GLPI Project - en to pt_PT translation catalogue (2639 entries)

en: "Migration cleaner" tool
pt_PT: Ferramenta de Limpeza do processo de Migração

en: %1$d day %2$dh%3$s | %1$d days %2$dh%3$s
pt_PT[0]: %1$d dia %2$dh%3$s
pt_PT[1]: %1$d dias %2$dh%3$s

en: %1$d on %2$d
pt_PT: %1$d em %2$d

en: %1$s - Error during the database query: %2$s - Error is %3$s
pt_PT: %1$s - Erro durante a consulta da base de dados: %2$s - Erro é %3$s

en: %1$s - Network outlet %2$s
pt_PT: %1$s - Tomada de rede %2$s

en: %1$s - The port %2$s
pt_PT: %1$s - O porto %2$s

en: %1$s - replay rules on existing database: %2$s/%3$s (%4$s Mio)
pt_PT: %1$s - reaplica regras na base de dados existente: %2$s/%3$s (%4$s MB)

en: %1$s adds several netpoints
pt_PT: %1$s adiciona vários netpoints

en: %1$s adds the item %2$s
pt_PT: %1$s adiciona o item %2$s

en: %1$s adds the item %2$s (%3$d)
pt_PT: %1$s adiciona o item %2$s (%3$d)

en: %1$s adds the license %2$s
pt_PT: %1$s adiciona a licença %2$s

en: %1$s adds the version %2$s
pt_PT: %1$s adiciona a versão %2$s

en: %1$s by %2$s
pt_PT: %1$s por %2$s

en: %1$s log in from IP %2$s
pt_PT: %1$s ligou-se do IP %2$s

en: %1$s login since %2$s | %1$s logins since %2$s
pt_PT[0]: %1$s entrada desde %2$s
pt_PT[1]: %1$s entradas desde %2$s

en: %1$s of %2$s: %3$s
pt_PT: %1$s de %2$s: %3$s

en: %1$s on %2$s
pt_PT: %1$s em %2$s

en: %1$s purges the license %2$s
pt_PT: %1$s remove a licença %2$s

en: %1$s purges the version %2$s
pt_PT: %1$s remove a versão %2$s

en: %1$s trying to add an item that already exists: %2$s
pt_PT: %1$s tenta adicionar um item que já existe: %2$s

en: %1$s updates the item %2$s
pt_PT: %1$s actualiza o item %2$s

en: %1$s updates the license %2$s
pt_PT: %1$s actualiza a licença %2$s

en: %1$s updates the version %2$s
pt_PT: %1$s actualiza a versão %2$s

en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes
pt_PT: %1$s%2$d dias %3$d horas %4$d minutos

en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes %5$d seconds
pt_PT: %1$s%2$d dias %3$d horas %4$d minutos %5$d segundos

en: %1$s%2$d hours %3$d minutes
pt_PT: %1$s%2$d horas %3$d minutos

en: %1$s%2$d hours %3$d minutes %4$d seconds
pt_PT: %1$s%2$d horas %3$d minutos %4$d segundos

en: %1$s%2$d minute | %1$s%2$d minutes
pt_PT[0]: %1$s%2$d minuto
pt_PT[1]: %1$s%2$d minutos

en: %1$s%2$d minutes %3$d seconds
pt_PT: %1$s%2$d minutos %3$d segundos

en: %1$s%2$s second | %1$s%2$s seconds
pt_PT[0]: %1$s%2$s segundo
pt_PT[1]: %1$s%2$s segundos

en: %1$s: from %2$s to %3$s:
pt_PT: %1$s: de %2$s até %3$s:

en: %d associated document | %d associated documents
pt_PT[0]: %d documento associado
pt_PT[1]: %d documentos associados

en: %d day | %d days
pt_PT[0]: %d dia
pt_PT[1]: %d dias

en: %d hour | %d hours
pt_PT[0]: %d hora
pt_PT[1]: %d horas

en: %d millisecond | %d milliseconds
pt_PT[0]: %d milissegundo
pt_PT[1]: %d milissegundos

en: %d minute | %d minutes
pt_PT[0]: %d minuto
pt_PT[1]: %d minutos

en: %d month | %d months
pt_PT[0]: %d mês
pt_PT[1]: %d meses

en: %d new ticket | %d new tickets
pt_PT[0]: %d novo ticket
pt_PT[1]: %d novos tickets

en: %d printed page | %d printed pages
pt_PT[0]: %d página impressa
pt_PT[1]: %d páginas impressas

en: %d second | %d seconds
pt_PT[0]: %d segundo
pt_PT[1]: %d segundos

en: %d view | %d views
pt_PT[0]: %d visualização
pt_PT[1]: %d visualizações

en: %d week | %d weeks
pt_PT[0]: %d semana
pt_PT[1]: %d semanas

en: %d year | %d years
pt_PT[0]: %d ano
pt_PT[1]: %d anos

en: %s Mio
pt_PT: %s MB

en: %s Mio max
pt_PT: máx %s MB

en: %s adds a cost
pt_PT: %s adiciona um custo

en: %s adds a followup
pt_PT: %s adiciona registo de acompanhamento

en: %s adds a link with a supplier
pt_PT: %s adiciona um link com um fornecedor

en: %s adds a link with an item
pt_PT: %s adiciona um link a este item

en: %s adds a target
pt_PT: %s adiciona um objectivo

en: %s adds a task
pt_PT: %s adiciona a tarefa

en: %s adds a team member
pt_PT: %s adiciona um membro a uma equipa

en: %s adds a user to a group
pt_PT: %s adiciona um utilizador a um grupo

en: %s adds a user to an entity
pt_PT: %s adiciona um utilizador a uma entidade

en: %s adds a virtual machine
pt_PT: %s adiciona uma máquina virtual

en: %s adds a volume
pt_PT: %s adiciona um volume

en: %s adds an actor
pt_PT: %s adiciona um actor

en: %s adds an approval
pt_PT: %s adiciona uma aprovação

en: %s adds an item
pt_PT: %s adicionou um item

en: %s adds cartridges
pt_PT: %s adiciona tinteiro

en: %s adds consumables
pt_PT: %s adiciona consumiveis

en: %s adds hidden field
pt_PT: %s adiciona campo escondido

en: %s adds mandatory field
pt_PT: %s adiciona campo obrigatório

en: %s adds predefined field
pt_PT: %s adiciona campo prédefinido

en: %s adds several network ports
pt_PT: %s adiciona várias portas de rede

en: %s adds the item
pt_PT: %s adiciona o item

en: %s approves or refuses a solution
pt_PT: %s aprova ou rejeita uma solução

en: %s associates a VLAN to a network port
pt_PT: %s associa uma VLAN a uma porta de Rede

en: %s associates a computer and a license
pt_PT: %s associa um computador e uma licença

en: %s associates a network name to an item
pt_PT: %s associa um nome de rede a um item

en: %s associates a type
pt_PT: %s associa um tipo

en: %s connects an item
pt_PT: %s liga um item

en: %s deleted
pt_PT: %s apagados

en: %s deletes an actor
pt_PT: %s elimina um actor

en: %s deletes an item
pt_PT: %s eliminou um item

en: %s deletes several network ports
pt_PT: %s apaga várias portas de rede

en: %s deletes users from a group
pt_PT: %s apaga utilizadores de um grupo

en: %s disconnects an item
pt_PT: %s desliga um item

en: %s gives a consumable
pt_PT: %s fornece um consumível

en: %s hour | %s hours
pt_PT[0]: %s hora
pt_PT[1]: %s horas

en: %s installs a cartridge
pt_PT: %s instala um tinteiro

en: %s installs software
pt_PT: %s instala software

en: %s is not writable
pt_PT: %s não é editável

en: %s item | %s items
pt_PT[0]: %s item
pt_PT[1]: %s itens

en: %s items/sec
pt_PT: %s itens/seg

en: %s makes a bad usage.
pt_PT: %s faz uma má utilização.

en: %s purges a cartridge
pt_PT: %s remove um tinteiro

en: %s purges a cost
pt_PT: %s remove um custo

en: %s purges a followup
pt_PT: %s remove registo de acompanhamento

en: %s purges a sla level
pt_PT: %s remove um nível de sla

en: %s purges a task
pt_PT: %s remove uma tarefa

en: %s purges a virtual machine
pt_PT: %s remove uma máquina virtual

en: %s purges a volume
pt_PT: %s remove um volume

en: %s purges an approval
pt_PT: %s remove uma aprovação

en: %s purges an item
pt_PT: %s remove um item

en: %s purges link between tickets
pt_PT: %s remove ligação entre tickets

en: %s replaces an item
pt_PT: %s substitui um item

en: %s restores an item
pt_PT: %s restaurou um item

en: %s second | %s seconds
pt_PT[0]: %s segundo
pt_PT[1]: %s segundos

en: %s sets unitary management
pt_PT: %s define unidade de gestão

en: %s start | %s starts
pt_PT[0]: %s execução
pt_PT[1]: %s execuções

en: %s stop | %s stops
pt_PT[0]: %s paragem
pt_PT[1]: %s paragens

en: %s tries to use a non standard path.
pt_PT: %s tenta usar um caminho não standard.

en: %s updates a cartridge
pt_PT: %s actualizou o tinteiro

en: %s updates a cost
pt_PT: %s actualizou o custo

en: %s updates a followup
pt_PT: %s actualiza acompanhemento

en: %s updates a sla level
pt_PT: %s actualiza um nível de sla

en: %s updates a task
pt_PT: %s actualiza a tarefa

en: %s updates a virtual machine
pt_PT: %s actualiza uma máquina virtual

en: %s updates a volume
pt_PT: %s actualiza um volume

en: %s updates an approval
pt_PT: %s actualiza uma aprovação

en: %s updates an item
pt_PT: %s actualizou um item

en: %s: send cartridge alert failed
pt_PT: %s: falha no envio de alerta para o tinteiro

en: %s: send consumable alert failed
pt_PT: %s: falha no envio de alerta de consumível

en: (%1$d authorizations problems, %2$d failures)
pt_PT: (%1$d problemas de autorizações, %2$d falhadas)

en: (leave the field empty for a generation from HTML)
pt_PT: (deixe o campo em branco para a criação de HTML)

en: + %d day | + %d days
pt_PT[0]: + %d dia
pt_PT[1]: + %d dias

en: + %d hour | + %d hours
pt_PT[0]: + %d hora
pt_PT[1]: + %d horas

en: + %d minute | + %d minutes
pt_PT[0]: + %d minuto
pt_PT[1]: + %d minutos

en: + %d month | + %d months
pt_PT[0]: + %d mês
pt_PT[1]: + %d meses

en: + %d week | + %d weeks
pt_PT[0]: + %d semana
pt_PT[1]: + %d semanas

en: + %d year | + %d years
pt_PT[0]: + %d ano
pt_PT[1]: + %d anos

en: - %d day | - %d days
pt_PT[0]: - %d dia
pt_PT[1]: - %d dias

en: - %d hour | - %d hours
pt_PT[0]: - %d hora
pt_PT[1]: - %d horas

en: - %d minute | - %d minutes
pt_PT[0]: - %d minuto
pt_PT[1]: - %d minutos

en: - %d month | - %d months
pt_PT[0]: - %d mês
pt_PT[1]: - %d meses

en: - %d week | - %d weeks
pt_PT[0]: - %d semana
pt_PT[1]: - %d semanas

en: - %d year | - %d years
pt_PT[0]: - %d ano
pt_PT[1]: - %d anos

en: ... From an external source
pt_PT: ... De um fonte externa

en: 1- Critical (login error only)
pt_PT: 1- Crítico (apenas erro de login)

en: 2- Severe (not used)
pt_PT: 2- Alta Importância (não usado)

en: 3- Important (successful logins)
pt_PT: 3- Importante (logins com sucesso)

en: 4- Notices (add, delete, tracking)
pt_PT: 4- Noticias (Adicionados, Excluídos, tracking)

en: 5- Complete (all)
pt_PT: 5- Completo (Tudo)

en: A PHP extension stopped the file upload
pt_PT: Uma extensão PHP parou o envio do ficheiro

en: A file and a directory have be created and deleted - Perfect!
pt_PT: Um ficheiro e uma directoria foram criados e apagados - Perfeito!

en: A file was created - Perfect!
pt_PT: Foi criado um ficheiro - Perfeito!

en: A minimum of 64 Mio is commonly required for GLPI.
pt_PT: São necessários no minímo 64MB para o GLPI.

en: A minimum of 64Mio is commonly required for GLPI.
pt_PT: É necessário no minimo 64MB para o GLPI

en: A new version is available: %s.
pt_PT: Está disponivel uma nova versão: %s.

en: A validation request has been submitted
pt_PT: Foi submetido um pedido de validação

en: Accepted mail archive folder (optional)
pt_PT: Pasta de arquivo de mails Aceites (opcional)

en: Access denied
pt_PT: Acesso Negado

en: Access to the Frequently Asked Questions
pt_PT: Aceder á FAQ

en: Account net value
pt_PT: Valor contabilístico líquido da Conta

en: Account number
pt_PT: Número da conta (IBAN)

en: Action | Actions
pt_PT[0]: Acção
pt_PT[1]: Acções

en: Action completed, fully processed
pt_PT: Acção completa, totalmente processada

en: Action completed, no processing required
pt_PT: Acção completa, não é necessário processamento

en: Action completed, partially processed
pt_PT: Acção completa, parcialmente processada

en: Action type
pt_PT: Tipo de acção

en: Action when a user is deleted from the LDAP directory
pt_PT: Acção quando um utilizador é removido do directório LDAP

en: Actions refused
pt_PT: Acções recusadas

en: Active
pt_PT: Activo

en: Actual locations
pt_PT: Localizações actuais

en: Ad-hoc (without access point)
pt_PT: Ad-hoc ( Sem Ponto de Acesso )

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Add a LDAP directory replica
pt_PT: Adicione uma réplica LDAP

en: Add a change
pt_PT: Adicionar alteração

en: Add a close time
pt_PT: Adiciona hora de fecho

en: Add a compatible printer model
pt_PT: Adiciona um modelo de impressora compatível

en: Add a contact
pt_PT: Adicionar um contacto

en: Add a contract
pt_PT: Adicionar um Contrato

en: Add a correct IP to the network port
pt_PT: Adiciona um IP correcto à porta de rede

en: Add a criterion
pt_PT: Adicionar um critério

en: Add a document
pt_PT: Adicionar um Documento

en: Add a followup to tickets (requester)
pt_PT: Adicionar um acompanhamento a tickets (requerente)

en: Add a followup to tickets of associated groups
pt_PT: Adicionar um acompanhamento a tickets de grupos associados

en: Add a global search criterion
pt_PT: Adicionar critério global de pesquisa

en: Add a hidden field
pt_PT: Adicionar um campo escondido

en: Add a link with an item
pt_PT: Adicionar uma ligação com um item

en: Add a mandatory field
pt_PT: Adicionar campo obrigatório

en: Add a network
pt_PT: Adicionar rede

en: Add a network alias
pt_PT: Adiciona um alias de rede

en: Add a network name
pt_PT: Adicione nome de rede

en: Add a new action
pt_PT: Adicionar uma nova acção

en: Add a new component
pt_PT: Adicionar um novo componente

en: Add a new cost
pt_PT: Adicionar um novo custo

en: Add a new criteria
pt_PT: Adicionar um novo critério

en: Add a new followup
pt_PT: Adicionar um novo acompanhamento

en: Add a new task
pt_PT: Adicionar uma nova tarefa

en: Add a new translation
pt_PT: Adicionar nova tradução

en: Add a predefined field
pt_PT: Adicionar um campo pré-definido

en: Add a problem
pt_PT: Adicionar problema

en: Add a project
pt_PT: Adicionar projecto

en: Add a schedule
pt_PT: Adicionar uma programação

en: Add a search criterion
pt_PT: Adicionar critério de pesquisa

en: Add a supplier
pt_PT: Adicionar um fornecedor

en: Add a target
pt_PT: Adicionar um destino

en: Add a team member
pt_PT: Adicionar um membro de equipa

en: Add a template...
pt_PT: Adicionar modelo...

en: Add a ticket
pt_PT: Adicionar Pedido

en: Add a user
pt_PT: Adicionar um utilizador

en: Add a user without accreditation from a LDAP directory
pt_PT: Adicionar um utilizador sem acreditação no directório LDAP

en: Add a virtual machine
pt_PT: Adicionar uma máquina virtual

en: Add a volume
pt_PT: Adicionar volume

en: Add an actor
pt_PT: Adicionar um autor

en: Add an authorization to a user
pt_PT: Adicionar uma autorização a um utilizador

en: Add an escalation level
pt_PT: Adicionar um nível de escalonamento

en: Add an item
pt_PT: Adicionar um Item

en: Add an item type
pt_PT: Adicionar um tipo de item

en: Add cartridges
pt_PT: Adiciona tinteiros

en: Add date
pt_PT: Adicionar data

en: Add documents into ticket notifications
pt_PT: Adicionar documentos nas notificações de tickets

en: Add external
pt_PT: Adicionar externo

en: Add followup (associated groups)
pt_PT: Adicionar acompanhamento (grupos associados)

en: Add followup (requester)
pt_PT: Adicionar acompanhamento (requerente)

en: Add new devices
pt_PT: Adicionar novos equipamentos

en: Add several ports
pt_PT: Adicionar várias portas

en: Add the component
pt_PT: Adicionar componente

en: Add the item
pt_PT: Adicionar o item

en: Add the result of regular expression
pt_PT: Adicionar o resulta da expressão regular

en: Add to all tickets
pt_PT: Adicionar a todos os tickets

en: Add to schedule
pt_PT: Adicionar ao calendário

en: Add user...
pt_PT: Adicionar utilizador...

en: Add users from an external source
pt_PT: Adicionar utilizadores de uma fonte externa

en: Added by %s
pt_PT: Adicionado por %s

en: Added document: %s
pt_PT: Documento adicionado: %s

en: Additional headers
pt_PT: Cabeçalhos adicionais

en: Address
pt_PT: Endereço

en: Addressable network
pt_PT: Rede endereçável

en: Administration
pt_PT: Administração

en: Administration of reservations
pt_PT: Administração das Reservas

en: Administrative number
pt_PT: Número administrativo

en: Administrator
pt_PT: Administrador

en: Administrator email
pt_PT: Email do administrador

en: Administrator name
pt_PT: Nome do administrador

en: Administrator reply-to email (if needed)
pt_PT: Email resposta para administrador (se necessário)

en: Advanced information
pt_PT: informações avançadas

en: Affected computers
pt_PT: Computadores afectados

en: After
pt_PT: Depois

en: Aggregation port
pt_PT: Porta de Agregação

en: Alarms on cartridges
pt_PT: Alarmes nos tinteiros

en: Alarms on consumables
pt_PT: Alarmes nos consumíveis

en: Alarms on contracts
pt_PT: Alarmes nos contratos

en: Alarms on expired licenses
pt_PT: Alarmes para licenças expiradas

en: Alarms on financial and administrative information
pt_PT: Alarmes nas informações financeiras e administrativas

en: Alarms options
pt_PT: Opções de alarmes

en: Alert on duplicate record
pt_PT: Aviso em campo duplicado

en: Alert sent on %s
pt_PT: Alerta enviado em %s

en: Alert threshold
pt_PT: Ponto inicial do alarme

en: Alerts on reservations
pt_PT: Alestas em reservas

en: Alerts on tickets which are not solved
pt_PT: Alertas em tickets que não estejam solucionados

en: Alerts on tickets which are not solved since
pt_PT: Alertas nos tickets que não tenham sido solucionados desde

en: Alias port
pt_PT: Porta Alias

en: All
pt_PT: Todos

en: All categories
pt_PT: Todas as categoriass

en: All items
pt_PT: Todos os itens

en: All linked tickets
pt_PT: Todos os tickets ligados

en: All my articles
pt_PT: Todos os meus artigos

en: All pages in CSV
pt_PT: Todas as páginas em CSV

en: All pages in SLK
pt_PT: Todas as páginas em SLK

en: All pages in landscape PDF
pt_PT: Todas as páginas em PDF horizontal

en: All pages in portrait PDF
pt_PT: Todas as páginas em PDF vertical

en: All reservable devices
pt_PT: Todos os dispositivos reserváveis

en: All unpublished articles
pt_PT: Todos os meus artigos não publicados

en: All users having administrators rights have have been updated to 'super-admin' rights with the creation of his new user type.
pt_PT: Com a criação deste novo tipo de utilizador, foram actualizados todos os utilizadores com permissões de administração para 'super-admin'.

en: Allocated memory
pt_PT: Memória alocada

en: Allocated memory > 64Mio - Perfect!
pt_PT: Memória alocada > 64MB - Perfeito!

en: Allocated memory test
pt_PT: Teste de alocação de memória

en: Allow FAQ anonymous access
pt_PT: Permitir acesso anónimo às FAQ

en: Allow anonymous followups (receiver)
pt_PT: Autorizar acompanhamentos anónimos (receptor)

en: Allow anonymous ticket creation (helpdesk.receiver)
pt_PT: Autorizar a criação de tickets anónimos (helpdesk.receiver)

en: Alternate username
pt_PT: Contacto

en: Alternate username number
pt_PT: Número de contacto

en: Alternate username updated. The connected items have been updated using this alternate username.
pt_PT: Actualização do contacto. Os itens ligados foram actualizados usando este contacto.

en: Always
pt_PT: Sempre

en: Always dereferenced
pt_PT: Sempre referenciado

en: Amortization coefficient
pt_PT: Coeficiente de amortização

en: Amortization duration
pt_PT: Duração de amortização

en: Amortization type
pt_PT: Tipo de amortização

en: An addressable network is a network defined on an equipment
pt_PT: Uma Rede endereçável é uma rede definida num equipamento

en: An answer to a validation request was produced
pt_PT: Foi produzida resposta para um pedido de validação

en: An answer to an an approval request was produced by %s
pt_PT: Foi realizada resposta para um pedido de aprovação por %s

en: An approval request has been submitted by %s
pt_PT: Um pedido de aprovação foi submetido por %s

en: An email has been sent to your email address. The email contains information for reset your password.
pt_PT: Foi enviado um email para a sua caixa de correio. Nele contém instruções para alterar a palavra-passe.

en: An email to %s was added to queue
pt_PT: Foi adicionado email para %s em fila de espera

en: An email was sent to %s
pt_PT: Foi enviado um email a %s

en: Analysis
pt_PT: Análise

en: Append a correct gateway to the network %s
pt_PT: Adicione um endereço de gateway correto à rede %s

en: Applied
pt_PT: Aplicado

en: Approval | Approvals
pt_PT[0]: Aprovação
pt_PT[1]: Validações

en: Approval comments
pt_PT: Comentário da aprovação

en: Approval date
pt_PT: Data da aprovação

en: Approval granted by %s
pt_PT: Aprovação efetuada por %s

en: Approval of the solution
pt_PT: Aprovação da solução

en: Approval request
pt_PT: Pedido de aprovação

en: Approval request send to %s
pt_PT: Pedido de aprovação enviado para %s

en: Approval request to requester group manager
pt_PT: Pedido de aprovação para o gestor do grupo do requerente

en: Approval request to technician group manager
pt_PT: Pedido de aprovação para o gestor do grupo do tecnico

en: Approval requester
pt_PT: Requerente da aprovação

en: Approval status
pt_PT: Estado aprovação

en: Approvals for the ticket
pt_PT: Aprovação(ões) para os tickets

en: Approve the solution
pt_PT: Aprovar a solução

en: Approver
pt_PT: Aprovador

en: April
pt_PT: Abril

en: Archives log files and deletes aging ones
pt_PT: Arquiva ficheiros de registos e apaga os mais antigos

en: Archiving log file: %1$s to %2$s
pt_PT: Arquivando o ficheiro de logs: %1$s para %2$s

en: Are you sure you want to return this non-reservable item?
pt_PT: Tem a certeza que deseja devolver este item não reservável?

