GLPI Project - en to ru_RU translation catalogue (2717 entries)

en: GLPI - Authentication
ru_RU: GLPI-Аутентификация

en: Authentication
ru_RU: Аутентификация

en: Login
ru_RU: Имя пользователя

en: Password
ru_RU: Пароль

[ctx: button]
en: Post
ru_RU: Отправить

en: Forgotten password?
ru_RU: Забыли пароль?

en: You must activate the JavaScript function of your browser
ru_RU: Вы должны включить JavaScript в вашем браузере

en: You must accept cookies to reach this application
ru_RU: Вы должны включить cookies в вашем браузере

en: Checking write permissions for session files
ru_RU: Проверка возможности записи для файлов сессий

en: Invalid use of session ID
ru_RU: Неверный пользователь для ID сеанса

en: Access to the Frequently Asked Questions
ru_RU: Перейти на часто задаваемые вопросы (FAQ)

note: TRANS: %1$s is device name, %2$s is port name
en: %1$s - The port %2$s
ru_RU: %1$s - Порт %2$s

note: TRANS: %1$s is a string (device name - port name...), %2$s is network outlet name
en: %1$s - Network outlet %2$s
ru_RU: %1$s - Сетевая точка %2$s

en: Email followup
ru_RU: Сопровождение по электронной почте

en: Email | Emails
ru_RU[0]: Email адрес
ru_RU[1]: Email адреса
ru_RU[2]: Email адреса
ru_RU[3]: Email адреса

[ctx: button]
en: Add
ru_RU: Добавить

en: Comments
ru_RU: Комментарии

en: All
ru_RU: Все

en: None
ru_RU: Нет

en: Warning
ru_RU: Предупреждение

note: TRANS: %1$s is address, %2$s is netmask
en: IP network: %1$s/%2$s
ru_RU: IP сеть: %1$s/%2$s

en: First/last addresses: %1$s/%2$s
ru_RU: Первый/последний адреса: %1$s/%2$s

en: Gateway: %s
ru_RU: Шлюз: %s

en: Enter the first letters (user, item name, serial or asset number)
ru_RU: Введите первые буквы (пользователь, объект, серийный или инвентарный номер)

en: Show all
ru_RU: Показать все

en: Action | Actions
ru_RU[0]: Действие
ru_RU[1]: Действия
ru_RU[2]: Действия
ru_RU[3]: Действия

en: Availability
ru_RU: Доступность

en: Start date
ru_RU: Начиная с даты

en: Period
ru_RU: Продолжительность

en: Specify an end date
ru_RU: Указать дату окончания

[ctx: Planning]
en: Reminder
ru_RU: Напоминание

en: Personal
ru_RU: Личное

en: Set public
ru_RU: Сделать общей

en: Public
ru_RU: Общие

en: Child entities
ru_RU: Подчинённые организации

en: Set personal
ru_RU: Сделать личным

en: End date
ru_RU: Заканчивая датой

en: By day
ru_RU: За день

en: Each month, same date
ru_RU: Ежемесячно, в одну и ту же дату

en: Each month, same day of week
ru_RU: Ежемесячно, в один день недели

en: Delete a global search criterion
ru_RU: Удалить глобальный критерий поиска

en: My groups
ru_RU: Мои группы

en: Add a search criterion
ru_RU: Добавить критерий отбора

en: Add a global search criterion
ru_RU: Добавить глобальный критерий отбора

en: Show the dustbin
ru_RU: Показать корзину

en: Don't show deleted items
ru_RU: Не показывать удаленные объекты

en: Delete a search criterion
ru_RU: Удалить критерий поиска

en: Items seen
ru_RU: Видимые объекты

en: Choose an existing device
ru_RU: Выберите существующее устройство

en: and/or
ru_RU: и/или

en: Add new devices
ru_RU: Добавить новые устройства

en: No unaffected device !
ru_RU: Незатронутых устройств нет !

en: No restriction
ru_RU: Без ограничений

en: Entity | Entities
ru_RU[0]: Организация
ru_RU[1]: Организации
ru_RU[2]: Организаций
ru_RU[3]: Организаций

note: TRANS: %d is number of objects for the user
en: Processing
ru_RU: В работе

en: %s ticket in progress or recently solved on this item. | %s tickets in progress or recently solved on this item.
ru_RU[0]: %s заявка в процессе или недавно закрыта для этого объекта
ru_RU[1]: %s заявки в процессе или недавно закрытых для этого объекта
ru_RU[2]: %s заявок в процессе или недавно закрыты для этого объекта
ru_RU[3]: %s заявок в процессе или недавно закрыты для этого объекта

en: Create survey after
ru_RU: Создать опрос после

en: As soon as possible
ru_RU: Как только возможно

en: Rate to trigger survey
ru_RU: Уровень при котором создается опрос

en: Disabled
ru_RU: Отключено

en: Duration of survey
ru_RU: Продолжительность опроса

en: Unspecified
ru_RU: Не указано

en: For tickets closed after
ru_RU: Для заявок закрытых после

en: Valid tags
ru_RU: Возможные теги

en: Access denied
ru_RU: Доступ запрещен

en: Service is down for maintenance. It will be back shortly.
ru_RU: Сервис отключен для обслуживания. Вскоре он будет включен.

en: The version of the database is not compatible with the version of the installed files. An update is necessary.
ru_RU: Версия Вашей базы данных несовместима с версией установленных файлов. Требуется обновление.

en: Try again
ru_RU: Повторить

[ctx: button]
en: Upgrade
ru_RU: Обновление

en: You are trying to use GLPI with outdated files compared to the version of the database. Please install the correct GLPI files corresponding to the version of your database.
ru_RU: Вы пытаетесь использовать устаревшую по сравнению с базой данных версию GLPI. Установите версию GLPI, соответствующей версии Вашей БД.

en: Global
ru_RU: Глобально

en: Test successful
ru_RU: Тест успешный

en: Test failed
ru_RU: Тест неудачный

note: TRANS: %s is the description of the test
en: Test successful: %s
ru_RU: Тест успешный: %s

note: TRANS: %s is the name of the LDAP main server
en: Main server %s
ru_RU: Основной сервер %s

note: TRANS: %s is the description of the test
en: Test failed: %s
ru_RU: Тест неудачный: %s

note: TRANS: %s is the name of the LDAP replica server
en: Replicate %s
ru_RU: Реплицировать %s

en: External authentication sources
ru_RU: Внешние источники аутентификации

en: Maintenance
ru_RU: Обслуживание

en: ERROR:
ru_RU: ОШИБКА:

en: File %s not found.
ru_RU: Файл %s не найден

note: TRANS: %s is the name of the file
en: Unauthorized access to the file %s
ru_RU: Несанкционированный доступ к файлу %s

note: TRANS: %s is the number of the byte
en: Unable to find the byte %s
ru_RU: Не удается найти байт %s

note: TRANS: %s is the SQL query which generates the error
en: Mysql error starting from %s
ru_RU: Ошибка MySQL начиная с %s

en: The file already exists
ru_RU: Файл уже существует

en: Automatic redirection, else click
ru_RU: Автоматическое перенаправление, нажмите для отмены

note: TRANS: %s is a file name
en: %s deleted
ru_RU: %s удален

en: Check if a new version is available
ru_RU: Проверка новой версии

en: Deleted
ru_RU: Удалено

en: Backup the database?
ru_RU: Выгрузить базу данных?

en: SQL Dump
ru_RU: Выгрузка SQL

en: XML Dump
ru_RU: Выгрузка XML

en: File
ru_RU: Файл

en: Size
ru_RU: Размер

en: Date | Dates
ru_RU[0]: Дата
ru_RU[1]: Даты
ru_RU[2]: Дат
ru_RU[3]: Дат

note: TRANS: %s is the filename
en: Delete the file %s?
ru_RU: Удалить файл %s?

[ctx: button]
en: Delete permanently
ru_RU: Удалить

note: TRANS: %s is the filename
en: Replace the current database with the backup file %s?
ru_RU: Заменить текущую базу данных данными из файла %s?

en: Warning, your actual database will be totaly overwriten by the database you want to restore !!!
ru_RU: Внимание! Текущие данные будут полностью заменены данными из восстанавливаемого файла!

en: Restore
ru_RU: Восстановить

en: Download
ru_RU: Загрузка

en: Setup
ru_RU: Настройки

note: TRANS: %1$s is the user login, %2$s is the name of the item to add TRANS: %1$s is the user login, %2$s is the name of the item
en: %1$s adds the item %2$s
ru_RU: %1$s добавил объект %2$s

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes an item
ru_RU: %s удалил объект

note: TRANS: %s is the user login
en: %s restores an item
ru_RU: %s восстанавливает элемент

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges an item
ru_RU: %s очищает элемент

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates an item
ru_RU: %s обновил объект

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a link with an item
ru_RU: %s добавил связь с объектом

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds cartridges
ru_RU: %s добавил картриджи

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a cartridge
ru_RU: %s очищает картридж

note: TRANS: %s is the user login
en: %s installs a cartridge
ru_RU: %s установил картридж

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a cartridge
ru_RU: %s обновил картридж

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a type
ru_RU: %s задал тип

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an actor
ru_RU: %s добавил исполнителя

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes an actor
ru_RU: %s удалил исполнителя

en: You have been redirected because you no longer have access to this item
ru_RU: Вы были перенаправлены потому что не имеете доступа к объекту

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a cost
ru_RU: %s добавил затраты

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a cost
ru_RU: %s очищает стоимость

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a cost
ru_RU: %s обновил затраты

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a task
ru_RU: %s добавил задачу

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a task
ru_RU: %s очищает задачу

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a task
ru_RU: %s обновил задачу

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an approval
ru_RU: %s добавил утверждение

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates an approval
ru_RU: %s обновил утверждение

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges an approval
ru_RU: %s очищает одобрение

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a volume
ru_RU: %s добавил том

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a volume
ru_RU: %s очищает объем

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a volume
ru_RU: %s обновил том

note: TRANS: %s is the user login
en: %s disconnects an item
ru_RU: %s разорвал связь объекта

note: TRANS: %s is the user login
en: %s connects an item
ru_RU: %s связал объект

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a computer and a license
ru_RU: %s задал связь между компьютером и лицензией

note: TRANS: %s is the user login
en: %s installs software
ru_RU: %s инсталлировал ПО

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a virtual machine
ru_RU: %s добавил виртуальную машину

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a virtual machine
ru_RU: %s очищает виртуальную машину

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a virtual machine
ru_RU: %s обновил виртуальную машину

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds consumables
ru_RU: %s добавил расходные материалы

en: Consumable | Consumables
ru_RU[0]: Расходный материал
ru_RU[1]: Расходные материалы
ru_RU[2]: расходных материалов
ru_RU[3]: расходных материалов

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a link with a supplier
ru_RU: %s добавил связь с поставщиком

note: TRANS: %s is a directory
en: ERROR: %s is not writable
ru_RU: ОШИБКА: %s только для чтения

en: run script as apache user
ru_RU: выполнить скрипт от имени пользователя апачи

note: TRANS: %s is a task name
en: Task %s executed
ru_RU: Задача %s выполнена

en: Execute
ru_RU: Выполнить

en: Next run
ru_RU: Ближайшее выполнение

en: Next task to run: %s
ru_RU: Следующее задание для запуска: %s

en: No action pending
ru_RU: Нет выполняемых заданий

en: You have more automatic actions which need to run each minute than the number allow each run. Increase this config.
ru_RU: У вас есть больше автоматических заданий, чем разрешено запускать в минуту. Увеличьте значение.

en: Component | Components
ru_RU[0]: Компонент
ru_RU[1]: Компоненты
ru_RU[2]: Компоненты
ru_RU[3]: Компоненты

en: Administration
ru_RU: Администрирование

en: Dictionaries
ru_RU: Каталоги

en: Global dictionary
ru_RU: Общий каталог

en: Software | Software
ru_RU[0]: Программное обеспечение
ru_RU[1]: Программное обеспечение
ru_RU[2]: Программное обеспечение
ru_RU[3]: Программное обеспечение

en: Manufacturer | Manufacturers
ru_RU[0]: Производитель
ru_RU[1]: Производители
ru_RU[2]: производителей
ru_RU[3]: производителей

en: Printer | Printers
ru_RU[0]: Принтер
ru_RU[1]: Принтеры
ru_RU[2]: Принтеры
ru_RU[3]: Принтеры

en: Model | Models
ru_RU[0]: Модель
ru_RU[1]: Модели
ru_RU[2]: Моделей
ru_RU[3]: Моделей

en: Computer model | Computer models
ru_RU[0]: Модель компьютера
ru_RU[1]: Модели компьютеров
ru_RU[2]: Моделей компьютеров
ru_RU[3]: Моделей компьютеров

en: Monitor model | Monitor models
ru_RU[0]: Модель монитора
ru_RU[1]: Модели мониторов
ru_RU[2]: Моделей мониторов
ru_RU[3]: Моделей мониторов

en: Printer model | Printer models
ru_RU[0]: Модель принтера
ru_RU[1]: Модели принтеров
ru_RU[2]: Моделей принтеров
ru_RU[3]: Моделей принтеров

en: Device model | Device models
ru_RU[0]: Модель устройства
ru_RU[1]: Модели устройств
ru_RU[2]: Моделей устройств
ru_RU[3]: Моделей устройств

en: Network equipment model | Network equipment models
ru_RU[0]: Модель сетевого оборудования
ru_RU[1]: Модели сетевого оборудования
ru_RU[2]: Моделей сетевого оборудования
ru_RU[3]: Моделей сетевого оборудования

en: Phone model | Phone models
ru_RU[0]: Модель телефона
ru_RU[1]: Модели телефонов
ru_RU[2]: Моделей телефонов
ru_RU[3]: Моделей телефонов

en: Type | Types
ru_RU[0]: Тип
ru_RU[1]: Типы
ru_RU[2]: Типов
ru_RU[3]: Типов

en: Computer type | Computer types
ru_RU[0]: Тип компьютера
ru_RU[1]: Типы компьютеров
ru_RU[2]: Типов компьютеров
ru_RU[3]: Типов компьютеров

en: Monitor type | Monitor types
ru_RU[0]: Тип монитора
ru_RU[1]: Типы мониторов
ru_RU[2]: Типов мониторов
ru_RU[3]: Типов мониторов

en: Printer type | Printer types
ru_RU[0]: Тип принтера
ru_RU[1]: Типы принтеров
ru_RU[2]: Типов принтеров
ru_RU[3]: Типов принтеров

en: Device type | Device types
ru_RU[0]: Тип устройства
ru_RU[1]: Типы устройств
ru_RU[2]: Типов устройств
ru_RU[3]: Типов устройств

en: Network equipment type | Network equipment types
ru_RU[0]: Тип сетевого оборудования
ru_RU[1]: Типы сетевого оборудования
ru_RU[2]: Типов сетевого оборудования
ru_RU[3]: Типов сетевого оборудования

en: Phone type | Phone types
ru_RU[0]: Тип телефона
ru_RU[1]: Типы телефонов
ru_RU[2]: Типов телефонов
ru_RU[3]: Типов телефонов

en: Operating system | Operating systems
ru_RU[0]: Операционная система
ru_RU[1]: Операционные системы
ru_RU[2]: Операционных систем
ru_RU[3]: Операционных систем

en: Service pack | Service packs
ru_RU[0]: Пакет обновления
ru_RU[1]: Пакеты обновлений
ru_RU[2]: Пакеты обновлений
ru_RU[3]: Пакеты обновлений

en: Version | Versions
ru_RU[0]: Версия
ru_RU[1]: Версии
ru_RU[2]: Версий
ru_RU[3]: Версий

en: Display options
ru_RU: Отобразить настройки

en: Unknown file
ru_RU: Неизвестный файл

en: File not found
ru_RU: Файл не найден

en: File is altered (bad checksum)
ru_RU: Файл поврежден (неверная контрольная сумма)

en: Unauthorized access to this file
ru_RU: Доступ к файлу запрещен

en: Invalid filename
ru_RU: Неправильное имя файла

note: TRANS: %s is the user login
en: %s replaces an item
ru_RU: %s заменяет элемент

en: No selected element or badly defined operation
ru_RU: Нет выбранных элементов или неверно определена операция

en: Dropdown | Dropdowns
ru_RU[0]: Выпадающий список
ru_RU[1]: Выпадающие списки
ru_RU[2]: Выпадающих списков
ru_RU[3]: Выпадающих списков

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
ru_RU: Загружаемый файл превысил переменную upload_max_filesize в php.ini

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
ru_RU: Загружаемый файл превысил значение MAX_FILE_SIZE которое указано в HTML форме

en: The uploaded file was only partially uploaded
ru_RU: Файл загружен частично

en: No file was uploaded
ru_RU: Файлы не загружены

en: Missing a temporary folder
ru_RU: Отсутствует временная папка

en: Failed to write file to disk
ru_RU: Не удалось записать файл на диск

en: A PHP extension stopped the file upload
ru_RU: Загрузка остановлена из-за расширения PHP

en: The uploaded file exceeds the post_max_size directive in php.ini
ru_RU: Загружаемый файл превысил переменную post_max_filesize в php.ini

en: File is too big
ru_RU: Файл очень большой

en: File is too small
ru_RU: Файл очень маленький

en: Filetype not allowed
ru_RU: Тип файла не разрешен

en: Maximum number of files exceeded
ru_RU: Максимальное число файлов достигнуто

en: Image exceeds maximum width
ru_RU: Превышена максимальная ширина изображения

en: Image requires a minimum width
ru_RU: Требуется указать минимальную ширину

en: Image exceeds maximum height
ru_RU: Превышена максимальная длина изображения

en: Image requires a minimum height
ru_RU: Требуется указать минимальную длину

en: Search the ID of your hardware
ru_RU: Найдите идентификатор (ID) своего оборудования

[ctx: button]
en: Search
ru_RU: Поиск

en: Alternate username
ru_RU: Контактное лицо

en: Hardware type
ru_RU: Тип аппаратного обеспечения

en: Associated element | Associated elements
ru_RU[0]: Связанный элемент
ru_RU[1]: Связанные элементы
ru_RU[2]: Связанные элементы
ru_RU[3]: Связанные элементы

en: Serial number
ru_RU: Серийный номер

en: Inventory number
ru_RU: Инвентарный номер

en: Computer | Computers
ru_RU[0]: Компьютер
ru_RU[1]: Компьютеры
ru_RU[2]: Компьютеры
ru_RU[3]: Компьютеры

en: Network device | Network devices
ru_RU[0]: Сетевое устройство
ru_RU[1]: Сетевые устройства
ru_RU[2]: Сетевых устройств
ru_RU[3]: Сетевых устройств

en: Monitor | Monitors
ru_RU[0]: Монитор
ru_RU[1]: Мониторы
ru_RU[2]: мониторов
ru_RU[3]: мониторов

en: Device | Devices
ru_RU[0]: Устройство
ru_RU[1]: Устройства
ru_RU[2]: Устройств
ru_RU[3]: Устройств

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a user to a group
ru_RU: %s добавил пользователя в группу

en: FAQ
ru_RU: ЧаВо (FAQ)

en: New ticket
ru_RU: Новая заявка

en: Home
ru_RU: Домой

en: Successfully recreated network tree
ru_RU: Сетевое дерево успешно обновлено

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a VLAN to a network port
ru_RU: %s связал VLAN с сетевым портом

note: TRANS: %s are the fields concerned
en: Mandatory fields are not filled. Please correct: %s
ru_RU: Обязательные поля не заполнены. Пожалуйста исправьте: %s

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a target
ru_RU: %s добавил цель

en: Knowledge base
ru_RU: База знаний

en: LDAP directory link
ru_RU: Связи с LDAP

en: Unable to connect to the LDAP directory
ru_RU: Невозможно подключиться к LDAP

en: Back
ru_RU: Назад

en: Bulk import groups from a LDAP directory
ru_RU: Массовый импорт групп из LDAP

en: Import of new groups
ru_RU: Импортировать новые группы

en: Bulk import users from a LDAP directory
ru_RU: Массовый импорт пользователей из LDAP

en: Synchronizing already imported users
ru_RU: Синхронизировать уже импортированных пользователей

en: Import new users
ru_RU: Импорт новых пользователей

en: Log in again
ru_RU: Перезайти

en: Receiver | Receivers
ru_RU[0]: Приемник
ru_RU[1]: Приемники
ru_RU[2]: Приемники
ru_RU[3]: Приемники

en: Your PHP parser was compiled without the IMAP functions
ru_RU: Ваш PHP-парсер был собран без модуля IMAP

en: Bulk modification error
ru_RU: Ошибка массивных изменений

en: Bulk modification
ru_RU: Массивные изменении

en: Failed operation
ru_RU: Неудачная операция

en: Operation performed partially successful
ru_RU: Частично успешное выполнение операции

en: Operation successful
ru_RU: Операция успешно завершена

note: TRANS: %$1d and %$2d are numbers
en: (%1$d authorizations problems, %2$d failures)
ru_RU: (%1$d проблемы авторизаций, %2$d сбои)

en: You don't need the "migration cleaner" tool anymore...
ru_RU: Средство "migration cleaner" больше не нужно...

en: "Migration cleaner" tool
ru_RU: Средство "Migration cleaner"

en: Reinit the network topology
ru_RU: Перестроить топологию сети

en: Clean the network port migration errors
ru_RU: Очистить ошибки миграции сетевого порта

note: TRANS: %s is the user login
en: %s sets unitary management
ru_RU: %s установил поэлементное управление

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an item
ru_RU: %s добавляет элемент

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a network name to an item
ru_RU: %s задал сетевое имя для объекта

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds several network ports
ru_RU: %s добавил несколько сетевых портов

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes several network ports
ru_RU: %s удалил несколько сетевых портов

en: Cannot change a migration network port to an unknown one
ru_RU: Невозможно изменить сетевой порт миграции на неизвестное значение

en: Network port is not available...
ru_RU: Сетевой порт не доступен...

en: List of available tags
ru_RU: Доступные теги

en: Planning
ru_RU: Планирование

note: TRANS: %s is user name
en: %s makes a bad usage.
ru_RU: %s делает плохое использование.

en: %s tries to use a non standard path.
ru_RU: %s пытается использовать нестандартный путь.

en: The plugin %s is incompatible with this version of GLPI
ru_RU: Плагин %s несовместим с этой версией GLPI

en: Delete or update it otherwise GLPI will not work correctly.
ru_RU: Требует удаления или исправления, иначе GLPI не будет работать правильно.

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a user to an entity
ru_RU: %s добавил пользователя в организацию

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a team member
ru_RU: %s добавляет участника команды

en: List of the hardware under contract
ru_RU: Список оборудования по договорам

en: Name
ru_RU: Наименование

en: Location | Locations
ru_RU[0]: Местоположение
ru_RU[1]: Местоположения
ru_RU[2]: Местоположений
ru_RU[3]: Местоположений

en: Date of purchase
ru_RU: Дата покупки

en: Warranty expiration date
ru_RU: Окончание гарантии

en: Contract type | Contract types
ru_RU[0]: Вид договора
ru_RU[1]: Виды договоров
ru_RU[2]: Виды договоров
ru_RU[3]: Виды договоров

en: Hardware under contract
ru_RU: Оборудование обслуживаемое по договорам

en: Item type
ru_RU: Тип элемента

en: Display report
ru_RU: Показать отчет

en: Account net value
ru_RU: Полная стоимость

[ctx: price]
en: Value
ru_RU: Значение

note: TRANS: %1$s and %2$s are values
en: Total: Value=%1$s - Account net value=%2$s
ru_RU: Всего: Стоимость=%1$s - Остаточная стоимость=%2$s

en: Startup date
ru_RU: Дата ввода в эксплуатацию

en: Network report by location: %s
ru_RU: Сетевой отчет по местонахождению: %s

en: Network report by outlet: %s
ru_RU: Отчет по использованию сети: %s

en: Network report
ru_RU: Сетевой отчет

en: By location
ru_RU: По местонахождению

en: By hardware
ru_RU: По оборудованию

en: By network outlet
ru_RU: По решениям

en: Network report by hardware: %s
ru_RU: Аппаратный сетевой отчет: %s

en: Device list
ru_RU: Список материалов

en: Equipment's report by year
ru_RU: Отчет по материалам в год

en: Simplified interface
ru_RU: Упрощенный вид

en: %1$s adds the item %2$s (%3$d)
ru_RU: %1$s добавляет элемент %2$s (%3$d)

en: Replay the rules dictionary
ru_RU: Применить правила

en: Work in progress...
ru_RU: Работа в процессе...

en: Task completed in %s
ru_RU: Задача завершена в %s

en: Rule type
ru_RU: Выберите тип правила

en: Transfer
ru_RU: Перенос

en: Blacklist | Blacklists
ru_RU[0]: Черный список
ru_RU[1]: Черные списки
ru_RU[2]: Черные списки
ru_RU[3]: Черные списки

en: Search
ru_RU: Поиск

en: External authentications
ru_RU: Внешняя аутентификация

en: LDAP directory | LDAP directories
ru_RU[0]: Каталог LDAP
ru_RU[1]: Каталоги LDAP
ru_RU[2]: Каталогов LDAP
ru_RU[3]: Каталогов LDAP

en: The LDAP extension of your PHP parser isn't installed
ru_RU: LDAP-расширение Вашего PHP-парсера не установлено

en: Impossible to use LDAP as external source of connection
ru_RU: Невозможно использовать LDAP как источник внешней аутентификации

en: Mail server | Mail servers
ru_RU[0]: Почтовый сервер
ru_RU[1]: Почтовые серверы
ru_RU[2]: Почтовых серверов
ru_RU[3]: Почтовых серверов

en: Impossible to use email server as external source of connection
ru_RU: Невозможно использовать почтовый сервер как источник внешней аутентификации

en: Others authentication methods
ru_RU: Другие способы аутентификации

en: Notification | Notifications
ru_RU[0]: Уведомление
ru_RU[1]: Уведомления
ru_RU[2]: Уведомлений
ru_RU[3]: Уведомлений

en: Enable followup via email
ru_RU: Использовать уведомления по email

en: Email followups configuration
ru_RU: Настройки уведомлений и оповещений по email

en: Notification template | Notification templates
ru_RU[0]: Шаблон уведомления
ru_RU[1]: Шаблоны уведомлений
ru_RU[2]: Шаблонов уведомлений
ru_RU[3]: Шаблонов уведомлений

en: Unable to configure notifications: please configure your email followup using the above configuration.
ru_RU: Невозможно настроить уведомления: пожалуйста настройте электронную почту используя конфигурацию, указанную выше.

en: Manage templates...
ru_RU: Управление шаблонами...

