GLPI Project - en to vi_VN translation catalogue (137 entries)

[ctx: button]
en: Add
vi_VN: Thêm

en: Global
vi_VN: Toàn cục

en: External authentication sources
vi_VN: Nguồn xác thực bên ngoài

en: Check if a new version is available
vi_VN: Kiểm tra phiên bản mới

en: Knowledge base
vi_VN: Kho kiến thức

en: Log in again
vi_VN: Đăng nhập lại

en: Bulk modification
vi_VN: Sửa đổi hàng loạt

en: Item type
vi_VN: Kiểu mục

en: By hardware
vi_VN: Theo phần cứng

en: Transfer
vi_VN: Chuyển

en: Tickets
vi_VN: Ticket

[ctx: person]
en: Title
vi_VN: Tên

[ctx: quantity]
en: Number of tickets
vi_VN: Số lượng ticket

en: Show graphics
vi_VN: Hiển thị biểu đồ

en: Default values
vi_VN: Giá trị mặc định

en: Connection filter
vi_VN: Bộ lọc kết nối

en: BaseDN
vi_VN: Basedn

en: Clear
vi_VN: Sạch

en: Unlimited
vi_VN: Không giới hạn

en: Belonging to groups
vi_VN: Thuộc về nhóm

en: Attribute representing entity
vi_VN: Thuộc tính đại diện thực thể

note: TRANS: for mail connection system
en: Connection string
vi_VN: Chuỗi kết nối

en: Check for upgrade
vi_VN: Kiểm tra phiên bản mới để nâng cấp

[ctx: button]
note: TRANS: select action 'update' (before doing it)
en: Update
vi_VN: Cập nhật

en: Main
vi_VN: Chính

en: Title
vi_VN: Tên

en: Add
vi_VN: Thêm

en: Default value
vi_VN: Giá trị mặc định

en: Update
vi_VN: Cập nhật

[ctx: button]
en: Merge
vi_VN: Trộn

en: Debug
vi_VN: sửa lỗi

en: Invalid dates. Update cancelled.
vi_VN: Ngày không đúng. Huỷ cập nhật.

en: If approval is denied, specify a reason.
vi_VN: Nếu bạn không đồng ý, xin vui lòng nêu rõ lý do.

note: TRANS: %s is the username
en: Update the approval request to %s
vi_VN: Cập nhận yêu cầu xác nhận cho %s

en: Cancel the approval request to %s
vi_VN: Xoá bỏ yêu cầu xác nhận của %s

en: Waiting for approval
vi_VN: Chờ xác nhận

en: Refused
vi_VN: Từ chối

en: Granted
vi_VN: Đồng ý

en: Send an approval request
vi_VN: Gửi yêu cầu xác nhận

en: Request date
vi_VN: Ngày yêu cầu

en: Approval requester
vi_VN: Người gởi yêu cầu xác nhận

en: Request comments
vi_VN: Yêu cầu bình luận

en: Approver
vi_VN: Người xác nhận

en: Approval comments
vi_VN: Xác nhận bình luận

en: Approvals for the ticket
vi_VN: Xác nhận cho ticket

en: Status of the approval request
vi_VN: Trạng thái của yêu cầu xác nhận

en: Optional when approved
vi_VN: Không bắt buộc nếu đồng ý

en: Approval date
vi_VN: Ngày xác nhận

en: As child of
vi_VN: Con của

[ctx: button]
en: Connect
vi_VN: Kết nối

[ctx: button]
en: Disconnect
vi_VN: Ngắt kết nối

en: Default chart format
vi_VN: Định dạng biểu đồ mặc định

en: Beginning of fiscal year
vi_VN: Bắt đầu năm tài chính

en: Automatic fields (marked by *)
vi_VN: Trường tự động (đánh dấu *)

en: Automatically update of the elements related to the computers
vi_VN: Tự động cập nhật các yếu tố liên quan đến máy tính

en: Copy
vi_VN: Sao chép

en: Copy computer status
vi_VN: Sao chép trạng thái của máy tính

en: Automatically add users from an external authentication source
vi_VN: Tự động thêm user của nguồn xác thực bên ngoài

en: Database
vi_VN: CSDL

en: Assistance
vi_VN: Hỗ trợ

en: Default heading when adding a document to a ticket
vi_VN: Heading mặc định khi thêm một văn bản vào ticket

en: Keep tickets when purging hardware in the inventory
vi_VN: Giữ lại ticket khi xoá phần cứng trong kho

en: Allow anonymous ticket creation (helpdesk.receiver)
vi_VN: Cho phép tạo ticket nặc danh (helpdesk.reciever)

en: Default language
vi_VN: Ngôn ngữ mặc định

en: Date format
vi_VN: Định dạng ngày

en: 1- Critical (login error only)
vi_VN: 1- Nghiêm trọng (Lỗi đăng nhập)

en: 3- Important (successful logins)
vi_VN: 3- Quan trọng (Đăng nhập thành công)

en: 4- Notices (add, delete, tracking)
vi_VN: 4- Chú ý (Thêm, xoá, theo dõi)

en: 5- Complete (all)
vi_VN: 5- Hoàn tất (Tất cả)