en: As child of
pt_PT: Como filho de

en: As soon as possible
pt_PT: Assim que for possível

en: Assets
pt_PT: Artigos

en: Assign
pt_PT: Atribuir

en: Assign a SLA
pt_PT: Associar um SLA

en: Assign a ticket
pt_PT: Atribuir um ticket

en: Assign equipment
pt_PT: Atribuir equipamento

en: Assign the value from regular expression
pt_PT: Atribuir valor da expressão regular

en: Assign: equipment by IP address
pt_PT: Atribuir: equipamento por endereço IP

en: Assign: equipment by MAC address
pt_PT: Atribuir: equipamento por MAC address

en: Assign: equipment by name + domain
pt_PT: Atribuir: equipamento por nome + dominio

en: Assigned
pt_PT: Atribuído

en: Assigned to
pt_PT: Atribuído a

en: Assigned to a supplier
pt_PT: Atribuído a um fornecedor

en: Assigned to groups
pt_PT: Atribuído a grupos

en: Assigned to technicians
pt_PT: Atribuído a técnicos

en: Assistance
pt_PT: Assistência

en: Associable items to a ticket
pt_PT: Associar itens ao ticket

en: Associable to a ticket
pt_PT: Associável a um ticket

en: Associate a VLAN
pt_PT: Associar a VLAN

en: Associate myself
pt_PT: Associar à minha pessoa

en: Associate to a group
pt_PT: Associar a um grupo

en: Associate to a profile
pt_PT: Associar a um perfil

en: Associated contact | Associated contacts
pt_PT[0]: Contacto associado
pt_PT[1]: Contactos Associados

en: Associated contract | Associated contracts
pt_PT[0]: Contracto associado
pt_PT[1]: Contratos Associados

en: Associated element | Associated elements
pt_PT[0]: Elemento associado
pt_PT[1]: Elementos associados

en: Associated item | Associated items
pt_PT[0]: Item associado
pt_PT[1]: Itens associados

en: Associated item ID
pt_PT: ID do item associado

en: Associated item type | Associated item types
pt_PT[0]: Associar tipo de item
pt_PT[1]: Associar tipos de item

en: Associated supplier | Associated suppliers
pt_PT[0]: Fornecedor associado
pt_PT[1]: Fornecedores associados

en: Association
pt_PT: Associação

en: At all events
pt_PT: Para todos os eventos

en: At least one field has an incorrect value
pt_PT: Pelo menos um campo tem valor incorrecto

en: Attribute of the user containing its groups
pt_PT: Atributo do utilizador que contém os seus grupos

en: Attribute representing entity
pt_PT: Atributo que representa uma entidade

en: Attribute value
pt_PT: Valor do atributo

en: August
pt_PT: Agosto

en: Authentication
pt_PT: Autenticação

en: Authentication on GLPI database
pt_PT: Autenticação na base de dados GLPI

en: Authentication on a LDAP directory
pt_PT: Autenticação no directório LDAP

en: Authentication on mail server
pt_PT: Autenticação no servidor Email

en: Author | Authors
pt_PT[0]: Autor
pt_PT[1]: Autores

en: Authorization | Authorizations
pt_PT[0]: Autorização
pt_PT[1]: Autorizações

en: Authorization error
pt_PT: Erro de autorização

en: Authorizations assignment rules
pt_PT: Regras de autorização de atribuição

en: Authorize reservations
pt_PT: Autorizar reservas

en: Authorized upload
pt_PT: Upload autorizado

en: Auto-Submitted email header
pt_PT: Cabeçalho email Auto-Submitted

en: Autocompletion of text fields
pt_PT: Completar automaticamente os campos de texto

en: Autofill dates for financial and administrative information
pt_PT: Preenche automáticamente datas para informações financeiras e administrativas

en: Automatic
pt_PT: Automatico

en: Automatic action | Automatic actions
pt_PT[0]: Acção automática
pt_PT[1]: Acções automáticas

en: Automatic actions of SLA
pt_PT: Acções automática de SLA

en: Automatic assignment of tickets
pt_PT: Atribuição automática de tickets

en: Automatic closing configuration
pt_PT: Configuração de encerramento automático

en: Automatic closing of solved tickets after
pt_PT: Encerramento automático dos tickets solucionados depois de

en: Automatic fields (marked by *)
pt_PT: Campos automáticos (Marcados com *)

en: Automatic inventory
pt_PT: Inventário automático

en: Automatic redirection, else click
pt_PT: Redireccionamento automático, caso contrário pressione

en: Automatic reminders of SLA
pt_PT: Avisos automáticos de SLA

en: Automatic reminders of SLAs
pt_PT: Avisos automáticos de SLA(s)

en: Automatic tickets closing
pt_PT: Encerramento automático dos tickets

en: Automatic transfer of computers
pt_PT: Transferência automática de computadores

en: Automatic user assignment
pt_PT: Atribução automática de utilizador

en: Automatically add a user of an external source
pt_PT: Adicionar automaticamente utilizador de fonte externa

en: Automatically add users from an external authentication source
pt_PT: Adicionar automaticamente utilizadores a partir de uma fonte de autenticação externa

en: Automatically generated by GLPI %s
pt_PT: Gerado automaticamente pelo GLPI %s

en: Automatically refresh the list of tickets (minutes)
pt_PT: Actualiza automáticamente a lista de tickets (minutos)

en: Automatically update of the elements related to the computers
pt_PT: Actualização automática dos elementos relacionados com os computadores

en: Availability
pt_PT: Disponibilidade

en: Available
pt_PT: Disponivel

en: Average
pt_PT: Média

en: Average count
pt_PT: Contagem média

en: Average number of printed pages
pt_PT: Número de páginas impressas

en: Average real duration of treatment of the ticket
pt_PT: Duração média real de resolução do ticket

en: Average satisfaction
pt_PT: Satisfação média

en: Average speed
pt_PT: Velocidade média

en: Average time
pt_PT: Tempo médio

en: Average time in stock
pt_PT: Tempo em armazém

en: Average time in use
pt_PT: Tempo médio em uso

en: Average time to closure
pt_PT: Tempo médio no fecho

en: Average time to resolution
pt_PT: Tempo médio para resolução

en: Average time to take into account
pt_PT: Tempo médio a ter em conta

en: Back
pt_PT: Voltar

en: Back to planning
pt_PT: Voltar ao calendário

en: Back to stock
pt_PT: Voltar ao armazém

en: Backup plan
pt_PT: Plano Backup

en: Backup the database?
pt_PT: Efetuar backup à base de dados?

en: BaseDN
pt_PT: Basedn

en: Based on the category then the item
pt_PT: Baseado na categoria e depois no item

en: Based on the item then the category
pt_PT: Baseado no item e depois na categoria

en: Be careful: there is no default value
pt_PT: Tenha cuidado: não existe valor por defeito

en: Beeing in charge
pt_PT: Ficar responsável

en: Before
pt_PT: Antes

en: Before the last month
pt_PT: Antes do ultimo mês

en: Begin
pt_PT: Início

en: Begin date
pt_PT: Data de início

en: Begin hour of run period
pt_PT: Hora de início do período de execução

en: Beginning of fiscal year
pt_PT: Início do ano fiscal

en: Beginning of the installation
pt_PT: Início da instalação

en: Beginning of the month
pt_PT: Início do mês

en: Beginning of the year
pt_PT: Início do ano

en: Belonging to groups
pt_PT: Pertencer aos grupos

en: Binding to the LDAP directory
pt_PT: Ligações ao directório LDAP

en: Blacklist | Blacklists
pt_PT[0]: Lista negra
pt_PT[1]: Listas negras

en: Blacklisted for import
pt_PT: Colocar em lista negra para importação

en: Blacklisted mail content
pt_PT: Conteúdo de mail bloqueado

en: Blank
pt_PT: Espaço em branco

en: Blank Template
pt_PT: Modelo em branco

en: Bookmark | Bookmarks
pt_PT[0]: Marcador
pt_PT[1]: Marcadores

en: Brand
pt_PT: Marca

en: Bring down
pt_PT: Colocar em baixo

en: Bring up
pt_PT: Colocar em cima

en: Budget | Budgets
pt_PT[0]: Orçamento
pt_PT[1]: Orçamentos

en: Building number
pt_PT: Número do edifício

en: Bulk import groups from a LDAP directory
pt_PT: Importação em massa dos grupos a partir do directório LDAP

en: Bulk import users from a LDAP directory
pt_PT: Importação em massa de utilizadores do directório LDAP

en: Bulk modification
pt_PT: Modificação em massa

en: Bulk modification error
pt_PT: Erro de modificação em massa

en: Business rules for ticket (entity parent)
pt_PT: Regras de negócio para ticket (entidade inicial)

en: Business rules for tickets
pt_PT: Regras de negócio para os tickets

en: Business rules for tickets (entity)
pt_PT: Regras de negócio para os tickets (entidade)

en: By
pt_PT: Por

en: By %s
pt_PT: Por %s

en: By change
pt_PT: Por alteração

en: By contract
pt_PT: Por contrato

en: By day
pt_PT: Por dia

en: By default, a software may be linked to a ticket
pt_PT: Por predefinição, um software poderá ser ligado a um ticket

en: By entity
pt_PT: Por entidade

en: By hardware
pt_PT: Por hardware

en: By hardware characteristics
pt_PT: Por caracteristicas hardware

en: By location
pt_PT: Por localização

en: By network outlet
pt_PT: Por ponto de acesso

en: By problem
pt_PT: Por problema

en: By ticket
pt_PT: Por ticket

en: By year
pt_PT: Por ano

en: CAS Host
pt_PT: Servidor CAS

en: CAS authentication
pt_PT: Autenticação CAS

en: CSRF compliant
pt_PT: Conforme CSRF

en: CSV delimiter
pt_PT: Delimitador CSV

en: Calendar | Calendars
pt_PT[0]: Calendário
pt_PT[1]: Calendários

en: Calendar of the ticket
pt_PT: Calendário do ticket

en: Can be manager
pt_PT: Pode ser gestor

en: Can be notified
pt_PT: Pode ser notificado

en: Can contain
pt_PT: Pode conter

en: Can not add a range riding an existing period
pt_PT: Não é possivel adicionar o intervalo no período existente

en: Can't change this attribute. It's inherited from its parent.
pt_PT: Não pode alterar este atributo. É herdado pelo superior

en: Can't connect to the database
pt_PT: Não foi possível ligação à base de dados

en: Can't connect to the database.
pt_PT: Não é possivel ligação à base de dados.

en: Can't create the database connection file, please verify file permissions.
pt_PT: Não foi possível criar o ficheiro de ligação à base de dados, por favor verifique as suas permissões ao ficheiro.

en: Can't get DB lock
pt_PT: Não é possivel obter o exclusivo da BD

en: Can't start
pt_PT: Não foi possivel iniciar

en: Cancel the approval request to %s
pt_PT: Cancelar o pedido de aprovação para %s

en: Cannot change a migration network port to an unknown one
pt_PT: Não é possível alterar uma porta de rede migrada para uma porta desconhecida

en: Cannot update item: not enough right on the parent(s) item(s)
pt_PT: Não é possivel actualizar o item: Sem permissões no(s) item(ns) pai(s)

en: Capacity
pt_PT: Capacidade

en: Capacity by default
pt_PT: Capacidade por defeito

en: Caption
pt_PT: Legenda

en: Cartridge | Cartridges
pt_PT[0]: Tinteiro
pt_PT[1]: Tinteiros

en: Cartridge model | Cartridge models
pt_PT[0]: Modelo tinteiro
pt_PT[1]: Modelo tinteiros

en: Cartridge type | Cartridge types
pt_PT[0]: Tipo de tinteiro
pt_PT[1]: Tipo de tinteiros

en: Cartridges alarm
pt_PT: Alarme de tinteiros

en: Case | Cases
pt_PT[0]: Caso
pt_PT[1]: Caixas

en: Case type | Case types
pt_PT[0]: Tipo Caso
pt_PT[1]: Tipo de caixas

en: Category
pt_PT: Categoria

en: Category name
pt_PT: Nome da categoria

en: Category tree
pt_PT: Arvore de categorias

en: Causes
pt_PT: Causas

en: Caution! You are not the author of this element. Delete targets can result in loss of access to that element.
pt_PT: Atenção! Não é o autor deste elemento. Eliminar o destino pode resultar na perda de acesso a esse elemento.

en: Caution! You will update the GLPI database named: %s
pt_PT: Atenção! Vai actualizar a base de dados do GLPI com a denominação: %s

en: Caution: you're about to remove a heading used for one or more items.
pt_PT: Atenção: está prestes a remover um cabeçalho usado em um ou mais itens.

en: Change | Changes
pt_PT[0]: Alteração
pt_PT[1]: Alterações

en: Change %1$s by %2$s
pt_PT: Alteração %1$s por %2$s

en: Change of the authentication method
pt_PT: Alteração do método de autenticação

en: Change of the database layout - %s
pt_PT: Mudança do layout da Base de Dados - %s

en: Change solved
pt_PT: Alteração solucionada

en: Change task | Change tasks
pt_PT[0]: Alterar tarefa
pt_PT[1]: Alterar tarefas

en: Change the component %1$s: %2$s
pt_PT: Alterar o componente %1$s: %2$s

en: Change the priority
pt_PT: Alterar a prioridade

en: Change visibility in child entities
pt_PT: Altera visibilidade nas entidades descendentes

en: Characteristics
pt_PT: Características

en: Check | Checks
pt_PT[0]: Verificação
pt_PT[1]: Verificações

en: Check all
pt_PT: Activar todos

en: Check all as
pt_PT: Activar todos como

en: Check for new updates
pt_PT: Verificar novas actualizações

en: Check for upgrade
pt_PT: Verificar actualizações

en: Check if a new version is available
pt_PT: Verificar se existe uma nova versão disponível

en: Check permissions to the directory: %s
pt_PT: Verifique as permissões para o directório: %s

en: Check the MySQL replica
pt_PT: Verificar a réplica MySQL

en: Check to keep the devices while deleting this item
pt_PT: Marque para manter os equipamentos enquanto apaga este item

en: Check your personnal information
pt_PT: Verificar a sua informação pessoal

en: Check/uncheck all
pt_PT: Activar/desactivar todos

en: Checking of the compatibility of your environment with the execution of GLPI
pt_PT: A verificar a compatibilidade do seu ambiente para a execução do GLPI

en: Checking write permissions for automatic actions files
pt_PT: Verificação do modo de escrita para acções automáticas de ficheiros

en: Checking write permissions for cache files
pt_PT: Verificação de permissões de escrita nos ficheiros de cache

en: Checking write permissions for document files
pt_PT: Verificação do modo de escrita para os documentos

en: Checking write permissions for dump files
pt_PT: Verificação do modo de escrita para os ficheiros de backup

en: Checking write permissions for graphic files
pt_PT: Verificação de permissões de escrita na pasta graphic

en: Checking write permissions for lock files
pt_PT: Verificação do modo de escrita para ficheiros bloqueados

en: Checking write permissions for log files
pt_PT: Teste de escrita dos ficheiros de log

en: Checking write permissions for pictures files
pt_PT: Verificação do modo de escrita para ficheiros de imagens

en: Checking write permissions for plugins document files
pt_PT: Verificação do modo de escrita para plugins de ficheiros de documentos

en: Checking write permissions for rss files
pt_PT: Verificação do modo de escrita para ficheiros rss

en: Checking write permissions for session files
pt_PT: Verificação das permissões de escrita para os ficheiros de sessão

en: Checking write permissions for setting files
pt_PT: Verificação do modo de escrita para os ficheiros de configuração

en: Checking write permissions for temporary files
pt_PT: Verificação do modo de escrita para ficheiros temporários

en: Checking write permissions for upload files
pt_PT: Verificação do modo de escrita para ficheiros importados

en: Child entities
pt_PT: Entidades filho

en: Child groups
pt_PT: Grupos descendentes

en: Choose 'Install' for a completely new installation of GLPI.
pt_PT: Escolha 'Instalar' para um nova instalação limpa do GLPI.

en: Choose a template
pt_PT: Escolha um modelo

en: Choose an existing device
pt_PT: Escolha um equipamento existente

en: City
pt_PT: Cidade

en: Clean %1$d graph file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d graph files created since more than %2$s seconds
pt_PT[0]: Apagou-se %1$d ficheiro de gráficos criado, dado que demorou mais de  %2$s segundos
pt_PT[1]: Apagou-se %1$d ficheiros de gráficos criados, dado que demorou mais de  %2$s segundos

en: Clean %1$d session file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d session files created since more than %2$s seconds
pt_PT[0]: Apagou-se %1$d ficheiro de sessão criado, dado que demorou %2$s segundos
pt_PT[1]: Apagou-se %1$d ficheiros de sessão criados, dado que demorou %2$s segundos

en: Clean %1$d temporary file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d temporary files created since more than %2$s seconds
pt_PT[0]: Apagou-se %1$d ficheiro temporário, dado que demorou %2$s segundos
pt_PT[1]: Apagou-se %1$d ficheiros temporários, dado que demorou %2$s segundos

en: Clean expired sessions
pt_PT: Limpar sessões terminadas

en: Clean generated graphics
pt_PT: Apagar mapas gerados

en: Clean mail queue
pt_PT: Limpar fila de espera do mail

en: Clean old logs
pt_PT: Apagar os registos antigos (logs)

en: Clean temporary files
pt_PT: Limpar ficheiros temporários

en: Clean the network port migration errors
pt_PT: Limpar os erros de migração das portas de rede

en: Clear
pt_PT: Apagar

en: Clear status
pt_PT: Eliminar o estado

en: Close date
pt_PT: Data fecho

en: Close time | Close times
pt_PT[0]: Hora fecho
pt_PT[1]: Horas de fecho

en: Closed
pt_PT: Encerrado

en: Closed on %s
pt_PT: Encerrado a %s

en: Closing date
pt_PT: Data de encerramento

en: Closing of the ticket
pt_PT: Encerramento do ticket

en: Closing time
pt_PT: Hora de encerramento

en: Closure
pt_PT: Encerrar

en: Closure of a change
pt_PT: Fecho de alteração

en: Closure of a problem
pt_PT: Encerramento de um problema

en: Code
pt_PT: Código

en: Color
pt_PT: Cor

en: Comments
pt_PT: Comentários

en: Comments on financial and administrative information
pt_PT: Comentários a informações financeiras e administrativas

en: Comments to the satisfaction survey
pt_PT: Comentários ao inquérito de satisfação

en: Commercial
pt_PT: Comercial

en: Common
pt_PT: Comum

en: Common options
pt_PT: Opções Comuns

en: Complete name
pt_PT: Nome completo

en: Component | Components
pt_PT[0]: Componente
pt_PT[1]: Componentes

en: Computer | Computers
pt_PT[0]: Computador
pt_PT[1]: Computadores

en: Computer model | Computer models
pt_PT[0]: Modelo computador
pt_PT[1]: Modelos de computador

en: Computer type | Computer types
pt_PT[0]: Tipo computador
pt_PT[1]: Tipos de computador

en: Computer's name
pt_PT: Nome do computador

en: Condition
pt_PT: Condição

en: Configuring the satisfaction survey
pt_PT: Configuração do inquérito de satisfação

en: Confirm the final deletion?
pt_PT: Confirma a eliminação ?

en: Connect a computer
pt_PT: Ligar um computador

en: Connect an item
pt_PT: Ligar um item

en: Connect the item
pt_PT: Ligar o item

en: Connected devices
pt_PT: Dispositivos ligados

en: Connected to
pt_PT: Ligado a

en: Connection | Connections
pt_PT[0]: Ligação
pt_PT[1]: Ligações

en: Connection by dial line - Dialup Port
pt_PT: Ligação por linha analógico - Porta Dialup

en: Connection errors
pt_PT: Erros de ligação

en: Connection failed
pt_PT: Ligação falhada

en: Connection failed. If you use a proxy, please configure it. (%s)
pt_PT: Falhou ligação. Se usar uma proxy, configure-a. (%s)

en: Connection filter
pt_PT: Filtro do ligção

en: Connection options
pt_PT: Opções de ligação

en: Connection string
pt_PT: Parâmetro de ligação resultante

en: Connection to database failed, verify the connection parameters included in config_db.php file
pt_PT: A ligação com a base de dados falhou. Verifique os parâmetros de ligação incluídos no ficheiro config_db.php

en: Consumable | Consumables
pt_PT[0]: Consumiveis
pt_PT[1]: Consumíveis

en: Consumable model | Consumable models
pt_PT[0]: Modelo de consumível
pt_PT[1]: Modelos de consumível

en: Consumable type | Consumable types
pt_PT[0]: Tipo de consumível
pt_PT[1]: Tipos de consumível

en: Consumables alarm
pt_PT: Alarme nos consumíveis

en: Contact | Contacts
pt_PT[0]: Nome de utilizador alternativo
pt_PT[1]: Contactos

en: Contact of project team
pt_PT: Contacto de equipa de projecto

en: Contact type | Contact types
pt_PT[0]: Tipo de Contacto
pt_PT[1]: Tipos de contacto

en: Content
pt_PT: Conteúdo

en: Continue
pt_PT: Continuar

en: Continue?
pt_PT: Continuar?

en: Contract | Contracts
pt_PT[0]: Contracto
pt_PT[1]: Contractos

en: Contract ended
pt_PT: Contracto terminado

en: Contract entered in notice time
pt_PT: Contracto entrou em período de denúncia

en: Contract entered in notice time for period
pt_PT: Contracto entrou no periodo de denuncia

en: Contract expired since the
pt_PT: Contracto terminado desde

en: Contract number
pt_PT: Numero de contrato

en: Contract period ended
pt_PT: Contracto terminado

en: Contract reached the end of a period since the
pt_PT: Contrato atingiu fim de periodo desde

en: Contract renewal period
pt_PT: Periodicidade do Contracto

en: Contract type | Contract types
pt_PT[0]: Tipo de Contrato
pt_PT[1]: Tipo de contrato

en: Contract with notice for the current period since the
pt_PT: Contracto com aviso para o actual periodo desde

en: Contract with notice since the
pt_PT: Contracto com aviso desde

en: Contracts alarm
pt_PT: Alarme dos contractos

en: Contracts expired in the last 30 days
pt_PT: Contractos expirados nos ultimos 30 dias

en: Contracts expiring in less than 30 days
pt_PT: Contractos que expiram em menos de 30 dias

en: Contracts expiring in less than 7 days
pt_PT: Contractos que expiram em menos de 7 dias

en: Contracts where notice begins in less than 30 days
pt_PT: Contractos que têm data limite de denuncia a menos de 30 dias

en: Contracts where notice begins in less than 7 days
pt_PT: Contractos que têm data limite de denuncia a menos de 7 dias

en: Control list
pt_PT: Lista de controlo

en: Copy
pt_PT: Cópia

en: Copy computer status
pt_PT: Copiar estado do computador

en: Copy from item
pt_PT: Copiar do item

en: Copy from user
pt_PT: Copiar do utilizador

en: Copy of %s
pt_PT: Copia de %s

en: Copy the date of purchase
pt_PT: Copiar a data de aquisição

en: Copy the delivery date
pt_PT: Copiar data de entrega

en: Copy the order date
pt_PT: Copiar data de encomenda

en: Copy the start date of warranty
pt_PT: Copiar a data de início da garantia

en: Cores
pt_PT: Núcles

en: Cost | Costs
pt_PT[0]: Custo
pt_PT[1]: Custos

en: Could not connect to mailgate server
pt_PT: Não foi possivel ligação ao servidor de mail

en: Could not find mailgate %d
pt_PT: Não foi possível encontra o servidor %d

en: Counter error
pt_PT: Erro de Contador

en: Country
pt_PT: País

en: Create
pt_PT: Criar

en: Create a change from this problem
pt_PT: Criar uma alteração a partir deste problema

en: Create a change from this ticket
pt_PT: Criar uma alteração a partir deste ticket

en: Create a new database or use an existing one:
pt_PT: Criar uma nova base de dados ou usar uma já existente:

en: Create a new network name
pt_PT: Criar um novo nome de rede

en: Create a problem from this ticket
pt_PT: Criar um problema a partir deste ticket

en: Create a ticket
pt_PT: Criar um ticket

en: Create a ticket from this task
pt_PT: Criar um ticket a partir desta tarefa

en: Create a validation request for a request
pt_PT: Criar um pedido de validação para um pedido

en: Create a validation request for an incident
pt_PT: Criar um pedido de validação para o incidente

en: Create by %1$s on %2$s
pt_PT: Criado por %1$s a %2$s

en: Create for incident
pt_PT: Criar para incidente

en: Create for request
pt_PT: Criar para pedido

en: Create survey after
pt_PT: Criar inquérito posteriormente

en: Create the directory %s
pt_PT: Criar a directoria %s

en: Create ticket
pt_PT: Criar ticket

en: Created from the template %s
pt_PT: Criado a partir do template %s

en: Created on %s
pt_PT: Criado em %s

en: Created tickets
pt_PT: Tickets criados

en: Creation date
pt_PT: Data criação

en: Creation date of the satisfaction survey
pt_PT: Data de criação do inquérito de satisfação

en: Creator
pt_PT: Criador

en: Criteria refused
pt_PT: Critério recusado

en: Criterion | Criteria
pt_PT[0]: Critério
pt_PT[1]: Critérios

en: Critical state color
pt_PT: Cor do estado Crítico

en: Critical state threshold
pt_PT: Limite do estado Crítico

en: Cryptography test
pt_PT: Teste de criptografia

en: Current and future reservations
pt_PT: Reservas futuras e em progresso

en: Current counter of pages
pt_PT: Contador de paginas actual

en: Current file
pt_PT: Ficheiro actual

en: Current page in CSV
pt_PT: Página actual em ficheiro CSV

en: Current page in SLK
pt_PT: Página actual em ficheiro SLK

en: Current page in landscape PDF
pt_PT: Página actual em PDF horizontal

en: Current page in portrait PDF
pt_PT: Página actual em PDF vertical

en: D=Dynamic
pt_PT: D=Dinamico

en: D=Dynamic, R=Recursive
pt_PT: D=Dinâmico, R=Recursivo

en: DD-MM-YYYY
pt_PT: DD-MM-AAAA

en: Data migration
pt_PT: Migração de dados

en: Data migration - %s
pt_PT: Migração de dados - %s

en: Database
pt_PT: Base de Dados

en: Database connection parameters
pt_PT: Parâmetros de ligação à base de dados

en: Database connection setup
pt_PT: Configuração de ligação da base de dados

en: Database connection successful
pt_PT: Ligação com base de dados feita com sucesso