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a sla level
ru_RU: %s обновляет уровень sla

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a sla level
ru_RU: %s очищает уровень sla

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s adds the license %2$s
ru_RU: %1$s добавлено лицензий %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s purges the license %2$s
ru_RU: %1$s очищает лицензию %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s updates the license %2$s
ru_RU: %1$s обновлено лицензий %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s adds the version %2$s
ru_RU: %1$s добавлено лицензий %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s purges the version %2$s
ru_RU: %1$s очищает версию %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s updates the version %2$s
ru_RU: %1$s обновлено версий %2$s

en: Statistics
ru_RU: Статистика

[ctx: ticket]
en: Opened | Opened
ru_RU[0]: Открыто
ru_RU[1]: Открыто
ru_RU[2]: Открыто
ru_RU[3]: Открыто

[ctx: ticket]
en: Solved | Solved
ru_RU[0]: Pешена
ru_RU[1]: Pешена
ru_RU[2]: Pешена
ru_RU[3]: Pешена

en: Late
ru_RU: Просрочено

en: Closed
ru_RU: Закрыто

[ctx: Quantity]
en: Number
ru_RU: Количество

en: Closure
ru_RU: Закрыто

en: Resolution
ru_RU: Pешение

en: Real duration
ru_RU: Pеальная продолжительность

en: Take into account
ru_RU: Учет занял

en: Average time
ru_RU: Среднее время

en: Hour | Hours
ru_RU[0]: Час
ru_RU[1]: Часов
ru_RU[2]: Часов
ru_RU[3]: Часов

[ctx: survey]
en: Opened | Opened
ru_RU[0]: Открыто
ru_RU[1]: Открыто
ru_RU[2]: Открыто
ru_RU[3]: Открыто

[ctx: survey]
en: Answered | Answered
ru_RU[0]: Отвечено
ru_RU[1]: Отвечено
ru_RU[2]: Отвечено
ru_RU[3]: Отвечено

en: Satisfaction survey
ru_RU: Опросы по удовлетворенности обслуживанием

en: Tickets
ru_RU: Заявки

en: Satisfaction
ru_RU: Удовлетворенность

en: Technician
ru_RU: Специалист

en: Supplier | Suppliers
ru_RU[0]: Поставщик
ru_RU[1]: Поставщики
ru_RU[2]: Поставщиков
ru_RU[3]: Поставщиков

en: User | Users
ru_RU[0]: Пользователь
ru_RU[1]: Пользователи
ru_RU[2]: Пользователи
ru_RU[3]: Пользователи

en: Category
ru_RU: Категория

en: Group | Groups
ru_RU[0]: Группа
ru_RU[1]: Группы
ru_RU[2]: Групп
ru_RU[3]: Групп

en: Priority
ru_RU: Приоритет

en: Urgency
ru_RU: Срочность

en: Impact
ru_RU: Влияние

[ctx: person]
en: Title
ru_RU: Должность

en: Solution type | Solution types
ru_RU[0]: Тип решений
ru_RU[1]: Типы решений
ru_RU[2]: Типов решений
ru_RU[3]: Типов решений

en: Request source | Request sources
ru_RU[0]: Источник запроса
ru_RU[1]: Источники запроса
ru_RU[2]: Источников запроса
ru_RU[3]: Источников запроса

en: Previous
ru_RU: Предыдущий

en: Next
ru_RU: Следующий

[ctx: quantity]
en: Number of tickets
ru_RU: Количество заявок

en: Show graphics
ru_RU: Посмотреть графики

en: Number opened
ru_RU: Количество открытых заявок

en: Number solved
ru_RU: Количество решенных

en: Number solved late
ru_RU: Количество заявок решенных с опозданием

en: Number closed
ru_RU: Количество закрытых заявок

en: Requester | Requesters
ru_RU[0]: Заказчик
ru_RU[1]: Заказчики
ru_RU[2]: Заказчик
ru_RU[3]: Заказчик

en: Writer
ru_RU: Автор

en: Group tree
ru_RU: Дерево групп

en: Category tree
ru_RU: Дерево категорий

en: Location tree
ru_RU: Дерево местонахождения

en: Characteristics
ru_RU: Характеристики

en: Assigned to
ru_RU: Назначено

en: Technician as assigned
ru_RU: Назначенный специалист

en: Technician in tasks
ru_RU: Специалист в задачах

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a followup
ru_RU: %s добавил замечание

note: TRANS: %s is the user login
en: %s approves or refuses a solution
ru_RU: %s одобрил или отклонил решение

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a followup
ru_RU: %s обновил замечание

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a followup
ru_RU: %s источник заявки

en: You have been redirected because you no longer have access to this ticket
ru_RU: Вы больше не имеете права доступа к этой заявке и были перенаправлены!

en: Save solution to the knowledge base
ru_RU: Сохранить решение в базу знаний

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds hidden field
ru_RU: %s добавляет скрытое поле

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds mandatory field
ru_RU: %s добавляет обязательное поле

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds predefined field
ru_RU: %s добавляет предопределенное поле

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges link between tickets
ru_RU: %s очистил связь между заявками

en: Your ticket has been registered, its treatment is in progress.
ru_RU: Ваша заявка успешно зарегистрирована, находится в процессе обработки.

en: OK
ru_RU: ОК

en: Thank you for using our automatic helpdesk system.
ru_RU: Благодарим Вас за использование нашей системы поддержки.

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes users from a group
ru_RU: %s удалил пользователей из группы

note: TRANS: %s is the character used as wildcard in ajax search return "<input title=\"".sprintf(__s('Search (%s for all)'), $CFG_GLPI["ajax_wildcard"]). "\" type='text' ondblclick=\"this.value='". $CFG_GLPI["ajax_wildcard"]."';\" id='search_$id' name='____data_$id' size='$size'>\n";
en: Search (%s for all)
ru_RU: Поиск (%s для всех)

en: Loading...
ru_RU: Загрузка ...

en: Inheritance of the parent entity
ru_RU: Наследовать от родительской организации

en: Never
ru_RU: Никогда

en: Each day
ru_RU: Каждый день

en: Each week
ru_RU: Еженедельно

en: Each month
ru_RU: Ежемесячно

en: No
ru_RU: Нет

en: Yes
ru_RU: Да

note: TRANS: %s is the date
en: Alert sent on %s
ru_RU: Уведомление отправлено на %s

en: Others
ru_RU: Другие

en: Incorrect username or password
ru_RU: Неправильное имя пользователя или пароль.

en: User not authorized to connect in GLPI
ru_RU: Пользователю не разрешено подключение к GLPI

en: Password field is empty
ru_RU: Пустой пароль

en: Empty login or password
ru_RU: Пустое имя пользователя или пароль.

note: TRANS: %1$s is the login of the user and %2$s its IP address
en: %1$s log in from IP %2$s
ru_RU: %1$s вошел в систему с IP %2$s

note: TRANS: %1$s is the login of the user and %2$s its IP address
en: Failed login for %1$s from IP %2$s
ru_RU: Неудачная попытка входа пользователя %1$s с IP %2$s

en: Authentication on GLPI database
ru_RU: Аутентификация по базе GLPI

en: Authentication on a LDAP directory
ru_RU: Аутентификация через LDAP

en: Authentication on mail server
ru_RU: Аутентификация на почтовом сервере

en: Email server
ru_RU: Почтовый сервер

en: x509 certificate authentication
ru_RU: x509 сертификат аутентификация

en: Other
ru_RU: другое

en: GLPI internal database
ru_RU: Встроенная GLPI

en: Not yet authenticated
ru_RU: Ещё не входил в систему

en: Force synchronization
ru_RU: Принудительная синхронизация

en: Change of the authentication method
ru_RU: Изменить метод аутентификации

en: Synchronization
ru_RU: Синхронизация

en: CAS authentication
ru_RU: CAS аутентификация

[ctx: authentication]
en: Enabled
ru_RU: Включен

note: TRANS: for CAS SSO system
en: CAS Host
ru_RU: Сервер CAS

note: TRANS: for CAS SSO system TRANS: Proxy port TRANS: SMTP port
en: Port | Ports
ru_RU[0]: Порт
ru_RU[1]: Порты
ru_RU[2]: Портов
ru_RU[3]: Портов

note: TRANS: for CAS SSO system
en: Root directory (optional)
ru_RU: Корневая директория (необязательно)

note: TRANS: for CAS SSO system
en: Log out fallback URL
ru_RU: URL перенаправления при выходе

en: The CURL extension for your PHP parser isn't installed
ru_RU: Расширение CURL для PHP не установлено.

en: Impossible to use CAS as external source of connection
ru_RU: Невозможно использовать CAS как источник внешней аутентификации

en: Email attribute for x509 authentication
ru_RU: email атрибут для x509 аутентификации

en: Restrict %s field for x509 authentication (separator $)
ru_RU: Ограничте поле %s для аутентификации x509 (разделитель $)

en: Other authentication sent in the HTTP request
ru_RU: Другие способы аутентификации, посылающие HTTP запрос

en: Field storage of the login in the HTTP request | Fields storage of the login in the HTTP request
ru_RU[0]: Поле в HTTP запросе, содержащее логин
ru_RU[1]: Поля в HTTP запросе, содержащие логин
ru_RU[2]: Поле, содержащее логин в запросе HTTP
ru_RU[3]: Поле, содержащее логин в запросе HTTP

en: Remove the domain of logins like login@domain
ru_RU: Убирать имя домена в формате логина login@domain

en: Surname
ru_RU: Фамилия

en: First name
ru_RU: Имя

en: Administrative number
ru_RU: Административный номер

note: TRANS: Test of comment for translation (mark : //TRANS)
en: Phone | Phones
ru_RU[0]: Телефон
ru_RU[1]: Телефоны
ru_RU[2]: Телефоны
ru_RU[3]: Телефоны

en: Phone 2
ru_RU: Телефон 2

en: Mobile phone
ru_RU: Мобильный телефон

en: Language
ru_RU: Язык

en: Save
ru_RU: Сохранить

en: Preconfiguration
ru_RU: Предварительная настройка

en: Default values
ru_RU: Значения по умолчанию

en: Last update
ru_RU: Последнее изменение

en: Default server
ru_RU: Сервер по умолчанию

en: Active
ru_RU: Активен

en: Server
ru_RU: Сервер

en: Port (default=389)
ru_RU: Порт (по умолчанию=389)

en: Connection filter
ru_RU: Фильтр соединений

en: BaseDN
ru_RU: База поиска (baseDN)

en: RootDN (for non anonymous binds)
ru_RU: rootDN (пользователь для подключения)

en: Password (for non-anonymous binds)
ru_RU: Пароль (пользователь для подключения)

en: Clear
ru_RU: Очистить

en: Login field
ru_RU: Поле имени пользователя

en: Advanced information
ru_RU: Дополнительная информация

en: Use TLS
ru_RU: Использовать TLS

en: ldap_start_tls does not exist
ru_RU: ldap_start_tls не существует

en: LDAP directory time zone
ru_RU: Часовой пояс LDAP

en: Use paged results
ru_RU: Применено использование страниц

en: Page size
ru_RU: Размер страницы

en: Maximum number of results
ru_RU: Максимальное число результатов

en: Unlimited
ru_RU: Неограниченный

en: How LDAP aliases should be handled
ru_RU: Обработка алиасов в LDAP

en: Never dereferenced (default)
ru_RU: Не разыменовываются (по умолчанию)

en: Always dereferenced
ru_RU: Всегда разыменовываются

en: Dereferenced during the search (but not when locating)
ru_RU: Разыменовываются при поиске

en: Dereferenced when locating (not during the search)
ru_RU: При локализации разыменовываются

en: List of LDAP directory replicates
ru_RU: Список реплик каталога LDAP

en: Replicate | Replicates
ru_RU[0]: Реплика
ru_RU[1]: Реплики
ru_RU[2]: Реплики
ru_RU[3]: Реплики

[ctx: button]
en: Test
ru_RU: Тест

en: In users
ru_RU: В пользователях

en: In groups
ru_RU: В группах

en: In users and groups
ru_RU: В группах и пользователях

en: Belonging to groups
ru_RU: Принадлежность к группам

en: Search type
ru_RU: Тип поиска

en: User attribute containing its groups
ru_RU: Атрибут LDAP учетной записи пользователя содержащий информацию о группах членом которых является этот пользователь

en: Filter to search in groups
ru_RU: Фильтр поиска в группах

en: Group attribute containing its users
ru_RU: Атрибут LDAP учетной записи группы содержащий информацию о пользователях этой группы

en: Use DN in the search
ru_RU: Использовать DN при поиске

en: Test of connection to LDAP directory
ru_RU: Тест подключения к LDAP

en: Binding to the LDAP directory
ru_RU: Связи с LDAP каталогом

en: Picture
ru_RU: Изображение

en: Import entities from LDAP directory
ru_RU: Импорт организаций из каталога LDAP

en: Attribute representing entity
ru_RU: Атрибут, представляющий организацию

en: Search filter for entities
ru_RU: Фильтр поиска организаций

en: Search filter for users
ru_RU: Фильтр для поиска

en: Warning: The request exceeds the limit of the directory. The results are only partial.
ru_RU: Предупреждение: ответ на запрос превышает лимит для каталога. Результат будет выведен не полностью.

[ctx: button]
en: Synchronize
ru_RU: Синхронизировать

[ctx: button]
en: Import
ru_RU: Импорт

en: Last update in the LDAP directory
ru_RU: Последнее обновление в каталоге LDAP

en: Last update in GLPI
ru_RU: Последнее обновление в GLPI

en: No user to be synchronized
ru_RU: Нет пользователя для синхронизации

en: No user to be imported
ru_RU: Не найдено пользователя для импорта

en: Group DN
ru_RU: DN группы (Distinguished Name)

en: Destination entity
ru_RU: Целевая организация

en: No group to be imported
ru_RU: Нет групп для импорта

en: Please choose LDAP directory to import users from
ru_RU: Выберете LDAP каталог из которого импортируете пользователей

en: LDAP directory choice
ru_RU: Выбрать каталог LDAP

en: No LDAP directory defined in GLPI
ru_RU: Не определен LDAP-каталог в GLPI

en: User not found or several users found
ru_RU: Пользователь не найден или найдено несколько пользователей.

en: Unable to add. The user already exist.
ru_RU: Добавить не удалось. Пользователь уже существует.

en: Expert mode
ru_RU: Экспертный режим

en: Simple mode
ru_RU: Простой режим

[ctx: button]
en: To change
ru_RU: Заменить

en: Select the desired entity
ru_RU: Выберете нужную организацию

en: Search criteria for users
ru_RU: Критерии поиска пользователей

en: No directory selected
ru_RU: Каталог не выбран

en: No directory associated to entity: impossible search
ru_RU: Нет каталогов, связанных с организацией: поиск не возможен

en: Preserve
ru_RU: Сохранить

en: Put in dustbin
ru_RU: В корзину

en: Withdraw dynamic authorizations and groups
ru_RU: Очистить права и группы (динамические)

en: Disable
ru_RU: Отключить

en: Enable filtering by date
ru_RU: Включить фильтрацию по дате

en: View updated users
ru_RU: Просмотр обновленных пользователей

en: from
ru_RU: с

en: to
ru_RU: До

en: Disable filtering by date
ru_RU: Отключить фильтрацию по дате

en: Add a LDAP directory replica
ru_RU: Добавить реплику LDAP каталога

note: TRANS: for mail connection system
en: Connection string
ru_RU: Параметры подключения

en: Email domain Name (users email will be login@domain)
ru_RU: Почтовый домен <br>(email-адреса пользователей будут иметь вид login@domain)

note: TRANS: %s is the datetime of update TRANS: %s is the datetime of insertion TRANS: %s is the date
en: Last update on %s
ru_RU: Последнее обновление в %s

en: Email server configuration
ru_RU: Конфигурация IMAP/POP

en: Test connection to email server
ru_RU: Тест подключения к почтовому серверу

en: Update Source | Update Sources
ru_RU[0]: Источник обновлений
ru_RU[1]: Источника обновлений
ru_RU[2]: Источников обновлений
ru_RU[3]: Источников обновлений

en: Read
ru_RU: Чтение

en: Create
ru_RU: Создать

en: Check for upgrade
ru_RU: Проверять обновления

en: Value
ru_RU: Значение

en: UUID
ru_RU: Уникальный номер (UUID)

en: Blacklisted mail content
ru_RU: Содержимое черного списка почты

en: Content
ru_RU: Содержание

en: Move
ru_RU: Переместить

en: After
ru_RU: после

en: Before
ru_RU: до

[ctx: button]
en: Move
ru_RU: Переместить

en: New item
ru_RU: Новый объект

en: Private
ru_RU: Личный

en: Partial load of the bookmark.
ru_RU: Частичная загрузка закладок.

en: Bookmark | Bookmarks
ru_RU[0]: Закладка
ru_RU[1]: Закладки
ru_RU[2]: Закладки
ru_RU[3]: Закладки

en: Default view
ru_RU: Вид по умолчанию

[ctx: button]
note: TRANS: select action 'update' (before doing it)
en: Update
ru_RU: Обновить

en: Load
ru_RU: Загрузка

en: Not default search
ru_RU: Поиск не по умолчанию

en: Default search
ru_RU: Поиск по умолчанию

en: You have not recorded any bookmarks yet
ru_RU: Вы еще не сохранили ни одной закладки

en: Save as bookmark
ru_RU: Сохранить как закладку

en: Budget | Budgets
ru_RU[0]: Бюджет
ru_RU[1]: Бюджеты
ru_RU[2]: Бюджетов
ru_RU[3]: Бюджетов

en: Main
ru_RU: Главное

en: Item | Items
ru_RU[0]: Объект
ru_RU[1]: Объекты
ru_RU[2]: Оборудование
ru_RU[3]: Оборудование

en: No associated item
ru_RU: Нет связанных объектов

en: Associated item | Associated items
ru_RU[0]: Связанный объект
ru_RU[1]: Связанные объекты
ru_RU[2]: Связанные объекты
ru_RU[3]: Связанные объекты

en: Total
ru_RU: Всего

en: Total spent on the budget
ru_RU: Общие затраты по бюджету

en: Total remaining on the budget
ru_RU: Общий остаток по бюджету

en: Calendar | Calendars
ru_RU[0]: Календарь
ru_RU[1]: Календари
ru_RU[2]: Календарей
ru_RU[3]: Календарей

[ctx: button]
en: Duplicate
ru_RU: Дублировать

en: Add a close time
ru_RU: Добавить выходной

en: Start
ru_RU: Начало

en: End
ru_RU: Конец

en: Recurrent
ru_RU: Повторяющийся

en: Close time | Close times
ru_RU[0]: Выходной
ru_RU[1]: Выходные
ru_RU[2]: Времен закрытия
ru_RU[3]: Времен закрытия

en: Time range | Time ranges
ru_RU[0]: Временной диапазон
ru_RU[1]: Временных диапазона
ru_RU[2]: Временных диапазонов
ru_RU[3]: Временных диапазонов

en: Can not add a range riding an existing period
ru_RU: Невозможно добавить диапазон в существующем периоде.

en: Add a schedule
ru_RU: Добавить расписание

en: Day | Days
ru_RU[0]: День
ru_RU[1]: Дней
ru_RU[2]: Дней
ru_RU[3]: Дней

en: Cartridge | Cartridges
ru_RU[0]: Картридж
ru_RU[1]: Картриджи
ru_RU[2]: Картриджей
ru_RU[3]: Картриджей

en: Installing a cartridge
ru_RU:  Установка картриджа

en: No free cartridge
ru_RU: Нет свободных картриджей

en: Uninstalling a cartridge
ru_RU: Извлечение картриджа

[ctx: cartridge]
en: New | New
ru_RU[0]: Новый
ru_RU[1]: Новых
ru_RU[2]: Новых
ru_RU[3]: Новых

[ctx: cartridge]
en: Used | Used
ru_RU[0]: Используется
ru_RU[1]: Используются
ru_RU[2]: Используется
ru_RU[3]: Используется

[ctx: cartridge]
en: Worn | Worn
ru_RU[0]: Использованный
ru_RU[1]: Использованных
ru_RU[2]: Использованных
ru_RU[3]: Использованных

note: TRANS : for display cartridges count : %1$d is the total number, %2$d the new one, %3$d the used one, %4$d worn one
en: Total: %1$d (%2$d new, %3$d used, %4$d worn)
ru_RU: Всего: %1$d (%2$d новых, %3$d используется, %4$d использованных)

en: No cartridge
ru_RU: Нет картриджа

note: TRANS : for display cartridges count : %1$d is the total number, %2$d the used one, %3$d the worn one
en: Total: %1$d (%2$d used, %3$d worn)
ru_RU: Всего: %1$d (%2$d используется, %3$d использованных)

en: Enable the financial and administrative information
ru_RU: Включить финансовую и административную информацию

en: Back to stock
ru_RU: Вернуть на склад

en: Worn cartridges
ru_RU: Использованные картриджи

[ctx: item]
en: State
ru_RU: Состояние

en: Add date
ru_RU: Дата добавления

en: Use date
ru_RU: Дата использования

en: Used on
ru_RU: Используется в

en: Printer counter
ru_RU: Счетчик принтера

note: TRANS: Always plural
en: Financial and administrative information
ru_RU: Финансовая и административная информация

en: %d printed page | %d printed pages
ru_RU[0]: %d распечатанная страница
ru_RU[1]: %d распечатанные страницы
ru_RU[2]: %d распечатанных страниц
ru_RU[3]: %d распечатанных страниц

en: Counter error
ru_RU: Ошибка счётчика

en: Average time in stock
ru_RU: Среднее время на складе

en: month | months
ru_RU[0]: месяц
ru_RU[1]: месяцев
ru_RU[2]: месяц
ru_RU[3]: месяц

en: Average time in use
ru_RU: Среднее время использования

en: Average number of printed pages
ru_RU: Среднее число напечатанных страниц

en: Add cartridges
ru_RU: Добавить картриджи

note: TRANS : multiplier
en: x
ru_RU: х

[ctx: button]
en: Install
ru_RU: Установить

en: No cartridge available
ru_RU: Нет доступных картриджей

en: End of life
ru_RU: Конец срока службы

en: Update printer counter
ru_RU: Обновить счётчик принтера

en: Used cartridges
ru_RU: Заправленные картриджи

en: Cartridge model | Cartridge models
ru_RU[0]: Модель картриджа
ru_RU[1]: Модели картриджей
ru_RU[2]: Модели картриджей
ru_RU[3]: Модели картриджей

en: Cartridge type | Cartridge types
ru_RU[0]: Тип картриджа
ru_RU[1]: Типы картриджей
ru_RU[2]: Типов картриджей
ru_RU[3]: Типов картриджей

en: Printed pages
ru_RU: Отпечатано страниц

note: TRANS: %d is a number of months
en: %d month | %d months
ru_RU[0]: %d месяц
ru_RU[1]: %d месяца
ru_RU[2]: %d месяцев
ru_RU[3]: %d месяцев

en: Reference
ru_RU: Артикул

en: Technician in charge of the hardware
ru_RU: Ответственный специалист

en: Group in charge of the hardware
ru_RU: Группа, ответственная за оборудование

en: Stock location
ru_RU: Местонахождение

en: Alert threshold
ru_RU: Порог оповещения

en: Number of used cartridges
ru_RU: Использовано картриджей

en: Number of worn cartridges
ru_RU: Использованных картриджей

en: Number of new cartridges
ru_RU: Новых картриджей

en: Send alarms on cartridges
ru_RU: Отправить уведомления о картриджах

note: TRANS: %1$s is the cartridge name, %2$s its reference, %3$d the remaining number
en: Threshold of alarm reached for the type of cartridge: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
ru_RU: Достигнут предел для типа картриджа: %1$s - Всего %2$s - Осталось %3$d

note: TRANS: %s is entity name
en: %s: send cartridge alert failed
ru_RU: %s: предупреждение о картридже не отослано

en: Add a compatible printer model
ru_RU: Добавить модель совместимого принтера

en: No item found
ru_RU: Элементы не найдены

en: Standard interface
ru_RU: Обычный вид

en: Personal View
ru_RU: Мои заявки

en: Group View
ru_RU: Заявки группы

en: Global View
ru_RU: Сводная информация

en: RSS feed | RSS feeds
ru_RU[0]: Канал RSS
ru_RU[1]: Каналы RSS
ru_RU[2]: Каналы RSS
ru_RU[3]: Каналы RSS

en: For security reasons, please change the password for the default users: %s
ru_RU: В целях безопасности измените пароли для пользователей по-умолчанию: %s

en: For security reasons, please remove file: %s
ru_RU: В целях безопасности удалите файл: %s

en: MySQL replica: read only
ru_RU: MySQL реплика: только для чтения

en: Change | Changes
ru_RU[0]: Изменение
ru_RU[1]: Изменения
ru_RU[2]: Изменений
ru_RU[3]: Изменений

en: Add an actor
ru_RU: Добавить участника

en: Set notifications for all actors
ru_RU: Установить уведомления для всех участников

en: Analysis
ru_RU: Анализ

en: Plans
ru_RU: Планы

en: Solution | Solutions
ru_RU[0]: Решение
ru_RU[1]: Решения
ru_RU[2]: Решений
ru_RU[3]: Решений

en: Control list
ru_RU: Контрольный лист

en: Deployment plan
ru_RU: План внедрения

en: Backup plan
ru_RU: План отката

en: Checklist
ru_RU: Проверочный список

[ctx: status]
en: New
ru_RU: Новый

en: Evaluation
ru_RU: Оценка

en: Approval | Approvals
ru_RU[0]: Утверждение
ru_RU[1]: Утверждения
ru_RU[2]: Утверждений
ru_RU[3]: Утверждений

[ctx: status]
en: Accepted
ru_RU: Принята

en: Pending
ru_RU: Ожидающие решения

[ctx: change]
en: Test
ru_RU: Тест

en: Qualification
ru_RU: Уточнение

en: Applied
ru_RU: Применено

en: Review
ru_RU: Рассмотрение

[ctx: status]
en: Closed
ru_RU: Закрыто

[ctx: status]
en: Not solved
ru_RU: Нерешенные

[ctx: status]
en: Not closed
ru_RU: Не закрыты

[ctx: status]
en: Solved + Closed
ru_RU: Закрыто + Решено

en: Opening date
ru_RU: Дата открытия

en: Due date
ru_RU: Срок выполнения

en: By
ru_RU: Кем

en: Date of solving
ru_RU: Дата решения

en: Closing date
ru_RU: Дата закрытия

en: Status | Statuses
ru_RU[0]: Статус
ru_RU[1]: Статус
ru_RU[2]: Статусы
ru_RU[3]: Статусы

en: Total duration
ru_RU: Общая продолжительность

en: Title
ru_RU: Заголовок

en: Description
ru_RU: Описание

en: Impacts
ru_RU: Влияет

en: See all
ru_RU: Показать всё

en: See (author)
ru_RU: Отображать (если автор)

en: Last changes
ru_RU: Последние изменения

en: Child groups
ru_RU: Дочерние группы

note: TRANS : %d is the number of problems
en: Last %d change | Last %d changes
ru_RU[0]: Последние %d изменения
ru_RU[1]: Последних %d изменений
ru_RU[2]: Последних %d изменений
ru_RU[3]: Последние %d изменения

en: No change found.
ru_RU: Изменений не найдено

en: Changes on linked items
ru_RU: Изменения на прилинкованных элементах

en: Add an item
ru_RU: Добавить объект

en: Link Problem/Change | Links Problem/Change
ru_RU[0]: Связь Проблема/Изменение
ru_RU[1]: Связей Проблема/Изменение
ru_RU[2]: Связей Проблема/Изменение
ru_RU[3]: Связей Проблема/Изменение

en: Add a change
ru_RU: Добавить изменения

en: Create a change from this problem
ru_RU: Создать изменение из этой проблемы

en: Add a problem
ru_RU: Добавить проблему

en: Link Project/Change | Links Project/Change
ru_RU[0]: Связь проекта/изменения
ru_RU[1]: Связи проектов/изменений
ru_RU[2]: Связи проектов/изменений
ru_RU[3]: Связи проектов/изменений

en: Add a project
ru_RU: Добавить проект

en: Change task | Change tasks
ru_RU[0]: Изменить задание
ru_RU[1]: Изменить задания
ru_RU[2]: Изменить заданий
ru_RU[3]: Изменить заданий

en: Link Ticket/Change | Links Ticket/Change
ru_RU[0]: Связь Заявка/Изменение
ru_RU[1]: Связи Заявка/Изменение
ru_RU[2]: Связей Заявка/Изменение
ru_RU[3]: Связей Заявка/Изменение

en: Add a ticket
ru_RU: Добавить заявку

en: Solve tickets
ru_RU: Решённые заявки

en: Create a change from this ticket
ru_RU: Создать изменение из этой задачи

en: Item not linked to an object
ru_RU: Объект не связан с элементом

en: Add
ru_RU: Добавить

en: Cannot update item: not enough right on the parent(s) item(s)
ru_RU: Невозможно обновить элемент: не достаточно прав на родительский(ие) элемент(ы)

[ctx: button]
en: Associate
ru_RU: Связать

[ctx: button]
en: Dissociate
ru_RU: Разорвать связь

en: First Item
ru_RU: Первый объект

en: Second Item
ru_RU: Второй объект

en: Select a peer for %s:
ru_RU: Выбрать равных для %s:

en: Unable to reaffect given elements !
ru_RU: Не удается повлиять на данные элементы !

en: Remove all at once
ru_RU: Удалить всё сразу

en: Item successfully added
ru_RU: Объект успешно добавлен

en: Item successfully updated
ru_RU: Объект успешно обновлен

en: Item successfully deleted
ru_RU: Объект успешно удалён

en: Item successfully purged
ru_RU: Объект успешно очищен

en: Item successfully restored
ru_RU: Объект успешно восстановлен

[ctx: button]
note: TRANS : means update / actualize
en: Save
ru_RU: Сохранить

[ctx: button]
en: Restore
ru_RU: Восстановить

en: Check to keep the devices while deleting this item
ru_RU: Отметьте, чтобы сохранить устройства при удалении объекта

en: Confirm the final deletion?
ru_RU: Действительно удалить?

