaleziono elementu

en: No item in progress.
pl_PL: Brak przetwarzanych elementów

en: No item reaching the end of warranty.
pl_PL: Żaden element nie osiąga końca gwarancji.

en: No item to display
pl_PL: Brak elementu do wyświetlenia

en: No link defined
pl_PL: Brak zdefiniowanego linku

en: No locked item
pl_PL: Brak zablokowanych elementów

en: No network card available
pl_PL: Brak karty sieciowej

en: No network name found
pl_PL: Nie znaleziono nazwy sieci

en: No network port found
pl_PL: Nie znaleziono żadnego portu sieciowego

en: No options available for this port type.
pl_PL: Brak dostępnych opcji dla tego rodzaju portu.

en: No personal criteria. Create personal parameters?
pl_PL: Brak osobistych kryteriów. Utworzyć osobiste parametry?

en: No plugin installed
pl_PL: Nie zainstalowano wtyczek

en: No problem found.
pl_PL: Nie znaleziono problemu.

en: No problem in progress.
pl_PL: Brak problemów w toku.

en: No reservation
pl_PL: Bez rezerwacji

en: No restriction
pl_PL: Brak ograniczeń

en: No selected element or badly defined operation
pl_PL: Brak wybranego elementu lub źle zdefiniowana operacja

en: No selected items
pl_PL: Brak zaznaczonych elementów

en: No statistics are available
pl_PL: Brak statystyk

en: No task found.
pl_PL: Nie znaleziono zadań.

en: No task with Run mode = CLI, fix your tasks configuration
pl_PL: Brak zadań w trybie uruchomienia = CLI, popraw konfiguracje zadań

en: No ticket found.
pl_PL: Brak zgłoszeń.

en: No ticket in progress.
pl_PL: Brak zgłoszeń w toku

en: No translation found
pl_PL: Nie znaleziono tłuamaczenia

en: No unaffected device !
pl_PL: Brak niezmienionych urządzeń!

en: No user found
pl_PL: Nie znaleziono użytkownika

en: No user to be imported
pl_PL: Brak użytkowników do importu

en: No user to be synchronized
pl_PL: Brak użytkowników do synchronizacji

en: No virtual machine associated with the computer
pl_PL: Brak maszyn wirtualnych powiązanych z tym komputerem

en: Non-existent function
pl_PL: Nieistniejąca funkcja

en: None
pl_PL: Brak

en: Normal
pl_PL: Normalny

en: Not CSRF compliant
pl_PL: Niezgodny z CSRF

en: Not associated
pl_PL: Nie powiązane

en: Not connected
pl_PL: Nie połączony

en: Not connected.
pl_PL: Nie połączony

en: Not default search
pl_PL: Brak domyślnego wyszukiwania

en: Not solved tickets
pl_PL: Nie rozwiązane zgłoszenia

en: Not subject to approval
pl_PL: Nie podlegają weryfikacji

en: Not yet authenticated
pl_PL: Jeszcze nie autoryzowano

en: Note | Notes
pl_PL[0]: Notatka
pl_PL[1]: Notatki
pl_PL[2]: Notatki

en: Nothing to launch
pl_PL: Nic do uruchomienia

en: Notice
pl_PL: Ostrzeżenie

en: Notification | Notifications
pl_PL[0]: Powiadomienie
pl_PL[1]: Powiadomienia
pl_PL[2]: Powiadomienia

en: Notification method
pl_PL: Metoda powiadomienia

en: Notification options
pl_PL: Opcje powiadomień

en: Notification template | Notification templates
pl_PL[0]: Szablon powiadomienia
pl_PL[1]: Szablony powiadomień
pl_PL[2]: Szablony powiadomień

en: Notifications for my changes
pl_PL: Powiadomienia dla moich zmian

en: November
pl_PL: Listopad

en: Now
pl_PL: Teraz

en: Number closed
pl_PL: Liczba zamkniętych

en: Number format
pl_PL: Numer Formatu

en: Number of affected computers
pl_PL: Liczba uwzględnionych komputerów

en: Number of all linked tickets
pl_PL: Ilość wszystkich powiązanych zgłoszeń

en: Number of answered satisfaction survey
pl_PL: Liczba wypełnionych ankiet satysfakcji

en: Number of assigned tickets
pl_PL: Liczba przypisanych zgłoszeń

en: Number of closed tickets
pl_PL: Liczba zamkniętych zgłoszeń

en: Number of cores
pl_PL: Liczba rdzeni

en: Number of costs
pl_PL: Liczba kosztów

en: Number of days this action logs are stored
pl_PL: ilość dni dla tej akcji zapisywanych do logów (0 dla wszystkich)

en: Number of days to keep archived logs
pl_PL: Ilość dni przechowywania zarchiwizowanych logów

en: Number of duplicated tickets
pl_PL: Liczba zduplikowanych zgłoszeń

en: Number of emails to retrieve
pl_PL: Liczba wiadomości do odebrania

en: Number of items displayed
pl_PL: Liczba wyświetlonych elementów

en: Number of late tickets
pl_PL: Liczba opóźnionych zgłoszeń

en: Number of messages: available=%1$d, retrieved=%2$d, refused=%3$d, errors=%4$d, blacklisted=%5$d
pl_PL: Ilość wiadomości: dostępnych=%1$d, odebranych=%2$d, odrzuconych=%3$d, błędnych=%4$d, zablokowanych=%5$d

en: Number of new cartridges
pl_PL: Liczba nowych kartridży

en: Number of new consumables
pl_PL: Liczba nowych materiałów eksploatacyjnych

en: Number of opened satisfaction survey
pl_PL: Liczba oczekujących ankiet satysfakcji

en: Number of opened tickets
pl_PL: Liczba otwartych zgłoszeń

en: Number of solved tickets
pl_PL: Liczba rozwiązanych zgłoszeń

en: Number of threads
pl_PL: Liczba wątków

en: Number of tickets
pl_PL: Liczba zgłoszeń

en: Number of tickets as requester
pl_PL: Liczba zgłoszeń jako zgłaszający

en: Number of tries of sent
pl_PL: Ilość prób wysłania

en: Number of unresolved items
pl_PL: Liczba nierozwiązanych elementów

en: Number of used cartridges
pl_PL: Liczba używanych kartridży

en: Number of used consumables
pl_PL: Liczba używanych materiałów eksploatacyjnych

en: Number of worn cartridges
pl_PL: Liczba zużytych kartridży

en: Number of written tickets
pl_PL: Liczba zapisanych zgłoszeń

en: Number opened
pl_PL: Liczba otwartych zgłoszeń

en: Number solved
pl_PL: Liczba rozwiązanych

en: Number solved late
pl_PL: Liczba rozwiązanych z opóźnieniem

en: OK - database was initialized
pl_PL: OK - baza danych zainicjowana

en: OK state color
pl_PL: Kolor stanu OK

en: October
pl_PL: Październik

en: Ok - the MySQLi class exist - Perfect!
pl_PL: OK - MYSQLi istnieje - Idealnie!

en: Ok - the sessions works (no problem with trans_id) - Perfect!
pl_PL: Ok - sesja działa (nie ma problemów z trans_id) - Doskonale!

en: On search engine, use "Expiration contains NULL" to search licenses with no expiration date
pl_PL: Do wyszukiwania użyj "Wygaśnięcie zawiera NULL" aby znaleźć licencje bez daty wygaśnięcia

en: Open in a new window
pl_PL: Otwórz w nowym oknie

en: Opened on %s
pl_PL: Otwarte %s

en: Opening date
pl_PL: Data utworzenia

en: Operating system | Operating systems
pl_PL[0]: System operacyjny
pl_PL[1]: Systemy operacyjne
pl_PL[2]: Systemy operacyjne

en: Operation performed partially successful
pl_PL: Operacja zakończona tylko częściowym powodzeniem

en: Operation successful
pl_PL: Operacja zakończona sukcesem

en: Opposite link
pl_PL: Obiekt po drugiej stronie

en: Optimizing tables
pl_PL: Tabele optymalizacji

en: Optional when approved
pl_PL: Opcjonalne jeżeli zatwierdzone

en: Or complete search
pl_PL: Lub wyszukiwanie we wszystkich

en: Order by item type
pl_PL: Sortuj po typie elementu

en: Order date
pl_PL: Data zamówienia

en: Order number
pl_PL: Numer zamówienia

en: Origin port
pl_PL: Pochodzenie portu

en: Original network port information
pl_PL: Oryginalna informacja o porcie sieciowym

en: Other
pl_PL: Inny

en: Other authentication sent in the HTTP request
pl_PL: Inne uwierzytelnienie wysłane w żądaniu HTTP

en: Other financial and administrative information (licenses, cartridges, consumables)
pl_PL: Inne informacje finansowe i administracyjne (licencje, kartridże, materiały eksploatacyjne)

en: Other item exist
pl_PL: Inny element istnieje

en: Other kind of items
pl_PL: Inny rodzaj elementu

en: Other...
pl_PL: Inny...

en: Others
pl_PL: Inni

en: Others authentication methods
pl_PL: Inna metoda uwierzytelniania

en: PDF export font
pl_PL: Czcionka exportu do PDF

en: PHP >= 5.3.7 recommended, with crypt extension
pl_PL: Zalecane PHP >= 5.3.7, z rozszerzeniem crypt

en: PHP version is at least 5.3.0 - Perfect!
pl_PL: Wersja PHP jest conajmniej 5.3.0 - Idealnie!

en: Page size
pl_PL: Rozmiar strony

en: Page size for dropdown (paging using scroll)
pl_PL: Wielkość strony dla list rozwijalnych (zmiana strona z pomocą scrolla)

en: Parallel
pl_PL: Równoległy

en: Parent business
pl_PL: Reguły biznesowe rodzica

en: Partial load of the bookmark.
pl_PL: Zakładka tylko częściowo załadowana.

en: Partition
pl_PL: Partycja

en: Password
pl_PL: Hasło

en: Password (for non-anonymous binds)
pl_PL: Hasło (dla nie anonimowych połączeń)

en: Password confirmation
pl_PL: Potwierdzenie hasła

en: Password field is empty
pl_PL: Nie wpisano hasła

en: Password minimum length
pl_PL: Minimalna długość hasła

en: Password must contains
pl_PL: Hasło musi zawierać

en: Password must include at least a digit!
pl_PL: Hasło musi zawierać przynajmniej jedną cyfrę!

en: Password must include at least a lowercase letter!
pl_PL: Hasło musi zawierać co najmniej jedną małą literę!

en: Password must include at least a symbol!
pl_PL: Hasło musi zawierać przynajmniej jeden symbol!

en: Password must include at least a uppercase letter!
pl_PL: Hasło musi zawierać co najmniej jedną wielką literę!

en: Password need digit
pl_PL: Hasło wymaga cyfr

en: Password need lowercase character
pl_PL: W haśle należy użyć małej litery

en: Password need symbol
pl_PL: Hasło wymaga symbolu

en: Password need uppercase character
pl_PL: W haśle należy użyć wielkiej litery

en: Password security policy
pl_PL: Polityka bezpieczeństwa haseł

en: Password security policy validation
pl_PL: Walidacja polityki bezpieczeństwa haseł

en: Password too short!
pl_PL: Hasło zbyt krótkie!

en: Past reservations
pl_PL: Wcześniejsze Rezerwacje

en: Pending
pl_PL: Trwające

en: Percent done
pl_PL: Wykonanie w procentach

en: Period
pl_PL: Okres

en: Period end
pl_PL: Koniec okresu

en: Period end + Notice
pl_PL: Koniec okresu + Ostrzeżenie

en: Periodicity
pl_PL: Częstotliwość

en: Periodicity notice
pl_PL: Okresowe powiadomienie

en: Peripheral model | Peripheral models
pl_PL[0]: Model akcesoriów
pl_PL[1]: Modele akcesoriów
pl_PL[2]: Modele akcesoriów

en: Peripheral type | Peripheral types
pl_PL[0]: Typ akcesoriów
pl_PL[1]: Typy akcesoriów
pl_PL[2]: Typy akcesoriów

en: Personal
pl_PL: Osobisty

en: Personal RSS feed | Personal RSS feed
pl_PL[0]: Osobisty kanał RSS
pl_PL[1]: Osobiste kanały RSS
pl_PL[2]: Osobiste kanały RSS

en: Personal View
pl_PL: Widok osobisty

en: Personal reminder | Personal reminders
pl_PL[0]: Przypomnienie prywatne
pl_PL[1]: Przypomnienia prywatne
pl_PL[2]: Przypomnienia prywatne

en: Personalization
pl_PL: Personalizacja

en: Phone | Phones
pl_PL[0]: Telefon
pl_PL[1]: Telefony
pl_PL[2]: Telefony

en: Phone 2
pl_PL: Telefon 2

en: Phone model | Phone models
pl_PL[0]: Model telefonu
pl_PL[1]: Modele telefonów
pl_PL[2]: Modele telefonów

en: Phone power supply type | Phones power supply types
pl_PL[0]: Typ zasilacza telefonu
pl_PL[1]: Typy zasilacza telefonu
pl_PL[2]: Typów zasilacza telefonu

en: Phone type | Phone types
pl_PL[0]: Typ telefonu
pl_PL[1]: Typy telefonów
pl_PL[2]: Typy telefonów

en: Picture
pl_PL: Obraz

en: Plan this task
pl_PL: Planuj to zadanie

en: Planification
pl_PL: Planowanie

en: Planned
pl_PL: Planowany

en: Planned duration
pl_PL: Planowany czas trwania

en: Planned end date
pl_PL: Planowana data zakończenia

en: Planned start date
pl_PL: Planowana data rozpoczęcia

en: Planning
pl_PL: Planowanie

[ctx: Planning]
en: Reminder
pl_PL: Przypomnienie

en: Planning end date
pl_PL: Planowana data zakończenia

en: Planning recall
pl_PL: Planowanie przypomnień

en: Planning reminder | Planning reminders
pl_PL[0]: Planowanie przypomnienia
pl_PL[1]: Planowanie przypomnień
pl_PL[2]: Planowanie przypomnień

en: Planning start date
pl_PL: Planowana data rozpoczęcia

en: Plans
pl_PL: Plany

en: Please choose LDAP directory to import users from
pl_PL: Wybierz katalog LDAP do importu użytkowników

en: Please confirm your email address and enter your new password.
pl_PL: Potwierdź swój adres e-mail i wprowadź swoje nowe hasło.

