GLPI Project - en to th_TH translation catalogue (2003 entries)

en: %1$d day %2$dh%3$s | %1$d days %2$dh%3$s
th_TH[0]: %1$d วันที่ %2$dh%3$s

en: %1$d on %2$d
th_TH: %1$d บน %2$d

en: %1$s - Error during the database query: %2$s - Error is %3$s
th_TH: %1$s - ข้อผิดพลาดในระหว่างการสืบค้นฐานข้อมูล: %2$s - ข้อผิดพลาด %3$s

en: %1$s - replay rules on existing database: %2$s/%3$s (%4$s Mio)
th_TH: %1$s - กฎการเล่นใหม่ในฐานข้อมูลที่มีอยู่: %2$s/%3$s (%4$s MB)

en: %1$s adds the item %2$s (%3$d)
th_TH: %1$s เพิ่มรายการ %2$s (%3$d)

en: %1$s adds the license %2$s
th_TH: %1$s เพิ่มลิขสิทธิ์ %2$s

en: %1$s adds the version %2$s
th_TH: %1$s เพิ่มรุ่น %2$s

en: %1$s by %2$s
th_TH: %1$s โดย %2$s

en: %1$s log in from IP %2$s
th_TH: %1$s เข้าสู่ระบบจาก IP %2$s

en: %1$s of %2$s: %3$s
th_TH: %1$s ของ %2$s: %3$s

en: %1$s on %2$s
th_TH: %1$s บน %2$s

en: %1$s purges the license %2$s
th_TH: %1$s ล้างข้อมูล ใบอนุญาต %2$s

en: %1$s purges the version %2$s
th_TH: %1$s ล้างข้อมูล รุ่นที่ %2$s

en: %1$s trying to add an item that already exists: %2$s
th_TH: %1$s พยายามที่จะเพิ่มรายการที่มีอยู่แล้ว: %2$s

en: %1$s updates the item %2$s
th_TH: %1$s รายการอัพเดท %2$s

en: %1$s updates the license %2$s
th_TH: %1$s อัพเดทลิขสิทธิ์ %2$s

en: %1$s updates the version %2$s
th_TH: %1$s อัพเดทรุ่น %2$s

en: %1$s: from %2$s to %3$s:
th_TH: %1$s: จาก %2$s ถึง %3$s:

en: %d associated document | %d associated documents
th_TH[0]: %d เอกสารที่เกี่ยวข้อง

en: %d day | %d days
th_TH[0]: %d วันที่

en: %d hour | %d hours
th_TH[0]: %d ชั่วโมง

en: %d millisecond | %d milliseconds
th_TH[0]: %d มิลลิวินาที

en: %d minute | %d minutes
th_TH[0]: %d นาที

en: %d month | %d months
th_TH[0]: %d เดือน

en: %d new ticket | %d new tickets
th_TH[0]: %d Ticket ใหม่

en: %d printed page | %d printed pages
th_TH[0]: %d พิมพ์หน้า

en: %d second | %d seconds
th_TH[0]: %d วินาที

en: %d view | %d views
th_TH[0]: %d ดู

en: %d week | %d weeks
th_TH[0]: %d สัปดาห์

en: %d year | %d years
th_TH[0]: %d ปี

en: %s Mio
th_TH: %s MB

en: %s Mio max
th_TH: %s MB max

en: %s adds a cost
th_TH: %s เพิ่มค่าใช้จ่าย

en: %s adds a followup
th_TH: %s เพิ่มการติดตามผล

en: %s adds a link with a supplier
th_TH: %s เพิ่มลิงค์เกี่ยวกับผู้จำนาย

en: %s adds a target
th_TH: %s เพิ่มเป้าหมาย

en: %s adds a task
th_TH: %s เพิ่มงาน

en: %s adds a team member
th_TH: %s เพิ่มสมาชิกในทีม

en: %s adds a user to a group
th_TH: %s เพิ่มผู้ใช้ไปยังกลุ่ม

en: %s adds a user to an entity
th_TH: %s เพิ่มผู้ใช้ไปยังเอ็นทิตี้

en: %s adds a virtual machine
th_TH: %s เพิ่มเครื่องเสมือน

en: %s adds an actor
th_TH: %s เพิ่มผู้กระทำ

en: %s adds an approval
th_TH: %s เพิ่มการอนุมัติ

en: %s adds an item
th_TH: %s เพิ่มรายการ

en: %s adds cartridges
th_TH: %s เพิ่มตลับหมึก

en: %s adds consumables
th_TH: %s เพิ่มวัสดุสิ้นเปลือง

en: %s adds hidden field
th_TH: %s เพิ่มการซ่อนเขตข้อมมูล

en: %s adds mandatory field
th_TH: %s เพิ่มเขตข้อมูลบังคับ

en: %s adds predefined field
th_TH: %s เพิ่มเขตข้อมูลที่กำหนดไว้ล่วงหน้า

en: %s adds the item
th_TH: %s เพิ่มรายการ

en: %s approves or refuses a solution
th_TH: %s อนุมัติหรือปฏิเสธการแก้ปัญหา

en: %s associates a computer and a license
th_TH: %s ร่วมคอมพิวเตอร์และลิขสิทธิ์

en: %s connects an item
th_TH: %s เชื่อมต่อรายการ

en: %s deleted
th_TH: %s ลบแล้ว

en: %s deletes an actor
th_TH: %s ลบผู้กระทำ

en: %s deletes an item
th_TH: %s ลบรายการ

en: %s deletes users from a group
th_TH: %s ลบผู้ใช้ออกจากกลุ่ม

en: %s disconnects an item
th_TH: %s ตัดการเชื่อมต่อรายการ

en: %s hour | %s hours
th_TH[0]: %s ชั่วโมง

en: %s installs a cartridge
th_TH: %s ติดตั้งตลับหมึก

en: %s installs software
th_TH: %s ติดตั้งโปรแกรม

en: %s is not writable
th_TH: %s ไม่สามารถเขียน

en: %s item | %s items
th_TH[0]: %s รายการ

en: %s items/sec
th_TH: %s รายการ/วินาที

en: %s makes a bad usage.
th_TH: %s ทำให้การใช้งานที่ไม่ดี

en: %s purges a cartridge
th_TH: %s ลบตลับหมึก

en: %s purges a cost
th_TH: %s ล้างข้อมูลออกค่าใช้จ่าย

en: %s purges a followup
th_TH: %s ล้างการติดตาม

en: %s purges a sla level
th_TH: %s กวาดล้างระดับ SLA

en: %s purges a task
th_TH: %s ล้างข้อมูลออกงาน

en: %s purges a virtual machine
th_TH: %s ล้างข้อมูล เครื่องเสมือน

en: %s purges a volume
th_TH: %s ล้างข้อมูล ค่า

en: %s purges an approval
th_TH: %s ล้างข้อมูล การอนุมัติ

en: %s purges an item
th_TH: %s ล้างรายการ

en: %s purges link between tickets
th_TH: %s ล้างลิ้งที่เชื่อมกับ Ticket

en: %s replaces an item
th_TH: %s แทนที่รายการ

en: %s restores an item
th_TH: %s กู้คืนรายการ

en: %s second | %s seconds
th_TH[0]: %s วินาที

en: %s sets unitary management
th_TH: %s รวมชุดการปรับปรุง

en: %s start | %s starts
th_TH[0]: %s เริ่ม

en: %s stop | %s stops
th_TH[0]: %s หยุด

en: %s tries to use a non standard path.
th_TH: %s พยายามที่จะใช้เส้นทางที่ไม่ได้มาตรฐาน

en: %s updates a cartridge
th_TH: %s อัพเดทตลับหมึก

en: %s updates a cost
th_TH: %s อัพเดทค่าใช้จ่าย

en: %s updates a followup
th_TH: %s การปรับปรุงการติดตามผล

en: %s updates a sla level
th_TH: %s อัพเดทระดับ SLA

en: %s updates a task
th_TH: %s อัพเดทงาน

en: %s updates a virtual machine
th_TH: %s อัพเดทเครื่องเสมือน

en: %s updates an approval
th_TH: %s อัพเดทการอนุมัติ

en: %s updates an item
th_TH: %s อัพเดทรายการ

en: %s: send cartridge alert failed
th_TH: %s: ตลับหมึกแจ้งเตือนล้มเหลว

en: %s: send consumable alert failed
th_TH: %s: แจ้งเตือนวัสดุสิ้นเปลืองล้มเหลว

en: (%1$d authorizations problems, %2$d failures)
th_TH: (%1$d ปัญหาการอนุมัติ, %2$d ล้มเหลว)

en: (leave the field empty for a generation from HTML)
th_TH: (เว้นฟิลด์ที่ว่างเปล่าสำหรับการสร้างจาก HTML)

en: + %d day | + %d days
th_TH[0]: %d วัน

en: + %d hour | + %d hours
th_TH[0]: %d ชั่วโมง

en: + %d minute | + %d minutes
th_TH[0]: + %d นาที

en: + %d month | + %d months
th_TH[0]: %d เดือน

en: + %d week | + %d weeks
th_TH[0]: %d สัปดาห์

en: + %d year | + %d years
th_TH[0]: %d ปี

en: - %d day | - %d days
th_TH[0]: %d วัน

en: - %d hour | - %d hours
th_TH[0]: %d ชั่วโมง

en: - %d minute | - %d minutes
th_TH[0]: - %d นาที

en: - %d month | - %d months
th_TH[0]: %d เดือน

en: - %d week | - %d weeks
th_TH[0]: %d สัปดาห์

en: - %d year | - %d years
th_TH[0]: %d ปี

en: ... From an external source
th_TH: ... จากต้นฉบับภายนอก

en: 1- Critical (login error only)
th_TH: 1- วิกฤต  (login error only)

en: 2- Severe (not used)
th_TH: 2- รุนแรง (not used)

en: 3- Important (successful logins)
th_TH: 3- สำคัญ (successful logins)

en: 4- Notices (add, delete, tracking)
th_TH: 4- แจ้งเตือน (add, delete, tracking)

en: 5- Complete (all)
th_TH: 5- เสร็จ (all)

en: A file and a directory have be created and deleted - Perfect!
th_TH: ไฟล์และไดเรกทอรีได้ถูกสร้างขึ้นและถูกลบ - Perfect!

en: A file was created - Perfect!
th_TH: ไฟล์ที่ถูกสร้างขึ้น - Perfect!

en: A minimum of 64 Mio is commonly required for GLPI.
th_TH: RAM อย่างน้อย 64 MB

en: A new version is available: %s.
th_TH: รุ่นใหม่สามารถใช้ได้: %s

en: Accepted mail archive folder (optional)
th_TH: ยอมรับอีเมล์โฟลเดอร์ (ตัวเลือก)

en: Access to the Frequently Asked Questions
th_TH: การเข้าถึงคำถามที่พบบ่อย

en: Account net value
th_TH: บัญชีมูลค่าสุทธิ

en: Account number
th_TH: หมายเลขบัญชี

en: Action | Actions
th_TH[0]: กระทำ

en: Action completed, fully processed
th_TH: การดำเนินการเสร็จสิ้น, ประมวลผลเต็ม

en: Action completed, no processing required
th_TH: การดำเนินการเสร็จสิ้น, ไม่มีการประมวลผล

en: Action completed, partially processed
th_TH: การดำเนินการเสร็จสิ้น, ประมวลผลบางส่วน

en: Action type
th_TH: ประเภทการกระทำ

en: Action when a user is deleted from the LDAP directory
th_TH: ดำเนินการเมื่อผู้ใช้จะถูกลบจาก LDAP

en: Actor
th_TH: ผู้กระทำ

en: Actual locations
th_TH: สถานที่ที่เกิดขึ้นจริง

en: Add
th_TH:  เพิ่ม

en: Add a LDAP directory replica
th_TH: เพิ่มแบบจำลอง LDAP

en: Add a change
th_TH: เพิ่มการเปลี่ยนแปลง

en: Add a close time
th_TH: เพิ่มเวลาปิด

en: Add a compatible printer model
th_TH: เพิ่มรุ่นเครื่องพิมพ์ที่เข้ากันได้

en: Add a contact
th_TH: เพิ่มผู้ติดต่อ

en: Add a contract
th_TH: เพิ่มสัญญา

en: Add a criterion
th_TH: เพิ่มเกณฑ์

en: Add a document
th_TH: เพิ่มเอกสาร

en: Add a followup to tickets (requester)
th_TH: เพิ่มการติดตามผลไปยังTicket (ร้องขอ)

en: Add a global search criterion
th_TH: เพิ่มเกณฑ์การค้นหาทั่วไป

en: Add a hidden field
th_TH: เพิ่มเขตข้อมูลที่ซ่อน

en: Add a link with an item
th_TH: เพิ่มลิ่งเกี่ยวกับรายการ

en: Add a mandatory field
th_TH: เพิ่มเขตข้อมูลผลบังคับ

en: Add a network
th_TH: เพิ่มเน็ตเวร์ค

en: Add a network name
th_TH: เพิ่มเน็ตเวร์ค

en: Add a new component
th_TH: เพิ่มส่วนประกอบใหม่

en: Add a new cost
th_TH: เพิ่มค่าใช้จ่ายใหม่

en: Add a new followup
th_TH: เพิ่มการติดตามผลใหม่

en: Add a new task
th_TH: เพิ่มงานใหม่

en: Add a new translation
th_TH: เพิ่มการแปลใหม่

en: Add a predefined field
th_TH: เพิ่มเขตข้อมูลที่กำหนดไว้ล่วงหน้า

en: Add a problem
th_TH: เพิ่มปัญหา

en: Add a project
th_TH: ลิ้งโปรเจ็ค

en: Add a schedule
th_TH: เพิ่ม schedule

en: Add a search criterion
th_TH: เพิ่มเกณฑ์การค้นหา

en: Add a supplier
th_TH: เพิ่มผู้จัดจำหน่าย

en: Add a target
th_TH: เพิ่มเป้าหมาย

en: Add a template...
th_TH: เพิ่มแม่แบบ

en: Add a ticket
th_TH: เพิ่ม Ticket

en: Add a user
th_TH: เพิ่มผู้ใช้

en: Add a user without accreditation from a LDAP directory
th_TH: เพิ่มผู้ใช้โดยไม่ต้องได้รับการรับรองจาก LDAP

en: Add a virtual machine
th_TH: เพิ่มเครื่องเสมือน

en: Add a volume
th_TH: เพิ่มค่า

en: Add an actor
th_TH: เพิ่มผู้กระทำ

en: Add an escalation level
th_TH: เพิ่ม ระดับการเพิ่ม

en: Add an item
th_TH: เพิ่มรายการ

en: Add an item type
th_TH: เพิ่มประเภทรายการ

en: Add cartridges
th_TH: เพิ่มตลับหมึก

en: Add date
th_TH: เพิ่มวันที่

en: Add the component
th_TH: เพิ่มส่วนประกอบ

en: Add the item
th_TH: เพิ่มรายการ

en: Add the result of regular expression
th_TH: เพิ่มผลมาจากการแสดงออกปกติ

en: Add user...
th_TH: เพิ่มผู้ใช้ ....

en: Add users from an external source
th_TH: เพิ่มผู้ใช้จากแหล่งข้อมูลภายนอก

en: Added by %s
th_TH: เพิ่มโดย %s

en: Added document: %s
th_TH: เพิ่มเอกสาร: %s

en: Address
th_TH: ที่อยู่

en: Administration
th_TH: จัดการระบบ

en: Administration of reservations
th_TH: การบริหารงานของสำรอง

en: Administrative number
th_TH: หมายเลขการบริหาร

en: Administrator
th_TH: ผู้ดูแลระบบ

en: Administrator email
th_TH: อีเมล์ผู้ดูแลระบบ

en: Administrator name
th_TH: ชื่อผู้ดูแลระบบ

en: Administrator reply-to email (if needed)
th_TH: ตอบกลับไปยังผู้ดูแล (ถ้าจำเป็น)

en: Advanced information
th_TH: ข้อมูลขั้นสูง

en: Affected computers
th_TH: เครื่องคอมพิวเตอร์ได้รับผลกระทบ

en: After
th_TH: หลัง

en: Alarms on cartridges
th_TH: แจ้งเตือนตลับหมึก

en: Alarms on consumables
th_TH: แจ้งเตือนวัสดุสิ้นเปลือง

en: Alarms on contracts
th_TH: แจ้งเตือนสัญญา

en: Alarms on expired licenses
th_TH: แจ้งเตือนลิขสิทธิ์หมดอายุ

en: Alarms on financial and administrative information
th_TH: เตือนข้อมูลทางการเงินและการบริหารจัดการ

en: Alarms options
th_TH: ตัวเลือกแจ้งเตือน

en: Alert on duplicate record
th_TH: แจ้งเตือนมี Record ซ้ำกัน

en: Alert sent on %s
th_TH: แจ้งเตือนการส่งบน %s

en: Alert threshold
th_TH: เกณฑ์การแจ้งเตือน

en: Alerts on reservations
th_TH: แจ้งเตือนการจอง

en: Alerts on tickets which are not solved
th_TH: แจ้งเตือนเกี่ยวกับ Tickets ที่ยังไม่ได้แก้ไข

en: Alerts on tickets which are not solved since
th_TH: การแจ้งเตือนสำหรับ Ticket ที่ไม่ได้รับการแก้ไข

en: All
th_TH: ทั้งหมด

en: All categories
th_TH: ทุกรายการ

en: All items
th_TH: รายการทังหมด

en: All linked tickets
th_TH: Ticket ลิงก์ทั้งหมด

en: All my articles
th_TH: บทความทั้งหมดของฉัน

en: All pages in CSV
th_TH: ส่งออกทั้งหมดเป็นไฟล์  CSV

en: All pages in SLK
th_TH: ส่งออกทั้งหมดเป็นไฟล์  SLK

en: All pages in landscape PDF
th_TH: ส่งออกทั้งหมดเป็นไฟล์  PDF

en: All pages in portrait PDF
th_TH: ส่งออกทั้งหมดเป็นไฟล์  PDF

en: All unpublished articles
th_TH: บทความทั้งหมดที่ไม่ได้เผยแพร่

en: All users having administrators rights have have been updated to 'super-admin' rights with the creation of his new user type.
th_TH: สิทธิผู้ดูแลระบบที่มีผู้ใช้ทุกคนได้ได้รับการปรับปรุงเพื่อสิทธิมนุษยชน 'super-admin' เป็นด้วยการสร้างประเภทผู้ใช้ใหม่ของเขา

en: Allocated memory
th_TH: จัดสรรหน่วยความจำ

en: Allocated memory > 64Mio - Perfect!
th_TH: Allocated memory > 64MB - Perfect!