[ctx: button]
en: Put in dustbin
ru_RU: В корзину

note: TRANS: %s is the template name
en: Created from the template %s
ru_RU: Создано по шаблону %s

en: Template name
ru_RU: Имя шаблона

en: Can't change this attribute. It's inherited from its parent.
ru_RU: Невозможно изменить атрибут, так как он унаследован от родителя.

en: You are not allowed to change the visibility flag for child entities.
ru_RU: Вы не имеете прав, что бы изменить видимость подчиненных организаций

en: Flag change forbidden. Linked items found.
ru_RU: Изменение невозможно. Имеются связанные объекты.

en: Change visibility in child entities
ru_RU: Изменить видимость для подчинённых организаций

en: Complete name
ru_RU: Полное название

note: TRANS: Number of the alternate username
en: Alternate username number
ru_RU: Телефон контактного лица

en: At least one field has an incorrect value
ru_RU: Как минимум одно поле заполнено неправильно

en: Impossible record for %s
ru_RU: Невозможная запись для %s

en: Item successfully added but duplicate record on %s
ru_RU: Объект успешно добавлен, но дублирует запись %s

en: Other item exist
ru_RU: Существует другой элемент

en: Item in the dustbin
ru_RU: Элемент в корзине

note: TRANS: %1$s is the user login, %2$s the message
en: %1$s trying to add an item that already exists: %2$s
ru_RU: %1$s попытался добавить существующий элемент : %2$s

en: Default value
ru_RU: По умолчанию

en: Choose a template
ru_RU: Выбор шаблона

en: Blank Template
ru_RU: Чистый шаблон

en: Templates
ru_RU: Шаблоны

en: Add a template...
ru_RU: Добавить шаблон...

en: Update
ru_RU: Обновить

en: Purge
ru_RU: Очистить

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Read notes
ru_RU: Прочитать заметки

en: Read the item's notes
ru_RU: Прочитать заметки объекта

en: Update notes
ru_RU: Обновить заметки

en: Update the item's notes
ru_RU: Обновить заметки объектов

en: You can't delete that item, because it has sub-items
ru_RU: Нельзя удалить местонахождение, есть подчиненные местоположения

en: Caution: you're about to remove a heading used for one or more items.
ru_RU: Внимание! Вы собираетесь удалить заголовок используемый для одного или нескольких элементов..

en: If you confirm the deletion, all uses of this dropdown will be blanked.
ru_RU: Если Вы подтвердите удаление, то все использования этого ниспадающего списка, станут пустыми.

[ctx: button]
en: Confirm
ru_RU: Подтверждение

[ctx: button]
en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: You can also replace all uses of this dropdown by another.
ru_RU: Вы также можете заменить все использования этого ниспадающего списка другим:

[ctx: button]
en: Replace
ru_RU: Заменить

en: Transfer and merge
ru_RU: Перенос и слияние

[ctx: button]
en: Merge
ru_RU: Объединить

en: General
ru_RU: Общий

en: Debug
ru_RU: Отладка

en: First
ru_RU: Первый

en: List
ru_RU: Список

en: Last
ru_RU: Последний

en: Reset display options
ru_RU: Сбросить настройки отображения

en: Unable to get item
ru_RU: Невозможно получить объект

en: Authorization error
ru_RU: Ошибка авторизации

en: Incompatible items
ru_RU: Несовместимые объекты

en: Error on executing the action
ru_RU: Ошибка при выполнении действия

en: Item already defined
ru_RU: Объект уже определён

en: Email Followup
ru_RU: Сопровождение по электронной почте

en: Cost | Costs
ru_RU[0]: Затраты
ru_RU[1]: Затраты
ru_RU[2]: Затраты
ru_RU[3]: Затраты

en: Begin date
ru_RU: Начиная с даты

en: Duration
ru_RU: Продолжительность

en: Time cost
ru_RU: Стоимость 1 часа

en: Fixed cost
ru_RU: Фиксированная стоимость

en: Material cost
ru_RU: Стоимость материалов

en: Total cost
ru_RU: Общая стоимость

en: Add a new cost
ru_RU: Добавить новые затраты

en: Ticket cost | Ticket costs
ru_RU[0]: Стоимость заявки
ru_RU[1]: Стоимости заявок
ru_RU[2]: Стоимостей заявок
ru_RU[3]: Стоимостей заявок

en: Item duration
ru_RU: Прочность объекта

en: Ticket | Tickets
ru_RU[0]: Заявка
ru_RU[1]: Заявки
ru_RU[2]: Заявки
ru_RU[3]: Заявки

en: Invalid email address
ru_RU: Неправильный Email

en: Invalid dates. Update cancelled.
ru_RU: Неверная дата. Поправки аннулированы.

note: TRANS: Default document to files attached to tickets : %d is the ticket id
en: Document Ticket %d
ru_RU: Документ заявки %d

[ctx: priority]
en: Major
ru_RU: Наивысший

[ctx: priority]
en: Very high
ru_RU: Очень высокий

[ctx: priority]
en: High
ru_RU: Высокий

[ctx: priority]
en: Medium
ru_RU: Средний

[ctx: priority]
en: Low
ru_RU: Низкий

[ctx: priority]
en: Very low
ru_RU: Очень низкий

[ctx: priority]
en: All
ru_RU: Все

[ctx: priority]
en: At least very low
ru_RU: По крайней мере очень низко

[ctx: priority]
en: At least low
ru_RU: По крайней мере низко

[ctx: priority]
en: At least medium
ru_RU: По крайней мере средне

[ctx: priority]
en: At least high
ru_RU: По крайней мере высоко

[ctx: priority]
en: At least very high
ru_RU: По крайней мере очень высоко

[ctx: urgency]
en: Very high
ru_RU: Очень высокая

[ctx: urgency]
en: High
ru_RU: Высокая

[ctx: urgency]
en: Medium
ru_RU: Средняя

[ctx: urgency]
en: Low
ru_RU: Низкая

[ctx: urgency]
en: Very low
ru_RU: Очень низкая

[ctx: urgency]
en: All
ru_RU: Все

[ctx: urgency]
en: At least very low
ru_RU: По крайней мере очень низко

[ctx: urgency]
en: At least low
ru_RU: По крайней мере низко

[ctx: urgency]
en: At least medium
ru_RU: По крайней мере средне

[ctx: urgency]
en: At least high
ru_RU: По крайней мере высоко

[ctx: urgency]
en: At least very high
ru_RU: По крайней мере очень высоко

[ctx: impact]
en: Very high
ru_RU: Очень высокое

[ctx: impact]
en: High
ru_RU: Высокое

[ctx: impact]
en: Medium
ru_RU: Среднее

[ctx: impact]
en: Low
ru_RU: Низкое

[ctx: impact]
en: Very low
ru_RU: Очень низкое

[ctx: impact]
en: All
ru_RU: Все

[ctx: impact]
en: At least very low
ru_RU: По крайней мере очень низко

[ctx: impact]
en: At least low
ru_RU: По крайней мере низко

[ctx: impact]
en: At least medium
ru_RU: По крайней мере средне

[ctx: impact]
en: At least high
ru_RU: По крайней мере высоко

[ctx: impact]
en: At least very high
ru_RU: По крайней мере очень высоко

en: Watcher | Watchers
ru_RU[0]: Наблюдатель
ru_RU[1]: Наблюдатели
ru_RU[2]: Наблюдатели
ru_RU[3]: Наблюдатели

en: Due date + Progress
ru_RU: Дата + Ход выполнения

en: Resolution date
ru_RU: Дата решения

en: Last edit by
ru_RU: Последние изменения

en: Resolution time
ru_RU: Время решения

en: Closing time
ru_RU: Время закрытия

en: Waiting time
ru_RU: Время ожидания

en: Requester group | Requester groups
ru_RU[0]: Группа заказчика
ru_RU[1]: Группы заказчика
ru_RU[2]: Группы заказчика
ru_RU[3]: Группы заказчика

en: Watcher group | Watcher groups
ru_RU[0]: Переводы
ru_RU[1]: Группа наблюдателей
ru_RU[2]: Группы наблюдателей
ru_RU[3]: Группы наблюдателей

en: Assigned to a supplier
ru_RU: Назначенный поставщик

en: Technician group
ru_RU: Группа специалистов

en: Email for followup
ru_RU: Email для сопровождения

en: Requester user
ru_RU: Пользователь заказчик

en: Watcher user
ru_RU: Наблюдающий пользователь

en: Group in charge of the ticket
ru_RU: Группа отвечающая за заявку

en: Actor
ru_RU: Участники

en: Associate myself
ru_RU: Связать меня с этой заявкой

en: Solution template | Solution templates
ru_RU[0]: Шаблон решения
ru_RU[1]: Шаблоны решений
ru_RU[2]: Шаблонов решения
ru_RU[3]: Шаблонов решения

en: Search a solution
ru_RU: Искать решение

en: Save and add to the knowledge base
ru_RU: Сохранить и добавить в базу знаний

en: Time | Times
ru_RU[0]: Время
ru_RU[1]: Время
ru_RU[2]: Время
ru_RU[3]: Время

en: Closed on %s
ru_RU: Закрыто в %s

en: Solved on %s
ru_RU: Решена %s

en: Put on hold on %s
ru_RU: Отложить %s

en: Opened on %s
ru_RU: Открыта %s

en: From %s
ru_RU: Отправитель %s

en: To %s
ru_RU: До %s

note: TRANS: %s is user name
en: By %s
ru_RU: Кем %s

en: No item in progress.
ru_RU: Нет объекта в работе

en: Assigned
ru_RU: Назначено

en: Planification
ru_RU: Планификация

en: Task | Tasks
ru_RU[0]: Задача
ru_RU[1]: Задачи
ru_RU[2]: Задач
ru_RU[3]: Задач

en: Error in entering dates. The starting date is later than the ending date
ru_RU: Ошибка при вводе дат. Дата начала позже чем дата окончания

en: Start of the selected timeframe is not a working hour.
ru_RU: Начало выбранного периода времени не соответствует рабочим часам.

en: End of the selected timeframe is not a working hour.
ru_RU: Конец выбранного периода времени не соответствует рабочим часам.

en: Tasks category | Tasks categories
ru_RU[0]: Категория задач
ru_RU[1]: Категории задач
ru_RU[2]: Категории задач
ru_RU[3]: Категории задач

en: Public followup
ru_RU: Публичное отслеживание

[ctx: quantity]
en: Number of tasks
ru_RU: Число задач

en: Task category | Task categories
ru_RU[0]: Категория задачи
ru_RU[1]: Категории задачи
ru_RU[2]: Категории задачи
ru_RU[3]: Категории задачи

en: Private task
ru_RU: Личная задача

note: TRANS: %1$s is a type, %2$$ is a date, %3$s is a date
en: %1$s: from %2$s to %3$s:
ru_RU: %1$s: с %2$s по %3$s:

note: TRANS: %1$s is the start time of a planned item, %2$s is the end
en: From %1$s to %2$s :
ru_RU: С %1$s по %2$s :

note: TRANS: %s is the start time of a planned item
en: Start at %s:
ru_RU: Начиная с %s:

note: TRANS: %s is the end time of a planned item
en: End at %s:
ru_RU: Заканчивая в %s:

en: Recall on %s
ru_RU: Повторный вызов %s

en: Information | Information
ru_RU[0]: Информация
ru_RU[1]: Информация
ru_RU[2]: Информация
ru_RU[3]: Информация

en: To do
ru_RU: К исполнению

en: Planned
ru_RU: Запланировано

en: Done
ru_RU: Выполнено

en: Begin
ru_RU: Начало

note: TRANS: %1$s is the begin date, %2$s is the end date TRANS: %1$s is the start time of a planned item, %2$s is the end
en: From %1$s to %2$s
ru_RU: С %1$s по %2$s

en: Plan this task
ru_RU: Запланировать выполнение

en: Add a new task
ru_RU: Добавить новое задание

en: No task found.
ru_RU: Не найдено задач.

en: Approval request send to %s
ru_RU: Запрос на утверждение отправлен %s

en: The selected user (%s) has no valid email address. The request has been created, without email confirmation.
ru_RU: Выбранный пользователь (%s) не имеет правильного Email. Запрос был создан, без почтового подтверждения.

en: If approval is denied, specify a reason.
ru_RU: В случае отказа от утверждения, вы должны указать причину.

note: TRANS: %s is the username
en: Approval granted by %s
ru_RU: Утвердил %s

note: TRANS: %s is the username
en: Update the approval request to %s
ru_RU: Обновление запроса на утверждение %s

en: Cancel the approval request to %s
ru_RU: Отмена запроса на утверждение %s

en: Waiting for approval
ru_RU: В ожидании утверждения

en: Refused
ru_RU: Отклонено

en: Granted
ru_RU: Принята

en: Not subject to approval
ru_RU: Не подлежит утверждению

en: Granted + Not subject to approval
ru_RU: Предоставлено + Без утверждения

en: Global approval status
ru_RU: Общее состояние для проверок

en: Minimum validation required
ru_RU: Требуется минимальная проверка

en: Send an approval request
ru_RU: Послать запрос на утверждение

en: Request date
ru_RU: Дата запроса

en: Approval requester
ru_RU: Проситель утверждения

en: Request comments
ru_RU: Комментарий запроса

en: Approval status
ru_RU: Статус утверждения

en: Approver
ru_RU: Проверяющий

en: Approval comments
ru_RU: Комментарий утверждения

en: Approvals for the ticket
ru_RU: Утверждение(я) для заявки

en: Status of the approval request
ru_RU: Статус запроса на утверждение

en: Status of my validation
ru_RU: Статус моего утверждения

en: Optional when approved
ru_RU: Дополнительно, если принято

en: Approval date
ru_RU: Дата утверждения

en: Validate
ru_RU: Утверждать

en: This item is waiting for approval, do you really want to resolve or close it?
ru_RU: Этот объект ждет одобрения, вы действительно хотите разрешить или закрыть его?

en: As child of
ru_RU: Подчиняется

en: New child heading
ru_RU: Новая подчинённая организация

en: Sons of %s
ru_RU: Подчиненные %s

en: Father
ru_RU: Родитель

en: Alternate username updated. The connected items have been updated using this alternate username.
ru_RU: Контактное лицо обновлено. Подключенному устройству назначено такое же.

en: User or group updated. The connected items have been moved in the same values.
ru_RU: Группа, ответственная за оборудования обновлена. Подключенному устройству назначена такая же.

en: Status updated. The connected items have been updated using this status.
ru_RU: Статус обновлен. Подключенным устройствам назначен такой же статус.

en: Location updated. The connected items have been moved in the same location.
ru_RU: Обновлено местонахождение. Подключенному устройству назначено тоже расположение.

en: Network | Networks
ru_RU[0]: Сеть
ru_RU[1]: Сети
ru_RU[2]: Сетей
ru_RU[3]: Сетей

en: Domain | Domains
ru_RU[0]: Домен
ru_RU[1]: Домены
ru_RU[2]: Доменов
ru_RU[3]: Доменов

en: Version of the operating system | Versions of the operating system
ru_RU[0]: Версия операционной системы
ru_RU[1]: Версии операционных систем
ru_RU[2]: Версий опереционной системы
ru_RU[3]: Версий опереционной системы

en: Product ID of the operating system
ru_RU: Ключ продукта ОС

en: Serial of the operating system
ru_RU: Серийный номер ОС

en: Automatic inventory
ru_RU: Автоматическая инвентаризация

note: TRANS: %s is the datetime of insertion TRANS: %s is the datetime of update
en: Created on %s
ru_RU: Создан %s

[ctx: button]
en: Connect
ru_RU: Подключить

en: Processor | Processors
ru_RU[0]: Процессор
ru_RU[1]: Процессоры
ru_RU[2]: Процессоров
ru_RU[3]: Процессоров

en: Processor frequency
ru_RU: Частота CPU

en: MHz
ru_RU: МГц

en: Memory type | Memory types
ru_RU[0]: Тип памяти
ru_RU[1]: Типы памяти
ru_RU[2]: Типы памяти
ru_RU[3]: Типы памяти

en: Mio
ru_RU: Мб

en: Memory | Memories
ru_RU[0]: Память
ru_RU[1]: Память
ru_RU[2]: Память
ru_RU[3]: Память

en: Network interface | Network interfaces
ru_RU[0]: Сетевой интерфейс
ru_RU[1]: Сетевые интерфейсы
ru_RU[2]: Сетевым интерфейсам
ru_RU[3]: Сетевым интерфейсам

en: MAC address
ru_RU: MAC-адрес

en: Soundcard | Soundcards
ru_RU[0]: Звуковая карта
ru_RU[1]: Звуковые карты
ru_RU[2]: Звуковые карты
ru_RU[3]: Звуковые карты

en: Graphics card | Graphics cards
ru_RU[0]: Графическая карта
ru_RU[1]: Графические карты
ru_RU[2]: Графические карты
ru_RU[3]: Графические карты

en: System board | System boards
ru_RU[0]: Материнская плата
ru_RU[1]: Материнские платы
ru_RU[2]: Материнские платы
ru_RU[3]: Материнские платы

en: Hard drive type
ru_RU: Тип HDD

en: Hard drive size
ru_RU: Размер HDD

en: Power supply | Power supplies
ru_RU[0]: Блок питания
ru_RU[1]: Блоки питания
ru_RU[2]: Блок питания
ru_RU[3]: Блок питания

en: Volume | Volumes
ru_RU[0]: Раздел
ru_RU[1]: Разделы
ru_RU[2]: Разделы
ru_RU[3]: Разделы

en: Global size
ru_RU: Всего размер

en: Free size
ru_RU: Свободно

en: Free percentage
ru_RU: Свободно в %

en: Mount point
ru_RU: Точка монтирования

en: Partition
ru_RU: Раздел

en: File system | File systems
ru_RU[0]: Файловая система
ru_RU[1]: Файловые системы
ru_RU[2]: Файловые системы
ru_RU[3]: Файловые системы

en: Virtual machine | Virtual machines
ru_RU[0]: Виртуальная машина
ru_RU[1]: Виртуальные машины
ru_RU[2]: Виртуальные машины
ru_RU[3]: Виртуальные машины

en: State of the virtual machine | States of the virtual machine
ru_RU[0]: Статус VM
ru_RU[1]: Статусы VM
ru_RU[2]: Статусы VM
ru_RU[3]: Статусы VM

en: Virtualization model | Virtualization models
ru_RU[0]: Модель виртуализации
ru_RU[1]: Модели виртуализации
ru_RU[2]: Модели виртуализации
ru_RU[3]: Модели виртуализации

en: Virtualization system | Virtualization systems
ru_RU[0]: Гипервизор
ru_RU[1]: Гипервизоры
ru_RU[2]: Гипервизоры
ru_RU[3]: Гипервизоры

en: Virtual machine processor number
ru_RU: Количество CPU виртуальной машины

en: Memory of virtual machines
ru_RU: Память виртуальных машин

en: Virtual machine UUID
ru_RU: UUID виртуальной машины

en: Add a volume
ru_RU: Добавить диск

note: TRANS: %s is a size
en: %s Mio
ru_RU: %s Мб

[ctx: button]
en: Disconnect
ru_RU: Отключить

en: Connect an item
ru_RU: Подключить устройство

en: Connect a computer
ru_RU: Подключить компьютер

en: Not connected
ru_RU: Не подключен

en: Connection | Connections
ru_RU[0]: Подкючение
ru_RU[1]: Подключения
ru_RU[2]: Подкючение
ru_RU[3]: Подкючение

en: License | Licenses
ru_RU[0]: Лицензия
ru_RU[1]: Лицензии
ru_RU[2]: Лицензии
ru_RU[3]: Лицензии

en: Number of affected computers
ru_RU: Количество использующих компьютеров

en: Affected computers
ru_RU: Назначено компьютерам

en: Summary
ru_RU: Выводы

en: Installation | Installations
ru_RU[0]: Установка
ru_RU[1]: Установлено
ru_RU[2]: Установлено
ru_RU[3]: Установлено

en: All categories
ru_RU: Все категории

en: Uncategorized software
ru_RU: ПО без категории

en: Valid license
ru_RU: Подлинная лицензия

en: Machine
ru_RU: Машина

[ctx: quantity]
en: Processors number
ru_RU: Количество CPU

en: List of host machines
ru_RU: Список хост-машин

en: Add a virtual machine
ru_RU: Добавить виртуальную машину

en: No virtual machine associated with the computer
ru_RU: Нет виртуальных машин связанных с этим компьютером

en: List of virtual machines
ru_RU: Список виртуальных машин

[ctx: setup]
en: General
ru_RU: Общие

en: Maintenance mode activated. Backdoor using: %s
ru_RU: Активирован режим обслуживания. Backdoor используя: %s

en: General setup
ru_RU: Общие настройки

en: URL of the application
ru_RU: URL приложения

en: Text in the login box
ru_RU: Текст в окне входа

en: Allow FAQ anonymous access
ru_RU: Разрешить анонимный доступ к FAQ

en: Simplified interface help link
ru_RU: URL справки для упрощенного вида

en: Default search results limit (page)
ru_RU: Лимит по умолчанию для результатов поиска (на страницу)

en: Standard interface help link
ru_RU: URL справки для обычного вида

en: Default characters limit (summary text boxes)
ru_RU: Лимит длины текстовых строк по умолчанию (text boxes)

en: Default url length limit
ru_RU: Ограничение длины url по умолчанию

en: Default decimals limit
ru_RU: По умолчанию цифр после запятой

en: Default chart format
ru_RU: Формат графика по умолчанию

en: Translation of dropdowns
ru_RU: Списки переводов

en: Knowledge base translation
ru_RU: Перевод базы знаний

en: Dynamic display
ru_RU: Динамическое отображение

en: Page size for dropdown (paging using scroll)
ru_RU: Размер страницы для выпадающего списка (листание с помощью прокрутки)

en: Autocompletion of text fields
ru_RU: Автозавершение текстовых полей

en: Don't show search engine in dropdowns if the number of items is less than
ru_RU: Не показывать поисковую систему в выпадающих меню, если количество элементов меньше чем

en: Search engine
ru_RU: Поисковый режим

en: last criterion
ru_RU: последний критерий

en: default criterion
ru_RU: критерий по умолчанию

en: Global search
ru_RU: Глобальный поиск

en: Assets
ru_RU: Оборудование

en: Enable the financial and administrative information by default
ru_RU: По умолчанию включать финансовую и административную информацию

en: Restrict monitor management
ru_RU: Ограничить управление мониторами

en: Software category deleted by the dictionary rules
ru_RU: Категория ПО удаленная по правилам каталога

en: Restrict device management
ru_RU: Ограничить управление устройствами

en: Beginning of fiscal year
ru_RU: Начало финансового года

en: Restrict phone management
ru_RU: Ограничить управление телефонными аппаратами

en: Automatic fields (marked by *)
ru_RU: Автоматически поля (помечены *)

en: By entity
ru_RU: По организациям

en: Restrict printer management
ru_RU: Ограничить управление принтерами

en: Automatic transfer of computers
ru_RU: Автоматический перенос компьютеров

en: Template for the automatic transfer of computers in another entity
ru_RU: Шаблон для автоматического перемещения компьютеров в другую организацию

en: No automatic transfer
ru_RU: Автоматически не перемещать

en: Automatically update of the elements related to the computers
ru_RU: Автоматически обновлять элементы относящиеся к компьютеру

en: Unit management
ru_RU: Управление устройством

en: When connecting or updating
ru_RU: При назначении или обновлении

en: Do not copy
ru_RU: Не копировать

en: Copy
ru_RU: Копировать

en: Copy computer status
ru_RU: Копировать статус компьютера

en: When disconnecting
ru_RU: При отсоединении

en: Do not delete
ru_RU: Не удалять

en: Clear status
ru_RU: Очистить статус

en: Automatically add users from an external authentication source
ru_RU: Автоматически добавлять пользователя из внешнего источника аутентификации

en: Add a user without accreditation from a LDAP directory
ru_RU: Добавлять пользователя LDAP не имеющего корректных прав

en: Action when a user is deleted from the LDAP directory
ru_RU: Действие, если пользователь удалён в LDAP

en: GLPI server time zone
ru_RU: Временная зона GLPI сервера

en: Mysql replica | Mysql replicas
ru_RU[0]: Репликация MySQL
ru_RU[1]: Репликация MySQL
ru_RU[2]: Репликация MySQL
ru_RU[3]: Репликация MySQL

en: Mysql server
ru_RU: Сервер MySQL

en: Database
ru_RU: База

en: Mysql user
ru_RU: Пользователь MySQL

en: Mysql password
ru_RU: Пароль к MySQL

en: Use the slave for the search engine
ru_RU: Использовать подчиненных при поиске

en: If synced (all changes)
ru_RU: Если синхронизировано (все изменения)

en: If synced (current user changes)
ru_RU: Если синхронизировано (текущие изменения пользователя)

en: If synced or read-only account
ru_RU: Если синхронизировано или учетная запись только для чтения

en: Always
ru_RU: Всегда

en: Assistance
ru_RU: Поддержка

en: Step for the hours (minutes)
ru_RU: Шаг в часе (минуты)

en: Limit of the schedules for planning
ru_RU: Ограничения графика для планирования

en: Default file size limit imported by the mails receiver
ru_RU: Ограничение по умолчанию для импортируемых файлов почтовым приемником

en: Use rich text for helpdesk
ru_RU: Использовать форматированный текст для helpdesk

en: You will lose the formatting of your data
ru_RU: Вы потеряете форматирование данных

en: Default heading when adding a document to a ticket
ru_RU: Заголовок при добавлении документа к заявке

en: By default, a software may be linked to a ticket
ru_RU: По умолчанию ПО может быть связано с заявкой

en: Keep tickets when purging hardware in the inventory
ru_RU: Сохранять заявки при удалении оборудования

en: Show personnal information in new ticket form (simplified interface)
ru_RU: Показывать персональную информацию в форме заявки (упрощенный интерфейс)

en: Allow anonymous ticket creation (helpdesk.receiver)
ru_RU: Разрешить подачу анонимных заявок (helpdesk.receiver)

en: Allow anonymous followups (receiver)
ru_RU: Разрешить анонимные замечания (приемник)

en: Matrix of calculus for priority
ru_RU: Матрица расчета приоритета

en: Personalization
ru_RU: Внешний вид

en: Default language
ru_RU: Язык по умолчанию

en: Date format
ru_RU: Формат даты

en: YYYY-MM-DD
ru_RU: ГГГГ-ММ-ДД

en: DD-MM-YYYY
ru_RU: ДД-ММ-ГГГГ

en: MM-DD-YYYY
ru_RU: ММ-ДД-ГГГГ

en: Results to display by page
ru_RU: Отображать элементов на странице

en: Number format
ru_RU: Формат чисел

en: Default characters limit in dropdowns
ru_RU: Ограничение кол-ва символов в выпадающих меню

en: Display order of surnames firstnames
ru_RU: Отображать имя как

en: Surname, First name
ru_RU: Фамилия, Имя

en: First name, Surname
ru_RU: Имя, Фамилия

en: Display the complete name in tree dropdowns
ru_RU: Показывать полное имя в выпадающих списках

en: Display counts in tabs
ru_RU: Показывать количество на вкладках

en: Show GLPI ID
ru_RU: Показывать GLPI ID

en: CSV delimiter
ru_RU: Разделитель в CSV

en: Notifications for my changes
ru_RU: Уведомления для моих изменений

en: Results to display on home page
ru_RU: Отображать записей на начальной странице

en: PDF export font
ru_RU: Шрифт экспорта в PDF

en: Keep devices when purging an item
ru_RU: Сохранять устройства при удалении объекта

en: Go to created item after creation
ru_RU: Перейти к созданному объекту после создания

en: Private followups by default
ru_RU: По умолчанию ответ - Личный

en: Show new tickets on the home page
ru_RU: Показывать новые заявки при входе

en: Private tasks by default
ru_RU: По умолчанию заявки - Личные

en: Request sources by default
ru_RU: Источник запроса по умолчанию

en: Tasks state by default
ru_RU: Состояние заявки, по умолчанию

en: Pre-select me as a technician when creating a ticket
ru_RU: предварительное назначение меня специалистом при создании заявки

en: Automatically refresh the list of tickets (minutes)
ru_RU: Автоматически обновлять список заявок (в минутах)

en: Priority colors
ru_RU: Цвета приоритета

en: Remote access key
ru_RU: Ключ удалённого доступа

note: TRANS: %s is the generation date
en: generated on %s
ru_RU: сгенерирован на %s

en: Regenerate
ru_RU: Обновить

en: Due date progression
ru_RU: При обработке временных интервалов

en: OK state color
ru_RU: Цвет-ОК

en: Warning state color
ru_RU: Цвет-Внимание

en: Warning state threshold
ru_RU: Статус Внимание при остатке

en: Critical state color
ru_RU: Цвет-Критическое

en: Critical state threshold
ru_RU: Статус Критическое при остатке

en: Password minimum length
ru_RU: Минимальная длина пароля

en: Digit
ru_RU: Цифры

en: Lowercase
ru_RU: В нижнем регистре

en: Uppercase
ru_RU: В верхнем регистре

en: Symbol
ru_RU: Символ

en: Password must contains
ru_RU: Пароль должен содержать

en: Password too short!
ru_RU: Пароль слишком короткий!

en: Password must include at least a digit!
ru_RU: Пароль должен содержать хотя бы одну цифру!

en: Password must include at least a lowercase letter!
ru_RU: Пароль должен содержать хотя бы одну строчную букву!

en: Password must include at least a uppercase letter!
ru_RU: Пароль должен содержать хотя бы одну заглавную букву!

en: Password must include at least a symbol!
ru_RU: Пароль должен содержать хотя бы один спецсимвол!

en: Log Level
ru_RU: Уровень журналов

en: 1- Critical (login error only)
ru_RU: 1 - Критический (только ошибки входа)

en: 2- Severe (not used)
ru_RU: 2 - Очень важный (не используется)

en: 3- Important (successful logins)
ru_RU: 3 - Важный (успешные авторизации)

en: 4- Notices (add, delete, tracking)
ru_RU: 4 - Уведомления (добавление, удаление, отслеживание)

en: 5- Complete (all)
ru_RU: 5 - Полный (Все)

en: Maximal number of automatic actions (run by CLI)
ru_RU: Максимальное количество автоматических действий (запускаемых CLI)

en: Logs in files (SQL, email, automatic action...)
ru_RU: Записывать в файлы (SQL, mail, автоматические действия...)

en: Password security policy
ru_RU: Политика сложности пароля

en: Password security policy validation
ru_RU: Проверка соответствия политикам пароля

en: Password need digit
ru_RU: Пароль должен содержать цифры

en: Password need lowercase character
ru_RU: Пароль должен содержать буквы в нижнем регистре

en: Password need uppercase character
ru_RU: Пароль должен содержать буквы в верхнем регистре

en: Password need symbol
ru_RU: Пароль должен содержать символы

en: Maintenance mode
ru_RU: Режим обслуживания

note: TRANS: Proxy port
en: Maintenance text
ru_RU: Текст обслуживания

en: Proxy configuration for upgrade check
ru_RU: Конфигурация прокси для проверки обновлений

en: Information about system installation and configuration
ru_RU: Информация о системе, установке и конфигурации

en: To copy/paste in your support request
ru_RU: Для копирования и вставке при запросе о помощи

en: Yes - Restrict to unit management for manual add
ru_RU: Да - ограничить ручное добавление при управлении устройством

en: Yes - Restrict to global management for manual add
ru_RU: Да - ограничить ручное добавление при глобальном управлении

en: Settings
ru_RU: Настройки

en: System
ru_RU: система

en: Checking write permissions for setting files
ru_RU: Проверка возможности записи файлов настроек

en: Checking write permissions for document files
ru_RU: Проверка возможности записи файлов документов

en: Checking write permissions for dump files
ru_RU: Проверка возможности записи в dump-файлы

en: Checking write permissions for automatic actions files
ru_RU: Проверка возможности записи файлов назначенных заданий

en: Checking write permissions for cache files
ru_RU: Проверка возможности записи для файлов кэша

en: Checking write permissions for graphic files
ru_RU: Проверка возможности записи файлов графиков

en: Checking write permissions for lock files
ru_RU: Проверка возможности записи для LOCK файлов

en: Checking write permissions for plugins document files
ru_RU: Проверка возможности записи файлов документов для плагинов

en: Checking write permissions for temporary files
ru_RU: Проверка возможности записи временных файлов

en: Checking write permissions for rss files
ru_RU: Проверка возможности записи файлов RSS

en: Checking write permissions for upload files
ru_RU: Проверка возможности записи загружаемых файлов

en: Checking write permissions for pictures files
ru_RU: Проверка возможности записи файлов изображений

en: The directory could not be created.
ru_RU: Не удалось создать каталог.

en: The directory was created but could not be removed.
ru_RU: Удалось создать каталог, но не удалось удалить его.

en: The file could not be created.
ru_RU: Файл не может быть создан.

en: The file was created but can't be deleted.
ru_RU: Файл создан, но не может быть удален.

en: Check permissions to the directory: %s
ru_RU: Проверить права на директорию: %s

en: A file and a directory have be created and deleted - Perfect!
ru_RU: Файл и папка созданы и удалены - Выполнено!

en: Checking write permissions for log files
ru_RU: Проверка возможности записи файлов журналов

en: A file was created - Perfect!
ru_RU: Файл был создан - Выполнено!

