GLPI Project - en to sv_SE translation catalogue (2127 entries)

en: GLPI - Authentication
sv_SE: GLPI - Autentisering

en: Authentication
sv_SE: Autenticering

en: Login
sv_SE: Konto

en: Password
sv_SE: Lösenord

[ctx: button]
en: Post
sv_SE: Skicka

en: Forgotten password?
sv_SE: Glömt lösenordet?

en: You must activate the JavaScript function of your browser
sv_SE: Du måste aktivera JavaScript i din webbäsare

en: You must accept cookies to reach this application
sv_SE: Cookies måste tillåtas för den här applikationen

en: Checking write permissions for session files
sv_SE: Kontrollera skrivrättigheterna för sessionsfilerna

en: Invalid use of session ID
sv_SE: Ogiltigt användande av sessions-ID

en: Access to the Frequently Asked Questions
sv_SE: Vanliga frågor och svar (FAQ)

en: Email followup
sv_SE: E-post uppföljningar

en: Email | Emails
sv_SE[0]: E-post
sv_SE[1]: E-post

[ctx: button]
en: Add
sv_SE: Skapa

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: All
sv_SE: Alla

en: None
sv_SE: Inget

en: Warning
sv_SE: Varning

note: TRANS: %1$s is address, %2$s is netmask
en: IP network: %1$s/%2$s
sv_SE: Nätverk: %1$s/%2$s

en: First/last addresses: %1$s/%2$s
sv_SE: Första/sista adress: %1$s/%2$s

en: Enter the first letters (user, item name, serial or asset number)
sv_SE: Fyll i de första bokstäverna (användare, enhetsnamn, serial, eller asset nummer)

en: Show all
sv_SE: Visa alla

en: Action | Actions
sv_SE[0]: Åtgärd
sv_SE[1]: Åtgärder

en: Availability
sv_SE: Tillgänglighet

en: Start date
sv_SE: Start datum

en: Specify an end date
sv_SE: Specificera tid för terminering

[ctx: Planning]
en: Reminder
sv_SE: Påminnelse

en: Set public
sv_SE: Gör publik

en: Public
sv_SE: Publik

en: Child entities
sv_SE: Dotterenheter

en: Set personal
sv_SE: Sätt som personlig

en: End date
sv_SE: Slut datum

en: By day
sv_SE: Per dag

en: Each month, same date
sv_SE: Varje månad, samma datum

en: Each month, same day of week
sv_SE: Varje månad, samma veckodag

en: Delete a global search criterion
sv_SE: Radera ett globalt sökkriterium

en: My groups
sv_SE: Mina grupper

en: Add a search criterion
sv_SE: Lägg till ett sökkriterium

en: Add a global search criterion
sv_SE: Lägg till ett globalt sökkriterium

en: Show the dustbin
sv_SE: Visa papperskorgen

en: Don't show deleted items
sv_SE: Visa inte raderade objekt

en: Delete a search criterion
sv_SE: Radera ett sökkriterium

en: Items seen
sv_SE: Synliga data

en: Choose an existing device
sv_SE: Välj en befintlig enhet

en: and/or
sv_SE: och/eller

en: Add new devices
sv_SE: Lägg till ny enhet

en: No restriction
sv_SE: Inga restriktioner

en: Entity | Entities
sv_SE[0]: Enhet
sv_SE[1]: Enheter

note: TRANS: %d is number of objects for the user
en: Processing
sv_SE: Pågående

en: %s ticket in progress or recently solved on this item. | %s tickets in progress or recently solved on this item.
sv_SE[0]: %s ärende pågår eller löstes nyligen på detta objekt
sv_SE[1]: %s ärenden pågår eller löstes nyligen på detta objekt

en: Create survey after
sv_SE: Skapa undersökning efter

en: As soon as possible
sv_SE: Så snart som möjligt

en: Rate to trigger survey
sv_SE: Betygsätt för att komma till undersökningen

en: Disabled
sv_SE: Av-aktiverad

en: For tickets closed after
sv_SE: För ärenden stängda efter

en: Valid tags
sv_SE: Giltiga taggar

en: Access denied
sv_SE: Anslutning nekad

en: Service is down for maintenance. It will be back shortly.
sv_SE: Tjänsten är stängd för underhåll. Det kommer att vara tillbaka inom kort.

en: The version of the database is not compatible with the version of the installed files. An update is necessary.
sv_SE: Databasversionen är inte kompatibel med de installerade filerna. En uppdatering är nödvändig

en: Try again
sv_SE: Försök igen

[ctx: button]
en: Upgrade
sv_SE: Uppgradera

en: You are trying to use GLPI with outdated files compared to the version of the database. Please install the correct GLPI files corresponding to the version of your database.
sv_SE: Du försöker använda GLPI med filer som tillhör en äldre utgåva än den version du har på din databas. Var god och installera den version av filer som tillhör din databasversion.

en: Test successful
sv_SE: Testet lyckades

en: Test failed
sv_SE: Testet misslyckades

note: TRANS: %s is the description of the test
en: Test successful: %s
sv_SE: Testet lyckades: %s

note: TRANS: %s is the name of the LDAP main server
en: Main server %s
sv_SE: Primär server %s

note: TRANS: %s is the description of the test
en: Test failed: %s
sv_SE: Testet misslyckades: %s

note: TRANS: %s is the name of the LDAP replica server
en: Replicate %s
sv_SE: Replikera %s

en: External authentication sources
sv_SE: Extern autenticering

en: Maintenance
sv_SE: Underhåll

en: ERROR:
sv_SE: FEL:

en: File %s not found.
sv_SE: Filen %s hittades inte

note: TRANS: %s is the name of the file
en: Unauthorized access to the file %s
sv_SE: Otillåten filåtkomst till %s

note: TRANS: %s is the number of the byte
en: Unable to find the byte %s
sv_SE: Kunde inte hitta datat %s

note: TRANS: %s is the SQL query which generates the error
en: Mysql error starting from %s
sv_SE: Fel i MySQL med början i %s

en: The file already exists
sv_SE: Filen existerar redan

en: Automatic redirection, else click
sv_SE: Automatisk omdirigering, om inte klicka

note: TRANS: %s is a file name
en: %s deleted
sv_SE: %s raderad

en: Check if a new version is available
sv_SE: Kontrollera om ny version finns tillgänglig

en: Deleted
sv_SE: Raderad

en: Backup the database?
sv_SE: Ta säkerhetskopia av databasen?

en: SQL Dump
sv_SE: Spara SQL

en: XML Dump
sv_SE: Spara XML

en: File
sv_SE: Fil

en: Size
sv_SE: Storlek

en: Date | Dates
sv_SE[0]: Datum
sv_SE[1]: Datum

note: TRANS: %s is the filename
en: Delete the file %s?
sv_SE: Radera filen %s?

[ctx: button]
en: Delete permanently
sv_SE: Radera permanent

note: TRANS: %s is the filename
en: Replace the current database with the backup file %s?
sv_SE: ERsätt den aktuella databasen med säkerhetskopian %s?

en: Warning, your actual database will be totaly overwriten by the database you want to restore !!!
sv_SE: Varning, din aktuella databas kommer helt att skrivas över av den databas du vill återställa !!!

en: Restore
sv_SE: Återställ

en: Download
sv_SE: Ladda ned

en: Setup
sv_SE: Inställning

note: TRANS: %1$s is the user login, %2$s is the name of the item to add TRANS: %1$s is the user login, %2$s is the name of the item
en: %1$s adds the item %2$s
sv_SE: %1$s lägger till objektet %2$s

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes an item
sv_SE: %s tar bort ett objekt

note: TRANS: %s is the user login
en: %s restores an item
sv_SE: %s återställer ett objekt

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges an item
sv_SE: %s rensar bort ett objekt

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates an item
sv_SE: %s uppdaterar ett objekt

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a link with an item
sv_SE: %s skapar en länk till ett objekt

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds cartridges
sv_SE: %s lägger till patroner

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a cartridge
sv_SE: %s rensar bort en tonerkassett

note: TRANS: %s is the user login
en: %s installs a cartridge
sv_SE: %s installerar en patron

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a cartridge
sv_SE: %s uppdaterar en tonerkassett

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a type
sv_SE: %s associerar en typ

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an actor
sv_SE: %s lägger till en aktör

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes an actor
sv_SE: %s tar bort en aktör

en: You have been redirected because you no longer have access to this item
sv_SE: Du har omdirigerats för att du inte längre har tillgång till denna post

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a cost
sv_SE: %s lägger till en kostnad

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a cost
sv_SE: %s rensar bort en kostnad

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a cost
sv_SE: %s uppdaterar en kostnad

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a task
sv_SE: %s lägger till en uppgift

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a task
sv_SE: %s rensar bort en uppgift

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a task
sv_SE: %s uppdaterar en uppgift

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an approval
sv_SE: %s lägger till ett godkännande

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates an approval
sv_SE: %s uppdaterar ett godkännande

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges an approval
sv_SE: %s rensar bort ett godkännande

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a volume
sv_SE: %s lägger till en volym

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a volume
sv_SE: %s rensar bort en volym

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a volume
sv_SE: %s uppdaterar en volym

note: TRANS: %s is the user login
en: %s disconnects an item
sv_SE: %s kopplar ifrån ett objekt

note: TRANS: %s is the user login
en: %s connects an item
sv_SE: %s kopplar in ett objekt

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a computer and a license
sv_SE: %s assosierar en dator med en licens

note: TRANS: %s is the user login
en: %s installs software
sv_SE: %s installerar mjukvara

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a virtual machine
sv_SE: %s lägger till en virtuell maskin

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a virtual machine
sv_SE: %s rensar bort en virtuell maskin

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a virtual machine
sv_SE: %s uppdaterar en virtuell maskin

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds consumables
sv_SE: %s lägger till förbrukningsvara

en: Consumable | Consumables
sv_SE[0]: Förbrukningsvara
sv_SE[1]: Förbrukningsvaror

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a link with a supplier
sv_SE: %s skapar en länk till en leverantör

note: TRANS: %s is a directory
en: ERROR: %s is not writable
sv_SE: FEL: %s är inte skrivbar

en: run script as apache user
sv_SE: kör skript som användaren apache

note: TRANS: %s is a task name
en: Task %s executed
sv_SE: Uppgift %s startad

en: Execute
sv_SE: Exekvera

en: Next run
sv_SE: Nästa körning

en: Next task to run: %s
sv_SE: Nästa uppgift att köra: %s

en: No action pending
sv_SE: Ingen väntande aktivitet

en: You have more automatic actions which need to run each minute than the number allow each run. Increase this config.
sv_SE: Du har mer automatiska händelser som behöver köras per minut än vad som är tillåtet per körning. Ändra den inställningen.

en: Component | Components
sv_SE[0]: Komponent
sv_SE[1]: Komponenter

en: Dictionaries
sv_SE: Kataloger

en: Global dictionary
sv_SE: Global katalog

en: Software | Software
sv_SE[0]: Mjukvara
sv_SE[1]: Mjukvara

en: Manufacturer | Manufacturers
sv_SE[0]: Tillverkare
sv_SE[1]: Tillverkare

en: Printer | Printers
sv_SE[0]: Skrivare
sv_SE[1]: Skrivare

en: Model | Models
sv_SE[0]: Modell
sv_SE[1]: Modeller

en: Computer model | Computer models
sv_SE[0]: Datormodell
sv_SE[1]: Datormodeller

en: Monitor model | Monitor models
sv_SE[0]: Skärm modell
sv_SE[1]: Skärm modeller

en: Printer model | Printer models
sv_SE[0]: Skrivare modell
sv_SE[1]: Skrivare modeller

en: Device model | Device models
sv_SE[0]: Enhetsmodell
sv_SE[1]: Enhetsmodeller

en: Network equipment model | Network equipment models
sv_SE[0]: Nätverksutrustningsmodell
sv_SE[1]: Nätverksutrustningsmodeller

en: Phone model | Phone models
sv_SE[0]: Telefonmodell
sv_SE[1]: Telefonmodeller

en: Type | Types
sv_SE[0]: Typ
sv_SE[1]: Typer

en: Computer type | Computer types
sv_SE[0]: Dator-typ
sv_SE[1]: Dator-typer

en: Monitor type | Monitor types
sv_SE[0]: Typ av bildskärm
sv_SE[1]: Bildskärmar definitioner

en: Printer type | Printer types
sv_SE[0]: Skrivartype
sv_SE[1]: Skrivare definitioner

en: Device type | Device types
sv_SE[0]: enhetstyp
sv_SE[1]: Enhetstyper

en: Network equipment type | Network equipment types
sv_SE[0]: Nätverksutrustningstyp
sv_SE[1]: Nätverksutrustningstyper

en: Phone type | Phone types
sv_SE[0]: Telefontyp
sv_SE[1]: Telefontyper

en: Operating system | Operating systems
sv_SE[0]: Operativsystem
sv_SE[1]: Operativsystem

en: Service pack | Service packs
sv_SE[0]: Uppdateringspaket
sv_SE[1]: Uppdateringspaket

en: Version | Versions
sv_SE[0]: Version
sv_SE[1]: Versioner

en: Display options
sv_SE: Visningsval

en: Unknown file
sv_SE: Okänd fil

en: File not found
sv_SE: Ingen fil funnen

en: File is altered (bad checksum)
sv_SE: Filen ändrad - fel checksumma

en: Unauthorized access to this file
sv_SE: Otillåten filåtkomst

en: Invalid filename
sv_SE: Ogiltigt filnamn

note: TRANS: %s is the user login
en: %s replaces an item
sv_SE: %s ersätter ett objekt

en: No selected element or badly defined operation
sv_SE: Inget valt objekt eller felaktigt definierad operation

en: Dropdown | Dropdowns
sv_SE[0]: Menyval
sv_SE[1]: Menyval

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
sv_SE: Den uppladdade filen överstiger angivet värde upload_max_filesize i php.ini

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
sv_SE: Den uppladdade filen överstiger värdet MAX_FILE_SIZE som angavs i HTML-formuläret

en: The uploaded file was only partially uploaded
sv_SE: Den uppladdade filen laddades endast delvis upp

en: No file was uploaded
sv_SE: Ingen fil laddades upp

en: Missing a temporary folder
sv_SE: Saknar en temporär folder

en: Failed to write file to disk
sv_SE: Misslyckades skriva fil till disk

en: A PHP extension stopped the file upload
sv_SE: En PHP-modul hindrade filuppladdningen

en: The uploaded file exceeds the post_max_size directive in php.ini
sv_SE: Den uppladdade filen överstiger värdet post_max_size som ages i php.ini

en: File is too big
sv_SE: Filen är för stor

en: File is too small
sv_SE: Filen är för liten

en: Filetype not allowed
sv_SE: Filtyp är inte tillåten

en: Maximum number of files exceeded
sv_SE: Max antal filer överskriden

en: Image exceeds maximum width
sv_SE: Bilden överskrider maxbredd

en: Image requires a minimum width
sv_SE: Bilden krävern en minimibredd

en: Image exceeds maximum height
sv_SE: Bilden överskrider maxhöjden

en: Image requires a minimum height
sv_SE: Bilden kräver en minimihöjd

en: Search the ID of your hardware
sv_SE: Sök efter din hårdvaras ID

[ctx: button]
en: Search
sv_SE: Sök

en: Alternate username
sv_SE: Alternativt användarnamn

en: Hardware type
sv_SE: Hårdvarutyp

en: Serial number
sv_SE: Serienummer

en: Inventory number
sv_SE: Inventarienummer

en: Computer | Computers
sv_SE[0]: Dator
sv_SE[1]: Datorer

en: Network device | Network devices
sv_SE[0]: Nätverksenhet
sv_SE[1]: Nätverksenheter

en: Monitor | Monitors
sv_SE[0]: Bildskärm
sv_SE[1]: Bildskärmar

en: Device | Devices
sv_SE[0]: Kringutrustning
sv_SE[1]: Kringutrustning

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a user to a group
sv_SE: %s lägger till en användare till en grupp

en: New ticket
sv_SE: Nytt ärende

en: Home
sv_SE: Hem

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a VLAN to a network port
sv_SE: %s associerar ett VLAN till en nätverksport

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a target
sv_SE: %s lägger till ett mål

en: Knowledge base
sv_SE: Kunskapsdatabas

en: LDAP directory link
sv_SE: LDAP kataloglänk

en: Unable to connect to the LDAP directory
sv_SE: Kan ej ansluta till LDAP-katalogen

en: Back
sv_SE: Tillbaka

en: Bulk import groups from a LDAP directory
sv_SE: Importera flera grupper från en LDAP-katalog

en: Import of new groups
sv_SE: Import av nya grupper

en: Bulk import users from a LDAP directory
sv_SE: Importera flera användare från en LDAP-katalog

en: Synchronizing already imported users
sv_SE: Synkronera redan importerade användare

en: Import new users
sv_SE: Importera nya användare

en: Log in again
sv_SE: Logga in igen

en: Receiver | Receivers
sv_SE[0]: Mottagare
sv_SE[1]: Mottagare

en: Your PHP parser was compiled without the IMAP functions
sv_SE: PHP är ej kompilerat med IMAP funktioner på detta system

en: Bulk modification error
sv_SE: Fel vid massändring

en: Bulk modification
sv_SE: Massiv ändring

en: Failed operation
sv_SE: Misslyckad operation

en: Operation performed partially successful
sv_SE: Åtgärden lyckades delvis

en: Operation successful
sv_SE: Åtgärd lyckades

note: TRANS: %$1d and %$2d are numbers
en: (%1$d authorizations problems, %2$d failures)
sv_SE: (%1$d autenticeringproblem, %2$d misslyckanden)

en: You don't need the "migration cleaner" tool anymore...
sv_SE: Du behöver inte verktyget "migration cleaner" längre...

en: "Migration cleaner" tool
sv_SE: Verktyget "Migration cleaner"

en: Reinit the network topology
sv_SE: Återinitiera nätverkstopologin

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds an item
sv_SE: %s lägger till ett objekt

note: TRANS: %s is the user login
en: %s associates a network name to an item
sv_SE: %s kopplar ett nätverksnamn till ett objekt

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds several network ports
sv_SE: %s lägger till flera nätverksportar

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes several network ports
sv_SE: %s tar bort flera nätverksportar

en: Cannot change a migration network port to an unknown one
sv_SE: Kan inte ändra migrationsnätverksporten till en okänd

en: Network port is not available...
sv_SE: Nätverksport är inte tillgänglig...

en: List of available tags
sv_SE: Lista över tillämpliga taggar

en: Planning
sv_SE: Planering

note: TRANS: %s is user name
en: %s makes a bad usage.
sv_SE: %s är ett dåligt val.

en: The plugin %s is incompatible with this version of GLPI
sv_SE: Tillägget %s är inte kompatibel med denna version av GLPI

en: Delete or update it otherwise GLPI will not work correctly.
sv_SE: Ta bort eller uppdatera den annars fungerar inte GLPI korrekt.