en: Database created
pt_PT: Base de dados criada

en: Database optimization
pt_PT: Optimização da base de dados

en: Date | Dates
pt_PT[0]: Data
pt_PT[1]: Datas

en: Date format
pt_PT: Formato da data

en: Date of last physical inventory
pt_PT: Data do ultimo inventário físico

en: Date of purchase
pt_PT: Data de compra

en: Date of solving
pt_PT: Data de solução

en: Day | Days
pt_PT[0]: Dia
pt_PT[1]: Dias

en: Days to keep sent emails
pt_PT: Numero de dias a manter sobre emails enviados

en: Debug
pt_PT: Detecção de erros

en: December
pt_PT: Dezembro

en: Decision-maker
pt_PT: Decisor

en: Decreasing
pt_PT: Reduzindo

en: Default characters limit (summary text boxes)
pt_PT: Limite de caracteres predefinidos (caixas de texto para sumário)

en: Default characters limit in dropdowns
pt_PT: Limite por omissão para caracteres em Menus de selecção

en: Default chart format
pt_PT: Gráfico padrão por defeito

en: Default decimals limit
pt_PT: Limite de decimais predefinido

en: Default display
pt_PT: Vista prédefinida

en: Default documents:
pt_PT: Documentos padrão:

en: Default email
pt_PT: Email por defeito

en: Default entity
pt_PT: Entidade por omissão

en: Default file size limit imported by the mails receiver
pt_PT: Tamanho limite para os ficheiros importado pelo receptor de mails

en: Default for mail recipients
pt_PT: Padrão para destinatários de mail

en: Default for tickets
pt_PT: Padrão para tickets

en: Default heading when adding a document to a ticket
pt_PT: Cabeçalho padrão quando adicionar um documento a um ticket

en: Default language
pt_PT: Língua por omissão

en: Default logins / passwords are:
pt_PT: Utilizadores / palavras-passe por omissão são:

en: Default profile
pt_PT: Perfil por omissão

en: Default report
pt_PT: Relatório padrão

en: Default search
pt_PT: Pesquisa padrão

en: Default search results limit (page)
pt_PT: Limite predefinido de resultados de pesquisa (página)

en: Default server
pt_PT: Servidor por defeito

en: Default threshold for cartridges count
pt_PT: Limite padrão para contagem de tinteiros

en: Default threshold for consumables count
pt_PT: Limite padrão para contagem de consumiveis

en: Default ticket template
pt_PT: Modelo de ticket padrão

en: Default translation
pt_PT: Tradução por defeito

en: Default url length limit
pt_PT: Limite de comprimento do URL

en: Default value
pt_PT: Valor por defeito

en: Default value for alarms on contracts
pt_PT: Valor padrão para alarmos nos contractos

en: Default value for alarms on financial and administrative information
pt_PT: Valor padrão para alarmes das informações financeiras e administrativas

en: Default values
pt_PT: Valores por defeito

en: Default view
pt_PT: Vista padrão

en: Delay to send email notifications
pt_PT: Atraso a enviar as notificações por email

en: Delegatee
pt_PT: Delegado

en: Delete
pt_PT: Elimina

en: Delete a global search criterion
pt_PT: Apagar critério global de procura

en: Delete a link with an item
pt_PT: Apaga uma ligação com um item

en: Delete a search criterion
pt_PT: Apagar critério de pesquisa

en: Delete all rehearsals
pt_PT: Apagar todos os ensaios

en: Delete an item
pt_PT: Apagar um item

en: Delete emails
pt_PT: Apagar emails

en: Delete or update it otherwise GLPI will not work correctly.
pt_PT: Apage ou actualize, caso contrário o GLPI não irá funcionar correctamente

en: Delete permanently
pt_PT: Eliminar Definitavemente

en: Delete the component
pt_PT: Apagar o componente

en: Delete the file %s?
pt_PT: Apagar o ficheiro %s ?

en: Delete the item
pt_PT: Eliminar o item

en: Deleted
pt_PT: Eliminado

en: Deleted user in LDAP directory
pt_PT: Utilizador eliminado no directório LDAP

en: Deleting a change
pt_PT: Eliminação de alteração

en: Deleting a problem
pt_PT: Eliminação de um problema

en: Deletion of a followup
pt_PT: Eliminação de um acompanhamento

en: Deletion of a project
pt_PT: Eliminação de um projecto

en: Deletion of a project task
pt_PT: Eliminação de tarefa de projecto

en: Deletion of a reservation
pt_PT: Eliminação de uma reserva

en: Deletion of a task
pt_PT: Eliminação de tarefa

en: Deletion of a ticket
pt_PT: Eliminação de um ticket

en: Deletion of archived log file: %s
pt_PT: Eliminação do ficheiro arquivado de logs: %s

en: Deletion refused
pt_PT: Destruição recusada

en: Delimiter
pt_PT: Carácter de delimitação

en: Delivery date
pt_PT: Data de entrega

en: Delivery form
pt_PT: Guia de transporte

en: Deployment plan
pt_PT: Plano de implementação

en: Dereferenced during the search (but not when locating)
pt_PT: desreferenciar durante a procura ( mas não na  localização)

en: Dereferenced when locating (not during the search)
pt_PT: desreferenciar quando localizar (não durante a procura)

en: Describe the incident or request
pt_PT: Descreva o incidente ou pedido

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Destination entity
pt_PT: Entidade de destino

en: Desynchronization MySQL replica
pt_PT: Replica desincronização MySQL

en: Device | Devices
pt_PT[0]: Periférico
pt_PT[1]: Periféricos

en: Device 1
pt_PT: Dispositivo 1

en: Device 2
pt_PT: Dispositivo 2

en: Device list
pt_PT: Lista de equipamentos

en: Device model | Device models
pt_PT[0]: Modelo de dispositivo
pt_PT[1]: Modelos de equipamento

en: Device name
pt_PT: Nome do dispositivo

en: Device reservations expiring today
pt_PT: Reservas de dispositivos que expiram hoje.

en: Device temporarily unavailable
pt_PT: Dispositivo temporariamente indisponível

en: Device type | Device types
pt_PT[0]: Tipo de dispositivo
pt_PT[1]: Tipos de equipamento

en: Devices own by my groups
pt_PT: Dispositivos possuidos pelos meus grupos

en: Devices type | Devices types
pt_PT[0]: Tipo de periférico
pt_PT[1]: Tipos de periférico

en: Dictionaries
pt_PT: Dicionários

en: Dictionary | Dictionaries
pt_PT[0]: Dicionário
pt_PT[1]: Dicionários

en: Dictionary of manufacturers
pt_PT: Dicionário de fabricantes

en: Dictionnary of computer models
pt_PT: Dicionário para modelos de computador

en: Dictionnary of computer types
pt_PT: Dicionário de tipos de computador

en: Dictionnary of device models
pt_PT: Dicionário dos modelos de dispositivos

en: Dictionnary of device types
pt_PT: Dicionário dos tipos de dispositivos

en: Dictionnary of monitor types
pt_PT: Dicionário do tipo de monitores

en: Dictionnary of network equipment types
pt_PT: Dicionário dos tipos de equipamentos de rede

en: Dictionnary of networking equipment models
pt_PT: Dicionário dos modelos de equipamentos de rede

en: Dictionnary of operating system versions
pt_PT: Dicionário das versões de sistemas operativos

en: Dictionnary of operating systems
pt_PT: Dicionário dos sistemas operativos

en: Dictionnary of phone models
pt_PT: Dicionário dos modelos de telefones

en: Dictionnary of phone types
pt_PT: Dicionário dos tipos de telefones

en: Dictionnary of printer models
pt_PT: Dicionário dos modelos de impressora

en: Dictionnary of printer types
pt_PT: Dicionário dos tipos de impressora

en: Dictionnary of printers
pt_PT: Dicionário de impressoras

en: Dictionnary of service packs
pt_PT: Dicionário dos service packs

en: Dictionnary of software
pt_PT: Dicionário de software

en: Difference between master and slave
pt_PT: Diferença entre principal e secundário

en: Digit
pt_PT: Digito

en: Direct
pt_PT: Directo

en: Direct connections
pt_PT: Ligações directas

en: Disable
pt_PT: Desactivar

en: Disable filtering by date
pt_PT: desactivar filtro por data

en: Disabled
pt_PT: Desactivado

en: Disabled plugin
pt_PT: Plugin desactivado

en: Disconnect the item
pt_PT: Desligar o item

en: Display (number of items)
pt_PT: Ver (número de items)

en: Display counts in tabs
pt_PT: Mostrar numeração nos separadores

en: Display options
pt_PT: Mostrar Opções

en: Display order of surnames firstnames
pt_PT: Mostrar: Apelido, Nome

en: Display report
pt_PT: Mostrar relatório

en: Display the complete name in tree dropdowns
pt_PT: Mostrar o nome completo nos menus de selecção em modo de árvore

en: Dissociate a VLAN
pt_PT: Dissociar uma VLAN

en: Dissociate from a group
pt_PT: Dissociar de um grupo

en: Dissociate from a profile
pt_PT: Dissociar de um perfil

en: Dissociated devices
pt_PT: Dissociar dispositivos

en: Do not copy
pt_PT: Não copie

en: Do not delete
pt_PT: Não apague

en: Do you really want to use unitary management for this item?
pt_PT: Deseja usar gestão unitária para este item?

en: Do you want to continue?
pt_PT: Deseja continuar?

en: Document | Documents
pt_PT[0]: Documento
pt_PT[1]: Documentos

en: Document Ticket %d
pt_PT: Documento do ticket %d

en: Document copy succeeded.
pt_PT: Cópia do documento realizada com sucesso.

en: Document heading | Document headings
pt_PT[0]: Cabeçalho documento
pt_PT[1]: Cabeçalhos documentos

en: Document move succeeded.
pt_PT: Documento movido com sucesso.

en: Document type | Document types
pt_PT[0]: Tipo de documento
pt_PT[1]: Tipos de documento

en: Doer
pt_PT: Executor

en: Domain | Domains
pt_PT[0]: Dominio
pt_PT[1]: Dominios

en: Don't show deleted items
pt_PT: Não mostrar artigos eliminados

en: Don't show search engine in dropdowns if the number of items is less than
pt_PT: Não mostra motor de pesquisa nos Menus de selecção se o número de itens é menor que

en: Done
pt_PT: Feito

en: Download URL
pt_PT: URL de download

en: Download the planning in Ical format
pt_PT: Descarregar o calendário no formato Ical

en: Drag and drop your file here, or
pt_PT: Arraste e largue o seu ficheiro aqui, ou

en: Drive | Drives
pt_PT[0]: Unidade
pt_PT[1]: Unidades

en: Dropdown | Dropdowns
pt_PT[0]: Menu de selecção
pt_PT[1]: Menus de selecção

en: Dropdowns dictionary
pt_PT: Dicionário dos menus de selecção

en: Due date
pt_PT: Data de finalização

en: Due date + Progress
pt_PT: Data de finalização + Progresso

en: Due date progression
pt_PT: Progressão da data de finalização

en: Duplicate the element as many times as there are connections
pt_PT: Duplicar o elemento tantas vezes quantas as conexões

en: Duplicated tickets
pt_PT: Tickets duplicados

en: Duplicates
pt_PT: Duplicados

en: Duration
pt_PT: Duração

en: Dynamic
pt_PT: Dinâmico

en: Dynamic display
pt_PT: Visualização dinâmina

en: ERROR:
pt_PT: Erro:

en: ERROR: %s is not writable
pt_PT: ERRO: %s não é actualizável

en: Each day
pt_PT: Cada dia

en: Each month
pt_PT: Cada mês

en: Each month, same date
pt_PT: Cada mês, mesma data

en: Each month, same day of week
pt_PT: Cada mês, mesmo dia da semana

en: Each week
pt_PT: Cada semana

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Effective duration
pt_PT: Duração efectiva

en: Email | Emails
pt_PT[0]: E-mail
pt_PT[1]: E-mail's

en: Email %s not found. Impossible import.
pt_PT: Email %s não encontrado. Não foi possivel a sua importação.

en: Email Followup
pt_PT: Email de acompanhamento

en: Email HTML body
pt_PT: Corpo HTML do email

en: Email address
pt_PT: Endereço de email

en: Email address not found.
pt_PT: Endereço de email não encontrado.

en: Email alarms
pt_PT: Alarmes de email

en: Email attribute for x509 authentication
pt_PT: Configurações de email para autenticação x509

en: Email body
pt_PT: Corpo da mensagem

en: Email domain Name (users email will be login@domain)
pt_PT: Nome de domínio do servidor de email (email dos utilizadores será utilizador@dominio)

en: Email followup
pt_PT: Email de acompanhamento

en: Email followups configuration
pt_PT: Configuração de actualizações por email.

en: Email for followup
pt_PT: Email para acompanhamento

en: Email not found. Impossible import
pt_PT: Email não encontrado. Impossível importar

en: Email server
pt_PT: Servidor de email

en: Email server configuration
pt_PT: Configuração do servidor de email

en: Email server for authentication
pt_PT: Servidor email para autenticação

en: Email signature
pt_PT: Assinatura de email

en: Email text body
pt_PT: Corpo texto do email

en: Empty array
pt_PT: Array vazio

en: Empty login or password
pt_PT: Utilizador ou palavra-passe vazia

en: Enable filtering by date
pt_PT: Activar filtro por data

en: Enable followup via email
pt_PT: Utilizar actualizações por email

en: Enable the financial and administrative information
pt_PT: Activar as informações financeiras e administrativas

en: Enable the financial and administrative information by default
pt_PT: Activar informação financeira e administrativa por defeito

en: End
pt_PT: Fim

en: End + Notice
pt_PT: Fim + Período de denúncia

en: End at %s
pt_PT: Acabou em %s:

en: End at %s:
pt_PT: Fim a %s:

en: End date
pt_PT: Data final

en: End hour of run period
pt_PT: Hora de fim do período de execução

en: End of contract
pt_PT: Fim do contracto

en: End of life
pt_PT: Fim de vida

en: End of the selected timeframe is not a working hour.
pt_PT: Fim do espaço temporal escolhido não é em horário laboral definido.

en: End of working day
pt_PT: Fim de dia laboral

en: Enter the first letters (user, item name, serial or asset number)
pt_PT: Entre com as primeiras letras (nome de utilizador, artigo ou número de série)

en: Entities assignment
pt_PT: Atribuição de entidades

en: Entity | Entities
pt_PT[0]: Entidade
pt_PT[1]: Entidades

en: Entity administrator
pt_PT: Entidade administrador

en: Entity based on LDAP information
pt_PT: Entidade baseada na informação do directório LDAP

en: Entity based on user's profile
pt_PT: Entidade baseada no perfil de utilizador

en: Entity dropdowns
pt_PT: Menus de selecção de entidades

en: Entity for software creation
pt_PT: Entidade para a criação do software

en: Entity from TAG
pt_PT: Entidade da TAG

en: Entity from complete name
pt_PT: Entidade de nome completo

en: Entity from domain
pt_PT: Entidade do domínio

en: Entity from mail domain
pt_PT: Entidade do email de domínio

en: Entity not found
pt_PT: Entidade não encontrada

en: Entity right
pt_PT: Direitos da entidade

en: Equipment without network card
pt_PT: Equipamento sem placa de rede

en: Equipment's report by year
pt_PT: Relatório de equipamentos por ano

en: Error
pt_PT: Erro

en: Error / to clean
pt_PT: Erro / para limpar

en: Error in creating database!
pt_PT: Erro ao criar a base de dados!

en: Error in entering dates. The starting date is later than the ending date
pt_PT: Erro ao introduzir datas. A data de começo é mais tardia que a data de fim

en: Error in sending the email
pt_PT: Erro no envio do email

en: Error inserting email to queue
pt_PT: Erro ao colocar email em fila de espera

en: Error on executing the action
pt_PT: Erro executando a acção

en: Error reading directory %s
pt_PT: Erro lendo a directoria %s

en: Error replaying rules
pt_PT: Erro ao reaplicar regras

en: Error retrieving RSS feed
pt_PT: Erro na recolha do RSS feed

en: Error: %s is not a directory
pt_PT: Erro: %s não é uma directoria

en: Error: the two passwords do not match
pt_PT: Erro: As palavras-passe não são idênticas.

en: Escalation level | Escalation levels
pt_PT[0]: Nível de escalonamento
pt_PT[1]: Níveis de escalonamento

en: Escalations defined in the SLA will be triggered under this new date.
pt_PT: Escalonamentos definidos no SLA serão adicionados sob esta nova data

en: Ethernet port
pt_PT: Porta Ethernet

en: Ethernet port speed
pt_PT: Velocidade porta Ethernet

en: Ethernet port type
pt_PT: Tipo porta Ethernet

en: Evaluation
pt_PT: Avaliação

en: Event | Events
pt_PT[0]: Ocorrência
pt_PT[1]: Eventos

en: Execute
pt_PT: Executar

en: Execution
pt_PT: Executar

en: Expected send date
pt_PT: Data de envio expectável

en: Expert mode
pt_PT: Modo avançado

en: Expiration
pt_PT: Data de término

en: Expiration date
pt_PT: Data final

en: Expiration date + notice
pt_PT: Data de término + data de denúncia

en: Express
pt_PT: Expresso

en: Extension
pt_PT: Extensão

en: External
pt_PT: Externo

en: External authentication sources
pt_PT: Fontes externas de autentificações

en: External authentications
pt_PT: Autenticações externas

en: External link | External links
pt_PT[0]: Ligação externa
pt_PT[1]: Ligações externas

en: External survey
pt_PT: Inquérito externo

en: FAQ item
pt_PT: item FAQ

en: FQDN is not valid
pt_PT: FQDN não é válido

en: FQDN must not be empty
pt_PT: FQDN não pode estar vazio

en: Failed login for %1$s from IP %2$s
pt_PT: Falhou login para %1$s do IP %2$s

en: Failed operation
pt_PT: Operação falhada

en: Failed to connect to the proxy server (%s)
pt_PT: Falhou ligação ao servidor proxy (%s)

en: Failed to create recurrent ticket %s
pt_PT: Falha na criação de ticket recurrente %s

en: Failed to create the directory %s. Verify that you have the correct permission
pt_PT: Falha ao criar a directoria %s. Verifique que tem as permissões correctas.

en: Failed to delete the file %1$s (%2$s)
pt_PT: Erro ao apagar o ficheiro  %1$s (%2$s)

en: Failed to delete the file %s
pt_PT: Falha ao eliminar o ficheiro %s

en: Failed to send test email to administrator
pt_PT: Falha no envio de email ao administrador

en: Failed to write file to disk
pt_PT: Falhou a gravação do ficheiro no disco

en: Father
pt_PT: Pai

en: February
pt_PT: Fevereiro

en: Field | Fields
pt_PT[0]: Campo
pt_PT[1]: Campos

en: Fields unicity
pt_PT: campos de unicidade

en: File
pt_PT: Ficheiro

en: File %s not found.
pt_PT: Não foi encontrado o ficheiro %s.

en: File (%s)
pt_PT: Ficheiro (%s)

en: File content
pt_PT: Conteúdo do ficheiro

en: File is altered (bad checksum)
pt_PT: Ficheiro corrompido (erro de consistência)

en: File is too big
pt_PT: Ficheiro demasiado grande

en: File is too small
pt_PT: Ficheiro demasiado pequeno

en: File move failed
pt_PT: Falhou a movimentação do ficheiro

en: File move failed.
pt_PT: Falhou a movimentação do ficheiro.

en: File not found
pt_PT: Ficheiro não encontrado

en: File system | File systems
pt_PT[0]: Sistema de ficheiros
pt_PT[1]: Sistemas de ficheiros

en: File too large to be added.
pt_PT: Ficheiro muito grande para ser adicionado.

en: Filetype not allowed
pt_PT: Tipo de ficheiro não permitido

en: Fill when shifting to state %s
pt_PT: Preencher quando mudar para o estado %s

en: Filter to search in groups
pt_PT: Filtro para pesquisar nos grupos

en: Financial and administrative information
pt_PT: Informações financeiras e administrativas

en: Financial and administratives information
pt_PT: Informações financeiras e administrativas

en: Find a free item in a specific period
pt_PT: Procurar um item livre num período específico

en: Find computers in GLPI having the status
pt_PT: Encontrar máquinas no GLPI com o estado

en: Finished state
pt_PT: Data de conclusão

en: First
pt_PT: Primeiro

en: First Item
pt_PT: Primeiro Item

en: First name
pt_PT: Nome

en: First name, Surname
pt_PT: Primeiro nome, Apelido

en: First/last addresses: %1$s/%2$s
pt_PT: Primeiro/ultimo endereços: %1$s/%2$s

en: Fixed cost
pt_PT: Custo fixo

en: Flag change forbidden. Linked items found.
pt_PT: Não é permitido alterar marca. Foi encontrado um artigo ligado.

en: Flow
pt_PT: Fluxo

en: Followup | Followups
pt_PT[0]: Acompanhamento
pt_PT[1]: Acompanhamentos

en: Followup author
pt_PT: Autor do acompanhamento

en: For security reasons, please change the password for the default users: %s
pt_PT: Por razões de segurança, por favor mude a palavra-passe dos utilizadores predefinidos: %s

en: For security reasons, please remove file: %s
pt_PT: Por razões de segurança, por favor remova o ficheiro: %s

en: For this type of item, the financial and administrative information are only a model for the items which you should add.
pt_PT: Para este tipo de item, as informações financeiras e administrativas são apenas um modelo para os itens que deveria adicionar.

en: For tickets closed after
pt_PT: Para tickets encerrados posteriormente

en: Force synchronization
pt_PT: Forçar sincronização

en: Forgotten password?
pt_PT: Esqueceu-se da Palavra-Passe?

en: Former technician in charge of the ticket
pt_PT: Anterior técnico responsável pelo ticket

en: Free percentage
pt_PT: Percentagem livre

en: Free size
pt_PT: Espaço livre

en: Frequency
pt_PT: Frequência

en: Frequency by default
pt_PT: Frequência por defeito

en: Friday
pt_PT: Sexta-feira

en: From %1$d to %2$d on %3$d
pt_PT: De %1$d para %2$d a %3$d

en: From %1$s to %2$s
pt_PT: De %1$s a %2$s

en: From %1$s to %2$s :
pt_PT: De %1$s a %2$s :

en: From %s
pt_PT: De %s

en: From \ To
pt_PT: De \ Para

en: From email header
pt_PT: De cabeçalho de email

en: Fully Qualified Domain Name. Use the classical notation (labels separated by dots). For example: indepnet.net
pt_PT: FQDN, Utilize a denominação canónica ( denominações separadas por pontos ). Como exemplo: indepnet.net

en: GD extension of your parser PHP is not installed
pt_PT: A extensão GD do PHP não está instalada

en: GD extension test
pt_PT: Teste da extensão GD

en: GLPI - Authentication
pt_PT: GLPI - Autenticação

en: GLPI can't work correctly without the ctype functions
pt_PT: GLPI não trabalha correctamente sem as funções ctype

en: GLPI can't work correctly without the json_encode and json_decode functions
pt_PT: GLPI não trabalha correctamente sem as funções json_encode e json_decode

en: GLPI does not work with the magic_quotes_sybase option. Please turn it off and retry
pt_PT: GlPI não trabalha com a opção magic_quotes_sybase. Desligue-a por favor e volte a tentar

en: GLPI internal database
pt_PT: Base de dados interna GLPI

en: GLPI is not compatible with the option zend.ze1_compatibility_mode = On.
pt_PT: GLPI não é compatível com a opção zend.ze1_compatibility_mode = On.