en: Please enter your email address. An email will be sent to you and you will be able to choose a new password.
pl_PL: Podaj swój adres e-mail. Zostanie wysłany do Ciebie e-mail z możliwością zmiany hasła na nowe

en: Please select a database:
pl_PL: Proszę wybrać bazę danych:

en: Please select the database to update:
pl_PL: Proszę wybrać bazę danych do aktualizacji:

en: Plugin | Plugins
pl_PL[0]: Wtyczka
pl_PL[1]: Wtyczki
pl_PL[2]: Wtyczek

en: Plugins
pl_PL: Wtyczki

en: Plugins list
pl_PL: Lista wtyczek

en: Port | Ports
pl_PL[0]: Port
pl_PL[1]: Porty
pl_PL[2]: Porty

en: Port (default=389)
pl_PL: Port LDAP (domyślnie=389)

en: Port (optional)
pl_PL: Port (opcjonalnie)

en: Port number | Ports number
pl_PL[0]: Numer portu
pl_PL[1]: Numery portów
pl_PL[2]: Numery portów

en: Position
pl_PL: Pozycja

en: Position of the device on its bus
pl_PL: Umiejscowienie urządzenia na szynie

en: Possible values
pl_PL: Możliwe wartości

en: Postal code
pl_PL: Kod pocztowy

en: Potential upload attack or file too large. Moving temporary file failed.
pl_PL: Potencjalny atak lub plik zbyt duży. Przenoszenie tymczasowego pliku nie powiodło się.

en: Power
pl_PL: Moc

en: Power supply | Power supplies
pl_PL[0]: Zasilacz
pl_PL[1]: Zasilacze
pl_PL[2]: Zasilacze

en: Pre-select me as a technician when creating a ticket
pl_PL: Wybierz mnie jako realizatora przy utworzeniu zgłoszenia

en: Preconfiguration
pl_PL: Ponowna konfiguracja

en: Prefix for notifications
pl_PL: Prefix dla powiadomień

en: Preliminary creation
pl_PL: Planowany czas wykonania

en: Preserve
pl_PL: Zachowaj

en: Preview
pl_PL: Podgląd

en: Previous
pl_PL: Poprzedni

en: Printed pages
pl_PL: Wydrukowane strony

en: Printer | Printers
pl_PL[0]: Drukarka
pl_PL[1]: Drukarki
pl_PL[2]: Drukarki

en: Printer counter
pl_PL: Licznik drukarek

en: Printer model | Printer models
pl_PL[0]: Model drukarki
pl_PL[1]: Modele drukarek
pl_PL[2]: Modele drukarek

en: Printer type | Printer types
pl_PL[0]: Typ drukarki
pl_PL[1]: Typy drukarek
pl_PL[2]: Typy drukarek

en: Printers dictionnary
pl_PL: Słownik drukarek

en: Priority
pl_PL: Priorytet

en: Priority colors
pl_PL: Kolory priorytetów

en: Private
pl_PL: Prywatne

en: Private followup
pl_PL: Prywatne śledzenie

en: Private followups by default
pl_PL: Śledzenia domyślnie są prywatne

en: Private task
pl_PL: Prywatne zadanie

en: Private tasks by default
pl_PL: Zadania domyślnie są prywatne

en: Problem | Problems
pl_PL[0]: Problem
pl_PL[1]: Problemy
pl_PL[2]: Problemy

en: Problem followup
pl_PL: Śledzenie problemu

en: Problem solved
pl_PL: Problem rozwiązany

en: Problem task | Problem tasks
pl_PL[0]: Zadanie w problemie
pl_PL[1]: Zadania w problemie
pl_PL[2]: Zadania w problemie

en: Problems on linked items
pl_PL: Problemy w podpiętych elementach

en: Problems on pending status
pl_PL: Problemy w trakcie realizacji

en: Problems to be processed
pl_PL: Problemy do rozwiązania

en: Processing
pl_PL: W toku

en: Processor | Processors
pl_PL[0]: Procesor
pl_PL[1]: Procesory
pl_PL[2]: Procesory

en: Processor frequency
pl_PL: Częstotliwość procesora

en: Product ID of the operating system
pl_PL: Build systemu operacyjnego

en: Profile | Profiles
pl_PL[0]: Profil
pl_PL[1]: Profile
pl_PL[2]: Profile

en: Profile's interface
pl_PL: Interfejs profilu

en: Progress
pl_PL: Postęp

en: Prohibit reservations
pl_PL: Zabroń rezerwacji

en: Project | Projects
pl_PL[0]: Projekt
pl_PL[1]: Projekty
pl_PL[2]: Projekty

en: Project state | Project states
pl_PL[0]: Status projektu
pl_PL[1]: Statusy projektu
pl_PL[2]: Statusy projektu

en: Project task | Project tasks
pl_PL[0]: Zadanie projektu
pl_PL[1]: Zadania projektu
pl_PL[2]: Zadania projektu

en: Project tasks type | Project tasks types
pl_PL[0]: Typ zadania projektu
pl_PL[1]: Typy zadań projektu
pl_PL[2]: Typy zadań projektu

en: Project team | Project teams
pl_PL[0]: Zespół projektowy
pl_PL[1]: Zespoły projektowe
pl_PL[2]: Zespoły projektowe

en: Project team group
pl_PL: Grupa zespołu projektowego

en: Project team user
pl_PL: Użytkownik zespołu projektowego

en: Project type | Project types
pl_PL[0]: Typ projektu
pl_PL[1]: Typy projektów
pl_PL[2]: Typy projektów

en: Provide a delimiter in order to automate the new hierarchy generation.
pl_PL: Podaj separator w celu zautomatyzowania generowania nowej hierarchii.

en: Proxy configuration for upgrade check
pl_PL: Konfiguracja proxy dla sprawdzania aktualizacji

en: Public
pl_PL: Publiczne

en: Public RSS feed | Public RSS feeds
pl_PL[0]: Publiczne RSS
pl_PL[1]: Publiczne RSS
pl_PL[2]: Publiczne RSS

en: Public bookmark | Public bookmarks
pl_PL[0]: Publiczna zakładka
pl_PL[1]: Publiczne zakładki
pl_PL[2]: Publiczne zakładki

en: Public followup
pl_PL: Śledzenie publicznie

en: Public reminder | Public reminders
pl_PL[0]: Publiczne przypomnienie
pl_PL[1]: Publiczne przypomnienia
pl_PL[2]: Publiczne przypomnienia

en: Publish in the FAQ
pl_PL: Opublikuj w FAQ

en: Publisher
pl_PL: Wydawca

en: Purchase date incompatible with the associated budget. %1$s not in budget period: %2$s / %3$s
pl_PL: Data zakupa niezgodna z powiązanym budżetem. %1$s nie zawiera się w okresie budżetowym: %2$s / %3$s

en: Purchase version
pl_PL: Zakupiona wersja

en: Purge
pl_PL: Czyść

en: Put in dustbin
pl_PL: Do kosza

en: Put on hold on %s
pl_PL: Wstrzymane na %s

en: Put this item in the FAQ
pl_PL: Umieść tą pozycję w FAQ

en: Qualification
pl_PL: Kwalifikacja

[ctx: Quantity]
en: Number
pl_PL: Numer

en: RSS feed | RSS feeds
pl_PL[0]: Źródło RSS
pl_PL[1]: Źródła RSS
pl_PL[2]: Źródeł RSS

en: RSS feeds found
pl_PL: Znalezione kanały RSS

en: Rate to trigger survey
pl_PL: Oceń aby wywołać ankietę

en: Read
pl_PL: Czytaj

en: Read auth
pl_PL: Pokaż autoryzacje

en: Read helpdesk parameters
pl_PL: Parametry helpdesk

en: Read notes
pl_PL: Przeczytaj uwagi

en: Read parameters
pl_PL: Parametry

en: Read the FAQ
pl_PL: Czytaj FAQ

en: Read the item's notes
pl_PL: Przeczytaj uwagi do pozycji

en: Read user authentication and synchronization method
pl_PL: Pokaż metody autoryzacji i synchronizacji użytkownika

en: Real duration
pl_PL: Prawdziwy czas trwania

en: Real duration of treatment of the ticket
pl_PL: Realny czas obsługi zgłoszenia

en: Real end date
pl_PL: Rzeczywista data zakończenia

en: Real start date
pl_PL: Rzeczywista data rozpoczęcia

en: Reason
pl_PL: Powód

en: Reason of rejection
pl_PL: Powód odrzucenia

en: Recalculate
pl_PL: Ponowne obliczenie

en: Recalculate the category
pl_PL: Ponowne obliczenie kategorii

en: Recall on %s
pl_PL: Przypomnienie o %s

en: Received email header
pl_PL: Otrzymany nagłówek wiadomości email

en: Receiver | Receivers
pl_PL[0]: Odbiorca
pl_PL[1]: Odbiorcy
pl_PL[2]: Odbiorcy

en: Receiver errors
pl_PL: Błędy skrzynki odbiorczej

en: Receivers in error: %s
pl_PL: Skrzynki odbiorcze w błędzie: %s

en: Recent entries
pl_PL: Ostatnie wpisy

en: Recipient | Recipients
pl_PL[0]: Odbiorca
pl_PL[1]: Odbiorcy
pl_PL[2]: Odbiorcy

en: Recipient email
pl_PL: E-mail odbiorcy

en: Recipient name
pl_PL: Nazwa odbiorcy

en: Record into the database denied
pl_PL: Rekord w bazie danych zabroniony

en: Recurrent
pl_PL: Powtarzające się

en: Recurrent tickets
pl_PL: Powtarzające się zgłoszenia

en: Recursive
pl_PL: Rekursywnie

en: Reference
pl_PL: Odniesienie

en: Refresh rate
pl_PL: Szybkość odświeżania

en: Refuse the solution
pl_PL: Odrzuć rozwiązanie

en: Refused
pl_PL: Odrzucono

en: Refused mail archive folder (optional)
pl_PL: Odmówiony archiwalny katalog pocztowy (opcjonalne)

en: Regenerate
pl_PL: Regeneruj

en: Registered ID (issued by PCI-SIG) | Registered IDs (issued by PCI-SIG)
pl_PL[0]: Zarejestrowane ID (Wydane przez PCI-SIG)
pl_PL[1]: Zarejestrowane IDs (Wydane przez PCI-SIG)
pl_PL[2]: Zarejestrowane IDs (Wydane przez PCI-SIG)

en: Rehearsal
pl_PL: Powtórzenie

en: Reinit the network topology
pl_PL: Inicjalizuj ponownie topologię sieci

en: Reject email
pl_PL: Odrzuć email

en: Remaining
pl_PL: Pozostało

en: Reminder | Reminders
pl_PL[0]: Przypomnienie
pl_PL[1]: Przypomnienia
pl_PL[2]: Przypomnień

en: Reminders frequency for alarms on cartridges
pl_PL: Częstotliwość przypomnień dla alarmów kartridży

en: Reminders frequency for alarms on consumables
pl_PL: Częstotliwość przypomnień dla alarmów materiałów eksploatacyjnych

en: Remote access key
pl_PL: Zdalny klucz dostępu

en: Remove all at once
pl_PL: Usuń wszystko naraz

en: Remove the domain of logins like login@domain
pl_PL: Usuń identyfikatory pól w postaci identyfikator@domena

en: Renewal
pl_PL: Odnowienie

en: Renting
pl_PL: Wynajmowanie

en: Reopen
pl_PL: Wznów

en: Reopen the ticket
pl_PL: Wznów zgłoszenie

en: Replace the current database with the backup file %s?
pl_PL: Zastąpić aktualną bazę danych plikiem %s kopii zapasowej?