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a user to an entity
sv_SE: %s lägger till en användare till en enhet

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a team member
sv_SE: %s lägger till en gruppmedlem

en: List of the hardware under contract
sv_SE: Rapport för hårdvara under avtal

en: Name
sv_SE: Namn

en: Location | Locations
sv_SE[0]: Plats
sv_SE[1]: Platser

en: Date of purchase
sv_SE: Inköpsdatum

en: Warranty expiration date
sv_SE: Garanti upphör den

en: Contract type | Contract types
sv_SE[0]: Avtalstyp
sv_SE[1]: Avtalstyp

en: Hardware under contract
sv_SE: Hårdvara under avtal

en: Item type
sv_SE: Objekttyp

en: Display report
sv_SE: Visa rapport

en: Account net value
sv_SE: Kontots netto värde

[ctx: price]
en: Value
sv_SE: Värde

en: Startup date
sv_SE: Startdatum

en: Network report by location: %s
sv_SE: Nätverksrapport platser: %s

en: Network report by outlet: %s
sv_SE: Nätverksrapport avlämningspunkter: %s

en: Network report
sv_SE: Nätverksrapport

en: By location
sv_SE: Plats

en: By hardware
sv_SE: Efter hårdvara

en: By network outlet
sv_SE: Avlämningspunkt

en: Network report by hardware: %s
sv_SE: Nätverksrapport hårdvara: %s

en: Device list
sv_SE: Materiallista

en: Equipment's report by year
sv_SE: Årsrapport för utrustning

en: Simplified interface
sv_SE: Förenklat gränsnitt

en: %1$s adds the item %2$s (%3$d)
sv_SE: %1$s lägger till objektet %2$s (%3$d)

en: Work in progress...
sv_SE: Arbete pågår...

en: Task completed in %s
sv_SE: Arbetet färdig om %s

en: Rule type
sv_SE: Regeltyp

en: Transfer
sv_SE: Överför

en: Blacklist | Blacklists
sv_SE[0]: Svartlista
sv_SE[1]: Svartlistor

en: Search
sv_SE: Sök

en: External authentications
sv_SE: Extern autenticering

en: LDAP directory | LDAP directories
sv_SE[0]: LDAP katalog
sv_SE[1]: LDAP kataloger

en: The LDAP extension of your PHP parser isn't installed
sv_SE: LDAP tillägget i PHP är ej installerad

en: Impossible to use LDAP as external source of connection
sv_SE: Kan ej använda LDAP som extern källa för förbindelsen

en: Mail server | Mail servers
sv_SE[0]: Mail-server
sv_SE[1]: Mail-servrar

en: Others authentication methods
sv_SE: Andras autenticeringsmetoder

en: Notification | Notifications
sv_SE[0]: Avisering
sv_SE[1]: Aviseringar

en: Enable followup via email
sv_SE: Aktivera E-post uppföljningar

en: Email followups configuration
sv_SE: Konfigurering av uppföljningar via email

en: Notification template | Notification templates
sv_SE[0]: Mall för avisering
sv_SE[1]: Mallar för aviseringar

en: Manage templates...
sv_SE: Hantera mallar...

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a sla level
sv_SE: %s uppdaterar en SLA-nivå

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a sla level
sv_SE: %s rensar bort en SLA-nivå

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s adds the license %2$s
sv_SE: %1$s lägger till licensen %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s purges the license %2$s
sv_SE: %1$s rensar bort licensen %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the license id
en: %1$s updates the license %2$s
sv_SE: %1$s uppdaterar licensen %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s adds the version %2$s
sv_SE: %1$s lägger till version %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s purges the version %2$s
sv_SE: %1$s rensar bort version %2$s

note: TRANS: %s is the user login, %2$s is the version id
en: %1$s updates the version %2$s
sv_SE: %1$s uppdaterar version %2$s

en: Statistics
sv_SE: Statistik

[ctx: ticket]
en: Opened | Opened
sv_SE[0]: Öppnade
sv_SE[1]: Öppnade

[ctx: ticket]
en: Solved | Solved
sv_SE[0]: Löst
sv_SE[1]: Lösta

en: Late
sv_SE: Sena

en: Closed
sv_SE: Stängd

[ctx: Quantity]
en: Number
sv_SE: Nummer

en: Closure
sv_SE: Stänger

en: Resolution
sv_SE: Lösning

en: Real duration
sv_SE: Verklig åtgärdstid

en: Take into account
sv_SE: Ta med i beräkning

en: Average time
sv_SE: Genomsnitt tid

en: Hour | Hours
sv_SE[0]: Timma
sv_SE[1]: Timmar

[ctx: survey]
en: Opened | Opened
sv_SE[0]: Öppen
sv_SE[1]: Öppna

[ctx: survey]
en: Answered | Answered
sv_SE[0]: Besvarad
sv_SE[1]: Besvarade

en: Satisfaction survey
sv_SE: Kundnöjdhetsundersökning

en: Tickets
sv_SE: Ärenden

en: Satisfaction
sv_SE: Kundnöjdhet

en: Technician
sv_SE: Tekniskt ansvarig

en: Supplier | Suppliers
sv_SE[0]: Leverantör
sv_SE[1]: Leverantörer

en: User | Users
sv_SE[0]: Användare
sv_SE[1]: Användare

en: Category
sv_SE: Kategori

en: Group | Groups
sv_SE[0]: Grupp
sv_SE[1]: Grupper

en: Priority
sv_SE: Prioritet

en: Urgency
sv_SE: Prioritet

en: Impact
sv_SE: Konsekvens

[ctx: person]
en: Title
sv_SE: Titel

en: Solution type | Solution types
sv_SE[0]: Typ av lösning
sv_SE[1]: Typer av lösningar

en: Request source | Request sources
sv_SE[0]: Ärendekälla
sv_SE[1]: Källor för begäran

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Next
sv_SE: Nästa

[ctx: quantity]
en: Number of tickets
sv_SE: Antal ärenden

en: Show graphics
sv_SE: Visa grafik

en: Number opened
sv_SE: Antal öppnade

en: Number solved
sv_SE: Antal lösta

en: Number solved late
sv_SE: Antal försenade lösningar

en: Number closed
sv_SE: Antal stängda

en: Requester | Requesters
sv_SE[0]: Beställare
sv_SE[1]: Beställare

en: Writer
sv_SE: Skrivare

en: Group tree
sv_SE: Gruppträd

en: Category tree
sv_SE: Kategoriträd

en: Location tree
sv_SE: Placering i träd

en: Characteristics
sv_SE: Egenskaper

en: Assigned to
sv_SE: Tilldelad

en: Technician as assigned
sv_SE: Tekniker som tilldelats

en: Technician in tasks
sv_SE: Tekniker med uppgifter

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds a followup
sv_SE: %s lägger till en uppföljning

note: TRANS: %s is the user login
en: %s approves or refuses a solution
sv_SE: %s godkänner eller nekar en lösning

note: TRANS: %s is the user login
en: %s updates a followup
sv_SE: %s uppdaterar en uppföljning

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges a followup
sv_SE: %s rensar bort en uppföljning

en: You have been redirected because you no longer have access to this ticket
sv_SE: Du har blivit omdirigerad på grund av att du inte längre har behörighet till detta ärende

en: Save solution to the knowledge base
sv_SE: Spara lösning till kunskapsdatabasen

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds hidden field
sv_SE: %s lägger till dolt fält

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds mandatory field
sv_SE: %s tillägger obligatoriskt fält

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds predefined field
sv_SE: %s lägger till förinställda fält

note: TRANS: %s is the user login
en: %s purges link between tickets
sv_SE: %s rensar kopplingar mellan ärenden

en: Your ticket has been registered, its treatment is in progress.
sv_SE: Ditt ärende har registrerats och kommer att behandlas snarast..

en: Thank you for using our automatic helpdesk system.
sv_SE: Tack för du använder vårt ärendehanteringssystem.

note: TRANS: %s is the user login
en: %s deletes users from a group
sv_SE: %s tar bort användare från en grupp

note: TRANS: %s is the character used as wildcard in ajax search return "<input title=\"".sprintf(__s('Search (%s for all)'), $CFG_GLPI["ajax_wildcard"]). "\" type='text' ondblclick=\"this.value='". $CFG_GLPI["ajax_wildcard"]."';\" id='search_$id' name='____data_$id' size='$size'>\n";
en: Search (%s for all)
sv_SE: Sök (%s efter allt)

en: Loading...
sv_SE: Under laddning...

en: Inheritance of the parent entity
sv_SE: Arv från föräldra-enhet

en: Never
sv_SE: Aldrig

en: Each day
sv_SE: Varje dag

en: Each week
sv_SE: Varje vecka

en: Each month
sv_SE: Varje månad

en: No
sv_SE: Nej

en: Yes
sv_SE: Ja

note: TRANS: %s is the date
en: Alert sent on %s
sv_SE: Larm skickat vid %s

en: Others
sv_SE: Andras

en: Incorrect username or password
sv_SE: Felaktig användare eller lösenord

en: User not authorized to connect in GLPI
sv_SE: Användaren är ej auktoriserad att ansluta till GLPI

en: Password field is empty
sv_SE: Lösenordsfältet är tomt

en: Empty login or password
sv_SE: Konto eller lösenord saknas

note: TRANS: %1$s is the login of the user and %2$s its IP address
en: %1$s log in from IP %2$s
sv_SE: %1$s är inloggad från ip %2$s

note: TRANS: %1$s is the login of the user and %2$s its IP address
en: Failed login for %1$s from IP %2$s
sv_SE: %1$s misslyckades att logga in från IP %2$s

en: Authentication on GLPI database
sv_SE: Inloggning mot GLPIs databas

en: Authentication on a LDAP directory
sv_SE: Autentisiering i en LDAP katalog

en: Authentication on mail server
sv_SE: Autentisering på mail server

en: x509 certificate authentication
sv_SE: x509 certifikat autentisering

en: Other
sv_SE: Annan

en: GLPI internal database
sv_SE: GLPIs interna databas

en: Not yet authenticated
sv_SE: Ej autentiserad ännu

en: Force synchronization
sv_SE: Tvinga igenom synkronisering

en: Change of the authentication method
sv_SE: Ändring av autentisieringsmetod

en: Synchronization
sv_SE: Synkronisering

en: CAS authentication
sv_SE: CAS autentisering

[ctx: authentication]
en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

note: TRANS: for CAS SSO system
en: CAS Host
sv_SE: CAS värd

note: TRANS: for CAS SSO system TRANS: Proxy port TRANS: SMTP port
en: Port | Ports
sv_SE[0]: CAS port
sv_SE[1]: Portar

note: TRANS: for CAS SSO system
en: Root directory (optional)
sv_SE: Root mapp (valfritt)

note: TRANS: for CAS SSO system
en: Log out fallback URL
sv_SE: Reserv URL för utloggning

en: The CURL extension for your PHP parser isn't installed
sv_SE: CURL tillägget i PHP är ej installerad

en: Impossible to use CAS as external source of connection
sv_SE: Det går ej att använda CAS som extern källa för autenticering

en: Other authentication sent in the HTTP request
sv_SE: Andra autenticeringar sända i HTTP-request

en: Remove the domain of logins like login@domain
sv_SE: Ta bort domänen i inloggningar som login@domän

en: Surname
sv_SE: Efternamn

en: First name
sv_SE: Förnamn

note: TRANS: Test of comment for translation (mark : //TRANS)
en: Phone | Phones
sv_SE[0]: Telefonnummer
sv_SE[1]: Telefonienheter

en: Phone 2
sv_SE: Telefon 2

en: Mobile phone
sv_SE: Mobiltelefon

en: Language
sv_SE: Välj språk

en: Save
sv_SE: Spara

en: Preconfiguration
sv_SE: Förkonfiguration

en: Default values
sv_SE: Defaultvärden

en: Last update
sv_SE: Senaste uppdatering

en: Default server
sv_SE: Default-server

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Port (default=389)
sv_SE: Port (standard=389)

en: Connection filter
sv_SE: Anslutningsfilter

en: BaseDN
sv_SE: BasDN

en: RootDN (for non anonymous binds)
sv_SE: RootDN

en: Password (for non-anonymous binds)
sv_SE: Lösenord (för ej anonyma kopplingar)

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: Login field
sv_SE: Inloggningsfält

en: Advanced information
sv_SE: Avancerad information

en: Use TLS
sv_SE: Använd TLS

en: ldap_start_tls does not exist
sv_SE: ldap_start_tls saknas

en: LDAP directory time zone
sv_SE: LDAP katelogens tidszon

en: Page size
sv_SE: Sidstorlek

en: Unlimited
sv_SE: Obegränsad

en: How LDAP aliases should be handled
sv_SE: Hur LDAP alias ska hanteras

en: Never dereferenced (default)
sv_SE: Aldrig återhänvisad (standard)

en: Always dereferenced
sv_SE: Alltid återhänvisad

en: Dereferenced during the search (but not when locating)
sv_SE: Återhänvisad under sökning (ej under en lokalisering)

en: Dereferenced when locating (not during the search)
sv_SE: Återhänvisad under lokalisering(ej under en sökning)

en: Replicate | Replicates
sv_SE[0]: Replika
sv_SE[1]: Replikor

[ctx: button]
en: Test
sv_SE: Testa

en: In users
sv_SE: I användare

en: In groups
sv_SE: I grupper

en: In users and groups
sv_SE: Användare och Grupper

en: Belonging to groups
sv_SE: Tillhör grupper

en: Search type
sv_SE: Söktyp

en: User attribute containing its groups
sv_SE: Attribut för användare som innehåller användarens grupptillhörighet(-er)

en: Filter to search in groups
sv_SE: Filter för att söka i grupper

en: Group attribute containing its users
sv_SE: Attribut för grupp som innehåller gruppens användare

en: Use DN in the search
sv_SE: Använd DN i sökningen

en: Test of connection to LDAP directory
sv_SE: Testa anslutning till LDAP-katalog

en: Binding to the LDAP directory
sv_SE: Knyter till LDAP-katalogen

en: Picture
sv_SE: Bild

en: Import entities from LDAP directory
sv_SE: Importera enheter från en LDAP-katalog

en: Attribute representing entity
sv_SE: Representativa attribut för enhet

en: Search filter for entities
sv_SE: Sökfilter för enheter

en: Search filter for users
sv_SE: Sökfilter för användare

en: Warning: The request exceeds the limit of the directory. The results are only partial.
sv_SE: Varning: begäran överskrider begränsning av katalog. Resultatet är ofullständigt.

[ctx: button]
en: Synchronize
sv_SE: Synkronisera

[ctx: button]
en: Import
sv_SE: Importera

en: Last update in the LDAP directory
sv_SE: Senaste uppdateringen i LDAP katalogen

en: Last update in GLPI
sv_SE: Senaste GLPI uppdateringen

en: No user to be synchronized
sv_SE: Ingen användare kommer att synkroniseras

en: No user to be imported
sv_SE: Ingen användare kommer att importeras

en: Group DN
sv_SE: Grupp DN

en: Destination entity
sv_SE: Destinationsenhet

en: No group to be imported
sv_SE: Inga grupper att importera

en: Please choose LDAP directory to import users from
sv_SE: Vänligen välj vilken LDAP-katalog ni önskar importera användare från

en: LDAP directory choice
sv_SE: Alternativ för LDAP-katalogen

en: No LDAP directory defined in GLPI
sv_SE: Ingen LDAP-katalog har angetts i GLPI

en: User not found or several users found
sv_SE: Ingen, eller flera icke-unika identiteter hittades

en: Unable to add. The user already exist.
sv_SE: Lyckades inte lägga till användare. Användaren finns redan.

en: Expert mode
sv_SE: Expertläge

en: Simple mode
sv_SE: Enkelt läge

[ctx: button]
en: To change
sv_SE: Till uppdatering

en: Select the desired entity
sv_SE: Välj önskad enhet

en: No directory selected
sv_SE: Ingen katalog vald

en: No directory associated to entity: impossible search
sv_SE: Ingen katalog associerad till enhet : sökning ej möjlig

en: Preserve
sv_SE: Behåll

en: Put in dustbin
sv_SE: Lägg i papperskorgen

en: Disable
sv_SE: Inaktivera

en: Enable filtering by date
sv_SE: Möjliggör filtrering på datum

en: View updated users
sv_SE: Visa uppdaterade användare

en: from
sv_SE: Från

en: to
sv_SE: Till

en: Disable filtering by date
sv_SE: Av-aktivera filtrering på datum

en: Add a LDAP directory replica
sv_SE: Lägg till en LDAP-replikering

en: Email domain Name (users email will be login@domain)
sv_SE: Namn på e-postdomän (användares e-postadress kommer att vara inloggningsnamn@e-postdomän)

note: TRANS: %s is the datetime of update TRANS: %s is the datetime of insertion TRANS: %s is the date
en: Last update on %s
sv_SE: Senaste uppdateringen för %s

en: Email server configuration
sv_SE: Email server konfiguration

en: Test connection to email server
sv_SE: Testa anslutning till email server

en: Update Source | Update Sources
sv_SE[0]: Uppdateringskälla
sv_SE[1]: Uppdatera källor

en: Read
sv_SE: Läs

en: Create
sv_SE: Skapa

en: Check for upgrade
sv_SE: Uppgraderingsinställningar

en: Value
sv_SE: Värde

en: Blacklisted mail content
sv_SE: Svartlistat e-postinnehåll

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Move
sv_SE: Flytta

en: After
sv_SE: efter

en: Before
sv_SE: före

[ctx: button]
en: Move
sv_SE: Flytta

en: New item
sv_SE: Nytt föremål

en: Private
sv_SE: Privat

en: Partial load of the bookmark.
sv_SE: Partiell laddning av bokmärket

en: Bookmark | Bookmarks
sv_SE[0]: Bokmärke
sv_SE[1]: Bokmärken

en: Default view
sv_SE: Tillämpa som standard

[ctx: button]
note: TRANS: select action 'update' (before doing it)
en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Load
sv_SE: Ladda

en: Not default search
sv_SE: Ingen förinställd sökning

en: Default search
sv_SE: Förinställd sökning

en: You have not recorded any bookmarks yet
sv_SE: Du har inte sparat några bokmärken ännu

en: Save as bookmark
sv_SE: Spara ett bokmärke

en: Budget | Budgets
sv_SE[0]: Budget
sv_SE[1]: Budgetar

en: Main
sv_SE: Allmänt

en: Item | Items
sv_SE[0]: Objekt
sv_SE[1]: Objekt

en: No associated item
sv_SE: Inget associerat objekt

en: Associated item | Associated items
sv_SE[0]: Associerade objekt
sv_SE[1]: Associerade objekt

en: Total spent on the budget
sv_SE: Totalt förbrukat av budget

en: Total remaining on the budget
sv_SE: Totalt återstår av budget

en: Calendar | Calendars
sv_SE[0]: Kalender
sv_SE[1]: Kalendrar

[ctx: button]
en: Duplicate
sv_SE: Duplicera

en: Add a close time
sv_SE: Lägg till en stängningstid

en: End
sv_SE: Slut

en: Recurrent
sv_SE: Återkommande

en: Close time | Close times
sv_SE[0]: Stängningstid
sv_SE[1]: Stängningstider

en: Time range | Time ranges
sv_SE[0]: Tidsomfattning
sv_SE[1]: Tidsomfattningar

en: Add a schedule
sv_SE: Lägg till ett schema

en: Day | Days
sv_SE[0]: Dag
sv_SE[1]: Dagar

en: Cartridge | Cartridges
sv_SE[0]: Patron/toner
sv_SE[1]: Patroner/Toners

en: Installing a cartridge
sv_SE: Installera en toner

en: No free cartridge
sv_SE: Inga lediga patroner/toner

en: Uninstalling a cartridge
sv_SE: Avinstallera en toner

[ctx: cartridge]
en: New | New
sv_SE[0]: Ny
sv_SE[1]: Ny

[ctx: cartridge]
en: Used | Used
sv_SE[0]: Använd
sv_SE[1]: Använda

[ctx: cartridge]
en: Worn | Worn
sv_SE[0]: Sliten
sv_SE[1]: Slitna

note: TRANS : for display cartridges count : %1$d is the total number, %2$d the new one, %3$d the used one, %4$d worn one
en: Total: %1$d (%2$d new, %3$d used, %4$d worn)
sv_SE: Totalt: %1$d (%2$d nya, %3$d använda, %4$d slitna)

en: No cartridge
sv_SE: Ingen patron/toner

note: TRANS : for display cartridges count : %1$d is the total number, %2$d the used one, %3$d the worn one
en: Total: %1$d (%2$d used, %3$d worn)
sv_SE: Totalt: %1$d (%2$d används, %3$d förbrukade)

en: Enable the financial and administrative information
sv_SE: Aktivera den finansiella och administrativa informationen

en: Back to stock
sv_SE: Tillbaks till lager

en: Worn cartridges
sv_SE: Sliten patron/toner

[ctx: item]
en: State
sv_SE: Status

en: Add date
sv_SE: Påfyllnadsdatum

en: Use date
sv_SE: Använd datum

en: Used on
sv_SE: Använda på

en: Printer counter
sv_SE: Utskriftsräknare

note: TRANS: Always plural
en: Financial and administrative information
sv_SE: Ekonomisk och administrativ information