en: Allow FAQ anonymous access
th_TH: คำถามที่พบบ่อยดูได้ทุกคน

en: Allow anonymous followups (receiver)
th_TH: อนุญาตให้ followups ไม่ระบุชื่อ (ผู้รับ)

en: Allow anonymous ticket creation (helpdesk.receiver)
th_TH: อนุญาตให้สร้างTicketไม่ระบุชื่อ (helpdesk.receiver)

en: Alternate username
th_TH: ชื่อผู้ใช้งาน

en: Alternate username number
th_TH: หมายเลขติดต่อผู้ใช้งาน

en: Alternate username updated. The connected items have been updated using this alternate username.
th_TH: ชื่อผู้ใช้งานอัพเดต เชื่อมต่อรายการนี้โดยใช้ชื่อผู้ใช้นี้

en: Always
th_TH: เสมอ

en: Amortization coefficient
th_TH: ค่าตัดจำหน่าย

en: Amortization duration
th_TH: ระยะเวลาการตัดจำหน่าย

en: Amortization type
th_TH: ประเภทตัดบัญชี

en: An addressable network is a network defined on an equipment
th_TH: เครือข่ายแอดเดรสเป็นเครือข่ายที่กำหนดไว้ในอุปกรณ์

en: An answer to an an approval request was produced by %s
th_TH: คำตอบขออนุมัติถูกสร้างโดย %s

en: An approval request has been submitted by %s
th_TH: การขออนุมัติถูกส่งมาโดย %s

en: An email has been sent to your email address. The email contains information for reset your password.
th_TH: อีเมล์ได้ถูกส่งไปยังที่อยู่อีเมลของคุณ อีเมลที่มีข้อมูลสำหรับการตั้งค่ารหัสผ่านของคุณ

en: An email was sent to %s
th_TH: อีเมล์ที่ถูกส่งไป %s

en: Analysis
th_TH: วิเคราะห์

en: Append a correct gateway to the network %s
th_TH: ผนวกเกตเวย์ที่ถูกต้องไปยังเน็ตเวร์ค %s

en: Applied
th_TH: นำมาใช้

en: Approval | Approvals
th_TH[0]: อนุมัติ

en: Approval comments
th_TH: ความเห็นอนุมัติ

en: Approval date
th_TH: วันที่อนุมัติ

en: Approval granted by %s
th_TH: การอนุมัติที่ได้รับจาก %s

en: Approval of the solution
th_TH: อนุมัติโซลูชั่น

en: Approval request
th_TH: ขออนุมัติ

en: Approval request send to %s
th_TH: ขออนุมัติส่งไปยัง %s

en: Approval requester
th_TH: ร้องขออนุมัติ

en: Approval status
th_TH: สถานะการอนุมัติ

en: Approvals for the ticket
th_TH: การอนุมัติสำหรับTicket

en: Approve the solution
th_TH: อนุมัติวิธีการแก้ปัญหา

en: Approver
th_TH: ผู้อนุมัติ

en: April
th_TH: เมษายน

en: As child of
th_TH: เป็นลูกของ

en: As soon as possible
th_TH: เร็วที่สุดเท่าที่เป็นไปได้

en: Assets
th_TH: ทรัพย์สิน

en: Assign
th_TH: มอบหมาย

en: Assign a SLA
th_TH: มอบหมาย SLA

en: Assign a ticket
th_TH: มอบหมาย Ticket

en: Assign equipment
th_TH: มอบหมายอุปกรณ์

en: Assign the value from regular expression
th_TH: กำหนดค่าจากการแสดงออกปกติ

en: Assign: equipment by MAC address
th_TH: กำหนด: อุปกรณ์ตาม MAC

en: Assigned
th_TH: มอบหมาย

en: Assigned to
th_TH: มอบหมายให้

en: Assigned to a supplier
th_TH: ได้รับมอบหมายให้จัดจำหน่าย

en: Assigned to groups
th_TH: มอบหมายงานให้กลุ่ม

en: Assigned to technicians
th_TH: มอบหมายงานให้ช่าง

en: Assistance
th_TH: ความช่วยเหลือ

en: Associate a VLAN
th_TH: เชื่อมโยง VLAN

en: Associate to a group
th_TH: เชื่อมโยงไปยังกลุ่ม

en: Associate to a profile
th_TH: เชื่อมโยงไปยังโปร์ไฟล์

en: Associated contact | Associated contacts
th_TH[0]: รายชื่อผู้ติดต่อที่เกี่ยวข้อง

en: Associated contract | Associated contracts
th_TH[0]: สัญญาที่เกี่ยวข้อง

en: Associated item | Associated items
th_TH[0]: รายการที่เกี่ยวข้อง

en: Associated item ID
th_TH: หมายเลขรายการที่เกี่ยวข้อง

en: Associated supplier | Associated suppliers
th_TH[0]: จัดจำหน่ายที่เกี่ยวข้อง

en: Association
th_TH: เกี่ยวข้อง

en: At least one field has an incorrect value
th_TH: อย่างน้อยหนึ่งเขตข้อมูลที่มีค่าไม่ถูกต้อง

en: Attribute of the user containing its groups
th_TH: คุณสมบัติของผู้ที่มีกลุ่มของตน

en: Attribute representing entity
th_TH: แอตทริบิวต์เป็นตัวแทนเอ็นทิตี้

en: Attribute value
th_TH: ค่าคุณลักษณะ

en: August
th_TH: สิงหาคม

en: Authentication on GLPI database
th_TH: การตรวจสอบบนฐานข้อมูล GLPI

en: Authentication on a LDAP directory
th_TH: การตรวจสอบบน LDAP

en: Authentication on mail server
th_TH: การตรวจสอบบนเมล์เซิร์ฟเวอร์

en: Author | Authors
th_TH[0]: ผู้เขียน

en: Authorization error
th_TH: เกิดข้อผิดพลาดในการอนุมัติ

en: Authorizations assignment rules
th_TH: การอนุมัติกฎระเบียบที่ได้รับมอบหมาย

en: Autocompletion of text fields
th_TH: การเติมข้อความอัตโนมัติของฟิลด์ข้อความให้

en: Autofill dates for financial and administrative information
th_TH: วันที่ป้อนอัตโนมัติสำหรับข้อมูลทางการเงินและการบริหารจัดการ

en: Automatic
th_TH: Auto

en: Automatic action | Automatic actions
th_TH[0]: กระทำอัตโนมัติ

en: Automatic actions of SLA
th_TH: การกระทำอัตโนมัติของ SLA

en: Automatic assignment of tickets
th_TH: มอบหมาย Tickets อัตโนมัติ

en: Automatic closing configuration
th_TH: ตั้งค่าปิดโดยอัตโนมัติ

en: Automatic closing of solved tickets after
th_TH: ปิดอัตโนมัติของ Tickets แก้ไขหลังจาก

en: Automatic reminders of SLA
th_TH: การแจ้งเตือนอัตโนมัติของ SLA

en: Automatic reminders of SLAs
th_TH: การแจ้งเตือนโดยอัตโนมัติ SLAs

en: Automatic tickets closing
th_TH: ปิด Ticket อัตโนมัติ

en: Automatic transfer of computers
th_TH: ถ่ายโอนอัตโนมัติของเครื่องคอมพิวเตอร์

en: Automatic user assignment
th_TH: มอบหมายอัตโนมัติ

en: Automatically add a user of an external source
th_TH: เพิ่มผู้ใช้อัตโนมัติจากต้นฉบับภายนอก

en: Automatically add users from an external authentication source
th_TH: เพิ่มผู้ใช้อัตโนมัติจากแหล่งที่มาการตรวจสอบภายนอก

en: Automatically generated by GLPI %s
th_TH: สร้างโดยอัตโนมัติโดย GLPI %s

en: Automatically refresh the list of tickets (minutes)
th_TH: รีเฟรชรายการของ Tickets (นาที)

en: Automatically update of the elements related to the computers
th_TH: การปรับปรุงโดยอัตโนมัติขององค์ประกอบที่เกี่ยวข้องกับคอมพิวเตอร์

en: Availability
th_TH: ห้องว่าง

en: Available
th_TH: ที่มี

en: Average
th_TH: เฉลี่ย

en: Average count
th_TH: นับเฉลี่ย

en: Average number of printed pages
th_TH: ค่าเฉลี่ยของจำนวนหน้าที่พิมพ์

en: Average real duration of treatment of the ticket
th_TH: ระยะเวลาเฉลี่ยที่แท้จริงของการรักษา Ticket

en: Average satisfaction
th_TH: ความพึงพอใจเฉลี่ย

en: Average speed
th_TH: ความเร็วเฉลี่ย

en: Average time
th_TH: เวลาเฉลี่ย

en: Average time in stock
th_TH: เวลาเฉลี่ยในสต็อก

en: Average time in use
th_TH: เวลาเฉลี่ยในการใช้งาน

en: Average time to closure
th_TH: เวลาเฉลี่ยการปิด

en: Average time to take into account
th_TH: เวลาเฉลี่ยที่ต้องคำนึงถึง

en: Back
th_TH: กลับ

en: Back to planning
th_TH: กลังไปยังแผน

en: Back to stock
th_TH: กลับไปที่สต็อก

en: Backup plan
th_TH: สำรองแผน

en: Backup the database?
th_TH: สำรองฐานข้อมูล ?

en: Based on the category then the item
th_TH: ตามหมวดหมู่แล้วรายการ

en: Based on the item then the category
th_TH: ขึ้นอยู่กับสินค้าหมวดหมู่แล้ว

en: Be careful: there is no default value
th_TH: ระวัง: นี้ไม่ใช่ค่าเริ่มต้น

en: Before
th_TH: ก่อน

en: Begin
th_TH: เริ่มต้น

en: Begin date
th_TH: วันเริ่มต้น

en: Begin hour of run period
th_TH: ชั่วโมงเริ่มต้นของระยะเวลาการทำงาน

en: Beginning of fiscal year
th_TH: เริ่มต้นของปีงบประมาณ

en: Beginning of the installation
th_TH: เริ่มการติดตั้ง

en: Beginning of the month
th_TH: เริ่มต้นของเดือน

en: Beginning of the year
th_TH: จุดเริ่มต้นของปี

en: Belonging to groups
th_TH: เป็นของกลุ่ม

en: Binding to the LDAP directory
th_TH: ผูกกับ LDAP

en: Blacklist | Blacklists
th_TH[0]: ขึ้นบัญชีดำ

en: Blank
th_TH: ว่างเปล่า

en: Blank Template
th_TH: แม่แบบเปล่า

en: Brand
th_TH: ยี่ห้อ

en: Bring down
th_TH: เอาลง

en: Bring up
th_TH: เอาขึ้น

en: Budget | Budgets
th_TH[0]: งบประมาณ

en: Building number
th_TH: หมายเลขอาคาร

en: Bulk import groups from a LDAP directory
th_TH: นำเข้ากลุ่มจำนวนมากจาก LDAP directory

en: Bulk import users from a LDAP directory
th_TH: นำเข้าผู้ใช้จำนวนมากจาก LDAP directory

en: Bulk modification
th_TH: ปรับปรุ่งจำนวนมาก

en: Bulk modification error
th_TH: ข้อผิดพลาดในการปรับเปลี่ยนจำนวนมาก

en: Business rules for tickets
th_TH: กฎเกณฑ์ทางธุรกิจสำหรับ Ticket

en: Business rules for tickets (entity)
th_TH: กฎเกณฑ์ทางธุรกิจสำหรับ Ticket (เอนทิตี้)

en: By
th_TH: โดย

en: By %s
th_TH: โดย %s

en: By contract
th_TH: โดยสัญญา

en: By day
th_TH: โดยวัน

en: By default, a software may be linked to a ticket
th_TH: โดยค่าเริ่มต้น, ซอฟแวร์ที่อาจจะเชื่อมโยงกับ Ticket

en: By hardware
th_TH: โดยฮาร์ดแวร์

en: By hardware characteristics
th_TH: โดยฮาร์ดแวร์

en: By location
th_TH: โดยที่ตั้ง

en: By problem
th_TH: โดยปัญหา

en: By ticket
th_TH: โดย Ticket

en: By year
th_TH: โดยปี

en: CAS Host
th_TH: โฮสต์ CAS

en: CAS authentication
th_TH: ตรวจสอบสิทธิ CAS

en: CSRF compliant
th_TH: ยินยอม CSRF

en: CSV delimiter
th_TH: คั่น CSV

en: Cache
th_TH: แคช

en: Calendar | Calendars
th_TH[0]: ปฏิทิน

en: Calendar of the ticket
th_TH: ปฏิทินของ Ticket

en: Can be notified
th_TH: สามารถได้รับแจ้ง

en: Can contain
th_TH: สามารถมี

en: Can not add a range riding an existing period
th_TH: ไม่สามารถเพิ่มช่วงระยะเวลาที่มีอยู่

en: Can't change this attribute. It's inherited from its parent.
th_TH: ไม่สามารถเปลี่ยนแอตทริบิวต์นี้ มันสืบทอดมาจากต้นแบบหลัก

en: Can't connect to the database
th_TH: ไม่สามารถเชื่อมติดฐานข้อมูลได้

en: Can't connect to the database.
th_TH: ไม่สามารถเชื่อมต่อไปยังฐานข้อมูล

en: Can't create the database connection file, please verify file permissions.
th_TH: ไม่สามารถสร้างแฟ้มการเชื่อมต่อฐานข้อมูลโปรดตรวจสอบสิทธิ์ของแฟ้ม

en: Can't get DB lock
th_TH: ไม่สามารถรับล็อค DB

en: Can't start
th_TH: ไม่สามารถเริ่ม

en: Cancel the approval request to %s
th_TH: ขอยกเลิกการอนุมัติไปยัง %s

en: Capacity
th_TH: ความจุ

en: Capacity by default
th_TH: ความจะเริ่มต้น

en: Caption
th_TH: คำอธิบาย

en: Cartridge | Cartridges
th_TH[0]: ตลับหมึก

en: Cartridge model | Cartridge models
th_TH[0]: รุ่นตลับหมึก

en: Cartridge type | Cartridge types
th_TH[0]: ประเภทตลับหมึก

en: Cartridges alarm
th_TH: เตือนตลับหมึก

en: Case | Cases
th_TH[0]: เคส

en: Case type | Case types
th_TH[0]: ประเภท Case

en: Category
th_TH: หมวดหมู่

en: Category name
th_TH: ชื่อหมวดหมู่

en: Category tree
th_TH: หมวดหมู่แบบต้นไม้

en: Causes
th_TH: สาเหตุ

en: Caution! You are not the author of this element. Delete targets can result in loss of access to that element.
th_TH: ข้อควรระวัง! คุณไม่ได้เป็นผู้เขียนขององค์ประกอบนี้ เป้าหมายที่ลบจะส่งผลในการสูญเสียการเข้าถึงองค์ประกอบที่

en: Caution! You will update the GLPI database named: %s
th_TH: ข้อควรระวัง! คุณจะปรับปรุงฐานข้อมูล GLPI ชื่อ: %s

en: Caution: you're about to remove a heading used for one or more items.
th_TH: คำเตือน: คุณกำลังจะลบหัวเรื่อง ใช้สำหรับหนึ่งหรือมากกว่าหนึ่งรายการ

en: Change | Changes
th_TH[0]: เปลี่ยน

en: Change %1$s by %2$s
th_TH: เปลี่ยน %1$s โดย %2$s

en: Change of the authentication method
th_TH: เปลี่ยนการตรวจสอบสิทธิ

en: Change of the database layout - %s
th_TH: เปลี่ยนของรูปแบบฐานข้อมูล - %s

en: Change task | Change tasks
th_TH[0]: เปลี่ยนงาน

en: Change the component %1$s: %2$s
th_TH: เปลี่ยนส่วนประกอบ %1$s: %2$s

en: Change the priority
th_TH: เปลี่ยนลำดับความสำคัญ

en: Change visibility in child entities
th_TH: เปลี่ยนการแสดงผลเอ็นทิตี้ย่อย

en: Check | Checks
th_TH[0]: ตรวจสอบ

en: Check all
th_TH: เลือกทั้งหมด

en: Check all as
th_TH: ตรวจสอบทั้งหมดเป็น

en: Check for new updates
th_TH: ตรวจสอบอัพเดท

en: Check for upgrade
th_TH: ตรวจสอบอัพเกรด

en: Check if a new version is available
th_TH: ตรวจสอบว่ารุ่นใหม่สามารถใช้ได้

en: Check permissions to the directory: %s
th_TH: ตรวจสอบสิทธิ์ไปยังไดเรกทอรี: %s

en: Check the MySQL replica
th_TH: ตรวจสอบข้อมูลแบบจำลอง MySQL

en: Check your personnal information
th_TH: ตรวจสอบข้อมูลบุคลากรของคุณ

en: Checking of the compatibility of your environment with the execution of GLPI
th_TH: การตรวจสอบความเข้ากันได้ของสภาพแวดล้อมของคุณที่มีการดำเนินการของ GLPI

en: Checking write permissions for automatic actions files
th_TH: การตรวจสอบสิทธิ์การเขียนสำหรับไฟล์ที่กระทำโดยอัตโนมัติ

en: Checking write permissions for cache files
th_TH: การตรวจสอบสิทธิ์การเขียนสำหรับไฟล์แคช

en: Checking write permissions for document files
th_TH: การตรวจสอบสิทธิ์การเขียนสำหรับไฟล์เอกสาร

en: Checking write permissions for dump files
th_TH: การตรวจสอบสิทธิ์การเขียนสำหรับการถ่ายโอนแฟ้ม

en: Checking write permissions for graphic files
th_TH: การตรวจสอบสิทธิ์การเขียนสำหรับไฟล์กราฟิก

en: Checking write permissions for lock files
th_TH: การตรวจสอบสิทธิ์การเขียนสำหรับไฟล์ล็อค

en: Checking write permissions for log files
th_TH: การตรวจสอบสิทธิ์การเขียนสำหรับล็อกไฟล์

en: Checking write permissions for pictures files
th_TH: กำลังตรวจสอบสิทธิ์ในการเขียนไฟล์ภาพ

en: Checking write permissions for plugins document files
th_TH: การตรวจสอบสิทธิ์การเขียนปลั๊กอินสำหรับไฟล์เอกสาร

en: Checking write permissions for rss files
th_TH: การตรวจสอบสิทธิ์การเขียนสำหรับไฟล์ RSS

en: Checking write permissions for session files
th_TH: การตรวจสอบสิทธิ์การเขียนสำหรับไฟล์เซสชั่น

en: Checking write permissions for setting files
th_TH: การตรวจสอบสิทธิ์การเขียนสำหรับการตั้งค่าไฟล์

en: Checking write permissions for temporary files
th_TH: การตรวจสอบสิทธิ์การเขียนสำหรับแฟ้มชั่วคราว

en: Checking write permissions for upload files
th_TH: การตรวจสอบสิทธิ์ในการเขียนสำหรับไฟล์ที่อัปโหลด

en: Checklist
th_TH: รายการเลือก

en: Checksum
th_TH: เช็คซัม

en: Child entities
th_TH: เอ็นทิตี้ย่อย

en: Choose 'Install' for a completely new installation of GLPI.
th_TH: เลือก "ติดตั้ง" สำหรับติดตั้งใหม่

en: Choose a template
th_TH: เลือกแม่แบบ

en: City
th_TH: อำเภอ/เขต

en: Clean %1$d graph file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d graph files created since more than %2$s seconds
th_TH[0]: คลีน %1$d ไฟล์กราฟนี้ถูกสร้างขึ้นตั้งแต่ %2$s วินาที

en: Clean %1$d session file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d session files created since more than %2$s seconds
th_TH[0]: คลีน %1$d ไฟล์เซสชั่นนี้ถูกสร้างขึ้นตั้งแต่ %2$s วินาที

en: Clean expired sessions
th_TH: เคลียร์เซสชั่น

en: Clean generated graphics
th_TH: เคลียร์กราฟิกที่สร้างขึ้น

en: Clean old logs
th_TH: เคลียร์ Logs

en: Clear
th_TH: เคลียร์

en: Clear status
th_TH: เคลียร์สถานะ

en: Close date
th_TH: วันที่ปิด

en: Close time | Close times
th_TH[0]: เวลาปิด

en: Closed
th_TH: ปิด

en: Closed on %s
th_TH: ปิดใน %s

en: Closing date
th_TH: วันที่ปิด

en: Closing of the ticket
th_TH: ปิด Ticket

en: Closing time
th_TH: เวลาปิด

en: Closure
th_TH: การปิด

en: Closure of a problem
th_TH: ปิดปัญหา

en: Comments
th_TH: ความคิดเห็น

en: Comments on financial and administrative information
th_TH: ความคิดเห็นเกี่ยวกับข้อมูลทางการเงินและการบริหารจัดการ

en: Comments to the satisfaction survey
th_TH: ความเห็นในการสำรวจความพึงพอใจ

en: Common
th_TH: ร่วมกัน

en: Common options
th_TH: ตัวเลือกที่ใช้ร่วมกัน

en: Complete name
th_TH: ชื่อที่สมบูรณ์

en: Component | Components
th_TH[0]: ส่วนประกอบ

en: Computer | Computers
th_TH[0]: คอมพิวเตอร์

en: Computer model | Computer models
th_TH[0]: รุ่นคอมพิวเตอร์

en: Computer type | Computer types
th_TH[0]: ประเภทคอมพิวเตอร์

en: Computer's name
th_TH: ชื่อคอมพิวเตอร์

en: Condition
th_TH: เงื่อนไข

en: Configuring the satisfaction survey
th_TH: กำหนดค่าสำรวจความพึงพอใจ

en: Confirm the final deletion?
th_TH: ยืนยันการลบสุดท้าย?

en: Connect a computer
th_TH: เชื่อมต่อคอมพิวเตอร์

en: Connect an item
th_TH: เชื่อมต่อรายการ

en: Connect the item
th_TH: เชื่อมต่อรายการ

en: Connected devices
th_TH: เชื่อมต่ออุปกรณ์

en: Connected to
th_TH: เชื่อมไปยัง

en: Connection | Connections
th_TH[0]: เชื่อมต่อ

en: Connection errors
th_TH: การเชื่อมต่อผิดพลาด

en: Connection failed
th_TH: เชื่อมติดผิดพลาด

en: Connection failed. If you use a proxy, please configure it. (%s)
th_TH: เชื่อมต่ดผิดพลาด ถ้าใช้พ๊อกซี ให้ตั้งค่าด้วย (%s)

en: Connection filter
th_TH: กรองการเชื่อมต่อ

en: Connection options
th_TH: ตัวเลือกการเชื่อมต่อ

en: Connection string
th_TH: เริ่มการเชื่อมต่อ

en: Consumable | Consumables
th_TH[0]: วัสดุสิ้นเปลือง

en: Consumable model | Consumable models
th_TH[0]: รุ่นวัสดุสิ้นเปลือง

en: Consumable type | Consumable types
th_TH[0]: ประเภทวัสดุสิ้นเปลือง

en: Consumables alarm
th_TH: เตือนวัสดุสิ้นเปลือง

en: Contact | Contacts
th_TH[0]: ที่ติดต่อ

en: Contact type | Contact types
th_TH[0]: ประเภทผู้ติดต่อ

en: Content
th_TH: เนื้อหา

en: Continue
th_TH: ต่อไป

en: Continue?
th_TH: ต่อไป?