en: Replay dictionary rules for manufacturers (----- = All)
pl_PL: Powtórz reguły słownikowe dla producentów (----- = All)

en: Replay rules on existing database ended on %s
pl_PL: Powtórzenie zastosowania reguł na istniejącej bazie danych zakończone o %s

en: Replay rules on existing database started on %s
pl_PL: Powtórne zastosowanie reguł na istniejącej bazie danych rozpoczęte o %s

en: Replay rules on existing database: %1$s/%2$s
pl_PL: Powtórka reguł w istniejącej bazie danych: %1$s/%2$s

en: Replay the dictionary rules
pl_PL: Ponownie uruchom reguły słownikowe

en: Replay the rules dictionary
pl_PL: Ponownie uruchom słownik zasad

en: Replicate | Replicates
pl_PL[0]: Replika
pl_PL[1]: Repliki
pl_PL[2]: Repliki

en: Replicate %s
pl_PL: Replika %s

en: Reply-to email
pl_PL: Odpowiedz na e-mail

en: Reply-to name
pl_PL: Odpowiedz Nazwie

en: Report | Reports
pl_PL[0]: Raport
pl_PL[1]: Raporty
pl_PL[2]: Raporty

en: Request
pl_PL: Zgłoszenie

en: Request comments
pl_PL: Wymagaj komentarza

en: Request date
pl_PL: Data wniosku

en: Request source | Request sources
pl_PL[0]: Źródło zgłoszenia
pl_PL[1]: Źródła zgłoszenia
pl_PL[2]: Źródłeł zgłoszenia

en: Request sources by default
pl_PL: Domyślne wymagaj źródła zgłoszenia

en: Requested item not found
pl_PL: Poszukiwany element nieznaleziony

en: Requester | Requesters
pl_PL[0]: Zgłaszający
pl_PL[1]: Zgłaszających
pl_PL[2]: Zgłaszających

en: Requester ID
pl_PL: ID zgłaszajacego

en: Requester group | Requester groups
pl_PL[0]: Grupa zgłaszającego
pl_PL[1]: Grupy zgłaszającego
pl_PL[2]: Grupy zgłaszającego

en: Requester group except manager users
pl_PL: Grupa zgłaszającego z wyłączeniem kierowników

en: Requester group manager
pl_PL: Kierownik grupy zgłaszającego

en: Requester in group
pl_PL: Zgłaszający w grupie

en: Requester location
pl_PL: Lokalizacja zgłaszającego

en: Requester user
pl_PL: Zgłaszający

en: Reservable item | Reservable items
pl_PL[0]: Element z możliwością rezerwacji
pl_PL[1]: Elementy z możliwością rezerwacji
pl_PL[2]: Elementy z możliwością rezerwacji

en: Reservation | Reservations
pl_PL[0]: Rezerwacja
pl_PL[1]: Rezerwacje
pl_PL[2]: Rezerwacje

en: Reservation expired
pl_PL: Koniec rezerwacji

en: Reserve
pl_PL: Zarezerwuj

en: Reserve an item
pl_PL: Zarezerwuj element

en: Reset display options
pl_PL: Resetuj opcje wyświetlania

en: Reset last run
pl_PL: Resetuj ostatnie uruchomienie

en: Reset password successful.
pl_PL: Zmiana hasła powiodła się.

en: Resolution
pl_PL: Rozwiązanie

en: Resolution date
pl_PL: Data rozwiązania

en: Resolution time
pl_PL: Czas rozwiązania

en: Response address (if needed)
pl_PL: Adres odpowiedzi (jeżeli potrzebny)

en: Response date
pl_PL: Data odpowiedzi

en: Response date to the satisfaction survey
pl_PL: Data odpowiedzi na ankiete satysfakcji

en: Response name (if needed)
pl_PL: Nazwa odpowiedzi (opcjonalnie)

en: Restore
pl_PL: Przywróć

en: Restore the item
pl_PL: Przywróć element

en: Restrict %s field for x509 authentication (separator $)
pl_PL: Ograniczone %s pole dla autoryzacji x509 (separator $)

en: Restrict device management
pl_PL: Ograniczone zarządzanie urządzeniami

en: Restrict monitor management
pl_PL: Ograniczone zarządzanie monitorami

en: Restrict phone management
pl_PL: Ograniczone zarządzanie telefonami

en: Restrict printer management
pl_PL: Ograniczone zarządzanie drukarkami

en: Result details
pl_PL: Wyniki szczegółowo

en: Result of the regular expression
pl_PL: Wynik wyrażenia regularnego

en: Results
pl_PL: Wyniki

en: Results to display by page
pl_PL: Ilość rezulttów do wyświetlenia na stronę

en: Results to display on home page
pl_PL: Ilość wyników do wyświetlenia na stronie startowej

en: Retrieve email (Mails receivers)
pl_PL: Odbieranie wiadomości e-mail (Odbiorcy poczty)

en: Review
pl_PL: Recenzja

en: Rights and entities assignment
pl_PL: Przydzielane uprawnień i jednostek

en: Rights assignment
pl_PL: Przydzielanie uprawnień

en: Room number
pl_PL: Numer pokoju

en: Root directory (optional)
pl_PL: Główny katalog (opcjonalnie)

en: Root entity
pl_PL: Główna jednostka

en: Root location
pl_PL: Główna lokalizacja

en: RootDN (for non anonymous binds)
pl_PL: rootdn (dla nie anonimowych połączeń)

en: Rpm
pl_PL: Obrotów na minutę (RPM)

en: Rule | Rules
pl_PL[0]: Reguła
pl_PL[1]: Reguły
pl_PL[2]: Reguły

en: Rule results
pl_PL: Wynik reguły

en: Rule type
pl_PL: Typ reguł

en: Rules applicable in the sub-entities
pl_PL: Reguły dla pod-jednostek

en: Rules applied: %s
pl_PL: Zastosowano reguły: %s

en: Rules are conditionals. Each one can be used on multiple actions.
pl_PL: Reguły są warunkami. Każda może być użyta przy wielu akcjach.

en: Rules for assigning a category to a software
pl_PL: Reguły kategoryzowania oprogramowania

en: Rules for assigning a category to software
pl_PL: Reguły przydzielania kategorii dla oprogramowania

en: Rules for assigning a computer to an entity
pl_PL: Reguły przypisywania komputera do jednostki

en: Rules for assigning a ticket created through a mails receiver
pl_PL: Reguły przypisywania zgłoszenia stworzonego przez e-mail

en: Rules for assigning an item to an entity
pl_PL: Zasady przydzielania elementu do jednostki

en: Rules for import and link computers
pl_PL: Reguły importu i łączenia dla komputerów

en: Rules list
pl_PL: Lista reguł

en: Rules management
pl_PL: Zarządzanie regułami

en: Rules refused
pl_PL: Odrzucone reguły

en: Rules used for
pl_PL: Użyte reguły dla

en: Rules using the object have been disabled.
pl_PL: Reguły używające tego obiektu zostały wyłączone.

en: Run count
pl_PL: Licznik uruchomień

en: Run frequency
pl_PL: Częstotliwość uruchomień

en: Run mode
pl_PL: Tryb uruchomienia

en: Run period
pl_PL: Uruchamianie cykliczne

en: Running
pl_PL: Uruchomione

en: SELinux boolean configuration for %s
pl_PL: Konfiguracja boolean SELinux dla %s

en: SELinux mode is %s
pl_PL: Tryb SELinux jest %s

en: SMTP host
pl_PL: Host SMTP

en: SMTP login (optional)
pl_PL: Użytkownik SMTP (opcjononalne)

en: SMTP password (optional)
pl_PL: Hasło SMTP (opcjonalne)

en: SQL Dump
pl_PL: Zrzut SQL

en: Satisfaction
pl_PL: Zadowolenie

en: Satisfaction survey
pl_PL: Badanie satysfakcji

en: Satisfaction survey answer
pl_PL: Wynik ankiety satysfakcji

en: Satisfaction survey configuration
pl_PL: Konfiguracji ankiety satysfakcji

en: Satisfaction survey expired
pl_PL: Badanie satysfakcji upłyneło

en: Satisfaction survey trigger rate
pl_PL: Częstotliwość wysyłania ankiety satysfakcji

en: Satisfaction with the resolution of the ticket
pl_PL: Zadowolenie z rozwiązania zgłoszenia

en: Saturday
pl_PL: Sobota

en: Save
pl_PL: Zapisz

en: Save and add to the knowledge base
pl_PL: Zapisz i dodaj do Bazy wiedzy

en: Save as bookmark
pl_PL: Zapisz jako zakładkę

en: Save solution to the knowledge base
pl_PL: Zapisz rozwiązanie w bazie wiedzy

en: Scheduled
pl_PL: Zaplanowane

en: Search
pl_PL: Szukaj

en: Search (%s for all)
pl_PL: Szukaj (%s dla wszystkich)

en: Search a solution
pl_PL: Szukaj rozwiązania

en: Search criteria for users
pl_PL: Kryteria wyszukiwania dla użytkowników

en: Search engine
pl_PL: Silnik wyszukiwania

en: Search filter (if needed)
pl_PL: Filtr przeszukiwania (jeżeli potrzebny)

en: Search filter for entities
pl_PL: Filtr do szukania jednostek

en: Search filter for users
pl_PL: Filtr do szukania użytkowników

en: Search result default display
pl_PL: Domyślny widok wyszukiwania

en: Search result display
pl_PL: Wyświetlanie wyników szukania

en: Search result user display
pl_PL: Domyślny widok wyszukiwania użytkownika

en: Search the ID of your hardware
pl_PL: Szukaj ID twojego sprzętu

en: Search type
pl_PL: Typ szukania

en: Second Item
pl_PL: Drugi element

en: Secondary
pl_PL: Drugorzędny

en: Security
pl_PL: Bezpieczeństwo

en: See (actor)
pl_PL: Zobacz (uczestnik)

en: See (author)
pl_PL: Widzi (twórca)

en: See all
pl_PL: Widzi wszystko

en: See all plannings
pl_PL: Pokaż wszystkie planowania

en: See all reservable items
pl_PL: Pokaż wszystkie elementy z możliwością rezerwacji

en: See all tickets
pl_PL: Widzi wszystkie zgłoszenia

en: See assigned
pl_PL: Widzi przypisane

en: See assigned tickets
pl_PL: Widzi przypisane zgłoszenia

en: See group ticket
pl_PL: Widzi zgłoszenia grupy

en: See hardware of my groups
pl_PL: Zobacz sprzęt w swojej grupach

en: See my ticket
pl_PL: Widzi swoje zgłoszenie

en: See personnal planning
pl_PL: Zobacz własne planowania

en: See planning
pl_PL: Zobacz planowania

en: See private ones
pl_PL: Widzi prywatne

en: See public ones
pl_PL: Widzi publiczne

en: See schedule of people in my groups
pl_PL: Zobacz harmonogram ludzi z moich grup

en: See the catalog of plugins
pl_PL: Zobacz katalog wtyczek

en: See tickets created by my groups
pl_PL: Widzi zgłoszenia stworzone przez swoje grupy

en: Select 'Upgrade' to update your version of GLPI from an earlier version
pl_PL: Wybierz "Aktualizuj", aby zaktualizować wersję GLPI ze wcześniejszej wersji

en: Select a peer for %s:
pl_PL: Wybierz parę dla %s

en: Select default items to show
pl_PL: Wybierz domyślne elementy do pokazania

en: Select statistics to be displayed
pl_PL: Wybierz statystykę którą chcesz wyświetlić

en: Select the common field that you want to update
pl_PL: Wybierz wspólne pole, które chcesz zaktualizować

en: Select the desired entity
pl_PL: Wybierz żądaną jednostkę

en: Select the field that you want to update
pl_PL: Wybierz pole, które chcesz zaktualizować

en: Select the report you want to generate
pl_PL: Wybierz raport który chcesz wygenerować

en: Select the type of the item on which applying this action
pl_PL: Wybierz typ elementy, do którego zastosować akcje

en: Select the type of the item that must be unlock
pl_PL: Wybierz typ elementu, który ma być odblokowany

en: Select/unselect all
pl_PL: Zaznacz/Odznacz wszystko

en: Selection too large, massive action disabled.
pl_PL: Zbyt dużo wybrane, masowa zmiana jest niemożliwa.

