GLPI Project - en to tr_TR translation catalogue (2719 entries)

en: "Migration cleaner" tool
tr_TR: "Aktarım temizleme" aracı

en: %1$d day %2$dh%3$s | %1$d days %2$dh%3$s
tr_TR[0]: %1$d gün %2$dh%3$s

en: %1$d on %2$d
tr_TR: %1$d / %2$d

en: %1$dh%2$s
tr_TR: %1$ds%2$sd

en: %1$s - Error during the database query: %2$s - Error is %3$s
tr_TR: %1$s - Veritabanı sorgulama hatası: %2$s - Hata: %3$s

en: %1$s - ID %2$d
tr_TR: %1$s - Kod %2$d

en: %1$s - Network outlet %2$s
tr_TR: %1$s - Ağ prizi %2$s

en: %1$s - The port %2$s
tr_TR: %1$s - Kapı %2$s

en: %1$s - replay rules on existing database: %2$s/%3$s (%4$s Mio)
tr_TR: %1$s - geçerli veritabanı üzerine kuralları uyguluyor: %2$s/%3$s (%4$s Mio)

en: %1$s adds several netpoints
tr_TR: %1$s birkaç ağ noktası ekledi

en: %1$s adds the item %2$s
tr_TR: %1$s %2$s ögesini ekledi

en: %1$s adds the item %2$s (%3$d)
tr_TR: %1$s bir öge ekledi %2$s (%3$d)

en: %1$s adds the license %2$s
tr_TR: %1$s, %2$s lisansını ekledi

en: %1$s adds the version %2$s
tr_TR: %1$s, %2$s sürümünü ekledi

en: %1$s by %2$s
tr_TR: %2$s tarafından %1$s tarihinde

en: %1$s log in from IP %2$s
tr_TR: %1$s, %2$s IP adresinden oturum açtı

en: %1$s login since %2$s | %1$s logins since %2$s
tr_TR[0]: %2$s zamanından beri %1$s oturum

en: %1$s of %2$s: %3$s
tr_TR: %1$s - %2$s: %3$s

en: %1$s on %2$s
tr_TR: %1$s üzerine %2$s

en: %1$s purges the license %2$s
tr_TR: %1$s %2$s lisansını sildi

en: %1$s purges the version %2$s
tr_TR: %1$s %2$s sürümünü sildi

en: %1$s trying to add an item that already exists: %2$s
tr_TR: %1$s zaten varolan bir ögeyi eklemeye çalışıyor: %2$s

en: %1$s updates the item %2$s
tr_TR: %1$s, %2$s ögesini güncelledi

en: %1$s updates the license %2$s
tr_TR: %1$s, %2$s lisansını güncelledi

en: %1$s updates the version %2$s
tr_TR: %1$s, %2$s sürümünü güncelledi

en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes
tr_TR: %1$s%2$d gün %3$d saat %4$d dakika

en: %1$s%2$d days %3$d hours %4$d minutes %5$d seconds
tr_TR: %1$s%2$d gün %3$d saat %4$d dakika %5$d saniye

en: %1$s%2$d hours %3$d minutes
tr_TR: %1$s%2$d saat %3$d dakika

en: %1$s%2$d hours %3$d minutes %4$d seconds
tr_TR: %1$s%2$d saat %3$d dakika %4$d saniye

en: %1$s%2$d minute | %1$s%2$d minutes
tr_TR[0]: %1$s%2$d dakika

en: %1$s%2$d minutes %3$d seconds
tr_TR: %1$s%2$d dakika %3$d saniye

en: %1$s%2$s second | %1$s%2$s seconds
tr_TR[0]: %1$s%2$s saniye

en: %1$s: from %2$s to %3$s:
tr_TR: %1$s: Başlangıç %2$s Bitiş %3$s:

en: %d associated document | %d associated documents
tr_TR[0]: %d atanmış belge

en: %d day | %d days
tr_TR[0]: %d gün

en: %d hour | %d hours
tr_TR[0]: %d saat

en: %d millisecond | %d milliseconds
tr_TR[0]: %d milisaniye

en: %d minute | %d minutes
tr_TR[0]: %d dakika

en: %d month | %d months
tr_TR[0]: %d ay

en: %d new ticket | %d new tickets
tr_TR[0]: %d yeni çağrı

en: %d printed page | %d printed pages
tr_TR[0]: %d basılmış sayfa

en: %d second | %d seconds
tr_TR[0]: %d saniye

en: %d view | %d views
tr_TR[0]: %d okunma

en: %d week | %d weeks
tr_TR[0]: %d hafta

en: %d year | %d years
tr_TR[0]: %d yıl

en: %s Mio
tr_TR: %s MB

en: %s Mio max
tr_TR: %s MB en fazla

en: %s adds a cost
tr_TR: %s bir maliyet ekledi

en: %s adds a followup
tr_TR: %s bir izleme ekledi

en: %s adds a link with a supplier
tr_TR: %s sağlayıcıyla bir bağlantı ekledi

en: %s adds a link with an item
tr_TR: %s bir öge bağlantısı ekledi

en: %s adds a target
tr_TR: %s bir hedef ekledi

en: %s adds a task
tr_TR: %s bir görev ekledi

en: %s adds a team member
tr_TR: %s bir takım üyesi ekledi

en: %s adds a user to a group
tr_TR: %s bir gruba bir kullanıcı ekledi

en: %s adds a user to an entity
tr_TR: %s bir birime bir kullanıcı ekledi

en: %s adds a virtual machine
tr_TR: %s bir sanal makina ekledi

en: %s adds a volume
tr_TR: %s bir birim ekledi

en: %s adds an actor
tr_TR: %s bir aktör ekledi

en: %s adds an approval
tr_TR: %s bir onay ekledi

en: %s adds an item
tr_TR: %s bir öge ekledi

en: %s adds cartridges
tr_TR: %s kartuş ekledi

en: %s adds consumables
tr_TR: %s sarf malzemeleri ekledi

en: %s adds hidden field
tr_TR: %s gizli alan ekledi

en: %s adds mandatory field
tr_TR: %s zorunlu alan ekledi

en: %s adds predefined field
tr_TR: %s öntanımlı alan ekledi

en: %s adds several network ports
tr_TR: %s birkaç ağ kapısı ekledi

en: %s adds the item
tr_TR: %s öge ekleyebilir

en: %s approves or refuses a solution
tr_TR: %s bir çözümü onayladı ya da reddetti

en: %s associates a VLAN to a network port
tr_TR: %s bir sanal ağı bir ağ kapısı ile ilişkilendirdi

en: %s associates a computer and a license
tr_TR: %s bir bilgisayar ile bir lisansı ilişkilendirdi

en: %s associates a network name to an item
tr_TR: %s bir ögeye bir ağ adı verebilir

en: %s associates a type
tr_TR: %s bir tip ilişkilendirdi

en: %s connects an item
tr_TR: %s bir ögeyi bağladı

en: %s deleted
tr_TR: %s silindi

en: %s deletes an actor
tr_TR: %s bir aktörü sildi

en: %s deletes an item
tr_TR: %s bir ögeyi sildi

en: %s deletes several network ports
tr_TR: %s bazı ağ kapılarını silebilir

en: %s deletes users from a group
tr_TR: %s bir gruptan kullanıcılar sildi

en: %s disconnects an item
tr_TR: %s bir ögenin bağlantısını kesti

en: %s gives a consumable
tr_TR: %s bir sarf malzemesi verdi

en: %s hour | %s hours
tr_TR[0]: %s saat

en: %s installs a cartridge
tr_TR: %s bir kartuş taktı

en: %s installs software
tr_TR: %s yazılım yükledi

en: %s is not writable
tr_TR: %s yazılabilir değil

en: %s item | %s items
tr_TR[0]: %s öge

en: %s items/sec
tr_TR: %s öge/saniye

en: %s makes a bad usage.
tr_TR: %s kötü kullanıyor.

en: %s purges a cartridge
tr_TR: %s bir kartuşu sildi

en: %s purges a cost
tr_TR: %s bir maliyeti sildi

en: %s purges a followup
tr_TR: %s bir izlemeyi sildi

en: %s purges a sla level
tr_TR: %s bir hizmet anlaşmasını sildi

en: %s purges a task
tr_TR: %s bir işi sildi

en: %s purges a virtual machine
tr_TR: %s bir sanal makinayı sildi

en: %s purges a volume
tr_TR: %s bir birimi sildi

en: %s purges an approval
tr_TR: %s bir onayı sildi

en: %s purges an item
tr_TR: %s bir ögeyi çöpe attı

en: %s purges link between tickets
tr_TR: %s çağrılar arasındaki bağlantıyı sildi

en: %s replaces an item
tr_TR: %s bir ögeyi değiştirdi

en: %s restores an item
tr_TR: %s bir ögeyi geri yükledi

en: %s second | %s seconds
tr_TR[0]: %s saniye

en: %s sets unitary management
tr_TR: %s bölünmez yönetimi ayarladı

en: %s start | %s starts
tr_TR[0]: %s başlatma

en: %s stop | %s stops
tr_TR[0]: %s durma

en: %s ticket in progress or recently solved on this item. | %s tickets in progress or recently solved on this item.
tr_TR[0]: Bu ögeyle ilgili %s çağrı işleniyor ya da geçenlerde çözüldü.

en: %s tries to use a non standard path.
tr_TR: %s standart olmayan bir yol kullanmayı deniyor.

en: %s updates a cartridge
tr_TR: %s bir kartuşu güncelledi

en: %s updates a cost
tr_TR: %s bir maliyet güncelledi

en: %s updates a followup
tr_TR: %s bir izlemeyi güncelledi

en: %s updates a sla level
tr_TR: %s bir HDA düzeyini güncelledi

en: %s updates a task
tr_TR: %s bir görevi güncelledi

en: %s updates a virtual machine
tr_TR: %s bir sanal makinayı güncelledi

en: %s updates a volume
tr_TR: %s bir birimi güncelledi

en: %s updates an approval
tr_TR: %s bir onayı güncelledi

en: %s updates an item
tr_TR: %s bir ögeyi güncelledi

en: %s: send cartridge alert failed
tr_TR: %s: kartuş uyarısı gönderilemedi

en: %s: send consumable alert failed
tr_TR: %s: sarf malzemesi uyarısı gönderilemedi

en: (%1$d authorizations problems, %2$d failures)
tr_TR: (%1$d kimlik doğrulama hatası, %2$d başarısız)

en: (leave the field empty for a generation from HTML)
tr_TR: (HTML tarafından oluşturulması için alanı boş bırakın)

en: + %d day | + %d days
tr_TR[0]: + %d gün

en: + %d hour | + %d hours
tr_TR[0]: + %d saat

en: + %d minute | + %d minutes
tr_TR[0]: + %d dakika

en: + %d month | + %d months
tr_TR[0]: + %d ay

en: + %d week | + %d weeks
tr_TR[0]: + %d hafta

en: + %d year | + %d years
tr_TR[0]: + %d yıl

en: - %d day | - %d days
tr_TR[0]: - %d gün

en: - %d hour | - %d hours
tr_TR[0]: - %d saat

en: - %d minute | - %d minutes
tr_TR[0]: - %d dakika

en: - %d month | - %d months
tr_TR[0]: - %d ay

en: - %d week | - %d weeks
tr_TR[0]: - %d hafta

en: - %d year | - %d years
tr_TR[0]: - %d yıl

en: ... From an external source
tr_TR: ... bir dış kaynaktan

en: 1- Critical (login error only)
tr_TR: 1- Kritik (yalnız oturum açma hataları)

en: 2- Severe (not used)
tr_TR: 2- Nadir (kullanılmaz)

en: 24/7
tr_TR: 7/24

en: 3- Important (successful logins)
tr_TR: 3- Önemli (oturum açma)

en: 4- Notices (add, delete, tracking)
tr_TR: 4- Bildirimler (ekleme, silme, izleme)

en: 5- Complete (all)
tr_TR: 5- Hepsi (tümü)

en: A PHP extension stopped the file upload
tr_TR: Bir PHP eklentisi yüklemeyi durdurdu

en: A file and a directory have be created and deleted - Perfect!
tr_TR: Bir klasör ve dosya oluşturulup silinebildi - Mükemmel!

en: A file was created - Perfect!
tr_TR: Bir dosya oluşturulabildi - Mükemmel!

en: A minimum of 64 Mio is commonly required for GLPI.
tr_TR: GLPI için genellikle en az 64 MB gereklidir

en: A minimum of 64Mio is commonly required for GLPI.
tr_TR: GLPI için genellikle en az 64 MB gereklidir.

en: A new version is available: %s.
tr_TR: Yeni bir sürüm yayınlanmış: %s.

en: A validation request has been submitted
tr_TR: Değerlendirme isteği gönderildi

en: ANV
tr_TR: NHD

en: Accepted mail archive folder (optional)
tr_TR: Kabul edilen e-posta arşivi klasörü (isteğe bağlı)

en: Access denied
tr_TR: Erişim engellendi

en: Access to the Frequently Asked Questions
tr_TR: Sık sorulan sorulara erişim

en: Account net value
tr_TR: Net hesap değeri

en: Account number
tr_TR: Hesap numarası

en: Action | Actions
tr_TR[0]: Eylem

en: Action completed, fully processed
tr_TR: İşlem tamamen tamamlandı

en: Action completed, no processing required
tr_TR: İşlem tamamlandı, başka işleme gerek yok

en: Action completed, partially processed
tr_TR: İşlem kısmen tamamlandı

en: Action type
tr_TR: İşlem tipi

en: Action when a user is deleted from the LDAP directory
tr_TR: LDAP dizininden kullanıcı silindiğinde yapılacak işlem

en: Actions refused
tr_TR: Eylemler reddedildi

en: Active
tr_TR: Etkin

en: Actor
tr_TR: Aktör

en: Actual locations
tr_TR: Güncel konumlar

en: Ad-hoc (without access point)
tr_TR: Ad-hoc (erişim noktasız)

en: Add
tr_TR: Ekleyin

en: Add a LDAP directory replica
tr_TR: LDAP dizin yansısı ekleyin

en: Add a change
tr_TR: Değişiklik ekleyin

en: Add a close time
tr_TR: Kapanış zamanı ekleyin

en: Add a compatible printer model
tr_TR: Uyumlu bir yazıcı modeli ekleyin

en: Add a contact
tr_TR: İlgili ekleyin

en: Add a contract
tr_TR: Sözleşme ekleyin

en: Add a correct IP to the network port
tr_TR: Ağ kapısına doğru bir IP adresi ekleyin

en: Add a criterion
tr_TR: Ölçüt ekleyin

en: Add a document
tr_TR: Belge ekleyin

en: Add a followup to tickets (requester)
tr_TR: Çağrılara izleme ekleyin (isteyen)

en: Add a followup to tickets of associated groups
tr_TR: İlgili gruplardaki çağrılara izleme ekleyin

en: Add a global search criterion
tr_TR: Genel arama ölçütü ekleyin

en: Add a hidden field
tr_TR: Gizli alan ekleyin

en: Add a link with an item
tr_TR: Bağlantı ile bir öge ekleyin

en: Add a mandatory field
tr_TR: Zorunlu alan ekleyin

en: Add a network
tr_TR: Ağ ekleyin

en: Add a network alias
tr_TR: Ağ adı ekleyin

en: Add a network name
tr_TR: Ağ adı ekleyin

en: Add a new action
tr_TR: Eylem ekleyin

en: Add a new component
tr_TR: Bileşen ekleyin

en: Add a new cost
tr_TR: Maliyet ekleyin

en: Add a new criteria
tr_TR: Ölçüt ekleyin

en: Add a new followup
tr_TR: İzleme ekleyin

en: Add a new task
tr_TR: Yeni görev ekleyin

en: Add a new translation
tr_TR: Çeviri ekleyin

en: Add a predefined field
tr_TR: Öntanımlı alan ekleyin

en: Add a problem
tr_TR: Sorun ekleyin

en: Add a project
tr_TR: Proje ekleyin

en: Add a schedule
tr_TR: Zamanlama ekleyin

en: Add a search criterion
tr_TR: Arama ölçütü ekleyin

en: Add a supplier
tr_TR: Sağlayıcı ekleyin

en: Add a target
tr_TR: Hedef ekleyin

en: Add a team member
tr_TR: Takım üyesi ekleyin

en: Add a template...
tr_TR: Kalıp ekleyin...

en: Add a ticket
tr_TR: Çağrı ekleyin

en: Add a user
tr_TR: Kullanıcı ekleyin

en: Add a user without accreditation from a LDAP directory
tr_TR: LDAP dizini yetkisi olmayan bir kullanıcı ekleyin

en: Add a virtual machine
tr_TR: Sanal makina ekleyin

en: Add a volume
tr_TR: Birim ekleyin

en: Add an actor
tr_TR: Aktör ekleyin

en: Add an authorization to a user
tr_TR: Kullanıcıya yetki verin

en: Add an escalation level
tr_TR: Yükselme düzeyi ekleyin

en: Add an item
tr_TR:  Öge ekleyin

en: Add an item type
tr_TR: Öge tipi ekleyin

en: Add cartridges
tr_TR: Kartuş ekleyin

en: Add date
tr_TR: Eklendiği tarih

en: Add documents into ticket notifications
tr_TR: Bilet bildirimlerine belge ekleyin

en: Add external
tr_TR: Dışarıdan ekleyin

en: Add followup (associated groups)
tr_TR: İzleme ekleyin (atanmış gruplar)

en: Add followup (requester)
tr_TR: İzleme ekleyin (istekte bulunan)

en: Add new devices
tr_TR: Yeni aygıtlar ekleyin

en: Add several ports
tr_TR: Bir kaç kapı ekleyin

en: Add the component
tr_TR: Bileşen ekleyin

en: Add the item
tr_TR: Ögeyi ekleyin

en: Add the result of regular expression
tr_TR: Kurallı ifadenin sonucunu ekleyin

en: Add to all tickets
tr_TR: Tüm çağrılara ekleyin

en: Add to schedule
tr_TR: Takvime eklensin

en: Add user...
tr_TR: Kullanıcı ekleyin...

en: Add users from an external source
tr_TR: Dış kaynaktan kullanıcılar ekleyin

en: Added by %s
tr_TR: %s tarafından eklendi

en: Added document: %s
tr_TR: Eklenen belge: %s

en: Additional headers
tr_TR: Ek başlıklar

en: Address
tr_TR: Adres

en: Addressable network
tr_TR: Adreslenebilir ağ

en: Administration
tr_TR: Yönetim

en: Administration of reservations
tr_TR: Ayırtma yönetimi

en: Administrative number
tr_TR: Yönetim numarası

en: Administrator
tr_TR: Yönetici

en: Administrator email
tr_TR: Yönetici E-postası

en: Administrator name
tr_TR: Yönetici adı

en: Administrator reply-to email (if needed)
tr_TR: Yönetici e-posta yanıt adresi (gerekiyorsa)

en: Advanced information
tr_TR: Ayrıntılı bilgiler

en: Affected computers
tr_TR: Etkilenen bilgisayarlar

en: After
tr_TR: Sonra

en: Aggregation port
tr_TR: Toplama kapısı

en: Alarms on cartridges
tr_TR: Kartuş uyarıları

en: Alarms on consumables
tr_TR: Sarf malzemesi uyarıları

en: Alarms on contracts
tr_TR: Sözleşme uyarıları

en: Alarms on expired licenses
tr_TR: Kullanma süresi dolmuş lisans uyarıları

en: Alarms on financial and administrative information
tr_TR: Mali ve idari bilgilerin uyarıları

en: Alarms options
tr_TR: Uyarı ayarları

en: Alert on duplicate record
tr_TR: Çift kayıtlarda uyarı gönderilsin

en: Alert sent on %s
tr_TR: Uyarı zamanı %s

en: Alert threshold
tr_TR: Uyarı eşiği

en: Alerts on reservations
tr_TR: Ayırtma uyarıları

en: Alerts on tickets which are not solved
tr_TR: Çözülmemiş çağrıların uyarıları

en: Alerts on tickets which are not solved since
tr_TR: Şu tarihten sonra çözülmemiş çağrı uyarıları

en: Alias port
tr_TR: Diğer ad kapısı

en: All
tr_TR: Tümü

en: All categories
tr_TR: Tüm kategoriler

en: All items
tr_TR: Tüm ögeler

en: All linked tickets
tr_TR: Tüm bağlantılı çağrılar

en: All my articles
tr_TR: Tüm makalelerim

en: All pages in CSV
tr_TR: Tüm sayfalar CSV

en: All pages in SLK
tr_TR: Tüm sayfalar SLK

en: All pages in landscape PDF
tr_TR: Tüm sayfalar yatay PDF

en: All pages in portrait PDF
tr_TR: Tüm sayfalar dikey PDF

en: All reservable devices
tr_TR: Tüm ayırtılabilen aygıtlar

en: All unpublished articles
tr_TR: Tüm yayınlanmamış makaleler

en: All users having administrators rights have have been updated to 'super-admin' rights with the creation of his new user type.
tr_TR: Bu yeni kullanıcı tipinin oluşturulması ile, yönetici haklarına sahip tüm kullanıcılar 'süper yönetici' haklarına güncellendi.

en: Allocated memory
tr_TR: Ayrılmış bellek

en: Allocated memory > 64Mio - Perfect!
tr_TR: Ayrılmış bellek > 64MB - Mükemmel!

en: Allocated memory test
tr_TR: Ayrılmış bellek sınaması

en: Allow FAQ anonymous access
tr_TR: SSS anonim olarak kullanılabilsin

en: Allow anonymous followups (receiver)
tr_TR: Anonim izleme yapılabilsin (alıcı)

en: Allow anonymous ticket creation (helpdesk.receiver)
tr_TR: Anonim çağrı oluşturulabilsin (yardımmasası.alıcı)

en: Alternate username
tr_TR: Diğer kullanıcı adı

en: Alternate username number
tr_TR: Diğer kullanıcı adı numarası

en: Alternate username updated. The connected items have been updated using this alternate username.
tr_TR: Diğer kullanıcı adı güncellendi. İlişkili ögeler bu kullanıcı adını kullanacak şekilde güncellendi.

en: Altitude
tr_TR: Rakım

en: Always
tr_TR: Her zaman

en: Always dereferenced
tr_TR: Geri referans kullanılsın

en: Amortization coefficient
tr_TR: Amortisman katsayısı

en: Amortization duration
tr_TR: Amortisman süresi

en: Amortization type
tr_TR: Yıpranma payı tipi

en: An addressable network is a network defined on an equipment
tr_TR: Adreslenebilir bir ağ, bir aygıt üzerinden tanımlanan bir ağdır

en: An answer to a validation request was produced
tr_TR: Değerlendirme isteği yanıtlandı

en: An answer to an an approval request was produced by %s
tr_TR: %s tarafından bir onay isteğine yanıt verildi

en: An approval request has been submitted by %s
tr_TR: %s tarafından bir onay isteği gönderildi

en: An email has been sent to your email address. The email contains information for reset your password.
tr_TR: Adresinize, parolanızı sıfırlamak için gereken bilgilerin bulunduğu bir e-posta gönderildi.

en: An email to %s was added to queue
tr_TR: %s kullanıcısı için bir e-posta kuyruğa eklendi

en: An email was sent to %s
tr_TR: %s kullanıcısına bir e-posta gönderildi

en: Analysis
tr_TR: Çözümleme

en: Append a correct gateway to the network %s
tr_TR: %s ağına doğru bir ağ geçidi ekleyin

en: Applied
tr_TR: Uygulanmış

en: Approval | Approvals
tr_TR[0]: Onay

en: Approval comments
tr_TR: Onay notları

en: Approval date
tr_TR: Onay tarihi

en: Approval granted by %s
tr_TR: Onay %s tarafından kabul edildi

en: Approval of the solution
tr_TR: Çözüm onayı

en: Approval request
tr_TR: İsteği onaylayın

en: Approval request send to %s
tr_TR: %s kullanıcısına onay isteği gönderildi

en: Approval request to requester group manager
tr_TR: İstekte bulunan grup yöneticisine istek onayı

en: Approval request to technician group manager
tr_TR: Teknisyen grup yöneticisine istek onayı

en: Approval requester
tr_TR: Onay isteyen

en: Approval status
tr_TR: Onay durumu

en: Approvals for the ticket
tr_TR: Çağrı onayları

en: Approve the solution
tr_TR: Çözümü onaylayın

en: Approver
tr_TR: Onaylayan

en: April
tr_TR: Nisan

en: Archives log files and deletes aging ones
tr_TR: Günlük dosyalarını arşivler ve eskiyenleri siler

en: Archiving log file: %1$s to %2$s
tr_TR: Arşivleme günlük dosyası: %1$s - %2$s

en: Are you sure you want to return this non-reservable item?
tr_TR: Bu ögeyi ayırtılamaz yapmak istediğinize emin misiniz?