en: %d printed page | %d printed pages
sv_SE[0]: %d utskriven sida
sv_SE[1]: %d utskrivna sidor

en: Counter error
sv_SE: Räknarfel

en: Average time in stock
sv_SE: Genomsnittlig tid i lager

en: month | months
sv_SE[0]: månad
sv_SE[1]: månader

en: Average time in use
sv_SE: Medelvärde för användningstid

en: Average number of printed pages
sv_SE: Medelvärde för antal skrivna sidor

en: Add cartridges
sv_SE: Lägg till Patroner/Toners

[ctx: button]
en: Install
sv_SE: Installera

en: No cartridge available
sv_SE: Ingen tonerkassett tillgänglig

en: End of life
sv_SE: Slut

en: Update printer counter
sv_SE: Uppdatera utskriftsräknare

en: Used cartridges
sv_SE: Använda patroner/toner

en: Cartridge model | Cartridge models
sv_SE[0]: Modell för patroner/toners
sv_SE[1]: Modeller för patroner/toners

en: Cartridge type | Cartridge types
sv_SE[0]: Patron-/tonertyp
sv_SE[1]: Patron/toner typ

en: Printed pages
sv_SE: Utskrivna sidor

note: TRANS: %d is a number of months
en: %d month | %d months
sv_SE[0]: %d månad
sv_SE[1]: %d månader

en: Reference
sv_SE: Referens

en: Technician in charge of the hardware
sv_SE: Tekniskt ansvarig

en: Group in charge of the hardware
sv_SE: Grupp, ansvarig för hårdvara

en: Stock location
sv_SE: Lagerplats

en: Alert threshold
sv_SE: Larmnivå

en: Number of used cartridges
sv_SE: Antal använda tonerkassetter

en: Number of worn cartridges
sv_SE: Antal förbrukade tonerkassetter

en: Number of new cartridges
sv_SE: Antal nya tonerkassetter

en: Send alarms on cartridges
sv_SE: Skicka larm om patron/toner

en: No item found
sv_SE: Inga objekt funna

en: Standard interface
sv_SE: Standard gränssnitt

en: Personal View
sv_SE: Personlig vy

en: Group View
sv_SE: Gruppvy

en: Global View
sv_SE: Global vy

en: RSS feed | RSS feeds
sv_SE[0]: RSS-flöde
sv_SE[1]: RSS-flöden

en: For security reasons, please change the password for the default users: %s
sv_SE: Av säkerhetsskäl, ändra lösenord för standardanvändare: %s

en: Change | Changes
sv_SE[0]: Ändringsärende
sv_SE[1]: Ändringsärenden

en: Add an actor
sv_SE: Lägg till en aktör

en: Analysis
sv_SE: Analys

en: Plans
sv_SE: Planer

en: Solution | Solutions
sv_SE[0]: Lösning
sv_SE[1]: Lösningar

en: Control list
sv_SE: Checklista

en: Deployment plan
sv_SE: Plan för utrullning

en: Backup plan
sv_SE: Backup-plan

en: Checklist
sv_SE: Checklista

[ctx: status]
en: New
sv_SE: Ny

en: Evaluation
sv_SE: Utvärdering

en: Approval | Approvals
sv_SE[0]: Godkännande
sv_SE[1]: Valideringar

[ctx: status]
en: Accepted
sv_SE: Accepterad

en: Pending
sv_SE: Väntande

[ctx: change]
en: Test
sv_SE: Testa

en: Qualification
sv_SE: Kvalificering

en: Applied
sv_SE: Tillämpad

en: Review
sv_SE: Granskning

[ctx: status]
en: Closed
sv_SE: Stängd

[ctx: status]
en: Not solved
sv_SE: Inte löst

[ctx: status]
en: Not closed
sv_SE: Inte stängd

[ctx: status]
en: Solved + Closed
sv_SE: Löst + Stängd

en: Opening date
sv_SE: Startdatum

en: Due date
sv_SE: Förfallodatum

en: By
sv_SE: Av

en: Date of solving
sv_SE: Datum för lösning

en: Closing date
sv_SE: Stängnings datum

en: Total duration
sv_SE: Total tidsåtgång

en: Title
sv_SE: Titel

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Impacts
sv_SE: Påverkan

en: See all
sv_SE: Visa alla

en: Child groups
sv_SE: Undergrupper

en: Add an item
sv_SE: Lägg till ett objekt

en: Link Problem/Change | Links Problem/Change
sv_SE[0]: Koppla problem/förändring
sv_SE[1]: Koppla problem/förändringar

en: Add a change
sv_SE: Lägg till en förändring

en: Create a change from this problem
sv_SE: Skapa ett ändringsärende av detta problemärende

en: Add a problem
sv_SE: Lägg till ett problem

en: Link Project/Change | Links Project/Change
sv_SE[0]: Koppla projekt/förändring
sv_SE[1]: Koppla projekt/förändringar

en: Add a project
sv_SE: Lägg till ett projekt

en: Change task | Change tasks
sv_SE[0]: Ändra uppgift
sv_SE[1]: Ändra uppgifter

en: Link Ticket/Change | Links Ticket/Change
sv_SE[0]: Koppla biljett/förändring
sv_SE[1]: Koppla biljetter/förändringar

en: Add a ticket
sv_SE: Lägg till ett ärende

en: Solve tickets
sv_SE: Lös ärende

en: Create a change from this ticket
sv_SE: Skapa ett förändringsärende av detta ärende

en: Item not linked to an object
sv_SE: Föremålet är inte länkat till något objekt

en: Add
sv_SE: Skapa

[ctx: button]
en: Associate
sv_SE: Koppla till

[ctx: button]
en: Dissociate
sv_SE: Åtskilja

en: First Item
sv_SE: Första objektet

en: Second Item
sv_SE: Andra objektet

en: Remove all at once
sv_SE: Radera alla samtidigt

en: Item successfully added
sv_SE: Objektet har lagts till

en: Item successfully updated
sv_SE: Objektet har uppdaterats

en: Item successfully deleted
sv_SE: Radering av objekt lyckades

en: Item successfully purged
sv_SE: Bortrensning av objekt lyckades

en: Item successfully restored
sv_SE: Objektet är återställt

[ctx: button]
note: TRANS : means update / actualize
en: Save
sv_SE: Spara

[ctx: button]
en: Restore
sv_SE: Återställ

en: Confirm the final deletion?
sv_SE: Bekräfta den slutgiltiga raderingen?

[ctx: button]
en: Put in dustbin
sv_SE: Lägg i papperskorgen

note: TRANS: %s is the template name
en: Created from the template %s
sv_SE: Skapad från mallen %s

en: Template name
sv_SE: Mallnamn

en: Can't change this attribute. It's inherited from its parent.
sv_SE: Attribut kan ej ändras då det ärvs från högre nivå.

en: You are not allowed to change the visibility flag for child entities.
sv_SE: Du har inte befogenhet att ändra synlighetsflagga för dotterenheter

en: Flag change forbidden. Linked items found.
sv_SE: Ändring av flagga förbjuden. Länkade objekt funna.

en: Change visibility in child entities
sv_SE: Ändra synlighet i dotterenheter

en: Complete name
sv_SE: Fullständigt namn

note: TRANS: Number of the alternate username
en: Alternate username number
sv_SE: Alternativt användarnummer

en: At least one field has an incorrect value
sv_SE: Minst ett fält har ett felaktigt värde

en: Item successfully added but duplicate record on %s
sv_SE: Objekt tillagt men dubbel registrering på %s

en: Other item exist
sv_SE: Annat objekt finns

en: Item in the dustbin
sv_SE: Objekt i papperskorgen

note: TRANS: %1$s is the user login, %2$s the message
en: %1$s trying to add an item that already exists: %2$s
sv_SE: %1$s försöker lägga till ett objekt som redan finns: %2$s

en: Default value
sv_SE: Defaultvärde

en: Choose a template
sv_SE: Välj en mall

en: Blank Template
sv_SE: Tom mall

en: Templates
sv_SE: Mallar

en: Add a template...
sv_SE: Ny mall

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Purge
sv_SE: Rensa bort

en: Delete
sv_SE: Radera

en: You can't delete that item, because it has sub-items
sv_SE: Du kan ej radera denna plats då den har döttrar under sig

en: Caution: you're about to remove a heading used for one or more items.
sv_SE: Varning: du håller på att ta bort en rubrik som används till ett eller flera objekt

[ctx: button]
en: Confirm
sv_SE: Bekräfta

[ctx: button]
en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: You can also replace all uses of this dropdown by another.
sv_SE: Du kan också byta alla händelser under denna rubrik mot en annan.

[ctx: button]
en: Replace
sv_SE: Byt ut

en: Transfer and merge
sv_SE: Flytta och sammanfoga

[ctx: button]
en: Merge
sv_SE: Sammanfoga

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Debug
sv_SE: Felsökning

en: First
sv_SE: Först

en: List
sv_SE: Lista

en: Last
sv_SE: Sist

en: Reset display options
sv_SE: Återställ visningsinställningar

en: Unable to get item
sv_SE: Lyckades inte hitta objekt

en: Email Followup
sv_SE: E-post uppföljningar

en: Cost | Costs
sv_SE[0]: Kostnad
sv_SE[1]: Kostnader

en: Begin date
sv_SE: Startdatum

en: Duration
sv_SE: Tidsåtgång

en: Time cost
sv_SE: Timkostnad

en: Fixed cost
sv_SE: Fast kostnad

en: Material cost
sv_SE: Materialkostnad

en: Total cost
sv_SE: Totalkostnad

en: Add a new cost
sv_SE: Lägg till en ny kostnad

en: Ticket cost | Ticket costs
sv_SE[0]: Ärendekostnad
sv_SE[1]: Ärendekostnader

en: Ticket | Tickets
sv_SE[0]: Ärende
sv_SE[1]: Ärenden

en: Invalid email address
sv_SE: Ogiltig emailadress

en: Invalid dates. Update cancelled.
sv_SE: Ogiltigt datum. Uppdateringen avbröts.

note: TRANS: Default document to files attached to tickets : %d is the ticket id
en: Document Ticket %d
sv_SE: Ärendedokument %d

[ctx: priority]
en: Very high
sv_SE: Väldigt hög

[ctx: priority]
en: High
sv_SE: Hög

[ctx: priority]
en: Low
sv_SE: Låg

[ctx: priority]
en: Very low
sv_SE: Väldigt låg

[ctx: priority]
en: All
sv_SE: Alla

[ctx: priority]
en: At least very low
sv_SE: Åtminstone väldigt lågt

[ctx: priority]
en: At least low
sv_SE: Åtminstone lågt

[ctx: priority]
en: At least medium
sv_SE: Åtminstone medium

[ctx: priority]
en: At least high
sv_SE: Åtminstone högt

[ctx: priority]
en: At least very high
sv_SE: Åtminstone väldigt högt

[ctx: urgency]
en: Very high
sv_SE: Mycket hög

[ctx: urgency]
en: High
sv_SE: Hög

[ctx: urgency]
en: Low
sv_SE: Låg

[ctx: urgency]
en: Very low
sv_SE: Mycket låg

[ctx: urgency]
en: All
sv_SE: Alla

[ctx: urgency]
en: At least very low
sv_SE: Åtminstone väldigt lågt

[ctx: urgency]
en: At least low
sv_SE: Åtminstone lågt

[ctx: urgency]
en: At least medium
sv_SE: Åtminstone medium

[ctx: urgency]
en: At least high
sv_SE: Åtminstone  högt

[ctx: urgency]
en: At least very high
sv_SE: Åtminstone väldigt högt

[ctx: impact]
en: Very high
sv_SE: Mycket hög

[ctx: impact]
en: High
sv_SE: Hög

[ctx: impact]
en: Low
sv_SE: Låg

[ctx: impact]
en: Very low
sv_SE: Mycket låg

[ctx: impact]
en: All
sv_SE: Alla

[ctx: impact]
en: At least very low
sv_SE: Åtminstone väldigt lågt

[ctx: impact]
en: At least low
sv_SE: Åtminstone lågt

[ctx: impact]
en: At least medium
sv_SE: Åtminstone medium

[ctx: impact]
en: At least high
sv_SE: Åtminstone högt

[ctx: impact]
en: At least very high
sv_SE: Åtminstone väldigt högt

en: Watcher | Watchers
sv_SE[0]: Bevakare
sv_SE[1]: Bevakare

en: Resolution date
sv_SE: Datum för lösning

en: Last edit by
sv_SE: Senast ändrad av

en: Resolution time
sv_SE: Lösningstid

en: Closing time
sv_SE: Tid för stängning

en: Waiting time
sv_SE: Väntetid

en: Requester group | Requester groups
sv_SE[0]: Beställaregrupp
sv_SE[1]: Beställaregrupper

en: Watcher group | Watcher groups
sv_SE[0]: Övervakande grupp
sv_SE[1]: Övervakande grupper

en: Assigned to a supplier
sv_SE: Tilldelad en leverantör

en: Technician group
sv_SE: Tecknikergrupp

en: Email for followup
sv_SE: E-post adress för uppföljning

en: Requester user
sv_SE: Beställare användare

en: Watcher user
sv_SE: Bevaka användare

en: Group in charge of the ticket
sv_SE: Grupp som äger ärendet

en: Actor
sv_SE: Aktör

en: Associate myself
sv_SE: Anslut mig

en: Solution template | Solution templates
sv_SE[0]: Lösningsmall
sv_SE[1]: Lösningsmallar

en: Search a solution
sv_SE: Sök en lösning

en: Save and add to the knowledge base
sv_SE: Spara och lägg till i kunskapsdatabasen

en: Time | Times
sv_SE[0]: Tid
sv_SE[1]: Tider

en: Closed on %s
sv_SE: Stängd den %s

en: Solved on %s
sv_SE: Löst den %s

en: Put on hold on %s
sv_SE: Satt på väntande den %s

en: Opened on %s
sv_SE: Öppnat %s

en: From %s
sv_SE: Från %s

en: To %s
sv_SE: Till %s

note: TRANS: %s is user name
en: By %s
sv_SE: Av %s

en: No item in progress.
sv_SE: Inget objekt i pågående processer

en: Assigned
sv_SE: Tilldelad

en: Planification
sv_SE: Planering

en: Task | Tasks
sv_SE[0]: Uppgift
sv_SE[1]: Uppgifter

en: Error in entering dates. The starting date is later than the ending date
sv_SE: Fel vid datum. Start datum är efter slut datum.

en: Tasks category | Tasks categories
sv_SE[0]: Uppgiftskategori
sv_SE[1]: Kategorier av uppgifter

en: Public followup
sv_SE: Offentlig uppföljning

[ctx: quantity]
en: Number of tasks
sv_SE: Antal uppgifter

en: Task category | Task categories
sv_SE[0]: Uppgiftskategori
sv_SE[1]: Uppgiftskategorier

en: Private task
sv_SE: Privat uppgift

note: TRANS: %1$s is a type, %2$$ is a date, %3$s is a date
en: %1$s: from %2$s to %3$s:
sv_SE: %1$s: från %2$s till %3$s:

note: TRANS: %1$s is the start time of a planned item, %2$s is the end
en: From %1$s to %2$s :
sv_SE: From %1$s till %2$s :

note: TRANS: %s is the start time of a planned item
en: Start at %s:
sv_SE: Börja vid %s:

note: TRANS: %s is the end time of a planned item
en: End at %s:
sv_SE: Sluta vid %s:

en: Recall on %s
sv_SE: Återkallad den %s

en: To do
sv_SE: Att göra

en: Planned
sv_SE: Planerad

en: Done
sv_SE: Klart

en: Begin
sv_SE: Starta

note: TRANS: %1$s is the begin date, %2$s is the end date TRANS: %1$s is the start time of a planned item, %2$s is the end
en: From %1$s to %2$s
sv_SE: Från %1$s till %2$s

en: Plan this task
sv_SE: Planera denna uppgiften

en: Add a new task
sv_SE: Lägg till ny uppgift

en: No task found.
sv_SE: Inga uppgifter hittade.

en: Approval request send to %s
sv_SE: Begäran om godkännande skickat till %s

en: If approval is denied, specify a reason.
sv_SE: Om en begäran om godkännande avslås, specificera orsak.

note: TRANS: %s is the username
en: Approval granted by %s
sv_SE: Begäran godkännd av %s

note: TRANS: %s is the username
en: Update the approval request to %s
sv_SE: Uppdatera begäran om godkännande till %s

en: Cancel the approval request to %s
sv_SE: Ångra begäran om godkännande till %s

en: Waiting for approval
sv_SE: Väntar på godkännande

en: Refused
sv_SE: Avvisad

en: Granted
sv_SE: Accepterad

en: Not subject to approval
sv_SE: Ej föremål för godkännande

en: Granted + Not subject to approval
sv_SE: Godkänd - Behöver ej godkännas

en: Global approval status
sv_SE: Global valideringsstatus

en: Send an approval request
sv_SE: Skicka en begäran om godkännande

en: Request date
sv_SE: Datum för begäran

en: Approval requester
sv_SE: Aktör som begär godkännande

en: Request comments
sv_SE: Kommentar för begäran

en: Approval status
sv_SE: Status för godkännande

en: Approver
sv_SE: Aktör som tillstyrker

en: Approval comments
sv_SE: Kommentar vid godkännande

en: Approvals for the ticket
sv_SE: Godkännande för ärendet

en: Status of the approval request
sv_SE: Status på begäran om godkännande

en: Status of my validation
sv_SE: Status för min validering

en: Optional when approved
sv_SE: Valfri vid godkännande

en: Approval date
sv_SE: Godkänt datum

en: Validate
sv_SE: Validera

en: As child of
sv_SE: som dotter till

en: New child heading
sv_SE: Ny dotterrubrik

en: Sons of %s
sv_SE: Söner till %s

en: Father
sv_SE: Far

en: Network | Networks
sv_SE[0]: Nätverk
sv_SE[1]: Nätverksenheter

en: Domain | Domains
sv_SE[0]: Domän
sv_SE[1]: Domäner

en: Version of the operating system | Versions of the operating system
sv_SE[0]: Version av operativsystem
sv_SE[1]: Versioner av operativsystem

en: Product ID of the operating system
sv_SE: Operativsystemets produkt-ID

en: Serial of the operating system
sv_SE: Operativsystemets serienummer

en: Automatic inventory
sv_SE: Automatisk inventering

note: TRANS: %s is the datetime of insertion TRANS: %s is the datetime of update
en: Created on %s
sv_SE: Skapad den %s