en: Send
pl_PL: Wyślij

en: Send a notification
pl_PL: Wyślij powiadomienie

en: Send a test email to the administrator
pl_PL: Wyślij e-mail testowy do administratora

en: Send alarms on cartridges
pl_PL: Wyślij alarm o kartridżach

en: Send alarms on consumables
pl_PL: Wyślij alarm o materiałach eksploatacyjnych

en: Send alarms on contracts
pl_PL: Wysyłaj alarmy o umowach

en: Send alarms on expired licenses
pl_PL: Wysyłaj alarmy o wygaśnięciu licencji

en: Send alarms on financial and administrative information
pl_PL: Wysyłaj alarmy o informacjach finansowych i administracyjnych

en: Send alarms on receiver errors
pl_PL: Wysyłaj alarmy z błędami skrzynki odbiorczej

en: Send an approval request
pl_PL: Wyślij wniosek o zatwierdzenie zgłoszenia

en: Send contract alarms before
pl_PL: Wyślij alarmy umowy przed

en: Send date
pl_PL: Data wysłania

en: Send financial and administrative information alarms before
pl_PL: Wysyłaj wcześniej alarmy finansowe i administracyjne o

en: Send license alarms before
pl_PL: Wyślij alarmy licencji przed

en: Send licenses alert failed
pl_PL: Wysyłaj powiadomienia o błędnych alarmach

en: Send mails in queue
pl_PL: Wysłane wiadomości w kolejce

en: Send planning recalls
pl_PL: Wyślij zaplanowane przypomnienia

en: Send reservation alert failed
pl_PL: Wyślij alarm o nieudanej rezerwacji

en: Sender email
pl_PL: E-mail nadawcy

en: Sender name
pl_PL: Nazwa nadawcy

en: September
pl_PL: Wrzesień

en: Serial number
pl_PL: Numer seryjny

en: Serial of the operating system
pl_PL: Serial systemu operacyjnego

en: Server
pl_PL: Serwer

en: Service
pl_PL: Serwis

en: Service is down for maintenance. It will be back shortly.
pl_PL: Usługa wyłączona z powodu prac serwisowych. Zostanie uruchomiona niezwłocznie.

en: Service provided
pl_PL: Usługa dostarczana

en: Sessions support is available - Perfect!
pl_PL: Obsługa sesji dostępna - Idealnie!

en: Sessions test
pl_PL: Test sesji

en: Set notifications for all actors
pl_PL: Ustaw powiadomienia dla wszystkich uczestników

en: Set personal
pl_PL: Ustaw jako prywatne

en: Set public
pl_PL: Ustaw publiczne

en: Set status: %s
pl_PL: Ustaw status: %s

en: Set the network using notation address/mask
pl_PL: Ustaw sieć używając notacji adres/maska

en: Settings
pl_PL: Ustawienia

en: Setup
pl_PL: Ustawienia

en: Several network names available! Go to the tab 'Network Name' to manage them.
pl_PL: Kilka nazw sieciowe dostępne! Przejdź do karty "Nazwa sieci" aby zarządzania nimi.

en: Show GLPI ID
pl_PL: Pokaż ID GLPI

en: Show all
pl_PL: Pokaż wszystko

en: Show graphics
pl_PL: Pokaż wykresy

en: Show list of available tags
pl_PL: Pokaż listę dostępnych tagów

en: Show new tickets on the home page
pl_PL: Pokaż nowe zgłoszenia na stronie głównej

en: Show on global GANTT
pl_PL: Pokaż na globalnym GANTTcie

en: Show personnal information in new ticket form (simplified interface)
pl_PL: Pokaż informacje osobiste w formularzu nowego zgłoszenia (interfejs uproszczony)

en: Show the dustbin
pl_PL: Pokaż kosz

en: Simple mode
pl_PL: Tryb prosty

en: Simplified interface
pl_PL: Środowisko uproszczone

en: Simplified interface help link
pl_PL: Link do uproszczonego środowiska Helpdesk

en: Single mode fiber
pl_PL: Światłowód SM (jednomodowy)

en: Single value
pl_PL: Pojedyncza wartość

en: Size
pl_PL: Rozmiar

en: Size by default
pl_PL: Domyślny rozmiar

en: Slave database out of sync!
pl_PL: Zapasowa baza danych jest rozsynchronizowana!

en: Software | Software
pl_PL[0]: Oprogramowanie
pl_PL[1]: Oprogramowanie
pl_PL[2]: Oprogramowanie

en: Software category | Software categories
pl_PL[0]: Kategoria oprogramowania
pl_PL[1]: Kategorie oprogramowania
pl_PL[2]: Kategorie oprogramowania

en: Software category deleted by the dictionary rules
pl_PL: Kategoria oprogramowania usunięta przez reguły słownikowe

en: Software deleted after merging
pl_PL: Oprogramowanie zostanie przeniesione do kosza po scaleniu

en: Software deleted by GLPI dictionary rules
pl_PL: Oprogramowanie usunięte przez reguły słownikowe GLPI

en: Software dictionary
pl_PL: Słownik oprogramowania

en: Software of computers
pl_PL: Oprogramowanie komputerowe

en: Software support
pl_PL: Wsparcie oprogramowania

en: Solution | Solutions
pl_PL[0]: Rozwiązanie
pl_PL[1]: Rozwiązania
pl_PL[2]: Rozwiązania

en: Solution approved
pl_PL: Zatwierdzone rozwiązanie

en: Solution rejected
pl_PL: Rozwiązanie odrzucone

en: Solution rejection comment
pl_PL: Komentarz odrzucenia rozwiązania

en: Solution rejection date
pl_PL: Data odrzucenia rozwiązania

en: Solution template | Solution templates
pl_PL[0]: Szablon rozwiązań
pl_PL[1]: Szablony rozwiązań
pl_PL[2]: Szablony rozwiązań

en: Solution type | Solution types
pl_PL[0]: Typ rozwiązań
pl_PL[1]: Typy rozwiązań
pl_PL[2]: Typy rozwiązań

en: Solve tickets
pl_PL: Rozwiąż zlecenia

en: Solved on %s
pl_PL: Data rozwiązania %s

en: Sons of %s
pl_PL: Podrzędne do %s

en: Soundcard | Soundcards
pl_PL[0]: Karta dźwiękowa
pl_PL[1]: Karty dźwiękowe
pl_PL[2]: Karty dźwiękowe

en: Source
pl_PL: Źródło

en: Source of followup
pl_PL: Źródło śledzenia

en: Speaker
pl_PL: Głośnik

en: Speakers
pl_PL: Głośniki

en: Specificities
pl_PL: Specyficzności

en: Specify a date
pl_PL: Określ datę

en: Specify an end date
pl_PL: Wskaż datę końcową

en: Speed
pl_PL: Prędkość

en: Standard interface
pl_PL: Środowisko standardowe

en: Standard interface help link
pl_PL: Link do standardowego środowiska pomocy

en: Start at %s
pl_PL: Start o %s:

en: Start at %s:
pl_PL: Start o %s:

en: Start date
pl_PL: Data początkowa

en: Start date of warranty
pl_PL: Data początku gwarancji

en: Start of the selected timeframe is not a working hour.
pl_PL: Początek wyznaczonego przedziału czasowego nie zawiera się w godzinach pracy.

en: Startup date
pl_PL: Data rozpoczęcia

en: State of the virtual machine | States of the virtual machine
pl_PL[0]: Stan wirtualnej maszyny
pl_PL[1]: Stany maszyny wirtualnej
pl_PL[2]: Stany maszyny wirtualnej

en: Statistics
pl_PL: Statystyki

en: Status | Statuses
pl_PL[0]: Status
pl_PL[1]: Statusy
pl_PL[2]: Statusy

en: Status of items | Statuses of items
pl_PL[0]: Status elementu
pl_PL[1]: Statusy elementów
pl_PL[2]: Statusy elementów

en: Status of my validation
pl_PL: Status mojej weryfikacji

en: Status of the approval request
pl_PL: Status wniosku o zatwierdzenia zgłoszenia

en: Status updated. The connected items have been updated using this status.
pl_PL: Status uaktualniony. Połączone elementy zostały uaktualnione do tego statusu.

en: Status value in database
pl_PL: Wartość statusu w bazie danych

en: Steal
pl_PL: Przejmij

en: Steal a ticket
pl_PL: Przejmij zgłoszenie

en: Step %d
pl_PL: Krok %d

en: Step for the hours (minutes)
pl_PL: Podziałka na godzinę (w minutach)

en: Stock location
pl_PL: Lokalizacja magazynu

en: Subject
pl_PL: Temat

en: Subject email header
pl_PL: Nagłówek wiadomości Temat

en: Submit message
pl_PL: Wyślij Wiadomość

en: Subnet
pl_PL: Podsieć

en: Subnet mask | Subnet masks
pl_PL[0]: Maska podsieci
pl_PL[1]: Maski podsieci
pl_PL[2]: Maska podsieci

en: Succesful deletion of the file %s
pl_PL: Udane usunięcie pliku %s

en: Successful importation
pl_PL: Import udany

en: Successfully recreated network tree
pl_PL: Pomyślnie odtworzono drzewo sieciowe

en: Sum of planned durations of tasks
pl_PL: Sumaryczny czas trwania zaplanowanych zadań

en: Sum of total effective durations of tasks
pl_PL: Suma efektywnego czasu trwania zadań

en: Summary
pl_PL: Podsumowanie

en: Sunday
pl_PL: Niedziela

en: Sundays and holidays
pl_PL: Niedziele i święta

en: Supplier | Suppliers
pl_PL[0]: Dostawca
pl_PL[1]: Dostawcy
pl_PL[2]: Dostawcy

en: Supplier of project team
pl_PL: Dostawca zespołu projektowego

en: Support hours
pl_PL: Godziny wsparcia

en: Surname
pl_PL: Nazwisko

en: Surname, First name
pl_PL: Nazwisko, Imię

en: Survey type
pl_PL: Typ ankiety

en: Symptoms
pl_PL: Objawy

en: Synchronization
pl_PL: Synchronizacja

en: Synchronizing already imported users
pl_PL: Synchronizuj zaimportowanych użytkowników

en: System board | System boards
pl_PL[0]: Płyta główna
pl_PL[1]: Płyty główne
pl_PL[2]: Płyty główne

en: System lock
pl_PL: System zablokowany

en: System logs retention period (in days, 0 for infinite)
pl_PL: Okres przechowywania logów systemowych (w dniach, 0=bez ograniczeń))

en: TCO (value + tracking cost)
pl_PL: TCO (cena + koszty interwencji)

en: Tacit
pl_PL: Automatyczny

en: Tag
pl_PL: TAG

en: Tagged
pl_PL: Oznaczony

en: Take into account
pl_PL: Podjęcie

en: Take into account time
pl_PL: Czas podjęcia

en: Target | Targets
pl_PL[0]: Odbiorca
pl_PL[1]: Odbiorcy
pl_PL[2]: Odbiorców

en: Target entity for the computer
pl_PL: Docelowa jednostka dla komputera

en: Task | Tasks
pl_PL[0]: Zadanie
pl_PL[1]: Zadania
pl_PL[2]: Zadania

en: Task %s executed
pl_PL: Zadanie %s uruchmione

en: Task author
pl_PL: Twórca zadania

en: Task category | Task categories
pl_PL[0]: Kategoria zadania
pl_PL[1]: Kategorie zadań
pl_PL[2]: Kategorie zadań

en: Task completed in %s
pl_PL: Zadanie ukończono w %s

en: Task completed.
pl_PL: Zadanie zakończone.

en: Task team | Task teams
pl_PL[0]: Zadanie zespołu
pl_PL[1]: Zadania zespołu
pl_PL[2]: Zadania zespołu

en: Tasks state by default
pl_PL: Stan zadań domyślny

en: Team member | Team members
pl_PL[0]: Członek zespołu
pl_PL[1]: Członek zespołów
pl_PL[2]: Członkowie zespołu

en: Technician
pl_PL: Realizator

en: Technician as assigned
pl_PL: Przypisany realizator

en: Technician group
pl_PL: Grupa realizatorów

en: Technician in charge of the hardware
pl_PL: Osoba odpowiedzialna

en: Technician in charge of the task
pl_PL: Realizator odpowiedzialny za zadanie

en: Technician in charge of the ticket
pl_PL: Realizator odpowiedzialny za zgłoszenie

en: Technician in tasks
pl_PL: Realizator przypisany do zadań

en: Template for a request
pl_PL: Szablon dla zgłoszenia

en: Template for an incident
pl_PL: Szablon dla incydentu

en: Template for the automatic transfer of computers in another entity
pl_PL: Szablon do automatycznego przenoszenia komputerów do innej jednostki

en: Template name
pl_PL: Nazwa Szablonu

en: Template translation | Template translations
pl_PL[0]: Szablon tłumaczeń
pl_PL[1]: Szablony tłumaczeń
pl_PL[2]: Szablony tłumaczeń

en: Templates
pl_PL: Szablony

en: Temporary directory doesn't exist
pl_PL: Katalog tymczasowy nie istnieje

en: Test connection to email server
pl_PL: Test połączenia z serwerem pocztowym

en: Test ctype functions
pl_PL: Test funkcji: ctype

en: Test done
pl_PL: Test wykonany

en: Test email sent to administrator
pl_PL: E-mail testowy wysłany do administratora

en: Test failed
pl_PL: Test nieudany

en: Test failed: %s
pl_PL: Test nieudany: %s

en: Test if Session_use_trans_sid is used
pl_PL: Sprawdzanie czy Session_use_trans_sid jest używany

en: Test json functions
pl_PL: Test funkcji: json

en: Test of connection to LDAP directory
pl_PL: Testowanie połączenia z katalogiem LDAP

en: Test of the connection at the database
pl_PL: Testowanie połączenia z bazą danych

en: Test rules engine
pl_PL: Testowanie reguł silnika

en: Test session auto start
pl_PL: Automatyczny start sesji testowej

en: Test successful
pl_PL: Test przeszedł pomyślnie

en: Test successful: %s
pl_PL: Test przeszedł pomyślnie: %s

en: Testing PHP Parser
pl_PL: Testowanie interpretera PHP

en: Text in the login box
pl_PL: Tekst w oknie logowania

en: Thank you for using our automatic helpdesk system.
pl_PL: Dziękujemy za użycie systemu pomocy Helpdesk.