en: As child of
tr_TR: Şunun alt öğesi olarak

en: As soon as possible
tr_TR: Olabildiğince çabuk

en: Assets
tr_TR: Varlıklar

en: Assign
tr_TR: Atama

en: Assign a SLA
tr_TR: Bir HDA atayın

en: Assign a ticket
tr_TR: Çağrı atayın

en: Assign equipment
tr_TR: Aygıt atayın

en: Assign the value from regular expression
tr_TR: Değeri, kurallı ifade ile atayın

en: Assign: equipment by IP address
tr_TR: Atama: aygıt IP adresiyle

en: Assign: equipment by MAC address
tr_TR: Atama: aygıt MAC adresiyle

en: Assign: equipment by name + domain
tr_TR: Atama: aygıt adı + etki alanıyla

en: Assigned
tr_TR: Atanmış

en: Assigned to
tr_TR: Atanan:

en: Assigned to a supplier
tr_TR: Bir sağlayıcıya atanmış

en: Assigned to groups
tr_TR: Atanmış gruplar

en: Assigned to technicians
tr_TR: Atanmış teknisyenler

en: Assistance
tr_TR: Destek

en: Associable items to a ticket
tr_TR: Çağrı ile ilişkilendirilebilecek ögeler

en: Associable to a ticket
tr_TR: Çağrı ile ilişkilendirilebilir

en: Associate a VLAN
tr_TR: Sanal ağı ilişkilendirin

en: Associate myself
tr_TR: Kendinizi atayın

en: Associate to a group
tr_TR: Grupla ilişkilendirin

en: Associate to a profile
tr_TR: Profille ilişkilendirin

en: Associated contact | Associated contacts
tr_TR[0]: İlgili kişi

en: Associated contract | Associated contracts
tr_TR[0]: İlgili sözleşme

en: Associated element | Associated elements
tr_TR[0]: İlişkilendirilmiş bileşenler

en: Associated item | Associated items
tr_TR[0]: İlişkili öge

en: Associated item ID
tr_TR: İlgili öge kodu

en: Associated item type | Associated item types
tr_TR[0]: Atanmış öge tipleri

en: Associated supplier | Associated suppliers
tr_TR[0]: İlgili sağlayıcılar

en: Association
tr_TR: İlişki

en: At all events
tr_TR: Tüm etkinliklerden

en: At least one field has an incorrect value
tr_TR: En az bir alana yanlış değer yazılmış

en: Attribute of the user containing its groups
tr_TR: Kullanıcının gruplarını içeren özniteliği

en: Attribute representing entity
tr_TR: Birimi belirten öznitelik

en: Attribute value
tr_TR: Öznitelik değeri

en: August
tr_TR: Ağustos

en: Authentication
tr_TR: Kimlik Doğrulama

en: Authentication on GLPI database
tr_TR: GLPI veritabanıyla kimlik doğrulaması

en: Authentication on a LDAP directory
tr_TR: LDAP diziniyle kimlik doğrulaması

en: Authentication on mail server
tr_TR: Posta sunucusuyla kimlik doğrulaması

en: Author | Authors
tr_TR[0]: Yazar

en: Authorization | Authorizations
tr_TR[0]: Yetkilendirme

en: Authorization error
tr_TR: Kimlik doğrulama hatası

en: Authorizations assignment rules
tr_TR: Yetkilerin atanma kuralları

en: Authorize reservations
tr_TR: Ayırtmaları onaylayın

en: Authorized upload
tr_TR: Kimliği doğrulanmış yükleme

en: Auto-Submitted email header
tr_TR: Kendiliğinden gönderilen e-posta üstbilgisi

en: Autocompletion of text fields
tr_TR: Metin alanlarını kendiliğinden tamamlansın

en: Autofill dates for financial and administrative information
tr_TR: Mali ve idari bilgilerde tarihler kendiliğinden doldurulsun

en: Automatic
tr_TR: Kendiliğinden

en: Automatic action | Automatic actions
tr_TR[0]: Kendiliğinden yapılacak eylem

en: Automatic actions of SLA
tr_TR: Kendiliğinden HDA işlemleri

en: Automatic assignment of tickets
tr_TR: Çağrılar kendiliğinden atansın

en: Automatic closing configuration
tr_TR: Ayarların kendiliğinden kapatılması

en: Automatic closing of solved tickets after
tr_TR: Çözülmüş çağrılar şu kadar sonra kendiliğinden kapansın

en: Automatic fields (marked by *)
tr_TR: Otomatik alanlar (* ile işaretli)

en: Automatic inventory
tr_TR: Otomatik envanter

en: Automatic redirection, else click
tr_TR: Kendiliğinden yönlendiriliyor, iptal için tıklayın

en: Automatic reminders of SLA
tr_TR: Kendiliğinden HDA anımsatıcıları

en: Automatic reminders of SLAs
tr_TR: Kendiliğinden Hizmet Düzeyi Sözleşmesi anımsatma

en: Automatic tickets closing
tr_TR: Kendiliğinden çağrı kapatma

en: Automatic transfer of computers
tr_TR: Kendiliğinden bilgisayar aktarımı

en: Automatic user assignment
tr_TR: Kendiliğinden kullanıcı atama

en: Automatically add a user of an external source
tr_TR: Bir dış kaynaktan kendiliğinden kullanıcı ekleme

en: Automatically add users from an external authentication source
tr_TR: Kullanıcılar dış kimlik doğrulama kaynağından eklensin

en: Automatically generated by GLPI %s
tr_TR: GLPI %s tarafından kendiliğinden oluşturuldu

en: Automatically refresh the list of tickets (minutes)
tr_TR: Çağrı listesi kendiliğinden yenilensin (dakika)

en: Automatically update of the elements related to the computers
tr_TR: Bilgisayarlar ile ilgili bileşenler kendiliğinden güncellensin

en: Availability
tr_TR: Kullanabilirlik

en: Available
tr_TR: Uygun

en: Average
tr_TR: Ortalama

en: Average count
tr_TR: Ortalama sayı

en: Average number of printed pages
tr_TR: Ortalama basılmış sayfa sayısı

en: Average real duration of treatment of the ticket
tr_TR: Çözüm için gerçekte harcanan zaman ortalaması

en: Average satisfaction
tr_TR: Memnuniyet ortalaması

en: Average speed
tr_TR: Ortalama hız

en: Average time
tr_TR: Ortalama zaman

en: Average time in stock
tr_TR: Ortalama stok süresi

en: Average time in use
tr_TR: Ortalama kullanım süresi

en: Average time to closure
tr_TR: Kapatma zamanı ortalaması

en: Average time to resolution
tr_TR: Çözümleme zamanı ortalaması

en: Average time to take into account
tr_TR: Hesaba katılacak ortalama zaman

en: Back
tr_TR: Geri dönün

en: Back to planning
tr_TR: Planlamaya dönün

en: Back to stock
tr_TR: Stoğa dönüş

en: Backup plan
tr_TR: Yedekleme planı

en: Backup the database?
tr_TR: Veritabanı yedeklensin

en: Based on the category then the item
tr_TR: Önce kategoriye sonra ögeye göre

en: Based on the item then the category
tr_TR: Önce ögeye sonra kategoriye göre

en: Be careful: there is no default value
tr_TR: Dikkat: varsayılan değer yok

en: Beeing in charge
tr_TR: Sorumlu olunuyor

en: Before
tr_TR: Önce

en: Before the last month
tr_TR: Geçen aydan önce

en: Begin
tr_TR: Başlangıç

en: Begin date
tr_TR: Başlangıç tarihi

en: Begin hour of run period
tr_TR: Vardiya başlangıç saati

en: Beginning of fiscal year
tr_TR: Mali yıl başlangıcı

en: Beginning of the installation
tr_TR: Kurulum başlangıcı

en: Beginning of the month
tr_TR: Ayın başlangıcı

en: Beginning of the year
tr_TR: Yılın başlangıcı

en: Belonging to groups
tr_TR: Ait olduğu gruplar

en: Binding to the LDAP directory
tr_TR: LDAP dizinine bağlantı

en: Blacklist | Blacklists
tr_TR[0]: Kara liste

en: Blacklisted for import
tr_TR: Alma karalistesinde

en: Blacklisted mail content
tr_TR: Kara listeye alınan e-posta içeriği

en: Blank
tr_TR: Temizleyin

en: Blank Template
tr_TR: Boş Kalıp

en: Bookmark | Bookmarks
tr_TR[0]: Yerimleri

en: Brand
tr_TR: Marka

en: Bring down
tr_TR: Aşağı

en: Bring up
tr_TR: Yukarı

en: Budget | Budgets
tr_TR[0]: Bütçe

en: Building number
tr_TR: Bina numarası

en: Bulk import groups from a LDAP directory
tr_TR: LDAP dizinindeki tüm grupları alın

en: Bulk import users from a LDAP directory
tr_TR: LDAP dizinindeki tüm kullanıcıları alın

en: Bulk modification
tr_TR: Toplu değişiklik

en: Bulk modification error
tr_TR: Toplu değişiklik hatası

en: Business rules for ticket (entity parent)
tr_TR: Çağrının iş kuralları (kurumun üstü)

en: Business rules for tickets
tr_TR: Çağrıların iş kuralları

en: Business rules for tickets (entity)
tr_TR: Çağrıların iş kuralları (birim)

en: By
tr_TR: kişi

en: By %s
tr_TR: %s tarafından

en: By change
tr_TR: Değişime göre

en: By contract
tr_TR: Sözleşmeye göre

en: By day
tr_TR: Güne göre

en: By default, a software may be linked to a ticket
tr_TR: Varsayılan olarak, bir yazılım bir çağrıya bağlanabilir

en: By entity
tr_TR: Birime göre

en: By hardware
tr_TR: Donanıma göre

en: By hardware characteristics
tr_TR: Donanım özelliklerine göre

en: By location
tr_TR: Konuma göre

en: By network outlet
tr_TR: Ağ prizlerine göre

en: By problem
tr_TR: Soruna göre

en: By ticket
tr_TR: Çağrıya göre

en: By year
tr_TR: Yıla göre

en: CAS Host
tr_TR: CAS Sunucusu

en: CAS authentication
tr_TR: CAS kimlik doğrulaması

en: CSRF compliant
tr_TR: CSRF uyumlu

en: CSV delimiter
tr_TR: CSV ayracı

en: Cache
tr_TR: Önbellek

en: Calendar | Calendars
tr_TR[0]: Takvim

en: Calendar of the ticket
tr_TR: Çağrı takvimi

en: Can be manager
tr_TR: Yönetici olabilir

en: Can be notified
tr_TR: Bildirilebilir

en: Can contain
tr_TR: İçerebilir

en: Can not add a range riding an existing period
tr_TR: Varolan bir aralığa bir zaman aralığı eklenemez

en: Can't change this attribute. It's inherited from its parent.
tr_TR: Üst ögeden devralındığı için bu öznitelik değiştirilemez.

en: Can't connect to the database
tr_TR: Veritabanına bağlanılamıyor

en: Can't connect to the database.
tr_TR: Veri tabanına bağlanılamıyor.

en: Can't create the database connection file, please verify file permissions.
tr_TR: Veritabanı bağlantı dosyası oluşturulamadı, dosya izinlerini denetleyin.

en: Can't get DB lock
tr_TR: Veritabanı kilidi alınamadı

en: Can't start
tr_TR: Başlatılamadı

en: Cancel the approval request to %s
tr_TR: %s kullanıcısından onay isteğini iptal edin

en: Cannot change a migration network port to an unknown one
tr_TR: Aktarılan bir ağ kapısı bilinmeyen bir kapıya değiştirilemez

en: Cannot update item: not enough right on the parent(s) item(s)
tr_TR: Öge güncellenemedi: alt ögeler için yeterli izin yok

en: Capacity
tr_TR: Kapasite

en: Capacity by default
tr_TR: Varsayılan kapasite

en: Caption
tr_TR: Başlık

en: Cartridge | Cartridges
tr_TR[0]: Kartuş

en: Cartridge model | Cartridge models
tr_TR[0]: Kartuş modeli

en: Cartridge type | Cartridge types
tr_TR[0]: Kartuş tipi

en: Cartridges alarm
tr_TR: Kartuş uyarısı

en: Case | Cases
tr_TR[0]: Olay

en: Case type | Case types
tr_TR[0]: Olay tipi

en: Category
tr_TR: Kategori

en: Category name
tr_TR: Kategori adı

en: Category tree
tr_TR: Kategori ağacı

en: Causes
tr_TR: Nedenler

en: Caution! You are not the author of this element. Delete targets can result in loss of access to that element.
tr_TR: Dikkat! Oluşturulan bu bileşenin yöneticisi değilsiniz. Hedefler silinirse bu bileşene erişilemeyebilir.

en: Caution! You will update the GLPI database named: %s
tr_TR: Dikkat! Şu GLPI veritabanını güncelleyeceksiniz: %s

en: Caution: you're about to remove a heading used for one or more items.
tr_TR: Dikkat: Bir ya da daha fazla öge tarafından kullanılan bir üstbilgiyi kaldırmak üzeresiniz.

en: Change | Changes
tr_TR[0]: Değişiklik

en: Change %1$s by %2$s
tr_TR: %1$s ile %2$s değiştirin

en: Change of the authentication method
tr_TR: Kimlik doğrulama yöntemini değiştirin

en: Change of the database layout - %s
tr_TR: Veritabanı düzenindeki değişiklik - %s

en: Change solved
tr_TR: Çözüldü olarak değiştirin

en: Change task | Change tasks
tr_TR[0]: Görevi değiştirin

en: Change the component %1$s: %2$s
tr_TR: %1$s bileşenini değiştirin: %2$s

en: Change the priority
tr_TR: Önceliği değiştirin

en: Change visibility in child entities
tr_TR: Alt birimlerin görünürlüğünü değiştirin

en: Changes on linked items
tr_TR: Bağlantılı ögelerdeki değişiklikler

en: Characteristics
tr_TR: Özellikler

en: Check | Checks
tr_TR[0]: Sınayın

en: Check all
tr_TR: Tümünü seçin

en: Check all as
tr_TR: Tümü şu şekilde seçilsin

en: Check for new updates
tr_TR: Güncelleme denetimi

en: Check for upgrade
tr_TR: Güncellemeleri denetleyin

en: Check if a new version is available
tr_TR: Yeni sürümleri denetleyin

en: Check permissions to the directory: %s
tr_TR: %s klasörünün izinleri denetleniyor

en: Check the MySQL replica
tr_TR: MySQL yansısının denetimi

en: Check to keep the devices while deleting this item
tr_TR: Bu öge silinirken aygıtların tutulması için işaretleyin

en: Check your personnal information
tr_TR: Kişisel bilgilerinizi denetleyin

en: Check/uncheck all
tr_TR: Tümünü seçin/bırakın

en: Checking of the compatibility of your environment with the execution of GLPI
tr_TR: Platformunuzun, GLPI çalıştırma uyumluluğu sınanıyor

en: Checking write permissions for automatic actions files
tr_TR: Kendiliğinden eylem dosyalarının yazma izinleri denetleniyor

en: Checking write permissions for cache files
tr_TR: Ön bellek dosyalarının yazma izinleri denetleniyor

en: Checking write permissions for document files
tr_TR: Belge dosyalarının yazma izinleri denetleniyor

en: Checking write permissions for dump files
tr_TR: Döküm dosyalarının yazma izinleri denetleniyor

en: Checking write permissions for graphic files
tr_TR: Çizelge dosyalarının yazma izinleri denetleniyor

en: Checking write permissions for lock files
tr_TR: Kilit dosyalarının yazma izinleri denetleniyor

en: Checking write permissions for log files
tr_TR: Günlük dosyalarının yazma izinleri denetleniyor

en: Checking write permissions for pictures files
tr_TR: Görsel dosyalarının yazma izinleri denetleniyor

en: Checking write permissions for plugins document files
tr_TR: Uyumlu ek dosyalarının yazma izinleri denetleniyor

en: Checking write permissions for rss files
tr_TR: RSS dosyalarının yazma izinleri denetleniyor

en: Checking write permissions for session files
tr_TR: Oturum dosyalarının yazma izni denetleniyor

en: Checking write permissions for setting files
tr_TR: Ayar dosyalarının yazma izinleri denetleniyor

en: Checking write permissions for temporary files
tr_TR: Geçici dosyaların yazma izinleri denetleniyor

en: Checking write permissions for upload files
tr_TR: Yüklenen dosyaların yazma izinleri denetleniyor

en: Checklist
tr_TR: Kontrol listesi

en: Checksum
tr_TR: Sağlama

en: Child entities
tr_TR: Alt birimler

en: Child groups
tr_TR: Alt gruplar

en: Choose 'Install' for a completely new installation of GLPI.
tr_TR: Yeni bir GLPI kurulumu için 'Kurulum' seçin.

en: Choose a template
tr_TR: Bir kalıp seçin

en: Choose an existing device
tr_TR: Varolan bir aygıt seçin

en: City
tr_TR: İlçe

en: Clean %1$d graph file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d graph files created since more than %2$s seconds
tr_TR[0]: %2$s saniyeden önce oluşturulmuş %1$d grafik dosyasını silin

en: Clean %1$d session file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d session files created since more than %2$s seconds
tr_TR[0]:  %2$s saniyeden daha uzun süre önce oluşturulmuş  %1$d oturum dosyasını silin

en: Clean %1$d temporary file created since more than %2$s seconds | Clean %1$d temporary files created since more than %2$s seconds
tr_TR[0]: %2$s saniyeden önce oluşturulmuş %1$d geçici dosyayı silin

en: Clean expired sessions
tr_TR: Süresi dolmuş oturumları silin

en: Clean generated graphics
tr_TR: Üretilmiş çizelgeleri silin

en: Clean mail queue
tr_TR: E-posta kuyruğunu temizleyin

en: Clean old logs
tr_TR: Eski günlükleri temizleyin

en: Clean temporary files
tr_TR: Geçici dosyaları silin

en: Clean the network port migration errors
tr_TR: Ağ kapısı aktarma hatalarını temizleyin

en: Clear
tr_TR: Temizleyin

en: Clear status
tr_TR: Durum temizlensin

en: Close date
tr_TR: Kapanış tarihi

en: Close time | Close times
tr_TR[0]: Kapanış zamanı

en: Closed
tr_TR: Kapatılmış

en: Closed on %s
tr_TR: Kapanma zamanı %s

en: Closing date
tr_TR: Kapanış tarihi

en: Closing of the ticket
tr_TR: Çağrının kapatılması

en: Closing time
tr_TR: Kapanış zamanı

en: Closure
tr_TR: Kapanış

en: Closure of a change
tr_TR: Değişikliği kapatma

en: Closure of a problem
tr_TR: Sorunun kapatılması

en: Code
tr_TR: Kod

en: Color
tr_TR: Renk

en: Comments
tr_TR: Notlar

en: Comments on financial and administrative information
tr_TR: Mali ve idari bilgilerle ilgili notlar

en: Comments to the satisfaction survey
tr_TR: Memnuniyet anketi notları

en: Commercial
tr_TR: Ticari

en: Common
tr_TR: Ortak

en: Common options
tr_TR: Genel ayarlar

en: Complete name
tr_TR: Tam ad

en: Component | Components
tr_TR[0]: Bileşen

en: Computer | Computers
tr_TR[0]: Bilgisayar

en: Computer model | Computer models
tr_TR[0]: Bilgisayar modeli

en: Computer type | Computer types
tr_TR[0]: Bilgisayar tipi

en: Computer's name
tr_TR: Bilgisayar adı

en: Condition
tr_TR: Koşul

en: Configuring the satisfaction survey
tr_TR: Memnuniyet anketi ayarları

en: Confirm the final deletion?
tr_TR: Son silme işlemini onaylıyor musunuz?

en: Connect a computer
tr_TR: Bilgisayar bağlayın

en: Connect an item
tr_TR: Öge bağlayın

en: Connect the item
tr_TR: Ögeyi bağlayın

en: Connected devices
tr_TR: Bağlı aygıtlar

en: Connected to
tr_TR: Bağlantı

en: Connection | Connections
tr_TR[0]: Bağlantı

en: Connection by dial line - Dialup Port
tr_TR: Çevirmeli bağlantı - Çevirme Kapısı

en: Connection errors
tr_TR: Bağlantı hataları

en: Connection failed
tr_TR: Bağlanılamadı

en: Connection failed. If you use a proxy, please configure it. (%s)
tr_TR: Bağlanılamadı. Vekil sunucu kullanıyorsanız, ayarları denetleyin. (%s)

en: Connection filter
tr_TR: Bağlantı süzgeci

en: Connection options
tr_TR: Bağlantı ayarları

en: Connection string
tr_TR: Bağlantı dizgesi

en: Connection to database failed, verify the connection parameters included in config_db.php file
tr_TR: Veritabanına bağlanılamadı. config_db.php dosyasındaki bağlantı ayarlarını denetleyin

en: Consumable | Consumables
tr_TR[0]: Sarf Malzemesi

en: Consumable model | Consumable models
tr_TR[0]: Sarf malzemesi modeli

en: Consumable type | Consumable types
tr_TR[0]: Sarf malzemesi tipi

en: Consumables alarm
tr_TR: Sarf malzemesi uyarısı

en: Contact | Contacts
tr_TR[0]: İlgili

en: Contact of project team
tr_TR: Proje takımının ilgilisi

en: Contact type | Contact types
tr_TR[0]: İlgili tipi

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Continue
tr_TR: Devam edin

en: Continue?
tr_TR: Devam

en: Contract | Contracts
tr_TR[0]: Sözleşme

en: Contract ended
tr_TR: Sözleşme sona erdi

en: Contract entered in notice time
tr_TR: Sözleşme bildirim aralığına girdi

en: Contract entered in notice time for period
tr_TR: Sözleşme, dönem için bildirim aralığına girdi

en: Contract expired since the
tr_TR: Sözleşmenin süresi şu tarihte sona ermiş

en: Contract number
tr_TR: Sözleşme numarası

en: Contract period ended
tr_TR: Sözleşme dönemi sona erdi

en: Contract reached the end of a period since the
tr_TR: Sözleşme şu tarihte süresinin sonuna ulaştı:

en: Contract renewal period
tr_TR: Sözleşme yenileme aralığı

en: Contract type | Contract types
tr_TR[0]: Sözleşme tipi

en: Contract with notice for the current period since the
tr_TR: Sözleşme şu tarihte süresinin sonuna ulaşacak

en: Contract with notice since the
tr_TR: Sözleşmenin bildirimi şu tarihte

en: Contracts alarm
tr_TR: Sözleşme uyarısı

en: Contracts expired in the last 30 days
tr_TR: Son 30 günde biten sözleşmeler

en: Contracts expiring in less than 30 days
tr_TR: 30 günden az sürede bitecek sözleşmeler

en: Contracts expiring in less than 7 days
tr_TR: 7 günden az sürede bitecek sözleşmeler

en: Contracts where notice begins in less than 30 days
tr_TR: 30 günden az sürede bitecek sözleşmelerin bildirimi

en: Contracts where notice begins in less than 7 days
tr_TR: 7 günden az sürede bitecek sözleşmelerin bildirimi

en: Control list
tr_TR: Denetim listesi

en: Controller | Controllers
tr_TR[0]: Denetçi

en: Copy
tr_TR: Kopyalansın

en: Copy computer status
tr_TR: Bilgisayar durumu kopyalansın

en: Copy from item
tr_TR: Ögeden kopyalayın

en: Copy from user
tr_TR: Kullanıcıdan kopyalayın

en: Copy of %s
tr_TR: %s kopyası

en: Copy the date of purchase
tr_TR: Satın alma tarihi kopyalansın

en: Copy the delivery date
tr_TR: Teslim tarihi kopyalansın

en: Copy the order date
tr_TR: Sipariş tarihi kopyalansın

en: Copy the start date of warranty
tr_TR: Garanti başlangıç tarihi kopyalansın

en: Cores
tr_TR: Çekirdek

en: Cost | Costs
tr_TR[0]: Maliyet

en: Could not connect to mailgate server
tr_TR: E-posta geçidi sunucusuna bağlanılamadı

en: Could not find mailgate %d
tr_TR: %d e-posta geçiti bulunamadı

en: Counter error
tr_TR: Sayaç hatası

en: Country
tr_TR: Ülke

en: Create
tr_TR: Ekleyin

en: Create a change from this problem
tr_TR: Bu sorun üzerine bir değişiklik oluşturun

en: Create a change from this ticket
tr_TR: Bu çağrı üzerine bir değişiklik oluşturun

en: Create a new database or use an existing one:
tr_TR: Yeni bir veritabanı oluşturun ya da varolanı kullanın:

en: Create a new network name
tr_TR: Ağ adı ekleyin

en: Create a problem from this ticket
tr_TR: Bu çağrıdan bir sorun oluşturun

en: Create a ticket
tr_TR: Çağrı açın

en: Create a ticket from this task
tr_TR: Bu görevden bir çağrı oluşturun

en: Create a validation request for a request
tr_TR: Bir istek için doğrulama isteği oluşturun

en: Create a validation request for an incident
tr_TR: Bir sorun için doğrulama isteği oluşturun

en: Create by %1$s on %2$s
tr_TR: %1$s tarafından %2$s zamanında oluşturuldu

en: Create for incident
tr_TR: Sorun için ekleyin

en: Create for request
tr_TR: Çağrı için ekleyin

en: Create survey after
tr_TR: Şundan sonra taransın

en: Create the directory %s
tr_TR: %s klasörünü oluşturun

en: Create ticket
tr_TR: Çeğrı ekleyin

en: Created from the template %s
tr_TR: %s kalıbından oluşturuldu

en: Created on %s
tr_TR: Oluşturulma zamanı: %s

en: Created tickets
tr_TR: Oluşturulmuş çağrılar

en: Creation date
tr_TR: Oluşturulma tarihi

en: Creation date of the satisfaction survey
tr_TR: Memnuniyet anketinin oluşturulma tarihi

en: Creator
tr_TR: Oluşturan

en: Criteria refused
tr_TR: Ölçüt reddedildi

en: Criterion | Criteria
tr_TR[0]: Ölçüt

en: Critical state color
tr_TR: Kritik durumunun rengi

en: Critical state threshold
tr_TR: Kritik durumunun eşiği

en: Cryptography test
tr_TR: Şifreleme sınaması

en: Current and future reservations
tr_TR: Güncel ve gelecekteki ayırtmalar

en: Current counter of pages
tr_TR: Güncel sayfa sayacı

en: Current file
tr_TR: Geçerli dosya

en: Current page in CSV
tr_TR: Geçerli sayfa CSV'

en: Current page in SLK
tr_TR: Geçerli sayfa SLK

en: Current page in landscape PDF
tr_TR: Geçerli sayfa yatay PDF

en: Current page in portrait PDF
tr_TR: Geçerli sayfa dikey PDF

en: D=Dynamic
tr_TR: D=Devingen

en: D=Dynamic, R=Recursive
tr_TR: D=Devingen, R=Yinelenen

en: DD-MM-YYYY
tr_TR: GG-AA-YYYY

en: Data migration
tr_TR: Veri aktarımı

en: Data migration - %s
tr_TR: Veri aktarımı - %s

en: Database
tr_TR: Veritabanı

en: Database connection parameters
tr_TR: Veritabanı bağlantı ayarları

en: Database connection setup
tr_TR: Veritabanı bağlantısı

en: Database connection successful
tr_TR: Veritabanına bağlanıldı

en: Database created
tr_TR: Veritabanı oluşturuldu

en: Database optimization
tr_TR: Veritabanı iyileştirme

en: Date | Dates
tr_TR[0]: Tarih

en: Date format
tr_TR: Tarih Biçimi

en: Date of last physical inventory
tr_TR: En son fiziksel envanter tarihi

en: Date of purchase
tr_TR: Satın alma tarihi

en: Date of solving
tr_TR: Çözülme tarihi

en: Day | Days
tr_TR[0]: Gün

en: Days to keep sent emails
tr_TR: Gönderilmiş e-postaların saklanacağı gün sayısı

en: Debug
tr_TR: Hata ayıklama

en: December
tr_TR: Aralık

en: Decision-maker
tr_TR: Karar verici

en: Decreasing
tr_TR: Azalan

en: Default characters limit (summary text boxes)
tr_TR: Varsayılan karakter sınırı (özet metin kutuları)

en: Default characters limit in dropdowns
tr_TR: Açılan kutular için varsayılan karakter sınırı

en: Default chart format
tr_TR: Varsayılan çizelge biçimi

en: Default decimals limit
tr_TR: Varsayılan ondalık sınırı

en: Default display
tr_TR: Varsayılan görünüm

en: Default documents:
tr_TR: Varsayılan belgeler:

en: Default email
tr_TR: Varsayılan e-posta

en: Default entity
tr_TR: Varsayılan birim

en: Default file size limit imported by the mails receiver
tr_TR: E-posta alıcısı tarafından alınan varsayılan dosya boyutu sınırı

en: Default for mail recipients
tr_TR: Posta alıcılarının varsayılanları

en: Default for tickets
tr_TR: Çağrı varsayılanları

en: Default heading when adding a document to a ticket
tr_TR: Bir çağrıya bir belge eklerken varsayılan başlık

en: Default language
tr_TR: Varsayılan dil

en: Default logins / passwords are:
tr_TR: Varsayılan kullanıcı adı ve parolalar:

en: Default profile
tr_TR: Varsayılan profil

en: Default report
tr_TR: Varsayılan rapor

en: Default search
tr_TR: Varsayılan arama

en: Default search results limit (page)
tr_TR: Varsayılan arama sonucu sınırı (sayfa)

en: Default server
tr_TR: Varsayılan sunucu

en: Default threshold for cartridges count
tr_TR: Kartuş sayısı için varsayılan eşik değeri

en: Default threshold for consumables count
tr_TR: Sarf malzemeleri sayısı için varsayılan eşik değeri

en: Default ticket template
tr_TR: Varsayılan çağrı kalıbı

en: Default translation
tr_TR: Varsayılan çeviri

en: Default url length limit
tr_TR: Varsayılan İnternet adresi uzunluğu sınırı

en: Default value
tr_TR: Varsayılan değer

en: Default value for alarms on contracts
tr_TR: Sözleşme uyarılarının varsayılan değeri

en: Default value for alarms on financial and administrative information
tr_TR: Mali ve idari bilgiler uyarılarının varsayılan değeri

en: Default values
tr_TR: Varsayılan değerler

en: Default view
tr_TR: Varsayılan görünüm

en: Delay to send email notifications
tr_TR: E-posta bildirimlerini gönderme gecikmesi

en: Delegatee
tr_TR: Yetkili

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete a global search criterion
tr_TR: Genel arama ölçütünü silin

en: Delete a link with an item
tr_TR: Öge bağlantısını silin

en: Delete a search criterion
tr_TR: Son arama ölçütünü silin

en: Delete all rehearsals
tr_TR: Tüm provaları silin

en: Delete an item
tr_TR: Bir ögeyi silin

en: Delete emails
tr_TR: E-postaları silin

en: Delete or update it otherwise GLPI will not work correctly.
tr_TR: İlgili eklentiyi silin ya da güncelleyin. Yoksa GLPI düzgün çalışmaz.