[ctx: button]
en: Connect
sv_SE: Anslut

en: Processor | Processors
sv_SE[0]: Processor
sv_SE[1]: Processorer

en: Processor frequency
sv_SE: Processorfrekvens

en: Memory type | Memory types
sv_SE[0]: Minnestyp
sv_SE[1]: Minnestyper

en: Mio
sv_SE: Mb

en: Memory | Memories
sv_SE[0]: Internminne
sv_SE[1]: Minnen

en: Network interface | Network interfaces
sv_SE[0]: Nätverks-gränssnitt
sv_SE[1]: Nätverks-gränssnitt

en: MAC address
sv_SE: MAC adress

en: Soundcard | Soundcards
sv_SE[0]: Ljudkort
sv_SE[1]: Ljudkort

en: Graphics card | Graphics cards
sv_SE[0]: Grafikkort
sv_SE[1]: Grafikkort

en: System board | System boards
sv_SE[0]: Moderkort
sv_SE[1]: Moderkort

en: Hard drive type
sv_SE: Hårddisktyp

en: Hard drive size
sv_SE: Storlek på hårddisk

en: Power supply | Power supplies
sv_SE[0]: Nätaggregat
sv_SE[1]: Kraftaggregat

en: Volume | Volumes
sv_SE[0]: Volym
sv_SE[1]: Volymer

en: Global size
sv_SE: Total storlek

en: Free size
sv_SE: Totalt ledigt

en: Free percentage
sv_SE: Andel ledigt

en: Mount point
sv_SE: Monteringspunkt

en: File system | File systems
sv_SE[0]: Filsystem
sv_SE[1]: Filsystem

en: Virtual machine | Virtual machines
sv_SE[0]: Virtuell maskin
sv_SE[1]: Virtuella maskiner

en: State of the virtual machine | States of the virtual machine
sv_SE[0]: Status för den virtuella maskinen
sv_SE[1]: Status för den virtuella maskinen

en: Virtualization model | Virtualization models
sv_SE[0]: Modell för virtuellisering
sv_SE[1]: Modeller för virtuellisering

en: Virtualization system | Virtualization systems
sv_SE[0]: Virtuelliserings-system
sv_SE[1]: Virtuelliserings-system

en: Virtual machine processor number
sv_SE: Antal processorer i virtuell maskin

en: Virtual machine UUID
sv_SE: UUID för virtuell maskin

en: Add a volume
sv_SE: Lägg till en volym

note: TRANS: %s is a size
en: %s Mio
sv_SE: %s Mb

[ctx: button]
en: Disconnect
sv_SE: Koppla från

en: Connect an item
sv_SE: Koppla ett objekt

en: Connect a computer
sv_SE: Koppla en dator

en: Not connected
sv_SE: Ej ansluten

en: Connection | Connections
sv_SE[0]: Anslutning
sv_SE[1]: Anslutna objekt

en: License | Licenses
sv_SE[0]: Licens
sv_SE[1]: Licenser

en: Number of affected computers
sv_SE: Antal berörda datorer

en: Affected computers
sv_SE: Berörda datorer

en: Summary
sv_SE: Summering

en: Installation | Installations
sv_SE[0]: Installation
sv_SE[1]: Installationer

en: All categories
sv_SE: Alla kategorier

en: Uncategorized software
sv_SE: Okategoriserad programvara

en: Valid license
sv_SE: Giltig licens

en: Machine
sv_SE: Maskin

[ctx: quantity]
en: Processors number
sv_SE: Antal processorer

en: List of host machines
sv_SE: Lista av värdmaskiner

en: Add a virtual machine
sv_SE: Lägg till en virtuell maskin

en: No virtual machine associated with the computer
sv_SE: Ingen virtuell maskin associerad till datorn

en: List of virtual machines
sv_SE: Lista av virtuella maskiner

[ctx: setup]
en: General
sv_SE: Allmän

en: General setup
sv_SE: Allmänna inställningar

en: URL of the application
sv_SE: URL till applikationen

en: Text in the login box
sv_SE: Text i inloggningsfältet

en: Allow FAQ anonymous access
sv_SE: Tillåt anonym access till FAQ

en: Simplified interface help link
sv_SE: Hjälplänk för det förenklade gränssnittet

en: Standard interface help link
sv_SE: Hjälplänk för det normala gränssnittet

en: Default chart format
sv_SE: Standard grafik-format

en: Dynamic display
sv_SE: Dynamisk visning

en: Autocompletion of text fields
sv_SE: Automatisk komplettering av textfält

en: Search engine
sv_SE: Sökmotor

en: last criterion
sv_SE: senaste kriteriet

en: Global search
sv_SE: Global sökning

en: Assets
sv_SE: Tillgångar

en: Enable the financial and administrative information by default
sv_SE: Aktivera den finansiella och administrativa informationen default

en: Restrict monitor management
sv_SE: Begränsa hantering av bildskärmar

en: Software category deleted by the dictionary rules
sv_SE: Kategori av mjukvara borttagen av katalog-reglerna

en: Restrict device management
sv_SE: Begränsa hantering av enheter

en: Beginning of fiscal year
sv_SE: Startdatum för verksamhetsår

en: Restrict phone management
sv_SE: Begränsa telefonhantering

en: Automatic fields (marked by *)
sv_SE: Automatiska fält (markerade med *)

en: By entity
sv_SE: Per enhet

en: Restrict printer management
sv_SE: Begränsa skrivarhantering

en: Automatic transfer of computers
sv_SE: Automatisk överföring av datorer

en: Template for the automatic transfer of computers in another entity
sv_SE: Mall för automatisk överföring av datorer till annan enhet

en: No automatic transfer
sv_SE: Ingen automatisk överföring

en: Automatically update of the elements related to the computers
sv_SE: Automatisk uppdatering av objekt som är relaterade till datorn

en: Unit management
sv_SE: Hantering av enheter

en: When connecting or updating
sv_SE: Vid kontakt eller uppdatering

en: Do not copy
sv_SE: Kopiera inte

en: Copy
sv_SE: Kopiera

en: Copy computer status
sv_SE: Kopiera status för dator

en: When disconnecting
sv_SE: Vid ut-loggning

en: Do not delete
sv_SE: Ta inte bort

en: Clear status
sv_SE: Rensa status

en: Automatically add users from an external authentication source
sv_SE: Lägg automatiskt till ny användare från extern autenticeringskälla

en: Action when a user is deleted from the LDAP directory
sv_SE: Händelse när en användare raderas från LDAP-katalogen

en: GLPI server time zone
sv_SE: GLPI tidszon för server

en: Mysql replica | Mysql replicas
sv_SE[0]: Mysql-replika
sv_SE[1]: Mysql-replikor

en: Mysql server
sv_SE: MySQL värd

en: Database
sv_SE: Databas

en: Mysql user
sv_SE: MySQL användare

en: Mysql password
sv_SE: MySQL lösenord

en: Use the slave for the search engine
sv_SE: Använd slaven som sökmotor

en: If synced (all changes)
sv_SE: Om synkad (alla ändringar)

en: If synced (current user changes)
sv_SE: Om synkad (aktuell användares ändringar)

en: If synced or read-only account
sv_SE: Om synkroniserad eller konto med endast läsrättigheter

en: Always
sv_SE: Alltid

en: Assistance
sv_SE: Supporthantering

en: Step for the hours (minutes)
sv_SE: Steg för timmar (minuter)

en: Limit of the schedules for planning
sv_SE: Tillåtna klockslag för planering

en: Use rich text for helpdesk
sv_SE: Använd formaterad text för helpdesk

en: You will lose the formatting of your data
sv_SE: Du kommer att förlora din formattering

en: Keep tickets when purging hardware in the inventory
sv_SE: Behåll ärenden när hårdvaruobjekt rensas bort

en: Allow anonymous ticket creation (helpdesk.receiver)
sv_SE: Tillåt anonyma besökare skapa ärenden  (helpdesk.receiver)

en: Allow anonymous followups (receiver)
sv_SE: Tillåt anonyma uppföljningar (deltagare)

en: Matrix of calculus for priority
sv_SE: Matris för beräkning av prioritet

en: Personalization
sv_SE: Anpassning

en: Default language
sv_SE: Standardspråk

en: Date format
sv_SE: Datumformat

en: YYYY-MM-DD
sv_SE: ÅÅÅÅ-MM-DD

en: DD-MM-YYYY
sv_SE: DD-MM-ÅÅÅÅ

en: MM-DD-YYYY
sv_SE: MM-DD-ÅÅÅÅ

en: Results to display by page
sv_SE: Antal resultat att visa per sida

en: Number format
sv_SE: Nummerformat

en: Display order of surnames firstnames
sv_SE: Visningsordning för efternamn förnamn

en: Surname, First name
sv_SE: Efternamn, Förnamn

en: First name, Surname
sv_SE: Förnamn, Efternamn

en: Display counts in tabs
sv_SE: Visa antal i flikar

en: Show GLPI ID
sv_SE: Visa GLPI ID

en: CSV delimiter
sv_SE: CSV avgränsare

en: Notifications for my changes
sv_SE: Aviseringar för mina förändringar

en: Results to display on home page
sv_SE: Resultat att visa på startsidan

en: PDF export font
sv_SE: Teckensnitt för PDF-export

en: Keep devices when purging an item
sv_SE: Behåll enheter när objekt rensas bort

en: Go to created item after creation
sv_SE: Gå till objekt efter att det har skapats

en: Private followups by default
sv_SE: Följ upp enskilt som default

en: Show new tickets on the home page
sv_SE: Visa nya ärenden vid inloggning

en: Private tasks by default
sv_SE: Privata uppgifter, default

en: Request sources by default
sv_SE: Grundinställning för ärendekälla

en: Pre-select me as a technician when creating a ticket
sv_SE: Ange mig som tekniker, när ett ärende skapas

en: Automatically refresh the list of tickets (minutes)
sv_SE: Uppdatera listan med ärenden automatiskt (minuter)

en: Priority colors
sv_SE: Prioritetsfärger

note: TRANS: %s is the generation date
en: generated on %s
sv_SE: genererad %s

en: Regenerate
sv_SE: Generera om

en: OK state color
sv_SE: Färg för tillståndet OK

en: Warning state color
sv_SE: Färg för tillståndet Varning

en: Critical state color
sv_SE: Färg för tillståndet Kritisk

en: Password minimum length
sv_SE: Minsta antal tecken i lösenord

en: Digit
sv_SE: Siffra

en: Lowercase
sv_SE: Gemen

en: Uppercase
sv_SE: Versal

en: Password must contains
sv_SE: Lösenord måste innehålla

en: Password too short!
sv_SE: Lösenordet är för kort!

en: Password must include at least a digit!
sv_SE: Lösenordet måste innehålla minst en siffra!

en: Password must include at least a lowercase letter!
sv_SE: Lösenordet måste innehålla minst en gemen bokstav!

en: Password must include at least a uppercase letter!
sv_SE: Lösenordet måste innehålla minst en versal bokstav!

en: Password must include at least a symbol!
sv_SE: Lösenordet måste innehålla minst en symbol!

en: Log Level
sv_SE: Loggningsnivå

en: 1- Critical (login error only)
sv_SE: 1 - Kritiska (endast inloggningsfel)

en: 2- Severe (not used)
sv_SE: 2 - Allvarliga händelser

en: 3- Important (successful logins)
sv_SE: 3 - Viktiga (lyckade inloggningar)

en: 4- Notices (add, delete, tracking)
sv_SE: 4 - Information

en: 5- Complete (all)
sv_SE: 5 - Total (allt)

en: Maximal number of automatic actions (run by CLI)
sv_SE: Maximalt antal av automatiserade aktiviteter (körda via CLI)

en: Logs in files (SQL, email, automatic action...)
sv_SE: Logga till fil (SQL, e-post, automatiska händelser...)

en: Password security policy
sv_SE: Policy för lösenordssäkerhet

en: Password security policy validation
sv_SE: Validering av säkerheten i lösenordpolicy

en: Password need digit
sv_SE: Lösenord behöver siffror

en: Password need lowercase character
sv_SE: Lösenord behöver gemena tecken

en: Password need uppercase character
sv_SE: Lösenord behöver versala tecken

en: Password need symbol
sv_SE: Lösenord behöver symbol

en: Maintenance mode
sv_SE: Underhållsläge

note: TRANS: Proxy port
en: Maintenance text
sv_SE: Text för underhållsläge

en: Information about system installation and configuration
sv_SE: Systeminformation om installation och konfigurering

en: To copy/paste in your support request
sv_SE: Att kopiera/klistra in i ditt supportärende

en: Settings
sv_SE: Alternativ

en: System
sv_SE: system

en: Checking write permissions for setting files
sv_SE: Kontrollerar skrivrättigheter för inställningsfiler

en: Checking write permissions for document files
sv_SE: Kontrollerar skrivrättigheter för dokument

en: Checking write permissions for dump files
sv_SE: Kontrollerar skrivrättigheter för backup filer

en: Checking write permissions for cache files
sv_SE: Testar skrivrättighet till cachefiler

en: Checking write permissions for graphic files
sv_SE: Kontrollera skriv-rättighet för grafik-filer

en: Checking write permissions for lock files
sv_SE: Kontrollerar skrivrättigheter för låsfiler

en: Checking write permissions for plugins document files
sv_SE: Kontrollerar skrivrättigheter för dokumentfiler till tillägg

en: Checking write permissions for temporary files
sv_SE: Kontrollerar skrivrättigheter för temporära filer

en: Checking write permissions for rss files
sv_SE: Kontrollerar rättigheter för att skriva rss-flöden

en: Checking write permissions for upload files
sv_SE: Kontrollerar rättigheter för att ladda upp filer

en: Checking write permissions for pictures files
sv_SE: Kontrollerar skrivrättigheter för bildfiler

en: The directory could not be created.
sv_SE: Mappen kunde inte skapas.

en: The directory was created but could not be removed.
sv_SE: Mappen skapades men kunde inte tas bort

en: The file could not be created.
sv_SE: Filen kan ej skapas

en: The file was created but can't be deleted.
sv_SE: Filen skapades men kunde ej raderas

en: Check permissions to the directory: %s
sv_SE: Kontrollerar rättigheter för mappen: %s

en: A file and a directory have be created and deleted - Perfect!
sv_SE: En fil och en mapp har skapats och raderats - Perfekt!

en: Checking write permissions for log files
sv_SE: Testar skrivrättighet till loggfiler

en: A file was created - Perfect!
sv_SE: En fil skapads - Perfekt!

[ctx: button]
en: Give
sv_SE: Ge

note: TRANS: %s is the user login
en: %s gives a consumable
sv_SE: %s ger en förbrukningsvara

note: TRANS: For consumable. %1$d is total number, %2$d is unused number, %3$d is old number
en: Total: %1$d, New: %2$d, Used: %3$d
sv_SE: Totalt: %1$d, Nya: %2$d, Förbrukade: %3$d

en: No consumable
sv_SE: Ingen förbrukningsvara

[ctx: consumable]
en: New | New
sv_SE[0]: Ny
sv_SE[1]: Nya

[ctx: consumable]
en: Used | Used
sv_SE[0]: Använd
sv_SE[1]: Använda

[ctx: button]
en: Add consumables
sv_SE: Lägg till förbrukningsmaterial

en: Used consumables
sv_SE: Använda förbrukningsvaror

en: Given to
sv_SE: Tilldelad till

en: Give to
sv_SE: Tilldela till

en: In stock
sv_SE: I lager

en: No consumable found
sv_SE: Ingen förbrukningsvara funnen

en: Consumable model | Consumable models
sv_SE[0]: Modell för förbrukningsvaror
sv_SE[1]: Modeller för förbrukningsvaror

en: Number of used consumables
sv_SE: Antal förbrukade förbrukningsmaterial

en: Number of new consumables
sv_SE: Antal nya förbrukningsmaterial

en: Send alarms on consumables
sv_SE: Skicka larm för förbrukningsvaror

en: Consumable type | Consumable types
sv_SE[0]: Typ av förbrukningsartikel
sv_SE[1]: Typ av förbrukningsartiklar

en: Contact | Contacts
sv_SE[0]: Alternativt användarnamn
sv_SE[1]: Kontakter

en: Address
sv_SE: Adress

en: Fax
sv_SE: Faxnummer

en: Postal code
sv_SE: Postnummer

en: City
sv_SE: Ort

[ctx: location]
en: State
sv_SE: Status

en: Country
sv_SE: Land

en: Vcard
sv_SE: VCard

[ctx: button]
en: Add a supplier
sv_SE: Lägg till en leverantör

en: Associated supplier | Associated suppliers
sv_SE[0]: Associerad leverantör
sv_SE[1]: Associerade leverantörer

en: Link Contact/Supplier | Links Contact/Supplier
sv_SE[0]: Länka kontakt/leverantör
sv_SE[1]: Länkar kontakt/levernatör

en: Add a supplier
sv_SE: Lägg till leverantör

en: Third party type | Third party types
sv_SE[0]: Tredjepartstyp
sv_SE[1]: Tredjepartstyp

en: Website
sv_SE: Webbsajt

en: Add a contact
sv_SE: Ny kontakt

en: Contact type | Contact types
sv_SE[0]: Kontakttyp
sv_SE[1]: Kontakt definitioner

en: Contract | Contracts
sv_SE[0]: Avtal
sv_SE[1]: Avtal

[ctx: phone]
en: Number
sv_SE: Nummer

en: Initial contract period
sv_SE: Ursprunglig kontraktsperiod

en: Notice
sv_SE: Meddelande

en: Account number
sv_SE: Kontonummer

en: Contract renewal period
sv_SE: Avtalsperiod

en: Invoice period
sv_SE: Fakturaperiod

en: Renewal
sv_SE: Förnyelse

en: Max number of items
sv_SE: Max antal objekt

en: Email alarms
sv_SE: E-post alarm

en: Support hours
sv_SE: Supportens öppettider

en: on week
sv_SE: Måndag-Fredag

en: on Saturday
sv_SE: Lördag

en: Sundays and holidays
sv_SE: Sön- & helgdag

[ctx: quantity]
en: Number of contracts
sv_SE: Antal kontrakt

en: Contract number
sv_SE: Kontraktnummer

en: Periodicity
sv_SE: Periodicitet

[ctx: button]
en: Add an item
sv_SE: Lägg till ett objekt

[ctx: button]
en: Remove an item
sv_SE: Ta bort ett objekt

en: Expiration
sv_SE: Avslut

en: Expiration date + notice
sv_SE: Utgångsdatum + Uppsägning

[ctx: quantity]
en: Number of items
sv_SE: Antal objekt

en: Contracts expired in the last 30 days
sv_SE: Avtal utgångna de senaste 30 dagarna

en: Contracts expiring in less than 7 days
sv_SE: Avtal som går ut inom 7 dagar

en: Contracts expiring in less than 30 days
sv_SE: Avtal som går ut inom 30 dagar

en: Contracts where notice begins in less than 7 days
sv_SE: Avtal där uppsägningstiden utgår inom 7 dagar

en: Contracts where notice begins in less than 30 days
sv_SE: Avtal där uppsägningstiden inträffar inom 30 dagar

en: Send alarms on contracts
sv_SE: Skicka larm för kontrakt

en: Contract ended
sv_SE: Slutdatum på avtal

en: Contract period ended
sv_SE: Slut på avtalsperiod

en: Tacit
sv_SE: Tyst överenskommelse

en: Period end
sv_SE: Slut på period

[ctx: button]
en: Add a contract
sv_SE: Nytt avtal

[ctx: button]
en: Remove a contract
sv_SE: Ta bort ett avtal

en: Link Contract/Item | Links Contract/Item
sv_SE[0]: Koppla avtal/objekt
sv_SE[1]: Koppla avtal/objekt

en: Associated item ID
sv_SE: ID för associerade objekt

en: Add a contract
sv_SE: Nytt avtal

en: Automatic action | Automatic actions
sv_SE[0]: Automatisk händelse
sv_SE[1]: Automatiska händelser

en: Action completed, partially processed
sv_SE: Åtgärd klar, delvis behandlad

en: Action completed, fully processed
sv_SE: Åtgärd klar, helt behandlad

en: Action completed, no processing required
sv_SE: Åtgärd klar, ingen behandling krävdes

en: Run frequency
sv_SE: Kör frekvent

en: System lock
sv_SE: Systemlås

en: Disabled plugin
sv_SE: Av-aktiverad plugin

en: Run mode
sv_SE: Körläge

en: Run period
sv_SE: Kör under period

en: Number of days this action logs are stored
sv_SE: Antal dagar som dessa aktions-loggar sparas

en: Infinite
sv_SE: Obegränsat

en: Last run
sv_SE: Senaste körning

en: Blank
sv_SE: Tom

en: Running
sv_SE: Körning pågår

en: Scheduled
sv_SE: Schemalagd

en: A minimum of 64 Mio is commonly required for GLPI.
sv_SE: Ett minimum av 64 Mb krävs vanligtvis för GLPI.