[ctx: button]
en: Give
ru_RU: Выдать

note: TRANS: %s is the user login
en: %s gives a consumable
ru_RU: %s выдал расходные материалы

note: TRANS: For consumable. %1$d is total number, %2$d is unused number, %3$d is old number
en: Total: %1$d, New: %2$d, Used: %3$d
ru_RU: Всего: %1$d, Новых %2$d, Использованных %3$d

en: No consumable
ru_RU: Нет расходного материала

[ctx: consumable]
en: New | New
ru_RU[0]: Новый
ru_RU[1]: Новые
ru_RU[2]: Новая
ru_RU[3]: Новая

[ctx: consumable]
en: Used | Used
ru_RU[0]: Использованный
ru_RU[1]: Использованные
ru_RU[2]: Использованных
ru_RU[3]: Использованных

[ctx: button]
en: Add consumables
ru_RU: Добавить расходный материал

en: Used consumables
ru_RU: Использованные расходные материалы

en: Given to
ru_RU: Выдан

en: Give to
ru_RU: Выдать

en: In stock
ru_RU: На складе

en: No consumable found
ru_RU: Расходный материал не найден

en: Consumable model | Consumable models
ru_RU[0]: Вид расходного материала
ru_RU[1]: Виды расходных материалов
ru_RU[2]: Виды расходных материалов
ru_RU[3]: Виды расходных материалов

en: Number of used consumables
ru_RU: Использовано расходных материалов

en: Number of new consumables
ru_RU: Новых расходных материалов

en: Send alarms on consumables
ru_RU: Отправить уведомления о расходных материалах

note: TRANS: %1$s is the consumable name, %2$s its reference, %3$d the remaining number
en: Threshold of alarm reached for the type of consumable: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
ru_RU: Достигнут предел для расходного материала: %1$s - Всего %2$s - Осталось %3$d

note: TRANS: %s is entity name
en: %s: send consumable alert failed
ru_RU: %s: предупреждение о расходном материале не отправлено

en: Consumable type | Consumable types
ru_RU[0]: Тип расходного материала
ru_RU[1]: Типы расходных материалов
ru_RU[2]: Тип расходного материала
ru_RU[3]: Тип расходного материала

en: Contact | Contacts
ru_RU[0]: Контакт
ru_RU[1]: Контакты
ru_RU[2]: Контакты
ru_RU[3]: Контакты

en: Address
ru_RU: Адрес

en: Fax
ru_RU: Факс

en: Postal code
ru_RU: Почтовый индекс

en: City
ru_RU: Город

[ctx: location]
en: State
ru_RU: Область

en: Country
ru_RU: Страна

[ctx: button]
en: Add a supplier
ru_RU: Добавить поставщика

en: Associated supplier | Associated suppliers
ru_RU[0]: Связанный поставщик
ru_RU[1]: Связанные поставщики
ru_RU[2]: Связанные поставщики
ru_RU[3]: Связанные поставщики

en: Link Contact/Supplier | Links Contact/Supplier
ru_RU[0]: Контактная ссылка/Поставщик
ru_RU[1]: Контактные ссылки/Поставщики
ru_RU[2]: Контактная ссылка/Поставщик
ru_RU[3]: Контактная ссылка/Поставщик

en: Add a supplier
ru_RU: Добавить поставщика

en: Third party type | Third party types
ru_RU[0]: Тип поставщика
ru_RU[1]: Типы поставщиков
ru_RU[2]: Тип поставщика
ru_RU[3]: Тип поставщика

en: Website
ru_RU: Web-сайт

en: Add a contact
ru_RU: Добавить контакт

en: Contact type | Contact types
ru_RU[0]: Тип контакта
ru_RU[1]: Типы контактов
ru_RU[2]: Тип контакта
ru_RU[3]: Тип контакта

en: Contract | Contracts
ru_RU[0]: Договор
ru_RU[1]: Договоры
ru_RU[2]: Договоры
ru_RU[3]: Договоры

[ctx: phone]
en: Number
ru_RU: Номер

en: Initial contract period
ru_RU: Первоначальный срок действия договора

en: Notice
ru_RU: Уведомление

en: Account number
ru_RU: Номер счета

en: Contract renewal period
ru_RU: Срок договора

en: Invoice period
ru_RU: Срок счета

en: Renewal
ru_RU: Пролонгация

en: Max number of items
ru_RU: Максимальное число элементов

en: Email alarms
ru_RU: Уведомления по электронной почте

en: Support hours
ru_RU: Часы поддержки

en: on week
ru_RU: в рабочие дни

en: on Saturday
ru_RU: в субботу

en: Sundays and holidays
ru_RU: воскресенья и праздники

[ctx: quantity]
en: Number of contracts
ru_RU: Количество договоров

en: Contract number
ru_RU: Номер договора

en: Periodicity
ru_RU: Периодичность

[ctx: button]
en: Add an item
ru_RU: Добавлен объект

[ctx: button]
en: Remove an item
ru_RU: Удаление элемента

en: Expiration
ru_RU: Истечение срока

en: Expiration date + notice
ru_RU: Истечение срока + Уведомление

[ctx: quantity]
en: Number of items
ru_RU: Число элементов

en: Contracts expired in the last 30 days
ru_RU: Истекшие договоры за последние 30 дней

en: Contracts expiring in less than 7 days
ru_RU: Договоры истекающие через меньше чем через 7 дней

en: Contracts expiring in less than 30 days
ru_RU: Договоры истекающие через меньше чем через 30 дней

en: Contracts where notice begins in less than 7 days
ru_RU: Договоры, оповещение по которым меньше чем через 7 дней

en: Contracts where notice begins in less than 30 days
ru_RU: Договоры, оповещение по которым меньше чем через 30 дней

en: Send alarms on contracts
ru_RU: Отправить уведомления о договорах

en: Contract entered in notice time
ru_RU: Договор вступил в действие в указанное время

en: Contract ended
ru_RU: Договор закончился

en: Contract entered in notice time for period
ru_RU: Договор закончил действие в указанное время для периода

en: Contract period ended
ru_RU: Период действия договора закончился

en: send contract alert failed
ru_RU: сбой отправки предупреждения о контракте

en: Tacit
ru_RU: Автоматический

en: Express
ru_RU: Экспресс

en: End + Notice
ru_RU: Окончание + уведомление

en: Period end
ru_RU: Окончание срока

en: Period end + Notice
ru_RU: Окончание срока + Уведомление

[ctx: button]
en: Add a contract
ru_RU: Добавить договор

[ctx: button]
en: Remove a contract
ru_RU: Удалить договор

en: Link Contract/Item | Links Contract/Item
ru_RU[0]: Ссылка на Договор/Элемент
ru_RU[1]: Ссылки на Договоры/Элементы
ru_RU[2]: Ссылки на Договоры/Элементы
ru_RU[3]: Ссылки на Договоры/Элементы

en: Associated item ID
ru_RU: ID связанных элементов

en: Add a contract
ru_RU: Добавить договор

en: Check | Checks
ru_RU[0]: Проверка
ru_RU[1]: Проверки
ru_RU[2]: Проверок
ru_RU[3]: Проверок

en: Fields unicity
ru_RU: Уникальность полей

en: Automatic action | Automatic actions
ru_RU[0]: Автоматическое задание
ru_RU[1]: Автоматические задания
ru_RU[2]: Автоматические задания
ru_RU[3]: Автоматические задания

en: Action completed, partially processed
ru_RU: Задание завершено, частично выполнено.

en: Action completed, fully processed
ru_RU: Задание завершено, полностью выполнено.

en: Action completed, no processing required
ru_RU: Задание завершено, действий не требуется.

en: Run frequency
ru_RU: Частота выполнения

en: System lock
ru_RU: Система блокировок

en: Disabled plugin
ru_RU: Отключенное дополнение

en: Run mode
ru_RU: Способ выполнения

en: Run period
ru_RU: Панель исполнения расписания

en: Number of days this action logs are stored
ru_RU: Количество дней хранения в журнале для этого действия

en: Infinite
ru_RU: Бесконечно

en: Last run
ru_RU: Последнее выполнение

en: Blank
ru_RU: Очистить все поля

en: Running
ru_RU: Выполняется

en: Scheduled
ru_RU: Запланировано

en: A minimum of 64 Mio is commonly required for GLPI.
ru_RU: Для GLPI обычно требуется минимум 64 Мб.

en: No task with Run mode = CLI, fix your tasks configuration
ru_RU: Нет заданий с "Run mode=CLI", исправьте конфигурацию

en: External
ru_RU: Внешний

en: Internal
ru_RU: Внутренний

en: Launch
ru_RU: Запуск

en: Can't start
ru_RU: Запуск невозможен

en: Undefined function %s (for cron)
ru_RU: Неопределенная функция %s (для cron)

en: Nothing to launch
ru_RU: Нет ничего для запуска

en: Can't get DB lock
ru_RU: Невозможно получить блокировку базы данных

en: Run count
ru_RU: Количество выполненных

note: TRANS: %s is the number of starts
en: %s start | %s starts
ru_RU[0]: %s запускается
ru_RU[1]: %s запускаются
ru_RU[2]: %s запускаются
ru_RU[3]: %s запускаются

note: TRANS: %s is the number of stops
en: %s stop | %s stops
ru_RU[0]: %s остановился
ru_RU[1]: %s остановились
ru_RU[2]: %s остановились
ru_RU[3]: %s остановились

en: Minimal time
ru_RU: Минимальный срок

en: %s second | %s seconds
ru_RU[0]: %s секунда
ru_RU[1]: %s секунд
ru_RU[2]: %s секунд
ru_RU[3]: %s секунд

en: Maximal time
ru_RU: Максимальный срок

en: Minimal count
ru_RU: Минимальное количество

en: %s item | %s items
ru_RU[0]: %s элемент
ru_RU[1]: %s элементов
ru_RU[2]: %s элементов
ru_RU[3]: %s элементов

en: Maximal count
ru_RU: Максимальное количество

en: Average count
ru_RU: Среднее количество

en: Total count
ru_RU: Общее количество

en: Average speed
ru_RU: Средняя скорость

en: %s items/sec
ru_RU: %s объектов/сек

en: Last run list
ru_RU: Журнал выполнения

[ctx: quantity]
en: Number
ru_RU: Количество

en: Reset last run
ru_RU: Сброс последнего выполнения

en: Begin hour of run period
ru_RU: Начался час периода работы

en: End hour of run period
ru_RU: Закончился час периода работы

note: TRANS: % %1$d is a number, %2$s is a number of seconds
en: Clean %1$d session file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d session files created since more than %2$s seconds
ru_RU[0]: Очистка файла сессии %1$d созданного более чем за %2$s секунд
ru_RU[1]: Очистка файлов сессии %1$d созданных более чем за %2$s секунд
ru_RU[2]: Очистка файлов сессии %1$d созданных более чем за %2$s секунд
ru_RU[3]: Очистка файлов сессии %1$d созданных более чем за %2$s секунд

en: Deletion of archived log file: %s
ru_RU: Удаление архивных лог файлов: %s

en: Unable to delete archived log file: %s
ru_RU: Невозможно удалить архивные логи: %s

en: Archiving log file: %1$s to %2$s
ru_RU: Архивирование лог файла: %1$s to %2$s

en: Unable to archive log file: %1$s. %2$s already exists. Wait till next day.
ru_RU: Невозможно заархивировать лог файл: %1$s. %2$s уже существует. Подождите до следующего дня.

en: Clean %1$d graph file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d graph files created since more than %2$s seconds
ru_RU[0]: Очистка графического файла %1$d созданного более чем за %2$s секунд
ru_RU[1]: Очистка графических файлов %1$d созданных более чем за %2$s секунд
ru_RU[2]: Очистка графических файлов %1$d созданных более чем за %2$s секунд
ru_RU[3]: Очистка графических файлов %1$d созданных более чем за %2$s секунд

en: Clean %1$d temporary file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d temporary files created since more than %2$s seconds
ru_RU[0]: Очистка временного файла %1$d созданного более чем за %2$s секунд
ru_RU[1]: Очистка временных файлов %1$d созданных более чем за %2$s секунд
ru_RU[2]: Очистка временных файлов %1$d созданных более чем за %2$s секунд
ru_RU[3]: Очистка временных файлов %1$d созданных более чем за %2$s секунд

en: Check for new updates
ru_RU: Проверка наличия обновлений

en: Clean old logs
ru_RU: Очистка журнала

en: System logs retention period (in days, 0 for infinite)
ru_RU: Срок хранения системных журналов (в днях, 0 для бесконечности)

en: Database optimization
ru_RU: Оптимизация базы данных

en: Clean expired sessions
ru_RU: Очищение завершенных сессий

en: Clean generated graphics
ru_RU: Удаление созданных графиков

en: Clean temporary files
ru_RU: Очистка временных файлов

en: Monitoring of automatic actions
ru_RU: Наблюдение за автоматическими заданиями

en: Archives log files and deletes aging ones
ru_RU: Архивы логов и их удаление

en: Number of days to keep archived logs
ru_RU: Количество дней хранения заархивированных логов

note: TRANS: %d is a number of minutes
en: %d minute | %d minutes
ru_RU[0]: %d минута
ru_RU[1]: %d минуты
ru_RU[2]: %d минут
ru_RU[3]: %d минут

note: TRANS: %d is a number of hours
en: %d hour | %d hours
ru_RU[0]: %d час
ru_RU[1]: %d часа
ru_RU[2]: %d часов
ru_RU[3]: %d часов

note: TRANS: %d is a number of days
en: %d day | %d days
ru_RU[0]: %d день
ru_RU[1]: %d дня
ru_RU[2]: %d дней
ru_RU[3]: %d дней

en: Log | Logs
ru_RU[0]: Журнал
ru_RU[1]: Журналы
ru_RU[2]: Журналы
ru_RU[3]: Журналы

en: Check the MySQL replica
ru_RU: Проверка репликации MySQL

en: Max delay between master and slave (minutes)
ru_RU: Максимальная продолжительность десинхронизации (в минутах)

en: Mysql server: %s can't connect to the database
ru_RU: Сервер MySQL: %s не могу подключиться к базе данных

note: TRANS: %1$s is the server name, %2$s is the time
en: Mysql server: %1$s, difference between master and slave: %2$s
ru_RU: Сервер Mysql: %1$s, отличие между первичным и вторичным: %2$s

en: can't connect to the database
ru_RU: Невозможно соединиться с базой данных

en: Difference between master and slave
ru_RU: Время синхронизации

en: %1$s - Error during the database query: %2$s - Error is %3$s
ru_RU: %1$s - Ошибка во время запроса базы данных: %2$s - Ошибка - %3$s

en: Optimizing tables
ru_RU: Оптимизация таблиц

en: optimize
ru_RU: оптимизировать

en: Case | Cases
ru_RU[0]: Корпус
ru_RU[1]: Корпуса
ru_RU[2]: Корпуса
ru_RU[3]: Корпуса

en: Case type | Case types
ru_RU[0]: Тип корпуса
ru_RU[1]: Типы корпусов
ru_RU[2]: Тип корпуса
ru_RU[3]: Тип корпуса

en: Controller | Controllers
ru_RU[0]: Контроллер
ru_RU[1]: Контроллеры
ru_RU[2]: Контроллеров
ru_RU[3]: Контроллеров

en: Interface
ru_RU: Интерфейс

en: Drive | Drives
ru_RU[0]: Привод
ru_RU[1]: Приводы
ru_RU[2]: Приводов
ru_RU[3]: Приводов

en: Writing ability
ru_RU: Возможность записи

en: Speed
ru_RU: Скорость

en: Chipset
ru_RU: Чипсет

en: Memory by default
ru_RU: Память по умолчанию

en: Hard drive | Hard drives
ru_RU[0]: Жесткий диск
ru_RU[1]: Жесткие диски
ru_RU[2]: Жесткие диски
ru_RU[3]: Жесткие диски

en: Capacity by default
ru_RU: Ёмкость по умолчанию

en: Rpm
ru_RU: об/мин

en: Cache
ru_RU: Кэш

en: Size by default
ru_RU: Размер по умолчанию

en: Frequency
ru_RU: Частота

en: Network card | Network cards
ru_RU[0]: Сетевая карта
ru_RU[1]: Сетевые карты
ru_RU[2]: Сетевые карты
ru_RU[3]: Сетевые карты

en: MAC address by default
ru_RU: MAC-адрес по умолчанию

en: Flow
ru_RU: Скорость

en: Other component | Other components
ru_RU[0]: Другой компонент
ru_RU[1]: Другие компоненты
ru_RU[2]: Другие компоненты
ru_RU[3]: Другие компоненты

en: Power
ru_RU: Питание

en: Frequency by default
ru_RU: Частота по умолчанию

en: Number of cores
ru_RU: Количество ядер

en: Number of threads
ru_RU: Количество потоков

en: No personal criteria. Create personal parameters?
ru_RU: Нет персональных настроек. Создать?

en: Select default items to show
ru_RU: Выберите элементы для показа по умолчанию

en: Bring up
ru_RU: Поднять

en: Bring down
ru_RU: Понизить

en: Delete permanently
ru_RU: Удалить

note: TRANS: short for : Search result user display
en: User display
ru_RU: Дисплей пользователя

en: Search result user display
ru_RU: Отображать результаты поиска пользователей

note: TRANS: short for : Search result default display
en: Default display
ru_RU: Дисплей по умолчанию

en: Search result default display
ru_RU: Список полей поиска по умолчанию

en: Document heading | Document headings
ru_RU[0]: Заголовок документа
ru_RU[1]: Заголовки документов
ru_RU[2]: Заголовки документов
ru_RU[3]: Заголовки документов

en: Document | Documents
ru_RU[0]: Документ
ru_RU[1]: Документы
ru_RU[2]: Документов
ru_RU[3]: Документов

en: Succesful deletion of the file %s
ru_RU: Успешное удаление файла %s

en: Failed to delete the file %s
ru_RU: Не удалось удалить файл %s

en: Added by %s
ru_RU: Добавлен %s

en: Current file
ru_RU: Текущий файл

en: Heading
ru_RU: Вид документа

en: Checksum
ru_RU: Контрольная сумма

en: Web Link
ru_RU: Ссылка (URL)

en: MIME type
ru_RU: Тип MIME

en: Blacklisted for import
ru_RU: Черный список для импорта

en: Use a FTP installed file
ru_RU: Использовать файл, загруженный по FTP

note: TRANS: %s is a size
en: %s Mio max
ru_RU: %s Мб максимум

[ctx: quantity]
en: Number of documents
ru_RU: Количество документов

en: Tag
ru_RU: Тег

[ctx: quantity]
en: Number of associated items
ru_RU: Число связанных элементов

en: Upload directory doesn't exist
ru_RU: Каталог загрузки не существует

note: TRANS: %1$s is the curent filename, %2$s is its directory
en: Failed to delete the file %1$s (%2$s)
ru_RU: Сбой при удалении файла %1$s (%2$s)

en: Document move succeeded.
ru_RU: Документ успешно перемещен.

en: File move failed.
ru_RU: Ошибка перемещения файла.

en: Document copy succeeded.
ru_RU: Документ успешно скопирован.

en: File move failed
ru_RU: Ошибка перемещения файла

en: Temporary directory doesn't exist
ru_RU: Временная папка не существует

en: File too large to be added.
ru_RU: Превышен размер прикрепляемого файла.

en: The file is valid. Upload is successful.
ru_RU: Файл правильный. Загрузка удачно завершена.

en: Potential upload attack or file too large. Moving temporary file failed.
ru_RU: Файл слишком большой или возможная upload-атака. Невозможно переместить временный файл.

en: Unauthorized file type
ru_RU: Запрещенный тип файла

en: The directory %s doesn't exist.
ru_RU: Каталог %s не существует.

en: Create the directory %s
ru_RU: Создать каталог %s

en: Failed to create the directory %s. Verify that you have the correct permission
ru_RU: Сбой при создании папки %s. Проверьте правильность настройки прав доступа

en: No file available
ru_RU: Нет доступного файла

[ctx: button]
en: Add a document
ru_RU: Добавить документ

[ctx: button]
en: Remove a document
ru_RU: Удалить документ

en: Web link
ru_RU: Ссылка (URL)

en: Add a document
ru_RU: Добавить документ

[ctx: button]
en: Add a new file
ru_RU: Добавить файл

[ctx: button]
en: Associate an existing document
ru_RU: Связать с существующим документом

en: Icon
ru_RU: Значок

en: Authorized upload
ru_RU: Разрешена загрузка

en: Extension
ru_RU: Расширение

en: May be a regular expression
ru_RU: Может быть регулярное выражение

en: Document type | Document types
ru_RU[0]: Тип документа
ru_RU[1]: Типы документов
ru_RU[2]: Типы документов
ru_RU[3]: Типы документов

en: Help
ru_RU: Помощь

note: TRANS: %s is the store path
en: Error reading directory %s
ru_RU: Ошибка чтения каталога %s

note: TRANS: %s is the store path
en: Error: %s is not a directory
ru_RU: Ошибка: %s не является каталогом

en: %s hour | %s hours
ru_RU[0]: %s час
ru_RU[1]: %s часов
ru_RU[2]: %s часов
ru_RU[3]: %s часов

en: Common
ru_RU: Общее

en: Status of items | Statuses of items
ru_RU[0]: Статус объектов
ru_RU[1]: Статусы объектов
ru_RU[2]: Статусов объектов
ru_RU[3]: Статусов объектов

en: Ticket category | Ticket categories
ru_RU[0]: Категория заявки
ru_RU[1]: Категории заявок
ru_RU[2]: Категорий заявок
ru_RU[3]: Категорий заявок

en: Project state | Project states
ru_RU[0]: Состояние проекта
ru_RU[1]: Состояния проекта
ru_RU[2]: Состояния проекта
ru_RU[3]: Состояния проекта

en: Project type | Project types
ru_RU[0]: Тип проекта
ru_RU[1]: Типов проектов
ru_RU[2]: Типов проектов
ru_RU[3]: Типов проектов

en: Project tasks type | Project tasks types
ru_RU[0]: Тип задач проекта
ru_RU[1]: Типы задач проектов
ru_RU[2]: Типы задач проектов
ru_RU[3]: Типы задач проектов

en: Networking equipment type | Networking equipment types
ru_RU[0]: Тип сетевого устройства
ru_RU[1]: Типа сетевых устройств
ru_RU[2]: Типов сетевых устройств
ru_RU[3]: Типов сетевых устройств

en: Devices type | Devices types
ru_RU[0]: Тип устройств
ru_RU[1]: Типы устройств
ru_RU[2]: Типы устройств
ru_RU[3]: Типы устройств

en: License type | License types
ru_RU[0]: Тип лицензии
ru_RU[1]: Типы лицензий
ru_RU[2]: Тип лицензии
ru_RU[3]: Тип лицензии

en: Interface type (Hard drive...) | Interface types (Hard drive...)
ru_RU[0]: Тип интерфейса (HDD)
ru_RU[1]: Типа интерфейсов (HDD)
ru_RU[2]: Типов интерфейсов (HDD)
ru_RU[3]: Типов интерфейсов (HDD)

en: Phone power supply type | Phones power supply types
ru_RU[0]: Тип БП для телефона
ru_RU[1]: Типа БП для телефонов
ru_RU[2]: Типов БП для телефонов
ru_RU[3]: Типов БП для телефонов

en: Networking equipment model | Networking equipment models
ru_RU[0]: Модель сетевого оборудования
ru_RU[1]: Модели сетевого оборудования
ru_RU[2]: Модели сетевого оборудования
ru_RU[3]: Модели сетевого оборудования

en: Peripheral model | Peripheral models
ru_RU[0]: Модель периферии
ru_RU[1]: Модели периферии
ru_RU[2]: Модели периферии
ru_RU[3]: Модели периферии

en: Management
ru_RU: Управление

en: Tools
ru_RU: Инструменты

en: Knowledge base category | Knowledge base categories
ru_RU[0]: Категория базы знаний
ru_RU[1]: Категории базы знаний
ru_RU[2]: Категорий базы знаний
ru_RU[3]: Категорий базы знаний

en: Update source | Update sources
ru_RU[0]: Источник обновлений
ru_RU[1]: Источники обновлений
ru_RU[2]: Источники обновлений
ru_RU[3]: Источники обновлений

en: Networking
ru_RU: Сетевая структура

en: Firmware | Firmwares
ru_RU[0]: Прошивка
ru_RU[1]: Прошивки
ru_RU[2]: Прошивок
ru_RU[3]: Прошивок

en: Network outlet | Network outlets
ru_RU[0]: Сетевая розетка
ru_RU[1]: Сетевые розетки
ru_RU[2]: Сетевых розеток
ru_RU[3]: Сетевых розеток

en: Internet
ru_RU: Интернет

en: IP network | IP networks
ru_RU[0]: IP-сеть
ru_RU[1]: IP-сети
ru_RU[2]: IP-сети
ru_RU[3]: IP-сети

en: Internet domain | Internet domains
ru_RU[0]: Интернет-домен
ru_RU[1]: Интернет-домены
ru_RU[2]: Интернет-доменам
ru_RU[3]: Интернет-доменам

en: Wifi network | Wifi networks
ru_RU[0]: Wifi-сеть
ru_RU[1]: Wifi-сети
ru_RU[2]: Wifi-сетей
ru_RU[3]: Wifi-сетей

en: Network name | Network names
ru_RU[0]: Сетевое имя
ru_RU[1]: Сетевые имена
ru_RU[2]: Сетевые имена
ru_RU[3]: Сетевые имена

en: Software category | Software categories
ru_RU[0]: Категория ПО
ru_RU[1]: Категории ПО
ru_RU[2]: Категорий ПО
ru_RU[3]: Категорий ПО

en: User title | Users titles
ru_RU[0]: Должность
ru_RU[1]: Должности
ru_RU[2]: Должностей
ru_RU[3]: Должностей

en: User category | User categories
ru_RU[0]: Категория пользователя
ru_RU[1]: Категории пользователей
ru_RU[2]: Категории пользователей
ru_RU[3]: Категории пользователей

en: Authorizations assignment rules
ru_RU: Правила назначения разрешений

en: LDAP criterion | LDAP criteria
ru_RU[0]: Критерий отбора LDAP
ru_RU[1]: Критерии отбора LDAP
ru_RU[2]: Критерии отбора LDAP
ru_RU[3]: Критерии отбора LDAP

en: Ignored value for the unicity | Ignored values for the unicity
ru_RU[0]: Игнорировать уникальность поля
ru_RU[1]: Игнорировать уникальность полей
ru_RU[2]: Игнорировать уникальность полей
ru_RU[3]: Игнорировать уникальность полей

note: TRANS: %d is a number of years
en: %d year | %d years
ru_RU[0]: %d год
ru_RU[1]: %d лет
ru_RU[2]: %d лет
ru_RU[3]: %d лет

note: TRANS: %d is a number of seconds
en: %d second | %d seconds
ru_RU[0]: %d секунда
ru_RU[1]: %d секунды
ru_RU[2]: %d секунды
ru_RU[3]: %d секунды

note: TRANS: %d is a number of milliseconds
en: %d millisecond | %d milliseconds
ru_RU[0]: %d миллисекунда
ru_RU[1]: %d миллисекунд
ru_RU[2]: %d миллисекунд
ru_RU[3]: %d миллисекунд

note: TRANS: %1$d is the number of days, %2$d the number of hours, %3$s the number of minutes : display 1 day 3h15
en: %1$d day %2$dh%3$s | %1$d days %2$dh%3$s
ru_RU[0]: %1$d день %2$dh%3$s
ru_RU[1]: %1$d дней %2$dh%3$s
ru_RU[2]: %1$d дней %2$dh%3$s
ru_RU[3]: %1$d дней %2$dh%3$s

note: TRANS: %1$d the number of hours, %2$s the number of minutes : display 3h15
en: %1$dh%2$s
ru_RU: %1$dч%2$s

en: Other...
ru_RU: Другое...