en: Delete permanently
tr_TR: Kalıcı olarak silin

en: Delete the component
tr_TR: Bileşeni silin

en: Delete the file %s?
tr_TR: %s dosyası silinsin mi?

en: Delete the item
tr_TR: Ögeyi silin

en: Deleted
tr_TR: Silinmiş

en: Deleted user in LDAP directory
tr_TR: LDAP dizininden silinmiş kullanıcı

en: Deleting a change
tr_TR: Değişikliği silme

en: Deleting a problem
tr_TR: Sorunun silinmesi

en: Deletion of a followup
tr_TR: İzlemenin silinmesi

en: Deletion of a project
tr_TR: Bir proje silindiğinde

en: Deletion of a project task
tr_TR: Proje görevi silindiğinde

en: Deletion of a reservation
tr_TR: Ayırtmanın silinmesi

en: Deletion of a task
tr_TR: Görevin silinmesi

en: Deletion of a ticket
tr_TR: Çağrının silinmesi

en: Deletion of archived log file: %s
tr_TR: %s arşivlenmiş günlük dosyasının silinmesi

en: Deletion refused
tr_TR: Silme reddedildi

en: Delimiter
tr_TR: Ayıraç

en: Delivery date
tr_TR: Teslim tarihi

en: Delivery form
tr_TR: Teslimat şekli

en: Deployment plan
tr_TR: Dağıtım planı

en: Dereferenced during the search (but not when locating)
tr_TR: Arama sırasında geri referans (konumlandırırken değil)

en: Dereferenced when locating (not during the search)
tr_TR: Konumlandırırken geri referans (arama sırasında değil)

en: Describe the incident or request
tr_TR: İstek yada sorunu açıklayın

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Destination entity
tr_TR: Hedef birim

en: Desynchronization MySQL replica
tr_TR: MySQL yansısı eşleştirilmemiş

en: Device | Devices
tr_TR[0]: Aygıt

en: Device 1
tr_TR: Aygıt 1

en: Device 2
tr_TR: Aygıt 2

en: Device list
tr_TR: Aygıt listesi

en: Device model | Device models
tr_TR[0]: Aygıt modeli

en: Device name
tr_TR: Aygıt adı

en: Device reservations expiring today
tr_TR: Bugün süresi dolan aygıt ayırtmaları

en: Device temporarily unavailable
tr_TR: Aygıt geçici olarak kullanılamıyor

en: Device type | Device types
tr_TR[0]: Aygıt tipi

en: Devices own by my groups
tr_TR: Gruplarımdaki aygıtlar

en: Devices type | Devices types
tr_TR[0]: Aygıt tipi

en: Dictionaries
tr_TR: Sözlükler

en: Dictionary | Dictionaries
tr_TR[0]: Sözlükler

en: Dictionary of manufacturers
tr_TR: Üretici sözlüğü

en: Dictionnary of computer models
tr_TR: Bilgisayar modelleri sözlüğü

en: Dictionnary of computer types
tr_TR: Bilgisayar tipleri sözlüğü

en: Dictionnary of device models
tr_TR: Aygıt modelleri sözlüğü

en: Dictionnary of device types
tr_TR: Aygıt tipi sözlüğü

en: Dictionnary of monitor types
tr_TR: Ekran tipleri sözlüğü

en: Dictionnary of network equipment types
tr_TR: Ağ aygıtı tipleri sözlüğü

en: Dictionnary of networking equipment models
tr_TR: Ağ aygıtı modelleri sözlüğü

en: Dictionnary of operating system versions
tr_TR: İşletim sistemi sürümleri sözlüğü

en: Dictionnary of operating systems
tr_TR: İşletim sistemleri sözlüğü

en: Dictionnary of phone models
tr_TR: Telefon modelleri sözlüğü

en: Dictionnary of phone types
tr_TR: Telefon tipi sözlüğü

en: Dictionnary of printer models
tr_TR: Yazıcı modelleri sözlüğü

en: Dictionnary of printer types
tr_TR: Yazıcı tipi sözlüğü

en: Dictionnary of printers
tr_TR: Yazıcı sözlüğü

en: Dictionnary of service packs
tr_TR: Hizmet paketi sözlüğü

en: Dictionnary of software
tr_TR: Yazılımlar sözlüğü

en: Difference between master and slave
tr_TR: Birincil ve ikincil arasındaki fark

en: Digit
tr_TR: Rakam

en: Direct
tr_TR: Doğrudan

en: Direct connections
tr_TR: Doğrudan bağlantılar

en: Disable
tr_TR: Devre dışı bırakın

en: Disable filtering by date
tr_TR: Tarihe göre süzme kullanılmasın

en: Disabled
tr_TR: Devre dışı

en: Disabled plugin
tr_TR: Uyumlu ek devre dışı

en: Disconnect the item
tr_TR: Ögenin bağlantısını kesin

en: Display (number of items)
tr_TR: Satır sayısı

en: Display all items
tr_TR: Tüm ögelere bakın

en: Display counts in tabs
tr_TR: Sekmelerde sayılar görüntülensin

en: Display options
tr_TR: Görünüm ayarları

en: Display order of surnames firstnames
tr_TR: Ad ve soyada göre görünüm sıralaması

en: Display report
tr_TR: Rapora bakın

en: Display the complete name in tree dropdowns
tr_TR: Ağaç açılan kutularında tam ad görüntülensin

en: Dissociate a VLAN
tr_TR: Sanal ağı ayırın

en: Dissociate from a group
tr_TR: Gruptan çıkarın

en: Dissociate from a profile
tr_TR: Profilden çıkarın

en: Dissociated devices
tr_TR: İlişkisi kaldırılan aygıtlar

en: Do not copy
tr_TR: Kopyalanmasın

en: Do not delete
tr_TR: Silinmesin

en: Do you really want to use unitary management for this item?
tr_TR: Bu öge için bölünmez yönetim kullanmak istediğinize emin misiniz?

en: Do you want to continue?
tr_TR: Devam etmek ister misiniz?

en: Document | Documents
tr_TR[0]: Belge

en: Document Ticket %d
tr_TR: Belge Çağrısı %d

en: Document copy succeeded.
tr_TR: Belge kopyalandı.

en: Document heading | Document headings
tr_TR[0]: Belge başlığı

en: Document move succeeded.
tr_TR: Belge taşındı.

en: Document type | Document types
tr_TR[0]: Belge tipi

en: Doer
tr_TR: Yapan

en: Domain | Domains
tr_TR[0]: Etki Alanı

en: Don't show deleted items
tr_TR: Silinmiş ögeler görüntülenmesin

en: Don't show search engine in dropdowns if the number of items is less than
tr_TR: Öge sayısı şundan az ise arama motoru açılan kutuları görüntülenmesin

en: Done
tr_TR: Yapılmışlar

en: Download
tr_TR: İndirin

en: Download URL
tr_TR: İndirme Adresi

en: Download the planning in Ical format
tr_TR: Planlamayı Ical takvim biçiminde indirin

en: Drag and drop your file here, or
tr_TR: Dosyanızı sürükleyip buraya bırakın ya da

en: Drive | Drives
tr_TR[0]: Sürücü

en: Dropdown | Dropdowns
tr_TR[0]: Açılan kutu

en: Dropdowns dictionary
tr_TR: Açılan kutular sözlüğü

en: Due date
tr_TR: Bitiş tarihi

en: Due date + Progress
tr_TR: Bitiş tarihi + İlerleme

en: Due date progression
tr_TR: Bitiş tarihi ilerlemesi

en: Duplicate the element as many times as there are connections
tr_TR: Bileşen bağlantıları kadar çoğaltılsın

en: Duplicated tickets
tr_TR: Çift çağrılar

en: Duplicates
tr_TR: Çiftler

en: Duration
tr_TR: Süre

en: Duration of survey
tr_TR: Anket süresi

en: Dynamic
tr_TR: Devingen

en: Dynamic display
tr_TR: Devingen görünüm

en: ERROR:
tr_TR: HATA:

en: ERROR: %s is not writable
tr_TR: HATA: %s yazılabilir değil

en: Each day
tr_TR: Her gün

en: Each month
tr_TR: Her Ay

en: Each month, same date
tr_TR: Her ay aynı günde

en: Each month, same day of week
tr_TR: Her ay, haftanın aynı gününde

en: Each week
tr_TR: Her hafta

en: Edit
tr_TR: Düzenleyin

en: Effective duration
tr_TR: Etkin süre

en: Email | Emails
tr_TR[0]: E-posta

en: Email %s not found. Impossible import.
tr_TR: %s e-posta adresi bulunamadı. Alınamıyor.

en: Email Followup
tr_TR: E-posta İzleme

en: Email HTML body
tr_TR: HTML e-postasının gövdesi

en: Email address
tr_TR: E-posta adresi

en: Email address not found.
tr_TR: E-posta adresi bulunamadı.

en: Email alarms
tr_TR: E-posta uyarıları

en: Email attribute for x509 authentication
tr_TR: x509 kimlik doğrulaması için e-posta özniteliği

en: Email body
tr_TR: E-posta metni

en: Email domain Name (users email will be login@domain)
tr_TR: E-posta etki alanı adı (kullanıcıların e-posta adresi kullanıcıadı@etkialanı olacak)

en: Email followup
tr_TR: E-posta izleme

en: Email followups configuration
tr_TR: E-posta izleme ayarları

en: Email for followup
tr_TR: İzleme e-postası

en: Email not found. Impossible import
tr_TR: E-posta bulunamadığından alınamadı.

en: Email server
tr_TR: E-posta sunucusu

en: Email server configuration
tr_TR: E-posta sunucu ayarları

en: Email server for authentication
tr_TR: E-posta sunucusuyla kimlik doğrulaması

en: Email signature
tr_TR: E-posta imzası

en: Email text body
tr_TR: Metin e-postasının gövdesi

en: Empty array
tr_TR: Boş dizi

en: Empty login or password
tr_TR: Kullanıcı adı ya da parola boş

en: Enable filtering by date
tr_TR: Tarihe göre süzme kullanılsın

en: Enable followup via email
tr_TR: E-posta ile izleme kullanılsın

en: Enable notifications by default
tr_TR: Bildirimler varsayılan olarak kullanılsın

en: Enable the financial and administrative information
tr_TR: Mali ve idari bilgiler kullanılsın

en: Enable the financial and administrative information by default
tr_TR: Mali ve idari bilgileri varsayılan olarak kullanılsın

en: End
tr_TR: Bitiş

en: End + Notice
tr_TR: Sonlanma + Bildirim

en: End at %s
tr_TR: Bitiş zamanı %s

en: End at %s:
tr_TR: Bitiş %s:

en: End date
tr_TR: Bitiş tarihi

en: End hour of run period
tr_TR: Vardiya bitiş saati

en: End of contract
tr_TR: Sözleşme sonu

en: End of life
tr_TR: Ömrünün sonu

en: End of the selected timeframe is not a working hour.
tr_TR: Seçilmiş zaman aralığının bitişi çalışma saatlerinin dışında.

en: End of working day
tr_TR: İş gününün sonu

en: Enter the first letters (user, item name, serial or asset number)
tr_TR: İlk harfleri yazın (kullanıcı adı, öge adı, seri numarası ya da demirbaş numarası)

en: Entities assignment
tr_TR: Birim atama

en: Entity | Entities
tr_TR[0]: Kuruluş

en: Entity administrator
tr_TR: Birim yöneticisi

en: Entity based on LDAP information
tr_TR: LDAP bilgilerindeki birim

en: Entity based on user's profile
tr_TR: Kullanıcı profiline göre birim

en: Entity dropdowns
tr_TR: Birim açılan kutuları

en: Entity for software creation
tr_TR: Yazılım oluşturulması için birim

en: Entity from TAG
tr_TR: TAG içindeki birim

en: Entity from complete name
tr_TR: Tam addan birim

en: Entity from domain
tr_TR: Etki alanındaki birim

en: Entity from mail domain
tr_TR: E-posta etki alanındaki birim

en: Entity not found
tr_TR: Kurum bulunamadı

en: Entity right
tr_TR: Birim izni

en: Equipment without network card
tr_TR: Ağ kartı olmayan aygıt

en: Equipment's report by year
tr_TR: Aygıtın yılara göre raporu

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error / to clean
tr_TR: Hata / temizlemeye

en: Error in creating database!
tr_TR: Vertiabanı oluşturulurken hata!

en: Error in entering dates. The starting date is later than the ending date
tr_TR: Tarihler hatalı. Başlangıç tarihi bitiş tarihinden sonra

en: Error in sending the email
tr_TR: E-posta gönderilirken bir hata oluştu

en: Error inserting email to queue
tr_TR: E-posta kuyruğa eklenirken bir hata oluştu

en: Error on executing the action
tr_TR: İşlem yapılırken hata oluştu

en: Error reading directory %s
tr_TR: Klasör okuma hatası %s

en: Error replaying rules
tr_TR: Kurallar uygulanırken hata oluştu

en: Error retrieving RSS feed
tr_TR: RSS akışı alınırken hata

en: Error: %s is not a directory
tr_TR: Hata: %s bir klasör değil

en: Error: the two passwords do not match
tr_TR: Hata : parola ve onayı aynı değil

en: Escalation level | Escalation levels
tr_TR[0]: Yükseltme düzeyi

en: Escalations defined in the SLA will be triggered under this new date.
tr_TR: HDA içinde belirtilen düzeyler bu yeni tarihte tetiklenir.

en: Ethernet port
tr_TR: Ethernet kapısı

en: Ethernet port speed
tr_TR: Ethernet kapısının hızı

en: Ethernet port type
tr_TR: Ethernet kapısının tipi

en: Evaluation
tr_TR: Değerlendirme

en: Event | Events
tr_TR[0]: Etkinlik

en: Execute
tr_TR: Çalıştırın

en: Execution
tr_TR: Yürütme

en: Expected send date
tr_TR: Öngörülen gönderim tarihi

en: Expert mode
tr_TR: Uzman kipi

en: Expiration
tr_TR: Sona erme

en: Expiration date
tr_TR: Sona erme tarihi

en: Expiration date + notice
tr_TR: Sona erme tarihi + bildirim

en: Express
tr_TR: Hızlı

en: Extension
tr_TR: Uzantı

en: External
tr_TR: Dış

en: External authentication sources
tr_TR: Dış kimlik doğrulaması kaynakları

en: External authentications
tr_TR: Dış kimlik doğrulamaları

en: External link | External links
tr_TR[0]: Dış bağlantı

en: External survey
tr_TR: Dış tarama

en: FAQ
tr_TR: SSS

en: FAQ item
tr_TR: SSS ögesi

en: FQDN
tr_TR: Tam Ad

en: FQDN is not valid
tr_TR: FQDN geçerli değil

en: FQDN must not be empty
tr_TR: FQDN boş olamaz

en: Failed login for %1$s from IP %2$s
tr_TR: %1$s için %2$s IP adresinden oturum açılamadı

en: Failed operation
tr_TR: İşlem başarısız

en: Failed to connect to the proxy server (%s)
tr_TR: Vekil sunucuya bağlanılamadı (%s)

en: Failed to create recurrent ticket %s
tr_TR: Yinelenen %s çağrısı oluşturulamadı

en: Failed to create the directory %s. Verify that you have the correct permission
tr_TR: %s klasörü oluşturulamadı. Yeterli izinlere sahip olduğunuzu denetleyin

en: Failed to delete the file %1$s (%2$s)
tr_TR: %1$s (%2$s) dosyası silinemedi

en: Failed to delete the file %s
tr_TR: %s dosyası silinemedi

en: Failed to send test email to administrator
tr_TR: Yöneticiye deneme e-postası gönderilemedi

en: Failed to write file to disk
tr_TR: Dosya diske yazılamadı

en: Father
tr_TR: Baba

en: Fax
tr_TR: Faks

en: February
tr_TR: Şubat

en: Field | Fields
tr_TR[0]: Alan

en: Field storage of the login in the HTTP request | Fields storage of the login in the HTTP request
tr_TR[0]: HTTP isteğindeki oturum açma bilgisinin saklanacağı alan

en: Fields unicity
tr_TR: Alanların tekliği

en: File
tr_TR: Dosya

en: File %s not found.
tr_TR: %s dosyası bulunamadı.

en: File (%s)
tr_TR: Dosya (%s)

en: File content
tr_TR: Dosya içeriği

en: File is altered (bad checksum)
tr_TR: Dosya değiştirilmiş (sağlama tutarsız)

en: File is too big
tr_TR: Dosya çok büyük

en: File is too small
tr_TR: Dosya çok küçük

en: File move failed
tr_TR: Dosya taşınamadı

en: File move failed.
tr_TR: Dosya taşınamadı.

en: File not found
tr_TR: Dosya bulunamadı

en: File system | File systems
tr_TR[0]: Dosya sistemi

en: File too large to be added.
tr_TR: Dosya eklenmek için çok büyük.

en: Fileinfo extension of your parser PHP is not installed
tr_TR: PHP işleyiciniz için Fileinfo eklentisi yüklenmemiş

en: Fileinfo extension test
tr_TR: Fileinfo eklentisi sınaması

en: Filetype not allowed
tr_TR: Bu dosya tipine izin verilmiyor

en: Fill when shifting to state %s
tr_TR: Durum %s olduğunda doldurulsun

en: Filter to search in groups
tr_TR: Grup araması süzgeci

en: Financial and administrative information
tr_TR: Mali ve idari bilgiler

en: Financial and administratives information
tr_TR: Mali ve idari bilgiler

en: Find a free item in a specific period
tr_TR: Belirli bir zamanda kullanılabilecek ögelere bakın

en: Find computers in GLPI having the status
tr_TR: GLPI içinde şu duruma sahip bilgisayarları bulun

en: Finished state
tr_TR: Tamamlanma durumu

en: Firmware | Firmwares
tr_TR[0]: Belenim

en: First
tr_TR: İlk

en: First Item
tr_TR: İlk Öge

en: First name
tr_TR: Ad

en: First name, Surname
tr_TR: Ad, Soyad

en: First/last addresses: %1$s/%2$s
tr_TR: İlk/son adresler: %1$s/%2$s

en: Fixed cost
tr_TR: Sabit maliyet

en: Flag change forbidden. Linked items found.
tr_TR: Bağlantılı ögeler bulunduğundan, işaret değiştirilemez.

en: Flags
tr_TR: Seçenekler

en: Flow
tr_TR: Akış

en: Followup | Followups
tr_TR[0]: İzleme

en: Followup author
tr_TR: Görevi izleyen

en: For security reasons, please change the password for the default users: %s
tr_TR: Güvenlik nedeniyle, varsayılan kullanıcı parolalarını değiştirin: %s

en: For security reasons, please remove file: %s
tr_TR: Güvenlik nedeniyle lütfen %s dosyasını silin

en: For this type of item, the financial and administrative information are only a model for the items which you should add.
tr_TR: Bu öge tipi için, mali ve idari bilgiler, yalnız eklenemeniz gereken ögeler için bir model oluşturur.

en: For tickets closed after
tr_TR: Şu zamandan sonra kapanmış çağrılar için

en: Force synchronization
tr_TR: Eşleştirmeye zorlansın

en: Forgotten password?
tr_TR: Parolamı unuttum

en: Former technician in charge of the ticket
tr_TR: Çağrıdan sorumlu önceki teknisyen

en: Free percentage
tr_TR: Boşluk oranı

en: Free size
tr_TR: Boş alan

en: Frequency
tr_TR: Frekans

en: Frequency by default
tr_TR: Varsayılan frekans

en: Friday
tr_TR: Cuma

en: From %1$d to %2$d on %3$d
tr_TR: İlk: %1$d Son: %2$d Toplam: %3$d

en: From %1$s to %2$s
tr_TR: İlk: %1$s Son: %2$s

en: From %1$s to %2$s :
tr_TR: Başlangıç %1$s Bitiş %2$s :

en: From %s
tr_TR: Gönderen: %s

en: From \ To
tr_TR: Kimden \ Kime

en: From email header
tr_TR: Kimden e-posta üstbilgisi

en: Fully Qualified Domain Name. Use the classical notation (labels separated by dots). For example: indepnet.net
tr_TR: Tümüyle yazılan etki alanı adı. Klasik şekilde yazın (etiketlerin arasına nokta koyarak). Örneğin: indepnet.net

en: GD extension of your parser PHP is not installed
tr_TR: PHP işleyiciniz için GD eklentisi yüklenmemiş

en: GD extension test
tr_TR: GD eklentisi sınaması

en: GLPI - Authentication
tr_TR: GLPI - Kimlik Doğrulama

en: GLPI can't work correctly without the ctype functions
tr_TR: ctype işlevleri olmadan GLPI doğru çalışmaz

en: GLPI can't work correctly without the json_encode and json_decode functions
tr_TR: GLPI, json_encode ve json_decode işlevleri olmadan düzgün çalışamaz

en: GLPI does not work with the magic_quotes_sybase option. Please turn it off and retry
tr_TR: GLPI, magic_quıtes_sybase ayarı ile çalışmaz. Lütfen bu ayarı devre dışı bırakıp yeniden deneyin

en: GLPI internal database
tr_TR: GLPI iç veritabanı

en: GLPI is not compatible with the option zend.ze1_compatibility_mode = On.
tr_TR: GLPI, zend.ze1_compatibility_mode = On seçeneği ile uyumlu değildir.