en: GLPI server time zone
pt_PT: Fuso horário do servidor GLPI

en: Gateway not include inside the network
pt_PT: A Gateway não se encontra incluída dentro desta Rede

en: General
pt_PT: Geral

en: General setup
pt_PT: Configuração geral

en: Generation of satisfaction surveys
pt_PT: Gerar inquéritos de satisfação

en: Gio
pt_PT: GB

en: Give to
pt_PT: Fornecido a

en: Given to
pt_PT: Fornecido a

en: Global View
pt_PT: Vista Global

en: Global approval status
pt_PT: Estado global da aprovação

en: Global criteria
pt_PT: Critério Global

en: Global dictionary
pt_PT: Dicionário Global

en: Global displays
pt_PT: Visualização global

en: Global dropdown | Global dropdowns
pt_PT[0]: Menu de selecção global
pt_PT[1]: Menus de selecção global

en: Global management
pt_PT: Gestão global

en: Global right
pt_PT: Direitos globais

en: Global search
pt_PT: Pesquisa global

en: Global size
pt_PT: Tamanho global

en: Go back to GLPI
pt_PT: Voltar para o GLPI

en: Go to created item after creation
pt_PT: Ir para o item criado após a sua criação

en: Granted
pt_PT: Concedido

en: Granted + Not subject to approval
pt_PT: Concedido + Não tem matéria para aprovação

en: Graphics card | Graphics cards
pt_PT[0]: Placa de vídeo
pt_PT[1]: Placas gráficas

en: Group | Groups
pt_PT[0]: Grupo
pt_PT[1]: Grupos

en: Group DN
pt_PT: Grupo DN

en: Group View
pt_PT: Vista de grupo

en: Group attribute containing its users
pt_PT: Atributo do grupo que contém os seus utilizadores

en: Group except manager users
pt_PT: Grupo excepto utilizadores de gestores

en: Group in charge of the hardware
pt_PT: Grupo responsável pelo hardware

en: Group in charge of the ticket
pt_PT: Grupo responsável pelo ticket

en: Group in charge of the ticket except manager users
pt_PT: Grupo responsável pelo ticket excepto utilizadores de gestores

en: Group of project team
pt_PT: Grupo de equipa de projecto

en: Group of project team except manager users
pt_PT: Grupo de equipa de projecto excepto utilizadores de gestores

en: Group tree
pt_PT: Árvore de grupo

en: Hard drive | Hard drives
pt_PT[0]: Disco rígido
pt_PT[1]: Discos rígidos

en: Hard drive size
pt_PT: Tamanho disco rígido

en: Hard drive type
pt_PT: Tipo de disco rígido

en: Hardware financial and administrative information
pt_PT: Informações financeiras e administrativas de hardware

en: Hardware support
pt_PT: Assistência de hardware

en: Hardware type
pt_PT: Tipo de equipamento

en: Hardware under contract
pt_PT: Hardwares sob contrato

en: Hardware user
pt_PT: Utilizador do hardware

en: Heading
pt_PT: Cabeçalho

en: Headset
pt_PT: Auscultadores

en: Help
pt_PT: Ajuda

en: Hidden field | Hidden fields
pt_PT[0]: Campo escondido
pt_PT[1]: Campos escondidos

en: Historical
pt_PT: Histórico

en: Home
pt_PT: Início

en: Hour | Hours
pt_PT[0]: Hora
pt_PT[1]: Horas

en: How LDAP aliases should be handled
pt_PT: Como os LDAP aliases  devem ser tratados

en: I don't understand why this migration error is not deleted.
pt_PT: Não percebo porque este erro de migração não é eliminado.

en: I have read and ACCEPT the terms of the license written above.
pt_PT: Eu li e ACEITO os termos da licença descrita acima.

en: I have read and DO NOT ACCEPT the terms of the license written above
pt_PT: Eu li e NÃO ACEITO os termos da licença descrita acima

en: IP address | IP addresses
pt_PT[0]: Endereço IP
pt_PT[1]: Endereços IP

en: IP network | IP networks
pt_PT[0]: IP Rede
pt_PT[1]: IP's de Rede

en: IP network is not included in the database. However, you can see current available networks.
pt_PT: A rede IP não está incluida na base de dados. Contudo, poderá observar as actuais redes disponiveis.

en: IP network: %1$s/%2$s
pt_PT: IP's de Rede: %1$s/%2$s

en: IP version
pt_PT: Versão de IP

en: Icon
pt_PT: Ícone

en: If approval is denied, specify a reason.
pt_PT: Se a aprovação for negada, especifique a razão.

en: If contacts are no longer used
pt_PT: Se contactos já não são usados

en: If contracts are no longer used
pt_PT: Se contratos já não são usados

en: If devices are no longer used
pt_PT: Se dispositivos já não são usados

en: If documents are no longer used
pt_PT: Se documentos já não são usados

en: If monitors are no longer used
pt_PT: Se monitores já não são usados

en: If phones are no longer used
pt_PT: Se telefones já não são usados

en: If printers are no longer used
pt_PT: Se impressoras já não são usadas

en: If software are no longer used
pt_PT: Se software não é mais usado

en: If suppliers are no longer used
pt_PT: Se fornecedores já não são usados

en: If synced (all changes)
pt_PT: Se sincronizado (todas alterações)

en: If synced (current user changes)
pt_PT: Se sincronizado (alterações utilizador actual)

en: If synced or read-only account
pt_PT: Se sincronizado ou conta só de leitura

en: If the cartridge types are no longer used
pt_PT: Se o tipo de tinteiro já não é usado

en: If you confirm the deletion, all uses of this dropdown will be blanked.
pt_PT: Se confirmar a eliminação, todas as funcionalidades deste menu de selecção ficarão vazias.

en: If you reject the solution, you must specify a reason
pt_PT: Se rejeitar a solução, deve especificar a razão

en: If you want to reopen the ticket, you must specify a reason
pt_PT: Se desejar reabrir um ticket, tem de especificar uma razão

en: Ignored value for the unicity | Ignored values for the unicity
pt_PT[0]: Valor ignorado para a unicidade
pt_PT[1]: Valores ignorados para a unicidade

en: Image exceeds maximum height
pt_PT: Imagem excede largura máxima

en: Image exceeds maximum width
pt_PT: Imagem excede comprimento máximo

en: Image requires a minimum height
pt_PT: Imagem requer uma largura mínima

en: Image requires a minimum width
pt_PT: Imagem requer um comprimento mínimo

en: Immediatly
pt_PT: Imediatamente

en: Immobilization number
pt_PT: Número de imobilização

en: Impact
pt_PT: Impacto

en: Impacts
pt_PT: Impacto

en: Implementation error !
pt_PT: Erro de implementação!

en: Import a user
pt_PT: Importar um utilizador

en: Import entities from LDAP directory
pt_PT: Importar entidades da directoria LDAP

en: Import from directories
pt_PT: Importar das directorias

en: Import from other sources
pt_PT: Importar de outras fontes

en: Import new users
pt_PT: Importar novos utilizadores

en: Import of new groups
pt_PT: Importar grupos novos

en: Import rules from a XML file
pt_PT: Importar regras a partir de um ficheiro XML

en: Imported group from an LDAP directory
pt_PT: Grupo importado do directório LDAP

en: Impossible record for %s
pt_PT: Registo impossível para %s

en: Impossible to accomplish an update by this way!
pt_PT: Impossível efetuar uma actualização desta forma!!

en: Impossible to connect to site (%s)
pt_PT: Falhou ligação ao site (%s)

en: Impossible to use CAS as external source of connection
pt_PT: Impossivel utilizar CAS como fonte externa de autenticação

en: Impossible to use LDAP as external source of connection
pt_PT: Impossível usar LDAP como fonte externa de autenticação

en: Impossible to use email server as external source of connection
pt_PT: Impossível utilizar IMAP/POP como fonte externa

en: Impossible to use the database:
pt_PT: Impossível usar a base de dados:

en: Impossible to write the database setup file
pt_PT: Não foi possível escrever o ficheiro de configuração da base de dados

en: In groups
pt_PT: Nos grupos

en: In stock
pt_PT: Em armazém

en: In users
pt_PT: Nos utilizadores

en: In users and groups
pt_PT: Nos utilizadores e grupos

en: In-Reply-To email header
pt_PT: Cabeçalho email In-Reply-To

en: Inactive
pt_PT: Inactivo

en: Incident
pt_PT: Incidente

en: Incoming mail folder (optional, often INBOX)
pt_PT: Pasta de mails recebidos (opcional, normalmente INBOX)

en: Incompatible items
pt_PT: Itens incompatíveis

en: Incorrect username or password
pt_PT: Utilizador ou palavra-passe errado(a)

en: Infinite
pt_PT: Infinito

en: Inform me about the actions taken
pt_PT: Informe-me sobre as acções tomadas

en: Information | Information
pt_PT[0]: Informação
pt_PT[1]: Informação

en: Information about system installation and configuration
pt_PT: Informação sobre instalação do sistema e sua configuração

en: Information in inventory tool (TAG) representing the entity
pt_PT: Informação na ferramenta de inventário (TAG) representando a entidade

en: Infrastructure (with access point)
pt_PT: Infraestrutura (com ponto de acesso)

en: Inheritance of the parent entity
pt_PT: Entidades principais herdadas

en: Initial contract period
pt_PT: Duração inicial do contracto

en: Initial page counter
pt_PT: Contador de páginas inicial

en: Initialization of the database
pt_PT: Inicialização da base de dados

en: Install the software
pt_PT: Instalar o software

en: Installation | Installations
pt_PT[0]: Instalação
pt_PT[1]: Instalações

en: Installation or update of GLPI
pt_PT: Instalação ou actualização do GLPI

en: Installed software
pt_PT: Software instalado

en: Installing a cartridge
pt_PT: Instalando um tinteiro

en: Insurance
pt_PT: Seguro

en: Intended action
pt_PT: Acção intencionada

en: Interface type (Hard drive...) | Interface types (Hard drive...)
pt_PT[0]: Tipo interface (Disco rígido...)
pt_PT[1]: Tipo interfaces (Disco rígido...)

en: Internal
pt_PT: Interno

en: Internal survey
pt_PT: Inquérito interno

en: Internet information
pt_PT: informação da internet

en: Invalid IP address
pt_PT: Endereço IP inválido

en: Invalid address or netmask
pt_PT: Endereço ou mascara de rede inválidos

en: Invalid attached file
pt_PT: Ficheiro anexado inválido

en: Invalid configuration for %1$s folder in receiver %2$s
pt_PT: Configuração inválida para a pasta %1$s no receptor %2$s

en: Invalid dates. Update cancelled.
pt_PT: Datas inválidas. Actualização cancelada.

en: Invalid email address
pt_PT: Email inválido

en: Invalid filename
pt_PT: Nome de ficheiro inválido

en: Invalid frequency. It must be greater than the preliminary creation.
pt_PT: Frequência inválida. Tem de ser maior que a criação preliminar.

en: Invalid gateway address
pt_PT: Endereço de Gateway incorreto

en: Invalid input format for the network
pt_PT: Formato inválido para a rede

en: Invalid internet name: %s
pt_PT: Nome Internet inválido: %s

en: Invalid items (no start or end date): %s
pt_PT: Itens inválidos (sem data de início ou de fim): %s

en: Invalid network (already defined or with invalid addresses)
pt_PT: Rede inválida (já definida ou contém endereço inválido)

en: Invalid network address
pt_PT: Endereço de rede inválido

en: Invalid planned dates. Dates not updated.
pt_PT: Datas planeadas inválidas. Datas não actualizadas

en: Invalid process
pt_PT: Processo inválido

en: Invalid real dates. Dates not updated.
pt_PT: Datas reais inválidas. Datas não actualizadas

en: Invalid subnet mask
pt_PT: Mascara de rede inválida

en: Invalid use of session ID
pt_PT: Uso inválido de ID de sessão

en: Inventory number
pt_PT: Número de inventário

en: Invitation to fill out the survey
pt_PT: Convite para preencher inquérito de satisfação

en: Invoice number
pt_PT: Numero da fatura

en: Invoice period
pt_PT: Periocidade da factura

en: It is possible to affect the result of a regular expression using the string #0
pt_PT: É possível influenciar o resultado duma expressão regular usando a string #0

en: It's mandatory to select a type and at least one field
pt_PT: É obrigatório seleccionar um tipo e pelo menos um campo

en: Item | Items
pt_PT[0]: Item
pt_PT[1]: Itens

en: Item already defined
pt_PT: Item já está definido

en: Item duration
pt_PT: Duração do item

en: Item in the dustbin
pt_PT: Item na reciclagem

en: Item is too large
pt_PT: Item demasiado grande

en: Item location
pt_PT: Localização do item

en: Item not found
pt_PT: Item não encontrado

en: Item not linked to an object
pt_PT: Item não ligado a um objecto

en: Item reaching the end of warranty on %1$s: %2$s
pt_PT: O item %2$s está a chegar ao fim de garantia: %1$s

en: Item successfully added
pt_PT: Item adicionado com sucesso

en: Item successfully added but duplicate record on
pt_PT: Item adicionado com sucesso mas registo duplicado em

en: Item successfully added but duplicate record on %s
pt_PT: Artigo adicionado com sucesso está duplicado %s

en: Item successfully deleted
pt_PT: Item eliminado com sucesso

en: Item successfully purged
pt_PT: Item removido com sucesso

en: Item successfully restored
pt_PT: Item restaurado com sucesso

en: Item successfully updated
pt_PT: Item actualizado com sucesso

en: Item type
pt_PT: Tipo de item

en: Items seen
pt_PT: Artigos vistos

en: Items to transfer
pt_PT: Itens a transferir

en: January
pt_PT: Janeiro

en: July
pt_PT: Julho

en: June
pt_PT: Junho

en: Just follow this link (you have one day):
pt_PT: Siga esta ligação (tem apenas um dia) :

en: Keep
pt_PT: Manter

en: Keep devices when purging an item
pt_PT: Manter equipamentos quando remove um item

en: Keep status
pt_PT: Manter estado

en: Keep tickets when purging hardware in the inventory
pt_PT: Manter os tickets ao remover hardware no inventário

en: Key
pt_PT: Chave

en: Kio
pt_PT: KB

en: Knowledge base
pt_PT: Base de Conhecimento

en: Knowledge base administration
pt_PT: Administração da base de conhecimento

en: Knowledge base category | Knowledge base categories
pt_PT[0]: Categoria de base de conhecimento
pt_PT[1]: Categorias de base de conhecimento

en: Knowledge base translation
pt_PT: Tradução da base de conhecimento

en: Known mail domain
pt_PT: Dominio mail conhecido

en: LDAP criteria
pt_PT: Critério LDAP

en: LDAP directory | LDAP directories
pt_PT[0]: Directoria LDAP
pt_PT[1]: Diretorias LDAP

en: LDAP directory choice
pt_PT: Directório LDAP preferido

en: LDAP directory for authentication
pt_PT: Directório LDAP para autenticação

en: LDAP directory information attribute representing the entity
pt_PT: O atributo LDAP representando a entidade

en: LDAP directory link
pt_PT: Endereço do directório LDAP

en: LDAP directory of an entity
pt_PT: Directório LDAP de uma entidade

en: LDAP directory time zone
pt_PT: Fuso Horário da directoria LDAP

en: LDAP filter associated to the entity (if necessary)
pt_PT: Filtro LDAP associado a entidade ( se necessário)

en: Label
pt_PT: Rótulo

en: Language
pt_PT: Seleccione o idioma

en: Last
pt_PT: Ultimo

en: Last %d events
pt_PT: Ultimos %d eventos

en: Last %d problem | Last %d problems
pt_PT[0]: Ultimo %d problema
pt_PT[1]: Últimos %d problemas

en: Last %d ticket | Last %d tickets
pt_PT[0]: Ultimo %d ticket
pt_PT[1]: Ultimos %d tickets

en: Last edit by
pt_PT: Ultima actualização por

en: Last login
pt_PT: Último acesso

en: Last login on %s
pt_PT: Ultimo login a %s

en: Last month
pt_PT: Ultimo mês

en: Last problems
pt_PT: Ultimos problemas

en: Last run
pt_PT: Ultima execução

en: Last run list
pt_PT: Lista de execuções

en: Last synchronization
pt_PT: Ultima sincronização

en: Last synchronization on %s
pt_PT: Ultima sincronização a %s

en: Last tickets
pt_PT: Ultimos tickets

en: Last update
pt_PT: Última actualização

en: Last update by %1$s on %2$s
pt_PT: Ultima actualização por %1$s a %2$s

en: Last update in GLPI
pt_PT: Ultima actualização no GLPI

en: Last update in the LDAP directory
pt_PT: Ultima actualização no directório LDAP

en: Last update on %s
pt_PT: Ultima atualização em %s

en: Last updated entries
pt_PT: Ultimas entradas actualizadas

en: Last updater
pt_PT: Último a actualizar

en: Last week
pt_PT: Ultima semana

en: Late
pt_PT: Final

en: Launch
pt_PT: Executar

en: Level
pt_PT: Nível

en: License | Licenses
pt_PT[0]: Licença
pt_PT[1]: Licenças

en: License %1$s expired on %2$s
pt_PT: Licença %1$s expirada em %2$s

en: License comments
pt_PT: Comentários da licença

en: License inventory number
pt_PT: Numero de inventário da licença

en: License name
pt_PT: Nome da licença

en: License serial number
pt_PT: Numero de serie da licença

en: License type | License types
pt_PT[0]: Tipo de licença
pt_PT[1]: Tipos de licença

en: Life cycle of changes
pt_PT: Ciclo de vida das alterações

en: Life cycle of problems
pt_PT: Ciclo de vida dos problemas

en: Life cycle of tickets
pt_PT: Ciclo de vida dos tickets

en: Life cycles
pt_PT: Ciclos vida

en: Lifelong
pt_PT: Tempo de vida

en: Limit of the schedules for planning
pt_PT: Limite do calendário de planeamento

en: Link | Links
pt_PT[0]: Link
pt_PT[1]: Ligações

en: Link Contact/Supplier | Links Contact/Supplier
pt_PT[0]: Ligação Contacto/Fornecedor
pt_PT[1]: Ligações Contacto\Fornecedor

en: Link Contract/Item | Links Contract/Item
pt_PT[0]: Link do Contacto/Item
pt_PT[1]: Links do Contacto/Item

en: Link Problem/Change | Links Problem/Change
pt_PT[0]: Ligar Problema/Alteração
pt_PT[1]: Ligar Problemas\Alterações

en: Link Project/Change | Links Project/Change
pt_PT[0]: Liga Projecto/Alteração
pt_PT[1]: Liga Projetos/Alterações

en: Link Ticket/Change | Links Ticket/Change
pt_PT[0]: Liga Ticket/Alteração
pt_PT[1]: Liga Tickets\Alterações

en: Link Ticket/Project task | Links Ticket/Project task
pt_PT[0]: Ligação Ticket/Tarefa de projecto
pt_PT[1]: Ligações Ticket/Tarefa de projecto

en: Link if possible
pt_PT: Ligar se possível

en: Link if possible, otherwise imports declined
pt_PT: Ligar se possível, caso contrario ignorar

en: Link or filename
pt_PT: Endereço

en: Link with items for the creation of tickets
pt_PT: Ligar com itens para a criação de tickets

en: Linked ticket | Linked tickets
pt_PT[0]: Ticket ligado
pt_PT[1]: Tickets ligados

en: Linked to
pt_PT: Ligado a

en: Links between cartridge types and cartridges
pt_PT: Ligações entre tipos de tinteiros e tinteiros

en: Links between computers and volumes
pt_PT: Ligações entre computadores e volumes

en: Links between consumable types and consumables
pt_PT: Ligações entre tipo de consumíveis e consumíveis

en: Links between printers and cartridge types and cartridges
pt_PT: Ligações entre impressoras, tipos de tinteiros e tinteiros

en: Links between suppliers and contacts
pt_PT: Ligações entre fornecedores e contactos

en: List
pt_PT: Lista

en: List of LDAP directory replicates
pt_PT: Listar réplicas da directoria LDAP

en: List of available tags
pt_PT: Lista de marcadores disponíveis

en: List of host machines
pt_PT: Lista das máquinas anfitrião

en: List of not imported emails
pt_PT: Lista de emails não importados

en: List of the hardware under contract
pt_PT: Lista de hardware sobre contracto

en: List of translations
pt_PT: Lista de traduções

en: List of values
pt_PT: Lista de valores

en: List of virtual machines
pt_PT: Lista das máquinas virtuais

en: Load
pt_PT: Carregar

en: Load a bookmark
pt_PT: Carregar um marcador

en: Loading...
pt_PT: Carregando...

en: Loan
pt_PT: Emprestimo

en: Local loop port
pt_PT: Porta loop local

en: Local network port
pt_PT: Porta de rede local

en: Local rules: %s
pt_PT: Regras locais: %s

en: Location | Locations
pt_PT[0]: Localização
pt_PT[1]: Locais

en: Location comments
pt_PT: Comentários para a localização

en: Location tree
pt_PT: Árvore de localizações

en: Location updated. The connected items have been moved in the same location.
pt_PT: Localização actualizada. Os itens ligados foram movidos para a mesma licalização.

en: Locations update
pt_PT: Localizações actualizadas

en: Lock | Locks
pt_PT[0]: Bloqueado
pt_PT[1]: Bloqueados

en: Lock a link with an item
pt_PT: Bloqueia uma ligação com um item

en: Lock an item
pt_PT: Bloquear um Item

en: Lock the component
pt_PT: Bloquear o componente

en: Lock the item
pt_PT: Bloquear o item

en: Locked items
pt_PT: Itens bloqueados

en: Log | Logs
pt_PT[0]: Registo
pt_PT[1]: Registos

en: Log Level
pt_PT: Nível do registo

en: Log in again
pt_PT: Autentique-se novamente

en: Log out fallback URL
pt_PT: Saída para URL

en: Logical operator
pt_PT: Operador lógico

en: Login
pt_PT: Utilizador

en: Login field
pt_PT: Campo de utilizador

en: Logout
pt_PT: Sair

en: Logs in files (SQL, email, automatic action...)
pt_PT: Registo em ficheiros (SQL, email, acções automáticas...)

en: Lowercase
pt_PT: Letra pequena

en: MAC address
pt_PT: Endereço MAC

en: MAC address by default
pt_PT: MAC address por defeito

en: MIME type
pt_PT: Tipo MIME

en: MM-DD-YYYY
pt_PT: MM-DD-AAAA

en: Machine
pt_PT: Máquina

en: Mail domain
pt_PT: Email de dominio

en: Mail domain surrogates entity
pt_PT: Entidade substituta de dominio de mail

en: Mail queue
pt_PT: Fila de espera do mail

en: Mail server | Mail servers
pt_PT[0]: Servidor de Mail
pt_PT[1]: Servidores Email

en: Mail test
pt_PT: Teste de Mail

en: Mails receiver
pt_PT: Servidores de E-mail

en: Main
pt_PT: Principal

en: Main server %s
pt_PT: Servidor principal %s

en: Maintenance
pt_PT: Manutenção

en: Maintenance mode
pt_PT: Modo de manutenção

en: Maintenance mode activated. Backdoor using: %s
pt_PT: Modo de manutenção activado. Acesso secundário usando: %s

en: Maintenance text
pt_PT: Texto de manutenção

en: Make a reservation
pt_PT: Fazer uma reserva

en: Make available
pt_PT: Tornar disponível

en: Make sure that sessions support has been activated in your php.ini
pt_PT: Verifique que o suporte de sessões está activado no ficheiro de configuração php.ini

en: Make unavailable
pt_PT: Tornar indisponível

en: Manage templates...
pt_PT: Gerir modelos...