en: Global management
ru_RU: Глобальное управление

en: Use unitary management
ru_RU: Использовать поэлементное управление

en: Do you really want to use unitary management for this item?
ru_RU: Вы действительно хотите использовать поэлементное управление для этого устройства?

en: Duplicate the element as many times as there are connections
ru_RU: Дублировать объект на каждое соединение

en: Current page in landscape PDF
ru_RU: Текущую страницу в альбомный PDF

en: Current page in portrait PDF
ru_RU: Текущую страницу в портретный PDF

en: Current page in SLK
ru_RU: Текущую страницу в SLK-документ

en: Current page in CSV
ru_RU: Текущую страницу в CSV-документ

en: All pages in landscape PDF
ru_RU: Все страницы в альбомный PDF

en: All pages in portrait PDF
ru_RU: Все страницы в портретный PDF

en: All pages in SLK
ru_RU: Все страницы в SLK

en: All pages in CSV
ru_RU: Все страницы в CSV

[ctx: button]
en: Export
ru_RU: Экспорт

en: Translation | Translations
ru_RU[0]: Перевод
ru_RU[1]: Переводы
ru_RU[2]: Переводы
ru_RU[3]: Переводы

en: There's already a translation for this field in this language
ru_RU: Уже есть перевод для этого поля на этом языке

en: Add a new translation
ru_RU: Добавить новый перевод

en: List of translations
ru_RU: Список переводов

en: Field | Fields
ru_RU[0]: Поле
ru_RU[1]: Поля
ru_RU[2]: Поля
ru_RU[3]: Поля

en: No translation found
ru_RU: Перевод не найден

en: LDAP directory information attribute representing the entity
ru_RU: LDAP атрибут, содержащий информацию о принадлежности к организации

en: Information in inventory tool (TAG) representing the entity
ru_RU: Информация в средстве инвентаризации  (TAG) о принадлежности к организации

en: LDAP directory of an entity
ru_RU: Каталог LDAP, связанный с организацией

en: Search filter (if needed)
ru_RU: Фильтр поиска (если необходимо)

en: Mail domain
ru_RU: Почтовый домен

en: Notification options
ru_RU: Настройка уведомлений

en: Delay to send email notifications
ru_RU: Задержка отправки email - уведомлений

en: Enable notifications by default
ru_RU: Разрешить уведомления по умолчанию

en: Administrator email
ru_RU: Email администратора системы

en: Administrator reply-to email (if needed)
ru_RU: Обратный адрес администратора (если нужен)

en: Prefix for notifications
ru_RU: Префикс для уведомлений

en: Administrator name
ru_RU: Имя администратора

en: Response address (if needed)
ru_RU: Обратный адрес (если нужен)

en: Email signature
ru_RU: Подпись Email-сообщения

en: Alarms on cartridges
ru_RU: Уведомления для картриджей

en: Alarms on consumables
ru_RU: Уведомления для расходных материалов

en: Alarms on expired licenses
ru_RU: Напоминание: Окончание лицензий

en: Send license alarms before
ru_RU: Отправлять предупреждение об окончании лицензии за

en: Alarms on contracts
ru_RU: Уведомления для договоров

en: Send contract alarms before
ru_RU: Отправлять предупреждение о сроке контракта за

en: Alarms on financial and administrative information
ru_RU: Оповещать о финансовой и административной информации

en: Send financial and administrative information alarms before
ru_RU: Отправлять финансовую и административную информацию за

en: Alerts on reservations
ru_RU: Уведомлять о резервировании

en: Default value for alarms on contracts
ru_RU: Умолчания для уведомлений о договорах

en: Default value for alarms on financial and administrative information
ru_RU: Умолчания для уведомлений о финансовой информации

en: Default threshold for cartridges count
ru_RU: Порог уведомления для картриджей

en: Default threshold for consumables count
ru_RU: Порог уведомлений о расходных материалах

en: Ticket template | Ticket templates
ru_RU[0]: Шаблон заявки
ru_RU[1]: Шаблона заявок
ru_RU[2]: Шаблонов заявок
ru_RU[3]: Шаблонов заявок

en: Automatic closing of solved tickets after
ru_RU: Автоматически закрывать заявки после

en: Immediatly
ru_RU: Немедленно

en: Alerts on tickets which are not solved
ru_RU: Уведомлять о заявках, которые не решены более

en: Automatic assignment of tickets
ru_RU: Автоматическое назначение заявок

en: Tickets default type
ru_RU: Тип заявок по умолчанию

en: Order date
ru_RU: Дата заказа

en: Delivery date
ru_RU: Дата доставки

en: Start date of warranty
ru_RU: Начало гарантии

en: Satisfaction survey configuration
ru_RU: Настройка опроса удовлетворенности

en: Satisfaction survey trigger rate
ru_RU: Порог создания опроса удовлетворенности

note: TRANS: software in plural
en: Entity for software creation
ru_RU: Организация, при добавлении ПО

en: to see the entity and its sub-entities
ru_RU: показать организацию и подчиненные организации

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds the item
ru_RU: %s добавил объект

en: Values for the generic rules for assignment to entities
ru_RU: Значения общих правил для назначения организации

en: These parameters are used as actions in generic rules for assignment to entities
ru_RU: Эти параметры используются общими правилами для назначения организации

en: Mail domain surrogates entity
ru_RU: Почтовый домен, отражающий организацию

en: Values used in the interface to search users from a LDAP directory
ru_RU: Значения, используемые при поиске пользователя в LDAP

en: LDAP filter associated to the entity (if necessary)
ru_RU: Фильтр LDAP, для указания организации (если необходимо)

en: Autofill dates for financial and administrative information
ru_RU: Автоматически заполнять финансовую и административную информацию

en: No autofill
ru_RU: Не заполнять автоматически

note: TRANS: %s is the name of the state TRANS %s is the name of the state
en: Fill when shifting to state %s
ru_RU: Заполнить при смене статуса %s

en: Copy the start date of warranty
ru_RU: Копировать дату начала гарантии

en: Copy the date of purchase
ru_RU: Копировать дату покупки

en: Copy the order date
ru_RU: Копировать дату заказа

en: Copy the delivery date
ru_RU: Копировать дату доставки

en: No change of entity
ru_RU: Не изменять организацию

en: Alarms options
ru_RU: Настройка уведомлений

en: Reminders frequency for alarms on cartridges
ru_RU: Частота напоминаний об картриджах

en: Reminders frequency for alarms on consumables
ru_RU: Частота уведомлений о расходных материалах

en: Reservation | Reservations
ru_RU[0]: Резервирование
ru_RU[1]: Резервирование
ru_RU[2]: Резервирование
ru_RU[3]: Резервирование

en: Alerts on tickets which are not solved since
ru_RU: Уведомлять о заявках, которые не решены более

en: Automatic closing configuration
ru_RU: Настройка автоматического закрытия

en: Configuring the satisfaction survey
ru_RU: Настройка опроса по удовлетворенности обслуживанием

en: Internal survey
ru_RU: Внутренний опрос

en: External survey
ru_RU: Внешний опрос

en: Based on the item then the category
ru_RU: Сначала по объекту, затем по категории

en: Based on the category then the item
ru_RU: Сначала по категории, затем по объекту

en: Read parameters
ru_RU: Чтение параметров

en: Read helpdesk parameters
ru_RU: Чтение параметров хелпдеска

en: Update parameters
ru_RU: Параметры обновления

en: Update helpdesk parameters
ru_RU: Обновление параметров хелпдеска

en: Rule | Rules
ru_RU[0]: Правило
ru_RU[1]: Правила
ru_RU[2]: Правил
ru_RU[3]: Правил

en: Security
ru_RU: Безопасность

en: Plugin | Plugins
ru_RU[2]: Дополнения
ru_RU[3]: Дополнения

en: No Event
ru_RU: Нет событий

en: Last %d events
ru_RU: Последние %d событий

en: Source
ru_RU: Источник

en: Service
ru_RU: Служба

en: Message
ru_RU: Сообщение

en: Level
ru_RU: Уровень

en: %1$s login since %2$s | %1$s logins since %2$s
ru_RU[0]: %1$s входил в систему с %2$s
ru_RU[1]: %1$s входили в систему с %2$s
ru_RU[2]: %1$s входили в систему с %2$s
ru_RU[3]: %1$s входили в систему с %2$s

en: Unique fields
ru_RU: Уникальные поля

en: Record into the database denied
ru_RU: Запись в базу запрещена

en: Send a notification
ru_RU: Отправить оповещение

en: Duplicates
ru_RU: Дубликаты

en: It's mandatory to select a type and at least one field
ru_RU: Необходимо выбрать тип и как минимум одно поле

en: No item to display
ru_RU: Нет данных для отображения

en: Fully Qualified Domain Name. Use the classical notation (labels separated by dots). For example: indepnet.net
ru_RU: FQDN. Используйте стандартную нотацию (разделитель точка). Например: indepnet.net

en: FQDN must not be empty
ru_RU: FQDN не должен быть пустым

en: FQDN is not valid
ru_RU: FQDN неправильный

en: Invalid internet name: %s
ru_RU: Неправильное Интернет-имя: %s

en: Used items
ru_RU: Использует

en: Managed items
ru_RU: Управляет

en: Visible in a ticket
ru_RU: Отображать в заявке

en: Can be notified
ru_RU: Может уведомляться

en: Visible in a project
ru_RU: Видим в проекте

en: Can be manager
ru_RU: Может быть менеджером

en: Can contain
ru_RU: Может содержать

[ctx: button]
en: Add a user
ru_RU: Добавить пользователя

[ctx: button]
en: Add a manager
ru_RU: Добавить менеджера

[ctx: button]
en: Add a delegatee
ru_RU: Добавление делегирования

[ctx: button]
en: Remove a user
ru_RU: Удаление пользователя

en: Attribute of the user containing its groups
ru_RU: Атрибут учетной записи пользователя содержащий сведения о группах в которые входит этот пользователь

en: Attribute value
ru_RU: Значение атрибута

en: Manager
ru_RU: Менеджер

en: Delegatee
ru_RU: Делегирован

en: Associate to a group
ru_RU: Добавить в группу

en: Dynamic
ru_RU: Динамичный

en: Add a user
ru_RU: Добавить пользователя

en: Criterion | Criteria
ru_RU[0]: Критерий
ru_RU[1]: Критерии
ru_RU[2]: Критерии
ru_RU[3]: Критерии

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of days, %3$d number of hours, %4$d number of minutes, %5$d number of seconds
en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes %5$d seconds
ru_RU: %1$s%2$d дней %3$d часов %4$d минут %5$d секунд

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of days, %3$d number of hours, %4$d number of minutes
en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes
ru_RU: %1$s%2$d дней %3$d часов %4$d минут

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of hours, %3$d number of minutes, %4$d number of seconds
en: %1$s%2$d hours %3$d minutes %4$d seconds
ru_RU: %1$s%2$d часов %3$d минут %4$d секунд

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of hours, %3$d number of minutes
en: %1$s%2$d hours %3$d minutes
ru_RU: %1$s%2$d часов %3$d минут

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of minutes,  %3$d number of seconds
en: %1$s%2$d minutes %3$d seconds
ru_RU: %1$s%2$d минут %3$d секунд

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of minutes
en: %1$s%2$d minute | %1$s%2$d minutes
ru_RU[0]: %1$s%2$d минута
ru_RU[1]: %1$s%2$d минут
ru_RU[2]: %1$s%2$d минут
ru_RU[3]: %1$s%2$d минут

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of seconds
en: %1$s%2$s second | %1$s%2$s seconds
ru_RU[0]: %1$s%2$s секунда
ru_RU[1]: %1$s%2$s секунд
ru_RU[2]: %1$s%2$s секунд
ru_RU[3]: %1$s%2$s секунд

en: Item not found
ru_RU: Объект не найден

en: You don't have permission to perform this action.
ru_RU: У Вас нет прав для выполнения этой операции.

en: Progress
ru_RU: Прогресс

en: My settings
ru_RU: Мои настройки

en: Logout
ru_RU: Выйти

en: Load a bookmark
ru_RU: Открыть закладку

en: ^Top^
ru_RU: ^Вверх^

en: You will find it on the GLPI-PROJECT.org site.
ru_RU: Ее можно получить на сайте GLPI: GLPI-PROJECT.org.

en: A new version is available: %s.
ru_RU: Доступна новая версия: %s.

en: Create a ticket
ru_RU: Создать заявку

en: Ticket followup
ru_RU: Отслеживание заявки

en: Plugins
ru_RU: Дополнения

en: Ticket waiting for your approval
ru_RU: Заявка ожидающая вашего утверждения

en: Check all
ru_RU: Выделить все

en: Uncheck all
ru_RU: Снять выделение

en: Check all as
ru_RU: Пометить все как

en: Selection too large, massive action disabled.
ru_RU: Выбор слишком велик, массовые действия отключены.

en: To increase the limit: change max_input_vars or suhosin.post.max_vars in php configuration.
ru_RU: Для увеличения лимита: измените параметр max_input_vars или suhosin.post.max_vars в конфигурации php.

en: Now
ru_RU: Сейчас

en: Today
ru_RU: Сегодня

en: Specify a date
ru_RU: Укажите дату

en: - %d hour | - %d hours
ru_RU[0]: - %d час
ru_RU[1]: - %d часа
ru_RU[2]: - %d часов
ru_RU[3]: - %d часов

en: - %d day | - %d days
ru_RU[0]: - %d день
ru_RU[1]: - %d дня
ru_RU[2]: - %d дней
ru_RU[3]: - %d дней

en: last Sunday
ru_RU: последнее воскресение

en: last Monday
ru_RU: последний понедельник

en: last Tuesday
ru_RU: последний вторник

en: last Wednesday
ru_RU: последняя среда

en: last Thursday
ru_RU: последний четверг

en: last Friday
ru_RU: последняя пятница

en: last Saturday
ru_RU: последняя суббота

en: - %d week | - %d weeks
ru_RU[0]: - %d неделя
ru_RU[1]: - %d недели
ru_RU[2]: - %d недель
ru_RU[3]: - %d недель

en: Beginning of the month
ru_RU: Начало месяца

en: - %d month | - %d months
ru_RU[0]: - %d месяц
ru_RU[1]: - %d месяца
ru_RU[2]: - %d месяцев
ru_RU[3]: - %d месяцев

en: Beginning of the year
ru_RU: Начало года

en: - %d year | - %d years
ru_RU[0]: - %d год
ru_RU[1]: - %d года
ru_RU[2]: - %d лет
ru_RU[3]: - %d лет

en: + %d hour | + %d hours
ru_RU[0]: + %d час
ru_RU[1]: + %d часа
ru_RU[2]: + %d часов
ru_RU[3]: + %d часов

en: + %d day | + %d days
ru_RU[0]: + %d день
ru_RU[1]: + %d дня
ru_RU[2]: + %d дней
ru_RU[3]: + %d дней

en: + %d week | + %d weeks
ru_RU[0]: + %d неделя
ru_RU[1]: + %d недели
ru_RU[2]: + %d недель
ru_RU[3]: + %d недель

en: + %d month | + %d months
ru_RU[0]: + %d месяц
ru_RU[1]: + %d месяца
ru_RU[2]: + %d месяцев
ru_RU[3]: + %d месяцев

en: + %d year | + %d years
ru_RU[0]: + %d год
ru_RU[1]: + %d года
ru_RU[2]: + %d лет
ru_RU[3]: + %d лет

[ctx: button]
en: Drag and drop or paste image
ru_RU: Перетащите файл или вставите изображение

en: Item is too large
ru_RU: Элемент очень большой

note: TRANS: %1$d, %2$d, %3$d are page numbers
en: From %1$d to %2$d on %3$d
ru_RU: С %1$d по %2$d из %3$d

en: Empty array
ru_RU: Пустой массив

en: Display (number of items)
ru_RU: Отображать (количество записей)

note: TRANS %1$d %2$d are numbers (displayed, total)
en: %1$d on %2$d
ru_RU: %1$d на %2$d

en: Drag and drop your file here, or
ru_RU: Перетащите ваш файл сюда или

[ctx: button]
en: Paste image
ru_RU: Вставить изображение

en: Upload successful
ru_RU: Успешная загрузка

en: Check/uncheck all
ru_RU: Проверить/Снять проверку все

en: Select/unselect all
ru_RU: Выбрать/Исключить все

en: Purchase date incompatible with the associated budget. %1$s not in budget period: %2$s / %3$s
ru_RU: Дата приобретения не совместима с соответствующим бюджетом. %1$s не в бюджетном периоде: %2$s / %3$s

en: Send alarms on financial and administrative information
ru_RU: Отправить уведомления о финансовой информации

note: TRANS: %1$s is the warranty end date and %2$s the name of the item
en: Item reaching the end of warranty on %1$s: %2$s
ru_RU: Элемент, достигающий конца гарантии на %1$s: %2$s

en: No item reaching the end of warranty.
ru_RU: Нет элементов, достигающих конца гарантии.

en: send infocom alert failed
ru_RU: сбой отправки предупреждения инфоком

en: Linear
ru_RU: Линейный

en: Decreasing
ru_RU: Убывающий

[ctx: button]
en: Show
ru_RU: Показать

en: Requested item not found
ru_RU: Запрашиваемый объект не найден

en: For this type of item, the financial and administrative information are only a model for the items which you should add.
ru_RU: Для объектов этого типа, финансовая информация включается выборочно.

en: Order number
ru_RU: Номер заказа

en: Immobilization number
ru_RU: Номер иммобилизации

en: Invoice number
ru_RU: Номер счета

en: Delivery form
ru_RU: Форма доставки

en: Date of last physical inventory
ru_RU: Дата последней инвентаризации

en: Warranty extension value
ru_RU: Цена по окончании гарантии

en: Amortization type
ru_RU: Тип амортизации

en: Amortization duration
ru_RU: Срок амортизации

en: Amortization coefficient
ru_RU: Коэффициент амортизации

en: TCO (value + tracking cost)
ru_RU: TCO (цена + стоимость отслеживания)

en: Monthly TCO
ru_RU: Ежемесячное TCO

en: Warranty information
ru_RU: Гарантийная информация

en: Warranty duration
ru_RU: Гарантийный срок

en: Lifelong
ru_RU: Пожизненно

en: Valid to %s
ru_RU: Действует до %s

en: Comments on financial and administrative information
ru_RU: Коментарии финансовой информации

en: IP address | IP addresses
ru_RU[0]: IP-адрес
ru_RU[1]: IP-адреса
ru_RU[2]: IP-адреса
ru_RU[3]: IP-адреса

en: Invalid IP address
ru_RU: Неправильных IP-адресов

en: Order by item type
ru_RU: Сортировать по типу элемента

en: Other kind of items
ru_RU: Другой вид элементов

en: No IP address found
ru_RU: IP адреса не найдены

en: Subnet mask | Subnet masks
ru_RU[0]: Маска подсети
ru_RU[1]: Маски подсетей
ru_RU[2]: Масок подсетей
ru_RU[3]: Масок подсетей

en: IP version
ru_RU: Версия протокола IP

en: Gateway
ru_RU: Шлюз

en: Addressable network
ru_RU: Адресуемая сеть

en: Set the network using notation address/mask
ru_RU: Установить сеть используя нотацию адреса/маски

en: An addressable network is a network defined on an equipment
ru_RU: Адресуемая сеть - это сеть определенная оборудованием

en: Invalid network address
ru_RU: Неправильный сетевой адрес

en: Invalid input format for the network
ru_RU: Неправильный входной формат для сети

en: Invalid subnet mask
ru_RU: Неправильная маска подсети

en: Network already defined in visible entities
ru_RU: Сеть уже определена в доступных организациях

en: Invalid gateway address
ru_RU: Неправильный адрес шлюза

en: Associate a VLAN
ru_RU: Связать с VLAN

en: Capacity
ru_RU: Емкость

en: Cores
ru_RU: Ядра

en: Threads
ru_RU: Потоки

note: TRANS: %s is the type of the component
en: Item - %s link
ru_RU: Объект - %s связан

en: Position of the device on its bus
ru_RU: Расположение устройства на его шине

en: bus ID
ru_RU: ИД шины

en: Type of component
ru_RU: Тип компонента

en: Specificities
ru_RU: Характеристики

en: Add a new component
ru_RU: Добавить новый компонент

en: Dissociated devices
ru_RU: Не ассоциированные устройства

note: TRANS : %1$s is the type of the device %2$s is the type of the item %3$s is the name of the item (used for headings of a list),
en: %1$s of %2$s: %3$s
ru_RU: %1$s из %2$s: %3$s

en: View | Views
ru_RU[0]: Просмотр
ru_RU[1]: Просмотров
ru_RU[2]: Просмотров
ru_RU[3]: Просмотров

en: Or complete search
ru_RU: или полный поиск

en: My devices
ru_RU: Мои устройства

en: Devices own by my groups
ru_RU: Устройства, имеющиеся в распоряжении моих групп

en: Connected devices
ru_RU: Подключенные устройства

en: version
ru_RU: Версия

en: Installed software
ru_RU: Установленное ПО

en: Associated item type | Associated item types
ru_RU[0]: Связано с типом объекта
ru_RU[1]: Связано с типами объектов
ru_RU[2]: Связано с типами объектов
ru_RU[3]: Связано с типами объектов

en: Visible in the simplified interface
ru_RU: Видимый в упрощенном виде

en: Visible for an incident
ru_RU: Видим для инцидентов

en: Visible for a request
ru_RU: Видим для запросов

en: Visible for a problem
ru_RU: Видим для проблем

en: Visible for a change
ru_RU: Видим для изменений

en: Template for a request
ru_RU: Шаблон для запроса

en: Template for an incident
ru_RU: Шаблон для инцидента

[ctx: quantity]
en: Number of problems
ru_RU: Количество проблем

[ctx: quantity]
en: Number of changes
ru_RU: Количество изменений

en: Incident
ru_RU: Инцидент

en: Request
ru_RU: Запрос

[ctx: button]
en: Browse
ru_RU: Обзор

[ctx: button]
en: Manage
ru_RU: Управление

en: Target | Targets
ru_RU[0]: Цель
ru_RU[1]: Цель
ru_RU[2]: Цель
ru_RU[3]: Цель

en: Edit
ru_RU: Редактировать

en: Category name
ru_RU: Имя категории

en: Put this item in the FAQ
ru_RU: Поместить эту статью в ЧаВо (FAQ)

en: This item is part of the FAQ
ru_RU: Эта статья содержится в ЧаВо (FAQ)

en: This item is not part of the FAQ
ru_RU: Эта статья не содержится в ЧаВо (FAQ)

en: %d view | %d views
ru_RU[0]: %d просмотр
ru_RU[1]: %d просмотров
ru_RU[2]: %d просмотров
ru_RU[3]: %d просмотров

en: Visible since
ru_RU: Видимый с

en: Visible until
ru_RU: Видимый до

en: Subject
ru_RU: Тема

en: Unpublished
ru_RU: Неопубликованное

en: My unpublished articles
ru_RU: Мои не опубликованные статьи

en: All my articles
ru_RU: Все мои статьи

en: All unpublished articles
ru_RU: Все не опубликованные статьи

en: Use as a solution
ru_RU: Использовать как решение

en: Recent entries
ru_RU: Самые новые темы

en: Last updated entries
ru_RU: Последнее обновление записи

en: Most popular questions
ru_RU: Самые популярные темы

en: FAQ item
ru_RU: Элемент  ЧАВО

en: Visibility start date
ru_RU: Видимость начальной даты

en: Visibility end date
ru_RU: Видимость конечной даты

en: Add a target
ru_RU: Добавить цель

en: Caution! You are not the author of this element. Delete targets can result in loss of access to that element.
ru_RU: Внимание! Вы не автор этого элемента.  Удаление цели, может закончиться потерей доступа к тому элементу.