en: Contract | Contracts
th_TH[0]: สัญญา

en: Contract ended
th_TH: สิ้นสุดสัญญา

en: Contract entered in notice time
th_TH: สัญญาที่ป้อนในเวลาแจ้งให้ทราบล่วงหน้า

en: Contract entered in notice time for period
th_TH: สัญญาที่ป้อนในเวลาแจ้งให้ทราบเป็นระยะเวลา

en: Contract expired since the
th_TH: สัญญาหมดอายุตั้งแต่

en: Contract number
th_TH: หมายเลขสัญญา

en: Contract period ended
th_TH: ระยะเวลาของสัญญาสิ้นสุดวันที่

en: Contract reached the end of a period since the
th_TH: สัญญาถึงจุดสิ้นสุดของรอบระยะเวลาตั้งแต่

en: Contract renewal period
th_TH: ระยะเวลาการต่ออายุสัญญา

en: Contract type | Contract types
th_TH[0]: ประเภทสัญญา

en: Contract with notice for the current period since the
th_TH: สัญญากับแจ้งให้ทราบล่วงหน้าสำหรับงวดปัจจุบันตั้งแต่

en: Contract with notice since the
th_TH: สัญญากับแจ้งให้ทราบล่วงหน้าตั้งแต่

en: Contracts alarm
th_TH: สัญญาณเตือนสัญญา

en: Contracts expired in the last 30 days
th_TH: สัญญาที่ครบกำหนดในช่วง 30 วัน

en: Contracts expiring in less than 30 days
th_TH: สัญญาสิ้นสุดในน้อยกว่า 30 วัน

en: Contracts expiring in less than 7 days
th_TH: สัญญาสิ้นสุดในน้อยกว่า 7 วัน

en: Contracts where notice begins in less than 30 days
th_TH: สัญญาที่แจ้งให้ทราบจะเริ่มขึ้นในน้อยกว่า 30 วัน

en: Contracts where notice begins in less than 7 days
th_TH: สัญญาที่แจ้งให้ทราบจะเริ่มขึ้นในน้อยกว่า 7 วัน

en: Control list
th_TH: รายการควบคุม

en: Copy
th_TH: ก๊อปปี้

en: Copy computer status
th_TH: ก๊อปปี้สถานะคอมพิวเตอร์

en: Copy from item
th_TH: ก๊อปปี้จากรายการ

en: Copy from user
th_TH: ก๊อปปี้จากผู้ใช้

en: Copy the date of purchase
th_TH: คัดลอกวันที่ซื้อ

en: Copy the delivery date
th_TH: คัดลอกวัที่นส่ง

en: Copy the order date
th_TH: คัดลอกวันที่สั่ง

en: Copy the start date of warranty
th_TH: คัดลอกวันที่เริ่มต้นรับประกัน

en: Cost | Costs
th_TH[0]: มูลค่า

en: Could not connect to mailgate server
th_TH: ไม่สามารถเชื่อมต่อไปยังเมล์เซิร์ฟเวอร์

en: Could not find mailgate %d
th_TH: ไม่พบเมล์เซิร์ฟเวอร์ %d

en: Counter error
th_TH: นับข้อผิดพลาด

en: Country
th_TH: ประเทศ

en: Create
th_TH: สร้าง

en: Create a change from this problem
th_TH: สร้างการเปลี่ยนแปลงจากปัญหานี้

en: Create a change from this ticket
th_TH: สร้างการเปลี่ยนแปลงจาก Ticket นี้

en: Create a new database or use an existing one:
th_TH: สร้างฐานข้อมูลใหม่

en: Create a new network name
th_TH: สร้างชื่อเครือข่ายใหม่

en: Create a problem from this ticket
th_TH: สร้างปัญหาจาก Ticket นี้

en: Create a ticket
th_TH: สร้าง Ticket

en: Create a validation request for a request
th_TH: สร้างการร้องขอตรวจสอบความถูกสำหรับการร้องขอ

en: Create a validation request for an incident
th_TH: สร้างการร้องขอการตรวจสอบสำหรับเหตุการณ์ผิดปกติที่เกิดขึ้น

en: Create survey after
th_TH: สร้างสำรวจภายหลัง

en: Create the directory %s
th_TH: สร้างไดเรคทอรี %s

en: Created from the template %s
th_TH: สร้างฟอร์มจากแม่แบบ %s

en: Created on %s
th_TH: สร้างเมื่อ %s

en: Created tickets
th_TH: สร้าง Ticket

en: Creation date
th_TH: วันที่สร้าง

en: Creator
th_TH: ผู้สร้าง

en: Criterion | Criteria
th_TH[0]: เกณฑ์

en: Critical state color
th_TH: สีของสถานะ Critical

en: Critical state threshold
th_TH: เกณฑ์สถานะ Critical

en: Current counter of pages
th_TH: นับหน้าปัจจบัน

en: Current file
th_TH: ไฟล์ปัจจุบัน

en: Current page in CSV
th_TH: ส่งออกหน้านี้เป็นไฟล์ CSV

en: Current page in SLK
th_TH: ส่งออกหน้านี้เป็นไฟล์ SLK

en: Current page in landscape PDF
th_TH: ส่งออกหน้านี้เป็นไฟล์ PDF

en: Current page in portrait PDF
th_TH: ส่งออกหน้านี้เป็นไฟล์ PDF

en: Data migration
th_TH: การโยกย้ายข้อมูล

en: Database
th_TH: ฐานข้อมูล

en: Database connection parameters
th_TH: พารามิเตอร์การเชื่อมต่อฐานข้อมูล

en: Database connection setup
th_TH: ตั้งค่าเชื่อมต่อฐานข้อมูล

en: Database connection successful
th_TH: เชื่อมต่อฐานข้อมูลสำเร็จ

en: Database created
th_TH: ฐานข้อมูลที่สร้าง

en: Database optimization
th_TH: เพิ่มประสิทธิภาพฐานข้อมูล

en: Date | Dates
th_TH[0]: วันที่

en: Date format
th_TH: รูปแบบวันที่

en: Date of last physical inventory
th_TH: วันที่นับสินค้าคงคลังล่าสุด

en: Date of purchase
th_TH: วันที่ซื้อ

en: Date of solving
th_TH: วันที่แก้ปัญหา

en: Day | Days
th_TH[0]: วัน

en: Debug
th_TH: การแก้ปัญหา

en: December
th_TH: ธันวาคม

en: Decreasing
th_TH: ลดลง

en: Default characters limit in dropdowns
th_TH: จำกัดตัวอักษร

en: Default chart format
th_TH: รูปแบบกราฟเริ่มต้น

en: Default email
th_TH: อีเมล์เริ่มต้น

en: Default entity
th_TH: รายการเริ่มต้น

en: Default file size limit imported by the mails receiver
th_TH: เริ่มต้นขีดจำกัดขนาดไฟล์ที่นำเข้าโดยผู้รับอีเมล

en: Default for mail recipients
th_TH: ค่าเริ่มต้นสำหรับผู้รับจดหมาย

en: Default for tickets
th_TH: ค่าเริ่มต้นสำหรับ Ticket

en: Default heading when adding a document to a ticket
th_TH: เริ่มต้นหัวเรื่องเมื่อมีการเพิ่มเอกสารไปยังTicket

en: Default language
th_TH: ภาษาเริ่มต้น

en: Default logins / passwords are:
th_TH: ผู้ใช้และรหัสผ่านเริ่มต้น

en: Default profile
th_TH: โปรไฟล์เริ่มต้น

en: Default report
th_TH: รายงานค่าเริ่มต้น

en: Default server
th_TH: เซิร์ฟเวอร์เริ่มต้น

en: Default threshold for cartridges count
th_TH: เกณฑ์ค่าเริ่มต้นสำหรับนับตลับหมึก

en: Default threshold for consumables count
th_TH: เกณฑ์ค่าเริ่มต้นสำหรับนับตลับวัสดุสิ้นเปลือง

en: Default ticket template
th_TH: แม่แบบ Ticket เริ่มต้น

en: Default translation
th_TH: ค่าเริ่มต้นการแปล

en: Default value
th_TH: ค่าเริ่มต้น

en: Default value for alarms on contracts
th_TH: ค่าเริ่มต้นสำหรับการเตือนในสัญญา

en: Default value for alarms on financial and administrative information
th_TH: ค่าเริ่มต้นสำหรับการเตือนเกี่ยวกับข้อมูลทางการเงินและการบริหารจัดการ

en: Default values
th_TH: ค่าเริ่มต้น

en: Default view
th_TH: มุมมองเริ่มต้น

en: Delete
th_TH: ลบ

en: Delete a global search criterion
th_TH: ลบเกณฑ์การค้นหาทั่วไป

en: Delete a link with an item
th_TH: ลบลิงค์เกี่ยงกับรายการ

en: Delete a search criterion
th_TH: ลบเกณฑ์การค้นหา

en: Delete all rehearsals
th_TH: ลบซ้อมทั้งหมด

en: Delete emails
th_TH: ลบเมล์

en: Delete or update it otherwise GLPI will not work correctly.
th_TH: ลบหรือปรับปรุงเป็นอย่างอื่น GLPI จะไม่ทำงานอย่างถูกต้อง

en: Delete permanently
th_TH: ลบอย่างถาวร

en: Delete the component
th_TH: ลบส่วนประกอบ

en: Delete the file %s?
th_TH: ลบไฟล์ %s

en: Delete the item
th_TH: ลบรายการ

en: Deleted
th_TH:  ลบ

en: Deleted user in LDAP directory
th_TH: ลบผู้ใช้ใน LDAP

en: Deleting a problem
th_TH: ลบปัญหา

en: Deletion of a task
th_TH: ลบงาน

en: Deletion of a ticket
th_TH: ลบ Ticket

en: Deletion refused
th_TH: การลบปฏิเสธ

en: Delimiter
th_TH: ตัวคั่น

en: Delivery date
th_TH: วันส่ง

en: Delivery form
th_TH: รูปแบบการจัดส่ง

en: Deployment plan
th_TH: แผนใช้งาน

en: Describe the incident or request
th_TH: อธิบายเหตุการณ์ผิดปกติที่เกิดขึ้นหรือการร้องขอ

en: Description
th_TH: คำอธิบาย

en: Device | Devices
th_TH[0]: อุปกรณ์ เพิ่มเติม

en: Device 1
th_TH: อุปกรณ์ 1

en: Device 2
th_TH: อุปกรณ์ 2

en: Device list
th_TH: รายการอุปกรณ์

en: Device model | Device models
th_TH[0]: รุ่นอุปกรณ์

en: Device name
th_TH: ชื่ออุปกรณ์

en: Device type | Device types
th_TH[0]: ประเภทอุปกรณ์

en: Devices own by my groups
th_TH: อุปกรณ์ในกลุ่ม

en: Devices type | Devices types
th_TH[0]: ประเภทอุปกรณ์

en: Dictionaries
th_TH: พจนานุกรม

en: Dictionary | Dictionaries
th_TH[0]: พจนานุกรม

en: Dictionary of manufacturers
th_TH: พจนานุกรมของผู้ผลิต

en: Dictionnary of monitor types
th_TH: พจนานุกรมชนิดของจอภาพ

en: Dictionnary of networking equipment models
th_TH: พจนานุกรมรูปแบบอุปกรณ์เครือข่าย

en: Dictionnary of operating systems
th_TH: พจนานุกรมของระบบปฏิบัติการ

en: Dictionnary of service packs
th_TH: พจนานุกรมเซอร์วิสแพ็ค

en: Difference between master and slave
th_TH: ความแตกต่างระหว่างมาสเตอร์และสเลฟ

en: Digit
th_TH: เลข

en: Direct
th_TH: โดยตรง

en: Direct connections
th_TH: เชื่อมต่อโดยตรง

en: Disabled plugin
th_TH: ปิดการใช้งานปลั๊กอิน

en: Disconnect the item
th_TH: ตัดการเชื่อมต่อรายการ

en: Display (number of items)
th_TH: แสดง (จำนวนรายการ)

en: Display counts in tabs
th_TH: แสดงค่าในแท็บ

en: Display options
th_TH: แสดงตัวเลือก

en: Display order of surnames firstnames
th_TH: แสดงลำดับ ชื่อ นามสกุล

en: Display report
th_TH: แสดงรายงาน

en: Display the complete name in tree dropdowns
th_TH: แสดงชื่อเสร็จสมบูรณ์ในแบบ Dropdowns ต้นไม้

en: Dissociate a VLAN
th_TH: แยก VLAN

en: Do not copy
th_TH: ไม่ก๊อปปี้

en: Do not delete
th_TH: ห้ามลบ

en: Do you really want to use unitary management for this item?
th_TH: คุณต้องการที่จะใช้การจัดการรวมกันสำหรับรายการนี้?

en: Do you want to continue?
th_TH: คุณต้องการที่จะดำเนินการต่อหรือไม่

en: Document | Documents
th_TH[0]: เอกสาร

en: Document Ticket %d
th_TH: เอกสาร Tiket %d

en: Document copy succeeded.
th_TH: คัดลอกเอกสารสำเร็จ

en: Document heading | Document headings
th_TH[0]: หัวเรื่องเอกสาร

en: Document move succeeded.
th_TH: ย้ายเอกสารสำเร็จ

en: Document type | Document types
th_TH[0]: ประเภทเอกสาร

en: Doer
th_TH: ผู้ลงมือ

en: Domain | Domains
th_TH[0]: โดเมน

en: Don't show deleted items
th_TH: ไม่แสดงรายการที่ถูกลบ

en: Don't show search engine in dropdowns if the number of items is less than
th_TH: ไม่แสดง dropdowns ในเครื่องมือค้นหาหากจำนวนรายการน้อยกว่า

en: Done
th_TH: เสร็จ

en: Download
th_TH: ดาวโหลด

en: Download the planning in Ical format
th_TH: ดาวน์โหลดการวางแผนในรูปแบบข้อมูล Ical

en: Drive | Drives
th_TH[0]: ไดรฟ์

en: Dropdown | Dropdowns
th_TH[0]: รายการเลือก

en: Dropdowns dictionary
th_TH: รายการเลือกพจนานุกรม

en: Due date
th_TH: กำหนดวันเสร็จ

en: Due date progression
th_TH: ความคืบหน้าวันครบกำหนด

en: Duplicate the element as many times as there are connections
th_TH: องค์ประกอบที่ซ้ำกันหลาย ๆ ครั้งที่มีการเชื่อมต่อ

en: Duplicated tickets
th_TH: Ticket ซ้ำ

en: Duplicates
th_TH: รายการที่ซ้ำกัน

en: Duration
th_TH: ระยะเวลา

en: Dynamic
th_TH: แบบไดนามิก

en: Dynamic display
th_TH: แสดงผลแบบไดนามิก

en: ERROR:
th_TH: ข้อผิดพลาด:

en: ERROR: %s is not writable
th_TH: ข้อผิดพลาด: %s เขียนไม่ได้

en: Each day
th_TH: ในแต่ล่ะวัน

en: Each month
th_TH: ในแต่ล่ะเดือน

en: Each month, same date
th_TH: แต่ละเดือนในวันเดียวกัน

en: Each month, same day of week
th_TH: ในแต่ละเดือนในวันเดียวกันของสัปดาห์

en: Each week
th_TH: ในแต่ล่ะสัปดาห์

en: Edit
th_TH: แก้ไข

en: Email | Emails
th_TH[0]: เมล์

en: Email %s not found. Impossible import.
th_TH: ไม่พบอีเมล์ %s  การนำเข้าไม่สำเร็จ

en: Email Followup
th_TH: การติดตามอีเมล์

en: Email HTML body
th_TH: เนื้อหาเมล์ Html

en: Email address
th_TH: อีเมล์

en: Email address not found.
th_TH: ไม่พบอีเมล์

en: Email alarms
th_TH: เมล์แจ้งเตือน

en: Email attribute for x509 authentication
th_TH: แอตทริบิวต์อีเมล์สำหรับการตรวจสอบ x509

en: Email body
th_TH: เนื้อหาเมล์

en: Email followup
th_TH: เมล์

en: Email followups configuration
th_TH: ตั้งค่าการติดตามผ่านทางอีเมล์

en: Email for followup
th_TH: อีเมลสำหรับการติดตาม

en: Email not found. Impossible import
th_TH: ไม่พบอีเมล์, การนำเข้าไม่สำเร็จ

en: Email server
th_TH: เมล์เซิร์ฟเวอร์

en: Email server configuration
th_TH: ตั้งค่าเมล์เซิร์ฟเวอร์

en: Email text body
th_TH: เนื้อหาเมล์ Text

en: Empty login or password
th_TH: เข้าสู่ระบบ ที่ว่างเปล่าหรือรหัสผ่าน

en: Enable filtering by date
th_TH: เปิดใช้งานการกรองตามวันที่

en: Enable followup via email
th_TH: เปิดใช้งานการติดตามผ่านทางอีเมล์

en: Enable the financial and administrative information
th_TH: เปิดใช้งานข้อมูลทางการเงินและการบริหารจัดการ

en: Enable the financial and administrative information by default
th_TH: เปิดใช้งานข้อมูลทางการเงินและการบริหารจัดการโดยค่าเริ่มต้น

en: End
th_TH: สิ้นสุด

en: End at %s
th_TH: จบที่ %s

en: End at %s:
th_TH: สิ้นสุดที่ %s:

en: End date
th_TH: วันสิ้นสุด

en: End hour of run period
th_TH: ชั่วโมงสิ้นสุดระยะเวลาการทำงาน

en: End of contract
th_TH: วันสิ้นสุดสัญญา

en: End of the selected timeframe is not a working hour.
th_TH: ในตอนท้ายของระยะเวลาที่เลือกไม่ได้เป็นชั่วโมงการทำงาน

en: Enter the first letters (user, item name, serial or asset number)
th_TH: ใส่ตัวอักษรแรก

en: Entity | Entities
th_TH[0]: เอ็นทิตี้

en: Entity administrator
th_TH: เอ็นทิตี้ผู้ดูแลระบบ

en: Entity for software creation
th_TH: เอ็นทิตี้สำหรับการสร้างซอฟแวร์

en: Equipment's report by year
th_TH: รายงานอุปกรณ์ของปี

en: Error
th_TH: ข้อผิดพลาด

en: Error in creating database!
th_TH: เกิดข้อผิดพลาดในการสร้างฐานข้อูล

en: Error in entering dates. The starting date is later than the ending date
th_TH: ข้อผิดพลาดในการป้อนวันที่วันที่เริ่มต้นเป็นวันหลังจากวันที่สิ้นสุด

en: Error in sending the email
th_TH: มีข้อผิดพลาดในการส่งเมล์

en: Error on executing the action
th_TH: ข้อผิดพลาดในการดำเนินการดำเนินการ

en: Error reading directory %s
th_TH: ข้อผิดพลาดในการอ่านไดเรกทอรี %s

en: Error replaying rules
th_TH: กฎการเล่นใหม่ข้อผิดพลาด

en: Error retrieving RSS feed
th_TH: ข้อผิดพลาดการเรียก RSS feed

en: Error: %s is not a directory
th_TH: ข้อผิดพลาด: %s ไม่ใช่ไดเรกทอรี

en: Error: the two passwords do not match
th_TH: ข้อผิดพลาด: รหัสผ่านไม่ตรงกัน

en: Escalation level | Escalation levels
th_TH[0]: ระดับการขยาย

en: Escalations defined in the SLA will be triggered under this new date.
th_TH: ยกระดับที่กำหนดไว้ใน SLA จะถูกเรียกภายใต้วันที่ใหม่นี้

en: Evaluation
th_TH: ประเมินผล

en: Event | Events
th_TH[0]: เหตุการณ์

en: Execute
th_TH: ดำเนินการ

en: Execution
th_TH: ปฏิบัติ

en: Expert mode
th_TH: โหมดผู้เชี่ยวชาญ

en: Expiration
th_TH: สิ้นสุด

en: Expiration date
th_TH: วันหมดอายุ

en: Express
th_TH: ด่วน

en: Extension
th_TH: ส่วนขยาย

en: External
th_TH: ภายนอก

en: External link | External links
th_TH[0]: ลิงก์ภายนอก

en: External survey
th_TH: สำรวจภายนอก

en: FAQ
th_TH: ถาม-ตอบ

en: FAQ item
th_TH: รายการคำถามที่พบบ่อย

en: FQDN is not valid
th_TH: FQDN ไม่ถูกต้อง

en: FQDN must not be empty
th_TH: FQDN ต้องไม่เว้นว่าง

en: Failed login for %1$s from IP %2$s
th_TH: เข้าสู่ระบบไม่ผ่าน %1$s จาก IP %2$s

en: Failed operation
th_TH: การดำเนินการไม่สำเร็จ

en: Failed to connect to the proxy server (%s)
th_TH: เชื่อมต่อพ๊อกซีเซร์ฟเวอร์ผิดพลาด (%s)

en: Failed to create recurrent ticket %s
th_TH: สร้าง Ticket ผิดพลาด %s

en: Failed to create the directory %s. Verify that you have the correct permission
th_TH: ไม่สามารถสร้างไดเรกทอรี %s. ตรวจสอบว่าคุณมีสิทธิ์ที่ถูกต้อง

en: Failed to delete the file %1$s (%2$s)
th_TH: ไม่สามารถลบไฟล์ %1$s (%2$s)

en: Failed to delete the file %s
th_TH: ลบไฟล์ %s ไม่สำเร็จ

en: Failed to send test email to administrator
th_TH: ไม่สามารถทดสอบส่งอีเมล์ผู้ดูแลระบบ

en: Fax
th_TH: แฟกซ์

en: February
th_TH: กุมภาพันธ์

en: Field | Fields
th_TH[0]: ฟิลด์

en: Field storage of the login in the HTTP request | Fields storage of the login in the HTTP request
th_TH[0]: การจัดเก็บข้อมูลการเข้าสู่ระบบในคำขอ HTTP

en: File
th_TH: ไฟล์

en: File %s not found.
th_TH: ไม่พบไฟล์ %s

en: File (%s)
th_TH: ไฟล์ (%s)

en: File content
th_TH: เนื้อหาของไฟล์

en: File is altered (bad checksum)
th_TH: ไฟล์เสียหาย (bad checksum)