en: External
sv_SE: Extern

en: Internal
sv_SE: Intern

en: Launch
sv_SE: Starta

en: Can't start
sv_SE: Kan inte starta

en: Undefined function %s (for cron)
sv_SE: Odefinierad funktion %s (för cron)

en: Nothing to launch
sv_SE: Inget att starta

en: Can't get DB lock
sv_SE: Kan inte låsa DB

en: Run count
sv_SE: Kör antal

note: TRANS: %s is the number of starts
en: %s start | %s starts
sv_SE[0]: %s start
sv_SE[1]: %s starter

en: Minimal time
sv_SE: Minimal tid

en: %s second | %s seconds
sv_SE[0]: %s sekund
sv_SE[1]: %s sekunder

en: Maximal time
sv_SE: Maximal tid

en: Minimal count
sv_SE: Minimalt antal

en: %s item | %s items
sv_SE[0]: %s objekt
sv_SE[1]: %s objekt

en: Maximal count
sv_SE: Maximalt antal

en: Average count
sv_SE: Genomsnitt antal

en: Total count
sv_SE: Totalt antal

en: Average speed
sv_SE: Genomsnitt hastighet

en: %s items/sec
sv_SE: %s objekt/sek

en: Last run list
sv_SE: Senaste körningslista

[ctx: quantity]
en: Number
sv_SE: Nummer

en: Reset last run
sv_SE: Återställ senaste körning

en: Deletion of archived log file: %s
sv_SE: Radering av arkiverad loggfil: %s

en: Unable to delete archived log file: %s
sv_SE: Lyckades inte radera arkiverad loggfil: %s

en: Archiving log file: %1$s to %2$s
sv_SE: ARkiverar loggfil: %1$s till %2$s

en: Unable to archive log file: %1$s. %2$s already exists. Wait till next day.
sv_SE: Lyckades inte arkivera loggfil: %1$s.  %2$s finns redan. Vänta till nästa dag.

en: Check for new updates
sv_SE: Kontroll av nya uppdateringar

en: Clean old logs
sv_SE: Rensa loggfiler

en: System logs retention period (in days, 0 for infinite)
sv_SE: Lagringstid för systemloggar (i dagar, 0 för oändlig)

en: Database optimization
sv_SE: Optimering av databas

en: Clean expired sessions
sv_SE: Rensa utgångna sessioner

en: Clean generated graphics
sv_SE: Rensa genererad grafik

en: Clean temporary files
sv_SE: Rensa tempfiler

en: Monitoring of automatic actions
sv_SE: Övervakning av automatiserade aktiviteter

en: Archives log files and deletes aging ones
sv_SE: Arkiverar loggfiler och raderar föråldrade loggfiler

en: Number of days to keep archived logs
sv_SE: Antal dagar som arkiverad logg ska sparas

note: TRANS: %d is a number of minutes
en: %d minute | %d minutes
sv_SE[0]: %d minut
sv_SE[1]: %d minuter

note: TRANS: %d is a number of hours
en: %d hour | %d hours
sv_SE[0]: %d timma
sv_SE[1]: %d timmar

note: TRANS: %d is a number of days
en: %d day | %d days
sv_SE[0]: %d dag
sv_SE[1]: %d dagar

en: Log | Logs
sv_SE[0]: Logg
sv_SE[1]: Loggar

en: Check the MySQL replica
sv_SE: Kontrollera MySQL-replikan

en: Mysql server: %s can't connect to the database
sv_SE: Mysql-servern: %s kan inte ansluta mot databasen

en: can't connect to the database
sv_SE: Anslutning till databasen misslyckades

en: Difference between master and slave
sv_SE: Skillnad mellan master och slave

en: Optimizing tables
sv_SE: Tabelloptimering

en: optimize
sv_SE: optimera

en: Case | Cases
sv_SE[0]: Väska
sv_SE[1]: Chassilådor

en: Case type | Case types
sv_SE[0]: Väsk-typ
sv_SE[1]: Chassi definitioner

en: Controller | Controllers
sv_SE[0]: Controller
sv_SE[1]: Kontrollenheter

en: Interface
sv_SE: Gränssnitt

en: Drive | Drives
sv_SE[0]: Disk
sv_SE[1]: Diskar

en: Writing ability
sv_SE: Skrivbar

en: Speed
sv_SE: Hastighet

en: Memory by default
sv_SE: Standardminne

en: Hard drive | Hard drives
sv_SE[0]: Hårddisk
sv_SE[1]: Hårddiskar

en: Capacity by default
sv_SE: Standardkapacitet

en: Size by default
sv_SE: Standardstorlek

en: Frequency
sv_SE: Frekvens

en: Network card | Network cards
sv_SE[0]: Nätverkskort
sv_SE[1]: Nätverkskort

en: Flow
sv_SE: Trafik

en: Other component | Other components
sv_SE[0]: Annan komponent
sv_SE[1]: Andra komponenter

en: Power
sv_SE: Effekt

en: Frequency by default
sv_SE: Standardfrekvens

en: Number of cores
sv_SE: Antal kärnor

en: Number of threads
sv_SE: Antal trådar

en: Select default items to show
sv_SE: Välj standardobjekt att visa

en: Bring up
sv_SE: Upp

en: Bring down
sv_SE: Ned

en: Delete permanently
sv_SE: Radera permanent

en: Search result default display
sv_SE: Visa sökresultatet (default)

en: Document heading | Document headings
sv_SE[0]: Dokumenthuvud
sv_SE[1]: Dokumentrubriker

en: Document | Documents
sv_SE[0]: Dokument
sv_SE[1]: Dokument

en: Succesful deletion of the file %s
sv_SE: Radering av fil lyckades %s

en: Failed to delete the file %s
sv_SE: Radering av fil misslyckades %s

en: Added by %s
sv_SE: Lagt upp av %s

en: Current file
sv_SE: Nuvarande fil

en: Heading
sv_SE: Rubrik

en: Checksum
sv_SE: Kontrollsumma

en: Web Link
sv_SE: Webblänk

en: MIME type
sv_SE: MIME-typ

en: Blacklisted for import
sv_SE: Svartlistad för import

en: Use a FTP installed file
sv_SE: Använd uppladdad FTP fil

note: TRANS: %s is a size
en: %s Mio max
sv_SE: %s Mb max

[ctx: quantity]
en: Number of documents
sv_SE: Antal dokument

en: Tag
sv_SE: Etikett

en: Upload directory doesn't exist
sv_SE: Katalog för uppladdning existerar inte

note: TRANS: %1$s is the curent filename, %2$s is its directory
en: Failed to delete the file %1$s (%2$s)
sv_SE: Lyckades inte radera fil %1$s (%2$s)

en: Document move succeeded.
sv_SE: Förflyttning av dokument utförd.

en: File move failed.
sv_SE: Förflyttning av fil misslyckades.

en: Document copy succeeded.
sv_SE: Kopiering av dokument utförd.

en: File move failed
sv_SE: Förflyttning av fil misslyckades

en: Temporary directory doesn't exist
sv_SE: Tempkatalog saknas

en: File too large to be added.
sv_SE: Filen för stor - kan ej läggas till

en: The file is valid. Upload is successful.
sv_SE: Filen är godkänd. Uppladdning lyckades

en: Unauthorized file type
sv_SE: Ogiltig filtyp

en: The directory %s doesn't exist.
sv_SE: Katalogen %s finns inte.

en: Create the directory %s
sv_SE: Skapa bibliotek %s

en: No file available
sv_SE: Ingen fil tillgänglig

[ctx: button]
en: Add a document
sv_SE: Nytt dokument

[ctx: button]
en: Remove a document
sv_SE: Radera ett dokument

en: Web link
sv_SE: Webblänk

en: Add a document
sv_SE: Nytt dokument

[ctx: button]
en: Add a new file
sv_SE: Lägg till en ny fil

[ctx: button]
en: Associate an existing document
sv_SE: Associera ett existerande dokument

en: Icon
sv_SE: Ikon

en: Extension
sv_SE: Filändelse

en: May be a regular expression
sv_SE: Kan vara ett reguljärt uttryck

en: Document type | Document types
sv_SE[0]: Dokumenttyp
sv_SE[1]: Dokumenttyp

en: Help
sv_SE: Hjälp

note: TRANS: %s is the store path
en: Error reading directory %s
sv_SE: Fel vid läsningen av katalog %s

note: TRANS: %s is the store path
en: Error: %s is not a directory
sv_SE: Fel: %s är inte en katalog

en: %s hour | %s hours
sv_SE[0]: %s timme
sv_SE[1]: %s timmar

en: Common
sv_SE: Gemensam

en: Status of items | Statuses of items
sv_SE[0]: Objektstatus
sv_SE[1]: Objektstatus

en: Ticket category | Ticket categories
sv_SE[0]: Ärendekategori
sv_SE[1]: Ärendekategorier

en: Project state | Project states
sv_SE[0]: Projektstatus
sv_SE[1]: Projektstatus

en: Project type | Project types
sv_SE[0]: Projekttyp
sv_SE[1]: Projekttyper

en: Project tasks type | Project tasks types
sv_SE[0]: Typ av projektuppgift
sv_SE[1]: Typ av projektuppgifter

en: Networking equipment type | Networking equipment types
sv_SE[0]: Typ av nätverksutrustning
sv_SE[1]: Typ av nätverksutrustningar

en: Devices type | Devices types
sv_SE[0]: Enhetstyp
sv_SE[1]: Typer av enheter

en: License type | License types
sv_SE[0]: Licenstyp
sv_SE[1]: Licenstyper

en: Networking equipment model | Networking equipment models
sv_SE[0]: Nätverks-modell
sv_SE[1]: Modeller för nätverk

en: Management
sv_SE: Information

en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: Knowledge base category | Knowledge base categories
sv_SE[0]: Kategori i kunskapsdatabas
sv_SE[1]: Kategorier i kunskapsdatabasen

en: Update source | Update sources
sv_SE[0]: Uppdateringskälla
sv_SE[1]: Uppdatera källor

en: Networking
sv_SE: Nätverk

en: Network outlet | Network outlets
sv_SE[0]: Anslutningspunkt
sv_SE[1]: Avlämningspunkter

en: IP network | IP networks
sv_SE[0]: IP nätverk
sv_SE[1]: IP nätverk

en: Internet domain | Internet domains
sv_SE[0]: Internetdomän
sv_SE[1]: Internetdomäner

en: Wifi network | Wifi networks
sv_SE[0]: Wifi nätverk
sv_SE[1]: Wifi nätverk

en: Network name | Network names
sv_SE[0]: Nätverksnamn
sv_SE[1]: Nätverksnamn

en: Software category | Software categories
sv_SE[0]: Programvarukategori
sv_SE[1]: Kategorier av mjukvara

en: User title | Users titles
sv_SE[0]: Användartitel
sv_SE[1]: Användartitlar

en: User category | User categories
sv_SE[0]: Användarkategori
sv_SE[1]: Användarkategorier

en: LDAP criterion | LDAP criteria
sv_SE[0]: LDAP kriterium
sv_SE[1]: LDAP kriterium

note: TRANS: %d is a number of years
en: %d year | %d years
sv_SE[0]: %d år
sv_SE[1]: %d år

note: TRANS: %d is a number of seconds
en: %d second | %d seconds
sv_SE[0]: %d sekund
sv_SE[1]: %d sekunder

note: TRANS: %d is a number of milliseconds
en: %d millisecond | %d milliseconds
sv_SE[0]: %d millisekund
sv_SE[1]: %d millisekunder

note: TRANS: %1$d is the number of days, %2$d the number of hours, %3$s the number of minutes : display 1 day 3h15
en: %1$d day %2$dh%3$s | %1$d days %2$dh%3$s
sv_SE[0]: %1$d dag %2$dh%3$s
sv_SE[1]: %1$d dagar %2$dh%3$s

en: Other...
sv_SE: Annat...

en: Global management
sv_SE: Global hantering

en: Duplicate the element as many times as there are connections
sv_SE: Kopiera objektet lika många gånger som det finns anslutningar

en: Current page in landscape PDF
sv_SE: Aktuell sida i landskap PDF

[ctx: button]
en: Export
sv_SE: Exportera

en: Translation | Translations
sv_SE[0]: Översättning
sv_SE[1]: Översättningar

en: Add a new translation
sv_SE: Lägg till ny översättning

en: List of translations
sv_SE: Förteckning över översättningar

en: Field | Fields
sv_SE[0]: Fält
sv_SE[1]: Fält

en: No translation found
sv_SE: Ingen översättning hittades

en: LDAP directory of an entity
sv_SE: LDAP-katalog för en enhet

en: Search filter (if needed)
sv_SE: Sök-filter (om nödvändigt)

en: Mail domain
sv_SE: E-postdomän

en: Notification options
sv_SE: Aviseringsinställningar

en: Administrator email
sv_SE: E-post till administratör

en: Administrator reply-to email (if needed)
sv_SE: Administratörens 'reply-to' i e-post

en: Prefix for notifications
sv_SE: Prefix för notifieringar

en: Administrator name
sv_SE: Administratörsnamn

en: Response address (if needed)
sv_SE: Svarsadress (om den behövs)

en: Email signature
sv_SE: E-post signatur

en: Alarms on cartridges
sv_SE: Larm för patroner/toners

en: Alarms on consumables
sv_SE: Larm för förbrukningsvaror

en: Alarms on expired licenses
sv_SE: Larm för utgångna licenser

en: Alarms on contracts
sv_SE: Larm för avtal

en: Alerts on reservations
sv_SE: Varningar på bokning

en: Ticket template | Ticket templates
sv_SE[0]: Ärendemall
sv_SE[1]: Ärendemall

en: Automatic closing of solved tickets after
sv_SE: Automatisk stängning av lösta ärenden efter

en: Immediatly
sv_SE: Omedelbart

en: Alerts on tickets which are not solved
sv_SE: Larm på ärenden, ej lösta sedan

en: Automatic assignment of tickets
sv_SE: Automatisk tilldelning av ärenden

en: Tickets default type
sv_SE: Förvald ärendetyp

en: Order date
sv_SE: Orderdatum

en: Delivery date
sv_SE: Leveransdatum

en: Start date of warranty
sv_SE: Garanti börjar gälla

en: to see the entity and its sub-entities
sv_SE: för att se enheten och dess underenheter

note: TRANS: %s is the user login
en: %s adds the item
sv_SE: %s lägger till objektet

en: Values for the generic rules for assignment to entities
sv_SE: Värden för generella regler vid tilldelning till objekt

en: These parameters are used as actions in generic rules for assignment to entities
sv_SE: Dessa parametrar används som aktiviteter i generella regler vid tilldelning till enheter

en: Values used in the interface to search users from a LDAP directory
sv_SE: Värden som utnyttjas i gränssnitt för att söka användare i en LDAP-katalog

en: LDAP filter associated to the entity (if necessary)
sv_SE: LDAP-filter associerat till en enhet (om nödvändigt)

en: No autofill
sv_SE: Ingen automatisk ifyllnad

note: TRANS: %s is the name of the state TRANS %s is the name of the state
en: Fill when shifting to state %s
sv_SE: Fyll i när status ändras till %s

en: Copy the start date of warranty
sv_SE: Kopiera garantins startdatum

en: Copy the date of purchase
sv_SE: Kopiera datumet för inköp

en: Copy the order date
sv_SE: Kopiera beställningsdatum

en: Copy the delivery date
sv_SE: Kopiera leveransdatum

en: No change of entity
sv_SE: Ingen förändring av enhet

en: Alarms options
sv_SE: Larminställningar

en: Reservation | Reservations
sv_SE[0]: Reservation
sv_SE[1]: Reservationer

en: Alerts on tickets which are not solved since
sv_SE: Larm på ärenden, ej lösta sedan

en: Automatic closing configuration
sv_SE: Konfigurering för automatisk stängning

en: Configuring the satisfaction survey
sv_SE: Konfigurering av kundnöjdhetsundersökning

en: Internal survey
sv_SE: Intern undersökning

en: External survey
sv_SE: Extern undersökning

en: Based on the item then the category
sv_SE: Baserat på objekt och kategori

en: Based on the category then the item
sv_SE: Baserat på kategori och objekt

en: Update parameters
sv_SE: Uppdatera parametrar

en: Rule | Rules
sv_SE[0]: regel
sv_SE[1]: Regler

en: Security
sv_SE: Säkerhet

en: Plugin | Plugins
sv_SE[0]: Tillägg
sv_SE[1]: Tillägg

en: No Event
sv_SE: Inga händelser

en: Last %d events
sv_SE: Senaste %d händelser

en: Source
sv_SE: Källa

en: Service
sv_SE: Tjänst

en: Message
sv_SE: Meddelande

en: Level
sv_SE: Nivå

en: %1$s login since %2$s | %1$s logins since %2$s
sv_SE[0]: %1$s inloggning sedan %2$s
sv_SE[1]: %1$s inloggningar sedan %2$s

en: Unique fields
sv_SE: Unika fält

en: Record into the database denied
sv_SE: Avvisad registrering i databas

en: Send a notification
sv_SE: Skicka en avisering

en: Duplicates
sv_SE: duplikat

en: It's mandatory to select a type and at least one field
sv_SE: Det är obligatoriskt att välja en typ och minst ett fält

en: No item to display
sv_SE: Objekt att visa saknas

en: Fully Qualified Domain Name. Use the classical notation (labels separated by dots). For example: indepnet.net
sv_SE: Fully Qualified Domain Name. Använd vanlig adress format.
    Till exempel: indepnet.net

en: FQDN must not be empty
sv_SE: FQDN får inte vara tom

en: FQDN is not valid
sv_SE: FQDN är inte giltig

en: Invalid internet name: %s
sv_SE: Felaktigt internet namn: %s

en: Used items
sv_SE: Använda objekt

en: Managed items
sv_SE: Hanterade objekt

en: Visible in a ticket
sv_SE: Synlig i ett ärende

en: Can be notified
sv_SE: Kan inte notifieras

en: Can contain
sv_SE: kan innehålla

[ctx: button]
en: Add a user
sv_SE: Ny användare

[ctx: button]
en: Remove a user
sv_SE: Ta bort en användare

en: Manager
sv_SE: Chef

en: Delegatee
sv_SE: Delegerade

en: Associate to a group
sv_SE: Koppla till en grupp

en: Dynamic
sv_SE: Dynamisk

en: Add a user
sv_SE: Ny användare

en: D=Dynamic
sv_SE: D=Dynamisk

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of days, %3$d number of hours, %4$d number of minutes, %5$d number of seconds
en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes %5$d seconds
sv_SE: %1$s%2$d dagar %3$d timmar %4$d minuter %5$d sekunder

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of days, %3$d number of hours, %4$d number of minutes
en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes
sv_SE: %1$s%2$d dagar %3$d timmar %4$d minuter

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of hours, %3$d number of minutes, %4$d number of seconds
en: %1$s%2$d hours %3$d minutes %4$d seconds
sv_SE: %1$s%2$d timmar %3$d minuter %4$d sekunder

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of hours, %3$d number of minutes
en: %1$s%2$d hours %3$d minutes
sv_SE: %1$s%2$d timmar %3$d minuter

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of minutes,  %3$d number of seconds
en: %1$s%2$d minutes %3$d seconds
sv_SE: %1$s%2$d minuter %3$d sekunder

note: TRANS: %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of minutes
en: %1$s%2$d minute | %1$s%2$d minutes
sv_SE[0]: %1$s%2$d minut
sv_SE[1]: %1$s%2$d minuter

note: TRANS:  %1$s is the sign (-or empty), %2$d number of seconds
en: %1$s%2$s second | %1$s%2$s seconds
sv_SE[0]: %1$s%2$s sekund
sv_SE[1]: %1$s%2$s sekunder

en: Item not found
sv_SE: Objektet hittades inte

en: You don't have permission to perform this action.
sv_SE: Du har inte rättigheter att utföra den här åtgärden

en: Progress
sv_SE: Förlopp

en: My settings
sv_SE: Mina inställningar

en: Logout
sv_SE: Logga ut

en: Load a bookmark
sv_SE: Ladda ett bokmärke

en: ^Top^
sv_SE: ^Topp^

en: You will find it on the GLPI-PROJECT.org site.
sv_SE: Du hittar det på siten glpi-project.org.

en: A new version is available: %s.
sv_SE: En ny version finns tillgänglig: %s.