en: GLPI server time zone
tr_TR: GLPI sunucusunun saat dilimi

en: Gateway
tr_TR: Ağ geçidi

en: Gateway not include inside the network
tr_TR: Ağ geçidi ağın içinde değil

en: Gateway: %s
tr_TR: Ağ geçidi: %s

en: General
tr_TR: Genel

en: General setup
tr_TR: Genel ayarlar

en: Generation of satisfaction surveys
tr_TR: Memnuniyet anketi oluşturma

en: Gio
tr_TR: GB

en: Give to
tr_TR: Verilecek

en: Given to
tr_TR: Verilmiştir

en: Global
tr_TR: Genel

en: Global View
tr_TR: Genel Görünüm

en: Global approval status
tr_TR: Genel onay durumu

en: Global criteria
tr_TR: Genel ölçüt

en: Global dictionary
tr_TR: Genel sözlük

en: Global displays
tr_TR: Genel görünümler

en: Global dropdown | Global dropdowns
tr_TR[0]: Genel açılan kutu

en: Global management
tr_TR: Genel yönetim

en: Global right
tr_TR: Genel hak

en: Global search
tr_TR: Genel arama

en: Global size
tr_TR: Genel boyut

en: Go back to GLPI
tr_TR: GLPI sayfasına geri dönün

en: Go to created item after creation
tr_TR: Oluşturulduktan sonra oluşturulan ögeye gidilsin

en: Granted
tr_TR: Kabul edilen

en: Granted + Not subject to approval
tr_TR: Kabul edilmiş + onay gerektirmeyen

en: Graphics card | Graphics cards
tr_TR[0]: Grafik kartı

en: Group | Groups
tr_TR[0]: Grup

en: Group DN
tr_TR: Grup DN

en: Group View
tr_TR: Grup Görünümü

en: Group attribute containing its users
tr_TR: Kullanıcılar içeren grup özniteliği

en: Group except manager users
tr_TR: Yönetici kullanıcılar dışında kalan grup

en: Group in charge of the hardware
tr_TR: Sorumlu grup

en: Group in charge of the ticket
tr_TR: Çağrıdan sorumlu grup

en: Group in charge of the ticket except manager users
tr_TR: Yönetici kullanıcılar dışında kalacak şekilde biletten sorumlu grup

en: Group of project team
tr_TR: Proje takımının grubu

en: Group of project team except manager users
tr_TR: Yönetici kullanıcılar dışında kalan proje ekibi grubu

en: Group tree
tr_TR: Grup ağacı

en: Hard drive | Hard drives
tr_TR[0]: Sabit disk

en: Hard drive size
tr_TR: Sabit disk boyutu

en: Hard drive type
tr_TR: Sabit disk tipi

en: Hardware financial and administrative information
tr_TR: Donanıma ait idari ve mali bilgiler

en: Hardware support
tr_TR: Donanım desteği

en: Hardware type
tr_TR: Donanım tipi

en: Hardware under contract
tr_TR: Sözleşmeli donanım

en: Hardware user
tr_TR: Donanım kullanıcısı

en: Heading
tr_TR: Başlık

en: Headset
tr_TR: Kulaklık

en: Help
tr_TR: Yardım

en: Hidden field | Hidden fields
tr_TR[0]: Gizli alan

en: Historical
tr_TR: Geçmiş

en: Home
tr_TR: Anasayfa

en: Hour | Hours
tr_TR[0]: Saat

en: How LDAP aliases should be handled
tr_TR: LDAP takma adlarının oluşturulma şekli

en: I don't understand why this migration error is not deleted.
tr_TR: Bu aktarım hatalarının neden silinmediğini anlamadım.

en: I have read and ACCEPT the terms of the license written above.
tr_TR: Yukarıda yazılı olan lisans şartlarını okudum ve KABUL ETTİM.

en: I have read and DO NOT ACCEPT the terms of the license written above
tr_TR: Yukarıda yazılı olan lisans şartlarını okudum ve KABUL ETMEDİM

en: ID
tr_TR: Kod

en: ID TAG
tr_TR: Kimlik Etiketi

en: IP address | IP addresses
tr_TR[0]: IP adresi

en: IP network | IP networks
tr_TR[0]: IP ağı

en: IP network is not included in the database. However, you can see current available networks.
tr_TR: IP ağı veritabanında yok. Bununla birlikte, kullanılabilecek ağlara bakabilirsiniz.

en: IP network: %1$s/%2$s
tr_TR: IP ağı: %1$s/%2$s

en: IP version
tr_TR: IP sürümü

en: Icon
tr_TR: Simge

en: If approval is denied, specify a reason.
tr_TR: Onaylama reddedildiyse, bir neden belirtin.

en: If contacts are no longer used
tr_TR: İlgililer artık kullanılmıyorsa

en: If contracts are no longer used
tr_TR: Sözleşmeler artık kullanılmıyorsa

en: If devices are no longer used
tr_TR: Aygıtlar artık kullanılmıyorsa

en: If documents are no longer used
tr_TR: Belgeler artık kullanılmıyorsa

en: If monitors are no longer used
tr_TR: Ekranlar artık kullanılmıyorsa

en: If phones are no longer used
tr_TR: Telefonlar artık kullanılmıyorsa

en: If printers are no longer used
tr_TR: Yazıcılar artık kullanılmıyorsa

en: If software are no longer used
tr_TR: Yazılımlar artık kullanılmıyorsa

en: If suppliers are no longer used
tr_TR: Sağlayıcılar artık kullanılmıyorsa

en: If synced (all changes)
tr_TR: Eşleştirilmişse (tüm değişiklikler)

en: If synced (current user changes)
tr_TR: Eşleştirilmişse (geçerli kullanıcı değişiklikleri)

en: If synced or read-only account
tr_TR: eşitlenmişse ya da salt okunur hesapsa

en: If the cartridge types are no longer used
tr_TR: Kartuş tipleri artık kullanılmıyorsa

en: If you confirm the deletion, all uses of this dropdown will be blanked.
tr_TR: Silmeyi onaylarsanız, bu açılan kutunun kullanıldığı yerler boş kalır.

en: If you reject the solution, you must specify a reason
tr_TR: Bu çözümü reddediyorsanız, bir gerekçe belirtmelisiniz.

en: If you want to reopen the ticket, you must specify a reason
tr_TR: Bileti yeniden açmak istiyorsanız bir neden belirtmelisiniz

en: Ignored value for the unicity | Ignored values for the unicity
tr_TR[0]: Eşsizlik nedeniyle yoksayılan değerler

en: Image exceeds maximum height
tr_TR: En fazla görsel yüksekliği aşıldı

en: Image exceeds maximum width
tr_TR: En fazla görsel genişliği aşıldı

en: Image requires a minimum height
tr_TR: En az görsel yüksekliğine ulaşılamadı

en: Image requires a minimum width
tr_TR: En az görsel genişliğine ulaşılamadı

en: Immediatly
tr_TR: Hemen

en: Immobilization number
tr_TR: Sabitleme numarası

en: Impact
tr_TR: Etki

en: Impacts
tr_TR: Etkiler

en: Implementation error !
tr_TR: Uyarlama hatası!

en: Import a user
tr_TR: Bir kullanıcı alın

en: Import entities from LDAP directory
tr_TR: LDAP dizininden alınan birimler

en: Import from directories
tr_TR: Dizinlerden alınsın

en: Import from other sources
tr_TR: Diğer kaynaklardan alınsın

en: Import new users
tr_TR: Yeni kullanıcıları alın

en: Import of new groups
tr_TR: Yeni grupların alınması

en: Import rules from a XML file
tr_TR: Kuralları XML dosyasından alın

en: Imported group from an LDAP directory
tr_TR: LDAP dizininden alınmış grup

en: Impossible record for %s
tr_TR: %s için olanaksız kayıt

en: Impossible to accomplish an update by this way!
tr_TR: Bu şekilde bir güncelleştirme yapılamaz!

en: Impossible to connect to site (%s)
tr_TR: Web sitesine bağlanılamadı (%s)

en: Impossible to use CAS as external source of connection
tr_TR: Dış kimlik doğrulama kaynağı olarak CAS kullanılamıyor

en: Impossible to use LDAP as external source of connection
tr_TR: Dış kimlik doğrulama kaynağı olarak LDAP dizini kullanılamıyor

en: Impossible to use email server as external source of connection
tr_TR: Dış kimlik doğrulama kaynağı olarak e-posta sunucusu kullanılamıyor

en: Impossible to use the database:
tr_TR: Bu veritabanı kullanılamıyor:

en: Impossible to write the database setup file
tr_TR: Veritabanı ayar dosyasına yazılamıyor.

en: In groups
tr_TR: Gruplarda

en: In stock
tr_TR: Stokta

en: In users
tr_TR: Kullanıcılarda

en: In users and groups
tr_TR: Kullancı ve gruplarda

en: In-Reply-To email header
tr_TR: E-posta yanıtlama üstbilgisi

en: Inactive
tr_TR: Etkin değil

en: Incident
tr_TR: Arıza

en: Incoming mail folder (optional, often INBOX)
tr_TR: Gelen e-posta kutusu (iteğe bağlı, genellikle Gelen Kutusu)

en: Incompatible items
tr_TR: Uyumsuz ögeler

en: Incorrect username or password
tr_TR: Kullanıcı adı ya da parola hatalı

en: Infinite
tr_TR: Sonsuz

en: Inform me about the actions taken
tr_TR: Yapılan eylemler bana bildirilsin

en: Information | Information
tr_TR[0]: Bilgiler

en: Information about system installation and configuration
tr_TR: Yüklü sistem ve ayarları hakkında bilgiler

en: Information in inventory tool (TAG) representing the entity
tr_TR: Stok aracında (TAG) birimi belirten bilgiler

en: Infrastructure (with access point)
tr_TR: Altyapı (erişim noktasıyla)

en: Inheritance of the parent entity
tr_TR: Üst birimden devir

en: Initial contract period
tr_TR: İlk sözleşme süresi

en: Initial page counter
tr_TR: Başlangıç sayfa sayacı

en: Initialization of the database
tr_TR: Veritabanı hazırlanıyor

en: Install the software
tr_TR: Yazılım yükleyin

en: Installation | Installations
tr_TR[0]: Kurulum

en: Installation or update of GLPI
tr_TR: GLPI kurulumu ya da güncellemesi

en: Installed software
tr_TR: Kurulmuş yazılım

en: Installing a cartridge
tr_TR: Bir kartuşun takılması

en: Insurance
tr_TR: Sigorta

en: Intended action
tr_TR: İşlemin amacı

en: Interface
tr_TR: Arayüz

en: Interface type (Hard drive...) | Interface types (Hard drive...)
tr_TR[0]: Arabirim tipi (Sabit disk...)

en: Internal
tr_TR: İç

en: Internal survey
tr_TR: İç tarama

en: Internet
tr_TR: İnternet

en: Internet domain | Internet domains
tr_TR[0]: İnternet etki alanı

en: Internet information
tr_TR: İnternet bilgileri

en: Invalid IP address
tr_TR: IP adresi geçersiz

en: Invalid address or netmask
tr_TR: Adres ya da ağ maskesi geçersiz

en: Invalid attached file
tr_TR: Eklenen dosya geçersiz

en: Invalid configuration for %1$s folder in receiver %2$s
tr_TR: %2$s alıcısındaki %1$s klasörünün ayarları geçersiz

en: Invalid dates. Update cancelled.
tr_TR: Tarihler hatalı. Güncelleme iptal edildi.

en: Invalid email address
tr_TR: Geçersiz e-posta adresi

en: Invalid filename
tr_TR: Dosya adı geçersiz

en: Invalid frequency. It must be greater than the preliminary creation.
tr_TR: Sıklık geçersiz. İlk oluşturmadan sonra olmalıdır.

en: Invalid gateway address
tr_TR: Ağ geçidi adresi geçersiz

en: Invalid input format for the network
tr_TR: Ağ için giriş biçimi geçersiz

en: Invalid internet name: %s
tr_TR: İnternet adı geçersiz: %s

en: Invalid items (no start or end date): %s
tr_TR: Geçersiz ögeler (başlangıç ya da bitiş tarihi olmayan): %s

en: Invalid network (already defined or with invalid addresses)
tr_TR: Ağ geçersiz (zaten tanımlanmış ya da adresler geçersiz)

en: Invalid network address
tr_TR: Ağ adresi geçersiz

en: Invalid planned dates. Dates not updated.
tr_TR: Planlanan tarihler geçersiz. Tarihler güncellenmedi.

en: Invalid process
tr_TR: İşlem geçersiz

en: Invalid real dates. Dates not updated.
tr_TR: Gerçek tarihler geçersiz. Tarihler güncellenmedi.

en: Invalid subnet mask
tr_TR: Alt ağ maskesi geçersiz

en: Invalid use of session ID
tr_TR: Oturum kodunun kullanımı geçersiz

en: Inventory number
tr_TR: Stok numarası

en: Invitation to fill out the survey
tr_TR: Anket doldurma çağrısı

en: Invoice number
tr_TR: Fatura numarası

en: Invoice period
tr_TR: Fatura dönemi

en: It is possible to affect the result of a regular expression using the string #0
tr_TR: #0 dizgesi kullanılarak bir düzenli ifadenin sonucu etkilemesi olasıdır

en: It's mandatory to select a type and at least one field
tr_TR: Bir tip ve en az bir alan seçilmesi zorunludur

en: Item | Items
tr_TR[0]: Öge

en: Item - %s link
tr_TR: Öge - %s bağlantı

en: Item already defined
tr_TR: Öge zaten tanımlanmış

en: Item duration
tr_TR: Öge süresi

en: Item in the dustbin
tr_TR: Çöpteki öge

en: Item is too large
tr_TR: Öge çok büyük

en: Item location
tr_TR: Öge konumu

en: Item not found
tr_TR: Öge bulunamadı

en: Item not linked to an object
tr_TR: Öge bir nesneye bağlanmamış

en: Item reaching the end of warranty on %1$s: %2$s
tr_TR: Öge %1$s tarihinde garantisinin sonuna yaklaşıyor: %2$s

en: Item successfully added
tr_TR: Öge eklendi

en: Item successfully added but duplicate record on
tr_TR: Öge eklendi, ancak çift kayıt oluştu

en: Item successfully added but duplicate record on %s
tr_TR: Öge eklendi, ancak %s üzerinde çift kayıt

en: Item successfully deleted
tr_TR: Öge silindi

en: Item successfully purged
tr_TR: Öge atıldı

en: Item successfully restored
tr_TR: Öge geri yüklendi

en: Item successfully updated
tr_TR: Öge güncellendi

en: Item type
tr_TR: Öge tipi

en: Items seen
tr_TR: Süzülecek alanı seçin

en: Items to transfer
tr_TR: Aktarılacak ögeler

en: January
tr_TR: Ocak

en: July
tr_TR: Temmuz

en: June
tr_TR: Haziran

en: Just follow this link (you have one day):
tr_TR: Şu bağlantıya tıklamanız yeterlidir (yalnız bir gün geçerlidir):

en: Keep
tr_TR: Korunsun

en: Keep devices when purging an item
tr_TR: Bir öge silinirken aygıtlar tutulsun

en: Keep status
tr_TR: Durum korunsun

en: Keep tickets when purging hardware in the inventory
tr_TR: Donanım envanterden silinse de çağrılar korunsun

en: Key
tr_TR: Anahtar

en: Kio
tr_TR: KB

en: Knowledge base
tr_TR: Bilgi kütüphanesi

en: Knowledge base administration
tr_TR: Bilgi bankası yönetimi

en: Knowledge base category | Knowledge base categories
tr_TR[0]: Bilgi bankası kategorisi

en: Knowledge base translation
tr_TR: Bilgi bankası çevirisi

en: Known mail domain
tr_TR: Bilinen e-posta etki alanı

en: LDAP criteria
tr_TR: LDAP ölçütü

en: LDAP criterion | LDAP criteria
tr_TR[0]: LDAP ölçütü

en: LDAP directory | LDAP directories
tr_TR[0]: LDAP dizini

en: LDAP directory choice
tr_TR: LDAP dizini seçimi

en: LDAP directory for authentication
tr_TR: LDAP diziniyle kimlik doğrulaması

en: LDAP directory information attribute representing the entity
tr_TR: Birimi belirten LDAP dizin bilgileri özniteliği

en: LDAP directory link
tr_TR: LDAP dizini bağlantısı

en: LDAP directory of an entity
tr_TR: Bir birimin LDAP dizini

en: LDAP directory time zone
tr_TR: LDAP dizini saat dilimi

en: LDAP filter associated to the entity (if necessary)
tr_TR: Birimle ilgili LDAP süzgeci (gerekliyse)

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Language
tr_TR: Dil

en: Last
tr_TR: Son

en: Last %d change | Last %d changes
tr_TR[0]: Son %d değişiklik

en: Last %d events
tr_TR: Son %d etkinlik

en: Last %d problem | Last %d problems
tr_TR[0]: Son %d sorun

en: Last %d ticket | Last %d tickets
tr_TR[0]: Son %d çağrı

en: Last changes
tr_TR: Son değişiklikler

en: Last edit by
tr_TR: Son düzenleyen

en: Last login
tr_TR: Son oturum açma

en: Last login on %s
tr_TR: En son %s tarihinde oturum açılmış

en: Last month
tr_TR: Geçen ay

en: Last problems
tr_TR: Son sorunlar

en: Last run
tr_TR: Son çalışma

en: Last run list
tr_TR: Son çalışma listesi

en: Last synchronization
tr_TR: Son eşleştirme

en: Last synchronization on %s
tr_TR: Son eşleştirme zamanı: %s

en: Last tickets
tr_TR: Son çağrılar

en: Last update
tr_TR: Son güncelleme

en: Last update by %1$s on %2$s
tr_TR: %1$s tarafından %2$s zamanında güncellendi

en: Last update in GLPI
tr_TR: Son GLPI güncellemesi

en: Last update in the LDAP directory
tr_TR: Son LDAP dizinini güncellemesi

en: Last update on %s
tr_TR: Son %s güncellemesi

en: Last updated entries
tr_TR: Son güncellenen kayıtlar

en: Last updater
tr_TR: Son güncelleyen

en: Last week
tr_TR: Geçen hafta

en: Late
tr_TR: Gecikmiş

en: Latitude
tr_TR: Enlem

en: Launch
tr_TR: Başlatın

en: Leasing
tr_TR: Finansal Kiralama

en: Level
tr_TR: Düzey

en: License | Licenses
tr_TR[0]: Lisans

en: License %1$s expired on %2$s
tr_TR: %1$s lisansının süresi, %2$s zamanında doldu

en: License comments
tr_TR: Lisans notları

en: License inventory number
tr_TR: Lisans envanter numarası

en: License name
tr_TR: Lisans adı

en: License serial number
tr_TR: Lisans seri numarası

en: License type | License types
tr_TR[0]: Lisans tipi

en: Life cycle of changes
tr_TR: Yaşam döngüsü değişiklikleri

en: Life cycle of problems
tr_TR: Sorunların yaşam döngüsü

en: Life cycle of tickets
tr_TR: Çağrı yaşam döngüsü

en: Life cycles
tr_TR: Yaşam döngüleri

en: Lifelong
tr_TR: Ömür boyu

en: Limit of the schedules for planning
tr_TR: Planlama için zamanlama sınırları

en: Linear
tr_TR: Doğrusal

en: Link | Links
tr_TR[0]: Bağlantı

en: Link Contact/Supplier | Links Contact/Supplier
tr_TR[0]: İlgili/Sağlayıcı Bağlantısı

en: Link Contract/Item | Links Contract/Item
tr_TR[0]: İlgili/Öge Bağlantısı

en: Link Problem/Change | Links Problem/Change
tr_TR[0]: Sorun/Değişiklik Bağlantısı

en: Link Project/Change | Links Project/Change
tr_TR[0]: Proje/Değişiklik Bağlantıları

en: Link Ticket/Change | Links Ticket/Change
tr_TR[0]: Çağrı/Değişiklik Bağlantısı

en: Link Ticket/Problem | Links Ticket/Problem
tr_TR[0]: Çağrı/Sorun bağlantısı

en: Link Ticket/Project task | Links Ticket/Project task
tr_TR[0]: Çağrı/Proje görevi Bağlantıları

en: Link if possible
tr_TR: Olabiliyorsa bağlansın

en: Link if possible, otherwise imports declined
tr_TR: Olabiliyorsa bağlansın, yoksa alınmasın

en: Link or filename
tr_TR: Bağlantı ya da dosya adı

en: Link with items for the creation of tickets
tr_TR: Çağrı oluşturmak için ögeleri bağlayın

en: Linked ticket | Linked tickets
tr_TR[0]: Bağlantılı çağrı

en: Linked to
tr_TR: Bağlantı

en: Links between cartridge types and cartridges
tr_TR: Kartuş tipleri ve kartuşlar arasındaki bağlantılar

en: Links between computers and volumes
tr_TR: Bilgisayarlar ve birimler arasındaki bağlantılar

en: Links between consumable types and consumables
tr_TR: Sarf malzemesi tipleri ve sarf malzemeleri arasındaki bağlantılar

en: Links between printers and cartridge types and cartridges
tr_TR: Yazıcılar, kartuş tipleri ve kartuşlar arasındaki bağlantılar

en: Links between suppliers and contacts
tr_TR: Sağlayıcı ve ilgililer arasındaki bağlantılar

en: List
tr_TR: Liste

en: List of LDAP directory replicates
tr_TR: LDAP dizin kopyalama listesi

en: List of available tags
tr_TR: Varolan etiketlerin listesi

en: List of host machines
tr_TR: Sunucu makina listesi

en: List of not imported emails
tr_TR: Alınamayan e-postaların listesi

en: List of the hardware under contract
tr_TR: Sözleşmeli donanım listesi

en: List of translations
tr_TR: Çeviri listesi

en: List of values
tr_TR: Değer listesi

en: List of virtual machines
tr_TR: Sanal makina listesi

en: Load
tr_TR: Yükleyin

en: Load a bookmark
tr_TR: Yer imi yükleyin

en: Loading...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Loan
tr_TR: Ödünç

en: Local loop port
tr_TR: Yerel çevrim kapısı

en: Local network port
tr_TR: Yerel ağ kapısı

en: Local rules: %s
tr_TR: Yerel kurallar: %s

en: Location | Locations
tr_TR[0]: Konum

en: Location comments
tr_TR: Konum notları

en: Location tree
tr_TR: Konum ağacı

en: Location updated. The connected items have been moved in the same location.
tr_TR: Konum güncellendi. İlişkili ögeler aynı konuma taşındı.

en: Locations update
tr_TR: Konum güncelleme

en: Lock | Locks
tr_TR[0]: Kilitleyin

en: Lock a link with an item
tr_TR: Öge bağlantısını kilitleyin

en: Lock an item
tr_TR: Bi ögeyi kilitleyin

en: Lock the component
tr_TR: Bileşeni kilitleyin

en: Lock the item
tr_TR: Ögeyi kilitleyin

en: Locked items
tr_TR: Kilitli ögeler

en: Log | Logs
tr_TR[0]: Günlük

en: Log Level
tr_TR: Günlükleme Düzeyi

en: Log in again
tr_TR: Yeniden Oturum Açın

en: Log out fallback URL
tr_TR: Oturum kapatıldığında yönlendirilecek İnternet adresi

en: Logical operator
tr_TR: Mantık işlemi

en: Login
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: Login field
tr_TR: Oturum açma alanı

en: Logout
tr_TR: Oturumu kapatın

en: Logs in files (SQL, email, automatic action...)
tr_TR: Dosyalardaki günlükler (SQL, e-posta, kendiliğinden işlemler...)

en: Longitude
tr_TR: Boylam

en: Lowercase
tr_TR: Küçük harfler

en: MAC address
tr_TR: MAC adresi

en: MAC address by default
tr_TR: Varsayılan MAC adresi

en: MIME type
tr_TR: MIME tipi

en: MM-DD-YYYY
tr_TR: AA-GG-YYYY

en: Machine
tr_TR: Makina

en: Mail domain
tr_TR: E-posta etki alanı

en: Mail domain surrogates entity
tr_TR: Birimin e-posta etki alanı

en: Mail queue
tr_TR: E-posta kuyruğu

en: Mail server | Mail servers
tr_TR[0]: E-posta sunucusu

en: Mail test
tr_TR: E-posta sınaması

en: Mails receiver
tr_TR: E-posta alıcısı

en: Main
tr_TR: Temel

en: Main server %s
tr_TR: Ana sunucu %s

en: Maintenance
tr_TR: Bakım

en: Maintenance mode
tr_TR: Bakım kipi

en: Maintenance mode activated. Backdoor using: %s
tr_TR: Bakım kipi etkin. Kullanılan arka kapı: %s

en: Maintenance text
tr_TR: Bakım metni

en: Make a reservation
tr_TR: Ayırtın

en: Make available
tr_TR: Kullanılabilir yapın

en: Make sure that sessions support has been activated in your php.ini
tr_TR: Php.ini dosyanızda oturum desteğinin etkinleştirildiğinden emin olun.

en: Make unavailable
tr_TR: Kullanılamaz yapın

en: Manage templates...
tr_TR: Kalıp yönetimi...