en: Managed
pt_PT: Gerido

en: Managed items
pt_PT: Itens geridos

en: Management
pt_PT: Gestão

en: Management type
pt_PT: Tipo de gestão

en: Manager
pt_PT: Gestor

en: Manager group
pt_PT: Grupo gestor

en: Manager group except manager users
pt_PT: Grupo gestor excepto utilizadores de gestores

en: Manager of group
pt_PT: Gestor do grupo

en: Manager of group of project team
pt_PT: Gestor do grupo da equipa de projecto

en: Manager of manager group
pt_PT: Gestor de grupo gestor

en: Manager of the group in charge of the ticket
pt_PT: Gestor do grupo responsável pelo ticket

en: Mandatory field | Mandatory fields
pt_PT[0]: Campo obrigatório
pt_PT[1]: Campos obrigatórios

en: Mandatory fields are not filled. Please correct: %s
pt_PT: Os campos obrigatórios não foram preenchidos. Corrija por favor: %s

en: Manufacturer | Manufacturers
pt_PT[0]: Fabricante
pt_PT[1]: Fabricantes

en: Manufacturer choice
pt_PT: Escolha do Fabricante

en: March
pt_PT: Março

en: Master
pt_PT: Mestre

en: Material cost
pt_PT: Custo de material

en: Matrix of calculus for priority
pt_PT: Matriz de calculo para prioridade

en: Max delay between master and slave (minutes)
pt_PT: Atraso máximo entre base dados principal e secundária (minutos)

en: Max number of items
pt_PT: Número máximo de itens

en: Maximal count
pt_PT: Contagem máxima

en: Maximal number of automatic actions (run by CLI)
pt_PT: Número máximo de acções automáticas (executadas pelo CLI)

en: Maximal time
pt_PT: Tempo máximo

en: Maximum emails to send at once
pt_PT: Numero maximo de emails a enviar de uma vez

en: Maximum number of files exceeded
pt_PT: Numero máximo de ficheiro excedidos

en: Maximum number of results
pt_PT: Número máximo de resultados

en: Maximum size of each file imported by the mails receiver
pt_PT: Tamanho máximo de cada ficheiro importado pelo receptor de mails

en: Maximum time to solve
pt_PT: Tempo máximo para resolução

en: May
pt_PT: Maio

en: May be a regular expression
pt_PT: Pode ser uma expressão regular

en: Mbstring extension of your parser PHP is not installed
pt_PT: A extensão Mbstring do PHP não está instalada

en: Mbstring extension test
pt_PT: Teste da extensão mbstring

en: Member | Members
pt_PT[0]: Membro
pt_PT[1]: Membros

en: Memory | Memories
pt_PT[0]: Memória
pt_PT[1]: Memórias

en: Memory by default
pt_PT: Memoria por defeito

en: Memory of virtual machines
pt_PT: Memoria das maquinas virtuais

en: Memory type | Memory types
pt_PT[0]: Tipo de memória
pt_PT[1]: Tipos de memória

en: Merge
pt_PT: Fundir

en: Merging
pt_PT: Fundindo

en: Message
pt_PT: Mensagem

en: Message-ID email header
pt_PT: Message-ID do cabeçalho email

en: Microphone
pt_PT: Microfone

en: Migration cleaner
pt_PT: Limpeza de processo de migração

en: Milestone
pt_PT: Marco

en: Minimal count
pt_PT: Contagem mínima

en: Minimal time
pt_PT: Tempo minimo

en: Minimum validation required
pt_PT: Validação mínima exigida

en: Minute | Minutes
pt_PT[0]: Minuto
pt_PT[1]: Minutos

en: Mio
pt_PT: MB

en: Missing a temporary folder
pt_PT: Falta uma pasta temporária

en: Mobile phone
pt_PT: Telemóvel

en: Model | Models
pt_PT[0]: Modelo
pt_PT[1]: Modelos

en: Modify the comment
pt_PT: Modificar o comentário

en: Monday
pt_PT: Segunda-feira

en: Monitor | Monitors
pt_PT[0]: Monitor
pt_PT[1]: Monitores

en: Monitor model | Monitor models
pt_PT[0]: Modelo monitor
pt_PT[1]: Modelos de monitor

en: Monitor type | Monitor types
pt_PT[0]: Tipo Monitor
pt_PT[1]: Tipos do monitores

en: Monitoring of automatic actions
pt_PT: Monitorizar acções automáticas

en: Month
pt_PT: Mês

en: Monthly TCO
pt_PT: TCO mensal

en: Most popular questions
pt_PT: Questões mais populares

en: Mount point
pt_PT: Ponto de montagem

en: Move
pt_PT: Mover

en: Move to group
pt_PT: Mover para o grupo

en: Multimode fiber
pt_PT: Fibra Multi Modo

en: My devices
pt_PT: Meus dispositivos

en: My devices and all items
pt_PT: Os meus dispositivos e todos os itens

en: My groups
pt_PT: Os meus grupos

en: My settings
pt_PT: Minhas configurações

en: My tasks
pt_PT: As minhas tarefas

en: My unpublished articles
pt_PT: Os meus artigos não publicados

en: MySQL Improved extension test
pt_PT: Teste da extensão MySQL Improved

en: MySQL replica: read only
pt_PT: Réplica MySql: Apenas de leitura

en: Mysql error starting from %s
pt_PT: Erro Mysql, início em %s

en: Mysql password
pt_PT: Palavra-passe do MySQL

en: Mysql replica | Mysql replicas
pt_PT[0]: Replica do Mysql
pt_PT[1]: Replicas do Mysql

en: Mysql server
pt_PT: Servidor Mysql

en: Mysql server: %1$s, difference between master and slave: %2$s
pt_PT: Servidor Mysql: %1$s, diferença entre principal e secundário: %2$s

en: Mysql server: %s can't connect to the database
pt_PT: Servidor MySQL: %s não consegue ligação à base de dados

en: Mysql user
pt_PT: Utilizador mysql

en: Name
pt_PT: Nome

en: Network | Networks
pt_PT[0]: Rede
pt_PT[1]: Redes

en: Network address
pt_PT: Endereço de rede

en: Network alias | Network aliases
pt_PT[0]: Alias de rede
pt_PT[1]: Alias de redes

en: Network already defined in visible entities
pt_PT: Rede já definida para as entidades visíveis

en: Network card | Network cards
pt_PT[0]: Placa de rede
pt_PT[1]: Placas de rede

en: Network device | Network devices
pt_PT[0]: Dispositivo de rede
pt_PT[1]: Dispositivos de rede

en: Network equipment model | Network equipment models
pt_PT[0]: Modelo de equipamento de rede
pt_PT[1]: Modelos de equipamento de rede

en: Network equipment type | Network equipment types
pt_PT[0]: Tipo de equipamento de rede
pt_PT[1]: Tipos de equipamento de rede

en: Network interface | Network interfaces
pt_PT[0]: Interface de rede
pt_PT[1]: Interfaces de rede

en: Network name | Network names
pt_PT[0]: Nomes de rede
pt_PT[1]: Nomes de rede

en: Network outlet | Network outlets
pt_PT[0]: Tomada de rede
pt_PT[1]: Tomadas de rede

en: Network outlets for %s
pt_PT: Tomadas de rede para %s

en: Network port | Network ports
pt_PT[0]: Porta de rede
pt_PT[1]: Portas de rede

en: Network port information conflicting with %s
pt_PT: Informação porta de rede em conflito com %s

en: Network port is not available...
pt_PT: Nenhuma porta de rede disponível

en: Network port migration
pt_PT: Migração porta de rede

en: Network port type
pt_PT: Tipo de porta de rede

en: Network port type to be added
pt_PT: Tipo de porta de rede a ser adicionado

en: Network ports waiting for manual migration
pt_PT: Portas de rede a aguardar migração manual

en: Network report
pt_PT: Relatório de redes

en: Network report by hardware: %s
pt_PT: Relatório de rede por switch: %s

en: Network report by location: %s
pt_PT: Relatório de rede por localização: %s

en: Network report by outlet: %s
pt_PT: Relatótio de rede por ponto de acesso: %s

en: Networking
pt_PT: Redes

en: Networking equipment model | Networking equipment models
pt_PT[0]: Modelo de equipamento de rede
pt_PT[1]: Modelos de equipamento de rede

en: Networking equipment type | Networking equipment types
pt_PT[0]: Tipo de equipamento de rede
pt_PT[1]: Tipos de equipamento de rede

en: Never
pt_PT: Nunca

en: Never dereferenced (default)
pt_PT: Nunca desreferenciar (Por defeito)

en: Never expire
pt_PT: Nunca expira

en: New change
pt_PT: Nova alteração

en: New child heading
pt_PT: Novo cabeçalho secundário

en: New followup
pt_PT: Novo acompanhamento do ticket

en: New hierarchy
pt_PT: Nova hierarquia

en: New item
pt_PT: Novo item

en: New note
pt_PT: Nova nota

en: New problem
pt_PT: Novo problema

en: New project
pt_PT: Novo projecto

en: New project task
pt_PT: Nova tarefa de projecto

en: New reservation
pt_PT: Nova reserva

en: New task
pt_PT: Nova tarefa

en: New ticket
pt_PT: Novo ticket

en: New ticket for this item...
pt_PT: Novo ticket para este item...

en: Next
pt_PT: Próximo

en: Next creation on %s
pt_PT: Próxima criação a %s

en: Next escalation: %s
pt_PT: Próximo escalonamento: %s

en: Next run
pt_PT: Próxima execução

en: Next task to run: %s
pt_PT: Proxima tarefa a executar: %s

en: No
pt_PT: Não

en: No Event
pt_PT: Nenhum evento

en: No IP address found
pt_PT: Endereço de IP não encontrado

en: No LDAP directory defined in GLPI
pt_PT: Não existe directório LDAP definido no GLPI

en: No access
pt_PT: Sem acesso

en: No action available
pt_PT: Acção não disponivel

en: No action pending
pt_PT: Nenhuma acção agendada

en: No associated item
pt_PT: Nenhum item associado

en: No autofill
pt_PT: Sem preenchimento automático

en: No automatic transfer
pt_PT: Sem transferência automática

en: No cartridge
pt_PT: Sem tinteiro

en: No cartridge available
pt_PT: Sem tinteiro disponível

en: No change of entity
pt_PT: Sem alteração a entidade

en: No conflicting network
pt_PT: Nenhuma rede em conflito

en: No consumable
pt_PT: Sem consumiveis

en: No consumable found
pt_PT: Nenhum consumivel encontrado

en: No data available on the web site
pt_PT: Nenhum dado disponível no web site

en: No defined category
pt_PT: Nenhuma categoria definida

en: No directory associated to entity: impossible search
pt_PT: Não existe directoria associada à entidade: procura impossível

en: No directory selected
pt_PT: Nenhuma directoria selecionada

en: No element to be tested
pt_PT: Nenhum elemento testado

en: No file available
pt_PT: Ficheiro indisponível

en: No file was uploaded
pt_PT: Não foi enviado nenhum ficheiro

en: No followup for this ticket.
pt_PT: Não existe acompanhamento para este ticket.

en: No free cartridge
pt_PT: Nenhum tinteiro disponível

en: No generated survey
pt_PT: Não foi gerado nenhum inquérito

en: No group to be imported
pt_PT: Nenhum grupo para importar

en: No historical
pt_PT: Sem histórico

en: No import
pt_PT: Não importar

en: No item found
pt_PT: Nenhum item encontrado

en: No item in progress.
pt_PT: Nenhum item em progresso.

en: No item reaching the end of warranty.
pt_PT: Sem item a chegar ao fim de garantia

en: No item to display
pt_PT: Nenhum item para mostrar

en: No link defined
pt_PT: Sem endereço definido

en: No locked item
pt_PT: Sem item bloqueado

en: No network card available
pt_PT: Nenhuma placa de rede disponível

en: No network name found
pt_PT: Nome de rede não encontrado

en: No network port found
pt_PT: Nenhuma porta  de rede encontrada

en: No options available for this port type.
pt_PT: Não existem opções disponíveis para este tipo de porta.

en: No personal criteria. Create personal parameters?
pt_PT: Sem critérios pessoais. Criar parâmetros pessoais?

en: No plugin installed
pt_PT: Nenhum plugin instalado

en: No problem found.
pt_PT: Nenhum problema encontrado.

en: No problem in progress.
pt_PT: Nenhum problema em progresso

en: No reservation
pt_PT: Nenhuma reserva

en: No restriction
pt_PT: Sem restrições

en: No selected element or badly defined operation
pt_PT: Não existem elementos seleccionados ou operação mal definida

en: No selected items
pt_PT: Itens não seleccionados

en: No statistics are available
pt_PT: Estatísticas indisponíveis

en: No task found.
pt_PT: Nenhuma tarefa encontrada.

en: No task with Run mode = CLI, fix your tasks configuration
pt_PT: Nenhuma tarefa em modo de Execução = CLI. Corrija a configuração de tarefas

en: No ticket found.
pt_PT: Nenhum ticket encontrado.

en: No ticket in progress.
pt_PT: Nenhum ticket progresso.

en: No translation found
pt_PT: Não foi encontrada tradução

en: No unaffected device !
pt_PT: Sem equipamento afetado!

en: No user found
pt_PT: Utilizador não encontrado

en: No user to be imported
pt_PT: Nenhum utilizador para importar

en: No user to be synchronized
pt_PT: Nenhum utilizador para sincronizar

en: No virtual machine associated with the computer
pt_PT: Nenhuma máquina virtual associada a este computador

en: Non-existent function
pt_PT: Função não existente

en: None
pt_PT: Nenhum

en: Not CSRF compliant
pt_PT: Não conforme com CSRF

en: Not associated
pt_PT: Não associado

en: Not connected
pt_PT: Desligado

en: Not connected.
pt_PT: Não ligado

en: Not default search
pt_PT: Não Pesquisa padrão

en: Not solved tickets
pt_PT: Tickets por solucionar

en: Not subject to approval
pt_PT: Não tem matéria para aprovação

en: Not yet authenticated
pt_PT: Ainda não se encontra autenticado

en: Note | Notes
pt_PT[0]: Nota
pt_PT[1]: Notas

en: Nothing to launch
pt_PT: Nada para ser executado

en: Notice
pt_PT: Data limite de denúncia

en: Notification | Notifications
pt_PT[0]: Notificação
pt_PT[1]: Notificações

en: Notification method
pt_PT: Método de notificação

en: Notification options
pt_PT: Opções de Notificação

en: Notification template | Notification templates
pt_PT[0]: Modelo notificação
pt_PT[1]: Modelo notificações

en: Notifications for my changes
pt_PT: Notificações para as minhas alterações

en: November
pt_PT: Novembro

en: Now
pt_PT: Agora

en: Number closed
pt_PT: Numero fechado

en: Number format
pt_PT: Formato numérico

en: Number of affected computers
pt_PT: Numero de computadores afectados

en: Number of all linked tickets
pt_PT: Número de todos os tickets ligados

en: Number of answered satisfaction survey
pt_PT: Numero de inquéritos de satisfação respondidos

en: Number of assigned tickets
pt_PT: Numero de tickets atribuídos

en: Number of closed tickets
pt_PT: Numero de tickets encerrados

en: Number of cores
pt_PT: Número de núcleos

en: Number of costs
pt_PT: Numero de custos

en: Number of days this action logs are stored
pt_PT: Numero de dias para manter os registos

en: Number of days to keep archived logs
pt_PT: Número de dias para manter arquivo de registos

en: Number of duplicated tickets
pt_PT: Numero de tickets duplicados

en: Number of emails to retrieve
pt_PT: Numero de emails para recolha

en: Number of items displayed
pt_PT: Numero de itens visualizados

en: Number of late tickets
pt_PT: Numero de tickets em atraso

en: Number of messages: available=%1$d, retrieved=%2$d, refused=%3$d, errors=%4$d, blacklisted=%5$d
pt_PT: Numero de mensagens: disponíveis=%1$d, recolhidos=%2$d, recusados=%3$d, erros=%4$d, lista negra=%5$d

en: Number of new cartridges
pt_PT: Número de tinteiros novos

en: Number of new consumables
pt_PT: Número de novos consumiveis

en: Number of opened satisfaction survey
pt_PT: Numero de inquéritos de satisfação abertos

en: Number of opened tickets
pt_PT: Numero de tickets abertos

en: Number of solved tickets
pt_PT: Numero de tickets solucionados

en: Number of threads
pt_PT: Número de threads

en: Number of tickets
pt_PT: Número de tickets

en: Number of tickets as requester
pt_PT: Numero de tickets enquanto requerentee

en: Number of tries of sent
pt_PT: Numero de tentativas de envio

en: Number of unresolved items
pt_PT: Numero de itens por resolver

en: Number of used cartridges
pt_PT: Número de tinteiros usados

en: Number of used consumables
pt_PT: Número de consumiveis usados

en: Number of worn cartridges
pt_PT: Número de tinteiros gastos

en: Number of written tickets
pt_PT: Numero de tickets escritos

en: Number opened
pt_PT: Número aberto

en: Number solved
pt_PT: Numero resolvido

en: Number solved late
pt_PT: Número de resolvidos após data

en: OK
pt_PT: Ok

en: OK - database was initialized
pt_PT: Sucesso - a base de dados foi inicializada

en: OK state color
pt_PT: Cor do estado OK

en: October
pt_PT: Outubro

en: Ok - the MySQLi class exist - Perfect!
pt_PT: Ok - a classe MySQLi existe - Perfeito!

en: Ok - the sessions works (no problem with trans_id) - Perfect!
pt_PT: Ok - as sessões trabalham (sem problema com trans_id) - Perfeito!

en: On search engine, use "Expiration contains NULL" to search licenses with no expiration date
pt_PT: No motor de pesquisa, use "Expressão contém NULL2 para pesquisar licenças sem data de expiração

en: Open in a new window
pt_PT: Abrir numa nova janela

en: Opened on %s
pt_PT: Aberto a %s

en: Opening date
pt_PT: Data de abertura

en: Operating system | Operating systems
pt_PT[0]: Sistema Operativo
pt_PT[1]: Sistemas operativos

en: Operation performed partially successful
pt_PT: Operação parcialmente efetuada com sucesso

en: Operation successful
pt_PT: Operação realizada com sucesso

en: Opposite link
pt_PT: Ligação oposta

en: Optimizing tables
pt_PT: Optimizando tabelas

en: Optional when approved
pt_PT: Opcional quando aprovado

en: Or complete search
pt_PT: Ou procura terminada

en: Order by item type
pt_PT: Ordenas por tipo de item

en: Order date
pt_PT: Data da requisição

en: Order number
pt_PT: Número de requesição

en: Origin port
pt_PT: Porta de origem

en: Original network port information
pt_PT: Informação original de porta de rede

en: Other
pt_PT: Outro

en: Other authentication sent in the HTTP request
pt_PT: Outra autenticação enviada no pedido HTTP

en: Other component | Other components
pt_PT[0]: Outro componente
pt_PT[1]: Outros componentes

en: Other financial and administrative information (licenses, cartridges, consumables)
pt_PT: Outras informações financeiras e administrativas (licenças, tinteiros, consumíveis)

en: Other item exist
pt_PT: Existe outro item

en: Other kind of items
pt_PT: Outro tipo de itens

en: Other...
pt_PT: Outro...

en: Others
pt_PT: Outros

en: Others authentication methods
pt_PT: Outros métodos de autenticação

en: PDF export font
pt_PT: Fonte usada na exportação de PDF

en: PHP >= 5.3.7 recommended, with crypt extension
pt_PT: Recomendado PHP >= 5.3.7 , com extensão crypt

en: PHP version is at least 5.3.0 - Perfect!
pt_PT: A versão de PHP é pelo menos 5.3.0 - Perfeito!

en: Page size
pt_PT: Tamanho da página

en: Page size for dropdown (paging using scroll)
pt_PT: Tamanho de Menu de selecção

en: Parallel
pt_PT: Interface paralela

en: Partial load of the bookmark.
pt_PT: Carregamento parcial do marcador

en: Partition
pt_PT: Partição

en: Password
pt_PT: Palavra-Passe

en: Password (for non-anonymous binds)
pt_PT: Palavra-passe (para ligações não anónimas)

en: Password confirmation
pt_PT: Confirmação de palavra-passe

en: Password field is empty
pt_PT: Campo da palavra-passe está vazio

en: Password minimum length
pt_PT: Tamanho mínimo da palavra-passe

en: Password must contains
pt_PT: Palavra-passe deve conter

en: Password must include at least a digit!
pt_PT: Palavra-passe tem de conter pelo menos um número!

en: Password must include at least a lowercase letter!
pt_PT: Palavra-passe tem de conter pelo menos uma letra minúscula!

en: Password must include at least a symbol!
pt_PT: Palavra-passe tem de conter pelo menos um símbolo!

en: Password must include at least a uppercase letter!
pt_PT: Palavra-passe tem de conter pelo menos uma letra maiúscula!

en: Password need digit
pt_PT: A palavra-passe necessita de um número

en: Password need lowercase character
pt_PT: A palavra-passe necessita de uma letra minuscula

en: Password need symbol
pt_PT: A palavra-passe necessita de um simbolo

en: Password need uppercase character
pt_PT: A palavra-passe necessita de uma letra maiuscula

en: Password security policy
pt_PT: Política de segurança de palavras-passe

en: Password security policy validation
pt_PT: Política de segurança de validação de palavras-passe

en: Password too short!
pt_PT: Palavra-passe demasiado curta!

en: Past reservations
pt_PT: Reservas passadas

en: Pending
pt_PT: Aguardando

en: Percent done
pt_PT: Percentagem realizada

en: Period
pt_PT: Periodo

en: Period end
pt_PT: Data de término

en: Period end + Notice
pt_PT: Data de término + periodo de denuncia

en: Periodicity
pt_PT: Periodicidade

en: Periodicity notice
pt_PT: Aviso de periodicidade

en: Peripheral model | Peripheral models
pt_PT[0]: Modelo periférico
pt_PT[1]: Modelos periféricos

en: Peripheral type | Peripheral types
pt_PT[0]: Tipo de periférico
pt_PT[1]: Tipos de periférico

en: Personal
pt_PT: Pessoal

en: Personal View
pt_PT: Vista Pessoal

en: Personal reminder | Personal reminders
pt_PT[0]: Lembrete pessoal
pt_PT[1]: Lembretes pessoais

en: Personalization
pt_PT: Personalização

en: Phone | Phones
pt_PT[0]: Telefone
pt_PT[1]: Telefones

en: Phone 2
pt_PT: Telefone 2

en: Phone model | Phone models
pt_PT[0]: Modelo telefone
pt_PT[1]: Modelos de telefone

en: Phone power supply type | Phones power supply types
pt_PT[0]: Tipo de fonte alimentação telefone
pt_PT[1]: Tipo de fonte alimentação telefones

en: Phone type | Phone types
pt_PT[0]: Tipo telefone
pt_PT[1]: Tipos telefone

en: Picture
pt_PT: Imagem

en: Pivot
pt_PT: Pivô

en: Plan this task
pt_PT: Planear esta tarefa

en: Planification
pt_PT: Planificação

en: Planned
pt_PT: Planeado

en: Planned duration
pt_PT: Duração planeada

en: Planned end date
pt_PT: Data planeada de finalização

en: Planned start date
pt_PT: Data planeada de início

en: Planning
pt_PT: Planeamento

[ctx: Planning]
en: Reminder
pt_PT: Lembrete

en: Planning end date
pt_PT: Data fim planeamento

en: Planning recall
pt_PT: Planeamento de novo contacto

en: Planning reminder | Planning reminders
pt_PT[0]: Aviso de planeamento
pt_PT[1]: Avisos de planeamento

en: Planning start date
pt_PT: Data início do planeamento

en: Plans
pt_PT: Planos

en: Please choose LDAP directory to import users from
pt_PT: Por favor escolha o directório LDAP de onde pretende importar os utilizadores

en: Please confirm your email address and enter your new password.
pt_PT: Por favor confirme o seu email e introduza a nova palavra-passe

en: Please enter your email address. An email will be sent to you and you will be able to choose a new password.
pt_PT: Por favor insira o seu endereço de email. Um email será enviado para si e terá a possibilidade de escolher uma nova palavra-passe.

en: Please select a database:
pt_PT: Por favor seleccione a base de dados:

en: Please select the database to update:
pt_PT: Por favor seleccione a base de dados a actualizar:

en: Plugins list
pt_PT: Lista de plugins

en: Port | Ports
pt_PT[0]: Porta
pt_PT[1]: Portos

en: Port (default=389)
pt_PT: Porto LDAP (por defeito=389)

en: Port (optional)
pt_PT: Porto (opcional)

en: Port number | Ports number
pt_PT[0]: Numero da porta
pt_PT[1]: Numero das portas

en: Position
pt_PT: Posição

en: Position of the device on its bus
pt_PT: Posição do dispositivo no seu bus

en: Possible values
pt_PT: Valores possíveis

en: Postal code
pt_PT: Código Postal

en: Potential upload attack or file too large. Moving temporary file failed.
pt_PT: Potencial ataque de upload ou ficheiro demasiado grande. Falha na movimentação do ficheiro temporário.