en: Expiration
vi_VN: Hết hiệu lực

en: Optimizing tables
vi_VN: Tối ưu hoá các bảng

en: Search result default display
vi_VN: Danh sách trường tìm kiếm mặc định

en: Common
vi_VN: Chung

en: License type | License types
vi_VN[0]: Kiểu bản quyền

en: Administrator email
vi_VN: Administrator Email

en: Administrator reply-to email (if needed)
vi_VN: Administrator trả lời email (nếu cần thiết)

en: Alarms on cartridges
vi_VN: Báo hiệu về mực in

en: Alarms on consumables
vi_VN: Báo hiệu về tiêu thụ

en: Alarms on expired licenses
vi_VN: Báo hiệu bản quyền hết hạn

en: Alarms on contracts
vi_VN: Báo hiệu về hợp đồng

en: Alerts on reservations
vi_VN: Báo hiệu đặt chổ

en: Alarms options
vi_VN: Lựa chọn báo hiệu

en: No item to display
vi_VN: Không có mục nào để hiển thị

[ctx: button]
en: Add a user
vi_VN: Thêm user

en: Associate to a group
vi_VN: Liên kết đến nhóm

en: Add a user
vi_VN: Thêm user

en: Ticket followup
vi_VN: Theo ticket

en: Ticket waiting for your approval
vi_VN: Ticket đang chờ bạn xác nhận

en: Or complete search
vi_VN: Hoặc tìm kiếm tất cả

en: My devices
vi_VN: Thiệt bị của tôi

[ctx: name]
note: TRANS: a noun, modification, change
en: Update
vi_VN: Cập nhật

en: Remaining
vi_VN: Còn lại

[ctx: status]
en: Processing (assigned)
vi_VN: Đang xử lý (đã phân công)

[ctx: status]
en: Processing (planned)
vi_VN: Đang xử lý (lên kế hoạch)

en: All items
vi_VN: Tất cả các mục

en: Default for tickets
vi_VN: Mặc định cho ticket

en: Be careful: there is no default value
vi_VN: Cẩn thận: không có giá trị mặc định

en: Associable to a ticket
vi_VN: Có thể liên kết đến một ticket

en: Merging
vi_VN: Đang trộn

en: Merge
vi_VN: Trộn

en: Software deleted after merging
vi_VN: Phần mềm trong giỏ rác sau khi trộn

en: Purchase version
vi_VN: Mua phiên bản

en: Version in use
vi_VN: Sử dụng phiên bản

[ctx: button]
en: Add a license
vi_VN: Thêm bản quyền

[ctx: button]
en: Add a version
vi_VN: Thêm phiên bản

en: No statistics are available
vi_VN: Không có thống kê nào

en: Number of tickets
vi_VN: Số lượng ticket

en: By ticket
vi_VN: Theo ticket

en: Select statistics to be displayed
vi_VN: Chọn thống kê để hiển thị

en: Approval request
vi_VN: Yêu cầu xác nhận

en: Tickets awaiting approval
vi_VN: Ticket đang chờ bạn duyệt

en: Connection options
vi_VN: Tuỳ chọn kết nối

en: You can continue to add elements to be transferred or execute the transfer now
vi_VN: Bạn có thể tiếp tục thêm các yếu tố để chuyển hoặc chuyển các yếu tố hiện tại

en: Think of making a backup before transferring items.
vi_VN: Hãy sao lưu trước khi chuyển chúng.

en: Items to transfer
vi_VN: Các món cần chuyển

en: Transfer mode
vi_VN: Chế độ chuyển

en: To empty the list of elements to be transferred
vi_VN: Xóa hết những thành phần đã bị di chuyển

en: Add user...
vi_VN: Thêm user...

en: ... From an external source
vi_VN: ...Từ nguồn bên ngoài

en: Associate to a profile
vi_VN: Kết hợp với hồ sơ

en: Automatically add a user of an external source
vi_VN: Tự động thêm user của nguồn bên ngoài

en: Database connection successful
vi_VN: Kết nối đến CSDL thành công

en: Direct
vi_VN: Trực tiếp

en: Data migration
vi_VN: Di chuyển dữ liệu

en: Update successful, your database is up to date
vi_VN: Cập nhật thành công, CSDL của bạn đã chuẩn

en: You must now proceed to updating your database content
vi_VN: Bạn cần phải tiến hành cập nhật nội dung CSDL

en: Locations update
vi_VN: Cập nhật vị trí

en: The new structure is hierarchical
vi_VN: Cấu trúc mới theo kiểu phân cấp

en: Delimiter
vi_VN: Ký tự phân cách

en: Root location
vi_VN: Vị trí của Root

en: Actual locations
vi_VN: Vị trí thực tế

en: New hierarchy
vi_VN: Hệ phân cấp mới

en: This is the new hierarchy. If it's complete approve it.
vi_VN: Đây là hệ thống phân cấp mới. Nếu OK, bạn có thể xác nhận nó.

en: Impossible to accomplish an update by this way!
vi_VN: Không thể cập nhật theo cách này!!

en: Go back to GLPI
vi_VN: Quay lại GLPI

en: All users having administrators rights have have been updated to 'super-admin' rights with the creation of his new user type.
vi_VN: Tất cả administrator đều có quyền 'super-admin'. Kiểu user mới này cũng đã được bổ sung.

en: Connection to database failed, verify the connection parameters included in config_db.php file
vi_VN: Kết nối đến CSDL thất bại, kiểm tra lại các tham số kết nối trong tập tin config_db.php