en: Recipient | Recipients
ru_RU[0]: Получатель
ru_RU[1]: Получателя
ru_RU[2]: Получателей
ru_RU[3]: Получателей

en: Profile | Profiles
ru_RU[0]: Профиль
ru_RU[1]: Профили
ru_RU[2]: профилей
ru_RU[3]: профилей

en: Knowledge base administration
ru_RU: Администрирование базы знаний

en: Publish in the FAQ
ru_RU: Опубликовать в FAQ

en: Read the FAQ
ru_RU: Прочитать FAQ

en: External link | External links
ru_RU[0]: Внешняя ссылка
ru_RU[1]: Внешние ссылки
ru_RU[2]: Внешних ссылок
ru_RU[3]: Внешних ссылок

en: Link | Links
ru_RU[0]: Ссылка
ru_RU[1]: Ссылки
ru_RU[2]: Ссылок
ru_RU[3]: Ссылок

en: Link or filename
ru_RU: Ссылка или имя файла

en: Open in a new window
ru_RU: Открыть в новом окне

en: File content
ru_RU: Содержимое файла

en: No link defined
ru_RU: Ссылка не определена

en: Add an item type
ru_RU: Добавить объект типа

en: Building number
ru_RU: Номер дома

en: Room number
ru_RU: Кодовый номер

en: Longitude
ru_RU: Долгота

en: Latitude
ru_RU: Широта

en: Altitude
ru_RU: Высота

en: Location comments
ru_RU: Примечания местоположения

en: Lock | Locks
ru_RU[0]: Блокировка
ru_RU[1]: Блокировки
ru_RU[2]: Блокировки
ru_RU[3]: Блокировки

en: Locked items
ru_RU: Заблокированные элементы

[ctx: button]
en: Unlock
ru_RU: Разблокировать

en: No locked item
ru_RU: Нет заблокированных элементов

en: Unlock components
ru_RU: Разблокировать компоненты

en: Network port | Network ports
ru_RU[0]: Сетевой порт
ru_RU[1]: Сетевые порты
ru_RU[2]: Сетевых портов
ru_RU[3]: Сетевых портов

en: Select the type of the item that must be unlock
ru_RU: Выберите тип объекта который должен быть разблокирован

en: Historical
ru_RU: История изменений

en: No historical
ru_RU: Нет истории

[ctx: name]
note: TRANS: a noun, modification, change
en: Update
ru_RU: Обновить

en: Add the item
ru_RU: добавление объекта

en: Delete the item
ru_RU: Удалить элемент

en: Lock the item
ru_RU: Заблокировать элемент

en: Unlock the item
ru_RU: Разблокировать элемент

en: Restore the item
ru_RU: Восстановить элемент

en: Add the component
ru_RU: Добавить компонент

note: TRANS: %1$s is the old_value, %2$s is the new_value
en: Change the component %1$s: %2$s
ru_RU: Изменение компонента %1$s: %2$s

note: TRANS: %1$s is the update date, %2$s is the last updater name
en: %1$s by %2$s
ru_RU: %1$s на %2$s

en: Delete the component
ru_RU: Удалить компонент

en: Lock the component
ru_RU: Заблокировать компонент

en: Unlock the component
ru_RU: Разблокировать компонент

en: Install the software
ru_RU: Установить ПО

en: Uninstall the software
ru_RU: Удалить ПО

en: Disconnect the item
ru_RU: отключить объект

en: Connect the item
ru_RU: Подключен к устройству

en: Add a link with an item
ru_RU: Добавлена связь с объектом

en: Delete a link with an item
ru_RU: Удалена связь с объектом

en: Lock a link with an item
ru_RU: Заблокирована связь с элементом

en: Unlock a link with an item
ru_RU: Разблокирована связь с элементом

en: Update an item
ru_RU: Обновлен объект

en: Delete an item
ru_RU: Удален объект

en: Lock an item
ru_RU: Заблокировать элемент

en: Unlock an item
ru_RU: Разблокировать элемент

en: Update of the field
ru_RU: изменение поля

en: Change %1$s by %2$s
ru_RU: Изменено %1$s на %2$s

en: mbstring extension not found. Warning with charsets used.
ru_RU: Предупреждение: расширение php mbstring не подключено.

en: Email address
ru_RU: Email адрес

en: Connection errors
ru_RU: Ошибки подключения

en: Use Kerberos authentication
ru_RU: Использовать аутентификацию Kerberos

en: Accepted mail archive folder (optional)
ru_RU: Папка для принятой почты (не обязательно)

en: Refused mail archive folder (optional)
ru_RU: Папка для непринятой почты (не обязательно)

en: Maximum size of each file imported by the mails receiver
ru_RU: Максимальный размер вложения для импорта

en: Use mail date, instead of collect one
ru_RU: Использовать дату письма вместо даты получения

[ctx: button]
en: Get email tickets now
ru_RU: Получить заявки сейчас

en: Email %s not found. Impossible import.
ru_RU: Email %s не найден. Импорт невозможен.

note: TRANS: %1$d, %2$d, %3$d, %4$d and %5$d are number of messages
en: Number of messages: available=%1$d, retrieved=%2$d, refused=%3$d, errors=%4$d, blacklisted=%5$d
ru_RU: Число сообщений: доступно=%1$d, найдено=%2$d, отказано=%3$d, ошибок=%4$d, в черном списке=%5$d

en: Could not connect to mailgate server
ru_RU: Не могу подключиться к почтовому серверу

note: TRANS: %s is the ID of the mailgate
en: Could not find mailgate %d
ru_RU: Не могу найти почтовый сервер %d

note: TRANS: %s is a directory
en: %s is not writable
ru_RU: %s только для чтения

en: Too large attached file
ru_RU: Слишком большой присоединенный файл

en: Invalid attached file
ru_RU: Неправильный присоединенный файл

note: TRANS: %1$s is the name of the folder, %2$s is the name of the receiver
en: Invalid configuration for %1$s folder in receiver %2$s
ru_RU: Недопустимая конфигурация для папки %1$s в получателе %2$s

en: Retrieve email (Mails receivers)
ru_RU: Получение почты (Почтовые приемники)

en: Number of emails to retrieve
ru_RU: Количество сообщений на страницу

en: Send alarms on receiver errors
ru_RU: Отправить уведомление о ошибка приемника

en: Your email could not be processed.
    If the problem persists, contact the administrator
ru_RU: Вашу email нельзя было обработать.
    Если проблема сохраняется, обратитесь к администратору

en: List of not imported emails
ru_RU: Список не импортированных писем

en: Receivers in error: %s
ru_RU: Ресиверы в ошибке: %s

en: No import
ru_RU: Без импорта

en: No action available
ru_RU: Нет доступных действий

en: Implementation error !
ru_RU: Ошибка при выполнении !

en: No selected items
ru_RU: Нет выбранных объектов

en: Invalid process
ru_RU: Неверный процесс

en: Select the type of the item on which applying this action
ru_RU: Выберите типа объекта на который применяете это действие

[ctx: button]
en: Add to transfer list
ru_RU: Добавить к списку переноса

[ctx: button]
en: Delete permanently but keep devices
ru_RU: Удалить перманентно, но оставить устройства

[ctx: button]
en: Delete permanently and remove devices
ru_RU: Удалить перманентно и удалить устройства

[ctx: button]
en: Delete permanently even if linked items
ru_RU: Удалить даже если есть связанные элементы

en: Select the common field that you want to update
ru_RU: Выберите общее поле, которое требуется обновить

en: Select the field that you want to update
ru_RU: Выберите поле, которое требуется обновить

en: or
ru_RU: или

en: You can't delete that item by massive actions, because it has sub-items
ru_RU: Вы не можете удалить этот объект массовым действием, потому что он имеет подпункты

en: but you can do it by the form of the item
ru_RU: но вы можете сделать это в форме объекта

en: You can't delete that item, because it is used for one or more items
ru_RU: Вы не можете удалять этот объект, так как он используется для одного или нескольких объектов

en: default_value must be 0 or 1
ru_RU: default_value должно быть 0 или 1

en: default_value must be numeric
ru_RU: default_value должно быть числом

note: TRANS: %s is 'Clean DB : rename tables' TRANS: %s is the table or item implied
en: Change of the database layout - %s
ru_RU: Изменение структуры БД - %s

en: Task completed.
ru_RU: Завершено

en: Automatically generated by GLPI %s
ru_RU: Автоматически сгенерированно GLPI %s

note: TRANS: %s is the table or item to migrate TRANS: %s is 'Clean reservation entity link'
en: Data migration - %s
ru_RU: Миграция данных - %s

en: Management type
ru_RU: Тип управления

en: Microphone
ru_RU: Микрофон

en: Speakers
ru_RU: Колонки

en: Pivot
ru_RU: Поворачивается

en: %1$s adds several netpoints
ru_RU: %1$s добавляет несколько netpoints

en: Network outlets for %s
ru_RU: Сетевая розетка для %s

en: Network alias | Network aliases
ru_RU[0]: Сетевой псевдоним
ru_RU[1]: Сетевые псевдонимы
ru_RU[2]: Сетевые псевдонимы
ru_RU[3]: Сетевые псевдонимы

en: Add a network alias
ru_RU: Добавить псевдоним сети

en: Computer's name
ru_RU: Имя компьютера

en: The MAC address and the IP of the equipment are included in an aggregated network port
ru_RU: MAC и IP адрес оборудования включены в агрегированный сетевой порт

en: IP network is not included in the database. However, you can see current available networks.
ru_RU: IP сети не прописаны в БД. Вы можете просмотреть список доступных сетей.

en: Several network names available! Go to the tab 'Network Name' to manage them.
ru_RU: Доступно несколько сетевых имен. Перейдите на вкладку "Сетевое имя" для управления ими.

en: Add a network name
ru_RU: Добавить сетевое имя

en: Not associated
ru_RU: Не сопоставлено

en: Create a new network name
ru_RU: Создать новое сетевое имя

en: No network name found
ru_RU: Не найдено сетевое имя

en: Aggregation port
ru_RU: Агрегированный порт

en: Origin port
ru_RU: Первичный порт

en: Alias port
ru_RU: Псевдоним порта

en: Global displays
ru_RU: Отображать разделы

en: Internet information
ru_RU: Информация для Internet

en: Common options
ru_RU: Характеристики

en: Network port type to be added
ru_RU: Тип сетевого порта

en: Add several ports
ru_RU: Добавить несколько портов

en: Network ports waiting for manual migration
ru_RU: Сетевые порты, ожидающие ручной миграции

en: No network port found
ru_RU: Не найдено сетевых портов

en: Port number | Ports number
ru_RU[0]: Номер порта
ru_RU[1]: Номера портов
ru_RU[2]: Номеров портов
ru_RU[3]: Номеров портов

en: Network port type
ru_RU: Тип сетевых портов

en: Dissociate a VLAN
ru_RU: Удалить привязку к VLAN

en: Connection by dial line - Dialup Port
ru_RU: Подключиться через телефонное соединение

en: Connected to
ru_RU: Подключено к

en: Ethernet port
ru_RU: Порт Ethernet

en: Ethernet port type
ru_RU: Тип порта Ethernet

en: Ethernet port speed
ru_RU: Скорость порта Ethernet

en: Twisted pair (RJ-45)
ru_RU: Витая пара (RJ-45)

en: Multimode fiber
ru_RU: Многомодовая оптика

en: Single mode fiber
ru_RU: Одномодовая оптика

note: TRANS: %d is the speed
en: %d Gbit/s
ru_RU: %d Гбит/с

note: TRANS: %f is the speed
en: %.1f Gbit/s
ru_RU: %.1f Гбит/с

note: TRANS: %d is the speed
en: %d Mbit/s
ru_RU: %d Мбит/с

en: No options available for this port type.
ru_RU: Нет настроек для портов данного типа.

en: Virtual ports
ru_RU: Виртуальные порты

en: Opposite link
ru_RU: Противоположный порт

en: Local network port
ru_RU: Локальный сетевой порт

en: this port
ru_RU: этот порт

en: No network card available
ru_RU: Нет доступной сетевой карты

en: Equipment without network card
ru_RU: Оборудование без сетевой карты

en: item not linked to an object
ru_RU: объект не связан с элементом

note: TRANS: %1$s and %2$s are links
en: %1$s on %2$s
ru_RU: %1$s на %2$s

en: Without name
ru_RU: Без названия

en: Not connected.
ru_RU: Не подключено.

en: Local loop port
ru_RU: Порт локальной петли

en: Network port migration
ru_RU: Сетевой порт миграции

en: Undefined interface
ru_RU: Неопределенный интерфейс

en: Invalid network (already defined or with invalid addresses)
ru_RU: Неверная сеть (уже определена или имеет неверные адреса)

en: Gateway not include inside the network
ru_RU: Шлюз не принадлежит сети

en: Transform this network port to
ru_RU: Преобразовать этот сетевой порт в

en: Network port information conflicting with %s
ru_RU: Сетевой порт конфликтует с %s

en: Invalid address or netmask
ru_RU: Неправильный адрес или сетевая маска

en: No conflicting network
ru_RU: Нет конфликтующих сетей

en: you may have to add a network
ru_RU: Вы можете добавить сеть

en: Append a correct gateway to the network %s
ru_RU: Добавьте правильный шлюз для сети %s

en: Unknown network
ru_RU: Неизвестная сеть

en: Add a network
ru_RU: Добавить сеть

en: Add a correct IP to the network port
ru_RU: Добавить правильный IP к сетевому порту

en: Unknown network port
ru_RU: Неизвестный сетевой порт

en: I don't understand why this migration error is not deleted.
ru_RU: Мне непонятно почему эта ошибка миграции не удалена.

en: You can delete this migration error
ru_RU: ВЫ можете удалить эту ошибку миграции

en: At all events
ru_RU: На все события

en: Original network port information
ru_RU: Сведения об оригинальном сетевом порте

en: Network address
ru_RU: Сетевой адрес

en: Unknown interface
ru_RU: Неизвестный интерфейс

en: Tagged
ru_RU: Тегированный

en: Wifi port
ru_RU: Wifi-порты

en: Wifi mode
ru_RU: Режим Wifi

en: Wifi protocol version
ru_RU: Версия протокола Wifi

note: TRANS: Always plural
en: Note | Notes
ru_RU[0]: Заметка
ru_RU[1]: Заметки
ru_RU[2]: Заметки
ru_RU[3]: Заметки

en: Creation date
ru_RU: Дата создания

en: Last updater
ru_RU: Последний изменивший

en: Last update by %1$s on %2$s
ru_RU: Последнее обновление выполнено %1$s в %2$s

en: Create by %1$s on %2$s
ru_RU: Создано %1$s в %2$s

en: Notification method
ru_RU: Способ уведомления

en: Event | Events
ru_RU[0]: Событие
ru_RU[1]: События
ru_RU[2]: Событий
ru_RU[3]: Событий

en: Mail test
ru_RU: Проверка почты

en: This is a test email.
ru_RU: Это тестовое сообщение для проверки работы почты в GLPI.

en: Failed to send test email to administrator
ru_RU: Не удалось отправить тестовое сообщение администратору

en: Test email sent to administrator
ru_RU: Тестовое сообщение отправлено администратору

en: Error inserting email to queue
ru_RU: Ошибка отправки письма в очередь

en: An email to %s was added to queue
ru_RU: Письмо для %s было добавлено в очередь

en: Response name (if needed)
ru_RU: Имя для обратного адреса (если нужно)

en: Add documents into ticket notifications
ru_RU: Прикреплять документы к уведомлениям

en: The PHP mail function is unknown or is not activated on your system.
ru_RU: Функция PHP mail для отправки почты не работает или отключена в Вашей системе.

en: The use of a SMTP is needed.
ru_RU: Необходимо использование SMTP.

en: Way of sending emails
ru_RU: Способ отправки email

en: SMTP host
ru_RU: Сервер SMTP

en: SMTP login (optional)
ru_RU: SMTP логин

en: SMTP password (optional)
ru_RU: SMTP пароль

en: Send a test email to the administrator
ru_RU: Отправить тестовое сообщение администратору

en: Cartridges alarm
ru_RU: Картриджи, предупреждение

en: Remaining
ru_RU: Осталось

en: New change
ru_RU: Новые изменения

en: Update of a change
ru_RU: Обновление изменений

en: Change solved
ru_RU: Изменить решенные

en: Validation request
ru_RU: Запрос на проверку

en: Validation request answer
ru_RU: Ответ на запрос на проверку

en: New task
ru_RU: Новое задание

en: Update of a task
ru_RU: Обновление задачи

en: Deletion of a task
ru_RU: Отмена задания

en: Closure of a change
ru_RU: Закрытие изменения

en: Deleting a change
ru_RU: Удаление изменений

note: TRANS: %s is the user name
en: An approval request has been submitted by %s
ru_RU: Запрос на утверждение был создан %s

note: TRANS: %s is the user name
en: An answer to an an approval request was produced by %s
ru_RU: Ответ на запрос на продвижение был дан %s

en: Validation | Validations
ru_RU[0]: Проверка
ru_RU[1]: Проверки
ru_RU[2]: Проверок
ru_RU[3]: Проверок

en: Decision-maker
ru_RU: Принимающий решение

en: A validation request has been submitted
ru_RU: Запрос на проверку был создан

en: An answer to a validation request was produced
ru_RU: Ответ на запрос на проверку был дан

en: Problem | Problems
ru_RU[0]: Проблема
ru_RU[1]: Проблемы
ru_RU[2]: Проблемы
ru_RU[3]: Проблемы

en: Manager of group
ru_RU: Менеджер группы

en: Group except manager users
ru_RU: Группа, кроме менеджера группы

en: Administrator
ru_RU: Администратор

en: Entity administrator
ru_RU: Администратор организации

en: Former technician in charge of the ticket
ru_RU: Специалист, ранее ответственный за эту заявку

en: Manager of the group in charge of the ticket
ru_RU: Менеджер группы ответственной за заявку

en: Group in charge of the ticket except manager users
ru_RU: Назначенная группа, кроме менеджера группы

en: Requester group manager
ru_RU: Менеджер группы заказчика

en: Requester group except manager users
ru_RU: Группа заказчика, кроме менеджера группы

en: Technician in charge of the ticket
ru_RU: Специалист ответственный за заявку

en: Hardware user
ru_RU: Пользователь оборудования

en: Watcher group manager
ru_RU: Менеджер группы наблюдения

en: Watcher group except manager users
ru_RU: Группа наблюдения, кроме менеджера группы

en: Technician in charge of the task
ru_RU: Специалист ответственный за задачу

en: Task author
ru_RU: Автор задачи

en: Followup author
ru_RU: Автор замечаний

en: Requester ID
ru_RU: ID заказчика

en: Requester location
ru_RU: Местонахождение заказчика

en: Assigned to technicians
ru_RU: Назначено специалистам

en: Assigned to groups
ru_RU: Назначено группам

en: Number of unresolved items
ru_RU: Число не решённых элементов

en: Number of costs
ru_RU: Количество затрат

en: No defined category
ru_RU: Категория не выбрана

en: Web link to approval the solution
ru_RU: Web-ссылка на утверждение решение

en: Download URL
ru_RU: Скачать по ссылке

en: Status value in database
ru_RU: Статус в базе данных

en: Consumables alarm
ru_RU: Расходные материалы, предупреждение

en: End of contract
ru_RU: Окончание договора

en: Periodicity notice
ru_RU: Уведомление о периоде

en: Contracts alarm
ru_RU: Договоры, предупреждение

en: Contract expired since the
ru_RU: Договор истек

en: Contract with notice since the
ru_RU: Договор с уведомлением начиная с

en: Contract reached the end of a period since the
ru_RU: Действие договора истекло начиная с

en: Contract with notice for the current period since the
ru_RU: Договор с уведомлением для текущего периода начиная с

en: The following automatic actions are in error. They require intervention.
ru_RU: Следующие автоматические задачи завершились с ошибкой и требуют вмешательства.

en: Desynchronization MySQL replica
ru_RU: Реплика MySQL не синхронизирована

en: Can't connect to the database.
ru_RU: Невозможно соединиться с базой данных.

en: Slave database out of sync!
ru_RU: Подчиненная ДБ не синхронизирована!

en: The slave database is desynchronized. The difference is of:
ru_RU: Резервная база данных не синхронизирована. Отличие в

en: Alert on duplicate record
ru_RU: Оповестить о дублировании записи

en: Update the item
ru_RU: обновление объекта

en: Item successfully added but duplicate record on
ru_RU: Объект успешно добавлен, но дублирует запись

en: Doer
ru_RU: Исполнитель

en: Intended action
ru_RU: Назначена задача

en: Expiration date
ru_RU: Конечный срок действия

en: Receiver errors
ru_RU: Ошибки приемников

en: Planning recall
ru_RU: Напоминание о планировании

en: New problem
ru_RU: Новая проблема

en: Update of a problem
ru_RU: Изменение проблемы

en: Problem solved
ru_RU: Проблема решена

en: Closure of a problem
ru_RU: Закрытие проблемы

en: Deleting a problem
ru_RU: Удаление проблемы

en: Causes
ru_RU: Причины

en: Symptoms
ru_RU: Симптомы

en: New project
ru_RU: Новый проект

en: Update of a project
ru_RU: Обновление проекта

en: Deletion of a project
ru_RU: Удаление проекта

en: Manager group
ru_RU: Менеджер группы

en: Manager of manager group
ru_RU: Менеджер группы менеджера

en: Manager group except manager users
ru_RU: Группа управления, кроме менеджеров группы

en: User of project team
ru_RU: Пользователь команды проекта

en: Group of project team
ru_RU: Группа команды проекта

en: Manager of group of project team
ru_RU: Менеджер группы команды проекта

en: Group of project team except manager users
ru_RU: Группа команды проекта, кроме менеджеров группы

en: Contact of project team
ru_RU: Контакт команды проекта

en: Supplier of project team
ru_RU: Поставщик команды проекта

en: Code
ru_RU: Код

en: Planned start date
ru_RU: Запланированная дата начала

en: Planned end date
ru_RU: Запланированная дата окончания.

en: Real start date
ru_RU: Реальная дата начала

en: Real end date
ru_RU: Реальная дата окончания.

en: Percent done
ru_RU: Процентов сделано

en: Planned duration
ru_RU: Запланированная продолжительность

en: Effective duration
ru_RU: Эффективная продолжительность

[ctx: quantity]
en: Number of team members
ru_RU: Число участников команды

en: Team member | Team members
ru_RU[0]: Участник команды
ru_RU[1]: Участники команды
ru_RU[2]: Участники команды
ru_RU[3]: Участники команды

en: Project team | Project teams
ru_RU[0]: Команда проекта
ru_RU[1]: Команды проекта
ru_RU[2]: Команды проекта
ru_RU[3]: Команды проекта

en: New project task
ru_RU: Новое задание проекта

en: Update of a project task
ru_RU: Обновление задания проекта

en: Deletion of a project task
ru_RU: Удаление задания проекта

en: Project team user
ru_RU: Пользователь команды проекта

en: Project team group
ru_RU: Группа команды проекта

en: Project | Projects
ru_RU[0]: Проект
ru_RU[1]: Проекты
ru_RU[2]: Проекты
ru_RU[3]: Проекты

en: Tickets duration
ru_RU: Продолжительность заявок

en: New reservation
ru_RU: Новое резервирование

en: Update of a reservation
ru_RU: Обновление резервирования

en: Deletion of a reservation
ru_RU: Удаление резервирования

en: Reservation expired
ru_RU: Истечение резервирования

en: To answer by email, write above this line
ru_RU: Чтобы ответить по email, пишите выше этой линии

en: To answer by email, write under this line
ru_RU: Чтобы ответить по email, пишите ниже этой линии

en: Update of a ticket
ru_RU: Обновление заявки.

en: Ticket solved
ru_RU: Заявка решена

en: Solution rejected
ru_RU: Решение отклонено

en: New followup
ru_RU: Новое решение по заявке

en: Update of a followup
ru_RU: Обновление ответа

en: Deletion of a followup
ru_RU: Удаление ответа

en: Closing of the ticket
ru_RU: Закрытие заявки

en: Deletion of a ticket
ru_RU: Удаление заявки

en: Not solved tickets
ru_RU: Заявки без решения

en: Automatic reminders of SLAs
ru_RU: Автоматические напоминания SLA

en: Satisfaction survey answer
ru_RU: Ответ на опрос по удовлетворенности обслуживанием

note: TRANS: %s is the number of days before auto closing
en: Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s day | Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s days
ru_RU[0]: Без ответа, заявка будет закрыта автоматически через %s день
ru_RU[1]: Без ответа, заявка будет закрыта автоматически через %s дня
ru_RU[2]: Без ответа, заявка будет закрыта автоматически через %s дней
ru_RU[3]: Без ответа, заявка будет закрыта автоматически через %s дней

[ctx: quantity]
en: Number of followups
ru_RU: Ответов

[ctx: quantity]
en: Number of linked tickets
ru_RU: Число связанных заявок

en: Solution rejection comment
ru_RU: Комментарии по отклонённому решению

en: Solution rejection date
ru_RU: Дата отклонения решения

en: Creation date of the satisfaction survey
ru_RU: Дата создания опроса по удовлетворенности обслуживанием

en: Response date to the satisfaction survey
ru_RU: Дата заполнения опроса по удовлетворенности обслуживанием

en: Comments to the satisfaction survey
ru_RU: Комментарии к опросам по удовлетворенности обслуживанием

en: Survey type
ru_RU: Тип исследования

en: Invitation to fill out the survey
ru_RU: Приглашение для участия в опросе

en: Followup | Followups
ru_RU[0]: Замечание
ru_RU[1]: Замечания
ru_RU[2]: Замечания
ru_RU[3]: Замечания

en: Linked ticket | Linked tickets
ru_RU[0]: Связанная заявка
ru_RU[1]: Связанные заявки
ru_RU[2]: Связанных заявок
ru_RU[3]: Связанных заявок

en: Token
ru_RU: Токен

en: You have been made a request to reset your account password.
ru_RU: Вы сделали запрос на смену пароля для Вашей учетной записи.

en: Just follow this link (you have one day):
ru_RU: Перейдите по ссылке (у вас есть один день) :

en: Template translation | Template translations
ru_RU[0]: Перевод шаблона
ru_RU[1]: Переводы шаблона
ru_RU[2]: Переводы шаблона
ru_RU[3]: Переводы шаблона

en: Show list of available tags
ru_RU: Показать список доступных тегов

en: Email text body
ru_RU: Тело сообщения (текст)

en: (leave the field empty for a generation from HTML)
ru_RU: (оставьте это поле пустым для создания на основе HTML)

en: Email HTML body
ru_RU: Тело сообщения (HTML)

en: Default translation
ru_RU: Перевод по умолчанию

en: Label
ru_RU: Метка

en: Possible values
ru_RU: Возможное значение(я)

en: List of values
ru_RU: Список значений

en: Single value
ru_RU: Единственное значение

en: Preview
ru_RU: Предпросмотр

en: Refused email | Refused emails
ru_RU[0]: Отклонённый email
ru_RU[1]: Отклонённые email
ru_RU[2]: Отклонённые email
ru_RU[3]: Отклонённые email

en: Delete emails
ru_RU: Удалить письма

en: From email header
ru_RU: Заголовок сообщения From

en: To email header
ru_RU: Заголовок сообщения To

en: Subject email header
ru_RU: Заголовок сообщения Subject

en: Mails receiver
ru_RU: Почтовый приемник

en: Message-ID email header
ru_RU: Заголовок сообщения Message-ID

en: Reason of rejection
ru_RU: Причина отказа

en: Unable to affect the email to an entity
ru_RU: Невозможно применить Email к организации

en: Email not found. Impossible import
ru_RU: Email не найден. Импорт невозможен

en: Brand
ru_RU: Торговая марка

[ctx: quantity]
en: Number of lines
ru_RU: Число линий

en: Flags
ru_RU: Функции

en: Headset
ru_RU: Гарнитура

en: Speaker
ru_RU: Громкая связь

en: The user is busy at the selected timeframe.
ru_RU: Пользователь занят в выбранный период

en: Week
ru_RU: Неделя

en: Month
ru_RU: Месяц

en: Download the planning in Ical format
ru_RU: Загрузить график в iCal формате

en: Ical
ru_RU: iCal

en: webcal:// synchronization
ru_RU: Синхронизация Webcal://

en: Caption
ru_RU: Обозначения

en: Available
ru_RU: Доступно

en: Unavailable
ru_RU: Отсутствует

en: Your planning
ru_RU: Ваше планирование

note: TRANS: %1$s is the ticket, %2$s is the title
en: Ticket #%1$s %2$s
ru_RU: Заявка #%1$s %2$s

en: See personnal planning
ru_RU: Отображать личное планирование

en: See schedule of people in my groups
ru_RU: Показывать планирование пользователей своей группы

en: See all plannings
ru_RU: Показать всё запланированное

en: Planning reminder | Planning reminders
ru_RU[0]: Напоминание о планировании
ru_RU[1]: Напоминание о планировании
ru_RU[2]: Напоминание о планировании
ru_RU[3]: Напоминание о планировании

en: %d week | %d weeks
ru_RU[0]: %d неделя
ru_RU[1]: %d недели
ru_RU[2]: %d недель
ru_RU[3]: %d недель

en: Send planning recalls
ru_RU: Отправка уведомлений о планировании

en: Plugins list
ru_RU: Список дополнений

en: Author | Authors
ru_RU[0]: Автор
ru_RU[1]: Авторы
ru_RU[2]: Авторы
ru_RU[3]: Авторы

en: CSRF compliant
ru_RU: CSRF совместимый

[ctx: plugin]
en: Enabled
ru_RU: Включен

[ctx: plugin]
en: Not installed
ru_RU: Не установленный

en: To update
ru_RU: Для обновления

[ctx: plugin]
en: Installed / not configured
ru_RU: Установлен / не настроен

[ctx: plugin]
en: Installed / not activated
ru_RU: Установлен / не активирован

en: Error / to clean
ru_RU: Ошибка / очистить

[ctx: button]
en: Disable
ru_RU: Отключить

[ctx: button]
en: Uninstall
ru_RU: Удалить

en: Non-existent function
ru_RU: Несуществующая функция

en: Not CSRF compliant
ru_RU: Не совместимый с CSRF

[ctx: button]
en: Enable
ru_RU: Включить

[ctx: button]
en: Clean
ru_RU: Очистить

en: No plugin installed
ru_RU: Нет установленных дополнений

en: See the catalog of plugins
ru_RU: Посмотреть каталог дополнений

en: Initial page counter
ru_RU: Начальное значение счетчика страниц

en: Current counter of pages
ru_RU: Текущий счетчик страниц

en: Serial
ru_RU: COM-интерфейс

en: Parallel
ru_RU: LTP-интерфейс

en: Wifi
ru_RU: Wi-Fi

[ctx: status]
en: Processing (assigned)
ru_RU: В работе (назначена)