en: Create a ticket
sv_SE: Skapa ärende

en: Ticket followup
sv_SE: Ärendeuppföljning

en: Plugins
sv_SE: Tillägg

en: Ticket waiting for your approval
sv_SE: Ärenden som väntar på ditt godkännande

en: Check all
sv_SE: Markera alla

en: Uncheck all
sv_SE: Avmarkera alla

en: Now
sv_SE: Nu

en: Today
sv_SE: Idag

en: Specify a date
sv_SE: Ange datum

en: - %d hour | - %d hours
sv_SE[0]: - %d timma
sv_SE[1]: - %d timmar

en: - %d day | - %d days
sv_SE[0]: - %d dag
sv_SE[1]: - %d dagar

en: last Sunday
sv_SE: förra söndagen

en: last Monday
sv_SE: förra måndagen

en: last Tuesday
sv_SE: förra tisdagen

en: last Wednesday
sv_SE: förra onsdagen

en: last Thursday
sv_SE: förra torsdagen

en: last Friday
sv_SE: Förra fredagen

en: last Saturday
sv_SE: förra lördagen

en: - %d week | - %d weeks
sv_SE[0]: - %d vecka
sv_SE[1]: - %d veckor

en: Beginning of the month
sv_SE: Början av månaden

en: - %d month | - %d months
sv_SE[0]: - %d månad
sv_SE[1]: - %d månader

en: Beginning of the year
sv_SE: Början av året

en: - %d year | - %d years
sv_SE[0]: - %d år
sv_SE[1]: - %d år

en: + %d hour | + %d hours
sv_SE[0]: + %d timma
sv_SE[1]: + %d timmar

en: + %d day | + %d days
sv_SE[0]: + %d dagar
sv_SE[1]: + %d dagar

en: + %d week | + %d weeks
sv_SE[0]: + %d vecka
sv_SE[1]: + %d veckor

en: + %d month | + %d months
sv_SE[0]: + %d månad
sv_SE[1]: + %d månader

en: + %d year | + %d years
sv_SE[0]: + %d år
sv_SE[1]: + %d år

[ctx: button]
en: Drag and drop or paste image
sv_SE: Drag och släpp eller klistra in bild

en: Item is too large
sv_SE: Objekt är för stort

en: Drag and drop your file here, or
sv_SE: Drag och släpp din fil här, eller

[ctx: button]
en: Paste image
sv_SE: Klistra in bild

en: Upload successful
sv_SE: Uppladdning lyckades

en: Check/uncheck all
sv_SE: Markera/avmarkera allt

en: Send alarms on financial and administrative information
sv_SE: Skicka larm vid finansiell och administrativ information

en: Linear
sv_SE: Rak

en: Decreasing
sv_SE: Minskande

[ctx: button]
en: Show
sv_SE: Visa

en: Requested item not found
sv_SE: Begärt objekt kunde ej hittas

en: Order number
sv_SE: Ordernummer

en: Immobilization number
sv_SE: Immobiliseringsnummer

en: Invoice number
sv_SE: Fakturanummer

en: Delivery form
sv_SE: Leveranstyp

en: Date of last physical inventory
sv_SE: Inventerad (datum)

en: Warranty extension value
sv_SE: Värde vid garantitidens slut

en: Amortization type
sv_SE: Amorteringstyp

en: Amortization duration
sv_SE: Avbetalningsperiod

en: Amortization coefficient
sv_SE: Amorteringskoefficient

en: TCO (value + tracking cost)
sv_SE: TCO (värde + spårningskostnad)

en: Monthly TCO
sv_SE: Månadsvis TCO

en: Warranty information
sv_SE: Garantiinformation

en: Warranty duration
sv_SE: Garantitid

en: Lifelong
sv_SE: Livslång

en: Valid to %s
sv_SE: Giltig till %s

en: IP address | IP addresses
sv_SE[0]: IP adress
sv_SE[1]: IP adresser

en: Invalid IP address
sv_SE: Ogiltig ip-adress

en: Order by item type
sv_SE: Sortera på objektstyp

en: No IP address found
sv_SE: Ingen ip-adress hittades

en: Subnet mask | Subnet masks
sv_SE[0]: subnet mask
sv_SE[1]: Subnet maskar

en: Addressable network
sv_SE: Adresserbart  nätverk

en: An addressable network is a network defined on an equipment
sv_SE: Ett addraserbart nätverk är ett nätverk som är kopplat till utrustning

en: Invalid network address
sv_SE: Ogiltig nätverksadress

en: Invalid input format for the network
sv_SE: ogiltigt input format för nätverket

en: Invalid subnet mask
sv_SE: Ogiltig subnet mask

en: Network already defined in visible entities
sv_SE: Nätverket redan definierat bland de synliga enheterna

en: Invalid gateway address
sv_SE: Ogiltig gateway adress

en: Associate a VLAN
sv_SE: Associera ett VLAN

en: Capacity
sv_SE: Kapacitet

en: Specificities
sv_SE: Specifikationer

en: Add a new component
sv_SE: Ny kringutrustning

en: View | Views
sv_SE[0]: Vy
sv_SE[1]: Vyer

en: Or complete search
sv_SE: Komplett sökning

en: My devices
sv_SE: Mina objekt

en: Connected devices
sv_SE: Anslutna objekt

en: version
sv_SE: Version

en: Installed software
sv_SE: Installerade programvaror

en: Visible in the simplified interface
sv_SE: Synlig i det förenklade gränsnittet

en: Visible for an incident
sv_SE: Synlig för en incident

en: Visible for a request
sv_SE: Synlig för en begäran

en: Visible for a problem
sv_SE: Synlig för ett problemärende

en: Template for a request
sv_SE: Mall för en begäran

en: Template for an incident
sv_SE: Incident-mall

[ctx: quantity]
en: Number of problems
sv_SE: Antal problemärenden

en: Request
sv_SE: Beställning

[ctx: button]
en: Browse
sv_SE: Bläddra

[ctx: button]
en: Manage
sv_SE: Hantera

en: Target | Targets
sv_SE[0]: Mål
sv_SE[1]: Mål

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Category name
sv_SE: Kategorinamn

en: Put this item in the FAQ
sv_SE: Placera detta objekt i DAQ

en: This item is part of the FAQ
sv_SE: Det här objektet är en del av FAQ:n

en: This item is not part of the FAQ
sv_SE: Det här objektet är inte en del av FAQ:n

en: %d view | %d views
sv_SE[0]: %d visning
sv_SE[1]: %d visningar

en: Subject
sv_SE: Ämne

en: Unpublished
sv_SE: Opublicerad

en: My unpublished articles
sv_SE: Mina opubliserade artiklar

en: All my articles
sv_SE: Alla mina artiklar

en: All unpublished articles
sv_SE: Alla opublicerade artiklar

en: Use as a solution
sv_SE: Använd som en lösning

en: Recent entries
sv_SE: De senaste bidragen

en: Last updated entries
sv_SE: Senast uppdaterade inläggen

en: Most popular questions
sv_SE: Vanligaste frågorna

en: Add a target
sv_SE: Lägg till ett mål

en: Recipient | Recipients
sv_SE[0]: Mottagare
sv_SE[1]: Mottagare

en: Profile | Profiles
sv_SE[0]: Profil
sv_SE[1]: Profiler

en: Knowledge base administration
sv_SE: Administration av kunskapsdatabasen

en: Publish in the FAQ
sv_SE: Publicera i FAQ

en: Read the FAQ
sv_SE: Läs FAQ

en: External link | External links
sv_SE[0]: Extern länk
sv_SE[1]: Externa länkar

en: Link | Links
sv_SE[0]: Länk
sv_SE[1]: Länkar

en: Link or filename
sv_SE: Länk eller filnamn

en: Open in a new window
sv_SE: Öppna i nytt fönster

en: File content
sv_SE: Filinnehåll

en: No link defined
sv_SE: Ingen länk definerad

en: Add an item type
sv_SE: Lägg till ett objektstyp

en: Building number
sv_SE: Byggnad nummer

en: Room number
sv_SE: Rumsnummer

en: Longitude
sv_SE: Longitud

en: Latitude
sv_SE: Latitud

en: Altitude
sv_SE: Höjdnivå

en: Lock | Locks
sv_SE[0]: Lås
sv_SE[1]: Lås

en: Locked items
sv_SE: Låsta objekt

[ctx: button]
en: Unlock
sv_SE: Lås upp

en: No locked item
sv_SE: Inga låsta objekt

en: Unlock components
sv_SE: Lås upp komponent

en: Network port | Network ports
sv_SE[0]: Nätverksport
sv_SE[1]: Nätverksport

en: Historical
sv_SE: Historisk

en: No historical
sv_SE: Ingen historik funnen

[ctx: name]
note: TRANS: a noun, modification, change
en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Add the item
sv_SE: Lägg till objektet

en: Delete the item
sv_SE: Radera objektet

en: Lock the item
sv_SE: Lås objektet

en: Unlock the item
sv_SE: Lås upp objektet

en: Restore the item
sv_SE: Återställ objektet

en: Add the component
sv_SE: Lägg till komponenten

note: TRANS: %1$s is the old_value, %2$s is the new_value
en: Change the component %1$s: %2$s
sv_SE: Ändra komponenten %1$s: %2$s

note: TRANS: %1$s is the update date, %2$s is the last updater name
en: %1$s by %2$s
sv_SE: %1$s av %2$s

en: Delete the component
sv_SE: Radera komponenten

en: Lock the component
sv_SE: Lås komponenten

en: Unlock the component
sv_SE: Lås upp komponenten

en: Install the software
sv_SE: Installera programvaran

en: Uninstall the software
sv_SE: Avinstallera programvaran

en: Disconnect the item
sv_SE: Koppla loss objektet

en: Connect the item
sv_SE: Länka objekt

en: Add a link with an item
sv_SE: Skapa koppling till ett objekt

en: Delete a link with an item
sv_SE: Radera koppling till ett objekt

en: Lock a link with an item
sv_SE: Lås en koppling till ett objekt

en: Unlock a link with an item
sv_SE: Lås upp en koppling till ett objekt

en: Update an item
sv_SE: Uppdatera ett objekt

en: Delete an item
sv_SE: Radera ett objekt

en: Lock an item
sv_SE: Lås ett objekt

en: Unlock an item
sv_SE: Låsupp ett objekt

en: Update of the field
sv_SE: modifiering av fält

en: Change %1$s by %2$s
sv_SE: Ändra %1$s via %2$s

en: mbstring extension not found. Warning with charsets used.
sv_SE: Ingen PHP mbstring-utökning hittad. Varning för att använda teckenuppsättning(-ar).

en: Email address
sv_SE: Emailadress

en: Connection errors
sv_SE: Kopplingsfel

en: Use Kerberos authentication
sv_SE: Använd Kerberos autenticering

[ctx: button]
en: Get email tickets now
sv_SE: Hämta e-postärenden nu

en: Too large attached file
sv_SE: Bifogad fil är för stor

en: Invalid attached file
sv_SE: Ogiltig bifogad fil

en: List of not imported emails
sv_SE: Lista av icke importerade email

en: No import
sv_SE: Ingen import

en: No selected items
sv_SE: Inget valt objekt

en: Invalid process
sv_SE: Ogiltig process

[ctx: button]
en: Add to transfer list
sv_SE: Lägg till transferlista

en: Select the field that you want to update
sv_SE: Välj det fält du vill uppdatera

en: or
sv_SE: eller

note: TRANS: %s is 'Clean DB : rename tables' TRANS: %s is the table or item implied
en: Change of the database layout - %s
sv_SE: Ändring av databasens layout - %s

en: Task completed.
sv_SE: Arbetet avslutat.

en: Automatically generated by GLPI %s
sv_SE: Genererat automatiskt av GLPI %s

note: TRANS: %s is the table or item to migrate TRANS: %s is 'Clean reservation entity link'
en: Data migration - %s
sv_SE: Datamigrering - %s

en: Management type
sv_SE: Typ av hantering

en: Microphone
sv_SE: Mikrofon

en: Speakers
sv_SE: Högtalare

en: Sub-D
sv_SE: D-Sub

en: Pivot
sv_SE: Pivå

en: DisplayPort
sv_SE: Displayport

en: Network alias | Network aliases
sv_SE[0]: Nätverk alias
sv_SE[1]: Nätverk alias

en: Add a network alias
sv_SE: Lägg till ett nätverksalias

en: Computer's name
sv_SE: Datornamn

en: Several network names available! Go to the tab 'Network Name' to manage them.
sv_SE: Det finns flera nätverksnamn tillgängliga! Gå till fliken "Nätverksnamn" för att hantera dem.

en: Add a network name
sv_SE: Lägg till ett nätverksnamn

en: No network name found
sv_SE: Inget nätverksnamn hittat

en: Origin port
sv_SE: Ursprungsport

en: Internet information
sv_SE: Internetinformation

en: Add several ports
sv_SE: Lägg till flera portar

en: No network port found
sv_SE: Ingen nätverksport funnen

en: Port number | Ports number
sv_SE[0]: Portnummer
sv_SE[1]: Portnummer

en: Network port type
sv_SE: Typ av nätverksport

en: Connected to
sv_SE: Ansluten till

en: Ethernet port type
sv_SE: Ethernet port typ

en: Ethernet port speed
sv_SE: Ethernet port hastighet

en: No options available for this port type.
sv_SE: Inga alternativ tillgängliga för denna port typ

en: Virtual ports
sv_SE: Virtuella portar

en: Local network port
sv_SE: Lokal nätverksport

en: No network card available
sv_SE: Inga nätverkskort tillgängliga

en: Equipment without network card
sv_SE: Utrustning utan nätverkskort

en: item not linked to an object
sv_SE: Föremålet är inte länkat till något objekt

en: Without name
sv_SE: Utan namn

en: Not connected.
sv_SE: Ej ansluten

en: Undefined interface
sv_SE: Oidentifierat gränssnitt

en: Invalid network (already defined or with invalid addresses)
sv_SE: Ogiltigt nätverk (redan definierat eller ogiltiga adresser)

en: Gateway not include inside the network
sv_SE: Gateway är inte inkluderat i nätverket

en: Invalid address or netmask
sv_SE: Ogiltig adress eller nätmask

en: No conflicting network
sv_SE: Inga nätverk i konflikt

en: you may have to add a network
sv_SE: Du kanske måste lägga till ett nätverk

en: Append a correct gateway to the network %s
sv_SE: Lägg till en korrekt gateway till nätverk %s

en: I don't understand why this migration error is not deleted.
sv_SE: Jag förstår inte varför detta migration felet inte är borttaget.

en: You can delete this migration error
sv_SE: Du kan ta bort detta migrations felet

en: At all events
sv_SE: Vid alla händelser

en: Network address
sv_SE: Nätverksadress

en: Unknown interface
sv_SE: Okänt gränssnitt

en: Tagged
sv_SE: Taggad

en: Wifi port
sv_SE: Wifi-portar

en: Wifi mode
sv_SE: Wifi läge

en: Wifi protocol version
sv_SE: Wifi protokoll version

note: TRANS: Always plural
en: Note | Notes
sv_SE[0]: Anteckning
sv_SE[1]: Anteckningar

en: Last updater
sv_SE: Senast uppdaterad av

en: Last update by %1$s on %2$s
sv_SE: Senast uppdaterad av %1$s den %2$s

en: Create by %1$s on %2$s
sv_SE: Skapad av %1$s den %2$s

en: Notification method
sv_SE: Aviseringsmetod

en: Event | Events
sv_SE[0]: Händelse
sv_SE[1]: Händelser

en: Mail test
sv_SE: E-posttest

en: This is a test email.
sv_SE: Det här är ett testmeddelande

en: Failed to send test email to administrator
sv_SE: Misslyckades att skicka testmeddelande till administratören

en: Test email sent to administrator
sv_SE: Testmeddelande skickat till administratören

en: Error inserting email to queue
sv_SE: Fel vid försök att placera e-psot i kö

en: An email to %s was added to queue
sv_SE: Ett meddelande till %s var placerat i kö

en: Response name (if needed)
sv_SE: Svarsnamn (om nödvändigt)

en: Add documents into ticket notifications
sv_SE: Lägg till dokument i ärendets aviseringar

en: The use of a SMTP is needed.
sv_SE: Användning av SMTP krävs.

en: SMTP host
sv_SE: SMTP-server

en: SMTP login (optional)
sv_SE: SMTP konto

en: SMTP password (optional)
sv_SE: SMTP lösenord

en: Send a test email to the administrator
sv_SE: Skicka ett testmeddelande till administratören

en: Cartridges alarm
sv_SE: Larm för patroner/toners

en: Remaining
sv_SE: Återstående

en: New change
sv_SE: Ny ändring

en: Update of a change
sv_SE: Uppdatera en ändring

en: Change solved
sv_SE: Ändring utförd

en: New task
sv_SE: Ny uppgift

en: Update of a task
sv_SE: Uppdatera en uppgift

en: Deletion of a task
sv_SE: Borttag av en uppgift

en: Validation | Validations
sv_SE[0]: Validering
sv_SE[1]: Valideringar

en: Problem | Problems
sv_SE[0]: Problemärende
sv_SE[1]: Problemärenden

en: Administrator
sv_SE: Administratör

en: Former technician in charge of the ticket
sv_SE: F.d tekninskt ansvarig för detta ärende

en: Hardware user
sv_SE: Användare av hårdvara

en: No defined category
sv_SE: Kategorin är inte definierad

en: Status value in database
sv_SE: Statusvärde i databasen

en: Consumables alarm
sv_SE: Larm för förbrukningsvaror

en: End of contract
sv_SE: Avslutning av kontrakt

en: Contracts alarm
sv_SE: Larm för avtal

en: Contract expired since the
sv_SE: Kontrakt gick ut den

en: Contract with notice since the
sv_SE: Kontrakt utgår den

en: The following automatic actions are in error. They require intervention.
sv_SE: Följande automatiska aktiviteter har gått fel. De kräver manuella åtgärder.

en: Can't connect to the database.
sv_SE: Anslutning till databasen misslyckades.

en: Slave database out of sync!
sv_SE: Slavdatabasen är ej i synk!

en: Alert on duplicate record
sv_SE: Larm vid duplicerade registreringar

en: Item successfully added but duplicate record on
sv_SE: Objekt tillagt men dubbel registrering på

en: Intended action
sv_SE: Avsedd aktivitet

en: Expiration date
sv_SE: Förfallodatum

en: New problem
sv_SE: Nytt problemärende

en: Update of a problem
sv_SE: Uppdatering av ett problemärende

en: Problem solved
sv_SE: Problemärende löst

en: Closure of a problem
sv_SE: Stängning av ett problemärende

en: Deleting a problem
sv_SE: Borttag av ett problemärende

en: Causes
sv_SE: Orsaker

en: Symptoms
sv_SE: Symptom

en: Tickets duration
sv_SE: Ärendets tidsåtgång

en: New reservation
sv_SE: Ny reservation

en: Reservation expired
sv_SE: Reservation har gått ut

en: Ticket solved
sv_SE: Lösta ärenden

en: New followup
sv_SE: Ny ärendeuppföljning

en: Deletion of a followup
sv_SE: Borttag av uppföljning

en: Closing of the ticket
sv_SE: Stängning av ärendet

en: Deletion of a ticket
sv_SE: Borttag av ett ärende

en: Not solved tickets
sv_SE: Ej lösta ärenden

en: Automatic reminders of SLAs
sv_SE: Automatiska påminnelser för SLA-er

en: Creation date of the satisfaction survey
sv_SE: Datum för skapande av kundnöjdhetsundersökning

en: Response date to the satisfaction survey
sv_SE: Svarsdatum för kundnöjdhetsundersökning

en: Comments to the satisfaction survey
sv_SE: Kommentarer till kundnöjdhetsundersökning

en: Invitation to fill out the survey
sv_SE: Inbjudan att deltaga i undersökningen

en: Followup | Followups
sv_SE[0]: Uppföljning
sv_SE[1]: Uppföljningar

en: Linked ticket | Linked tickets
sv_SE[0]: Kopplat ärende
sv_SE[1]: Kopplade ärenden

en: Token
sv_SE: Tecken

en: You have been made a request to reset your account password.
sv_SE: Du har gjort en begäran att återställa ditt lösenord.