en: Managed
tr_TR: Yönetilen

en: Managed items
tr_TR: Yönetilen ögeler

en: Management
tr_TR: Yönetim

en: Management type
tr_TR: Yönetim tipi

en: Manager
tr_TR: Yönetici

en: Manager group
tr_TR: Yönetici grubu

en: Manager group except manager users
tr_TR: Yönetici kullanıcılar dışında kalan yönetici grubu

en: Manager of group
tr_TR: Grubun yöneticisi

en: Manager of group of project team
tr_TR: Proje takımı grubunun yöneticisi

en: Manager of manager group
tr_TR: Yönetici grubunun yöneticisi

en: Manager of the group in charge of the ticket
tr_TR: Çağrıdan sorumlu grubun yöneticisi

en: Mandatory field | Mandatory fields
tr_TR[0]: Zorunlu alan

en: Mandatory fields are not filled. Please correct: %s
tr_TR: Doldurulmamış zorunlu alanlar var. Lütfen düzeltin: %s

en: Manufacturer | Manufacturers
tr_TR[0]: Üretici

en: Manufacturer choice
tr_TR: Üretici seçimi

en: March
tr_TR: Mart

en: Master
tr_TR: Birincil

en: Material cost
tr_TR: Malzeme maliyeti

en: Matrix of calculus for priority
tr_TR: Öncelik hesaplama matrisi

en: Max delay between master and slave (minutes)
tr_TR: Dakika cinsinden birincil ile ikincil arasındaki gecikme

en: Max number of items
tr_TR: En fazla öge sayısı

en: Maximal count
tr_TR: En fazla sayı

en: Maximal number of automatic actions (run by CLI)
tr_TR: Kendiliğinden yapılacak işlem sayısı (CLI üzerinden)

en: Maximal time
tr_TR: En uzun süre

en: Maximum emails to send at once
tr_TR: Bir kerede gönderilecek en fazla e-posta sayısı

en: Maximum number of files exceeded
tr_TR: İzin verilen en fazla dosya sayısı aşıldı

en: Maximum number of results
tr_TR: En fazla sonuç sayısı

en: Maximum size of each file imported by the mails receiver
tr_TR: E-posta alıcısı tarafından alınan her bir dosyanın en fazla boyutu

en: Maximum time to solve
tr_TR: En uzun çözüm süresi

en: May
tr_TR: Mayıs

en: May be a regular expression
tr_TR: Bir kurallı ifade olabilir

en: Mbstring extension of your parser PHP is not installed
tr_TR: PHP işleyicinizde mbstring eklentisi yüklü değil

en: Mbstring extension test
tr_TR: Mbstring eklentisi sınaması

en: Member | Members
tr_TR[0]: Üyeler

en: Memory | Memories
tr_TR[0]: Bellek

en: Memory by default
tr_TR: Varsayılan bellek

en: Memory of virtual machines
tr_TR: Sanal makina belleği

en: Memory type | Memory types
tr_TR[0]: Bellek tipi

en: Merge
tr_TR: Aktarın

en: Merging
tr_TR: Bileştirme

en: Message
tr_TR: İleti

en: Message ID
tr_TR: İleti kodu

en: Message-ID email header
tr_TR: İleti kodu e-posta üstbilgisi

en: Microphone
tr_TR: Mikrofon

en: Migration cleaner
tr_TR: Aktarım temizleyici

en: Milestone
tr_TR: Kilometre taşı

en: Minimal count
tr_TR: En az sayı

en: Minimal time
tr_TR: En kısa süre

en: Minimum validation required
tr_TR: Gereken en düşük doğrulama

en: Minute | Minutes
tr_TR[0]: Dakika

en: Mio
tr_TR: MB

en: Missing a temporary folder
tr_TR: Geçici klasör bulunamadı

en: Mobile phone
tr_TR: Mobil telefon

en: Modify the comment
tr_TR: Açıklamayı değiştirin

en: Monday
tr_TR: Pazartesi

en: Monitor | Monitors
tr_TR[0]: Ekran

en: Monitor model | Monitor models
tr_TR[0]: Ekran modeli

en: Monitor type | Monitor types
tr_TR[0]: Ekran tipi

en: Monitoring of automatic actions
tr_TR: Otomatik işlemlerin izlenmesi

en: Month
tr_TR: Ay

en: Monthly TCO
tr_TR: Aylık TCO

en: Most popular questions
tr_TR: Güncel sorular

en: Mount point
tr_TR: Bağlantı

en: Move
tr_TR: Taşıyın

en: Move to group
tr_TR: Gruba taşıyın

en: Multimode fiber
tr_TR: Çoklukip fiber

en: My devices
tr_TR: Aygıtlarım

en: My devices and all items
tr_TR: Aygıtlarım ve tüm ögeler

en: My groups
tr_TR: Gruplarım

en: My settings
tr_TR: Ayarlarım

en: My tasks
tr_TR: Görevlerim

en: My unpublished articles
tr_TR: Yayınlanmamış makalelerim

en: MySQL Improved extension test
tr_TR: MySQL geliştirilmiş eklenti sınaması

en: MySQL replica: read only
tr_TR: MySQL yansısı: salt okunur

en: Mysql error starting from %s
tr_TR: MySQL hatasının başlangıcı : %s

en: Mysql password
tr_TR: MySQL parolası

en: Mysql replica | Mysql replicas
tr_TR[0]: Mysql kopyası

en: Mysql server
tr_TR: MySQL sunucusu

en: Mysql server: %1$s, difference between master and slave: %2$s
tr_TR: MySQL sunucusu: %1$s, birincil ve ikincil arasındaki fark: %2$s

en: Mysql server: %s can't connect to the database
tr_TR: MySQL sunucusu: %s veritabanına bağlanamadı

en: Mysql user
tr_TR: MySQL kullanıcı adı

en: Name
tr_TR: Ad

en: Network | Networks
tr_TR[0]: Ağ

en: Network address
tr_TR: Ağ adresi

en: Network alias | Network aliases
tr_TR[0]: Ağ kısaltması

en: Network already defined in visible entities
tr_TR: Ağ zaten görünür birimler içinde tanımlanmış

en: Network card | Network cards
tr_TR[0]: Ağ kartı

en: Network device | Network devices
tr_TR[0]: Ağ aygıtı

en: Network equipment model | Network equipment models
tr_TR[0]: Ağ aygıtı modeli

en: Network equipment type | Network equipment types
tr_TR[0]: Ağ aygıtı tipi

en: Network interface | Network interfaces
tr_TR[0]: Ağ arayüzü

en: Network name | Network names
tr_TR[0]: Ağ adı

en: Network outlet | Network outlets
tr_TR[0]: Ağ prizi

en: Network outlets for %s
tr_TR: %s için ağ prizleri

en: Network port | Network ports
tr_TR[0]: Ağ kapısı

en: Network port information conflicting with %s
tr_TR: Ağ kapısı bilgileri %s ile çakışıyor

en: Network port is not available...
tr_TR: Ağ kapısı kullanılamıyor...

en: Network port migration
tr_TR: Ağ kapısı aktarımı

en: Network port type
tr_TR: Ağ kapısı tipi

en: Network port type to be added
tr_TR: Eklenecek ağ kapısı tipi

en: Network ports waiting for manual migration
tr_TR: El ile aktarılmayı bekleyen ağ kapıları

en: Network report
tr_TR: Ağ raporu

en: Network report by hardware: %s
tr_TR: Donanıma göre ağ raporu: %s

en: Network report by location: %s
tr_TR: Konuma göre ağ raporu: %s

en: Network report by outlet: %s
tr_TR: Prize göre ağ raporu: %s

en: Networking
tr_TR: Ağ

en: Networking equipment model | Networking equipment models
tr_TR[0]: Ağ aygıtı modelleri

en: Networking equipment type | Networking equipment types
tr_TR[0]: Ağ aygıtı tipi

en: Never
tr_TR: Asla

en: Never dereferenced (default)
tr_TR: Geri referans kullanılmasın (varsayılan)

en: Never expire
tr_TR: Süresi hiç dolmaz

en: New change
tr_TR: Yeni değişiklik

en: New child heading
tr_TR: Yeni alt başlık

en: New followup
tr_TR: Yeni izleme

en: New hierarchy
tr_TR: Yeni hiyerarşi

en: New item
tr_TR: Yeni öge

en: New note
tr_TR: Yeni not

en: New problem
tr_TR: Yeni sorun

en: New project
tr_TR: Proje eklendiğinde

en: New project task
tr_TR: Proje görevi eklendiğinde

en: New reservation
tr_TR: Yeni ayırtma

en: New task
tr_TR: Yeni görev

en: New ticket
tr_TR: Yeni çağrı

en: New ticket for this item...
tr_TR: Bu öge için yeni çağrı açın...

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Next creation on %s
tr_TR: Gelecek oluşturma %s zamanında

en: Next escalation: %s
tr_TR: Sonraki düzey: %s

en: Next run
tr_TR: Sonraki çalışma

en: Next task to run: %s
tr_TR: Çalıştırılacak sonraki görev: %s

en: No
tr_TR: Hayır

en: No Event
tr_TR: Etkinlik yok

en: No IP address found
tr_TR: IP adresi bulunamadı

en: No LDAP directory defined in GLPI
tr_TR: GLPI ayarlarında bir LDAP dizini belirtilmemiş

en: No access
tr_TR: Erişilemez

en: No action available
tr_TR: Yapılabilecek bir işlem yok

en: No action pending
tr_TR: Bekleyen bir işlem yok

en: No associated item
tr_TR: İlişkili bir öge yok

en: No autofill
tr_TR: Kendiliğinden doldurulmasın

en: No automatic transfer
tr_TR: Kendiliğinden aktarılmasın

en: No cartridge
tr_TR: Kartuş yok

en: No cartridge available
tr_TR: Kullanılabilecek bir kartuş yok

en: No change found.
tr_TR: Herhangi bir değişiklik yok.

en: No change of entity
tr_TR: Birimde bir değişiklik yok

en: No conflicting network
tr_TR: Çakışan ağ yok

en: No consumable
tr_TR: Sarf malzemesi yok

en: No consumable found
tr_TR: Sarf malzemesi yok

en: No data available on the web site
tr_TR: Web sitesinde sürüm bilgisi bulunamadı

en: No defined category
tr_TR: Kategori belirtilmemiş

en: No directory associated to entity: impossible search
tr_TR: Arama yapılamıyor. Birim ilişkilendirilmiş bir dizin yok

en: No directory selected
tr_TR: Henüz bir dizin seçilmemiş

en: No element to be tested
tr_TR: Sınanacak bir bileşen yok

en: No file available
tr_TR: Kullanılabilecek bir dosya yok

en: No file was uploaded
tr_TR: Herhangi bir dosya yüklenmedi

en: No followup for this ticket.
tr_TR: Bu çağrı izlenmiyor.

en: No free cartridge
tr_TR: Boşta kartuş yok

en: No generated survey
tr_TR: Henüz anket oluşturulmamış

en: No group to be imported
tr_TR: Alınacak bir grup yok

en: No historical
tr_TR: Geçmiş olmayan

en: No import
tr_TR: Bir bilgi alınmadı

en: No item found
tr_TR: Herhangi bir öge bulunamadı

en: No item in progress.
tr_TR: İşlenen bir öge yok.

en: No item reaching the end of warranty.
tr_TR: Garantisinin sonuna yaklaşan bir öge yok.

en: No item to display
tr_TR: Görüntülenecek bir öge yok

en: No link defined
tr_TR: Bağlantı tanımlanmamış

en: No locked item
tr_TR: Kilitlenmiş bir öge yok

en: No network card available
tr_TR: Kullanılabilecek bir ağ kartı yok

en: No network name found
tr_TR: Ağ adı bulunamadı

en: No network port found
tr_TR: Ağ kapısı bulunamadı

en: No options available for this port type.
tr_TR: Bu kapı tipi için kullanılabilecek bir seçenek yok.

en: No personal criteria. Create personal parameters?
tr_TR: Özel bir ölçüt yok. Özel ayarlar oluşturulsun mu?

en: No plugin installed
tr_TR: Henüz yüklenmiş bir uyumlu ek yok

en: No problem found.
tr_TR: Sorun bulunamadı.

en: No problem in progress.
tr_TR: İşlenen bir sorun yok.

en: No reservation
tr_TR: Ayırtılmamış

en: No restriction
tr_TR: Kısıtlama yok

en: No selected element or badly defined operation
tr_TR: Bir bileşen seçilmemiş ya da işlem tanımı iyi yapılmamış

en: No selected items
tr_TR: Henüz bir öge seçilmemiş

en: No statistics are available
tr_TR: Henüz bir istatistik yok

en: No task found.
tr_TR: Henüz bir görev yok.

en: No task with Run mode = CLI, fix your tasks configuration
tr_TR: Çalışma kipinde bir görev yok = CLI, görev ayarlarınızı düzeltin

en: No ticket found.
tr_TR: Çağrı bulunamadı.

en: No ticket in progress.
tr_TR: İşlenen bir çağrı yok.

en: No translation found
tr_TR: Henüz bir çeviri yok

en: No unaffected device !
tr_TR: Etkilenmeyen aygıt yok !

en: No user found
tr_TR: Kullanıcı yok

en: No user to be imported
tr_TR: Alınacak bir kullanıcı yok

en: No user to be synchronized
tr_TR: Eşleştirilecek bir kullanıcı yok

en: No virtual machine associated with the computer
tr_TR: Bu bilgisayar ile ilişkili bir sanal makina yok

en: Non-existent function
tr_TR: Varolmayan işlev

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: Not CSRF compliant
tr_TR: CSRF uyumlu değil

en: Not associated
tr_TR: İlişkilendirilmemiş

en: Not connected
tr_TR: Bağlı değil

en: Not connected.
tr_TR: Bağlı değil.

en: Not default search
tr_TR: Varsayılan arama değil

en: Not solved tickets
tr_TR: Çözülmemiş çağrı uyarısı

en: Not subject to approval
tr_TR: Onay gerektirmeyen

en: Not yet authenticated
tr_TR: Kimlik henüz doğrulanmadı.

en: Note | Notes
tr_TR[0]: Notlar

en: Nothing to launch
tr_TR: Başlatılacak bir şey yok

en: Notice
tr_TR: Bildirim

en: Notification | Notifications
tr_TR[0]: Bildirim

en: Notification method
tr_TR: Bildirim yöntemi

en: Notification options
tr_TR: Bildirim ayarları

en: Notification template | Notification templates
tr_TR[0]: Bildirim kalıbı

en: Notifications for my changes
tr_TR: Değişikliklerim için bildirimler

en: November
tr_TR: Kasım

en: Now
tr_TR: Şimdi

en: Number closed
tr_TR: Kapatılmış çağrılar

en: Number format
tr_TR: Rakam biçimi

en: Number of affected computers
tr_TR: Etkilenen bilgisayar sayısı

en: Number of all linked tickets
tr_TR: Tüm bağlantılı çağrı sayısı

en: Number of answered satisfaction survey
tr_TR: Yanıtlanmış memnuniyet anketi sayısı

en: Number of assigned tickets
tr_TR: Atanan çağrı sayısı

en: Number of closed tickets
tr_TR: Kapatılmış çağrı sayısı

en: Number of cores
tr_TR: Çekirdek sayısı

en: Number of costs
tr_TR: Maliyet sayısı

en: Number of days this action logs are stored
tr_TR: Bu işlem günlüklerininin saklanacağı gün sayısı

en: Number of days to keep archived logs
tr_TR: Günlük arşivlerinin saklanacağı gün sayısı

en: Number of duplicated tickets
tr_TR: Çift çağrı sayısı

en: Number of emails to retrieve
tr_TR: Alınacak e-posta sayısı

en: Number of items displayed
tr_TR: Görüntülenecek öge sayısı

en: Number of late tickets
tr_TR: Gecikmiş çağrı sayısı

en: Number of messages: available=%1$d, retrieved=%2$d, refused=%3$d, errors=%4$d, blacklisted=%5$d
tr_TR: İleti sayısı: kullanılabilir=%1$d, alınan=%2$d, reddedilen=%3$d, hatalar=%4$d, kara listeye alınmış=%5$d

en: Number of new cartridges
tr_TR: Yeni kartuş sayısı

en: Number of new consumables
tr_TR: Yeni sarf malzemesi sayısı

en: Number of opened satisfaction survey
tr_TR: Açılmış memnuniyet anketi sayısı

en: Number of opened tickets
tr_TR: Açık çağrı sayısı

en: Number of solved tickets
tr_TR: Çözümlenmiş çağrı sayısı

en: Number of threads
tr_TR: İşlem sayısı

en: Number of tickets
tr_TR: Çağrı sayısı

en: Number of tickets as requester
tr_TR: İstenen çağrı sayısı

en: Number of tries of sent
tr_TR: Gönderme deneme sayısı

en: Number of unresolved items
tr_TR: Çözülmemiş öge sayısı

en: Number of used cartridges
tr_TR: Kullanılmış kartuş sayısı

en: Number of used consumables
tr_TR: Kullanılmış sarf malzemesi sayısı

en: Number of worn cartridges
tr_TR: Yıpranmış kartuş sayısı

en: Number of written tickets
tr_TR: Yazılmış çağrı sayısı

en: Number opened
tr_TR: Açılmış çağrılar

en: Number solved
tr_TR: Çözülmüş çağrılar

en: Number solved late
tr_TR: Geç çözülen sayısı

en: OK
tr_TR: Tamam

en: OK - database was initialized
tr_TR: Tamam - veritabanı hazırlandı

en: OK state color
tr_TR: Tamam durumunun rengi

en: October
tr_TR: Ekim

en: Ok - the MySQLi class exist - Perfect!
tr_TR: Tamam - MySQLi sınıfı var - Mükemmel!

en: Ok - the sessions works (no problem with trans_id) - Perfect!
tr_TR: Tamam - oturumlar çalışıyor (trans_id ile ilgili bir sorun yok) - Mükemmel!

en: On search engine, use "Expiration contains NULL" to search licenses with no expiration date
tr_TR: Bitiş tarihi olmayan lisansları aramak için "Expiration contains NULL" yazarak arayın

en: Open in a new window
tr_TR: Yeni pencerede açılsın

en: Opened on %s
tr_TR: Açılış zamanı %s

en: Opening date
tr_TR: Açılış tarihi

en: Operating system | Operating systems
tr_TR[0]: İşletim sistemi

en: Operation performed partially successful
tr_TR: Yürütülen işlem kısmen başarılı oldu

en: Operation successful
tr_TR: İşlem başarılı

en: Opposite link
tr_TR: Karşıt bağlantı

en: Optimizing tables
tr_TR: Tablolar iyileştiriliyor

en: Optional when approved
tr_TR: Onaylandığında isteğe bağlı

en: Or complete search
tr_TR: Ya da tam arama

en: Order by item type
tr_TR: Öge tipine göre sıralansın

en: Order date
tr_TR: Sipariş tarihi

en: Order number
tr_TR: Sipariş numarası

en: Origin port
tr_TR: Kaynak kapısı

en: Original network port information
tr_TR: Özgün ağ kapısı bilgileri

en: Other
tr_TR: Diğer

en: Other authentication sent in the HTTP request
tr_TR: HTTP isteğiyle gönderilen diğer kimlik doğrulaması

en: Other component | Other components
tr_TR[0]: Diğer bileşen

en: Other financial and administrative information (licenses, cartridges, consumables)
tr_TR: Diğer idari ve mali bilgiler (lisans, kartuş, sarf)

en: Other item exist
tr_TR: Başka bir öge var

en: Other kind of items
tr_TR: Diğer öge tipleri

en: Other...
tr_TR: Diğer...

en: Others
tr_TR: Diğerleri

en: Others authentication methods
tr_TR: Diğer kimlik doğrulama yöntemleri

en: PDF export font
tr_TR: PDF verme yazı tipi

en: PHP >= 5.3.7 recommended, with crypt extension
tr_TR: crypt eklentisinin çalışması için PHP sürümünüz 5.3.7 ya da üzeri olmalıdır

en: PHP version is at least 5.3.0 - Perfect!
tr_TR: PHP sürümü 5.3.0 ya da üzerinde - Mükemmel!

en: Page size
tr_TR: Sayfa boyutu

en: Page size for dropdown (paging using scroll)
tr_TR: Açılan kutu sayfa boyutu (kaydırma ile sayfalama)

en: Parallel
tr_TR: Paralel

en: Parent business
tr_TR: Üst kurum

en: Partial load of the bookmark.
tr_TR: Yer imlerinin tamamı yüklenemedi.

en: Partition
tr_TR: Bölüm

en: Password
tr_TR: Parola

en: Password (for non-anonymous binds)
tr_TR: Parola (anonim olmayan bağlantılar için)

en: Password confirmation
tr_TR: Parola onayı

en: Password field is empty
tr_TR: Parola alanı boş

en: Password minimum length
tr_TR: En kısa parola uzunluğu

en: Password must contains
tr_TR: Parola şunları içermelidir

en: Password must include at least a digit!
tr_TR: Parolada en az bir rakam bulunmalıdır!

en: Password must include at least a lowercase letter!
tr_TR: Parolada en az bir küçük harf bulunmalıdır!

en: Password must include at least a symbol!
tr_TR: Parolada en az bir simge bulunmalıdır!

en: Password must include at least a uppercase letter!
tr_TR: Parolada en az bir büyük harf bulunmalıdır!

en: Password need digit
tr_TR: Parolada rakam bulunmalı

en: Password need lowercase character
tr_TR: Parolada küçük harf bulunmalıdır

en: Password need symbol
tr_TR: Parolada simge bulunmalıdır

en: Password need uppercase character
tr_TR: Parolada büyük harf bulunmalıdır

en: Password security policy
tr_TR: Parola güvenlik ilkesi

en: Password security policy validation
tr_TR: Parola güvenlik ilkesi doğrulaması

en: Password too short!
tr_TR: Parola çok kısa!

en: Past reservations
tr_TR: Geçmiş ayırtmalar

en: Pending
tr_TR: Bekleyen

en: Percent done
tr_TR: Tamamlanan yüzde

en: Period
tr_TR: Aralık

en: Period end
tr_TR: Süre sonu

en: Period end + Notice
tr_TR: Süre sonu + Bildirim

en: Periodicity
tr_TR: Yinelenme

en: Periodicity notice
tr_TR: Dönemsel bildirim

en: Peripheral model | Peripheral models
tr_TR[0]: Çevre birimi modeli

en: Peripheral type | Peripheral types
tr_TR[0]: Çevre birimi tipi

en: Personal
tr_TR: Kişisel

en: Personal RSS feed | Personal RSS feed
tr_TR[0]: Kişisel RSS akışı

en: Personal View
tr_TR: Kişisel Görünüm

en: Personal reminder | Personal reminders
tr_TR[0]: Kişisel anımsatıcı

en: Personalization
tr_TR: Kişiselleştirme

en: Phone | Phones
tr_TR[0]: Telefon

en: Phone 2
tr_TR: Telefon 2

en: Phone model | Phone models
tr_TR[0]: Telefon modeli

en: Phone power supply type | Phones power supply types
tr_TR[0]: Telefon güç kaynağı tipi

en: Phone type | Phone types
tr_TR[0]: Telefon tipi

en: Picture
tr_TR: Fotoğraf

en: Pivot
tr_TR: Oynak

en: Plan this task
tr_TR: Görevi planlayın

en: Planification
tr_TR: Planlama

en: Planned
tr_TR: Planlanan

en: Planned duration
tr_TR: Planlanan süre

en: Planned end date
tr_TR: Planlanan bitiş tarihi

en: Planned start date
tr_TR: Planlanan başlangıç tarihi

en: Planning
tr_TR: Planlama

[ctx: Planning]
en: Reminder
tr_TR: Anımsatıcı

en: Planning end date
tr_TR: Planlanan bitiş tarihi

en: Planning recall
tr_TR: Planlama anımsatıcısı

en: Planning reminder | Planning reminders
tr_TR[0]: Planlama anımsatıcı

en: Planning start date
tr_TR: Planlanan başlangıç tarihi

en: Plans
tr_TR: Planlar

en: Please choose LDAP directory to import users from
tr_TR: Kullanıcıların alınacağı LDAP dizinini seçin

en: Please confirm your email address and enter your new password.
tr_TR: Lütfen e-posta adresinizi onaylayın ve yeni parolanızı yazın.

en: Please enter your email address. An email will be sent to you and you will be able to choose a new password.
tr_TR: Lütfen e-posta adresinizi yazın. Gönderilecek e-postadaki bilgiler ile parolanızı değiştirebilirsiniz.

en: Please select a database:
tr_TR: Bir veritabanı seçin:

en: Please select the database to update:
tr_TR: Güncellenecek veritabanını seçin:

en: Plugin | Plugins
tr_TR[0]: Uyumlu ekler

en: Plugins
tr_TR: Uyumlu ekler

en: Plugins list
tr_TR: Uyumlu ek listesi

en: Port | Ports
tr_TR[0]: Kapı

en: Port (default=389)
tr_TR: Kapı (varsayılan=389)

en: Port (optional)
tr_TR: Kapı (isteğe bağlı)

en: Port number | Ports number
tr_TR[0]: Kapı numarası

en: Position
tr_TR: Konum

en: Position of the device on its bus
tr_TR: Aygıtın bus üzerindeki konumu

en: Possible values
tr_TR: Olası değerler

en: Postal code
tr_TR: Posta kodu

en: Potential upload attack or file too large. Moving temporary file failed.
tr_TR: Olası yükleme saldırısı ya da dosya çok büyük. Geçici dosya taşınamadı.

en: Power
tr_TR: Güç

en: Power supply | Power supplies
tr_TR[0]: Güç kaynağı

en: Pre-select me as a technician when creating a ticket
tr_TR: Çağrı oluştururken, teknisyen olarak ben seçileyim

en: Preconfiguration
tr_TR: Ön ayar

en: Predefined field | Predefined fields
tr_TR[0]: Önceden tanımlanmış alan

en: Prefix for notifications
tr_TR: Bildirimlerin ön eki

en: Preliminary creation
tr_TR: İlk oluşturma

en: Preserve
tr_TR: Korunsun

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Previous
tr_TR: Önceki

en: Printed pages
tr_TR: Yazdırılmış sayfa

en: Printer | Printers
tr_TR[0]: Yazıcı

en: Printer counter
tr_TR: Yazıcı sayacı

en: Printer model | Printer models
tr_TR[0]: Yazıcı modeli

en: Printer type | Printer types
tr_TR[0]: Yazıcı tipi

en: Printers dictionnary
tr_TR: Yazıcı sözlüğü

en: Priority
tr_TR: Öncelik

en: Priority colors
tr_TR: Öncelik renkleri

en: Private
tr_TR: Kişisel

en: Private followup
tr_TR: Özel izleme

en: Private followups by default
tr_TR: Varsayılan olarak kişisel izlemeler

en: Private task
tr_TR: Özel görev

en: Private tasks by default
tr_TR: Varsayılan kişisel görevler

en: Problem | Problems
tr_TR[0]: Sorun

en: Problem followup
tr_TR: Sorun izleme

en: Problem solved
tr_TR: Sorun çözüldü

en: Problem task | Problem tasks
tr_TR[0]: Sorun görevi

en: Problems on linked items
tr_TR: Bağlı ögelerin sorunları

en: Problems on pending status
tr_TR: Bekleyen durumdaki sorunlar

en: Problems to be processed
tr_TR: İşlenecek sorunlar

en: Processing
tr_TR: İşleniyor

en: Processor | Processors
tr_TR[0]: İşlemci

en: Processor frequency
tr_TR: İşlemci frekansı

en: Product ID of the operating system
tr_TR: İşletim sisteminin ürün kodu

en: Profile | Profiles
tr_TR[0]: Profil

en: Profile's interface
tr_TR: Profil arayüzü

en: Progress
tr_TR: İşlem

en: Prohibit reservations
tr_TR: Ayırtmayı engelleyin

en: Project | Projects
tr_TR[0]: Projeler

en: Project state | Project states
tr_TR[0]: Proje durumu

en: Project task | Project tasks
tr_TR[0]: Proje görevleri

en: Project tasks type | Project tasks types
tr_TR[0]: Proje görev tipleri

en: Project team | Project teams
tr_TR[0]: Proje takımı

en: Project team group
tr_TR: Proje takımı grubu

en: Project team user
tr_TR: Proje takımı kullanıcısı

en: Project type | Project types
tr_TR[0]: Proje tipi

en: Provide a delimiter in order to automate the new hierarchy generation.
tr_TR: Yeni hiyerarşinin kendiliğinden oluşturulması için bir ayıraç karakteri yazın.