[ctx: status]
en: Processing (planned)
ru_RU: В работе (запланирована)

[ctx: status]
en: Solved
ru_RU: Pешена

en: Under observation
ru_RU: Под наблюдением

en: Problems on pending status
ru_RU: Проблемы с ожмданием статуса

en: Problems to be processed
ru_RU: Участвую в решении проблем

en: Your problems in progress
ru_RU: Мои проблемы в работе

en: Problem followup
ru_RU: Отслеживание проблем

en: No problem in progress.
ru_RU: Нет текущих проблем

note: TRANS: %d is the document number
en: %d associated document | %d associated documents
ru_RU[0]: %d связанный документы
ru_RU[1]: %d связанных документа
ru_RU[2]: %d связанных документа
ru_RU[3]: %d связанных документа

en: Last problems
ru_RU: Последние проблемы

note: TRANS : %d is the number of problems
en: Last %d problem | Last %d problems
ru_RU[0]: Последняя %d проблема
ru_RU[1]: Последние %d проблемы
ru_RU[2]: Последние %d проблем
ru_RU[3]: Последние %d проблем

en: No problem found.
ru_RU: Проблем не найдено.

en: Problems on linked items
ru_RU: Нет связанных проблем

en: Problem task | Problem tasks
ru_RU[0]: Задача проблемы
ru_RU[1]: Задачи проблемы
ru_RU[2]: Задач проблемы
ru_RU[3]: Задач проблемы

en: Link Ticket/Problem | Links Ticket/Problem
ru_RU[0]: Связь Заявка/Проблема
ru_RU[1]: Связи Заявка/Проблема
ru_RU[2]: Связей Заявка/Проблема
ru_RU[3]: Связей Заявка/Проблема

en: Create a problem from this ticket
ru_RU: Создать проблему для этой заявки

en: Life cycles
ru_RU: Жизненные циклы

en: This profile is the last with write rights on profiles
ru_RU: Этот профиль является последним с правами записи на профили

en: Deletion refused
ru_RU: Удаление отклонено

en: Global right
ru_RU: Глобальные права

en: Entity right
ru_RU: Права по организациям

en: Default profile
ru_RU: Профиль по умолчанию

en: Profile's interface
ru_RU: Интерфейс, связанный с профилем

en: Update password
ru_RU: Смена пароля

en: Ticket creation form on login
ru_RU: Форма создания заявки при входе

en: Association
ru_RU: Объединение

en: See hardware of my groups
ru_RU: Отображать оборудование моих групп

en: Link with items for the creation of tickets
ru_RU: Связывать элементы при создании заявки

en: Associable items to a ticket
ru_RU: Связывать элементы с заявкой

en: Default ticket template
ru_RU: Шаблон по умолчанию для заявок

en: Public reminder | Public reminders
ru_RU[0]: Общее напоминание
ru_RU[1]: Общие напоминания
ru_RU[2]: Общие напоминания
ru_RU[3]: Общие напоминания

en: Public RSS feed | Public RSS feeds
ru_RU[0]: Общий RSS канал
ru_RU[1]: Общие RSS каналы
ru_RU[2]: Общие RSS каналы
ru_RU[3]: Общие RSS каналы

en: Financial and administratives information
ru_RU: Финансовая информация

en: Public bookmark | Public bookmarks
ru_RU[0]: Публичная закладка
ru_RU[1]: Публичные закладки
ru_RU[2]: Публичные закладки
ru_RU[3]: Публичные закладки

en: Report | Reports
ru_RU[0]: Отчет
ru_RU[1]: Отчеты
ru_RU[2]: Отчетов
ru_RU[3]: Отчетов

en: Administration of reservations
ru_RU: Управление резервированием

en: Recurrent tickets
ru_RU: Периодические заявки

en: Visibility
ru_RU: Видимость

en: From \ To
ru_RU: Начиная \ Заканчивая

en: Life cycle of tickets
ru_RU: Цикл жизни заявок

en: Life cycle of problems
ru_RU: Жизненный цикл проблем

en: Life cycle of changes
ru_RU: Жизненный цикл изменений

en: Mail queue
ru_RU: Очередь email - сообщений

en: Rules for assigning a computer to an entity
ru_RU: Правила назначения организации компьютеру

en: Rules for assigning a ticket created through a mails receiver
ru_RU: Правила назначения заявки созданной через приемник почты

en: Rules for assigning a category to a software
ru_RU: Правила назначения категории ПО

en: Business rules for tickets (entity)
ru_RU: Правила для заявок (организация)

en: Dropdowns dictionary
ru_RU: Выпадающие списки

en: Software dictionary
ru_RU: Каталог программного обеспечения

en: Printers dictionnary
ru_RU: Каталог принтеров

en: Search result display
ru_RU: Показать результаты поиска

en: Global dropdown | Global dropdowns
ru_RU[0]: Глобальный выпадающий список
ru_RU[1]: Глобальные выпадающие списки
ru_RU[2]: Глобальные выпадающие списки
ru_RU[3]: Глобальные выпадающие списки

en: Entity dropdowns
ru_RU: Список организаций

en: Business rules for tickets
ru_RU: Бизнес-правила для заявок

en: No access
ru_RU: Нет доступа

en: Write
ru_RU: Запись

en: All items
ru_RU: Все элементы

en: My devices and all items
ru_RU: Мои устройства и все элементы

en: Add an authorization to a user
ru_RU: Добавить права пользователю

en: Recursive
ru_RU: Наследование

en: No user found
ru_RU: Не найдено пользователя

en: Authorization | Authorizations
ru_RU[0]: Права
ru_RU[1]: Права
ru_RU[2]: Права
ru_RU[3]: Права

en: See (actor)
ru_RU: Показать (участник)

en: GANTT
ru_RU: Диаграмма Ганта

en: My tasks
ru_RU: Мои задания

en: Show on global GANTT
ru_RU: Показать глобальную диаграмму Ганта

en: Invalid planned dates. Dates not updated.
ru_RU: Неверная запланированная дата. Дата не обновлена.

en: Invalid real dates. Dates not updated.
ru_RU: Неверная реальная дата. Дата не обновлена.

en: Sum of planned durations of tasks
ru_RU: Планируемая суммарная  продолжительность заданий

en: Sum of total effective durations of tasks
ru_RU: Общая сумма эффективной длительностей заданий

en: Add a team member
ru_RU: Добавить члена команды

en: Member | Members
ru_RU[0]: Участник
ru_RU[1]: Участники
ru_RU[2]: Участники
ru_RU[3]: Участники

en: Invalid items (no start or end date): %s
ru_RU: Некорректные задания (без указания даты): %s

en: January
ru_RU: Январь

en: February
ru_RU: Февраль

en: March
ru_RU: Март

en: April
ru_RU: Апрель

en: May
ru_RU: Май

en: June
ru_RU: Июнь

en: July
ru_RU: Июль

en: August
ru_RU: Август

en: September
ru_RU: Сентябрь

en: October
ru_RU: Октябрь

en: November
ru_RU: Ноябрь

en: December
ru_RU: Декабрь

en: Sunday
ru_RU: Воскресенье

en: Monday
ru_RU: Понедельник

en: Tuesday
ru_RU: Вторник

en: Wednesday
ru_RU: Среда

en: Thursday
ru_RU: Четверг

en: Friday
ru_RU: Пятница

en: Saturday
ru_RU: Суббота

en: Color
ru_RU: Цвет

en: Finished state
ru_RU: Закончен

en: Project task | Project tasks
ru_RU[0]: Задание проекта
ru_RU[1]: Задания проекта
ru_RU[2]: Задания проекта
ru_RU[3]: Задания проекта

en: Update (actor)
ru_RU: Обновить (участник)

en: Milestone
ru_RU: Этап

en: Creator
ru_RU: Создатель

[ctx: button]
en: Add a task
ru_RU: Добавить задание

en: Task team | Task teams
ru_RU[0]: Целевая группа
ru_RU[1]: Целевые группы
ru_RU[2]: Целевые группы
ru_RU[3]: Целевые группы

en: Link Ticket/Project task | Links Ticket/Project task
ru_RU[0]: Задача связки Заявки/Проекта
ru_RU[1]: Задача связок Заявок/Проектов
ru_RU[2]: Задача связок Заявок/Проектов
ru_RU[3]: Задача связок Заявок/Проектов

en: Create a ticket from this task
ru_RU: Создать заявку для этого задания

[ctx: button]
en: Send
ru_RU: Отправить

en: Expected send date
ru_RU: Ожидаемая дата отправки

en: Send date
ru_RU: Дата отправки

en: Sender email
ru_RU: Email отправителя

en: Sender name
ru_RU: Имя отправителя

en: Recipient email
ru_RU: Email получателя

en: Recipient name
ru_RU: Имя получателя

en: Reply-to email
ru_RU: Email Reply-to

en: Reply-to name
ru_RU: Имя Reply-to

en: Additional headers
ru_RU: Дополнительные заголовки

en: Message ID
ru_RU: ID Сообщения

en: Number of tries of sent
ru_RU: Количество попыток отправки

en: Error in sending the email
ru_RU: Ошибка при отправке email

en: An email was sent to %s
ru_RU: Письмо было отправлено %s

en: Send mails in queue
ru_RU: Отправлять сообщения в очереди

en: Maximum emails to send at once
ru_RU: Максимум отправки сообщений за раз

en: Clean mail queue
ru_RU: Очистить очередь сообщений

en: Days to keep sent emails
ru_RU: Дней для хранения отправленных сообщений

en: Registered ID (issued by PCI-SIG) | Registered IDs (issued by PCI-SIG)
ru_RU[0]: Зарегистрированный ID (выданный PCI-SIG)
ru_RU[1]: Зарегистрированные ID (выданные PCI-SIG)
ru_RU[2]: Зарегистрированные ID (выданные PCI-SIG)
ru_RU[3]: Зарегистрированные ID (выданные PCI-SIG)

en: Reminder | Reminders
ru_RU[0]: Напоминание
ru_RU[1]: Напоминания
ru_RU[2]: Напоминаний
ru_RU[3]: Напоминаний

en: Personal reminder | Personal reminders
ru_RU[0]: Личное напоминание
ru_RU[1]: Личные напоминания
ru_RU[2]: Личные напоминания
ru_RU[3]: Личные напоминания

en: Planning start date
ru_RU: Планирование начальной даты

en: Planning end date
ru_RU: Планирование конечной даты

en: Without title
ru_RU: Без заголовка

en: New note
ru_RU: Новая заметка

en: Add to schedule
ru_RU: Добавить расписание

en: Start at %s
ru_RU: Начало в %s

en: End at %s
ru_RU: Заканчивается в %s

en: Default report
ru_RU: Отчет по умолчанию

en: By contract
ru_RU: По договорам

en: By year
ru_RU: По году

en: Hardware financial and administrative information
ru_RU: Финансовая информация по оборудованию

en: Other financial and administrative information (licenses, cartridges, consumables)
ru_RU: Другая финансовая информация (лицензии, картриджы, расходные материалы)

en: Loan
ru_RU: Во временном пользовании

en: Select the report you want to generate
ru_RU: Выберите желаемый тип отчета

en: Device 1
ru_RU: Устройство 1

en: Device 2
ru_RU: Устройство 2

en: Device name
ru_RU: Имя устройства

en: Default for tickets
ru_RU: По умолчанию для заявок

en: Default for mail recipients
ru_RU: По умолчанию для получателей почты

en: Be careful: there is no default value
ru_RU: Предупреждение: нет значения по умолчанию

en: The required item is already reserved for this timeframe
ru_RU: Запрошенный материал уже выбрали для этого места

en: Unknown error
ru_RU: Неизвестная ошибка

en: Back to planning
ru_RU: Назад к планированию

en: Device temporarily unavailable
ru_RU: Оборудование временно недоступно

en: All reservable devices
ru_RU: Всё резервируемое оборудование

en: Reserve
ru_RU: Резервировать

en: Reserve an item
ru_RU: Резервировать оборудование

en: Rehearsal
ru_RU: Повтор

[ctx: periodicity]
en: None
ru_RU: Нет

[ctx: periodicity]
en: Daily
ru_RU: Ежедневно

[ctx: periodicity]
en: Weekly
ru_RU: Еженедельно

[ctx: periodicity]
en: Monthly
ru_RU: Ежемесячно

en: Delete all rehearsals
ru_RU: Удалить все повторения

en: Current and future reservations
ru_RU: Текущее и будущее резервирование

en: No reservation
ru_RU: Ничего не зарезервировано

en: See planning
ru_RU: Посмотреть планирование

en: Past reservations
ru_RU: Прошлые резервирования

en: Reservable item | Reservable items
ru_RU[0]: Резервирование элемента
ru_RU[1]: Резервирование элементов
ru_RU[2]: Резервирование элементов
ru_RU[3]: Резервирование элементов

en: Make unavailable
ru_RU: Пометить недоступным

en: Make available
ru_RU: Пометить доступным

en: Prohibit reservations
ru_RU: Запретить резервирование

en: Are you sure you want to return this non-reservable item?
ru_RU: Вы уверены, что хотите вернуть этот не резервируемый элемент?

en: That will remove all the reservations in progress.
ru_RU: Это приведет к удалению всех текущих резервных позиций

en: Authorize reservations
ru_RU: Разрешить резервирование

en: Modify the comment
ru_RU: Изменить комментарий

en: See all reservable items
ru_RU: Показать все зарезервированные объекты

en: Find a free item in a specific period
ru_RU: Поиск свободных объектов за указанный период

en: Device reservations expiring today
ru_RU: Материалы, резервирование которых истекает сегодня

en: Send reservation alert failed
ru_RU: Сбой отправки предупреждения о резервировании

en: Make a reservation
ru_RU: Выполнить резервирование

en: Personal RSS feed | Personal RSS feed
ru_RU[0]: Личный RSS канал
ru_RU[1]: Личные RSS каналы
ru_RU[3]: Личные RSS каналы

en: Error
ru_RU: Ошибка

en: Number of items displayed
ru_RU: Отображать элементов

en: Refresh rate
ru_RU: Частота обновлений

en: Error retrieving RSS feed
ru_RU: Ошибка при получении RSS

en: RSS feeds found
ru_RU: Канал RSS не доступен

[ctx: button]
en: Use
ru_RU: Использовать

note: TRANS: short for : Assign a ticket
en: Assign
ru_RU: Назначить

en: Assign the value from regular expression
ru_RU: Присвоить значение регулярным выражением

en: Add the result of regular expression
ru_RU: Добавить результат регулярного выражения

en: Assign: equipment by IP address
ru_RU: Назначить : IP адрес оборудования

en: Assign: equipment by name + domain
ru_RU: Назначить: имя оборудования + domain

en: Assign: equipment by MAC address
ru_RU: Назначить: MAC адрес оборудования

en: Recalculate
ru_RU: Пересчитать

en: Send
ru_RU: Отправить

en: Copy from user
ru_RU: Скопировать с пользователя

en: Copy from item
ru_RU: Скопировать с объекта

en: Dictionary | Dictionaries
ru_RU[0]: Каталог
ru_RU[1]: Каталоги
ru_RU[2]: Каталоги
ru_RU[3]: Каталоги

en: Peripheral type | Peripheral types
ru_RU[0]: Тип периферии
ru_RU[1]: Типа периферии
ru_RU[2]: Типов периферии
ru_RU[3]: Типов периферии

en: Rules management
ru_RU: Управление правилами

en: Position
ru_RU: Классификация

en: Logical operator
ru_RU: Условие

en: and
ru_RU: и

en: Use rule for
ru_RU: Использовать правила для

en: It is possible to affect the result of a regular expression using the string #0
ru_RU: На результат регулярного выражения можно повлиять используя строку #0

en: Add a new action
ru_RU: Добавить новое действие

en: Action type
ru_RU: Тип действия

en: Add a new criteria
ru_RU: Добавить новый критерий

en: Condition
ru_RU: Условие

en: Reason
ru_RU: Причины

en: Result details
ru_RU: Подробные результаты

en: Rule results
ru_RU: Применены правила

en: Result of the regular expression
ru_RU: Результат регулярного выражения

en: Key
ru_RU: Ключ

en: Rules using the object have been disabled.
ru_RU: Правила использующие объект отключены.

en: Rules list
ru_RU: Список правил

en: The engine stops on the first checked rule.
ru_RU: Обработка закончится на первом сработавшем условии.

en: The engine treats all the rules.
ru_RU: Обрабатываются все правила.

en: The engine passes the result of a rule to the following one.
ru_RU: Обрабатывается результат следующих тестов

en: Rules are conditionals. Each one can be used on multiple actions.
ru_RU: Правила являются условными. Каждое из них может использоваться на нескольких действиях.

en: Rules used for
ru_RU: Правила использованы для

en: Test rules engine
ru_RU: Тест правила

en: Replay the dictionary rules
ru_RU: Применить правила

en: Copy of %s
ru_RU: Копия %s

en: Import rules from a XML file
ru_RU: Импорт правил из файла XML

en: Rules refused
ru_RU: Правила отменены

en: Entity not found
ru_RU: Объект не найден

en: Criteria refused
ru_RU: Критерий отменён

en: Actions refused
ru_RU: Действие отменено

en: Successful importation
ru_RU: Успешный импорт

en: No element to be tested
ru_RU: Нет объектов для тестирования

en: Inactive
ru_RU: Неактивно

note: TRANS: %s is the entity name
en: Rules applied: %s
ru_RU: Правила применяются: %s

note: TRANS: %s is the entity name
en: Local rules: %s
ru_RU: Локальные правила: %s

en: Rules applicable in the sub-entities
ru_RU: Правила применяемые к подчиненным организациям

en: is
ru_RU: равен

en: is not
ru_RU: не равен

en: contains
ru_RU: содержит

en: does not contain
ru_RU: не содержит

en: starting with
ru_RU: начинается с

en: finished by
ru_RU: заканчивается на

en: regular expression matches
ru_RU: совпадает с регулярным выражением

en: regular expression does not match
ru_RU: не совпадает с регулярным выражением

en: exists
ru_RU: существует

en: does not exist
ru_RU: не существует

en: under
ru_RU: под

en: not under
ru_RU: не под

en: Add a criterion
ru_RU: Добавить критерий

en: Dictionnary of computer models
ru_RU: Каталог моделей компьютеров

en: Dictionnary of computer types
ru_RU: Каталог типов компьютеров

en: Replay rules on existing database started on %s
ru_RU: Повторы правил в существующей базе данных начались на %s

note: TRANS: %1$s is a row, %2$s is total rows
en: Replay rules on existing database: %1$s/%2$s
ru_RU: Повторы правил в существующей базе данных: %1$s/%2$s

en: Error replaying rules
ru_RU: Ошибка повторного воздействия правил

en: Replay rules on existing database ended on %s
ru_RU: Повторы правил в существующей базе данных закончились на %s

en: Dictionary of manufacturers
ru_RU: Каталог производителей

en: Dictionnary of monitor types
ru_RU: Каталог типов мониторов

en: Dictionnary of networking equipment models
ru_RU: Каталог моделей сетевых устройств

en: Dictionnary of network equipment types
ru_RU: Каталог типов сетевых устройств

en: Dictionnary of operating systems
ru_RU: Каталог операционных систем

en: Dictionnary of service packs
ru_RU: Каталог обновлений ОС (Service Pack)

en: Dictionnary of operating system versions
ru_RU: Каталог версий

en: Dictionnary of device models
ru_RU: Каталог моделей периферийного оборудования

en: Dictionnary of device types
ru_RU: Каталог типов периферийных устройств

en: Dictionnary of phone models
ru_RU: Каталог моделей телефонов

en: Dictionnary of phone types
ru_RU: Каталог типов телефонов

en: Dictionnary of printers
ru_RU: Каталог принтеров

en: To be unaware of import
ru_RU: Игнорировать импорт

note: TRANS: %1$s is a date, %2$s is a row, %3$s is total row, %4$s is memory
en: %1$s - replay rules on existing database: %2$s/%3$s (%4$s Mio)
ru_RU: %1$s - повторы правил в существующей базе данных: %2$s/%3$s (%4$s Мб)

en: Dictionnary of printer models
ru_RU: Каталог моделей принтеров

en: Dictionnary of printer types
ru_RU: Каталог типов принтеров

note: TRANS: plural for software TRANS: software in plural
en: Dictionnary of software
ru_RU: Каталог ПО

en: Publisher
ru_RU: Разработчик

en: Associable to a ticket
ru_RU: Можно связать с заявкой

en: Warning before running rename based on the dictionary rules
ru_RU: Предупредить перед переименованием с использованием каталога ПО

en: Warning! This operation can put merged software in the dustbin.<br>Sure to notify your users.
ru_RU: Внимание! Эта операция может удалить ПО. <br> Убедитесь, что Ваши пользователи уведомлены.

en: Manufacturer choice
ru_RU: Выбрать производителя

en: Replay dictionary rules for manufacturers (----- = All)
ru_RU: Повтор по каталогу для производителя(ей)<br> ( ----- = Все))

en: Software deleted by GLPI dictionary rules
ru_RU: ПО удаленное по правилам каталога GLPI

en: Rules for import and link computers
ru_RU: Правила импорта компьютеров и их привязки

en: Target entity for the computer
ru_RU: целевая организация для компьютера

en: Find computers in GLPI having the status
ru_RU: Найти компьютеры в GLPI имеющие статус

en: Subnet
ru_RU: Подсети

en: Link if possible
ru_RU: Связать по возможности

en: Link if possible, otherwise imports declined
ru_RU: Связать по возможности, иначе завершить импорт

en: Yes if equal
ru_RU: Да если равно

en: Yes if empty
ru_RU: Да если пустое

en: is already present in GLPI
ru_RU: уже есть в GLPI

en: is empty in GLPI
ru_RU: не заполнен в GLPI

en: Rules for assigning an item to an entity
ru_RU: Правила назначения элемента компьютеру

en: Email body
ru_RU: Содержание письма

en: In-Reply-To email header
ru_RU: Email заголовок In-Reply-To

en: X-Priority email header
ru_RU: Email заголовок

en: X-Auto-Response-Suppress email header
ru_RU: Email заголовок

en: Auto-Submitted email header
ru_RU: Email заголовок

en: X-UCE-Status email header
ru_RU: Email заголовок

en: Received email header
ru_RU: Email заголовок

en: Known mail domain
ru_RU: Известный почтовый домен

en: User featuring the profile
ru_RU: Профиль возможностей пользователя

en: User featuring a single profile
ru_RU: Единый профиль возможностей пользователя

en: User with a single profile
ru_RU: Пользователь с единственным профилем

en: Entity from domain
ru_RU: Организация из области

en: Entity from TAG
ru_RU: Организация из TAG

en: Entity based on user's profile
ru_RU: Организация, указанная в профиле пользователя

en: Reject email
ru_RU: Отклонить Email

en: without email response
ru_RU: без ответа на Email

en: with email response
ru_RU: с ответом на Email

en: Automatic user assignment
ru_RU: Автоматическое назначение пользователя

en: Global criteria
ru_RU: Глобальный критерий

en: Imported group from an LDAP directory
ru_RU: Импорт групп из каталога LDAP

en: Entity based on LDAP information
ru_RU: Организация из LDAP

en: Entity from mail domain
ru_RU: Организация из почтового домена

en: Entity from complete name
ru_RU: Записано из полного названия

en: LDAP criteria
ru_RU: Критерии отбора LDAP

en: Entities assignment
ru_RU: Назначение организации

en: Rights assignment
ru_RU: Назначение прав

en: Rights and entities assignment
ru_RU: Назначение прав и организаций

en: Rules for assigning a category to software
ru_RU: Правила назначения категории для ПО

en: Urgency or impact used in actions, think to add Prioriy: recompute action if needed.
ru_RU: Актуальность или влияние использованы в действиях, думаю добавить Приоритет: пересчитать действия если необходимо.

en: Requester in group
ru_RU: Группа заказчика

en: Item location
ru_RU: Местонахождение объекта

en: Ticket location
ru_RU: Месторасположение заявки

en: Approval request to requester group manager
ru_RU: Запрос на утверждение менеджеру группы заказчика

en: Approval request to technician group manager
ru_RU: Запрос на утверждение менеджеру технической группы

note: TRANS: short for : Business rules for ticket (entity parent)
en: Parent business
ru_RU: Родительский бизнес-процесс

en: Business rules for ticket (entity parent)
ru_RU: Правила для заявок (родительская организация)

en: before
ru_RU: до

en: after
ru_RU: после

en: You don't have right to connect
ru_RU: У Вас нет прав входа в систему

en: You don't have access to this application because your account was deactivated or removed
ru_RU: У Вас нет доступа, учетная запись заблокирована или удалена

en: tree structure
ru_RU: структура

en: The action you have requested is not allowed.
ru_RU: Действие недоступно

en: Calendar of the ticket
ru_RU: Планирование заявки

en: Maximum time to solve
ru_RU: Максимальное время для решения

en: Minute | Minutes
ru_RU[0]: Минута
ru_RU[1]: Минут
ru_RU[2]: Минут
ru_RU[3]: Минут

en: End of working day
ru_RU: Конец рабочего дня

en: Escalation level | Escalation levels
ru_RU[0]: Уровень эскалации
ru_RU[1]: Уровни эскалации
ru_RU[2]: Уровней эскалации
ru_RU[3]: Уровней эскалации

en: Add an escalation level
ru_RU: Добавить уровень эскалации

en: Execution
ru_RU: Выполнение

en: Automatic reminders of SLA
ru_RU: Автоматическое напоминание об SLA

en: + %d minute | + %d minutes
ru_RU[0]: + %d минута
ru_RU[1]: + %d минут
ru_RU[2]: + %d минут
ru_RU[3]: + %d минут

en: - %d minute | - %d minutes
ru_RU[0]: - %d минута
ru_RU[1]: - %d минут
ru_RU[2]: - %d минут
ru_RU[3]: - %d минут

en: Automatic actions of SLA
ru_RU: Автоматические действия в SLA

en: Merging
ru_RU: Объединение

note: TRANS: a noun, (ex : this software is an upgrade of..)
en: Upgrade
ru_RU: Обновление

en: Recalculate the category
ru_RU: Пересчитать категорию

note: TRANS: Indicator to know is all licenses of the software are valids
en: Valid licenses
ru_RU: Действующая лицензия