en: File move failed
th_TH: ย้ายไฟล์ล้มเหลว

en: File move failed.
th_TH: ย้ายไฟล์ล้มเหลว

en: File not found
th_TH: ไม่พบไฟล์

en: File system | File systems
th_TH[0]: ระบบไฟล์

en: File too large to be added.
th_TH: เพิ่มไฟล์ใหญ่เกินไป

en: Filter to search in groups
th_TH: กรองเพื่อค้นหาในกลุ่ม

en: Financial and administrative information
th_TH: ข้อมูลทางการเงินและการบริหารจัดการ

en: Financial and administratives information
th_TH: Financial and administrative information

en: First
th_TH: แรกสุด

en: First Item
th_TH: รายการแรก

en: First name
th_TH: นามสกุล

en: First name, Surname
th_TH: นามสกุล, ชื่อ

en: Fixed cost
th_TH: ต้นทุนคงที่

en: Flag change forbidden. Linked items found.
th_TH: การเปลี่ยนแปลงค่าสถานะต้องห้าม พบมีการเรียกใช้

en: Flags
th_TH: ตั้งสถานะ

en: Flow
th_TH: การไหล

en: Followup | Followups
th_TH[0]: การติดตามผล

en: Followup author
th_TH: ผู้เขียนติดตาม

en: For security reasons, please change the password for the default users: %s
th_TH: สำหรับเหตุผลด้านความปลอดภัยกรุณาเปลี่ยนรหัสผ่านสำหรับผู้ใช้เริ่มต้น: %s

en: For security reasons, please remove file: %s
th_TH: เพื่อความปลอดภัยกรุณาลบไฟล์: %s

en: For this type of item, the financial and administrative information are only a model for the items which you should add.
th_TH: สำหรับประเภทของรายการนี้ข้อมูลทางการเงินและการบริหารจัดการเป็นเพียงแบบจำลองสำหรับรายการที่คุณควรเพิ่ม

en: For tickets closed after
th_TH: สำหรับ Ticket ที่ปิดตามหลัง

en: Force synchronization
th_TH: บังคับถ่ายโอนข้อมูล

en: Forgotten password?
th_TH: ลืมรหัสผ่าน

en: Former technician in charge of the ticket
th_TH: ช่างเทคนิครับผิดชอบ Ticket

en: Free percentage
th_TH: เปอร์เซ็นต์ที่เหลือ

en: Free size
th_TH: พื้นที่เหลือ

en: Frequency
th_TH: ความถี่

en: Frequency by default
th_TH: ความถี่เริ่มต้น

en: Friday
th_TH: ศุกร์

en: From %1$d to %2$d on %3$d
th_TH: จาก %1$d ถึง %2$d บน %3$d

en: From %1$s to %2$s
th_TH: จาก %1$s ถึง %2$s

en: From %1$s to %2$s :
th_TH: จาก %1$s ถึง %2$s :

en: From %s
th_TH: จาก %s

en: From \ To
th_TH: จาก / ถึง

en: From email header
th_TH: จาก

en: GLPI can't work correctly without the ctype functions
th_TH: GLPI ไม่สามารถทำงานได้อย่างถูกต้องโดยไม่ต้องฟังก์ชั่น ctype

en: GLPI internal database
th_TH: ฐานข้อมูล GLPI

en: GLPI server time zone
th_TH: เขตเวลาเซิร์ฟเวอร์ GLPI

en: GMT
th_TH: GTM

en: Gateway
th_TH: เกตเวย์

en: General
th_TH: ทั่วไป

en: General setup
th_TH: การตั้งค่าทั่วไป

en: Generation of satisfaction surveys
th_TH: รุ่นของการสำรวจความพึงพอใจ

en: Gio
th_TH: GB

en: Give to
th_TH: ให้กับ

en: Given to
th_TH: ที่มอบให้กับ

en: Global
th_TH: โกลบอล

en: Global View
th_TH: มุมมองทั้งหมด

en: Global criteria
th_TH: เกณฑ์ทั่วไป

en: Global dictionary
th_TH: พจนานุกรมโกลบอล

en: Global management
th_TH: จัดการโกลบอล

en: Global search
th_TH: ค้นหาทั้งหมด

en: Global size
th_TH: พื้นที่ทั้งหมด

en: Go back to GLPI
th_TH: ย้อนกลับไป GLPI

en: Granted
th_TH: ที่ได้รับ

en: Granted + Not subject to approval
th_TH: ที่ได้รับ + ไม่มีเรื่องได้รับการอนุมัติ

en: Graphics card | Graphics cards
th_TH[0]: การ์ดจอ

en: Group | Groups
th_TH[0]: กลุ่ม

en: Group DN
th_TH: กลุ่ม DN

en: Group View
th_TH: มุมมองกลุ่ม

en: Group attribute containing its users
th_TH: แอตทริบิวต์ที่มีกลุ่มผู้ใช้

en: Group in charge of the hardware
th_TH: กลุ่มที่เปลี่ยนฮาร์ดแวร์

en: Group in charge of the ticket
th_TH: กลุ่มในความดูแลของ Ticket

en: Group tree
th_TH: กลุ่มแบบต้นไม้

en: Hard drive | Hard drives
th_TH[0]: ฮาร์ดดิสก์

en: Hard drive size
th_TH: ขนาดฮาร์ดดิสก์

en: Hard drive type
th_TH: ประเภทฮาร์ดดิสก์

en: Hardware financial and administrative information
th_TH: ฮาร์ดแวร์ข้อมูลทางการเงินและการบริหารจัดการ

en: Hardware type
th_TH: ประเภทฮาร์ดแวร์

en: Hardware under contract
th_TH: ฮาร์ดแวร์ภายใต้สัญญา

en: Hardware user
th_TH: ผู้ใช้ฮาร์ดแวร์

en: Heading
th_TH: ชื่อเรื่อง

en: Headset
th_TH: หูฟัง

en: Help
th_TH: ช่วยเหลือ

en: Hidden field | Hidden fields
th_TH[0]: ช่อนเขตข้อมูล

en: Historical
th_TH: ประวัติ

en: Home
th_TH: หน้าหลัก

en: Hour | Hours
th_TH[0]: ชัวโมง

en: I don't understand why this migration error is not deleted.
th_TH: ฉันไม่เข้าใจว่าทำไมข้อผิดพลาดโยกย้ายนี้จะไม่ถูกลบ

en: I have read and ACCEPT the terms of the license written above.
th_TH: ข้าพเจ้าได้อ่านและยอมรับเงื่อนไขของใบอนุญาตที่เขียนข้างต้น

en: I have read and DO NOT ACCEPT the terms of the license written above
th_TH: ข้าพเจ้าได้อ่านและไม่ยอมรับเงื่อนไขของใบอนุญาตที่เขียนข้างต้น

en: Icon
th_TH: ไอคอน

en: If approval is denied, specify a reason.
th_TH: ถ้าถูกปฏิเสธการอนุมัติให้ระบุเหตุผล

en: If contacts are no longer used
th_TH: ถ้าติดต่อไม่ใช้แล้ว

en: If contracts are no longer used
th_TH: ถ้าสัญญาไม่ใช้

en: If devices are no longer used
th_TH: ถ้าอุปกรณ์ไม่ใช้

en: If documents are no longer used
th_TH: ถ้าเอกสารไม่ได้ใช้แล้ว

en: If monitors are no longer used
th_TH: ถ้าจอภาพไม่ใช้

en: If phones are no longer used
th_TH: ถ้าโทรศัพท์ไม่ใช้

en: If printers are no longer used
th_TH: ถ้าปริ้นเตอร์ไม่ใช้

en: If software are no longer used
th_TH: หากซอฟต์แวร์ไม่ใช้

en: If suppliers are no longer used
th_TH: หากซัพพลายเออร์ไม่ได้ใช้แล้ว

en: If synced (all changes)
th_TH: ถ้าถ่ายโอน (ทั้งหมดจะถูกเปลี่ยน)

en: If synced (current user changes)
th_TH: ถ้าซิงค์ (ผู้ใช้ปัจจุบันจะถูกเปลี่ยน)

en: If synced or read-only account
th_TH: ถ้าบัญชีที่ซิงค์หรืออ่านอย่างเดียว

en: If the cartridge types are no longer used
th_TH: ถ้าชนิดตลับหมึกไม่ใช้

en: If you confirm the deletion, all uses of this dropdown will be blanked.
th_TH: หากคุณยืนยันการลบให้ใช้ทุกรายการแบบเลือกนี้จะว่างเปล่า

en: If you reject the solution, you must specify a reason
th_TH: หากท่านปฏิเสธการแก้ปัญหาคุณต้องระบุเหตุผล

en: Impact
th_TH: ผลกระทบ

en: Impacts
th_TH: ผลกระทบ

en: Import a user
th_TH: นำเข้าผู้ใช้

en: Import entities from LDAP directory
th_TH: นำเข้าเอ็นทิตี้จาก LDAP

en: Import from directories
th_TH: นำเข้าจากไดเรกทอรี

en: Import from other sources
th_TH: นำเข้าจากต้นฉบับอื่นๆ

en: Import new users
th_TH: นำเข้าผู้ใช้

en: Import of new groups
th_TH: นำเข้ากลุ่มใหม่

en: Imported group from an LDAP directory
th_TH: นำเข้ากลุ่มจาก LDAP

en: Impossible record for %s
th_TH: เป็นไปไม่ได้สำหรับการบันทึก %s

en: Impossible to accomplish an update by this way!
th_TH: เป็นไปไม่ได้ที่จะบรรลุอัพเดตโดยวิธีการนี้!

en: Impossible to connect to site (%s)
th_TH: เป็นไปไม่ได้ที่จะเชื่อมต่อไปยังเว็บไซต์ (%s)

en: Impossible to use CAS as external source of connection
th_TH: เป็นไปไม่ได้ที่จะใช้ CAS เป็นแหล่งที่มาของการเชื่อมต่อภายนอก

en: Impossible to use email server as external source of connection
th_TH: เป็นไปไม่ได้ที่จะใช้เซิร์ฟเวอร์อีเมลเป็นแหล่งที่มาของการเชื่อมต่อภายนอก

en: Impossible to use the database:
th_TH: เป็นไปไม่ได้ที่จะใช้ฐานข้อมูล:

en: Impossible to write the database setup file
th_TH: เป็นไปไม่ได้ที่จะเขียนไฟล์ติดตั้งฐานข้อมูล

en: In groups
th_TH: ในกลุ่ม

en: In stock
th_TH: ในสต๊อก

en: In users
th_TH: ในผู้ใช้

en: In users and groups
th_TH: ในผู้ใช้และกลุ่ม

en: Inactive
th_TH: ไม่ใช้งาน

en: Incident
th_TH: เหตุการณ์ผิดปกติ

en: Incoming mail folder (optional, often INBOX)
th_TH: โฟลเดอร์จดหมายขาเข้า (ตัวเลือกที่มักจะเป็น INBOX)

en: Incompatible items
th_TH: รายการที่เข้ากันไม่ได้

en: Incorrect username or password
th_TH: ชื่อผู้ใช้หรือรหัสผ่านไม่ถูกต้อง

en: Infinite
th_TH: ไม่จำกัด

en: Inform me about the actions taken
th_TH: แจ้งฉันเกี่ยวกับการดำเนินการ

en: Information | Information
th_TH[0]: ข้อมูล

en: Information about system installation and configuration
th_TH: ข้อมูลเกี่ยวกับการติดตั้งระบบและการกำหนดค่า

en: Inheritance of the parent entity
th_TH: ถ่ายทอดเอ็นทิตี้หลัก

en: Initial contract period
th_TH: ระยะเวลาตามสัญญาเริ่มต้น

en: Initial page counter
th_TH: นับหน้าแรก

en: Initialization of the database
th_TH: เตรียมฐานข้อมูล

en: Install the software
th_TH: ติดตั้งโปรแกรม

en: Installation | Installations
th_TH[0]: การติดตั้ง

en: Installation or update of GLPI
th_TH: ติดตั้ง หรือ อัพเดท GLPI

en: Installing a cartridge
th_TH: ติดตั้งตลับหมึก

en: Insurance
th_TH: ประกันภัย

en: Intended action
th_TH: การกระทำมีวัตถุประสงค์

en: Interface type (Hard drive...) | Interface types (Hard drive...)
th_TH[0]: ประเภทการเชื่อมต่อฮาร์ดดิสก์

en: Internal
th_TH: ภายใน

en: Internal survey
th_TH: สำรวจภายใน

en: Internet information
th_TH: ข้อมูลอินเตอร์เน็ต

en: Invalid attached file
th_TH: ไม่ม่ไฟล์แนบ

en: Invalid configuration for %1$s folder in receiver %2$s
th_TH: การกำหนดค่าไม่ถูกต้องสำหรับr %1$s โฟลเดอร์ในการรับ %2$s

en: Invalid dates. Update cancelled.
th_TH: วันที่ไม่ถูกต้อง ยกเลิกการอัพเดท

en: Invalid email address
th_TH: อีเมล์ไม่ถูกต้อง

en: Invalid filename
th_TH: ไม่มีไฟล์

en: Invalid frequency. It must be greater than the preliminary creation.
th_TH: ความถี่ที่ไม่ถูกต้อง มันต้องมากกว่าการสร้างเบื้องต้น

en: Inventory number
th_TH: รหัสทรัพย์สิน

en: Invitation to fill out the survey
th_TH: เชิญกรอกแบบสำรวจ

en: Invoice number
th_TH: หมายเลขใบกำกับ

en: Invoice period
th_TH: ระยะเวลาใบกำกับ

en: It is possible to affect the result of a regular expression using the string #0
th_TH: มันเป็นไปได้ที่จะมีผลต่อผลลัพธ์ของนิพจน์ปกติใช้สตริง # 0

en: It's mandatory to select a type and at least one field
th_TH: บังคับให้เลือกประเภทและอย่างน้อยหนึ่งเขตข้อมูล

en: Item | Items
th_TH[0]: รายการ

en: Item already defined
th_TH: รายการที่กำหนดไว้แล้ว

en: Item duration
th_TH: ระยะเวลารายการ

en: Item in the dustbin
th_TH: รายการในถังขยะ

en: Item location
th_TH: สถานที่ตั้งรายการ

en: Item not found
th_TH: ไม่พบรายการ

en: Item reaching the end of warranty on %1$s: %2$s
th_TH: รายการที่ถึงจุดสิ้นสุดของการรับประกันเกี่ยวกับ %1$s: %2$s

en: Item successfully added
th_TH: เพิ่มรายการสำเร็จ

en: Item successfully added but duplicate record on
th_TH: เพิ่มรายการสำเร็จ แต่รายการซ้ำรายการอื่น

en: Item successfully added but duplicate record on %s
th_TH: รายการที่ประสบความสำเร็จในการเพิ่ม แต่บันทึกที่ซ้ำกันใน %s

en: Item successfully deleted
th_TH: ลบรายการสำเร็จ

en: Item successfully purged
th_TH: ล้างรายการสำเร็จ

en: Item successfully restored
th_TH: กู้คืนรายการสำเร็จ

en: Item successfully updated
th_TH: อัพเดทรายการสำเร็จ

en: Item type
th_TH: ประเภทรายการ

en: Items seen
th_TH: รายการที่เห็น

en: Items to transfer
th_TH: รายการที่จะถ่ายโอน

en: January
th_TH: มกราคม

en: July
th_TH: กรกฎาคม

en: June
th_TH: มิถุนายน

en: Just follow this link (you have one day):
th_TH: ทำตามลิงค์นี้ (คุณมีหนึ่งวัน) :

en: Keep
th_TH: เก็บ

en: Keep devices when purging an item
th_TH: เก็บอุปกรณ์ไว้ เมื่อล้างรายการ

en: Keep status
th_TH: เก็บสถานะ

en: Keep tickets when purging hardware in the inventory
th_TH: เก็บ Ticket เมื่อกวาดล้างฮาร์ดแวร์ในสินค้าคงคลัง

en: Key
th_TH: คีย์

en: Kio
th_TH: KB

en: Knowledge base
th_TH: คลังความรู้

en: Knowledge base administration
th_TH: การบริหารคลังความรู้

en: Knowledge base category | Knowledge base categories
th_TH[0]: หมวดหมู่คลังความรู้

en: Known mail domain
th_TH: โดเมนอีเมล์ที่รู้จัก

en: LDAP criteria
th_TH: หลักเกณฑ์ LDAP

en: LDAP criterion | LDAP criteria
th_TH[0]: หลักเกณฑ์ LDAP

en: LDAP directory choice
th_TH: ตัวเลีอก LDAP directory

en: LDAP directory time zone
th_TH: เขตเวลา LDAP directory

en: LDAP filter associated to the entity (if necessary)
th_TH: LDAP กรองที่เกี่ยวข้องกับเอ็นทิตี้ (ถ้าจำเป็น)

en: Label
th_TH: ป้าย

en: Language
th_TH: ภาษา

en: Last
th_TH: ล่าสุด

en: Last %d events
th_TH: เหตุการณ์ %d ล่าสุด

en: Last %d problem | Last %d problems
th_TH[0]: ปัญหา %d ล่าสุด

en: Last %d ticket | Last %d tickets
th_TH[0]: ล่าสุด %d Ticket

en: Last edit by
th_TH: แก้ไขล่าสุดโดย

en: Last login
th_TH: เข้าสู่ระบบล่าสุด

en: Last login on %s
th_TH: เข้าสู่ระบบล่าสุดบน %s

en: Last problems
th_TH: ปัญหาล่าสุด

en: Last run list
th_TH: ใช้รายการล่าสุด

en: Last synchronization on %s
th_TH: รายการถ่ายโอนล่าสุดบน %s

en: Last tickets
th_TH: Ticket ล่าสุด

en: Last update
th_TH: อัพเดทล่าสุด

en: Last update in GLPI
th_TH: อัพเดทล่าสุดใน GLPI

en: Last update in the LDAP directory
th_TH: อัพเดทล่าสุดใน LDAP

en: Last update on %s
th_TH: อัพเดทล่าสุด %s

en: Last updated entries
th_TH: รายการอัพเดทล่าสุด

en: Last updater
th_TH: อัพเดทล่าสุด

en: Late
th_TH: ล่าสุด

en: Launch
th_TH: เริ่มต้น

en: Leasing
th_TH: เช่าซื้อ

en: Level
th_TH: ระดัง

en: License | Licenses
th_TH[0]: ลิขสิทธิ์

en: License %1$s expired on %2$s
th_TH: ลิขสิทธิ์ %1$s หมดอายุ %2$s

en: License comments
th_TH: ความเห็นลิขสิทธิ์

en: License name
th_TH: ชื่อลิขสิทธิ์

en: License type | License types
th_TH[0]: ประเภทลิขสิทธิ์

en: Life cycle of problems
th_TH: ระยะเวลาปัญหา

en: Life cycle of tickets
th_TH: วงจรชีวิตของ Ticket

en: Life cycles
th_TH: วงจรชีวิต

en: Lifelong
th_TH: ตลอดชีวิต

en: Limit of the schedules for planning
th_TH: ขีดจำกัดของ Schedules สำหรับการวางแผน

en: Linear
th_TH: เชิงเส้น

en: Link | Links
th_TH[0]: ลิงค์

en: Link Contact/Supplier | Links Contact/Supplier
th_TH[0]: ลิงค์ ผู้ติดต่อ/ผู้จำหน่าย

en: Link Contract/Item | Links Contract/Item
th_TH[0]: ลิงค์ สัญญา/รายการ

en: Link Problem/Change | Links Problem/Change
th_TH[0]: ลิงค์ ปัญหา/เปลี่ยน

en: Link Project/Change | Links Project/Change
th_TH[0]: Links Project/ChangeSelect a peer for %s:

en: Link Ticket/Change | Links Ticket/Change
th_TH[0]: ลิงค์ Ticket/เปลี่ยน

en: Link Ticket/Problem | Links Ticket/Problem
th_TH[0]: ลิงค์ Ticket/ปัญหา

en: Link or filename
th_TH: ลิงค์ หรือ ชื่อไฟล์

en: Link with items for the creation of tickets
th_TH: ลิงค์รายการสำหรับการสร้าง Tickets

en: Linked ticket | Linked tickets
th_TH[0]: ลิงค์ Ticket

en: Linked to
th_TH: ลิงค์ไปยัง

en: Links between cartridge types and cartridges
th_TH: การเชื่อมโยงระหว่างชนิดตลับหมึกและตลับหมึก

en: Links between computers and volumes
th_TH: การเชื่อมโยงระหว่างคอมพิวเตอร์และปริมาณ

en: Links between consumable types and consumables
th_TH: การเชื่อมโยงระหว่างประเภทสิ้นเปลืองและอุปกรณ์สิ้นเปลือง

en: Links between printers and cartridge types and cartridges
th_TH: การเชื่อมโยงระหว่างเครื่องพิมพ์และตลับหมึกชนิดและตลับ

en: Links between suppliers and contacts
th_TH: การเชื่อมโยงระหว่างซัพพลายเออร์และการติดต่อ

en: List
th_TH: รายการ

en: List of LDAP directory replicates
th_TH: รายการถ่ายโอน LDAP directory

en: List of available tags
th_TH: รายการแท็กที่มีอยู่

en: List of host machines
th_TH: รายชื่อของเครื่องโฮสต์

en: List of not imported emails
th_TH: รายชื่อของอีเมลไม่ได้นำเข้า

en: List of the hardware under contract
th_TH: รายชื่อของฮาร์ดแวร์ที่อยู่ภายใต้สัญญา

en: List of values
th_TH: รายการของค่า

en: List of virtual machines
th_TH: รายชื่อของเครื่องเสมือน

en: Load
th_TH: โหลด

en: Load a bookmark
th_TH: โหลดบุ๊คมาร์ค

en: Loading...
th_TH: กำลังโหลด....