en: Power
pt_PT: Energia

en: Power supply | Power supplies
pt_PT[0]: Fonte de alimentação
pt_PT[1]: Fontes de alimentação

en: Pre-select me as a technician when creating a ticket
pt_PT: Pré-seleccionar-me como técnico quando criar ticket

en: Preconfiguration
pt_PT: Preconfiguração

en: Predefined field | Predefined fields
pt_PT[0]: Campo pré-definido
pt_PT[1]: Campos pré-definidos

en: Prefix for notifications
pt_PT: Prefixo para notificações

en: Preliminary creation
pt_PT: Criação preliminar

en: Preserve
pt_PT: Preservar

en: Preview
pt_PT: Pré-visualizar

en: Previous
pt_PT: Anterior

en: Printed pages
pt_PT: Páginas impressas

en: Printer | Printers
pt_PT[0]: Impressora
pt_PT[1]: Impressoras

en: Printer counter
pt_PT: Contador da impressora

en: Printer model | Printer models
pt_PT[0]: Modelo impressora
pt_PT[1]: Modelos de impressora

en: Printer type | Printer types
pt_PT[0]: Tipo Impressora
pt_PT[1]: Tipos de impressoras

en: Printers dictionnary
pt_PT: Dicionário de impressoras

en: Priority
pt_PT: Prioridade

en: Priority colors
pt_PT: Cores prioritárias

en: Private
pt_PT: Privado

en: Private followup
pt_PT: Acompanhamento privado

en: Private followups by default
pt_PT: Acompanhamentos privados por defeito

en: Private task
pt_PT: Tarefa privada

en: Private tasks by default
pt_PT: Tarefas privadas por defeito

en: Problem | Problems
pt_PT[0]: Problema
pt_PT[1]: Problemas

en: Problem followup
pt_PT: Acompanhamento do problema

en: Problem solved
pt_PT: Problema solucionado

en: Problem task | Problem tasks
pt_PT[0]: Tarefa do problema
pt_PT[1]: Tarefas do problema

en: Problems on linked items
pt_PT: Problemas nos itens ligados

en: Problems on pending status
pt_PT: Problemas com status pendente

en: Problems to be processed
pt_PT: Problemas a serem processados

en: Processing
pt_PT: A processar

en: Processor | Processors
pt_PT[0]: Processador
pt_PT[1]: Processadores

en: Processor frequency
pt_PT: Frequência do processador

en: Product ID of the operating system
pt_PT: ID de Produto do sistema operativo

en: Profile | Profiles
pt_PT[0]: Perfil
pt_PT[1]: Perfis

en: Profile's interface
pt_PT: Interface do perfil

en: Progress
pt_PT: Progresso

en: Prohibit reservations
pt_PT: Proibir reservas

en: Project | Projects
pt_PT[0]: Projecto
pt_PT[1]: Projectos

en: Project state | Project states
pt_PT[0]: Estado do projeto
pt_PT[1]: Estados do projeto

en: Project task | Project tasks
pt_PT[0]: Tarefa do projecto
pt_PT[1]: Tarefas do projecto

en: Project tasks type | Project tasks types
pt_PT[0]: Tipo de tarefa de projecto
pt_PT[1]: Tipos de tarefa de projecto

en: Project team | Project teams
pt_PT[0]: Equipa de projecto
pt_PT[1]: Equipas de projecto

en: Project team group
pt_PT: Grupo de equipa de projecto

en: Project team user
pt_PT: Utilizador de equipa de projecto

en: Project type | Project types
pt_PT[0]: Tipo de Projeto
pt_PT[1]: Tipos de Projeto

en: Provide a delimiter in order to automate the new hierarchy generation.
pt_PT: Escolha um caracter de separação para delimitar automática a criação de nova hierarquia.

en: Proxy configuration for upgrade check
pt_PT: Configuração Proxy para verificação de actualização

en: Public
pt_PT: Público

en: Public RSS feed | Public RSS feeds
pt_PT[0]: RSS feed público
pt_PT[1]: RSS feeds públicos

en: Public bookmark | Public bookmarks
pt_PT[0]: Marcador público
pt_PT[1]: Marcadores públicos

en: Public followup
pt_PT: Acompanhemento público

en: Public reminder | Public reminders
pt_PT[0]: Aviso público
pt_PT[1]: Avisos públicos

en: Publish in the FAQ
pt_PT: Publicar na FAQ

en: Publisher
pt_PT: Editor

en: Purchase date incompatible with the associated budget. %1$s not in budget period: %2$s / %3$s
pt_PT: Data de aquisição incompatível com o orçamento associado. %1$s não está no período do orçamento: %2$s / %3$s

en: Purchase version
pt_PT: Versão adquirida

en: Purge
pt_PT: Remove

en: Put in dustbin
pt_PT: Coloca na reciclagem

en: Put on hold on %s
pt_PT: Colocar em espera em %s

en: Put this item in the FAQ
pt_PT: Definir este item na FAQ

en: Qualification
pt_PT: Qualificação

[ctx: Quantity]
en: Number
pt_PT: Número

en: RSS feeds found
pt_PT: RSS feeds encontrados

en: Rate to trigger survey
pt_PT: Avalie para accionar inquérito

en: Read
pt_PT: Ler

en: Read auth
pt_PT: Ler autenticação

en: Read helpdesk parameters
pt_PT: Ler parametros de helpdesk

en: Read notes
pt_PT: Ler notas

en: Read parameters
pt_PT: Ler parâmetros

en: Read the FAQ
pt_PT: Ler a FAQ

en: Read the item's notes
pt_PT: Ler notas do item

en: Read user authentication and synchronization method
pt_PT: Ler método de autenticação e sincronização de utilizador

en: Real duration
pt_PT: Duração real

en: Real duration of treatment of the ticket
pt_PT: Duração real da resolução do ticket

en: Real end date
pt_PT: Data real de finalização

en: Real start date
pt_PT: Data real de início

en: Reason
pt_PT: Razão

en: Reason of rejection
pt_PT: Motivo da rejeição

en: Recalculate
pt_PT: Recalcular

en: Recalculate the category
pt_PT: Recalcular categoria

en: Recall on %s
pt_PT: Reanalisada a %s

en: Received email header
pt_PT: Cabeçalho email recebido

en: Receiver | Receivers
pt_PT[0]: Receptor
pt_PT[1]: Receptores

en: Receiver errors
pt_PT: Erros receptor

en: Receivers in error: %s
pt_PT: Receptores com erro: %s

en: Recent entries
pt_PT: Entradas recentes

en: Recipient | Recipients
pt_PT[0]: destinatário
pt_PT[1]: Destinatários

en: Recipient email
pt_PT: Email destinatário

en: Recipient name
pt_PT: Nome destinatário

en: Record into the database denied
pt_PT: Negada escrita na base de dados

en: Recurrent
pt_PT: Recorrente

en: Recurrent tickets
pt_PT: Tickets recorrentes

en: Recursive
pt_PT: Recursivo

en: Reference
pt_PT: Referência

en: Refresh rate
pt_PT: Taxa de actualização

en: Refuse the solution
pt_PT: Recusar a solução

en: Refused
pt_PT: Recusado

en: Refused email | Refused emails
pt_PT[0]: E-mail recusado
pt_PT[1]: E-mail's recusados

en: Refused mail archive folder (optional)
pt_PT: Pasta de arquivo de mails Recusados (opcional)

en: Regenerate
pt_PT: Regenerar

en: Registered ID (issued by PCI-SIG) | Registered IDs (issued by PCI-SIG)
pt_PT[0]: Registered ID (emitido por PCI-SIG)
pt_PT[1]: Registered IDs (emitido por PCI-SIG)

en: Rehearsal
pt_PT: Ensaio

en: Reinit the network topology
pt_PT: Reiniciar a Topologia de Rede

en: Reject email
pt_PT: Rejeitar email

en: Remaining
pt_PT: Restante

en: Reminder | Reminders
pt_PT[0]: Lembrete
pt_PT[1]: Lembretes

en: Reminders frequency for alarms on cartridges
pt_PT: Frequência na recordatória para alarmes nos tinteiros

en: Reminders frequency for alarms on consumables
pt_PT: Frequência na recordatória para alarmes nos consumíveis

en: Remote access key
pt_PT: Chave de acesso remoto

en: Remove all at once
pt_PT: Remover tudo de uma vez

en: Remove the domain of logins like login@domain
pt_PT: Eliminar o domínio de logins tipo login@dominio

en: Renewal
pt_PT: Renovação

en: Renting
pt_PT: Locação

en: Reopen
pt_PT: Reabrir

en: Reopen the ticket
pt_PT: Reabrir o ticket

en: Repeater
pt_PT: Repetidor

en: Replace the current database with the backup file %s?
pt_PT: Substituir a actual base de dados com o ficheiro de backup %s?

en: Replay dictionary rules for manufacturers (----- = All)
pt_PT: Reaplicar regras do dicionário para os fabricantes (----- = All)

en: Replay rules on existing database ended on %s
pt_PT: Reaplicação de regras na base de dados existente terminou em %s

en: Replay rules on existing database started on %s
pt_PT: Reaplica regras na base de dados existente começada em %s

en: Replay rules on existing database: %1$s/%2$s
pt_PT: Reaplica regras na base de dados existente: %1$s/%2$s

en: Replay the dictionary rules
pt_PT: Mostar as regras do dicionário

en: Replay the rules dictionary
pt_PT: Repetir o dicionário de regras

en: Replicate %s
pt_PT: Réplica %s

en: Reply-to email
pt_PT: Responder para email

en: Reply-to name
pt_PT: Responder para nome

en: Report | Reports
pt_PT[0]: Relatório
pt_PT[1]: Relatórios

en: Request
pt_PT: Pedido

en: Request comments
pt_PT: Comentário do requerente

en: Request date
pt_PT: Data do pedido

en: Request source | Request sources
pt_PT[0]: Fonte de pedido
pt_PT[1]: Fontes de pedidos

en: Request sources by default
pt_PT: Fonte de pedido por omissão

en: Requested item not found
pt_PT: Item requerido não encontrado

en: Requester | Requesters
pt_PT[0]: Requerente
pt_PT[1]: Requerentes

en: Requester ID
pt_PT: ID do requerente

en: Requester group | Requester groups
pt_PT[0]: Grupo requerente
pt_PT[1]: Grupos requerentes

en: Requester group except manager users
pt_PT: Grupo requerente excepto utilizadores de gestores

en: Requester group manager
pt_PT: Gestor do grupo requerente

en: Requester in group
pt_PT: Requerente no grupo

en: Requester location
pt_PT: Localização do requerente

en: Requester user
pt_PT: Utilizador requerente

en: Reservable item | Reservable items
pt_PT[0]: Item reservável
pt_PT[1]: Items reservaveis

en: Reservation | Reservations
pt_PT[0]: Reserva
pt_PT[1]: Reservas

en: Reservation expired
pt_PT: Reserva expirada

en: Reserve
pt_PT: Reserva

en: Reserve an item
pt_PT: Reserve um item

en: Reset display options
pt_PT: Apaga opções de visualização

en: Reset last run
pt_PT: Apagar última execução

en: Reset password successful.
pt_PT: Alteração da palavra-passe com sucesso.

en: Resolution
pt_PT: Resolução

en: Resolution date
pt_PT: Data de resolução

en: Resolution time
pt_PT: Tempo de resolução

en: Response address (if needed)
pt_PT: Endereço de resposta (se necessário)

en: Response date
pt_PT: Data resposta

en: Response date to the satisfaction survey
pt_PT: Data de resposta para o inquérito de satisfação

en: Response name (if needed)
pt_PT: Nome para resposta (se necessário)

en: Restore
pt_PT: Restaurar

en: Restore the item
pt_PT: Restaurar item

en: Restrict %s field for x509 authentication (separator $)
pt_PT: Restringe o campo %s para autenticação x509 (separador $)

en: Restrict device management
pt_PT: Restringir gestão dos equipamentos

en: Restrict monitor management
pt_PT: Restringir gestão de monitores

en: Restrict phone management
pt_PT: Restringir gestão de telefones

en: Restrict printer management
pt_PT: Restringir gestão de impressoras

en: Result details
pt_PT: Detalhes dos resultados

en: Result of the regular expression
pt_PT: Resultado da expressão regular

en: Results
pt_PT: Resultados

en: Results to display by page
pt_PT: Resultados a serem exibidos por página

en: Results to display on home page
pt_PT: Resultados a mostrar na página inicial

en: Retrieve email (Mails receivers)
pt_PT: Recolha de email (Receptores de email)

en: Review
pt_PT: Rever

en: Rights and entities assignment
pt_PT: Atribuição de direitos e entidades

en: Rights assignment
pt_PT: Atribuição de direitos

en: Room number
pt_PT: Numero da sala

en: Root directory (optional)
pt_PT: Directório root (opcional)

en: Root entity
pt_PT: Entidade de raiz

en: Root location
pt_PT: Localização base

en: RootDN (for non anonymous binds)
pt_PT: rootdn (para ligações anonimas)

en: Rule | Rules
pt_PT[0]: Regra
pt_PT[1]: Regras

en: Rule results
pt_PT: Resultado da regra

en: Rule type
pt_PT: Tipo de regra

en: Rules applicable in the sub-entities
pt_PT: Regras aplicáveis nas sub-entidades

en: Rules applied: %s
pt_PT: Regras aplicadas: %s

en: Rules for assigning a category to a software
pt_PT: Regras para atribuir uma categoria a um software

en: Rules for assigning a category to software
pt_PT: Regras para atribuir uma categoria ao software

en: Rules for assigning a computer to an entity
pt_PT: Regras para atribuir um computador a uma entidade

en: Rules for assigning a ticket created through a mails receiver
pt_PT: Regras para atribuir um ticket criado através do receptor de mails

en: Rules for assigning an item to an entity
pt_PT: Regras para atribuir um item a uma entidade

en: Rules for import and link computers
pt_PT: Regras para importar e ligar computadores

en: Rules list
pt_PT: Lista de regras

en: Rules management
pt_PT: Gestão das regras

en: Rules refused
pt_PT: Regras recusadas

en: Rules used for
pt_PT: Regras usadas para

en: Rules using the object have been disabled.
pt_PT: Regras que usam o objecto foram desativadas

en: Run count
pt_PT: Contagem de execução

en: Run frequency
pt_PT: Frequência de execução

en: Run mode
pt_PT: Modo de execução

en: Run period
pt_PT: Período de execução

en: Running
pt_PT: A decorrer

en: SELinux boolean configuration for %s
pt_PT: Configuração boleana SELinux para %s

en: SELinux mode is %s
pt_PT: O modo SELinux está %s

en: SLA
pt_PT: Acordos de nível de serviço - SLA

en: SMTP host
pt_PT: Servidor SMTP

en: SMTP login (optional)
pt_PT: Utilizador SMTP

en: SMTP password (optional)
pt_PT: Palavra-passe SMTP

en: SQL Dump
pt_PT: Proteção de uma base SQL

en: Satisfaction
pt_PT: Satisfação

en: Satisfaction survey
pt_PT: Inquérito de satisfação

en: Satisfaction survey answer
pt_PT: Resposta do inquérito de satisfação

en: Satisfaction survey configuration
pt_PT: Configuração de inquérito de satisfação

en: Satisfaction survey trigger rate
pt_PT: Periodicidade de envio de inquérito de satisfação

en: Satisfaction with the resolution of the ticket
pt_PT: Satisfação com a resolução do ticket

en: Saturday
pt_PT: Sábado

en: Save
pt_PT: Guardar

en: Save and add to the knowledge base
pt_PT: Guardar e adicionar à base do conhecimento

en: Save as bookmark
pt_PT: Guardar como marcador

en: Save solution to the knowledge base
pt_PT: Grava solução para a Base de Conhecimento

en: Scheduled
pt_PT: Programado

en: Search
pt_PT: Pesquisar

en: Search (%s for all)
pt_PT: Pesquisar (%s para tudo)

en: Search a solution
pt_PT: Procurar uma solução

en: Search criteria for users
pt_PT: Critério de pesquisa para utilizadores

en: Search engine
pt_PT: Motor de pesquisa

en: Search filter (if needed)
pt_PT: Critério de procura (se necessário)

en: Search filter for entities
pt_PT: Filtro de pesquisa para entidades

en: Search filter for users
pt_PT: Filtro de pesquisa para utilizadores

en: Search result default display
pt_PT: Listas de campos de pesquisa predefinidos

en: Search result display
pt_PT: Visualização dos resultados de pesquisa

en: Search result user display
pt_PT: Resultados de pesquisa

en: Search the ID of your hardware
pt_PT: Procurar o ID do seu computador

en: Search type
pt_PT: Tipo de pesquisa

en: Second Item
pt_PT: Segundo Item

en: Secondary
pt_PT: Secundário

en: Security
pt_PT: Segurança

en: See (actor)
pt_PT: Ver (actor)

en: See (author)
pt_PT: Ver (autor)

en: See all
pt_PT: Ver tudo

en: See all plannings
pt_PT: Ver todos os planeamentos

en: See all reservable items
pt_PT: Visualizar todos os itens reserváveis

en: See all tickets
pt_PT: Visualizar todos os tickets

en: See assigned
pt_PT: Visualizar atribuídos

en: See assigned tickets
pt_PT: Visualizar tickets atribuídos

en: See group ticket
pt_PT: Visualizar grupo de ticket

en: See hardware of my groups
pt_PT: Ver hardware dos meus grupos

en: See my ticket
pt_PT: Visualizar o meu ticket

en: See personnal planning
pt_PT: Ver planeamento pessoal

en: See planning
pt_PT: Visualizar planeamento

en: See private ones
pt_PT: Visualizar os privados

en: See public ones
pt_PT: Visualizar os publicos

en: See schedule of people in my groups
pt_PT: Ver programação das pessoas do meu grupo

en: See the catalog of plugins
pt_PT: Ver o catálogo de plugins online

en: See tickets created by my groups
pt_PT: Visualizar tickets criados pelos meus grupos

en: Select 'Upgrade' to update your version of GLPI from an earlier version
pt_PT: Escolha 'Actualização' para actualizar a sua sua versão do GLPI a partir de uma versão mais antiga

en: Select a peer for %s:
pt_PT: Escolha um par para %s:

en: Select default items to show
pt_PT: Seleccione itens por omissão para visualizar

en: Select statistics to be displayed
pt_PT: Seleccionar estatísticas a serem visualizadas

en: Select the common field that you want to update
pt_PT: Escolha o campo comum que deseja actualizar

en: Select the desired entity
pt_PT: Escolha a entidade pretendida

en: Select the field that you want to update
pt_PT: Escolha o campo que deseja actualizar

en: Select the report you want to generate
pt_PT: Seleccione o relatório que pretende gerar

en: Select the type of the item on which applying this action
pt_PT: Escolha o tipo de item a que será aplicada esta acção

en: Select the type of the item that must be unlock
pt_PT: Escolha o item de item que deve ser desbloqueado

en: Select/unselect all
pt_PT: Activar/desactivar todos

en: Selection too large, massive action disabled.
pt_PT: Seleção muito grande, ação massiva desativada.

en: Send
pt_PT: Enviar

en: Send a notification
pt_PT: Enviar uma notificação

en: Send a test email to the administrator
pt_PT: Teste de envio de email para o administrador

en: Send alarms on cartridges
pt_PT: Enviar alarmes nos tinteiros

en: Send alarms on consumables
pt_PT: Enviar alarmes nos consumiveis

en: Send alarms on contracts
pt_PT: Enviar alarmes nos contractos

en: Send alarms on expired licenses
pt_PT: Enviar alarmes nas licenças expiradas

en: Send alarms on financial and administrative information
pt_PT: Enviar alarmes sobre informações financeiras e administrativas

en: Send alarms on receiver errors
pt_PT: Enviar alarmes por erros de recepção

en: Send an approval request
pt_PT: Envie um pedido de aprovação

en: Send contract alarms before
pt_PT: Enviar alarmes de contratos antes de

en: Send date
pt_PT: Data de envio

en: Send financial and administrative information alarms before
pt_PT: Enviar informações financeiras e administrativas antes de

en: Send license alarms before
pt_PT: Enviar alarmes de licenças antes de

en: Send licenses alert failed
pt_PT: Falhou envio de alerta de licenças

en: Send mails in queue
pt_PT: Mails enviados em fila de espera

en: Send planning recalls
pt_PT: Enviar lembretes de planeamento

en: Send reservation alert failed
pt_PT: Falha no envio de alerta de reserva

en: Sender email
pt_PT: Email remetente

en: Sender name
pt_PT: Nome remetente

en: September
pt_PT: Setembro

en: Serial
pt_PT: Interface série

en: Serial number
pt_PT: Número de série

en: Serial of the operating system
pt_PT: Número de série do sistema operativo

en: Server
pt_PT: Servidor

en: Service
pt_PT: Serviço

en: Service is down for maintenance. It will be back shortly.
pt_PT: O serviço está desativado para manutenção. O mesmo estará disponivel assim que possivel.

en: Service pack | Service packs
pt_PT[0]: Service Pack
pt_PT[1]: Service Packs

en: Service provided
pt_PT: Serviço prestado

en: Sessions support is available - Perfect!
pt_PT: Está disponivel suporte para sessões - Perfeito!

en: Sessions test
pt_PT: Teste de sessões

en: Set personal
pt_PT: Definir privado

en: Set public
pt_PT: Definir público

en: Set status: %s
pt_PT: Definir estado: %s

en: Set the network using notation address/mask
pt_PT: Definir a rede usando notação endereço/máscara

en: Settings
pt_PT: Definições

en: Setup
pt_PT: Configuração

en: Several network names available! Go to the tab 'Network Name' to manage them.
pt_PT: Vários nomes de Rede disponíveis! Utilize a página 'Nome de Rede' para seleccioná-los.

en: Show GLPI ID
pt_PT: Visualizar GLPI ID

en: Show all
pt_PT: Mostrar todos

en: Show graphics
pt_PT: Mostrar gráficos

en: Show list of available tags
pt_PT: Mostrar lista de etiquetas disponiveis

en: Show new tickets on the home page
pt_PT: Mostrar o número de tickets na página inicial

en: Show on global GANTT
pt_PT: Mostrar no GANTT global

en: Show personnal information in new ticket form (simplified interface)
pt_PT: Mostrar informação pessoal no formulário do novo ticket (interface simplificado)

en: Show the dustbin
pt_PT: Mostrar a reciclagem

en: Simple mode
pt_PT: Modo simples

en: Simplified interface
pt_PT: Interface simplificado

en: Simplified interface help link
pt_PT: Link de ajuda do interface simplificado

en: Single mode fiber
pt_PT: Fibra Mono Modo

en: Single value
pt_PT: Valor único

en: Size
pt_PT: Tamanho

en: Size by default
pt_PT: Tamanho por defeito

en: Slave database out of sync!
pt_PT: Base de dados secundária dessincronizada!

en: Software category | Software categories
pt_PT[0]: Categoria do Software
pt_PT[1]: Categorias de software

en: Software category deleted by the dictionary rules
pt_PT: Categoria de software eliminada pelas regras do dicionário

en: Software deleted after merging
pt_PT: Software eliminado depois de fundido

en: Software deleted by GLPI dictionary rules
pt_PT: Software eliminado pelas regras de dicionário do GLPI

en: Software dictionary
pt_PT: Dicionário de Software

en: Software of computers
pt_PT: Software de computadores

en: Software support
pt_PT: Assistência de software

en: Solution | Solutions
pt_PT[0]: Solução
pt_PT[1]: Soluções

en: Solution template | Solution templates
pt_PT[0]: Modelo de solução
pt_PT[1]: Modelos de soluções

en: Solution type | Solution types
pt_PT[0]: Tipo de solução
pt_PT[1]: Tipos Solução

en: Solve tickets
pt_PT: Tickets solucionados

en: Solved on %s
pt_PT: Solucionado em %s

en: Sons of %s
pt_PT: Filhos de %s

en: Soundcard | Soundcards
pt_PT[0]: Placa de Som
pt_PT[1]: Placas de som

en: Source
pt_PT: Origem

en: Source of followup
pt_PT: Fonte de acompanhamento

en: Speaker
pt_PT: Altifalantes

en: Speakers
pt_PT: Altifalantes

en: Specificities
pt_PT: Especificidades

en: Specify a date
pt_PT: Especifique uma data

en: Specify an end date
pt_PT: Especifica date de conclusão

en: Speed
pt_PT: Velocidade

en: Standard interface
pt_PT: Interface standard

en: Standard interface help link
pt_PT: Link de ajuda para a interface standard.

en: Start
pt_PT: Início

en: Start at %s
pt_PT: Início em %s:

en: Start at %s:
pt_PT: Início a %s:

en: Start date
pt_PT: Data de Início

en: Start date of warranty
pt_PT: Data de início da garantia

en: Start of the selected timeframe is not a working hour.
pt_PT: Início do espaço temporal escolhido não é em horário laboral definido.

en: Startup date
pt_PT: Data de início

en: State of the virtual machine | States of the virtual machine
pt_PT[0]: Estado da máquina virtual
pt_PT[1]: Estados da máquina virtual

en: Statistics
pt_PT: Estatísticas

en: Status | Statuses
pt_PT[0]: Estado
pt_PT[1]: Estados

en: Status of items | Statuses of items
pt_PT[0]: Estado dos itens
pt_PT[1]: Estados dos itens

en: Status of my validation
pt_PT: Estado da minha validação

en: Status of the approval request
pt_PT: Estado do pedido de aprovação

en: Status updated. The connected items have been updated using this status.
pt_PT: Estado actualizado. Os itens ligados foram actualizados usando este estado.