en: Just follow this link (you have one day):
sv_SE: Följ denna länk (du har en dag) :

en: Default translation
sv_SE: Default-översättning

en: Label
sv_SE: Etikett

en: Possible values
sv_SE: Möjliga värde(n)

en: List of values
sv_SE: Lista av värden

en: Single value
sv_SE: Enstaka värde

en: Preview
sv_SE: Förgranskning

en: Refused email | Refused emails
sv_SE[0]: Avvisade mail
sv_SE[1]: Avvisade mail

en: Delete emails
sv_SE: Ta bort email

en: Unable to affect the email to an entity
sv_SE: Kan inte skicka emailet till en enhet

en: Email not found. Impossible import
sv_SE: Email saknas. Omöjliggör import

en: Brand
sv_SE: Fabrikat

[ctx: quantity]
en: Number of lines
sv_SE: Antal linjer

en: Flags
sv_SE: Anslutningar

en: Speaker
sv_SE: Högtalare

en: The user is busy at the selected timeframe.
sv_SE: Användaren är upptagen på den angivna tidsperioden

en: Week
sv_SE: Vecka

en: Month
sv_SE: månad

en: webcal:// synchronization
sv_SE: Webcal:// synkronisering

en: Caption
sv_SE: Rubrik

en: Available
sv_SE: Tillgänglig

en: Unavailable
sv_SE: Upptagen

en: Your planning
sv_SE: Din planering

note: TRANS: %1$s is the ticket, %2$s is the title
en: Ticket #%1$s %2$s
sv_SE: Ärende #%1$s %2$s

en: See personnal planning
sv_SE: Visa personlig planering

en: See schedule of people in my groups
sv_SE: Visa scheman för personer i mina grupper

en: See all plannings
sv_SE: Visa all planering

en: Planning reminder | Planning reminders
sv_SE[0]: Planeringspåminnelse
sv_SE[1]: Planeringspåminnelser

en: %d week | %d weeks
sv_SE[0]: %d vecka
sv_SE[1]: %d veckor

en: Plugins list
sv_SE: Pluginlista

en: Author | Authors
sv_SE[0]: Författare
sv_SE[1]: Författare

[ctx: plugin]
en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

[ctx: plugin]
en: Not installed
sv_SE: Ej installerad

en: To update
sv_SE: Att uppdatera

[ctx: plugin]
en: Installed / not configured
sv_SE: Installerad/inte konfigurerad

[ctx: plugin]
en: Installed / not activated
sv_SE: Installerad/inte aktiverad

en: Error / to clean
sv_SE: Fel/att rensa

en: Web
sv_SE: Webb

[ctx: button]
en: Disable
sv_SE: Inaktivera

[ctx: button]
en: Uninstall
sv_SE: Avinstallera

[ctx: button]
en: Enable
sv_SE: Aktivera

[ctx: button]
en: Clean
sv_SE: Rensa

en: No plugin installed
sv_SE: Ingen plugin installerad

en: See the catalog of plugins
sv_SE: Se plugin-katalogen

en: Initial page counter
sv_SE: Startvärde för sidräknare

en: Current counter of pages
sv_SE: Aktuell sid-mätning

en: Serial
sv_SE: Seriellt gränssnitt

en: Parallel
sv_SE: Parallellt gränssnitt

en: USB
sv_SE: USB port

[ctx: status]
en: Processing (assigned)
sv_SE: Pågående  (tilldelad)

[ctx: status]
en: Processing (planned)
sv_SE: Pågående (planerad)

[ctx: status]
en: Solved
sv_SE: Löst

en: Problems on pending status
sv_SE: Väntande problemärenden

en: Problems to be processed
sv_SE: Problemärenden som ska hanteras

en: Your problems in progress
sv_SE: Dina pågående problemärenden

en: Problem followup
sv_SE: Problemuppföljning

en: No problem in progress.
sv_SE: Inga problem pågår

en: Last problems
sv_SE: Senaste problemärenden

note: TRANS : %d is the number of problems
en: Last %d problem | Last %d problems
sv_SE[0]: Senaste %d problemärendet
sv_SE[1]: Senaste %d problemärendena

en: No problem found.
sv_SE: Problemärenden saknas.

en: Problems on linked items
sv_SE: Problemärenden på länkade objekt

en: Problem task | Problem tasks
sv_SE[0]: Problemuppgift
sv_SE[1]: Problemuppgifter

en: Link Ticket/Problem | Links Ticket/Problem
sv_SE[0]: Koppla ärende/problemärende
sv_SE[1]: Koppla ärenden/problemärenden

en: Create a problem from this ticket
sv_SE: Skapa ett problemärende av detta ärende

en: Life cycles
sv_SE: Livscykler

en: Global right
sv_SE: Global rättighet

en: Entity right
sv_SE: Enhetsbehörighet

en: Default profile
sv_SE: Standard profil

en: Update password
sv_SE: Uppdatera lösenord

en: Ticket creation form on login
sv_SE: Formulär för att skapa ärenden vid inloggning

en: Link with items for the creation of tickets
sv_SE: Länk till objekt vid skapande av ärenden

en: Associable items to a ticket
sv_SE: Objekt som går att knyta till ett ärende

en: Public reminder | Public reminders
sv_SE[0]: Publik påminnelse
sv_SE[1]: Publika påminnelser

en: Public RSS feed | Public RSS feeds
sv_SE[0]: Publikt RSS-flöde
sv_SE[1]: Publika RSS-flöden

en: Financial and administratives information
sv_SE: Finansiell och administrativ information

en: Public bookmark | Public bookmarks
sv_SE[0]: Publikt bokmärke
sv_SE[1]: Publika bokmärken

en: Report | Reports
sv_SE[0]: Rapport
sv_SE[1]: Rapporter

en: Administration of reservations
sv_SE: Reservationsadministrering

en: Recurrent tickets
sv_SE: Återkommande ärenden

en: Visibility
sv_SE: Synlighet

en: From \ To
sv_SE: Från \ Till

en: Life cycle of tickets
sv_SE: Livscykel för ärenden

en: Life cycle of problems
sv_SE: Livscykel för problemärenden

en: Life cycle of changes
sv_SE: Livscykel för ändringsärenden

en: Mail queue
sv_SE: Meddelandekö

en: Rules for assigning a computer to an entity
sv_SE: Regler för tilldelning av dator till en enhet

en: Rules for assigning a category to a software
sv_SE: Regler för att tilldela programvara till en kategori

en: Software dictionary
sv_SE: Katalog för mjukvara

en: Printers dictionnary
sv_SE: Skrivarkatalog

en: No access
sv_SE: Ingen access

en: Write
sv_SE: Skriv

en: All items
sv_SE: Alla objekt

en: My devices and all items
sv_SE: Mina enheter och alla objekt

en: Add an authorization to a user
sv_SE: Addera rättighet för användare

en: Recursive
sv_SE: Rekursiv

en: D=Dynamic, R=Recursive
sv_SE: D=Dynamisk, R=Rekursiv

en: No user found
sv_SE: Hittar ingen användare

en: Authorization | Authorizations
sv_SE[0]: Autenticering
sv_SE[1]: Autenticeringar

en: My tasks
sv_SE: Mina uppgifter

en: Add a team member
sv_SE: Lägg till en gruppmedlem

en: Member | Members
sv_SE[0]: Medlem
sv_SE[1]: Medlemmar

en: Invalid items (no start or end date): %s
sv_SE: Ogiltigt objekt (inget start eller slutdatum): %s

en: January
sv_SE: januari

en: February
sv_SE: februari

en: March
sv_SE: mars

en: April
sv_SE: april

en: May
sv_SE: maj

en: June
sv_SE: juni

en: July
sv_SE: juli

en: August
sv_SE: augusti

en: September
sv_SE: september

en: October
sv_SE: oktober

en: November
sv_SE: november

en: December
sv_SE: december

en: Sunday
sv_SE: Söndag

en: Monday
sv_SE: Måndag

en: Tuesday
sv_SE: Tisdag

en: Wednesday
sv_SE: Onsdag

en: Thursday
sv_SE: Torsdag

en: Friday
sv_SE: Fredag

en: Saturday
sv_SE: Lördag

en: Color
sv_SE: Färg

[ctx: button]
en: Add a task
sv_SE: Lägg till en uppgift

en: Link Ticket/Project task | Links Ticket/Project task
sv_SE[0]: Koppla ärende/projektuppgift
sv_SE[1]: Koppla ärenden/projektuppgifter

en: Create a ticket from this task
sv_SE: Skapa ett ärende utifrån denna uppgift

[ctx: button]
en: Send
sv_SE: Skicka

en: Expected send date
sv_SE: Förväntat sändningsdatum

en: Send date
sv_SE: Sändningsdatum

en: Sender email
sv_SE: Avsändarens e-postadress

en: Sender name
sv_SE: Avsändarens namn

en: Recipient email
sv_SE: Mottagarens e-postadress

en: Recipient name
sv_SE: Mottagarens namn

en: Reply-to email
sv_SE: Svara till adress

en: Reply-to name
sv_SE: Svara till namn

en: Message ID
sv_SE: Meddelande-ID

en: Number of tries of sent
sv_SE: Antal försök att sända

en: Error in sending the email
sv_SE: Fel vid sändning av meddelande

en: An email was sent to %s
sv_SE: Ett e-postmeddelande skickades till %s

en: Send mails in queue
sv_SE: Skicka meddelanden i kö

en: Maximum emails to send at once
sv_SE: Max antal e-postmeddelanden att skicka direkt

en: Clean mail queue
sv_SE: Rensa e-postkö

en: Days to keep sent emails
sv_SE: Dagar att behålla skickade meddelanden

en: Reminder | Reminders
sv_SE[0]: Påminnelse
sv_SE[1]: Påminnelser

en: Personal reminder | Personal reminders
sv_SE[0]: Personlig påminnelse
sv_SE[1]: Personliga påminnelser

en: Planning start date
sv_SE: Planerat startdatum

en: Planning end date
sv_SE: Planerat slutdatum

en: Without title
sv_SE: Utan titel

en: New note
sv_SE: Ny anteckning

en: Add to schedule
sv_SE: Lägg till i schema

en: Start at %s
sv_SE: Starta vid %s

en: End at %s
sv_SE: Sluta vid %s

en: Default report
sv_SE: Standardrapport

en: By contract
sv_SE: Avtalsrapport

en: By year
sv_SE: Årsrapport

en: Hardware financial and administrative information
sv_SE: Finansiell och administrativ information för hårdvara

en: Other financial and administrative information (licenses, cartridges, consumables)
sv_SE: Annan finansiell och administrativ information (licenser, toners, förbrukningsvaror)

en: Loan
sv_SE: Lån

en: Select the report you want to generate
sv_SE: Välj rapport att generera

en: Device 1
sv_SE: Enhet 1

en: Device 2
sv_SE: Enhet 2

en: Device name
sv_SE: Enhetsnamn

en: Default for tickets
sv_SE: Default för ärenden

en: Default for mail recipients
sv_SE: Default för mailmottagare

en: Be careful: there is no default value
sv_SE: Varsamhet: det finns inget default-värde

en: The required item is already reserved for this timeframe
sv_SE: Objektet är redan reserverat på den avsedda tidpunkten

en: Unknown error
sv_SE: Okänt fel

en: Back to planning
sv_SE: Tillbaka till planering

en: Device temporarily unavailable
sv_SE: Enhet tillfälligt otillgänglig

en: All reservable devices
sv_SE: Alla bokningsbara perioder

en: Reserve
sv_SE: Reservera

en: Reserve an item
sv_SE: Reservera objekt

en: Rehearsal
sv_SE: Genomgång

[ctx: periodicity]
en: None
sv_SE: Inget

[ctx: periodicity]
en: Daily
sv_SE: Daglig

[ctx: periodicity]
en: Weekly
sv_SE: Veckovis

[ctx: periodicity]
en: Monthly
sv_SE: Måntalig

en: Delete all rehearsals
sv_SE: Ta bort alla repetitioner

en: Current and future reservations
sv_SE: Pågående och planerade reservationer

en: No reservation
sv_SE: Inga reservationer

en: See planning
sv_SE: Visa planering

en: Past reservations
sv_SE: Föregående reservationer

en: Reservable item | Reservable items
sv_SE[0]: Reserverbara objekt
sv_SE[1]: Enheter som går att reservera

en: Make unavailable
sv_SE: Gör otillgänglig

en: Make available
sv_SE: Gör tillgänglig

en: Prohibit reservations
sv_SE: Förbjud reservationer

en: That will remove all the reservations in progress.
sv_SE: Denna åtgärd kommer radera alla pågående reservationer!

en: Modify the comment
sv_SE: Modifiera kommentar

en: See all reservable items
sv_SE: Visa alla bokningsbara objekt

en: Find a free item in a specific period
sv_SE: Hitta ledigt objekt i angiven period

en: Device reservations expiring today
sv_SE: Objektets bokningar som tar slut idag

en: Make a reservation
sv_SE: Gör en bokning

en: Error
sv_SE: Fel

en: Number of items displayed
sv_SE: Antal objekt som visas

en: Refresh rate
sv_SE: Uppdateringsfrekvens

en: Error retrieving RSS feed
sv_SE: Fel vid mottagande av RSS-flöde

en: RSS feeds found
sv_SE: RSS-flöden hittade

[ctx: button]
en: Use
sv_SE: Använd

note: TRANS: short for : Assign a ticket
en: Assign
sv_SE: Tilldela

en: Assign: equipment by IP address
sv_SE: Tilldela IP adress

en: Assign: equipment by name + domain
sv_SE: Tilldela: utrustningsnamn + domän

en: Assign: equipment by MAC address
sv_SE: Tilldela MAC-adress

en: Recalculate
sv_SE: Beräkna om

en: Send
sv_SE: Skicka

en: Copy from user
sv_SE: Kopiera från användare

en: Copy from item
sv_SE: Kopiera från objekt

en: Dictionary | Dictionaries
sv_SE[0]: Katalog
sv_SE[1]: Kataloger

en: Rules management
sv_SE: Regelhantering

en: Logical operator
sv_SE: Logisk operator

en: and
sv_SE: och

en: Use rule for
sv_SE: Använd regel för

en: Add a new action
sv_SE: Lägg till en ny åtgärd

en: Action type
sv_SE: Åtgärdstyp

en: Condition
sv_SE: Villkor

en: Reason
sv_SE: Orsak

en: Result details
sv_SE: Detaljer i resultat

en: Rule results
sv_SE: Regelresultat

en: Result of the regular expression
sv_SE: Resultat av ett reguljärt uttryck

en: Rules using the object have been disabled.
sv_SE: Regler som utnyttjar av-aktiverade objekt

en: Rules list
sv_SE: Lista regler

en: The engine stops on the first checked rule.
sv_SE: Regel-motorn stoppar på den första markerade regeln.

en: The engine treats all the rules.
sv_SE: Regel-motorn bearbetar alla regler.

en: Test rules engine
sv_SE: Testa regelverket

en: Replay the dictionary rules
sv_SE: Kör om katalog-reglerna

en: Import rules from a XML file
sv_SE: Importera regler från XML-fil

en: Rules refused
sv_SE: Regler avvisade

en: Entity not found
sv_SE: Enhet hittades inte

en: Successful importation
sv_SE: Lyckad import

en: No element to be tested
sv_SE: Inget objekt att testa

en: Inactive
sv_SE: Inaktiv

note: TRANS: %s is the entity name
en: Rules applied: %s
sv_SE: Regel tillämpad: %s

note: TRANS: %s is the entity name
en: Local rules: %s
sv_SE: Lokala regler: %s

en: Rules applicable in the sub-entities
sv_SE: Regler applicerbara i sub-objekt

en: is
sv_SE: är

en: is not
sv_SE: är inte

en: contains
sv_SE: innehåller

en: does not contain
sv_SE: innehåller inte

en: starting with
sv_SE: som börjar med

en: regular expression matches
sv_SE: kontroll av reguljära uttryck

en: exists
sv_SE: förekommer

en: does not exist
sv_SE: finns inte

en: not under
sv_SE: inte under

en: Add a criterion
sv_SE: Lägg till ett kriterium

en: Dictionnary of computer models
sv_SE: Datormodell-lexikon

en: Dictionnary of computer types
sv_SE: Katalog för dator-typer

en: Dictionary of manufacturers
sv_SE: Katalog med tillverkare

en: Dictionnary of monitor types
sv_SE: Katalog för typ av bildskärm

en: Dictionnary of networking equipment models
sv_SE: katalog för nätverks-modell

en: Dictionnary of network equipment types
sv_SE: Bibliotek för nätverksenheter

en: Dictionnary of operating systems
sv_SE: Katalog för operativsystem

en: Dictionnary of operating system versions
sv_SE: Katalog för OS-versioner

en: Dictionnary of device models
sv_SE: Katalog över enhetsmodeller

en: Dictionnary of device types
sv_SE: Katalog över enhetstyper

en: Dictionnary of phone models
sv_SE: Katalog av telefon-modeller

en: Dictionnary of phone types
sv_SE: Katalog av telefon-typer

en: Dictionnary of printers
sv_SE: Katalog för skrivare

en: To be unaware of import
sv_SE: Att vara omedveten av import

en: Dictionnary of printer models
sv_SE: Katalog över skrivarmodeller

en: Dictionnary of printer types
sv_SE: Katalog för skrivartyper

note: TRANS: plural for software TRANS: software in plural
en: Dictionnary of software
sv_SE: Programvarukatalog

en: Publisher
sv_SE: Utgivare

en: Associable to a ticket
sv_SE: Kopplingsbar till ärenden

en: Warning before running rename based on the dictionary rules
sv_SE: Varning före körning av namnändring baserat på regler

en: Warning! This operation can put merged software in the dustbin.<br>Sure to notify your users.
sv_SE: Varning! Den här aktivitetne kan placera sammanfogad programvara i papperskorgen.<br>Var säker på att meddela dina användare.

en: Software deleted by GLPI dictionary rules
sv_SE: Mjukvara borttagen av GLPI-regel

en: Rules for import and link computers
sv_SE: Regler för import och länkning av datorer

en: Target entity for the computer
sv_SE: Målenhet för datorn

en: Find computers in GLPI having the status
sv_SE: Hitta datorer i GLPI som har status

en: Subnet
sv_SE: Subnät

en: Link if possible
sv_SE: Länka om möjligt

en: Link if possible, otherwise imports declined
sv_SE: Länka om möjligt, annars avvisas import

en: Yes if equal
sv_SE: Ja om lika

en: Yes if empty
sv_SE: Ja om tom

en: is already present in GLPI
sv_SE: förekommer redan i GLPI

en: is empty in GLPI
sv_SE: är tomt i GLPI

en: Rules for assigning an item to an entity
sv_SE: Regler för att tilldela ett objekt till en enhet

en: Email body
sv_SE: Email text

en: User featuring the profile
sv_SE: Användare som motsvarar profilen

en: User featuring a single profile
sv_SE: Användare som motsvarar en enstaka profil

en: User with a single profile
sv_SE: Användare med en enstaka profil

en: Entity from domain
sv_SE: Enhet från domän

en: Entity based on user's profile
sv_SE: Enhet baserad på användarens profil

en: Reject email
sv_SE: Avslå e-postmeddelande

en: Automatic user assignment
sv_SE: Automatisk användartilldelning

en: Imported group from an LDAP directory
sv_SE: Importera grupp från en LDAP-katalog

en: Entity from mail domain
sv_SE: Enhet från maildomän

en: LDAP criteria
sv_SE: LDAP kriterium

en: Entities assignment
sv_SE: Enhetstilldelning

en: Rights assignment
sv_SE: Rättighetstilldelning

en: Rights and entities assignment
sv_SE: Tilldelning av enheter och rättigheter

en: Rules for assigning a category to software
sv_SE: Regler för tilldelning av kategori för mjukvara

en: before
sv_SE: före

en: after
sv_SE: efter

en: You don't have right to connect
sv_SE: Du har inte rätt att ansluta

en: tree structure
sv_SE: trädstruktur

en: Calendar of the ticket
sv_SE: Ärendekalender

en: Maximum time to solve
sv_SE: Maximal tid för lösning

en: Minute | Minutes
sv_SE[0]: Minut
sv_SE[1]: Minuter

en: End of working day
sv_SE: Slut på arbetsdag

en: Escalation level | Escalation levels
sv_SE[0]: Eskaleringsnivå
sv_SE[1]: Eskaleringsnivåer

en: Add an escalation level
sv_SE: Lägg till en eskaleringsnivå

en: Execution
sv_SE: Verkställ

en: + %d minute | + %d minutes
sv_SE[0]: + %d minut
sv_SE[1]: + %d minuter

en: - %d minute | - %d minutes
sv_SE[0]: - %d minut
sv_SE[1]: - %d minuter

en: Merging
sv_SE: Sammanfogar

note: TRANS: a noun, (ex : this software is an upgrade of..)
en: Upgrade
sv_SE: Uppgradera

note: TRANS: Indicator to know is all licenses of the software are valids
en: Valid licenses
sv_SE: Giltiga licenser