en: Loan
th_TH: ยืม

en: Local rules: %s
th_TH: กฎระเบียบท้องถิ่น: %s

en: Location | Locations
th_TH[0]: ที่ตั้ง

en: Location comments
th_TH: รายละเอียดเพิ่มเติม

en: Location updated. The connected items have been moved in the same location.
th_TH: อัปเดตตำแหน่งรายการเชื่อมต่อได้ถูกย้ายไปอยู่ในตำแหน่งเดิม

en: Locations update
th_TH: อัพเดทสถานที่

en: Lock | Locks
th_TH[0]: ล็อค

en: Lock a link with an item
th_TH: ล็อคลิงค์เกี่ยงกับรายการ

en: Lock an item
th_TH: ล็อครายการ

en: Lock the component
th_TH: ล็อคส่วนประกอบ

en: Lock the item
th_TH: ล็อครายการ

en: Locked items
th_TH: ปลดล็อครายการ

en: Log in again
th_TH: ลองใหม่อีกครั้ง

en: Login
th_TH: เข้าสู่ระบบ

en: Login field
th_TH: เข้าสู่ระบบไม่สำเร็จ

en: Logout
th_TH: ออกจากระบบ

en: Lowercase
th_TH: ตัวพิมพ์เล็ก

en: MAC address by default
th_TH: MAC เริ่มต้น

en: Machine
th_TH: เครื่อง

en: Mail server | Mail servers
th_TH[0]: เซิร์ฟเวอร์เมล์

en: Mail test
th_TH: เมล์ทดสอบ

en: Mails receiver
th_TH: ผู้รับ

en: Main
th_TH: หลัก

en: Main server %s
th_TH: เซิร์ฟเวอร์หลัก : %s

en: Maintenance
th_TH: บำรุงรักษา

en: Maintenance mode
th_TH: โหมดการบำรุงรักษา

en: Maintenance text
th_TH: ข้อความการบำรุงรักษา

en: Manage templates...
th_TH: จัดการแม่แบบ ...

en: Managed items
th_TH: บริหารรายการ

en: Management
th_TH: การจัดการ

en: Management type
th_TH: ประเภทการจัดการ

en: Manager
th_TH: ผู้จัดการ

en: Manager of group
th_TH: ผู้จัดการของกลุ่ม

en: Manager of the group in charge of the ticket
th_TH: ผู้จัดการของกลุ่มที่อยู่ใน Ticket

en: Mandatory field | Mandatory fields
th_TH[0]: เขตข้อมูลจำเป็น

en: Manufacturer | Manufacturers
th_TH[0]: ผู้ผลิต

en: Manufacturer choice
th_TH: ทางเลือกของผู้ผลิต

en: March
th_TH: มีนาคม

en: Material cost
th_TH: ค่าวัสดุ

en: Matrix of calculus for priority
th_TH: เมทริกซ์ของแคลคูลัสสำหรับลำดับความสำคัญ

en: Max delay between master and slave (minutes)
th_TH: ความล่าช้าสูงสุดระหว่างมาสเตอร์และสเลฟ (นาที)

en: Max number of items
th_TH: จำนวนสูงสุดของรายการ

en: Maximal count
th_TH: นับมากที่สุด

en: Maximal number of automatic actions (run by CLI)
th_TH: จำนวนสูงสุดของการกระทำโดยอัตโนมัติ (Run by CLI)

en: Maximal time
th_TH: เวลาสูงสุด

en: Maximum number of results
th_TH: จำนวนสูงสุดของผลลัพธ์

en: Maximum size of each file imported by the mails receiver
th_TH: ขนาดสูงสุดของแต่ละไฟล์นำเข้าโดยผู้รับอีเมล

en: Maximum time to solve
th_TH: เวลาสูงสุดในการแก้ปัญหา

en: May
th_TH: พฤษภาคม

en: May be a regular expression
th_TH: อาจจะมีการแสดงออกปกติ

en: Memory | Memories
th_TH[0]: หน่วยความจำ

en: Memory by default
th_TH: หน่วยความจำเริ่มต้น

en: Memory of virtual machines
th_TH: แรมสำหรับเครื่องเสมือน

en: Memory type | Memory types
th_TH[0]: ประเภทหน่วยความจำ

en: Merge
th_TH: รวม

en: Merging
th_TH: ควบรวม

en: Message
th_TH: ข้อความ

en: Message-ID email header
th_TH: Message-ID

en: Microphone
th_TH: ไมค์

en: Minimal count
th_TH: นับน้อยที่สุด

en: Minimal time
th_TH: เวลาน้อยที่สุด

en: Mio
th_TH: MB

en: Mobile phone
th_TH: มือถือ

en: Model | Models
th_TH[0]: รุ่น

en: Modify the comment
th_TH: ปรับเปลี่ยนความคิดเห็น

en: Monday
th_TH: วันจันทร์

en: Monitor | Monitors
th_TH[0]: จอภาพ

en: Monitor model | Monitor models
th_TH[0]: รุ่นจอภาพ

en: Monitor type | Monitor types
th_TH[0]: ประเภทจอภาพ

en: Monitoring of automatic actions
th_TH: ติดตามการกระทำอัตโนมัติ

en: Month
th_TH: เดือน

en: Monthly TCO
th_TH: เดือน TCO

en: Most popular questions
th_TH: คำถามที่นิยมมากที่สุด

en: Mount point
th_TH: ไดร์

en: Move
th_TH: ย้าย

en: My devices
th_TH: อุปกรณ์ของฉัน

en: My devices and all items
th_TH: อุปกรณ์ของฉันและรายการทังหมด

en: My settings
th_TH: การตั้งค่าของฉัน

en: My unpublished articles
th_TH: บทความที่ตีพิมพ์ของฉัน

en: Mysql password
th_TH: รหัสผ่าน Mysql

en: Mysql server
th_TH: เซิร์ฟเวอร์ Mysql

en: Mysql server: %s can't connect to the database
th_TH: เซิร์ฟเวอร์ Mysql: %s ไม่สามารถเชื่อมต่อไปยังฐานข้อมูล

en: Mysql user
th_TH: ผู้ใช้ Mysql

en: Name
th_TH: ชื่อ

en: Network | Networks
th_TH[0]: เน็ตเวร์ค

en: Network card | Network cards
th_TH[0]: การ์ดแลน

en: Network device | Network devices
th_TH[0]: อุปกรณ์เน็ตเวร์ค

en: Network port type
th_TH: ประเภทเน็ตเวร์คพอร์ต

en: Network report
th_TH: รายงานของเครือข่าย

en: Network report by hardware: %s
th_TH: รายงานเน็ตเวร์คของฮาร์ดแวร์ : %s

en: Network report by location: %s
th_TH: รายงานของเครือข่ายตามสถานที่ตั้ง : %s

en: Network report by outlet: %s
th_TH: รายงานของเครือข่ายตาม Outlet : %s

en: Networking
th_TH: เครือข่าย

en: Networking equipment model | Networking equipment models
th_TH[0]: รุ่นอุปกรณ์เครือข่าย

en: Networking equipment type | Networking equipment types
th_TH[0]: ประเภทอุปกรณ์เครือข่าย

en: Never
th_TH: ไม่เลย

en: New hierarchy
th_TH: ลำดับชั้นใหม่

en: New item
th_TH: รายการใหม่

en: New note
th_TH: บันทึกใหม่

en: New problem
th_TH: ปัญหาใหม่

en: New task
th_TH: งานไหม่

en: New ticket for this item...
th_TH: Ticket ใหม่สำหรับรายการ

en: Next
th_TH: ถัดไป

en: Next creation on %s
th_TH: การสร้างถัดไป %s

en: Next escalation: %s
th_TH: เพิ่มถัดไป: %s

en: No
th_TH: ไม่

en: No Event
th_TH: ไม่มีเหตุการณ์

en: No IP address found
th_TH: ไม่พบ IP Address

en: No LDAP directory defined in GLPI
th_TH: LDAP ไม่มีกำหนดไว้ใน GLPI

en: No access
th_TH: ไม่สามารถเข้าถึง

en: No action pending
th_TH: ไม่มีงานค้าง

en: No associated item
th_TH: ไม่มีรายการที่เกี่ยวข้อง

en: No autofill
th_TH: ไม่มีการป้อนอัตโนมัติ

en: No automatic transfer
th_TH: ไม่มีการถ่ายโอนโดยอัตโนมัติ

en: No cartridge
th_TH: ไม่มีตลับหมึก

en: No cartridge available
th_TH: ตลับหมึกไม่มี

en: No change of entity
th_TH: ไม่เปลี่ยนเอ็นทิตี้

en: No consumable
th_TH: ไม่มีวัสดุสิ้นเปลือง

en: No consumable found
th_TH: ไม่พบวัสดุสิ้นเปลือง

en: No data available on the web site
th_TH: ไม่มีข้อมูลที่มีอยู่บนเว็บไซต์

en: No defined category
th_TH: ไม่มีหมวดหมู่ที่กำหนดไว้

en: No directory associated to entity: impossible search
th_TH: ไม่มีไดเรกทอรีที่เกี่ยวข้องกับเอ็นทิตี้: การค้นหาเป็นไปไม่ได้

en: No directory selected
th_TH: ไดเรกทอรีที่เลือกไม่มี

en: No element to be tested
th_TH: องค์ประกอบที่จะทดสอบไม่มี

en: No file available
th_TH: ไฟล์ไม่มี

en: No followup for this ticket.
th_TH: ไม่มีการติดตามผลสำหรับ Ticket นี้

en: No free cartridge
th_TH: ไม่มีตลับหมึกฟรี

en: No generated survey
th_TH: ไม่สร้างแบบสำรวจ

en: No group to be imported
th_TH: ไม่มีการนำเข้ากลุ่ม

en: No historical
th_TH: ไม่มีประวัติ

en: No import
th_TH: ไม่ได้นำเข้า

en: No item in progress.
th_TH: ไม่รายการในการประมาลผล

en: No item reaching the end of warranty.
th_TH: รายการที่ถึงจุดสิ้นสุดของการรับประกันไม่มี

en: No item to display
th_TH: ไม่มีรายการแสดง

en: No link defined
th_TH: ลิงค์ที่กำหนดไว้ไม่มี

en: No locked item
th_TH: ไม่ล็อครายการ

en: No network name found
th_TH: ไม่มีชื่อเน็ตเวร์ค

en: No plugin installed
th_TH: ไม่มีปลั๊กอิน

en: No problem found.
th_TH: ไม่พบปัญหา

en: No problem in progress.
th_TH: ไม่พบปัญหาในการดำเนินการ

en: No restriction
th_TH: ไม่มีข้อจำกัด

en: No selected element or badly defined operation
th_TH: ไม่มีองค์ประกอบที่เลือกหรือการดำเนินงานที่ไม่ถูกต้อง

en: No statistics are available
th_TH: สถิติขณะนี้ยังไม่มี

en: No task found.
th_TH: ไม่พบงาน

en: No ticket found.
th_TH: ไม่พบ Ticket

en: No ticket in progress.
th_TH: ไม่มี Ticket ในการดำเนินการ

en: No unaffected device !
th_TH: ไม่มีอุปกรณ์รับผลกระทบ !

en: No user found
th_TH: ไม่พบผู้ใช้

en: No user to be imported
th_TH: ไม่พบผู้ใช้

en: No user to be synchronized
th_TH: ไม่พบผู้ใช้

en: No virtual machine associated with the computer
th_TH: ไม่มีเครื่องเสมือนที่เกี่ยวข้องกับคอมพิวเตอร์

en: Non-existent function
th_TH: ฟังก์ชั่นที่ไม่มีอยู่จริง

en: None
th_TH: ไม่มี

en: Normal
th_TH: ธรรมดา

en: Not CSRF compliant
th_TH: ไม่ยินยอม CSRF

en: Not associated
th_TH: ไม่เกี่ยวข้อง

en: Not connected
th_TH: ไม่เชื่อมต่อ

en: Not solved tickets
th_TH: ไม่แก้ปัญหา Ticket

en: Not subject to approval
th_TH: ไม่มีเรื่องได้รับการอนุมัติ

en: Not yet authenticated
th_TH: ไม่ได้รับการรับรองความถูกต้อง

en: Nothing to launch
th_TH: ไม่มีอะไรที่จะเริ่ม

en: Notice
th_TH: ข้อสังเกตุ

en: Notification | Notifications
th_TH[0]: ประกาศ

en: Notification method
th_TH: วิธีการแจ้งเตือน

en: Notification options
th_TH: ตัวเลือกการแจ้งเตือน

en: Notification template | Notification templates
th_TH[0]: แม่แบบประกาศ

en: Notifications for my changes
th_TH: แจ้งเตือนสำหรับการเปลี่ยนแปลงของฉัน

en: November
th_TH: พฤศจิกายน

en: Now
th_TH: เดี๋ยวนี้

en: Number closed
th_TH: จำนวนปิด

en: Number format
th_TH: รูปแบบตัวเลข

en: Number of affected computers
th_TH: จำนวนเครื่องคอมพิวเตอร์ได้รับผลกระทบ

en: Number of all linked tickets
th_TH: จำนวน Ticket ลิงก์ทั้งหมด

en: Number of answered satisfaction survey
th_TH: จำนวนสำรวจความพึงพอใจที่ตอบ

en: Number of closed tickets
th_TH: จำนวน Ticket ที่ปิด

en: Number of days this action logs are stored
th_TH: จำนวนวันนี้บันทึกการดำเนินการจะถูกเก็บไว้

en: Number of duplicated tickets
th_TH: จำนวน Ticket ซ้ำ

en: Number of emails to retrieve
th_TH: จำนวนของอีเมลที่จะดึง

en: Number of items displayed
th_TH: จำนวนรายการที่แสดง

en: Number of late tickets
th_TH: จำนวน Ticket ที่ล่าช้า

en: Number of messages: available=%1$d, retrieved=%2$d, refused=%3$d, errors=%4$d, blacklisted=%5$d
th_TH: จำนวนข้อความ: ใช้ได้=%1$d, ที่ดึงมา=%2$d, ปฏิเสธ=%3$d, ผิดพลาด=%4$d,  ขึ้นบัญชีดำ=%5$d

en: Number of opened satisfaction survey
th_TH: จำนวนสำรวจความพึงพอใจที่เปิด

en: Number of opened tickets
th_TH: จำนวน Ticket ที่เปิด

en: Number of solved tickets
th_TH: จำนวน Ticket ที่แก้ปัญหา

en: Number of tickets
th_TH: จำนวน Tickets

en: Number of tickets as requester
th_TH: จำนวน Ticket ที่เป็นผู้ร้องขอ

en: Number of unresolved items
th_TH: จำนวนรายการที่ได้รับการแก้ไข

en: Number of written tickets
th_TH: จำนวนที่เขียน Ticket

en: Number opened
th_TH: จำนวนเปิด

en: Number solved
th_TH: จำนวนปัญหา

en: Number solved late
th_TH: จำนวนการแก้ไขช้า

en: OK
th_TH: ตกลง

en: OK - database was initialized
th_TH: ตกลง - ฐานข้อมูลได้รับการเตรียม

en: OK state color
th_TH: สีของสถานะ OK

en: October
th_TH: ตุลาคม

en: Opened on %s
th_TH: เปิดใน %s

en: Opening date
th_TH: วันที่เปิด

en: Operating system | Operating systems
th_TH[0]: ระบบปฏิบัติการ

en: Operation performed partially successful
th_TH: ดำเนินการสำเร็จบางส่วน

en: Operation successful
th_TH: การดำเนินการสำเร็จ

en: Opposite link
th_TH: ลิงก์ตรงข้าม

en: Optimizing tables
th_TH: ตารางการเพิ่มประสิทธิภาพ

en: Optional when approved
th_TH: ตัวเลือกเมื่อได้รับการอนุมัติ

en: Or complete search
th_TH: หรือค้นหาสมบูรณ์

en: Order by item type
th_TH: สั่งตามประเภทของรายการ

en: Order date
th_TH: วันสั่ง

en: Order number
th_TH: หมายเลขสั่งซื้อ

en: Other
th_TH: อื่นๆ

en: Other authentication sent in the HTTP request
th_TH: การตรวจสอบอื่น ๆ ที่ส่งในคำขอ HTTP

en: Other component | Other components
th_TH[0]: ส่วนประกอบอื่น ๆ

en: Other financial and administrative information (licenses, cartridges, consumables)
th_TH: ข้อมูลทางการเงินและการบริหารจัดการอื่น ๆ (licenses, cartridges, consumables)

en: Other item exist
th_TH: รายการอื่น ๆ ที่มีอยู่

en: Other...
th_TH: อื่นๆ

en: Others
th_TH: อื่นๆ

en: Page size
th_TH: ขนาดหน้า

en: Partial load of the bookmark.
th_TH: โหลดบางส่วนจากบุ๊คมาร์ค

en: Partition
th_TH: พาร์ติชั่น

en: Password
th_TH: รหัสผ่าน

en: Password confirmation
th_TH: ยืนยันรหัสผ่าน

en: Password field is empty
th_TH: ฟิลด์รหัสผ่านว่างเปล่า

en: Password minimum length
th_TH: ความยาวขั้นต่ำรหัสผ่าน

en: Password must contains
th_TH: รหัสผ่านต้องมี

en: Password must include at least a digit!
th_TH: รหัสผ่านอย่างน้อยต้องประกอบด้วยตัวเลข!

en: Password must include at least a lowercase letter!
th_TH: รหัสผ่านอย่างน้อยต้องประกอบด้วยอักษรตัวพิมพ์เล็ก!

en: Password must include at least a symbol!
th_TH: รหัสผ่านอย่างน้อยต้องประกอบด้วยสัญลักษณ์พิเศษ!

en: Password must include at least a uppercase letter!
th_TH: รหัสผ่านอย่างน้อยต้องประกอบด้วยอักษรตัวพิมพ์ใหญ่!

en: Password need digit
th_TH: รหัสผ่านจำเป็นต้องเป็นตัวเลข

en: Password need lowercase character
th_TH: รหัสผ่านจำเป็นต้องมีตัวอักษรตัวพิมพ์เล็ก

en: Password need symbol
th_TH: รหัสผ่านจำเป็นต้องเป็นสัญลักษณ์

en: Password need uppercase character
th_TH: รหัสผ่านจำเป็นต้องใส่ตัวอักษรตัวพิมพ์ใหญ่

en: Password security policy
th_TH: นโยบายการรักษาความปลอดภัยรหัสผ่าน

en: Password security policy validation
th_TH: รหัสผ่านการตรวจสอบนโยบายการรักษาความปลอดภัย

en: Password too short!
th_TH: รหัสสั้นเกินไป !