en: Proxy configuration for upgrade check
tr_TR: Güncelleme denetimi için vekil sunucu ayarları

en: Public
tr_TR: Herkese açık

en: Public RSS feed | Public RSS feeds
tr_TR[0]: Herkese açık RSS akışı

en: Public bookmark | Public bookmarks
tr_TR[0]: Herkese açık yer imi

en: Public followup
tr_TR: Herkese açık izleme

en: Public reminder | Public reminders
tr_TR[0]: Herkese açık anımsatıcı

en: Publish in the FAQ
tr_TR: SSS içinde yayınlayın

en: Publisher
tr_TR: Yayınlayan

en: Purchase date incompatible with the associated budget. %1$s not in budget period: %2$s / %3$s
tr_TR: Satın alma tarihi, ilgili bütçeye uygun değil, %1$s bütçe aralığında değil: %2$s / %3$s

en: Purchase version
tr_TR: Satın alınan sürüm

en: Purge
tr_TR: Temizle

en: Put in dustbin
tr_TR: Çöpe atın

en: Put on hold on %s
tr_TR: Sürükle bırak %s

en: Put this item in the FAQ
tr_TR: Bu ögeyi SSS bölümüne ekleyin

en: Qualification
tr_TR: Nitelik

[ctx: Quantity]
en: Number
tr_TR: Sayı

en: RSS feed | RSS feeds
tr_TR[0]: RSS akışı

en: RSS feeds found
tr_TR: Bulunan RSS akışları

en: Rate to trigger survey
tr_TR: Taramayı başlatacak oran

en: Read
tr_TR: Okuma

en: Read auth
tr_TR: Okuma izni

en: Read helpdesk parameters
tr_TR: Yardım masası ayarlarını okuyun

en: Read notes
tr_TR: Notları okuyun

en: Read parameters
tr_TR: Ayarları okuyun

en: Read the FAQ
tr_TR: SSS okuyun

en: Read the item's notes
tr_TR: Öge hakkındaki notları okuyun

en: Read user authentication and synchronization method
tr_TR: Kullanıcı yetkilerini ve eşleştirme yöntemini okur

en: Real duration
tr_TR: Gerçek süre

en: Real duration of treatment of the ticket
tr_TR: Çağrının çözümlenmesi için harcanan gerçek zaman

en: Real end date
tr_TR: Gerçek bitiş tarihi

en: Real start date
tr_TR: Gerçek başlangıç tarihi

en: Reason
tr_TR: Neden

en: Reason of rejection
tr_TR: Reddedilme nedeni

en: Recalculate
tr_TR: Yeniden hesaplansın

en: Recalculate the category
tr_TR: Kategoriyi yeniden hesaplayın

en: Recall on %s
tr_TR: %s zamanında hatırlatılsın

en: Received email header
tr_TR: E-posta alındı üstbilgisi

en: Receiver | Receivers
tr_TR[0]: Alıcı

en: Receiver errors
tr_TR: Alıcı hataları

en: Receivers in error: %s
tr_TR: Alıcı hatası: %s

en: Recent entries
tr_TR: Son kayıtlar

en: Recipient | Recipients
tr_TR[0]: Alıcı

en: Recipient email
tr_TR: Alıcının e-posta adresi

en: Recipient name
tr_TR: Alıcının adı

en: Record into the database denied
tr_TR: Veritabanı kaydı reddedildi

en: Recurrent
tr_TR: Yinelenen

en: Recurrent tickets
tr_TR: Yinelenen çağrılar

en: Recursive
tr_TR: Yinelenen

en: Reference
tr_TR: Referans

en: Refresh rate
tr_TR: Yinelenme zamanı

en: Refuse the solution
tr_TR: Çözümü reddedin

en: Refused
tr_TR: Reddedilen

en: Refused email | Refused emails
tr_TR[0]: Reddedilen e-posta

en: Refused mail archive folder (optional)
tr_TR: Reddedilen e-posta arşivi klasörü (isteğe bağlı)

en: Regenerate
tr_TR: Yeniden üretilsin

en: Registered ID (issued by PCI-SIG) | Registered IDs (issued by PCI-SIG)
tr_TR[0]: Kayıtlı Kodlar (PCI-SIG tarafından yayınlanan)

en: Rehearsal
tr_TR: Prova

en: Reinit the network topology
tr_TR: Ağ topolojisini yeniden oluşturun

en: Reject email
tr_TR: E-posta reddedilsin

en: Remaining
tr_TR: Kalan

en: Reminder | Reminders
tr_TR[0]: Anımsatıcı

en: Reminders frequency for alarms on cartridges
tr_TR: Kartuş uyarılarının anımsatılma sıklığı

en: Reminders frequency for alarms on consumables
tr_TR: Sarf malzemesi uyarılarının anımsatılma sıklığı

en: Remote access key
tr_TR: Uzaktan erişim anahtarı

en: Remove all at once
tr_TR: Tümünü bir kerede silin

en: Remove the domain of logins like login@domain
tr_TR: kullanıcıadı@etkialanı gibi oturumları silin

en: Renewal
tr_TR: Yenileme

en: Renting
tr_TR: Kiralama

en: Reopen
tr_TR: Yeniden açın

en: Reopen the ticket
tr_TR: Bileti yeniden açın

en: Repeater
tr_TR: Yineleyici

en: Replace the current database with the backup file %s?
tr_TR: Geçerli veritabanı %s yedek dosyasından geri yüklensin mi?

en: Replay dictionary rules for manufacturers (----- = All)
tr_TR: Üreticilerin sözlük kuralları yeniden uygulansın (----- = Tümü)

en: Replay rules on existing database ended on %s
tr_TR: Kuralların varolan veritabanı üzerine uygulanması %s zamanında tamamlandı

en: Replay rules on existing database started on %s
tr_TR: Kuralların varolan veritabanı üzerine uygulanmasına %s zamanında başlandı

en: Replay rules on existing database: %1$s/%2$s
tr_TR: Varolan veritabanı üzerine uygulanacak kurallar: %1$s/%2$s

en: Replay the dictionary rules
tr_TR: Sözlük kurallarını yeniden oynatın

en: Replay the rules dictionary
tr_TR: Kurallar sözlüğünü yeniden işletin

en: Replicate | Replicates
tr_TR[0]: Kopya

en: Replicate %s
tr_TR: %s kopyalayın

en: Reply-to email
tr_TR: Yanıtlama e-posta adresi

en: Reply-to name
tr_TR: Yanıtlama adı

en: Report | Reports
tr_TR[0]: Rapor

en: Request
tr_TR: İstek

en: Request comments
tr_TR: Not isteyin

en: Request date
tr_TR: İstek tarihi

en: Request source | Request sources
tr_TR[0]: İstek kaynağı

en: Request sources by default
tr_TR: Varsayılan istek kaynakları

en: Requested item not found
tr_TR: İstenen öge bulunamadı

en: Requester | Requesters
tr_TR[0]: İsteyen

en: Requester ID
tr_TR: İsteyen kodu

en: Requester group | Requester groups
tr_TR[0]: İsteyen grubu

en: Requester group except manager users
tr_TR: Yönetici kullanıcılar dışında kalan isteyen grubu

en: Requester group manager
tr_TR: İsteyen grup yöneticisi

en: Requester in group
tr_TR: Gruptan isteyen

en: Requester location
tr_TR: İsteyen konumu

en: Requester user
tr_TR: İsteyen kullanıcı

en: Reservable item | Reservable items
tr_TR[0]: Öge ayırtılabilir

en: Reservation | Reservations
tr_TR[0]: Ayırtma

en: Reservation expired
tr_TR: Ayırtma süresi dolmuş

en: Reserve
tr_TR: Ayırtılmış

en: Reserve an item
tr_TR: Öge ayırtın

en: Reset display options
tr_TR: Görünüm ayarlarını sıfırlayın

en: Reset last run
tr_TR: Son çalışmayı sıfırlayın

en: Reset password successful.
tr_TR: Parola sıfırlandı.

en: Resolution
tr_TR: Çözüm

en: Resolution date
tr_TR: Çözüldüğü tarih

en: Resolution time
tr_TR: Çözüm zamanı

en: Response address (if needed)
tr_TR: Yanıt adresi (gerekliyse)

en: Response date
tr_TR: Yanıtlanma tarihi

en: Response date to the satisfaction survey
tr_TR: Memnuniyet anketini yanıtlama tarihi

en: Response name (if needed)
tr_TR: Yanıt adı (gerekliyse)

en: Restore
tr_TR: Geri yükleyin

en: Restore the item
tr_TR: Ögeyi geri yükleyin

en: Restrict %s field for x509 authentication (separator $)
tr_TR: %s alanı x509 kimlik doğrulaması için kısıtlansın (ayıraç $)

en: Restrict device management
tr_TR: Aygıt yönetimi kısıtlansın

en: Restrict monitor management
tr_TR: İzleme yönetimi kısıtlansın

en: Restrict phone management
tr_TR: Telefon yönetimi kısıtlansın

en: Restrict printer management
tr_TR: Yazıcı yönetimi kısıtlansın

en: Result details
tr_TR: Sonuç ayrıntıları

en: Result of the regular expression
tr_TR: Kurallı ifadenin sonucu

en: Results
tr_TR: Sonuçlar

en: Results to display by page
tr_TR: Bir sayfada görüntülenecek sonuç sayısı

en: Results to display on home page
tr_TR: Ana sayfada görüntülenecek sonuç sayısı

en: Retrieve email (Mails receivers)
tr_TR: E-posta alınsın (E-posta alıcıları)

en: Review
tr_TR: Gözden geçirilecek

en: Rights and entities assignment
tr_TR: Yetki ve birim atama

en: Rights assignment
tr_TR: Yetki atama

en: Room number
tr_TR: Oda numarası

en: Root directory (optional)
tr_TR: Kök klasör (isteğe bağlı)

en: Root entity
tr_TR: Root olarak

en: Root location
tr_TR: Kök konum

en: RootDN (for non anonymous binds)
tr_TR: RootDN (anonim olmayan bağlantılar için)

en: Rule | Rules
tr_TR[0]: Kural

en: Rule results
tr_TR: Kural sonuçları

en: Rule type
tr_TR: Kural tipi

en: Rules applicable in the sub-entities
tr_TR: Alt birimlere uygulanabilen kurallar

en: Rules applied: %s
tr_TR: Uygulanan kurallar: %s

en: Rules are conditionals. Each one can be used on multiple actions.
tr_TR: Kurallar koşullara bağlıdır. Herbiri birden çok işlem için kullanılabilir.

en: Rules for assigning a category to a software
tr_TR: Bir yazılıma bir kategori atama kuralları

en: Rules for assigning a category to software
tr_TR: Yazılıma kategori atayan kurallar

en: Rules for assigning a computer to an entity
tr_TR: Bir birime bir bilgisayar atama kuralları

en: Rules for assigning a ticket created through a mails receiver
tr_TR: Bir e-posta alıcısından oluşturulan çağrıyı atama kuralları

en: Rules for assigning an item to an entity
tr_TR: Bir ögeyi bir birime atama kuralları

en: Rules for import and link computers
tr_TR: Bilgisayarları alma ve bağlama kuralları

en: Rules list
tr_TR: Kural listesi

en: Rules management
tr_TR: Kural yönetimi

en: Rules refused
tr_TR: Kurallar reddedildi

en: Rules used for
tr_TR: Şunun için kullanılan kurallar

en: Rules using the object have been disabled.
tr_TR: Nesneyi kullanan kurallar devre dışı bırakıldı.

en: Run count
tr_TR: Çalışma sayısı

en: Run frequency
tr_TR: Çalışma sıklığı

en: Run mode
tr_TR: Çalışma kipi

en: Run period
tr_TR: Çalışma aralığı

en: Running
tr_TR: Çalışıyor

en: SELinux boolean configuration for %s
tr_TR: %s için SELinux ikili ayarları

en: SELinux mode is %s
tr_TR: SELinux kipi %s

en: SLA
tr_TR: Hizmet Düzeyi Anlaşması (HDA)

en: SMTP host
tr_TR: SMTP sunucusu

en: SMTP login (optional)
tr_TR: SMTP kullanıcı adı (isteğe bağlı)

en: SMTP password (optional)
tr_TR: SMTP parolası (isteğe bağlı)

en: SQL Dump
tr_TR: SQL Dökümü

en: Satisfaction
tr_TR: Memnuniyet

en: Satisfaction survey
tr_TR: Memnuniyet anketi

en: Satisfaction survey answer
tr_TR: Memnuniyet anketi yanıtı

en: Satisfaction survey configuration
tr_TR: Memnuniyet anketi ayarları

en: Satisfaction survey expired
tr_TR: Memnuniyet anketinin süresi dolmuş

en: Satisfaction survey trigger rate
tr_TR: Memnuniyet anketi eşik değeri

en: Satisfaction with the resolution of the ticket
tr_TR: Çağrının çözümlenmesinden duyulan memnuniyet

en: Saturday
tr_TR: Cumartesi

en: Save
tr_TR: Kaydedin

en: Save and add to the knowledge base
tr_TR: Kaydedip bilgi kütüphanesine ekleyin

en: Save as bookmark
tr_TR: Yer imi olarak kaydedin

en: Save solution to the knowledge base
tr_TR: Çözümü bilgi bankasına kaydedin

en: Scheduled
tr_TR: Zamanlanmış

en: Search
tr_TR: Arama

en: Search (%s for all)
tr_TR: Arama (tümü için %s)

en: Search a solution
tr_TR: Çözüm arayın

en: Search criteria for users
tr_TR: Kullanıcıları arama ölçütleri

en: Search engine
tr_TR: Arama motoru

en: Search filter (if needed)
tr_TR: Arama süzgeci (gerekirse)

en: Search filter for entities
tr_TR: Birimler için arama süzgeci

en: Search filter for users
tr_TR: Kullanıcılar için arama süzgeci

en: Search result default display
tr_TR: Varsayılan arama sonuçları görünümü

en: Search result display
tr_TR: Arama sonuçları görünümü

en: Search result user display
tr_TR: Kullanıcı arama sonuçları görünümü

en: Search the ID of your hardware
tr_TR: Donanım koduyla arayın

en: Search type
tr_TR: Arama tipi

en: Second Item
tr_TR: İkinci Öge

en: Secondary
tr_TR: İkinci

en: Security
tr_TR: Güvenlik

en: See (actor)
tr_TR: Bakın (sorumlu)

en: See (author)
tr_TR: Bakın (yazar)

en: See all
tr_TR: Tümüne bakın

en: See all plannings
tr_TR: Tüm planlara bakın

en: See all reservable items
tr_TR: Tüm ayırtılabilir ögelere bakın

en: See all tickets
tr_TR: Tüm çağrılara bakın

en: See assigned
tr_TR: Atandıklarınıza bakın

en: See assigned tickets
tr_TR: Atanmış biletlere bakın

en: See group ticket
tr_TR: Grup biletine bakın

en: See hardware of my groups
tr_TR: Gruplarınızdaki donanımlara bakın

en: See my ticket
tr_TR: Çağrınıza bakın

en: See personnal planning
tr_TR: Kişisel planlamanıza bakın

en: See planning
tr_TR: Planlamaya bakın

en: See private ones
tr_TR: Kişisel olanlara bakın

en: See public ones
tr_TR: Herkese açık olanlara bakın

en: See schedule of people in my groups
tr_TR: Gruplarınızdaki kişilerin planlarına bakın

en: See the catalog of plugins
tr_TR: Uyumlu ek listesine bakın

en: See tickets created by my groups
tr_TR: Gruplarınız tarafından oluşturulmuş çağrılara bakın

en: Select 'Upgrade' to update your version of GLPI from an earlier version
tr_TR: Eski bir GLPI sürümünü güncellemek için 'Güncelleme' seçin

en: Select a peer for %s:
tr_TR: %s için bir eş seçin:

en: Select default items to show
tr_TR: Görüntülenecek varsayılan ögeleri seçin

en: Select statistics to be displayed
tr_TR: Görüntülenecek istatistikleri seçin

en: Select the common field that you want to update
tr_TR: Güncellemek istediğiniz ortak alanı seçin

en: Select the desired entity
tr_TR: İstediğiniz birimi seçin

en: Select the field that you want to update
tr_TR: Güncellemek istediğiniz alanı seçin

en: Select the report you want to generate
tr_TR: Oluşturmak istediğiniz raporu seçin

en: Select the type of the item on which applying this action
tr_TR: Bu işlemin uygulanacağı öge tipini seçin

en: Select the type of the item that must be unlock
tr_TR: Kilidinin açılması gereken öge tipini seçin

en: Select/unselect all
tr_TR: Tümünü seçin/bırakın

en: Selection too large, massive action disabled.
tr_TR: Seçim çok büyük, toplu işlem devre dışı bırakıldı.

en: Send
tr_TR: Gönderin

en: Send a notification
tr_TR: Bildirim gönderilsin

en: Send a test email to the administrator
tr_TR: Yöneticiye deneme e-postası gönderin

en: Send alarms on cartridges
tr_TR: Kartuş uyarılarının gönderilmesi

en: Send alarms on consumables
tr_TR: Sarf malzemesi uyarıları gönderilsin

en: Send alarms on contracts
tr_TR: Sözleşmelerde uyarıları gönderilsin

en: Send alarms on expired licenses
tr_TR: Lisans süresi dolduğunda uyarı gönderilsin

en: Send alarms on financial and administrative information
tr_TR: İdari ve mali bilgilerde uyarı gönderilsin

en: Send alarms on receiver errors
tr_TR: Alıcı hatalarında uyarı gönderilsin

en: Send an approval request
tr_TR: Onay isteği gönderilsin

en: Send contract alarms before
tr_TR: Sözleşme uyarıları şundan önce gönderilsin:

en: Send date
tr_TR: Gönderim tarihi

en: Send financial and administrative information alarms before
tr_TR: Mali ve idari bilgilerin uyarıları şundan önce gönderilsin:

en: Send license alarms before
tr_TR: Lisans uyarıları şundan önce gönderilsin:

en: Send licenses alert failed
tr_TR: Lisans uyarısı gönderilemedi

en: Send mails in queue
tr_TR: Kuyruktaki e-postaları gönderin

en: Send planning recalls
tr_TR: Planlama anımsatıcıları gönderilsin

en: Send reservation alert failed
tr_TR: Ayırtma uyarısı gönderilemedi

en: Sender email
tr_TR: Gönderenin e-posta adresi

en: Sender name
tr_TR: Gönderenin adı

en: September
tr_TR: Eylül

en: Serial
tr_TR: Seri

en: Serial number
tr_TR: Seri numarası

en: Serial of the operating system
tr_TR: İşletim sisteminin seri numarası

en: Server
tr_TR: Sunucu

en: Service
tr_TR: Hizmet

en: Service is down for maintenance. It will be back shortly.
tr_TR: Bakım nedeniyle kapalı. Kısa süre içinde açılacak.

en: Service pack | Service packs
tr_TR[0]: Hizmet paketi

en: Service provided
tr_TR: Sağlanan hizmet

en: Sessions support is available - Perfect!
tr_TR: Oturum desteği var - Mükemmel!

en: Sessions test
tr_TR: Oturum sınaması

en: Set notifications for all actors
tr_TR: Tüm aktörler için bildirimleri ayarlayın

en: Set personal
tr_TR: Kişisel yapın

en: Set public
tr_TR: Herkese açın

en: Set status: %s
tr_TR: Durumu ayarlayın: %s

en: Set the network using notation address/mask
tr_TR: Ağı adres/ağ maskesi şeklinde yazın

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Setup
tr_TR: Ayarlar

en: Several network names available! Go to the tab 'Network Name' to manage them.
tr_TR: Kullanılabilecek bir kaç ağ adı var! Yönetmek için 'Ağ Adı' sekmesine bakın.

en: Show GLPI ID
tr_TR: GLPI kodu görüntülensin

en: Show all
tr_TR: Tümüne bakın

en: Show graphics
tr_TR: Grafikler görüntülensin

en: Show list of available tags
tr_TR: Kullanılabilecek etiketlerin listesine bakın

en: Show new tickets on the home page
tr_TR: Anasayfada yeni çağrılar görüntülensin

en: Show on global GANTT
tr_TR: Genel GANTT üzerinde görüntülensin

en: Show personnal information in new ticket form (simplified interface)
tr_TR: Yeni çağrı formunda kişisel bilgiler görüntülensin (basit arayüzde)

en: Show the dustbin
tr_TR: Çöp kutusuna bakın

en: Simple mode
tr_TR: Basit kip

en: Simplified interface
tr_TR: Basit arayüz

en: Simplified interface help link
tr_TR: Basit arayüz yardım bağlantısı

en: Single mode fiber
tr_TR: Tekli kip fiber

en: Single value
tr_TR: Tek değer

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Size by default
tr_TR: Varsayılan boyut

en: Slave database out of sync!
tr_TR: İkincil veritabanı eşitlenmemiş!

en: Software | Software
tr_TR[0]: Yazılım

en: Software category | Software categories
tr_TR[0]: Yazılım kategorisi

en: Software category deleted by the dictionary rules
tr_TR: Yazılım kategorisi sözlük kuralları tarafından silindi

en: Software deleted after merging
tr_TR: Birleştirme sonrası yazılım silindi

en: Software deleted by GLPI dictionary rules
tr_TR: Yazılım, GLPI sözlük kurallarıyla silindi

en: Software dictionary
tr_TR: Yazılım sözlüğü

en: Software of computers
tr_TR: Bilgisayarların yazılımı

en: Software support
tr_TR: Yazılım desteği

en: Solution | Solutions
tr_TR[0]: Çözüm

en: Solution approved
tr_TR: Çözüm onaylandı

en: Solution rejected
tr_TR: Çözüm reddedildi

en: Solution rejection comment
tr_TR: Çözümün red nedeni

en: Solution rejection date
tr_TR: Çözüm red tarihi

en: Solution template | Solution templates
tr_TR[0]: Çözüm kalıbı

en: Solution type | Solution types
tr_TR[0]: Çözüm tipi

en: Solve tickets
tr_TR: Çağrıları çözün

en: Solved on %s
tr_TR: Çözülme zamanı %s

en: Sons of %s
tr_TR: %s alt ögeleri

en: Soundcard | Soundcards
tr_TR[0]: Ses kartı

en: Source
tr_TR: Kaynak

en: Source of followup
tr_TR: İzleme kaynağı

en: Speaker
tr_TR: Hoparlör

en: Speakers
tr_TR: Hoparlör

en: Specificities
tr_TR: Özellikler

en: Specify a date
tr_TR: Tarih belirtin

en: Specify an end date
tr_TR: Bitiş tarihini belirtin

en: Speed
tr_TR: Hız

en: Standard interface
tr_TR: Standart arayüz

en: Standard interface help link
tr_TR: Standart arayüz yardım bağlantısı

en: Start
tr_TR: Başlangıç

en: Start at %s
tr_TR: Başlangıç zamanı %s

en: Start at %s:
tr_TR: Başlangıç %s:

en: Start date
tr_TR: Başlangıç tarihi

en: Start date of warranty
tr_TR: Garanti başlangıç tarihi

en: Start of the selected timeframe is not a working hour.
tr_TR: Seçilmiş zaman aralığının başlangıcı çalışma saatlerinin dışında.

en: Startup date
tr_TR: Çalıştırma tarihi

en: State of the virtual machine | States of the virtual machine
tr_TR[0]: Sanal makinanın durumu

en: Statistics
tr_TR: İstatistikler

en: Status | Statuses
tr_TR[0]: Durum

en: Status of items | Statuses of items
tr_TR[0]: Ögelerin durumları

en: Status of my validation
tr_TR: Doğrulama durumum

en: Status of the approval request
tr_TR: Onay isteğinin durumu

en: Status updated. The connected items have been updated using this status.
tr_TR: Durum güncellendi. İlişkili ögeler bu duruma güncellendi.

en: Status value in database
tr_TR: Veritabanındaki durum değeri

en: Steal
tr_TR: Üzerinize alın

en: Steal a ticket
tr_TR: Çağrıyı devralın

en: Step %d
tr_TR: %d. adım

en: Step for the hours (minutes)
tr_TR: Saat adımları (dakika)

en: Stock location
tr_TR: Stok konumu

en: Subject
tr_TR: Konu

en: Subject email header
tr_TR: Konu e-posta üstbilgisi

en: Submit message
tr_TR: İletiyi gönderin

en: Subnet
tr_TR: Alt ağ

en: Subnet mask | Subnet masks
tr_TR[0]: Alt ağ maskesi

en: Succesful deletion of the file %s
tr_TR: %s dosyası silindi

en: Successful importation
tr_TR: Alma tamamlandı

en: Successfully recreated network tree
tr_TR: Ağ ağacı yeniden oluşturuldu

en: Sum of planned durations of tasks
tr_TR: Görevlerin toplam planlanan süresi

en: Sum of total effective durations of tasks
tr_TR: Görevlerin toplam etkin süresi

en: Summary
tr_TR: Özet

en: Sunday
tr_TR: Pazar

en: Sundays and holidays
tr_TR: Pazar ve Tatiller

en: Supplier | Suppliers
tr_TR[0]: Sağlayıcı

en: Supplier of project team
tr_TR: Proje takımının sağlayıcısı

en: Support hours
tr_TR: Destek saatleri

en: Surname
tr_TR: Soyad

en: Surname, First name
tr_TR: Soyad, Ad

en: Survey type
tr_TR: Anket tipi

en: Symbol
tr_TR: Simgeler

en: Symptoms
tr_TR: Belirtiler

en: Synchronization
tr_TR: Eşleştirme

en: Synchronizing already imported users
tr_TR: Önceden alınmış kullanıcılar eşleştiriliyor

en: System
tr_TR: Sistem

en: System board | System boards
tr_TR[0]: Sistem kartı

en: System lock
tr_TR: Sistem kilidi

en: System logs retention period (in days, 0 for infinite)
tr_TR: Sistem günlüklerinin saklanma aralığı (gün, sınırsız olması için 0)

en: TCO
tr_TR: TSM

en: TCO (value + tracking cost)
tr_TR: TCO (değer + izleme maliyeti)

en: Tacit
tr_TR: Sözleşmesiz

en: Tag
tr_TR: Etiket

en: Tagged
tr_TR: Etiketlenmiş

en: Take into account
tr_TR: Hesaba katılsın

en: Take into account time
tr_TR: Zaman hesaba katılsın

en: Target | Targets
tr_TR[0]: Hedefler

en: Target entity for the computer
tr_TR: Bilgisayarın hedef birimi

en: Task | Tasks
tr_TR[0]: Görev

en: Task %s executed
tr_TR: %s görevi tamamlandı

en: Task author
tr_TR: Görevi yazan

en: Task category | Task categories
tr_TR[0]: Görev kategorileri

en: Task completed in %s
tr_TR: Görev %s içinde tamamlandı

en: Task completed.
tr_TR: Görev tamamlandı.