en: Status value in database
pt_PT: Valor do estado na base de dados

en: Steal
pt_PT: Transferir

en: Steal a ticket
pt_PT: Transferiricar com um ticket

en: Step %d
pt_PT: Passo %d

en: Step for the hours (minutes)
pt_PT: Passo a passo para as horas (minutos)

en: Stock location
pt_PT: Localização no armazém

en: Subject
pt_PT: Assunto

en: Subject email header
pt_PT: Assunto do cabeçalho de email

en: Submit message
pt_PT: Submeter mensagem

en: Subnet
pt_PT: Subrede

en: Succesful deletion of the file %s
pt_PT: O ficheiro foi eliminado com sucesso %s

en: Successful importation
pt_PT: Importação com sucesso

en: Successfully recreated network tree
pt_PT: Árvore de rede recriada com sucesso

en: Sum of planned durations of tasks
pt_PT: Soma da duração das tarefas planeadas

en: Sum of total effective durations of tasks
pt_PT: Soma da duração total efectiva das tarefas

en: Summary
pt_PT: Sumário

en: Sunday
pt_PT: Domingo

en: Sundays and holidays
pt_PT: Domingos e feriados

en: Supplier | Suppliers
pt_PT[0]: Fornecedor
pt_PT[1]: Fornecedores

en: Supplier of project team
pt_PT: Fornecedor de equipa de projecto

en: Support hours
pt_PT: Horário de suporte

en: Surname
pt_PT: Apelido

en: Surname, First name
pt_PT: Apelido, Primeiro nome

en: Survey type
pt_PT: Tipo de inquerito

en: Symbol
pt_PT: Simbolo

en: Symptoms
pt_PT: Sintomas

en: Synchronization
pt_PT: Sincronização

en: Synchronizing already imported users
pt_PT: Sincronizar utilizadores já importados

en: System
pt_PT: Sistema

en: System board | System boards
pt_PT[0]: Placa mãe
pt_PT[1]: Placas mãe

en: System lock
pt_PT: Bloquear sistema

en: System logs retention period (in days, 0 for infinite)
pt_PT: Período de retenção de registos de sistema (em dias, 0 para infinito)

en: TCO (value + tracking cost)
pt_PT: TCO (valor + custo manutenção)

en: Tacit
pt_PT: Tácito

en: Tag
pt_PT: Marcador

en: Tagged
pt_PT: Etiquetado

en: Take into account
pt_PT: Levar em consideração

en: Take into account time
pt_PT: Ter em conta tempo

en: Target | Targets
pt_PT[0]: Destino
pt_PT[1]: Destinos

en: Target entity for the computer
pt_PT: Entidade alvo para o computador

en: Task | Tasks
pt_PT[0]: Tarefa
pt_PT[1]: Tarefas

en: Task %s executed
pt_PT: Tarefa %s executada

en: Task author
pt_PT: Autor da tarefa

en: Task category | Task categories
pt_PT[0]: Categoria de tarefa
pt_PT[1]: Categoria de tarefas

en: Task completed in %s
pt_PT: Tarefa concluída em %s

en: Task completed.
pt_PT: Tarefa concluída.

en: Task team | Task teams
pt_PT[0]: Equipa da tarefa
pt_PT[1]: Equipas da tarefa

en: Tasks category | Tasks categories
pt_PT[0]: categoria das tarefas
pt_PT[1]: Categorias das tarefas

en: Tasks state by default
pt_PT: Estado das tarefas por omissão

en: Team member | Team members
pt_PT[0]: Membro de equipa
pt_PT[1]: Membros de equipa

en: Technician
pt_PT: Técnico

en: Technician as assigned
pt_PT: Atribuído um técnico

en: Technician group
pt_PT: Grupo de técnicos

en: Technician in charge of the hardware
pt_PT: Técnico responsável pelo hardware

en: Technician in charge of the task
pt_PT: Técnico responsável pela tarefa

en: Technician in charge of the ticket
pt_PT: Técnico responsável pelo ticket

en: Technician in tasks
pt_PT: Tecnico nas tarefas

en: Template for a request
pt_PT: Modelo para pedido

en: Template for an incident
pt_PT: Modelo para incidente

en: Template for the automatic transfer of computers in another entity
pt_PT: Modelo para transferência automática de computadores para outra entidade

en: Template name
pt_PT: Nome do modelo

en: Template translation | Template translations
pt_PT[0]: Tradução do modelo
pt_PT[1]: Traduções do modelo

en: Templates
pt_PT: Modelos

en: Temporary directory doesn't exist
pt_PT: Não existe diretoria temporária

en: Test connection to email server
pt_PT: Teste de ligação ao servidor de email

en: Test ctype functions
pt_PT: Testar funções ctype

en: Test done
pt_PT: Testes concluídos

en: Test email sent to administrator
pt_PT: Mail enviado ao administrador

en: Test failed
pt_PT: O teste falhou

en: Test failed: %s
pt_PT: O teste falhou: %s

en: Test if Session_use_trans_sid is used
pt_PT: Teste se session_use_trans_sid é usado

en: Test json functions
pt_PT: Teste das funções json

en: Test of connection to LDAP directory
pt_PT: Testar ligação para directório LDAP

en: Test of the connection at the database
pt_PT: Teste de ligação à base de dados

en: Test rules engine
pt_PT: Testar o motor de regras

en: Test session auto start
pt_PT: Teste a sessão auto start

en: Test successful
pt_PT: Teste com sucesso

en: Test successful: %s
pt_PT: Teste com sucesso: %s

en: Testing PHP Parser
pt_PT: A testar o interpretador PHP

en: Text in the login box
pt_PT: Texto na caixa de login

en: Thank you for using our automatic helpdesk system.
pt_PT: Obrigado por estar a usar o nosso Sistema de Helpdesk automático.

en: That will remove all the reservations in progress.
pt_PT: Isto removerá todas as reservas em progresso.

en: The CURL extension for your PHP parser isn't installed
pt_PT: A extensão CURL para o seu PHP Parser não se encontra instalada

en: The LDAP extension of your PHP parser isn't installed
pt_PT: O módulo LDAP do seu PHP não se está instalado

en: The MAC address and the IP of the equipment are included in an aggregated network port
pt_PT: O MAC address e o IP do equipamento estão incluidos numa porta de rede agregada

en: The PHP mail function is unknown or is not activated on your system.
pt_PT: A função de email do PHP é desconhecida ou está desactivada no seu sistema.

en: The action you have requested is not allowed.
pt_PT: A ação solicitada não é permitida.

en: The action you have requested is not allowed. Reload previous page before doing action again.
pt_PT: A acção que solicitou não está disponivel. Volte a actualizar a página anterior antes de repetir a acção.

en: The assignment of a SLA to a ticket causes the recalculation of the due date.
pt_PT: A atribuição de um SLA a um ticket resultará no recálculo da sua data de finalização.

en: The authentication method configuration doesn't allow you to change your password.
pt_PT: O método de autenticação não permite que altere a palavra-passe

en: The directory %s doesn't exist.
pt_PT: A directoria %s não existe.

en: The directory could not be created.
pt_PT: A pasta não pôde ser criada.

en: The directory was created but could not be removed.
pt_PT: A pasta foi criada mas não pôde ser removida.

en: The engine passes the result of a rule to the following one.
pt_PT: O motor envia o resultado da regra para a seguinte..

en: The engine stops on the first checked rule.
pt_PT: O motor para na primeira regra de verificação.

en: The engine treats all the rules.
pt_PT: O motor trata todas as regras.

en: The file already exists
pt_PT: O ficheiro já existe

en: The file could not be created.
pt_PT: O ficheiro não pode ser criado.

en: The file is valid. Upload is successful.
pt_PT: O ficheiro é válido. Carregamento bem sucedido.

en: The file was created but can't be deleted.
pt_PT: O ficheiro foi criado mas não pode ser eliminado.

en: The following automatic actions are in error. They require intervention.
pt_PT: As proximas acções automáticas estão com erro. Precisam da sua intervenção.

en: The functionality is found - Perfect!
pt_PT: Foi encontrada a funcionalidade - Perfeito!

en: The installation is finished
pt_PT: A instalação foi finalizada

en: The login is not valid. Unable to add the user.
pt_PT: O login não é válido. Não foi possível adicionar o utilizador.

en: The login is not valid. Unable to update login.
pt_PT: O login não é válido. Não foi possivel actualizar login.

en: The magic_quotes_sybase option isn't active on your server - Perfect!
pt_PT: A opção magic_quotes_sybase não está activa no seu servidor - Perfeito!

en: The new structure is hierarchical
pt_PT: A nova estrutura é hierárquica

en: The plugin %s is incompatible with this version of GLPI
pt_PT: O plugin %s é incompatível com esta versão do GLPI

en: The required item is already reserved for this timeframe
pt_PT: O artigo requerido já se encontra reservado para o tempo pretendido

en: The selected user (%s) has no valid email address. The request has been created, without email confirmation.
pt_PT: O utilizador escolhido (%s) não tem endereço de email válido. O pedido foi criado sem confirmação por email.

en: The server answered: %s
pt_PT: O servidor respondeu: %s

en: The server or/and user field is empty
pt_PT: Servidor e/ou campo de utilizador está vazio

en: The slave database is desynchronized. The difference is of:
pt_PT: A base de dados secundária está dessincronizada. A diferença é de:

en: The ticket will be added in the entity %s
pt_PT: O ticket será adicionado na entidade %s

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
pt_PT: O ficheiro enviado excede a diretiva MAX_FILE_SIZE que foi especificada no formulário HTML

en: The uploaded file exceeds the post_max_size directive in php.ini
pt_PT: O ficheiro enviado excede a diretiva post_max_size no php.ini

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
pt_PT: O ficheiro enviado excede a diretiva upload_max_filesize no php.ini

en: The uploaded file was only partially uploaded
pt_PT: O ficheiro enviado foi carregado parcialmente

en: The use of a SMTP is needed.
pt_PT: É necessário o uso de SMTP.

en: The user is busy at the selected timeframe.
pt_PT: O utilizador está ocupado no intervalo de tempo selecionado

en: The version of the database is not compatible with the version of the installed files. An update is necessary.
pt_PT: A versão da sua base de dados não é compatível com a versão GLPI instalada. É necessária uma actualização.

en: There's already a translation for this field in this language
pt_PT: Já existe tradução para este campo nesta língua

en: These parameters are used as actions in generic rules for assignment to entities
pt_PT: Estes parâmetros são usados como acções genéricas na atribuição de entidades

en: Think of making a backup before transferring items.
pt_PT: Faça um backup antes de transferir itens.

en: Third party type | Third party types
pt_PT[0]: Tipo de terceira pessoa
pt_PT[1]: Tipos de terceiros

en: This is a test email.
pt_PT: Isto é um mail de teste para verificar o funcionamento do sistema de correio electrónico.

en: This is the new hierarchy. If it's complete approve it.
pt_PT: Esta é a nova hierarquia. Se estiver completa, poderá validá-la.

en: This item is not part of the FAQ
pt_PT: Este item não faz parte da FAQ

en: This item is part of the FAQ
pt_PT: Este item faz parte da FAQ

en: This item is waiting for approval, do you really want to resolve or close it?
pt_PT: Este item está a aguardar aprovação. Deseja atribuir solução ou encerrá-lo?

en: This month
pt_PT: Este mês

en: This profile is the last with write rights on profiles
pt_PT: Este perfil é o ultimo com permissões de escrita nos perfis

en: This ticket concerns me
pt_PT: Este ticket preocupa-me

en: This week
pt_PT: Esta semana

en: Threshold of alarm reached for the type of cartridge: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
pt_PT: Limite do aviso atingido para o tipo de tinteiro: %1$s - Referência %2$s - por utilizar %3$d

en: Threshold of alarm reached for the type of consumable: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
pt_PT: Limite do aviso atingido para o tipo de consumível: %1$s - Referência %2$s - por utilizar %3$d

en: Thursday
pt_PT: Quinta-feira

en: Ticket %d successfully created
pt_PT: Ticket %d criado com sucesso

en: Ticket category | Ticket categories
pt_PT[0]: Categoria do ticket
pt_PT[1]: Categorias do ticket

en: Ticket cost | Ticket costs
pt_PT[0]: Custo de ticket
pt_PT[1]: Custos de ticket

en: Ticket creation failed (check mandatory fields)
pt_PT: Falha na criação de ticket (verifique campos obrigatórios)

en: Ticket creation failed (no template)
pt_PT: Falha na criação de ticket (sem modelo)

en: Ticket creation form on login
pt_PT: Formulário para criar ticket no login

en: Ticket followup
pt_PT: Acompanhamento do ticket

en: Ticket location
pt_PT: Localização do ticket

en: Ticket on linked items | Tickets on linked items
pt_PT[0]: Ticket em itens ligados
pt_PT[1]: Tickets em itens ligados

en: Ticket solved
pt_PT: Ticket solucionado

en: Ticket task | Ticket tasks
pt_PT[0]: Tarefa de ticket
pt_PT[1]: Tarefas de ticket

en: Ticket template | Ticket templates
pt_PT[0]: Modelo de ticket
pt_PT[1]: Modelos de ticket

en: Ticket waiting for your approval
pt_PT: Ticket a aguardar pela sua aprovação

en: Tickets awaiting approval
pt_PT: Tickets a aguardar aprovação

en: Tickets default type
pt_PT: Tipo padrão de tickets

en: Tickets duration
pt_PT: Duração de tickets

en: Tickets on pending status
pt_PT: Tickets no estado de pendente

en: Tickets to be processed
pt_PT: Tickets para serem processadas

en: Time | Times
pt_PT[0]: Tempo
pt_PT[1]: Tempos

en: Time cost
pt_PT: Custo de tempo

en: Time range | Time ranges
pt_PT[0]: Intervalo de tempo
pt_PT[1]: Intervalos de tempo

en: Tio
pt_PT: TB

en: Title
pt_PT: Título

en: To %s
pt_PT: Para %s

en: To answer by email, write above this line
pt_PT: Para responder por email, escreva acima desta linha

en: To answer by email, write under this line
pt_PT: Para responder por email, escreva abaixo desta linha

en: To be in charge of a ticket
pt_PT: Ficar responsável por um ticket

en: To be unaware of import
pt_PT: Não ter conhecimento da importação

en: To copy/paste in your support request
pt_PT: Para copiar/colar na sua área de suporte

en: To do
pt_PT: Por fazer

en: To email header
pt_PT: Para o cabeçalho de email

en: To empty the list of elements to be transferred
pt_PT: Para limpar a lista de elementos a serem transferidos

en: To increase the limit: change max_input_vars or suhosin.post.max_vars in php configuration.
pt_PT: Para aumentar o limite: alterar max_input_vars ou suhosin.post.max_vars na configuração do php

en: To update
pt_PT: Para actualizar

en: Today
pt_PT: Hoje

en: Too large attached file
pt_PT: Ficheiro demasiado grande para anexar

en: Tools
pt_PT: Ferramentas

en: Total cost
pt_PT: Custo total

en: Total count
pt_PT: Contagem total

en: Total duration
pt_PT: Tempo total

en: Total real duration of treatment of the ticket
pt_PT: Duração total real de resolução do ticket

en: Total remaining on the budget
pt_PT: Total restante do orçamento

en: Total spent on the budget
pt_PT: Total gasto no orçamento

en: Total: %1$d (%2$d new, %3$d used, %4$d worn)
pt_PT: Total: %1$d (%2$d novos, %3$d usados, %4$d worn)

en: Total: %1$d (%2$d used, %3$d worn)
pt_PT: Total: %1$d (%2$d usados, %3$d gastos)

en: Total: %1$d, New: %2$d, Used: %3$d
pt_PT: Total: %1$d, Novo(s): %2$d, Usado(s): %3$d

en: Total: Value=%1$s - Account net value=%2$s
pt_PT: Total: Valor=%1$s - Valor líquido da Conta=%2$s

en: Transfer
pt_PT: Transferir

en: Transfer and merge
pt_PT: Transferir e fundir

en: Transfer mode
pt_PT: Modo de transferência

en: Transform this network port to
pt_PT: Transformar esta porta de rede para

en: Translation | Translations
pt_PT[0]: Tradução
pt_PT[1]: Traduções

en: Translation of dropdowns
pt_PT: Tradução dos Menus de selecção

en: Try again
pt_PT: Tentar novamente

en: Try increasing the memory_limit parameter in the php.ini file.
pt_PT: Tente aumentar o parametro memory_limit no ficheiro php.ini.

en: Tuesday
pt_PT: Terça-feira

en: Twisted pair (RJ-45)
pt_PT: Par Entrelaçado ( RJ-45 )

en: Type | Types
pt_PT[0]: Tipo
pt_PT[1]: Tipos

en: Type of component
pt_PT: Tipo de componente

en: URL of the application
pt_PT: URL da aplicação

en: Unable to add. The user already exist.
pt_PT: Não foi possivel adicionar. O utilizador já existe.

en: Unable to add. The user already exists.
pt_PT: Impossível adicionar. Este utilizador já existe.

en: Unable to affect the email to an entity
pt_PT: Não foi possível afectar email a esta entidade

en: Unable to archive log file: %1$s. %2$s already exists. Wait till next day.
pt_PT: Não foi possível arquivar o ficheiro de logs: %1$s. %2$s já existe. Espere até ao próximo dia.

en: Unable to connect to the LDAP directory
pt_PT: Não é possível ligar ao directório LDAP

en: Unable to delete archived log file: %s
pt_PT: Não foi possível eliminar o ficheiro arquivado de logs: %s

en: Unable to find the byte %s
pt_PT: Incapaz de encontrar o byte %s

en: Unable to get item
pt_PT: Não foi possível obter o item

en: Unable to reaffect given elements !
pt_PT: Não foi possivel reafectar os elementos escolhidos!

en: Unable to update login. A user already exists.
pt_PT: Impossível actualizar login. O utilizador já existe.

en: Unauthorized access to the file %s
pt_PT: Acesso não autorizado ao ficheiro %s

en: Unauthorized access to this file
pt_PT: Acesso não autorizado a este ficheiro

en: Unauthorized file type
pt_PT: Tipo de ficheiro não autorizado

en: Unavailable
pt_PT: Indisponivel

en: Uncategorized software
pt_PT: software sem categoria

en: Uncheck all
pt_PT: Desactivar selecção

en: Undefined function %s (for cron)
pt_PT: Função indefinida %s (para cron)

en: Undefined interface
pt_PT: Interface desconhecida

en: Under observation
pt_PT: Em observação

en: Uninstall the software
pt_PT: Desinstalar o software

en: Uninstalling a cartridge
pt_PT: Desinstalar um tinteiro

en: Unique fields
pt_PT: Campo(s) Unico(s)

en: Unit management
pt_PT: Unidade de gestão

en: Unknown error
pt_PT: Erro desconhecido

en: Unknown file
pt_PT: Ficheiro desconhecido

en: Unknown interface
pt_PT: Interface desconhecida

en: Unknown network
pt_PT: Rede desconhecida

en: Unknown network port
pt_PT: Porta de rede desconhecida

en: Unknown ticket
pt_PT: Ticket desconhecido

en: Unlimited
pt_PT: Ilimitado

en: Unlimited memory - Perfect!
pt_PT: Memória ilimitada - Perfeito!

en: Unlock a link with an item
pt_PT: Desbloqueia uma ligação com um item

en: Unlock an item
pt_PT: Desbloquear um Item

en: Unlock components
pt_PT: Desbloquear componentes

en: Unlock the component
pt_PT: Desbloquear o componente

en: Unlock the item
pt_PT: Desbloquear o item

en: Unofficial translations are also available
pt_PT: Traduções não oficiais estão também disponíveis

en: Unpublished
pt_PT: Não publicado

en: Untagged
pt_PT: Sem etiqueta

en: Update
pt_PT: Actualizar

en: Update (actor)
pt_PT: Actualização (actor)

en: Update Source | Update Sources
pt_PT[0]: Actualização da fonte
pt_PT[1]: Atualizar fontes

en: Update all
pt_PT: Actualizar todos

en: Update an item
pt_PT: Actualizar um item

en: Update auth and sync
pt_PT: Actualizar autenticação e sincronização

en: Update authentification method to
pt_PT: Actualizar método de autenticação para

en: Update followups (author)
pt_PT: Actualizar acompanhamentos (autor)

en: Update helpdesk parameters
pt_PT: Actualizar parametros de helpdesk

en: Update method for user authentication and synchronization
pt_PT: Actualizar método para autenticação e sincronização de utilizador

en: Update notes
pt_PT: Actualiza notas

en: Update of a change
pt_PT: Actualização de alteração

en: Update of a followup
pt_PT: Actualização de um acompanhamento

en: Update of a problem
pt_PT: Actualização de um problema

en: Update of a project
pt_PT: Actualização de um projecto

en: Update of a project task
pt_PT: Actualização de tarefa de projecto

en: Update of a reservation
pt_PT: Actualização de uma reserva

en: Update of a task
pt_PT: Actualização de tarefa

en: Update of a ticket
pt_PT: Actualização de um ticket

en: Update of the field
pt_PT: Modificação de um campo

en: Update parameters
pt_PT: Actualizar parametros

en: Update password
pt_PT: Actualizar palavra-passe

en: Update printer counter
pt_PT: Actualizar contadores da impressora

en: Update source | Update sources
pt_PT[0]: Actualização da fonte
pt_PT[1]: Atualizar fontes

en: Update successful, your database is up to date
pt_PT: Actualização efectuada, a sua base de dados encontra-se actualizada

en: Update the approval request to %s
pt_PT: Atualizar o pedido de aprovação para %s

en: Update the item
pt_PT: Actualizar o item

en: Update the item's notes
pt_PT: Actualiza as notas do item

en: Update to %s
pt_PT: Actualizar para %s

en: Upgrade
pt_PT: Actualização de

en: Upload directory doesn't exist
pt_PT: Directoria de Upload inexistente

en: Upload successful
pt_PT: Envio com sucesso

en: Uppercase
pt_PT: Letra grande

en: Urgency
pt_PT: Urgência

en: Urgency or impact used in actions, think to add Prioriy: recompute action if needed.
pt_PT: Urgencia ou impacto usados em acções, considere usar Prioridade: recalcular acção se necessário.

en: Use DN in the search
pt_PT: Utilize DN na procura

en: Use GLPI
pt_PT: Usar o GLPI

en: Use GLPI in mode
pt_PT: Usar GLPI no modo

en: Use Kerberos authentication
pt_PT: Utilizar autenticação Kerberos

en: Use TLS
pt_PT: Utilizar TLS

en: Use a FTP installed file
pt_PT: Utilize um ficheiro instalado por FTP

en: Use as a solution
pt_PT: Usar como solução

en: Use date
pt_PT: Data de uso

en: Use mail date, instead of collect one
pt_PT: Usar data do mail, em vez da data de recolha

en: Use paged results
pt_PT: Usar resultados por página

en: Use rich text for helpdesk
pt_PT: Usar texto composto para o helpdesk

en: Use rule for
pt_PT: Usar regra para

en: Use the slave for the search engine
pt_PT: Utilize a base de dados secundária como motor de pesquisa

en: Use unitary management
pt_PT: Gestão unitária

en: Used cartridges
pt_PT: Tinteiros usados

en: Used consumables
pt_PT: Consumíveis usados

en: Used items
pt_PT: Items usados

en: Used on
pt_PT: Usado em

en: User | Users
pt_PT[0]: Utilizador
pt_PT[1]: Utilizadores

en: User DN
pt_PT: Utilizador DN

en: User attribute containing its groups
pt_PT: Atributo do utilizador que contém os seus grupos

en: User category | User categories
pt_PT[0]: Categoria de utilizador
pt_PT[1]: Categorias de utilizadores

en: User display
pt_PT: Resultado utilizador

en: User featuring a single profile
pt_PT: Utilizador utiliza um único perfil

en: User featuring the profile
pt_PT: Perfil em utilização pelo utilizador

en: User information
pt_PT: Informações do utilizador

en: User missing in LDAP directory
pt_PT: Utilizador não existe no directório LDAP

en: User not authorized to connect in GLPI
pt_PT: Utilizador não autorizado a ligar-se ao GLPI

en: User not found or several users found
pt_PT: Utilizador não encontrado ou vários utilizadores encontrados

en: User of project team
pt_PT: Utilizador de equipa de projecto

en: User or group updated. The connected items have been moved in the same values.
pt_PT: Utilizador ou grupo actualizado. Os itens ligados foram movidos com os mesmos valores.