en: Pending
th_TH: รอดำเนินการ

en: Period
th_TH: ประจำเดือน

en: Period end
th_TH: สิ้นงวด

en: Period end + Notice
th_TH: สิ้นงวด + Notice

en: Periodicity
th_TH: เป็นระยะ

en: Periodicity notice
th_TH: ระยะเวลาแจ้งให้ทราบล่วงหน้า

en: Peripheral model | Peripheral models
th_TH[0]: รุ่นอุปกรณ์ต่อพ่วง

en: Peripheral type | Peripheral types
th_TH[0]: ประเภทอุปกรณ์ต่อพ่วง

en: Personal
th_TH: ส่วนตัว

en: Personal View
th_TH: มุมมองส่วนตัว

en: Personal reminder | Personal reminders
th_TH[0]: เตือนส่วนบุคคล

en: Personalization
th_TH: ส่วนบุคคล

en: Phone | Phones
th_TH[0]: โทรศัพท์

en: Phone 2
th_TH: โทรศัพท์ 2

en: Phone model | Phone models
th_TH[0]: รุ่นโทรศัพท์

en: Phone type | Phone types
th_TH[0]: รุ่นโทรศัพท์

en: Picture
th_TH: รูป

en: Plan this task
th_TH: วางแผนงานนี้

en: Planification
th_TH: การวางแผน

en: Planning
th_TH: วางแผน

[ctx: Planning]
en: Reminder
th_TH: เตือนความทรงจำ

en: Planning end date
th_TH: วางแผนวันที่สิ้นสุด

en: Planning recall
th_TH: แผนการเรียกคืน

en: Planning reminder | Planning reminders
th_TH[0]: แจ้งเตือนการวางแผน

en: Planning start date
th_TH: วันที่เริ่มแผน

en: Plans
th_TH: แผน

en: Please choose LDAP directory to import users from
th_TH: โปรดเลือก LDAP เพื่อนำเข้าผู้ใช้จาก

en: Please confirm your email address and enter your new password.
th_TH: กรุณายืนยันอีเมล์และรหัสผ่านใหม่

en: Please enter your email address. An email will be sent to you and you will be able to choose a new password.
th_TH: กรุณาใส่ที่อยู่อีเมลของคุณ อีเมล์จะถูกส่งให้คุณและคุณจะสามารถเลือกรหัสผ่านใหม่

en: Please select a database:
th_TH: กรุณาเลือกฐานข้อมูล

en: Please select the database to update:
th_TH: กรุณาเลือดฐานข้อมูลที่ต้องการอัพเดท

en: Plugin | Plugins
th_TH[0]: ปลั๊กอิน

en: Plugins
th_TH: ปลั๊กอิน

en: Plugins list
th_TH: รายการปลั๊กอิน

en: Port | Ports
th_TH[0]: พอร์ต

en: Port (default=389)
th_TH: พอร์ต (ค่าเริ่มต้น=389)

en: Port (optional)
th_TH: พอร์ต (ตัวเลือก)

en: Port number | Ports number
th_TH[0]: หมายเลขพอร์ต

en: Position
th_TH: ตำแหน่ง

en: Possible values
th_TH: ค่าที่เป็นไป

en: Postal code
th_TH: รหัสไปรษณีย์

en: Potential upload attack or file too large. Moving temporary file failed.
th_TH: การโจมตีที่อาจเกิดขึ้นหรืออัปโหลดไฟล์มีขนาดใหญ่เกินไป การย้ายแฟ้มชั่วคราวล้มเหลว

en: Power
th_TH: ไฟ

en: Power supply | Power supplies
th_TH[0]: พาวเวอร์ซัพพลาย

en: Pre-select me as a technician when creating a ticket
th_TH: เลือกฉันเป็นช่างเทคนิคในการสร้างTicket

en: Preconfiguration
th_TH: กำหนดค่าคอนฟิกล่วงหน้า

en: Predefined field | Predefined fields
th_TH[0]: เขตข้อมูลที่กำหนดไว้ล่วงหน้า

en: Prefix for notifications
th_TH: คำนำหน้าสำหรับการแจ้งเตือน

en: Preliminary creation
th_TH: การสร้างเบื้องต้น

en: Preview
th_TH: แสดงตัวอย่าง

en: Previous
th_TH: ก่อนหน้า

en: Printed pages
th_TH: หน้าที่พิมพ์

en: Printer | Printers
th_TH[0]: ปริ้นเตอร์

en: Printer counter
th_TH: นับปริ้นเตอร์

en: Printer model | Printer models
th_TH[0]: รุ่นปริ้นเตอร์

en: Printer type | Printer types
th_TH[0]: ประเภทปริ้นเตอร์

en: Priority
th_TH: ความสำคัญ

en: Priority colors
th_TH: สีของความสำคัญ

en: Private
th_TH: ส่วนตัว

en: Private followup
th_TH: ติดตามงานส่วนตัว

en: Private task
th_TH: งานส่วนตัว

en: Private tasks by default
th_TH: งานส่วนตัวตามค่าเริ่มต้น

en: Problem | Problems
th_TH[0]: ปัญหา

en: Problem followup
th_TH: ตามผลปัญหา

en: Problem solved
th_TH: การแก้ปัญหา

en: Problem task | Problem tasks
th_TH[0]: งานปัญหา

en: Problems on linked items
th_TH: ปัญหาในรายการที่เชื่อมโยง

en: Problems on pending status
th_TH: ปัญหาอยู่ในสถานะรอการดำเนินการ

en: Problems to be processed
th_TH: ปัญหาที่ต้องดำเนินการ

en: Processing
th_TH: กำลังดำเนินการ

en: Processor | Processors
th_TH[0]: CPU

en: Processor frequency
th_TH: ความถี่โปรเซสเซอร์

en: Product ID of the operating system
th_TH: รหัสสินค้าของระบบปฏิบัติการ

en: Profile | Profiles
th_TH[0]: โปรไฟล์

en: Progress
th_TH: ความคืบหน้า

en: Provide a delimiter in order to automate the new hierarchy generation.
th_TH: ให้ตัวคั่นเพื่ออัตโนมัติรุ่นลำดับชั้นใหม่

en: Proxy configuration for upgrade check
th_TH: การกำหนดค่าพร็อกซีสำหรับการตรวจสอบการอัพเกรด

en: Public
th_TH: ส่วนรวม

en: Public bookmark | Public bookmarks
th_TH[0]: บุ๊คมาร์คสาธารณะ

en: Public followup
th_TH: ติดตามส่วนรวม

en: Public reminder | Public reminders
th_TH[0]: การแจ้งเตือนสาธารณะ

en: Publisher
th_TH: ผู้ผลิต

en: Purchase version
th_TH: รุ่นที่ซื้อ

en: Purge
th_TH: ล้าง

en: Put in dustbin
th_TH:  ลบ

en: Put on hold on %s
th_TH: วางไว้บน %s

en: Put this item in the FAQ
th_TH: เพิ่มรายการไปยังคำถามที่พบบ่อย

en: Qualification
th_TH: คุณสมบัติ

[ctx: Quantity]
en: Number
th_TH: จำนวน

en: Rate to trigger survey
th_TH: อัตราที่จะเรียกการสำรวจ

en: Read
th_TH: อ่าน

en: Real duration
th_TH: ระยะเวลาจริง

en: Real duration of treatment of the ticket
th_TH: ระยะเวลาจริงของการรักษา Ticket

en: Reason
th_TH: เหตุผล

en: Reason of rejection
th_TH: หตุผลของการปฏิเสธ

en: Recalculate
th_TH: คำนวณใหม่

en: Recalculate the category
th_TH: คำนวณหมวดหมู่

en: Recall on %s
th_TH: เรียกคืน %s

en: Received email header
th_TH: ส่วนหัวของอีเมลที่ได้รับ

en: Receivers in error: %s
th_TH: รับข้อผิดพลาด: %s

en: Recent entries
th_TH: รายการล่าสุด

en: Recipient | Recipients
th_TH[0]: ผู้รับ

en: Record into the database denied
th_TH: บันทึกลงในฐานข้อมูลไม่ได้

en: Recursive
th_TH: ซ้ำ

en: Reference
th_TH: อ้างอิง

en: Refresh rate
th_TH: อัตราการรีเฟรช

en: Refuse the solution
th_TH: ปฏิเสธวิธีการแก้ปัญหา

en: Refused
th_TH: ปฏิเสธ

en: Refused email | Refused emails
th_TH[0]: อีเมล์ปฏิเสธ

en: Refused mail archive folder (optional)
th_TH: ปฏิเสธอีเมล์โฟลเดอร์ (ตัวเลือก)

en: Regenerate
th_TH: สร้าง

en: Rehearsal
th_TH: ซ้อม

en: Reject email
th_TH: ปฏิเสธอีเมล์

en: Remaining
th_TH: ที่เหลืออยู่

en: Reminder | Reminders
th_TH[0]: การแจ้งเตือน

en: Reminders frequency for alarms on cartridges
th_TH: ความถี่การแจ้งเตือนสำหรับการเตือนในตลับหมึก

en: Reminders frequency for alarms on consumables
th_TH: ความถี่การแจ้งเตือนสำหรับการเตือนในวัสดุสิ้นเปลือง

en: Remove all at once
th_TH: ลบทั้งหมดในครั้งเดียว

en: Remove the domain of logins like login@domain
th_TH: ลบโดเมนของการเข้าสู่ระบบเช่น  login@domain

en: Renewal
th_TH: ต่อสัญญา

en: Renting
th_TH: เช่า

en: Repeater
th_TH: ขยาย

en: Replace the current database with the backup file %s?
th_TH: แทนที่ฐานข้อมูลด้วยไฟล์ %s

en: Replay rules on existing database ended on %s
th_TH: กฎการเล่นใหม่ในฐานข้อมูลที่มีอยู่เดิมสิ้นสุดเมื่อวันที่ %s

en: Replay rules on existing database started on %s
th_TH: กฎการเล่นใหม่ในฐานข้อมูลที่มีอยู่เริ่มต้นใน %s

en: Replay rules on existing database: %1$s/%2$s
th_TH: กฎการเล่นใหม่ในฐานข้อมูลที่มีอยู่: %1$s/%2$s

en: Replay the dictionary rules
th_TH: รีเพลย์กฎพจนานุกรม

en: Replicate | Replicates
th_TH[0]: ถ่ายโอน

en: Replicate %s
th_TH: ถ่ายโอน %s

en: Report | Reports
th_TH[0]: รายงาน

en: Request
th_TH: ร้องขอ

en: Request date
th_TH: วันที่แจ้ง

en: Request source | Request sources
th_TH[0]: แหล่งที่มาการร้องขอ

en: Request sources by default
th_TH: แหล่งที่มาขอตามค่าเริ่มต้น

en: Requested item not found
th_TH: ไม่พบรายการที่ขอ

en: Requester | Requesters
th_TH[0]: ผู้แจ้ง

en: Requester ID
th_TH: ID ผู้ร้องขอ

en: Requester group | Requester groups
th_TH[0]: Group ผู้แจ้ง

en: Requester location
th_TH: สถานที่ ผู้ร้องขอ

en: Requester user
th_TH: User ผู้แจ้ง

en: Reservation | Reservations
th_TH[0]: การสำรอง

en: Reserve
th_TH: สำรอง

en: Reserve an item
th_TH: สำรองรายการ

en: Reset display options
th_TH: ตั้งค่าตัวเลือกการแสดง

en: Reset password successful.
th_TH: ตั้งรหัสผ่านใหม่สำเร็จ

en: Resolution
th_TH: ความละเอียด

en: Resolution date
th_TH: วันที่แก้ไข

en: Resolution time
th_TH: เวลาละเอียด

en: Response date
th_TH: วันที่การตอบสนอง

en: Response name (if needed)
th_TH: ชื่อการตอบสนอง (if needed)

en: Restore
th_TH: กู้คืน

en: Restore the item
th_TH: กู้คืนรายการ

en: Restrict device management
th_TH: จำกัด การจัดการอุปกรณ์

en: Restrict monitor management
th_TH: จำกัด การจัดการการตรวจสอบ

en: Restrict phone management
th_TH: จำกัด การจัดการโทรศัพท์

en: Restrict printer management
th_TH: จำกัด การจัดการเครื่องพิมพ์

en: Result details
th_TH: รายละเอียดผลลัพธ์

en: Result of the regular expression
th_TH: ผลมาจากการแสดงออกปกติ

en: Results
th_TH: ผลลัพธ์

en: Results to display by page
th_TH: ผลลัพธ์ที่จะแสดงโดยหน้า

en: Results to display on home page
th_TH: ผลลัพธ์ที่จะแสดงบนโฮมเพจ

en: Retrieve email (Mails receivers)
th_TH: เรียกจดหมาย (รับอีเมล)

en: Review
th_TH: ทบทวน

en: Room number
th_TH: หมายเลขห้อง

en: Rule | Rules
th_TH[0]: กฏ

en: Rule results
th_TH: ผลลัพธ์กฎ

en: Rule type
th_TH: ประเภทกฏ

en: Rules applicable in the sub-entities
th_TH: กฎข้อบังคับในเอนทิตี้ย่อย

en: Rules applied: %s
th_TH: กฎที่ใช้: %s

en: Rules for assigning a category to a software
th_TH: กฎระเบียบสำหรับการกำหนดคอมพิวเตอร์ไปยังโปรแกรม

en: Rules for assigning a category to software
th_TH: กฎระเบียบสำหรับการกำหนดประเภทซอฟต์แวร์

en: Rules for assigning a computer to an entity
th_TH: กฎระเบียบสำหรับการกำหนดคอมพิวเตอร์ไปยังเอนทิตี้

en: Rules for assigning a ticket created through a mails receiver
th_TH: กฎระเบียบสำหรับการกำหนด Ticket สร้างขึ้นผ่านการรับอีเมล

en: Rules for assigning an item to an entity
th_TH: กฎระเบียบสำหรับการกำหนดรายการที่จะเอนทิตี้

en: Rules for import and link computers
th_TH: กฎระเบียบสำหรับคอมพิวเตอร์การนำเข้าและลิงก์

en: Rules list
th_TH: รายการกฎ

en: Rules management
th_TH: จัดการกฎ

en: Rules using the object have been disabled.
th_TH: กฎการใช้วัตถุถูกปิดใช้งาน

en: Run frequency
th_TH: เรียกใช้ความถี่

en: Run mode
th_TH: เรียกใช้โหมด

en: Run period
th_TH: เรียกใช้ช่วงเวลา

en: SLA
th_TH: กําหนดข้อตกลงระดับบริการ SLA

en: SMTP host
th_TH: Host SMTP

en: SQL Dump
th_TH: สำรอง SQL

en: Satisfaction
th_TH: ความพอใจ

en: Satisfaction survey
th_TH: สำรวจความพึงพอใจ

en: Satisfaction survey configuration
th_TH: การกำหนดค่าการสำรวจความพึงพอใจ

en: Satisfaction survey trigger rate
th_TH: ความพึงพอใจในการสำรวจอัตราการเรียก

en: Satisfaction with the resolution of the ticket
th_TH: ความพึงพอใจกับวิธีการแก้ปัญหาของ Ticket

en: Saturday
th_TH: เสาร์

en: Save
th_TH:  บันทึก

en: Save and add to the knowledge base
th_TH: บันทึกและเพิ่มไปยังคลังความรู้

en: Save as bookmark
th_TH: บันทึกบุ๊คมาร์ค

en: Save solution to the knowledge base
th_TH: บันทึกโชลูชั่น ไปยังคลังความรู้

en: Search
th_TH: ค้นหา

en: Search (%s for all)
th_TH: ค้นหา (%s ทั้งหมด)

en: Search a solution
th_TH: ค้นหาโซลูชั่น

en: Search criteria for users
th_TH: เกณฑ์การค้นหาสำหรับผู้ใช้

en: Search engine
th_TH: เครื่องมือค้นหา

en: Search filter (if needed)
th_TH: ค้นหาตัวกรอง (ถ้าจำเป็น)

en: Search filter for entities
th_TH: ตัวกรองค้นหาสำหรับเอ็นทิตี้

en: Search filter for users
th_TH: ตัวกรองค้นหาสำหรับผู้ใช้

en: Search result default display
th_TH: ค้นหาการแสดงผลเริ่มต้น

en: Search result user display
th_TH: ค้นหาการแสดงผลผู้ใช้

en: Search the ID of your hardware
th_TH: ค้นหาหมายเลขของฮาร์ดแวร์ของคุณ

en: Search type
th_TH: ค้นหาประเภท

en: Second Item
th_TH: รายการที่สอง

en: Secondary
th_TH: อันดับที่ 2

en: Security
th_TH: ความปลอดภัย

en: See (author)
th_TH: ดู (ผู้เขียน)

en: See all
th_TH: ดูทั้งหมด

en: See all plannings
th_TH: ดูแผนทั้งหมด

en: See all tickets
th_TH: ดู Ticket ทั้งหมด

en: See hardware of my groups
th_TH: ดูฮาร์ดแวร์ในกลุ่ม

en: See personnal planning
th_TH: ดูการวางแผนส่วนตัว

en: See planning
th_TH: ดูแผน

en: See the catalog of plugins
th_TH: ดูแคตตาล็อกของปลั๊กอิน

en: See tickets created by my groups
th_TH: ดู Tickets ในกลุ่มของฉัน

en: Select 'Upgrade' to update your version of GLPI from an earlier version
th_TH: เลือก "อัพเกรด" สำหรับการอัพเดท GLPI

en: Select default items to show
th_TH: เลือกรายการที่ต้องการแสดง

en: Select statistics to be displayed
th_TH: เลือกสถิติที่จะแสดง

en: Select the desired entity
th_TH: เลือกเอ็นทิตี้ที่ต้องการ

en: Select the report you want to generate
th_TH: เลือกรายงานที่คุณต้องการสร้าง

en: Selection too large, massive action disabled.
th_TH: ถูกปิดการใช้งาน

en: Send
th_TH: ส่ง

en: Send a notification
th_TH: ส่งการแจ้งเตือน

en: Send a test email to the administrator
th_TH: ส่งอีเมล์ทดสอบถึงผู้ดูแลระบบ

en: Send alarms on cartridges
th_TH: แจ้งเตือนในตลับหมึก

en: Send alarms on consumables
th_TH: แจ้งเตือนเมื่อวัสดุสิ้นเปลือง

en: Send alarms on contracts
th_TH: แจ้งเตือนในสัญญา

en: Send alarms on expired licenses
th_TH: แจ้งเตื่องเมื่อลิขสิทธิ์หมดอายุ

en: Send alarms on financial and administrative information
th_TH: ส่งสัญญาณเตือนเมื่อข้อมูลทางการเงินและการบริหารจัดการ

en: Send an approval request
th_TH: ส่งการอนุมัติ

en: Send contract alarms before
th_TH: แจ้งเตือนก่อนที่สัญญา

en: Send financial and administrative information alarms before
th_TH: แจ้งเตือนข้อมูลทางการเงินและการบริหารจัดการก่อน

en: Send license alarms before
th_TH: แจ้งเตือนก่อนที่ใบอนุญาต

en: Send planning recalls
th_TH: ส่งแผนการเรียกคืน

en: September
th_TH: กันยายน

en: Serial number
th_TH: Serial No.

en: Serial of the operating system
th_TH: Serial No. ของระบบปฏิบัติการ

en: Server
th_TH: เซิร์ฟเวอร์

en: Service
th_TH: บริการ

en: Service provided
th_TH: การให้บริการ

en: Set personal
th_TH: ตั้งค่าส่วนตัว

en: Set public
th_TH: ตั้งค่าส่วนรวม

en: Set status: %s
th_TH: ตั้งค่าสถานะ %s

en: Settings
th_TH: การตั้งค่า

en: Setup
th_TH: ตั้งค่า

en: Show GLPI ID
th_TH: โชว์ GLPI ID

en: Show all
th_TH: โชว์ทั้งหมด

en: Show graphics
th_TH: แสดงกราฟิก

en: Show list of available tags
th_TH: แสดงรายการแท็กที่มี

en: Show new tickets on the home page
th_TH: แสดง Tickets ที่หน้าเพจ

en: Show personnal information in new ticket form (simplified interface)
th_TH: แสดงข้อมูลบุคลากรในรูปแบบ Ticket ใหม่ (simplified interface)

en: Show the dustbin
th_TH: แสดงถังขยะ

en: Simple mode
th_TH: โหมดแบบง่าย

en: Single value
th_TH: ค่าเดียว

en: Size
th_TH: ขนาด

en: Size by default
th_TH: ขนาดเริ่มต้น

en: Slave database out of sync!
th_TH: สเลฟฐานข้อมูลไม่ถ่ายโอน

en: Software | Software
th_TH[0]: โปรแกรม

en: Software category | Software categories
th_TH[0]: หมวดหมู่โปรแกรม

en: Software category deleted by the dictionary rules
th_TH: ประเภทซอฟต์แวร์ลบโดยกฎพจนานุกรม

en: Software deleted after merging
th_TH: ลบโปรแกรมหลังจากควบรวม

en: Software deleted by GLPI dictionary rules
th_TH: ซอฟแวร์ลบโดย GLPI กฎพจนานุกรม

en: Software dictionary
th_TH: โปรแกรมพจนานุกรม

en: Software of computers
th_TH: ซอฟแวร์ของเครื่องคอมพิวเตอร์

en: Solution | Solutions
th_TH[0]: โซลูชั่น

en: Solution template | Solution templates
th_TH[0]: แม่แบบโซลูชั่น

en: Solution type | Solution types
th_TH[0]: ประเภทโซลูชั่น

en: Solve tickets
th_TH: แก้ปัญหา Ticket

en: Solved on %s
th_TH: แก้ปัญหาใน %s

en: Soundcard | Soundcards
th_TH[0]: การ์ดเสียง

en: Source
th_TH: แหล่งที่มา

en: Source of followup
th_TH: แหล่งที่มาของการติดตามผล

en: Speaker
th_TH: ลำโพง

en: Speakers
th_TH: ลำโพง

en: Specificities
th_TH: รายละเอียด

en: Specify a date
th_TH: ระบุวันที่

en: Specify an end date
th_TH: ระบุวันที่สิ้นสุด

en: Speed
th_TH: ความเร็ว

en: Standard interface
th_TH: อินเตอร์เฟซมาตรฐาน

en: Start
th_TH: เริ่ม

en: Start at %s
th_TH: เริ่มที่ %s

en: Start at %s:
th_TH: เริ่มต้นที่ %s:

en: Start date
th_TH: วันเริ่มต้น

en: Start date of warranty
th_TH: วันเริ่มรับประกัน

en: Startup date
th_TH: วันเริ่มต้น

en: State of the virtual machine | States of the virtual machine
th_TH[0]: สถานะเครื่องเสมือน

en: Statistics
th_TH: สถิติ

en: Status | Statuses
th_TH[0]: สถานะ

en: Status of items | Statuses of items
th_TH[0]: สถานะรายการ

en: Status of my validation
th_TH: สถานะของการตรวจสอบของฉัน

en: Status updated. The connected items have been updated using this status.
th_TH: อัพเดตสถานะรายการเชื่อมต่อได้รับการปรับปรุงโดยใช้สถานะนี้