en: Task team | Task teams
tr_TR[0]: Görev takımları

en: Tasks category | Tasks categories
tr_TR[0]: Görev kategorisi

en: Tasks state by default
tr_TR: Varsayılan görev durumu

en: Team member | Team members
tr_TR[0]: Takım üyeleri

en: Technician
tr_TR: Teknisyen

en: Technician as assigned
tr_TR: Atanmış teknisyen

en: Technician group
tr_TR: Teknisyen grubu

en: Technician in charge of the hardware
tr_TR: Sorumlu teknisyen

en: Technician in charge of the task
tr_TR: Görevden sorumlu teknisyen

en: Technician in charge of the ticket
tr_TR: Çağrıdan sorumlu teknisyen

en: Technician in tasks
tr_TR: Görevli teknisyen

en: Template for a request
tr_TR: İstek kalıbı

en: Template for an incident
tr_TR: Arıza kalıbı

en: Template for the automatic transfer of computers in another entity
tr_TR: Bilgisayarların kendiliğinden başka bir birime aktarılmasını sağlayan kalıp

en: Template name
tr_TR: Kalıp Adı

en: Template translation | Template translations
tr_TR[0]: Kalıp çevirisi

en: Templates
tr_TR: Kalıplar

en: Temporary directory doesn't exist
tr_TR: Geçici klasör bulunamadı

en: Test connection to email server
tr_TR: E-posta sunucusu bağlantısını sınayın

en: Test ctype functions
tr_TR: ctype işlevlerini sınayın

en: Test done
tr_TR: Sınama başarılı

en: Test email sent to administrator
tr_TR: Yöneticiye deneme e-postası gönderildi

en: Test failed
tr_TR: Sınama başarısız

en: Test failed: %s
tr_TR: Sınama başarısız: %s

en: Test if Session_use_trans_sid is used
tr_TR: Session_use_trans_sid seçeneği sınaması

en: Test json functions
tr_TR: Json işlevleri sınaması

en: Test of connection to LDAP directory
tr_TR: LDAP dizini bağlantısının sınaması

en: Test of the connection at the database
tr_TR: Veritabanı bağlantısı sınaması

en: Test rules engine
tr_TR: Kuralların çalışmasını sınayın

en: Test session auto start
tr_TR: session auto start sınaması

en: Test successful
tr_TR: Sınama başarılı

en: Test successful: %s
tr_TR: Sınama başarılı: %s

en: Testing PHP Parser
tr_TR: PHP işleyici sınanıyor

en: Text in the login box
tr_TR: Oturum açma kutusundaki metin

en: Thank you for using our automatic helpdesk system.
tr_TR: Kullanıcı destek sistemimizi kullandığınız için teşekkür ederiz.

en: That will remove all the reservations in progress.
tr_TR: Bu işlem tüm geçerli ayırtmaları iptal eder.

en: The CURL extension for your PHP parser isn't installed
tr_TR: PHP işleyicinize CURL eklentisi yüklenmemiş

en: The LDAP extension of your PHP parser isn't installed
tr_TR: PHP işleyicinize LDAP eklentisi yüklenmemiş

en: The MAC address and the IP of the equipment are included in an aggregated network port
tr_TR: Toplu ağ kapısında aygıtın MAC adresi ve IP adresi bulunur

en: The PHP mail function is unknown or is not activated on your system.
tr_TR: PHP posta işlevi bilinmiyor ya da etkinleştirilmemiş.

en: The action you have requested is not allowed.
tr_TR: Yapmak istediğiniz işleme izin verilmiyor.

en: The action you have requested is not allowed. Reload previous page before doing action again.
tr_TR: İstediğiniz işleme izin verilmiyor. İşlemi yeniden yapmayı denemeden önce önceki sayfayı yeniden yükleyin.

en: The assignment of a SLA to a ticket causes the recalculation of the due date.
tr_TR: Bir çağrıya bir HDA atanması, bitiş tarihinin yeniden hesaplanmasına yol açar.

en: The authentication method configuration doesn't allow you to change your password.
tr_TR: Kimlik doğrulama yöntemi ayarları, parolanızı değiştirmenize izin vermiyor.

en: The directory %s doesn't exist.
tr_TR: %s klasörü bulunamadı.

en: The directory could not be created.
tr_TR: Klasör oluşturulamadı.

en: The directory was created but could not be removed.
tr_TR: Klasör oluşturuldu ama kaldırılamadı.

en: The engine passes the result of a rule to the following one.
tr_TR: Motor bir kuralın sonucunu sonrakine aktarır

en: The engine stops on the first checked rule.
tr_TR: Motor ilk denetlenen kuralda durur

en: The engine treats all the rules.
tr_TR: Motor tüm kuralları işler

en: The file already exists
tr_TR: Dosya zaten var

en: The file could not be created.
tr_TR: Dosya oluşturulamadı.

en: The file is not an image file.
tr_TR: Bu bir görsel dosyası değil.

en: The file is valid. Upload is successful.
tr_TR: Dosya geçerli. Yüklendi.

en: The file was created but can't be deleted.
tr_TR: Dosya oluşturuldu ama silinemedi.

en: The following automatic actions are in error. They require intervention.
tr_TR: Aşağıdaki otomatik işlemler hata vermiş. İlgilenilmesi gerekiyor.

en: The functionality is found - Perfect!
tr_TR: İşlevler var - Mükemmel!

en: The installation is finished
tr_TR: Kurulum tamamlandı

en: The login is not valid. Unable to add the user.
tr_TR: Kullanıcı adı geçersiz olduğundan kullanıcı eklenemiyor.

en: The login is not valid. Unable to update login.
tr_TR: Kullanıcı adı geçersiz olduğundan bilgiler güncellenemiyor.

en: The magic_quotes_sybase option isn't active on your server - Perfect!
tr_TR: Sunucunuzda magic_quotes_sybase ayarı etkin değil - Mükemmel!

en: The new structure is hierarchical
tr_TR: Yeni yapı hiyerarşiktir

en: The plugin %s is incompatible with this version of GLPI
tr_TR: %s uyumlu eki bu GLPI sürümüyle uyumlu değil

en: The required item is already reserved for this timeframe
tr_TR: Bu öge, belirtilen zaman aralığı için daha önce ayırtılmış.

en: The selected user (%s) has no valid email address. The request has been created, without email confirmation.
tr_TR: Seçilmiş kullanıcının (%s) kullanılabilecek bir e-posta adresi yok. Çağrı, e-posta onayı olmadan oluşturuldu.

en: The server answered: %s
tr_TR: Sunucu yanıtı: %s

en: The server or/and user field is empty
tr_TR: Sunucu ve/veya kullanıcı adı alanı boş

en: The slave database is desynchronized. The difference is of:
tr_TR: İkincil veritabanı eşleştirilmemiş. Fark:

en: The ticket will be added in the entity %s
tr_TR: Çağrı %s birimine eklenecek

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
tr_TR: Yüklenen dosya, HTML formundaki MAX_FILE_SIZE ayarından büyük

en: The uploaded file exceeds the post_max_size directive in php.ini
tr_TR: Yüklenen dosya, php.ini dosyasındaki post_max_size ayarından büyük

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
tr_TR: Yüklenen dosya, php.ini dosyasındaki upload_max_filesize ayarından büyük

en: The uploaded file was only partially uploaded
tr_TR: Dosyanın yalnızca bir bölümü yüklendi

en: The use of a SMTP is needed.
tr_TR: SMTP kullanımı gereklidir.

en: The user is busy at the selected timeframe.
tr_TR: Kullanıcı seçilmiş zaman aralığında meşgul.

en: The version of the database is not compatible with the version of the installed files. An update is necessary.
tr_TR: Veritabanı sürümünüz yüklü dosyalarla uyumlu değil. Güncellemeniz gerekli.

en: There's already a translation for this field in this language
tr_TR: Bu alanın bu dildeki çevirisi zaten var

en: These parameters are used as actions in generic rules for assignment to entities
tr_TR: Bu parametreler, birimlerin atanması için genel kurallardaki eylemler olarak kullanılır

en: Think of making a backup before transferring items.
tr_TR: Ögeleri aktarmadan önce yedek almanız önerilir.

en: Third party type | Third party types
tr_TR[0]: Üçüncü taraf tipi

en: This is a test email.
tr_TR: Bu bir deneme e-postasıdır.

en: This is the new hierarchy. If it's complete approve it.
tr_TR: Yeni hiyerarşi bu şekildedir. Tamamsa onaylayın.

en: This item is not part of the FAQ
tr_TR: Bu öge SSS bölümünün parçası değil

en: This item is part of the FAQ
tr_TR: Bu öge SSS bölümünün parçası

en: This item is waiting for approval, do you really want to resolve or close it?
tr_TR: Ögenin onaylanması bekleniyor, gerçekten çözmek ya da kapatmak istiyor musunuz?

en: This month
tr_TR: Bu ay

en: This profile is the last with write rights on profiles
tr_TR: Bu, profillere yazma izni olan son profil

en: This ticket concerns me
tr_TR: Bu çağrı beni ilgilendiriyor

en: This week
tr_TR: Bu hafta

en: Threads
tr_TR: İş Parçacığı

en: Threshold of alarm reached for the type of cartridge: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
tr_TR: Kartuş tipi için uyarı eşiği aşıldı: %1$s - Referans %2$s - Kalan %3$d

en: Threshold of alarm reached for the type of consumable: %1$s - Reference %2$s - Remaining %3$d
tr_TR: Sarf malzemesi tipi için uyarı eşiği aşıldı: %1$s - Referans %2$s - Kalan %3$d

en: Thursday
tr_TR: Perşembe

en: Ticket | Tickets
tr_TR[0]: Çağrılar

en: Ticket #%1$s %2$s
tr_TR: Çağrı #%1$s %2$s

en: Ticket %d successfully created
tr_TR: %d çağrısı oluşturuldu

en: Ticket category | Ticket categories
tr_TR[0]: Çağrı kategorisi

en: Ticket cost | Ticket costs
tr_TR[0]: Çağrı maliyeti

en: Ticket creation failed (check mandatory fields)
tr_TR: Çağrı oluşturulamadı (zorunlu alanları denetleyin)

en: Ticket creation failed (no template)
tr_TR: Çağrı oluşturulamadı (kalıp yok)

en: Ticket creation form on login
tr_TR: Oturum açılışında çağrı oluşturma formu

en: Ticket followup
tr_TR: Çağrı izleme

en: Ticket location
tr_TR: Çağrı konumu

en: Ticket on linked items | Tickets on linked items
tr_TR[0]: Bağlı ögeler üzerine çağrı

en: Ticket solved
tr_TR: Çağrı çözülmüş

en: Ticket task | Ticket tasks
tr_TR[0]: Çağrı görevi

en: Ticket template | Ticket templates
tr_TR[0]: Çağrı kalıbı

en: Ticket waiting for your approval
tr_TR: Çağrı onayınızı bekliyor

en: Tickets
tr_TR: Çağrılar

en: Tickets awaiting approval
tr_TR: Onay bekleyen çağrılar

en: Tickets default type
tr_TR: Varsayılan çağrı tipi

en: Tickets duration
tr_TR: Biletlerin süresi

en: Tickets on pending status
tr_TR: Bekleyen çağrılar

en: Tickets to be processed
tr_TR: İşlenecek çağrılar

en: Time | Times
tr_TR[0]: Kez

en: Time cost
tr_TR: Zaman maliyeti

en: Time range | Time ranges
tr_TR[0]: Zaman aralığı

en: Tio
tr_TR: TB

en: Title
tr_TR: Başlık

en: To %s
tr_TR: Kime: %s

en: To answer by email, write above this line
tr_TR: E-posta ile yanıtlamak için bu satırın üzerine yazın

en: To answer by email, write under this line
tr_TR: E-posta ile yanıtlamak için bu satırın altına yazın

en: To be in charge of a ticket
tr_TR: Çağrının sorumlusu olarak

en: To be unaware of import
tr_TR: Almanın farkında olmamak için

en: To copy/paste in your support request
tr_TR: Destek çağrınızda kopyala/yapıştır için

en: To do
tr_TR: Yapılacaklar

en: To email header
tr_TR: Kime e-posta üstbilgisi

en: To empty the list of elements to be transferred
tr_TR: Aktarılacak bileşenlerin listesini boşaltmak için

en: To increase the limit: change max_input_vars or suhosin.post.max_vars in php configuration.
tr_TR: Sınırı arttırmak için: php ayarlarından max_input_vars ya da suhosin.post.max_vars değerlerini değiştirin.

en: To update
tr_TR: Güncellemeye

en: Today
tr_TR: Bugün

en: Token
tr_TR: Pin kodu

en: Too large attached file
tr_TR: Eklenen dosya çok büyük

en: Tools
tr_TR: Araçlar

en: Total
tr_TR: Toplam

en: Total cost
tr_TR: Toplam maliyet

en: Total count
tr_TR: Toplam sayı

en: Total duration
tr_TR: Toplam süre

en: Total real duration of treatment of the ticket
tr_TR: Çözüm için gerçekte harcanan zaman toplamı

en: Total remaining on the budget
tr_TR: Bütçede kalan tutar

en: Total spent on the budget
tr_TR: Toplam bütçe harcaması

en: Total: %1$d (%2$d new, %3$d used, %4$d worn)
tr_TR: Toplam: %1$d (%2$d yeni, %3$d kullanılmış, %4$d yıpranmış)

en: Total: %1$d (%2$d used, %3$d worn)
tr_TR: Toplam: %1$d (%2$d kullanılmış, %3$d yıpranmış)

en: Total: %1$d, New: %2$d, Used: %3$d
tr_TR: Toplam: %1$d, Yeni: %2$d, Kullanılmış: %3$d

en: Total: Value=%1$s - Account net value=%2$s
tr_TR: Toplam: Değer=%1$s - Net hesap değeri=%2$s

en: Transfer
tr_TR: Aktarın

en: Transfer and merge
tr_TR: Aktarıp birleştirin

en: Transfer mode
tr_TR: Aktarım kipi

en: Transform this network port to
tr_TR: Bu ağ kapısı şuna dönüştürülsün

en: Translation | Translations
tr_TR[0]: Çeviri

en: Translation of dropdowns
tr_TR: Açılan kutuların çevirisi

en: Try again
tr_TR: Yeniden deneyin

en: Try increasing the memory_limit parameter in the php.ini file.
tr_TR: php.ini dosyanızdaki memory_limit değerini arttırmayı deneyin.

en: Tuesday
tr_TR: Salı

en: Twisted pair (RJ-45)
tr_TR: Bükümlü çift (RJ-45)

en: Type | Types
tr_TR[0]: Tip

en: Type of component
tr_TR: Bileşen tipi

en: URL
tr_TR: İnternet adresi

en: URL of the application
tr_TR: Uygulamanın İnternet adresi

en: Unable to add. The user already exist.
tr_TR: Eklenemiyor. Kullanıcı zaten var.

en: Unable to add. The user already exists.
tr_TR: Eklenemiyor. Kullanıcı zaten var.

en: Unable to affect the email to an entity
tr_TR: E-posta bir birimle ilişkilendirilemedi

en: Unable to archive log file: %1$s. %2$s already exists. Wait till next day.
tr_TR: %1$s günlük dosyası arşivlenemedi. %2$s zaten var. Ertesi güne kadar bekleniyor.

en: Unable to configure notifications: please configure your email followup using the above configuration.
tr_TR: Bildirimler ayarlanamadı: lütfen yukarıdaki ayarları kullanarak e-posta izlemeyi yapılandırın.

en: Unable to connect to the LDAP directory
tr_TR: LDAP dizinine bağlanılamadı

en: Unable to delete archived log file: %s
tr_TR: %s arşivlenmiş günlük dosyası silinemedi

en: Unable to find the byte %s
tr_TR: %s bayt bulunamadı

en: Unable to get item
tr_TR: Öge alınamadı

en: Unable to reaffect given elements !
tr_TR: Belirtilen bileşenler yeniden işlenemiyor !

en: Unable to update login. A user already exists.
tr_TR: Oturum bilgileri güncellenemedi. Bu kullanıcı zaten var.

en: Unauthorized access to the file %s
tr_TR: %s dosyasına yetkisiz erişim

en: Unauthorized access to this file
tr_TR: Bu dosyaya erişim izniniz yok

en: Unauthorized file type
tr_TR: İzin verilmeyen dosya tipi

en: Unavailable
tr_TR: Uygun değil

en: Uncategorized software
tr_TR: Sınıflandırılmamış yazılım

en: Uncheck all
tr_TR: Tümünü bırakın

en: Undefined function %s (for cron)
tr_TR: Tanımlanmamış işlev %s (cron için)

en: Undefined interface
tr_TR: Tanımlanmamış arayüz

en: Under observation
tr_TR: Gözlem altında

en: Uninstall the software
tr_TR: Yazılım kaldırın

en: Uninstalling a cartridge
tr_TR: Bir kartuşun çıkarılması

en: Unique fields
tr_TR: Eşsiz alanlar

en: Unit management
tr_TR: Birim yönetimi

en: Unknown error
tr_TR: Bilinmeyen hata

en: Unknown file
tr_TR: Bilinmeyen dosya

en: Unknown interface
tr_TR: Bilinmeyen arayüz

en: Unknown network
tr_TR: Bilinmeyen ağ

en: Unknown network port
tr_TR: Bilinmeyen ağ kapısı

en: Unknown ticket
tr_TR: Bilinmeyen çağrı

en: Unlimited
tr_TR: Sınırsız

en: Unlimited memory - Perfect!
tr_TR: Bellek sınırlaması yok - Mükemmel!

en: Unlock a link with an item
tr_TR: Öge bağlantısının kilidini açın

en: Unlock an item
tr_TR: Ögenin kilidini açın

en: Unlock components
tr_TR: Bileşenlerin kilidini açın

en: Unlock the component
tr_TR: Bileşenin kilidini açın

en: Unlock the item
tr_TR: Ögenin kilidini açın

en: Unofficial translations are also available
tr_TR: Ayrıca resmi olmayan çeviriler de bulunur

en: Unpublished
tr_TR: Yayınlanmamış

en: Unspecified
tr_TR: Belirtilmemiş

en: Untagged
tr_TR: Etiketlenmemiş

en: Update
tr_TR: Güncelleyin

en: Update (actor)
tr_TR: Güncelleyin (sorumlu)

en: Update Source | Update Sources
tr_TR[0]: Güncelleme Kaynağı

en: Update all
tr_TR: Tümünü güncelleyin

en: Update an item
tr_TR: Bir ögeyi güncelleyin

en: Update auth and sync
tr_TR: Yetkileri güncelleyip eşleştirin

en: Update authentification method to
tr_TR: Kimlik doğrulama yöntemi şuna yükseltilsin

en: Update followups (author)
tr_TR: İzlemeleri güncelleyin (yazan)

en: Update helpdesk parameters
tr_TR: Yardım masası ayarlarını güncelleyin

en: Update method for user authentication and synchronization
tr_TR: Kimlik doğrulama ve eşleştirme için kullanılacak güncelleme yöntemi

en: Update notes
tr_TR: Notları güncelleyin

en: Update of a change
tr_TR: Bir değişikliği güncelleyin

en: Update of a followup
tr_TR: İzlemenin güncellenmesi

en: Update of a problem
tr_TR: Sorunun güncellenmesi

en: Update of a project
tr_TR: Bir proje güncellendiğinde

en: Update of a project task
tr_TR: Proje görevi güncellendiğinde

en: Update of a reservation
tr_TR: Ayırtmanın güncellenmesi

en: Update of a task
tr_TR: Görevin güncellenmesi

en: Update of a ticket
tr_TR: Çağrının güncellenmesi

en: Update of the field
tr_TR: Alanın güncellemesi

en: Update parameters
tr_TR: Ayarları güncelleyin

en: Update password
tr_TR: Parolanızı güncelleyin

en: Update printer counter
tr_TR: Yazıcı sayacını güncelleyin

en: Update source | Update sources
tr_TR[0]: Güncelleme kaynağı

en: Update successful, your database is up to date
tr_TR: Veritabanınız güncellendi

en: Update the approval request to %s
tr_TR: %s kullanıcısından onay isteğini güncelleyin

en: Update the item
tr_TR: Ögeyi güncelleyin

en: Update the item's notes
tr_TR: Öge hakkındaki notları güncelleyin

en: Update to %s
tr_TR: %s sürümüne güncelleyin

en: Upgrade
tr_TR: Yükseltin

en: Upload directory doesn't exist
tr_TR: Yükleme klasörü bulunamadı

en: Upload successful
tr_TR: Güncellendi

en: Uppercase
tr_TR: Büyük harfler

en: Urgency
tr_TR: Önem sırası

en: Urgency or impact used in actions, think to add Prioriy: recompute action if needed.
tr_TR: İşlemlerde kullanıcılacak aciliyet ya da etki. Gerekirse öncelik ya da yeniden hesaplama işlemi eklemeyi düşünün.

en: Use DN in the search
tr_TR: Aramada DN kullanılsın

en: Use GLPI
tr_TR: GLPI kullanın

en: Use GLPI in mode
tr_TR: GLPI çalışma kipi

en: Use Kerberos authentication
tr_TR: Kerberos kimlik doğrulaması kullanılsın

en: Use TLS
tr_TR: TLS kullanılsın

en: Use a FTP installed file
tr_TR: FTP yüklenmiş bir dosya kullanılsın

en: Use as a solution
tr_TR: Çözüm olarak kullanılsın

en: Use date
tr_TR: Kullanıldığı tarih

en: Use mail date, instead of collect one
tr_TR: Toplama tarihi yerine e-posta tarihi kullanılsın

en: Use paged results
tr_TR: Sayfalanmış sonuçlar kullanılsın

en: Use rich text for helpdesk
tr_TR: Yardım masasında zengin metin kullanılsın

en: Use rule for
tr_TR: Kural şunun için kullanılsın

en: Use the slave for the search engine
tr_TR: Arama motoru için alt öge kullanılsın

en: Use unitary management
tr_TR: Bölünmez yönetim kullanılsın

en: Used cartridges
tr_TR: Kullanılmış kartuşlar

en: Used consumables
tr_TR: Kullanılmış sarf malzemeleri

en: Used items
tr_TR: Kullanılmış ögeler

en: Used on
tr_TR: Kullanıldığı süre

en: User | Users
tr_TR[0]: Kullanıcı

en: User DN
tr_TR: Kullanıcı adı

en: User attribute containing its groups
tr_TR: Grupları içeren kullanıcı özniteliği

en: User category | User categories
tr_TR[0]: Kullanıcı kategorisi

en: User display
tr_TR: Kullanıcı görünümü

en: User featuring a single profile
tr_TR: Tek bir profili olan kullanıcı

en: User featuring the profile
tr_TR: Profili olan kullanıcı

en: User information
tr_TR: Kullanıcı bilgileri

en: User missing in LDAP directory
tr_TR: Kullanıcı LDAp dizininde bulunamadı

en: User not authorized to connect in GLPI
tr_TR: Kullanıcının GLPI yazılımına bağlanma izni yok

en: User not found or several users found
tr_TR: Kullanıcı bulunamadı ya da bir kaç kullanıcı bulundu

en: User of project team
tr_TR: Proje takımının kullanıcısı

en: User or group updated. The connected items have been moved in the same values.
tr_TR: Kullanıcı ya da grup güncellendi. İlişkili ögeler aynı değerlere taşındı.

en: User title | Users titles
tr_TR[0]: Kullanıcı başlığı

en: User with a single profile
tr_TR: Tek profili olan kullanıcı

en: VLAN
tr_TR: Sanal ağ

en: Valid
tr_TR: Geçerlilik

en: Valid license
tr_TR: Geçerli lisans

en: Valid licenses
tr_TR: Geçerli lisanslar

en: Valid since
tr_TR: Geçerlilik başlangıcı

en: Valid tags
tr_TR: Geçerli etiketler

en: Valid to %s
tr_TR: %s zamanına kadar geçerli

en: Valid until
tr_TR: Geçerlilik sonu

en: Validate
tr_TR: Doğrulayın

en: Validate a request
tr_TR: Bir isteği doğrulayın

en: Validate an incident
tr_TR: Bir sorunu doğrulayın

en: Validation | Validations
tr_TR[0]: Geçerlilik

en: Validation request
tr_TR: Onay isteği

en: Validation request answer
tr_TR: Onay isteğinin yanıtı

en: Value
tr_TR: Değer

en: Values for the generic rules for assignment to entities
tr_TR: Birim ataması için genel kural değerleri

en: Values used in the interface to search users from a LDAP directory
tr_TR: Arayüzden LDAP kullanıcılarını aramak için kullanılacak değerler

en: Vcard
tr_TR: vCard

en: Version | Versions
tr_TR[0]: Sürüm

en: Version comments
tr_TR: Sürüm notları

en: Version in use
tr_TR: Kullanılan sürüm

en: Version name
tr_TR: Sürüm adı

en: Version of the operating system | Versions of the operating system
tr_TR[0]: İşletim sistemi sürümü

en: View | Views
tr_TR[0]: Görünüm

en: View updated users
tr_TR: Güncellenmiş kullanıcılara bakın

en: Virtual machine | Virtual machines
tr_TR[0]: Sanal makina

en: Virtual machine UUID
tr_TR: Sanal makina UUID

en: Virtual machine processor number
tr_TR: Sanal makina işlemci sayısı

en: Virtual ports
tr_TR: Sanal kapılar

en: Virtualization model | Virtualization models
tr_TR[0]: Sanallaştırma modeli

en: Virtualization system | Virtualization systems
tr_TR[0]: Sanallaştırma sistemi

en: Visibility
tr_TR: Görünürlük

en: Visibility end date
tr_TR: Görünürlük bitiş tarihi

en: Visibility start date
tr_TR: Görünürlük başlangıç tarihi

en: Visible for a change
tr_TR: Değişiklik durumunda görünsün

en: Visible for a problem
tr_TR: Sorun durumunda görünsün

en: Visible for a request
tr_TR: İstek durumunda görünsün

en: Visible for an incident
tr_TR: Arıza durumunda görünsün

en: Visible in a project
tr_TR: Projede görünebilir

en: Visible in a ticket
tr_TR: Bir çağrıda görünür

en: Visible in the simplified interface
tr_TR: Basitleştirilmiş arayüzde görünsün

en: Visible since
tr_TR: Görüntülenme başlangıçı

en: Visible until
tr_TR: Görüntülenme sonu

en: Volume | Volumes
tr_TR[0]: Birim

en: Waiting for approval
tr_TR: Onay bekliyor

en: Waiting time
tr_TR: Bekleme zamanı

en: Warning
tr_TR: Uyarı

en: Warning before running rename based on the dictionary rules
tr_TR: Sözlük kurallarına göre yeniden adlandırmadan önceki uyarı

en: Warning state color
tr_TR: Uyarı durumunun rengi

en: Warning state threshold
tr_TR: Uyarı durumunun eşiği

en: Warning! This operation can put merged software in the dustbin.<br>Sure to notify your users.
tr_TR: Dikkat! Bu işlem çöp kıutusuna aktarılmış yazılım koyabilir.<br>Kullanıcılarınızı uyardığınızdan emin olun.