[ctx: quantity]
en: Number of installations
sv_SE: Antal installationer

en: Version name
sv_SE: Versionsnamn

en: Version comments
sv_SE: Versionskommentarer

en: License name
sv_SE: Licensnamn

en: License serial number
sv_SE: Licensens serienummer

en: License inventory number
sv_SE: Inventarienummer på licensen

[ctx: phone]
en: Number of licenses
sv_SE: Antal licenser

en: License comments
sv_SE: Kommentarer till licensen

en: Never expire
sv_SE: Förfaller aldrig

[ctx: adjective]
en: Valid
sv_SE: Giltig

en: Merge
sv_SE: Sammanfoga

en: Software deleted after merging
sv_SE: Programvaror raderade efter sammanfogning

en: Purchase version
sv_SE: Inköpt version

en: Version in use
sv_SE: Använd version

[ctx: adjective]
en: Invalid
sv_SE: Ogiltig

en: Valid
sv_SE: Giltig

en: Send alarms on expired licenses
sv_SE: Skicka larm för utgångna licencer

note: TRANS: %1$s the license name, %2$s is the expiration date
en: License %1$s expired on %2$s
sv_SE: Licensen %1$s förfaller den %2$s

[ctx: button]
en: Add a license
sv_SE: Lägg till en licens

[ctx: button]
en: Add a version
sv_SE: Lägg till en version

en: Real duration of treatment of the ticket
sv_SE: (verklig) Åtgärdstid för ärende

en: Number of opened tickets
sv_SE: Antal öppnade ärenden

en: Number of solved tickets
sv_SE: Antal lösta ärenden

en: Number of late tickets
sv_SE: Antal försenade ärenden

en: Number of closed tickets
sv_SE: Antal stängda ärenden

en: Average
sv_SE: Genomsnitt

en: No statistics are available
sv_SE: Det finns ingen tillgänglig statistik

en: Number of tickets
sv_SE: Antal ärenden

en: By ticket
sv_SE: Ärenden per användare

en: By problem
sv_SE: Per problemärende

en: Select statistics to be displayed
sv_SE: Vilken statistik skall visas

en: Keep status
sv_SE: Behåll status

en: Set status: %s
sv_SE: Ange status: %s

[ctx: button]
en: Add a contact
sv_SE: Ny kontakt

en: Associated contact | Associated contacts
sv_SE[0]: Associerad kontakt
sv_SE[1]: Associerade kontakter

en: Associated contract | Associated contracts
sv_SE[0]: Associerat kontrakt
sv_SE[1]: Associerade avtal

en: Create ticket
sv_SE: Skapa ärende

en: Created tickets
sv_SE: Skapade ärenden

en: No generated survey
sv_SE: Ingen genererad undersökning

en: Unknown ticket
sv_SE: Okänt ärende

en: Add a new followup
sv_SE: Ny uppföljning

en: Approval request
sv_SE: Begäran av godkännande

[ctx: button]
en: Link tickets
sv_SE: Länka ärenden

en: Response date
sv_SE: Svarsdatum

en: Private followup
sv_SE: Privat uppföljning

en: Take into account time
sv_SE: Ta med i beräkning tid

en: All linked tickets
sv_SE: Alla länkade ärenden

en: Duplicated tickets
sv_SE: Duplicerade ärenden

en: Tickets awaiting approval
sv_SE: Ärende som väntar på godkännanden

en: This ticket concerns me
sv_SE: Detta ärende berör mig

en: Describe the incident or request
sv_SE: Beskrivning av ärendet

en: Submit message
sv_SE: Skicka meddelande

en: Next escalation: %s
sv_SE: Nästa eskalering: %s

en: The assignment of a SLA to a ticket causes the recalculation of the due date.
sv_SE: Tilldelningen av en SLA till ett ärende orsakar en omberäkning av färdigdatum.

en: Escalations defined in the SLA will be triggered under this new date.
sv_SE: Eskalering, definierad i SLA, kommer att starta detta nya datum.

en: Assign a SLA
sv_SE: Tilldela en SLA

en: Close date
sv_SE: Stängnings datum

en: Reopen
sv_SE: Återöppna

en: File (%s)
sv_SE: Fil (%s)

en: Your tickets to close
sv_SE: Ärenden att stänga

en: Tickets on pending status
sv_SE: Ärenden med stauts väntande

en: Tickets to be processed
sv_SE: Ärenden som ska behandlas

en: Your observed tickets
sv_SE: Dina ärenden att bevaka

en: Your tickets in progress
sv_SE: Dina pågående ärenden

en: Your tickets to validate
sv_SE: Dina ärenden att utvärdera

en: Your rejected tickets
sv_SE: Dina avvisade ärenden

note: TRANS: %d is the number of new tickets
en: %d new ticket | %d new tickets
sv_SE[0]: %d nytt ärende
sv_SE[1]: %d nya ärenden

en: No ticket found.
sv_SE: Inga ärenden funna.

en: Last tickets
sv_SE: Senaste ärende(-n)

en: New ticket for this item...
sv_SE: Nytt ärende för detta objekt...

en: Last %d ticket | Last %d tickets
sv_SE[0]: Senaste %d ärendet
sv_SE[1]: Senaste %d ärendena

en: Ticket on linked items | Tickets on linked items
sv_SE[0]: Ärenden på länkade objekt
sv_SE[1]: Ärenden på länkade objekt

en: No ticket in progress.
sv_SE: Inga pågående ärenden

en: Assign equipment
sv_SE: Tilldela utrustning

en: Automatic tickets closing
sv_SE: Automatisk stängning av ärenden

en: Generation of satisfaction surveys
sv_SE: Generering av kundnöjdhetsundersökning

en: See my ticket
sv_SE: Visa mina ärenden

note: TRANS: short for : See tickets created by my groups
en: See group ticket
sv_SE: Visa ärenden för grupp

en: See tickets created by my groups
sv_SE: Visa ärenden skapade av min grupp

en: See all tickets
sv_SE: Visa alla ärenden

note: TRANS: short for : See assigned tickets (group associated)
en: See assigned
sv_SE: Visa tilldelade

en: See assigned tickets
sv_SE: Visa tilldelade ärenden

en: Assign a ticket
sv_SE: Delegera ärenden

en: Steal a ticket
sv_SE: Överta ärenden

en: To be in charge of a ticket
sv_SE: Äga ärenden

en: Change the priority
sv_SE: Ändra prioritet

en: If you reject the solution, you must specify a reason
sv_SE: För att kunna avvisa en lösning, måste Du motivera varför

en: Source of followup
sv_SE: Källa vid uppföljning

en: No followup for this ticket.
sv_SE: Inga uppföljningar registrerade för detta ärende

en: Last week
sv_SE: Förra veckan

en: Last month
sv_SE: Förra månaden

en: Approval of the solution
sv_SE: Godkännande av lösning

en: Approve the solution
sv_SE: Godkänn lösningen

en: Refuse the solution
sv_SE: Avvisa lösningen

en: Update all
sv_SE: Uppdatera alla

en: Update followups (author)
sv_SE: Uppdatera uppföljningar (författare)

en: Preliminary creation
sv_SE: Skapat preliminärt

en: Satisfaction with the resolution of the ticket
sv_SE: Kundnöjdhet med lösningen av ärendet

en: Hidden field | Hidden fields
sv_SE[0]: Dolt fält
sv_SE[1]: Dolda fält

en: Mandatory field | Mandatory fields
sv_SE[0]: Obligatoriskt fält
sv_SE[1]: Obligatoriska fält

en: Predefined field | Predefined fields
sv_SE[0]: Fördefinierade fält
sv_SE[1]: Fördefinierade fält

en: Linked to
sv_SE: Länkad till

en: Validate a request
sv_SE: Validera en begäran

en: Validate an incident
sv_SE: Validera en incident

en: Test done
sv_SE: Kontroll avslutad

en: Results
sv_SE: Resultat

en: Testing PHP Parser
sv_SE: Kontroll av PHP tolk

en: GLPI is not compatible with the option zend.ze1_compatibility_mode = On.
sv_SE: GLPI är inte kompatibel med optionen zend.ze1_compatibility_mode = On.

en: You must install at least PHP 5.3.0.
sv_SE: Du måste installera PHP 5.3.0 eller bättre.

en: MySQL Improved extension test
sv_SE: Testa

en: Ok - the MySQLi class exist - Perfect!
sv_SE: Ok - klassen MySQLi finns - Perfekt!

en: Sessions test
sv_SE: Kontroll av sessioner

en: Make sure that sessions support has been activated in your php.ini
sv_SE: Kontrollera att stöd för sessionshantering är aktiverad i din php.ini

en: Test session auto start
sv_SE: Testar autostart för sessionen

en: session.auto_start is activated. See .htaccess file in the GLPI root for more information.
sv_SE: session.auto_start är aktiverad. Mer information finns i filen .htaccess i GLPIs rootmapp.

en: Test if Session_use_trans_sid is used
sv_SE: Kontroll om SESSION_USE_TRANS_SID användes

en: You must desactivate the Session_use_trans_id option in your php.ini
sv_SE: Du måste avaktivera SESSION_USE_TRANS_ID i din php.ini

en: magic_quotes_sybase extension test
sv_SE: Kontroll av MAGIC_QUOTES_SYBASE tillägg

en: Test ctype functions
sv_SE: Testa ctype funktionen

en: The functionality is found - Perfect!
sv_SE: Funktion funnen!

en: Test json functions
sv_SE: Testar json-funktioner

en: GLPI can't work correctly without the json_encode and json_decode functions
sv_SE: GLPI fungerar inte utan funktionerna json_encode och json_decode

en: Mbstring extension test
sv_SE: test av mbstring-utökning

en: Mbstring extension of your parser PHP is not installed
sv_SE: PHP mbstring-utökning är inte installerad

en: Allocated memory test
sv_SE: Kontroll av minnesallokering

en: Unlimited memory - Perfect!
sv_SE: Obegränsat minne . Perfekt!

en: Allocated memory
sv_SE: Allokerat minne

en: A minimum of 64Mio is commonly required for GLPI.
sv_SE: Ett minimum på 64 Mb krävs vanligtvis för GLPI

en: Try increasing the memory_limit parameter in the php.ini file.
sv_SE: Prova att öka MEMORY_LIMIT i din php.ini

en: Allocated memory > 64Mio - Perfect!
sv_SE: Allokerat minne > 64Mb - Perfekt!

en: You have the latest available version
sv_SE: Du har den senaste tillgängliga versionen

note: TRANS: %s is the error string
en: Connection failed. If you use a proxy, please configure it. (%s)
sv_SE: Anslutning misslyckades. Om du använder en proxy, konfigurera den. (%s)

note: TRANS: %s is the error string
en: Failed to connect to the proxy server (%s)
sv_SE: Misslyckades att ansluta till proxyserver (%s)

en: No data available on the web site
sv_SE: Ingen information tillgänglig på webb-platsen

en: Connection options
sv_SE: Förbindelsealternativ

note: TRANS: imap_open option see http://www.php.net/manual/en/function.imap- open.php
en: DEBUG
sv_SE: Felsökning

en: Incoming mail folder (optional, often INBOX)
sv_SE: Inkommande e-postmapp (valfritt, vanligen INBOX)

note: TRANS: for mail connection system
en: Port (optional)
sv_SE: Port (valfri)

en: Keep
sv_SE: Behåll

en: Software of computers
sv_SE: Programvara på datorer

en: If software are no longer used
sv_SE: Om programvara inte längre används

en: Direct connections
sv_SE: Direkta anslutningar

en: You can continue to add elements to be transferred or execute the transfer now
sv_SE: Du kan fortsätta att lägga till objekt som ska flyttas, eller direkt flytta listade objekt

en: Think of making a backup before transferring items.
sv_SE: Gör gärna en säkerhetskopiering innan du flyttar objekten

en: Items to transfer
sv_SE: Objekt att flyttas

en: Transfer mode
sv_SE: Förflyttningsmetod

en: To empty the list of elements to be transferred
sv_SE: För att tömma listan på objekt som ska flyttas

en: Unable to add. The user already exists.
sv_SE: Kunde inte skapa. Användaren finns redan.

en: Error: the two passwords do not match
sv_SE: Fel : de två lösenorden är inte identiska

en: Add user...
sv_SE: Ny GPLI användare

en: ... From an external source
sv_SE: ...från en extern källa

en: Password confirmation
sv_SE: Bekräftelse av lösenord

en: Valid since
sv_SE: Gäller sedan

en: Valid until
sv_SE: Gäller till

en: User DN
sv_SE: Användarens DN

en: User missing in LDAP directory
sv_SE: Användaren saknas i LDAP-katalogen

en: Default entity
sv_SE: Förvald enhet

en: Use GLPI in mode
sv_SE: GPLI läge

en: Unable to update login. A user already exists.
sv_SE: Kan inte uppdatera inloggning. En användare finns redan.

en: Associate to a profile
sv_SE: Koppla till en profil

en: Move to group
sv_SE: Flytta till grupp

en: Last login
sv_SE: Senaste inloggning

en: Last synchronization
sv_SE: Senaste synkronisering

en: Deleted user in LDAP directory
sv_SE: Användare borttagen i LDAP-katalog

en: Import a user
sv_SE: Importera en användare

en: Automatically add a user of an external source
sv_SE: Lägg automatiskt till ny användare från extern källa

en: Import from directories
sv_SE: Importera från register (directories)

en: Import from other sources
sv_SE: Importera från andra källor

en: Please confirm your email address and enter your new password.
sv_SE: V.v. bekräfta din emailadress och ange ditt nya lösenord.

en: Your password reset request has expired or is invalid. Please renew it.
sv_SE: Din begäran om återställning av lösenord har gått ut eller är ogiltig. V.v. gör en ny.

en: Reset password successful.
sv_SE: Lyckad återställning av lösenord.

en: The authentication method configuration doesn't allow you to change your password.
sv_SE: Konfigurationen av authenticeringsmetoden tillåter inte dig att ändra lösenord.

en: Email address not found.
sv_SE: Emailadress kan inte hittas.

en: An email has been sent to your email address. The email contains information for reset your password.
sv_SE: Ett email har skickats till din mailadress som innehåller information hur du återställer ditt lösenord.

en: User information
sv_SE: Användarinformation

en: Connection failed
sv_SE: anslutningen misslyckades

en: Managed
sv_SE: Hanterade

en: Secondary
sv_SE: Sekondär

en: Automatic
sv_SE: Automatisk

en: Infrastructure (with access point)
sv_SE: Infrastruktur ( utan accesspunkt)

en: Ad-hoc (without access point)
sv_SE: Ad-hoc (utan accesspunkt)

en: Wifi network type
sv_SE: Wifi nätverkstyp

en: Unofficial translations are also available
sv_SE: Inofficiell översättning är också tillgänglig

en: I have read and ACCEPT the terms of the license written above.
sv_SE: Jag har läst och ACCEPTERAT vilkoren i licensen ovan.

en: I have read and DO NOT ACCEPT the terms of the license written above
sv_SE: Jag har läst och EJ ACCEPTERAT vilkoren i licensen ovan.

en: Continue
sv_SE: Fortsätt

en: Installation or update of GLPI
sv_SE: Installation eller uppdatering av GLPI

en: Choose 'Install' for a completely new installation of GLPI.
sv_SE: Välj 'Installera' för en helt ny installation av GLPI.

en: Checking of the compatibility of your environment with the execution of GLPI
sv_SE: Kontrollerar kompabiliteten av miljön för användning med GLPI

en: Do you want to continue?
sv_SE: Vill du fortsätta?

en: Database connection setup
sv_SE: Inställningar för anslutning till databas

en: Database connection parameters
sv_SE: Parametrar för anslutning till databas

en: Test of the connection at the database
sv_SE: Kontroll av anslutning till databasen

en: Can't connect to the database
sv_SE: Anslutning till databasen misslyckades

en: The server answered: %s
sv_SE: Server svarade: %s

en: The server or/and user field is empty
sv_SE: Server- och/eller användarfält är tomt

en: Database connection successful
sv_SE: Anslutning till databasen lyckades

en: Please select a database:
sv_SE: Välj databas:

en: Create a new database or use an existing one:
sv_SE: Ny databas, eller använd en existerande:

en: Please select the database to update:
sv_SE: Välj databas att uppdatera

en: Initialization of the database
sv_SE: Initiering av databas

en: Impossible to use the database:
sv_SE: Kan ej använda databasen:

en: OK - database was initialized
sv_SE: Databasen är initialiserad

en: Impossible to write the database setup file
sv_SE: Sparning av inställningsfil för anslutning till databasen misslyckades

en: Database created
sv_SE: Databasen skapades

en: Error in creating database!
sv_SE: Fel vid skapandet av databasen!

en: You didn't select a database!
sv_SE: Du valde inte någon databas!

en: The installation is finished
sv_SE: Installationen avslutad

en: Default logins / passwords are:
sv_SE: Standard konton och lösenord:

en: glpi/glpi for the administrator account
sv_SE: glpi/glpi för administratörens konto

en: tech/tech for the technician account
sv_SE: tech/tech för den tekniska ansvariges konto

en: normal/normal for the normal account
sv_SE: normal/normal för normalanvändarens konto

en: You can delete or modify these accounts as well as the initial data.
sv_SE: Du kan radera eller förändra dessa konton och den initiala datan.

en: Use GLPI
sv_SE: Starta GLPI

en: Can't create the database connection file, please verify file permissions.
sv_SE: Skapandet av inställningsfil för anslutning till databasen misslyckades. Kontrollera skriv och läsrättigheter.

en: Beginning of the installation
sv_SE: Start av installation

note: TRANS %s is step number
en: Step %d
sv_SE: Steg %d

en: Commercial
sv_SE: Kommersiell

en: Renting
sv_SE: Hyra

en: Insurance
sv_SE: Försäkring

en: Hardware support
sv_SE: Hårdvarusupport

en: Software support
sv_SE: Mjukvarusupport

en: Service provided
sv_SE: Tillhandhållen tjänst

note: TRANS: %s is the number of new version
en: Update to %s
sv_SE: Uppdatering till %s

en: Direct
sv_SE: Direkt

en: Written
sv_SE: Skrivet

en: Data migration
sv_SE: Datamigrering

en: Root entity
sv_SE: Rot-enhet

[ctx: ticket]
en: New
sv_SE: Ny

en: Update successful, your database is up to date
sv_SE: Dabasuppdateringen lyckades

en: You must now proceed to updating your database content
sv_SE: Systemet måste nu uppdatera databasens innehåll

en: Continue?
sv_SE: Fortsätt?

en: Locations update
sv_SE: Platsuppdatering

en: The new structure is hierarchical
sv_SE: Den nya strukturen är hirarkisk

en: Provide a delimiter in order to automate the new hierarchy generation.
sv_SE: Om du använde en teckenavgränsare, kan du ange den för att automatisera skapandet av den nya hierarkin.

en: Delimiter
sv_SE: Avgränsningstecken

en: Actual locations
sv_SE: Verkliga platser

en: New hierarchy
sv_SE: Ny hirarki

en: Impossible to accomplish an update by this way!
sv_SE: Det går ej att uppdatera!

en: Go back to GLPI
sv_SE: Återvänd till GLPI

en: Caution! You will update the GLPI database named: %s
sv_SE: GRattis! Du kommer att uppgradera GLPI-databasen med namnet: %s

en: All users having administrators rights have have been updated to 'super-admin' rights with the creation of his new user type.
sv_SE: Administratörer har nu fått fulla rättigheter.

en: Connection to database failed, verify the connection parameters included in config_db.php file
sv_SE: Anslutningen till databasen misslyckades. Kontrollera anslutningsupgifterna i filen config_db.php