en: That will remove all the reservations in progress.
pl_PL: To spowoduje usunięcie wszystkich aktywnych rezerwacji.

en: The CURL extension for your PHP parser isn't installed
pl_PL: Rozszerzenie CURL do twojego interpretera PHP nie jest zainstalowane

en: The LDAP extension of your PHP parser isn't installed
pl_PL: Rozszerzenie LDAP do twojego interpretera PHP nie jest zainstalowane

en: The MAC address and the IP of the equipment are included in an aggregated network port
pl_PL: MAC adres i adres IP sprzętu są zawarte w zagregowanym porcie sieiowym

en: The PHP mail function is unknown or is not activated on your system.
pl_PL: Funkcja PHP 'mail' jest nieznana lub nie jest aktywna w systemie.

en: The action you have requested is not allowed.
pl_PL: Akcja nie jest możliwa

en: The action you have requested is not allowed. Reload previous page before doing action again.
pl_PL: Akcja nie jest możliwa. Przeładuj poprzednią stronę i powtórz akcje.

en: The assignment of a SLA to a ticket causes the recalculation of the due date.
pl_PL: Przypisanie SLA do zgłoszenia spowoduje przeliczenie terminu zakończenia.

en: The authentication method configuration doesn't allow you to change your password.
pl_PL: Skonfigurowana metoda uwierzytelnienia nie pozwala Ci na zmianę Twojego hasła.

en: The directory %s doesn't exist.
pl_PL: Katalog %s nie istnieje.

en: The directory could not be created.
pl_PL: Katalog nie może zostać utworzony

en: The directory was created but could not be removed.
pl_PL: Katalog został stworzony ale nie moze zostać usunięty

en: The engine passes the result of a rule to the following one.
pl_PL: Silnik przekazuje wynik reguły do następnej w kolejności.

en: The engine stops on the first checked rule.
pl_PL: Silnik zatrzymuje się na pierwszej poprawnej regule.

en: The engine treats all the rules.
pl_PL: Silnik stosuje wszystkie reguły.

en: The file already exists
pl_PL: Ten plik już istnieje

en: The file could not be created.
pl_PL: Plik nie może być utworzony.

en: The file is not an image file.
pl_PL: Plik nie jest obrazem

en: The file is valid. Upload is successful.
pl_PL: Ten plik jest poprawny. Wgrywanie zakończone.

en: The file was created but can't be deleted.
pl_PL: Plik został stworzony, ale nie może być usunięty.

en: The following automatic actions are in error. They require intervention.
pl_PL: Następujące automatyczne akcje zakończone błędem. Wymagają interwencji.

en: The functionality is found - Perfect!
pl_PL: Funkcjonalność znaleziona - Idealnie!

en: The installation is finished
pl_PL: Instalacja zakończona

en: The login is not valid. Unable to add the user.
pl_PL: Login jest niepoprawny. Nie można dodać użytkownika

en: The login is not valid. Unable to update login.
pl_PL: Login jest niewłaściwy. Nie można zaktualizować loginu

en: The magic_quotes_sybase option isn't active on your server - Perfect!
pl_PL: Opcja magic_quotes_sybase jest wyłączona na twoim serwerze - Doskonale!

en: The new structure is hierarchical
pl_PL: Nowa struktura jest hierarchiczna

en: The plugin %s is incompatible with this version of GLPI
pl_PL: Plugin %s jest niezgodny z tą wersją GLPI

en: The required item is already reserved for this timeframe
pl_PL: Żądany element jest już zarezerwowany w tym oknie czasowym.

en: The selected user (%s) has no valid email address. The request has been created, without email confirmation.
pl_PL: Wybrany użytkownik (%s) nie ma poprawnego adresu e-mail. Wniosek zostanie utworzony bez powiadomienia E-mailem.

en: The server answered: %s
pl_PL: Serwer odpowiedział: %s

en: The server or/and user field is empty
pl_PL: Pole serwer i/lub użytkownik jest puste

en: The slave database is desynchronized. The difference is of:
pl_PL: Zapasowa baza danych jest rozsynchronizowana. Różnice to::

en: The ticket will be added in the entity %s
pl_PL: Zgłoszenie zostanie utworzone w jednostce %s

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
pl_PL: Wielkość przesyłanego pliku przekracza ustawiony limit upload_max_filesize ustawiony w HTML

en: The uploaded file exceeds the post_max_size directive in php.ini
pl_PL: Rozmiar przesyłanego pliku przekracza ustaloną wartość post_max_size w pliku php.ini

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
pl_PL: Wielkość przesyłanego pliku przekracza ustawiony limit upload_max_filesize w pliku php.ini

en: The uploaded file was only partially uploaded
pl_PL: Przesłano tylko część pliku

en: The use of a SMTP is needed.
pl_PL: Użycie SMTP jest konieczne.

en: The user is busy at the selected timeframe.
pl_PL: Użytkownik jest zajęty w wybranym terminie.

en: The version of the database is not compatible with the version of the installed files. An update is necessary.
pl_PL: Wersja bazy danych nie jest kompatybilna z wersją zainstalowanych plików. Konieczna jest aktualizacja.

en: There's already a translation for this field in this language
pl_PL: Już istnieje tłumaczenie dla tego pola w tym języku

en: These parameters are used as actions in generic rules for assignment to entities
pl_PL: Te parametry używane są jako akcje w ogólnych zasadach przypisywania jednostek

en: Think of making a backup before transferring items.
pl_PL: Zrób backup przed przeniesieniem elementów.

en: Third party type | Third party types
pl_PL[0]: Rodzaj kontrahenta
pl_PL[1]: Rodzaje kontahentów
pl_PL[2]: Rodzajów kontrahentów

en: This is a test email.
pl_PL: To jest testowy e-mail.

en: This is the new hierarchy. If it's complete approve it.
pl_PL: To jest nowa hierarchia. Jeżeli jest poprawna, możesz ją zaakceptować.

en: This item is not part of the FAQ
pl_PL: Ta pozycja nie jest częścią FAQ

en: This item is part of the FAQ
pl_PL: Ta pozycja jest częścią FAQ

en: This item is waiting for approval, do you really want to resolve or close it?
pl_PL: Ten element oczekuje na zatwierdzenie, naprawdę chcesz go rozwiązać lub zamknąć?

en: This month
pl_PL: Ten miesiąc

en: This profile is the last with write rights on profiles
pl_PL: Ten profil jest ostatnim z uprawnieniami do modyfikacji profilów

en: This ticket concerns me
pl_PL: To zgłoszenie dotyczy mnie

en: This week
pl_PL: Ten tydzień

en: Threads
pl_PL: Wątki

en: Threshold of alarm reached for the type of cartridge: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
pl_PL: Prób ostrzeżenia osiągnięty dla kartridży: %1$s - Odniesienie %2$s - Pozostało %3$d

en: Threshold of alarm reached for the type of consumable: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
pl_PL: Przekroczony próg alarmowy dla typu materiału eksploatacyjnego: %1$s - Odniesienie %2$s - Pozostało %3$d

en: Thursday
pl_PL: Czwartek

en: Ticket | Tickets
pl_PL[0]: Zgłoszenie
pl_PL[1]: Zgłoszenia
pl_PL[2]: Zgłoszenia

en: Ticket #%1$s %2$s
pl_PL: Zgłoszenie #%1$s %2$s

en: Ticket %d successfully created
pl_PL: Zgłoszenie %d pomyślnie stworzone

en: Ticket category | Ticket categories
pl_PL[0]: Kategoria zgłoszenia
pl_PL[1]: Kategorie zgłoszeń
pl_PL[2]: Kategorie zgłoszeń

en: Ticket cost | Ticket costs
pl_PL[0]: Koszt zgłoszenia
pl_PL[1]: Koszty zgłoszenia
pl_PL[2]: Koszty zgłoszenia

en: Ticket creation failed (check mandatory fields)
pl_PL: Nieudane stworzenie zgłoszenia (sprawdź wymagane pola)

en: Ticket creation failed (no template)
pl_PL: Nieudane stworzenie zgłoszenia (brak szablonu)

en: Ticket creation form on login
pl_PL: Wyświetl formularz zgłoszenia po zalogowaniu

en: Ticket followup
pl_PL: Śledzenie zgłoszenia

en: Ticket location
pl_PL: Lokalizacja zgłoszenia

en: Ticket on linked items | Tickets on linked items
pl_PL[0]: Zgłoszenie połączonych elementów
pl_PL[1]: Zgłoszenia połączonych elementów
pl_PL[2]: Zgłoszenia połączonych elementów

en: Ticket solved
pl_PL: Zgłoszenie rozwiązane

en: Ticket template | Ticket templates
pl_PL[0]: Szablon zgłoszenia
pl_PL[1]: Szablony zgłoszenia
pl_PL[2]: Szablony zgłoszenia

en: Ticket waiting for your approval
pl_PL: Zgłoszenie czeka na twoje zatwierdzenie

en: Tickets
pl_PL: Zgłoszenia

en: Tickets awaiting approval
pl_PL: Zgłoszenia czekające na zatwierdzenie

en: Tickets default type
pl_PL: Domyślny typ zgłoszeń

en: Tickets duration
pl_PL: Czas trwania zgłoszeń

en: Tickets on pending status
pl_PL: Zgłoszenia w trakcie realizacji

en: Tickets to be processed
pl_PL: Zgłoszenia oczekujące

en: Time | Times
pl_PL[0]: Czas
pl_PL[1]: Czasy
pl_PL[2]: Czasy

en: Time cost
pl_PL: Koszt czasu

en: Time range | Time ranges
pl_PL[0]: Zakres czasu
pl_PL[1]: Zakresy czasu
pl_PL[2]: Zakresy czasu

en: Tio
pl_PL: TB

en: Title
pl_PL: Tytuł

en: To %s
pl_PL: Do %s

en: To answer by email, write above this line
pl_PL: Aby odpowiedź e-mailem, odpisz ponad tą linią

en: To answer by email, write under this line
pl_PL: Aby odpowiedź e-mailem, odpisz poniżej tej lini

en: To be in charge of a ticket
pl_PL: Może być odpowiedzialny za zgłoszenie

en: To be unaware of import
pl_PL: Ignoruj ​​import

en: To copy/paste in your support request
pl_PL: Kopiuj/wklej do twojej odpowiedzi

en: To do
pl_PL: Do zrobienia

en: To email header
pl_PL: Nagłówek wiadomości Do

en: To empty the list of elements to be transferred
pl_PL: Wyczyść listę elementów do przeniesienia

en: To increase the limit: change max_input_vars or suhosin.post.max_vars in php configuration.
pl_PL: Aby zwiększyć limit: zmień max_input_vars lub suhosin.post.max_vars w php configuration.

en: To update
pl_PL: Do uaktualnienia

en: Today
pl_PL: Dzisiaj

en: Too large attached file
pl_PL: Za duży plik załącznika

en: Tools
pl_PL: Narzędzia

en: Total
pl_PL: Razem

en: Total cost
pl_PL: Koszt całkowity

en: Total count
pl_PL: Całkowita wartość

en: Total duration
pl_PL: Sumaryczny czas trwania

en: Total real duration of treatment of the ticket
pl_PL: Całkowity realny czas obsługi zgłoszenia

en: Total remaining on the budget
pl_PL: Pozostało w budżecie

en: Total spent on the budget
pl_PL: W sumie wydane w budżecie

en: Total: %1$d (%2$d new, %3$d used, %4$d worn)
pl_PL: Ogółem: %1$d (%2$d nowe, %3$d użyte, %4$d zużyte)

en: Total: %1$d (%2$d used, %3$d worn)
pl_PL: Razem: %1$d (%2$d używanych, %3$d zużytych)

en: Total: %1$d, New: %2$d, Used: %3$d
pl_PL: Razem: %1$d, Nowych: %2$d, Użytych: %3$d

en: Total: Value=%1$s - Account net value=%2$s
pl_PL: Razem: Wartość =%1$s - rachunek wartości netto =%2$s

en: Transfer
pl_PL: Przeniesienie

en: Transfer and merge
pl_PL: Przenieś i scal

en: Transfer mode
pl_PL: Tryb transferu

en: Transform this network port to
pl_PL: Przekształć ten port sieciowy w

en: Translation | Translations
pl_PL[0]: Tłumaczenie
pl_PL[1]: Tłumaczenia
pl_PL[2]: Tłumaczenia

en: Translation of dropdowns
pl_PL: Tłumaczenie list rozwijalnych

en: Try again
pl_PL: Spróbuj ponownie

en: Try increasing the memory_limit parameter in the php.ini file.
pl_PL: Spróbuj zwiększyć parametr memory_limit w pliku php.ini.