en: Warning, your actual database will be totaly overwriten by the database you want to restore !!!
tr_TR: Dikkat, geri yüklemek istediğiniz veritabanındaki bilgiler, tamamen geçerli veritabanınızın üzerine yazılacak !!!

en: Warning: The request exceeds the limit of the directory. The results are only partial.
tr_TR: Uyarı: Bu istek, dizinin sınırını aşıyor. Sonuçların yalnız bir bölümü görüntülenecek.

en: Warranty duration
tr_TR: Garanti süresi

en: Warranty expiration date
tr_TR: Garanti bitiş tarihi

en: Warranty extension value
tr_TR: Garanti uzatma değeri

en: Warranty information
tr_TR: Garanti bilgileri

en: Watcher | Watchers
tr_TR[0]: İzleyici

en: Watcher group | Watcher groups
tr_TR[0]: İzleyici grubu

en: Watcher group except manager users
tr_TR: Yönetici kullanıcılar dışında kalan izleyici grubu

en: Watcher group manager
tr_TR: Gözeten grup yöneticisi

en: Watcher user
tr_TR: İzleyen kullanıcı

en: Way of sending emails
tr_TR: E-posta gönderme yöntemi

en: Web Link
tr_TR: Web Bağlantısı

en: Web link
tr_TR: Web bağlantısı

en: Web link to approval the solution
tr_TR: Çözüm onayının web bağlantısı

en: Website
tr_TR: Web sitesi

en: Wednesday
tr_TR: Çarşamba

en: Week
tr_TR: Hafta

en: When connecting or updating
tr_TR: Bağlanırken ya da güncellenirken

en: When disconnecting
tr_TR: Bağlantı kesildiğinde

en: Wifi
tr_TR: Kablosuz

en: Wifi mode
tr_TR: WiFi kipi

en: Wifi network | Wifi networks
tr_TR[0]: WiFi ağı

en: Wifi network type
tr_TR: WiFi ağ tipi

en: Wifi port
tr_TR: WiFi kapısı

en: Wifi protocol version
tr_TR: WiFi iletişim kuralı sürümü

en: Withdraw dynamic authorizations and groups
tr_TR: Devingen kimlik doğrulama ve gruplar kullanılmasın

en: Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s day | Without a reply, the ticket will be automatically closed after %s days
tr_TR[0]: Bir yanıt verilmediğinde, çağrı %s gün sonra kendiliğinden kapanır

en: Without name
tr_TR: Adsız

en: Without title
tr_TR: Başlıksız

en: Work in progress...
tr_TR: İşlem sürüyor...

en: Worn cartridges
tr_TR: Yıpranmış kartuşlar

en: Write
tr_TR: Yazma

en: Writer
tr_TR: Yazan

en: Writing ability
tr_TR: Yazma yeteneği

en: Written
tr_TR: Yazılan

en: X-Auto-Response-Suppress email header
tr_TR: E-posta X-Auto-Response-Suppress üstbilgisi

en: X-Priority email header
tr_TR: E-posta X-Priority üstbilgisi

en: X-UCE-Status email header
tr_TR: E-posta X-UCE-Status üstbilgisi

en: XML Dump
tr_TR: XML Dökümü

en: YYYY-MM-DD
tr_TR: YYYY-AA-GG

en: Yes
tr_TR: Evet

en: Yes - Restrict to global management for manual add
tr_TR: Evet - Genel yönetim yalnız el ile yapılabilsin

en: Yes - Restrict to unit management for manual add
tr_TR: Evet - Birim yönetimi yalnız el ile yapılabilsin

en: Yes if empty
tr_TR: Boş ise evet

en: Yes if equal
tr_TR: Eşit ise evet

en: You are not allowed to change the visibility flag for child entities.
tr_TR: Alt birimlerin görünürlülüğünü değiştirme izniniz yok.

en: You are trying to use GLPI with outdated files compared to the version of the database. Please install the correct GLPI files corresponding to the version of your database.
tr_TR: Veritabanı sürümü ile karşılaştırıldığında daha eski bir GLPI sürümüne ait dosyaları kullanmaya çalışıyorsunuz. Lütfen veritabanı sürümüne uygun GLPI dosyalarını yükleyin.

en: You can also replace all uses of this dropdown by another.
tr_TR: Bu açılan kutunun kullanıldığı tüm yerleri bir başkasıyla değiştirebilirsiniz.

en: You can also specify a root location which will include all the generated locations.
tr_TR: Üretilen tüm konumların ekleneceği bir kök konum belirtebilirsiniz.

en: You can continue to add elements to be transferred or execute the transfer now
tr_TR: Aktarılacak ögeleri eklemeye devam edebilir ya da aktarımı başlatabilirsiniz

en: You can delete or modify these accounts as well as the initial data.
tr_TR: Bu hesapları ve başlangıçta verileri silip değiştirebilirsiniz.

en: You can delete this migration error
tr_TR: Bu aktarım hatasını silebilirsiniz

en: You can't delete that item by massive actions, because it has sub-items
tr_TR: Altögeleri bulunduğundan bu öge toplu işlemlerle silinemez

en: You can't delete that item, because it has sub-items
tr_TR: Alt ögeleri bulunduğundan bu öge silinemez

en: You can't delete that item, because it is used for one or more items
tr_TR: Bir ya da daha çok ögede kullanıldığı için bu öge silinemez

en: You didn't select a database!
tr_TR: Henüz bir veritabanı seçmemişsiniz!

en: You don't have access to this application because your account was deactivated or removed
tr_TR: Hesabınız devre dışı bırakıldığından ya da silindiğinden, bu uygulamaya erişemezsiniz

en: You don't have permission to perform this action.
tr_TR: Bu işlemi yapma izniniz yok.

en: You don't have right to connect
tr_TR: Bağlanma yetkiniz yok

en: You don't have right to see all tickets
tr_TR: Tüm çağrıları görme izniniz yok

en: You don't need the "migration cleaner" tool anymore...
tr_TR: Artık "aktarım temizleyici" aracına gerek duymayacaksınız...

en: You have been made a request to reset your account password.
tr_TR: Hesabınızın parolasının sıfırlanmasını istediniz.

en: You have been redirected because you no longer have access to this item
tr_TR: Artık bu ögeye erişim izniniz olmadığından yönlendirildiniz

en: You have been redirected because you no longer have access to this ticket
tr_TR: Artık bu çağrıya erişim izniniz olmadığından yönlendirildiniz

en: You have more automatic actions which need to run each minute than the number allow each run. Increase this config.
tr_TR: Bir dakikada çalışmasına izin verilenden daha fazla otomatik işleminiz var. Bu ayarı arttırın.

en: You have not recorded any bookmarks yet
tr_TR: Henüz kaydedilmiş bir yer imi yok

en: You have the latest available version
tr_TR: Son sürümü kullanıyorsunuz

en: You must accept cookies to reach this application
tr_TR: Bu uygulamayı kullanabilmek için çerezleri kabul etmelisiniz

en: You must activate the JavaScript function of your browser
tr_TR: Web tarayıcınızın JavaScript işlevini etkinleştirmelisiniz

en: You must desactivate the Session_use_trans_id option in your php.ini
tr_TR: Php.ini dosyanızda, Session_use_trans_id option seçeneğini devre dışı bırakmalısınız

en: You must install at least PHP 5.3.0.
tr_TR: En az PHP 5.3.0 sürümünü yüklemelisiniz.

en: You must install the MySQL Improved extension for PHP.
tr_TR: PHP için MySQL geliştirilmiş eklentisini yüklemelisiniz.

en: You must now proceed to updating your database content
tr_TR: Şimdi veritabanınızın içeriğini güncellemelisiniz.

en: You will find it on the GLPI-PROJECT.org site.
tr_TR: GLPI-PROJECT.org sitesinde bulabilirsiniz.

en: You will lose the formatting of your data
tr_TR: Veri biçimlendirmeniz kaybolacak

en: Your PHP parser was compiled without the IMAP functions
tr_TR: PHP işleyiciniz IMAP işlevi olmadan derlenmiş

en: Your email could not be processed.
    If the problem persists, contact the administrator
tr_TR: E-postanız işlenemedi.
    Sorun çözülmezse yönetici ile görüşün

en: Your observed tickets
tr_TR: Gözettiğiniz çağrılar

en: Your parser PHP is not installed with sessions support!
tr_TR: PHP işleyiciniz oturum desteği ile derlenmemiş!

en: Your password reset request has expired or is invalid. Please renew it.
tr_TR: Parola sıfırlama isteğinizin süresi dolmuş ya da geçersiz. Lütfen yeniden istekte bulunun.

en: Your planning
tr_TR: Planlamanız

en: Your problems in progress
tr_TR: Sorunlarınız üzerinde çalışılıyor

en: Your rejected tickets
tr_TR: Reddedilmiş çağrılarınız

en: Your ticket has been registered, its treatment is in progress.
tr_TR: Çağrınız kaydedildi. Üzerinde çalışılıyor.

en: Your tickets in progress
tr_TR: İşlenmekte olan çağrılarınız

en: Your tickets to close
tr_TR: Kapatılacak çağrılarınız

en: Your tickets to validate
tr_TR: Onaylanacak çağrılarınız

en: Zlib extension of your parser PHP is not installed
tr_TR: PHP işleyiciniz için Zlib eklentisi yüklenmemiş

en: Zlib extension test
tr_TR: Zlib eklentisi sınaması

en: ^Top^
tr_TR: ^Yukarı^

[ctx: adjective]
en: Invalid
tr_TR: Geçersiz

[ctx: adjective]
en: Valid
tr_TR: Geçerli

en: after
tr_TR: sonra

en: and
tr_TR: ve

en: and/or
tr_TR: ve/veya

[ctx: authentication]
en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: before
tr_TR: önce

en: bus ID
tr_TR: bus kodu

en: but you can do it by the form of the item
tr_TR: silme işlemi ögenin formundan yapılabilir

[ctx: button]
en: Add
tr_TR: Ekleyin

[ctx: button]
en: Add a contact
tr_TR: İlgili ekleyin

[ctx: button]
en: Add a contract
tr_TR: Sözleşme ekleyin

[ctx: button]
en: Add a delegatee
tr_TR: Temsilci ekleyin

[ctx: button]
en: Add a document
tr_TR: Belge ekleyin

[ctx: button]
en: Add a license
tr_TR: Lisans ekleyin

[ctx: button]
en: Add a manager
tr_TR: Yönetici ekleyin

[ctx: button]
en: Add a new file
tr_TR: Dosya ekleyin

[ctx: button]
en: Add a supplier
tr_TR: Sağlayıcı ekleyin

[ctx: button]
en: Add a task
tr_TR: Görev ekleyin

[ctx: button]
en: Add a user
tr_TR: Kullanıcı ekleyin

[ctx: button]
en: Add a version
tr_TR: Sürüm ekleyin

[ctx: button]
en: Add an item
tr_TR:  Öge ekleyin

[ctx: button]
en: Add consumables
tr_TR: Sarf malzemesi ekleyin

[ctx: button]
en: Add to transfer list
tr_TR: Aktarım listesine ekleyin

[ctx: button]
en: Associate
tr_TR: İlişkilendirin

[ctx: button]
en: Associate an existing document
tr_TR: Varolan bir belgeyle ilişkilendirin

[ctx: button]
en: Browse
tr_TR: Gözatın

[ctx: button]
en: Cancel
tr_TR: İptal

[ctx: button]
en: Change the authentication method
tr_TR: Kimlik doğrulama yöntemini değiştirin

[ctx: button]
en: Clean
tr_TR: Temizleyin

[ctx: button]
en: Confirm
tr_TR: Onaylayın

[ctx: button]
en: Connect
tr_TR: Bağlayın

[ctx: button]
en: Delete permanently
tr_TR: Kalıcı olarak silin

[ctx: button]
en: Delete permanently and remove devices
tr_TR: Aygıtları da silerek kalıcı olarak silin

[ctx: button]
en: Delete permanently but keep devices
tr_TR: Aygıtları tutarak kalıcı olarak silin

[ctx: button]
en: Delete permanently even if linked items
tr_TR: Bağlı öğelerle birlikte kalıcı olarak silinecek

[ctx: button]
en: Disable
tr_TR: Devre dışı bırakın

[ctx: button]
en: Disconnect
tr_TR: Bağlantıyı kesin

[ctx: button]
en: Dissociate
tr_TR: Ayrıştırın

[ctx: button]
en: Drag and drop or paste image
tr_TR: Görseli sürükleyip bırakın ya da yapıştırın

[ctx: button]
en: Duplicate
tr_TR: Çoğaltın

[ctx: button]
en: Enable
tr_TR: Etkinleştirin

[ctx: button]
en: Export
tr_TR: Verin

[ctx: button]
en: Get email tickets now
tr_TR: E-posta çağrılarını alın

[ctx: button]
en: Give
tr_TR: Verin

[ctx: button]
en: Import
tr_TR: Alın

[ctx: button]
en: Install
tr_TR: Yükleyin

[ctx: button]
en: Link tickets
tr_TR: Çağrıları bağlayın

[ctx: button]
en: Manage
tr_TR: Yönetin

[ctx: button]
en: Merge
tr_TR: Aktarın

[ctx: button]
en: Move
tr_TR: Taşıyın

[ctx: button]
en: Paste image
tr_TR: Görsel yapıştırın

[ctx: button]
en: Post
tr_TR: Gönderin

[ctx: button]
en: Put in dustbin
tr_TR: Çöpe atın

[ctx: button]
en: Remove a contract
tr_TR: Sözleşme silin

[ctx: button]
en: Remove a document
tr_TR: Belge silin

[ctx: button]
en: Remove a user
tr_TR: Kullanıcı silin

[ctx: button]
en: Remove an item
tr_TR: Öge silin

[ctx: button]
en: Replace
tr_TR: Değiştirin

[ctx: button]
en: Restore
tr_TR: Geri yükleyin

[ctx: button]
en: Save
tr_TR: Kaydedin

[ctx: button]
en: Search
tr_TR: Arama

[ctx: button]
en: Send
tr_TR: Gönderin

[ctx: button]
en: Show
tr_TR: Bakın

[ctx: button]
en: Synchronize
tr_TR: Eşleştirin

[ctx: button]
en: Test
tr_TR: Sınayın

[ctx: button]
en: To change
tr_TR: Değiştirmek için

[ctx: button]
en: Uninstall
tr_TR: Kaldırın

[ctx: button]
en: Unlock
tr_TR: Kilidi açın

[ctx: button]
en: Update
tr_TR: Güncelleyin

[ctx: button]
en: Upgrade
tr_TR: Yükseltin

[ctx: button]
en: Use
tr_TR: Kullanım

en: can't connect to the database
tr_TR: veri tabanına bağlanılamadı

[ctx: cartridge]
en: New | New
tr_TR[0]: Yeni

[ctx: cartridge]
en: Used | Used
tr_TR[0]: Kullanılmış

[ctx: cartridge]
en: Worn | Worn
tr_TR[0]: Yıpranmış

[ctx: change]
en: Test
tr_TR: Sınayın

[ctx: consumable]
en: New | New
tr_TR[0]: Yeni

[ctx: consumable]
en: Used | Used
tr_TR[0]: Kullanışmış

en: contains
tr_TR: içeren

en: default criterion
tr_TR: varsayılan ölçüt

en: default_value must be 0 or 1
tr_TR: varsayılan_değer 0 ya da 1 olmalı

en: default_value must be numeric
tr_TR: varsayılan_değer sayısal olmalı

en: does not contain
tr_TR: içermeyen

en: does not exist
tr_TR: var olmayan

en: exists
tr_TR: var olan

en: finished by
tr_TR: şununla biten

en: from
tr_TR: başlangıç

en: generated on %s
tr_TR: %s zamanında üretilmiş

en: glpi/glpi for the administrator account
tr_TR: Yönetici hesabı için: glpi/glpi

[ctx: impact]
en: All
tr_TR: Tümü

[ctx: impact]
en: At least high
tr_TR: En azından yüksek

[ctx: impact]
en: At least low
tr_TR: En azından düşük

[ctx: impact]
en: At least medium
tr_TR: En az ortam

[ctx: impact]
en: At least very high
tr_TR: En azından çok yüksek

[ctx: impact]
en: At least very low
tr_TR: En azından çok düşük

[ctx: impact]
en: High
tr_TR: Yüksek

[ctx: impact]
en: Low
tr_TR: Düşük

[ctx: impact]
en: Medium
tr_TR: Orta

[ctx: impact]
en: Very high
tr_TR: Çok yüksek

[ctx: impact]
en: Very low
tr_TR: Çok düşük

en: is
tr_TR: olan

en: is already present in GLPI
tr_TR: zaten GLPI içinde var

en: is empty in GLPI
tr_TR: GLPI içinde boş

en: is not
tr_TR: olmayan

[ctx: item]
en: State
tr_TR: Durum

en: item not linked to an object
tr_TR: Öge bir nesneye bağlanmamış

en: last Friday
tr_TR: geçen Cuma

en: last Monday
tr_TR: geçen Pazartesi

en: last Saturday
tr_TR: geçen Cumartesi

en: last Sunday
tr_TR: geçen Pazar

en: last Thursday
tr_TR: geçen Perşembe

en: last Tuesday
tr_TR: geçen Salı

en: last Wednesday
tr_TR: geçen Çarşamba

en: last criterion
tr_TR: son ölçüt

en: ldap_start_tls does not exist
tr_TR: ldap_start_tls bulunamadı

[ctx: location]
en: State
tr_TR: Şehir

en: magic_quotes_sybase extension test
tr_TR: magic_quotes_sybase eklentisi sınaması

en: mbstring extension not found. Warning with charsets used.
tr_TR: mbstring eklentisi bulunamadı. Kullanılan karakter setleriyle ilgili uyarılar var.

en: month | months
tr_TR[0]: ay

[ctx: name]
en: Update
tr_TR: Güncelleyin

en: normal/normal for the normal account
tr_TR: Normal kullanıcı: normal/normal

en: not under
tr_TR: altında değil

en: o
tr_TR: B

en: on Saturday
tr_TR: Cumartesi

en: on week
tr_TR: Hafta içi

en: optimize
tr_TR: iyileştirin

en: or
tr_TR: veya

[ctx: periodicity]
en: Daily
tr_TR: Günlük

[ctx: periodicity]
en: Monthly
tr_TR: Aylık

[ctx: periodicity]
en: None
tr_TR: Hiçbiri

[ctx: periodicity]
en: Weekly
tr_TR: Haftalık

[ctx: person]
en: Title
tr_TR: Başlık

[ctx: phone]
en: Number
tr_TR: Sayı

[ctx: phone]
en: Number of licenses
tr_TR: Lisans sayısı

[ctx: plugin]
en: Enabled
tr_TR: Etkin

[ctx: plugin]
en: Installed / not activated
tr_TR: Yüklenmiş / etkinleştirilmemiş

[ctx: plugin]
en: Installed / not configured
tr_TR: Yüklenmiş / ayarlanmamış

[ctx: plugin]
en: Not installed
tr_TR: Yüklenmemiş

en: post-only/postonly for the postonly account
tr_TR: Yalnız çağrı ekleme: post-only/post-only

[ctx: price]
en: Value
tr_TR: Değer

[ctx: priority]
en: All
tr_TR: Tümü

[ctx: priority]
en: At least high
tr_TR: En azından yüksek

[ctx: priority]
en: At least low
tr_TR: En azından düşük

[ctx: priority]
en: At least medium
tr_TR: En az ortam

[ctx: priority]
en: At least very high
tr_TR: En azından çok yüksek

[ctx: priority]
en: At least very low
tr_TR: En azından çok düşük

[ctx: priority]
en: High
tr_TR: Yüksek

[ctx: priority]
en: Low
tr_TR: Düşük

[ctx: priority]
en: Major
tr_TR: Büyük

[ctx: priority]
en: Medium
tr_TR: Orta

[ctx: priority]
en: Very high
tr_TR: Çok yüksek

[ctx: priority]
en: Very low
tr_TR: Çok düşük

[ctx: quantity]
en: Number
tr_TR: Sayı

[ctx: quantity]
en: Number of associated items
tr_TR: İlgili öge sayısı

[ctx: quantity]
en: Number of changes
tr_TR: Değişiklik sayısı

[ctx: quantity]
en: Number of contracts
tr_TR: Sözleşme sayısı

[ctx: quantity]
en: Number of documents
tr_TR: Belge sayısı

[ctx: quantity]
en: Number of followups
tr_TR: İzleme sayısı

[ctx: quantity]
en: Number of installations
tr_TR: Yükleme sayısı

[ctx: quantity]
en: Number of items
tr_TR: Öge sayısı

[ctx: quantity]
en: Number of lines
tr_TR: Hat sayısı

[ctx: quantity]
en: Number of linked tickets
tr_TR: Bağlı çağrı sayısı

[ctx: quantity]
en: Number of problems
tr_TR: Sorun sayısı

[ctx: quantity]
en: Number of tasks
tr_TR: Görev sayısı

[ctx: quantity]
en: Number of team members
tr_TR: Takım üyesi sayısı

[ctx: quantity]
en: Number of tickets
tr_TR: Çağrı sayısı

[ctx: quantity]
en: Processors number
tr_TR: İşlemci sayısı

en: regular expression does not match
tr_TR: kurallı ifadeye uymayan

en: regular expression matches
tr_TR: kurallı ifadeye uyan

en: run script as apache user
tr_TR: betik, apache kullanıcısı olarak çalıştırılsın

en: send contract alert failed
tr_TR: sözleşme uyarısı gönderilemedi

en: send infocom alert failed
tr_TR: infocom uyarısı gönderilemedi

en: session.auto_start is activated. See .htaccess file in the GLPI root for more information.
tr_TR: session.auto_start seçeneği etkinleştirilmiş. Ayrıntılı bilgi için GLPI kök klasöründeki .htaccess dosyasına bakın.

[ctx: setup]
en: General
tr_TR: Genel

en: starting with
tr_TR: şununla başlayan

[ctx: status]
en: Accepted
tr_TR: Onaylanmış

[ctx: status]
en: Closed
tr_TR: Kapatılmış

[ctx: status]
en: New
tr_TR: Yeni

[ctx: status]
en: Not closed
tr_TR: Kapatılmamış

[ctx: status]
en: Not solved
tr_TR: Çözümlenmemiş

[ctx: status]
en: Processing (assigned)
tr_TR: İşleniyor (atanmış)

[ctx: status]
en: Processing (planned)
tr_TR: İşleniyor (planlanmış)

[ctx: status]
en: Solved
tr_TR: Çözülen

[ctx: status]
en: Solved + Closed
tr_TR: Çözümlenmiş ve Kapatılmış

[ctx: survey]
en: Answered | Answered
tr_TR[0]: Yanıtlanan

[ctx: survey]
en: Opened | Opened
tr_TR[0]: Açılan

en: tech/tech for the technician account
tr_TR: Teknisyen: tech/tech

en: this port
tr_TR: bu kapı

[ctx: ticket]
en: New
tr_TR: Yeni

[ctx: ticket]
en: Opened | Opened
tr_TR[0]: Açılan

[ctx: ticket]
en: Solved | Solved
tr_TR[0]: Çözülen

en: to
tr_TR: bitiş

en: to see the entity and its sub-entities
tr_TR: birim ve alt birimlerini görmek için

en: tree structure
tr_TR: ağaç yapısı

en: under
tr_TR: altında

[ctx: urgency]
en: All
tr_TR: Tümü

[ctx: urgency]
en: At least high
tr_TR: En azından yüksek

[ctx: urgency]
en: At least low
tr_TR: En azından düşük

[ctx: urgency]
en: At least medium
tr_TR: En az ortam

[ctx: urgency]
en: At least very high
tr_TR: En azından çok yüksek

[ctx: urgency]
en: At least very low
tr_TR: En azından çok düşük

[ctx: urgency]
en: High
tr_TR: Yüksek

[ctx: urgency]
en: Low
tr_TR: Düşük

[ctx: urgency]
en: Medium
tr_TR: Orta

[ctx: urgency]
en: Very high
tr_TR: Çok yüksek

[ctx: urgency]
en: Very low
tr_TR: Çok düşük

en: version
tr_TR: sürüm

en: webcal:// synchronization
tr_TR: webcal:// eşleştirmesi

en: with email response
tr_TR: e-posta yanıtıyla

en: without email response
tr_TR: e-posta yanıtı olmadan

en: x509 certificate authentication
tr_TR: x509 sertifikasıyla kimlik doğrulaması

en: you may have to add a network
tr_TR: bir ağ eklemelisiniz