[ctx: quantity]
en: Number of installations
ru_RU: Число инсталляций

en: Version name
ru_RU: Имя версии

en: Version comments
ru_RU: Комментарии к версии

en: License name
ru_RU: Имя лицензии

en: License serial number
ru_RU: Лицензионный серийный номер

en: License inventory number
ru_RU: Лицензионный инвентарный номер

[ctx: phone]
en: Number of licenses
ru_RU: Количество лицензий

en: License comments
ru_RU: Комментарии к лицензии

en: Never expire
ru_RU: Никогда не истечет

[ctx: adjective]
en: Valid
ru_RU: Достаточно

en: Merge
ru_RU: Объединить

en: Software deleted after merging
ru_RU: ПО будет удалено после объединения

en: Purchase version
ru_RU: Купленная версия

en: Version in use
ru_RU: Используется версия

[ctx: adjective]
en: Invalid
ru_RU: Недостаточно

en: On search engine, use "Expiration contains NULL" to search licenses with no expiration date
ru_RU: В поисковой системе, используйте «Expiration contains NULL» для поиска лицензий без даты истечения срока действия

en: Valid
ru_RU: Достаточно

en: Send alarms on expired licenses
ru_RU: Отправить уведомления об окончании срока лицензий

note: TRANS: %1$s the license name, %2$s is the expiration date
en: License %1$s expired on %2$s
ru_RU: Лицензия %1$s истекла на %2$s

en: Send licenses alert failed
ru_RU: Сбой отправки предупреждения о лицензии

[ctx: button]
en: Add a license
ru_RU: Добавить лицензию

[ctx: button]
en: Add a version
ru_RU: Добавить версию

en: Real duration of treatment of the ticket
ru_RU: (реальное) Время на заявку

en: Number of opened tickets
ru_RU: Число отрытых заявок

en: Number of solved tickets
ru_RU: Число решенных заявок

en: Number of late tickets
ru_RU: Число просроченных заявок

en: Number of closed tickets
ru_RU: Число закрытых заявок

en: Number of opened satisfaction survey
ru_RU: Число открытых опросов удовлетворённости

en: Number of answered satisfaction survey
ru_RU: Число отвеченных опросов удовлетворённости

en: Average satisfaction
ru_RU: Средняя удовлетворённость

en: Average
ru_RU: Среднее

en: Average time to take into account
ru_RU: Среднее время, затраценное на учёт

en: Average time to resolution
ru_RU: Среднее время, потраченное на решение

en: Average time to closure
ru_RU: Среднее время до закрытия

en: Average real duration of treatment of the ticket
ru_RU: Средняя продолжительность решения заявки

en: Total real duration of treatment of the ticket
ru_RU: Общая продолжительность решения заявки

en: No statistics are available
ru_RU: Нет статистических данных

en: Number of tickets
ru_RU: Количество заявок

en: By ticket
ru_RU: По заявкам

en: By hardware characteristics
ru_RU: По характеристикам оборудования

en: By problem
ru_RU: По проблеме

en: By change
ru_RU: По изменениям

en: Select statistics to be displayed
ru_RU: Выберите тип статистических данных

en: Keep status
ru_RU: Сохранить статус

en: Set status: %s
ru_RU: Установить статус: %s

[ctx: button]
en: Add a contact
ru_RU: Добавить контакт

en: Associated contact | Associated contacts
ru_RU[0]: Связанный контакт
ru_RU[1]: Связанные контакты
ru_RU[2]: Связанные контакты
ru_RU[3]: Связанные контакты

en: Associated contract | Associated contracts
ru_RU[0]: Связанный договор
ru_RU[1]: Связанные договоры
ru_RU[2]: Связанные договоры
ru_RU[3]: Связанные договоры

en: Create ticket
ru_RU: Создание заявки

en: Created tickets
ru_RU: Созданные заявки

en: Satisfaction survey expired
ru_RU: Истекшие опросы удовлетворенности обслуживанием

en: No generated survey
ru_RU: Нет созданных опросов

en: Unknown ticket
ru_RU: Неизвестная заявка

en: %1$s updates the item %2$s
ru_RU: %1$s обновил элемент %2$s

en: Add a new followup
ru_RU: Добавить новое замечание

en: Approval request
ru_RU: Запрос на утверждение

[ctx: button]
en: Link tickets
ru_RU: Связать заявки

en: Response date
ru_RU: Дата ответа

en: Private followup
ru_RU: Приватное отслеживание

en: Take into account time
ru_RU: Время, потраченное на учет

en: All linked tickets
ru_RU: Все связанные заявки

en: Duplicated tickets
ru_RU: Дублирующиеся заявки

en: Number of all linked tickets
ru_RU: Число всех связанных заявок

en: Number of duplicated tickets
ru_RU: Число дублирующихся заявок

en: Tickets awaiting approval
ru_RU: Заявки ожидающие утверждения

en: This ticket concerns me
ru_RU: Эта заявка касается меня

en: Check your personnal information
ru_RU: Проверьте ваши личные данные

en: Describe the incident or request
ru_RU: Опишите проблему/инцидент

en: Inform me about the actions taken
ru_RU: Информировать меня об изменениях

en: Submit message
ru_RU: Отправить сообщение

en: The ticket will be added in the entity %s
ru_RU: Заявка будет добавлена в организацию %s

en: Next escalation: %s
ru_RU: Следующая эскалация: %s

en: The assignment of a SLA to a ticket causes the recalculation of the due date.
ru_RU: Назначение заявке SLA вызывает пересчет срока.

en: Escalations defined in the SLA will be triggered under this new date.
ru_RU: Эскалация определённая в SLA будет запущена с этой новой датой.

en: Assign a SLA
ru_RU: Назначить SLA

en: Close date
ru_RU: Дата закрытия

en: Reopen
ru_RU: Переоткрыть

en: Display all items
ru_RU: Отображать все элементы

en: File (%s)
ru_RU: Файл (%s)

en: Default documents:
ru_RU: Документ по умолчанию:

en: Your tickets to close
ru_RU: Ваши заявки, которые надо закрывать

en: Tickets on pending status
ru_RU: Заявки ожидающие решения

en: Tickets to be processed
ru_RU: Назначенные мне заявки в работе

en: Your observed tickets
ru_RU: Заявки за которыми вы наблюдаете

en: Your tickets in progress
ru_RU: Мои заявки в работе

en: Your tickets to validate
ru_RU: Ваши заявки, которые надо утвердить

en: Your rejected tickets
ru_RU: Ваши отклоненные заявки

note: TRANS: %d is the number of new tickets
en: %d new ticket | %d new tickets
ru_RU[0]: %d новая заявка
ru_RU[1]: %d новых заявки
ru_RU[2]: %d новых заявок
ru_RU[3]: %d новых заявок

en: No ticket found.
ru_RU: Заявок не найдено..

en: Last tickets
ru_RU: Последние заявки

en: New ticket for this item...
ru_RU: Новая заявка для этого объекта...

en: Last %d ticket | Last %d tickets
ru_RU[0]: Последняя %d заявка
ru_RU[1]: Последние %d заявки
ru_RU[2]: Последние %d заявок
ru_RU[3]: Последние %d заявок

en: You don't have right to see all tickets
ru_RU: У Вас недостаточно прав для просмотра всех задач

en: Ticket on linked items | Tickets on linked items
ru_RU[0]: Заявка на связанные элементы
ru_RU[1]: Заявки на связанные элементы
ru_RU[2]: Заявок на связанные элементы
ru_RU[3]: Заявок на связанные элементы

en: No ticket in progress.
ru_RU: Нет заявки в работе.

en: Assign equipment
ru_RU: Назначить оборудование

en: Automatic tickets closing
ru_RU: Автоматическое закрытие заявок

en: Generation of satisfaction surveys
ru_RU: Создание опросов удовлетворенности

en: See my ticket
ru_RU: Просмотр моих заявок

note: TRANS: short for : See tickets created by my groups
en: See group ticket
ru_RU: Заявки моих групп

en: See tickets created by my groups
ru_RU: Просмотр заявок созданных моей группой

en: See all tickets
ru_RU: Показать все заявки

note: TRANS: short for : See assigned tickets (group associated)
en: See assigned
ru_RU: Показывать назначенные

en: See assigned tickets
ru_RU: Показывать назначенные заявки

en: Assign a ticket
ru_RU: Назначить заявку

note: TRANS: short for : Steal a ticket
en: Steal
ru_RU: Чужая

en: Steal a ticket
ru_RU: Присвоить заявку

note: TRANS: short for : To be in charge of a ticket
en: Beeing in charge
ru_RU: Быть назначенным

en: To be in charge of a ticket
ru_RU: Назначенным специалистом

en: Change the priority
ru_RU: Изменение приоритета

note: TRANS: %s is tha document name
en: Added document: %s
ru_RU: Добавленный документ: %s

en: Solution approved
ru_RU: Решение одобрено

en: If you want to reopen the ticket, you must specify a reason
ru_RU: Если вы хотите открыть заявку, то вы должны указать причину

en: If you reject the solution, you must specify a reason
ru_RU: В случае отклонения решения, вы должны указать причину

en: Source of followup
ru_RU: Источник замечания

en: Reopen the ticket
ru_RU: Открыть запрос заново

en: No followup for this ticket.
ru_RU: Нет замечаний по этой заявке

en: This week
ru_RU: На этой неделе

en: Last week
ru_RU: На прошлой неделе

en: This month
ru_RU: В этом месяце

en: Last month
ru_RU: В прошлом месяце

en: Before the last month
ru_RU: Более двух месяцев

en: Approval of the solution
ru_RU: Утверждение решения

en: Approve the solution
ru_RU: Утвердить решение

en: Refuse the solution
ru_RU: Отклонить решение

en: Update all
ru_RU: Обновить все

en: Add to all tickets
ru_RU: Добавить во все заявки

en: See private ones
ru_RU: Показывать личные

en: Add followup (associated groups)
ru_RU: Добавить замечания (группы)

en: Add a followup to tickets of associated groups
ru_RU: Добавить замечания к заявкам своих групп

en: Update followups (author)
ru_RU: Обновлять мои замечания

en: Add followup (requester)
ru_RU: Добавить замечание (автор)

en: Add a followup to tickets (requester)
ru_RU: Добавить замечание к заявке (автор)

en: See public ones
ru_RU: Просмотр публичных

en: Preliminary creation
ru_RU: Предварительное создание

note: TRANS: %s is the date of next creation
en: Next creation on %s
ru_RU: Следующее создание на %s

en: Invalid frequency. It must be greater than the preliminary creation.
ru_RU: Неверная частота. Период должен быть больше времени предварительного создания.

note: TRANS: %s is a name
en: Failed to create recurrent ticket %s
ru_RU: Ошибка при создании повторяющейся задачи %s

en: Ticket %d successfully created
ru_RU: Заявка %d успешно создана

en: Ticket creation failed (check mandatory fields)
ru_RU: Заявка не создана (проверьте обязательные поля)

en: Ticket creation failed (no template)
ru_RU: Заявка не создана (нет шаблона)

en: Satisfaction with the resolution of the ticket
ru_RU: Удовлетворенность решением заявки

en: Ticket task | Ticket tasks
ru_RU[0]: Задача заявки
ru_RU[1]: Задачи заявки
ru_RU[2]: Задач заявки
ru_RU[3]: Задач заявки

en: Hidden field | Hidden fields
ru_RU[0]: Скрытое поле
ru_RU[1]: Скрытые поля
ru_RU[2]: Скрытые поля
ru_RU[3]: Скрытые поля

en: Add a hidden field
ru_RU: Добавить скрытое поле

en: Mandatory field | Mandatory fields
ru_RU[0]: Обязательное поле
ru_RU[1]: Обязательные поля
ru_RU[2]: Обязательные поля
ru_RU[3]: Обязательные поля

en: Add a mandatory field
ru_RU: Добавить обязательное поле

en: Predefined field | Predefined fields
ru_RU[0]: Предопределенное поле
ru_RU[1]: Предопределенные поля
ru_RU[2]: Предопределенные поля
ru_RU[3]: Предопределенные поля

en: Add a predefined field
ru_RU:  Добавить предопределенное поле

en: Linked to
ru_RU: связана с

en: Create for request
ru_RU: Создать запрос

en: Create a validation request for a request
ru_RU: Создание запросов на утверждение для запросов

en: Create for incident
ru_RU: Создать инцидент

en: Create a validation request for an incident
ru_RU: Создавать запросы на утверждение для инцидентов

en: Validate a request
ru_RU: Утверждать запросы

en: Validate an incident
ru_RU: Утверждать запросы инцидентов

en: Test done
ru_RU: Проверка завершена

en: Results
ru_RU: Результаты

en: Testing PHP Parser
ru_RU: Проверка PHP-парсера

en: GLPI is not compatible with the option zend.ze1_compatibility_mode = On.
ru_RU: GLPI не совместима с установкой zend.ze1_compatibility_mode = On.

en: PHP version is at least 5.3.0 - Perfect!
ru_RU: Версия PHP как минимум 5.3.0 - Выполнено!

en: You must install at least PHP 5.3.0.
ru_RU: Вы должны установить PHP 5.3.0 или выше..

en: MySQL Improved extension test
ru_RU: Проверка функции MySQLi

en: Ok - the MySQLi class exist - Perfect!
ru_RU: Ok - класс MySQLi существует - Выполнено!

en: You must install the MySQL Improved extension for PHP.
ru_RU: Вы должны установить улучшенное расширение MySQL для PHP.

en: Sessions test
ru_RU: Проверка сессий

en: Your parser PHP is not installed with sessions support!
ru_RU: Ваш PHP-парсер скомпилирован без поддержки сессий!

en: Sessions support is available - Perfect!
ru_RU: Поддержка сессий установлена - Выполнено!

en: Make sure that sessions support has been activated in your php.ini
ru_RU: Проверьте правильность настройки сессий в файле php.ini Вашего сервера

en: Test session auto start
ru_RU: Проверка session auto start

en: session.auto_start is activated. See .htaccess file in the GLPI root for more information.
ru_RU: session.auto_start активировано. Смотри .htaccess файл в корне GLPI дополнительную информацию.

en: Test if Session_use_trans_sid is used
ru_RU: Проверка использования Session_use_trans_sid

en: You must desactivate the Session_use_trans_id option in your php.ini
ru_RU: Вы должны отключить опцию Session_use_trans_id в Вашем файле php.ini

en: Ok - the sessions works (no problem with trans_id) - Perfect!
ru_RU: OK - сессии поддерживаются правильно (нет проблем с trans_id) - Выполнено!

en: magic_quotes_sybase extension test
ru_RU: Проверка расширения magic_quotes_sybase

en: GLPI does not work with the magic_quotes_sybase option. Please turn it off and retry
ru_RU: GLPI не работает с расширением magic_quotes_sybase; Отключите его и попробуйте снова

en: The magic_quotes_sybase option isn't active on your server - Perfect!
ru_RU: Расширение magic_quotes_sybase на Вашем сервере не активно - Выполнено!

en: Test ctype functions
ru_RU: Проверка функции ctype

en: GLPI can't work correctly without the ctype functions
ru_RU: GLPI не работает корректно без функций ctype

en: The functionality is found - Perfect!
ru_RU: Функции найдены - Выполнено!

en: Fileinfo extension test
ru_RU: Проверка расширения Fileinfo

en: Fileinfo extension of your parser PHP is not installed
ru_RU: Fileinfo расширение Вашего PHP-парсера не установлено

en: Test json functions
ru_RU: Проверка функции JSON

en: GLPI can't work correctly without the json_encode and json_decode functions
ru_RU: GLPI не работает корректно без функций json_encode и json_decode

en: Mbstring extension test
ru_RU: Проверка функции MBstring

en: Mbstring extension of your parser PHP is not installed
ru_RU: Расширение MBstring в PHP не установлено

en: GD extension test
ru_RU: Проверка расширения GD

en: GD extension of your parser PHP is not installed
ru_RU: GD расширение Вашего PHP-парсера не установлено

en: Zlib extension test
ru_RU: Проверка расширения Zlib

en: Zlib extension of your parser PHP is not installed
ru_RU: Zlib расширение Вашего PHP-парсера не установлено

en: Cryptography test
ru_RU: Криптографический тест

en: PHP >= 5.3.7 recommended, with crypt extension
ru_RU: Рекомендованная версия PHP >= 5.3.7 с расширением crypt

en: Allocated memory test
ru_RU: Проверка выделяемой памяти

en: Unlimited memory - Perfect!
ru_RU: Неограниченная память - Выполнено!

en: Allocated memory
ru_RU: Выделяемая память

en: A minimum of 64Mio is commonly required for GLPI.
ru_RU: Для GLPI обычно требуется минимум 64Mio.

en: Try increasing the memory_limit parameter in the php.ini file.
ru_RU: Попробуйте увеличить параметр memory_limit в Вашем файле php.ini.

en: Allocated memory > 64Mio - Perfect!
ru_RU: Выделяемой памяти > 64 Мб - Выполнено!

note: TRANS: %s is mode name (Permissive, Enforcing of Disabled)
en: SELinux mode is %s
ru_RU: Режим SELinux - %s

note: TRANS: %s is an option name
en: SELinux boolean configuration for %s
ru_RU: Логическая конфигурация SELinux для %s

en: Kio
ru_RU: Кб

en: Gio
ru_RU: Гб

en: You have the latest available version
ru_RU: У Вас установлена последняя доступная версия

note: TRANS: %s is the error string
en: Connection failed. If you use a proxy, please configure it. (%s)
ru_RU: Ошибка подключения. Если вы используете прокси-сервер, настройте его. (%s)

note: TRANS: %s is the error string
en: Failed to connect to the proxy server (%s)
ru_RU: Не удалось подключиться к прокси-серверу (%s)

en: No data available on the web site
ru_RU: Нет доступных данных на веб-сайте

note: TRANS: %s is the error string
en: Impossible to connect to site (%s)
ru_RU: Невозможно подключиться к сайту (%s)

en: Connection options
ru_RU: Настройки соединения

note: TRANS: imap_open option see http://www.php.net/manual/en/function.imap- open.php
en: DEBUG
ru_RU: Отладка

en: Incoming mail folder (optional, often INBOX)
ru_RU: Папка для входящей почты (обычно INBOX)

note: TRANS: for mail connection system
en: Port (optional)
ru_RU: Порт (необязательно)

en: The action you have requested is not allowed. Reload previous page before doing action again.
ru_RU: Действие недоступно. Вернитесь на предыдущую страницу и попробуйте снова.

en: Keep
ru_RU: Сохранить

en: Software of computers
ru_RU: Программное обеспечение компьютеров

en: If software are no longer used
ru_RU: Если ПО более нигде не используется

en: Links between printers and cartridge types and cartridges
ru_RU: Связи типов картриджей и принтеров

en: If the cartridge types are no longer used
ru_RU: Если тип картриджа более не используется

en: Links between cartridge types and cartridges
ru_RU: Связи картриджей и их типов

en: Links between consumable types and consumables
ru_RU: Связи расходных материалов и их типов

en: Links between computers and volumes
ru_RU: Связи между компьютерами и томами

en: Direct connections
ru_RU: Прямые подключения

en: If monitors are no longer used
ru_RU: Если мониторы более не используются

en: If printers are no longer used
ru_RU: Если принтеры более не используются

en: If devices are no longer used
ru_RU: Если устройства более не используются

en: If phones are no longer used
ru_RU: Если телефоны более не используются

en: If suppliers are no longer used
ru_RU: Если поставщики более не используются

en: Links between suppliers and contacts
ru_RU: Связи контактов и поставщиков

en: If contacts are no longer used
ru_RU: Если контакты более не используются

en: If documents are no longer used
ru_RU: Если документы более не используются

en: If contracts are no longer used
ru_RU: Если договоры более не используются

en: You can continue to add elements to be transferred or execute the transfer now
ru_RU: Можно продолжить добавлять элементы для переноса или перенести эти элементы.

en: Think of making a backup before transferring items.
ru_RU: Рекомендуется сделать резервную копию данных.

en: Items to transfer
ru_RU: Объекты для переноса

en: Transfer mode
ru_RU: Режим переноса

en: To empty the list of elements to be transferred
ru_RU: Очистить список переносимых элементов

en: The login is not valid. Unable to add the user.
ru_RU: Логин недействителен. Невозможно добавить пользователя.

en: Unable to add. The user already exists.
ru_RU: Добавить не удалось. Пользователь уже существует.

en: Error: the two passwords do not match
ru_RU: Ошибка: пароли не совпадают

en: The file is not an image file.
ru_RU: Файл не является файлом изображения

en: Add user...
ru_RU: Добавить пользователя ...

en: ... From an external source
ru_RU: ...из внешнего источника

en: Password confirmation
ru_RU: Подтверждение пароля

en: Valid since
ru_RU: Действителен с

en: Valid until
ru_RU: Действителен до

note: TRANS: %s is the date of last sync
en: Last synchronization on %s
ru_RU: Последняя синхронизация %s

en: User DN
ru_RU: DN пользователя

en: User missing in LDAP directory
ru_RU: Пользователь отсутствует в каталоге LDAP

en: Default entity
ru_RU: Организация по умолчанию

en: Last login on %s
ru_RU: Последний вход %s

en: Use GLPI in mode
ru_RU: Использовать GLPI в режиме

en: Normal
ru_RU: Нормальный

en: Unable to update login. A user already exists.
ru_RU: Невозможно обновить учетную запись. Уже существует.

en: The login is not valid. Unable to update login.
ru_RU: Логин недействителен. Не удалось обновить Логин.

en: Dissociate from a group
ru_RU: Удалить привязку к группе

en: Associate to a profile
ru_RU: Назначить профиль

en: Dissociate from a profile
ru_RU: Удалить привязку к профилю

en: Move to group
ru_RU: Переместить в группу

[ctx: button]
en: Change the authentication method
ru_RU: Изменить метод аутентификации

en: Last login
ru_RU: Последний вход

en: LDAP directory for authentication
ru_RU: Каталог LDAP для аутентификации

en: Email server for authentication
ru_RU: Почтовый сервер для аутентификации

en: Last synchronization
ru_RU: Последняя синхронизация

en: Deleted user in LDAP directory
ru_RU: Пользователь удаленный в LDAP каталоге

en: Number of tickets as requester
ru_RU: Число заявок как заказчик

en: Number of written tickets
ru_RU: Число написанных заявок

en: Number of assigned tickets
ru_RU: Количество назначенных заявок

en: Import a user
ru_RU: Импорт пользователя

en: Automatically add a user of an external source
ru_RU: Автоматическое добавление пользователя из внешнего источника

en: Import from directories
ru_RU: Импортировать из каталогов

en: Import from other sources
ru_RU: Импортировать из других источников

en: Update authentification method to
ru_RU: Обновление способа уведомления до

en: Please confirm your email address and enter your new password.
ru_RU: Пожалуйста, подтвердите свой адрес электронной почты и введите новый пароль.

en: Your password reset request has expired or is invalid. Please renew it.
ru_RU: Ваш запрос на смену пароля устарел или недействительный. Повторите его пожалуйста.

en: Please enter your email address. An email will be sent to you and you will be able to choose a new password.
ru_RU: Введите свой email адрес. На него будет выслано сообщение для смены пароля.

en: Reset password successful.
ru_RU: Пароль успешно изменен.

en: The authentication method configuration doesn't allow you to change your password.
ru_RU: Настройки аутентификации не позволяют Вам изменить свой пароль.

en: Email address not found.
ru_RU: Такой email адрес не найден.

en: An email has been sent to your email address. The email contains information for reset your password.
ru_RU: Письмо было послано на Вашу электронную почту. В письме содержится информация для смены пароля.

en: User information
ru_RU: Информация о пользователе

en: Connection failed
ru_RU: соединение неудачно

note: TRANS: short for : Add users from an external source
en: Add external
ru_RU: Добавить внешний

en: Add users from an external source
ru_RU: Добавление пользователей из внешнего источника

note: TRANS: short for : Read method for user authentication and synchronization
en: Read auth
ru_RU: Тип авторизации

en: Read user authentication and synchronization method
ru_RU: Показывать источник авторизации и синхронизации

note: TRANS: short for : Update method for user authentication and synchronization
en: Update auth and sync
ru_RU: Правка авторизации

en: Update method for user authentication and synchronization
ru_RU: Метод обновления авторизации и синхронизация пользователей

en: Default email
ru_RU: EMail по умолчанию

en: Untagged
ru_RU: Без тегов

en: Managed
ru_RU: Управляемый

en: Master
ru_RU: Мастер

en: Repeater
ru_RU: Репитер

en: Secondary
ru_RU: Вторичный

en: Automatic
ru_RU: Автоматически

en: Infrastructure (with access point)
ru_RU: Инфраструктура (с точкой доступа)

en: Ad-hoc (without access point)
ru_RU: Ad-hoc (без точки доступа)

en: Wifi network type
ru_RU: Тип Wifi сети

en: Unofficial translations are also available
ru_RU: Также доступны неофициальные переводы

en: I have read and ACCEPT the terms of the license written above.
ru_RU: Я прочел и ПРИНИМАЮ все пункты лицензии.

en: I have read and DO NOT ACCEPT the terms of the license written above
ru_RU: Я прочел и НЕ ПРИНИМАЮ все пункты лицензии

en: Continue
ru_RU: Продолжить

en: Installation or update of GLPI
ru_RU: Установка или обновление GLPI

en: Choose 'Install' for a completely new installation of GLPI.
ru_RU: Выберите 'Установка' для новой полной установки GLPI.

en: Select 'Upgrade' to update your version of GLPI from an earlier version
ru_RU: Выберите 'Обновление' для обновления старой версии GLPI

en: Checking of the compatibility of your environment with the execution of GLPI
ru_RU: Проверка окружения на совместимость с GLPI

en: Do you want to continue?
ru_RU: Желаете продолжить?

en: Database connection setup
ru_RU: Установка соединения с базой данных

en: Database connection parameters
ru_RU: Параметры соединения с базой данных

en: Test of the connection at the database
ru_RU: Проверка связи с базой данных

en: Can't connect to the database
ru_RU: Невозможно соединиться с базой данных

en: The server answered: %s
ru_RU: Сервер вернул: %s

en: The server or/and user field is empty
ru_RU: Поле сервера и/или пользователя пустое

en: Database connection successful
ru_RU: Соединение с БД установлено

en: Please select a database:
ru_RU: Выберите базу данных:

en: Create a new database or use an existing one:
ru_RU: Создать новую базу данных или использовать:

en: Please select the database to update:
ru_RU: Выберите базу данных для обновления:

en: Initialization of the database
ru_RU: Инициализация базы данных

en: Impossible to use the database:
ru_RU: Невозможно использовать базу данных:

en: OK - database was initialized
ru_RU: OK - база данных проинициализирована

en: Impossible to write the database setup file
ru_RU: Невозможно записать файл установки базы данных

en: Database created
ru_RU: База данных создана

en: Error in creating database!
ru_RU: Ошибка при создании базы данных !

en: You didn't select a database!
ru_RU: Вы не выбрали базу данных !

en: The installation is finished
ru_RU: Установка завершена

en: Default logins / passwords are:
ru_RU: По умолчанию логины / пароли:

en: glpi/glpi for the administrator account
ru_RU: glpi/glpi для учетной записи администратора

en: tech/tech for the technician account
ru_RU: tech/tech для технической учетной записи

en: normal/normal for the normal account
ru_RU: normal/normal для обычной учетной записи

en: post-only/postonly for the postonly account
ru_RU: post-only/postonly только для подачи заявок

en: You can delete or modify these accounts as well as the initial data.
ru_RU: Вы можете изменить или удалить эти учетные записи.

en: Use GLPI
ru_RU: Запустить GLPI

en: Can't create the database connection file, please verify file permissions.
ru_RU: Невозможно создать файл соединения с БД, проверьте права доступа.

en: Beginning of the installation
ru_RU: Начало установки

note: TRANS %s is step number
en: Step %d
ru_RU: Шаг %d

en: Commercial
ru_RU: Коммерческий

en: Renting
ru_RU: Аренда

en: Leasing
ru_RU: Лизинг

en: Insurance
ru_RU: Страхование

en: Hardware support
ru_RU: Аппаратная поддержка

en: Software support
ru_RU: Программная поддержка

en: Service provided
ru_RU: Поставщик услуг

note: TRANS: %s is the number of new version
en: Update to %s
ru_RU: Обновить до %s

en: Direct
ru_RU: Лично

en: Written
ru_RU: Письменно

en: Data migration
ru_RU: Восстановление данных

en: Root entity
ru_RU: Головная организация

[ctx: ticket]
en: New
ru_RU: Новая

en: Update successful, your database is up to date
ru_RU: Обновление завершено, Ваша БД актуальна.

en: You must now proceed to updating your database content
ru_RU: Сейчас Вы должны перейти к обновлению содержимого Вашей БД

en: Continue?
ru_RU: Продолжить?

en: Locations update
ru_RU: Обновление местонахождения

en: The new structure is hierarchical
ru_RU: Новая структура иерархическая

en: Provide a delimiter in order to automate the new hierarchy generation.
ru_RU: Если Вы использовали при вводе символ-разделитель, Вы можете ввести его для автоматизации создания иерархии.

en: You can also specify a root location which will include all the generated locations.
ru_RU: Вы также можете указать корневое местонахождение, которое будет содержать в себе все остальные.

en: Delimiter
ru_RU: Символ-разделитель

en: Root location
ru_RU: Корневое местонахождение

en: Actual locations
ru_RU: Реальные местонахождения

en: New hierarchy
ru_RU: Новая иерархия

en: This is the new hierarchy. If it's complete approve it.
ru_RU: Это новая иерархия. Если все правильно, подтвердите.

en: Impossible to accomplish an update by this way!
ru_RU: Обновление этим путем невозможно!!

en: Go back to GLPI
ru_RU: Вернуться в GLPI

en: Caution! You will update the GLPI database named: %s
ru_RU: Внимание! Вы будете обновлять базу данных GLPI с именем: %s

en: All users having administrators rights have have been updated to 'super-admin' rights with the creation of his new user type.
ru_RU: Теперь все администраторы имеют права 'super-admin'. Этот тип пользователя также был добавлен.

en: Connection to database failed, verify the connection parameters included in config_db.php file
ru_RU: Ошибка соединения с БД, проверьте параметры соединения в файле config_db.php