en: Tuesday
pl_PL: Wtorek

en: Twisted pair (RJ-45)
pl_PL: Skrętka (RJ-45)

en: Type | Types
pl_PL[0]: Typ
pl_PL[1]: Typy
pl_PL[2]: Typy

en: Type of component
pl_PL: Typ komponentu

en: URL of the application
pl_PL: Adres URL aplikacji

en: Unable to add. The user already exist.
pl_PL: Nie można dodać. Użytkownik już istnieje.

en: Unable to add. The user already exists.
pl_PL: Nie mogę dodać. Użytkownik już istnieje.

en: Unable to affect the email to an entity
pl_PL: Nieudane przyporządkowanie e-maila do jednostki

en: Unable to archive log file: %1$s. %2$s already exists. Wait till next day.
pl_PL: Nieudana archiwizacja pliku logów: %1$s. %2$s już istnieje. Poczekaj do jutra.

en: Unable to configure notifications: please configure your email followup using the above configuration.
pl_PL: Nie można skonfigurować powiadomień: skonfiguruj swój e-mail śledzenia stosując powyższą konfigurację.

en: Unable to connect to the LDAP directory
pl_PL: Nieudane połączenie z katalogiem LDAP

en: Unable to delete archived log file: %s
pl_PL: Nieudane usunięcie zarchiwizowanego pliku logów: %s

en: Unable to find the byte %s
pl_PL: Nie znaleziono bajtu %s

en: Unable to get item
pl_PL: Nie znaleziono elementu

en: Unable to reaffect given elements !
pl_PL: Nie można  ponownie wpłynąć na wskazany element!

en: Unable to update login. A user already exists.
pl_PL: Aktualizacja niemożliwa. Użytkownik już istnieje.

en: Unauthorized access to the file %s
pl_PL: Nieautoryzowany dostęp do pliku %s

en: Unauthorized access to this file
pl_PL: Nieautoryzowany dostęp do pliku

en: Unauthorized file type
pl_PL: Nieautoryzowany typ pliku

en: Unavailable
pl_PL: Niedostępny

en: Uncategorized software
pl_PL: Oprogramowanie bez kategorii

en: Uncheck all
pl_PL: Odznacz Wszystkie

en: Undefined function %s (for cron)
pl_PL: Niezdefiniowana funkcja %s (cron)

en: Undefined interface
pl_PL: Niezdefiniowany Interfejs

en: Under observation
pl_PL: Obserwowany

en: Uninstall the software
pl_PL: Odinstaluj oprogramowanie

en: Uninstalling a cartridge
pl_PL: Odinstalowywanie kartridżu

en: Unique fields
pl_PL: Unikalne pole(a)

en: Unit management
pl_PL: Zarządzanie jednostkowe

en: Unknown error
pl_PL: Nieznany błąd.

en: Unknown file
pl_PL: Plik nieznany

en: Unknown interface
pl_PL: Nieznany interfejs

en: Unknown network
pl_PL: Nieznana sieć

en: Unknown network port
pl_PL: Nieznany port sieciowy

en: Unknown ticket
pl_PL: Nieznane zgłoszenie

en: Unlimited
pl_PL: Nielimitowana

en: Unlimited memory - Perfect!
pl_PL: Nielimitowana pamięć - doskonale!

en: Unlock a link with an item
pl_PL: Odblokuj link z elementem

en: Unlock an item
pl_PL: Odblokuj element

en: Unlock components
pl_PL: Odblokuj komponenty

en: Unlock the component
pl_PL: Odblokuj komponent

en: Unlock the item
pl_PL: Odblokuj element

en: Unofficial translations are also available
pl_PL: Nieoficjalne tłumaczenia są również dostępne

en: Unpublished
pl_PL: Nieopublikowany

en: Unspecified
pl_PL: Nieokreślony

en: Untagged
pl_PL: Nietaggowany

en: Update
pl_PL: Aktualizuj

en: Update (actor)
pl_PL: Aktualizuj (uczestnik)

en: Update Source | Update Sources
pl_PL[0]: Źródło aktualizacji
pl_PL[1]: Źródła aktualizacji
pl_PL[2]: Źródła aktualizacji

en: Update all
pl_PL: Aktualizuj wszystko

en: Update an item
pl_PL: Aktualizuj element

en: Update auth and sync
pl_PL: Aktualizacja autoryzacje i synchronizacje

en: Update authentification method to
pl_PL: Uaktualnij metodę autoryzacji dla

en: Update followups (author)
pl_PL: Aktualizuj śledzenie (twórca)

en: Update helpdesk parameters
pl_PL: Parametry aktualizacji helpdesk

en: Update method for user authentication and synchronization
pl_PL: Aktualizuj metodę autoryzacji i synchronizacji użytkownika

en: Update notes
pl_PL: Aktualizuj uwagi

en: Update of a change
pl_PL: Aktualizuj zmianę

en: Update of a followup
pl_PL: Aktualizacja śledzenia

en: Update of a problem
pl_PL: Aktualizacja problemu

en: Update of a project
pl_PL: Aktualizacja projektu

en: Update of a project task
pl_PL: Aktualizuj zadanie projektowe

en: Update of a reservation
pl_PL: Aktualizacja rezerwacji

en: Update of a task
pl_PL: Aktualizacja w zadaniu

en: Update of a ticket
pl_PL: Aktualizacja zgłoszenia

en: Update of the field
pl_PL: Uaktualinij pole

en: Update parameters
pl_PL: Parametry aktualizacji

en: Update password
pl_PL: Uaktualnij hasło

en: Update printer counter
pl_PL: Aktualizuj licznik drukarek

en: Update source | Update sources
pl_PL[0]: Źródło aktualizacji
pl_PL[1]: Źródła aktualizacji
pl_PL[2]: Źródła aktualizacji

en: Update successful, your database is up to date
pl_PL: Odświeżenie udane, twoja baza jest aktualna.

en: Update the approval request to %s
pl_PL: Aktualizacja wniosku o zatwierdzenie do %s

en: Update the item
pl_PL: Uaktualnij element

en: Update the item's notes
pl_PL: Aktualizuj uwagi do pozycji

en: Update to %s
pl_PL: Zaktualizowano do %s

en: Upgrade
pl_PL: Aktualizacja

en: Upload directory doesn't exist
pl_PL: Katalog do uploadu nie istniej

en: Upload successful
pl_PL: Udane przesłanie

en: Uppercase
pl_PL: Wielkie litery

en: Urgency
pl_PL: Pilność

en: Urgency or impact used in actions, think to add Prioriy: recompute action if needed.
pl_PL: Pilność lub wpływ użyty w akcji, aby dodać priorytet: powtórz akcje jeżeli trzeba.

en: Use DN in the search
pl_PL: Użyj DN w wyszukiwaniu

en: Use GLPI
pl_PL: Używaj GLPI

en: Use GLPI in mode
pl_PL: Używaj GLPI w trybie

en: Use Kerberos authentication
pl_PL: Użyj autoryzacji Kerberos

en: Use TLS
pl_PL: Użyj TLS

en: Use a FTP installed file
pl_PL: Użyj pliku z zasobu FTP

en: Use as a solution
pl_PL: Użyj jako rozwiązanie

en: Use date
pl_PL: Data użycia

en: Use mail date, instead of collect one
pl_PL: Użyj daty e-mail zamiast daty jego pobrania

en: Use paged results
pl_PL: Użyj stronę wyniku

en: Use rich text for helpdesk
pl_PL: Użyj formatowalnego tekstu w helpdesku

en: Use rule for
pl_PL: Użyj reguły dla

en: Use the slave for the search engine
pl_PL: Użyj slave'a dla silnika wyszukiwania

en: Use unitary management
pl_PL: Używaj zarządzania jednostkowego

en: Used cartridges
pl_PL: Używane kartridże

en: Used consumables
pl_PL: Użyte materiały eksploatacyjne

en: Used items
pl_PL: Użyte elementy

en: Used on
pl_PL: Drukarka

en: User | Users
pl_PL[0]: Użytkownik
pl_PL[1]: Użytkownicy
pl_PL[2]: Użytkownicy

en: User DN
pl_PL: DN użytkownika

en: User attribute containing its groups
pl_PL: Atrybut użytkownika zawarty w jego grupie

en: User category | User categories
pl_PL[0]: Kategoria użytkownika
pl_PL[1]: Kategorie użytkownika
pl_PL[2]: Kategorie użytkownika

en: User display
pl_PL: Widok użytkownika

en: User featuring a single profile
pl_PL: Charakterystyka użytkownika pojedynczego profilu

en: User featuring the profile
pl_PL: Charakterystyka profilu użytkownika

en: User information
pl_PL: Informacje o użytkowniku

en: User missing in LDAP directory
pl_PL: Użytkownika nie ma w katalogu LDAP

en: User not authorized to connect in GLPI
pl_PL: Użytkownikowi odmówiono dostępu do GLPI

en: User not found or several users found
pl_PL: Użytkownik nie znaleziony lub kilku użytkowników znalezionych

en: User of project team
pl_PL: Użytkownik zespołu projektowego

en: User or group updated. The connected items have been moved in the same values.
pl_PL: Użytkownik lub grupa zaktualizowana. Elementy połączone zostały z tymi samymi wartościami.

en: User title | Users titles
pl_PL[0]: Tytuł użytkownika
pl_PL[1]: Tytuły użytkownika
pl_PL[2]: Tytuły użytkownika

en: User with a single profile
pl_PL: Użytkownik z pojedynczym profilem

en: Valid
pl_PL: Ważna

en: Valid license
pl_PL: Ważna licencja

en: Valid licenses
pl_PL: Ważne licencje

en: Valid since
pl_PL: Ważne od

en: Valid tags
pl_PL: Poprawne tagi

en: Valid to %s
pl_PL: Ważna do %s

en: Valid until
pl_PL: Ważne do

en: Validate
pl_PL: Weryfikuj

en: Validate a request
pl_PL: Weryfikuj zgłoszenie

en: Validate an incident
pl_PL: Weryfikuj incydent

en: Validation | Validations
pl_PL[0]: Weryfikacja
pl_PL[1]: Weryfikacje
pl_PL[2]: Weryfikacje

en: Validation request
pl_PL: Wniosek weryfikacji zgłoszenia

en: Validation request answer
pl_PL: Odpowiedź na wniosek weryfikacji

en: Value
pl_PL: Wartość

en: Values for the generic rules for assignment to entities
pl_PL: Wartości dla ogólnych reguł przyporządkowania do jednostek

en: Values used in the interface to search users from a LDAP directory
pl_PL: Wartości używane do wyszukiwania użytkowników w katalogu LDAP

en: Version | Versions
pl_PL[0]: Wersja
pl_PL[1]: Wersje
pl_PL[2]: Wersje

en: Version comments
pl_PL: Komentarze wersji

en: Version in use
pl_PL: Wersja w użyciu

en: Version name
pl_PL: Nazwa wersji

en: Version of the operating system | Versions of the operating system
pl_PL[0]: Wersja systemu operacyjnego
pl_PL[1]: Wersje systemu operacyjnego
pl_PL[2]: Wersji systemu operacyjnego

en: View | Views
pl_PL[0]: Widok
pl_PL[1]: Widoki
pl_PL[2]: Widoki

en: View updated users
pl_PL: Zobacz uaktualnionych użytkowników

en: Virtual machine | Virtual machines
pl_PL[0]: Wirtualna maszyna
pl_PL[1]: Wirtualne maszyny
pl_PL[2]: Wirtualne maszyny

en: Virtual machine UUID
pl_PL: UUID wirtualnej maszyny

en: Virtual machine processor number
pl_PL: Liczba procesorów maszyny wirtualnej

en: Virtual ports
pl_PL: Porty wirtualne

en: Virtualization model | Virtualization models
pl_PL[0]: Model wirtualizacji
pl_PL[1]: Modele wirtualizacji
pl_PL[2]: Modele wirtualizacji

en: Virtualization system | Virtualization systems
pl_PL[0]: System wirtualizacji
pl_PL[1]: Systemy wirtualizacji
pl_PL[2]: Systemy wirtualizacji

en: Visibility
pl_PL: Widzialność

en: Visibility end date
pl_PL: Data końca widoczności

en: Visibility start date
pl_PL: Data początku widoczności

en: Visible for a change
pl_PL: Widoczne dla zmiany

en: Visible for a problem
pl_PL: Widoczne dla problemu

en: Visible for a request
pl_PL: Widoczne dla zgłoszenia

en: Visible for an incident
pl_PL: Widoczne dla incydentu

en: Visible in a project
pl_PL: Widoczny w projekcie

en: Visible in a ticket
pl_PL: Widoczny w zgłoszeniu

en: Visible in the simplified interface
pl_PL: Widoczne w uproszczonym środowisku

en: Visible since
pl_PL: Widoczne od

en: Visible until
pl_PL: Widoczne do

en: Volume | Volumes
pl_PL[0]: Wolumen
pl_PL[1]: Wolumeny
pl_PL[2]: Wolumeny

en: Waiting for approval
pl_PL: Czekające na zatwierdzenie

en: Waiting time
pl_PL: Czas oczekiwania

en: Warning
pl_PL: Ostrzeżenie

en: Warning before running rename based on the dictionary rules
pl_PL: Ostrzeżenie przed uruchomieniem przemianowania na podstawie reguł słownikowych

en: Warning state color
pl_PL: Kolor stanu ostrzegawczego

en: Warning state threshold
pl_PL: Próg stanu ostrzegawczego

en: Warning! This operation can put merged software in the dustbin.<br>Sure to notify your users.
pl_PL: Uwaga! Ta operacja może umieścić połączone oprogramowanie w koszu.<br>Powiedz o tym swoim użytkownikom.