en: User title | Users titles
pt_PT[0]: Titulo utilizador
pt_PT[1]: Títulos utilizadores

en: User with a single profile
pt_PT: Utilizador com apenas um perfil

en: Valid
pt_PT: Válida

en: Valid license
pt_PT: Licença válida

en: Valid licenses
pt_PT: Licenças válidas

en: Valid since
pt_PT: Válido desde

en: Valid tags
pt_PT: Tags válidas

en: Valid to %s
pt_PT: Válido para %s

en: Valid until
pt_PT: Válido até

en: Validate
pt_PT: Validar

en: Validate a request
pt_PT: Validar um pedido

en: Validate an incident
pt_PT: Validar um incidente

en: Validation | Validations
pt_PT[0]: Validação
pt_PT[1]: Validações

en: Validation request
pt_PT: Pedido de validação

en: Validation request answer
pt_PT: Resposta a pedido de validação

en: Value
pt_PT: Valor

en: Values for the generic rules for assignment to entities
pt_PT: Valores para as regras genéricas de atribuição a entidades

en: Values used in the interface to search users from a LDAP directory
pt_PT: Valores usados no ambiente para procurar utilizadores no directório LDAP

en: Version | Versions
pt_PT[0]: Versão
pt_PT[1]: Versões

en: Version comments
pt_PT: Comentários da versão

en: Version in use
pt_PT: Versão em uso

en: Version name
pt_PT: Nome da versão

en: Version of the operating system | Versions of the operating system
pt_PT[0]: Versão do sistema operativo
pt_PT[1]: Versões dos sistemas operativos

en: View | Views
pt_PT[0]: Vista
pt_PT[1]: Vistas

en: View updated users
pt_PT: Ver utilizadores atualizados

en: Virtual machine | Virtual machines
pt_PT[0]: Maquina Virtual
pt_PT[1]: Máquinas virtuais

en: Virtual machine UUID
pt_PT: UUID maquina virtual

en: Virtual machine processor number
pt_PT: Número de processadores da máquina virtual

en: Virtual ports
pt_PT: Portas Virtuais

en: Virtualization model | Virtualization models
pt_PT[0]: Modelo de virtualização
pt_PT[1]: Modelos de virtualização

en: Virtualization system | Virtualization systems
pt_PT[0]: Sistema de virtualização
pt_PT[1]: Sistemas de virtualização

en: Visibility
pt_PT: Visibilidade

en: Visible for a change
pt_PT: Visivel para uma alteração

en: Visible for a problem
pt_PT: Visivel para um problema

en: Visible for a request
pt_PT: Visivel para um pedido

en: Visible for an incident
pt_PT: Visivel para um incidente

en: Visible in a project
pt_PT: Visivel num projecto

en: Visible in a ticket
pt_PT: Visivel num ticket

en: Visible in the simplified interface
pt_PT: Visível no interface simplificado

en: Visible since
pt_PT: Visivel desde

en: Visible until
pt_PT: Visivel até

en: Waiting for approval
pt_PT: Aguardando aprovação

en: Waiting time
pt_PT: Tempo de espera

en: Warning
pt_PT: Alerta

en: Warning before running rename based on the dictionary rules
pt_PT: Avisar  antes de correr a alteração baseada nas regras do dicionário

en: Warning state color
pt_PT: Cor do estado Aviso

en: Warning state threshold
pt_PT: Limite do estado Aviso

en: Warning! This operation can put merged software in the dustbin.<br>Sure to notify your users.
pt_PT: Atenção! Esta operação pode colocar software na reciclagem. Sugiro avisar os seus utilizadores.

en: Warning, your actual database will be totaly overwriten by the database you want to restore !!!
pt_PT: Atenção, a sua base de dados actual será reescrita pela base de dados que pretende restaurar !!!

en: Warning: The request exceeds the limit of the directory. The results are only partial.
pt_PT: Aviso: O pedido excede o limite do directório. O resultado é apenas parcial.

en: Warranty duration
pt_PT: Duração da garantia

en: Warranty expiration date
pt_PT: Fim de garantia

en: Warranty extension value
pt_PT: Valor da extensão de garantia

en: Warranty information
pt_PT: Informações da garantia

en: Watcher | Watchers
pt_PT[0]: Observador
pt_PT[1]: Observadores

en: Watcher group | Watcher groups
pt_PT[0]: Grupo observador
pt_PT[1]: Grupos observadores

en: Watcher group except manager users
pt_PT: Grupo observador excepto utilizadores de gestores

en: Watcher group manager
pt_PT: Gestor do grupo observador

en: Watcher user
pt_PT: Utilizador observador

en: Way of sending emails
pt_PT: Método de envio de emails

en: Web Link
pt_PT: Endereço de Internet

en: Web link
pt_PT: Endereço de Internet

en: Web link to approval the solution
pt_PT: Ligação Web para aprovação da solução

en: Website
pt_PT: Endereço na internet

en: Wednesday
pt_PT: Quarta-feira

en: Week
pt_PT: Semana

en: When connecting or updating
pt_PT: Quando se ligar ou actulizar

en: When disconnecting
pt_PT: Quando desligar

en: Wifi mode
pt_PT: Modo rede sem fios

en: Wifi network | Wifi networks
pt_PT[0]: Rede wifi
pt_PT[1]: Redes wifi

en: Wifi network type
pt_PT: Tipo de rede Wifi

en: Wifi port
pt_PT: Porta rede sem fios

en: Wifi protocol version
pt_PT: Versão de protocolo rede sem fios

en: Withdraw dynamic authorizations and groups
pt_PT: Retira autorizações dinâmicas e grupos

en: Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s day | Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s days
pt_PT[0]: Sem uma resposta, o ticket será encerrado automaticamente depois do %s dia
pt_PT[1]: Sem uma resposta, o ticket será encerrado automaticamente depois do %s dias

en: Without name
pt_PT: Sem Nome

en: Without title
pt_PT: Sem Título

en: Work in progress...
pt_PT: Em progresso...

en: Worn cartridges
pt_PT: Tinteiro gastos

en: Write
pt_PT: Escrever

en: Writer
pt_PT: Autor

en: Writing ability
pt_PT: Escrita

en: Written
pt_PT: Escrito

en: X-Auto-Response-Suppress email header
pt_PT: Cabeçalho email X-Auto-Response-Suppress

en: X-Priority email header
pt_PT: Cabeçalho email X-Priority

en: X-UCE-Status email header
pt_PT: Cabeçalho email X-UCE-Status

en: XML Dump
pt_PT: Proteção de uma base XML

en: YYYY-MM-DD
pt_PT: AAAA-MM-DD

en: Yes
pt_PT: Sim

en: Yes - Restrict to global management for manual add
pt_PT: Sim - Restringir à gestão global para adição manual

en: Yes - Restrict to unit management for manual add
pt_PT: Sim - restringir à gestão de unidade para adição manual

en: Yes if empty
pt_PT: Sim se vazio

en: Yes if equal
pt_PT: Sim se igual

en: You are not allowed to change the visibility flag for child entities.
pt_PT: Não está autorizado a alterar a marca de visibilidade nas entidades descendentes

en: You are trying to use GLPI with outdated files compared to the version of the database. Please install the correct GLPI files corresponding to the version of your database.
pt_PT: Está a tentar usar o GLPI com ficheiros desactualizados, relativamente à versão da base de dados. Por favor instale os ficheiros do GLPI correspondendo à mesma versão da base de dados.

en: You can also replace all uses of this dropdown by another.
pt_PT: Pode também substituir as funcionalidades deste Menu de selecção por outro Menu de selecção.

en: You can also specify a root location which will include all the generated locations.
pt_PT: Pode igualmente especificar uma localização base que irá incluir todas as localizações.

en: You can continue to add elements to be transferred or execute the transfer now
pt_PT: Pode continuar a adicionar elementos a serem transferidos ou executar a transferência agora

en: You can delete or modify these accounts as well as the initial data.
pt_PT: Pode apagar ou alterar estas contas, tal como os registos iniciais da base de dados.

en: You can delete this migration error
pt_PT: Pode eliminar este erro de migração

en: You can't delete that item by massive actions, because it has sub-items
pt_PT: Não pode eliminar esse item atraves de acções massivas, pois contém sub-itens.

en: You can't delete that item, because it has sub-items
pt_PT: Não pode eliminar esse item, porque contém sub-itens

en: You can't delete that item, because it is used for one or more items
pt_PT: Não pode eliminar esse item, pois o mesmo é usado num ou mais itens

en: You didn't select a database!
pt_PT: Não escolheu uma base de dados!

en: You don't have access to this application because your account was deactivated or removed
pt_PT: Não tem acesso a esta aplicação porque a sua conta foi desactivada ou removida

en: You don't have permission to perform this action.
pt_PT: Não tem permissões para executar esta acção.

en: You don't have right to connect
pt_PT: Não tem permissão para ligar

en: You don't have right to see all tickets
pt_PT: Não tem permissão para visualizar todos os tickets

en: You don't need the "migration cleaner" tool anymore...
pt_PT: Não precisa mais da ferramenta de "limpeza de processo de migração"

en: You have been made a request to reset your account password.
pt_PT: Foi feito um pedido para alterar a palavra-passe da sua conta.

en: You have been redirected because you no longer have access to this item
pt_PT: Foi redireccionado devido a não ter acesso a este item

en: You have been redirected because you no longer have access to this ticket
pt_PT: Foi redireccionado porque já não tem acesso a este ticket

en: You have more automatic actions which need to run each minute than the number allow each run. Increase this config.
pt_PT: Tem mais acções automáticas por minuto do que é permitido por execução. Aumente esta configuração.

en: You have not recorded any bookmarks yet
pt_PT: Ainda não gravou nenhum marcador

en: You have the latest available version
pt_PT: Está a usar a última versão disponível

en: You must accept cookies to reach this application
pt_PT: Deverá aceitar 'cookies' para aceder a esta aplicação

en: You must activate the JavaScript function of your browser
pt_PT: Precisa de activar a funcionalidade JavaScript no seu navegador

en: You must desactivate the Session_use_trans_id option in your php.ini
pt_PT: Precisa de desactivar a opção Session_use_trans_id no seu php.ini

en: You must install at least PHP 5.3.0.
pt_PT: Tem de instalar pelo menos o PHP 5.3.0.

en: You must install the MySQL Improved extension for PHP.
pt_PT: Tem de instalar a extensão MySQL Improved para PHP.

en: You must now proceed to updating your database content
pt_PT: Deverá agora proseguir com a actualização do conteudo da base de dados

en: You will find it on the GLPI-PROJECT.org site.
pt_PT: Encontrá-lo-á no site GLPI-PROJECT.org

en: You will lose the formatting of your data
pt_PT: Vai perder a formatação dos seus dados

en: Your PHP parser was compiled without the IMAP functions
pt_PT: O seu PHP foi compilado sem as funções de IMAP

en: Your email could not be processed.
    If the problem persists, contact the administrator
pt_PT: Não foi possível o processamento do seu email.
    Se o problema persistir, contacte o administrador de sistemas.

en: Your observed tickets
pt_PT: Os seus tickets observados

en: Your parser PHP is not installed with sessions support!
pt_PT: O interpretador PHP não está instalado com suporte para sessões!

en: Your password reset request has expired or is invalid. Please renew it.
pt_PT: O seu pedido para alterar a palavra-passe expirou ou é inválido. Por favor tente novamente.

en: Your planning
pt_PT: O seu planeamento

en: Your problems in progress
pt_PT: Problemas atribuídos a si em progresso

en: Your rejected tickets
pt_PT: Os seus tickets rejeitados

en: Your ticket has been registered, its treatment is in progress.
pt_PT: O seu ticket foi correctamente enviado e está neste momento em resolução.

en: Your tickets in progress
pt_PT: Os seus tickets em progresso

en: Your tickets to close
pt_PT: Os seus tickets por encerrar

en: Your tickets to validate
pt_PT: Os seus tickets para validar

en: ^Top^
pt_PT: ^Topo^

[ctx: adjective]
en: Invalid
pt_PT: Inválida

[ctx: adjective]
en: Valid
pt_PT: Válido

en: after
pt_PT: depois

en: and
pt_PT: e

en: and/or
pt_PT: e/ou

[ctx: authentication]
en: Enabled
pt_PT: Activar

en: before
pt_PT: antes

en: bus ID
pt_PT: ID bus

en: but you can do it by the form of the item
pt_PT: mas poderá fazê-lo pelo item

[ctx: button]
en: Add
pt_PT: Adicionar

[ctx: button]
en: Add a contact
pt_PT: Adicionar um Contacto

[ctx: button]
en: Add a contract
pt_PT: Adicionar um Contrato

[ctx: button]
en: Add a delegatee
pt_PT: Adicionar um delegado

[ctx: button]
en: Add a document
pt_PT: Adicionar um Documento

[ctx: button]
en: Add a license
pt_PT: Adicionar licença

[ctx: button]
en: Add a manager
pt_PT: Adicionar Gestor

[ctx: button]
en: Add a new file
pt_PT: Adicionar um novo ficheiro

[ctx: button]
en: Add a supplier
pt_PT: Adicionar um fornecedor

[ctx: button]
en: Add a task
pt_PT: Adicionar uma tarefa

[ctx: button]
en: Add a user
pt_PT: Adicionar um utilizador

[ctx: button]
en: Add a version
pt_PT: Adicionar versão

[ctx: button]
en: Add an item
pt_PT: Adicionar um item

[ctx: button]
en: Add consumables
pt_PT: Adicionar consumíveis

[ctx: button]
en: Add to transfer list
pt_PT: Adicionar à lista de transferencias

[ctx: button]
en: Associate
pt_PT: Associar

[ctx: button]
en: Associate an existing document
pt_PT: Associar um documento já existente

[ctx: button]
en: Browse
pt_PT: Navegar

[ctx: button]
en: Cancel
pt_PT: Cancelar

[ctx: button]
en: Change the authentication method
pt_PT: Alterar o método de autenticação

[ctx: button]
en: Clean
pt_PT: Limpar

[ctx: button]
en: Confirm
pt_PT: Confirmar

[ctx: button]
en: Connect
pt_PT: Ligar

[ctx: button]
en: Delete permanently
pt_PT: Eliminar definitavemente

[ctx: button]
en: Delete permanently and remove devices
pt_PT: Eliminar permanentemente e remover dispositivos

[ctx: button]
en: Delete permanently but keep devices
pt_PT: Eliminar permanentemente mas manter dispositivos

[ctx: button]
en: Delete permanently even if linked items
pt_PT: Eliminar permanentemente mesmo se existirem itens ligados

[ctx: button]
en: Disable
pt_PT: Desactivar

[ctx: button]
en: Disconnect
pt_PT: Desligar

[ctx: button]
en: Dissociate
pt_PT: Dissociar

[ctx: button]
en: Drag and drop or paste image
pt_PT: Arraste e largue ou cole imagem

[ctx: button]
en: Duplicate
pt_PT: Duplicado

[ctx: button]
en: Enable
pt_PT: Activar

[ctx: button]
en: Export
pt_PT: Exportar

[ctx: button]
en: Get email tickets now
pt_PT: Receber emails de tickets agora

[ctx: button]
en: Give
pt_PT: Fornece

[ctx: button]
en: Import
pt_PT: Importar

[ctx: button]
en: Install
pt_PT: Instalar

[ctx: button]
en: Link tickets
pt_PT: Liga tickets

[ctx: button]
en: Manage
pt_PT: Gerir

[ctx: button]
en: Merge
pt_PT: Fundir

[ctx: button]
en: Move
pt_PT: Mover

[ctx: button]
en: Paste image
pt_PT: Colar imagem

[ctx: button]
en: Post
pt_PT: Publicar

[ctx: button]
en: Put in dustbin
pt_PT: Coloca na reciclagem

[ctx: button]
en: Remove a contract
pt_PT: Remover um contracto

[ctx: button]
en: Remove a document
pt_PT: Remover documento

[ctx: button]
en: Remove a user
pt_PT: Remover utilizador

[ctx: button]
en: Remove an item
pt_PT: Remover um item

[ctx: button]
en: Replace
pt_PT: Substituir

[ctx: button]
en: Restore
pt_PT: Restaurar

[ctx: button]
en: Save
pt_PT: Guardar

[ctx: button]
en: Search
pt_PT: Pesquisar

[ctx: button]
en: Send
pt_PT: Enviar

[ctx: button]
en: Show
pt_PT: Mostrar

[ctx: button]
en: Synchronize
pt_PT: Sincronize

[ctx: button]
en: Test
pt_PT: Testar

[ctx: button]
en: To change
pt_PT: para alterar

[ctx: button]
en: Uninstall
pt_PT: Remover

[ctx: button]
en: Unlock
pt_PT: Desbloquear

[ctx: button]
en: Update
pt_PT: Actualizar

[ctx: button]
en: Upgrade
pt_PT: Actualizar

[ctx: button]
en: Use
pt_PT: Utilizar

en: can't connect to the database
pt_PT: Impossível ligação à base de dados

[ctx: cartridge]
en: Used | Used
pt_PT[0]: Usado
pt_PT[1]: Usados

[ctx: cartridge]
en: Worn | Worn
pt_PT[0]: Gasto
pt_PT[1]: Gastos

[ctx: change]
en: Test
pt_PT: Testar

en: contains
pt_PT: contém

en: default criterion
pt_PT: critério por defeito

en: default_value must be 0 or 1
pt_PT: default_value tem de ser 0 ou 1

en: default_value must be numeric
pt_PT: default_value tem de ser numerico

en: does not contain
pt_PT: não contém

en: does not exist
pt_PT: não existe

en: exists
pt_PT: existe

en: finished by
pt_PT: concluído por

en: from
pt_PT: de

en: generated on %s
pt_PT: gerado a %s

en: glpi/glpi for the administrator account
pt_PT: glpi/glpi para a conta de administrador

[ctx: impact]
en: All
pt_PT: Todos

[ctx: impact]
en: At least high
pt_PT: Pelo menos alta

[ctx: impact]
en: At least low
pt_PT: Pelo menos baixo

[ctx: impact]
en: At least medium
pt_PT: Pelo menos médio

[ctx: impact]
en: At least very high
pt_PT: Pelo menos muito alta

[ctx: impact]
en: At least very low
pt_PT: Pelo menos muito baixo

[ctx: impact]
en: High
pt_PT: Alto

[ctx: impact]
en: Low
pt_PT: Baixo

[ctx: impact]
en: Medium
pt_PT: Médio

[ctx: impact]
en: Very high
pt_PT: Muito alta

[ctx: impact]
en: Very low
pt_PT: Muito baixa

en: is
pt_PT: é

en: is already present in GLPI
pt_PT: já está presente no GLPI

en: is empty in GLPI
pt_PT: está vazio no GLPI

en: is not
pt_PT: não é

[ctx: item]
en: State
pt_PT: Estado

en: item not linked to an object
pt_PT: Item não se encontra vinculado a um objecto

en: last Friday
pt_PT: Sexta-feira passada

en: last Monday
pt_PT: Segunda-Feira passada

en: last Saturday
pt_PT: Sabado passado

en: last Sunday
pt_PT: Domingo passado

en: last Thursday
pt_PT: Quinta-feira passada

en: last Tuesday
pt_PT: Terça-feira passada

en: last Wednesday
pt_PT: Quarta-feira passada

en: last criterion
pt_PT: último critério

en: ldap_start_tls does not exist
pt_PT: Não existe a função ldap_start_tls

[ctx: location]
en: State
pt_PT: Estado

en: magic_quotes_sybase extension test
pt_PT: Teste da extensão magic_quotes_sybase

en: mbstring extension not found. Warning with charsets used.
pt_PT: Não foi encontrada a extensão 'mbstring'. Cuidado com o código de caracteres usado (charset).

en: month | months
pt_PT[0]: mês
pt_PT[1]: meses

[ctx: name]
en: Update
pt_PT: Actualizar

en: normal/normal for the normal account
pt_PT: normal/normal para uma conta normal

en: not under
pt_PT: não debaixo

en: on Saturday
pt_PT: Sábado

en: on week
pt_PT: Semanal

en: optimize
pt_PT: Optimizar

en: or
pt_PT: ou

[ctx: periodicity]
en: Daily
pt_PT: Diário

[ctx: periodicity]
en: Monthly
pt_PT: Mensal

[ctx: periodicity]
en: None
pt_PT: Nenhum

[ctx: periodicity]
en: Weekly
pt_PT: Semanal

[ctx: person]
en: Title
pt_PT: Título

[ctx: phone]
en: Number
pt_PT: Número

[ctx: phone]
en: Number of licenses
pt_PT: Numero de licenças

[ctx: plugin]
en: Enabled
pt_PT: Activo

[ctx: plugin]
en: Installed / not activated
pt_PT: Instalado / não activado

[ctx: plugin]
en: Installed / not configured
pt_PT: Instalado / não configurado

[ctx: plugin]
en: Not installed
pt_PT: Não instalado

en: post-only/postonly for the postonly account
pt_PT: post-only/post-only para uma conta de publicação

[ctx: price]
en: Value
pt_PT: Valor

[ctx: priority]
en: All
pt_PT: Todos

[ctx: priority]
en: At least high
pt_PT: Pelo menos alta

[ctx: priority]
en: At least low
pt_PT: Pelo menos baixa

[ctx: priority]
en: At least medium
pt_PT: Pelo menos média

[ctx: priority]
en: At least very high
pt_PT: Pelo menos muito alta

[ctx: priority]
en: At least very low
pt_PT: Pelo menos muito baixa

[ctx: priority]
en: High
pt_PT: Alto

[ctx: priority]
en: Low
pt_PT: Baixo

[ctx: priority]
en: Major
pt_PT: Principal

[ctx: priority]
en: Medium
pt_PT: Médio

[ctx: priority]
en: Very high
pt_PT: Muito Alto

[ctx: priority]
en: Very low
pt_PT: Muito Baixo

[ctx: quantity]
en: Number
pt_PT: Número

[ctx: quantity]
en: Number of associated items
pt_PT: Número de itens associados

[ctx: quantity]
en: Number of changes
pt_PT: Numero de alterações

[ctx: quantity]
en: Number of contracts
pt_PT: Numero de contratos

[ctx: quantity]
en: Number of documents
pt_PT: Número de Documentos

[ctx: quantity]
en: Number of followups
pt_PT: Numero de acompanhamentos

[ctx: quantity]
en: Number of installations
pt_PT: Numero de instalações

[ctx: quantity]
en: Number of items
pt_PT: Numero de items

[ctx: quantity]
en: Number of lines
pt_PT: Numero de linhas

[ctx: quantity]
en: Number of linked tickets
pt_PT: Numero de tickets ligados

[ctx: quantity]
en: Number of problems
pt_PT: Numero de problemas

[ctx: quantity]
en: Number of tasks
pt_PT: Numero de tarefas

[ctx: quantity]
en: Number of team members
pt_PT: Numero de membros de equipa

[ctx: quantity]
en: Number of tickets
pt_PT: Número de tickets

[ctx: quantity]
en: Processors number
pt_PT: Número de processadores

en: regular expression does not match
pt_PT: expressão regular não corresponde

en: regular expression matches
pt_PT: expressão regular confere

en: run script as apache user
pt_PT: Execute script como utilizador apache

en: send contract alert failed
pt_PT: Falhou o envio do alerta de contracto

en: send infocom alert failed
pt_PT: Falhou envio de alerta infocom

en: session.auto_start is activated. See .htaccess file in the GLPI root for more information.
pt_PT: session.auto_start está activado. Veja .htaccess na directoria do GLPI para mais informação

[ctx: setup]
en: General
pt_PT: Geral

en: starting with
pt_PT: iniciando com

[ctx: status]
en: Accepted
pt_PT: Aceite

[ctx: status]
en: Closed
pt_PT: Encerrado

[ctx: status]
en: New
pt_PT: Novo

[ctx: status]
en: Not closed
pt_PT: Não encerrado

[ctx: status]
en: Not solved
pt_PT: Não solucionado

[ctx: status]
en: Processing (assigned)
pt_PT: A processar (atribuído)

[ctx: status]
en: Processing (planned)
pt_PT: A processar (planeado)

[ctx: status]
en: Solved
pt_PT: Solucionado

[ctx: status]
en: Solved + Closed
pt_PT: Solucionado + Encerrado

[ctx: survey]
en: Answered | Answered
pt_PT[0]: Respondidos
pt_PT[1]: Respondidos

[ctx: survey]
en: Opened | Opened
pt_PT[0]: Aberto
pt_PT[1]: Abertos

en: tech/tech for the technician account
pt_PT: tech/tech para conta de técnico

en: this port
pt_PT: Esta porta

[ctx: ticket]
en: New
pt_PT: Novo

[ctx: ticket]
en: Opened | Opened
pt_PT[0]: Aberto
pt_PT[1]: Abertos

en: to
pt_PT: para

en: to see the entity and its sub-entities
pt_PT: para ver a entidade e suas subentidades

en: tree structure
pt_PT: estrutura de árvore

en: under
pt_PT: debaixo

[ctx: urgency]
en: All
pt_PT: Todos

[ctx: urgency]
en: At least high
pt_PT: Pelo menos alta

[ctx: urgency]
en: At least low
pt_PT: Pelo menos baixa

[ctx: urgency]
en: At least medium
pt_PT: Pelo menos média

[ctx: urgency]
en: At least very high
pt_PT: Pelo menos muito alta

[ctx: urgency]
en: At least very low
pt_PT: Pelo menos baixa

[ctx: urgency]
en: High
pt_PT: Alto

[ctx: urgency]
en: Low
pt_PT: Baixo

[ctx: urgency]
en: Medium
pt_PT: Médio

[ctx: urgency]
en: Very high
pt_PT: Muito alto

[ctx: urgency]
en: Very low
pt_PT: Muito baixo

en: version
pt_PT: Versão

en: webcal:// synchronization
pt_PT: Webcal:// Sincronização

en: with email response
pt_PT: com resposta de email

en: without email response
pt_PT: sem resposta de email

en: x509 certificate authentication
pt_PT: Autenticação por certificado x509

en: you may have to add a network
pt_PT: poderá ter de adicionar uma rede