en: Status value in database
th_TH: ค่าสถานะในฐานข้อมูล

en: Stock location
th_TH: ที่เก็บสต็อก

en: Subject
th_TH: เรื่อง

en: Subject email header
th_TH: เรื่อง

en: Submit message
th_TH: ส่งข้อความ

en: Succesful deletion of the file %s
th_TH: ลบไฟล์ %s สำเร็จ

en: Successful importation
th_TH: นำเข้าสำเร็จ

en: Summary
th_TH: รวม

en: Sunday
th_TH: อาทิตย์

en: Sundays and holidays
th_TH: ในวันอาทิตย์และวันหยุด

en: Supplier | Suppliers
th_TH[0]: ผู้จำหน่าย

en: Support hours
th_TH: ชั่วโมงช่วยเหลือ

en: Surname
th_TH: ชื่อ

en: Surname, First name
th_TH: ชื่อ, นามสกุล

en: Survey type
th_TH: ประเภทสํารวจ

en: Symbol
th_TH: สัญลักษณ์พิเศษ

en: Symptoms
th_TH: อาการ

en: Synchronization
th_TH: ถ่ายโอน

en: Synchronizing already imported users
th_TH: อัพเดทผู้ใช้ที่นำเข้าแล้ว

en: System
th_TH: ระบบ

en: System board | System boards
th_TH[0]: เมนบอร์ด

en: System lock
th_TH: ระบบล็อค

en: System logs retention period (in days, 0 for infinite)
th_TH: ระบบบันทึกระยะเวลาการเก็บ  (in days, 0 for infinite)

en: Tacit
th_TH: โดยปริยาย

en: Tag
th_TH: แท็ก

en: Take into account
th_TH: คำนึงถึง

en: Target entity for the computer
th_TH: Entity เป้าหมายสำหรับคอมพิวเตอร์

en: Task | Tasks
th_TH[0]: งาน

en: Task %s executed
th_TH: งาน %s ดำเนินการ

en: Task author
th_TH: ผู้เขียนงาน

en: Task completed in %s
th_TH: งานสำเร็จใน %s

en: Task completed.
th_TH: งานสำเร็จ

en: Tasks category | Tasks categories
th_TH[0]: หมวหมู่งาน

en: Technician
th_TH: ช่างเทคนิค

en: Technician as assigned
th_TH: ช่างเทคนิคที่ได้รับมอบหมาย

en: Technician group
th_TH: กลุ่มช่างเทคนิค

en: Technician in charge of the hardware
th_TH: ผู้ที่เปลี่ยนฮาร์ดแวร์

en: Technician in charge of the task
th_TH: ช่างเทคนิคในงาน

en: Technician in charge of the ticket
th_TH: ช่างเทคนิคในความดูแลของ Ticket

en: Technician in tasks
th_TH: ช่างเทคนิคในงาน

en: Template for a request
th_TH: แม่แบบการร้องขอ

en: Template for an incident
th_TH: แม่แบบเหตุการณ์ผิดปกติ

en: Template name
th_TH: ชื่อแม่แบบ

en: Template translation | Template translations
th_TH[0]: แม่แบบแปลภาษา

en: Templates
th_TH: แม่แบบ

en: Test connection to email server
th_TH: ทดสอบเชื่อมต่อเมล์เซิร์ฟเวอร์

en: Test ctype functions
th_TH: ทดสอบการทำงาน ctype

en: Test done
th_TH: ทดสอบสำเร็จ

en: Test email sent to administrator
th_TH: ทดสอบส่งเมล์หาผู้ดูแลระบบ

en: Test failed
th_TH: ทดสอบไม่สำเร็จ

en: Test failed: %s
th_TH: ทดสอบไม่สำเร็จ : %s

en: Test of connection to LDAP directory
th_TH: ทดสอบเชื่อมต่อ LDAP

en: Test of the connection at the database
th_TH: ทดสอบการเชื่อมต่อฐานข้อมูล

en: Test rules engine
th_TH: ทอสอบกฏ

en: Test successful
th_TH: ทดสอบสำเร็จ

en: Test successful: %s
th_TH: ทดสอบสำเร็จ : %s

en: Testing PHP Parser
th_TH: ทดสอบ PHP Parser

en: Text in the login box
th_TH: ข้อความในช่องเข้าสู่ระบบ

en: Thank you for using our automatic helpdesk system.
th_TH: ขอบคุณสำหรับการใช้ระบบการช่วยเหลืออัตโนมัติ เจ้าหน้าที่กำลังดำเนินการให้.....โปรดรอสักครู่

en: The CURL extension for your PHP parser isn't installed
th_TH: ไม่ได้ติดตั้ง PHP-CURL

en: The PHP mail function is unknown or is not activated on your system.
th_TH: ไม่ได้ติดตั้ง PHP-Mail

en: The action you have requested is not allowed.
th_TH: การกระทำที่คุณได้ร้องขอไม่ได้รับอนุญาต

en: The action you have requested is not allowed. Reload previous page before doing action again.
th_TH: การกระทำที่คุณได้รับการร้องขอไม่ได้รับอนุญาต โหลดหน้าก่อนหน้านี้ก่อนที่จะทำดำเนินการอีกครั้ง

en: The assignment of a SLA to a ticket causes the recalculation of the due date.
th_TH: ที่ได้รับมอบหมายจาก SLA ตั๋วทำให้เกิดการคำนวณจากวันที่ครบกำหนด

en: The authentication method configuration doesn't allow you to change your password.
th_TH: วิธีการตรวจสอบการกำหนดค่าไม่อนุญาตให้คุณเปลี่ยนรหัสผ่านของคุณ

en: The directory %s doesn't exist.
th_TH: ไดเรกทอรี %s ไม่มีอยู่

en: The directory could not be created.
th_TH: ไดเรกทอรีไม่สามารถสร้างได้

en: The directory was created but could not be removed.
th_TH: ไดเรกทอรีที่ถูกสร้างขึ้น แต่ไม่สามารถลบออก

en: The engine passes the result of a rule to the following one.
th_TH: กลไกผ่านผลมาจากกฎดังต่อไปนี้

en: The engine stops on the first checked rule.
th_TH: กลไกหยุดบนกฎการตรวจสอบครั้งแรก

en: The engine treats all the rules.
th_TH: กลไกปฏิบัติกฎทั้งหมด

en: The file already exists
th_TH: ไฟล์ซ้ำ

en: The file could not be created.
th_TH: ไฟล์ไม่สามารถสร้างได้

en: The file is valid. Upload is successful.
th_TH: ไฟล์ถูกต้อง อัพโหลดสำเร็จ

en: The file was created but can't be deleted.
th_TH: ไฟล์ที่ถูกสร้างขึ้น แต่ไม่สามารถลบได้

en: The following automatic actions are in error. They require intervention.
th_TH: การกระทำอัตโนมัติต่อไปนี้เป็นข้อผิดพลาด พวกเขาจำเป็นต้องมีการแทรกแซง

en: The installation is finished
th_TH: ติดตั้งเสร็จสิ้น

en: The new structure is hierarchical
th_TH: โครงสร้างใหม่เป็นลำดับชั้น

en: The plugin %s is incompatible with this version of GLPI
th_TH: ปลั๊กอิน %s ใช้ไม่ได้กับรุ่นนี้

en: The required item is already reserved for this timeframe
th_TH: รายการที่ต้องการสงวนไว้แล้วสำหรับช่วงเวลานี้

en: The selected user (%s) has no valid email address. The request has been created, without email confirmation.
th_TH: ผู้ใช้ที่เลือก (%s) มีที่อยู่อีเมลที่ไม่ถูกต้อง ขอได้ถูกสร้างขึ้นโดยไม่ได้รับอีเมล์ยืนยัน

en: The ticket will be added in the entity %s
th_TH: Ticketจะถูกเพิ่มในเอ็นทิตี้ %s

en: The use of a SMTP is needed.
th_TH: ใช้ SMTP เป็นสิ่งจำเป็น

en: The user is busy at the selected timeframe.
th_TH: ผู้ใช้ไม่ว่างที่ช่วงเวลาที่เลือก

en: The version of the database is not compatible with the version of the installed files. An update is necessary.
th_TH: รุ่นของฐานข้อมูลไม่สามารถใช้ได้กับรุ่นของแฟ้มที่ติดตั้ง การปรับปรุงเป็นสิ่งที่จำเป็น

en: These parameters are used as actions in generic rules for assignment to entities
th_TH: พารามิเตอร์เหล่านี้จะถูกใช้เป็นกฎในการดำเนินการทั่วไปสำหรับการมอบหมายให้เอ็นทิตี้

en: Think of making a backup before transferring items.
th_TH: คิดในการทำสำรองข้อมูลก่อนที่จะโอนถ่ายรายการ

en: Third party type | Third party types
th_TH[0]: ประเภทบุคคลอื่น

en: This is a test email.
th_TH: นี้คือเมล์ทดสอบ

en: This is the new hierarchy. If it's complete approve it.
th_TH: นี้เป็นลำดับชั้นใหม่ ถ้ามันสมบูรณ์อนุมัติ

en: This item is not part of the FAQ
th_TH: รายการนี้ไม่ได้เป็นส่วนหนึ่งของคำถามที่พบบ่อย

en: This item is part of the FAQ
th_TH: รายการนี้เป็นส่วนหนึ่งของคำถามที่พบบ่อย

en: This item is waiting for approval, do you really want to resolve or close it?
th_TH: รายการนี้กำลังรอการอนุมัติคุณต้องการที่จะแก้ไขหรือปิดมันได้หรือไม่ ?

en: This profile is the last with write rights on profiles
th_TH: โปรไฟล์นี้จะเป็นวันสุดท้ายที่มีสิทธิเขียนในโปรไฟล์

en: This ticket concerns me
th_TH: Ticket นี้ฉันเป็นห่วง

en: Threshold of alarm reached for the type of cartridge: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
th_TH: เกณฑ์ของการเตือนถึงประเภทของตลับหมึก: %1$s - อ้างอิง %2$s - ที่เหลืออยู่ %3$d

en: Threshold of alarm reached for the type of consumable: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
th_TH: เกณฑ์การเตือนถึงสำหรับประเภทของวัสดุสิ้นเปลือง: %1$s - อ้างอิง %2$s - ที่เหลือ %3$d

en: Thursday
th_TH: พฤหัสบดี

en: Ticket %d successfully created
th_TH: Ticket %d สร้างสำเร็จ

en: Ticket category | Ticket categories
th_TH[0]: หมวดหมู่ Ticket

en: Ticket cost | Ticket costs
th_TH[0]: ค่าใช้จ่าย Ticket

en: Ticket creation failed (check mandatory fields)
th_TH: Ticket สร้างไม่สำเร็จ  (ตรวจสอบเขตข้อมูลจำเป็น)

en: Ticket creation failed (no template)
th_TH: Ticket สร้างไม่สำเร็จ  (ไม่มีแม่แบบ)

en: Ticket location
th_TH: สถานที่ Ticket

en: Ticket on linked items | Tickets on linked items
th_TH[0]: Ticket บนลิงค์รายการ

en: Ticket solved
th_TH: แก้ไข Ticket

en: Ticket task | Ticket tasks
th_TH[0]: งาน Ticket

en: Ticket template | Ticket templates
th_TH[0]: แม่แบบ Ticket

en: Ticket waiting for your approval
th_TH: Ticketรอการอนุมัติจากคุณ

en: Tickets awaiting approval
th_TH: Tickets รอการอนุมัติ

en: Tickets default type
th_TH: ชนิดเริ่มต้นTickets

en: Tickets on pending status
th_TH: Tickets เกี่ยวกับสถานะที่ค้างอยู่

en: Tickets to be processed
th_TH: Tickets ที่ต้องดำเนินการ

en: Time | Times
th_TH[0]: เวลา

en: Time cost
th_TH: ค่าใช้จ่ายเวลา

en: Time range | Time ranges
th_TH[0]: ช่วงเวลา

en: Tio
th_TH: TB

en: Title
th_TH: ชื่อเรื่อง

en: To %s
th_TH: ถึง %s

en: To be in charge of a ticket
th_TH: อยู่ในค่าใช้จ่ายของ Ticket

en: To copy/paste in your support request
th_TH: คัดลอก/วาง ในการร้องขอการสนับสนุนของคุณ

en: To do
th_TH: กระทำ

en: To email header
th_TH: ถึง

en: To empty the list of elements to be transferred
th_TH: ที่ว่างเปล่ารายการขององค์ประกอบที่จะโอน

en: To update
th_TH: อัพเดท

en: Today
th_TH: วันนี้

en: Too large attached file
th_TH: ไฟล์ใหญ่เกินไป

en: Tools
th_TH: เครื่องมือ

en: Total
th_TH: รวม

en: Total cost
th_TH: รวมค่าใช้จ่ายทั้งหมด

en: Total count
th_TH: รวมนับ

en: Total duration
th_TH: เวลารวม

en: Total real duration of treatment of the ticket
th_TH: ระยะเวลารวมที่แท้จริงของการรักษา Ticket

en: Total remaining on the budget
th_TH: งบประมาณที่เหลือ

en: Total spent on the budget
th_TH: รวมงบประมาณที่ใช้ในการ

en: Total: %1$d (%2$d new, %3$d used, %4$d worn)
th_TH: รวม: %1$d (%2$d ใหม่, %3$d ใช้, %4$d worn)

en: Total: %1$d, New: %2$d, Used: %3$d
th_TH: รวม: %1$d, ใหม่: %2$d, ใช้: %3$d

en: Total: Value=%1$s - Account net value=%2$s
th_TH: ผลรวม: มูลค่า=%1$s - บัญชีมูลค่าสุทธิ=%2$s

en: Transfer
th_TH: ส่งต่อ

en: Transfer and merge
th_TH: ถ่ายโอนและควบรวม

en: Transfer mode
th_TH: โหมดการถ่ายโอน

en: Try again
th_TH: ลองอีกครั้ง

en: Tuesday
th_TH: อังคาร

en: Type | Types
th_TH[0]: ประเภท

en: Type of component
th_TH: ประเภทของส่วนประกอบ

en: URL of the application
th_TH: URL ของโปรแกรม

en: Unable to add. The user already exist.
th_TH: ไม่สามารถเพิ่ม ผู้ใช้อยู่แล้ว

en: Unable to add. The user already exists.
th_TH: ไม่สามารถเพิ่ม ผู้ใช้ที่มีอยู่แล้ว

en: Unable to affect the email to an entity
th_TH: ไม่สามารถมีผลต่ออีเมลไปยังเอนทิตี้

en: Unable to archive log file: %1$s. %2$s already exists. Wait till next day.
th_TH: ไม่สามารถที่จะเก็บแฟ้มบันทึก : %1$s%2$s อยู่แล้ว รอจนถึงวันถัดไป

en: Unable to connect to the LDAP directory
th_TH: ไม่สามารถเชื่อมต่อไปยัง LDAP directory

en: Unable to delete archived log file: %s
th_TH: ไม่สามารถที่จะลบไฟล์ที่เก็บบันทึก : %s

en: Unable to find the byte %s
th_TH: ไม่พบไฟล์ %s

en: Unable to get item
th_TH: ไม่สามารถที่จะรับรายการ

en: Unable to update login. A user already exists.
th_TH: ไม่สามารถอัปเดเข้าสู่ระบบ ผู้ใช้ที่มีอยู่แล้ว

en: Unauthorized access to the file %s
th_TH: ไม่ได้รับอนุญาตเข้าถึงไฟล์ %s

en: Unauthorized access to this file
th_TH: การเข้าถึงไฟล์นี้

en: Unauthorized file type
th_TH: ชนิดไฟล์ไม่ได้รับอนุญาต

en: Unavailable
th_TH: ไม่มี

en: Uncategorized software
th_TH: ซอฟแวร์ไม่มีหมวดหมู่

en: Uncheck all
th_TH: ไม่เลือก

en: Undefined function %s (for cron)
th_TH: ไม่ได้กำหนดฟังก์ซั่น %s (สำหรับ cron)

en: Under observation
th_TH: ภายใต้การสังเกต

en: Uninstall the software
th_TH: ถอนโปรแกรม

en: Uninstalling a cartridge
th_TH: ถอนการติดตั้งตลับหมึก

en: Unique fields
th_TH: ช่องที่ไม่ซ้ำกัน

en: Unknown error
th_TH: ไม่รู้ข้อผิดพลาด

en: Unknown file
th_TH: ไม่รู้จักไฟล์

en: Unknown network
th_TH: ไม่รู้จักเน็ตเวร์ค

en: Unknown ticket
th_TH: ไม่รู้จัก Ticket

en: Unlimited
th_TH: ไม่จำกัด

en: Unlock a link with an item
th_TH: ปลดล็อคลิงค์เกี่ยงกับรายการ

en: Unlock an item
th_TH: ปลดล็อครายการ

en: Unlock the component
th_TH: ปลดล็อคส่วนประกอบ

en: Unlock the item
th_TH: ปลดล็อครายการ

en: Unofficial translations are also available
th_TH: การแปลอย่างไม่เป็นทางการนอกจากนี้ยังมี

en: Unpublished
th_TH: ไม่ได้พิมพ์

en: Update
th_TH: อัพเดท

en: Update Source | Update Sources
th_TH[0]: อัพเดทแหล่งที่มา

en: Update of a problem
th_TH: อัดเดทปัญหา

en: Update of a task
th_TH: อัพเดทงาน

en: Update of a ticket
th_TH: อัพเดท Ticket

en: Update of the field
th_TH: อัพเดทรายการ

en: Update password
th_TH: อัพเดทรหัสผ่าน

en: Update printer counter
th_TH: อัพเดทเคาน์เตอร์เครื่องพิมพ์

en: Update source | Update sources
th_TH[0]: อัพเดทต้นฉบับ

en: Update successful, your database is up to date
th_TH: ปรับปรุงประสบความสำเร็จในฐานข้อมูลของคุณได้ถึงวันที่

en: Update the approval request to %s
th_TH: ปรับปรุงขออนุมัติไปยัง %s

en: Update the item
th_TH: อัพเดทายการ

en: Upgrade
th_TH: อัพเกรด

en: Upload directory doesn't exist
th_TH: ไดเรกทอรีอัพโหลดไม่มีอยู่

en: Uppercase
th_TH: พิมพ์ใหญ่

en: Urgency
th_TH: เร่งรีบ

en: Use DN in the search
th_TH: ค้นหาตาม DN

en: Use GLPI in mode
th_TH: ใช้ GLPI ในโหมด

en: Use TLS
th_TH: ใช้ TLS

en: Use a FTP installed file
th_TH: ติดตั้งไฟล์ผ่าน FTP

en: Use as a solution
th_TH: ใช้เป็นวิธีแก้ปัญหา

en: Use date
th_TH: ใช้วันที

en: Use mail date, instead of collect one
th_TH: ใช้วันที่จดหมายแทนการเก็บหนึ่ง

en: Use paged results
th_TH: ใช้หน้าผลลัพธ์

en: Use the slave for the search engine
th_TH: ใช้สเลฟสำหรับเครื่องมือค้นหา

en: Use unitary management
th_TH: ใช้การจัดการรวมกัน

en: Used cartridges
th_TH: ใช้ตลับหมึก

en: Used consumables
th_TH: ใช้วัสดุสิ้นเปลือง

en: Used items
th_TH: ใช้รายการ

en: Used on
th_TH: ใช้งาน

en: User | Users
th_TH[0]: ผู้ใช้

en: User attribute containing its groups
th_TH: แอตทริบิวต์ที่มีกลุ่มผู้ใช้งานของตน

en: User category | User categories
th_TH[0]: หมวดหมู่ผู้ใช้

en: User featuring a single profile
th_TH: ผู้ใช้ที่มีโปรไฟล์เดียว

en: User featuring the profile
th_TH: ผู้ใช้ที่มีโปรไฟล์

en: User information
th_TH: ข้อมูลผู้ใช้

en: User not authorized to connect in GLPI
th_TH: ผู้ใช้ไม่ได้รับอนุญาตในการเชื่อมต่อใน GLPI

en: User not found or several users found
th_TH: ไม่พบผู้ใช้หรือพบหลายคน

en: User or group updated. The connected items have been moved in the same values.
th_TH: ผู้ใช้หรือกลุ่มที่ปรับปรุงรายการเชื่อมต่อจะถูกย้ายในค่าเดียวกัน

en: User title | Users titles
th_TH[0]: ชื่อผู้ใช้

en: User with a single profile
th_TH: ผู้ใช้ที่มีโปรไฟล์เดียว

en: Valid tags
th_TH: ป้ายที่ถูกต้อง

en: Valid to %s
th_TH: ที่ถูกต้อง %s

en: Validate
th_TH: การตรวจสอบ

en: Validate a request
th_TH: การตรวจสอบคำขอ

en: Validate an incident
th_TH: การตรวจสอบเหตุการณ์ผิดปกติที่เกิดขึ้น

en: Validation | Validations
th_TH[0]: ตรวจสอบความถูก

en: Validation request
th_TH: ขอตรวจสอบความถูก

en: Validation request answer
th_TH: คำตอบของการร้องขอตรวจสอบความถูก

en: Value
th_TH: มูลค่า

en: Values for the generic rules for assignment to entities
th_TH: ค่าสำหรับกฎทั่วไปสำหรับการมอบหมายให้เอ็นทิตี้

en: Values used in the interface to search users from a LDAP directory
th_TH: ค่าอินเตอร์เฟซที่ใช้ในการค้นหาผู้ใช้จาก LDAP

en: Version | Versions
th_TH[0]: รุ่น

en: Version comments
th_TH: ความเห็นในรุ่น

en: Version in use
th_TH: รุ่นที่ใช้

en: Version name
th_TH: ชื่อรุ่น

en: Version of the operating system | Versions of the operating system
th_TH[0]: รุ่นของระบบปฏิบัติการ

en: View | Views
th_TH[0]: มุมมอง

en: View updated users
th_TH: ดูอัพเดทผู้ใช้

en: Virtual machine | Virtual machines
th_TH[0]: เครื่องเสมือน

en: Virtual machine UUID
th_TH: UUID ของเครื่องเสมือน

en: Virtual ports
th_TH: พอร์ตเสมือน

en: Virtualization model | Virtualization models
th_TH[0]: รุ่น virtualization

en: Virtualization system | Virtualization systems
th_TH[0]: ระบบ virtualization

en: Visibility
th_TH: ชัดเจน

en: Visibility end date
th_TH: วันที่สิ้นสุดการแสดงผล

en: Visibility start date
th_TH: วันที่เริ่มต้นการแสดงผล

en: Visible for a problem
th_TH: มองเห็นปัญหา

en: Visible for a request
th_TH: มองเห็นการร้องขอ

en: Visible for an incident
th_TH: มองเห็นเหตุการณ์ผิดปกติที่เกิดขึ้น

en: Visible in a ticket
th_TH: ปรากฏใน Ticket

en: Visible in the simplified interface
th_TH: มองเห็นอินเตอร์เฟซที่เรียบง่าย

en: Waiting for approval
th_TH: รอการอนุมัติ

en: Waiting time
th_TH: เวลารอ

en: Warning before running rename based on the dictionary rules
th_TH: คำเตือนเปลี่ยนชื่อก่อนที่จะใช้ขึ้นอยู่กับกฎพจนานุกรม

en: Warning state color
th_TH: สีของสถานะ Warning

en: Warning state threshold
th_TH: เกณฑ์สถานะ Warning

en: Warning! This operation can put merged software in the dustbin.<br>Sure to notify your users.
th_TH: คำเตือน! การดำเนินการนี้สามารถนำซอฟแวร์รวมอยู่ในถังขยะ. <br> แน่นอนที่จะแจ้งให้ผู้ใช้ของคุณ

en: Warning, your actual database will be totaly overwriten by the database you want to restore !!!
th_TH: คำเตือนฐานข้อมูลที่แท้จริงของคุณจะได้รับการ overwriten totaly โดยฐานข้อมูลที่คุณต้องการเรียกคืน!