en: Warning, your actual database will be totaly overwriten by the database you want to restore !!!
pl_PL: Ostrzeżenie, twoja aktualna baza danych będzie kompletnie nadpisana przez bazę którą chcesz odtworzyć !!!

en: Warning: The request exceeds the limit of the directory. The results are only partial.
pl_PL: Uwaga: Zapytania przekracza limit katalogu. Wyniki mogą być częściowe.

en: Warranty duration
pl_PL: Okres gwarancji

en: Warranty expiration date
pl_PL: Koniec gwarancji

en: Warranty extension value
pl_PL: Wartość rozszerzenia gwarancji

en: Warranty information
pl_PL: Informacje gwarancyjne

en: Watcher | Watchers
pl_PL[0]: Obserwator
pl_PL[1]: Obserwatorzy
pl_PL[2]: Obserwatorzy

en: Watcher group | Watcher groups
pl_PL[0]: Grupa obserwatorów
pl_PL[1]: Grupy obserwatorów
pl_PL[2]: Grupy obserwatorów

en: Watcher group except manager users
pl_PL: Grupa obserwatora z wyłączeniem kierowników

en: Watcher group manager
pl_PL: Kierownik grupy zgłaszającego

en: Watcher user
pl_PL: Obserwator

en: Way of sending emails
pl_PL: Sposób wysyłania e-maili

en: Web
pl_PL: Strona www

en: Web Link
pl_PL: Link www

en: Web link
pl_PL: Link www

en: Web link to approval the solution
pl_PL: Link www do zatwierdzenia rozwiązania

en: Website
pl_PL: Strona www

en: Wednesday
pl_PL: Środa

en: Week
pl_PL: Tydzień

en: When connecting or updating
pl_PL: Podczas podłączania lub aktualizacji

en: When disconnecting
pl_PL: Podczas rozłączania

en: Wifi
pl_PL: WiFi

en: Wifi mode
pl_PL: Tryb Wifi

en: Wifi network | Wifi networks
pl_PL[0]: Sieć Wifi
pl_PL[1]: Sieci Wifi
pl_PL[2]: Sieci Wifi

en: Wifi network type
pl_PL: Typ sieci Wifi

en: Wifi port
pl_PL: Port wifi

en: Wifi protocol version
pl_PL: Wersja protokołu Wifi

en: Withdraw dynamic authorizations and groups
pl_PL: Wycofaj dynamiczną autoryzacje użytkowników i grup

en: Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s day | Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s days
pl_PL[0]: Bez odpowiedzi, zgłoszenie zostanie automatycznie zamknięte za %s dzień
pl_PL[1]: Bez odpowiedzi, zgłoszenie zostanie automatycznie zamknięte za %s dni
pl_PL[2]: Bez odpowiedzi, zgłoszenie zostanie automatycznie zamknięte za %s dni

en: Without name
pl_PL: Bez nazwy

en: Without title
pl_PL: Bez Tytułu

en: Work in progress...
pl_PL: Praca w toku...

en: Worn cartridges
pl_PL: Zużyte kartridże

en: Write
pl_PL: Wpisz

en: Writer
pl_PL: Autor

en: Writing ability
pl_PL: Zapisywalny

en: Written
pl_PL: Napisany

en: X-Auto-Response-Suppress email header
pl_PL: Nagłówek wiadomości X-Auto-Response-Suppress

en: X-Priority email header
pl_PL: Nagłówek wiadomości X-Priority

en: X-UCE-Status email header
pl_PL: Nagłówek wiadomości X-UCE-Status

en: XML Dump
pl_PL: Zrzut XML

en: Yes
pl_PL: Tak

en: Yes - Restrict to global management for manual add
pl_PL: Tak - Ogranicz do zarządzania globalnego dla dodawania ręcznego

en: Yes - Restrict to unit management for manual add
pl_PL: Tak - Ogranicz do zarządzania jednostkowego dla ręcznego dodawania

en: Yes if empty
pl_PL: Tak jeśli puste

en: Yes if equal
pl_PL: Tak jeśli równe

en: You are not allowed to change the visibility flag for child entities.
pl_PL: Nie masz uprawnień do zmiany flag widzialności dla pododdziałów.

en: You are trying to use GLPI with outdated files compared to the version of the database. Please install the correct GLPI files corresponding to the version of your database.
pl_PL: Próbujesz użyć GLPI z plikami starszymi niż aktualna wersja baza danych. Proszę użyj plików zgodnych z wersją bazy danych.

en: You can also replace all uses of this dropdown by another.
pl_PL: Możesz także zastąpić tą listę wyboru inną listą.

en: You can also specify a root location which will include all the generated locations.
pl_PL: Możesz również ustawić główną lokalizacje która zawierać będzie wszystkie lokalizacje wygenerowane.

en: You can continue to add elements to be transferred or execute the transfer now
pl_PL: Możesz kontynuować dodawanie elementów do przeniesienia lub przenieść elementy teraz

en: You can delete or modify these accounts as well as the initial data.
pl_PL: Możesz usunąć lub zmodyfikować te konta tak jak domyślne dane.

en: You can delete this migration error
pl_PL: Możesz usunąć ten błąd migracji

en: You can't delete that item by massive actions, because it has sub-items
pl_PL: Nie możesz usunąć tego elementu za pomocą akcji masowych, ponieważ posiada on pod-elementy

en: You can't delete that item, because it has sub-items
pl_PL: Nie możesz usunąć elementu, ponieważ posiada pod-elementy

en: You can't delete that item, because it is used for one or more items
pl_PL: Nie możesz usunąć tego elementu, ponieważ używany jest w innych elementach

en: You didn't select a database!
pl_PL: Nie wybrałeś bazy danych!

en: You don't have access to this application because your account was deactivated or removed
pl_PL: Nie masz dostępu do aplikacji, ponieważ twoje konto zostało zablokowane lub usunięte

en: You don't have permission to perform this action.
pl_PL: Brak uprawnień do wykonania tej akcji.

en: You don't have right to connect
pl_PL: Nie jesteś uprawniony do połączenia

en: You don't have right to see all tickets
pl_PL: Nie masz uprawnień do przeglądania wszystkich zgłoszeń

en: You don't need the "migration cleaner" tool anymore...
pl_PL: Nie potrzebuje już narzędzia "sprzątacz migracji"

en: You have been made a request to reset your account password.
pl_PL: Wysłałeś zlecenie resetu swojego hasła.

en: You have been redirected because you no longer have access to this item
pl_PL: Zostałeś przekierowany, ponieważ nie masz już dostępu

en: You have been redirected because you no longer have access to this ticket
pl_PL: Zostałeś przekierowany ponieważ nie masz już dostępu do tego zgłoszenia

en: You have more automatic actions which need to run each minute than the number allow each run. Increase this config.
pl_PL: Masz więcej zadań automatycznych do uruchomienia w trakcie minuty, niż przewidziany limit. Zwiększ limit w konfiguracji.

en: You have not recorded any bookmarks yet
pl_PL: Jeszcze nie masz zapisanych żadnych zakładek

en: You have the latest available version
pl_PL: Posiadasz aktualną wersje

en: You must accept cookies to reach this application
pl_PL: Do prawidłowego używania tej strony musisz włączyć obsługę plików cookies

en: You must activate the JavaScript function of your browser
pl_PL: Musisz włączyć obsługę JavaScript w swojej przeglądarce

en: You must desactivate the Session_use_trans_id option in your php.ini
pl_PL: Musisz wyłączyć opcje Session_use_trans_id w php.ini

en: You must install at least PHP 5.3.0.
pl_PL: Musisz mieć zainstalowany przynajmniej PHP w wersji 5.3.0.

en: You must install the MySQL Improved extension for PHP.
pl_PL: Musisz zainstalować moduł MySQL Improved extension do PHP.

en: You must now proceed to updating your database content
pl_PL: Musisz teraz wykonać aktualizację zawartości bazy danych.

en: You will find it on the GLPI-PROJECT.org site.
pl_PL: Jest dostępne na stronie GLPI-PROJECT.org.

en: You will lose the formatting of your data
pl_PL: Stracisz formatowanie swoich danych

en: Your PHP parser was compiled without the IMAP functions
pl_PL: Twój interpreter PHP został skompilowany bez funkcji IMAP

en: Your email could not be processed.
    If the problem persists, contact the administrator
pl_PL: Twoja wiadomość nie mogła być dostarczona.
    Jeżeli problem się powtórzy skontaktuj się z administratorem.

en: Your observed tickets
pl_PL: Twoje obserwowane zgłoszenia

en: Your parser PHP is not installed with sessions support!
pl_PL: Twój interpreter PHP nie ma zainstalowanej obsługi sesji!

en: Your password reset request has expired or is invalid. Please renew it.
pl_PL: Twoja prośba o reset hasła wygasła lub jest nieprawidłowa. Poproś ponownie.

en: Your planning
pl_PL: Twoje planowania

en: Your problems in progress
pl_PL: Twoje rozwiązywane problemy

en: Your rejected tickets
pl_PL: Twoje odrzucone zgłoszenia

en: Your ticket has been registered, its treatment is in progress.
pl_PL: Twoje zgłoszenie zostało zarejestrowane. Zostanie ono sprawdzone.

en: Your tickets in progress
pl_PL: Twoje rozpatrywane zgłoszenia

en: Your tickets to close
pl_PL: Twoje zgłoszenia do zamknięcia

en: Your tickets to validate
pl_PL: Twoje zgłoszenia do weryfikacji

en: Zlib extension of your parser PHP is not installed
pl_PL: Rozszerzenie Zlib Twojego parsera PHP nie jest zainstalowane

en: Zlib extension test
pl_PL: Test rozszerzenia Zlib

en: ^Top^
pl_PL: ^Góra^

[ctx: adjective]
en: Invalid
pl_PL: Nieważna

[ctx: adjective]
en: Valid
pl_PL: Ważna

en: after
pl_PL: po

en: and
pl_PL: i

en: and/or
pl_PL: i/lub

[ctx: authentication]
en: Enabled
pl_PL: Włączony

en: before
pl_PL: przed

en: bus ID
pl_PL: ID szyny

en: but you can do it by the form of the item
pl_PL: ale możesz to zrobić po formie elementu

[ctx: button]
en: Add
pl_PL: Dodaj

[ctx: button]
en: Add a contact
pl_PL: Dodaj kontakt

[ctx: button]
en: Add a contract
pl_PL: Dodaj umowę

[ctx: button]
en: Add a delegatee
pl_PL: Dodaj zastępce

[ctx: button]
en: Add a document
pl_PL: Dodaj dokument

[ctx: button]
en: Add a license
pl_PL: Dodaj licencje

[ctx: button]
en: Add a manager
pl_PL: Dodaj kierownika

[ctx: button]
en: Add a new file
pl_PL: Dodaj nowy plik

[ctx: button]
en: Add a supplier
pl_PL: Dodaj dostawcę

[ctx: button]
en: Add a task
pl_PL: Dodaj zadanie

[ctx: button]
en: Add a user
pl_PL: Dodaj użytkownika

[ctx: button]
en: Add a version
pl_PL: Dodaj wersje

[ctx: button]
en: Add an item
pl_PL: Dodaj element

[ctx: button]
en: Add consumables
pl_PL: Dodaj materiały eksploatacyjne

[ctx: button]
en: Add to transfer list
pl_PL: Dodaj do listy przenoszonych elementów

[ctx: button]
en: Associate
pl_PL: Przypisz

[ctx: button]
en: Associate an existing document
pl_PL: Przypisz istniejący dokument

[ctx: button]
en: Browse
pl_PL: Przeglądaj

[ctx: button]
en: Cancel
pl_PL: Anuluj

[ctx: button]
en: Change the authentication method
pl_PL: Zmień metodę autoryzacji