en: Warning: The request exceeds the limit of the directory. The results are only partial.
th_TH: คำเตือน: การร้องขอเกินขีดจำกัดของไดเรกทอรี ผลลัพธ์ที่ได้จะเป็นบางส่วนเท่านั้น

en: Warranty duration
th_TH: ระยะเวลาการรับประกัน

en: Warranty expiration date
th_TH: วันหมดอายุการรับประกัน

en: Warranty extension value
th_TH: ค่าการขยายการรับประกัน

en: Warranty information
th_TH: ข้อมูลการรับประกัน

en: Watcher | Watchers
th_TH[0]: ผู้ดู

en: Watcher group | Watcher groups
th_TH[0]: กลุ่มผู้ดู

en: Watcher user
th_TH: ผู้เฝ้าดู

en: Way of sending emails
th_TH: วิธีการส่งอีเมล์

en: Web Link
th_TH: ลิงค์เว็บ

en: Web link
th_TH: เว็บลิงค์

en: Web link to approval the solution
th_TH: เว็บลิงค์ได้รับการอนุมัติการแก้ปัญหา

en: Website
th_TH: เว็บไซต์

en: Wednesday
th_TH: พุธ

en: Week
th_TH: สัปดาห์

en: When connecting or updating
th_TH: เมื่อมีการเชื่อมต่อหรืออัพเดท

en: When disconnecting
th_TH: เมื่อตัดการเชื่อมต่อ

en: Withdraw dynamic authorizations and groups
th_TH: ถอนการอนุมัติแบบไดนามิกและกลุ่ม

en: Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s day | Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s days
th_TH[0]: Ticket จะปิดอัตโนมัติใน %s วัน

en: Without title
th_TH: ไม่มีชื่อ

en: Write
th_TH: เขียน

en: Writer
th_TH: ผู้เขียน

en: Writing ability
th_TH: ความสามารถในการเขียน

en: Written
th_TH: เขียน

en: XML Dump
th_TH: สำรอง XML

en: Yes
th_TH: ใช่

en: Yes if empty
th_TH: ใช่ถ้าว่าง

en: Yes if equal
th_TH: ใช่ถ้าเท่ากัน

en: You are not allowed to change the visibility flag for child entities.
th_TH: คุณยังไม่ได้รับอนุญาตให้เปลี่ยนค่าสถานะแสดงผลสำหรับเอ็นทิตี้ย่อย

en: You can also replace all uses of this dropdown by another.
th_TH: นอกจากนี้คุณยังสามารถแทนที่การใช้งานทั้งหมดของรายการเลือกนี้อีก

en: You can also specify a root location which will include all the generated locations.
th_TH: คุณยังสามารถระบุสถานที่รากซึ่งจะรวมทุกสถานที่ที่สร้างขึ้น

en: You can continue to add elements to be transferred or execute the transfer now
th_TH: คุณยังคงสามารถเพิ่มองค์ประกอบที่จะโอนหรือดำเนินการถ่ายโอนในขณะนี้

en: You can delete or modify these accounts as well as the initial data.
th_TH: คุณสามารถลบหรือแก้ไขบัญชีเหล่านี้เป็นข้อมูลเบื้องต้น

en: You can delete this migration error
th_TH: คุณสามารถลบข้อผิดพลาดจากการ Migrate

en: You can't delete that item, because it has sub-items
th_TH: คุณไม่สามารถลบรายการที่เพราะมีรายการย่อย

en: You didn't select a database!
th_TH: คุณไม่ได้เลือกฐานข้อมูล!

en: You don't have access to this application because your account was deactivated or removed
th_TH: คุณไม่ได้เข้าสู่โปรแกรมนี้เพราะบัญชีของคุณถูกปิดการใช้งานหรือลบออก

en: You don't have permission to perform this action.
th_TH: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ดำเนินการนี้

en: You don't have right to connect
th_TH: คุณไม่ได้มีสิทธิที่จะเชื่อมต่อ

en: You have been made a request to reset your account password.
th_TH: คุณได้ทำคำขอเพื่อรีเซ็ตรหัสผ่านบัญชีของคุณ

en: You have been redirected because you no longer have access to this ticket
th_TH: คุณได้รับการเปลี่ยนเส้นทางเพราะคุณไม่ได้มีการเข้าถึง Ticket นี้

en: You have not recorded any bookmarks yet
th_TH: คุณยังไม่ได้บันทึกบุ๊คมาร์คใด ๆ เลย

en: You have the latest available version
th_TH: คุณมีรุ่นล่าสุด

en: You must accept cookies to reach this application
th_TH: คุณต้องยอมรับคุกกี้เพื่อเข้าถึงโปรแกรมนี้

en: You must install at least PHP 5.3.0.
th_TH: คุณต้องติดตั้งอย่างน้อย PHP 5.3.0.

en: You must now proceed to updating your database content
th_TH: ตอนนี้คุณจะต้องดำเนินการเพื่อปรับปรุงเนื้อหาของฐานข้อมูลของคุณ

en: You will find it on the GLPI-PROJECT.org site.
th_TH: ไปยังเว็บ  GLPI-PROJECT.org

en: You will lose the formatting of your data
th_TH: คุณจะสูญเสียการจัดรูปแบบของข้อมูลของคุณ

en: Your PHP parser was compiled without the IMAP functions
th_TH: PHP ไม่มีฟังชั่นรองรับ IMAP

en: Your email could not be processed.
    If the problem persists, contact the administrator
th_TH: อีเมล์ของคุณไม่สามารถประมวลผล. ⏎ติดต่อผู้ดูแลระบบ

en: Your observed tickets
th_TH: Ticket สังเกตของคุณ

en: Your planning
th_TH: การวางแผนของคุณ

en: Your problems in progress
th_TH: ปัญหาของคุณอยู่ระหว่างดำเนินการ

en: Your rejected tickets
th_TH: Ticket ของคุณที่ปฏิเสธ

en: Your ticket has been registered, its treatment is in progress.
th_TH: Ticket ของคุณได้รับการลงทะเบียนแล้ว

en: Your tickets in progress
th_TH: Ticket ของคุณในความคืบหน้า

en: Your tickets to close
th_TH: Ticket ของคุณที่ปิด

en: Your tickets to validate
th_TH: Ticket ของคุณที่จะตรวจสอบ

en: after
th_TH: หลัง

en: and
th_TH: และ

[ctx: authentication]
en: Enabled
th_TH: เปิดการใช้งาน

en: before
th_TH: ก่อน

[ctx: button]
en: Add
th_TH: เพิ่ม

[ctx: button]
en: Add a contact
th_TH: เพิ่มผู้ติดต่อ

[ctx: button]
en: Add a contract
th_TH: เพิ่มสัญญา

[ctx: button]
en: Add a document
th_TH: เพิ่มเอกสาร

[ctx: button]
en: Add a license
th_TH: เพิ่มลิขสิทธิ์

[ctx: button]
en: Add a new file
th_TH: เพิ่มไฟล์ใหม่

[ctx: button]
en: Add a supplier
th_TH: เพิ่มผู้จัดจำหน่าย

[ctx: button]
en: Add a user
th_TH: เพิ่มผู้ใช้

[ctx: button]
en: Add a version
th_TH: เพิ่มรุ่น

[ctx: button]
en: Add an item
th_TH: เพิ่มรายการ

[ctx: button]
en: Add consumables
th_TH: เพิ่มวัสดุสิ้นเปลือง

[ctx: button]
en: Add to transfer list
th_TH: เพิ่มการถ่ายโอนรายการ

[ctx: button]
en: Associate an existing document
th_TH: เชื่อมโยงเอกสารที่มีอยู่

[ctx: button]
en: Cancel
th_TH: ยกเลิก

[ctx: button]
en: Change the authentication method
th_TH: เปลี่ยนวิธีการตรวจสอบ

[ctx: button]
en: Clean
th_TH: คลีน

[ctx: button]
en: Confirm
th_TH: ยีนยัน

[ctx: button]
en: Connect
th_TH: เชื่อมต่อ

[ctx: button]
en: Delete permanently
th_TH: ลบอย่างถาวร

[ctx: button]
en: Disconnect
th_TH: ตัดการเชื่อมต่อ

[ctx: button]
en: Duplicate
th_TH: ซ้ำ

[ctx: button]
en: Enable
th_TH: เปิดการใช้งาน

[ctx: button]
en: Export
th_TH: ส่งออก

[ctx: button]
en: Get email tickets now
th_TH: รับ Ticket ทางอีเมล์ในขณะนี้

[ctx: button]
en: Give
th_TH: ให้

[ctx: button]
en: Import
th_TH: นำเข้า

[ctx: button]
en: Install
th_TH: ติดตั้ง

[ctx: button]
en: Link tickets
th_TH: ลิงค์ Ticket

[ctx: button]
en: Manage
th_TH: จัดการ

[ctx: button]
en: Merge
th_TH: รวม

[ctx: button]
en: Move
th_TH: ย้าย

[ctx: button]
en: Post
th_TH: ตกลง

[ctx: button]
en: Put in dustbin
th_TH:  ลบ

[ctx: button]
en: Remove a contract
th_TH: ลบสัญญา

[ctx: button]
en: Remove a document
th_TH: ลบเอกสาร

[ctx: button]
en: Remove an item
th_TH: ลบรายการ

[ctx: button]
en: Replace
th_TH: แทนที่

[ctx: button]
en: Restore
th_TH: กู้คืน

[ctx: button]
en: Save
th_TH:  บันทึก

[ctx: button]
en: Search
th_TH: ค้นหา

[ctx: button]
en: Send
th_TH: ส่ง

[ctx: button]
en: Show
th_TH: แสดง

[ctx: button]
en: Synchronize
th_TH: ถ่ายโอน

[ctx: button]
en: Test
th_TH: ทดสอบ

[ctx: button]
en: To change
th_TH: ในการเปลี่ยน

[ctx: button]
en: Uninstall
th_TH: ถอดนการติดตั้ง

[ctx: button]
en: Unlock
th_TH: ปลดล็อค

[ctx: button]
en: Update
th_TH: อัพเดท

[ctx: button]
en: Upgrade
th_TH: อัพเกรด

[ctx: button]
en: Use
th_TH: ใช้

en: can't connect to the database
th_TH: ไม่สามารถเชื่อมต่อไปยังฐานข้อมูล

[ctx: cartridge]
en: New | New
th_TH[0]: ใหม่

[ctx: cartridge]
en: Used | Used
th_TH[0]: ใช้

[ctx: change]
en: Test
th_TH: ทดสอบ

[ctx: consumable]
en: New | New
th_TH[0]: ใหม่

[ctx: consumable]
en: Used | Used
th_TH[0]: ใช้

en: contains
th_TH: ประกอบด้วย

en: default criterion
th_TH: เกณฑ์ค่าเริ่มต้น

en: default_value must be 0 or 1
th_TH: default_value จะต้อง 0 or 1

en: default_value must be numeric
th_TH: default_value จะต้องเป็นตัวเลข

en: does not contain
th_TH: ไม่ประกอบด้วย

en: does not exist
th_TH: ไม่มีอยู่

en: exists
th_TH: ที่มีอยู่

en: finished by
th_TH: เสร็จโดย

en: from
th_TH: จาก

en: generated on %s
th_TH: สร้างขึ้นบน %s

en: glpi/glpi for the administrator account
th_TH: Glpi/Glpi สำหรับผู้ดูแลระบบ

[ctx: impact]
en: All
th_TH: ทั้งหมด

[ctx: impact]
en: At least high
th_TH: อย่างน้อยก็มีสูง

[ctx: impact]
en: At least low
th_TH: อย่างน้อยก็มีต่ำ

[ctx: impact]
en: At least medium
th_TH: อย่างน้อยก็มีกลาง

[ctx: impact]
en: At least very high
th_TH: อย่างน้อยก็มีสูงมาก

[ctx: impact]
en: At least very low
th_TH: อย่างน้อยก็มีต่ำมาก

[ctx: impact]
en: High
th_TH: สูง

[ctx: impact]
en: Low
th_TH: ต่ำ

[ctx: impact]
en: Medium
th_TH: กลาง

[ctx: impact]
en: Very high
th_TH: สูงมาก

[ctx: impact]
en: Very low
th_TH: ต่ำมาก

en: is
th_TH: เป็น

en: is already present in GLPI
th_TH: ที่มีอยู่แล้วแสดงใน GLPI

en: is empty in GLPI
th_TH: ไม่มีใน Entiry

en: is not
th_TH: ไม่เป็น

[ctx: item]
en: State
th_TH: สถานะ

en: last Friday
th_TH: วันศุกร์ล่าสุด

en: last Monday
th_TH: วันจันทร์ล่าสุด

en: last Saturday
th_TH: วันเสาร์ล่าสุด

en: last Sunday
th_TH: วันอาทิตย์ล่าสุด

en: last Thursday
th_TH: วันพฤหัสบดีล่าสุด

en: last Tuesday
th_TH: วันอังคารล่าสุด

en: last Wednesday
th_TH: วันพุธล่าสุด

en: last criterion
th_TH: เกณฑ์ล่าสุด

en: ldap_start_tls does not exist
th_TH: ไม่มี ldap_start_tls

[ctx: location]
en: State
th_TH: สถานะ

en: mbstring extension not found. Warning with charsets used.
th_TH: ไม่พบส่วนขยาย mbstring, คำเตือนเกี่ยวกับชุดอักขระที่ใช้

en: month | months
th_TH[0]: เดือน

[ctx: name]
en: Update
th_TH: อัพเดท

en: not under
th_TH: ไม่อยู่ภายใต้

en: on Saturday
th_TH: ในวันเสาร์

en: on week
th_TH: ในสัปดาห์

en: optimize
th_TH: เพิ่มประสิทธิภาพ

en: or
th_TH: หรือ

[ctx: periodicity]
en: Daily
th_TH: ทุกวัน

[ctx: periodicity]
en: Monthly
th_TH: ทุกเดือน

[ctx: periodicity]
en: None
th_TH: ไม่มี

[ctx: periodicity]
en: Weekly
th_TH: ทุกสัปดาห์

[ctx: person]
en: Title
th_TH: ชื่อเรื่อง

[ctx: phone]
en: Number
th_TH: จำนวน

[ctx: phone]
en: Number of licenses
th_TH: จำนวนลิขสิทธิ์

[ctx: plugin]
en: Enabled
th_TH: เปิดการใช้งาน

[ctx: plugin]
en: Installed / not activated
th_TH: ติดตั้ง / ไม่ทำงาน

[ctx: plugin]
en: Installed / not configured
th_TH: ติดตั้ง / ไม่ตั้งค่า

[ctx: plugin]
en: Not installed
th_TH: ไม่ติดตั้ง

en: post-only/postonly for the postonly account
th_TH: post-only/postonly โพสได้อย่างเดียว

[ctx: price]
en: Value
th_TH: มูลค่า

[ctx: priority]
en: All
th_TH: ทั้งหมด

[ctx: priority]
en: At least high
th_TH: อย่างน้อยก็มีสูง

[ctx: priority]
en: At least low
th_TH: อย่างน้อยก็มีต่ำ

[ctx: priority]
en: At least medium
th_TH: อย่างน้อยก็มีกลาง

[ctx: priority]
en: At least very high
th_TH: อย่างน้อยก็มีสูงมาก

[ctx: priority]
en: At least very low
th_TH: อย่างน้อยก็มีต่ำมาก

[ctx: priority]
en: High
th_TH: สูง

[ctx: priority]
en: Low
th_TH: ต่ำ

[ctx: priority]
en: Medium
th_TH: กลาง

[ctx: priority]
en: Very high
th_TH: สูงมาก

[ctx: priority]
en: Very low
th_TH: ต่ำมาก

[ctx: quantity]
en: Number
th_TH: จำนวน

[ctx: quantity]
en: Number of associated items
th_TH: จำนวนรายการที่เกี่ยวข้อง

[ctx: quantity]
en: Number of contracts
th_TH: จำนวนสัญญา

[ctx: quantity]
en: Number of documents
th_TH: จำนวนเอกสาร

[ctx: quantity]
en: Number of installations
th_TH: จำนวนติดตั้ง

[ctx: quantity]
en: Number of items
th_TH: จำนวนรายการ

[ctx: quantity]
en: Number of lines
th_TH: จำนวนบันทัด

[ctx: quantity]
en: Number of linked tickets
th_TH: จำนวนลิงค์ Ticket

[ctx: quantity]
en: Number of problems
th_TH: จำนวนปัญหา

[ctx: quantity]
en: Number of tasks
th_TH: จำนวนของงาน

[ctx: quantity]
en: Number of tickets
th_TH: จำนวน Tickets

[ctx: quantity]
en: Processors number
th_TH: หมายเลข CPU

en: regular expression does not match
th_TH: การแสดงออกปกติไม่ตรงกัน

en: regular expression matches
th_TH: การแสดงออกปกติตรงกัน

en: send contract alert failed
th_TH: ส่งการแจ้งเตือนสัญญาที่ล้มเหลว

en: send infocom alert failed
th_TH: ส่ง Infocom แจ้งเตือนล้มเหลว

[ctx: setup]
en: General
th_TH: ทั่วไป

en: starting with
th_TH: เริ่มด้วย

[ctx: status]
en: Accepted
th_TH: ได้รับการยอมรับ

[ctx: status]
en: Closed
th_TH: ปิด

[ctx: status]
en: New
th_TH: ใหม่

[ctx: status]
en: Not closed
th_TH: ไม่ปิด

[ctx: status]
en: Not solved
th_TH: ไม่แก้ปัญหา

[ctx: status]
en: Processing (assigned)
th_TH: อยู่ระหว่างดำเนินการ (มอบหมายแล้ว)

[ctx: status]
en: Processing (planned)
th_TH: อยู่ระหว่างดำเนินการ (วางแผนแล้ว)

[ctx: status]
en: Solved
th_TH: ปัญหา

[ctx: status]
en: Solved + Closed
th_TH: แก้ไข + ปิด

en: tech/tech for the technician account
th_TH: tech/tech ช่างเทคนิค IT Support

en: this port
th_TH: พอร์ตนี้

[ctx: ticket]
en: New
th_TH: ใหม่

[ctx: ticket]
en: Solved | Solved
th_TH[0]: ปัญหา

en: to
th_TH: ถึง

en: to see the entity and its sub-entities
th_TH: จะเห็นเอ็นทิตี้และเอ็นทิตี้ย่อย

en: under
th_TH: ภายใต้

[ctx: urgency]
en: All
th_TH: ทั้งหมด

[ctx: urgency]
en: At least high
th_TH: อย่างน้อยก็มีสูง

[ctx: urgency]
en: At least low
th_TH: อย่างน้อยก็มีต่ำ

[ctx: urgency]
en: At least medium
th_TH: อย่างน้อยก็มีกลาง

[ctx: urgency]
en: At least very high
th_TH: อย่างน้อยก็มีสูงมาก

[ctx: urgency]
en: At least very low
th_TH: อย่างน้อยก็มีต่ำมาก

[ctx: urgency]
en: High
th_TH: สูง

[ctx: urgency]
en: Low
th_TH: ต่ำ

[ctx: urgency]
en: Medium
th_TH: กลาง

[ctx: urgency]
en: Very high
th_TH: สูงมาก

[ctx: urgency]
en: Very low
th_TH: ต่ำมาก

en: version
th_TH: รุ่น

en: with email response
th_TH: โดยมีอีเมล์ตอบสนอง

en: without email response
th_TH: โดยไม่มีอีเมล์ตอบสนอง