[ctx: button]
en: Clean
pl_PL: Wyczyść

[ctx: button]
en: Confirm
pl_PL: Potwierdź

[ctx: button]
en: Connect
pl_PL: Połącz

[ctx: button]
en: Delete permanently
pl_PL: Skasuj trwale

[ctx: button]
en: Delete permanently and remove devices
pl_PL: Usuń trwale wraz z urządzeniami

[ctx: button]
en: Delete permanently but keep devices
pl_PL: Usuń trwale ale zachowaj urządzenia

[ctx: button]
en: Delete permanently even if linked items
pl_PL: Usuń trwale nawet jeżeli są podłączone elementy

[ctx: button]
en: Disable
pl_PL: Deaktywuj

[ctx: button]
en: Disconnect
pl_PL: Rozłącz

[ctx: button]
en: Dissociate
pl_PL: Cofnij przypisanie

[ctx: button]
en: Drag and drop or paste image
pl_PL: Przeciągnij i upuść bądź wklej obraz

[ctx: button]
en: Duplicate
pl_PL: Duplikat

[ctx: button]
en: Enable
pl_PL: Aktywuj

[ctx: button]
en: Export
pl_PL: Eksport

[ctx: button]
en: Get email tickets now
pl_PL: Pobierz zgłoszenia z poczty email

[ctx: button]
en: Give
pl_PL: Wydaj

[ctx: button]
en: Import
pl_PL: Importuj

[ctx: button]
en: Install
pl_PL: Instaluj

[ctx: button]
en: Link tickets
pl_PL: Połącz zgłoszenia

[ctx: button]
en: Manage
pl_PL: Zarządzaj

[ctx: button]
en: Merge
pl_PL: Scal

[ctx: button]
en: Move
pl_PL: Przenieś

[ctx: button]
en: Paste image
pl_PL: Wklej obraz

[ctx: button]
en: Post
pl_PL: Wyślij

[ctx: button]
en: Put in dustbin
pl_PL: Do kosza

[ctx: button]
en: Remove a contract
pl_PL: Usuń umowę

[ctx: button]
en: Remove a document
pl_PL: Skasuj dokument

[ctx: button]
en: Remove a user
pl_PL: Usuń użytkownika

[ctx: button]
en: Remove an item
pl_PL: Skasuj element

[ctx: button]
en: Replace
pl_PL: Zamień

[ctx: button]
en: Restore
pl_PL: Przywróć

[ctx: button]
en: Save
pl_PL: Zapisz

[ctx: button]
en: Search
pl_PL: Szukaj

[ctx: button]
en: Send
pl_PL: Wyślij

[ctx: button]
en: Show
pl_PL: Pokaż

[ctx: button]
en: Synchronize
pl_PL: Synchronizuj

[ctx: button]
en: To change
pl_PL: Do zmiany

[ctx: button]
en: Uninstall
pl_PL: Odinstaluj

[ctx: button]
en: Unlock
pl_PL: Odblokuj

[ctx: button]
en: Update
pl_PL: Uaktualnij

[ctx: button]
en: Upgrade
pl_PL: Aktualizacja

[ctx: button]
en: Use
pl_PL: Użyj

en: can't connect to the database
pl_PL: Nie mogę połączyć sie z bazą danych

[ctx: cartridge]
en: New | New
pl_PL[0]: Nowy
pl_PL[1]: Nowe
pl_PL[2]: Nowych

[ctx: cartridge]
en: Used | Used
pl_PL[0]: W użyciu
pl_PL[1]: W użyciu
pl_PL[2]: W użyciu

[ctx: cartridge]
en: Worn | Worn
pl_PL[0]: Zużyty
pl_PL[1]: Zużyte
pl_PL[2]: Zużyte

[ctx: change]
en: Test
pl_PL: Testowane

en: contains
pl_PL: zawiera

en: default criterion
pl_PL: domyślne kryterium

en: default_value must be 0 or 1
pl_PL: domyślna wartość musi być 0 lub 1

en: default_value must be numeric
pl_PL: wartość domyślna musi być liczbą

en: does not contain
pl_PL: nie zawiera

en: does not exist
pl_PL: nie istnieje

en: exists
pl_PL: istnieje

en: finished by
pl_PL: kończy się

en: from
pl_PL: Od

en: generated on %s
pl_PL: utworzone o %s

en: glpi/glpi for the administrator account
pl_PL: glpi/glpi dla konta administratora

[ctx: impact]
en: All
pl_PL: Wszystko

[ctx: impact]
en: At least high
pl_PL: Przynajmniej wysoki

[ctx: impact]
en: At least low
pl_PL: Przynajmniej niski

[ctx: impact]
en: At least medium
pl_PL: Przynajmniej średni

[ctx: impact]
en: At least very high
pl_PL: Przynajmniej bardzo wysoki

[ctx: impact]
en: At least very low
pl_PL: Przynajmniej bardzo niski

[ctx: impact]
en: High
pl_PL: Wysoki

[ctx: impact]
en: Low
pl_PL: Niski

[ctx: impact]
en: Medium
pl_PL: Średni

[ctx: impact]
en: Very high
pl_PL: Bardzo wysoki

[ctx: impact]
en: Very low
pl_PL: Bardzo niski

en: is
pl_PL: jest

en: is already present in GLPI
pl_PL: już istnieje w GLPI

en: is empty in GLPI
pl_PL: jest puste w GLPI

en: is not
pl_PL: nie jest

[ctx: item]
en: State
pl_PL: Stan

en: item not linked to an object
pl_PL: Element nie jest połączony z żadnym obiektem

en: last Friday
pl_PL: ostatni piątek

en: last Monday
pl_PL: ostatni poniedziałek

en: last Saturday
pl_PL: ostatnia sobota

en: last Sunday
pl_PL: ostatnia niedziela

en: last Thursday
pl_PL: ostatni czwartek

en: last Tuesday
pl_PL: ostatni wtorek

en: last Wednesday
pl_PL: ostatnia środa

en: last criterion
pl_PL: poprzednie kryterium

en: ldap_start_tls does not exist
pl_PL: nie istnieje ldap_start_tls

[ctx: location]
en: State
pl_PL: Województwo

en: magic_quotes_sybase extension test
pl_PL: test rozszerzenia magic_quotes_sybase

en: mbstring extension not found. Warning with charsets used.
pl_PL: nie znaleziono  rozszerzenia mbstring. Ostrzeżenie w sprawie użytych charsets.

en: month | months
pl_PL[0]: miesiąc
pl_PL[1]: miesięcy
pl_PL[2]: miesięcy

[ctx: name]
en: Update
pl_PL: Aktualizacja

en: normal/normal for the normal account
pl_PL: normal/normal dla normalnego konta

en: not under
pl_PL: nie poniżej

en: on Saturday
pl_PL: w Soboty

en: on week
pl_PL: w tygodniu

en: optimize
pl_PL: optymalizacja

en: or
pl_PL: lub

[ctx: periodicity]
en: Daily
pl_PL: Dzienny

[ctx: periodicity]
en: Monthly
pl_PL: Miesięczny

[ctx: periodicity]
en: None
pl_PL: Brak

[ctx: periodicity]
en: Weekly
pl_PL: Tygodniowy

[ctx: person]
en: Title
pl_PL: Tytuł

[ctx: phone]
en: Number
pl_PL: Numer

[ctx: phone]
en: Number of licenses
pl_PL: Liczba licencji

[ctx: plugin]
en: Enabled
pl_PL: Włączony

[ctx: plugin]
en: Installed / not activated
pl_PL: Zainstalowany / nie aktywowany

[ctx: plugin]
en: Installed / not configured
pl_PL: Zainstalowany / nie skonfigurowany

[ctx: plugin]
en: Not installed
pl_PL: Nie zainstalowany

en: post-only/postonly for the postonly account
pl_PL: post-only/postonly dla konta tylko do pisania wiadomości

[ctx: price]
en: Value
pl_PL: Wartość

[ctx: priority]
en: All
pl_PL: Wszystko

[ctx: priority]
en: At least high
pl_PL: Przynajmniej wysoki

[ctx: priority]
en: At least low
pl_PL: Przynajmniej niski

[ctx: priority]
en: At least medium
pl_PL: Przynajmniej średni

[ctx: priority]
en: At least very high
pl_PL: Przynajmniej bardzo wysoki

[ctx: priority]
en: At least very low
pl_PL: Przynajmniej bardzo niski

[ctx: priority]
en: High
pl_PL: Wysoki

[ctx: priority]
en: Low
pl_PL: Niski

[ctx: priority]
en: Major
pl_PL: Krytyczny

[ctx: priority]
en: Medium
pl_PL: Średni

[ctx: priority]
en: Very high
pl_PL: Bardzo Wysoki

[ctx: priority]
en: Very low
pl_PL: Bardzo Niski

[ctx: quantity]
en: Number
pl_PL: Numer

[ctx: quantity]
en: Number of associated items
pl_PL: Liczba powiązanych elementów

[ctx: quantity]
en: Number of changes
pl_PL: Liczba zmian

[ctx: quantity]
en: Number of contracts
pl_PL: Liczba umów

[ctx: quantity]
en: Number of documents
pl_PL: Liczba dokumentów

[ctx: quantity]
en: Number of followups
pl_PL: Ilość śledzeń

[ctx: quantity]
en: Number of installations
pl_PL: Liczba instalacji

[ctx: quantity]
en: Number of items
pl_PL: Liczba elementów

[ctx: quantity]
en: Number of lines
pl_PL: Ilość lini

[ctx: quantity]
en: Number of linked tickets
pl_PL: Ilość powiązanych zgłoszeń

[ctx: quantity]
en: Number of problems
pl_PL: Liczba problemów

[ctx: quantity]
en: Number of tasks
pl_PL: Ilość zadań

[ctx: quantity]
en: Number of team members
pl_PL: Liczba członków zespołu

[ctx: quantity]
en: Number of tickets
pl_PL: Liczba zgłoszeń

[ctx: quantity]
en: Processors number
pl_PL: Ilość procesorów

en: regular expression does not match
pl_PL: Wyrażenie regularne nie pasuje

en: regular expression matches
pl_PL: Dopasowania regularnych wyrażeń

en: run script as apache user
pl_PL: uruchom skrypt jako użytkownik apache

en: send contract alert failed
pl_PL: Powiadamiaj o nieudanych ostrzeżeniach umów

en: send infocom alert failed
pl_PL: Wysłanie alarmy infocom nieudane

en: session.auto_start is activated. See .htaccess file in the GLPI root for more information.
pl_PL: session.auto_start jest aktywny. W celu dalszych informacji zobacz plik .htaccess w katalogu głównym GLPI.

[ctx: setup]
en: General
pl_PL: Ustawienia

en: starting with
pl_PL: zaczyna się

[ctx: status]
en: Accepted
pl_PL: Zaakceptowane

[ctx: status]
en: Closed
pl_PL: Zamknięte

[ctx: status]
en: New
pl_PL: Nowe

[ctx: status]
en: Not closed
pl_PL: Nie zamknięty

[ctx: status]
en: Not solved
pl_PL: Nierozwiązane

[ctx: status]
en: Processing (assigned)
pl_PL: W toku (przypisane)

[ctx: status]
en: Processing (planned)
pl_PL: Zaplanowane

[ctx: status]
en: Solved
pl_PL: Rozwiązane

[ctx: status]
en: Solved + Closed
pl_PL: Rozwiązane + Zamknięte

en: tech/tech for the technician account
pl_PL: tech/tech dla kont realizatora

en: this port
pl_PL: ten port

[ctx: ticket]
en: New
pl_PL: Nowe

en: to
pl_PL: Do

en: to see the entity and its sub-entities
pl_PL: Zobacz jednostki i ich pod-jednostki

en: tree structure
pl_PL: drzewo struktury

en: under
pl_PL: poniżej

[ctx: urgency]
en: All
pl_PL: Wszystko

[ctx: urgency]
en: At least high
pl_PL: Przynajmniej wysoki

[ctx: urgency]
en: At least low
pl_PL: Przynajmniej niski

[ctx: urgency]
en: At least medium
pl_PL: Przynajmniej średni

[ctx: urgency]
en: At least very high
pl_PL: Przynajmniej bardzo wysoki

[ctx: urgency]
en: At least very low
pl_PL: Przynajmniej bardzo niski

[ctx: urgency]
en: High
pl_PL: Wysoki

[ctx: urgency]
en: Low
pl_PL: Niski

[ctx: urgency]
en: Medium
pl_PL: Średni

[ctx: urgency]
en: Very high
pl_PL: Bardzo wysoki

[ctx: urgency]
en: Very low
pl_PL: Bardzo niski

en: version
pl_PL: wersja

en: webcal:// synchronization
pl_PL: webcal:// Synchronizacja

en: with email response
pl_PL: z odpowiedzią email

en: without email response
pl_PL: bez odpowiedzi email

en: x509 certificate authentication
pl_PL: Certyfikat uwierzytelnienia x509

en: you may have to add a network
pl_PL: prawdopodobnie musisz dodać sieć
